PDA

View Full Version : 1939


DavidK
Dec 31st, 2008, 12:47 PM
First Quarter

December 17, 1938 - January 2, 1939, Coupe de Noel, Sporting Club de Paris, Frace [Wood]

FI Simone Mathieu d. Arlette Halff 0-6 10-8 6-4

DF Mathieu/Billie Yorke (GB) d. Halff/Jacqueline Horner (10-8 3-6 6-4

XD Yorke/Jacques Brugnon d. Mathieu/Christian Boussus 6-3 6-2


26 December 1938-1 January 1939, Beau-Site, Cannes, France (Clay)

FI: Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 7-5 7-5

MX: Saint-Omer-Roy/Rene Gallepe (Mon) d. Weivers/Constantin Tanasescu (Rom) 6-4 6-4


December 26, 1938-January 2, 1939, South Australian Championships, Adelaide (Grass)
Venue: Memorial Drive

R1 Mary Chapman d Phyllis Hood 6-2 6-2
R1 Nell Hopman d Yvette Wilson 6-0 6-3
Rest - byes?

R2 Thelma Coyne d RE Good 6-1 6-1
R2 Gwen O'Halloran d Lyndale Morris 6-2 6-4
R2 Edna Collison d Mary Chapman 6-2 2-6 6-1
R2 May Blick d Betty Penney 6-0 6-1
R2 Sadie Berryman d Betty Cooper 6-0 6-4
R2 Connie Coate d Mrs HJ Bower 6-1 6-0
R2 Dot Weston d Margaret Wilson 6-4 3-6 6-3
R2 Nell Hopman d Greta Baddams 6-1 6-4

QF Coyne d O'Halloran 6-2 7-5
QF Collison d Blick 6-1 2-6 6-1
QF Berryman d Coate 6-2 6-2
QF Hopman d Weston 6-0 6-2

SF Coyne d Collison 6-0 6-3
SF Hopman d Berryman 6-0 6-2

FI Thelma Coyne d. Nell Hopman 6-1 6-3

Doubles
R1 Mary Chapman/Dot Weston d Mrs RJ Bower/Greta Baddams 6-2 6-0

QF Nell Hopman/Thelma Coyne d Lyndale Morris/Yvette Wilson 6-2 6-1
QF Edna Collison/Connie Coate d Gwen Dawkins/Joan Loan 6-3 1-6 6-0
QF May Blick/Margaret Wilson d Mary Chapman/Dot Weston 3-6 6-3 8-6
QF Sadie Berryman/Gwen O'Halloran d Lorna Gribble/L Hershey 6-4 6-0

SF Hopman/Coyne d Collison/Coate 6-1 6-1
SF Blick/Wilson d Berryman/O'Halloran 5-7 6-4 8-6

FI Thelma Coyne/Nell Hopman d. May Blick/Margaret Wilson 6-3 6-0

Mixed Doubles
R1 Betty Cooper/Frank Walsh d Dot Weston/Jim Black 6-3 11-13 6-3

QF Margaret Wilson/Don Turnbull d Thelma Coyne/Gar Hone 6-3 6-3
QF Nell Hopman/Harry Hopman d Betty Cooper/Frank Walsh 6-2 6-4
QF Gwen O'Halloran/Len Schwartz d Edna Collison/Dudley Frankenberg 6-2 10-8
QF Sadie Berryman/Tom Warhurst d May Blick/Colin Long walkover

SF Hopman/Hopman d Wilson/Turnbull 6-3 6-2
SF O'Halloran/Schwartz d Berryman/Warhurst 3-6 6-2 -75

FI Harry Hopman/Nell Hopman d. Gwendoline O'Halloran/Len Schwartz 6-4 6-2


December 1938 - 2 January 1939 - Western Australian Championships

FI Nellie Trewhella d Myrtle Herbert 6-1 5-7 6-2

DF McNamara/Peacock d Mrs Cooke/Miss Knox 6-4 4-6 6-2

XD Miss Watts/Davis d Trewhella/Vincent 6-3 6-2


December 17 1938-January 7, 1939, Cumberland County Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Pratten Park, Ashfield

SF: Allison Hattersley d Vivienne Berg 6-4 6-1
SF: Olive Stebbing d Beth Peach 6-1 6-1

FI: Olive Stebbing d. Alison Hattersley 6-4 6-3

DF: Alison Hattersley/Vera Selwin d. Hazel Grassick/Olive Stebbing 6-2 6-0

MX: Arthur Huxley/Alison Hattersely d. Henry Lindo/Vera Selwin 6-4 6-2

Notes: Hattersley/Selwin have held the doubles title since 1933;
Major finals were played 1 January


Dec 24, 1938 - January 7, 1939 - Manly Seaside Championships, Sydney, Grass
Venue: Ivanhoe Park

SF Allison Hattersley d Beth Peach 6-2 6-1
SF Gwen Fischer d Pearl Grogan 7-5 7-5

FI Hattersley d Fischer 6-2 6-4

DF Allison Hattersley/Vera Selwin d J Ashton/Mrs Humphreys 11-9 6-2

XD Allison Hattersley/Vivian McGrath d Vera Selwin/S Breakspear 6-0 9-7



December 31- January 7, New Zealand Championship, Christchurch
Venue; Wilding Park

SF Thelma Rice (Aus) d. Rewe Wilson 6-4 6-1
SF May Hardcastle (Aus) d. Dora Miller 6-2 8-6

FI Hardcastle d. Rice 6-2 6-2

Doubles
SF: Miller/Wilson d. Pam Cooke/E. L. Molly Bishop 6-4 6-1
SF Thelma Poole/Irene Poole d. Hardcastle/Rice 2-6 6-2 7-5

FI Poole/Poole d. Muller/Wilson 4-6 6-1 6-4

MX Hardcastle/Norman Sturt d. Irene Poole/Charlie Angas 2-6 6-3 6-2


January 2-8, Monegasque Championships, Monte Carlo (Clay)
Venue: La Condamine

FI: Alice Weivers (Lux) d. Gladys Hutchings 6-0 6-3

MX: Weivers/Constantin Tanasescu (Rom) d. Hutchings/Christian De la Plane 6-1 6-3


January 9, Florida Championship, Orlando (Clay)

FI Pauline Betz d. Marta Barnett 12-10 6-1

DF Barnett/Catherine Sample d. Gladys Vallebuono/Jones 3-6 6-3 6-4


January 15, Palm Springs Championship, California

3R Dorothy Bundy d. Patsy Henry 6-3 4-6 6-1
3R Barbara Bradley d. Cecil Miner 11-9 6-4

QF Bradley d. Jane Stanton Summer 6-4 4-6 6-4

SF Bundy d. Bradley 6-2 6-3
SF Mary Anrold d. Dorothy Workman 6-4 6-1

FI Bundy d. Arnold 6-4 6-2

Mixed
SF Arnold/Willis Anderson d. Bundy/Jack Knemeyer 8-6 6-4
SF Bartosh/Gerald Bartosh d. Worrkman/Charles Church 13-11 6-1

FI Arnold/Anderson d. Workman/Church def.

January 8-15, Scandanavian Championships, Stockholm [Indoors]

SF Hilde Krahwinkle Sperling (Den) d. Suzanne Pannetier (Fr) 6-2 6-1
SF Else Stockel Hollis (Den) d. Gracyn Wheeler (US) 6-0 6-0

FI Sperling d. Hollis 6-1 6-2

Doubles
SF Sperling/Hollis d. Nina Brown/Rita Jarvis (GB) 6-2 6-4
SF Pannetier/M. Lebailly (Fr) d. Wheeler/Frl. Svan 8-6 9-7

FI Sperling/Hollis d. Lebailly/Pannetier 3-6 7-5 6-0

Mixed
SF Brown/Frank Wilde (GB) d. Sperling/Andre Lacroix (Fr)7-5 6-1
SF Lebailly/Henri Bolelli (Fr) d. Hollis/Nils Rohlsson (Swe) 6-2 6-2

FI Lebailly/Bolelli d. Brown/Wilde 6-2 6-2


January 16-22, German Indoors

FI Gracyn Wheeler (US) d. Klara Somogyi (Hun) 6-4 6-4

DF Wheeler/Thilde Hamel d. Kovacs/Somogyi 6-4 6-3
(Per Le Figaro, see also results from early February below)


January 16-22, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

FI: Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 4-6 6-3 6-4

DF: Weivers/Saint-Omer-Roy d. Miss Bovet/Princess d'Orleans 6-1 6-2

MX: Saint-Omer-Roy/Constantin Tanasescu (Rom) d. Weivers/Tudorel Badin (Rom) 6-3 3-6 6-4


January 22?, Danish Indoor, Venue: Kjobenhavns Boldklub

SF Hilde Krahwinkle Sperling d. J. L. Gleerup 6-2 6-0
SF Else Stockel Hollis d. Esther Berg-Nielsen 6-4 6-3

FI Sperling d. Hollis 6-4 6-3

DF Sperling/Hollis d. Gleerup/G Villemoes 6-3 6-4

Mixed
SF Sperling/Anker Jacobsen d. Villemoes/Robert Abdesselam (Fr) 6-2 6-2
SF Hollis/Frank Bowden (US) d. Rita Jarvis/Dennis Coumbe (GB/NZ) 6-3 5-7 6-3

MX Sperling/Anker Jacobsen d. Hollis/Bowden 6-3 6-2


January 22-29, French Covered Courts, Paris [Wood]
Venue: Coubertin Courts

?r Gracyn Wheeler (US) d. Arlette Neufeld Halff

FI Suzanne Pannetier d. Wheeler 4-6 6-2 6-2

DF Wheeler/Arlette Halff d. Lebailly/Suzanne Pannetier 6-2 6-2

MX Wheeler/Henner Henkel (Ger) d. Simone Barbier/Frank Bowden (US) w.o.


January 23-30, South Florida Championships, West Palm Beach

SF Marta Barnett d. Sara Comer 6-2 6-2
SF Pauline Betz d. Catherine Sample 6-0 6-2

FI Betz d. Barnett 6-3 6-2

MX Betz/Gus Ganzenmuller d. Barnett/Searle Barnett 6-4 6-4 (her father)

January 23-29, All-India Chamiponship, Bombay

FI Gaby Curtis (GB) d. Laura Woodbridge 6-4 7-5

DF Woodbridge/Mrs. R Footit d. Curtis/Mrs J. Tew 6-4 7-5

XD Footit/Jimmy Mehta d. Margaret Woodcock/N. Krishnaswami 6-0 3-6 6-1


January 23-29, Monte Carlo Country Club, Monaco [Clay]

FI Alice Weivers (Lux) d. Simone Mathieu (Fr) 6-4 4-6 7-5

DF Weivers/Cosette Saint-Omer-Roy (Fr) d. Mathieu/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-2 6-4

XD Mathieu/George Lyttleton-Rogers (Irl) d. Weivers/Constantin Tanasescu (Rom) 6-1 3-6 8-6


January 30?, Gallia Lawn Tennis Club, Cannes

QF Gracyn Wheeler (US) d. Klara Somogyi (Hun)

SF Wheeler d. Alice Weivers (Lux)

FI Wheeler d. Simone Mathieu (Fr) 6-4 4-6 7-6

DF Weivers/Cosette St. Omer Roy d. Mathieu/Wheeler 22-20 6-4


January 31-February 6?, Jamaica International Tournament

QF? Mary Hardwick (GB) d. Loris Leyden 6-4 6-2

SF Sarah Palfrey Fabyan (US) d. Hardwick 6-2 5-7 6-1
SF Peggy Scriven (GB) d. Katherine Winthrop 6-3 ?-? 6-4

FI Fabyan d. Scriven 6-2 6-3

Doubles

SF? Fabyan/Winthrop d. Leyden/M. Poulle

FI Hardwick/Scriven d. Fabyan/Winthrop 6-3 3-6 6-4

MX Fabyan/Elwood Cooke (US) d. Winthrop/Hal Surface (US) 6-4 6-3

International Match
US d. England 3-1

Hardwick d. Fabyan 6-4 6-3
Scriven vs. Winthrop, abandoned at 1 set all


February 6-13, Carlton Tennis Club, Cannes, France

FI Alice Weivers (Lux) d. Simone Mathieu (Fr) 6-3 6-3

DF Mathieu/Gracyn Wheeler (US) d. Weivers/Cosette St. Omer Roy 6-3 5-7 6-1

XD Mathieu/Kho SIn Kie vs.???


Circa early February German Covered Courts, Bremen [Wood]

FI Hilde Sperling (Den) d. Else Hollis (Den) 6-4 6-1

XD Sperling/Anker Jacobsen (den) d. Hollis/Frank Bowden (US) 6-2 6-3


February 6-11, Northern Suburbs Championships, Killara, New South Wales, Australia

SF: Allison Hattersley d. E. Menzies 6-1 6-0
SF: Thelma Rice d. Beth Peach 6-4 6-2

FI: Alison Hattersley d. Thelma Rice 6-1 6-2

DF: Allison Hattersley/Vera Selwin d. Enid Irwin/Thelma Rice 6-2 6-1

MX: Neil Turvey/Vera Selwin d. R. McNee/Edith Barry 6-4 6-1


Around February 7-10, Montego Bay, Jamaica

SF Mary Hardwick (GB) d. Sarah Palfrey Fabyan (US)

FI Hardwick d Peggy Scriven (GB) 6-1 1-6 6-3

MX Fabyan/Elwood Cooke (US) vs. Hardwick/Charles Hare (GB) 6-4 7-9 abandoned


February 6-11, Everglades Club Invitiation, Palm Beach

SF Rosemary MacKay (Sco) d. Sonia Phipps
SF Liselotte Lindemann (Ger) d. Mrs. Johnson Gensler

FI Lindemann d. MacKay 6-2 6-3

February 4-12, Northern California Indoors,
Venue: Panama Pacific Exposition Palace of Fine Arts

QF Virginia Wolfenden d. Gussie Raegener 2-6 6-4 6-4
QF Pat Canning d. Frances Umphred 9-7 6-4
QF Lou Gates d. Ruth Dieguez 4-6 6-1 6-2
QF Margaret Osborne d. Barbara Duncan 6-2 6-2

SF Wolfenden d. Gates 6-2 6-2
SF Canning d. Osborne 6-2 0-6 9-7

FI Wolfenden d. Canning 4-6 7-5 6-1

Mixed
SF Wolfenden/Robin Hippenstiel d. Canning/William Canning 10-8 7-5
SF Duncan/Norman Brooks d. Bernice Fross/R. Kavanaugh 7-5 4-6 6-3

FI Duncan/Brooks d. Wolfenden/Hippenstiel 7-5 3-6 7-5


Febuary 13-19 South of France Championship, Nice

Dorothy Andrus (US) and Sylvia Jung Henrotin (Fr) "lost fairly early in both singles and doubles"

FI Simone Mathieu (Fr) d. Gracyn Wheeler (US) 6-0 6-2

DF Alice Weivers (Lux)/Cosette St. Omer Roy d. Mathieu/Wheeler 6-8 6-4 6-4

MX Wheeler/Henner Henkel (Ger) d. Mathieu/Jean Lesueur 4-6 6-3 8-6

February 11-19, Uruguayan International , Carrasco
Venue: Millington-Drake Stadium

FI Denise Zappa (Arg) d. Mrs. M.B.Drayton (Uru)7-5 6-1

DF Zappa/Felissa Piedrola (Arg) d. Drayton/Victoria Rodriguez (Uru) 8-6 6-3

MX Zappa/Adriano Zappa d. Rodriguez/C. Rymer

(Mrs. Drayton is a newcomer to Uruguay, "with experience of match play in England")

February 23-March 4, US National Indoor, New York
Venue: Seventh Regiment Armory

2R Helen Bernhard d. M. Alfero 6-1 6-0
2R Mignon Sommers d. Barbara Kaminer 6-0 6-3
2R Millicent Hirsch d. J. Bricker 6-0 6-0
2R Josephine Sanfilippo d. Charlotte McNeil 6-1 6-4
2R Norma Taubele d. Gerry Mallory 8-6 6-1
2R Rose Taubele d. V. Hitt 7-5 8-6
2R Barbara Nields d. Mrs. R.L. Bergen 6-1 6-4
2R Pauline Betz d. Edna Steinbach 6-4 1-6 7-5

QF Bernhard d. Sommers 6-1 6-2
QF Hirsch d. Sanfilippo 6-2 6-2
QF Taubele d. Taubele 6-4 6-3 (not specified which is which)
QF Betz d. Nields 6-1 6-1

SF Berhnard d. Hirsch 6-0 7-5
SF Betz d. Taubele 6-1 6-3

FI Betz d. Bernhard 7-5 4-6 6-1

Doubles
QF N. Taubele/Grace Surber d. Mallory/Helen Lynen 6-2 6-0
QF Steinbach/Alfero d. Nields/Mrs. M.K.S. Prosser 8-6 8-6
QF Sanfilippo/Jean Wright d. Mrs. J.H. Brinckerhoff/Mrs. G. La Prade 6-4 6-4
QF Mrs. M. L. Bostwick/Mrs. R. Bain d. Hitt/Bricker 6-3 2-6 7-5

SF Taubele/Surber d. Steinbach/Alfero 6-4 6-0
SF Sanfilippo/Wright d. Bostwick/Bair 11-9 6-3 (given as Bain is QF, Bair in SF)

FI Taubele/Surber d. Sanfilipo/Wright 6-1 6-2

Mixed
QF Betz/Wayne Sabin d. Mrs. D.B Relyea/Harrison Rowbotham 6-2 6-0
QF Hitt/Frank Froehling d. Sommers/Gil Hall6-2 4-6 14-12
QF N. Taubele/Frank Bowden d. Hirsch/Baron H. Von Kohorn 6-1 6-3
QF Bernhard/Jack Tidball d. Mrs & Mr. Henry Brunie 6-3 6-4

SF Betz/Sabin d. Hitt/Froehling d. Hitt/Forehling 10-8 7-5
SF Taubele/Bowden d. Bernhard/Tidball 8-6 4-6 11-9

FI Betz/Sabin d. Taubele/Bowden 6-4 2-6 7-5


February 21-28, Beaulieu Tennis Club, France

?R Simone Iribarne Laffargue d. Kay Stammers (GB)

SF? Alice Weivers (Lux) d. Simone Mathieu (Fr)

FI Hilde Krawinkle Sperling (Den) d. Weivers 4-6 6-0 6-1

DF Mathieu/Gracyn Wheeler (US) d. Sperling/Laffargue 4-6 6-2 9-7

XD Weivers/Kho Sin Kie (Chn) d. Sylvia Jung Henrotin/Pierre Pellizza 6-3 6-2


Febryary 29-March 6, Monte Carlo

FI Hilde Krahwinkle Sperling (Den) d. Simone Mathieu 7-5 6-8 6-3

Doubles
SF Katherine Stammers/Evelyn Dearman (GB) d. Gracyn Wheeler /Dorothy Andrus (US) 6-3 1-6 7-5

FI Simone Mathieu/Nelly Adamson Landry d. Stammers/Dearman 12-10 6-3

Early March, Great Britain vs. South Africa test matches, Durban, Johannesburg and Capetown

Composite:
Valerie Scott (GB) d. Olive Craze 7-5 2-6 6-3
Scott d. Craze 6-0 6-2
Craze d. Rosemary Thomas (GB) 6-3 7-5
Billie Tapscott Robbins d. Scott 2-6 6-1 6-1
Alexandra McOstrich McKelvie (GB) d. Margaret Morphew 6-1 7-5
McKelvie d. Morphew 6-1 6-2

Doubles
Scott/Jean Saunders (GB) d. Craze/Sheila Piercey 4-6 6-2 6-1
Scott/Saunders d. Craze/Robbins 6-4 6-3

Mixed
Bobbie Heine Miller/ Norman Farquharson d. Scott/Donald Butler (GB) 6-3 2-6 -63
Craze/Farquharson d. Scott/Butler 6-0 5-7 7-5
Scott/Butler d. Piercey/Farquharson 3-6 6-3 6-2
Robbins/Vernon Kirby d. Saunders/Ronald Shayes (GB) 6-2 6-4
Saunders/Shays d. Morphew/Eustace Fannin 7-9 8-6 6-1


March 1-7, Melbourne Cricket Club Autumn Championships, Australia (Grass)

QF Dot Stevenson d Mrs Elliget 6-4 1-6 6-0
QF Connie Coate d G Thomas 6-1 6-2
QF Dot Mauger d Eunice Hunt 6-0 6-4
QF Nancye Wynne d Audrey Lewin 6-3 6-4

SF Stevenson d Coate 6-2 6-2
SF Wynne d Mauger 6-4 6-4

FI Dot Stevenson d (1) Nancye Wynne 0-6 6-3 6-4

Wynne saved three match-points in the final set before dropping her service.

Doubles
SF Mauger/Stevenson d Hopman/Burton 4-6 7-5 6-3
SF Stevenson/Wynne d Chitty/Coate 3-6 5-7 6-4

FI Dot Stevenson/Nancye Wynne d Dot Mauger/Gwen Stevenson 6-1 6-8 6-3

Mixed
SF Wynne/Adrian Quist d Connie Coate/Bert Tonkin 6-2 6-1
SF Hopman/Harry Hopman d Thora Geddes/Jack Clemenger walkover

FI Nancye Wynne/Adrian Quist d Nell Hopman/Harry Hopman 6-0 6-2


March 6-12, Riviera Championships, Menton

FI Simone Iribarne Laffargue d. Simone Mathieu 2-6 6-4 6-3

DF Katherine Stammers/Evelyn Dearman (GB) d. Sylvia Jung Henrotin/Dorothy Andrus (US) 6-4 6-2

MX (Coupe de Nations) Henrotin/Yvon Petra d. Mathieu/Andre Martin-Legeay 6-3 1-6 6-0

MX (Open) Mathieu/Petra d. Stammers/Jean Leseuer 1-6 6-2 6-4


Circa early March, San Remo, Italy ]Clay]

FI Sylvia Jung Henrotin (Fr) d. Rosl Kraus (Ger) 6-4 6-1

XD Gracyn Wheeler (US)/Henner Henkel (Ger) d. Alice Florian (Yug)/Franjo Puncec (Yug) 6-3 6-3


Circa mid March, Norwegian Covered Courts, Oslo [Wood]

FI Ada Wering d. Marie Heidenreich 6-0 6-2

XD Wering/B. Andersen d. E. With/I. Dahl


Circa mid March, Bordighera, Italy [Clay]

FI Gracyn Wheeler (US) d. Alice Florian (Yug)

DF Dorothy Burke (US)/Sylvian Jung Henrotin (Fr) d. Helle Kovac (Yug)/Karla Somogyi (HUN) 6-3 6-3

XD Wheeler/Henner Henkel (Ger) d. Hnerotin/Dragutin Mitic (Yug) 6-4 6-1


March 13-19 Cote d'Azur Championship, Cannes, France

FI Simone Mathieu d. Simone Iribarne Laffargue 8-6 6-3

DF Alice Weivers (Lux)/Cosette St. Omer Roy d. Mathieu/Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 2-6 6-4 6-1

MX Mathieu/Pierre Pelizza d. Weivers/Yvon Petra 6-2 7-5


March 13-18, London Covered Court, Queen's Club London [Wood]

FI Phyllis Mudford King d. Betty Batt 6-2 6-1

DF Betty Nuthall/Jean Nicoll d. Joan Ingram/P. Morrison 2-6 6-2 6-1

MX Ermyntrude Harvey/Clarence Jones d. Joan Ingram/Camille Malfroy (NZ) 10-8 6-4


March 15-21, Bermuda Championships Hamilton

1R Mrs. C.S. Sutter d. J. Kelterborn 6-3 6-3
1R Florence Le Boutilier d. M. Stevens 6-1 6-0
1R Babs Freisenbruch d. K. Roy 6-1 6-4
1R Marta Barnett d. E. Heffernan 6-0 6-1
1R Millicent Hirsch d. M. Peltz 6-0 6-1
1R Helen Pederson d. R. Amory 6-0 6-0
1R S. West d. M. Iler 6-2 6-0
1R Norma Taubele d. Down 6-0 6-1
1R Mignon Sommers d. Gladys Trimmingham 6-4 6-2
1R Kay Winthrop d. B. Hobson 6-1 6-2
1R Marguerite Arguimbeau d. P. Mann 6-3 6-2

2R Pauline Betz d. Sutter 6-1 6-0
2R Le Boutilier d. Grace Surber 3-6 6-2 6-1
2R Virginia Rice Johnson d. Freisenbruch 6-4 6-4
2R Barnett d. Hirsch 6-8 6-1 6-2
2R Pedersen d. West 6-0 6-4
2R Taubele d. Sommers 6-2 6-4
2R Winthrop d. Arguimbeau 6-2 6-1
2R Helen Bernhard d. B. Scott 6-1 6-1

QF Betz d. Le Boutilier 6-3 6-1
QF Barnett d. Johnson 6-1 6-3
QF Taubele d. Pedersen 9-7 6-1
QF Bernhard d. Winthrop default

SF Betz d. Barnett 4-6 6-3 6-2
SF Bernhard d. Taubele 6-3 7-5

FI Bernhard d. Betz 6-3 7-5

Doubles
QF Winthrop/Johnson d. Arguimbeau/West 6-2 6-4
QF Bernhard/Hirsch d. LeBoutilier/Freisenbruch 7-5 7-5
QF Taubele/Surber d. Sommers/Barnett 6-2 6-3

SF Bernhard/Hirsch d. Wintrhop/Johnson default
SF Taubele/Surber d. Sommers/Barnett 6-2 6-3

FI Bernhard/Hirsch d. Taubele/Surber 7-5 6-4

MX Barnett/Bobby Riggs d. Le Boutlier/Elwood Cooke

(ALT: "(Riggs) let Miss Barnett take a few balls..."


