PDA

View Full Version : 2002 Leipzig Results


KoOlMaNsEaN
Aug 18th, 2003, 09:58 PM
Leipzig 2002 September 29
Sparkassen Cup Germany Carpet Tier II $585,000


F Serena Williams(1) d. Anastasia Myskina(6) 6-3 6-2

SF Serena Williams(1) d. Justine Henin-Hardenne(3) 6-4 6-2
SF Anastasia Myskina(6) d. Kim Clijsters(4) 6-4 5-7 7-63

QF Serena Williams(1) d. Janette Husarova 6-3 6-3
QF Justine Henin-Hardenne(3) d. Daniela Hantuchova(5) 6-4 7-5
QF Kim Clijsters(4) d. Barbara Rittner-WC 6-1 6-0
QF Anastasia Myskina(6) d. Meghann Shaughnessy 6-4 7-5

2 Serena Williams(1) d. Anca Barna-Q 6-1 3-6 6-1
2 Janette Husarova d. Alexandra Stevenson 1-6 7-62 7-66
2 Justine Henin-Hardenne(3) d. Iveta Benesova-Q 6-74 7-65 6-2
2 Daniela Hantuchova(5) d. Rita Grande 6-4 2-6 7-63

2 Barbara Rittner-WC d. Silvia Farina Elia(7) 4-6 6-4 6-3
2 Kim Clijsters(4) d. Nadia Petrova 6-4 6-2
2 Anastasia Myskina(6) d. Kveta Hrdlickova-Q 6-4 3-6 6-1
2 Meghann Shaughnessy d. Jelena Dokic(2) 6-2 6-4

1 Serena Williams-usa(1) bye
1 Anca Barna-ger-Q d. Elke Clijsters-bel-WC 6-4 6-2
1 Alexandra Stevenson-usa d. Denisa Chladkova-cze-Q 6-4 4-6 6-2
1 Janette Husarova-svk d. Magdalena Maleeva-bul(8) 3-6 6-2 6-3

1 Justine Henin-Hardenne-bel(3) bye
1 Iveta Benesova-cze-Q d. Paola Suarez-arg 6-3 6-1
1 Rita Grande-ita d. Iva Majoli-cro 7-64 6-1
1 Daniela Hantuchova-svk(5) d. Katarina Srebotnik-slo 4-6 6-3 6-3

1 Silvia Farina Elia-ita(7) d. Francesca Schiavone-ita 6-4 6-72 6-2
1 Barbara Rittner-ger-WC d. Eleni Daniilidou-gre 6-3 3-6 7-61
1 Nadia Petrova-rus d. Martina Muller-ger-WC 6-3 6-1
1 Kim Clijsters-bel(4) bye

1 Anastasia Myskina-rus(6) d. Nathalie Dechy-fra 2-6 6-1 6-3
1 Kveta Hrdlickova-cze-Q d. Daja Bedanova-cze 6-2 2-1 ret.
1 Meghann Shaughnessy-usa d. Elena Likhovtseva-rus 6-3 3-6 6-2
1 Jelena Dokic-yug(2) bye

Qual 3 Kveta Hrdlickova(9) d. Aniko Kapros(8) 6-1 6-0
Qual 3 Iveta Benesova(7) d. Magui Serna(2) 3-6 6-4 6-4
Qual 3 Denisa Chladkova(3) d. Kristie Boogert 7-63 1-6 6-4
Qual 3 Anca Barna(5) d. Zsofia Gubacsi 6-4 6-4

Qual 2 Kveta Hrdlickova(9) d. Eva Martincova 6-1 6-3
Qual 2 Aniko Kapros(8) d. Catherine Barclay 5-7 6-1 6-0
Qual 2 Magui Serna(2) d. Olga Blahotova 7-5 6-4
Qual 2 Iveta Benesova(7) d. Stephanie Gehrlein 6-0 6-1
Qual 2 Denisa Chladkova(3) d. Lucie Ahl 7-65 6-3
Qual 2 Kristie Boogert d. Jolanda Mens 6-3 6-2
Qual 2 Zsofia Gubacsi d. Stephanie Foretz(4) 6-2 6-2
Qual 2 Anca Barna(5) d. Susanne Kirsch-WC 6-0 6-1

Qual 1 Kveta Hrdlickova-cze(9) d. Klara Koukalova-cze 6-2 4-6 6-4
Qual 1 Eva Martincova-cze d. Claudine Schaul-lux walkover
Qual 1 Catherine Barclay-aus bye
Qual 1 Aniko Kapros-hun(8) d. Maria Geznenge-bul 1-6 6-4 6-3
Qual 1 Magui Serna-esp(2) d. Lydia Steinbach-ger-WC 6-2 6-4
Qual 1 Olga Blahotova-cze d. Angelika Bachmann-ger 6-73 6-4 7-5
Qual 1 Stephanie Gehrlein-ger d. Vanessa Henke-ger 3-6 6-1 6-4
Qual 1 Iveta Benesova-cze(7) d. Andrea Glass-ger 6-4 6-2
Qual 1 Denisa Chladkova-cze(3) d. Hana Sromova-cze 6-2 6-1
Qual 1 Lucie Ahl-gbr d. Andrea Petkovic-ger-WC 2-6 6-1 6-3
Qual 1 Jolanda Mens-ned d. Sandra Kleinova-cze walkover
Qual 1 Kristie Boogert-ned d. Greta Arn-ger(6) 7-5 6-73 6-0
Qual 1 Stephanie Foretz-fra(4) d. Visnja Vuletic-yug-WC 6-4 6-3
Qual 1 Zsofia Gubacsi-hun d. Nicole Seitenbecher-ger 7-5 6-3
Qual 1 Susanne Kirsch-ger-WC d. Selima Sfar-tun walkover
Qual 1 Anca Barna-ger(5) d. Kathrin Woerle-ger 6-74 6-2 6-0