PDA

View Full Version : Miu LIU 1993 Romania based Chinese player


M.P
Jan 24th, 2010, 01:41 AM
let's start another thread for another junior girl from china!

Birth Date 05/02/1993

No photo on file
Birth Place
Residence
Nationality China, P.R.
Plays Right Handed (Double Handed Backhand)
Favourite Surface Hard
Coach
Age Started Tennis 7
Age Turned Pro
Personal Interests


currently ranking in junior #98

Morisicki
Jan 24th, 2010, 02:05 AM
Any info on her?

M.P
Jan 24th, 2010, 02:14 AM
Birth Date 05/02/1993

No photo on file
Birth Place
Residence
Nationality China, P.R.
Plays Right Handed (Double Handed Backhand)
Favourite Surface Hard
Coach
Age Started Tennis 7
Age Turned Pro
Personal Interests

Pasta-Na
Jan 27th, 2010, 06:11 AM
she stays at australia to play $25,000 Burnie (AUS) 2010 | Feb 01 QD. :p

chenhw
Jan 27th, 2010, 07:56 AM
her name is Liu Min...

Pasta-Na
Jan 31st, 2010, 10:38 PM
she lost in QR1: 6-2 3-6 4-6 :o

M.P
Oct 25th, 2010, 01:33 PM
Malaysia 10k

R1 vs WANG, Dan Ni (CHN)

the 93 girls who win who gets 1 pts

Carotastrophe
Oct 25th, 2010, 02:23 PM
Good luck :cheer:

Pasta-Na
Oct 25th, 2010, 02:52 PM
Malaysia 10k

R1 vs WANG, Dan Ni (CHN)

the 93 girls who win who gets 1 pts

:o

M.P
Oct 26th, 2010, 11:47 AM
Min Liu won 6-1 602
now vs (3)SUOMALAINEN, Piia (FIN)

Pasta-Na
Oct 26th, 2010, 11:48 AM
Min Liu won 6-1 602
now vs (3)SUOMALAINEN, Piia (FIN)

:o

Carotastrophe
Oct 26th, 2010, 12:27 PM
:haha:

Carotastrophe
Oct 26th, 2010, 12:28 PM
Nice win :D

Carotastrophe
Oct 26th, 2010, 12:28 PM
GL in next round!!

M.P
Oct 28th, 2010, 12:54 PM
lost 6-4 5-7 6-2

Carotastrophe
Oct 29th, 2010, 01:00 PM
expected :shrug:

Carotastrophe
Oct 29th, 2010, 01:00 PM
better next time

M.P
Jun 22nd, 2011, 05:41 AM
1st Round

Laura-Ioana ANDREI (ROU) (1) Vs Patricia Maria TIG (ROU)
Ionela-Andreea IOVA (ROU) Vs Julia Mihaela MOLDOVAN (ROU)
Caroline VAN DE WIJGAART (BEL) Vs Karina GOIA (ROU)
Cristina ADAMESCU (ROU) Vs Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (6)

Lisa SABINO (SUI) (4) defeated Csilla ARGYELAN (HUN) 6-3 6-2
Diana MARCU (ROU) Vs Alice-Andrada RADU (ROU)
Min LIU (CHN) defeated Ilinca STOICA (ROU) 6-2 6-2 ranking debut after Wimbledon!
Raluca Elena PLATON (ROU) (7) defeated Irina CONSTANTINIDE (ROU) 6-0 6-0

Danka KOVINIC (MNE) (8) Vs Georgiana PATRASC (ROU)
Katarina PAVLOVIC (SRB) Vs Ioana DUCU (ROU)
Larisa SPOREA (ROU) Vs Cristina ENE (ROU)
Julia HELBET (MDA) Vs Ingrid-Alexandra RADU (ROU) (3)

Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (5) defeated Claudia Antonia ENACHE (ROU) 6-2 6-1
Anna VELICA (SWE) defeated Biljana PAWLOWA-DIMITROVA (BUL) 6-1 4-6 6-3
Patricia LANCRANJAN (ROU) defeated Irina Maria BARA (ROU) 6-3 6-4
Cristina-Andreea MITU (ROU) (2) defeated Sabina LUPU (ROU) 2-6 6-1 6-4

M.P
Jul 5th, 2011, 02:06 AM
Rominia 25k

2nd Round

Danka KOVINIC (MNE) (1) defeated Teodora STANGA (ROU) 6-1 6-0
Gabriela DUCA (ROU) defeated Adeyinka Elisabeth THOMPSON (NGR) 6-0 6-0

Bianca KOCH (GER) (2) defeated Julia Mihaela MOLDOVAN (ROU) 6-3 6-0
Lorena GHEORGHE (ROU) defeated Andreea BADILEANU (ROU) 6-4 6-3

Raluca Elena PLATON (ROU) (3) defeated Melisa MARTINOV (MDA) 6-4 6-2
Alexandra ION (ROU) defeated Andreea ISTRATE (ROU) 6-1 6-1

Alice-Andrada RADU (ROU) defeated Ionela-Andreea IOVA (ROU) (4) 6-3 3-6 6-4
Simona IONESCU (ROU) defeated Eliza Maria DAN (ROU) 6-0 6-0

Alexandra DAMASCHIN (ROU) (5) defeated Katarina BROOSOVA (SVK) 6-0 6-0
Stefana ANDREI (ROU) defeated Katarina PAVLOVIC (SRB) 6-1 6-3

