PDA

View Full Version : 1965 results


Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:48 PM
Summary (courtesy of Rollo):

The World's Top Ten

A compilation of World Rankings from 4 sources may be found at:
http://www.tennisforum.com/showpost.php?p=3996674&postcount=43

Adding together the lists (#1=10 points, #2=9 etc) a composite top elite would be:

01. Margaret Smith (Australia)------- 40 points
02. Maria Bueno (Brazil)--------------36 points
03. Lesley Turner (Australia)---------29 points
04. Billie Jean Moffitt (United States)-29 points
05. Nancy Richey (United States)----22 points
06. Ann Jones (Great Britian)--------20 points
07. Annette Van Zyl (South Africa)--17 points
08. Christine Truman (Great Britain)--11 points
09. Carole Graebner (United States)--10 points
10. Francoise Durr (France)----------4 points

11. Norma Baylon (Argentina)--------2 points

Margaret Smith dominated the year, taking 3 out the four Grand Slams. The Aussie won her native championships over a field considerably strenthened by the Federation Cup, held earlier in January at Kooyong.

The wildly successful cup drew 10,000 to the finals, won by Australia over the United States. 11 nations participated despite the long distance and cost. The event demonstrated that the women could draw on their own and showcased the diversity of the top women. Five continents are among the nations in the world's top 10-with only Asia not being represented.

The payoff for hosting the Fed Cup for the Australian Championships was the strongest ever women's field ever, with 7 of the world top entering and a record draw of 52. For once the women were the feature attraction, as home fans came out in droves to see if Maria Bueno could unseat the home heroine.

Bueno won the first set of the final 7-5, the first set Smith had ever lost in an Australian final. Margaret won the next at 6-5 , and led 5-2 in the final set when the heat finally did Bueno in. Maria dropped to the ground, writhing about with cramps. Officials and Margaret watched, knowing that coming to Bueno's aid would result in an automatic default. Fans yelling in horror at the set finally prompted action, and the match ended in a retirement. Few women's finals in Austrailia before or since matched this one for drama.

Smith finds her momentum stopped cold on the tough Caribbean circuit. Losses to Durr (on clay in Trinidad) Turner (clay again at Barranquilla) and Richey (on cement at San Juan) sap her confidence. The San Juan is a real corker, as Richey survived two match points to take the title, winning 6-8 6-4 9-7. The very next week at the Masters in St Petersburg Nancy crushes Turner and Smith in back to back matches. A win at Dallas puts Nancy at 3-0 for the year vs Margaret. Smith lost only 8 matches all year, and 6 of them came on the Carib circuit in humid conditions.

Rome, the lead tune-up to the French, lacked both Smith and Turner. The decided favorites were Bueno, questionable after being out several weeks with an injured leg, and Richey, fresh from beating Smith 3 times in a row. Richey comes oh so close to winning the "5th major", barely losing a 3 set final to Maria Bueno. The tenacious Texan, famous for her trademark visor, had tied matters at 3-3 in the third when Maria went on one of her wonderdul sprees where no one can touch her. Afterwards Maria declared that Nancy would never win a major if she didn't come to net more.

The match of the week was the women's doubles final. Sometimes women's matches in Rome attract more pigeons than humans, but the Italian lobbing sensations Lazzarino and Pericoli attracted a huge crowd on an outside court vs Madonna Schacht and Annette Van Zyl. The mass of people was so noisy and unruly that it disrupted a men's semi nearby. Marty Mulligan was so mad at the screaming mob he threw his racquet to the ground and walked off court. His opponent refused to accept a default, and it was only after several minutes that he was persuaded to come back. Meanwhile Madonna Schacht ignores the crowds jeers as she insists on a linesman being removed after numerous bad calls go against the Aussies. After surviving 3 mps the Aussie-South African duo win after hitting what must have seemed their 1,000 overhead.

The French Championships had an Australian winner, just not the one favored to win. The favorites advanced to the semis, with Turner dodging a potentially dangerous Jones in the quarters when Ann defaulted. Jones was beset by injuries in 1964 and early 65 and still not at her best.

In the semis Turner beat Bueno 2-6 6-4 8-6. Once again Maria fell just short at Roland Garros even though she had won Rome. In the other semi Smith narrowly won over Richey 7-5 6-4, the American having 2 set points. This was Smith's first win over Richey this year after losing 3 consecutive matches to her.

Turner won a 6-3 6-4 straight set final over Smith, leaving Paris with her 2nd grand slam in singles and a 3-3 record vs Smith in their 1965 head to head at this point.

Only 2,000 watched a match featuring 13 service breaks. Smith made 57 errors, 29 in the first set. Turner won by keeping her errors to minimum-hitting 21 winners. Margaret had momentum at 2-0
in set 2, but lesley grabbed back momemtum by taking an 18 point game that drew heavy applause from the crowd. The match ended with 2 backhand errors by Smith.


Individual records for 1965

Margaret Smith (#1)

Won 20 of 28 events
Won 113 matches-lost 8 (.933 %)
Won 24 doubles events.

Won 3 of 4 slams, losing only in the finals at the French.

Won Perth, Australian, Good Neighbor, Caracas, Mexico City, Atlanta, Manchester, Kent, Wimbledon, Midland, Hoylake, Baden-Baden, German Chmps, Moscow, Poertschach, US Nationals, Glen Iris, Queensland, New South Wales, and Victorian Chmps.

Went on 11 event win streak that included 51 consecutive match wins. The streak was ended at the Australian Hard Courts by Turner.

Head to head: (29-8 vs top 10)
4-0 vs Baylon, 4-0 vs Bueno, 7-1 vs Durr, 2-0 vs Graebner, DNP Jones, 3-0 vs Moffitt, 4-3 vs Richey, 2-0 vs Truman, 5-4 vs Turner, 2-0 vs Van Zyl
----------------------------------------------------------

Maria Bueno (#2)

Won 4 of 12 events *(counting her divided title at Montana as a title, which was cancelled due to rain)
Won 42 matches-lost 8 (.840 %). Retired in 2 matches.
Won Wimbledon doubles with Billie Jean Moffitt

RU-Australia, SF-French RU-Wimbledon SF-US Nationals

Won Rome, Florence, Irish, and divided title at Montana.

She was out for the entire spring after losing in the Aussie final. She returned in triumph at Rome-the highlight of her year. Though beset with injuries she was the only woman besides Smith to make the smeis or better at all 4 slams, and no one other than Smith had a winning record against her.

Head to head: (12-7 vs top 10)

DNP Baylon, 1-1 vs Durr, 1-0 vs Graebner, 1-0 vs Jones, 2-1 vs Moffitt, 1-0 vs Richey, 0-4 vs Smith, 1-0 vs Truman, 1-1 vs Turner, 4-0 vs Van Zyl



Other sources

Most results are from Ugarte's wonderful thread at:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=461694

Also thanks to Andrew Tas for his results in the Margaret Court thread, which added several key match results.


Unknown dates

Danish Indoors Champs.

FI: Pia Balling d. ??

DF: Pia Balling/Gitte Grage d. ??

MX: Vera Nielsen Johansen/Jan Leschly d. ??

--------------

Danish Outdoors Champs.

FI: Mari-Ann Bloch-Jørgensen d. ??

DF: Milly Vagn-Nielsen/Bente Vagn-Nielsen d. ??

MX: Pia Balling/Jens Christian Andersen d. ??

--------------

West of Scotland Championships

FI: Anne McAlpine d. ??

--------------

August?, Alberta Championships, Calgary, Canada

FI: M. Allison d. ??

DF: M. Allison/B. Spiers d. ??

MX: C. Vickerson/K. Lawson d. ??

-------------

New Brunswick Open Championships, ??, Canada

FI: Bonnie MacNichol d. ??

DF: Linda O'Neil/Cynthia Streeter d. ??

MX: David Piers/Linda O'Neil d. ??

----------------

Colorado State Championships, Denver, US

FI: Anne Rose d. ??

----------------

Eastern Transvaal Championships, South Africa

FI: Glenda Swan d. ??

note that on February 6-12 we have another result for this tournament.

-----------------

Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa

FI: Bernice Carr Vukovich d. ??

---------------

Circa mid-July?, Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Tiiu Soome (Est) d. Galina Baksheeva (Ukr) 6-4 7-5

DF: Galina Baksheeva (Ukr)/Anna Dmitrieva d. Vera Filippova/Evgenia Larina Bantle 6-2 6-2

MX: Tomas K. Lejus (Est)/Galina Baksheeva (Ukr) d. Sergei Likhachev (Aze)/Irina Ermolova-Ryazanova 3-6 6-2 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:49 PM
Week of December 28-January 3

ends January 1, International Falcombridge Cup, Valencia, Spain (Clay)

SF:
Carmen Hernandez-Coronado d. E Ferrer 6-1 6-2
Julie Heldman d. Mary Habicht 6-3 6-4

FI: Julie Heldman d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 1-6 6-2

DF: Habicht/Heldman d. Cajigal/Coronado 6-3 6-2
------

ends January 2, Benalla New Year Tournament, Benalla, Victoria, Australia

FI: Judy Tegart d. P. Barnett 6-0 6-1
------

December 26-January 2, South Australian Championships, Adelaide (Grass)

QF:
Billie Jean Moffitt d. Carol Sherriff 6-0 6-1
Madonna Schacht d. J Nelson 6-1 7-5
Gail Sherriff d. Helen Amos 6-4 6-1
Robyn Ebbern d. Margaret Harris 7-5 6-3

SF:
Billie Jean Moffitt d. Madonna Schacht 6-4 6-4
Gail Sherriff d. Robyn Ebbern 2-6 6-4 6-1

FI: Gail Sherriff d. Billie Jean Moffitt 2-6 6-4 6-1

DF: Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt d. Gail Sherriff/Carol Sherriff 6-1 6-2
------

December 28-January 2, Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Hard)

2R
Janine Lieffrig d. Esme Emanuel 7-5 6-1
Vivienne Wiggill d. Ingrid Frohling 7-5 6-4
Heather Nicholls Segal d. Pam Watermayer 6-3 6-4
Greta Delport d. Jean Forbes 6-0 5-7 6-3
Eunice Passmore d. Maryna Godwin 6-2 7-9 6-1
Francoise Durr d. Glenda Swan 6-3 6-3

QF:
Christine Truman d. Patricia Walkden 6-3 6-3
Janine Lieffrig d. Vivienne Wiggill 6-1 5-7 6-4
Heather Nicholls Segal d. Greta Delport 6-4 0-6 6-3
Francoise Durr d. Eunice Passmore 5-7 6-2 6-4

SF:
Christine Truman d. Janine Lieffrig 6-3 6-0
Francoise Durr d. Heather Nicholls Segal 6-1 6-0

FI: Christine Truman d. Francoise Durr 6-3 6-3

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Christine Truman/Heather Nicholls Segal 6-1 7-5
------

December 25-January 3, Asian Championships, Calcutta, India

FI: Nirupama Vasant d. Lakshmi Mahadevan 6-2 6-4

DF: Mrs S. Schlumberger/Rita Suriya d. Leela Punjabi/Nirupama Vasant 6-2 6-4

MX: Bob Hewitt/Delaille Nicholas Hewitt d. Ravi Vankatesan/Lakshmi Mahadevan 4-6 7-5 6-2
------

ends January 3, Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)

QF:
Jill Blackman d. V Ode 6-0 6-0
Jan Lehane d. Helen Gourlay 6-0 6-0

SF:
Jill Blackman d. Karen Krantzcke 6-3 6-3
Joan Gibson d. Jan Lehane 7-5 6-3

FI: Jill Blackman d. Joan Gibson 4-6 6-4 6-4

DF: Mary Bevis Hawton/Karen Krantzcke d. ??

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:50 PM
Week of January 4-10

January 4-9, Border Championships, East London, South Africa (Hard)

QF:
Christine Truman d. Valerie Koortzen Forbes 6-2 6-2

SF:
Francoise Durr d. Maryna Godwin 6-3 6-3
Ingrid Frohling d. Christine Truman 6-1 2-6 7-5

FI: Francoise Durr d. Ingrid Frohling 1-6 6-1 9-7

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Esme Emanuel/Pat Walkden 7-5 6-2
------

January 5-10, Western Australian Championships, Perth (Grass)

1R:
Jan Longson d. Billie Jean Moffitt 3-6 6-2 7-5
Rosa Maria Reyes Darmon d. Lesley Hunt 3-6 6-3 6-2
Margaret Smith d A McKenzie 6-1 6-1

QF:
Margaret Smith d. J. Foster 6-0 6-0
Rosa Maria Reyes Darmon d. Dorothy Whitely 6-2 6-2
Robyn Ebbern d. B. Bourne 6-2 6-1

SF:
Margaret Smith d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-3 6-3
Robyn Ebbern d. Gwenda Don 6-3 6-2

FI: Margaret Smith d. Robyn Ebbern 6-1 6-1

DF: Margaret Smith/Helen Plaisted d. Robyn Ebbern/Dorothy Whitely 7-5 6-4
------

January 4-10, Florida State Championships, Orlando, US (Clay)

2R:
Trudy Groenman d. Pam Sullivan 6-0 6-0
Ingrid Lofdahl d. Pam Lewis 6-1 6-0

QF:
Alice Luthy Tym d. Norma Boyle 6-1 6-0
Nancy Corse Reed d. Elly Krocke 6-1 6-3
Trudy Groenman d. Juliana Peterson 6-0 6-3
Betty Stove d. Ingrid Lofdahl 6-2 1-6 8-6

SF:
Nancy Corse Reed d. Alice Luthy Tym 6-3 6-1
Trudy Groenman d. Betty Stove 6-3 6-1

FI: Trudy Groenman d. Nancy Corse Reed 6-3 6-0

DF: Betty Stove/Elly Krocke d. Trudy Groenman/Maria Guzman 6-4 5-7 6-2
------

ends January 11, New Zealand Championships, Christchurch (Grass)

2R:
Sue Clements d. Alison Glenie 6-4 6-2
Heather Robson d. Bev Vercoe 4-6 6-2 8-6

QF:
Rita Bentley d. Sue Clements 6-4 6-2
Ethne Green Mitchell d. Bignell 6-3 6-3
Elizabeth Terry d. Elaine Stephan 7-5 6-4
Ruia Morrison Davy d. Heather Robson 6-3 6-2

SF:
Rita Bentley d. Elizabeth Terry 6-1 6-2
Ruia Morrison Davy d. Ethne Green Mitchell 6-4 6-2

FI: Ruia Morrison Davy d. Rita Bentley 5-7 6-2 6-1

DF: Ruia Morrison Davy/E. Stephan d. Ethne Green Mitchell/Elizabeth Terry 3-6 6-3 6-1

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:50 PM
Week of January 11-17

January 15-18- The Federation Cup, Melbourne, Australia (Grass)
Venue: Kooyong Stadium

1R: France d. Japan 3-0

Francoise Durr d. Kazuko Kuromatsu 6-2 6-1
Janine Lieffrig d. Yohko Obata 6-3 6-3
Durr/Lieffrig d. Obata/Matsumori 6-3 6-0

1R: Italy d. Germany 2-1

Lea Pericoli d. Helga Niessen 8-6 4-0 ret.
Francesca Gordigiani d. Heidi Schildknecht 4-6 7-5 6-4
Niessen/Schildknecht d. Pericoli/Gordigiani 6-3 6-1

1R: New Zealand d. Argentina 2-1

Norma Baylon d. Ruia Morrison Davy 6-3 6-3
Elizabeth Terry d. Nora Bonifacino De Somoza 7-5 6-4
Morrison Davy/Terry d. Bonifacino De Somoza/Baylon 6-4 8-6

QF: Australia d. New Zealand 3-0

Margaret Smith d. Ruia Morrison Davy 6-1 6-4
Lesley Turner d. Elizabeth Terry 6-3 6-0
Smith/Tegart d. Morrison Davy/Terry 6-2 6-1

QF: France d. Brazil 2-1

Maria Bueno d. Francoise Durr 6-1 4-6 6-1
Janine Lieffrig d. Maureen Schwartz 6-1 6-1
Durr/Lieffrig d. Bueno/Schwartz 6-8 6-3 6-4

QF: Great Britain d. South Africa 2-1

Annette Van Zyl d. Ann Haydon Jones 6-3 3-6 6-1
Christine Truman d. Bernice Carr Vukovich 6-2 2-6 7-5
Haydon Jones/Catt d. Van Zyl/Carr Vukovich 3-6 6-3 6-4

QF: Usa d. Italy 3-0

Billie Jean Moffitt d. Lea Pericoli 6-3 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Francesca Gordigiani 6-1 6-0
Moffitt/Caldwell Graebner d. Pericoli/Gordigiani 6-0 6-2

SF: Australia d. France 3-0

Margaret Smith d. Francoise Durr 6-2 6-2
Lesley Turner d. Janine Lieffrig 6-1 7-5
Smith/Turner d. Durr/Lieffrig 6-1 6-4

SF: Usa d. Great Britain 3-0

Billie Jean Moffitt d. Ann Haydon Jones 6-2 6-4
Carole Caldwell Graebner d. Christine Truman 6-3 6-2
Moffitt/Caldwell Graebner d. Haydon Jones/C. Truman 4-6 8-6 6-4

FI: Australia d. Usa 2-1

Margaret Smith d. Billie Jean Moffitt 6-4 8-6
Lesley Turner d. Carole Caldwell Graebner 6-3 2-6 6-3
Moffitt/Caldwell Graebner d. Smith/Tegart 7-5 4-6 6-4

-----

January 11-17, South Florida Championships, West Palm Beach (Clay)

2R:
Carol Ann Prosen d. Elly Krocke 6-4 4-6 6-3
Maria Guzman d. Joffre Boyd 9-7 6-1
Betty Stove d. Nancy Bouchillon 6-0 6-0
Nancy Corse Reed d. Kathy Hansen 6-0 6-1
Alice Luthy Tym d. Gail Marcum 6-0 6-0
Karol Gagliano d. Ruth Coates 6-2 6-2
Trudy Groenman d. Mary Turke wo
Ingrid Lofdahl d. Kathy Pressly 6-1 6-2

QF:
Carol Ann Prosen d. Maria Guzman 6-2 6-4
Alice Luthy Tym d. Ingrid Lofdahl 11-9 6-3
Betty Stove d. Karol Gagliano 6-2 6-1
Trudy Groenman d. Nancy Corse Reed 6-3 6-3

SF:
Betty Stove d. Carol Ann Prosen 4-6 6-2 6-3
Trudy Groenman d. Alice Luthy Tym 6-1 7-5

FI: Betty Stove d. Trudy Groenman 6-4 6-4
------

ends January 17, March of Dimes Tournament, San Diego? , California, US

FI: Valerie Ziegenfuss d. Paulette Verzin 6-1 7-9 6-1

DF: Lapinski/Olds d. Ziegenfuss/Berrey 6-3 6-4
------

January 13-17, Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Grass)

1R:
Rosa Maria Reyes Darmon d. Eastburn 6-2 6-2

QF:
Gail Sherriff d. Margaret Harris 6-3 7-5
Carol Sherriff d. Karen Krantzcke 5-7 6-4 6-0
Rosa Maria Reyes Darmon d. Mckechin 6-4 6-1
Helen Gourlay d. Dunn 6-3 7-5

SF:
Gail Sherriff d. Carol Sherriff 6-3 6-8 1-0 ret.
Helen Gourlay d. Rosa Maria Darmon 6-4 8-6

FI: Helen Gourlay d. Gail Sherriff 6-3 1-6 7-5

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:51 PM
Week of January 18-24

January 18-24, City of Miami Championships, Florida (Clay)

2R:
Betty Stove d. Rana Epstein 6-0 6-0
Elly Krocke d. Karol Gagliano 6-1 6-0
Alice Luthy Tym d. Ann Lentz 6-1 6-1
Denise Wall d. Maria Mejides 6-2 6-4
Maria Guzman d. Jeanne Young 6-0 6-2
Ingrid Lofdahl d. Cynthia Bruce 6-0 6-0
Carol Ann Prosen d. Joffre Boyd 6-1 6-2
Trudy Groenman d. Doris Hill 6-1 6-0

QF:
Betty Stove d. Maria Guzman 6-0 6-0
Elly Krocke d. Alice Luthy Tym 8-6 6-3
Carol Ann Prosen d. Ingrid Lofdahl 6-3 0-6 10-8
Trudy Groenman d. Denise Wall 6-3 6-4

SF:
Betty Stove d. Elly Krocke 6-3 0-6 6-4
Trudy Groenman d. Carol Ann Prosen 6-0 6-3

FI: Betty Stove d. Trudy Groenman 6-3 6-2
------

January 19-24, Durban International, Durban, South Africa (Hard)

1R:
Glenda Swan d. Sally Holdsworth 6-1 6-1

2R:
Heather Nicholls Segal d. S Walkden 6-0 6-1
Erica Ladlau d. Greta Delport 9-7 6-4
Glenda Swan d. E Morris 6-3 6-1
Vivienne Wiggill d. S Couder 9-7 6-2
Maryna Godwin d. Pam Watermayer 6-8 6-3 6-2
Pat Walkden d. S Stott 6-0 6-0
Valerie Koortzen Forbes d. Carol Rosser 6-1 6-1
Ingrid Frohling d. Laura Rossouw 6-1 4-6 6-3

QF:
Heather Nicholls Segal d. Erica Ladlau 6-0 6-1
Vivienne Wiggill d. Glenda Swan 6-4 6-3
Maryna Godwin d. Pat Walkden 6-3 6-1
Ingrid Frohling d. Valerie Koortzen Forbes 6-4 6-1

SF:
Heather Nicholls Segal d. Vivienne Wiggill 6-4 6-0
Ingrid Frohling d. Maryna Godwin 6-2 6-2

FI: Ingrid Frohling d. Heather Nicholls Segal 1-6 6-0 6-4

DF: Swan/Pat Walkden d. Godwin/Frohling 7-9 8-6 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:52 PM
January 22-February 1, Australian Championships, Melbourne (Grass)
Venue: Kooyong Stadium

Seeded

1 Margaret Smith Aus
2 Maria Bueno Bra
3 Lesley Turner Aus
4 Billie Jean Moffitt US
5 Judy Tegart Aus
6 Carole Caldwell Graebner US
7 Robyn Ebbern Aus
8 Ann Haydon Jones GB
9 Madonna Schacht Aus
10 Gail Sherriff Aus
11 Jill Blackman Aus
12 Helen Gourlay Aus
13 Norma Baylon Arg
14 Deidre Catt Keller GB
15 Annette Van Zyl SA
16 Christine Truman GB

1R:
Dorothy Whitely d. Elizabeth Fenton 5-7 6-3 6-4
Annette Van Zyl (SA) d. Margaret Harris 6-2 7-5
Jill Starr d. Helga Niessen (Frg) 2-6 6-2 6-0
Mary Hawton d. Lynette Nette 4-6 6-4 6-4
Ruia Morrison Davy (NZ) d. Yohko Obata (Jap) 6-1 6-2
Rosa Maria Darmon (Fra) d. Lesley Hunt 7-5 6-1
Deidre Catt Keller (GB) d. Judy Twitt 6-3 6-4
Janine Lieffrig (Fra) d. Maree Schacht 6-3 6-3
Margaret Kynaston d. K. Matsumori (Jap) 6-2 6-0
Kerry Melville d. Heidi Schildknecht (Frg) 6-4 12-10
Christine Truman (GB) d. Bev Rae 6-3 6-0
Elizabeth Terry (NZ) d. Nora Bonifacino De Somoza (Arg) 6-4 8-10 7-5
Karen Krantzcke d. Maureen Schwartz (Bra) 6-1 8-6
Francoise Durr (Fra) d. Kaye Dening 6-1 6-0
Lea Pericoli (Ita) d. Bernice Carr Vukovich (SA) 6-3 6-8 6-2
Norma Baylon (Arg) d. Robin Lesh 6-2 4-6 6-1
Maureen McCalman Pratt d. Kazuko Kuromatsu (Jap) 6-1 6-2
Ann Jenkins d. F. Marriott 6-3 6-4
Pam Southcombe Wearne d. Jenny Trewby (GB) 6-4 6-4
Francesca Gordigiani (Ita) d. Cheryl Begbie 6-4 6-4

2R:
Maria Bueno (Bra) d. Francesca Gordigiani (Ita) 6-2 6-2
Helen Gourlay d. Janine Lieffrig (Fra) 0-6 6-3 6-4
Ruia Morrison Davy (NZ) d. Deidre Catt Keller (GB) 3-6 6-4 6-2
Judy Tegart d. Rosa Maria Reyes Darmon (Fra) 6-4 4-6 9-7
Jill Starr d. Madonna Schacht 9-7 1-6 6-2
Carole Caldwell Graebner (US) d. Mary Hawton 6-2 8-6
Lesley Turner d. Pam Southcombe Wearne 4-6 6-4 7-5
Annette Van Zyl (SA) d. Dorothy Whitely 6-4 6-3
Billie Jean Moffitt (US) d. Margaret Kynaston 6-2 6-3
Kerry Melville d. Gail Sherriff 10-8 6-4
Robyn Ebbern d. Karen Krantzcke 9-7 6-2
Christine Truman (GB) d. Elizabeth Terry (NZ) 6-2 6-2
Francoise Durr (Fra) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-0
Jill Blackman d. Lea Pericoli (Ita) wo
Norma Baylon (Arg) d. Maureen McCalman Pratt 6-3 6-0
Margaret Smith d. Ann Jenkins 6-1 6-0

3R:
Maria Bueno (Bra) d. Helen Gourlay 6-2 6-4
Judy Tegart d. Ruia Morrison Davy (NZ) 2-6 6-2 6-4
Carole Caldwell Graebner (US) d. Jill Starr 6-4 6-2
Annette Van Zyl (SA) d. Lesley Turner 6-4 7-5
Billie Jean Moffitt (US) d. Kerry Melville 5-7 6-4 6-1
Robyn Ebbern d. Christine Truman (GB) 1-6 6-1 6-2
Francoise Durr (Fra) d. Jill Blackman 8-6 7-5
Margaret Smith d. Norma Baylon (Arg) 7-5 6-1

QF:
Maria Bueno (Bra) d. Judy Tegart 6-2 6-2
Annette Van Zyl (SA) d. Carole Caldwell Graebner (US) 6-3 6-4
Billie Jean Moffitt (US) d. Robyn Ebbern 6-1 6-2
Margaret Smith d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-3

SF:
Maria Bueno (Bra) d. Annette Van Zyl (SA) 6-2 6-3
Margaret Smith d. Billie Jean Moffitt (US) 6-1 8-6

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno (Bra) 5-7 6-4 5-2 ret.
***10,000 witness a dramatic final as Bueno hit with cramps.

-----------------------------------------
Junior Girls Final
Kerry Melville d. Helen Gourlay 6-1 6-1
-----------------------------------------

Doubles (Draw=28)

1R:
Margaret Smith/Lesley Turner[1]-bye
Mary Hawton/Karen Krantzcke d. Maureen Schwartz (Bra)/Nora Somoza (Arg) 6-4 6-2
Francoise Durr (Frn)/Janine Lieffrig (Frn) [7] d. Beverley Rae/Pam Wearne 6-1 7-5
Lynne Nette/Maureen Pratt d. Cheryl Begbie/Penelope Begbie 6-2 6-3
Carole Graebner (US)/Rosie Darmon (Frn) [6] d. Margaret Harris/Ann Jenkins 6-2 6-1
Ruia Davy (NZ)/Elizabeth Terry (NZ) d. Norma Eastburn/Frances Marriott 3-6 6-0 6-3
Deidre Keller (GB)/Christine Truman (GB) [4]-bye
Helen Gourlay/Kerry Melville d. Helga Niessen (Ger)/Heide Schildknecht (Ger) 4-6 6-4 6-4

Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Francesca Gordigiani (Ity)/Lea Pericoli (Ity) 8-6 6-4
Madonna Schacht/Annette Van Zyl (SA) [8] d. Kazuko Kurumatsu (Jpn)/Yoko Obata (Jpn) 6-0 6-0
Kay Dening/Bernice Vukovich (SA) d. Gwen Thiele/Jill Starr 6-4 6-3
Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt (US) [3]-bye
Ann Jones (GB)/Judy Tegart[5] d. Therese Mackay/C Oliver 6-0 6-1
Robin Lesh/Jenny Trewby (GB) d. Kayoko Matsumori (Jpn)/Judy Twitt 6-4 6-1
Jill Blackman/Dorothy Whitely-bye
Norma Baylon (Arg)/Maria Bueno (Brz) [2] d. Janet Hyslop/Kerryl Treasure 6-1 6-2

2R:
Smith/Turner [1] d. Hawton/Krantzcke 6-2 6-1
Durr/Lieffrig [7] d. Nette/Pratt 7-5 6-2
Graebner/Darmon [6] d. Davy/Terry 7-5 6-2
Gourlay/Melville d. Keller/Truman [4] 7-5 6-3
Schacht/Van Zyl [8] d. Sheriff/Sherriff 6-2 7-5
Ebbern/Moffitt [3] d. Dening/Vukovich 6-3 6-3
Jones/Tegart [5] d. Lesh/Trewby 6-1 6-0
Baylon/Bueno [2] d. Blackman/Whiteley 6-3 6-4

QF:
Smith/Turner [1] d. Durr/Lieffrig [7] 6-2 6-4
Graebner/Darmon [6] d. Gourlay/Melville 7-5 6-3
Ebbern/Moffitt [3] d. Schacht/Van Zyl [8] 6-2 2-6 6-3
Baylon/Bueno [2] d. Jones/Tegart [5] 6-2 6-2

SF:
Smith/Turner [1] d. Graebner/Darmon [6] 6-2 6-2
Ebbern/Moffitt [3] d. Baylon/Bueno [2] 6-2 7-5

FI:
Margaret Smith/Lesley Turner[1] d. Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt[3] 1-6 6-2 6-3

-----------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=36)


1R:
Nora Somoza (Arg)/Eugene Russo (Arg) d. Dorothy Whitely/Brian Bowman 4-6 6-3 6-2
Charleen Hillebrand/John Hillebrand d. Maureen Schwrtz (Brz)/Ray Keldie 4-6 6-3 6-4
Jill Starr/John Keller d. Kayoko Matsumori (Jpn)/Mitsuru Motoi (Jpn) default
Elizabeth Terry (NZ) Keith Wooldridge (GB) d. Kerryl Treasure/Max Senior 6-1 6-2

2R:
Lesley Turner/Fred Stolle [1] d. Margaret Harris/Whittaker 6-3 6-1
Janine Lieffrif (Frn)/Francois Juabert (Frn) d. Madonna Schacht/Barry Phillips-Moore 7-5 2-6 6-4
Billlie Jean Moffitt (US)/Warren Jacques [8] d. Somoza/Russo 6-2 6-2
Heide Schildknecht (Ger)/Geoff Pollard d. Deidre Keller (GB)/Will Coghlan 8-6 7-5
Rosie Darmon (Frn)/Pierre Darmon (Frn) [4] d. Lea Pericoli (Ity)/Harry Matheson (GB) 7-5 6-2
Gail Sherriff/Tom Okker (Neth) d. Ruia Davy (NZ)/Ichizo Konishi (Jpn) 12-10 6-2
Robyn Ebbern/Owen Davidson [5] d. Hillebrand/Hillebrand 6-3 6-2
Francesca Gordigiani (Ity)/Ross Sherriff d. Lynne Nette/Colin Zeeman (SA) 6-4 6-3

Jill Blackman/Bill Bowrey d. Bernice Vukovich/Jan Hajer (Neth) 5-7 6-0 6-0
Judy Tegart/Tony Roche [6] d. Starr/Keller 6-2 6-2
Christine Truman (GB)/John Pearce d. Carole Graebner (US)/John Cottrill 6-1 6-4
Kay Dening/Jean-Noel Grinda (Frn) d. Norma Baylon (Arg)/Lew Gerrard (NZ) [3] 4-6 6-1 6-4
Ann Jones (GB)/Cedric Mason d. Yoko Obata (Jpn)/Osamu Ishiguro (Jpn) 4-6 6-1 7-5
Francoise Durr (Frn)/Pierre Barthes (Frn) [7] d. Terry/Wooldridge 6-1 6-4
Annette van Zyl (SA)/Graham Stilwell (GB) d. Kazuko Kuromasu (Jpn)/Koji Watanabe (Jpn) 6-2 6-2
Margaret Smith (Aus)/John Newcombe [2] d. Helga Niessen (Ger)/Christer Holm (Swd) 6-4 6-1

3R:
Turner/Stolle [1] d Lieffrig/Jauffret 6-1 6-2
Moffitt/Jacques [8] d. Pollard/Schildknecht 6-2 6-1
Sherriff/Okker d. Darmon/Darmon [4] 6-2 6-1
Ebbern/Davidson [5] d. Gordigiani/Sheriff 6-2 6-2
Tegart/Roche [6] d. Blackman/ Bowrey 11-9 6-2
Truman/Pearce d. Dening/Grinda 7-5 6-4
Durr/Barthes [7] d. Jones/Mason 6-3 6-3
Smith/Newcombe [2] d. Van Zyl/Stilwell 6-3 6-4

QF:
Turner/Stolle [1] d. Moffitt/Jqcques [8] 11-9 7-5
Ebbern/Davidson [5] d. G Sherriff/Okker 6-1 7-5
Tegart/Roche [6] d. Truman/Pearce 6-2 6-4
Smith/Newcomber [2] d. Durr/Barthes [7] 6-1 6-4

SF:
Ebbern/Davidson [5] d. Turner/Stolle [1] 6-3 6-4
Smith/Newcombe [2] d. Tegart/Roche [6] 6-4 6-4

FI:
Robyn Ebbern/Owen Davidson [5] and Margaret Smith/John Newcombe [2] divided the title.

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:53 PM
Week of January 25-31

January 25-31, Austin Smith Championships, Fort Lauderdale, Florida, US (Clay)

2R:
Stephanie DeFina d. Karol Gagliano 6-1 6-1
Eva Lundquist d. Iris Buntemeyer 6-0 6-0
Elly Krocke d. Maria Guzman 6-2 6-1
Alice Luthy Tym d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-2
Trudy Groenman d. Jane Hancock 6-1 6-1
Peachy Kellmeyer d. Heidi Hufschmid 6-2 6-4
Denise Wall d. Carol Ann Prosen 6-4 8-6
Betty Stove d. Helen Gfroerer 6-0 6-1

QF:
Stephanie DeFina d. Eva Lundquist 6-0 6-3
Elly Krocke d. Alice Luthy Tym 8-6 4-6 6-4
Trudy Groenman d. Peachy Kellmeyer 8-6 6-0
Betty Stove d. Denise Wall 6-4 6-0

SF:
Elly Krocke d. Stephanie DeFina 4-6 6-3 6-2
Trudy Groenman d. Betty Stove 6-2 5-7 6-4

FI: Trudy Groenman d. Elly Krocke 6-4 6-3

DF: Groenman/Krocke d. Stove/Luthy Tym 6-3 6-2
------

ends January 31, Desert Invitation, La Quinta, California, US (Hard)
Draw 8

1R:
Mimi Arnold d. Kathy Nethery 6-2 6-1
Kathy Harter d. Paulette Verzin 6-4 6-2
Kathy Blake d. Sue Behlmar 6-1 6-4
Tory Ann Fretz d. Valerie Ziegenfuss 6-0 6-2

SF:
Mimi Arnold d. Kathy Harter 4-6 6-2 7-5
Tory Ann Fretz d. Kathy Blake 6-4 6-3

FI: Tory Ann Fretz d. Mimi Arnold 3-6 6-4 6-2
------

ends February 1, City of Fremantle Championships, Western Australia

FI: Gwenda Don d. Pamela Brand 7-5 6-1
------

ends February 2, Auckland Championships, New Zealand (Grass)

QF:
Sue Clements d. Jill Bignell 7-5 6-3
Elaine Stephan d. Lynn Holstein 6-3 3-6 6-1
Rita Bentley d. Shirley Marchant 6-1 6-2
Alison Glenie d. Heather Robson 6-2 6-3

SF:
Elaine Stephan d. Sue Clements 6-2 6-4
Rita Bentley d. Alison Glenie 6-4 6-1

FI: Rita Bentley d. Elaine Stephan 6-2 6-2

DF: Holstein/Marchant d. Bentley/Stephan 6-4 6-2

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:54 PM
Week of February 1-7

February 1-6, Northern Transvaal International, Pretoria, South Africa (Hard)

1R:
Carol Rosser d. Mrs Couder 6-1 6-0
Francoise Durr d. Esme Emanuel 6-1 6-0

2R:
Christine Truman d. Vivienne Wiggill 6-0 6-1
Glenda Swan d. M. Marais 6-4 6-1
Carol Rosser d. Valerie Koortzen Forbes 6-3 6-3
Patricia Walkden d. Janine Lieffrig 6-0 6-1
Margaret Hunt Price d. Dottie Knode 6-2 7-5
M. Smit d. Maryna Godwin 6-4 6-3
Eunice Passmore d. Greta Delport 6-3 7-5
Francoise Durr d. Sally Holdsworth 6-1 6-3

QF:
Christine Truman d. Glenda Swan 6-4 3-6 6-4
Patricia Walkden d. Carol Rosser 10-8 6-2
Margaret Hunt Price d. M. Smit 6-3 6-4
Francoise Durr d. Eunice Passmore 6-1 6-2

SF:
Christine Truman d. Patricia Walkden 6-2 6-4
Francoise Durr d. Margaret Hunt Price 6-3 6-3

FI: Francoise Durr d. Christine Truman 6-4 3-6 6-4

DF: C. Truman/Carr Vukovich d. Hunt Price/H. Nicholls Segal 2-6 6-1 6-4
------

January 31-February 7, Scandinavian Covered Court Championships, Helsinki, Finland

2R:
Gudrun Rosin d. Birgitta Lindstrom 6-2 6-0
Katarina Bartholdson d. Liv Paldan 6-3 7-5
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Ulla Sandulf 6-2 6-2

QF:
Elizabeth Starkie d. A. Johansson 6-3 6-2
Gudrun Rosin d. Pia Balling 3-6 6-2 6-3
Katarina Bartholdson d. L. Ahonen 2-6 6-4 6-2
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-1

SF:
Elizabeth Starkie d. Gudrun Rosin 6-3 6-3
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Katarina Bartholdson 6-2 6-2

FI: Elizabeth Starkie d. Anna Dmitrieva Tolstoy 6-2 1-6 6-3

DF: Dmitrieva Tolstoy/Rosin d. Blakelock Lloyd/Starkie 6-0 6-4
------

February 3-7, Wills International, Auckland, New Zealand (Grass)
Draw 12 ?