March 21-25, Cromer Covered Courts, Comer, Norflok, GB [Wood]

FI Jean Nicoll d. Billie Yorke 9-7 3-6 6-2


Last week in March, River Oaks, Houston

SF Eunice Dean d. N. Moulton 6-0 6-1
SF Marta Barnett d. D. Busch 6-0 6-1

FI Barnett d. Dean 6-2 7-5



March, Cairo Championships, Egypt [Clay]

FI Josephine Harman (Irl) d. Rita Jarvis (GB) 6-4 6-0

DF Harman/Jarvis d. Mrs. L. Campbell/Mrs. M. Clayton 3-6 6-1 6-4

XD Mrs. Marsh/Jacques Brugnon (Fr) led Jarvis/Pat Hughes 16-14, unfinished


Last week in March, International Championship of Egypt, Alexandria

SF Gaby Curtis (GB) d. Rita Jarvis (GB)6-4 7-5
SF Josephine Rita Harman (Irl) d. Mrs. Macready 6-2 7-5

FI curtis d. Harman 6-2 6-4

Doubles

SF Curtis/Mrs. Sarjeant d. G. Suzanne/G. Michaelidis 6-1 6-4
SF Harman/Jarvis d. Marsh/Constantinides 7-5 6-2

FI Curtis/Sarjeant d. Harman/Jarvis 7-5 6-2

Mixed
QF Harman/Roland Journu (Fr) d. Macready/Kho Sin Kie (Chn) 6-1 6-4
QF Michaelidis/J. Granduillot d. Curtis/Don McNeill 6-2 6-2
QF Marsh/Jacques Brugnon (Fr) d. Sarjeant/Charles Harris 6-2 6-2
QF Jarvis/Pat Hughes (GB) d. Georgeina Greiss/Cavriani 6-3 11-9

SF Harman/Journu d. Jarvis/Hughes 1-6 6-4 6-2
SF Michaelidis/Grandguillot d. Marsh/Brugnon 4-6 6-3 6-0

FI Harman/Journu d. Michaelidis/Grandguillot 9-7 6-4

DavidK
Dec 31st, 2008, 12:48 PM
Second Quarter

March 27 - April 1,Herga Hard Courts , Harrow Great Britain

QF? Jean Nicoll d. Florence Ford Smith, "comfortably"

SF? Nicoll d. Freda James Hammersley

FI Nicoll d. Billie Yorke 9-7 3-6 6-2

DF Nicoll/Betty Nuthall vs Hammersley/Kay Stammers , prizes divided


March 27-April 2, Cannes Championship, Beau-Site TC

FI Simone Mathieu d. Elfie Kriegs-Au ((Ast)Ger) 6-1 6-2

DF Mathieu/Jacqueline Horner d. Muriel Thomas (GB)/Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-2 2-6 9-7

MX Mathieu/Kalle Schroder (Swe) d. Jedrzejowska/Adam Graf Bawaroski ((Ast)Ger) 6-2 4-6 7-5


April 1-6, Paddington Hard Courts, London, GB

FI Kay Stammers d. Joan Goss 5-7 6-1 6-0

DF Stammers/Joan Ingram d. Mary Norman/Mary Smith 6-3 6-1

XD Ingram/Camille Malfroy (NZ) d. Ermyntrude Harvey/Clarence Smith 6-3 6-3


April 1-8, South African Championships, Johannesburg [Clay]

FI Olive Craze d. Sheila Piercey 4-6 6-3 6-4

DF Bonnie Miller/Margaret Morphew d. Craze/Piercey 6-2 6-3

XD Miller/Norman Farquharson d, Piercey/Eustace Fannin 6-3 2-6 9-7


April, City of Perth Championships, Australia

FI: Sadie Berryman d. Mollie McGrath King 6-1 4-6 6-4


Date unknown, Alassio, Italy [Clay]

FI Gracyn Wheeler (US) d. Klara Somogyi (Hun) 6-3 6-2

DF Vittoria Tonolli/Wally San Donnino d. Wheeler/Helle Kovac (Yug) 2-6 6-4 8-6

XD Wheeler/Henner Henkel (Ger) d. Alice Florian (Yug)/Franjo Puncec (Yug) 75 6-4

April, Internazionali di Sicilia, Palermo, Italy (clay)
Venue: Circolo Tennis

FI: Eva Porokova (Cz) d. Magda Berescu (Rom) 6-3 7-9 6-2

DF: Gracyn Wheeler (US) / Berescu d. Muller/Rosl Kraus (Ast) 7-5 3-6 7-5

MX: Kraus/Gino Vido d. Wheeler/Constantin Tanasescu (Rom) 8-6 6-4



Date unknown, Moscow Championships, Russia [Clay?]

FI Nina Tepliakova* d. Pelaeva 6-1 6-0

"Lawn Tennis and Badminton" described Nina Tepliakova as the "lady champion of Soviet Russia".


April?, Long Beach

Pauline Betz


April 3-9, City of Nice, France [Clay]

FI Simone Mathieu d. Effe Kriegs-Au (Ger) 6-1 6-0

DF Mathieu/Jacqueline Horner d. Paulette de Saint-Ferreol/Mme. Schroeder (Swd) 6-0 6-4

XD Mathieu/Antoine Gentien d. de Saint-Ferreol/Kalle Schroeder (Swd) w.o.


April 10, Scarborough, hard court tournament

SF Zsuzsi Koermoczy (Hun) d. Nina Brown


April 12, Darling Downs Championship, Toowoomba, Queensland

FI Thelma Coyne d. Emily Westacott 6-3 6-2


8- 15 April, Tasmanian Championships, Launceston, Australia (Asphalt)

FI Birdie Bond d Molly Turner 6-2 6-0

DF Bond/Mrs JL McGough d P Newton/Mrs O Burrows 6-2 6-8 6-?

XD Bond/D Lovett d P Newton/AW Knight 6-2 9-7


April 10- 15, Surrey Hard Courts, Roehampton, GB

FI Mary Hardwick d Katherine Stammers 7-5 6-4

DF Stammers/Joan Ingram d. Ermyntrude Harvey/Phyllis King 6-4 9-7

XD Hardwick/Richard Ritchie d. Harvey/Dennis C. Coombe (NZ) 6-2 6-1



April 17-22, Melbury Club Tournament, Kensington, London, GB [Hard]

FI Katherine Stammers d. Suzi Kormorczy (Hun) 6-1 6-1

DF Jean Nicoll/Betty Nuthall d. Stammers/Nina Brown 6-3 2-6 8-6

XD Nuthall/Camille Malfroy (NZ) d. King/Murray Deloford 6-2 6-2


April 14-22, Eastern Mediterranean Championships, Athens

Prince Hertier Cup

SF Klara Somogyi (Hun) d. Helle Kovac (Yug) 3-6 6-4 6-2
SF Alice Florian (Yug) d. Rita Jarvis (GB) 6-4 6-4

FI Somogyi d. Florian 6-4 6-2

George Melas Cup

SF Gaby Curtis (GB) d. Florian 6-3 1-6 6-4
SF Kovac d. Somogyi 6-1 6-2

FI Kovac d. Curtis 6-1 6-3

Doubles
SF Curtis/Jarvis d. Florian/E. Sernac 4-6 6-2 7-5
SF Kovac /Somogyi d. Edith Szilvasy (Hun)/Lenos 8-6 6-3

FI Kovac/Somogyi d. Curtis/Jarvis 6-4 6-4

Mixed
SF Curtis/Don McNeill (US) d. Mrs. Schroeder/Kalle Schroeder (Swe) 6-3 12-10
SF Florian/Ljubisa Radovanovic d. Jarvis/Owen Anderson (USA) 6-2 6-4

FI Curtis/McNeill d. Florian/Radovanovic 6-1 6-0


April 24-29 Brighton Hard Courts, GB

FI Peggy Scriven d. Anita Lizana Ellis 6-1 6-4

DF Jean Saunders/Valerie Scott d. Dorothy Burke (US)/Sylvia Jung Henrotin (Fr) 6-1 6-3

XD Henrotin/Camille Malfroy (NZ) d. Saunders/Ronald Shayes 6-2 6-2


April 22-May 5, City of Sydney Championships, Sydney, New South Wales, Australia

QF: Vera Selwin d Clare Proctor 4-6 6-3 6-2
QF: Allison Hattersley d Nina Vickery 10-8 6-4
QF: Joan Hartigan d Mrs CC Morgan 6-4 6-1
QF: Thelma Coyne d Thelma Rice 6-4 7-5

SF: Joan Hartigan d Allison Hattersley 6-1 6-4
SF: Thelma Coyne d Vera Selwin 7-5 6-3

FI: Joan Hartigan d. Thelma Coyne 4-6 6-3 6-2

Doubles
QF: Thelma Coyne/Joan Hartigan d Mrs Gosbell/R Moore 6-1 6-2
QF: Mrs Ashton/Nina Vickery d Mrs Gillings/Mrs RE McTaggett 6-1 3-6 6-2
QF: Vivienne Berg/Thelma Rice d Pearl Grogan/B Merchant 6-3 6-1
QF: Hattersley/Selwin d Dot Dingle/Gwen Utz 6-1 6-3

SF: Coyne/Hartigan d Berg/Rice 6-0 6-2
SF: Hattersley/Selwin d Ashton/Vickery 7-5 6-3

FI: Coyne/Hartigan d Hattersley/Selwin 6-3 8-6

Mixed Doubles
QF Thelma Coyne/Jim Gilchrist d Mrs Ashton/JE McCausland 6-2 6-2
QF Nina Vickery/A Felan d Mrs CC Morgan/RO Cummings 6-3 6-3
QF Thelma Rice/Dinny Pails d Allison Hattersley/F Bennett 7-5 6-2
QF Joan Hartigan/Arthur Huxley d Dot Dingle/Wilfred Dive 6-2 6-4

SF Coyne/Gilchrist d Vickery/Felan 6-1 8-6
SF Hartigan/Huxley d Rice/Pails 7-9 6-3 6-4

FI Hartigan/Huxley vs Coyne/Gilchrist 7-5 1-3 unfinished (final result unknown)

Rain caused a nine-day interruption to the tournament and doubles finals were transferred to Rushcutter Bay from the Sydney Cricket Ground. The final of the mixed was unfinished and delayed even longer.


April 25-30, Hot Springs, Virginia

QF Sarah Palfrey Fabyan d. M. Elser 6-0 6-1
QF Margo Lee d. Eliza Coxe 6-4 6-0
QF Florence Le Boutlier d. Allison Harrison 6-4 5-7 6-4
QF Barbara Nields d. Mrs. M. C. Belin 7-5 6-3

SF Fabyan d. Lee 6-1 6-2
SF Le Boutillier d. Nields 6-3 6-3

FI Fabyan d. Le Boutillier 6-2 6-3

DF Fabyan/Coxe d. LeBoutillier/Lee 8-6 3-6 9-7

Mixed
SF Fabyan/Elwood Cooke d. Le Boutillier/John Doeg 6-3 6-4
SF Lee/Bonny Riggs d. Coxe/Wayne Sabin 3-6 6-3 6-1

FI Fabyan/Cooke d. Lee/Riggs 6-3 6-2


May 1-6, British Hard Courts, Bournemouth, Dorset, GB

FI Katherine Stammers d Anita Lizana Ellis 6-3 6-3

DF Jean Nicoll/Betty Nuthall d. Nina Brown/Rita Jarvis 5-7 6-2 6-2

XF Nuthall/Camille Malfroy (NZ) d. Nicoll/Donald W. Butler 7-5 6-2


May 5-13 Hurlingham, GB

FI Valerie Scott d. Margot Lumb 7-5 6-2

DF Dorothy Burke (US)/Sylvia Jung Henrotin (Fr) d. Evelyn Dearman/Joan Ingram 6-3 8-6

XD Ingram/Richard Ritchie d. Joan Strawson/N. de Manby 3-6 6-4 6-3


May 15-20, North London Hard Courts, Highbury

FI Effie Peters d. Betty Batt 3-6 7-5 6-3

DF Joan Ingram/Patsy O'Connell d. Dorothy Burke (US)/Sylvia Jung Henrotin (Fr) 6-3 11-9

XD Ingram/Camille Malfroy (NZ) d. O'Connell/Richard Ritchie 6-4 6-1


May 21, California State Championships, Berkeley
QF Virginia Wolfenden d. Margaret Jessee 6-0 5-7 6-1
QF Margaret Osborne d. Jacque Virgil 6-4 6-3
QF Barbara Duncan d. J. Connick 6-2 6-1
QF Frances Umphred d. Pat Canning 8-6 8-6

SF Wolfenden d. Umphred 6-3 4-6 7-5
SF Osborne d. Duncan 7-5 6-4

FI Wolfenden d. Osborne 6-1 1-6 6-3

Doubles
SF Anna McCune Harper/Umphred d. E. Jabs/A. Reed 6-1 6-2
SF Golda Meyer Gross/Virgil d. Patsy McCoy Brown/Mrs. D. Frelleson 8-6 3-6 6-2

FI Harper/Umphred d. Gross/Virgil 6-4 6-3

Mixed
SF Osborne/Gene Smith d. Harper/D. Vedensky 6-2 6-2
SF Wolfenden/Frank Kovacs d. Ann Morgan/Ronald Edwards 9-7 7-5

FI Wolfenden/Kovacs d. Osborne/Smith 6-3 9-7


May 22-27, Surrey Championships, Surbiton GB

SF? Mary Hardwick d. Valerie Scott 6-4 6-3

FI Hardwick d. Margot Lumb 6-4 6-4

DF Scott/Jean Saunders d. Ermyntrude Harvey/Phyllis King 6-0 6-4

XD King/Dennis Coombe (NZ) d. Lumb/Robert Tinkler 6-2 0-6 6-4


Last Week in May, Dade County Championships, Miami

SF Marta Barnett d. Sara Comer 6-2 6-4
SF Nellie Sheer d. Catherine Sample 3-6 6-4 7-5

FI Barnett d. Sheer 6-1 2-6 6-1

May 29, Connecticut Championhsip, New Haven

SF Argyll Pryor Rice d. Mrs. Paul Harper 6-0 6-0
SF Betty Morris d. Mrs. Richard Warren 3-6 6-1 64

FI Rice d. Morris 6-2 6-3

DF Warren/Elizabeth Woolsey d. Helen Van Schaick/Mrs. Crawford 6-4 6-3

MX Betsy Perry/Joseph Fishbach d. Van Schaick/John Massena 6-4 7-5


May 27-June 2, Priory, West Midlands, GB

FI Helen Jacobs (US) d. Anita Lizana Ellis 6-3 6-3

DF Ellis/Jacobs d. Mary Cartwright/Dorothy Round Little 6-4 6-2

XD Ellis/Constantin Tanacescu (Rom) d. Cartwright/Kho Sin Kie (Chn) w.o.


May 29-June 3, Middlesex, Chiswick Park, London, GB

FI Jean Saunders d. Audrey Cardinal 6-4 6-3

DF Jean Nicoll/Betty Nuthall d. Susan Noel/Patsy O'Connell 3-6 6-2 6-2

XD Nicoll/John Oliff d. Sylvia Henrotin (Fr)/Murray Deloford 6-3 6-3


June 5, New England Championships, Hartford

SF Argyll Pryor Rice d. Louise Raymond 4-6 6-2 6-0
SF Baba Madden d. Eunice Dean 6-4 6-1

FI Rice d. Madden 6-4 6-2
DF Madden/Raymond d. Rice/Dean 6-3 6-2

June 5-10, Harpenden Hertfordshire Championships, Harpenden

FI Katherine Stammers d. Smith 6-1 6-1


Circa Mid May Wiesbaden, Germany [Clay]

FI Annalise Ullstein d. I. Schumann 6-4 6-3

DF Alice Florian (Yug)/Gisele Enger d. Thilde Dietz/Hamel/Bartels 6-1 7-5


Newbury

SF? Valerie Scott d. Freda James Hammersley 7-5 6-2

FI Scott d. Mary Hardwick 5-7 6-2 6-1


April - May 2, Queensland Hardcourt Championhsip, Nambour, Australia

SF (1)Emily Westacott d Edie Niemayer 6-1 6-0
SF (2)Nancye Wynne d May Hardcastle 6-2 6-2

FI (1)Emily Westacott d. (2)Nancy Wynne 6-2 4-6 9-7

DF Emily Westacott/Mrs. A. Thoroughgood d. May Hardcastle/Lavina Singleton 6-2 4-6 6-4

MX Nancy Wynne/Colin Long vs. Emily Westacott/G. Wilkinson 6-3 1-1 postponed

Notes: Wynne/Long were leading in the mixed doubles when darkness stopped play. Match was postponed and due to be played on grass in Brisbane on 6 May, but result not known.

The women's doubles was threatened with cancellation by officials as the pairing of Westacott/Wynne was seen to cause loss of interest in the event as a contest. In the end, the leading players drew names of lesser players out of a hat.

Exhibition: Wynne d. Westacott 6-4 6-4 6-4


May ?-24, Southern California Championship,

QF Pauline Betz d. Dorothy Bundy [1] 7-5 3-6 7-5*
QF Marjorie Lauderbach Blair d. Barbara Bradley 4-6 6-3 6-3
QF Dorothy Workman [2] d. Pat Yeomans 6-3 6-2
QF Bonnie Miller Blank [3] d. Esther Bartosh 6-2 6-2

SF Blair d. Betz 6-2 6-4
SF Workman d. Blank 8-6 6-2

FI Workman d. Blair 6-0 6-0

Doubles

SF Bundy/May Doeg d. Yeomans/Bradley 6-2 6-2
SF Gertrude Dockstaeder/Mary Arnold d. Bartosh/Josephine Cruickshank 6-1 10-8

FI Doskstaeder/Arnold d. Bundy/Doeg 7-5 3-6 6-3

MX Arnold/Willis Anderson d. Betz/William Reedy 6-4 6-3

* Note from austinrunner; This wa the first of at least 23 career singles victories by Pauline Betz (Addie)over Dorothy Bundy (Cheney)


May 13-June 8, Championships of the River Plate, Buenos Aires

QF Maria Teran d. Mrs. S. S. MacKinnon 6-4 6-3
QF Juana Stocker d. B. Raupach 6-2 6-3
QF Felissa Piedrola d. Sonia Topalian 5-7 6-0 6-4
QF Analia Obarrio de Aguirre d. Anna P. de Madrid 6-3 6-3

SF Teran d. Stocker 2-6 6-1 6-4
SF Piedrola d. Aguirre 6-4 4-6 6-2

FI Teran d. Piedrola 6-4 6-1

Doubles
SF Piedrola/Stocker d. Aguirre/J. Campisteguy 4-6 6-2 7-5
SF Magdalena Fitting/Denise Zappa d. Maria Teran/Lia Duffy 6-4 5-7 6-4

FI Piedrola/Stocker d. Fitting/Zappa 6-3 6-3

Mixed
SF Zappa/Adriano Zappa d. Aguirre/Augusto Zappa 6-4 4-6 6-0
SF Fitting/Lucillo del Castillo d. Piedrola/Marcelo Taverne (Chi) 6-3 5-7 6-4

FI Zappa/Zappa d. Fitting/Del Castillo 6-2 6-1


June 10-11, Central California Championship, Sacramento

SF Evelyn Peyre d. Margaret Jessee 4-6 6-3 6-1
SF Dorothy Head d. Helen Gurley

FI Peyre d. Head 6-2 6-2

DF Barbara Duncan/Frances Umphred d. Jessee/Gurley 6-4 4-6 6-0


June 10-12, Victorian Hardcourt Championships, Melbourne, Australia ("Porous Courts") Venue: ST. Kilda Cricket Ground
R1 Mrs Marsden d (3) Nancy Chitty walkover

QF (2)Dot Mauger d Lewin 7-5 6-3
QF Rosemary Rees d Miss Marsden 6-2 6-1
QF (1)Connie Coate d G Thomas 6-0 6-2
QF Alison Burton d (4)Mrs Elliget 6-2 7-5

SF Dot Mauger d Rosemary Rees 6-3 6-1
SF Alison Burton d (1) Connie Coate 6-2 6-4

FI Dot Mauger d Alison Burton 6-2 6-2

Doubles
R1 Coate/Lewin d (4)Truda Cox/Rosemary Rees 6-2 6-4

SF (3)Alison Burton/Joan Pett d (1)Val Woods/Nancye Wynne 6-4 4-6 6-4
SF Connie Coate/Audrey Lewin d (2) Nancy Chitty/Dot Mauger 5-7 6-2 6-4

FI Coate/Lewin d Pett/Burton 6-0 3-6 6-0

MIXED
SF (2)Mauger/Arthur Huxley d (4) Rees/E Holst 6-3 6-4
SF (1) Wynne/Colin Long d (3) Chitty/Bert G Tonkin 6-3 7-5

FI Wynne/Long d Mauger/Huxley 6-2 9-7

Nancye Wynne, trying to re-model her forehand, did not compete in singles.



