PDA

View Full Version : Almaty International Junior Tournament,Kazakhstan,G4


tobi
Jun 17th, 2009, 05:56 PM
Singles Main Draw

1st Round

Rosalie VAN DER HOEK (NED) (1) defeated Zhamilia DUISHEEVA (KGZ) 6-2 3-6 6-1
Dariya BEREZHNAYA (KAZ) defeated Kamila ABDUKADIROVA (AZE) 6-0 6-1

Polina LYUKSHEVA (RUS) defeated Jenya PLEVAKO (KAZ) 6-3 6-4
Yuliana VOROBEVA (RUS) defeated Kamila RAFKAT (KAZ) (8) 6-4 6-2

Ana BATIRI (MDA) (3) defeated Dana IHSANOVA (EST) 6-2 6-1
Natalia BEREZHNAYA (KAZ) Vs Ekaterina KLYUEVA (RUS)

Zalina KHAIRUDINOVA (KAZ) Vs Erika TENIZBAEVA (KGZ)
Valentina RUSAKOVA (RUS) (7) defeated Viktoriya KARMENOVA (UZB) 6-0 6-2

Ani VANGELOVA (BUL) (6) defeated Yelena NEMCHEN (KAZ) 6-1 6-3
Dinara KHALILOVA (RUS) defeated Megha SEHRAWAT (IND) 6-1 6-3

Yana ERKEEVA (RUS) defeated Tatiana POSTNIKOVA (KAZ) 6-4 6-2
Daria KULBIKOVA (RUS) Vs Basak ERAYDIN (TUR) (4)

Tatiana GUSKOVA (RUS) (5) defeated Kamila KERIMBAYEVA (KAZ) 7-5 6-2
Aselya ARGINBAYEVA (KAZ) Vs Marina MARGULIS (RUS)

Sofiya CHEKUNOVA (UKR) defeated Inna VOLKOVICH (KGZ) 6-2 6-0
Karolina CHERNAYA (UZB) (2) defeated Riqui MCCOY (USA) 6-3 6-7(5) 7-5

Slutiana
Jun 18th, 2009, 10:54 AM
GO Tati!

tobi
Jun 18th, 2009, 09:50 PM
1st Round

Rosalie VAN DER HOEK (NED) (1) defeated Zhamilia DUISHEEVA (KGZ) 6-2 3-6 6-1
Dariya BEREZHNAYA (KAZ) defeated Kamila ABDUKADIROVA (AZE) 6-0 6-1

Polina LYUKSHEVA (RUS) defeated Jenya PLEVAKO (KAZ) 6-3 6-4
Yuliana VOROBEVA (RUS) defeated Kamila RAFKAT (KAZ) (8) 6-4 6-2

Ana BATIRI (MDA) (3) defeated Dana IHSANOVA (EST) 6-2 6-1
Natalia BEREZHNAYA (KAZ) defeated Ekaterina KLYUEVA (RUS) 6-3 4-6 6-4

Zalina KHAIRUDINOVA (KAZ) defeated Erika TENIZBAEVA (KGZ) 7-6(8) 3-6 7-6(5)
Valentina RUSAKOVA (RUS) (7) defeated Viktoriya KARMENOVA (UZB) 6-0 6-2

Ani VANGELOVA (BUL) (6) defeated Yelena NEMCHEN (KAZ) 6-1 6-3
Dinara KHALILOVA (RUS) defeated Megha SEHRAWAT (IND) 6-1 6-3

Yana ERKEEVA (RUS) defeated Tatiana POSTNIKOVA (KAZ) 6-4 6-2
Basak ERAYDIN (TUR) (4) defeated Daria KULBIKOVA (RUS) 6-1 6-0

Tatiana GUSKOVA (RUS) (5) defeated Kamila KERIMBAYEVA (KAZ) 7-5 6-2
Marina MARGULIS (RUS) defeated Aselya ARGINBAYEVA (KAZ) 7-5 4-0 Retired

Sofiya CHEKUNOVA (UKR) defeated Inna VOLKOVICH (KGZ) 6-2 6-0
Karolina CHERNAYA (UZB) (2) defeated Riqui MCCOY (USA) 6-3 6-7(5) 7-5

2nd Round

Dariya BEREZHNAYA (KAZ) defeated Rosalie VAN DER HOEK (NED) (1) 6-1 6-4
Yuliana VOROBEVA (RUS) defeated Polina LYUKSHEVA (RUS) 6-3 7-5

Natalia BEREZHNAYA (KAZ) defeated Ana BATIRI (MDA) (3) 6-3 4-6 6-4
Zalina KHAIRUDINOVA (KAZ) defeated Valentina RUSAKOVA (RUS) (7) 7-6(8) 3-6 7-6(5)

Ani VANGELOVA (BUL) (6) defeated Dinara KHALILOVA (RUS) 6-0 6-1
Basak ERAYDIN (TUR) (4) defeated Yana ERKEEVA (RUS) 6-1 6-0

Marina MARGULIS (RUS) defeated Tatiana GUSKOVA (RUS) (5) 7-5 4-0 Retired
Sofiya CHEKUNOVA (UKR) defeated Karolina CHERNAYA (UZB) (2) 4-6 7-5 6-2

Quarterfinal

Yuliana VOROBEVA (RUS) defeated Dariya BEREZHNAYA (KAZ) 6-2 6-2
Natalia BEREZHNAYA (KAZ) defeated Zalina KHAIRUDINOVA (KAZ) 6-1 6-4
Basak ERAYDIN (TUR) (4) defeated Ani VANGELOVA (BUL) (6) 6-2 4-6 6-2
Sofiya CHEKUNOVA (UKR) defeated Marina MARGULIS (RUS) 6-0 1-0 Retired

tobi
Jun 20th, 2009, 09:41 PM
Semifinal

Natalia BEREZHNAYA (KAZ) defeated Yuliana VOROBEVA (RUS) 6-0 4-6 6-4
Basak ERAYDIN (TUR) (4) defeated Sofiya CHEKUNOVA (UKR) 6-3 7-5

Final

Basak ERAYDIN (TUR) (4) defeated Natalia BEREZHNAYA (KAZ) 6-1 6-4