1R:
Rita Bentley d. Bev Vercoe 6-1 6-4
Rosa Maria Reyes Darmon d. Elaine Stephan 6-2 6-2
Ruia Morrison Davy d. Maureen Schwartz 6-0 6-2
Jill Blackman d. Heather Robson 6-4 6-2

QF:
Judy Tegart d. Ethne Green Mitchell 8-6 6-0
Rita Bentley d. Heidi Schildknecht 6-2 6-4
Rosa Maria Reyes Darmon d. Lyn Holstein 2-6 6-4 6-2
Jill Blackman d. Ruia Morrison Davy 2-6 6-4 6-3

SF:
Rita Bentley d. Judy Tegart 6-1 6-3
Jill Blackman d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-3 6-2

FI: Rita Bentley d. Jill Blackman 6-4 6-3

DF: Tegart/Blackman d. Stephan/Morrison Davy 9-7 7-9 6-1
***Bueno in dubs only.
------

February 7, Dallas Invitation, Texas, US (Indoor)

FI: Carol Hanks Aucamp d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
Draw may have been as small as 4!
------

February 2-8, Nice, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club

QF:
Vivienne Dennis d. Mary McAnally 7-5 4-6 7-5

SF:
Jacqueline Rees-Lewis d. Vivienne Dennis 6-1 6-2
Winnie Shaw d. Nicole Filippone 6-1 6-3

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Winnie Shaw 6-0 6-0

DF: Filippone/Claudine Casa d. Dennis/Stephanie Percival 6-2 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:54 PM
Week of February 8-14

ends February 11, Canterbury Championships, Christchurch, New Zealand (Grass)

QF:
Rita Bentley d. Lyn Holstein 6-2 6-4
Ruia Morrison Davy d. Shirley Field 6-1 6-1
Heidi Schildknecht d. D. Smith 6-3 6-1
Rosa Maria Reyes Darmon d. Shirley Marchant 6-1 6-4

SF:
Rita Bentley d. Ruia Morrison Davy 6-3 2-6 6-3
Rosa Maria Reyes Darmon d. Heidi Schildknecht 6-2 2-6 6-4

FI: Rita Bentley d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-2 1-6 6-3
* we have these scores too 6-2 1-6 6-2 and 9-7 4-6 6-2

DF: Reyes Darmon/Bentley d. Morrison Davy/Schildknecht 6-2 4-6 6-4
------

February 6-12, Eastern Transvaal Tournament, Benoni, South Africa (Hard)

QF:
Margaret Hunt Price d. Sally Holdsworth 7-5 6-2
Patricia Walkden d. S. Smit 8-6 7-5
Glenda Swan d. Eunice Passmore 7-5 3-6 6-3
Carol Rosser d. Dottie Head Knode 6-4 6-2

SF:
Margaret Hunt Price d. Patricia Walkden 6-1 6-4
Carol Rosser d. Glenda Swan 6-0 6-4

FI: divided due to rain
------

ends February 12, Golden Gate Tournament, San Francisco, California, US (Hard)

2R:
Pixie Lamm d. Roylee Bailey 6-1 6-0
Gerry Carter d. Debbie John 3-6 6-1 6-2
QF:
Rosemary Casals d. June Gay 6-0 6-1
Pixie Lamm d. Denise Carter 6-3 6-1
Cecilia Martinez d. Gerry Carter wo
Linda Van Der Meer d. Jean Solomon 6-0 6-0

SF:
Rosemary Casals d. Pixie Lamm 6-4 6-0
Linda Van Der Meer d. Cecilia Martinez 4-6 6-2 8-6

FI: Rosemary Casals d. Linda Van Der Meer 6-2 6-4
------

February 8-14, German Covered Court Championships, Cologne
Venue: Rot-Weiss Club

1R:
Kirsten Seelbach d. Christiane Spinoza 5-7 6-3 6-4
Christiane Mercelis d. Renate Stolberg 6-4 6-2
Faye Toyne d. A. Pfannenberg 6-0 6-1
E. Szekerka d. Jenny Ridderhof 6-4 7-5

2R:
Ann Haydon Jones d. Amelie Hacks 7-5 7-5
Pia Balling d. I. Schuebel 6-1 9-7
Helga Niessen d. Edith Winkens 6-1 6-4
Christiane Mercelis d. Kirsten Seelbach 6-2 6-3
Faye Toyne d. E. Szekerka 6-2 6-1
Liv Paldan d. Michelle Boulle 6-3 6-4
Almut Sturm d. R. Breuer 6-4 6-8 6-4
Elizabeth Starkie d. G. Schwarz 6-3 6-1

QF:
Ann Haydon Jones d. Pia Balling 6-1 7-5
Helga Niessen d. Christiane Mercelis 8-6 6-2
Faye Toyne d. Liv Paldan 7-5 6-4
Elizabeth Starkie d. Almut Sturm 6-3 6-1

SF:
Ann Haydon Jones d. Helga Niessen 6-1 6-4
Elizabeth Starkie d. Faye Toyne 6-1 6-3

FI: Elizabeth Starkie d. Ann Haydon Jones 6-3 6-4

DF: Haydon Jones/Starkie d. Toyne/Mercelis 8-6 6-1
------

February 8-14, Monte Carlo Country Club Tournament, Clay

FI: Vivienne Dennis d. G. Bush 6-1 6-2

DF: Dennis/Stephanie Percival d. G. Howard/G. Bush 8-6 8-6 or 6-1 6-2
------

February 9-14, US Indoor Championships, Boston, Massachusetts
Venue: Longwood Cricket Club at Chestnut Hill

1R:
Diane Matzner d. Debby Garrison 8-6 6-4
Carol Hanks Aucamp d. Marilyn Aschner 6-1 6-1
Elly Krocke d. Pat Stewart Edrich wo
Trudy Groenman d. Carolyn Clarke 6-1 6-0
Raymonde Veber Jones d. Lesley Sparling 6-2 6-0
Margery Rowbotham d. Jacqueline Bohlens 6-1 6-0
Mary Ann Eisel d. Nancy Corse Reed 6-1 5-7 6-1
Kay Hubbell d. Jade Schiffman 6-2 6-3
Jane Albert d. Betty McCauliffe 6-1 6-0

2R:
Nancy Richey d. Louise Gonnerman 6-0 6-2
Tory Ann Fretz d. Roberta Zimman 6-1 6-0
Mary Ann Eisel d. Margery Rowbotham 6-2 6-0
Jane Albert d. Kay Hubbell 6-2 6-2
Karen Hantze Susman d. Donna Barker 6-0 6-0
Betty Stove d. Diane Matzner 6-0 6-0
Trudy Groenman d. Raymonde Veber Jones 6-3 8-6
Carol Hanks Aucamp d. Elly Krocke 6-4 6-1

QF:
Nancy Richey d. Tory Ann Fretz 6-1 6-0
Mary Ann Eisel d. Jane Albert 7-5 6-3
Betty Stove d. Karen Hantze Susman 11-9 2-6 7-5
Carol Hanks Aucamp d. Trudy Groenman 6-2 6-1

SF:
Nancy Richey d. Mary Ann Eisel 6-2 6-2
Carol Hanks Aucamp d. Betty Stove 3-6 6-2 8-6

FI: Nancy Richey d. Carol Hanks Aucamp 6-3 6-2

DF: Eisel/Hanks Aucamp d. Richey/Hantze Susman 9-7 4-6 6-2
------

ends February 14, Winter Covered Court Tournament, Prague, Czech Republic

SF:
Jitka Horcickova Volavkova d. Milena Startlova 6-0 6-2
Vlasta Kodesova Vopickova d. Jana Volkova 6-0 6-1

FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Jitka Horcickova Volavkova 9-7 6-4
------

ends February 14, Philippines Championships, Manila

SF:
Francesca Gordigiani d. P. Nygayo 6-3 7-5
Desideria Ampon d. Linda Lanuza 6-1 6-0

FI: Desideria Ampon d. Francesca Gordigiani 9-7 6-2
------

ends February 16, Noumea, New Caledonia

FI: Rosa Maria Reyes Darmon d. Morault 6-1 6-1

-----

February 14-15 1965 Victoria vs. N.S.W. (Pitt Cup) Women, Shepparton, Australia

Margaret Smith d Gail Sherriff 6-2 7-5
Margaret Smith d Lesley Turner 6-0 6-1

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:54 PM
Week of February 15-21

February 12-21, French Covered Court Championships, Paris
Venue: Stade De Coubertin

Seeded
1 Ann Haydon Jones
2 Elizabeth Starkie
3 Christiane Mercelis
4 Irene De Lansalut

1R:
Michelle Boulle d. Anne Marie Vissault 7-5 6-4
Maud Galtier d. Maylis Burel wo
Marie Jeanne Dusapt d. Josette Billaz 6-0 6-2
Aline Nenot d. Alber wo

2R:
Elizabeth Starkie d. Nicole Seghers 6-0 6-0
Joyce Barclay Williams d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-0 6-1
Christiane Mercelis d. Hodge 6-1 6-1
Michelle Boulle d. Maud Galtier 6-1 6-4
Marie Jeanne Dusapt d. Aline Nenot 6-3 6-4
Marion Cristiani d. Irene De Lansalut 6-4 1-6 7-5
Daniele Wild Bouteleux d. Faye Toyne 2-6 6-1 7-5
Ann Haydon Jones d. Solange Galtier 6-1 6-0

QF:
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 7-5 6-0
Christiane Mercelis d. Michelle Boulle 4-6 6-1 6-2
Marion Cristiani d. Marie Jeanne Dusapt 6-1 6-3
Ann Haydon Jones d. Daniele Wild Bouteleux 6-1 9-7

SF:
Elizabeth Starkie d. Christiane Mercelis 2-6 6-1 6-4
Ann Haydon Jones d. Marion Cristiani 6-1 6-1

FI: Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-3 6-8 6-2

DF: Haydon Jones/Starkie d. Toyne/Barclay Williams 1-6 6-3 6-2
------

February 13-20, Orange Free State Championships, Bloemfontein, South Africa (Hard)

1R:
Dottie Head Knode d. Janine Lieffrig 6-4 6-2

2R:
Greta Delport d. Sally Holdsworth 6-4 8-6
Dottie Head Knode d. Carol Rosser 2-6 6-3 6-2

SF:
Annette Van Zyl d. Francoise Durr 6-2 6-4
Christine Truman d. Greta Delport 7-5 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-3 2-6 6-4

DF: Durr/Lieffrig d. Truman/Van Zyl 6-2 7-5
------

February 15-21, Montfleury Tournament, Cannes, France (Clay)

QF:
Vivienne Dennis d. Winnie Shaw 6-8 10-8 7-5
Jacqueline Rees-Lewis d. Stephanie Percival 6-0 6-4
Marta Peterdy Wolf d. Mary McAnally 7-5 6-2
Johanne Venturino d. Wendy Hall 6-4 7-5

SF:
Jacqueline Rees-Lewis d. Vivienne Dennis 6-2 6-4
Johanne Venturino d. Marta Peterdy Wolf 6-1 7-5

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Johanne Venturino 6-2 6-1
------

ends February 21, New South Wales Hard Court Championships, Wollongong, Australia

FI: Lesley Turner d. Gail Sherriff 6-4 6-2
------

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:55 PM
Week of February 22-28

ends February 28, Dutch Covered Court Championships, Zuidlaren

QF:
Virginia Wade d. Kirsten Seelbach 6-4 4-6 6-3

SF:
Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-3 6-1
Faye Toyne d. Pat McClenaughan 6-4 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Faye Toyne 6-0 6-2

DF: Toyne/McClenaughan d. Haydon Jones/Wade 6-4 2-6 8-6
------

February 22-28, Gallia Club, Cannes, France (Clay)

SF:
Jacqueline Rees-Lewis d. Vivienne Dennis 6-2 6-0
Johanne Venturino d. Winnie Shaw 6-4 6-0

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Johanne Venturino 6-1 6-3
------

February 22-28, Dixie Championships, Tampa, Florida, US (Clay)

1R:
Michelle Boulle d. Sandy Warshaw 6-2 6-0
Farel Footman d. Ingrid Lofdahl 6-4 6-3
Elena Subirats d. Mary Arfaras 6-1 6-1

2R:
Tory Ann Fretz d. Maria Guzman 6-3 6-0
Heidi Schildknecht d. Alice Luthy Tym 1-6 6-4 6-4
Farel Footman d. Michelle Boulle 7-5 6-4
Trudy Groenman d. Stephanie DeFina 6-3 8-6
Elly Krocke d. Monique Salfati 1-6 8-6 6-4
Eva Lundquist d. Raymonde Veber Jones 4-6 9-7 6-4
Betty Stove d. Elena Subirats 6-2 6-2
Judy Alvarez Campbell d. Polita Palacios 6-2 6-2

QF:
Tory Ann Fretz d. Heidi Schildknecht 4-6 6-2 7-5
Farel Footman d. Trudy Groenman 5-7 6-4 8-6
Elly Krocke d. Eva Lundquist 6-8 6-1 6-4
Judy Alvarez Campbell d. Betty Stove 6-4 8-6

SF:
Tory Ann Fretz d. Farel Footman 6-0 6-0
Judy Alvarez Campbell d. Elly Krocke 6-2 6-4

FI: Tory Ann Fretz d. Judy Alvarez Campbell 6-2 6-1

DF: Shildknecht/Groenman d. Alvarez Campbell/Subirats 6-1 6-2
------

February 25-28, Georges Cozon Cup, Lyon, France (Indoor)

QF:
Mary McAnally d. S. Chevalier 6-1 6-1
Daniele Wild Bouteleux d. S. Balay 6-1 6-0
Josette Billaz d. I. Frachon 6-4 7-5
Anne-Marie Larue Rouchon d. Mt Jurie Des Camiers 6-3 6-2

Sf
Daniele Wild Bouteleux d. Mary McAnally 6-1 6-3
Anne-Marie Larue Rouchon d. Josette Billaz 1-6 6-0 6-2

Finale
Daniele Wild Bouteleux d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-2 7-5
------

ends March 1, City of Perth Championships, Australia

FI: Lesley Hunt d. Dorothy Whitely 6-4 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:55 PM
Week of March 1-7

February 25-March 8, South African Championships, Johannesburg (Hard)
Venue: Ellis Park

1R:
Vivienne Wiggill d. Van Onselen 6-0 6-2
Margaret Hunt Price d. Nugent 6-2 6-0
Francoise Durr d. Valerie Koortzen Forbes 6-2 6-2
C. Bell d. Riddell 6-1 7-5
Marie Fourie d. Hodgman 7-5 6-1
Pam Watermayer d. Pirie 6-2 6-0
Esme Emanuel d. Callanan 6-3 6-1

2R:
Christine Truman d. Anita Van Deventer 6-0 6-0
Anne Owen d. Daphne Botha wo
Jean Forbes d. Y Wilkinson 6-3 6-0
Heather Nicholls Segal d. Estelle Dellar 6-4 6-4
Ingrid Frohling d. Sally Holdsworth 6-4 6-3
Greta Delport d. Eunice Passmore 6-2 8-6
Patricia Walkden d. Marie Fourie 6-0 6-0
Francoise Durr d. C. Bell 6-4 6-3
Margaret Hunt Price d. Vivienne Wiggill 6-1 6-3
Esme Emanuel d. Pam Watermayer 6-4 6-3
Bernice Carr Vukovich d. Laura Rossouw 3-6 6-2 6-2
Dottie Head Knode d. Glenda Swan 6-3 6-0
Maryna Godwin d. Janine Lieffrig 2-6 6-4 6-4
Marlene Gerson Bethlehem d. Mrs Couder 6-0 6-0
S. Rossen d. Wolpert 6-4 6-1
Annette Van Zyl d. Carol Rosser 6-4 6-1

3R:
Christine Truman d. Anne Owen 6-1 6-1
Heather Nicholls Segal d. Jean Forbes 6-4 6-4
Ingrid Frohling d. Greta Delport 7-5 6-2
Francoise Durr d. Patricia Walkden 6-4 6-4
Margaret Hunt Price d. Esme Emanuel 6-2 2-6 6-2
Bernice Carr Vukovich d. Dottie Head Knode 6-3 6-2
Maryna Godwin d. Marlene Gerson Bethlehem 7-5 6-2
Annette Van Zyl d. S. Rossen 6-2 6-3

QF:
Christine Truman d. Heather Nicholls Segal 9-7 6-4
Francoise Durr d. Ingrid Frohling 7-5 6-0 or 2-6 7-5 6-0
Margaret Hunt Price d. Bernice Carr Vukovich 12-10 6-0
Annette van Zyl d. Maryna Godwin 6-4 7-5

SF:
Christine Truman d. Francoise Durr 6-2 6-4
Annette Van Zyl d. Margaret Hunt Price d. 6-2 3-6 6-1

FI: Christine Truman d. Annette Van Zyl 6-2 6-3

Doubles
SF
Nicholls Segal/van Zyl d. Durr/J. Lieffrig 4-6 6-4 6-2
Hunt Price/Truman d. Delport/Passmore 6-0 6-1

FI: Hunt Price/Truman d. Nicholls Segal/van Zyl 6-3 6-2
----

February 28-March 7, USSR (or Moscow) International Championships, Moscow (Indoor)

QF:
Vlasta Kodesova Vopickova d. Galina Bakcheeva 6-3 1-6 6-3

SF:
Helga Schultze d. Vlasta Kodesova Vopickova 4-6 6-3 6-4
Tiiu Kivi d. Anna Dmitrieva Tolstoy 7-5 6-3

FI: Helga Schultze d. Tiiu Kivi 2-6 8-6 6-3

DF: Dmitrieva Tolstoy/Baksheeva d. Kodesova Vopickova/Schultze 6-4 7-9 6-2
------

March 1-7, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal LTC

2R:
Vivienne Dennis d. Ingrid Loeys 13-11 6-1
Stephanie Percival d. Mary McAnally 6-2 2-6 6-3

QF:
Mary Habicht d. Vivienne Dennis 7-5 6-4
Nicole Filippone d. Roberta Beltrame 6-4 6-1
Robin Blakelock Lloyd d. Stephanie Percival 6-2 6-3
Johanne Venturino d. Winnie Shaw 5-7 6-4 6-4

SF:
Mary Habicht d. Nicole Filippone 8-6 4-6 7-5
Johanne Venturino d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-3

FI: Johanne Venturino d. Mary Habicht 6-2 6-3

DF: Habicht/Beltrame d. Shaw/Blakelock Lloyd 6-4 4-6 6-3
------

ends March 7, Belgium National Indoors Championships, Bruxelles

SF:
Christiane Mercelis d. Odette Jacob 6-1 6-1
Christiane Loeys d. Therese Leton 6-4 6-1

FI: Christiane Mercelis d. Christiane Loeys 6-2 6-1

DF: Mercelis/C.Loeys d. M.Bedoret/Katia Lambert 6-0 6-1
------

March 2-8, The Good Neighbor Championships, Miami Beach, Florida, US (Clay)

1R:
Lesley Turner d. Elena Subirats 6-3 6-4
Alice Luthy Tym d. Jacqueline Bolens 6-0 6-0
Tory Ann Fretz d. Eva Lundquist 7-5 6-2
Raymonde Veber Jones d. Heidi Hufschmid 6-2 7-5
Stephanie DeFina d. Sue Sterrett 6-2 6-2
Elly Krocke d. Maria Guzman 6-1 6-2
Farel Footman d. Ingrid Lofdahl 6-4 6-3
Michelle Boulle d. Peachy Kellmeyer 8-6 3-6 6-1
Betty Stove d. Polita Palacios 6-0 6-0

2R:
Margaret Smith d. Monique Salfati 6-0 6-2
Betty Stove d. Michelle Boulle 6-3 6-4
Heidi Schildknecht d. Farel Footman 5-1 ret.
Stephanie DeFina d. Elly Krocke 6-1 6-2
Raymonde Veber Jones d. Cynthia Bruce 6-0 6-1
Trudy Groenman d. ???
Tory Ann Fretz d. June Harbett 6-0 6-0
Lesley Turner d. Alice Luthy Tym 6-2 6-0

QF:
Margaret Smith d. Betty Stove 6-0 6-2
Heidi Schildknecht d. Stephanie DeFina 7-5 8-6
Raymonde Veber Jones d. Trudy Groenman 1-6 6-4 6-0
Lesley Turner d. Tory Ann Fretz 6-4 6-2

SF:
Margaret Smith d. Heidi Schildknecht 6-1 6-1
Lesley Turner d. Raymonde Veber Jones 6-4 6-2

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 6-2 8-6

DF: Smith/Turner d. Fretz/Footman 6-2 8-6
------

March 7, Redcliffe, Queensland, Australia

FI: Rosemary White d. Lexie Kenny 9-7 6-0
------

March 8, Mornington Labour Day Tournament, Victoria, Australia

FI: Lorraine Coghlan Robinson d. W. James 6-0 6-0

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:55 PM
Week of March 8-14

ends March 11, Curacao, Netherlands Antilles (Clay)

SF:
Elly Krocke d. Betty Stove 7-5 6-4
Trudy Groenman d. Alice Luthy Tym 6-0 6-1

FI: Trudy Groenman d. Elly Krocke 6-4 6-2

*Small Caribbean event dominated by travelling Dutch team
------

March 13, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Judy Tegart d. Kerry Melville ??
------

March 5-14, United Arab Republic Championships, Cairo, Egypt (Clay)

1R:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan 6-1 6-3
Alia Winkler d. Janine Lieffrig wo
Francesca Gordigiani d. Carol Sherriff 7-5 5-7 6-4
Madonna Schacht d. Mrs Couder 6-1 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Sally Holdsworth 7-5 6-3
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Jill Blackman 8-10 6-1 6-2
Carol Rosser d. Elizabeth Starkie 6-3 7-5
Carmen Hernandez-Coronado d. Faye Toyne 4-6 6-3 6-1

QF:
Gail Sherriff d. Alia Winkler 6-2 6-3
Madonna Schacht d. Francesca Gordigiani 6-4 6-1
Jacqueline Rees-Lewis d. Anna Dmitrieva Tolstoy 2-6 6-4 6-0
Carmen Hernandez-Coronado d. Carol Rosser 6-3 5-7 6-2

SF:
Gail Sherriff d. Madonna Schacht 7-5 4-6 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Carmen Hernandez-Coronado 6-2 6-1

FI: Gail Sherriff d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 6-1

DF: Schacht/G.Sherriff d. Blackman/Starkie 6-1 6-4
------

March 8-14, Carlton Club Tournament, Cannes, France (Clay)

2R:
Robin Blakelock Lloyd d. Elsie Spruyt 6-3 6-2
Mary McAnally d. Mary Habicht 6-4 4-6 6-3

QF:
Robin Blakelock Lloyd d. Vivienne Dennis 6-2 6-1
Mary McAnally d. Ingrid Loeys 4-6 6-1 6-0

SF:
Robin Blakelock Lloyd d. Mary McAnally 6-1 9-7
Evelyne Terras d. Dottie Head Knode 6-4 7-5

FI: Robin Blakelock Lloyd d. Evelyne Terras 6-1 5-7 6-3

DF: F.Taylor/Head Knode d. Aguirre/Beltrame 1-6 9-7 suspended due to rain
------

March 9-14 (or 15-21), Antilles Championships, Port of Spain, Trinidad (Clay)

1R:
Tory Ann Fretz d. Michelle Boulle 6-3 3-6 6-3
Heidi Schildknecht d. Francoise Savy 6-1 6-0
Stephanie DeFina d. Jean Marsden 6-0 6-2
Monique Salfati d. Alice Luthy Tym 7-5 6-4

2R:
Margaret Smith d. Janet Horn 6-1 6-0
Elena Subirats d. Mildred Cambridge 6-1 6-0
Tory Ann Fretz d. Heidi Schildknecht 6-4 6-3
Francoise Durr d. Anita De Verteuil 6-0 6-1
Norma Baylon d. Ingrid Lofdahl 6-4 6-3
Monique Salfati d. Stephanie DeFina 6-3 6-3
Eva Lundquist d. Farel Footman 6-3 6-0
Lesley Turner d. Sheila Ince 6-0 6-1

QF:
Margaret Smith d. Elena Subirats 7-9 7-5 6-4
Francoise Durr d. Tory Ann Fretz 6-3 3-6 6-1
Norma Baylon d. Monique Salfati 7-5 8-6
Lesley Turner d. Eva Lundquist 6-2 6-3

SF:
Francoise Durr d. Margaret Smith 6-3 9-7
Lesley Turner d. Norma Baylon 6-1 6-2

FI: Lesley Turner d. Francoise Durr 7-5 6-2

DF: Smith/Turner d. Durr/Baylon 6-3 6-4
------

ends March 14, Arizona State Championships, Phoenix, US

QF:
Sheila Wilson d. Christie Brightwell 7-5 6-0

SF:
Laurie Callaway d. Dorothy Clayton 8-6 6-3
Vicky Palmer Heinicke d. Sheila Wilson 7-5 6-0

FI: Vicky Palmer Heinicke d. Laurie Callaway 6-4 4-6 6-4

DF: Wilson/Clayton d. Brightwell/Harden 6-0 6-1

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:56 PM
Week of 15-21

ends March 21, Redwood City, California (Hard)

QF:
Rosemary Casals d. Cathy Douglas 6-1 6-2
Sue Anawalt d. Sharon Russell 6-2 6-3
Linda Van Der Meer d. Cecilia Martinez 6-4 6-2
Cathy Gagel d. June Gay 1-6 6-3 8-6

SF:
Rosemary Casals d. Sue Anawalt 6-3 6-4
Cathy Gagel d. Linda Van Der Meer 6-4 6-3

FI: Rosemary Casals d. Cathy Gagel 4-6 6-4 6-0
------

March 15-21, Beaulieu-sur-Mer, France (Clay)

QF:
Robin Blakelock Lloyd d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-2
Virginia Wade d. Dottie Head Knode 6-2 8-6
Roberta Beltrame d. Almut Sturm 6-4 6-3
Mary Habicht d. Elsie Spruyt 6-1 6-3

SF:
Robin Blakelock Lloyd d. Virginia Wade 7-9 6-3 6-3
Roberta Beltrame d. Mary Habicht 6-4 4-6 6-3

FI: Robin Blakelock Lloyd d. Roberta Beltrame 6-4 6-2

DF: Sturm/Langanay d. Beltrame/G.Perna 6-0 4-6 6-3
------

March 15-21, Alexandria International, Egypt (Clay)

1R:
Gail Sherriff d. Pierrette Seghers Tacchini 6-1 6-1
Faye Toyne d. Carol Rosser 6-3 6-1
Carmen Hernandez-Coronado d. Sally Holdsworth 6-2 6-1
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Pat McClenaughan 6-1 1-6 6-1
Madonna Schacht d. Mrs Couder wo
Elizabeth Starkie d. Francesca Gordigiani 4-6 6-3 6-2
Jill Blackman d. Andrea Winkler 9-7 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Carol Sherriff 6-4 8-6

QF:
Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-2 6-2
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Carmen Hernandez-Coronado 6-4 1-6 6-2
Madonna Schacht d. Elizabeth Starkie 6-1 6-4
Jacqueline Rees-Lewis d. Jill Blackman 6-4 6-1

SF:
Gail Sherriff d. Anna Dmitrieva Tolstoy 6-1 1-6 6-3
Madonna Schacht d. Jacqueline Rees-Lewis 6-1 6-4

FI: Madonna Schacht d. Gail Sherriff 6-3 2-6 7-5
------

March 15-21 (or 8-14), Barranquilla, Colombia (Clay)

1R:
Elly Krocke d. Ingrid Lofdahl 6-0 6-2
Norma Baylon d. Maria Guzman 6-0 6-0
Eva Lundquist d. Elena Subirats 3-6 6-1 6-0

2R:
Margaret Smith d. Michelle Boulle 6-3 6-3
Elly Krocke d. Farel Footman 4-6 6-3 7-5
Tory Ann Fretz d. Betty Stove 4-6 6-4 6-4
Francoise Durr d. Alice Luthy Tym 6-3 6-2
Norma Baylon d. Eva Lundquist 6-4 6-4
Trudy Groenman d. Heidi Schildknecht 6-2 6-2
Stephanie DeFina d. Margaret Babbitt 6-0 6-2
Lesley Turner d. Monique Salfati 6-2 6-2

QF:
Margaret Smith d. Elly Krocke 6-2 6-1
Francoise Durr d. Tory Ann Fretz 6-4 6-4
Trudy Groenman d. Norma Baylon 6-3 ret.
Lesley Turner d. Stephanie DeFina 6-1 6-3

SF:
Margaret Smith d. Francoise Durr 6-1 6-4
Lesley Turner d. Trudy Groenman 6-2 6-2

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 1-6 6-4 6-4

DF: Smith/Turner d. Schildknecht/Krocke 6-3 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:57 PM
Week of March 22-28

March 22-28, Altamira International, Caracas, Venezuela (Hard)

1R:
Stephanie DeFina d. Ingrid Lofdahl 6-3 6-3

2R:
Margaret Smith d. Farel Footman 6-1 6-1
Trudy Groenman d. Michelle Boulle 5-7 6-1 6-1
Elly Krocke d. Tory Ann Fretz wo
Francoise Durr d. Eva Lundquist 6-2 6-3
Norma Baylon d. Elena Subirats 6-2 6-0
Monique Salfati d. Stephanie DeFina 7-5 5-7 7-5
Heidi Schildknecht d. Betty Stove 7-5 3-6 6-4
Lesley Turner d. Alice Luthy Tym 6-1 6-3

QF:
Margaret Smith d. Trudy Groenman 6-2 6-3
Francoise Durr d. Elly Krocke 6-4 6-1
Norma Baylon d. Monique Salfati 6-4 6-3
Lesley Turner d. Heidi Schildknecht 7-5 13-11

SF:
Margaret Smith d. F Durr 8-6 6-3
Lesley Turner d. Norma Baylon 6-0 6-3

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 4-6 6-2 7-5

DF: Smith/Turner d. Durr/Baylon 2-6 6-0 6-1
------

March 22-28, Riviera Tournament, Menton, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club

1R:
Gail Sherriff d. Maria Leyrer ???

2R:
Gail Sherriff d. Winnie Shaw 6-4 6-2
Roberta Beltrame d. Anne Owen 6-1 6-2
Almut Sturm d. Joyce Barclay Williams 7-5 6-3
Edda Buding d. Mary Habicht ???

