PDA

View Full Version : 1966 Results


Rollo
Mar 15th, 2008, 07:38 PM
Intro and Stats



[1] Billie Jean King (US)

Won 10 events of 18 singles events entered. (Also won 11 doubles and 1 mixed title)
Match record: 57 wins-6 defeats, and 3 defaults. (.904 winning %)

Singles titles at US Indoors, Phoenix, South African, Ojai, Southern California, US Hard, Tulsa, Manchester, Wimbledon, and Pipinf Rock. Won on all surfaces.

Won first 9 of 10 events through Wimbledon. Ziegenfuss her only loss outside the world top ten.

Had a winning or tied head to head vs all competition: (11-5 vs Top 10)
1-0 vs Bueno, 2-2 vs Casals, 1-0 vs Durr, 1-1 vs Jones, 1-1 vs Melville, 2-0 vs Smith, 1-0 vs Van Zyl, 2-1 vs Wade 2-1 vs Ziegenfuss






Thanks go out to Andrew Tas and Chris Whiteside for results, and Ignatius for catching important errors. Hats off as well to Jimbo for his additions and Elegos for Hungarian results.

Note: Chris has complete set of WT from 1966.

Ugarte has produced a thread to help us complete results for 1966. I wish to thank him here and provide a link to his work at: http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=464944

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:39 PM
Rankings





August 66 issue of World Tennis is done.

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:39 PM
ends January 1 South Yarra Tournament, Melbourne, Australia (Grass)

FI Deidre Catt (GB) d. Beryl Jenkins 4-6 6-2 6-0

-----

ends January 1 Coupe Faucombridge Valencia, Spain (Clay)

FI Carmen Coronado d. Ana-Maria Estalella 6-3 3-6 6-4

-----

ends January 2 Hulett's Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Hard)

2R: Ann Haydon Jones (GB) d Val Forbes 6-3 6-0
2R: Glenda Swan d Sally Holdsworth 6-0 6-0

QF: Jones d Maryna Godwin 6-3 6-1
QF: Francoise Durr (Frn) d Swan 0-6 6-0 6-2
QF: Janine Lieffrig d Pat Walkden (Rho) 6-2 8-6
QF: Annette Van Zyl d Eunice Passmore 6-1 6-2

SF: Jones d. Durr 6-3 6-8 6-4
SF: Van Zyl d. Lieffrig 6-2 6-3

FI: Annette Van Zyl d. Ann Jones 0-6 6-1 6-3

DF: Francoise Durr (Frn)/Janine Lieffrig (Frn) d. Ann Jones (GB)/Annette Van Zyl 6-4 6-4
-----

December 25, 1965- January 2, Asian Championships, Calcutta, India.

FI: Tiiu Soome (USSR) d. Carole Prosen (USA) 6-3 1-6 6-1

DF: Carole Prosen (USA)/Tiiu Soome (USSR) d. Rita Suriya/Begum Khan 6-2 6-0

XDF: Alex Metreveli (USSR)/Tiiu Soome (USSR) d. Nicholas Kalageropoulos (GRE)/Carole Prosen (USA) 3-6 6-2 6-3

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:39 PM
Week of January 3-9

January 3-8 Hulett's Border Championships, East London, South Africa (Hard)

SF: Annette Van Zyl d. Janine Lieffrig (Frn) 6-3 6-1
SF: Ann Jones (GB) d. Francoise Durr (Frn) 6-2 6-2

FI: Annette van Zyl d. Ann Jones (GB) 6-3 2-6 8-6

DF: Francoise Durr (Frn)/Janine Lieffrig (Frn) d. Ann Jones (GB)/Annette Van Zyl 4-6 6-4 6-4

-----

January 1-9 Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)

Draw=25

1R: Jan Lehane-bye
1R: C King-bye
1R: C Langsford-bye
1R: N Marsh d. Janet Young 6-2 6-1
1R: Joan Gibson d. Meryl Jones 6-1 6-3
1R: A Martin d. L Smith 6-4 4-6 6-0
1R: Teresa Van Haren d. M Holden 6-0 6-2
1R: Karen Krantzcke d. K Hogarth 6-0 6-1

1R: S Walsham d. L Hesketh 6-2 6-0
1R: Sue Alexander d. Noelene Turner 6-4 5-7 9-7
1R: Elizabeth Fenton d. A Davies 6-4 7-5
1R: Pat Turner d. Michelle Boulle (Frn) 6-2 6-1
1R: Madonna Schacht-bye
1R: Sue Hole-bye
1R: M Macara-bye
1R: Helen Gourlay-bye

2R: Lehane d. King 6-0 6-1
2R: Marsh d. Langsford 3-6 6-1 retired
2R: Gibson d. Martin 6-0 6-1
2R: Krantzcke d. Van Haren 6-0 6-2

2R: Walsham d. Alexander 6-2 6-1
2R: P Turner d. Fenton 6-3 4-6 7-5
2R: Schacht d. Hole 6-2 6-2
2R: Gourlay d. Macara 6-3 6-1

QF: Lehane d. Marsh 6-4 6-4
QF: Gibson d. Krantzcke 2-6 6-4 6-3
QF: Walsham d. P Turner 6-1 7-5
QF: Schacht d. Gourlay 6-3 6-1

SF: Lehane d. Gibson 6-2 6-1
SF: Schacht d. Walsham 2-6 6-3 6-4

FI: Jan Lehane d. Madonna Schacht 1-6 6-4 6-3

DF Karen Krantzcke/P Turner d. Jan Lehane/Madonna Schacht 3-6 8-6 10-8

MX: Helen Gouraly/Bill Bowrey d. Jan Lehane/Owen Davidson 6-4 6-4

Lehane staged a tremendous comeback from 1-6 1-4 down to win the final.

----------------------------------------------------------------

January 1-8 Western Australian Championships, Perth, Australia (Grass)
*Ugarte has dates of January 4-9

Draw=19

1R: G Don d. L Jowett 6-1 6-4
1R: A McKenzie d. J Longson 11-9 6-3
1R: P Brand d. K Dugan 6-2 6-1

2R: Margaret Smith d. S Stephen 6-3 6-1
2R: Lesley Hunt d. B Maddison 6-2 6-1
2R: Don d. McKenzie 6-0 6-1
2R: Carole Caldwell Graebner (US) d. Helen Plaisted default

2R: Brand d. A Pfannenberg (Ger) 6-1 6-0
2R: Judy Tegart d. B Wall 6-2 6-2
2R: Monique Salfati (Frn) d. L Griffiths 6-4 6-2
2R: Nancy Richey (US) d. S Riessen (US) default

QF: Smith d. Hunt 6-2 6-2
QF: Graebner d. Don 6-3 7-5
QF: Tegart d. Brand 6-0 6-2
QF: Richey d. Salfati 6-0 6-1

SF: Smith d. Graebner 6-2 6-3
SF: Richey d. Tegart 6-3 5-7 8-6.

FI: Margaret Smith d. Nancy Richey 6-3 6-1

DF: Margaret Smith/Judy Tegart d. Carole Graebner (US)/Nancy Richey (US) default

MX: Judy Tegart/Tony Roche d. Lesley Hunt/Tom Okker (Neth) 9-7 6-3

Nancy badly injures her left knee in the semis vs Tegart. She quickly loses the final as the errors mount due to her inmobilty. She defaults the doubles final in the hope that she will recover for the Australian Chmps.

-----

January 3-9 Central India Championships Allahabad, India (Grass)

SF: Tiiu Soome d Khan Begum 7-4 6-3
SF: Nirupama Vasant d Carol Ann Prosen 0-6 6-3 6-3

FI: Tiiu Soome d. Nirupuma Vasant 11-9 6-2

-----

January 3-9 Florida State Championships, Orlando, Florida, US (Clay)


QF: Nancy Reed d Vicki Crusselle 6-4 6-2
QF: Heidi Hufschmid d Anne Kimball 6-4 2-6 8-6
QF: Betty Rosenquest Pratt d Giuliana Peterson 6-1 6-2
QF: Alice Tym d Mary Faniri 6-4 7-5

SF: Reed d Hufschmid 6-2 6-2
SF: Tym d Pratt 6-1 6-4

FI: Alice Tym d. Nancy Reed 6-8 7-5 6-3

DF: Betty Pratt/Nancy Reed d. Overton/Voster 6-4 6-4

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:39 PM
Week of January 10-16

January 9-15 Hulett's Western Province Championships, Cape Town, South Africa (Hard)


2R: Esme Emanuel d Sally Holdsworth 6-3 6-3
2R: Pat Walkden d Elly Krocke (Neth) 8-6 6-1
2R: Christina Bell d Heather Segal 6-3 6-1

QF: Ann Haydon Jones (GB) d Emanuel 6-0 6-2
QF: Francoise Durr (Frn) d Walkden 1-6 7-5 6-4
QF: Bell d Anita Van Deventer 3-6 6-4 6-1
QF: Annette Van Zyl d Janine Lieffrig (Frn) 6-2 6-2

SF: Jones d. Durr 6-3 6-2
SF: Van Zyl d. Bell 6-3 6-1

FI: Annette van Zyl d Ann Jones 3-6 6-4 4-3 retired

DF: Ann Jones (GB)/Annette Van Zyl d. Francoise Durr (Frn)/Janine Lieffrig (Frn) 8-6 6-2

------------------------

January 10-16 South Florida Championships, West Palm Beach, Florida (Clay)


SF: Alice Tym d Heidi Hufschmid 6-1 6-1
SF: Stephanie DeFina d Mrs Cudlip 6-2 6-2

FI: Stephanie Defina beat Alice Tym 6-4 6-0

-----------------------

January 11-16 Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Grass)

Draw=18

1R: Carole Caldwell Graebner (US) d. Therese McKay 6-4 6-4
1R: S Harris d. Michelle Boulle (Frn) default

2R: Judy Tegart d. Raquel Giscafre (Arg) 6-2 6-2
2R: Monique Salfati (Frn) d. B Jenkins 9-7 6-2
2R: W Malfroy d. H Young 6-4 6-3
2R: Helen Gourlay d ????

2R: Graebner d. Heather McKechnie 6-2 6-0
2R: A Pfannenberg (Ger) d ????
2R: S Harvey d ????
2R: Jan Lehane d. Marilyn Fernberger (US) 6-0 6-0

QF: Tegart d. Salfati 4-6 6-3 6-4
QF: Gourlay d. Malfroy 6-2 6-0
QF: Graebner d. Pfannenberg 6-3 6-0
QF: Lehane d. Harvey 6-1 6-1

SF: Tegart d. Gourlay 6-1 6-0
SF: Graebner d. Lehane default (knee injury)

FI: Judy Tegart d. Carole Graebner (US) 8-6 3-6 6-2

Doubles

??: Carole Graebner (US)/Nancy Richey (US) d. Helen McKechnie/Therese Mackay 6-1 6-2

FI: Carole Graebner (US)/Nancy Richey (US) d. Monique Salfati (Frn)/Judy Tegart 2-6 7-5 6-1

MX: Nancy Richey (US)/Tom Okker (Neth) d Monique Salfati (Frn)/Owen Davidson 6-2 6-1

Nancy Richey entered in doubles only because of her recent knee injury. Lehane defaulted her semi due to a bad knee as well. Judy Tegart won the final with her superior net play.

-------------------------
January 10-16 New Zealand Championships, Auckland, New Zealand (Grass)

2R: P Rogan d Alison Glenie 2-6 6-3 8-6
2R: Bev Vercoe d J Bloxham 6-4 7-5
2R: Anne Jenkins d Heather Robson 4-6 7-5 6-3
2R: Jill Bignell d S Coote (Aus) 6-3 6-2

3R: Cecilie Fleming d Rogan 6-3 7-5
3R: Vercoe d K Rosser 6-1 6-1
3R: Sue Clements d Deidre Taylor Kerr 6-1 6-1
3R: Margaret Kynaston d Bignell 7-5 2-6 6-3
3R: Elizabeth Terry d L Farrell 8-6 6-3

QF: Kerry Melville (Aus) d Fleming 6-4 6-0
QF: Clements d Vercoe 2-6 8-6 8-6
QF: Jenkins d Elaine Stephan 6-1 8-6
QF: Terry d Kynaston 7-5 6-2

SF: Melville d Clements ????
SF: Terry d Jenkins ????

FI: Kerry Melville (Aus) d. Elizabeth Terry 6-2 6-3

DF: Margaret Kynaston/Kerry Melville d. Anne Jenkins/Jeanie Nelson 6-4 6-3

MX: Kerry Melville/Hawkes

Kerry Melville takes the triple by winning the mixed with Hawkes.

---------------------------------

ends January 16 March of Dimes Tournament, San Diego, California, US (Hard)

SF: Kris Kemmer d Paulette Verzin 4-6 6-2 6-4
SF: Val Ziegenfuss d Marie Poiset 6-2 6-2

FI: Val Ziegenfuss d. Kris Kemmer 6-1 6-1

----------------------------
January 11-17 National and Northern India Chmpionships, New Delhi, India.


SF: Tiiu Soome (USSR) d Nirupama Vasant 2-6 6-1 8-6
SF: Marion Law (NZ) d Carol Ann Prosen (US) 6-0 6-8 6-3

FI: Tiiu Soome (USSR) d. Marion Law (NZ) 6-3 2-6 6-4

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:39 PM
Weeks of January 17-23 and January 24-30

Australian Championships

Dates: January 21-31
Venue: Sydney, White City, Austrailia
Surface: Grass

*Richey and Graebner foreign seeds.

Singles (Draw= 48) (6 foreign)

1st Round

Margaret Smith[1]-bye
Alexis Kenny-bye
Beryl Jenkins-bye
Norma Marsh-bye
Helen Gourlay- bye
Lesley Hunt-bye
Wendy Malfroy-bye
Madonna Schacht[7]-bye

Judy Tegart d. Dianne Olsson 6-0 6-2
Carol Sherriff d. Cheryl Begbie 6-2 6-4
Elizabeth Fenton d. Raquel Giscafre (Arg) 6-1 6-2
Karen Krantzcke[ 8] d. Therese Mackay 6-2 6-2
Robyn Ebbern [5] d. Sue Alexander 6-2 6-2
Sandra Walsham d. Denise Brennen 6-2 6-4
Kaye Dening d. Caroline Cooper 6-2 6-0
Carole Graebner (US) [2] d. Meryl Jones 6-2 6-1

Lesley Turner [2] d. Margaret Kyneston 6-2 6-3
Gwenda Don d. A Davies 6-3 3-6 6-2
Norma Eastburn d. Teresa Van Haren 7-5 5-7 7-5
Joan Gibson d. Alison Martin 6-1 4-6 6-1
Kerry Melville d. J Wicks 6-4 6-0
Carol Langsford d. Sandra Smith 4-6 6-3 6-2
Angelique Pfannenberg (Ger) d. Michelle Boulle (Frn) 6-4 4-6 6-4
Gail Sherriff d. Diane Born 6-3 6-3

Jan Lehane[6]-bye
Sue Hole-bye
Helen Amos-bye
Monique Salfati (Frn)-bye
Pat Turner-bye
Jill Starr-bye
Margaret Dunne-bye
Nancy Richey (US) [1]-bye

2nd Round

Smith[1] d. Kinney 6-3 6-1
Jenkins d. Marsh 6-3 6-1
Gourly d. Hunt 1-6 6-3 6-0
Schacht [7] d. Malfroy 6-0 6-1
Tegart d. C Sherriff 6-2 6-2
Krantzcke [8] d. Fenton 6-4 6-1
Ebbern [5] d. Walsham 4-6 6-2 6-2
Graebner [2] d. Dening 6-3 6-1

L Turner[2] d. Donn 6-1 6-3
Gibson d. Eastburn 6-2 6-3
Melville d. Lansgford 6-0 6-2
G Sherriff d. Pfannenberg 6-1 6-1
Hole d. Lehane[6] default
Amos d. Salfati 6-8 6-0 6-4
P Turner d. Starr 12-10 4-6 6-4
Richey[1] d. Dunn 6-3 6-3

3rd Round

Smith [1] d. Jenkins 6-2 11-9
Schacht [7] d. Gourlay 6-2 6-3
Tegart d. Krantzcke [8] 8-6 6-4
Graebner [2] d. Ebbern [5] 6-1 6-4

Gibson d. L Turner [2] 8-6 6-1
Melville d. G Sherriff 13-11 4-6 6-0
Amos d. Hole 6-2 6-4
Richey [1] d. P Turner 6-1 6-0

Quarterfinals

Smith [1] d. Schacht [7] 6-1 6-3
Graebner [2] d. Tegart [3] 6-3 6-3
Melville d. Gibson 6-2 3-6 6-4
Richey [1] d. Amos 6-2 6-3

Semifinals

Smith [1] d. Graebner [2] 6-2 6-4
Richey [1] d. Melville 6-2 8-6

Final

Margaret Smith [1] d. Nancy Richey[1] default

----------------------------------------------------------------------

Doubles (Draw=23)

1st Round

Margaret Smith/Lesley Turner[1]-bye
Norma Eastburn/Norma Marsh d. Denise Brennen/Therese Mackay 2-6 6-4 6-1
Elizabeth Fenton/Sandra Walsh-bye
Sandra Smith/J Wicks d. Michelle Boulle (Frn)/Monique Salfati (Frn) 6-4 2-6 6-3
Gwenda Don/Jill Starr d. A Davies/A Perry 6-2 9-7
Helen Gourlay/Kerry Melville-bye
Cheryl Begbie/Angleique Pfannenberg (Ger) d. B Macara/L Smith 8-6 3-6 6-3
Jan Lehane/Madonna Schacht[4]-bye

Robyn Ebbern/Judy Tegart[3]-bye
Meryl Jones/A Martin-bye
Karen Krantzcke/Pat Turner-bye
Kaye Dening/Therese Van Haren d. Helen Amos/Margart Kynaston 6-4 6-4
Dianne Born/Christine King d. R Connolly/Heather McKechnie 6-4 6-0
Carol Sherriff/Gail Sherriff-bye

