PDA

View Full Version : Epetion Cup,Croatia,G5


tobi
Aug 21st, 2009, 10:30 PM
Singles Main Draw

1st Round

Julia DINHOF (AUT) (1) defeated Marijana VLAHINIC (CRO) 6-1 6-1
Masa SMIC (SLO) defeated Iva BAGO (CRO) 0-6 6-2 6-2

Bernarda PERA (CRO) defeated Karolina PONDUSOVA (SVK) 5-7 6-3 6-1
Sindi GERMEK (SLO) defeated Nada MARJANOVIC (CAN) (8) 6-0 6-0

Matea CURIC (CRO) (3) defeated Carlotta ORLANDO (ITA) 7-6(5) 6-2
Barbora KREJCIKOVA (CZE) defeated Karla POPOVIC (CRO) 6-2 6-4

Nina NAGODE (SLO) defeated Sabina JERESIC (CRO) 6-1 6-3
Nicole KALUZIK (GER) (7) defeated Christina AUER (AUT) 7-6(5) 6-3

Tjasa SRIMPF (SLO) (6) defeated Blaga DELIC (CRO) 6-2 6-4
Ivana LJUBIC (CRO) defeated Lisa DINHOF (AUT) 6-1 6-3

Mandy WAGEMAKER (NED) defeated Ivana FILIPI (CRO) 6-3 6-1
Anita HUSARIC (BIH) (4) defeated Janine KOLETA (SLO) 6-1 6-0

Andrea BLAZEVIC (CRO) (5) defeated Ekin GUNAYSU (TUR) 6-3 6-2
Gabriela PANTUCKOVA (CZE) defeated Mojca FIJAVZ (SLO) 6-0 6-2

Tena LUKAS (CRO) defeated Nina BUBELOVA (SVK) 6-3 6-4
Christine KANDLER (AUT) (2) defeated Neja SOTOSEK (SLO) 6-2 6-3

Xian
Aug 27th, 2009, 06:02 PM
Kandler lost in the final :sad:

tobi
Aug 27th, 2009, 10:32 PM
2nd Round

Masa SMIC (SLO) defeated Julia DINHOF (AUT) (1) 6-0 6-3
Sindi GERMEK (SLO) defeated Bernarda PERA (CRO) 6-7(4) 6-4 6-4

Matea CURIC (CRO) (3) defeated Barbora KREJCIKOVA (CZE) 6-1 6-3
Nina NAGODE (SLO) defeated Nicole KALUZIK (GER) (7) 6-0 6-4

Tjasa SRIMPF (SLO) (6) defeated Ivana LJUBIC (CRO) 6-3 6-3
Anita HUSARIC (BIH) (4) defeated Mandy WAGEMAKER (NED) 6-2 6-4

Andrea BLAZEVIC (CRO) (5) defeated Gabriela PANTUCKOVA (CZE) 6-2 6-4
Christine KANDLER (AUT) (2) defeated Tena LUKAS (CRO) 7-6(5) 6-3

Quarterfinal

Masa SMIC (SLO) defeated Sindi GERMEK (SLO) 7-5 6-2
Matea CURIC (CRO) (3) defeated Nina NAGODE (SLO) 6-3 6-2
Anita HUSARIC (BIH) (4) defeated Tjasa SRIMPF (SLO) (6) 6-1 6-0
Christine KANDLER (AUT) (2) defeated Andrea BLAZEVIC (CRO) (5) 4-6 6-3 6-2

Semifinal

Matea CURIC (CRO) (3) defeated Masa SMIC (SLO) 6-4 6-1
Christine KANDLER (AUT) (2) defeated Anita HUSARIC (BIH) (4) 6-2 6-4

Final

Matea CURIC (CRO) (3) defeated Christine KANDLER (AUT) (2) 6-3 3-6 6-2