Karina GOIA (ROU) (6) defeated Sabina Elena PREDA (ROU) 6-4 6-2
Raphaela ZOTTER (AUT) defeated Maria PANAITE (ROU) 6-4 2-6 6-1

Larisa SPOREA (ROU) (7) defeated Anastasiya KYRYLOVA (UKR) 5-7 7-5 6-4
Bianca NEACSA (ROU) defeated Stefania HRISTOV (ROU) 3-6 6-4 7-6(3)

Diana MARCU (ROU) (8) defeated Cristina ADAMESCU (ROU) 4-6 6-3 6-2
Min LIU (CHN) defeated ANDREEA GRADINARU FOMETESCU (ROU) 6-2 6-1

Final Round

Danka KOVINIC (MNE) (1) defeated Gabriela DUCA (ROU) 6-1 6-1
Bianca KOCH (GER) (2) defeated Lorena GHEORGHE (ROU) 6-3 6-4
Alexandra ION (ROU) defeated Raluca Elena PLATON (ROU) (3) 3-6 6-4 6-3
Alice-Andrada RADU (ROU) defeated Simona IONESCU (ROU) 6-1 6-2
Alexandra DAMASCHIN (ROU) (5) defeated Stefana ANDREI (ROU) 6-0 6-0
Raphaela ZOTTER (AUT) defeated Karina GOIA (ROU) (6) 4-6 6-4 6-4
Larisa SPOREA (ROU) (7) defeated Bianca NEACSA (ROU) 6-1 6-0
Min LIU (CHN) defeated Diana MARCU (ROU) (8) 7-5 6-1

Singles Main Draw

(1)Elena Bogdan (ROU) v (Q)Bianca Koch (GER)
Cristina Dinu (ROU) v (Q)Alice-Andrada Radu (ROU)

(Q)Danka Kovinic (MNE) v (wc)Virginia Tica (ROU)
(7)Doroteja Eric (SRB) v Cristina-Andreea Mitu (ROU)

(4)Annalisa Bona (ITA) v (Q)Raphaela Zotter (AUT)
Nicola Geuer (GER) v (wc)Ana Mihaela Vladutu (ROU)

Elora Dabija (ROU) v Vivien Juhaszova (SVK)
(5)Diana Enache (ROU) v Andreea-Roxana Vaideanu (ITA)

(8)Tina Schiechtl (AUT) v (Q)Alexandra Damaschin (ROU)
Alice Balducci (ITA) v Laura-Ioana Andrei (ROU)

Marina Shamayko (RUS) v (wc)Alisa-Juliana Caluseriu (ROU)
(3)Mailen Auroux (ARG) v (Q)Larisa Sporea (ROU)

(6)Nadia Lalami (MAR) v Gioia Barbieri (ITA)
Ingrid-Alexandra Radu (ROU) v (Q)Min Liu (CHN)

Danielle Harmsen (NED) v (wc)Camelia-Elena Hristea (ROU)
(2)Mihaela Buzarnescu (ROU) v (Q)Alexandra Ion (ROU)

M.P
Jul 6th, 2011, 06:14 PM
1st Round

Elena BOGDAN (ROU) (1) defeated Bianca KOCH (GER) 5-2 Retired
Cristina DINU (ROU) defeated Alice-Andrada RADU (ROU) 7-5 1-6 6-4
Danka KOVINIC (MNE) defeated Virginia TICA (ROU) 6-0 6-1
Doroteja ERIC (SRB) (7) defeated Cristina-Andreea MITU (ROU) 7-6(0) 6-4

Annalisa BONA (ITA) (4) defeated Raphaela ZOTTER (AUT) 6-2 6-1
Nicola GEUER (GER) defeated Ana Mihaela VLADUTU (ROU) 6-4 6-2
Elora DABIJA (ROU) defeated Vivien JUHASZOVA (SVK) 6-2 6-3
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) defeated Diana ENACHE (ROU) (5) 6-3 6-4

Tina SCHIECHTL (AUT) (8) defeated Alexandra DAMASCHIN (ROU) 6-1 6-1
Laura-Ioana ANDREI (ROU) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-3 6-0
Marina SHAMAYKO (RUS) defeated Alisa-Juliana CALUSERIU (ROU) 6-0 6-1
Mailen AUROUX (ARG) (3) defeated Larisa SPOREA (ROU) 6-3 6-2

Nadia LALAMI (MAR) (6) defeated Diana MARCU (ROU) 6-4 7-5
Min LIU (CHN) defeated Ingrid-Alexandra RADU (ROU) 2-6 6-1 7-6(5)
Camelia-Elena HRISTEA (ROU) defeated Danielle HARMSEN (NED) 6-3 7-6(5)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) (2) defeated Alexandra ION (ROU) 6-1 6-0

M.P
Jul 7th, 2011, 07:07 PM
2nd Round

Elena BOGDAN (ROU) (1) defeated Cristina DINU (ROU) 6-1 6-4
Doroteja ERIC (SRB) (7) defeated Danka KOVINIC (MNE) 6-1 1-6 6-2
Annalisa BONA (ITA) (4) defeated Nicola GEUER (GER) 6-4 6-1
Elora DABIJA (ROU) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 6-2 6-3

