PDA

View Full Version : 10,000$ Belek II, Turkey, Apr07, winner: Michelle Gerards


Xian
Apr 3rd, 2008, 05:35 PM
10,000$ Antalya-Belek II, Turkey

Club Ali Bey Belek

Surface: Clay

http://www.club-alibey.com/images/belek/algemein/belek_main_pic.jpg

http://www.club-alibey.com/images/belek/tennis/7.jpg
Belek is a township with own municipality in Serik (http://en.wikipedia.org/wiki/Serik) district in Turkey (http://en.wikipedia.org/wiki/Turkey)'s Antalya Province (http://en.wikipedia.org/wiki/Antalya_Province).
Belek is one of the most prominent centers of Turkey's tourism industry and is as such home to more than thirty four-star (http://en.wikipedia.org/wiki/Four-star_hotel) or five-star hotels (http://en.wikipedia.org/wiki/Five-star_hotel) and many other accommodation (http://en.wikipedia.org/wiki/Accommodation), services (http://en.wikipedia.org/wiki/Service_%28economics%29) and entertainment (http://en.wikipedia.org/wiki/Entertainment) facilities.
Belek is a developing Golf (http://en.wikipedia.org/wiki/Golf) Center of Turkey (http://en.wikipedia.org/wiki/Turkey). In planning the golf (http://www2.wtaworld.com/showthread.php?t=336977#) fields, the architects took into special account the preferences and expectations of European golf (http://www2.wtaworld.com/showthread.php?t=337429#) players. In Belek, the perfect sight of the golf (http://www2.wtaworld.com/showthread.php?t=337889#) fields present the wonderful panorama and landscape of the neighborhood while providing the golf players with excellent golf pleasure and competition.
The Kurşunlu Waterfall (http://en.wikipedia.org/wiki/Kur%C5%9Funlu_Waterfall) is a worth to visit place in Belek. There are over 100 bird (http://en.wikipedia.org/wiki/Bird) species living by this natural wonder. The hidden cave at the back of the waterfall is a popular place for visiting. Near Belek there is the Hellenistic (http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenistic) city of Perge (http://en.wikipedia.org/wiki/Perge), which is rated second after Ephesus (http://en.wikipedia.org/wiki/Ephesus) and the great amphitheater of Aspendos (http://en.wikipedia.org/wiki/Aspendos) that still today can hold over 15.000 spectator


Previous Winners:
2006: Margalita Chakhnashvili GEO d. Claire de Gubernatis FRA 61 75
2007: Julia Görges GER d. Kathrin Wörle GER 76 64

