TennisForum.com  

TennisForum.com (http://www.tennisforum.com/index.php)
-   Czechmate! (http://www.tennisforum.com/forumdisplay.php?f=379)
-   -   Czechs weekly result thread.....2008 edition! (http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=326558)

Bennguin1491 Dec 29th, 2007 03:00 AM

Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Mods--please sticky this new thread and un-sticky last year's :)

Week of December 31st

WTA Tour Events

Gold Coast (Tier III)

1st round qualifying:
(1) Yung-Jan Chan (TPE) d. Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Casey Dellacqua (AUS) 5-7 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Nicole Vaidisova (CZE) d. Tatjana Malek (GER) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Na Li (CHN) d. (1) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3

Auckland (Tier IV)

1st round qualifying:
Jorgelina Cravero (ARG) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-4
Elena Baltacha (GBR) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 6-3
Vladimira Uhlirova (CZE) d. (7) Catalina Castano (COL) 6-4 7-6(4)

2nd round qualifying:
Elena Baltacha (GBR) d. Vladimira Uhlirova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Meilen Tu (USA) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

No events this week.

Wiggly Dec 29th, 2007 04:06 AM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Nice! Good luck girls!

Bennguin1491 Jan 5th, 2008 12:15 AM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 1/7

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

1st round qualifying:
Nika Ozegovic (CRO) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 3-6 6-4
(5) Iveta Benesova (CZE) d. Neuza Silva (POR) 7-6(5) 6-2
(24) Olivia Sanchez (FRA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 7-6(6) 6-4
(9) Timea Bacsinszky (SUI) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. Yurika Sema (JPN) 6-3 3-6 6-1

2nd round qualifying:
Alisa Kleybanova (RUS) d. (5) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-0 7-6(3)
(11) Meng Yuan d. Eva Hrdinova (CZE) 1-6 6-1 6-2

Sydney (Tier II)

1st round qualifying:
Julie Ditty (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-3
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Tsvetana Pironkova (BUL) d. (8) Klara Zakopalova 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Alicia Molik (AUS) 7-6(2) 7-6(10)
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Camille Pin (FRA) 6-1 2-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Justine Henin (BEL) d. Lucie Safarova (CZE) w/o :sad:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (6) Daniela Hantuchova (SVK) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (3) Jelena Jankovic (SRB) 6-4 4-6 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Nicole Vaidisova (CZE) 7-5 7-6(4)

Hobart (Tier IV)

1st round qualifying:
(8) Edina Gallovits (ROU) d. Renata Voracova (CZE) 6-0 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. Aleksandra Wozniak (CAN) 2-6 6-4 6-2

2nd round qualifying:
(3) Ashley Harkleroad (USA) d. Petra Cetkovska (CZE) 4-6 6-1 6-4

No Czechs in main draw

ITF Events

St. Leo - Tampa Bay 25K

1st round qualifying:
Kristina Kucova (SVK) d. Alena Nogolova (CZE) 6-2 6-3
(A) Megan Moulton-Levy (JAM) d. Petra Mokra (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(WC) Alexis Gordon (USA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 3-6 6-0 6-0 :o

Bennguin1491 Jan 16th, 2008 09:49 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 1/14

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

Qualifying rounds: see previous post

Main Draw 1st round:
(Q) Su-Wei Hsieh (TPE) d. Klara Zakopalova (CZE) 2-6 6-4 8-6
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Petra Cetkovska (CZE)
(17) Shahar Peer d. Renata Voracova (CZE) 6-2 2-6 6-0
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Ioana Raluca Olaru (ROU) 6-3 6-0
Catalina Castano (COL) d. (22) Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Alicia Molik (AUS)6-2 6-3

Main Draw 3rd round:
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Ai Sugiyama (JPN) 6-3 6-4

Main Draw 4th round:
(7) Serena Williams (USA) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-4

ITF Events

Surprise, AZ 25K

1st round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Sophie Lefevre (FRA)6-4 6-3
Aleksandra Malyarchikova (BLR) d. Petra Padalikova (CZE) 4-6 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Irina Falconi (USA) d. (3) Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-3

