PDA

View Full Version : 1934 results


Pages : [1] 2

Rollo
Sep 14th, 2010, 08:37 PM
1934


Summary by Andrew Tas
The most dominant figure in womens tennis for the past decade, Moody, was missing due to injury and so Round stepped up and became the first British woman to win Wimbledon since Kitty McKane in 1926. Jacobs had a good year with losses to Round in the Wimbledon final, to Scriven in the French final but then winning the US Championships (She also won the Italian Champs). Sperling won the German while Palfrey was runner-up at the US Championships. At the Wightman Cup America defeated England 5-2 with Palfrey and Jacobs both defeating Round and Scriven during singles play.

World Top Ten Rankings by A Wallis Myers of the London Daily Mirror.
01. Dorothy Round (GB)
02. Helen Jacobs (US)
03. Hilde Krahwinkel Sperling (Den)
04. Sarah Palfrey (US)
05. Peggy Scriven (GB)
06. Simone Mathieu (Frn)
07. Lolette Payot (Swt)
08. Joan Hartigan (Aus)
09. Cilly Aussem (Ger)
10. Carolin Babcock (US)

World Top Ten (according to Pierre Gillou, President of the ITF)
*According to the New York Times this top ten list, announced on August 22, was a compilation
vote by the International Tennis Federation

01. Dorothy Round (GB)
02. Helen Jacobs (US)
03. Margaret (Peggy) Scriven (GB)
04. Simone Mathieu (Frn)
05. Joan Hartigan (Aus)
06. Sarah Palfrey (US)
07. Hilde Krahwinkel (Ger)
08. Lolette Payot (Swt)
09. Carolin Babcock (US)
10. Madzy Rollin Couquerque (Neth)

World Rankings by Sir Gordon Lowe(of the "Star" - British paper)

01. Dorothy Round (GB)
02. Helen Jacobs (US)
03. Hilda Krahwinkel Sperling (Ger)
04. Margaret (Peggy) Scriven (GB)
05. Simone Mathieu (Fr)
06. Sarah Palfrey (US)
07. Cilly Ausem (Ger)
08. Joan Hartigan (Aus)
09. Lolette Payot (Swt)
10. Carolin Babcock (US)

Unknown dates

Dieppe, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Ida Adamoff 6-3 6-2

------------------

Andrew Tas deserves credit for many results culled from Lowes Lawn Tennis Annual and Almanack. He also wrote the summary.

Newmark was a major contributor. He used editions of "Lawn Tennis and Badminton". For Mark's results in their original form go to:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=419802

------------------

So far I have covered January and February in the London Times.

Rollo
Sep 14th, 2010, 08:42 PM
Week of January 1-7

December ????-January 1, Coupe de Noel, Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Sporting Club de Paris

FI: Jacqueline Goldschmidt d. Yvana Orlandini (ITA) 3-6 6-3 6-3

DF: Ida Adamoff/Simone Barbier d. Simone Gorodnitchenko/Yvana Orlandini (Ity) ????

MX: Christian Boussus/Simone Barbier d. Henri Bolelli/Mlle Fournier 8-6 6-2

Goldschmidt defends her title.

-----

End of December 1933/Beginning of January 1934, Western Australian Championships, Perth, Western Australia, Australia

FI: Myrtle Herbert d. Mrs Macbeth 9-7 6-0

DF: Myrtle Herbert/Miss O'Mahony d. Mollie McGrath/Miss Smith 6-2 2-6 6-3

MX: Myrtle Herbert/Carpenter d. Mrs [Kiesey]/Lamb 6-1 6-2

-----

ended January ????, Manly Seaside Championships, Manly, NSW, Australia (Grass)

FI: Joan Hartigan d. Alison Hattersley 6-3 7-5

DF: Mitchell/Henry d. ??

-----

Circa December 30, 1933-January 4, 1934, New Zealand Championships, Wellington, New Zealand (Grass)

FI: Louie Bickerton (Aus) d. Ula Valkenburg (Aus) 6-3 1-6 6-3

DF: Louie Bickerton (Aus)/Nell Hall (Aus) d. Dulcie Nicholls/Gldays Melody 6-3 6-3

MX: Nell Hall (Aus)/Eskel D. Andrews d. Ula Valkenburg (Aus)/Charles Donohoe (Aus) 6-1 6-4

-----

December 25 1933- January 1, Beau Site, Cannes, France (Clay)

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers 6-2 6-2

DF: Phyllis Satterthwaite (GB)/Muriel Thomas (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy/Alice Weivers 5-7 8-6 6-1

MX: Muriel Thomas (GB)/Charles Aeschlimann (Swt) d. Phyllis Satterthwaite (GB)/R. George (GB) 6-1 3-6 6-3

Rollo
Sep 14th, 2010, 08:42 PM
Week of January 8-14

January 8-14, Monegasque Championships, Monte Carlo, Monaco (Clay)

FI: Cosette Saint-Omer-Roy (Fra) d. Mlle Lermitte 6-3 7-5

DF: [????]

MX: Paulette de Saint-Ferreol (Fra)/Vladimir Landau d. Cosette Saint-Omer-Roy/Charles Aeschlimann (Swt) 8-6 6-0

-----

January ????, Metropolitan Championships of Adelaide, Adelaide, Australia

FI: Mary Chapman d. Gwen Griffiths 8-6 6-3

-----

January 13-20, Bengal Championships, Calcutta, Bengal, India

FI: Marjorie Stork d. Miss Parrott 6-0 4-6 6-2

MX: Miss Harvey-Johnston/Sohan Lal d. Eileen Homan/C.G. Pountney 9-11 6-3 6-2

The dates for this tournament were changed after this edition, and a second edition in 1934 began on November 28.

Rollo
Sep 14th, 2010, 08:43 PM
Week of January 15-21

January, Royal South Yarra Championships, Melbourne, Australia (Grass)
Venue: Royal South Yarra Lawn TC

FI: Nancy Lewis d. Gwen Stevenson 6-2 6-4

-----

The British Wightman Cup team, headed up by Dorothy Round, leaves for a Caribbean tour on January 21. They will contest the Jamaican Championships

Rollo
Sep 14th, 2010, 08:44 PM
January 18-27 AUSTRALIAN NATIONAL CHMPS Sydney (Grass)
*Note that Lowe's has date of Jan 22-27-verify dates.

Draw of 32

1st Round
Joan Hartigan d. Truda Cox 6-0 8-6
E.Corrigan d. Mrs. McCorbett 8-6 6-3
I.Purdy d. Dorothy Dingle w/o
Ula Valkenburg d. G.Stevenson 6-2 6-2
Alison Hattersley d. Nancy Chitty 6-8 9-7 6-4
May Blick d. Peach 6-3 6-2
Helen McTaggot d. Nancy Lewis 6-4 8-6
Louie Bickerton d. D.Bellamy 6-1 6-3

Mall Molesworth d. M.Chapman 6-0 6-2
P.O'Connor d. K.Commins 6-2 6-3
Nell Hall d. Peg Menzies 6-1 6-2
J.Williams d. J.Bubb 6-2 6-1
Muff Wilson d. Dot Stevenson 7-5 6-3
Kath Le Messurier d. Nina Vickery 6-4 7-9 6-3
N.Lewis d. Vera Selwin 6-1 6-8 6-1
Emily Westacott d. Utz 6-3 6-3

2nd Round
Hartigan d. Corrigan 6-3 6-1
Valkenburg d. Purdy 6-2 6-4
Hattersley d. Blick 13-11 6-4
Bickerton d. McTaggot 6-2 6-0

Molesworth d. O'Connor 6-3 6-4
Hall d. J.Williams w/o
Wilson d. Le Messurier 6-1 6-1
Westacott d. N.Lewis 8-6 7-5

Quarters
Hartigan d. Valkenburg 6-1 6-4
Bickerton d. Hattersley 6-3 6-1
Molesworth d. Hall 6-4 6-1
Wilson d. Westacott 2-6 10-8 6-3

Semis
Hartigan d. Bickerton 6-1 6-3
Molesworth d. Wilson 7-5 6-4

Final
Hartigan d. Molesworth 6-1 6-4
------------------------------------------------------

Doubles (Draw=15 or 16)

1R Bickerton/Hall d. Coyne/A.Tosch 6-4 6-2
1R Hattersley/Selwin d. Blick/T.Cox 6-3 2-6 6-3
1R Hartigan/Valkenburg d. Menzies/O'Connor 6-1 6-4
1R Bellamy/R.Harper d. Conway/C.Danford 7-5 6-4

1R Chitty/Lewis d. Collison/Hone 6-2 7-5
1R D.Stevenson/G.Stevenson d. Gardyne/Lemessurier 1-6 8-6 7-5
1R Molesworth/Westacott d. Sylvia Harper/McTaggot 6-2 7-5
1R Cassidy/Wilson bye?

QF Bickerton/Hall d. Hattersley/Selwin 6-2 8-6
QF Hartigan/Valkenburg d. Bellamy/R.Harper 6-2 6-4
QF Chitty/Lewis d. D.Stevenson/G.Stevenson 6-3 7-5
QF Molesworth/Westacott d. Cassidy/Wilson 6-2 6-3

SF Hartigan/Valkenburg d. Bickerton/Hall 6-3 6-1
SF Molesworth/Westacott d. Chity/Lewis 6-4 6-3

FI Molesworth/Westacott d. Hartigan/Valkenburg 6-8 6-4 6-4
------------------------------------------------------

Mixed Doubles

All except byes except following pairs
1R GM Hone/ S Harper d. G Kendall/ McCorbett 62 64
1R D Thompson/ T Cox d. A Knight/ N Chitty 61 64
1R H Goodwin/ M Molesworth d. H Austin/ M Storey 64 62


2R H Hopman/ N Hall (1) d. R Smith/ V Selwyn unknown score or walkover
2R D Turnbull/ K Le Messurier d. C Angas/ G Stevenson wo
2R R Dunlop/ E Westacott (4) d. L Schwartz/ M Chapman 64 64
2R D Thompson/ T Cox d. GM Hone/ S Harper 36 63 62

2R N Peach/ J Cassidy d. H Goodwin/ M Molesworth 62 63
2R A Willard/ A Hattersley (3) d. J Rodgers/ J Gardyne 63 63
2R R Ewin/ N Lewis d. B Moore/ N Vickery 64 86
2R E Moon/ J Hartigan (2) d. J Clemenger/ D Bellamy 62 62


QF H Hopman/ N Hall (1) d. D Turnbull/ K Le Messurier 62 63
QF R Dunlop/ E Westacott (4) d. D Thompson/ T Cox 61 75
QF A Willard/ A Hattersley (3) d. N Peach/ J Cassidy 61 62
QF E Moon/ J Hartigan (2) d. R Ewin/ N Lewis 61 86


SF R Dunlop/ E Westacott (4) d. H Hopman/ N Hall 61 63
SF E Moon/ J Hartigan (2) d. A Willard/ A Hattersley 1311 86

FI E Moon/ J Hartigan [2] d. R Dunlop/ E Westacott [4] 6-3 6-4
------------------------------------------------------
Hall = maiden name of Hopman.
A. Lewis = Nancy Lewis
McTaggert = Helen Sloan (Mrs RE McTaggett)
------------------------------------------------------
Notes:
Mall Molesworth, age 39, made a stunning run to the final. In the final she was unable to beat her 21 year old opponent, but she won the doubles crown. She is the oldest singles finalist and doubles champ on record in Oz.

Hartigan's defence in Sydney was not as arduous as the year before. She showed how much her game had improved under the coaching of Jim Willard, reaching the final without dropping a set. In the other half of the draw, New South Wales country champion Muff Wilson defeated Westacott 2-6 10-8 6-3, with Westacott being too fearless on her drives going for a clean winner on every shot. Muff survived a match point in moving on. Wilson found Molesworth a different proposition in the semifinal. The former champion broke up Wilson's game by mixing short chips and deep drives to win 6-4 7-5. If she had tried this tactic against Hartigan in the final she might have had more success than she did by trying to outhit and out-run someone so much younger. It was 11 years since Molesworth's first national final, and she could not keep the pace with her stronger and more mobile opponent, going down 1-6, 4-6.

Rollo
Sep 14th, 2010, 08:44 PM
Week of January 22-28

January 22-28, German Covered Court Championships, Bremen, Germany (Indoors on Wood)

FI: Hilde Sperling (Den) d. Toni Schomburgk 2-6 6-1 6-2

DF: Marie Horn/Hilde Sperling (Den) d. Toni Schomburgk/Frau von Ende 6-2 6-1

MX: Hilde Sperling (Den)/ Gottfried von Cramm d. Frl Buss/Curt Oestberg (Swd) 6-3 6-0

-----

January 22-28, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Joan Ingram (GB) 3-6 6-1 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy/Alice Weivers (Lux) 6-0 6-0

MX: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) d. Muriel Thomas (GB)/Charles Aeschlimann (Swt) 6-2 9-7

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:11 PM
Week of January 29-February 4

January 29-February 4, Gallia Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Gallia Lawn Tennis Club

FI: Muriel Thomas (GB) d. Joan Ingram (GB) 6-0 4-6 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Joan Ingram (GB)/Paulette de Saint-Ferreol 6-3 6-3

MX: Elizabeth Ryan (US)/Toto Brugnon d. Muriel Thomas (GB)/Charles Aeschlimann (Swt) 6-4 6-2

-----

ends February 4, French Covered Court Championships, Paris, France (Wood)
Venue: Tennis Club de Paris

FI: Colette Rosambert d. Yvonne Kleinadel 6-2 3-6 6-3

DF: Mary Hardwick (GB)/Suzanne Pannetier d. Ida Adamoff/Simone Barbier 6-4 9-7

MX: Colette Rosambert/Jean Borotra d. Mary Hardwick (GB)/ Paul Feret 7-5 3-6 6-2

The Times writes that Hardwick is the only British entry here.

-----

January 29-February 2, Estoril International, Estoril, Portugal (Clay)

1R: Peggy Scriven (GB) d. Miss Evans (GB) 6-0 6-0
1R: Miss Hamilton (GB) d Mrs Collett (GB) 8-6 1-6 6-3
1R: Miss Lloyd George d Mme Concaicao Costa 8-6 6-2

??

SF: Scriven d. Hamilton 6-2 6-3
SF: Joan Ridley (GB) d Gabriela Cantarino 6-0 6-0

FI: Peggy Scriven (GB) d. Joan Ridley (GB) 1-6 7-5 6-1

Doubles

1R: Miss Lloyd George (GB)/Joan Ridley (GB) d Miss Evans (GB)/Miss Smith (GB) 6-1 7-5

????

FI: Joana Heredia/Peggy Scriven (GB) d. Gabriela Centarino/Maria Teresa Cunha 6-1 6-2

MX: Joan Ridley (GB)/Vernon G. Kirby (SA) d. Peggy Scriven (GB)/Roland Journu (Frn) ????

-----

Circa late January, Danish Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Indoors on Wood)

FI: Hilde Sperling d. Toni Schomburgk (Ger) default

DF: Marie Horn/Hilde Sperling d. Toni Schomburgk (Ger)/M. Pflügner (Ger) 6-0 6-1

MX: Hilde Sperling/Gottfried von Cramm (Ger) d. Toni Schomburgk (Ger)/Einer Ulrich 6-4 6-2

The timing of the German Indoors makes this the probable week for this event.

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:11 PM
Week of February 5-11

February 5-11, Carlton Club Tornament, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

FI: Muriel Thomas (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-2 6-2

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Joan Ingram (GB)/Gabriele Szapary (Ast) 7-5, 6-2

MX: Elizabeth Ryan (US)/Toto Brugnon d. Muriel Thomas (GB)/Charles Aeschlimann (Swt) 6-1 6-2

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:11 PM
Week of February 12-18

February 12-18, South of France Championships, Nice, France (Clay)

Singles (Draw=at least 12)

1R: Gabriele Szapary d. B R Riley 6-0 6-1
1R: Jackie McAlpine d. Joan Ingram 6-1 6-1
1R: Billie Yorke d. Paulette St Ferréol 6-4 6-1
1R: Sylvia Henrotin d. Dorothy Andrus Burke 6-0 6-1

QF: Muriel Thomas d. Szapary 4-6 6-1 6-3
QF: McAlpine d. Yorke 6-3 5-7 7-5
QF: Henrotin d. M B Hobson 6-3 6-3
QF: Mary Hardwick d. Mme Buchelet 6-1 6-1

SF: Thomas d. McAlpine 6-3 6-0
SF: Hardwick d. Henrotin 6-3 6-3

FI: Muriel Thomas (GB) d. Mary Hardwick (GB) 6-1 6-0

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Dorothy Burke (US)/Sylvia Henrotin 6-2 6-3

MX: Muriel Thomas (GB)/ Wilmer Hines (US) d. Elizabeth Ryan (US)/Charles Aeschlimann (Swt) 6-2 6-3

Muriel wins the "hat trick"

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:12 PM
Week of February 19-25

February 18-25, Beaulieu Championships, Beaulieu, France (Clay)

Singles (Draw=16)

1R: Billie Yorke d. Gabriele Szapary 6-1 5-5 7-5
1R: Phyllis Satterthwaite d. Giuliana Grioni 6-3 6-3
1R: Dorothy Andrus Burke d. M B Hobson 6-4 6-2
1R: Joan Ridley d. Violet Lermitte 6-4 6-3

1R: Lucia Valerio d. Mlle Morane 6-0 6-0
1R: Mary Hardwick d. Joan Marquis 6-4 3-6 6-3
1R: Joan Ingram d. Jackie McAlpine 6-4 6-3
1R: Sylvia Henrotin d. Mona Riddell 6-3 6-2

QF: Yorke d. Satterthwaite 3-6 6-0 6-4
QF: Andrus Burke d. Ridley 6-4 6-1
QF: Valerio d. Hardwick 3-6 6-3 6-3
QF: Henrotin d. Ingram 6-1 6-0

SF: Yorke d. Burke 10-12 6-2 7-5
SF: Henrotin d. Valerio 4-6 7-5 6-4

FI: Billie Yorke (GB) d. Sylvia Henrotin 6-1 4-6 6-4

Doubles

QF: Radcliffe/Radcliffe-Platt d Mlle Morane/Mlle Morane 6-1 6-4
QF: Hardwick/Satterthwaite d Grioni/Lermitte 0-6 6-2 6-3

????

FI: Sylvia Henrotin/Elizabeth Ryan (US) d. Joan Ingram (GB)/Joan Ridley (GB) default

MX: Elizabeth Ryan (US)/Gottfried Von Cramm (Ger) d. Gabriele Szapary (Ast)/Roderich Menzel (Cz) 7-5 6-3

-----

began February 17 , Jamaican Championships, Kingston, Jamaica (Clay)

FI: Helen Jacobs (US) d. Dorothy Round (GB) 6-4 6-1

-----

February 20 United States and British Commonwealth vs Jamaica Exhibition, Kingston, Jamaica (Clay)

United States and British Commonwealth d. Jamaica 10-0

Mary Heeley (GB)/Freda James (GB) d Miss Dacosta/Mrs Poulle 6-2 6-2
Helen Jacobs (US) d Mrs Davis 6-0 6-0
Virginia Rice (US) d N Slater 6-3 6-3
Dorothy Round (GB) d Mrs Davis 6-1 9-7

Kay Stammers (GB) d Mrs Poulle 6-1 6-1

A one day exhibition, with 5 ladies and 5 men's matches

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:12 PM
Week of February 26-March 4

February 25-March 3, Monte Carlo Country Club, Monte Carlo, Monaco (Clay)

Singles (Draw=18)

1R: Jackie McAlpine d. Mme De Bruyn Kops 6-4 6-0
1R: Phyllis Satterthwaite d. Mrs Butler 6-0 6-2

2R: Sylvia Henrotin d. ????
2R: Dorothy Andrus Burke d. Mary Hardwick 6-2 6-1
2R: Lucia Valerio d. McAlpine 6-3 6-2
2R: Billie Yorke d. Edith Sander 3-6 6-3 6-0

2R: Gabriele Szapary d. Colette Rosambert default
2R: Joan Ridley d. Joan Marquis 6-2 6-3
2R: Satterthwaite d. Ida Adamoff 6-3 4-6 6-0
2R: Muriel Thomas d. Grete Deutschova 6-1 6-0

QF: Henrotin d. Burke 6-0 10-8
QF: Valerio d. Yorke 6-1 6-0
QF: Szapary d. Ridley 6-1 6-2
QF: Thomas d. Satterthwaite 6-3 7-5

SF: Henrotin d. Valerio 6-4 6-2
SF: Thomas d. Szapary 4-6 7-5 6-2

FI: Sylvia Henrotin (Frn) d. Muriel Thomas (GB) default

DF: Muriel Thomas (GB)/Billie Yorke (GB) d. Dorothy Andrus Burke (US)/Elizabeth Ryan (US) 3-6 6-4 6-3

MX: Elizabeth Ryan (US)/Gottfried Von Cramm (Ger) d. Sylvia Henrotin (Frn)/Roderich Menzel (Cz) 6-4 6-1




-----

began February 26 Bermuda Chmps, Hamilton, Bermuda (Grass)

FI: Marjorie Sachs (US) d Mrs Penelope McBride (US) 5-6 6-4 6-2

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:13 PM
Week of March 5-11

From "Lawn Tennis and Badminton", March 10, 1934:

"The German Tennis Bund has also announced that certain clubs have been suspended from membership as not conforming to the new Hitler Code. It is pointed out, however, that the individual members of these clubs may join other Bund clubs by proving that they are not disciples of Marxism, by producing a certificate of good conduct, and by supplying evidence of adherence to the present German Government System."

-----

Circa March 5-10, South Australian Championships, Adelaide, South Australia, Australia (Grass)

1R: May Blick d. Thelma Flinn 6-2 6-2

2R: Dot Weston d. Nancy Phelps 6-1 6-0
2R: Mary Chapman d. Jean Wilson 6-2 6-2
2R: Frances Hoddle-Wrigley d. Gwen Griffiths 6-1 6-3
2R: May Blick d. Hilda Sara 6-3 6-2
2R: Kath Le Messurier d. Ruby Skinner 6-3 6-0
2R: Betty Ward d. ??
2R: Edna Collison d. ??
2R: Shirley Whittaker d. Flossie Newman 6-0 6-3

QF: Weston d. Chapman 6-1 6-1
QF: Hoddle-Wrigley d. Blick 7-5 4-6 6-1
QF: Le Messurier d. Ward 6-2 6-4
QF: Collison d. Whittaker 6-2 6-3

SF: Weston d. Hoddle-Wrigley 6-4 5-2 def
SF: Le Messurier d. Collison 6-2 6-1

FI: Dot Weston d. Kath Le Messurier 7-5 6-3

Hot weather (108 degrees in the shade) caused a distressed Hoddle-Wrigley to retire in the SF. She collapsed by the umpire's chair and was 'out' for ten minutes. Weston herself collapsed in the dressing rooms afterwards. The trying weather continued through until the finals.

Doubles

1R: Frances Hoddle-Wrigley/Shirley Whittaker d. Edna Collison/Hilda Sara 8-6 6-3
1R: Nancy Phelps/Gwen O'Halloran d. Betty Ward/Jean Wilson 6-4 6-4
1R: Yvette Wilson/Myra Pearce d. Thelma Flinn/Lorna Bollen 6-2 7-5
1R: May Blick/Edna Lawrence d. Lyndale Morris/Anna Menz 6-2 1-6 6-3

QF Le Messurier/Chapman d. Blick/Lawrence 6-4 6-3
QF Phelps/O'Halloran d. Kath Wemyss/Mrs HC Martin 6-4 8-6
QF Dot Weston/Gwen Griffiths d. Wilson/Pearce 6-2 8-6
QF Hoddle-Wrigley/Whittaker d. Mrs E Britten-Jones/Gwen Hack 6-0 6-2

SF Le Messurier/Chapman d. Phelps/O'Halloran 6-3 6-1
SF Weston/Griffiths d. Hoddle-Wrigley/Whittaker 6-4 7-5

FI Le Messurier/Chapman d. Weston/Griffiths 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Le Messurier/Jack Crawford d. Weston/Len Schwartz 9-11 7-5 6-4
SF: Griffiths/Gar Moon d. Blick/Vivian McGrath 6-4 0-6 6-4

FI: Le Messurier/Crawford d. Griffiths/Moon 9-7 7-5

Mixed final was replayed after first match stopped at 86 57 to Crawford/Le Messurier

------

March 7-12, Riviera Championships, Mentone, France (Clay)

Singles (Draw=18)

1R: Colette Rosambert d. Miss Spalding 6-1 6-0
1R: Edith Belliard d. Totte Zehden 6-1 6-2

2R: Sylvia Henrotin d. ????
2R: Joan Ridley d. B R Riley 6-1 6-2
2R: Gabriele Szapary d. Joan Marquis 6-2 6-4
2R: Ida Adamoff d. Violet Lermitte 6-2 6-0

2R: Dorothy Andrus Burke d. Anna Luzzatti 6-1 6-2
2R: Rosambert d. Helen Andrus 6-1 6-0
2R: Edith Sander d. ????
2R: Lucia Valerio d. ????

QF: Sylvia Henrotin d. Ridley 6-1 6-3
QF: Szapary d. Adamoff 2-6 6-0 6-2
QF: Andrus Burke d. Rosambert 1-6 6-1 6-3
QF: Lucia Valerio d. Edith Sander 6-2 6-0

SF: Henrotin d. Szapary 6-3 6-1
SF: Valerio d. Andrus Burke 6-4 4-6 12-10

F: Sylvia Henrotin d. Lucia Valerio 3-6 6-3 6-0

FI: Sylvia Henrotin d. Lucia Valerio (Ity) 3-6 6-3 6-0

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Ida Adamoff/Dorothy Andrus Burke (US) 6-0 6-2

Coupe des Nations (Mixed Doubles event where teams must be from same nation)

FI: Sylvia Henrotin/Andre Martin-Legeay d. Elizabeth Ryan/Wilmer Hines (US) 13-11 2-6 6-3

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:13 PM
Week of March 12-18

March 11-18, Egyptian Championshps, Cairo, Egypt (Clay)

FI: I. Lenos (Gre) d. Mlle Jensen 6-3 6-3

DF: I. Lenos (Gre)/Phyllis Xydis (Gre) d. Mlle Jensen/Mrs Whittington 8-6 6-4

MX: Mlle Baird/ Franjo Kukuljevic (Yug) d. I. Lenos/Sanna 7-5 6-2

-----

March 13-18, Nice Championships, Nice, France (Clay)
Venue: Nice Lawn Tennis Club

FI: Phyllis Satterthwaite (GB) d. M. Riddell 6-2 6-0

DF: Grete Deutschova (Cz)/Totte Zehden (Ger) d. Paulette de Saint-Ferreol/Phyllis Satterthwaite (GB) 8-6 4-6 6-4

MX: Paulette de Saint-Ferreol/ Emil Lotan d. Grete Deutschova (Cz)/Max Ellmer (Swt) default

-----

Circa mid-March, Saint Moritz Covered Court Tournament, Saint Moritz, Switzerland (Indoors on Wood)
*Andres Tas (using Lowe's Annual) has a January date for this event

FI: Colette Rosambert (Fra) d. Joan Ingram (GB) 2-6 6-2 6-0

MX: Joan Ingram (GB)/Coco Gentien (Fra) d. Colette Rosambert (Fra)/Toto Brugnon (Fra) 4-6 8-6 6-3

-----

Circa mid-March, Bordighera, Bordighera, Italy (Clay)

FI: Muriel Thomas (GB) d. Lucia Valerio 8-6 3-6 6-4

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Ida Adamoff (FR)/Dorothy Andrus Burke (US) 6-2 5-7 6-4

MX: Ida Adamoff (Frn)/Jean Lesueur (Frn) d. Muriel Thomas (GB)/Henry McCulley (US) 6-4 3-6 6-2

-----

March, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia

FI: Alison Hattersley d. Joyce Williams 6-3 3-6 13-11

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:13 PM
Week of March 19-25

March 18-23, Swedish Covered Courts Champs., Stockholm

FI: Eyvor Aquilon d. Miss E. Cederholm in 2 sets

DF: Enegran Aquilon/Gull Roberg d. Britt Bellander/Marta Isaeus in 2 sets

MX: Enegran Aquilon/Curt Oestberg d. K. Nyberg/Kalle Schroeder in 2 sets

-----

March 17-24, London Covered Court Championships, West Kensington, London, England (Indoors on Wood)
Venue: Queen's Club

Singles (Draw=24)

1R: Ermnyntrude Harvey-bye
1R: Sylvia Mayne d. Thelma Jarvis 11-9 4-6 6-4
1R: Gethyn Harry d. G E Tomblin 4-6 6-3 8-6
1R: Joan Strawson d. Sheila Chuter 6-2 6-2
1R: Kathleen Robertson-bye
1R: Tiny Alston-bye
1R: Phyllis King-bye
1R: Cecily Marriott d. Weeta Crawshay Williams 6-0 3-6 6-0

1R: Elsie Pittman d. Dorothy Crouch 4-6 6-3 6-1
1R: Mrs A W Lyon d. Penny Weekes 6-4 7-5
1R: Jeanette Morfey d. Aurea Edgington 6-3 6-1
1R: Effie Peters-bye
1R: Joy Cunningham-bye
1R: M Goff-bye
1R: Joan Marshall d. I D Edwards default
1R: Eileen Whittingstall-bye

2R: Harvey d. Mayne 6-2 6-1
2R: Harry d. Strawson default
2R: Robertson d. Alston 6-3 6-4
2R: Marriott d. King default

2R: Pittman d. Lyon 6-4 6-2
2R: Peters d. Morfey 7-5 6-3
2R: Joy Cunningham d. M Goff 6-4 6-3
2R: Eileen Whittingstall d. Marshall 6-1 6-1

QF: Harvey d. Harry 6-4 6-1
QF: Robertson d. Marriott 7-5 6-1
QF: Pittman d. Peters 3-6 6-3 6-4
QF: Whittingstall d. Cunningham 6-4 6-3

SF: Harvey d. Robertson 6-4 6-4
SF: Whittingstall d. Pittman 7-5 4-6 6-3

FI: Ermyntrude Harvey d. Eileen Whittingstall 4-6 10-8 6-0

DF: Elsie Pittman/Joan Strawson d. Ermyntrude Harvey/Effie Peters 6-2 6-2

MX: Ermyntrude Harvey/Vernon G. Kirby (SA) d. Mrs Marriott/John Olliff 6-0 6-0

Eileen was one game from winning the title at 6-4 5-2.

-----


March 22-26, Cote d'Azur Championships, Cannes, France (Clay)

QF: Nancy Lyle (GB) d. Cosette St Omer Roy 6-2 6-3
QF: Grete Deutsch (Cz) d. Mona Riddell 7-5 6-1

SF: Lyle d. Muriel Thomas (GB) 4-6 9-7 6-3
SF: Simone Mathieu d. Deutsch 7-5 6-2

FI: Nancy Lyle (GB) d. Simone Mathieu 6-4 6-4

DF: Simone Mathieu/Muriel Thomas (GB) d. Gladys Clarke-Jervoise (GB)/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-3 6-2

MX: Muriel Thomas (GB)/Hector C. Fisher (Swt) d. Simone Mathieu/Jack Lysaght (GB) 6-2 6-2

-----

circa March 19-25, San Remo, San Remo, Italy (Clay)

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Lucia Valerio 6-4 1-6 6-1

DF: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Ida Adamoff (Frn)/Dorothy Burke (US) 6-2 4-6 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) d. Ida Adamoff (Fra)/Jean Lesueur (Fra) 6-4 6-2

Rollo
Sep 14th, 2010, 10:14 PM
Week of March 26-April 1

March 22-April 2, South African Championships, Johannesburg, South Africa (Clay)

FI: Billie Robbins d. Winifred Lowe 6-0 6-3

DF: Audrey de Smidt/Dulcie Kitson d. Winifred Lowe/Miss Rodd 9-7 5-7 6-4

MX: Audrey de Smidt/ Norman Farquharson d. Winifred Lowe/Jack Condon 6-1 2-6 6-1

-----

Circa end of March, Norwegian Covered Court Championships, Oslo, Norway (Wood)

FI: Ada Werring d. [????]

* From "Lawn Tennis and Badminton", April 7, 1934: "The finals were played at Oslo last week. Mme A. Werring won the women's singles for the eighth time."

-----

March 26-31, Hampstead Hard Court Tournament, Hampstead, London, England (Clay)

Singles (Draw=45)

1R: L M Thorn d. Helen Burr 6-1 6-1
1R: Yvonne Law d. Weeta Crawshay Williams 6-0 6-1
1R: Jenny St John Maule d. B R Riley 1-6 6-0 6-4
1R: Joan Marshall d. Pat Owen 3-6 6-2 6-2
1R: G E Tomblin d. Rita Jarvis 6-3 6-1
1R: Tiny Alston d. K M Greaves 6-0 6-2
1R: Nathalie Feiron d. Nina Borein Brown 6-4 7-5

1R: Patience Thomson d. Norah Edes 6-4 6-4
1R: Cristobel Wheatcroft d. Mrs E H Bakewell 6-0 6-0
1R: Mary Hardwick d. Sheila Paterson 7-5 6-3
1R: Mrs J C R Reneall d. Doreen Pleydell-Bouverie default
1R: Jeanette Morfey d. Cecily Marriott default
1R: P Scott d. Penny Weekes default

2R: Phyllis King d. Thorn 6-0 6-0
2R: Audrey Richardson d. O Minchin 6-1 6-2
2R: Sylvia Mayne d. C Mellor 6-3 6-4
2R: Aurea Edgington d. P E Lannon 6-1 6-2
2R: Law d. Maule 6-1 6-1
2R: Marshall d. Tomblin 6-3 6-2
2R: Dorothy Shepherd-Barron d. Alston 6-1 6-1
2R: Joan Goss d. Feiron 7-9 6-4 9-7

2R: Betty Batt d. J Mills 6-2 6-2
2R: M E Polden d. Mrs E Winter 6-2 6-1
2R: Gethyn Harry d. Thomson 7-5 6-3
2R: Wheatcroft d. Hardwick 6-4 3-6 6-4
2R: Gladys Southwell d. Morfey default
2R: Evelyn Dearman d. Scott 6-1 6-3

3R: King d. Richardson 6-3 6-1
3R: Mayne d. Edgington 8-6 7-5
3R: Law d. Marshall 13-11 6-4
3R: Shepherd-Barron d. Goss 5-7 6-2 6-2

3R: Batt d. E W Winsor 7-5 6-4
3R: Polden d. Ermyntrude Harvey default
3R: Harry d. Wheatcroft 9-7 5-7 6-2
3R: Dearman d. Southwell 6-3 6-4

QF: King d. Mayne 6-0 6-0
QF: Law d. Shepherd-Barron 9-7 6-1
QF: Batt d. Polden 6-1 6-4
QF: Dearman d. Harry 6-2 6-3

SF: King d. Law 6-4 6-1
SF: Dearman d. Batt 6-2 6-4

FI: Phyllis King d. Evelyn Dearman 6-2 6-2

DF: Evelyn Dearman/Dorothy Shepherd-Barron d. Ermyntrude Harvey/Phyllis King 8-6 6-2

MX: Billie Yorke/Alan Stedman (NZ) d. Phyllis King/Ryuki Miki (Jpn) 6-4 6-4

-----


March 26-April 1, Cannes Championships, Beau Site, Cannes, France (Clay)

SF: Jacqueline Goldschmidt d. Nancy Lyle (GB) 6-1 8-6
SF: Simone Mathieu d. Dorothy Andrus Burke (US) 2-6 6-4 6-1

FI: Jacqueline Goldschmidt d. Simone Mathieu 6-4 11-9

DF: Nancy Lyle (GB)/Muriel Thomas (GB) d. Dorothy Andrus Burke (US)/Simone Mathieu 6-4 6-2

MX: Muriel Thomas (GB)/Hector C. Fisher (Swt) d. Nancy Lyle (GB)/Charles Aeschlimann (Swt) 6-2 6-3

-----

???? Dieppe Tournament, Dieppe, France (Clay)

SF: Sylvia Henrotin d. Mme Michel Bernard 6-0 6-1
SF: Ida Adamoff d. Simone Barbier 0-6 6-1 6-1

FI: Sylvia Henrotin d. Ida Adamoff 6-3 6-2

-----

March 30-April 4, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

FI: Billie Yorke d. Elsa Haylock 4-6, 6-1, 6-1

DF: Mary Heeley/Dorothy Round d. Mrs Marriott/Madge Slaney 7-5, 6-8, 6-4

MX: Billie Yorke/Alan Stedman (NZ) d. Mary Whitmarsh/Charles Hare 6-2 6-0

-----

ended April 2, Queensland Hard Court Championships, Toowoomba, Australia (Clay)

FI: Emily Westacott d. May Hardcastle 7-5 6-4

-----

March 24-29, Saint Louis District Indoor Championships, St Louis, Missouri, US (Indoors)
Venue: Washington University Fieldhouse

FI: Alita Davis d. Anne Lindemann 6-3 6-4

MX: Violet Furlong/[Joyce]Portnoy d. Florabelle Peer/Charles McMillen 6-3 6-4

Violet seems as odd name for a man-rechceck

Rollo
Sep 14th, 2010, 11:53 PM
Week of April 1-7

ended April 4, Tasmanian Championships, Hobart, Australia

FI: Birdy Bond d. M. Arnold 6-1 6-0

-----

began April 2 River Oaks Tournament, Houston, Texas, US (Clay)

FI: Jane Sharp d. Eugenie Sampson 6-2 6-3

-----

circa early April, Toulon, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Aimee Charpenel 6-1 6-2

-----

April, City of Perth Championships, Australia

FI: Myrtle Herbert d. Ailsa Carcary 6-2 4-6 6-4

-----

April 2-7, Paddington Hard Court Tournament, Paddington, London, England (Clay)

Singles (Draw=35)

1R: Betty Batt d. Nina Borein Brown 6-3 3-6 6-3
1R: Edith Clarke d. O J Minchin 6-1 6-1
1R: M E Polden d. Audrey Richardson 6-1 6-4

2R: Kay Stammers d. Batt 6-1 7-5
2R: Joan Marshall d. Helen Turnbull 6-0 6-3
2R: Mary Burgess-Smith d. B R Riley 6-1 6-0
2R: Katherine Keith-Steele d. D Owen 6-1 6-1
2R; Enid Broadbridge d. Patsy O’Connell 6-3 6-4
2R: Joan Goss d. Mrs R A Brews 6-4 6-2
2R: Jean Saunders d. P E Lannon 6-0 6-1
2R: Pat Owen d. Sylvia Mayne default

2R: Clarke d. G E Tomblin default
2R: Polden d. Mrs S R Louden 9-11 6-3 6-1
2R: Alexandra McOstrich d. J D Ley 6-2 6-4
2R: Tiny Alston d. M Goff default
2R: Gladys Southwell d. L E Porteous 6-0 6-1
2R: Aurea Edgington d. M G Treharne 6-0 6-0
2R: Jeanette Morfey d. K M Greaves 6-1 6-1
2R: Cristobel Wheatcroft d. J Mills 6-0 6-0

3R: Stammers d. Marshall 7-5 3-6 7-5
3R: Burgess-Smith d. Keith-Steele 4-6 9-7 6-1
3R: Broadbridge d. Goss 3-6 6-1 6-4
3R: Saunders d. P Owen 8-6 6-4

3R: Clarke d. Polden default
3R: McOstrich d. Alston 6-3 6-1
3R: Southwell d. Edgington 4-6 6-4 6-3
3R: Wheatcroft d. Morfey 6-3 6-4

QF: Stammers d. Burgess-Smith 6-3 6-4
QF: Broadbridge d. Saunders 7-5 retired
QF: Clarke d. McOstrich 1-6 6-1 6-4
QF: Wheatcroft d. Southwell 6-3 5-7 6-4

SF: Stammers d. Broadbridge 6-3 6-2
SF: Wheatcroft d. Clarke 6-2 7-5

FI: Kay Stammers d. Cristobel Wheatcroft 6-3 7-5

DF: Joan Ingram/Elsie Pittman d. Aurea Edgington/Cristobel Wheatcroft 4-6 6-4 6-4

MX: Joan Ingram/Frank Wilde d. Kay Stammers/Ryuki Miki (Jpn) 6-1 3-6 10-8

-----

March 30-April ??, North of England Hard Court Championships, Scarborough, Yorkshire, England (Clay)

FI: Doris Bullock d. Nancy Kidson 2-6 6-2 6-3

DF: Miss Attewell/R. Smith d. Mrs F. Kay/N. Maingay 8-6 13-11

MX: R. Smith/J.D. Burrows d. Nancy Kidson/ Raymond V. Fontes 6-1 6-4

-----

April 2-7 London Parks Winter Hard Court Championships, West Kensington, London, England (Clay)
Venue: Queen's Club

FI: P Gatfield d. P Hodgkinson default

-----

April 3-8, Birchington Tournament, Birchington, Kent, England (Clay)

FI: Phyllis Ennals d. Madeleine Moss 6-3 6-1

DF: Phyllis Ennals/Agnes Tuckey d. Phyllis Grover/Mrs B. Lawrence 6-1 6-2

MX: Madeleine Moss/Hon. Colin Ritchie d. Phyllis Grover/R.C. Wackett 6-4 5-7 6-3

Ennals is the married name of Phyllis Couchman. Note that Graham has her name as Joan Ennals.

-----

April 2-7 Felixstowe, England (Clay)

QF: Joan Ridley d. B Lound 6-2 6-1
QF: Nancy Palmer Edwards d. Joy Cunningham 6-3 6-3
QF: Freda Scott d. Mrs E Biddle 6-4 6-1
QF: Effie Peters d. J Allen 6-1 6-0

SF: Ridley d. Palmer Edwards 6-4 6-2
SF: Peters d. Scott 6-1 4-6 6-2

F: Joan Ridley d. Effie Peters 2-6 6-4 6-4

-----

Circa April 2-9, Naples Tournament, Naples, Italy (Clay)

FI: Lucia Valerio d. Cilly Aussem (Ger) 7-5 6-0

DF: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. Anna Luzzatti/Ivana Orlandini 6-4 6-4

MX: Lucia Valerio/Wilmer Hines (US) d. Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/George Lyttleton-Rogers (Ire) 3-6 6-3 6-1

-----

April 2-10, Monte Carlo Country Club Tournament, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: Monte Carlo Country Club

QF: Grete Deutsch (Cz) d. Daisy Speranza-Wyns 6-3 6-0
QF: Dorothy Andrus Burke (US) d. Jacqueline Horner (Fra) 6-3 5-7 11-9
QF: Paula Stuck (Ger) d. Edith Belliard (Fra) 4-6 6-1 7-5

SF: Henrotin d. Deutsch ????
SF: Burke d. Stuck ????

FI: Sylvia Henrotin (Fra) d. Dorothy Burke (US) 6-1 6-1

DF: Dorothy Burke (US)/Sylvia Henrotin (Fra) d. Grete Deutsch (Cz)/Totta Zehden (Ger) 8-6 7-5

MX: Dorothy Burke (US)/Hector Fisher (SWt) d. Sylvia Henrotin (Fra)/Wilmer Hines (US)7-5 6-4

Rollo
Sep 14th, 2010, 11:53 PM
Week of April 9-15

Early April, Alassio, Italy (Clay)

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 6-4

DF: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Mme de Bruyn Kops/Mrs Haycroft 6-1 6-1

MX: Elizabeth Ryan (US)/Giorgio Palmieri d. Cilly Aussem (Ger)/Henry M. Culley (US) 6-1 6-2

-----

April 9-14, Surrey Hard Court Championships, Roehampton, Surrey, England (Clay)

Singles (Draw=53)

1R: Kay Stammers-bye
1R: Norah Edes d. Aimée Reckitt default
1R: Naomi Gladstone d. Margot Stewart 6-0 3-6 6-4
1R: Margaret Engel d. Thelma Jarvis 6-4 2-6 7-5
1R: Cristobel Wheatcroft d. Katherine Keith-Steele 6-2 1-6 6-2
1R: Gladys Southwell d. Doreen Pleydell-Bouverie default
1R: J D Ley d. Mary Whitmarsh 8-6 6-2
1R: L M Thorn d. Betty Smith 8-6 6-2

1R: Ermyntrude Harvey-bye
1R: Irene Cater-bye
1R: Mollie Trouncer-bye
1R: ME Polden-bye
1R: Joan Marshall d. Mrs Dudley Cox 6-2 6-1
1R: Betty Batt d. Mrs J C S Rendall 6-1 6-1
1R: Joan Strawson d. Pat Owen 6-0 6-2
1R: Aurea Edgington d. D M Stevens 6-3 6-0

1R: Elsie Pittman d. Bella Pons (Sp) 3-6 6-0 6-2
1R: Tiny Alston d. Phylis Radcliffe 8-6 7-5
1R: Patricia Brazier d. Nina Borein Brown 2-6 6-0 7-5
1R: Gladys Clarke-Jervoise-bye
1R: Edith Clarke d. G E Tomblin 6-4 10-8
1R: Sylvia Mayne d. Mrs G Hawkins 6-3 3-6 6-3
1R: Alexandra McOstrich d. Rita Jarvis 6-2 6-3
1R: Penny Weekes d. Nancy Radcliffe-Platt 6-3 6-3

1R: Madge Slaney-bye
1R: Mary Hardwick d. M Palmer 7-5 4-6 6-3
1R: Susan Noel d. Joan Ennals 6-3 6-0
1R: Jeanette Morfey d. Helen Burr 6-2 6-3
1R: Dorothy Crouch-bye
1R: I D Edwards-bye
1R: Mrs HH Drew-bye
1R: Phyllis King-bye

2R: Stammers d. Edes 6-2 6-2
2R: Gladstone d. Engel 6-4 6-3
2R: Wheatcroft d. Southwell 6-4 6-4
2R: Ley d. Thorn 6-2 6-2
2R: Harvey d. Cater 6-1 6-2
2R: Mollie Trouncer d. Polden 6-3 6-2
2R: Marshall d. Batt 9-7 4-6 6-1
2R: Strawson d. Edgington 1-6 6-2 6-1

2R: Pittman d. Alston 6-3 6-4
2R: Brazier d. Clarke-Jervoise 6-3 5-7 6-4
2R: Clarke d. Mayne 6-3 6-4
2R: McOstrich d. Weekes 6-4 6-1
2R: Slaney d. Hardwick 5-7 8-6 6-1
2R: Noel d. Morfey 6-2 6-1
2R: Dorothy Crouch d. I D Edwards 6-1 6-1
2R: Phyllis King d. Mrs H H Drew 6-0 6-1

3R: Stammers d. Gladstone 2-6 6-4 6-2
3R: Wheatcroft d. Ley 6-1 6-3
3R: Harvey d. Trouncer 6-2 7-5
3R: Marshall d. Strawson 12-10 6-4

3R: Pittman d. Brazier 3-6 6-4 6-4
3R: Clarke d. McOstrich 7-5 6-4
3R: Slaney d. Noel 6-1 5-7 6-3
3R: King d. Crouch 6-0 6-0

QF: Stammers d. Wheatcroft 6-3 3-6 6-3
QF: Harvey d. Marshall 7-5 6-8 6-2
QF: Pittman d. Clarke 6-3 6-4
QF: King d. Slaney 10-8 6-1

SF: Stammers d. Harvey 6-3 2-6 6-1
SF: King d. Pittman 6-4 6-2

FI: Kay Stammers d. Phyllis King 7-5, 6-1

DF: Evelyn Dearman/Nancy Lyle d. Elsie Pittman/Kay Stammers 6-4, 4-6, 6-2

MX: Ermyntrude Harvey/Vernon G. Kirby (SA) d. Billie Yorke/Richard Ritchie 6-3 3-6 8-6

-----

April 7-14, Capri Sports Club Tournament, Capri, Italy (Clay)
Venue: Capri Sports Club

FI: Lucia Valerio d. Frl Sander (Ger) 6-2 6-1

DF: Ucci Manzutto/Lucia Valerio d. Jacqueline Gallay (Fra)/Ivana Orlandini 6-4 5-7 6-2

MX: Miss Howard/ Coco Gentien (Fra) d. Ucci Manzutto/[Augusto] Rado 6-4 6-2

-----

April 9-15, North and South Tournament, Pinehurst, North Carolina, US

FI: Jane Sharp d. Norma Taubele 8-6 6-2

-----

April 9-15, Pan-Hellenic Games, Athens, Greece (Clay)

FI: Phyllis Xydis d. I. Lenos 6-4 8-6

MX: I. Lenos/Xydis d. Lavender Campbell (Ire)/Nicolaides 6-2 6-2

-----

April 16, Melbury Hard Courts

FI: Phyllis King d. Peggy Scriven 6-2 5-7 7-5

-----

April 9-14 London Business Houses Championships, London, England

FI: Hilaire Newberry d. P Hodgkinson 6-0 6-0

-----

April 9-14, Cromer Covered Courts Championships, Norfolk, England (Indoors on Wood)
Venue: Cromer Covered Courts

FI: Freda Scott d. Audrey Wright 9-7 1-6 8-6

DF: Freda Scott/Audrey Wright d. Miss Goss/Miss Johnson-Taylor 6-4 6-3

MX: Freda Scott/Alan Stedman (NZ) d. Dorothy Shepherd-Barron/"Norham" 8-6 2-6 6-1

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1935): "Reopening under new management the Covered Courts Club enjoyed a good entry at their first tournament."