QF:
Gail Sherriff d. Dottie Head Knode 7-5 6-2
Pat McClenaughan d. Roberta Beltrame 4-6 6-4 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Almut Sturm 6-3 6-4
Virginia Wade d. Edda Buding 6-2 7-5

SF:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan 6-3 7-5
Virginia Wade d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3

FI: Gail Sherriff d. Virginia Wade 6-4 4-6 6-2

DF: Toyne/McClenaughan d. Barclay Williams/Shaw 3-6 6-2 6-2
------

March 22-28, Thunderbird Invitational, Phoenix, Arizona, US (Hard)
Draw 16

1R:
Nancy Richey d. Sue Shrader 6-1 6-1
Kathy Harter d. Kathy Blake 7-5 6-1
Karen Hantze Susman d. Rosemary Casals 6-4 1-6 6-2
Justina Bricka d. Cathy Gagel 6-1 6-4
Jane Albert d. Gwen Bussa 6-2 6-4
Carol Hanks Aucamp d. Laurie Callaway wo
Mimi Arnold d. Mary Ann Eisel 6-2 6-3
Vicky Palmer Heinicke d. Carole Caldwell Graebner 7-5 4-6 6-3

QF:
Nancy Richey d. Kathy Harter 6-4 4-6 6-3
Justina Bricka d. Karen Hantze Susman 6-3 6-3
Jane Albert d. Carol Hanks Aucamp 6-2 6-3
Mimi Arnold d. Vicky Palmer Heinicke 6-4 7-5

SF:
Justina Bricka d. Nancy Richey 6-4 6-1
Jane Albert d. Mimi Arnold 6-3 7-5

FI: Justina Bricka d. Jane Albert 6-2 6-4
------

Mar 28, Wynnum, Queensland, Australia

FI: Rosemary White d. Lexie Kenny 6-2 6-1

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:57 PM
Week of March 29-April 4

March 29-April 3, Pan-American Championships, Mexico City (Clay)

1R:
Mimi Kanarek d. Alina De Balbiers 6-2 3-6 7-5
Rosa Maria Reyes Darmon d. Ingrid Lofdahl 2-6 7-5 6-1
Farel Footman d. Lulu Gongora 6-4 1-6 7-5
Carmen De Fernandez d. Heidi Schildknecht 6-4 6-8 6-3
Lupita Suarez d. Olga Montano 6-1 6-4
Monique Salfati d. Margarita Flores 6-2 2-6 6-4
Patricia Reyes d. Eva Lundquist 6-3 6-3
Elena Subirats d. Jacqueline Bolens 6-0 6-1
Nancy De Realme d. Patricia Montano 6-4 6-4

2R:
Margaret Smith d. Mimi Kanarek 6-2 6-3
Peaches Bartkowicz d. Michelle Boulle 6-2 7-5
Francoise Durr d. Carmen De Fernandez 6-3 6-3
Rosa Maria Reyes Darmon d. Farel Footman 6-2 6-0
Norma Baylon d. Lupita Suarez 8-6 6-0
Monique Salfati d. Patricia Reyes 4-6 7-5 6-4
Elena Subirats d. Pilar De Giffenig 6-2 2-6 6-4
Lesley Turner d. Nancy De Realme 6-4 6-3

QF:
Margaret Smith d. Peaches Bartkowicz 4-6 6-1 6-3
Rosa Maria Reyes Darmon d. Francoise Durr 4-6 7-5 6-3
Monique Salfati d. Norma Baylon 8-6 6-4
Lesley Turner d. Elena Subirats 6-2 6-0

SF:
Margaret Smith d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-2 6-2
Monique Salfati d. Lesley Turner 6-3 6-1

FI: Margaret Smith d. Monique Salfati 6-4 6-2

DF: Smith/Turner d. Reyes Darmon/P.Reyes 6-4 6-0
------

March 30-April 4, Cannes International Championships, Cannes, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club

1R:
Carol Sherriff d. Vicki Berner 6-4 7-9 6-2

2R:
Julie Heldman d. Carol Sherriff 7-5 6-2
Klara Bardoczi d. Ulla Sandulf 6-3 3-0 ret.
Faye Toyne d. Irene De Lansalut 6-0 6-2
Christiane Mercelis d. Nicole Filippone 6-1 7-9 6-0

3R:
Chantal Langanay d. Gail Sherriff 8-6 3-6 8-6
Roberta Beltrame d. Mary Habicht 6-4 6-1
Faye Toyne d. Klara Bardoczi 6-3 6-1
Jill Blackman d. Christiane Mercelis 6-2 7-5
Julie Heldman d. Almut Sturm 6-4 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Maria Leyrer 6-0 6-0
Pat McClenaughan d. Helga Niessen 6-1 6-4
Dottie Head Knode d. Virginia Wade 6-2 2-6 6-3

QF:
Roberta Beltrame d. Chantal Langanay 6-4 6-1
Faye Toyne d. Jill Blackman 3-6 6-4 6-1
Jacqueline Rees-Lewis d. Julie Heldman 6-4 6-1
Pat McClenaughan d. Dottie Head Knode 6-2 6-2

SF:
Faye Toyne d. Roberta Beltrame 6-3 6-0
Pat McClenaughan d. Jacqueline Rees-Lewis 4-6 9-7 6-4

FI: Faye Toyne d. Pat McClenaughan 8-6 6-0

DF: Toyne/McClenaughan d. Wade/Beltrame 6-3 6-1
------

ends April 4, Spanish National Championships, Barcelona (Clay)

SF:
Pilar Barril d. Marta Pombo De Peredo 6-0 6-2
Ana Maria Estalella d. Mercedes Solsona 6-3 6-2

FI: Pilar Barril d. Ana Maria Estalella 6-4 6-1
------

April 5, Champions of Champions Western Australia, Perth

FI: Lesley Hunt d. J. Longson 6-2 3-6 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:58 PM
Week of April 5-11

April 5-10, Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, GB (Clay)

2R:
Joyce Barclay Williams d. Rosemary Deloford 6-8 6-3 8-6
Pamela Brand d. Bente Vagn-Nielsen 6-2 11-9
Nell Truman d. Celia French 4-6 6-3 6-4
M. Alan d. Alex Soady 8-6 6-8 6-1

3R:
Ann Haydon Jones d. S. Johnson 6-0 6-0
Stephanie Percival d. M. Alan 6-1 5-7 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Heather Allen 0-6 6-4 6-3
Dorothy Whitely d. M. Bull 6-4 6-2
Virginia Wade d. Frances Walton 7-5 6-3
Marilyn Isaac d. V. Rees 2-6 7-5 7-5
Nell Truman d. Pamela Brand 6-4 6-2
Shirley Bloomer Brasher d. H. Brook 6-1 6-1
Jane Fitzalan-Howard d. J. Rotas 6-0 6-2
Winnie Shaw d. Jean French 3-6 6-4 6-2
Joyce Barclay Williams d. Alison Stroud 6-3 6-3
Elizabeth Starkie d. Anthea Rigby 6-3 6-2
Lorna Cornell Cawthorn d. Anne Owen 7-5 6-4
Christine Truman d. C. Webb 6-0 6-1

4R:
Ann Haydon Jones d. Stephanie Percival 6-1 6-0
Robin Blakelock Lloyd d. Dorothy Whitely 4-6 6-1 6-1
Virginia Wade d. Marilyn Isaac 6-1 6-3
Nell Truman d. Shirley Bloomer Brasher 4-6 6-3 6-4
Winnie Shaw d. Vivienne Dennis 6-1 6-3
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-3
Lorna Cornell Cawthorn d. Jane Fitzalan-Howard 6-2 6-1
Christine Truman d. G. Chapman 6-1 6-4

QF:
Ann Haydon Jones d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-0
Virginia Wade d. Nell Truman 6-2 6-4
Elizabeth Starkie d. Winnie Shaw 6-3 6-2
Christine Truman d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 6-0

SF:
Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-1 6-4
Christine Truman d. Elizabeth Starkie 6-2 6-3

FI: Ann Haydon Jones d. Christine Truman 4-6 6-3 10-8

DF: Haydon Jones/Starkie d. Christine Truman/Nell Truman 6-0 5-7 6-2
------

ends April 10, Western Indoors, Winnetka, Illinois, US

QF:
Carole Caldwell Graebner d. Betty Brown 6-1 6-1
Carol Levy d. Sue Sterrett 6-3 6-1
Helen Pastall Perez d. Sue Eastman 6-3 6-3
Nancy Corse Reed d. Olga Palafox 6-1 2-6 6-2

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Carol Levy 6-2 6-3
Nancy Corse Reed d. Helen Pastall Perez 6-1 7-5

FI: Carole Caldwell Graebner d. Nancy Corse Reed 6-2 6-1

DF: Caldwell Graebner/Levy d. Pastall Perez/Jeanne Arth 6-3 5-7 6-2
------

April 5-11, Caribe Hilton International, San Juan de Puerto Rico (Hard)

1R:
Jacque Tegland Green d. Cindy Golbert Villanueva 6-2 9-11 7-5
Lesley Turner d. Heidi Schildknecht 6-1 6-2
Elena Subirats d. Eileen Pomales 6-3 4-6 6-3
Margaret Smith d. Fina Cabrera 6-0 6-1

2R:
Margaret Smith d. Elena Subirats 6-4 6-3
Francoise Durr d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-1
Alice Luthy Tym d. Eva Lundquist 7-9 6-4 8-6
Stephanie DeFina d. Mary Ann Eisel 6-3 2-6 6-2
Nancy Richey d. Michelle Boulle 6-0 6-1
Norma Baylon d. Farel Footman wo
Monique Salfati d. Judy Alvarez Campbell 6-3 6-4
Lesley Turner d. Jacque Tegland Green 6-3 6-0

QF:
Margaret Smith d. Francoise Durr 6-2 6-1
Stephanie DeFina d. Alice Luthy Tym 6-0 6-2
Nancy Richey d. Norma Baylon 6-1 6-2
Lesley Turner d. Monique Salfati 6-4 6-1

SF:
Margaret Smith d. Stephanie DeFina 6-1 6-3
Nancy Richey d. Lesley Turner 6-1 6-1

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-8 6-4 9-7
A riveting final in which Smith loses after holding match point.
After 2 hrs in temps over 100 Mags cramps in the third.

DF: Smith/Turner d. Eisel/Alvarez Campbell 6-2 7-5
------

April 5-11, Sicily Internationals, Palermo, Italy (Clay)
Venue: Circolo Tennis

QF:
Francesca Gordigiani d. P. McLean 6-2 6-2
Almut Sturm d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 6-2
Helga Niessen d. Graziela Perna 6-2 6-2
Madonna Schacht d. Pierrette Seghers Tacchini 6-4 6-3

SF:
Almut Sturm d. Francesca Gordigiani 6-1 6-4
Madonna Schacht d. Helga Niessen 9-7 8-6

FI: Madonna Schacht d. Almut Sturm 6-0 5-7 6-3

MD: Schacht/Martin Mulligan d. Hernandez-Coronado/Edison Mandarino 8-6 3-6 7-5
------

April 5-11, South of France Championships, Nice, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club at the Parc Imperial

1R:
Ulla Sandulf d. Robin Lesh 6-1 3-6 6-3
R. Breuer d. Barbara Knapp 8-6 6-0
Vlasta Kodesova Vopickova d. Chantal Langanay 6-2 6-1
Aline Nenot d. Carol Sherriff 6-3 6-0
Irene De Lansalut d. Margaret Harris 6-2 1-6 7-5

2R:
Mary Habicht d. Elsie Spruyt 2-6 6-4 6-2
Christiane Mercelis d. Ulla Sandulf 6-1 6-0
Jacqueline Rees-Lewis d. R. Breuer 6-0 6-3
Vlasta Kodesova Vopickova d. Claudine Casa 6-0 6-1
Jitka Horcickova Volavkova d. Christiane Spinoza 6-3 6-4
Aline Nenot d. Anne-Marie Rouchon 6-4 6-1
Janine Lieffrig d. Kirsten Seelbach 7-5 6-3
Gail Sherriff d. Vicki Berner 4-6 6-0 6-2
Irene De Lansalut d. Denise Magnan 6-2 6-3
Pat McClenaughan d. Julie Heldman 8-6 6-4

3R:
Jill Blackman d. Mary Habicht 6-3 6-4
Christiane Mercelis d. Dottie Head Knode 6-0 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-2 6-1
Faye Toyne d. Jitka Horcickova Volavkova 6-0 3-6 6-3
Aline Nenot d. Janine Lieffrig 6-3 3-6 6-1
Gail Sherriff d. Roberta Beltrame 4-6 6-3 6-1
Pat McClenaughan d. Irene De Lansalut 5-7 6-0 8-6
Helga Schultze d. Amelie Hacks 7-5 6-3

QF:
Jill Blackman d. Christiane Mercelis 6-3 2-6 7-5
Faye Toyne d. Jacqueline Rees-Lewis 6-8 6-1 6-4
Gail Sherriff d. Aline Nenot 6-2 6-3
Helga Schultze d. Pat McClenaughan 4-6 6-1 6-2

SF:
Jill Blackman d. Faye Toyne 6-1 6-2
Helga Schultze d. Gail Sherriff 6-4 6-1

FI: Helga Schultze d. Jill Blackman 7-5 6-2

DF: Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Heldman/Schultze 6-3 6-8 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:58 PM
Week of April 12-18

April 12-17, Surrey Hard Court Championships, Sutton , GB (Clay)

1R:
Mrs Wilson d. Jenny Wagstaff 6-4 6-3

2R:
Vera Roberts * d. Marilyn Isaac 6-1 5-7 6-4
M. Alan d. Mrs Wilson 1-6 6-2 6-2
Pamela Brand d. Agnes Rigby 6-3 1-6 6-4
Rosemary Deloford d. Jane Fitzalan-Howard 6-1 6-2
Joyce Barclay Williams d. Sally Holdsworth 6-2 6-1
Dorothy Whitely d. Robin Blakelock Lloyd 1-6 6-3 6-3
Winnie Shaw d. M. Bellamy 6-4 2-6 6-4

3R:
Ann Haydon Jones d. H. Brock 6-0 6-1
Shirley Bloomer Brasher d. Sheila Moodie 6-2 6-2
Vera Roberts d. M. Alan 6-0 6-2
Rosemary Deloford d. Pamela Brand 6-1 7-5
Joyce Barclay Williams d. Mrs Clark 6-3 6-1
Dorothy Whitely d. D. Illingworth Gb 5-7 6-0 6-0
Lorna Cornell Cawthorn d. J. Lee 6-2 6-2
Winnie Shaw d. M. Cooper 7-5 6-2

QF:
Ann Haydon Jones d. Shirley Bloomer Brasher 6-0 6-2
Vera Roberts d. Rosemary Deloford 3-6 6-4 6-1
Joyce Barclay Williams d. Dorothy Whitely 6-3 6-2
Winnie Shaw d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-3

SF:
Ann Haydon Jones d. Vera Roberts 6-1 9-7
Winnie Shaw d. Joyce Barclay Williams 4-6 7-5 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Winnie Shaw 6-3 6-0

DF: Mortimer/Vera Roberts d. Haydon Jones/Cornell Cawthorn 6-1 5-7 3-2 ret.

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

---------------

April 12-17, Connaught Hard Court Championships, Chingford, Greater London, England (Clay)

3R:
Christine Truman d. Frances Walton 6-0 6-0
Anne Owen d. Glenda Swan 6-3 2-6 7-5
Virginia Wade d. Stephanie Percival 8-6 5-7 6-2
Carol Rosser d. J. Ward Gb 4-6 6-4 6-1
Rita Bentley d. D. Hare wo
Vivienne Dennis d. Alex Soady 6-4 6-3
Patricia Walkden d. Alison Stroud 7-5 6-1
Elizabeth Starkie d. Mary McAnally 6-1 6-1

QF:
Christine Truman d. Anne Owen 6-1 6-2
Virginia Wade d. Carol Rosser 6-4 6-3
Rita Bentley d. Vivienne Dennis 6-3 7-5
Elizabeth Starkie d. Patricia Walkden 6-3 6-3

SF:
Christine Truman d. Virginia Wade 8-10 6-2 6-2
Elizabeth Starkie d. Rita Bentley 7-5 6-2

FI: Elizabeth Starkie d. Christine Truman 8-6 6-3

DF: divided between Bentley/Starkie and Swan/Walkden

--------------

April 16-20, North of England Hard Court Championships, Southport, Merseyside, England (Clay)

FI: Margaret O’Donnell d. J. Hope 7-5 6-3

-------------

April 17-20, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

No women’s singles event was held this year.

-------------

April 12-18, Catania, Italy (Clay)

QF:
Helga Niessen d. Almut Sturm 6-4 6-2
Francesca Gordigiani d. ???
Carmen Hernandez-Coronado d. Pierrette Seghers Tacchini 8-6 6-0
Madonna Schacht d. Pat McClenaughan 6-1 6-0

SF:
Helga Niessen d. F Gordigiani 6-2 6-3
Madonna Schacht d. Carmen Hernandez-Coronado 6-0 4-6 6-4

FI: Helga Niessen d. Madonna Schacht 6-1 7-5

--------------

April 12-18, Monte Carlo Championships, Monaco (Clay)
"Faucigny Lucinge Cup"

1R:
Francoise Durr d. Ulla Sandulf 6-4 6-2
Robin Lesh d. Lucia Bassi 6-2 6-2
Jill Blackman d. Christiane Mercelis 6-3 6-3
Mimi Arnold d. Vicki Berner 9-7 6-1
Lea Pericoli d. Mary Habicht 6-2 6-4
Edda Buding d. Pat McClenaughan 6-0 6-4
Monique Salfati d. Dottie Head Knode 4-6 6-4 6-1
Gail Sherriff d. Jitka Horcickova Volavkova 6-2 0-6 6-2
Faye Toyne d. Patricia Reyes 6-3 6-0
Julie Heldman d. Michelle Boulle 6-4 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-0 6-1
Helga Schultze d. Christiane Spinoza 6-0 8-6
Carol Sherriff d. Janine Lieffrig 6-3 6-3
Silvana Lazzarino d. Klara Bardoczi 8-6 6-3
Irene De Lansalut d. Roberta Beltrame 6-2 6-3
Judy Tegart d. Anne-Marie Studer 6-0 6-2

2R:
Francoise Durr d. Robin Lesh 6-0 6-0
Jill Blackman d. Mimi Arnold 6-4 6-4
Lea Pericoli d. Edda Buding 7-5 6-4
Gail Sherriff d. Monique Salfati 6-3 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Faye Toyne 6-1 6-4
Helga Schultze d. Julie Heldman 6-2 6-3
Silvana Lazzarino d. Carol Sherriff 6-4 6-2
Judy Tegart d. Irene De Lansalut 6-2 6-0

QF:
Francoise Durr d. Jill Blackman 6-4 6-2
Gail Sherriff d. Lea Pericoli 6-3 10-12 7-5
Helga Schultze d. Jacqueline Rees-Lewis 6-2 9-7
Judy Tegart d. Silvana Lazzarino 2-6 6-1 6-4

SF:
Francoise Durr d. Gail Sherriff 9-7 1-6 6-4
Helga Schultze d. Judy Tegart 8-6 6-2

FI: Francoise Durr d. Helga Schultze 7-5 6-3


Doubles "Ilife Trophy"

1R
Durr/Lieffrig d. Mimi Arnold/Head Knode 6-2 6-3
Toyne/McClenaughan d. Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova 6-4 6-4
Habicht/Heldman d. Salfati/Boulle 6-3 9-7
Edda Buding/Schultze d. Jansen-Venneboer/Spruyt 6-2 6-1

QF:
Tegart/Gail Sherriff d. Lofdahl/Sandulf 6-1 6-3
Durr/Lieffrig d. Toyne/McClenaughan 6-1 6-4
Habicht/Heldman d. Edda Buding/Schultze 6-8 10-8 6-1
Lazzarino/Pericoli d. Blackman/Lesh 6-3 0-6 6-3

SF:
Tegart/Gail Sherriff d. Durr/Lieffrig 6-2 6-1
Lazzarino/Pericoli d. Habicht/Heldman 6-4 6-2

DF: Lazzarino/Pericoli d. Tegart/Gail Sherriff 6-2 6-4


"Olivier Duncan Cup Under 22"

1R:
Vlasta Kodesova Vopickova d. Vicki Berner 6-0 6-1
Ulla Sandulf d. Renate Stolberg 3-6 6-2 6-2

2R:
Nicole Seghers d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-1
Ulla Sandulf d. Michelle Boulle 9-7 6-4
Vlasta Kodesova Vopickova d. Margaret Harris 6-2 6-4
Carol Sherriff d. Mary Habicht 6-4 6-4
Amelie Hacks d. Maylis Burel 6-4 6-4
Evelyne Terras d. Patricia Reyes 6-2 6-3

3R:
Gail Sherriff d. R. Breuer 6-1 6-3
Nicole Seghers d. S. Bouclier 5-7 7-5 6-1
Julie Heldman d. Chantal Langanay 6-0 3-6 6-3
Vlasta Kodesova Vopickova d. Ulla Sandulf 6-2 6-2
Christiane Spinoza d. Carol Sherriff 6-4 6-2
Amelie Hacks d. Evelyne Terras 6-4 6-1
Johanne Venturino d. Anne-Marie Studer 6-2 6-4
Monique Salfati d. Kora Schediwy 6-3 6-4

QF:
Nicole Seghers d. Gail Sherriff wo
Vlasta Kodesova Vopickova d. Julie Heldman 6-3 6-2
Christiane Spinoza d. Amelie Hacks 6-2 6-4
Monique Salfati d. Johanne Venturino 6-4 6-4

SF:
Vlasta Kodesova Vopickova d. Nicole Seghers 6-3 6-1
Monique Salfati d. Christiane Spinoza 6-4 7-5

FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Monique Salfati 6-8 7-5 6-3

------------

April 19, Goulburn Valley Championships, Shepparton, Victoria, Australia

FI: Kerry Melville d. Ann Jenkins 9-11 6-2 6-2

------------

April 19, St.Kilda Easter Tournament, Victoria, Australia

FI: Maureen McCalman Pratt d. ??

--------------

April 12-18, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

QF:
Olga Montano d. Suzana Zenea 5-7 6-2 6-2
Lupita Suarez d. Cecilia Chavez 6-1 7-5
Maria Luz Hernandez d. Lulu Gongora 6-1 11-9
Pilar Roldan De Giffenig d. Hortensia De Lopez 6-1 4-6 9-7

SF:
Olga Montano d. Lupita Suarez 6-3 7-5
Maria Luz Hernandez d. Pilar Roldan De Giffenig 8-6 6-1

FI: Maria Luz Hernandez d. Olga Montano 6-0 6-0

DF: De Giffenig/Gongora d. Patricia Montano/Olga Montano 6-0 6-0

--------------

April 12-18, The Masters Invitational, St.Petersburg, Florida, US (Clay)

1R:
Norma Baylon d. Connie Clifton Ball 6-2 6-1
Elena Subirats d. Vera Mechem 6-2 6-1
Heidi Schildknecht d. Carol Powers 6-0 6-1
Eva Lundquist d. Barbara Lossone 6-2 6-2
Nancy Richey d. Carol Ann Prosen 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Beth Bird 6-0 6-0
Margaret Smith d. Patti Ann Reese 6-2 6-1

2R:
Margaret Smith d. Elena Subirats 6-3 6-0
Peachy Kellmeyer d. Mary Ann Eisel 6-4 6-0
Raymonde Veber Jones d. ???
Norma Baylon d. Wendy Overton 7-5 6-4
Nancy Richey d. Stephanie DeFina 6-2 6-0
Heidi Schildknecht d. Eva Lundquist 6-1 3-0 ret.
Alice Luthy Tym d. Judy Alvarez Campbell 3-6 6-2 6-3
Lesley Turner d. ???

QF:
Margaret Smith d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Norma Baylon d. Raymonde Veber Jones 6-4 3-6 8-6
Nancy Richey d. Heidi Schildknecht 6-0 6-0
Lesley Turner d. Alice Luthy Tym 6-3 7-5

SF:
Margaret Smith d. Norma Baylon 6-3 6-0
Nancy Richey d. Lesley Turner 7-5 6-3

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-3 6-2

***Richey upends Turner and Smith for second week in a row.

DF: Smith/Turner d. Baylon/Richey 6-1 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:58 PM
Week of April 19-25

April 19-24, British Hard Court Championships, Bournemouth (Clay)

1R:
Esme Emanuel d. V. Rees 6-0 6-1
J. Ward d. Lyn Bellamy 6-3 6-3
Patricia Walkden d. M. Alan 6-1 6-1
Heather Allen d. Marilyn Isaac 6-4 6-2
Vivienne Wiggill d. Anne Owen 11-9 6-4
Vera Roberts * d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-4
Jill Rook Mills d. Sally Holdsworth 6-2 6-3
Elizabeth Starkie d. Alison Stroud 6-0 6-0
Mary McAnally d. Elaine Shenton 6-2 6-8 6-4
Pamela Brand d. Vivienne Dennis 5-7 6-4 7-5
Winnie Shaw d. Glenda Swan 7-5 6-2
Alex Soady d. Wendy Hall 7-5 10-8
Dorothy Whitely d. Heather Cheadle 6-4 6-3
Rita Bentley d. Margaret Cooper 6-1 6-3

2R:
Ann Haydon Jones d. G. Chapman 6-1 6-0
Agnes Rigby d. Pam Watermeyer Diepraam 6-2 6-2
Nell Truman d. Carol Rosser 6-2 3-6 6-0
Joyce Barclay Williams d. Stephanie Percival 6-1 6-0
Esme Emanuel d. Pamela Brand 6-4 6-3
Elizabeth Starkie d. Mary McAnally 6-2 6-1
Jill Rook Mills d. J. Ward 6-4 6-3
Judy Tegart d. Patricia Walkden 1-6 6-1 6-2
Annette Van Zyl d. Vera Roberts 6-3 3-6 6-2
Heather Allen d. Vivienne Wiggill 6-1 6-4
Rita Bentley d. Dorothy Whitely 6-2 8-10 6-4
Winnie Shaw d. Alex Soady 6-3 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Jean Wilson 7-5 6-3
Virginia Wade d. Sue Mappin 6-1 6-3
Janice Townsend d. Mrs Preston wo
Christine Truman d. Sheila Moodie 6-1 6-1

3R:
Ann Haydon Jones d. Agnes Rigby 6-0 6-2
Joyce Barclay Williams d. Nell Truman 2-6 9-7 8-6
Elizabeth Starkie d. Esme Emanuel 6-0 6-2
Judy Tegart d. Jill Rook Mills 6-4 6-1
Annette Van Zyl d. Heather Allen 6-3 6-3
Winnie Shaw d. Rita Bentley 6-8 6-1 6-3
Virginia Wade d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
Christine Truman d. Janice Townsend 6-1 6-0

QF:
Ann Haydon Jones d. Joyce Barclay Williams 6-1 6-0
Elizabeth Starkie d. Judy Tegart 6-3 8-6
Annette Van Zyl d. Winnie Shaw 6-2 6-4
Christine Truman d. Virginia Wade 8-6 6-4

SF:
Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-1 6-4
Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-2 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Annette Van Zyl 7-5 6-1

DF: Starkie/Van Zyl d. Haydon Jones/Tegart 7-9 6-3 6-4

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
------

April 19-25, Napoli, Italy (Clay)

1R:
Helga Niessen d. Vicki Berner 6-0 6-2
Alessandra Gobbo d. Maria Leyrer 6-2 6-1
Julie Heldman d. Cendali 6-0 6-0
Almut Sturm d. Graziela Perna wo
Francesca Gordigiani d. Pierrette Seghers Tacchini 6-1 6-4
Christiane Spinoza d. Elena Subirats 6-2 4-6 6-0
Ingrid Lofdahl d. Patricia Reyes 6-4 8-6
Madonna Schacht d. Micillo 6-0 6-0

QF:
Helga Niessen d. Alessandra Gobbo 3-6 6-1 4-3 ret.
Julie Heldman d. Almut Sturm 6-1 6-0
Christiane Spinoza d. Francesca Gordigiani 8-6 6-4
Madonna Schacht d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-3

SF:
Julie Heldman d. Helga Niessen 8-6 4-6 6-3
Madonna Schacht d. Christiane Spinoza 11-9 5-7 6-3

FI: Julie Heldman d. Madonna Schacht 6-3 4-6 6-0

MX: Niessen/Giordano Maioli d. Schacht/Ion Tiriac 4-6 6-4 12-10
------

April 19-25, Madrid International, Spain (Clay)

SF:
Helga Schultze d. Ana Maria Estalella 7-5 6-2
Edda Buding d. Carmen Hernandez-Coronado 6-4 6-2

FI: Helga Schultze d. Edda Buding 3-6 6-0 6-3
------

April 19-25, International Prix Racquette D'Or, Aix-en-Provence, France (Clay)

1R:
Carol Sherriff d. S. Domenach 6-3 6-0
Pat McClenaughan d. Mj. Domenach 6-1 6-0
Janine Lieffrig d. Anne-Marie Studer 6-3 6-1
Robin Lesh d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-0 6-2
Mimi Arnold d. Ulla Sandulf 6-4 6-1

2R:
Gail Sherriff d. ???
Margaret Harris d. ???
Robin Lesh d. Janine Lieffrig 6-4 6-2
Mary Habicht d. Christiane Mercelis 1-6 6-2 6-4
Jitka Horcickova Volavkova d. Pat McClenaughan 5-7 6-4 6-3
Mimi Arnold d. Carol Sherriff 6-2 9-7
Faye Toyne d. N. Tardy 6-0 6-3
Jill Blackman d. Evelyne Terras 3-6 6-4 6-2

QF:
Gail Sherriff d. Margaret Harris 6-2 6-3
Robin Lesh d. Mary Habicht 3-6 6-3 6-3
Jitka Horcickova Volavkova d. Mimi Arnold 7-5 7-5
Jill Blackman d. Faye Toyne 6-2 3-6 6-3

SF:
Robin Lesh d. Gail Sherriff 11-9 4-6 6-4
Jitka Horcickova Volavkova d. Jil Blackman 6-1 6-1

FI: Robin Lesh d. Jitka Horcickova Volavkova 3-6 6-4 6-4

DF: Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Blackman/Mercelis 7-5 4-6 6-3
------

April 19-25, Charlotte Invitation, North Carolina, US (Hard)
Draw 16

1R:
Carole Caldwell Graebner d. Pat Kenehan 6-4 6-0
Peachy Kellmeyer d. Cynthia Goeltz 6-0 6-1
Alice Luthy Tym d. Judy Cromwell 6-3 6-0
Raymonde Veber Jones d. Nancy Falkenberg 6-1 6-1
Chris Safford Beck d. Judy Alvarez Campbell wo
Stephanie DeFina d. Jean Evans 6-3 6-1
Donna Floyd Fales d. Carol Southmayd 6-2 6-3
Mary Ann Eisel d. Sandra Zeese 6-2 6-3

QF:
Peachy Kellmeyer d. Carole Caldwell Graebner 6-2 6-4
Raymonde Veber Jones d. Alice Luthy Tym wo
Stephanie DeFina d. Chris Safford Beck 6-2 6-1
Donna Floyd Fales d. Mary Ann Eisel 6-3 8-6

SF:
Raymonde Veber Jones d. Peachy Kellmeyer 6-4 6-3
Donna Floyd Fales d. Stephanie DeFina 6-4 6-3

FI: Raymonde Veber Jones d. Donna Floyd Fales 6-2 6-2

DF: Eisel/DeFina d. Caldwell Graebner/Floyd Fales 6-4 1-6 6-4
------

ends April 25, Ojai Valley Invitation, California, US (Hard)

1R:
Billie Jean Moffitt d. R. Berry 6-2 6-1
Carol Ann Loop d. Kathy Nethery 6-4 6-3
Kathy Blake d. Pat Yeomans 6-0 6-1
Kathy Harter d. N. Kellenberg 6-2 6-0
Tory Ann Fretz d. Pat Cody 6-1 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Carol Ann Loop 10-8 6-0
Kathy Blake d. Sue Behlmar 6-8 6-3 6-2
Kathy Harter d. Dodo Bundy Cheney 6-2 6-0
Tory Ann Fretz d. Paulette Verzin 6-2 6-1

SF:
Billie Jean Moffitt d. Kathy Blake 7-9 7-5 6-4
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-2 6-1

FI: Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-4 6-2

DF: Moffitt/Fretz d. Harter/Blake 6-1 4-6 6-2

-----

April 19-24, River Plate Championships , Buenos Aires, Argentina (Clay)

1R: Margaret Smith d H Schafer 6-2 6-0

SF:
Margaret Smith d. Mabel Bove 6-2 6-3
Lesley Turner d. Norma Baylon 1-6 7-5 10-8

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 6-3 6-3

DF: Smith/Turner d. Bove/Graziela Lombardi 6-0 7-5
------

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:59 PM
Week of April 26-May 2


April 26-May 2, Dallas Invitation, Texas, US
Draw 8

1R:
Margaret Smith d. Betty Sue Hagerman 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Owen McHaney 6-4 7-5
Lesley Turner d. Patty Lowden 6-3 6-2
Nancy Richey d. Mary Lowden 6-1 6-0

SF:
Margaret Smith d. Carole Caldwell Graebner 6-4 6-3
Nancy Richey d. Lesley Turner 6-4 6-4

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-1 6-4

DF: Smith/Turner d. Richey/Caldwell Graebner 6-4 6-4

River Plate Championships and Dallas Invitation cannot have the same dates, because Lesley Turner is present in both.
------

April 26-May 2, Northern California Championships, San Francisco, US (Hard)

QF:
Rosemary Casals d. Elizabeth Parker 6-1 6-0
June Gay d. Anne Heck 6-2 9-7
Cecilia Martinez d. Marlene Muench 6-2 6-1
Pixie Lamm d. Cathy Douglas 7-5 7-5

SF:
Rosemary Casals d. June Gay 6-3 6-2
Pixie Lamm d. Cecilia Martinez 2-6 6-3 6-2

FI: Rosemary Casals d. Pixie Lamm 6-3 6-1
------

April 26-May 1, London Hard Court Championships, Hurlingham, GB (Clay)

1R:
Joyce Barclay Williams d. Ruth Wolpert 6-1 6-1
Esme Emanuel d. Stephanie Percival 6-2 6-2
G. Chapman d. Jane Fitzalan-Howard 1-6 6-3 9-7
Vera Roberts * d. Mrs Wilson 6-1 6-4

2R:
Marilyn Isaac d. Patricia Walkden 6-4 1-6 7-5
Ruth Wolpert d. S. Edgecombe 8-6 6-3
Hanna Kozeluhova Sladek d. A. Morris 6-1 4-6 6-3
Winnie Shaw d. Alex Soady 6-2 6-1
Elizabeth Starkie d. Pamela Brand 6-1 6-2
Vera Roberts d. Steventon 6-1 6-1
G. Chapman d. Sally Holdsworth 2-6 6-0 8-6
Robin Blakelock Lloyd d. Mrs Brock 6-1 6-1
V. Grisogono d. D. Howe 6-2 4-6 6-2
Joyce Barclay Williams d. Rita Bentley 6-2 6-4

3R:
R. Martin d. Patricia Wheeler Roberts 6-2 3-6 7-5
Lorna Cornell Cawthorn d. Lyn Bellamy 7-5 6-3
Judy Tegart d. Vivienne Dennis 6-3 6-4
Dorothy Whitely d. Mary McAnally 6-2 10-8
Vera Roberts d. Glenda Swan 3-6 6-1 6-4
Joyce Barclay Williams d. Robin Blakelock Lloyd 8-6 6-3
Heather Allen d. Ruth Wolpert 6-1 6-2
Pam Watermeyer Diepraam d. Vivienne Wiggill 6-4 6-2
Virginia Wade d. Hanna Kozeluhova Sladek 6-3 6-1
Winnie Shaw d. Jenny Wagstaff 6-4 5-7 6-1
Annette Van Zyl d. Rosemary Deloford 6-3 6-2
Elizabeth Starkie d. V. Grisogono 6-0 3-0 ret.

4R:
Ann Haydon Jones d. R. Martin 6-2 6-2
Carol Rosser d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-1
Vera Roberts d. Esme Emanuel 6-4 1-6 6-4
Judy Tegart d. Dorothy Whitely 6-1 6-4
Annette Van Zyl d. Winnie Shaw 6-3 4-6 6-3
Virginia Wade d. Pam Watermeyer Diepraam 6-0 6-0
Joyce Barclay Williams d. Shirley Bloomer Brasher 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. Heather Allen 6-0 6-3

QF:
Ann Haydon Jones d. Carol Rosser 6-0 6-1
Judy Tegart d. Vera Roberts 6-1 6-0
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-2 6-0

SF:
Judy Tegart d. Ann Haydon Jones wo
Elizabeth Starkie d. Annette Van Zyl 7-5 6-1

FI: Elizabeth Starkie d. Judy Tegart 6-3 6-1

DF: Starkie/Van Zyl d. Mortimer/Vera Roberts 8-6 6-2

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
------

April 24-May 3, Championships of Paris, France (Clay)
Venue: Roland Garros

1R:
Jacqueline Berson d. Solange Galtier 6-1 6-3
Mary Habicht d. Gallard wo
Margaret Harris d. Anne-Marie Rouchon 6-2 6-1
Pat McClenaughan d. Johanne Venturino 6-3 6-1
Chantal Langanay d. Anne-Marie Vissault 6-8 6-2 6-2
Robin Lesh d. Daniele Wild Bouteleux 6-4 2-6 6-4
Anne-Marie Simon Seghers d. Rosa Maria Reyes Darmon wo
Carol Sherriff d. Michele Mizen wo
Janine Lieffrig d. Nicole Seghers 6-1 6-2
Evelyne Terras d. Jacqueline Kermina wo
Faye Toyne d. Suzanne Le Besnerais 7-5 6-0
Dottie Head Knode d. Aline Nenot 8-6 4-6 6-0
Mimi Arnold d. Michelle Boulle 6-3 6-2
Marion Cristiani d. Maylis Burel wo

2R:
Gail Sherriff d. Jacqueline Berson 6-2 6-2
Mary Habicht d. Margaret Harris 6-0 6-3
Pat McClenaughan d. Chantal Langanay 3-6 8-6 6-2
Robin Lesh d. Anne-Marie Seghers 6-1 6-1
Carol Sherriff d. Janine Lieffrig 6-4 6-3
Faye Toyne d. Evelyne Terras 6-2 6-3
Dottie Head Knode d. Mimi Arnold 6-2 6-3
Jill Blackman d. Marion Cristiani 6-1 6-3

QF:
Gail Sherriff d. Mary Habicht 6-2 6-4
Pat McClenaughan d. Robin Lesh 6-3 6-2
Faye Toyne d. Carol Sherriff 6-2 7-5
Jill Blackman d. Dottie Head Knode 6-3 6-1

SF:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan 6-0 6-1
Faye Toyne d. Jill Blackman 6-1 1-6 6-3

FI: Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-3 1-6 6-3

DF: Blackman/Lieffrig d. Gail Sherriff/Carol Sherriff 6-4 6-3
------

April 26-May 2, Reggio Calabria, Italy (Clay)

QF:
Julie Heldman d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-3 6-1
Alice Luthy Tym d. Ingrid Lofdahl 6-0 6-2

SF:
Julie Heldman d. Alice Luthy Tym 6-1 6-1

FI: Julie Heldman d. Madonna Schacht 2-4 ret.

