PDA

View Full Version : Interview with Daddy Radwansk[i] for Polish News. Translated


Reuchlin
Jul 1st, 2008, 10:06 PM
I've tried my best to translate the interview below. I did it quickly so you will find a lot of typos and I didn't proof it. I tried to keep my translation short while preserving the tone of the answers/questions. Enjoy. He says some interesting stuff about Serena, the state of women's tennis etc. Questions in Bold. Translation in [ ].

Jakub Ciastoń: Czy Agnieszka bez urazu nogi miałaby szansę w meczu z Sereną?
[If Aga did not have the leg injury, would she have a better chance against Serena?

Robert Radwański , trener i ojciec Agnieszki: - Trudno nazwać to co działo się na korcie centralnym grą w tenisa. Agnieszka grała z urazem nogi, a Serena waliła tak mocno, że w zasadzie nie dało się nic zrobić. Bez kontuzji byłaby w stanie trochę bardziej powalczyć. To na pewno nie była Agnieszka z meczu z Kuzniecową i z innych spotkań wielkoszlemowych. Nie wytrzymała fizycznie. Zagrała dobrze parę gemów, a potem była już równia pochyła.

[It’s hard to call what happened today “Tennis.” Without the injury Aga would have been able to compete better, no doubt. It can also be said that this was not the same player that played against Sveta. But she just wasn’t’ able to hold up physically due to all the tennis she has been palying]

Serena zagrała znacznie lepiej niż w drugiej rundzie z Ulą.
[Serena played much better than against Ula, no?]

- To nie podlega dyskusji. Serena w tym turnieju się rozpędzała coraz bardziej, a Agnieszka osłabła. Przypominam, że grała teraz jedenasty mecz z rzędu. Nie dało się jednak zrobić inaczej i np. odpuścić imprezę w Eastbourne. Proszę zobaczyć co dzieje się z tenisistkami, które w ogóle nie grały przed Wimbledonem na trawie. Są kompletnie nieprzygotowane i przegrywały. Siostry Williams to wyjątek, ale one to trochę inna kategoria tenisowa. Jak grają dobrze, to pokonają każdą dziewczynę.

[Without a doubt. Serena is the kind of player that gets better as the tournament advances. Aga was tired from playing in Eastbourne, but that brought her success and much needed preperation—just look at what happened to players that didn’t prepare. This does not apply to the Williams sisters, they are in a different category of tennis player]

Serena potrafiła np. posłać cztery asy w jednym gemie.
[Serena was able to play 3 aces in one game.]


- Nie ma co ukrywać, że między Agnieszką a Sereną jest przepaść. Niestety serwis Agnieszki kuleje, można do niej mówić, że ma serwować mocniej, ale to nic nie daje. Trzyma lekko rakietę, wrzuca piłkę. To jest taka "polska szkoła serwisowa", czyli przyzwyczajenie do tego, że wszystko jedno jak się zaserwuje, to przeciwnik i tak będzie miał kłopot. W ćwierćfinale Wimbledonu taki serwis nie zrobi na nikim wrażenia. Jeśli Serena serwuje 200 km/godz., to trzeba odpowiedzieć czymś zbliżonym do tego, żeby nawiązać walkę i wygrać punkt.

[There is not question that there is a gap between Aga and Serena. Aga’s service is poor. You can tell her 100 times to serve harder but she just won’t do it. This is the product of a kind of “Polish school of tennis”—Serve to just get it in and the other girl will most likely mess up. This just doesn’t fly at Wimbledon].
Czy jest szansa, żeby Agnieszka w przyszłości serwowała lepiej?

[Is there a chance that Aga’s serve might improve in the future?]

- Nie widzę takiej szansy, bo Agnieszka jest zbyt wątła. Trzeba by spędzić z nią pięć lat na siłowni i zrobić z niej kulturystkę. Agnieszka jest delikatną dziewczyną i nie będziemy tego na siłę zmieniać. Sereny Williams z niej nie zrobimy nigdy.
[I doubt she can improve, she is a little to fragile. You’d have to spend years in the weight room with her. You’d have to turn her into a professional body builder. But Aga is a small framed young girl, she will never be a Serena Williams].

Czy można powiedzieć, że ten mecz to była rywalizacja w różnych kategoriach wagowych?
[Could you say that this match was one between two different weight classes?]

