PDA

View Full Version : ZHU Ai Wen


M.P
Apr 23rd, 2011, 06:05 PM
Qualifying Round One
Ai Wen Zhu (CHN) def. (1)Mai Minokoshi (JPN) 76(4) 60
(wc)Julaluck Sae-Eung (THA) def. (wc)Pattaraporn Salirathavibhaga (THA) 61 60

(2)Ting-Fei Juan (TPE) def. Chizuru Yamazaki (JPN) 61 61
Anna Tyulpa (RUS) vs. Yuxuan Zhang (CHN) 64 11 abandoned

(3)Yi-Jing Zhao (CHN) def. Gornganok Tiraganok (THA) 61 60
Boyan Wang (CHN) def. Yue Yuan (CHN) 64 75

(4)Trang Huynh Phong Dai (VIE) def. Jaruwadee Kaewma (THA) 36 64 62
Yang Shen (CHN) vs. Anastasia Vovk (RUS) 36 55 abandoned

(5)Ai Koga (JPN) vs. Lu Jia Xiang (CHN)
Matilda Hamlin (SWE) def. Ho Ching Wu (HKG) 62 62

(6)Chihiro Takayama (JPN) vs. Kotchamon Kongkerd (THA)
(wc)Lalita Leelaworaphong (THA) def. (wc)Isabella Dale (THA) 16 62 76(5)

(7)Maya Wakui (JPN) vs. Yoshimi Kawasaki (JPN) 46 00 abandoned
Chi-Fan Liu (TPE) vs. (wc)Siriyakorn Makpoon (THA) 43 abandoned

(8)Chihiro Nunome (JPN) def. (wc)Chanikarn Silakul (THA) 64 61
Xiaorong Dong (CHN) vs. (9)Chun-Yan He (CHN)

M.P
Apr 23rd, 2011, 06:06 PM
i do think she is good...
but every tournament she meeting 1st, 2nd seed
Saisai and Ran 1st round...
good things should about to start for her

Pasta-Na
Apr 24th, 2011, 12:29 AM
a new thread from ging ging :oh:

M.P
Apr 24th, 2011, 05:36 AM
:ras:

M.P
Apr 24th, 2011, 12:48 PM
made MD by walkover
but meeting the 3rd seed :sad:

M.P
May 22nd, 2011, 12:37 PM
won 6-0 6-0 in Indonasia 10k qualifying
against DENG, Meng Ning (CHN) in final round

M.P
May 30th, 2011, 03:56 AM
6-2 4-0 up in qualifying round

M.P
May 30th, 2011, 03:57 AM
*5-0

Pasta-Na
May 30th, 2011, 04:06 AM
"ai"... is her mom that former japanese player? :oh:

M.P
Aug 30th, 2011, 12:38 PM
1st Round

Hye-Min LEE (KOR) defeated Hyun-Hui HONG (KOR) (1) 6-3 6-4
Wing-Yau Venise CHAN (HKG) Vs So-Hyun BAE (KOR)
Hyojung YEA (KOR) Vs Pei-Chi LEE (TPE)
Napatsakorn SANKAEW (THA) Vs Hae-Sung KIM (KOR) (6)

Mi YOO (KOR) (3) Vs Ji-Hee CHOI (KOR)
Kyung-Yee CHAE (KOR) Vs Robyn BEDDOW (GBR)
Sung-Ah PARK (KOR) Vs Fangzhou LIU (CHN) the 95 first time in Por Circuit
Sun-Jung KIM (KOR) (7) defeated Mi-Rae HAM (KOR) 7-6(4) 6-2

Seung-Yeon HONG (KOR) (5) Vs Yukiko TERAI (JPN)
Jung-Yoon SHIN (KOR) defeated Varunya WONGTEANCHAI (THA) 6-2 6-3
Sirui HE (CHN) Vs Ji-Hee LEE (KOR)
Ji-Young KIM (KOR) Vs Yumi MIYAZAKI (JPN) (4)

Ju-Eun KIM (KOR) (8) Vs Ji-Hye KIM (KOR)
Hua-Chen LEE (TPE) Vs Da Hye KIM (KOR)
Se Jin LEE (KOR) Vs Ai Wen ZHU (CHN)
Tomoko SUGANO (JPN) Vs Na-Lae HAN (KOR) (2)

M.P
Aug 31st, 2011, 01:29 PM
1st Round

Hye-Min LEE (KOR) defeated Hyun-Hui HONG (KOR) (1) 6-3 6-4
Wing-Yau Venise CHAN (HKG) defeated So-Hyun BAE (KOR) 7-5 6-1
Pei-Chi LEE (TPE) defeated Hyojung YEA (KOR) 1-6 6-3 7-5
Napatsakorn SANKAEW (THA) defeated Hae-Sung KIM (KOR) (6) 6-4 3-6 6-2

