TennisForum.com  

TennisForum.com (http://www.tennisforum.com/index.php)
-   Czechmate! (http://www.tennisforum.com/forumdisplay.php?f=379)
-   -   2009 Czech weekly update thread! (http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=365939)

crazylace01 Jan 7th, 2009 04:33 PM

2009 Czech weekly update thread!
 
Mods--please unsticky the 2008 thread. :)

Events the week of 1/5

WTA Tour Events

Brisbane (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Ana Ivanovic (SRB) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Sesil Karatantcheva (BUL) d. Iveta Benesova (CZE) 1-6 6-4 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Isabella Holland (AUS) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. Samantha Stosur (AUS) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Safarova (CZE) vs. (2) Victoria Azarenka (BLR)

Auckland (International)

1st round qualifying:
(7) Stephanie Dubois (CAN) d. (A) Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Virginie Razzano (FRA) 1-6 6-2 6-3
(5) Shahar Peer (ISR) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-6(4) 6-2
Edina Gallovits (ROU) d. Klara Zakopalova (CZE) 3-6 6-2 7-5
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 7-6(3) 4-6 7-5

Main Draw 2nd round:
(5) Shahar Peer (ISR) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 4-6 6-2
Elena Vesnina (RUS) d. (6) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-3

SloKid Jan 10th, 2009 11:49 PM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Stickied.

I hope Klara qualifies this week and then wins at least a match at the AO, she's due a good draw.

crazylace01 Jan 11th, 2009 10:45 PM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 1/12

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

1st round qualifying:
Katie O'Brien (GBR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-3
Ekaterina Ivanova (RUS) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 5-7 6-1 6-3
Lenka Wienerova (SVK) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-3
(6) Varvara Lepchenko (USA) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1
Alexandra Panova (RUS) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-2 6-3
Tzipora Obziler (ISR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-0

Sydney (Premier)

1st round qualifying:
Meng Yuan (CHN) d. (2) Lucie Safarova (CZE) 6-1 3-2 ret. :sad:
Vera Dushevina (RUS) d. (9) Petra Cetkovska (CZE) 6-7(5) 7-5 6-3
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Galina Voskoboeva (KAZ) 6-3 4-6 6-2

2nd round qualifying:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-3 2-6 7-5

3rd round qualifying:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Anastasia Yakimova (BLR) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-0

Hobart (International)

1st round qualifying:
(6) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Alexa Glatch (USA) 6-3 6-1
Maria Elena Camerin (ITA) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Mara Santangelo (ITA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-1
Iveta Benesova (CZE) d. (8) Tamarine Tanasugarn (THA) 7-5 7-5
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Sally Peers (AUS) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. Mara Santangelo (ITA) 6-3 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (7) Alona Bondarenko (UKR) 6-2 6-1

Main Draw Quartefinals:
Iveta Benesova (CZE) d. Gisela Dulko (ARG) 6-4 6-4
Petra Kvitova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6 7-5 6-3

Main Draw Semifinals:
Iveta Benesova (CZE) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Virginie Razzano (FRA) 6-4 6-2

Main Draw Final:
Petra Kvitova (CZE) d. Iveta Benesova (CZE) 7-5 6-1

ITF Events

Boca Raton, FL 25K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Indire Akiki (CRO) 1-6 6-2 6-4
Simona Dobra (CZE) d. (16) Pauline Wong (NED) 4-6 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(5) Leonie Mekel (NED) d. Petra Padalikova (CZE) 6-3 7-5
Tereza Mrdeza (CRO) d. Simona Dobra (CZE) 3-6 6-3 6-3

No Czech in main draw

Glasgow 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Pavla Smidova (CZE) d. Chen Astrogo (ISR) 7-5 6-2
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Helene Auensen (NOR) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(7) Naomi Broady (GBR) d. Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-2
(WC) Elizabeth Thomas d. (2) Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-4

crazylace01 Jan 21st, 2009 07:29 PM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 1/19

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (24) Sybille Bammer (AUT) 6-3 6-1
Marina Erakovic (NZL) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 7-5
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-4
Samantha Stour (AUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-6(5) 7-6(0)
Iveta Benesova (CZE) d. Vera Dushevina (RUS) 6-4 0-6 6-2
Severine Bremond (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-2 6-1
(13) Victoria Azarenka (CZE) d. Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. Marina Erakovic (NZL) 6-1 3-6 9-7
Iveta Benesova (CZE) vs. (4) Elena Dementieva

