PDA

View Full Version : Monday Schedule of play


Gunter
Jun 29th, 2003, 08:51 AM
Centre Court 1.00 pm Start
1. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Serena Williams (USA)[1] v. Elena Dementieva (RUS)[15]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Paradorn Srichaphan (THA)[12] v. Andy Roddick (USA)[5]
3. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
David Nalbandian (ARG)[6] v. Tim Henman (GBR)[10]






Court 1 1.00 pm Start
1. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[13] v. Kim Clijsters (BEL)[2]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Mark Philippoussis (AUS) v. Andre Agassi (USA)[2]
3. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Sebastien Grosjean (FRA)[13] v. Juan Carlos Ferrero (ESP)[3]






Court 2 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Vera Zvonareva (RUS)[16] v. Venus Williams (USA)[4]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Roger Federer (SUI)[4] v. Feliciano Lopez (ESP)
3. Ladies' Doubles - 2nd Rnd.
Serena Williams (USA)[3]
Venus Williams (USA)[3]
v. Alicia Molik (AUS)
Samantha Stosur (AUS)

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Leander Paes (IND)[5]
Martina Navratilova (USA)[5]
v. Alex Lopez Moron (ESP)
Rossana Neffa-De Los Rios (PAR)

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Paul Hanley (AUS)
Alicia Molik (AUS)
v. John-Laffnie De Jager (RSA)
Elena Tatarkova (UKR)







Court 3 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[5] v. Shinobu Asagoe (JPN)
followed by:
2. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[3] v. Mary Pierce (FRA)
3. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)[13]
Emilie Loit (FRA)[13]
v. Lindsay Davenport (USA)[4]
Lisa Raymond (USA)[4]

4. Ladies' 35 & Over Doubles
Nathalie Tauziat (FRA)
Yvonne Vermaak (RSA)
v. Ilana Kloss (RSA)
Kathy Rinaldi (USA)

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Gaston Etlis (ARG)
Caroline Vis (NED)
v. Mike Bryan (USA)[2]
Lisa Raymond (USA)[2]







Court 4 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jaime Cuellar (ESA) v. Joshua Goodall (GBR)
followed by:
2. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Janette Husarova (SVK)[7]
Conchita Martinez (ESP)[7]
v. Liezel Huber (RSA)[10]
Magdalena Maleeva (BUL)[10]

3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Heinz Guenthardt (SUI)
Balazs Taroczy (HUN)
v. Joakim Nystrom (SWE)
Mikael Pernfors (SWE)

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Robbie Koenig (RSA)
Els Callens (BEL)
v. Andrew Kratzmann (AUS)
Trudi Musgrave (AUS)

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Martin Damm (CZE)
Barbara Rittner (GER)
v. Leos Friedl (CZE)[10]
Liezel Huber (RSA)[10]







Court 5 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Dudi Sela (ISR)[3] v. Karan Rastogi (IND)
followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Dominik Hrbaty (SVK)
Andre Sa (BRA)
v. Mark Knowles (BAH)[2]
Daniel Nestor (CAN)[2]

3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Scott Davis (USA)
David Pate (USA)
v. Gary Wayne Donnelly (USA)
Luke Jensen (USA)

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Daniel Nestor (CAN)
Sonya Jeyaseelan (CAN)
v. Wayne Black (ZIM)[6]
Cara Black (ZIM)[6]

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Martin Rodriguez (ARG)
Samantha Reeves (USA)
v. Todd Woodbridge (AUS)[4]
Svetlana Kuznetsova (RUS)[4]







Court 6 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Mari Andersson (SWE) v. Timea Bacsinszky (SUI)
followed by:
2. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Milagros Sequera (VEN)
Mashona Washington (USA)
v. Maria Vento-Kabchi (VEN)
Angelique Widjaja (INA)

3. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Michael Llodra (FRA)[6]
Fabrice Santoro (FRA)[6]
v. Jonathan Erlich (ISR)
Andy Ram (ISR)

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Jordan Kerr (AUS)
Milagros Sequera (VEN)
v. Devin Bowen (USA)
Nannie De Villiers (RSA)

5. Gentlemen's 35 RR Doubles
Jim Grabb (USA)
Jacob Hlasek (SUI)
v. Derrick Rostagno (USA)
Leif Shiras (USA)







Court 7 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Tomas Berdych (CZE)[1] v. Andreas Weber (GER)
followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Arthurs (AUS)[7]
Paul Hanley (AUS)[7]
v. Joshua Eagle (AUS)[9]
Jared Palmer (USA)[9]

3. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Pavel Vizner (CZE)[15]
Nicole Pratt (AUS)[15]
v. Jeff Tarango (USA)
Lina Krasnoroutskaya (RUS)

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Peter Luczak (AUS)
Christina Wheeler (AUS)
v. Joshua Eagle (AUS)[12]
Barbara Schett (AUT)[12]