Tina SCHIECHTL (AUT) (8) defeated Laura-Ioana ANDREI (ROU) 2-6 6-2 6-4
Marina SHAMAYKO (RUS) defeated Mailen AUROUX (ARG) (3) 3-6 6-4 7-6(5)
Min LIU (CHN) defeated Nadia LALAMI (MAR) (6) 6-7(3) 6-4 7-5
Mihaela BUZARNESCU (ROU) (2) defeated Camelia-Elena HRISTEA (ROU) 7-6(2) 6-3

njnetswill
Jul 8th, 2011, 01:09 AM
No one cares about this girl :sobbing:

QF in 25k :yeah:

M.P
Jul 8th, 2011, 03:33 AM
here i am :p

M.P
Jul 8th, 2011, 07:00 PM
Quarterfinal

Elena BOGDAN (ROU) (1) defeated Doroteja ERIC (SRB) (7) 6-2 6-1
Annalisa BONA (ITA) (4) defeated Elora DABIJA (ROU) 1-6 6-1 6-0
Tina SCHIECHTL (AUT) (8) defeated Marina SHAMAYKO (RUS) 5-7 6-4 6-3
Mihaela BUZARNESCU (ROU) (2) defeated Min LIU (CHN) 6-1 7-6(3)


No Shame at all

head to 10k Romania Qualifying!

M.P
Jul 12th, 2011, 02:24 AM
1st Round

Diana ENACHE (ROU) (1) Vs Stefania HRISTOV (ROU)
Matilda HAMLIN (SWE) Vs Ilinca STOICA (ROU)
Cristina ADAMESCU (ROU) Vs Nikola HORAKOVA (CZE)
Anastasiya KYRYLOVA (UKR) Vs Alexandra ROMANOVA (RUS) (6)

Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (4) Vs Sabina LUPU (ROU)
Claudia Antonia ENACHE (ROU) Vs Daniela CIOBANU (MDA)
IOANA LOREDANA ROSCA (ROU) Vs Elena-Teodora CADAR (ROU)
Pleun BURGMANS (NED) Vs Raluca Elena PLATON (ROU) (7)

Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5) Vs Simona IONESCU (ROU)
Laura ENEA (ROU) Vs Karina GOIA (ROU)
Alina WESSEL (GER) Vs Csilla ARGYELAN (HUN)
Min LIU (CHN) Vs Lisa SABINO (SUI) (3) qualified for Romainia 10k

Ionela-Andreea IOVA (ROU) (8) Vs Diana MARCU (ROU)
Lisanne VAN RIET (NED) Vs Irina Maria BARA (ROU)
Raphaela ZOTTER (AUT) Vs Eva WACANNO (NED)
Larisa SPOREA (ROU) Vs Danielle HARMSEN (NED) (2)

Pasta-Na
Jul 12th, 2011, 04:41 AM
1st Round

Diana ENACHE (ROU) (1) Vs Stefania HRISTOV (ROU)
Matilda HAMLIN (SWE) Vs Ilinca STOICA (ROU)
Cristina ADAMESCU (ROU) Vs Nikola HORAKOVA (CZE)
Anastasiya KYRYLOVA (UKR) Vs Alexandra ROMANOVA (RUS) (6)

Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (4) Vs Sabina LUPU (ROU)
Claudia Antonia ENACHE (ROU) Vs Daniela CIOBANU (MDA)
IOANA LOREDANA ROSCA (ROU) Vs Elena-Teodora CADAR (ROU)
Pleun BURGMANS (NED) Vs Raluca Elena PLATON (ROU) (7)

Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5) Vs Simona IONESCU (ROU)
Laura ENEA (ROU) Vs Karina GOIA (ROU)
Alina WESSEL (GER) Vs Csilla ARGYELAN (HUN)
Min LIU (CHN) Vs Lisa SABINO (SUI) (3) qualified for Romainia 10k

Ionela-Andreea IOVA (ROU) (8) Vs Diana MARCU (ROU)
Lisanne VAN RIET (NED) Vs Irina Maria BARA (ROU)
Raphaela ZOTTER (AUT) Vs Eva WACANNO (NED)
Larisa SPOREA (ROU) Vs Danielle HARMSEN (NED) (2)

Sabino... Sabine. :oh:

M.P
Jul 14th, 2011, 02:30 AM
1st Round

Diana ENACHE (ROU) (1) defeated Stefania HRISTOV (ROU) 6-2 6-1
Matilda HAMLIN (SWE) defeated Ilinca STOICA (ROU) 6-2 3-0 Retired
Cristina ADAMESCU (ROU) defeated Nikola HORAKOVA (CZE) 6-4 6-0
Alexandra ROMANOVA (RUS) (6) defeated Anastasiya KYRYLOVA (UKR) 6-4 6-3

Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (4) defeated Sabina LUPU (ROU) 6-3 6-4
Claudia Antonia ENACHE (ROU) defeated Daniela CIOBANU (MDA) 5-7 6-3 6-3
Elena-Teodora CADAR (ROU) defeated IOANA LOREDANA ROSCA (ROU) 7-6(8) 7-6(3)
Raluca Elena PLATON (ROU) (7) defeated Pleun BURGMANS (NED) 6-3 6-0

Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5) defeated Simona IONESCU (ROU) 6-2 6-2
Laura ENEA (ROU) defeated Karina GOIA (ROU) 6-4 6-1
Alina WESSEL (GER) defeated Csilla ARGYELAN (HUN) 6-2 7-6(1)
Min LIU (CHN) defeated Lisa SABINO (SUI) (3) 6-4 6-1 :oh:

Diana MARCU (ROU) defeated Ionela-Andreea IOVA (ROU) (8) 6-2 6-4
Lisanne VAN RIET (NED) defeated Irina Maria BARA (ROU) 6-2 6-4
Raphaela ZOTTER (AUT) defeated Eva WACANNO (NED) 1-6 6-4 7-5
Danielle HARMSEN (NED) (2) defeated Larisa SPOREA (ROU) 6-7(5) 6-2 6-3

Shaun:::
Jul 14th, 2011, 05:55 AM
whos that:confused:
anyway, good luck in the tournament:cheer:

M.P
Jul 14th, 2011, 06:46 AM
she is one of the highest ranking junior of 93 along with Yang Zi & Zhao Di
she based in Romania and now she keep start winning since last weekk she reach Romania 25k QF :oh:
we will see her more as much as there are so many tournaments in Romainia and Turkey now

Shaun:::
Jul 14th, 2011, 07:17 AM
first girl staying in East europe:cheer:

thadeuss
Jul 14th, 2011, 07:27 AM
pictures of her from Iasi (10k)
http://oi52.tinypic.com/a2zzms.jpg

http://oi55.tinypic.com/14nojo7.jpg

http://oi51.tinypic.com/25k0bp4.jpg

Shaun:::
Jul 14th, 2011, 07:38 AM
thank u so much:lol:

Shaun:::
Jul 14th, 2011, 07:38 AM
her legs:help:
just like Sabine's:scared:

M.P
Jul 14th, 2011, 06:23 PM
2nd Round

Diana ENACHE (ROU) (1) defeated Matilda HAMLIN (SWE) 6-7(5) 6-0 6-3
Cristina ADAMESCU (ROU) defeated Alexandra ROMANOVA (RUS) (6) 6-3 6-1
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (4) defeated Claudia Antonia ENACHE (ROU) 6-0 6-4
Elena-Teodora CADAR (ROU) defeated Raluca Elena PLATON (ROU) (7) 7-5 Retired

Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5) defeated Laura ENEA (ROU) 4-6 6-4 6-2
Min LIU (CHN) defeated Alina WESSEL (GER) 6-3 6-1 :oh: now take out another seed :oh:
Lisanne VAN RIET (NED) defeated Diana MARCU (ROU) 6-3 4-6 6-4
Danielle HARMSEN (NED) (2) defeated Raphaela ZOTTER (AUT) 6-3 6-2

M.P
Jul 14th, 2011, 06:38 PM
25k Turkey Qualifying next week
win 1 more match and head to there then :oh:
and her ranking will raise 400 spot to 8xx next week

Shaun:::
Jul 15th, 2011, 06:15 AM
i guess she can enter to main draw if she makes into Semi in this tournament
theres JE or SE
i forgot :o.......

M.P
Jul 15th, 2011, 09:48 AM
no it's 25k so no way, it have to be same grade of tournament(for sure) and same place(i think)

Shaun:::
Jul 15th, 2011, 11:48 AM
oh really?:eek::sad:

M.P
Jul 15th, 2011, 04:27 PM
Quarterfinal

Diana ENACHE (ROU) (1) defeated Cristina ADAMESCU (ROU) 6-4 2-0 Retired
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (4) defeated Elena-Teodora CADAR (ROU) 6-2 6-4
Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5) defeated Min LIU (CHN) 4-6 6-3 6-4 out of Turkey 25k :o
Danielle HARMSEN (NED) (2) defeated Lisanne VAN RIET (NED) 6-1 6-3

Shaun:::
Aug 2nd, 2011, 09:51 AM
therere Romanian 10k in next 2weeks
n Elephant leg joined all:oh:

M.P
Aug 2nd, 2011, 12:13 PM
93 elephant?
94 Pig?
95?
96?

Pasta-Na
Aug 2nd, 2011, 12:18 PM
therere Romanian 10k in next 2weeks
n Elephant leg joined all:oh:

:haha:

her sisters didi (elephant's ears) :oh:

Shaun:::
Aug 2nd, 2011, 12:35 PM
93 elephant?
94 Pig?
95?
96?

:haha:

M.P
Aug 8th, 2011, 04:52 PM
1st Round

Cristina DINU (ROU) (1) Vs Alexandra DAMASCHIN (ROU)
Emma ONILA (CAN) Vs Patricia LANCRANJAN (ROU)
Karina GOIA (ROU) Vs Lisanne VAN RIET (NED)
Ionela-Andreea IOVA (ROU) Vs Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5)

Ingrid-Alexandra RADU (ROU) (4) Vs Raluca MITA (ROU)
Claudia Antonia ENACHE (ROU) Vs Sabina LUPU (ROU)
Min LIU (CHN) Vs Bianca HINCU (ROU) go deep here :cheer:
Simona IONESCU (ROU) Vs Morgane PONS (FRA) (7)

Alice TISSET (FRA) (6) Vs Diana MARCU (ROU)
Lucia BUTKOVSKA (SVK) Vs Patricia CHIREA (ROU)
ANDREEA GRADINARU FOMETESCU (ROU) Vs Cristina ENE (ROU)
Biljana PAWLOWA-DIMITROVA (BUL) Vs Cristina-Andreea MITU (ROU) (3)

