PDA

View Full Version : Thursday Schedule


TheBoiledEgg
Jan 23rd, 2002, 04:01 PM
Juniors have to play 2 singles in one day..... OUCH and some have to play doubles as well.

And the WTA stars complain.

Juniors have to play their comp in 1 week.


Show Court 2

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Shadisha Robinson (USA) vs. Marion Bartoli (FRA)[2]
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
<font color=red> Svetlana Kuznetsova (RUS)[1] </font> vs. Alex McGoodwin (AUS)
3. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Steve Darcis (BEL) vs. Raphael Durek (AUS)
4. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Su-Wei Hsieh (TPE)[9]
or
Darya Ivanov (AUS) vs. Kristina Czafikova (SVK)
or
Gisella Dulko (ARG)[8]
5. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Stephen Amritraj (USA)[1]
Luka Gregorc (SLO)[1]
vs. Richard Gasquet (FRA)
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
or
Cheuk Wai Hui (HKG)
Hui Tong Yu (HKG)



Show Court 3

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Sania Mirza (IND)[12] vs. Samantha Stosur (AUS)
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Su-Wei Hsieh (TPE)[9] vs. Darya Ivanov (AUS)
3. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Brian Baker (USA)[7] vs. Todd Reid (AUS)[10]
4. Girls' Singles - 3rd Rnd.
<font color=red> Svetlana Kuznetsova (RUS)[1]</font>
or
Alex McGoodwin (AUS) vs. Amani Khalifa (EGY)
or
Tatiana Golovin (FRA)[14]
5. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Ryan Henry (AUS)[3]
Todd Reid (AUS)[3]
vs. Steve Darcis (BEL)
Clement Morel (FRA)




Court 4

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Ana Vrljic (CRO)[15] vs. <font color=red> Vera Douchevina (RUS) </font>
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Elke Clijsters (BEL) vs. Dominique Van Boekel (NED)
3. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Sania Mirza (IND)[12]
or
Samantha Stosur (AUS) vs. <font color=red> Maria Sharapova (RUS) </font>
or
Myriam Casanova (SUI)[5]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Anze Kapun (SLO)
Antonio Ruiz (MEX)
vs. Raphael Durek (AUS)
Tom Pocock (GBR)
or
Tomas Berdych (CZE)[5]
Brendan Evans (USA)[5]
5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Kristina Czafikova (SVK)[7]
Linda Smolenakova (SVK)[7]
vs. Kim Coventry (AUS)
Samantha Stosur (AUS)




Court 5

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
<font color=red> Olga Puchkova (BLR) </font>vs. Zsuzsanna Babos (HUN)[11]
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Kristina Czafikova (SVK) vs. Gisella Dulko (ARG)[8]
3. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Daniela Casanova (SUI)[16]
or
Chin-Wei Chan (TPE) vs. Sunitha Rao (USA)
or
Angelique Widjaja (INA)[4]
4. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Matea Mezak (CRO)[3]
or
Allison Baker (USA) vs. Elke Clijsters (BEL)
or
Dominique Van Boekel (NED)
5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
<font color=red> Nina Brattchikova (RUS)
Vera Douchevina (RUS) </font>
vs. Gisella Dulko (ARG)[3]
Angelique Widjaja (INA)[3]




Court 6

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
vs. Katja Blocker (GER)
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Amani Khalifa (EGY) vs. <font color=red> Tatiana Golovin (FRA)[14] </font>
3. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Ana Vrljic (CRO)[15]
or
<font color=red> Vera Douchevina (RUS) </font>vs. Shadisha Robinson (USA)
or
Marion Bartoli (FRA)[2]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Florian Mergea (ROM)
Horia Tecau (ROM)
vs. Rohan Gajjar (IND)
Amanjot Singh (IND)
or
Brian Baker (USA)[4]
Frank Dancevic (CAN)[4]