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:59 PM
Week of May 3-9

May 3-8, Guildford Hard Court, England (Clay)

1R:
Winnie Shaw d. Jane Fitzalan-Howard 6-0 6-3
Patricia Walkden d. Carol Rosser 8-6 6-0
Pam Watermeyer Diepraam d. Mrs Brock 6-2 6-2
Vivienne Wiggill d. Pamela Brand 6-3 6-1
Glenda Swan d. Heather Allen 6-2 6-1
Dorothy Whitely d. Alison Stroud 3-6 6-3 6-1
Judy Tegart d. Mrs Wilson 10-8 6-3

2R:
Sally Holdsworth d. M. Alan 6-2 2-6 6-2
Patricia Walkden d. Pam Watermeyer Diepraam 6-4 6-3
Wendy Hall d. E. Price 6-3 6-1
Vivienne Wiggill d. Stephanie Percival 6-3 6-3
Glenda Swan d. I. Masters 6-0 6-0
Robin Blakelock Lloyd d. S. Johnson 6-0 6-0
Shirley Bloomer Brasher d. Rita Bentley 7-5 6-3
S. Steventon d. Janice Townsend 6-3 6-13
Judy Tegart d. Marilyn Isaac 6-3 6-1
Esme Emanuel d. Sue Hole 6-1 6-3
Dorothy Whitely d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 2-6 8-6

3R:
Ann Haydon Jones d. Alex Soady 6-0 6-2
Winnie Shaw d. Sally Holdsworth 6-1 1-6 6-1
Glenda Swan d. Vivienne Wiggill 6-3 6-3
Patricia Walkden d. Wendy Hall 6-3 6-2
Judy Tegart d. S. Steventon 6-1 6-3
Shirley Bloomer Brasher d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 3-6 8-6
Esme Emanuel d. Dorothy Whitely 6-4 6-0
Elizabeth Starkie d. A. Morris 6-3 6-3

QF:
Ann Haydon Jones d. Winnie Shaw 6-4 6-0
Patricia Walkden d. Glenda Swan 6-4 6-4
Judy Tegart d. Shirley Bloomer Brasher 6-3 6-0
Elizabeth Starkie d. Esme Emanuel 6-4 8-6

SF:
Ann Haydon Jones d. P Walkden 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. J Tegart 6-1 7-5

FI: Elizabeth Starkie d. Ann Haydon Jones 2-6 6-4 6-1

DF: Swan/Walkden d. Bentley/Starkie 6-4 9-7
------

May 1-9, Southern California Championships, Los Angeles, US (Hard)

2R:
Barbara Strong d. Miroslava Vukelich 6-2 5-7 6-1
Mimi Henreid d. Anita Platte 6-3 6-1
Kathy Blake d. Stephanie Grant 6-2 6-1
Patti Hogan d. Violet Walker 6-0 6-1
Sue Behlmar d. I. Davies 7-5 6-1
Sheryl Pruitt d. Julie Anthony 6-4 6-2
Pam Teeguarden d. Kathy Nethery 6-0 6-4
Carol Ann Loop d. Pat Yeomans 6-2 6-1
Eileen Rahlens d. Sue Shrader 8-6 6-1
Pat Cody d. Linda Lou Crosby 6-1 6-1
Peggy Michel d. Bonnie Ellis 6-3 6-3
Kathy Harter d. Yale Stockwell 8-6 6-2
Mary Arnold Prentiss d. Marilyn Shapiro 6-1 6-3

3R:
Billie Jean Moffitt d. Barbara Strong 6-0 6-2
Mimi Henreid d. Farel Footman 6-1 6-1
Carol Ann Loop d. Peggy Michel 6-0 6-1
Kathy Blake d. Pam Teeguarden 6-2 8-6
Pat Cody d. Tory Ann Fretz 6-0 6-3
Sue Behlmar d. Sheryl Pruitt 6-3 6-4
Patti Hogan d. Eileen Rahlens 6-4 6-3
Kathy Harter d. Mary Arnold Prentiss 13-11 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mimi Henreid 7-5 6-4
Carol Ann Loop d. Kathy Blake 4-6 6-4 6-2
Pat Cody d. Sue Behlmar 6-1 8-6
Kathy Harter d. Patti Hogan 1-6 7-5 6-3

SF:
Billie Jean Moffitt d. Carol Ann Loop 6-1 6-1
Kathy Harter d. Pat Cody 6-3 6-1

FI: Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-3 6-1

DF: Blake/Harter d. Fretz/Footman 6-2 4-6 6-3
------

May 6-9, Stuttgart, Germany (Clay)

SF:
Faye Toyne d. Helga Niessen 7-5 7-5
Jill Blackman d. Almut Sturm 6-4 3-6 6-1

FI: Faye Toyne d. Jill Blackman 6-3 6-1

DF: divided Blackman/Lesh and Toyne/McClenaughan
------

May 3-11, Italian Championships, Roma (Clay)
Venue: Foro Italico

1R:
Lea Pericoli d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-2
E. Scagnolari d. G. Erk 6-3 7-5
Carol Sherriff d. Pierrette Seghers Tacchini 3-6 6-3 7-5
Roberta Beltrame d. Christiane Spinoza 6-3 8-6

2R:
Maria Bueno d. Maria Leyrer 6-1 4-6 6-2
Elena Subirats d. Maria Nasuelli 5-7 6-3 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Alessandra Gobbo 6-4 6-2
Maria Teresa Riedl d. Jean Wilson 6-0 6-4
Roberta Beltrame d. Carol Sherriff 6-2 6-4
Joyce Barclay Williams d. Graziela Perna 6-2 6-1
Jane Albert d. Madonna Schacht wo
Annette Van Zyl d. Monique Salfati 6-4 6-4
Helga Schultze d. Margarita Zuleta 6-1 6-4
Mimi Arnold d. Francesca Gordigiani 6-3 7-5
Julie Heldman d. Patricia Reyes 6-4 6-0
Lea Pericoli d. E. Scagnolari 6-1 6-1
Gail Sherriff d. Monica Giorgi 6-2 6-2
Silvana Lazzarino d. Alice Luthy Tym 6-1 6-3
Carmen Hernandez-Coronado d. Vlasta Kodesova Vopickova 3-6 6-2 6-1
Nancy Richey d. Vicki Berner 9-7 6-0

3R:
Maria Bueno d. Elena Subirats 6-2 6-3
Jitka Horcickova Volavkova d. Maria Teresa Riedl 6-2 6-2
Roberta Beltrame d. Joyce Barclay Williams 6-0 6-3
Annette Van Zyl d. Jane Albert 6-3 6-3
Helga Schultze d. Mimi Arnold 6-4 6-1
Julie Heldman d. Lea Pericoli 6-3 1-6 7-5
Gail Sherriff d. Silvana Lazzarino 6-3 7-5
Nancy Richey d. Carmen Hernandez-Coronado 6-2 7-5

QF:
Maria Bueno d. Jitka Horcickova Volavkova 6-1 6-0
Annette Van Zyl d. Roberta Beltrame 6-3 6-2
Julie Heldman d. Helga Schultze 4-6 6-2 6-1
Nancy Richey d. Gail Sherriff 6-3 6-4

SF:
Maria Bueno d. Annette Van Zyl 6-4 6-0
Nancy Richey d. Julie Heldman 6-1 6-4

FI: Maria Bueno d. Nancy Richey 6-1 1-6 6-3

Doubles
SF: Lazzarino/Pericoli d. Hernandez-Coronado/Barclay Williams 6-3 6-3
SF: Schacht/van Zyl d. Schultze/Richey 6-4 6-3
FI: Schacht/Van Zyl d. Lazzarino/Pericoli 2-6 6-2 12-10

****High drama in the women's doubles-as the Italian lob queens are cheered by a crowd so noisy and unruly that Aussie Mulligan throws his racquet to the ground and walks off court during his semifinal. Madonna Schacht ignores the crowds jeers as she insists on a linesman being removed. After surviving 3 mps the Aussie-South African duo win

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 12:59 PM
Week of May 10-16

May 10-15, Phyllis Court Tournament, Henley, England (Clay)

QF:
Shirley Bloomer Brasher d. Sue Hole 6-1 6-1
Jenny Wagstaff d. F. Morris 6-3 5-7 6-3
Stephanie Percival d. Hanna Kozeluhova Sladek 6-4 6-4
Jenny Morris d. M. Alan 6-2 8-6

SF:
Shirley Bloomer Brasher d. Jenny Wagstaff 6-0 6-1
Jenny Morris d. Stephanie Percival 5-7 6-4 6-3

FI: Shirley Bloomer Brasher d. Jenny Morris 6-1 4-6 6-2

DF: F. Morris/Jenny Morris d. Ruth Wolpert/J. Wolpert 4-6 6-3 6-2
-----

May 12-16, Firenze, Italy (Clay)

QF:
Mimi Arnold d. Jane Albert 7-5 7-5

SF:
Maria Bueno d. Francesca Gordigiani 6-4 6-3
Annette Van Zyl d. Mimi Arnold 6-3 6-3

FI: Maria Bueno d. Annette Van Zyl 6-4 6-4
-----

May 10-16, Atlanta Invitation, Georgia, US (Clay)
Draw 8

1R:
Margaret Smith d. Nancy Corse Reed 7-5 6-3
Mary Ann Eisel d. Donna Floyd Fales 6-8 6-4 7-5
Carol Hanks Aucamp d. Owen McHaney 6-4 9-7
Lesley Turner d. Stephanie DeFina 6-3 7-5

SF:
Margaret Smith d. Mary Ann Eisel 6-2 6-2
Lesley Turner d. Carol Hanks Aucamp 6-2 6-0

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner wo

DF: Corse Reed/Floyd Fales d. Smith/Turner wo

**Turner trips over a ball warming up in final and has to default.

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:00 PM
Week of May 17-23

May 17-23, California State Championships, Portola Valley, US (Hard)

1R:
Ann Heck d. Gerry Carter 6-3 9-7
Kristie Pigeon d. Linda Van Der Meer 6-4 1-6 6-4
Sharon Russell d. Anne Kernwein 6-2 6-1

2R:
Billie Jean Moffitt d. Julie Janes 6-1 6-1
Cecilia Martinez d. Sue Shrader 6-0 6-3
Cathy Gagel d. Roylee Bailey 6-4 4-6 6-2
Lynne Abbes d. Sue Anawalt 7-5 6-2
Rosemary Casals d. Ann Heck 6-0 7-5
Sharon Russell d. Farel Footman 6-0 6-3
Kristie Pigeon d. ???
Kathy Harter d. Florence Tout 6-2 6-0

QF:
Billie Jean Moffitt d. Cecilia Martinez 16-14 6-2
Lynne Abbes d. Cathy Gagel 6-3 6-4
Rosemary Casals d. Sharon Russell 6-2 6-1
Kathy Harter d. Kristie Pigeon 6-3 6-2

SF:
Billie Jean Moffitt d. Lynne Abbes 6-3 6-3
Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-2 6-3

FI: Billie Jean Moffitt d. Rosemary Casals 6-2 8-6

DF: Casals/Martinez d. Harter/Shrader 6-4 1-6 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:00 PM
May 17-30, French Championships, Paris (Clay)
Venue: Roland Garros

Draw of 98
Seeded:
1 Margaret Smith (Aus)
2 Maria Bueno (Bra)
3 Lesley Turner (Aus)
4 Nancy Richey (US)
5 Francoise Durr
6 Ann Haydon Jones (GB)
7 Annette van Zyl (SA)
8 Helga Schultze (Frg)
9 Norma Baylon (Arg)
10 Jane Albert (US)
11 Julie Heldman (US)
12 Madonna Schacht (Aus)
13 Elizabeth Starkie (GB)
14 Jacqueline Rees-Lewis
15 Gail Sherriff (Aus)
16 Tory Ann Fretz (US)

1R with byes:
Maria Bueno
Mme Francoise Repoux
Betty Stove
Irene de Lansalut
Gail Sherriff
Anne-Marie Rouchon
Ingrid Lofdahl
Mrs Margarita Zuleta

Annette van Zyl
Anne-Marie Simon Seghers
Janine Lieffrig
Maria Leyrer
Jane Albert
Faye Toyne
Anna Dmitrieva
Sally Holdsworth

Lesley Turner
Aline Nenot
Monique Salfati d. Roberta Beltrame 6-3 6-2
Mimi Arnold d. Danielle Bouteleux 0-6 6-3 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-4
Glenda Swan d. Suzanne Schmitt le Besnerais 6-4 6-0
Edda Buding d. Pilar Barril 6-3 3-6 6-0
Elly Krocke d. Farel Footman wo

Ann Haydon Jones d. Mary Habicht 6-0 6-3
Carmen Hernandez-Coronado d. Graziella Perna wo
Jacqueline Kermina d. Heide Schildknecht 3-6 6-2 7-5
Pat Walkden d. Eva Lundquist 6-3 6-2
Julie Heldman d. Maud Mottez Galtier 6-4 6-0
Jitka Horcickova Volavkova d. Margot Schultze 6-3 6-0
Robin Lesh d. Jacqueline Berson 6-2 6-2
Elena Subirats d. Maylis Burel 6-3 6-1

Almut Sturm d. Margaret Harris 6-2 7-5
Nicole Seghers d. Ana-Maria Estalella 6-4 6-3
Christiane Spinoza d. Vivienne Dennis 6-3 6-4
Madonna Schacht d. Racquel Giscafre 6-3 6-2
Trudy Groenman d. Vicki Berner 6-1 6-2
Jill Blackman d. Marta Peterdy Wolf 6-4 6-3
Pam Watermeyer Diepraam d. Mary McAnally wo
Francoise Durr d. Anne-Marie Studer wo

Johanne Venturino d. Marta Pombo de Peredo 6-4 6-1
Patricia Reyes d. Vivienne Wiggill 4-6 6-3 6-2
Alice Luthy Tym d. Pierrette Seghers Tacchini 6-4 4-6 6-4
Elizabeth Starkie d. Helga Niessen 6-4 6-4
Esme Emanuel d. Rosie Reyes Darmon 6-1 7-5
Christiane Mercelis
Evelyne Terras
Nancy Richey

Pat McClenaughan
Michelle Mizen
Carol Prosen
Norma Baylon
Robin Blakelock Lloyd
Maureen Schwartz
Michelle Boulle
Helga Schultze

Lorna Cawthorn
Carol Sherriff
Vlasta Kodesova Vopickova
Tory Ann Fretz
Maria Teresa Riedl
Chantal Langanay
Mme Andrée Varin
Margaret Smith

2R:
Maria Bueno d. Mme Francoise Repoux wo
Betty Stove d. Irene de Lansalut 6-3 7-5
Gail Sherriff d. Anne-Marie Rouchon 6-1 6-1
Iingrid Lofdahl d. Margarita Bender Zuleta 5-7 6-2 6-2
Annette van Zyl d. Anne-Marie Simon Seghers 6-0 6-1
Janine Lieffrig d. Maria Leyrer 6-3 6-3
Faye Toyne d. Jane Albert 6-1 6-3
Anna Dmitrieva d. Sally Holdsworth 6-3 6-1

Lesley Turner d. Aline Nenot 6-4 6-2
Mimi Arnold d. Monique Salfati 5-7 6-1 6-1 8-6
Jacqueline Rees-Lewis d. Glenda Swan 6-3 6-2
Edda Buding d. Elly Krocke 6-2 6-4
Ann Haydon Jones d. Carmen Hernandez-Coronado 6-0 6-1
Pat Walkden d. Jacqueline Kermina 6-1 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Julie Heldman 6-2 6-3
Robin Lesh d. Elena Subirats 6-1 5-7 6-1

Nicole Seghers d. Almut Sturm 3-6 6-2 6-4
Christiane Spinoza d. Madonna Schacht wo
Jill Blackman d. Trudy Groenman 3-6 6-4 6-1
Francoise Durr d. Pam Watermeyer Diepraam 7-5 6-0
Johanne Venturino d. Patricia Reyes 6-4 10-8
Elizabeth Starkie d. Alice Luthy Tym 6-4 6-1
Christiane Mercelis d. Esme Emanuel 6-0 6-2
Nancy Richey d. Evelyne Terras 6-4 6-2

Pat McClenaughan d. Michelle Mizen 6-0 6-4
Norma Baylon d. Carol Prosen 6-0 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Maureen Schwartz wo
Helga Schultze d. Michelle Boulle 6-2 6-0
Lorna Cornell Cawthorn d. Carol Sherriff 2-6 6-1 6-1
Vlasta Kodesova Vopickova d. Tory Ann Fretz 6-4 6-2
Maria Teresa Riedl d. Chantal Langanay 6-2 6-4
Margaret Smith d. Mme Andrée Varin 6-0 6-0

3R:
Maria Bueno d. Betty Stove 6-1 6-2
Gail Sherriff d. Ingrid Lofdahl 6-3 4-6 6-4
Annette van Zyl d. Janine Lieffrig 6-3 6-4
Faye Toyne d. Anna Dmitrieva 8-6 6-3
Lesley Turner d. Mimi Arnold 6-2 6-1
Edda Buding d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-4
Ann Haydon Jones d. Pat Walkden 6-3 6-4
Jitka Horcickova Volavkova d. Robin Lesh 6-2 6-1

Nicole Seghers d. Christiane Spinoza 2-6 6-1 6-4
Francoise Durr d. Jill Blackman 6-0 8-10 7-5
Elizabeth Starkie d. Johanne Venturino 6-3 6-2
Nancy Richey d. Christiane Mercelis 6-1 6-1
Norma Baylon d. McClenaghan 6-1 2-6 6-0
Helga Schultze d. Robin Blakelock Lloyd 5-7 6-1 6-0
Vlasta Kodesova Vopickova d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-4
Margaret Smith d. Maria Teresa Riedl 6-1 6-0

4R:
Maria Bueno d. Gail Sherriff 6-1 3-6 6-4
Annette van Zyl d. Faye Toyne 6-2 7-5
Lesley Turner d. Edda Buding 7-5 6-4
Ann Haydon Jones d. Jitka Horcickova Volavkova 6-2 6-1
Francoise Durr d. Nicole Seghers 6-3 6-0
Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 6-2 6-3
Norma Baylon d. Helga Schultze 1-6 6-4 6-2
Margaret Smith d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-0 6-3

QF:
Maria Bueno d. Annette Van Zyl 6-4 6-3
Lesley Turner d. Ann Haydon Jones wo
Nancy Richey d. Francoise Durr 8-6 9-7
Margaret Smith d. Norma Baylon 6-3 6-1

SF:
Lesley Turner d. Maria Bueno 2-6 6-4 8-6
Margaret Smith d. Nancy Richey 7-5** 6-4

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 6-3 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:00 PM
May 17-30, French Championships, Paris (Clay)
Venue: Roland Garros

Doubles

1R:
Langanay/Peterdy Wolf d. Lundqvist/Zuleta 6-3 6-4
Berner/Habicht d. Beltrame/Riedl 6-4 7-5
Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd d. Albert/Mimi Arnold 2-6 6-3 7-5
Blackman/Mercelis d. Schmitt Le Besnerais/Mottez Galtier 6-2 6-1
Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova d. Burel/Prosen 6-3 6-2

2R:
Helga Schultze/Baylon d. Giscafré/Rouchon 6-2 6-2
Swan/Walkden d. Barril/Pombo de Peredo 7-5 7-5
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Patricia Reyes/Subirats 3-6 6-2 6-4
Watermeyer Diepraam/Margaret Harris d. Kermina/Seghers Tacchini 7-5 7-5
Haydon Jones/Starkie d. Lofdahl/Luthy Tym 6-1 6-2
Emanuel/Wiggil d. Niessen/Sturm wo
Durr/Lieffrig d. Langanay/Peterdy Wolf 7-5 6-1
Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd d. Berner/Habicht 6-4 6-2
Blackman/Mercelis d. Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova 6-3 6-2
Fretz/Heldman d. Bouteleux/de Lansalut 6-2 6-1
Krocke/Barclay Williams d. Reyes Darmon/Schildeknecht 3-6 6-2 7-5
Edda Buding/van Zyl d. Dennis/Lesh 6-4 6-2
Hernandez-Coronado/Estalella d. Holdsworth/Margot Schultze 6-2 6-2
McClenaughan/Toyne d. Leyrer/Terras 6-1 6-2
Groenman/Stove d. Salfati/Spinoza 6-3 6-1
Smith/Turner d. Simon Seghers/Venturino 6-1 6-0

3R:
Helga Schultze/Baylon d. Swan/Walkden 4-6 6-1 6-4
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Watermeyer Diepraam/Margaret Harris 6-3 6-3
Haydon Jones/Starkie d. Emanuel/Wiggil 6-2 6-3
Durr/Lieffrig d. Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd 6-2 5-7 6-3
Blackman/Mercelis d. Fretz/Heldman 4-6 7-5 6-2
Edda Buding/van Zyl d. Krocke/Barclay Williams 6-2 6-1
McClenaughan/Toyne d. Hernandez-Coronado/Estalella 4-6 6-3 6-3
Smith/Turner d. Groenman/Stove 10-8 6-1

QF:
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Baylon/Helga Schultze 6-2 10-8
Durr/Lieffrig d. Haydon Jones/Starkie wo
Edda Buding/van Zyl d. Blackman/Mercelis 6-3 6-3
Turner/Smith d. McClenaughan/Toyne 6-3 6-4

SF:
Durr/Lieffrig d. Carol Sherriff/Gail Sherriff 6-2 6-3
Turner/Smith d. Edda Buding/van Zyl 6-1 6-3

FI: Smith/Turner d. Durr/Lieffrig 6-3 6-1


Mixed Doubles (Draw of 70)

1R:
Habicht/Stubs d. Emanuel/Moore 6-4 1-6 6-3
Barclay Williams/Kelso d. Giscafre/Cornejo 6-2 6-4
Subirats/Zarazua d. Bouteleux/Bouteleux 6-3 6-2
Lieffrig/Contet d. Luthy Tym/Pimental 6-4 6-3
Carol Sherriff/Pinto Bravo d. Horcickova Volavkova/Holecek 6-4 6-3
Fretz/Tidball d. Terras/Chanfreau 6-1 6-3

2R:
Bueno/Newcombe d. Swan/Maud 7-5 11-9
Spinoza/Sturdza d. Holdsworth/Hernandez 6-2 6-2
Schildknecht/Gerrard d. Simon Seghers/Jean Borotra 6-0 5-7 6-2
Langanay/Licis d. Seghers Tacchini/Tacchini 2-6 7-5 6-1
Gail Sherriff/Bowrey d. Krocke/Christoen 6-3 6-3
Wiggill/Cramer d. Sturm/Grandet wo
Lesh/Sharpe d. Pompo Peredo/Baulch 6-0 6-1
van Zyl/McMillan d. Prosen/Kalogeropoulos wo
Turner/Stolle d. Patricia Reyes/Treodo wo
Groenman/Okker d. Zuleta/Zuleta 6-1 6-4
McClenaughan/Carmichael d. Estalella/William Alvarez 4-6 7-5 11-9
Hernandez-Coronado/Mandarino d. Starkie/Stilwell 6-2 6-3
Baylon/José Luis Arilla d. Burel/Lagos 6-4 6-0
Kodesova Vopickova/Tiriac d. Dmitrieva/Lejus wo
Durr/Donald Dell d. Habicht/Stubs 6-3 6-1
Subirats/Zarazua d. Barclay Williams/Kelso 8-6 12-10

Lieffrig/Contet d. Carol Sherriff/Pinto Bravo 6-2 6-3
Albert/Owen Davidson d. Fretz/Tidball 6-3 6-1
Blackman/Aguirre d. Lofdahl/Niemand 6-3 6-3
Schultze/Javorsky d. Margaret Harris/Brennan 6-2 6-2
Toyne/Jim Moore d. Schmitt Le Besnerais/Chaban-Delmas 11-9 6-4
Walkden/Keldie d. Dennis/Roquette wo
Rees-Lewis/Pabst d. Leyrer/Ivan Molina 7-5 6-0
Richey/Frank Froehling III d. Kermina/Pierre Pellizza 7-5 6-0
Mercelis/Howe d. Berner/Werksman 6-2 6-2
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Salfati/Boutboul 6-4 6-3
Stove/Leclercq d. Lundquist/Bautista 3-6 6-3 6-4
Jones/ Sangster d. Rouchon/Goven 6-1 6-3
Edda Buding/Ingo Buding d. de Lansalut/Konishi 7-5 6-2
Reyes Darmon/Patricio Rodriguez d. Cornell Cawthorn/Ryan wo
Heldman/Hoggs d. Peterdy Wolf/Stone wo
Smith/Ken Fletcher d. Seghers/Hombergen 6-0 6-2

3R:
Bueno/Newcombe d. Spinoza/Sturdza 6-4 6-0
Schildknecht/Gerrard d. Langanay/Licis 6-2 6-2
Gail Sherriff/Bowrey d. Wiggill/Cramer 6-2 6-4
van Zyl/McMillan d. Lesh/Sharpe 6-4 6-4
Turner/Stolle d. Groenman/Okker 6-3 9-7
McClenaughan/Carmichael d. Hernandez-Coronado/Mandarino 7-5 6-2
Baylon/José Luis Arilla d. Kodesova Vopickova/Tiriac 6-4 3-6 6-3
Durr/Donald Dell d. Subirats/Zarazua 8-6 3-6 6-2

Albert/Owen Davidson d. Lieffrig/Contet 6-4 15-13
Schultze/Javorsky d. Blackman/Aguirre 8-6 6-1
Toyne/Jim Moore d. Walkden/Keldie 6-0 6-1
Richey/Frank Froehling III d. Rees-Lewis/Pabst 6-2 6-0
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Mercelis/Howe 4-6 6-1 6-3
Haydon Jones/Sangster d. Stove/Leclercq 12-10 3-6 9-7
Edda Buding/Ingo Buding d. Reyes Darmon/Patricio Rodriguez 6-4 6-4
Smith/Ken Fletcher d. Heldman/Hoggs 6-3 6-3

4R:
Bueno/Newcombe d. Schildknecht/Gerrard 11-9 6-2
van Zyl/McMillan d. Gail Sherriff/Bowrey 3-6 7-5 6-2
Turner/Stolle d. McClenaughan/Carmichael 6-3 6-0
Durr/Donald Dell d. Baylon/José Luis Arilla wo
Albert/Owen Davidson d. Schultze/Javorsky 6-2 6-4
Richey/Frank Froehling III d. Toyne/Jim Moore 6-8 7-5 6-1
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Haydon Jones/Sangster wo
Smith/Ken Fletcher d. Edda Buding/Ingo Buding 6-1 6-4

QF:
Bueno/Newcombe d. van Zyl/McMillan 7-5 6-2
Durr/Donald Dell d. Turner/Stolle 6-4 6-1
Albert/Owen Davidson d. Richey/Frank Froehling III 6-3 6-2
Smith/Ken Fletcher d. Watermeyer Diepraam/Diepraam wo

SF:
Bueno/Newcombe d. Durr/Donald Dell 6-3 6-4
Smith/Ken Fletcher d. Albert/Davidson 2-6 6-4 6-4

FI: Smith/Ken Fletcher d. Bueno/Newcombe 6-4 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:01 PM
Week of May 24-30

May 24-29, Malvern, England (Grass)

QF:
Elizabeth Starkie d. Elly Krocke 6-3 6-1
Vivienne Wiggill d. Brenda Nunns 6-3 12-10
Betty Stove d. Carol Rosser 6-2 6-4
Trudy Groenman d. F Morris 7-5 6-3

SF:
Elizabeth Starkie d. Vivienne Wiggill 9-7 6-1
Betty Stove d. Trudy Groenman 6-0 6-4

FI: Elizabeth Starkie d. Betty Stove 6-4 6-2

DF: Krocke/Stove d. Groenman/Rook Mills 6-1 7-5
------

May 24-29, St.Annes-on-Sea, England (Grass)

SF:
Patricia Walkden d. Jean Wilson 6-3 6-1
Glenda Swan d. Sally Holdsworth wo

FI: Glenda Swan d. Patricia Walkden 6-2 10-8

DF: Swan/Walkden d. O'Donnell/Wilson 8-6 6-1
------

May 24-29, Surrey Grass Court Championships, Surbiton, England

1R:
Anne Owen d. Hanna Kozeluhova Sladek 8-6 6-2
Geraldine Houlihan d. Agnes Rigby 5-7 6-4 6-0
Shirley Bloomer Brasher d. Pamela Brand 6-1 6-2
Vivienne Dennis d. P. O'Carroll 6-4 8-6
Lidy Jansen-Venneboer d. J. Wolpert 6-1 3-6 6-4
M. Alan d. Elsie Spruyt 7-5 3-6 6-4
Virginia Wade d. Mrs Wilson 6-1 6-4
Rosemary Walsh Deloford d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 2-6 6-4

2R:
Rita Bentley d. Patricia Wheeler Roberts 6-3 6-4
Tory Ann Fretz d. Vivienne Dennis 6-1 6-1
Christine Truman d. Ruth Wolpert 6-0 6-2
Billie Jean Moffitt d. A. Morris 6-1 6-1
Judy Tegart d. Heather Allen 6-1 6-4
Virginia Wade d. Lidy Jansen-Venneboer 6-1 7-5
Mary McAnally d. M. Alan 6-2 7-5
Dorothy Whitely d. Jenny Wagstaff 6-1 6-4
Rosemary Walsh Deloford d. S. Steventon 6-3 6-4

3R:
Christine Truman d. Ambrose 6-1 6-1
Robin Blakelock Lloyd d. Mary McAnally 6-3 3-6 6-2
Anne Owen d. Tory Ann Fretz 6-4 6-4
Virginia Wade d. Rosemary Walsh Deloford 6-2 7-5
Judy Tegart d. Vera Roberts * 7-5 6-2
Mimi Arnold d. Geraldine Houlihan 11-9 6-1
Rita Bentley d. Dorothy Whitely 6-1 6-4
Billie Jean Moffitt d. Sue Rich 6-1 6-1

QF:
Christine Truman d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-2
Virginia Wade d. Anne Owen 6-2 6-2
Judy Tegart d. Mimi Arnold 6-1 6-0
Rita Bentley d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-3

SF:
Christine Truman d. Virginia Wade 6-4 6-3
Rita Bentley d. Judy Tegart 6-2 3-6 6-4

FI: Christine Truman d. Rita Bentley 7-5 6-1

DF: Bentley/Tegart d. Moffitt/C. Truman 6-4 10-8

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
------

ends May 31, Tulsa Invitation, Oklahoma, US (Clay)
Draw 8

1R:
Carole Caldwell Graebner d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
Justina Bricka d. Sissy Skinner 6-0 6-0
Yola Ramirez Ochoa d. Carol Hanks Aucamp 6-4 6-3
Karen Hantze Susman d. Patsy Rippy 6-2 8-6

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Justina Bricka 6-3 5-7 8-6
Yola Ramirez Ochoa d. Karen Hantze Susman 6-4 6-4

FI: Graebner d. Yola Ramirez Ochoa 5-7 6-3 6-1

DF: Bricka/Eisel d. Caldwell Graebner/Ramirez Ochoa 6-1 6-2
------

May 26-31, Bruxelles, Belgium (Clay)
Venue: La Rasante

1R:
Robin Lesh d. Carol Ann Prosen 6-4 6-1
Julie Heldman d. Stephanie Percival 6-4 6-0
Nicole Seghers d. Carol Sherriff 7-5 6-1
Faye Toyne d. Alison Stroud 6-0 6-0
Mary Habicht d. Lisette Sliepen 7-5 6-3

QF:
Gail Sherriff d. Michelle Kahn Rotta 6-4 6-0
Faye Toyne d. Mary Habicht 6-1 6-3
Christiane Mercelis d. Robin Lesh 6-2 6-4
Julie Heldman d. Nicole Seghers 6-3 6-0

SF:
Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-4 6-0
Julie Heldman d. Christiane Mercelis 6-3 4-6 11-9

FI: Julie Heldman d. Gail Sherriff 9-7 6-1

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:01 PM
Week of May 31-June 6

ends June 2, Alabama State Open Championships, Mobile, US

1R:
Candy Gibson d. Marcia Weinacker 3-6 6-2 10-8
Carol Hughes d. Marsha Masterson 6-3 6-3

QF:
Francoise Savy d. Gertrude Rumpanos 6-0 7-9 6-3
Peggy Moore d. Candy Gibson 6-0 6-1
Linda Tuero d. Carol Hughes 6-2 6-2
Stephanie DeFina d. Licky Moore 6-1 6-1

SF:
Peggy Moore d. Francoise Savy 6-3 6-1
Stephanie DeFina d. Linda Tuero 6-1 10-8

FI: Stephanie DeFina d. Peggy Moore 3-6 6-1 7-5

DF: divided between DeFina/Savy and Weinacker/Peggy Moore
------

ends June 3, Finland Championships, Helsinki

FI: Alice Luthy Tym d. Annika Nydeus 6-1 6-2
------

May 29-June 6, US Hard Court Championships, Sacramento, California

Qualifications

2R:
Sharon Russell d. Margie Ose 6-0 6-0
Roylee Bailey d. Jane Hummeny 6-3 6-0
Denise Carter d. Sue Shrader wo
June Gay d. Cecilia Martinez 7-5 9-11 6-3
Connie Ink d. Linda Van Der Meer wo

3R:
Pixie Lamm d. Sharon Russell 6-2 2-6 6-3
Roylee Bailey d. Marie Sidone 6-8 6-3 6-1
June Gay d. Denise Carter 6-1 6-1
Sue Anawalt d. Connie Ink 6-1 6-0

Final Draw 8

1R:
Rosemary Casals d. Sue Anawalt 6-0 6-4
Cathy Gagel d. Roylee Bailey 7-5 1-6 6-2
Pat Cody d. June Gay 6-2 3-6 6-4
Kathy Harter d. Pixie Lamm 6-3 8-6

SF:
Rosemary Casals d. Cathy Gagel 6-2 6-2
Kathy Harter d. Pat Cody 6-1 6-1

FI: Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-4 4-6 6-2

DF: Harter/Shrader d. Casals/Ceci Martinez 6-4 2-6 8-6
------

May 31-June 5, Wolverhampton, England (Grass)

QF:
Stephanie Percival d. Patricia Reyes 6-2 6-3

SF:
Mary Habicht d. S. Tutt 6-0 6-8 7-5
Jean Haskew d. Stephanie Percival 7-5 5-7 6-2

FI: Mary Habicht d. Jean Haskew 4-6 6-4 6-1

DF: Habicht/P. Reyes d. Tutt/Haskew 6-2 6-1
------

May 31-June 5, Havant, England (Grass)
Venue: The Avenue LT & Squash Club

QF:
Dorothy Whitely d. Ruth Wolpert 7-5 6-1
Agnes Rigby d. S. Tomlinson 6-2 6-2
Mary McAnally d. J. Wolpert 6-0 6-1
Vivienne Dennis d. Pamela Brand 6-4 6-3

SF:
Dorothy Whitely d. Agnes Rigby 7-9 6-3 6-0
Mary McAnally d. Vivienne Dennis wo

FI: Dorothy Whitely d. Mary McAnally 6-2 6-4

DF: Whitely/Brand d. Dennis/McAnally wo
------

May 31-June 5, Cheltenham, England (Grass)

2R:
Carol Sherriff d. Geraldine Houlihan 6-1 3-6 6-4
Carol Rosser d. Jenny Morris 6-1 6-2
Nell Truman d. Pam Watermeyer Diepraam 8-6 6-3
Gail Sherriff d. F. Morris 6-4 6-1
Elizabeth Starkie d. Madeleine Pegel 6-1 6-2

QF:
Christine Truman d. Carol Sherriff 6-0 6-2
Annette Van Zyl d. Carol Rosser 6-4 6-1
Nell Truman d. S. Sparkes 6-0 6-0
Elizabeth Starkie d. Gail Sherriff 7-5 3-6 7-5

SF:
Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-2 7-5
Elizabeth Starkie d. Nell Truman 6-2 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Elizabeth Starkie 6-4 3-6 6-2

DF: Christine Truman/Nell Truman d. Van Zyl/Rosser 6-4 1-6 8-6
------

May 31-June 5, Lowther Tournament, Barnes, England (Grass)

1R:
Anne Owen d. Brenda Nunns 9-7 4-6 6-1

2R:
Anne Owen d. S. Steventon 6-3 6-4
Hanna Kozeluhova Sladek d. Esme Emanuel 2-6 6-3 7-5
Rosemary Deloford d. Elsie Spruyt 3-6 6-4 6-1
Alison Stroud d. Jenny Wagstaff 6-3 6-0

QF:
Vera Roberts * d. Lidy Jansen-Venneboer 5-7 6-2 6-1
Anne Owen d. Hanna Kozeluhova Sladek 6-2 4-5 ret.
Rosemary Deloford d. D. Roberts 6-1 6-0
Pat McClenaughan d. Alison Stroud 6-2 6-0

SF:
Vera Roberts * d. Anne Owen 6-4 6-8 6-1
Pat McClenaughan d. Rosemary Deloford 6-2 6-3

FI: Pat McClenaughan d. Vera Roberts * 6-3 6-4

DF: Emanuel/Masters d. Jansen-Venneboer/Spruyt 6-8 6-2 6-4

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
------

May 31-June 5, Northern Championships, Manchester, England (Grass)

1R:
Rita Bentley d. G. Lloyd 6-0 6-0
Trudy Groenman d. Patricia Walkden 4-6 6-2 9-7
Elly Krocke d. Jean French 6-0 6-4
Judy Tegart d. Margaret O'Donnell 6-2 6-0
Margaret Smith d. Jean Wilson 6-0 6-0
Betty Stove d. Tory Ann Fretz 6-3 6-4
Jane Albert d. Heather Allen 7-9 6-1 6-1

2R:
Maria Bueno d. Elly Krocke 6-0 6-1
Rita Bentley d. Winnie Shaw 6-0 6-4
Betty Stove d. Robin Blakelock Lloyd 3-6 6-2 8-6
Lesley Turner d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 4-6 6-3
Judy Tegart d. Joyce Barclay Williams 6-0 6-2
Vicki Berner d. Jane Albert 3-6 6-4 7-5
Glenda Swan d. D. Craven 6-3 6-1
Margaret Smith d. Trudy Groenman 6-3 6-0

QF:
Maria Bueno d. Rita Bentley 6-1 6-3
Lesley Turner d. Betty Stove 6-1 6-3
Judy Tegart d. Vicki Berner 6-1 6-1
Margaret Smith d. Glenda Swan 6-1 6-0

SF:
Maria Bueno d. Lesley Turner 6-3 7-5
Margaret Smith d. Judy Tegart 4-6 7-5 6-3

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 6-1 7-5

DF: Smith/Turner d. Tegart/Bentley 7-5 6-4
------

May 31-June 6, Count of Godo, Barcelona, Spain (Clay)
Venue: Real Club Tennis

QF:
Pilar Barril d. Anne-Marie Larue Rouchon 3-6 6-2 6-4
Ana Maria Estalella d. Mercedes Solsona 6-2 8-6

SF:
Madonna Schacht d. Pilar Barril 6-3 6-1
Carmen Hernandez-Coronado d. Ana Maria Estalella 6-4 3-6 6-0

FI: Madonna Schacht d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 7-5

DF: Hernandez-Coronado/Estalella d. Rouchon/Schacht 6-3 6-1
------

May 31-June 6, Swiss Championships, Lugano (Clay)

1R:
Evelyne Terras d. Anne-Marie Studer 6-3 6-2
Roberta Beltrame d. Maria Leyrer 6-2 6-0

2R:
Nancy Richey d. Elena Subirats 6-1 7-5
Roberta Beltrame d. Evelyne Terras 4-6 8-6 6-2
Julie Heldman d. Chantal Langanay 7-5 6-4
Edda Buding d. Daniele Wild Bouteleux 6-2 6-3
Norma Baylon d. ???
Janine Lieffrig d. Pierrette Seghers Tacchini 6-1 6-2
Christiane Mercelis d. Ingrid Lofdahl 6-3 6-3
Francoise Durr d. Graziela Perna 6-1 6-2

QF:
Nancy Richey d. Roberta Beltrame 6-3 6-0
Edda Buding d. Julie Heldman 7-5 9-7
Norma Baylon d. Janine Lieffrig 6-1 6-1
Francoise Durr d. Christiane Mercelis 6-1 6-3

SF:
Edda Buding d. Nancy Richey 8-6 6-4
Norma Baylon d. Francoise Durr 7-5 6-3

FI: Norma Baylon tied with Edda Buding at 6-1 10-12 5-5 cancelled due to rain.