2008 Draws


Quali
(1) Avgusta TSYBYCHEVA RUS vs bye
Anna ZAJA GER vs Chen ASTRUGO ISR 61 46 16
Salome UGREKHELIDZE GEO vs Anna BRAZHNIKOVA SWE 16 16
Maya PITENINA RUS vs Judit NAGY HUN 61 76
Monika SIRILOVA SVK vs Marta SIROTKINA RUS 36 06
Marija DZAKOVIC SRB vs Emma-Sofia HELISTEN FIN 67 62 36
Rebecca ALESSI ITA vs Alexandra SKRIPKINA UKR 75 64
(15) Aleksandra RAZUMOVA RUS vs bye
(2) Sofia KVATSABAIA GEO vs bye
Valeriya MAKSIMCHENKO RUS vs Eleonora PUNZO ITA 06 16
Anna LIVADARU GER vs Anna GORUNOVICH RUS 60 61
Natasha MARKS GBR vs Csilla ARGYELAN HUN 76 36 75
Diana ISAEVA RUS vs Bibiana ALMEIDA POR 62 61
Sofia KHOZINA RUS vs Milena ZUBKOV TUR 26 26
Maria STEPANOVA RUS vs Lisa BRINKMANN GER 16 16
(14) Taja MOHORCIC SLO vs bye
(3) Julia EFREMOVA RUS vs bye
Michaela SILESOVA SVK vs Inna SOKOLOVA RUS 36 06
Ekatarina LUKOMSKAYA RUS vs Irina-Cristina TACHE ROM 63 60
Simona-Iulia MATEI ROM vs Yaroslava ZHISHCHENKO RUS 62 62
Ioana IVAN ROM vs Pamela AMON AUT 62 61
Sofiko SHARANGIA GEO vs Appollonia MELZANI BEL 26 26
Kristina KOROCHINSKAYA RUS vs Barbora KRTICKOVA CZE 36 06
(12) Jana JANDOVA CZE vs bye
(4) Elitsa KOSTOVA BUL vs bye
Caroline MAGNUSSON SWE vs Irina KOTKINA RUS 76 61
Caroline THORNTON USA vs Yuliya ARTSIOMAVA BLR 26 36
Johanna FORSBERG SWE vs Katarina MARACKOVA SVK 16 75 16
Yana SHULAEVA UKR vs Sheryl GERSHON USA 06 36
Yulia PILNIK UKR vs Maryna ZANEVSKA UKR 36 36
Yuliya LYNDINA UKR vs Alexandra BARKOVA RUS 62 60
(9) Diana ERIKSSON SWE vs bye
(5) Eugeniya PASHKOVA RUS vs bye
Bermet DUVANAEVA KGZ vs Alina TSEPLUKHOVA RUS 62 60
Xi LI CHN vs Dagmar DUDLAKOVA CZE 75 60
Anett SCHUTTING EST vs Ashmitha EASWARAMURTHI IND 60 60
Polina KONOP UKR vs Katalin SZEKELY HUN 16 16
Nadezhda SAMOYLO RUS vs Daria BYKODAROVA RUS 64 63
Valentina VASILIEVA RUS vs Michaela INCE GBR 16 06
(10) Patricia VERESOVA SVK vs bye
(6) Amanda CARRERAS GBR vs bye
Daphne VAN DE ZANDE BEL vs Linda AQVIST SWE 62 64
Elena NARTSISSOVA RUS vs Annie GÖRANSSON SWE 16 46
Anna VORONIKOVA RUS vs Amy SARGEANT GBR 06 06
Vanessa KRETSCH GER vs Simona STEFANOVA BUL 62 60
Jasmin STEINHERR GER vs Josefin HJERTQVIST SWE 76 46 36
Nadja BARZ GER vs Anna LARKINA UKR 06 06
(11) Nadejda GUSKOVA RUS vs bye
(7) Patricia CHIREA ROM vs bye
Anastasia SHCHILINSKAYA RUS vs Isabella REIBMAYR AUT 64 36 64
Anna NAUMOVA UKR vs Natia GEGIA GEO ret Gegia
Inna AGAEVA RUS vs Oana-Alexandra DRAGAN ROM 62 60
Misato FUJITA JAP
Anastasia MEGLINSKAYA RUS vs Marina LUSCHINA RUS 26 16
Plamena KURTEVA BUL vs Melinda AKERBRANDT BENGTSSON SWE 67 61 36
(13) Elisa PETH GER vs bye
(8) Lioudmila NIKOIAN ARM vs bye
Dalila JAKUPOVIC SLO vs Jasmin LADURNER ITA 60 61
Erika VENERE ITA vs Liya TSANAVA RUS 63 76
Julia GOLOBORODKO UKR vs Santa SHUMILINA RUS 62 46 60
Teona TSERTSVADZE GEO vs bye
Efrat MISHOR ISR vs Dajana AXINIE BEL 60 60
Ülker YÜREGIR TUR vs Cindy CHALA FRA 16 06
(16) Katrin SCHMIDT GER vs bye
2nd round
(1) Avgusta TSYBYCHEVA RUS d. Chen ASTRUGO ISR 62 57 64
Anna BRAZHNIKOVA SWE d. Maya PITENINA RUS 62 61
Marta SIROTKINA RUS d. Emma-Sofia HELISTEN FIN 63 60
Rebecca ALESSI ITA d. (15) Aleksandra RAZUMOVA RUS 62 67 62
(2) Sofia KVATSABAIA GEO d. Eleonora PUNZO ITA 60 61
Natasha MARKS GBR d. Anna LIVADARU GER 60 61
Diana ISAEVA RUS d. Milena ZUBKOV TUR 63 60
(14) Taja MOHORCIC SLO d. Lisa BRINKMANN GER 61 60
(3) Julia EFREMOVA RUS d. Inna SOKOLOVA RUS 64 63
Simona-Iulia MATEI ROM d. Ekatarina LUKOMSKAYA RUS 62 36 60
Ioana IVAN ROM d. Appollonia MELZANI BEL 63 63
Barbora KRTICKOVA CZE d. (12) Jana JANDOVA CZE 62 75
(4) Elitsa KOSTOVA BUL d. Caroline MAGNUSSON SWE 63 36 61
Katarina MARACKOVA SVK d. Yuliya ARTSIOMAVA BLR 62 63
Maryna ZANEVSKA UKR d. Sheryl GERSHON USA 60 75
Yuliya LYNDINA UKR d. (9) Diana ERIKSSON SWE 62 26 61
(5) Eugeniya PASHKOVA RUS d. Bermet DUVANAEVA KGZ 60 63
Xi LI CHN d. Anett SCHUTTING EST 62 63
Katalin SZEKELY HUN d. Nadezhda SAMOYLO RUS 62 60
Michaela INCE GBR d. (10) Patricia VERESOVA SVK 06 53 retVeresova
Daphne VAN DE ZANDE BEL d. (6) Amanda CARRERAS GBR 26 63 64
Annie GÖRANSSON SWE d. Amy SARGEANT GBR 63 64
Josefin HJERTQVIST SWE d. Vanessa KRETSCH GER 63 64
Anna LARKINA UKR d. (11) Nadejda GUSKOVA RUS 16 75 61
(7) Patricia CHIREA ROM d. Anastasia SHCHILINSKAYA RUS 62 64
Anna NAUMOVA UKR d. Inna AGAEVA RUS 62 61
Marina LUSHCHINA RUS d. Misato FUJITA JAP 60 62
(13) Elisa PETH GER d. Melinda AKERBRANDT BENGTSSON SWE 46 60 63
(8) Lioudmila NIKOIAN ARM d. Dalila JAKUPOVIC SLO 62 62
Julia GOLOBORODKO UKR d. Erika VENERE ITA 75 61
Teona TSERTSVADZE GEO d. Efrat MISHOR ISR 61 63
Cindy CHALA FRA d. (16) Katrin SCHMIDT GER 60 60
3rd round
(1) Avgusta TSYBYCHEVA RUS d. Anna BRAZHNIKOVA SWE 63 60
Marta SIROTKINA RUS d. Rebecca ALESSI ITA 63 62
(2) Sofia KVATSABAIA GEO d. Natasha MARKS GBR 76 62
(14) Taja MOHORCIC SLO d. Diana ISAEVA RUS 75 60
Simona-Iulia MATEI ROM d. (3) Julia EFREMOVA RUS 61 61
Barbora KRTICKOVA CZE d. Ioana IVAN ROM 63 62
(4) Elitsa KOSTOVA BUL d. Katarina MARACKOVA SVK 76 62
Maryna ZANEVSKA UKR d. Yuliya LYNDINA UKR 36 61 63
Xi LI CHN d. (5) Eugeniya PASHKOVA RUS 64 61
Katalin SZEKELY HUN d. Michaela INCE GBR 63 61
Daphne VAN DE ZANDE BEL d. Annie GÖRANSSON SWE 64 64
Anna LARKINA RUS d. Josefin HJERTQVIST SWE 75 75
(7) Patricia CHIREA ROM d. Anna NAUMOVA UKR 64 62
Marina LUSHCHINA RUS d. (13) Elisa PETH GER 76 75
(8) Lioudmila NIKOIAN ARM d. Julia GOLOBORODKO UKR 61 61
Cindy CHALA FRA d. Teona TSERTSVADZE GEO 61 60
4th round
(1) Avgusta TSYBYCHEVA RUS d. Marta SIROTKINA RUS 62 75
(14) Taja MOHORCIC SLO d. (2) Sofia KVATSABAIA GEO 46 75 60
Simona-Iulia MATEI ROM d. Barbora KRTICKOVA CZE 62 62
(4) Elitsa KOSTOVA BUL d. Maryna ZANEVSKA UKR 62 16 75
Katalin SZEKELY HUN d. Xi LI CHN 64 62
Anna LARKINA UKR d. Daphne VAN DE ZANDE BEL ret
Marina LUSCHINA RUS d. (7) Patricia CHIREA ROM 62 36 62
Cindy CHALA FRA d. (8) Lioudmila NIKOIAN ARM 62 67 61
------------------------------------------------------------

