PDA

View Full Version : Education Cup,Latvia,G5


tobi
Sep 1st, 2009, 09:15 PM
Singles Main Draw

1st Round

Madara STRAUME (LAT) defeated Oleksandra PISKUN (UKR) (1) 6-4 6-1
Olga MUSILOVICH (RUS) defeated Arina MIHAILOVA (LAT) 7-6(5) 6-3

Lina LILEIKITE (LAT) defeated Anna KORSHUNOVA (RUS) 6-0 6-1
Laura GULBE (LAT) defeated Julia VALETOVA (RUS) (5) 6-1 2-6 6-3

Anastasia VOVK (RUS) (3) defeated Darya CHERNETSOVA (BLR) 7-5 6-1
Adrija RUNCA (LAT) defeated Kadi Liis SAAR (EST) 6-3 6-1

Sabine GOGE (LAT) defeated Liubov VASILYEVA (RUS) 6-4 7-6(1)
Saana SAARTEINEN (FIN) defeated Diana BUKAJEVA (LAT) (7) 6-1 3-6 7-6(4)

Natalya KUVAKINA (RUS) defeated Greta VEINBERGA (LAT) (6) 6-3 3-6 6-2
Anastasiya SAITOVA (RUS) defeated Ella LEIVO (FIN) 6-3 6-3

Julija KULIBABA (LAT) defeated Anastasia FROLOVA (RUS) 5-7 6-3 6-1
Lina PADEGIMAITE (LTU) (4) defeated Anna Marija ZIDERE (LAT) 6-0 6-3

Heini SALONEN (FIN) (8) defeated Veronica SMOCHINA (MDA) 6-4 6-0
Zane ZARINA (LAT) defeated Sofia DMITRIEVA (RUS) 7-5 6-2

Elina MIHAILOVA (LAT) defeated Kaja FUNNEMARK (NOR) 6-2 6-4
Irina GLIMAKOVA (RUS) (2) defeated Luize Liva STRIKE (LAT) 6-2 6-2

2nd Round

Madara STRAUME (LAT) defeated Olga MUSILOVICH (RUS) 6-3 6-1
Lina LILEIKITE (LAT) defeated Laura GULBE (LAT) 6-3 6-0

Anastasia VOVK (RUS) (3) defeated Adrija RUNCA (LAT) 7-5 6-7(6) 6-2
Saana SAARTEINEN (FIN) defeated Sabine GOGE (LAT) 7-5 6-1

Anastasiya SAITOVA (RUS) defeated Natalya KUVAKINA (RUS) 6-4 2-6 6-3
Julija KULIBABA (LAT) defeated Lina PADEGIMAITE (LTU) (4) 6-2 7-5

Heini SALONEN (FIN) (8) defeated Zane ZARINA (LAT) 6-4 6-2
Irina GLIMAKOVA (RUS) (2) defeated Elina MIHAILOVA (LAT) 7-5 6-0

Quarterfinal

Lina LILEIKITE (LAT) defeated Madara STRAUME (LAT) 6-2 6-2
Saana SAARTEINEN (FIN) defeated Anastasia VOVK (RUS) (3) 6-4 6-2
Julija KULIBABA (LAT) defeated Anastasiya SAITOVA (RUS) 1-6 6-4 6-1
Heini SALONEN (FIN) (8) defeated Irina GLIMAKOVA (RUS) (2) 3-6 6-1 6-3

Semifinal

Lina LILEIKITE (LAT) defeated Saana SAARTEINEN (FIN) 4-6 6-2 6-3
Heini SALONEN (FIN) (8) defeated Julija KULIBABA (LAT) 4-6 7-6(5) 7-5

Final

Lina LILEIKITE (LAT) defeated Heini SALONEN (FIN) (8) 7-6(3) 5-7 6-0