Mi YOO (KOR) (3) defeated Ji-Hee CHOI (KOR) 7-5 6-3
Kyung-Yee CHAE (KOR) defeated Robyn BEDDOW (GBR) 6-1 6-3
Fangzhou LIU (CHN) defeated Sung-Ah PARK (KOR) 6-4 6-3
Sun-Jung KIM (KOR) (7) defeated Mi-Rae HAM (KOR) 7-6(4) 6-2

Seung-Yeon HONG (KOR) (5) defeated Yukiko TERAI (JPN) 6-2 6-1
Jung-Yoon SHIN (KOR) defeated Varunya WONGTEANCHAI (THA) 6-2 6-3
Ji-Hee LEE (KOR) defeated Sirui HE (CHN) 5-7 7-5 6-1
Ji-Young KIM (KOR) defeated Yumi MIYAZAKI (JPN) (4) 6-4 6-1

Ju-Eun KIM (KOR) (8) defeated Ji-Hye KIM (KOR) 6-3 6-4
Hua-Chen LEE (TPE) defeated Da Hye KIM (KOR) 6-4 6-1
Se Jin LEE (KOR) defeated Ai Wen ZHU (CHN) 6-2 7-5
Tomoko SUGANO (JPN) defeated Na-Lae HAN (KOR) (2) 6-3 3-6 6-3

M.P
Sep 5th, 2011, 12:37 PM
1st Round

Na-Lae HAN (KOR) (1) Vs Tomoko SUGANO (JPN)
So Hee JUNG (KOR) Vs Mi-Rae HAM (KOR)
Sol Hee SIM (KOR) Vs Wing-Yau Venise CHAN (HKG)
Ai Wen ZHU (CHN) Vs Hua-Chen LEE (TPE) (6)

Seung-Yeon HONG (KOR) (4) Vs Pei-Chi LEE (TPE)
Ji-Young KIM (KOR) Vs Sung-Ah PARK (KOR)
Se Jin LEE (KOR) Vs Da Hye KIM (KOR)
Napatsakorn SANKAEW (THA) Vs Sun-Jung KIM (KOR) (7)

Hae-Sung KIM (KOR) (5) Vs Hyojung YEA (KOR)
Ki Ryang KIM (KOR) Vs Varunya WONGTEANCHAI (THA)
Jung-Yoon SHIN (KOR) Vs Yue YUAN (CHN)
Jung-Eun NAM (KOR) Vs Yumi MIYAZAKI (JPN) (3)

Ju-Eun KIM (KOR) (8) Vs Yuxuan ZHANG (CHN)
Nam Yeon JUN (KOR) Vs Robyn BEDDOW (GBR)
Na Hee LEE (KOR) Vs Fangzhou LIU (CHN)
Yoo-Ri BAE (KOR) Vs Hyun-Hui HONG (KOR) (2)

M.P
Sep 7th, 2011, 11:11 AM
1st Round

Na-Lae HAN (KOR) (1) defeated Tomoko SUGANO (JPN) 4-6 6-4 6-1
Mi-Rae HAM (KOR) defeated So Hee JUNG (KOR) 5-7 6-0 7-5
Wing-Yau Venise CHAN (HKG) defeated Sol Hee SIM (KOR) 6-2 6-2
Hua-Chen LEE (TPE) (6) defeated Ai Wen ZHU (CHN) 6-1 6-2

Seung-Yeon HONG (KOR) (4) defeated Pei-Chi LEE (TPE) 6-3 6-1
Ji-Young KIM (KOR) defeated Sung-Ah PARK (KOR) 6-4 6-0
Se Jin LEE (KOR) defeated Da Hye KIM (KOR) 6-4 6-3
Sun-Jung KIM (KOR) (7) defeated Napatsakorn SANKAEW (THA) 6-3 6-3

Hyojung YEA (KOR) defeated Hae-Sung KIM (KOR) (5) 6-4 6-7(5) 6-2
Ki Ryang KIM (KOR) defeated Varunya WONGTEANCHAI (THA) 7-5 6-1
Yue YUAN (CHN) defeated Jung-Yoon SHIN (KOR) 6-2 6-2
Jung-Eun NAM (KOR) defeated Yumi MIYAZAKI (JPN) (3) 3-6 7-6(0) 6-4