- Nie, bo Serena oficjalnie waży tylko siedem kilogramów więcej od Isi. Proszę zajrzeć na oficjalne strony WTA i turnieju.

[No, because according to the official website of the WTA Serena weighs just 7km more than Aga].

To może chodzi o 27 kilogramów?
[maybe 27, more like it?]

- Oj, też byłoby mało. Serena mogłaby rywalizować z mężczyznami.

[Maybe even more. Serena would rival some of the men].

Mecz z Sereną przegrany, ale ogólnie Wimbledon był sukcesem.
[The QF was lost, but was this Wimbledon a success in your mind?]

- Jasne. Obie siostry zagrały świetny tenis. Ten ćwierćfinał Agnieszki trzeba traktować razem z wygranym turniejem w Eastbourne. To było jak jeden turniej, bo po sobotnim finale od razu grała pierwszą rundę w Londynie. Te imprezy były łączone. Wygrała w nich osiem meczów z rzędu i awansowała do pierwszej dziesiątki na świecie. Dalej tego maratonu nie mogła już wytrzymać fizycznie. Bardzo zadowolony jestem też z Uli, która wreszcie się przełamała, wygrała ważny mecz i awansuje w rankingu w okolice 150. miejsce, co pozwoli jej grać w lepszych turniejach.

[Of course, both sisters played great tennis. Aga one many matches in a row (including Eastbourne) and Ula finally broke through. She will have enough points to be top 160 now and get into more events.]

Jakie dalsze plany?

[What are your further plans?]

- Na 90 procent odpuszczamy turniej w Budapeszcie. Nie ma sensu jechać, skoro Agnieszka nie może dobrze biegać. Trzeba teraz trochę odpocząć. Zagramy dopiero pod koniec lipca w Sztokholmie. To będzie pierwszy turniej na korcie twardym. W sierpniu najpierw będą igrzyska w Pekinie, a potem US Open.

[We probably won’t play Budapest. Aga just can’t run. We must rest….]


Kto Pana zdaniem wygra w finale?

[Who will win the final?]

- Któraś z sióstr Williams.

[One of the Williams sisters]

Brytyjskie gazety piszą, że mamy kryzys w czołówce kobiecego tenisa, że to najsłabsza pierwsza dziesiątka od lat. Zgodzi się Pan? Taka teza właściwie uderza w Agnieszkę, która właśnie do niej awansowała?

[British Newspapers have been saying that there is a Crisis in the women’s top ten. They say that this is the weakest top ten in years. Seeing as Aga will enter the top ten now, this is kind of a hit at her, no?].

- Taka teza to może uderza w Ivanović, która właśnie została numerem jeden i odpadła w III rundzie. Agnieszka jest dziesiąta, to jednak nie to samo. Zawsze można stworzyć jakąś tezę. Tenis kobiecy jest teraz tak szybki, że trudno to porównywać z czymś, co miało miejsce w przeszłości. Niech ktoś kto twierdzi, że jest jakiś kryzys, wyjdzie na kort i spróbuje odebrać serwis Sereny Williams.

Być może tezy o kryzysie kobiecego tenisa podnoszą ludzie, którzy stracili pieniądze na tym, że karierę zakończyła Justine Henin. Proszę mi wierzyć, że jest wiele takich osób i instytucji. Na ich miejscu też byłbym rozgoryczony.

[That is clearly more of an attack on Ana Ivanovic maybe. She did, after all lose in the 3rd round after becoming No.1. It also might be the product of Justine retiring. I think that a lot of people lost a lot of money when she decided to end her career. Women’s tennis is so fast now that it’s hard to compare generations. To anyone who says that women’s tennis is in crisis I say this: Get yourself on the tennis court and try to return one of Serena William’s serves.

Link to article

http://www.sport.pl/tenis/1,64987,5416133,Robert_Radwanski__To_nie_byla_gra_ w_tenisa.html

Willam
Jul 1st, 2008, 10:12 PM
thanks.

good article :yeah:.

DOUBLEFIST
Jul 1st, 2008, 10:18 PM
To anyone who says that women’s tennis is in crisis I say this: Get yourself on the tennis court and try to return one of Serena William’s serves.

:lol:

Nice article. Thanks.

Reuchlin
Jul 1st, 2008, 10:21 PM
Polish people really know how to say it like it is. Although you'd hope he'd have more faith in her improving her serve.