SINGLES MAIN DRAW
(1) Michelle GERARDS NED vs Elena KULIKOVA RUS 62 62
Marina MELNIKOVA RUS vs Ima BOHUSH BLR 06 16
q Anna LARKINA UKR vs Hanne SKAK JENSEN DEN 16 46
(5) Elisa BALSAMO ITA vs q Elitsa KOSTOVA BUL 64 57 57
(4) Cagla BÜYÜKAKCAY TUR vs q Cindy CHALA FRA 57 26
Ekatarina DRANETS RUS vs LL Sofia KVATSABAIA GEO 16 46
Tetyana AREFEYEVA UKR vs Stamatia FAFALIOU GRE 63 46 36
(7) Marcella KOEK NED vs q Simona-Iulia MATEI ROM 36 46
(6) Vivian SEGNINI BRA vs Varvara GALANINA RUS 36 75 16
Michaela POCHABOVA SVK vs wc Yulia GEORGIEVA RUS 61 60
q Katalin SZEKELY HUN vs wc Aleksandra ROMANOVA RUS 62 62
(3) Pemra ÖZGEN TUR vs wc Dilara YURTKURAN TUR 60 60
(8) Elizaveta TOCHILOVSKAYA RUS vs q Taja MOHORCIC SLO 46 63 75
Shona LEE NZL vs Magali DE LATTRE POR 16 16
wc Eylül BENLI TUR vs q Marina LUSCHINA RUS 46 26
(2) Valentina SULPIZIO ITA vs q Avgusta TSYBYCHEVA RUS 62 61
2nd round
(1) Michelle GERARDS NED d. Ima BOHUSH BLR 46 75 60
q Elitsa KOSTOVA BUL d. Hanne SKAK JENSEN DEN 61 62
q Cindy CHALA FRA d. LL Sofia KVATSABAIA GEO 61 16 60
Stamatia FAFALIOU GRE d. q Simona-Iulia MATEI ROM 63 20 ret
Varvara GALANINA RUS d. Michaela POCHABOVA SVK 60 61
(3) Pemra ÖZGEN TUR d. q Katalin SZEKELY HUN 64 61
Magali DE LATTRE POR d. (8) Elizaveta TOCHILOVSKAYA RUS 62 61
(2) Valentina SULPIZIO ITA d. q Marina LUSHCHEVA RUS 60 62
QF
(1) Michelle GERARDS NED d. q Elitsa KOSTOVA BUL 46 75 61
q Cindy CHALA FRA d. Stamatia FAFALIOU GRE 63 61
(3) Pemra ÖZGEN TUR d. Varvara GALANINA RUS 63 75
(2) Valentina SULPIZIO ITA d. Magali DE LATTRE POR 75 63
SF
(1) Michelle GERARDS NED d. q Cindy CHALA FRA 63 62
(2) Valentina SULPIZIO ITA d. (3) Pemra ÖZGEN TUR 06 64 61
Final
(1) Michelle GERARDS NED d. (2) Valentina SULPIZIO ITA 75 46 64



DOUBLES MAIN DRAW
(1) Elisa BALSAMO/Valentina SULPIZIO ITA vs Julia EFREMOVA/Varvara GALANINA RUS 64 64
Diana ERIKSSON SWE/Hanne SKAK JENSEN DEN vs Irina KOTKINA/Marina MELNIKOVA RUS 64 63
(4) Ekatarina DRANETS RUS/Shona LEE NZL vs Sirui HE CHN/Anna LARKINA UKR 46 06
Nadejda GUSKOVA/Elena NARTSISSOVA RUS vs Nadja BARZ GER/Eylül BENLI TUR 76 36 11-9
Daria BYKODAROVA/Alina TSEPLUKHOVA RUS vs Lioudmila NIKOIAN ARM/Inna SOKOLOVA RUS 26 16
(3) Michelle GERARDS/Marcella KOEK NED vs Cagla BÜYÜKAKCAY TUR/Vivian SEGNINI BRA 62 64
Maya PITENINA/Aleksandra RAZUMOVA RUS vs Chen ASTRUGO ISR/Sofia KVATSABAIA GEO 06 46
(2) Eugeniya PASHKOVA/Avgusta TSYBYCHEVA RUS vs Magali DE LATTRE POR/Jasmin STEINHERR GER 57 60 10-3
QF
(1) Elisa BALSAMO/Valentina SULPIZIO ITA d. Diana ERIKSSON SWE/Hanne SKAK JENSEN DEN 61 64
Nadejda GUSKOVA/Elena NARTSISSOVA RUS d. Sirui HE CHN/Anna LARKINA UKR 63 64
(3) Michelle GERARDS/Marcella KOEK NED d. Lioudmila NIKOIAN ARM/Inna SOKOLOVA RUS 26 64 10-6
Chen ASTRUGO ISR/Sofia KVATSABAIA GEO d. (2) Eugeniya PASHKOVA/Avgusta TSYBYCHEVA RUS 46 75 10-5
SF
(1) Elisa BALSAMO/Valentina SULPIZIO ITA d. Nadejda GUSKOVA/Elena NARTSISSOVA RUS 61 63
(3) Michelle GERARDS/Marcella KOEK NED d. Chen ASTRUGO ISR/Sofia KVATSABAIA GEO 62 75
Final
(1) Elisa BALSAMO/Valentina SULPIZIO ITA d. (3) Michelle GERARDS/Marcella KOEK NED 62 62

DutchieGirl
Apr 3rd, 2008, 08:56 PM
GL Michelle, Marcella, Jana
Michelle - please at least make QFs this time. ;)

Monica_Rules
Apr 3rd, 2008, 10:29 PM
Go Brits:)

Xian
Apr 4th, 2008, 05:31 PM
quali posted:wavey:

polishprodigy
Apr 4th, 2008, 06:04 PM
DB: Khozina, Chala

Boreas
Apr 4th, 2008, 06:05 PM
QDB: Kretsch and Chala

Petkorazzi
Apr 4th, 2008, 06:07 PM
Go Georgian girls! :D

Gegia is back! :banana:

Tennis-Chick
Apr 4th, 2008, 06:17 PM
Q.DB: Chala, Ivan

James
Apr 4th, 2008, 06:26 PM
QDB: Chala and Sargeant

Daphne van de Zande making a comeback?

navyg
Apr 4th, 2008, 08:03 PM
QDB: Chala, Matei

Meelis
Apr 4th, 2008, 08:46 PM
QDB: Chala and Larkina

DutchieGirl
Apr 4th, 2008, 09:21 PM
QDB: Chala, Matei

GL Jana

juki
Apr 4th, 2008, 10:45 PM
QDB:Chala,Matei

tobi
Apr 4th, 2008, 10:55 PM
QDB : Goloborodko & Chala

Brenda fan
Apr 5th, 2008, 10:38 AM
QDB: Marackova, Matei

Equus
Apr 5th, 2008, 10:51 AM
Q.DB: Sargeant & Chala

Freakan
Apr 5th, 2008, 12:47 PM
QDB: Brazhnikova, Chala

Petkorazzi
Apr 5th, 2008, 04:11 PM
http://www.itftennis.com/womens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099193&tournament=1100017373

Meelis
Apr 5th, 2008, 04:21 PM
QR1

Avgusta TSYBYSHEVA (RUS) (1) BYE
Chen ASTRUGO (ISR) defeated Anna ZAJA (GER) 1-6 6-4 6-1

