PDA

View Full Version : China Junior 2 (China Open),Beijing,G2


tobi
Sep 27th, 2009, 12:19 AM
Entry List - MD

1 MD Narattana Kanyapat THA 14/09/1992 70
2 MD Upapong Kobkanok THA 10/08/1992 99
3 MD Liu Min CHN 05/02/1993 106
4 MD Sezer Melis TUR 02/06/1993 123
5 MD Yang ZhaoXuan CHN 11/02/1995 149
6 MD Sankaew Napatsakorn THA 14/08/1993 169
7 MD KOWASE Miho JPN 18/01/1995 213
8 MD Tsuji Kanami JPN 24/01/1996 217
9 MD Tsuji Kanami JPN 24/01/1996 218
10 MD Lee Hua-Chen TPE 14/09/1993 232
11 MD WESTBURY Katherine NZL 14/03/1996 262
12 MD Tan Stefanie SIN 16/09/1992 272
13 MD Chan Hao-Ching TPE 19/09/1993 281
14 MD Zhu Aiwen CHN 22/09/1994 307
15 MD Dong XiaoRong CHN 01/12/1994 345
16 MD Ayukawa Mana JPN 14/09/1994 362
17 MD Jang Su Jeong KOR 13/03/1995 375
18 MD Tsao Fang-Chi TPE 25/02/1994 383
19 MD Naik Adnya IND 05/01/1992 383
20 MD Van de Hoek Rosalie NED 16/12/1994 394
21 MD Thongsing Tanapom THA 30/06/1994 400
22 MD Lee Pei-Chi TPE 16/10/1994 490
23 Q
24 Q
25 Q
26 Q
27 WC
28 WC
29 WC
30 WC
31 SE
32 SE

tobi
Sep 27th, 2009, 12:19 AM
Singles Qualifying Draw

1st Round

So-Ra LEE (KOR) (1) BYE
Xianghong YIN (CHN) defeated Fang Ying XUN (CHN) 6-2 6-2

Yujia WANG (CHN) defeated Xin JI (CHN) 4-6 6-4 6-4
Chu-Chen CHUEN (TPE) (8) defeated Jia-Bei MEI (CHN) 6-4 2-6 6-4

Ting-Ya WANG (TPE) (2) BYE
Rui WANG (CHN) defeated Na LI (CHN) 6-4 5-7 6-2

Siyu QIN (CHN) defeated Xuanshuo OU (CHN) 6-3 6-3
Lyubov POGRIBNYAK (UKR) (6) BYE

Sanae OTA (JPN) (3) BYE
Yan WANG (CHN) defeated Chih-Hsien CHU (TPE) 6-2 6-1

Xiao Yu LI (CHN) defeated Qing Yi LIA (CHN) 6-2 6-0
Carol AUGUSTINE-BENITO (ESP) (5) BYE

Siriporn PHAKAMAD (THA) (4) BYE
Yi -Jia FENG (CHN) defeated Tracy DONG (CAN) 6-4 6-3

Ziyue SUN (CHN) defeated Niu Xuan ZHOU (CHN) 0-6 7-5 6-1
Min-Chi HSU (TPE) (7) BYE

tobi
Sep 27th, 2009, 06:23 PM
2nd Round

So-Ra LEE (KOR) (1) defeated Xianghong YIN (CHN) 6-0 6-0
Yujia WANG (CHN) defeated Chu-Chen CHUEN (TPE) (8) 6-2 7-6(4)

Rui WANG (CHN) defeated Ting-Ya WANG (TPE) (2) 4-2 Retired
Siyu QIN (CHN) defeated Lyubov POGRIBNYAK (UKR) (6) 6-0 6-0

Yan WANG (CHN) defeated Sanae OTA (JPN) (3) 6-4 2-6 6-3
Xiao Yu LI (CHN) defeated Carol AUGUSTINE-BENITO (ESP) (5) 6-3 6-3

Yi -Jia FENG (CHN) defeated Siriporn PHAKAMAD (THA) (4) 6-0 6-0
Ziyue SUN (CHN) defeated Min-Chi HSU (TPE) (7) 6-1 6-3

tobi
Sep 28th, 2009, 06:46 PM
Final Round

So-Ra LEE (KOR) (1) defeated Yujia WANG (CHN) 6-1 6-3
Siyu QIN (CHN) defeated Rui WANG (CHN) 7-6(3) 7-5
Xiao Yu LI (CHN) defeated Yan WANG (CHN) 6-3 6-2
Ziyue SUN (CHN) defeated Yi -Jia FENG (CHN) 6-3 6-1

tobi
Sep 28th, 2009, 06:47 PM
Singles Main Draw

1st Round

Kanyapat NARATTANA (THA) (1) Vs Rosalie VAN DER HOEK (NED)
Siyu QIN (CHN) Vs Hao-Ching CHAN (TPE)

Su Jeong JANG (KOR) Vs Ai Wen ZHU (CHN)
Ziyue SUN (CHN) Vs Kanami TSUJI (JPN) (7)

Melis SEZER (TUR) (4) Vs Meng Ning DENG (CHN)
Pei-Chi LEE (TPE) Vs Tanaporn THONGSING (THA)

Yihong LI (CHN) Vs Nao TADA (JPN)
Katherine WESTBURY (NZL) Vs Zhaoxuan YANG (CHN) (5)