June 12-17, West of England Championships, Bristol

FI Diana M Wood d. Joan Curry 6-2 8-10 6-2

June 19, Canadian Championship, Windsor, Ontario

SF Liz Blackman (US) d. Eleanor Young 8-6 6-5
SF Pauline Bolte d. Constance O’Donovan (US) 6-1 6-3

FI Blackman d. Bolte 7-5 7-5

Doubles

SF Blackman/Louise Blackman d. O’Donovan/E. Ploitzer 6-3 6-0
SF Bolte/A. R. Porter d. jean Hoxie/Sylvia Campbell (US) 6-1 6-1

FI Blackmna/Blackman d. Bolte/Porter 6-3 6-2

MX Young/William Pedlar d. Dorothy Walton/Phillip Pearson 6-4 6-2



June 17-25, San Francisco City Championship

QF Evelyn Peyre d. Helen Gurley 6-2 8-6
QF Lou Gates (1) d. Marion Jessup 6-3 6-1
QF Ruth Dieguez d. M. Stein 6-0 6-1
QF H. Drendell d. G. Grant 6-1 6-1

SF Peyre d. Gates 6-1 6-3
SF Dieguez d. Drendell 7-9 6-3 6-3

FI Peyre d. Dieguez 3-6 7-5 6-3

June 10-18, Southern Championships, Atlanta

SF Marta Barnett d. Doris Hart 6-2 6-4
SF Nellie Sheer d. Catherine Sample 6-4 6-3

FI Barnett d. Sheer 6-4 6-4

DF Barnett/Sample d. Sheer/Hart 6-3 6-2

MX Hart/William Hardie d. Barnett/Charles Mattmann 11-9 11-3 6-3


June 19-24, London Grass Courts, Queens

?R Sarah Palfrey Fabyan (US) d. Susan Noel 2-6 6-1 8-6
?R Gracyn Wheeler (US) d. Sylvia Jung Henrotin (Fr)
?R Peggy Scriven d. Wheeler 6-3 8-6

SF Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Fabyan 11-9 2-6 6-4
SF Hilde Krahwinkle Sperling (Den) d. Scriven 6-4 6-2

FI Jedrzejowska d. Sperling 6-1 6-4

DF Henrotin/Dorothy Andrus (US) d. Jedrzejowska/Billie Yorke 6-2 6-2

Mixed
SF Fabyan/Elwood Cooke (US) d. Mary Whitmarsh/Alejo Russell (Arg) 6-3 6-4
SF Jedrzejowska/Bobby Riggs (US) d. Wheeler/Henner Henkel (Ger) 7-5 6-2

FI Fabyan/Cooke d. Jedrzejowska/Riggs 9-7 6-2

June 17, Beckenham

QF? Alice Marble (US) d. Jean Nicoll 6-3 6-8 6-3

SF? Marble d. Valerie Scott
SF Katherine Stammers d. Dorothy Round Little 6-1 6-3

FI Marble d. Stammers 6-3 6-1

DF Little/Stammers d. Nicoll/Betty Nuthall 7-9 6-4 6-3

MX Nuthall/Camille Malfroy (NZ) d. Marble/John Oliff 6-4 6-4

June? Evanston Illinois, US

SF Helen Fulton d. Pat Canning

FI Virginia Wolfenden d. Fulton


June, Hotel Del Coronado Invitation, California

SF Bonnie Miller Blank d. Marjorie Lauderbach Blair 6-1 6-1

FI Blank d. Pauline Betz 6-4 6-2

*Blank won a 6-1 6-1 semi over Marjorie Blair that took 2 hrs 15 minutes! One point lasted 22 minutes and 514 shots

Reported July 5, German State Proctectorate Championship, Prague
(* This tournament appears to have been the 1939 version of the Czechoslovakian Championships in what was now a Nazi-occupied "protectorate".)

FI Gracyn Wheeler (US) d. Eva Porakova 6-3 13-11

DF Wheeler/Frl Bortlova d. Zdenka Drtinova/L. Sobotkova 8-6 6-4

XD Wheeler/Frantisek Cejnar d. Porakova/Hykach (scores not given)



June?, Belgian Championship

Yvonne Hoyaux


June? Dutch Cahmpionship

Madzy Rollin-Couquerque


Date unknown, Rhodesian Championships, Salisbury [Clay?]

FI Miss Franklin d. Miss Stone 6-2 6-1

DF Stone/Mrs. Wing d. Franklin/Mrs Gumperty 6-1 6-3

XD Franklin/R. Vincent d. Stone/C. Irvine 6-1 6-3

DavidK
Dec 31st, 2008, 12:48 PM
Third Quarter

June 24-July 1, Tri State Championships, Cincinnati

QF Catherine Wolf d. C. Friel 6-1 6-0
QF Monica Nolan d. S. Morton 6-0 6-1
QF Virginia Hollinger d. B. Huffman
QF Jane Wagner d. Mrs. E. Wright 6-2 6-2

SF Wolf d. Nolan 6-2 6-2
SF Hollinger d. Wagner 6-2 4-6 6-4

FI Wolf d. Hollinger 6-4 6-3

DF Wolf/Nolan d. Wagner/Josephine Gray Beach


June 24-July 1, Minnesota State, St. Paul

FI Muriel Magnusson d. Dorothy Busch 6-1 5-7 6-3


June 26 – July 2, Colorado State, Denver

QF Dorothy Bundy d. V. Dunn 6-1 9-7
QF Esther Bartosh d. Pat Canning 5-7 7-5 6-3
QF Marjorie Gladman Van Ryn d. B. Niland 6-? 6-3
QF Virginia Wolfenden d. Josephine Cruickshank 6-2 6-2

SF Bundy d. Bartosh 4-6 6-2 6-4
SF Van Ryn d. Wolfenden 6-1 0-6 7-5

FI Bundy d. Van Ryn 6-3 4-6 6-4

Doubles

SF Van Ryn/Cruickshank d. Wolfenden/Canning

FI Van Ryn/Cruickshank d. Bundy/Bartosh 3 sets

Mixed

QF Van Ryn/Jack Kramer d. Bilyana Niland/R. Dearden 6-3 6-1
QF Wolfenden/Edwin Amark d. Mrs. M. R. Phipps/Jack Tidball 6-2 6-4
QF Bartosh/Welby Van Horn d. Canning/H. Wagner 6-4 1-6 6-3
QF Cruickshank/Tom Chambers d. Bundy/Harris Coggeshall 7-5 6-3

SF Van Ryn/Kramer d. Wolfenden/Amark 10-8 6-2
SF Cruickshank/Chambers d. Bartosh/Van Horn 3-6 6-1 7-5

FI Van Ryn/Kramer d. Cruickshank/Chambers 6-2 6-0


July 7, Wimbledon Plate

FI Alexandra McOstrich McKelvie d. Alice Weivers (Lux) 6-4 4-6 6-2


July 1-9, Utah State, Salt Lake City

SF Joan Van Nort d. Lucie Price 7-5 6-3
SF Sarah McChrystal d. Maurine Howard 6-1 6-4

FI Van Nort d. McChrystal “overwhelming her college roommate”

DF Van Nort/McChrystal d. Howrd/Price 6-3 6-2


July 3-10, Kentucy State Championship, Louisville

SF Marta Barnett d. Jane Wagner 6-1 6-3
SF Catherine Wolf d. Monica Nolan 5-7 6-1 6-2

FI Wolf d. Barnett 4-6 8-6 6-0

DF Barnett/Nolan d. Wolf/Wagner 6-3 6-3


July 10-15, Irish Championship, Dublin

“Suprpise of the tournament” D. Curley d. Rita Jarvis (GB)

FI Alice Marble (US) d. Susan Noel (GB) 6-2 6-4

DF Marble/Noel d. Joy Myerscough/Norma Stoker 6-2 6-3

MX Noel/Murray Deloford (GB) d. Marble/George Lyttleton Rogers 1-6 6-4 6-3


July 9-16, Swiss Championship, Lucerne [Clay]

FI Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Arlette Neufeld Halff (Fr) 6-2 4-6 6-2

DF Wally San Donino (It)/Gracyn Wheeler (US) d. Jedrzejowska/Jacqueline Goldschmitt (Fr) 6-1 6-2

XD San Donino/A. Romanoni (It) d. Halff/Boris Maneff 8-6 6-2


July 10, Pacific Northwest Championship, Tacoma, Washington

SF May Hope Doeg d. Louise Gates 6-1 6-3
SF Esther Bartosh d. Joann Brooke 6-2 6-2

FI Doeg d. Bartosh 6-3 6-0

Doubles
SF Bartosh/Doeg d. Cecile Miner/Shirley Catton 6-1 6-4
SF Brooke/Gertrude Moran d. Gates/Helen Gurley 7-9 8-6 6-2

FI Bartosh/Doeg d. Brooke/Moran 6-1 6-3

MX Bartosh/William Reedy d. Doeg/Larry Hall 6-4 6-4


July 17-22 Northern Championships Manchester

FI Patience Thomson divided with Gen Hoahing

DF Dora Beazley/Nancy Liebert divided with Nancy Fontes/Denise Huntbach


July 14-23, German Championships, Hamburg [Clay]

FI Hilde Krahwinkle Sperling (Den) d. Helle Kovac (Yug) 6-0 6-1

DF Sperling/Anne Schneider-Peitz d. Madzy Rollin-Couquerque(Neth)/Anneliese Ullstein 6-3 6-4

XD Gracyn Wheeler (US)/Eugene Smith (US) d. Rita Jarvis (GB)/Owen Anderson (US) 6-3 7-5


July 10-15, Midland Counties Championship, Edgbaston, West Midlands, GB

FI Freda James Hammersley led Simone Mathieu (Fr) 3-2, not played, divided

DF Mathieu/Mary Hardwick and Betty Clements/Patience Thomson divided

XD Hammersley/Gottfired von Cramm (Ger) and Mathieu/Antoine Gentien (Fr) divided


July 1-16, San Leandro, California

SF Dorothy Head d. Gertrude Easton 6-3 6-2

FI Head d. Florence Maxwell 6-3 6-3

DF Head/Maxwell d. Jeanette Silva/Adeline Brohm 1-6 6-1 6-3


July 17-22, Championship of Wales, Newport

FI Simone Mathieu (Fr) d. Betty Clements 6-0 6-4

DF Mathieu/Gladys? Seel d. Clements/Liesel Herbst 9-7 9-7

XD Seel/Murray Deloford d. Mathieu/Ronald Shayes 3-6 6-1 6-4


July 17-22, Scottish Championships, Peebles

FI Nancy Dickin MacPherson-Grant d. Esna Boyd Robertson (Aus) 6-3 6-2

DF Nancy Dickin MacPherson-Grant/Esna Boyd Robertson (Aus) d. Louise Anderson/Peggy MacCorkindale 1-6 6-4 6-4

XD E. Taylor/Alejo Russell (Arg) d. R. Welsh/M. Welsh 6-4 6-2


July 22, La Jolla Championships, California

FI Eleanor Purdy d. Gwen Greenlee 4-6 6-3 6-1

DF Greenlee/Marion Godwin d. Purdy/Frances Lodge 6-2 1-6 6-2

MX Purdy/Robert Bartlett d. Greenlee/Jack McManis 6-1 6-2

("Mrs. Dorothy Head of San Francisco won both the 15- and 18-year Girls singles without the loss of a set" - Ned Wheldon, ALT)


July 15-23, Eastern Clay Courts, Jackson Heights, New York

SF Millicent Hirsch d. Baba Madden 6-2 6-2
SF Helen Germaine d. Edna Steinbach 4-6 7-5 6-2

FI Hirsch d. Germaine 10-8 8-6

DF Germiane/Tokoku Nakano d. Hirsch/Grace Surber 6-8 6-2 6-2

MX Germaine/Ronald Lubin d. Hirsch/Martin Buxby 6-3 2-6 6-4


July 17-23, Longwood Bowl Invitation, Masschussets Grass Court

3R Helen Pedersen d. Edna Smith 7-5 5-7 6-1
3R Mary Arnold d. Mrs. E.K. nash 6-2 6-1
3R Katherine Winthrop d. Mary Lou Johnson 6-3 6-1
3R Patricia Canning d. Hope Knowles 6-4 6-8 6-2
3R Virginia Wolfenden d. Louise Raymond 6-0 6-2
3R Pauline Betz d. Eunice Dean 6-0 3-6 6-3
3R Helen Bernhard d. Marilyn McRae 4-6 6-0 6-2
3R Barbara Bradley d. Mrs. Raymond Deston 6-2 6-1

QF Arnold d. Pedersen 5-7 6-3 6-1
QF Winthrop d. Canning 7-5 5-7 6-?
QF Betz d. Wolfenden 6-3 6-2
QF Bernhard d. Bradley 8-10 8-6 6-2

SF Winthrop d. Arnold 6-4 6-4
SF Bernhard d. Betz 6-1 6-2

FI Bernhard d. Winthrop 6-4 6-4

Doubles
2R Wintrhop/Virginia Rice Johnson d. Marian Nawn/Ruth Carter 6-3 6-3
2R ML Johnson/Sissy Madden d. Elena Russell Ciccone/M. Haskell 8-6 6-2
2R Arnold/Betz d. Raymond/Barbara Nields 6-3 6-3
2R Betty Corbiere/Virginia Cross Mabley d. Dean/Smith 6-2 7-5
2R Patrica Cumming/Florence Le Boutillier d. Canning/Wolfenden 1-6 6-3 6-4
2R Catherine Sample/Cecilia Riegel d. Argyll Pryor Rice/Mariette Arguimbeau 9-7 4-6 9-7
2R McRae/Liz Blackman d. Deston/Joy Hartman 6-3 9-7
2R Bradley/Catherine Malcolm d. H. Motley/F. Brett 6-0 6-1

QF Winthrop/VR Johnson d. ML Johnson/Madden 6-1 4-6 6-1
QF Arnold/Betz d. Corbiere/Mabley 6-2 3-6 6-4
QF Cumming/Le Boutillier d. Sample/Riegel 2-6 6-2 6-4
QF McRae/Blackman d. Bradley/Malcolm 5-7 10-8 6-4

SF Winthrop/VR Johnson d. Arnold/Betz 2-6 6-4 6-1
SF McRae/Blackman d. Cumming/Le Boutillier 6-3 6-3

FI Winthrop/VR Johnson d. McRae/Blackman 6-3 6-3

Mixed
QF VR Johnson/Jack Crawford (Aus) d. Dean/Norman Bickel 6-2 6-4
QF Arnold/William Murphy d. Canning/William Hardie 11-9 6-4
QF Wolfenden/Ronald Edwards d. Le Boutiller/John Doeg 6-1 6-2
QF McRae/Chester Murphy d. Pedersen/G. Lowman def.

SF Arnold/W.Murphy d. Johnson/Crawford 7-5 3-6 8-6
SF Wolfenden/Edwards d. McRae/C.Murphy 6-1 6-4

FI Arnold/W.Murphy d. Wolfenden/Edwards 2-6 6-1 6-4


July 24-29, Winchester

FI Mary Hardwick d. Peggy Scriven 6-0 6-2


July 24-29, East Grinstead, West Sussex, GB

FI Zsuzsa Kormoczy (Hun) d. Ermyntrude Harvey 6-1 9-7

DF Phyllis King/Betty Uber d. Harvey/C. Morrison 6-2 6-4



July 29, Western Canada Grass Courts, Vancouver

QF May Doeg (US) d. Shirley Catton (US) 6-4 4-6 6-4
QF Jean Milne d. Louise Gates (US) 10-8 6-4
QF Joann Brooke (US) d. Susan Milne 3-6 6-3 6-1
QF Helen Gurley (US) d. Esther Bartosh (US) 6-3 6-1

SF Doeg d. J. Milne 6-3 12-10
SF Gurley d. Brooke 2-6 6-2 6-2

FI Doeg d. Gurley 6-4 6-2

Doubles
SF Bartosh/Doeg d. Milne/Milne 6-4 6-4
SF Catton/Cecil Miner (US) d. Anna McCune Harper (US)/Frances Umphred 6-4 6-4

FI Bartosh/Doeg d. Catton/Miner 6-4 6-2

Mixed
SF Eleanor Young/John Bromwich (Aus) d. Bartosh/William Reedy (US) 6-4 7-5
SF Harper/William Hoogs (US) d. Gertrude Moran (US)/William Canning (US) 6-4 6-2

FI Young/Bromwich d. Harper/Hoogs 4-6 6-3 6-2


July 24-30?, White Mountain Championship, Jackson, New Hampshire

FI Mary Fuller d. Katherine Hubbell 6-4 6-3


July 25-30, The Seabright Tournament, New Jersey

1R Dorothy Bundy d. Cecile Bowes 9-7 6-1
1R Hope Knowles d. Louise Raymond 7-5 6-4
1R Virginia Rice Johnson d. Barbara Bradley 4-6 9-7 6-2
1R J. Marilyn McRae d. Barbara Strohbar 6-3 7-5
1R Virginia Wolfenden d. Judy Atterbury 6-1 6-1
1R Edna Smith d. Patricia Cumming 6-0 4-6 6-3
1R Catherine Malcolm d. Dorothy Andrus 9-7 6-1
1R Helen Bernhard d. Liz Blackman 6-2 6-1
1R Dorothy Workman d. Edith Clark 6-4 6-0
1R Millicent Hirsch d. Pauline Betz 6-4 6-0
1R Florence Le Boutillier d. Mary Arnold 4-6 7-5 6-3
1R Eunice Dean d. Elizabeth Coleman 6-1 6-1
1R Helen Pedersen d. Cissy Madden 6-4 6-2
1R Patricia Canning d. Baba Madden 6-2 6-3
1R Katherine Winthrop d. Golda Meyer Gross 6-3 6-2
1R Sylvia Jung Henrotin (Fr) d. Mrs. E. M. Crane 4-6 6-3 6-1


2R Bundy d. Knowles 6-2 4-6 6-2
2R McRae d. Johnson 4-6 6-2 9-7
2R Wolfenden d. Smith 6-4 -62
2R Bernhard d. Malcolm 6-2 6-2
2R Workman d. Hirsch 6-1 6-2
2R Dean d. Le Boutlillier 6-2 6-3
2R Canning d. Pedersen 6-1 6-0
2R Henrotin d. Winthrop 4-6 6-4 7-5

QF Bundy d. McRae 6-2 6-0
QF Bernhard d. Wolfenden 6-1 2-6 8-6
QF Workman d. Dean 6-4 6-4
QF Canning d. Henrotin 6-2 6-3

SF Bernhard d. Bundy 6-2 6-2
SF Workman d. Canning 7-9 6-4 6-2

FI Bernhard d. Workman 6-3 7-5

Doubles
QF Fabyan/Jacobs d. Hirsch/Arnold 6-1 6-1
QF Bowes/Clark d. Johnson/Winthrop def.
QF Bundy/Workman d. Bernhard/Betz 6-2 3-6 6-0
QF Andrus/Henrotin d. Canning/Wolfenden 6-4 12-10

SF Fabyan/Jacobs d. Bowes/Clark 6-0 6-3
SF Andrus/Henrotin d. Bundy/Workman 6-4 6-1

FI Fabyan/Jacobs d. Andrus/Henrotin 6-3 6-3

Mixed
2R Fabyan/Elwood Cooke d. Knowles/Gil Hunt 6-4 7-5
2R Canning/Robert Peacock d. Johnson/Jack Crawford (Aus) 6-2 6-4
2R Bundy/John Doeg d. Malcolm/Frank Froehling 8-6 6-0
2R Henrotin/Don McNeill d. McRae/Chester Murphy 6-0 6-4
2R Jacobs/Wayne Sabin d. Pedersen/Frank Guernsey 6-4 6-3
2R Betz/Bobby Riggs d. Bradley/Welby Van Horn def.
2R Andrus/Frank Shields d. Le Boutillier/Gil Hall 6-4 6-3
2R Alice Marble/Adrian Quist (Aus) d. Coleman/ U.Moorehead 6-1 6-1

QF Fabyan/Cooke d. Canning/Peacock 6-4 7-5
QF Henrotin/McNeill d. Bundy/Doeg 4-6 6-1 6-2
QF Betz/Riggs d. Jacobs/Sabin 2-6 10-8 6-1
QF Marble/Quist d. Andrus/Shields 6-2 8-6

SF Fabyan/Cooke d. Henrotin/McNeill 4-6 6-0 9-7
SF Marble/Quist d. Betz/Riggs 4-6 6-3 -63

FI Marble/Quist d. Fabyan/Cooke 6-1 3-6 6-3

Last week in July, Indiana State Championship, Indianopolis

FI Catherine Wolf d. Monica Nolan 8-6 6-2


July 24-29, Bastad, Sweden [Clay]

FI Gracyn Wheeler (US) d. Klara Somogyi (Hun) 7-5 8-6

MX Wheeler/Alejo Russell (Arg) won


July 31-August 6, Cap d'Antibes, France (Clay)
Venue: Miramar LTC

FI: Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 7-5 6-0

MX: Weivers/Vastapane d. Cosette Saint-Omer-Roy/Charles Aeschlimann (Swz) 6-4 3-6 3-3 ret.


August, Copenhagen

FI Hilde Krahwinkel Sperling

MX Sperling/Anker Jacobsen


August 5, British Columbia Championship, Victoria

FI Jean Milne d. May Hope Doeg 12-10 3-6 6-2

DF Eleanor Young/Cecil Miner d. Doeg/Esther Bartosh (US) 6-4 7-5

MX Anna McCune Harper(US)/William Hoogs (US) d. Joann Brooke (US)/Jack Gurley 6-3 8-6

(Doeg is Florence Sutton’s niece)


July 31-August 5, Maidstone, East Hampton, New York

1R Alice Marble Alice d. Virginia Marsh Virginia 6-1 6-1
1R Mary Johnston d. Anne Page 6-1 7-5
1R Florence Le Boutillier d. Helen Bernhard 8-6 6-3
1R PaulineBetz d. Dorothy Andrus 6-3 6-4
1R Virginia Wolfenden d. Marilyn McRae 6-2 6-3
1R Sylvia Jung Henrotin (Fr) d. Louise Raymond Louise 2-6 6-3 6-4
1R Marta Barnett d. Adson Harrison w/o
1R Dorothy Workman d. Pat Canning 6-2 6-2
1R Sarah Palfrey Fabyan d. Gilda Meyer Gross ???
1R Virginia Rice Johnson d. Eunice Dean 7-5 2-6 6-2
1R Hope Knowles d. Pat Cumming 6-4 6-2
1R Dorothy Bundy d. Catherine Malcolm 6-1 6-3
1R Helen Pedersen d. Liz Blackman 6-2 6-3
1R Simone Mathieu (Fr) d. Morris ???
1R Millicent Hirsch d. Barbara Bradley 6-4 10-8
1R Helen Jacobs d. Mary Arnold 4-6 9-7 6-1

2R Marble d. Johnston 6-0 6-0
2R Betz d. Le Boutillier 6-3 6-3
2R Wolfenden d. Henrotin 6-4 7-5
2R Workman d. Barnett 7-5 7-5
2R Fabyan d. Johnson 6-0 6-4
2R Bundy d. Knowles 6-4 6-3
2R Mathieu d. Pedersen ???
2R Jacobs d. Hirsch 6-4 6-0

QF Marble d. Betz 3-6 6-1 6-4
QF Workman d. Wolfenden 6-3 6-4
QF Fabyan d. Bundy 2-6 6-4 6-4
QF Jacobs d. Mathieu 6-2 6-2


SF Marble d. Workman 6-3 6-1
SF Jacobs d. Fabyan 8-6 5-7 6-3

FI Marble d. Jacobs 7-9 6-4 6-0

DF Marble/Fabyan d. Jacobs/Mathieu 6-4 6-2


July 31-August 5, Northumberland Championships, Newcastle, GB

FI Jean Nicoll d. Patience Thomson 7-5 6-3

DF Nicoll/W. Lincoln d. A. Curtis/Patsy O'Connell 6-4 4-6 6-3

XD Nicoll/Pat Hughes d. Thomson/Donald Butler 6-3 6-2


July 31 - August 6, Australian Hardcourt Championships, Toowoomba, Queensland

R1 (1)Emily Westacott d Ruth Birch 6-0 6-4
R1 (8)Thelma Rice d Clare Proctor 6-3 8-6
R1 (5)Kath Hayes d Mrs Longland 6-1 6-3
R1 (4)May Hardcastle d Joyce Morgan (nee Williams) 2-6 6-1 6-1
R1 (3)Thelma Coyne d Pearl Stern 6-1 6-4
R1 (7)Edie Niemayer d Vivienne Berg 6-4 6-1
R1 (6)Gladys Farrell d Ivy Killer 1-6 6-2 6-3
R1 (2)Nancye Wynne d Joyce Lack 6-0 6-0

QF Westacott d Rice 6-3 6-3
QF Hardcastle d Hayes 2-6 6-2 13-11
QF Coyne d Farrell 6-4 1-6 6-4
QF Wynne d Niemayer 6-4 1-6 6-4

SF Hardcastle d Westacott 4-6 6-1 8-6
SF Coyne d Wynne 6-3 6-1

FI May Hardcastle d Thelma Coyne 6-3 6-4

Hardcastle saved 9 match points in her match against Hayes

Doubles
SF (3)Kath Hayes/Gladys Farrell d (2)Thelma Coyne/Nancye Wynne 6-4 1-6 7-5
SF (1)May Hardcastle/Emily Westacott d Vera Berg/Mrs Morgan 6-2 6-4

FI Hayes/Farrell d Hardcastle/Westacott 4-6 6-2 6-2

Just days after their upset win, Hayes and Farrell were thrashed 60 62 by Lavina Singleton and Sadie Kluge (nee Moon) in an interstate match.