Main Draw 3rd round:
Lucie Safarova (CZE) vs. (16) Marion Bartoli (FRA)

ITF Events

Lutz, FL 25K

1st round qualifying:
Patricia Veresova (SVK) d. Petra Padalikova (CZE) 7-6(2) 4-6 7-5
Nikola Vajdova (SVK) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 7-5

No Czechs in main draw

Wrexham 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Pigova (CZE) d. Kristina Steiert (GER) 6-2 6-3
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Beatriz Garcia-Vidagny (ESP) 6-3 6-4
Jana Jandova (CZE) d. Jade Windley (GBR) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Eva Pigova (CZE) d. (LL) Helene Auensen (NOR) 6-3 6-2
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Nathalie Piquion (FRA) 6-2 6-3
(2/WC) Naomi Cavaday (GBR) d. Jana Jandova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(6) Hanne Skak Jensen (DEN) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 6-4
(Q) Constance Sibille (FRA) d. (4) Iveta Gerlova (CZE) 3-6 6-2 6-1

Kaarst 10K

1st round qualifying:
Romy Koelzer (GER) d. Tereza Vancurova (CZE) 7-6(3) 6-2
(14) Madlen Kadur (GER) d. Karolina Cechova (CZE) 3-6 6-2 6-3
(13) Anna Zaja (GER) d. Klara Ellingerova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
Katerina Vankova (CZE) d. Amra Sadikovic (SUI) 6-2 7-6(2)
(Q) Marta Sirotkina (RUS) d. Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Dominika Nociarova (SVK) d. Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-3

crazylace01 Jan 26th, 2009 03:19 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 1/26

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

No Czechs remain.

ITF Events

Laguna Nigel, CA 25K

1st round qualifying:
Maria Fernandez Alves (BRA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Megan Moulton-Levy (USA) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-1

Hyderabad 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Grenoble 10K

1st round qualifying:
(4) Pavla Smidova (CZE) d. Abi Claydon (GBR) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(4) Pavla Smidova (CZE) d. Morgane Pons (FRA) 6-0 6-1

3rd round qualifying:
Xenia Knoll (SUI) d. (4) Pavla Smidova (CZE) 6-0 6-2

No Czechs in main draw

crazylace01 Feb 2nd, 2009 05:23 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 2/2

WTA Tour Events

No events scheduled.

ITF Events

Burnie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Belfort 25K

1st round qualifying:
(15) Aleksandra Grela (POL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Varvara Galanina (RUS) 6-4 6-1
(6) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-3 6-7(8) 6-3
(LL) Irina Kuzmina (LAT) d. (5) Tereza Hladikova (CZE) 6-2 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Virginie Pichet (FRA) 6-4 3-6 6-4
Youlia Fedossova (FRA) d. (6) Eva Hrdinova (CZE) 6-4 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Andrea Petkovic (GER) 4-0 ret.

Main Draw Semifinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Claire Feuerstein (FRA) 6-1 6-4

Main Draw Finals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (2) Vesna Manasieva (RUS) 6-3 6-2

Sutton 25K

1st round qualifying:
(12) Katerina Vankova (CZE) d. Amy Sargeant (GBR) 6-3 6-0
(15) Jana Jandova (CZE) d. Cristina-Andreea Mitu (ROU) 6-1 6-1
(6) Iveta Gerlova (CZE) d. Lisa Whybourn (GBR) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(12) Katerina vankova (CZE) d. (4) Rebecca Marino (CAN) 6-4 6-4
(15) Jana Jandova (CZE) d. Helen Parish (GBR) 6-7(5) 6-4 6-2
(6) Iveta Gerlova (CZE) d. (10) Nikola Vajdova (SVK) 6-3 7-6(7)

Main Draw 1st round:
(1) Corinna Dentoni (ITA) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 3-6 7-6(4)
(8) Marinne Giraud (MRI) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-3 6-4
(Q) Naomi Broady (GBR) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-2
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. Raquel Kops-Jones (USA) 6-3 4-6 6-2
Teodora Mircic (SRB) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-4
(2) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Anna Smith (GBR) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Naomi Cavaday (GBR) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 1-6 7-6(3) 6-3
(2) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Simona Halep (ROU) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(2) Renata Voracova (CZE) d. (5) Nika Ozegovic (CRO) 6-2 5-7 6-3

Main Draw Semifinals:
(3) Katie O'Brien (GBR) d. (2) Renata Voracova (CZE) 6-3 6-2