Joan Gibson/Caroline Langsford d. Sue Alexander/Caroline Cooper 6-2 6-2
Carole Graebner (US)/Nancy Richey (US) [2]-bye

2nd Round

M Smith/L Turner[1] d. Eastburn/Marsh 6-3 6-3
Fenton/Walsham d. S Smith/Wicks 6-4 6-4
Gourlay/Melville d. Donn/Starr 6-0 6-4
Lehane/Schacht[4] d. Begbie/Pfannenberg 6-2 6-3

Ebbern/Tegart[3] d. Jones/Martin 6-3 6-3
Krantzcke/P Turner d. Dening/Van Haren 7-5 6-2
C Sherriff/G Sherriff d. Born/King 7-5 6-3
Graebner/Richey[2] d. Gibson/Langsford 6-4 6-3

Quarterfinals

M Smith/L Turner[1] d. Fenton/Walsham 6-2 6-1
Lehane/Schacht [4] d. Gourlay/Melville 4-6 6-4 6-3
Ebbern/Tegart [3] d. Krantzcke/P Turner 6-1 6-4
Graebner/Richey[2] d. C.Sherriff/G.Sherriff 7-5 4-6 6-2

Semifinals

Smith/L Turner [1] d. Lehane/Schacht [4] 6-2 6-1
Graebner/Richey [2] d. Ebbern/Tegart [3] 8-6 6-1

Final

Carole Graebner (US)/Nancy Richey (US) [2] d. Margaret Smith/Lesley Turner[1] 6-4 7-5

----------------------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=27)

1st Round

Margaret Smith/John Newcombe [1]-bye
Jill Starr/Alan Lane d. Jenny Hoad/Alan Kendall default
Kerry Melville/Alan Stone d. Madonna Schacht/Warren Jacques 15-13 6-3
Norma Marsh/Rod Brent d. Jan Lehane/Roger Taylor (GB) [8] 6-8 8-6 8-6
Judy Tegart/Tony Roche [3]-bye
Norma Eastburn/John Eastburn d. Angelique Pfannenberg (Ger)/Richard Russell 6-2 6-3
Kaye Dening/Roger Dowdeswell (Rho) d. Joan Maslem/Anthony Richards default
Gail Sherriff/Ton Okker (Neth) [5] d. Elizabeth Fenton/Eugene Russo 6-3 12-10

Lesley Turner/Owen Davidson [4]-bye
Teresa Van Haren/Alan Bashford d. Diane Born/Alejandro Harms (Arg) 6-3 6-3
Cheryl Begbie/Colin Stubbs d. Monique Salfati (Frn)/Herb Fitzgibbon 4-6 9-7 6-3
Joan Gibson/John Cottrill [6] d. Caroline Langsford/Jose Gisbert (Sp) 6-3 5-7 10-8
Robyn Ebbern/Bill Bowrey [7] d. Sandra Walsham/James Stanbury defauly
Gwenda Don/Brian Bowman d. Michelle Boulle (Frn)/Patricio Rodriguez (Chil) 6-4 6-3
Carol Sherriff/Ray Ruffels d. Helen Gourlay/Dick Crealy 6-4 7-5
Carole Graebner (US)/Marty Riessen (US) [2]-bye

2nd Round

M Smith/Newcombe [1] d. Starr/Lane 6-3 11-9
Melville/Stone d. Marsh/Brent 6-4 6-4
Tegart/Roche [3] d. Eastburn/Eastburn 6-1 6-0
G Sherriff/Okker [5] d. Dening/Dowdeswell 6-4 3-6 6-4

L Turner/Davidson [4] d. Van Haren/Bashford 6-3 6-4
Gibson/Cottrill [6] d. Begbie/Stubs 6-3 2-6 6-2
Ebbern/Bowrey [7] d. Don/Bowman 6-3 6-4
C Sherriff/Ruffels d. Graebner/Riessen [2] 3-6 6-2 6-3

Quarterfinals

M Smith/Newcombe [1] d. Melville/Stone 6-3 6-3
Tegart/Roche [3] d G Sherriff/Okker [5] default
Gibson/Cottrill [6] d L Turner/Davidson [4] 7-9 6-1 6-4
Ebbern/Bowrey [7] d. C Sherriff/Ruffels 6-2 4-6 6-2

Semifinals

Tegart/Roche [3] d. M Smith/Newcombe [1] 7-5 11-13 6-3
Ebbern/Bowrey [7] d. Gibson/Cottrill [6] 4-6 8-6 10-8

Final

Judy Tegart/Toney Roche [3] d. Robyn Ebbern/Bill Bowrey [7] 6-1 6-3

----------------------------------------------------------------------

Draw Notes:

Missing first name for A Davies
"Beryl" Jenkins (by Aussie site) is listed elsewhere as Barbara.
Meryl Jones listed as "Merrill" Jones by Aussie site.
Lexie Kenny also listed as Alexis Kenny
Missing first name for B Macara
Missing firat name for Perry (in doubles)
Missing first name for L Smith
missing first name for J Wicks

Notes: Richey twisted knee in doubles. Managed to play semi while heavily bandaged, but doctors said she risked permanent damage if she played the final.
----------------------------------------------------------------------
Sources:

AustralianOpen.org website. I have used the draw order as listed there.

----------------------------------------------------------------------
Summary:

This is the only defaulted slam final in women's tennis history.

----------------------------------------------------------------------

January 17-23 City of Miami Championships, Florida, US (Clay)

1R: Marilyn Stock d Mara Mejides 4-6 6-2 8-6
1R: Rana Epstein d Heidi Hufschmid (Swt) 6-1 6-1

QF: Stephanie DeFina d Cynthia Bruce 6-0 6-0
QF: Stock d Sherry Bedingfield 6-2 8-6
QF: Nancy Reed d Epstein 6-4 6-1
QF: Chris Koutras d Geraldine Rosenfield 6-2 6-1

SF: DeFina d Stock 6-2 6-2
SF: Reed d Koutras 6-1 6-1

FI Stephanie Defina d. Nancy Reed 2-6 6-4 6-3

Reed's maiden name was Corse.

-----

Ends January 24 Coupe Pierre Gillou Paris, France (Indoors)

Draw=9

1R: Odile De Roubin d Patricia Reyes 6-4 6-3

QF: Evelyne Boy d Suzanne Le Besnerais 9-7 5-7 6-0
QF: Anne-Marie Larue Rouchon d De Roubin 6-4 6-1
QF: Rosie Darmon d Jacqueline Le Boubennec 6-3 1-6 6-4
QF: Aline Nenot d A Vaquer 6-1 6-0

SF: Darmon d Boy 6-2 8-6
SF: Nenot d Rouchon 6-1 6-4

FI Rosie Darmon [1] d. Aline Nenot [2] 6-4 6-2

DF:Rosie Darmon/Patricia Reyes (Mex) d. Anne-Marie Rouchon/Venturino 6-4 6-4

-----

ends January 25 Lima Tournament, Lima, Peru

FI Norma Baylon (Arg) d. Maria Guzman (Ecu) 6-0 6-2

-----

January 18-25 All-India Hard Court Championships, Trivandrum, India. (Clay)

SF: Tiiu Soome (USSR) d Sria Goonaratne 6-2 7-5
SF: Carol Prosen (US) d Cherry Chihina 6-0 6-2

FI: Tiiu Soome (USSR) d. Carole Prosen (US) 6-4 6-4

-----

January 23-30 Natal Championships, Durban, South Africa (Hard)

2R: Trudy Groenman (Neth) d Janine Lieffrig (Frn) 6-0 6-0
2R: Francoise Durr (Frn) d Elly Krocke (Neth) 6-1 6-4

QF: Ann Haydon Jones (GB) d Esme Emanuel 6-1 6-1
QF: Annette Van Zyl d Glenda Swan 6-2 6-4
QF: Durr d Groenman 6-3 6-4
QF: Pat Walkden d Maryna Godwin 6-3 6-1

SF: Van Zyl d. Walkden 6-2 6-4
SF: Jones d. Durr 6-0 4-6 6-2

FI Annette van Zyl d. Ann Jones 4-6 6-3 6-4

DF: Ann Jones (GB)/Annette Van Zyl d. Esme Emanuel/Laura Rossouw 6-1 7-5

-----

January ??-30 Western India Chmpionships, ????, India

SF: Nirupama Vasant d L Panjabi 6-3 6-4
SF: Carol Prosen (US) d Khan Begum 6-1 6-3

FI Carole Prosen (US) d. Nirupa Vasant 6-3 3-6 6-4

-----

January 24-30 Austin Smith Championships, Fort Lauderdale, Florida (Clay)

2R: Nancy Reed d Heidi Hufschmid (Swt) 4-6 6-1 6-0
2R: Marilyn Stock d Betty Potosa 6-1 1-6 6-0
2R: Chris Koutras d Sharon Gleason 7-5 7-5
2R: Jane Hancock d Ann Nall 6-3 6-1

QF: Peachy Kellmeyer d Norma Campbell 6-0 6-0
QF: Reed d Stock 6-2 6-3
QF: Stephanie DeFina d Koutras 6-2 6-1
QF: Denise Wall d Jane Hancock 3-6 6-4 6-1

SF: Kellmeyer d Reed 6-3 6-1
SF: DeFina d Wall 6-3 8-6

FI Stephanie Defina d. Peachy Kellmeyer 5-7 7-5 6-2

DF: Stephanie DeFina/Peachy Kellmeyer d. Nancy Reed/Denise Wall 4-6 7-5 6-1.

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:39 PM
Week of January 31-February 6


February 3-7 Wills Open International, Auckland, New Zealand (Grass)

SF: Margaret Smith (Aus) d Anne Jenkins 6-2 6-1
SF: Kerry Melville (Aus) d Lesley Turner (Aus) 6-1 6-2

FI: Margaret Smith d Kerry Melville 6-1 6-1

DF: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d Heather Robson/Elaine Stephan 6-2 6-1

note I had dates of Feb 6-13. Double check dates.

-----

Jan 31-Feb 6 Andhra Pradesh State Championships, Hyderabad, India

SF: Carol Ann Prosen d G Reddy 6-0 6-2
SF: Khan Begum d R Misra 6-0 6-4

FI: Carole Prosen (US) d Begum Khan 7-5 6-2

-----

ends February ?? Hulett's Orange Free State Championships, Bloemfontein, South Africa

QF: Greta Delport d Laura Rossouw 6-0 ??
QF: Trudy Groenman (Neth) d Pat Walkden 7-5 ??

SF: Francoise Durr (Frn) d Delport 6-2 6-1
SF: Annette Van Zyl d Groenman 6-3 6-4

FI: Franšoise DŘrr (Frn) and Anette van Zyl divided the title because of rain.

-----

ends February ???? Moscow International Indoors, Moscow, Russia, USSR (Indoors)

FI: Galina Baksheeva d. Kull 6-0 6-8 7-5

-----

Ends February 5 Los Angeles Metropolitan Tournament , Los Angeles, California, US (Hard)

FI: Pat Cody d Pam Teeguarden 1-6 6-2 6-4

DF: Sonia Harrington/M Joseph d Violet Walker/Bev Winnan Bev 6-1 4-6 6-4

-----

February 3-9 Nice Tournament Lawn Tennis Club Tournament, Nice, France (Clay)
Venue: Nice Tournament Lawn Tennis Club

FI: Jacqueline Rees-Lewis d Denise Magnan 6-1 6-1

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:42 PM
Week of February 7-13

February 6-13 Scandinavian Covered Court Championships Oslo, Norway (Indoors)

Draw=9

1R: Winnie Shaw (GB) d Pia Balling (Den) 2-6 7-5 6-4

QF: Helga Niessen (Ger) d Shaw 6-4 6-3
QF: Liv Paldan d Ellen Grindvold 7-5 6-3
QF: Birgitta Lindstrom d Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-1
QF: Kirsten Robsahm d. Leena Ahonen (Fin) 2-6 7-5 7-5

SF: Niessen d. Paldan 6-2 6-2
SF: Lindstrom d Robsahm 6-3 6-2

FI: Helga Niessen (Ger) d Birgitta Lindstrom 6-4 6-1

DF: Elizabeth Starkie (GB)/Winnie Shaw (GB) d Helga Niessen (Ger)/Kirsten Robsahm 6-3 9-7

-----

February 7-13 Mysore State Championships Bangalore, India

SF: Carol Ann Prosen (US) d Sria Goonaratne 8-6 6-0
SF: Cherry Chittina d Dechu Appaiah 3-6 6-2 6-4

FI: Carol Ann Prosen d Cherry Chittina 6-0 6-3

DF: Beard/Carol Ann Prosen (US) d Cherry Chittina/Sria Goonaratne 6-1 6-1

-----

Ends February 13 Golden Gate Tourney San Francisco, California, US (Hard)

Draw=12

1R: Rosie Casals-bye
1R: Debbie John-bye
1R: Ceci Martinez d Gerry Carter 6-2 6-1
1R: Kristy Pigeon d Sue Shrader 6-1 6-1

1R: Pixie Lamm-bye
1R: Nancy Nikcevich-bye
1R: Lynn Abbes d Pat Welles 6-2 6-3
1R: June Gay d Denise Carter 6-1 6-4


QF: Casals d John 6-3 6-0
QF: Martinez d Pigeon 10-8 7-5
QF: Lamm d Nikcevich 6-1 6-0
QF: Abbes d Gay 6-0 6-2

SF: Casals d Martinez 6-4 4-6 6-2
SF: Abbes d Lamm 6-4 6-2

FI Rosie Casals d. Lynne Abbes 6-4 6-1

-----

February 9-15 New England Women's Indoor Championships, Salem, Massachuesetts, US (Indoors)

2R: Billie Jean King d Diane Matzner 6-1 6-4
2R: Rosie Casals d Marjorie Rowbotham 6-0 6-1
2R: Roberta Zimman d ????
2R: Tory Ann Fretz d ????

2R: Betty Stove (Neth) d Marilyn Aschner 7-5 7-5
2R: Kathy Harter d Ingrid Lofdahl (Swd) 10-8 6-2
2R: Sue Behlmar d Louise Gonnerman 6-1 6-2
2R: Mary Ann Eisel d Emilie Burrer 6-2 6-2

QF: Casals d King 2-6 6-4 7-5
QF: Fretz d Zimman 6-0 6-0
QF: Harter d Stove 6-3 8-6
QF: Eisel d Behlmar 6-2 9-7

SF: Fretz d Casals 6-4 6-2
SF: Eisel d. Harter 6-4 6-4

FI: Tory Ann Fretz d. Mary Ann Eisel 6-4 2-6 6-3

3rd place: Kathy Harter d Rosemary Casals 8-6 5-7 6-3

DF: Mary Ann Eisel/Kathy Harter d. Rosie Casals/Billie Jean King 6-2 12-14 6-0

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:42 PM
Week of February 14-20

February 14-20 German Covered Court Championships Bremen, Germany (Indoors)

2R: Jill Blackman (GB) d. Madeleine Pegel (Swt) 9-7 6-2
2R: Heide Schildknecht Orth d Elsie Spruyt (Neth) 6-4 6-3
2R: Helga Niessen d Anne-Marie Rouchon (Frn) 6-3 6-2

QF: Ann Jones (GB) d Lidy Venneboer (Neth) 6-2 7-5
QF: Blackman d Rita Bentley (GB) default
QF: Orth d Elizabeth Starkie (GB) 6-1 1-6 6-3
QF: Niessen d Jenny Ridderhof (Neth) 6-4 6-2

SF: Jones d. Blackman 6-3 6-2
SF: Niessen d. Orth 0-6 6-0 6-1

FI: Ann Jones (GB) d Helga Niessen 7-9 7-5 6-3

DF: Ann Jones (GB)/Elizabeth Starkie (GB) d Helga Niessen/Heide Orth 6-0 8-6

-----

February 15-19 National United States Indoor Women's Championships Boston (Chesnut Hill), Massachuestts, US (Indoors)
Venue: Longwood Cricket Club

Domestic Seeds
1 Billie Jean King
2 Mary Ann Eisel
3 Carol Hanks Aucamp
4 Kathy Harter

Foreign Seeds
1 Betty Stove
2 Eva Lundquist
3 Ingrid Lofdahl

Draw=25

1R: Billie Jean King [1]-bye
1R: Louise Gonnerman-bye
1R: Pat Stewart Edrich-bye
1R: Justina Bricka d. Jacqueline Bolens 6-0 6-1
1R: Kathy Harter [4] d Marilyn Aschner 6-2 6-2
1R: Roberta Zimman d Carolyn Liguori 6-1 6-4
1R: Tory Fretz d Nancy Derenna 6-2 6-0
1R: Eva Lundquist (Swd) [2] d Marjorie Rowbotham 6-2 6-0

1R: Betty Stove (Neth) [1] d Andrea Voikos 6-1 6-1
1R: Rosie Casals d. Diane Matzner 6-3 6-0
1R: Emilie Burrer d Donna Barker 6-3 6-2
1R: Carol Hanks Aucamp [3] d Lee Trumball 6-2 6-2
1R: Ingrid Lofdahl (Swd) [3]-bye
1R: Sue Behlmar-bye
1R: Jade Schiffman-bye
1R: Mary Ann Eisel [2]-bye

2R: King [1] d Gonnerman 6-0 6-0
2R: Bricka d Edrich 6-3 6-4
2R: Harter [4] d Zimman 6-4 6-2
2R: Fretz d Lundquist [2] 6-2 6-2

2R: Casals d Stove [1] 6-8 6-2 6-3
2R: Aucamp [3] d Burrer 6-3 8-6
2R: Lofdahl [3] d Behlmar 6-3 8-10 7-5
2R: Eisel [2] d Schiffman 6-0 6-0

QF: King [1] d Bricka 7-5 5-7 6-1
QF: Fretz d Harter [4] 7-5 6-3
QF: Aucamp [3] d Casals 6-3 6-3
QF: Eisel [2] d Lofdahl [3] 6-2 6-3

SF: King [1] d Fretz 6-2 6-2
SF: Eisel [2] d Aucamp [3] 6-4 6-4

FI: Billie Jean King [1] d. Mary Ann Eisel [2] 6-0 6-2

DF: Rosie Casals/Billie Jean King d Justina Bricka/Carol Aucamp 3-6 6-4 6-2

-----

February 14-20 Cannes Lawn Tennis Tournament, Cannes, France (Clay)

FI Ingrid Loeys (Bel) d Alex Soady 6-2 6-2

-----

February 14-20 South India Championships Madras, India

FI: Carol Ann Prosen (US) d Babbili Of Kumararani 6-4 6-4

-----
February 14-20 Philippine National Championships, Manila. Philippines

FI: Desidera Ampon d. Patricia Yngayo 6-1 6-2

DF: Lanuza/Yngayo d. Desidera Ampon/Ang 6-3 6-1

-----

February 17-21 New Souith Wales Hard Court Championships, Parkes, Australia (Clay)

QF: Joan Gibson d. Pat Parmenter ????
QF: Karen Krantzcke d. Robyn Ebbern ????
QF: Elizabeth Fenton d. Madonna Schacht ????
QF: Sue Alexander vs. A Kennedy ????*

SF Krantzcke d. Gibson 6-3 6-4
SF Fenton d. ????