-----

April 12-17, Nevada State Championships, Reno, Nevada, US

FI: Alta Kennoyer d. May Crew 6-4 7-5

DF: May Crew/Jean Mills d. June Gardner/Gale Tritch 9-7 6-3

MX: Elizabeth Hawkins/ Douglas Busey d. Helen Fulton/Kerwin Foley 6-1 6-4

-----

April 12-17, Arizona State Championships, Phoenix, Arizona, US

FI: Beatrice Liddell d. Lorette Cooper 6-3 6-1

DF: Beatrice Liddell/Charlene Rose d. Ruth Coles/Lorette Cooper 6-3 6-2

Rollo
Sep 14th, 2010, 11:53 PM
Week of April 16-22

Circa April 16-23, Rome Championships, Rome, Italy (Clay)

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 2-6 6-1

DF: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Anna Luzzatti/Ivana Orlandini 6-2 6-2

MX: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (USA) d. Ida Adamoff (Fra)/Roderich Menzel (Cz) 6-1 6-1

-----

April 17-22 Côte D’Azur Regional Championships, Nice, France (Clay)

FI: Muriel Thomas (GB) d. Violet Lermitte (GB) 6-3 6-1

-----

April 16-22, Mason & Dixon Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, US

FI: Jane Sharp d. Kay Winthrop 6-3 8-6

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d. Florence Le Boutillier/ Kay Winthrop 6-2 5-7 6-1

MX: Jane Sharp/Les Stoefen d. Florence Le Boutillier/Berkeley Bell 6-2 6-4

-----

April 16-21 Melbury, England (Clay)

Singles (Draw=44)

1R: Phyllis King d. Effie Peters 6-1 6-3
1R: Mary Whitmarsh d. Joy Mowbray-Green 6-1 7-5
1R: Yvonne Law d. Mary Hardwick 6-3 6-2
1R: G E Tomblin d. Doris Howard (Fra) default
1R: Jeanette Morfey d. Nancy Lyle 3-6 7-5 6-4
1R: Naomi Gladstone d. Bella Pons 9-7 4-6 6-3
1R: Cristobel Wheatcroft d. Eileen Whittingstall 4-6 6-4 6-4
1R: Florence Ford d. Gethyn Harry 6-3 1-6 8-6
1R: Susan Noel d. Margot Lumb 6-2 6-2
1R: Monica Ricketts d. J D Ley 6-1 6-1
1R: Alexandra McOstrich d. Sonia Mavrogordato 6-3 6-4
1R: Peggy Scriven d. Norah Edes default

2R: King d. Whitmarsh 6-0 6-1
2R: Law d. Tomblin 4-6 6-3 6-2
2R: Morfey d. Gladstone 7-5 8-6
2R: Elsie Pittman d. Andrée Lucas 6-3 3-6 8-6
2R: Dorothy Round d. Mrs S R Louden 6-0 7-5
2R: Cecily Marriott d. Joy Cunningham 6-4 3-6 6-2
2R: Patricia Brazier d. Gladys Clarke-Jervoise 6-1 7-5
2R: Mary Burgess-Smith d. Enid Broadbridge 8-6 6-3

2R: Mary Heeley d. Helen Turnbull 6-0 6-1
2R: Madeleine Moss d. Elisabeth Macready 6-4 6-3
2R: Joan Marshall d. Kathleen Robertson 0-6 6-3 6-3
2R: E M Woodhall d. Evelyn Honeyman 6-1 6-4
2R: Evelyn Dearman d. Aurea Edgington 7-5 6-3
2R: Wheatcroft d. Ford 6-0 6-0
2R: Noel d. Ricketts 6-1 6-2
2R: Scriven d. McOstrich 7-5 6-2

3R: King d. Law 6-2 6-1
3R: Morfey d. Pittman default
3R: Round d. Marriott 9-7 6-1
3R: Brazier d. Burgess-Smith 6-3 2-6 6-1

3R: Heeley d. Moss 6-2 6-2
3R: Marshall d. Woodhall 6-4 6-3
3R: Dearman d. Wheatcroft 6-3 3-6 6-1
3R: Scriven d. Noel 6-2 2-6 6-3

QF: King d. Morfey 6-0 6-3
QF: Round d. Brazier 4-6 6-3 6-4
QF: Heeley d. Marshall 6-3 7-5
QF: Scriven d. Dearman 7-5 6-8 9-7

SF: King d. Round 6-3 6-1
SF: Scriven d. Heeley 6-4 6-2

FI: Phyllis King d. Peggy Scriven 6-2 5-7 7-5

Rollo
Sep 14th, 2010, 11:54 PM
Week of April 23-29

April 26-29, Ojai Valley Tournament, Ojai, California, US (Hard)

FI: Ethel Arnold d. Marianne Hunt 7-5, 6-4

MX: May Doeg/Gerald Bartosh d. Marianne Hunt/Wallace Bates 6-0 6-2

-----

Late April, Provencal Club International, Antibes, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Dorothy Burke (US) 5-7 8-6 6-4

MX: Sylvia Henrotin/Charles Aeschlimann (Swt) d. Paulette de Saint-Ferreol/Emil Lotan 6-3 6-1

-----

April 23-28, West Side Country Club Hard Courts, Ealing, London, England (Clay)
Venue: West Side Country Club

Singles (Draw=50)

1R: Dorothy Round-bye
1R: O Todd-bye
1R: Joy Mowbray-Green d. Gladys Clarke-Jervoise 6-4 6-4
1R: Mrs V C Warne d. E Collins 6-2 6-1
1R: Mary Hardwick d. Pat Owen 6-1 6-3
1R: Penny Weekes d. Margot Stewart 7-5 4-6 6-2
1R: Lucy Pennycuick-bye
1R: Nelly Adamson (Bel) d. D Owen 6-1 6-2

1R: Freda James-bye
1R: G E Tomblin d. A R Philip 6-2 6-2
1R: Monica Ricketts d. E M Devereux 6-4 7-5
1R: Andrée Lucas-bye
1R: Elsie Pittman d. C Mellor 6-3 6-3
1R: M B Hobson d. Patsy O’Connell 6-2 6-0
1R: Mie Johnstone d. R Gibson 6-3 6-3
1R: Jeanette Morfey-bye

1R: Mary Heeley-bye
1R: Nina Borein Brown-bye
1R: Florence Ford d. P E Lannon 6-0 6-0
1R: Kay Smith d. J L Francis 6-2 6-2
1R: Eileen Whittingstall d. R Moutray 6-1 6-2
1R: Mary Whitmarsh d. Jenny St John Maule 6-1 6-1
1R: Joan Ridley d. Patiene Thomson 6-1 6-1
1R: Myriam De Borman (Bel) d. Mrs H M Bax 6-3 6-3

1R: M MacTier d. E M Cooper 6-0 6-2
1R: AB Duthie-bye
1R: LM Thorn-bye
1R: Rita Jarvis-bye
1R: Mrs G Hawkins d. Mrs B R Lawrence 6-1 6-4
1R: DE Clapp-bye
1R: D Rowe-bye
1R: Betty Nuthall-bye

2R: Round d. Todd 6-2 6-2
2R: Mowbray-Green d. Warne 6-0 6-2
2R: Hardwick d. Weekes 6-1 2-6 6-3
2R: Adamson d. Pennycuick 6-1 4-6 6-1
2R: James d. Tomblin default
2R: Ricketts d. Andrée Lucas default
2R: Pittman d. Hobson 6-3 6-2
2R: Morfey d. Johnstone 6-1 6-3

2R: Heeley d. Brown 6-1 6-3
2R: Ford d. Smith 6-4 6-2
2R: Whittingstall d. Whitmarsh 6-1 6-3
2R: Ridley d. De Borman 6-2 6-2
2R: MacTier d. A B Duthie 6-1 6-0
2R: Rita Jarvis d. L M Thorn 6-2 6-0
2R: Hawkins d. D E Clapp 6-3 6-2
2R: Betty Nuthall d. D Rowe 6-2 6-0

3R: Round d. Mowbray-Green 8-6 4-6 6-4
3R: Hardwick d. Adamson 6-4 4-6 6-3
3R: James d. Ricketts 6-3 6-3
3R: Pittman d. Morfey 6-1 6-4

3R: Heeley d. Ford 6-1 6-1
3R: Whittingstall d. Ridley 6-2 6-2
3R: MacTier d. Jarvis 6-2 6-3
3R: Nuthall d. Hawkins 6-2 6-4

QF: Round d. Hardwick 1-6 7-5 6-3
QF: James d. Pittman 4-6 8-6 6-4
QF: Heeley d. Whittingstall 2-6 3-5 retired*
QF: Nuthall d. MacTier 6-1 6-0

SF: Round d. James 6-2 6-2
SF: Nuthall d. Heeley 6-3 6-2

FI: Dorothy Round d. Betty Nuthall 6-2 7-5

DF: Elsie Pittman/Joan Ridley d. Freda James/Betty Nuthall 6-2 6-8 6-2

MX: Betty Nuthall/Patrick Spence (SA) d. Joan Ridley/Richard Ritchie 6-4 6-8 6-1

*Eileen retired at Match Point because she had to go to Bournemouth to play in the Women’s County Championships.

-----

April 23-28 South Croyden Hard Courts, Croyden, England (Clay)

Singles (Draw=34)

1R: Mrs D Burrows d. Mrs W M Cayley 6-3 6-4
1R: M Palmer d. Mrs V M Brookes 6-0 6-0

2R: Kay Stammers d. J M Vicars 6-0 6-2
2R: Sonia Mavrogordato d. Mrs O M Day 6-4 6-2
2R: Jackie McAlpine d. Enid Sutton 6-1 6-1
2R: B Baynes d. L M Hooper 6-3 7-5
2R: Pamela Morison d. E Winsor 6-1 6-0
2R: Mildred Nonweiler d. Mary Heagerty 6-2 6-3
2R: Burrows d. D Boxford 6-1 6-3
2R: Thelma Jarvis d. Miss Kenward 6-0 6-4

2R: Olga Webb d. M E Polden 6-2 6-2
2R: Phyllis Grover d. Mrs Stammers 6-2 5-7 15-13
2R: F N Fryer d. H G Hooper 6-1 6-4
2R: Cecily Marriott d. ????
2R: Sybil Edwards d. M K Young 6-3 6-0
2R: Norah Edes d. Palmer 6-0 6-1
2R: Joan Marshall d. Irene Cater 6-2 6-4
2R: Patricia Brazier d. B Lound 6-3 6-4

3R: Stammers d. Mavrogordato 6-1 6-4
3R: McAlpine d. Baynes 6-3 6-2
3R: Morison d. Nonweiler 6-1 6-4
3R: Burrows d. Jarvis 6-2 1-6 8-6

3R: Webb d. Grover 6-3 6-0
3R: Marriott d. Fryer 6-3 6-1
3R: Edwards d. Edes 6-8 6-2 6-3
3R: Brazier d. Marshall 6-3 6-3

QF: Stammers d. McAlpine 7-5 6-1
QF: Morison d. Burrows 6-2 7-5
QF: Webb d. Marriott 5-7 6-3 6-1
QF: Brazier d. Edwards 6-4 6-3

SF: Stammers d. Morison 6-4 6-1
SF: Brazier d. Webb 7-5 6-4

FI: Kay Stammers d. Patricia Brazier 8-6 6-3

DF: Kay Stammers/Billie Yorke and Sybil Edwards/Betty Uber divided the prizes

MX: Not completed due to bad weather

-----

April 23-28, Highbury, London, England (Clay)

FI: Mrs R. Gladstone led Gladys Southwell 6-3 4-6 3-2 when rain stopped play; the prizes were divided

The doubles event were not completed due to rain.

-----

April 30-May 5, Irish Hard Court Championships, Dublin, Ireland (Clay)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

FI: Phyllis Leadham-Green d. Hope Furney 6-3 6-2

-----

April ????, Rapallo Tournament, Rapallo, Italy (Clay)
Venue: Circolo Golf e Tennis

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Cilly Aussem (Ger) 6-1 6-2

MX: Cilly Aussem (Ger)/Henry Culley (US) d. Elizabeth Ryan (US) /Wilmer Hines (US) 4-6 6-3 6-4

-----

April 23-28, Virginia State Championships, Hot Springs, Virginia, US

FI: Jane Thorp d. Kay Winthrop 3-6 6-1 6-3

DF: Midge Van Ryn/Kay Winthrop d. Florence LeBoutillier/Jane Sharp 8-6 8-6

MX: Jane Sharp/ Les Stoefen d. Midge Van Ryn/Wilmer Allison 2-6 6-3 6-1

possibly ended April 29.

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:27 AM
Week of April 30-May 6

April 29-May 6, Czechoslovakian Championships, Prague, Czechoslovakia (Clay)

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Lola Merhautova 6-3 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Mlle Stucora (Hun) d. Grete Deutschova/Mme Rohrer 6-1 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Roderich Menzel d. Gabriele Szapary (Hun)/Wilmer Hines (US) 6-2 7-9 6-2

-----

April 30-May 5, British Hard Court Championships, Bournemouth, Dorset, England (Clay)
Venue: West Hants Club

Singles (Draw=64)

1R: Dorothy Round d. Joyce Lyle 6-0 6-3
1R: Cristobel Wheatcroft d. Olga Webb 6-2 3-6 6-3
1R: Freda James d. Florence Ford 6-4 5-7 7-5
1R: Monica Ricketts d. Patricia Brazier 6-4 6-8 6-4
1R: Eileen Whittingstall d. Nell Hopman (Aus) 7-5 6-1
1R: Sylvia Mayne d. Mary Whitmarsh 6-4 7-5
1R: Effie Peters d. Andrée Lucas 6-4 6-3
1R: Joan Ridley d. Rita Jarvis 6-1 6-1

1R: Kay Stammers d. Alexandra McOstrich 6-2 7-5
1R: Mona Riddell d. Margaret Mellows 6-0 6-3
1R: Dorothy Shepherd-Barron d. J D Ley 6-4 6-2
1R: Billie Yorke d. Joan Ennals 6-2 6-3
1R: Evelyn Dearman d. Joan Marshall 6-3 8-6
1R: Manon Hargreaves d. Gladys Clarke-Jervoise 6-3 2-6 7-5
1R: Freda Scott d. Gaby Curtis 3-6 6-3 6-3
1R: Mall Molesworth (Aus) d. Sybil Edwards 7-5 8-6

1R: Betty Nuthall d. Dorothy Crouch 6-2 6-1
1R: Gethyn Harry d. M E Polden 6-4 6-3
1R: Susan Noel d. Edith Clarke 6-4 6-2
1R: Nancy Dickin d. Margot Stewart 6-4 6-3
1R: Mary Heeley d. Kay Smith 6-0 6-3
1R: Joy Mowbray-Green d. P Scott 6-2 6-3
1R: Joan Hartigan (Aus) d. Helen Burr 6-4 6-4
1R: Patience Thomson d. Jenny St John Maule 7-5 6-3

1R: Nancy Lyle d. Mary Hardwick 4-6 6-3 6-2
1R: Jackie McAlpine d. Joan Goss 5-7 6-2 6-7 retired
1R: Joy Cunningham d. Dorothy Crichton 0-6 6-2 6-4
1R: Nina Borein Brown d. Phyllis King default
1R: Elsie Pittman d. Thelma Jarvis default
1R: M B Hobson d. Joan Strawson default
1R: Jeanette Morfey d. Joan Marquis 6-3 6-3
1R: Peggy Scriven d. Betty Batt 6-0 6-2

2R: Round d. Wheatcroft 7-5 6-4
2R: James d. Ricketts 6-2 6-4
2R: Whittingstall d. Mayne 6-2 4-6 6-3
2R: Peters d. Ridley 7-5 6-2
2R: Stammers d. Riddell 7-5 5-7 6-4
2R: Shepherd-Barron d. Yorke 6-2 6-2
2R: Dearman d. Hargreaves 7-5 6-3
2R: Scott d. Molesworth 1-6 6-3 7-5

2R: Nuthall d. Harry 6-4 6-4
2R: Noel d. Dickin 6-2 6-2
2R: Heeley d. Mowbray-Green 6-1 6-1
2R: Hartigan d. Thomson 5-7 6-2 9-7
2R: Nancy Lyle d. McAlpine 6-3 6-4
2R: Cunningham d. Borein Brown 6-4 6-2
2R: Pittman d. Hobson 6-4 6-0
2R: Scriven d. Morfey 6-2 6-4

3R: Round d. James 6-2 6-2
3R: Whittingstall d. Peters 6-2 6-4
3R: Stammers d. Shepherd-Barron 6-1 6-3
3R: Dearman d. Scott 6-1 6-2

3R: Nuthall d. Noel 6-3 6-2
3R: Heeley d. Hartigan 6-2 6-3
3R: Nancy Lyle d. Cunningham 6-2 6-1
3R: Scriven d. Pittman 6-0 6-4

QF: Round d. Whittingstall 3-6 6-4 6-3
QF: Stammers d. Dearman 7-9 7-5 6-2
QF: Nuthall d. Heeley 6-4 7-5
QF: Scriven d. Nancy Lyle 6-2 6-2

SF: Round d. Stammers 6-1 6-4
SF: Scriven d. Nuthall 8-6 6-2

FI: Dorothy Round d. Peggy Scriven 6-2 2-6 8-6

DF: Kitty Godfree/Susan Noel d. Evelyn Dearman/Nancy Lyle 5-7 6-4 6-3

MX: Dorothy Round/Ryuki Miki (Jpn) d. Kay Stammers/ Camille E. Malfory (NZ) 8-6 6-8 6-2

In the last set of the women's final Peggy Scriven had a 5-2 lead and five match points.

-----

May 3-6, Wiesbaden Tournament, Wiesbaden, Germany (Clay)

FI: Marie Horn d. Cilly Aussem 5-7 6-2 6-2

DF: Marie Horn/Paula Stuck d. Emmi Rau/Hilde Weihe 6-3, 6-1

MX: Paula Stuck/Johann Philipp Buss d. Margarethe Käppel/Eberhard Pachaly 6-0 6-1

-----

ended May 7, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 6-2 6-4

DF: Hood Westacott/Hardcastle d. Sadie Moon/Pratten 6-2 6-1

MX: Sadie Moon/Edgar Moon d. Hardcastle/Alfred Chave 6-2 6-4

-----

Circa early May, Belgian Closed Championshps, Ghent, Belgium (Clay)

FI: Nelly Adamson d. M.M. Sole 3-6 6-2 6-4

DF: Nelly Adamson/Myriam de Borman d. M. Davignon/Margueurite du Monceau 9-7 6-3

MX: Nelly Adamson/Andre Lacroix d. M.M. Sole/J. Nuyens 7-5 6-3

-----

???? [Date?] River Plate Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: Leonilda Giusti d. L. Duffy 6-2 6-1

DF: L. Duffy/Mrs C. Garmendia d. Mrs A. de Madrid/Leonilda Giusti 6-4 10-8

MX: Leonilda Giusti/Pelliza d. Maria de Moss/M.V. Gonzalez 6-4 6-2




Traditionally held in May

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:28 AM
Week of May 7-13

May 5-11, Southern California Championships, Los Angeles, California, USA (Hard)

FI: Ethel Arnold d. Dr Esther Bartosh 6-0, 6-0

DF: Dr Esther Bartosh/Marianne Hunt d. Theodosia Smith/Gracyn Wheeler 6-1, 7-5

XDF: Gene Mako/Helen Dimitrijevic d. Robert Riggs/Dr Esther Bartosh 6-3, 6-1

-----

May 5-13, Austrian Championships, Vienna, Austria (Clay)

FI: Jadwiga Jedrzejowska (POL) d. Grete Deutschova (CZE) 6-0, 6-4

DF: Grete Deutschova (CZE)/Jadwiga Jedrzejowska (POL) d. Gabriele Szapary (AUT)/Frl Winkler 7-5, 6-1

MX: Michel Haberl/Trude Wolf d. Josef Caska (CZE)/Grete Deutschova (CZE) 4-6, 6-2, 6-4
-----

May 7-12, Hurlingham Hard Court Tournament, Hurlingham, London, England (Clay)

Singles (Draw=48)

1R: Joan Ridley d. E M Oldfield 6-0 6-0
1R: Aimée Reckitt d. S Ramsay 6-1 6-0
1R: N B Milner-bye
1R: Yvonne Allnatt-bye
1R: Gladys Southwell-bye
1R: Catherine Willoughby-bye
1R: B Baynes-bye
1R: Weeta Crawshay Williams d. Nina Borein Brown 4-6 6-4 6-3

1R: Joan Strawson d. R Moutray 6-0 6-1
1R: Mrs Dudley Cox d. D Mocatta default
1R: Madeleine Moss-bye
1R: Aurea Edgington-bye
1R: Evelyn Honeyman-bye
1R: Doreen Pleydell-Bouverie-bye
1R: Mrs M J Stephen-bye
1R: Gladys Clarke-Jervoise d. L Thorn 6-3 6-1

1R: Helen Turnbull-bye
1R: Mildred Nonweiler d. Mrs A Grey 6-3 6-0
1R: Pat Owen d. Tiny Alston 4-6 6-4 6-4
1R: Mrs E Jordan d. Ermymtrude Harvey default
1R: Joy Cunningham d Norah Edes 4-6 6-1 6-1
1R: Sheila Chuter-bye
1R: G E Tomblin d. Mrs E Hogg 6-2 6-0
1R: Cecily Marriott d. Mrs S R Louden 6-3 6-1

1R: Cristobel Wheatcroft d. Mrs J Rogerson 6-0 6-0
1R: Jeanette Morfey d. D Owen 6- 0 6-0
1R: Dorothy Crouch d. Joyce Montagu 6-1 6-0
1R: Mrs W T Tucker-bye
1R: Alexandra McOstrich d. H R E Bullen 6-2 6-2
1R: Enid Broadbridge-bye
1R: Judith Backhouse-bye
1R: Doris Howard (Fra)-bye

2R: Ridley d. Reckitt 6-3 6-1
2R: Milner d. Allnatt default
2R: Southwell d. Willoughby 6-0 6-0
2R: Crawshay Williams d. Baynes 6-2 2-6 9-7
2R: Strawson d. Dudley Cox 6-2 6-1
2R: Moss d.Edgington 7-5 2-6 7-5
2R: Honeyman d. Pleydell-Bouverie 2-6 6-3 6-1
2R: Clarke-Jervoise d. Stephen 6-3 8-6

2R: Nonweiler d. Turnbull 6-8 6-0 6-0
2R: Owen d. Jordan 6-1 7-5
2R: Cunningham d. Chuter 6-0 6-4
2R: Tomblin d. Marriott default
2R: Wheatcroft d. Morfey 6-1 6-4
2R: Crouch d. Tucker 6-8 retired
2R: McOstrich d. Broadbridge 6-0 6-3
2R: Howard d. Backhouse 6-4 6-4

3R: Ridley d. Milner 6-1 6-2
3R: Southwell d. Crawshay Williams 6-0 6-0
3R: Strawson d. Moss 6-1 6-0
3R: Honeyman d. Clarke-Jervoise 6-1 6-1

3R: Nonweiler d. Owen 6-1 6-3
3R: Cunningham d. Tomblin 6-1 6-1
3R: Wheatcroft d. Crouch 6-0 6-1
3R: Howard d. McOstrich 4-6 6-2 6-3

QF: Ridley d. Southwell 6-4 6-3
QF: Strawson d. Honeyman 3-6 6-3 6-2
QF: Nonweiler d. Cunningham 6-3 7-5
QF: Howard d. Wheatcroft 4-6 6-3 6-4

SF: Ridley d. Strawson 7-5 6-2
SF: Howard d. Nonweiler 6-1 6-4

FI: Joan Ridley d. Doris Howard (Fra) 6-3 1-6 7-5

DF: Doris Howard (Fra)/Dorothy Shepherd-Barron d. Ermyntrude Harvey/Joan Ridley 3-6 6-3 9-7

MX: Ermyntrude Harvey/Frank Wilde d. Cristobel Wheatcroft/Irving Wheatcroft 7-5 3-6 6-3

-----

May 8-13, Blau-Weiss Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Cilly Aussem d. Anne Schneider-Peitz 6-0, 6-3

DF: Cilly Aussem/Paula Stuck d. Irma Bartels*/Anne Schneider-Peitz 13-11, 6-3
* The married name of Irma Kallmeyer.

XDF: Fritz Kuhlmann/Cilly Aussem d. Werner(?) Menzel/Anne Schnedeir-Peitz 6-2, 6-1
-----

May 9-16, Italian Championships, Milan, Italy (Clay)

QF: Helen Jacobs (US) d Anna Luzzatti ????
QF: Ida Adamoff (Frn) d Madzy Rollin-Couquerque (Neth)
QF: Lucia Valerio d Edith Belliard (Frn)
QF: Dorothy Andrus Burke (US) d Elizabeth Ryan (US)

SF: Jacobs d Adamoff ????
SF: Valerio d Burke ????

FI: Helen Jacobs (USA) d. Lucia Valerio 6-3 6-0

DF: Helen Jacobs (USA)/Elizabeth Ryan (USA) d. Ida Adamoff (FRA)/Dorothy Burke (USA) 7-5 9-7

MX: Elizabeth Ryan (US)/Henry Culley (US) d. Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/Ferenc Puncec (Yug) 6-1 6-3

This was almost certainly Ryan's last career event

-----

May 9-14, Harrogate, Yorkshire, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Elsa Haylock 6-4 1-6 6-4

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Elsa Haylock/Ruth Kirk 6-2 6-1

MX: Freda Scott/Fred Perry d. Elsa Haylock/Arthur J. Smith 6-1 6-4

-----

May 7-12, Norham Gardens, Oxford, Oxfordshire, England

FI: Jean Saunders d. Kathleen Robertson 6-4 6-3

DF: Joy Mowbray-Green/Jean Saunders d. Mary Chamberlain/D. Knapp 6-2 6-4

MX: Audrey Wright/Alan Stedman (NZ) d. J. Ley/Clayton L. Burwell (US) 6-4 4-6 6-2

-----


May 7-12 Cambridge, England

FI: Joan Ingram d. Joan Marshall 6-4 3-6 6-4

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:28 AM
Week of May 14-20

May 14-19, West Kensington Hard Court Tournament, Kensington, London, England (Clay)

1R: Betty Nuthall d. B Baynes 6-3 6-2
1R: M A Briscoe-bye
1R: Patricia Brazier d. D Owen 6-0 6-2
1R: Mrs V H Harle d. Mrs A Grey 6-4 5-7 6-4
1R: Alexandra McOstrich d. Weeta Crawshay Williams 6-1 6-1
1R: Jenny St John Maule d. D Somers Clarke 6-2 6-3
1R: Evelyn Honeyman d. Mrs Winter 6-1 6-3
1R: Gladys Clarke-Jervoise-bye

1R: Audrey Wright-bye
1R: E Porteous-bye
1R: Kathleen Robertson d. Mrs V Cullis 6-1 6-1
1R: Helen Turnbull d. Pat Owen 4-6 6-2 6-2
1R: Tiny Alston d. E Rodocanachi 6-0 6-4
1R: M Goff-bye
1R: Doreen Pleydell-Bouverie d. B Craddock 6-0 6-2
1R: Sheila Paterson d. Mrs Houston 6-2 6-0

1R: Eileen Bennett Whittingstall d. Mrs Brews 6-1 6-1
1R: Norah Edes-bye
1R: Mona Riddell d. Aurea Edgington 4-6 7-5 6-2
1R: Monica Ricketts d. Dorothy Crouch 6-4 6-4
1R: Olga Webb-bye
1R: Catherine Willoughby-bye
1R: Joan Marshall d. H R E Bullen 6-3 6-2
1R: M B Hobson d. D Howard 6-1 6-2

1R: Gethyn Harry d. Sonia Mavrogordato 6-1 6-4
1R: Joy Cunningham d. Mary Burgess-Smith 6-3 7-5
1R: Naomi Gladstone d. Mrs H Eve 6-2 6-0
1R: Mrs Rickards-bye
1R: Gaby Curtis d. Elisabeth Macready 6-2 7-5
1R: Joyce Montagu-bye
1R: Judith Backhouse d. B M Hinde 6-4 6-0
1R: Elsie Pittman d. E Oldfield 6-1 6-4

2R: Nuthall d. M A Briscoe 6-1 6-2
2R: Brazier d. Harle 6-0 6-0
2R: McOstrich d. St John Maule 6-1 6-3
2R: Clarke-Jervoise d. Honeyman 6-8 7-5 6-3

2R: Audrey Wright d. E Porteous 6-1 6-0
2R: Robertson d. Turnbull 6-3 6-0
2R: Alston d. M Goff default
2R: Pleydell-Bouverie d. Paterson 6-3 9-7

2R: Whittingstall d. Edes 6-2 6-1
2R: Riddell d. Ricketts 7-5 7-5
2R: Webb d. Willoughby default
2R: Marshall d. Hobson 6-3 2-6 6-1
2R: Harry d. Cunningham 6-1 6-2
2R: Gladstone d. Rickards 6-1 6-3
2R: Curtis d. Montagu 6-0 6-2
2R: Pittman d. Backhouse 6-2 6-1

3R: Nuthall d. Brazier 6-1 6-1
3R: McOstrich d. Clarke-Jervoise 6-3 8-6
3R: Wright d. Robertson 6-4 6-3
3R: Alston d. Pleydell-Bouverie 8-6 6-4

3R: Whittingstall d. Riddell 2-6 6-0 6-0
3R: Webb d. Marshall 7-5 6-4
3R: Harry d. Gladstone 7-5 6-2
3R: Pittman d. Curtis 2-6 6-4 6-4

QF: Nuthall d. McOstrich 6-3 6-3
QF: Wright d. Alston 6-2 6-0
QF: Whittingstall d. Webb 6-2 6-0
QF: Pittman d. Harry 6-4 6-1

SF: Nuthall d. Wright 6-2 6-4
SF: Pittman d. Whittingstall 7-5 0-6 6-3

FI: Betty Nuthall d. Elsie Pittman 4-6 7-5 7-5

DF: Kitty Godfree/Betty Nuthall d. Gethyn Harry/Dorothy Shepherd-Barron 6-4 8-6

MX: Billie Yorke/Richard Ritchie d. Elise Pittman/Frank Wilde 6-3 3-6 6-4

-----

May 14-21, Chiswick Club Hard Courts , Chiswick, London, England (Clay)
Venue: Chiswick Club

FI: Ermyntrude Harvey d. Jean Saunders 6-2 6-0

DF: Ermyntrude Harvey/Gladys Southwell d. Margaret Mellows/Joan Strawson 1-6 7-5 6-3

MX: Ermyntrude Harvey/Vernon Kirby (SA) d. Geraldine Beamish/Hugh MacKinnon 6-4 6-2

-----

May 14-19 Southdean Tournament, Bognor Regis, England

FI: Gladys Osborne d. Phyllis Grover 6-4 6-1


May 17-19, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Jean Saunders 6-3 6-1

DF: Jean Saunders/Freda Scott d. Winifred Bower/Mrs J. Stephens 6-2 6-2

MX: Freda Scott/S.N. Grossmith d. Jean Saunders/W. Pyemont 8-6 6-0

-----

May 18-23, The Priory, Birmingham, West Midlands, England (Grass)

1R: Joy Cunningham d. J Burgess 6-0 6-1
1R: E Woodhall d. Mrs G Brook 6-1 6-2

2R: Dorothy Round d. Miss Eddy 6-4 6-0
2R: Freda James d. P Bird 6-2 6-3

QF: Audrey Wright d. Woodhall 7-5 6-4

SF: Round d. Grace Vaughton 6-1 7-5
SF: James d. Wright 6-3 2-6 6-1

FI: Dorothy Round d. Freda James 1-6 6-1 6-1

DF: Freda James/Dorothy Round d. Elsa Haylock/Ruth Kirk 6-2 4-6 7-5

MX: Dorothy Round/H. Lester d. Freda James/Alan Stedman (NZ) 6-4 7-5

-----

May 16-21, Championships of Berlin, Berlin, Germany (Clay)
Venue: Rot-Weiss Club

FI: Marie Horn d. Elizabeth Ryan (US) 6-2, 6-2

DF: Marie Horn/Elizabeth Ryan (US) d. Joan Hartigan (Aus)/Mall Molesworth (Aus) 6-3, 6-1

MX: Marie Horn/Gottfried von Cramm d. Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) 9-7 4-6 6-2

-----

May 16-21, Old Dominion Tournament, Richmond, Virginia, US

FI: Reba Kirson d. Louise Rogerson 6-4 6-2

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:28 AM
Week of May 21-27

May 21-26, Surrey Championships, Surbiton, Surrey, England (Grass)

Singles (Draw=54)

1R: Elsie Pittman-bye
1R: J M Notley d. K E Baxter 6-0 4-6 6-4
1R: Mrs P M Ryland-bye
1R: E M Devereux-bye
1R: Patsy O’Connell d. M E Polden 6-4 1-6 6-3
1R: B Baynes d. Betty Batt 6-1 6-4
1R: W E Murphy d. Ursula Price 6-4 6-4
1R: Mollie Trouncer d. Pat Owen 6-0 6-0

1R: Jeanette Morfey d. B Lound 6-1 6-2
1R: Betty Uber d. L E Porteous 6-0 6-0
1R: Mary Burgess-Smith d. Margot Lumb 6-4 4-6 6-4
1R: J Nicholson d. D Owen 6-3 6-0
1R: Mona Riddell d. Phyllis Grover 6-1 6-4
1R: Edith Clarke d. F N Fryer 8-6 6-4
1R: E Gunnell-bye
1R: Nina Borein Brown d. Mildred Nonweiler 6-3 3-6 6-4

1R: Sonia Mavrogordato d. Tiny Alston 6-4 6-2
1R: Rita Jarvis d. Elisabeth Macready default
1R: Aurea Edgington d. Helen Turnbull 1-6 6-2 7-5
1R: Mrs E Jordan d. B R Riley 6-3 6-3
1R: W M Hill d. Sylvia Mayne 6-4 7-5
1R: Joan Strawson-bye
1R: Pamela Morison-bye
1R: P Churchill-bye

1R: Sheila Chuter-bye
1R: Cristobel Wheatcroft-bye
1R: Sybil Edwards d. Mrs W J A Davies 6-2 6-0
1R: Irene Cater d. Naomi Gladstone default
1R: Barbara Frye d. D M Stevens 6-2 6-1
1R: Gladys Clarke-Jervoise d. Norah Edes 6-2 8-6
1R: M B Hobson-bye
1R: Patricia Brazier d. L M Thorn 6-1 6-4

2R: Pittman d. Notley 6-3 6-0
2R: Ryland d. Devereux default
2R: O’Connell d. Baynes 6-2 6-3
2R: Murphy d. Trouncer 6-3 2-6 6-2
2R: Morfey d. Uber 6-1 3-6 6-3
2R: Burgess-Smith d. Nicholson 6-3 6-0
2R: Riddell d. E Gunnell 6-1 6-1
2R: Clarke d. Brown 7-5 6-1

2R: Mavrogordato d. Jarvis 4-6 11-9 6-0
2R: Edgington d. Jordan 6-4 8-6
2R: Strawson d. Hill 6-2 6-0
2R: Pamela Morison d. P Churchill 6-0 6-2
2R: Chuter d. Wheatcroft 3-6 6-3 6-3
2R: Edwards d. Cater 6-1 6-1
2R: Frye d. Clarke-Jervoise 6-2 4-6 6-2
2R: Brazier d. M B Hobson 6-4 6-3

3R: Pittman d. Ryland 6-0 6-2
3R: O’Connell d. Murphy 6-1 6-4
3R: Morfey d. Burgess-Smith 6-3 10-8
3R: Riddell d. Clarke 6-1 0-1 retired

3R: Mavrogordato d. Edgington 6-3 6-0
3R: Strawson d. Morison 6-4 6-1
3R: Chuter d. Edwards 6-2 1-6 6-1
3R: Brazier d. Frye 7-5 6-2

QF: Pittman d. O’Connell 6-1 6-4
QF: Morfey d. Riddell 7-5 6-2
QF: Mavrogordato d. Strawson 7-9 6-4 6-0
QF: Brazier d. Chuter 6-2 7-5

SF: Pittman d. Morfey 6-3 4-6 6-4
SF: Brazier d. Mavrogordato 6-2 6-1

FI: Elsie Pittman d. Patricia Brazier 6-3 6-3

DF: Gladys Clarke-Jervoise/Mildred Nonweiler d. Sybil Edwards/Betty Uber 6-4 2-6 6-4

MX: Joan Strawson/Ryuki Miki (Jpn) d. Eileen Whittingstall/Ian Baile 6-4 7-9 7-5

-----

May 21-26, Saint Anne's-on-Sea, Lancashire, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Dora Beazley 4-6 6-1 9-7

DF: Joan Ingram/Freda Scott d. N. Hellewell/Edie Rudd 6-1 6-4

MX: Freda Scott/Vernon G. Kirby (SA) d. Joan Ingram/Nigel Sharpe 8-6 6-3

-----

May 21-26 Cirencester, England

FI: “Miss Fluke” d. Gethyn Harry 6-1 4-6 6-4

-----

May 21-26, Grimsby, Lincolnshire, England (Grass)

FI: Alexandra McOstrich (Ire) d. Joan Marquis 4-6 6-2 6-1

DF: Alexandra McOstrich/Wendy Saint-John Maule d. W. Booth/B. Smith 6-2 6-3

MX: Joan Marquis/Thomas B. Northcote d. W. Booth/Gerard T. Haxby 6-1 9-7

-----

May 24 France vs United States, Paris, France France d United States 5-2
Venue: Roland Garros

Helen Jacobs (US) d Simone Mathieu 6-2 6-3
Sylvia Henrotin d Alice Marble (US) ??? retires
Carolin Babcock/Josephine Cruickshank d Ida Adamoff/Sylvia Henrotin 0-0 retired (Henrotin sprains ankle)

Missing other scores.

A one day match between nations scheduled during the French Championships. Alice Marble collapses in the heat and is rushed to the hospital. She is forced to withdraw from the French Chmps and misses the rest of 1934. Marble and her coach Teach later blame the USTA for pushing her beyond her endurance in the summer of 1933, when she suffered a similar collapse at East Hampton. They say she had not fully recovered from the events of last August.

-----

May 21-27, Eastern Clay Court Championships, Montclair, New Jersey, US (Clay)

FI: Penelope McBride d. Norma Taubele 1-6 6-2 6-1

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d. Penelope McBride/Alice Wolf 6-4 6-3

McBride is married name of Penelope Anderson.
Wolf is the married name of Alice Francis.

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:29 AM
FRENCH CHAMPIONSHIPS,

Venue: Stade Roland Garros, Paris, France
Dates: May 23-June 3
Surface: Clay

Singles (Draw=51)

1st Round

Peggy Scriven (GB) [2]-bye
Madzy Rollin-Couquerque (Neth)-bye
Sarah Palfrey(US)-bye
Jacqueline Horner-bye
Sylvia Henrotin [7]-bye
Mall Molesworth (Aus) d. Ucci Manzutto (Ity) 6-2 6-3
Nancy Lyle (GB) d. Elizabeth Ryan (US) default
Sylvia Aubert d. Jackie McAlpine (GB) 6-4 6-2

Alice Marble (US) [3] d. Henriette Morel-Deville 6-1 6-1
Cilly Aussem (Ger) d. Jeanne Gallay 6-1 6-1
Charnelet Pillette d. Phyllis Satterwaithe (GB) default
Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Anna Luzzatti (Ity) 6-4 6-3
Kay Stammers (GB) [6] d. Ida Adamoff 6-3 4-6 6-2
Susan Noel (GB) d. Jeanne Peyre 6-4 6-2
Joan Hartigan (Aus) d. Jacqueline Goldschmidt 6-4 6-4
Josephine Cruickshank (US) d. Suzanne Barbier 6-0 6-2

Marie Horn (Ger) d. Simone Gorotnitchenko 6-1 7-5
Caroline Babcock (US) d. Enya Speranza-Wyns 6-0 6-2
Dorothy Andrus (US) d. Leila Row (India) 6-4 10-8
Simone Mathieu [5] d. Cristobel Wheatcroft (GB) default
Doris Howard d. Muriel Thomas(GB) 7-5 6-2
Lucia Valerio (Ity) d. Simone Iribarne 6-3 6-2
Nelly Adamson (Bel) d. Magda Baumgartner (Hun) 6-3 6-3
Betty Nuthall (GB) [4] d. Andree Varin 6-4 6-4

Evelyn Dearman (GB) d. Ivana Orlandini (Ity) 6-2 6-3
Colette Rosambert d. Charlotte Prenn (Ger) default
Suzanne Pannetier d. Nell Hopman (Aus) 6-1 10-8
Lolette Payot (Swt) [8]-bye
Mary Hardwick (GB)-bye
Phyllis Xydis (Gre)-bye
Billie Yorke (GB)-bye
Helen Jacobs (US)-bye

2nd Round

Scriven [2] d. Couquerque 2-6 6-4 6-3
Palfrey d. Horner 6-4 6-3
Molesworth d. Henrotin [7] default
Lyle d. Aubert 6-1 6-3
Aussem d. Marble default
Jedrzejowska d. Pilette 8-6 6-1
Stammers d. Noel 6-3 6-4
Hartigan d. Cruickshank 1-6 7-5 6-3

Horn d. Babcock 6-4 6-1
Mathieu d. Andrus 6-1 6-1
Valerio d. Howard 6-2 6-3
Nuthall d. Adamson 6-4 6-4
Rosambert d. Dearman 6-3 6-1
Payot d. Pannetier 6-3 6-0
Hardwick d. Xydis 6-3 6-3
Jacobs d. Yorke 6-3 6-1

3rd Round

Scriven [2] d. Palfrey 6-4 6-4
Lyle d. Molesworth 6-4 6-2
Aussem d. Jedrzejowska 3-6 6-4 8-6
Stammers [6] d. Hartigan 6-3 6-4

Mathieu [5] d. Horn 6-3 7-5
Valerio d. Nuthall [4] 8-6 6-4
Payot [8] d. Rosambert 7-5 4-6 6-4
Jacobs [1] d. Hardwick 6-0 6-1

Quarterfinals

Scriven [2] d. Lyle 6-1 6-1
Aussem d. Stammers [6] 6-4 6-2
Mathieu [5] d. Valerio 6-3 6-2
Jacobs [1] d. Payot [8] 6-3 1-6 8-6

Semifinals

Scriven [2] d. Aussem 7-5 6-3
Jacobs [1 d. Mathieu [5] 6-2 6-2

Final

Peggy Scriven [2] d. Helen Jacobs [1] 7-5 4-6 6-1

------------------------------------------

Draw notes:

Henrotin=married name of Jung
Howard=former Metaxa
J McAlpine=Jackie according to Graham. The French site uses the name Anne McAlpine.
Mme Daniel Prenn=Frau Charlotte Prenn. Daniel was a German tennis star.

------------------------------------------

Summary:

The women's final was a disgrace due to poor planning. The men's final was started late in the afternoon and didn't finish until 6:30. The women were put on court with clouds dimming what light remained. Endless rallies went back and forth, Miss Jacobs being unable to rush the net as usual because she couldn't see. At 7:50 the sets were split. Most of the crowd had left because they couldn't see, and Helen requested have the final set postponed til the next day. A British official urged Peggy to disagree, which she did. The umpire told them to play on. At 3-1 (a reporter counted 406 shots in those 4 games) to Scriven, Helen again requested a delay. A ten minute conference (some reports hint at an argument) at the chair saw the tournament referee come out. He ordered them to play on. Deflated, Jacobs got only 2 points in the last 3 games. "Before a handful of fans who had stayed to the bitter end, Peggy Scriven had retained her championship. The clock showed 8:27".

The French are heavily criticized for attempting a Wimbledon-like schedule without the organization (matches often start late because officials aren't punctual) or facilities (they only have 7 courts to Wimbledon's 20).

Heat was the norm, with not a drop of rain from start to finish.

Shorts make their first appearance in France. American Lawn Tennis notes that, "Caroline Babcock looks like a boy and Helen Jacobs is most becoming" in them. Most spectators are dressed up (hats for men and dresses for women) but one daring woman wore shorts for the finals.

An American-French women's event was held during the event. American hopeful Alice Marble collapses during her match on a hot day and is taken to the hospital. She defaults, and it is feared her career is at an end. Only after two years of struggle does she return to the courts in 1936.
Marble never did play in the French and only competed in one clay court event her entire career.

Hartigan saved a mp vs. Cruickshank in the 2R.