Anna BRAZHNIKOVA (SWE) defeated Salome UGREKHELIDZE (GEO) 6-1 6-1
Maya PITENINA (RUS) defeated Judit NAGY (HUN) 6-1 7-6(5)

Marta SIROTKINA (RUS) defeated Monika SIRILOVA (SVK) 6-3 6-0
Emma-Sofia HELISTEN (FIN) defeated Marija DZAKOVIC (SRB) 7-6(5) 2-6 6-3

Rebecca ALESSI (ITA) defeated Alexandra SKRIPKINA (UKR) 7-5 6-4
Aleksandra RAZUMOVA (RUS) (15) BYE

Sofia KVATSABAIA (GEO) (2) BYE
Eleonora PUNZO (ITA) defeated Valeriya MAKSIMCHENKO (RUS) 6-0 6-1

Anna LIVADARU (GER) defeated Anna GORUNOVICH (RUS) 6-0 6-1
Natasha MARKS (GBR) defeated Csilla ARGYELAN (HUN) 7-6(5) 3-6 7-5

Diana ISAEVA (RUS) defeated Bibiana ALMEIDA (POR) 6-2 6-1
Milena ZUBKOV (TUR) defeated Sofia KHOZINA (RUS) 6-2 6-2

Lisa BRINKMANN (GER) defeated Maria STEPANOVA (RUS) 6-1 6-1
Taja MOHORCIC (SLO) (14) BYE

Julia EFREMOVA (RUS) (3) BYE
Inna SOKOLOVA (RUS) defeated Michaela SILESOVA (SVK) 6-3 6-0

Ekaterina LUKOMSKAYA (BLR) defeated Irina Cristiana TACHE (ROU) 6-3 6-0
Simona-Iulia MATEI (ROU) defeated Yaroslava ZHISHCHENKO (RUS) 6-2 6-2

Ioana IVAN (ROU) defeated Pamela AMON (AUT) 6-2 6-1
Appollonia MELZANI (BEL) defeated Sofiko SHARANGIA (GEO) 6-2 6-2

Barbora KRTICKOVA (CZE) defeated Kristina KOROCHINSKAYA (RUS) 6-3 6-0
Jana JANDOVA (CZE) (12) BYE

Elitsa KOSTOVA (BUL) (4) BYE
Caroline MAGNUSSON (SWE) defeated Irina KOTKINA (RUS) 7-6(6) 6-1

Yuliya ARTSIOMAVA (BLR) defeated Caroline THORNTON (USA) 6-2 6-3
Katarina MARACKOVA (SVK) defeated Johanna FORSBERG (SWE) 6-1 5-7 6-1

Sheryl GERSHON (USA) defeated Yana SHULAEVA (UKR) 6-0 6-3
Maryna ZANEVSKA (UKR) defeated Yulia PILNIK (UKR) 6-3 6-3

Yuliya LYNDINA (UKR) defeated Alexandra BARKOVA (RUS) 6-2 6-0
Diana ERIKSSON (SWE) (9) BYE

Eugeniya PASHKOVA (RUS) (5) BYE
Bermet DUVANAEVA (KGZ) defeated Alina TSEPLUKHOVA (RUS) 6-2 6-0

Li XI (CHN) defeated Dagmar DUDLAKOVA (CZE) 7-5 6-0
Anett SCHUTTING (EST) defeated Ashmitha EASWARAMURTHI (IND) 6-0 6-0

Katalin SZEKELY (HUN) defeated Polina KONOP (UKR) 6-1 6-1
Nadezda SAMOYLO (RUS) defeated Daria BYKODAROVA (RUS) 6-4 6-3

Michaela INCE (GBR) defeated Valentina VASILIEVA (RUS) 6-1 6-0
Patricia VERESOVA (SVK) (10) BYE

Amanda CARRERAS (GBR) (6) BYE
Daphne VAN DE ZANDE (BEL) defeated Linda AQVIST (SWE) 6-2 6-4

Annie GORANSSON (SWE) defeated Elena NARTSISSOVA (RUS) 6-1 6-4
Amy SARGEANT (GBR) defeated Anna VORONKOVA (RUS) 6-0 6-0

Vanessa KRETSCH (GER) defeated Simona STEFANOVA (BUL) 6-2 6-0
Josefin HJERTQUIST (SWE) defeated Jasmin STEINHERR (GER) 6-7(5) 6-4 6-3

Anna LARKINA (UKR) defeated Nadja BARZ (GER) 6-0 6-0
Nadejda GUSKOVA (RUS) (11) BYE

Patricia CHIREA (ROU) (7) BYE
Anastasia SHCHILINSKAYA (RUS) defeated Isabella REIBMAYR (AUT) 6-4 3-6 6-4

Anna NAUMOVA (UKR) defeated Natia GEGIA (GEO) Walkover
Inna AGAEVA (RUS) defeated Oana Alexandra DRAGAN (ROU) 6-2 6-0

Misato FUJITA (JPN) BYE
Marina LUSHCHINA (RUS) defeated Anastasia MEGLINSKAYA (RUS) 6-2 6-1

Melinda AKERBRANT BENGTSSON (SWE) defeated Plamena KURTEVA (BUL) 7-6(2) 1-6 6-3
Elisa PETH (GER) (13) BYE

Liuodmila NIKOIAN (ARM) (8) BYE
Dalila JAKUPOVIC (SLO) defeated Jasmin LADURNER (ITA) 6-0 6-1

Erika VENERE (ITA) defeated Liya TSANAVA (RUS) 6-3 7-6(4)
Julia GOLOBORODKO (UKR) defeated Santa SHUMILINA (RUS) 6-2 4-6 6-0

Teona TSERTSVADZE (GEO) BYE
Efrat MISHOR (ISR) defeated Dajana AXINIE (BEL) 6-0 6-0

Cindy CHALA (FRA) defeated Ulker YUREGIR (TUR) 6-1 6-0
Katrin SCHMIDT (GER) (16) BYE

QR2

Avgusta TSYBYSHEVA (RUS) (1) defeated Chen ASTRUGO (ISR) 6-2 5-7 6-4
Anna BRAZHNIKOVA (SWE) defeated Maya PITENINA (RUS) 6-2 6-1

Marta SIROTKINA (RUS) defeated Emma-Sofia HELISTEN (FIN) 6-3 6-0
Rebecca ALESSI (ITA) defeated Aleksandra RAZUMOVA (RUS) (15) 6-2 6-7(2) 6-2

Sofia KVATSABAIA (GEO) (2) defeated Eleonora PUNZO (ITA) 6-0 6-1
Natasha MARKS (GBR) defeated Anna LIVADARU (GER) 6-0 6-1