FI: Elizabeth Fenton d. Karen Krantzcke 6-3 3-6 7-5

DF: Karen Krantzcke/Pat Turner d. Robyn Evbbern/Madonna Schacht 9-11 6-3 10-8

MX: Won by Madonna Schact/Bill Bowrey

The tournament was rained out on the last day and as most of the players were due to play in the Australian Hard Court in Brisbane it is unknown when the tournament was completed. The womens doubles final was played at the Australian Hard Court Championships, as the same teams played in the final there the winners of the Australian Hard Court womens doubles were also given this title.

Draw note: Could A Kennedy = Alexis Kenny?

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:50 PM
Week of February 21-27


February 21-27 Dixie Championships Tampa, Florida, US (Clay)

Draw=14

1R: Monique Salfati (Frn)-bye
1R: Eva Lundquist (Swd) d Elesa Nelson (Swd) 7-5 6-4
1R: Alice Tym d Lulu Gongora (Mex) 6-4 4-6 6-2
1R: Carmen Coronado (Sp) d Tina Pimel 6-2 6-0

1R: Betty Stove (Neth)-bye
1R: Sue Behlmar d Heidi Hufschmid (Swt) 6-1 6-3
1R: Ingrid Lofdahl (Swd) d Polita Palacios (Col) 6-0 6-2
1R: Elena Subirats (Mex) d Tish Adams 6-1 6-1

QF: Lundquist d Salfati 9-7 8-5
QF: Tym d Coronado 6-2 2-6 6-3
QF: Stove d Behlmar 5-7 7-5 6-4
QF: Subirats d Lofdahl 6-1 6-4

SF: Tym d Lundquist 6-0 2-6 8-6
SF: Subirats d. Stove 6-3 0-6 6-3
FI: Elena Subirats (Mex) d Alice Tym 6-1 8-6

DF: Sue Behlmar/Betty Stove (Neth) d Carmen Coronado (Sp)/Monique Salfati (Frn) 6-3 6-2

-----

February 22-27 Australian Hard Court Championships, Brisbane, Australia (Clay)

Draw=15

1R: Karen Krantzcke-bye
1R: Margaret Starr d. M Chippendale 6-2 6-4
1R: Robyn Ebbern d. B Dellaway 6-2 6-2
1R: Dawn Brennan d. P Scoines 4-6 6-4 10-8

1R C Oliver d. M Schacht 64 10 retired
1R S Alexander d. B Hawcroft 46 86 60
1R P Turner d. D Little 60 62
1R A Kenny d. S Smith 63 63

QF: Krantzcke d. Starr 6-3 6-3
QF: Ebbern d. Brennan 6-0 6-3
QF: Alexander d. Oliver 6-2 3-6 6-4
QF: Kenny d. P Turner 9-7 6-2

SF: Krantzcke d. Ebbern 3-6 6-0 6-3
SF: Kenny d. Alexander 6-1 6-2

FI Karen Krantzcke d. Lexie Kenny 6-1 6-2

DF: Karen Krantzcke/Pat Turner d. Robyn Ebbern/Madonna Schacht 9-11 6-3 1-08

MX: Robyn Ebern/Owen Davidson d. Karen Krantzcke/J Cooper 6-4 6-4

-----

February 18-27 French Covered Court Championships, Paris,France (Indoors)
Venue: Stade De Coubertin

1R: Pat Reyes (Mex) d Evelyne Boy 6-4 6-3

2R: Ann Jones (GB) d Maylis Burel 6-0 6-0
2R: Madeleine Pegel (Swt) d Odile De Roubin 6-4 6-2
2R: Jill Blackman (GB) d Marion Cristiani 6-1 6-2
2R: Virginia Wade (GB) d Jehanne Venturino 6-3 6-3

2R: Rita Bentley (GB) d Aline Nenot 6-1 4-6 6-4
2R: Mary McAnally (GB) d Reyes 6-1 6-3
2R: Rosie Reyes Darmon d Anne-Marie Rouchon 6-4 6-4
2R: Frances MacLennan (GB) d Jacqueline Berson 6-2 6-2

QF: Jones d Pegel 6-0 6-1
QF: Wade d Blackman 6-4 8-6
QF: Bentley d McAnally 6-1 6-2
QF: MacLennan d Darmon 6-2 6-0

SF: Jones d Wade 6-0 9-7
SF: MacLennan d Bentley 3-6 6-2 6-1

FI: Ann Jones (GB) d. Frances MacLennan (GB) 6-2 6-1

DF: Ann Jones (GB)/Virginia Wade (GB) d Rita Bentley (GB)/Jill Blackman (GB) 6-1 6-1

-----

February 21-27 Cannes Lawn Tennis Club Tournament Montfleury, Cannes, Frances (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

QF: Jacqueline Rees Lewis d Veronica Burton (GB) 6-0 6-0
QF: Alex Soady d Claudine Casa 6-3 6-4
QF: Judy Congdon d Faye Urban (Can) 3-6 6-4 6-1
QF: Janice Townsend d Ingrid Loeys (Bel) 6-8 6-2 6-4

SF: Rees-Lewis d Soady 6-0 6-0
SF:Townsend d Congdon 6-3 6-1

FI: Jacqueline Rees-Lewis Vives d. Janice Townsend 6-3 6-3

DF: Ingrid Loeys (Bel)/Faye Urban (Can) d Claudine Casa/Jacqueline Rees-Lewis 6-2 7-5

-----

February 20- 27 Moscow International Covered Court Championships, Moscow, Russia, USSR (Indoors)

FI: Galina Bakcheeva d Maria Kull 6-0 6-8 7-5

-----

ends March 1 Bavarian Championships, Munich, Germany (Indoors)

FI Helga Niessen d Sonja Pachta (Ast) 6-1 7-5

-----

???? Japanese Indoors, Tokyo, Japan (Indoors)

FI: Dottie Knode (US) d Sumi Gokan 6-1 6-2

DF: Iida/Reiko Miyagi d Kitamura/Kujirai 4-6 6-2 6-2

-----

Lucknow Tournament, Lucknow, India

FI Carol Ann Prosen (US) d Begum Khan 6-3 4-6 8-6

MX: Carol Ann Prosen (US)/Nicky Kalo (Gre) d Khan/Dhawan 6-3 7-5

-----

ends March 1 Chilean Chmpionships, Vina del Mar, Chile (Clay)

SF: Carmen Ibarra d Helen Jacobs 6-0 6-1
SF: Maria Ibarra d Doris Gildemeister 4-6 6-4 6-0

FI: Carmen Ibarra d Maria Ibarra 6-1 6-1

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:52 PM
Week of February 28-March 6


ends March 6 Port of Trinidad Tournament, Port of Spain, Trinidad (Grass)

Draw=8

QF: Robyn Ebbern (Aus) d J Merry 6-1 6-0
QF: Eva Lundqvist (Swd) d Monique Salfati (Frn) 6-2 0-6 6-4
QF: Elena Subirats (Mex) d Ingrid Lofdahl (Swd) 6-3 9-7
QF: Madonna Schacht (Aus) d Angelique Pfannenburg Newcombe (Aus) 6-0 6-1

SF: Ebbern d Lundqvist 7-5 4-6 6-3
SF: Subirats d Schacht 6-1 6-3

FI: Robyn Ebbern (Aus) d. Elena Subirats (Mex) 1-6 7-5 6-4

Doubles

SF: Ebbern/Schacht d Sue Behlmar/Salfati 6-2 6-1
SF: Lofdahl/Lundqvist d Gongora/Subirats 8-6 6-3

FI: Robyn Ebbern (Aus)/Madonna Schacht (Aus) d. Lulu Gongora (Mex)/Elena Subirats (Mex) 6-3 4-6 6-3

MX: Madonna Schact (Aus)/Tony Roche (Aus) d Robyn Ebbern (Aus)/Rex Holmberg (Aus) 7-5 6-3

Though the draw must have been small the addition of Gongora in the doubles suggests it was more than 8.

-----

ends March 6 Curacao Tournament, Curacao, Netherlands Antilles

Draw=8

1R: Norma Baylon (Arg) d Polita Placios 6-1 6-0
1R: Carmen Coronado Mandarino (Sp) d Louise Sales 6-0 6-3
1R: Betty Stove (Neth) d Francoise Savy (Ven) 6-0 6-0
1R: Donna Fales (US) d Gail Sherriff (Aus) 3-6 6-4 6-4

SF: Baylon d Mandarino 6-2 6-2
SF: Fales d Stove 2-6 6-3 6-4

FI: Norma Baylon (Arg) d. Donna Fales (US) 6-4 6-2

Doubles

SF: Baylon/Sherriff d Sales/Savy 6-2 6-0
SF: Fales/Stove d Mandarino/Palacios 4-6 6-0 6-3

FI: Donna Fales/Betty Stove d Norma Baylon/Gail Sherriff 6-3 4-6 8-6

MX: Norma Baylon/Nikky Pilic d. Gail Sherriff/Marty Mulligan 12-10 6-4

The draw must have been very small (perhaps 8?) due to Curacao

-----

ends March 6 Dutch Covered Court Championships Zuidlaren, Netherlands (Indoors)

SF: Els Spruyt d Faye Toyne (Aus) 6-3 6-3
SF: Elizabeth Starkie (GB) d Lidy Jansen Venneboer 6-1 6-2

FI: Els Spruyt d Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-1

DF: Elizabeth Starkie (GB)/Faye Toyne (Aus) d Jenny Ridderhof/Sluyter 6-1 6-3

MX: Elizabeth Starkie (GB)/Bob Howe (Aus) d Faye Toyne (Aus)/Moore 6-3 6-0

-----

March 1-6 Coupe Cozon, Lyon, France (Indoors)

QF: Frances McLennan (GB) d S Balay 6-2 6-1
QF: Jill Blackman (Aus) d. Mary McAnally 6-2 6-2
QF: S Mangin d J Boyd 5-7 6-2 6-1
QF: Rita Bentley (GB) d M Leblanc 6-4 6-4

SF: Blackman d McLennan 3-6 6-1 6-2
SF: Bentley d S Mangin 6-1 7-5

FI: Jill Blackman (Aus) d. Rita Bentley (GB) 13-11 6-2

-----

ends March 7 Coupe Gallia Tournament, Cannes, France (Clay)

QF: Anne-Marie Studer (Swt) d Alex Soady 6-1 5-7 6-0
QF: Ada Bakker (Neth) d Astrid Suurbeck (Neth) 6-4 10-8
QF: Nicole Filippone d S Gubler (Swt) 4-6 6-3 7-5
QF: Roberta Beltrame (Ity) d Ingrid Loeys (Bel) 6-3 7-5

SF: Bakker d Studer 4-6 6-4 6-4
SF: Beltrame d Filippone 6-1 6-0

FI Roberta Beltrame (Ity) d Ada Bakker (Neth) 7-5 7-5

DF: Louise Brown (Can)/Faye Urban (Can) d Deckert/Anne-Marie Studer (Swt) 6-3 6-2

-----

ends March 7 City of Perth, Perth, Australia

FI: Lesley Hunt d G Don 6-0 3-6 6-1

DF: Maddison/A MacKenzie d Don/L Griffiths 6-3 6-4

-----

ends March 6 Fullerton Invitation, Fullerton, California, US (Hard)

2R: Pat Conger d Susan Tenney 6-0 6-1

QF: Paulette Verzin d ????
QF: Bettyann Grubb d Mary Prentiss 6-3 6-4
QF: Peggy Michel d Pat Conger 6-3 6-4
QF: Val Ziegenfuss d Kris Kemmer 6-2 6-2

SF: Verzin d Grubb 6-4 6-0
SF: Ziegenfuss d Michel 6-2 6-4

FI: Paulette Verzin d Val Ziegenfuss 6-3 6-4

Could Mary Prentiss=Mary Arnold Prentiss, star of the 1940s?

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:59 PM
Week of March 7-13

ends March 14 Beaulieu Tournament, Beaulieu, France (Clay)

2R: Rita Bentley (GB) d. Faye Urban (Can) 7-9 7-5 6-4
2R: Winnie Shaw (GB) d M Lee 7-5 2-6 6-0

QF: Bentley d Roberta Beltrame (Ity) 7-5 6-1
QF: Shaw d Martha Peterdy-Wolf 6-2 6-2
QF: Faye Toyne d Joyce Williams (GB) 6-4 6-3
QF: Jill Blackman (Aus) d Christiane Spinoza 7-5 6-2

SF: Shaw d Bentley 6-4 6-0
SF: Blackman d Toyne 7-5 6-0

FI: Jill Blackman d Winnie Shaw (GB) 7-5 6-3

DF: Jill Blackman (Aus)/Rita Bentley (GB) d Mary Habicht (Brz)/Margaret Harris 6-2 6-3

MX: Faye Toyne/Moore d Joyce Williams (GB)/Keith Wooldridge (GB) 7-5 6-3

-----

March 8-14 Ciudad of Barranquila, Barranquila, Columbia (Clay)

Draw=21

1R: Eva Lundqvist (Swd) d Polita Palacios 6-1 7-5
1R: Isabel Fernandez d Christiane Spinoza (Fr) default
1R: Madonna Schact (Aus) [4] d Francoise Savy (Ven) 6-1 6-1
1R: Robyn Ebbern (Aus) [3] d Sue Behlmar (US) 6-4 6-3
1R: Maria Guzman (Ecu) d Angelique Pfannenberg Newcombe (Ger) 6-3 4-6 6-1

2R: Norma Baylon (Arg) [1] d M Escobar 6-4 6-0
2R: Elena Subirats (Mex) d Monique Salfati (Fr) 6-4 6-0
2R: Lundqvist d Donna Fales (US) 6-2 6-2
2R: Schacht [4] d Fernandez 6-2 6-0

2R: Ebbern [3] d Guzman 6-3 6-2
2R: Betty Stove (Neth) d. Ingrid Lofdahl (Swd) 10-8 6-3
2R: Virginia Caceres (Peru) d Carmen Coronado Mandarino (Sp) 9-7 2-6 7-5
2R: Gail Sheriff (Aus) [2] d Lulu Gongora (Mex)7-5 6-4

QF: Baylon [1] d. Subirats 6-2 6-2
QF: Schacht [4] d. Lundqvist 6-8 6-4 8-6
QF: Stove d. Ebberr n [3] 9-7 6-3
QF: Sherriff [2] d. Caceres 6-2 6-4

SF: Baylon [1] d. Schacht [4] 6-4 6-2
SF: Stove d. G. Sherriff [2] 4-6 6-4 6-2

FI: Norma Baylon (Arg) [1] d. Betty Stove (Neth) 6-0 6-1

DF: Norma Baylon (Arg)/Gail Sherriff (Aus) d Robyn Ebbern (Aus)/Madonna Schacht (Aus) 4-6 6-1 6-0

MX: Norma Baylon (Arg)/Nikki Pilic (Yug) d Betty Stove (Neth)/Dmitri Sturdza (Swt)2-6 7-5 6-4

The default of Christiane Spinoza is easily explained, as she is in France at Beaulieu this week.

-----

March 3-13 United Arab Republic (Egyptian) International, Cairo, Egypt (Clay)

Draw=11

1R: Carole Prosen (US) d Clelia 6-0 6-4
1R: Helga Niessen (Ger) d Magda Nimatallah 6-2 6-1
1R: Vlasta Vopickova (Cz) d M. Ezzat 6-4 6-1

QF: Prosen d Carole Graebner (US) [1] 6-2 6-4
QF: Almut Sturm (Ger) d Jacqueline Rees-Lewis (Fr) default
QF: Niessen d. Vopickova 6-3 6-4
QF: Galina Baksheeva (USSR) d Lea Pericoli (Ity) 11-9 7-5

SF: Prosen d Sturm 6-3 6-0
SF: Niessen d Baksheeva 6-2 6-4

FI: Helga Niessen (Ger) d. Carole Prosen (US) 6-2 6-1

MX: Carole Graebner (US)/Clark Graebner (US) d Helga Niessen (Ger)/Ion Tiriac (Rom) 9-7 4-6 7-5

Rees-Lewis had appendicitis. Lea Pericoli was seeded, but the New York Times neglects to mention the number of her seeding.

