TennisForum.com - Reply to Topic
Thread: 1956 Results Reply to Thread
Title:
Message:
Trackback:
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
Jul 18th, 2017 01:10 AM
Rollo
Re: 1956 Results

Added. Thanks Mark.

Updated.
Jun 9th, 2017 11:53 AM
newmark401
Re: 1956 Results

Update

July 27-August 5, International German Championships, Rothenbaum, Hamburg, Germany (Clay)

Draw of 35

Seeded players

[1] Anne Shilcock (GB)
[2] Zsusza Körmöczy (HUN)
[3] Patricia Ward (GB)
[4] Thelma Long (AUS)

1R = First round

1R: Erika Vollmer d. Mily Vagn-Nielsen (Den) 6-1 6-2
1R: Christiane Mercelis (Bel) d. Bärbel Ahlert 5-7 8-6 6-4
1R: Fay Muller (AUS) d. Karin Warnke 6-4 6-4

The remaining players had a bye.
--

2R: Thelma Long (AUS) d. Gertrud von Ladiges 6-2 6-1
2R: Ingrid Metzner (BRA) d. Totta Zehden 7-5 6-4
2R: Vollmer d. Marlies Paas 6-3 6-1
2R: Věra Pužejová (TCH) d. Maud Galtier (FRA) 6-2 6-4
2R: Chiaretta Ramorino (ITA) d. Louise Snow (USA) default
2R: Anne Shilcock (GB) d. Joan Kramer 6-2 6-3
2R: Gisela List d. Jenny Hoad (AUS) 6-2 6-3
2R: Ilse Buding d. Myrtile Dubois (FRA) 6-4 6-3
2R: Silvana Lazzarino (ITA) d. Madulein Köller 6-2 2-6 6-4
2R: Daphne Seeney (AUS) d. Mini Burkhardt 6-2 6-3
2R: Margot Dittmeyer d. Sonja Pachta (AUS) 6-2 6-0
2R: Zsusza Körmöczy (HUN) d. Brigitte Förstendorf 6-1 6-1
2R: Patricia Ward (GB) – a bye [?]
2R: Ursula Heidtmann d. Jean Forbes (RSA) default
2R: Muller d. Mercelis 6-1 6-2
2R: Edda Buding d. Rita Davar (IND) 6-1 6-3
--

3R = Third round

3R: Long d. Metzner 7-5 6-1
3R: Vollmer d. Pužejová 3-6 6-2 6-2
3R: Shilcock d. Ramorino 1-6 6-2 6-2
3R: I. Buding d. List 6-3 7-5
3R: Lazzarino d. d. Seeney 6-4 2-6 7-5
3R: Dittmeyer d. Körmöczy default
3R: Ward d. Heidtmann 6-4 6-3
3R: E. Buding d. Muller 6-3 6-2
--

QF: Long d. Vollmer 6-4 6-1
QF: Shilcock d. I. Buding 8-6 6-3
QF: Lazzarino d. Dittmeyer 6-2 6-0
QF: E. Buding d. Ward 4-6 6-3 6-4
--

SF: Long d. Shilcock 6-4 6-1
SF: Lazzarino d. E. Buding 6-4 6-4
--

FI: Thelma Long (AUS) d. Silvana Lazzarino (ITA) 7-5 6-2
--

Women’s doubles

Draw of 19

1R = First round

1R: Brigitte Förstendorf/Joan Kramer d. Rita Davar (IND)/Karin Warnke 6-3 6-3
1R: Věra Pužejová (TCH)/Erika Vollmer d. Bärbel Ahlert/Ursula Heidtmann 6-1 6-0
1R: Ingrid Metzner (BRA)/Sonja Pachta (AUT) d. Mini Burkhardt/Margot Dittmeyer 6-0 6-3

