Week of May 25-31
May 25-30 Surrey Grass Court Championships Surbiton, England, UK (Grass)
Draw=42 plus
1R: Lorna Cawthorn d Vivienne Dennis 7-5 6-3
1R: Trudy Groenman (Neth) d Caroline Peerless 7-7 7-5
1R: Margaret Lee d Mrs Brock 0-6 7-5 6-2
1R: Tory Fretz (US) d Marilyn Greenwood (NZ) 6-1 6-1
1R: Rita Bentley d Pat Walkden (Rho) 6-4 5-7 6-3
1R: Caroline Yates Bell d Mrs. T. Hashmat (Pak) 6-2 6-4
1R: Jenny Garner (SA) d J.W. Allen 3-6 10-8 6-2
1R: Pat Hird d Mrs. S. Steventon 6-3 11-9
1R: Robin Lloyd d Jenny Morris (Rho) 8-6 6-3
1R: Betty Stove (Neth) d Helen Plaisted (Aus) 1-6 7-5 6-3
2R: Ann Jones d V.A. Coombs 6-1 6-1
2R: ???? d ????
2R: Anne Owen d Parveen Ahmed (Pak) 6-4 6-2
2R: Pat McClenaughan (Aus) d Elly Krocke (Neth) 5-7 6-1 6-4
2R: Cawthorn d Jenny Wagstaff 6-2 4-6 6-4
2R: Groenman d Vera Roberts 1-6 6-3 9-7
2R: Lee d Marie Fourie (SA) 6-0 2-6 6-2
2R: Fretz d ????
2R: Bentley d Yates-Bell 7-5 6-2
2R: Garner d Hird 4-6 6-1 6-4
2R: Lloyd d Stove 6-3 6-4
2R: Virginia Wade d Sally Holdsworth 6-0 6-4
2R: Ulla Sandulf (Swd) d Shirley Hannah 7-5 6-3
2R: J French d Mary McAnally 9-7 6-2
2R: Glenda Swan (SA) d Anja Lepoutre (Neth) 7-5 6-3
2R: Carole Caldwell (US) d Mrs Young 6-4 6-0
3R: Jones d ????
3R: McClenaughan d Owen 6-3 9-7
3R: Cawthorn d Groenman 6-3 4-6 6-3
3R: Fretz d Lee 6-8 6-0 6-2
3R: Bentley d Garner 6-1 6-2
3R: Wade d Lloyd 6-0 6-2
3R: Sandulf d French 6-3 8-6
3R: Caldwell d Swan 7-5 6-2
QF: Jones d McClenaughan 6-3 6-0
QF: Fretz d Cawthorn 6-4 6-1
QF: Bentley d Wade 7-5 4-7 7-5
QF: Caldwell d Sandulf 6-1 7-5
SF: Jones d Fretz 6-4 6-1
SF: Caldwell d Bentley 6-3 6-2
FI: Ann Jones d Carole Caldwell 6-3 6-1
Doubles
SF: Caldwell/Fretz d. Cawthorn/Lloyd 6-2 6-1
SF: Jones/Wade d. Hird/Yates-Bell, scores not given
FI: Ann Jones/Virginia Wade d Carole Caldwell (US) /Tory Fretz (US) 7-5 6-4
MX: Marie Fourie (SA)/Dave Phillips (SA) divided with Ann Jones/John Keller (Aus)
-----
May 25-30 Wolverhampton Tournament, London, England, UK (Grass)
2R: Alex Soady d. Pat McLean (Aus) 6-3 8-6
QF: Margaret Harris (Aus) d Mrs B. Parker 6-2 6-0
QF: Alison Stroud d Soady 6-4 6-1
QF: Heather Cheadle d M Phillips 6-1 6-4
QF: Faye Toyne (Aus) d S Tutt 3-6 6-4 6-0
SF: Stroud d Harris 6-3 7-5
SF: Toyne d Cheadle 8-6 7-5
FI: Faye Toyne d Alison Stroud 6-1 6-3
Doubles
SF: Jean Haskew/Tutt d. Harris/Toyne 6-1 6-0
FI: Jean Haskew/S/ Tutt d Heather Cheadle/Alex Soady 6-4 6-2
-----
ends May 31 Tulsa Invitation , Tulsa, Oklahoma, US (Clay)
Draw=6
1R: Yola Ramirez Ochoa (Mex)-bye
1R: Owen McHaney d Babs Givens 6-4 6-2
1R: Patsy Rippy d Patty Lowden 6-2 6-2
1R: Justina Bricka-bye
SF: Ochoa d McHaney 6-2 6-2
SF: Bricka d Rippy 6-2 6-1
FI: Yola Ochoa d Justina Bricka 7-5 4-6 6-3
SF: McHaney/Ochoa d. Sandy Wilson/Andrea Sanders 6-1 6-1
SF: Bricka/Rippy d. Lowdon/Givens 6-2 6-1