5. Gentlemen's 35 RR Doubles
Ken Flach (USA)
Robert Seguso (USA)
v. T-J Middleton (USA)
Slobodan Zivojinovic (YUG)







Court 8 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Tamara Bunic (CRO) v. Kirsten Flipkens (BEL)
followed by:
2. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Petra Mandula (HUN)[12]
Patricia Wartusch (AUT)[12]
v. Cara Black (ZIM)[5]
Elena Likhovtseva (RUS)[5]

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Leonardo Kirche (BRA)[13] v. Jamie Baker (GBR)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Tom Burn (GBR) v. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[7]
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Kristina Czafikova (SVK) v. Michaela Krajicek (NED)[3]






Court 9 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Konstantin Kravchuk (RUS) v. Adrian Ungur (ROM)
followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Black (ZIM)[10]
Kevin Ullyett (ZIM)[10]
v. Martin Damm (CZE)[8]
Cyril Suk (CZE)[8]

3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Megan Falcon (USA) v. Casey Dellacqua (AUS)[14]
4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Cyril Suk (CZE)[11]
Maja Matevzic (SLO)[11]
v. Scott Humphries (USA)
Elena Bovina (RUS)

5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Denis Zivkovic (USA) v. Jesse Huta-Galung (NED)






Court 11 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (SVK)[4] v. Adriana Gonzalez Penas (ESP)
followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Giovanni Lapentti (ECU)
Nicolas Lapentti (ECU)
v. Leander Paes (IND)[5]
David Rikl (CZE)[5]

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Frederico Gil (POR)[15] v. Ross Hutchins (GBR)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Mat Lowe (GBR) v. Tomislav Hadzic (CRO)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Thassha Vitayaviroj (THA) v. Moe Kawatoko (JPN)






Court 13 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Max Mirnyi (BLR) v. Jonas Bjorkman (SWE)
followed by:
2. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Maria Sharapova (RUS) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[33]
3. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Max Mirnyi (BLR)[1]
v. Gaston Etlis (ARG)[13]
Martin Rodriguez (ARG)[13]

4. Gentlemen's 35 RR Doubles
John Fitzgerald (AUS)
Wally Masur (AUS)
v. Pat Galbraith (USA)
Scott Melville (USA)

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Paola Suarez (ARG)[1]
v. Jared Palmer (USA)
Abigail Spears (USA)







Court 14 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Olivier Rochus (BEL) v. Alexander Popp (GER)
followed by:
2. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA)[27] v. Paola Suarez (ARG)
3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Jeremy Bates (GBR)
Nick Fulwood (GBR)
v. Peter Aldrich (RSA)
Danie Visser (RSA)

4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Peter Steinberger (GER) v. Andrew Murray (GBR)[10]






Court 15 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Alex Kuznetsov (USA) v. Hyun-Joon Suk (KOR)[14]
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sophie Ferguson (AUS) v. Emma Laine (FIN)[11]
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Cameron (USA) v. Sebastian Rieschick (GER)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Pablo Figueroa (SWE) v. Matthew Brown (GBR)
5. Ladies' 35 & Over Doubles
Mima Jausovec (SLO)
Helena Sukova (CZE)
v. Rosie Casals (USA)
Hana Mandlikova (AUS)







Court 16 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Stephanie Dubois (CAN) v. Alisa Kleybanova (RUS)[5]
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Smeets (AUS) v. Phillip Simmonds (USA)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Gyorgy Balazs (HUN)[5] v. Horia Tecau (ROM)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Tatiana Golovin (FRA)[12] v. Julia Cohen (USA)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Sun-Yong Jr. Kim (KOR) v. Mathieu Montcourt (FRA)[4]






Court 17 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Daniel Muller (GER) v. Florin Mergea (ROM)[6]
followed by:
2. Gentlemen's 35 RR Doubles
Javier Frana (ARG)
Leonardo Lavalle (ARG)
v. Anders Jarryd (SWE)
Henri Leconte (FRA)

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Devin Mullings (BAH) v. Somdev Dev Varman (IND)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Marta Domachowska (POL)[15] v. Anna Tchakvetadze (RUS)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Chris Guccione (AUS)[8] v. Rafael Arevalo Gonzalez (ESA)






Court 18 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[10] v. Jennifer Capriati (USA)[8]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Rainer Schuettler (GER)[9] v. Sjeng Schalken (NED)[8]
3. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Laura Granville (USA)
Alexandra Stevenson (USA)
v. Kim Clijsters (BEL)[2]
Ai Sugiyama (JPN)[2]

4. Gentlemen's 35 RR Doubles
Neil Broad (GBR)
Paul Hand (GBR)
v. Sergio Casal (ESP)
Emilio Sanchez (ESP)

5. Ladies' 35 & Over Doubles
Carling Bassett-Seguso (USA)
Anne Smith (USA)
v. Jo Durie (GBR)
Gretchen Magers (USA)







Court 19 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ally Baker (USA)[7] v. Hannah Grady (GBR)
followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Bob Bryan (USA)[3]
Mike Bryan (USA)[3]
v. Donald Johnson (USA)[15]
Nenad Zimonjic (SER)[15]

