PDA

View Full Version : 1956 Results


DavidK
Aug 5th, 2011, 02:23 PM
Overview
This combines the original thread compiled by Rollo and Andrew Tas, the original Slams results from Brian Stewart, Rollo and Andrew Tas, and the enormous contribution of Ugarte who supplied the bulk of these results. Ugarte's original thread can be found at: http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=434210
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:23 PM
Week ending January 1

Ends January 1, Valencia, Spain [Clay]

SF Maria Weiss (Arg) d. Anne-Marie Seghers (Fr) 7-5 6-2
SF Ilse Buding (Ger) d. Edda Buding (Ger) w.o.

FI Ilse Buding (Ger) d. Maria Weiss (Arg) 6-3 3-6 6-2

Doubles
SF Josefa de Riba/Anna Maria Estallela d. Weiss/Pilar Barril 6-4 5-7 6-1
SF Buding/Buding d. Seghers/Pierette Seghers 6-0 6-2

FI Buding/Buding d. de Riba/Estallela 8-6 6-4

Mixed Doubles
SF E. Buding/Cesare Guercilena (It) d. Lemasson/Michel Lemasson (Fr) 6-2 6-1
SF Barril/Antonio Maggi (It) d. de Riba/Milan Branovic (self-exile) w.o.

FI Barril/Maggi d. E. Buding/Guercilena 6-3 6-3
-----

Ends January 2, Menton, Fr [Clay]

FI Roberta Beltrame (It) d. Bouzin 6-4 6-1
-----

December 27 - January 2, International Championships Of Asia, Calcutta, India

2R Althea Gibson (US) d. Inge Vogler (Ger) 6-2 6-2
2R Angela Buxton (GB) d. Parveen Sheik (Pak) 6-1 6-3

SF Gibson d. Buxton 6-4 6-8 7-5
SF Sachiko Kamo (Jpn) d. Totta Zehden 7-5 4-6 6-3

FI Gibson d. Kamo 6-3 9-11 6-2

DF Vogler/Zehden d. Laura Woodbridge/Sarah R. Mody 6-3 9-7

(Note Karol Fageros and Pat Ward withdrew)

XD Gibson/Hamilton Richardson (US) d. Buxton/John Barrett (GB) 6-1 6-3
-----

January 2, South Australian, Adelaide [Grass]

QF Loris Nichols d. Sheila Armstrong (GB) 4-6 8-6 6-3
QF Marie Toomey Martin d. Joan Penny 6-3 6-1
QF Fay Muller d. Jill Langley 6-3 6-3
QF Daphne Seeney d. Lorraine Coghlan 6-4 6-4

SF Martin d. Nichols 6-2 8-6
SF Muller d. Seeney 6-1 6-3

FI Muller d. Martin 6-2 8-6

Doubles
FI Muller/Daphne Seeney d. Martin/Loris Nichols 4-6 6-2 6-2

Mixed Doubles
SF Martin/Neale Fraser d. Nichols/Brian Tobin 6-2 2-6 6-3
SF Nell Hopman/Anthony Ryan d. Coghlan/Ashley Cooper 6-4 6-3

FI "To be played later"
-----

January 2, City of Perth Championships, Australia

FI: P. Holmes d. J. Irving 6-2 6-1

January? Border Championships, East London, South Africa

SF Beryl Bartlett d. Heather Brewer (Ber) 6-3 4-6 6-2

FI Bartlett d. Gwendy Love 6-1 6-1

DF Bartlett/Love d. Brewer/Sandra Reynolds 6-1 6-1
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:23 PM
Week ending January 8

January 2-8, Dixie Championships, Tampa, Florida, US [Clay]


1R Louise Fowler d. Sandy Warshaw 7-5 6-4
2R Shirley Fry d. Rose Ann Messina 6-1 6-1
2R Owen Mchaney d. Fowler 6-2 6-2
2R Evelyn Cowan d. Sandy Boatman 6-0 8-6
2R Dottie Knode d. Carol Berg 6-0 6-0

QF Fry d. Jeanne Teslof w.o.
QF Laura Lou Kunnen d. Mchaney 6-3 7-5
QF Cowan d. Anne Bagge (Den) 6-1 6-4
QF Knode d. Elaine Hixon 6-0 6-0

SF Fry d. Kunnen 6-1 6-3
SF Knode d. Cowan 6-1 6-0

FI Fry d. Knode 6-4 3-6 6-3

Doubles
SF Fry/Hixon d. Fowler/Cowan 8-6 6-4
SF Knode/Bagge d. McHaney/Boatman 6-3 6-4

FI Knode/Bagge d. Fry/Hixon 6-4 6-4
-----

January 4-8, Central India, Allahabad (Clay)

FI Totte Zehden (Ger) d. Inge Vogler (Ger) 9-7 6-4

XD Iftikhar Ahmed (PAK)/Parveen Sheikh (PAK) d. Ramanathan Krishnan/Mrs Hamid 6-4 3-6 6-2
-----

Ends January 8, Coupe Pierre Gillou, Paris

1R Florence de la Courtie d. Michele Bourbonnais 3-6 6-4 7-5

2R Anne Shilcock (GB) d. Jacqueline Patorni 6-4 6-4
2R Francoise Lemal d. De La Courtie 6-3 6-4
2R Myrtil Dubois d. Angele Salvet 6-2 6-3
2R Ginette Bucaille d. Monique Coste 6-0 6-1
2R Erika Vollmer (Ger) d. Annie Soisbault 8-6 6-3
2R Suzanne Schmidt d. Andree Varin 6-2 6-0
2R Susan Chatrier d. A. Du Peloux 6-2 6-1
2R Colette Monnot d. Doreen Spiers (GB) 6-4 7-5

QF Shilcock d. Lemal 6-2 9-7
QF Dubois d. Bucaille 2-6 7-5 6-2
QF Vollmer d. Schmidt 10-8 4-6 6-4
QF Chatrier d. Monnot 6-2 6-3

SF Shilcock d. Dubois 8-6 6-2
SF Chatrier d. Vollmer 6-1 6-4

FI Shilcock d. Chatrier 6-2 6-3

Doubles
1R Marie-Odile Bouchet/Dubois d. Bucaille/Jacqueline Kermina 7-5 7-5
1R Monnot/Beatrice de Chambure d. Lemal/Schmitt 6-2 3-6 7-5
1R Patorni/Nelly Renault d. A. Varin/E. Varin 6-2 6-3
1R de la Courtie/Soisbault d. Spiers/Vollmer 10-8 3-6 6-4

QF Maud Galtier/Anne Marie Seghers d. Bourbonnais/Gloria Butler (US) w.o.
QF de Chambure/Monnot d. Bouchet/Dubois 6-4 5-7 7-5
QF Patroni/Renault d. de la Courtie/Soisbault 6-8 6-4 7-5
QF Chatrier/Shilcock d. O. Demigne/Michelberger 6-1 6-0

SF Galtier/Seghers d. de Chambure/Monnot 7-5 7-5
SF Chatrier/Shilcock d. Patorni/Renault 6-3 6-1

FI Chatrier/Shilcock d. Galtier/Seghers 10-8 6-2

Mixed Doubles
1R Soisbault/Jean Pierre Bergerat d. Chatrier/Philippe Chatrier 6-3 6-4
1R A. Varin/Geroges Deniau d. de Chambure/Xavier Perreau-Suassine 6-2 5-7 7-5

2R Vollmer/Jean Borotra d. C. Laurent/Jean de la Prade 6-3 6-1
2R Lemal/Marcel Schaff d. Bucaille/Christian Viron 6-4 6-2
2R Patorni/Torsten Johansson (Swd) d. Dubois/Pierre Rinderknech 6-4 6-2
2R Soisbault/Bergerat d. Seghers/Henri Pelizza 6-8 6-4 6-4
2R A. Varin/Deniau d. Kermina/Pierre Darmon 8-10 8-6 9-7
2R Schmitt/Paul Jalabert d. Bocuhet/Huet 6-4 2-6 6-4
2R Spiers/Jorgen Ulrich (Den) d. Butler/Hugh Stewart (US) w.o.?
2R Shilcock/Marcel Bernard d. Monnot/Bazin 4-6 6-4 6-3

QF Vollmer/Borotra d. Lemal/Marcel Schaff 6-1 5-7 6-4
QF Patorni/Johansson d. Soisbault/Bergerat 6-4 3-6 6-3
QF Schmitt/Jalabert d. Varin/Deniau scores not given
QF Spiers/Ulrich d. Shilcock/Bernard 7-5 6-4

SF Vollmer/Borotra d. Patorni/Johansson 7-5 4-6 11-9
SF Spiers/Ulrich d. Schmitt/Jalabert 3-6 8-6 6-4

FI Spiers/Ulrich d. Vollmer/Borotra 6-4 5-7 6-2
-----

January 7, Manly Seaside, New South Wales, Aus

FI Mary Hawton d. Mary Carter 6-3 6-1

DF Beth Jones/Pat Parmenter d. Carter/Margaret Hellyer 6-3 10-8

MX Hawton/Jack May d. Dawn Fogarty/Max Anderson 6-4 6-4
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:23 PM
Week ending January 15

January 7-14, New Zealand Championships, Christchurch

QF Ruia Morrison d. Elaine Becroft 6-2 1-6 6-3
QF Pat Nettleton d. Dolly King 4-6 9-7 6-1
QF Sonia Cox d. Helen Dykes 6-0 6-2
QF Heather Robson d. Rosemary Bulleid (GB) 6-2 4-6 6-2

SF Morrison d. Nettleton 6-2 6-1
SF Cox d. Robson 6-1 1-6 6-4

FI Cox d. Morrison 6-3 3-6 7-5

Doubles
SF Morrison/Bulleid d. Cox/Nettleton 6-2 4-6 6-2
SF Becroft/Robson d. King/Betty Meyer 6-2 5-7 9-7

FI Morrison/Bulleid d. Becroft/Robson 6-4 7-5

Mixed Doubles
QF Bulleid/Brian Woolf d. Nettleton/Corbett Parker 6-4 6-2
QF Cox/Peter Nicholls d. de Bazin/Kirkland 6-0 6-2
QF Robson/Jeff Robson d. Cecily Neave/Nicholson 6-2 6-2
QF Becroft/Alan Burns d. Betty Nelson/Robinson 5-7 7-5 6-1

SF Becroft/Burns d. Cox/Nicholls 6-3 8-6
SF Bulleid/Woolf d. Robson/Robson 6-8 6-4 6-4

FI Becroft/Burns d. Bulleid/Woolf 6-3 6-4
-----

January 9-15, Western India Championships, Bombay, India (Clay)

FI: Totta Zehden (GER) d. Inge Vogler (GER) 6-3 2-6 6-4
-----

January 9-15, Florida West Coast, St. Petersburg, US [Clay]

2R Sandy Boatman d. Janet Vuille 6-2 2-6 6-1
2R Evelyn Cowan d. Carol Berg 6-0 6-1
2R Marilyn Stock d. Louise Fowler 6-1 6-3
2R Dottie Knode d. Becky Streimer 6-0 6-0

QF Shirley Fry d. Elaine Dixon 6-0 6-2
QF Cowan d. Boatman 6-3 6-3
QF Anne Bagge (Den) d. Sandra Lewis 3-6 7-5 6-3
QF Knode d. Stock 6-0 6-1

SF Fry d. ???
SF Knode d. ???

FI Fry d. Knode 3-6 6-4 7-5

(Note: Temps dipped down to 40 F with 23 mph winds! Knode had 2 mps in final. -Rollo)

-----

Ends January 15, Thunderbird Invitation, Phoenix, Arizona, US

1R Patsy Palmer d. Jane Brisack 6-0 6-3
1R Mary Kay Morris d. Nancy Fitchett 6-1 6-1
1R Betty Struthers d. Stella Brewster 6-4 6-4

QF Beverly Baker Fleitz d. Victoria Palmer 6-0 6-0
QF P. Palmer d. Morris 6-2 6-3
QF Dodo Cheney d. Struthers 6-0 6-2
QF Mary Ann Mitchell d. Marianne Hertel 6-2 6-2

SF Fleitz d. P. Palmer 6-1 6-1
SF Mitchell d. Cheney 4-6 6-4 7-5

FI Beverly Baker Fleitz d. Mary Ann Mitchell 6-1 6-1

Mixed Doubles
1R P. Palmer/Gene Russell d. Struthers/Bob Folz 6-1 5-7 6-0

QF Fleitz/John Fleitz d. Brisack/Fedigan 6-1 6-1
QF P. Palmer/Russell d. Brewster/Jack Kennedy 6-3 6-2
QF Cheney/George Druliner V. Palmer/Rob Rodriguez 6-1 6-2
QF Mitchell/Greg Grant d. Morris/George Folz 6-2 10-8

SF Fleitz/Fleitz d. P. Palmer/Russell 6-3 6-1
SF Cheney/Druliner d. Mithcell/Grant 6-0 2-6 6-1

FI Fleitz/Fleitz d. Cheney/Druliner 7-5 6-4
-----

January, Eastern Province, Port Elizabeth, South Africa

FI Dora Kilian d. Jean Forbes

DF Kilian/Renee Schuurman d. Forbes/Estelle van Tonder 6-2 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:24 PM
Week ending January 22

January 16-22, Coral Gables, Florida, US [Clay]

FI Dottie Knode d. Shirley Fry 6-1 6-2
-----

January 24, Barembach, France

FI Anne-Marie Seghers d. Colette Monnot 6-1 6-1
-----

January, Western Province, Capetown, South Africa

SF Renee Schuurman d. Jean Forbes 6-2 7-5

FI Dora Kilian d. Schuurman 6-1 6-2

DF Killian/Forbes d. Sheila Worthington/Betty de Villiers 6-1 6-4
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:24 PM
Week ending January 29

January 23-29, Hollywood Beach, Florida, US [Clay]

QF Shirley Fry d.?
QF Lynn Kerwein d. Edith Blake 10-8 6-1
QF Lois Osten d. Margaret Babbitt 6-1 6-4
QF Marilyn Stock d. Anne Bagge (Den) 7-5 6-4

SF Fry d. Kerwein 6-0 6-0
SF Stock d. Osten 6-4 7-5

FI Fry d. Stock 6-0 6-2
-----

January 22-29, Scandanavian Covered Courts, Stockholm, Sweden

1R Milly Vagn Nielsen (Den) d. Ingrid Eggert 4-6 7-5 6-1
1R Lill Lind (Nor) d. Vera Nommik (Est) 6-3 6-2

2R Angela Mortimer (GB) d. Astrid Winther (Nor) 6-4 6-0
2R Thelma Salo (Fin) d. Margareta Bonstrom 3-6 7-5 6-3
2R Solveig Gustafsson d. Vagn Nielsen 9-7 6-4
2R Erika Vollmer (Ger) d. Gudrun Johnson (?) 6-4 6-0
2R Anne Shilcock (GB) d. Ulla Hultkrantz 6-3 6-0
2R Lilleba Klofsten d. Greta Stahle (Fin) 7-5 6-4

QF Mortimer d. Salo 6-4 6-3
QF Vollmer d. Gustafsson 6-4 6-3
QF Shilcock d. Lisa Gram Andersen (Den) 6-4 6-1
QF Althea Gibson (US) d. Klofsten 6-1 6-2

SF Mortimer d. Vollmer 6-3 6-1
SF Gibson d. Shilcock 6-2 6-4

FI Mortimer d. Gibson 4-6 6-4 6-3

Doubles
SF Mortimer/Shilcock d. Vollmer/Bonstrom 6-1 6-2
SF Gibson/Johnson d. Sanden/Gustafson 7-5 6-3

FI Mortimer/Shilcock d. Gibson/Johnson 6-3 3-6 7-5

Mixed Doubles
FI Sven Davidson/Gibson d. Mike Davies (GB)/Mortimer 6-2 6-1
-----

Ends January 29, Los Angeles Metropolitan, US

2R Evelyn Conrad d. Susan Proctor 6-3 6-2
2R Joan Johnson d. Lorna Raymond 6-2 8-10 10-8
2R Marilyn Joseph d. Gloria Best 10-8 6-3

QF Darlene Hard d. Estelle Kristenson 6-1 7-5
QF Johnson d. Connie Bowan Cozens 6-3 7-5
QF Joseph d. Pat Yeomans 2-6 6-3 6-3
QF Conrad d. Sonia Mitrovich 6- 6-2

SF Hard d. Conrad 1-6 6-3 6-4
SF Johnson d. Joseph 6-2 6-0

FI Darlene Hard d. Joan Johnson 6-2 6-2

DF Darlene Hard/Ruth Hard d. Joan Johnson/Jeri Shepard 7-5 6-2

Mixed Doubles
SF Doreen Irish/George Dukelow d. Hard/Earl Baumgardner w.o.
SF Conrad/Ed Kauder d. June Gay/Gay 6-0 6-4

FI Doreen Irish/George Dukelow d. Evelyn Conrad/Ed Kauder 6-2 6-4
-----

January 31, Cannes, France

FI Louise Snow (US) d. Roberta Beltrame (It) 6-3 1-6 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:24 PM
Australian Championships

Dates: January 20 to 30.
Venue: Brisbane
Surface: Grass

Singles (Draw=32)

1st Round

Mary Hawton [1] d. Marjorie Gibson default
Gwen Thiele d. Shirley Lee 6-2 6-1
Lorraine Coghlan [8] d. A Beitzal default
Margot Rayson d. L Bowden 6-3 6-2
Fay Muller [4] d. Jill Strachan 6-2 6-2
Maureen McCalman d. Pat Parmenter 2-6 6-4 6-2
Thelma Long [5] d. Dorothy Linde 6-0 3-6 6-1
Beth Jones d. Ann Sheidow 3-6 6-3 6-3

Margaret Hellyer d. Zara Robinson 6-2 6-2
Daphne Seeney [6] d. Jan Shearer 6-2 6-3
Sheila Armstrong(GB) d. Val Roberts 1-6 6-2 6-4
Beryl Penrose [3] d. Shirley Anderson 6-0 6-2
Nell Hopman d. Jill Langley 7-5 6-1
Loris Nichols [7] d. Betty Bradfield 6-4 4-6 6-2
Dawn Fogarty d. Anne Lonergran 6-4 6-2
Mary Carter [2] d. Madzy Rollin Couquerque 6-4 6-2

2nd Round

Hawton [1] d. Thiele 6-1 6-1
Coghlan [8] d. Rayson 6-3 6-4
Muller [4] d. McCalman 6-1 6-3
Long [5] d. Jones 8-6 4-6 9-7

Seeney [6] d. Hellyer 3-6 6-4 6-4
Penrose [3] d. Armstrong 6-2 4-6 6-2
Nichols [7] d. Hopman 6-2 6-1
Carter [2] d. Fogarty 6-3 8-6

Quarterfinals

Hawton [1] d. Coghlan [8] 0-6 6-0 6-3
Long [5] d. Muller [4] 7-5 6-1
Seeney [6] d. Penrose [3] 6-2 6-1
Carter [2] d. Nichols [7] 6-1 7-5

Semifinals

Long[5] d. Hawton[1] 0-6 6-3 9-7
Carter[2] d. Seeney[6] 6-3 7-5

Final
Mary Carter[2] d. Thelma Long [5] 3-6 6-2 9-7

Doubles (Draw=16)

Seed note: Redick-Smith/Wipplinger were the #1 foreign seeds.

1st Round

Mary Hawton/Beryl Penrose [1] d. P Greenslade*/Dawn McCamley 6-1 6-0
Norma Ellis/Nell Hopman d. B Franklin/Mary Martin 6-4 2-6 6-2
Loris Nichols/Helen Taylor d. Joan Decker/D Wade** 6-2 6-1
Mary Carter/Jennifer Staley [3] d. Esme Ashford/Alison Hattersley 5-7 7-5 6-4

Thelma Long/Clare Proctor [2] d. Norma Marsh/A Paech 6-0 6-1
Helen Angwin/Gwen Thiele d. Gwen Bryant/Dorn Fogarty 8-6 6-2
Fay Muller/Daphne Seeney [4] d. Jennifer Edmondson/Kay Newcombe 6-1 6-2
Hazel Redick-Smith (SA)/Julia Wipplinger (SA) [1] d. Alison Baker/Barbara Warby 6-3 2-6 6-2

Quarterfinals

Hawton/Penrose [1] d. Ellis/Hopman 6-4 6-3
Nichols/L.Taylor d. Carter/Staley [3] 6-2 6-2
Long/Proctor [2] d. Angwin/Thiele 6-0 6-0
Redick-Smith/Wipplinger [1] d. Muller/Seeney [4] 6-1 6-0

Semifinals
Hawton/Penrose [1] d. Nichols/L.Taylor 6-0 6-4
Redick-Smith/Wipplinger [1] d. Long/Proctor [2] 6-1 10-8

Final
Mary Hawton/Beryl Penrose[1] d. Hazel Redick-Smith/Julia Wipplinger [1] 6-3 8-6
----------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=20)

Seeding note: Redick-Smith/Williaims [1] and Wipplinger/Segal [2] were foreign seeds.

First Round

All except byes except following pairs

Alison Baker/Cedric Mason d Alison Hattersley/W Case 6-2 7-5
Julia Wipplinger (SA)/Abe Segal (SA) [2] d Margaret O'Donnell/Warren Kennedy default
Mary Carter/Kevin Meyer d Daphne Seeney/Tony Pickard 6-2 11-9
Hazel Redick-Smith (SA)/Owen Williams (SA) [1] d J Best/J Best default

2nd Round

Thelma Long/Rex Hartwig [1] d Barbara Warby/Doug Reid 7-5 6-2
Gwen Bryant/Ross Sherriff d Jennifer Staley/John Blacklock 7-5 6-3
Wipplinger/Segal [2] d Baker/Mason 6-3 7-5
Norma Ellis/Neale Fraser [4] d Carter/Meyer 6-2 6-2

Loris Nichols/Bill Gilmour d Redick-Smith/Williams [1] default
Dawn Fogarty/Clive Wilderspin [3] d Gwen Thiele/Richard Potter 7-5 6-0
Clare Proctor/Bob Howe d Helen Angwin/John Hann 2-6 6-4 8-6
Beryl Penrose/John Bromwich [2] d Kay Newcombe/Tim Cawthorn 6-2 6-0

Quarterfinals

Long/Hartwig [1] d Bryant/Sherriff 6-2 6-4
Ellis/Fraser [4] d Wipplinger/Segal [2] 7-5 6-2
Fogarty/Wilderspin [3] d Nichols/Gilmour 7-5 6-2
Penrose/Bromwich [2] d Proctor/Howe 1-6 6-2 6-3

Semifinals
Long/Hartwig [1] d Ellis/Fraser [4] 8-6 9-7
Penrose/Bromwich [2] d Fogarty/Wilderspin [3] 1-6 6-3 6-2

Final
Thelma Long/Rex Hartwig [1] d Beryl Penrose/John Bromwich [2] 4-6 6-1 6-2
----------------------------------------------------

Draw notes:

The official Australian Open site lists Decker's partner as Dorothy Linde.
The official Australian Open site lists McCamley's partner as Margaret O'Donnell.

The official site is not 100% correct. it fails to take into account the foreign seeding used. For example, #1 foreign seed Redick-Smith is turned into the #9 seed!

L Taylor=Helen Taylor
F Martin=Mary Martin
Mrs R Baker=Alison Baker
----------------------------------------------------
Summary:

Long won her second title at the age of 35. The South African ladies, Mesdames Wiplinger and Redick-Smith were the foreign contingent that year. They reached the final of the doubles but were disappointing in the singles.Wipplinger was defeated in an early round by teenager Mary Carter while Redick-Smith after barely beating Fay Muller (she survived 3 match points) lost to reigning Australian junior champion Jenny Staley 8-10 7-5 3-6. Staley the most improved player in Australia, tore through Mary Hawton in the semifinals.Long thrashed Nell Hopman 6-0 6-0 in the quarterfinals and was too solid and experienced for Mary Carter in the semifinals.

Staley was too nervous to do herself full justice in the final. And Long gave her no chance to recover her composure, denying her the unforced errors or easy winners which might have enabled her to get back into the match. Long was like a stern headmistress as she handed out a 6-3 6-4 lesson to a disconsolate Staley.

Watching the match in his army uniform was Staley's boyfriend, Lew Hoad, on leave from national service training. Lew, after his recent victories in the Davis Cup was a national hero. His presence, and the conjecture about his relationship with Staley were said to have contributed to her inability to produce her stylish best.

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:25 PM
Week ending February 5

February 2, All India Hard Court Championships, Madras (Clay)

FI Totta Zehden (Ger) d. Inge Vogler (Ger) 6-2 6-4
-----

January 31-February 5, German Covered Courts, Cologne

QF Althea Gibson (US) d. Barbel Ahlert 6-2 6-2
QF Suzanne Schmidt (Fr) d. Lisa Gram Andersen (Den) 6-4 6-4
QF Erika Vollmer (Ger) d. Pags 6-0 6-4
QF Christiane Mercelis (Bel) d. Sovleig Gustafsson (Swd) 10-8 6-2

SF Gibson d. Schmitt 6-2 6-2
SF Mercelis d. Vollmer 6-1 1-6 9-7

FI Gibson d. Mercelis 4-6 6-3 6-2

Doubles
SF Gibson/Schmitt d. Mercelis/Vollmer 6-4 6-4
SF Solveig Gustafsson (Swd)/Lisa Gram Andersen (Den) d. Barbel Ahlert/Eva Fuchs 3-6 6-1 6-2

DF Gibson/Schmitt d. Gustafsson/Gram Andersen 6-4 6-0

XD Gibson/Hugh Stewart (US) d. Vollmer/Jean Borotra 6-8 6-2 6-1
-----

February 6, Austin Smith, Ft. Lauderdale, Florida

QF Marilyn Stock d. Lynn Kernwein 6-3 6-2
QF Gretchen Sommerfield d. Duce Vandenbosch 6-0 6-1
QF Margaret Babbitt d. Yolanda Huszty 6-0 6-1
QF Lois Osten d. Ann Verity 6-2 6-2

SF Stock d. Sommerfield 6-2 6-4
SF Osten d. Babbitt 6-3 6-1

FI Stock d. Osten 6-0 6-3

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:25 PM
Week ending February 12

February 3-12, French Covered Courts, Coubetin, Paris

Preliminary Round
Annie Soisbault d. Andree Varin 6-2 6-3
Doreen Spiers (GB) d. Raymonde Gimault 6-4 6-1

1R Aline Nenot d. Florence de la Courtie 3-6 6-1 6-1
1R Soisbault d. Pat Edwards (GB) w.o.
1R Spiers d. Broniche 6-3 6-4
1R Angele Salvet d. Colette Monnot 6-8 6-3 6-1
1R Jacqueline Berson d. Jacqueline Patorni 9-11 6-1 6-4
1R Maud Galtier d. Elaine Launay 6-3 6-2
1R Odile Marie Bouchet d. Francoise Lemal 8-6 5-7 8-6
1R Mytil Dubois d. Michele Bourbonnais 8-6 4-6 9-7

2R Althea Gibson (US) d. Anne Marie Seghers 6-2 6-2
2R Anne Shilcock d. Soisbault 6-1 6-3
2R Dubois d. Jacqueline Kermina 6-3 6-0
2R Ginette Bucaille d. Salvet 6-1 1-6 6-2
2R Susan Chatrier d. Spiers 6-4 6-4
2R Galtier d. Suzanne Schmitt 6-4 2-6 9-7
2R Angela Buxton (GB) d. Berson 6-1 6-8 6-0

QF Gibson d. Seghers 6-2 6-2
QF Shilcock d. Dubois 7-5 6-0
QF Chatrier d. Bucaille 6-3 6-1
QF Buxton d. Galtier 6-3 6-1

SF Gibson d. Shilcock 6-2 6-4
SF Buxton d. Chatrier 2-6 6-4 6-4

FI Gibson d. Buxton 6-2 8-6

Doubles
SF Gibson/Buxton d. Bucaille/Schmitt 6-3 6-3
SF Shilcock/Chatrier d. Galtier/Seghers 4-6 6-3 6-2

DF Gibson/Buxton d. Shilcock/Chatrier 6-2 6-3

Mixed Doubles
SF Buxton/Torsten Johansson (Swd) d. Shilcock/Marcel Bernard 4-6 6-2 9-7
SF Gibson/Hugh Stewart (US) d. Spiers/Kurt Nielsen (Den) 6-3 6-3

FI Buxton/Johansson d. Gibson/Stewart 4-6 7-5 6-3
-----

February 12, South Florida West Palm Beach

1R Ann Verity d. Jane Feise 6-2 6-1
1R Jeanne Teslof d. Frances Farrar 6-3 6-2

QF Lois Osten d. Verity 6-2 4-6 6-4
QF Teslof d. Ann Bagge (Den) 7-9 6-2 6-3
QF Nancy Morrison Montgomery d. Joan Woodberry 6-1 6-0

SF Shirley Fry d. Osten 6-1 6-2
SF Montgomery d. Teslof 6-4 6-0

FI Fry d. Montgomery 6-1 6-1

Mixed Doubles
SF Fry/Bob Howe (Aus) Montgomery/Gruner 6-2 6-2
SF Bagge/Armando Vieira (Bra) d. Osten/Gus Peeples 6-0 6-2

FI Fry/Howe d. Bagge/Vieira 6-2 6-1
-----

February 12, Shadow Mountain Invitation, Palm Springs, California

QF Beverley Fleitz d. Julie Copeland 6-3 6-3
QF Nancy Kiner d. Sally Moore 6-1 6-2
QF Mimi Arnold d. Lorna Raymond 6-0 6-2
QF Darlene Hard d. Dodo Cheney 2-6 6-1 6-1

SF Fleitz d. Kiner 6-2 6-3
SF Hard d. Arnold 6-2 6-3

FI Fleitz d. Hard 6-4 6-1

Mixed Doubles
QF Hard/Bob Perry d. Raymond/John Fleitz 6-1 6-2
QF Cheney/Bobby Delgado d. Copeland/Roger Werksman 6-3 6-1
QF Kiner/Ed Atkinson d. Moore/Stewart 6-1 6-3
QF Arnold/Greg Grant d. Neilson/Earl Baumgardner 6-4 6-4

SF Cheney/Delgado d. Hard/Perry 6-1 6-0
SF Kiner/Atkinson d. Arnold/Grant 6-3 6-4

FI Kiner/Atkinson d. Cheney/Delgado 6-3 6-3
-----

February 12, Zerlendi Cup, Alexandria, Egypt

FI Moon Eman d. T. Hussussain 6-1 ?-?

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:26 PM
Week ending February 19

February 14-19, Tennis Club Lyon Georges Cozon Cup, Lyon, France

QF Althea Gibson (US) d. M. Giraud 6-3 6-1
QF Josefa de Riba (Sp) d. Myrtil Dubois 8-10 8-6 8-6
QF Doreen Spiers (GB) d. Maud Galtier 7-5 7-5
QF Anne Marie Seghers d. D. Dolard 6-2 4-6 6-1

SF Gibson d. de Riba 6-1 6-0
SF Spiers d. Seghers 6-4 6-4

FI Gibson d. Spiers 6-2 6-2

Doubles
SF de Riba/Spiers d. Dubois/Galtier 6-4 6-3
SF Gibson/Seghers d. Cochet/Lemasson 6-2 6-1

FI Gibson/Seghers d. de Riba/Spiers 6-? 6-2

Mixed Doubles
SF Dubois/Budge Patty (US) d. Galtier/Francois Garnero 6-3 6-1
SF Gibson/Sven Davidson (Swd) d. Seghers/Michel Lemasson 6-3 6-3

FI Gibson/Davidson d. Dubois/Patty 6-4 6-2
-----

Circa mid-February, International Philippines Championships, Manila, Philippines

FI: Deideira Ampon d. Mary Lou Ang 6-2, 6-2

DF: Deideira Ampon/Mary Lou Ang d. Mrs Catherine Checkett/Mrs J. Rios 6-2, 6-1
-----

February 19, Florida State Open, Orlando

QF Ann Bagge (Den) d. Cecilia Narvaez 6-3 6-2
QF Joan MacClelland d. Leigh Hay 7-5 4-6 6-0
QF Nancy Highsmith d. Barbare Arend 6-1 6-0
QF Nancy Corse d. Carol Prosen 6-4 6-2

SF Bagge d. MacClelland 2-6 7-5 14-12
SF Corse d. Highsmith 6-1 6-2

FI Bagge d. Corse 6-2 6-2

Mixed Doubles
QF Bagge/Armando Vieira (Bra) d. Mary Ann Weil/Bill Behrman 6-1 6-0
QF Corse/Guy Filosof d. Hay/George Longshore 6-1 6-3
QF Bea Curry/Don Platt (Can) d. MacClelland/Vicente Antonetti (P.R.) 6-3 6-2
QF Highsmith/Ben Sobieraj d. Prosen/Luis Vieira (Bra) 6-3 6-3

SF Bagge/A. Vieira d. Corse/Filisof 6-4 7-5
SF Highsmith/Sobieraj d. Curry/Platt 6-3 6-8 8-0

FI Bagge/A. Vieira d. Highsmith/Sobieraj 11-9 4-6 6-4
-----

February 18, Brooklyn Indoors, Brooklyn, New York, US

1R Margaret Stark d. Florence Blanchard 6-4 3-6 6-4
1R Sue Geller d. Marian Roller 6-0 8-6
1R Eleanor Blair d. Millicent Miller 7-5 6-3

QF Dorothy Head Knode d. Mrs. Morton Stone 6-0 6-0
QF Jean Eckhardt d. Wendy Stone 6-1 6-0
QF Stark d. Geller w.o.
QF Carole Wright d. Blair 6-3 6-0

SF Knode d. Eckhardt 6-0 6-0
SF Wright d. Stark 6-0 6-1

FI Wright d. Knode 6-3 9-7

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:26 PM
Week ending February 26

February 18-26, Ceylon Championships, Colombo

FI Inge Vogler (Ger) d. Totta Zehden (Ger) 9-7 2-6 8-6

DF Vogler/Zehden d. Christobal Fonseka/D. Wijewardene 6-2 10-8

XD Bernard L. Pinto/Totta Zehden (GER) d. Donald Foneska/Inge Vogler (GER) 6-2 9-7
-----

February 20-26, Gallia Lawn Tennis Championships,Cannes, France [Clay]

2R Pat Hird (GB) d. Josefa de Riba (Sp) 6-3 9-11 6-2
2R Edda Buding d. Anna Santini (It) 6-3 6-1
2R Louise Snow (US) d. N. Arguilles (Sp) 6-0 6-1
2R Nicla Migliori (It) d. Pat Edwards (GB) 6-1 6-0
2R Ilse Buding (Ger) d. Marian Craig-Smith (GB) 7-5 4-6 6-3

QF Althea Gibson (US) d. Amaya De Belaustegoitia (Mex) 6-1 6-0
QF Hird d. E. Budding 6-4 6-1
QF Snow d. Migliori 3-6 6-3 11-9
QF Shirley Bloomer (GB) d. I. Buding 6-8 6-4 6-3

SF Gibson d. Hird 6-2 6-2
SF Bloomer d. Snow 3-6 6-4 6-2

FI Gibson d. Bloomer 6-2 6-2
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:26 PM
Week ending March 4

Ends March 4, El Panama Championships

1R Shirley Fry (US) d. Barbara Bradley (US) 6-2 6-4
1R Karol Fageros (US) d. Connie Clifton Ball (US) 1-6 6-0 6-3
1R Yola Ramirez (Mex) d. June Stack (US) 6-2 6-2
1R Dorothy Watman Levine (US) d. Nancy Montgomery 7-5 6-3

SF Fry d. Fageros 6-0 6-1
SF Ramirez d. Watman 6-1 8-6

FI Fry d. Ramirez 6-4 6-1

Mixed Doubles
1R Fry/Bob Howe (Aus) d. Bradley/Dryer 6-0 7-5
1R Fageros/Sidney Schwartz (US) d. Montgomery/Reynaldo Garrido (Cub) 7-5 6-3
1R Ramirez/Mario Llamas (Mex) d. Stack/Jimmy Gan (Ino) 6-2 6-4
1R Levine/Tom Brown (US) d. Ball/Lonnie Jordan 6-2 6-1

SF Fry/Howe d. Fageros/Schwartz 6-1 6-2
SF Ramirez/Llamas d. Levine/Brown 7-5 3-6 7-5

FI Fry/Howe d. Ramirez/Llamas 7-5 8-6
-----

February 27-March 3, Riviera Championships, Menton, France [Clay]

2R Shirley Bloomer (GB) d. Anna Santini (It) 6-1 6-0
2R Marian Craig Smith (GB) d. Patience Thompson (GB) 6-1 6-0
2R Josefa de Riba (Sp) d. J. Mouret 6-0 6-1
2R Nicla Migliori (It) d. A. Garriga Nogues 6-1 6-1
2R Ilse Buding (Ger) d. Pat Edwards (GB) 6-0 6-0
2R Louise Snow (US) d. N. Arguilles (Sp) 6-1 6-0
2R Pat Hird (GB) d. Amaya de Belaustegoitia (Mex) 6-0 6-3

QF Bloomer d. Craig-Smith 6-4 6-1
QF de Riba d. Migliori 2-6 6-4 6-4
QF Edda Buding d. Snow 6-2 6-4
QF I. Buding (Ger) d. Hird 6-4 6-1

SF Bloomer d. de Riba 6-4 6-3
SF I. Buding d. E. Buding 6-0 8-6

FI Bloomer d. I. Buding 7-5 6-4

DF Bloomer/Snow d. Buding/Buding 9-7 6-4

MX Bloomer/Donald Black (Rho) d. Gloria Butler (US)/Tony Vincent (US) 6-3 6-3
-----

March?, Heliopolis Open, Heliopolis, Egypt

SF Betsy Abbas d. E. Smith 6-0 6-2
SF Mrs. Kypreou d. A. Zmokhol 6-3 9-7

FI Abbas d. Kypreou 2-6 6-4 6-1

Mixed Doubles
SF Abbas/Adly Shafei d. Hara/Marsaf 6-2 6-1
SF Moon Eman/Ismail Adel d. M. Doumar/Badr-el-Din El Sayed 11-9 8-6

FI Abbas/Shafei d. Eman/Adel 6-1 6-0

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:26 PM
Week ending March 11

March 5-11, Colombia International Championships, Barranquilla [Grass]

1R June Stack (US) d. Anne Bagge (Den) 6-0 3-6 7-5

QF Shirley Fry (US) d. June Stack (US) 6-2 6-1
QF Karol Fageros (US) d. Barbara Bradley (US) 6-1 6-3
QF Dorothy Watman Levine (US) d. Connie Clifton Ball (US) 6-3 0-6 6-3
QF Nancy Morrison Montgomery (US) d. Yola Ramirez (Mex) 6-3 4-6 7-5

SF Fry d. Fageros 6-1 6-2
SF Levine d. Montgomery 6-1 6-2

FI Fry d. Levine 6-4 6-2

Doubles
SF Fry/Montgomery d. Bagge/Bradley 6-3 6-1
SF Ramirez/Levine d. Hall/Fageros 6-4 6-3

DF Fry/Montgomery d. Ramirez/Levine 6-4 7-5

Mixed Doubles
QF Fry/Vic Seixas (US) d. Ball/Reynaldo Garrido (Cub) 6-1 6-2
QF Fageros/Tom Brown (US) d. Bagge/Ulf Schmidt (Swd) 6-4 6-0
QF Montgomery/Bob Howe (Aus) d. Levin/Herb Flam (US) w.o.
QF Ramirez/Mario Llamas (Mex) d. Bradley/Armanod Vieira (Bra) 6-4 5-7 6-3

SF Fry/Seixas d. Fageros/Brown 6-4 6-1
SF Montgomery/Howe d. Ramirez/Llamas w.o.

FI Fry/Seixas d. Montgomery/Howe 6-1 6-4
-----

March 5-11, Beaulieu, France [Clay]

QF Shirley Bloomer (GB) d. Pat Hird (GB) 6-1 6-1
QF Edda Buding (Ger) d. Louise Snow (US) w.o.
QF Ilse Buding (Ger) d. Barbel Ahlert (Ger) 6-3 6-0
QF Marian Craig Smith (GB) d. Maria Weiss (Arg) w.o.

SF Bloomer d. E. Buding 6-4 7-5
SF I. Buding d. Craig Smith 7-5 6-4

FI I. Buding d. Bloomer 3-6 6-1 6-4

DF Bloomer/Snow d. Craig Smith/Hird 7-5 6-2

MX E. Buding/Andres Gimeno (Sp) d. Bloomer/Donald Black (Rho) 4-6 7-5 8-6
-----

March 2-11, Championships of Egypt, Cairo

QF Althea Gibson (US) d. A. Zmokhol 6-1 6-2
QF Jennifer Staley Hoad (Aus) d. Kinghorn 6-1 4-6 6-2
QF Betsy Venter Abbas d. Andree Eid 6-0 6-1
QF Angela Mortimer (GB) d. Duprez 6-1 6-1

SF Gibson d. Hoad 6-0 6-2
SF Mortimer d. Abbas 6-2 6-2

FI Mortimer d. Gibson 6-0 6-1

DF Gibson/Abbas d. Mortimer/Hoad 6-3 7-5

Mixed Doubles
SF Gibson/Sven Davidson (Swd) d. Hoad/Lew Hoad (Aus) 6-3 6-3
SF Mortimer/Roger Becker (GB) d. Abbas/Orlando Sirola (It) 8-10- 6-1 6-2

FI Gibson/Davidson d. Mortimer/Becker 6-0 6-4
-----

March 8-12, Tennis Club Des Flandres, Roubaix, France (Indoors)

SF Christiane Mercelis (Bel) d. Jacqueline Kermina (Fr) 6-3 6-0
SF Erika Vollmer (Ger) d. Watine (Bel) 6-0 6-3

FI Mercelis d. Vollmer 6-8 6-3 6-3

MX Mercelis/Marcel Bernard d. Kermina/Francis Nys 6-1 6-3
-----

March 9-11, La Jolla Beach Invitation, Calif, US

1R Beverly Baker Fleitz d. Pat O'Connell 6-0 6-1
1R Nancy Armor d. Diane Wootton 1-6 6-3 7-5
1R Mary Ann Mitchell d. Karen Hantze 7-5 2-6 6-2
1R Dodo Bundy Cheney d. Lorna Raymond 8-6 6-1
1R Mimi Arnold d. Donna Smith 6-0 6-4
1R Sally Moore d. Kathy Chabot 6-0 6-0
1R Jackie Tegland d. Jane Keeney 6-2 7-5
1R Pat Canning Todd d. Jeanine Pearce 6-0 6-0

QF Fleitz d. Armor 6-0 6-1
QF Cheney d. Mitchell 7-5 6-2
QF Arnold d. Moore 6-1 6-1
QF Todd d. Tegland 6-1 6-2

SF Fleitz d. Cheney 7-9 6-3 3-2 ret.
SF Arnold d. Todd 6-4 7-5

FI Fleitz d. Arnold 6-3 6-3

Doubles
QF Cheney/Hantze d. O'Connell/Pappert 6-1 8-6
QF Smith/Snow d. Moore/Raymond 7-5 6-1
QF Todd/Keaney d. Pierce/Chabot 6-1 6-1
QF Lareau/Armor d. Tegland/Wootton 6-4 4-6 6-3

SF Cheney/Hantze d. Smith/Snow 6-2 5-7 6-4
SF Todd/Keaney d. Lareau/Armor 4-6 6-4 7-5

FI Todd/Keaney/Cheney/Hantze 6-1 6-2

Mixed Doubles
QF Moore/Earl Baumgardner d. Mitchell/Ed Atkinson 6-3 6-4
QF Fleitz/John Fleitz d. Pappert/Joaquin Reyes (Mex) 6-2 6-0
QF Tegland/Mike Green d. O'Connell/Roger Werksman 6-1 6-3
QF Arnold/Pancho Contreras (Mex) d. Smith/Greg Grant 6-4 6-2

SF Fleitz/Fleitz d. Moore/Baumgardner 6-3 6-3
SF Tegland/Green d. Arnold/Contreras 4-6 6-3 6-2

FI Fleitz/Fleitz d. Tegland/Green 6-4 6-3
-----

March 12, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Maureen McCalman d. Betty Ruffin 6-4 6-1
-----

Date unknown, Alexandria (local tournament)

FI Suzanne Mathieu d. Moon Eman 8-6 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:27 PM
Week ending March 18

March 12-16, US Indoors, Chestnut Hill, Massachussets
Venue: Longwood Covered Courts

1R Nancy O'Connell d. Marjorie Fremont Smith 7-5 9-7
1R Pat Sullivan d. Phyllis Sagansky 6-3 3-6 6-2
1R Ruth Jeffery d. Mrs. B.S. Ridgeley 6-1 6-0
1R June Stack d. Sheila Maroshick 7-5 6-0
1R Nancy Norton d. Flo Blanchard 6-0 6-3
1R Jean Eckhardt d. Edythe McGoldrick 6-3 1-6 8-6
1R Mary Richards d. Jean Mccormick 6-1 6-2

2R Lois Felix d. Sullivan 6-8 6-1 6-2
2R Mrs. Frank Wilson d. Virginnia Connolly 6-3 6-3
2R Baba Lewis d. O'Connell 2-6 6-2 8-6
2R Jeffery d. Sullivan 6-2 6-0
2R Stack d. Norton 6-0 6-1
2R Richards d. Eckhardt 1-6 6-4 6-0
2R Katharine Hubbell d. Dorothy Hills w.o.
2R Norma Harris d. Mildred Thornton w.o.

QF Felix d. Wilson 6-2 6-2
QF Lewis d. Jeffery 6-2 6-0
QF Stack d. Richards 6-1 6-3
QF Hubbell d. Harris 6-1 6-1

SF Felix d. Lewis 6-0 6-3
SF Stack d. Hubbell 6-1 6-3

FI Felix d. Stack 9-7 9-7

Doubles
1R O'Connell/Sagansky d. Richardson/McGoldrick 6-4 6-1
1R Helen Pedersen Rihbany/Joan Ross-Dilley d. Blanchard/Exkhardt 6-3 6-2
1R Felix/Hubbell d. Charlotte Alling/Maroschick 6-1 6-1
1R Wilson/Fremont-Smith d. M. Sayres/S. Buck 6-0 6-0

QF Jeffery/Midge Buck d. Connolly/Harris 6-4 6-3
QF Rihbany/Ross-Dilley d. O'Connell/Sagansky 6-2 6-3
QF Felix/Hubbell d. Wilson/Fremont-Smith 6-1 6-1
QF Lewis/Stack d. Sullivan/Sullivan 8-6 6-4

SF Jeffery/Buck d. Rihbany/Ross-Dilley 6-3 6-1
SF Felix/Hubbell d. Lewis/Stack 6-4 6-4

FI Felix/Hubbell d. Jeffery/Buck 3-6 6-1 6-3

MX Jeffery/Art Hobbs d. Felix/Mike Blanchard 6-1 6-0
-----

Mid March? Auckland Invitation, New Zealand

2R Mary Hawton (Aus) d. Pat Catley 6-0 6-1
2R Elaine Becroft d. ?
2R Sonia Cox d. Fay Lobb 6-3 6-4
2R Sheila Armstrong (GB) d. Jill Glenie 6-3 6-1
2R Judy Burke Tinnock d. Rosemary Bulleid (GB) 2-6 6-3 7-5
2R Pat Nettleton d. ?
2R Ruia Morrison d. Jill Emery 6-1 -62
2R Thelma Long (Aus) d. Heather Robson 6-0 6-2

QF Hawton d. Becroft 6-3 7-5
QF Armstrong d. Cox 6-3 6-4
QF Tinnock d. Nettleton 6-2 6-2
QF Long d. Morrison 6-3 6-0

SF Hawton d. Armstrong 6-0 2-6 7-5
SF Long d. Tinnock 1-6 6-2 6-4

FI Hawton d. Long 8-6 10-8

Doubles
1R Long/Hawton d. Morrison/Nettleton 6-3 8-6
1R Cox/Robson d. Glennie/Emery 6-1 8-6
1R Bulleid/Armstrong d. Catley/Lobb 6-4 6-4

SF Long/Hawton d. Cox/Robson 6-0 10-8
SF Tinnock/Becroft d. Bulleid/Armstrong 6-3 6-3

DF Long/Hawton d. Tinnock/Becroft 6-2 6-4
-----

March 12-18, Racquet Club Invitation, Miami Beach [Clay]

QF Yola Ramirez (Mex) d. Jeanne Teslof 6-2 6-2
QF Anne Bagge (Den) d. Sue Bralower 6-2 6-2
QF Barbara Bradley d. Barbara Mitchell 6-1 6-1
QF Karol Fageros d. Lois Miller 6-2 6-2

SF Ramirez d. Bagge 6-1 6-2
SF Bradley d. Fageros 6-2 8-6

FI Ramirez d. Bradley 7-5 6-2
-----

March 12-18, Carlton Club, Cannes [Clay]

1R Hella Strecker (Ast) d. Annalissa Bellani (It) 6-2 6-4

2R Shirley Bloomer (GB) d. Marian Craig Smith (GB) 6-0 6-4
2R Louise Snow (US) d. Rousselet 6-1 6-1
2R Michele Bourbonnais d. Francine Isaac (Bel) 6-1 6-2
2R Edda Budding (Ger) d. Christiane Mercelis (Bel) 4-6 6-3 6-4
2R Ingrid Metzner (Bra) d. Pat Edwards (GB) 6-2 6-1
2R Strecker d. N. Koller (Ger) 6-3 6-4
2R Pat Hird (GB) d. Florence de la Courtie 6-1 3-6 6-1
2R Ilse Buding (Ger) d. Colette Monnot 6-3 6-3

QF Bloomer d. Snow 6-0 6-2
QF E. Buding d. Bourbonnais 7-5 7-5
QF Metzner d. Strecker 6-0 6-2
QF I. Buding d. Hird 7-5 9-7

SF Bloomer d. E. Buding 6-2 0-6 9-7
SF I. Buding d. Metzner 4-6 6-3 6-1

FI Bloomer d. I. Buding 6-3 6-2

DF Mercelis/Metzner d. Bloomer/Snow 6-2 1-6 6-3

MX Bloomer/Don Black (Rho) d. Elizabeth Broz (Ast)/Freddie Huber (Ast) 6-2 9-7
-----

March 18, Azur Sport, Asnieres, Fr

SF Ginette Bucaille d. Nelly Lampe 6-1 6-2
SF Francoise Lemal d. Odile Marie Bouchet 6-4 6-3

FI Bucaille d. Lemal 6-1 6-3

March 20, Warsaw vs. Copenhagen, Warsaw, Pol

Warsaw d. Copenhagen 11-3
Jadwiga Jedrzejowska (W) d. Lisa Gram Andersen 6-4 7-5
Zuzana Rychkowna (W) d. Milly Vagn Nielsen 6-2 6-4
Jedrzejowska/Rychkowna (W) d. Andersen/Nielsen 6-2 6-4
Nielsen/Bent Poulsen (C) d. Rychkowna/Bogdan Maniewski 6-8 10-8 7-5
Jesrzejowska/Josef Piatek (W) d. Andersen/Soren Hojberg 3-6 10-8 6-2

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:27 PM
Week ending March 25

March 19-24, Danish Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Wood)

FI: Else Schmidt d. Milly Vagn-Nielsen 6-2, 6-4

DF: Lisa Gram-Andersen/Vera Johansen d. Else Schmidt/Milly Vagn-Nielsen 8-6, 6-2

XDF: Erik Bjerre/Eva Munthe-Fog d. Henning Wiig/Else Schmidt 6-2, 4-6, 6-2
-----

March 16-25, International Championships of Alexandria, Egypt

QF Althea Gibson (US) d. T. Hussassian 6-1 6-1
QF Betsy Abbas d. E. Smith 6-26 -2
QF Jenny Staley Hoad (Aus)d. Andree Eid 6-4 6-3
QF Angela Mortimer (GB) d. ???