Sir Stefwhit
Jul 1st, 2008, 10:23 PM
I agree with him about Serena's weight not being right on the official website, but not sure I like the comments about her rivaling some of the men. Interesting interview though, for the most part he was very complimentary toward Serena.

Apoleb
Jul 1st, 2008, 10:28 PM
Well, if she doesn't improve her second serve then there isn't much hope for her really geting into the top flight. It's pathetic.

hankqq
Jul 1st, 2008, 10:42 PM
So where did Domachowska learn to serve? Did she perfect her game in Poland or somewhere else? I'm asking because she serves hard, unlike the Radwanska sisters.

Claudine
Jul 1st, 2008, 11:00 PM
I don't like the fact that her father and coach is certain that she won't improve her serve , I mean WTH ?! She is not Tanasugarn - she is 5'7 or maybe even a little higher. Being her coach from the beginning he is responsible for weak serve of Aga and it's silly talking about "polish school of tennis" ( I didn't know something like this even existe )

Apoleb
Jul 1st, 2008, 11:01 PM
I don't like the fact that her father and coach is certain that she won't improve her serve , I mean WTH ?! She is not Tanasugarn - she is 5'7 or maybe even a little higher. Being her coach from the beginning he is responsible for weak serve of Aga and it's silly talking about "polish school of tennis" ( I didn't know something like this even existe )

Good point. :yeah:

RVD
Jul 1st, 2008, 11:30 PM
I agree with him about Serena's weight not being right on the official website, but not sure I like the comments about her rivaling some of the men. Interesting interview though, for the most part he was very complimentary toward Serena.Yeah, I agree. But I had to step back and consider what he meant. So maybe he meant some Polish men, and not men tennis players. :shrug:

Overall, he was very complimentary of the Williamses, and especially Serena. :cool:
Is it my imagination, or are both Venus and Serena finally being complimented by the international community FAR MORE so than their own country? :scratch:

gumoll
Jul 2nd, 2008, 12:16 AM
To anyone who says that women’s tennis is in crisis I say this: Get yourself on the tennis court and try to return one of Serena William’s serves.


the best part :yeah:

kinda surprised that Agas dad said such nice thing about Serena :)

I really hate Serena but playing tennis like she did today she can beat anybody on any surface :)

Kworb
Jul 2nd, 2008, 12:49 AM
Cool interview. Serena weighs a lot, I bet she is heavier than Rochus. So what he said is true. :p

young_gunner913
Jul 2nd, 2008, 01:10 AM
He's very forward. :lol:

court70
Jul 2nd, 2008, 02:09 AM
Is this article in english somewhere?

Reuchlin
Jul 2nd, 2008, 02:56 AM
Is this article in english somewhere?

No, it was polish news service. I translated it.

njnetswill
Jul 2nd, 2008, 03:02 AM
No, it was polish news service. I translated it.

Thank you. :worship:

Malva
Jul 2nd, 2008, 03:50 AM
Polish people really know how to say it like it is. Although you'd hope he'd have more faith in her improving her serve.

I don't like the fact that her father and coach is certain that she won't improve her serve , I mean WTH ?! She is not Tanasugarn - she is 5'7 or maybe even a little higher. Being her coach from the beginning he is responsible for weak serve of Aga and it's silly talking about "Polish school of tennis" ( I didn't know something like this even existe )

Saying that he is certain that she won't improve her serve is drawing conclusions from too weak premises.

I understood the tenor of his response differently: as a sign that he himself lost patience with the fact that Agnieszka's serve is too weak to fight against somebody like Serena whom we saw today. Before he may have been tolerating it like a parent who keeps saying to his child 'do this, do this' yet the child doesn't.

I hope that if Agnieszka is a perfectionist -- and I hope she is, then today's experience will finally convince her. The girl obviously feels aversion to playing power tennis. But she is still a kid of sorts. Only now she is entering the company of the Top 10 players -- a completely new situation for her. I can't believe that an ambitious gal like her wouldn't want to do what she needs to in order to get to the next level, to be able to compete for the greatest trophies.

I would like to remind everybody that Hénin herself was routinely overpowered by the top hard-hitters when she was 20. It took her a few years to find a remedy.

Agnieszka has all this time at her disposal. It took her only one month longer to get into the Top 10 than Hénin, and she achieved that faster than most Top 10 players, including Sharapova.

Papa Radwański mentioned Polish school of serving (not tennis) by the way.