DF: Lazzarino/Pericoli d. Durr/Lieffrig 6-1 6-1
-----

ends June 6, Southwest Open Championships, Little Rock, Arkansas, US

QF:
Carol Hanks Aucamp d. Andrea Sanders 6-3 6-1
Owen McHaney d. Sissy Skinner 6-0 6-2
Yola Ramirez Ochoa d. Nancy Osborne 6-0 6-1
Patsy Rippy d. Mimi Raney 10-8 6-4

SF:
Carol Hanks Aucamp d. Owen McHaney 6-4 6-3
Yola Ramirez Ochoa d. Patsy Rippy 6-3 6-1

FI: Yola Ramirez Ochoa d. Carol Hanks Aucamp 2-6 6-2 6-2

DF: Aucamp/Ramirez Ochoa d. McHaney/Raney 6-0 7-5
------

June 2-7, Berlin International, Germany (Clay)
Venue: LTTC Rot-Weiss

QF:
Helga Schultze d. Robin Lesh 6-2 6-0
Francesca Gordigiani d. Monique Salfati 7-5 6-4
Helga Niessen d. Maria Teresa Riedl 6-4 6-2
Jill Blackman d. Almut Sturm 7-5 6-2

SF:
Helga Schultze d. Francesca Gordigiani 8-6 6-4
Jill Blackman d. Helga Niessen 6-4 9-7

FI: Helga Schultze d. Jill Blackman 6-4 6-8 6-1

DF: Gordigiani/Riedl d. Niessen/Sturm 6-1 2-6 6-0
------

ends June 7, Swedish Clay Court Championships, Saltsjoebaden

FI: Alice Luthy Tym d. Birgitta Lindstrom 7-5 6-3

MX: Leena Ahonen/Pekka Saila d. Carol Prosen/Nick Kalogeropoulos 3-6 6-2 6-3
------

June 6-7, Great Britain versus Rest of World, Beckenham, England (Grass)

Dorothy Whitely d. Joyce Barclay Williams (GB) 6-1 6-4
Trudy Groenman d. Winnie Shaw (GB) 6-4 6-2
Christine Truman (GB) d. Judy Tegart 2-6 6-2 8-6
Elizabeth Starkie (GB) d. Anna Dmitrieva 6-3 5-7 7-5
Ann Haydon Jones (GB) d. Annette Van Zyl 6-0 6-1
Virginia Wade (GB) d. Madonna Schacht 6-3 6-4

Doubles:
Barclay Williams/Shaw (GB) d. Stove/Krocke 6-1 6-3
------

June 7, Western Australian Hardcourt Championships, Kalgoorlie

FI: S. Stephen d. Dianne Born 9-7 ??

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:01 PM
Week of June 7-13

June 7-12, Cardiff, Wales (Grass)

2R:
Robin Lesh d. Patricia Reyes 6-2 6-3

QF:
Jill Blackman d. Pam Watermeyer Diepraam 6-4 6-2
Elena Subirats d. Margaret Harris 1-6 6-3 6-2
Robin Lesh d. Esme Emanuel 4-6 6-0 6-1
Carol Rosser d. Jenny Morris 7-5 6-2

SF:
Jill Blackman d. Elena Subirats 6-3 6-1
Carol Rosser d. Robin Lesh 6-2 6-0

FI: Jill Blackman d. Carol Rosser 5-7 6-3 7-5

DF: Blackman/Lesh d. Jill Rook MIlls/Rosser 6-2 3-6 6-1
------

June 7-12, Sutton Coldfield, England (Grass)

QF:
Pat McClenaughan d. Georgina Bush 6-1 6-0
Stephanie Percival d. L. Tew 6-1 6-2
Alex Soady d. S. Steventon 7-5 6-2
Faye Toyne d. J. Parker 6-0 6-2

SF:
Pat McClenaughan d. Stephanie Percival 6-4 6-0
Faye Toyne d. Alex Soady 6-2 6-1

FI: Pat McClenaughan d. Faye Toyne 6-3 6-1

DF: McClenaughan/Toyne d. Percival/Steventon wo
------

June 7-12, West of England Championships, Bristol (Grass)

1R:
Monique Salfati d. Geraldine Houlihan 8-6 6-4
Justina Bricka d. Margarita Bender Zuleta 6-0 6-3
Kathy Blake d. Judy Congdon 6-1 6-0
Christiane Spinoza d. Carol Ann Prosen 6-1 6-3

2R:
Nancy Richey d. Monique Salfati 6-2 6-1
Rita Bentley d. Francoise Durr 6-4 6-2
Justina Bricka d. Kathy Blake 6-1 6-4
Janine Lieffrig d. Edda Buding 4-6 6-2 9-7
Elizabeth Starkie d. M. Merson 6-0 6-0
Julie Heldman d. Mary Ann Eisel 10-8 6-1
Norma Baylon d. Breda Nunns 6-3 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Christiane Spinoza 6-4 6-4

QF:
Nancy Richey d. Rita Bentley 6-2 6-0
Justina Bricka d. Janine Lieffrig 6-2 7-5
Elizabeth Starkie d. Julie Heldman 6-3 6-2
Carole Caldwell Graebner d. Norma Baylon 4-6 6-4 6-4

SF:
Nancy Richey d. Justina Bricka 6-2 6-0
Elizabeth Starkie d. Carole Caldwell Graebner 6-1 1-6 6-4

FI: Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 7-5 6-2

DF: Durr/Lieffrig d. Caldwell Graebner/Richey 6-3 6-4
------

June 7-12, Kent Championships, Beckenham, England (Grass)

1R:
Frances Maclennan d. Ruth Wolpert 6-3 6-2
Alison Stroud d. Olga Morozova 6-0 2-6 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Ulla Sandulf 6-1 6-0
Billie Jean Moffitt d. Vera Roberts * 6-4 6-3
Lorna Cornell Cawthorn d. Irene De Lansalut 7-5 3-6 6-4
Trudy Groenman d. Francesca Gordigiani 7-5 6-3
Joyce Barclay Williams d. Anna Dmitrieva 6-2 6-0
Ann Haydon Jones d. Maylis Burel 6-0 6-0
Lesley Turner d. Margaret Cooper 6-0 6-2
Virginia Wade d. Pamela Brand 6-4 6-4
Liv Paldan d. J. Knight 8-6 3-6 8-6
Winnie Shaw d. Jenny Seven Ridderhof 6-2 6-2
Tory Ann Fretz d. Elly Krocke 6-0 4-6 6-1
Dorothy Whitely d. Mary Habicht 6-1 6-4

2R:
Maria Bueno d. Mary McAnally 6-0 6-1
Heather Allen Bye?
Anne Owen Bye?
Judy Tegart Bye?
Lesley Turner d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-4
Winnie Shaw d. Frances Maclennan 6-2 6-1
Billie Jean Moffitt d. Virginia Wade 6-4 6-2
Madonna Schacht d. Trudy Groenman 6-3 1-6 9-7
Tory Ann Fretz d. Alison Stroud 6-1 6-2
Christine Truman d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
Dorothy Whitely d. Liv Paldan 6-1 6-2
Ann Haydon Jones d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-4
Jane Albert d. Nell Truman 6-3 6-2
Annette Van Zyl d. Betty Stove 6-4 6-2
Rosemary Walsh Deloford d. Vicki Berner 4-6 6-1 7-5
Margaret Smith-bye

3R:
Maria Bueno d. Heather Allen 6-0 6-1
Judy Tegart d. Anne Owen 6-4 6-1
Lesley Turner d. Winnie Shaw 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d. Madonna Schacht 6-4 6-2
Christine Truman d. Tory Ann Fretz 6-1 6-4
Ann Haydon Jones d. Dorothy Whitely 6-2 6-1
Annette Van Zyl d. Jane Albert 6-1 3-6 6-2
Margaret Smith d. Rosemary Walsh Deloford 6-0 6-0

QF:
Maria Bueno d. Judy Tegart 6-1 7-5
Billie Jean Moffitt d. Lesley Turner 6-2 6-1
Christine Truman d. Ann Haydon Jones wo
Margaret Smith d. Annette Van Zyl 6-2 6-2

SF:
Maria Bueno d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-0
Margaret Smith d. Christine Truman 6-3 6-4

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 4-6 6-3 6-3

DF: Bueno/Moffitt d. Smith/Turner 7-9 7-5 9-7

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
------ Margaret Smith had byes in both the 1R and 2R.

June 8-12, Nottingham, England (Grass)

QF:
Susan Tutt d. Ingrid Lofdahl 6-3 6-4
Lidy Jansen-Venneboer d. Alice Luthy Tym 6-3 6-4
Elsie Spruyt d. J. Hope 6-3 6-0
E. Kipping d. Jean Haskew wo

SF:
Lidy Jansen-Venneboer d. Susan Tutt 2-6 6-3 6-4
Elsie Spruyt d. E. Kipping 6-4 6-0

FI: Lidy Jansen-Venneboer d. Elsie Spruyt 9-7 6-3

DF: Bee/Tutt d. Spruyt/Jansen-Venneboer 7-5 4-6 6-4
------

June 7-13, Southern Championships, Jackson, Missouri, US (Clay)

1R:
Roberta Alison d. Marcia Weinacker 6-0 6-0
Ann Moore d. Ann Rockwell 6-1 6-2
Linda Tuero d. Francoise Savy 6-1 6-3
Gertrude Rumpanos d. Cathy Hatfield 4-6 6-1 6-4
Stephanie DeFina d. Pat Parks 6-0 6-2

QF:
Roberta Alison d. Ann Moore 6-1 6-3
Becky Vest d. Peggy Moore 7-5 6-3
Patsy Rippy d. Linda Tuero 6-2 6-0
Stephanie DeFina d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-0

SF:
Roberta Alison d. Becky Vest 6-4 4-6 6-2
Stephanie DeFina d. Patsy Rippy 6-4 6-2

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 3-6 7-5 6-3

DF: DeFina/Alison d. Peggy Moore/Ann Moore 6-4 6-1
------

ends June 13, Bruxelles International, Belgium (Clay)
Venue: Leopold Club

QF:
Christiane Mercelis d. Astrid De Wasseige 6-3 6-1
Michelle Kahn Rotta d. Monique? Bedoret 6-2 8-6
Lisette Sliepen d. Mallentjer 6-3 15-13
Carmen Hernandez-Coronado d. Tagnon 6-0 6-3

SF:
Christiane Mercelis d. Michelle Kahn Rotta 6-1 6-4
Carmen Hernandez-Coronado d. Lisette Sliepen 6-1 10-8

FI: Christiane Mercelis d. Carmen Hernandez-Coronado 6-2 9-7
------

June 14, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Lorraine Coghlan Robinson d. Maureen McCalman Pratt 6-3 3-6 6-0
------

June 14, Central Northern Championships, Tamworth, NSW, Australia

FI: Alison Martin d. Betty Holstein Sweeney 7-5 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:02 PM
Week of June 14-20

June 14-19, London Grass Court Championships, England
Venue: Queen's Club

1R:
Christine Truman d. Julie Heldman 6-3 6-2
Anna Dmitrieva d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
Edda Buding d. Ingrid Lofdahl 6-4 6-3
Betty Stove d. Olga Morozova 6-1 6-1
Janine Lieffrig d. Carol Rosser 6-4 9-11 6-4
Winnie Shaw d. Judy Tegart 6-4 1-6 4-0 ret.
Robin Blakelock Lloyd d. Liv Paldan 6-4 6-1
Jill Blackman d. Christina Sandberg 6-3 6-8 6-3
Jane Albert d. Christiane Mercelis 6-0 6-0
Tory Ann Fretz d. Mary McAnally 6-1 6-1
Annette Van Zyl d. Irene De Lansalut 6-4 6-1
Rita Bentley d. Carol Ann Prosen 6-3 6-1
Faye Toyne d. Jacqueline Rees-Lewis 6-1 6-2
Vicki Berner d. Glenda Swan 6-2 6-1
Helga Schultze d. Mary Habicht 6-4 6-4
Madonna Schacht d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-4
Nell Truman d. Vivienne Wiggill 6-1 6-3
Gail Sherriff d. Vera Roberts * 6-1 6-1
Patricia Walkden d. Katarina Bartholdson 9-7 6-3
Virginia Wade d. Francesca Gordigiani 3-6 6-4 7-5
Geraldine Houlihan d. Kathy Blake 6-4 4-6 6-1
Sue Hole d. Marta Peterdy Wolf 7-5 4-2 ret.
Pat McClenaughan d. Fiona Morris 6-2 6-0
Robin Lesh d. Anne Owen 10-8 6-3
Heather Allen d. Heidi Schildknecht 7-5 9-7

2R:
Rita Bentley d. Lorna Cornell Cawthorn 7-5 6-4
Robin Blakelock Lloyd d. Winnie Shaw 6-1 6-2
Faye Toyne d. Vicki Berner 6-4 6-1
Edda Buding d. Betty Stove 6-2 6-2
Jane Albert d. Nell Truman 6-3 6-4
Robin Lesh d. Margaret Lee 6-0 6-2
Madonna Schacht d. Helga Schultze 6-3 3-6 6-2
Janine Lieffrig d. Esme Emanuel 5-7 6-1 6-2
Anna Dmitrieva d. Geraldine Houlihan 6-3 6-4
Christine Truman d. Trudy Groenman 6-2 12-10
Jill Blackman d. Sue Hole 6-4 6-2
Tory Ann Fretz d. Gail Sherriff 6-2 6-3
Justina Bricka d. Patricia Walkden 4-6 6-2 6-4
Virginia Wade d. Pat McClenaughan 6-3 6-2
Annette Van Zyl d. Heather Allen 7-5 6-3
Monique Salfati d. Dorothy Whitely 6-3 7-5

3R:
Rita Bentley d. Edda Buding 6-4 6-3
Madonna Schacht d. Janine Lieffrig 6-2 7-9 7-5
Anna Dmitrieva d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-2
Christine Truman d. Faye Toyne 6-1 6-1
Jane Albert d. Tory Ann Fretz 2-6 6-3 8-6
Monique Salfati d. Jill Blackman 1-6 6-3 6-4
Virginia Wade d. Justina Bricka 6-2 2-6 6-2
Annette Van Zyl d. Robin Lesh 14-12 6-4

QF:
Rita Bentley d. Madonna Schacht 2-6 6-3 9-7
Christine Truman d. Anna Dmitrieva 6-3 8-6
Jane Albert d. Monique Salfati 13-11 8-6
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-3 6-2

SF:
Christine Truman d. Rita Bentley 6-2 7-5
Annette Van Zyl d. Jane Albert 2-6 6-0 6-3

FI: Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-3 4-6 6-4

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

Doubles

SF:
Bueno/Moffitt d. Tegart/Dmitrieva 6-2 6-2
Smith/Turner d. Albert/Fretz ??

FI: Smith/Turner d. Bueno/Moffitt 10-8 6-2
**4 doubles finalists entered the doubles only.
------

ends June 19, New York State Championships, Mamaroneck (Grass or Clay)

2R:
Donna Floyd Fales d. Karol Gagliano 6-1 6-0
Nadine Netter d. Lillian O'Donnell 6-1 6-1
Eleanor Blair d. Marjorie Gengler 10-8 6-1

3R:
Donna Floyd Fales d. Joan Silbersher 6-0 6-0
Barbara Menoff d. Judy Dixon 9-7 8-6
Nadine Netter d. Carolyn Liguori 6-1 7-5
Louise Gonnerman d. Jacqueline Bolens 6-0 6-0
Pat Stewart Edrich d. Eleanor Blair 6-1 6-1
Marilyn Aschner d. Mimi Kanarek 6-4 6-3
Diane Matzner d. Alice Sinkoff 6-0 6-1
Carole Wright d. Laura Krieger 6-0 6-1

QF:
Donna Floyd Fales d. Barbara Menoff 6-0 6-0
Nadine Netter d. Louise Gonnerman 6-3 6-0
Marilyn Aschner d. Pat Stewart Edrich 6-3 6-3
Carole Wright d. Diane Matzner 6-3 6-2

SF:
Donna Floyd Fales d. Nadine Netter 6-1 6-1
Carole Wright d. Marilyn Aschner 6-1 6-1

FI: Donna Floyd Fales d. Carole Wright 4-6 6-0 6-0

DF: Stewart Edrich/Floyd Fales d. Doris DeLord/Kanarek 6-2 6-2
------

June 14-20, Blue and Gray Championships, Montgomery, Alabama, US (Clay)

2R:
Stephanie DeFina d. Alberta Baggette 6-2 6-3
Pat Parks d. Sara Mae Turber 6-4 6-2
Joffre Boyd d. Jean Weckworth 3-6 6-4 6-1
Roberta Alison d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-1

QF:
Stephanie DeFina d. Pat Parks 6-4 6-3
Becky Vest d. Nancy Falkenberg 7-5 6-2
Peggy Moore d. Joffre Boyd 6-1 6-3
Roberta Alison d. Sandy Zeese 6-0 6-1

SF:
Stephanie DeFina d. Becky Vest 7-5 6-2
Roberta Alison d. Peggy Moore 6-2 6-3

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 3-6 7-5 6-0
------

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:02 PM
Week of June 21-27

June 20-26, Rose Taubele Memorial, Bronx, New York, US

2R:
Diane Matzner d. Melanie Adler 6-0 6-0

QF:
Jade Schiffman d. Ingrid Poschmann 3-6 8-6 6-2
Mimi Kanarek d. Barbara Menoff 6-3 3-1 ret.
Diane Matzner d. Lillian O'Donnell 6-3 6-4
Pat Stewart Edrich d. Karol Gagliano 6-0 6-3

SF:
Mimi Kanarek d. J Schiffman 6-4 6-1
Pat Stewart Edrich d. Diane Matzner 6-0 6-1

FI: Pat Stewart Edrich d. Mimi Kanarek 6-4 6-2

DF: Stewart Edrich/Kanarek d. Audrey Lamont/Maureen Clifford 6-3 6-0
------

ends June 27, Tennessee Valley Invitation, Chattanooga, Tennessee, US

1R:
Francoise Savy d. Joffre Boyd 6-4 3-6 6-3

2R:
Roberta Alison d. Jean Weckworth 6-0 6-0
Owen McHaney d. Ann Moore 6-2 6-2
Wendy Overton d. Sheila Pearl 9-7 6-2
Becky Vest d. Ruth Lay 6-3 6-0
Patsy Rippy d. Francoise Savy 6-0 6-0
Chris Koutras d. Ann Rockwell 6-0 6-4

QF:
Roberta Alison d. Pat Parks 6-2 6-1
Owen McHaney d. Wendy Overton 6-0 6-3
Patsy Rippy d. Becky Vest 8-6 6-4
Stephanie DeFina d. Chris Koutras 6-3 6-1

SF:
Roberta Alison d. Owen McHaney 6-0 6-4
Stephanie DeFina d. Patsy Rippy 6-0 6-4

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 6-2 7-5

DF: Alison/DeFina d. Rippy/Vest 1-6 6-3 6-1
------

June 21-27, North Germany Championships, Bremen (Clay)

FI: Helga Niessen d. Almut Sturm 6-0 6-2

DF: Helga Niessen/Almut Sturm d. Renate Stollberg/Freya Weiland 6-4 7-5

MX: Almut Sturm/Gunter Reimann d. Regina Kawohl/Uwe Gottschalk 6-3 7-5

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:03 PM
June 22–July 2, Wimbledon, England (Grass)

1R:
Maria Bueno (Bra) bye
Winnie Shaw bye
Maria Teresa Riedl (Ita) bye
Madonna Schacht (Aus) bye

Monika Hassmann (Aut) bye
Christina Sandberg (Swe) bye
Mary Habicht (US) bye
Ann Haydon Jones bye

Francoise Durr (Fra) bye
Carmen Hernandez-Coronado (Esp) bye
Mary Anne Eisel (US) bye
Glenda Swan (SA) bye

Norma Baylon (Arg) bye
Jane Albert (US) bye
Heather Allen bye
Helga Schultze (Frg) bye

Lesley Turner (Aus) d. Janine Lieffrig (Fra) 6-0 6-1
Gail Sherriff (Aus) d. Alice Luthy Tym (US) 9-7 6-3
Kathy Blake (US) d. Ana Maria Estalella (Esp) 6-4 6-3
Patricia McClenaughan (Aus) d. Roberta Beltrame (Ita) 8-6 6-3

Tory Ann Fretz (US) d. Peaches Bartkowicz (US) 10-8 6-3
Jitka Horcickova Volavkova (Tch) d. Katarina Frendelius Bartholdson (Swe) 6-3 6-1
Carol Sherriff (Aus) d. Diane Bennett 6-3 11-9
Lea Pericoli (Ita) d. Heidi Schildknecht (Frg) 6-4 6-3

Billie Jean Moffitt (US) d. Elsie Spruyt (Net) 6-2 6-3
Elizabeth Starkie d. Faye Toyne (Aus) 4-6 6-4 6-2
Jill Blackman (Aus) d. Vivienne Dennis 6-2 6-1
Isabelle de Lansalut (Fra) d. Betty Stove (Net) 6-3 1-6 8-6

Elly Krocke (Net) d. Vivienne Wiggill (SA) 7-5 6-1
Sonia Pachta (Aut) d. Sue Tutt 2-6 6-2 6-1
Lorna Cornell Cawthorn d. Dorothy Whitely (Aus) 9-7 6-3
Robin Lesh (Aus) d. Carol Prosen (US) 6-0 6-4

Julie Heldman (US) d. Jenny Seven Ridderhof (Net) 2-6 6-0 6-0
Ann Owen d. Ruth Illingworth 6-4 13-11
Robin Blakelock Lloyd d. Mary McAnally 6-3 6-3
Lucia Bassi (Ita) d. Pilar Barril (Esp) 7-5 6-1

Anna Dmitrieva (USSR) d. Anthea Rigby 6-2 6-3
Judy Tegart (Aus) d. Jill Rook Mills 6-2 6-1
Christine Truman d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-0 6-0
Carole Caldwell Graebner (US) d. Pat Walkden (Rho) 7-5 6-8 6-2

Joyce Barclay Williams d. Rosie Reyes Darmon (Fra) 6-2 8-6
Ingrid Lofdahl (Swe) d. Jacqueline Rees-Lewis (Fra) 1-6 6-3 8-6
Nell Truman d. Edda Buding (Frg) 4-6 6-3 6-1
Carole Rosser d. Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) 6-1 6-1

Rosemary Walsh Deloford d. Almut Sturm (Frg) 6-4 6-4
Margaret O'Donnell d. Vicki Berner (Can) 6-3 6-1
Pauline Titchener Roberts d. Heather Nicholls Segal (SA) 6-4 6-2
Nancy Richey (US) d. Esme Emanuel (SA) 6-0 7-5

Justina Bricka (US) bye
Francesca Gordigiani (Ita) bye
Monique Salfati (Fra) bye
Liv Paldan (Nor) bye

Virginia Wade bye
Marta Peterdy Wolf (Fra) bye
Christiane Mercelis (Bel) bye
Michelle Boulle (Fra) bye

Ulla Sandulf (Swe) bye
Frances MacLennan bye
Helga Niessen (Frg) bye
Margaret Lee bye

Rita Bentley bye
Trudy Groenman (Net) bye
Maria Leyrer (Aut) bye
Margaret Smith (Aus) bye
-----------------------------------------------------

2R:
Maria Bueno d. Winnie Shaw 6-3 6-2
Madonna Schacht d. Maria Teresa Riedl 6-2 6-0
Christina Sandberg d. Monika Hassmann 6-3 3-6 6-1
Ann Haydon Jones d. Mary Habicht 6-2 6-2

Francoise Durr d. Carmen Hernandez-Coronado 6-1 6-2
Glenda Swan d. Mary Anne Eisel 6-3 3-6 6-3
Jane Albert d. Norma Baylon 6-3 6-4
Helga Schultze d. Heather Allen 7-5 6-2

Lesley Turner d. Gail Sherriff 6-1 6-3
Patricia McClenaughan d. Kathy Blake 4-6 7-5 6-2
Tory Ann Fretz d. Jitka Horcickova Volavkova 6-4 6-4
Lea Pericoli d. Carol Sherriff 6-4 3-6 9-7

Billie Jean Moffitt d. Elizabeth Starkie 6-3 6-3
Jill Blackman d. Isabelle de Lansalut 6-3 6-2
Elly Krocke d. Sonia Pachta 6-2 6-1
Robin Lesh d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 6-0

Julie Heldman d. Ann Owen 6-1 6-1
Robin Blakelock Lloyd d. Lucia Bassi 6-1 6-1
Judy Tegart d. Anna Dmitrieva 6-4 4-6 8-6
Christine Truman d. Carole Caldwell Graebner 5-7 8-6 6-1

Joyce Barclay Williams d. Ingrid Lofdahl 6-1 6-4
Carole Rosser d. Nell Truman 6-2 10-8
Rosemary Walsh Deloford d. Margaret O'Donnell 6-4 6-2
Nancy Richey d. Pauline Titchener Roberts 6-4 6-3

Justina Bricka d. Francesca Gordigiani 7-5 6-2
Monique Salfati d. Liv Paldan 6-1 7-5
Virginia Wade d. Marta Peterdy Wolf 6-1 6-3
Michelle Boulle d. Christiane Mercelis 3-6 6-1 6-3

Frances MacLennan d. Ulla Sandulf 6-4 6-3
Margaret Lee d. Helga Niessen 6-3 6-1
Rita Bentley d. Trudy Groenman 4-6 7-5 9-7
Margaret Smith d. Maria Leyrer 6-0 6-1
-------------------------------------------------------

3R:
Maria Bueno d. Madonna Schacht 6-4 7-5
Ann Haydon Jones d. Ulla Sandberg 6-0 6-3
Francoise Durr d. Glenda Swan 6-1 6-2
Jane Albert d. Helga Schultze 6-4 6-3

Lesley Turner d. Patricia McClenaughan 7-5 6-2
Lea Pericoli d. Tory Ann Fretz 8-6 3-6 6-4
Billie Jean Moffitt d. Jill Blackman 7-5 12-10
Robin Lesh d. Elly Krocke 6-2 6-4

Julie Heldman d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-2
Christine Truman d. Judy Tegart 6-4 6-2
Joyce Barclay Williams d. Carole Rosser 3-6 6-2 6-2
Nancy Richey d. Rosemary Walsh Deloford 6-1 6-0

Justina Bricka d. Monique Salfati 6-2 3-6 7-5
Virginia Wade d. Michelle Boulle 6-0 6-2
Frances MacLennan d. Margaret Lee 6-3 6-4
Margaret Smith d. Rita Bentley 6-0 6-1
------------------------------------------------------

4R:
Maria Bueno d. Ann Haydon Jones 6-4 7-5
Jane Albert d. Francoise Durr 6-4 7-5
Lesley Turner d. Lea Pericoli 6-0 6-4
Billie Jean Moffitt d. Robin Lesh 6-2 6-0

Christine Truman d. Julie Heldman 3-6 6-2 6-3
Nancy Richey d. Joyce Barclay Williams 6-0 6-3
Justina Bricka d. Virginia Wade 5-7 6-4 8-6
Margaret Smith d. Frances MacLennan 6-2 6-1
-------------------------------------------------

QF:
Maria Bueno d. Jane Albert 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d. Lesley Turner 6-2 6-1
Christine Truman d. Nancy Richey 6-4 1-6 7-5
Margaret Smith d. Justina Bricka 6-3 6-0

SF:
Maria Bueno d. Billie Jean Moffitt 6-4 5-7 6-3
Margaret Smith d. Christine Truman 6-4 6-0

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 6-4 7-5

--------------------------------
Draw notes:
Boulle takes the place of seed # 7 Van Zyl who withdrew due to her father's death.

The first time ever no British female is seeded.