SF Gibson d. Abbas 6-2 6-4
SF Mortimer d. Hoad 8-6 6-0

FI Mortimer d. Gibson 6-3 6-4

Doubles
FI Gibson/Abbas d. Mortimer/Hoad 6-3 6-1

Mixed Doubles
QF Mortimer/Roger Becker (GB) d. Mathieu/Adel Ismail 6-2 6-1

SF Mortimer/Becker d. Hoad/Lew Hoad (Aus) 3-6 9-7 6-1
SF Abbas/Jack Arkinstall (Aus) d. Gibson/Bob Perry (US) 4-6 6-3 6-3

FI Mortimer/Becker d. Abbas/Arkinstall 5-7 6-2 6-3
-----

March 19-25, Caribe Hilton, San Juan, Puerto Rico

1R Anne Bagge (Den) d. Diane Bea Hie 6-4 4-6 6-3
1R Karol Fageros d. Maggie Pasarell 6-0 6-1
1R Helen Pedersen Rihbany d. Cindy Golbert 6-3 10-8
1R Barbara Bradley d. Fina Cabrera 6-1 6-0
1R Betty Rosenquest Pratt d. Dora Pasarell 6-3 6-0

2R Shirly Fry d. Grace Valdes w.o.
2R Lois Felix d. Pat Shaffer 6-3 8-6
2R Fageros d. Bagge 6-0 6-2
2R Darlene Hard d. Baba Madden Lewis 6-0 6-0
2R Dottie Head Knode d. Rihbany 6-1 6-0
2R Yola Ramirez (Mex) d. Kay Hubbell 6-4 6-2
2R Bradley d. Pratt 7-5 5-7 6-2
2R Mimi Arnold d. Jean Clarke 8-6 9-7

QF Fry d. Felix 6-1 6-2
QF Fageros d. Hard 6-4 0-6 6-2
QF Ramirez d. Knode 6-3 6-4
QF Arnold d. Bradley 6-4 6-4

SF Fry d. Fageros 6-2 6-3
SF Arnold d. Ramirez 6-3 4-6 6-3

FI Fry d. Arnold 3-6 6-3 6-4

Doubles
1R Arnold/Lewis d. Colbert/Cabrera 6-0 6-2
1R Ramirez/Fageros d. Bagge/Bradley 4-6 6-1 9-7

QF Fry/Pratt d. Pasarell/Pasarell 6-2 6-4
QF Felix/Hubbell d. Arnold/Lewis 6-1 3-6 6-4
QF Head Knode d. Rihbany/Valdes 6-1 6-1
QF Shaffer/Clark d. Ramirez/Fageros 3-6 6-4 6-1

SF Fry/Pratt d. Felix/Hubbell 9-11 6-1 6-4
SF Head/Knode Shaffer/Clark 6-0 6-1

FI Hard/Knode d. Fry/Pratt 6-1 6-1
-----

March 19-25, Cannes Lawn Tennis Club, France [Clay]

2R Shirley Bloomer (GB) d. Barbel Ahlert (Ger) 7-5 6-3
2R Jacqueline Kermina d. Jenny Wienese (Neth) 6-3 6-2
2R Ilse Buding (Ger) d. ??
2R Christiane Mercelis (Bel) d. O'Donnell (Irl) 6-2 6-3
2R Louise Snow (US) d. Ingrid Metzner (Bra) 7-5 6-3
2R Ginette Bucaille d. Monique Pouchain (Bel) 6-0 6-1
2R Pat Hird (GB) d. Pat Edwards (GB) 6-4 6-2
2R Edda Buding (Ger) d. Poucette Coessens (Bel) 6-1 6-3

QF Bloomer d. Kermina 6-3 6-3
QF Mercelis d. I. Buding 4-6 6-2 6-3
QF Snow d. Bucaille 6-2 6-4
QF E. Buding d. Hird 6-3 6-3

SF Bloomer d. Mercelis 6-3 3-6 6-0
SF E. Buding d. Snow 6-2 6-4

FI Bloomer d. E. Buding 6-4 4-6 6-4
-----

March 26, Queensland Hard Court Championships, Brisbane, Australia

FI: Fay Muller d. Shirley Lee 6-2 6-3
-----

March 25, Tracy Championships, Tracy, California, US

1R Barbara Lum d. Connie Wilford 6-3 7-5

QF June Fitzpatrick (Irl) d. Shirley Krikorian 6-2 6-1
QF Lum d. Helen Hampton 6-3 6-2
QF Barbara Holden d. Ruth Giger 6-2 4-6 7-5
QF Reolia Countee d. Marge Ohlandt 6-3 3-6 10-8

SF Fitzpatrick d. Lum w.o.
SF Holden d. Countee 7-5 6-3

FI Fitzpatrick d. Holden 6-2 6-0

Mixed Doubles
QF J. Bors/Jerry DeWitts d. Krikorian/Chet Bulwa 5-7 8-6 8-6

SF Barbara Benigni/Jim Frolik d. Bors/DeWitts 6-4 6-4
SF Wilford/Wally Vickery d. Countee/Harold Mitchell w.o.

FI benigni/Frolik d. Wilford/Vickery 7-5 6-4

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:27 PM
Week ending April 1

March 26 - April 1, Caribbean Champbionships, Montego Bay, Jamaica [Grass]

1R Shirley Fry (US) d. Anne Bagge (Den) 6-1 6-0
1R Lois Felix (US) d. Rosalie Fox 6-0 6-0
1R Yola Ramirez (Mex) d. Barbara Bradley (US) 6-2 7-5
1R Betty Rosenquest Pratt d. Kay Hubbell (US) 6-3 6-2
1R Darlene Hard (US) d. Jean Olmstead (US) 6-0 6-1
1R Mimi Arnold (US) d. S. Hart 6-0 6-0
1R Karol Fageros (US) d. Mrs. C. S. Johnstone 6-4 6-1
1R Dottie Head Knode (US) d. Flo Blachard (US) 6-0 6-0

QF Fry d. Felix 5-7 6-3 6-4
QF Pratt d. Ramirez 6-1 6-3
QF Hard d. Arnold 6-3 6-1
QF Knode d. Fageros 6-1 6-3

SF Fry d. Pratt 6-8 6-3 6-1
SF Knode d. Hard 6-2 6-8 6-3

FI Fry d. Knode 6-4 6-4

Doubles
1R Fry/Pratt d. Bagge/Blanchard 6-2 6-1
1R Fageros/Ramirez d. Prizer/Olmstead 6-1 6-1
1R Hard/Knode d. Johnstone/Fox 6-1 6-0
1R Hubbell/Felix d. Arnold/Bradley 6-1 6-2

SF Fry/Pratt d. Fageros/Ramirez 6-2 4-6 6-2
SF Hard/Knode d. Hubbell/Felix 6-1 4-6 6-3

FI Fry/Pratt d. Hard/Knode 6-3 6-3

Mixed Doubles
1R Fry/Bob Howe (Aus) d. Fox/Dean Mathey (US) 6-2 6-1
1R Felix/Reynaldo Garrido (Cub) d. Hubbell/Armstrong 6-1 6-4
1R Knode/Charles Masterson (US) d. Johnstone/Mervyn Morris 6-2 6-1
1R Ramirez/Ulf Schmidt (Swd) d. Prizer/john Prizer (US) 6-3 6-2
1R Hard/Vic Seixas (US) d. Bradley/Hart 6-1 6-1
1R Bagge/Armando Vieira (Bra) d. Hart/Dunning 6-3 6-2
1R Fageros/Pratt d. Arnold/Bob Bedard (Can) 4-6 6-3 6-3
1R Pratt/Hal Burrows (US) d. Blanchard/Mike Blanchard (US) 6-1 6-3

QF Fry/Howe d. Felix/Garrido 6-4 6-4
QF Ramirez/Schmidt d. Knode/Masterson w.o.
QF Hard/Seixas d. Bagge/Vieira 6-0 6-8 7-5
QF Pratt/Burrows d. Fageros/Pratt w.o.

SF Fry/Howe d. Ramirez/Schmidt 6-1 5-7 6-1
SF Hard/Seixas d. Pratt/Burrows 8-6 6-3

FI Fry/Howe d. Hard/Seixas 6-4 (one set final)
-----

March 24-April 2, Championships of Monaco, Monte Carlo [Clay]

1R Althea Gibson (US) d. Aline Nenot (Fr)6-2 6-1
1R Ingrid Metzner (Bra) d. Totta Zehden (Ger) w.o.
1R Jenny Staley Hoad (Aus) d. Anna Santini (It) 6-0 8-6
1R Silvana Lazzarino (It) d. Jacqueline Patorni (Fr) 6-3 17-15
1R Maud Galtier (Fr) d. Jenny Wienese (Neth) 6-1 6-1
1R Nicla Migliori (It) d. Doreen Spiers (GB) 6-3 6-3
1R Suzanne Schmitt Le Besnerais (Fr) d. Monique Leloup (Fr) 6-1 8-6
1R Edda Buding (Ger) d. Colette Monnot (Fr) 6-1 7-5
1R Christiane Mercelis (Bel) d. Jacqueline Rees Lewis (Fr) 6-1 6-2
1R Anne Marie Seghers (Fr) d. Louise Snow (US) 6-2 6-4
1R Angele Salvet (Fr) d. Pat Hird (GB) 7-5 3-6 6-1
1R Ginette Bucaille (Fr) d. M. Koller (Ger) 7-5 6-4
1R Ilse Buding (Ger) d. Andree Varin (Fr) 6-3 6-1
1R Jacqueline Kermina (Fr) d. Marcie Lacy (GB?) 6-4 6-3
1R Maria Weiss (Arg) d. Michele Bourbonnais 6-4 6-3
1R Shirley Bloomer (GB) d. Barbel Ahlert (Ger) 6-4 6-3

2R Gibson d. Metzner 6-0 6-2
2R Lazzarino d. Hoad 8-6 6-4
2R Migliori d. Galtier 6-06 -2
2R E. Buding d. Le Besnerais 6-2 4-6 6-2
2R Mercelis d. Seghers 6-0 6-2
2R Bucaille d. Salvet 6-4 6-3
2R I. Buding d. Kermina 6-2 6-8 8-0
2R Bloomer d. Weiss 6-1 6-1

QF Gibson d. Lazzarino 6-2 6-2
QF E. Buding d. Migliori 8-6 7-5
QF Mercelis d. Bucaille 6-4 6-2
QF Bloomer d. I. Buding 6-2 6-3

SF Gibson d. E. Buding 6-2 6-2
SF Bloomer d. Mercelis 6-2 6-4

FI Gibson d. Bloomer 6-4 6-4

Doubles (Iliffe Trophy)
QF Bloomer/Hird d. Bucaille/Schmidt 6-4 6-2
QF Gibson/Snow d. Mercelis/Coessens 6-3 6-1

SF Bloomer/Hird d. Buding/Buding 3-6 6-2 6-3
SF Gibson/Snow d. Galtier/Seghers

FI Bloomer/Hird d. Gibson/Snow 6-3 7-5

Mixed Doubles
QF Elizabeth Broz (Ast)/Freddie Huber (Ast) d. Seghers/Jean Moreau (Bel) 6-1 6-1
QF Patorni/Jiri Javorsky (Cz) d. Hoad/Lew Hoad (Aus) 2-6 7-5 6-3
QF Gibson/Tony Vincent (US) d. de la Courtie/Marc Lasry 6-0 6-2
QF Bloomer/Gardnar Mulloy (US) d. Weiss/Andres Gimeno (Sp) 6-3 6-3

SF Broz/Huber d. Patorni/Javorsky 6-3 6-4
SF Gibson/Vincent d. Bloomer/Mulloy 6-1 3-6 6-4

FI Gibson/Vincent d. Broz/Huber 7-5 6-3

Consolation Singles
FI Broz d. Nelly van der Sotrm (Neth) 6-3 4-6 6-3
-----

April 2, South African Championships, Ellis Park, Johannesburg

2R Ethel Watermeyer d. Ann Shilcock (GB) 9-7 4-6 6-1
2R Joan Scott d. Heather Brewer (Ber) 5-7 6-2 7-5
2R Lily Adair d. Thea Hale 7-5 0-6 6-2

3R Pat Ward (GB)d. Peggy Pentelow 1-6 6-2 6-2
3R Sandra Reynolds d. Adair 6-4 3-6 6-2
3R Lucille van der Westhuizen d. Estelle van Tonder 6-0 6-8 6-1
3R Gwendy Love d. Val Koortzen 6-2 6-2
3R Watermeyer d. Mrs. L. Stirk 6-4 2-6 8-6
3R Dora Kilian d. Renee Schuurman 6-4 6-4
3R Jean Forbes d. Bernice Carr 6-2 9-7
3R Scott d. Audrey Treyvellan 6-0 7-5

QF Ward d. Reynolds 7-5 6-4
QF Love d. van der Westhuizen 6-2 -62
QF Kilian d. Watermeyer 6-1 6-4
QF Forbes d. Scott 6-3 7-5

SF Love d. Ward 8-6 6-1
SF Kilian d. Forbes 10-8 6-3

FI Kilian d. Love 4-6 7-5 6-4

Doubles
QF Ward/Shilcock d. Koortzen/Hazel Pascoe 6-1 6-2
QF Kilian/van der Westhuizen d. Winsome Flaxington/P.Hart 6-2 7-5
QF Hale/Watermeyer d. Forbes/Reynolds 4-6 7-5 7-5
QF Beryl Bartlett/Love d. Stirk/Schuurman 6-3 6-2

SF Kilian/van der Westhuizen d. Ward/Shilcock 6-4 7-5
SF Bartlett/Love d. Hale/Watermeyer 6-3 6-0

FI Bartlett/Love d. Kilian/van der Westhuizen 6-3 6-8 6-3 6-8 8-6

Mixed Doubles
3R Ward/Sven Davidson (Swe) d. Koortzen/Ian Froman 6-0 4-6 6-3
3R Forbes/Gordon Forbes d. Stirk/Ian Vermaak 6-2 11-9
3R Bartlett/Derek Capell d. Scott/F. Bartlett 6-2 6-3
3R Brewer/Abe Segal d. Pascoe/Cyril Botha 6-4 6-3
3R Kilian/Brian Woodroffe Watermeyer/Eric Tooth 6-1 6-2
3R Love/John Hurry d. van der Westhuizen/Gordon Talbot 6-4 7-5
3R Shilcock/Torsten Johansson (Swe) d. Reynolds/Norman Farquharson 7-5 6-2

QF Ward/Davidson d. Forbes/Forbes 6-4 2-6 6-2
QF Bartlett/Capell d. Hale/Trevor Fancutt 10-8 1-6 6-4
QF Kilian/Woodroffe d. Brewer/Segal 6-2 6-4
QF Love/Hurry d. Shilcock/Johansson 7-5 6-4

SF Ward/Davidson d. Bartlett/Capell 6-4 6-4
SF Love/Hurry d. Kilian/Woodroffe 4-6 6-4 7-5

FI Love/Hurry d. Ward/Davidson 1-6 7-5 6-2
-----

Apr 2, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI: Fay Muller d. Dorothy Linde 6-2 6-2
-----

March 29-April 3, North of England Hard Court Championships*, Southport, Yorkshire, England (Clay)

FI: Angela Buxton d. Elaine Watson 6-0, 6-1

* Originally held in Scarborough, this tournament appears to have moved to Southport, also in Yorkshire, from 1956 onwards.

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:27 PM
Week ending April 8

March 29-April 3, Southport, Argyle Lawn Tennis Club, GB ["Hard Court"]

FI Angela Buxton d. Elaine Watson 6-0 6-1

DF Buxton/Watson d. Mrs. Knight/E. Haydock 6-1 6-2
-----

March 30 - April 4, Tally Ho, Birmingham, GB ["Hard court"]

SF Jennifer Middleton d. Kay Newcombe (Aus) 6-0 7-5
SF Hazel Cheadle d. Rita Bentley 6-1 3-6 8-6

FI Middleton d. Cheadle 6-2 6-3

DF Cheadle/Bentley d. Mrs. J.B. (Margot?) Parker/Molly Stone 6-0 6-2

MX Cheadle/Billy Knight led Middleton/Mike Davies stopped because of bad light
-----

April 4, Morocco Championships, Casablanca

FI Jacqueline Morales d. Roy 6-1 6-1

April 2-7, Roehampton Hard Courts, Roehampton, GB

4R Joan Curry d. Marion Craig Smith 6-1 6-0
4R Vera Roberts d. Gem Hoahing 6-2 7-5

QF Christine Truman d. Rosemary Deloford 6-4 4-6 6-2
QF Roberts d. Sue Waters 8-6 5-7 6-4
QF Joan Curry d. Vera Thomas 6-1 ?-6 6-4

SF Pearl Panton d. Roberts 0-6 7-5 6-3
SF Truman d. Curry 3-6 6-4 6-2

FI Panton d. Truman 6-2 10-8

DF Rosemary Deloford/Joan Curry d. Vera Roberts/Sheila Griffin 8-6 4-6 6-2

MX Waters/Bruce Gulley (Aus) led Curry/Gearld Oakley 7-5 5-5 - suspended because of bad light
-----

April 7, Irish Hard Courts, Dublin

SF Mary O'Sullivan d. Heather Flinn w.o.
SF D.A. Gibeler d. P. Kerin 6-3 4-6 6-1

FI O'Sullivan d. Gibeler 6-3 6-8 8-6

MX Mary Fitzgibbon/J.J. Fitzgibbon d. O'Sullivan/Feeley 6-2 6-0
-----

April 7, P.O.C. World Professional Championship, Cleveland, Ohio, US

FI: Pauline Betz d. Doris Hart 21-16 19-21 21-12
-----

April 7, Israel Spring Championships, Tel Aviv

SF Bracha Singer Jeremitsky d. Palma Winkler 6-4 6-4
SF Collette Holvoet (Bel) d. Rita Fichman 6-4 8-6

FI Jeremitsky d. Holvoet 6-4 8-6

DF Fichman/Edith Cohen-Mintz d. Jeremitsky/C.J. Fox (US) 6-4 6-1

MX Cohen-Mintz/Arich Avidan d. Jeremitsky/Vladimir Petrovic (self-exile Yug) 7-5 7-5
-----

April 2-8, St. Andrews Invitation, Kingston, Jamaica

1R Shirley Fry (US) d. Joan Murphy 6-0 6-1
1R Mimi Arnold (US) d. Kay Hubbell (US) 6-4 6-3
1R Karol Fageros (US) d. Flo Blanchard (US) 6-0 6-0
1R Dottie Knode (US) d. Rosalie Fox 6-0 6-0
1R Betty Rosenquest Pratt d. Mrs. C.S. Johnstone 6-2 6-1
1R Yola Ramirez (Med) d. Anne Bagge (Den) 6-2 ?-?
1R Lois Felix (US) d. ?
1R Darlene Hard (US) d. Jean Tate 6-1 6-2

QF Fry d. Arnold 6-1 9-7
QF Knode d. Fageros 6-4 6-1
QF Ramirez d. Pratt 6-2 6-1
QF Hard d. Felix 9-7 6-8 6-4

SF Fry d. Knode 6-4 6-2
SF Hard d. Ramirez 6-2 6-8 6-4

FI Fry d. Hard 5-7 6-0 7-5

Doubles
1R Felix/Hubbell d. Arnold/Bagge ?-? 6-1
1R Ramirez/Fageros d, Bradley/Fox 6-1 6-1

SF Fry/Pratt d. Hubbell/Fox 6-1 ?-?
SF Hard/Knode d. Ramirez/Fageros 6-2 6-2

FI Fry/Pratt d. Hard/Knode 6-3 6-3

Mixed Doubles
1R Ramirez/Hal Burrows (US) d. Knode/Orlando Garrido (Cub) 9-7 6-8 6-4
1R Felix/Robert Bedard (Can) d. Hubbell/Arthur Scholefield 6-4 6-3
1R Pratt/Ulf Schmidt (Swd) d. Blanchard/Mike Blanchard (US) 6-0 6-0
1R Bagge/Armando Vieira (Bra) d. Rodrigues/Peter Phillips 6-3 6-3

QF Hard/Vic Seixas (US) d. Bradley/Dean Mathey (US) ?-? 6-1
QF Ramirez/Burrows d. Bagge/Vieira 3 sets
QF Fry/Bob Howe (Aus) d. Fageros/Reynaldo Garrido (Cub) 6-1 6-0
QF Felix/Bedard d. Pratt/Schmidt 6-1 6-1

SF Hard/Seixas d. Ramirez/Burrows ?-? 6-2
SF Fry/Howe d. Felix/Bedard 6-2 8-6

FI Hard/Seixas d. Fry/Howe w.o.
-----

April 2-8, Nice, France [Clay]

2R Ingrid Metzner (Bra) d. Barbara Scofield Davidson (US) 6-1 6-3

QF Christiane Mercelis (Bel) d. Angela Salvet 7-5 6-0

SF Metzner d. Seghers 6-1 6-2
SF Mercelis d. Ilse Buding (Arg/Ger) 6-3 4-6 6-2

FI Mercelis d. Metzner 6-0 7-5

DF Gloria Butler (US)/Davidson d. Edda Buding (Ger)/I. Buding 6-1 9-7
-----

April 4-8, International Championships of Lebanon, Beirut

SF Jenny Staley Hoad (Aus) d. Mrs. N. Farah 6-2 6-2
SF Angela Mortimer (GB) d. R. Abihatab 6-0 6-2

FI Angela Mortimer (GB) d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-2 6-3

Mixed Doubles
SF Mortimer/Roger Becker (GB) d. Abihatab/Samir Khoury 6-1 6-2
SF Hoad/Lew Hoad (Aus) d. Farah/Maurice Tabet 6-2 6-4

FI Hoad/Hoad d. Mortimer/Becker 7-5 2-6 6-4
-----

April 8, Bay Counties, San Francisco, California, US

1R Mary Ann Mitchell d. Barbara Holden 6-0 6-1
1R Gerry Carter d. Helen Hampton 6-3 0-6 6-4
1R Pat Maloney d. Shirley Krikorian 6-1 6-4
1R Linda Vail d. Helen Wong 6-0 6-2
1R Barbara Benigni Connie Wilford 6-1 6-2

QF Mitchell d. Donna Story 6-3 4-6 6-0
QF Carter d Ann Reed 6-2 6-1
QF June Ann Fitzpatrick d. Maloney 6-4 6-4
QF Benigni d. Vail 6-1 6-2

SF Mitchell d. Carter 6-0 6-0
SF Benigni d. Fitzpatrick 6-2 8-6

FI Mitchell d. Benigni 6-3 6-4
-----

April 3-9 Sicily, Palermo, Italy [Clay]
Venue: Circolo Tennis

1R Jacqueline Amouretti (Fr) d. Silvana Lazzarion 6-2 6-1
1R Nicla Migliori d. Louise Snow (US) w.o.

QF Heather Brewer (Ber) d. Migliori 6-4 6-3
QF Mary Hawton (Aus) d. Annalissa Bellani 6-4 6-0
QF Althea Gibson (US) d. Maria Weiss (Arg) 6-1 6-2
QF Thelma Long (Aus) d. Amouretti 6-0 7-5

SF Gibson d. Long 6-0 6-1
SF Brewer d. Hawton 6-0 6-2

FI Gibson d. Brewer 6-2 6-2

Doubles
SF Gibson/Brewer d. Bellani/Daphne Seeney (Aus) 7-5 6-4

DF Gibson/Brewer d. Long/Hawton 6-2 6-4

Mixed Doubles
SF Gibson/Orlando Sirola d. Margaret O'Donnell (Aus)/Hugh Stewart 7-5 7-5
SF Long/Umberto "Bitti" Bergamo d. Migliori/Sergio Jacobini 9-7 7-5

MX Gibson/Sirola d. Long/Bergamo 4-6 6-3 6-1
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:28 PM
Week ending April 15

April 9-14, Cumberland Hard Courts, GB

2R Carolyn Yates-Bell d. Jennifer Middleton 6-4 2-6 6-1

3R Marion Craig Smith d. Doreen Spiers 6-3 1-6 6-4

QF Yeates-Bell d. Pearl Panton 7-5 10-8
QF Sue Waters d. Elaine Watson 6-3 5-7 6-2
QF Pat Hird d. Rosemary Deloford 6-3 5-7 9-7
QF Angela Buxton d. Craig Smith 6-2 6-4

SF Waters d. Yates-Bell 6-2 8-6
SF Buxton d. Hird 6-1 7-5

FI Buxton d. Waters 6-0 6-4

DF Buxton/Doreen Spiers vs Pat Hird/Marian Craig Smith divided
-----

April 14, Australian Hard Courts, Melbourne

SF Margaret Toomey Martin d. Beryl Penrose 6-4 6-4
SF Mary Carter d. N. Nethersole 5-7 6-2 6-4

FI Carter d. Martin 7-5 4-6 6-1

Doubles
SF Martin/Loris Nichols d. Nell Hopman/Bev Rae 7-5 6-2
SF Lorraine Coghlan/Margaret Hellyer d. Penrose/Carter 5-7 7-5 6-4

FI Martin/Nichols d. Coghlan/Hellyer 1-6 6-4 6-4
-----

April 15, Spanish Championships, Seville

SF Josefa de Riba d. Alicia Guri 6-4 6-3
SF Pilar Barril d. Mercedes Solsona 6-0 3-6 6-3

FI Barril d. de Riba 6-8 9-7 6-3

Doubles
SF de Riba/Maier d. Cuadrado/Isern 6-2 6-4
SF Barril/Guri d. Solsona/N. Arguelles 7-5 7-5

FI Barril/Guri d. de Riba/Maier 6-3 6-3

Mixed Doubles
SF Guri/Emilio Martinez d. Maier/Jose Draper 6-1 4-6 6-4
SF Barril/Antonio Martinez d. de Riba/Jaime Bartroli 5-7 7-5 6-3

FI Barril/A.Martinez d. Guri/E. Martinez 7-5 7-9 7-5
-----

April 10-16, Naples, Italy [Clay]

1R Jean Forbes (SA) d. Louise Snow (US) 6-1 4-6 6-4
1R Michele Bourbonnais (Fr) d. Jennifer Hoad (Aus) 3-6 6-1 6-4
1R Ingrid Metzner (Bra) d. Silvana Lazzarino 6-3 6-3

2R Annalissa Bellani d. Margaret O'Donnell (Aus) 7-5 6-2
2R Forbes d. Mary Hawton (Aus) 8-6 3-6 6-3
2R Thelma Long (Aus) d. Maria Weiss (Arg) 6-3 6-8 6-3
2R Nicla Migliori d. Sonia? Mitrovic (Yug) 6-1 6-2

QF Heather Brewer (Ber) d. Bellani 6-0 6-8 6-4
QF Metzner d. Forbes 6-3 6-4
QF Long d. Migliori 6-3 6-4
QF Althea Gibson (US) d. Daphne Seeney (Aus)6-3 6-4

SF Brewer d. Metzner 6-3 6-4
SF Gibson d. Long 6-2 6-4

FI Althea Gibson (US) d. Heather Brewer (Ber) 6-1 8-6

Mixed Doubles
1R Chiara Ramorino/Michele Pirro d. Louise Snow (US)/Bob Perry (US) 4-6 6-3 6-4

2R Long/Luis Ayala (Chl) d. Bourbonnais/Jean Claude Barclay (Fr) 6-1 6-3
2R Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Bellani/Antonio Maggi 6-2 6-3
2R Brewer/Abe Segal (SA) d. Metzner/Steffan Stockenberg (Swd) 6-46 -2
2R Ramorino/Pirro d. O'Donnell/Hugh Stewart (US) 8-6 11-9
2R Hawton/Ian Vermaak (SA) d. Migliori/Sergio Jacobini 6-3 6-0
2R Lazzarino/Nicola Pietrangeli d. Parveen Sheikh (Pak)/M. Naeem (Pak) 6-4 6-1
2R Forbes/Gordon Forbes d. Weiss/Milan Branovic (Yug) 6-3 6-0
2R Gibson/Orlando Sirola d. Hoad/Esteban Reyes (Mex) 9-7 6-3

QF Long/Ayala d. Seeney/Fancutt 7-5 6-1
QF Brewer/Segal d. Ramorino/Pirro 6-2 7-5
QF Lazzarino/Pietrangeli d. Hawton/Vermaak w.o.
QF Gibson/Sirola d. Forbes/Forbes 6-4 6-4

SF Long/Ayala d. Brewer/Segal 6-3 6-2
SF Gibson/Sirola d. Lazzarino/Pietrangeli 6-2 6-3

FI Gibson/Sirola d. Long/Ayala 4-6 9-7 7-5
-----

April, Tasmanian Championships, Hobart

FI: Alison Burton Baker d. L.Bowden 1-6 6-1 6-1
-----

April 15, Pasadena Metropolitan, Pasadena, California, US

FI Diane Wootton d. Julie Sampson 6-3 6-4

DF Wootton/Gloria Best d. Violet Walker/Marjorie Neuschaefer 6-2 6-1

MX Jeri Shepard/Merwin Miller d. Wootton/Vic Braden 6-2 6-4
-----

April 15, Arizona Open, Tucson, US

FI Karen Hantze d. Shirley Brockman 6-2 0-6 6-2

DF Louise Andrews/Corky Olerich d. Marilyn Montgomery/Jean Barth 6-8 6-4 6-3

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:28 PM
Week ending April 22

April 18, Western Indoors, Chicago, US

SF Dorothy Levine d. Marie Vidas 6-0 6-0
SF Nancy O'Connell d. Rita Mayala 6-0 6-1

FI Levine d. O'Connell 6-1 6-1
-----

April 16-21, Connaught Hard Courts, Chingford, GB

QF Angela Mortimer d. Barbara Knapp 6-0 6-2
QF Doreen Spiers d. Rosemary Deloford 7-5 4-6 8-6
QF Jennifer Middleton d. Mary Harris 6-3 7-5
QF Jenny Hoad (Aus) d. Joan Curry 7-5 10-12 7-5

SF Mortimer d. Spiers 6-0 6-1
SF Middleton d. Hoad 4-5 (sic) 6-4 6-0

FI Mortimer d. Middleton 6-3 6-1

Doubles
SF Mortimer/Hoad d. Harris/Sheila Griffin 7-5 6-2
SF Middleton/Curry d. Deloford/Knapp 9-7 4-6 6-0

FI Mortimer/Hoad d. Middleton/Curry 6-2 6-3

Mixed Doubles
FI Hoad/Lew Hoad (Aus) d. Knapp/Howard Walton 6-3 6-4
-----

April 16-21, Surrey Hard Courts, Sutton, GB

3R Bea Walter d. Carolyn Yates-Bell 3-6 ?-? 9-7
3R Darlene Hard (US) d. Lorna Cawthorn 6-2 6-3

QF Angela Buxton d. Walter 7-5 6-0
QF Pat Hird d. Marion Craig-Smith 6-3 6-3
QF Hard d. Vera Thomas 6-2 5-7 6-2
QF Shirley Bloomer d. Sue Waters 8-6 6-3

SF Buxton d. Hird 6-0 6-3
SF Hard d. Bloomer 11-9 6-3

FI Hard d. Buxton 11-9 6-3

DF Buxton/Bloomer d. Hird/Craig-Smith 0-6 8-6 7-5

MX Hard/Bob Howe (Aus) d. Bloomer/Billy Knight 6-3 6-4
-----

April 16-22, International Championships of Paris, Roland Garros [Red clay]

1R Elaine Launay d. Colette Monnot 1-6 6-3 6-4
1R Jean Forbes (SA) d. Myrtil Dubois w.o.
1R Marie Odile Bouchet d. Cecile Trancart 6-4 6-2
1R Anne Marie Seghers d. Raymonde Gimault 6-1 7-5
1R Jacqueline Patorni d. Florence de la Courtie

2R Ginette Bucaille d. M. Borniche 6-2 6-1
2R Angele Salvet d. Aline Nenot 6-3 3-6 6-1
2R Suzanne Schmitt Le Besnerais d. Jacqueline Berson 6-4 6-2
2R Patorni d. Seghers 6-0 6-1
2R Daphne Seeney (Aus) d. Andree Varin 6-3 6-2
2R Annie Soisbault d. Beatrice de Chambure w.o.
2R Forbes d. Bouchet 6-1 6-2
2R Jacqueline Kermina d. Launay 6-2 6-1

QF Bucaille d. Salvet 6-2 6-3
QF Patorni d. Le Besnerais 5-7 6-3 6-1
QF Seeney d. Soisbault 6-1 6-0
QF Kermina d. Forbes 1-6 6-3 7-5

SF Bucaille d. Patorni 6-2 6-0
SF Kermina d. Seeney 8-6 6-3

FI Bucaille d. Kermina 3-6 8-6 6-4

Doubles
SF Forbes/Seeney d. Soisbeault/Varin 6-4 6-2
SF Bucaille/le Besnerais d. Kermina/Patorni 6-2 1-6 6-2

DF Forbes/Seeney d. Bucaille/le Besnerais 6-4 3-6 6-2

Mixed Doubles
FI Forbes/Gordon Forbes (SA) d. Patroni/Malcolm Fox (US)5-7 6-4 7-5
-----

April 17-23, Genoa, Italy [Clay]

SF Althea Gibson (US) d. Silvana Lazzarino 6-2 6-4
SF Thelma Long (Aus) d. Heather Brewer (Ber) 8-6 7-5

FI Gibson d. Long 6-3 6-4

Mixed Doubles
SF Long/Luis Ayala (Chi) d. Lazzarino/Nicola Pietrangeli 6-1 6-1
SF Gibson/Orlando Sirola d. Mary Hawton (Aus)/Ian Vermaak (SA) 9-7 11-9

FI Gibson/Sirola d. Long/Ayala 6-4 1-2 ret.
-----

April 17-23, River Oaks, Houston, Texas, US

2R Nancy Richey d. Betty Foust 6-1 6-3

QF Owen McHaney d. Marcia Durgin 6-0 6-1
QF Pat Naud d. Luellen Gibbs 6-0 6-1
QF Richey d. Lillian Carroll602 609
QF Marilny Montgomery d. Lovie Beard 6-1 6-1

SF Naud d. McHaney 6-0 6-4
SF Montgomery d. Richey 1-6 6-3 9-7

FI Pat Naud d. Marilyn Montgomery 6-3 6-2

Doubles
QF Swenson/Penson d. Foust/Farmer 6-4 1-6 6-2

SF Montgomery/McHaney d. Swenson/Penson 6-3 6-4
SF Naud/Arriz d. Richey/Worth 6-1 6-1

FI Montgomery/McHaney d. Naud/Arriz 6-4 7-5
-----

April 22, West Hollywood, Hollywood, California

SF Joan Johnson d. Gertrude Irish 6-3 6-1
SF Marilyn Joseph d. Connie Cozens 6-2 3-6 6-4

FI Johnson d. Joseph 6-4 6-1
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:28 PM
Week ending April 29

April 23-28, British Hard Courts, Bournemouth

1R Kay Newcombe (Aus) d. D Gaskell 4-6 6-4 6-2
1R Sheila Griffin d. Parveen Sheikh (Pak) 6-0 6-1
1R Mrs Parker d. Jennifer Trewby 6-0 6-2
1R Pat Ward d. Ann Giebeler 6-2 6-2
1R A Hayes d. H.M.R. Tingley 8-6 6-2
1R Lorna Cawthorn d. S Waring 6-0 6-3
1R Marian Craig Smith d. Mrs L.H. Whalley 7-5 7-5
1R Angela Buxton d. Margaret Eyre 6-0 6-3
1R Barbara Horton d. Patience Chapman 6-1 8-6
1R Pat Edwards d. Jane Godfrey 6-1 4-6 8-6
1R Mrs L. Dyer d. Sonia Cox (NZ) 6-1 4-6 6-2
1R Christine Truman d. Viola White w.o.
1R Mary Harris d. R Davis 6-2 6-2
1R Anthea Gibb d. Louise Grundy 6-0 8-6
1R Anne Shilcock d. Doreen Spiers 6-0 6-1
1R Susana Prettejohn d. E Hill 6-1 3-6 6-3
1R Pat Wheeler d. R Leonard 6-2 6-4
1R Joan Curry d. Jenny Middleton 6-4 6-4
1R Darlene Hard (US) d. Margaret Grace 6-2 6-2
1R Jennifer Edmondson (Aus) d. Gill Evans 6-4 1-6 6-4
1R Gem Gilbert d. Mrs. W. Shearing 6-0 4-6 7-5

2R Angela Mortimer d. Caroline Yates-Bell 6-4 6-0
2R Heather Macfarlane d. Mrs. Robinson 6-1 6-1
2R Pat Hird d. Newcombe 6-2 6-2
2R Griffin d. Parker 6-3 3-6 6-4
2R Ward d. Hayes 6-0 6-0
2R Cawthorn d. Craig Smith 6-2 2-6 6-4
2R Buxton d. Horton 6-0 6-1
2R Edwards d. Dyer 6-3 6-0
2R Truman d. Harris 6-4 6-1
2R Shilcock d. Gibb 6-2 6-2
2R Wheeler d. Prettejohn 2-6-2 6-2 6-3
2R Hard d. Curry 6-4 6-2
2R Edmondson d. Gilbert 6-2 8-6
2R Jenny Staley Hoad (Aus) d. Joyce Starling 6-4 6-0
2R Hazel Moorley d. Shirley Hannah 6-1 6-3
2R Shirley Bloomer d. S. Crouch 6-1 6-0

3R Mortimer d. Macfarlane 6-1 6-0
3R Hird d. Griffin 7-5 6-0
3R Ward d. Cawthorn 6-2 6-1
3R Buxton d. Edwards 6-0 6-2
3R Shilcock d. Truman 6-2 6-2
3R Hard d. Wheeler 6-1 6-2
3R Hoad d. Edmondson 2-6 6-4 6-3
3R Bloomer d. Moorley 6-2 6-3

QF Mortimer d. Hird 6-1 6-0
QF Buxton d. Ward 6-4 6-2
QF Hard d. Shilcock 6-3 6-2
QF Bloomer d. Hoad 6-0 6-3

SF Mortimer d. Buxton 6-3 6-3
SF Bloomer d. Hard 6-2 4-6 6-2

FI Mortimer d. Bloomer 7-5 5-7 6-1

Doubles
SF Hard/Buxton d. Bloomer/Ward 8-10 6-4 6-3
SF Mortimer/Shilcock d. Margaret Eyre/Viola White 6-3 6-3

FI Hard/Buxton d. Mortimer/Shilcock 6-4 0-6 6-4

Mixed Doubles
QF Ward/Bob Howe (Aus) d. Yates-Bell/Colin Hannam 10-8 5-7 6-2
QF Craig Smith/Roger Becker d. Hird/Tony Pickard 6-3 6-2
QF Shilcock/Ulf Schmidt (Swd) d. Spiers/Mike Davies 5-7 6-2 7-5

SF Ward/Howe d. Bloomer/Billy Knight 6-3 6-2
SF Shilcock/Schmidt d. Craig Smith/Becker 6-2 6-2

FI Ward/Howe d. Shilcock/Schmidt 6-3 6-4
-----

April 29, Northern California, San Francisco

3R Donna Story d. Louise Gates 6-1 6-1
3R June Ann Fitzpatick d. Reolia Countee 6-1 6-0
3R Connie Wilford d. Barbara Holden 6-3 6-3
3R Helen Wong d. Helen Baker 6-1 7-5

QF Story d. Barbara Lum 2-6 6-2 6-1
QF Fitzpatrick d. Helen Hampton 7-5 6-2
QF Wilford d. Carter 8-6 2-6 6-2
QF Linda Vail d. Wong 9-7 6-3

SF Story d. Fitzpatrick w.o.
SF Vail d. Wilford 8-6 6-4

FI Vail d. Story 2-6 6-4 6-4

Doubles
SF Ruth Snell/Vivian Robberding d. Fitzpatrick/Lum w.o.
SF Vail/Story d. Gerry Carter/Barbara O'Connell 6-4 2-6 6-3

FI Snell/Robberding d. Vail/Story 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Lum/John Cantrell d. Countee/Harold Mitchell 6-3 6-2
SF Shirley Krikorian/Chet Bulwa d. Vail/George Rice 12-10 6-2

FI Lum/Cantrell d. Krikorian/Bulwa 6-4 6-3
-----


April 30, Buccaneer Days, Corpus Christi, Texas, US

QF Ethel Norton d. Doris Casey 6-0 6-1
QF Ruth Latta d. Mina Williams 7-5 6-8 6-4
QF Marilyn Montgomery d. Mary Sue Kuenstler 6-0 6-0
QF Carol Noack d. Mary Guinn 6-3 6-2

SF Norton d. Latta 6-1 6-3
SF Montgomery d. Noack 6-2 6-1

FI Norton d. Montgomery 10-12 6-1 6-0

DF Norton/Henriette Pullend d. Montgomery/Latta 7-5 6-2

MX Norton/Walthall d. Montgomery/John Been
-----

April 30, Ojai Valley, Los Angeles, US

1R Lorna Raymond d. Betty Struthers 6-4 4-6 7-5

QF Beverly Fleitz d. Connie Bowan Cozens 6-0 6-3
QF Mary Arnold Prentiss d. Daigneault 6-0 6-0
QF Dodo Bundy Cheney d. Raymond 6-2 6-0
QF Joan Johnson d. Sally Moore 8-6 6-3

SF Fleitz d. Prentiss 6-4 7-5
SF Cheney d. Johnson 6-2 6-2

FI Fleitz d. Cheney 7-5 6-2

Mixed Doubles
SF Cheney/Greg Grant d. Prentiss/Dick Moody 6-3 6-2
SF Fleitz/John Fleitz d. Jane Gallagher/Jack Tuero 6-2 6-3

FI Fleitz/Fleitz d. Cheney/Grant 7-5 6-3

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:29 PM
Week ending May 6

April 24-May 2, Florence, Italy [Red Clay]

1R Louise Snow (US) d. Silvana Lazzarino (It) 6-4 6-0
1R Heather Brewer (Ber) d. Daphne Seeney (Aus) 6-3 6-3
1R Maria Weiss (Arg) d. Chiara Ramorino (It) 6-3 10-8
1R Elaine Watson (GB) d. Michele Bourbonnais (Fr) 2-6 7-5 ret.
1R Erika Vollmer (Ger) d. Margaret O'Donnell (Aus) 7-5 6-2
1R Annalissa Bellani d. Mary Hawton (Aus) 6-1 8-6
1R Ingrid Metzner (Bra) d. Bibbi Gullbrandsson (Swd) 8-6 1-6 6-4

2R Thelma Coyne Long (Aus) d. Alessandra Gobbo 6-1 6-1
2R Totta Zehden (Ger) d. Snow 1-6 6-2 8-6
2R Nicla Migliori d. Weiss 6-3 6-3
2R Brewer d. Anna Maria Frigerio 6-2 6-0
2R Jean Forbes (SA) d. Sonia Mitrovich (Yug) 6-1 6-1
2R Vollmer d. Watson 6-3 6-2
2R Bellani d. Lucia Manfredi 6-2 6-1
2R Althea Gibson (US) d. Metzner 6-2 6-1

QF Long d. Zehden 6-3 6-3
QF Brewer d. Migliori 6-8- 6-3 8-6
QF Forbes d. Vollmer 2-6 9-7 6-1
QF Gibson d. Bellani 6-1 6-1

SF Long d. Brewer 4-6 6-4 6-1
SF Gibson d. Forbes 6-4 6-1

FI Gibson d. Long 6-2 6-2

Mixed Doubles
1R Metzner/Esteban Reyes (Mex) d. Lazzarino/Alberto Lazzarino (It) 6-2 2-6 6-1
1R Forbes/Gordon Forbes (SA) Mitrovich/Jean Claude Barclay (Fr) 6-1 4-6 6-3
1R Zehden/Steffan Stockenberg (Swd) d. Seeney/Bob Perry (US) 6-3 6-8 6-2

2R Long/Luis Ayala (Ch) d. Weiss/Milan Branovic (Yug) 6-4 4-6 6-1
2R Migliori/Umberto Bergamo d. Metzner/Reyes 6-4 6-4
2R Hawton/Ian Vermaak (SA) d. O'Donnell/Sven Davidson (Swd) 6-4 6-3
2R Zehden/Stockenberg d. Gullbrandsson/Torsten Johansson (Swd) 6-3 3-6 6-4

QF Long/Ayala d. Migliori/Bergamo 6-4 6-2
QF Forbes/Forbes d. Hawton/Vermaak 6-2 4-6 7-5
QF Vollmer/Hugh Stewart (US) d. Zehden/Stockenberg 6-0 6-3
QF Gibson/Orlando Sirola (It) d. Bellani/Michele Pirro

SF Long/Ayala d. Forbes/Forbes 6-0 7-5
SF Vollmer/Stewart d. Gibson/Sirola 6-2 4-6 6-2

FI Long/Ayala d. Vollmer/Stewart 6-1 6-2
-----

April 30-May 5, London Hard Courts, Hurlingham, GB

2R Margot Parker d. Sandra Reynolds (SA) 6-8 14-12 6-4
2R Gem Hoahing d. Lorna Cawthorn 1-6 6-2 7-5
2R Christine Truman d. Sheila Waddington (SA) 6-2 8-6

3R Pat Hird d. Bernice Carr (SA) 6-1 5-7 6-3
3R Cherry Panton d. Pat Wheeler 6-2 8-6
3R Hoahing d. Jenny Middleton 1-6 6-4 6-3
3R Caroline Yates Bell d. Joan Curry 7-5 8-6
3R Truman d. Leonie Brighton 5-7 7-5 6-1
3R Estelle van Tonder (SA) d. Rosemary Deloford 6-3 6-8 6-2
3R Doreen Spiers d. Parker 6-2 3-6 6-2
3R Vera Thomas d. Thelma Lister 6-0 6-1

QF Hird d. Panton 6-3 6-4
QF Hoahing d. Yates-Bell 8-6 6-3
QF Truman d. van Tonder 6-3 4-6 6-4
QF Thomas d. Spiers 7-5 6-3

SF Hird d. Hoahing 6-3 6-4
SF Truman d. Thomas 6-3 6-2

FI Truman d. Hird 6-3 7-9 6-2

Doubles
SF Curry/Middleton d. Sheila Griffin/Vera Roberts 6-1 6-3
SF Bea Walter/Carol Levy d. Deloford/Billie Woodgate 2-6 6-2 6-2

FI Curry/Middleton d. Bea Walter/Carol Levy 6-0 6-2

Mixed Doubles
FI B. Woodgate/Gerald Oakley d. Middleton/Brian Bowman (Aus) 6-2 3-6 6-1
-----

Ends May 6, Stuttgart International, Germany [Red Clay]

FI Edda Buding d. Ilse Buding 6-3 7-5
-----

Ends May 6, Liberation Cup, Ostrava, Czechoslovakia

FI Vera Puzejova d. Olga Gadzikova 6-3 6-1
-----

Ends May 7, Tunisian Championship, Tunis

FI Soleres d. Boutboul 2-6 6-4 1-1 ret.
-----

Ends May 6, D'Uccle-Energia, Belgium

SF Poucette Coessens d. M. Delfosse 6-1 6-0
SF Christiane Mercelis d. Anne-Marie Crowet 6-3 6-1

FI Mercelis d. Coessens 6-0 6-1
-----

Ends May 10, Rasante, Belgium

SF Anne-Marie Crowet d. Knorsch 6-0 6?
SF Christiane Mercelis d. N. Fossion 6-0 6-0

FI Mercelis d. Crowet 6-1 6-0
-----

May 7, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Beryl Penrose d. Betty Bradfield 6-2 6-2

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:29 PM
Week ending May 13

April 29-May 8, Italian Championships, Rome [Clay]

1R Althea Gibson (US) d. Bibbi Gullbrandsson (Swd) 6-2 6-2
1R Daphne Seeney (Aus) d. Lucia Bassi 6-0 6-2
1R Barbara Scofield Davidson (US) d. Roberta Beltrame 6-0 6-0
1R Jean Forbes (SA) d. Nicla Migliori 6-3 8-10 6-3
1R Heather Brewer (Ber) d. Totta Zehden (Ger) 6-2 6-3
1R Shirley Bloomer (GB) d. Sonia Mitrovic (Yug) 6-1 6-3
1R Erika Vollmer (Ger) d. Anca Vignali 6-4 7-5
1R Thelma Long (Aus) d. Gloria Butler (US) w.o.
1R Angela Buxton (GB) d. Ingrid Metzner (Bra) 6-1 4-6 6-2
1R Annalissa Bellani d. Louise Snow (US) 6-1 6-1
1R Darlene Hard (US) d. Maria Weiss (Arg) 6-2 7-5
1R Chiara Ramorino d. Fay Muller (Aus) 6-2 6-4
1R Mary Hawton (Aus) d. Lucia Manfredi 6-1 6-3
1R Pat Ward (GB) d. Margaret O'Donnell (Aus) 6-4 6-2
1R Silvana Lazzarino d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-1 8-6
1R Susy Kormoczyi (Hun) d. Nell Hopman (Aus) 6-1 6-1

2R Gibson d. Seeney 6-3 6-4
2R Davidson d. Forbes 6-2 2-6 6-4
2R Bloomer d. Brewer 6-2 6-1
2R Long d. Vollmer 6-2 6-3
2R Buxton d. Bellani 6-4 6-2
2R Ramorino d. Hard 4-6 6-4 7-5
2R Ward d. Hawton 6-8 6-3 6-2
2R Kormoczy d. Lazzrino 1-6 6-1 8-6

QF Gibson d. Davidson 6-3 6-3
QF Bloomer d. Long 5-7 6-1 6-1
QF Buxton d. Ramorino 6-3 6-3
QF Kormoczy d. Ward 6-1 6-3

SF Gibson d. Bloomer 7-5 3-6 6-4
SF Kormoczy d. Buxton 6-2 7-9 6-1

FI Gibson d. Kormoczy 6-3 7-5

Doubles
1R Bloomer/Ward d. Gullbrandsson/Weiss 6-1 6-3
1R Migliori/Lazzarino d. Hoad/Hopman 4-6 6-4 6-4
1R Long/Hawton d. Vignali/Manfredi 6-0 6-0
1R Brewer/Forbes d. Davidson/Butler 6-3 6-3
1R Gibson/Zehden d. O'Dnnell/Snow 6-3 6-1
1R Muller/Seeney d. Bassi/Beltrame 6-1 6-4
1R Vollmer/Metzner d. Bellani/Ramorino 6-2 8-6

QF Bloomer/Ward d. Migliori/Lazzarino 6-2 6-2
QF Long/Hawton d. Brewer/Forbes 6-2 6-2
QF Gibson/Zehden d. Muller/Seeney 6-4 6-2
QF Hard/Buxton d. Vollmer/Metzner 6-4 6-2

SF Long/Hawton d. Bloomer/Ward 6-3 6-3
SF Buxton/Hard d. Gibson/Zehden 6-2 6-3

FI Long/Hawton d. Hard/Buxton 6-4 6-8 9-7

Mixed Doubles
1R Hard/Bob Howe (Aus) d. O'Donnell/Sven Davidson (Swd) 7-9 6-1 7-5
1R Bassi/Iyo Pimentel (Ven) d. Ramorino/Michele Pirro 4-6 6-3 6-2
1R Forbes/Gordon Forbes (SA) d. Mitrovich/Giani Clerici 6-0 6-3
1R Davidson/Pierre Darmon (Fr) d. Sciaudone/Ferrante Cavriani w.o.
1R Long/Luis Ayala (Ch) d. Zehden/Steffan Stockenberg (Swd) 6-2 6-2
1R Gullbrandsson/Torsten Johansson (Swd) d. Kormoczy/Josef Asboth (Hun) w.o.
1R Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Metzner/Bob Perry (US) 10-8 5-7 7-5
1R Brewer/Abe Segal (SA) d. Lazzarino/Antonio Maggi 6-2 6-1
1R Ward/Don Candy (Aus) d. Beltrame/Antinori 6-0 8-6
1R Bloomer/Giorgio Fachini d. Snow/Wayne Van Voorhees (US) 7-5 6-1
1R Vollmer/Hugh Stewart (US) d. Hopman/Sergio Jacobini 6-4 6-2
1R Hawton/Ian Vermaak (SA) d. Hoad/Cesare Guerci Lena 4-6 8-6 6-1
1R Migliori/Umberto Bergamo d. Weiss/Milan Branovic (Yug) 5-7 6-4 7-5
1R Muller/Adolfo Covi d. Haillet/Robert Haillet (Fr) 2-6 8-6 6-2
1R Gibson/Kurt Nielsen (den) d. Vignali/Sergio Verrati w.o.