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Adam Fass (USA) v. David Brewer (GBR)[16]
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Volha Havartsova (BLR) v. Vojislava Lukic (YUG)[9]
5. Ladies' 35 & Over Doubles
Larissa Neiland (RUS)
Wendy Turnbull (AUS)
v. Catarina Lindqvist (SWE)
Rosalyn Nideffer (RSA)

bilbo
Jun 29th, 2003, 11:10 AM
Best of Luck to another Thai girl ----Thassha & Paradorn

AKTW
Jun 29th, 2003, 11:35 AM
Best of luck to:
:hearts: Alyona :hearts:
Nastya :bounce:
Vera :bounce:
:) Masha/Sveta :) (may the better win!)
Allez girls!

caramel
Jun 29th, 2003, 12:49 PM
Good luck Lindsay˛ / Lisa and Anastasia! :bounce:

Experimentee
Jun 29th, 2003, 02:58 PM
Good luck:

Serena Williams
Paradorn Srichaphan
Ai Sugiyama
Andre Agassi
Juan Carlos Ferrero
Venus Williams
Roger Federer
Serena Williams/Venus Williams
Leander Paes/Martina Navratilova
Shinobu Asagoe
Mary Pierce
Maria Sharapova
Mahesh Bhupathi/Max Mirnyi
Anastasia Myskina

Ting
Jun 29th, 2003, 04:20 PM
Best luck to KIMMIE!!!!!!!!!!!!!!!:bounce::bounce:

Elisse
Jun 29th, 2003, 06:31 PM
Good Luck:

Husarova/Martinez :D :drool: :worship:
Maria Sharapova :D
Mark Philippoussis :D
Vera Zvonareva
Feliciano Lopez :D
Tatiana Golovin
Paes/Navratilova :worship:
Shinobu Asagoe
Tarango/Krasnoroutskaya


:bounce:

Come-on-kim
Jun 29th, 2003, 06:51 PM
COME ON KIMMIE!!!!!!!!! :bounce: :bounce: :bounce:

GOOD LUCK AGAINST AI!!!!!!!!

Doris Loeffel
Jun 29th, 2003, 06:55 PM
Good luck Timea Bacsinszky

And of course Roger!!

Sean
Jun 29th, 2003, 06:57 PM
Good luck:

Maria
Justine
David
Seb
Rog

Mattographer
Jun 29th, 2003, 07:32 PM
OMG!! Court 14 don't have camera, right? :fiery:

propi
Jun 29th, 2003, 08:11 PM
Good luck SPanish!!:bounce:

DEETHELICK
Jun 29th, 2003, 08:23 PM
Good luck Jen, Elena and Venus! :)

TartarVicario
Jun 29th, 2003, 09:32 PM
Goooo Svetlana :drink:

selesfan87
Jun 29th, 2003, 09:57 PM
Hope Maria gets through tommorrow.

~SunFlower~
Jun 29th, 2003, 10:25 PM
Go Maria :dance: :yippee: :bounce:

Smart
Jun 29th, 2003, 10:37 PM
Good luck Justine, Masha and Kim!!!!

But according to forecasts, there will be rain all day long.

Ryan
Jun 30th, 2003, 12:51 AM
5. Ladies' 35 & Over Doubles
Carling Bassett-Seguso (USA)
Anne Smith (USA)
v. Jo Durie (GBR)
Gretchen Magers (USA)


OMG! :bounce: Carling! :D And she's Canadian, not American. :fiery:

Sharapova's_Boy
Jun 30th, 2003, 01:51 AM
Best of luck to:

Dementieva :)
Clijsters :D :hearts:
Zvonareva :D
Sharapova :hearts:
Kunzetsova :)
Suarez :)
Myskina :D

Federer :D
Schalken :)

Kleybanova :D
Golovin :)
Tchakvetadze :D
Havartsova :D

Eagle/Schett :)
Black/Likhovtseva :)
Clijsters/Sugiyama :D :hearts:
Humphries/Bovina :D

pura-vida
Jun 30th, 2003, 01:54 AM
GO CLIJSTERS, GO PIERCE, GO SHARAPOVA!!!
WIN! :yippee:

Steff_forever
Jun 30th, 2003, 05:41 AM
Tons of luck

Elena Dementieva :angel: :drool: :bounce: :kiss: :bounce: :drool: :angel:
Maria Sharapova :D :D :D
Anastasia Myskina :kiss: :hearts: :kiss:
Justine Henin :angel: :worship: :angel:
Kim Clijsters :D :D
Vera Zvonareva :D
Shinobu Asagoe :D

MS
Jun 30th, 2003, 05:52 AM
Vamos Juanqui & Feliciano!

Gunter
Jun 30th, 2003, 07:53 AM
Go:

Elena
Kim
Shinobu
Justine
Vera
Olivier
Kim/Ai

Come-on-kim
Jun 30th, 2003, 09:01 AM
COME ON KIMMIE!!!!! :bounce: :bounce: :bounce:

GOOD LUCK AGAINST AI!!

Tennisfan-Mtl
Jun 30th, 2003, 10:17 AM
Best of luck to :

Silvia Farina-Elia
Vera Zvonareva
Svetlana Kuznetsvova
Sginobu Asagoe
Dechy/Loit :)
Mandula/Wartusch

:)