Ju-Eun KIM (KOR) (8) defeated Yuxuan ZHANG (CHN) 6-4 6-7(8) 7-6(3)
Nam Yeon JUN (KOR) defeated Robyn BEDDOW (GBR) 6-2 6-0
Fangzhou LIU (CHN) defeated Na Hee LEE (KOR) 6-0 6-4
Hyun-Hui HONG (KOR) (2) defeated Yoo-Ri BAE (KOR) 6-1 6-4

M.P
Nov 1st, 2011, 12:09 PM
Singles Main Draw

(1)Luksika Kumkhum (THA) v (wc)Dan Ni Wang (CHN)
Trang Huynh Phuong Dai (VIE) v (Q)Kirstie Pathumanun Hearn (THA)
Rano Nizamova (UZB) v Dinara Khalilova (RUS)
(8)Napatsakorn Sankaew (THA) v Meng Ning Deng (CHN)

(4)Grace Sari Ysidora (INA) v (Q)Guzalhon Nizamova (UZB)
Sowjanya Bavisetti (IND) v (Q)Bhuvana Kalva (IND)
(Q)Xi-Wei Cai (CHN) v (Q)Kamonwan Thongsaner (THA)
(7)Rushmi Chakravarthi (IND) v (Q)Helen De Cesare (THA)

(5)Prerna Bhambri (IND) v Ai Wen Zhu (CHN)
Alisa Ogorodova (UZB) v (Q)Parminder Kaur (IND)
(wc)Rio Kitagawa (JPN) v Arina Folts (UZB)
(3)Jia-Jing Lu (CHN) v Yang Pang (CHN)

(6)Jia Xiang Lu (CHN) v (wc)Charlotte Pearce (GBR)
Voni Darlina (INA) v Ya Zhou (CHN)
(Q)Manya Nagpal Nagpal (IND) v Kamonwan Buayam (THA)
(2)Nungnadda Wannasuk (THA) v Evelyne Dom (BEL)

M.P
Nov 2nd, 2011, 12:54 PM
RD1

(1)Luksika Kumkhum (THA) d. (wc)Dan Ni Wang (CHN) 60 60
Trang Huynh Phuong Dai (VIE) d. (Q)Kirstie Pathumanun Hearn (THA) 60 62
Dinara Khalilova (RUS) d. Rano Nizamova (UZB) 60 61
(8)Napatsakorn Sankaew (THA) d. Meng Ning Deng (CHN) 64 76(4)

(4)Grace Sari Ysidora (INA) d. (Q)Guzalhon Nizamova (UZB) 62 60
(Q)Bhuvana Kalva (IND) d. Sowjanya Bavisetti (IND) 63 63
(Q)Xi-Wei Cai (CHN) d. (Q)Kamonwan Thongsaner (THA) 63 61
(7)Rushmi Chakravarthi (IND) d. (Q)Helen De Cesare (THA) 62 61

Ai Wen Zhu (CHN) d. (5)Prerna Bhambri (IND) 61 76(4)
Alisa Ogorodova (UZB) d. (Q)Parminder Kaur (IND) 61 36 62
(wc)Rio Kitagawa (JPN) d. Arina Folts (UZB) 63 61
(3)Jia-Jing Lu (CHN) d. Yang Pang (CHN) 62 61

(6)Jia Xiang Lu (CHN) d. (wc)Charlotte Pearce (GBR) 62 62
Ya Zhou (CHN) d. Voni Darlina (INA) 76(0) 61
Kamonwan Buayam (THA) d. (Q)Manya Nagpal Nagpal (IND) 61 63
(2)Nungnadda Wannasuk (THA) d. Evelyne Dom (BEL) 63 61

M.P
Nov 2nd, 2011, 12:54 PM
ranking debut for Xhu Ai Wen :cheer:

M.P
Nov 3rd, 2011, 12:31 PM
2nd Round

Luksika KUMKHUM (THA) (1) defeated Trang HUYNH PHUONG DAI (VIE) 6-1 6-2
Napatsakorn SANKAEW (THA) (8) defeated Dinara KHALILOVA (RUS) 6-1 6-2
Grace Sari YSIDORA (INA) (4) defeated Bhuvana KALVA (IND) 6-3 4-6 6-0
Xi-Wei CAI (CHN) defeated Rushmi CHAKRAVARTHI (IND) (7) 6-3 6-4

Ai Wen ZHU (CHN) defeated Alisa OGORODOVA (UZB) 6-2 6-3
Jia-Jing LU (CHN) (3) defeated Rio KITAGAWA (JPN) 6-0 6-0
Jia Xiang LU (CHN) (6) defeated Ya ZHOU (CHN) 6-3 6-1
Nungnadda WANNASUK (THA) (2) defeated Kamonwan BUAYAM (THA) 6-4 6-0

M.P
Nov 4th, 2011, 12:24 PM
Quarterfinal

Luksika KUMKHUM (THA) (1) defeated Napatsakorn SANKAEW (THA) (8) 6-2 3-6 6-1
Xi-Wei CAI (CHN) defeated Grace Sari YSIDORA (INA) (4) 6-4 7-6(1)
Jia-Jing LU (CHN) (3) defeated Ai Wen ZHU (CHN) 6-3 6-3
Nungnadda WANNASUK (THA) (2) defeated Jia Xiang LU (CHN) (6) 6-1 6-2

M.P
Mar 19th, 2012, 07:08 PM
--------------------------------------------------------------------------------

First Round

(1)Tamaryn Hendler (BEL) d. (wc)Prerna Bhambri (IND) 63 62
Keren Shlomo (ISR) v Fatma Al Nabhani (OMA)
Donna Vekic (CRO) d. Tamara Curovic (SRB) 63 75
(6)Aleksandrina Naydenova (BUL) v Barbara Luz (POR)

(3)Zuzana Luknarova (SVK) v (wc)Kyra Shroff (IND)
Nicole Clerico (ITA) d. (Q)Rishika Sunkara (IND) 16 63 62
(Q)Varunya Wongteanchai (THA) v (Q)Nungnadda Wannasuk (THA)
(7)Sung-Hee Han (KOR) v (wc)Sharmada Balu (IND)

(8)Melanie Klaffner (AUT) d. (Q)Nidhi Chilumula (IND) 60 61
Jovana Jaksic (SRB) v (Q)Michaela Frlicka (GER)
Anja Prislan (SLO) d. (Q)Stephanie Scimone (ITA) 75 63
(4)Andrea Koch-Benvenuto (CHI) v (wc)Spurti Shivalingaiah (IND)

(5)Tadeja Majeric (SLO) d. (Q)Ankita Raina (IND) 76(5) 64
Melis Sezer (TUR) d. Dalila Jakupovic (SLO) 61 64
(Q)Ai Wen Zhu (CHN) d. Agnese Zucchini (ITA) 63 60
(2)Akiko Omae (JPN) d. Deniz Khazaniuk (ISR) 75 62

Pasta-Na
Apr 7th, 2012, 07:51 AM
50K QR1: Ai Wen Zhu(CHN) d. (wc)Yafan Wong(CHN) 61 63. Please lose to Blog-Blog next round. :hysteric:

M.P
Jul 4th, 2012, 12:16 PM
Ai Wen Zhu (CHN) d. Jia Xiang Lu (CHN) 64 36 63

M.P
Jul 5th, 2012, 11:06 AM
R2

Ai Wen Zhu (CHN) d. Lu Guo (CHN) 63 62
(Q)Xiao Zhou (CHN) d. (Q)Shanshan Guo (CHN) 62 62
(4)Chiaki Okadaue (JPN) d. Xin Wen (CHN) 16 64 64
(5)Kai-Lin Zhang (CHN) d. Alison Bai (AUS) 64 46 63

(8)Chang Liu (CHN) d. (wc)Ting Li (CHN) 64 64
Ran Tian (CHN) d. Yafan Wang (CHN) 36 62 75
Hao Chen Tang (CHN) d. (wc)Yihong Li (CHN) 63 61
(2)Yue-Yue Hu (CHN) d. (Q)Yi Yang (CHN) 75 61

M.P
Aug 27th, 2012, 03:07 PM
Main Draw

(1)Nungnadda Wannasuk (THA) v (Q)Ji-Hee Choi (KOR)
Ju-Eun Kim (KOR) v Kanami Tsuji (JPN)
Ji-Young Kim (KOR) v (Q)Hongrui Sun (CHN)
(6)Zi Yang (CHN) v (Q)Min Liu (CHN)

(4)Su Jeong Jang (KOR) v (Q)Seung-Yeon Hong (KOR)
Sun-Jung Kim (KOR) v Ai Koga (JPN)
Yumi Nakano (JPN) v (Q)Da Hye Kim (KOR)
(5)So-Ra Lee (KOR) v Napatsakorn Sankaew (THA)

(8)Yuxuan Zhang (CHN) v (Q)Hyojung Yea (KOR)
(Q)Nan-Nan Zhang (CHN) v Natasha Palha (IND)
Na-Lae Han (KOR) v (wc)Jin-A Lee (KOR)
(3)Xin Wen (CHN) v Pei-Chi Lee (TPE)