Reuchlin
Jul 2nd, 2008, 03:59 AM
Point taken. Reading the answer again I see what you mean, but I'll take it one step further. I think he felt that the question implied "could Aga ever serve like Serena"? The answer in this case would be no, and then the rest follows as well.

Saying that he is certain that she won't improve her serve is drawing conclusions from too weak premises.

I understood the tenor of his response differently: as a sign that he himself lost patience with the fact that Agnieszka's serve is too weak to fight against somebody like Serena whom we saw today. Before he may have been tolerating it like a parent who keeps saying to his child 'do this, do this' yet the child doesn't.

I hope that if Agnieszka is a perfectionist -- and I hope she is, then today's experience will finally convince her. The girl obviously feels aversion to playing power tennis. But she is still a kid of sorts. Only now she is entering the company of the Top 10 players -- a completely new situation for her. I can't believe that an ambitious gal like her wouldn't want to do what she needs to in order to get to the next level, to be able to compete for the greatest trophies.

Papa Radwański mentioned Polish school of serving not tennis) by the way.

Malva
Jul 2nd, 2008, 04:12 AM
Point taken. Reading the answer again I see what you mean, but I'll take it one step further. I think he felt that the question implied "could Aga ever serve like Serena"? The answer in this case would be no, and then the rest follows as well.

Serve like Serena?

Who can, besides her older sister Venus...

Julian
Jul 2nd, 2008, 04:16 AM
I think it is possible for Aga to have a better serve. I mean he mentioned Justine Henin near the end of the article, and with Justine's small frame it is INDEED possible. IMO power is the only thing missing from Aga's game!
But another point being is that she reminds me too much of Martina Hingis, who never really had power as well.

kwilliams
Jul 2nd, 2008, 04:18 AM
I must say, I like it when people give the sisters due respect and I don't think he spoke like that just because Aga lost to Serena.

As for 'you can tell her one hundred times to serve harder and she just won't do it' (or something along those lines) - You should probably show her then! :lol: I presume he and others have shown her but some parts of her game are going to need A LOT of work, it's the same for everyone, each player has weeknesses that they need to train like a maniac to overcome.

Broken Racquet
Jul 2nd, 2008, 04:25 AM
Saying that he is certain that she won't improve her serve is drawing conclusions from too weak premises.

I am really rooting for this girl and her father speech worries me a lot too, since I can imagine how much it must mean for her her father's appreciation. If he is frustrated, he should do his homework (after all he is a couch, isn't he?) instead announcing it to the media. He reminds me of Sharapova's father who left when she was losing at US Open. :fiery:

Malva
Jul 2nd, 2008, 04:29 AM
I think it is possible for Aga to have a better serve. I mean he mentioned Justine Henin near the end of the article, and with Justine's small frame it is INDEED possible. IMO power is the only thing missing from Aga's game!

But another point being is that she reminds me too much of Martina Hingis, who never really had power as well.

Very true. Regarding Hingis, however, I have a plausible explanation. She started her career by winning grand slams at a very tender age. She took by surprise top players of her time. The tremendous success she had so early in her career deprived her of necessary motivation.

With Agnieszka it is different in every respect. Agnieszka did not start her career from winning slams (even though she beat Venus very early), she had to work hard climbing in the rankings to reach Top 10. She did it very fast, of course, but her path to the Top is so different from Hingis. So, Agnieszka must still have a lot of motivation, more like Hénin, or Clijsters. Already very good, very complete, and talented, and not enough power... Her desire to be able to compete for the greatest trophies may provide the motivation Hingis was missing.

Wojtek
Jul 2nd, 2008, 06:45 AM
So where did Domachowska learn to serve? Did she perfect her game in Poland or somewhere else? I'm asking because she serves hard, unlike the Radwanska sisters.

Domachowska has good first but she doesn't know who to serve second service :rolleyes::rolleyes: That's why she has so many df. There is no spin and probably she doesn't know what it is kick serve.

Marta is totally diffrent player - she doesn't think too much, she just close eyes and try to hit winners. Probably the same story with serve, she is going for aces also from second serve but more power doesn't mean that serve is better.

Broken Racquet
Jul 2nd, 2008, 07:07 AM
Very true. Regarding Hingis, however, I have a plausible explanation. She started her career by winning grand slams at a very tender age. She took by surprise top players of her time. The tremendous success she had so early in her career deprived her of necessary motivation.