Betty Nuthall continued her poor form this year, double faulting in droves and hitting hard balls that are falling well out of court.

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:29 AM
FRENCH (Doubles and Mixed Doubles)

Doubles (Draw=24)

1st Round

Betty Nuthall (GB)/Peggy Scriven (GB)-bye
Jadwiga Jedrzejowska (Pol)/Susan Noel (GB)-bye
Simone Barbier/Lolette Payot (Swt)-bye
Anna Luzatti (Ity)/Ivana Orlandini (Ity)-bye
Helen Jacobs (US)/Sarah Palfrey (US) d. Henriette Morel-Deville/Jacqueline Horner 6-1 6-2
Cilly Aussem(Ger)/Marie Horn (Ger) d. Germaine Pilette/Daisy Speranza-Wyns default
Joan Hartigan (Aus)/Mall Molesworth (Aus) d. Simone Goronitchenko/Suzanne Pannetier 6-1 6-4
Doris Howard/Colette Rosambert d. Marie D'Anet/Leela Row (Ind) default

Mary Hardwick (GB)/Kay Stammers (GB) d. Nelly Adamson (Bel)/Jacqueline Goldschmidt 7-5 6-4
Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/Muriel Thomas (GB) d. Josephine Cruickshank (US)/Ida Adamoff 4-6 6-2 6-3
Jeanne Gallay/Ucci Manzutto (Ity) d. Carolin Babcock (US)/Alice Marble (US) default
Andrus/Henrotin d. Bamgarten/Wheatcroft default
Evelyn Dearman (GB)/Nancy Lyle (GB)-bye
Simone Iribarne/Jeanne Peyre-bye
Jackie McAlphie (GB)/Billie Yorke (GB)-bye
Simone Mathieu/Elizabeth Ryan (US)-bye

2nd Round

Jedrzejowska/Noel d. Nuthall/Scriven 6-3 6-4
Barbier/Payot d. Orlandini/Luzatti 6-3 6-1
Jacobs/Palfrey d. Aussem/Horn default
Howard/Rosambert d. Hartigan/Molesworth 6-2 6-1

Couquerque/Thomas d. Hardwick/Stammers 2-6 7-5 6-2
Andrus/Henrotin d. Gallay/Manzutto 6-0 4-6 6-2
Dearman/Lyle d. Iribarne/Peyre default
Mathieu/Ryan d. McAlphine/Yorke 4-6 6-2 6-0

Quarterfinals

Jedrzejowska/Noel d. Barbier/Payot 6-3 2-6 6-2
Jacobs/Palfrey d. Howard/Rosambert 6-3 1-6 6-4
Andrus/Henrotin d. Couquerque/Thomas 0-6 6-4 6-4
Mathieu/Ryan d. Dearman/Lyle 8-10 6-3 6-3

Semifinals

Jacobs/Palfrey d. Jedrzejowska/Noel 6-1 6-4
Mathieu/Ryan d. Andrus/Henrotin 4-6 6-2 6-3

Final

Simone Mathieu/Elizabeth Ryan d. Helen Jacobs/Sarah Palfrey 3-6 6-4 6-2

------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=47)

1st Round

Betty Nuthall (GB)/Pat Hughes (GB)-bye
Jeanne Gallay/Giorgios Nicolaides (Gre)-bye
Susan Noel (GB)/Kenneth Gandar-Dower (GB)-bye
Alice Marble (US)/Henry Culley (US)-bye
Marie Horn (Ger)/Baron Gottfried von Cramm (Ger)-bye
Joan Hartigan (Aus)/Vivian McGrath (Aus)-bye
Lucia Valerio (Ity)/Wilmer Hines (US)-bye
Suzanne Barbier/Marcel Bernard-bye

Colette Rosambert/Jean Borotra d. Evelyn Dearman (GB)/Hermann Artens (Aut) 6-4 6-4
Mary Hardwick (GB)/Camille Malfroy (NZ) d. Jacqueline Horner/Jacques Bonte 6-3 6-1
Lolette Payot (Swt)/Charles Aeschliman (Swt) d. Marie D'Anet/Jean Agustin 6-1 6-2
Jackie McAlpine (GB)/Ali Athar Fyzee (Ind) d. Sarah Palfrey (US)/Beni Berthet default
Ida Adamoff/Georg Von Metaxa (Aut) d. Harry Hopman (Aus)/Nell Hopman (Aus) 6-4 4-6 6-2
Jacqueline Goldschmidt/Robert Billaudot d. Ivana Orlandini (Ity)/Valentino Taroni (Ity) 6-3 6-3
Rene Mathieu/Coco Gentien d. Billie Yorke (GB)/Jack Lysaght (GB) 6-4 6-2
Nelly Adamson (GB)/Andre Lacroix (Bel) d. Mme Andre Roche/Roland Journu 6-4 4-6 7-5

Mall Molesworth(Aus)/Don Turnbull (Aus) d. Jeanne Peyre/Mohammed Sleem (Ind) default
Henriette Morel-Deville/Gaby Mercier-Odier (Swt) d. Helen Jacobs (US)/Pierre-Henri Landry default
Carolin Babcock (US)/Ed Andrews (NZ) d. Anna Luzatti (Ity)/Boris Maneff (Swt) default
Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/Franjo Puncec (Yug) d. Sylvia Henrotin/Andre Martin-Legeay default
Jadwiga Jedrzejowska (Pol)/Ignacy Tloczynski (Pol) d. Cristobel Wheatcroft (GB)/Irving Wheatcroft (GB) default
Kay Stammers (GB)/Andre Merlin d. Ucci Manzutti (Ity)/Marcel Couisin 6-0 6-0
Dorothy Andrus (US)/Jean Lesueur d. Cilly Aussem (Ger)/Hans Denker (Ger) 7-5 6-4
Elizabeth Ryan (US)/Adrian Quist (Aus)-bye

Doris Howard/Toto Brugnon-bye
Phyllis Xydis (Gre)/Stefanos Xydis (Gre)-bye
Baron Bela Von Kehrling (Hun)/Josephine Cruickshank (US)-bye
Nancy Lyle (GB)/Charles Hare (GB)-bye
Muriel Thomas (GB)/Roderick Menzel (Cz)
Simone Gorodnitchenko/Goldschmidt-bye
Simone Iribarne/Guillaume Troncin-bye
Peggy Scriven (GB)/Jack Crawford (Aus)-bye

2nd Round

Nuthall/Hughes d. Gallay/Nicolaides default
Noel/Gandar Dower d. Marble/Culley default
Horn/Cramm d. Hartigan/McGrath 6-4 6-3
Valerio/Hines d. Barbier/Bernard 6-3 6-4
Rosambert/Borotra d. Hardwick/Malfroy 6-4 7-5
Aeschliman/Payot d. McAlpine/Fyzee ????
Goldschmidt/Billaudot d. Adamoff/Von Metaxa 7-5 6-2
Mathieu/Gentien d. Adamson/Lacroix 6-1 6-3

Molesworth/Turnbull d. Morel-Deville/Mercier 6-4 6-2
Couquerque/Puncec d. Babcock/Andrews 6-2 8-6
Jedrzejowska/Tloczynski d. Stammers/Merlin 6-2 0-6 6-3
Ryan/Quist d. Andrus/Lesueur 6-3 6-1

Howard/Brugnon d. Xydis/Xydis ????
Von Kehrling/Cruickshank d. Lyle/Hare 9-7 6-4
Thomas/Menzel d. Gorodnitchenko/Goldschmidt 6-2 6-2
Crawford/Scriven d. Iribarne/Troncin 6-4 6-2

3rd Round

Nuthall/Hughes d. Noel/Gandar Dower 8-6 6-1
Horn/Cramm d. Valerio/Hines 6-4 6-2
Rosambert/Borotra d. Aeschliman/Payot 6-4 2-6 6-4
Mathieu/Gentien d. Goldschmidt/Billaudot 6-0 6-1

Couquerque/Puncec d. Molesworth/Turnbull 6-2 10-8
Ryan/Quist d. Jedrzejowska/Tloczynski 6-3 6-3
Howard/Brugnon d. Von Kehrling/Cruickshank 6-2 6-2
Crawford/Scriven d. Thomas/Menzel 6-3 4-6 7-5

Quarterfinals

Nuthall/Hughes d. Horn/Cramm default
Rosambert/Borotra d. Mathieu/Gentien 10-8 1-6 8-6
Ryan/Quist d. Couquerque/Puncec 5-7 6-1 6-0
Crawford/Scriven d. Howard/Brugnon 6-4 2-6 6-0

Semifinals

Rosambert/Borotra d. Nuthall/Hughes 6-2 6-8 8-6
Ryan/Quist d. Crawford/Scriven 6-2 4-6 6-1

Final

Colette Rosambert/Jean Borotra d. Elizabeth Ryan/Adrian Quist 6-2 6-4

7,000 came out for the 3 doubles finals on the last day of the championships. The crowd applauded Sarah Palfrey's brilliant volleys. The Americans reached 4 all in the second set, but all Sarah's sparkle could carry the American pair only so far. Jacobs was nervous and erred repeatedly. In the last set Jacobs failed to hold serve even once.

Borotra was dead tired after losing with Brugnon in a five set men's doubles final. He rested one hour in a hospital bed before going out to win the mixed final in straight sets with Colette Rosambert.

------------------------------------------

Draw notes:

H Artens is listed twice! Once with Evelyn Dearman 9losing in the 1R) and once with Carolin Babcock (losing in the second round). Could Hermann Artens of Austria have played twice, or is the other H Artens different, or did Lawn Tennis and Badminton make an error? The New York Times supplies the solutkion, giving Ed Andrews as Babcock's partner.

Andre Roche is in the men's draw. I assume the female in the mixed is Mme A Roche.

The page copy I have of Lawn Tennis and Badminton cut off some scores in the mixed doubles.
The draws are in exact draw order.

------------------------------------------

Sources:

Lawn Tennis and Badminton, June 9 1934, pages 157-158.

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:36 AM
Week of May 28-June 3

May 28-June 2, Middlesex Championships, London, England
Venue: Chiswick Park

Singles (Draw=57)

1R: Elsie Pittman d. L M Brown 6-2 6-2
1R: B R Riley d. L E Porteous 6-3 6-1
1R: Nina Borein Brown d. Barbara Frye 8-6 6-4
1R: Ursula Price d. Doreen Pleydell-Bouverie 7-5 7-5
1R: Effie Peters-bye
1R: Madeleine Moss-bye
1R: Elisabeth Macready d. Madge List 6-2 8-6
1R: Dorothy Crichton d. Joy Mowbray-Green 6-4 2-6 6-4

1R: Jean Saunders d. Mrs E Jordan default
1R: Joan Strawson d. B Baynes 6-0 5-7 6-0
1R: Rita Jarvis d. Patsy O’Connell 2-6 6-3 retired
1R: Gethyn Harry-bye
1R: Kitty Godfree d. R Gibson 1-6 6-2 6-1
1R: I M Perry d. Pat Owen 6-2 6-3
1R: Mary Burgess-Smith d. Dorothy Crouch 6-2 6-4
1R: Joan Marshall d. Helen Burr 6-0 6-3

1R: Ermyntrude Harvey-bye
1R: M Palmer d. Tiny Alston 2-6 6-1 6-1
1R: Josephine Harman d. Judith Backhouse 6-2 4-6 18-16
1R: Helen Turnbull d. Betty Smith 6-2 8-6
1R: Sheila Chuter-bye
1R: Mrs S Butler-bye
1R: Cristobel Wheatcroft d. W E Murphy 3-6 10-8 8-6
1R: Sonia Mavrogordato d. Gladys Clarke-Jervoise default

1R: Mary Whitmarsh d. Mrs W T Tucker 3-6 6-0 6-3
1R: Margaret Mellows d. Mrs M Leigh 6-4 6-3
1R: Evelyn Honeyman d. Norah Edes 6-1 7-5
1R: Joy Cunningham d. Doreen Busby default
1R: Mildred Nonweiler d. Naomi Gladstone 2-6 6-2 6-4
1R: Yvonne Law d. Aurea Edgington 4-6 6-3 6-3
1R: Gladys Southwell d. Betty Batt 6-1 6-1
1R: Joan Ridley-bye

2R: Pittman d. Riley 6-2 6-2
2R: Brown d. Price 7-5 8-6
2R: Peters d. Moss 6-3 6-2
2R: Macready d. Crichton 6-2 4-6 6-3
2R: Saunders d. Strawson 6-3 6-4
2R: Gethyn Harry d. Jarvis 6-4 6-4
2R: Godfree d. Perry 6-0 6-0
2R: Burgess-Smith d. Marshall 6-1 6-4

2R: Harvey d. Palmer 6-3 6-1
2R: Harman d. Turnbull 5-7 6-2 9-7
2R: Sheila Chuter d. Mrs S Butler 6-0 6-1
2R: Wheatcroft d. Mavrogordato 6-1 7-5
2R: Whitmarsh d. Mellows 6-3 6-3
2R: Honeyman d. Cunningham 6-3 6-3
2R: Nonweiler d. Law 3-6 6-0 7-5
2R: Ridley d. Southwell 6-2 7-9 6-2

3R: Pittman d. Borein Brown 7-5 6-2
3R: Peters d. Macready 6-3 7-5
3R: Saunders d. Harry 8-6 2-6 6-0
3R: Godfree d. Burgess-Smith 6-2 6-3

3R: Harvey d. Harman 6-0 6-3
3R: Chuter d. Wheatcroft 6-3 7-5
3R: Whitmarsh d. Honeyman 6-1 3-6 6-1
3R: Ridley d. Nonweiler 9-7 6-1

QF: Pittman d. Peters 7-5 6-1
QF: Saunders d. Godfree 5-7 6-2 11-9
QF: Harvey d. Chuter 6-3 6-4
QF: Ridley d. Whitmarsh 6-2 8-6

SF: Pittman d. Saunders 7-5 6-2
SF: Ridley d. Harvey 6-4 6-3

FI: Elise Pittman d. Joan Ridley 6-4 6-4

DF: Ermyntrude Harvey/Joan Ingram d. Elise Pittman/Joan Ridely 6-1 3-6 6-3

MX: Joan Ingram/Frank Wilde d. Eileen Fearnley-Whittingstall/Ian Bailey 6-3 2-6 6-3

-----

May 28-June 2, Worcestershire Championships, Malvern, Worcestershire, England

FI: Dorothy Round d. Madge Slaney 6-4 7-5

DF: Mrs M. Mayne/Dorothy Round d. Florence Ford/S. Thompson 7-5 6-1

MX: Dorothy Round/J. Brian Sturgeon d. Mrs M. Mayne/Gordon Tuckett ????

-----

May 30-June 4, Hull, Yorkshire, England

FI: Edie Rudd d. Freda Scott 6-1 6-2

DF: Freda Scott/M. Wynne d. N. Hellewell/Edie Rudd 6-3 3-6 6-3

MX: Freda Scott/Arthur J. Smith d. M. Wynne/Clarence Jones 0-6 6-4 6-3

-----

early June, Cheltenham, England

FI: Jeanette Morfey d. Madge Slaney 2-6 6-4 8-6

-----

May 28-June 2 United Banks Championships, Nee Beckenham, England
Venue: Midland Bank Ground

FI: Nathalie Feiron d. B Kendle 6-3 9-7

-----

May 28-June 2, Dorking, Surrey, England (Grass)

FI: Phyllis King d. Phyllis Grover 6-1 6-2

DF: Sybil Edwards/Betty Uber d. Phyllis Covell/Dorothy Shepherd-Barron 7-5 6-3

MX: Sybil Edwards/Norman Latchford d. Phyllis King/F.P. Down 6-1 6-1

-----

June ????, Budapest International Championships, Budapest, Hungary (Clay)

FI: Lili Sárkány d. ??

-----


May 28-June 2, New Jersey State Championships, Hackensack, New Jersey, US

FI: Norma Taubele d. Grace Surber 6-3 5-7 6-1

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d. Gladys Hawk/Baroness Maud Levi 6-2 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:37 AM
Week of June 4-10

Circa early June, Rot-Weiss Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Marie Horn d. Elizabeth Ryan (US) 6-, 6-2

DF: Marie Horn/Elizabeth Ryan (US) d. Joan Hartigan (Aus)/Mall Molesworth (Aus) 6-3 6-1

MX: Marie Horn/Gottfried von Cramm d. Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) 9-7 4-6 6-2

-----

June 4-9, 13th Annual Saint George's Hill, Weybridge, Surrey, England

Singles (Draw=48)

1R: Kathleen Robertson d. B R Riley 6-2 6-2
1R: Dorothy Hill d. M B Hobson 6-1 4-6 6-4
1R: Joy Mowbray Green d. H D Sissons 6-1 6-1
1R: Mrs C Gunningham d. J D Ley 3-6 6-4 8-6
1R: Patience Thomson d. Ursula Price 1-6 9-7 6-2
1R: Olga Webb d. S Olivier 6-2 2-6 6-3
1R: Monica Ricketts d. G Maynard 5-7 6-2 6-1
1R: Mollie Trouncer d. Sonia Mavrogordato 6-2 6-1
1R: Dorothy Crouch d. Phyllis Grover 7-5 2-6 6-2
1R: Billie Yorke d. Catherine Willoughby 6-0 7-5
1R: Nancy Dickin d. F N Fryer 6-4 6-4
1R: Gladys Clarke Jervoise d. Mrs M Graham 6-1 6-4
1R: Doreen Pleydell-Bouverie d. D M Stevens 6-0 6-2
1R: Isa Watanabe d. Y V Hubback 8-6 6-2
1R: Phyllis King d. J M Notley 6-1 6-1
1R: Mary Hardwick d. M M Thompson 6-0 6-1

2R: Elsie Pittman d. G E Tomblin 6-2 6-1
2R: Robertson d. Hill 6-4 6-3
2R: D E Clapp d. O Risden 6-1 6-3
2R: Helen Burr d. ????
2R: Mowbray Green d. Gunningham 6-2 8-6
2R: Thomson d. Mrs E Jordan 2-6 6-4 6-2
2R: Webb d. Ricketts 7-5 6-4
2R: Trouncer d. Crouch 6-3 6-4

2R: Yorke d. Joan Ridley 2-6 6-1 6-1
2R: Dickin d. Betty Soames 6-2 6-3
2R: Florence Ford d. M G Bingham 6-3 6-2
2R: Clarke Jervoise d. Pleydell-Bouverie 6-4 6-2
2R: Joyce Lyle d. ????
2R: Aurea Edgington d. J Nicholson 6-2 6-0
2R: Patricia Brazier d. Watanabe 6-0 6-1
2R: Hardwick d. King 2-6 8-6 5-5 retired

3R: Pittman d. Robertson 6-2 6-2
3R: Burr d. Clapp 6-3 6-0
3R: Mowbray-Green d. Thomson 4-6 6-2 6-1
3R: Webb d. Trouncer 6-3 6-3

3R: Yorke d. Dickin 6-3 6-3
3R: Ford d. Clarke-Jervoise 6-2 6-2
3R: Edgington d. Lyle 6-0 7-5
3R: Hardwick d. Brazier 3-6 6-2 6-4

QF: Pittman d. Helen Burr 3-6 6-1 6-4
QF: Mowbray-Green d. Webb 6-4 3-6 6-3
QF: Yorke d. Ford 6-3 6-1
QF: Hardwick d. Edgington 6-4 6-3

SF: Pittman d. Mowbray-Green 6-2 5-7 6-4
SF: Hardwick d. Yorke 6-4 5-7 6-2

FI: Elsie Pittman d. Mary Hardwick 6-4 3-6 6-3

DF: Phyllis King/Billie Yorke d. Mary Hardwick/Ermyntrude Harvey 6-1 6-2

MX: Billie Yorke/Jack Lysaght d. Ermyntrude Harvey/Richard Ritchie 6-4 4-6 6-4

-----

June 4-9, Liverpool Northern Tournament, Liverpool, England (Grass)

FI: Hilde Sperling (Den) d. Joan Hartigan (Aus) 7-5 8-6

DF: Joan Hartigan (Aus)/Nell Hopman (Aus) d. Hilde Sperling (Den)/Joan Strawson 6-2 6-1

MX: Joan Strawson/Vernon G. Kirby (SA) d. Hilde Sperling (Den)/Herman von Artens (Aut) 6-0 10-12 6-2

-----

June 4-9 West of England Championships Bristol, England (Grass)

FI: Andree Lucas d. Gethyn Harry 6-2 6-2

-----

June 4-9 Essex Championships, Westcliff-On-Sea, England (Grass)

FI: Sheila Chuter d. Joan Marshall 6-3 6-2

-----

June 2-9, West of Scotland Championships, Pollokshields, Scotland (Grass)

FI: Winnie Mason d. Mrs R. Harvey 6-3 9-7

DF: Jean Jamieson/Winnie Mason d. Mrs R. Harvey/P. Morton 6-4 6-4

MX: Winnie Mason/Donald McPhail d. Mrs P. Harvey/ A. McVie 2-6 7-5 6-1

-----

June 8-10, Heilbronn, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Countess Wrangel default

MX: Klara Hammer/Johann Philipp Buss d. Countess Wrangel/Count Rutger Wrangel 6-0 6-4

-----

June 7-10, Chemnitz, Germany (Clay)

FI: Anneliese UIlstein d. Irma Mühlberg 6-3 6-2

MX: Anneliese UIlstein/Herbert Tübben d. Irmgard Mühlberg/Curt Bergmann default

-----

June 3-9 Belgian Championships Brussels

FI: Nelly Adamson d. M du Monceau 5-7 6-0 6-3

-----

June 1-6, Del Monte Championships, Monterrey, California, US (Hard)
Venue: Hotel Del Monte

FI: Ethel Arnold d. Anna Harper 6-3 6-4

MX: Helen Dimitrijevic/ Dr Gerald Bartosh d. Anna Harper/ Phil Neer 6-4 9-7

-----

began June 4 New England Championships Hartford Conn, US

FI: Jane Sharp d. Surber 5-7 6-4 6-2

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:38 AM
Week of June 11-17

June 11-16, Kent Championships, Beckenham, Kent, England

Singles (Draw=32)

1R: Phyllis Mudford King d. Joan Ennals 6-0 6-0
1R: Mall Molesworth (Aus) d. Leila Row (Ind) 11-9 6-2
1R: Doris Howard (Fra) d. Sylvia Mayne 6-0 6-2
1R: Mary Heeley d. Alexandra McOstrich 9-7 1-6 6-4
1R: Dorothy Andrus Burke (US) d. Joy Mowbray-Green 6-2 6-0
1R: Elisabeth Macready d. Kay Stammers default
1R: Gladys Southwell d. Kathleen Robertson 3-6 6-0 6-1
1R: Monica Ricketts d. Madeleine Moss default

1R: Billie Yorke d. Sonia Mavrogordato 6-4 6-2
1R: Effie Peters d. Betty Soames 6-2 6-4
1R: Sheila Chuter d. Patricia Brazier 2-6 6-3 6-3
1R: Jackie McAlpine d. Ermyntrude Harvey default
1R: Mary Whitmarsh d. Elsie Pittman default
1R: Gethyn Harry d. Jeanette Morfey 6-1 6-3
1R: Dulcie Kitson (SA) d. Freda Scott 6-4 6-4
1R: Joan Hartigan (Aus) d. Olga Webb 6-4 6-1

2R: King d. Molesworth 6-2 6-3
2R: Howard d. Heeley 6-4 6-2
2R: Andrus Burke d. Macready 6-0 9-7
2R: Southwell d. Ricketts 3-6 6-2 6-4

2R: Yorke d. Peters 7-5 1-6 6-1
2R: Chuter d. McAlpine 6-2 6-3
2R: Whitmarsh d. Harry 8-6 5-7 6-1
2R: Hartigan d. Kitson 7-5 6-1

QF: King d. Howard 6-2 6-2
QF: Andrus Burke d. Southwell 6-4 6-3
QF: Yorke d. Chuter 5-7 6-2 8-6
QF: Hartigan d. Whitmarsh 4-6 6-0 6-1

SF: King d. Andrus Burke 7-5 6-3
SF: Hartigan d. Yorke 6-3 6-4

FI: Phyllis King d. Joan Hartigan (Aus) 6-2 6-3

DF: Mary Heeley/Elsie Pittman d. Phyllis King/Kay Stammers 6-2 7-5

MX: Kay Stammers/ Ryuki Miki (Jpn) d. Mary Heeley/ Vernon G. Kirby (SA) 6-1 6-3

-----

circa mid-June, Blau-Weiss Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Cilly Aussem d. Anne Schneider-Peitz 6-0 6-3

DF: Cilly Aussem/Paula von Stuck d. Frl Bartels/Anne Schneider-Peitz 13-11 6-3

MX: Cilly Aussem/K. Kuhlmann d. Anne Schneider-Peitz/Roderich Menzel (Cz) 6-2 6-1

-----

Circa mid-June, Wiesbaden, Germany (Clay)

FI: Marie Horn d. Cilly Aussem 5-7 6-2 6-2

DF: Marie Horn/Paula von Stuck d. Frl Rau/Frl Weike 6-3 6-1

MX: Paula von Stuck/Johann Philipp Buss d. E. Kaeppel/Packaly 6-0 6-1

-----

June 11-16, Formby Tournament, Merseyside, England (Grass)

FI: Hilde Sperling (Den) d. Joan Strawson 6-8 6-1 6-3

DF: Hilde Sperling (Den)/Joan Strawson d. Evelyn Honeyman/Nell Hopman (Aus) 7-5 6-3

MX: Hilde Sperling (Den)/Herman W. Artens (Aut) d. Evelyn Honeyman/Marcel Bernard (Fra) 6-8 9-7 6-1

-----

June 11-16, Fleet, Hampshire, England (Grass)

FI: Andrée Lucas d. Gaby Curtis 4-6 6-4 6-3

DF: Mary Chamberlain/A. Beacon d. Joyce Lyle/N. Milner 6-0 6-0

MX: Agnes Tuckey/Charles Tuckey d. Andree Lucas/Colonel G. Lucas 7-5 8-6

-----

June 11-16 Retford, England (Grass)

FI: Freda James d. Audrey Wright 6-2 6-3

-----

began June 11 Pennsylvania & Eastern States Women's Championships, ????< Pennsylvania, US (Grass)

FI: Maruin Jessup d. Midge Van Ryn 6-4 6-3

-----

June 11-17, Southern Championships, Atlanta, Georgia, USA

FI: Beatrice Bryan d. Eliza Coxe 6-4 7-5

DF: Beatrice Bryan/Eliza Coxe d. Anna Koll/Lila Porter 6-3 1-6 6-1

-----

June 11-17, New York State Championships, Jackson Heights, New York, US

FI: Maud Levi d. Grace Surber 6-3 6-8 6-3

DF: Grace Surber/Norma Taubele d. Gladys Hawk/Maud Levi 6-3 12-14 6-3

-----

June 14-17, Championships of Leipzig, Leipzig, Germany (Clay)

FI: Anneliese Ullstein d. Toni Schomburgk 6-1 6-3

DF: Grete Deutschova (Cz)/Elly Ledig d. M. Pflügner/Toni Schomburgk 10-8 6-3

MX: Grete Deutschova (Cz)/Fritz Kuhlmann d. Elly Ledig/Friedrich Frenz 6-3 0-6 6-2

-----

June 14-17, Stuttgart Tournament, Stuttgart, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Frl Alber 6-1 6-0

MX: Klara Hammer/Johann Philipp Buss d. Frl Stickel/Feo Hartz 6-4 6-2

-----

Circa mid-June, Romanian International Championships, Bucharest, Romania (Clay)

FI: Lola Merhautova (Cz) d. Lenke Popper 10-8 2-6 6-0

DF: Vlasta Gostisa (Yug)/I. Lenos (Gre) d. Elena Caracostea/Lola Merhautova (Cz) 6-4 6-2

MX: Vlasta Gostisa (Yug)/ Franjo Kukuljevic (Yug) d. Lola Merhautova (Cz)/ Josef Kaska (Cz) 6-3 6-4

-----

June 11-16, Ulster Championships, Belfast, Northern Ireland
Venue: Belfast Boat Club

FI: Winnie Mason d. Betty Lee 6-0 6-0

DF: Winnie Mason/O. Wilson d. H. Corry/Betty Lee 6-4 6-3

MX: Winnie Mason/P. Jackson d. H. Corry/E.D. Hill 6-4 6-3

-----

June 12-17, Mississippi State Championships, Jackson, Mississippi, US

FI: Helen Carney d. Evelyn Boyd 6-1 6-0

MX: Louise Berger/John Graeber d. Elizabeth Garth/Lewis Culley 6-3 6-3

-----

June 11-16, Metropolitan Championships, Brisbane, Australia

FI: Emily Westacott d. May Hardcastle 6-0 6-2

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:38 AM
Week of June 18-24

June 18-23, London Championships, London, England (Grass)
Venue: Queen's Club

Singles (Draw=56)

1R: Jacqueline Goldschmidt (Fra) d. P C Blake 6-2 6-1
1R: Catherine Willoughby d. H R E Bullen 7-9 9-7 7-5
1R: Virginia Rice (US) d. M Goff 6-2 6-2
1R: Phyllis Xydis d. Mrs A O Grey 6-4 8-6
1R: Marie Horn (Ger) d. Mrs H Barrett 6-1 6-1
1R: Dorothy Hill d. Maud Barger-Wallach (US) 6-0 6-0
1R: Effie Peters d. Pat Owen 6-2 6-1
1R: P Lannon-bye

1R: Colette Rosambert (Fra) d. N Truman 6-2 6-1
1R: Thelma Cazalet d. Cristobel Wheatcroft default
1R: Esna Robertson (Aus) d. L E Porteous 6-2 6-1
1R: Gethyn Harry d. Tiny Alston 6-4 6-0
1R: Hilde Sperling (Den) d. C Mellor 6-2 6-2
1R: Nell Hopman (Aus) d. I Wynn Weston 6-1 6-1
1R: Lucia Valerio (Ity) d. L Mathias 6-0 6-1
1R: Bea Watson-bye

1R: Mall Molesworth (Aus) d. V Clow 6-1 6-0
1R: Aurea Edgington d. Violette Cosens 6-0 4-6 6-3
1R: S Travers-bye
1R: Miss Behrens d. Cilly Aussem (Ger) default
1R: Ida Adamoff-bye
1R: EL WAtson-bye
1R: L M Thorn d. Mrs Allen 6-4 6-3
1R: G Mathias d. Mrs S B Wood 6-0 6-4

1R: Elisabeth Macready-bye
1R: Elsie Pittman d. Lorna Wilkinson 6-3 6-3
1R: Mary Whitmarsh-bye
1R: Leila Row (Ind) d. Lady Gwyn Rowallan 6-3 6-4
1R: Susan Noel d. Mrs W A R Collins 6-1 6-0
1R: Sylvia Henrotin (Fra) d. Mrs V C Warne 7-5 3-6
1R: Patricia Brazier-bye
1R: Dorothy Andrus Burke (US) d. Monica Ricketts 6-4 6-2

2R: Goldschmidt d. Willoughby 6-0 6-2
2R: Rice d. Xydis 8-6 6-4
2R: Horn d. Hill 6-2 6-2
2R: Peters d. P Lannon 6-0 6-1
2R: Rosambert d. Cazalet 6-0 6-1
2R: Robertson d. Harry 6-3 6-2
2R: Sperling d. Hopman 7-9 6-4 6-2
2R: Valerio d. Watson 6-1 6-4

2R: Molesworth d. Edgington 6-0 6-0
2R: S Travers d. Behrens 6-4 6-3
2R: Adamoff d. E L Watson 6-1 6-0
2R: Thorn d. G Mathias 6-1 6-1
2R: Pittman d. Macready 6-2 12-10
2R: Mary Whitmarsh d. Row 5-7 7-5 5-1
2R: Noel d. Henrotin 6-4 3-6 6-4
2R: Andrus Burke d. Patricia Brazier 8-6 6-4

3R: Goldschmidt d. Rice 6-3 6-2
3R: Horn d. Peters 6-4 6-4
3R: Rosambert d. Robertson 7-5 6-2
3R: Sperling d. Valerio 6-3 8-6

3R: Molesworth d. Travers 6-4 6-1
3R: Adamoff d. Thorn 6-3 6-0
3R: Pittman d. Whitmarsh 6-1 6-2
3R: Andrus Burke d. Noel 6-0 6-4

QF: Goldschmidt d. Horn default
QF: Rosambert d. Sperling 4-6 3-5 retired
QF: Molesworth d. Adamoff 8-6 6-4
QF: Andrus Burke d. Pittman 6-4 6-3

SF: Goldschmidt d. Rosambert default
SF: Burke d. Molesworth 3-6 6-4 6-3

FI: Jacqueline Goldschmidt (Fra) d. Dorothy Burke (US) 5-7 6-2 6-0

DF: Doris Howard (Fra)/Colette Rosambert (Fra) d. Dorothy Burke (US)/Sylvia Henrotin (Fra) 6-2 3-6 8-6

MX: Sylvia Henrotin (Fra)/Andre Martin-Legeay (Fra) d. Simone Mathieu (Fra)/Jean Lesueur (Fra) 6-3 7-5

-----

June 18-23 Skegness, England (Grass)

FI: F M Burton d. Mrs D Munro 6-3 7-9 6-3

-----

June 18-23 Newton, Birmingham, England (Grass)

FI: Grace Vaughton d. Mrs Needham-Green 6-4 6-2

-----

June 16-22, California State Championships, Berkeley, California, USA (Hard)

FI: Edith Jensen d. Anna Harper 3-6 7-5 6-4

DF: Anna Harper/Edith Jensen d. Margaret Smith/Frances Umphred 6-3 4-6 6-1

MX: Patsy McCoy/ Gerald Stratford d. Anna Harper/Stanley Almquist 6-3 6-4

Mrs Jensen was Edith Cross before her marriage.

-----

June 18-24, Western Championships, River Forest, Illinois, US

FI: Gracyn Wheeler d. Dr Esther Bartosh 6-3 6-1

DF: Dr Esther Bartosh/Marianne Hunt d. Helen Fulton/Catherine Wolf 6-3 6-4

-----

June 20-24, Championships of Dresden, Dresden, Germany (Clay)

FI: Anneliese Ullstein d. Edith Sander 8-6, 6-3

DF: Elly Ledig/Toni Schomburgk d. Lotte Ertl (Cz)/Frl Springer 7-5, 6-4

MX: Toni Schomburgk/Louis Heine d. Frl Heisecke/Curt Bergmann 6-1 7-5

-----

June 20-24, Stettin, Germany (Clay)

FI: Margarethe Käppel d. Frl Hiller 6-1 6-1

MX: Frl Ferber/Ferdinand Henkel d. Margarethe Käppel/Martin Zander 6-4 1-1 retired

-----

June 22-24, Tübingen, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Hilde Weihe 6-2 6-3

MX: M. Pflügner/ Julius Walch d. Klara Hammer/Johann Philipp Buss default

-----

June 18-23, Oklahoma State Championships, Tulsa, Oklahoma, US

FI: Mary Zita Jacoby d. Charlotte McQuiston 6-3 6-1

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:46 AM
Jun 25-July 7 THE CHAMPIONSHIPS, (WIMBLEDON) , London, Enlgand, UK (Grass)
Venue: The All-England Club

First Round
Dorothy Round [2] d. Joan Ridley 6-2 6-0
Vera Montgomery-bye
Mary Heeley d. Patricia Brazier 6-3 6-2
Helen Dyson-bye
Madzy Rollin-Couquerque(Neth)d. Mall Molesworth(Aus)6-4 7-5
Joy Mowbrey Green-bye
Phyllis King d. Marion Hargreaves[Q] 6-0 6-1
B. E. Frye [Q]-bye

Lolette Payot(Swz)[6]d. Nancy Lyle 3-6 6-3 6-1
Sheila Chuter-bye
Sylvia Henrotin(Fr)d. Elsa Haylock 7-5 1-6 6-2
Lucia Valerio(It)-bye
Josefa de Chavari(Sp)d. Josephine Cruickshank (US) default
Billie Yorke-bye
Doris Howard d. Joy Cunningham [Q] 6-1 6-0
Cristobel Wheatcroft bye

Sarah Palfrey (US)[3]d. Rosemary Smith[Q] 6-3 6-1
Evelyn Dearman bye
Kitty Godfree d. Jean Saunders 6-3 8-6
Florence Ford bye
Mary Hardwick d. Gethyn Harry 6-3 7-5
Jeanette Morfey bye
Madie Moss d. Gladys Clarke-Jervoise[Q] 6-2 6-4
Jadwiga Jedrejowska(Pol) bye

Simone Mathieu(Fr)[8] d. Esna Robertson(Aus)6-4 6-0
Patience Thompson[Q] bye
Nell Hopman(Aus) d. Nancy Dicken 6-3 6-1
Virginia Rice (US) bye
Marie Horn(Ger)d. Madge Slaney 7-5 6-4
Susan Noel bye
Eileen Whittingstall d. Betty Nuthall 2-6 6-3 6-4
Freda Scott bye

Helen Jacobs(US)[1]d. Effie Peters 6-1 6-1
Doris Andrus(US) bye
Phyllis Satterwaithe d.Joan Ingram 6-0 6-3
Beatrice Russell bye
Muriel A. Thomas d. Sonia Mavrogordato 6-2 7-5
Jacqueline Goldschmidt(Fr) bye
Edie Rudd d. Betty Uber 4-6 6-1 7-5
Kay Stammers bye

Cilly Aussem(Ger)[7] d. Phyllis Whitley 6-0 6-0
Helen Turnbull [Q] bye
Elsie Pittman d. Edith Nonweiler 8-6 8-6
Ermyntrude Harvey bye
Freda James d. Evelyn Honeyman 6-0 1-6 6-3
Mary Whitmarsh bye
Joan Strawson d. Andree Lucas 2-6 6-3 6-3
Monica T. Ricketts bye

Hilde Sperling(Ger)[4]d. Dorothy Crichton 6-2 6-2
Mary Chamberlain bye
Sybil Edwards d. Mona Riddell 4-6 6-4 7-5
Dorothy Shepherd-Barron bye
Leila Row (Ind) d. Gladys Southwell 4-6 10-8 6-2
Ida Adamoff(Fr) bye
Joan Hartigan(Aus) d. Audrey Wright[Q] 6-3 7-5
Magda Baumgarten (Hun)

Peggy Scriven [5]d. Gladys Osborne 6-1 6-2
Ruth Kirk bye
Alexandra McOstritch d. Dulcie Kitson 7-5 8-6
Yvonne Law bye
Margaret Mellows d. Gabriele Szapary(Ast)6-1 8-6
Nellie Adamson(Bel) bye
Colette Rosambert(Fr)d. Mary Burgess-Smith[Q]6-1 6-3
Caroline Babcock(US) bye
-------------------------------------
Second Round
Round [2] d. Montgomery 6-0 6-1
Heeley d. Dyson 6-2 6-2
Couquerque d. Mowbray Green 4-6 6-4 6-3
King d. Frye 6-2 6-0

Payot [6] d. Chuter 6-1 8-6
Henrotin d. Valerio 6-3 6-4
Yorke d. Chavarri 6-2 6-3
Howard d. Wheatcroft 6-4 6-1

Palfrey [3] d. Dearman 6-3 6-2
Godfree d. Ford 6-1 6-0
Hardwick d. Morfey 6-4 6-1
Jedrejowska d. Moss 6-4 6-4

Mathieu [8] d. Thompson 6-0 6-2
Hopman d. Rice 6-4 10-8
Horn d. Noel 6-2 6-2
Scott d. Whittingstall 6-0 5-7 6-1

Jacobs [1] d. Andrus 6-2 6-1
Ingram d. Russell 3-6 6-4 6-1
Goldschmidt d. Thomas 6-4 6-0
Stammers d. Rudd 6-1 6-1

Aussem [7] d. Turnbull 6-0 6-1
Harvey d. Pittman 6-3 3-6 6-3
James d. Whitmarsh 6-3 6-4
Strawson d. Ricketts 6-2 3-6 6-1

Sperling [4] d. Chamberlain 6-4 8-6
Edwards d. Sheperd-Barron 7-9 7-5 8-6
Adamoff d. Row 6-3 5-7 6-4
Hartigan d. Baumgarten 7-5 6-2

Scriven [5] d. Kirk 6-0 6-1
Law d. McOstritch 6-4 5-7 6-1
Mellows d. Adamson 6-1 6-2
Babcock d. Rosambert 7-5 6-2
-------------------------------------
Third Round
Round [2] d. Heeley 6-3 6-0
King d. Couquerque 6-4 6-3
Payot [6] d. Henrotin 4-6 6-3 6-4
Yorke d. Howard default

Palfrey [3] d. Godfree 6-3 6-1
Jedrejowska d. Hardwick 8-6 3-6 8-6
Mathieu [8] d. Hopman 3-6 6-1 6-3
Horn d. Scott 5-7 6-0 6-2

Jacobs [1] d. Ingram 4-6 6-4 6-1
Goldschmidt d. Stammers 7-5 9-7
Aussem [7] d. Harvey 6-1 6-0
James d. Strawson 6-1 8-6

Sperling [4] d. Edwards 6-2 6-4
Hartigan d. Adamoff 7-5 6-4
Scriven [5] d. Law 6-3 6-2
Babcock d. Mellows 6-1 6-3
----------------------------------
Fourth Round
Round [2] d. King 6-3 2-6 6-3
Payot [6] d. Yorke 6-3 6-0
Palfrey [3] d. Jedrejowska 6-2 6-2
Mathieu [8] d. Horn 7-5 6-2

Jacobs [1] d. Goldschmidt 6-2 6-3
Aussem [7] d. James 6-2 6-1
Hartigan d. Sperling [4] 6-4 5-7 6-4
Scriven [5] d. Babcock 9-7 6-8 6-2
--------------------------------------
Quarters
Round [2] d. Payot [6] 6-4 6-2
Mathieu [8] d. Palfrey [3] 6-3 6-8 6-2
Jacobs [1] d. Aussem [8] 6-0 6-2
Hartigan d. Scriven [5] 3-6 6-3 6-1

Semis
Round [2] d.Mathieu [8] 6-4 5-7 6-2
Jacobs [1] d. Hartigan 6-2 6-2

Final
Round [2] d. Jacobs [1] 6-2 5-7 6-3
------------------

Round cries tears of joy as she becomes the first British woman to win since 1926. There was a double celebration as Perry also won the men's. Both winners were summoned to the royal box to meet the King and Queen.

On the fashion front, this year is notable as the first Wimbledon where both ladies finalists wear shorts.

The third set was even to 3-3 when the hard hitting Round pulled away for the crown. A critical half-volley at 4-3 break point down got Dorothy to 5-3, where she served it out. One writer said of Round that: "Boldness is her friend, caution her enemy. She was driving hard and deep from the very start, and bringing her volleying powers into play as often as she could".

Unlike many women's matches, service mattered in the final, as breaks were rare. When Jacobs broke at 5-5 to go up in set 2 she served 3 aces to close out the set.

The semis were less riveting. Jacobs won in straights over Hartigan,and the Round-Mathieu encounter was error-filled. Joan's fine forehand got her close in many games, but she always seemed to lose the deuces.

The QF between Scriven-Hartigan saw the two exchange forehands like mad, both running round their backhands. 'In the 3rd set the English girl took her courage in both hands and hit out, unfortunately in more senses than one".

"Spectators cheered their delight" for Palfrey-Mathieu,the contrast of volley and parry making for entertaining rallies. Mistakes off the frounf cost Sarah in the end.