Diana ISAEVA (RUS) defeated Milena ZUBKOV (TUR) 6-3 6-0
Taja MOHORCIC (SLO) (14) defeated Lisa BRINKMANN (GER) 6-1 6-0

Julia EFREMOVA (RUS) (3) defeated Inna SOKOLOVA (RUS) 6-4 6-3
Simona-Iulia MATEI (ROU) defeated Ekaterina LUKOMSKAYA (BLR) 6-2 3-6 6-0

Ioana IVAN (ROU) defeated Appollonia MELZANI (BEL) 6-3 6-3
Barbora KRTICKOVA (CZE) defeated Jana JANDOVA (CZE) (12) 6-2 7-5

Elitsa KOSTOVA (BUL) (4) defeated Caroline MAGNUSSON (SWE) 6-3 3-6 6-1
Katarina MARACKOVA (SVK) defeated Yuliya ARTSIOMAVA (BLR) 6-2 6-3

Maryna ZANEVSKA (UKR) defeated Sheryl GERSHON (USA) 6-0 7-5
Yuliya LYNDINA (UKR) defeated Diana ERIKSSON (SWE) (9) 6-2 2-6 6-1

Eugeniya PASHKOVA (RUS) (5) defeated Bermet DUVANAEVA (KGZ) 6-0 6-3
Li XI (CHN) defeated Anett SCHUTTING (EST) 6-2 6-3

Katalin SZEKELY (HUN) defeated Nadezda SAMOYLO (RUS) 6-2 6-0
Michaela INCE (GBR) defeated Patricia VERESOVA (SVK) (10) 0-6 5-3 Retired

Daphne VAN DE ZANDE (BEL) defeated Amanda CARRERAS (GBR) (6) 2-6 6-3 6-4
Annie GORANSSON (SWE) defeated Amy SARGEANT (GBR) 6-3 6-4

Josefin HJERTQUIST (SWE) defeated Vanessa KRETSCH (GER) 6-3 6-4
Anna LARKINA (UKR) defeated Nadejda GUSKOVA (RUS) (11) 1-6 7-5 6-1

Patricia CHIREA (ROU) (7) defeated Anastasia SHCHILINSKAYA (RUS) 6-2 6-4
Anna NAUMOVA (UKR) defeated Inna AGAEVA (RUS) 6-2 6-1

Marina LUSHCHINA (RUS) defeated Misato FUJITA (JPN) 6-0 6-2
Elisa PETH (GER) (13) defeated Melinda AKERBRANT BENGTSSON (SWE) 4-6 6-0 6-3

Liuodmila NIKOIAN (ARM) (8) defeated Dalila JAKUPOVIC (SLO) 6-2 6-2
Julia GOLOBORODKO (UKR) defeated Erika VENERE (ITA) 7-5 6-1

Teona TSERTSVADZE (GEO) defeated Efrat MISHOR (ISR) 6-1 6-3
Cindy CHALA (FRA) defeated Katrin SCHMIDT (GER) (16) 6-0 6-0

esmak
Apr 5th, 2008, 04:26 PM
Monika S :sad:
Michaela S :sad:
Patricia V :sad:
Katarina M :)

JAMESYBABY!
Apr 5th, 2008, 04:44 PM
Daphne VAN DE ZANDE (BEL) defeated Amanda CARRERAS (GBR) (6) 2-6 6-3 6-4
OMFG :|

Michaela INCE (GBR) defeated Patricia VERESOVA (SVK) (10) 0-6 5-3 Retired

:lol:,, funny scoreline,,:D:D

Annie GORANSSON (SWE) defeated Amy SARGEANT (GBR) 6-3 6-4

:sad:,,, tough loss really,,,

Natasha MARKS (GBR) defeated Anna LIVADARU (GER) 6-0 6-1

:D:D,,, good to see her win so easily after the first round match:

Xian
Apr 5th, 2008, 04:45 PM
Daphne VAN DE ZANDE (BEL) defeated Amanda CARRERAS (GBR) (6) 2-6 6-3 6-4

OMFG :|

Michaela INCE (GBR) defeated Patricia VERESOVA (SVK) (10) 0-6 5-3 Retired

:lol:,, funny scoreline,,:D:D

Annie GORANSSON (SWE) defeated Amy SARGEANT (GBR) 6-3 6-4

:sad:,,, tough loss really,,,

Natasha MARKS (GBR) defeated Anna LIVADARU (GER) 6-0 6-1

:D:D,,, good to see her win so easily after the first round match:


well van de Zande was top 200 once

Tennis-Chick
Apr 5th, 2008, 06:37 PM
Cindy :yeah:

Iceland
Apr 5th, 2008, 07:18 PM
What a start Cindy :hearts:

JAMESYBABY!
Apr 6th, 2008, 11:40 AM
well van de Zande was top 200 once

SO i guess not to bad then ...

Bulgaria
Apr 6th, 2008, 12:18 PM
Go Elitsa!!!

esmak
Apr 6th, 2008, 12:47 PM
Q KOSTOVA, Elitsa (BUL def MARACKOVA, Katarina (SVK) 7-6(3) 6-2:sad:
MD - GL to
POCHABOVA, Michaela SVK :wavey:

Xian
Apr 6th, 2008, 02:02 PM
3rd round
(1) Avgusta TSYBYCHEVA RUS d. Anna BRAZHNIKOVA SWE 63 60
Marta SIROTKINA RUS d. Rebecca ALESSI ITA 63 62
(2) Sofia KVATSABAIA GEO d. Natasha MARKS GBR 76 62
(14) Taja MOHORCIC SLO d. Diana ISAEVA RUS 75 60
Simona-Iulia MATEI ROM d. (3) Julia EFREMOVA RUS 61 61
Barbora KRTICKOVA CZE d. Ioana IVAN ROM 63 62
(4) Elitsa KOSTOVA BUL d. Katarina MARACKOVA SVK 76 62
Maryna ZANEVSKA UKR d. Yuliya LYNDINA UKR 36 61 63
Xi LI CHN d. (5) Eugeniya PASHKOVA RUS 64 61
Katalin SZEKELY HUN d. Michaela INCE GBR 63 61
Daphne VAN DE ZANDE BEL d. Annie GÖRANSSON SWE 64 64
Anna LARKINA RUS d. Josefin HJERTQVIST SWE 75 75
(7) Patricia CHIREA ROM d. Anna NAUMOVA UKR 64 62
Marina LUSHCHINA RUS d. (13) Elisa PETH GER 76 75
(8) Lioudmila NIKOIAN ARM d. Julia GOLOBORODKO UKR 61 61
Cindy CHALA FRA d. Teona TSERTSVADZE GEO 61 60

tobi
Apr 6th, 2008, 02:25 PM
Doubles Main Draw

(1)Balsamo/Sulpizio (ITA) v Efremova/Galanina (RUS)
Eriksson/Jensen (SWE/DEN) v Kotkina/Melnikova (RUS)

