PDA

View Full Version : GD Tennis Cup,Turkey,G5


tobi
Apr 8th, 2009, 09:42 PM
Singles Main Draw

1st Round

Sofia HAGER (SWE) defeated Jade HOPPER (AUS) (1) 6-7(4) 6-1
Karolina PONDUSOVA (SVK) defeated Naz KARAGOZ (TUR) 6-1 6-2

YPEK BYROL (TUR) defeated Liberty CRAWFORD (GBR) 3-6 6-0 6-4
Shakhlo SAIDOVA (RUS) (13) defeated Fanny LUNDSGARD (SWE) 6-1 6-0

Viktoriya LAVRENTYEVA (RUS) (12) defeated Yasemin CETINEL (TUR) 6-1 6-1
Luise INTERT (GER) defeated Yana SHCHERBICH (BLR) 6-3 6-4

Sederique MEROLA (BEL) defeated Mina SAYGI (TUR) 6-1 6-3
Jessica COURTNELL (GBR) (5) defeated Beyza KISACIKOGLU (TUR) 1-6 6-3 7-5

Katja MILAS (CRO) (4) defeated Verena Jane SCOTT (GBR) 6-0 6-4
Ekin BAHITLI (TUR) defeated Yauheniya SHAPAVAL (BLR) 7-6(5) 6-2

Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Sultan GONEN (TUR) 6-3 3-6 6-4
Dena DALY (GBR) defeated Isabelle JONSSON (SWE) (15) 6-3 6-2

Nicole KALUZIK (GER) (10) defeated Marta LEWANDOWSKA (POL) 6-3 6-1
Anastasiya SHCHERBAKOVA (BLR) defeated Burcu TARI (TUR) 7-6 6-2

Valentina RUSAKOVA (RUS) defeated Charlotte VAN DER MEIJ (NED) 1-6 7-6(3) 6-3
Daria YAKAULEVA (BLR) (6) defeated Anastasia TUGOLUCOVA (MDA) 6-0 6-1

Abi CLAYDON (GBR) defeated Yvonne NEUWIRTH (AUT) (8) 6-4 6-1
Deniz AKKOR (GER) defeated Nil HOROZ (TUR) 6-1 6-1

Suzanna GRIGORYAN (RUS) defeated Stephanie CARMANS (BEL) 6-0 6-4
Josefin STANGE-JONSSON (SWE) (11) defeated Asya LATIFOGLU (TUR) 2-6
6-2 7-5

Denise KONIG (GER) (16) defeated Vaska TRAJKOVA (MKD) 6-3 6-0
Polina KONOP (UKR) defeated Louisa SCHUBERT (GER) 6-0 6-4

Victoria KAZLOUSKAYA (BLR) defeated Aylin YASA (TUR) 6-1 6-1
Kriszina KAPITANY (HUN) (3) defeated Olha ROMANYSHYN (UKR) 6-0 6-2

Georgina BASTICK (GBR) defeated Panoria TSEKOURA (GRE) (7) 6-1 6-4
Seda ARANTEKIN (TUR) defeated Natalia SIEDLISKA (POL) 7-5 6-4

Yana ERKEEVA (RUS) defeated Nazil ANDER (TUR) 6-3 7-6
Skye HOPPER (AUS) (9) defeated Hannah MORAN (GBR) 7-6(6) 6-2

Ilse PUIJKER (NED) (14) defeated Sofiya CHEKUNOVA (UKR) 6-3 5-7 6-3
Emiliya GADZHIEVA (RUS) defeated Manolya CETINKAYA (TUR) 6-4 6-2

Sara MATTSON (SWE) defeated Volha KACHAN (BLR) 6-0 6-2
Christina MATHIS (AUT) (2) defeated Michaela JASENAKOVA (SVK) 6-0 6-1

tobi
Apr 14th, 2009, 09:53 AM
2nd Round

Karolina PONDUSOVA (SVK) defeated Sofia HAGER (SWE) 1-6 6-0 6-1
Shakhlo SAIDOVA (RUS) (13) defeated YPEK BYROL (TUR) 6-3 6-2

Viktoriya LAVRENTYEVA (RUS) (12) defeated Luise INTERT (GER) 4-6 6-1 6-3
Sederique MEROLA (BEL) defeated Jessica COURTNELL (GBR) (5) 6-4 6-3

Katja MILAS (CRO) (4) defeated Ekin BAHITLI (TUR) 6-2 6-3
Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Dena DALY (GBR) 6-4 6-3

Nicole KALUZIK (GER) (10) defeated Anastasiya SHCHERBAKOVA (BLR) 6-3 6-3
Valentina RUSAKOVA (RUS) defeated Daria YAKAULEVA (BLR) (6) 6-4 6-4

Abi CLAYDON (GBR) defeated Deniz AKKOR (GER) 6-1 4-6 6-3
Suzanna GRIGORYAN (RUS) defeated Josefin STANGE-JONSSON (SWE) (11)
6-4 6-2

Polina KONOP (UKR) defeated Denise KONIG (GER) (16) 6-2 6-2
Kriszina KAPITANY (HUN) (3) defeated Victoria KAZLOUSKAYA (BLR) 6-3 7-5

Seda ARANTEKIN (TUR) defeated Georgina BASTICK (GBR) 3-6 6-4 6-3
Yana ERKEEVA (RUS) defeated Skye HOPPER (AUS) (9) 6-3 6-1

Emiliya GADZHIEVA (RUS) defeated Ilse PUIJKER (NED) (14) 7-5 7-6(1)
Christina MATHIS (AUT) (2) defeated Sara MATTSON (SWE) 6-2 6-3

3th Round

Karolina PONDUSOVA (SVK) defeated Shakhlo SAIDOVA (RUS) (13) 6-1 6-3
Viktoriya LAVRENTYEVA (RUS) (12) defeated Sederique MEROLA (BEL) 6-3 6-2

Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Katja MILAS (CRO) (4) 6-2 6-2
Nicole KALUZIK (GER) (10) defeated Valentina RUSAKOVA (RUS) 7-5 6-0

Suzanna GRIGORYAN (RUS) defeated Abi CLAYDON (GBR) 6-3 1-6 6-4
Polina KONOP (UKR) defeated Kriszina KAPITANY (HUN) (3) 6-3 6-4

Seda ARANTEKIN (TUR) defeated Yana ERKEEVA (RUS) 6-0 7-6(8)
Christina MATHIS (AUT) (2) defeated Emiliya GADZHIEVA (RUS) 6-3 6-1

Quarterfinal

Viktoriya LAVRENTYEVA (RUS) (12) defeated Karolina PONDUSOVA (SVK) 6-4 6-1
Viktoria SIZINTSEVA (RUS) defeated Nicole KALUZIK (GER) (10) 7-5 6-4
Suzanna GRIGORYAN (RUS) defeated Polina KONOP (UKR) 6-2 6-2
Christina MATHIS (AUT) (2) defeated Seda ARANTEKIN (TUR) 6-2 6-3

Semifinal

Viktoriya LAVRENTYEVA (RUS) (12) defeated Viktoria SIZINTSEVA (RUS) 6-2 6-1
Christina MATHIS (AUT) (2) defeated Suzanna GRIGORYAN (RUS) 6-1 6-0

Final

Christina MATHIS (AUT) (2) defeated Viktoriya LAVRENTYEVA (RUS) (12) 6-3 7-5