With Agnieszka it is different in every respect. Agnieszka did not start her career from winning slams (even though she beat Venus very early), she had to work hard climbing in the rankings to reach Top 10. She did it very fast, of course, but her path to the Top is so different from Hingis. So, Agnieszka must still have a lot of motivation, more like Hénin, or Clijsters. Already very good, very complete, and talented, and not enough power... Her desire to be able to compete for the greatest trophies may provide the motivation Hingis was missing.

I think this low climbing trend is true for all young players now. In the era of hard-hitting muscular women there is no way any young girl can make a rapid breakthrough. They may have moments of excellence (Azarenka, Cibulkova, Wozniacki, Cornet), but these days it would be very hard for them to make it to the slam final. Radwanska takes the lead because apart from her talent she is also the most hard working one (25 tournaments this year). Unfortunately tennis became a muscle game, and even talented players need to wait till their early twenties when their physicality gets in shape. And then, sadly, the tough pace of today's tennis forces girls to retire much quicker too. So I don't believe we will witness another Navratilova career span anymore...

Cp6uja
Jul 2nd, 2008, 07:37 AM
[We probably won’t play Budapest. Aga just can’t run. We must rest….]
Thanks God!
Her 2008 shedule remind me on Jankovic 2007...
She MUST stop to play atleast all this tier-III/tier-IV Mickey Mouse tournaments. Plus she is still young and TOP10 and after all she deserve to rest.

Malva
Jul 2nd, 2008, 07:40 AM
I am really rooting for this girl and her father speech worries me a lot too, since I can imagine how much it must mean for her her father's appreciation. If he is frustrated, he should do his homework (after all he is a couch, isn't he?) instead announcing it to the media. He reminds me of Sharapova's father who left when she was losing at US Open. :fiery:

Again, I would caution against drawing rushed conclusions from a quick-and-dirty translation (thanks, Reuchlin!) of something that was reported by media.

Give the man a lot of credit. He deserves it. He personally raised his two daughters and made out of them the players they are: multiple Junior grand slam champions, and in the case of Agnieszka, the most hotly debated new star of ladies' tennis -- this speaks volumes for him.

A comparison with Yuri Sharapov is not entirely apt: first, because I believe Radwański, the father, is 100% behind his daughters who have complete trust in him (vide Agnieszka's interview after beating Kuznetsova yesterday), secondly, because I wouldn't like either to draw quick conclusions from being shown an empty seat on a TV screen during that memorable match at the US Open (Sharapova herself said after that match that her father continued watching her from the sideways).

And since you brought Maria's father, let me point out also that he sent his daughter to train at a very tender age in a tennis academy in Florida whereas Radwański has been doing everything himself.

So just by judging from the results he already got, he must be doing something right ... even if one admits that Agnieszka is helping him by being enormously talented.

After Agnieszka's exit in the 4th Round at Roland Garros there were similar voices at this forum questioning Radwański's competence and assigning him some ulterior monetary motives.

And just a few weeks later, Agnieszka came up with this splendid 8 games winning streak at Eastbourne and Wimbledon. I may be wrong but my impression is that never before she beat three much better established opponents while all three were playing very well indeed (Bartoli, Petrova, Kuznetsova).

Malva
Jul 2nd, 2008, 08:07 AM
I think this low climbing trend is true for all young players now. In the era of hard-hitting muscular women there is no way any young girl can make a rapid breakthrough. They may have moments of excellence (Azarenka, Cibulkova, Wozniacki, Cornet), but these days it would be very hard for them to make it to the slam final. Radwanska takes the lead because apart from her talent she is also the most hard working one (25 tournaments this year). Unfortunately tennis became a muscle game, and even talented players need to wait till their early twenties when their physicality gets in shape. And then, sadly, the tough pace of today's tennis forces girls to retire much quicker too. So I don't believe we will witness another Navratilova career span anymore...

I very much agree with what you are saying.

Thanks God!
Her 2008 shedule remind me on Jankovic 2007...
She MUST stop to play atleast all this tier-III/tier-IV Mickey Mouse tournaments. Plus she is still young and TOP10 and after all she deserve to rest.

I believe they are making necessary adjustments.

One should not forget how rapid, and I must add, how steady, Agnieszka's progress has been in the last months.