2R Hard/Howe d. Bassi/Pimentel 6-2 6-1
2R Forbes/Forbes d. Davidson/Darmon 6-4 6-3
2R Long/Ayala d. Gullbrandsson/Johansson 6-1 6-4
2R Seeeney/Fancutt d. Buxton/Lazzarino 4-6 6-3 6-3
2R Brewer/Segal d. Ward/Candy 6-3 2-6 6-2
2R Bloomer/Fachini d. Vollmer/Stewart 6-3 6-3
2R Hawton/Vermaak d. Migliori/Bergami 6-4 6-3
2R Gibson/Nielsen d. Muller/Covi 6-4 6-4

QF Hard/Howe d. Forbes/Forbes 6-1 7-5
QF Long/Ayala d. Seeney/Fancutt 6-2 6-2
QF Bloomer/Fachini d. Vollmer/Stewart 6-1 6-4
QF Hawton/Vermaak d. Gibson/Nielsen 4-4 ret.

SF Long/Ayala d. Hard/Howe 6-4 6-3
SF Bloomer/Fachini d. Hawton/Vermaak 6-2 9-7

FI Long/Ayala d. Bloomer/Fachini 6-4 6-3
-----

May 5-13, Southern California Championships, Los Angeles, US [Hard]

1R Janet Hopps d. Sally Moore 6-2 6-3
1R Marilyn Joseph d. Violet Walker 6-2 8-6
1R Pat Yeomans d. Sunny Hoyt 6-1 6-1
1R Louise Brough d. Mira Panajotovic 6-0 6-0
1R Diane Wootton d. Gloria Best 6-2 6-3
1R Joan Johnson d. Carol Loop 6-4 6-3

2R Bev Fleitz d. Tina Rodi 6-0 6-4
2R Lorna Raymond d. Evelyn Conrad 3-6 6-4 6-3
2R Hopps d. Joseph 6-2 8-6
2R Dodo Bundy Cheney d. Yeomans 6-3 6-2
2R Barbara Breit d. Shirley Brockman 6-2 6-4
2R Mary Arnold Prentiss d. S Cozens 5-7 6-0 6-1
2R Johnson d. Estelle Kristenson 3-6 6-1 6-0
2R Brough d. Wootton 6-2 6-1

QF Fleitz d. Raymond 6-0 6-4
QF Hopps d. Cheney 2-6 6-3 6-4
QF Breit d. Prentiss 6-2 6-3
QF Brough d. Johnson 6-2 6-3

SF Fleitz d. Hopps 6-2 6-2
SF Brough d. Breit 6-2 6-2

FI Fleitz d. Brough 6-3 6-4

Doubles
QF Hopps/Yeomans d. Rodi/Raymond 6-1 6-2
QF Prentiss/Gertrude Irish d. Betty Caro/Jane Gallagher 6-1 6-1
QF Wooton/Best d. Johnson/Jeri Shepard 7-9 6-2 6-4

SF Hopps/Yeomans d. Conrad/Kristenson 6-2 6-2
SF Prentiss/Irish d. Wooton/Best 4-6 6-4 6-2

FI Prentiss/Irish d. Hopps/Yeomans 7-5 2-6 6-1

Mixed Doubles
SF Johnson/Merwin Miller d. Barbara Kimbrell/Jack Tuero 10-8 6-2
SF Hopps/Bill Quillian d. Irish/George Dukelow 8-10 6-2 6-2

FI Hopps/Quillian d. Johnson/Miller 7-9 6-4 6-3
-----

Ends May 13, Wiesbaden International, Germany [Clay]

?R Daphne Seeney (Aus) d. Ilse Buding 3-6 7-5 6-4
?R Elaine Watson (GB) d. ?
?R Heather Brewer (Ber) d. Jenny Staley Hoad (Aus) 5-7 6-2 6-2
?R Erika Vollmer (Ger) d. Jean Forbes (SA) 2-6 6-2 6-3
?R Mary Hawton (Aus) d. Barbara Scofield Davidson (US) 7-5 6-4
?R Edda Buding d. Fay Muller (Aus) 6-2 2-6 6-2
?R Darlene Hard (US) d. Maria Weiss (Arg) 6-2 7-5
?R Thelma Long (Aus) d. Louise Snow (US) 6-3 6-0

QF Seeney d. Watson 6-2 6-1
QF Vollmer d. Brewer 3-6 6-2 6-4
QF Hawton d. E. Buding 6-2 5-7 6-3
QF Long d. Hard 6-3 6-4

SF Seeney d. Vollmer 7-9 7-5 6-2
SF Long d. Hawton 1-6 6-1 6-4

FI Seeney d. Long 2-6 6-4 6-6 ret.

Doubles
FI Long/Hawton d. E. Buding/I. Buding 6-0 6-8 7-5

Mixed Doubles
SF Hard/Bob Howe (Aus) d. Forbes/Gordon Forbes (SA) 6-3 8-10 6-2
SF Vollmer/Hugh Stewart (US) d. I.Buding/Esteban Reyes (Mex) 9-7 6-3

FI Hard/Howe d. Vollmer/Stewart 6-1 6-1
-----

May 7-12, Shirley Park Hard Courts, Croydon, GB

1R Vera Roberts d. Estelle Van Tonder (SA) 6-4 6-3
1R Elaine Becroft d. Mrs W. Shearing 6-8 6-2 6-1

2R Becroft d. Gem Gilbert 6-3 5-7 6-4
2R Sandra Reynolds (SA) d. Merril Hammill (SA) 7-5 6-2
2R Roberts d. Bernice Carr (SA) 6-1 6-4

QF Christine Truman d. M. Jeffries 6-2 5-7 6-4
QF Sue Wadley d. Becroft 6-3 6-4
QF Sheila Griffin d. Anthea Gibb 6-1 6-4
QF Roberts d. Reynolds 6-4 1-6 7-5

SF Truman d. Wadley 8-6 6-2
SF Roberts d. Griffin 6-4 6-1

FI Truman d. Roberts 4-6 6-2 6-4

Doubles
FI Roberts/Griffin d. Enid Sutton/Mrs. T.G. Allport 6-2 6-2

Mixed Doubles
FI Roberts/Alan Mills d. Evans/John Paish 6-2 8-6
-----

Ends May 12, National Professional Women's Invitation, Milwaukee, Wisconsin, US

1R Pauline Betz d. Magda Rurac 6-1 6-3
1R Doris Hart d. Valerie Scott 6-2 6-2

FI Betz d. Hart 6-3 6-3

3rd place Rurac d. Scott 2-6 7-5 6-2
-----

Ends May 12, New Orleans, Louisiana, US

QF Doris Middleton d. Evelyn Keel 6-2 7-5
QF Rita Krupp d. Justine Teljelo 6-4 6-2
QF Lucy Mouledous d. Sandra Loubat 8-6 6-1
QF Gerry Waterhouse d. Angie Judice 6-0 6-1

SF Middleton d. Krupp 6-0 6-0
SF Mouledous d. Waterhouse 6-3 6-0

FI Middleton d. Mouledous 6-2 6-3

DF Middleton/Waterhouse d. Krupp/Mouledous 8-6 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:29 PM
Week ending May 20

May 14-19, Sutton Coldfield Hard Courts, GB

SF Anne Shilcock d. Sheila Armstrong 6-3 3-6 6-2
SF Ann Haydon d. Jenny Middleton 6-2 6-4

FI Shilcock d. Haydon 3-6 9-7 6-4

DF Shilcock/Armstrong d. Haydon/Val Pitt 6-3 3-6 6-2

MX Shilcock/Brian Bowman (Aus) d. Haydon/D.R. Oliver 6-1 6-2
-----

May 14-19, Paddington Hard Courts, GB

QF Sandra Reynolds (SA) d. Estelle van Tonder (SA) 10-8 6-1
QF Doreen Spiers d. Pat Wheeler 6-4 6-1
QF Sheila Waddington (SA) d. Viola White w.o.
QF Bernice Carr (SA) d. Anthea Gibb 6-2 6-1

SF Reynolds d. Spiers 6-3 6-4
SF Carr d. Waddington 6-0 6-3

FI Reynolds d. Carr 3-6 6-0 6-4

DF Leonie Brighton/Sonia Pool d. Gibb/Spiers 4-6 6-2 6-2

MX Delaporte/H. Heckler d. Viola White/Julie Mayers (SA) 6-4 6-1
-----

May 14-19, Guildford Hard Courts, Pit Farm, GB

QF Pat Hird d. Gem Gilbert 6-3 6-0
QF Jennifer Edmondson (Aus) d. Marian Craig Smith w.o.
QF Caroline Yates Bell d. Mrs. Wilson 6-4 8-6
QF Rosemary Deloford d. Jill Rook 6-3 5-7 8-6

SF Hird d. Edmondson 6-3 7-9 6-4
SF Deloford d. Yates Bell 7-5 4-6 9-7

FI Hird d. Deloford 6-3 6-0

DF Rook/Yates-Bell d. Deloford/Edmondson 6-4 6-3

MX Yates-Bell/Tommy Anderson d. Jill Rook/Buster Farrer 6-3 6-4
-----

Circa mid-May, River Plate Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: June Hanson d. Viola Livetti 6-1, 6-3

DF: June Hanson/Graciela Lombardi d. Mabel Bove/Margarita Zavalia 6-4, 0-6, 6-3

XDF: Eduardo Prado/Graciela Lombardi d. Italo Giacobino/Julia Borzone 6-4, 6-3
-----

May 12-20, Cailfornia State Championships, San Francisco, US [Hard]

2R Mimi Arnold d. Pat Maloney 6-0 6-1
2R Jean Laird d. Kathy Struthers 6-2 6-1
2R Gerry Carter d. Arvilla Manning w.o.
2R Barbara Benigni d. Helen Hampton 6-2 6-2
2R Donna Story d. Helen Wong 6-3 6-1
2R Connie Wilford d. June Ann Fitzpatrick 6-3 2-4 ret.
2R Mary Kay Morris d. Linda Vail w.o.
2R Mary Ann Mitchell d. Isabella Grant 6-1 6-0

QF Arnold d. Laird 6-4 6-0
QF Benigni d. Carter 6-2 6-2
QF Story d. Wilford 6-8 6-1 9-7
QF Mitchell d. Morris 6-4 6-1

SF Arnold d. Benigni 8-6 6-2
SF Mitchell d. Story 6-1 6-3

FI Arnold d. Mitchell 6-2 6-1

Doubles
QF Carter/Story d. O'Connell/Murio 1-6 6-4 6-1
QF Wilma Smith/Frances Umphred d. Ahern/Dereid 6-0 6-2
QF Benigni/Margaret Warren d. Hampton/Wong 6-4 6-8 6-3

SF Smith/Umphred d. Carter/Story 6-0 6-3
SF Benigni/Warren d. Baker/Wilson 6-3 6-2

FI Benigni/Warren d. Smith/Umphred 9-7 6-3

Mixed Doubles
FI Benigni/Jack Frost d. Mitchell/Bill Quillian 4-6 7-5 6-4
-----

Ends May 21, Berlin International [Clay]

SF Erika Vollmer d. Bibbi Gullbrandsson (Swd) 6-4 6-1
SF Heather Brewer (Ber) d. Maria Weiss (Arg) 6-1 6-4

FI Vollmer d. Brewer 4-6 6-4 6-2
-----

May 20, Carmel Open, Haifa, Israel

FI Colette Holvoet (Bel) d. Edith Cohen-Mintz 6-2 6-4

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:29 PM
French Championships

May 15-27.

A big thanks to AndrewTas for the results.

1st Round

Dottie Knode(USA)-bye
Michelle Coste-bye
Fay Muller (Aus)- bye
Angela Buxton(GB)-bye
Christiane Mercelis (Bel) d. Flo de la Courtie 6-4 6-2
Edda Buding(Ger) d. A Warre (Bel) 61 64
Anne-Marie Seghers(Fr) d. Anne-Marie Crowet (Bel) 6-3 6-2
Daphne Seeney (Aus) d. Beatrice de Chambure(Fr) 6-3 6-0
Althea Gibson(USA) d. R.Gimault(Fr) 61 61
Vera Puzejova(Cze) d. Maud Galtier(Fr) 61 63
J.Forbes (SAfr) d. M.Dittmeyer(Ger) 63 36 64
G.Bucaille(Fr) d. Pilar Barrill(Spa) 36 62 62
Shirley Bloomer(GB) d. F.Isaac(Bel) 61 63
M.Bourbonnais(Fr) d. A.Nenot(Fr) 86 36 75
N.Migliori(It) d. J.Wienese(Hol) 36 64 63
Thelma Long(Aus) d. C.Trancart(Fr) 61 62

Darlene Hard(US) d. Ingrid Metzner(Brz) 60 57 63
Jacqueline Kermina(Fr) d. J.Traut(Fr) 60 68 62
C.Monnot(Fr) d. P.Coessens(Bel) 63 64
Kormoczy(Hun) d. A.Varin(Fr) 61 61
A.Bellani(Ita) d. E.Launay(Fr) 60 63
M.O'Donnell(Aus) d. M.O.Bouchet(Fr) 64 64
Ilse Buding(Ger) d. B.Walter(GB) 60 62
F.Lemal(Fr) d. Mary Hawton(Aus) 16 64 63
B.Alhert(Ger) d. Nell Hopman(Aus) 36 75 63
S.Le Besnerais(Fr) d. C.Ramorino(It) wo
Jenny Hoad(Aus) d. J Amouretti(Fr) 61 63
Barbara Davidson(USA) bye
M.Dubois(Fr) bye
M.Pouchain(Bel) bye
A.Salvet(Fr) bye
Angela Mortimer(GB) bye

2nd Round
Knode d. Miclele Coste 6-4 6-1.
Buxton d. Muller 6-4 6-4
E.Buding d. Mercelis 6-4 9-7
Seeney d. Seghers 6-8 7-5 9-7
Gibson d. Puzejova 6-4 6-2.
Bucaille d. Forbes 0-6 6-4 6-4
Bloomer d. Bourbonnais 6-1 6-2.
Long d. Nicla Migliori 7-5 6-2.

Hard d. Kermina 6-1 6-3.
Kormoczy d. Christiane Monnot 6-0 6-1.
Bellani d. O'Donnell 62 64
I.Buding d. Lemal 60 61
Le Besnerais d. Alhert 61 46 64
Hoad d. Barbara Davidson 1-6 6-2 7-5.
Dubois d. Pouchain 64 60
Mortimer d. Angele Salvet 7-5 6-2.

3rd Round
Buxton d. Knode 4-6 7-5 6-1.
E.Buding d. Seeney 6-2 6-3.
Gibson d. Bucaille 6-1 6-1
Bloomer d. Long 6-3 7-5.

Kormoczy d. Hard 4-6 7-5 6-3.
I.Buding d. Bellani 1-6 6-3 6-3.
Hoad d. Le Besnerais 6-2 6-2
Mortimer d. Dubois 61 62

Quarters
Gibson d. Bloomer 6-2 6-1
Buxton d. E.Buding 8-6 6-1
Kormoczy d. I.Buding 6-1 6-1
Mortimer d. Hoad 6-0 4-6 7-5

Semis
Gibson d. Buxton 2-6 6-0 6-4
Mortimer d. Kormoczy 6-4 6-3

Final
Gibson d. Mortimer 6-0 12-10
-------------------------------------------------

A big thanks to AndrewTas for the results.

Doubles

1st Round
Bloomer/Mortimer bye
O'Donnell/Weinese bye
Butler/Davidson d. Bellani/Migliori 7-5 6-2
Hoad/Muller d. Bouchet/de la Courtie 6-3 6-2
Hard/Knode d. Lemal/Soisbault 6-0 6-2
Hopman/Kormoczy d. Alhert/Dittmayer 6-2 6-0
Galtier/Seghers d. Wavre/ ?? 6-3 6-0
Mercelis/ Metzner d. Coste/ Walter 6-3 6-2
Bucaille/Le Besnerais d. Isaac/Pouchain 6-0 6-2
Forbes/Seeney d. Gimault/Nenot 6-4 6-1
E.Buding/I.Buding d. Kermina/Dubois 6-0 6-1
Buxton/Gibson d. Launay/Michel Berger 6-2 6-0
Amouretti/Puzejova d. Coessens/Crowet 6-2 6-0
de Chambure/Monnot bye
Bourbonnais/Varin bye
Hawton/Long bye

2nd Round
Bloomer/Mortimer d. O'Donnell/Weinese w/o
Hoad/Muller d. Butler/Davidson 6-2 6-3.
Hard/Knode d. Hopman/Kormoczy 6-0 7-5.
Galtier/Seghers d. Mercelis/Metzner 10-8 8-6
Bucaille/Le Besnerais d. Forbes/Seeney 5-7 7-5 6-0
Buxton/Gibson d. E.Buding/I.Buding 5-7 7-5 6-0
Amouretti/Puzejova d. de Chambure/Monnot 6-2 3-6 6-3
Bourbonnais/Varin d. Hawton/Long w/o

Quarters
Hoad/Muller d. Bloomer/Mortimer 6-4 3-6 6-2.
Hard/Knode d. Galtier/Seghers 6-4 6-0.
Buxton/Gibson d. Bucaille/Le Besnerais 6-4 7-5.
Amouretti/Puzejova d. Bourbonnais/Varin 6-3 6-1.

Semis
Hard/Knode d. Hoad/Muller 6-3 6-3
Buxton/Gibson d. Amouretti/Puzejova 7-5 3-6 6-2.

Final
Buxton/Gibson d. Hard/Knode 6-8 8-6 6-1

-------------------------------------------------
Mixed Doubles (Draw=44)

First Round
Staley/ Hoad bye
Pouchain/ Morales bye
Michelberger/ de la Prade bye
A Halff/ J Brugnon bye
A Buxton/ Johansson bye
Lemal/ Gulyas bye
Migliori/ Asboth bye
Barril/ Gimeno bye
D Hard/ Howe bye
Salvet/ Lerque bye
Seghers/ Brinkman d. Monnot/ Olozaga 63 36 63
I Buding/ Reyes d. Butler/ Stolpa 60 26 63
Gibson/ T Vincent d. Launay/ Follveider 60 26 63
Puzejova/ Javoski d. Muller/ Mark 63 64
le Besnerais/ Jalabert d. Amouretti/ Belkhodja 75 86
Hopman/ Laver d. Metzner/ Hammersley 64 64

Davidson/ Candy d. Soisbault/ Bergerat 63 61
Mercellis/ Mezzi d. de la Courtie/ G Deniau 61 61
Kermina/ Darmon d. E Buding/ Hajjar 62 63
Seeney/ Fancutt d. Gimault/ Powers 62 61
Galtier/ Borotra d. Crowet/ Borghini 62 63
O'Donnel/ Davidson d. Coessens/ Perreau-Saussine 26 63 64
Isaac/ Martinez bye
Hawton/ I Vermaak bye
Varin/ Rinderknech bye
Knode/ Dorfman bye
Bouchet/ Lasry bye
Forbes/ G Forbes bye
Dubois/ Chaban Delmas bye
Walter/ Grandet bye
Wavre/ Khoury bye
T Long/ L Ayala bye

Second Round
Pouchain/ Morales d. Staley/ Hoad wo
A Halff/ J Brugnon d. Michelberger/ de la Prade 97 63
A Buxton/ Johansson d. Lemal/ Gulyas 63 75
Barril/ Gimeno d. Migliori/ Asboth wo
D Hard/ Howe d. Salvet/ Lerque 61 62
I Buding/ Reyes d. Seghers/ Brinkman 75 75
Gibson/ T Vincent d. Puzejova/ Javoski 46 62 86
le Besnerais/ Jalabert d. Hopman/ Laver 62 16 63

Davidson/ Candy d. Mercellis/ Mezzi 62 1513
Seeney/ Fancutt d. Kermina/ Darmon 61 61
Galtier/ Borotra d. O'Donnel/ Davidson 46 64 97
Isaac/ Martinez d. Hawton/ I Vermaak wo
Knode/ Dorfman d. Varin/ Rinderknech 63 26 1412
Forbes/ G Forbes d. Bouchet/ Lasry 61 63
Walter/ Grandet d. Dubois/ Chaban Delmas 63 36 64
T Long/ L Ayala d. Wavre/ Khoury 61 61

Third Round
A Halff/ J Brugnon d. Pouchain/ Morales 62 75
Barril/ Gimeno d. A Buxton/ Johansson 75 75
D Hard/ Howe d. I Buding/ Reyes 63 63
Gibson/ T Vincent d. le Besnerais/ Jalabert 57 75 64

Seeney/ Fancutt d. Davidson/ Candy 46 63 75
Galtier/ Borotra d. Isaac/ Martinez 64 36 62
Forbes/ G Forbes d. Knode/ Dorfman 64 61
T Long/ L Ayala d. Walter/ Grandet 62 61

Quarter Finals
Barril/ Gimeno d. A Halff/ J Brugnon 64 64
D Hard/ Howe d. Gibson/ T Vincent 63 61
Seeney/ Fancutt d. Galtier/ Borotra 57 60 63
T Long/ L Ayala d. Forbes/ G Forbes 63 61

Semifinals
D Hard/ Howe d. Barril/ Gimeno 63 61
T Long/ L Ayala d. Seeney/ Fancutt 57 86 63

Final
Long/ Ayala d. Hard/ Howe 46 64 61


Althea finally wins for the first time over Mortimer after losing 4 consecutive times to the Brit. She served "a sizzling ace" to wrap it up and was so excited she jumped over the net at the end to hug her opponent. 12,500 watched the contest. It is Gibson's 7 th straight title and the 13th event she's won during her 1956 campaign.

In the semis 8,000 fans gave the American a difficult time, booing her at times as she made her debut on center court against her doubles partner. In the third set Gibson broke her shoulder strap. "The crowd roared. Miss Buxton rushed to Miss Gibson's side and escorted her off to the dressing room." Gibson came back and raced out to a 4-1 lead before Buxton's net rushing tactics made it a close match. As Anglea reached 4-5 Gibson tossed to her racquet to the ground in disgust from a combination of frustration with the crowd and Buxton's tough play. The last game reached deuce, but Althea won with a winning volley.

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:30 PM
Week ending May 27

May 19-23, Dinas Powas, Glamorgan, GB

SF Joan Curry d. Bernice Carr (SA) 6-0 6-1
SF Laura Morgan d. Sheila Griffin 6-4 2-6 6-3

FI Curry d. Morgan 4-6 6-2 7-5

DF Curry/Elaine Becroft (NZ) d. Griffin/Jennifer Edmondson (Aus) 6-3 7-5
-----

May 18-23, Priory, Birmingham, GB

QF Pat Hird d. Val Pitt 6-2 6-3
QF Margot Parker d. Judy Hall 6-0 6-3
QF Ann Haydon d. Thea Hale (SA) 6-1 8-6
QF Sheila Armstrong d. Sheila Waddington (SA) 6-3 6-4

SF Hird d. Parker 6-2 6-1
SF Armstrong d. Haydon 7-5 6-3

FI Armstrong d. Hird 6-3 4-6 6-3

Doubles
SF Armstrong/Haydon d. Estelle van Tonder (SA)/ Sandra Reynolds (SA) 8-6 6-4
SF Hird/Hale d. Pitt/Waddington 6-4 3-6 6-1

FI Hird/Hale d. Armstrong/Haydon 6-2 6-4

Mixed Doubles
FI Reynolds/Don Fontana (Can) d. Hale/P. Robinson 6-3 4-6 6-2
-----

May 21-26, St. Anne's on Sea, GB

QF Kay Newcombe (Aus) d. V. Guiton 6-2 6-0
QF Rosemary Deloford d. D. Hill 7-5 6-4
QF Jane Godfrey d. Nancy Liebert ?

SF Newcombe d. Deloford 4-6 6-4 6-4
SF Mrs. (Kathleen?) Holt d. Godfrey 3-6 9-7 6-4

FI Newcombe d. Holt 3-6 10-8 6-4

DF Deloford/Billie Woodgate d. Godfrey/Hill 6-2 6-3
-----

May 26, New England Championships, Hartford, Connecticut, US

2R Lois Felix d. Terry Tracy 6-0 6-1
2R Gloria Martin d. Pat O'Neal 6-0 6-3
2R Barbara Scarlett Allen d. D. Semay 6-1 6-2
2R Kay Hubbell d. D. Katz 6-0 6-1
2R Mary Richards d. Lois Rockwell 6-1 6-2
2R Midge Buck d. A. Toomey 6-1 6-1
2R L. Huebner d. J. Woodsworth 6-1 6-0

QF Felix d. Martin 6-1 6-1
QF Julie Copeland d. Allen 6-3 6-4
QF Richards d. Hubbell 2-6 6-3 7-5
QF Buck d. Huebner 6-2 6-3

SF Felix d. Copeland 6-0 6-2
SF Buck d. Richards 6-2 6-3

FI Felix d. Buck 7-5 8-10 6-4
-----

May 29, Women's International Matches, Surbiton, England

England d. Frace 16-1

Day 1
Angela Buxton d. Jacqueline Kermina 6-4 6-2
Shilrey Bloomer d. Ginette Bucaille 3-6 6-2 6-3
Christine Truman d. Beatrice de Chambure 6-2 4-6 6-2
Suzanne le Besnerais (Fr) d. pat Ward 7-5 3-6 6-4
Ann Shilcock d. Myrtil Dubois 6-2 4-6 6-4
Pat Hird d. Colette Monnot 8-6 6-4
Shilcock/Ward d. Bucaille/Le Besnerais 6-1 6-3
Bloomer/Buxton d. Dubois/Kermina 6-2 6-1

Day 2
Ward d. Dubois 6-4 6-3
Truman d. Monnot 6-1 6-2
Bloomer d. Kermina 6-2 7-5
Buxton d. Bucaille 6-2 6-4
Shilcock d. Le Besnerais 4-6 7-5 6-4
Hird d. de Chambure 7-5 6-1
Shilcock/Ward d. Dubois/Kermina 6-3 6-2
Bloomer/Buxton d. Bucaille/Le Besnerais 6-1 6-3
Hird/Truman d. de Chambure/Monnot 6-0 7-5
-----

May 27, Houston Municipal, Texas, US

SF Lovie Beard d. Lillian Carroll 6-2 6-1
SF Gee Gee Kamrath d. Bambi Whitridge 6-4 6-1

FI Kamrath d. Beard 7-5 6-1

DF G. Kamrath/Jeanne Kamrath d. Peggy Neuhaus/Virginia Elder 7-5 7-5

XD Whitridge/Richard Schuette d. Beard/Doug or Jay Fuller 8-6 6-1
-----

May 27, Greater Dallas, Texas, US

QF Rosemary Buck d. Peggy Vilbig Landtroop 6-1 6-1
QF Carolyn Savage d. Nancy Penson 6-8 6-2 6-4
QF Jean Johannes d. Bobby Gilchrist 7-5 6-2
QF Nancy Swenson d. Nancy Davis 6-1 6-4

SF Buck d. Savage 6-3 6-1
SF Johannes d. Swenson 6-4 6-4

FI Buck d. Johannes 6-4 6-2

Doubles
SF Gilchrist/Landtroop d. Buck/Beloate ?-6 6-3 7-5
SF Fenson/Swenson d. Savage/Norman 6-3 4-6 6-3

FI Gilchrist/Landtroop d. Fenson/Swenson 6-2 2-6 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:30 PM
Week ending June 3

May 28-29, Czechoslovakian Exhibition, Prague

Jennifer Hoad d. Jirina Elgrova 6-3
Jennifer Hoad d. Olga Gazdikova 6-3 6-2
-----

May 30, Central California, Sacramento, US

QF Mimi Arnold d. Donna Story 6-1 6-1
QF Wilma Smith d. Linda Vail 9-7 11-9
QF Mary Ann Mitchell d. Helen Hampton 6-1 6-1
QF Barbara Benigni d. Margery Kohler 6-3 6-0

SF Arnold d. Smith 6-1 6-3
SF Mitchell d. Benigni 6-1 6-4

DF Hampton/Helen Wong d. Story/Gerry Carter 4-6 6-1 6-0
-----

May 28-June 2, Surrey Grass Courts, Surbiton, GB

1R Rosemary Deloford d. Sandra Reynolds (SA) 7-5 2-6 8-6

2R Betty Rosenquest Pratt (US) d. Doreen Spiers 6-4 6-2
2R Shirley Bloomer d. Parveen Sheikh (Pak) 6-1 6-1
2R Jean Forbes (SA) d. Jennifer Edmondson (Aus) 2-6 6-3 6-2
2R Jenny Middleton d. Beatrice De Chambure (Fr) 6-2 3-6 6-3
2R Thelma Long D(Aus) d. Bernice Carr (SA) 6-3 8-6
2R Vera Dace Thomas d. Christine Truman 7-5 6-3
2R Anne Shilcock d. Lorna Byrne 7-5 6-1
2R Angela Buxton d. Thea Hale (SA) 6-2 6-2
2R Colette Monnot (Fr) d. Sue Wadley 4-6 6-4 6-3
2R Pat Hird d. Elaine Becroft (NZ) 6-1 6-3

3R Althea Gibson (US) d. Monnot 6-3 6-0
3R Pratt d. Pauline Roberts ?
3R Hird d. Bloomer 8-6 8-6
3R Long d. Forbes 6-2 6-2
3R Middleton d. Mrs Wilson 7-5 6-0
3R Thomas d. Rosemary Deloford 5-7 6-1 6-4
3R Shilcock d. Caroline Yates Bell 6-0 6-3
3R Buxton d. Janet Morgan 6-1 6-3

QF Gibson d. Pratt 6-2 6-3
QF Long d. Hird 6-2 6-1
QF Middleton d. Thomas ?
QF Shilcock d. Buxton 6-2 3-6 6-4

SF Gibson d. Long 6-3 5-7 6-4
SF Shilcock d. Middleton 3-6 6-2 6-1

FI Gibson d. Shilcock 6-3 13-11

Doubles
QF Forbes/Spiers d. Bloomer/Ward 6-3 7-5

SF Long/Pratt d. Forbes/Spiers 6-3 8-6
SF Buxton/Gibson d. Shilcock/Hird 9-7 6-3

FI Long/Pratt d. Buxton/Gibson 6-4 6-3

Mixed Doubles
Hale/Ian Vermaak (SA) d. Edmondson/Rod Laver (Aus) 3-6 6-4 6-3
-----

May 28?- June?, Connecticut State Championship, New Haven

2R Lois Felix d. Anne Harris 6-0 6-0
2R Julie Copeland d. Mrs. J. Rockwell 6-4 5-7 6-3
2R Mrs. Arkley Richards d. Elfie Carroll 3-6 6-4 7-5
2R Ruth Jeffery d. Charlotte Alling 6-4 6-4
2R Kay Hubbell d. Mary Pigott 6-0 6-1
2R Mrs. Marvin Johnson d. Lucille Huebner 6-2 6-4
2R Nancy Nelson d. Isabel Farmington 8-6 7-5
2R Louise Ganzenmuller d. Dot O'Neil 6-3 6-1

QF Felix d. Copeland 6-0 6-0
QF Richards d. Jeffery 6-4 6-1
QF Hubbell d. Johnson 6-4 2-6 6-2
QF Ganzenmuller 6-4 3-6 6-1?

SF Felix d. Richards 6-3 6-3
SF Hubbell d. Ganzenmuller 4-6 6-4 7-5

FI Felix d. Hubbell 6-1 6-4

Doubles
QF Felix/Hubbell d. G. Rogers/Carroll 6-3 6-2
QF Johnson/Jeffery d. Richards/Copeland 6-3 6-4
QF Margo Mahoney/A. Symners d. Alling/Rockwood 7-5 6-2
QF Ganzenmuller/Carroll d. Flo Blanchard/Phyllis Lockwood 6-1 6-0

SF Felix/Hubbell d. Johnson/Jeffery 6-3 6-3
SF Ganzenmuller/Carroll d. Mahoney/Symners 6-0 6-1

FI Ganzenmuller/Carroll d Felix/Hubbell 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Copeland/Amsden d. Anderson/Shimmel 6-1 6-4
SF Felix/Blanchard d. Alling/Baker 6-0 6-0

FI Copeland/Amsden drew with Felix/Blanchard 14-12 4-6 rain
-----

May 28-June 3, Barcelona International, Spain [Red Clay]

2R Nell Hopman (Aus) d. Pilar Barril 6-4 6-4

QF Daphne Seeney (Aus) d. Hopman 6-2 6-0
QF Heather Brewer (Ber) d. Alicia Guri 6-0 6-1
QF Jenny Staley Hoad (Aus) d. Josefa de Riba 6-3 7-9 6-2
QF Barbara Scofield Davidson (US) d. Maria Solsona 6-1 6-3

SF Brewer d. Hoad 8-6 6-1
SF Davidson d. Seeney 6-1 8-6

FI Brewer d. Davidson 6-2 6-2

Doubles
SF Seeney/Hopman d. Hoad/de Riba 6-2 6-2
SF Brewer/Davidson d. Barril/Guri 7-5 6-1

FI Seeney/Hopman d. Brewer/Davidson 6-4 6-0

Mixed Doubles
2R Barril/Antonio Martinez d. Maier/Bob Perry (US) 6-2 6-4

QF Davidson/Bob Howe (Aus) d. Barril/A.Martinez 6-06-4
QF Brewer/Abe Segal (SA) d. de Riba/Andres Gimeno 6-4 6-4
QF Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Hopman/Juan Manuel Couder w.o.
QF Hoad/Lew Hoad (Aus) d. Hoad/Hoad d. Guri/Emilio Martinez 6-2 6-3

SF Davidson/Howe d. Brewer/Segal 6-2 6-2
SF Seeney/Fancutt d. Hoad/Hoad 6-3 2-6 6-3

MX Davidson/Howed. Seeney/Fancutt 9-11 7-5 7-5
-----

Ends June 3, Hanover International, Germany [Red Clay]

FI Erika Vollmer d. Ingrid Metzner (Bra) 6-2 1-6 6-3

MX Vollmer/Hugh Stewart (US) d. Buding/Jack Arknstall (Aus) 6-3 6-4
-----

June 4, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Loris Nichols d. Norma Ellis Nethersole 6-3 6-0
-----

June 1, San Bernardino Open, Calif, US

SF Mary Arnold Prentiss d. Connie Cozens 6-0 6-1
SF Dodo Cheney d. Joan Johnson 6-4 6-3

FI Prentiss d. Cheney 10-8 6-2

Mixed Doubles
SF Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Jeri Shepard/Dave martin 6-3 8-10 6-3
SF Cheney/Glenn Hippenstiel d. Johnson/Merwin Miller 6-2 6-2

FI Cheney/G. Hippenstiel d. Prentiss/C. Hippenstiel w.o.
-----

June 4 New Mexico Open, Albuquerque, US

FI Nancy Pennies d. Stella Brewster 6-3 6-0

DF Brewster/Vivian Bull d. Bobby Utter/Nancy Burk 5-7 6-1 7-5

MX Brewster/Butzu d. Doris Corley/Doug Corley 6-2 3-6 6-4
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:30 PM
Week ending June 10

June 4-9, Northern Championships, Manchester, GB [Grass]

1R Pat Ward d. Sheila Armstrong 6-1 7-5
1R Jenny Middleton d. Pat Hird 1-6 6-4 6-4
1R Sandra Reynolds (SA) d. Mrs. R.W.Cooper 6-3 4-6 6-4
1R Althea Gibson (US) d. Elaine Becroft (NZ) 6-0 6-2
1R Angela Buxton d. Doreen Spiers 6-1 6-4

2R Gibson d. Bernice Carr (SA) 6-4 6-2
2R Heather Brewer (Ber) d. Christine Truman 3-6 6-0 6-2
2R Shirley Fry (US) d. Anthea Gibb 6-3 6-1
2R Middleton d. Bibi Gullbrandsson (Swd) 6-4 6-2
2R Betty Rosenquest Pratt (US) d. Winsome Flaxington (SA) 6-0 6-1
2R Anne Shilcock d. Reynolds 7-5 7-5
2R Ward d. Daphne Seeney (Aus) w.o.
2R Jean Forbes (SA) d. Solveig Gustafsson (Swd) 6-4 6-2
2R Louise Brough (US) d. Estelle van Tonder (SA) 6-3 6-3

3R Gibson d. Brewer 6-3 6-1
3R Thelma Long (Aus) d. Buxton 4-6 6-4 7-5
3R Shirley Bloomer d. Merrill Hammill (SA) 6-2 6-3
3R Fry d. Bea Walter 6-0 6-4
3R Knode d. Middleton 9-7 6-3
3R Shilcock d. Pratt 6-4 10-8
3R Forbes d. Ward 6-3 7-5
3R Brough d. Honor Durose 6-1 6-2

QF Gibson d. Long 6-2 6-3
QF Fry d. Bloomer 6-2 4-6 6-4
QF Knode d. Shilcock 6-3 2-6 6-3
QF Brough d. Forbes 7-5 6-3

SF Gibson d. Fry 6-3 6-8 7-5
SF Brough d. Knode 6-3 6-3

FI Gibson d. Brough 2-6 6-4 6-4

Doubles
QF Mortimer/Buxton d. Brough/Fry 10-8 9-7
QF Knode/Shilcock d. Forbes/Hale 6-1 6-3
QF Long/Pratt d. Armostron/Hird 6-46 -2
QF Bloomer/Ward d. Spiers/Walter 6-1 6-1

SF Knode/Shilcock d. Mortimer/Buxton 4-6 6-3 6-4
SF Long/Pratt d. Bloomer/Ward 6-3 8-6

FI Knode/Shilcock d. Long/Pratt 6-1 5-7 6-2

Mixed Doubles
FI Shilcok/Naresh Kumar (Ind) divided with Fry/Bob Howe (Aus) 6-3 3-6 "bad light"
-----

June 4-9, Cheltenham, GB [Grass]

QF Ann Haydon d. Irene de Lanslut (Fr) 8-6 6-0
QF Sheila Speight d. Florence de la Courtie (Fr) 7-5 6-1
QF Viola White d. Beatrice de Chambure (Fr) 6-4 8-6
QF Joan Curry d. Colette Monnot (FR) 7-5 6-2

SF Haydon d. Speight 6-1 6-2
SF White d. Curry 6-3 6-4

FI Haydon d. White 6-1 5-7 6-1

Doubles
SF White/Margaret Eyre d. de Chambure/Colette Monnot (FR) 6-2 0-6 8-6
SF Speight/Haydon d. Curry/Patience Thompson 1-6 6-2 6-2

DF Speight/Haydon d. White/Eyre 4-6 6-4 6-2

Mixed Doubles
FI Eyre/Arthur Marshall (Aus) d. Curry/Bruce S. Francis (Aus) 6-0 6-4
-----

June 4-9, Lowther, Barnes, GB [Grass]

SF Rosemary Deloford d. Pearl Panton 6-4 6-1
SF Elaine Watson d. Caroline Yates-Bell 6-3 5-7 6-2

FI Watson d. Deloford 6-3 10-8

DF Yates-Bell/Jill Rook d. Delford/Watson 6-2 6-3

MX Mrs. W.H.L. Gordon/L. Bowring (SA) d. Mrs. R.A. Gilbert/D.R. Hughes 3-6 6-4 8-6
-----

May 28-June 9, Ulster Championships, Belfast, Northern Ireland

FI: Mary O'Sullivan d. Audrey Clarke 2-6, 7-5, 6-1

DF: Audrey Clarke/E. Kirkpatrick d. K. Newcombe/M. O'Donnell 6-3, 5-7, 6-1

XDF: Donald L. Black (Rhod)/M. O'Donnell d. Orlando Garrido (CUB)/K. Newcombe 7-5, 9-7
-----

June 4-10, International Championships of Switzerland, Lugano, [Red Clay]

1R Nell Hopman (Aus) d. Louise Snow (US) 6-3 6-2

2R Darlene Hard (US) d. M. Koller 6-2 9-7
2R Jean Clarke (US) d. Anna Maria Frigerio (It) 3-6 6-2 6-2
2R Jenny Staley Hoad (Aus) d. Alice Wavre 6-2 6-4
2R Ingrid Metzner (Bra) d. Nell Hopman (Aus) 6-2 6-3
2R Nicla Migliori (It) d. Fay Muller (Aus) 7-5 1-6 8-6
2R Daphne Seeney (Aus) d. Inge Pohmann (Ger) 8-6 5-7 8-6
2R Jacqueline Kermina (Fr) d. Pilar Barril (Sp) 3-6 6-3 6-1
2R Bev Fleitz (US) d. Liezel Broz (Ast) 6-0 6-4

QF Clarke d. Hard 7-5 6-4
QF Hoad d. Metzner 6-2 6-4
QF Seeney d. Migliori 6-1 6-1
QF Fleitz d. Kermina 6-2 8-6

SF Hoad d. Clarke 6-2 7-5
SF Fleitz d. Seeney 6-4 6-2

FI Fleitz d. Hoad 1-6 6-3 6-3

Doubles
QF Seeney/Muller d. Broz/Frigerio 6-1 4-6 6-1
QF Metzner/Hopman d. Hoad/Snow 6-2 6-8 6-2
QF Migliori/Kermina d. Wavre/Zollinger 6-0 6-2
QF Fleitz/Hard d. Barril/Clarke 6-0 6-3

SF Seeney/Muller d. Metzner/Hopman 6-0 6-4
SF Fleitz/Hard d. Migliori/Kermina 6-1 6-0

DF Fleitz/Hard d. Seeney/Muller 6-3 7-5

Mixed Doubles
1R Hard/Ulf Schmidt (Swd) d. Migliori/Sergio Jacobini (It) 6-1 6-2
1R Frigerio/Cesare Guercilena (It) d. Molinari/Jacqueline Kermina (Fr) 2-6 6-1 6-4
1R Hoad/Luis Ayala (Chi) d. Clarke/Andres Gimeno (Sp) 6-2 6-4
1R Snow/Roy Emerson (Aus) d. Pohmann/Rupert Huber (Ger) 6-1 6-1
1R Muller/Neale Fraser (Aus) d. Metzner/Alberto Lazzarino (It) 6-4 3-6 6-2

QF Hard/Schmidt d. ?
QF Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Frigerio/Guercilena 6-3 6-0
QF Hoad/Ayala d. Snow/Emerson 9-7 5-7 6-2
QF Muller/Fraser d. Fleitz/John Fleitz (US) 6-1 3-6 6-4

SF Hard/Schmidt d. Seeney/Fancutt 6-2 6-4
SF Muller/Fraser d. Hoad/Ayala 6-1 6-4

FI Hard/Schmidt d. Muller/Fraser 6-0 6-4
-----

Ends June 9, Seattle City, Washington, US

QF Mary Ann Mitchell d. Margery Oke 6-0 6-0
QF Amy Yee d. Barbara Davidson 6-4 6-1
QF Janet Hopps d. Catherine Prince 6-2 6-4
QF Vera Dwight d. Joanne Holcomb 6-3 10-8

SF Mitchell d. Yee 6-2 6-3
SF Hopps d. Dwight 6-2 6-3

FI Hopps d. Mitchell 4-6 6-4 15-13

DF Hopps/Davidson d. Mitchell/Holcomb 2-6 8-6 6-3
-----

Ends June 10, Middlesex Bowl, Newton, Mass, US

2R Carol Wendell d. Jean McCormick 3-6 6-1 6-1
2R Sissy Leach d. Dorothy Hills 6-4 6-1