Rancho Mirage, CA 25K

1st round qualifying:
Kelly Liggan (IRL) d. Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
(WC) Nicole Gibbs (USA) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 3-6 6-1

Vale de Lobo 10K

1st round qualifying:
(7) Zuzana Linhova (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(7) Zuzana Linhova (CZE) d. Claudia Lorenzo Fernandez (ESP) 7-5 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Ofri Lankri (ISR) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
Lynn Schonage (NED) d. (7) Zuzana Linhova (CZE) 5-7 6-2 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Pilar Dominguez-Lopez (ESP) 6-3 6-2

4th round qualifying:
Vanessa Pinto (GER) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-5 4-6 6-2

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Nina Zander (GER) 3-6 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
Simona-Iulia Matei (ROU) d. Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-0

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Ima Bohush (BLR) d. Simona Dobra (CZE) 6-3 6-3

crazylace01 Feb 14th, 2009 02:09 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 2/9

WTA Tour Events

Paris (Premier)

1st round qualifying:
(WC) Karla Mraz (FRA) d. Tereza Hladikova (CZE) 3-6 7-5 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. Alexandra Stevenson (USA) 7-6(5) 6-3
(7) Maria Elena Camerin (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Serena Williams (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-4
Karolina Sprem (CRO) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Emilie Loit (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-4

Pattaya City (International)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Midland, MI 75K

1st round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. Anastasiya Vasylyeva (RUS) 6-3 6-2
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Story Tweedie-Yates (USA) 4-6 6-0 6-4

2nd round qualifying:
Valerie Tetreault (CAN) d. Karolina Pliskova (CZE) 7-5 6-1
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Emily Webley-Smith (GBR) 7-5 4-6 6-3

3rd round qualifying:
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Katie O'Brien (GBR) d. (LL) Michaela Pastikova (CZE) 6-0 6-2
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Anna Gerasimou (GRE) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. (4) Stephanie Foretz (FRA) 7-6(2) 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 5-7 6-4 6-0

Main Draw Final:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Eleni Daniilidou (GRE) 6-3 6-3

Cali 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Arantxa Parra Santonja (ESP) 5-7 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Nathalie Vierin (ITA) d. (7) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 7-5

Mildura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Stockholm 25K

1st round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Jennie Brobeck (SWE) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
(13) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (5) Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Nicole Thyssen (NED) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-3
(Q) Justine Ozga (GER) d. (3) Renata Voracova (CZE) 7-6(6) 7-6(5)
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Ksenia Milevskaya (BLR) 7-6(2) 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Naomi Cavaday (GBR) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 ret. :sad:

Albufeira 10K

Main Draw 1st round:
Dominika Kanakova (CZE) d. Martina Natali (ITA) 6-1 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Sabina Stilu (ROU) 6-1 6-3
Anastasia Wagner (GER) d. Zuzana Linhova (CZE) 7-6(6) 6-4

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Cristina Greco-Naccarato (ITA) 6-1 3-6 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Anastasiya Lytovchenko (UKR) 6-0 7-5

3rd round qualifying:
Inna Sokolova (RUS) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-0 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Sarah Moundir (SUI) 6-3 0-6 6-4

4th round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Inna Sokolova (RUS) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Vanessa Pinto (GER) 6-2 7-6(5)
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Nicolette Van Uitert (NED) 2-6 6-4 7-6(1)

Main Draw 2nd round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Beatriz Garcia-Vidagny (ESP) 6-4 6-4
(5) Roxane Vaisemberg (BRA) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 3-6 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. Keren Shlomo (ISR) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. (5) Roxane Vaisemberg (BRA) 6-3 7-6(5)

Main Draw Final:
Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Lisa Sabino (ITA) 6-3 6-2

Jiangmen 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mallorca 10K

1st round qualifying:
Gabriela Horackova (CZE) d. Carla Roset-Franco (ESP) 6-4 6-3
(12) Erika Zanchetta (ITA) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(2) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(SE) Carmen Lopez-Rueda (ESP) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 1-6 6-1

crazylace01 Feb 14th, 2009 02:30 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 2/16

WTA Tour Events

Dubai (Premier 5)

1st round qualifying:
(9) Andreja Klepac (SLO) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Julia Schruff (GER) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 2-6 6-4

Memphis (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Lucie Safarova (CZE) d. Melanie South (GBR) 6-2 6-2
(Q) Chanelle Scheepers d. Lucie Hradecka (CZE) 6-1 5-7 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(3) Lucie Safarova (CZE) d. Vania King (USA) 7-6(1) 6-3

