TennisForum.com  

TennisForum.com (http://www.tennisforum.com/index.php)
-   Australian Open (http://www.tennisforum.com/forumdisplay.php?f=1337)
-   -   Wednesday OOP + Scores (http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=399869)

rrfnpump Jan 19th, 2010 06:02 AM

Wednesday OOP + Scores
 
http://www.australianopen.com/en_AU/...schedule8.html


Rod Laver Arena 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 2nd Round
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[3]
2. Women's Singles - 2nd Round
Kim Clijsters (BEL)[15] v. Tamarine Tanasugarn (THA)
3. Men's Singles - 2nd Round
Lukas Lacko (SVK) v. Rafael Nadal (ESP)[2]

Rod Laver Arena 19:00 Start Time
1. Women's Singles - 2nd Round
Elena Dementieva (RUS)[5] v. Justine Henin (BEL)
2. Men's Singles - 2nd Round
Marin Cilic (CRO)[14] v. Bernard Tomic (AUS)


Hisense Arena 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Caroline Wozniacki (DEN)[4] v. Aleksandra Wozniak (CAN)
2. Men's Singles - 2nd Round
Andy Roddick (USA)[7] v. Thomaz Bellucci (BRA)
3. Women's Singles - 2nd Round
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) v. Dinara Safina (RUS)[2]
4. Men's Singles - 2nd Round
James Blake (USA) v. Juan Martin Del Potro (ARG)[4]


Margaret Court Arena 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Jarmila Groth (AUS) v. Sofia Arvidsson (SWE)
2. Women's Singles - 2nd Round
Yanina Wickmayer (BEL) v. Flavia Pennetta (ITA)[12]
3. Women's Doubles - 1st Round
Sophie Ferguson (AUS) v. Venus Williams (USA)[2]
Jessica Moore (AUS) Serena Williams (USA)[2]
4. Men's Singles - 2nd Round
Antonio Veic (CRO) v. Gael Monfils (FRA)[12]
5. Men's Singles - 2nd Round
Andy Murray (GBR)[5] v. Marc Gicquel (FRA)


Show Court 2 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) v. Victoria Azarenka (BLR)[7]
2. Women's Singles - 2nd Round
Maria Kirilenko (RUS) v. Yvonne Meusburger (AUT)
3. Men's Singles - 2nd Round
Feliciano Lopez (ESP) v. Rainer Schuettler (GER)
4. Women's Singles - 2nd Round
Jelena Jankovic (SRB)[8] v. Katie O'Brien (GBR)
5. Men's Doubles - 1st Round
Samuel Groth (AUS) v. Daniel Nestor (CAN)[2]
Jason Kubler (AUS) Nenad Zimonjic (SRB)[2]


Show Court 3 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Vera Zvonareva (RUS)[9] v. Kristina Kucova (SVK)
2. Men's Singles - 2nd Round
Marsel Ilhan (TUR) v. Fernando Gonzalez (CHI)[11]
3. Women's Singles - 2nd Round
Aravane Rezai (FRA)[26] v. Angelique Kerber (GER)
4. Women's Singles - 2nd Round
Sorana Cirstea (ROU) v. Alisa Kleybanova (RUS)[27]


Court 4 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Stefanie Voegele (SUI) v. Melinda Czink (HUN)
2. Women's Singles - 2nd Round
Ekaterina Makarova (RUS) v. Sara Errani (ITA)
3. Men's Doubles - 1st Round
Lucas Arnold Ker (ARG) v. Wesley Moodie (RSA)
Horia Tecau (ROU) Mikhail Youzhny (RUS)
4. Women's Singles - 2nd Round
Roberta Vinci (ITA) v. Vania King (USA)


Court 5 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - 1st Round
James Cerretani (USA) v. Prakash Amritraj (IND)
Travis Rettenmaier (USA) Somdev Devvarman (IND)
2. Men's Doubles - 1st Round
Jaroslav Levinsky (CZE)[15] v. Rameez Junaid (AUS)
Travis Parrott (USA)[15] Peter Luczak (AUS)
3. Men's Doubles - 1st Round
Colin Fleming (GBR) v. Yen-Hsun Lu (TPE)
Ken Skupski (GBR) Janko Tipsarevic (SRB)
4. Women's Doubles - 1st Round
Timea Bacsinszky (SUI) v. Anabel Medina Garrigues (ESP)
Tathiana Garbin (ITA) Caroline Wozniacki (DEN)
5. Men's Doubles - 1st Round
Marcelo Melo (BRA)[12] v. Leonardo Mayer (ARG)
Bruno Soares (BRA)[12] Horacio Zeballos (ARG)


Court 6 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Marina Erakovic (NZL) v. Na Li (CHN)[16]
2. Women's Singles - 2nd Round
Kateryna Bondarenko (UKR)[30] v. Elena Baltacha (GBR)
3. Men's Doubles - 1st Round
Bob Bryan (USA)[1] v. Michael Berrer (GER)
Mike Bryan (USA)[1] Simon Greul (GER)
4. Men's Singles - 2nd Round
Igor Kunitsyn (RUS) v. Stanislas Wawrinka (SUI)[19]


