PDA

View Full Version : Thursday Schedule


Cariaoke
Jun 25th, 2003, 06:43 PM
Centre Court 1.30 pm Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Michael Llodra (FRA) v. Tim Henman (GBR)[10]
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[3] v. Flavia Pennetta (ITA)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Escude (FRA) v. Juan Carlos Ferrero (ESP)[3]






Court 1 1.00 pm Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
David Nalbandian (ARG)[6] v. Andre Sa (BRA)
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Lars Burgsmuller (GER) v. Andre Agassi (USA)[2]
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Serena Williams (USA)[1] v. Els Callens (BEL)






Court 2 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Mary Pierce (FRA) v. Eleni Daniilidou (GRE)[14]
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Marie-Gaianeh Mikaelian (SUI) v. Jennifer Capriati (USA)[8]
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
James Blake (USA)[26] v. Sargis Sargsian (ARM)
4. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Catherine Barclay (AUS)
Rachel McQuillan (AUS)
v. Kim Clijsters (BEL)[2]
Ai Sugiyama (JPN)[2]







Court 3 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[10] v. Lina Krasnoroutskaya (RUS)
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Arantxa Parra (ESP) v. Elena Dementieva (RUS)[15]
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Cyril Saulnier (FRA) v. Mark Philippoussis (AUS)
4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Mario Ancic (CRO)
Julian Knowle (AUT)
v. Jonas Bjorkman (SWE)[4]
Todd Woodbridge (AUS)[4]







Court 13 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Lisa Raymond (USA)[23] v. Marlene Weingartner (GER)
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Takao Suzuki (JPN) v. Karol Kucera (SVK)
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Alicia Molik (AUS) v. Elena Likhovtseva (RUS)[31]
4. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Lisa McShea (AUS)
Irina Selyutina (KAZ)
v. Lindsay Davenport (USA)[4]
Lisa Raymond (USA)[4]







Court 14 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Robin Soderling (SWE) v. Gilles Elseneer (BEL)
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Akiko Morigami (JPN) v. Karolina Sprem (CRO)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Raemon Sluiter (NED) v. Alexander Popp (GER)
4. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Alina Jidkova (RUS)
Akiko Morigami (JPN)
v. Daniela Hantuchova (SVK)[9]
Chanda Rubin (USA)[9]







Court 18 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Stefano Galvani (ITA) v. Jarkko Nieminen (FIN)[30]
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Barbara Schett (AUT) v. Conchita Martinez (ESP)[18]
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Maria Sharapova (RUS) v. Elena Bovina (RUS)[21]
4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Max Mirnyi (BLR)[1]
v. James Auckland (GBR)
Lee Childs (GBR)

Hercules
Jun 25th, 2003, 06:53 PM
Good luck all Spanish, specially Conchita :D

TatiAnnahølic
Jun 25th, 2003, 06:57 PM
great matches tomorrow! :D Vamos Babsi,Elena and Mary! :bounce:

*Marat BigFan*
Jun 25th, 2003, 07:09 PM
Good Luck Mary :kiss:

treufreund
Jun 25th, 2003, 07:36 PM
Best of luck to : JUSTINE HENIN-HARDENNE, Maria Sharapova, Conchita Martinez, Jennifer Capriati, ELS CALLENS, MARY PIERCE, Marlene Weingaertner

White Stripes
Jun 25th, 2003, 08:03 PM
good luck, jenny! :)

best best better
Jun 25th, 2003, 08:17 PM
Pierce/Daniilidou - What a great 2nd round match (if Mary's in shape).

FAO Tim Henman: Win or lose QUICKLY so's I can watch Justine before I have to go out!

:D

Allez Justine and Nicolas

Central
Jun 25th, 2003, 08:45 PM
Good luck
Tatiana Perebiynis :D (3rd in court no.6, BTW)
and all the Argentinians :)

Pdm1987
Jun 25th, 2003, 09:16 PM
Good Luck Brits :) Especially Elena Baltacha, Amanda Janes & Anne Keothavong :worship:

Pdm1987
Jun 25th, 2003, 09:19 PM
Here's the full schedule ;)

Centre Court 1.30 pm Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Michael Llodra (FRA) v. Tim Henman (GBR)[10]
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[3] v. Flavia Pennetta (ITA)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Escude (FRA) v. Juan Carlos Ferrero (ESP)[3]


