PDA

View Full Version : Thursday Schedule


oren987
Jul 2nd, 2003, 09:29 PM
Centre Court 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - Semis
Serena Williams (USA)[1] v. Justine Henin-Hardenne (BEL)[3]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - Qtr. Finals
Sebastien Grosjean (FRA)[13] leads Tim Henman (GBR)[10] T/F 7-6(8) 3-6 6-3 1-2
3. Ladies' Singles - Semis
Venus Williams (USA)[4] v. Kim Clijsters (BEL)[2]


Court 1 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - Qtr. Finals
Jonas Bjorkman (SWE) v. Andy Roddick (USA)[5]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - Qtr. Finals
Alexander Popp (GER) v. Mark Philippoussis (AUS) T/F 6-4 6-4 3-6 3-6 2-2
3. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Pavel Vizner (CZE)[15]
Nicole Pratt (AUS)[15]
v. Mike Bryan (USA)[2]
Lisa Raymond (USA)[2]


Court 2 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - Qtr. Finals
Roger Federer (SUI)[4] v. Sjeng Schalken (NED)[8]
followed by:
2. Ladies' 35 & Over Doubles
Nathalie Tauziat (FRA)
Yvonne Vermaak (RSA)
v. Larissa Neiland (RUS)
Wendy Turnbull (AUS)

3. Gentlemen's Doubles - Semis
Jonas Bjorkman (SWE)[4]
Todd Woodbridge (AUS)[4]
v. Jonathan Erlich (ISR)
Andy Ram (ISR)

4. Ladies' 35 & Over Doubles
Rosie Casals (USA)
Hana Mandlikova (AUS)
v. Jo Durie (GBR)
Gretchen Magers (USA)


Court 3 12.00 noon Start
1. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Paul Hanley (AUS)
Alicia Molik (AUS)
v. Leos Friedl (CZE)[10]
Liezel Huber (RSA)[10]

followed by:
2. Ladies' Doubles - Qtr. Finals
Maria Vento-Kabchi (VEN)
Angelique Widjaja (INA)
lead Elena Dementieva (RUS)[15]
Lina Krasnoroutskaya (RUS)[15]
T/F 5-3
3. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Kevin Curren (USA)
Johan Kriek (USA)
v. Mansour Bahrami (IRI)[4]
Gene Mayer (USA)[4]

4. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Peter McNamara (AUS)[3]
Paul McNamee (AUS)[3]
v. Anand Amritraj (IND)
Vijay Amritraj (IND)


Court 4 12.00 noon Start
1. Gentlemen's 35 RR Doubles
Pat Galbraith (USA)
Scott Melville (USA)
v. Derrick Rostagno (USA)
Leif Shiras (USA)

followed by:
2. Gentlemen's 35 RR Doubles
Sergio Casal (ESP)
Emilio Sanchez (ESP)
v. Ken Flach (USA)
Robert Seguso (USA)

3. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Somdev Dev Varman (IND)
Karan Rastogi (IND)
v. Andrew Murray (GBR)
Tom Rushby (GBR)


Court 5 12.00 noon Start
1. Gentlemen's 35 RR Doubles
John Fitzgerald (AUS)
Mark Kratzmann (AUS)
v. Jim Grabb (USA)
Jacob Hlasek (SUI)

followed by:
2. Ladies' 35 & Over Doubles
Mima Jausovec (SLO)
Helena Sukova (CZE)
lead Carling Bassett-Seguso (USA)
Anne Smith (USA)
T/F 6-1 5-5
3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Neil Broad (GBR)
Paul Hand (GBR)
v. T-J Middleton (USA)
Slobodan Zivojinovic (YUG)


Court 6 12.00 noon Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Robert Smeets (AUS) v. Peter Steinberger (GER)
followed by:
2. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Katerina Bondarenko (UKR)[3]
Alyona Tsutaskova (UKR)[3]
v. Mari Andersson (SWE)
Sophie Ferguson (AUS)

3. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Horia Tecau (ROM) v. Robert Smeets (AUS)
or
Peter Steinberger (GER)

Court 7 12.00 noon Start
1. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Mischa Zverev (GER) v. Luis Flores (MEX)
followed by:
2. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Tatiana Golovin (FRA)[12] v. Nicole Vaidisova (CZE)
3. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Alex Kuznetsov (USA)
Mischa Zverev (GER)
v. Ross Hutchins (GBR)
Guy Thomas (GBR)

Court 8 12.00 noon Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Anna Tchakvetadze (RUS) v. Beier Ko (CAN)
followed by:
2. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (SVK)[1]
Andrea Hlavackova (CZE)[1]
v. Alisa Kleybanova (RUS)
Sania Mirza (IND)

3. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Anna Tchakvetadze (RUS)

or
Beier Ko (CAN)
v. Michaela Krajicek (NED)[3]

4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Gyorgy Balazs (HUN)[4]
Dudi Sela (ISR)[4]
v. Pablo Figueroa (SWE)
Luis Flores (MEX)

5. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Timea Bacsinszky (SUI)
Madalina Gojnea (ROM)
v. Katerina Bohmova (CZE)
Michaela Krajicek (NED)


Court 9 12.00 noon Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Moe Kawatoko (JPN) v. Carly Gullickson (USA)[2]
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Jesse Huta-Galung (NED) v. Brian Baker (USA)[2]
3. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Alla Kudryavtseva (RUS) v. Moe Kawatoko (JPN)
or
Carly Gullickson (USA)[2]
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Tomas Berdych (CZE)
Sergiy Stakhovsky (UKR)
v. Jesse Huta-Galung (NED)
Romano Tatuhey (NED)

5. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Volha Havartsova (BLR)
Alla Kudryavtseva (RUS)
v. Kristina Czafikova (SVK)[2]
Kirsten Flipkens (BEL)[2]


Court 11 12.00 noon Start
1. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Chris Kwon (USA)[12] v. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[7]
followed by:
2. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Megan Moulton-Levy (USA)
Katarina Zoricic (CAN)
v. Megan Falcon (USA)
Adriana Gonzalez Penas (ESP)

3. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Ally Baker (USA)
Iris Ichim (USA)
v. Julia Cohen (USA)
Michelle Mitchell (USA)

4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Chris Kwon (USA)
Frederico Gil (POR)
v. Brendan Evans (USA)[3]
Scott Oudsema (USA)[3]

Court 13 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Doubles - Qtr. Finals
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Max Mirnyi (BLR)[1]
lead Martin Damm (CZE)[8]
Cyril Suk (CZE)[8]
T/F 7-6(2) 7-6(3) 5-3
followed by:
2. Gentlemen's 35 RR Doubles
Peter Aldrich (RSA)
Danie Visser (RSA)
v. Javier Frana (ARG)
Leonardo Lavalle (MEX)

3. Gentlemen's Doubles - Semis
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Max Mirnyi (BLR)[1]
or
Martin Damm (CZE)[8]
Cyril Suk (CZE)[8] v. Leander Paes (IND)[5]
David Rikl (CZE)[5]

Court 14 12.00 noon Start
1. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Ally Baker (USA)[7] v. Shahar Peer (ISR)
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Frederico Gil (POR)[15] v. Brendan Evans (USA)
3. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Colin Dowdeswell (GBR)[1]
Buster Mottram (GBR)[1]
v. Brian Gottfried (USA)
Raoul Ramirez (MEX)

Court 17 12.00 noon Start
1. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Ana Ivanovic (YUG) v. Kirsten Flipkens (BEL)
followed by:
2. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Katie O'Brien (GBR)
Georgie Stoop (GBR)
v. Emma Laine (FIN)
Nadja Pavic (CRO)

3. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Daniel Muller (GER)
Sebastian Rieschick (GER)
v. Brian Baker (USA)[2]
Phillip Simmonds (USA)[2]


Court 18 12.00 noon Start
1. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Wayne Black (ZIM)[6]
Cara Black (ZIM)[6]
lead Daniel Nestor (CAN)
Sonya Jeyaseelan (CAN)
T/F 5-4
followed by:
2. Gentlemen's 35 RR Doubles
Jeremy Bates (GBR)
Nick Fulwood (GBR)
v. Anders Jarryd (SWE)
Henri Leconte (FRA)

3. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Scott Humphries (USA)
Elena Bovina (RUS)
v. Daniel Nestor (CAN)
Sonya Jeyaseelan (CAN)
or
Wayne Black (ZIM)[6]
Cara Black (ZIM)[6]
4. Ladies' 35 & Over Doubles
Ilana Kloss (RSA)
Kathy Rinaldi (USA)
v. Catarina Lindqvist (SWE)
Rosalyn Nideffer (RSA)


Court 19 12.00 noon Start
1. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Sunitha Rao (USA)[1] v. Eden Marama (NZL)
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Chris Guccione (AUS)[8] v. Sebastian Rieschick (GER)
3. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Sanaa Bhambri (IND)
Lara Giltinan (AUS)
v. Casey Dellacqua (AUS)[4]
Adriana Szili (AUS)[4]

4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Adam Feeney (AUS)
Chris Guccione (AUS)
v. Lado Chikhladze (GEO)
Rok Jarc (SLO)

TBA - Start
1. Ladies' Doubles - Qtr. Finals
Kim Clijsters (BEL)[2]
Ai Sugiyama (JPN)[2]
lead Svetlana Kuznetsova (RUS)[8]
Martina Navratilova (USA)[8]
T/F 4-6 6-2 3-2
followed by:
2. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Florin Mergea (ROM)[1]
Horia Tecau (ROM)[1]
v. Haithem Abid (TUN)
Fritz Wolmarans (RSA)

3. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Stephen Huss (AUS)
Nana Miyagi (JPN)
lead Andy Ram (ISR)
Anastassia Rodionova (RUS)
T/F 5-0
4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Martin Rodriguez (ARG)
Samantha Reeves (USA)
v. Todd Woodbridge (AUS)[4]
Svetlana Kuznetsova (RUS)[4]

5. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Paola Suarez (ARG)[1]
v. Nenad Zimonjic (SER)
Iroda Tulyaganova (UZB)

6. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Leander Paes (IND)[5]
Martina Navratilova (USA)[5]
v. Peter Luczak (AUS)
Christina Wheeler (AUS)

Scotso
Jul 2nd, 2003, 09:34 PM
good luck Justine, Seb, Kim, and Jonas :D

treufreund
Jul 2nd, 2003, 10:30 PM
isn't rain expected tomorrow too? :(

Lisbeth
Jul 3rd, 2003, 12:51 AM
Go Jonas, Mark, Roger, Kim and Justine!

Why do they put the rain delays on later? Doesn't it make the risk that they might get delayed yet another day? I suppose it's so they don't have an early start after a late night?

Lisbeth
Jul 3rd, 2003, 12:52 AM
Oh, and also go Martina and Leander!!