Rollo
Sep 15th, 2010, 12:46 AM
Wimbledon Doubles

First Round

Simone Mathieu (Fr)/Elizabeth Ryan (US) [1] d. Countess Gabriele Szapary (Ast)/Mary Whitmarsh 6-2 6-1
Cilly Aussem (Ger)/Marie Horn (Ger) bye
Thelma Jarvis/Audrey Wright d. Mrs. H. Martin/Gladys Southwell 7-5 2-6 6-3
Helen Burr/Yvonne Law bye
Mary Heeley/Dorothy Round d. Ida Adamoff (Fr)/Jacqueline Goldschmitt (Fr) 6-1 8-6
Lucy Johnstone Pennycuick/Mie Trentham bye
Nell Hopman (Aus)/Phyllis Satterthwaite d. Joan Marshall/Jeanette Morfey 6-4 0-6 6-3
Elsie Pittman/Joan Ridley bye
Evelyn Dearman/Nancy Lyle [4] d. Virginia Rice/Hilde Krahwinkel Sperling (Den) 6-2 6-2
Jennifer Mowbray-Green/Jean Saunders bye
Madzy Rollin Couquerque (Neth)/Lucia Valerio (It) d. Dulcie Kitson (SA)/J. McAlpine 6-1 6-1
Phyllis Covell/Dorothy Shepherd Barron bye
Cecily Mariott/Madge Slaney d. Joy Cunningham/Evelyn Honeyman 6-1 6-8 6-3
Dora Beazley/Barbara Drew bye
Lolette Payot (Swz)/Muriel Thomas d. Caroline Babcock (US)/Josephine Cruickshank (US) w.o.
Margaret Mellows/Joan Strawson bye
Helen Jacobs (US)/Sarah Palfrey (US) [2] d. Susan Noel/Beatrice Russell 6-3 6-4
Doris Howard/Colette Rosambert (Fr) bye
Eileen Whittingstall/Billie Yorke d. Jadwiga Jedrzejowksa (Pol)/Vera Montgomery 6-3 6-3
Gaby Curtis/Mrs. Andre Lucas bye
Joan Ingram/Freda Scott d. Phyllis Grover/Penny Weekes 6-3 6-1
Doris Andrus (US)/Sylvia Henrotin (Fr) bye
Phyllis King/Kay Stammers d. Florence Ford/Sylvia Mayne 6-4 6-2
Gethyn Harry/Effie Peters bye
Freda James/Betty Nuthall [3] d. Sybil Edwards/Betty Uber 6-2 6-4
Patricia Brazier/Cristobel Wheatcroft bye
Kitty Godfree/Peggy Scriven d. Mary Hardwick/Ermyntrude Harvey 5-7 6-2 6-2
Magda Baumgarten (Hun)/Josefa de Chavarri (Sp) bye
Gladys Clarke-Jervoise/Mildred Nonweiler d. Nelly Adamson (Bel)/Minamme de Borman (Bel) 6-2 8-6
Elsa Haylock/Ruth Kirk bye
Mary Burgess-Smith/Esna Robertson (Aus) d. Dorothy Crichton/Madie Moss 6-2 5-7 6-1
Joan Hartigan (Aus)/Mal Molesworth (Aus) bye

Second Round
Mathieu/Ryan [1] d. Aussem/Horn w.o.
Burr/Law d. Jarvis/Wright 8-6 10-8
Heeley/Round d. Pennycuick/Trentham w.o.
Hopman/Satterthwaite d. Pittman/Ridley 6-2 6-4
Dearman/Lyle [4] d. Mowbray-Green/Saunders 7-5 6-0
Covell/Shepherd Barron d. Couquerque/Valerio 6-3 4-6 6-4
Beazley/Drew d. Marriott/Slaney 3-6 7-5 8-6
Payot/Thomas d. Mellows/Strawson 6-4 6-2
Jacobs/Palfrey [2] d. Howard/Rosambert w.o.
Whittingstall/Yorke d. Curtis/Lucas 6-2 6-0
Andrus/Henrotin d. Ingram/Scott 6-2 8-6
King/Stammers d. Harry/Peters 6-2 4-6 6-2
James/Nuthall [3] d. Brazier/Wheatcroft 4-6 6-2 6-4
Godfree/Scriven d. Baumgarten/de Chavarri 8-6 6-3
Haylock/Kirk d. Clarke-Jervoise/Nonweiler 6-3 6-4
Hartigan/Molesworth d. Burgess-Smith/Robertson 8-6 4-6 6-0

Third Round
Matthieu/Ryan [1] d. Burr/Law 6-4 8-6
Heeley/Round d. Hopman/Satterthwaite 6-2 6-2
Dearman/Lyle [4] d. Mowbray-Green/Saunders 4-6 6-4 6-3
Payot/Thomas d. Beazley/Drew 6-4 6-1
Jacobs/Palfrey [2] d. Whittingstall/Yorke 6-2 3-6 6-4
Andrus/Henrotin d. King/Stammers 1-6 6-2 6-3
Godfree/Scriven d. James/Nuthall [3] 6-3 7-5
Haylock/Kirk d. Hartigan/Molewsorth 6-4 3-6 6-2

Quarter Finals
Mathieu/Ryan [1] d. Heeley/Round 6-3 3-6 6-3
Payot/Thomas d. Dearman/Lyle [4] 6-4 6-2
Andrus/Henrotin d. Jacobs/Palfrey [2] 6-3 4-6 6-1
Godfree/Scriven d. Haylock/Kirk 6-3 6-4

Semi Finals
Mathieu/Ryan [1] d. Payot/Thomas 7-5 6-0
Andrus/Henrotin d. Godfree/Scriven 6-3 12-10

Final
Mathieu/Ryan [1] d. Andrus/Henrotin 6-3 6-3

Mixed Doubles

First Round
Hilde Sperling (Den)/Gottfired Von Cramm (Ger) d. Helen Turnbull/Richard Turnbull 6-3 6-3
Gethyn Harry/Hideo Nishimura (Jpn) bye
Lady Rowallan/Ian Collins bye
Phyllis Covell/Emil Gabrowitz (Hun) bye
Ida Adamoff (Fr)/Marcel Bernard (Fr) d. Phyllis Satterthwaite/Henner Henkel (Ger) 6-8 6-3 6-1
Freda James/Harry Lee bye
Margaret Mellows/Pat Sherwood bye
Monica Ricketts/Ted Avory bye
Doris Howard/Jacques Brugnon (Fr) d. Alex McOstrich/Joseph Clynton-Reed (Aus) 6-3 6-1
Josephine Harman (Irl)/Henry Purcell (Irl) bye
Joan Strawson/Charles Hare bye
Lolette Payot (Swz)/Hector Fisher (Swz) bye
Madzy Rollin Couquerque (Neth)/Harry Hopman (Aus) d. J. Strettell/G.A. Pratt 6-2 6-3
Sylvia Jung Henrotin (Fr)/Andre Martin-Legeay (fr) bye
Marie Horn (Ger)/Hans Denker (Ger) bye
Freda Scott/Gwyn Tuckett bye
Elizabeth Ryan (US)/Enrique Maier (Sp) [3] d. Magda Baumgarten (Hun)/Anker Jacobsen (Den) 6-1 11-9
Caroline Babcock (US)/Lester Stoeffen (US) bye
Christine Tyrell/G.E. Bean bye
Mrs. Basil Lawrence/Basil Lawrence bye
Effie Peters/Eric Peters d. Penny Weekes/R.C. Wackett 7-5 6-0
Mary Hardwick/Isao Aoki (Jpn) bye
Gladys Clarke-Jervoise/Sergei Rodzianko (Rus) bye
Davina Townsend/Joop Knottenbelt (Neth) bye
Dorothy Round/Ryuki Miki (Jpn) d. Mrs. F.B. (Gretl?) Von Rohrer (Cz)/F. Bedrich Von Rohrer (Cz) 6-1 6-1
Esna Boyd Robertson (Aus)/Douglas Freshwater bye
Doris Andrus (US)/Pierre Grandguillot (Eg) bye
Joan Ridley/Charles Aeschilman (Swz) bye
Colette Rosambert (Fr)/Adrian Quist (Aus) d. Sybil Edwards/Norman Latchford 6-4 6-2
Nelly Adamson (Bel)/Leopold de Borman (Bel) bye
Joan Hartigan (Aus)/Vivian McGrath (Aus) bye
J. McAlpine/Nigel Sharpe bye
Sarah Palfrey (US)/George Lott (US) d. Marjorie Crawford (Aus)/Jack Crawford (Aus) w.o.
Patricia Brazier/Jiro Fukikura (Jpn) bye
Ermyntrude Harvey/Jiro Yamagishi (Jpn) bye
Eileen Whittingstall/Ian Bailey bye
Helen Dyson/David Jones (US) d. Mary Heeley/Vernon Kirby (SA) 6-4 2-6 6-4
Bella Pons (Sp)/Herman Artens (Ast) bye
nancy Lyle/Bob Tinkler bye
Phyllis King/Frank Wilde bye
Peggy Scriven/Raymond Tuckey d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol)/Igancy Tloczynski (Pol) 5-7 6-4 6-4
Kay Stammers/Cam Malfroy (NZ) bye
Gabirelle Szapary (Ast)/Georg Von Metaxa (Ast) bye
Audrey Wright/Mohammed Sleem (INd) bye
Dorothy Shepherd/Bunny Austin d. Jacqueline Gallay (Fr)/Pierre Landry (Fr) 604 602
Cristobel Wheatcroft/Laddie Wheatcroft bye
Lucia Valerio (It)/Ladislav Hecht (Cz) bye
Evelyn Dearman/Guy Cooper bye
Muriel Thomas/Roderich Menzle (cz) d. Betty Nuthall/Jean Borotra (Fr) [4] 6-4 6-4
Mary Whitmarsh/Brian Gilbert bye
Nell Hopman (Aus)/Alan Stedman (NZ) bye
Susan Noel/Kenneth Gandar Dower bye
Madge Slaney/George Godsell d. Jeannette Morfey/Vladimir Landau (Mon) 1-6 6-0 6-2
Kitty Godfree/Charles Kingsley bye
Jennifer Mowbray-Green/Donald Rutnam (Ind) bye
Elizabeth Macready (Fr)/Werner Menzel (Ger) bye
Virigia Rice (US)/Bela de Kehrling (Hun) d. Jacqueline Goldschmidt (Fr)/Coco Gentien (Fr) 6-4 6-2
Simone Mathieu (Fr)/Jean Lesueur (Fr) bye
Billie Yorke/Jack Lysaght bye
Josephine Cruickshank (US)/Pat Hughes bye
Joan Ingram/John Olliff d. Elsa Haylock/Billy Collins 6-2 6-4
Cilly Aussem (Ger)/Don Turnbull (Aus) bye
Myriam de Borman (Bel)/Pierre Geelhand (Bel) bye
Ruth Kirk/Bonny Meredith bye

Second Round
Sperling/Von Cramm [1] d. Harry/Nishimura 6-3 6-3
Rowallan/Collins d. Covell/Gabrowitz 6-2 8-10 8-6
James/Lee d. Adamoff/Bernard 6-3 6-1
Mellows/Sherwood d. Ricketts/Avory 6-2 6-3
Howard/Brugnon d. Harman/Purcell 6-3 6-3
Strawson/Hare d. Payot/Fisher w.o.
Henrotin/Martin-Legeay d. Couquerque/Hopman 8-6 6-8 6-5
Scott/Tuckett d. Horn/Decker w.o.
Babcock/Stoeffen d. Ryan/Maier [3] w.o.
Tyrell/Bean d. Lawrence/Lawrence 6-2 4-6 6-3
Hardwick/Aoki d. Peters/Peters 6-4 8-6
Townsend/Knottenbelt d. Clarke-Jervoise/Rodziano w.o.
Round/Miki d. Robertson/Freshwater 6-1 6-3
Andrus/Grandguillot d. Ridley/Aeschilman w.o.
Adamson/de Borman d. Rosambert/Quist w.o.
Hartigan/McGrath d. McAlpine/Sharpe 8-6 6-1
Palfrey/Lott [2] Brazier/Fujikura 5-7 6-3 6-4
Harvey/Yamagishi d. Whittingstall/Bailey w.o.
Dyson/Jones d. Pons/Artens 6-1 6-4
King/Wilde d. Lyle/Tinkler 7-5 8-6
Scriven/Tuckey d. Stammers/Malfroy 6-4 0-6 6-3
Szapary/Von Metaxa d. Wright/Sleem 6-3 7-5
Shepherd Barron/Austin d. Wheatcroft/Wheatcroft 8-6 6-2
Dearman/Cooper d. Valerio/Hecht 6-2 6-2
Thomas/R. Menzel d. Whitmarsh/Gilbert 6-3 8-6
Hopman/Stedman d. Noel/Gandar Dower 6-4 9-7
Godfree/Kingsley d. Slaney/Godsell 6-2 6-2
Mowbray-Green/Rutnam d. Macready/W. Menzel 7-5 6-4
Mathieu/Lesueur d. Rice/de Kehrling 6-36 -2
Yorke/Lysaght d. Cruickshank/Hughes w.o.
Ingram/Olliff d. Aussem/Turnbull 6-8 6-3 6-3
Kirk/Meredith d. de Borman/Geelhand 6-4 6-4

Third Round
Rowallan/Collins d. Sperling/Von Cramm []1] 9-7 9-7
James/Lee d. Mellows/Sherwood 6-3 7-9 6-3
Howard/Brugnon d. Strawson/Hare 11-9 6-4
Henrotin/Martin-Legeay d. Scott/Tuckett w.o.
Babcock/Stoeffen d. Tyrell/Bean 6-2 6-3
Hardwick/Aoki d. Townsend/Knoteenbelt w.o.
Round/Miki d. Andrus/Goldschmidt 6-3 6-4
Hartigan/McGrath d. Adamson/de Borman 6-3 6-3
Palfrey/Lott [2] d. Harvey/Yanagishi 6-4 8-6
King/Wilde d. Dyson/Jones 6-0 6-1
Scriven/Tuckey d. Szpary/Von Metaxa 6-3 6-4
Shepherd Barron/Austin d. Dearman/Cooper 6-0 6-3
Thomas/R. Menzel d. Hopman/Stedman 6-2 6-8 6-2
Godfree/Kingsley d. Mowbray-Green/Rutnam 6-4 3-6 7-5
Mathieu/Lesueur d. Yorke/Lysaght 5-7 6-1 6-4
Ingram/Olliff d. Kirk/Meredith 6-4 4-6 6-3

Fourth Round
James/Lee d. Rowallan/Collins 6-2 6-4
Howard/Brugnon d. Henrotin/Martin-Legeay w.o.
Hardwick/Aoki d. Babcock/Stoeffen 8-6 7-5
Round/Miki d. Hartigan/McGrath 7-5 7-5
Palfrey/Lott [2] d. King/Wilde 6-4 6-3
Shepherd Barron/Austin d. Dearman/Cooper 6-3 6-3
Godfree/Kingsley d. Thomas/R. Menzel 7-5 6-4
Ingram/Olliff d. Kirk/Meredith w.o.

Quarter Finals
James/Lee d. Howard/Brugnon 4-6 8-6 6-4
Round/Miki d. Hardwick/Aoki 6-2 6-2
Shepherd Barron/Austin d. Palfrey/Lott [2] 6-2 6-4
Ingram/Olliff d. Godfree/Kingsley 6-2 6-4

Semi Finals
Round/Miki d. James/Lee 6-3 6-2
Shepherd Barron/Austin d. Ingram/Olliff 6-4 6-1

Final
Round/Miki d. Shepherd Barron/Austin 3-6 6-4 6-0

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:10 AM
Week of June 25-July 1

began June 25 Tri-State Championships Ohio

FI: Gracyn Wheeler d. Dr Esther Bartosh default
-----

June 27-July 1, Zehlendorfer Wespen-Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Totte Zehden d. Frl Hein 7-5, 6-4

XDF: Heinz Tüscher/Frl Hein d. Feo Hartz/Eva Wedekind 3-6, 6-3, 6-2
-----

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:10 AM
Week of July 2-8

July 5-8, Championships of Bremen, Germany (Clay)

FI: Annemarie Buss d. Frl Bornemann 8-6 6-1

MX: Annemarie Buss/Walter Mackenthun d. Frl Herbst/Eberhard Pachaly 6-2 6-0

-----

July 5-8, Heringsdorf, Germany (Clay)

FI: Erika Weber d. Edith Sander 6-3 6-2

MX: Edith Sander/Adalbert von Cramm d. Frl Ferber/Ferdinand Henkel 7-5 6-3

-----

July 1-5, Kentucky State Championships, Louisville, Kentucky, US

FI: Jane Sharp d. Catherine Wolf 7-5 6-3

DF: Josephine Gray/Jane Sharp d. Helen Carney/Catherine Rose 6-4 4-6 10-8

-----

July 2-7, East of Scotland Championships, Liberton, Scotland (Clay)

FI: Kathleen Robertson d. C.D. Lesley Hunter 8-6 6-3

DF: M. Herd/Winnie Mason d. Mrs R. Harvey/Jeanette Weir 6-2 6-1

MX: Winnie Mason/Donald McPhail d. Mrs Victor Wood-Hawks/Victor Wood-Hawks 6-2 6-2

-----

July 2-7, Halifax, Yorkshire, England (Grass)

FI: Nancy Hellewell d. A. Crowther 6-1 6-0

DF: Mary Burrows/Nancy Hellewell d. A. Crowther/Miss Longley 6-4 6-3

MX: Mary Burrows/Brian Sturgeon d. Nancy Hellewell/Arthur J. Smith 6-2 6-3

-----

July 4-9, Sunderland, Durham, England (Grass)

FI: Ruth Watson d. Doris Davison 8-6 6-8 6-2

DF: Doris Davison/Ruth Watson d. B. Aitchison/Mrs Fleetham 6-2 7-5

MX: Ruth Watson/C.M. Parr d. E. Sargeant/H.J. Sargeant 6-0 6-4

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:13 AM
Week of July 9-15

July 9-14, Irish Championships, Wilton Place, Dublin, Ireland

FI: Hilde Sperling (Den) d. Joan Hartigan (Aus) 6-3 6-1

DF: Alexandra McOstrich/Hilde Sperling (Den) d. Norma Stoker/Hilda Wallis 6-0 8-6

MX: Nell Hopman (Aus)/Camille E. Malfroy (NZ) d. Josephine Harman/William Breese 6-4 6-3

-----

July 9-14, Midland Counties Championships, Edgbaston, West Midlands, England

FI: Gabriele Szapary (Hun) d. E. Woodhall 6-3 4-6 6-1

DF: Gabriele Szapary (Hun)/Grace Vaughton d. Mrs H. Standring/Olga Webb 6-2 5-7 6-3

MX: Mary Heeley/Jean Borotra (Fra) d. Miss "Fluke"/H.K. Lester 6-1 6-1

-----

July 9-14, East of England Championships, Felixstowe, Suffolk, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Joan Ridley 12-10 8-8 retired

DF: Ermyntrude Harvey/Joan Ridley d. Joy Cunningham/Freda Scott 6-3 8-6

MX: Ermyntrude Harvey/Anker Jacobsen (Den) d. Joy Cunningham/Jiro Yamagishi (Jpn) 6-4 6-1

-----

July 9-14 London Business Hours Tournament, Sudbury, London, England

FI: A Newberry d. I Bussell 8-6 1-6 6-4

-----

July 9-14 Civil Service Tournament, Chiswick, England

FI: M K Warren d. M W Charlton 10-8 4-6 6-2

-----

July 9-14, Southsea, Hampshire, England (Grass)

FI: Effie Peters d. Peggy Brazier 6-4 6-1

DF: Gladys Clark-Jervoise/Joy Mowbray-Green d. Thelma Jarvis/Audrey Wright 7-5 4-6 6-4

MX: Betty Uber/R.C. Wackett d. Effie Peters/Eric Peters 6-2 6-4

-----

July 10-16, Dutch Championships, Noordwijk, Holland (Clay)

FI: Madzy Rollin-Couquerque d. Cristobel Wheatcroft (GB) 6-3 6-4

DF: Madzy Rollin-Couquerque/Cristobel Wheatcroft (GB) d. L. von Lindonk/Mlle Kerchoff 6-3 6-3

MX: Madzy Rollin-Couquerque/Henk Timmer d. Mlle Kerchoff/Knottenbelt 6-1 6-0

-----

July 9-15, Washington State Championships, Seattle, Washington, US

FI: Golda Myer Gross d. Margaret Laird 6-4, 6-3

-----

July 11-15, Heiligendamm Open, Heiligendamm, Germany (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. Rosemarie Buja 6-1 6-0

MX: Frau Schröder/ Kühl d. Lisa Fabian/Urban 8-6 6-4

-----

July 9-14, Hertfordshire Championships, Watford, Hertfordshire, England (Grass)

FI: Elisabeth Macready d. Mrs G. Maclean 6-4 4-6 6-2

DF: Mrs A. Grey/Elisabeth Macready d. Mrs G. McLean/P. Marshall 4-6 7-5 7-5

MX: Elisabeth Macready/Edward Higgs d. Mrs G. McLean/ M.A. Young 6-3 6-1

-----

July 10-14, Leicestershire Championships, Leicester, Leicestershire, England (Grass)

FI: Freda James d. Florence Ford 3-6 8-6 6-1

-----

July 9-14, Rhode Island State Championships, Providence, Rhode Island, US (Grass)

FI: Baroness Maud Levi d. Marjorie Painter 3-6 6-4 6-2

DF: Marjorie Painter/Jane Sharp d. Esther Bartosh/Marianne Hunt 6-3 2-6 6-3

MX: Jane Sharp/ Wilmer Hines d. Mae Cuervost/Ralph Minnich 10-8 7-9 6-2

-----

July 9-14, Ohio State Championships, Cleveland, Ohio, US

FI: Vera Menges (Ger) d. Edna Smith 6-2 6-2

DF: Margaret Hart/Gertrude Leitner d. Barbara Duffy/Vera Menges (Ger) 7-5 11-9

-----

July 9-14, Middlewest Championships, Omaha, Nebraska, US
Venue: Omaha Tennis Club

FI: Jacque Virgil d. Audrey Bartholomew 4-6 10-8 6-2

DF: Audrey Bartholomew/Chick Donohoe d. Jacque Virgil/Janice Virgil 6-2 6-4

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:14 AM
Week of July 16-22

July 16-21, Frinton-on-Sea, Essex, England

1R: J Notley d. E A Osborne 6-3 6-2
1R: M Weston d. Mrs Henderson 6-4 6-4
1R: Judith Backhouse d. P Craske 6-1 6-3
1R: Sylvia Mayne d. Elsie Pittman 2-6 6-1 6-3

2R: Joan Ridley d. J Fargeon 6-0 6-2
2R: Mrs K O G Parker d. Mrs L H Gluckstein 6-0 10-8
2R: Dorothy Hill d. Mrs Barraclough 6-1 6-0
2R: Notley d. Weston 6-3 9-11 6-2
2R: Sybil De La Pryme d. B Craddock 6-1 6-2
2R: I Behrens d. M E Leaning 6-2 6-4
2R: Josefa De Chavarri d. L James 6-0 6-2
2R: Backhouse d. Mayne 6-4 5-7 6-2
2R: Mall Molesworth d. M James 6-0 6-1

3R: Ridley d. Parker 6-4 6-1
3R: Hill d. Notley 6-1 6-2
3R: De La Pryme d. Behrens 6-2 6-4
3R: Margaret Mellows d. De Chavarri 4-6 6-2 6-2
3R: Backhouse d. Helen Gilbert 6-3 6-3

QF: Ridley d. Hill 6-2 6-1
QF: Eileen Whittingstall d. De La Pryme 6-2 6-4
QF: Mellows d. Backhouse 6-4 7-9 6-1
QF: Molesworth d. Mrs E H Wenham 6-1 6-2

SF: Ridley d. Whittingstall 6-1 6-4
SF: Molesworth d. Mellows 6-4 6-3

FI: Joan Ridley d. Mall Molesworth (Aus) 2-6 9-7 6-2

DF: Ermyntrude Harvey/Eileen Whittingstall d. Elsie Pittman/Joan Ridley 6-4 1-6 6-0

MX: Ermyntrude Harvey /Henry M Culley (US) d. Joan Strawson/Alan Stedman (NZ) 12-10 4-6 6-1

-----

ends July 16 Welsh Championships, Newport, Wales, UK (Grass)

FI: Hilde Sperling (Den) d. Sheila Chuter 6-2 6-0

-----

July 16-21, Warwick, Warwickshire, England (Grass)

FI: Evelyn Perry d. M.B. Hobson 5-7 6-2 6-1

DF: Evelyn Standring/Olga Webb d. K. Barker/Mrs E. Horton 6-2 6-2

MX: M.B. Hobson/Peter M. Lindner d. Evelyn Standring/Henry Standring 7-5 4-6 6-3

-----

ends July 16 Scottish Championships, Peebles, Scotland, UK (Grass)

FI: Joan Hartigan (Aus) d. Susan Noel 5-7 14-12 7-5

A 50 game final.

-----

July 16-21, Cheltenham, Gloucestershire, England (Grass)

FI: Jeannette Morfey d. Madge Slaney 2-6 6-4 8-6

DF: Cecily Marriott/Madge Slaney d. I. Edwards/P. Thurson 6-3 6-1

MX: Cecily Marriott/ R. Burton d. I. Edwards/A.R. Creswick 11-9 6-2

-----

July 18-23, Nottinghamshire Championships, Nottingham, Nottinghamshire, England (Grass)

FI: Freda James d. Freda Scott 6-4 6-2

DF: Freda James/Freda Scott d. Elsa Haylock/Mrs J. Kirk 8-6 6-4

MX: Freda James/W. Eric Attewell d. Mrs J.S. Kirk/J.T. Hill 6-2 6-3

-----

July 16-21, New Forest Tournament, Brockenhurst, Hampshire, England (Grass)

1R: Nancy Lyle d. M Sinclair 6-0 6-0
1R: Mary Holden d. Mrs C W L Harvey 6-1 6-3
1R: Violette Cosens d. Mrs Boylan 6-1 6-3
1R: E Mogg d. E Morant 6-2 6-1
1R: M Harland d. M Carr 6-0 6-2
1R: P Scott d. B Andrew 7-5 6-2

2R: Lyle d. M Woods 6-0 6-0
2R: Monica Ricketts d. A Harbord 6-0 6-1
2R: Holden d. C H Lydall 7-5 6-4
2R: Peggy Scriven d. Mrs N D Hurst 6-1 6-0
2R: Diana Rhys d. J Gunter 6-4 6-4
2R: Edie Rudd d. Mogg 6-2 6-1
2R: Enid Sutton d. D Gough 6-1 6-0
2R: Winifred Bower d. Harland 7-9 6-3 6-1
2R: M Joyce d. Mrs P Burgoyne 6-3 6-2
2R: A E Yeates d. D Brownlow 6-1 6-3

3R: Lyle d. M Whyatt 6-1 6-2
3R: Ricketts d. Holden 6-2 6-3
3R: Scriven d. E Rodocanachi 6-2 6-1
3R: Rhys d. Mrs Pert 6-2 6-4

3R: Rudd d. Effie Peters 6-3 6-3
3R: Sutton d. Bower 6-4 4-6 6-4
3R: Joyce d. S Back 6-1 6-1
3R: Evelyn Dearman d. Yeates 6-1 6-0

QF: Lyle d. Ricketts 6-0 6-0
QF: Scriven d. Rhys 6-0 6-1
QF: Rudd d. Sutton 6-2 6-0
QF: Dearman d. M Joyce 6-3 6-3

SF: Lyle d. Scriven 2-6 7-5 6-3
SF: Dearman d. Rudd 6-2 6-2

FI: Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-0 7-5

-----

July 16-21, Reigate, Surrey, England (Grass)

FI: Phyllis King d. Leela Row (Ind) 6-3 6-1

-----

July 16-21 Northern Tournament, Manchester, England (Grass)
Venue: West Didsbury

FI: Jean Saunders d. Doris Bullock 6-0 6-2

-----

July 16-21, County Dublin Championships, Carrickmines, Dublin, Ireland (Grass)

FI: Alexandra MacOstrich d. Phyllis Leadham-Green 6-3 6-4

DF: Phyllis Leadham-Green/Norma Stoker d. Una Miley/Hilda Wallis 6-4 8-6

MX: Hilda Wallis/"G. Brook" d. Alexandra MacOstrich/Vincent Allman-Smith 4-6 6-4 6-4

-----

July 16 Essex County Club Invitational, Manchester, Massachusetts, US (Grass)
Venue: Essex County Country Club

FI: Jane Sharp d. Marjorie Painter 6-4 6-3

-----

July 16-22, Pacific Northwest Championships, Tacoma, Washington, US

FI: Golda Myer Gross d. Gussie Raegner 10-8, 6-0

DF: Mildred Connell/Gussie Raegner d. Ann Cook/Golda Myer Gross 2-6 10-8 6-0

MX: Gussie Raegner/James Kinney d. Golda Myer Gross/William Seward 2-6 6-4 6-4

-----

July 17-23, La Jolla, California, US (Hard)

FI: Melva Roquet d. Mary Greason 6-4 6-3

-----

July 19-22, Dusseldorf, Germany (Clay)

FI: Cilly Aussem d. Madzy Rollin-Couquerque (Neth) 6-3 6-1

DF: Cilly Aussem/Anne Schneider-Peitz d. Frau Kerkhoff (Neth)/Madzy Rollin-Couquerque (Neth) 6-1 6-0

MX: Cilly Aussem/Henner Henkel and M. Pflügner/Pierre Goldschmidt (Fra) divided the prizes

-----

July 19-22, Mannheim, Germany (Clay)

FI: Else Huss d. Frl Hiller 7-5 4-6 6-4

MX: Frl Huck/Johann Philipp Buss d. Frau von Vincke/Emmanuele Sertorio (Ity) 6-1 6-2

-----

July 19-22, Championships of the Free City of Danzig, Sopot, Germany (Clay)

FI: Eva Wedekind d. Anja Carnatz 6-2 6-1

MX: Erika Weber/Martin Zander d. Frl Hein/Heinz Tüscher 6-2 6-2

-----

July 24-29, Deutsche Kampfspiele/German Games, Munich, Germany (Clay)

FI: Cilly Aussem d. Irmgard Rost 6-3 6-4

DF: Elly Ledig/Toni Schomburgk d. Sabine Kobe/Aneemarie Morczek 6-0 6-2

MX: Cilly Aussem/ Henner Henkel d. Toni Schomburgk/Heinrich Schomburgk 7-5 6-0

-----

Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Nina Teplyakova d. Evgenia Schechter 6-4 6-0

DF: Anastasia Surnacheva/Nina Teplyakova d. Elena Alexandrovna/Sofia Maltseva 3-6 6-2 6-0

MX: Zinaida Klochkova/Vyacheslav K. Multino [Multenko] d. O. Kalmikova/E. Shayer (Ukr) 6-3 6-1

No Soviet Tennis Championships tournament had been held in 1933.

-----

July 16-21, Tennessee State Championships, Memphis, Tennessee, US

FI: Beatrice Bryan d. Nellie King 6-1 6-3

DF: Beatrice Bryan/Glenda DeLong d. Nellie King/Mrs A. Parker 6-2 6-4

-----

July 16-21, Indianapolis City Championships, Indianapolis, Indiana, US
Venue: Hawthorne Tennis Club

FI: Josephine Scarnavack d. Eleanor Louck 6-1 2-6 6-4

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:15 AM
Week of July 23-29

July 25-28, Sheffield and Hallamshire, Sheffield, South Yorkshire, England

FI: Joan Hartigan (Aus) d. Nell Hopman (Aus) 1-6 6-0 6-4

DF: Joan Hartigan (Aus)/Nell Hopman (Aus) d. Helen Dyson/Joan Ingram 6-2 6-3

MX: Joan Ingram/Camille E. Malfroy (NZ) d. Joan Hartigan (Aus)/Ryuki Miki (Jpn) 5-7 14-1, 6-3

-----

July 23-28, 52nd Annual East Grinstead Tournament, East Grinstead, Sussex, England (Grass)

Singles (Draw=38)

1R: Mrs J A G Cohen d. Mrs Stowell 6-3 6-1
1R: J Dawbarn d. Lorna Wilkinson 6-2 6-4
1R: N Stuart d. H Tosetti 6-2 6-3
1R: L M Thorn d. Doreen Pleydell-Bouverie 4-6 8-6 6-3
1R: Mrs B R Lawrence d. N Pears 6-2 6-0
1R: Elisabeth Macready d. Mrs R Previté 6-0 6-0

2R: Phyllis King d. Louise Bull 6-0 6-0
2R: Mrs W M Cayley d. H Southby 6-0 6-0
2R: Mrs W A R Collins d. A Gregory 7-9 6-1 6-1
2R: E Manson-Bahr d. Mrs J Sanderson 6-3 6-2
2R: MK Pears d. ????
2R: Jeanette Morfey d. A E Gifford 6-4 6-1
2R: Sonia Mavrogordato d. Cohen 6-3 6-0
2R: Dawbarn d. Pamela Morison 6-4 6-1

2R: B K Hart-Cox d. ????
2R: Sylvia Mayne d. Mrs Doggart 6-0 6-3
2R: Betty Soames d. Miss Worthington-Evans 6-0 6-2
2R: M A Fisher d. M C Inglis 6-2 6-3
2R: Tiny Alston d. ????
2R: Thorn d. N Stuart 6-1 6-2
2R: PM White d. ????
2R: Macready d. Lawrence 6-4 6-4

3R: King d. Cayley 6-1 6-0
3R: Collins d. Manson-Bahr 6-2 6-4
3R: Morfey d. Pears 6-2 6-2
3R: Mavrogordato d. Dawbarn 6-1 6-1

3R: Mayne d. B K Hart-Cox 6-2 6-0
3R: Soames d. Fisher 7-5 6-4
3R: Alston d. Thorn 1-6 6-1 6-3
3R: Macready d. White 6-3 7-5

QF: King d. Collins 6-1 6-1
QF: Morfey d. Mavrogordato 6-3 6-1
QF: Mayne d. Soames 6-3 6-3
QF: Macreeady d. Alston 6-1 6-1

FI: Phyllis King d. Elisabeth Macready default (injured arm)

DF: Countess Gabriela Szapary (Hun)/Grace Vaughton d. Evelyn Standring/Olga Webb 6-2 5-7 6-3

MX: Mary Heeley/Jean Borotra (Fra) d. Madge Slaney/Horace Keats Lester 6-1 6-1

-----

July 23-28, Winchester, Hampshire, England (Grass)

Singles (Draw=

1R: Effie Peters d. C De Hamilton 6-1 6-0
1R: O M Taylor d. K Hanbury 6-3 4-6 6-2
1R: M D Leslie d. C H Lydall 6-4 8-6
1R: Miss Waymouth-bye
1R: Josefa De Chavarri (Sp) d. E M Pinckney 6-1 6-1
1R: D Haig d. D Murray 6-0 6-1
1R: Enid Sutton d. Dorothy Crouch 7-5 retired
1R: J Hale-bye

1R: M Joyce d. Mrs F A George 6-2 6-2
1R: ????
1R: J Seymour d. G S Eggar 6-3 6-2
1R: E Green d. D C I Bacon 6-2 6-1
1R: Mrs A Gray d. ????
1R: N Truman d. M Harland 8-6 6-4
1R: F J Taylor d. A Hathaway-Jones 7-5 5-7 6-4
1R: Ermyntrude Harvey-bye

2R: Peters d. Taylor 6-1 6-1
2R: Leslie d. Waymouth 6-2 6-1
2R: De Chavarri d. Haig 6-2 6-0
2R: Sutton d. J Hale 6-0 6-1

2R: Joyce d. ????
2R: Green d. ????
2R: Truman d. Gray 7-5 6-0
2R: Harvey d. Taylor 6-2 7-5

QF: Peters d. Leslie 6-0 6-2
QF: De Chavarri d. Sutton 6-1 6-2
QF: Joyce d. Green 7-5 6-2
QF: Harvey d. Truman 11-9 6-3

SF: Peters d. De Chavarri 6-3 6-4
SF: Harvey d. Joyce 6-4 6-1

FI: Effie Peters d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-4

DF: M. Stokes/S. Stokes d. Ermyntrude Harvey/Effie Peters default

MX: Effie Peters/Eric Peters d. Ermyntrude Harvey/Alan Stedman (NZ) default

Ermyntrude was suffering from tennis elbow and was unable to play in the Doubles finals.

Draw note: J Seymour lost to either Joyce or Green.

-----

July 23-28 Turnberry Tournament, Turnberry, England

FI: Dulcie Kitson d. Joan Strawson 2-6 7-5 6-3

-----

July 23-28 Canadian Championships Toronto, Canda

FI: Caroline Deacon d. Eleanor Young 7-5 6-3

-----


July 24-28 47th Annual Seabright Invitation Seabright, New Jersey, US (Grass)

Singles (Draw=32)

1R: Carolin Babcock d. Kay Winthrop 6-1 1-6 6-0
1R: Catherine Wolf d. Jane Sharp 6-3 5-7 6-3
1R: Gracyn Wheeler d. Anna Brunie 6-3 6-3
1R: Helen Fulton d. Norma Taubele 10-8 6-3
1R: Helen Pederson d. Mrs George S Steele 6-0 6-2
1R: Penelope Anderson d. Mrs Elliott Coleman 6-3 6-1
1R: Ruby Bishop d. Mrs J Sanford Stanley 6-0 6-2
1R: Mae Ceurvorst d. Millicent Hirsch default

1R: Mary Greef Harris d. Marjoris Sachs default
1R: Dorothy Andrus Burke d. Mrs Henry C Guild 6-0 6-0
1R: Maud Levi d. Naomi DeLoyd Thompson 6-3 4-6 6-2
1R: Midge Van Ryn d. Margaret Blake 6-0 6-1
1R: Bonnie Miller d. Mrs Robert Morris 6-1 6-2
1R: Esther Bartosh d. Virginia Cross 6-2 6-0
1R: Marianne Hunt d. Lilian Scharman Hester 6-1 6-2
1R: Helen Jacobs d. Theodosia Smith 6-1 6-0

2R: Wheeler d. Fulton 2-6 9-7 6-2
2R: Andrus Burke d. Van Ryn 3-6 6-4 6-0
2R: Jacobs d. Hunt 6-0 6-0

QF: Wheeler d. Levi ?

SF: Babcock d. Wheeler 3-6 6-2 6-4
SF: Jacobs d. Harris 6-1 6-2

FI: Carolin Babcock d. Helen Jacobs 6-4 6-2

DF: Helen Jacobs/Elizabeth Ryan d. Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn 7-5 6-3

-----

July 23-28, New Hampshire State Championships, Crawford Notch, New Hampshire, US

FI: Eunice Dean d. Lydia Kayser 6-3 6-4

MX: Eunice Dean/Ralph DeMott d. Mary Douglas/Anton von Bernuth 4-6 6-2 6-2

-----

July 23-28, West Virginia State Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, US

FI: Frances Grimes d. Ruth Martinez 6-3 7-5

DF: Frances Grimes/Ruth Martinez d. Margaret Anderson/Sara Moore 6-4 6-2

MX: Frances Grimes/Sam Cohn d. Margaret Anderson/Alex Keiles 6-2 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:17 AM
Week of July 30-August 5

began July 31 Le Touquet (1st meeting), Le Touquet, France (Clay)

FI: Simone Mathieu d. Sylvia Henrotin 6-0 6-4

-----

July 30-August 4, Northumberland Championships, Newcastle, Northumberland, England

FI: Nelly Adamson (Bel) d. Joy Mowbray-Green 6-3, 4-6, 7-5

DF: Joy Mowbray-Green/Elsie Pittman d. D. Davison/Ruth Watson 6-3 6-4

MX: Mary Whitmarsh/Frank Wilde d. E. Dalglish/ Braithwaite 6-1 6-3

-----

July 30-August 4, Maidstone Invitational, East Hampton, New York, US (Grass)
Venue: Maidstone Country Club

Singles (Draw=at least 24)

1R: Dorothy Andrus Burke d. Ruby Bishop ????
1R: Esther Bartosh d. Carolin Babcock default
1R: Mary Greef d. Lilian Scharman Hester ????
1R: Midge Van Ryn d. Anna Brunie ????
1R: Josephine Cruickshank d. Eunice Dean ????
1R: Virginia Rice d. Mrs Thomas Beardsley ????
1R: Helen Fulton d. Maud Levi 6-2 6-4
1R: Gracyn Wheeler d. Mae Ceurvorst ????

2R: Dorothy Andrus Burke d. Catherine Wolf 6-3 6-3
2R: Esther Bartosh d. Naomi DeLloyd Thompson ?
2R: Mary Greef Harris d. Marianne Hunt ?
2R: Midge Van Ryn d. Florence Le Boutillier 6-3 6-3

2R: Josephine Cruickshank d. Theodosia Smith 7-5 13-11
2R: Virginia Rice d. Anne Page 6-3 3-6 6-3
2R: Helen Fulton d. Prisiclla Merwin 6-1 6-1
2R: Kay Winthrop d. Gracyn Wheeler 6-3 6-0

QF: Burke d. Bartosh 6-1 6-2
QF: Harris d. Van Ryn 6-4 6-1
QF: Cruickshank d. Rice 6-2 6-1
QF: Winthrop d. Fulton 6-3 6-4

SF: Burke d. Harris 5-7 6-4 7-5
SF: Wintrhop d. Cruickshank 6-3 3-6 6-4

FI: Dorothy Burke d. Kay Winthrop 7-5 7-5

DF: Carolin Babcock/Dorothy Burke d. Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn 6-2 6-2

-----

August 2-7, Wolverhampton, West Midlands, England

FI: Dorothy Round d. Grace Vaughton 6-1 6-2

DF: Dorothy Round/Grace Vaughton d. E. Pemberton/E. Pratt 6-1 6-0

MX: Dorothy Round/Ryuki Miki (Jpn) d. Mary Heeley/Camille E. Malfory (NZ) 4-6 6-4 6-1

-----

July 30-August 4, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: Mrs J. Bouch d. Mrs L. Birch 6-8 7-5 6-2

DF: Mrs J. Bouch/M. White d. Mrs L. Birch/Mrs Macleod 6-3 6-3

MX: Mrs L. Birch/Henry Billington d. Mrs J. Bouch/H.C. Sansoni 7-5 6-1

-----

July 30-August 4 Bury and West Suffolk Championships, Bury St Edmunds, England

FI: Dulcie Kitson d. Freda Scott 6-3 1-6 6-4

-----

July 30-August 4, Torquay, Devon, England (Grass)

FI: Billie Yorke d. Jean Saunders 6-4 6-3

-----

July 30-August 4, Tunbridge Wells, Kent, England (Grass)

FI: Jeanette Morfey d. Sylvia Mayne 6-2 6-3

-----

July 30-August 4, Bedford Tournament, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: N. Hill d. M. MacTier 6-3 1-6 6-3

DF: M. Howes/A. Wells d. E. Miller/P. Miller 6-4 6-2

MX: M. MacTier/Alan Stedman (NZ) d. M. Howes/G.L. Mytton 8-6 6-3

-----

c. July-August, Danish Outdoor Championships

FI: Ida Mølmark-Jensen d. ??

DF: Johanne Louise Gleerup/Esther Berg-Nielsen d. ??

MX: Else Dam/Bent Panker d. ??

-----

ends August 5, Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

FI: Miss Whittaker d. Pattie Meaney Pfafflin 6-4 6-4

-----

July 31-August 6, Malayan Championships, Singapore
Venue: Singapore Cricket Club

FI: G. Moon Allin d. Mrs M. Millar 6-3 6-1

DF: Mrs M.C. Corbett/Mrs MacMahon d. Miss Toby/Mrs Huggins 6-1 6-3

MX: G. Moon Allin/N.S. Wise d. Mrs MacMahon/Roy F. Smith 6-3 6-1

-----

August 3-8, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Edie Rudd d. Rosemary Smith 6-2 6-3

DF: Mrs F. Kay/Rosemary Smith d. B. Aitchison/W. Sargeant 6-2 15-13

MX: Edie Rudd/Arthur J. Smith d. Mary Burrows/Henry S. Burrows 6-4 7-5

-----

July 30-August 4, Wallingford-on-Thames, Oxfordshire, England (Grass)

FI: Gethyn Harry d. Mrs P. Gilbert 6-4 6-2

DF: Gethyn Harry/E. Stokes d. Mrs P. Gilbert/Countess Gabriela Szapary (Hun) 10-8 6-1

MX: E. Stokes/A. Brown d. Miss Hemsted/ R.N.A. Letyon 6-3 6-0

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:19 AM
Week of August 6-12

August 4-12, German Championships, Hamburg, Germany (Clay)

QF: Hilde Sperling d. Evelyn Dearman (GB) 6-1 6-1
QF: Lolette Payot (Swt) d. ????
QF: Peggy Scriven (GB) d. Annaliese Ullstein 6-2 6-2
QF: Cilly Aussem d. ????

SF: Sperling d. Payot 6-4 6-3
SF: Aussem d. Scriven 6-1 3-6 6-3

FI: Hilde Sperling (Den) d. Cilly Aussem 6-2 6-3

DF: Eveyln Dearman (GB)/Nancy Lyle (GB) d. Ida Adamoff (Fra)/Madzy Rollin-Couquerque (Neth) 6-4 6-2

MX: Hilde Sperling (Den)/Gottfried von Cramm d. Peggy Scriven (GB)/Charles Tuckey (GB) 6-2 6-4

-----

August 6-11 Longwood Bowl Invitation, Longwood, Massachuesetts, US (Grass)

1R: Dr Esther Bartosh d Helen Jones 6-2 4-6 6-0
1R: Theodosia Smith d Katherine Pearson
1R: Virginia Ellis d Catherine Wolf 7-5 3-6 6-0

2R: Mrs Midge Gladman Van Ryn d Smith
2R: Norma Taubele d Mrs DeLloyd Thompson 3-6 6-1 6-2
2R: Mae Ceurvorst d Eunice Dean 6-3 3-6 6-3
2R: Marianne Hunt d Virginia Rice ????

3R: Sarah Palfrey [1] d Norma Taubele 6-1 6-2
3R: Gracyn Wheeler d Mrs Mary Greef Harris default
3R: Mrs Marjorie Morill Painter d Helen Fulton 6-1 6-3
3R: Dr Esther Bartosh d Marianne Hunt 7-5 retired

3R: Midge Gladman Van Ryn d Mae Ceurvorst 6-0 6-4
3R: Marjorie Sachs d Kay Winthrop 7-5 7-5
3R: Jane Sharp d Ruby Bishop 6-8 6-2 6-2
3R: Josephine Cruickshank [2] d Bonnie Miller 7-5 8-6

QF: S. Palfrey [1] d Wheeler 6-8 6-2 6-3
QF: Painter d Bartosh 6-4 6-2
QF: Sachs d Van Ryn 6-3 2-6 6-4
QF: Sharp d Cruickshank [2] 6-3 3-6 6-3

SF: S. Palfrey d Painter 6-1 6-4
SF: Sharp d Sachs 6-2 6-1

FI: Sarah Palfrey [1] d. Jane Sharp 6-4 6-2

Doubles

1R: Fulton/Wolf d Painter/Rice 6-2 6-0

Missing the 2R

QF: Crucikshank/Van Ryn d Ceurvorst/Theodosia Smith 6-3 6-3
QF: Bartosh/Mary Greef Harris d Dean/Wheeler 6-2 6-2
QF: Sharp/Taubele d M Blake/Winthrop 6-2 6-4
QF: Fulton/C Wolf d Bishop/Anne Page 6-3 2-6 6-3

SF: Cruickshank/Van Ryn d Bartosh/Harris 6-2 6-2
SF: Fulton/Wolf d Sharp/Taubele 6-3 7-5

FI: Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn d Helen Fulton/Catherine Wolf 6-2 6-0

MX: Marjorie Painter/George Lott d Jane Sharp/Lester Stoefen 6-2 0-6 6-4

Sarah's first event since returning home from abroad. The absence of Jacobs and Babcock dimmed the star power of the field.

-----

August 6-11, Hampshire Championships, Bournemouth, Dorset, England (Grass)

Singles (Draw=31)

1R: Joan Hartigan d. M D Egremont 7-5 7-5
1R: Mrs T A Maclagan d. Margaret Engel 9-7 2-6 6-3
1R: Jeanette Morfey d. N A Cooper 6-0 6-1
1R: Evelyn Hemsted d. Mary Holden 5-7 6-3 6-4
1R: Effie Peters d. Mrs E W Amery-Parkes 6-1 6-0
1R: M Bean d. R Croft 6-1 6-0
1R: Margot Stewart d. M Cree 6-0 6-0
1R: D M L Rogers-bye ????