1 Maria Bueno
2 Margaret Smith
3 Lesley Turner
4 Nancy Richey
5 Billie Jean Moffitt
6 Carole Caldwell Graebner
7 Annette Van Zyl (withdrew)
8 Francoise Durr

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:03 PM
June 22–July 2, Wimbledon, England (Grass)

Doubles

SF:
Maria Bueno/Billie Jean Moffitt d. Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey 6-4 6-2
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Edda Buding/Helga Schultze 6-4 7-5

FI: Maria Bueno/Billie Jean Moffitt d. Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-2 7-5


Mixed

(80 pairs)

1R:
24 byes

McClenaughan/Carmichael d. Pombo Pereda/Gisbert 6-1 3-6 6-3
Buding/Ingo Buding d. Toyne/James Moore 6-1 6-8 6-2
Clark/J. Fletcher d. WV Hall/CE McHugo 13-11 6-4
Estalella/Ernesto Aguirre d. Boulle/Arilla 0-6 6-1 7-5
Tegart/Roche d. Tory Fretz/Jack Tidball 7-5 9-7
Spruyt/Pinto Bravo d. Whitely/Iles 2-6 7-5 9-7
Shaw/Battrick d. Alice Luthy Tym/Rodriguez 6-3 6-0
Bentley/Bluett d. Gordigiani/Naresh Kumar 7-5 6-1
Swan/Maud d. Dalaille Nicholas/Bob Hewitt 6-2 6-4
Carole Prosen/Nick Kalogeropoulos d. Habicht/Stubs 6-3 9-11 6-2
Nell Truman/Ray Weedon d. Pierette Seghers Taccchini/Sergio Tacchini 6-2 6-1
Anna Dmitrieva/Lejus d. ???? (this usually indicates a default)
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Vicki Berner/Werksman 6-2 6-8 6-3
Irene de Lanslalut/Konishi d. Houlihan/Derek Arthurs 6-1 6-4
Wade/Hann d. Spinoza/Jauffret 6-2 6-8 6-3
Jacqueline Rees-Lewis/Pabst d. Heather Nicholls Segal/Ray Summers 6-1 6-3

24 byes

2R:
Lesley Turner/Fred Stolle [1] d. Carole Rosser/Harry Matheson 7-5 6-0
SM Ambrose/RD Ambrose d. Silvana Lazzarino/Albert Lazzarino default
Pat Walkden/Phillips d. O'Neill/MP Hickey 6-2 6-2
Mary Ann Eisel/Steele d. Gail Sherriff/Bill Bowrey 5-7 6-2 6-4
Elena Subirats/Zarazua d. Pam Watermeyer Diepraam/Diepraam 3-6 6-4 6-2
McAnally/Keldie d. Stroud/Mark Cox 7-5 9-11 6-2
Francoise Durr/Barclay d. Janine Lieffrig/Contet 4-6 6-3 6-2
Knight/Bobby Knight d. Elizabeth Starkie/Mark Otway 3-6 6-2 6-0
Nancy Richey/Donald Dell d. Helga Schultze/Neale Fraser [4] 7-5 5-7 6-3
Esme Emanuel/Ray Moore d. Jill Blackamn/Ray Ruffels 6-3 7-5
Robin Blakelock Lloyd/Matthews d. Jenny Seven Ridderhof/Hajer default
Carol Sherriff/Zeeman d. Christiane Mercelis/Gronckel 9-7 6-8 6-2
Buding/Buding d. McClenaughan/Carmichael 6-2 6-4
Clark/J. Fletcher d. Estalella/Aguirre 4-6 8-6 8-6
Tegart/Roche d. Spruyt/Pinto Bravo 6-4 7-9 11-9
Shaw/Battrick d. Bentley/Bluett 7-5 4-6 8-6
Swan/Maud d. Carole Prosen/Nick Kalogeropoulos 4-6 6-3 6-4
Nell Truman/Weedon d. Anna Dmitrieva/Lejus 6-2 6-3
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Irene de Lanslalut/Konishi 6-1 6-1
Wade/Hann d. Jacqueline Rees-Lewis/Pabst 6-2 6-4
Patricia Wheeler Roberts/Kelso d. Owen/Bruce Larkham 6-3 7-5
Norma Baylon/Bob Howe d. Allen/Baulch 6-4 6-3
Joyce Barclay Williams/Wooldridge d. Monique Salfati/Leclercq 11-9 6-3
Bueno/Ralston [3] d. Wiggill/Cliff Drysdale default
Albert/Cooper d. Carmen Hernandez-Coronado/Mandarino 6-4 3-6 7-5
Jill Rook Mills/Alan Mills d. Jenny Morris/Dowdeswell 6-4 2-6 6-1
Blake/Scott d. Angela Mortimer/John Barrett 6-4 6-4
Bricka/Froehling d. Katarina Frendelius Bartholdson/Ken Andersson 2-6 6-2 6-2
Christine Truman/Humphrey Truman d. Ingrid Lofdahl/Pimentel 3-6 6-3 6-2
Lesh/Sharpe d. Trudy Groenman/Tom Okker 12-14 9-7 6-4
Schacht/Davidson d. Betty Stove/Gerrard 6-3 6-1
Smith/Ken Fletcher [2] d. M. Rees/GM Price 6-3 6-0

3R:
Turner/Stolle [1] d. Ambrose/Ambrose 6-1 6-0
Eisel/Steele d. Walkden/Phillips 6-3 3-6 6-4
Subirats/Zarazua d. McAnally/Keldie 12-10 6-2
Durr/Barclay d. Knight/Knight 6-4 3-6 6-3
Richey/Dell d. Emanuel/Ray Moore 5-7 6-2 6-4
Carol Sherriff/Zeeman d. Robin Blakelock Lloyd/Matthews 7-5 6-2
Buding/Buding d. Clark/J. Fletcher 3-6 6-3 6-3
Tegart/Roche d. Shaw/Battrick 7-5 6-3
Swan/Maud d. Nell Truman/Weedon 6-0 6-2
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Wade/Hann 6-2 6-1
Patricia Wheeler Roberts/Kelso d. Baylon/Howe 11-9 5-7 6-2
Bueno/Ralston [3] d. Joyce Barclay Williams/Wooldridge 6-1 6-2
Jill Rook Mills/Mills d. Albert/Cooper 6-2 1-6 9-7
Blake/Scott d. Bricka/Froehling 6-3 3-6 9-7
Lesh/Sharpe d. Christine Truman/Humphrey Truman 6-2 8-6
Smith/Ken Fletcher [2] d. Schacht/Davidosn 6-3 6-1

4R:
Turner/Stolle [1] d. Eisel/Steele 6-2 6-2
Durr/Barclay d. Subirats/Zarazua 8-6 6-2
Richey/Dell d. Carol Sherriff/Zeeman 7-5 8-6
Tegart/Roche d. Buding/Buding 4-6 6-3 6-4
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Swan/Maud 6-1 6-3
Bueno/Ralston [3] d. Patricia Wheeler Roberts/Kelso 6-0 6-2
Blake/Scott d. Jill Rook Mills/Mills 14-12 6-3
Smith/Ken Fletcher [2] d. Lesh/Sharpe 3-6 6-2 6-2

QF:
Turner/Stolle [1] d. Durr/Barclay 9-7 3-6 6-2
Tegart/Roche d. Richey/Dell 9-7 6-4
Bueno/Ralston [3] d. Carole Caldwell Graebner/Graebner 6-2 6-4
Smith/Ken Fletcher [2] d. Blake/Scott 6-4 6-4

SF:
Tegart/Roche d. Turner/Stolle [1] 6-1 7-5
Smith/Ken Fletcher [2] d. Bueno/Ralston [3] 7-5 6-4

FI: Margaret Smith/Ken Fletcher [2] d. Judy Tegart/Tony Roche 12-10 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:03 PM
Week of June 28-July 4

July 1, Indonesian Gravel Invitational, Jakarta

FI: Lita Liem d. Miewn Suhadi 6-1 6-1

DF: Liem/Suhadi d. Kalihis/Ong 6-1 6-3
------

ends July 5, Tri-State Championships, Cincinnati, Ohio, US (Clay)

1R:
Peachy Kellmeyer d. Louise Owen 6-1 6-3
Sue Shrader d. Sara Mae Turber 7-5 6-4
Mimi Henreid d. Elizabeth Blackford 6-0 6-4
Pat Cody d. Ginger Pfeiffer 6-2 6-1
Marmee Fry d. Sheila Pearl 6-4 6-1
Faye Urban d. Carlene Basore 6-3 6-1
Connie Cristler d. Sue Sterrett 4-6 6-2 7-5
Nadine Netter d. Francoise Savy 6-3 6-3
Chris Koutras d. Ann Rockwell 4-6 6-2 6-4

2R:
Peachy Kellmeyer d. Barbara Mueller 6-3 7-9 6-1
Sue Shrader d. Pat North 6-1 8-6
Roberta Alison d. Becky Vest 6-1 7-5
Mimi Henreid d. Pat Cody 6-1 6-3
Faye Urban d. Marmee Fry 6-3 6-4
Patsy Rippy d. Connie Cristler 6-3 6-4
Nadine Netter d. Janice Kuechenmeister 6-0 6-1
Stephanie DeFina d. Chris Koutras 6-2 6-1

QF:
Peachy Kellmeyer d. Sue Shrader 6-1 6-2
Roberta Alison d. Mimi Henreid 6-4 6-2
Faye Urban d. Patsy Rippy 6-3 6-4
Stephanie DeFina d. Nadine Netter 6-1 6-1

SF:
Roberta Alison d. Peachy Kellmeyer 6-1 6-2
Stephanie DeFina d. Faye Urban 6-3 8-6

FI: Stephanie DeFina d. Roberta Alison 10-8 5-7 6-4

DF: Alison/DeFina d. M. Fry/Pfeiffer 6-4 6-2
------

ends July 5, Mississippi State Open, Jackson, US

QF:
Olga Montano d. Joffre Boyd 6-2 3-6 6-2
Linda Tuero d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-1
Patricia Montano d. Gloria Payne 6-2 6-2

SF:
Olga Montano d. Ruth Shoptaugh ???
Linda Tuero d. Patricia Montano 6-2 6-0

FI: Olga Montano d. Linda Tuero 3-6 6-4 6-4

DF: Olga Montano/Patricia Montano d. Rumpanos/Payne 6-1 6-2
------

ends July 6, Eastern Clay Court Championships, Mamaroneck, NY, US

1R:
Laura Krieger d. Karol Gagliano 6-4 6-4
Eleanor Blair d. Jacqueline Bolens 6-0 6-2
Lillian O'Donnell d. Sue Geller 5-7 6-2 6-3

2R:
Donna Floyd Fales d. Jean French 6-2 6-2
Marilyn Shapiro d. Ingrid Poschmann 6-4 6-1
Doris De Lord d. Laura Krieger 6-4 6-3
Louise Gonnerman d. Eleanor Blair 6-1 6-3
Nancy Corse Reed d. Jade Schiffman 6-2 6-1
Mimi Kanarek d. Yoko Kimura 6-4 6-3
Pat Stewart Edrich d. Lillian O'Donnell 6-0 6-2
Carolyn Liguori d. Joan Silbersher 1-6 6-2 6-3

QF:
Donna Floyd Fales d. Marilyn Shapiro 6-1 6-0
Louise Gonnerman d. Doris De Lord 6-3 6-3
Nancy Corse Reed d. Mimi Kanarek 6-0 6-7 7-5
Pat Stewart Edrich d. Carolyn Liguori 6-1 6-0

SF:
Donna Floyd Fales d. Louise Gonnerman 1-6 6-1 6-0
Nancy Corse Reed d. Pat Stewart Edrich 6-4 6-2

FI: Donna Floyd Fales d. Nancy Corse Reed 7-5 8-6

DF: Stewart Edrich/Floyd Fales d. Kanarek/Corse Reed 7-5 4-6 6-0
------

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:04 PM
Week of July 5-11

July 5-10, Chapel Allerton, West Yorkshire, England (Grass)

FI: Joyce Fulton and Sally Holdsworth divided the prizes

-----------------

July 5-10, Durham County Championships, Sunderland, Tyne and Wear, England (Grass)

FI: E. Hustwit d. Mrs P. Valks 4-6 7-5 6-4

---------------

July 5-10, Midland Counties Championships, Edgbaston, West Midlands, England (Grass)

1R: Margaret Smith-bye

2R:
Margaret Smith-bye
Faye Toyne d. Susan Tutt 6-2 6-3
A. Morris d. Alex Soady 6-4 2-6 6-3

3R:
Margaret Smith d. Sue Mappin 6-1 6-0
Glenda Swan d. Anne Owen 6-1 6-3
Virginia Wade d. A. Morris 6-1 6-3
Ann Haydon Jones d. Jean Haskew 6-2 6-2

QF:
Margaret Smith d. Faye Toyne 6-4 6-2
Judy Tegart d. Glenda Swan 7-5 4-6 6-0
Patricia Walkden d. Ann Haydon Jones 6-3 8-6
Virginia Wade d. Lesley Turner 6-2 3-6 6-3

SF:
Margaret Smith d. Judy Tegart 6-3 6-3
Virginia Wade d. Patricia Walkden 6-3 6-1

FI: Margaret Smith d. Virginia Wade 6-3 4-6 7-5

DF: Smith/Turner d. Haydon Jones/Tegart 6-4 1-6 6-2

---------------

July 5-10, Irish Championship, Dublin (Grass)

2R:
Maria Bueno d. P. O'Gorman 6-2 6-0
L. Croskerry d. ???
Robin Lesh d. M. O'Brien 6-1 6-1
Kathy Blake d. E. Firmin 6-1 6-2
Mary Ann Eisel d. Heather Allen 6-3 6-3
Geraldine Houlihan d. C. Roustan 6-1 6-0
Maylis Burel d. B. Burke 6-1 6-2
Christine Truman d. M. Lydon 6-0 6-1

QF:
Maria Bueno d. L. Croskerry 6-1 6-3
Robin Lesh d. Kathy Blake 8-6 4-6 6-2
Mary Ann Eisel d. Geraldine Houlihan 2-6 6-3 6-4
Christine Truman d. Maylis Burel 6-2 6-2

SF:
Maria Bueno d. Robin Lesh 7-5 6-0
Christine Truman d. Mary Ann Eisel 6-3 6-4

FI: Maria Bueno d. Christine Truman 10-8 6-4

DF: Bueno/Truman d. Blake/Eisel 6-0 6-1

----------------

July 5-10, East of England Championships, Felixstowe, Suffolk (Grass)

2R:
Elizabeth Starkie d. C. French 6-1 6-0
Margaret Harris d. Alison Stroud 6-3 6-1
Nell Truman d. J. French 6-0 6-1
Carol Rosser d. Nirupama Vasant 6-1 6-3
Rita Bentley d. A. Long 6-1 6-0
Vivienne Dennis d. Mary McAnally 6-4 4-6 6-4
Robin Blakelock Lloyd d. J. Stedman 6-3 6-2
Pat McClenaughan d. M. Alan 6-1 7-5

QF:
Elizabeth Starkie d. Margaret Harris 6-3 6-0
Nell Truman d. Carol Rosser 6-2 3-6 6-3
Rita Bentley d. Vivienne Dennis 6-2 6-2
Pat McClenaughan d. Robin Blakelock Lloyd 6-0 6-3

SF:
Elizabeth Starkie d. Nell Truman 6-3 3-6 6-3
Rita Bentley d. Pat McClenaughan 6-2 6-2

FI: Rita Bentley d. Elizabeth Starkie 7-5 3-6 6-2

DF: McClenaughan/Nell Truman d. Bentley/Starkie 6-3 2-6 15-13

----------------

July 5-11, Western Championships, Milwaukee, Wisconsin, US (Clay)

1R:
Sue Sterrett d. Ann Rockwell 8-6 6-2
Patsy Rippy d. Francoise Savy 6-3 6-3
Kathy Harter d. Sue Shrader 6-3 6-1
Julie Heldman d. Pat Cody 6-0 6-8 6-2
Pat Parks d. Elizabeth Blackford 6-3 8-6
Mimi Henreid d. Andrea Western 6-3 6-2
Peaches Bartkowicz d. Kathy Nethery 6-1 6-3
Faye Urban d. Ann Kernwein 8-6 6-3

2R:
Becky Vest d. Cathy Gagel 6-0 6-4
Dottie Head Knode d. Sharon Pritula 6-1 6-3
Rosemary Casals d. Connie Cristler 2-6 6-2 6-2
Raymonde Veber Jones d. Giuliana Peterson 6-0 6-3
Patsy Rippy d. Sue Sterrett 6-1 6-3
Kathy Harter d. Jackie Mueller wo
Julie Heldman d. Yale Stockwell 6-4 4-6 6-2
Mimi Henreid d. Pat Parks 6-0 6-1
Peaches Bartkowicz d. Faye Urban 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Cecilia Martinez 6-4 6-1
Pat North d. Alice Luthy Tym 7-5 8-10 6-0
Barbara Mueller d. Carlene Basore 6-4 6-4
Roberta Alison d. Nadine Netter 6-1 6-0

3R:
Nancy Richey d. Becky Vest 6-1 6-3
Dottie Head Knode d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Rosemary Casals d. Raymonde Veber Jones 6-8 7-5 6-3
Patsy Rippy d. Kathy Harter 3-6 6-3 6-4
Julie Heldman d. Mimi Henreid 6-1 3-6 6-0
Stephanie DeFina d. Peaches Bartkowicz 3-6 6-1 6-1
Pat North d. Barbara Mueller 1-6 7-5 6-4
Carole Caldwell Graebner d. Roberta Alison 12-10 6-4

QF:
Nancy Richey d. Dottie Head Knode 6-0 6-0
Rosemary Casals d. Patsy Rippy 6-4 8-6
Julie Heldman d. Stephanie DeFina 3-6 6-1 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Pat North 6-1 6-1

SF:
Nancy Richey d. Rosemary Casals 6-1 6-3
Carole Caldwell Graebner d. Julie Heldman 6-2 6-4

FI: Nancy Richey d. Carole Caldwell Graebner 6-1 6-0

DF: Caldwell Graebner/Richey d. Casals/Heldman 7-5 8-6
------

July 5-11, Swedish Championships, Bastad (Clay)

1R:
Ingrid Lofdahl d. Ulla Sandulf 7-5 3-6 6-3

2R:
Ann Mari Almgren d. Katarina Frendelius Bartholdson 6-4 2-6 6-3
Leena Ahonen d. Ingrid Lofdahl 6-1 9-7
Liv Paldan d. Eva Lundquist 4-6 6-2 6-3

QF:
Christina Sandberg d. Carol Ann Prosen 6-4 6-0
Liv Paldan d. Gudrun Rosin 6-4 6-3
Leena Ahonen d. Ann Mari Almgren 3-6 7-5 6-2
Birgitta Lindstrom d. Martine Zacharias 6-4 3-3 ret.

SF:
Christina Sandberg d. Liv Paldan 6-4 3-6 6-0
Leena Ahonen d. Birgitta Lindstrom 6-3 8-6

FI: Christina Sandberg d. Leena Ahonen 6-8 6-4 6-4

DF: Paldan/Sandulf d. Ahonen/Rosin 6-2 6-4
------

ends July 11, Eindhoven, Netherlands

FI: Betty Stove d. Vicki Berner 6-4 6-1

DF: Stove/Lidy Jansen-Venneboer d. Eva Duldig de Jong/Elsie Spruyt 6-3 9-7
------

ends July 11, La Jolla Summer Tournament, California, US
Venue: La Jolla TC

QF:
Dodo Bundy Cheney d. Winnie McCoy 6-3 6-0
Toni Alford d. Weiss 6-2 6-2
Alice Evans d. Tracy 6-3 6-2
Patti Hogan d. Winans 6-3 6-0

SF:
Dodo Bundy Cheney d. Toni Alford 6-3 7-5
Patti Hogan d. Alice Evans 6-0 6-0

FI: Patti Hogan d. Dodo Bundy Cheney 6-2 6-4
------

July 9-11, Italy versus France, Menton, France (Clay)

Italy beats France 10-3

Roberta Beltrame d. Janine Lieffrig 6-4 6-0
Maria Teresa Riedl d. Michelle Boulle 6-1 6-2
Francoise Durr d. Francesca Gordigiani 3-6 6-2 6-2
Lea Pericoli d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-1
Lucia Bassi d. Christiane Spinoza 6-4 6-1
Maria Teresa Riedl d. Janine Lieffrig 6-3 6-2
Roberta Beltrame d. Michelle Boulle 6-3 6-3
Francoise Durr d. Lea Pericoli 6-2 5-7 6-4
Jacqueline Rees-Lewis d. Francesca Gordigiani 6-1 6-4

Lazzarino/Pericoli d. Durr/Lieffrig 4-6 6-2 6-4
Bassi/Riedl d. Rees-Lewis/Boulle 8-6 3-6 6-2
Bassi/Riedl d. d. Durr/Lieffrig 1-6 6-3 6-3
Lazzarino/Pericoli d. Rees-Lewis/Boulle 6-2 6-0

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:04 PM
Week of July 12-18

July 12-17, Hoylake & West Kirby, England (Grass)

1R: Margaret Smith-bye

2R: Smith d Scott Thomsen 6-0 6-0

3R: Smith d E Loughrey 6-0 6-0

QF:
Margaret Smith d. Margaret Harris 6-0 6-0
Rita Bentley d. Glenda Swan 6-1 6-4
Jill Blackman d. Patricia Walkden 8-10 6-1 6-4
Judy Tegart d. Margaret O'Donnell 6-1 6-1

SF:
Margaret Smith d. Rita Bentley 6-0 6-3
Judy Tegart d. Jill Blackman 6-4 4-6 6-3

FI: Margaret Smith d. Judy Tegart 6-4 6-4

DF: Smith/Tegart d. Bentley/Blackman 6-1 7-5

MX: Margaret Smith/bob Howe d pat Walkden/Pimental 6-1 6-2

------

July 12-17, Welsh Championships, Newport (Grass)

2R:
Carol Rosser d. Frances Maclennan 6-3 6-0
Elizabeth Starkie d. Jill Rook Mills 6-2 6-0
Winnie Shaw d. Alex Soady 6-1 6-2

QF:
Annette Van Zyl d. Corinne Molesworth 6-1 6-1
Virginia Wade d. Carol Rosser 5-7 6-2 6-2
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-1
Christine Truman d. Winnie Shaw 8-6 6-3

SF:
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-4 6-3
Christine Truman d. Elizabeth Starkie 6-4 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Christine Truman 2-6 6-4 6-1

DF: Starkie/Van Zyl d. Maclennan/Wade 6-3 6-2
------

July 12-17, Essex Championships, Frinton On Sea, England (Grass)

2R:
Lesley Turner d. ???
Mary McAnally d. Anne Owen 5-7 6-3 6-4
Wendy Hall d. Stephanie Percival 6-2 6-4
Alison Stroud d. J. French 6-4 7-5
Heather Allen d. Nirupama Vasant 6-4 6-1
Pat McClenaughan d. Vivienne Dennis 6-0 8-6
Sally Holdsworth d. ???
Robin Blakelock Lloyd d. C. French 6-0 6-2

QF:
Lesley Turner d. Mary Mcanally 7-5 7-5
Alison Stroud d. Wendy Hall 6-2 3-6 6-4
Heather Allen d. Pat McClenaughan 7-5 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Sally Holdsworth 6-3 6-0

SF:
Lesley Turner d. Alison Stroud 6-1 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Heather Allen 6-1 7-5

FI: Lesley Turner d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3

DF: Blakelock Lloyd/McClenaughan d. Allen/McAnally 6-1 6-4
------

July 12-18, Gstaad International, Switzerland (Clay)

1R:
Mary Habicht d. Carol Sherriff 6-1 7-5
Carmen Hernandez-Coronado d. Anne-Marie Studer 6-1 6-3
Madonna Schacht d. Michelle Boulle 8-6 6-4

2R:
Maria Bueno d. Evelyne Terras 6-0 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Faye Toyne 1-6 6-2 6-1
Madonna Schacht D Carmen Hernandez-Coronado 6-2 6-2
Helga Schultze d. Gail Sherriff 5-7 6-4 6-4
Norma Baylon d. ???
Robin Lesh d. Janine Lieffrig 8-6 6-4
Mary Habicht d. Pierrette Seghers Tacchini 6-0 6-4
Francoise Durr d. Alice Wavre 6-3 6-1

QF:
Maria Bueno d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 7-5
Helga Schultze d. Madonna Schacht 6-4 8-6
Norma Baylon d. Robin Lesh 7-5 5-7 6-3
Francoise Durr d. Mary Habicht 8-6 6-1

SF:
Maria Bueno d. Helga Schultze 6-2 3-6 6-4
Francoise Durr d. Norma Baylon 6-2 6-3

FI: Francoise Durr d. Maria Bueno 10-8 6-1

DF: Baylon/Schultze d. Durr/Lieffrig 7-5 6-2
------

July 12-18, US Clay Court Championships, River Forest (Chicago), Illinois

1R:
Nancy Richey d. Connie Cristler 6-2 6-2
Mimi Henreid d. Pat North 6-1 4-6 8-6
Roberta Alison d. Cathy Gagel 6-2 6-3
Pat Cody d. Yale Stockwell 7-5 6-4
Sue Sterrett d. Susan Graves 6-1 5-7 6-3
Nancy Corse Reed d. Sue Shrader 6-3 6-2
Cecilia Martinez d. Nadine Netter 6-3 6-3
Stephanie DeFina d. Sheryl Pruitt 6-1 7-5
Patsy Rippy d. Faye Urban 6-1 6-3
Becky Vest d. Dottie Knode 6-4 0-6 6-3
Julie Anthony d. Pixie Lamm 4-6 7-5 6-2
Julie Heldman d. Susan Butt 6-2 6-3
Rosemary Casals d. Raymonde Veber Jones 6-4 7-5
Kathy Harter d. Peaches Bartkowicz 6-4 6-3
Peachy Kellmeyer d. Francoise Savy 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Alice Luthy Tym 0-6 7-5 6-3

2R:
Nancy Richey d. Mimi Henreid 6-4 6-0
Roberta Alison d. Pat Cody 6-0 6-4
Nancy Corse Reed d. Sue Sterrett 6-0 6-1
Stephanie DeFina d. Cecilia Martinez 6-1 6-2
Becky Vest d. Patsy Rippy 7-5 6-2
Julie Heldman d. Julie Anthony 7-5 6-0
Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-3 7-5
Carole Caldwell Graebner d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-3

QF:
Nancy Richey d. Roberta Alison 6-2 6-3
Stephanie DeFina d. Nancy Corse Reed 6-2 6-2
Julie Heldman d. Becky Vest 6-2 9-7
Rosemary Casals d. Carole Caldwell Graebner 6-4 6-4

SF:
Nancy Richey d. Stephanie DeFina 6-2 6-2
Julie Heldman d. Rosemary Casals 11-9 7-5

FI: Nancy Richey d. Julie Heldman 5-7 6-3 9-7

DF: Caldwell Graebner/Richey d. Casals/Heldman 7-5 6-4
------

ends July 18, Le Touquet, France (Clay)

QF:
Chantal Langanay d. Patricia Reyes 6-1 6-1
Jacqueline Kermina d. Jenny Morris 6-1 6-4

SF:
Jacqueline Kermina d. Carol Ann Prosen 6-4 6-0
Chantal Langanay d. Anne Marie Rouchon 6-2 6-3

FI: Jacqueline Kermina d. Chantal Langanay 6-2 6-4

MX: Prosen/Parker d. Kermina/Leclercq 4-6 6-4 8-6
------

ends July 18, Belgian Hard Court Championships, Bruxelles

SF:
Michelle Kahn Rotta d. Poucette Tagnon 6-1 6-0
Ingrid Loeys d. Monique Bedoret 6-3 6-4

FI: Michelle Kahn Rotta d. Ingrid Loeys 6-2 6-1

DF: Bedoret/Tagnon d. Mercelis/Sliepen wo
------

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:04 PM
Week of July 19-25

July 19-25, Dutch Championships, Hilversum (Clay)

1R:
Elly Krocke d. Vivienne Wiggill 11-9 6-3
Glenda Swan d. Anja Lepoutre 6-2 6-3
Norma Baylon d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-3 7-5
Elsie Spruyt d. Janine Lieffrig 8-6 3-6 6-4
Johanne Venturino d. Jenny Seven Ridderhof 5-7 6-4 6-3
Esme Emanuel d. Betty Stove 6-1 6-2
Robin Lesh d. Eva Duldig de Jong 6-1 2-6 6-2
Trudy Groenman d. Chantal Langanay 6-3 5-7 6-3
Patricia Walkden d. Mary Habicht 10-8 6-2

2R:
Lesley Turner d. Ulla Sandulf 6-2 6-1
Edda Buding d. Elly Krocke 7-5 6-1
Judy Tegart d. Glenda Swan 6-4 6-0
Norma Baylon d. Elsie Spruyt 6-1 4-6 6-2
Annette Van Zyl d. Johanne Venturino 6-2 6-1
Robin Lesh d. Esme Emanuel 6-2 6-2
Patricia Walkden d. Trudy Groenman 3-6 6-4 6-2
Francoise Durr d. Madeleine Pegel 6-0 6-1

QF:
Edda Buding d. Lesley Turner 6-4 6-3
Norma Baylon d. Judy Tegart 8-6 6-2
Annette Van Zyl d. Robin Lesh 6-4 6-4
Francoise Durr d. Patricia Walkden 6-1 6-1

SF:
Edda Buding d. Norma Baylon 7-5 6-4
Francoise Durr d. Annette Van Zyl 7-5 6-8 6-4

FI: Francoise Durr d. Edda Buding 9-11 7-5 6-4

DF: Durr/Lieffrig d. Tegart/Turner 8-6 2-6 6-4
------

July 19-25, Pennsylvania Grass Court Championships, Haverford, US
Venue: Merion Cricket Club

1R:
Lynne Abbes d. Belmar Gunderson 6-4 6-4
Donna Floyd Fales d. Joyce Davenport 6-4 6-4
Rosemary Casals d. Chris Safford Beck 6-2 6-2
Dottie Head Knode d. Sue Shrader 9-11 6-3 6-4
Wendy Overton d. Faye Urban 6-0 6-1
Justina Bricka d. Peggy Moore 6-1 6-1
Jane Albert d. Carol Southmayd 8-6 6-1
Connie Cristler d. Sheryl Pruitt 6-1 6-2
Gretchen Vosters d. Kathy Nethery 2-6 6-3 6-2
Kathy Blake d. Francoise Savy 6-0 6-1
Peaches Bartkowicz d. Alice Luthy Tym 6-4 8-6
Mimi Henreid d. Nancy Corse Reed 6-1 5-7 6-4

2R:
Carole Caldwell Graebner d. Laurie Callaway 6-2 6-1
Stephanie DeFina d. Paulette Verzin 6-4 7-5
Peachy Kellmeyer d. Mary Ann Eisel 3-6 7-5 6-4
Raymonde Veber Jones d. Carol Ann Loop 6-3 6-1
Carol Hanks Aucamp d. Becky Vest 6-0 6-0
Donna Floyd Fales d. Lynne Abbes 10-12 6-2 9-7
Rosemary Casals d. Dottie Head Knode 6-3 6-2
Justina Bricka d. Wendy Overton 6-2 6-0
Jane Albert d. Connie Cristler 6-3 6-1
Kathy Blake d. Gretchen Vosters 6-0 6-4
Peaches Bartkowicz d. Mimi Henreid 7-5 6-4
Karen Hantze Susman d. Yale Stockwell 6-1 6-4
Kathy Harter d. Bonnie Logan 6-0 6-3
Tory Ann Fretz d. Alice Crister 6-0 6-0
Patsy Rippy d. Louise Gonnerman 6-0 6-4
Billie Jean Moffitt d. Julie Anthony 6-3 6-1

3R:
Carole Caldwell Graebner d. Stephanie DeFina 6-1 6-4
Peachy Kellmeyer d. Raymonde Veber Jones 8-6 6-1
Donna Floyd Fales d. Carol Hanks Aucamp 4-6 7-5 6-2
Rosemary Casals d. Justina Bricka 6-3 6-4
Karen Hantze Susman d. Peaches Bartkowicz 6-2 3-6 6-4
Jane Albert d. Kathy Blake 6-4 6-1
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-2 7-5
Billie Jean Moffitt d. Patsy Rippy 6-0 6-1

QF:
Carole Caldwell Graebner d. Peachy Kellmeyer 6-2 11-9
Donna Floyd Fales d. Rosemary Casals 6-3 2-6 6-2
Karen Hantze Susman d. Jane Albert 4-6 7-5 6-2
Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-1 6-2

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Donna Floyd Fales 6-3 6-2
Billie Jean Moffitt d. Karen Hantze Susman 6-1 6-4

FI: Billie Jean Moffitt d. Carole Caldwell Graebner 6-1 6-2

DF: Moffitt/Hantze Susman d. Osborne duPont/Varner 6-4 6-1
* Osborne duPont aged 46.
------

July 20-25, Montana, Switzerland (Clay)

QF:
Maria Bueno d. Christiane Spinoza 6-1 6-1
Faye Toyne d. Gail Sherriff 6-4 6-3
Madonna Schacht d. Patricia Reyes 6-2 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Carol Sherriff 6-2 6-1

SF:
Maria Bueno d. Faye Toyne 6-1 6-1
Madonna Schacht d. Jacqueline Rees-Lewis 5-7 10-8 6-3

FI: Cancelled due to rain
------

ends July 25, Villars International, Switzerland (Clay)

QF:
Michelle Boulle d. Michele Bourgnon 6-3 5-7 6-1
Nicole Filippone d. Martine Zacharias 3-6 6-2 6-1
Evelyne Terras d. Pat Welles 6-0 6-1
Carmen Hernandez-Coronado d. Maya Roth 6-3 1-6 6-3

SF:
Michelle Boulle d. Nicole Filippone 6-3 6-4
Carmen Hernandez-Coronado d. Evelyne Terras 6-4 3-6 8-6

FI: Carmen Hernandez-Coronado d. Michelle Boulle 4-6 6-1 6-2

MX: Hernandez-Coronado/Mandarino d. Boulle/Rodriguez 6-1 6-4
------

ends July 25, Deauville, France (Clay)

SF:
Kora Schediwy d. C. Roustan 6-1 6-3
Carol Ann Prosen d. A. Pfannenberg 6-2 3-6 6-2

FI: Kora Schediwy d. Carol Ann Prosen 10-8 1-0 retired
------

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:05 PM
Week of July 26-August 1

July 26-Aug 1, Eastern Grass Court Championships, South Orange, New Jersey, US

1R:
Pat Stewart Edrich d. Rosemary Casals 6-4 3-6 6-3
Kathy Harter d. Marilyn Aschner 6-1 6-3
Pat Cody d. Joyce Davenport 6-3 3-6 6-4
Julie Heldman d. Gretchen Vosters 6-3 6-2
Kathy Nethery d. Marilyn Montgomery 6-3 6-4
Peggy Moore d. Paulette Verzin 8-6 1-6 6-3
Becky Vest d. Diane Matzner 6-4 6-4
Justina Bricka d. Faye Urban 6-2 6-2
Ceci Martinez d. Carlene Basore 6-0 6-0
Carol Southmayd d. Wendy Overton 2-6 6-4 6-4
Nadine Netter d. Sue Shrader 6-1 6-2
Mimi Henreid d. Giuliana Peterson 6-4 1-6 6-1
Yale Stockwell d. Raymonde Veber Jones wo
Nancy Corse Reed d. Louise Gonnerman 6-3 7-5
Alice Luthy Tym d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Yoko Kimura d. Sheryl Pruitt 3-6 6-3 6-3
Donna Floyd Fales d. Dottie Head Knode 6-3 12-10
Kathy Blake d. Mimi Kanarek 6-1 6-2
Jane Albert d. Carol Ann Loop 6-4 6-2
Lynne Abbes d. Julie Anthony 6-0 8-6
Laurie Callaway d. Mary Gulbenkian 6-4 6-1

2R:
Billie Jean Moffitt d. Pat Parks 6-0 6-2
Connie Cristler d. Pixie Lamm wo
Mary Ann Eisel d. Pat Stewart Edrich 3-6 6-2 6-3
Kathy Harter d. Pat Cody 6-2 6-0
Julie Heldman d. Kathy Nethery 6-2 6-1
Peggy Moore d. Becky Vest 6-2 6-3
Justina Bricka d. Ceci Martinez 6-3 6-3
Carol Southmayd d. Nadine Netter 6-3 8-6
Mimi Henreid d. Yale Stockwell 6-4 6-4
Nancy Corse Reed d. Alice Luthy Tym 3-6 6-2 6-4
Donna Floyd Fales d. Yoko Kimura 6-2 6-1
Jane Albert d. Kathy Blake 6-2 6-2
Lynne Abbes d. Laurie Callaway 1-6 7-5 6-4
Tory Ann Fretz d. Belmar Gunderson 8-6 6-0
Stephanie DeFina d. Virginia Brown 6-1 6-4
Karen Hantze Susman d. Alice Christer Hartman 6-3 6-0

3R:
Billie Jean Moffitt d. Connie Cristler 6-0 6-1
Mary Ann Eisel d. Kathy Harter 6-3 7-9 6-2
Justina Bricka d. Carol Southmayd 6-1 6-3
Julie Heldman d. Peggy Moore 6-3 5-7 6-1
Jane Albert d. Donna Floyd Fales 6-3 6-1
Nancy Corse Reed d. Mimi Henreid 3-6 6-3 9-7
Tory Ann Fretz d. Lynne Abbes 6-0 6-1
Karen Hantze Susman d. Stephanie DeFina 6-3 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mary Ann Eisel 6-3 6-1
Julie Heldman d. Justina Bricka 3-6 6-2 8-6
Jane Albert d. Nancy Corse Reed 6-2 4-6 6-0
Tory Ann Fretz d. Karen Hantze Susman 6-4 1-0 ret.

SF:
Billie Jean Moffitt d. Julie Heldman 6-3 6-3
Jane Albert d. Tory Ann Fretz 6-3 6-4

FI: Billie Jean Moffitt d. Jane Albert 7-5 6-3

DF: Bricka/Eisel d. Blake/Harter 1-6 6-3 6-2

----------------

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, USA

FI: Bonnie Logan d. ??

DF: Bonnie Logan/Bessie Stockard d. ??

MX: William Morton, Jr./Syliva Hooks d. ??

---------------------

ends August 1, Quebec Championships, Montreal, Canada

SF:
Susan Harit d. D. Hunnias 6-1 6-2
Andree Martin d. Francoise Savy 8-6 6-2

FI: Andree Martin d. Susan Harit 7-5 6-2

DF: Martin/Hunnias d. A. Bedard/Harit 2-6 6-1 6-4
------

July 28-Aug 1, Baden Baden, Germany (Clay)

1R: Margaret Smith-bye

QF: Smith d Almut Sturm 6-1 6-2

SF: Smith d Annette Van Zyl ????