Court 1 1.00 pm Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
David Nalbandian (ARG)[6] v. Andre Sa (BRA)
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Lars Burgsmuller (GER) v. Andre Agassi (USA)[2]
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Serena Williams (USA)[1] v. Els Callens (BEL)


Court 2 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Mary Pierce (FRA) v. Eleni Daniilidou (GRE)[14]
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Marie-Gaianeh Mikaelian (SUI) v. Jennifer Capriati (USA)[8]
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
James Blake (USA)[26] v. Sargis Sargsian (ARM)
4. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Catherine Barclay (AUS) Rachel McQuillan (AUS)
v. Kim Clijsters (BEL)[2] Ai Sugiyama (JPN)[2]


Court 3 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[10] v. Lina Krasnoroutskaya (RUS)
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Arantxa Parra (ESP) v. Elena Dementieva (RUS)[15]
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Cyril Saulnier (FRA) v. Mark Philippoussis (AUS)
4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Mario Ancic (CRO) Julian Knowle (AUT)
v. Jonas Bjorkman (SWE)[4] Todd Woodbridge (AUS)[4]


Court 4 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Simon Aspelin (SWE) Myles Wakefield (RSA)
v. Jonathan Marray (GBR) David Sherwood (GBR)

followed by:
2. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
David Ferrer (ESP) v. Jiri Novak (CZE)[11]
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Jelena Dokic (YUG)[11] v. Emmanuelle Gagliardi (SUI)
4. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Helen Crook (GBR) Anna Hawkins (GBR)
v. Barbara Schett (AUT) Patty Schnyder (SUI)


Court 5 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Younes El Aynaoui (MAR)[27] v. Nicolas Massu (CHI)
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Yoon Jeong Cho (KOR) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[33]
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Sebastien Grosjean (FRA)[13] v. Wayne Arthurs (AUS)
4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jonathan Marray (GBR) Julie Pullin (GBR)
v. Mariano Hood (ARG)[16] Tina Krizan (SLO)[16]


Court 6 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Emilie Loit (FRA) v. Maria Elena Camerin (ITA)
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Wesley Moodie (RSA) v. Frederic Niemeyer (CAN)
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Tatiana Perebiynis (UKR) v. Laura Granville (USA)[28]
4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Jurgen Melzer (AUT) Jarkko Nieminen (FIN)
v. Hicham Arazi (MAR) Younes El Aynaoui (MAR)


Court 7 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Olivier Rochus (BEL) v. Anthony Dupuis (FRA)
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Aniko Kapros (HUN) v. Martina Sucha (SVK)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Scott Draper (AUS) v. Radek Stepanek (CZE)[35]
4. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE) Rita Grande (ITA)
v. Liezel Huber (RSA)[10] Magdalena Maleeva (BUL)[10]


Court 8 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Wayne Black (ZIM)[10] Kevin Ullyett (ZIM)[10]
v. Jan-Michael Gambill (USA) Graydon Oliver (USA)

followed by:
2. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Nicole Pratt (AUS) Iroda Tulyaganova (UZB)
v. Marion Bartoli (FRA) Myriam Casanova (SUI)

3. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN) Nana Miyagi (JPN)
v. Kristie Boogert (NED) Magui Serna (ESP)

4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Agustin Calleri (ARG) Sergio Roitman (ARG)
v. Martin Garcia (ARG) David Nalbandian (ARG)


Court 9 12.00 noon Start
1. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA) Tathiana Garbin (ITA)
v. Bianka Lamade (GER) Martina Muller (GER)

followed by:
2. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Janet Lee (TPE)[16] Wynne Prakusya (INA)[16]
v. Francesca Schiavone (ITA) Adriana Serra Zanetti (ITA)

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Massimo Bertolini (ITA) Tathiana Garbin (ITA)
v. Peter Luczak (AUS) Christina Wheeler (AUS)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Andy Ram (ISR) Anastassia Rodionova (RUS)
v. David Sherwood (GBR) Lucie Ahl (GBR)


Court 11 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Jose Acasuso (ARG) Andres Schneiter (ARG)
v. Frantisek Cermak (CZE)[12] Leos Friedl (CZE)[12]

followed by:
2. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Petra Mandula (HUN)[12] Patricia Wartusch (AUT)[12]
v. Nicole Arendt (USA) Evie Dominikovic (AUS)

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Andrei Olhovskiy (RUS) Evgenia Koulikovskaya (RUS)
v. Petr Pala (CZE)[13] Janette Husarova (SVK)[13]