(7/wc)Hyun-Hui Hong (KOR) v (wc)Se Jin Lee (KOR)
(Q)Mi-Rae Ham (KOR) v Emi Mutaguchi (JPN)
Min-Hwa Yu (KOR) v (wc)Seo-Kyung Kang (KOR)
(2)Mi Yoo (KOR) v Ai Wen Zhu (CHN)

M.P
Sep 3rd, 2012, 05:22 PM
Singles Main Draw

(1)Nungnadda Wannasuk (THA) v Napatsakorn Sankaew (THA)
Ai Koga (JPN) v Ai Wen Zhu (CHN)
(Q)Mi-Rae Ham (KOR) v (wc)Da Hye Kim (KOR)
(7)Yuxuan Zhang (CHN) v (wc)Hyojung Yea (KOR)

(4)So-Ra Lee (KOR) v (Q)Nam Yeon Jun (KOR)
Ye-Ra Lee (KOR) v (Q)Jin-A Lee (KOR)
Kanami Tsuji (JPN) v (Q)Hongrui Sun (CHN)
(5)Zi Yang (CHN) v (Q)You-Na Sul (KOR)

(6)Hyun-Hui Hong (KOR) v Min-Hwa Yu (KOR)
Ju-Eun Kim (KOR) v Pei-Chi Lee (TPE)
Natasha Palha (IND) v Na-Lae Han (KOR)
(3)Su Jeong Jang (KOR) v (wc)Na Ri Kim (KOR)

(8)Ji-Young Kim (KOR) v Sun-Jung Kim (KOR)
Yumi Nakano (JPN) v (Q)Chia Hsien Yang (TPE)
(Q)Ji-Hee Choi (KOR) v (wc)Seung-Yeon Hong (KOR)
(2)Xin Wen (CHN) v (Q)Nan-Nan Zhang (CHN)

M.P
Oct 5th, 2012, 02:05 PM
Singles Qualifying Draw

(1)Chen Liang (CHN) v BYE
Ya Qi Deng (CHN) v Wan-Ting Liu (CHN)
Yi Yang (CHN) v Yu Xuan Liu (CHN)
(7)Boyan Wang (CHN) v Yang Shen (CHN)

(2)Yuxuan Zhang (CHN) v BYE
Purnima Shakaalya (IND) v Nozomi Fujioka (JPN)
Chang Liu (CHN) v Ziqi Hou (CHN)
(8)Ting Li (CHN) v Bao Yi Xu (CHN)

(3)Zi Yang (CHN) v BYE
Xi-Wei Cai (CHN) v Naoko Eto (JPN)
Huan Li (CHN) v Ze-Xin Pu (CHN)
(6)Na-Lae Han (KOR) v Zi-Xuan Ma (CHN)

(4)Ai Wen Zhu (CHN) v Xiao Jing Lu (CHN)
Yue Yuan (CHN) v Zhen Yan (CHN)
Xinyi Yu (CHN) v Qianqian Zhao (CHN)
(5)Lu Guo (CHN) v Sanae Ohta (JPN)

M.P
May 9th, 2013, 12:15 PM
R1 Complete

Ana Veselinovic (MNE) d. (1)Anastasia Kharchenko (UKR) 62 60
(Q)Vishesh Vishnu (IND) d. Lise Brulmans (BEL) 62 46 62
(wc)Mariia Tcakanian (RUS) d. Yana Yurchenko (RUS) 67(6) 75 62
(6)Ai Wen Zhu (CHN) d. (wc)Darya Chernetsova (BLR) 26 75 61

(4)Ipek Soylu (TUR) d. (Q)Rita Vilaca (POR) 63 60
(wc)Hana Mortagy (EGY) d. Anais Gomar Isart (ESP) 63 36 61
Dea Herdzelas (BIH) d. (Q)Carolina Petrelli (ITA) 62 63
India Maggen (BEL) d. (7)Alina Mikheeva (RUS) 63 31 Ret.

(5)Anna Morgina (RUS) d. (Q)Chinenye Ndidi Izuogu (NGR) 60 60
Sarah Finck (FRA) d. Tarrannum Handa (IND) Walkover
(Q)Angelina Gordienko (RUS) d. (wc)Ahlam Shawkat (EGY) 64 75
Camilla Rosatello (ITA) d. (3)Anastasiya Saitova (RUS) 26 63 60

(8)Tess Sugnaux (SUI) d. Laura Gulbe (LAT) 63 60
(wc)Fiona Codino (FRA) d. (Q)Juliet Jia Wen Zhang (CAN) 62 63
Kristina Ostojic (SRB) d. Dagmara Baskova (SVK) 61 62
(2)Indy De Vroome (NED) d. (Q)Klaartje Liebens (BEL) 63 26 61