Bogota (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-2
Edina Gallovits (ROU) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-2
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Romina Oprandi 3-6 7-6(7) 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
Edina Gallovits (ROU) d. (5) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-4

ITF Events

Surprise, AZ 25K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. (11) Ana-Clara Duarte (BRA) 6-2 1-6 6-3
(12) Karolina Pliskova (CZE) d. Christian Thompson (USA) 6-2 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) d. Yuliana Motyl (CAN) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Magda Okruashvili (GEO) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-4
(12) Karolina Pliskova (CZE) d. Sabrina Capannolo (USA) 6-1 6-4
(8) Maria-Fernandez Alves (BRA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-7(4) 7-5

3rd round qualifying:
(12) Karolina Pliskova (CZE) d. (6) Story Tweedie-Yates (USA) 7-6(4) 6-3

Main Draw 1st round:
(3) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-4
(Q) Olga Boulytcheva (RUS) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-1 6-3

Guangzhou 10K

1st round qualifying:
Jun-Yi Zheng (CHN) d. Lenka Danielova (CZE) 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Portimao 10K

1st round qualifying:
(15) Zuzana Linhova (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Caroline Thorton (USA) 6-1 6-0
Dominika Kanakova (CZE) d. Diana Batista (POR) 6-0 6-0 :eek:

2nd round qualifying:
(15) Zuzana Linhova (CZE) d. Julie Gervais (FRA) 6-2 6-3
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (16) Josanne Van Bennekom (NED) 6-2 6-1
(6) Constance Sibille (FRA) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-1

3rd round qualifying:
(15) Zuzana Linhova (CZE) d. Gabriela Eufrasio (BRA) 6-0 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Margarida Moura (POR) 6-1 6-1

4th round qualifying:
(2) Nicolette Van Uitert (NED) d. (15) Zuzana Linhova (CZE) 6-3 6-3
(3) Maria Joao Koehler (POR) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Nicole Riner (SUI) 6-3 7-6(4) 7-6(4)

Main Draw 2nd round:
Sandra Soler-Sola (ESP) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-4 1-6 7-6(5)

crazylace01 Feb 26th, 2009 01:42 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 2/23

WTA Tour Events

Acapulco (International)

1st round qualifying:
Martina Muller (GER) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 4-6 6-0

Main Draw 1st round:
Roberta Vinci (ITA) d. (6) Lucie Safarova (CZE) 6-4 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Andreja Klepac (SLO) 2-6 6-1 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Emilie Loit (FRA) 4-6 6-4 7-5
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Olga Savchuk (UKR) 6-2 6-0
Petra Cetkovska (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (3) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4 7-5
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Klara Zakopalova (CZE) 4-6 6-4 7-6(3)
(8) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) vs. Petra Cetkovska (CZE)

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Maret Ani 4-6 7-5 6-1
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Mathilde Johansson (FRA) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Venus Williams (USA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-0 6-3
(2) Flavia Pennetta (ITA) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Clearwater, FL 50K

1st round qualifying:
Michaela Pastikova (CZE) d. Maria Irigoyen (ARG) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
Michaela Pastikova (CZE) d. (1) Madison Brengle (USA) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
Kimberly Couts (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 7-5 3-6 6-1

Biberach 50K

1st round qualifying:
(8) Yuliya Beygelzimer (UKR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 6-3
Nikola Frankova (CZE) d. (3) Lina Stanciute (LTU) 6-2 6-1
Veronika Chvojkova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-4 7-6(5)

2nd round qualifying:
Nikola Frankova (CZE) d. Varvara Galanina (RUS) 6-3 6-2
Veronika Chvojkova (CZE) d. (7) Chayenne Ewijk (NED) 6-2 7-5

3rd round qualifying:
Nikola Frankova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Kristina Barrois (GER) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-2
(Q) Yuliya Beygelzimer (UKR) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-0 6-2
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (7) Anna Lapushchenkova (RUS) 6-1 7-5
(3) Julia Goerges (GER) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Corinna Dentoni (ITA) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-2

crazylace01 Mar 2nd, 2009 04:17 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 3/2

WTA Tour Events

Monterrey (International)

1st round qualifying:
Lenka Weinerova (SVK) d. Sandra Zahlavova (CZE) 3-6 7-6(3) 6-1