5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Elke Clijsters (BEL)[8]
<font color=red> Tatiana Golovin (FRA)[8]</font>
vs. Dubravka Cupac (AUS)
Casey Dellacqua (AUS)




Court 7

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Sunitha Rao (USA) vs. Angelique Widjaja (INA)[4]
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Michal Przysiezny (POL) vs. Lamine Ouahab (ALG)[3]
3. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Barbora Strycova (CZE)[7]
or
Katja Blocker (GER) vs. Cory Ann Avants (USA)
or
Amber Liu (USA)[10]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Lachlan Ferguson (AUS)
Joel Kerley (AUS)
vs. Brian Dabul (ARG)[6]
Lamine Ouahab (ALG)[6]

5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Daniela Kix (AUT)
Jenny Zika (AUT)
vs. Eva Birnerova (CZE)[2]
Barbora Strycova (CZE)[2]




Court 8

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Eva Birnerova (CZE)[6] vs. Tory Zawacki (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Matea Mezak (CRO)[3] vs. Allison Baker (USA)
3. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Philipp Petzschner (GER)[9] vs. Alex Bogdanovic (GBR)[5]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Andis Juska (LAT)
Artem Sitak (RUS)
vs. Philipp Petzschner (GER)[2]
Robin Soderling (SWE)[2]

5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
<font color=red> Svetlana Kuznetsova (RUS)[1]</font>
Matea Mezak (CRO)[1]
vs. Da-Jung Hong (KOR)
Sania Mirza (IND)




Court 10

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
<font color=red> Maria Sharapova (RUS) </font>vs. Myriam Casanova (SUI)[5]
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Robert Yim (USA) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
3. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Eva Birnerova (CZE)[6]
or
Tory Zawacki (USA) vs. <font color=red> Olga Puchkova (BLR)</font>
or
Zsuzsanna Babos (HUN)[11]
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Gabrielle Baker (AUS)
Adriana Szili (AUS)
or
Sasha Abraham (IND)
Megha Vakharia (IND) vs. Zsuzsanna Babos (HUN)[6]
Chia-Jung Chuang (TPE)[6]

5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Chin-Wei Chan (TPE)[4]
Su-Wei Hsieh (TPE)[4]
vs. Darya Ivanov (AUS)
Tiffany Welford (AUS)
or
Jamea Jackson (USA)
Shadisha Robinson (USA)



Court 11

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Daniela Casanova (SUI)[16] vs. Chin-Wei Chan (TPE)
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Jordan Kanev (BUL)[8] vs. Richard Gasquet (FRA)[11]
3. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Dudi Sela (ISR)[12] vs. Luka Gregorc (SLO)[6]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Teimuraz Gabashvili (RUS)[8]
Jordan Kanev (BUL)[8]
vs. Adam Feeney (AUS)
Christopher Guccione (AUS)




Court 13

11:00 AM
Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Cory Ann Avants (USA) vs. Amber Liu (USA)[10]
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Teimuraz Gabashvili (RUS) vs. Clement Morel (FRA)[16]
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Marc Auradou (FRA)
Ross Hutchins (GBR)
vs. Markus Bayer (GER)
Florian Lemke (GER)

4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Marta Domachowska (POL)
Joanna Sakowicz (POL)
vs. Jarmila Gajdosova (SVK)
Iveta Gerlova (CZE)
or
Alex McGoodwin (AUS)[5]<font color=red>
Olga Puchkova (BLR)[5] </font>

Brαm
Jan 23rd, 2002, 06:51 PM
Elke has to play 3 matches!!!!

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

arn
Jan 24th, 2002, 01:05 AM
You have to see it otherwise; hopefully she will have to play 3 matches!

TheBoiledEgg
Jan 24th, 2002, 01:12 AM
its not like its only Elke, all the girls 2nd rd matches are Today(Thursday)

So its the same for all the girls

But now i can't go and see all my favs as they clash so I'll have to move around.

a least courts 4/5/6 are pretty close


Vera and Masha on same time OUCH and the courts have a few others in-between :(