Mixed Doublse
Ivy Killer/Lionel Brodie d (3)Thelma Coyne/Gar Moon 2-6 6-2 6-3

SF (1)Westacott/Jim Gilchrist d Hayes/Lindo 6-2 6-0
SF (2)Wynne/Colin Long d Killer/Brodie 6-3 8-6

FI Westacott/Gilchrist d Wynne/Long 4-6 7-5 6-2

GIRLS
FI (1)Vivienne Berg d (3)Pearl Stern 7-5 6-0

DF (2)Pearl Stern/Dorn McGill d (1)Berg/Clare Proctor 6-2 6-4


Date unknown, Norwegian Outdoor Championship, Oslo [Clay]

FI Laila Schou Nielsen d. ?

DF Schou Nielsen/Ada Werring d. ?

XD Schou-Nielsen/B. Brem d. ?


August 6 August 12, Eastern Grass Court Championships, Rye, NY

1R Valerie Scott (GB) d. Barbara Bradley 6-2 6-1
1R Mary Arnold d. Catherine Sample 6-2 6-2
1R Virginia Rice Johnson d. Barbara Strohbar 6-0 6-2
1R Marta Barnett d. Moore 4-6 6-2 6-4
1R Mary Hardwick (GB) d. Louise Moessner 6-3 6-3
1R Dorothy Workman d. Sally Childress 6-1 6-2
1R Edna Steinbach d. Betty Nuthall (GB) 4-6 7-5 6-3
1R Virginia Wolfenden d. Josephine Dumas 6-1 6-1
1R Dorothy Andrus d. Cissy Madden 6-3 6-3
1R Simone Mathieu (Fr) d. Gerry Mallory 6-1 6-1
1R Sarah Palfrey Fabyan d. Charlotte McNeill 6-1 6-0
1R Margot Lee d. Janet Mead 6-1 7-5
1R Helen Bernhard d. Mary Lou Johnston 6-1 6-3
1R Flo Le Boutillier d. Helen Raymond 6-1 6-2
1R Freda James Hammersley (GB) d. Pat Cumming 4-6 6-4 6-2
1R Dorothy Bundy d. Eunice Dean 8-6 6-4
1R Liz Blackman d. Ann Strohbar 6-0 6-2
1R Pauline Betz d. Marilyn McRae 6-2 8-6
1R Nina Brown (GB) d. Alice Surber 8-6 6-2
1R Mariette Arguimbeau d. Mary Jane Metcalf 6-4 8-6
1R Nellie Sheer d. Golda Myer Gross 6-3 6-1
1R Catherine Malcolm d. Judy Lachenbruch 6-0 6-2
1R Helen Germaine d. Louise Brough 4-6 7-5 6-2
1R Helen Pedersen d. Josephine Sanfilippo 6-1 7-5
1R Louise Raymond d. Arvilla Mcguire 6-3 6-0

2round
2R Alice Marble d. Cecilia Riegel 6-0 6-0
2R Scott d. Peggy Kerr 6-1 6-1
2R Arnold d. Johnson 3-6 8-6 6-3
2R Hardwick d. Barnett 6-3 6-3
2R Workman d. Aguimbeau 6-0 6-1
2R Steinbach d. Sheer 4-6 6-0 7-5
2R Wolfenden d. Malcolm 8-6 6-4
2R Mathieu d. Andrus 6-2 6-0
2R Fabyan d. Germaine 4-6 7-5 6-2
2R Pedersen d. Lee 6-0 6-2
2R Bernhard d. Le Boutilier 6-3 6-1
2R Hammerlsey d. L. Raymond 6-4 9-7
2R Bundy d. Blackman 6-2 6-1
2R Betz d. Brown 6-4 6-0
2R Pat Canning d. Hope Knowles 6-3 6-3
2R Katherine Stammers (GB) d. Mercedes “Baba” Madden 6-1 6-1

3round
3R R Marble d. Scott 6-2 6-1
3R Arnold d. Hardwick 6-4 8-8- default
3R Workman d. Steinbach 6-1 6-1
3R Mathieu d. Wolfenden 2-6 6-2 6-3
3R Fabyan d. Pedersen 6-3 6-2
3R Hammersley d. Bernhard 6-4 6-3
3R Bundy d. Betz 6-4 11-9
3R Stammers d. Canning 7-5 6-3


QF Marble d. Arnold 6-1 6-1
QF Mathieu d. Workman
QF Fabyan d. Hammersley
QF Stammers d. Bundy 10-8 0-6 6-4

SF Marble d. Mathieu 6-3 7-5
SF Fabyan d. Stammers 6-1 6-2

FI Marble d. Fabyan 6-4 6-4

DF Marble/Fabyan d. Bundy/Arnold 6-4 7-5


August 12, Vancouver Island Championship, Duncan

FI May Hope Doeg (US) d. Eleanor Young 6-3 1-6 7-5


August, East of England Championships, Felixstowe

FI: Elsie Goldsack Pittman d. I. Hutchings 2-6 6-1 6-3



August 6-13, Juan-Les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal LTC

FI: Jacqueline Vives d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-1 6-2

MX: Saint-Omer-Roy/Vastapane d. Vives/Dry 4-6 6-4 6-2


August 6-13, Le Touquet, France (Clay)

FI: Anne-Marie Simon d. Micheline Inglebert 6-2 6-3

MX: Simon/Roger Dubuc d. Miss Rollet/Patrick Tiberghien wo


August 6-13, Cabourg, France (Clay)

FI: Mrs M. Le Bailly d. Mrs Morel-Deville 6-2 7-5

MX: Le Bailly/Jacques Sanglier d. Henriette Morel-Deville/Roger Dessair 6-2 6-4


August 14-19, Derbyshire Championships, Buxton

FI Gem Hoahing d. Patience Thomson 6-1 6-4

DF Rita Jarvis/Alexandra McKelvie d. M. Bray/Betty Clements 6-3 6-0

XD Jarvis/Owend Anderson (US) d. Hoahing/Alejo Russell (Arg) 6-3 5-7 8-6


August 14-20, US Public Parks Championship, New York

QF Marjorie Lauderbach Blair d. E. Morris 6-1 6-4
QF Mary (? –Mrs. A.) McDonald d. V. Dueker 3-6 6-1 6-2
QF Marta Barnett d. Helen Germaine 6-2 6-0
QF Merceina Weiss Parker d. E. Kades 6-2 6-2

SF Blair d. McDonald 6-1 6-2
SF Barnett d. Parker 6-4 6-1

FI Barnett d. Blair 6-2 6-1

DF Barnett/Catherine Sample d. Grace Rothberg/Evelyn Kemptner 6-1 6-0

MX Germaine/Jesse Greenberg d. Blair/Walter Blair 6-0 7-5


August 14-20, Houlgate, France (Clay)

FI: Mrs M. Le Bailly d. Andre Varin 3-6 6-2 6-2

MX: Le Bailly/Jacques Sanglier d. Hneriette Morel-Deville/Paul Feret 9-7 6-4


August 14-20, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

FI: Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 6-1 6-2

DF: Weivers/Cosette Saint-Omer-Roy d. Vives/Saladin 6-3 6-2

MX: Weivers/George Godsell (GB) d. Elisabeth D'Ayen Macready/Charles Aeschlimann (Swz) 6-0 7-5


August 21-26, Bognor, West Sussex, GB

FI Gem Hoahing d. Mrs. F. Bridgen 6-2 6-2

DF Bridgen/N. Kelman d. Hoahing/Valerie Cooper 6-2 6-2

XD Audrey Wenyon/G. Bean d. Cooper/Alexander Hamburger (Rom) 6-2 6-4


August 21-26, Nort of England, Scarborough, North Yorkshire, GB

FI Jean Nicoll d. Zora Nechilova (Cz) 6-3 6-2

DF Nicoll/Audrey Cardinall d. Betty Clements/Alexandra McKelvie 7-5 6-3

XD Nicoll/Donald Butler d. Jarvis/Owen Anderson 7-5 7-5

(Note by Newmark : This was the last tennis tournament of any significance to be held in the British Isles before Great Britain declared war on Germany on Sunday September 3, 1939.)


August 25-26, The Wightman Cup, Forest Hills, New York

USA d. GB 5-2
Marble Alice D Hardwick Mary 6/3-6/4
Stammers Kay (GB) D Jacobs Helen 6/2-1/6-6/3
Scott Valerie (GB) D Fabyan Sarah Palfrey 6/3-6/4
Marble Alice D Stammers Kay 3/6-6/3-6/4
Jacobs Helen D Hardwick Mary 6/2-6/2
Bundy-Arnold Mary D Nuthall Betty-Brown Nina 6/3-6/1
Marble-Fabyan D Stammers-Hammersley Freda 7/5-6/2

August 23-27-September 2-4, Santa Monica City Championships, California

SF May Hope Doeg d. Jane Stanton 6-0 2-6 14-12
SF Gertrude Moran d. Gwen Greenlee 7-5 6-1

FI Doeg d. Moran 6-0 6-4

DF Doeg/Esther Bartosch d. Moran/Joann Brooke 8-6 6-3

MX June Holmes Crow/Jerry Crowther d. Dorothy Robinson/Mel Gallagher 7-5 6-3


August 26-September 3, Swedish Outdoor Championships, Stockholm

FI: Birgit Gullbrandsson d. Alva Bjork in 3 sets

DF: Gull Roberg/Britt Bellander Carlgren d. Birgit Gullbrandsson/Ingrid Lundberg in 2 sets

MX: Ingrid Lundberg/T. Goransson d. Kerstin Nilsson/Olle Lindquist in 3 sets



August 28 – September 3? Essex County Invitation , Manchester, Massachusetts, US
Venue: Essex Country Club

2R Alice Marble d. Grace Surber 6-0 6-0
2R Mary Arnold d. Virginia Ellis 6-1 6-1
2R Virginia Rice Johson d. Phanie Xydis (Gr) 6-3 7-5
2R Nina Brown (GB) d. ???
2R Helen Pedersen d. Edna Smith 9-7 6-4
2R Sylvia Jung Henrotin (Fr) d. Golda Myer Gross 6-1 6-1
2R Pauline Betz d. C. Bradlee 6-0 6-1
2R Freda James Hammersley (GB) d. Marilyn McRae 6-4 6-0
2R Dorothy Bundy d. B. Auchincloss 6-2 6-1
2R Dorothy Andrus d. Catherine Sample 7-5 4-6 8-6
2R Barbara Bradley d. M.E. Madden 6-0 6-1
2R Simone Mathieu (Fr) d. Catherine Malcolm 6-2 7-5
2R Virginia Wolfenden d. I. Seyburn 6-0 6-2
2R Betty Nuthall (GB) d. N. I. Winthrop 6-1 7-5
2R Kay Winthrop d. R. Merrill 6-0 6-0
2R Valerie Scott (GB) d. Hope Knowles 7-5 11-9

3R Marble d. Arnold 6-3 6-2
3R Brown d. Johnson 6-3 2-6 6-2
3R Henrotin d. Pedersen 6-3 6-3
3R Hammersley d. Betz 6-3 7-5
3R Bundy d. Andrus 6-3 6-3
3R Mathieu d. Bradley 7-5 8-6
3R Wolfenden d. Nuthall 8-6 3-6 6-3
3R Scott d. K. Winthrop Kay 6-2 6-3

QF Marble d. Brown 6-2 6-0
QF Hammersley d. Henrotin 6-8 6-1 6-3
QF Mathieu d. Bundy 6-4 3-6 6-3
QF Scott d. Wolfenden 6-1 6-4

SF Marble d. Hammersley 6-4 6-1
SF Scott d. Mathieu 6-4 6-1

FI Marble d. Scott 6-1 6-2

DF Mathieu/Scott d Hammersley/Stammers 1-6 6-1 6-3


August 27-September 3, Hungarian Championship, Budapest [Clay]

FI Alice Florian (Yug) d. Hella Kovac (YUG) 6-2 4-6 5-4 retired (irritated by the crowd, at match ball)

DF Zsuzsa Kormoczy/Klara Somogyi d. ?

XD Kormoczy/Joseph Asboth d. ?
Note from Newmark: This tournament ended on the day on which Great Britain declared war on Germany.

September 8-? New South Wales Hardcourt Championhsips, Dubbo, Australia

SF Nancye Wynne d Alison Burton 8-6 6-3
SF Joan Hartigan d Joan Webb 6-4 7-5

FI Wynne d Hartigan 6-1 6-0

Doubles
SF Hartigan/Wynne d Burton/J Christie 6-3 6-3
SF Florrie Walker/Joan Webb d Thelma Rice/Olive Stebbing 6-3 4-6 6-4

FI Hartigan/Wynne d Walker/Webb 6-0 6-2

Mixed Doubles
SF Florrie Walker/Jim Gilchrist d Joan Hartigan/Viv McGrath 6-3 6-3
SF Alison Burton/D Thompson d Olive Stebbing/A. Felan 6-3 2-6 8-6

FI Burton/Thompson d Walker/Gilchrist 8-6 3-6 6-4

September ?-24, to 24 50th Annual Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia(Hardcourt)

SF Joan Hartigan d Thelma Rice 7-5 6-2
SF Nancye Wynne d Ida Webb 6-3 6-1

FI Joan Hartigan d Nancye Wynne 8-6 7-5

DF Joan Hartigan/Nancye Wynne d Thelma Rice/Ida Webb 6-4 6-3

XD Wynne/Henry Lindo d Hartigan/Viv McGrath 5-7 10-8 (won on a toss)

DavidK
Dec 31st, 2008, 12:49 PM
Fourth Quarter

September 23-October 2, Pacific Southwest Championships, Los Angeles

2R Alice Marble d. Peggy Kerr 6-1 6-2
2R Marianne Hunt Alden d. ????
2R Margaret Osborne d. Catherine Malcolm 12-10 6-0
2R Betty Nuthall (GB) d. d. Pat Yeomans 7-9 6-4 6-4
2R Dorothy Workman d. B Lidell 6-2 6-1
2R May Hope Doeg d. K. Daniels 6-1 6-4
2R Virginia Wolfenden d. Jacque Virgil 6-2 6-2
2R Valerie Scott (GB) d. Esther Bartosch 4-6 6-3 6-0
2R Sarah Palfrey Fabyan d. E. Niland 6-1 6-1
2R Mary Arnold d. Elsie Gable 4-6 6-1 6-0
2R Bonnie Miller Blank d. Louise Brough 6-1 6-1
2R Freda James Hammersley (GB) d. Pauline Betz 6-0 3-6 6-0
2R Dorothy Bundy d. Mary Lou Johnston 6-1 6-4
2R Marjorie Lauderbach Blair d. Nina Brown (GB) 6-2 6-3
2R Midge Gladman Van Ryn d. Jane Stanton 7-5 6-2
2R Mary Hardwick (GB) d. Dorothy Robinson 6-1 6-4

3R Marble d. Alden 6-0 6-0
3R Osborne d. Nuthall 6-2 6-2
3R Workman d. Doeg 6-0 6-0
3R Wolfenden d. Scott 6-3 15-13
3R Fabyan Sarah d. Arnold 6-2 6-4
3R Hammersley d. Blank 3-6 6-3 7-5
3R Bundy d. Blair 6-2 6-3
3R Hardwick d. Van Ryn 6-4 2-6 6-4

QF Marble d. Osborne 6-3 7-5
QF Wolfenden d. Workman 8-6 1-6 6-2
QF Hammersley d. Fabyan 6-2 6-3
QF Bundy d. Hardwick 6-4 6-2

SF Marble d. Wolfenden 6-3 3-6 6-0
SF Bundy d. Hammersley 6-3 1-6 6-3

FI Marble d. Bundy 9-7 6-1

Doubles

QF Fabyan/Van Ryn d. Wolfenden/Betz 1-6 6-3 6-0
QF Hammersley/Brown d. Osborne/Workman 1-6 6-3 6-3
QF Nuthall/Scott d. Yeomans/Barbara Bradley 6-4 7-5
QF Arnold/Bundy d. Hardwick/Doeg 5-7 6-1 6-4

SF Fabyan/Van Ryn d. Hammersley/Brown 6-4 7-9 6-0
SF Nuthall/Scott d. Arnold/Bundy 6-4 6-2

FI Fabyan/Van Ryn d. Nuthall/Scott 3-6 6-2 6-4

Mixed
QF Marble/Harry Hopman (Aus) d. Stanton/Jack Crawford (Aus) 6-3 6-3
QF Wolfenden/John Bromwich (Aus) d. Workman/Franjo Puncec (Yug) 6-4 6-4
QF Helen Wills Moody/Adrian Quist (Aus) d. Bundy/Josip Palada (Yug) 6-1 6-1
QF Fabyan/Elwood Cooke d. Van Ryn/Jack Kramer 7-5 6-3

SF Marble/Hopman d. Wolfenden/Bromwich 1-6 7-5 6-4
SF Fabyan/Cooke d. Moody/Quist 6-3 7-5

FI Fabyan/Cooke d. Marble/Hopman 6-2 6-8 6-4

September 30-October 9, Pacific Coast Championships, Berkeley

3R Sarah Palfrey Fabyan d. Mrs. C. Wheldon 6-0 6-1
3R Pat Canning d. Nina Brown (GB) 6-2 6-2
3R Mary Arnold d. Margaret Jessee 6-1 6-1
3R Mary Hardwick (GB) d. Anne Morgan 6-2 6-4
3R Virginia Wolfenden d. E. Rose 6-1 6-1
3R Freda James Hammersley (GB) d. Margaret Osborne 3-6 6-4 6-4
3R Valerie Scott (GB) d. ?? w.o.
3R Pauline Betz d. Mary Lou Johnston 6-2 7-5

QF Fabyan d. Canning 6-4 6-2
QF Hardwick d. Arnold 6-3 6-0
QF Wolfenden d. Hammersley 8-10 6-3 6-4
QF Betz d. Scott 6-0 6-3

SF Fabyan d. Hardwick 8-6 6-2
SF Wolfenden d. Betz 7-5 1-6 6-1

FI Fabyan d. Wolfenden 6-4 6-1

Doubles
QF Fabyan/Osborne d. E. Kockhofel/M.Martin 6-0 6-1
QF Brown/Hammersley d. Rose/P.Hawkins 6-1 -61
QF Betz/Jane Stanton d. Canning/Wolfenden 1-6 6-4 8-6
QF Hardwick/Scott d. Janet Angwin/M.Jude 6-0 5-7 6-4

SF Brown/Hammersley d. Fabyan/Osborne 8-6 7-5
SF Betz/Stanton d. Hardwick/Scott 6-1 0-6 7-5

FI Brown/Hammersley d. Betz/Stanton 4-6 6-0 6-2

Mixed

2R Helen Wills Moody/Harry Hopman (Aus) d. Arnold/E.G.Chandler 6-4 6-1
2R Hardwick/Charles Hare (GB) d. Brabara Krase/Henry Guilmette 6-2 6-1
2R Betz/Bobby Riggs d. Wolfenden/C. Wilbanks 6-2 7-5
2R Scott/Welby Van Horn d. Jessee/Dan Roberts 6-3 4-6 6-1
2R Fabyan/Elwood Cooke d. Hammersley/Gerald Stratford 6-2 7-5
2R Johnston/Jack Crawford (Aus) d. B. Smith/J. Hobart 6-2 6-1
2R Osborne/Wayne Sabin d. Brown/Franjo Kukuljevic (Yug) 6-3 10-8
2R Wolfenden/John Bromwich (Aus) d. Stanton/Edwin Alloo 6-0 6-4

QF Moody/Hopman d. Hardwck/Hare 6-2 6-1
QF Scott/Van Horn d. Betz/Riggs 1-6 7-5 14-12
QF Fabyan/Cooke d. Johnston/Crawford 6-3 6-2
QF Wolfenden/Bromwich d. Osborne/Sabin 6-4 6-2

SF Moody/Hopman d. Scott/Van Horn 4-6 6-1 9-7
SF Wolfenden/Bromwich d. Fabyan/Cooke 8-10 6-3 6-4

FI Wolfenden/Bromwich d. Moody/Hopman 8-6 10-8


October 8, Hot Springs Fall Tournament, Virginia

QF Katherine Winthrop d. Barbara Nields 6-2 5-7 6-2
QF Florence Le Boutillier d. Margo Lee 6-3 6-4

SF Winthrop d. Le Boutillier 8-6 in the third set

FI Louise Raymond d. Winthrop “clear superiority”


September 23-October 14, Sydney Metropolitan Championships, Strathfield, New South Wales, Australia
Venue: Strathfield Recreational Club

QF Nancye Wynne d Vivienne Berg 6-2 6-1
QF Joan Hartigan d Olive Stebbing 6-4 1-6 6-2
QF Allison Hattersley d Meg Brooker 6-3 6-1
QF Thelma Coyne d Dorothy Jenkins 6-3 6-3

SF Wynne d Hartigan 6-4 6-1
SF Coyne d. Hattersley 6-3 6-3

FI Nancye Wynne d. Thelma Coyne 8-6 13-11

Wynne and Coyne met for their 16th clash and the marathon effort resulted in a 11-5 H2H in favour of Nancye.

Doubles
SF Nell Hopman/Coyne d Dot Dingle/Hattersley 6-2 6-0
SF Hartigan/Wynne d Berg/Thelma Rice 6-4 6-4

FI Hopman/Coyne d Hartigan/Wynne 6-1 6-3

MIXED
SF Joan Hartigan/Arthur Huxley d Nell Hopman/A Felan 6-4 6-1
SF Thelma Coyne/Jim Gilchrist d Nancye Wynne/G Kendall 3-6 6-1 8-6

FI Coyne/Gilchrist d Hartigan/Huxley 6-1 6-2



October 18-28, Cumberland County Championships*, Sydney, New South Wales, Australia
Venue: Praten Park, Ashfield

QF Nina Vickery d Allison Hattersley 6-4 3-6 6-4
QF Thelma Coyne d Dorothy Jenkins 6-1 6-4
QF Olive Stebbing d Thelma Rice 6-4 6-3
QF Joan Hartigan d Joan Burke 6-0 6-3

SF Coyne d Vickery 6-2 6-3
SF Hartigan d Stebbing 6-2 6-8 6-4

FI Thelma Coyne d. Joan Hartigan 6-3 6-3

Doubles
SF Hattersley/Stebbing d Nell Hopman/Vickery 6-1 6-3
SF Coyne/Hartigan d Rice/June Colless 6-0 6-3

FI Thelma Coyne/Joan Hartigan d. Alison Hattersley/Olive Stebbing 6-1 6-4

MIXED
SF Hartigan/Vivian McGrath d Vickery/Bill Sidwell 6-2 6-3
SF Hopman/Len Schwartz d Coyne/F Bennett 1-6 6-4 6-4

FI Vivian McGrath/Joan Hartigan d. Leonard Schwartz/Nell Hopman 6-3 3-6 6-2

* This tournament began somewhat earlier in the tennis season this year.


November 7-13, Queensland Championships, Brisbane, Queensland, Australia (Grass)
Venue: Milton Courts

R1 Ada Longland d Walker 6-1 6-3

QF (1)Thelma Coyne d Diana Parks-Smith 6-0 6-1
QF Ada Longland d Ruth Birch 6-3 6-0
QF (2)May Hardcastle d Dorn McGill 6-1 default
QF Edie Neimayer d Pearl Stern 6-2 1-6 6-3

SF Thelma Coyne d Longland 6-1 6-0
SF May Hardcastle d Edie Niemayer 6-1 6-3

FI May Hardcastle d. Thelma Coyne 6-3 6-0

Doubles
R1 Stern/McGill d Hardcastle/Parks-Smith 6-2 3-6 7-5

SF Coyne/Niemayer d McGill/Stern 6-4 6-2
SF Dorothy Kamp/Ada Longland d Walker/Birch 6-1 6-1

FI Thelma Coyne/Emily Niemeyer d. Mrs Kamp/Miss Longlands 6-3 6-4

Mixed Doubles
SF May Hardcastle/John Bromwich d Dorn McGill/Arthur Liddle 6-1 6-2
SF Thelma Coyne/Jim Gilchrist d Edie Niemayer/Les Hancock 6-4 6-2

FI May Hardcastle/John Bromwich d. Thelma Coyne/Jim Gilchrist 6-4 7-5

Ada Longland was Mrs Dave Longland
Dorothy Mansfield was Mrs Max Kamp

During the championships, Thelma Coyne was embarrassed to learn a phone call from a male friend to her, attempting to arrange a date that night, was accidentally broadcast over the tournament's PA system.