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 6-2 6-1

DF: Smith/Turner d. Van Zyl/Schildknecht 6-3 6-2
------

July 31-Aug 1, France versus Netherlands, Royan, France (Clay)

Netherlands defeats France 7-6

Evelyne Terras d. Jenny Seven Ridderhof 6-4 6-1
Elsie Spruyt d. Michelle Boulle 6-4 6-3
Elly Krocke d. Johanne Venturino 7-5 6-4
Trudy Groenman d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 8-6
Francoise Durr d. Betty Stove 6-4 6-2
Francoise Durr d. Trudy Groenman 6-4 6-2
Betty Stove d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 6-2
Michelle Boulle d. Elly Krocke 6-1 6-2
Elsie Spruyt d. Johanne Venturino 9-7 0-6 6-4

Durr/Rees-Lewis d. Stove/Krocke 6-4 6-2
Groenman/Spruyt d. Terras/Boulle 9-7 6-2
Durr/Rees-Lewis d. Groenman/Spruyt 6-4 6-4
Stove/Krocke d. Terras/Boulle 3-6 6-3 6-1
------

Aug 1, Santpoort, Netherlands (Clay)

FI: Patricia Walkden d. Gail Sherriff 6-0 0-6 6-4

----------

July 26-31, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Susan Tutt d. Jean Haskew 6-3 6-1

DF: Jean Haskew/Susan Tutt d. G. Hogan/T. Masters 6-3 6-3

MX: Billy Knight/Susan Tutt d. David B. Olney/G. Hogan 6-3 6-2

---------------

July 27-31, Bury and West Suffolk Tournament, Bury St.Edmunds, Suffolk, England (Grass)

FI: Mrs F. Lillis d. J. Stedman 6-4 7-5

MX: A.G. Long/Mrs A. Long d. S.M. Hill/C. French 6-4 6-4

----------------

July 26-31, Tunbridge Wells, Sussex, England (Grass)

FI: Alison Stroud d. Mrs S. Steventon 8-6 6-2

DF: Mrs S. Steventon/Sue Waters Teubler d. Stephanie Percival/Alison Stroud 6-3 6-4

MX: P.W. Curtis/Alison Stroud d. Keith Spurgeon/Mrs S. Steventon 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:05 PM
Week of August 2-8

August 2-8, Ontario International, Toronto, Canada

1R:
Betty Kruty d. Francoise Savy 6-1 6-3
Leslie Sparling d. Sara Mae Turber 6-3 1-6 6-1

2R:
Bennita Senn d. Betty Kruty 6-0 6-2
Faye Urban d. Hilda Walterova Doleschell 6-1 6-2
Louise Brown d. Evelyn Egger 6-3 4-6 6-0
Leslie Sparling d. Judy Traviss 4-6 7-5 6-3

QF:
Vicki Berner d. Inge Weber 6-2 6-0
Faye Urban d. Bennita Senn 6-4 6-2
Louise Brown d. Vivienne Strong 7-5 6-0
Alice Luthy Tym d. Leslie Sparling 6-2 6-2

SF:
Vicki Berner d. Faye Urban 6-2 7-5
Louise Brown d. Alice Luthy Tym 7-5 6-1

FI: Vicki Berner d. Louise Brown 7-5 6-0

DF: Nunns/Urban d. Berner/Luthy Tym 6-4 6-1

--------------

Aug 3-9, Piping Rock Invitation, Locust Valley, NY, US (Grass)

1R:
Tory Ann Fretz d. Peggy Moore 6-1 6-2
Peachy Kellmeyer d. Pat Stewart Edrich 6-4 6-4
Stephanie DeFina d. Vicky Rogers 6-3 6-2
Carol Ann Loop d. Joyce Davenport 6-3 6-3
Kathy Harter d. Giuliana Peterson 6-3 6-0
Yale Stockwell d. Carlene Basore 6-3 1-6 6-0
Chris Safford Beck d. Mimi Kanarek 7-9 7-5 6-3
Belmar Gunderson d. Barbara Menoff 6-2 6-0
Carol Southmayd d. Alice Christer Hartman 6-2 6-4
Nadine Netter d. Marilyn Montgomery 6-4 6-1
Laurie Callaway d. Diane Matzner 8-6 6-4
Kathy Blake d. Carol Heffelfinger 6-1 9-7
Donna Floyd Fales d. Sue Shrader 6-1 9-7
Connie Cristler d. Virginia Brown 6-4 6-2
Pat Cody d. Nancy Corse Reed 6-3 6-2
Mary Ann Eisel d. Mimi Henreid 9-7 6-2

2R:
Tory Ann Fretz d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Carol Ann Loop 6-4 6-3
Chris Safford Beck d. Belmar Gunderson 6-3 6-0
Kathy Harter d. Yale Stockwell 6-1 6-1
Kathy Blake d. Laurie Callaway 6-4 6-2
Carol Southmayd d. Nadine Netter 2-6 7-5 6-2
Donna Floyd Fales d. Connie Cristler 6-4 6-2
Mary Ann Eisel d. Pat Cody 7-5 6-4

QF:
Tory Ann Fretz d. Stephanie DeFina 6-3 6-3
Kathy Harter d. Chris Safford Beck 6-3 6-3
Kathy Blake d. Carol Southmayd 6-2 6-4
Mary Ann Eisel d. Donna Floyd Fales 8-6 7-9 6-4

SF:
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-1 9-11 6-3
Mary Ann Eisel d. Kathy Blake 6-2 6-2

FI: Mary Ann Eisel d. Kathy Harter 4-6 6-2 6-2

DF: Blake/Harter d. DeFina/Eisel 6-2 5-7 6-1

----------------

August 7-9, Wightman Cup, Cleveland, Ohio, US

USA defeats GB 5-2

Ann Haydon Jones d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-4
Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Virginia Wade 3-6 10-8 6-4
Billie Jean Moffitt d. Elizabeth Starkie 6-3 6-2
Ann Haydon Jones d. Nancy Richey 6-4 8-6

Richey/Caldwell Graebner d. Christine Truman/Starkie 6-1 6-0
Moffitt/Hantze Susman d. Haydon Jones/Wade 6-3 8-6

--------------

August 2-10, German Championships, Hamburg (Clay)

1R:
Glenda Swan d. Kerstin Seelbach 6-1 2-6 6-1
Alena Palmeova d. Kora Schediwy 4-6 6-4 6-2

2R:
Margaret Smith d. Pam Watermeyer Diepraam 6-1 6-0
Jitka Horcickova Volavkova d. Michelle Boulle 6-1 6-3
Sonya Pachta d. Amelie Hacks 6-3 5-7 6-3
Carmen Hernandez-Coronado d. Glenda Swan 6-2 6-4
Gail Sherriff d. H. Bohlens 7-5 6-0
Helga Niessen d. Carol Sherriff 6-1 6-2
Helga Schultze d. Carol Ann Prosen 6-1 6-1
Madonna Schacht d. Alena Palmeova 4-6 6-3 6-3
Lesley Turner d. Jacqueline Rees-Lewis 6-0 6-1

3R:
Margaret Smith d. Jitka Horcickova Volavkova 6-2 6-4
Annette Van Zyl d. Sonya Pachta 6-1 7-5
Patricia Walkden d. Carmen Hernandez-Coronado 9-7 6-4
Francoise Durr d. Gail Sherriff 6-1 3-6 6-3
Helga Niessen d. Norma Baylon 6-1 6-8 6-3
Edda Buding d. R. Kawohl 6-0 6-0
Helga Schultze d. Madonna Schacht 6-3 6-3
Lesley Turner d. Elena Subirats 6-4 6-4

QF
Margaret Smith d. Annette van Zyl 6-4 6-1
Francoise Durr d. Pat Walkden 6-2 6-4
Edda Buding d. Helga Niessen 13-11 6-4
Lesley Turner d. Helga Schultze 6-3 6-4

SF:
Margaret Smith d. Francoise Durr 6-0 6-3
Edda Buding d. Lesley Turner 7-5 6-2

FI: Margaret Smith d. Edda Buding 6-2 6-3


Doubles

SF:
Smith/Turner d. Baylon/van Zyl 6-4 4-6 6-3
Bueno/Durr d. Buding/Schultze 6-3 6-1

FI: Smith/Turner d. Bueno/Durr 6-3 6-1

MX: Margaret Smith/Neale Fraser d. Carmen Coronado/Edison Mandarino 6-4 7-5

The organisers received a cable from Maria Bueno saying her doctor had advised her not to take part in the singles because of a knee injury. However she played in the Doubles! Bueno has been only in dubs for weeks now.

---------------

ends August 6, Evian-les-Bains, France (Clay)

SF:
Jill Blackman d. Alessandra Gobbo 7-5 6-2
Faye Toyne d. Francoise Repoux 6-0 7-5

FI: Jill Blackman d. Faye Toyne 7-5 6-2

--------------

ends August 11, Kulm Tournament, St Moritz, Switzerland (Clay)

QF:
Anne-Marie Studer d. Chiara Ramorino 2-6 6-3 6-0
Janine Bourgnon d. Mary McAnally 6-3 6-2
Monique Salfati d. Totta Zehden 6-4 7-5

SF:
Anne-Marie Studer d. Janine Bourgnon 6-3 6-4
Monique Salfati d. Evelyne Terras 6-1 6-2

FI: Monique Salfati d. Anne-Marie Studer 9-7 0-6 6-2

---------------

August 2-7, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Wales (Grass)

FI: Susan Tutt d. Anthea Rigby 8-6 2-6 6-3

DF: Janice Townsend/Susan Tutt d. Mrs J. Campion/Anthea Rigby 6-4 6-2

MX: G.W. James/E. Ernest d. O'Keefe/Mrs J. Campion 6-0 1-6 6-2

----------------

August 2-7, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Rita Bentley d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-4

DF: Rita Bentley/Robin Blakelock Lloyd d. Winnie Shaw/Jean Wilson 6-0 5-7 6-4

MX: Graham Stilwell/Rita Bentley d. Gerald Batrick/Winnie Shaw 6-2 6-2

---------------

August 2-7, Penzance, Cornwall, England

FI: E. Harvey d. H. Rose 6-1 7-5

---------------

August 2-7, Suffolk Championships, Framlingham, England (Grass)

FI: Stephanie Percival d. J. French 7-5 6-4

--------------

July 30-August 5, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Ruth Illingworth d. G. Liddiard 6-1 6-1

DF: Mrs B. Bean/Ruth Illingworth d. G. Musgrave/J. Lee 6-2 6-3

MX: R.A. Power/G. Liddiard d. J.R. Devereux/Ruth Illingworth 2-6 10-8 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:05 PM
Week of August 9-15

August 9-15, Canadian Championships, Toronto

1R:
Ann Bedard d. Francoise Savy 6-2 6-4

2R:
Vivienne Strong d. Shirley Harit 6-2 2-6 6-2
Bennita Senn d. Judy Traviss 3-6 6-4 6-1
Vicki Berner d. Leslie Sparling 6-3 6-0
Faye Urban d. Ann Bedard 6-2 6-4
Louise Brown d. Sara Mae Turber 6-2 6-1
Pat Cody d. Andree Martin 6-1 6-2

QF:
Julie Heldman d. Vivienne Strong 6-3 6-0
Bennita Senn d. Vicki Berner 7-5 6-4
Pat Cody d. Louise Brown 6-3 6-2
Faye Urban d. Trudy Lees 6-2 6-4

SF:
Julie Heldman d. Bennita Senn 6-1 6-0
Faye Urban d. Pat Cody 6-1 6-3

FI: Julie Heldman d. Faye Urban 6-3 8-6

Seeded
1 Julie Heldman
2 Pat Cody
3 Faye Urban
4 Vicki Berner


Doubles

QF: Traviss/Strong d. Brown/Walterova Doleschell 8-6 10-12 6-0

FI: Nunns/Urban d. Heldman/Senn 6-8 6-4 6-1

---------------

ends August 15, Portuguese Championships, Estoril (Clay)

FI: Patricia Walkden d. Glenda Swan 6-3 6-4

--------------

August 11-15, Moscow International, USSR

1R:
Margaret Smith d. Alena Ivanova 6-0 6-1
M. Kull d. Rita Bentley 6-2 6-4

QF:
Margaret Smith d. M. Kull 6-0 6-1
Judy Tegart d. Jacqueline Rees-Lewis 6-1 6-4

SF:
Margaret Smith d. Tiu Kivi 6-1 6-3
Galina Baksheeva d. Judy Tegart 2-6 6-4 6-1

FI: Margaret Smith d. Galina Baksheeva 6-2 6-4

DF: Smith/Tegart d. Gordigiani/Bassi 6-1 6-1

MX: Margaret Smith/Bob Howe d Galina Baksheeva/Lejus 6-4 6-2

Andrew Tas has an end date of August 18-double check.

--------------

August 11-15, Knokke-Le Zoute, Belgium (Clay)

SF:
Esme Emanuel d. Michele Kahn Rotta 7-5 6-4
Anne-Marie Larue Rouchon d. Monique Bedoret 14-12 6-1

FI: Anne-Marie Larue Rouchon d. Esme Emanuel 6-4 8-6

DF: Mercelis/Larue Rouchon d. Emanuel/Wiggill 4-6 6-4 6-4

--------------

August 11-16, Bavarian Championships, Munich, Germany (Clay)

QF:
Francoise Durr d. Helga Niessen 6-3 6-3

SF:
Lesley Turner d. Francoise Durr 6-4 7-5
Norma Baylon d. Edda Buding 6-2 3-6 6-4

FI: Norma Baylon d. Lesley Turner 4-6 7-5 6-4

DF: Baylon/Coronado d. Bueno/Durr 6-8 8-6 6-1

***Maria Bueno competes only in Doubles

---------------

ends August 18, Berlin - Grünewald Tournament, Germany (Clay)

FI: Robin Lesh d. Kerstin Seelbach 6-3 3-6 6-3

-------------

ends August 16, Scheveningen, Netherlands (Clay)

FI: Trudy Groenman d. Elsie Spruyt 6-1 6-1

DF: Groenman/Spruyt d. Krocke/Stove 6-1 3-6 7-5

---------------

August 12-16, Suvretta Tournament, St. Moritz, Switzerland (Clay)

QF:
Pat McClenaughan Faulkner d. Evelyne Terras 6-1 6-1
Anne-Marie Studer d. Josette Billaz 6-2 6-4
Christiane Spinoza d. Chiara Ramorino 6-3 6-0
Monique Salfati d. Janine Bourgnon 6-2 10-8

SF:
Pat McClenaughan Faulkner d. Anne-Marie Studer 0-6 6-4 8-6
Monique Salfati d. Christiane Spinoza 6-3 6-2

FI: Pat McClenaughan Faulkner d. Monique Salfati 6-4 2-6 6-0

DF: McClenaughan Faulkner/Terras d. Salfati/Spinoza 6-3 6-0

---------------

August 11-17, Austrian Championships, Coupe des Alpes, Kitzbuhel (Clay)

1R:
Anne Owen d. Heather Allen 6-2 6-3

2R:
Annette Van Zyl d. Vivienne Dennis 6-2 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Anne Owen 6-2 6-1
Maria Teresa Riedl d. Margaret Harris 6-4 6-1

QF:
Annette Van Zyl d. Andrea Winkler 6-2 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Jill Blackman 6-2 6-4
Maria Teresa Riedl d. Alena Palmeova 6-3 7-5
Gail Sherriff d. Marketa Prochova 6-2 6-1

SF:
Annette Van Zyl d. Jitka Horcickova Volavkova d. ???
Gail Sherriff d. Maria Teresa Riedl 6-0 3-6 6-2

FI: Annette Van Zyl d. Gail Sherriff 6-4 6-3

DF: Van Zyl/Gail Sherriff d. Horcickova Volavkova/Palmeova 6-1 6-0

-----------

August 9-14, Cranleigh, Surrey, England (Grass)

FI: Shirley Bloomer Brasher versus Robin Blakelock Lloyd

------------

August 9-14, Falmouth, Cornwall, England

FI: M. Box d. P. Andrew 6-2 6-4

-------------

August 9-14, Wiltshire Championships, Trowbridge, England (Grass)

FI: G. Liddiard d. B. Chamberlain 6-2 5-7 6-1

DF: B. Chamberlain/J. Chamberlain d. G. Liddiard/Mrs W. Shearing 2-6 6-4 6-2

MX: Sertin/Mrs W. Shearing d. J. Stillman/J. Smallman 6-4 3-6 6-4

------------

August 9-14, Worthing, West Sussex, England (Grass)

FI: G. Chapman d. Mrs S. Steventon 9-7 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:06 PM
Week of August 16-22

ends August 19, Arcachon, France (Clay)

FI: Carol Sherriff d. J. Benoussan 9-11 7-5 6-4

----------

August 15-21, Le Touquet, France (Clay)

SF:
Rosa Maria Reyes Darmon d. Chantal Langanay 6-3 6-2
Carmen Hernandez-Coronado d. Patricia Reyes 6-4 6-4

FI: Rosa Maria Reyes Darmon d. Carmen Hernandez-Coronado 8-6 7-9 6-4

DF: Hernandez-Coronado/Langanay d. Reyes Darmon/P. Reyes 6-4 5-7 9-7

------------

August 16-21, Scottish Hard Court Championships, St. Andrews

FI: Carol Rosser d. Winnie Shaw 6-3 6-4

DF: Rosser/Robin Lesh d. Shaw/Sheila Moodie 8-6 6-3

-----------

August 16-21, North of England Championships, Scarborough, GB

QF:
Sally Holdsworth d. L. Cullen Smith 4-6 7-5 6-1
V. Rees d. Corinne Molesworth 6-2 4-6 9-7
A. Morris d. Sue Mappin 6-3 6-3
Stephanie Percival d. S. Prysor Jones 6-1 6-0

SF:
Sally Holdsworth d. V. Rees 6-1 7-5
Stephanie Percival d. A. Morris 6-0 6-3

FI: Stephanie Percival d. Sally Holdsworth 6-3 6-2

DF: Mappin/Cullen Smith d. Holdsworth/A. Morris 6-3 6-2

------------

August 16-21, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Elaine Watson Shenton d. Anthea Rigby 4-6 8-6 6-2

-------------

August 16-22, Essex County Club Invitational, Manchester, Massachusetts, US (Grass)

1R:
Billie Jean Moffitt d. Alice Christer Hartman 6-3 6-1
Stephanie DeFina d. Peggy Moore 6-1 10-8
Mary Ann Eisel d. Giuliana Peterson 6-2 6-0
Kathy Blake d. Virginia Brown 6-2 6-8 7-5
Tory Ann Fretz d. Nancy Corse Reed 6-2 6-2
Carol Ann Loop d. Faye Urban 6-4 6-3
Pat Stewart Edrich d. Carol Heffelfinger 6-1 9-7
Virginia Wade d. Joyce Davenport 6-1 6-3
Elizabeth Starkie d. Francoise Savy 6-1 6-3
Donna Floyd Fales d. Pat Cody 4-5 ret.
Chris Safford Beck d. Raymonde Veber Jones 6-4 6-1
Julie Heldman d. Laurie Callaway 6-0 6-0
Nell Truman d. Peachy Kellmeyer 1-6 6-1 7-5
Belmar Gunderson d. Mimi Henreid 3-6 6-1 6-3
Kathy Harter d. Carol Southmayd 6-2 3-6 7-5
Carol Hanks Aucamp d. Marilyn Montgomery 6-3 6-4

2R:
Billie Jean Moffitt d. Stephanie DeFina 6-2 5-7 6-2
Mary Ann Eisel d. Kathy Blake 6-3 5-7 6-3
Tory Ann Fretz d. Carol Ann Loop 6-3 6-4
Virginia Wade d. Pat Stewart Edrich 6-1 6-4
Julie Heldman d. Chris Safford Beck 7-5 6-2
Elizabeth Starkie d. Donna Floyd Fales 8-6 7-5
Belmar Gunderson d. Nell Truman 6-3 6-3
Carol Hanks Aucamp d. Kathy Harter 6-3 13-11

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mary Ann Eisel 6-2 6-4
Virginia Wade d. Tory Ann Fretz 6-0 6-1
Julie Heldman d. Elizabeth Starkie wo
Carol Hanks Aucamp d. Belmar Gunderson 6-2 6-4

SF:
Billie Jean Moffitt d. Virginia Wade 6-4 6-2
Carol Hanks Aucamp d. Julie Heldman 6-3 6-0

FI: Billie Jean Moffitt d. Carol Hanks Aucamp 6-2 10-8

DF: Bueno/Moffitt d. Blake/Harter 6-4 6-2

***Maria Bueno competes only in Doubles

--------------

August 17-23, Turkish Championships or Istanbul International, Istanbul (Clay)

SF:
Francoise Durr d. Frances Maclennan 6-2 6-2
Annette Van Zyl d. Pam Watermeyer Diepraam 6-0 5-7 6-2

FI: Annette Van Zyl d. Francoise Durr 6-2 6-3

-------------

August 17-23, Polish Championships, Warsaw (Clay)

FI: Judy Tegart d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 7-5

--------------

August 17-23, Vidago, Portugal (Clay)

FI: Pat Walkden d. Glenda Swan 6-2 6-4

---------------

ends August 24, St. Moritz - Palace Hotel, Switzerland (Clay)

SF:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan Faulkner 6-2 6-3
Edda Buding d. Anne-Marie Studer 6-2 6-4

FI: Edda Buding d. Gail Sherriff 6-1 4-6 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:06 PM
Week of August 23-29

ends August 27, World University Games, Budapest, Hungary (Clay)

FI: Maria Teresa Riedl d. Irina Riazanova Ermolova 4-6 8-6 6-0

DF: Riedl/Gobbo d. Riazanova Ermolova/Vera Sasanova 8-6 8-6
------

August 23-29, Portschach, Austria (Clay)

1R: Margaret Smith-bye

QF:
Margaret Smith d. Elena Subirats 6-1 6-2
Vlasta Kodesova Vopickova d. Sonya Pachta 6-4 8-6
Gail Sherriff d. Jitka Horcickova Volavkova 6-1 6-2
Norma Baylon d. Alena Palmeova 6-1 5-7 6-0

SF:
Margaret Smith d. Vlasta Vopickova 6-1 4-6 11-9
Norma Baylon d. Gail Sherriff 4-6 6-2 6-4

FI: Margaret Smith d. Norma Baylon 6-1 6-3

DF: Smith/Pachta d. Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova 6-3 6-2

MX: Margaret Smith/Bob Howe d Norma Baylon/Bojo Jovanovic 6-3 6-1
------

August 23-29, Saint-Gervais-les-Bains, France (Clay)

SF:
Monique Salfati d. Evelyne Terras 7-5 6-1
Janine Lieffrig d. Chantal Langanay 3-6 6-4 8-6

FI: Monique Salfati d. Janine Lieffrig 11-9 6-2
------

August 24-29, San Sebastian, Spain (Clay)

FI: Faye Toyne d. Carmen Hernandez-Coronado 6-2 6-1
------

August 24-30, Brumana International, Brumana, Lebanon (Clay) *

QF:
Francoise Durr d. Nemat Baz 6-1 6-1
Pam Watermeyer Diepraam d. Mounira Zeydan 6-2 6-3
Frances Maclennan d. Eva Duldig de Jong 6-1 6-0
Annette Van Zyl d. R. Manasseh 6-1 6-0

SF:
Francoise Durr d. Pam Watermeyer Diepraam 7-5 6-1
Annette Van Zyl d. Frances Maclennan 6-4 6-1

FI: Francoise Durr d. Annette Van Zyl 6-4 6-1

MX: Durr/Ingo Buding d. Van Zyl/Thomaz Koch ??

* It was certainly Brumana International, maybe Lebanon Championships too.

------------

August 26-29, Malaysian Championships, Penang

FI: Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Phisamai Samerpong (Tha) 7-5 2-6 6-0

DF: Phisamai Samerpong (Tha)/C. Pinthanonda (Tha) d. Phanow Sudsawasdi (Tha)/Mrs C. Karalakshana (Tha) 6-4 7-5

MX: Mrs L. Topfer/John Cooper (Aus) d. Mrs C. Karalakshana (Tha)/Seri Charuchinda 6-4 8-6

---------------

ends September 1, Maccabiah Games, Tel Aviv, Israel

QF:
Vicki Berner d. Roberta Zimman 6-1 6-0
Nadine Netter d. Janet Bergman 6-1 4-6 6-0
Esme Emanuel d. Bonnie Mencher 6-2 6-4
Carole Wright d. Sandra Okin 6-3 6-0

SF:
Vicki Berner d. Nadine Netter 6-0 6-3
Esme Emanuel d. Carole Wright 6-0 6-2

FI: Vicki Berner d. Esme Emanuel 6-4 6-4

DF: Emanuel/Wolpert d. Netter/Wright 8-6 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:06 PM
Week of August 30-September 5

ends September 5, Ceylon National Championships, Colombo

SF:
Lita Liem d. Ranjani Jayasuriya 5-7 6-1 6-0
Cheri Chihyana d. Mien Sohadi 6-4 4-6 7-5

FI: Lita Liem d. Cheri Chihyana 6-0 6-0

DF: Liem/Sohadi d. Gooneratne Sriya/Murthy Sashikala 6-4 7-5
------

September 5, Sydney Metropolitan Hard Court Championships, NSW, Australia

FI: Joan Gibson d. Elizabeth Fenton 6-1 6-3

------

ends September 6, Santa Monica Championships, California, US

2R:
Betty Ann Grubb d. Sue Behlmar 6-2 6-3

QF:
Dodo Bundy Cheney d. Diana Mosgofian 6-2 7-5
Owen McHaney d. Pam Teeguarden 6-3 6-0
Eileen Rahlens d. Sheryl Pruitt 6-2 6-3
Betty Ann Grubb d. Stephanie Grant 6-2 3-6 6-0

SF:
Owen McHaney d. Dodo Bundy Cheney 6-2 6-3
Eileen Rahlens d. Betty Ann Grubb 6-4 7-5

FI: Owen McHaney d. Eileen Rahlens 6-1 5-7 6-1

DF: Sheryl Pruitt/Debra Pruitt d. McHaney/Mimi Raney 6/3-3/6-8/6

--------------

August 30-September 4, Lee-on-Solent, Hampshire, England (Grass)

FI: Anthea Rigby d. G. Chapman 6-3 6-3

DF: G. Chapman/Anthea Rigby d. Sue Mappin/Jenny Morris 6-2 4-6 7-5

MX: K. Wiseman/Anthea Rigby d. G.C. Warner/G. Chapman 6-3 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:07 PM
September 3-12, U.S. Championships, Forest Hills, NY (Grass)

1R:
Margaret Smith (Aus) d. Louise Brown (Can) 6-1 6-0
Ceci Martinez d. ??
Justina Bricka d. Emilie Burer 6-2 4-6 6-3
Virginia Wade (GB) d. ??

Carolyne Clarke d. Francoise Savy (Ven) 6-3 6-0
Jane Albert d. Kathy Blake 6-3 7-5
Gail Sherriff (Aus) d. Sylvia Hocks 6-0 6-0
Francoise Durr (Fra) d. Belmar Gunderson 5-7 7-5 6-2

Norma Baylon (Arg) d. Rosie Casals 6-3 6-4
Carol Southmayd d. Marilyn Montgomery 6-3 7-5
Judy Tegart (Aus) d. Peggy Moore 6-3 6-2
Nadine Netter d. Yale Stockwell 9-7 6-2

Donna Floyd Fales d. Mimi Henreid 6-2 3-6 7-5
Tory Ann Fretz d. Alice Christer Hartman 6-1 6-2
Peachy Kellmeyer d. Raymonde Veber Jones 6-2 6-0
Nancy Richey d. Pat Stewart Edrich 6-3 6-2

Maria Bueno (Bra) d. Ann Bedard (Can) 6-2 6-0
Janine Lieffrig (Fra) d. Christine Safford Beck 6-1 6-3
Mary Ann Eisel d. Vicki Berner (Can) 6-2 6-3
Carol Hanks Aucamp d. Carol Ann Loop 6-4 7-5

Carol Caldwell Graebner d. Paulette Verzin 6-0 6-3
Alice Luthy Tym d. Bessie Stockard 6-0 6-2
Mimi Arnold d. Yoko Kimura (Jap) 6-2 6-0
Wendy Overton d. Laurie Callaway 6-3 6-4

Nell Truman (GB) d. Nancy Corse Reed 6-3 6-3
Patsy Rippy d. Paula Palacios (Col) 6-0 6-4
Roberta Alison Baumgardner d. Sue Shrader 6-2 6-3
Ann Haydon Jones (GB) d. Joyce Davenport 6-2 6-1

Peaches Bartkowicz d. Stephanie DeFina 6-4 7-5
Patricia Cody d. Faye Urban (Can) 6-2 6-4
Kathy Harter d. Julie Heldman 5-7 6-4 11-9
Billie Jean Moffitt d. Maylis Burel (Fra) 6-0 6-2
----------------------------------------------------

2R:
Margaret Smith (Aus) d. Ceci Martinez 6-0 6-3
Justina Bricka d. Virginia Wade 6-2 6-3
Jane Albert d. Carolyne Clarke 6-1 6-2
Francoise Durr (Fra) d. Gail Sherriff 6-4 6-3

Norma Baylon (Arg) d. Carol Southmayd 6-0 6-4
Judy Tegart d. Nadine Netter 6-2 7-5
Tory Ann Fretz d. Donna Floyd Fales 1-6 6-3 6-4
Nancy Richey d. Peachy Kellmeyer 6-3 6-0

Maria Bueno (Bra) d. Janine Lieffrig 6-2 6-4
Mary Ann Eisel d. Carol Hanks Aucamp 4-6 6-3 6-4
Carol Caldwell Graebner d. Alice Luthy Tym 6-1 6-4
Peaches Bartkowicz d. Patricia Cody 6-2 6-1

Patsy Rippy d. Nell Truman 4-6 6-4 7-5
Ann Haydon Jones (GB) d. Roberta Alison Baumgardner 6-4 6-1
Mimi Arnold d. Wendy Overton 6-1 6-2
Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-0 6-2
-----------------------------------------------------

3R:
Margaret Smith (Aus) d. Justina Bricka 6-0 6-0
Francoise Durr (Fra) d. Jane Albert 6-3 4-6 7-5
Norma Baylon (Arg) d. Judy Tegart 7-5 6-4
Nancy Richey d. Tory Ann Fretz 6-2 6-4

Maria Bueno (Bra) d. Mary Ann Eisel 6-2 6-3
Carol Caldwell Graebner d. Peaches Bartkowicz 6-4 6-2
Ann Haydon Jones (GB) d. Patsy Rippy 6-0 6-0
Billie Jean Moffitt d. Mimi Arnold 6-4 6-2
---------------------------------------------------

QF:
Margaret Smith (Aus) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 6-0
Nancy Richey d. Norma Baylon (Arg) 6-4 7-5
Maria Bueno (Bra) d. Carol Caldwell Graebner 8-6 1-6 9-7
Billie Jean Moffitt d. Ann Haydon Jones (GB) 16-14 6-2

SF:
Margaret Smith (Aus) d. Nancy Richey 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d. Maria Bueno (Bra) 6-2 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt 8-6 7-5


Seeded:
1 Margaret Smith (Aus)
2 Maria Bueno (Bra)
3 Ann Haydon Jones (GB)
4 Nancy Richey
5 Billie Jean Moffitt
6 Francoise Durr (Fra)
7 Carol Caldwell Graebner
8 Norma Baylon (Arg)

Karen Hantze Susman defaulted in protest for not being seeded after she drew world #1 Margaret Smith in round one. She is replaced in the draw.
Another absentee was Christine Truman, who injured her Achilles tendon in the Wightman Cup.

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:07 PM
September 3-12, U.S. Championships, Forest Hills, NY (Grass)

Doubles

Carol Caldwell Graebner/Nancy Richey d. Billie Jean Moffitt/Karen Hantze Susman 6-4 6-4

Mixed

Draw=20

1R:
Elena Subirats/Vicente Zarazua d. Peaches Bartkowicz/Guzman wo
Justina Bricka/Marty Riessen d. Virginia Wade/Roger Taylor 7-5 6-4
Jane Albert/Gardnar Mulloy d. Ceci Martinez/Lara 6-4 6-4
Tory Ann Fretz/Joaquin Loyo Mayo d. Kathy Blake/Gene Scott 7-5 6-4

2R:
Maria Bueno/Dennis Ralston d. Nell Truman/Mark Cox 6-2 9-11 6-4
Pat Stewart Edrich/John Mangan d. Ann Bedard/Robert Bedard wo
Judy Tegart/Frank Froehling III d. Kathy Harter/Lew Gerrard 7-5 3-6 6-2
Elena Subirats/Vicente Zarazua d. Justina Bricka/Marty Riessen wo
Tory Ann Fretz/Joaquin Loyo Mayo d. Jane Albert/Gardnar Mulloy 5-7 6-0 6-3
Ann Haydon Jones/Arthur Ashe d. Vickie Berner/Moody 6-1 6-4
Francoise Durr/Donald Dell d. Rosie Casals/McManus 6-3 8-6
Margaret Smith/Fred Stolle d. Norma Baylon/Nikki Pilic 6-4 6-3

QF:
Pat Stewart Edrich/John Mangan d. Maria Bueno/Dennis Ralston wo
Judy Tegart/Frank Froehling III d. Elena Subirats/Vicente Zarazua 6-2 6-2
Ann Haydon Jones/Arthur Ashe d. Tory Ann Fretz/Joaquin Loyo Mayo 6-4 6-4
Margaret Smith/Fred Stolle d. Francoise Durr/Donald Dell 6-2 6-2

SF:
Judy Tegart/Frank Froehling III d. Pat Stewart Edrich/John Mangan 6-0 6-0 *
Margaret Smith/Fred Stolle d. Ann Haydon Jones/Arthur Ashe 6-3 6-4

FI: Margaret Smith/Fred Stolle d. Judy Tegart/Frank Froehling III 6-2 6-2

*Pat Stewart Edrich/John Mangan get two default to reach the semis without hitting a ball, then fail to win a game.

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:07 PM
Week of September 6-12

September 6-12, South of England Championships, Eastbourne (Grass)

FI: Rita Bentley and Jill Blackman divided the title due to bad weather
------

ends September 12, Heart of America Championships, Kansas City, Missouri, US (Clay) *

QF:
Kathy Harter d. Terry Tippin 7/5-6/1
Connie Cristler d. Pam Richmond 7/5-6/3
Lucilli Davidson d. Barbara Dorsey 6/4-11/9

SF:
Kathy Harter d. Connie Cristler 6/1-6/2
Gail Sherriff d. Lucilli Davidson 6/4-6/2

FI: Kathy Harter d. Gail Sherriff 6-3 6-1

DF: Gail Sherriff/Richmond d. Harter/Cristler 7/5-6/2

*Minor draw of 8 enlivened by Aussie Sherriff.
------

ends September 12, Thessaloniki International, Greece (Clay)

FI: Jenny Morris (Rho) d. Carol Ann Prosen (US) 6-3 6-0

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:07 PM
Week of September 13-19

ends September 16, Versailles, France (Clay)

SF:
Dottie Head Knode d. Stibbe 6-1 6-1
Michelle Boulle d. Toffier 6-3 6-0

FI: Michelle Boulle d. Dottie Head Knode 6-4 6-2
------

ends September 17, Pensacola Invitation, Florida, US

SF:
Alice Luthy Tym d. Katy McLeod 6-1 6-1
Roberta Alison Baumgardner d. Rita Horky 7-5 6-1

FI: Roberta Alison Baumgardner d. Alice Luthy Tym 6-3 6-2

DF: Luthy Tym/Alison Baumgardner d. Horky/G. Rumpanos 6-1 6-3
------

ends September 19, Yugoslavian Championships, Belgrade (Clay)

QF:
Klara Bardoczi d. Petrovic 6-0 6-2
Maria Tchakarova d. Tania Kokeza 7-5 6-1
Zsuza Kunovits d. Irene Skulj 2-6 6-3 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Ilona Fudala 6-3 6-4

SF:
Maria Tchakarova d. Klara Bardoczi 6-3 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Zsuza Kunovits 6-4 6-1

FI: Jitka Horcickova Volavkova d. Maria Tchakarova 6-4 6-1

DF: Tchakarova/Horcickova Volavkova d. Dibar/Fudala 6-1 7-5
------

September 13-19, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Helga Niessen d. Heide Schildknecht 6-4 5-7 6-0

DF: Helga Niessen/Almut Sturm d. Heide Schildknecht/Gisela Helmes 6-2 6-3

MX: Heide Schildknecht/Dieter Ecklebe d. Helga Niessen/Lothar Pawlik 6-4 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:08 PM
Week of September 20-26

September 20-26, Pacific Southwest Championships, Los Angeles, US (Hard)

1R:
Maria Bueno d. Stephanie Grant 6-2 6-2
Peggy Michel d. Carla Beach 6-1 6-1
Paulette Verzin d. Catherine Duke 6-4 6-0
Vicki Berner d. Julia Tracy 3-6 6-1 6-1
Mimi Henreid d. Dora Goldsman 6-1 6-2
Eileen Rahlens d. Elsie Gabel 6-2 6-1
Tory Ann Fretz d. Diane Ringler 6-0 6-0
Pat Cody d. Anne Kortlander 6-0 6-2
Kathy Blake d. Judith Tarlton 6-0 6-0
Pat Yeomans d. Anita Platte 4-6 6-1 6-1
Patti Hogan d. Beverly Winans 6-2 6-1
Marie Poiset d. Doris Hakman 6-1 6-0
Winnie McCoy d. Debra Pruitt 5-7 9-7 6-1
Miroslava Vukelich d. Karen Haase 6-3 6-4
Sue Behlmar d. Victoria Ketelsen 6-0 6-0
Mimi Arnold d. Mae Mayer 6-0 6-4
Cathy Lee Crosby d. Lei Mathews 6-1 6-4
Carol Ann Loop d. Donna Mitchell 6-0 6-0
Valerie Ziegenfuss d. Florence Powers 6-1 6-0
Kathy Harter d. Evelyn Houseman 6-0 6-1
Mary Weiss d. Dorothea Hurst 6-1 6-3
Maylis Burel d. Frances Kralick 6-4 6-4
Jessie Lalone d. Pam Teeguarden 6-1 6-0

2R:
Maria Bueno d. Peggy Michel 6-3 6-1
Paulette Verzin d. Lucinda Crosby 6-1 6-2
Vicki Berner d. Mimi Henreid 6-4 0-6 6-0
Eileen Rahlens d. Joan Trimm 6-4 6-2
Tory Ann Fretz d. Sharon Gibbs 6-2 6-2
Pat Cody d. Connie Jaster 6-4 6-4
Kathy Blake d. Pat Yeomans 6-1 6-0
Patti Hogan d. Marie Poiset 6-4 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Winnie McCoy 6-1 6-1
Sue Behlmar d. Miroslava Vukelich wo
Mimi Arnold d. Cathy Lee Crosby 6-2 6-2
Carol Ann Loop d. Valerie Ziegenfuss 6-4 6-3
Kathy Harter d. Bonnie Hartshorn 6-3 6-0
Mary Weiss d. Barbara Menoff 6-0 6-3
Maylis Burel d. Jessie Lalone 6-1 6-0
Rosie Casals d. Mary Arnold Prentiss 6-0 6-2

3R:
Paulette Verzin d. Maria Bueno 5-7 7-5 ret.
Eileen Rahlens d. Vicki Berner 6-3 6-4
Kathy Blake d. Patti Hogan 6-1 6-2
Tory Ann Fretz d. Pat Cody 6-4 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Sue Behlmar 6-4 6-0
Mimi Arnold d. Carol Ann Loop 6-8 7-5 6-2
Kathy Harter d. Mary Weiss 6-3 7-5
Rosie Casals d. Maylis Burel 6-0 6-2

QF:
Paulette Verzin d. Eileen Rahlens 6-3 12-10
Tory Ann Fretz d. Kathy Blake 6-2 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Mimi Arnold 7-5 6-2
Kathy Harter d. Rosie Casals 7-5 6-4

SF:
Tory Ann Fretz d. Paulette Verzin 6-2 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Kathy Harter 6-2 6-4

FI: Carole Caldwell Graebner d. Tory Ann Fretz 6-4 6-4

DF: Behlmar/Fretz d. Blake/Harter 2-6 12-10 6-4
------

September 20-26, Marcel Poree Cup, Paris, France (Clay)
Venue: Croix Catelan

1R:
Daniele Wild Bouteleux d. Marion Cristiani 8-6 1-6 6-4

2R:
Janine Lieffrig d. M. Borniche 6-3 7-5
Jacqueline Kermina d. Aline Nenot 7-5 6-1
Dottie Head Knode d. C. Roustan 6-3 6-0
Daniele Wild Bouteleux d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-3 6-1
Michelle Boulle d. Suzanne Schmitt Le Besnerais 3-6 6-3 6-2
Irene De Lansalut d. Jacqueline Morales 9-7 6-1
Rosa Maria Reyes Darmon d. Pierrette Seghers Tacchini 6-2 6-0
Faye Toyne d. Jacqueline Le Boubennec 6-2 6-1

QF:
Jacqueline Kermina d. Janine Lieffrig 6-8 10-8 6-2
Dottie Head Knode d. Daniele Wild Bouteleux 7-5 6-2
Michelle Boulle d. Irene De Lansalut 6-1 6-4
Faye Toyne d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-0 3-6 6-4

SF:
Dottie Head Knode d. Jacqueline Kermina 6-2 6-1
Faye Toyne d. Michelle Boulle 6-1 6-1

FI: Faye Toyne d. Dottie Head Knode 6-3 6-2

DF: Francoise Durr/Lieffrig d. Boulle/Toyne 9-7 7-5

Durr not in singles.
------

ends September 26, Portuguese Championships, Estoril (Clay)

FI: Mary Habicht d. Vivienne Dennis 3-6 6-4 7-5

* A second Portuguese Championships after that held in August 9-15?

