PDA

View Full Version : Egypt 1 ITF Junior Tournament,G3


tobi
Jul 11th, 2009, 04:35 PM
Singles Qualifying Draw

Results

Sonia DAGGOU (TUN) (1) BYE
Nadejda SIDORENKO (RUS) (2) BYE
Alessia CARROZZO (ITA) defeated Ekaterina TOUR (ISR) 7-5 4-6 6-0
Yanina DARISHINA (RUS) defeated Alexandra PROKHOROVA (RUS) 6-1 6-0
Nastasiya KIPINA (RUS) defeated Federica ARCIDIACONO (ITA) 1-6 6-2 6-3
Kana DANIEL (JPN) defeated Anna POPUGAEVA (RUS) 6-4 6-2

tobi
Jul 11th, 2009, 04:35 PM
Entry List - MD

1 PUIG Monica 27/09/1993 PUR 75 M.D
2 Shroff Kyra 17/10/1992 IND 86 M.D
3 Papamichail Despina 09/02/1993 GRE 91 M.D
4 Teltumbde Rashmi 08/01/1992 IND 111 M.D
5 SEZER Melis 02/06/1993 TUR 124 M.D
6 JABEUR Ons 28/08/1994 TUN 139 M.D
7 Abbes Nour 20/06/1993 TUN 154 M.D
8 Balu Sharmada 09/08/1993 IND 169 M.D
9 Beazant Natalie 11/04/1993 GBR 172 M.D
10 Sunkara Rishika 14/05/1993 IND 183 M.D
11 REN Jessica 23/08/1994 GBR 190 M.D
12 SAMUSEVA Julia 03/09/1992 RUS 191 M.D
13 Jurova Petra 09/09/1992 SVK 204 M.D
14 DE BERNARDI Clothilde 16/11/1994 FRA 208 M.D
15 RAINA Ankita 11/01/1993 IND 214 M.D
16 KOVINIC Danka 18/11/1994 MNE 215 M.D
17 Agrawal Aishwarya 24/04/1993 IND 226 M.D
18 SAIDOVA Mukhabbat 22/03/1993 RUS 242 M.D
19 Morgina Anna 21/08/1991 RUS 248 M.D
20 Gabb Elisha 26/01/1993 GBR 259 M.D
21 Brown Lucy 11/01/1993 GBR 268 M.D
22 Van der Sar Sabine 15/03/1992 NED 269 M.D
23 ERAYDIN Basak 21/06/1994 TUR 284 M.D
24 Bogoliy Diana 21/04/1995 UKR 315 M.D
25 Tang Haochen 21/02/1994 CHN 318 M.D
26 Solanki Kumari - Sweta 27/03/1991 IND 320 M.D
27 Hamlin Matilda 21/08/1992 SWE 327 M.D
28 Ebada Yasmin 10/07/1993 EGY 335 M.D
29 SHKUDUN Anna 27/01/1995 UKR 337 M.D
30 RANA Shweta 09/08/1993 IND 338 M.D
31 Kapoor Gopika 22/12/1992 IND 355 M.D
32 Njuki Brenda 17/02/1994 SWE 388 M.D
33 Konig Pia 14/05/1993 AUT 391 M.D
34 PALHA Natasha 17-Jan-94 IND 401 M.D
35 S.E
36 S.E
37 W.C
38 W.C
39 W.C
40 W.C
41 W.C
42 W.C
43 Q
44 Q
45 Q
46 Q
47 Q
48 Q

IMPOSSIBLE
Jul 14th, 2009, 03:42 PM
Main Draw

Monica PUIG (PUR) (1) BYE
Sonia DAGGOU (TUN) defeated Nadejda SIDORENKO (RUS) Walkover
Brenda NJUKI (SWE) BYE
Aishwarya AGRAWAL (IND) (14) BYE
Sharmada BALU (IND) (9) BYE
Yanina DARISHINA (RUS) defeated Ekaterina TOUR (ISR) 6-0 6-1
Alessia CAMPLONE (ITA) defeated Mai EL KAMASH (EGY) Walkover
Natalie BEAZANT (GBR) (8) BYE
Rashmi TELTUMBDE (IND) (4) BYE
Ysaline BONAVENTURE (BEL) defeated Salma HOSNI-FOUAD (EGY) 6-2 6-0
Shakhlo SAIDOVA (RUS) defeated Federica ARCIDIACONO (ITA) 6-3 6-4
Ankita RAINA (IND) (13) BYE
Danka KOVINIC (MNE) (11) BYE
Lucy BROWN (GBR) defeated Farah BARACAT (EGY) 6-3 6-1
Sabine VAN DER SAR (NED) defeated Nour AZZOUZ (EGY) 6-0 6-0
Nour ABBES (TUN) (6) BYE
Ons JABEUR (TUN) (5) BYE
Petra JUROVA (SVK) defeated Rosalie VAN DER HOEK (NED) 3-6 7-5 7-5
Sabrina STEWART (GBR) defeated Yasmine RASHAD (EGY) 6-7(5) 6-4 6-2
Rishika SUNKARA (IND) (10) BYE
Elisha GABB (GBR) (16) BYE
Alessia CARROZZO (ITA) BYE
Kana DANIEL (JPN) defeated Anna POPUGAEVA (RUS) 6-1 6-7(6) 6-2
Despina PAPAMICHAIL (GRE) (3) BYE
Melis SEZER (TUR) (7) BYE
Alia NOUR (EGY) defeated Shweta RANA (IND) 6-4 6-4
Matilda HAMLIN (SWE) defeated Alexandra PROKHOROVA (RUS) 4-0 Retired
Anais DEVILLE (FRA) BYE
Mukhabbat SAIDOVA (RUS) BYE
Joanna HORNE (GBR) BYE
Pia KONIG (AUT) defeated Nastasiya KIPINA (RUS) 6-3 6-0
Kyra SHROFF (IND) (2) BYE

