PDA

View Full Version : MARTA LEŚNIAK - Tenis w Polsce - Odkurzona mistrzyni


Cinek
Feb 26th, 2009, 09:12 PM
Szósta rano. Z zajezdni leniwie wytaczają się niebieskie tramwaje, a ona już trenuje. Ona, czyli Marta Leśniak. A trenuje nie siebie, tylko koleżankę. Kiedyś pokonała Anę Ivanović, Nicole Vaidiszovą, Wiktorię Azarenkę, Michaellę Krajicek. Bez treningów została niedawno młodzieżową mistrzynią Polski w hali. Nigdy nie przeszła na profesjonalizm.

Marta Leśniak urodziła się 15 marca 1988 roku we Wrocławiu. Związanemu ze sportem tacie zależało na zaszczepieniu córce pasji do zdrowego stylu życia, więc gdy mała skończyła trzy latka, zaczęło się wożenie jej po pływalniach, stokach narciarskich i kortach tenisowych.

Stanęło na kortach. Sześcioletnia Marta została przyjęta do klubu, w którym trafiła pod skrzydła Piotra Jamroza. Nie od razu chciano się zgodzić na zapisanie tak młodej osoby, lecz gdy dziewczę w debiucie wygrało turniej, a potem kolejny i jeszcze jeden, sceptykom skończyły się argumenty.

Zawód - czyli rozczarowanie

Po sukcesach w młodszych kategoriach wiekowych (to właśnie wtedy Leśniak wygrała z Ivanović i Krajicek), przyszedł czas na triumfy wśród juniorek. Marta notowana na 31. w świecie pozycji wśród singlistek i 27. w rankingu deblowym. Jej największym osiągnięciem było wygranie turnieju pierwszej kategorii w austriackim Wels. Uporała się tam m.in. z Dominiką Cibulkovą oraz Karin Knapp. W tym samym czasie Polka odnotowała najwyższe miejsce jako seniorka - 445. Wygrała wówczas, jeden po drugim, dwa turnieje z pulami nagród po 10 tysięcy dolarów. Swoim talentem czarowała publiczność w Sopocie: w pierwszej rundzie eliminacji Orange Prokom Open pokonała Alicję Rosolską, a w drugiej prowadziła z Chorwatką Sandą Mamić, gdy odezwała się kontuzja.

Powracające problemy z kolanami były jedną z przyczyn zakończenia kariery. Główny czynnik to jednak pieniądze. Leśniak miała sponsora (Andrzeja Glińskiego), ale nie była zadowolona z tej współpracy. Nie mogła już trenować z Mariną Jagiełło, która najbardziej ukształtowała jej tenis.

Została wysłana do barcelońskiej akademii tenisowej Sanchez-Casal. Teoretycznie brzmi to obiecująco, ale w praktyce ten wyjazd zatrzymał dziewczynę w rozwoju. Na miejscu okazało się, że słynna akademia oferuje dziesięciu trenerów na tysiąc zawodników, na korcie ćwiczy jednocześnie pięć osób i nie ma szans, żeby do kogokolwiek podejść indywidualnie.

Marta przyznaje, że jedynym atutem pracy w Hiszpanii była poprawa kondycji fizycznej (i masy mięśniowej - jak skomentował jeden z trenerów KKT Wrocław). Przy braku wyników i samotnym pobycie w obcym kraju motywacja spadła do poziomu 'kreta na Żuławach' i w efekcie Leśniak zakończyła karierę.

Zawód - czyli profesja

Zaskoczeniem dla fanów tenisa było pojawienie się dobrze znanego, ale już nieco zapomnianego nazwiska wśród zwycięzców marcowych halowych młodzieżowych mistrzostw Polski. Sama zainteresowana również była zdumiona, bo ostatnio gra rzadko, a do Bydgoszczy pojechała jako trenerka swojej koleżanki, która odpadła w pierwszej rundzie. W pięciu meczach Leśniak straciła zaledwie 11 gemów. Słusznie zwraca uwagę, że nienajlepiej to świadczy o kondycji polskiego tenisa.

Choć wrocławianka zaprzecza pogłoskom o powrocie na dłużej, nie wyklucza wykupienia kolejnej jednorazowej licencji na letnie mistrzostwa Polski w Gliwicach. Chciałaby również wystąpić w turniejach ITF organizowanych w naszym kraju, jeżeli nie kolidowałyby z zajęciami na uczelni. Bo Marta, wzorem taty, studiuje na akademii wychowania fizycznego. Pragnie zostać dyplomowaną trenerką tenisa. Sprawę może ułatwić wyjazd do Stanów Zjednoczonych i gra dla jednego z college'ów, gdyż co pewien czas pojawia się dla niej taka oferta.