The remaining pairs had a bye.
--

2R = Second round

2R: Anne Shilcock (GB)/Patricia Ward (GB) d. Gisela List/Marlies Paas 6-2 6-1
2R: Thilde Dietz/Maria Weiss (ARG) d. Chiara Ramorino (ITA)/Totta Zehden 6-2 6-8 6-2
2R: Jenny Hoad (AUS)/Thelma Long (AUS) d. Förstendorf/Kramer 6-1 6-1
2R: Pužejová/Vollmer d. Metzner/Pachta 6-0 6-2
2R: E. Buding/I. Buding d. Susanne Flemming/Gertrud von Ladiges 6-1 6-4
2R: Madulein Köller/Regina Topel d. Zsusza Körmöczy (HUN)/Christiane Mercelis (BEL) default
2R: Silvana Lazzarino (ITA)/Nicola Migliori (ITA) d. Myrtle Dubois (FRA)/Maud Galtier (FRA) 7-5 7-5
2R: Fay Muller (AUS)/Daphne Seeney (AUS) d. Lore Diekmann/Maria Eberstein 6-2 6-1
--

QF: Shilcock/Ward d. Dietz/Weiss 6-2 6-2
QF: Vollmer/Pužejová d. Hoad/Long 6-3 3-6 7-5
QF: E. Buding/I. Buding d. Köller/Topel 6-1 6-2
QF: Muller/Seeney d. Lazzarino/Migliori 6-2 5-7 6-3
--

SF: Vollmer/Pužejová d. Shilcock/Ward 9-7 5-7 6-4
SF: Muller/Seeney d. E. Buding/I. Buding 6-4 6-2
--

FI: Fay Muller (AUS)/Daphne Seeney (AUS) d. Erika Vollmer/Věra Pužejová (TCH) 4-6 6-4 6-2
--

Mixed doubles

Draw of 36

1R = First round

1R: Jenny Hoad (AUS)/Gordon Forbes (RSA) d. Nicola Migliori (ITA)/Milan Branović 6-3 6-1
1R: Karin Warnke/Rupert Huber d. Gisela List/Ladislav Legenstajn (YOU) 7-5 6-4
1R: Gertrud von Ladiges/Isias Pimentel (VEN) d. Madulein Köller/Johann-Christoph Biederlack 6-4 6-0
1R: Christiane Mercelis (BEL)/Jean-Claude Molinari (FRA) d. Mini Burkhardt/Hermann-Joachim von Morgen 6-1 6-3

The remaining pairs had a bye.
--

2R = Second round

2R: Thelma Long (AUS)/Luis Ayala (CHI) d. Joan Kramer/Helmut Gulcz 6-0 6-1
2R: Myrtile Dubois (FRA)/Pierre Darmon (FRA) d. Ursula Heidtmann/Antal Jancsó (HUN) 6-2 10-8
2R: Silvana Lazzarino (ITA)/Giuseppe Merlo (ITA) d. Lore Diekmann/Ewald Brunner 6-2 2-6 6-3
2R: Ingrid Metzner (BRA)/József Asbóth (HUN) d. Susanne Flemming/Werner Helmrich 11-9 6-3
2R: Anne Shilcock (GB)/Geoff Paish (GB) d. Marlies Paas/Klaus Peya 6-3 6-1
2R: Věra Pužejová (TCH)/Jiří Javorský (TCH) d. Maria Weiss (ARG)/Eduardo Argon (URU) 6-0 6-1
2R: Edda Buding/Peter Scholl d. Lila Schou-Nilsen (NOR)/Finn Dag Jagge (NOR) 6-4 6-2
2R: Hoad/Forbes d. Warnke/Huber 6-3 6-4
2R: von Ladiges/Pimentel d. Mercelis/Molinari 11-9 6-3
2R: Totta Zehden/Alfred Huber (AUT) d. Chiaretta Ramorino (ITA)/Giuseppe Fachini (ITA) 6-2 3-6 6-2
2R: Thilde Dietz/Gino Mezzi (BEL) d. Brigitte Förstendorf/Lothar Buding 6-0 6-0
2R: Patricia Ward (GB)/Gerald Oakley (GB) d. Sonja Pachta (AUT)/Beppo Pöttinger 4-6 7-5 6-0
2R: Maud Galtier (FRA)/Jean Borotra (FRA) d. Bärbel Ahlert/Wolfgang Lencer 6-2 6-4
2R: Daphne Seeney (AUS)/Trevor Fancutt (RSA) d. Ilse Buding/Werner Feldbausch 6-1 6-1
2R: Fay Muller (AUS)/Umberto Bergamo (ITA) d. Louise Snow (USA)/Orlando Garrido (CUB) 6-2 6-3
2R: Erika Vollmer/Ian Vermaak (RSA) d. Rita Davar (IND)/Milan Nečas (TCH) 6-2 6-1
--