November 15-16 NSW v Victoria, Rushcutter Bay, Sydney (Grass)

DAY ONE
Nancye Wynne VIC d Thelma Coyne 6-4 7-5
Nell Hopman VIC d Joan Hartigan 6-2 6-2
Allison Hattersley NSW d May Blick 10-8 5-7 6-4
Dot Stevenson VIC d Olive Stebbing 6-2 6-2

Hopman/Wynne d Coyne/Hartigan 6-3 2-6 6-1
Hattersley/Stebbing d Blick/Stevenson 6-4 4-6 6-2

DAY TWO
Nancye Wynne VIC d Joan Hartigan NSW 6-2 6-1
Thelma Coyne NSW d Nell Hopman 3-6 6-3 6-0
Dot Stevenson NSW d Allison Hattersley NSW 6-3 6-3
May Blick VIC d Olive Stebbing NSW 1-6 7-5 6-2

Hopman/Wynne d Hattersley/Stebbing 6-3 6-1
Coyne/Hartigan d Blick/Stevenson 8-10 6-1 6-2


November 18-29, New South Wales Championships, Sydney, New South Wales, Australia

Earlier rounds (incomplete)
(1)Thelma Coyne d Thelma Rice 6-2 6-2
Nina Vickery d Audrey Lewin
(4)Joan Hartigan d Joyce Fitch 6-2 6-1
(6)Allison Hattersley v ?
(3)Nell Hopman v ?
(7)May Blick d Dorothy Jenkins 7-5 6-2
(8)Olive Stebbing d Enid Irwin 6-0 6-3
(2)Nancye Wynne d Joan Burke 6-1 6-4
-
QF Coyne d Vickery 6-4 6-1
QF Hartigan d Hattersley 6-4 6-4
QF Blick d Hopman 6-3 6-4
QF Wynne d Stebbing 6-4 6-3

SF Coyne d Hartigan 7-5 7-5
SF Wynne d Blick 6-3 6-3

FI Nancy Wynne d. Thelma Coyne 8-6 6-3
Note: Dot Stevenson had been seeded #5 before start of tournament - above seeds are original selections

Doubles (Incomplete)
May Blick/Allison Hattersley d Vivienne Berg/Thelma Rice 6-4 2-6 6-1
Dorothy Jenkins/Olive Stebbing d Gwen Utz/Dot Dingle 6-2 6-1
Audrey Lewin/Betty Plumb d M Moran/W Lipscombe 6-1 6-1
Thelma Coyne/Nell Hopman d Makinson/Gould 6-1 6-0
Mrs C Morgan/Nina Vickery d Beris Kelso/Clare Proctor 6-4 6-2
Joyce Fitch/Enid Irwin d B Merchant/P Searl 6-4 6-4

QF Jenkins/Stebbing d Morgan/Vickery 6-1 6-1
QF Wynne/Hartigan d Fitch/Irwin 6-3 6-2
QF Blick/Hattersley d Lewin/Plumb 6-3 6-8 6-2
QF Coyne/Hopman d

SF Coyne/Hopman d Stebbing/Jenkins 6-2 6-3
SF Hartigan/Wynne d Blick/Hattersley 6-2 6-3

FI Thelma Coyne/Nell Hopman d. Joan Hartigan/Nancye Wynne 6-1 1-6 6-2

Mixed Doubles (incomplete)
Olive Stebbing/A Felan d P Searl/Bert G Tonkin 7-5 6-4
Betty Plumb/JE Harper d June Bubb/LG Knott 5-7 6-4 6-4

QF Joan Hartigan/Arthur Huxley d Olive Stebbing/A Felan 6-3 6-2
QF Thelma Rice/John Bromwich d Wynne/Colin Long 10-8 7-5
QF Nell Hopman/Harry Hopman d Betty Plumb/JE Harper 6-3 6-2
QF May Blick/Len Schwartz d Dorothy Jenkins/Jim Gilchrist 6-4 3-6 6-1

SF Hartigan/Huxley d Blick/Schwartz 9-7 2-6 6-1
SF Hopman/Hopman d Rice/Bromwich 6-4 1-6 6-4

MX: Nell Hopman/Harry Hopman d. Joan Hartigan/Arthur Huxley 6-4 6-3

Notes: As her marriage to Jack Waddell was to take place (in three months time), Dot Stevenson declared she was too busy to stay for the NSW Championships. Connie Coate, although she appeared in the NSW Championships draw, decided at the last moment she could not travel up to Sydney.

GIRLS
SF Joyce Fitch d Beris Kelso 46 62 64
SF Vivienne Berg d Clare Proctor 62 63

FI Berg d Fitch 63 63

Noevember 3--December 1 Interstate Matches, Kooyong, Melbourne, Australia (Grass)

NSW v South Australia

Thelma Coyne NSW d Mary Chapman SA 6-2 -62
Joan Hartigan NSW d Ruby Skinner SA 6-2 4-6 6-2
Allison Hattersley NSW d Gwen O'Halloran SA 7-5 6-2
Vivienne Berg NSW d Joan Walters SA 6-2 6-1

Coyne/Hartigan d O'Halloran/Walters 3-6 6-0 6-4
Hattersley/Berg d Chapman/Skinner 6-1 6-4

Victoria v SA

Nancye Wynne d Mary Chapman 6-2 6-4
Nell Hopman d Ruby Skinner 3-6 6-0 6-0
Dot Stevenson d Gwen O'Halloran 6-2 6-2
May Blick d Joan Walters 6-2 6-2

Hopman/Wynne d O'Halloran/Walters 5-7 6-3 6-3
Blick/Stevenson d Chapman/Skinner 6-3 6-2

Victoria v NSW
Wynne d Coyne 6-4 3-6 8-6
Hartigan d Hopman 2-6 6-4 6-4
Stevenson d Hattersley 4-6 6-2 6-3
Blick d Berg 6-3 7-5

Hopman/Wynne d Coyne/Hartigan 6-3 6-1
Stevenson/Blick d Hattersley/Berg 6-4 6-3


December 2-11, Victorian Championships, Melbourne, Victoria, Australia (GRass)
Venue: Kooyong Stadium

R1
(1)Nancye Wynne d Gwen O'Halloran 6-2 6-2
(5)Dot Stevenson d G Thomas 6-4 6-1
Connie Coate - bye?
Dot Mauger d (4)Joan Hartigan 7-5 6-3
(3)Nell Hopman d Audrey Lewin 6-4 10-8
(7)Allison Hattersley d Mary Chapman 6-1 6-3
(6)May Blick - bye?
(2)Thelma Coyne d Eunice Hunt 6-3 6-0

QF Wynne d Stevenson 7-5 2-6 6-0
QF Coate d Mauger 6-3 6-4
QF Hopman d Hattersley 6-1 1-6 9-7
QF Coyne d Blick 6-1 6-4

SF Wynne d Coate 6-3 6-1
SF Coyne d Hopman 6-2 6-8 6-4

FI Nancye Wynne d. Thelma Coyne 6-2 6-2

Note: Only 7 seeds published although Coate may well have been (8)

Doubles (possibly incomplete)
Joan Hartigan/May Blick d Betty Plumb/partner walkover
Dot Mauger/Joan Pett d Thomas/Kath Woodward 6-0 11-13 6-1
Alison Burton/Joyce Wood d Mary Chapman/Gwen O'Halloran 6-4 10-8
Nell Hopman/Nancye Wynne d Dockendorff/Rosemary Rees 6-2 6-4

QF (2)Thelma Coyne/Dot Stevenson d Nancy Chitty/Truda Cox 6-3 6-3
QF (3)Hartigan/Blick d Mauger/Pett 6-4 6-8 7-5
QF (1)Hopman/Wynne d Burton/Wood 7-5 8-6
QF Connie Coate/Audrey Lewin d (4)Vivienne Berg/Allison Hattersley 6-2 1-6 6-4

SF Coyne/Stevenson d Blick/Hartigan 6-4 6-4
SF Hopman/Wynne d Coate/Lewin 6-0 6-1

FI Thelma Coyne/Dorothy Stevenson d. Nell Hopman/Nancye Wynne 4-6 6-2 6-1

Mixed
R1 (1)Nell Hopman/Harry Hopman d Dockendorff/Warhurst 6-1 7-5
R1 Allison Hattersley/Bert Tonkin d Frances Hoddle-Wrigley/C Holliss 6-1 6-3
R1 (3)Connie Coate/John Bromwich d Dot Mauger/G Holloway 5-7 6-2 6-3
R1 Joyce Wood/D Lovett d Gwen O'Halloran/Bill Sidwell walkover
R1 (2)Nancye Wynne/Colin Long d Mary Chapman/W Lean 6-3 6-1
R1 Thelma Coyne/Jim Gilchrist d Betty Plumb/J Harper 6-4 6-4
R1 (4)Joan Hartigan/Viv McGrath d Eunice Hunt/Keith Rogers 6-4 6-2
R1 May Blick/Max Newcombe d C McCrae/F Simpson 6-1 6-3

QF Hopman/Hopman d Hattersley/Tonkin 6-2 5-7 6-2
QF Coate/Bromwich d Wood/Lovett 6-2 6-3
QF Wynne/Long d Coyne/Gilchrist 6-2 6-4
QF Hartigan/McGrath d Blick/Newcombe 6-3 10-8

SF Hopman/Hopman d Coate/Bromwich 6-3 6-2
SF Hartigan/McGrath d Wynne/Long 3-6 6-2 6-3

FI Joan Hartigan/Vivian McGrath d. Nell Hopman/Harry Hopman 6-4 6-2


December 2, Championship of the Argentine, Buenos Aires

QF? Juan Stocker d. Analia Obarrio de Aguirre

SF Maria Teran d. Anna De Madrid 6-1 5-7 6-1
SF Felissa Piedrola d. Stocker 7-5 9-7

FI Piedrola d. Teran 4-6 7-5 4-0 default (leg cramps)

Doubles
SF Piedrola/Stocker d. Aguirre/J. Campisteguy 5-7 6-3 6-1
SF Madrid/Lia Duffy d. Teran/Delia Bally de Caimi Garmendia 6-2 6-4

FI Piedrola/Stocker d. Madrid/Duffy 6-8 6-4 6-1

Mixed

SF Madrid/Adriano Zappa d. Aguirre/Francisco Segura Cano (Ecu) 6-3 6-1
SF Piedrola/Jose Moline d. C. Terwissen/Durall Pujol 6-1 6-3

FI Piedrola/Moline d. Madrid/Zappa 6-3 4-6 6-3

December 31, California Mid-Winter, Long Beach

Mary Hardwick (GB) withdraws rfom all 3 events with a throat infection.

Helen Bernhard d. Nina Brown (GB)

Mary Arnold d. Bernhard

Arnold d. Marjorie Lauderbach Blair 6-4 6-4

DF Bernhard/Louise Brough d. Arnold/Gertrude Dockstader 6-4 6-4

MX Arnold/Willis Anderson d. Esther Bartosh/Larry Hall 8-6 6-4


Dates Unknown:

Greek Nationals Konstantinidou

Estonian Championships Veera Nommik

Natal Championship Durban? Olive Craze d. Mrs. W.N.Lowe 10-8 6-2

Eastern Province Championship Port Elizabeth? Olive Craze d. Sheila Piercey 6-3 2-6 7-5


Ned Potter’s World Rankings

01. Alice Marble, US
02. Helen Hull Jacobs, US
03. Katherine Stammers, GB
04. Sarah Palfrey Fabyan, US
05. Jadwiga Jesrzejowska, Poland
06. Simone Mathieu, France
07. Valerie Scott, GB
08. Hilde Krahwinkel Sperling, Denmark
09. Mary Hardwick, GB
10. Margaret E. Scriven, GB


Australia Rankings (issued May 1939)

01. Emily Westacott
02. Nell Hall Hopman
03. Nancy Wynne
04. Thelma Coyne
05. Joan Hartigan
06. Dorothy Stevenson
07. Allison Hattersley
08. May Blick
09. Mary Hardcastle
10. Sadie Berryman

Germany Rankings

01. Annelise Ullstein
02. Mrs. A.H. Mueller-Hein
03. P.E. (Mrs. M) Kaeppel
04. Thilda Dietz-Hamel
05. Inge Schumann
06. R. Thiemen
07. H. Walter
08. Ulli Rosenow
09. Utti Heidtmann
10. Anna Schneider-Peitz


Italy Rankings

1-2 Ucci Manzutto
1-2 Wally San Donnino
03. Vittoria Tonnoli
04. Elise Gaviraghi
05. Lucia Manfredi
06. Giuliana Grioni
07. F. Arosio
08. Nini Mancini
09. Quintavalle

Netherlands Ranking

01. Madzy Rollin-Couquerque
02. R.M. Mechel
03. A. Kerckhoff
04. A. Knottenbelt
05. M. Jonquiere
06. N. Vleugels Schutter-Split
07. E. Boutmy-Wijlacker

Philippines Ranking

1. Minda Ochoa-Moldero
2. Estrella Alburo
3. Aida Ochoa
4. Liberty Solisa

Switzerland Rankings

1. Edith Sutz
2. Dubois
3. Troilliet

United States Ranking

01. Alice Marble
02. Helen Hull Jacobs
03. Sarah Palfrey Fabyan
04. Helen Bernhard
05. Virginia Wolfenden
06. Dorothy May Bundy
07. Dorothy Workman
08. Pauline Betz
09. Katherine Winthrop
10. Mary Arnold
11. Patricia Canning
12. Norma Taubele
13. Helen Pedersen
14. Dorothy Andrus
15. Hope Knowles
16. Millicent Hirsch
17. Marilyn McRae
18. Marta Barnett
19. Florence LeBoutillier
20. Catherine Malcolm

Class A
Barbara Bradley
Eunice Dean
Helen Germaine
Louise Raymond
Edna Smith
Insufficient Data
Gracyn Wheeler
Virginia Rice Johnson

No Canadian National Rankings Available, but

British Columbia

1. Jean Milne
2. Eleanor Young
3. Caroline Deacon
4. Susan Milne
5. Phyllis McCrimmon
6. Paula Merrix

Ontario

1. Ruby Roberts Fisher
2. Jean Burritt
3. Dorothy Walton
4. Claire Walsh
5. Mrs. Gordon Lewis
6. W. McConnell
7. V. Parker

Quebec

1. Pauline Bolte
2. Mrs. A.R. Porter
3. Simone Bernadet
4. Francoise Lacasse
5. Helen McCrady
6. Mrs. Ralph Tees
7. Isobel Matheson
8. Helen Phelan
9. Monica Little
10. Marion Edger

ugarte
Jan 2nd, 2009, 08:11 AM
Hi David
Just To Added This Result
The Northern California Indoor-san Francisco Ends February 4
1/2f
Wolfenden Virginia D Gates Mary Lou 6/2-6/2
Canning Pat D Osborne Margaret 6/2-0/6-9/7

Finale Wolfenden D Canning Pat 4/6-7/5-6/1

ugarte
Jan 2nd, 2009, 08:16 AM
I Have Only Some Results To 1939 So
The Maidstone Tournament Ends August 5
The Eastern Grass Court -rye Just A First Round
The Seabright Tournament But It S No Complete
The Essex Tournament
The Pacific Southwest
The Pacific Coast Championships
Best

DavidK
Jan 3rd, 2009, 11:53 AM
Thanks Miguel, it looks like I have the Pacific SW from the round of 32 and the Pacific Coast from the round of 16, although without first names. I also have 1 or 2 tournaments where I have the results but not the article that would tell me the name of the tournament - might be Rye. So the rest of what you have would be a great addition.

I'm trying to go more or less in order by date this time.



I Have Only Some Results To 1939 So
The Maidstone Tournament Ends August 5
The Eastern Grass Court -rye Just A First Round
The Seabright Tournament But It S No Complete
The Essex Tournament
The Pacific Southwest
The Pacific Coast Championships
Best

ugarte
Jan 3rd, 2009, 12:45 PM
Hi David
This Is My Results To The Maidstone Tournament -east Hampton July 31-august 5

1round
Marble Alice D Marsh Virginia 6/1-6/1
Johnston Mary D Page Anne 6/1-7/5
Le Boutillier Florence D Bernhard Helen 8/6-6/3
Betz Pauline D Andrus Dorothy 6/3-6/4
Wolfenden Virginia D Mcrae Marylin 6/2-6/3
Henrotin Sylvia D Raymond Louise 2/6-6/3-6/4

ugarte
Jan 3rd, 2009, 12:50 PM
1round
Barnett Marta D Harrison Adson W.0
Workman Dorothy D Canninng Pat 6/2-6/2
Fabyan Sarah Palfrey D Gross Gilda ???
Johnson Virginia Rice D Dean Eunice 7/5-2/6-6/2
Knowles Hope D Cumming Pat 6/4-6/2
Bundy Dorothy D Malcolm Catherine 6/1-6/3
Pedersen Helen D Blackman Liz 6/2-6/3
Mathieu Simone D Morris ????
Hirsch Millicent D Bradley Barbara 6/4-10/8
Jacobs Helen D Arnold Mary 4/6-9/7-6/1

ugarte
Jan 3rd, 2009, 12:52 PM
2round
Marble D Johnston Mary 6/0-6/0
Betz D Le Boutillier 6/3-6/3
Wolfenden D Henrotin 6/4-7/5
Workman D Barnett 7/5-7/5
Fabyan Sarah D Johnson V 6/0-6/4
Bundy D Knowles Hope 6/4-6/3
Mathieu Simone D Pedersen ???
Jacobs D Hirsch M 6/4-6/0

ugarte
Jan 3rd, 2009, 12:56 PM
1/4f
Marble D Betz 3/6-6/1-6/4
Workman D Wolfenden 6/3-6/4
Fabyand Bundy 2/6-6/4-6/4
Jacobs D Mathieu 6/2-6/2

1/2f
Marble D Workman 6/3-6/1
Jacobs D Fabyan 8/6-5/7-6/3

Finale Marble D Jacobs 7/9-6/4-6/0

Double Marble-fabyan D Jacobs-mathieu 6/4-6/2

ugarte
Jan 3rd, 2009, 01:01 PM
The Seabright Tournament-new Jersey July 25-30
1round
Canning Pat D Pedersen Helen 6/1-6/0
Mcrae Marilyn D Jonson Virginia Rice ???
Bundy Dorothy D Knowles Hope 6/2-4/6-6/2
Le Boutillier Fo D Arnold Mary ???
Hirsch Millicent D Betz Pauline ???
Malcolm Catherine D Andrus Dorothy ???
Henrotin Sylvia D Crane 3sets

ugarte
Jan 3rd, 2009, 01:04 PM
2round??????????????

1/4f
Bundy D Mcrae Marilyn 6/2-6/0
Bernhard Helen D Wolfenden Virginia 6/1-26-8/6
Canning D Henrotin 6/2-6/3
Workman Dorothy D Dean Eunice 6/4-6/4

1/2f
Bernhard D Bundy 6/2-6/2
Workman D Canning 7/9-6/4-6/2

Finale
Bernhard D Workman6/3-7/5

ugarte
Jan 3rd, 2009, 01:10 PM
The Eastern Grass Court Championships-rye Ends August 12
1round
Scott Valerie D Bradley Barbara 6/2-6/1
Arnold Mary D Sample Catherine 6/2-6/2
Johnson Virginia Rice D Strohbar Barbara 6/0-6/2
Barnett Marta D Moore 4/6-6/2-6/4
Hardwick Mary D Moessner Louise 6/3-6/3
Workman Dorothy D Childress Sally 6/1-6/2
Steinbach Edna D Nuthall Betty 4/6-7/5-6/3

ugarte
Jan 3rd, 2009, 01:13 PM
1round
Wolfenden Virginia D Dumas Josephine 6/1-6/1
Andrus Dorothy D Madden Cissy 6/3-6/3
Mathieu Simone D Mallory Gerry 6/1-6/1
Fabyan Sarah Palfrey D Mcneill Charlotte 6/1-6/0
Lee Margot D Mead Janet 6/1-7/5
Bernhard Helen D Johnston Mary Lou 6/1-6/3

ugarte
Jan 3rd, 2009, 01:17 PM
1round
Le Boutillier Flo D Raymond Helen 6/1-6/2
Hammersley Freda James D Cumming Pat 4/6-6/4-6/2
Bundy Dorothy D Dean Eunice 8/6-6/4
Blackman Liz D Strohbar Ann 6/0 6/2
Betz Pauline D Mcrae Marilyn 6/2-8/6
Brown Nina D Surber Alice 8/6-6/2
Arguimbeau Mariette D Metcalf Mary Jane 6/4-8/6

ugarte
Jan 3rd, 2009, 01:21 PM
1round
Sheer Nellie D Myer Golda Gross 6/3-6/1
Malcolm Catherine D Lachenbruch Judy 6/0-6/2
Germaine Helen D Brough Louise 4/6-7/5-6/2
Pedersen Helen D Sanfilippo Josephine 6/1-7/5
Raymond Louise D Mcguire Arvilla 6/3-6/0

2round
Marble Alice D Riegel Cecilia 6/0-6/0
??????????????????????????????????????

3round
Marble Alice D Scott Valerie 6/2-6/1
?????????????????

ugarte
Jan 3rd, 2009, 01:25 PM
1/4f
Marble Alice D Arnold Mary 6/1-6/1
Mathieu Simone D ????
Stammers Kay D ??????
Fabyan Sarah Palfrey D ???

1/2f
Marble Alie D Mathieu Simone 6/3-7/5
Fabyan Sarah D Stammers Kay 6/1-6/2

Finale
Marble Alice D Fabyan Sarah Palfrey 6/4-6/4

Doubles Final Marble-fabyan D Bundy-arnold Mary 6/4-7/5

DavidK
Jan 11th, 2009, 03:03 PM
I think I've completed all I can gather for the first half of 1939.
Thanks for all the results, Ugarte, I haven't been ignoring them - just wanted to go through this year in order. I'll start with July tomorrow

DavidK
Jan 14th, 2009, 03:42 PM
Ugarte's results from Maidstone, Seabright and Rye have been combined with what I had from ALT and edited in. Thanks again. We are still missing quarter final scores from Rye.

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:04 AM
Hi David
I Have These Results To Added

Hotel Del Coronado-invitation California Ends June

1/2 Finale
Miller Blank Bonnie D Blair Lauderbach Marjorie 6/1-6/1
Betz Pauline D ???

Finale Miller Blank D Betz Pauline 6/4-6/2

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:08 AM
The Longwood Bowl Invitation-masschussets July 17-23 Grass Court
1/2finale
Bernhard Helen D Betz Pauline 6/1-6/2
Winthrop Kay D ????