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Jarmila Groth (SVK) 6-3 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Melissa Torres Sandoval (MEX) 6-4 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anna-Lena Groenefeld (GER) 6-3 2-6 7-6(4)
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Shahar Peer (ISR) 6-4 6-2
(Q) Vania King (USA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
Li Na (CHN) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. (8) Maria Kirilenko (RUS) 6-4 4-1 ret.
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (3) Flavia Pennetta (ITA) 7-6(4) 2-6 6-4
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Roberta Vinci (ITA) 7-6(4) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Li Na (CHN) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-6(3)
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
Li Na (CHN) d. (6) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Sydney 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Minsk 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lesya Tsurenko (UKR) d. (8) Eva Hrdinova (CZE) 7-6(6) 7-6(1)
(3) Vitalia Diatchenko (UKR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-2
Nikola Frankova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 4-6 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Viktoria Yemialyanava (BLR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-7(3) 6-3 7-5

Fort Walton Beach, FL 25K

1st round qualifying:
(15) Heidi El-Tabakh (CAN) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-1 6-2
Riza Zalameda (USA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 5-7 6-1
Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Alexa Guarachi (USA) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. (10) Kimberly Couts (USA) 6-3 3-0 ret.

3rd round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. (8) Sharon Fichman (CAN) 7-6(7) 4-6 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (4) Varvara Lepchenko (USA) 4-6 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Tomoko Yonemura (JPN) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Georgie Stoop (GBR) 7-5 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Gabriela Paz (VEN) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 2-6 6-4

Lyon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Raanana 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Zuzana Linhova (CZE) d. (WC) Olga Blank (ISR) 6-1 7-5

Main Draw 2nd round:
(7) Sarah Gronert (GER) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-1 6-3

Buchen 10K

1st round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Steffi Bachofer (GER) 1-6 6-1 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. (16) Goele Lemmens (BEL) 6-4 6-2
Martina Borecka (CZE) vs. (13) Anja Prislan (SLO) 5-7 7-6(7) 6-2

2nd round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Xenia Knoll (SUI) 7-6(2) 6-4
Elyne Boeykens (BEL) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-4
Maria Biryukova (RUS) d. Martina Borecka (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (LL) Tanya Germanlieva (BUL) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(2) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-3

Giza 10K

1st round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. Giulia Bruzzone (ITA) 6-2 3-6 6-4
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Marianna Natali (ITA) 6-3 6-4
Martina Kubickova (CZE) d. Jodie Williams (GBR) 6-2 6-0
(8) Barbora Krtickova (CZE) d. Makayla Lewis (GBR) 6-0 6-0 :eek:

2nd round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. Giulia Gasparri (ITA) 6-4 6-2
Raluca-Elena Platon (ROU) d. (15) Teresa Malikova (CZE) 6-4 4-6 6-4
(7) Nadia Lalami (MAR) d. Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-1
(8) Barbora Krtickova (CZE) d. Natasha Bredl (AUT) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. (9) Biljana Pavlova (BUL) 7-6(2) 6-1
(16) Jasmin Steinherr (GER) d. (8) Barbora Krtickova (CZE) 6-2 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (7) Nicole Riner (SUI) 6-3 2-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Nicole Rottmann (AUT) 7-6(5) 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Marcella Koek (NED) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-4 7-6(1)

crazylace01 Mar 17th, 2009 12:46 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 3/9

WTA Tour Events

Indian Wells (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. Betina Jozami (ARG) 6-4 1-6 6-4
(13) Lucie Hradecka (CZE) d. Carly Gullickson (USA) 6-1 7-6(5)

2nd round qualifying:
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. (13) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 7-6(1)

Main Draw 1st round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Michaella Krajicek (NED) 6-3 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Pauline Parmentier (FRA) 6-3 6-2
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Bye
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Stephanie Foretz (CAN) 6-2 7-5
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Melanie Oudin (USA) 6-3 6-1
(Q) Kristina Barrois (GER) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-2
Nuria Llagostera Vives (ESP) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(5) 7-6(9)

Main Draw 2nd round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (21) Alona Bondarenko (UKR) 6-3 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (26) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Elena Dementieva (RUS) 7-6(2) 2-6 6-1
(25) Aleksandra Wozniak (CAN) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Las Palmas de Gran Canaria 10K

No Czechs in qualifying or main draw

North Shore City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Dijon 10K

1st round qualifying:
Alize Lim (FRA) d. (6) Katerina Vankova (CZE) 5-7 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Alexandra Damaschin (ROU) 6-4 6-3
Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Priscilla Heise (FRA) 6-0 7-6(4)

Main Draw 2nd round:
Claudine Schaul (LUX) d. (1) Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Anais Laurendon (FRA) 6-3 5-7 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Laura-Ioana Andrei (ROU) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-2 7-5