4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
David Adams (RSA) Justin Gimelstob (USA)
v. Anthony Dupuis (FRA) Paul-Henri Mathieu (FRA)


Court 13 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Lisa Raymond (USA)[23] v. Marlene Weingartner (GER)
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Takao Suzuki (JPN) v. Karol Kucera (SVK)
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Alicia Molik (AUS) v. Elena Likhovtseva (RUS)[31]
4. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Lisa McShea (AUS) Irina Selyutina (KAZ)
v. Lindsay Davenport (USA)[4] Lisa Raymond (USA)[4]


Court 14 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Robin Soderling (SWE) v. Gilles Elseneer (BEL)
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Akiko Morigami (JPN) v. Karolina Sprem (CRO)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Raemon Sluiter (NED) v. Alexander Popp (GER)
4. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Alina Jidkova (RUS) Akiko Morigami (JPN)
v. Daniela Hantuchova (SVK)[9] Chanda Rubin (USA)[9]


Court 15 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Scott Humphries (USA) Mark Merklein (BAH)
v. Martin Lee (GBR) Miles MacLagan (GBR)

followed by:
2. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Jill Craybas (USA) Vanessa Webb (CAN)
v. Katalin Marosi (HUN) Samantha Reeves (USA)

3. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Chris Haggard (RSA)[11] Robbie Koenig (RSA)[11]
v. Giovanni Lapentti (ECU) Nicolas Lapentti (ECU)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Myles Wakefield (RSA) Natalie Grandin (RSA)
v. Martin Rodriguez (ARG) Samantha Reeves (USA)


Court 16 12.00 noon Start
1. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Marta Marrero (ESP) Rossana Neffa-De Los Rios (PAR)
v. Evgenia Koulikovskaya (RUS) Silvija Talaja (CRO)

followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Xavier Malisse (BEL) Tom Vanhoudt (BEL)
v. Feliciano Lopez (ESP) Fernando Vicente (ESP)

3. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Albert Portas (ESP) Tommy Robredo (ESP)
v. Joshua Eagle (AUS)[9] Jared Palmer (USA)[9]

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Alex Lopez Moron (ESP) Rossana Neffa-De Los Rios (PAR)
v. Simon Aspelin (SWE) Caroline Dhenin (FRA)


Court 17 12.00 noon Start
1. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Martin Damm (CZE) Barbara Rittner (GER)
v. Johan Landsberg (SWE) Jelena Kostanic (CRO)

followed by:
2. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Nicole Sewell (AUS) Sarah Stone (AUS)
v. Daja Bedanova (CZE) Renata Voracova (CZE)

3. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)[13] Emilie Loit (FRA)[13]
v. Maja Matevzic (SLO) Henrieta Nagyova (SVK)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jaymon Crabb (AUS) Bryanne Stewart (AUS)
v. Andrew Kratzmann (AUS)Trudi Musgrave (AUS)


Court 18 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Stefano Galvani (ITA) v. Jarkko Nieminen (FIN)[30]
followed by:
2. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Barbara Schett (AUT) v. Conchita Martinez (ESP)[18]
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Maria Sharapova (RUS) v. Elena Bovina (RUS)[21]
4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[1] Max Mirnyi (BLR)[1]
v. James Auckland (GBR)Lee Childs (GBR)


Court 19 12.00 noon Start
1. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Trudi Musgrave (AUS) / Elena Tatarkova (UKR)
v. Elena Baltacha (GBR) / Julie Pullin (GBR)

followed by:
2. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Amanda Janes (GBR) Anne Keothavong (GBR)
v. Tina Krizan (SLO)[14]Katarina Srebotnik (SLO)[14]

3. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Juan Ignacio Chela (ARG) Mariano Zabaleta (ARG)
v. Jamie Delgado (GBR)Arvind Parmar (GBR)

4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Michael Llodra (FRA)[6] Fabrice Santoro (FRA)[6]
v. Jim Thomas (USA)Daniel Vacek (CZE)

Sean
Jun 25th, 2003, 09:25 PM
Good luck Llodra, henin, sharapova, grosjean, dokic

TartarVicario
Jun 25th, 2003, 09:55 PM
Good Luck Svetlana :kiss:

Elisse
Jun 25th, 2003, 09:58 PM
Woohoo...what a great lineup tomorrow, and I'll be there to cheer all my girls on!!!! :drool: :D


Good Luck:

Eleni Daniilidou :D :kiss:
Conchita Martinez :D :worship:
Daniilidou/Grande :D
Farina Elia/Garbin :D
Schiavone/Serra Zanetti :D
Bertolini/Garbin :D
Pala/Husarova :D


Go Eleni!!! :bounce: Go Conchi!!! :bounce:

jindrich77
Jun 25th, 2003, 10:11 PM
Good luck

Alicia Molik :D
Svetlana Kuznetsova
Elena Dementieva
Martina Sucha
Jiri Novak
Radek Stepanek

DEETHELICK
Jun 25th, 2003, 11:04 PM
Good luck Jen and Elena D! :)

Sandstorm
Jun 25th, 2003, 11:12 PM
Good luck to Karolina Sprem!

Havok
Jun 25th, 2003, 11:19 PM
good luck to Dokic, Pierce, Sharapova

Jess3781
Jun 25th, 2003, 11:23 PM
:bounce: Good Luck Justine :bounce:

Libertango
Jun 25th, 2003, 11:45 PM
Good luck:

Serena :cool:
Akiko :D
Akiko/Alina
Babsi
Chanda/Dani :hearts:
Kim/Ai :worship:

propi
Jun 26th, 2003, 12:03 AM
Good luck Spanish, especially Juanqui and Conchi!

Dymension
Jun 26th, 2003, 12:14 AM
Good luck:

Nalbandian
Krasnoroutskaya :)
Dementieva
Schett/Schnyder :)
Pratt/Tulyaganova
LAMADE/Muller :D :hearts:
Soderling
BEDANOVA/Voracova :D :worship:
Schett
Bovina

Task
Jun 26th, 2003, 12:32 AM
Good luck to all the Brits, especially Julie.

If they can win a few doubles matches, this year won't be a total loss.

korben
Jun 26th, 2003, 12:32 AM
Good luck to:

Els Callens (BEL)
Marie-Gaianeh Mikaelian (SUI)
Jarkko Nieminen (FIN)[30]
Svetlana Kuznetsova (RUS)[33]
Tatiana Perebiynis (UKR) :D :worship: :hearts:
Jurgen Melzer (AUT) / Jarkko Nieminen (FIN)
Petra Mandula (HUN)[12] Patricia Wartusch (AUT)[12] :D :worship: :hearts:

Julian
Jun 26th, 2003, 02:24 AM
GOOD LUCK:

Els Callens
Mary Pierce
Elena Dementieva
Jelena Dokic
Svetlana Kuznetsova
Tatiana Perebiynis
Liezel Huber / Magdalena Maleeva
Nicole Pratt / Iroda Tulyaganova
Kristie Boogert / Magui Serna
Daniela Hantuchova / Chanda Rubin
Alex Lopez Moron / Rossana Neffa-De Los Rios
Nathalie Dechy / Emilie Loit
Elena Bovina v. Jim Thomas (USA)Daniel Vacek (CZE)[/QUOTE]

Martian Stacey
Jun 26th, 2003, 02:31 AM
Good luck to Andre, Mark, and Alicia :D And to all my fav's playing doubles! :) :bounce:

AjdeNate!
Jun 26th, 2003, 03:12 AM
Good luck K-Lina!!!

Burberry
Jun 26th, 2003, 04:12 AM
Jenn in graveyard court!!! :o

Court18 will be packed becoz' of the "Queen of Scream" out there playing today!!! ;)

Maggie&MomoFan
Jun 26th, 2003, 04:17 AM
Go Mary, get to the top 20!! MP is back! (quote of charleston 03) she was back until more injuries :fiery: :mad:

AKTW
Jun 26th, 2003, 08:39 AM
Best of luck to
Elena D
Lina(sorry Nastya :sad: )
Elena L
Sveta
Elena B/Masha :rolleyes:
Babsi

Doris Loeffel
Jun 26th, 2003, 08:44 AM
Good luck to the M-Team!!

MGM get revenge for Myriam

And Manu win the battle of the (newly) coachless players

Tennisfan-Mtl
Jun 26th, 2003, 11:18 AM
Best of luck to :

Karolina Sprem
Els Callens
Marlene Weingartner
Marie-Gaiane Mikaelian
Eleni Daniilidou
Arantxa Parra
Babsi Schett

:)

Manu79
Jun 26th, 2003, 11:22 AM
Good luck to:

Conchita :) :D
Arantxa :D
Juanqui :D
David :D