PDA

View Full Version : Taça Diogo Napoles,Portugal,G4


tobi
Aug 11th, 2009, 08:22 PM
Singles Main Draw

1st Round

Natalie BEAZANT (GBR) (1) defeated Ekaterina TOUR (ISR) 6-1 6-2
Gvantsa ROBAKIDZE (GEO) defeated Brites SOARES (POR) 7-5 7-5

Jasmin MATTER (SUI) Vs Filipa CORREIA (POR)
Nuria SANJURJO (ESP) Vs Kana DANIEL (JPN) (13)

Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (10) Vs Santa SHUMILINA (RUS)
Barbara FERREIRA (POR) Vs Larissa BUCHER (SUI)

Francisca MATOS (POR) defeated Maria Joao SANTOS (POR) 4-6 6-4 7-5
Olga DOROSHINA (RUS) (7) defeated Claudia ORTIZ ALBERT (ESP) 6-0 6-3

Liat ZIMMERMANN (ISR) (4) defeated Amaia ORMAZABAL-OREGUI (ESP) 6-1 6-0
Marta BERTOLASO (ITA) defeated Barbara RIBEIRO (POR) 6-2 6-0

Chiara BASSO BASSET (ITA) Vs Ines XAVIER (POR)
Raquel MATEUS (POR) Vs Estelle BALAN (BEL) (15)

Sian BAYLISS (GBR) (11) defeated Laura PIGOSSI (BRA) 6-3 3-6 6-2
Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Alicia FERNANDEZ GALVEZ (ESP) 6-4 6-2

Rita VILACA (POR) Vs Ines BARBOSA (POR)
Sofia BAPTISTA (POR) Vs Joanna HORNE (GBR) (6)

Daneika BORTHWICK (GBR) (5) Vs Suzanna GRIGORYAN (RUS)
Mariana SALVADOR (POR) Vs Natalia SIEDLISKA (POL)

Ekaterina TUGARINOVA (RUS) Vs Ekaterina VEJENKOVA (RUS)
Beatriz MACHADO SANTOS (POR) Vs Noy MOR (ISR) (12)

Anna MAKHINKO (UKR) (14) Vs Margarida FIGUEIRA (POR)
Catarina VILELA (POR) Vs Anastasiya SAITOVA (RUS)

Aida GOLMAN (RUS) defeated Roisin MULLINS (GBR) 7-5 5-7 6-3
Ruth SEABORNE (GBR) Vs Carla FORTE (BRA) (3)

Laura BERNARD (BEL) (8) Vs Nastasiya KIPINA (RUS)
Joana VALE COSTA (POR) Vs Rona LAVIAN (ISR)

Diana BATISTA (POR) defeated Caty SANTOS (POR) 6-2 6-1
Margarita LEBEDEVA (RUS) (9) defeated Mirella Teodora STANCIU (HUN) 6-1 6-1

Nicole PETERSON (GBR) (16) defeated Mariana CLEMENTE (POR) 6-0 6-0
Beatriz Valente DE CASTRO COELHO (POR) defeated Hannah HUME (GBR) 6-2 6-3

Margarida MOURA (POR) defeated Maria SAKKARI (GRE) 6-3 6-1
Elisha GABB (GBR) (2) defeated Barbara LUZ (POR) 7-5 6-4

Monica_Rules
Aug 13th, 2009, 11:22 AM
Go Brits:)

Tennis-Chick
Aug 13th, 2009, 10:02 PM
Daneika & Natalie Beazant :D

tobi
Aug 13th, 2009, 10:22 PM
1st Round

Natalie BEAZANT (GBR) (1) defeated Ekaterina TOUR (ISR) 6-1 6-2
Gvantsa ROBAKIDZE (GEO) defeated Brites SOARES (POR) 7-5 7-5

Jasmin MATTER (SUI) defeated Filipa CORREIA (POR) 6-0 6-0
Kana DANIEL (JPN) (13) defeated Nuria SANJURJO (ESP) 6-1 6-3

Santa SHUMILINA (RUS) defeated Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (10) 6-3 6-4
Barbara FERREIRA (POR) defeated Larissa BUCHER (SUI) 6-0 6-2

Francisca MATOS (POR) defeated Maria Joao SANTOS (POR) 4-6 6-4 7-5
Olga DOROSHINA (RUS) (7) defeated Claudia ORTIZ ALBERT (ESP) 6-0 6-3

Liat ZIMMERMANN (ISR) (4) defeated Amaia ORMAZABAL-OREGUI (ESP) 6-1 6-0
Marta BERTOLASO (ITA) defeated Barbara RIBEIRO (POR) 6-2 6-0

Ines XAVIER (POR) defeated Chiara BASSO BASSET (ITA) 6-0 6-1
Estelle BALAN (BEL) (15) defeated Raquel MATEUS (POR) 6-2 6-2

Sian BAYLISS (GBR) (11) defeated Laura PIGOSSI (BRA) 6-3 3-6 6-2
Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Alicia FERNANDEZ GALVEZ (ESP) 6-4 6-2

Rita VILACA (POR) defeated Ines BARBOSA (POR) 6-2 6-1
Joanna HORNE (GBR) (6) defeated Sofia BAPTISTA (POR) 6-2 6-0

Daneika BORTHWICK (GBR) (5) defeated Suzanna GRIGORYAN (RUS) 6-2 6-2
Natalia SIEDLISKA (POL) defeated Mariana SALVADOR (POR) 6-2 6-0