QF Baba Lewis d. Virginia Connolly 6-0 6-1
QF Nancy Norton d. Pat Sullvian w.o.
QF Mrs. Arkley Richards d. Wendell 6-1 6-4
QF Julie Copeland d. Leach 2-6 6-0 7-5

SF Lewis d. Norton 6-1 7-5
SF Richards d. Copeland 7-9 6-2 6-3

FI Lewis d. Richards 3-6 7-5 6-2
-----

Ends June 10, Mill Valley, Calif, US

1R Gerry Carter d. Pat Mahoney 8-6 6-10 6-0

QF Mimi Arnold d. Helen Hampton 6-1 6-1
QF Barbara Benigni d. Helen Baker 6-1 6-1
QF Linda Vail d. Carter 6-4 6-4
QF Pat Naud d. Connie Wilford 6-2 6-2

SF Arnold d. Vail 6-2 6-2
SF Benigni d. Naud 8-6 6-4

FI Arnold d. Benigni 6-1 6-4
-----

Ends June 10, Louisiana State Closed, New Orleans, US

SF Doris Middleton d. Lynn Krupp 6-0 6-2
SF Sandra Loubat d. Evelyn Keel 6-3 6-3

FI Loubat d. Middleton 6-1 6-0

DF Middleton/Waterhouse d. Keel/Barnett 6-4 6-4
-----

Ends June 12, First Annual Dixieland, Birmingham, Alabama, US

QF Anne Bagge (Den) d. Roberta Allison 6-1 6-0
QF Marilyn Stock d. Louise Fowler 7-5 6-0

SF Karol Fageros d. Bagge 6-0 6-2
SF Evelyn Cowan d. Stock 6-3 4-6 6-2

FI Fageros d. Cowan 6-0 6-0

DF Fageros/Bagge d. Fowler/Cowan 6-4 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:31 PM
Week ending June 17

June 11-16, Kent Championships, Beckenham, GB [Grass]

1R Darlene Hard (US) d. Valerie Lewis 7-5 6-3
1R Bibi Gullbrandsson (Swd) d. Doreen Spiers 6-3 8-6
1R Sandra Reynolds (SA) d. Solveig Gustafsson (Swd) 6-3 3-6 6-3
1R Heather Brewer (Ber) d. Elaine Becroft (NZ) 7-5 6-3
1R Fay Muller (Aus) d. Vera Roberts 2-6 6-2 6-2
1R Jenny Middleton d. Winsome Flaxington (SA) 6-3 7-5
1R Bea Walter d. Barbara Scofield Davidson (US) 6-4 0-6 6-4
1R Betty Rosenquest Pratt (US) d. Jennifer Edmondson (Aus) 6-2 4-6 6-4

2R Hard d. Rosemary Deloford 6-0 6-3
2R Pat Hird d. Thea Hale (SA) 6-2 3-6 6-4
2R Gulbrandsson d. Sheila Waddington (SA) 6-1 6-1
2R Brewer d. Reynolds 3-6 6-0 12-10
2R Muller d. Vera Dace Thomas 6-4 6-4
2R Elaine Watson d. Mrs. Sidney Brock 6-2 6-4
2R Middleton d. Walter 6-1 7-5
2R Pratt d. Estelle van Tonder (SA) 6-2 6-2

QF Hard d. Hird 6-4 7-5
QF Brewer d. Gullbrandsson 8-6 11-13 7-5
QF Muller d. Watson 7-5 6-3
QF Pratt d. Middleton 7-5 4-6 6-4

SF Hard d. Brewer 6-3 6-2
SF Pratt d. Muller 1-6 7-5 6-4

FI Divided because of rain

Doubles
SF Hard/Muller d. Knight/Gibb 6-3 6-3
SF Walter/Spiers d. Brewer/Hale 9-7 8-6

Hard/Muller divided with Walter/Spiers
-----

June 11-16, West of England, Bristol, GB [Grass]

1R Christiane Mercelis (Bel) d. Florence de la Courtie (Fr) 6-4 6-1
1R Bernice Carr (SA) d. Joan Curry 6-2 6-3

2R Althea Gibson (US) d. Pilar Barril (Sp) 6-1 6-3
2R Viola White d. Anne Marie Crowet (Bel) 6-3 6-3
2R Pat Thompson (Aus) d. Beatrice de Chambure (Fr) 6-0 0-6 6-4
2R Jenny Staley Hoad (Aus) d. Parveen Sheikh (Pak) 4-6 6-1 6-4
2R Louise Snow (US) d. Marion Boundy 9-7 6-3

3R Gibson d. White 6-2 6-2
3R Ann Haydon d. Thompson 6-3 6-1
3R Mercelis d. ??
3R Hoad d. Merill Hammill (SA) 6-2 6-4
3R Sheila Armstrong d. Lisa Gram Andersen (Den) 6-1 3-6 6-1
3R Jean Forbes (SA) d. Carr 6-2 6-3
3R Jean Clarke (US) d. Colette Monnot (Fr) 6-2 6-3
3R Daphne Seeney (Aus) d. Snow 6-0 6-4

QF Gibson d. Haydon 6-3 6-4
QF Hoad d. Mercelis 4-6 10-8 6-2
QF Armstrong d. Forbes 6-2 5-7 6-4
QF Seeney d. Clarke 6-1 6-2

SF Gibson d. Hoad 6-4 7-5
SF Seeney d. Armstrong 6-2 5-7 6-4

FI Gibson d. Seeney 6-2 10-8

Doubles
SF Hoad/Forbes d. Eyre/White 6-2 7-5
SF Gibson/Seeney d. Curry/Rita Drobny 6-0 6-1

FI Gibson/Seeney d. Hoad/Forbes 6-2 6-4

Mixed Doubles
SF Gibson/Luis Ayala (Chi) d. Eyre/Bob Perry (US) 7-5 6-4
SF Forbes/Gordon Forbes (SA) d. Seeney/Trevor Fancutt (SA) 6-3 1-6 6-3

FI divided
-----

June 7-16, West of Scotland Championships, Glasgow, Scotland (Grass)

FI: Heather Macfarlane d. Marion Walker 6-0, 6-2
-----

Ends June 15, Massachusetts State, Chestnut Hill, US

1R Carol Wendell d. Sheila Maroschick 6-4 6-2
1R Baba Lewis d. Shirley Liu 6-1 6-1
1R Kitty Stanton d. Jane Woodsworth 4-6 6-3 6-2
1R Dorothy "Dottie" Hills d. Glenna Holleran 6-3 7-5
1R Ada King d. Virginia Connolly 6-3 6-3

2R Belmar Gunderson d. Joan Stockdale 6-1 6-1
2R Hills d. Ruth Greenfield 6-2 6-0
2R Kay Hubbell d. Joan Sullivan 6-4 6-1
2R Nancy Norton d. Wing 6-2 6-2
2R Lois Felix d. Mrs. Clarence Warner w.o.
2R Hudcovich d. Wendell 6-1 6-4
2R Lewis d. Stanton 6-0 6-1
2R Ruth Jeffrey d. Charlotte Alling 6-3 6-1

QF Gunderson d. Hills 6-2 6-2
QF Hubbell d. Norton 6-2 6-2
QF Felix d. Hudcovich 6-1 6-3
QF Lewis d. Jeffrey 6-1 2-6 7-5

SF Hubbell d. Gunderson 8-6 7-5
SF Felix d. Lewis 6-8 6-1 6-0

FI Felix d. Hubbell 6-2 6-3

Doubles
1R Felix/Hubbell d. Stockdale/J. Sullivan 6-1 60
1R Norton/Alling d. Wendell/Pat Sullivan 6-4 6-4

QF Jeffrey/Gunderson d. Wyness/Rodman 6-0 6-0
QF Lewis/Margaret Varner d. Richards/Wilson 6-1 1-6 6-4
QF Felix/Hubbell d. Norton/Alling 6-2 6-0
QF Leach/Helen Rihbany d. Stanton/Hills 6-4 6-1

SF Lewis/Varner d. Jeffrey/Gunderson 9-7 6-3
SF Fliex/Hubbell d. Leach/Rihbany 6-3 6-3

FI Felix/Hubbell d. Lewis/Varner 4-6 6-3 6-4

Mixed Doubles
SF Gunderson/Callahan d. Connolly/Lynch 6-1 6-4
SF Liu/Clark d. Raleigh/Raleigh w.o.

FI Gunderson/Callahan d. Liu/Clark 6-2 6-0
-----

June 11-17, Blue and Gray, Montgomery, Alabama, US

1R Karol Fageros d. Louise Fowler 6-0 6-0
1R Owen McHaney d. Alejandra Pinedo (Mex) 6-4 ret.
1R Martha Hernandez (Mex) d. Edith Morton 6-1 6-2
1R Sara Mae Turber d. Bea Saver 5-7 6-3 6-3
1R Yola Ramirez (Mex) d. Kathy Basila 6-0 6-0

QF Fageros d. McHaney 6-2 6-3
QF Hernandez d. Marilyn Stock 6-2 6-4
QF Evelyn Cowan d. Julie Copeland 6-8 6-2 6-2
QF Ramirez d. Turber 7-5 6-1

SF Fageros d. Hernandez 6-3 6-1
SF Ramirez d. Cowan 6-1 6-3

FI Fageros d. Ramirez 6-3 6-3

Doubles
1R Hernandez/Pinedo d. Fowler/Cowan 6-1 7-5
1R Stock/McHaney d. E. Morton/Basila 6-1 6-0

SF Turber/Copeland d. Hernandez/Pinedo 4-6 6-1 6-3
SF Fageros/Ramires d. Stock/mcHaney 6-4 6-3

FI Fageros/Ramirez d. Turber/Copeland 6-1 6-2

Mixed Doubles
1R Turber/Ed Rubinoff d. Stock/Andre Donnadieu (Mex) 8-5
1R Copeland/Whitney Reed d. Pinedo/John Kopf w.o.

SF Fageros/Johan Kupferburger (SA) d. Turber/Rubinoff 8-1
SF Ramirez/Jose Ochoa (Mex) d. Copeland/Reed 8-3

FI Ramirez/Ochoa d. Fageros/Kupferburger 3-6 7-5 6-0
-----

June 17, Triple A, St. Louis, Missouri

2R Merceina Weiss Parker d. Mary Clenlein? 6-0 6-0
2R Nina Brown Hamilton d. Gay Freund 6-3 6-0
2R Lois Weinstein d. Mary Izard 6-2 6-2
2R Marilyn Mueller d. Anne Bagge 6-8 6-3 6-1

QF Parker d. Hamilton 6-2 6-1
QF Bev Tolan d. Carol Boshard 2-6 6-2 6-2
QF Lucille Davidson d. Erika Puetz 6-2 7-5
QF Mueller d. Weinstein 6-2 6-3

SF Parker d. Tolan 6-2 6-1
SF Davidson d. Mueller 6-3 6-4

FI Davidson d. Parker 7-5 7-5

Doubles
1R Davidson/Bagge d. Izzard/Mueller 6-0 6-1

SF Parker/Hamilton d. Davidson/Bagge 6-3 6-8 6-1
SF Puetz/Tolan d. Boshard/Weinstein 7-5 6-8 6-4

FI Parker/Hamilton d. Puetz/Tolan 6-3 6-1
-----

June 11-17, Texas Sectional, San Antonio, US

FI Ethel Norton d. Marilyn Montgomery 6-2 6-1

DF Norton/Hariette Pullen d. Montgomery/Margaret Landtroop 5-7 7-5 7-5
-----

Ends June 17, Delaware Valley, Philadelphia, US

SF Alice Fehrenbach d. Rose Bressi 6-1 6-1
SF Betty Smith d. Mrs. Harry Hoffman 1-6 6-3 6-3

FI Fehrenbach d. Smith 6-1 6-2
-----

Ends June 17, Los Angeles Public Parks, Calif, US

SF Joan Johnson d. Connie Cozens 6-3 6-2
SF Marilyn Joseph d. Jeri Shepard 6-4 7-5

FI Johnson d. Jospeh 7-5 6-3

DF Shepard/Johnson d. Cozens/Gertude Irish 6-1 6-2
-----

Ends June 17 Menlo Circus Club Invitation, Menlo Park, Calif, US

QF Mimi Arnold d. Connie Wilford 6-3 6-0
QF Barbara Benigni d. Donna Story 6-1 6-0
QF Linda Vail d. Audrey Arnold 6-3 6-2
QF Pay Naud d. Gerry Carter w.o.

SF Benigni d. Vail 6-4 6-4
SF Arnold d. Naud 6-4 6-3

FI Arnold d. Benigni 6-1 6-1
-----

June 17-18, Wightman Cup, Wimbledon, GB [Grass]

US d. GB 5-2

Louise Brough (US) d. Angela Mortimer 3-6 6-4 7-5
Shirly Fry (US) d. Angela Buxton 6-2 6-8 7-5
Brough d. Buxton 3-6 6-3 6-4
Angela Mortimer d. Fry 6-4 6-3
Shirley Bloomer d. Dottie Head Knode (US) 6-4 6-4

Knode/Bev Fleitz (US) d. Bloomer/Pat Ward 6-1 6-4
Brough/Fry d. Mortimer/Buxton 6-2 6-2
-----

June 11-17, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Edda Buding d. Erika Obst Vollmer 6-3 6-2

DF: Edda Buding/Ilse Buding d. Erika Obst Vollmer/Barbel Ahlert 6-0 6-1

MX: Totta Zehden/Milan Branovic d. Erika Obst Vollmer/Grosse 4-6 8-6 6-3
-----

date unknown, Viareggio, Italy (Clay)

FI: Thelma Coyne Long (Aus) d. Nicla Artigiani Migliori 6-3 6-2
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:31 PM
Week ending June 24

June 17-23, Philadelphia and District Grass Courts, Philadelphia, US

QF Margaret Osborne DuPont d. Joy Valderrama 6-0 6-0
QF Barbara Laussat Clement d. Gloria Young 6-2 6-0
QF Bunny Vosters d. Ann Wetzel 6-1 6-0
QF Sylvia Knowles Simonin d. Anne Hoffman 6-1 6-4

SF Dupont d. Laussat 6-2 6-3
SF Vosters d. Simonin 6-2 6-2

FI DuPont d. Vosters 6-3 5-7 6-0

Doubles
SF DuPont/Vosters d. Robinson/Morris 6-2 6-1
SF Simonin/Wetzel d. Clement/Young 6-0 11-9

DF DuPont/Vosters d. Simonin/Wetzel 6-3 2-6 6-4
-----

June 18-23. Malvern, GB [Grass]

SF Erika Vollmer (Ger) d. Ann Haydon 6-1 6-3
SF Ingrid Metzner (Bra) d. Lisa Gram Andersen (Den) 6-1 6-2

FI Metzner d. Vollmer 6-1 7-5

DF Vollmer/Metzner d. Andersen/Haydon 6-1 6-1

MX Haydon/Roger Becker d. Vollmer/Mike Davies 6-3 2-6 6-4
-----

June 18-23, London Grass Courts, Queen's Club, GB [Grass]

1R Pat Hird d. Gloria Butler (US) 6-3 6-0
1R Heather Brewer (Ber) d. I.V. Hutchings 6-0 6-3
1R Betty Pratt (US) d. Francoise Lemal (Fr) 6-1 7-5
1R Suzy Kormoczi (Hun) d. Marian Craig Smith 6-2 6-4
1R Bea Walter d. Pilar Barril (Sp) 4-6 6-3 6-4
1R Georgie Woodgate d. Mrs. B.H. Davies 6-0 6-2
1R Christine Truman d. Jenny Middleton 6-4 4-6 6-2
1R Angela Buxton d. C. Emmett 6-0 6-0

2R Darlene Hard (US) d. Bibi Gullbrandsson (Swd) 6-2 6-2
2R Elaine Watson d. Jean Clarke (US) 4-6 7-5 8-6
2R Thea Hale (SA) d. C. Baumgarten (Fr) 6-2 6-0
2R Barbara Scofield Davidson (US) d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-2 3-6 6-1
2R Hird d. Astrid Winther (Nor) 6-2 6-4
2R Christiane Mercelis (Bel) d. Fay Muller (Aus) 3-6 6-3 8-6
2R Brewer d. ??
2R Buxton d. Sheila Armstrong 6-2 6-2
2R Pratt d. Walter 6-1 6-2
2R Kormoczy d. Truman 4-6 6-4 6-3
2R Pat Ward d. Jennifer Edmondson (Aus) 6-2 6-3
2R Nell Hopman (Aus) d. Louise Snow (US) 6-4 6-1
2R Doreen Spiers d. Margaret O'Donnell (Aus) 6-3 6-4
2R Daphne Seeney (Aus) d. ??

3R Hard d. Watson 6-3 7-5
3R Hale d. Davidson 6-2 3-6 6-4
3R Mercelis d. Hird 6-2 6-3
3R Buxton d. Brewer 6-0 8-6
3R Pratt d. Kormoczi 6-4 7-9 6-3
3R Ward d. Hopman 6-2 6-2
3R Seeney d. Spiers 6-4 6-2
3R Jean Forbes (SA) d. Vera Roberts 6-2 8-6

QF Hard d. Hale 6-3 3-6 6-4
QF Buxton d. Mercelis 6-2 6-4
QF Ward d. Pratt 2-6 7-5 6-0
QF Seeney d. Forbes 6-4 6-8 6-4

SF Buxton d. Hard 6-4 7-5
SF Ward d. Seeney 9-7 4-6 6-0

FI Buxton d. Ward 6-4 6-0

Doubles
2R Fleitz/Hard d. Pratt/Long 7-5 ?-?
2R Knode/Mercelis d. Hird/Craig Smith 7-5 ?-6 7-5

QF Brough/Fry d. Spiers/Walter 6-2 6-1
QF Seeney/Muller d. Fleitz/Hard 2-6 6-2 7-5
QF Mortimer/Anne Shilcock d. Knode/Mercelis 6-1 9-7
QF Buxton/Gibson d. Bloomer/Ward 6-2 6-2

SF Brough/Fry d. Seeney/Muller 6-3 6-2
SF Gibson/Buxton d. Mortimer/Shilcock 4-6 6-2 6-0

FI Brough/Fry d. Gibson/Buxton 6-3 7-5

Mixed Doubles
SF Gibson/Gardnar Mulloy (US) d. Ward/Neale Fraser (Aus) 6-1 6-2
SF Hard/Bob Howe (Aus) d. Seeney/Trevor Fancutt (SA) 6-2 7-5

FI Gibson/Mulloy d. Hard/Howe 3-6 6-3 6-4
-----

June 16-23, Scottish Midland Counties Championships, Dundee, Scotland

FI: A. Barclay d. B. Devlin 4-6 6-4 10-8

DF: Mrs E. Landsmann/E. Vlandy d. Anita Ellis/R. Ellis 6-2 2-6 6-1

XDF: Ronald T. Ellis/Anita Ellis d. W.C. Masson/A. Paterson 8-6 13-11
-----

June 18-24, Southern Championships, Atlanta, Georgia

1R Yola Ramirez (Mex) d.. Owen McHaney 7-5 6-2
1R Betty Gray d. Sandra Atkinson 3-6 6-0 6-4
1R Martha Hernandez (Mex) d. Janie Haynie 4-6 6-2 6-3
1R Marilyn Stock d. Julie Copeland 6-4 6-8 6-3
1R Betty Braselton d. Louise Fowler 7-5 6-3
1R Betty Rush d. Alejandra Pinedo (Mex)6-3 2-6 6-4

2R Ramirez d. Marilyn Voges 6-1 6-3
2R Beverly Tolan d. Gray 6-1 6-2
2R Hernandez d. Barbara Dupree 6-1 6-0
2R Donna Floyd d. Sara Mae Turber 6-2 6-4
2R Karol Fageros d. Stock 6-1 6-1
2R Braselton d. Rush 6-1 6-2
2R Sandra Loubat d. Carolyn Cobb 6-0 6-0
2R Evelyn Cowan d. Anne Bagge 6-0 6-2

QF Ramirez d. Tolan 6-2 6-0
QF Floyd d. Hernandez 6-1 6-1
QF Cowan d. Loubat 6-1 6-4
QF Fageros d. Braselton 6-0 6-0

SF Ramirez d. Floyd 6-3 6-2
SF Fageros d. Cowan 6-4 6-3

FI Ramirez d. Fageros 7-5 10-8

Doubles
2R Hernandez/Pinedo d. Tolan/McHaney 9-7 6-4

QF Fageros/Ramirez d. Braselton/Long 6-2 6-2
QF Hernandez/Pinedo d. Voges/Rush 6-4 6-1
QF Fowler/Cowan d. Stock/Bagge 7-5 5-2
QF Copeland/Turber d. Floyd/Cohen 5-7 6-2 6-3

SF Fageros/Ramirez d. Hernandez/Pinedo 7-5 6-3
SF Copeland/Turber d. Fowler/Cowan 6-2 6-4

FI Fageros/Ramirez d. Copeland/Turber 6-1 6-3

Mixed Doubles
QF Fageros/Johan Kupferberger (SA) d. Stewart/Shaw Emmons 6-1 6-3
QF Loubat/Jose Aguero (Bra) d. Tolan/Crawford Henry 6-1 6-0
QF Turber/Slew Hester d. Ramirez/Jose Ochoa (Mex) 6-2 6-2
QF Hernandez/Andres Donnadieu (Mex) d. Copeland/Don Kaiser 8-6 2-6 6-1

SF Fageros/Kupferburger d. Loubat/Aguero
SF Hernandez/Donnadieu d. Turber/Hester

FI Fageros/Kupferburger d. Hernandez/Donnadieu 8-6 (pro set)
-----

June 23,New Jersey State, Orange, NJ, US

FI Carmen Lampe d. Margaret Disco 6-3 6-1
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:31 PM
Wimbledon

First Round
Beverly Fleitz (US) [2] bye
Pilar Barril (Sp) bye
Gem Hoahing bye
Jennifer Edmondson (Aus) bye

Daphne Seeney (Aus) bye
Leonie Brighton bye
Nell Hopman (Aus) bye
Suzy Kormoczy (Hun) bye

Angela Buxton [6] bye
Suzanne le Besnarais (Frn) bye
Norma Kemsey-Bourne bye
Lisa Gram Andersen (Den) bye

Joopy Roos (Neth) bye
Mrs. Bobbie Wilson bye
Elaine Watson bye
Joan Curry bye

Angela Mortimer [3] d. Thelma Long (Aus) 6-1 4-6 6-3
Pearl Panton d. Anthea Gibb 6-4 6-3
Hazel Morley [Q] d. Sheila Bramley 7-5 6-4
Darlene Hard (US) d. Denise Collier 6-2 6-2

Bea Walter d. Rosemary Deloford 0-6 6-4 6-1
Barbara Davidson (US) d. Bibbi Gullbrandsson-Sanden (Swd) 8-6 7-5
Thea Hale (SA) d. Gill Evans 6-2 6-2
Florence de la Courtie (Fr)[Q] d. Jane Godfrey [Q] 6-4 6-2

Dottie Knode (US) [7] d. Sue Waters 8-6 6-2
Vera Puzejova (Cz) d. Valerie Lewis 1-6 6-0 6-3
Doreen Spiers d. Pauline Roberts 8-6 5-7 6-4
Erika Vollmer (Ger) d. Mrs. Sidney Brock [Q] 6-1 6-1

Elaine Becroft (NZ) [Q] d. Sheila Armstrong 6-0 7-5
Jean Clarke (US) d. Estelle van Tonder (SA) 6-1 7-5
Pat Ward d. Heather Macfarlane 6-3 6-2
Bernice Carr (SA) d. Jill Rock [Q] 6-0 6-0

Jenny Hoad (Aus) d. Georgie Woodgate 6-3 3-6 6-2
Vera Thomas d. Lorna Cawthorn 6-2 6-2
Joan MacLeod d. Viola White 2-6 6-2 9-7
Sheila Waddington (SA) [Q] d. Janet Morgan 6-4 4-6 9-7

Heather Brewer (Ber) d. Nel van der Storm (Neth) 6-1 6-3
Maria-Josefa de Riba (Sp) d. Marion Boundy 7-5 6-2
Ginette Bucaille (Frn) d. Astrid Winther (Nor) 6-2 6-1
Shirley Fry (US) [5] d. Christianne Mercelis (Bel) 6-2 6-1

Kathleen Holt d. Margaret O'Donnell (Aus) 4-6 7-5 6-4
Louise Snow (US) d. Sheila Speight 6-0 6-3
Pat Hird d. June Fitzpatrick (Ire) 2-6 6-3 6-2
Ingrid Mentzer (Brz) d. Elsa Schmith (Den) 6-3 6-4

Anne Shilcock d. Ilse Buding (Ger) 6-3 6-2
Ann Haydon d. Kay Newcombe (Aus) [Q] 6-0 6-2
Pat Wheeler [Q] d. Margot Parker 2-6 6-0 6-2
Althea Gibson (US) [4] d. Edda Buding (Ger) 6-4 6-2

Sandra Reynolds (SA) bye
Pat Brown bye
Elizabeth Broz (Austria) bye
Solveig Gustafsson (Swd) bye

Betty Pratt (US) bye
Marion Craig-Smith bye
Jean Knight bye
Shirley Bloomer [8] bye

Caroline Yates-Bell bye
Barbara Knapp bye
Colette Monnot (Frn) [Q] bye
Fay Muller (Aus) bye

Jennifer Middleton bye
Phyllis Edwards bye
Jean Forbes (SA) bye
Louise Brough (US) [1] bye
---------------------------------------------------------
Second Round
Fleitz [2] d. Barril 6-4 6-3
Hoahing d. Edmondson 6-4 6-2
Seeney d. Brighton 6-2 6-3
Kormoczy d. Hopman 6-1 6-4

Buxton [6] d. le Besnerais 6-4 6-0
Gram Andersen d. Kemsey-Bourne 6-4 6-1
Roos d. Wilson 4-6 6-2 6-2
Watson d. Curry 6-2 6-3

Mortimer [3] d. Panton 6-1 6-2
Hard d. Moorley [Q] 6-2 6-3
Davidson d. Walter 6-3 7-9 6-4
Hale d. Courtie [Q] 7-4 4-6 8-6

Puzejova d. Knode [7] 6-4 7-9 6-1
Vollmer d. Spiers 6-2 6-0
Becroft [Q] d. Clarke 6-3 3-6 7-5
Ward d. Carr 12-10 4-6 6-2

Hoad d. Thomas 8-6 6-4
Waddington [Q] d. Macleod 4-6 6-0 10-8
Brewer d. de Riba 6-4 6-0
Fry [5] d. Bucaille 6-3 6-2

Snow d. Holt 6-3 6-1
Hird d. Metzner 3-6 6-0 7-5
Shilcock d. Haydon 3-6 6-3 6-2
Gibson [4] d. Wheeler [Q] 6-1 6-2

Brown d. Reynolds 6-4 4-6 6-3
Gustafsson d. Broz 6-2 7-5
Pratt d. Craig-Smith 6-4 6-3
Bloomer [8] d. Knight 6-0 6-0

Yates-Bell d. Knapp 6-0 6-8 6-4
Muller d. Monnot [Q] 6-3 6-2
Middleton d. Edwards 6-2 6-4
Brough [1] d. Forbes 6-0 6-0
---------------------------------------------------------
Third Round
Fleitz [2] d. Hoahing 6-1 6-3
Kormoczy d. Seeney 6-2 6-3
Buxton [6] d. Gram Andersen 6-3 6-2
Watson d. Roos 10-8 6-2

Mortimer [3] d. Hard 6-3 7-5
Hale d. Davidson walkover
Puzejova d. Vollmer 10-8 6-3
Ward d. Becroft [Q] 6-4 6-4

Hoad d. Waddington [Q] 6-0 6-2
Fry [5] d. Brewer 6-3 6-4
Hird d. Snow 3-6 6-1 6-2
Gibson [4] d. Shilcock 4-6 6-2 6-1

Brown d. Gustafsson 6-1 6-3
Bloomer [8] d. Pratt 4-6 6-2 8-6
Muller d. Yates-Bell 6-0 6-0
Brough [1] d. Middleton 6-0 6-4
------------------------------------------------------------
Fourth Round
Fleitz [2] d. Kormoczy 6-0 8-6
Buxton [6] d. Watson 6-4 6-4
Mortimer [3] d. Hale 6-2 6-0
Ward d. Puzejova 6-3 6-2

Fry [5] d. Hoad 6-2 6-2
Gibson [4] d. Hird 6-0 6-4
Bloomer d. Brown 6-2 7-5
Brough [1] d. Muller 6-3 6-1
----------------------------------------------------------
Quarters
Buxton [6] d. Fleitz [2] walkover
Mortimer [3] d. Ward 6-3 6-0
Fry [5] d. Gibson [4] 4-6 6-3 6-4
Brough [1] d. Bloomer [8] 5-7 6-1 6-3

Semis
Buxton [6] d. Mortimer [3] 6-1 6-4
Fry [5] d. Brough [1] 6-4 4-6 6-3

Final
Fry [5] d. Buxton [6] 6-3 6-1
----------------------------------------
Beverly Fleitz-the co-favorite and #2 seed , withdraws on docter's advice after discovering she is pregnant. This opens up the draw to allow for a British woman to make the Wimbledon final for the first time after World War Two.

Thanks to Andrew Tas for results

Seeds
1. Brough/Fry
2. Mortimer/Shilcock
3. Buxton/Gibson
4. Fleitz/Hard

1st Round
J.Fleitz/ D.Hard[4] d. R.C.Panton/A.H.Thomas 6-0 6-3
D.Spiers/G.Walter d. C.L.Levy/K.Newcombe 3-6 6-3 6-1
M.M.Eyre/V.S.White d. P.J.Curry/J.Drobny 6-0 4-6 6-3
M.Craig Smith/P.A.Hird d. J.R.M.Morgan/S.Speight 6-4 7-5
E.Buding/I.Buding d. B.Gullbrandsson Sanden/E.Gustafsson w/o
F.Muller/D.G.Seeney d. P.Barril/M.J.de Riba 6-1 6-1
J.Rook/C.Yates Bell d. J.A.Collier/V.A.Roberts 3-6 6-3 6-2
J.Clarke/L.Snow d. G.P.Butler/G.Davidson w/o
T.Long/E.C.S.Pratt d. R.A.Gilbert/S.E.Waters 6-2 6-0
S.J.Bloomer/P.E.Ward d. S.M.Armstrong/A.S.Haydon 6-3 6-2
V.M.Lewis/C.G.Moeller d. P.Edwards/H.Moorley 6-1 6-4
S.M.Colebrooke/B.N.Knapp d. J.M.Middleton/E.M.Watson 6-3 7-5
W.Brewer/N.Hopman d. W.H.L.Gordon/E.Vollmer 6-3 6-4
D.P.Knode/C.Mercelis d. E.Broz/M.H.O'Donnell 6-2 6-2
L.A.Hoad/Z.Kormoczi d. J.R.Forbes/J.F.Hale w/o
A.Buxton/A.Gibson[3] d. V.Puzejova/A.Winther 6-1 6-1
------------------------------------
2nd Round
A.Mortimer/J.A.Shilcock[2] d. J.A.Roos/C.J.van der Storm 7-5 6-2
G.Bucaille/S.le Besnarais d. J.B.Fulton/F.B.Webb 6-1 6-1
E.Becroft/R.J.R.Bulleid d. R.Davar/C.G.Hoahing w/o
D.L.Wedderburn/G.E.Woodgate d. P.C.Bramley/H.M.Macfarlene 9-7 4-6 6-1
Spiers/Walter d. Fleitz/Hard[4] w/o
Craig Smith/Hird d. Eyre/White 6-2 5-7 6-3
Muller/Seeney d. E.Buding/I.Buding 6-2 6-4
Rook/Yates Bell d. Clarke/Snow 6-4 6-4

Long/Pratt d. Bloomer/Ward 8-6 6-0
Lewis/Moeller d. Colebrooke/Knapp 6-3 6-2
Knode/Mercelis d. Brewer/Hopman 3-6 7-5 6-3
Buxton/Gibson[3] d. Hoad/Kormoczi 6-1 6-1
H.Billington/M.E.Parker d. G.Evans/E.van Tonder 7-5 6-2
B.de Chambure/C.Monnot d. J.L.Deloford/R.F.Woodgate 6-4 6-2
S.Reynolds/S.G.Waddington d. J.A.White/R.B.R.Wilson 6-3 7-5
A.L.Brough/S.Fry[1] d. L.Gram Andersen/E.Schmith 6-1 6-0
------------------------------------
3rd Round
Mortimer/Shilcock[2] d. Bucaille/le Besnarais 6-1 7-5
Wedderburn/G.Woodgate d. Becroft/Bulleid 6-3 3-6 6-4
Spiers/Walter d. Craig Smith/Hird 4-6 6-4 6-3
Muller/Seeney d. Rook/Yates Bell 6-1 6-2

Long/Pratt d. Lewis/Moeller 6-2 6-4
Buxton/Gibson[3] d. Knode/Mercelis 6-3 6-2
de Chambure/Monnot d. Billington/Parker 6-2 3-6 6-4
Brough/Fry[1] d. Reynolds/Waddington 6-0 6-0
-------------------------------------
Quarters
Mortimer/Shilcock[2] d. Wedderburn/G.Woodgate 6-2 6-4
Muller/Seeney d. Spiers/Walter 6-2 6-4
Buxton/Gibson[3] d. Long/Pratt 5-7 6-1 6-1
Brough/Fry[1] d. de Chambure/Monnot 6-0 6-1

Semis
Buxton/Gibson[3] d. Brough/Fry[1] 7-5 6-4
Muller/Seeney d. Mortimer/Shilcock[2] 6-4 6-2

Final
Buxton/Gibson[3] d. Muller/Seeney 6-1 8-6

Mixed Doubles
(80 pairs)

First Round
WS Farrer/ E van Tonder d. J Blatchford/ D Midgley 61 36 62
JM Ward/ AC Brighton d. CW Hannam/ GE Woodgate 46 75 63
DW Candy/ G Davidson d. G Sjowall/ A Winther 64 62
GD Oakley/ PA Hird d. GL Ward/ G Walter 63 60
AD Marshall/ VA Roberts d. BS Francis/ K Newcombe 46 64 64
NA Fraser/ PE Ward d. HF Walton/ G Evans 62 63
S Davidson/ MH O'Donnell d. S Stockenberg/ E Gustafsson 61 63
R Becker/ M Craig Smith d. J Bartroli/ P Barril 64 62

P Becroft/ E Becroft d. F Soehol/ C Monnot 97 64
PVV Sherwood/ CG Hoahing d. DLM Black/ F Lemal 62 64
RBR Wilson/ Mrs RBR Wilson d. GL Forbes/ JR Forbes wo
PA Willey/ PA Thompson d. J Peten/ A Coessens wo
R Laver/ N Hall Hopman d. MF Mohtadi/ BN Knapp 63 61
MJ Anderson/ F Muller d. J Borotra/ S le Besnarais 64 63
R Holmberg/ DP Knode d. AL van Meegeren/ DL Wedderburn 63 60
MP Hann/ CG Moeller d. I Pimental/ WHL Gordon 97 36 63


48 byes

Second Round
V Seixas/ S Fry (1) d. J van Dalsum/ CJ van der Storm 62 62
DW Butler/ RJR Bulleid d. MG Davies/ D Spiers 36 62 64
GL Paish/ JA Shilcock d. G Mezzi/ C Mercelis 60 63
RM Perry/ JR Edmondson d. I Dorfman/ GP Butler 62 62
R Mark/ E Schmith d. A Segal/ W Brewer wo
OH Garrido/ L Snow d. DA Fontana/ S Reynolds wo
J Drobny/ Mrs J Drobny d. P Darmon/ G Bucaille 57 64 61
B Gulley/ SE Waters d. P Moys/ JM Boundy 75 26 61
RN Howe/ D Hard (4) d. A Huber/ ECS Pratt 86 64
J Parma/ V Puzejova d. IJ Warwick/ SM Armstrong 75 63
S Giammalva/ E Buding d. RGM Guiney/ MO Bouchet 62 62
N Kumar/ Mrs LA Hoad d. BC Bowman/ JM Middleton 36 75 64
WS Farrer/ E van Tonder d. JM Ward/ AC Brighton 64 63
GD Oakley/ PA Hird d. DW Candy/ G Davidson wo
NA Fraser/ PE Ward d. AD Marshall/ VA Roberts 46 62 63
S Davidson/ MH O'Donnell d. R Becker/ M Craig Smith 16 75 62

PVV Sherwood/ CG Hoahing d. P Becroft/ E Becroft 75 36 64
RBR Wilson/ Mrs RBR Wilson d. PA Willey/ PA Thompson wo
MJ Anderson/ F Muller d. R Laver/ N Hall Hopman 75 61
R Holmberg/ DP Knode d. MP Hann/ CG Moeller 97 16 61
S Hoiberg/ L Gram Andersen d. S Khoury/ PC Bramley 26 63 75
JC Molinari/ B de Chambure d. RT White/ PC Drew 62 63
KJ Meyer/ MM Eyre d. AE Dehnert/ JA Roos 86 64
G Mulloy/ A Gibson (3) d. J Fleitz/ Mrs J Fleitz 62 75
WA Knight/ SJ Bloomer d. W Talbert/ A Buxton wo
JE Barrett/ I Buding d. H Redl/ E Broz 62 61
IC Vermaak/ JF Hale d. A Gimeno/ MJ de Riba 63 60
HW Stewart/ E Vollmer d. AR Mills/ RF Woodgate 64 62
JA Pickard/ EM Watson d. JD Hackett/ MH O'Sullivan 75 64
TT Fancutt/ DG Seeney d. U Schmidt/ B Gullbrandsson Sanden 64 64
R Krishnan/ AH Thomas d. B MacKay/ J Clarke wo
L Ayala/ TD Long (2) d. GR Smith/ HM Macfarlene 63 75


Third Round
V Seixas/ S Fry (1) d. DW Butler/ RJR Bulleid 63 61
GL Paish/ JA Shilcock d. RM Perry/ JR Edmondson 62 119
OH Garrido/ L Snow d. R Mark/ E Schmith 63 62
J Drobny/ Mrs J Drobny d. B Gulley/ SE Waters 61 63
RN Howe/ D Hard (4) d. J Parma/ V Puzejova 97 86
S Giammalva/ E Buding d. N Kumar/ Mrs LA Hoad 62 86
GD Oakley/ PA Hird d. WS Farrer/ E van Tonder 86 62
NA Fraser/ PE Ward d. S Davidson/ MH O'Donnell 79 75 63

PVV Sherwood/ CG Hoahing d. RBR Wilson/ Mrs RBR Wilson 1412 46 62
MJ Anderson/ F Muller d. R Holmberg/ DP Knode 64 63
JC Molinari/ B de Chambure d. S Hoiberg/ L Gram Andersen 64 61
G Mulloy/ A Gibson (3) d. KJ Meyer/ MM Eyre 62 62
WA Knight/ SJ Bloomer d. JE Barrett/ I Buding 62 62
HW Stewart/ E Vollmer d. IC Vermaak/ JF Hale 57 64 62
TT Fancutt/ DG Seeney d. JA Pickard/ EM Watson 62 86
L Ayala/ TD Long (2) d. R Krishnan/ AH Thomas 60 61


Fourth Round
V Seixas/ S Fry (1) d. GL Paish/ JA Shilcock 36 63 64
J Drobny/ Mrs J Drobny d. OH Garrido/ L Snow 62 62
RN Howe/ D Hard (4) d. S Giammalva/ E Buding 64 86
NA Fraser/ PE Ward d. GD Oakley/ PA Hird 26 61 63

MJ Anderson/ F Muller d. PVV Sherwood/ CG Hoahing 75 60
G Mulloy/ A Gibson (3) d. JC Molinari/ B de Chambure wo
HW Stewart/ E Vollmer d. WA Knight/ SJ Bloomer 62 64
TT Fancutt/ DG Seeney d. L Ayala/ TD Long (2) 63 86


Quarter Finals
V Seixas/ S Fry (1) d. J Drobny/ Mrs J Drobny wo
RN Howe/ D Hard (4) d. NA Fraser/ PE Ward 64 86
G Mulloy/ A Gibson (3) d. MJ Anderson/ F Muller 16 61 62
TT Fancutt/ DG Seeney d. HW Stewart/ E Vollmer 62 62


Semi Finals
V Seixas/ S Fry (1) d. RN Howe/ D Hard (4) 63 75
G Mulloy/ A Gibson (3) d. TT Fancutt/ DG Seeney 64 64


Final
V Seixas/ S Fry (1) d. G Mulloy/ A Gibson (3) 26 62 75

Plate (Consolation)
1R Ann Haydon d. Sandra Reynolds (SA)7-5 3-6 8-6
1R Georgie Woodgate d. Kay Newcombe (Aus) 6-1 6-3
1R Heather Macfarlane d. Astrid Winther (Nor) 6-0 6-1
1R Ginette Bucaille (Fr)d. Liezel Broz (Ast) 6-4 6-4
1R Sheila Griffin Bramley d. Jane Godfrey 4-6 6-4 6-0
1R Marion Boundy d. Marian Craig Smith 3-6 6-4 7-5
1R Sheila Speight d. Jenny Edmondson (Aus) 1-6 6-4 6-1

2R Denise Collier d. Mrs Bobbie Wilson 6-3 6-4
2R Rosemary Deloford d. Nel Van Der Storm (Neth) 6-4 6-2
2R Thelma Long (Aus) d. Pauline Roberts 6-2 6-1
2R Leonie Brighton d. Mrs. Sidney Brock 7-5 6-2
2R Bernice Carr d. Margaret O'Donnell 6-2 6-1
2R Pat Wheeler d. Miss Morgan 6-2 6-4
2R Woodgate d. Haydon 6-4 6-4
2R Macfarlane d. Gill Evans 3-6 6-0 6-3
2R Bramley d. Bucaille 2-6 5-6 ret.
2R Speight d. Boundy 1-6 7-5 6-4
2R Christiane Mercelis (Bel) d. Barbara Knapp 6-1 6-4
2R Viola White d. Doreen Spiers 6-4 6-4
2R Ilse Buding (Ger) d. Suzanne Le Besnerais (Fr) 6-2 6-1
2R Nell Hopman (Aus) d. Estelle Van Tonder (SA) 6-4 6-3
2R Sue Waters d. June Fitzpatrick (Ire) 7-5 6-4

3R Deloford. d. Collier 6-1 6-2
3R Long d. Brighton 6-2 6-3
3R Carr d. Wheeler 6-4 6-2
3R G Woodgate d. Macfarlane 6-3 7-5
3R Speight d. Bramley 6-4 6-2
3R Mercelis d. White 6-2 5-7 6-4
3R I Buding d. Jill Rook 6-3 6-4
3R Waters d. Hopman 6-2 1-6 7-5

QF Long d. Deloford. 6-2 6-0
QF G Woodgate d. Carr 8-6 6-4
QF Mercelis d. Speight 6-0 6-4
QF I Buding d. Waters 2-6 7-5 6-3

SF Long d. G Woodgate 6-0 6-3
SF Buding d. Mercelis 6-4 6-4

FI Long d. I Buding 6-3 6-4

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:31 PM
Week ending July 1

June 25-July 1, Eastern Clay Courts, Bayside, New York, US

2R Carole Wright d. Edith Blake 6-2 6-0
2R Isabel Troccole d. Lillian Dowd 6-3 6-0
2R Jean Corvino d. Sue Bralower 6-1 6-0

3R Wright d. Jean Larkin 6-4 6-2
3R Gerda Appleby d. Eleanor Blair 6-4 6-4
3R Troccole d. Margareta Bonstrom (Swd) 6-4 6-3
3R Carmen Lampe d. Carolyn Liguori 6-3 6-2

QF Wright d. Appleby 6-3 6-0
QF Margaret Disco d. Joan Silbersher 6-2 6-4
QF Troccole d. Corvino 6-4 7-5
QF Lampe d. Betty Coumbe 6-4 6-2

SF Wright d. Disco 6-1 6-3
SF Lampe d. Troccole 5-7 6-1 6-4

FI Wright d. Lampe 5-7 6-3 6-2

Doubles
FI Elfi Carroll/Disco d. Millicent Hirsch Lang/Edith Martin 6-4 6-8 6-2
-----

July 1, Tennessee Valley Invitation, Chattanooga, US

QF Jean Kraft d. Betty Rush 10-8 6-4
QF Marilyn Voges d. Betty DeLozier 6-4 7-5

SF Lynne Lawson d. Kraft 6-2 6-3
SF Voges d. Janie Haynie 8-6 6-3

FI Voges d. Lawson 3-6 6-4 6-3
-----

July 1, Utah State, Salt Lake City, US

FI Jo Freed d. Margo Hedges 6-2 6-1

DF Kay Hackett/Leah Daly d. Janice Romney/Ann Schrader 6-4 4-6 6-3
-----

July 1, Southwest Open, Little Rock, Arkansas, US

1R Julie Copeland d. Alina Pinedo (Mex)6-3 6-3
1R Martha Hernandez (Mex) d. Ann Bagge (Den) 6-4 3-6 6-4
1R Owen McHaney d. Billie Stewart 6-0 6-0
1R Marilyn Stock d. Sara Mae Turber 3-6 6-2 6-3

QF Yola Ramirez (Mex) d. Copeland 6-0 6-1
QF Hernandez d. Lucille Davidson 6-4 6-3
QF Karol Fageros d. McHaney 4-6 6-0 6-0
QF Stock d. Doris Popple 6-2 7-5

SF Ramirez d. Hernandez 6-4 6-3
SF Fageros d. Stock 6-1 6-2

FI Ramirez d. Fageros 6-2 6-0

Doubles
SF Fageros/Ramirez d. Hernandez/Pinedo 6-4 6-2
SF Copeland/Sara Mae Turber d. Popple/Davidson 3-6 6-3 6-4

FI Fageros/Ramirez d. Copeland/Turber 6-2 6-4

Mixed Doubles
QF Ramirez/Grant Golden d. Bagge/Jose Ochoa (Mex) 6-3 6-4
QF Turber/Calhoun Dickson d. Hernandez/Reynaldo Garrido (Cub) 6-2 3-6 6-4
QF Fageros/Johan Kupferburger (SA) d. Pinedo/Leslie Longshore 6-2 6-1
QF Popple/Art Andrews d. Davidson/Bob Friedman 6-3 2-6 6-4

SF Ramirez/Golden d. Turber/Dickson 6-0 6-1
SF Fageros/Kupferberger d. Popple/Andrews 6-3 6-2

FI Ramirez/Golden d. Fageros/Kupferburger 6-0 7-5
-----

Ends June 29, White Mountain, Waumbeck, New Hampshire, US

QF Kay Hubbell d. Pat Sullivan 6-3 8-6
QF Louise Ganzenmuller d. Mrs. Rudolph Ellisen
QF Lois Felix d. Betty Mullaney 6-0 6-0
QF Mary Richards d. Charlotte Alling 6-3 6-3

SF Ganzenmuller d. Hubbell 6-3 6-8 6-4
SF Felix d. Richards 6-0 6-1

FI Felix d. Ganzenmuller 6-2 6-3

Mixed Doubles
SF Ganzenmuller/Raymond Ganzenmuller d. Felix/Mike Blanchard 6-3 4-6 6-3
SF Ellisen/Ralph Ellisen d. Richards/Gerald Erb 6-2 6-2

FI Ganzenmuller/Ganzenmuller d. Ellisen/Ellisen 6-0 6-1
-----

June 30, Middle States Clay Courts, Wilmington, Delaware, US

SF Donna Floyd d. Alice Fehrenbach 6-1 4-6 6-1

FI Floyd d. Belmar Gunderson 5-7 6-0 6-3

DF Fehrenbach/Ann Hoffman d. Betty Smith/Mrs. Robert Metzler 6-1 6-2
-----

c. July 1, East of Ireland, Dublin

SF Kay Newcombe (Aus) d. Eileen Lombard 6-1 6-1
SF Mrs. J.J. Fitzgibbon d. Mrs. D.P. Flinn (Heather?) 6-1 6-1

FI Divided
-----

C. July, All Jamaican Championships

FI Joan Murphy d. Mrs. C.S. Johnstone 6-2 6-3

MX Murphy/Richard Cooper d. Kay Henriques/Peter Phillips
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:31 PM
Week of July 2-8

July 5-8 Blau-Weiss Club Tournament, Berlin, Germany (Clay)
Venue: Blau-Wiess Club

Draw= (probably 16)

1R: Dottie Head Knode (US) d Edith von Natzner 6-1 6-1

QF: Knode d Ursula Ziegner 6-0 6-0

SF: Knode d Totta Zehden 6-2 6-2
SF: Margot Dittmeyer d Inge Vogler Weayn 6-4 6-3

FI: Dottie Knode (US) d Margot Dittmeyer 5-7 6-3 6-3

MX: Ulla Eilemann/Peter Scholl d Dottie Knode (US)/Herb Flam (US) 9-7 6-4
-----

July 2-8, Dortmund, Germany (Clay)

FI: Edda Buding d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-2 1-6 6-3

-----

Ends July 9 Polish Championships (closed), Stalingorod, Poland

FI: Zuzana Ryczkowsna d Jadwiga Jedrzejowska 7-5, 2-6, 6-4

DF: Barbara Panasiuk/Zuzana Ryczkowsna d. Jadwiga Jedrzejowska/I. Poplawska 4-6, 6-3, 6-4

XDF: Andrzej Licis/Jadwiga Jedrzejowska d. J. Kwiatek/Zuzana Ryczkowsna 6-3, 7-5

Jaja's defeat marks a milestone, snapping what is perhaps the longest win streak in tennis.For 29 years she had been unbeaten in her country's national closed chmps. -Rollo
-----

July Munster Championships, Cork, Ireland

FI R. Baker d. B. Homan 6-3 6-3
-----

July 4, Oakland City Championships, Oakland, Calif, US

1R Gerry Carter d. Martha Namanny 6-2 6-2
1R Marie Ohlandt d. Shirley Krikorian 6-4 6-2
1R Linda Vail d. Barbara Lum 6-4 6-3
1R Connie Wilford d. Reolia Countee 6-4 6-3

QF Wilma Smith d. Mollie Muhs 6-06-1
QF Donna Story d. Helen Hampton 6-2 6-3
QF Carter d. Ohlandt 6-2 6-3
QF Vail d. Wilford 6-4 6-3

SF Smith d. Story 6-2 7-9 6-4
SF Carter d. Vail 7-5 6-1

FI Smith d. Carter 6-2 6-3

Doubles
SF Smith/Dorrance Deston d. Hampton/Norma Benhoff 4-6 6-2 6-4
SF Namanny/Virginia Kovacs d. Carter/Story 6-1 6-3

FI Smith/Dorrance d. Namanny/Kovacs 6-2 3-6 6-1

Mixed Doubles
QF Kovacs/Merrill Ehmke d. Krikorian/Chet Bulwa 6-0 6-3
QF Wilford/Wally Vickery d. Vail/Baldwin Rose 6-3 6-3
QF Smith/George Rice d. J. MacKay/Sandy MacKay 5-7 6-1 6-0
QF Namanny/Chris Crawford d. Lum/John Cantrell 9-7 6-4

SF Kovacs/Ehmke d. Wilford/Vickery 6-1 6-3
SF Smith/Rice d. Namanny/Crawford 6-4 6-2

FI Smith/Rice d. Kovacs/Ehmke 6-8 4-1 ret.
-----

July 7, Mason & Dixon, White Sulphur Springs, West Virginia, US

SF Carolyn Wikoff d. I. Lawson 6-1 6-0
SF Judy Hagan d. Bonnie Loving 6-3 6-3

FI Wikoff d. Hagan 6-1 10-8

DF Wikoff/Hagan d. Loving/Rives 6-1 6-4

Mixed Doubles
SF Lawson/Mike Franks d. Loving/Hugh Thompson 5-7 6-2 6-2
SF Green/Warner d. Hagan/Wally Holzman 8-6 2-6 6-1

FI Lawson/Franks d. Green/Warner 4-6 6-1 6-4
-----

July 8, Middle Atlantic, Bethesda, Maryland, US

FI Donna Floyd d. Belmar Gunderson 6-3 5-7 7-5

DF Judy Devlin/Sue Devlin d. Ann Gray/Charlotte Decker 6-2 6-4

-----

July 2-8, South Carolina Open Championships, Greenville, US

QF Louise Fowler d. Gloria Payne 6-4 3-6 6-2

SF Evelyn Cowan d. Margaret Babbitt 6-1 6-0
SF Janie Haynie d. Folwer 6-3 6-0

FI: Evelyn Cowan d. Janie Haynie 6-3 7-5

Doubles
SF Cowan/Folwer d. Payne/Ann Blake 6-2 6-3
SF Haynie/Barbara Dupree d. Babbitt/Babbitt 6-1 6-0

DF: Cowan/Fowler d. Haynie/Dupree 6-3 6-2

MX: Janie Haynie/Frank Spears d. Evelyn Cowan/Tommy Wyche 10-8 6-2
-----

July 8, Kentucky State Closed, Lexington, US

QF Jean Kraft d. Beverly DeLozier 7-5 4-6 6-4

SF Kraft d. Doris Sisson 13-11 6-2
SF Gail DeLozier d. Greta Rogers 6-4 6-1

FI G. DeLozier d. Kraft 6-4 6-3

DF Sisson/Kraft d. Rogers/Celeste Offutt 6-4 6-2

MX Kraft/Maxwell Brown d. Betty Brentlinger/Sandy Paniello 6-4 6-8 7-5
-----

July 8, Long Beach, Calif, US

FI Shirley Brockman d. Jane Little 6-4 6-0
-----

July 7, Inland Empire, Spokane, Wash, US

FI Susan Butt (Can) d. Ann Barclay (Can) 6-0 6-0
-----

July 7, New Hampshire State, Crawford Notch, US

QF Charlotte Alling d. Mrs. Jack (Peg?) Kenney 6-1 6-3
QF Kay Hubbell d. Pat Sullivan 6-0 6-2

SF Lois Felix d. Alling 6-0 6-3
SF Hubbell d. Mary Richards 6-1 7-5

FI Felix d. Hubbell 6-2 6-3

Mixed Doubles
QF Alling/John McLean d. Florence Blanchard/Dean Mathey 2-6 6-4 6-4
QF Felix/Mike Blanchard d. Susan Blanchard/Chauncey Steele 6-1 6-1
QF Sullivan/Ruddick d. Biddle/Biddle 7-5 3-6 6-4

SF Felix/Blanchard d. Alling/McLean 6-3 6-3
SF Richards/Thomas Kerr d. Sullivan/Ruddick w.o.