-----

ends March 13 Belgian Indoor Championships ,Brussels, Belgium (Indoors)

SF: Christiane Mercelis d Monique Van Haver 6-0 6-0
SF: Joelle Van Landeghem d Lisette Sliepen 7-5 6-8 6-4

FI: Christiane Mercelis d. Joelle Van Landeghem 6-0 6-0

DF: Monique Bedoret/Monique Van Haver d Odette Jacobs/Joelle Van Landeghem 6-1 3-6 6-3

-----

March 5-13 Eastern Women's Indoor Championships New York City, New York, US (Indoors on vinyl grass)
Venue: Vanderbilt Athletic Club

1R: Bonnie Mencher d Louise Gonnerman [1] 7-5 6-2
1R: Inez Long d Louise Gengler 6-1 6-0
1R: Susan Adams d Cindy ford 6-4 6-3
1R: Mimi Kanarek d Mary Evans 6-2 6-2
1R: Evelyn Haase d Vija Vuskains 6-4 0-6 6-1
1R: Beverly Packard d Elizabeth Krupa 6-0 6-1
1R: Nancy Derenna d Jacqueline Bolens default

1R: Cathy Checket d Karol Gagliano 6-1 6-3
1R: Ellen Fernberger d Judith Meyerowitz 6-2 6-1
1R: Marjorie Gengler d Esther Lisbe 6-1 6-0
1R: Joan Silberscher d Candace Lee Straight 6-1 6-0
1R: Marion Archard d Anita Sutton 6-2 6-1
1R: Marilyn Aschner d Monika Newkirchen 6-1 6-0


2R: Mimi Kanarek d Evelyn Haase 6-1 8-6
2R: Kathy Checket d Ellen Fernberger 6-2 6-3
2R: Diane Matzner d Judy Dixon 6-1 6-2
2R: Marjorie Gengler d Joan Silbersher 6-1 6-3

QF: Mencher d Carolyn Liguori 6-2 6-4
QF: Kanarek d Beverly Packard 6-3 6-1
QF: Matzner d Checket 6-1 6-2
QF: Marilyn Aschner d Gengler 6-1 6-2

SF: Kanarek d Mencher 7-5 4-6 6-1
SF: Aschner D D Matzner 9-7 1-6 6-3

FI: Marilyn Aschner d Mimi Kanarek 6-3 8-10 7 -5

Dates confirmed by the New York Times

Cathy Checket, Joan Silberscher and Monika Newkirchen are all married.

The finals lasted 2 and half hours-left handed Marilyn "dominated with her big forehand. Neither girl had a strong serve or was inclined to go to the net." Many long rallies of 15 shots or more. Mimi saves a match point in the second set and leads 5-3 in the third before bowing out. Miss Kanarek was born in Nicaragua and started playing tennis late. She works as a manager at the Vanderbilt Club. Aschner, aged 18, plays tennis for Queen's College.

The surface unusual. Described as vinyl grass, it played slow.

-----

March 14, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

SF: Judy Tegart d. Bev Rae 4-6 6-0 7-5
SF: Pat Turner d H Slattery 6-0 6-3

FI: Pat Turner d Judy Tegart default

DF: Karen Krantzcke/Pat Turner d Judy Tegart/H Small 6-2 7-5

MX: Pat Turner/Ron Mackenzie d Karen Krantzcke/Will Coghlan 8-6 (one set only)

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:59 PM
Week of March 14-20

March 20 Copa Altamira, Caracas, Venezuela (Hard)

Draw=18

1R: Lulu Gongora d. Beatriz Raytler 6-4 6-4
1R: Sue Behlmar d Virginia Caceres 6-2 6-1

2R: Norma Baylon d Angelique Pfannenberg Newcombe 6/1-6/1
2R: Betty Stove d Behlmar 6-3 6-1
2R: Eva Lundqvist d Carmen Coronado Mandarino 6-4 6-2
2R: Gongora d Madonna Schacht 7-5 6-3

2R: Robyn Ebbern d P. Palacios 6-1 6-2
2R: Elena Subirats d Donna Fales 9-7 4-6 6-3
2R: Ingrid Lofdahl d Francoise Savy 6-1 6-2
2R: Gail Sherriff d Maria Guzman 6-4 6-3

QF: Baylon d Stove 6-2 1-0 retired
QF: Lundqvist d Gongora 6-2 6-3
QF: Subirats d Ebbern 6-4 6-1
QF: Sherriff d Lofdahl 6-3 6-3

SF: Baylon d. Lundqvist 6-4 6-4
SF: Sherriff d Subirats 4-6 6-4 6-3

FI: Norma Baylon (Arg) d. Gail Sherriff (Aus) 2-6 7-5 6-4

Doubles (Draw-8)

1R: Ebbern/Schacht d Caceres/Palacios 6-3 6-3
1R: Behlmar/Mandarino d Lofdahl/Lundqvist 4-6 6-3 6-3
1R: Fales/Stove d Gongora/Subirats 6-0 6-1
1R: Baylon/Sherriff d Guzman/Newcombe 6-2 6-0

SF: Ebbern/Schacht d Behlmar/Mandarino 6-4 6-1
SF: Baylon/Sherriff d Fales/Stove default

FI: Norma Baylon/Gail Sherriff d Robyn Ebbern/Madonna Schacht 7-5 6-2

-----

ends March 20 Thunderbird Invitation, Phoenix, Arizona, US, (Hardd)

Draw=14

1R: Mary Ann Eisel-bye
1R: Carole Ann Loop d Sally Perry 6-0 6-4
1R: Kathy Harter d Linda Yee 6-3 6-3
1R: Lynne Abbes d Vicki Berner (Can) 7-5 6-2

1R: Vicky Palmer Heinecke d Gwen Bussa 6-1 6-3
1R: Rosie Casals d Carol Gay 6-2 6-2
1R: Mimi Arnold d Paulette Verzin 12-10 6-2
1R: Billie Jean King-bye


QF: Eisel d Loop 9-7 6-1
QF: Harter d Abbes 6-3 6-2
QF: Casals d Heinecke 8-6 7-5
QF: King d Arnold 6-2 6-0

SF: Eisel d Harter 7-9 6-4 10-8
SF: King d Casals 6-3 6-2

FI: Billie Jean King d Mary Ann Eisel 6-3 6-2

Doubles (Draw=7)

1R: Eisel/King-bye
1R: Abbes/Loop d Arnold/Berner 6-1 -2
1R: Casals/Verzin d Gsy/Perry 6-1 7-5
1R: Harter/Heinicke d Bussa/Lee 6-1 6-4

SF: Eisel/King d Abbes/Loop 6-3 6-1
SF: Harter/Heinacke d Casals/Verzin 6-8 7-5 6-4

FI: Mary Ann Eisel/Billie Jean King d Kathy Harter/Vicky Heinacke 6-1 6-4

-----

ends March 20 Alexandria International, Alexandria, Egypt (Clay)

Draw=8

1R: Carole Graebner (US) d Mrs El Balkeini default
1R: Almut Sturm (Ger) d Lea Pericoli (Ity) default
1R: Galina Baksheeva (USSR) d Carole Prosen (US) 6-2 6-3
1R: Helga Niessen (Ger) d Vlasta Vopickova (Cz) 6-1 6-1

SF: Graebner d. Sturm 5-7 6-0 6-4
SF: Baksheeva d Niessen 6-2 2-6 6-4

FI: Galina Baksheeva (USSR) d Carole Graebner (US) 7-5 6-2

MX: Gailna Baksheeva (USSR)/Likhachev d Carole Graebner (US)/Clark Graebner (US) 6-2 4-6 6-1

-----

March 14-20 Carlton Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

2R: Frances McLennan (GB) d. Chantal Langanay 7-5 6-2
2R: Irene De Lansalut d Sandra Okin ????
2R: Margaret Lee d Elsie Spruyt ????
2R: Christiane Spinoza d Stephanie Percivall ????

*Spinoza lost in the 3R

3R: Winnie Shaw d McLennan 2-6 6-0 6-2
3R: Faye Urban (Can) d ????
3R: Faye Toyne d ????
3R: Joyce Williams (GB) d Leena Ahonen (Fin) 6-4 6-3

3R: Rita Bentley (GB) d Lansalut 6-2 7-5
3R: Lidy Venneboer (Neth) d ????
3R: Roberta Beltrame (Ity) d Lee (GB) 6-3 6-4
3R: Jill Blackman (Aus) d Mary McAnally (GB) 6-1 7-5

QF: Shaw d Urban 6-0 6-1
QF: Toyne d Williams 6-2 6-4
QF: Bentley d Venneboer 7-5 6-1
QF: Blackman d Beltrame 6-1 6-4

SF: Shaw d. Toyne 6-3 7-5
SF: Blackman d Bentley 6-4 6-0

FI: Jill Blackman d Rita Bentley (GB) 6-4 6-4

Doubles

SF: Beltrame/Toyne d Shaw/Williams 7-5 6-3
SF: Bentley/Blackman d Mary Habicht/Margaret Harris 6-2 9-7

FI: Rita Bentley/Jill Blackman d Roberta Beltrame/Faye Toyne 1-6 6-2 6-4

*note I have an end date of March 22. Double check if possible.

Rollo
Mar 15th, 2008, 07:59 PM
Week of March 21-27

ends March 27 Mexico City Tournament. Mexico City. Mexico (Clay)

Draw=25

1R: Elena Subirats-bye
1R: Nekane de Ortiz d Angelique Newcombe (Ger) 3-6 9-7 6-4
1R: Carmen Coronado Mandarino-bye
1R: Marta Hernandez Burchers d Carmen Fernandez 6-4 6-4
1R: Madonna Schacht (Aus)-bye
1R: Alina Balbiers d Polita Palacios (Col) 6-4 6-1
1R: Gail Sherriff (Aus) d Lupe Suarez 6-3 6-3
1R: Hernandez -bye

1R: Patricia Montano d Sue Behlmar (US) 0-6 6-2 6-4
1R: Eva Lundqvist (Swd) d Margarita Flores 9-7 6-1
1R: Lulu Gongora-bye
1R: Robern Ebbern (Aus) d Cecelia Rosado 6-1 6-0
1R: Virginia Caceres (Peru) d Pilar Roldan 6-2 6-3
1R: Tere Savlidea-bye
1R: Ingrid Lofdahl (Swd) d Olfa Montano 4-6 6-3 6-3
1R: Norma Baylon (Arg)-bye

2R: Subirats d Ortiz 6-0 6-3
2R: Mandarino d Burchers 6-3 6-3
2R: Schacht d Balbiers 6-1 6-3
2R: Sherriff d Hernandez 7-5 6-2

2R: Lundqvist d. Montano 6-3 7-5
2R: Ebbern d Gongora 6-2 6-2
2R: Caceres d Savlidea 6-3 6-3
2R: Baylon d Lofdahl 6-2 6-3

QF: Subirats d Mandarino 6-0 6-2
QF: Sherriff d Schacht 11-9 6-1
QF: Lundqvist d Ebbern default
QF: Baylon d Caceres 6-0 6-4

SF: Sherriff d Subirats 6-2 6-4
SF: Baylon d Lundqvist 6-4 6-2

FI: Norma Baylon (Arg) d Gail Sherriff (Aus) default

Doubles (Draw=10)

1R: Caceres/Palacios d O.Montano/P.Montano 6-1 4-3 retired
1R: Balbiers/Gongora d Michele Boulle (Fr)/Newcombe 6-4 6-8 6-4

QF: Yola Ochoa/Subirats d Caceres/Palacios 6-0 6-3
QF: Lofdahl/Lundqvist d Balbiers/Gongora 6-2 6-3
QF: Behlmar/Mandarino d Ebbern/Schact default
QF: Baylon/G. Sherriff d Burchers/Hernandez 6-2 6-2

SF: Ochoa/Subirats d Lofdahl/Lundqvist 6-1 6-2
SF: Baylon/G Sherriff d Behlmar/Mandarino 6-1 8-6

FI: Norma Baylon/Gail Sherriff [2] d Yola Ochoa/Elena Subirats [1] 6-4 12-10

-----

March 21-27 Riviera Tournament, Menton, France (Clay)

2R: Chantal Langanay d Mary McAnally 3-0 retired
2R: Leena Ahonen d Helen Gourlay 6-4 6-4
2R: Sonja Pachta d Margaret Lee 6-3 9-7
2R: Christiane Spinoza d Maria Leyrer 6-4 6-2
2R: Frances McLennan d Mary Habicht 6-1 6-0

3R: Jacqueline Rees Lewis d Stephanie Percivall 6-0 6-0
3R: Joyce Williams d Elsie Spruyt 6-1 6-4
3R: Johanne Venturino d (Ahonen or Langanay) ????
3R: Christiane Spinoza d Rita Bentley 6-8 6-4 6-2

3R: Pachta d McLennan 6-4 6-1
3R: Roberta Beltrame d Faye Urban 7-5 5-7 6-4
3R: Jill Blackman d (Ahonen or Langanay) ????
3R: Winnie Shaw d Lidy Jansen Venneboer 6-2 6-2

QF: Rees-Lewis d Williams 6-3 6-1
QF: Spinoza d Venturino 1-6 6-2 6-4
QF: Pachta d Beltrame 6-2 2-6 6-3
QF: Jill Blackman d Shaw 6-3 6-1

SF: Rees-Lewis d Spinoza 4-6 6-1 6-2
SF: Blackman d Pachta7-5 1-6 6-4

FI: Jill Blackman d Jacquline Rees-Lewis 3-6 6-3 6-4

DF: Winnie Shaw/Joyce Williams d Rita Bentley/Jill Blackman

Ignatius
Mar 15th, 2008, 08:26 PM
Week of March 28-April 3

March 27-April 3 Caribe Hilton Invitation,San Juan,Puerto Rico (Hard)

Draw=25

1R: Robyn Ebbern (Aus)-bye
1R: Jacque Green-bye
1R: Raymonde Jones-bye
1R: Elena Subirats (Mex) d Sue Behlmar 6-2 5-7 6-3
1R: Betty Stove (Neth) d Fina Cabrera 6-1 6-1
1R: Stephanie DeFina d Carmen Mandarino (Sp) 7-5 8-6
1R: Ingrid Lofdahl (Swd) d C. Villanueva 6-2 6-3
1R: Mary Ann Eisel d Angelique Newcombe (Ger) 6-2 6-2

1R: Norma Baylon (Arg) d Virginia Caceres (Per) 6-0 6-3
1R: Michel Boulle Rodriiguez (Fr) d Grace Valdes 6-1 6-4
1R: Eileen Pomales d Lulu Gongora (Mex) 4-6 6-3 6-1
1R: Gail Sherriff (Aus) d Maria Guzman (Ec) 6-2 8-6
1R: Madonna Schacht (Aus)-bye
1R: Polita Palacios (Col)-bye
1R: Kathy Blake-bye
1R: Eva Lundqvist (Swd)-bye

2R: Ebbern d Green 7-5 6-2
2R: Subirats d Jones 6-2 3-6 6-2
2R: DeFina d Stove 6-0 3-6 6-1
2R: Eisel d Lofdahl 6-3 2-6 6-2

2R: Baylon d Rodriguez 6-2 6-1
2R: G Sherriff d Pomales 6-3 6-2
2R: Schacht d Palacios 6-3 6-2
2R: Lundqvist d Blake 7-5 6-3

QF: Subirats d Ebbern 3-6 6-1 6-4
QF: Eisel d Defina 6-1 4-6 9-7
QF: Baylon d G. Sherriff 6-2 7-5
QF: Schacht d Lundqvist 2-6 6-4 6-4

SF: Eisle d Subirats 6-2 6-4
SF: Baylon d Schacht 7-5 6-0

FI: Norma Baylon (Arg) d Mary Ann Eisel 6-3 7-5

Doubles (Draw=12)

1R: Mandarino/Subirats d Behlmar/Gongora 6-1 7-5
1R: Lofdahl/Lundqvist d Cabera/Pomales 6-0 6-3
1R: Ebbern/Schacht d Blake/R. Jones 6-3 6-2
1R: Guzman/Stove d Newcombe/Rodriguez 7-5 6-0

QF: Baylon/G. Sherriff d Vales/Villanueva 6-2 6-3
QF: Mandarino/Subirats d Lofdhal/Lundqvist 6-3 6-4
QF: Ebbern/Schacht d Guzman/Stove 4-6 6-3 8-6
QF: DeFina/Eisel d Caceres/Palacios 6-0 6-2

SF: Baylon/G.Sherriff d Mandarino/Subirats 6-3 6-2
SF: DeFina/Eisel d Ebbern/Schacht 6-4 6-3

FI: Norma Baylon (Arg)/Gail Sherriff (Aus) d Stephanie DeFina/Mary Ann Eisel 4-6 6-4 6-4

-----

March 28-April 3 Nice Lawn Tennis Club Tournament, Nice, France (Clay)
Venue: Nice Lawn Tennis Club

2R: Helen Gourlay d Irene De Lansalut 8-6 6-3
2R: Chantal Langanay d Monique Salfati 6-3 2-6 6-1

3R: Jacqueline Rees Lewis d Elsie Spruyt 6-3 2-6 6-3
3R: Rita Bentley d Gourlay 6-4 4-6 6-4
3R: Sonja Pachta d Christiane Spinoza 6-2 8-6
3R; Almut Sturm d Mary Habicht 6-1 6-4

3R: Vlasta Vopickova d Langanay 6-4 6-3
3R: Helga Niessen d Faye Toyne 6-2 6-3
3R: Virginia Wade d Evelyne Terras 6-4 6-2
3R: Jill Blackman d Frances Mclennan 6-2 6-4

QF: Rees-Lewis d Bentley 7-5 6-1
QF: Pachta d Sturm 6-2 6-3
QF: Niessen d Vopickova 6-3 6-2
QF: Blackman d Wade 6-2 6-2

SF: Pachta d Rees-Lewis 6-2 8-6
SF: Blackman d Niessen 6-2 7-5

FI: Sonja Pachta (Ast) d Jill Blackman (Aus) 6-4 6-4

DF: Rita Bentley (GB)/Jill Blackman (Aus) d Frances Mclennan (GB)/Virginia Wade (GB) 6-2 6-1

Ignatius
Mar 15th, 2008, 09:27 PM
Week of April 4-10

March 28-April 10 South African Chmpionships, Johannesburg, South Africa (Hard/Cement)
Venue: Ellis Park

Draw= 43

1R: Pat Walkden d Maryna Godwin 6-4 3-6 6-4
1R: Carole Graebner (US) d Sally Holdsworth (GB) 6-1 6-2
1R: Marlene Gerson Bethlehem d H Van Niekerk 3-6 6-2 7-5
1R: Greta Delport d Trudy Groenman (Neth) 7-5 6-3
1R: Glenda Swan d Merrill Mark 6-1 6-3
1R: Heather Segal d Carol Sherriff (Aus) 6-0 6-4
1R: Annette Van zyl [4] d Ruth Wolpert 6-2 6-3