No Czechs in main draw

Stuttgart 10K

1st round qualifying:
(13) Marlena Metzinger (AUT) d. Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. Elizaveta Tochilovskaya (RUS) 6-2 6-4
Radana Holusova (CZE) d. (8) Valentina Sulpizio (ITA) 7-5 4-6 7-5
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Evelyn Mayr (ITA) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Martinovic (BIH) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 7-6(5)
Diana Nakic (SLO) d. Radana Holusova (CZE) 6-3 2-6 6-2
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Aleksandra Grela (POL) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Claire De Gubernatis (FRA) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
Nicole Riner (SUI) d. (2) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(5) 6-1

Sunderland 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Natasha Marks (GBR) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. Amanda Elliot (GBR) 3-6 6-0 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Nadja Roma (SWE) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 7-6(2) 6-2

Bennguin1491 Jan 20th, 2008 06:03 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 1/21

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

No Czechs remaining

ITF Events

Waikoloa, HI 50K

1st round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Piia Suomalainen (FIN) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
Alexandra Podkolzina (USA) d. (3) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 7-5

Grenoble 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. (WC) Alice Hofer (FRA) 6-2 6-2
Conny Perin (SUI) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. Marie Menacer (FRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Clothilde Falconetti (FRA) 6-3 6-3
(6) Marion Gaud (FRA) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(1) Sherezad Benemar (FRA) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 7-5

No Czechs in main draw

Kaarst 10K

1st round qualifying:
Marine Verbeken (BEL) d. Barbora Bachmannova (CZE) 4-6 6-1 7-6(1)
(14) Pavla Smidova (CZE) d. Bye
(4) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Eleonor Picot (FRA) 6-3 5-7 6-1

2nd round qualifying:
(14) Pavla Smidova (CZE) d. Florence Na (FRA) 4-6 6-4 6-0
Lisanne Van Riet (NED) d. (4) Simona Dobra (CZE) 6-3 7-5
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (11) Edyta Cieplucha (POL) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(14) Pavla Smidova (CZE) d. (3) Oksana Kalashnikova (GEO) 0-6 6-2 7-6
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (8) Maxi Ehmer (GER) 4-6 6-1 3-0 ret.

Main Draw 1st round:
(SE) Renee Reinhard (NED) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-3 :help:
Kateryna Avdiyenko (UKR) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 7-5
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Marlot Meddens (NED) 6-4 6-4
(2) Caroline Maes (BEL) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Caroline Maes (BEL) 3-6 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. Monika Pochabova (SVK) 6-0 5-7 6-3

Main Draw Semifinals:
(3) Neuza Silva (POR) d. Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-3

Wrexham 10K

1st round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Emily Askew (GBR) 6-2 6-0
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. (4) Leonie Mekel (NED) 7-5 6-1
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Elizabeth Ullathorne (GBR) 6-1 6-4

3rd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Lisa Whybourn (GBR) 6-2 6-1
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Dessislava Mladenova (BUL) 7-5 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (LL) Diana Erikson (SWE) 6-3 6-4
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (Q) Dianne Hollands (NZL) 6-3 6-1
(2) Laura Haberkorn (GER) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Stephanie Cornish (GBR) 6-3 6-4
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (2) Laura Haberkorn (GER) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 1-6 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Elena Kulikova (RUS) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Bennguin1491 Jan 29th, 2008 08:44 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 1/28

WTA Tour

Fed Cup
d. Slovakia 3-2 :)

ITF Events

La Quinta, CA 25K

1st round qualifying:
Brittany Augustine (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Varvara Lepchenko d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 6-1
(4) Hana Sromova (CZE) d. Angela Haynes (USA) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Antonela Serra Zanetti (ITA) d. (4) Hana Sromova (CZE) 7-5 7-5

Belfort 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (1) Renata Voracova (CZE) 7-6(5) 2-6 6-1
(6) Sandra Zahlavova d. (Q) Estrella Cabeza-Candela (ESP) 6-4 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. (4) Carla Suarez-Navarro (ESP) 6-4 6-0
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Justine Ozga (GER) 6-1 3-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Ekaterina Dzehalevich (BLR 6-4 6-3
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Sara Del Barrio-Aragon (ESP) 6-2 6-0
Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Syna Kaiser (GER) 5-2 ret.
(2) Yulia Fedossova (FRA) d. Michaela Pastikova (CZE) 5-7 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(5) Maria-Jose Martinez Sanchez d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-1
Andrea Hlavackova (CZE) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 5-7 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
(7) Virginie Pichet (FRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 7-5 6-4