(4)Dranets/Lee (RUS/NZL) v (wc)He/Larkina (CHN/UKR)
Guskova/Nartsissova (RUS) v (wc)Barz/Benli (GER/TUR)

Nikoian/Sokolova (ARM/RUS) v Bykodarova/Tseplukhova (RUS)
(3)Gerards/Koek (NED) v Buyukakcay/Segnini (TUR/BRA)

Astrugo/Kvatsabaia (GEO) v Pitenina/Razumova (RUS)
(2)Pashkova/Tsybycheva (RUS) v De Lattre/Steinherr (POR/GER)


*Singles draw should be out soon as well

Petkorazzi
Apr 6th, 2008, 02:29 PM
Sofia :yippee:

JAMESYBABY!
Apr 6th, 2008, 03:16 PM
Katalin SZEKELY HUN d. Michaela INCE GBR 63 61
(2) Sofia KVATSABAIA GEO d. Natasha MARKS GBR 76 62


:sad:

Iceland
Apr 6th, 2008, 04:16 PM
I didn't notice that Zanevka & Sirotkina were here as well. It should make an exciting event. Keep going Cindy, it's very impressive so far! :D

polishprodigy
Apr 7th, 2008, 01:15 AM
3th Round

Avgusta TSYBYSHEVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100047979) (RUS) (1) defeated Anna BRAZHNIKOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100094140) (SWE) 6-3 6-0
Marta SIROTKINA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100077670) (RUS) defeated Rebecca ALESSI (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100034995) (ITA) 6-3 6-2
Sofia KVATSABAIA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100058043) (GEO) (2) defeated Natasha MARKS (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100055060) (GBR) 7-6(2) 6-2
Taja MOHORCIC (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100049612) (SLO) (14) defeated Diana ISAEVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100113819) (RUS) 7-5 6-0
Simona-Iulia MATEI (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20014643) (ROU) defeated Julia EFREMOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20014912) (RUS) (3) 6-1 6-1
Barbora KRTICKOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100080655) (CZE) defeated Ioana IVAN (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100057669) (ROU) 6-3 6-2
Elitsa KOSTOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100057228) (BUL) (4) defeated Katarina MARACKOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100057388) (SVK) 7-6(3) 6-2
Maryna ZANEVSKA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100110484) (UKR) defeated Yuliya LYNDINA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100082932) (UKR) 3-6 6-1 6-3
Li XI (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100111136) (CHN) defeated Eugeniya PASHKOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100056149) (RUS) (5) 6-4 6-1
Katalin SZEKELY (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100072346) (HUN) defeated Michaela INCE (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100046604) (GBR) 6-3 6-1
Daphne VAN DE ZANDE (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20007023) (BEL) defeated Annie GORANSSON (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100055973) (SWE) 6-4 6-4
Anna LARKINA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100077926) (UKR) defeated Josefin HJERTQUIST (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100054272) (SWE) 7-5 7-5
Patricia CHIREA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100080164) (ROU) (7) defeated Anna NAUMOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100102908) (UKR) 6-4 6-2
Marina LUSHCHINA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100077584) (RUS) defeated Elisa PETH (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100060380) (GER) (13) 7-6(5) 7-5
Liuodmila NIKOIAN (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20011371) (ARM) (8) defeated Julia GOLOBORODKO (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100086558) (UKR) 6-1 6-1
Cindy CHALA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100075375) (FRA) defeated Teona TSERTSVADZE (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100063572) (GEO) 6-1 6-0

4th Round

Avgusta TSYBYSHEVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100047979) (RUS) (1) Vs Marta SIROTKINA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100077670) (RUS)
Sofia KVATSABAIA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100058043) (GEO) (2) Vs Taja MOHORCIC (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100049612) (SLO) (14)
Simona-Iulia MATEI (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20014643) (ROU) Vs Barbora KRTICKOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100080655) (CZE)
Elitsa KOSTOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100057228) (BUL) (4) Vs Maryna ZANEVSKA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100110484) (UKR)
Li XI (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100111136) (CHN) Vs Katalin SZEKELY (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100072346) (HUN)
Daphne VAN DE ZANDE (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20007023) (BEL) Vs Anna LARKINA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100077926) (UKR)
Patricia CHIREA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100080164) (ROU) (7) Vs Marina LUSHCHINA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100077584) (RUS)
Liuodmila NIKOIAN (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20011371) (ARM) (8) Vs Cindy CHALA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100075375) (FRA)

James
Apr 8th, 2008, 06:49 AM
W: Sulpizio
RU: Koek
DB: Ozgen and Pochabova

Xian
Apr 8th, 2008, 07:05 AM
4th round
(1) Avgusta TSYBYCHEVA RUS d. Marta SIROTKINA RUS 62 75
(14) Taja MOHORCIC SLO d. (2) Sofia KVATSABAIA GEO 46 75 60
Simona-Iulia MATEI ROM d. Barbora KRTICKOVA CZE 62 62
(4) Elitsa KOSTOVA BUL d. Maryna ZANEVSKA UKR 62 16 75
Katalin SZEKELY HUN d. Xi LI CHN 64 62
Anna LARKINA UKR d. Daphne VAN DE ZANDE BEL ret
Marina LUSCHINA RUS d. (7) Patricia CHIREA ROM 62 36 62
Cindy CHALA FRA d. (8) Lioudmila NIKOIAN ARM 62 67 61
------------------------------------------------------------

SINGLES MAIN DRAW
(1) Michelle GERARDS NED vs Elena KULIKOVA RUS
Marina MELNIKOVA RUS vs Ima BOHUSH BLR
q Anna LARKINA UKR vs Hanne SKAK JENSEN DEN
(5) Elisa BALSAMO ITA vs q Elitsa KOSTOVA BUL
(4) Cagla BÜYÜKAKCAY TUR vs q Cindy CHALA FRA
Ekatarina DRANETS RUS vs LL Sofia KVATSABAIA GEO
Tetyana AREFEYEVA UKR vs Stamatia FAFALIOU GRE
(7) Marcella KOEK NED vs q Simona-Iulia MATEI ROM
(6) Vivian SEGNINI BRA vs Varvara GALANINA RUS
Michaela POCHABOVA SVK vs wc Yulia GEORGIEVA RUS
q Katalin SZEKELY HUN vs wc Aleksandra ROMANOVA RUS
(3) Pemra ÖZGEN TUR vs wc Dilara YURTKURAN TUR
(8) Elizaveta TOCHILOVSKAYA RUS vs q Taja MOHORCIC SLO
Shona LEE NZL vs Magali DE LATTRE POR
wc Eylül BENLI TUR vs q Marina LUSCHINA RUS
(2) Valentina SULPIZIO ITA vs q Avgusta TSYBYCHEVA RUS