1R: Billie Jean King [3] d Winifred Rawstone 6-0 6-2
1R: G Russell d Carole Prosen (US) 6-2 7-5
1R: Jean Forbes d Marie Fourie 6-1 7-5
1R: Eunice Passmore d Laura Rossouw 6-2 6-3

2R: Margaret Smith [1] d Jocelyn Davie 7-5 6-3
2R: J Riddell d A Bosse 4-6 6-2 6-3
2R: Walkden d Elly Krocke (Neth) 6-3 3-6 6-4
2R: C Callnan d ?????
2R: Graebner d Bethlehem 6-2 6-3
2R: Esme Emanuel d Delport 6-3 6-3
2R: Swan d Segal 4-6 2-0 retired
2R: Van Zyl [4] d Marilyn Brummer 6-2 6-1

2R: King [3] d Russell 6-3 6-1
2R: J. Forbes d M Van Zyl 6-0 7-5
2R: Passmore d M. Dowson 6-2 6-0
2R: Edda Buding (Ger) d M. Hodgeman 6-3 6-1
2R: Helga Schultze d Mrs N. Yus 6-0 6-0
2R: Tina Bell-????
2R: Rosie Darmon (FR)-????
2R: Judy Tegart (Aus) [2] d Vivienne Wiggill 6-4 6-0

3R: Smith [1] d Riddell 6-2 6-1
3R: Walkden d C. Callanan 6-2 6-2
3R: Graebner d Emanuel 6-3 6-1
3R: Van Zyl [4] d Swan default

3R: King [3] d J. Forbes 6-4 6-0
3R: Buding d . Passmore 6-4 1-6 6-3
3R: Schultz d Bell 6-3 3-6 6-2
3R: Darmon d Tegart [2] 6-4 6-2

QF: Smith [1] d Walkden 6-4 6-1
QF: Van zyl [4] d Graebner 3-6 6-4 6-4
QF: King [3] d E Buding 6-4 6-4
QF: Schultze d Darmon 6-4 4-6 6-4

SF: Smith [1] d A. van Zyl [4] 6-3 6-2
SF: King [3] d Schultze 6-2 6-2

FI: Billie Jean King [3] d Margaret Smith [1] 6-3 6-2

Plate Final
G Russell d Marlene Bethlehem 6-0 4-6 6-3

Doubles (Draw=19)

1R: Emanuel/Rossouw d Holdsworth/Prosen 6-3 6-4
1R: Groenman/Krocke d Delport/Passmore 6-2 6-3
1R: Taylor/Wolpert d J. Forbes/Valerie Forbes 1-6 6-2 6-3

2R: Graebner/King [1] d Hodgeman/C. Louw 6-0 6-2
2R: Emanuel/Rossouw d Bosse/van niekerk 6-2 6-2
2R: Groenman/Krocke d Taylor/Wolpert 6-0 6-1
2R: Buding/Schultz d Mark/M. Roche 6-1 7-5

2R: Swan/Walkden d Bell/Rawstone 5-7 6-1 7-5
2R: Bethelehem/Price d Darmon/G. Sherriff 7-5 7-5
2R: Davie/Fourie d Dowson/H. MacKeon 6-8 6-2 6-2
2R: Smith/van Zyl [2] d Dove/Owen 6-0 6-1

QF: Graebner/King [1] d Emanuel/Rossouw 6-1 6-2
QF: Groenman/Krocke d Buding/Schultze 6-4 6-2
QF: Swan/Walkden d Bethelehem/Price 5-7 6-2 6-1
QF: Smith/van Zyl [2] d Davie/Fourie 6-1 6-0

SF: Graebner/King [1] d Groenman/Krocke 6-4 6-4
SF: Smith/Van Zyl [2] d Swan/Walkden 6-2 6-2

FI: Margaret Smith/Annette Van Zyl [2] d Carole Graebner/Billie Jean King [1] 6-4 6-4

MX: Margaret Smith/Fred Stolle d Billie Jean King/Frew Mcmillan 6-4 7-5

A sparkling event-this year’s “Little Wimbledon” even imported Wimbledon referee Mike Gibson to run the event. Effiecient but not soft,he defaulted Glenda Swan when she was late coming back Glenda had everyone's sympathy, but rules are rules according to Mr Gibson.

Richey’s leg is still ailing, leading her to drop out of the South African Chmps. She is replaced as the #2 seed by Judy Tegart. “Jude” didn’t last long, as tiny Mexican/French Rosie Darmon waited for errors as Jude overhit the baseline again and again in Jburgs high altitude, which can make balls fly.

After this early excitement Margaret and Billie Jean crusied through the field with little difficulty.

In the final King was “immaculate in every department..and combined power and finesse to prevent Margaret from ever asserting herself.” King smiled and talked to herself as she had throughout the event, a trait which earned her many fans. Smith’s wrist was heavily taped; she also had problems with her serve. She immediately returns home to rest her wrist for a month and will not return until the French Chmapionships.

The sponsorship of a brewery company did wonders for marketing, resulting in a record 65,000 attending. The event was organized by Owen Williams. The standar set here will be a blueprint for how to run successful events in the open era.

-----

April 4-11 Monte Carlo Championships , Monte Carlo, Monaco (Clay)

Draw=32

1R: Lea Pericoli d Jill Mills 6-2 6-1
1R: Faye Urban d Ulla Sandulf 6-3 6-2
1R: Virginia Wade d Amelie Hacks (Ger) 6-3 6-4
1R: Almut Sturm d Evelyne Terras 10-8 6-3
1R: Sonja Pachta d Graziela Perna 6-2 6-2
1R: Vlasta Vopickova d Frances McLennan 6-2 6-2
1R: Jacqueline Rees-Lewis d Michele Kahn Rotta 7-5 6-1
1R: Faye Toyne d Lucia Bassi 6-2 6-2

1R: Silvana Lazzarino d Carole Caldwell Graebner default
1R: Jill Blackman d Janine Lieffrig 6-4 6-1
1R: Christiane Spinoza d Karin Schediwy 6-1 6-4
1R: Maria-Teresa Riedl d Ingrid Lofdahl 6-1 6-2
1R: Rita Bentley d Helen Gourlay 6-4 6-4
1R: Helga Niessen d Roberta Beltrame 6-1 6-0
1R: Mary Habicht d Monica Giorgi 6-3 6-2
1R: Francoise Durr d Kare Evers default

2R: Pericoli d Urban 6-3 6-4
2R: Wade d Sturm 6-1 7-5
2R: Vopickova d Pachta 6-2 6-2
2R: Toyne d Rees-Lewis 5-7 6-3 6-1

2R: Blackman d Lazzarino 6-3 6-1
2R: Riedl d Spinoza 6-4 6-3
2R: Niessen d Bentley 6-1 6-1
2R: Durr d Habicht 6-3 6-2

QF: Pericoli d Wade 10-8 7-5
QF: Vopickova d Toyne 6-2 1-6 6-2
QF: Blackman d Riedl 6-3 3-6 6-3
QF: Niessen d Durr 6-2 7-9 6-1

SF: Pericoli d Vopickova 6-2 6-2
SF: Niessen d Blackman 6-2 6-1

FI: Helga Niessen (Ger) d Lea Pericoli (Ity) 6-2 6-2

Iliphe Doubles Trophy (Teams from same nation)

FI: Silvana Lazzarino/Lea Pericoli (Ity) d Lucia Bassi/Maria-Teresa Riedl (Ity) 6-4 6-2

The singles winner won the Faucigny Lucinge Cup.

-----

April 4-10 Masters Invitation, St. Petersburg, Florida, US (Clay)

Draw=19

1R: Kathy Blake d Carmen Mandarino (Sp) 6-3 6-0
1R: Mary Ann Eisel d Polita Polacios 6-0 6-2
1R: Betty Stove (Neth) d Patty Reese 6-3 6-3

2R: Nancy Richey d Virginia Caceres 6-0 6-1
2R: Madonna Schacht (Aus) d Sue Behlmar 2-6 6-4 6-2
2R: Gail Sherriff (Aus) d Maria Guzman (Ec) 7-5 3-6 6-2
2R: Raymonde Jones d Blake 6-3 6-1

2R: Stove d Eisel 6-3 4-6 6-4
2R: Wendy Overton d Jean Primm 6-0 6-2
2R: Robyn Ebbern (Aus) d Gretchen vosters 6-1 6-2
2R: Norma Baylon (Arg) d Beth Bird 6-1 6-2

QF: Richey d Schacht 6-1 6-2
QF: Sherriff d R. Jones 6-3 6-3
QF: Stove d Overton 6-3 6-0
QF: Baylon d Ebbern 6-4 6-2

SF: Richey d G. Sherriff 6-2 6-3
SF: Stove d Baylon 6-1 10-8

FI: Nancy Richey d Betty Stove (Neth) 6-2 6-2

Doubles (Draw=8)

1R: Overton/Richey d Bird/Janet Vuille 6-1 6-2
1R: Ebbern/Schacht d Blake/R. Jones 6-3 6-1
1R: Baylon/Sherriff d Caceres/Polacious 6-2 6-3
1R: Eisel/Stove d Behlmar/Mandarino 6-2 6-1

SF: Overton/Richey d Ebbern/Schacht 6-2 7-5
SF: Baylon/G. Sherriff d Eisel/Stove 6-2 7-5

FI: Norma Baylon/Gail Sherriff d Wendy Overton/Nancy Richey 6-4 6-3

Baylon’s first defeat in ??? events

-----

ends April 10 San Luis Potosi Open, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

QF: Elena Subirats d Guadalupe Suarez 6-3 7-5
QF: Olga Montano d Lourdes (Lulu) Gongora 6-3 6-0
QF: Marta Hernandez Burchers d Patricia Montano 3-6 7-5 6-4
QF: Luisa Maria Hernandez d Alina Balbiers 5-7 6-2 6-1

SF: Subirats d O. Montano 6-2 6-3
SF: Burchers d Hernandez 8-6 6-0

FI: Elena Subirats d Marta Hernandez Burchers 7-5 6-1

Doubles

QF: Aurora Legoretta/Hortensia Lopez d Montano/Montano 6-4 6-1

SF: Burchers/Subirats d Legoretta/Lopez 6-1 6-1
SF: Balbiers/Gongora d Hernandez/H Heyn 8-6 6-2

FI: Marta Burchers/Elena Subirats d Alina Balbiers/Lulu Gongora 10-8 6-0

-----

ends April 10 Bolivian National Championships, Santa Cruz, Bolivia (Clay)

FI Maria Esther Cardenas d Nelly Herrera 6-0 6-1

The new champion is only 13! This was a closed event open only to Bolivian nationals.

-----

ends April 11 Israel Spring Chmpionships, Tel Aviv, Israel (Clay)

FI: Tova Epstein d Mara Cohen-Mintz 4-6 7-5 10-8

-----

April 4-9 Cumberland Hard Court Tournament Hampstead, England, UK (Clay)

2R: Ann Jones d E Patten 6-1 6-1
2R: Margaret Harris d G Slezak 6-3 6-1
2R: Pauline Roberts d Diane Bridger 6-4 6-2
2R: Shirley Bloomer Brasher d J Boothman 6-0 6-0
2R: Nell Truman d Hannah Sladek (Can) 10-8 6-4
2R: Alex Soady d B Orchard 4-6 6-2 8-6
2R: Sheila Norris Cooper d S Edgecombe 6-3 6-3
2R: Joyce Williams d Vivienne Dennis 6-2 6-2

2R: Winnie Shaw d L Cullen Smith 6-2 6-2
2R: Heather Allen d LM Bellamy (Aus) 8-6 6-1
2R: Janice Townsend d Corinne Molesworth 6-3 6-2
2R: Robin Lloyd d Stephanie Percivall 6-1 6-2
2R: Carol Rosser d Alison Rigby 3-6 15-13 6-3
2R: Mrs Barker d AF Morris 4-6 6-1 8-6
2R: Elaine Shenton d Georgina Bush 6-3 6-2
2R: Elizabeth Starkie d S Morgan 6-3 6-0

3R: Jones d Harris 7-5 6-2
3R: Brasher d Roberts 6-1 6-4
3R: N Truman d Soady 6-1 9-7
3R: Williams d Norris Cooper 6-1 6-0

3R: Shaw d Allen 6-2 3-6 6-3
3R: Lloyd d Townsend 6-2 8-6
3R: Rosser d Barker 6-2 6-3
3R: Starkie d Shenton 6-1 4-6 6-2

QF: Williams d N Truman 6-0 6-3
QF: Jones d Brasher 6-2 6-1
QF: Shaw d Lloyd 7-5 6-2
QF: Starkie d Rosser 6-2 6-0

SF: Jones d Williams 6-4 3-6 6-4
SF: Starkie d Shaw 6-0 6-4

FI: Ann Jones d Elizabeth Starkie 6-2 6-2

DF: Ann Jones/Elizabeth Strakie d Joyce Williams/Winnie Shaw 2-6 8-6 8-6

In the second round Carol Rosser d A Rigby 3-6 15-13 6-3-a total of 46 games.

-----
ends April 12 Tally Ho! Tournament, Edgbaston, England, UK (Clay)

FI: Susan Tutt d J Poynder 3-6 6-2 6-3

-----

ends April 12 North of England Hardcourts, Southport, England, UK (Clay)

FI: Mrs O’Donnell d Alex McAlpine 6-1 5-7 6-0

DF: Palma Winkler/Magda Neufeld d Epstein/Hilda Friedstein 6-1 6-4

-----

Apr 11, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI: Val Wicks d. J Wicks 6-3 6-3

Rollo
Mar 15th, 2008, 10:54 PM
Week of April 11-17

April 12-17 Golden Racket Tournament, Aix En Provence, France (Clay)

Draw=17

1R: Christiane Spinoza d Patricia Reyes 6-1 6-2

2R: Francoise Durr d ????
2R: Faye Toyne d Spinoza 6-4 6-1
2R: Evelyne Terras d G Novak (Ger) 6-0 6-2
2R: Sonja Pachta d Rita Bentley 7-5 4-6 6-1

2R: Vlasta Vopickova d Kirsten Seelbach 6-4 6-3
2R: Rosie Darmon d Marion Cristiani 6-1 6-2
2R: Karin Schediwy d Janine Lieffrig 8-6 10-8
2R: Jill Blackman d Martha Peterdy-Wolf 6-3 8-6

QF: Durr d Toyne 6-0 6-1
QF: Pachta d Terras 6-2 6-2
QF: Vopickova d Darmon 6-3 6-1
QF: Blackman d Schediwy 4-6 6-1 retired

SF: Durr d Pachta 6-2 6-2
SF: Blackman d Vopickova 7-5 6-1

FI: Francoise Durr d Jill Blackman (Aus) 6-0 6-2

DF: Jill Blackman (Aus)/Fay Toyne (Aus) d Francoise Durr/Janine Lieffrig 4-6 6-2 7-5

-----

April 11-16 Connaught Hard Court Tournament Chingford, England, UK (Clay)

2R: Nell Truman d Faye Urban 6-3 1-6 6-3
2R: Virginia Wade d G Slezak 6-1 4-6 6-2

3R: Ann Jones d Alex Soady 6-1 6-0
3R: Elaine Shenton d J French 6-2 6-2
3R: Vivienne Dennis d Carol Rosser 6-4 6-3
3R: N Turman d Mrs Illingworth 6-1 3-6 6-1

3R: Heather Allen d Stephanie Percivall 6-4 3-6 6-2
3R: Elizabeth Starkie d Mary McAnally 6-2 6-2
3R: Janice Townsend d Sue Behlmar 2-6 6-1 6-3
3R: Virginia Wade d Corinne Molesworth 6-1 5-7 6-2

QF: Jones d Shenton 6-0 6-1
QF: N Truman d Dennis 6-1 6-1
QF: Starkie d Allen 3-6 6-0 6-1
QF: Wade d Townsend 6-1 8-6

SF: Jones d N Truman 6-3 6-2
SF: Wade d Starkie 6-3 6-4

FI: Ann Jones d Virginia Wade 6-4 6-3

-----

April 11-16 Surrey Hard Court Tournament Sutton, England, UK (Clay)

3R: Winnie Shaw d Mrs Douglas 6-1 6-1
3R: Lorna Greville Collins d Hannah Sladek (Can) 4-6 6-2 6-0
3R: Joyce Williams d Wendy Hall 6-0 6-1
3R: Teresa Van Haren (Aus) d Sheila Norris Cooper 6-4 7-5

3R: Pauline Roberts d Mrs Fife 7-5 6-2
3R: Madonna Schacht d C George 6-3 9-7
3R: Shirley Bloomer Brasher d Mrs Davis 6-0 6-0
3R: Robin Lloyd d Mrs Buckhorn 6-4 6-0

QF: Shaw d Greville Collins 6-2 6-1
QF: Williams d Van Haren 6-2 6-0
QF: Roberts d Schacht 6-3 2-6 7-5
QF: Lloyd d Brasher 6-4 1-6 7-5

SF: Shaw d Williams 6-4 6-2
SF: Lloyd d Roberts 6-2 6-2

FI: Robin Lloyd led Winnie Shaw 6-2 2-3-title divided due to rain


ends April 17 Puerta del Hierro Tournament, Madrid, Spain (Clay)

FI Frances MacLennan (GB) d Eva Lundqvist (Swd) 4-6 6-2 6-0

-----

April 12-18 Catania Tournament, Catania, Italy (Clay)

QF: Ulla Sandulf d Mary Habicht 8-6 6-2

SF: Helga Niessen d Helen Gourlay 6-2 4-6 6-1
SF: Sandulf d Laura Rossouw 2-6 6-2 6-4

FI: Helga Niessen (Ger) d Ulla Sandulf (Swd) 6-1 6-1

MX: Helen Gourlay (Aus)/Marty Riessen (US) d Helga Niessen (Ger)/Ion Tiriac (Rom) 6-3 6-4

AndrewTas
Mar 16th, 2008, 12:05 AM
Week of April 18-24

British Hard Court Championships, Bournemouth, England, UK (Clay)
Venue: West Hants Club