FI: Owen McHaney/Yola Ramirez Ochoa d Justina Bricka/Patsy Rippy 1-6 6-4 6-3
-----
May 26-31, Austrian Championships, Vienna, Austria (Clay)
QF: Sonja Pachta d. Etta Herdy 6-1 6-0
QF: Monika Hassmann d. Marketa Prochova (Cz) 10-8 6-3
QF: Roberta Beltrame (Ita) d. Andrea Winkler 1-6 6-3 8-6
QF: Almut Sturm (Ger) d. Trude Schonberger 6-4 6-0
SF: Pachta d. Hassmann 6-3 6-2
SF: Sturm d. Beltrame 6-1 6-2
FI: Sonja Pachta d. Almut Sturm (Ger) 6-2 6-2
Mixed doubles
SF: Sonja Pachta/Jack Frost (US) d. Marketa Prochova (Cz)/Jiri Javorsky (Cz)/ 7-5 5-7 6-2
SF: Roberta Beltrame (Ita)/Ray Senkowski (US) d. Almut Sturm (Ger)/Osamu Ishiguro (Jap) 6-4 4-6 7-5
FI: Sonja Pachta/Jack Frost (US) d. Roberta Beltrame (Ita)/Ray Senkowski (US) 0-6 7-5 6-3
-----
ends May 30 Central District Championships Stirling, Scotland
FI: Winnie Shaw d Sheila Moodie 6-4 2-6 6-2
DF: Sheila Moodie/Winnie Shaw d C.E. Dunglison/M Ferguson 6-0 6-1
MX: C.E. Dunglison/W.C. Gillespie d. A.G. Miller/K.B. Gray 6-3 6-4
-----
May 31, Pasadena District, Pasadena, California, US
SF: Sherrie Pruitt d. Beverly Winans 6-1 6-2
SF: Alice Evans d. Lei Matthews 8-6 6-3
FI: Sherrie Pruitt d. Alice Evans 6-1 6-3
DF: Sherrie Pruitt d. Dorothy Matthiessen d. Lei Matthews/Marjorie Neuschafer 6-0 6-0
MX: Sherrie Pruitt/Jerry Boss d. Mrs. Oscar Harper/Oscar Harper 7-5 6-1
-----
May 31, Connecticut State, New Haven, US
SF: Virginia Rice Johnson d. Baba Madden Lewis 2-6 6-4 6-3
SF: Louise Gonnerman d. Mary Richards 6-2 6-2
FI: Louise Gonnerman d. Virginia Rice Johnson, w.o. (illness)
DF: Kay Hubbell/Mary Richards d. Virginia Rice Johnson/Baba Madden Lewis 6-1 6-4
-----
June 1, Jacksonville Invitation, Jacksonville, Florida, US
FI: Alice Tym d. Elesa Nelson 6-1 6-0
DF: Alice Tym/Elesa Nelson d. Barbara Lossone/Carol Riley 6-3 6-0
MX: Alice Tym/Richard Chace d. Carol Castell/Manuel Gallardo (Mex) ?
-----
June 1, Evansville Invitation, Evansville, Indiana, US
FI: Marilynn Mueller d. Louise Owens 6-0 7-5
DF: Debby Simmons/Louise Owens d. Marilynn/Mueller/Lydia Wieberg 7-5 7-5
-----
June 1, New Mexico Open, Albuquerque, New Mexico, US
SF: Nancy Neeld d. Sheila Wilson 6-0 6-1
SF: Pat Parks d. Judy Waid 5-7 6-0 6-2
FI: Nancy Neeld d. Pat Parks 6-3 6-0
Dobules
SF: Ann Rockwell/Paula Scott d. J. Waid/Barbara Waid 6-1 8-6
SF: Parks/Stella Brewster d. Vivian Bull/Paige Shunny 6-3 6-2
FI: Pat Parks/Stella Brewster d. Ann Rockwell/Paula Scott 8-10 6-2 6-2
Mixed Doubles
SF: Neeld/Paul Butt d. J Waid/Steve Carlton 6-1 6-0
SF: Rockwell/Bill Wright d. Parks/John Whistler 6-4 9-7
FI: Nancy Neeld/Paul Butt d. Ann Rockwell/Bill Wright 6-4 13-11
-----
June 1, Univesity City Open, St. Louis, Missouri, US
FI: Cheryl English d. Merceina Parker 6-4 3-2 ret.
DF: Sarita Fundenberg/Elizabeth Lord d. Dodo Strandring/Anita Wagner 10-8 5-7 12-10
FI: Merceina Parker/Ward Parker d. Linda Meckfessel/Rcih Meckfessel 6-0 6-2