Boreas
Apr 8th, 2008, 08:42 AM
W: Sulpizio
RU: Arefeyeva
MDB: Kvatsabia and Ozgen

FORZA SARITA
Apr 8th, 2008, 12:01 PM
W: Balsamo
RU: Sulpizio

Petkorazzi
Apr 8th, 2008, 12:06 PM
Simona!:banana:

Sofia got LL. :hug:

polishprodigy
Apr 8th, 2008, 01:35 PM
W: Gerards
RU: Ozgen
DB: Pochabova, Ozgen

navyg
Apr 8th, 2008, 01:48 PM
W: Gerards
RU: Sulpizio
DB:Ozgen, Pochabova

Iceland
Apr 8th, 2008, 02:16 PM
W: Chala
RU: Ozgen

Meelis
Apr 8th, 2008, 02:55 PM
W: Sulpizio
RU: Gerards
DB: Pochabova and Özgen

Petkorazzi
Apr 8th, 2008, 02:58 PM
Winner Matei
RU Sulpizio

DB Szekely and Pochabova.

Freakan
Apr 8th, 2008, 03:12 PM
W: E. Kulikova
RU: Balsamo
DB: Szekely, Pochabova

juki
Apr 8th, 2008, 03:44 PM
W: Gerards
RU: Ozgen
DB: Ozgen, Pochabova

-Makiri-
Apr 8th, 2008, 04:17 PM
1st Round
Michelle GERARDS (NED) (1) defeated Elena KULIKOVA (RUS) 6-2 6-2
Ima BOHUSH (BLR) defeated Marina MELNIKOVA (RUS) 6-0 6-1
Hanne Skak JENSEN (DEN) defeated Anna LARKINA (UKR) 6-1 6-4
Elitsa KOSTOVA (BUL) defeated Elisa BALSAMO (ITA) (5) 4-6 7-5 7-5
Cindy CHALA (FRA) defeated Cagla BUYUKAKCAY (TUR) (4) 7-5 6-2
Sofia KVATSABAIA (GEO) defeated Ekaterina DRANETS (RUS) 6-1 6-4
Stamatia FAFALIOU (GRE) defeated Tetyana AREFYEVA (UKR) 3-6 6-4 6-3
Simona-Iulia MATEI (ROU) defeated Marcella KOEK (NED) (7) 6-3 6-4
Varvara GALANINA (RUS) defeated Vivian SEGNINI (BRA) (6) 6-3 5-7 6-1
Michaela POCHABOVA (SVK) defeated Yulia GEORGIEVA (RUS) 6-1 6-0
Katalin SZEKELY (HUN) defeated Aleksandra ROMANOVA (RUS) 6-2 6-2
Pemra OZGEN (TUR) (3) defeated Dilara YURTKURAN (TUR) 6-0 6-0
Elizaveta TOCHILOVSKAYA (RUS) (8) defeated Taja MOHORCIC (SLO) 4-6 6-3 7-5
Magali DE LATTRE (POR) defeated Shona LEE (NZL) 6-1 6-1
Marina LUSHCHINA (RUS) defeated Eylul BENLI (TUR) 6-4 6-2
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Avgusta TSYBYSHEVA (RUS) 6-2 6-1

FORZA SARITA
Apr 8th, 2008, 04:18 PM
Elisa:o

Petkorazzi
Apr 8th, 2008, 04:21 PM
Sofia and Simona :banana: :banana: :banana:

Iceland
Apr 8th, 2008, 04:21 PM
Cindy :banana:! Very nice win!!!

Louis Cyphre
Apr 8th, 2008, 04:30 PM
Elitsa :woohoo:

Mommiej
Apr 8th, 2008, 04:39 PM
Michelle :D

Marcella :o

esmak
Apr 8th, 2008, 08:57 PM
Michaela P :bounce:
Good luck in the next round :wavey::bigclap:

DutchieGirl
Apr 9th, 2008, 01:51 AM
I swear - the time difference REALLY isn't fair for me. There is NO WAY I could have made picks for this tourney! :fiery:

James
Apr 9th, 2008, 06:15 AM
I swear - the time difference REALLY isn't fair for me. There is NO WAY I could have made picks for this tourney! :fiery:

High time you come live in Europe then. :p

*Jean*
Apr 9th, 2008, 07:18 AM
Elena, Marina, Anna, Tetyana :(

Elizaveta, phew :D

DutchieGirl
Apr 9th, 2008, 07:38 AM
High time you come live in Europe then. :p
:fiery: I wish I was - don't make it any worse. I'm still planning for next year! :p Wanna give me a job? :p

Equus
Apr 9th, 2008, 01:18 PM
MD DB: Sulpizio & Matei (both R2)

James
Apr 9th, 2008, 01:22 PM
:fiery: I wish I was - don't make it any worse. I'm still planning for next year! :p Wanna give me a job? :p

I could do with an assistant. :p

polishprodigy
Apr 9th, 2008, 01:26 PM
Ozgen :D

Tenisci
Apr 9th, 2008, 03:19 PM
Özgen def. Szekely 64 61
Gerards def. Bohush 46 75 60
Chala def. Kvatsabaia 61 16 60

Petkorazzi
Apr 9th, 2008, 03:22 PM
Sofia :( :( What happened after that 2nd set? :confused:

*Jean*
Apr 9th, 2008, 03:27 PM
Cindy :bounce:

Louis Cyphre
Apr 9th, 2008, 03:51 PM
Michelle GERARDS (NED) (1) defeated Ima BOHUSH (BLR) 4-6 7-5 6-0
Elitsa KOSTOVA (BUL) defeated Hanne Skak JENSEN (DEN) 6-1 6-2 :woohoo:
Cindy CHALA (FRA) defeated Sofia KVATSABAIA (GEO) 6-1 1-6 6-0
Stamatia FAFALIOU (GRE) defeated Simona-Iulia MATEI (ROU) 6-3 2-0 Retired
Varvara GALANINA (RUS) defeated Michaela POCHABOVA (SVK) 6-0 6-1
Pemra OZGEN (TUR) (3) defeated Katalin SZEKELY (HUN) 6-4 6-1
Magali DE LATTRE (POR) defeated Elizaveta TOCHILOVSKAYA (RUS) (8) 6-2 6-1
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Marina LUSHCHINA (RUS) 6-0 6-2

FORZA SARITA
Apr 9th, 2008, 03:59 PM
Nobody can stop Vale:kiss:

*Jean*
Apr 9th, 2008, 04:18 PM
Elizaveta :o One more pathetic loss!