3R = Third round

3R: Long/Ayala d. Dubois/Darmon 6-1 6-2
3R: Metzner/Asboth d. Lazzarino/Merlo 6-3? 6-1
3R: Pužejová/Javorský d. Shilcock/Paish 7-5 6-1
3R: E. Buding/Scholl d. Hoad/Forbes 2-6 9-7 7-5
3R: Mercelis/Molinari d. Zehden/Huber 7-5 3-6 7-5
3R: Ward/Oakley d. Dietz/Mezzi 7-5 6-0
3R: Vollmer/Vermaak d. Muller/Bergamo 6-2 6-3
3R: Seeney/Fancutt d. Borotra/Galtier 6-2 6-3
--

QF: Long/Ayala d. Metzner/Asboth 6-2 6-2
QF: Pužejová/Javorský d. Buding/Scholl 6-1 8-6
QF: Ward/Oakley d. Mercelis/Molinari 6-3 7-6 retired
QF: Vollmer/Vermaak d. Seeney/Fancutt 6-2 8-6
--

SF: Long/Ayala d. Pužejová/Javorský 2-6 6-3 6-1
SF: Vollmer/Vermaak d. Ward/Oakley 6-2 6-2
--

FI: Thelma Long (AUS)/Luis Ayala (CHI) d. Erika Vollmer/Ian Vermaak (RSA) 6-3 6-2
-----
Sep 5th, 2016 02:37 PM
Rollo
Re: 1956 Results

Updated. Thank Jimbo
Jul 3rd, 2016 12:50 PM
Jimbo109
Re: 1956 Results

September 7-12, International Championships of San Sebastian, Spain (Clay)

????
Jul 1st, 2016 10:27 PM
Rollo
Re: 1956 Results

Updated.
Jun 30th, 2016 05:47 PM
Jimbo109
Re: 1956 Results

Quote:
Originally Posted by DavidK View Post
Week ending August 19

August 19, Viareggio, Italy

FI Thelma Long (Aus) d. Nicla Migliori 6-3 6-2
MX: Thelma Long (Aus)/Luis Ayala (Chi) d. ??
Jun 8th, 2016 05:40 PM
Rollo
Re: 1956 Results

Added. Thank Mark.

Updated
May 25th, 2016 11:00 AM
newmark401
Re: 1956 Results

Update

July 1-14, All Jamaican Championships, Kingston, Jamaica
Venue: Liguanea Club

FI: Joan Murphy d. Mrs C.S. Johnstone 6-2, 6-3
--

DF: Rosalie Fox/Kay Henriques d. Hope Furness/Mrs P. Schofield 6-3, 9-7
--

XDF: Joan Murphy/Ron Cooper d. Kay Henriques/Peter Phillips 6-4, 3-6, 6-3
-----
Apr 27th, 2016 02:38 AM
Rollo
Re: 1956 Results

Updated. Thanks Mark.
Apr 24th, 2016 03:11 PM
newmark401
Re: 1956 Results

April 10-18, Seremban, Negeri Sembilian, Malaysia

FI: Gladys Loke Chua d. Mrs Lim Ewe Law 4-6, 7-5, 6-4
--

DF: Mrs Chow Kit Lin/Gladys Loke Chua d. Mrs S.N. Chung/Mrs Lim Ewe Law 6-4, 6-0
--