1R: Doris Howard (Fra) d. E Smyly 6-1 6-3
1R: M Joyce d. J Gunter 6-1 6-3
1R: F B Cooke d. C E Killick 6-3 5-7 8-6
1R: F T Holden d. Nell Hopman (Aus) default
1R: Patience Thomson d. M E King 6-2 6-3
1R: M E Polden d. Mrs N Dvorgetz 6-0 6-2
1R: Mrs R J S Dodd d. P Harrison 6-2 6-4
1R: Madge Slaney d. P M Tanner 6-1 6-1

2R: Hartigan d. Maclagan 6-1 6-0
2R: Morfey d. Hemsted 6-1 6-1
2R: Peters d. Bean 6-1 6-1
2R: Stewart d. D M L Rogers 4-6 6-2 6-3

2R: Howard d. Joyce 6-2 6-2
2R: Cooke d. F T Holden 6-2 3-6 7-5
2R: Thomson d. Polden 6-2 8-6
2R: Slaney d. Dodd 6-2 6-2

QF: Hartigan d. Morfey 6-3 3-6 6-1
QF: Peters d. Stewart 6-4 6-2
QF: Howard d. Cooke 7-5 6-3
QF: Slaney d. Thomson 6-1 6-1

SF: Hartigan d. Peters 6-1 7-5
SF: Slaney d. Howard 6-2 3-6 6-3

FI: Joan Hartigan (Aus) d. Madge Slaney 3-6 6-3 6-3

DF: Joan Hartigan (Aus)/Doris Howard (Fra) d. Effie Peters/Madge Slaney 11-9 6-4

MX: Doris Howard (Fra)/Coco Gentien (Fra) d. Joan Ingram/Camille E. Malfroy (NZ) 6-4 6-3

-----

August 6-11, Sandown, Isle of Wight

FI: J. Bouch d. E. Sutton 6-4 6-1

DF: J. Bouch/K. Lewis d. G. Gilder/M. Wynn 9-7 6-3

MX: G. Gilder/John Gilbert d. J. Bouch/F.P. Down 4-6 10-8 6-2

-----

August 6-11, South of Scotland Championships, Moffat, Scotland

FI: Margaret Hunter-Arundell d. Diana Irwin 7-5 6-3

DF: C. Gray/M. Latta d. Mrs G. Elliott/Alice Graham 5-7 6-4 9-7

MX: Margaret Hunter-Arundell/F.M. Martin d. Alice Graham/R.A. Lamb 10-12 6-4 6-1

-----

August 7-12, Lincolnshire Championships, Spilsby, Lincolnshire, England (Grass)

FI: Mrs Munro d. B. Smith 6-4 2-6 6-4

DF: A. Beacon/Mrs Munro d. A. Brunyate/Mrs Dobson 6-3 6-4

MX: A. Beacon/ C.W. Goddard d. Betty Batt/T.B. Northcote 7-5 6-2

-----

August 6-11, Suffolk Championships, Saxmundham, Suffolk, England (Grass)

FI: N. Kidson d. Freda Scott 6-2 6-0

DF: Mrs E. Biddle/Freda Scott d. S. de la Prynne/M. Pryce-Harrison 6-3 6-2

MX: Freda Scott/James Reddall and R. Doyle/H. Hare divided the prizes

-----

August 6-11, Mid-Sussex Championships, Hassocks, Sussex, England (Grass)
Venue: Weald Lawn Tennis Club

FI: Gladys Osborne d. Peggy Brazier 6-3 6-4

DF: Joyce Brown/Gladys Osborne d. Thelma Jarivs/Sylvia Mayne 6-2 6-0

MX: Sylvia Mayne/P.H. Partridge d. J. Pearson/R.G. Shaw 6-3 4-6 6-4

-----

August 6-11 Nairn Tournament, Nairn, Scotland

FI: Nancy Radcliffe-Platt d. Phylis Radcliffe 6-4 retired

-----

August 6-11 Carmarthshire Championships, Llanelly, Wales

FI: Nelly Adamson (Bel) d. Billie Yorke 6-4 6-4

-----

August 6-11 Sheringham Tournament, Sheringham, England

FI: Margaret Johnson-Taylor d. F M Worth 6-4 7-9 6-4

-----

August 6-11 Seaton Tournament, Seaton, England

FI: Vere King d. J Whittington 6-2 6-3

-----

Circa early August, Romanian Championships, Bucharest, Romania (Clay)

FI: Lola Merhautova (Cz) d. Lenke Popper 10-8 2-6 6-0

DF: I. Lenos (Gre)/Vlasta Gostisa (Yug) d. Lola Merhautova (Cz)/Elena Caracostea 6-4 6-2

MX: Vlasta Gostisa (Yug)/Franjo Kukuljevic (Yug) d. Lola Merhautova (Cz)/Josef Caska (Cz) 6-3 6-4

-----

circa early August, Strasbourg, France (Clay)

FI: Simone Mathieu d. Ilse Friedleben (Ger) 6-4 6-1

DF: Ilse Friedleben (Ger)/Daisy Speranza-Wyns d. Mme Bernard/Simone Mathieu 7-5 0-6 6-3

MX: Pierre Grandguillot/Simone Mathieu d. Jacques Brugnon/Mlle Mercier 6-1 7-5

AndrewTas (presumably using Lowe's) has a date of September for this event. Heeln Wills won an event at Strasbourg in 1932 during the smae time frame,making it likely this was the same title.

-----

August 8-12, Borussia Tournament, Berlin, Germany (Clay)

FI: Gisela Enger d. Frl Ewen 5-7 6-4 6-2

-----

July 27-August 15, Peruvian Championships, Lima, Peru (Clay)

FI: Adriana Alfageme d. Rosa Grana 6-1 6-3

DF: Adriana Alfageme/Laura Rey d. M. Figuera/L. Tremayne 6-3 6-3

MX: Adriana Alfageme/Carlos Acuna d. Elvira Acuna/Antonio Grana 6-2 4-6 6-3

-----

August 6-11, British Columbia Championships, Victoria, British Columbia, Canada

FI: Gussie Raegner (US) d. Eleanor Young 3-6 6-4 6-2

DF: Caroline Deacon/Eleanor Young d. Golda Gross (US)/Jean Milne 9-7 3-6 6-3

MX: Mrs R. Laird/Henry Rosenberg (US) d. Vess O’Shea/Robert Underwood 6-3 6-2

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:20 AM
Week of August 13-19

August 13-18, Derbyshire Championships, Buxton, England

FI: Billie Yorke d. Joy Mowbray-Green 7-5, 6-1

DF: Jackie McAlpine/Billie Yorke d. Mall Molesworth (Aus)/Joy Mowbray-Green 7-5 1-6 6-3

MX: Mall Molesworth (Aus)/Clarence M. Jones d. Joy Mowbray-Green/Douglas Freshwater 6-2 4-6 6-3

-----

August 13-18, Norfolk Championships, Cromer, Norfolk, England (Grass)

FI: Audrey Wright d. Gladys Southwell 6-4 6-4

DF: Gladys Southwell/Audrey Wright d. Miss Behrens/L. Thorn 6-3 6-0

MX: Mrs Martin/Alfred Della Porta d. Audrey Wright/Eskell D. Andrews (NZ) 6-3 6-4

-----

August 13-18, Isle of Wight Champiosnhips, Shanklin, Isle of Wight (Grass)

FI: Betty Uber d. Penny Weekes 6-2 6-4

DF: Mrs G. Baker/Mrs E. Kemp d. K. Lewis/Betty Uber 6-4 8-6

MX: Penny Weekes/C.G. Poutney d. K. Lewis/John Gilbert 6-2 6-4

-----

August 13-18, Dorset Championships, Parkstone, Dorset, England (Grass)

FI: Rosemary Smith d. Margot Stewart 6-1 6-2

DF: Mrs Clayton/Hon. Diana Rhys d. Rosemary Smith/Agnes Tuckey 8-6 5-7 6-1

MX: M. Engel/Camille E. Malfory (NZ) d. Hon. Diana Rhys/Charles Tuckey 6-4 6-3

-----

August 13-18, Teignmouth, Devon, England (Grass)

FI: Madge Slaney d. Gaby Curtis 6-2 7-5

DF: Gethyn Harry/Andrée Lucas d. Cecily Marriott/Madge Slaney 6-3 6-1

MX: Cecily Marriott/L. E. Cater d. Andrée Lucas/Colonel G. Lucas 6-4 6-4

-----

August 13-18,Caesarean Croquet and Lawn Tennis Club, Grands Vaus, Saint Saviour, Jersey, Channel Islands
Venue: Caesarean Croquet and Lawn Tennis Club

FI: M. Wynne d. Mrs Edwards 3-6 6-2 6-2

DF: Mrs Edwards/Mrs Jensen d. Mrs Jenner/M. Wynne 6-3 3-6 6-2

MX: Mrs Edwards/F.E. Padgett d. M. Wynne/M.W. Whitmore 6-3 6-3

-----

Circa mid-August, La Zoute, Belgium (Clay)

FI: Alexandra McOstrich (Ire) d. Joan Strawson (GB) 6-3 6-2

DF: Alexandra McOstrich (Ire)/Joan Strawson (GB) d. B. Watson/L. Watson 6-2, 6-2

MX: Joan Strawson (GB)/Henry M. Culley (US) d. Marie Isaac/Andre Lacroix 5-7 6-3 6-2

-----

began August 13 St Moritz, Switzerland

FI: Colette Rosambert (Fra) d. Joan Ingram (GB) 6-4 6-3

-----

began August 14 Long Beach Championships, Long Beach, California, US (Hard)

FI: Dodo Bundy d. Marjorie Lauderbauch 10-8 6-2

MX: Dodo Bundy/Billy Doeg d. Marjorie Lauderbach/Charles Otis 8-6 6-2

-----

August 13-18, Worthing, Sussex, England (Grass)

Singles (Draw=31)

1R: Phyllis King d. Mrs R A Paine 6-0 6-0
1R: R L Portlock d. M I Gray 6-2 6-2
1R: Gladys Gilder d. J Constanduros 6-4 2-6 6-3
1R: Mrs V M St Clair Morford d. E Rodocanachi 4-6 6-4 6-1
1R: Joan Marshall d. J Mitchell 6-4 7-5
1R: P Marriott d. Sheelagh Orr 6-0 6-0
1R: Patricia Brazier d. Mrs M S Stephen 6-2 6-2
1R: Helen Burr d. M Chant 6-3 6-3

1R: Beatrice Russell d. M Wallman 6-1 6-2
1R: N M Mill d. J Last 6-0 6-0
1R: Sylvia Mayne d. J M Fussell 6-2 6-4
1R: W Goff d. M V Woolston 11-9 9-7
1R: Sonia Mavrogordato-bye
1R: Mrs B R Lawrence d. Katherine Keith-Steele 6-3 4-6 7-5
1R: Mrs C D Wilkes d. Mrs V M Brookes 6-4 6-3
1R: Susan Noel d. Mrs I W Fowler 6-0 6-0

2R: King d. Portlock 6-0 6-0
2R: Gilder d. St Clair Morford 1-6 6-3 6-3
2R: Marshall d. Marriott 6-4 6-3
2R: Brazier d. Burr 6-4 6-1

2R: Russell d. Mill 7-5 4-6 6-2
2R: Mayne d. Goff 6-4 6-3
2R: Mavrogordato d. Lawrence 6-4 6-3
2R: Noel d. Wilkes 6-0 6-1

QF: King d. Gilder 7-5 6-1
QF: Marshall d. Brazier 6-2 7-5
QF: Russell d. Mayne 6-3 6-4
QF: Noel d. Mavrogordato 6-1 6-0

SF: King d. Marshall 6-0 6-0
SF: Noel d. Russell default

FI: Phyllis King d. Susan Noel 6-2 6-2

DF: Helen Burr/Phyllis King d. Patricia Brazier/Beatrice Russell 6-2 6-3

MX: Susan Noel/ Hon. Colin Ritchie d. Mrs B.R. Lawrence/B.R. Lawrence 6-2 6-4

-----

August 13-18, Cranleigh, England (Grass)

FI: Phyllis Covell d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2 6-4

-----

August 13-18, North Wales Championships, Criccieth, Wales (Grass)

FI: Mildred Freeman d. I. Robinson 6-4 7-5

DF: Thelma Cazalet/Mildred Freeman d. P. Robinson/Mrs Tucker 9-7 6-3

MX: Mildred Freeman/ W.F. Freeman d. Thelma Cazalet/ E.L. Percival 6-3 6-1

-----

August 13-18, American Tennis Association Championships, Lincoln, Pennsylvania, US
Venue: Lincoln University

FI: Ora Mae Washington d. Lulu Ballard 6-4 5-7 6-4

DF: Lulu Ballard/Ora Mae Washington d. Anita Gant/Mrs E. Conick 6-0 6-0

MX: Mrs E. Leonard/Dr Hilton d. Mrs E. Conick/Eyre Saitch 6-3 3-6 6-4

-----

August 13-18 Minehead Tournament, Minehead, England

FI: Joan Ridley d. Dulcie Kitson 6-1 6-2

-----

August 13-18 Bude Tournament, Bude, England

FI: J L Francis d. Mrs Holloway 6-4 6-4

-----

August 12-17, Wisconsin State Championships, Milwaukee, Wisconsin, US

FI: Margaret Brosin d. Lucille Dailey 3-6 8-6 6-3

DF: Lucille Dailey/Alice Higgitt d. Margaret Brosin/Isabelle Welch 6-4 8-6

-----

August 11-16, Intermountain Championships, Denver, Colorado, US

FI: Edna Fuller d. Mary Benedict 6-2 6-1

DF: Edna Fuller/Mrs Yensen d. Virginia Dunn/Clarita Teel 6-2 6-3

MX: Edith Von Hadeln/L. Myers d. Mary McLean/Tom Harper 6-4 8-10 7-5

-----

August 13-18, Vermont State Championships, Brattleboro, Vermont, US

FI: Mrs J. Shieffelin d. Mary Whittemore 7-5 6-4

MX: Mary Whittemore/J. Pell d. Frances Huling/Melvin Partridge default

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:28 AM
UNITED STATES NATIONAL WOMEN'S TENNIS CHAMPIONSHIPS

Dates: August 13-19
Venue: West Side Tennis Club, Forest Hills, New York City, New York, US
Surface: Grass

Singles (Draw=64)

First Round

Sarah Palfrey [2] d. Ruby Bishop 6-0 6-0
Mae Ceurvorst d. May Hope Doeg 6-3 6-3
Millicent Hirsch d. Eliza Coxe 1-6 6-1 6-4
Dr. Esther Bartosh d. Helen Jones 6-3 6-1
Marianne Hunt d. Vera Howell 6-1 6-0
Carolyn Roberts d. Cecelia Riegel 4-6 6-0 6-4
Midge Van Ryn d. Josephine Gray 6-1 6-2
Freda James(GB) [4F] d. Virginia Yates Erb 6-2 6-1

Dorothy Andrus [4] d. Jean Burritt (Can) 6-0 6-2
Charlotte Darling d. Jean Hoxie 3-6 7-5 6-2
Theodosia Smith d. Esther Edwards 6-1 5-7 6-2
Lillian Hester d. Muriel Thomas (GB) 6-2 6-4
Naomi Thompson d. Frances Babcock 6-0 6-1
Bonnie Miller d. Florence LeBoutillier 4-6 7-5 6-3
Baroness Maud Levi d. Effie Billing 6-1 6-1
Betty Nuthall(GB) [1F] d. Priscilla Merwin 6-1 6-1

Helen Jacobs [1] d. Marjorie Sachs 6-0 6-0
Jane Sharp d. Mrs Erwin Danner 6-0 6-0
Mary Greef Harris d. Alison Harrison 6-3 6-2
Catherine Wolf d. Elizabeth Blackman 9-7 6-2
Helen Fulton d. Virginia Ellis 6-4 6-0
Olga Kallos d. Reba Kirson 6-1 6-1
Norma Taubele d. Anna Brunie 6-1 6-4
Elizabeth Ryan [3F] d. Eunice Dean 6-2 6-2

Carolin Babcock [3] d. Josephine Cruickshank 6-1 6-4
Anne Page d. Mrs Robert H Morris 6-2 3-6 6-3
Mrs Penelope Anderson McBride d. Virginia Rice 6-4 7-5
Virginia Cross d. Mrs Dan P. Caulkins 8-6 6-4
Margaret Blake d. Kathryn Pearson 6-1 6-4
Kay Winthrop d. Gracyn Wheeler 9-7 4-6 6-4
Mrs Marjorie Morrill Painter d. Anne Parry 6-0 6-0
Kay Stammers [2F] d. Helen Pedersen 6-3 7-5

Second Round

Palfrey [2] d. Ceurvost 6-0 6-2
Bartosch d. Hirsch 6-1 6-3
Hunt d. Roberts 6-4 7-5
James [4F] d. Van Ryn 6-2 6-8 6-1
Andrus [4] d. Darling 6-0 6-1
Smith d. Hester 7-5 4-6 6-4
Miller d. Thompson 7-9 6-1 6-4
Levi d. Nuthall [1F] 6-4 6-4

Jacobs [1] d. Sharp 6-4 6-1
Harris d. Wolf 6-1 6-1
Fulton d. Kallos 6-4 6-1
Ryan [3F] d. Taubele 6-4 6-8 6-1
C Babcock [4] d. Page 6-1 6-0
McBride d. Cross 6-1 6-3
Winthrop d. Blake 6-3 6-1
Stammers [2F]d. Painter 1-6 6-4 11-9

Third Round

Palfrey [2] d. Bartosh 6-1 7-5
James [4F] d. Hunt 6-2 6-4
Andrus [4] d. Smith 6-0 6-2
Levi d. Miller 6-3 2-6 6-4

Jacobs [1] d. Harris 5-7 6-2 6-3
Ryan [3F] d. Fulton 6-1 6-3
C. Babcock [3] d. McBride 6-2 6-1
Stammers [2F] d. Winthrop 6-3 6-0

Quarterfinals

Palfrey [2] d. James [4F] 6-3 3-6 6-1
Andrus [4] d. Levi 6-1 6-4
Jacobs [1] d. Ryan [3F] 6-0 6-1
C.Babcock [3] d. Stammers [2F]6-3 2-6 6-4

Semifinals

Palfrey [2] d. Andrus [4] 6-3 6-4
Jacobs [1] d. C.Babcock [3] 7-5 6-0

Final

Helen Jacobs [1] d. Sarah Palfrey [2] 6-1 6-4


----------------------------------------------

Doubles (Draw=26)

First Round

Dorothy Andrus/Carolin Babcock bye
Josephine Gray/Kathryn Pearson bye
Florence LeBoutillier/Anne Page-bye
Kay Stammers (GB)/Kay Winthrop d. Helen Jones/Theodosia Smith 6-3 6-2
Helen Fulton/Catherine Wolf d. Marjorie Morrill Painter/Virginia Rice 8-6 2-6 9-7
May Hope Doeg/Priscilla Merwin d. Virginia Cross/Mrs Robert H Morris 7-5 7-5
Bonnie Miller/Naomi Thompson d. Elizabeth Blackman/Mrs Dan Caulkins 6-3 7-9 6-1
Freda James (GB)/Betty Nuthall (GB) d. Jean Hoxie/Ruth McCabe 6-0 6-2

Helen Jacobs/Sarah Palfrey d. Jane Sharp/Norma Taubele 6-1 6-2
Margaret Blake/Anna Brunie d. Virginia Ellis/Marjorie Sachs 6-3 4-6 6-4
Baroness Maud Levi/Penelope Anderson McBride d. Effie Billings/Eliza Coxe 6-3 6-2
Esther Bartosh/Mary Greef Harris d. Charlotte Darling/Eunice Dean 6-2 9-7
Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn-bye
Mae Ceurvost/Lillian Hester-bye
Frances Babcock/Virginia Yates Erb bye
Elizabeth Ryan/Muriel Thomas (GB) bye

Second Round

Andrus/C. Babcock d. Gray/Pearson 6-2 6-1
Stammers/Winthrop d. LeBoutillier/Page 6-4 6-1
Fulton/Wolf d. Doeg/Merwin 6-1 4-6 6-4
James/Nuthall d. Miller/Thompson default

Jacobs/Palfrey d. Blake/Brunie 6-1 6-2
Levi/McBride d. Bartosh/Harris 6-4 6-3
Crucikshank/Van Ryn d. Ceurvost/Hestor 7-5 8-6
Ryan/Thomas d. F. Babcock/Erb 6-0 6-0

Quarterfinals

Andrus/C Babcock d. Stammers/Winthrop 6-3 6-8 6-4
James/Nuthall d. Fulton/Wolf 6-2 8-6
Jacobs/Palfrey d. Levi/McBride 3-6 7-5 6-3
Ryan/Thomas d. Cruickshank/Van Ryn 6-3 2-6 6-3

Semifinals

Andrus/C Babcock d. James/Nuthall 4-6 6-4 6-2
Jacobs/Palfrey d. Ryan/Thomas 6-3 6-1

Final

Helen Jacobs/Sarah Palfrey d. Carolin Babcock/Dorothy Burke 4-6 6-3 6-4

----------------------------------------------

Draw Notes:

Mrs Dorothy Andrus is correct. Andrus was going through a divorce and no longer using Mrs Burke.

Missing first names for:

Mrs Daniel P. Caulkins
Mrs Erwin Danner
Mrs Robert H Morris

American Elizabeth Ryan is seeded as foreign #3! She has lived abroad for many years.

----------------------------------------------

A weaker than normal field due to several reasons. Mrs Wills-Moody was still injured; up and comer Alice Marble collapsed in a faint at the French and hasn't played since, and neither the French Champion (Scriven) or Wimbledon champion (Round) is here.

The crowds cheered against defending champ Helen Jacobs so much that some letters complained the Americans "were becoming like French crowds". Others defended the Forest Hills crowds as simply pulling for the underdog.

At 6,000 the semifinals witnessed the biggest crowds of the week. Carolin Babcock had upset Jacobs just weeks earlier at Seabright on a soggu grass court. Could she do it again? Babcock went to net often, finally yielding the first set as Helen hit a series of winning backhand passing shots. From then it quickly became a rout.

5,000 saw the final. Sarah had an "off" day, littering the court with 2 errors for every winning volley. She shot her bolt after gaining a 4-2 led in the second set.

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:47 AM
Week of August 20-26

UNITED STATES NATIONAL MIXED DOUBLES CHAMPIONHIPS

Dates: August 20-26
Venue: Germantown Cricket Club
Surface: Grass

Mixed Doubles (Draw=28)

First Round

Elizabeth Ryan/Les Stoefen-bye
Mrs Stephen Brubans/Stephen Brubans-bye
Dorothy Andrus/Wilmer Hines d. Anne Parry/Don McClaren 6-4 7-5
Kay Stammers/Frank Wilde d. Edith Wood/Sidney Wood default
Carolin Babcock/Frank Parker d. Mrs Bart Pfingst/Bart Pfingst 6-2 6-3
Charlotte Darling/Bill Tilden d. Mrs Alfred Hunter/Bill Clothier Jr 6-3 6-0
Theodosia Smith/Jack Tidball d. Mrs Clarence H Thayer/Lawrence Baker 6-2 5-7 5-5 retired
Muriel Thomas (GB)/Roderich Menzel (Cz) d. Catherine Kendig/Dr Karl Fischer 6-2 6-3

Helen Jacobs/George Lott d. Olga Kallos/William Nassau 6-0 6-2
Maud Barger-Wallach/Frank Shields d. Esther Daly/Armand Bruneau 6-1 6-4
Josephine Cruickshank/John Van Ryn d. Laura Pittinger/Mark Le Fevre 6-0 6-1
Freda James (GB)/Vernon Kirby (SA) d. Ethel Smith/Arthur Hendrix 6-3 6-2
Midge Van Ryn/Wilmer Allison d. Cecile Bowes/Ralph De Mott 6-0 6-0
Catherine Clothier/Bill Clothier-bye
Mrs J. W. Sargeant/Rowland Evans-bye
Betty Nuthall (GB)/Fred Perry (GB)-bye

Second Round

Ryan/Stoefen d. Brubans/Brubans 6-0 6-2
Stammers/Wilde d. Andrus/Hines 6-4 7-5
Babcock/Parker d. Darling/Tilden 6-0 6-3
Thomas/Menzel d. Smith/Tidball 6-1 3-6 7-5

Jacobs/Lott d. Barger-Wallach/Shields 6-1 6-2
James/Kirby d. Cruickshank/Van Ryn 4-6 6-4 6-3
Van Ryn/Allison d. Clothier 6-2 6-4
Nuthall/Perry d. Sargeant/Evans 6-2 6-3

Quarterfinals

Ryan/Stoefen d. Stammers/Wilde 8-6 4-6 14-12
Babcock/Parker d. Thomas/Menzel 4-6 6-0 6-4
Jacobs/Lott d. James/Kirby 6-3 3-6 6-4
Nuthall/Perry d. Van Ryn/Allison 6-4 7-5

Semifinals

Ryan/Stoefen d. Babcock/Parker 11-9 6-3
Jacobs/Lott d. Nuthall/Perry 4-6 8-6 7-5

Final

Helen Jacobs/George Lott d. Elizabeth Ryan/Les Stoefen 4-6 13-11 6-2

Invitational Doubles (Draw=16)

1R: Helen Jacobs/Elizabeth Ryan d Leonore Adleman/Coralie Peale 6-0 6-1
1R: Charlotte Darling/Catherine Kendig d Laura Pittenger/Mrs Clarence Thayer 6-2 6-4
1R: Mrs Alfred Hunter/Theodosia Smith d Mrs Boulton Earnshaw/Elizabeth West 6-1 7-5
1R: Freda James (GB)/Kay Stammers (GB) d Cecelia Bowes/Esther Daly 6-2 6-1

1R: Carolin Babcock/Dorothy Andrus Burke d Mrs Bart Pfinst/Mrs Harrison Smith 6-3 6-4
1R: Maud Barger-Wallach/Mrs Sidney Wood d Phyllis Bowes/Mrs Stephen Brubans 6-2 6-4
1R: Josephine Cruickshank/Midge Gladman Van Ryn d Helen Davenport/Kathryn Davenport 6-1 6-0
1R: Betty Nuthall (GB)/Muriel Thomas (GB) d Olga Kallos/Anne Parry 6-3 6-0

QF: Jacobs/Ryan d Darling/Kendig 6-1 6-0
QF: James/Stammers d Hunter/T. Smith 6-2 6-2
QF: Babcock/Burke d Barger-Wallach/Wood default
QF: Cruickshank/Van Ryn d Nuthall/Thomas 6-3 5-7 6-2

SF: James/Stammers d Jacobs/Ryan 6-4 6-0
SF: Crucikshank/Van Ryn d Babcock/Burke 8-10 6-3 6-3

FI: Freda James (GB) /Kay Stammers (GB) d Josephine Crucikshank/Midge Van Ryn default

The women played an invitational doubles and the US National Mixed Doubles while the men contested the US National Doubles at Germanton Cricket Club. Cruickshank defaulted the doubles due to a torn ligament in her shoulder.

Source: pages 25 and 27 of the 1935 Wright and Ditson Annual.

Missing first names for:

Mrs Stephen Brubans
Mrs Alfred Hunter
Mrs Bart Pfingst
Mrs J. W. Sargeant.
Mrs Clarence H Thayer (she does not=Molly Thayer)

-----

August ???? Zurich Tournament ,Zurich, Switzerland (Clay)

FI: Lolette Payot d. Simone Mathieu (Fra) 4-6 6-3 6-4

-----

August 19-25, Polish Championships, Warsaw, Poland (Clay)

FI: Marie Horn (Ger) d. [????]

MX: Marie Horn (Ger)/Herman von Artens (Aut) d. [????]

ALT give sdates of Aug 19-26

-----

August 20-25, Cabourg, France (Clay)

FI: Mary Burgess-Smith (GB) d. Sylvia Aubert 6-3 6-3

Sylvia Aubert listed as Mme P. Aubert.

-----

August 20-25, North of England Championships, Scarborough, North Yorkshire, England

Singles (Draw=19)


1R: Joy Mowbray-Green d. Nancy Hellewell 7-5 6-2
1R: Mall Molesworth (Aus) d. Helen Burr 6-2 8-6
1R: Florence Ford d. Mary Whitmarsh 6-3 8-6

2R: Joan Hartigan d. C M Burrows 3-6 6-3 6-1
2R: Barbara Stampe d. Joy Cunningham 6-3 6-3
2R: Edie Rudd d. Patience Thomson 6-1 6-3
2R: Mowbray-Green d. Nora Maingay 6-1 6-4

2R: Molesworth d. Ford 6-4 6-1
2R: Freda Scott d. L M Sanderson 6-3 6-1
2R: Jean Saunders d. ????
2R: Susan Noel d. Phyllis Grover 6-2 6-1

QF: Hartigan d. Stampe 9-7 6-1
QF: Rudd d. Mowbray-Green 6-4 6-3
QF: Molesworth d. Scott 6-4 6-2
QF: Noel d. Saunders 3-6 6-3 6-2

SF: Hartigan d. Rudd 6-4 8-6
SF: Noel d. Molesworth 6-3 2-6 6-3

FI: Joan Hartigan (Aus) d. Susan Noel 2-6 6-1 10-8

DF: Mall Molesworth (Aus)/Joy Mowbray-Green d. Helen Burr/Susan Noel 11-9 4-6 6-4

MX: Joan Hartigan (Aus)/Harry Hopman (Aus) d. Freda Scott/Ryuki Miki (Jpn) 5-7 6-3 6-1

-----

August 20-25 Exmouth Tournament, Exmouth, England

Singles (Draw=36)

1R: Mrs Stuart Evans d. M Shrubb 6-0 6-3
1R: J Supple d. Miss Howard Evans 6-4 6-2
1R: Joan Strawson d. Mrs Evershed 6-2 7-5
1R: E Gunnell d. P P Charlton 6-3 6-4

2R: Andrée Lucas d. A B Duthie 6-1 6-0
2R: J L Francis d. P Coxhead 6-2 6-0
2R: Madge Slaney d. Mrs Secker 6-0 6-0
2R: B Vavasour d. A R Beacon 8-6 6-4
2R: Joan Ridley d. Stuart Evans 6-1 6-0
2R: Betty Wade d. Supple 6-1 6-3
2R: HF Charlton d. ?????
2R: Jeanette Morfey d. B Acton 6-1 6-1

2R: Dulcie Kitson (SA) d. B R Riley 6-4 6-4
2R: A Winner d. Mrs G Bramall 6-2 6-0
2R: Ermyntrude Harvey d. J Luxmore 6-0 6-0
2R: D Coxhead d. D Howard 6-2 4-6 6-4
2R: Gaby Curtis d. Cecily Marriott 1-6 6-3 6-1
2R: Strawson d. D M Wood 6-1 7-5
2R: Gunnell d. B A B Wilson 6-0 6-4
2R: Gethyn Harry d. M E Mackintosh 6-4 6-2

3R: Lucas d. Francis 6-2 6-1
3R: Slaney d. Vavasour 6-2 6-2
3R: Ridley d. Wade 6-3 6-1
3R: Morfey d. Charlton 6-2 6-2

3R: Kitson d. Winner 6-3 8-6
3R: Harvey d. Coxhead 6-0 6-0
3R: Curtis d. Strawson 6-4 3-6 6-2
3R: Harry d. Gunnell 6-1 6-3

QF: Lucas d. Slaney 3-6 11-9 6-2
QF: Ridley d. Morfey 6-3 6-3
QF: Kitson d. Harvey 6-1 6-2
QF: Harry d. Curtis 1-6 6-2 7-5

SF: Lucas d. Ridley 1-6 7-5 6-2
SF: Harry d. Kitson 10-8 6-0

FI: Andrée Lucas d. Gethyn Harry 6-1 6-4

-----

August 20-25 Aldeburgh Tournament, Aldeburgh, England

FI: D Finnigan d. Betty Boas 7-5 5-7 6-2

-----

August 20-25 West Sussex Championships, Bognor Regis, England

FI: Phyllis King d. Gladys Osborne 6-1 6-0

-----

August 20-25, Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

FI: Mrs H. Martin d. Dorothy Crichton 6-4 5-7 6-4

DF: Dorothy Crichton/Miss Behrens d. Mrs H. Martin/Mrs Munro 6-4 6-8 11-9

MX: Mrs H. Martin/Alfred L. Della Porta d. Mrs Munro/James R. Reddall 6-3 6-4

-----

August 20-25, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: N.C. Edes d. Mrs E. Holloway 6-3 6-2

DF: N. Bull/M. Partridge d. B. Foster/E. Woodhall 8-6 6-4

MX: E. Woodhall/J.E. Mayell d. Mrs H. Green/C.A. Champion 6-0 3-6 6-2

-----

August 20-25, Alverstoke, Suffolk, England (Clay)

FI: D. Finnigan d. Betty Boas 7-5 5-7 6-2

DF: Mrs P. Carthew/N. Fox d. B. Drew/D. Finnigan 7-5 0-6 8-6

MX: Mrs P. Carthew/J.E. Giesen d. D. Finnigan/B.W. Finnigan 6-1 6-3

------

August 22-26, Yugoslavian Championships, Zagreb, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Emma Cepkova (Cz) d. Rosl Kraus (Aut) 1-6 6-3 6-1

MX: Vlasta Gostisa/Franjo Puncec d. Mme Wurth/Vodicka 6-3 8-6

-----


began August 20 Scottish Hard Court Champs St. Andrews, Scotland, UK (Clay)

FI: Olga Webb d. Esna Robertson (Aus) 4-6 6-4 10-8

-----


August 20-27, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weiwers (Lux) default

DF: Saint-Omer-Roy/Alice Weiwers (Lux) d. Jeanette Poncelet/Steele 6-4 2-6 6-4

MX: Alice Weiwers/Charles Aeschlimann d. Cosette Saint-Omer-Roy/Rene Galeppe 6-2 6-3

-----

Circa late August, Aix-les-Bains Tournament, Aix-les-Bains, France (Clay)

FI: Ida Adamoff d. Aimée Charpenel 6-1 6-1

MX: Ida Adamoff/Jean Lesueur d. Aimée Charpenel/André Martin-Legeay 6-2 5-7 6-4

-----

August 23-26, Sopot*, Germany (Clay)

FI: Margarethe Käppel d. Edith Sander 6-3 4-6 6-2

DF: M. Pflügner/Erika Weber d. Margarethe Käppel/Edith Sander 7-5 6-3

MX: M. Pflügner/Don Turnbull (Aus) d. Edith Sander/Harry Schwenker 6-3 6-4

* Two large tournaments were held in Sopot in 1934.

-----

week of August 20, Santa Ana Championships, Santa Ana, Caifornia, US

FI: Dodo Bundy [1] d. Melva Roquet [2] 6-2 6-2

MX: Dodo Bundy/Billy Doeg d. Marjorie Lauderbach/Lewis Wetherell 6-4 6-8 9-7

-----

August 20-25, Minnesota State Championships, Saint Paul, Minnesota, US

FI: Mrs A. Russell d. Elizabeth Kesting 4-6 6-2 6-2

DF: Helen Germaine/Elizabeth Kesting d. Betty Butler/Thelma Kenefick 4-6 6-3 6-2

-----

August 20-25, Nebraska State Championships, Grand Island, Nebraska, US
Venue: Shady Bend Courts

FI: Marian McLaren d. Ruth Fulton 6-4 6-2

DF: Ruth Fulton/Marian McLaren d. June Brown/Jane Sears 6-0 6-1

MX: Marian McLaren/Gregg McBride d. Ruth Fulton/Dick Zoesch 7-5 11-9

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:53 AM
Week of August 27-September 2

August 27-September 2, Swiss Championships, Lucerne, Switzerland (Clay)

FI: Lolette Payot d. Colette Rosambert (Fra) 6-2 8-6

DF: Joan Ingram (GB)/Colette Rosambert (Fra) d. Simone Barbier (Fra)/Lolette Payot 6-3 4-6 6-3

MX: Lolette Payot/Hector C. Fisher d. Frl Fehlmann/Boris Maneff 10-8 6-2

-----

Circa late August, Deauville Tournament, Deauville, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Arlette Neufeld 6-1 6-1

DF: Sylvia Henrotin/Arlette Neufeld d. Jeanne Dublanc/Sonia Petrocochino (Rus) 7-5 6-1

MX: Arlette Neufeld/Toto Brugnon d. Sylvia Henrotin/Jung 6-0 5-7 6-4

-----

circa late August, Leondon Tournament, ????, Norway (Clay)

FI: Sonja Henie d. Mlle Walther ????

MX: Sonja Henie/Leif Henie d. Mme Havan/Havan ????

Sonja Henie was a world famous figure skater and Olympian.

-----

???? All-Russian Tennis Championships, London, England
Venue: Anglo-Russian Sports Club, Chiswick

FI: Jean Saunders d. Mme Petrocochino 6-4 6-1

DF: Jean Saunders/Mrs Wallmann d. Mrs Fonscolombe/Mme Petrocochino 6-2 6-2

MX: Mme Petrocochino/ F. de Fonscolombe d. Mrs Dvorjetz/V. Poltanoff 7-5 6-0

* From "Lawn Tennis and Badminton", August 25, 1934:

"The championships of all Russians residing abroad, under the management of the Russian Lawn Tennis Federation, take place alternately in Paris and London. This year they took place at the Anglo-Russian Sports Club, Chiswick [London]."

-----

August 25-September 2 Eastern Grass Court Championships, Rye, NY. US (Grass)
Venue: Westchester Country Club

Singles (Draw=32)

1R: Kay Stammers d. Helen Pederson 7-5 6-3
1R: Betty Nuthall d. Mary Jacoby 6-2 6-0
1R: Freda James d. Helen Murray 6-1 6-0

2R: Kay Stammers d. May Hope Doeg 6-0 7-5
2R: Betty Nuthall d. Carolin Roberts 8-6 6-2
2R: Freda James d. Lilian Scharman Hester 6-1 6-1

QF: Maud Levi d. Florence LeBoutillier 6-3 6-4

SF: Stammers d. Nuthall ????
SF: James d. Levi ????

FI: Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 6-4 3-6 6-4

Doubles (Draw=16)


-----

August 27-September 1 Budleigh Salterton Tournament, Budleigh Salterton, England (Grass)

Singles (Draw=36)

1R: Vere King d. Isa Watanabe 6-2 6-3
1R: D Howard d. D M I Rogers 5-7 6-4 6-3
1R: B R Riley d. J Warren 4-6 7-5 6-2
1R: D E Homan d. C D Barford 4-6 6-3 6-2

2R: Elsie Pittman d. Mrs N Kennaway 6-1 6-1
2R: Mrs T A Maclagan d. Mrs M Leeming 6-2 7-5
2R: Gaby Curtis d. Nancy Dickin 6-3 6-3
2R: Jeanette Morfey d. E M Cooper 6-1 6-1
2R: Susan Noel d. Mrs D H Secker 6-1 6-0
2R: P P Charlton d. I M Roe 6-4 6-2
2R: King d. E Hamilton 6-1 6-8 6-4
2R: Howard d. Mrs A A Slocock 6-2 6-2

2R: Mona Riddell d. ????
2R: M Hemmant d. H F Charlton 3-6 6-4 6-3
2R: Andrée Lucas d. Mrs A S Bligh 6-2 1-6 7-5
2R: Riley d. Homan 6-3 6-1
2R: Gethyn Harry d. T King 6-3 6-3
2R: Joan Marquis d. V E Mills 6-0 6-0
2R: B Foster d. Mrs Lawson Walton 6-3 6-4
2R: Billie Yorke d. R M Atkey 6-3 7-5

3R: Pittman d. Maclagan 6-2 6-1
3R: Curtis d. Morfey 7-5 6-2
3R: Noel d. P P Charlton 6-2 6-3
3R: King d. Howard 6-3 6-8 6-2

3R: Riddell d. Hemmant 6-2 6-0
3R: Lucas d. Riley 6-3 6-4
3R: Harry d. Marquis 6-3 6-2
3R: Yorke d. Foster 6-1 6-2

QF: Pittman d. Curtis 4-6 7-5 6-4
QF: Noel d. King 6-1 6-0
QF: Riddell d. Lucas 6-2 2-6 6-4
QF: Yorke d. Harry 6-4 6-4

SF: Pittman d. Noel 0-6 6-3 6-2
SF: Yorke d. Riddell 11-9 5-7 6-4

FI: Elsie Pittman d. Billie Yorke 7-5 3-6 6-4

-----

August 27-September 1, Berkshire Championships, Reading, Berkshire, England (Grass)

FI: Gladys Clarke-Jervoise d. A. Beacon 6-1 6-0

DF: J. Beatson-Bell/Gladys Clarke-Jervoise d. Miss Edes/Mrs Holloway 6-2 7-5

MX: E. Stokes/A. Browm d. Gladys Clarke-Jervoise/Henry Billington 8-6 6-1

-----

August 27-September 1, Hastings, Sussex, England

FI: Peggy Brazier d. Joy Mowbray-Green 4-6 6-3 6-4

-----

August 27-September 1, New Malden, London, England (Clay)

FI: Margot Lumb d. Betty Uber 6-2 6-1

-----

August 27-September 1 London Parks Championships, London, England

FI: Mrs S G Stewart d. R R Beech 6-1 6-4

-----

August 28-September 2, Heaton Lawn Tennis Club Tournament, Bradford, Yorkshire, England (Grass)
Venue: Heaton Lawn Tennis Club

FI: Jean Saunders d. Edie Rudd 2-6 6-1 6-2

DF: Edie Rudd/Jean Saunders d. I. Edwards/Mary Whitmarsh 6-3 6-0

MX: Jean Saunders/Alan Stedman (NZ) d. Vera Montgomery/Camille E. Malfroy 6-0 14-12

-----

August 27-September 1, Carlisle Tournament, Carlisle, Cumbria, England (Grass)

FI: M. Wynne d. Manon Hargreaves 6-2 6-1

DF: V. Child/Manon Hargreaves d. M. Wynne/Patience Thomson 2-6 6-3 6-4

MX: M. Wynne/Clarence Jones and Manon Hargreaves/H. Aldred divided the prizes

-----

August 27-September 1, Westgate-on-Sea, Kent, England

FI: Freda Scott d. Sheila Chuter 6-2 6-0

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Sheila Chuter/Mrs W. Moorshead 7-5 6-3

MX: Freda Scott/Ryuki Miki (Jpn) d. Sheila Chuter/David H. Williams 6-2 6-2

-----

August 27-September 1, Saint Ives, Cornwall, England (Grass)

FI: Joan Ridley d. N. Hill 6-3, 6-2
--

DF: N. Bull/N. Hill d. Joan Ridley/M. Woods 7-5, 2-6, 6-4
--

XDF: Colonel J.G. Smyth/Joan Ridley d. B.R. Lawrence/Mrs B. Lawrence 6-4, 9-7

-----

August 27-September 1, Bungay, Norfolk, England (Grass)

FI: Audrey Wright d. B. Lound 6-2 6-2

DF: E. Croger/B. Lound d. Mrs Cautley/Miss Routh Clark 6-0 8-6

MX: Mrs F. Downing/G.S. Fitt d. Mrs Johnson Taylor/ G.S. Collier 4-6 6-1 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:53 AM
Week of September 3-9

September 1-9, Swedish Outdoor Championships, Stockholm

FI: Mrs Signy Wennerholm d. Marta Isaeus 3-6 7-5 6-3

DF: Britt Bellander/Marta Isaeus d. Mrs R. Ramberg/Gull Roberg 6-3 6-2

MX: Gull Roberg/R. Weylandt d. Mrs Signy Wennerholm/S. Fredell 4-6 6-0 6-4

-----

September 3-9, Middle States Championships, Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Philadelphia Cricket Club

FI: Anne Page d. Eunice Dean 1-6 6-4 7-5

DF: Anne Page/Helen Pedersen d. May Doeg/Priscilla Merwin ????

-----

Circa September 3-10, Lido Tournament, Venice, Italy (Clay)

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Peggy Scriven (GB) 6-3 7-5

DF: Ida Adamoff (Fra)/Cilly Aussem (Ger) d. Lucia Valerio/Peggy Scriven (GB) 6-2 6-3

MX: Cilly Aussem (Ger)Gottfried von Cramm (Ger) d. Ida Adamoff (Fra)/Christian Boussus 6-2 6-3

-----

circa September 5-8, Spanish Championships, San Sebastian, Spain (Clay)

FI: Simone Mathieu (Fra) d. Simone Iribarne (Fra) 6-1 6-4

DF: Josefa de Chavarri/Simone Mathieu (Fra) d. C. Iribarne (Fra)/Simone Iribarne (Fra) 6-1 6-1

MX: Simone Mathieu (Fra)/Andre Martin-Legeay (Fra) d. Helen Dyson (GB)/Donald Jones (GB) 6-3 6-3

-----

September 3-8, Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England (Grass)

FI: B. Frye d. Madeleine Moss 8-6 6-3

DF: Gladys Clarke-Jervoise/Penny Weekes d. Madeleine Moss/W. Murphy 9-7 6-1

MX: Gladys Clarke-Jervoise/J.D. Morris d. Penny Weekes/Colin Ritchie 6-3 4-6 6-3

-----

September 3-8, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Elsie Pittman d. B. Lound 4-6 6-2 6-3

DF: Mildred Guyer/Betty Uber d. Dorothy Crichton/J. Marshall 6-2 7 -5

MX: E. Stokes/A. Brown d. J. Ley/R.N.A. Leyton 6-2 6-3

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1935): "The spring meeting at Phyllis Court was discontinued, but a very fair entry appeared at the autumn tournament."

-----

September 3-8 Sidmouth Tournament, Sidmouth, England

Singles (Draw=37)

1R: Joan Strawson d. J Llewelyn 6-0 4-6 6-1
1R: Joan Marquis d. M Strettell 6-4 6-3
1R: Mall Molesworth (Aus) d. O E B Garrish 6-0 6-2
1R: Nancy Dickin d. Mrs Bruce May 6-3 6-4
1R: P Fielden d. D Coxhead 6-2 7-5

2R: Susan Noel d. S K Talbot 6-1 6-2
2R: Gertrude Valentine-Brown d. Gaby Curtis 6-2 6-4
2R: Strawson d. Marquis 6-1 6-3
2R: Andrée Lucas d. B R Riley 6-4 6-0
2R: Ermyntrude Harvey d. D Barnett 6-0 6-1
2R: Mrs M Leeming d. M Thomas 8-6 6-3
2R: Mona Riddell d. R S Malcolm 6-1 6-0
2R: I Hewitt d. D Strettell 6-1 6-4

2R: Gethyn Harry d. B Rising 6-1 6-1
2R: Joan Strettell d. T King 6-1 6-4
2R: B Snook d. K H Bassett 4-6 6-2 6-3
2R: Billie Yorke d. ????
2R: Molesworth d. Dickin 6-3 6-4
2R: Kay Smith d. Fielden 3-6 6-2 6-3
2R: Vere King d. M Woods 6-2 6-1
2R: Joan Ridley d. M E Todd 6-1 7-5

3R: Noel d. Valentine-Brown 8-6 7-5
3R: Strawson d. Lucas 6-2 2-6 6-4
3R: Harvey d. Leeming 6-1 6-1
3R: Riddell d. Hewitt 6-2 6-2

3R: Harry d. Strettell default
3R: Yorke d. Snook 6-1 7-5
3R: Molesworth d. Smith 6-1 7-5
3R: Ridley d. King 6-1 6-2

QF: Noel d. Strawson 6-3 1-6 6-3
QF: Harvey d. Riddell 3-6 6-4 6-2
QF: Harry d. Yorke 6-2 6-2
QF: Ridley d. Molesworth 6-3 1-6 6-4

SF: Noel d. Harvey 6-4 6-0
SF: Ridley d. Harry 6-4 6-2

FI: Susan Noel d. Joan Ridley 4-6 8-6 6-3

-----

September 3-8, Bexhill-on-Sea, Sussex, England (Grass)

FI: G. Osborne d. K. Keith-Steele 8-6 6-2

-----

August 29-September 7 Portugeuse Championships , Cascais, Portugal (Clay)

????