2nd Round

Monica PUIG (PUR) (1) Vs Sonia DAGGOU (TUN)
Brenda NJUKI (SWE) Vs Aishwarya AGRAWAL (IND) (14)
Sharmada BALU (IND) (9) Vs Yanina DARISHINA (RUS)
Alessia CAMPLONE (ITA) Vs Natalie BEAZANT (GBR) (8)
Rashmi TELTUMBDE (IND) (4) Vs Ysaline BONAVENTURE (BEL)
Shakhlo SAIDOVA (RUS) Vs Ankita RAINA (IND) (13)
Danka KOVINIC (MNE) (11) Vs Lucy BROWN (GBR)
Sabine VAN DER SAR (NED) Vs Nour ABBES (TUN) (6)
Ons JABEUR (TUN) (5) Vs Petra JUROVA (SVK)
Sabrina STEWART (GBR) Vs Rishika SUNKARA (IND) (10)
Elisha GABB (GBR) (16) Vs Alessia CARROZZO (ITA)
Kana DANIEL (JPN) Vs Despina PAPAMICHAIL (GRE) (3)
Melis SEZER (TUR) (7) Vs Alia NOUR (EGY)
Matilda HAMLIN (SWE) Vs Anais DEVILLE (FRA)
Mukhabbat SAIDOVA (RUS) Vs Joanna HORNE (GBR)
Pia KONIG (AUT) Vs Kyra SHROFF (IND) (2)

tobi
Jul 15th, 2009, 08:11 PM
2nd Round

Monica PUIG (PUR) (1) defeated Sonia DAGGOU (TUN) 6-0 6-0
Aishwarya AGRAWAL (IND) (14) defeated Brenda NJUKI (SWE) 6-1 6-4

Yanina DARISHINA (RUS) defeated Sharmada BALU (IND) (9) 6-3 6-1
Natalie BEAZANT (GBR) (8) defeated Alessia CAMPLONE (ITA) 6-0 6-1

Ysaline BONAVENTURE (BEL) defeated Rashmi TELTUMBDE (IND) (4) 3-6 6-4
6-2
Ankita RAINA (IND) (13) defeated Shakhlo SAIDOVA (RUS) 6-3 7-6(5)

Danka KOVINIC (MNE) (11) defeated Lucy BROWN (GBR) 6-1 6-2
Sabine VAN DER SAR (NED) defeated Nour ABBES (TUN) (6) 3-6 6-1 6-3

Ons JABEUR (TUN) (5) defeated Petra JUROVA (SVK) 6-1 7-6(2)
Rishika SUNKARA (IND) (10) defeated Sabrina STEWART (GBR) 6-1 4-6 6-2

Elisha GABB (GBR) (16) defeated Alessia CARROZZO (ITA) 6-2 6-3
Despina PAPAMICHAIL (GRE) (3) defeated Kana DANIEL (JPN) 6-2 6-7(8) 6-1

Melis SEZER (TUR) (7) defeated Alia NOUR (EGY) 6-3 6-0
Matilda HAMLIN (SWE) defeated Anais DEVILLE (FRA) 6-0 6-2

Joanna HORNE (GBR) defeated Mukhabbat SAIDOVA (RUS) 6-0 6-0
Pia KONIG (AUT) defeated Kyra SHROFF (IND) (2) 3-6 7-5 7-5

IMPOSSIBLE
Jul 15th, 2009, 09:35 PM
Hamlin :)

marlin blue
Jul 19th, 2009, 05:27 AM
Monica Puig in the Final of singles and doubles!!

Go Mo'

Marlin

tobi
Jul 19th, 2009, 08:35 PM
3rd Round

Monica PUIG (PUR) (1) defeated Aishwarya AGRAWAL (IND) (14) 6-2 7-6(4)
Natalie BEAZANT (GBR) (8) defeated Yanina DARISHINA (RUS) 6-3 6-1

Ankita RAINA (IND) (13) defeated Ysaline BONAVENTURE (BEL) 7-6(4) 6-4
Danka KOVINIC (MNE) (11) defeated Sabine VAN DER SAR (NED) 4-6 6-3 6-1

Ons JABEUR (TUN) (5) defeated Rishika SUNKARA (IND) (10) 4-6 6-4 6-3
Despina PAPAMICHAIL (GRE) (3) defeated Elisha GABB (GBR) (16) 6-2 6-7(5) 6-3

Melis SEZER (TUR) (7) defeated Matilda HAMLIN (SWE) 6-0 6-1
Pia KONIG (AUT) defeated Joanna HORNE (GBR) 7-6(4) 2-6 6-1

Quarterfinal

Monica PUIG (PUR) (1) defeated Natalie BEAZANT (GBR) (8) 6-2 4-6 7-5
Ankita RAINA (IND) (13) defeated Danka KOVINIC (MNE) (11) 6-3 6-7(2) 6-4
Despina PAPAMICHAIL (GRE) (3) defeated Ons JABEUR (TUN) (5) 5-7 7-5 6-2
Melis SEZER (TUR) (7) defeated Pia KONIG (AUT) 6-2 4-6 6-3

Semifinal

Monica PUIG (PUR) (1) defeated Ankita RAINA (IND) (13) 6-1 3-6 6-3
Despina PAPAMICHAIL (GRE) (3) defeated Melis SEZER (TUR) (7) 6-4 6-7(5) 6-2

Final

Despina PAPAMICHAIL (GRE) (3) defeated Monica PUIG (PUR) (1) 7-5 6-7(4) 7-5