Ekaterina TUGARINOVA (RUS) defeated Ekaterina VEJENKOVA (RUS) 6-2 6-1
Noy MOR (ISR) (12) defeated Beatriz MACHADO SANTOS (POR) 6-4 6-2

Anna MAKHINKO (UKR) (14) defeated Margarida FIGUEIRA (POR) 6-1 5-7 6-2
Anastasiya SAITOVA (RUS) defeated Catarina VILELA (POR) 6-0 6-0

Aida GOLMAN (RUS) defeated Roisin MULLINS (GBR) 7-5 5-7 6-3
Carla FORTE (BRA) (3) defeated Ruth SEABORNE (GBR) 7-5 5-7 6-3

Laura BERNARD (BEL) (8) defeated Nastasiya KIPINA (RUS) 6-4 6-1
Joana VALE COSTA (POR) defeated Rona LAVIAN (ISR) 7-5 6-4

Diana BATISTA (POR) defeated Caty SANTOS (POR) 6-2 6-1
Margarita LEBEDEVA (RUS) (9) defeated Mirella Teodora STANCIU (HUN) 6-1 6-1

Nicole PETERSON (GBR) (16) defeated Mariana CLEMENTE (POR) 6-0 6-0
Beatriz Valente DE CASTRO COELHO (POR) defeated Hannah HUME (GBR) 6-2 6-3

Margarida MOURA (POR) defeated Maria SAKKARI (GRE) 6-3 6-1
Elisha GABB (GBR) (2) defeated Barbara LUZ (POR) 7-5 6-4

2nd Round

Natalie BEAZANT (GBR) (1) defeated Gvantsa ROBAKIDZE (GEO) 6-0 6-1
Kana DANIEL (JPN) (13) defeated Jasmin MATTER (SUI) 6-0 6-1

Santa SHUMILINA (RUS) defeated Barbara FERREIRA (POR) 6-1 6-0
Olga DOROSHINA (RUS) (7) defeated Francisca MATOS (POR) 6-2 6-1

Liat ZIMMERMANN (ISR) (4) defeated Marta BERTOLASO (ITA) 7-6(5) 6-2
Estelle BALAN (BEL) (15) defeated Ines XAVIER (POR) 6-1 6-2

Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Sian BAYLISS (GBR) (11) 6-4 6-2
Joanna HORNE (GBR) (6) defeated Rita VILACA (POR) 7-6(5) 6-1

Daneika BORTHWICK (GBR) (5) defeated Natalia SIEDLISKA (POL) 6-0 6-0
Ekaterina TUGARINOVA (RUS) defeated Noy MOR (ISR) (12) 6-4 6-2

Anastasiya SAITOVA (RUS) defeated Anna MAKHINKO (UKR) (14) 3-6 7-5 6-3
Carla FORTE (BRA) (3) defeated Aida GOLMAN (RUS) 6-3 1-6 6-2

Laura BERNARD (BEL) (8) defeated Joana VALE COSTA (POR) 6-1 7-6(3)
Margarita LEBEDEVA (RUS) (9) defeated Diana BATISTA (POR) 6-2 7-5

Nicole PETERSON (GBR) (16) defeated Beatriz Valente DE CASTRO COELHO (POR) 7-5 6-0
Elisha GABB (GBR) (2) defeated Margarida MOURA (POR) 6-3 6-4

tobi
Aug 21st, 2009, 10:06 PM
3rd Round

Kana DANIEL (JPN) (13) defeated Natalie BEAZANT (GBR) (1) 4-6 6-2 6-4
Santa SHUMILINA (RUS) defeated Olga DOROSHINA (RUS) (7) 6-3 7-5

Liat ZIMMERMANN (ISR) (4) defeated Estelle BALAN (BEL) (15) 3-6 6-2 6-2
Joanna HORNE (GBR) (6) defeated Viktoria SIZINTSEVA (RUS) 6-2 4-6 7-6(3)

Daneika BORTHWICK (GBR) (5) defeated Ekaterina TUGARINOVA (RUS) 6-0 6-4
Anastasiya SAITOVA (RUS) defeated Carla FORTE (BRA) (3) 6-3 7-6(5)

Margarita LEBEDEVA (RUS) (9) defeated Laura BERNARD (BEL) (8) 6-2 6-2
Elisha GABB (GBR) (2) defeated Nicole PETERSON (GBR) (16) 6-3 6-2

Quarterfinal

Santa SHUMILINA (RUS) defeated Kana DANIEL (JPN) (13) 3-6 7-5 6-4
Liat ZIMMERMANN (ISR) (4) defeated Joanna HORNE (GBR) (6) 7-5 6-3
Daneika BORTHWICK (GBR) (5) defeated Anastasiya SAITOVA (RUS) 6-7(4) 6-2 6-2
Margarita LEBEDEVA (RUS) (9) defeated Elisha GABB (GBR) (2) 7-5 6-0

Semifinal

Santa SHUMILINA (RUS) defeated Liat ZIMMERMANN (ISR) (4) 6-3 7-6(5)
Daneika BORTHWICK (GBR) (5) defeated Margarita LEBEDEVA (RUS) (9) 6-1 6-4

Final

Daneika BORTHWICK (GBR) (5) defeated Santa SHUMILINA (RUS) 6-3 6-1