Draw=41

1R: Ann Jones [1]-bye
1R: Stephanie Percivall-bye
1R: VM Reeves-bye
1R: Hanna Sladek (Can)-bye
1R: Frances McLennan-bye
1R: SM Tutt-bye
1R: Teresa Van Haren (Aus)-bye
1R: Joyce Williams [8]-bye

1R: Margart Harris d. G Chapman 6-2 6-1
1R: Janice Townsend d A Rigby 6-1 6-4
1R: Winnie Shaw d Heather Allen (Aus) 6-1 7-5
1R: Elizabeth Starkie [5] d Sue Mappin 6-3 6-0
1R: Mrs WD Greville Collins d Sue Behlmar (US) 6-3 6-4
1R: BJ Macera (Aus)-bye
1R: Elaine Shenton-bye
1R: Madonna Schacht (Aus) [4]-bye

1R: Robyn Ebbern (Aus) [3]-bye
1R: Faye Urban (Can)-bye
1R: Mrs G Sara (Aus)-bye
1R: Robin Lloyd d Vivienne Dennis 6-1 6-3
1R: Pauline Roberts d J Harrison 6-2 6-3
1R: JennyWagstaff d LM Bellamy (Aus) 6-3 6-4
1R: D Whitely-bye
1R: Rita Bentley [6] d Nell Truman 6-0 6-2

1R: Virginia Wade [7]-bye
1R: Wendy Hall-bye
1R: P Munslow-bye
1R: Corinne Molesworth-bye
1R: Carole Rosser-bye
1R: G Dove (SA)-bye
1R: Alex Soady-bye
1R: Judy Tegart (Aus) [2]-bye

2R: Jones [1] d Percivall 6-0 6-1
2R: Sladek d Rees 8-6 6-2
2R: MacLennan d Tutt 7-5 7-5
2R: Williams [8] d Van Haren 6-3 6-3
2R: Townsend d Harris 6-2 6-4
2R: Shaw d Starkie [5] 6-3 6-4
2R: Greville Collins d Macera 6-1 6-3
2R: Madonna Schacht (Aus) [4] d Shenton 6-2 6-4

2R: Urban d Ebbern [3] default
2R: Lloyd d Sara 6-1 6-0
2R: Roberts d Wagstaff 6-2 6-3
2R: Bentley [6] d Whitely 6-0 6-1
2R: Wade [7] d Hall 6-2 6-3
2R: Munslow d Molesworth 6-4 8-6
2R: Rosser d Dove 3-6 6-3 6-4
2R: Tegart [2] d Soady 4-6 8-6 6-2

3R: Jones [1] d Sladek 6-1 6-0
3R: Williams [8] d MacLennan 10-8 6-1
3R: Shaw d Townsend 6-1 6-2
3R: Schacht [4] d Greville Collins 6-3 5-7 6-0

3R: Lloyd d Urban 6-2 6-3
3R: Bentley [6] d Roberts 6-3 6-4
3R: Wade [7] d Munslow 6-2 6-4
3R: Tegart [2] d Rosser 6-2 6-3

QF: Jones [1] d Williams [8] 6-0 6-4
QF: Shaw d Schacht [4] 2-6 6-4 9-7
QF: Bentley [6] d. Lloyd 5-7 6-1 6-4
QF: Wade [7] d Tegart [2] 6-3 2-6 6-4

SF: Jones [1] d Shaw 6-2 6-0
SF: Wade [7] d Bentley [6] 6-2 6-4

FI: Ann Jones [1] d. Virginia Wade [7] 6-3 6-1


Doubles (Draw-20)

1R: J Mills/N Truman d Allen/Dove 5-7 6-2 6-3
1R: Rigby/Tutt d Harrison/van Haren 6-4 6-2
1R: Behlmar/Rosser d Sladek/Wagstaff 4-6 7-5 6-4
1R: Soady/Townsend d Bellamy/Whitely 3-6 7-5 6-1

2R: Jones/Starkie [1] d Chapman/Hill 6-4 6-3
2R: MacLennan/Wade d Macara/Sara 6-2 6-1
2R: Mills/Truman d Rigby/Tutt 4-6 6-3 7-5
2R: Shaw/Williams [4] d Percivall/Rees 6-1 6-1

2R: Tegart/Urban [3] d Dennis/Harris 6-1 6-0
2R: Behlmar/Rosser d Soafy/Townsend 6-4 4-6 6-4
2R: Angela Mortimer/Roberts Collins/Lloyd 3-6 6-0 6-2
2R: Bentley/Schacht [2] d Mappin/Shenton 6-4 6-2

QF: Jones/Starkie [1] d MacLennan/Wade 6-4 6-2
QF: Mills/N. Truman d Shaw/Williams [4] 9-7 2-6 6-4
QF: Tegart/Urban [3] d Behlmar/Rosser 6-2 6-4
QF: Mortimer/Roberts d Bentley/Schacht [2] 3-6 6-4 6-2

SF: Jones/Starkie [1] d Mills/N. Truman 6-2 6-3
SF: Tegart/Urban [3] d Mortimer/Roberts 6-3 6-3

FI: Ann Jones/Elizabeth Starkie [1] d Judy Tegart (Aus)/Faye Urban [3] 7-5 6-3

MX: Faye Urban (Can)/Van Lingen d Virginia Wade/Curtis 6-2 1-6 6

Note: #3 seed Ebbern failed to show

"The weather at Bournemouth is notorious, but it has never been more appalling than this year. There was not a day without rain...For Ann Jones it must have been the easiest of her 4 consecutive victories. There were two short-lived periods, one in the second set vs Williams and one in the first vs Wade, where she had to exercise her fullest powers. Otherwise she ruthlessly showed all her opponents that she was in a class by herself." Wade kept things close-she had a point for 4-4. Once the first set set slipped away though the rallies wers horter and her shots become wilder. Still, the fiery Brit has markedly improved, taking down the steady Rita Bentley in the semis, a match she would have lost a year ago.

-----

April 18-24 City Of Paris International , Paris, France (Clay)
Venue: Stade Roland Garros

Draw=19

1R: Evelyne Terras d Patricia Reyes 6-0 6-3
1R: Rosie Darmon d Marion Cristiani 7-5 3-6 6-4
1R: Maylis Burel d Anne-Marie Seghers 6-1 6-0


2R: Francoise Durr d Nicole Seghers 6-0 6-1
2R: Claudine Rouire d Jehanne Venturino 7-5 6-3
2R: Janine Lieffrig d Terras 6-1 7-5
2R: Carol Sherriff d Jacqueline Berson 6-4 4-6 6-2

2R: Darmon d Burel 6-3 6-4
2R: Faye Toyne d Aline Nenot 6-3 8-6
2R: Anne-Marie Rouchon d Chantal Langanay default
2R: Jill Blackman d Irene De Lansalut default

QF: Durr d Rouire 6-0 6-1
QF: Lieffrig d C Sherriff 6-2 6-0
QF: Toyne d Darmon 6-1 2-6 8-6
QF: Blackman d Rouchon 6-0 5-7 6-3

SF: Durr d Lieffrig 6-3 7-5
SF: Blackman d Toyne 6-3 6-3

FI: Jill Blackman (Aus) d Francoise Durr 6-3 4-6 6-2

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Jill Blackman (Aus)/Faye Toyne (Aus) 6-4 6-4

-----

April 18-24, Naples Tournament, Naples, Italy (Clay)

Draw=20

1R: Pierrette Seghers Tacchini d Maria Leyrer 6-3 7-5
1R: Helen Gourlay d Graziela Perna 4-6 6-1 6-0
1R: Maryna Godwin d Kerry Melville 8-6 6-0
1R: Laura Rossouw d Mary Habicht 6-1 10-8

2R: Julie Heldman d Tacchini 6-0 6-2
2R: Christiane Spinoza d Gourlay 8-6 6-3
2R: Francesca Gordigiani d Micillo 6-2 6-0
2R: Roberta Beltrame d Godwin 1-6 6-2 6-2

2R: Kathy Harter d Ingrid Lofdahl 6-0 6-2
2R: Karen Krantzcke d Ulla Sandulf 6-1 6-3
2R: Esme Emanuel d Rossouw 6-4 7-5
2R: Helga Niessen d Alessandra Gobbo 6-1 6-0

QF: Spinoza d Heldman 6-3 1-6 6-2
QF: Beltrame d Gordigiani 9-7 7-5
QF: Krantzcke d Harter 4-6 6-2 9-7
QF: Niessen d Emanuel 6-3 6-1

SF: Spinoza d Beltrame 6-3 6-4
SF: Niessen d Krantzcke 6-3 6-3

FI: Helga Niessen (Ger) d. Christiane Spinoza (Fr) 6-2 6-3


MX: Madeleine Pegel (Swd)/Alexander Metreveli (USSR) d. Esme Emanuel (SA)/Pancho Guzman (Ec) 6-3 9-11 6-2
-----

April 21-24 Ojai Valley Tennis Tournament, Ojai,California, US (Hard)
Venue: Ojai Valley Tennis Club

Draw=14

1R: Billie Jean King-bye
1R: Val Ziegenfuss d Mary Prentiss 8-6 6-4
1R: Mimi Arnold d Pat Yeomans 6-1 6-0
1R: Lynn Abbes d Carol Loop 5-7 6-1 6-4

1R: Dodo Cheney d Paulette Verzin 6-2 6-1
1R: Rosie Casals d Pat Cody 6-1 6-0
1R: Houseman d Kathy Nethery 6-2 1-6 9-7
1R: Tory Fretz-bye

QF: King d Ziegenfuss 6-2 6-2
QF: Abbes d Arnold 6-1 6-4
QF: Casals d Cheney 3-6 6-3 6-1
QF: Housman d Tory Fretz default

SF: King d Abbes 6-3 6-0
SF: Casals d Houseman 6-1 6-1

FI: Billie Jean King d Rosie Casals 6-2 6-4

Doubles

SF: Casals/King d Verzin/Ziegenfuss 10-8 6-3
SF: Abbes/Loop d Cody/Tracy 6-1 6-1

FI: Rosie Casals/Billie Jean King d Lynn Abbes/Carol Ann Loop 6-3 6-1

Dates confirmed through newspaper archives.

tennisvideos
Mar 16th, 2008, 11:51 AM
Week of April 25-May 1

May 1 Atlanta Invitation Atlanta, Georgia, US (Clay)

Draw=8

1R: Nancy Richey d Peachy Kellmeyer 7-5 6-0
1R: Stephanie DeFina d Carol Aucamp 6-4 6-3
1R: Roberta Alison Baumgardner d Donna Fales 6-2 6-3
1R: Mary Ann Eisel d Marilyn Montgomery 6-2 6-2

SF: Richey d DeFina 6-1 6-3
SF: Eisel d Baumgardner default

FI: Nancy Richey d Mary Ann Eisel 6-3 6-0

Doubles (Draw=4)

1R: Fales/Richey d Leigh Frohsin/ Kellmeyer 6-1 9-7
1R: DeFina/Eisel d Aucamp/Montgomery 6-3 6-4

FI: Donna Fales/Nancy Richey d Stephanie DeFina/Mary Ann Eisel 6-3 6-3

From the Atlanta Constitution....

Richey on being co-ranked #1 in the Us with Billie Jean King in 1965: “I didn’t play Billie Jean last year but I beat her 8 out of 9 times we played a year before. The rankings are a joke. They just depend on who they (the four ladies) like. I missed four eastern grass tournaments last year, so I guess they decided to show me. …’You can look at the record’, she explained with a shrug of her shoulders. ‘I beat Margaret Smith three times last year.”

-----

Ends May 1 River Plate Championships, Buenos Aires.Argentina. (Clay)

2R: Gladys de Barboza d Graciela Lombardi 1-6 6-3 6-1
2R: Ana Maria Bocio d Graciela Moran 7-5 6-3
2R: Mabel Bove d Fiorella Bonicelli (Uru) 6-3 6-2
2R: Ana Maria Arias d Estrella de Molina 6-3 6-8 6-2

QF: Norma Baylon d Barboza default
QF: Mabel Vrankovich d Bocio 6-4 1-6 6-1
QF: Bove d Virginia Caceres (Peru) 6-2 6-3
QF: Gail Sherriff (Aus) d Arias 6-2 6-1

SF: Norma Baylon d Vrancovich 6-2 6-2
SF: Sherriff d Bove 6-3 6-2

FI: Gail Sherriff (Aus) d Norma Baylon 6-3 6-3

Doubles

SF: Baylon/Sherriff d Barboza/Vrankovich 6-1 6-0
SF: Bove/Lombardi d Bocio/Caceres 2-6 6-4 6-3

FI: Norma Baylon/Gail Sherriff (Aus) d Mabel Bove/Graciela Lombardi 6-3 6-2

MX: Norma Baylon/Eduardo Soriano d Molina/Raul Peralta 5-7 6-2 6-1

-----

Ends May 2 Reggio di Calabria Tournament, Reggio de Calbria, Italy (Clay)

Draw=11

1R: Julie Heldman (US) d Ulla Sandulf (Swd) 6-2 6-3
1R: Ingrid Lofdahl (Swd) d Ria Leyrer (Ast) 6-3 7-5
1R: Roberta Beltrame d Eva Anderson (Swd) 6-3 6-3

2R: Esme Emanuel (SA) d Maria Teresa Riedl 8-10 7-5 6-1
2R: Maryna Godwin (SA) d Mary Habicht (US) 6-4 6-0
2R: Karen Krantzcke (Aus) d Christaine Spinoza (Fr) 7-5 6-0
2R: Heldman d Lofdahl 7-5 7-5

2R: Beltrame d Helen Gourlay (Aus) 2-6 6-2 6-2
2R: Kathy Harter (US) d Laura Rossouw (SA) 6-4 6-2
2R: Kerry Melville (Aus) d Madeleine Pagel (Swit) 2-6 6-1 6-2
2R: Helga Niessen (Ger) d ????

QF Emanuel d Godwin 2-6 6-4 6-2
QF Heldman d Krantzcke 6-1 6-2
QF Harter d Beltrame 7-5 3-6 7-5
QF Niessen d Melville 4-6 14-12 1-1 retired.

SF: Heldman d Emanuel 6-1 1-6 6-2
SF: Niessen d Harter 6-3 6-3

FI: Julie Heldman (US) d. Helga Niessen (Ger) 6-4 1-6 6-2

MX: Helga Niessen (Ger)/Tony Roche (Aus) d Karen Krantzcke (Aus)/Owen Davidson (Aus) 7-5 6-4

-----

April 25-30 London Hard Court Championships Hurlingham, England, UK (Clay)

1R: LM Bellamy (Aus) d Hanna Sladek (Can) 6-5 retired
1R: Robin Lloyd d Vivienne Dennis 6-3 6-1

2R: Faye Urban d Sue Behlmar 6-3 6-0
2R: Shirley Bloomer Brasher d Pepy Munslow 6-2 6-1
2R: Pauline Roberts d Janice Townsend 2-6 6-2 6-1
2R: Lloyd d Stephanie Percivall 6-3 6-4

3R: Francoise Durr d Lorna Greville Collins 6-4 6-0
3R: Joyce Williams d Urban 6-3 6-3
3R: Winnie Shaw d Brasher 2-6 6-4 7-5
3R: Madonna Schacht d Jenny Wagstaff 6-1 6-2

3R: Virginia Wade d Roberts 6-2 6-4
3R: Lloyd d Heather Allen 7-5 6-4
3R: Elizabeth Starkie d J Chamberlain 6-3 6-2
3R: Judy Tegart d Rosemary Deloford 6-0 6-3

QF: Durr d Williams 6-3 7-5
QF: Schacht d Shaw 6-4 6-1
QF: Wade d Lloyd 3-6 6-3 6-2
QF: Tegart d Starkie 6-0 6-4

SF: Durr d Schacht 6-3 6-4
SF: Tegart d Wade 5-7 6-3 6-3

FI: Francoise Durr (Frn) d Judy Tegart (Aus) 4-6 6-3 7-5

DF: Judy Tegart (Aus)/Elizabeth Starkie d Francoise Durr (Frn)/Madonna Schacht 6-4 6-3

-----

April ???? Northern California Chmps, San Francisco, California, US (Hard)

2R: Tina Lyman d Debbie John 6-2 1-6 6-0

QF: Rosie Casals d Annette Bonzli 6-2 6-0
QF: Lynne Abbes d June Gay 6-1 6-4
QF: Ceci Martinez d Pat Welles 6-4 6-8 6-2
QF: Pixie Lamm d Lyman 6-2 6-2

SF: Casals d Abbes 2-6 6-1 6-2
SF: Martinez d Lamm 4-6 8-6 6-3

FI: Rosie Casals d Ceci Martinez 2-6 6-2 7-5

A purely local event. While the dates are uncertain, this event must have been the week before or after Ojai.

chris whiteside
Mar 16th, 2008, 01:03 PM
Week of May 2-8


May 2-8 ITALIAN CHAMPIONSHIPS Rome, Italy (Clay)
Venue: Foro Italico

Singles (Draw= 64)

First Round

Ann Haydon Jones (GB) [2] d Evelyn Terras (Frn) 6-0 6-0
Sara de Nigris d ????
Jacqueline Morales (Mor) d Greta Delport (SA) 2-6 6-4 7-5
Francesca Gordigiani d Vicki Berner (Can) 6-1 6-0
Helga Niessen (Ger) [6] d Eva Szabo (Hun) 6-2 5-7 6-2
Lucia Bassi d Carole Graebner (US) default
Silvana Lazzarino d Ulla Sandulf (Swd) 6-0 6-0
Julie Heldman (US) d Betty Stove (Neth) 6-3 6-4

Francoise Durr (Frn) [4] d Trudy Groenman (Neth) 6-3 6-4
Erzsebet Szell (Hun) d Graziella Perna 6-3 6-4
Kathy Harter (US) d Maria Nasuelli default
Mary Habicht (US) d Klara Bardoczy (Hun) 6-3 4-6 6-4
Edda Buding (Ger) [7] d Maryna Godwin (SA) 6-1 5-7 6-4
Maria Teresa Riedl d Eva Anderson (Swd) 6-1 6-0
Jitka Volavkova (Cz) d Elizabeth Starkie (GB) 6-4 6-2
Faye Urban (Can) d ????