-----

ended September 9, Hungarian International Championships, Budapest, Hungary (Clay)

FI: Mrs Toni Schomburgk (Ger) d. Rosl Kraus (Aut) 6-2 6-2

-----

Week of September 3 Santa Monica Championships, Santa Monica, California (Hard)

FI: Ethel Burkhardt Arnold d. Gracyn Wheeler 6-2 6-2

DF: Arnold /Wheeler d. Elizabeth Dean /Patricia Dean 6-1 6-2

MX: Gracyn Wheeler/Chuck Otis d. Dodo Bundy/Billy Doeg 6-3 1-6 6-4

-----

September 1-6, New Mexico State Championships, Roswell, New Mexico, US

FI: A. Phillips d. H. White 6-2 6-0

DF: W. Gilland/Miss A. Phillips d. P. Bean/Miss H. White 4-6 8-6 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:53 AM
Week of September 10-16

September 14-23 Pacific Southwest Championships, Los Angeles, Califronia, US (Hard)

3R: Kay Stammers (GB) d Dodo Bundy 6-2 2-6 12-10
3R: Betty Nuthall (GB) d Ruby Bishop 1-6 6-2 6-3

4R: Stammers d Midge Van Ryn 0-6 6-2 7-5

FI: Ethel Arnold d. Kay Stammers (GB) 10-8 1-6 6-4

DF: Carolin Babcock/Elizabeth Ryan d Freda James (GB)/Betty Nuthall (GB) 6-3 3-6 6-3

3R=QF?

-----

September ???? Villa D'Este Tournament, Como, Italy (Clay)

FI: Hilde Sperling (Den) d Lucia Valerio 6-2 6-2

-----

September 14-18, Como, Italy (Clay)

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Lucia Valerio 6-2 6-3

MX: Grete Deutschova (Cz)/ Michel Haberl (Aut) d. Ilse Friedleben (Ger)/Jacques Bonte (Fra) 6-4 6-2

-----

September 10-18, South of England Championships, Eastbourne, East Sussex, England (Grass)
Venue: Devonshire Park

1R: Dorothy Round d. Katherine Keith-Steele 6-1 6-1
1R: Patricia Brazier d. Dulcie Kitson 2-6 6-4 6-4
1R: Sheila Chuter d. B Gow 6-2 6-1
1R: Gladys Osborne d. M E Polden 6-4 6-0
1R: Billie Yorke d. Gladys Gilder 7-5 6-4
1R: Joy Mowbray-Green d. Sybil Dando 6-4 6-4
1R: Freda Scott d. Patience Thomson 6-1 6-2
1R: Nancy Dickin d. E A Kemp default

1R: Joan Ridley d. B R Lawrence 6-2 6-2
1R: Doreen Pleydell-Bouverie d. Nora Kelman default
1R: Mary Heeley d. Mrs G L Baker 6-2 6-1
1R: J Lacy d. Tiny Alston 6-0 6-4
1R: Mall Molesworth (Aus) d. Jeanette Morfey 6-2 6-3
1R: Annie Cobb d. P P Charlton 6-3 6-3
1R: Jackie McAlpine d. Penny Weekes 7-9 6-3 6-4
1R: Phyllis King d. N M Hill 6-2 6-1

2R: Round d. Brazier 6-3 6-2
2R: Chuter d. Osborne 6-0 6-4
2R: Yorke d. Mowbray-Green 2-6 8-6 6-1
2R: Scott d. Dickin 7-5 6-2

2R: Ridley d. Pleydell-Bouverie 0-6 6-1 7-5
2R: Heeley d. Lacy 6-3 6-3
2R: Molesworth d. Cobb w/o
2R: King d. McAlpine 6-1 6-1

QF: Round d. Chuter 6-1 7-5
QF: Yorke d. Scott 6-4 6-2
QF: Ridley d. Heeley 6-2 9-7
QF: King d. Molesworth 2-6 6-3 7-5

SF: Round d. Yorke 9-7 6-1
SF: King d. Ridley 6-3 6-2

FI: Dorothy Round d. Phyllis King 6-4 6-1

DF: Mary Heeley/Dorothy Round d. J McAlpine/Billie Yorke 6-4 6-4

MX: Dorothy Round/Ryuki Miki (Jpn) d. Joan Ridley/Charles Hare 6-3 6-4

-----

September 10-15, Kent Coast Championships, Hythe, Kent, England (Grass)

FI: W. Murphy d. Madeleine Moss 6-3 6-4

DF: Gladys Clarke-Jervoise/M. Fraser d. Madeleine Moss/Sonia Mavrogordato 6-1 6-3

MX: Gladys Clarke-Gervoise/J. D. Morris d. Sonia Mavrogordato/D. Powell 6-4 6-0

------

September 10-15 Stroud Tournament, Stroud, England

QF: Elsie Pittman d. Mrs Tasker 6-2 6-2
QF: Gethyn Harry d. Gertrude Valentine-Brown 2-6 6-0 8-6
QF: Phyllis Whitley d. J Weech 6-3 6-4
QF: Susan Noel d. Vere King 6-2 6-1

SF: Pittman d. Harry 6-3 6-1
SF: Noel d. Whitley 6-1 6-3

FI: Elsie Pittman d. Susan Noel 4-6 6-2 6-2

-----

began September 10 Pitlochry Highland Championships, Scotland

FI: Esna Robertson (Aus) d. KE Robertson 6-2 6-0

-----

Circa mid-September, Boulogne-sur-Mer Tournament, Boulogne-sur-Mer, France (Clay)

FI: Françoise Chandon-Moët d. Cécile Durand-Mercier 6-1 5-7 6-3

----

September 10-16, Illinois State Championships, Chicago, Illinois, US

FI: Helen Fulton d. Eugenie Sampson Kamrath 8-6, 6-4

DF: Helen Fulton/Elizabeth Kesting d. Eugenie Sampson Kamrath/Theodosia Smith 6-4 2-6 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:54 AM
Week of September 17-23


September 14-22, City of Sydney Championships, Sydney, New South Wales, Australia

Results are incomplete (18 September particularly)

1R: Allison Hattersley d. Eileen Peach 6-1 6-1
1R: Vera Selwin d. Ethyl Chrystal 6-0 6-4
1R: Thelma Coyne d. Mrs (Elizabeth Sloan?) McTagget 6-4 6-4
1R: Thelma Rice d. Hazel Grassick 6-4 5-7 6-3
1R: Beth Peach d. S Crookston 6-2 6-4
1R: Peggy Menzies d. Joan Kidston 6-4 6-1
1R: Nina Vickery d. Dot Dingle 6-4 6-4
1R: Agnes Tosh d. Erla Corrigan w.o.
1R: Gwen Utz d. B Lockwood 6-0 6-3
1R: Enid. Williams d. A Robinson 6-1 6-0

2R: Louie Bickerton d. Peg Colbert 6-0 6-0
2R: Muriel 'Muff' Wilson d. Pauline Spencer-Parsons 6-4 6-3
2R: Vera Selwin d. Kath Campbell 7-5 6-2
2R: Agnes Tosh d. Allison Hattersley 6-4 5-7 6-4
2R: Thelma Coyne d. Peggy Menzies 4-6 7-5 8-6
2R: Joyce Williams d. Thelma Rice 6-1 6-3

QF: Wilson d. ??
QF: J Williams d. Vickery 6-4 6-1
QF: Coyne d. ??
QF: Bickerton d. E Williams 8-6 6-2

SF: Wilson d. Williams 2-6 6-4 6-0
SF: Bickerton d. Coyne 6-3 6-2

FI: Bickerton d. Wilson 6-1 6-3

Williams led the semi 6-2 4-0 until Wilson changed her tactics

Doubles

1R: Lorna Utz/Nell Lloyd. d. Pam Colbert/B Lockwood 6-0 6-1
1R: Allison Hattersley/Vera Selwin d. Agnes Tosh/Joyce Williams 4-6 7-5 6-2
1R: Louie Bickerton/Thelma Coyne d. Beth Peach/Thelma Rice 6-0 6-1
1R: Gwen Utz/Muff Wilson d. P Bruce/Ethel Chrystal 6-1 6-2

2R: Gwen Utz/Muriel 'Muff' Wilson d. Edna McColl/Nina Vickery 6-3 5-7 6-3
2R: Vera Selwin/Allison Hattersley d. Peg Menzies/Kath Campbell 6-4 6-2

QF: Bickerton/Coyne d. Utz/Lloyd. 6-1 6-0

SF: Hattersley/Selwin d. McTaggert/Grassick 1311 6-4
SF: Bickerton/Coyne d. Utz/Wilson 6-2 4-6 6-4

FI Bickerton/Coyne d. Hattersley/Selwin 6-3 4-6 6-3

Mixed Doubles

SF: C Donohoe/Valkenburg d. David Chrystal/V Selwin 3-6 6-1 6-4
SF: Dave Thompson/Hattersley d. Ray Dunlop/Muff Wilson 6-3 6-1

FI Thompson/Hattersley d. Donohoe/Valkenburg 2-6 6-2 6-3

* Thelma Rice is the youngest daughter of former star Horace Rice
* Agnes Tosh is the mother of future star Lesley Turner (Bowrey)

-----

circa mid-September, Lac Majeur, Italy (Clay)

FI: Lucia Valerio d. Grete Deutschova (Cz) 6-2 6-2

DF: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. Ilse Friedleben (Ger)/Frau Kruenskop 6-0 6-0

MX: Ilse Friedleben (Ger)/Michel Haberl (Aut) d. Lucia Valerio/Camille E. Malfroy (NZ) 2-6 6-2 6-2

-----

ends circa September 18 Central Europe Championships, Belgrade, Yugoslavia (Clay)

Won by Alice Florian

MX: Alice Florian/???? won

Women's final held September 18. The Sydney Herald calls her "a 13 year old prodigy"

-----

September 18-23, Villa d'Este, Italy (Clay)

FI: Hilde Sperling (Den) d. Lucia Valerio 6-2 6-2

MX: Peggy Ingram (GB)/Camille Malfroy (NZ) d. Vittoria Tonolli/Michel Haberl (Aut) 8-6 4-6 6-2

-----

September 22-30, Merano, Italy (Clay)

FI: Ilse Friedleben (Ger) d. Anna Luzzatti 7-9 6-1 6-3

The Lenz Cup event

Won by Hilde Sperling (Den)

DF: Peggy Ingram (GB)/Ida Adamoff (Fra) d. Marie Horn (Ger)/Hilde Sperling (Den) 6-4 6-2

MX: Ida Adamoff (Fra)/Camille Malfory (NZ) d. Hilde Sperling (Den)/Hermann von Artens (Aut) 1-6 6-1 6-2

-----

Setember 17-22 Sutton Hard Courts, Sutton, England (Clay)

Singles (Draw=23)

1R: Phyllis King d. J M Evans 6-0 6-1
1R: G E Tomblin d. J M Wilkinson 6-4 6-1
1R: O Garrish d. Dorothy Crouch 8-6 6-0
1R: J M Dawbarn d. Miss Sergeant 6-2 4-6 6-0
1R: Mrs V M St Clair Morford d. Miss Donovan 6-4 6-1
1R: Nina Borein Brown d. Mrs D Burrows 3-6 9-7 6-4
1R: Mildred Freeman d. Mrs D Ward 6-3 6-1

2R: King d. C Fryer 6-0 6-1
2R: Tomblin d. J Dring 6-2 9-7
2R: Garrish d. G E Eggar 6-3 6-1
2R: Phyllis Grover d. E W Winsor 6-0 6-1

2R: Mrs V C Bennett d. U W Park 6-4 7-5
2R: Dawbarn d. St Clair Morford 6-1 3-6 6-4
2R: Sybil Edwards d. Margot Stewart 10-8 6-3
2R: Freeman d. Borein Brown 6-3 6-1

QF: King d. Tomblin 6-3 6-1
QF: Garrish d. Grover 0-6 6-3 6-1
QF: Bennett d. Dawbarn 4-6 6-1 6-2
QF: Freeman d. Edwards 6-1 6-1

SF: King d. Garrish 6-4 6-0
SF: Freeman d. Bennett 6-3 8-6

FI: Phyllis King d. Mildred Freeman 6-3 6-4

-----

September 17-22, Cumberland Club Hard Courts, London, England (Clay)
Venue: Cumberland Club

FI: Cristobel Wheatcroft d. Mary Burgess-Smith 4-6 8-6 8-6

DF: Helen Burr/Freda Scott and Betty Batt/Mary Burgess-Smith divided the prizes

MX: Cristobel Wheatcroft/Ian Wheatcroft and Freda Scott/Douglas G. Freshwater divided the prizes

-----

September 19-24, Gleneagles, Scotland (Clay)

FI: Joan Ridley d. Susan Noel 7-5 6-3

DF: Susan Noel/Esna Robertson d. Dulcie Kitson (SA)/Joan Strawson 6-2 6-0

MX: Joan Ridley/Charles Hare d. Lady Rowallan/Ian Collins 6-1 10-8

-----

September 17-22 Scottish Lowland Championships, Peebles, Scotland

FI: Winnie Mason d. Billie Yorke default

-----

September 17-22 Cirencester Tournament, Cirencester, England

F: Kay Smith d. Nancy Dickin 1-6 6-1 6-4

-----

September 17-22 Wildernesse Tournament, Seveoaks, England

FI: Sheila Chuter and Betty Soames divided the title

-----

September 17-22, Worthing, Sussex, England (Clay)

FI: Patricia Brazier and Beatrice Russell divided the prizes

DF: Patricia Brazier/Beatrice Russell and Joyce Brown/Kitty Godfree divided the prizes

MX: Beatrice Russell/Malcolm Russell and Mrs B. Lawrence/B. R. Lawrence divided the prizes

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:54 AM
Week of September 24-30

Circa late September? Capri Tournament, Capri, Italy (Clay)

FI: Lisl Herbst (Aut) d. Ucci Manzutto 6-3 4-6 6-4

MX: Joan Ingram (GB)/Christian Boussus (Fra) d. Ida Adamoff (Fra)/Coco Gentien (Fra) ????

-----

circa September 22-29, Championships of the Dolomites, Merano, Italy (Clay)

Hilde Sperling (Den) won the round robin women's singles event. Marie Horn (Ger) was second.

DF: Ida Adamoff (FRA)/Joan Ingram (GBR) d. Marie Horn (GER)/Hilde Sperling (DEN) 6-4, 6-2

MX: Ida Adamoff (Fra)/Camille E. Malfroy (NZ) d. Hilde Sperling (Den)/Herman von Artens (Aut) 1-6 6-0 6-2

-----

September 24-29, Westminster Trophy, Roehampton, Surrey, England (Clay)

Singles (Draw=32)

1R: Effie Peters d. J Dawbarn 6-2 6-1
1R: Patience Thomson d. Mrs W M Cayley 6-4 6-1
1R: Kay Smith d. Mrs E Jordan 6-4 6-4
1R: Joan Marshall d. Betty Smith 6-2 6-3
1R: Gaby Curtis d. Pamela Morison 6-4 3-6 9-7
1R: Mary Hardwick d. M B Hobson 6-1 6-1
1R: Jeanette Morfey d. M Palmer 6-1 6-0
1R: R Gibson d. Nina Borein Brown 6-4 6-4

1R: Jean Saunders d. M Sharp 6-4 6-1
1R: Betty Batt d. B R Riley 6-3 6-3
1R: Cristobel Wheatcroft d. B Lound 6-4 6-3
1R: Evelyn Honeyman d. G E Tomblin 6-3 6-2
1R: Gethyn Harry d. Mrs V M St Clair Morford 6-4 6-1
1R: Rita Jarvis d. Aurea Edgington 2-6 7-5 7-5
1R: L M Brown d. Dorothy Crouch 6-3 6-3
1R: Elsie Pittman d. Mrs V H Cosens 7-5 6-4

2R: Peters d. Thomson 6-4 6-3
2R: Smith d. Marshall 6-1 5-7 6-0
2R: Curtis d. Hardwick 0-6 10-8 6-0
2R: Morfey d. Gibson 6-3 6-3

2R: Saunders d. Batt 6-1 7-5
2R: Wheatcroft d. Honeyman 6-2 6-2
2R: Harry d. Jarvis 6-2 7-5
2R: Pittman d. Brown 6-2 6-2

QF: Peters d. Kay Smith 7-5 6-3
QF: Curtis d. Morfey 6-3 7-5
QF: Saunders d. Wheatcroft 6-2 6-4
QF: Pittman d. Harry 0-6 7-5 6-3

SF: Peters d. Curtis 6-1 6-1
SF: Pittman d. Saunders 7-9 6-2 6-2

F: Effie Peters d. Elsie Pittman 9-7 1-6 11-9

FI: Effie Peters d. Elsie Pittman 9-7 1-6 11-9

DF: Evelyn Dearman/Dorothy Shepherd-Barron and Effi Peters/Elsie Pittman divided the prizes.

MX: The mixed doubles event was unfinished.

AKA the Roehampton Autumn Hard Court Tournament
A 43 game final.

-----

September 24-October 1 Melbury Members' Tournament, Kensington, London (Clay)
Venue: Melbury Club

FI: Joy Mowbray Green d. Jeanette Morfey default

The title suggests this was open only to club members.

-----

September 24-29, South Herefordshire Championships, Ross, Herefordshire, England (Grass)

FI: Gertrude Valentine-Brown d. N.C. Edes 6-1 6-4

DF: Kay Smith/Gertrude Valentine-Brown d. N.C. Edes/Mrs T. Parke 6-2 6-3

MX: Kay Smith/John Pennycuick d. Gertrude Valentine-Brown/H. Stuart 6-2 6-4

-----

September 24-29, Birchington, Kent, England (Clay)

FI: Mona Riddell d. Freda Scott 6-3 6-2

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Sheila Chuter/J. Notley 6-3 6-2

MX: Gladys Clarke-Jervoise/Henry Billington d. Sheila Chuter/P.V.V. Sherwood 5-7 6-3 6-3

-----

September 25-30 Championships of Paris, Paris, France (Clay)

Singles (Draw=23)

1R: Lolette Payot (Swt)-bye
1R: Andrée Varin d. Mlle Olivieri 6-3 7-5
1R: Suzanne Pannetier d. Hélène Pfister 6-1 6-4
1R: Mlle Burbécé-bye
1R: Simone Iribarne-bye
1R: Edith Belliard d. Cécile Durand-Mercier 6-1 6-1
1R: Mlle E Hamelin-bye
1R: Sylvia Henrotin-bye

1R: Jacqueline Goldschmidt-bye
1R: Andrée Claude d. P Olivier 6-3 6-3
1R: Henriette Bonnard d. Mlle Canet 6-2 6-3
1R: Colette Rosambert-bye
1R: Jeanne Peyre-bye
1R: Mme Michel Bernard d. Sonia Petrocochino 7-5 3-6 6-4
1R: Sylvia Aubert d. Simone Gorotnitchenko 6-4 4-6 7-5
1R: Simone Mathieu-bye

2R: Payot d. Varin 6-1 6-2
2R: Pannetier d. Burbécé default
2R: Iribarne d. Belliard 6-2 3-6 6-3
2R: Henrotin d. Hamelin 6-1 6-1

2R: Goldschmidt d. Claude 6-0 6-1
2R: Bonnard d. Rosambert default
2R: Jeanne Peyre d. Bernard 6-3 7-5
2R: Mathieu d. Aubert 6-0 6-1

QF: Payot d. Pannetier 7-5 6-3
QF: Iribarne d. Henrotin 7-5 8-6
QF: Goldschmidt d. Bonnard 6-1 6-3
QF: Mathieu d. Peyre 6-2 6-1

SF: Payot d. Iribarne 7-5 4-6 6-2
SF: Simone Mathieu d. Goldschmidt 6-2 6-1

FI: Lolette Payot (Swt) d. Simone Mathieu 1-6 6-2 6-1

Alternate name Hard Court Chmps of Paris. It may also be the Coupe Poree event.

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:56 AM
Week of October 1-7

began September 29 45th Annual Pacific Coast Chmps , Berkeley,California, US (Hard)
Venue: Berkeley Tennis Club

3R: Betty Nuthall d. Eleanor Young 6-2 7-5
3R: Freda James d. Mrs R M Holt 6-1 7-5

QF: Kay Stammers d. Anna Harper 6-3 6-1
QF: Betty Nuthall d. Patsy McCoy 7-5 6-3

SF: Stammers d. Edith Jensen 6-3 6-3
SF: Freda James d. Nuthall 6-2 6-4


FI: Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 4-6 6-3 6-4

------------------------------------------------------

September - October 13, Metropolitan Championships, Strathfield, Sydney NSW, Australia

1R: Muff Wilson d. Beth Peach 6-1 6-3
1R: Edna Chrystal d. J Colless 6-1 6-1
All others byes?

2R: Vera Selwin d. B Miller 6-2 6-2
2R: Nina Vickery d. B Hilder wo
2R: Joyce Williams d. Ethel Chrystal 6-2 6-2
2R: Muff Wilson d. Peggy Colbert 6-1 6-2
2R: Louise Bickerton d. ??
2R: Thelma Coyne d. Peg Menzies 3-6 8-6 6-0
2R: Allison Hattersley d. Mrs McTaggert 6-0 6-4
2R: Enid Williams d. Hazel Grassick 6-2 6-3

QF: Vera Selwin d. Nina Vickery 6-2 8-6
QF: Joyce Williams d. Muff Wilson 6-1 4-6 6-2
QF: Louie Bickerton d. Thelma Coyne 6-2 6-3
QF: Allison Hattersley d. Enid Williams 6-3 6-4

SF: Vera Selwin d. Joyce Williams 3-6 6-2 6-2
SF: Louie Bickerton d. Allison Hattersley 6-3 1-6 6-1

FI Louie Bickerton d. Vera Selwin 6-4 6-4

Doubles
QF: Allison Hattersley/Vera Selwin d. Peg Colbert/Dorothy Derrin 6-0 6-1
QF: Mrs H Betts/Peg Menzies d. Mrs McTaggert/E Chrystal 3-6 6-2 6-2
QF: Erla Corrigan/Nina Vickery d. Thelma Rice/Cherie Bubb 6-1 6-4
QF: Louie Bickerton/Thelma Coyne d. Beth Peach/Enid Williams 6-2 6-1

SF: Hattersley/Selwin d. Betts/Menzies 8-6 6-0
SF: Bickerton/Coyne d. Vickery/Corrigan 6-0 6-1

FI Bickerton/Coyne d. Hattersley/Selwin

MIXED
QF: Dsve Thompson/L Bickerton d. A. Goode/J Bruce 4-6 7-5 6-3
QF: O. Smith/Miss R Cassidy d. D. Ferguson/Thelma Coyne wo
QF: David Chrystal Jr/Mrs H Betts d. R. Pearson/J Colless 6-4 68 6-2
QF: Ray Dunlop/M Wilson d. ??

SF: Thompson/Bickerton d. Smith/Cassidy
SF: R Dunlop/M Wilson d. Chrystal/Betts

FI: Thompson/Bickerton d. Dunlop/Wilson

GIRLS
SF: Edna McColl d. Thelma Rice 6-3 5-7 6-1
SF: Thelma Coyne d. ??

FI Thelma Coyne d. Edna McColl 6-1 6-1


Rain interrupted. the championships on a number of occasions. Louie Bickerton defended. her 'triple crown' from the previous year's titles.
-----------------------------------------------------

October 1-6, Hot Springs, Virginia, USA

FI: Eunice Dean d. Theodosia Smith 6-2, 6-3
----------------------------------------------------

Circa early October, Balkan Championships, Athens, Greece (Clay)

FI: Simona Butculescu (Rom) d. Mlle Racota (Rom) 6-3 6-3

DF: [????]

M0: Schmidt/Simona Butculescu (Rom) d. Botez/Mlle Racota (Rom) 6-2 6-2
------------------------------------------------------

October 1-9, Welsh Covered Court Championships, Craigside, Wales (Inddors on Wood)

FI: Dulcie Kitson (SA) d. Barbara Drew 7-5 6-2

DF: Jackie McAlpine/Billie Yorke d. Dora Beazley/Barbara Drew 7-5 6-0

MX: Billie Yorke/Nigel Sharpe d. Mrs D. Pratt/Charles Hare 5-7 6-2 6-3

-----

October 1-6 Godalming, England

FI: Jean Saunders d. Nancy Dickin 6-3 5-7 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:56 AM
Week of October 8-14

October 8-13 Felixstowe Tournament, Felixstowe, England

Singles (Draw=23)

1R: Joan Ridley d. E Worrall 6-2 6-4
1R: Lucy Pretty d. I D Rowlstone 6-1 6-4
1R: M MacTier d. Mrs E Biddle 6-4 6-3
1R: Mrs B R Lawrence d. Mrs E D Johnson 6-1 6-1
1R: Nancy Palmer Edwards d. E Winlove 8-6 6-1
1R: M Wynne d. B R Riley 4-6 6-1 11-9
1R: Jean Saunders d. Mrs M G Smith 6-4 6-2

2R: Ridley d. Pretty 6-3 6-3
2R: MacTier d. Lawrence 6-1 8-6
2R; Gethyn Harry d. M Woods 6-0 6-0
2R: Freda Scott d. Mrs E A Kemp 6-0 6-2

2R: Effie Peters d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2 4-6 6-4
2R: Helen Burr d. J Anderson 6-3 6-3
2R: Nelly Adamson d. Palmer Edwards 6-3 6-0
2R: Saunders d. Wynne 7-5 6-2

QF: Ridley d. MacTier 6-4 6-3
QF: Harry d. Scott 4-6 6-2 6-4
QF: Peters d. Burr 6-1 6-2
QF: Saunders d. Adamson 6-2 7-5

SF: Ridley d. Harry 6-1 6-2
SF: Saunders d. Peters 7-5 3-6 6-2

F: Joan Ridley d. Jean Saunders 4-6 6-2 6-1

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:56 AM
Week of October 15-21

October 15-20 and 22-23, British Covered Court Championships, London, England (Indoors on Wood)
Venue: Queen's Club

Singles (Draw=32)

1R: Phyllis King d. Nina Borein Brown 6-0 6-0
1R: M B Hobson d. Aurea Edgington 6-3 6-4
1R: Jeanette Morfey d. Joy Cunningham 6-3 10-8
1R: Joan Strawson d. Tiny Alston 6-2 6-2
1R: Elsie Pittman d. Sheila Paterson default
1R: Gethyn Harry d. Rita Jarvis 6-3 6-2
1R: Effie Peters d. Dorothy Crouch 6-4 6-2
1R: Betty Soames d. Catherine Willoughby 6-3 6-1

1R: Joan Ridley d. Penny Weekes 6-2 6-0
1R: Helen Dyson d. Doreen Pleydell-Bouverie default
1R: Betty Batt d. Judith Backhouse 8-6 6-1
1R: Patsy O’Connell d. Cecily Marriott 3-6 6-1 6-3
1R: Alexandra McOstrich d. J D Ley 6-4 6-2
1R; Eileen Whittingstall d. Kathleen Robertson 6-1 6-3
1R: Susan Noel d. Dorothy Hill 6-0 6-3
1R: Mary Hardwick d. G E Tomblin 6-3 6-4

2R: King d. Hobson 6-1 6-1
2R: Morfey d. Strawson 6-1 6-0
2R: Pittman d. Harry 6-3 6-4
2R: Peters d. Soames 6-1 6-2

2R: Ridley d. Dyson 7-5 6-3
2R: Batt d. O’Connell 6-4 6-1
2R: McOstrich d. Whittingstall default
2R: Hardwick d. Noel 7-5 6-1

QF: King d. Morfey 6-3 6-4
QF: Pittman d. Peters 4-6 6-2 7-5
QF: Ridley d. Batt 6-3 6-2
QF: Hardwick d. McOstrich 7-5 6-4

SF: King d. Pittman 6-1 6-1
SF: Hardwick d. Ridley 8-6 6-1

FI: Phyllis King d. Mary Hardwick 6-3 4-6 6-2

DF: Elsie Pittman/Billie Yorke d. Kitty Godfree/Susan Noel 0-6 6-3 6-4

MX: Peggy Scriven/Jean Borotra (Fra) d. Phyllis King/Ryuki Miki (Jpn) 4-6 6-4 6-4

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:57 AM
Week of October 22-28

October 22-27, Surrey Covered Court Championships, Dulwich, Surrey, England (Indoors on Wood)

Singles (Draw=31)

1R: Elsie Pittman d. Gethyn Harry default
1R: Phyllis Grover d. Catherine Willoughby 4-6 6-2 6-3
1R: Joy Cunningham d. Rita Jarvis 6-2 6-4
1R: Betty Batt d. Penny Weekes 6-4 6-1
1R: Joan Strawson d. Sheila Paterson 6-2 6-2
1R: M E Polden d. F J Hewitt default
1R: Sheila Chuter d. B R Riley 6-3 6-4
1R: G F Mathias d. Joan Ridley default

1R: Billie Yorke d. M S Mathias 6-1 6-1
1R: M B Hobson d. Patience Thomson 6-0 6-2
1R: Gladys Southwell d. Betty Soames 6-1 7-5
1R: Pamela Morison d. Mariana Wittenström 7-5 3-6 6-2
1R: Gladys Clarke-Jervoise d. Mary Whitmarsh 3-6 10-8 6-3
1R: F Hewitt-bye
1R: Mrs R L Allen d. Mrs W M Cayley 3-6 6-2 7-5
1R: Phyllis King d. Doreen Pleydell-Bouverie default

2R: Pittman d. Grover 7-9 6-2 6-2
2R: Cunningham d. Batt 6-4 7-5
2R: Strawson d. Polden 6-0 6-0
2R: Chuter d. Mathias 6-1 6-0

2R: Yorke d. Hobson 8-6 0-6 6-2
2R: Southwell d. Morison 6-2 6-1
2R: Clarke-Jervoise d. F Hewitt 6-1 6-1
2R: King d. Allen 6-0 6-1

QF: Pittman d. Cunningham 6-3 6-0
QF: Strawson d. Chuter 3-6 6-3 6-4
QF: Yorke d. Southwell 2-6 6-1 6-3
QF: King d. Clarke-Jervoise 6-0 6-0

SF: Pittman d. Strawson 8-6 6-3
SF: King d. Yorke 6-2 6-0

F: Elsie Pittman d. Phyllis King 6-2 2-6 6-4

FI: Elsie Pittman d. Phyllis King 6-2, 2-6, 6-4
--

DF: Joan Ingram/Billie Yorke d. Elsie Pittman/Joan Strawson 6-8, 6-4, 6-2
--

XDF: Ryuki Miki (JPN)/Phyllis King d. John Olliff/Joan Ingram 6-4, 4-6, 6-1
-----

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:58 AM
Week of October 29-November 4

October 29-November 3, Cromer Covered Court Tournament, Cromer, Norfolk, England

FI: Joan Strawson d. Audrey Wright 6-3, 3-6, 6-4
--

DF: Peggy Bouverie/Joan Strawson d. Helen Dyson/Joan Ingram 7-5, 6-2
--

XDF: George Lyttleton-Rogers (IRL)/Joan Ingram d. David Jones/Helen Dyson 7-5, 6-3
-----

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:58 AM
Week of November 5-11

November 1-11, All Saints Tournament , Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Tennis Club of Paris

FI: Suzanne Pannetier d. Arlette Neufeld 7-5 6-4*

DF: Simone Barbier/Suzanne Pannetier d. Ida Adamoff/Mme Olivieri 6-4 6-3

MX: Jean Lesueur/Simone Barbier d. Marcel Bernard/Jacqueline Horner 4-6 6-4 6-4

*The Singles was valid for the Canet Cup

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:58 AM
Week of November 12-18

Circa November 12-17, Queensland Championships, Brisbane, Queensland, Australia

QF: Emily Westacott d. A Lewis 6-8 6-1 6-0
QF: Ada Bowness d. Mrs Brown 6-2 6-0
QF: Mrs R Stone d. Sadie Moon wo
QF: May Hardcastle d. Mrs Gennon 6-0 6-3

SF: Westacott d. Bowness 6-3 6-4
SF: Hardcastle d. Stone 6-0 6-0

FI Westacott d. Hardcastle 6-4 7-5

Mixed doubles
SF: Gar Moon/Sadie Moon d. Les Hancock/Ada Bowness 6-0 6-4
SF: Adrian Quist/Emily Westacott d. John Grinstead/May Hardcastle 3-6 6-1 6-1

FI: ??

GIRLS
FI Edie Niemayer d. Lavina Singleton 9-7 6-2

Emily Westacott may have had. to default from the mixed. final as she had. to travel to Sydney to play in the test match against the visiting English squad.

The ladies' doubles championship may not have been played.
-----

November 12-18 Geneva, Switzerland (Wood)

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA) 6-2, 7-5

DF: Joan Ingram (GBR)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA)/Frau Fehlmann 6-0, 6-2

XDF: Antoine Gentien (FRA)/Lolette Payot d. Roland Journu (FRA)/Joan Ingram (GBR) 6-3, 6-2
------------------------------------------------------

November 12-18, Rouen, France (Indoors)

FI: Mme Aubert d. Edith Belliard 7-5 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:58 AM
Week of November 19-25

November 3-24 Argentine Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: Monica Ricketts d. Maria Garcia de Sola 2-6 6-1 6-3

DF: Maria Garcia de Sola/Maria Moss d. I. Leonard/Monica Ricketts 6-2 7-5

MX: Mrs Edwards/ Hector Cattaruzza d. Mrs Cable/Ollua 6-1 6-4

-----

November 21-22, Australia vs Great Britain, Sydney, Australia

Day One

Emily Westacott d. Evelyn Dearman (GB) 6-3 10-8
Joan Hartigan d. Nancy Lyle (GB) 2-6 6-3 6-3
Dorothy Round (GB) d. Louie Bickerton 6-4 6-2
Westacott/Hartigan d. Dearman/Lyle (GB) 6-4 2-6 8-6

Day Two

Evelyn Dearman (GB) d. Louie Bickerton 6-4 5-7 6-1
Dorothy Round (GB) d. Joan Hartigan 6-2 2-6 6-3
Emily Westacott d. Nancy Lyle (GB) 4-6 6-3 6-2
Round/Dearman (GB) d. Bickerton/Hartigan 1-6 6-4 9-7

AUS won by one game!

-----

began November 26, Swiss Covered Court Tournament, Zurich, Switzerland (Wood)

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (Fra) 6-2 5-7 6-2

DF: Ilse Friedleben (Ger)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (Fra)/Mlle von Eisen 6-3 6-2

MX: Ida Adamoff (Fra)/Marcel Bernard (Fra) d. Lolette Payot/Coco Gentien (Fra) 6-4 9-11 6-3

-----

late November, Saint-Quentin, France (Indoors)

FI: Suzanne Pannetier d. Mme V. Pouillard ????

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:59 AM
Week of November 26-December 2

November 24-December 1, New South Wales Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)

Qualifying

Q1: Thelma Rice d. J Colless 4-6 7-5 6-3
Q1: Dulcie Eldridge d. Peg Colbert 6-3 6-4
Q1: Helen Bowker d. Mrs Donaldson 6-4 3-6 6-4
Q1: Pauline Spencer-Parsons d. C Mack 6-4 6-3

Q2: Rice d. Eldridge 6-1 5-7 6-2
Q2: Spencer-Parsons d. Bowker 6-4 6-4
Q2: Marcia Chew d. J Bruce 4-6 6-4 7-5
Q2: Beth Peach d. S Crookston 3-6 6-3 6-3

Singles: (Main Draw=32)

1R: (2)Joan Hartigan d. May Blick 7-5 6-3
1R: Vera Selwin d. Joyce Williams 6-2 1-6 6-3
1R: (*)Shirley Whittaker d. Thelma Rice 6-2 6-2
1R: (8)Nell Hopman d. Eileen Peach 6-2 6-0
1R: (3)Evelyn Dearman (GB) d. Beth Peach 6-0 6-1
1R: (*)Ula Valkenburg d. Agnes Tosh 6-4 6-2
1R: Allison Hattersley d. Muff Wilson 6-1 6-2
1R: (6)Emily Westacott d. Thelma Coyne 7-5 6-3
1R: (4)Nancy Lyle (GB) d. Dot Dingle 6-1 6-2
1R: (*)Nancy Chitty d. Kath Campbell 6-4 6-4
1R: Frances Hoddle-Wrigley d. Cherie Bubb 6-1 6-3
1R: (5)Louie Bickerton d. Pauline Spencer-Parsons 6-2 6-3
1R: (7)Mall Molesworth d. Mrs McTaggart 6-1 6-2
1R: (*)Marjorie McFarlane (NZ) d. Gwen Utz wo
1R: Peg Menzies d. Marcia Chew 4-6 6-4 13-11
1R: (1)Dorothy Round (GB) d. Enid Williams 6-2 6-0

2R: Hartigan d. Selwin 6-1 6-3
2R: Hopman d. Whittaker 1-6 6-2 6-4
2R: Dearman d. Valkenburg 6-4 6-4
2R: Westacott d. Hattersley 6-2 2-6 6-2
2R: Lyle d. Chitty 6-3 6-2
2R: Bickerton d. Hoddle-Wrigley 6-2 6-2
2R: Molesworth d. MacFarlane 7-5 6-2
2R: Round d. Menzies 6-3 6-1

QF: Hartigan d. Hopman 6-8 6-1 6-3
QF: Westacott d. Dearman 12-10 ret.
QF: Lyle d. Bickerton 6-4 8-6
QF: Round d. Molesworth 6-1 6-2

SF: Westacott d. Hartigan 7-5 6-4
SF: Round d. Lyle 7-5 6-3

FI: Dorothy Round (GB) d. Emily Westacott 6-2 6-0

Doubles
Q1: Mrs Roderick Menzel (Cz)/Eileen Peach d. Cherie Bubb/Pauline Spencer-Parsons wo
Q1: Mrs Humphreys/Peg Menzies d. C Mack/M Storey 6-3 6-3
Q1: Mrs H Betts/Mrs Harper d. Mrs McKenzie/Miss Hill 6-0 6-0
Q1: Mrs Gosbell/Mrs Travers d. J Colless/W Huxley 6-4 3-6 10-8

Q2: Mrs Gosbell/Mrs Travers d. Mrs R Menzel/Eileen Peach 6-2 6-1
Q2: Mrs H Betts/Mrs Harper d. Mrs Humphreys/Peg Menzies 6-3 21 ret
Q2: Beth Peach/Thelma Rice d. Helen Bowker/D. McCourt 6-2 4-6 6-2
Q2: Ethel Chrystal/Garlick d. Mrs McTaggett/J Bruce 6-3 79 6-2

1R: Hopman/Round d. Chew/Campbell 6-2 6-4
1R: Molesworth/Westacott d. Macfarlane Wilson 5-7 6-4 6-4
1R: Dearman/Lyle d. Sylvia Harper/Valkenburg 6-0 6-0
1R: Hattersley/Selwin d. Beth Peach/Rice 6-0 6-3
1R: Chitty/Blick d. Travers/Gosbell 6-3 6-3
1R: Dingle/Coyne d. Betts/Harper 7-5 108
1R: Bickerton/Hartigan d. Whittaker/Hoddle-Wrigley 6-1 6-1
1R: Chrystal/Garlick d. J Williams/Tosh 6-3 4-6 7-5

QF: Molesworth/Westacott d. Dingle/Coyne 4-6 6-3 6-2
QF: Bickerton/Hartigan d. Selwin/Hattersley 5-7 7-5 6-0
QF: Hopman/Round. d. Chrystal/Garlick 6-0 8-6
QF: Dearman/Lyle d. Chitty/Blick 6-1 6-1

SF: Hopman/Round. d. Molesworth/Westacott 6-4 6-1
SF: Dearman/Lyle d. Bickerton/Hartigan 6-4 6-0

FI: Evelyn Dearman (GB)/Nancy Lyle (GB) d. Nell Hopman/Dorothy Round (GB) 6-4 6-0

Mixed Doubles

PR: John Grinstead/Hoddle-Wrigley d. Norman Peach/Gwen Utz 5-7 6-3 97
PR: J Huxtable/H Bowker d. G Fry/Mrs H Betts 6-1 6-4

1R: Adrian Quist/Ula Valkenurg d. Dave Thompson/Allison Hattersley 1-6 6-3 9-7
1R: Harry Hopman/Nell Hopman d. J Huxtable/H Bowker 6-0 1-6 6-1
1R: Enrique Maier (Sp)/Joan Hartigan d. Grinstead/Hoddle-Wrigley 6-3 4-6 6-4
1R: Vernon Kirby (SA)/Nancy Lyle (GB) d. D. Ferguson/Thelma Coyne 6-3 6-2
1R: G Pat Hughes (GB) /Evelyn Dearman (GB) d. HB Austin/C Mack 6-0 8-6
1R: Roderich Menzel (Cz)/Louie Bickerton d. ??
1R: Ray Dunlop/Emily Westacott d. Arthur Huxley/Shirley Whittaker 6-1 6-4
1R: Fred Perry (GB)/Dorothy Round (GB) d. Bruce Moore/Marjorie MacFarlane (NZ) 6-3 6-4

QF: Hopman/Hopman d. Maier/Hartigan 6-2 6-4
QF: Kirby/Lyle d. Hughes/Dearman 7-5 6-3
QF: Menzel/Bickerton d. Quist/Valkenburg 1-6 6-4 108
QF: Perry/Round. d. Dunlop/Westacott 6-3 6-1

SF: Hopman/Hopman d. Bickerton/Menzel 6-4 6-4
SF: Round/Perry d. Lyle/Kirby 6-4 6-4

FI: Dorothy Round (GB)/Fred Perry (GB) d. Nell Hopman/ Harry Hopman 6-3 6-4

In the singles, eight were seeded. and. four 'were placed' in the draw. Players listed. with (*) are those 'placed'. Muff Wilson was also named. in the initial list, but seems to have been discounted.

-----

November 28-December 3, Bengal Championships, Calcutta, India

FI: Jenny Sandison d. Leila Row 6-3 6-3

DF: Mrs Graham/Jenny Sandison d. Lena McKenna/Miss Parrot 6-4 6-1

MX: Lena McKenna/Douglas A. Hodges d. Miss Homan/Ronald G. McInnes 7-5 6-4

-----

November 26- December 1 Queen's Electric Light Tournament, London, England (Indoors)
Venue: Queen's Club

F: Elsie Pittman d. Joan Ingram 6-2 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 02:59 AM
Week of December 3-9

Rollo
Sep 15th, 2010, 03:00 AM
Week of December 10-16

Circa December 10-15, Victorian Championships, Melbourne, Victoria, Australia
Venue: Played mostly at Albert Park as Kooyong Grounds were under 20ft of water from torrential downpours

1R: Dorothy Round (GB)[1] d. Lorna Smith 6-4 6-0
1R: Shirley Whittaker d. Kath Le Messurier 6-4 7-5
1R: Nancy Chitty d. Gwen Griffiths 6-1 6-4
1R: Nancy Wynne d. Allison Hattersley [8] 6-4 6-4
1R: Evelyn Dearman (GB)[4] d. Frances Hoddle-Wrigley 6-2 6-1
1R: Dot Bellamy d. Doris Mauger 3-6 6-3 6-1
1R: Marjorie MacFarlane (NZ) d. Gwen Stevenson 6-3 6-4
1R: Sylvia Harper d. Thelma Rice 6-2 6-1
1R: Nell Hopman [6] d. Edna Harry 6-2 6-1
1R: Truda Cox d. ?
1R: Nancy Lyle (GB)[5] d. Thora Chittick 6-0 6-1
1R: Thelma Coyne d. Gladys Toyne 6-1 6-2
1R: Lorna Dickens d. Doreen Cole Malcolm (SA)[7] 6-3 6-3
1R: May Blick bye? (or walkover from Westacott[3]?)
1R: Dot Stevenson d. Mary Chapman 6-2 6-2
1R: Joan Hartigan [2] d. A. Cox 6-2 6-1

2R: Round [1] d. Whittaker 6-3 6-2
2R: Chitty d. Wynne 6-4 6-4
2R: Dearman [4] d. Bellamy 6-1 6-2
2R: MacFarlane d. Harper 8-6 3-6 6-4
2R: Hopman [6] d. Cox 6-1 6-3
2R: Lyle [5] d. Coyne 6-4 6-1
2R: Blick d. Dickins 6-4 6-4
2R: Hartigan [2] d. Stevenson 6-2 6-3

QF: Round [1] d. Chitty 6-1 6-1
QF: Dearman [4] d. MacFarlane 6-2 6-2
QF: Hopman [6] d. Lyle [5] 7-5 1-6 6-4
QF: Hartigan [2] d. Blick 3-6 6-4 6-1

SF: Round [1] d. Dearman [4] 6-4 8-6
SF: Hartigan [2] d. Hopman [6] 6-8 6-1 7-5

FI: Dorothy Round (GBR) d. Joan Hartigan 9-7, 6-0
--

Doubles
1R: Pett/Chittick d. E Harry/A Scott 6-4 6-0
1R: Chitty/Bellamy d. MacFarlane NZL/Mrs HV (Mavis?)McKay 6-4 6-3
1R: Hoddle-Wrigley/Rosemary?Rees d. Marcia Chew/T Rice 6-1 6-1
1R: Dearman/Lyle d. Bayley/partner w/o
1R: Toyne/T Cox d. Chapman/N Sara 6-4 6-3

2R: Round/Harper [2] d. Mrs CF Barnes/C McCrae 6-1 6-1
2R: Blick/Woodward d. Edna Collison/O'Halloran 6-1 6-3
2R: Hartigan/Hopman [3] d. Pett/Chittick 6-3 6-3
2R: Chitty/Bellamy d. Hoddle-Wrigley/Rees 6-8 6-3 6-4
2R: Malcolm/Sadie Berryman d. L Smith/L Dickens 12-10 0-6 6-3
2R: Gwen Stevenson/Dot Stevenson d. Griffith/Le Messurier 6-2 5-7 7-5
2R: Hattersley/Coyne d. Whittaker/Mauger 6-3 6-3
2R: Dearman/Lyle [1] d. Toyne/Cox 6-0 7-5

QF: Round/Harper [2] d. Blick/Woodward 4-6 6-2 6-4
QF: Hartigan/Hopman [3] d. Chitty/Bellamy 6-4 5-7 12-10
QF: Stevenson/ Stevenson d. Malcolm/Berryman 4-6 6-1 6-2
QF: Dearman/Lyle [1] d. Hattersley/Coyne 6-1 4-6 6-2

SF: Round/Harper [2] d. Hartigan/Hopman [3] 6-4 3-6 6-3
SF: Lyle/Dearman [1] d. Stevenson/Stevenson 6-2 6-0

FI: Lyle/Dearman [1] d Round/Harper [2] 6-2 6-2

Note: 4th seeds were Malcolm and Emily Westacott. Berryman appears to have replaced Westacott

Mixed Doubles
SF Round/Fred Perry (GB) [1] d Malcolm/Roy Malcolm (SA) 7-5 6-3
SF Hopman/Harry Hopman [2] d Hattersley /Dave Thompson 6-3 7-5

FI Hopman/Hopman [2] d Perry/Round [1] 6-4 6-4

(Note: Seeded 3: Dearman/Adrian Quist; seeded 4: Hartigan/Don Turnbull
The mixed final was postponed and played 12 January during Australian Champs

GIRLS
FI: Nancy Wynne d Coyne 8-6 4-6 10-8

DF D. Stevenson/Wynne d O'Halloran/Walters 6-3 6-1
-----

Rollo
Sep 15th, 2010, 03:00 AM
Week of December 17-23

December 17-22 Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Grass)

FI: Dorothy Round (GB) d. Birdy Bond 7-5 6-4

Rollo
Sep 15th, 2010, 03:00 AM
Week of December 24-30

December 16-30 Coupe de Noel, Sporting Club de Paris, Paris, France (Wood)

FI: Suzanne Pannetier d. Nelly Adamson (Bel) 6-4 7-5

DF: Ida Adamoff/Nelly Adamson (Bel) d. Simone Barbier/Suzanne Pannetier 6-3 6-2

MX: Marcel Bernard/Simone Gorednitchenko d. Giorgio Palmieri (Ity)/Yvana Orlandini 6-0 6-2

-----


December 24-30, Beau Site Christmas Meeting, Cannes, France (Clay)
Venue: Beau Site Hotel

SF: Simone Mathieu d. Alice Weiwers (Lux) 6-1 8-6
SF: Muriel Thomas (GB) d. Cosette St Omer Roy 6-3 6-1

FI: Simone Mathieu d. Muriel Thomas (GB) 6-2 7-5

DF: Cosette Saint-Omer-Roy/Alice Weivers (Lux) d. Simone Mathieu/Muriel Thomas (GB) 6-2 8-6

MF: Vladimir Landau (Mon)/Simone Mathieu d. Edmond Lotan/Muriel Thomas 9-7 4-6 6-3

Rollo
Sep 15th, 2010, 03:01 AM
Comings and Goings

Married: Sarah Palfrey, to Mr Fabyan

Rollo
Sep 15th, 2010, 03:15 AM
Rankings at start of 1934

Argentina

1. Maria de Moss
2. Monica Ricketts
3. Leonilda Giusti
4. Gladys Woodruff
5. Analia Obarrio de Aguirre
-----

Australia (issued May of 1934)

01 Joan Hartigan NSW
02 Mall Molesworth QLD
03 Louie Bickerton NSW
04 Emily Westacott QLD
05 Nancy Chitty VIC
06 Nell Hall-Hopman NSW
07 Dot Weston SA
08 Frances Hoddle-Wrigley VIC
09 Kath Le Messurier SA
10 Allison Hattersley NSW

Insufficient Performances
Coral Buttsworth NSW
Marjorie Crawford NSW
Muriel 'Muff' Wilson NSW


-----
Belgium

1. Nelly Adamson*
1. Josane de Meulmeester* (nee Sigart)
3. Marie Isaac
4. Mme Dupont
5. M.-M. de Sole

* Joint number ones.
-----

Bulgaria

1. [] Jankulova
2. [] Scripkova
3. [] Petrunova
4. [] Kalceva
5. [] Kasandjeva
-----

Canada

1. Mary Campbell
2. Mrs G. Nunns
3. E. Billings
4. Jean Burritt
5. Mrs H. Beer
-----

Czechoslovakia

1. Grete Deutschova
2. May Kozeluhova
3. Lola Merhautova
4. Anna Blanarova*
4. [Mariane] Heinova*

* Joint number fours.