Today it may be hard to believe but as recently as February she was still going through the qualies at a tier II tournament in Dubai! When she was ranked 25-30 in the world it was probably a very good idea to make her play a lot competitively: she already possessed great technique and variety; what she needed was to acquire experience and become more mature. So, for that stage of her development, that was apparently a wise strategy.

olivero
Jul 2nd, 2008, 10:04 AM
Good interview. I'm impressed how well he talks about Serena. That's really cool.
I have to admit I used to criticise Radwański earlier but now I see that he's helping Aga a lot. They are both still learning how to play in top 10. They decided to drop doubles performances (Wimbly with Domachowska was only a warm up before the Olympics) so I guess Aga will have more time to rest now.

The only thing I don't understand is why the hell she's playing Stockholm...


When it comes to serving. I think Aga has made big progress since 2007 and I hope she will continue that. Radwanski may be annoyed because Aga often said that she can't improve her serving much. I think that now she will see that without it she won't achieve anything big. She's in TOP 10, she has to work on that. And I agree with Malva that she probably will eventually.

Malva
Jul 2nd, 2008, 10:16 AM
The only thing I don't understand is why the hell she's playing Stockholm...


Is she?

Perhaps, she and her family consider it to be good manners to show up and defend the title... I certainly wouldn't blame them for that. Money and fame is not everything in this world.

muniu
Jul 2nd, 2008, 10:29 AM
Aga will play in Stockholm , Beijing and New Haven before US Open :wavey:
I'm so happy she withdrew from Budapest and Bad Gastein :o

tennnisfannn
Jul 2nd, 2008, 10:38 AM
Radwanska shouldnot despair about her serve, but who owuld have thought ElenaD even with tht serve would be in the semis of wimby. She does not have to be big, Myskina did well with a small frame, zie has taken down thunderous players like ana and nicole. Her game will come together regardless of her stregths, she is talented as it is.

saki
Jul 2nd, 2008, 10:43 AM
It usually (exception: Hingis) takes players like Aga a longer time to mature than players with more straightforward games. She has a lot in her arsenal and she needs to fine-tune it. Justine didn't really hit her stride until she was 21-22. I think the same will be true for Aga.

I do wish that she would bring in another coach, though. Her father is good but I think she could use someone else's input as well, even if just on a casual/temporary basis. I also think she could use a bit of mentoring. Her schedule is just bizarre and I wish someone would sit her down and tell her that she's a top 10 player now, she needs to start winning Tier 1s and that involves playing them rather than Tier IIIs and weak Tier IIs.

spriwi
Jul 2nd, 2008, 10:47 AM
Thanks God!
Her 2008 shedule remind me on Jankovic 2007...
She MUST stop to play atleast all this tier-III/tier-IV Mickey Mouse tournaments. Plus she is still young and TOP10 and after all she deserve to rest.

she wants to defend the stockhold title :tape: :lol:

i dont know if she can play there being a top10 player? :confused:

Malva
Jul 2nd, 2008, 10:52 AM
Radwanska shouldnot despair about her serve, but who owuld have thought ElenaD even with tht serve would be in the semis of wimby. She does not have to be big, Myskina did well with a small frame, zie has taken down thunderous players like ana and nicole. Her game will come together regardless of her stregths, she is talented as it is.

Nice words.

I agree, her serve is not that bad because it is often well placed, and she is capable of quite good accuracy. She wins quite a lot of points from her first serve.

Her second serve, on the other hand is easily attacked. And of course, she practically doesn't get any free points from aces. This is what made a difference in the first set against Serena.

I don't think it is proper to talk about anybody 'despairing' about Agnieszka's serve. Rather, she and her father are aiming higher now, and I am glad they do: without bigger serve Agnieszka stands no chance against Serena playing at her best.

justine schnyder
Jul 2nd, 2008, 11:01 AM
Nice interview, thanks for translating.

Nice from Aga's dad to compliment Serena like that, and I liked his honesty, but I didn't like the part he said that Aga won't improve the serve, I mean, she has to do so in order to go deep in the top 10...

AndreConrad
Jul 2nd, 2008, 12:37 PM
I agree with posters stating that Agnieszka doesn't have to necessarily make her serve a power serve. I made a statement about it in another thread so I just paste it here.
"I don't know if she needs to get much stronger. A little bit maybe as well as improve slightly the strength and consistency of her serve. She is almost there, when Agnieszka is on which is quite often in fact as opposed to Marta her serve has enough pop and placement is perfect. If she can just get the consistency of what she does today to the level of Serena’s consistency from yesterday she will be all set without over-bulking herself which her body could not carry for long without injuries. She has slight and beautiful frame; sport should not impact our health negatively. Just my two cents :)" - perhaps this is what Radwanski meant saying that Agnieszka will not change much in her serve.