Esme Emanuel (SA) d Madeleine Pagel (Swd) 6-2 6-4
Helga Schultze (Ger) d Allesandra Gobbo 6-4 6-1
Pat Walkden (Rho) d Eva Lundqvist (Swd) 7-5 6-4
Norma Baylon (Arg) [5] d M Tchakarova (Bul) 6-2 6-0
Kerry Melville (Aus) d Ria Leyer (Austria) 6-1 6-3
Lea Pericoli d Els Spruyt (Neth) 7-5 6-3
Ingrid Lofdahl (Swd) d Louise Brown (Can) 2-6 6-3 6-4
Judy Tegart (Aus) [3] d Francoise Repoux (Mor) 6-1 9-7

Christiane Spinoza (Frn) d Laura Roussouw (SA) 6-4 6-1
Winnie Shaw (GB) d MT Lazzarino 6-1 6-2
Roberta Beltrame (Fr) d Graciela Moran (Arg) 6-1 6-3
Gail Sherriff (Fr) [8] d J Walker (Rhod) 6-0 6-4
Christiane Mercelis (Bel) d Janie Lieffrig (Fr) 7-5 4-6 6-2
Pierette Seghers Tacchini d Brenda Nunns (Can) 6-4 6-3
Karen Krantzcke (Aus) d Scagnolari 6-1 6-2
Annette van Zyl (SA) [1] d Vlasta Vopickova (Cz) 5-7 6-1 6-4

Second Round

Jones [2] d Sara de Nigris 6-0 6-1
Gordiginai d Morales 6-2 6-1
Niessen [6] d Lucia Bassi 6-1 6-0
Heldman d Lazzarino 4-6 6-2 6-2
Durr [4] d Snell 6-1 6-2
Harter d Habicht 6-1 6-3
Buding [7] d Riedl 6-1 6-3
Volavkova d Faye Urban 6-2 6-1

Schultze d Emanuel 8-6 6-3
Baylon [5] d Walkden 6-3 6-3
Melville d Pericoli default
Tegart [3] d Lofdahl 7-5 6-2
Shaw d Spinoza 6-4 6-1
Sheriff [8] d Beltrame 6-2 3-6 8-6
Mercelis d Tacchini 6-2 6-0
Van Zyl [1] d Krantzcke 6-0 6-0

Third Round

Jones [2] d Gordigiani 6-0 6-2
Niessen [6] d Heldman 6-3 6-2
Durr [4] d Harter 6-3 6-3
Buding [7] d Volovkova 7-5 6-8 6-4

Baylon [5] d Schultz 1-6 6-1 7-5
Melville d Tegart [3] 6-3 6-4
Sherriff [8] d Shaw 4-6 8-6 6-2
Van zyl [1] d Mercelis 6-2 4-6 6-3

Quarterfinals

Jones [2] d. Niessen [6] 6-2 6-3
Durr [4] d. Edda Buding [7] 6-0 3-6 6-4
Baylon [5] d. Melville 6-3 7-5
van Zyl [1] d. Sherriff [8] 6-4 6-0

Semifinals

Jones [2] d. Durr [4] 6-1 6-2
van Zyl [1] d. Baylon [5] 2-6 6-4 6-3

Final

Ann Jones (GB) [2] d. Annette Van Zyl [1] 8-6 6-1

Doubles (Draw=30)

First Round

Lazzarino/Pericoli-bye
Giscafre/Moran d Bardoczy/Szell 6-2 1-6 6-2
Mercelis/Niessen d Morales/Repoux 6-3 6-4
Delport/Godwin d L. Radkova/Tchacarova 6-2 9-7
Durr/Lieffrig d Habicht/Shaw 6-4 6-2
Beltrame/Gordigiani d Berner/Brown 6-2 6-2
Jones/Starkie d Lofdahl/Lundqvist 6-1 6-1
Krantzcke/Melville d Tegart/Spruyt 6-1 7-5

Emanuel/Rossouw d Leyer/Perna 6-2 6-0
Buding/Schultze d Nunns/Urban 6-2 6-1
Spinoza/Terras d Bassi/Riedl 6-3 6-4
Walkden/Walker d Graebner/Heldman 1-6 6-4 6-4
Groenman/Stove d Gobbo/Tacchini 7-5 6-4
Harter/Sherriff d Volavkova/Vopickova 6-0 3-6 6-2
Anderson/Pegel d Monami/Scagnolari 6-8 6-3 6-4
Baylon/van Zyl-bye

Second Round

Lazzarino/Pericoli d Giscafre/Moran 6-4 6-2
Mercelis/Niessen d Delport/Godwin 3-6 6-0 6-3
Durr/Lieffrig d Beltrame/Gordigiani 9-7 6-2
Jones/Starkie d Krantzcke/Melville 7-5 6-1

Buding/Schultze d Emanuel/Rossouw 6-4 6-1
Walkden/Walker d Spinoza/Terras 6-1 6-4
Harter/Sherriff d Groenman/Stove 6-4 5-7 6-1
Baylon/Van Zyl d Anderson/Pegel 6-3 6-1

Quarterfinals

Mercelis/Niessen d Lazzarino/Pericoli 3-6 9-7 6-3
Jones/Starkie d Durr/Lieffrig 6-3 3-6 7-5
Buding/Schultze d Walkden/Walker 6-4 6-2
Baylon/van zyl d Harter/Sheriff 6-2 6-2

Semifinals

Jones/E. Starkie d. C. Mercelis/Niessen 6-0 6-3
Baylon/van Zyl d. Buding/Schultze 2-6 6-3 8-6

Final

Norma Baylon/Annette Van Zyl d. Ann Jones/Elizabeth Starkie 6-3 1-6 6-2

Nancy Richey who had been seeded #1 pulled out after the draw had been made. After Nancy withdrew the Italians changed the draw by moving all the other seeds up a place into the original slot for that seed and making Gail Sherriff #8!!! “It never looked as though anyone but Ann Jones and Annette van zyl would reach the women’s final. With no Smith, no Bueno, no Turner, no Richey and no King, a little of the glamour was rubbed off Mrs Jones victory, but it was gained in the most relentless fashion.

In the final Ann reverses her 4 defeats to van zyl in the South African circuit. ‘There were drop shots galore of course, as the two great Queens of the drop shot..” Jones looked to be in trouble early down 3-1 when a great crowd briefly converged on the ladies as fans moved from one men’s match to another in the stadium. The South African let the commotion affect her concentration and never looked the same. When Annette double faulted at match point there were few in the stands.

-----

Ends May 7. Guildford Hardcourts, Guildford, Surrey, England, UK (Clay)

3R: Joyce Williams d B Orchard 6-1 6-1
3R: Teresa Van Haren (SA) d Veronica Burton 6-3 6-2
3R: Heather Allen d G Dove (SA) 6-1 6-4
3R: Dorothy Whitely d LM Bellamy (Aus) 6-3 6-3

3R: Shirley Brasher d Mary McAnally 6-1 6-2
3R: Margaret Harris (Aus) d Corinne Molesworth 6-4 4-6 6-1
3R: Janice Townsend d Alex Soady 6-1 6-1
3R: Robin Lloyd d EM Tew 6-4 6-3

QF: Williams d Van Haren 6-1 6-1
QF: Allen d Whitely 7-5 5-7 6-4
QF: Harris d Brasher 8-6 6-0
QF: Lloyd d Townsend 5-7 9-7 6-3


SF: Allen bt Williams 63 36 64
SF: Lloyd bt Harris 61 62

FI: Robin Lloyd d. Heather Allen 6-1 6-0

Doubles

SF: Lloyd/Williams d Harris/Wilson 6-0 6-1
SF: Ambrose/Tew d Allen/percivall default

FI: Robin Lloyd/Joyce Williams d Ambrose/EM Tew 6-2 6-2

-----


May 5-8, Stuttgart Weissenhof Tournament, Stuttgart, Germany (Clay)


QF: Jill Blackman (Aus) d Kirsten Seelbach 11-9 7-5
QF: Almut Sturm d Dottie Knode (US) 6-3 6-1
QF: Vivienne Dennis (GB) d Chantal Langanay (Frn) 4-6 6-1 6-2
QF: Sonja Pachta (Ast) d Carol Sherriff (Aus) 6-1 6-4

SF: ???? d Dennis ????
SF: ???? d Pachta ????

FI: Jill Blackman (Aus) d Almut Sturm 6-2 6-8 6-0

-----

May 1-8 80th Annual Southern California Championships, Los Angeles, California, US (Hard)

Draw=28*


1R: Carol Ann Loop d Linda Lou Crosby 6-1 6-2
1R: Lois Horton d K Replogle 6-2 6-0
1R: Pam Teeguarden d Evelyn Houseman 6-1 6-1
1R: Anita Platte d J Engle 7-5 4-6 6-0
1R: Yale Stockwell d S Gibbs 6-4 4-6 6-0

2R: Billie Jean King [1]-bye
2R: Betty Ann Grubb d Mira Vukelich 6-0 6-4
2R: Eileen Rallins d Pat Yeomans 5-7 6-4 6-1
2R: Val Ziegenfuss-bye
2R: Loop d Horton 6-1 6-1
2R: Teeguarden d C Schneider 6-2 6-2
2R: Dodo Bundy Cheney d Mimi Henreid 6-2 6-1
2R: S Jones d Roylee Bailey 6-4 6-1

2R: Cody-bye
2R: Peggy Michel-bye
2R: Stephanie Grant d Platte 6-3 6-0
2R: Mimi Arnold d Stockwell 6-2 8-6
2R: Paulette Verzin-bye
2R: Mimi Arnold Prentiss-bye
2R: Tory Fretz d Kathy Nethery 6-3 6-2
2R: Patti Hogan-bye

3R: King [1] d Grubb 6-3 6-3
3R: Ziegenfuss d Rahlins 6-4 6-3
3R: Teeguarden d Loop 0-6 6-0 6-2
3R: Cheney d Jones 6-0 6-1

3R: Cody d Peggy Michel 8-6 6-1
3R: Arnold d Grant 6-4 6-3
3R: Verzin d Mimi Arnold Prentiss 5-7 6-3 7-5
3R: Fretz d Patti Hogan 6-4 6-1

QF: King d Ziegenfuss 6-2 10-8
QF: Cheney d Teeguarden 6-4 6-1
QF: Arnold d Cody 6-2 3-6 6-3
QF: Fretz d Verzin 6-0 6-0

SF: King d Cheney 6-0 6-3
SF: Fretz d Arnold 6-2 6-1

FI: Billie Jean King [1] d. Tory Fretz [2] 6-3 10-8


Doubles

QF: Louise Brough Clapp/Barbara Weigandt d Adler/Houseman 6-2 6-2

SF: Hogan/Michgel d Clapp/Weigandt 6-1 6-4

FI: Patti Hogan/Peggy Michel bt Tory Ann Fretz/Carole Loop 64 75

MX: Billie Jean King/Cromwell d Mandy Einstein/Petrovic 8-6 6-2

*King definitely played her first match against Grubb-suggesting the 1R was a sort of qualifying with byes in the 2R.

Louise Brough Clapp, Wimbledon champ of the 40s and 50s, makes a rare appearance in the doubles. In a married couples only event the Fleitz's beat the Kings 5-7 8-6 6-3

-----

ends May 8 Charlotte Invitation, Charlotte, North Carolina, US (Clay)

Draw=16

1R: Mary Ann Eisel d Mariln Aschner 6-3 6-0
1R: Wendy Overton d Chris Beck 6-2 6-3
1R: Becky Vest d Raymonde Jones 6-4 1-6 6-4
1R: Peacy Kellmeyer d Marilyn Montgomery 6-2 6-2

1R: Donna Floyd Fales d Laura DuPont 6-0 6-2
1R: Stephanie DeFina d Nancy Reed 5-7 9-7 7-5
1R: Kathy Blake d Jacques Green 6-0 6-0
1R: Carol Hanks Aucamp d Jean Evans 6-1 6-3

QF: Eisel d Overton 6-4 4-6 6-1
QF: Kellmeyer d Vest 6-2 6-1
QF: Fales d DeFina 6-8 6-4 6-4
QF: Aucamp d Blake 6-2 4-6 7-5

SF: Eisel d Kellmeyer 6-2 6-3
SF: Fales d Aucamp 6-8 6-3 6-1

FI: Mary Ann Eisel d Donna Fales 6-2 3-6 7-5

Doubles (Draw=8)

1R: Eisel/DeFina d DuPont/Montgomery 6-1 6-1
1R: Aschner/Jones d Kellmeyer/Reed 5-7 8-6 6-2
1R: Aucamp/Overton d Evans/Vest 6-3 6-4
1R: Blake/Fales d Beck/Green 6-3 6-1

SF: Eisel/DeFina d Aschner/Jones 7-5 6-1
SF: Aucamp/Overton d Blake/Fales 7-5 3-6 7-5

FI: Mary Ann Eisel/Stephanie Defina d Carol Aucamp/Wendy Overton 6-4 3-6 6-3

-----

ends May 8 Bay Counties Invitation Tiburon, California, US (Hard)


1R: Cathy Douglas d Gail Hansen 9-7 6-2

QF: Douglas d Sue Shrader 6-3 6-1
QF: Kristy Pigeon d Marlene Muench 6-2 6-3

SF: Pixie Lamm d Douglas 6-0 6-1
SF: Pigeon d Debbie John 2-6 6-4 6-2

FI: Pixie Lamm d Kristy Pigeon 6-3 5-7 6-2

Rollo
Mar 16th, 2008, 05:06 PM
Week of May 9-15

May 11-15 FEDERATION CUP , Turin, Italy (Clay)
Venue: Turin Press Sporting Club

Draw=20 teams


First Round

Sweden d Morocco 3-0:

Christina Sandberg d Jacqueline Morales 7-9 6-3 6-2
Eva Lundqvist d Francoise Repoux 6-2 6-4
Ingrid Lofdahl/Eva Lundqvist d Jaccqueline Morales/Francoise Repoux 7-5 7-5

Hungary d Belgium 2-1 :

Klara Bardoczy d Christiane Mercelis 3-6 7-5 6-4
Erzebet Szell d Michele Kahn-Rotta 6-0 6-3
Monique Bedoret/Christiane Mercelis (Bel) d Klara Bardozcy/Eva Szabo 4-6 6-1 6-2

Rhodesia d Austria 3-0:

Pat Walkden d Sonja Pachta 6-2 6-4
Joan Walker d Monika Hassmann 11-9 6-2
Pat Walkden/Joan Walker d Monika Hassmann/Sonja Pachta 6-4 6-8 6-4

Canada d Bulgaria 2-1:

Maria Tchakarova* (Bul) d Vicki Berner 6-2 1-6 6-2
Faye Urban d Lubka Radkova 6-3 6-0
Vicki Berner/Faye Urban d Lubka Radkova/Maria Tchakarova 6-1 6-0

Second Round

USA d d Sweden 3-0:

Billie Jean King d Sandberg 6-2 6-3
Julie Heldman d Lundqvist 6-4 6-0
Carole Graebner/Billie Jean King d Lofdahl/Lundqvist 6-3 6-1

France d Hungary 2-1:

Francoise Durr d Klara Bardoczy 6-2 6-0
Erzebet Szell (Hun) d Evelyn Terras 6-1 6-1
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Klara Bardoczy/Erzebet Szell 6-1 6-0

Great Britain d Canada 3-0:

Ann Jones d Vicki Berner 6-0 6-3
Winnie Shaw d Faye Urban 6-2 6-2
Ann Jones/Elizabeth Starkie d Brenda Nunns/Faye Urban 8-6 6-3

Czechoslovakia d Poland 3-0:

Vlasta Vopickova d Danuta Rylska 6-2 6-1
Jitka Volavkova d Barbara Olszowska 6-1 6-1
Jitka Volavkova/Vlasta Vopickova d Barbara Olszowska/Danuta Rylska 6-2 6-2

Italy d Rhodesia 3-0:

Lea Pericoli d Pat Walkden 6-2 4-6 6-4
Maria-Teresa Riedl d Joan Walker 6-1 6-2
Sylvana Lazzarino/Maria-Teresa Riedl d Pat Walkden/Joan Walkder 6-2 6-3

West Germany d Argentina 3-0:

Edda Buding d Norma Baylon 6-4 6-4
Helga Niessen d Graciela Moran6-0 6-3
Edda Buding/Helga Schultz d Raquel Giscafre/Graciela Moran 6-4 6-1

Netherlands d South Africa 2-1:

Annette Van zyl (SA) d Elsie Spruyt 6-4 6-2
Trudy Groenman d Esme Emanuel 6-3 1-6 6-1
Trudy Groenman/Elsie Spruyt d Emanuel Emanuel/Annette Van Zyl 8-6 3-6 6-2

Australia d Switzerland 2-1:

Judy Tegart d Sonja Fetz 6-0 6-0
Gail Sherriff d Anne-Marie Studer 6-1 6-2
Judy Tegart/Karen Krantzcke d Janine Bourgnon/Sonja Fetz 6-0 6-2

Quarterfinals

US d France 2-1:

Julie Heldman d Janine Lieffrig 6-0 6-4
Billie Jean King d Francoise Durr 5-7 6-2 6-3
Francoise Durr/Janine Lieffrig (Frn) d Carole Graebner/Billie Jean King 6-2 2-6 6-3

Great Britain d Czechoslovakia 3-0:

Shaw d Volavkova 6-4 7-9 6-4
Jones d Vopickova 4-6 6-2 6-1
Jones/Starkie d Volavkova/Vopickova 6-3 6-4

Germany d Italy 2-1:

Niessen d Riedl 6-3 6-4
Buding d Pericoli 4-6 6-3 7-5
Lazzarino/Pericoli d Niessen/Schultze 8-6 7-5

Australia d Netherlands 2-1:

Betty Stove (Neth) d Gail Sherriff 6-2 6-4
Judy Tegart d Elsie Spruyt 6-0 6-0
Karen Krantzcke/Judy Tegart d Trudy Groenman/Betty Stove 6-1 8-6

Semifinals

USA d Great Britain 2-1:

Julie Heldman d Winnie Shaw 6-4 5-7 6-3
Ann Jones (GB) d Billie Jean King 6-1 6-4
Carole Graebner/Billie Jean King d Ann Jones/Elizabeth Starkie 4-6 6-3 6-0

Germany d Australia 2-1:

Edda Buding d Judy Tegart 8-10 6-4 6-2
Helga Niessen d Karen Krantzcke 6-3 6-3
Karen Krantzcke/Judy Tegart (Aus) d Edda Buding/Helga Schultze 2-6 6-2 6-0

Final

USA d Germany 3-0:

Julie Heldman d Helga Niessen 4-6 7-5 6-1
Billie Jean King d Edda Buding 6-3 3-6 6-1
Carole Graebner/Billie Jean King d Edda Buding/Helga Sculzte 6-4 6-2

A smashing sucess that assures the Fed Cup as the preeminent women's team event. Played on 8 courts at the Press Sporting Club. Top knotch organization included limos for all the players. Us star Billie Jean King was "incredibly, for a player of her stature, playing on the continet for the very first time. She had never even set eyes on one of those montrous red courts that are talked about with horror by returning Americans.." It was thus to the Yanks great dredit that she beat the shrewd Francoise Durr in 3 tough sets to set up a semifinal vs the Brits. In the Aussie-Dutch match Judy Tegart saved the day with Australia down 0-1. "Tegart strode onto the court like the deadliest gun in the West, let rip with a fusilade of shots that few would have survived, ..and left a bewildered Elsie Spruypt staring at the scoreboard that told her she had just been beaten 6-0 6-0. Having settled that, Judy took thwe toweing Karen Kranztcke with her back on court"..and made short work of Groenman/Stove to clinch the tie.