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:08 PM
Week of September 27-October 3

September 27-October 3, Pacific Coast Championships, Berkeley, California, US (Hard)

1R:
Ceci Martinez d. Rhoda Herron 6-4 6-0
Mimi Arnold d. Marcelyn Louie 6-1 6-3
Pixie Lamm d. Enid Williams 6-2 6-0
Rosemary Casals d. Doris Hackman 6-0 6-2
Laurie Callaway d. Candy Douglas 6-0 6-3
Sue Behlmar d. Nancy Nikcevich 6-0 6-0
Carol Ann Loop d. Margaret Sisson 6-0 6-1
Sue Shrader d. Debbie John 8-6 6-3
Tory Ann Fretz d. Betsy Massie 6-1 6-3

2R:
Judy Tegart d. Sue Anawalt 6-3 8-6
Lynne Abbes d. Sue Behlmar 6-2 6-0
Kristy Pigeon d. Carol Ann Loop 6-3 6-1
Tory Ann Fretz d. Sue Shrader 6-1 6-3
Rosemary Casals d. Laurie Callaway 6-2 6-0
Pixie Lamm d. Mimi Arnold 4-6 6-4 8-6
Ceci Martinez d. Vicki Berner 3-6 6-4 6-3
Carole Caldwell Graebner d. Linda Van Der Meer 6-0 6-4

QF:
Judy Tegart d. Lynne Abbes 7-5 6-4
Tory Ann Fretz d. Kristy Pigeon 6-4 6-3
Rosemary Casals d. Pixie Lamm 6-1 6-2
Ceci Martinez d. Carole Caldwell Graebner 6-4 7-5

SF:
Judy Tegart d. Tory Ann Fretz 6-3 6-4
Rosemary Casals d. Ceci Martinez 6-1 6-2

FI: Judy Tegart d. Rosemary Casals 6-4 3-6 7-5

DF: Caldwell Graebner/Tegart d. Casals/Martinez 6-1 6-2
------

ends October 3, Pau, France

FI: Carol Sherriff d. Irene de Lansalut 7-9 6-4 6-2

MX: Carol Sherriff/Zeeman d. De Lansalut/Aguirre 5-7 6-3 6-3
------

October 4, Australian Capital Territory (ACT) Championships, Canberra, Australia

FI: Lesley Turner d. Jan Lehane 6-4 4-6 7-5

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:08 PM
Week of October 4-10

October 3-10, French National Championships, Cannes (Clay)

Qualifications: Paris, Stade Roland Garros

1R:
Johanne Venturino d. Suzanne Schmitt Le Besnerais 7-5 6-0
Aline Nenot d. Angele Salvet 4-6 6-1 6-4
Jacqueline Morales d. Michele Mizen 7-5 4-6 6-0
Rosa Maria Reyes Darmon d. Maud Mottez Galtier 6-1 6-3
Evelyne Terras d. Jacqueline Kermina 6-1 6-1
Daniele Wild Bouteleux d. Chantal Langanay 3-6 6-1 6-3

2R:
Francoise Durr d. Marta Peterdy Wolf 6-1 6-1
Jacqueline Rees-Lewis d. Anne-Marie Simon Seghers 6-1 6-3
Janine Lieffrig d. Johanne Venturino 6-1 3-6 6-4
Monique Salfati d. Aline Nenot 6-2 1-6 6-3
Jacqueline Morales d. Irene De Lansalut 6-2 3-6 6-2
Rosa Maria Reyes Darmon d. Michelle Boulle 6-1 7-5
Evelyne Terras d. Christiane Spinoza 3-6 6-1 6-2
Daniele Wild Bouteleux d. Anne-Marie Larue Rouchon 3-6 6-1 6-3

Final Draw:

1R:
Jacqueline Rees-Lewis d. Evelyne Terras 6-0 6-4
Monique Salfati d. Daniele Wild Bouteleux 6-4 7-5
Rosa Maria Reyes Darmon d. Janine Lieffrig 6-4 6-2
Francoise Durr d. Jacqueline Morales 6-1 6-2

SF:
Jacqueline Rees-Lewis d. Monique Salfati 6-3 3-6 6-2
Francoise Durr d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-3 6-0

FI: Francoise Durr d. Jacqueline Rees-Lewis 7-5 6-3

DF: Durr/Lieffrig d. Reyes Darmon/Terras 6-4 6-4
------

ends October 10, Balboa Bay Club Invitation, Newport Beach, California, US

QF:
Valerie Ziegenfuss d. Peggy Michel 6-2 6-2
Sue Behlmar d. Kathy Nethery 6-2 6-3

SF:
Mimi Arnold d. Valerie Ziegenfuss 6-4 6-3
Sue Behlmar d. Kathy Blake 2-6 6-3 6-3

FI: Sue Behlmar d. Mimi Arnold 6-4 2-6 6-1
------

October 11, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI: Lexie Kenny d. J. Wicks 6-1 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:09 PM
Week of October 11-17

October 11-16, British Covered Court Championships, London

1R:
Jill Blackman d. Mary McAnally 6-4 6-3
Alex Soady d. Lyn Bellamy 4-6 7-5 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Margaret Harris 6-3 6-0
Winnie Shaw d. Heather Allen 8-6 6-2
Joyce Barclay Williams d. Stephanie Percival 6-1 6-3
Dorothy Whitely d. Wendy Hall 6-3 9-7
Sally Holdsworth d. Pepy Munslow 6-1 6-3
Pat McClenaughan Faulkner d. Rita Bentley 8-6 1-6 8-6

2R:
Ann Haydon Jones d. Pauline Titchener Roberts 6-1 6-3
Carol Rosser d. Vivienne Dennis 6-0 6-4
Faye Toyne d. Janice Townsend 6-0 6-2
Virginia Wade d. Judy Congdon 6-1 6-1
Jill Blackman d. Alex Soady 6-1 6-1
Winnie Shaw d. Robin Blakelock Lloyd 12-10 6-4
Joyce Barclay Williams d. Dorothy Whitely 6-4 8-6
Pat McClenaughan Faulkner d. Sally Holdsworth 3-6 6-4 6-2

QF:
Ann Haydon Jones d. Carol Rosser 6-0 6-0
Winnie Shaw d. Jill Blackman 6-8 6-3 6-2
Joyce Barclay Williams d. Pat McClenaughan Faulkner 9-7 6-4
Faye Toyne d. Virginia Wade 6-4 4-6 6-2

SF:
Ann Haydon Jones d. Winnie Shaw 6-2 7-5
Faye Toyne d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-3

FI: Ann Haydon Jones d. Faye Toyne 6-2 6-1

DF: Haydon Jones/Wade d. Mortimer/Titchener Roberts 6-3 6-2

MX: Haydon Jones/Bob Carmichael d. ??
------

ends October 17, Sydney Metropolitan Championships, Strathfield, Australia (Grass)

FI: postponed because rain between Jan Lehane and Lesley Turner

DF: Karen Krantzcke/Tricia Turner lead Joan Gibson/Carol Langsford 5-3 postponed
------

October 9-10, 16-17, Glen Iris Invitational, Victoria, Australia

1R: Margaret Smith d W Malfroy 6-3 6-2

SF: Smith d A Jenkins 6-2 6-1

FI: Margaret Smith d. Maureen McCalman Pratt 6-2 6-0

DF:B Jenkins/M Smith d P Barnett/ F Marriott 6-3 7-5
------

October 12-18, Israel International, Tel Aviv

SF:
Dottie Head Knode d. Tova Epstein 6-1 6-1
Carol Sherriff d. Carol Ann Prosen 3-6 8-6 6-3

FI: Dottie Head Knode d. Carol Sherriff 3-6 6-2 6-3

DF: Head Knode/Prosen d. Mara Cohen Mintz/Esther Rosengarten 6-1 6-1

*Aged 40, Head Knode wins all 3 events, inc the mixed on a coin toss!

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:09 PM
Week of October 18-24

October 24, Queensland Hard Court Championships, Bundaberg, Australia

FI: Madonna Schacht d. M. Chippendale 6-2 6-2
------

October 18-24, Australian Hard Court Championships, Sydney

1R: Margaret Smith-bye

2R: Smith d H Dale 6-1 6-2

QF: Smith d Elizabeth Fenton 6-2 6-4
Lesley Turner d. Helen Gourlay wo
Jan Lehane d. Norma Marsh 7-5 6-4

SF:
Margaret Smith d. Joan Gibson 4-6 6-4 6-2
Lesley Turner d. Jan Lehane 6-4 6-4

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 7-5 6-3

DF: Smith/Turner d. Joan Gibson/Carol Langsford 6-4 9-7

Smith's first loss in Australia in over 3 years.
------

ends October 24, San Diego Metropolitan, California, US

QF:
Patti Hogan d. Getty 6-0 6-0
Cathy Apple d. McCabe 6-1 7-5
Kris Kemmer d. A. Evans 6-2 6-0
Valerie Ziegenfuss d. Powers 6-1 6-1

SF:
Patti Hogan d. Cathy Apple 6-2 6-2
Valerie Ziegenfuss d. Kris Kemmer 6-3 6-1

FI: Valerie Ziegenfuss d. Patti Hogan 6-4 6-4

DF: Hogan/Birkland d. Ziegenfuss/Apple 6-2 6-0

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:09 PM
Week of October 25-31

October 27-30, Carlyon Bay Championships, St. Austell, England (Indoor)

SF:
Ann Haydon Jones d. Corinne Molesworth 6-0 6-0
Virginia Wade d. Wendy Hall 6-2 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 7-5 6-2

DF: Haydon Jones/Jill Rook Mills d. Judy Congdon/Wade 6-2 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:09 PM
Week of November 1-7

October 30-November 7, Argentine and South American Championships, Buenos Aires (Clay )

1R:
Viola De Almada d. Marta Ruiz Fernandez 6-4 8-6
Gladys Barboza d. Estrella Molina 11-9 6-4
Ana Maria Bocio d. Doris Gildemeister 6-3 6-1

2R:
Nancy Richey d. Elena Eguiguren 6-0 6-1
Graciela Moran d. Lia Koch 6-0 6-4
Viola De Almada d. Mabel Vrancovich 6-4 5-7 6-0
Francoise Durr d. Lindsay Ker 6-1 6-2
Norma Baylon d. Ana Maria Bocio 6-1 6-1
Mabel Bove d. Gladys Barboza 6-3 6-1
Graciela Lombardi d. Maria Gildemeister 6-1 6-1
Annette Van Zyl d. Ana Maria Ganzabal 6-0 6-2

QF:
Nancy Richey d. Graciela Moran 6-0 6-3
Francoise Durr d. Viola De Almada 6-3 6-4
Norma Baylon d. Mabel Bove 6-2 6-3
Annette Van Zyl d. Graciela Lombardi 6-4 6-0

SF:
Nancy Richey d. Francoise Durr 6-3 6-3
Norma Baylon d. Annette Van Zyl 6-4 6-1

FI: Nancy Richey d. Norma Baylon 6-2 6-4

DF: van Zyl/Baylon d. Durr/Richey 6-4 6-3
------

November 1-6, Torquay, England (Indoor)
Venue: Palace Hotel

1R:
Agnes Rigby d. Pepy Munslow 6-2 7-5
Stephanie Percival d. Carol Rosser 6-1 6-0
Judy Congdon d. Mrs Shearing 6-1 6-3

2R:
Ann Haydon Jones d. Diane Bridger 6-2 6-1
Agnes Rigby d. Jp. Cooper 7-5 6-1
Susan Tutt d. Stephanie Percival 6-0 6-2
Sheila Norris Cooper d. Rita Bentley 6-4 2-6 6-4
Pat McClenaughan Faulkner d. Corinne Molesworth 6-2 6-4
S. Langdale d. M. Merson 6-0 6-1
Judy Congdon d. Wendy Hall 6-3 1-6 7-5
Joyce Barclay Williams d. E. Nottingham 6-0 6-0

QF:
Ann Haydon Jones d. Agnes Rigby 6-1 6-1
Susan Tutt d. Sheila Norris Cooper 4-6 6-2 7-5
Pat McClenaughan Faulkner d. S. Langdale 6-2 6-2
Joyce Barclay Williams d. Judy Congdon 6-1 6-3

SF:
Ann Haydon Jones d. Susan Tutt 6-1 6-1
Pat McClenaughan Faulkner d. Joyce Barclay Williams wo

FI: Ann Haydon Jones d. Pat McClenaughan Faulkner 6-1 6-1

DF: Haydon Jones/Mortimer d. Bentley/McClenaughan Faulkner 6-2 6-3
------

ends November 7, Florida State Closed Championships, Delray Beach, US

1R:
Barbara Lossone d. Rita Horky 6-1 6-8 6-4
Gretchen Vosters d. Ann Speicher 6-1 6-1
Stephanie DeFina d. Kathy Pressly 6-2 6-0

QF:
Denise Wall d. Wendy Overton 7-5 6-2
Alice Luthy Tym d. Barbara Lossone 6-0 6-0
Stephanie DeFina d. Gretchen Vosters 6-3 6-1

SF:
Judy Alvarez Campbell d. Denise Wall 6-0 6-4
Stephanie DeFina d. Alice Luthy Tym 6-4 6-2

FI: Stephanie DeFina d. Judy Alvarez Campbell 6-3 2-6 6-4

DF: Alvarez Campbell/Luthy Tym d. Fullwood/Fuller 6-2 6-4
------

ends November 7, Queensland Championships, Brisbane, Australia (Grass)

1R:
Margaret Smith d L Beanland 6-0 6-1
Pat Turner d. Margaret Dunn 6-2 7-5
Margaret Kynaston d. Wendy Gilchrist 6-1 4-6 7-5
Merrill Jones d. Monique Salfati 6-2 6-2
Carol Sherriff d. Angelique Pfannenberg 6-3 7-5

2R:
Margaret Smith d. Pat Turner 6-2 6-1
Karen Krantzcke d. Michelle Boulle 7-5 6-3
Madonna Schacht d. Margaret Kynaston 7-5 6-0
Gail Sherriff d. Sue Hole 6-2 6-3
Judy Tegart d. Elizabeth Fenton 8-6 6-2
Carole Caldwell Graebner d. Jan Lehane 6-4 6-1
Kerry Melville d. Merrill Jones 6-0 6-4
Lesley Turner d. Carol Sherriff 6-3 6-1

QF:
Margaret Smith d. Karen Krantzcke 6-2 6-0
Gail Sherriff d. Madonna Schacht 6-2 4-6 6-1
Judy Tegart d. Carole Caldwell Graebner 6-3 6-2
Lesley Turner d. Kerry Melville 9-11 6-2 6-3

SF:
Margaret Smith d. Gail Sherriff 6-2 6-0
Lesley Turner d. Judy Tegart 6-4 6-2

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 6-2 6-3

DF: Smith/L. Turner d. Tegart/Caldwell Graebner 6-4 4-6 6-2

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:10 PM
Week of November 8-14

November 10-14, Porto Alegre, Brazil (Clay)

FI: Francoise Durr d. Norma Baylon 6-2 6-4

DF: Durr/S. Petersen d. Baylon/Helena Amorin 7-5 6-4
------

ends November 14, Bermuda Invitation, Coral Beach

FI: Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-4 7-5

DF: Bev Baker Fleitz/Jean French d. Charlotte Lee/Hubbell 6-3 6-1
------

November 15, Perth Spring Tournament, Australia

FI: Lesley Hunt d. Gwenda Don 8-6 6-4

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:10 PM
Week of November 15-21

November 17-21, Rio De Janeiro, Brazil (Clay)

QF:
Francoise Durr d. Helena Amorin 6-1 6-0
Carmen Hernandez-Coronado d. Marlise Drun 6-2 6-3

SF:
Francoise Durr d. Graciela Moran 6-1 6-4
Norma Baylon d. Carmen Hernandez-Coronado ???

FI: Norma Baylon d. Francoise Durr 4-6 6-1 6-3

DF: Durr/Baylon d. Hernandez-Coronado/Amorin 6-3 6-3
------

ends November 21, Coral Beach Invitation, Bermuda

FI: Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0
------

ends November 22, New South Wales Championships, Sydney, Australia (Grass)

1R:
Carol Sherriff d. L. Beanland 6-1 8-6
Margaret Kynaston d. Angelique Pfannenberg 6-4 6-2

2R:
Pat Turner d. Carol Sherriff 6-0 6-3
Sue Walsham d. Elizabeth Fenton 10-8 6-3
Madonna Schacht d. Margaret Kynaston 6-0 6-1
Nancy Richey d. Sue Alexander 6-3 10-8

3R:
Margaret Smith d. Karen Krantzcke 10-8 7-5
Jan Lehane d. Monique Salfati 6-3 6-0
Joan Gibson d. Judy Tegart 3-6 6-1 8-6
Carole Caldwell Graebner d. Pat Turner 6-2 6-2
Gail Sherriff d. Michelle Boulle 6-0 6-2
Lesley Turner d. Sue Walsham 6-1 6-0
Madonna Schacht d. Kerry Melville 6-3 5-7 6-2
Nancy Richey d. Norma Marsh 6-3 6-0

QF:
Margaret Smith d. Jan Lehane 6-2 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Joan Gibson 6-3 6-2
Gail Sherriff d. Lesley Turner 6-3 6-3
Nancy Richey d. Madonna Schacht 6-3 6-4

SF:
Margaret Smith d. Carole Caldwell Graebner 6-1 6-3
Nancy Richey d. Gail Sherriff 6-4 6-4

FI: Margaret Smith d. Nancy Richey 6-2 6-2

DF: Smith/Turner d. Richey/Caldwell Graebner 6-3 8-6
------

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:11 PM
Week of November 22-28

ends December 1, Campeonato Bolivariano, Guayaquil, Ecuador (Clay)

QF:
Isabel Fernandez d. Maria Elena Escobar 4-6 6-4 6-3
Polita Palacios d. Alicia Wright Smythe 0-6 6-4 6-4
Maria Guzman d. Beatriz Reyter 6-2 6-3
Virginia Caceres d. Victoria Holguin 6-1 9-7

SF:
Polita Palacios d. Isabel Fernandez 6-3 7-5
Virginia Caceres d. Maria Guzman 6-4 4-6 6-4

FI: Polita Palacios (Col) d. Virginia Caceres (Per) 0-6 7-5 6-2

DF: Guzman/Wright Smithe d. Caceres/Ada Cowan 7-5 6-2

*Event draws women from all over South America.

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:11 PM
Week of November 29-December 5

ends December 5, Albert Canet Cup, Paris, France (Indoor)

1R:
Rosa Maria Reyes Darmon d. Mouton 6-1 6-4
Jacqueline Berson d. Suzanne Schmitt Le Besnerais 10-8 6-3
Johanne Venturino d. Patricia Reyes 6-1 6-3
M. Borniche d. Aline Nenot wo

QF:
Anne-Marie Larue Rouchon d. Marion Cristiani 6-4 7-5
Rosa Maria Reyes Darmon d. Jacqueline Berson 6-2 3-6 6-4
Johanne Venturino d. M. Borniche 6-0 6-2
Janine Lieffrig d. E. Boy 6-1 6-2

SF:
Rosa Maria Reyes Darmon d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-3 6-3
Janine Lieffrig d. Johanne Venturino 6-4 6-4

FI: Janine Lieffrig d. Rosa Maria Reyes Darmon 11-9 6-4

DF: Reyes Darmon/P. Reyes d. Cristiani/Larue Rouchon 7-5 6-1
------

November 26-December 7, Victorian Championships, Melbourne, Australia (Grass)

1R:
Margaret Smith d. Helen Amos 6-1 6-0
Elizabeth Fenton d. Beryl Jenkins 7-5 6-1
Madonna Schacht d. Margaret Buck 7-5 3-6 6-1
Maureen McCalman Pratt d. Angelique Pfannenberg 6-1 6-1
Jan Lehane d. Mrs Barnett 9-7 6-0
Monique Salfati d. Karen Krantzcke 7-5 3-6 6-2
Sue Walsham d. Judy Twitt 7-5 6-4
Carole Caldwell Graebner d. Cheryl Begbie 6-2 6-4
Nancy Richey d. Merrill Jones 6-1 6-2
Pat Turner d. Bev Mance Rae 6-1 6-3
Judy Tegart d. Frances Marriott 6-1 6-1
Kerry Melville d. Carol Sherriff 6-3 6-0
Lynne Hutchings Nette d. Michelle Boulle 6-1 6-3
Gail Sherriff d. Jennifer Nelson 6-3 6-3
Pam Southcombe Wearne d. Margaret Kynaston 9-7 6-0
Lesley Turner d. Joan Maslem 6-1 6-1

2R:
Margaret Smith d. Elizabeth Fenton 6-3 6-2
Madonna Schacht d. Maureen McCalman Pratt 7-5 6-4
Jan Lehane d. Monique Salfati 5-7 6-1 7-5
Carole Caldwell Graebner d. Sue Walsham 6-1 6-1
Nancy Richey d. Pat Turner 6-1 6-2
Judy Tegart d. Kerry Melville 6-4 6-2
Gail Sherriff d. Lynne Hutchings Nette 4-6 6-2 6-4
Lesley Turner d. Pam Southcombe Wearne 6-1 6-2

QF:
Margaret Smith d. Madonna Schacht 6-4 8-6
Carole Caldwell Graebner d. Jan Lehane 6-4 6-4
Nancy Richey d. Judy Tegart 6-1 6-2
Gail Sherriff d. Lesley Turner 6-4 4-6 7-5

SF:
Margaret Smith d. Carole Caldwell Graebner 6-2 6-8 6-1
Nancy Richey d. Gail Sherriff 6-0 6-1

FI: Margaret Smith d. Nancy Richey 5-7 6-3 6-2

DF: Caldwell Graebner/Richey d. Smith/Turner 3-6 6-4 6-3
------

ends December 5, Scottish Covered Court Championships, Largs

FI: Winnie Shaw d. Joyce Barclay Williams 5-7 6-2 6-3

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:11 PM
Week of December 6-12

ends December 11, Stalybridge, England (Indoors)

SF:
Joyce Barclay Williams d. Jean Wilson 6-0 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Sally Holdsworth 6-1 6-4

FI: Joyce Barclay Williams d. Robin Blakelock Lloyd 10-8 6-3

DF: Blakelock Lloyd/Barclay Williams d. Cullen Smith/Holdsworth 6-3 3-6 6-3
------

December 8-13, South Australian Championships, Adelaide (Grass)

1R:
Monique Salfati d. Gwenda Don 3-6 8-6 6-4
Helen Amos d. Michelle Boulle 6-4 6-1

2R:
Lesley Turner Bye ?
Robyn Ebbern d. Helen Amos 6-4 6-2
Madonna Schacht d. Kerry Melville 6-4 6-3
Carole Caldwell Graebner d. Beryl Jenkins 6-0 6-3
Judy Tegart d. Karen Krantzcke 3-6 10-8 6-1
Gail Sherriff Bye ?
Monique Salfati d. Lexie Kenny 8-6 4-6 6-2
Nancy Richey d. Helen Gourlay 6-1 6-0

QF:
Lesley Turner d. Robyn Ebbern 5-7 7-5 6-1
Madonna Schacht d. Carole Caldwell Graebner wo
Judy Tegart d. Gail Sherriff 6-1 7-5
Nancy Richey d. Monique Salfati 6-3 6-4

SF:
Lesley Turner d. Madonna Schacht 6-1 6-4
Nancy Richey d. Judy Tegart 7-5 6-2

FI: Nancy Richey d. Lesley Turner 8-6 6-2

DF: Tegart/Turner d. Fenton/Schacht 7-5 6-2

**Smith skips event due to mental fatigue.

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:11 PM
Week of December 13-19

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:12 PM
Week of December 20-26

ends December 30, Bivort Cup, Paris, France (Indoors)

QF:
Betty Stove d. M. Masse 6-1 6-1
Patricia Reyes d. C. Champeau 4-6 9-7 6-4
Marion Cristiani d. Lidy Jansen-Venneboer 6-4 5-7 6-3
Winnie Shaw d. E. Jacquemet 6-0 6-2

Sf
Betty Stove d. Patricia Reyes 6-0 6-3
Winnie Shaw d. Marion Cristiani 6-4 6-4

FI: Winnie Shaw d. Betty Stove 6-2 6-2

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:12 PM
Marriages, Births and Deaths

Roberta Alison married Earl Baumgardner on August 14.

Anna Dmitrieva married Dmitry Chukovsky on December 5.

Althea Gibson married William A. Darben on October 17.

Billie Jean Moffitt married Larry King on September 17. Within a year King would become the Queen of the tennis world, winning Wimbledon and earning the #1 ranking.

Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke Crundall-Punnett died on third quarter of the year.

Jean Nicoll Bostock died on April 2. The former world top tenner from the 1940s died of a drug overdose in her home. It was later ruled a suicide.

Marion Jones Farquhar died on March 14.

Ethel Thomson Larcombe died on August 10.

Jimbo109
Sep 21st, 2012, 01:12 PM
National Rankings

Italy

01. Lea Pericoli
02= Maria Teresa Riedl
02= Francesca Gordigiani
04. Silvana Lazzarino
05. Lucia Bassi
06. Roberta Beltrame
07. Monica Giorgi
08. Alessandra Gobbò
09. Pierrette Seghers Tacchini
10. Graziella Perna

Rollo
Nov 28th, 2012, 11:50 PM
A big thanks go out to Jimbo for his work on 1965.:worship:

I added some results for Margaret Smith by using the Margaret Court results thread by AndrewTas.

Jimbo109
Feb 14th, 2013, 06:37 PM
??, Danish Indoors Champs.

FI: Pia Balling d. ??

DF: Pia Balling/Gitte Grage d. ??

MX: Vera Nielsen Johansen/Jan Leschly d. ??

-----------

??, Danish Outdoors Champs.

FI: Mari-Ann Bloch-Jørgensen d. ??

DF: Milly Vagn-Nielsen/Bente Vagn-Nielsen d. ??

MX: Pia Balling/Jens Christian Andersen d. ??

DavidK
Mar 11th, 2013, 09:39 PM
Danish Champs added to this year, too

Jimbo109
Jun 5th, 2013, 12:47 PM
I have added these:

August?, Alberta Championships, Calgary, Canada

FI: M. Allison d. ??

DF: M. Allison/B. Spiers d. ??

MX: C. Vickerson/K. Lawson d. ??

--------------

New Brunswick Open Championships, ??, Canada

FI: Bonnie MacNichol d. ??

DF: Linda O'Neil/Cynthia Streeter d. ??

MX: David Piers/Linda O'Neil d. ??

Jimbo109
Jul 28th, 2013, 01:32 PM
I have added this:

August 26-29, Malaysian Championships, Penang

FI: Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Phisamai Samerpong (Tha) 7-5 2-6 6-0

DF: Phisamai Samerpong (Tha)/C. Pinthanonda (Tha) d. Phanow Sudsawasdi (Tha)/Mrs C. Karalakshana (Tha) 6-4 7-5

MX: Mrs L. Topfer/John Cooper (Aus) d. Mrs C. Karalakshana (Tha)/Seri Charuchinda 6-4 8-6

newmark401
Oct 14th, 2013, 06:49 PM
July 5-10, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Joyce Fulton and Sally Holdsworth divided the prizes
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 06:49 PM
July 5-10, Durham Championships, Sunderland, Durham, England (Grass)

FI: E. Hustwit d. Mrs P. Valks 4-6, 7-5, 6-4
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 06:50 PM
May 24-29, Saint-Anne’s-on-Sea, Lancashire, England (Grass)

FI: Glenda Swan (RSA) d. Patricia Walkden (RHO) 6-2, 10-8
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 06:51 PM
April 16-20, North of England Hard Court Championships, Southport, Yorkshire, England (Clay)

FI: Margaret O’Donnell d. J. Hope 7-5, 6-3
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 06:51 PM
April 17-20, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

No women’s singles event was held at this tournament this year.
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 06:51 PM
August 16-21, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Elaine Shenton d. Anthea Rigby 4-6, 8-6, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 06:52 PM
August 9-14, Worthing, Sussex, England (Grass)

FI: G. Chapman d. Mrs S. Steventon 9-7, 6-4
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 06:52 PM
August 2-7, Suffolk Championships, Framlingham, Suffolk, England (Grass)

FI: S. Percivall d. J. French 7-5, 6-4
-----

Jimbo109
Oct 15th, 2013, 08:34 AM
The above tournaments have been added.
St.Annes-on-Sea was already present.

newmark401
Jan 27th, 2014, 08:11 PM
Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Tiiu Soome (EST) d. Galina Baksheeva (UKR) 6-4, 7-5
--

DF: Galina Baksheeva (UKR)/Anna Dmitrieva d. Vera Filippova/Evgenia Larina-Bantle 6-2, 6-2
--

XDF: Tomas K. Lejus (EST)/Galina Baksheeva (UKR) d. Sergei Likhachev (AZE)/Irina Ermolova-Ryazanova 3-6, 6-2, 6-3
-----

newmark401
Jan 30th, 2014, 07:58 PM
Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, USA

FI: Won by Bonnie Logan
--

DF: Won by Bonnie Logan/Bessie Stockard
--

XDF: Won by William Morton, Jr./Syliva Hooks
-----

Jimbo109
Feb 4th, 2014, 09:33 AM
I have added the 2 above posts. Thanks.

newmark401
Jul 8th, 2014, 04:58 PM
July 26-31, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Susan Tutt d. Jean Haskew 6-3, 6-1
--

DF: Jean Haskew/Susan Tutt d. G. Hogan/T. Masters 6-3, 6-3
--

XDF: Billy Knight/Susan Tutt d. David B. Olney/G. Hogan 6-3, 6-2
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:05 PM
August 30-September 4, Lee-on-Solent, Hampshire, England (Grass)

FI: Anthea Rigby d. G. Chapman 6-3, 6-3
--

DF: G. Chapman/Anthea Rigby d. Sue Mappin/Jenny Morris 6-2, 4-6, 7-5
--

XDF: K. Wiseman/Anthea Rigby d. G.C. Warner/G. Chapman 6-3, 6-4
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:08 PM
July 26-31, Tunbridge Wells, Sussex, England (Grass)

FI: Alison Stroud d. Mrs S. Steventon 8-6, 6-2
--

DF: Mrs S. Steventon/Sue Teubler* d. Stephanie Percival/Alison Stroud 6-3, 6-4

* The married name of Sue Waters.
--

XDF: P.W. Curtis/Alison Stroud d. Keith Spurgeon/Mrs S. Steventon 6-4
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:14 PM
August 2-7, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Rita Bentley d. Robin Lloyd 6-2, 6-4
--

DF: Rita Bentley/Robin Lloyd d. Winnie Shaw/Jean Wilson 6-0, 5-7, 6-4
--

XDF: Graham Stilwell/Rita Bentley d. Gerald Batrick/Winnie Shaw 6-2, 6-2
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:15 PM
August 2-7, Penzance, Cornwall, England

FI: E. Harvey d. H. Rose 6-1, 7-5
-----

August 9-14, Falmouth, Cornwall, England

FI: M. Box d. P. Andrew 6-2, 6-4
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:20 PM
August 9-14, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: G. Liddiard d. B. Chamberlain 6-2, 5-7, 6-1
--

DF: B. Chamberlain/J. Chamberlain d. G. Liddiard/Mrs W. Shearing 2-6, 6-4, 6-2
--

XDF: Sertin/Mrs W. Shearing d. J. Stillman/J. Smallman 6-4, 3-6, 6-4
----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:25 PM
August 2-7, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Carmarthenshire, Wales (Grass)

FI: Susan Tutt d. Anthea Rigby 8-6, 2-6, 6-3
--

DF: Janice Townsend/Susan Tutt d. Mrs J. Campion/Anthea Rigby 6-4, 6-2
--

XDF: G.W. James/E. Ernest d. O'Keefe/Mrs J. Campion 6-0, 1-6, 6-2
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:40 PM
July 27-31, Bury and West Suffolk, Suffolk, England (Grass)

FI: Mrs F. Lillis d. J. Stedman 6-4, 7-5
--

XDF: A.G. Long/Mrs A. Long d. S.M. Hill/C. French 6-4, 6-4
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:50 PM
July 30-August 5, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Ruth Illingworth d. G. Liddiard 6-1, 6-1
--

DF: Mrs B. Bean/Ruth Illingworth d. G. Musgrave/J. Lee 6-2, 6-3
--

XDF: R.A. Power/G. Liddiard d. J.R. Devereux/Ruth Illingworth 2-6, 10-8, 6-3
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 06:07 PM
August 9-14, Cranleigh, Surrey, England (Grass)

FI: Shirley Brasher versus Robin Lloyd
-----

newmark401
Jul 9th, 2014, 08:26 PM
Additional first name:

July 26-31, Tunbridge Wells, Sussex, England (Grass)

DF: Mrs S. Steventon/Sue Teubler* d. Stephanie Percival/Alison Stroud 6-3, 6-4

* The married name of Sue Waters.
--

Jimbo109
Jul 10th, 2014, 07:19 AM
Above tournaments have been added. Thanks.

Jimbo109
Jul 10th, 2014, 08:49 AM
August 2-7, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

DF: Rita Bentley/Robin Lloyd d. Winnie Shaw/Joyce Wilson 6-0, 5-7, 6-4
-----

Are we sure that the RU was Joyce Wilson and not Jean Wilson?
Jean often appears in this year, while Joyce not. Besides, Joyce likely would have her married name Boothman.

newmark401
Jul 10th, 2014, 04:18 PM
Are we sure that the RU was Joyce Wilson and not Jean Wilson?
Jean often appears in this year, while Joyce not. Besides, Joyce likely would have her married name Boothman.

I'd go for Jean Wilson.
-----

Rollo
Nov 29th, 2014, 01:37 AM
Just noting that this thread is still up to date. Thanks for your work Jimbo:)