PDA

View Full Version : Ozerov Cup,Russia,G3


tobi
Jun 4th, 2009, 10:10 PM
Singles Main Draw

1st Round

Margarita GASPARYAN (RUS) BYE
Sofiya CHEKUNOVA (UKR) defeated Anastasiya ZUBKOVA (RUS) 6-1 6-0

Eleonora MINDIYAROVA (RUS) defeated Olga BAIKOULOVA (RUS) 6-1 6-3
Yana SLUZHITELEVA (RUS) (15) BYE

Rosalie VAN DER HOEK (NED) (10) BYE
Maria MITYUKOVA (RUS) defeated Anna TUMANYAN (RUS) 7-6(6) 4-6 6-2

Ksenia ROMANENKO (RUS) defeated Galina PEREPELITSA (RUS) 7-5 6-0
Ekaterina YAKOVLEVA (RUS) (6) BYE

Ekaterina YASHINA (RUS) (3) BYE
Yaroslava STOROGEVA (RUS) defeated Daria KUZNETSOVA (RUS) 6-4 6-2

Tatiana ZHELEZNYAK (RUS) defeated Dinara KHALILOVA (RUS) 7-5 6-1
Anastasia VOVK (RUS) (16) BYE

Anna POPUGAEVA (RUS) (9) BYE
Victoria KAN (RUS) defeated Diana BIGLOVA (RUS) 6-0 6-0

Vlada SVARKOVSKAYA (RUS) defeated Daria OVSYANNIKOVA (RUS) 4-6 6-1 6-2
Oleksandra PISKUN (UKR) (5) BYE

Julia VALETOVA (RUS) (7) BYE
Maya KATSITADZE (RUS) defeated Varvara DENISYUK (RUS) 4-6 6-2 7-5

Maria TSAKANYAN (RUS) defeated Anastasia PEROVA (RUS) 7-6(5) 6-2
Shakhlo SAIDOVA (RUS) (11) BYE

Tamara BIZHUKOVA (RUS) (14) BYE
Suzanna GRIGORYAN (RUS) defeated Elizaveta SHILOVA (RUS) 7-6(2) 6-1

Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Ksenia KONOVA (RUS) 6-1 6-1
Mukhabbat SAIDOVA (RUS) (4) BYE

Anna MAKHINKO (UKR) (8) BYE
Anastasia KLUEVA (RUS) defeated Alexandra VOLIK (RUS) 6-0 6-1

Tatjana YALIAN (RUS) defeated Alexandra LOGVINOVA (RUS) 6-0 4-6 6-2
Olga TERTEAC (MDA) (12) BYE

Nadejda SIDORENKO (RUS) (13) BYE
Yana MAVRINA (RUS) defeated Kristina BELYAEVA (RUS) 6-3 6-4

Sabina KURBANOVA (RUS) defeated Anna POMYATINSKAYA (RUS) 6-1 6-3
Julia SAMUSEVA (RUS) (2) BYE

2nd Round

Sofiya CHEKUNOVA (UKR) defeated Margarita GASPARYAN (RUS) 6-6 Retired
Yana SLUZHITELEVA (RUS) (15) defeated Eleonora MINDIYAROVA (RUS) 7-6(4) 6-3

Rosalie VAN DER HOEK (NED) (10) defeated Maria MITYUKOVA (RUS) 6-4 6-2
Ekaterina YAKOVLEVA (RUS) (6) defeated Ksenia ROMANENKO (RUS) 6-0 6-1

Ekaterina YASHINA (RUS) (3) defeated Yaroslava STOROGEVA (RUS) 6-3 6-1
Anastasia VOVK (RUS) (16) defeated Tatiana ZHELEZNYAK (RUS) 6-4 6-1

Victoria KAN (RUS) defeated Anna POPUGAEVA (RUS) (9) 3-1 Retired
Vlada SVARKOVSKAYA (RUS) defeated Oleksandra PISKUN (UKR) (5) 7-6(4)
6-2

Maya KATSITADZE (RUS) defeated Julia VALETOVA (RUS) (7) 1-6 6-4 6-2
Shakhlo SAIDOVA (RUS) (11) defeated Maria TSAKANYAN (RUS) 6-2 6-3

Tamara BIZHUKOVA (RUS) (14) defeated Suzanna GRIGORYAN (RUS) 6-2 6-3
Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Mukhabbat SAIDOVA (RUS) (4) 6-4 6-4

Anna MAKHINKO (UKR) (8) defeated Anastasia KLUEVA (RUS) 3-6 6-3 7-6(5)
Olga TERTEAC (MDA) (12) defeated Tatjana YALIAN (RUS) 6-1 6-2

Nadejda SIDORENKO (RUS) (13) defeated Yana MAVRINA (RUS) 6-3 6-3
Julia SAMUSEVA (RUS) (2) defeated Sabina KURBANOVA (RUS) 3-6 6-3 6-2

tobi
Jun 7th, 2009, 10:14 PM
3th Round

Sofiya CHEKUNOVA (UKR) defeated Yana SLUZHITELEVA (RUS) (15) 6-0 6-7(5) 6-4
Ekaterina YAKOVLEVA (RUS) (6) defeated Rosalie VAN DER HOEK (NED) (10) 6-4 6-0

Ekaterina YASHINA (RUS) (3) defeated Anastasia VOVK (RUS) (16) 3-6 6-0 6-2
Victoria KAN (RUS) defeated Vlada SVARKOVSKAYA (RUS) 6-2 6-1

Maya KATSITADZE (RUS) defeated Shakhlo SAIDOVA (RUS) (11) 6-3 6-4
Tamara BIZHUKOVA (RUS) (14) defeated Viktoria SIZINTSEVA (RUS) 6-0 6-0

Olga TERTEAC (MDA) (12) defeated Anna MAKHINKO (UKR) (8) 6-1 6-1
Julia SAMUSEVA (RUS) (2) defeated Nadejda SIDORENKO (RUS) (13) 6-2 6-3

Quarterfinal

Ekaterina YAKOVLEVA (RUS) (6) defeated Sofiya CHEKUNOVA (UKR) 6-2 6-1
Ekaterina YASHINA (RUS) (3) defeated Victoria KAN (RUS) 6-3 3-6 6-3
Tamara BIZHUKOVA (RUS) (14) defeated Maya KATSITADZE (RUS) 6-3 6-3
Olga TERTEAC (MDA) (12) defeated Julia SAMUSEVA (RUS) (2) 6-4 3-6 6-4

Semifinal

Ekaterina YASHINA (RUS) (3) defeated Ekaterina YAKOVLEVA (RUS) (6) 4-6 7-5 6-3
Olga TERTEAC (MDA) (12) defeated Tamara BIZHUKOVA (RUS) (14) 6-3 7-5

Final

Olga TERTEAC (MDA) (12) defeated Ekaterina YASHINA (RUS) (3) 6-4 6-2

Geoffrey91
Jun 8th, 2009, 01:34 AM
:eek: A foreigner won a russian tournament with 95% of players from Russia :lol:

RND
Jun 8th, 2009, 05:06 AM
And from Moldova!