PDA

View Full Version : itf juniors


Pages : [1] 2 3 4 5

merda2004
Jun 25th, 2009, 12:20 PM
hey a bit of good news.

KONSTANTINIDOU Eleni of greece made the quarters in a juniors ITF tournament in Copenhagen!!!
well done!!!!hope she goes all the way and wins it!!!!

hellas719
Jun 25th, 2009, 02:02 PM
I am so proud of her:)
I hope she does well;)
Also I posted in "Other Greek Players" about this and four Greeks in the MD of a G3 in Tunisia:)

And thanks for the thread;)
We could use this for all juniors from now on and Other Greek Players could be for Greek national tournaments and Greeks on the ITF women's circuit.
Can you change it to "Juniors" please? Coz there is also Tennis Europe tournaments for juniors;)

hellas719
Jun 25th, 2009, 02:15 PM
Greek U16's are also in Denmark:)

Τι δουλειά έχουν οι Έλληνες στη Δανία;
http://www.tennisnews.gr/images/news_images/Panoulas/panoulas1.jpg
Στη Δανία για το τουρνουά TE Birkerød 2009, 16 & Under βρίσκονται ο Θωμάς - Ορέστης Πανούλας (Α.Γ.Ο.ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ), η Ελπίδα Παπανελοπούλου (Ο.Α.ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ ΤΙΤΑΝΗ), η Δήμητρα Σταυριανάκου (Α.Σ.ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ) και η Κωνσταντίνα Παπαοικονόμου (ΡΟΔΙΑΚΟΣ Ο.Α.).

Για την ώρα η επιτυχία είναι απόλυτη μιας και τα κορίτισια έχουν φτάσει ήδη στα προημιτελικά του τουρνουά και Πανούλας στον 3ο γύρο.

Σήμερα ο αθλητής του Α.Γ.Ο.ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ αντιμετωπίζει τον Βρετανό Lucas POELMAN έναν αντίπαλο που είναι στα μέτρα του.

Η Ελπίδα Παπανελοπούλου αντιμετωπίζει την Sandra VAN PUTTEN από την Ολλανδία, η Δήμητρα Σταυριανάκου την και η Κωνσταντίνα Παπαοικονόμου την από την .

Το τουρνουά TE Birkerød 2009 διεξάγεται στην πόλη Birkerød της Δανίας, είναι κατηγορία 3, σε Clay επιφάνειες και το διοργανώνει η Tennis Europe.

hellas719
Jun 25th, 2009, 11:43 PM
Eleni K. lost in Denmark today, 16 76 06 :sad:

merda2004
Jun 26th, 2009, 10:46 AM
oh well...at least we got some new blood!!!!yeaaaaaaaa

hellas719
Jun 27th, 2009, 01:46 AM
Οι Ελληνίδες στην Τυνησία
http://tennisnews.gr/images/news_images/Zeggou/465-zeggou.jpg

Στην Τυνησία βρίσκονται αυτή την εβδομάδα τέσσερις από τις ανερχόμενες Ελληνίδες τενίστριες. Η Χριστίνα Μαδένογλου (Α.Ο.Α.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ), η Σοφία Ζέγγου (Α.Ο.Α.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ), η Ειρήνη Παπαγεωργίου (Ο.Α.ΑΘΗΝΩΝ) και η Μαρία Σάκκαρη (Ο.Α.ΑΘΗΝΩΝ) αγωνίζονται στο τουρνουά Tournoi International Junior de la Ville de Tunis 2009.

Η Σοφία Ζέγγου τα κατάφερε καλύτερα από όλα τα κορίτσια μιας και έφτασε μέχρι το 2ο γύρο του τουρνουά. Η Σοφία στον 1ο γύρο κέρδισε 64, 61 την VANGELOVA, Ani από την Βουλγαρία, ενώ στο 2ο έχασε 63, 62 από την Τυνήσια JABEUR, Ons Νο 139 ITF Combined Ranking.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα των υπόλοιπων Ελληνίδων

Μαρία Σάκκαρη (LL) vs TUGARINOVA, Ekaterina (RUS) 57, 16
Χριστίνα Μαδένογλου (Q) vs FICHEUX, Solene (FRA) 36, 16
Ειρήνη Παπαγεωργίου vs ABBES, Nour (TUN) 64, 46, 36

Η Μαρία Σάκκαρη πέρασε στο κυρίως ταμπλό ως lucky looser, η Χριστίνα Μαδένογλου έδωσε προκριματικούς αγώνες για να περάσει στο κυρίως ταμπλό. Η Ειρήνη Παπαγεωργίου πάλεψε το παιχνίδι με την Τυνήσια Abbes Νο 2 του ταμπλό αλλά δεν τα κατάφερε να περάσει στο 2ο γύρο.

Το Tournoi International Junior de la Ville de Tunis 2009 λαμβάνει χώρα στην Τυνησία, grade 3, σε red clay γήπεδα, ITF Juniors Circuit.

hellas719
Jun 27th, 2009, 01:50 AM
Tunisia G3 Results:
Singles:
R32-Zengou d. Vangelova 64 61 :woohoo:
R32-Tugarinova d. (LL)Sakkari 75 61 :sad:
R32-(5)Ficheux d. (Q)Madenoglou 63 61 :sad:
R32-(2)Abbes d. Papageorgiou 46 64 63 :bigcry:
R16-(1)Jabeur d. Zengou 63 62 :(

At least Sofia picked up 15 points here:shrug:
That could rise her rank a little bit:shrug:

hellas719
Jun 27th, 2009, 01:54 AM
Tunisia G3 Results:
Doubles:
R16-(3)Bianco/Szlavikovics d. Beazant/Madenoglou 62 61 :help:
*At least we can blame Beazant, since she's not Greek:p
R16-Kovinic/Vangelova d. Sakkari/Zengou 64 62 :sad:

hellas719
Jun 27th, 2009, 01:55 AM
Κωνσταντινίδου και Παυλής στην Κοπεγχάγη
http://tennisnews.gr/images/Tournaments/Juniors/outdoor_cup_copenhagen_2009.jpg

Αυτή την εβδομάδα ο Αναστάσιος Παυλής και η Ελένη Κωνσταντινίδου αγωνίζονται στο ITF Junior Outdoor Cup Copenhagen 2009. O Αναστάσιος Παυλής έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο του τουρνουά (64αρι ταμπλό) και η Ελένη Κωνσταντινίδου μέχρι τα προημιτελικά (64αρι ταμπλό).
Ο αθλητής του Μ.Γ.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ και Νο1 στην Ελλάδα στην κατηγορία αγόρια 16 έδωσε τους εξής αγώνες:

1ος γύρος: Μεγάλη νίκη με 7-5 6-7(5) 6-1 απέναντι στον Άγγλο Νο6 του ταμπλό BARNWELL, E
2ος γύρος: νίκη με 7-5 6-1 απέναντι στον Ρώσο MOLKANOV, Vladimir
3ς γύρος: ήττα με 6-2 6-0 από τον Δανό THOMSEN, Ulrik
Να θυμήσουμε ότι ο Παυλής μπήκε στο κυρίως ταμπλό μετά από αγώνες που έδωσε στα προκριματικά.

Η αθλήτρια τουΑ.Ο.Α.ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και Νο1 στην Ελλάδα στην κατηγορία κορίτσια 16 έδωσε τους εξής αγώνες:

1ος γύρος: ΒΥΕ
2ος γύρος: νίκη με 6-3 6-4 την SINSKAITE, Gabriele από τη Λιθουανία
3ος γύρος: νίκη με 6-0 6-2 μετά από καταπληκτικό αγώνα την PUIJKER, I από την Ολλανδία
προημιτελικά: ήττα με 6-1 6-7(4) 6-0 από την Φιλανδέζα ESTLANDER, C (η αθλήτρια από τη Φιλανδία συμμετείχε στην αποστολή της Φιλανδίας για το Fed Cup ενάντια στη χώρα μας)
Το τουρνουά ITF Junior Outdoor Cup Copenhagen 2009 διεξάγεται στην Κοπεγχάγη στη Δανία, είναι Grade 4, και οι αγώνες γίνονται σε red clay επιφάνειες.

hellas719
Jun 27th, 2009, 01:56 AM
Next week, there is a G4 in Tunisia and a G5 in Denmark, so I'm pretty sure we'll get to see some Greeks :cool:

hellas719
Jun 27th, 2009, 01:57 AM
Δοξάζουν την Ελλάδα!
http://tennisnews.gr/images/news_images/Panoulas/panoulas1.jpg

Εκπληκτικές εμφανίσεις πραγματοποιούν οι Έλληνες αθλητές στο τουρνουά TE Birkerød 2009, 16 & Under στη Δανία.

Όλοι οι αθλητές μας έχουν φτάσει στα ημιτελικά του τουρνουά!!!

Ο Θωμάς - Ορέστης Πανούλας (Α.Γ.Ο.ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ) πραγματοποίησε εντυπωσιακούς αγώνες και αύριο 8.00 το πρωί (ώρα Δανίας) θα αντιμετωπίσει τον Αυστριακό Linus ERHAT.

Στην κατηγορία των κοριτσιών η επιτυχία είναι τεράστια αν αναλογιστεί κανείς ότι στα ημιτελικά από τις τέσσερις αθλήτριες οι τρεις είναι Ελληνίδες.

Στο αυριανούς αγώνες η Ελπίδα Παπανελοπούλου (Ο.Α.ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ ΤΙΤΑΝΗ) θα κοντραριστεί με την Κωνσταντίνα Παπαοικονόμου (ΡΟΔΙΑΚΟΣ Ο.Α.), ενώ η Δήμητρα Σταυριανάκου (Α.Σ.ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ) θα αντιμετωπίσει την Αυστριακή Νο2 του ταμπλό Nadine KORF.

Το τουρνουά TE Birkerød 2009 διεξάγεται στην πόλη Birkerød της Δανίας, είναι κατηγορία 3, σε Clay επιφάνειες και το διοργανώνει η Tennis Europe.

hellas719
Jun 27th, 2009, 02:00 AM
This Summer, there will be two ITF junior events in Greece:cool:
July 7-12 G5 Corfu
July 14-19 G5 Preveza

And there will be a G4 in Cyprus at the beginning of September;)

merda2004
Jun 28th, 2009, 07:50 AM
good luck to all!!!come on juniors!!!

hellas719
Jun 29th, 2009, 06:32 AM
Το σήκωσε η Σταυριανάκου
http://tennisnews.gr/images/news_images/stavrianakou/stavrianakou.jpg

Σε έναν τελικό που είχε μόνο ελληνικό χρώμα η Δήμητρα Σταυριανάκου σήκωσε το τρόπαιο του τουρνουά TE Birkerød 2009, 16 & Under στη Δανία.

Η Δήμητρα Σταυριανάκου (Α.Σ.ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ) αγωνίστηκε ενάντια στην Κωνσταντίνα Παπαοικονόμου (ΡΟΔΙΑΚΟΣ Ο.Α.) και κατάφερε να την κερδίσει με 62, 62.

Να θυμήσουμε ότι η Κωνσταντίνα Παπαοικονόμου είχε αποκλείσει στα ημιτελικά την Ελπίδα Παπανελοπούλου (Ο.Α.ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ ΤΙΤΑΝΗ) μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 16 76 75.

Στο ίδιο τουρνουά στην κατηγορία αγόρια ο Θωμάς - Ορέστης Πανούλας (Α.Γ.Ο.ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ) πραγματοποίησε εντυπωσιακούς αγώνες και έφτασε μέχρι τα ημιτελικά όπου αποκλείστηκε από τον Αυστριακό Linus ERHAT με 64, 60. Ο Αυστριακός ήταν και ο νικητής του τουρνουά.

Το τουρνουά TE Birkerød 2009 διεξάγεται στην πόλη Birkerød της Δανίας, είναι κατηγορία 3, σε Clay επιφάνειες και το διοργανώνει η Tennis Europe.



:clap2:

merda2004
Jun 29th, 2009, 12:46 PM
well done to all of them!

hellas719
Jun 29th, 2009, 04:20 PM
3ος ο Ψαρρός στους Διεθνείς παιδικούς αγώνες
http://www.tennisnews.gr/images/Tournaments/icg_mascot.jpg

Από 23-27 Ιουνίου διεξήχθησαν στην Αθήνα οι αγώνες I.C.G.(Ιnternational Children's Games). Έλαβαν μέρος 32 χώρες από όλες τις ηπείρους και περισσότεροι από 1500 αθλητές σε διάφορα αθλήματα.

Οι αγώνες αντισφαίρισης έγιναν στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αθηνών. Από την Ελλάδα συμμετείχαν οι πόλεις: Αθήνα, Πάτρα, Σπάρτη, Βόλος, Ηράκλειο. Την Αθήνα εκπροσώπησαν, στα αγόρια, οι αθλητές Ψαρρός Μιχάλης (Ο.Α.ΑΘΗΝΩΝ) και Τζωρτζάκης Αθανάσιος (Ο.Α.ΑΘΗΝΩΝ) οι οποίο κατέλαβαν την 3η θέση στα διπλά και ο Ψαρρός Μιχάλης την 3η θέση και στα μονά. Είναι πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης, οι πρώτοι αγώνες έγιναν το 1968, που Έλληνας αθλητής κατακατά μετάλλια.

Η Διεθνής επιτροπή επαίναισε την άψογη διοργάνωση των αγώνων αντισφαίρισης.

hellas719
Jun 30th, 2009, 12:50 AM
Top 5 Greeks in the ITF Junior Ranking:
1.Despina Papamichail (1993)-90
2.Eleni Konstantinidou (1993)-487
3.Sofia Zengou (1993)-688
4.Irini Papageorgiou (1993)-735
5.Panoria Tsekoura (1992)-776

hellas719
Jun 30th, 2009, 12:57 AM
U16 tournament last week in Hungary:
-Antigoni Kleftouri of Greece reached the semis:)
-Daniella Kyrpianides of Cyprus reached the quarters:)
-They played doubles together, were the top seeds, but lost in the final;)

And a Cypriot boy, Christos Hadjigeorgiou reached the final on the boy's side:)

hellas719
Jun 30th, 2009, 01:01 AM
ITF G4 this week in Tunisia:
QR1-Maria Sakkari GRE d. BYE
QR2-Maria Sakkari GRE d. Yasmine Rashad EGY 6-1 6-1:woohoo:
R1-(Q)Maria Sakkari GRE vs. Joanna Horne GBR:bounce:
Pame Maria!:bounce:

By the way, Maria is only a 1995 girl, so she has plenty of time:eek::D

hellas719
Jul 1st, 2009, 09:58 PM
How Greek girls dominated a U16 in Denmark last week:

R1: Konstantina Papaoikonomou GRE d. (8)Evengia Agarkova RUS 6-3 6-4 :woohoo:
R1: (3)Elpida Panelopoulou GRE d. Nicole Cianci ITA 6-0 6-0 :lol::banana:
R1: (6)Dimitra Stavrianakou GRE d. Bernic Lohr NED 6-0 6-1 :lol::worship:
R2: Konstantina Papaoikonomou GRE d. Anna Signe Rasmussen DEN 7-5 5-7 7-5 :D
R2: (3)Elpida Panelopoulou GRE d. Maria Hougaar Jensen DEN 6-3 7-5 :bigclap:
R2: (6)Dimitra Stavrianakou GRE d. Renee Veenstra NED 6-1 6-3 :cool:
QF: Konstantina Papaoikonomou GRE d. (1)Ireen Kuipers NED 6-3 0-6 6-2
QF: (3)Elpida Panelopoulou GRE d. Sandra Van Putten NED 6-1 6-4 :clap2:
QF: (6)Dimitra Stavrianakou GRE d. Mia Jovanova FYROM 6-3 6-2 :woohoo:
SF: Konstantina Papaoikonomou GRE d. (3)Elpida Panelopoulou GRE 1-6 7-6 7-5 :D / :sad:
SF: (6)Dimitra Stavrianakou GRE d. (2)Nadine Kopf AUT 6-3 6-1 :inlove:
F: (6)Dimitra Stavrianakou GRE d. Konstantina Papaoikonomou GRE 6-2 6-2 :drool: / :sobbing:

Amazing Greek domination :bowdown:

Only 3 Greeks, all reached SF or better:D
And Greeks only lost to other Greeks here:yeah:

Also Papaoikonomou and Panelopoulou were seeded 2nd in doubles and won the title without dropping a set :woohoo:

hellas719
Jul 1st, 2009, 09:59 PM
All 1994 girls:cool:

hellas719
Jul 1st, 2009, 10:08 PM
Sakkari lost 62 60:sad:

hellas719
Jul 3rd, 2009, 01:16 AM
Σαρωτική η Λατινοπούλου στο Πανελλήνιο
http://tennisnews.gr/images/news_images/Latinopoulou/7049.jpg

Η Αφροδίτη Λατινοπούλου του Α.Ο. Πανοράματος Θεσσαλονίκης αναδείχτηκε η μεγάλη νικήτρια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors στην κατηγορία Κορίτσια κάτω των 18 ετών που διεξάγεται στα γήπεδα του Α.Ο.Α. Παπάγου, καθώς κατέκτησε στον τίτλο στο μονό αλλά και στο διπλό με συμπαίχτρια την Ζακελίνα Μαραγκού.