FI Felix/Blanchard d. Richards/Kerr 7-5 2-6 6-3
-----

July 8, Missouri Valley, Omaha, Nebraska, US

2R Bev Tolan d. Owen McHaney 5-7 6-0 6-2
2R Erika Puetz d. Connie Cristler 10-8 5-7 9-7
2R Lucille Davidson d. Barbara Waid 6-1 7-9 6-3

QF ???

SF Tolan d. Davidson
SF Doris Popple d. Nancy Armor 6-4 9-7

FI Tolan d. Popple 7-5 6-2

Doubles
SF Armor/Teddy Dukeminier d. Tolan/Lois Weinstein 4-6 6-1 6-3
SF McHaney/Popple d. Davidson/Prosser 6-4 6-0

FI Armor/Dukeminier d. McHaney/Popple 6-2 4-6 6-1

Mixed Doubles
FI Davidson/Len Prosser d. Dukeminier/Gene Land 7-5 6-3
-----

July 8, Mississippi State Open, Jackson, US

SF Gloria Morgan d. Mrs. H.L. Parker 6-4 6-4
SF Carol Ann Vest d. Mary Jo McKinney 6-2 8-6

FI Vest d. Morgan 1-6 6-1 8-6

DF Parker/Billie Ann West d. Vest/Sylvia Bradley 6-3 6-1
-----

July 9, Tri-State, Cincinnati, Ohio, US

2R Karol Fageros d. Julia Copeland 6-0 6-1
2R Joan Johnson d. Alejandrina Pineda (Mex) 6-2 6-3
2R Barbara Green d. Betty Epstein 6-1 6-0
2R Yola Ramirez (Mex) d. Pat Naud 6-4 6-4
2R Janet Hopps d. Pat Stewart 6-3 6-4
2R Martha Hernandez (Mex) d. Jeri Shephard 3-6 9-7 6-3
2R Mary Ann Mitchell d. Pat Shaffer 6-4 6-3
2R Anne Bagge (Den) d. Billie Stewart 6-1 6-2

QF Fageros d. Johnson 8-6 6-2
QF Ramirez d. Green 4-6 6-4 6-2
QF Hernandez d. Hopps 3-6 6-2 6-4
QF Mitchell d. Bagge 6-3 6-4

SF Ramirez d. Fageros 6-3 3-6 6-0
SF Mitchell d. Hernandez 5-7 6-0 6-2

FI Ramirez d. Mitchell 7-5 6-1

Doubles
QF Mitchell/Naud d. Bagge/Shaffer 6-1 6-1
QF Copeland/Ramirez d. Epstein/Bonnie MacKay 6-3 6-3
QF Fageros/Hopps d. Stewart/Stock 6-4 6-1
QF Johnson/Shephard d. Hernandez/Pinedo 6-4 3-6 7-5

SF Copeland/Ramirez d. Mitchell/Naud 6-1 13-15 6-2
SF Fageros/Hopps d. Johnson /Shephard 6-4 6-3

FI Fageros/Hopps d. Copeland/Ramirez 9-7 6-4

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:32 PM
Week ending July 15

July 9-14, New York State Championships, Pelham, US

3R Joan Piken Silbersher d. Betty Coumbe 3-6 6-3 6-3
3R Margareta Bonstrom (Swd) d. Gerda Appleby 8-6 6-3
3R Carolyn Liguori d. Margaret Stark 6-3 62

QF Carmen Lampe d. Eleanor Blair 6-1 6-0
QF Bonstrom d. Lillian Dowd 6-2 6-2
QF Silbersher d. Liguori w.o.
QF Jean Corvino d. Millicent Miller 6-1 6-1

SF Bonstrom d. Lampe 7-5 6-4
SF Corvino d. Silbersher 6-4 6-1

FI Margareta Bonstrom (Swd) d. Jean Corvino 7-5 6-1

Doubles
SF Carmen Lampe/Betty Coumbe d. Charlotte Lee/Mrs. William Deemer 6-4 6-2
SF Margaret Disco/Carolyn Liguori d. Bonstrom/Linnet Owen 6-4 6-1

FI Lampe/Coumbe d. Disco/Liquori 6-1 6-1
-----

July 15, Western Championships, Indianapolis, Indiana, US

1R Elizabeth Lester d. Alejandrina Pineda (Mex) 6-2 6-0
1R Pay Naud d. Owen McHaney 6-2 6-1
1R Pat Stewart d. Carole Wright 6-0 6-2
1R Julie Copeland d. Connie Bowen Cozens 7-5 6-1
1R Janet Hopps d. Marilyn Stock 6-1 6-2
1R Joan Johnson d. Bonnie MacKay 6-1 6-2
1R Yola Ramirez (Mex) d. Jeri Shephard 6-1 6-3
1R Mary Ann Mitchell d. Beverly Tolan 6-3 6-3
1R Ann Bagge (Den) d. Billie Stewart

2R Karol Fageros d. Lester 6-2 6-0
2R Naud d. Martha Hernandez (Mex) 6-2 6-2
2R Barbara Green d. Stewart 6-2 6-1
2R Pat Shaffer d. Copeland 6-2 6-2
2R Hopps d. Johnson 2-6 6-3 6-0
2R Ramirez d. Betty Epstein 6-3 6-3
2R Mitchell d. Sara Mae Turber 6-2 6-2
2R Nancy O'Connell d. Bagge 6-3 4-6 6-3

QF Fageros d. Naud 6-3 11-9
QF Green d. Shaffer 6-4 6-3
QF Ramirez d. Hopps 6-3 6-2
QF Mitchell d. O'Connell 6-1 6-2

SF Green d. Fageros 6-4 3-6 6-4
SF Mitchell d. Ramirez 6-2 6-4

FI Mitchell d. Green 6-8 6-2 6-2

Doubles
1R Mitchell/Naud d. Pineda/Stock 6-1 6-3
1R Shaffer/Tolan d. Epstein/macKay 1-6 6-4 7-5
1R Bagge/McHaney d. Wright/O'Connell 6-2 6-4
1R Copeland/Turber d. Stewart/Stewart 6-0 6-0

QF Hopps/Fageros d. Lester/Cozens 6-2 6-3
QF Mitchell/Naud d. Shaffer/Tolan 6-4 0-6 7-5
QF Hernandez/Ramirez d. Bagge/McHaney 6-2 6-0
QF Johnson/Shephard d. Copeland/Turber 4-6 7-5 6-2

SF Mitchell/Naud d. Hopps/Fageros 4-6 6-2 10-8
SF Johnson/Shephard d. Hernandez/Ramirez 6-2 7-5

FI Mitchell/Naud d. Johnson/Shephard 6-2 6-4
-----

July 15, Eastern States Clay Courts, Philadelphia, PA, US

SF Mrs. Harry Hoffman d. Nancy Cross 6-3 6-1
SF Betty Smith d. Jane Feise 6-3 0-6 6-3

FI Smith d. Hoffman 7-5 8-6

DF Hoffman/Pearl Barandon d. Feise/Helen Hamilton 6-1 6-2
-----

July 15, Oregon State, Portland, US

FI Jean Laird d. Linda Vail 4-6 7-5 6-3
-----

July 15, La Jolla, La Jolla, Calif, US

SF Mary Ann Eilenberger McCabe d. Marilyn Joseph 6-3 6-4
SF Dodo Cheney d. Connie Wilford 6-2 6-3

FI Cheney d. McCabe 6-3 6-2

Doubles
SF McCabe/Helen Bernhard Kall d. Wilford/Hernandez 6-1 6-2
SF Robbins/Olerich d. Morris/Gay w.o.

FI McCabe/Kall d. Robbins/Olerich 6-1 ?-?

Mixed Doubles
FI McCabe/Carl Eltzholtz d. Estelle Kristenson/Vic Braden ?-? 6-1
-----

July 15, Palo Alto City Championships, Palo Alto, Calif., US

FI Audrey Arnold d. Helen Hampton 6-3 6-0

DF Hampton/Norma Benhoff d. Anita Harris/Reolia Countee 5-7 6-3 6-0
-----

July 15, Oyster Harbors, Osterville, Mass, US

FI Virginia Connollyd. Mary Richards 6-0 6-0

DF Richards/Dorothy Hills d. 6-2 5-7 6-1Jean Eckhardt/Florence Blanchard

July 11-14, Nottingham, GB [Grass]

QF Sandra Reynolds (SA) d. E. Tudor 7-5 6-3
QF Sheila Waddington (SA) d. Hazel Moorley 8-6 4-6 6-4
QF Estelle Van Tonder (SA) d. Jennifer Edmondson 4-6 6-1 6-3
QF Marian Craig Smith d. B. Shardlow 6-2 5-7-6-1

SF Reynolds d. Waddington 6-2 6-2
SF Van Tonder d. Craig Smith 7-5 6-3

FI Reynolds d. Van Tonder 6-2 8-6

Doubles
FI Reynolds/Van Tonder d. Craig Smith/Edmondson 6-2 4-6 6-4
-----

July 9-14 East Of England Championships, Felixstowe [Grass]

SF Christine Truman d. M. Robinson 6-2 6-3
SF Elaine Becroft (NZ) d. P. Della Porta 6-0 6-1

FI Becroft d. Truman 6-4 3-6 6-4

DF Truman/Becroft vs M. Evans/Robinson Divided

MX Truman/Ivor J. Warwick vs. Becroft/Peter Becroft (NZ) Divided
-----

July 9-14, Hertfordshire Championships, Harpenden, Hertfordshire, England (Grass)

FI: Elaine Watson d. Barbara Knapp 6-1, 6-2
-----

July 9-14 Durham County, Sunderland [Grass]

QF Ann Haydon d. Merrill Hammill (SA) 6-4 7-5
QF Bernice Carr (SA) d. Jane Godfrey 6-4 6-3
QF Kay Newcombe (Aus) d. Billie Woodgate 7-5 8-10 6-2
QF Lisa Gram Andersen (Den) d. Rosemary Bulleid 7-5 6-3

SF Haydon d. Carr 6-3 6-3
SF Newcombe d. Gram Andersen 4-6 6-1 7-5

FI Haydon d. Newcombe 6-1 6-1

Doubles
FI Carr/Hammill vs. Bulleid/Woodgate Divided
-----

July 6-14, Irish Championships, Dublin [Grass]

2R Dottie Knode (US) d. Georgia Horsley 6-0 6-0
2R Daphne Seeney (Aus) d. J. Hackett 6-0 6-0
2R Sheila Armstrong (GB) d. June Fitzpatrick 6-2 6-2

QF Knode d. Mary O'Sullivan 6-3 6-0
QF Daphne Seeney (Aus) d. J.J. Fitzgibbon 4-6 7-5-8-6
QF Thea Hale (SA) d. Elizabeth Lombard 3-6 6-2 6-2
QF Shirley Bloomer (GB) d. Sheila Armstrong (GB) 6-3 6-4

SF Knode d. Seeney 6-4 6-0
SF Bloomer d. Hale 6-1 6-3

FI Bloomer d. Knode 8-6 6-2

Doubles
FI Seeney/Hale d. Knode/Bloomer 6-2-2-6 6-4

Mixed Doubles
FI Hale/Ian Vermaak (SA) d. Seeney/Hugh Stewart 13-11 ret. (slippery court)
-----

July 8-15, International Hard Court Championships, Baastad, Sweden

QF Angela Buxton (GB) d. Ulla Hultkrantz 6-2 6-2

SF Buxton d. Agneta Bjoerk 6-2 6-4

FI Buxton d. Bibbi Gulbrandsson Sanden 3-6 6-3 6-4

DF: Angela Buxton/Mily Vagn Nielsen (Den) d. Sanden/Gudrun Rosin 6-1 6-2*

Score per Ugarte. per original thread score 6-4 6-3*(per Ugarte)
-----

July 9-14, Midland Counties, Edgbaston, GB [Grass]

2R Angela Mortimer d. G Hurdman 6-0 6-0
2R Gill Worrall d. Hill 6-3 6-3
2R Mrs AR Greatrex d. S Bennett 6-1 6-0
2R Valerie Pitt d. Mrs Parker 6-2 6-4
2R Jenny Middleton d. Townsend 6-2 6-4
2R Mrs. JH Hillman d. Harvey 6-2 6-2
2R Mrs R. Cooper d. Aitken 6-4-4-6 6-2
2R Jenny Staley Hoad (Aus) d. S Morris 6-2-7-5

QF Mortimer d. Worrall 6-1 6-0
QF Pitt d. Greatrex 6-0 6-0
QF Middleton d. Hillman 6-1 6-2
QF Hoad d. Cooper 6-4 6-1

SF Mortimer d. Pitt 4-6 6-2 6-1
SF Hoad d. Middleton 6-4 9-11 7-5

FI Mortimer d. Hoad 6-2 4-6 6-0

Doubles
SF Valerie Pitt/Gill Worrall d. Hoad/Mortimer 6-4 6-4?
SF Sheila Colebrooke/Middleton d. Edith Lawrenson/Morris ?-? 10-8

FI Pitt/Worrall d. Colebrooke/Middleton 6-4 8-10 8-6

Mixed Doubles
FI Mortimer/Colin Hannam divided with Middleton/Freddi Huber (Ast)
-----

July 9-14, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Phyllis Edwards* d. Joyce Fulton 6-3 6-4

* A Phyllis Edwards played at Wimbledon in 1956.

DF: Phyllis Edwards/Joyce Fulton d. Mrs R. Brown/Evelyn Moeller 0-6 8-8, retired

XDF: Michael P. Hann/Phyllis Edwards d. Harry Marriner/Mrs R. Brown 6-1 6-2
-----


July 8-15 Dusseldorf International, Dusseldorf, Germany (Clay)

1R: Shirley Fry (US) d Alfriede Eick 6-0 6-0*
1R: Ingrid Metzner (Brz) d Nell Hall Hopman (Aus) 6-3 6-3

QF: Fry d Marie Luise Jenuuel 6-2 6-2
QF: Thelma Long (Aus) d Barbel Ahlert 6-2 7-5
QF: Christiane Mercelis (Bel) d Fay Muller (Aus) 6-3 9-7
QF: Heather Brewer (Ber) d Metzner 1-6 6-2 6-1

SF: Fry d Long 6-4 6-2
SF: Brewer d Mercelis 3-6 7-5 10-8

FI: Shirley Fry (US) d Heather Brewer (Ber) 6-1 13-11

Given the dates for the event (provided by Andrew Tas) it is possible that the NYT match results for Fry and Metzner were 2R results with Fry getting a bye in round 1. The Eick match was Fry's first match in the event, having flown in the day before from London.
-----

July 15, Wengen, Switzerland

FI Elsa Riboli Gaviraghi d. Arlette Halff 6-1 6-1
-----

ends July 15 Aix-en-Provence Tournament. Aix-en-Provence, France (Clay)

SF: Louise Snow (US) d. Procter-Bonnet 6-1 6-1
SF: Joan Curry (GB) d. Salusse 6-2 9-7

FI: Joan Curry (GB) d Louse Snow (US) 6-3 6-3

XD: Francoise? Cor/Bob Howe (Aus)d. Procter-Bonnet/Irv Dorfman (US) 6-4 8-6
-----

July 16, Limoges, France

FI Jacqueline Berson d. Marcilhacy 6-2 6-4
-----

July 17, Montgomery County, Norristown, PA, USA

FI Barbara Neely d. Nancy Cross 7-5 6-1
-----

Summer, Ortisei, Italy (Clay)

FI: Thelma Coyne Long (Aus) d. Silvana Lazzarino 6-0 6-2
-----

Summer, Knokke-Le Zoute, Belgium (Clay)

SF Silvana Lazzarino (It) d. Louise Snow (US) 6-4 6-3
SF Christiane Mercelis (Bel) d. Chiara Ramorino (It) 6-4 6-3

FI: Silvana Lazzarino (Ita) d. Christiane Mercelis 6-4 6-3

MX: Lazzarino/Gerald Oakley (GB) d. Mercelis/Jackie Brichant (Bel) 6-1 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:32 PM
Week ending July 22

ended July 18, Ontario Championships, Ottawa, Canada

FI Louise Brown d. Hilda Doleschell 6-2 6-4

DF Brown/Doleschell d. Eleanor Dodge/Ann Stacey 6-3 4-6 7-5

MX Stacey/Bob Bedard d. Dodge/Paul Willey 6-3 7-5
-----

July 16-23 US Clay Court Championships, River Forest, Illinois

1R Owen Mchaney d. Mary Lou McCaslin 6-4 6-1
1R Pat Naud d. Bonnie Mackay 6-0 6-1
1R Lois Felix d. Judy Peoples 6-0 6-2
1R Marilyn Stock d. Patricia Eisendrath 6-0 6-2
1R Julie Copeland d. Diana Wootton w.o.
1R Yola Ramirez (Mex) d. Carolyn Liguori 6-3 6-2
1R Shirley Fry d. Susan Starrett 6-1 6-0
1R Bev Tolan d. Sara Mae Turber 6-3 4-6 6-0
1R Patricia Stewart d. Julie Van Pelt 5-7 6-4 6-4
1R Betty Epstein d. Lorraine Williams 6-1 6-2
1R Barbara Green d. Doris Popple 6-3 6-0
1R Carole Wright d. Geralyn Shepard 3-6 6-3 6-0

2R Althea Gibson d. Virginia Carpenter 6-1 6-1
2R Gwyneth Thomas d. Deley Schram 6-1 6-1
2R Mary Ann Mitchell d. Francesca Bramwell 6-2 6-1
2R Anne Bagge (Den) d. Sally Bockwinkel 6-2 6-1
2R Dottie Knode d. Ivee Erwin 6-0 6-0
2R Naud d. Mchaney 6-2 6-1
2R Felix d. Stock 6-0 7-5
2R Ramirez d. Copeland 6-1 6-4
2R Fry d. Tolan 6-0 6-2
2R Stewart d. Epstein 6-2 6-2
2R Green d. Wright 6-2 6-2
2R Alejandra Pinedo (Mex) d. Billie Stewart 6-2 6-4
2R Janet Hopps d. Pat Shaffer 6-2 9-7
2R Joan Johnson d. Nancy O'Connell 6-4 3-6 6-3
2R Karol Fageros d. Marie Vidas 6-0 6-0
2R Martha Hernandez (Mex) d. Elizabeth Lester 6-1 4-6 6-4

3R Gibson d. Thomas 6-2 6-1
3R Mitchell d. Bagge 6-2 6-4
3R Knode d. Naud 6-0 6-3
3R Ramirez d. Felix 7-5 6-2
3R Fry d. Stewart 6-1 6-0
3R Green d. Pinedo 6-0 6-0
3R Hopps d. Johnson 6-1 6-1
3R Fageros d. Hernandez 6-3 6-3

QF Gibson d. Mitchell 6-3 6-1
QF Knode d. Ramirez 6-2 6-2
QF Fry d. Green 6-0 6-2
QF Fageros d. Hopps 4-6 6-1 6-4

SF Gibson d. Knode 6-4 6-1
SF Fry d. Fageros 6-2 6-2

FI Fry d. Gibson 7-5 6-1

Doubles
1R Knode/Fry d. Pinedo/Stock 6-1 6-0
1R Epstein/MacKay d. Bagge/O'Connell 6-8 6-4 6-3
1R Radek/Schubert d. Liguori/Wright w.o.
1R Fageros/Dorothy Levine d. McHaney/Popple 6-0 6-1
1R Gibson/Hopps d. Copeland/Turber 6-3 6-0
1R Johnson/Shepard d. Eisendrath/Van Pelt 6-0 6-2
1R Mitchell/Naud d. Shaffer/Tolan 6-1 6-2
1R Ramirez/Hernandez d. McCaslin/Williams 6-2 7-5

QF Knode/Fry d. Epstein/MacKay 6-1 6-1
QF Fageros/Levine d. Radek/Schubert w.o.
QF Gibson/Hopps d. Johnson/Shepard 7-5 6-3
QF Ramires/Hernandez d. Mitchell/Naud 6-3 7-5

SF Knode/Fry d. Fageros/Levine 6-1 6-1
SF Ramirez/Hernandez d. Gibson/Hopps 14-12 6-4

FI Knode/Fry d. Ramirez/Hernandez 6-2 6-1

Fry: "I thought I was beat when she had me 5-2. then I remembered there's a reception for me at St. Pete's Friday and I decided I couldn''t go back a loser. So i just said lets fight girl. I was amazed at some of the shots she kept sending back at me."

-----

Circa mid-July?, Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Valeria Kuzmenko d. Larisa Gorina Preobrazhenskaya 3-6, 7-5, 6-4

DF: Galina Korovina/Tatiana Nalimova d. Vera Filippova/Larisa Gorina Preobrazhenskaya 6-1, 6-2

XDF: Sergei S. Andreev/Larisa Gorina Preobrazhenskaya d. Nikolai N. Ozerov/Elisabeta Chyuvirina 6-2, 6-1
-----

July 16-21, Essex Championships, Frinton-on-Sea, GB [Grass]

QF Anne Shilcock d. J. Lillis 6-2 6-1
QF Thea Hale (SA) d. E Chamberlain 6-2 6-0
QF Margaret O'Donnell d. Marion Boundy 6-3 4-6 6-4
QF Joyce Starling d. Jean Forbes (SA) w.o.

SF Shilcock d. Hale 11-9 6-2
SF O'Donnell d. Starling 6-0 6-3

FI Shilcock d. O'Donnell 6-4 6-2

Doubles
FI Boundy/Shilcock d. Forbes /Hale 8-6 6-2

Mixed Doubles
FI Hale/Ian Vermaak (SA) d. Shilcock/Tony Pickard 6-2 6-2
-----

July 16-21, Hoylake and West Kirby, GB [Grass]

QF Shirley Bloomer d. Shirley Hannah 6-2 6-2
QF Sheila Griffin Bramley d. M Morgan 10-8 2-6 6-3
QF Georgie Woodgate d. Joy Hutchinson 6-1 6-3
QF Jane Godfrey d. Lisa Gram Andersen (Den) 6-2 6-4

SF Bloomer d. Bramley 6-0 6-0
SF G Woodgate d. Godfrey 6-4 6-3

FI Bloomer d. Woodgate 6-0 6-1

Doubles
FI Bloomer/Woodgate d. Gram Andersen/Bramley 3-6 6-2 6-1
-----

July 16-21, Scottish Grass Courts, Edinburg, GB

QF Christine Truman d. E Vlandy 6-0 6-2
QF A.V. Paterson d. V Walker 6-4 6-1
QF P Edwards d. K Gillespie 4-6 6-4 6-3
QF Valerie Lewis d. Mackay 6-3 6-2

SF Truman d. Edwards 6-3 6-3
SF Lewis d. Paterson 6-0 6-1

FI Truman d. Lewis 7-5 6-4

Doubles
FI Truman/Lewis d. Gillespie/J. Smart 8-6 6-1

Mixed Doubles
FI Lewis/Mike Hann d. Edwards/J.B. Wilson 6-3 7-5
-----

July 16-21, Welsh Championships, Newport, Monmouth, GB [Grass]

QF Ann Haydon d. O Boyle 6-0 6-2
QF Kay Newcombe (Aus) d. P Connies 6-0 6-1
QF Sheila Armstrong d. H Bond 6-0 6-2
QF Daphne Seeney (Aus) d. Kerr 6-2 6-1

SF Haydon d. Newcombe 6-0 6-1
SF Seeney d. Armstrong 6-8 6-3 7-5

FI Haydon d. Seeney 6-2 6-3

Doubles
FI Newcombe/Seeney d. Haydon/Armstrong 6-3 6-3

Mixed Doubles
FI Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Armstrong/Brian Bowman (Aus) 7-5 7-5
-----

July 23, Vincennes, France

FI A. Goldringer d. Annie Haillet 6-2 7-5
-----

July 14-22, International Champhionships of Czechoslovakia, Prague [Clay]

QF Erika Vollmer (Ger) d. Ancincova 6-1 6-1
QF Olga Gazdikova d. Erdodi (Hun) 6-4 6-4
QF Totta Zehden (Ger) d. Jana Dvorackova 7-5 4-6 11-9
QF Vera Puzejova d. Marta Peterdy (Hun) 6-0 6-3

SF Vollmer d. Gazdikova 6-4 6-3
SF Zehden d. Puzejova 0-6 10-8 7-5

FI Vollmer d. Zehden 6-2 6-4

Doubles
Vollmer/Zehden d. Peterdy/Erdodi 6-1 3-6 7-5

Mixed Doubles
Vollmer/Don Candy (Aus) d. Puzejova/Jiri Parma 6-2 6-4
-----

July 15-22 Middle States Womens Grass Courts, Philadelphia, US

1R Donna Floyd d. Joy Valderrama 6-1 6-3
1R Belmar Gunderson d. Joy Piken Silbersher 6-2 6-3
1R Wesa Wilcox d. Joan Schneiderwirth 6-3 6-1
1R Sylvia Knowles Simonin d. Ruth Jeffery 6-4 2-6 6-4
1R Nancy Corse d. Alice Gotshall 6-1 6-1
1R Connie Bowen Cozens d. Mrs. Stewart MacCracken 6-0 6-1
1R Bunny Vosters d. Edith Cressman 6-0 6-0
1R Jane Feise d. Virginia Rice Johnson 6-3 9-11 8-6

2R Mrs. Charles Wetzel d. Gloria Young 6-1 6-1
2R Floyd d. Feise 6-2 6-3
2R Gunderson d. Cross 6-0 6-2
2R Simonin d. Wilcox 6-2 6-1
2R Mimi Arnold d. Corse 6-1 6-1
2R Cozens d. Barbara Clement 6-3 6-1

QF Margaret duPont d. Floyd 6-0 6-0
QF Gunderson d. Simonin 6-3 8-6
QF Arnold d. Cozens 6-0 6-3
QF Vosters d. Wetzel 6-0 6-2

SF duPont d. Gunderson 6-4 6-1
SF Vosters d. Arnold 6-4 6-3

FI duPont d. Vosters 6-2 3-6 6-1

Doubles
QF Clement/Johnson d. Floyd/Corse 6-4 6-4
QF Gunderson/Jeffery d. Simonin/Wetzel 5-7 6-4 6-3

SF Arnold/Cozens d. Clement/Johnson 6-4 6-3
SF duPont/Vosters d. Gunderson/Jeffery 8-6 6-3

FI duPont/Vosters d. Arnold/Cozens 6-0 6-2
-----

July 22, Pacific Northwest, Tacoma, Washington, US

1R Patty Miller d. Sandra Veenboer 10-8 6-1
1R June Hurtt d. Susan Butt (Can)6-1 6-1
1R Elizabeth Loeck d. Judy Flightner 6-0 4-6 6-0

QF Linda Vail d. Miller 1-6 6-1 6-2
QF Donna Story d. Hurtt 6-1 6-1
QF Jean Laird d. Jane Brissack 8-6 6-2
QF Ann Barclay (Can) d. Loeck 6-0 6-2

SF Story d. Vail 6-4 4-1 ret.
SF Laird d. Barclay 6-4 6-4

FI Laird d. Story 6-2 2-6 6-2

Doubles
SF Story/Veenboer d. Brissack/Kathy Struthers 7-5 6-1
SF Barclay/Butt d. Flightner/Loeck 6-4 7-5

FI Story/Veenboer d. Barclay/Butt 6-1 6-2

Mixed Doubles
SF Laird/Earl Baumgardner d. Brissack/Dick Moody 6-4 7-5
SF Vail/Cliff Vickery d. Struthers/Ed Bell 6-2 6-0

FI Laird/Baumgardner d. Vail/Vickery 6-3 7-5
-----

July 21, Travemünde, Germany

FI Ingrid Metzner (Bra) d. Elizabeth von Aspern 6-3 6-2

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:32 PM
Week ending July 29

July 23-29 Pennsylvania and Eastern States Haverford, US

1R Louise Brough d. Pat Sullivan 6-0 6-0
1R Mrs. Joseph K Gordon d. Mrs. Jack Guilford 3-6 6-4 6-4
1R Karol Fageros d. Martha Omerly 6-1 6-0
1R Kay Hubbell d. Adrienne Ayares def.
1R Mimi Arnold d. Margaret Disco 6-2 6-1
1R Joan Sullivan d. Helen Reynolds 6-3 6-2
1R Mary Richards d. Alexandra Fox 6-1 6-1
1R Sue Bralower d. Joy Valderama 7-5 6-4

1R Margaret Dupont d. Pat Schaffer 6-3 6-0
1R Carolyn Liguori d. Cissy Madden Leach 6-1 6-1
1R Barbara Green d. Carmen Lampe 6-1 6-1
1R Ruth Jeffrey d. Nancy Corse 6-1 6-2
1R Janet Hopps d. Billie Stewart 6-0 6-0
1R Connie Bowen Cozens d. Julie Copeland 6-2 7-9 6-1
1R Jackie Tegland d. Alice Fehrenbach 15-13 6-2
1R Martha Hernandez (Mex) d. Caro LeCato 6-2 6-3

1R Althea Gibson d. Jeri Shepard 6-1 6-1
1R Bev Tolan d. Lorna Raymond 8-6 3-6 6-3
1R Mary Ann Mitchell d Nancy Cross 6-1 6-1
1R Mrs. Lausat Clement d. Marilyn Stock 7-5 6-4
1R Belmar Gunderson d. Millicent Miller 6-1 6-4
1R Elizabeth Lester d. Virginia Rice Johnson 6-4 4-6 6-4
1R Pay Naud d. Joan Piken Silbersher 6-3 6-0
1R Pat Stewart d. Margareta Bonstrom (Swe) 6-2 9-7

1R Betty Smith d. Darlene Hard def.
1R Bunny Vosters d. Anne Bagge (Den) 6-1 6-1
1R Rosa Maria Reyes (Mex) d. Mrs. Charles Wetzel 6-2 6-2
1R Sally Moore d. Midge Buck 6-4 5-7 6-2
1R Lois Felix d. Sue Geller 6-1 6-0
1R Joan Johnson d. Jane Feise 6-2 6-2
1R Diane Wootton d. Sylvia Knowles Simonin 7-5 6-1
1R Yola Ramirez (Mex) d. Gloria Young 6-0 6-2

2R Brough d Gordon 6-0 6-1
2R Fageros d Hubbell 6-3 6-2
2R Arnold d J. Sullivan 6-1 6-2
2R Richards d Bralower 6-2 7-9 6-2
2R duPont d Liguori 6-0 6-0
2R Green d Jeffery 6-3 6-3
2R Hopps d Cozens 6-2 6-2
2R Tegland d Hernandez 8-6 6-2

2R Gibson d. Tolan 6-1 6-3
2R Mitchell d. Clement 6-2 6-3
2R Gunderson d. Lester 7-5 9-7
2R Naud d. Stewart 2-6 6-4 6-2
2R Vosters d. Smith 6-1 6-1
2R Reyes d. Moore 6-1 6-1
2R Felix d. Johnson 6-2 6-3
2R Wootton d. Ramirez 6-8 6-0 6-4

3R Fageros d Brough 8-6 6-4
3R Arnold d Richards 6-0 6-1
3R duPont d Green 6-4 7-5
3R Hopps d Tegland 6-1 6-3

3R Gibson d Mitchell 6-2 11-9
3R Naud d Gunderson 6-4 6-2
3R Vosters s Reyes 6-3 0-6 7-5
3R Felix d Wootten 6-2 6-2

QF Fageros d Arnold 4-6 9-7 6-4
QF duPont d Hopps 6-4 8-6

QF Gibson d Naud 6-2 6-2
QF Vosters d Felix 6-4 6-0

SF duPont d Fageros 6-2 6-4
SF Gibson d Vosters 6-2 6-4

FI Althea Gibson d Margaret du Pont 6-1 6-4

Doubles

1R Green/Vosters d D and P. Sullivan 6-0 6-2
1R Felix/Hubbell d Valderrama/Valderrama 6-0 6-1
1R Omerly/Raymond d Jones/Rorer 6-0 6-2
1R Gunderson/Jeffery d Miller/B. Stewart 6-1 6-3
1R Cozens/Lester d Frank/McDowell 6-1 6-0

1R Brough/duPont d Graham/Krieger 6-1 6-0
1R Bonstrom/Richards d Simonin/Wetzel 4-6 6-2 6-2
1R Mitchell/Naud d Disco/lampe 6-0 7-5
1R Copeland/Fageros d Lecato/Stock 6-4 6-1
1R Ramirez/Reyes d Cross/Feise 6-0 6-0
1R Johnson/Shepard d Bralower/Geiler 6-1 6-1

2R Green/Vosters d Johnson/Shepard ????
2R Felix/Hubbell d Omerly/Raymond 6-3 6-3
2R Gunderson/Jeffery a Arnold/Bagge 6-4 6-1
2R Hernadez/Stewart d Cozens/Lester 6-2 6-1

2R Brough/Dupont d Bonstrom/Richards 6-0 6-2
2R Mitchell/Naud d Copeland/Fageros 7-5 6-3
2R Hamiltom/Hefellfinger d Clement/V. Johnson 6-3 6-1
2R Hopps/Wooten d Ramirez/Reyes ????

QF Green/Vosters d Felix/Hubbell 6-2 6-3
QF Hernandez/Stewart d Gunderson/Jeffery 9-7 6-4
QF Brough/DuPont d Mitchell/Naud 6-1 6-2
QF Hopps/Wooten d Hamilton/Hefellfinger ????

SF Green/Vosters d Hernandez/Stewart 6-3 8-6
SF Brough/duPont d Hopps/Wootten 7-5 6-4

FI Brough/duPont d Green/Vosters 6-2 4-6 6-3

*A bit of mystery around two 2R doubles matches. were they defaults or unrecorded scores?

Mixed F: Pat Naud/Max Brown d Vosters/James Schnarr 6-3 8-6

The crowd of 2,700 roots for Margaret as she fights to make a match of it in the second set, but the crowd "cheers vigorously" for Althea when she receives the trophy. Blonde bombshell Fageros upsets Brough with stop and drop volleys. Louise fights to the end though, it takes 6 match points to put her down.
-----

July 23-29, Gstaad, [Red Clay]

QF Jacqueline Kermina (Fr) d. Arlette Halff (Fr) 6-1 6-2
QF Nicla Migliori (It) d. Nell Hopman (Aus) 6-2 6-2
QF Louise Snow (US) d. Inge Vogler (Ger) 8-6 6-2
QF Heather Brewer (Ber) d. Andree Gremillet 6-0 6-1

SF Migliori d. Kermina 6-3 6-1
SF Brewer d. Snow 6-0 6-2

FI Brewer d. Migliori 6-3 6-1

Doubles
SF Kermina/Vogler d. Halff/Snow ?-? 6-4
SF Brewer/Hopman d. Gremillet/Wavre 6-1 ?-?

FI Brewer/Hopman d. Kermina/Vogler 6-1 6-3

Mixed Doubles
QF Snow/Ashley Cooper (Aus) d. Gremillet/Alberto Lazzarino (It) 6-3 3-6 6-3
QF Migliori/Mario Belardinelli (It) d Brewer/Abe Segal (SA) 6-1 6-4
QF Hopman/Roy Emerson (Aus) d. Vogler/Jack Arkinstall (Aus) 6-3 6-3
QF Kermina/Neale Fraser (Aus) d. Wavre/Cesare Guercilena (IT) 6-3 9-11 6-2

SF Snow/Cooper d. Migliori/Belardinelli 9-7 6-1
SF Hopman/Emerson d. Kermina/Fraser ?-? 6-2

FI Divided
-----

July 25, Belgian Championships (Closed), Brussels

FI Christiane Mercelis d. Poucette Coessens 6-4 6-3
-----

July 23-29, International Championships of Poland, Sopot [Red Clay]

FI Anne Marie Seghers (Fr) d. Mily Vagn Nielsen (Den) 6-2 6-0

DF Jadwiga Jedrzejowska/Zuzana Ryczkowna d. Marta Peterdy (Hun)/Zsofia Broszman (Hun) 6-8 7-5 6-0

XD Jozef Piatek/Jadwig Jedrzejowska d. Gil de Kermadec (Fr)/Anne-Marie Seghers (Fr) 6-3 6-1
-----

Ends July 29, Deauville, France

FI Jennifer Edmondson (Aus) d. Angele Salvet 6-2 6-3
-----

Late July? Hilversum, Netherlands

FI Beatrice de Chambure (Fr) d. Zus Peters
-----

July 26, Wildwood, Wildwood, New Jersey, US

FI Betty Smith d. Judy Miller 6-3 6-0
-----

July 29, Washington State, Seattle, US

QF Linda Vail d. Kathy Struthers 8-6 6-2
QF Amy Yee d. Patty Miller 6-4 6-2
QF Jean Laird d. Sandra Veenboer 6-0 6-2
QF Donna Storey d. Elizabeth Loeck 6-1 6-0

SF Vail d. Yee 8-6 6-4
SF Laird d. Storey 6-1 6-1

FI Laird d. Vail 10-8 3-6 6-4

Doubles
FI Laird/Vail d. Storey/Veenboer 6-1 6-1

Mixed Doubles
SF Storey/Earl Baumgardner d. Vail/Cliff Vickery 6-4 8-6
SF Laird/Buzzy Summers d. Loeck/Ray Albano 6-4 6-4

FI Storey/Baumgardner d. Laird/Summers 6-4 5-7 6-4
-----

July 29, Southern California Public Parks, Los Angeles, US

SF Mary Prentiss d. Marilyn Joseph 6-2 6-0
SF Anita Kanter d. Mary Farnell 6-2 6-3

FI Prentiss d. Kanter 6-2 7-5

DF Gertrude Irish/Winnie McCoy d. Barbara Butt/Mira Panajatovic 6-2 6-2

MX Irish/Bob Dukelow d. Barbara Talmadge/Ed Kauder 6-3 3-6 6-3
-----

July 29, Santa Cruz County, Santa Cruz, Calif., US

QF Shirley Krikorian d. Barbara Holden 1-6 6-3 7-5

SF Connie Wilford d. Audrey Arnold 6-3 5-7 6-4
SF Barbara Lum d. Krikorian 6-3 6-2

FI Lum d. Wilford 6-2 6-4

Mixed Doubles
QF Wilford/Wally Vickery d. Arnold/Joe Woolfson 5-7 6-3 7-5
QF Bowser/Hansen d. Krikorian/Chet Bulwa 6-2 6-4

SF Wilford/Vickery d. Wilson/Wilson 7-5 6-2
SF Holden/John Holden d. Bowser/Hansen 6-3 6-0

FI Wilford/Vickery d. Holden/Holden 6-2 6-4
-----

July 29, El Cerrito, El Cerrito, Calif, US

SF Helen Hampton d. Helen Baker 6-1 6-2
SF Ann Reed d. Reolia Countee 6-2 5-7 6-2

FI Hampton d. Reed 6-2 7-5
-----

July 29, Houston TAAF, Houston, Texas, US

FI Lillian Carroll d. Lovie Beard 6-? 7-5

DF Betty Foust/Ann Farmer d. Carroll/Bambi Whitridge 6-1 2-6 6-4
-----

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, USA

FI: Althea Gibson* d. Nana Vaughn 6-1 6-1

* This was Althea Gibson's tenth consecutive and last victory in the women's singles event at the ATA Championships. She also won seven mixed doubles titles at this tournament, all with R. Walter Johnson. It appears that she never took part in the women's doubles event. Gibson did not compete in the ATA Championships at all after 1956.

DF: Won by Eva Bracey/Mary Etta Fine

XDF: Won by William Campbell/Gwendolyn McEvans
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:32 PM
Week ending August 5

Ends July or August, German Championships, Hamburg [Clay]

1R Erika Vollmer d. Mily Vagn Nielsen (Den) 6-1 6-2
1R Christiane Mercelis (Bel) d. Barbel Ahlert 5-7 8-6 6-4
1R Fay Muller d. Karen Warnke 6-4 6-4

2R Thelma Long (Aus) d. Ladiges 6-2 6-1
2R Ingrid Metzner (Bra) d. Totta Zehden 7-5 6-4
2R Vollmer d. Paas 6-3 6-1
2R Vera Puzejova (Cz) d. Maud Galtier (Fr) 6-2 6-4
2R Chiara Ramorino (It) d. ???
2R Anne Shilcock (GB) d. Kramer 6-2 6-3
2R Gisela List d. Jenny Hoad (Aus) 6-2 6-3
2R Ilse Buding d. Myrtil Dubois (Fr) 6-4 6-3
2R Silvana Lazzarino (It) d. M Koller 6-2 2-6 6-4
2R Daphne Seeney (Aus) d. Burkard 6-2 6-3
2R Margot Dittmeyer d. Sanja Pachta (Ast) 6-2 6-0
2R Suzy Kormoczi (Hun) d. Brigitte Forstendorf 6-1 6-1
2R Pat Ward (GB) d. .???
2R Utti? Heidtmann d. ???
2R Muller d. Mercelis 6-1 6-2
2R Edda Buding d. Rita Davar (Ind) 6-1 6-3

3R Long d. Metzner 7-5 6-1
3R Vollmer d. Puzejova 3-6 6-2 6-2
3R Shilcock d. Ramorino 1-6 6-2 6-2
3R I. Buding d. List 6-3 7-5
3R Lazzarino d. d. Seeney 6-4 2-6 7-5
3R Dittmeyer d. Kormoczi W.0
3R Ward d. Heidtmann 6-4 6-3
3R E. Buding d. Muller 6-3 6-2

QF Long d. Vollmer 6-4 6-1
QF Shilcock d. I. Buding 8-6 6-3
QF Lazzarino d. Dittmeyer 6-2 6-0
QF E. Buding d. Ward 4-6 6-3 6-4

SF Long d. Shilcock 6-4 6-1
SF Lazzarino d. E. Buding 6-4 6-4

FI Long d. Lazzarino 7-5 6-2

Doubles
QF Shilcock/Ward d. Dietz/Weiss 6-2 6-2
QF Vollmer/Puzerova d. Hoad/Long 6-3 3-6 7-5
QF Muller/Seeney d. Lazzarino/Migliori 6-2 5-7 6-3

SF Vollmer/Puzejova d. Shilcock/Ward 9-7 5-7 6-4
SF Muller/Seeney d. Buding/Buidng 6-4 6-2

FI Muller/Seeney d. Vollmer/Puzejova 4-6 6-4 6-2

Mixed Doubles
2R Dubois/Pierre Darmon (Fr) d. Heidtmann/Antal Jancso (Hun) 6-2 10-8
2R Puzejova/Jiri Javorsky (Cz) d. Weiss/Eduardo Argon (Ur) 6-0 6-1
2R Zehden/Freddie Huber (Ast) d. Ramorino/Giorgio Fachini (it) 6-2 3-6 6-2
2R Dietz/Gino Mezzi (Bel) d. Forstendorf/Lothar Buding 6-0 6-0
2R Ward/Gerry Oakley (GB) d. Pachta/Beppo Pottinger 4-6 7-5 6-0
2R Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. I.Buding/Franz Feldbausch 6-1 6-1
2R Muller/Umberto Bergamo (It) Louise Snow (US)/Orlando Garrido (Cub) 6-2 6-3

3R Long/Luis Ayala (Chi) d. Dubois/Darmon 6-1 6-2
3R Metzner/Josef Asboth (Hun) d. Lazzarino/Beppe Merlo (It) 6-3? 6-1
3R Puzejova/Javorsky d. Shilcock/Geoff Paish (GB) 7-5 6-1
3R E. Buding/Peter Scholl d. Hoad/Gordon Forbes (SA) 2-6 9-7 7-5
3R Mercelis/Jean Claude Molinari (Fr) d. Zehden/Huber 7-5 3-6 7-5
3R Ward/Oakley d. Dietz/Mezzi 7-5 6-0
3R Vollmer/Ian Vermaak (SA) d. Muller/Bergamo 6-2 6-3
3R Seeney/Fancutt d. ?