Dziś jednak bardziej zależy jej na zdobyciu zawodu, niż na powrocie na zawodowe korty, ponieważ na odbudowanie dawnej formy potrzebowałaby dwóch lat. Ze sponsorami krucho, a turystyka tenisowa (czytaj: wyjazd do Turcji w celu odpadnięcia w ostatniej rundzie kwalifikacji) jej nie kręci. Leśniak świat już zwiedziła. Raz wsiadła do pociągu do Genewy zamiast do Genui, a raz z bydgoskiego tramwaju została zgarnięta przez kontrolerów zanim skasowała bilet.

Przed nią jeszcze występy na uniwersjadzie i uczestnictwo w czeskiej lidze. Żal, że tylko tyle. Nawet dzisiaj, gdy zawodniczka stoi na korcie w dżinsach i daje lekcje gry, widać pokłady ogromnego talentu. Zagrywa piłkę w dowolne miejsce bez wysiłku i wesoło uśmiecha się do podopiecznej. I trochę smutniej, gdy rozmowa schodzi na temat Any Ivanović i Nicole Vaidiszovej.

Jakub
Mar 7th, 2009, 11:57 PM
bardzo dobry artykuł
gratulacje dla autora !

powodzenia Marta !

Cinek
Dec 3rd, 2011, 09:04 PM
Nov. 6, 2011 - USTA/ITA National Indoor Championship Results

FLUSHING, N.Y. (SMU) --- No. 10 Marta Lesniak won the USTA/ITA National Indoor Collegiate Championship with a 7-5, 6-1 victory against No. 26 Joanna Mather of Florida in the final on Sunday at the USTA Billie Jean King National Tennis Center. Lesniak won five matches in four days en route to the title. She topped four opponents ranked No. 26 or higher, including two ranked in the top five. Lesniak is now 17-3 on the season and 102-18 (.850) for her career. She moves her into third at SMU in career wins and ranks second in career winning percentage.

Singles Main Draw
1st Rnd (32) - No. 10 Marta Lesniak (SMU) def. Sabrina Santamaria (USC) 7-6(1), 6-0
2nd Rnd (16) - No. 10 Marta Lesniak (SMU) def. No. 5 Lauren Embree (Florida) 3-6, 6-1, 6-3
QF - No. 10 Marta Lesniak (SMU) def. No. 17 Mallory Burdette (Stanford) 6-3, 6-1
SF - No. 10 Marta Lesniak (SMU) def. No. 4 Denise Dy (Washington) 7-6(2), 1-6, 6-4
F - No. 10 Marta Lesniak (SMU) def. No. 26 Joanna Mather (Florida) 7-5, 6-1

SMU Career Singles Wins
119 Jennifer Santrock (1986-89)
112 Stephanie Fess (1981-84)
102 Marta Lesniak (2008-present)
101 Jean-Marie Sterling (1985-88)

http://smumustangs.cstv.com/sports/w-tennis/recaps/110611aab.html

Cinek
Dec 3rd, 2011, 09:06 PM
THE BIOFILE - Marta Lesniak

Dec. 2, 2011

Status: Southern Methodist University senior. Winner of a national title this fall -- USTA/ITA National Indoor Intercollegiate Championships in Flushing, N.Y.

DOB: 3/15/88 In: Wroclaw, Poland

Early Tennis Memory: "When I won my first tournament, when I was six-years-old. It was a little, small tournament, not a big deal. After I won that I wanted to keep playing more, bigger tournaments. That's how I got into tennis because I just love winning."

Tennis Inspirations: "It would be Sharapova, Serena and Monica Seles. I just love the style they play. They hit flat and hard, very, very tough mentally and physically. They are my inspirations and they still are."

Nicknames: "Mar."

Favorite Movies: "Troy, Shudder Island, Meet the Parents, any movie based on Steven King books."

Last Book Read: "About a year ago - The Last Symbol by Dan Brown."

Current Car: "No, never had one. But I'm hoping it's gonna be a Maserati someday [laughs]."

Favorite Ice Cream Flavor: "Macadamia and white chocolate."

Greatest Sports Moment (so far): "This one is hard...right now I'll say winning the National Indoor because it was totally unexpected and it's the most recent. And also competing in the junior Grand Slams and winning two WTA $10,000 Futures tournaments (in Poland and Holland)."

Most Painful Moment: "There are a few. But I think having to miss the match in the third round of the [2004] Australian Open juniors. I was playing really well, but I injured my knee in the second round and I kept playing. I won the match but the doctor said I couldn't play the third round match. My flight was in a week so I had to watch all the players get to play when I could walk barely. I was wishing I could play."