Η Αφροδίτη νίκησε στον τελικό την Νόρα Τσεκούρα του ΑΟΑ Φιλοθέης με 2-0 σετ (61, 62). Δείτε όλα τα αποτελέσματα και στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Link to the article: http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2452:latinopoulou&catid=76:2008-09-28-22-12-36&Itemid=172

hellas719
Jul 3rd, 2009, 01:22 AM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2455:bnp-paribas-cup&catid=76:2008-09-28-22-12-36&Itemid=172

hellas719
Jul 6th, 2009, 01:29 AM
Article on next week's Corfu Cup:
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2464:corfu-itf&catid=76:2008-09-28-22-12-36&Itemid=172

I love how they have Cypriots there too:hearts:

hellas719
Jul 6th, 2009, 01:31 AM
Greeks in the Corfu Cup:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ

5 PAPAGEORGIOU Eirini GRE 12/4/1993 16 735 Main Draw
8 TSEKOURA Panoraia GRE 31/3/1993 16 776 Main Draw
12 ZENGOU NIEVIANTOMSKA Sofia Giantrigka g GRE 15/3/1993 16 841 Main Draw
18 MADENOGLOU Christina GRE 15/9/1992 17 1375 Main Draw
20 MATOULA Charitomeni GRE 6/11/1993 16 1606 Main Draw
21 SCHINA Dafni GRE 13/9/1993 16 1606 Main Draw
25 KOURTI Andrea CYP 25/08/1992 17 1819 Qualifying
28 KOSTORIZOU Niki GRE 29/5/1992 17 2024 Qualifying
29 PAPANELOPOULOU Elpida GRE 10/6/1994 15 Qualifying
30 CHRISTOPOULOU Andreanna GRE 4/3/1993 16 Qualifying
31 VLAIKOUDI Nikoleta GRE 26/6/1993 16 Qualifying
32 KLEFTOURI Antigoni GRE 13/3/1993 16 Qualifying
33 GIANNAKAKI Vasiliki GRE 23/1/1993 16 Qualifying
34 PHILOPOULOU Iris GRE 29/12/1993 16 Qualifying
35 SKOURLETI Eva GRE 30/8/1993 16 Qualifying
36 TASOULI Theodora GRE 23/2/1994 15 Qualifying
37 SAKKARI Maria GRE 27/5/1995 14 Qualifying
38 PAPAIKONOMOU Konstantina GRE 4/5/1994 15 Qualifying
43 IOANNOU Alexandra CYP 16/8/1991 18 Qualifying
47 VALAVANIS Dimitra GRE 21/9/1994 15 Qualifying
48 LASKARIDOU Christina GRE 7/3/1993 16 Qualifying


49 MICHALOPOULOU Anthi GRE 25/1/1994 15 Alternate
50 ADAMI Konstantina GRE 16/8/1994 15 Alternate
51 TSEVRENIDOU Ioli GRE 16/1/1994 15 Alternate
52 KOMNINOU Vasiliki GRE 18/12/1993 16 Alternate
66 SAVVA Joana -Nena CYP 20/4/1995 14 Alternate

hellas719
Jul 6th, 2009, 05:06 PM
Congratulations to 13 year-old Maria Sakkari for gaining an ITF junior rank this week, standing at number 1844:)
She is the youngest Greek to be ranked. In fact, there aren't even any 14 year-old girls ranked;)

hellas719
Jul 7th, 2009, 03:06 AM
Link to ITF article on tennisnews.gr-
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2469:itf-corfu-cup&catid=76:2008-09-28-22-12-36&Itemid=172

hellas719
Jul 7th, 2009, 03:27 AM
I love all of those pictures:inlove:

hellas719
Jul 8th, 2009, 01:51 AM
No news from Corfu:rolleyes:

hellas719
Jul 8th, 2009, 04:42 PM
Instead of playing in Corfu this week, Eleni Konstantinidou is playing a G4 in Syria :eek:
She is seeded 5th, had a bye in R1, and faces an Egyptian no-name, Rana Sherif Ahmed in the second round :bounce:
Pame Eleni! :bounce:

hellas719
Jul 8th, 2009, 04:48 PM
I found more news on Eleni in Syria:cool:
Thanks to tennisnews.gr :yeah:

hellas719
Jul 8th, 2009, 04:49 PM
H Κωνσταντινίδου στη Συρία
http://www.tennisnews.gr/images/news_images/konstantinidou/konstantinidou.jpg

Μετά την κατάκτηση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Juniors κάτω των 16 στα μονά καθώς και στα διπλά (για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά η Ελένη κατακτά το Πανελλήνιο στα διπλά) η Ελένη Κωνσταντινίδου αγωνίζεται στην Δαμασκό της Συρίας στο "8th Mouhafaza Club International ITF Junior tournament 2009" grade 4.
Η Ελένη έφτασε στα ημιτελικά του τουρνουα ξεπερνώντας δύο δύσκολες αντιπάλους έχοντας κάνει καταπληκτικά παιχνίδια.
Η πορεία της αθλήτριας του Α.Ο.Α.ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ:
Γύρος 1 Bye
Γύρος 2: KONSTANTINIDOU ELENI - SHERIF AHMED RANA (EGY, rank 822) : 6-4 ; 6-3 (H Αιγύπτια είχε αναδειχθεί νικήτρια στο τελευταίο ITF gr5 που είχε πάρει μέρος στο QATAR)
Γύρος 3: KONSTANTINIDOU ELENI - PALHA NATASHA (IND, rank 400) : 6-2 ; 6-2


Στον ημιτελικό αγωνίζεται εναντίον της Ρωσίδας LEBEDEVA MARGARITA.

hellas719
Jul 8th, 2009, 04:53 PM
So in the first round she got a bye;)
In R2, she beat an Egyptian girl who won a G5 tournament last week, 6-4 6-3:woohoo:
In the quarterfinals, she beat 3rd seeded Natasha Palha from India, 6-2 6-2:banana:
In the semifinals, she plays Margarita Lebedeva from Russia, the 6th seed;)

Pame Eleni! :bounce:

hellas719
Jul 8th, 2009, 04:58 PM
Thanks to tennisnews.gr, we have results and draws from Corfu:worship:

hellas719
Jul 8th, 2009, 05:04 PM
QR1:
Nikoleta Vlaikoudi GRE vs. BYE
Elpida Panelopoulou GRE d. (WC)Esmee Teeling NED 6-1 6-0 :woohoo:
(WC)Louisa Schubert GER d. Alexandra Ioannou CYP 6-2 6-1 :sad:
Elizaveta Anna Nemchinov USA vs. BYE
Konstantina Papaikonomou GRE vs. BYE
Grazia Ripepi ITA d. Konstantina Adami GRE 6-0 3-0 ret. :sad:
Tereza Hejlova CZE d. Iris Philopoulou GRE 6-1 6-2 :(
Christina Laskaridou GRE vs. BYE
Ruxandra Ababii ROU vs. BYE
(WC)Consuela Costantino ITA d. Eva Skourleti GRE 6-1 6-0 :help:
Andreanna Christopoulou GRE d. (WC)Iva Ilic SRB 6-0 6-3 :banana:
Joanna Nena-Savva CYP vs. BYE
Vassiliki Giannakaki GRE vs. BYE
Dimitra Valvanis GRE d. Ana Zenovic SRB 6-0 6-0 :worship:
Maria Sakkari GRE d. Danielle Zinn ISR 6-1 6-4 :clap2:
Taissa Dimitrevskaja GER vs. BYE

hellas719
Jul 8th, 2009, 05:11 PM
QR2:
Elpida Panelopoulou GRE d. Nikoleta Vlaikoudi GRE 6-3 7-6 :woohoo:
Elizaveta Anna Nemchinkov USA d. (WC)Louisa Schubert GER 6-0 6-1
Konstantina Papaikonomou GRE d. Grazia Ripepi ITA 7-6 5-7 6-3 :bowdown:
Tereza Hejlova CZE d. Christina Laskaridou GRE 6-0 6-0 :o
Ruxandra Ababii ROU d. Consuela Costantino ITA 6-4 6-2
Andreanna Christopoulou GRE d. Joanna-Nena Savva CYP 7-5 6-1 :bigclap:
Vassiliki Giannakaki GRE d. Dimitra Valvanis GRE 6-1 6-0 :D
Maria Sakkari GRE d. Taissa Dimitrevskaja GER 6-0 6-1 :)

hellas719
Jul 8th, 2009, 05:17 PM
QR3:
Elpida Panelopoulou GRE d. Elizaveta Anna Nemchinov USA 6-4 7-6 :woohoo:
Tereza Hejlova CZE d. Konstantina Papaikonomou GRE 6-4 6-2 :bigcry:
Andreanna Christopoulou GRE d. Ruxandra Ababii ROU 6-3 7-6 :worship:
Maria Sakkari GRE d. Vassiliki Giannakaki GRE 7-6 7-5 :D

Qualies Draw Link:
http://www.tennisnews.gr/pdf/2009/juniors/itf_corfu/gsqd.pdf

hellas719
Jul 8th, 2009, 05:37 PM
A thread I made:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=16037153#post16037153

hellas719
Jul 8th, 2009, 07:11 PM
Main Draw:

(1)Noy Mor ISR vs. Dafni Schina GRE
(Q)Tereza Hejlova CZE vs. (LL)Elizaveta Anna Nemchinov USA
Yvonne Neuwirth AUT vs. (WC)Antigoni Kleftouri GRE
Anastasia Klueva RUS vs. (8)Panoria Tsekoura GRE

(4)Sofia Zengou GRE vs. Sabrina Emerschitz AUT
(Q)Maria Sakkari GRE vs. Charitomeni Matoula GRE
Marilena Papadopoullou CYP vs. Sara Mattson SWE
Shir Perkis ISR vs. (7)Yuliana Vorobeva RUS

(5)Viktoria Sizintseva RUS vs. Christina Madenoglou GRE
(WC)Anna Magano ITA vs. (Q)Elpida Panelopoulou GRE
(LL)Ruxandra Ababii ROU vs. (WC)Ekta Sharma GBR
(LL)Konstantina Papaikonomou GRE vs. (3)Christine Kandler AUT

(6)Irini Papageorgiou GRE vs. Tijana Uzelac SLO
(WC)Niki Kostorizou GRE vs. Rona Lavian ISR
(Q)Andreanna Christopoulou GRE vs. (LL)Vassiliki Giannakaki GRE
Varvara Denisyuk RUS vs. (2)Anna Velica SWE

Link:
http://www.tennisnews.gr/pdf/2009/juniors/itf_corfu/gsmd.pdf

hellas719
Jul 8th, 2009, 07:16 PM
This tournament can really change things around in the ITF junior rankings. Girls can rise and fall in the rankings. Girls can get ranks or lose their rankings.
And then there's Preveza next week which didn't exist last year so it's a great chance for us to do better in the rankings:D

hellas719
Jul 9th, 2009, 02:41 AM
An interesting pic from Corfu today:lol:

http://tennisnews.gr/images/stories/2009/ITFCorfu/2/411.jpg

hellas719
Jul 9th, 2009, 02:55 AM
1st round completed:

(1)Noy Mor ISR d. Dafni Schina GRE 6-3 6-1 :(
(Q)Tereza Hejlova CZE d. (LL)Elizaveta Anna Nemchinov USA 7-5 6-2
Yvonne Neuwirth AUT d. (WC)Antigoni Kleftouri GRE 6-3 6-1 :sad:
(8)Panoria Tsekoura GRE d. Anastasia Klueva RUS 4-6 6-4 6-3 :D

(4)Sofia Zengou GRE d. Sabrina Emerschitz AUT 6-0 6-1 :yeah:
(Q)Maria Sakkari GRE d. Charitomeni Matoula GRE 6-2 6-1 :clap2:
Marilena Papadopoullou CYP d. Sara Mattson SWE 6-4 6-1 :woohoo:
(7)Yuliana Vorobeva RUS d. Shir Perkis ISR 6-2 5-7 6-2

(5)Viktoria Sizintseva RUS d. Christina Madenoglou GRE 1-6 6-3 6-1 :bigcry:
(Q)Elpida Panelopoulou GRE d. (WC)Anna Magano ITA 6-2 6-1 :banana:
(WC)Ekta Sharma GBR d. (LL)Ruxandra Ababii ROU 6-3 6-4
(3)Christine Kandler AUT d. (LL)Konstantina Papaikonomou GRE 6-2 6-1 :sobbing:

(6)Irini Papageorgiou GRE d. Tijana Uzelac SLO 6-0 6-4 :woohoo:
Rona Lavian ISR d. (WC)Niki Kostorizou GRE 6-0 6-2 :help:
(Q)Andreanna Christopoulou GRE d. (LL)Vassiliki Giannakaki GRE 1-6 6-4 6-4 :eek:
(2)Anna Velica SWE d. Varvara Denisyuk RUS 6-2 6-1

Link:
http://www.tennisnews.gr/pdf/2009/juniors/itf_corfu/gsmd.pdf

hellas719
Jul 9th, 2009, 03:03 AM
2nd round matchups:

(1)Noy Mor ISR vs. (Q)Tereza Hejlova CZE
Yvonne Neuwirth AUT vs. (8)Panoria Tsekoura GRE
(4)Sofia Zengou GRE vs. (Q)Maria Sakkari GRE
Marilena Papadopoullou CYP vs. (7)Yuliana Vorobeva RUS

(5)Viktoria Sizintseva RUS vs. (Q)Elpida Panelopoulou GRE
(WC)Ekta Sharma GBR vs. (3)Christine Kandler AUT
(6)Irini Papageorgiou GRE vs. Rona Lavian ISR
(Q)Andreanna Christopoulou GRE vs. (2)Anna Velica SWE

Link:
http://www.tennisnews.gr/pdf/2009/juniors/itf_corfu/gsmd.pdf

We could have as many as 6 Greeks in QF's (well 5 and one Cypriot:p)

I think Tsekoura, Sakkari, Panelopoulou, and Papageorgiou will reach the QTRS.
Then I'll say Tsekoura and Papageorgiou reach the semis
And Papageorgiou reaches the final and wins:D

But let's do this match-by-match now...

hellas719
Jul 9th, 2009, 03:05 AM
At this link you can get pictures from Corfu:
http://www.tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2469:itf-corfu-cup&catid=89:-juniors&Itemid=212

hellas719
Jul 9th, 2009, 03:05 AM
Also the Greek men boys are doing good in Corfu, but not as good as the girls:p

merda2004
Jul 9th, 2009, 12:17 PM
good!!!!

hellas719
Jul 9th, 2009, 11:30 PM
Στον τελικό η Κωνσταντινίδου
http://www.tennisnews.gr/images/news_images/konstantinidou/eleni_konstantinidou89.jpg

Μετά από καταπληκτικό παιχνίδι στον ημιτελικό του "8th Mouhafaza Club International ITF Junior tournament 2009" grade 4 στην Δαμασκό της Συρίας η Ελένη Κωνσταντινίδου κέρδισε σήμερα την Ρωσίδα LEBEDEVA MARGARITA με 2-0 σετ (6-1 ; 6-1) και αγωνίζεται αύριο στον τελικό εναντίον της CELIK SUZANNE από την Σουηδία για την κατάκτηση του τροπαίου.


Στα διπλά παίζει σήμερα στον ημιτελικό με συμπαίκτρια την SADI KIM από την Συρία.

Eleni:woohoo:

hellas719
Jul 10th, 2009, 12:58 AM
So I'll just post what the article said in English:p (sorry for the delay, my computer wasn't working:p)

Eleni Konstantinidou beat Lebedeva 6-1 6-1:woohoo:
In the final, she plays Susanne Celik from Sweden;)

WD Eleni:yeah:

And she is in the doubles semifinals:cool:

hellas719
Jul 10th, 2009, 01:00 AM
Quarterfinal Matchups:

Tereza HEJLOVA (CZE) Vs Yvonne NEUWIRTH (AUT)
Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (4) Vs Yuliana VOROBEVA (RUS) (7)
Viktoria SIZINTSEVA (RUS) (5) Vs Christine KANDLER (AUT) (3)
Irini PAPAGEORGIOU (GRE) (6) Vs Anna VELICA (SWE) (2)

I want both Greeks to be in the semis!!

hellas719
Jul 10th, 2009, 01:01 AM
Now results from Corfu:

2nd Round

Tereza HEJLOVA (CZE) defeated Noy MOR (ISR) (1) 6-1 6-2
Yvonne NEUWIRTH (AUT) defeated Panoria TSEKOURA (GRE) (8) 6-1 6-1 :eek: :bigcry:
Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (4) defeated Maria SAKKARI (GRE) 6-2 6-4 :) / :(
Yuliana VOROBEVA (RUS) (7) defeated Marilena PAPADOPOULLOU (CYP) 5-7 6-4 6-1 :sad:
Viktoria SIZINTSEVA (RUS) (5) defeated Elpida PAPANELOPOULOU (GRE) 6-4 6-2 :sad:
Christine KANDLER (AUT) (3) defeated Ekta SHARMA (GBR) 6-1 6-3
Irini PAPAGEORGIOU (GRE) (6) defeated Rona LAVIAN (ISR) 6-2 6-1 :woohoo:
Anna VELICA (SWE) (2) defeated Adreanna CHRISTOPOULOU (GRE) 6-4 4-6 6-3 :sad:

Christopoulou was so close:bigcry:
I am very prou of her though:)
I never heard of her before this tournament, and she qualified and got to the second round:)
Well done:yeah:

hellas719
Jul 10th, 2009, 01:02 AM
Post order:weirdo:

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:15 AM
Doubles R1 results from Corfu:

LAVIAN (ISR) / MOR (ISR) (1) defeated KLEFTOURI (GRE) / PAPANELOPOULOU (GRE) 6-3 6-3
MATTSON (SWE) / VELICA (SWE) defeated KOSTORIZOU (GRE) / PAPADOPOULLOU (CYP) 6-3 6-3
MADENOGLOU (GRE) / TSEKOURA (GRE) (4) defeated ILIC (SRB) / SAVVA (CYP) 6-1 6-2
PAPAIKONOMOU (GRE) / UZELAC (SRB) defeated SHARMA (GBR) / TEELING (NED) 6-2 1-6 [10-7]
PERKIS (ISR) / ZINN (ISR) defeated MATOULA (GRE) / SCHINA (GRE) 4-6 6-4 [10-6]
EMERSCHITZ (AUT) / NEUWIRTH (AUT) defeated DENISYUK (RUS) / SIZINTSEVA (RUS) (3) 7-5 4-6 [10-6]
HEJLOVA (CZE) / SAKKARI (GRE) defeated COSTANTINO (ITA) / MANGANO (ITA) 6-0 6-4
PAPAGEORGIOU (GRE) / ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (2) defeated NEMCHINOV (USA) / VOROBEVA (RUS) 6-7(5) 6-0 [10-6]

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:16 AM
QF:
LAVIAN (ISR) / MOR (ISR) (1) defeated MATTSON (SWE) / VELICA (SWE) 7-5 6-1
PAPAIKONOMOU (GRE) / UZELAC (SRB) defeated MADENOGLOU (GRE) / TSEKOURA (GRE) (4) 6-3 7-6(4)
EMERSCHITZ (AUT) / NEUWIRTH (AUT) defeated PERKIS (ISR) / ZINN (ISR) 6-1 6-3
PAPAGEORGIOU (GRE) / ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (2) defeated HEJLOVA (CZE) / SAKKARI (GRE) 7-5 6-1

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:20 AM
Doubles SF Matchups:

LAVIAN (ISR) / MOR (ISR) (1) Vs PAPAIKONOMOU (GRE) / UZELAC (SRB)
EMERSCHITZ (AUT) / NEUWIRTH (AUT) Vs PAPAGEORGIOU (GRE) / ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (2)

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:27 AM
Sofia Zengou:
http://tennisnews.gr/images/news_images/Zeggou/731.jpg

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:27 AM
Well in the semis Zengou won 61 61 :D
Papageorgiou lost in 3 sets but I don't know the score.

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:31 AM
Post Order:wierdo:
Oh, and I made a mistake:o
Zengou won in the quarterfinals:p

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:35 AM
Konstantinidou won the title in the G4 in Syria:woohoo:

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:37 AM
Νικήτρια η Ελένη στην Δαμασκό
http://tennisnews.gr/images/news_images/konstantinidou/konstantinidou-eleni7.jpg

Η Ελένη Κωνσταντνίδου (Α.Ο.Α ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, προπονητής Γιάννης Ρήγας) κατέκτησε την 1η θέση στο τουρνουά 8th Mouhafaza Club International ITF Junior tournament 2009, Grade 4 κερδίζοντας την Σουηδέζα Suzanne CELIK με 2-0 σετ (6-4; 6-3). Παρ' ότι η αντίπαλος της Ελένης προηγήθηκε και στα δύο σετ με 0-3 η Ελένη με μαχητικότητα και ψυχή κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να πάρει τον τελικό.
Στον τελικό του διπλού η Ελένη με συμπαίκτρια την Kim SADI (SYR) πάλεψαν μέχρι το τέλος υποκύπτοντας οριακά στο tie break με 10-8 στις Suzanne CELIK (SWE) και Andrea CARDENAS (VEN). (7-6 (2); 0-6; 8-10).

hellas719
Jul 11th, 2009, 01:38 AM
And this is boys, but Georgoudas beat Kontinen today in Berlin and is now going to the semifinals:banana:

hellas719
Jul 12th, 2009, 05:13 AM
Sofia Zengou is into the final in Corfu:eek::woohoo:
Don't know who she plays though:p
Way to go, Sofia:yeah:

hellas719
Jul 12th, 2009, 05:28 PM
SF:
Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) d. Tereza HEJLOVA (CZE) 62 62
Christine KANDLER (AUT) (3) d. Anna VELICA (SWE) (2) 62 61

hellas719
Jul 12th, 2009, 05:28 PM
F:
Christine KANDLER (AUT) (3) d. Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) 75 64

Sofia:hug:

hellas719
Jul 12th, 2009, 05:31 PM
Oh, and Eleni Konstantinidou lost in the doubles final in Syria:sad::hug:

hellas719
Jul 19th, 2009, 12:27 AM
Both Greek teams lost in the semis in Corfu:sad:

hellas719
Jul 19th, 2009, 12:44 AM
Preveza G5 QR1:
1st Round

Dafni SCHINA (GRE) BYE
Konstantina TSALDARI (GRE) BYE
Andjela NOVCIC (SRB) BYE
Fiona GERVAIS (FRA) BYE
Elizaveta Anna NEMCHINOV (USA) BYE
Louisa SCHUBERT (GER) BYE
Tereza HEJLOVA (CZE) BYE
Ioli TSEVRENIDOU (GRE) BYE
Dionisia MAVROPODI (GRE) BYE
Despoina VOGASARI (GRE) BYE
Ruxandra ABABII (ROU) BYE
Joanna-Nena SAVVA (CYP) BYE
Esmee TEELING (NED) BYE
Danielle ZINN (ISR) BYE
Christina LASKARIDOU (GRE) BYE
Taissa DMITREVSKAJA (GER) BYE

hellas719
Jul 19th, 2009, 12:45 AM
Preveza G5 QR2:
2nd Round

Dafni SCHINA (GRE) defeated Konstantina TSALDARI (GRE) 6-2 6-0
Fiona GERVAIS (FRA) defeated Andjela NOVCIC (SRB) 3-6 6-4 6-0
Elizaveta Anna NEMCHINOV (USA) defeated Louisa SCHUBERT (GER) 6-3 6-0
Tereza HEJLOVA (CZE) defeated Ioli TSEVRENIDOU (GRE) 6-1 6-3
Despoina VOGASARI (GRE) defeated Dionisia MAVROPODI (GRE) 6-0 6-1
Joanna-Nena SAVVA (CYP) defeated Ruxandra ABABII (ROU) 5-7 6-1 6-4
Danielle ZINN (ISR) defeated Esmee TEELING (NED) 6-3 7-5
Taissa DMITREVSKAJA (GER) defeated Christina LASKARIDOU (GRE) 6-7(5) 6-3 6-3

hellas719
Jul 19th, 2009, 12:45 AM
Preveza G5 QR2:
2nd Round

Dafni SCHINA (GRE) defeated Konstantina TSALDARI (GRE) 6-2 6-0
Fiona GERVAIS (FRA) defeated Andjela NOVCIC (SRB) 3-6 6-4 6-0
Elizaveta Anna NEMCHINOV (USA) defeated Louisa SCHUBERT (GER) 6-3 6-0
Tereza HEJLOVA (CZE) defeated Ioli TSEVRENIDOU (GRE) 6-1 6-3
Despoina VOGASARI (GRE) defeated Dionisia MAVROPODI (GRE) 6-0 6-1
Joanna-Nena SAVVA (CYP) defeated Ruxandra ABABII (ROU) 5-7 6-1 6-4
Danielle ZINN (ISR) defeated Esmee TEELING (NED) 6-3 7-5
Taissa DMITREVSKAJA (GER) defeated Christina LASKARIDOU (GRE) 6-7(5) 6-3 6-3

:spit:

hellas719
Jul 19th, 2009, 12:46 AM
QR3:
Fiona GERVAIS (FRA) defeated Dafni SCHINA (GRE) 6-1 6-1
Tereza HEJLOVA (CZE) defeated Elizaveta Anna NEMCHINOV (USA) 7-5 1-6 6-2
Despoina VOGASARI (GRE) defeated Joanna-Nena SAVVA (CYP) 6-4 6-4
Danielle ZINN (ISR) defeated Taissa DMITREVSKAJA (GER) 6-0 6-3

Despoina:woohoo:

hellas719
Jul 19th, 2009, 12:46 AM
Preveza R1:
Christine KANDLER (AUT) (1) defeated Niki KOSTORIZOU (GRE) 6-1 6-0
Despoina VOGASARI (GRE) defeated Tijana UZELAC (SRB) 6-2 6-1
Maria SAKKARI (GRE) defeated Varvara DENISYUK (RUS) 6-1 6-1
Panoria TSEKOURA (GRE) (7) defeated Joanna-Nena SAVVA (CYP) 6-3 6-0
Elpida PAPANELOPOULOU (GRE) defeated Viktoria SIZINTSEVA (RUS) (4) 6-1 6-2
Danielle ZINN (ISR) defeated Iris PHILOPOULOU (GRE) 6-3 6-2
Fiona GERVAIS (FRA) defeated Antigoni KLEFTOURI (GRE) 2-6 6-2 6-0
Irini PAPAGEORGIOU (GRE) (5) defeated Elizaveta Anna NEMCHINOV (USA) 6-4 6-3
Yvonne NEUWIRTH (AUT) (8) defeated Nikoleta VLAIKOUDI (GRE) 6-2 6-3
Tereza HEJLOVA (CZE) defeated Adreanna CHRISTOPOULOU (GRE) 6-4 4-6 6-4
Vassiliki GIANNAKAKI (GRE) defeated Ekta SHARMA (GBR) 6-0 6-1
Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (3) defeated Shir PERKIS (ISR) 6-1 6-0
Yuliana VOROBEVA (RUS) (6) defeated Dafni SCHINA (GRE) 6-2 6-4
Sara MATTSON (SWE) defeated Andromachi BAKAGIANNI (GRE) 6-3 7-5
Konstantina PAPAIKONOMOU (GRE) defeated Sabrina EMERSCHITZ (AUT) 6-1 6-0
Ekin GUNAYSU (TUR) (2) defeated Christina MADENOGLOU (GRE) 5-7 6-2 7-6(4)

Some great results:D

hellas719
Jul 19th, 2009, 11:58 PM
R2:

Christine KANDLER (AUT) (1) defeated Despoina VOGASARI (GRE) 6-1 6-1
Panoria TSEKOURA (GRE) (7) defeated Maria SAKKARI (GRE) 6-3 0-6 6-4
Elpida PAPANELOPOULOU (GRE) defeated Danielle ZINN (ISR) 6-4 6-3
Fiona GERVAIS (FRA) defeated Irini PAPAGEORGIOU (GRE) (5) 6-4 6-0
Tereza HEJLOVA (CZE) defeated Yvonne NEUWIRTH (AUT) (8) 1-6 6-4 6-0
Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (3) defeated Vassiliki GIANNAKAKI (GRE) 4-6 7-5 6-2
Yuliana VOROBEVA (RUS) (6) defeated Sara MATTSON (SWE) 6-7(6) 6-0 6-2
Ekin GUNAYSU (TUR) (2) defeated Konstantina PAPAIKONOMOU (GRE) 6-2 6-3

hellas719
Jul 19th, 2009, 11:58 PM
QF:

Christine KANDLER (AUT) (1) defeated Panoria TSEKOURA (GRE) (7) 6-1 6-0
Fiona GERVAIS (FRA) defeated Elpida PAPANELOPOULOU (GRE) 6-1 6-1
Tereza HEJLOVA (CZE) defeated Sofia Giantvigka ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (3) 6-1 5-7 6-3
Yuliana VOROBEVA (RUS) (6) defeated Ekin GUNAYSU (TUR) (2) 6-7(6) 6-1 7-5

:o

hellas719
Jul 19th, 2009, 11:59 PM
1st Round

PAPAGEORGIOU (GRE) / ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (1) defeated GERVAIS (FRA) / UZELAC (SRB) 6-0 6-2
EMERSCHITZ (AUT) / NEUWIRTH (AUT) defeated SAVVA (CYP) / SCHUBERT (GER) 6-0 6-1
KLEFTOURI (GRE) / VLAIKOUDI (GRE) defeated GUNAYSU (TUR) / SHARMA (GBR) (4) 6-4 6-4
PAPAIKONOMOU (GRE) / PAPANELOPOULOU (GRE) defeated MATTSON (SWE) / TEELING (NED) 6-4 6-4
PERKIS (ISR) / ZINN (ISR) defeated ABABII (ROU) / LASKARIDOU (GRE) 6-1 6-1
NEMCHINOV (USA) / VOROBEVA (RUS) defeated MADENOGLOU (GRE) / TSEKOURA (GRE) (3) 6-3 7-5
HEJLOVA (CZE) / SAKKARI (GRE) defeated KOSTORIZOU (GRE) / SCHINA (GRE) 6-1 6-4
DENISYUK (RUS) / SIZINTSEVA (RUS) (2) defeated CHRISTOPOULOU (GRE) / GIANNAKAKI (GRE) 4-6 6-1 [10-7]

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:00 AM
Quarterfinal

PAPAGEORGIOU (GRE) / ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (1) defeated EMERSCHITZ (AUT) / NEUWIRTH (AUT) 6-3 6-4
KLEFTOURI (GRE) / VLAIKOUDI (GRE) defeated PAPAIKONOMOU (GRE) / PAPANELOPOULOU (GRE) 6-4 6-2
NEMCHINOV (USA) / VOROBEVA (RUS) defeated PERKIS (ISR) / ZINN (ISR) 6-2 6-1
DENISYUK (RUS) / SIZINTSEVA (RUS) (2) defeated HEJLOVA (CZE) / SAKKARI (GRE) 6-3 3-6 [10-8]

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:02 AM
Semifinal

PAPAGEORGIOU (GRE) / ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (1) defeated KLEFTOURI (GRE) / VLAIKOUDI (GRE) 7-5 6-1
NEMCHINOV (USA) / VOROBEVA (RUS) defeated DENISYUK (RUS) / SIZINTSEVA (RUS) (2) 2-6 6-3 [10-6]

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:04 AM
Final

PAPAGEORGIOU (GRE) / ZENGOU NIEVIANTOMSKA (GRE) (1) defeated NEMCHINOV (USA) / VOROBEVA (RUS) 6-4 7-6(2)

:woohoo:

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:11 AM
Rankings after Corfu:

95 PAPAMICHAIL, Despina GRE 09 Feb 1993 275 40.00 315.00 Y
371 KONSTANTINIDOU, Eleni GRE 21 Sep 1993 105 8.75 113.75 Y
560 ZENGOU NIEVIANTOMSKA, Sofia Giantvigka GRE 15 Jan 1993 65 6.25 71.25 Y
765 PAPAGEORGIOU, Irini GRE 12 Apr 1993 35 7.50 42.50 Y
770 TSEKOURA, Panoria GRE 31 Mar 1992 40 2.50 42.50 Y
919= LATINOPOULOU, Afroditi GRE 29 Apr 1991 30 0.00 30.00 Y
1048= KORDOLAIMI, Eleni GRE 07 Mar 1993 20 2.50 22.50 Y
1535= SAKKARI, Maria GRE 25 Jul 1995 5 3.75 8.75 Y
1633= PAPANELOPOULOU, Elpida GRE 06 Oct 1994 5 0.00 5.00 Y
1633= CHRISTOPOULOU, Adreanna GRE 09 Mar 1993 5 0.00 5.00 N
1633= MATOULA, Charitomeni GRE 06 Nov 1993 5 0.00 5.00 Y
1853= PAPAIKONOMOU, Konstantina GRE 04 May 1994 0 2.50 2.50 Y
2059= MADENOGLOU, Christina GRE 15 Sep 1992 0 1.25 1.25 Y

1196= PAPADOPOULLOU, Marilena CYP 29 May 1993 15 2.50 17.50 Y
1853= KYPRIANIDOU, Daniella CYP 18 Apr 1993 0 2.50 2.50 N
1853= KOURTI, Andria CYP 25 Aug 1992 0 2.50 2.50 Y

320 FOUROUCLAS, Natasha RSA 31 Jan 1994 125 6.25 131.25 Y
628 PONDICAS, Jade RSA 11 Apr 1991 55 5.00 60.00 Y

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:22 AM
Nίκες Στεργίου-Ντούλια στο Πανελλήνιο 14 ετών
http://tennisnews.gr/images/news_images/Ntoulia/ntoulia.jpg

Με τις νίκες των Γιάννη Στεργίου και Ελισάβετ Ντούλια ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών, που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Α.Ο.Α Παπάγου.


Ο Στεργίου (Ο.Α Βουλιαγμένης «Μικροί Άσοι») νίκησε στον τελικό τον Κώστα Αξελό (Ο.Α Μαγνησίας) 6-3, 6-0 ενώ η Ντούλια (Α.Ο.Α Παπάγου) επικράτησε της Αγγελικής Κόκκοτα (Ο.Α Αθηνών) με 7-5, 6-1.

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:26 AM
Οι αθλητές μας στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας
http://tennisnews.gr/images/Tournaments/summer_festival.png

Για το Tampere της Φινλανδίας αναχωρεί το Σάββατο η ελληνική αποστολή για το 10ο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας. Η Τελετή Έναρξης θα γίνει την Κυριακή το βράδυ και οι αγώνες θα διαρκέσουν έως το Σάββατο 24 Ιουλίου, με τη χώρα μας να έχει εκπροσώπηση στα έξι από τα εννέα αθλήματα του προγράμματος.


Η αποστολή αποτελείται συνολικά από 92 άτομα και αρχηγός της είναι το μέλος της Ολομέλειας της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και Πρόεδρος της Κωπηλατικής Ομοσπονδίας Γιάννης Καρράς. Οι αθλητές που θα συμμετάσχουν στο τένις στο 10ο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας είναι οι εξής:



Πανούλας,
Ψαρρός,
Παπαοικονόμου,
Παπανελοπούλου.

Προπονητής ο Νίκος Αλεξίου και αρχηγός αποστολής ο κ. Θεοδωρόπουλος Παναγιώτης.

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:28 AM
Έφτασε η αποστολή μας στη Φιλανδία
http://tennisnews.gr/images/finland_1.jpg
Panelopoulou,Papaoikonomou,...

Με πτήση τσάρτερ της ΕΟΕ έφτασε στη Φινλανδία η Ελληνική αποστολή (92 μέλη) για το Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαικής Νεότητας. Οι Έλληνες Πανούλας και Ψαρός και οι Ελληνίδες Παπανελοπούλου και Παπαοικονόμου έκαναν σήμερα προπόνηση στο κεντρικό χωμάτινο γήπεδο και αύριο αγωνίζονται στα μονά (ο Πανούλας πέρασε bye στους 32).

Οι αγώνες στα διπλά τους είναι για την Τρίτη. Σήμερα στις 7.00 το βράδυ θα γίνει η τελετή έναρξης των αγώνων στο παγοδρόμιο της πόλης Tampere παρουσία του προέδρου της Δημοκρατίας της Φινλανδίας και του προέδρου της ΔΟΕ κ. Ζάκ Ρογκ. Προπονητής ο Νίκος Αλεξίου και αρχηγός αποστολής ο κ. Θεοδωρόπουλος Παναγιώτης.

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:28 AM
Papaoikonomou doesn't look Greek at all, and she's from Rhodes too:speakles:

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:31 AM
Can't wait for the rankings to come out tomorrow:hearts:

hellas719
Jul 20th, 2009, 12:57 AM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2522:5-juniors&catid=89:-juniors&Itemid=212

http://tennisnews.gr/images/stories/2009/5ojuniors/5opanelladikojuniors.jpg

hellas719
Jul 20th, 2009, 01:00 AM
Διεθνές Τουρνουά ITF Juniors - Preveza Cup 2009
http://tennisnews.gr/images/stories/2009/ITFPreveza/papageorgiou-zengou.jpg
Zengou-Papageorgiou

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΙΟΥΛΙΟΥ:
O Τάσος Παυλής που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πέρασε νικηφόρα και από τον ημιτελικό αφού κέρδισε τον Αυστριακό Novak, ο οποίος είχε χρειαστεί 3,5 ώρες χτες για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κόκκοτα. Ταυτόχρονα στα κορίτσια η Σοφία Ζέγγου και η Ειρήνη Παπαγεωργίου κατέκτησαν τον τίτλο στο διπλό, νικώντας στον τελικό τις NEMCHINOV (USA) και Vorobeva (RUS) με 64, 76(2).


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΙΟΥΛΙΟΥ:
O Τάσος Παυλής προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά, ενώ το μεγάλο ματς της ημέρας έγινε στο 3ο κορτ εκεί όπου ο Νίκος Κόκκοτας έχασε από τον Αυστριακό Novak με 57 76(3) 76(4) σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στα κορίτσια, Παπανελοπούλου, Ζέγγου και Τσεκούρα δε κατάφεραν να προκριθούν στην τετράδα, στο διπλό όμως οι Ζέγγου/Παπαγεωργίου θα διεκδικήσουν τον τίτλο στον τελικό του Σαββάτου.


ΠΕΜΠΤΗ 16 ΙΟΥΛΙΟΥ:
Μέσα πολύ υψηλές θερμοκρασίες είχαμε την Πέμπτη τις νίκες - πρόκριση στην οχτάδα για τη Νόρα Τσεκούρα, Ελπίδα Παπανελοπούλου και Σοφία Ζέγγου, ενώ στα Αγόρια ο Κόκκοτας και ο Παυλής πέτυχαν και αυτοι την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του τουρνουά της Πρέβεζας.


ΤΕΤΑΡΤΗ 15 ΙΟΥΛΙΟΥ:
Με τους αγώνες του 1ου γύρου στα διπλά Αγοριών και Κοριτσιών συνεχίστηκε η δράση την 3η μέρα των αγώνων στην Πρέβεζα. Παράλληλα όμως είχαμε και την ολοκλήρωση των αγώνων του 1ου γύρου και στα Αγόρια. Εκεί οι Παυλής, Στεργίου και Κόκκοτας πέτυχαν μεγάλες νίκες και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο του κυρίως ταμπλό. Συνολικά 12 Ελληνόπουλα (4 αγόρια και 8 κορίτσια) προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των αγώνων με τα αναλυτικά αποτελέσματα να βρίσκονται παρακάτω.

ΤΡΙΤΗ 14 ΙΟΥΛΙΟΥ:
Συνεχίζονται στην Πρέβεζα οι αγώνες για το διεθνές τουρνουά ΙΤF G5 - Preveza Cup 2009 με έντονη την παρουσία των θεατών αλλά και πολύ καλές εμφανίσεις από τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες. Η Δέσποινα Βογάσαρη ξεκινώντας τις καλές της εμφανίσεις από τα προκριματικά, κέρδισε 2 αγώνες και την είσοδό της στο κυρίως ταμπλό, όπου και προκρίθηκε στον 2ο γύρο με πολύ καλή εμφάνιση. Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Τετάρτης.

ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ:
Και τη σκυτάλη μετά το Corfu Cup παίρνει η Πρέβεζα, εκεί όπου θα είναι συγκεντρωμένο το ενδιαφέρον του ελληνικού τένις στο επίπεδο των junior αθλητών για την επόμενη εβδομάδα. Δεκάδες ελληνόπουλα θα προσπαθήσουν να διακριθούν αλλά και να κερδίσουν εμπειρίες αγωνιζόμενοι με ξένους αθλητές και αθλήτριες. Το tennisnews.gr θα είναι και αυτή την εβδομάδα παρόν στο τενιστικό αυτό γεγονός.



Link (scroll down for draws)-
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2498:-itf-juniors-preveza-cup-2009&catid=89:-juniors&Itemid=212

hellas719
Jul 20th, 2009, 06:02 PM
In the European Youth Olympics in Finland, (1994 and 1995 girls are eligible), Greece is represented by Konstantina Papaoikonomou and Elpida Panelopoulou.

Papaoikonomou beat Alizada from Azerbaijan 6-0 6-1 in R64:woohoo:
She plays (6)Barbare Eristavi from Georgia in R32;)

Panelopoulou plays her R64 against Elizabeta Bauer from Serbia;)

In doubles, Papaoikonomou and Panelopoulou are seeded 7th and got a bye in R32:D
In R16, they play either Latvia or Turkey:bounce:

Pame koritsia!

hellas719
Jul 20th, 2009, 06:14 PM
In Austria this week, the U18 European Junior Championships are taking place;)
Greece is being represented by Afroditi Latinopoulou and Panoria Tsekoura:bounce:

Latinopoulou has a bye in R128 and faces (9)Richel Hogenkamp NED in R64:scared:
Tsekoura also has a bye in R128 and faces (14)Diana Marcinkevica LAT in R64:scared:

No doubles draw yet:p

hellas719
Jul 20th, 2009, 06:25 PM
In Russia this week, the U16 European Championships are being held:bounce:
Greece is represented by Despina Papamichail and Eleni Konstantinidou;)
Cyprus is represented by Marilena Papadopoulou and Daniella Kyprianides;)

In R128, Papamichail faces Saxegaard from Norway:bounce:
In R128, Konstantinidou has a bye. She faces Zubkov from Turkey in R64;)
In R128, Kyprianides got a bye. She faces a Pole, Joanna Nalborska in R64;)
As for Papadopoulou, she faces Agata Baranska from Poland in R128;)
Cyprus vs. Poland:lol:

In doubles, Cyprus has a bye in R64, and they play Romania in R32:scared:
Greece also got a bye in R64, and they play Italy in R32:scared:

hellas719
Jul 20th, 2009, 06:40 PM
And the U14 European Championships are in the Czech Republic;)
Greece is being represented bye Despina Vogasari and Elisavet Ntoulia:)
Cyprus by Joanna-Nena Savva and Maria Argyriou:)

Vogasari plays Ciobanu from Moldova in R128:bounce:
Ntoulia has a bye in R128 and plays Lymer-Sullivan from GBR in R64;)
Savva plays Zorawska from Poland in R128:lol: (CYP-POL:drool:)
Argyriou plays Beth Askew from GBR in R128:scared:

No doubles draw yet:fiery:

hellas719
Jul 21st, 2009, 03:48 AM
In Austria this week, the U18 European Junior Championships are taking place;)
Greece is being represented by Afroditi Latinopoulou and Panoria Tsekoura:bounce:

Latinopoulou has a bye in R128 and faces (9)Richel Hogenkamp NED in R64:scared:
Tsekoura also has a bye in R128 and faces (14)Diana Marcinkevica LAT in R64:scared:

No doubles draw yet:p

06 26 for Latinopoulou:o
36 16 for Tsekoura:o

hellas719
Jul 21st, 2009, 03:55 AM
In Russia this week, the U16 European Championships are being held:bounce:
Greece is represented by Despina Papamichail and Eleni Konstantinidou;)
Cyprus is represented by Marilena Papadopoulou and Daniella Kyprianides;)

In R128, Papamichail faces Saxegaard from Norway:bounce:
In R128, Konstantinidou has a bye. She faces Zubkov from Turkey in R64;)
In R128, Kyprianides got a bye. She faces a Pole, Joanna Nalborska in R64;)
As for Papadopoulou, she faces Agata Baranska from Poland in R128;)
Cyprus vs. Poland:lol:

In doubles, Cyprus has a bye in R64, and they play Romania in R32:scared:
Greece also got a bye in R64, and they play Italy in R32:scared:

Papamichail didn't play yet;)
Konstantinidou won 63 60:D she plays (9)Novakovic in R32:scared:
Kyprianides lost 36 46:(
Papadopoulou lost 26 06:sad:

hellas719
Jul 21st, 2009, 03:57 AM
In doubles, our U18 girls play Italy in R32:scared:

hellas719
Jul 21st, 2009, 04:10 AM
And the U14 European Championships are in the Czech Republic;)
Greece is being represented bye Despina Vogasari and Elisavet Ntoulia:)
Cyprus by Joanna-Nena Savva and Maria Argyriou:)

Vogasari plays Ciobanu from Moldova in R128:bounce:
Ntoulia has a bye in R128 and plays Lymer-Sullivan from GBR in R64;)
Savva plays Zorawska from Poland in R128:lol: (CYP-POL:drool:)
Argyriou plays Beth Askew from GBR in R128:scared:

No doubles draw yet:fiery:

Vogasari won 63 63:cool: and plays (4)Pantuckova CZE in R64:scared:
Ntoulia didn't play yet;)
Savva won 60 60:worship: (but 2-1 POL:sad:)and plays (5)Haas AUT in R64:scared:
Argyriou lost 16 26:sad:

hellas719
Jul 21st, 2009, 04:50 AM
In U14 doubles:
Greece plays Hungary in R64;)
Cyprus plays France in R64:scared:

hellas719
Jul 21st, 2009, 04:51 AM
Rankings after Preveza (but Preveza points will be added next week)-
75 PAPAMICHAIL, Despina GRE 09 Feb 1993 305 47.50 352.50 Y
376 KONSTANTINIDOU, Eleni GRE 21 Sep 1993 105 8.75 113.75 Y
557 ZENGOU NIEVIANTOMSKA, Sofia Giantvigka GRE 15 Jan 1993 65 6.25 71.25 Y
765 PAPAGEORGIOU, Irini GRE 12 Apr 1993 35 7.50 42.50 Y
769 TSEKOURA, Panoria GRE 31 Mar 1992 40 2.50 42.50 Y
921= LATINOPOULOU, Afroditi GRE 29 Apr 1991 30 0.00 30.00 Y
1062= KORDOLAIMI, Eleni GRE 07 Mar 1993 20 2.50 22.50 Y
1536= SAKKARI, Maria GRE 25 Jul 1995 5 3.75 8.75 Y
1631= PAPANELOPOULOU, Elpida GRE 06 Oct 1994 5 0.00 5.00 Y
1631= CHRISTOPOULOU, Adreanna GRE 09 Mar 1993 5 0.00 5.00 N
1631= MATOULA, Charitomeni GRE 06 Nov 1993 5 0.00 5.00 Y
1845= PAPAIKONOMOU, Konstantina GRE 04 May 1994 0 2.50 2.50 Y
1969= MADENOGLOU, Christina GRE 15 Sep 1992 0 1.25 1.25 Y

hellas719
Jul 21st, 2009, 11:25 PM
Papamichail didn't play yet;)
Konstantinidou won 63 60:D she plays (9)Novakovic in R32:scared:
Kyprianides lost 36 46:(
Papadopoulou lost 26 06:sad:

Papamichail won R128 60 62:D
She then lost R64 to (16)Vinogradova 57 16:o

hellas719
Jul 21st, 2009, 11:29 PM
Cyprus lost their doubles match to Romania in R32, 5-7 0-6:(
But it was an expected loss:shrug:Romania might win it all:shrug:

Greece didn't play doubles R32 yet;)

hellas719
Jul 21st, 2009, 11:54 PM
Vogasari won 63 63:cool: and plays (4)Pantuckova CZE in R64:scared:
Ntoulia didn't play yet;)
Savva won 60 60:worship: (but 2-1 POL:sad:)and plays (5)Haas AUT in R64:scared:
Argyriou lost 16 26:sad:

Vogasari lost 06 36:(But expected:shrug:
Ntoulia won 62 36 64:Dand now plays (7)Benoit BEL in R32:bounce:
Savva lost 36 36 but it was expected:shrug:

U14's didn't play doubles yet;)

hellas719
Jul 22nd, 2009, 12:15 AM
There is a consolation draw for U16 singles players:cool:
It is a 32-draw;)
Kyprianides plays Paalma from Estonia in R32;)
Papadopoulou plays Sasnovich from Belarus, the #2 seed from the main draw in R32:scared:
Pame!

hellas719
Jul 22nd, 2009, 12:55 AM
Elpida Panelopoulou lost in R1 in the Youth Olympic Festial 16 26:o
Elpida and Konstantina still have doubles together:shrug:

hellas719
Jul 22nd, 2009, 01:00 AM
Με to δεξί στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ
http://tennisnews.gr/images/stories/2009/ITFPreveza/2/931.jpg

Με νίκες ξεκίνησε η Ελληνική ομάδα στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ στη Φινλανδίας. Πρώτη ξεκίνησε η Παπαοικονόμου και κέρδισε την Aydan Alizada με 6-0 6-1. Στη συνέχεια ο Ψαρρός απέκλεισε τον Markus Kerner με 7-5 6-1 παρά το γεγονός ότι έχανε στο πρώτο σετ με 5-2.


Στη συνέχεια λόγω βροχής οι αγώνες μεταφέρθηκαν στα κλειστά γήπεδα όπου η Παπανελοπούλου (φωτογραφία) νίκησε με 6-4 5-7 6-4 την BAUER Elizabeta, αθλήτρια από τη Σερβία και αργά το βράδυ ο Πανούλας (άλλαξε η κλήρωση) νίκησε με 76(3) 60 τον Γεωργιανό DAVLIANIDZE (έχανε και αυτός 5-2 στο 1ο σέτ!).

hellas719
Jul 22nd, 2009, 01:04 AM
So according to the article I just posted, Papaoikonomou and Panelopoulou both reached in R32;)
But according to a poster on here, they both lost in R32:sad:

hellas719
Jul 22nd, 2009, 09:10 PM
Papaoikonomou and Panelopoulou lost in doubles in the Youth Olympic Festival to a Turkish team 46 36:fiery:
:o

hellas719
Jul 22nd, 2009, 09:12 PM
Οι ελπίδες μας βρίσκονται στο διπλό
http://www.tennisnews.gr/images/news_images/Panoulas/718.jpg

Η ελληνική αποστολή που βρίσκεται στο Tampere στη Φιλανδία, σήμερα πέρασε μία άσχημη μέρα στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ. Τα αγόρια και τα κορίτσια μας γνώρισαν την ήττα στο μονό. Ο Μιχάλης Ψαρρός έχασε μετά από το Βρετανό WARD-HIBBERT Joshua 62 67(8) 61, παρά το γεγονός ότι πάλεψε πραγματικά τον αγώνα. Ο Πανούλας Θωμάς-Ορέστης (φωτογραφία) συνάντησε αρκετές δυσκολίες με τον CELOVSKY David [SVK] και έχασε με 60 63.


Στα κορίτσια η Κωνσταντίνα Παπαοικονόμου υπέκυψε στην κούραση από το πρώτο σετ και έχασε από την αθλήτρια από τη Γεωργία, ERISTAVI Barbare με 76(6) 60. Δύσκολη αποδείχτηκε για την Ελπίδα Παπανελοπούλου η Τσέχα POLETINOVA Alena από την οποία έχασε με 61 62.


Παρά τις ήττες, τα αγόρια μας και τα κορίτσια μας έδωσαν έναν πολύ καλό αγώνα σε ένα τόσο σπουδαίο συλλογικό τουρνουά. Στο δοπλό οι Κωνσταντίνα Παπαοικονόμου και Ελπίδα Παπανελοπούλου έχασαν από την Τουρκική ομάδα των ARANTEKIN Seda και BIROL Ipek με 64 63.


Από την άλλη μεριά όμως, περίπατο έκαναν τα αγόρια μας Πανούλας και Ψαρρός, οι οποίοι πραγματικά οδήγησαν τους BONIFACIUS Rafn Kumar και HELGASON Hinrik [ISL] σε συντριπτική ήττα με 60 60.

hellas719
Jul 22nd, 2009, 09:15 PM
Ξεκίνησε το Πανευρωπαϊκό Juniors
http://www.tennisnews.gr/images/stories/2009/ITFPreveza/1/759.jpg

Σε τρεις διαφορετικές μεριές βρίσκονται οι Juniors μας στην προσπάθεια για διάκριση στο European Junior Championships. Στην κατηγορία των 14 ετών και κάτω, που γίνεται στην πόλη Plzen της Τσεχίας, ο Αλέξανδρος Μπαλαμπανίδης γνώρισε την ήττα από τον Τσέχο Pavel STAUBERT με 2-6, 1-6. Ο Γιάννης Στεργίου (φωτογραφία) όμως με μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ κατάφερε να κερδίσει τον Γεωργιανό Mikheil KHMIADASHVILI με 2-6 6-4 6-2.

http://www.tennisnews.gr/images/stories/2009/ITFPreveza/2/763.jpg
Despina Vogasari

Στην ίδια κατηγορία στα κορίτσια η Ελισάβετ Ντούλια έχασε στις λεπτομέρειες από την Αγγλίδα Grace LYMER-SULLIVAN με 6-2 3-6 6-4. Η Δέσποινα Βογάσαρη (φωτογραφία) κατάφερε μεγάλη νίκη στον πρώτο γύρο απέννατι στην CIOBANU Daniela με 6-3 6-3, αλλά στο δεύτερο γύρο έχασε από την Τσέχα PANTUCKOVA Gabriela με 6-0 6-3.

Στην κατηγορία των 16 και κάτω που γίνεται στη Μόσχα, ο Αλέξανδρος Αλεξιάδης περιμένει τον αντίπαλό του καθώς ο Γερμανός ELIAS PATRICK εγκατέλειψε πριν ξεκινήσει ο αγώνας. Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Αναστάσιος Παυλής απέναντι στον ΤURCAN IGOR με 6-1 6-3.


Στα κορίτσια στην ίδια κατηγορία, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κέρδισε στον πρώτο γύρο την SAXEGAARD VICKI CARINENOR με το συντριπτικό 6-0 6-2. Στο δεύτερο γύρο όμως έχασε από την Ρωσίδα VINOGRADOVA POLINA με 7-5 6-1. Η Ελένη Κωνσταντινίδου όμως με μεγάλη εμφάνιση κέρδισε την Τουρκάλα ZUBKOV MILENA με το εντυπωσιακό 6-3 6-0. Στο διπλό συνεχίζουν οι Αλεξιάδης και Παυλής κάθώς κέρισαν το Ισραηλινό δίδυμο των BELFER DOR/KRIPAK DANIEL με 6-4 7-5.


Στην κατγορία των 18 και κάτω που γίνεται στην πόλη Villach της Αυστρίας ο Βασίλης Βεντουρής θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό Richard BECKER. Ο Ηλίας Γιαννακάκης συνεχίζει την προσπάθεια καθώς ο αντίπαλός του Paul GAETTI από το Λουξεμβούργο ενώ έχανε με 6-0 1-0 αποσύρθηκε!


Στα κορίτσια η Αφροδίτη Λατινοπούλου έχασε από την Ολλανδέζα HOGENKAMP Richel με 6-0 6-2. Σε ήτα οδηγήθηκε και η Νόρα Τσεκούρα από την MARCINKEVICA Diana [LAT] με 6-3 6-1. Το δίδυμο των αγοριών μας Βεντουρής και Γιαννακάκης θα αντιμετωπίσουν τους BELIBOV Alexandru και JILTOV Egor

hellas719
Jul 22nd, 2009, 09:18 PM
Eleni Konstantinidou in U16 R16:cool:

Eleni Konstantinidou GRE d. (9) Marijana Novakovic BIH 63 62 :eek::woohoo:

R16 vs. Carli Wischhoff NED ;):bounce:

Pame Eleni!:rocker:

hellas719
Jul 22nd, 2009, 11:12 PM
In doubles, our U18 girls play Italy in R32:scared:

46 46 :sad:
Good try, girls! :yeah:

hellas719
Jul 22nd, 2009, 11:14 PM
Greek U16 girls (Papamichail and Konstantinidou) beat Italy 63 64 :eek::woohoo:
They play Sweden in R16 ;):bounce:

hellas719
Jul 22nd, 2009, 11:17 PM
Our U14 girls lost doubles R64 to Hungary, 6-0 6-3 :sobbing:

hellas719
Jul 22nd, 2009, 11:18 PM
Cyprus' U14 girls lost 6-0 6-1 to France in R64 :tape:

hellas719
Jul 23rd, 2009, 05:06 AM
Οι Έλληνες στα 2009 European Junior Championships
http://tennisnews.gr/images/news_images/konstantinidou/eleni_konstantinidou89.jpg
^Eleni Konstantinidou

Σε τρεις διαφορετικές μεριές βρίσκονται οι Juniors μας στην προσπάθεια για διάκριση στο European Junior Championships. Στην κατηγορία των 14 ετών και κάτω, που γίνεται στην πόλη Plzen της Τσεχίας, ο Αλέξανδρος Μπαλαμπανίδης γνώρισε την ήττα στον 1ο γύρο από τον Τσέχο Pavel STAUBERT με 2-6, 1-6. Ο Γιάννης Στεργίου πέρασε τον 1ο γύρο bye και στο 2ο γύρο κέρδισε τον Γεωργιανό Mikheil KHMIADASHVILI με 2-6 6-4 6-2 και να περάσει στον 2ο γύρο. Στον 3ο γύρο αντιμετώπισε τον Σέρβο Laslo DJERE (No 14 ETA, Boys Under 14) όπου έχασε με σκορ 61, 75.

Στην ίδια κατηγορία στα κορίτσια η Ελισάβετ Ντούλια πέρασε bye στον 1ο γύρο και στο 2ο γύρο νίκησε την Αγγλίδα Grace LYMER-SULLIVAN με 6-2 3-6 6-4. Η Δέσποινα Βογάσαρη κατάφερε μεγάλη νίκη στον 1ο γύρο απέννατι στην CIOBANU Daniela με 6-3 6-3, αλλά στο δεύτερο γύρο έχασε από την Τσέχα PANTUCKOVA Gabriela με 6-0 6-3.

Στην κατηγορία των 16 και κάτω που γίνεται στη Μόσχα, ο Αλέξανδρος Αλεξιάδης πέρασε στον 1ο γύρο bye και τον 2ο γύρο χωρίς αγώνα καθώς ο Γερμανός ELIAS PATRICK εγκατέλειψε πριν ξεκινήσει ο αγώνας. Στον 3ο γύρο έχασε 63,61 από τον Ρουμάνο VASILE ALEX GHILEA. Μετά τη μεγάλη νίκη που σημείωσε στον 2ο γύρο ο Αναστάσιος Παυλής απέναντι στον ΤURCAN IGOR με 6-1 6-3, στον 3ο γύρο αντιμετώπισε το Νο 5 του ταμπλό τον Σλοβάκο FILIP HORANSKY όπου γνώρισε την ήττα μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα με 63 67(8) 63. Οι Έλληνες αθλητές συνεχίζουν στα διπλά όπου έχουν φτάσει στον 3ο γύρο.


Στα κορίτσια στην ίδια κατηγορία, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κέρδισε στον πρώτο γύρο την SAXEGAARD VICKI CARINENOR με το συντριπτικό 6-0 6-2. Στο δεύτερο γύρο όμως έχασε από την Ρωσίδα VINOGRADOVA POLINA με 7-5 6-1. Η Ελένη Κωνσταντινίδου όμως με μεγάλη εμφάνιση κέρδισε την Τουρκάλα ZUBKOV MILENA με το εντυπωσιακό 6-3 6-0. Η Ελένη Κωνσταντινίδου (φωτογραφία) έχει φτάσει στον 4ο γύρο του τουρνουά κερδίζοντας 63, 62 στον 3ο γύρο το Νο9 του ταμπλό MARIJANA NOVAKOVIC. Οι Ελληνίδες αθλήτριες συνεχίζουν στα διπλά όπου έχουν φτάσει στον 3ο γύρο.


Στην κατγορία των 18 και κάτω που γίνεται στην πόλη Villach της Αυστρίας ο Βασίλης Βεντουρής έχασε 63, 64 στον 2ο γύρο από τον Γερμανό Richard BECKER. Ο Ηλίας Γιαννακάκης έχασε 62, 63 στον 3ο γύρο από τον Σουηδό Patrik BRYDOLF. Οι Έλληνες αθλητές συνεχίζουν στα διπλά όπου έχουν φτάσει στον 2ο γύρο.


Στα κορίτσια η Αφροδίτη Λατινοπούλου έχασε από την Ολλανδέζα HOGENKAMP Richel με 6-0 6-2. Σε ήττα οδηγήθηκε και η Νόρα Τσεκούρα από την MARCINKEVICA Diana [LAT] με 6-3 6-1.

hellas719
Jul 23rd, 2009, 05:15 AM
There is a consolation draw for U16 singles players:cool:
It is a 32-draw;)
Kyprianides plays Paalma from Estonia in R32;)
Papadopoulou plays Sasnovich from Belarus, the #2 seed from the main draw in R32:scared:
Pame!

Kyprianides lost 26 63 67 :sad:
Papadopoulou lost 76 36 36 :sad:

hellas719
Jul 23rd, 2009, 08:31 PM
Eleni Konstantinidou in U16 R16:cool:

Eleni Konstantinidou GRE d. (9) Marijana Novakovic BIH 63 62 :eek::woohoo:

R16 vs. Carli Wischhoff NED ;):bounce:

Pame Eleni!:rocker:

26 62 75 :)

Eleni in European QF's :eek::woohoo:
I'm so proud of Eleni. She's really impressed me a lot this year. At the beginning of the year, she was the least known of the Big 5 in the 1993 girls. Now she's doing amazing :D

QF vs. (4) Ksenia Kirillova RUS :bounce:

Pame!:bounce:

hellas719
Jul 23rd, 2009, 08:37 PM
Greek U16 girls (Papamichail and Konstantinidou) beat Italy 63 64 :eek::woohoo:
They play Sweden in R16 ;):bounce:

67 26 :fiery:

hellas719
Jul 23rd, 2009, 08:46 PM
Οι εθνικές ομάδες Αγοριών και Κοριτσιών
http://www.tennisnews.gr/images/news_images/efoa.jpg

Η Τεχνική Διεύθυνση της ΕΟΦΑ κατάρτισε τις Εθνικές Ομάδες Αγορίων και Κοριτσιών 14-16 -18 για τα ατομικά, 16 και 18 για τα ομαδικά Ευρωπαϊκά καλοκαιρινά πρωταθλήματα, σύμφωνα με τα σχετικά κριτήρια επιλογής που ισχύουν από το 2008.


Οι αθλητές-τριες που συμμετέχουν στις Εθνικές Ομάδες και τα κριτήρια επιλογής τους είναι τα ακόλουθα:


ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18
ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΥΣΤΡΙΑ 20-26/7/09

ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (Ο.Α. ΑΘΗΝΩΝ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U18
ΓΙΑΝΝΑΚΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ (Ο.Α. ΑΘΗΝΩΝ) Νο 1 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U18
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18
ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΥΣΤΡΙΑ 20-26/7/09


ΛΑΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ (Ο.Α. ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U18
ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΠΑΝΩΡΑΙΑ (Α.Ο.Α. ΦΙΛΟΘΕΗΣ) Νο 1 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U18
ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΜΑΜΑΣΙΔΟΥ ΞΑΝΘΗ (Ο.Α. ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)


ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16
ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΟΣΧΑ 20-26/7/09

ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (Μ.Γ.Σ.Κ. ΑΠΟΛΛΩΝ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U16
ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Ο.Α. ΧΑΝΙΩΝ) Νο 2 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U16

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16
ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΟΣΧΑ 20-26/7/09

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ (Α.Ο.Α. ΠΟΣΕΙΔΩΝ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U16
ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (Ο.Α. ΦΙΛΑΘΛΟΣ) Νο 93 I.T.F. U18
ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΔΟΛΙΑΝΙΤΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ (Ο.Α. ΧΑΝΙΩΝ)

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16
ΟΜΑΔΙΚΟ (HELVETIE CUP) ΙΣΡΑΗΛ 29-31/7/09

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ (Α.Ο.Α. ΠΟΣΕΙΔΩΝ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U16
ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (Ο.Α. ΦΙΛΑΘΛΟΣ) Νο 93 I.T.F. U18
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ (Ο.Α. ΑΘΗΝΩΝ) Νο 15 Τ.Ε. U16
ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΠΕΠΠΑΣ ΣΟΛΩΝ (Ο.Α. ΦΙΛΑΘΛΟΣ)


ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16
ΟΜΑΔΙΚΟ (BOROTRA CUP) ΙΣΠΑΝΙΑ 29-31/7/09


ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (Μ.Γ.Σ.Κ. ΑΠΟΛΛΩΝ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U16
ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Ο.Α. ΧΑΝΙΩΝ) Νο 2 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U16
ΠΑΝΟΥΛΑΣ (Α.Γ.Ο. ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ) Νο 3 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U16
ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΑΛΕΞΙΟΥ ΝΙΚΟΣ (Α.Γ.Ο. ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ)


ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18
ΟΜΑΔΙΚΟ (REINA CUP) ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 29-31/7/09

ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΠΑΝΩΡΑΙΑ (Α.Ο.Α. ΦΙΛΟΘΕΗΣ) Νο 1 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U18
ΚΩΣΤΟΡΙΖΟΥ ΝΙΚΗ (Ο.Α. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ) Νο 2 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U18
ΜΑΔΕΝΟΓΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ (Α.Ο.Α. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ) Νο 4 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U18
ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΚΟΛΩΝΗΣ ΣΤΑΘΗΣ (Ο.Α. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ)


ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18
ΟΜΑΔΙΚΟ (GALLEA CUP) ΣΛΟΒΕΝΙΑ 29-31/7/09

ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (Ο.Α. ΑΘΗΝΩΝ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U18
ΓΙΑΝΝΑΚΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ (Ο.Α. ΑΘΗΝΩΝ) Νο 1 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U18
ΚΟΚΚΟΤΑΣ ΝΙΚΟΣ (Ο.Α. ΑΘΗΝΩΝ) Νο 3 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U18
ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΧΑΡΙΤΩΝΙΔΗΣ ΣΤΑΘΗΣ (Ο.Α. ΑΘΗΝΩΝ)


ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14
ΑΤΟΜΙΚΟ PILSEN-ΤΣΕΧΙΑ 20-26/07/09

ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ (Ο.Α. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U14
ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ ΑΛΕΞ/ΡΟΣ (Α.Ο.Α. ΦΙΛΟΘΕΗΣ) Νο 1 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U14

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14
ΑΤΟΜΙΚΟ PILSEN-ΤΣΕΧΙΑ 20-26/07/09

ΝΤΟΥΛΙΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ (Α.Ο.Α. ΠΑΠΑΓΟΥ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ 2009 U14
ΒΟΓΑΣΑΡΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (Ο.Α. ΦΙΛΑΘΛΟΣ) Νο 1 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ U14
ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΖΑΧΑΡΙΑΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ (Ο.Α. ΦΙΛΑΘΛΟΣ)

Τα ονόματα των σωματίων προέρχονται από την ανακοίνωση της ΕΦΟΑ και θα υπάρξουν νεώτερες ανακοινώσεις από το tennisnews.gr για τις αλλαγές στο χώρο του τένις στην Ελλάδα

hellas719
Jul 23rd, 2009, 08:49 PM
U18 team:
-Panoria Tsekoura
-Niki Kostorizou
-Christina Madenoglou

*I think we should have Latinopoulou instead of Kostorizou. Maybe Syleouni instead of Madenoglou but why not Afroditi L?:fiery:

U16 team:
-Eleni Konstantinidou
-Despina Papamichail
-Irini Papageorgiou

*I think Eleni Kordolaimi should be there instead of Irini:shrug:

U14 girls:
-Elisavet Ntoulia
-Despina Vogasari

*We could add another girl. I'd definitely say Maria Sakkari:p

hellas719
Jul 23rd, 2009, 08:52 PM
^Oh, Sakkari, that reminds me:

Happy 14th birthday, Maria!! :aparty:

hellas719
Jul 24th, 2009, 09:34 PM
Konstantinidou lost 26 06 :(

hellas719
Jul 24th, 2009, 09:53 PM
Στα προημιτελικά η Κωνσταντινίδου
http://tennisnews.gr/images/news_images/konstantinidou/konstantinidou.jpg

Mεγάλη επιτυχία για την Ελένη Κωνσταντινίδου, η οποία με τη νίκη της σημερα 2-6, 6-2, 7-5 επί της Ολλανδέζας Κάρλι Βίσχοφ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Πανευρωπαϊκού Πρωταθληματος Τζούνιορ (κατηγορία κάτω των 16 ετών), οι αγώνες του οποίου γίνονται στη Μόσχα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε περάσει bye τον α΄ γύρο, στον δεύτερο νίκησε 6-3, 6-0 την Μιλένα Ζούμπκοφ (Τουρκία) ενώ στον τρίτο έκανε την έκπληξη αποκλείοντας με 6-3, 6-2 το Νο 9 του ταμπλό, Μαριάνα Νοβάκοβιτς (Βοσνία). Αντίπαλός της στα προημιτελικά θα είναι η Ρωσίδα Ξένια Κιρίλοβα, Νο 4 του ταμπλό. Αντιθετα, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ αποκλείστηκε στον β΄ γύρο από την Ρωσίδα Πολίνα Βινογκράντοβα, Νο 12 του ταμπλό, με 7-5, 6-1.


Στο μονό των αγοριών ο Αλέξανδρος Αλεξιάδης ηττήθηκε 6-3, 6-1 στον γ΄ γύρο από τον Ρουμάνο Βασίλε Γκιλέα. Στον ίδιο γύρο, συγκλονιστικό αγώνα έδωσε ο Αναστάσιος Παυλής με αντίπαλο τον Σλοβάκο Φίλιπ Χοράνσκι, Νο 5 του ταμπλό, από τον οποίο έχασε 6-3, 6-7(8), 6-3.
Στην κατηγορία κάτω των 14, οι αγώνες της οποίας γίνονται στο Πίλσεν της Τσεχίας, την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς έκανε ο Γιάννης Στεργίου, ο οποίος έφτασε μέχρι τον γ΄ γύρο του μονού, όπου ηττήθηκε από τον Σέρβο Λάσλο Ντγιέρε (Νο 14) με 6-1, 7-5. Ο Αλέξανδρος Μπαλαμπανίδης αποκλείστηκε στον α΄ γύρο 6-2, 6-1 από τον Τσέχο Πάβελ Στάουμπερτ.
Στο μονό των κοριτσιών η Ελισάβετ Ντούλια προχώρησε δυο γύρους πριν αποκλειστεί από την Βελγίδα Μπενόιτ με 6-0, 6-1. Η Δέσποινα Βογάσαρη έχασε 6-0, 6-3 στον β΄ γύρο από την Τσέχα Γκαμπριέλα Παντούκοβα.

Στην κατηγορία κάτω των 18 ετών (Βίλαχ, Αυστρίας) ο Ηλίας Γιαννακάκης έφτασε μέχρι τον γ΄ γύρο όπου ηττήθηκε 6-2, 6-3 από τον Σουηδό Πάτρικ Μπρίντολφ ενώ ο Βασίλης Βεντουρής αποκλείστηκε στον β΄ γύρο χάνοντας 6-3, 6-4 από τον Γερμανό Ράιχαρντ Μπέκερ. Στα κορίτσια, η Αφροδίτη Λατινοπούλου και η Νόρα Τσεκούρα αποκλείστηκαν στον α΄ γύρο από τις Χόκενκαμπ (Ολλανδία), Μαρτσινκέβιτσα (Λετονία) με 6-0, 6-2 και 6-3, 6-1 αντίστοιχα.

Δείτε τα περσινά αποτελέσματα των αθλητών μας στο 2008 European Junior Championships.

hellas719
Jul 24th, 2009, 09:57 PM
Εξαιρετική πορεία της Eλένης Κωνσταντινίδου
http://tennisnews.gr/images/news_images/konstantinidou/eleni_konstantinidou89.jpg

Στα προημιτελικά σταμάτησε η εξαιρετική πορεία της Eλένης Κωνσταντινίδου στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τζούνιορ (κατηγορία κάτω των 16 ετών), οι αγώνες του οποίου γίνονται στη Μόσχα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε σήμερα από την Ρωσίδα Ξένια Κιρίλοβα με 6-2, 6-0, σε έναν αγώνα που αποδείχτηκε άνισος καθώς η Ρωσίδα, Νο 4 του ταμπλό, κι αγωνιζόμενη μπροστά στο κοινό της, παρουσιάστηκε πολύ δυνατή στο γήπεδο.




Η ήττα αυτή δεν μειώνει στο ελάχιστο την συνολική εμφάνιση της Κωνσταντινίδου στο τουρνουά, στο οποίο πήραν μέρος οι καλύτερες τενίστριες της Ευρώπης στην ηλικία των 16 χρόνων. Θυμίζουμε ότι για να φτάσει στις “8” κορυφαίες η Κωνσταντινίδου απέκλεισε κατά σειρά, τις Μιλένα Ζούμπκοφ (Τουρκία) 6-3, 6-0 (Τουρκία), Μαριάνα Νοβάκοβιτς (Βοσνία, Νο 9) 6-3, 6-2 και Κάρλι Βίσχοφ (Ολλανδία) 2-6, 6-2, 7-5.

hellas719
Jul 28th, 2009, 02:02 AM
76 PAPAMICHAIL, Despina GRE 09 Feb 1993 305 47.50 352.50 Y
381 KONSTANTINIDOU, Eleni GRE 21 Sep 1993 105 8.75 113.75 Y
431 ZENGOU NIEVIANTOMSKA, Sofia Giantvigka GRE 15 Jan 1993 85 15.00 100.00 Y
691 PAPAGEORGIOU, Irini GRE 12 Apr 1993 40 12.50 52.50 Y
696 TSEKOURA, Panoria GRE 31 Mar 1992 50 2.50 52.50 Y
1057= KORDOLAIMI, Eleni GRE 07 Mar 1993 20 2.50 22.50 Y
1246= PAPANELOPOULOU, Elpida GRE 06 Oct 1994 15 1.25 16.25 Y
1311= SAKKARI, Maria GRE 25 Jul 1995 10 5.00 15.00 Y
1496= LATINOPOULOU, Afroditi GRE 29 Apr 1991 10 0.00 10.00 Y
1541= PAPAIKONOMOU, Konstantina GRE 04 May 1994 5 3.75 8.75 Y
1637= MATOULA, Charitomeni GRE 06 Nov 1993 5 0.00 5.00 Y
1637= VOGASARI, Despoina GRE 09 Jul 1995 5 0.00 5.00 Y
1637= CHRISTOPOULOU, Adreanna GRE 09 Mar 1993 5 0.00 5.00 N
1637= GIANNAKAKI, Vassiliki GRE 23 Feb 1993 5 0.00 5.00 N
1856= VLAIKOUDI, Nikoleta GRE 26 Jun 1993 0 2.50 2.50 Y
1856= KLEFTOURI, Antigoni GRE 13 Mar 1993 0 2.50 2.50 Y
2071= MADENOGLOU, Christina GRE 15 Sep 1992 0 1.25 1.25 Y

:worship:

hellas719
Jul 28th, 2009, 04:19 AM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2547:5-panelladiko-juniors&catid=79:juniors&Itemid=175

hellas719
Jul 28th, 2009, 05:55 PM
Changes to our summer cup teams:mad:
U18:
-Papamichail
-Kostorizou
-Madenoglou
*I would've chosen Tsekoura, Latinopoulou, and Syleouni:shrug:
U16:
-Giannakaki
-Papageorgiou
-Konstantinidou
*I would've chosen Papamichail, Konstantinidou, and Kordolaimi:shrug:

hellas719
Jul 28th, 2009, 05:59 PM
U14's already played in Italy. They finished 7th out of 7 teams:o
Vogasari and Ntoulia played. I would've put Sakkari in there:shrug:

hellas719
Jul 28th, 2009, 06:00 PM
They lost 2-1 to Slovenia:sad:
Results:
Jauk d. Ntoulia 61 76:sad:
Vogasari d. Stor 76 62:D
Jauk/Mark d. Ntoulia/Vogasari 62 63:(

hellas719
Jul 28th, 2009, 06:02 PM
They lost 3-0 to Switzerland:sad:
Sugnaux d. Ntoulia 61 60:help:
Bencic d. Vogasari 60 62:tape:
Kennel/Sugnaux d. Kokkota/Ntoulia 61 62:sad:

hellas719
Jul 28th, 2009, 06:03 PM
U16's are playing in Israel;)
Strong teams like the Czech Republic, France, Ukraine, and Russia will be there:scared:

hellas719
Jul 28th, 2009, 06:05 PM
U18's are playing in Bulgaria and only 3 other teams (Bulgaria, Slovenia, and Ukraine) will be competing as Great Britain and Moldova withdrew so they have a great chance of going to the finals in Spain:D

hellas719
Jul 28th, 2009, 06:06 PM
As for Cyprus, they aren't competing in any of these competitions:sad:

hellas719
Jul 28th, 2009, 06:07 PM
Greek U16's are seeded 2nd in their group:bigclap:

hellas719
Jul 30th, 2009, 11:12 PM
U16 European Summer Cup:
Greece d. Israel 2-1 :D
Konstantinidou l. to Zimmermann 3-6 1-6 :help:
Papamichail d. Patiuk 1-6 7-5 6-1 :woohoo: (should've been easier:shrug:)
Papageorgiou/Papamichail d. Lavian/Zimmermann 6-1 6-4 :banana:

So they put Despina on U16 in the end :)

hellas719
Jul 30th, 2009, 11:18 PM
U18 European Summer Cup:
Bulgaria d. Greece 3-0 :help:
Gledacheva d. Madenoglou 6-0 6-0 :o
Shinikova d. Tsekoura 6-1 7-5 :sad:
Gledacheva/Mitrovska d. Kostorizou/Madenoglou 6-0 6-0 :tape:

Now that they took Papamichail out, why did not add Latinopoulou and/or Syleouni instead of Kostorizou and/or Madenoglou?

hellas719
Jul 30th, 2009, 11:20 PM
U18 European Summer Cup:
Ukraine d. Greece 3-0 :help:
N.Kichenok d. Madenoglou 6-0 6-1 :o
L.Kichenok. d. Tsekoura 6-1 6-0 :sad:
N.Kichenok/Korolyova d. Kostorizou/Tsekoura 6-1 6-1 :tape:

hellas719
Jul 30th, 2009, 11:21 PM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2553:european-summer-cups&catid=80:2008-09-28-22-15-37&Itemid=176

hellas719
Jul 31st, 2009, 10:19 PM
http://www.tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2555:european-summer-cups&catid=79:juniors&Itemid=175

hellas719
Jul 31st, 2009, 10:20 PM
U18 Summer Cup:
Slovenia d. Greece 2-1 :(
Bestijanic l. to Madenoglou 46 75 46 :woohoo:
Rmus d. Tsekoura 57 75 61 :bigcry:
Bozovic/Rmus d. Kostorizou/Madenoglou 61 61 :help:

hellas719
Jul 31st, 2009, 10:24 PM
U16 Summer Cup:
Ukraine d. Greece 2-1 :sad:
Ivakhenko d. Konstantinidou 64 67 64 :bigcry:
Kozlova l. to Papamichail 57 26 62 :banana:
Ivakhenko/Svitolina d. Papageorgiou/Papamichail 64 60 :tears:

hellas719
Jul 31st, 2009, 10:25 PM
U16 Summer Cup:
Greece d. France 2-1 :cool:
Papageorgiou l. to Garcia 64 46 46 :bigcry:
Papamichail d. Ficheux 62 26 64 :woohoo:
Konstantinidou/Papamichail d. Ficheux/Garcia 64 26 10-3 :D

3rd place :aparty:

hellas719
Jul 31st, 2009, 10:32 PM
U16 team:

http://www.tennisnews.gr/images/stories/2009/Juniors/European_Summer_Cups/Girls_U16/european_summer_cups_girls_u16.jpg

hellas719
Aug 5th, 2009, 10:28 PM
Μεγάλη νίκη της Σάκκαρη στην Πορτογαλία
http://tennisnews.gr/images/news_images/Sakkari/729.jpg

Η Μαρία Σάκκαρη του Ο.Α. Αθηνών μετά τους πρώτους της βαθμούς στη βαθμολογία των ITF Juniors τον περασμένο μήνα σε Κέρκυρα και Πρέβεζα, συνέχισε τις πολύ καλές της εμφανίσεις και στο 'XV International Junior Leiria' τουρνουά G4 της Πορτογαλίας. Εκεί, στον προκριματικό γύρο επικράτησε της Baptista από την Πορτογαλία με 2-0 σετ, αλλά στον τελευταίο γύρο έχασε από την Ισραηλινή Tour με 63, 75. Παρ'όλα αυτά μπήκε στο κυρίως ταμπλό ως Lucky Loser και πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της, επικρατώντας επί της Ισραηλινής Mor Noy, No8 στο ταμπλό, 448 στον κόσμο, αλλά και 2 χρόνια μεγαλύτερή της με 2-0 σετ (75, 62), δείγμα του μεγάλου ταλέντου της κόρης της πρώην πρωταθλήτριάς μας Αγγελικής Κανελλοπούλου.



Στον 2ο γύρο η Μαρία αντιμετωπίζει τη Ρωσίδα Golman ευελπιστώντας σε νέα μεγάλη νίκη.

hellas719
Aug 5th, 2009, 10:29 PM
Maria Sakkari is playing a G4 in Portugal and she won her first match of qualies, lost the final one, but got a LL and beat Noy Mor in R1 :D

hellas719
Aug 7th, 2009, 12:01 AM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2568:2009-08-06-17-52-44&catid=88:2009-05-24-15-37-13&Itemid=211

hellas719
Aug 8th, 2009, 04:59 PM
http://www.tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2570:stavrianakou-14th-wilson-tivoli-trophy-2009&catid=79:juniors&Itemid=175

hellas719
Aug 8th, 2009, 04:59 PM
^Dimitra Stavrianakou played an ITF G4 in Romania this past week;)

hellas719
Aug 9th, 2009, 12:20 AM
1995 girl Maria Sakkari reached the QF at a G4 in Portugal :D

hellas719
Aug 11th, 2009, 04:51 AM
Sakkari #948 :woohoo:

hellas719
Aug 11th, 2009, 04:51 AM
Papageorgiou, Papadopoullou, and Savva are playing at the G5 in Bulgaria this week ;)

hellas719
Aug 14th, 2009, 03:26 AM
Sakkari and Zengou lost in R1 at a Portuguese G4 this week:(
Zengou played doubles there but lost in R1:sad:

hellas719
Aug 14th, 2009, 03:38 AM
G5 Bulgaria:
Savva lost in FQR :sad:
Savva got an LL and then won in R32 before losing in R16 ;)
Papageorgiou was seeded 3rd as a WC and plays a qualifier in the quarters :D
Papadopoullou lost in R32 :(
Savva lost R1 doubles :sad:
Papageorgiou and Papadopoullou were seeded 3rd in doubles but lost in R1 :o

hellas719
Aug 15th, 2009, 03:22 PM
Papageorgiou in the singles semis :D

hellas719
Aug 15th, 2009, 03:49 PM
Προελαύνει η Παπαγεωργίου
http://tennisnews.gr/images/news_images/Papageorgiou/Eirini_Papageorgiou_2422.jpg

Η Ειρήνη Παπαγεωργίου πραγματοποιεί μεγάλες εμφανίσεις στη Βουλγαρία και συγκεκριμένα στο διεθνές τουρνουά ITF Juniors G5 - DEMA CUP 2009. H 16χρονη αθλήτρια του Ο.Α.ΑΘΗΝΩΝ βρίσκεται ήδη στον ημιτελικό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Αυστριακή Denise Maxl για μια θέση στον τελικό. Η Ειρήνη στους μέχρι τώτα αγώνες απέκλεισε με τη σειρά τις:

1st rd: Gergana BONCHEVA (BUL) 4-6 6-0 6-3
2nd rd: Stefana ANDREI (ROU) 2-6 7-6(1) 6-1
QF: Simona HORSIKYAN (BUL) 6-1 7-5

hellas719
Aug 15th, 2009, 03:49 PM
She kinda looks like Larcher de Brito:shrug:

merda2004
Aug 17th, 2009, 09:28 PM
at the same tournament we have an all greek semi final in boys... Anastasios PAVLIS (GRE) (6) Vs Nikolaos KALLINIKOS (GRE)

still no news about the boys semis or the girls .... Denise MAXL (AUT) Vs Irini PAPAGEORGIOU (GRE) (3).
eirini is the only seeded player left!

hellas719
Aug 18th, 2009, 03:16 AM
Irini lost in the semis:sad:

hellas719
Aug 18th, 2009, 04:29 AM
at the same tournament we have an all greek semi final in boys... Anastasios PAVLIS (GRE) (6) Vs Nikolaos KALLINIKOS (GRE)


Yes and Taso Pavlis is now in the final :)

merda2004
Aug 18th, 2009, 11:36 AM
the result from the boys final...
Final
Stefan MICOV (MKD) (1) defeated Anastasios PAVLIS (GRE) (6) 6-1 3-6 6-2 at least he gave a good fight against the no1 seed!!!

girls semis
Denise MAXL (AUT) defeated Irini PAPAGEORGIOU (GRE) (3) 6-4 2-0 Retired
Maxl won in the final!
Denise MAXL (AUT) defeated Silviya ZHELYAZKOVA (BUL) 7-6(4) 6-2

hellas719
Aug 18th, 2009, 07:40 PM
Winner from MKD?:rolleyes:
FYR!:devil:

merda2004
Aug 18th, 2009, 08:10 PM
i know that it should have been fyrom but they dont bother!!!some people should learn history or if they wanna be called macedonia then learn greek!

hellas719
Aug 18th, 2009, 08:32 PM
They're too lazy and stupid:lol:

hellas719
Aug 18th, 2009, 10:08 PM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2606:kilkis-cup-2009&catid=89:-juniors&Itemid=212

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:21 AM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2613:koufalia-cup-2009&catid=89:-juniors&Itemid=212

^Koufalia Cup U16 next week;)

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:23 AM
U16 Kiklis Cup:
R32:
23/29 players in the draw are Greek or Cypriot:D

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:31 AM
R32:
(1)Panelopoulou-Bye
Toseva-Babunski 61 64
Papazoglou-Palazi 63 75
(6)Matoula-Markesini 62 60
-------------------------------------
(3)Damiani-Bye
Krajnc-Laskaridou 46 61 63
V.Konstantinidou-Philopoulou 63 62
(5)Kleftouri-Ntoulia 64 63
-------------------------------------
Vogasari-(8)Stankovic 63 63
Polatidou-Barboglio 61 61
Bakagianni-Kaffe 60 76
(4)Papaoikonomou-Soulinzi 61 60
-------------------------------------
(7)Papadopoulou-Djordjevic 60 60
Zamanoudi-Kokkota 63 64
Sideri-Markesini 61 63
(2)Stavrianakou-Bye

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:34 AM
R16:
(1)Panelopoulou-Toseva
Papazoglou-(6)Matoula
(3)Damiani-Krajnc
V.Konstantinidou-(5)Kleftouri

Vogasari-Polatidou
Bakagianni-(4)Papaoikonomou
(7)Papadopoulou-Zamanoudi
Sideri-(2)Stavrianakou

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:34 AM
13/16 players in R2:inlove:

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:35 AM
V.Konstantinidou (Vassiliki Konstantinidou) is probably the sister of Eleni Konstantinidou:p
Forget the Williamses, Bondarenkos, and Radwanskas! Konstantinidous are next!

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:37 AM
R16:
(1)Panelopoulou-Toseva 62 63
Papazoglou-(6)Matoula 16 62 64
(3)Damiani-Krajnc 46 16
V.Konstantinidou-(5)Kleftouri 26 26

Vogasari-Polatidou 63 63
Bakagianni-(4)Papaoikonomou 26 06
(7)Papadopoulou-Zamanoudi 62 61
Sideri-(2)Stavrianakou 67 26

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:40 AM
QF:
(1) Elpida Panelopoulou GRE vs. Eleonora Papazoglou GRE
(WC) Neja Krajnc SLO vs. (5) Antigoni Kleftouri GRE
Despina Vogasari GRE vs. (4) Konstantina Papaoikonomou GRE
(7) Marilena Papadopoulou CYP vs. (2) Dimitra Stavrianakou GRE

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:40 AM
7/8 quarterfinalists are Greek:hearts:

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:42 AM
I predict:
QF:
Panelopoulou over Papazoglou
Kleftouri over Krajnc
Papaoikonomou over Vogasari
Papadopoulou over Stavrianakou
SF:
Panelopoulou over Kleftouri
Papaoikonomou over Papadopoulou
F:
Papaoikonomou over Panelopoulou

But If Vogasari beats Papaoikonomou then she'll go all the way:p

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:51 AM
Doubles Draw:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. BYE
Sideri GRE/Palazi GRE vs. Markesini GRE/Markesini GRE
Stankovic SRB/Babunski SRB vs. Barboglio ITA/Djordjevic ITA
BYE vs. (2) Kleftouri GRE/Papadopoulou CYP

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:52 AM
Doubles Draw:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. BYE
Sideri GRE/Palazi GRE vs. Markesini GRE/Markesini GRE
Stankovic SRB/Babunski SRB vs. Barboglio ITA/Djordjevic ITA
BYE vs. (2) Kleftouri GRE/Papadopoulou CYP


More sisters:hearts:
But I don't think they'll be famous:sad:

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:55 AM
QF:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. BYE
Sideri GRE/Palazi GRE d. Markesini GRE/Markesini GRE w/o
Stankovic SRB/Babunski SRB d. Barboglio ITA/Djordjevic ITA 61 62
BYE vs. (2) Kleftouri GRE/Papadopoulou CYP

hellas719
Aug 20th, 2009, 02:56 AM
SF:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. Sideri GRE/Palazi GRE
Stankovic SRB/Babunski SRB vs. (2) Kleftouri GRE/Papadopoulou CYP

hellas719
Aug 20th, 2009, 03:33 AM
Btw, Irini Papageorgiou is now ITF Junior #585:angel:

hellas719
Aug 20th, 2009, 03:41 AM
ITF Portugal G3:
R1- Sofia Zengou GRE d. Aida Golman RUS 7-6 2-6 6-1:woohoo:

hellas719
Aug 20th, 2009, 03:41 AM
ITF Portugal G3:
R2- Sofia Zengou GRE vs. (5) Amy Botwell IRE

hellas719
Aug 20th, 2009, 03:43 AM
Doubles:
R1- Peterson GBR/Zengou GRE d. Barbosa POR/Mateus POR 7-5 6-3 :D

hellas719
Aug 20th, 2009, 03:44 AM
Doubles:
QF- Peterson GBR/Zengou GRE vs. Lebedeva RUS/Sizikova RUS :bounce:

hellas719
Aug 20th, 2009, 03:59 AM
Νίκη της Ζέγγου
http://tennisnews.gr/images/news_images/Zeggou/731.jpg

Μεγάλη νίκη της Σοφίας Ζέγγου - Νεβιαντόμσκα στον 1ο γύρο του δύσκολου τουρνουά Vila Do Conde Junior Tennis Cup 2009. Να σημειώσουμε ότι η Σοφία αντιμετώπισε αρκετές εξωαγωνιστικές δυσκολίες στον 1ο της αγώνα. Το ξενοδοχείο είναι μακρυά από τα γήπεδα του τουρνουά, τα λεωφορεία όχι και τόσο συχνά, με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία στις μετακινήσεις της.

H Σοφία ύστερα από ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι κατάφερε και νίκησε με 7-6(4) 2-6 6-1 την Ρωσίδα Aida Golman (No 623 ITF Combined Ranking). Επόμενος αντίπαλος της αθλήτριας του Α.Ο.Α.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ η Ιρλανδή Νο 5 του ταμπλό Amy Bowtel.

To Vila Do Conde Junior Tennis Cup 2009 διεξάγεται στην πόλη Vila Do Conde της Πορτογαλίας, βαθμού δυσκολίας 3, hard επιφάνεια, ITF Junior Championship.

hellas719
Aug 20th, 2009, 04:02 AM
Skopia G5:
Savva from Cyprus qualified but lost in R1:sad:
She plays doubles with a Skopian:eek:

hellas719
Aug 20th, 2009, 04:04 AM
R1: Gorceska FYR/Savva CYP vs. Lepcevska FYR/Milosevska FYR :bounce:

hellas719
Aug 20th, 2009, 06:49 PM
Νίκη της Ζέγγου
http://tennisnews.gr/images/news_images/Zeggou/731.jpg

Μεγάλη νίκη της Σοφίας Ζέγγου - Νεβιαντόμσκα στον 1ο γύρο του δύσκολου τουρνουά Vila Do Conde Junior Tennis Cup 2009. Να σημειώσουμε ότι η Σοφία αντιμετώπισε αρκετές εξωαγωνιστικές δυσκολίες στον 1ο της αγώνα. Το ξενοδοχείο είναι μακρυά από τα γήπεδα του τουρνουά, τα λεωφορεία όχι και τόσο συχνά, με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία στις μετακινήσεις της.

H Σοφία ύστερα από ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι κατάφερε και νίκησε με 7-6(4) 2-6 6-1 την Ρωσίδα Aida Golman (No 623 ITF Combined Ranking). Επόμενος αντίπαλος της αθλήτριας του Α.Ο.Α.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ η Ιρλανδή Νο 5 του ταμπλό Amy Bowtel.

To Vila Do Conde Junior Tennis Cup 2009 διεξάγεται στην πόλη Vila Do Conde της Πορτογαλίας, βαθμού δυσκολίας 3, hard επιφάνεια, ITF Junior Championship.


The article changed the picture:lol:

New one:

http://tennisnews.gr/images/news_images/Zeggou/Sofia_ZENGOU_NIEVIANTOMSKA_2490.jpg

:cool:

hellas719
Aug 20th, 2009, 07:15 PM
R1: Gorceska FYR/Savva CYP vs. Lepcevska FYR/Milosevska FYR :bounce:

6-3 6-0 :banana:

hellas719
Aug 20th, 2009, 07:17 PM
QF: Gorceska FYR/Savva CYP vs. Babic MNE/Stoilkovska FYR :bounce:

hellas719
Aug 20th, 2009, 07:18 PM
QF: Gorceska FYR/Savva CYP vs. Babic MNE/Stoilkovska FYR :bounce:

6/2 6/4 :aparty:

hellas719
Aug 20th, 2009, 07:19 PM
SF: Gorceska FYR/Savva CYP vs. Jankovic SRB/Ostojic SRB ;)

hellas719
Aug 20th, 2009, 07:29 PM
Kilkis Cup U16:
QF:
(1) Elpida Panelopoulou GRE d. Eleonora Papazoglou GRE 62 46 63
(5) Antigoni Kleftouri GRE d. (WC) Neja Krajnc SLO 61 61
Despina Vogasari GRE d. (4) Konstantina Papaoikonomou GRE 75 63
(7) Marilena Papadopoulou CYP d. (2) Dimitra Stavrianakou GRE 60 30 ret.

hellas719
Aug 20th, 2009, 07:30 PM
Kilkis Cup U16:
SF:
(1) Elpida Panelopoulou GRE vs. (5) Antigoni Kleftouri GRE
Despina Vogasari GRE vs. (7) Marilena Papadopoulou CYP

hellas719
Aug 20th, 2009, 07:35 PM
Kilkis Cup U16:
SF:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE d. Palazi GRE/Sideri GRE 62 61
(2) Kleftouri GRE/Papadopoulou CYP d. Babunski SRB/Stankovic SRB 60 61

hellas719
Aug 20th, 2009, 07:36 PM
Kilkis Cup U16:
F:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. (2) Kleftouri GRE/Papadopoulou CYP

hellas719
Aug 22nd, 2009, 12:25 AM
Panelopoulou and Papaoikonomou won the doubles final 6/2 6/2 :bounce:

hellas719
Aug 22nd, 2009, 12:27 AM
Ελληνική υπόθεση οι ημιτελικοί στο Kilkis Cup
http://tennisnews.gr/images/Tournaments/2009/kilkis_cup/kilkis-semis.jpg

Πανελλήνιο πρωτάθλημα έχουν μετατρέψει τα ελληνόπουλα με τις εμφανίσεις τους το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 'KILKIS CUP 2009'. Πανούλας και Ψαρρός στα αγόρια και Βογάσαρη και Παπανελοπούλου στα κορίτσια θα αναμετρηθούν στους δύο ημιτελικούς που θα κρίνουν τους νικητές των κατηγοριών Αγόρια κάτω των 16 και Κορίτσια κάτω των 16 ετών αντίσοιχα...Όλα τα αποτελέσματα παρακάτω...

hellas719
Aug 22nd, 2009, 12:31 AM
SF:
(1) Elpida Panelopoulou GRE d. (5) Antigoni Kleftouri GRE 26 63 64
Despina Vogasari GRE d. (7) Marilena Papadopoulou CYP 62 63

hellas719
Aug 22nd, 2009, 12:32 AM
F:
(1) Elpida Panelopoulou GRE vs. Despina Vogasari GRE

hellas719
Aug 22nd, 2009, 12:36 AM
Δεν τα κατέφερε η Ζέγγου
http://tennisnews.gr/images/news_images/Zeggou/Sofia_ZENGOU_NIEVIANTOMSKA_2485.jpg

Δεν τα κατάφερε η Σοφία Ζέγγου - Νεβιαντόμσκα στον 2ο γύρο του δύσκολου τουρνουά Vila Do Conde Junior Tennis Cup 2009. Η αθλήτρια του Α.Ο.Α.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ έχασε 64, 61 από την Ιρλανδή Νο 5 του ταμπλό Amy Bowtel.

Στον 1ο γύρο η Σοφία ύστερα από ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι κατάφερε και νίκησε με 7-6(4) 2-6 6-1 την Ρωσίδα Aida Golman (No 623 ITF Combined Ranking). Επόμενος αντίπαλος της αθλήτριας του Α.Ο.Α.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ η Ιρλανδή Νο 5 του ταμπλό Amy Bowtel.

Η Σοφία αγωνίστηκε και στα διπλά του τουρνουά όπου έφτασε μέχρι τα προημιτελικά.

To Vila Do Conde Junior Tennis Cup 2009 διεξάγεται στην πόλη Vila Do Conde της Πορτογαλίας, βαθμού δυσκολίας 3, hard επιφάνεια, ITF Junior Championship.

hellas719
Aug 22nd, 2009, 12:42 AM
^Zengou lost to Botwell 46 16 in R16 and lost in the doubles QF's :sad:

hellas719
Aug 22nd, 2009, 12:46 AM
Savva won her doubles SF in Skopia by w/o :woohoo:

hellas719
Aug 22nd, 2009, 12:48 AM
In the final they play a Turkish duo ;)
:lol:
A Cypriot, a Fyromian, and two Turks :haha:
Basically a Greek and it's two problem nations :lol:

hellas719
Aug 23rd, 2009, 06:31 PM
Elpida Panelopoulou won the all-Greek final at the Kilkis Cup U16 in straight sets over Despina Vogasari :woohoo:

hellas719
Aug 23rd, 2009, 06:32 PM
Savva and her Fyromian partner won that G5 in FYROM :banana:

hellas719
Aug 23rd, 2009, 06:38 PM
Πανούλας και Παπανελοπούλου νικητές του KILKIS CUP
http://tennisnews.gr/images/Tournaments/2009/kilkis_cup/kilkis-winners.jpg

Ο Ορέστης Πανούλας (Α.Γ.Ο.ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ) και η Ελπίδα Παπανελοπούλου (Ο.Α.ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ ΤΙΤΑΝΗ) ήταν οι μεγάλοι νικητές του KILKIS CUP 2009, Under 16 Category 3.

Ο Πανούλας επικράτησε75 26 63 του Μιχάλη Ψαρρού (Ο.Α.ΑΘΗΝΩΝ) σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που καθήλωσε τους θεατές.

Η Παπανελοπούλου επικράτησε 62 76(4) της Δέσποινας Βογάσαρης (Ο.Α.Ο ΦΙΛΑΘΛΟΣ).

Στα διπλά στην κατηγορία των Αγοριών είχαμε και πάλι ελληνική επιτυχία. Την 1η θέση κατέλαβαν ο Μιχάλης Ψαρρός και ο Γιώργος Γιωτόπουλος (Α.Ο.Α.ΠΑΤΡΩΝ) επικρατώνας 63 76(6) των Ιταλών Lorenzo και Leonardo Campi. Οι Έλληνες πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις, στα προημιτελικά απέκλεισαν το Νο 4 του ταμπλό, στα ημιτελικά το Νο 2 και στον τελικό νίκησαν το Νο 3 του ταμπλό.

hellas719
Aug 25th, 2009, 03:28 AM
Valentini Grammatikopoulou is playing a U12 this week:D

hellas719
Aug 25th, 2009, 03:28 AM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2644:gramatikopoulou&catid=79:juniors&Itemid=175

hellas719
Aug 25th, 2009, 03:29 AM
^She won her first two matches :aparty:
WD Valentini :yeah:

hellas719
Aug 26th, 2009, 04:11 AM
U16 Koufalia Cup MD:
R32:
(1)Stavrianakou GRE-Bye
(WC)Papazoglou GRE-(WC)V.Konstantinidou GRE
(WC)Baka GRE-Palazi GRE
Tsiomou GRE-(7)Barboglio ITA

(4)Stankovic SRB-Bye
Polatidou GRE-Bakagianni GRE
Vlaikoudi GRE-I.Tsatse GRE
(8)Vogasari GRE-Vardali GRE

(6)Babunski SRB-Ntoulia GRE
Kaffe GRE-E.Tsatse GRE
Fulop GRE-Zamanoudi GRE
(3)Papaoikonomou GRE-Bye

(5)Papadopoulou CYP-Bye
Sismanidou GRE-Laskaridou GRE
Soulinzi GRE-Djordjevic ITA
(2)Panelopoulou GRE-Bye

hellas719
Aug 26th, 2009, 04:13 AM
R32:

(1)Stavrianakou GRE-Bye
(WC)Papazoglou GRE-(WC)V.Konstantinidou GRE 61 64
(WC)Baka GRE-Palazi GRE 64 16 26
Tsiomou GRE-(7)Barboglio ITA 63 62

(4)Stankovic SRB-Bye
Polatidou GRE-Bakagianni GRE 57 62 76
Vlaikoudi GRE-I.Tsatse GRE 60 60
(8)Vogasari GRE-Vardali GRE 61 62

(6)Babunski SRB-Ntoulia GRE 36 06
Kaffe GRE-E.Tsatse GRE 62 60
Fulop GRE-Zamanoudi GRE 36 06
(3)Papaoikonomou GRE-Bye

(5)Papadopoulou CYP-Bye
Sismanidou GRE-Laskaridou GRE 16 06
Soulinzi GRE-Djordjevic ITA 64 76
(2)Panelopoulou GRE-Bye

hellas719
Aug 26th, 2009, 04:13 AM
15/16 players in R2 are Greek :inlove:

hellas719
Aug 26th, 2009, 04:17 AM
R16:
(1) Dimitra Stavrianakou GRE vs. (WC) Eleonora Papazoglou GRE
Niki Palazi GRE vs. Magdalini Tsiomou GRE
(4) Ivona Stankovic SRB vs. Alexandra Polatidou GRE
Nikoleta Vlaikoudi GRE vs. (8) Despina Vogasari GRE

Elisavet Ntoulia GRE vs. Magdalini Kaffe GRE
Kalliopi Zamanoudi GRE vs. (3) Konstantina Papaoikonomou GRE
(5) Marilena Papadopoulou CYP vs. Christina Laskaridou GRE
Liana Soulinzi GRE vs. (2) Elpida Panelopoulou GRE

hellas719
Aug 26th, 2009, 04:19 AM
Doubles Draw:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. Papadopoulou CYP/Zamanoudi GRE
Vlaikoudi GRE/Bakagianni GRE vs. Baka GRE/Fulop GRE
Djordjevic ITA/Barboglio ITA vs. Tsiomou GRE/Kaffe GRE
Papazoglou GRE/Palazi GRE vs. (2) Laskaridou GRE/Stavrianakou GRE

hellas719
Aug 27th, 2009, 03:17 AM
R16:
(1) Dimitra Stavrianakou GRE vs. (WC) Eleonora Papazoglou GRE 63 61
Niki Palazi GRE vs. Magdalini Tsiomou GRE 62 61
(4) Ivona Stankovic SRB vs. Alexandra Polatidou GRE 62 62
Nikoleta Vlaikoudi GRE vs. (8) Despina Vogasari GRE 36 36

Elisavet Ntoulia GRE vs. Magdalini Kaffe GRE 61 60
Kalliopi Zamanoudi GRE vs. (3) Konstantina Papaoikonomou GRE 36 16
(5) Marilena Papadopoulou CYP vs. Christina Laskaridou GRE 61 60
Liana Soulinzi GRE vs. (2) Elpida Panelopoulou GRE 06 06

hellas719
Aug 27th, 2009, 03:19 AM
QF:
(1) Dimitra Stavrianakou GRE vs. Niki Palazi GRE
(4) Ivona Stankovic SRB vs. (8) Despina Vogasari GRE
Elisavet Ntoulia GRE vs. (3) Konstantina Papaoikonomou GRE
(5) Marilena Papadopoulou CYP vs. (2) Elpida Panelopoulou GRE

hellas719
Aug 27th, 2009, 03:20 AM
QF:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. Papadopoulou CYP/Zamanoudi GRE 64 67 11-9
Vlaikoudi GRE/Bakagianni GRE vs. Baka GRE/Fulop GRE 62 62
Djordjevic ITA/Barboglio ITA vs. Tsiomou GRE/Kaffe GRE 06 57
Papazoglou GRE/Palazi GRE vs. (2) Laskaridou GRE/Stavrianakou GRE 26 46

hellas719
Aug 27th, 2009, 03:22 AM
SF:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. Vlaikoudi GRE/Bakagianni GRE
Tsiomou GRE/Kaffe GRE vs. (2) Laskaridou GRE/Stavrianakou GRE

All Greek SF :D

hellas719
Aug 27th, 2009, 03:44 AM
Savva got a QWC for a G5 in FYROM and got a bye in QR1 and lost in QR2 only winning one game:tape:
And she was seeded 3rd too:mad:

hellas719
Aug 27th, 2009, 03:46 AM
She plays doubles with a Slovenian girl and they are yet to play their frist match ;)

hellas719
Aug 27th, 2009, 03:58 AM
Sarah Petrides is playing a French G4 this week ;)
Singles and Doubles with Filaire ;)
She still didn't play yet :sad:

hellas719
Aug 28th, 2009, 05:45 AM
QF:
(1) Dimitra Stavrianakou GRE d. Niki Palazi GRE 62 76
(8) Despina Vogasari GRE d. (4) Ivona Stankovic SRB 62 64
(3) Konstantina Papaoikonomou GRE d. Elisavet Ntoulia GRE 62 63
(2) Elpida Panelopoulou GRE d. (5) Marilena Papadopoulou CYP 62 61

hellas719
Aug 28th, 2009, 05:48 AM
SF:
(1) Dimitra Stavrianakou GRE vs. (8) Despina Vogasari GRE
(3) Konstantina Papaoikonomou GRE vs. (2) Elpida Panelopoulou GRE

hellas719
Aug 28th, 2009, 05:51 AM
SF:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE d. Bakagianni GRE/Vlaikoudi GRE 60 61
(2) Laskaridou GRE/Stavrianakou GRE d. Tsiomou GRE/Kaffew GRE 61 61

hellas719
Aug 28th, 2009, 06:06 AM
F:
(1) Panelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE vs. (2) Laskaridou GRE/Stavrianakou GRE

hellas719
Aug 28th, 2009, 06:07 AM
Savva lost 36 36 in her R1 doubles match :(

hellas719
Aug 28th, 2009, 06:09 AM
Singles QF for Petrides :eek::D

hellas719
Aug 28th, 2009, 06:09 AM
Doubles QF loss though :(

hellas719
Aug 29th, 2009, 01:04 AM
Petrides lost in the QF's :sad:

hellas719
Aug 29th, 2009, 10:28 PM
F:
(1) Papanelopoulou GRE/Papaoikonomou GRE d. (2) Laskaridou GRE/Stavrianakou GRE 64 64

hellas719
Aug 29th, 2009, 10:31 PM
SF:
(8) Despina Vogasari GRE d. (1) Dimitra Stavrianakou GRE 64 63
(2) Elpida Papanelopoulou GRE d. (3) Konstantina Papaoikonomou GRE 62 62

hellas719
Aug 29th, 2009, 10:32 PM
F:
(2) Elpida Papanelopoulou GRE vs. (8) Despina Vogasari GRE

hellas719
Aug 29th, 2009, 10:36 PM
F:
(2) Elpida Papanelopoulou GRE d. (8) Despina Vpgasari GRE 75 62

hellas719
Aug 29th, 2009, 11:23 PM
Είσαι η Ελπίδα μας...
http://www.tennisnews.gr/images/news_images/Papanelopoulou/725.jpg

Με θριαμβευτικό τρόπο ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της και στα Κουφάλια η Ελπίδα Παπανελοπούλου κερδίζοντας άλλους δύο τίτλους σε μονό και διπλό επαναλαμβάνοντας τον θριαμβό της στο KILKIS CUP πριν από μία εβδομάδα. Η αθλήτρια του Ο.Α.ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ ΤΙΤΑΝΗ επικράτησε στον τελικό της Δέσποινας Βογάσαρη με 75, 62. Με τη Βογάσαρη είχε αναμετρηθεί και στον τελικό στο Κιλκίς (62, 76(4)). Στα αγόρια ο Μιχάλης Ψαρρός ήταν ο μόνος Έλληνας φιναλίστ αυτή την εβδομάδα και στον τελικό ηττήθηκε από τον Βρεττανό Lewis Whiteley με 62, 63.

Στα διπλά, στα κορίτσια Παπανελοπούλου και Παπαοικονόμου ήταν όπως και στο Κιλκίς οι νικήτριες νικώντας στον τελικό τις Λασκαρίδου και Σταυριανάκου με 64, 64, ενώ στα αγόρια Ψαρρός και Whitley ένωσαν τις δυνάμεις τους και επικράτησαν επί των Καλοβελώνη και Popovic με 63, 63.


Elpida got the double :yeah:

hellas719
Aug 30th, 2009, 12:01 AM
http://www.tennisnews.gr/pdf/2009/men-women/panellinio/womensmd.pdf

Greek national tournament;)
It'd be great to Greek juniors go up against the likes of Gerasimou, Georgatou, and Roussi :)

hellas719
Aug 31st, 2009, 04:42 PM
Zengou, Papageorgiou, Ntoulia, Schina, ... into R2 :)

hellas719
Aug 31st, 2009, 09:38 PM
Filothei doubles draw:
http://tennisnews.gr/pdf/2009/men-women/panellinio/womendmd.pdf

hellas719
Sep 2nd, 2009, 01:19 AM
Konstantinidou, Papageorgiou, and Madenoglou among juniors who advanced to R3;)
Still 10 matches left though:p

hellas719
Sep 2nd, 2009, 10:20 PM
R16 matchups:
(1)Georgatou-Karakeke
Schina-Roussi
(3)Latinopoulou-Simouli
Papageorgiou-(7)Madenoglou
(5)Doriza-Vogasari
Konstantinidou-Zengou
Mavri(:spit:)-Tsaldari
Baka-(2)Gerasimou

hellas719
Sep 3rd, 2009, 04:18 PM
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2689:2-tennis-camp-loutraki&catid=76:2008-09-28-22-12-36&Itemid=172
Tennis camp in Loutraki :cool:

hellas719
Sep 3rd, 2009, 04:23 PM
An article feautring junior Despina Vogasari, and Anna Gerasimou:

Νίκη Γερασίμου - Λάμψη Βογάσαρη στη Φιλοθέη
http://tennisnews.gr/images/Tournaments/2009/Panellinio/Gerasimou_Vogasari.jpg

Στο Απλό Γυναικών, η Άννα Γερασίμου, στην πρώτη της εμφάνιση στο τουρνουά (στον 1ο γύρο είχε περάσει bye), πήρε μια εύκολη νίκη, 6-2, 6-0 την Λασκαρίδη, και προκρίθηκε στις “16”. Από τους υπόλοιπους αγώνες του 3ου γύρου ξεχώρησε η νίκη της 14χρονης Δέσποινας Βογάσαρη επί της τρία χρόνια μεγαλύτερης της Νόρας Τσεκούρα, δείχνοντας δείγματα του ταλέντου της., Στα άλλα ματς του 3ου γύρου: Καρακεκέ Βικ. - Βασιλειάδου 6-3, 6-4, Ρούσση-Καρακεκέ Ελ. 6-3, 6-2, Δόριζα-Φιλοπούλου 7-6, 7-6, Νιεβαντόμσκα-Σαρλή 6-4, 6-2, Τσαλδάρη-Κωστορίζου 6-2, εγκατέλειψε, Μαυρή-Φούλοπ 6-4, 6-1, Μπάκα-Πέππα 5-7, 6-4, 6-4, Βογάσαρη-Τσεκούρα 6-4, 6-3.

Δείτε παρακάτω πως έχουν διαμορφωθεί τα ταμπλό των γυναικών σε μονό και διπλό καθώς και το αυριανό πρόγραμμα.

hellas719
Sep 3rd, 2009, 04:54 PM
Προελαύνουν Γερασίμου και Γεωργάτου
http://tennisnews.gr/images/Tournaments/2009/Panellinio/georgatou-gerasimou.jpg

Με χαρακτηριστική άνεση συνεχίζουν την πορεία τους προς το διαφαινόμενο ραντεβού τους στον τελικό τα Νο 1 και 2 του ταμπλό Ειρήνη Γεωργάτου και Άννα Γερασίμου. Η Γεωργάτου νίκησε την Βικτώρια Καρακέκε με 60, 60 ενώ η Γερασίμου την Κατερίνα Μπάκα με 60, 61 και προκρίθηκαν χωρίς να ιδρώσουν στην οχτάδα. Στην έκπληξη της ημέρας η Βασιλική Σιμούλη του Ο.Α. Αθηνών νίκησε την Αφροδίτη Λατινοπούλου (75, 61), ενώ στη μάχη των 'ελπίδων' μας η Ελένη Κωνσταντινίδου επικράτησε επί της Σοφίας Ζέγγου (61, 76) και αντιμετωπίζει στη συνέχεια την ευχάριστη έκπληξη του Πανελληνίου, 14χρονη Δέσποινα Βογάσαρη που επίσης προκρίθηκε στην οχτάδα.

Τέλος η έμπειρη Εύα Ρούσση επιβλήθηκε επί της Δάφνης Σχινά (62, 61) και η Ειρήνη Παπαγεωργίου επί της Χριστίνας Μαδένογλου (64, 62). Συνοπτικά οι αγώνες που θα βγάλουν τους δύο ημιτελικούς είναι οι εξής:


Ειρήνη Γεωργάτου - Εύα Ρούσση
Βασιλική Σιμούλη - Ειρήνη Παπαγεωργίου

Δέσποινα Βογάσαρη - Ελένη Κωνσταντινίδου
Άννα Γερασίμου - Κατερίνα Τσαλδάρη

hellas719
Sep 3rd, 2009, 04:55 PM
Juniors are doing well :yeah:

hellas719
Sep 3rd, 2009, 11:02 PM
(2) Madenoglou/Tsekoura in semis :bounce:

hellas719
Sep 6th, 2009, 04:03 PM
Papageorgiou and Vogasari both lost in the semis:hug:

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:45 PM
Junior tournament (ITF G4) in Cyprus this week :)

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:45 PM
Article:
http://tennisnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2742:aphrodite-cup&catid=79:juniors&Itemid=175

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:48 PM
QR1
1st Round

Roseline DION (CAN) (1) BYE
Dominique FRIEDRICHS (GER) defeated Eleni PASTELLIDOU (CYP) 6-1 6-0
Andria KOURTI (CYP) (2) BYE
mayar SHERIF (EGY) defeated Tal GORENSTEIN (ISR) 6-2 6-2
Janina RUHSTALLER (SUI) (3) BYE
Katrina SMITH (GBR) defeated Natalia KAMENSHCHIKOVA (RUS) 6-3 6-2
Mirjam ZELLER (SUI) (4) defeated Ekaterina IVANUSHCHENKO (RUS) 6-2 6-3
Natalia SIEDLISKA (POL) defeated Daphne FRIEDRICHS (GER) 6-1 6-2

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:49 PM
FQR
Dominique FRIEDRICHS (GER) defeated Roseline DION (CAN) (1) 7-6(4) 6-2
mayar SHERIF (EGY) defeated Andria KOURTI (CYP) (2) 6-2 6-0
Janina RUHSTALLER (SUI) (3) defeated Katrina SMITH (GBR) 6-1 6-2
Natalia SIEDLISKA (POL) defeated Mirjam ZELLER (SUI) (4) 6-3 6-1

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:49 PM
MD R32:
Megane BIANCO (SUI) (1) defeated Skye HOPPER (AUS) 7-5 6-3
Dana NUSSRALLA (ISR) defeated Roseline DION (CAN) 5-7 7-5 7-5
Natalia SIEDLISKA (POL) defeated Andria KOURTI (CYP) 6-0 6-2
Nicole PETERSON (GBR) (7) defeated Sara BOEVSKA (BUL) 6-2 6-1
Rana SHERIF AHMED (EGY) (4) defeated Marilena PAPADOPOULLOU (CYP) 6-3 7-5
Margarita-Greta SKRIPNIK (ISR) defeated Yasmin DOOST (GBR) 6-1 3-6 6-2
Denise KONIG (GER) defeated Konstantina PAPAIKONOMOU (GRE) 7-6(3) 6-3
Kriszina KAPITANY (HUN) (6) defeated Mirjam ZELLER (SUI) 5-7 6-1 6-0
Sofiya CHEKUNOVA (UKR) (8) defeated Daniella KYPRIANIDOU (CYP) 6-2 6-0
Ekaterina TOUR (ISR) defeated Katrina SMITH (GBR) 6-0 6-0
Vassiliki GIANNAKAKI (GRE) defeated Alexandra IOANNOU (CYP) 6-1 6-1
Michela CASANOVA (SUI) (3) defeated Marina ALBERT (EGY) 6-2 6-2
Tatiana GUSKOVA (RUS) (5) defeated Dominique FRIEDRICHS (GER) 7-5 6-3
Joanna-Nena SAVVA (CYP) defeated Janina RUHSTALLER (SUI) 7-5 6-2
Natasha-Natalia SHIGINA (ISR) defeated mayar SHERIF (EGY) 6-1 2-6 6-4
Lucy BROWN (GBR) (2) defeated Elpida PAPANELOPOULOU (GRE) 6-4 6-3

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:49 PM
MD R16:
Megane BIANCO (SUI) (1) defeated Dana NUSSRALLA (ISR) 6-2 6-0
Nicole PETERSON (GBR) (7) defeated Natalia SIEDLISKA (POL) 6-0 6-1
Margarita-Greta SKRIPNIK (ISR) defeated Rana SHERIF AHMED (EGY) (4) 6-3 6-4
Kriszina KAPITANY (HUN) (6) defeated Denise KONIG (GER) 6-4 6-2
Sofiya CHEKUNOVA (UKR) (8) defeated Ekaterina TOUR (ISR) 6-2 7-6(6)
Michela CASANOVA (SUI) (3) defeated Vassiliki GIANNAKAKI (GRE) 2-6 6-2 7-6(10)
Tatiana GUSKOVA (RUS) (5) defeated Joanna-Nena SAVVA (CYP) 7-6(4) 6-4
Lucy BROWN (GBR) (2) defeated Natasha-Natalia SHIGINA (ISR) 6-1 6-4

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:50 PM
No one in QF :(

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:50 PM
Doubles R1:
HOPPER (AUS) / KAPITANY (HUN) defeated BIANCO (SUI) / CASANOVA (SUI) (1) 6-1 6-4
NUSSRALLA (ISR) / SIEDLISKA (POL) defeated FRIEDRICHS (GER) / FRIEDRICHS (GER) 6-2 6-2
PETERSON (GBR) / TOUR (ISR) (4) defeated PAPADOPOULLOU (CYP) / SAVVA (CYP) 6-2 6-0
SHERIF (EGY) / SHERIF AHMED (EGY) defeated PAPAIKONOMOU (GRE) / PAPANELOPOULOU (GRE) 7-5(5) 7-5(5)
ALBERT (EGY) / KOURTI (CYP) defeated DOOST (GBR) / KYPRIANIDOU (CYP) 5-7 7-6(6) [10-7]
DION (CAN) / GIANNAKAKI (GRE) defeated BROWN (GBR) / KONIG (GER) (3) 6-4 6-4
SHIGINA (ISR) / SKRIPNIK (ISR) defeated IOANNOU (CYP) / IVANUSHCHENKO (RUS) 6-2 6-1
CHEKUNOVA (UKR) / GUSKOVA (RUS) (2) defeated RUHSTALLER (SUI) / ZELLER (SUI) 6-3 6-1

hellas719
Sep 10th, 2009, 09:51 PM
Doubles QF-
NUSSRALLA (ISR) / SIEDLISKA (POL) defeated HOPPER (AUS) / KAPITANY (HUN) 6-2 6-1
PETERSON (GBR) / TOUR (ISR) (4) defeated SHERIF (EGY) / SHERIF AHMED (EGY) 1-6 6-3 [10-5]
DION (CAN) / GIANNAKAKI (GRE) defeated ALBERT (EGY) / KOURTI (CYP) Walkover
CHEKUNOVA (UKR) / GUSKOVA (RUS) (2) defeated SHIGINA (ISR) / SKRIPNIK (ISR) 6-2 6-3