Finale Bernhard Helen D Winthrop Kay 6/4-6/4

Doubles Final Johnson Virginia-winthrop D Mcrae M-blackman Liz 6/3-6/3

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:13 AM
The Wightman Cup-forest Hills-new York August 25-26
Usa D Gb 5-2
Marble Alice D Hardwick Mary 6/3-6/4
Stammers Kay D Jacobs Helen 6/2-1/6-6/3
Scott Valerie D Fabyan Sarah Palfrey 6/3-6/4
Marble Alice D Stammers Kay 3/6-6/3-6/4
Jacobs Helen D Hardwick Mary 6/2-6/2
Bundy-arnold Mary D Nuthall Betty-brown Nina 6/3-6/1
Marble-fabyan D Stammers-hammersley Freda 7/5-6/2

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:26 AM
The Essex County Invitation August 28-september
2round
Marble Alice D Surber Grace 6/0-6/0
Arnold Mary D Ellis Virginia 6/1-6/1
Johson Virginia Rice D Xydis Phainie 6/3-7/5
Pedersen Helen D Smith E 9/7-6/4
Henrotin Sylvia D Gross Golda 6/1-6/1
Betz Pauline D Bradlee C 6/0-6/1
Hammersley Freda James D Mcrae Marilyn 6/4-6/0

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:30 AM
Bundy Dorothy D Auchincloss B 6/2-6/1
Andrus Dorothy D Sample Catherine 7/5-4/6-8/6
Bradley Barbara D Madden M.e 6/0-6/1
Mathieu Simone D Malcolm Catherine 6/2-7/5
Wolfenden Virgini D Seyburn I 6/0-6/2
Nuthall Betty D Winthrop N.i 6/1-7/5
Winthrop Kay D Merrill R 6/0-6/0
Scott Valerie D Knowles Hope 7/5-11/9

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:33 AM
3round
Marble D Arnold Mary 6/3-6/2
Brown Nina D Johnson V 6/3-2/6-6/2
Henrotin D Pedersen 6/3-6/3
Hammersley D Betz 6/3-7/5
Bundy D Andrus 6/3-6/3
Mathieu D Bradley 7/5-8/6
Wolfenden V D Nuthall 8/6-3/6-6/3
Scott D Winthrop Kay 6/2-6/3

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:36 AM
1/4finale
Marble D Brown Nina 6/2-6/0
Hammersley D Henrotin 6/8-6/1-6/3
Mathieu D Bundy 6/4-3/6-6/3
Scott D Wolfenden 6/1-6/4

1/2finale
Marble D Hammersley 6/4-6/1
Scott D Mathieu 6/4-6/1

Finale Marble D Scott 6/1-6/2

Doubles Final Mathieu-scott D Hammersley-stammers 1/6-6/1-6/3

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:40 AM
The Pacific Southwest Championships-los Angeles September 23-october 2
2round
Marble Alice D Kerr Peggy 6/1-6/2
Alden Marianne Hunt D ????
Osborne Margaret D Malcolm Catherine 12/10-6/0
Nuthall Betty D Yeomans Pat 7/9-6/4-6/4
Workman Dorothy D Lidell B 6/2-6/1
Doeg Megan D Daniels K 6/1-6/4
Wolfenden Virginia D Virgil Jacque 6/2-6/2
Scott Valerie Bartosch Esther 4/6-6/3-6/0

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:44 AM
Fabyan Sarah Palfrey D Niland E 6/1-6/1
Arnold Mary D Gable Elsie 4/6-6/1-6/0
Blank Bonnie Miller D Brough Louise 6/1-6/1
Hammersley Freda James D Betz Pauline 6/0-3/6-6/0
Bundy Dorothy D Johnston Mary Lou 6/1-6/4b
Blair Lauderbach Marjorie D Brown Nina 6/2-6/3
Van Ryn Midge D Stanton Jane 7/5-6/2
Hardwick Mary D Robinson Dorothy 6/1-6/4

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:47 AM
3round
Marble D Alden Marianne 6/0-6/0
Osborne D Nuthall 6/2-6/2
Workman D Doeg M 6/0-6/0
Wolfenden D Scott 6/3-15/13
Fabyan Sarah D Arnold Mary 6/2-6/4
Hammersley D Blank Miller 3/6-6/3-7/5
Bundy D Blair Lauderbach 6/2-6/3
Hardwick D Van Ryn 6/4-2/6-6/4

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:50 AM
1/4 Finale
Marble D Osborne 6/3-7/5
Wolfenden D Workman 8/6-1/6-6/2
Hammersley D Fabyan Sarah 6/2-6/3
Bundy D Hardwick 6/4-6/2

1/2finale
Marble D Wolfenden 6/3-3/6-6/0
Bundy D Hammersley 6/3-1/6-6/3

Finale Marble D Bundy 9/7-6/1

Doubles Final Fabyan-van Ryn D Nuthall-scott 3/6-6/2-6/4

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:54 AM
The Santa Monica City Championships-california August 23-27-september 2-4
1/2finale
Doeg May Hope D Stanton Jane 6/0-2/6-14/12
Moran Gertrude D Greenlee Gwen7/5-6/1

Finale Doeg May Hope D Moran Gertrude 6/0-6/4

Doubles Final Doeg M -bartosch D Moran-brooke Joanne 8/6-6/4

ugarte
Jan 17th, 2009, 07:58 AM
The Pacifis Coast Champiuonships-berkeley September 30-october 9
3round
Fabyan Sarah Palfrey D Wheldon 6/0-6/1
Canning Pat D Brown Nina 6/2-6/2
Arnold Mary D Jessee Margaret 6/1-6/1
Hardwick Mary D Morgan A 6/2-6/4
Wolfenden Virginia D Rose E 6/1-6/1
Hammersley Freda James D Osborne Margaret 3/6-6/4-6/4
Scott Valerie D W.0
Betz Pauline D Johnston Mary Lou 6/2-7/5

ugarte
Jan 17th, 2009, 08:01 AM
1/4finale
Fabyan Sara D Canning Pat 6/4-6/2
Hardwick D Arnold Mary 6/3-6/0
Wolfenden D Hammersley 8/10-6/3-6/4
Betz D Scott 6/0-6/3

1/2finale
Fabyan Sarah D Hardwick 8/6-6/2
Wolfenden D Betz 7/5-1/6-6/1

Finale Fabyan Sarah D Wolfenden 6/4-6/1

Doubles Final Hammersley-brown Nina D Betz-stanton Jane 4/6-6/0-6/2

DavidK
Jan 17th, 2009, 02:52 PM
Thanks Again Ugarte. I have edited in all the ones you gave in the 3rd quarter - so all except PSW and PCC

DavidK
Jan 21st, 2009, 11:57 AM
I've finished everything I have for 1939

newmark401
Sep 13th, 2010, 05:05 PM
I'll add some more results for 1939 here:

Circa December 26, 1938-January 2, 1939, South Australian Championships, Adelaide, South Australia, Australia

FI: Thelma Coyne d. Nell Hopman 6-1, 6-3
--

DF: Thelma Coyne/Nell Hopman d. May Blick/Margaret Wilson 6-3, 6-0
--

XDF: Harry Hopman/Nell Hopman d. Leonard Schwartz/Gwendoline O'Halloran 6-4, 6-2
-----

End of December 1938/Beginning of January 1939, Cumberland County Championships, Sydney, New South Wales, Australia

FI: Olive Stebbing d. Alison Hattersley 6-4, 6-3
--

DF: Alison Hattersley/Vera Selwin d. Hazel Grassick/Olive Stebbing 6-2, 6-0
--

XDF: Arthur Huxley/Alison Hattersely d. Henry Lindo/Vera Selwin 6-4, 6-2
-----

February 6-11, Northern Suburbs Championships, Killara, New South Wales, Australia

FI: Alison Hattersley d. Thelma Rice 6-1, 6-2
--

DF: [????]
--

XDF: Neil Turvey/Vera Selwin d. R. McNee/Edith Barry 6-4, 6-1
-----

Circa April 25-May 5, City of Sydney Championships, Sydney, New South Wales, Australia

FI: Joan Hartigan d. Thelma Coyne 4-6, 6-3, 6-2
--

DF: Thelma Coyne/Joan Hartigan vs Alison Hattersley/Vera Selwin
--

XDF: [????]
-----

September 23-October 14, Metropolitan Championships, Strathfield, New South Wales, Australia

FI: Nancye Wynne d. Thelma Coyne 8-6, 13-11
--

DF: Thelma Coyne/Nell Hopman d. Joan Hartigan/Nancye Wynne 6-1, 6-3
--

XDF: James Gilchrist/Thelma Coyne d. Arthur Huxley/Joan Hartigan 6-1, 6-2
-----

October 18-28, Cumberland County Championships*, Sydney, New South Wales, Australia

FI: Thelma Coyne d. Joan Hartigan 6-3, 6-3
--

DF: Thelma Coyne/Joan Hartigan d. Alison Hattersley/Olive Stebbing 6-1, 6-4
--

XDF: Vivian McGrath/Joan Hartigan d. Leonard Schwartz/Nell Hopman 6-3, 3-6, 6-2

* This tournament began somewhat earlier in the tennis season this year.
-----

November 6-11, Queensland Championships, Brisbane, Queensland, Australia

FI: May Hardcastle d. Thelma Coyne 6-3, 6-0
--

DF: Thelma Coyne/Emily Niemeyer d. Mrs Kamp/Miss Longlands 6-3, 6-4
--

XDF: John Bromwich/May Hardcastle vs James Gilchrist/Thelma Coyne 6-4, 7-5
-----

November 18-29, New South Wales Championships, Sydney, New South Wales, Australia

FI: Nancy Wynne d. Thelma Coyne 8-6, 6-3
--

DF: Thelma Coyne/Nell Hopman d. Joan Hartigan/Nancye Wynne 6-1, 1-6, 6-2
--

XDF: Harry Hopman/Nell Hopman d. Arthur Huxley/Joan Hartigan 6-4, 6-3
-----

December 4-11, Victorian Championships, Melbourne, Victoria, Australia

FI: Nancye Wynne d. Thelma Coyne 6-2, 6-2
--

DF: Thelma Coyne/Dorothy Stevenson d. Nell Hopman/Nancye Wynne 4-6, 6-2, 6-1
--

XDF: Vivian McGrath/Thelma Coyne d. Harry Hopman/Nell Hopman 6-4, 6-2
-----

Rollo
Sep 13th, 2010, 09:25 PM
All added Mark. Thanks for your continued contributions.

Eventually we will convert these "quarter" system years to a "weekly" system. I think the important thing at the moment is we are making progress in adding in years that have some chronological order to them.

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:06 AM
I'll add some more results from 1939 here, as well as rankings from the same year. All of the rankings and most of the results come from editions of "Lawn Tennis and Badminton" for 1939, the one exception being the results from the British tournaments, which come from the London "Times" online website. The dates are also somewhat more accurate.

Unless otherwise stated, the surface is grass.

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:06 AM
January

Circa December 26, 1938-January 1, 1939, Coupe de Noel, Sporting Club de Paris, Paris, France (Wood)

FI: Simone Mathieu d. Arlette Halff 0-6, 10-8, 6-4
--

DF: Simone Mathieu/Billie Yorke (GBR) d. Arlette Halff/Jacqueline Horner 10-8, 3-6, 6-4
--

XDF: Jacques Brugnon/Billie Yorke (GBR) d. Christian Boussus/Simone Mathieu 6-3, 6-2
-----

January 8-15, Scandanavian Indoors*, Stockholm, Sweden (Wood)

* This tournament was actually the Scandanavian Championships for 1939.
-----

Circa December 26, 1938-January 1, 1939, Beau Site, Cannes, France (Clay)

FI: Alice Weivers d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0, 6-3
--

XDF: Constantin Tanacescu (ROU)/Alice Weivers d. Christian de la Plane (MON)/L. Hutchings (MON) 6-1, 6-3
-----

January 22-29, French Covered Court Championships, Paris, France (Wood)

FI: Suzanne Pannetier d. Grace Wheeler (USA) 4-6, 6-2, 6-2
--

DF: Arlette Halff/Grace Wheeler (USA) d. Mme Lebailly/Suzanne Pannetier 6-2, 6-2
--

XDF: Henner Henkel (GER)/Grace Wheeler (USA) d. Frank Bowden (USA)/Simone Barbier, walkover
-----

January 23-29, Monte Carlo Country Club, Monte Carlo, Monaco (Clay)

FI: Alice Weivers (FRA) d. Simone Mathieu 6-4, 4-6, 7-5
--

DF: Cosette Saint-Omer-Roy (FRA)/Alice Weivers (FRA) d. Simone Mathieu (FRA)/Phyllis Satterthwaite (GBR) 6-2, 6-4
--

XDF: George Lyttleton-Rogers (IRL)/Simone Mathieu (FRA) d. Constantin Tanacescu (ROU)/Alice Weivers (FRA) 6-1, 3-6, 8-6
-----

Circa January 23-29, All-India Championships, Bombay, India (Grass?)

FI: A. Curtis (GBR) d. Laura Woodbridge 6-2, 6-8, 9-7
--

DF: Mrs R. Footit/Laura Woodbridge d. A. Curtis (GBR)/Mrs J. Tew 6-4, 7-5
--

XDF: Jimmy Mehta/Mrs R. Footit d. N. Krishnaswami/Margaret Woodcock 6-0, 3-6, 6-1
-----

Circa early February, German Covered Court Championships, Bremen, Germany (Wood)

FI: Hilde Sperling (DEN) d. Else Hollis (DEN) 6-4, 6-1
--

DF: [????]
--

XDF: Anker Jacobsen (DEN)/Hilde Sperling (DEN) d. Frank Bowden (USA)/Else Hollis (DEN) 6-2, 6-4
-----

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:07 AM
February

February 6-13, Carlton Club, Cannes, France (Clay)

XDF: Kho Sin Kie (CHN)/Simone Mathieu vs [????]
-----

February 13-19, South of France Championships, Nice, France (Clay)

FI: Simone Mathieu d. Grace Wheeler (USA) 6-0, 6-2
-----

February 21-28, Beaulieu Tennis Club, Beaulieu, France (Clay)

FI: Hilde Sperling (DEN) d. Alice Weivers 4-6, 6-0, 6-1
--

DF: Simone Mathieu/Grace Wheeler (USA) d. Simone Lafargue/Hilde Sperling (DEN) 4-6, 6-2, 9-7
--

XDF: Kho Sin Kie (CHN)/Alice Weivers d. Pierre Pellizza/Sylvia Henrotin 6-3, 6-2
-----

February 29-March 6, Monte Carlo, Monaco (Clay)
-----

March 6-12, Riviera Championships, Mentone, France (Clay)
-----

March 13-19, Cote d'Azur Championships, Cannes, France (Clay)
-----

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:07 AM
March

Circa early March, San Remo, Italy (Clay)

FI: Sylvia Henrotin (FRA) d. Rosl Kraus (GER) 6-4, 6-1
--

DF: [????]
--

XDF: Henner Henkel (GER)/Grace Wheeler (USA) d. Franjo Puncec (YOU)/Alice Florian (YOU) 6-3, 6-4
-----

Circa end of March, Cairo Championships*, Cairo, Egypt (Clay)

FI: Josephine Harman (IRL) d. Rita Jarvis (GBR) 6-4, 6-0
--

DF: Josephine Harman (IRL)/Rita Jarvis (GBR) d. Mrs L. Campbell/Mrs M. Clayton 3-6, 6-1, 6-4
--

XDF: Jacques Brugnon (FRA)/Mrs Marsh vs Pat Hughes (GBR)/Rita Jarvis (GBR) 16-14 [unfinished]

* This tournament is different from the Egyptian Championships, held soon after it.
-----

March 13-18, Covered Court Championships, Queen's Club, London, England (Wood)

FI: Phyllis King d. Betty Batt 6-2, 6-1
--

DF: Jean Nicoll/Betty Nuthall d. Joan Ingram/P. Morrison 2-6, 6-2, 6-1
--

XDF: Clarence Jones/Emryntrude Harvey d. Camille E. Malfroy (NZL)/Joan Ingram 10-8, 6-4
-----

Circa mid-March, Norwegian Covered Court Championships, Oslo, Norway (Wood)

FI: Ada Werring d. Marie Heidenreich 6-0, 6-2
--

DF: There was no women's doubles event at this tournament in 1939.
--

XDF: B. Andersen/Ada Werring d. I. Dahl/E. With [score?]
-----

Circa mid-March? Bordighera, Italy (Clay)

FI: Grace Wheeler (USA) d. Alice Florian (YOU) 6-4, 6-1
--

DF: Dorothy Burke (USA)/Sylvia Henrotin (FRA) d. Hella Kovac (YOU)/Klara Somogyi (YOU) 6-3, 6-3
--

XDF: Henner Henkel (GER)/Grace Wheeler (USA) d. Dragutin Mitic (YOU)/Sylvia Henrotin (FRA) 6-4, 6-1
-----

March 21-25, Cromer Covered Court Tournament, Cromer, Norfolk, England (Wood)

FI: Nora Maingay d. Edith Middleton 6-3, 7-5
-----

March 27-April 1, Herga Hard Court Tournament, Harrow, England (Hard)

FI: Jean Nicoll d. Billie Yorke 9-7, 3-6, 6-2
--

DF: Jean Nicoll/Betty Nuthall and Freda Hammersley/Kay Stammers divided the prizes.
--

XD: The mixed doubles event was unfinished.
-----
--

March 27-April 2, Cannes Championships*, Beau Site, Cannes, France (Clay)

* Note correct dates.
-----

Date? Alassio, Italy (Clay)

FI: Grace Wheeler (USA) d. Klara Somogyi (HUN) 6-3, 6-2
--

DF: Vittoria Tonolli/Wally San Donnino d. Hella Kovac (YOU)/Grace Wheeler (USA) 2-6, 6-4, 8-6
--

XDF: Henner Henkel (GER)/Grace Wheeler (USA) d. Franjo Puncec (YOU)/Alice Florian (YOU) 7-5, 6-4
-----

Date? Moscow Championships, Moscow, Russia (Clay?)

FI: Nina Tepliakova* d. [] Pelaeva 6-1, 6-0

"Lawn Tennis and Badminton" described Nina Tepliakova as the "lady champion of Soviet Russia".
-----

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:07 AM
April

April 1-6, Paddington Hard Court Tournament, Paddington, London, England (Hard)

FI: Kay Stammers d. Joan Goss 5-7, 6-1, 6-0
--

DF: Joan Ingram/Kay Stammers d. Mary Norman/Mary Smith 6-3, 6-1
--

XDF: Camille E. Malfroy (NZL)/Joan Ingram d. Clarence Smith/Ermyntrude Harvey 6-3, 6-3
-----

April 1-8, South African Championships, Johannesburg, South Africa (Clay)

FI: Olive Craze d. Shelia Piercey 4-6, 6-3, 6-4
--

DF: Bonnie Miller/Margaret Morphew d. Olive Craze/Shelia Piercy 6-2, 6-3
--

XDF: Norman Farquharson/Bonnie Miller d. Eustace Fannin/Shelia Piercey 6-3, 2-6, 9-7
-----

April 3-9, City of Nice Championships, Nice, France (Clay)

FI: Simone Mathieu d. Effe Kriegs-Au (GER) 6-1, 6-0
--

DF: Jacqueline Horner/Simone Mathieu d. Paulette de Saint-Ferreol/Mme Schroeder (SWE) 6-0, 6-4
--

XDF: Antoine Gentien/Simone Mathieu d. Kalle Schroeder (SWE)/Paulette de Saint-Ferreol, walkover
-----

April 10-15, Egyptian Championships*, Cairo, Egypt (Clay)

* Note correct dates. This is the international tournament.
-----

April 10-15, Surrey Hard Court Championships, Roehampton, Surrey, England (Hard)

FI: Mary Hardwick d. Kay Stammers 7-5, 6-4
--

DF: Joan Ingram/Kay Stammers d. Ermyntrude Harvey/Phyllis King 6-4, 9-7
--

XDF: Richard Ritchie/Mary Hardwick d. Dennis C. Coombe (NZL)/Ermyntrude Harvey 6-2, 6-1
-----

April 14-23, Eastern Mediterranean Championships*, Athens, Greece (Clay)

* This tournament was erroneoulsy called the Greek Championships in the original 1939 results thread.
-----

April 17-22, Melbury Club Tournament, Kensington, London, England (Hard)

FI: Kay Stammers d. Zsuzsa Kormoczy (HUN) 6-1, 6-1
--

DF: Jean Nicoll/Betty Nuthall d. Nina Brown/Kay Stammers 6-3, 2-6, 8-6
--

XDF: Camille E. Malfroy (NZL)/Betty Nuthall d. Murray Deloford (USA)/Phyllis King 6-2, 6-2
-----

April 24-29, Brighton Tournament, Withdean, Brighton, England (Hard)

FI: Peggy Scriven d. Anita Ellis* 6-1, 6-4

* The married name of Anita Lizana.
--

DF: Jean Saunders/Valerie Scott d. Dorothy Burke (USA)/Sylvia Henrotin (FRA) 6-1, 6-3
--

XDF: Camille E. Malfory (NZL)/Sylvia Henrotin (FRA) d. Ronald Shayes/Jean Saunders 6-2, 6-2
-----

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:07 AM
May

May 1-6, British Hard Court Championships, Bournemouth, Dorset, England (Clay)

FI: Kay Stammers d. Anita Ellis 6-3, 6-3
--

DF: Jean Nicoll/Betty Nuthall d. Nina Brown/Rita Jarvis 5-7, 6-2, 6-2
--

XDF: Camille E. Malfroy (NZL)/Betty Nuthall d. Donald W. Butler/Jean Nicoll 7-5, 6-2
-----

May 8-13, Hurlingham Tournament, Hurlingham, London, England (Hard)

FI: Valerie Scott d. Margot Lumb 7-5, 6-2
--

DF: Dorothy Burke (USA)/Sylvia Henrotin (FRA) d. Evelyn Dearman/Joan Ingram 6-3, 8-6
--

XDF: Richard Ritchie/Joan Ingram d. N. de Manby/Joan Strawson 4-6, 6-4, 6-3
-----

May 15-20, North London Hard Court Tournament, Highbury, London, England (Hard)

FI: Effie Peters d. Betty Batt 3-6, 7-5, 6-3
--

DF: Joan Ingram/Patsy O'Connell d. Dorothy Burke (USA)/Sylvia Henrotin (FRA) 6-4, 11-9
--

XDF: Camille E. Malfory (NZL)/Joan Ingram d. Richard Ritchie/Patsy O'Connell 6-4, 6-1
-----

Circa mid-May, Wiesbaden, Germany (Clay)

FI: Anneliese Ullstein d. I. Schumann 6-4, 6-3
--

DF: Gisela Enger/Alice Florian (YOU) d. Frl Bartels/Thilda Hamel 6-1, 7-5
--

XDF: [????]
-----

May 22-27, Surrey Championships, Surrey, Surbiton, England

FI: Mary Hardwick d. Margot Lumb 6-4, 6-4
--

DF: Jean Saunders/Valerie Scott d. Ermyntrude Harvey/Phyllis King 6-0, 6-4
--

XDF: Dennis C. Coombe (NZL)/Phyllis King d. Robert Tinkler/Margot Lumb 6-2, 0-6, 6-4
-----

May 27-June 2, The Priory, West Midlands, England

FI: Helen Jacobs (USA) d. Anita Ellis 6-3, 6-3
--

DF: Anita Ellis/Helen Jacobs (USA) d. Mary Cartwright/Dorothy Little* 6-4, 6-2

* The married name of Dorothy Round.
--

XDF: Constantin Tanacescu (ROU)/Anita Ellis d. Kho Sin Kie (CHN)/Mary Cartwright, walkover
-----

May 29-June 3, Middlesex Championships, Chiswick Park, London, England

FI: Jean Saunders d. Audrey Cardinal 6-4, 6-3
--

DF: Jean Nicoll/Betty Nuthall d. Susan Noel/Patsy O'Connell 3-6, 6-2, 6-2
--

XDF: John Olliff/Jean Nicoll d. Murray Deloford (USA)/Sylvia Henrotin (FRA) 6-3, 6-3
-----

Date? Rhodesian Championships, Salisbury, Rhodesia (Clay?)

FI: Miss Franklin d. Miss Stone 6-2, 6-1
--

DF: Miss Stone/Mrs Wing d. Miss Franklin/Mrs Gumperty 6-1, 6-3
--

XDF: R. Vincent/Miss Franklin d. C. Irvine/Mrs Stone 6-1, 6-3
-----

Date? German State Protectorate Championships*, Prague, Czechoslovakia

FI: Grace Wheeler (USA) d. Eva Porakova 6-3, 13-11
--

DF: Frl Bortlova/Grace Wheeler (USA) d. Zdenka Drtinova/L. Sobotkova 8-6, 6-4
--

XDF: Frantisek Cejnar/Grace Wheeler (USA) d. [] Hykach/Eva Porakova [????]