QF Long/Ayala d. Metzner/Asboth 6-2 6-2
QF Puzejova/Javorsky d. Buding/Scholl 6-1 8-6
QF Ward/Oakley d. Mercelis/Molinari, scores not given
QF Vollmer/Vermaak d. Seeney/Fancutt 6-2 8-6

SF Long/Ayala d. Puzejova/Javorsky 2-6 6-3 6-1
SF Vollmer/Vermaak d. Ward/Oakley 6-2 6-2

FI Long/Ayala d. Vollmer/Vermaak 6-3 6-2
-----

July 30-August 4, Worthing Municipal, GB

SF Ann Haydon d. C. Emmett 6-0 6-1
SF Sheila Griffin Bramley d. Judy Tee 6-2 10-8

FI Haydon d. Bramley 6-0 6-3

DF Haydon/Bramley d. Emmett/J. Covell 6-0 6-1
-----

July 30-August 4, Tunbridge Wells, Kent, England (Grass)

FI: Patricia Hird d. Mrs D. Hale (RSA) 8-6, 6-0
-----

August 2-4, Wolverhampton, West Midlands, England (Grass)

FI: Valerie Pitt d. Molly Stone 6-4, 6-1
-----

July 30-August 4, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Jean Knight d. E. Tudor 6-0 6-0

DF: Jean Knight/Barbara Loakes d. Honor Durose/Kay Newcombe 6-3 6-3

XDF: Ian C. King/Kay Newcombe d. Alan Mills/Jean Knight 6-4 4-6 6-3
-----


July 30-August 4, Bude, Cornwall, England (Grass)

FI: Mrs N. Watkins d. Mrs K. Obee 6-4 6-4

DF: Mrs K. Obee/Mrs N. Watkins d. J. Harrison/C. Mortimer 6-4 6-2

XDF: J.E.D. Radford/Mrs N. Watkins d. R. Brickell/Mrs Pinfold 6-4 8-6
-----


August 1 Polish Championships, Sapot, Poland

SF Anne Marie Seghers (Fr) d. Marta Peterdi (Hun) 6-8 7-5 6-1
SF Mily Vagn Nielsen (Den) d. Jadwiga Jedrzejowska 6-4 3-6 6-2

FI Seghers d. Nielsen 6-0 6-2

DF Jedrzejowska/Zuzana Ryczkowna d. Peterdi/Szofia Broszman (Hun) 5-7 7-5 6-0
-----

August 5, La Rochelle, La Rochelle, France

FI Flury d. Epstein 2-6 6-2 6-3
-----

August 1-6, Kenyan Championships, Nairobi, Kenya (Clay)

FI: Mrs Fran Marshall d. Mrs K. Singh 4-6, 6-3, 6-3

DF: Mrs Fran Marshall/D. Unwin d. Mrs E. Boswell/Mrs M. Gordon 6-1, 6-1

XDF: J. Thatcher/L. Mackenzie d. R. Mayers/Mrs E. Boswell 7-5, 6-1
-----

August 5, Red Rose, Lancaster, Pennsylvania, US

SF Sally Lied d. Betty Smith 3-6 6-4 6-4
SF Mary Albright d. Alice Fehrenbach 7-5 7-5

FI Lied d. Albright 6-2 4-6 6-2

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:33 PM
Week ending August 12

Aug 6-12 Eastern Grass Court Chmps, Orange NJ, US

1R Martha Hernandez (Mex) d Lorna Raymond 6-2 6-4
1R Diane Wootten d Carole Wright 6-4 6-3
1R Jackie Tegland d Pat Stewart 2-6 6-4 6-2
1R Isabel Troccole d Alice Fehrenbach default
1R Jeri Shepard d Ruth Jeffery default
1R Angela Buxton (GB) d Margaret Disco 6-1 6-2

1R Louise Brough d Virginia Rice Johnson 6-0 6-0
1R Barbara Green d Anne Bagge (Den) 6-2 6-1
1R Sally Moore d Bev Tolan 6-2 6-2
1R Connie Bowen Cozen d Marilyn Stock 6-3 5-7 6-4
1R Janet Hopps d Nancy Corse 6-4 6-2
1R Mary Ann Mitchell d Billie Stewart 6-0 6-1

2R Althea Gibson d Elizabeth Lester 6-1 6-1
2R Magareta Bonstrom (Swd) d Julie Copeland 6-1 6-0
2R Betty Pratt d Joan Johnson 6-2 3-6 6-0
2R Yola Ramirez (Mex) d Martha Omerly 6-1 6-1
2R Dottie Head Knode d Pat Shaffer 6-4 6-0
2R Wootten d Hernandez 6-1 6-2
2R Troccole d Tegland 6-2 6-4
2R Shepard d Buxton default

2R Brough d Green 4-6 6-4 8-6
2R Moore d Cozen 6-4 6-3
2R Hopps d Mitchell 6-3 6-1
2R Rosie Reyes (Mex) d Mimi Arnold 3-6 6-4 6-2
2R Darlene Hard d Madame Robert Haillet (Frn) 6-1 6-2
2R Karol Fageros d Joan Sullivan 6-1 6-0
2R Lois Felix d Pat Naud 6-3 5-7 6-2
2R Shirley Bloomer (GB) d Carmen Lampe 6-0 6-0

3R Gibson d Bonstrom 6-2 6-3
3R Pratt d Ramirez 5-0 retired
3R Knode d Wootten 6-0 6-1
3R Troccole d Shepard 6-2 6-4

3R Brough d Moore 6-1 6-1
3R Hopps d Reyes 4-6 6-2 6-2
3R Hard d Fageros 6-4 6-2
3R Bloomer d Felix 6-1 6-1

QF Gibson d Pratt 6-2 6-2
QF Knode d Troccole 6-4 6-4
QF Brough d Hopps 6-3 6-3
QF Hard d Bloomer 8-10 6-3 6-4

SF Gibson d Knode 5-7 6-3 6-1
SF Brough d Hard 6-2 3-6 6-4

FI Althea Gibson d Louise Brough 6-1 6-3

Doubles

1R Hopps/Wootten d Copeland/Corse 4-6 6-1 6-1
1R Ramirez/Reyes d Silbersher/Wright 6-3 6-4
1R Gibson/Hard d Moore/Tegland 6-2 6-3
1R Coumbe/Lampe d Shaffer/Tolan 4-6 8-6 6-4

2R Knode/Pratt d Hernandez/B. Stewart 6-3 3-6 6-3
2R Bonstrom/Disco d Deemer/Charlotte Lee 6-2 6-4
2R Lester/Sullivan d Cozen/Troccole 8-6 6-4
2R Hopps/Wootten d Ramirez/Reyes 6-3 6-8 6-1

2R Gibson/Hard d Coumbe/Lampe 6-0 6-4
2R Fageros/Rihbany d Omerly/Raymond 7-5 6-0
2R Bloomer/Green d Shepard/Stock 6-1 6-1
2R Mitchell/Naud d Bagge/Haillet 6-0 6-1


QF Knode/Pratt d Bonstrom/Disco 6-0 6-0
QF Hopps/Wootten d Lester/Sullivan 6-0 6-2
QF Gibson/Hard d Fageros/Rihbany 6-2 6-3
QF Bloomer/Green d Mitchell/Naud 6-3 9-7

SF Hopps/Wootten d Knode/Pratt 12-10 6-2
SF Gibson/Hard d Bloomer/Green 6-1 6-1

FI Gibson/Hard d Hopps/Wooten 6-2 6-4

Gibson confirms her status as a top threat for Forest Hills, but the other big news goes realtively unnoticed. Wimbledon finalist Anglea Buxton injures her arm and will miss Forest Hills. What no one knows at the time is this injury basically ends her promising tennis career. The veteran Louise Brough was troubled all week by a bad service toss; she served numerous double faults. Match of the week was Hard-Blooomer. Darlene had 3 match points at 5-2 40-0, only to see the Brit hit an amazing series of shots. Hard closed out the match in the nick of time at 5-4 "and she literally crawled on her knees to shake hands with he ropponent!" (WT)
-----

August 5-12, Danish Outdoor Championships, Copenhagen, Denmark (Clay)

FI: Milly Vagn-Nielsen d. Else Schmidt 7-5, 6-4

DF: Vera Johansen/Milly Vagn-Nielsen d. Agnette Friis/Else Schmidt 4-6, 6-3, 6-1

XDF: Kurt Nielsen/Vera Johansen d. Torben Ulrich/Agnette Friis 5-7, 6-3, 6-1
-----

August 5-12, Czechoslovakia National Championships, Ostrava [Clay]

SF Vera Puzejova d. Jana Dvorackova 6-4 6-2
SF Olga Gazdikova d. Eva Pilarova 6-1 4-6 6-1

FI Vera Puzejova d. Olga Gazdikova 6-2 6-2

DF Puzejova/Jirina Elgrova d. Rampasova/Karmazinova 7-5 6-1

MX Puzejova/Jiri Javorsky d. Karmazinova/Sole 6-2 6-4
-----

August 12, Norwegian National Championships, Oslo

FI Laila Schou Nielsen d. Lill Lind 6-3 3-6 6-4
-----

August 12 Ostend, Belgium

FI Christiane Mercelis d. Myriam van Custem 6-1 6-0
-----

August 2-8, Moseley, Birmingham, West Midlands, England (Grass)

FI: Kay Newcombe d. Billie Woodgate 6-2 6-4

DF: Barbara Knapp/Billie Woodgate d . Nell Hopman (Aus)/Kay Newcombe 6-2 6-1

XDF: Alan Mills/Billie Woodgate d. D. Oliver/Barbara Knapp 6-0 6-2
-----

August 6-11, South of Scotland Championships, Moffatt, Scotland

FI: Elaine Becroft (NZ) d. Mrs B. Holmes 6-1 3-6 6-3

DF: Evelyn Fulton/Mrs B. Holmes d. J. Campbell/J. Steele 6-0 6-4

XDF: C.B. Sumner/Mrs B. Holmes d. Peter Becroft (NZ)/Elaine Becroft (NZ) 6-2 6-4
-----


August 6-11, Suffolk Championships, Framingham, GB

SF Christine Truman d. Ann Giebeler 6-2 6-2
SF Jill Rook d. Mary Robinson 5-7 7-5 6-4

Finale
Jill Rook d. Christine Truman 6-4-7-5

Doubles
Giebeler/Rook d. Truman/Mrs. Boar 6-1 6-4
-----

August 6-11, Berkshire Championships, Reading, Berkshire, England (Grass)

FI: Margot Parker d. Caroline Leather 6-3, 6-3
-----

August 2-8, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Phyllis Edwards d. M. Gell 6-2 6-2

DF: Evelyn Fulton/Joyce Fulton d. M. Gell/Evelyn Moeller 0-6 6-4 6-1

XDF: Michael P. Hann/Phyllis Edwards d. Harold R. Marsland/Evelyn Moeller 6-1 6-2
-----

August 6-11, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Carmarthenshire, Wales (Grass)

FI: Sheila Armstrong d. Thea Hale (SA) 8-6 6-3

DF: Joyce Fulton/Thea Hale (SA) d. Sheila Armstrong/Mrs G. Walter 6-4 6-2

XDF: B. Gulley (Aus)*/Thea Hale (SA) d. Donald Black (Rho)/Mrs G. Walter 6-2 6-3

This was probably Brian Gulley or Bruce Gulley.
-----

August 13, Illinois State Championships, Chicago, US

QF Lorraine Williams d. Julie Van Pelt 6-3 6-1

SF Williams d. Mary Lou McCaslin 9-7 6-1
SF Dorothy Levine d. Marie Vidas 6-2 6-1

FI Levine d. Williams 8-6 6-4
-----

August 12, Alameda City, Alameda, Calif., US

2R Fay Pettit d. Helen Hampton 6-2 6-1
2R Maureen Driscoll d. Reolia Countee 7-5 5-7 6-4
2R Joanne Sell d. Farel Footman 7-5 8-6

QF Wilma Smith d. Sell 6-1 7-5
QF Vivian Robberding d. Jean Farrington 6-4 6-2
QF Pettit d. Ann Reed 3-6 6-3 6-3
QF Connie Wilford d. Driscoll 7-5 6-2

SF Smith d. Robberding 6-1 6-2
SF Pettit d. Wilford 6-2 6-4

FI Smith d. Pettit 6-0 6-4

DF Smith/Dorrance Deston d. Sell/Farrington 6-1 6-0

MX Pat Dawkins/Joe Dawkins d. Wilford/Wally Vickery 6-4 4-6 7-5
-----

August 12, Los Angeles Industrial, Calif., US

SF Marilyn Joseph d. Winnie McCoy 3-6 6-3 6-4
SF Barbara Butt d. Mira Panajatovich 4-6 6-4 6-1

FI Joseph d. Butt 6-0 6-2

DF June Gay/Gretl Dupont d. Jean Richardson/Eleese Thornton 6-2 6-0

MX Butt/Vic Braden d. McCoy/Dick Shires 6-4 5-7 6-4
-----

August 12 Santa Ana, Santa Ana, Calif., US

SF Shirley Brockman d. Pat Yeomans 6-4 6-4
SF Evelyn Houseman d. Florence Powers 6-1 6-0

FI Houseman d. Brockman 3-6 6-4 ret. (leg cramps)

Doubles
SF Yeomans/M. Ranney d. Marlene O'Connor/Mary Kay Morris 6-4 8-6
SF Housemand/Brockman d. J. Reese/Pat Barth 2-6 6-0 6-3

FI Houseman/Brockman d. Yeomans/Ranney 7-5 6-4

Mixed Doubles
SF O'Connor/George Dukelow d. Brockman/M. Jones 6-8 8-6 6-4
SF Ranney/Jim Buck d. Yeomans/ Jim Settles 6-4 3-6 6-3

FI O'Connor/Dukelow d. Ranney/Buck 6-2 4-6 8-6
-----

August 12, Crackerland, Athens, GA, US

SF Janie Haynie d. Evelyn Cowan 6-3 4-6 6-1
SF Marilyn Voges d. Betty Jo Braselton 2-6 6-4 6-1

FI Voges d. Haynie 6-3 2-6 6-4
-----

August 14, Bavarian Championships, Munich, Germany

FI Edda Buding d. Thelma Long (Aus) 6-1 6-4

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:33 PM
Week ending August 19

Aug 14-19 Essex Invitation, Manchester, Mass USA (Grass)

1R Shirley Fry d Barbara Green 6-2 6-1
1R Nell Hopman (Aus) d Mary Richards 4-6 6-1 6-3
1R Yola Ramirez (Mex) d Diane Wootten 7-5 6-4
1R Mimi Arnold d Pat Shaffer 6-2 6-3
1R Shirley Bloomer (GB) d Pat Naud 6-1 6-4
1R Rosie Reyes (Mex) d Ruth Jefery 8-6 9-7
1R Betty Pratt d Fay Muller (Aus) 6-2 6-4
1R Isabel Troccole d Martha Hernandez (Mex) 6-2 6-2

1R Louise Brough d Janet Hopps 7-9 6-0 6-0
1R Joan Johnson d Martha Omerly 6-4 5-7 6-1
1R Mary Ann Mitchell d Karol Fageros 1-6 6-2 6-1
1R Betsy Lester d Bev Tolan 6-3 6-1
1R Darlene Hard d Connie Cozens 6-0 6-1
1R Lois Felix d Marilyn Stock 6-2 6-2
1R Margaret dupont d Jeri Shepard 6-1 6-4
1R Jean Clarke d Anne Bagge (Den) 6-4 4-6 6-2

2R Fry d Hopman 6-1 6-1
2R Ramirez d Arnold 8-6 6-4
2R Bloomer d Reyes 6-0 6-2
2R Pratt d Troccole 6-8 6-3 6-2

2R Brough d Johnson 7-5 6-1
2R Mitchell d Lester 6-2 7-5
2R Hard d Felix 6-2 6-1
2R duPont d Clarke 6-3 6-3

QF Fry d Ramirez 6-1 6-1
QF Pratt d Bloomer 6-4 6-3
QF Brough d Mitchell 6-3 6-1
QF duPont d Hard 6-2 4-6 6-4

SF Fry d Pratt 6-4 6-3
SF Brough d duPont 6-4 10-8

FI Shirley Fry d Louise Brough 6-4 4-6 6-2

Doubles

1R Hopman/jeffery d Joan and Pat Sullivan 6-2 6-3
1R Hopps/Wooten d Hard/Deedee Morss 6-1 6-2
1R Fry/Pratt d Shaffer/Tolan 6-0 6-3

2R Brough/duPont d Bagge/Hernandez 6-3 6-2
2R Bloomer/Green d Arnold/Copeland 6-1 6-2
2R Hopman/Jeffery d Cozens/Troccole 6-0 6-3
2R Johnson/Shepard d Hopps/Wootten scores not given

2R Fry/Pratt d Fageros/Helen Pedersen Rihbany 6-1 6-2
2R Ramirez/Reyes d Lester/Omerly 6-3 5-7 6-3
2R Mitchell/Naud d Richards/Stock 6-1 6-0
2R Midge Van Ryn Buck/Clarke d Felix/Hubbell 7-5 3-6 6-2

QF Brough/duPont d Bloomer/Green 7-5 6-3
QF Hopman/Jeffery d Johnson/Shepard 4-6 6-4 6-4
QF Fry/Pratt d Ramirez/Reyes 6-3 6-1
QF Buck/Clarke d Mitchell/Naud 6-2 6-8 6-1

SF /duPont/Brough d Hopman/Jeffery 6-0 6-1
SF Fry/Pratt d Buck/Clarke 6-1 4-6 8-6

FI Fry/Pratt d Brough/duPont 6-2 1-6 6-4

Mixed F: Hopps/Hans Estin d Midge and Dick Buck 6-4 7-5

Brough and duPont lose for the first time all year at Essex.
-----

August 15, Knokke-Le Zoute, Belgium (Clay)

SF Silvana Lazzarino (It) d. Louise Snow (US) 6-4 6-3
SF Christiane Mercelis (Bel) d. Chiara Ramorino (It) 6-4 6-3

FI: Silvana Lazzarino (Ita) d. Christiane Mercelis 6-4 6-3

MX: Lazzarino/Gerald Oakley (GB) d. Mercelis/Jackie Brichant (Bel) 6-1 6-3
-----

August 13-18, Torquay, Devon, England (Grass)

FI: Sonia Cox d. V. Martin 6-4, 6-2
-----

August 13-18, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: Joan Curry d. Mollie Govett 6-0 6-1

DF: D. Hill/E. Lawrenson d. Mollie Govett/F. Simpson 6-0 4-6 8-6

XDF: Robert M. Powell/E. Lawrenson d. T.M. Stocker/Joan Curry 6-2 8-6
-----

August 19, Swedish National Championships

FI Solveig Gustavsson d. Vera Nasmik 6-3 6-2

DF Gustavsson/Alva Bjork d. Bibi Sanden/Gudrun Rosin 6-1 6-2

MX Sandin/Torsten Johansson d. Rosin/Percy Rosberg 6-1 6-2
-----

ends August 19, Central Northern Championships, Tamworth, NSW, Australia

FI: Elaine Holstein d. ??
-----

August, Canadian Championships, Vancouver

FI Jean Laird (US) d. Linda Vail (US) 4-6 7-5 8-6

DF June Lee/Patsy Miller d. Laird/Vail 6-3 7-5
-----

August 6-19, Brumana International, Lebanon

QF Daphne Seeney (Aus) d. N. Farah 6-2 6-0
QF Ilse Buding (Ger) d. Vera Mattar 6-1 7-5
QF Else Buding (Ger) d. Ingrid Metzner (Bra) 6-2 10-8
QF Pat Ward (GB) d. Margaret O'Donnell (Aus) 6-3 6-1

SF Seeney d. I. Buding 6-4 6-2
SF E. Buding d. Ward 9-7 6-4

FI E. Buding d. Seeney 6-1 8-6

Doubles
FI Seeney/Ward d. E.Buding/I.Buding 8-6 6-2

Mixed Doubles

SF I. Buding /Don Candy (Aus) d. Seeney/Trevor Fancutt (SA) 3-6 7-5 6-2
SF Ward /Gordon Forbes (SA) d. E. Buding/Ian Vermaak (SA) 8-6 2-6 6-4

FI I.Buding/Candy d. Ward/Forbes 7-5 6-4
-----

August 13-18, Norfolk Championships, Cromer, GB

SF Ann Haydon d. Honor Durose 6-2 6-1
SF Elaine Watson d. J.M. Grant 6-2 6-0

FI Elaine Watson d. Ann Haydon 4-6 6-2 10-8

Doubles
FI Haydon/Watson d. Carter/Mrs Cooper 6-1 6-2
-----

August 13-18, Cranleigh, England (Grass)

FI: Jill Rook d. Caroline Yates-Bell 7-5, 6-1
-----

August 20, Exmouth, GB

FI Christine Truman d. Mrs. J.B. Parker 6-1 6-1
-----

August 19, Texas-Oklahoma Invitation, Wichita Falls, Texas, US

SF Carolyn Savage d. Carol Cummings 7-5 6-1
SF Marilyn Montgomery d. Virginia Brown 7-5 6-0

FI Montgomery d. Savage 6-1 6-0

DF Montgomery/Peggy Landtroop d. Brown/Lisa Ann Perry 8-10 6-1 6-3
-----

August 19, Diamond Jubilee Championships, Salt Lake City, Utah, US

FI Barbara Krase Chandler d. Jo Freed 6-2 6-4

DF Helen Hampton/Norma Benhoff d. Ruth Snell/Vivian Robberding 8-6 4-6 6-1

MX Connie Wilford/Wally Vickery d. Barbara Holden/John Holden
-----

August 18, Virginia State, Richmond, US

FI Raymonde Jones d. Ann Gray 2-6 6-3 6-2
-----

August 19, Beverly Hills Championship, Beverly Hills, Calif., US

SF Dodo Cheney d. Estelle Kristenson 6-2 6-2
SF Marilyn Joseph d. Pat Yeomans 6-2 6-3

FI Cheney d. Joseph 6-1 6-2

Doubles
FI Yeomans/Ranney d. Gallagher/Turpin 6-1 6-1

Mixed Doubles
SF Cheney/Robbins d. Gallagher/Jack Tuero 7-5 6-4
SF Kunz/Noel Brown d. Proctor/Vic Braden 6-4 6-4

FI Kunz/Brown d. Cheney/Robbins 6-4 6-4
-----

Augsut 19, Spa, Belgium

FI Christiane Mercelis (Bel) d. Monique Pouchain 6-2 6-0

DF Mercelis/Pouchain d. Dubois Demken /Lena Boddart 6-3 6-3

MX Mercelis/Gerald Oakley (GB) d. Dubois Demken/Gino Mezzi 6-4 6-3
-----

August 19, Viareggio, Italy

FI Thelma Long (Aus) d. Nicla Migliori 6-3 6-2

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:33 PM
Week ending August 26

August 20-25, North of England, Scarborough, GB

QF Ann Haydon d. Pat Edwards 6-2 6-0
QF Jenny Middleton d. Ruth Thackray 4-6 6-2 6-1
QF Pat Hird d. J.E. Fulton 6-0 6-4
QF Elaine Watson d. Joyce A. Fulton 6-0 6-3

SF Haydon d. Middleton 6-2 6-1
SF Watson d. Hird 6-4 8-6

FI Haydon d. Watson 6-2 7-5

Doubles
FI Haydon/Watson d. Hird/Middleton 6-4 6-1

Mixed Doubles
FI Watson/Tony Pickard d. Middleton/Donald Black (Rhod) 7-9 6-2 6-3
-----

August 21, Biarritz, France

FI Florence de la Courtie d. Janine de la Giroday 6-3 8-6
-----

August 22, Cabourg

FI Paule Courteix d. Marcilhacy 4-6 6-2 6-2
-----

August 24, Klosters International, Switzerland

SF Erika Vollmer (Ger) d. Arlette Halff (Fr) 6-0 6-2
SF Ginette Bucaille (Fr) d. Elisa Gaviraghi 6-3 8-6

FI Vollmer d. Bucaille 6-2 6-3
-----

August 20-25, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Viola White d. Betty Lombard (IRL) 10-8, 6-4
-----

August 20-26, International Championships of Istanbul, Istanbul, Turkey

1R Gonul Erk d. Margaret O'Donnell (Aus) 6-1 9-7

QF Edda Buding (Ger) d. Gonul Erk 6-1 6-2
QF Daphne Seeney (Aus) d. Pendert 7-5 6-0
OF Ilse Buding (Ger) d. Ingrid Metzner (Bra) 6-4 6-4
QF Pat Ward (GB) d. Rita Drobny (GB) w.o.

SF Edda Buding (Ger) d. Daphne Seeney (Aus) 6-4 ret.
SF Pat Ward (GB) d. Ilse Buding (Ger) 8-6 6-0

FI Edda Buding d. Pat Ward 4-6 9-7 6-3

Mixed Doubles
QF Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Pendert/Don Candy (Aus) 6-1 4-6 9-7
QF E. Buding/Sven Davidson (Swd) d. O'Donnell/Brian Bowman (Aus) 6-4 9-7
QF Metzner/Jean Claude Molinari (Fr) d. I. Buding/Gordon Forbes (SA) 1-6 6-4 6-4
QF Ward/Ian Vermaak (SA) d. Erk/Umberto Bergamo (It) 6-2 6-2

SF Seeney/Fancutt d. E. Buding/Davidson 6-4 6-3
SF Ward/Vermaak d. Metzner/Molinari 6-2 6-0

XD Ward/Vermaak d. Seeney/Fancutt 6-4 6-1
-----

ended August 26, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Vera Puzejova (Cz) d. Márta Peterdy 6-1 6-3
-----

August 24, Saint-Palais-Sur-Mer, France

FI Marie Odile Bouchet d. Aline Nenot 6-4 6-3
-----

August 25, Scottish Hard Courts, St. Andrews, GB

Fi Sheila Armstrong d. Heather M. Macfarlane 6-3 4-6 6-4
-----

August 23-28, Malayan Championships, Penang, Malaya (Clay)

FI: Mrs K. Le Mercier d. Mrs R. Hamilton 6-3, 6-3

DF: Mrs Claire Cheah/Mrs S. Lings d. Mrs S. Ault/Mrs R. Hamilton 6-3, 6-4

XDF: Bernard L. Pinto (Cey)/Mrs K. Le Mercier d. Anek Duangudom (Thai)/Mrs Claire Cheah 7-5, 6-1
-----

August 26, Oklahoma State Closed

SF Jane Ellingson d. Virginia Minor 6-1 6-2
SF Virginia Burlingame d. Andy Ritchie w.o.

FI Ellingson d. Burlingame 6-1 6-1

DF Minor/Ellingson d. Dukeminier/Burlingame 6-3 3-6 6-2

XD Dukeminier/Gene Land d. Minor/Ken Taylor 6-4 6-3
-----

August 25, National Public Parks, Cincinnati, Ohio, US

SF Mary Arnold Prentiss d. Joyce Pniewski 6-3 6-1
SF June Stack d. Ethel Marshall 5-7 7-5 6-2

FI Prentiss d. Stack 6-1 6-1

DF Joan Warner/Muriel Cooper d. Marshall/Bea Massman 7-5 6-1

MX Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Stack/Dick Potter 6-1 6-2
-----

August 27, Greenville Open, Greenville, Texas, US

FI Nancy Davis d. Virginia Davis 6-2 6-2
-----

August 26, San Francisco City, California, US

3R Farel Footman d. Louise Gates 6-4 4-6 6-1

QF Helen Hampton d. Audrey Arnold 6-4 1-6 6-1
QF Donna Story d. Footman 6-3 6-1
QF Connie Wilford d. Fay Pettit 6-8 7-5 10-8
QF Gerry Carter d. Barbara Holden 6-0 6-1

SF Story d. Hampton 6-4 7-5
SF Wilford d. Carter 7-5 6-1

FI Story d. Wilford 6-3 7-5

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:33 PM
Week ending September 2

August 30, Miami Beach Championships, Miami Beach, Florida, US

FI Margaret Babbitt d. Gretchen Sommerfield 6-3 6-3

DF Beth Froehling/Barbara Fullwood d. Sommerfield/Babbitt 6-2 6-3

August 27-September 3, Eastern Mediterranean Championships, Athens, Greece

SF Edda Buding (Ger) d. Ingrid Metzner (Bra) 6-4 6-2
SF Daphne Seeney (Aus) d. Ilse Buding (Ger) 6-2 6-4

FI Edda Buding d. Daphne Seeney 6-2 6-2
-----

August 29, St. Moritz, Switzerland

SF Erika Vollmer (Ger) d. Elsa Gaviraghi 6-0 6-2
SF Ginette Bucaille (Fr) d. Francoise Lemal (Fr) 6-3 6-1

FI Bucaille d. Vollmer w.o.
-----

August 27-September 1, Budleigh Salterton, GB

QF Ann Haydon d. Margaret Grace 6-3 6-2
QF Susannah Prettejohn d. Barbara Horton 5-7 6-1 6-1
QF Billie Woodgate d. Sonia Cox (NZ) 6-1 6-2
QF Elaine Watson d. Jane Godfrey 6-3 7-5

SF Haydon d. Prettejohn 6-1 6-1
SF Watson d. Woodgate 6-1 6-0

FI Haydon d. Watson 6-3 6-2

Doubles
FI Haydon/Watson d. Woodgate/Diane Midgley 6-4 6-2

Mixed Doubles
FI Haydon/Haydon d. Woodgate/Alan Mills 6-2 8-6
-----

August 27-September 1, New Malden, London, England (Clay)

FI: Pauline (or Phyllis?) Edwards d. Georgie Woodgate 9-7, 6-2
-----

August 27-September 1, Carlisle, Cumbria, England (Grass)

FI: Sheila Armstrong d. Barbara Knapp 6-2 6-3

DF: Sheila Armstrong/Margaret O'Donnell d. Barbara Knapp/Norma Seacy 6-4 6-1

XDF: Donald W. Butler/Norma Seacy d. James Tattersall/Margaret O'Donnell 6-4 6-4
-----


Ends September 5, Estoril, Portugal

FI Suzanne Schmitt le Besnerais (Fr) d. Peggy Cohen 6-1 6-3
-----

September? O'Keefe Invitation, Toronto, Canada

QF Althea Gibson (US) d. Martha Hernandez (Mex) 6-3 6-2
QF Karol Fageros (US) d. Jenny Hoad (Aus) 6-1 6-4
QF Shirley Bloomer (GB) d. Rosa Maria Reyes (Mex) 6-2 6-1
QF Yola Ramirez (Mex) d. Louise Brown 1-6 6-2 6-4

SF Gibson d. Fageros 6-0 6-3
SF Bloomer d. Ramirez 6-2 6-1

FI Gibson d. Bloomer 6-3 6-1

Doubles
SF Bloomer/Hard d. Ramirez/Reyes 9-7 7-5
SF Gibson/Fageros d. Anne Bagge (Den)/Hernandez 6-0 8-6

FI Gibson/Fageros d. Bloomer/Hoad 6-2 6-4

Mixed Doubles
FI Fageros/Hugh Stewart (US) d. Hernandez/Ulf Schmidt (Swd) 6-3 6-0
-----

September 2, Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, NSW, Australia

SF Margaret Hellyer d. Mary Carter 6-4 6-1
SF Beryl Penrose d. Mary Fenton 6-0 6-3

FI: Beryl Penrose d. Margaret Hellyer 6-4 6-?
-----

September 2, Cannes, France

FI Nadine(?) Guinard d. Annie Soisbault 1-6 6-2 6-3
-----

September 2, Flims International, Switzerland

FI Erika Vollmer (Ger) d. Francoise Lemal (Fr) 6-4 7-5

MX Vollmer/Fernando Olozaga (Sp) d. Arlette Halff/Peter Moys (GB) 6-3 6-1
-----

September 3, Eagles Mere, Eagles Mere, PA, US

SF Dorothy Byerly d. Deane Kemp 6-1 6-4
SF Isabel Farrington d. Carol Dickerson 6-1 6-3

FI Farrington d. Byerly 1-6 6-4 6-3

DF Dcikerson/Farrington d. Byerly/Taylor 6-0 6-3
-----

September 3, Drexelbrook, Philadelphia

FI Alice Fehrenbach d. Ann Hoffman 6-4 6-4

DF Fehrenbach/Hoffman d. Fraser/Joan Colt 6-1 6-2

MX Fehrenbach/Harry Hoffman d. Rogers/John Benn 6-0 6-2
-----

September 3, Northwest Ohio, Toledo, US

QF June Stack d. Judy Peoples 6-4 6-0
QF Bonnie MacKay d. Sue Crosby 6-3 0-6 6-3
QF Judy Hagan d. Joyce Pniewski 7-5 8-6
QF Sara Mae Turber d. Edna Shalala 6-1 6-1

SF Stack d. MacKay 6-3 6-1
SF Turber d. Hagan 6-3 6-2

FI Stack d. Turber 7-5 6-1

Doubles
QF Shalala/Mary Hernando d. MacKay/Hagan 0-6 7-5 9-7

SF Phyllis Saganski/Virginia Hesse d. Stack/Turber 7-5 7-5
SF Shalala/Hernando d. Pniewski/Sharon Pritula 5-7 8-6 6-1

FI Shalala/Hernando d. Saganski/Hesse 8-6 8-6
-----

September 3, North Carolina Closed, Greensboro, US

FI Sara Walters d. Mary Lou Jones 6-1 6-2

DF Jones/Holt d. Walters/Mayer 6-4 4-6 6-3

MX Jones/Sam Daniel d. Jarrard/Hagan 6-2 6-1
-----

September 3, Louisiana State Open, Shreveport, US

FI Marilyn Montgomery d. Carolyn Rogers, scores not given

DF Montgomery/Peggy Landtroop d. Johannes/Johannes 6-1 3-6 6-2

MX Landtroop/Bill Lust d. Johannes/Bobby Wertheimer 2-6 6-4 6-4
-----

September 3, Ellinor Village Labor Day, Ellinor Village, Florida, US

QF Connie Clifton Ball d. Carol Prosen 6-2 6-4
QF Pam Ketterer d. Elizabeth Reid 6-1 6-0
QF Sylvia Hardaway d. Elaine Brackett 6-4 3-6 6-3
QF Judy Pilsbury d. nancy Sobieraj 6-1 6-0

SF Ball d. Ketterer 6-3 6-0
SF Pilsbury d. Hardaway 6-2 6-8 8-6

FI Ball d. Pilsbury 14-16 7-5 6-0

Doubles
SF Brackett/Prosen d. Ball/Gail Stewart 6-2 6-1
SF Pilsbury/Hardaway d. Sobieraj/Maxine Davis 6-2 6-3

FI Pilsbury/Hardaway d. Brackett/Prosen 5-7 6-4 8-6
-----

September 3, Southern Wisconsin Open, Janesville, US

FI Jean Sorum d. Janet Fraser 7-5 6-1

DF Fraser/Margo Loveland d. Norma Schmidt/Roxy Fuller 6-2 4-6 6-2
-----

September 3, Austin Labor Day, Austin, Texas, US

QF Ruth Latta d. Harriette Pullen 6-3 0-6 6-2

SF Gail Murphy d. Latta 6-2 6-1
SF Betty Gray d. Carolyn Savage 6-3 13-11

FI Gray d. Murphy 6-1 7-5
-----

September 3, Santa Monica Championships, California, US

2R Anita Kanter d. Mandy Mandel 6-2 6-2

QF Dodo Cheney d. Pat Mosely 6-0 6-2
QF Marilyn Joseph d. Winnie McCoy 7-5 5-7 7-5
QF Estelle Kristensen d. M. Morey 6-0 6-0
QF Kanter d. Susan Proctor 8-6 6-3

SF Cheney d. Jospeh 6-1 6-1
SF Kristensen d. Kanter 6-4 6-2

FI Cheney d. Kristensen 6-1 6-2

Doubles
FI Kristensen/Gertude Irish d. McCoy/Barbara Butt 3-6 9-7 6-2

Mixed Doubles
SF Cheney/Bill Reedy d. Kristensen/Art larsen 6-0 6-3
SF Irish/Marsh Miller d. Olerich/Vic Braden 6-4 3-6 6-1

FI Cheney/Reedy d. Irish/Miller 3-6 9-7 6-2
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:34 PM
United States Championhsips

September 1 to 9.

* Not in draw order.

First Round
Shirley Fry [1] d. Yola Ramirez (Mex) 6-3 6-2
Jenny Hoad (Aus) d. Sachiko Kamo (Jpn) 6-4 7-5
Mary Ann Mitchell d. Martha Omerly 9-7 6-3
Jean Clarke d. Gweneth Thomas 2-6 6-3 6-2

Donna Floyd d. Nancy Loop 6-3 4-6 6-4
Louise Ganzenmuller d. Carol Lampe 4-6 6-4 6-2
Barbara Green d. Ann Haillet (Frn) 6-1 6-1
Margaret duPont [5] d. Anne Bagge (Den) 6-3 6-1

Shirley Bloomer (GB) [6] d. Betty Coumbe 6-0 6-1
Jacquline Tegland d. Constance Cozens 4-6 7-5 6-1
Diane Wooten d. Susan Hodgeman 0-6 8-6 7-5
Alkay Richards d. Jane Haynie 4-6 6-3 7-5

Rosie Reyes (Mex) d. Marilyn Ann Stock 7-5 6-1
Mimi Arnold d. Patricia Yeomans 6-0 6-1
Patricia Naud d. Patricia Sullivan 6-2 6-1
Louise Brough [3] d. Carole Wright 6-0 6-1

Dottie Knode [4] d. Virginia Connelly 6-1 6-1
Nancy Corse d. Margaret Disco 6-1 8-6
Charlotte Decker d. Elizabeth Lester 6-0 6-1
Heather Brewer (Ber) d. Joan Sullivan 6-0 6-1

Patricia Shaffer d. Margareta Bonstrom (Swd) 6-2 2-6 6-4
Sylvia Simonin (Frn) d. Geralyn Shepard 6-2 6-2
Janet Hopps d. Barbara Benigni 6-1 4-6 6-3
Betty Pratt (Jam) [7] d. Baba Lewis 6-2 6-1

Darlene Hard [8] d. Martha Hernandez (Mex) 6-1 6-4
Nancy Montgomery d. Shirley Harrit 6-3 6-3
Bunny Vosters d. Margaret Varner 4-6 6-3 6-3
Joan Johnson d. Beverly Tolan 7-5 6-0

Karol Fageros d. Patricia Stewart 9-7 6-2
Isabel Troccole d. Ann Gray 6-1 6-1
Lois Felix d. Katherine Hubbell 4-6 6-3 6-4
Althea Gibson [2] d. Nell Hopman (Aus) 6-2 6-1
---------------------------------------------------
Second Round
Fry [1] d. Hoad 6-3 7-5
Mitchell d. Clarke 5-7 6-1 6-2
Floyd d. Ganzenmuller 7-5 1-0 retired
duPont [5] d. Green 4-6 6-4 6-4

Bloomer [6] d. Tegland 6-3 6-2
Wooten d. Richards 6-1 6-4
Reyes d. Arnold 6-2 6-0
Brough [3] d. Naud 7-5 7-5

Knode [4] d. Corse 6-1 6-2
Brewer d. Decker 7-5 6-0
Shaffer d. Simonin 6-2 6-3
Pratt [7] d. Hopps 3-6 6-3 8-6

Hard [8] d. Montgomery 6-0 6-1
Vosters d. Johnson 6-2 6-2
Fageros d. Troccole 6-2 6-1
Gibson [2] d. Felix 6-4 6-2
-----------------------------------------------------
Third Round
Fry [1] d. Mitchell 6-2 6-2
duPont [5] d. Floyd 6-3 6-2
Bloomer [6] d. Wooten 6-3 6-0
Brough [3] d. Reyes 6-3 6-1

Knode [4] d. Brewer 6-3 6-2
Pratt [7] d. Shaffer 6-3 6-2
Hard [8] d. Vosters 6-3 6-2
Gibson [2] d. Fageros 6-3 6-0
--------------------------------------------------
Quarters
Fry [1] d. duPont [5] 6-2 4-6 6-3
Bloomer [6] d. Brough [3] 6-3 6-3
Pratt [7] d. Knode [4] 4-6 6-0 6-2
Gibson [2] d. Hard [8] 9-7 6-1

Semis
Fry [1] d. Bloomer [6] 6-4 6-4
Gibson [2] d. Pratt [7] 6-1 10-8

Final
Fry [1] d. Gibson [2] 6-3 6-4
----------------------------------------------
Draw notes:
Pratt=Married name of Rosenquest

For the first time the domestic and foreign seeds are combined.

At Longwood. August 20 to 27.

First Round
Fry/Pratt d. Hopman/Yeaton default
Loster/Omersly d. Gallas/Billie Stewart 6-1 6-1
J. Devlin/S. Devlin d. Deemer/Charloote Lee 6-3 6-0
Mitchell/Naud d. Bagge/Hernandez 6-2 6-1

Buck/Hard d. Arnold/Copeland 6-0 6-2
Bloomer/Green d/ Joan Sullivan/Pat Sullivan 6-2 6-2
Fageros/Rihbany d. Gardner/Snowden 6-0 6-1
Geller/Stewart d. Hilld/Stanton 5-7 6-3 6-4

Brough/duPont d. Hoad/Lewis default
Joan Johnson/Shepard d. Richards/Wilson 6-2 6-1
Ramirez/Reyes d. Mahoney/Summers 6-2 6-1
Felix/Hubbell d. Shaffer/Tolan 6-2 6-3

Hopps/Wooten d. Jeffrey/V. Johnson 6-3 6-1
Haillet/Leach d. Bramwell/Stock 6-1 7-5
Alling/Blanchard d. Nelson/Norton 3-6 6-2 1-5 retired
Clarke/Kamo bye ?
----------------------------------------------------
Second Round
Fry/Pratt d.
Mitchell/Naud
Buck/Hard d. Bloomer/Green 7-5 6-4
Fageros/Rihbany d. Geller/Stewart default

Brough/duPont d. Johnson/Shepard 6-4 6-1
Ramirez/Reyes d. Felix/Hubbell 8-6 6-8 6-1
Hopps/Wooten d. Haillet/Leach 6-2 6-1
Clarke/Kamo d. Alling/Blanchard 6-2 6-1
-----------------------------------------------------
Quarters
Fry/Pratt d. Mitchell/Naud 6-3 6-3
Buck/Hard d. Fageros/Rihbany 6-0 7-5
Brough/duPont d. Ramirez/Reyes 6-1 4-6 7-5
Hopps/Wooten d. Clarke/Kamo 6-1 6-0

Semis
Fry/Pratt d. Buck/Hard 4-6 6-4 6-3
Brough/duPont d. Hopps/Wooten 6-3 6-2

Final
Brough/duPont d. Fry/Pratt 6-3 6-0

Mixed Doubles
1956

First Round
EV Seixas/ S Fry d. M Franks/ Y Ramirez 63 62
R Holmberg/ D Head Knode d. J Schmidt/ Mrs N M Montgomery 62 61
R Haillet/ Mrs A Haillet d. W Tully/ C Lampe 36 62 75
R Becker/ Mrs P H Yeomans d. P Cranis/ C Holtz 62 61
K Rosewall/ M Osborne du Pont d. W Knight/ S Bloomer 63 75
HW Stewart/ MA Mitchell d. EA Neely III/ RM Reyes 75 64
R Mark/ K Fageros d. B MacKay/ Bonnie MacKay 64 75
O Furlong/ M Hernandez d. AB Martin/ J Staley Hoad 63 64

G Mulloy/ A Gibson d. C Maxwell Brown/ P Naud wo
G Golden/ J Hopps d. P Darmon/ J Haynie 62 63
ME Green/ J Tegland d. FV Krais Jr/ M Bonstrom 64 63
R Laver/ Hall Hopman d. GH Ball/ K Hubbell 64 75
L Hoad/ D Hard d. G Land/ Mrs Teddy Dukeminier 75 61
L Ayala/ B Rosenquest Pratt d. T Boys/ L Felix 62 62
P Remy/ M Varner d. R Emerson/ P Holmes 61 62
J Gan/ S Kamo d. G Mandel/ C Wright 75 57 63


Second Round
EV Seixas/ S Fry d. R Holmberg/ D Head Knode 97 61
R Becker/ Mrs P H Yeomans d. R Haillet/ Mrs A Haillet 36 75 63
K Rosewall/ M Osborne du Pont d. HW Stewart/ MA Mitchell 75 64
O Furlong/ M Hernandez d. R Mark/ K Fageros 68 63 63

G Mulloy/ A Gibson d. G Golden/ J Hopps 64 62
R Laver/ Hall Hopman d. ME Green/ J Tegland 26 62 64
L Hoad/ D Hard d. L Ayala/ B Rosenquest Pratt 64 64
P Remy/ M Varner d. J Gan/ S Kamo 60 62


Quarter Finals
EV Seixas/ S Fry d. R Becker/ Mrs P H Yeomans 63 75
K Rosewall/ M Osborne du Pont d. O Furlong/ M Hernandez wo
G Mulloy/ A Gibson d. R Laver/ Hall Hopman 06 64 62
L Hoad/ D Hard d. P Remy/ M Varner 62 97


Semi Finals
K Rosewall/ M Osborne du Pont d. EV Seixas/ S Fry 62 62
L Hoad/ D Hard d. G Mulloy/ A Gibson 46 63 64


Final
K Rosewall/ M Osborne du Pont d. L Hoad/ D Hard 97 61

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:34 PM
Week ending September 9

September 3-9, Austrian International, Linz

FI: Erika Vollmer (Ger) d. Vera Puzejova (Cz) 6-3 6-4

XDF: Alfred Huber/Erika Vollmer (GER) d. Jiri Javorsky (CZE)/Vera Puzejova (CZE) 6-2 6-1
-----

September 3-8, Lee-on-Solent, Hampshire, England

FI: Margot Parker d. Honor Durose 6-2, 6-2
-----

September 9, Cava Dei Tirreni, Italy

MX: Daphne Seeney (Aus)/Umberto Bergamo d. Nicla Migliori/Giorgio Fachini 4-6 12-10 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:34 PM
Week ending September 16

Ends September 16, Colorado State Open, Denver, US

1R Althea Gibson d. N Dominick 6-0 6-1
1R Fay Morris d. C Hill w.o.
1R Joan Birkland d. J Boyd 6-2 6-2
1R Yola Ramirez (Mex) d. M Michelsen 6-1 6-0
1R Shirley Bloomer (GB) d. A Wilhelm 6-2 6-2
1R Ann Rose d. L Schwartz 6-2 6-0
1R Leigh Hay d. Phyllis Lockwood 4-6 6-4 6-4
1R Dottie Knode d. J Grossman 6-2 6-0

QF Gibson d. Morris 6-1 6-3
QF Ramirez d. Birkland 6-2 6-2
QF Bloomer d. Rose 6-3 6-1
QF Knode d. Hay 6-0 6-0

SF Gibson d. Ramirez 6-4 6-4
SF Knode d. Bloomer 6-1 6-1

FI Gibson d. Knode 6-4 6-4

Mixed Doubles
1R Knode/Robert Haillet (Fr) d. Mosser/Mosser 6-0 6-2
1R Morris/Pierre Darmon (Fr) d. Wilhelm/Hill 6-1 6-4
1R Ramirez/Paul Remy (Fr) d. Jamison/Bonger 6-0 6-0
1R Collins/Collins d. Rose/Whistler 12-10 6-2
1R Birkland/Bill Oakes d. Hay/Jack Cella 6-1 6-1

QF Gibson/Gardnar Mulloy d. Lockwood/Bob Acsell 7-5 6-1
QF Knode/Haillet d. Morris/Darmon 6-1 6-3
QF Ramirez/Remy d. Collins/Collins 6-1 6-0
QF Bloomer/Hugh Stewart d. Birkland/Oakes 6-1 6-2

SF Gibson/Mulloy d. Knode/Haillet 6-2 7-5
SF Bloomer/Stewart d. Ramirez/Remy 6-3 6-4

FI Gibson/Mulloy d. Bloomer/Stewart 6-2 6-4
-----

September 10-15, South of England Eastbourne [Grass]

1R Barbara Knapp d. Pat Edwards 6-1 6-0
1R Marian Craig Smith d. F Jennison 6-0 6-0

2R Knapp d. ???
2R Caroline Yates Bell d. Billie Woodgate 6-4 6-0
2R Jane Godfrey d. Joyce Fulton 5-7 7-5 6-1
2R Anne Shilcock d. Sheila Griffin Bramley 6-1 6-2
2R Penny Burrell d. Joan Curry 6-4 0-6 6-4
2R Margaret Grace d. Pat Hird 1-6 6-4 6-4
2R Gill Evans d. Craig Smith 4-6 7-5 6-4
2R Jill Rook d. Barbara Horton 6-8 6-2 6-3

QF Knapp d. Yates Bell 9-7 6-2
QF Shilcock d. Godfrey 6-3 6-2
QF Burrell d. Grace 2-6 6-4 6-4
QF Evans d. Rook 6-2 6-3

SF Shilcock d. Knapp 6-0 6-1
SF Burrell d. Evans 6-3 1-6 7-5

FI Shilcock d. Burrell 6-1 6-2

Doubles
FI Curry/Hird d. Shilcock/Margaret Eyre 8-6 7-5
-----

September 16, Allegheny County, Pittsburgh, Pennsylvania, US

FI Marion Bennett d. Barbara Wood 6-4 7-5

DF Joy Liken/Janet Thomas d. Nancy Meyer/Ann Wiel 6-2 6-1

MX Wood/Ellis Slack d. Liken/Joe Short 6-2 6-1
-----

September 17, San Jose All Comers, California, US

QF Ann Reed d. Clare Bowser 6-3 6-2
QF Helen Hampton d. Shirley Krikorian 6-1 6-2
QF Barbara Lum d. Helen Baker 6-1 6-1
QF Reolia Countee d. Maureen Driscoll 6-4 7-5