Giza 10K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Jasmin Steinherr (GER) 6-0 6-1
(6) Jana Jandova (CZE) d. Bye
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (9) Gracia Radovanovic (FRA) 3-6 6-3 6-2
(6) Jana Jandova (CZE) d. Jodie McKinnon (GBR) 6-0 6-2
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Laura Revert-Oroz (ESP) 6-3 6-2
Teresa Malikova (CZE) d. Angelina Gordienko (RUS) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Ekaterina Stroganova (RUS) 7-5 6-3
(6) Jana Jandova (CZE) d. Piia Suomalainen (FIN) 6-4 6-4
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Valentine Starkova (KAZ) 3-6 6-2 6-3
(16) Cristina Sanchez-Quintanar (ESP) d. Teresa Malikova (CZE) 6-1 2-6 6-1

4th round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (2) Federica Di Sarra (ITA) 6-4 0-6 7-5
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. (6) Jana Jandova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(3) Eloisa-Marie Compostizo-de Andres (ESP) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-1
(SE) Galina Fokina (RUS) d. (Q) Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-3

Rome-Real 10K

1st round qualifying:
Tereza Vancurova (CZE) d. (WC) Michol Sanna (ITA) 6-2 6-1
(13) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Christine Lehner (GER) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Tereza Vancurova (CZE) d. (15) Bistra Otashliyska (BUL) 6-4 6-3
(13) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Elena Bavassano (ITA) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
Paola Spriveri (ITA) d. Tereza Vancurova (CZE) 6-3 6-0
(8) Annalisa Bona (ITA) d. (13) Lucie Kreigsmannova (CZE) 3-6 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Jessica Ginier (FRA) 6-1 6-2
Darina Sedenkova (CZE) d. Neda Kozic (SRB) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. (7) Dominice Ripoll (GER) 6-1 7-6(1)
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Marina Shamayko (RUS) 6-7(6) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Liana-Gabriela Ungur (ROU) d. Simona Dobra (CZE) 6-7(0) 6-3 6-3
Karolina Kosinska (POL) d. Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-0 6-4

crazylace01 Mar 17th, 2009 04:46 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 3/16

WTA Tour Events

Indian Wells (Premier Mandatory)

Qualifying/Early rounds: see previous post.

Main Draw 3rd round:
Jill Craybas (USA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-3
(4) Vera Zvonareva (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-1
(30) Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Petra Cetkovska (CZE) 7-5 7-5

ITF Events

Redding, CA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tenerife 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Cairo 25K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (WC) Nadine Azmy (EGY) 6-0 6-3
Teresa Malikova (CZE) d. Dina El Farouk (EGY) 6-1 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. Teresa Mrdeza (CRO) 6-1 6-4
Fatima El Allami (MAR) d. Jana Jandova (CZE) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (13) Camila Giorgi (ITA) 6-3 6-1
Biljana Pavlova (BUL) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 5-7 6-3
Fatima El Allami (MAR) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-1 6-3

3rd round qualifying:
Nadia Lalami (MAR) d. Martina Kubickova (CZE) 3-6 6-1 6-3

No Czechs in main draw

Irapuato 25K

1st round qualifying:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. Valeria Franco (MEX) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(9) Bianca Botto (PER) d. (4) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 5-7 7-5

Main Draw 1st round:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Daniela Munoz-Gallagos (MEX) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Francesca Segarelli (DOM) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw Quarterfinals:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (7) Tetiana Luzhanska (UKR) 6-3 6-0

Main Draw Semifinals:
(2) Chanelle Scheepers (RSA) d. (3) Renata Voracova (CZE) 6-4 4-6 6-4

Amiens 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bath 10K

1st round qualifying:
(14) Petra Krejsova (CZE) d. Julie Gervais (FRA) 6-1 1-6 6-2

2nd round qualifying:
(1/WC) Yasmin Clarke (GBR) d. (14) Petra Krejsova (CZE) 6-4 5-7 7-6(4)

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 6-1
Karolina Nowak (GER) d. (LL) Petra Krejsova (CZE) 4-6 6-1 6-0
(7) Emma Laine (FIN) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-4
Katerina Vankova (CZE) d. Tara Moore (GBR) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Verdiana Verardi (ITA) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 1-6 7-6(4) 6-2
(4) Darija Jurak (CRO) d. Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-3