Bennguin1491 Feb 4th, 2008 12:31 AM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 2/4

WTA Tour Events

Paris Indoors (Tier II)

1st round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. Bye
(WC) Aurelie Vedy (FRA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-3
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3 6-2
Anna Lapushcenkova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(4) 6-2

2nd round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Aurelie Vedy (FRA) 6-4 6-2
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Tsvetana Pironkova (BUL) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Alisa Kleybanova (RUS) 6-2 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. (8) Severine Bremond (FRA) 7-5 6-2

Main Draw 1st round:
Alize Cornet (FRA) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 4-6 6-2 6-1
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Elena Dementieva (RUS) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 7-6(7) 6-2

Pattaya City (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-2
Renata Voracova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(7) Jill Craybas (USA) d. Renata Voracova (CZE) 2-6 6-1 6-3

ITF Events

Midland, MI 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Melissa Torres-Sandoval (MEX) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-7(9) 6-2
Hana Sromova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 4-6 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(8) Varvara Lepchenko (USA) d. Hana Sromova (CZE) 3-6 6-3 6-4

Sutton 25K

1st round qualifying:
(15) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Kelly Anderson (RSA) 7-6(1) 6-2
(16) Radana Holusova (CZE) d. Bye
Iveta Gerlova (CZE) d. Nadja Roma (SWE) 7-6(4) 4-6 6-4
Dianne Hollands (NZL) d. [i]Nikola Frankova (CZE)[/I 6-5 6-7(2) 7-6(2)

2nd round qualifying:
Karla Mraz (FRA) d. (15) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 7-5 6-4
(5) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-4
(16) Radana Holusova (CZE) d. (WC) Hannah James (GBR) 2-6 6-2 7-5
Iveta Gerlova (CZE) d. (10) Lenka Winerova (SVK) 6-4 6-2

3rd round qualifying:
(6) Claire Feuernstein (FRA) d. (16) Radana Holusova (CZE) 6-2 7-5
Iveta Gerlova (CZE) d. Estelle Guisard (FRA) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Anna Gerasimou (GRE) 6-4 6-0
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Jocelyn Rae (GBR) 6-3 6-2
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-2 4-6 7-6(0)
(WC) Anna Smith d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-4
Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Stanislava Hrozenska (SVK) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Silvia Soler-Espinosa (ESP) 7-6(4) 6-1
Andrea Hlavackova (CZE) d. (4) Naomi Cavaday (GBR) 6-1 7-6(6)
Irena Pavlovic (FRA) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-3
(Q) Ana Savic (CRO) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Amanda Elliott (GBR) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. Irena Pavlovic (FRA) 1-6 7-6(3) 6-1

Main Draw Semifinals:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Amanda Elliott (GBR) 6-2 6-2

Main Draw Final:
(Q) Johanna Larsson (SWE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 6-0

Mildura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Cali 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Vale Do Lobo 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Sheryl Gershon (USA) 6-4 6-1

2nd round qualifying:
(6) Claire Lablans (NED) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
Dominika Nociarova (SVK) d. Katerina Bohmova (CZE) 6-1 6-4

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491 Feb 12th, 2008 11:35 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 2/11

WTA Tour Events

Antwerp (Tier II)

1st round qualifying:
Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-7(1) 6-3
Galina Voskoboeva (RUS) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-1
(8) Yuliana Fedak d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 4-6 6-2

No Czechs in main draw

Vina Del Mar (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Emilie Loit (FRA) 6-2 7-6(6)
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 7-6(4) 2-6 6-3
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
Mariya Koryttseva (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-4
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Jelena Kostanic Tosic (CRO) W/O

Main Draw Quarterfinals:
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 3-6 7-5 7-5

Main Draw Semifinals:
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Mariya Koryttseva (UKR) 6-2 7-5

Main Draw Final:
(1) Flavia Pennetta (ITA) d. (8) Klara Zakopalova (CZE) 6-4 5-4 ret. :sad:

ITF Events

Stockholm 25K

1st round qualifying:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Romana Janshen (NED) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Mailyne Andrieux (FRA) d. (1) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(5) 4-6 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Mailyne Andrieux (FRA) d. (LL) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 7-6(5)
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Nadja Roma (SWE) 7-5 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Danica Krstajic (MNE) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Michaela Johansson (SWE) 6-1 6-0

Main Draw Final:
(SE) Johanna Larsson (SWE) d. (2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 0-6 6-1 7-6(1)

Berri 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Albufeira-Montechoro 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Florence Na (NED) 2-6 7-5 6-3

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (12) Danielle Harmsen (NED) 7-6(3) 7-5

3rd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Anastasiya Vasylyeva (RUS) 7-5 6-4

4th round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Nadiya Kichenok (RUS) 6-1 5-7 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Marcella Koek (NED) 4-6 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nadiya Kichenok (RUS) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-3 6-3

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Arezzo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491 Feb 17th, 2008 02:53 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 2/18

WTA Tour Events

Doha (Tier I)

1st round qualifying:
(2) Ekaterina Makarova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-0 7-6(6)
Eva Hrdinova (CZE) d. (9) Emmanuele Gagliardi (SUI) 6-1 7-5

Main Draw 1st round:
Dominika Cibulkova (SVK) d. Lucie Safarova (CZE) 6-4 6-3

Bogota (Tier III)

1st round qualifying:
(2) Rossana de los Rios d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-1
(WC) Arantxa Parra Santonja (ESP) d. (6) Iveta Benesova (CZE) 6-2 3-6 6-3

Main Draw 1st round:
Mariya Koryttseva (UKR) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-1 4-6 7-6(3)

ITF Events

Clearwater, FL 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Hana Sromova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-3 6-1
Jelena Pandzic (CRO) d. (4) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 0-6 7-5

Main Draw 2nd round:
(JE) Melanie Oudin (USA) d. (5) Hana Sromova (CZE) 2-6 7-5 6-0

Capriolo 25K

1st round qualifying:
(1/WC) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Camila Giorgi (ITA) 6-4 1-6 6-3
Darina Sedenkova (CZE) d. (15) Aurelie Vedy (FRA) 6-4 4-6 6-4

2nd round qualifying:
Karla Mraz (FRA) d. (1/WC) Tereza Hladikova (CZE) 0-6 7-6(4) 6-3
(5) Eugenia Grebenyuk (RUS) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (3) Alberta Brianti (ITA) 6-1 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Justine Ozga (GER) 6-7(4) 6-4 6-1
Michaela Pastikova (CZE) d. (4) Julie Coin (FRA) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 6-3 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (8) Angelika Roesch (GER) 7-5 6-1
Ivana Lisjak (CRO) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Sandra Zahlavova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
(1) Anne Keothavong (GBR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-1


Melilla 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Rocio De La Torre-Danchez (ESP) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-3 6-1

Portimao 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Ana Miguel-Ivern (ESP) 6-2 4-0 ret.

3rd round qualifying:
(6) Julia Glushko (ISR) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-1 6-3

Benin City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491 Feb 25th, 2008 04:21 AM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 2/25

WTA Tour Events

Dubai (Tier II)

1st round qualifying:
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 7-6(5) 6-2
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-7(5) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(1) Agnieszka Radwanska (POL) d. (WC) Eva Hrdinova (CZE) 6-0 6-0 :sad:

Main Draw 1st round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Aiko Nakamura (JPN) 6-3 6-0
Lucie Safarova (CZE) d. (LL) Ai Sugiyama (JPN) 1-6 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Ana Ivanovic (SRB) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-0
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-2

Memphis (Tier III)

1st round qualifying:
(7) Hana Sromova (CZE) d. (WC) Sesil Karatantcheva (BUL) 7-6(2) 6-4
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
Tanja Ostertag (GER) d. (7) Hana Sromova (CZE) 6-3 4-6 6-2
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Martina Sucha (SVK) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Chanelle Scheepers (RSA) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (1) Venus Williams (USA) 2-6 6-4 6-3 :eek:
Renata Voracova (CZE) d. Maret Ani (EST) 6-3 6-7(5) 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-7(6) 7-5 6-1
(5) Olga Govortsova (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)]