Toughest Competitors Encountered: "I remember the match with Ana Ivanovic in Junior Fed Cup. It was a great match, we played in Czech Republic. No one expected me to win. She had two match points but I came back and managed to win. I think she double-faulted on the first match point. It was a very important match; it was the decisive match to qualify for the Fed Cup European Championships final eight. Also, Denise Dy who plays for the University of Washington. We played three times and each match was about three hours. She's really tough mentally and physically."

Favorite Sport Outside Tennis: "Basketball and swimming. I'm not good in either of them but I really enjoy playing basketball and I follow swimming."
Embarrassing Tennis Memory: "I remember there was a doubles match at Orange Bowl under 18s in Miami, Florida. I played doubles with Nicole Vaidisova. We were supposed to be a decent doubles team - she was really good, tall. I was excited and we were playing first round on center court. We were winning easily, like 6-1, 3-0. Then on a point, I was behind the baseline and the ball was going out but I hit a swing volley and we ended up losing the point. I started to think about it during the match. After that point I froze and we ended up losing the match. We shouldn't have lost that match. I don't know what I was thinking to hit that swing volley, I guess I just wanted to play so well, maybe I wanted to impress. She ended up winning the singles."

Best You Ever Felt On Court: "I think I played my best tennis during the National Indoor. I feel my best when I'm 100% healthy. At National Indoor, from the first round to the final, I felt like it was my tournament. I felt the best."

Favorite Players To Watch: "Rafa, Roger. I used to like Safin a lot, he was very fun to watch and never boring. Because you never knew what his attitude would be. Serena - I like her tennis but she's moody sometimes. I talked to Sharapova once at the French Open, she seemed nice."


Funny Tennis Memory: "One was after winning a match point. I was so exhausted because it was like a three hour match, and I forgot what the score was. My opponent was ready to play the next point. Somebody on the side of the court was like, `What are you doing? You won the match; get off the court!' It was an important match - the European Championships under 14s, so we didn't have any linespeople. I went back to pick up balls to serve and then I realized that I had won the match [smiles]."

Why Do You Love Playing Tennis: "I think because I love competition and fighting. And I love winning. I love to be the best. By winning matches in tennis is like the best feeling ever. If I lose, I want to play the next tournament. Tennis gives you the opportunity to feel winning and I love it."

Funniest Players: "I watch a lot of tennis on The Tennis Channel. Sometimes when they show the older matches, I think John McEnroe is pretty funny. I saw Novak Djokovic at some of the junior tournaments when he was 15-16. People thinks he sometimes shows off, the way he plays with the crowd. But that's the way he is. He's fun for sure."

People Qualities Most Admired: "Honesty. I really admire people who are honest to your face and not faking anything, and are 100% honest. Loyalty. And mental toughness.Courtesy of Scoop Malinowski of Tennis-Prose.com and ITA Tennis

http://smumustangs.cstv.com/sports/w-tennis/smu-w-tennis-body.html

Cinek
Dec 14th, 2011, 10:43 PM
Champion Marta Lesniak of SMU, in final of USTA/ITA Indoor, USTA BJK National Tennis Center, New York, November 6, 2011

few points from final http://www.youtube.com/watch?v=iU18Uydgv3Y
interview http://www.youtube.com/watch?v=ZH0zU9rwl5c

Caipirinha Guy
Jun 30th, 2013, 12:52 AM
QF - No. 10 Marta Lesniak (SMU) def. No. 17 Mallory Burdette (Stanford) 6-3, 6-1


:eek:

kiriosh.
Jun 30th, 2013, 09:41 AM
:sad: She should comes back.

Caipirinha Guy
Jun 30th, 2013, 09:50 AM
As written interview "tennis tourism" doesn't interest her + with her body she would have to spend much effort on fitness. Lots of risks for her, so no wonder not to come back.

N.M.
Aug 25th, 2013, 08:03 PM
bardzo dobry artykuł
gratulacje dla autora !

powodzenia Marta !
a dziękuję :D
przypadkiem znalazłam ten wątek i mój stary tekst :D

Mike.
Aug 29th, 2013, 10:56 AM
Such a shame that she and Kiszczyńska didn't manage to have great senior careers :(

Mahon_Lorcan
Apr 21st, 2014, 02:03 AM
Any news?

Caipirinha Guy
Apr 21st, 2014, 09:41 AM
what news? just plays occasionally in Polish tournaments. that's it. :)

Mahon_Lorcan
Apr 21st, 2014, 09:44 AM
Ok dzięki :) mnie akurat postać Marty zawsze intrygowała..ale dobrze, że czasem gra :)