Hamilton 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rome-Pomezia 10K

1st round qualifying:
(1) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Costanza Mecchi (ITA) 6-4 6-0
Bistra Otashliyska (BUL) d. (2/WC) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Cristina Matera (ITA) 6-3 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (15) Nancy Rustignoli (ITA) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(1) Darina Sedenkova (CZE) d. (13) Veronica Popovici (ITA) 6-1 6-4
(4) Jasmina Kajtazovic (SLO) d. (10) Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (6) Cristina Celani (ITA) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Federica Grazioso (ITA) 2-6 6-3 6-1
Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-4 6-2
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Alessia Bertoia (ITA) 5-7 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. Simona Dobra (CZE) 6-1 6-1
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Sandra Martinovic (BIH) 1-6 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-6(5) 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Alice Moroni (ITA) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(4) Darya Kustova (BLR) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-1

Lima 10K

1st round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. Mariah Plauth (BRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. Andressa Garcia (BRA) 6-4 4-6 6-2

3rd round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. (3) Natalia Cheng (BRA) 7-6(3) 6-4

Main Draw 1st round:
Andrea Koch-Benevuto (CHI) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-3

crazylace01 Mar 23rd, 2009 10:06 PM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 3/23

WTA Tour Events

Miami (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
Julia Goerges (GER) d. (12) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Karin Knapp (ITA) 7-6(2) 6-3
Tathiana Garbin (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-4
Sabine Lisicki (GER) d. Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-4
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Bye
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Patricia Mayr (6-4 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. Anne Keothavong (GBR) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(14) Alize Cornet (FRA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 7-6(4)
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Sabine Lisicki (GER) 6-2 6-4
Nicole Vaidisova (CZE) d. (28) Alona Bondarenko (UKR) 6-1 6-0
(18) Patty Schnyder (SUI) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-1 6-4

ITF Events

Jersey 25K

1st round qualifying:
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(13) Tara Moore (GBR) d. (4) Iveta Gerlova (CZE) 3-6 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(5) Ana Vrljic (CRO) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 1-6 6-2
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Shaozhou Liu (CHN) 7-5 6-1
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Naomi Broady (GBR) 7-6(6) 6-3
(WC) Sarah Borwell (GBR) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(6) 6-1

Main Draw 2nd round:
Monique Adamczak (AUS) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-0
Claire Feuerstein (FRA) d. (7) Eva Hrdinova (CZE) 6-2 7-5

Hammond 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Kristie Ahn (USA) d. (4) Renata Voracova (CZE) 6-0 6-4

Moscow 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Yana Buchina (RUS) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Vitalia Diatchenko (RUS) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-2

La Palma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kofu 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Wellington 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gonesse 10K

1st round qualifying:
(9) Alize Lim (FRA) d. Lenka Danielova (CZE) 6-2 6-0

No Czechs in main draw

Latina-Nascosa 10K

1st round qualifying:
(9) Kristyna Pliskova (CZE) d. Giannina Minieri (ITA) 6-4 6-2
(3) Pavla Smidova (CZE) d. Joanna Bougon (FRA) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
(9) Kristyna Pliskova (CZE) d. (1) Stefania Chieppa (ITA) 6-4 6-2 :eek:
(11) Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) d. (3) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-7(4) 6-2

Main Draw 1st round:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ashley Weinhold (USA) 2-6 6-0 6-1
Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Aleksandra Josifoska (MKD) 6-2 6-3
(WC) Alessia Bertoia (ITA) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Rebeca Bou-Noguiero (ESP) 6-2 6-3
Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Martina Gledacheva (BUL) 7-5 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (5) Sandra Martinovic (BIH) 6-2 6-1
(4) Anna Korzeniak (POL) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-0 6-0

Main Draw Semifinals:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (LL) Martina Trevisan (ITA) 6-4 6-3

Main Draw Final:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (4) Anna Korzeniak (POL) 7-5 6-7(3) 6-2

Lima 10K

1st round qualifying:
(15) Petra Padalikova (CZE) d. (WC) Mayte Calmet (PER) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
Anastasia Kharchenko (UKR) d. (15) Petra Padlikova (CZE) 6-1 4-6 7-5

No Czechs in main draw

Metepec 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. Marina Giral Lores (VEN) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Veronica Speigel (ARG) d. Katerina Kramperova (CZE) 5-7 6-0 7-5

crazylace01 Apr 8th, 2009 01:28 AM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
Events the week of 3/30

WTA Tour Events

Miami (Premier Mandatory)

Main Draw 3rd round:
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Gisela Dulko (ARG) 6-3 6-2
(8) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(5) Venus Williams (USA) d. (26) Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-4

ITF Events

Khanti-Mansiysk 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(LL) Tatyana Arefyeva (UKR) d. Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-0

Latina 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Julia Vakulenko (UKR) d. Renata Voracova (CZE) 6-1 6-2
Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 3-6 6-3
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Margit Ruutel (EST) 1-0 ret.