* This tournament appears to have been the 1939 version of the Czechoslovakian Championships in what was now a Nazi-occupied "protectorate".
-----

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:07 AM
June

June 5-10, Saint George's Hill, Weybridge, Surrey, England

FI: Jean Nicoll d. Betty Nuthall 6-2, 6-2
--

DF: Alice Marble (USA)/Jean Nicoll d. Ermyntrude Harvey/Phyllis King 6-3, 3-6, 6-1
--

XDF: Camille E. Malfroy/Betty Nuthall d. John Olliff/Alice Marble (USA) 7-5, 6-0
-----

June 19-24, London Championships, Queen's Club, London, England

FI: Jadwiga Jedrzejowska (POL) d. Hilde Sperling (DEN) 6-1, 6-4
--

DF: Dorothy Burke (USA)/Sylvia Henrotin (FRA) d. Jadwiga Jedrzejowska (POL)/Billie Yorke 6-2, 6-2
--

XDF: Elwood Cooke (USA)/Sarah Fabyan (USA) d. Bobby Riggs (USA)/Jadwiga Jederzejowska (POL) 9-7, 6-2
-----

June 12-17, Kent Championships, Beckenham, Kent, England

FI: Alice Marble (USA) d. Kay Stammers 6-3, 6-1
--

DF: Dorothy Little/Kay Stammers d. Jean Nicoll/Betty Nuthall 7-9, 6-4, 6-3
--

XDF: Camille E. Malfroy (NZL)/Betty Nuthall d. John Olliff/Alice Marble (USA) 6-4, 6-4
-----

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:07 AM
July

July 9-16, Swiss Championships, Lucerne, Switzerland (Clay)

FI: Jadwiga Jedrzejowska (POL) d. Arlette Halff (FRA) 6-2, 4-6, 6-2
--

DF: Wally San Donino (ITA)/Grace Wheeler (USA) d. Jacqueline Goldschmidt (FRA)/Jadwiga Jedrzejowska (POL) 6-1, 6-2
--

XDF: A. Romanoni (ITA)/Wally San Donino (ITA) d. Boris Maneff/Arlette Halff (FRA) 8-6, 6-2
-----

July 10-15, Irish Championships, Dublin, Ireland

FI: Alice Marble (USA) d. Susan Noel (GBR) 6-2, 6-4
--

DF: Alice Marble (USA)/Susan Noel (GBR) d. Joy Myerscough/Norma Stoker 6-2, 6-3
--

XDF: Murray Deloford (USA)/Susan Noel (GBR) d. George Lyttleton-Rogers/Alice Marble (USA) 1-6, 6-4, 6-3
-----

July 10-15, Midland Counties Championships, Edgbaston, West Midlands, England

FI: Freda Hammersley and Simone Mathieu divided the prizes with the score at 3-2 in the former's favour.
--

DF: Mary Hardwick/Simone Mathieu (FRA) and Betty Clements/Patience Thomson divided the prizes.
--

XDF: Gottfried von Cramm (GER)/Freda Hammersley and Antoine Gentien (FRA)/Simone Mathieu (FRA) divided the prizes.
-----

July 14-23, German Championships, Hamburg, Germany (Clay)

FI: Hilde Sperling (DEN) d. Hella Kovac (YOU) 6-0, 6-1
--

DF: Anne Schnedier-Peitz/Hilde Sperling (DEN) d. Magdalene Rollin-Couquerque (NTH)/Anneliese Ullstein 6-3, 6-4
--

XDF: Eugene Smith (USA)/Grace Wheeler (USA) d. Owen Anderson (USA)/Rita Jarvis (GBR) 6-3, 7-5
-----

July 17-22, Scottish Championships, Peebles, Scotland

FI: Mrs E. MacPherson-Grant d. Esna Robertson 6-3, 6-2
--

DF: Mrs E. MacPherson-Grant/Esna Robertson d. Louise Anderson/Peggy MacCorkindale 1-6, 6-4, 6-4
--

XDF: A.D. Russell/E. Taylor d. R. Welsh/M. Welsh 6-4, 6-2
-----

July 17-22, Welsh Championships, Newport, Wales

FI: Simone Mathieu (FRA) d. Betty Clement 6-0, 6-4
--

DF: Simone Mathieu (FRA)/[Gladys] Seel d. Lisl Herbst (AUT)/Betty Clements 9-7, 9-7
--

XDF: Murray Deloford (USA)/[Gladys] Seel d. Ronald Shayes/Simone Mathieu (FRA) 3-6, 6-1, 6-4
-----

July 17-22, Northern Tournament, Manchester, England

FI: Gem Hoahing and Patience Thomson divided the prizes.
--

DF: Dora Beazley/Nancy Liebert and Nancy Fontes/Denise Huntbach divided the prizes.
--

XD: The mixed doubles event was unfinished.
-----

July 24-29, East Grinstead, West Sussex, England

FI: Zsuzsa Kormoczy (HUN) d. Ermyntrude Harvey 6-1, 9-7
--

DF: Phyllis King/Betty Uber d. Ermyntrude Harvey/C. Morrison 6-2, 6-4
--

XDF: A. Brown/Betty Uber d. Ian Collins/Lady Rowallan 6-4, 8-6
-----

July 24-29, Bastad, Sweden (Clay)

FI: Grace Wheeler (USA) d. Klara Somogyi (HUN) 7-5, 8-6
--

DF: [????]
--

XDF: Alejo Russell (ARG)/Grace Wheeler (USA) d. [????]
-----

July 31-August 5, Northumberland Championships, Newcastle, Northumberland, England

FI: Jean Nicoll d. Patience Thomson 7-5, 6-3
--

DF: W. Lincoln/Jean Nicoll d. A. Curtis/Patsy O'Connell 6-4, 4-6, 6-3
--

XDF: Pat Hughes/Jean Nicoll d. Donald Butler/Patience Thomson 6-3, 6-2
-----

Date? Norwegian Outdoor Championships, Oslo, Norway (Clay)

FI: Laila Schou Nielsen d. [????]
--

DF: Laila Schou Nielsen/Ada Werring d. [????]
--

XDF: B. Brem/Laila Schou Nielsen d. [????]
-----

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:07 AM
August

August 14-19, Derbyshire Championships, Buxton, Derbyshire, England

FI: Gem Hoahing d. Patience Thomson 6-1, 6-4
--

DF: Rita Jarvis/Alexandra McKelvie d. M. Bray/Betty Clements 6-3, 6-0
--

XDF: Owen Anderson (USA)/Rita Jarvis d. A. Russell/Gem Hoahing 6-3, 5-7, 8-6
-----

August 21-26, North of England Championships*, Scarborough, North Yorkshire, England

FI: Jean Nicoll d. Zora Nechilova (CZE) 6-3, 6-2
--

DF: Audrey Cardinal/Jean Nicoll d. Betty Clements/Alexandra McKelvie 7-5, 6-3
--

XDF: Donald Butler/Jean Nicoll d. Owen Anderson (USA)/Rita Jarvis 7-5, 7-5

* This was the last tennis tournament of any significance to be held in the British Isles before Great Britain declared war on Germany on Sunday September 3, 1939.
-----

August 21-26, Bognor, West Sussex, England

FI: Gem Hoahing d. Mrs F. Brigden 6-2, 6-2
--

DF: Mrs F. Brigden/N. Kelman d. Valerie Cooper/Gem Hoahing 6-2, 6-2
--

XDF: G. Bean/A. Wenyon d. A. Hamburger/Valerie Cooper 6-2, 6-4
-----

August 27-September 3, Hungarian Championships*, Budapest, Hungary (Clay)

FI: Alice Florian (YOU) d. [????]
--

DF: Zsuzsa Kormoczy/Klara Somogyi d. [????]
--

XDF: Jozsef Asboth/Zsuzsa Kormoczy d. [????]

* This tournament ended on the day on which Great Britain declared war on Germany.
-----

newmark401
Sep 16th, 2010, 09:21 AM
Rankings at start of 1939

Belgium

1. Josane de Meulmeester
2. Myriam de Borman
3. G. de Bary*
3. Yvonne Hoyaux*
5. Marguerite du Monceau**
5. M. Sole**

* Joint number threes. ** Joint number fives.
-----

Canada

1. Pauline Bolte
2. Eleanor Young
3. Caroline Deacon
4. Susie Milne
5. Mrs A. Porter
-----

Czechoslovakia

1. L. Sobotkova
2. Zora Nechilova
3. L. Kyselova
4. Eva Porakova
5. Helena Straubeova
-----

Denmark

1. Hilde Sperling
2. Else Hollis
3. Johane L. Gleerup
4. Gutte Villemoes
5. Inge Behrens

Other Danish players of this period: Ellen Holst, Ebba Lindvad, Bara Plougmann.
-----

Estonia

1. Veera Nommik
2. Ella Tikenberg
3. E. Krastin
4. Antonina Bagh
5. Eugenie Feldhuhn
-----

France

1. Simone Mathieu
2. Nelly Landry
3. Suzanne Pannetier
4. Arlette Halff*
4. Alice Weivers*

* Joint number fours. Luxembourg-born Alice Weivers was now playing for France.
-----

Germany

1. Marie Horn
2. Anneliese Ullstein
3. Thilda Hamel
4. Rosl Kraus
5. Margarethe Kaeppel
-----

Holland

1. Magdalene Rollin-Couquerque
2. Els Berkel-Belzer
3. A. Kerchoff
4. R. Mechel
5. Mme Boutmy
-----

Hungary

1. Klara Somogyi
2. Zsuzsa Kormoczy
3. Jozsefine Paksy
4. Magda Baumgarten
5. Erzsebet Bard
-----

India

1. Jenny Boland
2. Joan Lakeman
3. Leila Row
4. M. Dubash
5. Margaret Woodcock
-----

Ireland

1. Dorothy Curley*
1. Joy Myerscough*
1. Pauline Reade*
4. Olive Poole
5. Mrs Lee

* Joint number ones.
-----

Italy

1. Anna-Maria Kozmann-Fricasso
2. Vittoria Tonolli
3. Wally San Donino
4. Franca Arosio
5. Giuliana Grioni
-----

Japan

1. Toyoka Kimata
2. K. Tomonaga
3. S. Kamo
4. Kumi Sasakura
5. Shizuyo Narukawa
-----

Monaco

1. I. Hutchings
2. A. Borghini
3. E. Rebuttati
4. M. Rebuttati
-----

New Zealand

1. Margaret Beverley
2. Dora Miller
3. Nessie Beverley
4. Molly Bishop
5. Elizabeth Plummer
-----

Norway

1. Ada Werring
2. Laila Schou Nielsen
3. Marie Heidenreich
4. [] Detler-Simonsen
5. [] Skangen
-----

Poland

1. Jadwiga Jedrzejowska
2. Gertruda Volkmer-Jacobsen
3. Zofia Jedrzejowska
4. H. Luniewska
5. F. Gajdzianka
-----

Sweden

1. Bibi Gullbrandsson
2. Mary Lagerborg
3. Ingrid Svan
4. I. Lundberg
5. D. Isaeus
-----

Yugoslavia

1. Alice Florian
2. E. Sernec
3. M. Andelkovic
4. S. Jovanovic
-----

austinrunner
Nov 4th, 2010, 08:44 PM
Southern California Championship,

QF Pauline Betz d. Dorothy Bundy 7-5 3-6 7-5
QF Marjorie Lauderbach Blair d. Barbara Bradley 4-6 6-3 6-3
QF Dorothy Workman d. Pat Yeomans 6-3 6-2
QF Bonnie Miller Blank d. Esther Bartosh 6-2 6-2

SF Blair d. Betz 6-2 6-4
SF Workman d. Blank 8-6 6-2

FI Workman d. Blair 6-0 6-0

Doubles

SF Bundy/May Doeg d. Yeomans/Bradley 6-2 6-2
SF Gertrude Dockstaeder/Mary Arnold d. Bartosh/Josephine Cruickshank 6-1 10-8

FI Doskstaeder/Arnold d. Bundy/Doeg 7-5 3-6 6-3

MX Arnold/Willis Anderson d. Betz/William Reedy 6-4 6-3

Singles final was played May 24. Seeds: (1) Dorothy Bundy Cheney (2) Dorothy Workman (3) Bonnie Miller Blank. This was the first of at least 23 career singles victories by Pauline Betz Addie over Dorothy Bundy Cheney.

austinrunner
Nov 4th, 2010, 08:59 PM
August 6 August 12, Eastern Grass Court Championships, Rye, NY

QF Stammers d. Bundy

Score was 10-8, 0-6, 8-6.

DavidK
Jul 24th, 2011, 02:49 PM
I have (finally) edited in all the additions and corrections supplied by Newmark and austinrunner for 1939. Thank you.
More always welcome.

GeeTee
Nov 8th, 2011, 04:39 PM
Here's some more:

December 1938 - 2 January 1939 - Western Australian Championships

FI Nellie Trewhella d Myrtle Herbert 61 57 62

DF McNamara/Peacock d Mrs Cooke/Miss Knox 64 46 62

XD Miss Watts/Davis d Trewhella/Vincent 63 62


17 Dec 1938 - 7 Jan 1939 - County of Cumberland Championships
Pratten Park, Ashfield, Sydney (Grass)

SF Allison Hattersley d Vivienne Berg 64 61
SF Olive Stebbing d Beth Peach 61 61

FI Stebbing d Hattersley 64 63

Hattersley/Selwin have held the doubles title since 1933

Major finals were played 1 January


24 Dec 1938 - 7 Jan 1939 - Manly Seaside Championships
Ivanhoe Park, Manly, Sydney (Grass)

SF Allison Hattersley d Beth Peach 62 61
SF Gwen Fischer d Pearl Grogan 75 75

FI Hattersley d Fischer 62 64

DF Allison Hattersley/Vera Selwin d J Ashton/Mrs Humphreys 119 62

XD Allison Hattersley/Vivian McGrath d Vera Selwin/S Breakspear 60 97


January - 11 February 1939 - Northern Suburbs Championships
Killara Club, Sydney (Grass)

SF Allison Hattersley d E Menzies 61 60
SF Thelma Rice d Beth Peach 64 62

FI Hattersley d Rice 61 62

DF Allison Hattersley/Vera Selwin d Enid Irwin/Thelma Rice 62 61

XD Vera Selwin/Neil Turvey d Edith Barry/R McNee 64 61

1-7 March - MCC Autumn Championships
Melbourne Cricket Club (Grass)

QF Dot Stevenson d Mrs Elliget 64 16 60
QF Connie Coate d G Thomas 61 62
QF Dot Mauger d Eunice Hunt 60 64
QF Nancye Wynne d Audrey Lewin 63 64

SF Stevenson d Coate 62 62
SF Wynne d Mauger 64 64

FI Dot Stevenson d (1) Nancye Wynne 06 63 64

Wynne saved three match-points in the final set before dropping her service.

DOUBLES
SF Mauger/Stevenson d Hopman/Burton 46 75 63
SF Stevenson/Wynne d Chitty/Coate 36 57 64

FI Dot Stevenson/Nancye Wynne d Dot Mauger/Gwen Stevenson 61 68 63

MIXED
SF Wynne/QUist d Connie Coate/Tonkin 62 61
SF Hopman/Hopman d Thora Geddes/Jack Clemenger walkover

FI Nancye Wynne/Adrian Quist d Nell Hopman/Harry Hopman 60 62


8- 15 April - Tasmanian Championships
Launceston (Asphalt)

FI Birdie Bond d Molly Turner 62 60

DF Bond/Mrs JL McGough d P Newton/Mrs O Burrows 62 68 6?

XD Bond/D Lovett d P Newton/AW Knight 62 97


??-12 April - Darling Downs Championships
Toowoomba, Queensland

FI Thelma Coyne d Emily Westacott 63 62

Westacott's first defeat in a major tournament for 14 months.


April - 2 May 1939 - Queensland Hardcourt Championships
Nambour

SF (1) Emily Westacott d Edie Niemayer 61 60
SF (2) Nancye Wynne d May Hardcastle 62 62

FI (1) Westacott d (2) Wynne 62 46 97

DF Emily Westacott/Mrs A Thoroughgood d May Hardcastle/Lavina Singleton 62 46 64

MX (1) Long/Wynne v (3) Westacott/G Wilkinson 63 11 unfinished

Wynne/Long were leading in the mixed doubles when darkness stopped play. Match was postponed and due to be played on grass in Brisbane on 6 May, but result not known.

The women's doubles was threatened with cancellation by officials as the pairing of Westacott/Wynne was seen to cause loss of interest in the event as a contest. In the end, the leading players drew names of lesser players out of a hat.


22 April - 24 May City of Sydney Championships

QF Vera Selwin d Clare Proctor 46 63 62
QF Allison Hattersley d Nina Vickery 108 64
QF Joan Hartigan d Mrs CC Morgan 64 61
QF Thelma Coyne d Thelma Rice 64 75

SF Joan Hartigan d Allison Hattersley 61 64
SF Thelma Coyne d Vera Selwin 75 63

FI Hartigan d Coyne 46 63 62

DOUBLES
QF Mrs Ashton/Nina Vickery d Mrs Gillings/Mrs RE McTaggett 61 36 62
QF Vivienne Berg/Thelma Rice d Pearl Grogan/B Merchant 63 61
QF Thelma Coyne/Joan Hartigan d Mrs Gosbell/R Moore 61 62
QF Hattersley/Selwin d Dot Dingle/Gwen Utz 61 63

SF Coyne/Hartigan d Berg/Rice 60 62
SF Hattersley/Selwin d Ashton/Vickery 75 63

FI Coyne/Hartigan d Hattersley/Selwin 63 86

MIXED
QF Thelma Coyne/Jim Gilchrist d Mrs Ashton/JE McCausland 62 62
QF Nina Vickery/A Felan d Mrs CC Morgan/RO Cummings 63 63
QF Thelma Rice/Dinny Pails d Allison Hattersley/F Bennett 75 62
QF Joan Hartigan/A Huxley d Dot Dingle/Wilfred Dive 62 64

SF Coyne/Gilchrist d Vickery/Felan 61 86
SF Hartigan/Huxley d Rice/Pails 79 63 64

FI Hartigan/Huxley v Coyne/Gilchrist 75 13 unfinished (final result unknown)

Rain caused a nine-day interruption to the tournament and doubles finals were transferred to Rushcutter Bay from the Sydney Cricket Ground. The final of the mixed was unfinished and delayed even longer.


10-12 June 1939 - Victorian Hardcourt Championships
St Kilda Cricket Ground, Melbourne ('Porous Courts')

R1 Mrs Marsden d (3) Nancy Chitty walkover

QF (2) Dot Mauger d Lewin 75 63
QF Rosemary Rees d Miss Marsden 62 61
QF (1) Connie Coate d G Thomas 60 62
QF Alison Burton d (4) Mrs Elliget 62 75

SF Dot Mauger d Rosemary Rees 63 61
SF Alison Burton d (1) Connie Coate 62 64

FI Mauger d Burton 62 62

DOUBLES
R1 Coate/Lewin d (4)Truda Cox/Rosemary Rees 62 64

SF (3) Alison Burton/Joan Pett d (1) Val Woods/Nancye Wynne 64 46 64
SF Connie Coate/Audrey Lewin d (2) Nancy Chitty/Dot Mauger 57 62 64

FI Coate/Lewin d Pett/Burton 60 36 60

MIXED
SF (2) Mauger/A Huxley d (4) Rees/E Holst 63 64
SF (1) Wynne/Colin Long d (3) Chitty/BG Tonkin 63 75

FI Wynne/Long d Mauger/Huxley 62 97

Nancye Wynne, trying to re-model her forehand, did not compete in singles.


31 July - 6 August 1939 - Australian Hardcourt Championships
Toowoomba, Queensland

R1 (1)Emily Westacott d Ruth Birch 60 64
R1 (8)Thelma Rice d Clare Proctor 63 86
R1 (5)Kath Hayes d Mrs Longland 61 63
R1 (4)May Hardcastle d Joyce Morgan (nee Williams) 26 61 61
R1 (3)Thelma Coyne d Pearl Stern 61 64
R1 (7)Edie Niemayer d Vivienne Berg 64 61
R1 (6)Gladys Farrell d Ivy Killer 16 62 63
R1 (2)Nancye Wynne d Joyce Lack 60 60

QF Westacott d Rice 63 63
QF Hardcastle d Hayes 26 62 1311
QF Coyne d Farrell 64 16 64
QF Wynne d Niemayer 64 16 64

SF May Hardcastle d Emily Westacott 46 61 86
SF Thelma Coyne d Nancye Wynne 63 61

FI May Hardcastle d Thelma Coyne 63 64

Hardcastle saved 9 match points in her match against Hayes

DOUBLES
SF (3)Kath Hayes/Gladys Farrell d (2)Thelma Coyne/Nancye Wynne 64 16 75
SF (1)May Hardcastle/Emily Westacott d Vera Berg/Mrs Morgan 62 64

FI Hayes/Farrell d Hardcastle/Westacott 46 62 62

Just days after their upset win, Hayes and Farrell were thrashed 60 62 by Lavina Singleton and Sadie Kluge (nee Moon) in an interstate match.

MIXED
Ivy Killer/Lionel Brodie d (3)Thelma Coyne/Gar Moon 26 62 63

SF (1)Westacott/Gilchrist d Hayes/Lindo 62 60
SF (2)Wynne/Long d Killer/Brodie 63 86

FI Westacott/Gilchrist d Wynne/Long 46 75 62

GIRLS
FI (1)Vivienne Berg d (3)Pearl Stern 75 60

DF (2)Pearl Stern/Dorn McGill d (1)Berg/Clare Proctor 62 64


8-?? September 1939 - NSW Hardcourt Championships
Dubbo

SF Nancye Wynne d Alison Burton 86 63
SF Joan Hartigan d Joan Webb 64 75

FI Wynne d Hartigan 61 60

DOUBLES
SF Hartigan/Wynne d Burton/J Christie 63 63
SF Florrie Walker/Joan Webb d Thelma Rice/Olive Stebbing 63 46 64

FI Hartigan/Wynne d Walker/Webb 60 62

MIXED
SF Florrie Walker/Jim Gilchrist d Joan Hartigan/Viv McGrath 63 63
SF Alison Burton/D Thompson d A Felan/Olive Stebbing 63 26 86

FI Burton/Thompson d Walker/Gilchrist 86 36 64



2-14 October - Metropolitan Championships
Strathfield Recreation Club, Sydney

QF Nancye Wynne d Vivienne Berg 62 61
QF Joan Hartigan d Olive Stebbing 64 16 62
QF Allison Hattersley d Meg Brooker 63 61
QF Thelma Coyne d Dorothy Jenkins 63 63

SF Wynne d Hartigan 64 61
SF Coyne d Hattersley 63 62

FI Wynne d Coyne 86 1311

Wynne and Coyne met for their 16th clash and the marathon effort resulted in a 11-5 H2H in favour of Nancye.

DOUBLES
SF Nell Hopman/Coyne d Dot Dingle/Hattersley 62 60
SF Hartigan/Wynne d Berg/Thelma Rice 64 64

FI Hopman/Coyne d Hartigan/Wynne 61 63

MIXED
SF Joan Hartigan/A Huxley d Nell Hopman/A Felan 64 61
SF Thelma Coyne/Jim Gilchrist d Nancye Wynne/G Kendall 36 61 86

FI Coyne/Gilchrist d Hartigan/Huxley 61 62

18-28 October - County of Cumberland Championships
Pratten Park, Ashfield, Sydney

QF Nina Vickery d Allison Hattersley 64 36 64
QF Thelma Coyne d Dorothy Jenkins 61 64
QF Olive Stebbing d Thelma Rice 64 63
QF Joan Hartigan d Joan Burke 60 63

SF Coyne d Vickery 62 63
SF Hartigan d Stebbing 62 68 64

DOUBLES
SF Hattersley/Stebbing d Nell Hopman/Vickery 61 63
SF Coyne/Hartigan d Rice/June Colless 60 63

MIXED
SF Hartigan/Vivian McGrath d Vickery/Bill Sidwell 62 63
SF Hopman/Len Schwartz d Coyne/F Bennett 16 64 64

GeeTee
Nov 8th, 2011, 04:54 PM
Oh - and New Zealand Champs

FI May Hardcastle d Thelma Rice 62 62

XD Hardcastle/Sturt d Irene Poole/Angas 26 63 62

ugarte
Nov 8th, 2011, 05:22 PM
Hi Gee Tee

Thanks For Your Australian Results....