Other Czech players of this period: Zdenka Drtinova, Lotte Ertlova, Anna Stavelova-Skrivankova.
-----

Hungary

1. Laszlone Schreder
2. Lili Sarkany
3. Joszefine Paksy
4. [] Tsuk
5. Ilona Okolicsany
-----

Ireland

1. Phyllis Leadham-Green*
1. Hilda Wallis*
3. Norma Stoker
4. Alexandra McOstrich
5. Josephine Harman

* Joint number ones.
-----

Italy

1. Lucia Valerio
2. Anna Luzzatti
3. Ucci Manzutto
4. Elsa Riboli
5. Luciana Rosapina
-----

Portugal

1. Angelica Plantier
2. M. Cunha
3. J. de Heredia
-----

Romania

1. Klara Somogyi*
2. Lenke Popper (nee Zissovitz [also spelt Zizovich])
3. Nini Golescu
4. Mlle Jasbernyi
5. Mme Wertheim

* Klara Somogyi later settled in Budapest, Hungary, and became a Hungarian citizen.
--

Other Romanian players of this period: Simona Butculescu, Ella Caracostea, Florica Romolu.
-----

Yugoslavia

1. Vlasta Gostisa
2. Hella Kovac
3. Lena Matheis
4. Frici Blis-Despot*
4. Mila Maksimovic*

* Joint number fours.
-----

Sweden

1. [] Aquilon
2. G. Roberg
3. [] Cederholm
4. T. Thomasson
5. B. Bellander
-----

Switzerland

1. Lolette Payot
2. [] Fehlmann
3. [] Steinfels
4. [] Stadler
5. [] Lang
-----

Rollo
Sep 15th, 2010, 03:16 AM
Rankings at end of 1934

Austria

1. Rosl Kraus
2. Hilde Winkler
3. Trude Wolf
4. Gabriele Grunberger
5. Eta Neumann
-----

France

1. Simone Mathieu
2. Sylvia Henrotin
3. Jacqueline Goldschmidt
4. Ida Adamoff*
4. Simone Iribarne*

* Joint number fours.
-----

India*

1. Jenny Sandison
2. Leila Row
3. Mrs H. Stork
4. E. Bonjour**
4. M. Parrott

** Joint number fours.
--

* This was the first time rankings had been issued for Indian players.
-----

Poland

1. Jadwiga Jedrzejowska
2. Gertruda Volkmer-Jacobsenowa
3. Elzbieta Lilpowna
4. Antonina Neumanowa
5. Marja Rudowska
-----

South Africa

1. Billie Robbins
2. Mrs F. Lowe
3. Mrs R. Malcolm
4. Audrey de Smidt
5. Dulcie Kitson
-----

Switzerland

1. Lolette Payot
2. [] Fehlmann
3. E. Schaeublin
4. [] Stadler
5. [] Lang
-----

austinrunner
Dec 29th, 2010, 09:54 AM
Week of September 3
Santa Monica Championships, Santa Monica, California

F: Ethel Burkhardt Arnold d. Gracyn Wheeler 6-2, 6-2
Women's doubles F: Burkhardt Arnold / Wheeler d. Elizabeth Dean / Patricia Dean 6-1, 6-2
Mixed F: Chuck Otis / Wheeler d. Billy Doeg / Dorothy Bundy Cheney 6-3, 1-6, 6-4

Rollo
Dec 29th, 2010, 04:24 PM
Added -thanks AR

austinrunner
Dec 31st, 2010, 11:01 AM
Week of August 13
Long Beach Championships, Long Beach, California
Hard
Mixed doubles:
F: Billy Doeg / Dorothy Bundy Cheney d. Charles Otis / Marjorie Lauderbach 8-6, 6-2

Week of August 20
Santa Ana Championships, Santa Ana, California
F: Dorothy Bundy Cheney [1] d. Melva Roquet [2] 6-2, 6-2

Mixed doubles:
F: Billy Doeg / Dorothy Bundy Cheney d. Lewis Wetherell / Marjorie Lauderbach 6-4, 6-8, 9-7

newmark401
Dec 31st, 2010, 11:54 AM
Week of August 13
Long Beach Championships, Long Beach, California
Hard
Mixed doubles:
F: Billy Doeg / Dorothy Bundy Cheney d. Charles Otis / Marjorie Lauderbach 8-6, 6-2

Week of August 20
Santa Ana Championships, Santa Ana, California
F: Dorothy Bundy Cheney [1] d. Melva Roquet [2] 6-2, 6-2

Mixed doubles:
F: Billy Doeg / Dorothy Bundy Cheney d. Lewis Wetherell / Marjorie Lauderbach 6-4, 6-8, 9-7

Dorothy Bundy didn't marry Arthur Cheney until 1946.

austinrunner
Dec 31st, 2010, 12:57 PM
Obviously, I already knew that.

GeeTee
Oct 27th, 2011, 07:11 AM
Here are a few more bits n pieces for 1934.

* Metropolitan Championships are in Strathfield, Sydney, NSW (not Victoria)

* World Rankings 1934 by Sir Gordon Loew (of the 'Star' - British paper)

01 Round GBR
02 Jacobs USA
03 Sperling GER
04 Scriven GBR
05 Mathieu FRA
06 Palfrey USA
07 Aussem GER
08 Hartigan AUS
09 Payot SUI
10 Babcock USA

1934 Victorian Championships

Played mostly at Albert Park as Kooyong Grounds were under 20ft of water from torrential downpours. Despite the fact that 4 of the top 10 Australian women did not compete, a very strong field with 3 British, 1 South African and 1 New Zealander entered.

SEEDS
01 Round GBR
02 Hartigan NSW
03 Westacott QLD
04 Dearman GBR
05 Lyle GBR
06 Hopman VIC
07 Malcolm RSA
08 Hattersley NSW

DOUBLES
01 Dearman/Lyle GBR
02 Round GBR/Harper
03 Hopman/Hartigan
04 Malcolm RSA/Westacott

MIXED
01 Perry/Round GBR
02 Hopman/Hopman
03 Quist/Dearman GBR
04 Turnbull/Hartigan

Emily Westacott did not compete and some doubles teams were altered

SINGLES - R1 presumably
Dorothy Round GBR d Lorna Smith 64 60
Shirley Whittaker d Kath Le Messurier 64 75
Nancy Chitty d Gwen Griffiths 61 64
Nancye Wynne d Allison Hattersley 64 64
Evelyn Dearman GBR d Frances Hoddle-Wrigley 62 61
Dot Bellamy d Doris Mauger 36 63 61
Marjorie McFarlane NZL d Gwyn Stevenson 63 64
Sylvia Harper d Thelma Rice 62 61
Nell Hopman d Edna Harry 62 61
Truda Cox bye?
Nancy Lyle GBR d Thora Chittick 60 61
Thelma Coyne d Gladys Toyne 61 62
Lorna Dickens d Malcolm RSA 63 63
May Blick bye? (or walkover from Westacott?)
Dot Stevenson d Mary Chapman 62 62
Joan Hartigan d A Cox 62 61

R2 Round d Whittaker 63 62
R2 Chitty d Wynne 64 64
R2 Dearman d Bellamy 61 62
R2 Macfarlane d Harper 86 36 64
R2 Hopman d Cox 61 63
R2 Lyle d Coyne 64 61
R2 Hartigan d Stevenson 62 63
R2 Blick d Dickins 64 64

QF Round d Chitty 61 61
QF Dearman d MacFarlane 62 62
QF Hopman d Lyle 75 16 64
QF Hartigan d Blick 36 64 61

SF Round d Dearman 64 86
SF Hartigan d Hopman 68 61 75

FI Round d Hartigan 97 60

DOUBLES
R1 Pett/T Chittick d E Harry/A Scott 64 60
R1 Chitty/Bellamy d MacFarlane NZL/Mrs HV McKay 64 63
R1 Hoddle-Wrigley/Rees d M Chew/T Rice 61 61
R1 Dearman/Lyle d Bayley/partner w/o
R1 G Toyne/T Cox d M Chapman/N Sara 64 63

All others byes?

R2 Round/Harper d Mrs CF Barnes/C McCrae 61 61
R2 Blick/Woodward d Collison/O'Halloran 61 63
R2 Hartigan/Hopman d Pett/Chittick 63 63
R2 Chitty/Bellamy d Hoddle-Wrigley/Rees 68 63 64
R2 Malcolm/Berryman d L Smith/L Dickens 1210 06 63
R2 G/D Stevenson d Griffith/Le Messurier 62 57 75
R2 Hattersley/Coyne d Whittaker/Mauger 63 63
R2 Dearman/Lyle d Toyne/Cox 60 75

QF Round/Harper d Blick/Woodward 46 62 64
QF Hartigan/Hopman d Chitty/Bellamy 64 57 1210
QF G/D Stevenson d Malcolm/Berryman 46 61 62
QF Dearman/Lyle d Hattersley/Coyne 61 46 62


SF (2)Round/Harper d (3)Hartigan/Hopman 64 36 63
SF (1)Lyle/Dearman d G/D Stevenson 62 60

FI Lyle/Dearman d Harper/Round 62 62

MIXED

SF Perry/Round GBR d Malcolm/Malcolm RSA 75 63
SF Hopman/Hopman d D Thompson/Hattersley 63 75

FI Hopman/Hopman d Perry/Round 64 64

The mixed final was postponed and played 12 January during Australian Champs

GIRLS
FI Wynne d Coyne 86 46 108

DF D Stevenson/Wynne d O'Halloran/Walters 63 61

AUSTRALIAN RANKINGS (May 1934)
01 Joan Hartigan NSW
02 Mall Molesworth QLD
03 Louie Bickerton NSW
04 Emily Westacott QLD
05 Nancy Chitty VIC
06 Nell Hopman NSW
07 Dot Weston SA
08 Frances Hoddle-Wrigley VIC
09 Kath Le Messurier SA
10 Allison Hattersley NSW

ugarte
Oct 27th, 2011, 09:08 AM
Hi Gee Tee

Thank You From Your Australian Tournaments Results From This Period...
It S Very Difficult To Find These Results

Miguel

GeeTee
Oct 27th, 2011, 10:23 AM
Hi Gee Tee

Thank You From Your Australian Tournaments Results From This Period...
It S Very Difficult To Find These Results

Miguel

No problems Miguel - keep up the good work yourself! GT :)

South Australian Championships - March 1934

R1 May Blick d Thelma Flinn 62 62

R2 Dot Weston d Nancy Phelps 61 60
R2 Mary Chapman d Jean Wilson 62 62
R2 Frances Hoddle-Wrigley d Gwen Griffiths 61 63
R2 May Blick d Hilda Sara 63 62
R2 Kath Le Messurier d Ruby Skinner 63 60
R2 Betty Ward d ??
R2 Edna Collison d ??
R2 Shirley Whittaker d Flossie Newman 60 63

QF Weston d Chapman 61 61
QF Hoddle-Wrigley d Blick 75 46 61
QF Le Messurier d Ward 62 64
QF Collison d Whittaker 62 63

SF Weston d Hoddle-Wrigley 64 52 def
SF Le Messurier d Collison 62 61

FI Weston d Le Messurier 75 63

DOUBLES
Frances Hoddle-Wrigley/Shirley Whittaker d Edna Collison/Hilda Sara 86 63
Nancy Phelps/Gwen O'Halloran d Betty Ward/Jean Wilson 64 64
Yvette Wilson/Myra Pearce d Thelma Flinn/Lorna Bollen 62 75
May Blick/Edna Lawrence d Lyndale Morris/Anna Menz 62 16 63
Others byes?

QF Le Messurier/Chapman d Blick/Lawrence 64 63
QF Phelps/O'Halloran d Kath Wemyss/Mrs HC Martin 64 86
QF Dot Weston/Gwen Griffiths d Wilson/Pearce 62 86
QF Hoddle-Wrigley/Whittaker d Mrs E Britten-Jones/Gwen Hack 60 62

SF Le Messurier/Chapman d Phelps/O'Halloran 63 61
SF Weston/Griffiths d Hoddle-Wrigley/Whittaker 64 75

FI Le Messurier/Chapman d Weston/Griffiths 62 64

MIXED
SF Jack Crawford/Kath Le Messurier d Len Schwartz/Dot Weston 911 75 64
SF Gar Moon/Gwen Griffiths d Viv McGrath/May Blick 64 06 64

FI Crawford/Le Messurier v Moon/Griffiths 97 75

Mixed final was replayed after first match stopped at 86 57 to Crawford/Le Messurier

Hot weather (108 degrees in the shade) caused a distressed Hoddle-Wrigley to retire in the SF. She collapsed by the umpire's chair and was 'out' for ten minutes. Weston herself collapsed in the dressing rooms afterwards. The trying weather continued through until the finals.


City of Sydney Championships - 14-22 September

Results are incomplete (18 September particularly)

R1 Allison Hattersley d Eileen Peach 61 61
R1 Vera Selwin d Ethyl Chrystal 60 64
R1 Thelma Coyne d Mrs McTagget 64 64
R1 Thelma Rice d Hazel Grassick 64 57 63
R1 Beth Peach d S Crookston 62 64
R1 Peggy Menzies d Joan Kidston 64 61
R1 Nina Vickery d Dot Dingle 64 64
R1 Agnes Tosh d Erla Corrigan wo
R1 Gwen Utz d B Lockwood 60 63
R1 Enid Williams d A Robinson 61 60

R2 Louie Bickerton d P Colbert 60 60
R2 Muriel 'Muff' Wilson d Pauline Spencer-Parsons 64 63
R2 Vera Selwin d Kath Campbell 75 62
R2 Agnes Tosh d Allison Hattersley 64 57 64
R2 Thelma Coyne d Peggy Menzies 46 75 86
R2 Joyce Williams d Thelma Rice 61 63

QF Wilson d ??
QF J Williams d Vickery 64 61
QF Coyne d ??
QF Bickerton d E Williams 86 62

SF Wilson d Williams 26 64 60
SF Bickerton d Coyne 63 62

FI Bickerton d Wilson 61 63

Williams led the semi 62 40 until Wilson changed her tactics

R1 Lorna Utz/Nell Lloyd d P Colbert/B Lockwood 60 61
R1 Allison Hattersley/Vera Selwin d Agnes Tosh/Joyce Williams 46 75 62
R1 Louie Bickerton/Thelma Coyne d Beth Peach/Thelma Rice 60 61
R1 Gwen Utz/Muff Wilson d P Bruce/Ethel Chrystal 61 62

R2 Gwen Utz/Muriel 'Muff' Wilson d Edna McColl/Nina Vickery 63 57 63
R2 Vera Selwin/Allison Hattersley d Peg Menzies/Kath Campbell 64 62

QF Bickerton/Coyne d Utz/Lloyd 61 60

SF Hattersley/Selwin d McTaggert/Grassick 1311 64
SF Bickerton/Coyne d Utz/Wilson 62 46 64

FI Bickerton/Coyne d Hattersley/Selwin 63 46 63

MIXED
SF C Donohoe/Valkenburg d D Chrystal/V Selwin 36 61 64
SF D Thompson/Hattersley d R Dunlop/Muff Wilson 63 61

FI Thompson/Hattersley d Donohoe/Valkenburg 26 62 63

* Thelma Rice is the youngest daughter of former star Horace Rice

* Agnes Tosh is the mother of future star Lesley Turner (Bowrey)




Metropolitan Championship - Strathfield, Sydney - to 13 October

R1 Muff Wilson d Beth Peach 61 63
R1 Edna Chrystal d J Colliss 61 61
All others byes?

R2 Vera Selwin d B Miller 62 62
R2 Nina Vickery d B Hilder wo
R2 Joyce Williams d Ethel Chrystal 62 62
R2 Muff Wilson d Peggy Colbert 61 62
R2 Bickerton d ??
R2 Thelma Coyne d Peg Menzies 36 86 60
R2 Allison Hattersley d Mrs McTaggert 60 64
R2 Enid Williams d Hazel Grassick 62 63

QF Vera Selwin d Nina Vickery 62 86
QF Joyce Williams d Muff Wilson 61 46 62
QF Louie Bickerton d Thelma Coyne 62 63
QF Allison Hattersley d Enid Williams 63 64

SF Vera Selwin d Joyce Williams 36 62 62
SF Louie Bickerton d Allison Hattersley 63 16 61

FI Bickerton d Selwin 64 64

DOUBLES
QF Allison Hattersley/Vera Selwin d Peg Colbert/Dorothy Derrin 60 61
QF Mrs H Betts/Peg Menzies d Mrs McTaggert/E Chrystal 36 62 62
QF Erla Corrigan/Nina Vickery d Thelma Rice/Cherie Bubb 61 64
QF Louie Bickerton/Thelma Coyne d Beth Peach/Enid Williams 62 61

SF Hattersley/Selwin d Betts/Menzies 86 60
SF Bickerton/Coyne Vickery/Corrigan 60 61

FI Bickerton/Coyne d Hattersley/Selwin

MIXED
QF D Thompson/L Bickerton d A Goode/J Bruce 46 75 63
QF O Smith/Miss R Cassidy d D Ferguson/Thelma Coyne wo
QF D Chrystal Jr/Mrs H Betts d R Pearson/J Colless 64 68 62
QF R Dunlop/M Wilson d ??

SF Thompson/Bickerton d Smith/Cassidy
SF R Dunlop/M Wilson d Chrystal/Betts

FI Thompson/Bickerton d Dunlop/Wilson

GIRLS
SF Edna McColl d Thelma Rice 63 57 61
SF Thelma Coyne d ??

FI Thelma Coyne d Edna McColl 61 61

Rain interrupted the championships on a number of occasions. Louie Bickerton defended her 'triple crown' from the previous year's titles.

Queensland Championships - Brisbane

QF Emily Westacott d A Lewis 68 61 60
QF Ada Bowness d Mrs Brown 62 60
QF Mrs R Stone d Sadie Moon wo
QF May Hardcastle d Mrs Gennon 60 63

SF Westacott d Bowness 63 64
SF Hardcastle d Stone 60 60

FI Westacott d Hardcastle 64 75

MIXED
SF Gar Moon/Sadie Moon d Hancock/Ada Bowness 60 64
SF Adrian Quist/Emily Westacott d J Grinstead/May Hardcastle 36 61 61

FI ??

GIRLS
FI Edie Niemayer d Lavina Singleton 97 62

Emily Westacott may have had to default from the mixed final as she had to travel to Sydney to play in the test match against the visiting English squad.

The ladies' doubles championship may not have been played.

AUSTRALIA VS BRITAIN - SYDNEY - 21/22 NOVEMBER

DAY ONE
Emily Westacott AUS d Evelyn Dearman GBR 63 108
Joan Hartigan AUS d Nancy Lyle GBR 26 63 63
Dorothy Round GBR d Louie Bickerton 64 62
Westacott/Hartigan AUS d Dearman/Lyle GBR 64 26 86

DAY TWO
Evelyn Dearman GBR d Louie Bickerton AUS 64 57 61
Dorothy Round GBR d Joan Hartigan AUS 62 26 63
Emily Westacott AUS d Nancy Lyle 46 63 62
Round/Dearman GBR d Bickerton/Hartigan 16 64 97

AUS won by one game!


NSW CHAMPIONSHIPS - Sydney - 19 Nov to 1 Dec

Q1 Thelma Rice d J Colless 46 75 63
Q1 Helen Bowker d Mrs Donaldson 64 36 64
Q1 Pauline Spencer-Parsons d C Mack 64 63
Q1 Dulcie Eldridge d P Colbert 63 64

Q2 Thelma Rice d Dulcie Eldridge 61 57 62
Q2 Marcia Chew d J Bruce 46 64 75
Q2 Beth Peach d S Crookston 36 63 63
Q2 Pauline Spencer-Parsons d Helen Bowker 64 64

R1 (2)Joan Hartigan d May Blick 75 63
R1 Vera Selwin d Joyce Williams 62 16 63
R1 (*)Shirley Whittaker d Thelma Rice 62 62
R1 (8)Nell Hopman d Eileen Peach 62 60
R1 (3)Evelyn Dearman GBR d Beth Peach 60 61
R1 (*)Ula Valkenburg d Agnes Tosh 64 62
R1 Allison Hattersley d Muff Wilson 61 62
R1 (6)Emily Westacott d Thelma Coyne 75 63
R1 (4)Nancy Lyle GBR d Dot Dingle 61 62
R1 (*)Nancy Chitty d Kath Campbell 64 64
R1 Frances Hoddle-Wrigley d Cherie Bubb 61 63
R1 (5)Louie Bickerton d Pauline Spencer-Parsons 62 63
R1 (7)Mall Molesworth d Mrs McTaggart 61 62
R1 (*)Marjorie McFarlane NZL d Gwen Utz wo
R1 Peg Menzies d Marcia Chew 46 64 1311
R1 (1)Dorothy Round GBR d Enid Williams 62 60

R2 Hartigan d Selwin 61 63
R2 Hopman d Whittaker 16 62 64
R2 Dearman d Valkenburg 64 64
R2 Westacott d Hattersley 62 26 62
R2 Lyle d Chitty 63 62
R2 Bickerton d Hoddle-Wrigley 62 62
R2 Molesworth d MacFarlane 75 62
R2 Round d Menzies 63 61

DOUBLES
Q1 Mrs R Menzel CZE/Eileen Peach d Cherie Bubb/Pauline Spencer-Parsons wo
Q1 Mrs Humphreys/Peg Menzies d C Mack/M Storey 63 63
Q1 Mrs H Betts/Mrs Harper d Mrs McKenzie/Miss Hill 60 60
Q1 Mrs Gosbell/Mrs Travers d J Colless/W Huxley 64 36 108

Q2 Mrs Gosbell/Mrs Travers d Mrs R Menzel CZE/Eileen Peach 62 61
Q2 Mrs H Betts/Mrs Harper d Mrs Humphreys/Peg Menzies 63 21 ret
Q2 Beth Peach/Thelma Rice d Helen Bowker/D McCourt 62 46 62
Q2 Ethel Chrystal/Garlick d Mrs McTaggett/J Bruce 63 79 62

R1 Hopman/Round GBR d Chew/Campbell 62 64
R1 Molesworth/Westacott d Macfarlane NZL/Wilson 57 64 64
R1 Dearman/Lyle GBR d Sylvia Harper/Valkenburg 60 60
R1 Hattersley/Selwin d Beth Peach/Rice 60 63
R1 Chitty/Blick d Travers/Gosbell 63 63
R1 Dingle/Coyne d Betts/Harper 75 108
R1 Bickerton/Hartigan d Whittaker/Hoddle-Wrigley 61 61
R1 Chrystal/Garlick d J Williams/Tosh 63 46 75

QF Molesworth/Westacott d Dingle/Coyne 46 63 62
QF Bickerton/Hartigan d Selwin/Hattersley 57 75 60
QF Hopman/Round d Chrystal/Garlick 60 86
QF Dearman/Lyle d Chitty/Blick 61 61

SF Hopman/Round d Molesworth/Westacott 64 61
SF Dearman/Lyle d Bickerton/Hartigan 64 60

MIXED
Q1 Grinstead/Hoddle-Wrigley d N Peach/Gwen Utz 57 63 97
Q1 J Huxtable/H Bowker d G Fry/Mrs H Betts 61 64

R1 Adrian Quist/Ula Valkenurg d D Thompson/Allison Hattersley 16 63 97
R1 Harry Hopman/Nell Hopman d J Huxtable/H Bowker 60 16 61
R1 Enrico Maier ESP/Hartigan d Grinstead/Hoddle-Wrigley 63 46 64
R1 Vernon Kirby RSA/Nancy Lyle GBR d D Ferguson/Thelma Coyne 63 62
R1 GP Hughes/Dearman GBR d HB Austin/C Mack 60 86
R1 Menzel CZE/Bickerton d ??
R1 Ray Dunlop/Emily Westacott d A Huxley/Shirley Whittaker 61 64
R1 Fred Perry/Dorothy Round GBR d B Moore/M MacFarlane NZL 63 64

QF Hopman/Hopman d Maier/Hartigan 62 64
QF Kirby/Lyle d Hughes/Dearman 75 63
QF Menzel/Bickerton d Quist/Valkenburg 16 64 108
QF Perry/Round d Dunlop/Westacott 63 61

SF Hopman/Hopman d Menzel/Bickerton 64 64
SF Perry/Round d Kirby/Lyle 64 64

In the singles, eight were seeded and four 'were placed' in the draw. Players listed with (*) are those 'placed'. Muff Wilson was also named in the initial list, but seems to have been discounted.

DavidK
Nov 21st, 2011, 01:09 PM
This wonderful collection of Australian results from GeeTee has been added in above, with gratitude.

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 09:48 AM
August 29-September 7 Portugeuse Chmps, Caccias, Portugal (Clay)



I think was Cascais, not Caccias

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 09:57 AM
ended April 2, Queensland Hard Court Championships, Toowoomba, Australia

FI: Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 75 64

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 10:00 AM
ended April 4, Tasmanian Championships, Hobart, Australia

FI: Louie Gatehouse Bond d. M.Arnold 61 60

DavidK
Mar 18th, 2012, 07:56 PM
Aussie results and Portuguese city have been edited in. I see this year has a lot more I could do in terms of formatting so I guess I'll take a little detour and do that.

Jimbo109
Mar 31st, 2012, 03:06 PM
Week of March 19-25

March 17-24, Covered Court Championships, Queen's Club, London, England (Indoors on Wood)

FI: Ermyntrude Harvey d. Eileen Whittingstall 4-6 10-8 6-0

DF: Elsie Pittman/Joan Strawson d. Ermyntrude Harvey/Effie Peters 6-2 6-2

MX: Vernon G. Kirby (SA)/Ermyntrude Harvey d. John Olliff/Mrs Marriott 6-0 6-0



The exact tournament's name was "London Covered Court Championships", not to be confused with the "British Covered Court Championships" held this year in october at Queen's Club also.

Jimbo109
Mar 31st, 2012, 03:07 PM
October 15-20 and 22-23, Covered Court Championships, Queen's Club, London, England (Wood)

FI: Phyllis King d. Mary Hardwick 6-3, 4-6, 6-2

DF: Elsie Pittman/Billie Yorke d. Kathleen Godfree/Susan Noel 0-6, 6-3, 6-4

XDF: Jean Borotra (FRA)/Peggy Scriven d. Ryuki Miki (JPN)/Phyllis King 4-6, 6-4, 6-4


The exact tournament's name was "British Covered Court Championships", not to be confused with the "London Covered Court Championships" held this year in march at Queen's Club also.

Jimbo109
Apr 7th, 2012, 12:28 PM
Week of June 11-17

June 11-16, Kent Championships, Beckenham, Kent, England

FI: Gladys Clarke-Jervoise d. Margot Lumb 6-3, 6-2

DF: Mary Heeley/Elsie Pittman d. Phyllis King/Kay Stammers 6-2, 7-5

XDF: Ryuki Miki (JPN)/Kay Stammers d. Vernon G. Kirby (RSA)/Mary Heeley 6-1, 6-3


According to the official website, the final would have been this:
Phyllis Mudford King d. Joan Hartigan 6-2 6-3

http://www.beckenhamtennisclub.co.uk/photos/Beck_W_Roll.pdf

Jimbo109
Apr 26th, 2012, 02:30 PM
Week of January 1-7

Early January, Beau Site, Cannes, France (Clay)



25 December 1933 - 1 January 1934

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 12:51 AM
Week of January 22-28

January 22-28, New Courts Lawn Tennis Club, Cannes, France (Clay)



From Le Figaro:

January 22-28, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 12:59 AM
August 20-27, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers (Lux) wo

DF: Saint-Omer-Roy/Weivers d. Poncelet/Steele 6-4 2-6 6-4

MX: Weivers/Aeschlimann d. Saint-Omer-Roy/Gallepe 6-2 6-3

Rollo
Apr 27th, 2012, 08:27 PM
still need to add all of Jimbo's additions. I added results for the 1934 Italian.

Jimbo109
Apr 30th, 2012, 07:57 PM
Week of April 2-8

April
Rapallo
Ryan d. Aussem 61 62


April, Rapallo, Italy (Clay)
Venue: Circolo Golf e Tennis

MX: Aussem/Culley d. Ryan/Hines 4-6 6-3 6-4

Jimbo109
May 10th, 2012, 05:09 PM
Info provided by Elegos7

??, Budapest International Championships, Hungary (Clay)

FI: Lili Sárkány (HUN) d. ??


ended September 9, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Mrs Toni Schomburgk (GER) d. Krauss (AUT) 6-2 6-2

DavidK
May 26th, 2012, 03:46 PM
Above have been edited in.

Jimbo109
May 26th, 2012, 04:03 PM
July 16 Essex Club

FI: Sharp d. Painter 6-4 6-3



It was the Essex County Club Invitational, Manchester, Massachusetts, Usa (Grass)

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 11:50 AM
ended May 7, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 6-2 6-4

DF: Hood Westacott/Hardcastle d. Sadie Moon/Pratten 6-2 6-1

MX: Sadie Moon/Edgar Moon d. Hardcastle/A.Chave 6-2 6-4

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 09:05 PM
Info provided by GeeTee

March, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia

FI: Alison Hattersley d. Joyce Williams 6-3 3-6 13-11

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 01:19 PM
Info provided by GeeTee

January, Royal South Yarra Championships, Melbourne, Australia (Grass)
Venue: Royal South Yarra Lawn TC

FI: Nancy Lewis d. Gwen Stevenson 6-2 6-4

Jimbo109
Jun 15th, 2012, 10:44 AM
Info provided by GeeTee

January, Metropolitan Championships of Adelaide, Australia

FI: Mary Chapman d. Gwen Griffiths 8-6 6-3

Jimbo109
Jun 16th, 2012, 07:30 AM
Info provided by GeeTe

April, City of Perth Championships, Australia

FI: Myrtle Herbert d. Ailsa Carcary 6-2 4-6 6-4

DavidK
Jul 8th, 2012, 01:54 PM
Australian results from Gee Tee via Jimbo have been edited in

Jimbo109
Oct 15th, 2012, 09:11 AM
Info provided by Newmark

??, Dieppe, France (Clay)

FI: Sylvia Jung Henrotin d. Ida Adamoff 6-3 6-2

DavidK
Nov 12th, 2012, 06:32 PM
Dieppe added at beginning of year, thanks Mark via Jimbo

Rollo
Dec 17th, 2012, 07:36 PM
Added an event from September. The Sydney Herald gave a brief report on the Central Europe Chmps in Belgrade. The winner was a 13 year old Alice Florian.

Jimbo109
Jan 2nd, 2013, 08:48 AM
Week of November 5-11

November 5-10, All Saints Tournament (AKS Tennis Club of Paris), Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Tennis Club of Paris

FI: Suzanne Pannetier d. Arlette Neufeld 7-5 6-4

DF: Simone Barbier/Suzanne Pannetier d. Ida Adamoff/Mme Olivieri 6-4 6-3

MX: Jean Lesueur/Simone Barbier d. Marcel Bernard/Jacqueline Horner 4-6 6-4 6-4



FI: Suzanne Pannetier d. Arlette Neufold 7-5 6-4

November 1-11, All Saints Tournament, Paris (Indoor)
Venue: TC de Paris

The Singles was valid for the Canet Cup

The Singles final have been written 2 times.

Jimbo109
Jan 9th, 2013, 09:28 PM
March 18-23, Swedish Covered Courts Champs., Stockholm

FI: Eyvor Enegran Aquilon d. Miss E. Cederholm in 2 sets

DF: Enegran Aquilon/Gull Roberg d. Britt Bellander/Marta Isaeus in 2 sets

MX: Enegran Aquilon/Curt Oestberg d. K. Nyberg/Kalle Schroeder in 2 sets

---------------

September 1-9, Swedish Outdoor Championships, Stockholm

FI: Mrs Signy Wennerholm d. Marta Isaeus 3-6 7-5 6-3

DF: Britt Bellander/Marta Isaeus d. Mrs R. Ramberg/Gull Roberg 6-3 6-2

MX: Gull Roberg/R. Weylandt d. Signy Wennerholm/S. Fredell 4-6 6-0 6-4

DavidK
Jan 12th, 2013, 03:24 PM
Swedish results above are now edited in, as well Paris clarification. Thanks Jimbo.

Jimbo109
Jan 22nd, 2013, 04:29 PM
This my post #80 haven't been added, so I rewrite it here.


Week of January 22-28

January 22-28, New Courts Lawn Tennis Club, Cannes, France (Clay)


From Le Figaro:

January 22-28, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC (not New Courts LTC)

DavidK
Jan 26th, 2013, 03:37 PM
Sorry I missed that, Jimbo - and thanks for keeping track - changed now.

newmark401
Feb 7th, 2013, 08:27 PM
April 9-15, North and South Tournament, Pinehurst, North Carolina, USA

FI: Jane Sharp d. Norma Taubele 8-6, 6-2
-----

April 26-29, Ojai, California, USA (Hard)

FI: Ethel Arnold d. Marianne Hunt 7-5, 6-4
--

XDF: Gerald Bartosh/May Doeg d. Wallace Bates/Marianne Hunt 6-0, 6-2
-----

May 5-11, Southern California Championships, Los Angeles, California, USA (Hard)

FI: Ethel Arnold d. Dr Esther Bartosh 6-0, 6-0
--

DF: Dr Esther Bartosh/Marianne Hunt d. Theodosia Smith/Gracyn Wheeler 6-1, 7-5
--

XDF: Gene Mako/Helen Dimitrijevic d. Robert Riggs/Dr Esther Bartosh 6-3, 6-1
-----

May 21-27, Eastern Clay Court Championships, Montclair, New Jersey, USA (Clay)

FI: Penelope McBride* d. Norma Taubele 1-6, 6-2, 6-1

* The married name of Penelope Anderson.
--

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d. Penelope McBride/Alice Wolf** 6-4, 6-3

** The married name of Alice Francis.
-----

newmark401
Feb 7th, 2013, 08:31 PM
June 11-17, Southern Championships, Atlanta, Georgia, USA

FI: Beatrice Bryan d. Eliza Coxe 6-4, 7-5
--

DF: Beatrice Bryan/Eliza Coxe d. Anna Koll/Lila Porter 6-3, 1-6, 6-1
-----

June 16-22, California State Championships, Berkeley, California, USA (Hard)

FI: Edith Jensen* d. Anne Harper 3-6, 7-5, 6-4

* The married name of Edith Cross.
--

DF: Anna Harper/Edith Jensen d. Frances Umphred/Margaret Smith 6-3, 4-6, 6-1
--

XDF: Gerald Stratford/Patsy McCoy d. Stanley Almquist/Anna Harper 6-3, 6-4
-----

June 18-24, Western Championships, River Forest, Illinois, USA

FI: Gracyn Wheeler d. Dr Esther Bartosh 6-3, 6-1
--

DF: Dr Esther Bartosh/Marianne Hunt d . Helen Fulton/Catherine Wolf 6-3, 6-4
-----

newmark401
Feb 7th, 2013, 08:34 PM
July 16-22, Pacific Northwest Championships, Tacoma, Washington, USA

FI: Golda Myer Gross d. Gussie Raegner 10-8, 6-0
--

DF: Mildred Connell/Gussie Raegner d. Ann Cook/Golda Myer Gross 2-6, 10-8, 6-0
--

XDF: James Kinney/Gussie Raegner d. William Seward/Golda Myer Gross 2-6, 6-4, 6-4
-----

July 17-23, La Jolla, California, USA (Hard)

FI: Melva Roquet d. Mary Greason 6-4, 6-3
-----

July 30-August 4, Maidstone Invitational, East Hampton, New York, USA

FI: Dorothy Andrus d. Katharine Winthrop 7-5, 7-5
--

DF: Dorothy Andrus/Carolin Babcock d. Josephine Cruickshank/Marjorie van Ryn 6-2, 6-2
-----

July 9-15, Washington State Championships, Seattle, Washington, USA

FI: Golda Myer Gross d. Margaret Laird 6-4, 6-3
-----

newmark401
Feb 7th, 2013, 08:36 PM
September 10-16, Illinois State Championships, Chicago, Illinois, USA

FI: Helen Fulton d. Mrs E.S. Kamrath 8-6, 6-4
--

DF: Helen Fulton/Elizabeth Kesting d. Mrs E.S. Kamrath/Theodosia Smith 6-4, 2-6 , 6-3
-----

newmark401
Feb 7th, 2013, 08:37 PM
October 1-6, Hot Springs, Virginia, USA

FI: Eunice Dean d. Theodosia Smith 6-2, 6-3
-----

Jimbo109
Feb 8th, 2013, 10:51 PM
September 10-16, Illinois State Championships, Chicago, Illinois, USA

FI: Helen Fulton d. Mrs E.S. Kamrath 8-6, 6-4

DF: Helen Fulton/Elizabeth Kesting d. Mrs E.S. Kamrath/Theodosia Smith 6-4, 2-6 , 6-3


Mrs E.S. Kamrath = Eugenie Sampson, that married Karl Kamrath in 1934

Jimbo109
Feb 13th, 2013, 10:25 PM
??, Danish Indoor Championships

FI: Hilde Krahwinkel Sperling d. ??

DF: Hilde Krahwinkel Sperling/Marie Luise Horn (Ger) d.??

MX: Hilde Krahwinkel Sperling/Gottfried von Cramm (Ger) d. ??

---------------

??, Danish Outdoor Championships

FI: Ida Mølmark-Jensen d. ??

DF: Johanne Louise Gleerup/Esther Berg-Nielsen d. ??

MX: Else Dam/Bent Panker d. ??

newmark401
Feb 14th, 2013, 08:29 PM
June 11-17, New York State Championships, Jackson Heights, New York, USA

FI: Maud Levi d. Grace Surber 6-3, 6-8, 6-3
--

DF: Grace Surber/Norma Taubele d. Mrs P. Hawk/Maud Levi 6-3, 12-14, 6-3
-----

newmark401
Feb 14th, 2013, 08:58 PM
September 3-9, Middle States Championships, Philadelphia, Pennsylvania, USA

FI: Anne Page d. Eunice Dean 1-6, 6-4, 7-5
--

DF: Anne Page/Helen Pedersen d. May Doeg/Priscilla Merwin [score?]
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 08:52 PM
Circa late January, Swiss Covered Court Championships, Saint Moritz, Switzerland (Wood)

FI: Colette Rosambert (FRA) d. Peggy Ingram (GBR) 2-6, 6-4, 6-0
--

XDF: Antoine Gentien (FRA)/Peggy Ingram (GBR) d. Jacques Brugnon (FRA)/Colette Brugnon (FRA) [score?]
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 08:53 PM
Circa late January, Danish Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Wood)

FI: Hilde Sperling d. Toni Schomburgk (GER), walkover
--

DF: Marie Horn/Hilde Sperling d. Toni Schomburgk (GER)/M. Pflügner (GER) 6-0, 6-1
--

XDF: Gottfried von Cramm (GER)/Hilde Sperling d. Einer Ulrich/Toni Schomburgk 6-4, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 08:55 PM
April 9-15, Pan-Hellenic Games, Athens, Greece (Clay)

FI: Phyllis Xydis d. I. Lenos 6-4 8-6
--

XDF: Xydis/I. Lenos d. Nicolaides/Lavender Campbell (IRL) 6-2, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 08:55 PM
May 3-6, Wiesbaden, Germany (Clay)

FI: Marie Horn d. Cilly Aussem 5-7, 6-2, 6-2
--

DF: Marie Horn/Paula Stuck d. Emmi Rau/Hilde Weihe 6-3, 6-1
--

XDF: Johann Philipp Buss/Paula Stuck d. Eberhard Pachaly/Margarethe Käppel 6-0, 6-1
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 08:58 PM
May 8-13, Blau-Weiss Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Cilly Aussem d. Anne Schneider-Peitz 6-0, 6-3
--

DF: Cilly Aussem/Paula Stuck d. Irma Bartels*/Anne Schneider-Peitz 13-11, 6-3

* The married name of Irma Kallmeyer.
--

XDF: Fritz Kuhlmann/Cilly Aussem d. Werner (?) Menzel/Anne Schnedeir-Peitz 6-2, 6-1
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:00 PM
May 16-21, Championships of Berlin, Rot-Weiss Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Marie Horn d. Elizabeth Ryan (USA) 6-2, 6-2
--

DF: Marie Horn/Elizabeth Ryan (GER) d. Joan Hartigan (AUS)/Mal Molesworth (AUS) 6-3, 6-1
--

XDF: Gottfried von Cramm/Marie Horn d. Wilmer Hines (USA)/Elizabeth Ryan (USA) 9-7, 4-6, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:01 PM
June 8-10, Heilbronn, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Countess Wrangel, walkover
--

XDF: Johann Philipp Buss/Klara Hammer d. Count Rutger Wrangel/Countess Wrangel 6-0, 6-4
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:01 PM
June 7-10, Chemnitz, Germany (Clay)

FI: Anneliese UIlstein d. Irma Mühlberg 6-3, 6-2
--

XDF: Herbert Tübben/Anneliese UIlstein d. Curt Bergmann/Irmgard Mühlberg, walkover
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:03 PM
June 14-17, Leipzig, Germany (Clay)

For the Championships of Leipzig

FI: Anneliese Ullstein d. Toni Schomburgk 6-1, 6-3
--

DF: Grete Deutschova (CZE)/Elly Ledig d. M. Pflügner/Toni Schomburgk 10-8, 6-3
--

XDF: Fritz Kuhlmann/Grete Deutschova (CZE) d. Friedrich Frenz/Elly Ledig 6-3, 0-6, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:03 PM
June 14-17, Stuttgart, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Frl Alber 6-1, 6-0
--

XDF: Johann Philipp Buss/Klara Hammer d. Feo Hartz/Frl Stickel 6-4, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:05 PM
Circa mid-June, Romanian International Championships, Bucharest, Romania (Clay)

FI: Lola Merhautova (CZE) d. Lenke Popper 10-8, 2-6, 6-0
--

DF: Vlasta Gostisa (YOU)/I. Lenos (GRE) d. Elena Caracostea/Lola Merhautova (CZE) 6-4, 6-2
--

XDF: Franjo Kukuljevic (YOU)/Vlasta Gostisa (YOU) d. Josef Kaska (CZE)/Lola Merhautova (CZE) 6-3, 6-4
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:06 PM
June 20-24, Championships of Dresden, Dresden, Germany (Clay)

FI: Anneliese Ullstein d. Edith Sander 8-6, 6-3
--

DF: Elly Ledig/Toni Schomburgk d. Lotte Ertl (CZE)/Frl Springer 7-5, 6-4
--

XDF: Louis Heine/Toni Schomburgk d. Curt Bergmann/Frl Heisecke 6-1, 7-5
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:06 PM
June 20-24, Stettin, Germany (Clay)

FI: Margarethe Käppel d. Frl Hiller 6-1, 6-1
--

XDF: Ferdinand Henkel/Frl Ferber d. Martin Zander/Margarethe Käppel 6-4, 1-1, retired
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:07 PM
June 27-July 1, Zehlendorfer Wespen-Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Totte Zehden d. Frl Hein 7-5, 6-4
--

XDF: Heinz Tüscher/Frl Hein d. Feo Hartz/Eva Wedekind 3-6, 6-3, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:07 PM
June 22-24, Tübingen, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Hilde Weihe 6-2, 6-3
--

XDF: Julius Walch/Marie Pflügner d. Johann Philipp Buss/Klara Hammer, walkover
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:08 PM
July 5-8, Championships of Bremen, Germany (Clay)

FI: Annemarie Buss d. Frl Bornemann 8-6, 6-1
--

XDF: Walter Mackenthun/Annemarie Buss d. Eberhard Pachaly/Frl Herbst 6-2, 6-0
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:08 PM
July 11-15, Heiligendamm Open, Heiligendamm, Germany (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. Rosemarie Buja 6-1, 6-0
--

XDF: Kühl/Frau Schröder d. Urban/Lisa Fabian 8-6, 6-4
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:08 PM
July 5-8, Heringsdorf, Germany (Clay)

FI: Erika Weber d. Edith Sander 6-3, 6-2
--

XDF: Adalbert von Cramm/Edith Sander d. Ferdinand Henkel/Frl Ferber 7-5, 6-3
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:09 PM
July 19-22, Dusseldorf, Germany (Clay)

FI: Cilly Aussem d. Magdalene Rollin-Couquerque (NTH) 6-3, 6-1
--

DF: Cilly Aussem/Anne Schneider-Peitz d. Frau Kerkhoff (NTH)/Magdalene Rollin-Couquerque (NTH) 6-1, 6-0
--

XDF: Henner Henkel/Cilly Aussem and Pierre Goldschmidt (FRA)/M. Pflügner divided the prizes
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:10 PM
July 19-22, Mannheim, Germany (Clay)

FI: Else Huss d. Frl Hiller 7-5, 4-6, 6-4
--

XDF: Johann Philipp Buss/Frl Huck d. Emmanuele Sertorio (ITA)/Frau von Vincke 6-1, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:11 PM
July 19-22, Sopot, Germany (Clay)

For the Championships of the Free City of Danzig

FI: Eva Wedekind d. Anja Carnatz 6-2, 6-1
--

XDF: Martin Zander/Erika Weber d. Heinz Tüscher/Frl Hein 6-2, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:12 PM
July 24-29, Deutsche Kampfspiele/German Games, Munich, Germany (Clay)

FI: Cilly Aussem d. Irmgard Rost 6-3, 6-4
--

DF: Elly Ledig/Toni Schomburgk d. Sabine Kobe/Aneemarie Morczek 6-0, 6-2
--

XDF: Henner Henkel/Cilly Aussem d. Heinrich Schomburgk/Toni Schomburgk 7-5, 6-0
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:12 PM
August 8-12, Borussia Tournament, Berlin, Germany (Clay)

FI: Gisela Enger d. Frl Ewen 5-7, 6-4, 6-2
-----

newmark401
Feb 22nd, 2013, 09:14 PM
August 23-26, Sopot*, Germany (Clay)

FI: Margarethe Käppel d. Edith Sander 6-3, 4-6, 6-2
--

DF: M. Pflügner/Erika Weber d. Margarethe Käppel/Edith Sander 7-5, 6-3
--

XDF: Donald Turnbull (AUS)/M. Pflügner d. Harry Schwenker/Edith Sander 6-3, 6-4

* Two large tournaments were held in Sopot in 1934.
-----

Jimbo109
Feb 24th, 2013, 06:51 PM
Week of March 12-18

Circa mid-March, Saint Mortiz Covered Court Tournament, Saint Moritz, Switzerland (Wood)
*Andres Tas (using Lowe's Annual) has a january date for this event

FI: Colette Rosambert (Frn) d. Joan Ingram (GB) 2-6 6-2 6-0

MX: Antoine Gentien (Frn)/Joan Ingram (GB) d. Jacques Brugnon (Frn)/Colette Rosambert (Frn) 4-6 8-6 6-3


Circa late January, Swiss Covered Court Championships, Saint Moritz, Switzerland (Wood)

FI: Colette Rosambert (FRA) d. Peggy Ingram (GBR) 2-6, 6-4, 6-0

XDF: Antoine Gentien (FRA)/Peggy Ingram (GBR) d. Jacques Brugnon (FRA)/Colette Brugnon (FRA) [score?]