Court 7 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Daniela Hantuchova (SVK)[22] v. Viktoriya Kutuzova (UKR)
2. Women's Doubles - 1st Round
Lisa Raymond (USA)[6] v. Mariya Koryttseva (UKR)
Rennae Stubbs (AUS)[6] Darya Kustova (BLR)
3. Women's Doubles - 1st Round
Alicia Molik (AUS) v. Klaudia Jans (POL)
Meghann Shaughnessy (USA) Alicja Rosolska (POL)
4. Women's Doubles - 1st Round
Nuria Llagostera Vives (ESP)[3] v. Jelena Dokic (AUS)
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[3] Petra Kvitova (CZE)


Court 8 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Kimiko Date Krumm (JPN) v. Yaroslava Shvedova (KAZ)
2. Women's Singles - 2nd Round
Sandra Zahlavova (CZE) v. Marion Bartoli (FRA)[11]
3. Men's Singles - 2nd Round
John Isner (USA)[33] v. Louk Sorensen (IRL)
4. Men's Singles - 2nd Round
Jarkko Nieminen (FIN) v. Florent Serra (FRA)


Court 10 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Galina Voskoboeva (KAZ) v. Tsvetana Pironkova (BUL)
2. Men's Doubles - 1st Round
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Johan Brunstrom (SWE)
Olivier Rochus (BEL) Jean-Julien Rojer (AHO)
3. Men's Singles - 2nd Round
Philipp Kohlschreiber (GER)[27] v. Wayne Odesnik (USA)
4. Men's Doubles - 1st Round
Paolo Lorenzi (ITA) v. Kaden Hensel (AUS)
Christophe Rochus (BEL) Greg Jones (AUS)


Court 11 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Elena Vesnina (RUS)[28] v. Tathiana Garbin (ITA)
2. Men's Doubles - 1st Round
Rohan Bopanna (IND) v. Rik De Voest (RSA)
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) Scott Lipsky (USA)
3. Men's Doubles - 1st Round
Lukasz Kubot (POL)[5] v. Juan Ignacio Chela (ARG)
Oliver Marach (AUT)[5] Daniel Gimeno-Traver (ESP)
4. Women's Doubles - 1st Round
Jarmila Groth (AUS) v. Julie Coin (FRA)
Olivia Rogowska (AUS) Marie-Eve Pelletier (CAN)
5. Women's Doubles - 1st Round
Yung-Jan Chan (TPE) v. Monique Adamczak (AUS)
Monica Niculescu (ROU) Nicole Kriz (AUS)


Court 13 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - 1st Round
Philipp Marx (GER) v. Nick Lindahl (AUS)
Igor Zelenay (SVK) Matt Reid (AUS)
2. Women's Singles - 2nd Round
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[2v.4] Jie Zheng (CHN)
3. Women's Singles - 2nd Round
Polona Hercog (SLO) v. Alona Bondarenko (UKR)[31]
4. Men's Singles - 2nd Round
Viktor Troicki (SRB)[29] v. Florian Mayer (GER)


Court 14 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Tamira Paszek (AUT) v. Julia Goerges (GER)
2. Men's Doubles - 1st Round
Ross Hutchins (GBR) v. Mariusz Fyrstenberg (POL)[7]
Jordan Kerr (AUS) Marcin Matkowski (POL)[7]
3. Men's Doubles - 1st Round
Marc Lopez (ESP) v. Jurgen Melzer (AUT)[17]
Santiago Ventura (ESP) Philipp Petzschner (GER)[17]
4. Women's Doubles - 1st Round
Julia Goerges (GER) v. Su-Wei Hsieh (TPE)[4]
Arantxa Parra Santonja (ESP) Shuai Peng (CHN)[4]
5. Women's Doubles - 1st Round
Cara Black (ZIM)[1] v. Tatjana Malek (GER)
Liezel Huber (USA)[1] Andrea Petkovic (GER)


Court 18 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Kai-Chen Chang (TPE) v. Iveta Benesova (CZE)
2. Women's Singles - 2nd Round
Kaia Kanepi (EST) v. Nadia Petrova (RUS)[19]
3. Men's Singles - 2nd Round
Andrey Golubev (KAZ) v. Ivan Ljubicic (CRO)[24]
4. Men's Singles - 2nd Round
Ivo Karlovic (CRO) v. Julien Benneteau (FRA)


Court 19 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Lucie Hradecka (CZE) v. Shahar Peer (ISR)[29]
2. Men's Singles - 2nd Round
Tomas Berdych (CZE)[21] v. Evgeny Korolev (KAZ)
3. Men's Doubles - 1st Round
Marcel Granollers (ESP)[8] v. Matthew Ebden (AUS)
Tommy Robredo (ESP)[8] Brydan Klein (AUS)
4. Women's Doubles - 1st Round
Bethanie Mattek-Sands (USA)[8] v. Kirsten Flipkens (BEL)
Zi Yan (CHN)[8] Melanie Oudin (USA)