Tennis-Chick
Apr 9th, 2008, 04:44 PM
Cindy :yeah:

Geoffrey91
Apr 9th, 2008, 04:49 PM
Cindy :)

Fafaliou is an easy opponent :)

Iceland
Apr 9th, 2008, 05:56 PM
Haha, Cindy, I love the bagel :D!!!

hakush...
Apr 9th, 2008, 08:54 PM
Pemra :woohoo: she won 2 matches in a row :eek: :lol:

DutchieGirl
Apr 9th, 2008, 09:20 PM
I could do with an assistant. :p

I'm being serious! ;)

:yeah: Michelle actually won 2 matches in a row? :eek: But that scoreline was shit!

tobi
Apr 10th, 2008, 12:33 AM
Main Draw

First Round

(1)Michelle Gerards (NED) d. Elena Kulikova (RUS) 62 62
Ima Bohush (BLR) d. Marina Melnikova (RUS) 60 61

Hanne Skak Jensen (DEN) d. (Q)Anna Larkina (UKR) 61 64
(Q)Elitsa Kostova (BUL) d. (5)Elisa Balsamo (ITA) 46 75 75

(Q)Cindy Chala (FRA) d. (4)Cagla Buyukakcay (TUR) 75 62
(LL)Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Ekaterina Dranets (RUS) 61 64

Stamatia Fafaliou (GRE) d. Tetyana Arefyeva (UKR) 36 64 63
(Q)Simona-Iulia Matei (ROU) d. (7)Marcella Koek (NED) 63 64

Varvara Galanina (RUS) d. (6)Vivian Segnini (BRA) 63 57 61
Michaela Pochabova (SVK) d. (wc)Yulia Georgieva (RUS) 61 60

(Q)Katalin Szekely (HUN) d. (wc)Aleksandra Romanova (RUS) 62 62
(3)Pemra Ozgen (TUR) d. (wc)Dilara Yurtkuran (TUR) 60 60

(8)Elizaveta Tochilovskaya (RUS) d. (Q)Taja Mohorcic (SLO) 46 63 75
Magali De Lattre (POR) d. Shona Lee (NZL) 61 61

(Q)Marina Lushchina (RUS) d. (wc)Eylul Benli (TUR) 64 62
(2)Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q)Avgusta Tsybycheva (RUS) 62 61

2nd Round

(1)Michelle Gerards (NED) d. Ima Bohush (BLR) 46 75 60
(Q)Elitsa Kostova (BUL) d. Hanne Skak Jensen (DEN) 61 62

(Q)Cindy Chala (FRA) d. (LL)Sofia Kvatsabaia (GEO) 61 16 60
Stamatia Fafaliou (GRE) d. (Q)Simona-Iulia Matei (ROU) 63 20 Ret.

Varvara Galanina (RUS) d. Michaela Pochabova (SVK) 60 61
(3)Pemra Ozgen (TUR) d. (Q)Katalin Szekely (HUN) 64 61

Magali De Lattre (POR) d. (8)Elizaveta Tochilovskaya (RUS) 62 61
(2)Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q)Marina Lushchina (RUS) 60 62

Iceland
Apr 10th, 2008, 01:35 PM
Michelle GERARDS (http://www.itftennis.com/womens/tournaments/players/player.asp?player=20013413) (NED) (1) defeated Elitsa KOSTOVA (http://www.itftennis.com/womens/tournaments/players/player.asp?player=100057228) (BUL) 4-6 7-5 6-1
Cindy CHALA (http://www.itftennis.com/womens/tournaments/players/player.asp?player=100075375) (FRA) defeated Stamatia FAFALIOU (http://www.itftennis.com/womens/tournaments/players/player.asp?player=100003927) (GRE) 6-3 6-1
Pemra OZGEN (http://www.itftennis.com/womens/tournaments/players/player.asp?player=20014713) (TUR) (3) defeated Varvara GALANINA (http://www.itftennis.com/womens/tournaments/players/player.asp?player=20014758) (RUS) 6-3 7-5
Valentina SULPIZIO (http://www.itftennis.com/womens/tournaments/players/player.asp?player=100001394) (ITA) (2) defeated Magali DE LATTRE (http://www.itftennis.com/womens/tournaments/players/player.asp?player=100023445) (POR) 7-5 6-3


Allez Cindy, reach the final please!!!

FORZA SARITA
Apr 10th, 2008, 01:37 PM
Vale;)
Elitsa :(

TheBoiledEgg
Apr 10th, 2008, 02:02 PM
Varvara :sad:

Tenisci
Apr 10th, 2008, 02:02 PM
Pemra :)

Louis Cyphre
Apr 10th, 2008, 02:33 PM
Elitsa :sad:
Valentina :yeah:

daniela86
Apr 10th, 2008, 05:26 PM
Chala :D:rocker: :rocker2:
Ozgen :)
Take the title Cindy!! :rocker: :rocker2:

black_fire
Apr 10th, 2008, 05:41 PM
Elitsa :bigcry:

So close... It's a pity she lost on her birthday :sad:

tobi
Apr 11th, 2008, 12:18 AM
Valentina :)

DutchieGirl
Apr 11th, 2008, 12:39 AM
:D Michelle!

Meelis
Apr 11th, 2008, 04:47 PM
Semifinal

Michelle GERARDS (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20013413) (NED) (1) defeated Cindy CHALA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100075375) (FRA) 6-3 6-2
Valentina SULPIZIO (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100001394) (ITA) (2) defeated Pemra OZGEN (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20014713) (TUR) (3) 0-6 6-1 6-4

FORZA SARITA
Apr 11th, 2008, 05:17 PM
Vale :worship:

hakush...
Apr 11th, 2008, 08:32 PM
Pemra :fiery:

Equus
Apr 11th, 2008, 08:55 PM
Pemra.:sad: What happened after the great first set?:sad: Languor? :sad:

but still a good week and first SF since last May :kiss: reach the final next week ;)

DutchieGirl
Apr 11th, 2008, 11:14 PM
:yeah: Michelle

rated_next
Apr 12th, 2008, 02:44 PM
Finals:

Michelle GERARDS (NED) (1) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (2) 7-5 4-6 6-4 :)

much needed tournament for Michelle :)
congrats :hug:

FORZA SARITA
Apr 12th, 2008, 02:46 PM
Vale :hug:

TheBoiledEgg
Apr 12th, 2008, 03:16 PM
Michelle :yeah:

Brenda fan
Apr 12th, 2008, 03:33 PM
Michelle:)

..ikke..
Apr 12th, 2008, 03:43 PM
Michelle :bounce:

DutchieGirl
Apr 12th, 2008, 10:05 PM
:woohoo: Michelle