Raluca Elena PLATON (ROU) (8) Vs Shivika BURMAN (IND)
Robyn BEDDOW (GBR) Vs Ilinca STOICA (ROU)
Mai MINOKOSHI (JPN) Vs Patricia Maria TIG (ROU)
Georgiana PATRASC (ROU) Vs Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (2)

M.P
Aug 9th, 2011, 06:05 PM
1st Round

Cristina DINU (ROU) (1) Vs Alexandra DAMASCHIN (ROU)
Patricia LANCRANJAN (ROU) defeated Emma ONILA (CAN) 7-6(3) 3-6 6-3
Karina GOIA (ROU) Vs Lisanne VAN RIET (NED)
Ionela-Andreea IOVA (ROU) Vs Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5)

Ingrid-Alexandra RADU (ROU) (4) Vs Raluca MITA (ROU)
Sabina LUPU (ROU) defeated Claudia Antonia ENACHE (ROU) 6-1 6-1
Min LIU (CHN) defeated Bianca HINCU (ROU) 6-4 6-3 she suddenly looks so promising, now take out the 7th seed
Morgane PONS (FRA) (7) defeated Simona IONESCU (ROU) 6-4 6-4

Alice TISSET (FRA) (6) Vs Diana MARCU (ROU)
Lucia BUTKOVSKA (SVK) Vs Patricia CHIREA (ROU)
ANDREEA GRADINARU FOMETESCU (ROU) Vs Cristina ENE (ROU)
Biljana PAWLOWA-DIMITROVA (BUL) Vs Cristina-Andreea MITU (ROU) (3)

Raluca Elena PLATON (ROU) (8) defeated Shivika BURMAN (IND) 6-4 6-2
Robyn BEDDOW (GBR) Vs Ilinca STOICA (ROU)
Mai MINOKOSHI (JPN) Vs Patricia Maria TIG (ROU)
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (2) defeated Georgiana PATRASC (ROU) 6-4 6-1

M.P
Aug 11th, 2011, 07:08 PM
she lost 2 begal WTH?!

Shaun:::
Aug 12th, 2011, 05:16 AM
:spit:

M.P
Aug 15th, 2011, 11:23 PM
1st Round

Diana ENACHE (ROU) (1) Vs Lisa EHRENSBERGER (GER)
Robyn BEDDOW (GBR) Vs Larisa SPOREA (ROU)
Rona LAVIAN (ISR) Vs Agni STEFANOU (GRE)
Sabina LUPU (ROU) Vs Morgane PONS (FRA) (7)

Cristina-Andreea MITU (ROU) (3) Vs Alexandra ION (ROU)
Mai MINOKOSHI (JPN) Vs Claudia Antonia ENACHE (ROU)
Irina Maria BARA (ROU) Vs Patricia CHIREA (ROU)
Elena-Teodora CADAR (ROU) Vs Alice TISSET (FRA) (6)

Raluca Elena PLATON (ROU) (8) Vs Karina GOIA (ROU)
Jasmin KLING (GER) Vs Alina WESSEL (GER)
Alexandra DAMASCHIN (ROU) Vs Min LIU (CHN)
ANDREEA GRADINARU FOMETESCU (ROU) Vs Ingrid-Alexandra RADU (ROU) (4)

Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5) Vs Rebeca MITREA (ROU)
IOANA LOREDANA ROSCA (ROU) Vs Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP)
Diana MARCU (ROU) Vs Tereza SMITKOVA (CZE)
Shivika BURMAN (IND) Vs Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (2)

M.P
Aug 18th, 2011, 01:12 AM
1st Round

Diana ENACHE (ROU) (1) defeated Alina MIKHEEVA (RUS) 6-0 6-0
Larisa SPOREA (ROU) defeated Robyn BEDDOW (GBR) 6-3 6-1
Agni STEFANOU (GRE) defeated Rona LAVIAN (ISR) 6-4 3-6 6-3
Morgane PONS (FRA) (7) defeated Sabina LUPU (ROU) 6-4 3-6 6-4

Cristina-Andreea MITU (ROU) (3) defeated Alexandra ION (ROU) 6-0 6-2
Mai MINOKOSHI (JPN) defeated Claudia Antonia ENACHE (ROU) 6-2 6-3
Patricia CHIREA (ROU) defeated Irina Maria BARA (ROU) 6-3 7-6(7)
Elena-Teodora CADAR (ROU) defeated Alice TISSET (FRA) (6) 6-3 3-6 6-3

Raluca Elena PLATON (ROU) (8) defeated Karina GOIA (ROU) 6-1 7-5
Jasmin KLING (GER) defeated Alina WESSEL (GER) 6-3 6-3
Min LIU (CHN) defeated Alexandra DAMASCHIN (ROU) 6-4 2-6 6-2
Ingrid-Alexandra RADU (ROU) (4) defeated ANDREEA GRADINARU FOMETESCU (ROU) 7-5 6-2

Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5) defeated Rebeca MITREA (ROU) 6-2 6-3
IOANA LOREDANA ROSCA (ROU) defeated Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP) 6-2 7-6(2)
Tereza SMITKOVA (CZE) defeated Diana MARCU (ROU) 4-6 6-3 6-3
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (2) defeated Shivika BURMAN (IND) 6-4 6-4