XDF: Gladys Loke Chua/Ng Chin Hong d. Mrs A. Moore/Major A. Moore 6-2, 6-2
-----
Jul 4th, 2015 11:07 AM
Rollo
Re: 1956 Results

All added. Many thanks Graham
Jul 1st, 2015 07:31 AM
the computer
Re: 1956 Results

AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS

This is the wrong summary here - you have the 1954 summary not the 1956 one.
Jul 1st, 2015 07:23 AM
the computer
Re: 1956 Results

FRENCH COVERED COURTS – Paris – February 3-12

2R: Althea Gibson d. Aline Nenot 6-2 6-2

CANNES – March 19-25

1R: Shirley Bloomer d. M Beaughon 6-3 6-1

NICE CHAMPIONSHIPS – April 2-8

2R: Jacqueline Rees-Lewis d. Doreen Spiers 6-3 6-4

NAPLES – April 10-16

2R: Ingrid Metzner d. Michelle Bourbonnais 6-2 6-0

LONDON CHAMPIONSHIPS – Queen’s Club – June 18-23

2R: Jean Forbes d. Margot Gordon 6-4 6-4

GERMAN CHAMPIONSHIPS – Hamburg – August 5

2R: Utti Heidtmann d. Jean Forbes ?

EASTBOURNE – September 10-15

2R: Barbara Knapp d. Gem Gilbert w/o

QUEENSLAND CHAMPIONSHIPS – Brisbane – October 25-November 3

1R: Rita Bentley d. J Gray 6-3 6-1

BRITISH COVERED COURTS – London – November 26-December 1

1R: Elaine Shenton d. Enid Kerr 6-1 6-0
Jul 1st, 2015 07:20 AM
the computer
Re: 1956 Results

KENT CHAMPIONSHIPS – Beckenham – June 11-16

1R: Rosemary Deloford d. Gill Evans 6-2 6-3
1R: Sheila Waddington d. Margaret O’Donnell 4-6 6-3 9-7
1R: Vera Thomas d. Pauline Edwards 6-1 6-1

TORQUAY PALACE – November 5-10

1R: Thelma Long d. C H J Emmett 6-2 6-3
1R: Sheila Bramley d. M Honey 6-2 6-3
1R: Rosemary Bulleid d. Rita Drobny 6-2 6-2
1R: Joan Curry d. J M Burnett 6-1 6-1
1R: Honor Durose d. A McCauliffe 6-2 6-0
1R: Elaine Shenton d. H Clarke 6-0 6-2
1R: M Morris d. T Smallwood 7-5 6-1
1R: Pauline Edwards d. Mrs P M Johns 6-1 6-1
1R: Pat Gotla d. B C Haden 6-2 6-1
1R: Marian Craig-Smith d. W S Hill 6-0 6-2
1R: Jennifer Trewby d. J M Stapylton 6-1 6-1
1R: Heather Macfarlane d. Mrs J H Hillman 6-2 6-1
1R: Susannah Prettejohn d. Louise Grundy 6-2 6-8 6-3
1R: A Cloke d. Mrs R Lester 6-3 6-1
1R: Angela Buxton d. Mrs R W Stone 6-2 6-2
Jul 1st, 2015 07:19 AM
the computer
Re: 1956 Results

NORTHERN TOURNAMENT – Manchester – June 4-9

1R: Althea Gibson d. Elaine Becroft 6-0 6-2
1R: Bernice Carr d. Christine Truman 6-3 6-1
1R: Heather Brewer d. Mary Halford w/o
1R: Thelma Long d. R M Thackary 6-0 6-3
1R: G Pears d. S Hannah 6-3 6-3
1R: Angela Buxton d. Doreen Spiers 6-1 6-4
1R: Dottie Knode d. Mrs Kemsey-Bourne 4-6 6-2 6-1
1R: Thea Hale d. Pauline Edwards 6-3 6-1
1R: Jennifer Middleton d. Pat Hird 1-6 6-4 6-4
1R: Bibi Gullbrandsson d. H Tingley 7-5 6-4
1R: Anne Shilcock d. Hazel Moorley 6-2 6-4
1R: Sandra Reynolds d. Mrs R Cooper 6-3 4-6 6-4
1R: Betty Rosenquest Pratt d. H Heckler 6-4 6-2
1R: Winsome Flaxington d. J H Goodall 8-6 3-6 6-3
1R: Pat Ward d. Sheila Armstrong 6-1 7-5