Acapulco (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 6-2 7-5
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Nadja Roma (SWE) 6-1 6-1
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 4-6 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Edina Gallovits (ROU) d. Petra Cetkovksa (CZE) 6-4 6-3
Iveta Benesova (CZE) d. (6) Yvonne Meusberger (AUT) 6-1 7-5
Jill Craybas (USA) d. (3) Klara Zakopalova (CZE) 6-4 3-6 6-1

Main Draw Quartefinals:
Jill Craybas (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

Fort Walton Beach, FL 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Teliana Pereira (BRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 7-6(8) 6-4
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Gabriela Dabrowski (CAN) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Madison Brengle (USA) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw Quarterfinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (6) Stefanie Voegele (SUI) 6-3 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (5) Ye-Ra Lee (KOR) 6-3 6-3

Main Draw Final:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Melanie Oudin (USA) 6-3 5-7 7-6(5)

Sant Boi 10K

1st round qualifying:
(10) Veronika Kolarova (CZE) d. Marta Espigado-Delgado (ESP) 7-6(4) 6-2
(6) Simona Dobra (CZE) d. (WC) Cristina Rodriquez Enrich (ESP) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) d. (10) Veronika Kolarova (CZE) 7-5 4-2 ret. :sad:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (WC) Sabrina Bamburac (GER) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(16) Laura Thorpe (FRA) d. (6) Simona Dobra (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. Ling Zhang (HKG) 4-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. (3) Anne Schaefer (GER) 2-6 7-5 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. Sandhya Nagaraj (IND) 6-1 6-1

Main Draw Semifinals:
(6) Sara Del Barrio-Aragon (ESP) d. (LL) Simona Dobra (CZE) 4-0 ret. :sad:


Buchen 10K

1st round qualifying:
(11) Nikola Frankova (CZE) d. Katrin Schmidt (GER) 7-5 6-0
Jana Jandova (CZE) d. (12) Michaela Pochabova (SVK) 2-6 6-1 6-4

2nd round qualifying:
(2) Darija Jurak (CRO) d. (11) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-2
(8) Constance Sibille (FRA) d. Jana Jandova (CZE) 2-6 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Irina Buryachok (UKR) 6-4 6-3
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. Evelyn Mayr (ITA) 6-1 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Kristina Kucova (SVK) 7-5 6-4
(3) Carmen Klaschka (GER) d. (LL) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Sabine Klaschka (GER) 6-4 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Hanne Skak Jensen (DEN) 6-4 6-2

Main Draw Final:
(2) Kirsten Flipkens (BEL) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 3-6 6-4

Wellington 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Benin City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Barbora Zahlavova Strycova! First Czech title of 2008! :)

Bennguin1491 Mar 2nd, 2008 05:46 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 3/3

WTA Tour

Bangalore (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Las Vegas, NV 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Julia Schruff (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-4
Renata Voracova (CZE) d. (3) Sofia Arvidsson (SWE) 4-6 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Ekaterina Bychkova (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 7-6(2)


Minsk 25K

1st round qualifying:
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Elina Gasanova (RUS) 6-2 6-4

2nd round qualifying:

(7) Oksana Teplyakova (RUS) d. (10) Nikola Frankova (CZE) 6-7(3) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC)Maria Meliuk (BLR) 6-4 6-0
Ksenia Palkina (KGZ) d. Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(2) 6-2
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. Ksenia Pervak (RUS) 7-6(2) 3-6 7-6(6)
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (2) Darya Kustova (BLR) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (3) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-4
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Ima Bohush (BLR) 7-6(3) 6-4
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (SR) Julia Efremova (RUS) 6-7(3) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (6) Tereza Hladikova (CZE) 4-6 6-3 7-6(7)

Main Draw Semifinals:
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. Lina Stanciute (LTU) 6-3 6-4

Main Draw Final:
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (LL) Nikola Frankova (CZE) 6-0 6-1

Sabadell 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hamilton 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491 Mar 10th, 2008 03:37 AM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 3/10

WTA Tour Events

Indian Wells (Tier I)