Perhaps You Have Too The Results Of The New South Wales In November 1939 And The Victorian Championships

Thank You Miguel

GeeTee
Nov 9th, 2011, 01:17 AM
^Hi Miguel,

Yes - I didn't list them in this thread as I was sure I'd posted them before. But I can't seem to find where they are, so maybe I'm wrong. Anyway, here goes (with a couple of extras) - GT:


to 24 September 1939 – 50th Annual Riverina Championships
Wagga, NSW (Hardcourt)

SF Joan Hartigan d Thelma Rice 75 62
SF Nancye Wynne d Ida Webb 63 61

FI Joan Hartigan d Nancye Wynne 86 75

DF Joan Hartigan/Nancye Wynne d Thelma Rice/Ida Webb 64 63

XD Wynne/H Lindo d Hartigan/Viv McGrath 57 108 (won on a toss)


7-13 November - Queensland Championships
Milton Courts, Brisbane (Grass)

R1 Longland d Walker 61 63

QF (1)Thelma Coyne d Diana Parks-Smith 60 61
QF Ada Longland d Ruth Birch 63 60
QF (2)May Hardcastle d Dorn McGill 61 default
QF Edie Neimayer d Pearl Stern 62 16 63

SF Thelma Coyne d Longland 61 60
SF May Hardcastle d Edie Niemayer 61 63

During the championships, Thelma Coyne was embarrassed to learn a phone call from a male friend to her, attempting to arrange a date that night, was accidentally broadcast over the tournament's PA system.

R1 Stern/McGill d Hardcastle/Parks-Smith 62 36 75

SF Longland/Kamp v Walker/Birch
SF ??

DOUBLES
SF Coyne/Niemayer d McGill/Stern 64 62
SF Dorothy Kamp/Ada Longland d Walker/Birch 61 61

MIXED
SF May Hardcastle/John Bromwich d Dorn McGill/Arthur Liddle 61 62
SF Thelma Coyne/Jim Gilchrist d Edie Niemayer/L Hancock 64 62

GIRLS
FI Dorn McGill d Joyce Lack 75 63

Ada Longland was Mrs Dave Longland
Dorothy Mansfield was Mrs Max Kamp

15-16 November - NSW v Victoria
Rushcutter Bay, Sydney (Grass)

DAY ONE
Nancye Wynne VIC d Thelma Coyne 64 75
Nell Hopman VIC d Joan Hartigan 62 62
Allison Hattersley NSW d May Blick 108 57 64
Dot Stevenson d Olive Stebbing 62 62

Hopman/Wynne d Coyne/Hartigan 63 26 61
Hattersley/Stebbing d Blick/Stevenson 64 46 62

DAY TWO
Nancye Wynne VIC d Joan Hartigan NSW 62 61
Thelma Coyne NSW d Nell Hopman 36 63 60
Dot Stevenson NSW d Allison Hattersley NSW 63 63
May Blick VIC d Olive Stebbing NSW 16 75 62

Hopman/Wynne d Hattersley/Stebbing 63 61
Coyne/Hartigan d Blick/Stevenson 810 61 62

As her marriage to Jack Waddell was to take place (in three months time), Dot Stevenson declared she was too busy to stay for the NSW Championships. Connie Coate, although she appeared in the NSW Championships draw, decided at the last moment she could not travel up to Sydney.

NSW Championships
Rushcutter Bay, Sydney (Grass)

Earlier rounds (incomplete)
(1)Thelma Coyne d Thelma Rice 62 62
Nina Vickery d Audrey Lewin
(4)Joan Hartigan d Joyce Fitch 62 61
(6)Allison Hattersley v ?
(3)Nell Hopman v ?
(7)May Blick d Dorothy Jenkins 75 62
(8)Olive Stebbing d Enid Irwin 60 63
(2)Nancye Wynne d Joan Burke 61 64

Dot Stevenson had been seeded #5 before start of tournament - above seeds are original selections

QF Coyne d Vickery 64 61
QF Hartigan d Hattersley 64 64
QF Blick d Hopman 63 64
QF Wynne d Stebbing 64 63

SF Coyne d Hartigan 75 75
SF Wynne d Blick 63 63

DOUBLES (incomplete)
May Blick/Allison Hattersley d Vivienne Berg/Thelma Rice 64 26 61
Dorothy Jenkins/Olive Stebbing d Gwen Utz/Dot Dingle 62 61
Audrey Lewin/Betty Plumb d M Moran/W Lipscombe 61 61
Thelma Coyne/Nell Hopman d Makinson/Gould 61 60
Mrs C Morgan/Nina Vickery d Beris Kelso/Clare Proctor 64 62
Joyce Fitch/Enid Irwin d B Merchant/P Searl 64 64

QF Jenkins/Stebbing d Morgan/Vickery 61 61
QF Wynne/Hartigan d Fitch/Irwin 63 62
QF Blick/Hattersley d Lewin/Plumb 63 68 62
QF Coyne/Hopman d

SF Coyne/Hopman d Stebbing/Jenkins 62 63
SF Hartigan/Wynne d Blick/Hattersley 62 63

MIXED (incomplete)
Olive Stebbing/A Felan d P Searl/BG Tonkin 75 64
Betty Plumb/JE Harper d June Bubb/LG Knott 57 64 64

QF Joan Hartigan/A Huxley d Olive Stebbing/A Felan 63 62
QF Thelma Rice/John Bromwich d Wynne/Colin Long 108 75
QF Nell Hopman/Harry Hopman d Betty Plumb/JE Harper 63 62
QF May Blick/Len Schwartz d Dorothy Jenkins/Jim Gilchrist 64 36 61

SF Hartigan/Huxley d Blick/Schwartz 97 26 61
SF Hopman/Hopman d Rice/Bromwich 64 16 64

GIRLS
SF Joyce Fitch d Beris Kelso 46 62 64
SF Vivienne Berg d Clare Proctor 62 63

FI Berg d Fitch 63 63

30 Nov - 1 Dec - Interstate Matches
Kooyong, Melbourne (Grass)

NSW v South Australia

Thelma Coyne NSW d Mary Chapman SA 62 62
Joan Hartigan NSW d Ruby Skinner SA 62 46 62
Allison Hattersley NSW d Gwen O'Halloran SA 75 62
Vivienne Berg NSW d Joan Walters SA 62 61

Coyne/Hartigan d O'Halloran/Walters 36 60 64
Hattersley/Berg d Chapman/Skinner 61 64

Victoria v SA

Nancye Wynne d Mary Chapman 62 64
Nell Hopman d Ruby Skinner 36 60 60
Dot Stevenson d Gwen O'Halloran 62 62
May Blick d Joan Walters 62 62

Hopman/Wynne d O'Halloran/Walters 57 63 63
Blick/Stevenson d Chapman/Skinner 63 62

Victoria v NSW
Wynne d Coyne 64 36 86
Hartigan d Hopman 26 64 64
Stevenson d Hattersley 46 62 63
Blick d Berg 63 75

Hopman/Wynne d Coyne/Hartigan 63 61
Stevenson/Blick d Hattersley/Berg 64 63

2-11 December - Victorian Championships
Kooyong, Melbourne (Grass)

R1
(1)Nancye Wynne d Gwen O'Halloran 62 62
(5)Dot Stevenson d G Thomas 64 61
Connie Coate - bye?
Dot Mauger d (4)Joan Hartigan 75 63
(3)Nell Hopman d Audrey Lewin 64 108
(7)Allison Hattersley d Mary Chapman 61 63
(6)May Blick - bye?
(2)Thelma Coyne d Eunice Hunt 63 60

Only 7 seeds published although Coate may well have been (8)

QF Wynne d Stevenson 75 26 60
QF Coate d Mauger 63 64
QF Hopman d Hattersley 61 16 97
QF Coyne d Blick 61 64

SF Wynne d Coate 63 61
SF Coyne d Hopman 62 68 64

DOUBLES (possibly incomplete)
Joan Hartigan/May Blick d Betty Plumb/partner walkover
Dot Mauger/Joan Pett d Thomas/Kath Woodward 60 1113 61
Alison Burton/Joyce Wood d Mary Chapman/Gwen O'Halloran 64 108
Nell Hopman/Nancye Wynne d Dockendorff/Rosemary Rees 62 64

QF (2)Thelma Coyne/Dot Stevenson d Nancy Chitty/Truda Cox 63 63
QF (3)Hartigan/Blick d Mauger/Pett 64 68 75
QF (1)Hopman/Wynne d Burton/Wood 75 86
QF Connie Coate/Audrey Lewin d (4)Vivienne Berg/Allison Hattersley 62 16 64

SF Coyne/Stevenson d Blick/Hartigan 64 64
SF Hopman/Wynne d Coate/Lewin 60 61

MIXED
R1 (1)Nell Hopman/Harry Hopman d Dockendorff/Warhurst 61 75
R1 Allison Hattersley/B Tonkin d Frances Hoddle-Wrigley/C Holliss 61 63
R1 (3)Connie Coate/John Bromwich d Dot Mauger/G Holloway 57 62 63
R1 Joyce Wood/D Lovett d Gwen O'Halloran/Bill Sidwell walkover
R1 (2)Nancye Wynne/Colin Long d Mary Chapman/W Lean 63 61
R1 Thelma Coyne/Jim Gilchrist d Betty Plumb/J Harper 64 64
R1 (4)Joan Hartigan/Viv McGrath d Eunice Hunt/Keith Rogers 64 62
R1 May Blick/Max Newcombe d C McCrae/F Simpson 61 63

QF Hopman/Hopman d Hattersley/Tonkin 62 57 62
QF Coate/Bromwich d Wood/Lovett 62 63
QF Wynne/Long d Coyne/Gilchrist 62 64
QF Hartigan/McGrath d Blick/Newcombe 63 108

SF Hopman/Hopman d Coate/Bromwich 63 62
SF Hartigan/McGrath d Wynne/Long 36 62 63

GeeTee
Nov 9th, 2011, 01:40 AM
and one more:

26 December 1938 - 2 January 1939 - South Australian Championships
Memorial Drive, Adelaide (Grass)

R1 Mary Chapman d Phyllis Hood 62 62
R1 Nell Hopman d Yvette Wilson 60 63
Rest - byes?

R2 Thelma Coyne d RE Good 61 61
R2 Gwen O'Halloran d Lyndale Morris 62 64
R2 Edna Collison d Mary Chapman 62 26 61
R2 May Blick d Betty Penney 60 61
R2 Sadie Berryman d Betty Cooper 60 64
R2 Connie Coate d Mrs HJ Bower 61 60
R2 Dot Weston d Margaret Wilson 64 36 63
R2 Nell Hopman d Greta Baddams 61 64

QF Coyne d O'Halloran 62 75
QF Collison d Blick 61 26 61
QF Berryman d Coate 62 62
QF Hopman d Weston 60 62

SF Coyne d Collison 60 63
SF Hopman d Berryman 60 62

DOUBLES
R1 Mary Chapman/Dot Weston d Mrs RJ Bower/Greta Baddams 62 60

QF Nell Hopman/Thelma Coyne d Lyndale Morris/Yvette Wilson 62 61
QF Edna Collison/Connie Coate d Gwen Dawkins/Joan Loan 63 16 60
QF May Blick/Margaret Wilson d Mary Chapman/Dot Weston 36 63 86
QF Sadie Berryman/Gwen O'Halloran d Lorna Gribble/L Hershey 64 60

SF Hopman/Coyne d Collison/Coate 61 61
SF Blick/Wilson d Berryman/O'Halloran 57 64 86

MIXED
R1 Betty Cooper/Frank Walsh d Dot Weston/Jim Black 63 1113 63

QF Margaret Wilson/Don Turnbull d Thelma Coyne/Gar Hone 63 63
QF Nell Hopman/Harry Hopman d Betty Cooper/Frank Walsh 62 64
QF Gwen O'Halloran/Len Schwartz d Edna Collison/Dudley Frankenberg 62 108
QF Sadie Berryman/Tom Warhurst d May Blick/Colin Long walkover

SF Hopman/Hopman d Wilson/Turnbull 63 62
SF O'Halloran/Schwartz d Berryman/Warhurst 36 62 75

DavidK
Dec 20th, 2011, 07:39 PM
This huge set of Australian results from Graham has now been added in above. Thanks.

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 10:33 AM
March? New South Wales Hardcourts

Nancy Wynne

It was held in September and is present here at post #3

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 10:43 AM
September ?-24, to 24 50th Annual Riverina Championships, Wagga, NSW, Australia(Hardcourt)

SF Joan Hartigan d Thelma Rice 7-5 6-2
SF Nancye Wynne d Ida Webb 6-3 6-1

FI Joan Hartigan d Nancye Wynne 8-6 7-5

DF Joan Hartigan/Nancye Wynne d Thelma Rice/Ida Webb 6-4 6-3

XD Wynne/Henry Lindo d Hartigan/Viv McGrath 5-7 10-8 (won on a toss)

The exact town's name is Wagga Wagga

Jimbo109
Mar 15th, 2012, 03:30 PM
April, Internazionali di Sicilia, Palermo, Italy (clay)
Venue: Circolo Tennis

FI: Porokova d. Magda Berescu 6-3 7-9 6-2

DF: Weheleer/Berescu d. Muller/Kraus 7-5 3-6 7-5

MX: Kraus/Vido d. Weheleer/Tanasescu 8-6 6-4

Jimbo109
Mar 29th, 2012, 10:42 PM
18-28 October - County of Cumberland Championships
Pratten Park, Ashfield, Sydney

QF Nina Vickery d Allison Hattersley 64 36 64
QF Thelma Coyne d Dorothy Jenkins 61 64
QF Olive Stebbing d Thelma Rice 64 63
QF Joan Hartigan d Joan Burke 60 63

SF Coyne d Vickery 62 63
SF Hartigan d Stebbing 62 68 64



FI: Thelma Coyne d. Joan Hartigan 63 63

Jimbo109
Mar 31st, 2012, 02:42 PM
March 13-18, Queens Club Spring Covered Court, London [Wood]

FI Phyllis Mudford King d. Betty Batt 6-2 6-1

DF Betty Nuthall/Jean Nicoll d. Joan Ingram/P. Morrison 2-6 6-2 6-1

MX Ermyntrude Harvey/Clarence Jones d. Joan Ingram/Camille Malfroy (NZ) 10-8 6-4





Reported ALT April 20, Queens Club Spring Covered Court, London

FI Phyllis Mudford King d. Betty Batt 6-2 6-1

DF Betty Nuthall/Jean Nicoll won

MX Ermyntrude Harvey/Clarence Jones d. Joan Ingram/Camille Malfroy (NZ) 10-8 6-4



It's the same tournament written 2 times, and it was the "London Covered Courts Championships"

DavidK
Apr 15th, 2012, 02:03 PM
Above additions and corrections have been edited in. Thanks Jimbo

Jimbo109
Apr 17th, 2012, 10:17 PM
Circa early February German Covered Courts, Bremen [Wood]

FI Hilde Sperling (Den) d. Else Hollis (Den) 6-4 6-1

XD Sperling/Anker Jacobsen (den) d. Hollis/Frank Bowden (US) 6-2 6-3



Le Figaro has these results:

January 16-22,
FI: Gracyn Wheeler d. Klara Somogyi 6-4 6-4

DF: Wheeler/Hamel d. Kovacs/Somogyi 6-4 6-3

Jimbo109
Apr 17th, 2012, 10:29 PM
January 23, Monte Carlo (opening Coted/Azur tournament - not the major Monte Carlo tournament

FI Alice Weivers (Lux) d. Simone Mathieu (Fr) 6-4 4-6 7-5


January 23-29, Monte Carlo Country Club, Monaco [Clay]

FI Alice Weivers (Lux) d. Simone Mathieu (Fr) 6-4 4-6 7-5

DF Weivers/Cosette Saint-Omer-Roy (Fr) d. Mathieu/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-2 6-4

XD Mathieu/George Lyttleton-Rogers (Irl) d. Weivers/Constantin Tanasescu (Rom) 6-1 3-6 8-6



Written 2 times

Jimbo109
Apr 17th, 2012, 10:33 PM
January 2-8, Monegasque Championships, Monte Carlo (Clay)
Venue: La Condamine

FI: Alice Weivers d. Hutchings 6-0 6-3

MX: Weivers/Tanasescu d. Hutchings/De la Plane 6-1 6-3

Jimbo109
Apr 26th, 2012, 02:19 PM
26 December 1938-1 January 1939, Beau-Site, Cannes, France (Clay)

FI: Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 7-5 7-5

MX: Saint-Omer-Roy/Gallepe d. Weivers/Tanasescu 6-4 6-4

Jimbo109
Apr 26th, 2012, 04:27 PM
March 13-19 Cote d'Azur Championship,



held in Cannes, France (Clay)

Jimbo109
Apr 26th, 2012, 04:59 PM
February 6-13, Carlton Tennis Club, France



held in Cannes

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 12:20 AM
January 16-22, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

FI: Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 4-6 6-3 6-4

DF: Weivers/Saint-Omer-Roy d. Miss Bovet/Princess d'Orleans 6-1 6-2

MX: Saint-Omer-Roy/Tanasescu d. Weivers/Badin 6-3 3-6 6-4

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 03:33 PM
August 21-26, Bongor, West Sussex, GB



Bognor

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 03:35 PM
August 14-20, Houlgate, France (Clay)

FI: Mrs Le Bailly d. Mrs Varin 3-6 6-2 6-2

MX: Le Bailly/Sanglier d. Mrs Morel-Deville/Feret 9-7 6-4

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 03:41 PM
August 14-20, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

FI: Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 6-1 6-2

DF: Weivers/Saint-Omer-Roy d. Vives/Saladin 6-3 6-2

MX: Weivers/Godsell d. Elisabeth D'Ayen Macready/Aeschlimann 6-0 7-5

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 04:55 PM
July 31-August 6, Cap d'Antibes, France (Clay)
Venue: Miramar LTC

FI: Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 7-5 6-0

MX: Weivers/Vastapane d. Saint-Omer-Roy/Aeschlimann 6-4 3-6 3-3 ret.

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 05:04 PM
August 6-13, Juan-Les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal LTC

FI: Jacqueline Vives d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-1 6-2

MX: Saint-Omer-Roy/Vastapane d. Vives/Dry 4-6 6-4 6-2

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 05:10 PM
August 6-13, Le Touquet, France (Clay)

FI: Anne-Marie Simon d. Miss Inglebert 6-2 6-3

MX: Simon/Dubuc d. Miss Rollet/Tiberghien wo

Jimbo109
Apr 27th, 2012, 05:16 PM
August 6-13, Cabourg, France (Clay)

FI: Mrs Le Bailly d. Mrs Morel-Deville 6-2 7-5

MX: Le Bailly/J.Sanglier d. Morel-Deville/Dessair 6-2 6-4

Jimbo109
May 10th, 2012, 04:32 PM
August 27-September 3, Hungarian Championship, Budapest [Clay]

FI Alice Florian (Yug) d.?

DF Zsuzsa Kormoczy/Klara Somogyi d. ?

XD Kormoczy/Joseph Asboth d. ?
Note from Newmark: This tournament ended on the day on which Great Britain declared war on Germany.


Info provided by Elegos7

ended August 27, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Aliz Flórián (YUG) d. Hella Kovac (YUG) 6-2 4-6 5-4 retired (irritated by the crowd, at match ball)

Jimbo109
May 26th, 2012, 03:18 PM
August 28 – September 3? Essex County Invitation



Held in Manchester, Massachusetts, Usa (Grass)
Venue: Essex County Club

Jimbo109
Jun 3rd, 2012, 10:17 PM
September 7-16, U.S. Championships, New York (Grass)

FI: Alice Marble d. Helen Jacobs 6-0 8-10 6-4

Jimbo109
Jun 16th, 2012, 06:28 AM
Info provided by GeeTe

April, City of Perth Championships, Australia

FI: Sadie Berryman d. Mollie McGrath King 6-1 4-6 6-4

DavidK
Jul 16th, 2012, 01:33 PM
All the much appreciated results above here have been added. The grand slams are still not integrated into this year.

Jimbo109
Nov 19th, 2012, 12:15 PM
Info provided by Newmark401

August, East of England Championships, Felixstowe

FI: Elsie Goldsack Pittman d. I. Hutchings 2-6 6-1 6-3

DavidK
Nov 26th, 2012, 11:31 AM
East of England has been edited in

Jimbo109
Jan 2nd, 2013, 10:42 AM
First Quarter

Circa December 26, 1938 - January 1, 1939, Coupe de Noel, Sporting Club de Paris, Frace [Wood]

FI Simone Mathieu d. Arlette Halff 0-6 10-8 6-4

DF Mathieu/Billie Yorke (GB) d. Halff/Jacqueline Horner (10-8 3-6 6-4

XD Yorke/Jacques Brugnon d. Mathieu/Christian Boussus 6-3 6-2


December 17, 1938 - January 2, 1939

Jimbo109
Jan 9th, 2013, 10:27 PM
August 26-September 3, Swedish Outdoor Championships, Stockholm

FI: Birgit Gullbrandsson d. Alva Bjork in 3 sets

DF: Gull Roberg/Britt Bellander Carlgren d. Birgit Gullbrandsson/Ingrid Lundberg in 2 sets

MX: Ingrid Lundberg/T. Goransson d. Kerstin Nilsson/Olle Lindquist in 3 sets

DavidK
Jan 13th, 2013, 02:25 PM
Swedish Outdoor added and Noel dates corrected. Thanks for the research, Jimbo

Jimbo109
Feb 7th, 2013, 02:43 PM
Second Quarter

March 27-April 2, Cannes Championship, Beau-Site TC

FI Simone Mathieu d. Elfie Kriegs-Au ((Ast)Ger) 6-1 6-2

MX Mathieu/Kalle Schroder (Swe) d. Jedrzejowska/Adam Graf Bawaroski ((Ast)Ger) 6-2 4-6 7-5


April 3-9, City of Nice, France [Clay]

FI Simone Mathieu d. Effe Kriegs-Au (Ger) 6-1 6-0



March 27-April 2, Cannes Championship, Beau-Site TC

FI Simone Mathieu d. Elfi von Kriegs-Au (Aut) 6-1 6-2

MX Mathieu/Kalle Schroder (Swe) d. Jedrzejowska/Adam Baworowski (Aut) 6-2 4-6 7-5


April 3-9, City of Nice, France [Clay]

FI Simone Mathieu d. Elfi von Kriegs-Au (Aut) 6-1 6-0

LKK
Feb 7th, 2013, 10:44 PM
March 27-April 2, Cannes Championship, Beau-Site TC

FI Simone Mathieu d. Elfi von Kriegs-Au (Aut) 6-1 6-2

MX Mathieu/Kalle Schroder (Swe) d. Jedrzejowska/Adam Baworowski (Aut) 6-2 4-6 7-5


April 3-9, City of Nice, France [Clay]

FI Simone Mathieu d. Elfi von Kriegs-Au (Aut) 6-1 6-0

Jimbo, Austria was incorporated into Germany in 1938, so Elfi Kriegs-Au became a German citizen.

Adam Baworowski represented Poland in Davis Cup competition in 1939.

http://www.daviscup.com/en/players/player/profile.aspx?playerid=10003098

Jimbo109
Feb 7th, 2013, 10:51 PM
Jimbo, Austria was incorporated into Germany in 1938, so both Elfi Kriegs-Au and Adam Baworowski became German citizens.

Yes, but they remain Austrian, even if the passport changed.
If the France incorporates the Italy, I remain Italian. Unfortunately.... :(

LKK
Feb 7th, 2013, 11:04 PM
Yes, but they remain Austrian, even if the passport changed.
If the France incorporates the Italy, I remain Italian. Unfortunately.... :(

If you are a tennis player, there's still a possibility that French Tennis Federation will let you participate in their closed National championships, hehe :)

Jimbo109
Feb 7th, 2013, 11:07 PM
If you are a tennis player, there's still a possibility that French Tennis Federation will let you participate in their closed National championships, hehe :)

I am not a so good tennis player :)

LKK
Feb 7th, 2013, 11:18 PM
I am not a so good tennis player :)

Even if you come as a spectator, they may ask you to wear the French Federation badge :)

Rollo
Feb 8th, 2013, 06:16 PM
So if you are French Jimbo what shall I call you-Maurice?;)

I have made additions, and, more importantly, am closing this thread due to all the joking around:fiery:

Just kidding:)

Actually I reedited the thread into a new thread in order to add weeks and the Grand Slam results.

I will see you in the thread I am sure gentlemen, whatever your nationality may be.