Court 21 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Stephanie Dubois (CAN) v. Agnes Szavay (HUN)
2. Men's Doubles - 1st Round
Arnaud Clement (FRA) v. Julian Knowle (AUT)[10]
Jonathan Erlich (ISR) Robert Lindstedt (SWE)[10]
3. Men's Doubles - 1st Round
Albert Montanes (ESP) v. Jose Acasuso (ARG)
Martin Vassallo Arguello (ARG) Sebastian Prieto (ARG)
4. Women's Doubles - 1st Round
Andrea Hlavackova (CZE) v. Anna Chakvetadze (RUS)
Lucie Hradecka (CZE) Tamira Paszek (AUT)

Richie's Jan 19th, 2010 07:44 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
Full OOP
http://www.australianopen.com/en_AU/...schedule8.html

Ferg Jan 19th, 2010 07:45 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
Court 8 :hearts:

saul1333 Jan 19th, 2010 08:15 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
Good luck Vika and.....Lena :scared: :sobbing:

TheBoiledEgg Jan 19th, 2010 09:11 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
i hate OOP

how me gonna watch
Sveta vs Nastya
Vika
Vera
Yaroslava.....

all 1st up :( :(

joe87 Jan 19th, 2010 09:36 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
Yay, Meusi on TV court :bounce:

Good luck Tamira! :kiss:

Richie's Jan 19th, 2010 10:00 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
Hot mess.

Helaena Jan 19th, 2010 10:52 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
allez justine! :bounce:

Drimal Jan 19th, 2010 11:29 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
Good luck to:

Elena Dementieva ( :scared: )
Daniela Hantuchova
Jelena Jankovic

TheBoiledEgg Jan 19th, 2010 11:30 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
just hope that Jankovic match doesnt run till 8am here then........ no Lena vs Justine on TV in UK

cos BBC will show Murray
ES will show Murray on ES1, and O'Brien on ES2 :o

*Jean* Jan 19th, 2010 11:41 AM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
good luck

Barbora Zahlavova Strycova (CZE)
Jelena Jankovic (SRB)[8] v. Katie O'Brien (GBR)
Angelique Kerber (GER)
Alisa Kleybanova (RUS)[27]
Timea Bacsinszky (SUI)/Tathiana Garbin (ITA)
Kateryna Bondarenko (UKR)[30] v. Elena Baltacha (GBR)
Viktoriya Kutuzova (UKR)
Mariya Koryttseva (UKR)/Darya Kustova (BLR)
Alicia Molik (AUS)/Meghann Shaughnessy (USA)
Alona Bondarenko (UKR)[31]
Tamira Paszek (AUT) v. Julia Goerges (GER)
Julia Goerges (GER)/Arantxa Parra Santonja (ESP)
Kai-Chen Chang (TPE) v. Iveta Benesova (CZE)
Kaia Kanepi (EST) v. Nadia Petrova (RUS)[19]
Bethanie Mattek-Sands (USA)[8]/Zi Yan (CHN)[8]

Jorn Jan 19th, 2010 02:33 PM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
Caro, Sveta, Vika or VeraZ who will be shown on Eurosport 1? I hope Caro!


Good Luck Caro, NastyaP., Tamira and my other favs! :)

steph1982 Jan 19th, 2010 02:52 PM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
Good luck to Aleks, Elena V, Venus, Svetlana, Kai-Chen, Nadia, Shahar, Aravane, Kateryna, Daniela, MJ, Maria, Kimiko, Kim, Steph :yeah:

IMPOSSIBLE Jan 19th, 2010 04:16 PM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
good luck sofia.

Steff_forever Jan 19th, 2010 08:48 PM

Re: Wednesday OOP + Scores
 
this and all the other universes full of good luck


Daniela Hantuchova :kiss: :yeah:
Kim Clijsters
Elena Dementieva :hug: :yeah: (show your b... ;) )
Alona Bondarenko
Jelena Jankovic :smooch: :yeah:
Victoria Azarenka
Vera Zvonareva :hearts:
Yaroslava Shvedova (sorry Kimiko)
Angelique Kerber
:yeah:(sorry Aravane)
Tsvetana Pironkova
Maria Kirilenko :kiss: :yeah:
Tathiana Garbin
Flavia Pennetta
Jarmila Groth/Gajdosova
Iveta Benesova
:yeah:
Na Li
Julia Görges
:yeah:
Alisa Kleybanova
Caroline Wozniacki :yeah:
Shahar Peer
Agnes Szavay :yeah:
Nadia Petrova
Anastasia Pavlyuchenkova :yeah:
Jie Zheng



move on up !!! :bounce: :drive::cheer:


All times are GMT. The time now is 04:15 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.