1st round qualifying:
(21) Renata Voracova (CZE) d. Varvara Lepchenko (USA) 4-6 6-3 6-1
(14) Iveta Benesova (CZE) d. Angelika Bachmann (GER) 6-1 6-7(5) 6-3
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (3) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 2-6 6-4
(16) Olivia Sanchez (FRA) d. Hana Sromova (CZE) 5-7 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(21) Renata Voracova (CZE) d. Rika Fujiwara (JPN) 6-2 6-2
(14) Iveta Benesova (CZE) d. (2) Julie Ditty (USA) 3-6 6-2 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (15) Katie O'Brien (GBR) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye
Yung-Jan Chan (TPE) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 2-6 6-2 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 6-4 6-4
Jill Craybas (USA) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(2) 6-4
(26) Lucie Safarova (CZE) d. Bye
Sofia Arvidsson (SWE) d. (Q) Renata Voracova (CZE) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Casey Dellacqua (AUS) d. (7) Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 3-6 6-4
(25) Eleni Daniilidou (GRE) d. Klara Zakopalova (CZE) 1-6 7-6(1) 6-2
Ashley Harkleroad (USA) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 7-6(2) 2-6 6-4

ITF Events

New Delhi 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (1) Andreja Klepac (GER) 6-1 6-2 :eek:
(6) Chanelle Scheepers (RSA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 5-7 6-4

Main Draw 2nd round:
Carmen Klaschka (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 5-7 6-3 6-2

Kalgoorlie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Las Palmas de Gran Canaria 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Arabella Fernandez-Rebener (ESP) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
(11) Rebeca Bou-Noguiero (ESP) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Natalie Grandin (RSA) d. (8) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 7-6(4)

Dijon 10K

1st round qualifying:
(WC) Solen Ficheux (FRA) d. (15) Eva Pigova (CZE) 6-4 6-7(5) 6-4

Main Draw 1st round:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Constance Sibille (FRA) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Olga Brozda (POL) d. (8) Iveta Gerlova (CZE) 6-1 6-2

Rome-Real 10K

1st round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. Lara Meccico (ITA) 6-0 ret.
Krystina Pliskova (CZE) d. (4) Sherezad Benemar (FRA) 6-4 6-3
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Oana Archip (ROU) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. Gioia Barbieri (ITA) 6-4 7-6(7)
Krystina Pliskova (CZE) d. Carla Caetano (ITA) 6-3 6-0
Tamara Stojkovic (CRO) d. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. (1/WC) Petra Sunic (CRO) 6-3 6-3
Simona-Iulia Matei (ROU) d. Krystina Pliskova (CZE) 7-6(5) 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 5-7 6-3 6-4

Ramat Hasharon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cairo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Diana Eriksson (SWE) 7-6(1) 6-2

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Simona Dobra (CZE) d. (8) Oksana Kalashnikova (GEO) 4-6 6-3 7-5

Main Draw Semifinals:
(2) Alexandra Cadantu (ROU) d. Simona Dobra (CZE) 6-3 7-5

Bennguin1491 Mar 16th, 2008 03:54 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 3/17

WTA Tour Events

Indian Wells (Tier I)

No Czechs remaining :p

ITF Events

Sorrento 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Redding, CA 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (4) Anne Keothavong (GBR) 2-6 7-6(8) 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Alina Jidkova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Surina de Beer (RSA) 6-1 6-3
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Tetiana Luzhanska (UKR) 2-6 6-4 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Angela Haynes (USA) 6-4 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Finals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (7) Aleksandra Wozniak (CAN) 7-6(4) 6-3

Tenerife 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(13) Rebeca Bou-Noguiero (ESP) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Kristina Barrois (GER) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-1 6-3

St. Petersburg-Vsevolozhsk 25K

1st round qualifying:
(2) Nikola Frankova (CZE) d. Viktoria Yemialyanava (BLR) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(2) Nikola Frankova (CZE) d. Maria Sirotkina (RUS) 6-4 4-6 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (7) Ksenia Pervak (RUS) 6-0 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. Tatjana Priachin (GER) 6-2 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Anna Lapushchenkova (RUS) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-4

Noida 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Sanaa Bhambri (IND) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 3-1 ret. :sad:
(Q) Vlada Ekshibarova (UZB) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-4 7-6(3)