SF Hampton d. Reed 1-6 6-3 6-4
SF Lum d. Countee 6-0 6-1

FI Lum d. Hampton 3-6 7-5 6-4

MX Hampton/Loren Dennison d. Lum/Gil Rodriguez 6-4 7-5
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:35 PM
Week ending September 23

September 13-23 Pacific Southwest Championships Los Angeles, US [Hard]

1R Jeri Shepard d. Pat Moseley 6-2 1-6 6-3
1R Lorna Raymond d. Sue Muccia 6-1 6-0
1R Anne Bagge (Den) d. Joan Sullivan 7-5 2-6 6-3
1R Yola Ramirez (Mex) d. Judy Butt 6-0 6-0
1R Jackie Tegland d. Francesca Bramwell 6-0 6-1
1R Baba Lewis d. Marian Kerr 6-1 6-0
1R Diane Wootton d. Mira Panajotovic 6-0 6-2
1R Connie Cozens d. June Gay 6-4 6-1
1R Martha Hernandez (Mex) d. Barbara Butt 6-3 6-0
1R Nancy Kiner Chaffee d. Jephta Piatigorsky 6-2 6-1
1R Marilyn Joseph d. Terry Donnally 8-6 7-5
1R Nell Hopman d. Sandra Veenboer 6-1 6-2
1R Linda Vail d. Carol Loop 6-2 6-4
1R Susan Proctor d. Shirley Brockman 9-7 6-1

2R Althea Gibson d. Jeri Shepard 6-3 6-0
2R Lorna Raymond d. Violet Walker W.0
2R Anita Kanter d. Joan Johnson 6-4 6-4
2R Yola Ramirez (Mex) d. Anne Bagge (Den) 6-0 6-0
2R Tina Rodi d. Evelyn Houseman 6-1-2-6 6-1
2R Estelle Kristenson d. Darlene Hard 4-6 7-5 6-2
2R Jackie Tegland d. Baba Lewis 9-7 6-1
2R Dodo Bundy Cheney d. Martha Omerly 6-3 6-2
2R Nancy Chaffee Kiner d. Marilyn Joseph 6-1 6-0
2R Nell Hopman (Aus) d. Linda Vail 6-2 6-2
2R Pat Yeomans d. Mary Kay Morris 6-0 6-3
2R Jenny Hoad (Aus) d. Susan Proctor 6-4 2-6 6-3
2R Betsy Lester d. Mimi Arnold 6-2 6-4
2R Mary Arnold Prentiss d. Martha Hernandez (Mex) 6-2 6-1
2R Diane Wootton d. Connie Cozens 6-1 6-2
2R Shirley Bloomer (GB )d. Julie Sampson 6-0 5-7 6-0

3R Gibson d. Raymond 6-3 6-4
3R Ramirez d. Kanter 6-4 6-3
3R Rodi d. Kristenson 2-6 7-5 6-3
3R Cheney d. Tegland 6-4 6-0
3R Kiner d. Hopman 2-6 6-0 6-0
3R Hoad d. Yeomans 6-4 6-4
3R Prentiss d. Lester 6-0 6-2
3R Bloomer d. Wootton 4-6 6-3 6-3

QF Gibson d. Ramirez 6-1 6-1
QF Bundy Cheney d. Rodi 6-3 6-4
QF Kiner d. Hoad 6-2 6-4
QF Bloomer d. Prentiss 6-2 6-3

SF Gibson d. d. Cheney 8-6 6-2
SF Kiner d. Bloomer 6-2 6-2

FI Gibson d. Kiner 4-6 6-2 6-1

Doubles
1R Bagge/Bramwell d. Morris/O'Connor 6-2 6-3
1R Prentiss/Gertrude Irish d. Walker/Neuschafer 6-1 6-4
1R Hopman/Tegland d. Ranney/Yeomans 6-1 6-4
1R Johnson/Shepard d. Butt/Butt 6-1 6-2
1R Wootton/Gloria Best d. Veenboer/Vail 6-1 6-2

2R Gibson/Hard d. Bagge/Bramwell 6-1 6-1
2R Lewis/Hoad d. Proctor/Donnally 6-4 8-6
2R Dodo Cheney/Gracyn Kelleher d. Turpin/Gallagher 6-2 6-2
2R Hopman/Tegland d. Prentiss/Irish 7-5 5-7 6-2
2R Kiner/Todd d. Johnson/Shepard 6-3 10-8
2R Ramirez/Hernandez d. Sunny Hoyt/Olerich 6-2 6-0
2R Bloomer/Sampson d. Kristenson/Houseman 6-3 7-5
2R Midge Buck/Barbara Kimbrell d. Wootton/Best 3-6 6-2 6-3

QF Gibson/Hard d. Lewis/Hoad 6-2 6-3
QF Cheney/Kelleher d. Hopman/Tegland 6-2 6-2
QF Kiner/Todd d. Ramirez/Hernandez 6-2 6-3
QF Buck/Kimbrell d. Bloomer/Sampson 6-3 4-6 6-3

SF Gibson/Hard d. Cheney/Kelleher 6-2 6-3
SF Kiner/Todd d. Buck/Kimbrell 9-7 6-1

FI Gibson/Hard d. Kiner/Todd 7-5 3-6 6-2

Mixed Doubles
1R Wootton/Billy Knight (GB) d. Vail/Greg Grant 4-6 6-4 11-9
1R Hard/Mike Davies (GB) d. Proctor/Sammy Giammalva 7-5 6-4
1R Arnold/Mal Anderson (Aus) d. Bagge/Pierre Darmon (Fr) 6-1 6-3
1R Todd/Paul Remy (Fr) d. Donnally/Luis Ayala (Chi) 12-10 8-6
1R Hernandez/Bob Mark (Aus) d. Yeomans/Barry MacKay 7-5 3-6 10-8
1R Lewis/Hugh Stewart d. Hopman/Roy Emerson (Aus) 6-3 2-6 8-6
1R Sampson/Ted Schroeder d. Annie Haillet (Fr)/Robert Haillet (Fr)

QF Wootton/Knight d. Buck/Neale Fraser (Aus) 6-1 8-6
QF Hard/Davies d. Arnold/Anderson 6-2 6-3
QF Todd/Remy d. Hernandez/Mark 7-5 6-3
QF Lewis/Stewart d. Sampson/Schroeder 6-4 5-7 6-4

SF Hard/Davies d. Wootton/Knight 6-4 6-1
SF Todd/Remy d. Lewis/Stewart 6-2 4-6 6-3

FI Hard/Davies d. Todd/Remy 6-3 6-2
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:35 PM
Week ending September 30

September 22-30 Pacific Coast Championships, Berkeley, California, US [Hard]

1R Shirley Bloomer (GB) d. ???
1R Fay Pettit d. ???
1R Wilma Smith d. Pat Kincaid 6-0 6-0
1R Barbara Benigni d. Helen Baker 6-0 6-0
1R Gerry Carter d. Shirley Krikorian 3-6 6-3 6-2
1R Baba Lewis d. Maureen Driscoll 6-1 6-1
1R Arvilla McGuire Manning d. Betty McDonald 6-0 6-0
1R Mary Ann Mitchell d. Jean Farrington 6-2 6-0
1R Martha Hernandez (Mex) d. ???
1R Pat Malone d. ???
1R Jean Mccormick d. Kathy Struthers 2-6 6-4 6-1
1R Mimi Arnold d. Barbara Hultgren 6-1 6-2
1R Donna Story d. Susan Stephens 6-0 6-3
1R Barbara Krase Chandler d. Helen Hampton 6-3 6-3
1R Linda Vail d. Barbara Holden 6-1 6-1
1R Dodo Bundy Cheney d. ???

2R Bloomer d. Pettit W.0
2R Benigni d. Smith 7-5 6-4
2R Lewis d. Carter 6-1 6-1
2R Mitchell d. Manning 6-4 7-5
2R Hernandez d. Malone 6-0 6-1
2R Arnold d. Mccormick 6-2 6-0
2R Chandler d. Story 6-3 6-3
2R Cheney d. Vail 6-4 6-1

QF Bloomer d. Benigni 1-6 6-2 6-2
QF Mitchell d. Lewis 5-7 6-3 7-5
QF Hernandez d. Arnold 4-6 7-5 6-4
QF Cheney d. Chandler 6-2 6-1

SF Bloomer d. Mitchell 7-5 8-6
SF Cheney d. Hernandez 6-4 6-4

FI Bloomer d. Cheney 6-0 6-1

Doubles
QF Bloomer/Hernandez d. Chandler/O'Connell 4-6 6-1 6-1
QF Arnold/Benigni d. Smith/Deston 4-6 6-4 6-3
QF Cheney/Margaret Warren d. Mahoney/Stephens 6-1 6-3
QF Lewis/Vail d. Robberding/Snell 6-1 6-1

SF Bloomer/Hernandez d. Arnold/Benigni 5-7 6-2 6-0
SF Cheney/Warren d. Lewis/Vail 6-2 6-4

FI Bloomer/Hernandez d. Cheney/Warren 6-3 10-8

Mixed Doubles
FI Seeney/Trevor Fancutt (Aus) d. Le Besnerais/Paul Jalabert 6-1 6-1
-----

September 24-29, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

SF Angela Buxton d. Pat Edwards 7-5 4-6 6-0
SF Sheila Armstrong d. Sheila Griffin Bramley 6-2 6-2

FI Buxton d. Armstrong 6-3 6-4

DF Bramley/Edwards d. Armstrong/Caroline Leather 6-2 6-1
-----

Ends October 1, Cascais, Portugal

FI Ingrid Metzner (Bra) d. Alicia Guri (Sp) 6-4 6-4
-----

Ends October 1, Coupe Marcel Poree, Paris

1R Ginette Bucaille d. Angele Salvet W.0
1R Suzanne Schmitt Le Besnerais d. Paule Courteix 6-1 6-8 6-3
1R Anne Shilcock (GB) d. Beatrice De Chambure 6-1 6-2
1R Daphne Seeney (Aus) d. Myrtil Dubois 6-1 6-1
1R Thelma Long (Aus) d. Florence De La Courtie 6-2 6-1
1R Jacqueline Kermina d. Francoise Lemal 6-1 6-2
1R Henriette Siarry d. Maud Galtier 6-1 2-6 8-6
1R Pat Ward (GB) d. Aline Nenot 6-2 2-6 6-2

QF Bucaille d. Le Besnerais 8-6 6-2
QF Shilcock d. d. Seeney 6-1 6-2
QF Long d. Kermina 6-4 3-6 6-2
QF Ward d. Siarry 6-4 6-2

SF Bucaille d. Shilcock 4-6 7-5 6-1
SF Long d. Ward 6-1 6-2

FI Long d. Bucaille 6-2 6-1

Doubles
FI Shilcock/Ward d. Long/Seeney 6-4 7-5
-----

October 1, Indonesian Championships, Surabaja

FI Mrs. Tan Liep Tjiauw d. Mrs. Kwee Tjoen An 2-6 6-2 6-3
-----

October 1, Hot Springs Fall Invitation, Hot Springs, Virginia, US

FI Sally Walker d. Terry Thomas 6-2 6-4

DF Mrs. Alistair Martin/Frieda Scharman d. Thomas.I.A. Chapman 7-5 3-6 6-1

MX Martin/Alistair Martin d. Walker/Orme Wilson 6-3 6-1

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:36 PM
Week ending October 7

October 6, Israel International, Tel Aviv

QF Colette Holvoet (Bel) d. Pamela Winkler 4-6 6-3 6-2
QF Edith Cohen-Mintz d. Ziporah Michaeli 6-2 6-2

SF Holvoet d. Rita Fichman 6-3 6-3
SF Lella Kaniklides-Sawer d. Cohen-Mintz 6-3 12-10

FI Holvoet d. Kaniklides-Sawer 4-6 6-3 6-1

Mixed Doubles
SF Holvoet/Eleazer Davidman Winkler/Hanan Goldblatt 8-6 6-1
SF Cohen-Mintz/Arieh Avidan d. Kaniklides-Sawer/I. Sami (Cyp) 6-3 6-4

FI Holvoet/Davidman d. Cohen-Mintz/Avidan 7-5 2-6 8-6
-----

October 9, Pau, France

FI M.A. Courtois d. Monique Leloup 6-0 6-4
-----

October? Southern Transvaal Championships, Johannesburg, SA

QF Dora Kilian d. Valerie Koortzen 3-6 6-3 6-1
QF Bernice Carr d. Estelle Van Tonder 6-1 6-3
QF Gwendy Love d. Joan Scott 6-1 6-3
QF Beryl Bartlett d. Merrill Hammill 6-3 6-0

SF Kilian d. Carr 6-2 6-1
SF Bartlett d. Love 6-3 6-1

FI Kilian d. Bartlett 6-4 6-2

Doubles
SF Bartlett/Love d. Scott/M. Diack 7-5 6-3
SF Kilian/Hazel Redick-Smith d. Allister/Allister 6-4 6-3

FI Love/Bartlett d. Redick-Smith/Kilian 12-10 6-1

Mixed Doubles
QF Love/John Hurry d. Carr/John Hammill 6-8 6-2 6-3
QF Tooth/Eric Tooth d. Scott/F. Bartlett 6-3 4-6 6-4
QF Kilian/Syd Levy d. Cross/Gaetan Koenig 9-7 3-1 ret.
QF Bartlett/Gordon Talbot d. Koortzen/Ian Froman 6-2 6-4

SF Love/Hurry d. Tooth/Tooth 2-6 6-2 6-4
SF Bartlett/Talbot d. Kilian/Levy 4-6 6-2 6-2

FI Bartlett/Talbot d. Love/Hurry 3-6 6-3 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:36 PM
Week ending October 14

October 8-13 Italian National Championships Milan

1R Nicla Migliori d. Roberta Beltrame 6-2 3-6 6-2
1R Chiara Ramorino d. Bolzano 7-9 6-3 6-4
1R Silvana Lazzarino d. Anna Santini 5-7 6-3 6-1

QF Lazzarino d. Mauro Veronesi 6-2 6-2
QF Ramorino d. Lea Pericoli 1-6 9-7 8-6
QF Migliori d. Ana Maria Frigerio 6-2 7-5
QF Annalissa Bellani d. Lucia Bassi 3-6 6-0 6-1

SF Lazzarino d. Ramorino 6-3 6-4
SF Bellani d. Migliori 6-2 8-6

FI Lazzarino d. Bellani 6-3 6-3

Doubles
SF Pericoli/Bellani d. Ramorino/Frigerio 6-1 6-3
SF Migliori/Lazzarino d. Bozano/Beltrame 6-4 6-2


FI Pericoli/Bellani d. Migliori/Lazzarino 6-1 6-3
-----

Ends October 14 French National Hard Court Championships, Bordeaux

QF Suzanne Le Besnerais d. Michele Bourbonnais 7-5 6-1
QF Jacqueline Kermina d. Beatrice De Chambure 2-6 6-1 6-2
QF Florence De La Courtie d. Anne Marie Seghers 6-4 10-8
QF Ginette Bucaille d. Monique Coste 6-1 6-0

SF Kermina d. Le Besnerais 6-2 6-3
SF Bucaille d. De La Courtie 1-6 6-3 6

FI Kermina d. Bucaille 10-8 2-6 6-4

Doubles
QF de Chambure/de la Courtie d. Dubois/Kermina 6-1 6-2
QF Galtier/Seghers d. Coutois/de la Giroday 6-2 6-3
QF Billaz/Coste d. Bourbonnais/Haillet 6-3 6-4

SF Bucaille/Le Besnerais d. Billaz/Coste 6-1 6-2
SF Galtier/Seghers d. de Chambure/de la Courtie

FI Galtier/Seghers d. Bucaille/Le Besnerais 9-7 6-2

Mixed Doubles
FI Le Besnerais/Paul Jalabert d. Galtier/Jean Borotra 6-4 6-1
-----

October 7-14 Pan American Championships Mexico City

1R Althea Gibson (US) d. Baby Vivanco 6-0 6-1
1R Martha Hernandez d. Irma Robert W.0
1R Olga Garcia De Palafox d. Elena Osuna 6-4 3-6 7-5
1R Yola Ramirez d. Carmen Ibarra De Fernandez (Chl) 6-0 6-1
1R Shirley Bloomer (GB) d. Nekane De Belausteguigoitia 6-0 6-4
1R Aurora Legoretta De Medellin d. Esther Reyes 6-4 6-4
1R Rosa Maria Reyes d. Amparo Perez 6-1 6-1
1R Darlene Hard (US) d. Pilar Roldan 6-2 6-0

QF Gibson d. Hernandez 6-2 6-4
QF Ramirez d. De Palafox 7-5 6-2
QF Bloomer d. De Medellin 6-0 6-1
QF Hard d. Reyes 3-6 6-2 6-0

SF Gibson d. Ramirez 7-5 6-2
SF Hard d. Bloomer 6-3 3-6 6-0

FI Gibson d. Hard 8-6 6-4

Doubles
QF Bloomer/Hernandez d. Belausteguigotia/D. Sprowis 6-1 6-2
QF Ramirez/Reyes d. Mela Ramirez de Castro/Palafox w.o.
QF Medellin/E. Reyes d. Vivanco/Rosa Palafox 6-2 9-7
QF Gibson/Hard d. Fernandez/Alina Pinedo 6-2 6-2

SF Ramirez/Reyes d. Bloomer/Hernandez 6-4 6-4
SF Gibson/Hard d. Medellin/E. Reyes 6-4 6-3

FI Gibson/Hard d. Ramirez/Reyes 4-6 6-1 6-4

Mixed Doubles
QF Ramirez/Luis Ayala (Chi) d. E. Osuna/Bill Quillian (US) 6-3 6-4
QF Hard/Ulf Schmidt (Swd) d. E. Reyes/Eddie Moylan (US) 3-6 6-4 6-3
QF O. Palafox/Gustavo Palafox d. Hernandez/Jose Ochoa 6-3 4-6 6-4
QF Gibson/Hugh Stewart (US) d. Bloomer/Sven Davidson (Swd) 10-8 6-3

SF Ramirez/Ayala d. Hard/Schmidt 3-6 6-3 6-4
SF Gibson/Stewart d. Palafox/Palafox 6-4? 6-3

FI Ramirez/Ayala d. Gibson/Stewart ?-? 6-4
-----

October 14, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI: Fay Muller d. Dorothy Linde 6-0 6-3
-----

October 14, Glen Iris Invitational, Victoria, Australia

FI: Lorraine Coghlan d. Eva Duldig 6-2 6-4

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:36 PM
Week ending October 21

October, Orange Free State Championships, Bloemfontein, SA

FI Sandra Reynolds d. Audrey Treyvellan 6-1 2-6 6-0

Doubles
FI Reynolds/J. Elliot d. Treyvellan/Ungerer 6-4 4-6 6-2

Mixed Doubles
FI Reynolds/Owen Williams d. Trevellyan/Ray Haddad 8-6 8-6
-----

October 20, Australia vs New Zealand, Killara, Aus

Mary Carter d. Ruia Morrison (NZ) 7-5 6-8 6-1
Pat Parmenter d. Judy Davidson (NZ) 6-3 6-4
Norma Marsh d. Betty Nelson (NZ) 6-4 6-2
Carter d. Sonia Cox (NZ) 10-8 8-6
Margaret Hellyer d. Morrison 6-3 6-2
Marsh d. Davidson 6-4 6-0
Parmenter d. Nelson 6-1 4-6 11-9

Doubles
Carter/Hellyer d. Davidson/Nelson 6-3 6-3
Parmenter/Marsh d. Cox/Morrison 7-5 3-6 6-0
Parmenter/Marsh d. Davidson/Nelson 6-4 6-4
Carter/Hellyer d. Cox/Morrison 8-6 6-1

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:36 PM
Week ending October 28

October 18-28, International Championships Of Chile, Santiago

SF Maria Tort d. Margarita Bender 6-2 6-2
SF Luisa Morales d. Carmen Ibarra 6-3 6-4

FI Maria Tort d. Luisa Morales 4-6-9-7-9-7

Doubles
FI Tort/Morales d. C.Ibarra/Maria Ibarra 6-0 6-2

Mixed Doubles
FI Bender/Ernesto Rios (Arg) d. Tort/Ricardo Lucero 6-2 4-6 6-4
-----

October 13-28, Championships of Cyprus, Nicosia, Cyprus (Clay)

FI: Mrs L. Sawyer d. Mrs P. Osborn 6-1, 6-0

DF: Mrs E. Andrew/W. Arkell d. Mrs B. Foster/Mrs P. Osborn 6-2, 6-1

XDF: L. Sami/Mrs L. Sawyer d. Y. Stephani/Mrs D. de Glanville 6-3, 10-8
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:37 PM
Week ending November 4

October 25 -November 3, Queensland Championships, Frew Park, Milton, Aus [Grass]

1R Mary Rogers d. Ruia Morrison (NZ) 8-6 6-1

2R Mary Carter d. Rita Bentley (GB) 8-6 5-7 6-4
2R Sonia Cox (NZ) d. Jill Strachan 6-1 6-2
2R Dot Linde d. Dawn Duncan 7-9 6-4 10-8
2R Lorraine Coghlan d. Betty Nelson (NZ) 6-4 6-3
2R Margaret Hellyer d. Betty Pratt (Jam) 6-2 6-1
2R Mary Fenton d. Judy Davidson (NZ) 6-2 7-5
2R Rogers d. Zara Robinson (NZ) 6-1 6-4
2R Fay Muller d. Shirley Anderson 6-4 6-1

QF Carter d. Cox 4-6 6-0 6-2
QF Coghlan d. d. Linde 6-2 6-1
QF Hellyer d. Fenton 6-4 6-1
QF Muller d. Rogers 6-2 6-0

SF Carter d. Coghlan 7-5 6-3
SF Hellyer d. Muller 6-2 6-2

FI Carter d. Hellyer 4-6 6-2 7-5

Doubles
QF Carter/Miller d. Robinson/Bentley 6-3 6-2
QF Nelson/Davidson d. Longlands/Linde 6-3 3-6 6-3
QF Cox/Morrison d. Fenton/Duff 6-0 2-6 6-3
QF Hellyer/Coghlan d. Duncan/Strachan 8-6 5-7 6-0

SF Carter/Miller/Nelson/Davidson 6-0 6-1
SF Hellyer/Coghlan d. Cox/Morrison 6-4 6-3

FI Carter/Muller d. Hellyer/Coghlan 4-6 6-2 6-1

Mixed Doubles
QF Muller/Ken Rosewall d. Shirley Lee/Barry Phillips-Moore 6-2 6-3
QF Coghlan/Bob Mark d. Carter/Graham Lovett 6-3 0-6 6-2
QF Hellyer/Bob Howe d. Cox/Jeff Robson (NZ) 6-4 6-1
QF Bentley/Mike Davies (GB) d. Linde/Lew Hoad 6-8 6-3 6-3

SF Coghlan/Mark d. Muller/Rosewall 4-6 6-3 6-4?
SF Hellyer/Howe d. Bentley/Davies 4-6 6-2 6-2

FI Hellyer/Howe d. Coghlan/Mark 7-5 3-6 6-2
-----

October 29-November 4, Bermuda International Championships, Hamilton, Bermuda

FI: Sheila Gosling d. Mrs J. Jones 6-2, 6-3

DF: Sheila Gosling/Lady Woodall d. D. Trentham/Mrs J. Knowlton 6-3, 6-4

XDF: Robert Freedman (USA)/Mrs T. Smith d. Tony Vincent (US)/Mrs J. Jones 4-6, 6-4, 6-4
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:38 PM
Week ending November 11

Ends November 11, South American Championships, Buenos Aires, Argentina

1R Mabel Bove d. Maria Tort (Chl) 2-6-9-7-6-3
1R Graciela Lombardi d. Carmen Ibarra (Chl) 6-4 6-4

QF Nora De Somoza d. Bove 6-1 6-4
QF Lombardi d. Felisa Piedrola De Zappa w.o.
QF Luisa Morales (Chl) d. Viola Livetti 6-2 6-4
QF June Hanson d. Margarita Zavalia Bunge 6-4 6-1

SF De Somoza d. Lombardi 6-4 6-1
SF Hanson d. Morales 6-4 9-7

FI De Somoza d. Hanson 6-4 6-2

Doubles
SF Julia Borzone/Elena Eguiguren d. Bove/Adalgisa de Portoreal 6-0 6-4
SF Tort/C.Ibarra d. Somoza/Bunge 1-6 9-7 6-4

FI Julia Borzone/Elena Eguiguren d. Tort/C.Ibarra 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Bunge/Mervyn Rose (Aus) d. Hanson/Orlando Sirola (It) 6-1 6-3
SF Somoza/Nerique Morea d. Tort/Luis Ayala (Ch) w.o.

FI Somoza/Morea tied with Bunge/Rose 4-6 8-6, match called because of darkness
-----

Ends November 10, Wanderers Club, Johannesburg, South Africa

QF Dora Kilian d. Hazel Redick Smith 6-4 6-4
QF Val Koortzen d. Joan Scott 6-4 6-4
QF Gwendy Love d. Peggy Pentelow 7-5 6-3
QF Beryl Bartlett d. M. Diack 6-0 6-3

SF Kilian d. Koortzen 5-7 6-1 6-1
SF Bartlett d. Love 7-5 3-6 8-6

FI Kilian d. Bartlett 6-2 6-4
-----

November 5-10, Palace Hotel Covered Courts , Torquay, GB

2R Angela Buxton d. A Cloke 6-0 6-0
2R Heather Macfarlane d. Susannah Prettejohn 2-6 6-0 6-0
2R Marian Craig Smith d. Jennifer Trewby 6-2 6-2
2R Pauline Edwards d. Pat Gotla 7-5 3-6 6-2
2R Joan Curry d. Honor Durose 6-1 6-0
2R Elaine Watson Shenton d. M Morris 6-0 6-0
2R Rosemary Bulleid d. Mrs N. Watkins 3-6 6-1 6-1
2R Thelma Long (Aus) d. Sheila Griffin Bramley 6-1 6-0

QF Buxton d. Macfarlane 6-1 6-1
QF Edwards d. Craig Smith 6-3 6-4
QF Curry d. Shenton 2-6 6-4 6-4
QF Long d. Bulleid 6-1 6-2

SF Buxton d. Edwards 6-1 6-1
SF Long d. Curry 6-4 6-2

FI Long d. Buxton 6-4 4-6 7-5

Doubles
SF Long/Bulleid d. Bramley/Macfarlane 8-6 6-2
SF Shenton/Buxton d. Curry/Craig Smith 1-6 6-3 6-4

FI Shenton/Buxton d. Long/Bulleid 6-4 14-12

Mixed Doubles
SF Curry/Gerald Oakley d. Bullied/Alan Mills 6-4 6-4
SF Craig Smith/Tony Pickard d. Shenton/Czeslaw Spychala 6-1 6-1

FI Craig Smith/Pickard d. Curry/Oakley 3-6 6-4 6-4
-----

November 10, New South Wales vs. Victoria, Sydney, Aus

NSW d. Vic 11-1

Day 1
Margaret Hellyer d. Eva Duldig 6-8 6-1 6-0
Mary Hawton d. Maureen McCalman 6-3 10-8
Lorraine Coghlan (Vic) d. Mary Carter 7-5 2-6 6-4
Beryl Penrose d. Loris Southam 6-1 6-1
Carter/Penrose d. McCalman/Duldig 6-1 6-3
Hellyer/Hawton d. Southam/Coghlan 6-3 1-6 6-4

Day 2
Hellyer d. McCalman 6-0 6-2
Hawton d. Duldig 6-8 6-2 7-5
Carter d. Southam 9-7 6-3
(Penrose vs. Coghlan not given)
Hawton/Hellyer d. McCalman/Duldig 6-0 6-3
Carter/Penrose d. Southam/Coghlan 6-3 1-6 6-4

November, Shell, Cpoenhagen, Den

FI Vera Johansen d. Lisa Gram Andersen 6-1 5-7 6-2

MX Johansen/Kurt Nielsen d. Agnette Friis/Jorgen Hagn 6-1 6-2
-----

November 11, Queen's Prize, Stockholm, Sweden

FI Ann Shilcock (GB) d. Solveig Gustafsson 8-6 6-2
-----

November 11Arcadia City Invitation, Arcadia, Calif., US

FI Susan Proctor d. Lorna Raymond 1-6 6-1 6-1

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:38 PM
Week ending November 18

November 7-17, New South Wales Championship, White City, Sydney, Aus [Grass]

2R Shirley Fry (US) d. Margaret Ferguson 6-1 6-3
2R Joan White d. Gail Hockey 6-1 6-0
2R Jill Glenie (NZ) d. Rosalyn Coleman 6-4 5-7 6-4
2R Pat Parmenter d. Loris Southam 6-1 6-3
2R Beryl Penrose d. Maureen Mccalman 6-1 6-3
2R Lorraine Coghlan d. Betty Nelson (NZ) 6-3 6-2
2R Sonia Cox (NZ) d. Jill Langley 6-1 6-4
2R Fay Muller d. Margaret Hellyer 6-0 6-2
2R Mary Bevis Hawton d. Wendy Middleton 6-1 6-0
2R Judy Davidson (NZ)d. Jean Leonard 1-6 6-4 6-3
2R Ruia Morrison (NZ) d. Alison Hattersley 6-4 6-0
2R Mary Carter d. Beth Jones 6-3 6-2
2R Jenny Hoad d. Jan Whittle 6-4-8-10 6-3
2R Betty Holstein d. Marie Martin 4-6 6-3 6-1
2R Nell Hopman d. Rita Bentley (GB) 4-6 6-2 6-2
2R Althea Gibson (US) d. Norma Marsh 6-1 6-2

3R Fry d. White 6-2 6-2
3R Parmenter d. Glenie 6-2 6-3
3R Penrose d. Coghlan 7-5 6-1
3R Muller d. Cox 5-7-6-4 6-1
3R Carter d. Morrison 6-1 6-2
3R Hawton d. Davidson 4-6 6-1 6-2
3R Hoad d. Holstein 6-3 6-3
3R Gibson d. Hopman 6-1-7-5

QF Fry d. Parmenter 6-2 6-3
QF Penrose d. Muller 6-2 6-2
QF Carter d. Hawton 6-2 6-1
QF Gibson d. Hoad 7-5 4-6 6-1

SF Fry d. Penrose 5-7 8-6 6-1
SF Gibson d. Carter 6-2 3-6 6-4

FI Gibson d. Fry 10-8 6-2

Doubles
2R Cox/Morrison d. Parmenter/Jones 6-1 6-4
2R Hawton-Hellyer d. Middleton-Bentley 6-3 8-6

QF Penrose/Carter d. Cox/Morrison 9-11 6-4 6-1
QF Esme? Ashford/Barbara Warby d. Hopman/Muller 6-4 6-4
QF Langley/Hoad d. Hawton/Hellyer 6-4 6-4
QF Fry/Gibson d. Dent/Lehane 6-3 6-3

SF Carter/Penrose d. Ashford/Warby 6-4 6-1
SF Fry/Gibson d. Langley/Hoad 6-0 7-5

FI Fry/Gibson d. Carter/Penrose 7-5 6-4

Mixed Doubles
2R Fry/Bob Howe d. White/John Pearce 6-2 6-3
2R Ashford/Simmonds d. Cox/Jeff Robson (NZ) 6-0 6-2
2R Coghlan/Bob Mark d. Dent/Ken Binns 7-5 6-2
2R Hoad/Ashley Cooper d. Middleton/Neil Gibson 6-3 6-2
2R Muller/Mal Anderson d. Hellyer/Nilly Knight (GB) 6-4 6-4
2R Carter/Graham Lovettt d. Leonard/Ross Sherriff 6-3 7-5
2R Martin/Warren Woodcock d. Bentley/Mike Davies (GB) 7-5 6-2
2R Gibson/Neale Fraser d. Parmenter/Bruce Gulley 6-4 5-7 6-4

QF Fry/Howe d. Ashford/Simmonds 6-4 6-2
QF Coghlan/Mark d. Hoad/Cooper 9-7 6-4
QF Carter/Lovett d. Muller/Anderson 6-3 6-2
QF Gibson/Fraser d. Martin/Woodcock 6-2 6-4

SF Fry/Howe d. Coghlan/Mark 4-6 7-5 6-3
SF Gibson/Fraser d. Carter/Lovett 6-3 6-4

FI Gibson/Fraser d. Fry/Howe 2-6 6-2 6-4
-----

Ends November 19, Coupe Canet, Paris

QF Pat Ward (GB) d. M Borniche 6-1 8-6
QF Beatrice De Chambure d. Marie Odile Bouchet 4-6 6-1 7-5
QF Anne Shilcock (GB) d. Josette Billaz 6-4 6-2
QF Thelma Long (Aus) d. Aline Nenot 6-0 6-4

SF Ward d. De Chambure 6-2 6-4
SF Shilcock d. Long w.o.

FI Shilcock d. Ward 2-6 6-3 6-4

Doubles
SF Ward/Shilcock d. Maud Galtier/Ann Marie Seghers 6-4 7-5
SF Billaz/Long d. Monique Coste/Myrtil Dubois 7-5 6-3

FI Ward/Shilcock d. Billaz/Long 6-0 6-2

Mixed Doubles
FI Long/Jaroslav Drobny (Cz) d. Shilcock/Malcom Fox (US) 8-6 6-2
-----

November, Eastern Transvaal, Benoni, South Africa

SF Bernice Carr d. Mrs. Stander 6-2 6-2
SF Estelle van Tonder d. Mrs. Lovell 3 sets

FI Carr d. van Tonder 6-2 6-3

Doubles
FI Lynette Hutchings/Yvonne van der Linde d. Carr/Mrs. Keetsman 6-2 3-6 6-2

Mixed Doubles
SF Hutchings/Arni Port d. Pam Kamp/Ray Weedon 6-4 6-3
SF van Tonder/Derek Lawer d. Joan Scott/Ric Laughtenberg 5-7 7-5 6-3

FI van Tonder/Lawer d. Hutchings/Port 9-7 7-5
-----

November 18, Houston Fall Festival, Texas, US

FI Geegee Kamrath d. Lovie Beard 0-6 6-2

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:38 PM
Week ending November 25

November ?, Brazil International, Rio de Janeiro

FI Yola Ramirez (Mex) d. Rosa Maria Reyes (Mex) 6-4 6-3
-----

November 27, Grenoble, France

FI Josette Billaz d. Rostaing 6-2 6-1

MX Rostaing/Eduardo Argon (Ur) d. Billaz/Francois Garnero 6-4 5-7 6-3
-----

November 26, Florida State Closed Orlando, US

2R Carol Prosen d. Marilyn Stock 8-6 5-7 6-3

QF Connie Clifton Ball d. Prosen 6-3 6-1

SF Laura Lou Kunnen d. Ball 6-3 6-3
SF Owen McHaney d. Pat Shaffer 6-1 6-8 6-2

FI Not given

DF McHaney/Kunnen d. Shaffer/Bev Tolan 6-4 2-6 6-4

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:38 PM
Week ending December 2

November 22 - December 1, South Australian Championships, Adelaide [Grass]

2R Shirley Fry (US) d. E Wald 6-0 6-1
2R Bev Rae d. Mary Rogers 6-3 6-4
2R Lorraine Coghlan d. J Eggar 6-1 6-0
2R Mary Carter d. R. Williman 6-3 6-3
2R Margaret Hellyer d. Joan Penny 6-1 6-0
2R Fay Muller d. Jill Strachan 6-3 6-0
2R Eva Duldig d. Gwen Thiele 6-2 6-3
2R Althea Gibson (US) d. Jan Shearer 6-3 6-2

QF Fry d. Rae 6-4 6-2
QF Coghlan d. Carter 6-1 6-3
QF Hellyer d. Muller 6-2 6-3
QF Gibson d. Duldig 6-1 7-5


SF Fry d. Coghlan 6-1 6-0
SF Gibson d. Hellyer 6-3 6-1

FI Gibson d. Fry 8-6 7-5

Doubles
QF Gibson/Fry d. Duldig/Margaret Rayson 6-1 6-2
QF Rae/Thiele d. Rogers/Williman 6-0 10-8
QF Coghlan/Hellyer d. Twining/Davies 6-1 7-5
QF Muller/Carter d. Penny/Potter 6-2 6-1

SF Gibson/Fry d. Rae/Thiele 6-3 6-2
SF Coghlan/Hellyer d. Muller/Carter 3-6 6-3 6-4

FI Gibson/Fry d. Coghlan/Hellyer 6-1 6-2

Mixed Doubles
2R Hellyer/Billy Knight (GB) d. Carter/Graham Lovett 6-2 6-1
2R Muller/Mal Anderson d. J. Smith/Neil Gibson 9-6 6-1
2R Gibson/Neale Fraser d. Thiele/Cedric Mason 6-2 6-1

QF Fry/Bob Howe d. Penny/Paul Hearndon 6-0 6-4
QF Coghlan/Bob Mark d. Hellyer/Knight 6-4 3-6 6-1
QF Muller/Anderson d. Y. Wells/Peter Newman 6-4 6-3
QF Gibson/Fraser d. P. Greenslade/Edwards 6-2 6-0

SF Fry/Howe d. Coghlan/Mark 3-6 6-3 6-4
SF Gibson/Fraser d. Muller/Anderson 7-5 3-6 6-3

FI Gibson/Fraser d. Fry/Howe 6-3 6-4
-----

November 26 - December 1, British Covered Courts, Queens Club, London

1R Mrs R F Chandler d. Gert Preston 6-0 6-4
1R H Tingley d. Sheila Griffin Bramley 1-6 7-5 6-3
1R Shirley Bloomer d. Mrs Davis 6-1 6-1
1R Marian Craig Smith d. C Emmett 6-3 1-6 8-6
1R Caroline Yates Bell d. Honor Durose 6-2-8-6
1R Pat Wheeler d. Lorna Byrne 6-1 6-3
1R Christine Truman d. Rosemary Deloford 6-1 6-1
1R Sheila Armstrong d. Caroline Leather 8-6 6-0
1R Pat Ward d. H Lovell 6-2 6-1
1R Pat Hird d. Sue Wadley 6-2 6-3
1R Billie Woodgate d. Thelma Lister 6-1 2-6 7-5


2R Bloomer d. Craig Smith 6-1 6-2
2R Yates Bell d. Wheeler 6-3-4-6-8-6
2R Tingley d. Chandler 6-3 6-2
2R Shilcock d. Johns 6-2 6-3
2R Truman d. Armstrong 6-2 6-4
2R Ward d. Elaine Watson Shenton 6-1 5-1 ret.
2R Hird d. Billie Woodgate 6-3 7-5
2R Angela Buxton d. Mrs W. Shearing 6-0 6-0

QF Bloomer d. Yates Bell 6-3 6-3
QF Shilcock d. Tingley 6-0 6-3
QF Truman d. Ward 7-5 0-6 7-5
QF Buxton d. Hird 6-1 6-3

SF Shilcock d. Bloomer 6-2 6-3
SF Buxton d. Truman 6-2 0-6 6-4

FI Buxton d. Shilcock 6-2 6-2

Doubles
SF Shilcock/Ward d. Yates-Bell/Billie Woodgate 6-2 3-6 6-4
SF Bloomer/Buxton d. Craig Smith/Hird 6-1 6-4

FI Shilcock/Ward d. Bloomer/Buxton 6-3 6-2

Mixed Doubles
FI Shilcock/Geoff Paish d. Hird/Gerald Oakley 4-6 6-3 6-3
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:39 PM
Week ending December 9

December 9, New York Indoors, US

SF Pat Stewart d. Sheila Maroshick 4-6 6-3 6-3
SF Margareta Bonstrom (Swd) d. Jacqueline Adank 6-0 6-3

FI Stewart d. Bonstrom 6-8 6-3 7-5
-----

December, Insular Tournament, San Juan Puerto Rico

FI Margarita Pasarell d. Dora Pasarell 6-2 6-0

DF Grace Valdez/Fina Cabrera d. Pasarell/Pasarell 6-4 1-6 6-3

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:39 PM
Week ending December 16

December 6-15 Victorian Championships Melbourne, Aus Kooyong Stadium [Grass]

Seeds:
Foreign
1. Shirley Fry (US)
2. Althea Gibson (US)
3. Rita Bentley (GB)

Domestic:
1. Mary Carter
2. Beryl Penrose
3. Margaret Hellyer
4. Lorraine Coghlan
5. Jenny Hoad
6. Fay Muller
7. Mary Hawton
8. Eva Duldig

1R Shirley Fry (US) d. Dulcie Young 6-3 6-3
1R Mary Fenton d. Marina Harrison 7-5 8-10 6-4
1R Maureen McCalman d. Nell Hopman 6-2 2-6 6-3
1R Bev Mance Rae d. Eva Duldig 6-0 6-3
1R Althea Gibson (US) d. Val Huxtable 6-1 6-1

2R Fry d. P. Radford 6-1 6-1
2R Mary Bevis Hawton d. Margaret Ferguson 6-1 9-7
2R Lorraine Coghlan d. Beth Jones 6-4 6-4
2R Rita Bentley (GB) d. Margaret Carter 6-4 6-2
2R Mary Carter d. Jill Strachan 6-3 6-1
2R Betty Orton d. Genevieve O'Brien 6-2 6-3
2R Margaret Hellyer d. P. Levy 6-0 6-1
2R Margot Rayson d. Jill Langley 8-6 6-1
2R Jenny Hoad d. Jean Leonard 8-6 6-1
2R Rae d. McCalman 6-0 3-6 7-5
2R Althea Gibson (US) d. Fenton 6-1 6-1

3R Fry d. Hawton 6-0 6-1
3R Coghlan d. Bentley 4-6 8-6 6-1
3R Fay Muller d. Loris Nichols Southam 6-3 6-4
3R Carter d. Dallas Blackburn 6-1 6-2
3R Pat Parmenter d. Orton 6-3 6-1
3R Hellyer d. Rayson 6-2 6-4
3R Hoad d. Joy Donoghue 6-2 6-4
3R Gibson d. Rae 6-1 6-2

QF Fry d. Coghlan 6-1 6-2
QF Carter d. Muller 6-0 6-1
QF Parmenter d. Hellyer 6-4 7-5
QF Gibson d. Hoad 6-3 6-3

SF Fry d. Carter 6-2 6-1
SF Gibson d. Parmenter 6-2 6-3

FI Fry d. Gibson 4-6 9-7 8-6

Mary Hawton was upset about being only seeded 7th when she was the title-holder and ranked #3 Australian woman in 1955. "The only player seeded above me who has beaten me this year is Mary Carter" she said. Her seeding meant she was matched against Shirley Fry and though disappointed she acknowledged "Miss Fry was far too good for me".

In the twice-interrupted (rain) singles final, Gibson was foot-faulted 21 times. After one call, she slammed a ball into the members' reserve, where it hit LTAV vice-president Mr T Evans, who was sitting just a few feet away from the Prime Minister. When Gibson apologies, Evans smiled and lifted his hat in acknowledgement. Some sections of the crowd booed the linesmen and yelled 'give her a go', requiring the umpire to appeal for silence.

Doubles

Seeds:
1. Fry/Gibson
2. Penrose/Carter
3. Hawton/Muller
4. Coghlan/Hellyer

1R Bentley/Alison Baker d. Hopman/Langley

QF Hawton/Muller d. Hoad/Southam 6-4 9-7
QF Hellyer/Coghlan d. Bentley/Baker 6-4 6-3
QF Parmentier/Jones d. Carter/Lehane 6-8 6-2 9-7
QF Fry/Gibson d. Orton/McCalman 6-4 6-3

SF Hawton/Muller d. Hellyer/Coghlan 6-1 1-6 18?
SF Fry/Gibson d. Parmentier/Jones 6-1 6-0

FI Gibson/Fry d. Hawton/Muller 10-8 6-0

(Note some discrepany in sources between seeds and results)

Mixed Doubles
Seeds:
1. Gibson/Neale Fraser
2. Fry/Bob Howe
3. Coghlan/Bob Mark
4. Carter/Graham Lovett

2R Carter/Lovett d. Donoghue/Roy Emerson 6-1 6-2
2R Coghlan/Mark d. Parmenter/Neil Gibson 6-2 6-4
2R Bentley/Tony Ryan d. Hopman/Warren Woodcock 4-6 8-6 6-1
2R Fry/Howe d. Southam/Barry Phillips-Moore 6-2 7-5

QF Gibson/Fraser d. Hoad/Brian Tobin 6-1 9-11 6-2
QF Carter/Lovett d. Hellyer/Billy Knight (GB) 2-6 6-3 6-4
QF Muller/Mal Anderson d. Coghlan/Mark 9-7 10-8
QF Fry/Howe d. Bentley/Ryan 6-3 6-3

SF Muller/Anderson d. Fry/Howe 6-4 4-6 9-7
SF Gibson/Fraser d. Carter/Lovett 6-3 4-6 9-7

FI Gibson/Fraser d. Muller/Anderson 6-3 6-4

Girls Singles
SF Margot Rayson d. Jan Lehane 6-2 7-3 ((?)
SF Eva Duldig d. Beth Jones 3-6 6-2 9-7

Final not known

DF Val Roberts/Rayson d. Duldig/Elizabeth Court 4-6 7-5 6-2
-----

December 13-16, USLTA Hard Courts, LaJolla, California

1R Nancy Chaffee Kiner d. Jane Keeney 6-0 6-2
1R Jackie Tegland d. Juliana Copeland 6-4 6-2
1R Mary Arnold Prentiss d. Ruth Jeffery 6-3 6-0
1R Karen Hantze d. Lorna Raymond 9-7 6-8 6-3
1R Dodo Bundy Cheney d. Frances Umphred 6-1 6-2
1R Sally Moore d. Betty Struthers 1-6 8-6 6-3
1R Pat Canninig Todd d. Jeanine Pierce 6-0 6-1
1R Diane Wootton d. Gloria Butler 6-0 6-1

QF Kiner d. Tegland 6-3 6-2
QF Prentiss d. Hantze 6-4 6-4
QF Bundy Cheney d. Moore 6-4 9-11 8-6
QF Todd d. Wootton 3-6 6-1 6-0

SF Kiner d. Prentiss 6-4 6-1
SF Todd d. d. Cheney 7-5 6-3

FI Kiner d. Todd 6-4 5-7 7-5

Doubles
QF Kiner/Todd d. Umphred/Keeney 6-1 6-2
QF Tegland/Raymond d. Hantze/Moore 6-4 0-6 6-4
QF Cheney/Wootton d. Copeland/Butler 6-3 7-5
QF Prentiss/Struthers d. Pierce/Jeffries 6-2 6-4

SF Kiner/Todd d. Tegland/Raymond 6-2 6-1
SF Prentiss/Struthers d. Cheney/Wootton 6-0 5-7 7-5

FI Kiner/Todd d. Prentiss/Struthers 6-4 2-6 7-5

Mixed Doubles
1R Tegland/Greg Grant d. Kelleher/Robert Kelleher 6-4 6-4
1R Powell/Bill Bond d. Cheney/Butler 6-0 6-3
1R Kiner/Bill Canning d. Raymond/Norman Perry 6-2 6-3

QF Todd/Gardnar Mulloy d. Jeffries/Chris Crawford 6-2 6-2
QF Tegland/Grant d. Powell/Bond 6-3 6-3
QF Kiner/Canning d. Wootton/Yves LeMaitre 6-4 6-0
QF Copeland/Whitney Reed d. Moore/Bob Delgado 3-6 8-6 6-3

SF Todd/Mulloy d. Tegland/Grant 6-1 6-4
SF Kiner/Canning d. Copeland/Reed 7-9 6-2 9-7

FI Todd/Mulloy d. Kiner/Canning 6-4 6-1

-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:39 PM
Week ending December 23

December, Border Championships, East London, South Africa

FI Beryl Bartlett d. Bernice Carr 10-8 1-6 6-1

DF Bartlett/Gwendolyn Love d. Val Forbes/Daphne Seeney (Aus) 6-3 6-4
-----

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:39 PM
Week ending December 30

Ends December 26, International Christmas Tournament, Barcelona, Spain

FI Thelma Coyne Long (Aus) d. Alicia Guri 6-0 6-0

DF Edda Buding (Ger)/Ilse Buding (Ger) d. Guri/Pilar Barril 6-3 6-2
-----

Ends December 29, South Yarra Championships, Melbourne (Grass)

SF Maureen McCalman d Eva Duldig 2-6 6-2 6-4
SF Rita Bentley (GBR) d Fay Muller 6-0 2-6 6-4

FI Maureen McCalman d Rita Bentley (GBR) 6-4 2-6 6-2

XF Bentley/Cedric Mason d Southam/Martin 16 63 64

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:40 PM
Rankings



National Rankings

Argentina

1. Nora de Somoza
2. June Hanson
3. Viola Livetti
4. Graciela Lombardi
5. Margarita Zavalia Bunge
6. Mabel Bove
7. Julia Borzone
8. Margot Max
9. Elda del Rio
10. Elena de Eguiguren


Australia

01 Mary Carter NSW
02 Mary Hawton NSW
03 Beryl Penrose NSW
04 Faye Muller QLD
05 Daphne Seeney QLD
06 Loris Nichols VIC
07 Lorraine Coghlan VIC
08 Margaret Hellyer NSW
09 Maureen McCalman VIC
10 Beth Jones NSW

Insufficient Performances
Thelma Long NSW

GIRLS
01 Lorraine Coghlan VIC
02 Margaret Hellyer NSW
03 Beth Jones NSW
04 Pat Parmenter NSW
05 M Fenton NSW

Belgium

1. Christiane Mercelis
2. Poucette Coessens Bernheim
3. Ann-Marie Crowet
4t. Lena Boddaert
4t. Monique Pouchain

Chile
1. Luisa Morales
2. Maria Tort
3. Carmen Ibarra
4. Margarita Bender
5. Lucia de Castellano

Cuba

1. Pilar Herrera
2. Mirta de la Paz
3. Zoe de Mendoza
4. Carmen (Sunny) Veranes
5. Maria A. Garcia
6. Maria Luisa Salsamendi
7. Elvira Weiss
8. Gloria Muniz
9. Sivlia Villa
10. Patricia de la Paz

Czechoslovakia
1. Vera Puzejova
2. Olga Gazdikova
3. Jana Dvorackova
4. Jirina Elgrova

Denmark

1. Mily Vagn Nielsen
2. Else Schmidt
3. Lisa Gram Andersen
4. Vera Johansen
5t. Eva Munthe Fog
5t. Kirsten Glens
7. Tove Wagner Schmidt

France

1t. Ginette Bucaille
1t. Jacqueline Kermina
3. Anne Maria Seghers
4t. Maud Galtier
4t. Suzanne Schmidt le Besnerais
6t. Beatrice de Chambure
6t. Monique Coste
8. Florence de la Courtie
9. Angela Salvet
10t. Michele Bourbonnais
10t. Jacqueline Rees-Lewis
10t. Myrtil Dubois
13. Francoise Lemal

Great Britain

1. Angela Mortimer
2. Angela Buxton
3. Shirley Bloomer
4. Pat Ward
5. Ann Shilcock
6. Pat Hird
7t. Ann Haydon
7t. Christine Truman
9. Elaine Shenton
10. Sheila Armstrong

India

1. Sarah R. Mody
2. Laura Woodbridge
3. C. Emmett

Italy

1. Sylvanna Lazzarino
2t.Nicla Migliori
2t.Annalisa Bellani
4. Chiara Ramorino
5. Lea Pericoli
6. Ana Maria Frigerio
7. Lucia Bassi

Japan

1. Reiko Miyagi
2. Toshiko Tada
3. Hiroko Nabeshima
4. Shigeko Fukuda
5. Sestuko Yasuna

Netherlands

1. Fanny ten Bosch
2t. Francoise Rouwenhorst-Tekelenburg
2t. Fredy Marinkelle
2t. C.M.C. Grosveld
2t. F. Ferrir
6t. Jennie Wienese
6t. Berna Thung Waldthausen
6t. M. Tervoort
9. B. Sauter
10t.Joyce Marinkelle
10t.I Commandeur
12. H. Ruinen

Norway

1. Laila Schou-Nielen
2. Lill Lind
3. Ide Wrede-Holm

Philippines
1. Deideria Ampon
2. Mary Lou Ang
3. Ellen Uy

Poland

1. Jadwiga Jedrzejowska Jallertowa
2. Zuzanna Rychkowna Kolarowa
3. Katarzyna Gerikowna
4. Wanda Filipowa
5. Danita Szmidtowna

South Africa

1. Dora Kilian
2. Gwendolyn Love
3. Lucile van der Westhuizen
4. Jean Forbeas
5. Sandra Reynolds
6. Renee Schuurman
7. Beryl Bartlett
8. Toodles Watermeyer

Sweden

1. Bibi Gullbrandson-Sanden
2. Solveig Gustafsson
3. Alva Bjork
4t. Lilleba Klofsten
4t. Margaretta Bonstrom
6. Gudrun Rosin
7t. Ingrid Eggert
7t. Ulla Hultkrantz

Insufficient Data:
Mary Lageborg Backstrom
Ann-Mari Almgren

Switzerland

1. Heide Enzen
2. Vreneli Reutercrona-Zollinger
3. Alice Wavre

United States
1. Shirley Fry
2. Althea Gibson
3. Louise Brough
4. Margaret DuPont
5. Betty Pratt
6. Dorothy Knode
7. Darlene Hard
8. Karol Fageros
9. Janet Hopps
10. Mimi Arnold
11. Mary Ann Mitchell
12. Madge Harshaw Vosters
13. Dodo Cheney
14. Lois Felix
15. Barbara Green
16. Patricia Naud
17. Diane Wootton
18. Isabel Troccole
19. Jackie Tegland
20. Donna Floyd
21. Carole Wright
22. Kay Hubbell
23. Barbara Benigni
24. Joan Johnson
25. Pat Stewart
Class A:
Carmen Lampe
Baba Lewis
Mary Richards
Elizabeth Lester
Pat Shaffer
Insufficient Data:
Beverly Fleitz
Belmar Gunderson
June Stack

DavidK
Aug 5th, 2011, 02:40 PM
Year end

DavidK
Sep 3rd, 2011, 01:48 PM
Just a progress report - motivated by wanting to keep the thread on the active pages:

Ugarte's post 1-70 have been edited in with additional first names and nationalities where I had them. It's been a help, Miguel, that you are adopting our convention of given names first and surnames second. Thanks always for all your work in collecting these results

DavidK
Oct 2nd, 2011, 02:13 PM
Just a bump to keep in the current pages - Ugarte's results into August now included.