Main Draw 2nd round:
(2) Alberta Briatni (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-3

Pelham, AL 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
Karolina Vlachova (CZE) d. Alexandra Vukota (SUI) 6-3 6-4
Gabriela Horackova (CZE) d. Bye
Martina Krischnikova (CZE) d. Bye
Dominika Kanakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Nevena Selakovic (SRB) d. Karolina Vlachova (CZE) 6-1 6-3
(11) Anna Brazhnikova (SWE) d. Gabriela Horackova (CZE) 4-6 6-2 6-3
(4) Avgusta Tsybycheva (RUS) d. Martina Krischnikova (CZE) 6-3 6-1
Alize Lim (FRA) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Lima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

crazylace01 Apr 24th, 2009 04:10 PM

Re: 2009 Czech weekly update thread!
 
yikes i fell so far behind :o

Events the week of 4/6

WTA Tour Events

Marbella (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (1) Serena Williams (USA) 6-4 3-6 6-1
Renata Voracova (CZE) d. Pauline Parmentier (FRA) 7-6(8) 4-6 6-4
Nicole Vaidisova (CZE) d. Angelique Kerber (GER) 3-6 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Renata Voracova (CZE) 7-6(7) 5-7 6-0
Roberta Vinci (ITA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(5) Carla Suarez Navarro (ESP) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-2

Ponte Vedra Beach (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Kateryna Bondarenko (UKR) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(6) 6-2

ITF Events

Torhout 100K+H

1st round qualifying:
Sabine Klaschka (GER) d. (9) Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-0 6-2
(4) Andrea Hlavackova (CZE) d. Justine Ozga (GER) 6-4 6-7(3) 6-1
Claire Feuerstein (FRA) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(4) Andrea Hlavackova (CZE) d. Virginie Pichet (FRA) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
Claire Feuerstein (FRA) d. (4) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 7-6(4)

Main Draw 1st round:
(WC) Sandra Kloesel (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-1 7-5
(Q) Laura-Ioana Andrei (ROU) d. (WC) Eva Hrdinova (CZE) 7-6(8) 6-7(2) 6-3
(LL) Andrea Hlavackova (CZE) d. Kathrin Woehrle (GER) 6-0 0-6 6-1
(7) Kirsten Flipkens (BEL) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-7(4) 6-0

Main Draw 2nd round:
(3) Nathalie Dechy (FRA) d. (LL) Andrea Hlavackova (CZE) 4-6 6-3 6-4

Monzon 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Naomi Cavaday (GBR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-7(6) 6-0
(5) Corinna Dentoni (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(10) 6-2

Jackson, MS 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
(2) Maria Zharkova (RUS) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-4
Gabriela Horackova (CZE) d. (WC) Dilara Yurtkuran (TUR) 6-3 6-0
Zuzana Linhova (CZE) d. Amy Sargeant (GBR) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
Gabriela Horackova (CZE) d. (12) Syna Kayser (GER) 6-2 6-3
(6) Alexandra Kolesnichenko (UZB) d. Zuzana Linhova (CZE) 4-6 7-5 6-3

3rd round qualifying:
(3) Patrycja Sanduska (POL) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-1

No Czechs in main draw

Sibenik 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Petra Maglov (SUI) 6-0 2-6 6-1
Teresa Vancurova (CZE) d. Bye
Renata Kuricova (SVK) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 3-6 7-5
(14) Martina Kubickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Raluca Elena Platon (ROU) 6-3 6-4
(6) Klaudia Gawlik (POL) d. Teresa Vancurova (CZE) 6-1 0-6 7-5
(14) Martina Kubickova (CZE) d. Tatiana Illova (SVK) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Ivana Klepic (CRO) 6-4 6-1
(14) Martina Kubickova (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 7-5 6-1

4th round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. (2) Zorica Petrov (SRB) 6-4 6-3
(14) Martina Kubickova (CZE) d. (6) Klaudia Gawlik (POL) 5-0 ret.

Main Draw 1st round:
(6) Naomi Broady (GBR) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-1 6-3
(7) Nicole Riner (SUI) d. (Q) Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-4


All times are GMT. The time now is 10:07 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.