M.P
Aug 18th, 2011, 06:27 PM
2nd Round

Diana ENACHE (ROU) (1) defeated Larisa SPOREA (ROU) 6-2 6-4
Morgane PONS (FRA) (7) defeated Agni STEFANOU (GRE) 7-5 6-4
Cristina-Andreea MITU (ROU) (3) defeated Mai MINOKOSHI (JPN) 6-2 6-0
Elena-Teodora CADAR (ROU) defeated Patricia CHIREA (ROU) 6-4 7-5

Raluca Elena PLATON (ROU) (8) defeated Jasmin KLING (GER) 6-4 6-3
Min LIU (CHN) defeated Ingrid-Alexandra RADU (ROU) (4) 6-3 6-1
IOANA LOREDANA ROSCA (ROU) defeated Camelia-Elena HRISTEA (ROU) (5) 6-0 6-4
Tereza SMITKOVA (CZE) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) (2) 6-0 6-1

M.P
Aug 23rd, 2011, 09:48 AM
1st Round

Laura-Ioana ANDREI (ROU) Vs Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP)
ANDREEA GRADINARU FOMETESCU (ROU) Vs Claudia Antonia ENACHE (ROU)
Saska GAVRILOVSKA (SRB) Vs Emma ONILA (CAN)
Patricia CHIREA (ROU) Vs Camelia-Elena HRISTEA (ROU)

Ivonne CAVALLE-REIMERS (ESP) Vs Anastasiya KYRYLOVA (UKR)
Patricia Maria TIG (ROU) Vs Mai MINOKOSHI (JPN)
Sabina LUPU (ROU) Vs Carla GEORGESCU (AUS)
Ioana DUCU (ROU) Vs Cristina-Andreea MITU (ROU)

Ionela-Andreea IOVA (ROU) Vs GABRIELA TALABA (ROU)
Diana MARCU (ROU) Vs Alexandra ION (ROU)
Valeriya BOYANOVSKA (UKR) Vs Linda MAIR (ITA)
Francesca STEPHENSON (GBR) Vs Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA)

Raluca Elena PLATON (ROU) Vs Ana Maria CRISAN (ROU)
Georgiana PATRASC (ROU) Vs Robyn BEDDOW (GBR)
Viktoria KUTUZOVA (UKR) Vs Min LIU (CHN)
Rona LAVIAN (ISR) Vs Elora DABIJA (ROU)

M.P
Sep 10th, 2011, 05:15 AM
NingBo 100k+H Qualifying

R1 : vs LI, Ting (CHN)

M.P
Sep 10th, 2011, 07:46 AM
Singles Qualifying Draw

(1)Shuko Aoyama (JPN) v BYE
Yi Zhong (CHN) d. Karen Barbat (DEN) 62 16 61
Min Liu (CHN) d. Ting Li (CHN) 61 64
(8)Chihiro Takayama (JPN) v BYE

(2)Nungnadda Wannasuk (THA) v BYE
Zi Yang (CHN) d. Prerna Bhambri (IND) 61 76(5)
Xiao Zhou (CHN) d. Boyan Wang (CHN) 61 57 64
(7)Lin Zhu (CHN) v BYE

(3)Chin-Wei Chan (TPE) v BYE
Xiaorong Dong (CHN) d. Lu Lin (CHN) 61 60
Zhen Yan (CHN) d. Yi Chen (TPE) 46 63 75
(6)Yue-Yue Hu (CHN) v BYE

(4)Yi-Jing Zhao (CHN) v BYE
Xixi Feng (CHN) v BYE
Yi-Fan Xu (CHN) d. Ying Qian (CHN) 75 62
(5)Chen Liang (CHN) v BYE

Shaun:::
Sep 10th, 2011, 01:31 PM
oversea-flower is back:cheer:

M.P
Sep 24th, 2011, 05:24 PM
Singles Qualifying Draw

(1)Ting Li (CHN) v Lu Guo (CHN)
(9)Rushmi Chakravarthi (IND) v Rani Fitriya Wardhani (INA)

(2)Sandy Gumulya (INA) v Ajeng Aquinia (INA)
(11)Natasha Fourouclas (RSA) v Bella Destriana (INA)

(3)Nadia Abdala (MEX) v (wc)Nadia Yahya Tear Tjahjana (INA)
(16)Varunya Wongteanchai (THA) v Shao-Yuan Kao (TPE)

(4)Maya Gaverova (RUS) v Ya Zhou (CHN)
(14)Boyan Wang (CHN) v Yenny Chandrawaty Chandra (INA)

(5)Hua-Chen Lee (TPE) v Diandra Berliana (INA)
(10)Kanami Tsuji (JPN) v Prima Lestari (INA)

(6)Zi Yang (CHN) v Claire Cynthia Mulyadi (INA)
(15)Tanaporn Thongsing (THA) v Devi Hasan (INA)

(7)Min Liu (CHN) v Nathania Ratih Karsita Putri Ratih (INA)
(13)Ai Koga (JPN) v Dede-Tari Kusrini (INA)

(8)Shiho Hisamatsu (JPN) v Deria Nur Haliza (INA)
(12)Trang Huynh Phuong Dai (VIE) v Puspa Ratih Tri Oktavira (INA)

M.P
Sep 26th, 2011, 06:22 AM
Q1 results

Guo Lu (CHN) d. (1) Li Ting (CHN) 64 75
(9)R ushmi Chakravarthi (IND) d. Rani Fitriya Wardhani (INA) 46 62 60

(2) Sandy Gumulya (INA) d. Ajeng Aquinia (INA) 60 60
(11) Natasha Fourouclas (RSA) d. Bella Destriana (INA) 61 63

(3) Nadia Abdala (MEX) d. (WC) Nadia Yahya Tear Tjahjana (INA) 61 60
Kao Shao-Yuan (TPE) d. (16)Varunya Wongteanchai (THA) 64 64

(4) Maya Gaverova (RUS) d. Zhou Ya (CHN) 64 60
(14) Wang Boyan (CHN) d. Yenny Chandrawaty Chandra (INA) 60 60

(5) Lee Hua-Chen (TPE) d. Diandra Berliana (INA) 61 61
(10) Kanami Tsuji (JPN) d. Prima Lestari (INA) 61 60

(6) Yang Zi (CHN) d. Claire Cynthia Mulyadi (INA) 60 60
(15) Tanaporn Thongsing (THA) d. Devi Hasan (INA) 61 60

(7) Liu Min (CHN) d. Nathania Ratih Karsita Putri Ratih (INA) 61 60
(13) Ai Koga (JPN) d. Dede Tari Kusrini (INA) 61 62

(8) Shiho Hisamatsu (JPN) d. Deria Nur Haliza (INA) 63 62
(12)Trang Huynh Phuong Dai (VIE) d. Puspa Ratih Tri Oktavira (INA) 62 60

M.P
Sep 26th, 2011, 11:13 AM
(7) Liu Min (CHN) d. (13) Ai Koga (JPN) 26 64 62

1 pt yeah :cheer:

Bagel-Monica
Dec 10th, 2011, 12:12 PM
10Ks in Turkey once more
lost in R1 this week and got "0"

M.P
Dec 10th, 2011, 12:25 PM
she will play 2 more weeks in Turkey 10k

Shaun:::
Dec 10th, 2011, 01:51 PM
hope she can gain some pts:o

Bagel-Monica
Dec 15th, 2011, 05:07 AM
0again:(:clap2:

M.P
May 21st, 2012, 07:03 PM
MD

(1)Cristina Andreea Mitu (ROU) v (wc)Oana Georgeta Simion (ROU)
Csilla Borsanyi (HUN) v (Q)Sara Castellano (ITA)
Laetitia Sarrazin (FRA) v (wc)Irina Maria Bara (ROU)
(5)Patricia Maria Tig (ROU) v (Q)Elke Tiel (NED)

(4)Sofiya Kovalets (UKR) v Pauline Payet (REU)
Samantha Powers (USA) v (Q)Lea Tholey (FRA)
Ana Maria Crisan (ROU) v Ionela Andreea Iova (ROU)
(8)Dana Machalkova (CZE) v (Q)Eszter Palinkas (HUN)

(7)Dalia Zafirova (BUL) v Laura Schäder (GER)
Martina Pradova (CZE) v (wc)Carina Avram (ROU)
Diana Marcu (ROU) v (Q)Simona Ionescu (ROU)
(3)Lisanne van Riet (NED) v (Q)Marina Lazic (SRB)

(6)Min Liu (CHN) v (Q)Anita Husaric (BIH)
Lina Gjorcheska (MKD) v (Q)Viktoria Malova (SVK)
Cristina Adamescu (ROU) v (wc)Laura Enea (ROU)
(2)Teodora Mircic (SRB) v Alexandra Damaschin (ROU)

M.P
May 23rd, 2012, 11:31 PM
First Round

(1)Cristina Andreea Mitu (ROU) d. (wc)Oana Georgeta Simion (ROU) 60 60
Csilla Borsanyi (HUN) d. (Q)Sara Castellano (ITA) 76(5) 63
(wc)Irina Maria Bara (ROU) d. Laetitia Sarrazin (FRA) 75 75
(Q)Elke Tiel (NED) d. (5)Patricia Maria Tig (ROU) 76(2) 64

(LL)Elizabeta Bauer (SRB) d. Pauline Payet (FRA) 62 61
(Q)Lea Tholey (FRA) d. Samantha Powers (USA) 61 60
Ionela Andreea Iova (ROU) d. Ana Maria Crisan (ROU) 10 Ret.
(8)Dana Machalkova (CZE) d. (Q)Eszter Palinkas (HUN) 64 63

(7)Dalia Zafirova (BUL) d. Laura Schaeder (GER) 57 64 64
Martina Pradova (CZE) d. (wc)Carina Avram (ROU) 61 61
(Q)Simona Ionescu (ROU) d. Diana Marcu (ROU) 62 36 75
(3)Lisanne van Riet (NED) d. (Q)Marina Lazic (SRB) 64 63

(6)Min Liu (CHN) d. (Q)Anita Husaric (BIH) 62 62
(Q)Viktoria Malova (SVK) d. Lina Gjorcheska (MKD) 63 62
Cristina Adamescu (ROU) d. (wc)Laura Enea (ROU) 76(3) 60
(2)Teodora Mircic (SRB) d. Alexandra Damaschin (ROU) 63 62

REDSTONERMT
May 24th, 2012, 08:45 AM
レッドストーン RMT (http://www.rmtvip.jp/rmt/redstone.html)
REDSTONE RMT (http://www.rmtvip.jp/rmt/redstone.html)
メイプルストーリー RMT (http://www.rmtvip.jp/rmt/maplestory.html)
ラテール RMT (http://www.rmtvip.jp/rmt/latale.html)
イブオンライン RMT (http://www.rmtvip.jp/rmt/eve.html)

M.P
May 28th, 2012, 05:31 PM
Main Draw

(1)Jovana Jaksic (SRB) v Martina Frantova (SVK)
(SE)Simona Ionescu (ROU) v (Q)Laura Enea (ROU)
(LL)Anita Husaric (BIH) v (LL)Claudia Antonia Enache (ROU)
(8)Laetitia Sarrazin (FRA) v Lina Gjorcheska (MKD)

(3)Patricia Maria Tig (ROU) v Bianca Hincu (ROU)
(Q)Alexandra Damaschin (ROU) v Samantha Powers (USA)
(wc)Andrada Hai (ROU) v (Q)Cristina Adamescu (ROU)
(5)Min Liu (CHN) v (Q)Agnes Bukta (HUN)

(7)Diana Marcu (ROU) v Csilla Argyelan (HUN)
(Q)Ana Bianca Mihaila (ROU) v (wc)Cristina Ene (ROU)
Csilla Borsanyi (HUN) v (wc)Patricia Lancranjan (ROU)
(4)Julia Stamatova (HUN) v Martina Pradova (CZE)

(6)Dalia Zafirova (BUL) v (Q)Anastasia Vdovenco (MDA)
(wc)Gabriela Talaba (ROU) v (Q)Elizabeta Bauer (SRB)
(SE)Viktoria Malova (SVK) v (Q)Gabriela Duca (ROU)
(2)Silvia Njiric (CRO) v Laura Schaeder (GER)

M.P
Jun 9th, 2012, 06:46 PM
QR1

(1)Andrea Gamiz (VEN) d. Ingrid-Alexandra Radu (ROU) 76(4) 62
Patricia Maria Tig (ROU) d. Polina Leykina (RUS) 64 76(1)
Vivien Juhaszova (SVK) d. Ana Maria Crisan (ROU) 62 60
(7)Hilda Melander (SWE) d. Ionela-Andreea Iova (ROU) 67(4) 63 76(4)

(2)Danka Kovinic (MNE) d. (wc)Stefana Andrei (ROU) 63 60
Min Liu (CHN) d. Natalija Kostic (SRB) 64 62
Agnes Szatmari (ROU) d. (wc)Alisa-Juliana Caluseriu (ROU) 60 62
(6)Paula Kania (POL) d. Dalia Zafirova (BUL) 4 663 63

Julia Stamatova (BUL) d. (3)Ximena Hermoso (MEX) 63 64
Cristina Adamescu (ROU) d. (wc)Virginia Eliana Tica (ROU) 60 61
Karen Barbat (DEN) d. (wc)Alexandra Damaschin (ROU) 62 36 61
Bianca Hincu (ROU) d. (5)Justyna Jegiolka (POL) 76(4) 36 76(1)

(4)Laura-Ioana Andrei (ROU) d. Katarzyna Kawa (POL) 62 64
Yuliya Lysa (UKR) d. Hulya Esen (TUR) 46 63 61
Raluca Elena Platon (ROU) d. (wc)Patricia Lancranjan (ROU) 62 63
(8)Indire Akiki (CRO) d. (wc)Roberta Maria Naicu (ROU) 61 62

M.P
Jun 19th, 2012, 09:09 AM
Main Draw

(1)Laura-Ioana Anderi (ROU) v Anna Smolina (RUS)
Guadalupe Perez Rojas (ARG) v (Q)Raluca Ciufrila (ROU)
Bianca Hincu (ROU) v (Q)Anastasia Vdovenco (MDA)
(8)Camelia-Elena Hristea (ROU) v Min Liu (CHN)

(4)Ana Sofia Sanchez (MEX) v Ana Maria Crisan (ROU)
(Q)Simona Ionescu (ROU) v Larisa Sporea (ROU)
Sabina Lupu (ROU) v (Q)Stefania Hristov (ROU)
(7)Tereza Malikova (CZE) v (wc)Cristina Ene (ROU)

(8)Patricia Maria Tig (ROU) v (wc)Gabriela Talaba (ROU)
Ingrid-Alexandra Radu (ROU) v (wc)Nicoleta-Catalina Dascalu (ROU)
Elena-Teodora Cadar (ROU) v (Q)Laura Enea (ROU)
(3)Danielle Harmsen (NED) v (Q)Irina Maria Bara (ROU)

(5)Raluca Elena Platon (ROU) v (wc)?
(Q)Sabine Elena Preda (ROU) v Cristina Adamescu (ROU)
Diana Marcu (ROU) v Ionela-Andreea Iova (ROU)
(2)Diana Buzean (ROU) v (Q)Iuliana Oante (ROU)

M.P
Jun 19th, 2012, 09:09 AM
4-6 6-3 2-0* now

M.P
Jun 19th, 2012, 09:39 AM
*5-2

M.P
Jun 19th, 2012, 09:50 AM
4-6 6-3 6-2