Amiens 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Porto Rafti 10K

1st round qualifying:
(7) Jana Jandova (CZE) d. Tanya Germanlieva (BUL) 3-6 7-5 6-3

2nd round qualifying:
(7) Jana Jandova (CZE) d. (9) Rocio de la Torre-Sanchez (ESP) 2-6 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (4) Gianna Doz (CRO) 2-6 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Angelique Gabueva (RUS) 6-4 3-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (WC) Despina Papamichail (GRE) 7-5 6-2

Main Draw Semifinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Tetyana Arefyeva (UKR) 6-2 6-4

Main Draw Final:
(Q) Lenka Jurikova (SVK) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-1 7-6(5)

Rome-Pomezia 10K

1st round qualifying:
(13) Krystina Pliskova (CZE) d. Carla Caetano (POR) 6-2 2-6 6-3
(WC) Simona-Iulia Matei (ROU) d. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-7(3) 6-3
(10) Pavla Smidova (CZE) d. Letizia Lo Re (ITA) 6-0 ret.

2nd round qualifying:
(2/WC) Petra Sunic (CRO) d. (13) Krystina Pliskova (CZE) 6-3 7-5
(10) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-4 3-6 7-6(2)

Main Draw 1st round:
(Q) Ioana Ivan d. (LL) Krystina Pliskova (CZE) 6-4 6-4
(WC) Martina Caregaro (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3

Bath 10K

1st round qualifying:
(7) Eva Pigova (CZE) d. (WC) Taro Keens (GBR) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(14) Natasha Marks (GBR) d. (7) Eva Pigova (CZE) 7-5 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Jade Windley (GBR) 3-6 7-6(5) 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Renee Reinhard (NED) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sarah Borwell (GBR) d. (5) Iveta Gerlova 6-2 6-4

Ain Alsoukhna 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Simona Dobra (CZE) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Fatima El Allami (MAR) d. (7) Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(4)

Bennguin1491 Mar 24th, 2008 02:28 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 3/24

WTA Tour Events

Miami (Tier I)

1st round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Maria Emilia Salerni (ARG) 2-6 6-3 6-3
(8) Aiko Nakamura (JPN) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-4 6-2
(17) Anne Kremer (LUX) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-0
(10) Petra Cetkovksa (CZE) d. (WC) Anna Tatishvili (GEO) 6-7(5) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Tamaryn Hendler (BEL) 6-1 6-1
Aleksandra Wozniak (CAN) d. (10) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Kaia Kanepi (EST) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 3-6 7-5 7-5
Edina Gallovits (ROU) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-1
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Sorana Cirstea (ROU) 6-1 7-5
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (31) Karin Knapp (ITA) 6-1 7-5
(Q) Alisa Kleybanova (RUS) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw 3rd round:
(4) Jelena Jankovic (SRB) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-1

ITF Events

Latina 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Natasa Zoric (SRB) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-3
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Darya Kustova (BLR) 6-2 6-2
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(3) 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-7(4) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 6-1 6-0
(4) Olivia Sanchez (FRA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2 6-0

Main Draw Semifinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. (5) Mathilde Johansson (FRA) 6-1 6-0

Main Draw Final:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-2 6-0

Hammond, LA 25K

No Czechs in qualifying or main draw :sad:

Moscow 25K

1st round qualifying:
(4) Nikola Frankova (CZE) d. Iuliia Sandrakova (RUS) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(4) Nikola Frankova (CZE) d. (16) Aleksandra Razumova (RUS) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Daria Gavrilova (RUS) 2-6 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (5) Teodora Mircic (SRB) 4-6 7-5 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. Maria Mokh (RUS) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-6(0) 6-3

La Palma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Jersey 25K

1st round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Eva Pigova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Marine Sorg (FRA) 7-6(3) 6-2
(12) Elizabeth Thomas (GBR) d. Eva Pigova (CZE) 7-6(7) 7-6(8)

3rd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. (12) Elizabeth Thomas (GBR) 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Ana Savic (CRO) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Amanda Elliott (GBR) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Tessenderlo 25K