There is the doubt if the RU was Joan Ingram or Peggy Ingram, but the first entry is right and the second entry is wrong. It was Saint Moritz Covered Court Tournament. (in the above denomination correct "Mortiz")
The Swiss Covered Court Championships were held in Zurich, valid for 1935 edition, and are the below event, already present here but with wrong date and wrong denomination.
The exact date and denomination are:

November 19-25, Swiss Covered Court Championships, Zurich

Week of November 26-December 2

began November 26, Zurich Covered Court Tournament, Zurich, Switzerland (Wood)

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA) 6-2, 5-7, 6-2

DF: Ilse Friedleben (GER)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA)/Mlle von Eisen 6-3, 6-2

XDF: Marcel Bernard (FRA)/Ida Adamoff (FRA) d. Antoine Gentien (FRA)/Lolette Payot 6-4, 9-11, 6-3

newmark401
Mar 1st, 2013, 07:50 PM
There is the doubt if the RU was Joan Ingram or Peggy Ingram]

Joan "Peggy" Ingram was one and the same person.
-----

newmark401
Mar 1st, 2013, 07:51 PM
June 11-17, New York State Championships, Jackson Heights, New York, USA

FI: Maud Levi d. Grace Surber 6-3, 6-8, 6-3
--

DF: Norma Taubele/Grace Surber d. Mrs P. Hawk/Maud Levi 6-3, 12-14, 6-3
-----

Jimbo109
Mar 2nd, 2013, 12:36 PM
Joan "Peggy" Ingram was one and the same person.


Absolutely no!
Joan and Peggy are different people.

Last January 22 I have posted Peggy's info on Married Names thread and you have added them to the main pages:
ALICE MARGARET "Peggy" INGRAM
United Kindgom
Born
Died
Married Philip Hales Pleydell-Bouverie (1900-1951), 1923, divorced 1927

She was daughter (only child) of the tennis player William Alfred Ingram, as you can read here:
http://www.holmesacourt.org/hac/4/7893.htm
Married, Peggy often played the Mixed together her father.

Besides, Joan and Peggy won the Doubles at "Welsh Covered Court Championships" 1930:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=420358&page=4
(see post #48)

They won the Doubles at "Hampstead Hard Court Tournament" 1931:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=420471
(see post #15)

and lost 1R in Wimbledon Doubles 1931:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=420471&page=3
(see post #31)

And finally you can watch their pictures:

62498

62506

Rollo
Mar 3rd, 2013, 09:55 PM
Thanks for clearing that up Jimbo. I was searching for Peggy today as a matter of fact. and was coming up totally empty in the London Times.

newmark401
Mar 8th, 2013, 07:30 PM
September 14-18, Como, Italy (Clay)

FI: Cilly Aussem (GER) d. Lucia Valerio 6-2, 6-3
--

XDF: Michel Haberl (AUT)/Grete Deutschova (CZE) d. Jacques Bonte (FRA)/Ilse Friedleben (GER) 6-4, 6-2
-----

newmark401
Mar 8th, 2013, 07:33 PM
September 18-23, Villa d'Este, Italy (Clay)

FI: Henner Henkel (GER) d. Camille Malfory (NZL) 4-6, 6-1, 6-1, 5-7, 6-3
--

FI: Hilde Sperling (DEN) d. Lucia Valerio 6-2, 6-2
--

XDF: Camille Malfroy (NZL)/Peggy Ingram (GBR) d. Michel Haberl (AUT)/Vittoria Tonolli 8-6, 4-6, 6-2
-----

newmark401
Mar 8th, 2013, 07:38 PM
September 22-30, Merano, Italy (Clay)

FI: Ilse Friedleben (GER) d. Anna Luzzatti 7-9, 6-1, 6-3
--

The Lenz Cup event was won by Hilde Sperling (DEN)
--

DF: Peggy Ingram (GBR)/Ida Adamoff (FRA) d. Marie Horn (GER)/Hilde Sperling (DEN) 6-4, 6-2
--

XDF: Camille Malfory (NZL)/Ida Adamoff (FRA) d. Hermann von Artens (AUT)/Hilde Sperling (DEN) 1-6, 6-1, 6-2
-----

Jimbo109
Mar 9th, 2013, 11:33 AM
Week of January 22-28

late January?? , Geneva, Geneva, Switzerland (Indoors)

FI: Ida Adamoff (Frn) d. Lolette Payot 6-2 6-4

MX: Jacques Brugnon (Frn)/Lolette Payot d. Hector C. Fisher/Ida Adamoff (Frn) [score?]

Delete this entry, because is related to the Swiss Covered Court Championships, ended 3 December 1933 and valid for 1934 edition.

The Swiss Covered Court Championships 1934 (but valid for 1935 edition) is present here in the post #55 with wrong date and wrong denomination.
I have written today the exact date and denomination in the rectified post #134

Jimbo109
Mar 9th, 2013, 11:40 AM
Week of November 19-25

Circa late November? Geneva, Switzerland (Wood)

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA) 6-2, 7-5

DF: Joan Ingram (GBR)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA)/Frau Fehlmann 6-0, 6-2

XDF: Antoine Gentien (FRA)/Lolette Payot d. Roland Journu (FRA)/Joan Ingram (GBR) 6-3, 6-2

AndreTas (presumbly following Lowe's) has this even tas taking place in July.


Le Figaro has an Indoor tournament in Geneva in this dates: November 12-18, but it doesn't write the winners.
It only writes that were present Lolette Payot, Antoine Gentien, Gottfried Von Cramm, Max Ellmer.
Very probably it was this our tournament.

Jimbo109
Mar 9th, 2013, 11:52 AM
November 12-18, Rouen, France (Indoors)

FI: Mme Aubert d. Edith Belliard 7-5 6-3

MX: Edith Belliard/André Martin-Legeay d. Mme Aubert/Bacquart 5-7 8-6 6-1

-----------------

late November, Saint-Quentin, France (Indoors)

FI: Suzanne Pannetier d. Mme V. Pouillard ??

Jimbo109
Apr 7th, 2013, 09:06 AM
Info provided by Newmark401:

??, Cheltenham, England

FI: Jeanette Morfey d. Madge Slaney 2-6 6-4 8-6

DavidK
Apr 7th, 2013, 03:02 PM
All the above additions and clarifications from Mark and Jimbo have been edited in. French and Wimbledon results still need to be imported and much work remains on making the format uniform.
In the late 1950's Cheltenham was played the first week in June so that is where I will enter this series pending further information
Thanks guys

Jimbo109
Apr 15th, 2013, 06:08 AM
ends August 5, Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

FI: Miss Whittaker d. Pattie Meaney Pfafflin 6-4 6-4

Jimbo109
May 3rd, 2013, 02:26 PM
Week of March 12-18

Circa mid-March, Saint Mortiz Covered Court Tournament, Saint Moritz, Switzerland (Wood)


Moritz

newmark401
May 11th, 2013, 01:44 PM
July 16-21, Cheltenham, Gloucestershire, England (Grass)

FI: Jeannette Morfey d. Madge Slaney 2-6, 6-4, 8-6
--

DF: Cecily Marriott/Madge Slaney d. I. Edwards/P. Thurson 6-3, 6-1
--

XDF: R. Burton/Cecily Marriott d. A.R. Creswick/I. Edwards 11-9, 6-2
------

newmark401
May 11th, 2013, 01:47 PM
September 3-8, Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England (Grass)

FI: B. Frye d. Madeleine Moss 8-6, 6-3
--

DF: Gladys Clarke-Jervoise/Penny Weekes d. Madeleine Moss/W. Murphy 9-7, 6-1
--

XDF: J.D. Morris/Gladys Clarke-Jervoise d. Colin Ritchie/Penny Weekes 6-3, 4-6, 6-3
-----

newmark401
May 11th, 2013, 01:50 PM
September 10-15, Kent Coast Championships, Hythe, Kent, England (Grass)

FI: W. Murphy d. Madeleine Moss 6-3, 6-4
--

DF: Gladys Clarke-Jervoise/M. Fraser d. Madeleine Moss/Sonia Mavrogordato 6-1, 6-3
--

XDF: J.D. Morris/Gladys Clarke-Gervoise d. D. Powell/Sonia Mavrogordato 6-4, 6-0
------

newmark401
May 11th, 2013, 01:52 PM
July 18-23, Nottinghamshire Championships, Nottingham, Nottinghamshire, England (Grass)

FI: Freda James d. Freda Scott 6-4, 6-2
--

DF: Freda James/Freda Scott d. Elsa Haylock/Mrs J. Kirk 8-6, 6-4
--

XDF: W. Eric Attewell/Freda James d. J.T. Hill/Mrs J.S. Kirk 6-2, 6-3
-----

newmark401
May 11th, 2013, 01:56 PM
August 6-11, Suffolk Championships, Saxmundham, Suffolk, England (Grass)

FI: N. Kidson d. Freda Scott 6-2, 6-0
--

DF: Mrs E. Biddle/Freda Scott d. S. de la Prynne/M. Pryce-Harrison 6-3, 6-2
--

XDF: James Reddall/Freda Scott and H. Hare/R. Doyle divided the prizes
-----

newmark401
May 11th, 2013, 01:58 PM
August 13-18, Isle of Wight Champiosnhips, Shanklin, Isle of Wight (Grass)

FI: Betty Uber d. Penny Weekes 6-2, 6-4
--

DF: Mrs G. Baker/Mrs E. Kemp d. K. Lewis/Betty Uber 6-4, 8-6
--

XDF: C.G. Poutney/Penny Weekes d. John Gilbert/K. Lewis 6-2, 6-4
-----

Jimbo109
Jun 21st, 2013, 10:44 AM
April 16-22, Mason & Dixon Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, US

FI: Jane Sharp d. ??

DF: Sharp/Norma Taubele d. Kay Winthrop/Florence Le Boutillier 6-2 5-7 6-1

MX: Sharp/Lester Stoefen d. Le Boutillier/Berkeley Bell 6-2 6-4

Jimbo109
Jul 27th, 2013, 09:59 AM
July 31-August 6, Malayan Championships, Singapore
Venue: Singapore Cricket Club

FI: G. Moon Allin d. Mrs M. Millar 6-3 6-1

DF: Mrs M.C. Corbett/Mrs MacMahon d. Miss Toby/Mrs Huggins 6-1 6-3

MX: G. Moon Allin/N.S. Wise d. Mrs MacMahon/Roy F. Smith 6-3 6-1

newmark401
Aug 22nd, 2013, 12:48 PM
May 14-21, Chiswick Hard Courts Club, Chiswick, London, England (Clay)

FI: Ermyntrude Harvey d. Jean Saunders 6-2, 6-0
--

DF: Ermyntrude Harvey/Gladys Southwell d. Margaret Mellows/Joan Strawson 1-6, 7-5, 6-3
--

XDF: Vernon Kirby (RSA)/Ermyntrude Harvey d. Hugh MacKinnon/Geraldine Beamish 6-4, 6-2
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 12:52 PM
August 13-18, Norfolk Championships, Cromer, Norfolk, England (Grass)

FI: Audrey Wrigth d. Gladys Southwell 6-4, 6-4
--

DF: Gladys Southwell/Audrey Wright d. Miss Behrens/L. Thorn 6-3, 6-0
--

XDF: Alfred Della Porta/Mrs Martin d. Eskell D. Andrews (NZL)/Audrey Wright 6-3, 6-4
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 12:54 PM
September 17-22, Cumberland Club, London, England (Clay)

FI: Cristobel Wheatcroft d. M. Burgess-Smith 4-6, 8-6, 8-6
--

DF: Helen Burr/Freda Scott and Betty Batt/M. Burgess-Smith divided the prizes
--

XDF: Ian Wheatcroft/Cristobel Wheatcroft and Douglas G. Freshwater/Freda Scott divided the prizes
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 12:58 PM
April 23-28, West Side Country Club, Ealing, London, England (Clay)

FI: Dorothy Round d. Betty Nuthall 6-2, 7-5
--

DF: Elsie Pittman/Joan Ridley d. Freda James/Betty Nuthall 6-2, 6-8, 6-2
--

XDF: Patrick Spence (RSA)/Betty Nuthall d. Richard Ritchie/Joan Ridely 6-4, 6-8, 6-1
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:01 PM
July 23-28, East Grinstead, Sussex, England (Grass)

FI: Phyllis King d. Elisabeth Macready, walkover
--

DF: Countess Gabriela Szapary (HUN)/Grace Vaughton d. Evelyn Standring/Olga Webb 6-2, 5-7, 6-3
--

XDF: Jean Borotra (FRA)/Mary Heeley d. Horace Keats Lester/Madge Slaney 6-1, 6-1
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:04 PM
June 11-16, Formby, Merseyside, England (Grass)

FI: Hilde Sperling (DEN) d. Joan Strawson 6-8, 6-1, 6-3
--

DF: Hilde Sperling (DEN)/Joan Strawson d. Evelyn Honeyman/Nell Hopman (AUS) 7-5, 6-3
--

XDF: Herman W. Artens (AUT)/Hilde Sperling (DEN) d. Marcel Bernard (FRA)/Evelyn Honeyman 6-8, 9-7, 6-1
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:10 PM
September 19-24, Gleneagles, Scotland (Clay)

FI: Joan Ridley d. Susan Noel 7-5, 6-3
--

DF: Susan Noel/Esna Robertson d. Dulcie Kitson (RSA)/Joan Strawson 6-2, 6-0
--

XDF: Charles Hare/Joan Ridley d. Ian Collins/Lady Rowallan 6-1, 10-8
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:14 PM
September 3-8, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Elsie Pittman d. B. Lound 4-6, 6-2, 6-3
--

DF: Mildred Guyer/Betty Uber d. Dorothy Crichton/J. Marshall 6-2, 7 -5
--

XDF: A. Brown/E. Stokes d. R.N.A. Leyton/J. Ley 6-2, 6-3

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1935): "The spring meeting at Phyllis Court was discontinued, but a very fair entry appeared at the autumn tournament."
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:17 PM
April 23-28, Highbury, London, England (Clay)

FI: Mrs R. Gladstone led Gladys Southwell 6-3, 4-6, 3-2 when rain stopped play; the prizes were divided

The doubles event were not completed due to rain.
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:22 PM
August 27-September 1, Berkshire Championships, Reading, Berkshire, England (Grass)

FI: Gladys Clarke-Jervoise d. A. Beacon 6-1, 6-0
--

DF: J. Beatson-Bell/Gladys Clarke-Jervoise d. Miss Edes/Mrs Holloway 6-2, 7-5
--

XDF: A. Brown/E. Stokes d. Henry Billington/Gladys Clarke-Jervoise 8-6, 6-1
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:25 PM
August 6-11, Sandown, Isle of Wight

FI: J. Bouch d. E. Sutton 6-4, 6-1
--

DF: J. Bouch/K. Lewis d. G. Gilder/M. Wynn 9-7, 6-3
--

XDF: John Gilbert/G. Gilder d. F.P. Down/J. Bouch 4-6, 10-8, 6-2
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:29 PM
March 30-April, North of England Hard Court Championships, Scarborough, Yorkshire, England (Clay)

FI: Doris Bullock d. Nancy Kidson 2-6, 6-2, 6-3
--

DF: Miss Attewell/R. Smith d. Mrs F. Kay/N. Maingay 8-6, 13-11
--

XDF: J.D. Burrows/R. Smith d. Raymond V. Fontes/Nancy Kidson 6-1, 6-4
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:32 PM
July 25-31, Sheffield and Hallamshire, South Yorkshire, England (Grass)

FI: Joan Hartigan (AUS) d. Nell Hopman (AUS) 1-6, 6-0, 6-4
--

DF: Joan Hartigan (AUS)/Nell Hopman (AUS) d. Helen Dyson/Joan Ingram 6-2, 6-3
--

XDF: Camille E. Malfroy (NZL)/Joan Ingram d. Ryuki Miki (JPN)/Joan Hartigan (AUS) 5-7, 14-12, 6-3
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:36 PM
April 23-28, South Croydon, London, England (Clay)

FI: Kay Stammers d. Patricia Brazier 8-6, 6-3
--

DF: Kay Stammers/Billie Yorke and Sybil Edwards/Betty Uber divided the prizes
--

XD: Not completed due to bad weather
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:39 PM
July 9-14, Hertfordshire Championships, Watford, Hertfordshire, England (Grass)

FI: Elisabeth Macready d. Mrs G. Maclean 6-4, 4-6, 6-2
--

DF: Mrs A. Grey/Elisabeth Macready d. Mrs G. McLean/P. Marshall 4-6, 7-5, 7-5
--

XDF: Edward Higgs/Elisabeth Macready d. M.A. Young/Mrs G. McLean 6-3, 6-1
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:41 PM
July 23-28, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Effie Peters d. Ermyntrude Harvey 6-3, 6-4
--

DF: M. Stokes/S. Stokes d. Ermyntrude Harvey/Effie Peters, walkover
--

XDF: Eric Peters/Effie Peters d. Alan Stedman (NZL)/Ermyntrude Harvey, walkover
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:44 PM
August 13-18, Worthing, Sussex, England (Grass)

FI: Phyllis King d. Susan Noel 6-2, 6-2
--

DF: Helen Burr/Phyllis King d. Patricia Brazier/Beatrice Russell 6-2, 6-3
--

XDF: Hon. Colin Ritchie/Susan Noel d. B.R. Lawrence/Mrs B. Lawrence 6-2, 6-4
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:46 PM
September 17-22, Worthing, Sussex, England (Clay)

FI: Patricia Brazier and Beatrice Russell divided the prizes
--

DF: Patricia Brazier/Beatrice Russell and Joyce Brown/Kathleen Godfree divided the prizes
--

XDF: Malcolm Russell/Beatrice Russell and B.R. Lawrence/Mrs B. Lawrence divided the prizes
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:52 PM
November 3-24, Argentine Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

DF: Maria Garcia de Sola/Maria Moss d. I. Leonard/Monica Ricketts 6-2, 7-5
--

XDF: Hector Cattaruzza/Mrs Edwards d. Ollua/Mrs Cable 6-1, 6-4
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 01:56 PM
November 28-December 3, Bengal Championships, Calcutta, India

FI: Jenny Sandison d. Leila Row 6-3, 6-3
--

DF: Mrs Graham/Jenny Sandison d. Lena McKenna/Miss Parrot 6-4, 6-1
--

XDF: Douglas A. Hodges/Lena McKenna d. Ronald G. McInnes/Miss Homan 7-5, 6-4
-----

newmark401
Aug 22nd, 2013, 02:12 PM
April 9-14, Cromer, Norfolk, England (Indoors on Wood)

FI: Freda Scott d. Audrey Wright 9-7, 1-6, 8-6
--

DF: Freda Scott/Audrey Wright d. Miss Goss/Miss Johnson-Taylor 6-4, 6-3
--

XDF: Alan Stedman (NZL)/Freda Scott d. "Norham"/Dorothy Shepherd-Barron 8-6, 2-6, 6-1

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1935): "Reopening under new management the Covered Courts Club enjoyed a good entry at their first tournament."
-----

Jimbo109
Sep 9th, 2013, 07:49 AM
Info provided by "the computer":

??, Stroud, England

FI: Elsie Goldsack Pittman d. Susan Noel 4-6 6-2 6-2

newmark401
Sep 13th, 2013, 04:33 PM
June 11-16, Ulster Championships, Belfast Boat Club, Belfast, Northern Ireland

FI: Winnie Mason d. Betty Lee 6-0, 6-0
--

DF: Winnie Mason/O. Wilson d. H. Corry/Betty Lee 6-4, 6-3
--

XDF: P. Jackson/Winnie Mason d. E.D. Hill/H. Corry 6-4, 6-3
-----

Jimbo109
Sep 14th, 2013, 07:12 AM
Info found by "the computer":

??, Brockenhurst, England

FI: Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-0 7-5

--------------------

??, Sidmouth, England

FI: Susan Noel d. Joan Ridley 4-6 8-6 6-3

Jimbo109
Sep 15th, 2013, 08:05 AM
Info found by "the computer":

??, Leicester, England

FI: Freda James d. Florence Ford 3-6 8-6 6-1

newmark401
Oct 3rd, 2013, 01:13 PM
July 16-21, Brockenhurst, Hampshire, England (Grass)

FI: Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-0, 7-5
-----

newmark401
Oct 3rd, 2013, 01:15 PM
September 3-8, Sidmouth, Devon, England (Grass)

FI: Susan Noel d. Joan Ridley 4-6, 8-6, 6-3
-----

newmark401
Oct 3rd, 2013, 01:17 PM
July 10-14, Leicestershire Championships, Leicester, Leicestershire, England (Grass)

FI: Freda James d. Florence Ford 3-6, 8-6, 6-1
-----

newmark401
Oct 3rd, 2013, 01:19 PM
July 16-21, Reigate, Surrey, England (Grass)

FI: Phyllis King d. Leila Row (IND) 6-3, 6-1
-----

newmark401
Oct 3rd, 2013, 01:20 PM
July 30-August 4, Torquay, Devon, England (Grass)

FI: Billie Yorke d. Jean Saunders 6-4, 6-3
-----

newmark401
Oct 3rd, 2013, 01:21 PM
July 30-September 4, Tunbridge Wells, Kent, England (Grass)

FI: Jeanette Morfey d. Sylvia Mayne 6-2, 6-3
-----

newmark401
Oct 7th, 2013, 04:39 PM
September 3-8, Bexhill-on-Sea, Sussex, England (Grass)

FI: G. Osborne d. K. Keith-Steele 8-6, 6-2
-----

newmark401
Oct 7th, 2013, 04:40 PM
August 13-18, Cranleigh, England (Grass)

FI: Phyllis Covell d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2, 6-4
-----

newmark401
Oct 7th, 2013, 04:41 PM
May 9-14, Harrogate, Yorkshire, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Elsa Haylock 6-4, 1-6, 6-4
-----

newmark401
Oct 7th, 2013, 04:42 PM
August 27-September 1, Hastings, Sussex, England

FI: Peggy Brazier d. Joy Mowbray-Green 4-6, 6-3, 6-4
-----

newmark401
Oct 7th, 2013, 04:43 PM
August 27-September 1, New Malden, London, England (Clay)

FI: Margot Lumb d. Betty Uber 6-2, 6-1
-----

DavidK
Nov 3rd, 2013, 03:44 PM
Wimbledon Singles copied from Grand Slam thread, and edited a little ; doubles and mixed doubles added from Wimbledon.com

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:52 PM
April 12-17, Nevada State Championships, Reno, Nevada, USA

FI: Alta Kennoyer d. May Crew 6-4, 7-5
--

DF: May Crew/Jean Mills d. June Gardner/Gale Tritch 9-7, 6-3
--

XDF: Douglas Busey/Elizabeth Hawkins d. Kerwin Foley/Helen Fulton 6-1, 6-4
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:54 PM
April 14-19, Mason and Dixon Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, USA

FI: Grace Surber d. Katharine Winthrop 6-3, 8-6
--

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d. Florence LeBoutillier/Katharine Winthrop 6-2, 5-7, 6-4
--

XDF: Lester Stoefen/Jane Sharp d. Berkeley Bell/Florence LeBoutillier 6-3, 6-4
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:54 PM
May 16-21, Old Dominion Tournament, Richmond, Virginia, USA

FI: Reba Kirson d. Louise Rogerson 6-4, 6-2
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:54 PM
May 28-June 2, New Jersey State Championships, Hackensack, New Jersey, USA

FI: Norma Taubele d. Grace Surber 6-3, 5-7, 6-1
--

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d. Gladys Hawk/Baroness Maud Levi 6-2, 6-3
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:55 PM
June 1-6, Del Monte Championships, Hotel Del Monte, Monterey, California, USA (Hard)

FI: Ethel Arnold d. Anna Harper 6-3, 6-4
--

XDF: Dr Gerald Bartosh/Helen Dimitrijevic d. Philip Neer/Anna Harper 6-4, 9-7
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:55 PM
June 12-17, Mississippi State Championships, Jackson, Mississippi, USA

FI: Helen Carney d. Evelyn Boyd 6-1, 6-0
--

XDF: John Graeber/Louise Berger d. Lewis Culley/Elizabeth Garth 6-3, 6-3
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:55 PM
July 1-5, Kentucky State Championships, Louisville, Kentucky, USA

FI: Jane Sharp d. Catherine Wolf 7-5, 6-3
--

DF: Josephine Gray/Jane Sharp d. Helen Carney/Catherine Rose 6-4, 4-6, 10-8
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:56 PM
July 9-14, Rhode Island State Championships, Providence, Rhode Island, USA

FI: Baroness Maud Levi d. Marjorie Painter 3-6, 6-4, 6-2
--

DF: Marjorie Painter/Jane Sharp d. Esther Bartosh/Marianne Hunt 6-3, 2-6, 6-3
--

XDF: Wilmer Hines/Jane Sharp d. Ralph Minnich/Mae Cuervost 10-8, 7-9, 6-2
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:56 PM
July 9-14, Ohio State Championships, Cleveland, Ohio, USA

FI: Vera Menges (GER) d. Edna Smith 6-2, 6-2
--

DF: Margaret Hart/Gertrude Leitner d. Barbara Duffy/Vera Menges (GER) 7-5, 11-9
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:56 PM
July 23-28, New Hampshire State Championships, Crawford Notch, New Hampshire, USA

FI: Eunice Dean d. Lydia Kayser 6-3, 6-4
--

XDF: Ralph DeMott/Eunice Dean d. Anton von Bernuth/Mary Douglas 4-6, 6-2, 6-2
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:57 PM
August 6-11, British Columbia Championships, Victoria, British Columbia, Canada

FI: Gussie Raegner (USA) d. Eleanor Young 3-6, 6-4, 6-2
--

DF: Caroline Deacon/Eleanor Young d. Golda Gross (USA)/Jean Milne 9-7, 3-6, 6-3
--

XDF: Henry Rosenberg (USA)/Mrs R. Laird d. Robert Underwood/Vess O’Shea 6-3, 6-2
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:57 PM
August 11-16, Long Beach Championships, Long Beach, California, USA (Hard)

FI: Dorothy Bundy d. Marjorie Lauderbach 10-8, 6-2
--

XDF: William Doeg/Dorothy Bundy d. Charles Otis/Marjorie Lauderbach 8-6, 6-2
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:57 PM
August 13-18, American Tennis Association Championships, Lincoln University, Lincoln, Pennsylvania, USA

FI: Ora Mae Washington d. Lulu Ballard 6-4, 5-7, 6-4
--

DF: Lulu Ballard/Ora Mae Washington d. Anita Gant/Mrs E. Conick 6-0, 6-0
--

XDF: Dr Hilton/Mrs E. Leonard d. Eyre Saitch/Mrs E. Conick 6-3, 3-6, 6-4
-----

newmark401
Jan 22nd, 2014, 07:58 PM
August 20-25, Minnesota State Championships, Saint Paul, Minnesota, USA

FI: Mrs A. Russell d. Elizabeth Kesting 4-6, 6-2, 6-2
--

DF: Helen Germaine/Elizabeth Kesting d. Betty Butler/Thelma Kenefick 4-6, 6-3, 6-2
-----

LKK
Jan 27th, 2014, 05:46 PM
July 9-14, Ohio State Championships, Cleveland, Ohio, USA

FI: Vera Menges (GER?) d. Edna Smith 6-2, 6-2
--

DF: Margaret Hart/Gertrude Leitner d. Barbara Duffy/Vera Menges (GER?) 7-5, 11-9
-----

Yes, Menges was German.

newmark401
Jan 27th, 2014, 07:41 PM
Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Nina Teplyakova d. Evgenia Schechter 6-4, 6-0
--

DF: Anastasia Surnacheva/Nina Teplyakova d. Elena Alexandrovna/Sofia Maltseva 3-6, 6-2, 6-0
--

XDF: Vyacheslav K. Multino [Multenko]/Zinaida Klochkova d. E. Shayer (UKR)/O. Kalmikova 6-3, 6-1

No Soviet Tennis Championships tournament had been held in 1933.
-----

Jimbo109
Jan 28th, 2014, 02:17 PM
April 14-19, Mason and Dixon Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, USA

FI: Grace Surber d. Katharine Winthrop 6-3, 8-6

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d. Florence LeBoutillier/Katharine Winthrop 6-2, 5-7, 6-4

XDF: Lester Stoefen/Jane Sharp d. Berkeley Bell/Florence LeBoutillier 6-3, 6-4


Sharp, not Surber, was the winner, as you can read on this newspaper:
http://news.google.com/newspapers?nid=jvrRlaHg2sAC&dat=19340422&printsec=frontpage&hl=it

and the date is April 16-22, not 14-19

FI: Jane Sharp d. Katharine Winthrop 6-3 8-6

newmark401
Feb 11th, 2014, 07:06 PM
August 12-17, Wisconsin State Championships, Milwaukee, Wisconsin, USA

FI: Margaret Brosin d. Lucille Dailey 3-6, 8-6, 6-3
--

DF: Lucille Dailey/Alice Higgitt d. Margaret Brosin/Isabelle Welch 6-4, 8-6
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:36 PM
March 24-29, Saint Louis District Indoor Championships, Washington University, Fieldhouse, Saint Louis, Missouri, USA (Indoors)

FI: Alita Davis d. Anne Lindemann 6-3, 6-4
--

XDF: Joyce (?) Portnoy/Violet Furlong d. Charles McMillen/Florabelle Peer 6-3, 6-4
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:36 PM
April 23-28, Virginia State Championships, Hot Springs, Virginia, USA

FI: Jane Thorp d. Katharine Winthrop 3-6, 6-1, 6-3
--

DF: Marjorie Van Ryn/Katharine Winthrop d. Florence LeBoutillier/Jane Sharp 8-6, 8-6
--

XDF: Lester Stoefen/Jane Sharp d. Wilmer Allison/Marjorie Van Ryn 2-6, 6-3, 6-1
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:37 PM
June 18-23, Oklahoma State Championships, Tulsa, Oklahoma, USA

FI: Mary Zita Jacoby d. Charlotte McQuiston 6-3, 6-1
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:37 PM
July 9-14, Middlewest Championships, Omaha Tennis Club, Omaha, Nebraska, USA

FI: Jacque Virgil d. Audrey Bartholomew 4-6, 10-8, 6-2
--

DF: Audrey Bartholomew/Chick Donohoe d. Jacque Virgil/Janice Virgil 6-2, 6-4
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:37 PM
July 16-21, Tennessee State Championships, Memphis, Tennessee, USA

FI: Beatrice Bryan d. Nellie King 6-1, 6-3
--

DF: Beatrice Bryan/Glenda DeLong d. Nellie King/Mrs A. Parker 6-2, 6-4
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:37 PM
July 16-21, Indianapolis City Championships, Hawthorne Tennis Club, Indianapolis, Indiana, USA

FI: Josephine Scarnavack d. Eleanor Louck 6-1, 2-6, 6-4
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:38 PM
July 23-28, West Virginia State Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, USA

FI: Frances Grimes d. Ruth Martinez 6-3, 7-5
--

DF: Frances Grimes/Ruth Martinez d. Margaret Anderson/Sara Moore 6-4, 6-2
--

XDF: Sam Cohn/Frances Grimes d. Alex Keiles/Margaret Anderson 6-2, 6-3
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:38 PM
August 11-16, Intermountain Championships, Denver, Colorado, USA

FI: Edna Fuller d. Mary Benedict 6-2, 6-1
--

DF: Edna Fuller/Mrs Yensen d. Virginia Dunn/Clarita Teel 6-2, 6-3
--

XDF: L. Myers/Edith Von Hadeln d. Tom Harper/Mary McLean 6-4, 8-10, 7-5
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:38 PM
August 13-18, Vermont State Championships, Brattleboro, Vermont, USA

FI: Mrs J. Shieffelin d. Mary Whittemore 7-5, 6-4
--

XDF: J. Pell/Mary Whittemore d. Melvin Partridge/Frances Huling, walkover
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:39 PM
August 20-25, Nebraska State Championships, Shady Bend Courts, Grand Island, Nebraska, USA

FI: Marian McLaren d. Ruth Fulton 6-4, 6-2
--

DF: Ruth Fulton/Marian McLaren d. June Brown/Jane Sears 6-0, 6-1
--

XDF: Gregg McBride/Marian McLaren d. Dick Zoesch/Ruth Fulton 7-5, 11-9
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:39 PM
September 1-6, New Mexico State Championships, Roswell, New Mexico, USA

FI: A. Phillips d. H. White 6-2, 6-0
--

DF: W. Gilland/Miss A. Phillips d. P. Bean/Miss H. White 4-6, 8-6, 6-3
-----

newmark401
Feb 20th, 2014, 06:39 PM
April 12-17, Arizona State Championships, Phoenix, Arizona, USA

FI: Beatrice Liddell d. Lorette Cooper 6-3, 6-1
--

DF: Beatrice Liddell/Charlene Rose d. Ruth Coles/Lorette Cooper 6-3, 6-2
-----

newmark401
Feb 24th, 2014, 05:02 PM
April 23-29, Hot Springs, Virginia, USA

FI: Jane Sharp d. Katharine Winthrop 3-6, 6-1, 6-3
--

DF: Marjorie Van Ryn/Katharine Winthrop d. Florence Le Boutillier/Jane Sharp 8-6, 8-6
--

XDF: Lester Stoefen/Jane Sharp d. Wilmer Allison/Marjorie Van Ryn 2-6, 6-3, 6-1
-----

newmark401
Apr 14th, 2014, 07:35 PM
Circa late August, Deauville, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Arlette Neufeld 6-1, 6-1
--

DF: Sylvia Henrotin/Arlette Neufeld d. Jeanne Dublanc/Sonia Petrocochino (RUS) 7-5, 6-1
--

XDF: Jacques Brugnon/Arlette Neufeld d. Jung/Sylvia Henrotin 6-0, 5-7, 6-4
-----

newmark401
Apr 14th, 2014, 07:39 PM
Circa mid-September, Boulogne-sur-Mer, France (Clay)

FI: Françoise Chandon-Moët d. Cécile Durand-Mercier 6-1, 5-7, 6-3
-----

newmark401
Apr 14th, 2014, 07:42 PM
Circa late August, Aix-les-Bains, France (Clay)

FI: Ida Adamoff d. Aimée Charpenel 6-1, 6-1
--

XDF: Jean Lesueur/Ida Adamoff d. André Martin-Legeay/Aimée Charpenel 6-2, 5-7, 6-4
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:40 PM
August 20-25, Alverstoke, Suffolk, England (Hard)

FI: D. Finnigan d. Betty Boas 7-5, 5-7, 6-2
--

DF: Mrs P. Carthew/N. Fox d. B. Drew/D. Finnigan 7-5, 0-6, 8-6
--

XDF: J.E. Giesen/Mrs P. Carthew d. B.W. Finnigan/D. Finnigan 6-1, 6-3
------

newmark401
May 30th, 2014, 02:41 PM
July 30-August 4, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: N. Hill d. M. MacTier 6-3, 1-6, 6-3
--

DF: M. Howes/A. Wells d. E. Miller/P. Miller 6-4, 6-2
--

XDF: Alan Stedman (NZL)/M. MacTier d. G.L. Mytton/M. Howes 8-6, 6-3
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:42 PM
April 3-8, Birchington, Kent, England (Hard)

FI: Phyllis Ennals* d. Madeleine Moss 6-3, 6-1

* The married name of Phyllis Couchman.
--

DF: Phyllis Ennals/Agnes Tuckey d. Phyllis Grover/Mrs B. Lawrence 6-1, 6-2
--

XDF: Hon. Colin Ritchie/Madeleine Moss d. R.C. Wackett/Phyllis Grover 6-4, 5-7, 6-3
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:42 PM
September 24-29, Birchington, Kent, England (Hard)

FI: Mona Riddell d. Freda Scott 6-3, 6-2
--

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Sheila Chuter/J. Notley 6-3, 6-2
--

XDF: Henry Billington/Gladys Clarke-Jervoise d. P.V.V. Sherwood/Sheila Chuter 5-7, 6-3, 6-3
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:44 PM
August 28-September 2, Heaton Lawn Tennis Club, Bradford, Yorkshire, England (Grass)

FI: Jean Saunders d. Edie Rudd 2-6, 6-1, 6-2
--

DF: Edie Rudd/Jean Saunders d. I. Edwards/Mary Whitmarsh 6-3, 6-0
--

XDF: Alan Stedman (NZL)/Jean Saunders d. Camille E. Malfroy/Vera Montgomery 6-0, 14-12
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:44 PM
August 27-September 1, Carlisle, Cumbria, England (Grass)

FI: M. Wynne d. Manon Hargreaves 6-2, 6-1
--

DF: V. Child/Manon Hargreaves d. M. Wynne/Patience Thomson 2-6, 6-3, 6-4
--

XDF: Clarence Jones/M. Wynne and H. Aldred/Manon Hargreaves divided the prizes
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:48 PM
May 28-June 2, Dorking, Surrey, England (Grass)

FI: Phyllis King d. Phyllis Grover 6-1, 6-2
--

DF: Sybil Edwards/Betty Uber d. Phyllis Covell/Dorothy Shepherd-Barron 7-5, 6-3
--

XDF: Norman Latchford/Sybil Edwards d. F.P. Down/Phyllis King 6-1, 6-1
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:48 PM
August 20-25, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: N.C. Edes d. Mrs E. Holloway 6-3, 6-2
--

DF: N. Bull/M. Partridge d. B. Foster/E. Woodhall 8-6, 6-4
--

XDF: J.E. Mayell/E. Woodhall d. C.A. Champion/Mrs H. Green 6-0, 3-6, 6-2
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:50 PM
June 11-16, Fleet, Hampshire, England (Grass)

FI: Andrée Lucas d. Gaby Curtis 4-6, 6-4, 6-3
--

DF: Mary Chamberlain/A. Beacon d. Joyce Lyle/N. Milner 6-0, 6-0
--

XDF: Charles Tuckey/Agnes Tuckey d. Colonel G. Lucas/Andree Lucas 7-5, 8-6
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:50 PM
May 9-14, Harrogate, Yorkshire, England

FI: Freda Scott d. Elsa Haylock 6-4, 1-6, 6-4
--

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Elsa Haylock/Ruth Kirk 6-2, 6-1
--

XDF: Fred Perry/Freda Scott d. Arthur J. Smith/Elsa Haylock 6-1, 6-4
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:54 PM
August 6-11, Mid-Sussex Championships, Weald Lawn Tennis Club, Hassocks, Sussex, England (Grass)

FI: Gladys Osborne d. Peggy Brazier 6-3, 6-4
--

DF: Joyce Brown/Gladys Osborne d. Thelma Jarivs/Sylvia Mayne 6-2, 6-0
--

XDF: P.H. Partridge/Sylvia Mayne d. R.G. Shaw/J. Pearson 6-3, 4-6, 6-4
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:54 PM
May 30-June 4, Hull, Yorkshire, England

FI: Edie Rudd d. Freda Scott 6-1, 6-2
--

DF: Freda Scott/M. Wynne d. N. Hellewell/Edie Rudd 6-3, 3-6, 6-3
--

XDF: Arthur J. Smith/Freda Scott d. Clarence Jones/M. Wynne 0-6, 6-4, 6-3
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:55 PM
August 20-25, Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

FI: Mrs H. Martin d. Dorothy Crichton 6-4, 5-7, 6-4
--

DF: Dorothy Crichton/Miss Behrens d. Mrs H. Martin/Mrs Munro 6-4, 6-8, 11-9
--

XDF: Alfred L. Della Porta/Mrs H. Martin d. James R. Reddall/Mrs Munro 6-3, 6-4
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:55 PM
August 3-8, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Edie Rudd d. Rosemary Smith 6-2, 6-3
--

DF: Mrs F. Kay/Rosemary Smith d. B. Aitchison/W. Sargeant 6-2, 15-13
--

XDF: Arthur J. Smith/Edie Rudd d. Henry S. Burrows/Mary Burrows 6-4, 7-5
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:57 PM
May 7-12, Norham Gardens, Oxford, Oxfordshire, England

FI: Jean Saunders d. Kathleen Robertson 6-4, 6-3
--

DF: Joy Mowbray-Green/Jean Saunders d. Mary Chamberlain/D. Knapp 6-2, 6-4
--

XDF: Alan Stedman (NZL)/Audrey Wright d. Clayton L. Burwell (USA)/J. Ley 6-4, 4-6, 6-2
-----

newmark401
May 30th, 2014, 02:59 PM
August 13-18, Dorset Championships, Parkstone, Dorset, England (Grass)

FI: Rosemary Smith d. Margot Stewart 6-1, 6-2
--

DF: Mrs Clayton/Hon. Diana Rhys d. Rosemary Smith/Agnes Tuckey 8-6, 5-7, 6-1
--

XDF: Camille E. Malfory (NZL)/M. Engel d. Charles Tuckey/Hon. Diana Rhys 6-4, 6-3
-----

newmark401
May 30th, 2014, 03:02 PM
September 24-29, South Herefordshire Championships, Ross, Herefordshire, England (Grass)

FI: Gertrude Valentine-Brown d. N.C. Edes 6-1, 6-4
--

DF: Kay Smith/Gertrude Valentine-Brown d. N.C. Edes/Mrs T. Parke 6-2, 6-3
--

XDF: John Pennycuick/Kay Smith d. H. Stuart/Gertrude Valentine-Brown 6-2, 6-4
-----

newmark401
May 30th, 2014, 03:02 PM
July 9-14, Southsea, Hampshire, England (Grass)

FI: Effie Peters d. Peggy Brazier 6-4, 6-1
--

DF: Gladys Clark-Jervoise/Joy Mowbray-Green d. Thelma Jarvis/Audrey Wright 7-5, 4-6, 6-4
--

XDF: R.C. Wackett/Betty Uber d. Eric Peters/Effie Peters 6-2, 6-4
-----

newmark401
May 30th, 2014, 03:03 PM
August 7-12, Lincolnshire Championships, Spilsby, Lincolnshire, England (Grass)

FI: Mrs Munro d. B. Smith 6-4, 2-6, 6-4
--

DF: A. Beacon/Mrs Munro d. A. Brunyate/Mrs Dobson 6-3, 6-4
--

XDF: C.W. Goddard/A. Beacon d. T.B. Northcote/Betty Batt 7-5, 6-2
-----

newmark401
May 30th, 2014, 03:03 PM
May 21-26, Saint Anne's-on-Sea, Lancashire, England

FI: Freda Scott d. Dora Beazley 4-6, 6-1, 9-7
--

DF: Joan Ingram/Freda Scott d. N. Hellewell/Edie Rudd 6-1, 6-4
--

XDF: Vernon G. Kirby (RSA)/Freda Scott d. Nigel Sharpe/Joan Ingram 8-6, 6-3
-----

newmark401
May 30th, 2014, 03:04 PM
July 30-August 4, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: Mrs J. Bouch d. Mrs L. Birch 6-8, 7-5, 6-2
--

DF: Mrs J. Bouch/M. White d. Mrs L. Birch/Mrs Macleod 6-3, 6-3
--

XDF: Henry Billington/Mrs L. Birch d. H.C. Sansoni/Mrs J. Bouch 7-5, 6-1
-----

newmark401
May 30th, 2014, 03:04 PM
July 16-21, Warwick, Warwickshire, England (Grass)

FI: Evelyn Perry d. M.B. Hobson 5-7, 6-2, 6-1
--

DF: Evelyn Standring/Olga Webb d. K. Barker/Mrs E. Horton 6-2, 6-2
--

XDF: Peter M. Lindner/M.B. Hobson d. Henry Standring/Evelyn Standring 7-5, 4-6, 6-3
-----

newmark401
May 30th, 2014, 03:04 PM
August 27-September 1, Westgate-on-Sea, Kent, England

FI: Freda Scott d. Sheila Chuter 6-2, 6-0
--

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Sheila Chuter/Mrs W. Moorshead 7-5, 6-3
--

XDF: Ryuki Miki (JPN)/Freda Scott d. David H. Williams/Sheila Chuter 6-2, 6-2
-----