PDA

View Full Version : Aphrodite Cup,Cyprus,G4


tobi
Sep 5th, 2009, 11:16 PM
Entry List - MD

1 Bianco Megane SUI
2 Brown Lucy GBR
3 Casanova Michela SUI
4 Sherif-Ahmed Rana EGY
5 Konstantinidou Eleni GRE
6 Guskova Tatiana RUS
7 Kapitany Krisztina HUN
8 Peterson Nicole GBR
9 Etkin Anastasia ISR
10 Chekunova Sofiya UKR
11 Khazaniuk Deniz ISR
12 Konig Denise GER
13 Skripnik Margarita-Greta ISR
14 Tour Ekaterina ISR
15 Hopper Skye AUS
16 Hume Hannah GBR
17 Shigina Natasha-Natalia ISR
18 Albert Marina EGY
19 Nussralla Dana ISR
20 Papadopoulou Marilena CYP
21 Papanelopoulou Elpida GRE
22 Madill Emily IRL
23 Special Exempt
24 Special Exempt
25 Qualifier
26 Qualifier
27 Qualifier
28 Qualifier
29 Savva Joanna-Nena CYP
30 Kyprianides Daniella CYP
31 Boevska Sara BUL
32 Ioannou Alexandra CYP

tobi
Sep 5th, 2009, 11:18 PM
Singles Qualifying Draw

http://www.cyprustennis.com/main/data/Aphrodite_Girls_Qualies.pdf

tobi
Sep 7th, 2009, 10:06 PM
Quali Results

http://www.cyprustennis.com/main/data/GirlsQualiFinal.pdf

tobi
Sep 7th, 2009, 10:06 PM
Singles Main Draw

http://www.cyprustennis.com/main/data/GirlsSingleMD.pdf

tobi
Sep 9th, 2009, 10:23 PM
1st Round

Megane BIANCO (SUI) (1) defeated Skye HOPPER (AUS) 7-5 6-3
Dana NUSSRALLA (ISR) defeated Roseline DION (CAN) 5-7 7-5 7-5

Natalia SIEDLISKA (POL) defeated Andria KOURTI (CYP) 6-0 6-2
Nicole PETERSON (GBR) (7) defeated Sara BOEVSKA (BUL) 6-2 6-1

Rana SHERIF AHMED (EGY) (4) defeated Marilena PAPADOPOULLOU (CYP) 6-3 7-5
Margarita-Greta SKRIPNIK (ISR) defeated Yasmin DOOST (GBR) 6-1 3-6 6-2

Denise KONIG (GER) defeated Konstantina PAPAIKONOMOU (GRE) 7-6(3) 6-3
Kriszina KAPITANY (HUN) (6) defeated Mirjam ZELLER (SUI) 5-7 6-1 6-0

Sofiya CHEKUNOVA (UKR) (8) defeated Daniella KYPRIANIDOU (CYP) 6-2 6-0
Ekaterina TOUR (ISR) defeated Katrina SMITH (GBR) 6-0 6-0

Vassiliki GIANNAKAKI (GRE) defeated Alexandra IOANNOU (CYP) 6-1 6-1
Michela CASANOVA (SUI) (3) defeated Marina ALBERT (EGY) 6-2 6-2

Tatiana GUSKOVA (RUS) (5) defeated Dominique FRIEDRICHS (GER) 7-5 6-3
Joanna-Nena SAVVA (CYP) defeated Janina RUHSTALLER (SUI) 7-5 6-2

Natasha-Natalia SHIGINA (ISR) defeated mayar SHERIF (EGY) 6-1 2-6 6-4
Lucy BROWN (GBR) (2) defeated Elpida PAPANELOPOULOU (GRE) 6-4 6-3

tobi
Sep 10th, 2009, 09:47 PM
2nd Round

Megane BIANCO (SUI) (1) defeated Dana NUSSRALLA (ISR) 6-2 6-0
Nicole PETERSON (GBR) (7) defeated Natalia SIEDLISKA (POL) 6-0 6-1

Margarita-Greta SKRIPNIK (ISR) defeated Rana SHERIF AHMED (EGY) (4) 6-3 6-4
Kriszina KAPITANY (HUN) (6) defeated Denise KONIG (GER) 6-4 6-2

Sofiya CHEKUNOVA (UKR) (8) defeated Ekaterina TOUR (ISR) 6-2 7-6(6)
Michela CASANOVA (SUI) (3) defeated Vassiliki GIANNAKAKI (GRE) 2-6 6-2 7-6(10)

Tatiana GUSKOVA (RUS) (5) defeated Joanna-Nena SAVVA (CYP) 7-6(4) 6-4
Lucy BROWN (GBR) (2) defeated Natasha-Natalia SHIGINA (ISR) 6-1 6-4

Quarterfinal

Megane BIANCO (SUI) (1) defeated Nicole PETERSON (GBR) (7) 7-6(5) 6-0
Kriszina KAPITANY (HUN) (6) defeated Margarita-Greta SKRIPNIK (ISR) 4-6 6-2 7-5
Sofiya CHEKUNOVA (UKR) (8) defeated Michela CASANOVA (SUI) (3) 6-1 7-5
Lucy BROWN (GBR) (2) defeated Tatiana GUSKOVA (RUS) (5) 6-0 6-1

tobi
Sep 11th, 2009, 10:12 PM
Semifinal

Kriszina KAPITANY (HUN) (6) defeated Megane BIANCO (SUI) (1) 6-3 5-7 7-6(4)
Lucy BROWN (GBR) (2) defeated Sofiya CHEKUNOVA (UKR) (8) 6-3 7-6(4)

tobi
Sep 12th, 2009, 11:25 PM
Final

Lucy BROWN (GBR) (2) defeated Kriszina KAPITANY (HUN) (6) 6-1 6-2