Napatsakorn SANKAEW (THA) (6) Vs Hui-I HUANG (TPE)
Adnya NAIK (IND) Vs Xiao Yu LI (CHN)

So-Ra LEE (KOR) Vs Hua-Chen LEE (TPE)
Mana AYUKAWA (JPN) Vs Min LIU (CHN) (3)

Miho KOWASE (JPN) (8) Vs Yafan WANG (CHN)
Ran TIAN (CHN) Vs Li-Yun "Stefanie" TAN (SIN)

Fang-Chi TSAO (TPE) Vs Xiaorong DONG (CHN)
Lin ZHU (CHN) Vs Kobkanok UPAPONG (THA) (2)

Golindz
Sep 29th, 2009, 02:00 AM
Westbury :eek:

tobi
Sep 29th, 2009, 06:59 PM
1st Round

Kanyapat NARATTANA (THA) (1) defeated Rosalie VAN DER HOEK (NED) 6-1 6-2
Siyu QIN (CHN) defeated Hao-Ching CHAN (TPE) 6-3 6-1

Su Jeong JANG (KOR) defeated Ai Wen ZHU (CHN) 6-3 6-1
Kanami TSUJI (JPN) (7) defeated Ziyue SUN (CHN) 6-2 7-5

Meng Ning DENG (CHN) defeated Melis SEZER (TUR) (4) 6-3 6-0
Tanaporn THONGSING (THA) defeated Pei-Chi LEE (TPE) 6-4 6-2

Nao TADA (JPN) defeated Yihong LI (CHN) 6-3 3-6 6-2
Katherine WESTBURY (NZL) defeated Zhaoxuan YANG (CHN) (5) 6-2 1-6 6-3

Napatsakorn SANKAEW (THA) (6) defeated Hui-I HUANG (TPE) 6-2 6-0
Xiao Yu LI (CHN) defeated Adnya NAIK (IND) 4-6 6-4 6-1

So-Ra LEE (KOR) defeated Hua-Chen LEE (TPE) 6-0 6-2
Min LIU (CHN) (3) defeated Mana AYUKAWA (JPN) 6-1 6-2

Miho KOWASE (JPN) (8) defeated Yafan WANG (CHN) 6-2 6-2
Ran TIAN (CHN) defeated Li-Yun "Stefanie" TAN (SIN) 7-6(3) 4-6 6-3

Xiaorong DONG (CHN) defeated Fang-Chi TSAO (TPE) 6-1 6-4
Lin ZHU (CHN) defeated Kobkanok UPAPONG (THA) (2) 6-4 7-5

Ellery
Sep 29th, 2009, 08:10 PM
Meng Ning :eek:

jisung
Sep 30th, 2009, 11:01 AM
Meng-Ning and Lin :)
Hopeless ZhaoXuan and YaFan :o
ZiYue and YiHong :sad:

Meelis
Oct 1st, 2009, 08:39 PM
2nd Round

Siyu QIN (CHN) defeated Kanyapat NARATTANA (THA) (1) 6-4 4-6 7-6(4)
Kanami TSUJI (JPN) (7) defeated Su Jeong JANG (KOR) 6-4 6-3

Tanaporn THONGSING (THA) defeated Meng Ning DENG (CHN) 5-7 6-2 6-4
Katherine WESTBURY (NZL) defeated Nao TADA (JPN) 6-0 6-3

Napatsakorn SANKAEW (THA) (6) defeated Xiao Yu LI (CHN) 6-2 6-0
So-Ra LEE (KOR) defeated Min LIU (CHN) (3) 6-4 6-2

Ran TIAN (CHN) defeated Miho KOWASE (JPN) (8) 7-6(3) 1-6 6-1
Lin ZHU (CHN) defeated Xiaorong DONG (CHN) 6-1 4-6 6-4

andrewC
Oct 1st, 2009, 10:19 PM
hope a Chinese girl wins in her home tourny ;)

Meelis
Oct 2nd, 2009, 03:00 PM
Quarterfinal

Kanami TSUJI (JPN) (7) defeated Siyu QIN (CHN) 6-7(5) 6-2 6-0
Katherine WESTBURY (NZL) defeated Tanaporn THONGSING (THA) 6-3 6-4

So-Ra LEE (KOR) defeated Napatsakorn SANKAEW (THA) (6) 4-6 6-4 6-3
Lin ZHU (CHN) defeated Ran TIAN (CHN) 6-4 6-0

Ellery
Oct 3rd, 2009, 05:10 PM
Zhu Lin :yeah:

Meelis
Oct 3rd, 2009, 05:40 PM
Semifinal

Kanami TSUJI (JPN) (7) defeated Katherine WESTBURY (NZL) 7-6(6) 0-6 7-6(3)
So-Ra LEE (KOR) defeated Lin ZHU (CHN) 6-4 6-0

juki
Oct 3rd, 2009, 07:08 PM
Wow Kanami! Really good win for a 13yo :)

Meelis
Oct 4th, 2009, 08:36 AM
Final

Kanami TSUJI (JPN) (7) defeated So-Ra LEE (KOR) 6-2 4-6 6-4

Zeng
Oct 4th, 2009, 11:04 AM
OMG, a 1996-borned girl finally win this G2 tournament :eek: :eek:

*hingis_forever*
Oct 4th, 2009, 05:59 PM
OMG, a 1996-borned girl finally win this G2 tournament :eek: :eek:
Yes, extremely impressive! I really hope she can translate this success to professional tournaments.