2R: Gibson d. Carr 6-4 6-2
2R: Brewer d. Christine Truman 3-6 6-0 6-2
2R: Long d. Pears 6-0 6-1
2R: Buxton d. R O’Donnell 6-1 6-3
2R: Shirley Fry d. Anthea Gibb 6-3 6-1
2R: Bea Walter d. Nancy Liebert 6-1 6-0
2R: Shirley Bloomer d. Mrs M Malcolm w/o
2R: Merrill Hammill d. P Pratt 6-2 6-2
2R: Knode d. Hale ?
2R: Middleton d. Gullbrandsson 6-4 6-3
2R: Shilcock d. Reynolds 7-5 7-5
2R: Rosenquest Pratt d. Flaxington 6-0 6-1
2R: Jean Forbes d. Solveig Gustafsson 6-4 6-2
2R: Ward d. Daphne Seeney w/o
2R: Honor Durose d. Mrs M S Hodson 6-1 7-5
2R: Louise Brough d. Estelle Van Tonder 6-3 6-3

WEST OF ENGLAND CHAMPIONSHIPS – Bristol – June 11-16

1R: Jenny Hoad d. Irene De Lansalut 10-12 6-3 7-5
1R: Merrill Hammill d. C Emmett 3-6 6-3 6-2
1R: Bernice Carr d. Norma Seacy 6-1 6-0
1R: Colette Monnot d. Mrs N Watkins 6-4 6-3
1R: Daphne Seeney d. Mrs M Morgan 6-1 6-0

2R: Ann Haydon d. Mrs P J Kerr 6-0 6-0
2R: Sheila Armstrong d. Marie Odile Bouchet 6-2 6-2
2R: Lisa Gram Anderson d. M Wood-Power 6-0 6-0
2R: Jean Forbes d. R Laurent 6-1 6-0
2R: Carr d. Joan Curry 6-2 6-3
2R: Jean Clarke d. H Heckler 6-4 6-0

FRINTON-ON-SEA – July 16-21

1R: Anne Shilcock d. A E Collins 6-0 6-1
1R: Mrs K F M Bush d. G R Head 6-2 6-0
1R: Mrs J Lillis d. H E Bennett 8-6 6-1
1R: Thea Hale d. Mrs N F Baldwin 6-0 6-0
1R: Mrs R Carter d. J F Smith 6-2 6-0
1R: E Chamberlain d. Mrs F St G Unwin 6-2 6-4
1R: J M A Moy d. Miss Tietz 6-0 6-1
1R: Joyce Starling d. A D Adye 6-1 6-4
1R: S A Clifford d. Mrs W F Taylor 8-6 6-4
1R: Marion Boundy d. Mrs F Hassid 6-3 6-3
1R: Mrs R De W Walter d. A P Smith 6-3 1-6 8-6
1R: Lucy Byrne d. Mrs R E Ray 6-1 6-0
1R: Margaret O’Donnell d. J C Clark 7-5 6-2

2R: Shilcock d. Bush 6-3 6-1
2R: Lillis d. Mrs G C Pryse-Rice w/o
2R: Hale d. Carter 6-2 6-4
2R: Chamberlain d. Moy 7-5 0-6 6-4
2R: Starling d. J M Weedon 6-2 6-1
2R: Jean Forbes d. Clifford 3-6 7-5 8-6
2R: Boundy d. Walter 6-1 6-0
2R: O’Donnell d. Byrne 5-7 6-3 6-3
This thread has more than 15 replies. Click here to review the whole thread.

Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome