PDA

View Full Version : International Junior Championships of Morocco (AJC Warm Up),G2


tobi
Apr 8th, 2009, 09:52 PM
Singles Main Draw

1st Round

Chanel SIMMONDS (RSA) (1) defeated Anaïs DEVILLE (FRA) 6-1 6-4
Lucy BROWN (GBR) defeated Camelia ABDELLAH (MAR) 6-0 6-3

Nour ABBES (TUN) defeated Janina MISTECKY (GER) 6-2 6-4
Mateja KRALJEVIC (SUI) (6) defeated Niriantsa RASOLOMALALA (MAD) 6-4 6-1

Sabina LUPU (ROU) defeated Elisha GABB (GBR) (4) 6-3 7-5
Janine ERASMUS (RSA) defeated Selma DAHBI (MAR) 7-5 6-2

Laura DEIGMAN (GBR) defeated Asmae BENZIT (MAR) 6-3 6-0
Menna EL NAGDY (EGY) (7) defeated Grace Maleka MPASSY-NZOUMBA (GER)
6-4 6-3

Jessica REN (GBR) (5) Vs Fatyha BERJANE (MAR)
Sarah IVE (RSA) Vs Amina EL KHATTABI (MAR)

Zarah RAZAFIMAHATRATRA (MAD) Vs Sophia BOUGANGA (MAR)
Ons JABEUR (TUN) Vs Kim-Alena TWELKER (GER) (3)

Antonela SUSAK (CRO) (8) Vs Stacey LOCK (ZIM)
Sonia DAGGOU (TUN) Vs Ann-sophie RUFYIKIRI (BDI)

Lina BENNANI (MAR) Vs Joanna HORNE (GBR)
Nadine SALLAM (EGY) Vs Bianca SWANEPOEL (RSA) (2)

Iceland
Apr 8th, 2009, 09:58 PM
Good luck Zarah!!

tobi
Apr 12th, 2009, 07:16 PM
1st Round

Chanel SIMMONDS (RSA) (1) defeated Anaïs DEVILLE (FRA) 6-1 6-4
Lucy BROWN (GBR) defeated Camelia ABDELLAH (MAR) 6-0 6-3

Nour ABBES (TUN) defeated Janina MISTECKY (GER) 6-2 6-4
Mateja KRALJEVIC (SUI) (6) defeated Niriantsa RASOLOMALALA (MAD) 6-4 6-1

Sabina LUPU (ROU) defeated Elisha GABB (GBR) (4) 6-3 7-5
Janine ERASMUS (RSA) defeated Selma DAHBI (MAR) 7-5 6-2

Laura DEIGMAN (GBR) defeated Asmae BENZIT (MAR) 6-3 6-0
Menna EL NAGDY (EGY) (7) defeated Grace Maleka MPASSY-NZOUMBA (GER) 6-4 6-3

Fatyha BERJANE (MAR) defeated Jessica REN (GBR) (5) 6-1 6-3
Sarah IVE (RSA) defeated Amina EL KHATTABI (MAR) 4-6 6-3 6-3

Zarah RAZAFIMAHATRATRA (MAD) defeated Sophia BOUGANGA (MAR) 6-0 6-0
Ons JABEUR (TUN) defeated Kim-Alena TWELKER (GER) (3) 7-6 6-2

Antonela SUSAK (CRO) (8) defeated Stacey LOCK (ZIM) 6-1 6-0
Ann-sophie RUFYIKIRI (BDI) defeated Sonia DAGGOU (TUN) 5-7 6-4 6-4

Lina BENNANI (MAR) defeated Joanna HORNE (GBR) 6-3 6-2
Bianca SWANEPOEL (RSA) (2) defeated Nadine SALLAM (EGY) 6-3 6-1

2nd Round

Chanel SIMMONDS (RSA) (1) defeated Lucy BROWN (GBR) 6-2 6-3
Nour ABBES (TUN) defeated Mateja KRALJEVIC (SUI) (6) Walkover

Sabina LUPU (ROU) defeated Janine ERASMUS (RSA) 6-1 6-0
Menna EL NAGDY (EGY) (7) defeated Laura DEIGMAN (GBR) 6-0 6-1

Fatyha BERJANE (MAR) defeated Sarah IVE (RSA) 6-1 3-6 6-3
Ons JABEUR (TUN) defeated Zarah RAZAFIMAHATRATRA (MAD) 6-4 6-4

Antonela SUSAK (CRO) (8) defeated Ann-sophie RUFYIKIRI (BDI) 5-7 6-1 6-3
Lina BENNANI (MAR) defeated Bianca SWANEPOEL (RSA) (2) 2-6 6-3 6-4

Quarterfinal

Chanel SIMMONDS (RSA) (1) defeated Nour ABBES (TUN) 6-0 6-2
Sabina LUPU (ROU) defeated Menna EL NAGDY (EGY) (7) 6-1 6-2
Ons JABEUR (TUN) defeated Fatyha BERJANE (MAR) 6-0 6-1
Antonela SUSAK (CRO) (8) defeated Lina BENNANI (MAR) 6-1 6-2

tobi
Apr 14th, 2009, 09:54 AM
Semifinal

Chanel SIMMONDS (RSA) (1) defeated Sabina LUPU (ROU) 6-1 6-0
Ons JABEUR (TUN) defeated Antonela SUSAK (CRO) (8) 6-1 7-5

tobi
Apr 15th, 2009, 10:34 PM
Final

Chanel SIMMONDS (RSA) (1) defeated Ons JABEUR (TUN) 2-6 6-0 6-1