Reuchlin
Jul 2nd, 2008, 01:30 PM
About people calling him money hungry: In another interview for the Polish news service Papa Radwanski said that [rough translation] "He hasn't gotten a major sponsorship for Radwanska because he wants her to become a serious player first. He said that the emphasis will always be on tennis, and that he wants her to remain true to herself (down to earth Polish girl) rather than become a pin-up/Sharapova like player/model). He seemed really level headed, actually.

Malva
Jul 2nd, 2008, 01:37 PM
About people calling him money hungry: In another interview for the Polish news service Papa Radwanski said that [rough translation] "He hasn't gotten a major sponsorship for Radwanska because he wants her to become a serious player first. He said that the emphasis will always be on tennis, and that he wants her to remain true to herself (down to earth Polish girl) rather than become a pin-up/Sharapova like player/model). He seemed really level headed, actually.

It's great you have brought this to the forum members attention. Thank you.

pov
Jul 2nd, 2008, 02:30 PM
On A. Radwanska's serve. I get the feeling that he's the problem. He's probably making her think that she has little chance of improving her serve because she's "fragile." lol. He doesn't have to use Serena Williams as the baseline, I mean pick almost any top player - Henin had a far more powerful serve than A. Radwanska.

Also, it's funny that so many people focus on Serena Williams's serve as being powerful when Venus has a more powerful serve.

A'DAM
Jul 2nd, 2008, 03:09 PM
I think playing in Europe before going to Beijing is a very good decision.
Its better than going to USA to play 1 tournament to fly all the way to China for Olimpics and than go back to USA to play USOpen ?!?

Good planning IMO

A'DAM
Jul 2nd, 2008, 03:12 PM
About people calling him money hungry: In another interview for the Polish news service Papa Radwanski said that [rough translation] "He hasn't gotten a major sponsorship for Radwanska because he wants her to become a serious player first. He said that the emphasis will always be on tennis, and that he wants her to remain true to herself (down to earth Polish girl) rather than become a pin-up/Sharapova like player/model). He seemed really level headed, actually.


Or he is waiting till she will have very strong name and then the deals she will get will be 10 times better than she would get lets say 3 months ago ;):o

Matt.
Jul 2nd, 2008, 04:32 PM
Thanks for posting/translating the articles! :worship:

Papa Radwanski does appear to be a really level-headed and good father.

matty
Jul 2nd, 2008, 04:47 PM
Aga may still gain height and will no doubt gain weight. I didn't stop growing (taller) until I was about 22. She definitely looks heavier than she did when she downed Sharapova at the US Open last year. Check out Wozniacki and Cornet a year ago-they too, were skinny, but now they have added weight/muscle. No, they'll never have the muscle of Serena, but not many ever will.

I think she looked "slighter" last yr.

US Open 2007

http://farm2.static.flickr.com/1093/1326234305_2fe847152d.jpg?v=0

Peterk07
Jul 2nd, 2008, 07:43 PM
The only thing I don't understand is why the hell she's playing Stockholm...
She needs a tune-up hardcourt event before the olympics...

DA FOREHAND
Jul 2nd, 2008, 08:24 PM
the best part :yeah:

kinda surprised that Agas dad said such nice thing about Serena :)

I really hate Serena but playing tennis like she did today she can beat anybody on any surface :)

Hate is a really strong word, you must be a young lad.:help:

Matt.
Jul 18th, 2008, 10:14 PM
Or he is waiting till she will have very strong name and then the deals she will get will be 10 times better than she would get lets say 3 months ago ;):o

You were pretty close to what actually happened! Nice call.

Isia is the only top player without big company contract. Her manager waited for that moment on purpose.

"Imagine that the 50th or even 30th player in the ranking goes on meeting with Nike, Adidas or Reebok. How much would they pay her for contract? I guarantee that in the top10 they would pay four time better. Half a million dollars is only the basis. - Archutowski assures in the "Super Express".

^^ From Here (http://www.tennisforum.com/showpost.php?p=13617526&postcount=5034)