DavidK
Oct 8th, 2011, 02:44 PM
All of Ugarte's results have been edited in as well as the remaining results from the original thread. (Miguel - I think you said you have some more Riviera results and the Wimbledon plate yet to do). I will go back through and add some additional doubles.

DavidK
Oct 9th, 2011, 02:54 PM
I won't trouble you each time I add doubles results, but today also added additional rounds of the New Zealand champs (Jan) the Hilversum final (Jul) and the Wimbledon plate

DavidK
Oct 10th, 2011, 01:40 PM
QF and SF at South Australian and 1R at Coupe Pierre Gillou have been added.

ugarte
Oct 19th, 2011, 08:23 AM
Hi David
I Have These Results To Complete This Thread


Western India Championships Bombay January 9-15

Finale
Totta Zehden D Inge Vogler 6/3-2/6-6/4

ugarte
Oct 19th, 2011, 08:27 AM
Australian Championships Brisbane January 20-30 Grass

The Doubles And Mixed Correspond To 1954 Results
This Is A Mistake Because Hazel Redick Smith Compete In 1954 And No 1956

Doubles Final
Hawton Mary -long T D Penrose B -carter M 6/3-5/7-6/4

ugarte
Oct 19th, 2011, 08:31 AM
The German Covered Court Cologne January 31 -february 5

1 Round
Barbel Ahlert D Kemper 6/1-6/4
Suzanne Schmitt D Eilemann 7/5-6/1
Lisa Gram Andersen D Fuchs Ger 6/2-6/2
Pags D Thung Waldhausen Ger 6/2-6/2
Solveig Gustafsson D Madeleine Koller 7/5-6/2
Christiane Mercelis D List 6/2-6/2

ugarte
Oct 19th, 2011, 08:37 AM
Riviera Tournament Menton February 27 -march 3 Clay

I Have A Mistake

In 1/4f
Edda Buding D Louise Snow 6/2-6/4
Ilse Buding D Pat Hird 6/4-6/1

Sf
Ilse Buding D Edda Buding 6/0-8/6

Finale
Shirley Bloomer D Ilse Buding 7/5-6/4

ugarte
Oct 19th, 2011, 08:44 AM
Carlton Lawn Tennis Cannes March 12-18 Clay
1 Round
Ingrid Metzner D M Beaughon 6/2-6/3
Pat Edwards D Viel 6/0-6/1
Helga Strecker D Bellini 6/2-6/4
Madeleine Koller D Roberta Beltrame 6/1-6/0
Ilse Buding D Anne Marie Crowet W.0
Colette Monnot D P Thompson 6/2-6/3
Pat Hird D Delober 6/0-6/0
Flo De La Courtie D Regine Garcon 6/4-7/5
Edda Buding D Liezel Broz 6/1-7/5
Francoise Isaac Bel D Favre 6/3-6/0
Michele Bourbonnais D Jenny Wienese 4/6-6/1-6/3
Louise Snow D Barbel Ahlert 8/6-6/2
Rousselet D Hugueny 6/1-6/2
Marian Craig Smith D Nicole Broccardo 6/3-6/3
Shirley Bloomer D Meyendorff 6/0-6/1

ugarte
Oct 19th, 2011, 08:50 AM
Cannes Lawn Tennis Club March 19-25 Clay

1 Round
Ginette Bucaille D P Thompson 6/1-6/2
Louise Snow D Flo De La Courtie 6/2-6/2
Pat Edwards D Regine Garcon 6/1-6/2
Pat Hird D J Ortelli 6/0-6/1
Edda Buding D Marian Craigh Smith 8/6-6/2
Poucette Coessens D M Delfosse 6/1-6/2
Angele Salvet D J Bellini 6/2-6/0
Ilse Buding D Raymonde Gimault 6/0-6/0
Margaret O Donnell D Madeleine Koller 7/5-6/1
Christiane Mercelis D J Debay 6/0-6/1
Jacqueline Kermina D Renate Ostermann 6/3-6/1
Barbel Ahlert D Hella Strecker 6/3-6/1
Shirley Bloomer D M Beaughon 6/3-6/0

GeeTee
Oct 25th, 2011, 05:43 AM
1956 VICTORIAN CHAMPIONSHIPS - seedings and extra details

1R
Fry d Dulcie Young 63 63
Gibson d Val Huxtable 61 61

2R
Fry d P Radford 61 61
Hawton d M Ferguson 61 97
Orton d G O'Brien 62 63
Hellyer d P Levy 60 61
Rayson d J Langley 86 61
Hoad d J Leonard 61 63

Beryl Penrose had to withdraw due to illness.

Mary Hawton was upset about being only seeded 7th when she was the title-holder and ranked #3 Australian woman in 1955. "The only player seeded above me who has beaten me this year is Mary Carter" she said. Her seeding meant she was matched against Shirley Fry and though disappointed she acknowledged "Miss Fry was far too good for me".

In the twice-interrupted (rain) singles final, Gibson was foot-faulted 21 times. After one call, she slammed a ball into the members' reserve, where it hit LTAV vice-president Mr T Evans, who was sitting just a few feet away from the Prime Minister. When Gibson apologies, Evans smiled and lifted his hat in acknowledgement. Some sections of the crowd booed the linesmen and yelled 'give her a go', requiring the umpire to appeal for silence.

DOUBLES

SF Hawton/Muller d Hellyer/Coghlan 61 16 108
SF Fry/Gibson USA d Parmentier/Jones 61 60

FI Fry/Gibson d Hawton/Muller 108 60

MIXED
SF Mal Anderson/Fay Muller d Bob Howe/Shirley Fry USA 64 46 97
SF Neale Fraser/Althea Gibson USA d G Lovett/M Carter 63 46 97

FI Fraser/Gibson d Anderson/Muller 63 64

GIRLS SINGLES
SF M Rayson d J Lehane 62 63
SF E Duldig d B Jones 36 62 97

FI ???

DOUBLES
FI V Roberts/M Rayson d E Duldig/E Court 46 75 62

ETA - Hmm obviously forgot to include the seeds:

FOREIGN
01 Fry USA
02 Gibson USA
03 Bentley GBR

DOMESTIC
01 Carter
02 Penrose
03 Hellyer
04 Coghlan
05 Hoad
06 Muller
07 Hawton
08 Duldig

01 Fry/Gibson USA
02 Penrose/Carter
03 Hawton/Muller
04 Coghlan/Hellyer

01 Neale Fraser/Gibson
02 Howe/Fry
03 Mark/Coghlan
04 G Lovett/Carter

To 29 December 1956 - South Yarra Championships, Melbourne (Grass)

SF Maureen McCalman d Eva Duldig 26 62 64
SF Rita Bentley (GBR) d Fay Muller 60 26 64

FI Maureen McCalman d Rita Bentley (GBR) 64 26 62

XF Bentley/Mason d Southam/Martin 16 63 64

DavidK
Nov 13th, 2011, 01:29 PM
Victorian results and notes above added in Doubles SF and Girls SF have scores I wasn't sure how to interpret - if you got a chance to check those that would be a help. Thanks Gee Tee
David

Jimbo109
Dec 30th, 2011, 05:23 PM
ended July 18, Ontario Championships, Ottawa, Canada

FI: Mrs Louise Brown d. Mrs Hilda Doleschell 6-2 6-4

DF: Brown/Doleschell d. Eleanor Dodge/Ann Stacey 6-3 4-6 7-5

MX: Stacey/Bob Bedard d. Dodge/Paul Willey 6-3 7-5

DavidK
Dec 30th, 2011, 09:19 PM
I know I got to this out of order - but it was so easy I couldn't resist. Ontario has been edited in - thanks Jimbo

Jimbo109
Mar 15th, 2012, 04:24 PM
April 3-9 Sicily, Palermo, Italy [Clay]

SF Althea Gibson (US) d. Thelma Long (Aus) 6-0 6-1
SF Heather Brewer (SA) d. Mary Hawton (Aus) 6-0 6-2

FI Gibson d. Brewer 6-2 6-2


April 3-9, Internazionali di Sicilia, Palermo, Italy (clay)
Venue: Circolo Tennis

FI: Althea Gibson d. Heather Brewer 6-2 6-2

DF: Gibson/Brewer d. Long/Hawton 6-2 6-4

MX: Gibson/Orlando Sirola d. Long/Bitti Bergamo 4-6 6-3 6-1

Jimbo109
Mar 16th, 2012, 07:29 PM
April 10-16, Naples, Italy [Clay]

FI Althea Gibson (US) d. Heather Brewer (Ber) 6-1 8-6


April 10-16, Napoli, Italy (clay)
Venue: Tennis Club

FI: Althea Gibson (US) d. Heather Brewer (Ber) 6-1 8-6

MX: Gibson/Sirola d. Long/Ayala 4-6 9-7 7-5

Jimbo109
Mar 25th, 2012, 12:05 AM
September 3-9, Austrian International

FI Erika Vollmer (Ger) d. Vera Puzejova (Cz) 6-3 6-4
-----

it's need check it, because I have an official programme that shows Vera Puzejova winner in an edition held at Linz

Jimbo109
Mar 26th, 2012, 12:35 PM
June 4-10, International Championships of Switzerland, Lugano, [Red Clay]




July 23-29, Swiss Championships, Gstaad [Red Clay]



According to the roll of honour that I copy here, this year the Swiss Championships was the tournament held in Lugano, not that held in Gstaad

Jimbo109
Mar 31st, 2012, 03:52 PM
November 26 - December 1, UK Covered Courts, Queens Club, London



The exact tournament's name was "British Covered Court Championships"

DavidK
Apr 22nd, 2012, 01:35 PM
Thanks Jimbo. Above has been edited. It's not hard to imagine that World Tennis would call Gstaad the Swiss Championships when they weren't, so I just renamed that Gstaad. I was less clear how to handle the Austrian, so I added a note and a reference to your post until we get further clarification.

Jimbo109
Apr 26th, 2012, 09:56 PM
February 20-26, Gallia Lawn Tennis Championships, France [Clay]



held in Cannes

Jimbo109
Apr 29th, 2012, 08:26 PM
Week ending February 5

February 2, All India, Madras

FI Totta Zehden (Ger) d. Inge Vogler (Ger) 6-2 6-4


All India Hard Court Champs.

Jimbo109
May 10th, 2012, 05:27 PM
Info provided by Elegos7

ended August 26, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Vera Puzejova (TCH) d. Márta Peterdy (HUN) 6-1 6-3

Rollo
May 21st, 2012, 05:31 PM
Added in above and results from Dusseldorf in early July and a final from Provence.

Jimbo109
Jun 10th, 2012, 05:13 PM
April, Tasmanian Championships, Hobart

FI: Alison Burton Baker d. L.Bowden 1-6 6-1 6-1

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 05:32 AM
March 26, Queensland Hard Court Championships, Brisbane, Australia

FI: Fay Muller d. Shirley Lee 6-2 6-3

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 05:38 AM
Mid March? Auclkand Invitation, New Zealand



Auckland

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 11:23 AM
May 7, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Beryl Penrose d. Betty Bradfield 6-2 6-2

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 09:56 AM
October 14, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI: Fay Muller d. Dorothy Linde 6-0 6-3

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 12:37 PM
Apr 2, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI: Fay Muller d. Dorothy Linde 6-2 6-2

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 09:28 PM
September 2, Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, NSW, Australia

FI: Beryl Penrose d. Margaret Hellyer 6-4 6-?

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 02:43 PM
June 4, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Loris Nichols d. Norma Ellis Nethersole 6-3 6-0

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 09:51 PM
October 14, Glen Iris Invitational, Victoria, Australia

FI: Lorraine Coghlan d. Eva Duldig 6-2 6-4

Jimbo109
Jun 15th, 2012, 08:28 AM
March 12, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Maureen McCalman d. Betty Ruffin 6-4 6-1

Jimbo109
Jun 16th, 2012, 06:41 AM
January 2, City of Perth Championships, Australia

FI: P. Holmes d. J. Irving 6-2 6-1

Jimbo109
Jun 17th, 2012, 03:40 PM
Ends January 8, Coupe Pierre Gilou, Paris



Gillou

DavidK
Sep 5th, 2012, 01:31 AM
Thanks Jimbo, the Australian results above and results of your sharp proof-reading are now are in the main timeline

DavidK
Nov 17th, 2012, 12:51 PM
I've returned to going through World Tennis and adding additional results, doubles and minor tournaments. Most recently a much expanded South African championships.

DavidK
Dec 5th, 2012, 01:19 PM
In addition to adding in doubles in April of this year, I have also added early rounds of singles for Naples and Palermo

Jimbo109
Dec 16th, 2012, 07:22 PM
Week ending July 8

Ends July 9 Polish Championships (closed), Stalingrad, Poland

FI Zuzana Ryczkowsna d Jadwiga Jedrzejowska 7-5 2-6 6-4

Jaja's defeat marks a milestone, snapping what is perhaps the longest win streak in tennis.For 29 years she had been unbeaten in her country's national closed chmps. -Rollo
-----

Please check the city, because Stalingrad, the present Volgograd, is in Russia, and I have never known of a Polish Stalingrad.

Jimbo109
Dec 17th, 2012, 08:28 AM
To 29 December 1956 - South Yarra Championships, Melbourne (Grass)

SF Maureen McCalman d Eva Duldig 26 62 64
SF Rita Bentley (GBR) d Fay Muller 60 26 64

FI Maureen McCalman d Rita Bentley (GBR) 64 26 62

XF Bentley/Mason d Southam/Martin 16 63 64

This tournament haven't been added to the main pages.

Jimbo109
Dec 17th, 2012, 08:35 AM
Riviera Tournament Menton February 27 -march 3 Clay

I Have A Mistake

In 1/4f
Edda Buding D Louise Snow 6/2-6/4
Ilse Buding D Pat Hird 6/4-6/1

Sf
Ilse Buding D Edda Buding 6/0-8/6

Finale
Shirley Bloomer D Ilse Buding 7/5-6/4

These Ugarte's corrections haven't been added to the main pages.

Jimbo109
Dec 17th, 2012, 01:07 PM
February 6, Asutin Smith, Ft. Lauderdale, Florida



Austin

Jimbo109
Dec 17th, 2012, 01:28 PM
March 8-12, Tennis Club Des Flanders, Roubaix



Flandres, Roubaix, France (Indoors)

LKK
Dec 21st, 2012, 02:43 PM
Please check the city, because Stalingrad, the present Volgograd, is in Russia, and I have never known of a Polish Stalingrad.

In 1953 a Polish city: Katowice was renamed "Stalinogród", it returned to its original name "Katowice" in Dec. 1956.

DavidK
Dec 29th, 2012, 03:58 PM
Thanks for all the proofreading Jimbo, above has been corrected

Jimbo109
Feb 5th, 2013, 10:31 AM
Week ending August 5

Ends July or August, German Champiosnhips, Hamburg [Clay]



MX: Thelma Coyne Long (Aus)/Luis Ayala (Chi) d. ??

Jimbo109
Feb 14th, 2013, 12:45 PM
??, Danish Indoor Championships

FI: Else Střckel Schmidt d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Lisa Granholm Gram-Andersen d.??

MX: Eva Munthe-Fog/Erik Bjerre d. ??

---------------

??, Danish Outdoor Championships

FI: Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Milly Svanberg Vagn-Nielsen d.??

MX: Vera Nielsen Johansen/Kurt Nielsen d. ??

Jimbo109
Feb 24th, 2013, 08:49 AM
August 6-19, Brumana International, Lebanon



MX: Ilse Buding/Don Candy d. Pat Ward/Gordon Forbes ??

Jimbo109
Mar 3rd, 2013, 10:15 AM
June 11-17, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Edda Buding d. Erika Obst Vollmer 6-3 6-2

DF: Edda Buding/Ilse Buding d. Erika Obst Vollmer/Barbel Ahlert 6-0 6-1

MX: Totta Zehden/Milan Branovic d. Erika Obst Vollmer/Grosse 4-6 8-6 6-3

Jimbo109
Mar 5th, 2013, 04:12 PM
July 2-8, Dortmund, Germany (Clay)

FI: Edda Buding d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-2 1-6 6-3

DavidK
Mar 17th, 2013, 02:54 PM
Above results have been added in.

Jimbo109
Apr 14th, 2013, 05:30 PM
ends August 19, Central Northern Championships, Tamworth, NSW, Australia

FI: Elaine Holstein d. ??

DavidK
May 5th, 2013, 02:14 PM
Added Central Northern above, as well as tournaments in May in Prague, Belgium (2), Haifa, Tunis, Milwaukee, New Orleans and Hartford

DavidK
May 12th, 2013, 03:01 PM
Added Connecticut State, Central Cal, Houston Municipal, Dallas and doubles at Cal St, Southern Cal and Blue & Gray

DavidK
May 19th, 2013, 02:48 PM
Added June California tournaments in San Berardino, Menlo Park, Mill Valley and LA Public Parks plus some additional doubles in June

Jimbo109
Jun 10th, 2013, 03:47 PM
July 2-8, South Carolina Open Championships, Greenville, US

FI: Evelyn Cowan d. Janie Haynie 6-3 7-5

DF: Cowan/Louise Fowler d. Haynie/Barbara Dupree 6-3 6-2

MX: Haynie/Frank Spears d. Cowan/Tommy Wyche 10-8 6-2

Rollo
Jun 11th, 2013, 03:01 PM
Updated-thanks Jimbo:)

DavidK
Jun 15th, 2013, 02:56 PM
Added Seattle City, Middlesex Bowl and Mass State in June

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:06 PM
Circa mid-May, River Plate Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: June Hanson d. Viola Livetti 6-1, 6-3
--

DF: June Hanson/Graciela Lombardi d. Mabel Bove/Margarita Zavalia 6-4, 0-6, 6-3
--

XDF: Eduardo Prado/Graciela Lombardi d. I. Giacobino/J. Borzone 6-4, 6-3
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:09 PM
September 3-9, Austrian International Championships, Linz, Austria

FI: Erika Vollmer (GER) d. Vera Puzejova (CZE) 6-3, 6-4
--

DF: [????]
--

XDF: Alfred Huber/Erika Vollmer (GER) d. Jiri Javorsky (CZE)/Vera Puzejova (CZE) 6-2, 6-1
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:14 PM
October 29-November 4, Bermuda International Championships, Hamilton, Bermuda

FI: Sheila Gosling d. Mrs J. Jones 6-2, 6-3
--

DF: Sheila Gosling/Lady Woodall d. D. Trentham/Mrs J. Knowlton 6-3, 6-4
--

XDF: Robert Freedman (USA)/Mrs T. Smith d. T. Vincent/Mrs J. Jones 4-6, 6-4, 6-4
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:18 PM
February 18-26, Ceylon Championships, Colombo, Ceylon

FI: Inge Vogler (GER) d. Totta Zehden (GER) 9-7, 2-6, 8-6
--

DF: Inge Vogler (GER)/Totta Zehden (GER) d. Christobal Fonseka/D. Wijewardene 6-2, 10-8
--

XDF: Bernard L. Pinto/Totta Zehden (GER) d. D. Foneska/Inge Vogler (GER) 6-2, 9-7
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:23 PM
October 13-28, Championships of Cyprus, Nicosia, Cyprus (Clay)

FI: Mrs L. Sawyer d. Mrs P. Osborn 6-1, 6-0
--

DF: Mrs E. Andrew/W. Arkell d. Mrs B. Foster/Mrs P. Osborn 6-2, 6-1
--

XDF: L. Sami/Mrs L. Sawyer d. Y. Stephani/Mrs D. de Glanville 6-3, 10-8
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:28 PM
July 14-22, International Champhionships of Czechoslovakia, Prague [Clay]

XDF: Don Candy (AUS)/Erika Vollmer (GER) d. Jiri Parma/Vera Puzejova 6-2, 6-4
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:34 PM
March 19-24, Danish Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Wood)

FI: Else Schmidt d. Milly Vagn-Nielsen 6-2, 6-4
--

DF: Lisa Gram-Andersen/Vera Johansen d. Else Schmidt/Milly Vagn-Nielsen 8-6, 6-2
--

XDF: Erik Bjerre/E. Munthe-Fog d. H. Wig/Else Schmidt 6-2, 4-6, 6-2
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:36 PM
August 5-12, Danish Outdoor Championships, Copenhagen, Denmark (Clay)

FI: Milly Vagn-Nielsen d. Else Schmidt 7-5, 6-4
--

DF: Vera Johansen/Milly Vagn-Nielsen d. A. Friis/Else Schmidt 4-6, 6-3, 6-1
--

XDF: Kurt Nielsen/Vera Johansen d. Torben Ulrich/A. Friis 5-7, 6-3, 6-1
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:41 PM
January 4-8, Central India Championships, Allahabad, India (Clay)

FI Totta Zehden (GER) d. Inge Vogler (GER) 9-7, 6-4
--

DF: [????]
--

XDF: Iftikhar Ahmed (PAK)/P. Sheikh (PAK) d. Ramanathan Krishnan/Mrs Hamid 6-4, 3-6, 6-2
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:42 PM
January 9-15, Western India Championships, Bombay, India (Clay)

FI: Totta Zehden (GER) d. Inge Vogler (GER) 6-3, 2-6, 6-4
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 06:47 PM
May 28-June 9, Ulster Championships, Belfast, Northern Ireland

FI: M. O'Sullivan d. A. Clarke 2-6, 7-5, 6-1
--

DF: A. Clarke/E. Kirkpatrick d. K. Newcombe/M. O'Donnell 6-3, 5-7, 6-1
--

XDF: Donald L. Black (ZIM)/M. O'Donnell d. Orlando Garrido (CUB)/K. Newcombe 7-5, 9-7

-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 07:00 PM
August 1-6, Kenyan Championships, Nairobi, Kenya (Clay)

FI: Mrs F. Marshall d. Mrs K. Singh 4-6, 6-3, 6-3
--

DF: Mrs F. Marshall/D. Unwin d. Mrs E. Boswell/Mrs M. Gordon 6-1, 6-1
--

XDF: J. Thatcher/L. Mackenzie d. R. Mayers/Mrs E. Boswell 7-5, 6-1
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 07:03 PM
August 23-28, Malayan Championships, Penang, Malaya (Clay)

FI: Mrs K. Le Mercier d. Mrs R. Hamilton 6-3, 6-3
--

DF: Mrs C. Cheah/Mrs S. Lings d. Mrs S. Ault/Mrs R. Hamilton 6-3, 6-4
--

XDF: Bernard L. Pinto/Mrs K. Le Mercier d. Anek Duangudom/Mrs C. Cheah 7-5, 6-1
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 07:10 PM
Circa mid-February, International Philippines Championships, Manila, Philippines

FI: D. Ampon d. M. Ang 6-2, 6-2
--

DF: D. Ampon/Mrs L. Ang d. Mrs C. Checkett/Mrs J. Rios 6-2, 6-1
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 07:16 PM
July 3-9, Closed Polish Championships, Stalingorod, Poland (Clay)

FI: Zuzana Ryczkowsna d Jadwiga Jedrzejowska 7-5, 2-6, 6-4
--

DF: B. Panasiuk/Zuzana Ryczkowsna d. Jadwiga Jedrzejowska/I. Poplawska 4-6, 6-3, 6-4
--

XDF: Andrzej Licis/Jadwiga Jedrzejowska d. J. Kwiatek/Zuzana Ryczkowsna 6-3, 7-5
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 07:18 PM
July 23-29, International Championships of Poland, Sopot, Poland (Clay)

FI: Anne-Marie Seghers (FRA) d. Mily Vagn-Nielsen (DEN) 6-2, 6-0
--

DF: Jadwiga Jedrzejowska/Zuzana Ryczkowna d. Marta Peterdy (HUN)/Mlle Brossman 6-8, 7-5, 6-0
--

XDF: Jozef Piatek/Jadwig Jedrzejowska d. Gil de Kermadec (FRA)/Anne-Marie Seghers (FRA) 6-3, 6-1
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 07:31 PM
January 22-29, Scandanavian Covered Courts, Stockholm, Sweden

XDF: Sven Davidson/Althea Gibson (USA) d. Mike Davies (GBR)/Angela Mortimer (FRA) 6-2, 6-1
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 07:40 PM
August 20-26, International Championships of Istanbul, Istanbul, Turkey (Clay)

FI Edda Buding (GER) d. Patricia Ward (GBR) 4-6, 9-7, 6-3
--

DF: [????]
--

XDF: Ian Vermaak (RSA)/Patricia Ward (GBR) d. Trevor Fancutt (RSA)/Daphne Seeney (AUS) 6-4, 6-1
-----

newmark401
Jul 23rd, 2013, 01:55 PM
Circa mid-November, International Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: Nora de Somoza d. June Hanson 6-4, 6-2
--

DF: J. Borzone/E. de Eguiguren d. R. Ibarra/Maria Tort 6-4, 6-2
-----

Jimbo109
Aug 25th, 2013, 11:06 PM
Week of July 2-8

Ends July 9 Polish Championships (closed), Stalingrad, Poland

FI Zuzana Ryczkowsna d Jadwiga Jedrzejowska 7-5 2-6 6-4

Jaja's defeat marks a milestone, snapping what is perhaps the longest win streak in tennis.For 29 years she had been unbeaten in her country's national closed chmps. -Rollo


As written by LKK: In 1953 Katowice was renamed "Stalinogród", it returned to its original name "Katowice" in Dec. 1956.
http://www.tennisforum.com/showpost.php?p=22610439&postcount=106

So it's need correct the name Stalingrad, that is wrong.

Jimbo109
Sep 9th, 2013, 07:07 AM
Info provided by "the computer":

??, Viareggio, Italy (Clay)

FI: Thelma Coyne Long (Aus) d. Nicla Artigiani Migliori 6-3 6-2

Jimbo109
Sep 12th, 2013, 10:37 AM
Info provided by "the computer":

in summer, Ortisei, Italy (Clay)

FI: Thelma Coyne Long (Aus) d. Silvana Lazzarino 6-0 6-2

Jimbo109
Sep 14th, 2013, 03:25 PM
Info provided by "the computer":

in summer, Knokke-Le Zoute, Belgium (Clay)

FI: Silvana Lazzarino (Ita) d. Christiane Mercelis 6-4 6-3

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:01 PM
August 6-11, Berkshire Championships, Reading, Berkshire, England (Grass)

FI: Margot Parker d. Caroline Leather 6-3, 6-3
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:01 PM
August 13-18, Cranleigh, England (Grass)

FI: Jill Rook d. Caroline Yates-Bell 7-5, 6-1
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:02 PM
July 9-14, Hertfordshire Championships, Harpenden, Hertfordshire, England (Grass)

FI: Elaine Watson d. Barbara Knapp 6-1, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:02 PM
September 24-29, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Angela Buxton d. Sheila Armstrong 6-3, 6-4
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:02 PM
August 13-18, Torquay, Devon, England (Grass)

FI: Sonia Cox d. V. Martin 6-4, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:03 PM
July 30-August 4, Tunbridge Wells, Kent, England (Grass)

FI: Patricia Hird d. Mrs D. Hale (RSA) 8-6, 6-0
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:03 PM
August 20-25, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Viola White d. Betty Lombard (IRL) 10-8, 6-4
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:04 PM
August 2-4, Wolverhampton, West Midlands, England (Grass)

FI: Valerie Pitt d. Molly Stone 6-4, 6-1
-----

newmark401
Oct 17th, 2013, 10:57 AM
March 29-April 3, North of England Hard Court Championships*, Southport, Yorkshire, England (Clay)

FI: Angela Buxton d. Elaine Watson 6-0, 6-1

* Originally held in Scarborough, this tournament appears to have moved to Southport, also in Yorkshire, from 1956 onwards.
-----

newmark401
Oct 17th, 2013, 02:49 PM
September 3-8, Lee-on-Solent, Hampshire, England

FI: Margot Parker d. Honor Durose 6-2, 6-2
-----

newmark401
Oct 17th, 2013, 02:57 PM
August 27-September 1, New Malden, London, England (Clay)

FI: Phyllis Edwards d. Georgie Woodgate 9-7, 6-2
-----

newmark401
Oct 17th, 2013, 03:56 PM
June 7-16, West of Scotland Championships, Glasgow, Scotland (Grass)

FI: Heather Macfarlane d. Marion Walker 6-0, 6-2
-----

Jimbo109
Oct 18th, 2013, 01:44 PM
August 27-September 1, New Malden, London, England (Clay)

FI: Phyllis Edwards d. Georgie Woodgate 9-7, 6-2
-----

in 1955 the winner in New Malden was Pauline Edwards.
Pauline and Phyllis are different women or a first name is wrong? :confused:

In Wimbledon played Pauline
http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/draws/archive/players/fc7532d7-d222-442a-8a6e-c2a46e4f1cbe/index.html

newmark401
Jan 27th, 2014, 07:00 PM
Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Valeria Kuzmenko d. Larisa Gorina Preobrazhenskaya 3-6, 7-5, 6-4
--

DF: Galina Korovina/Tatiana Nalimova d. Vera Filippova/Larisa Gorina Preobrazhenskaya 6-1, 6-2
--

XDF: Sergei S. Andreev/Larisa Gorina Preobrazhenskaya d. Nikolai N. Ozerov/Elisabeta Chyuvirina 6-2, 6-1
-----

newmark401
Jan 30th, 2014, 06:14 PM
Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, USA

FI: Won by Althea Gibson*

* This was Althea Gibson's tenth consecutive and last victory in the women's singles event at the ATA Championships. She also won seven mixed doubles titles at this tournament, all with R. Walter Johnson. It appears that she never took part in the women's doubles event. Gibson did not compete in the ATA Championships at all after 1956.
--

DF: Won by Eva Bracey/Mary Etta Fine
--

XDF: Won by William Campbell/Gwendolyn McEvans
-----

Jimbo109
Mar 5th, 2014, 12:00 AM
Week ending July 1

July 1, Utah State, Salt Lake City, US

FI Jo Freed d. Marco Hedges 6-2 6-1



Margo Hedges, not Marco (that is an Italian male name).

Rollo
Mar 5th, 2014, 08:56 PM
Need to update pages 9-11

DavidK
Mar 29th, 2014, 02:03 PM
Haven't updated pages 9-11, but I did add La Jolla, Long Beach, Southern Cal Public Parks, Montgomery County, Eastern States Clay and Middle States Grass in July I'll do 9-11 tomorrow.

DavidK
Mar 30th, 2014, 02:33 PM
Page 9-10 have been edited in. I added the following first names: River Plate: Julia Borzone, Italo Giacobini; Bermuda: Tony Vincent; Ceylon: Donald Fonseka; Denmark: Eva Munthe Fog, Angette Friis, Henning Wiig; Malaya: Claire Cheah; Kenya: Fran Marshall; Ulster: Mary O'Sullivan, Audrey Clarke; Poland: Barbara Panasiuk; Phil: Deideira Ampon, Mary Lou Ang, Catherine Checkett.

DavidK
Apr 6th, 2014, 01:39 PM
Updated to here
Also added Missouri Valley and doubles for US Clay Courts

LKK
Apr 6th, 2014, 02:47 PM
Week ending July 29


July 29, Southern California Public Parks, Los Angeles, US

SF Mary Prentiss d. Marilyn Joseph 6-2 6-0
SF Anita Kanter d. Mary Farnell 6-2 6-3

FI Prentiss 6-2 7-5

DF Gertrude Irish/Winnie McCoy d. Barbara Butt/Mira Panajatovic 6-2 6-2

MX Irish/Bob Dukelow d. Barbara Talmadge/Ed Kauder 6-3 3-6 6-3
-----



Who was the winner, could you check the result ?

DavidK
Apr 7th, 2014, 11:54 AM
Prentiss d. Kanter, thanks LKK

DavidK
Apr 19th, 2014, 03:43 PM
Added some US tournaments in July - Western, as well as Oakland City, Mississippi and Houston TAAF

DavidK
Apr 20th, 2014, 02:22 PM
Added July tournaments : Tri-State, Palo Alto, Santa Cruz, El Cerrito, East of Ireland, Munster, Vincennes and Limoges plus a two additional second round matches at the Irish Champs.

Rollo
Apr 23rd, 2014, 02:06 AM
Thanks David-hope all goes well with you these days:)

DavidK
Apr 26th, 2014, 01:41 PM
Added more July results: Belgian, Travemunde, Jamaican, Wengen, semis at Aix and more doubles at Gstaad, mixed at Prague and Edinburgh

Jimbo109
Apr 27th, 2014, 06:56 AM
Week ending July 15

July 15, Wengen, Switzerland

FI Elsa Caviraghi d. Arlette Halff 6-1 6-1


Gaviraghi, not Caviraghi. The former Elsa Riboli.

Jimbo109
Apr 27th, 2014, 07:02 AM
Week ending July 22

July 21, Travenmunde, Germany



Travemünde

Jimbo109
Apr 27th, 2014, 07:06 AM
Week ending July 29

July 25, Belgian Championships, Brussels

FI Christiane Mercelis d. Poucette Coessens 6-4 6-3


Probably it was the Closed Championships. Can you check?

DavidK
Apr 27th, 2014, 12:01 PM
Thanks Mauro, I made the changes you suggest. World Tennis had Caviraghi and didn't specify the Belgian was closed but I'm sure you're right; and neither WT nor I have umlauts on our keyboards, but I cut and pasted yours. Why I keep putting an extra "n" in Travemunde remains a mystery.

DavidK
May 3rd, 2014, 02:28 PM
Added minor August tournaments - Miami Beach, Greenville, Texas-Oklahoma, Oklahoma Closed, Salt Lake Diamond Jubilee, Eagles Mere, Illinois State and National Public Parks

DavidK
May 11th, 2014, 02:37 PM
Added more minor US tournaments in August-September: Red Rose, Drexelbrook, Alameda, San Francisco City, LA Industrial, Virginia State and Crackerland

DavidK
May 18th, 2014, 03:00 PM
Continuing to move through World Tennis this year I added
Santa Ana, Beverly Hills, Bavarian, Viareggio
Le Zoute semis and mixed
Metropolitan Hard Courts semis
German doubles

DavidK
May 26th, 2014, 03:03 PM
Added for August-Spetember

La Rochelle, Sain-Palais-Sur-Mer, Cabourg, Biarritz, Scottish Hards, Klosters, St. Moritz, Polish International, Swedish Nationals, Norwegian Nationals, Czech National semis, Ostende, Istanbul early rounds, Brumana early rounds

Plus Mixed at Budleigh Salterton, North of Eng, Cava Dei Tirreni, O’Keefe

DavidK
Jun 14th, 2014, 02:57 PM
Added September tournaments: Cannes, Flims, North Carolina Closed, Louisian Open, Northwest Ohio, Southern Wisconsin, Ellinor Village, Austin Labor Day
Plus Doubles at Pacific Coast and Mixed at Coupe Poree, Colorado State

DavidK
Jun 28th, 2014, 02:49 PM
Added California Tournaments in September: Santa Monica, San Jose and doubles for Pacific Southwest
Added more doubles and mixed for Southern Transvaal, Pan American and French Hardcourts

newmark401
Jun 29th, 2014, 02:57 PM
July 9-14, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Phyllis Edwards* d. Joyce Fulton 6-3, 6-4

* A Phyllis Edwards played at Wimbledon in 1956.
--

DF: Phyllis Edwards/Joyce Fulton d. Mrs R. Brown/Evelyn Moeller 0-6, 8-8, retired
--

XDF: Michael P. Hann/Phyllis Edwards d. Harry Marriner/Mrs R. Brown 6-1, 6-2
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:07 PM
July 30-August 4, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Jean Knight d. E. Tudor 6-0, 6-0
--

DF: Jean Knight/Barbara Loakes d. Honor Durose/Kay Newcombe 6-3, 6-3
--

XDF: Ian C. King/Kay Newcombe d. Alan Mills/Jean Knight 6-4, 4-6, 6-3
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:13 PM
August 27-September 1, Carlisle, Cumbria, England (Grass)

FI: Sheila Armstrong d. Barbara Knapp 6-2, 6-3
--

DF: Sheila Armstrong/Margaret O'Donnell d. Barbara Knapp/Norma Seacy 6-4, 6-1
--

XDF: Donald W. Butler/Norma Seacy d. James Tattersall/Margaret O'Donnell 6-4, 6-4
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:20 PM
August 6-11, South of Scotland Championships, Moffat, Scotland

FI: Elaine Becroft (NZL) d. Mrs B. Holmes 6-1, 3-6, 6-3
--

DF: Evelyn Fulton/Mrs B. Holmes d. J. Campbell/J. Steele 6-0, 6-4
--

XDF: C.B. Sumner/Mrs B. Holmes d. Peter Becroft (NZL)/Elaine Becroft (NZL) 6-2, 6-4
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:26 PM
August 2-8, Moseley, Birmingham, West Midlands, England (Grass)

FI: Kay Newcombe d. Billie Woodgate 6-2, 6-4
--

DF: Barbara Knapp/Billie Woodgate d . Nell Hopman (AUS)/Kay Newcombe 6-2, 6-1
--

XDF: Alan Mills/Billie Woodgate d. D. Oliver/Barbara Knapp 6-0, 6-2
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:30 PM
July 30-August 4, Bude, Cornwall, England (Grass)

FI: Mrs N. Watkins d. Mrs K. Obee 6-4, 6-4
--

DF: Mrs K. Obee/Mrs N. Watkins d. J. Harrison/C. Mortimer 6-4, 6-2
--

XDF: J.E.D. Radford/Mrs N. Watkins d. R. Brickell/Mrs Pinfold 6-4, 8-6
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:34 PM
June 16-23, Scottish Midland Counties Championships, Dundee, Scotland

FI: A. Barclay d. B. Devlin 4-6, 6-4, 10-8
--

DF: Mrs E. Landsmann/E. Vlandy d. Anita Ellis/R. Ellis 6-2, 2-6, 6-1
--

XDF: Ronald T. Ellis/Anita Ellis d. W.C. Masson/A. Paterson 8-6, 13-11
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:41 PM
August 13-18, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: Joan Curry d. Mollie Govett 6-0, 6-1
--

DF: D. Hill/E. Lawrenson d. Mollie Govett/F. Simpson 6-0, 4-6, 8-6
--

XDF: Robert M. Powell/E. Lawrenson d. T.M. Stocker/Joan Curry 6-2, 8-6
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:50 PM
August 6-11, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Carmarthenshire, Wales (Grass)

FI: Sheila Armstrong d. Thea Hale (RSA) 8-6, 6-3
--

DF: Joyce Fulton/Thea Hale (RSA) d. Sheila Armstrong/Mrs G. Walter 6-4, 6-2
--

XDF: B. Gulley (AUS)*/Thea Hale (RSA) d. Donald Black (ZIM)/Mrs G. Walter 6-2, 6-3

This was probably Brian Gulley or Bruce Gulley.
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 03:59 PM
August 2-8, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Phyllis Edwards d. M. Gell 6-2, 6-2
--

DF: Evelyn Fulton/Joyce Fulton d. M. Gell/Evelyn Moeller 0-6, 6-4, 6-1
--

XDF: Michael P. Hann/Phyllis Edwards d. Harold R. Marsland/Evelyn Moeller 6-1, 6-2
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 04:02 PM
July 18-23, Hull, Yorkshire, England (Grass)

FI: Mrs C. Dunn d. Mrs M. Beecroft 7-5, 2-6, 6-2
--

DF: Mrs M. Beecroft/Mrs C. Dunn d. Mrs W. Butler/Mrs J. Fluck 6-4, 6-3
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 04:05 PM
August 20-25, Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

FI: Caroline Yates-Bell d. Joan Nilen 6-2, 6-3
--

DF: Honor Durose/S. Fisher d. Mrs R. Carter/Caroline Yates-Bell 6-4, 6-4
--

XDF: Andrew Yates-Bell/Caroline Yates-Bell d. Ian C. King/J. Grant 6-3, 1-6, 6-3
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 04:08 PM
June 25-30, Huddersfield, Yorkshire, England (Grass)

FI: B. Richardson d. Mrs J. Sugden 6-0, 6-1
--

DF: Mrs J. Heaton/Mrs J. Sudgen d. Mrs M. Burgess/Miss Hand 6-4, 6-4
--

XDF: Darrell H. Shaw/Mrs J. Heaton d. Harold R. Marsland/Mrs J. Sugden 6-4, 4-6, 6-4
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 04:18 PM
July 16-21, Penzance, Cornwall, England (Grass)

FI: Elaine Watson d. Billie Woodgate 7-5, 6-4
--

DF: Mrs F. Simpson/Elaine Watson d. A. Woodgate/Bille Woodgate 6-3, 6-1
--

XDF: E.A. Crump/Elaine Watson d. D.M. Brown/Billie Woodgate 6-0, 6-4
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 04:26 PM
August 20-25, Saint Ives, Cornwall, England (Grass)

FI: Mrs N. Watkins d. D. Hill 6-4, 8-6
--

DF: Mollie Govett/Mrs N. Watkins d. D. Hill/F. Simpson 6-3, 6-3
--

XDF: J.M. Waddell/Mollie Govett d. G. Foster/Mrs N. Watkins 6-3, 6-3
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 04:30 PM
August 13-18, Seaford, Sussex, England (Grass)

FI: Patricia Wheeler d. B. Aylward 6-0, 6-2
--

DF: B. Aylward/Mrs P. Worley d. Deidre Catt/C. Kinney 3-6, 6-3, 6-1
--

XDF: R.N.J. Moore/Patricia Wheeler d. L.S. Calff/Mrs P. Worley 8-6, 6-4
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 04:40 PM
August 13-18, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: Viola White d. Mrs W. Shearing 6-2, 6-3
--

DF: M. White/Viola White d. J. Chamberlain/Mrs W. Shearing 6-4, 6-3
--

XD: Not completed
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 04:42 PM
August 4-9, Wellingborough, Northhamptonshire, England (Grass)

FI: Ruth Illingworth d. Jean Knight 6-3, 7-5
--

DF: Ruth Illingworth/Y. Neale d. Jean Knight/Barbara Loakes 7-5, 6-1
--

XDF: D.W. Prentice/Jean Knight d. Peter L. Mockridge/Ruth Illingworth 6-2, 4-6, 6-3
-----

Jimbo109
Jun 30th, 2014, 06:14 AM
August 6-11, South of Scotland Championships, Moffatt, Scotland



Moffat, not Moffatt.

newmark401
Jul 5th, 2014, 11:54 AM
Circa mid-July, Evian-les-Bains, France (Clay)

FI: Joan Curry (GBR) d. N. Matton 6-2, 6-1
-----

DavidK
Jul 13th, 2014, 02:48 PM
Added Oct-Nov tournaments: Pau, Israel Fall, Shell, Indonesian, Aus vs NZ, Hot Springs Fall, Queen's Prize, Grenoble, Eastern Transvaal

Plus added doubles rounds and/or mixed at Chilean/South American, Italian Nationals, Orange Free State, Queensland, Torquay, British Covered, Coupe Canet, Argentine

I have not edited in Mark's recent additions but I will before leaving 1956

DavidK
Jul 19th, 2014, 04:34 PM
Added Nov-Dec tournaments : NSW vs. VIC; Arcadia, Houston Fall, Florida Closed, New York Indoor

Doubles rounds and mixed at NSW, S.Aus, Victorian and US Hard Courts

DavidK
Jul 20th, 2014, 02:15 PM
Added some strays from March: Heliopolis, Warsaw vs. Copenhagen, Azur Sport and doubles additions from Beaulieu, Menton, Flandres, Cannes and Monte Carlo.

Also added some national rankings from World Tennis

Rollo
Jul 21st, 2014, 12:52 AM
Hello David-how's your beaver?

Wishing you well of course, with or sans the critter.


I found this surfing the web:
http://assets.usta.com/assets/651/USTA_Import/images/sitecore_ustasections/FLORIDA/Document%20Assets/2010/pdf/YEARBOOKS/1957_001.PDF

A tennis yearbook from 1957-it has some info for 1956:)