1st round qualifying:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
(8) Radana Holusova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Joke de Kok (BEL) 6-1 7-6(2)
(8) Radana Holusova (CZE) d. Daphne Staelens (BEL) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
Martina Balogova (SVK) d. (5) Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-2
(8) Radana Holusova (CZE) d. (9) Emilie Bacquet (FRA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Anne Schaefer (GER) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-1
(WC) Debbrich Feys (BEL) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-2
(3) Mariana Duque-Marino (COL) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-3

Athens-Goudi 10K

1st round qualifying:
(8) Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. Barbora Matusova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Alice Moroni (ITA) d. (SE) Jana Jandova (CZE) 7-5 6-2

Cairo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Oksana Khomyk (UKR) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (LL) Iuliia Kiriienko (UKR) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Katarzyna Piter (POL) d. (6) Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4

Bennguin1491 Apr 1st, 2008 09:05 PM

Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!
 
Events the week of 4/1

WTA Tour Events

Miami (Tier I)

No Czechs remain :rolleyes:

ITF Events

Torhout 75K

1st round qualifying:
(2) Johanna Larsson (SWE) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-2
Ipek Senoglu (TUR) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 1-6 7-6(7) 7-5

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Magda Mihalache (ROU) 6-2 7-5
Elena Baltacha (GBR) d. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-3 4-6 6-4
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Roberta Vinci (ITA) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Tamaryn Hendler (BEL) 6-0 6-3
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Oxana Lyubtsova (UKR) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nicole Thyssen (NED) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-2
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (9) Stephanie Foretz (FRA) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (2) Sandra Kloesel (GER) 3-6 6-4 7-5

Main Draw Final:
Elena Baltacha (GBR) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 6-7(5) 6-1 6-4

Patra 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Carla Suarez-Navarro (ESP) d. Hana Sromova (CZE) 6-0 7-6(3)

Pelham, AL 25K

1st round qualifying:
Nina Pantic (CAN) d. Petra Padalikova (CZE) 2-6 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. Chin-Wei Chan (CHN) 0-6 7-6(7) 6-2

Main Draw 2nd round:
(5) Angela Haynes (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 7-5

Civitavecchia 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Stanislava Hrozenska (SVK) 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 4-6 7-5 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Mathilde Johansson (FRA) d. (5) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-1

Hamburg 25K

1st round qualifying
Eva Pigova (CZE) d. Bye
(9) Radana Holusova (CZE) d. Bye
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(6) Neda Kozic (SRB) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-1
(9) Radana Holusova (CZE) d. Julia Landauer (GER) 6-2 6-2
Kristina Andlovic (SWE) d. (8) Darina Sedenkova (CZE)

3rd round qualifying:
(6) Neda Kozic (SRB) d. (9) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Estelle Guisard (FRA) d. (5) Sandra Zahlavova (CZE) 6-7(7) 6-4 6-3
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. Eugenia Grebenyuk (RUS) 6-4 1-0 ret.
(4) Agnes Szatmari (ROU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Stephanie Gehrlein (GER) 7-5 4-0 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. (7) Agnes Szatmari (ROU) 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
Kristina Barrois (GER) d. (7) Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-2 6-2

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
Julia Goloborodko (UKR) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-0 6-3
Barbora Krtickova (CZE) d. Caroline Magnusson (SWE) 5-7 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Milana Zubkov (TUR) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. (9) Natasha Marks (GBR) 6-3 6-3

4th round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Dalila Jakupovic (SLO) 6-0 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (5) Vivian Segnini (BRA) 4-6 7-6(4 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. Marina Melnikova (RUS) 6-3 4-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (4) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-2 7-5

Main Draw Semifinals:
(6) Marcella Koek (NED) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-1

Obregon 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Nicole Montiero (NED) 6-1 4-6 6-1

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (9) Guadalupe Moreno (ARG) 6-0 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Vanesa Furlanetto (ARG) 3-6 6-3 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (1) Daniela Munoz-Gallagos (MEX) 6-2 6-2 :D :woohoo:

Main Draw Quarterfinals:
Katerina Kramperova (CZE) d. (8) Andrea Koch-Benvenuto (CHI) 7-5 6-1

Main Draw Semifinals:
(4) Anne Yelsey (USA) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-0 ret. :sad:


All times are GMT. The time now is 05:27 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.