All the Aussie firepower in the worls failed to sway the fashionable Germans. Dainty drop shots mixed with threaded passing shots that clipped lines got Germany to their first ever Fed Cup final.

In the other semi Julie Heldman opted to lob and slow-ball Winnie Shaw "until one or both of them went mad." Shaw lost as forehands flew out. The Scotswoman needs to learn a drop shot to break up the slow-ball tactic. Billie Jean went out tamely to Jones, but got her act together to capture the doubles.

A tiring Helga Niessen led Heldman 5-3 with one game left to win in the opening rubber of the final. She decided to throw the next game and try all out to win at 5-4. It was a fatal error. Julie clawed for every, even falling face down on the clay chasing a drop shot and exposing her Ted Tinling panties to the gallery in the process. Jules won the second set 7-5 and both women left for the break. The US almost complained when Helga rested longer than the allowed 15 minutes. In the end it didn't matter, as the German ran out of steam. King jumped on top of Buding 6- 3 3-2 before a sudden turn of the tide-Buding taking 18 of the next 20 points! King stormed the net to take the third though-her introduction to clay a rousing success and Julie Heldman the star of the week.

Draw notes:

The Fed Cup site uses Maria Chakarova rather than Tchakarova (as reported in 1966 WT).

-----

ends May 14 Phyllis Court Tournament Henley-on-Thames, UK (Clay)

QF: Shirley Bloomer-Brasher d G Dove (SA) 6-1 6-2
QF: Margaret Harris (Aus) d Stephanie Percivall 6-3 6-2
QF: Greta Delport (SA) d Teresa Van Haren (Aus) 6-1 3-6 6-3
QF: Rosemary Deloford d Jenny Wagstaff 6-3 6-3

SF: Brasher d Delport 6-3 6-0
SF: Deloford d Wagstaff 6-4 6-2

FI: Shirley Bloomer-Brasher d. Rosemary Deloford 6-2 6-0

Doubles

SF: Brasher/Deloford d Percivall/Roberts 0-6 6-3 6-3
SF: Rigby/Tutt d Harris/Wagstaff 6-2 6-1

FI: Rigby/Tutt d Shirley Brasher/Rosemary Deloford 10-8 6-2

-----

Ends May 15 California State Championships, Portola Valley California, US (Hard)

Draw=19


1R: Tina Lyman d Sue Shrader 6-2 6-1
1R: Anne Kernwein d Debbie John 6-0 7-5
1R: Pat Welles d Liz Blackford 6-1 6-2

2R: Rosie Casals d ????
2R: Cathy Douglas d Julie James 6-4 7-5
2R: Pixie Lamm d Gail Hansen 6-2 6-2
2R: Lyman d Kristy Pigeon 6-3 6-0

2R: Lynn Abbes d Kernwein 6-1 6-1
2R: Ceci Martinez d Welles 4-6 6-3 6-2
2R: Jennifer Lowen d Ruth Chavez 8-6 6-4
2R: Mimi Arnold d Denise Carter 3-6 6-1 6-1

QF: Casals d Douglas 6-3 4-6 6-4
QF: Lamm d Lyman 6-3 6-4
QF: Arnold d Lowen 6-2 6-1
QF: Abbes d Martinez 6-1 6-3

SF: Casals d. Lamm 6-3 6-3
SF: Abbes d. Arnold 6-2 6-2

FI: Rosie Casals d. Lynn Abbes 6-1 11-9

DF: Mimi Arnold/Barbara Benigni d. Rosie Casals/Ceci Martinez 6-4 6-3

chris whiteside
Mar 16th, 2008, 07:13 PM
Week of May 16-22

ends May 19 Helsinki International , Helsinki, Finland (Clay)

QF: Birgitta Lindstrom d Martine Zacharias (Swd) 6-3 6-1
QF: Ulla Sandulf (Swd) d Christina Lindstrom 7-9 6-3 6-3
QF: Leena Ahonen d Mirja-Maija Kinnunen 6-2 6-1
QF: Angelique Pfannenberg Newcombe (Ger) d Hilkka Hannula 7-5 8-6

SF: B Lindstrom d Sandulf 6-0 6-2
SF: Ahonen d Newcombe 10-8 6-2

FI: Birgitta Lindstr÷m d Leena Ahonen 6-4 6-0

DF: Birgittw Lindstrom/Christina Lindstrom d Leena Ahonen/Angelique Newcombe (Ger) 6-2 3-6 6-4

-----

May 18-21 Rothmans Hard Court Invitation Roehampton, England, UK (Clay)

Draw=16


1R: Mary McAnally d Janice Townsend 6-1 6-4
1R: Susan Tutt d Veronica Burton 10-8 4-6 6-3
1R: Margaret Harris (Aus) d J Harrison (Aus) 6-3 6-1
1R: Alex Soady d Dorothy Whitely 6-2 6-2

1R: Shirley Bloomer Brasher d A Rigby 6-1 6-1
1R: L Bellamy (Aus) d Jill Mills 7-5 6-4
1R: Teresa Van Haren d Stephanie Percivall 7-5 6-2
1R: Pauline Roberts d G Dove (SA) 6-3 6-2

QF: Tutt d McAnally 6-3 6-2
QF: Soady d Harris 6-2 6-2
QF: Brasher d Bellamy 6-0 6-2
QF: Roberts d Van Haren 8-6 3-6 6-3

SF: Tutt d Soady 1-6 6-4 6-4
SF: Brasher d Roberts 6-3 6-3

FI: Shirley Brasher d Susan Tutt 6-3 6-4

DF: Jill Mils/Pauline Roberts d Alex Soady/Janice Townsend 6-3 6-1

-----

Ends May 21 Count of (Conde de) Godo Cup, Barcelona, Spain. (Clay)

1R: Pola Palocios d Brenda Nunns (Can) 4-6 6-2 6-4
1R: Louise Brown (Can) d Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-2

2R: Laura Rossouw (SA) d Pilar Barril 6-3 8-8 retired
2R: Maryna Godwin (SA) d Palacios 6-0 6-2
2R: Vicki Berner (Can) d Maria Teresa Cuadrado 6-1 3-6 6-2
2R: Ingrid Lofdahl (Swd) d Peggy Templar 2-6 6-3 6-3

3R: Gabriela Moran d Montserrat Carreras 6-2 6-2
3R: Kathy Harter (US) d Ana Maria Estalella 6-0 5-7 8-6
3R: Rossouw d Carmen Bustamente 6-2 6-3
3R: Godwin d Maria Teresa Bartual 6-2 6-3

3R: Esme Emanuel (SA) d Mary Habicht 3-6 7-5 6-2
3R: Berner d Montserrat Corominas 6-0 6-2
3R: Lofdahl d Elisenda Blanco default
3R: Faye Urban (Can) d Carole Graebner (US) 6-4 6-1

QF: Harter d Moran 6-3 6-0
QF: Godwin d Rossouw 6-2 6-3
QF: Berner d Emanuel 6-3 1-6 6-2
QF: Urban d Lofdahl 9-7 6-1

SF: Harter d Maryna Godwin 6-2 6-0
SF: Urban d Vicky Berner 6-4 6-1

FI: Kathy Harter (US) d Faye Urban (Can) 6-2 6-2

Doubles

1R: Harter/Lofdahl d Palacios/Maigret Schultze 6-0 3-6 6-2

QF: Berner/Habicht d Harter/Lofdahl 9-11 7-5 9-7
QF: Graebner/Julie Heldman d Nunns/Urban 6-0 6-4

SF: Godwin/Gouraly d Emanuel/Rossouw 6-3 3-6 6-2
SF: Graebner/Heldman d Berner/Habicht 6-3 6-4

FI: Carole Graebner (US)/Julie Heldman (US) d Maryna Godwin (SA)/Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-3

MX:: Helen Gourlay (US)/Pancho Guzman d Vicki Berner (Can)/Bill Tym (US) 6-2 6-4

Doubles only for Heldman ?? A doubles QF runs 49 games.

-----

Ends May 22 USLTA Hard Courts, La Jolla, California, US (Hard)

Draw=16

1R: Billie Jean King [1] d Robyn Berrey 6-1 6-2
1R: Mimi Henreid d Paulette Verzin ?????
1R: Dodo Cheny [4] d Catherine Apple 6-2 6-2
1R: Lynn Abbes d Pat Cody 6-2 6-4

1R: Val Ziegenfuss d Vicki Rogers 7-9 6-2 6-1
1R: Rosie Casals [3] d Marianna Poiset 6-4 6-3
1R: Patti Hogan d Janet Newberry 6-0 6-0
1R: Nancy Richey [2] d Libby Weiss 6-0 6-1

QF: King [1] d Heinreid 6-2 6-0
QF: Abbes d Cheney [4] 6-3 6-3
QF: Casals [3] d Ziegenfuss 2-6 7-5 6-2
QF: Hogan d Richey [2] 6-3 6-2

SF: King [1] d Abbes 6-3 6-3
SF: Hogan d Casals [3] 7-5 2-6 6-4

FI: Billie Jean King [1] d Patti Hogan 7-5 6-0

Doubles (Draw=8)

1R: Casals/King d Apple/McCabe 6-2 6-3
1R: Abbes/Zigenfuss d Poiset/Weiss 6-1 6-1
1R: Cody/Hogan d Henreid/Rogers 6-0 6-1
1R: Cheney/Richey d Berry/Verzin 6-4 6-1

SF: Casals/King d Abbes/Ziegenfuss 6-3 5-7 8-6
SF: Cheney/Richey d Cody/Hogan 7-5 2-6 6-4

FI: Rosie Casals/Billie Jean King d Dodo Cheney/Nancy Richey 6-2 6-4

-----

snds May 22; Saltsj÷baden Tournament, Saltsj÷baden, Sweden (Clay)

FI: Leena Ahonen (Fin) d Pia Balling (Den) 6-4 6-4

-----

ends May 23, Belgian Championships, Brussels, Belgium (Clay)

SF: Judy Tegart (Aus) d. Michelle Kahn-Rotta 6-2 6-2
SF: Gail Sherriff (Aus) d. Christiane Mercelis 7-9 7-5 6-2

FI: Judy Tegart (Aus) d Gail Sherriff (Aus) 6-4 6-4

-----

May 16-22, Czechoslovak Championships, Prague, Czechoslovakia (Clay)

SF: Kerry Melville (Aus) d Jitka Volavkova 1-6 6-1 6-3
SF: Vlasta Vopickova d Karen Krantzcke (Aus) 6-4 6-2

FI: Kerry Melville (Aus) d Vlasta Vopickova 6-2 6-4

DF: Karen Krantzcke (Aus)/Kerry Melville (Aus) d Jitka Volvakova/Vlasta Vopickova 6-0 6-2

MX: Kerry Melville (Aus)/Owen Davidosn (Aus) d Karen Krantzcke (Aus)/Ray Ruffels (Aus) 6-3 6-4

Kerry take the Triple Crown.

-----

ends May 24 Wiesbaden Tournament, Wiesbaden, Germany (Clay)

Draw=17 or more

1R Annette Van Zyl (SA) d Chantal Langanay (Frn) 6-1 6-4

QF: Van Zyl d Kerstin Seelbach 6-2 6-3
QF: Jill Blackman (Aus) d Helga Niessen 7-5 6-8 6-4
QF: Sonja Pachta (Ast) d Edda Buding 7-5 12-10
QF: Helga Schultze d Norma Baylon (Arg) 6-4 6-3

SF: Van Zyl d Blackman 6-2 3-6 6-1
SF: Schultze d Pachta 6-4 6-2

FI Annette Van Zyl (SA) d Helga Schultze 6-4 6-2

DF: Edda Buding/Helga Schultze d Glenda Swan (SA)/Pat Walkden (Rho) 6-0 6-1

Swan and Walkden in doubles final suggests the singles draw may have been larger than 17.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:02 PM
French Chmps, Roland Garros

Draw of 93
-------------------------------------------
1st Round
Maria Bueno(Brz)[2] bye
Y.Wilkinson(SA) bye
Pilar Barril(Spain) bye
Claudine Rouire bye
Gail Sherriff(Aus) bye
Ann-Marie Seghers bye
Jacqueline Kermina bye
Vivienne Wiggill(SA) bye

Judy Tegart(Aus)[7] bye
Mary McAnally(GB) bye
Faye Urban(Can) bye
Irene de Lansalut bye
Francoise Durr bye
Vicki Berner(Can) bye
Christianne Spinoza bye
Ana Maria Estalella(Spain) bye

Ann Jones(GB)[3] bye
Harrisson(Aus) bye
Karen Krantzcke(Aus) d. Monica Giorgi(Ity) 6-1 6-1
Kathy Harter(US) d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 2-6 6-2
Heather Segal(SA) d. Nicole Seghers 6-2 6-2
Mary Habicht(US) d. Robyn Ebbern(Aus) default
Janine Lieffrig d. Graziella Perna(Ity) 6-3 6-2
Faye Toyne(Aus) d. Pola Palacios(Col) 6-0 6-1

Maud Galtier d. Carole Graebner(US)[8] default
Esme Emanuel(SA) d. Helen Gourlay(Aus) 6-0 6-4
Dottie Knode(US) d. Michele Mizon 7-5 6-0
Pierette Tacchini(Ity) d. M.Zuleta(Ecuador) default
Marya Godwin(SA) d. Carol Sherriff(Aus) 6-3 4-6 6-3
Sue Behlmar(US) d. H.Guzman(Ecuador) default
Anne Marie Rouchon d. Madeleine Pegel(Swt) 6-2 6-2
Helga Schultze(Ger) d. Brenda Nunns(Can) 6-1 6-1

Roberta Beltrame(Ity) d. Kerry Melville(Aus) 6-1 6-4
Laura Roussow(SA) d. Nell Hopman(Aus) 6-1 6-2
Jill Blackman(Aus) d. Alice Tym(US) default
Maylis Godefroy d. Ingrid Lofdah(Swd) 6-3 7-5
Pat Walkden(Rhodesia) d. Eva Lundqvist(Swd) 6-4 7-5
Evelyn Terras d. Graciela Moran(Arg) 6-3 3-6 6-3
Francesca Gordigiani(Ity) d. R.Islanova(USSR) 6-3 6-2
Nancy Richey(US)[5] d. Maria Teresa Cuadrado(Sp) 6-1 6-3

Norma Baylon(Arg) d. M.J.Aubet(Sp) 6-2 6-4
Madonna Schacht(Aus) d. Aline Nenot 6-2 6-4
Jitka Volavkova(Cz) d. Ingrid Loeys(Bel) default
Andre Martin(Can) d. Marget Schultze(Ger) 6-4 6-4
Frances MacLennan(GB) bye
Rosie Darmon d. Van Haren(Aus) default
Margaret Harris(Aus) bye
Annette Van Zyl(SA)[4] bye

Julie Heldman(US) bye
Greta Delport(SA) bye
Johanne Venturino bye
Racquel Giscafre(Arg) bye
Galina Baksheveya(USSR) bye
Marion Christiani bye
Eva Andersson(Swd) bye
Edda Buding(Ger)[8]

Odile de Roubin bye
Helga Niessen(Ger) bye
Glenda Swan(SA) bye
Chantal Langanay bye
Louise Brown(Can) bye
Francoise Nay bye
Mercedes Solsona(Spn) bye
Margaret Smith(Aus)[1] bye

2nd Round
Bueno[2] d. Wilkinson 6-0 6-0
Barril d. Rouire 3-6 6-3 6-4
G.Sherriff d. Seghers 6-0 6-1
Kermina d. Wiggill 6-4 6-4

Tegart[7] d. McAnally 6-3 8-6
Urban d. de Lansalut 7-5 6-3
Durr d. Berner 6-0 6-2
Spinoza d. Estalella 6-1 6-3

Jones[3] d. Harrisson default
Krantzcke d. Harter 6-1 8-10 6-2
Segal d. Habicht 6-2 7-5
Lieffrig d. Toyne 6-3 10-8

Emanuel d. Galtier 6-0 6-3
Knode d. Tacchini 6-2 2-6 6-2
Godwin d. Behlmar default
Schultze d. Rouchon 6-2 6-3

Beltrame d. Roussow 6-3 6-2
Blackman d. Godefroy 2-6 6-4 6-2
Walkden d. Terras 6-1 6-2
Richey[5] d. Gordigiani 6-0 6-1

Baylon d. Schacht 10-8 6-3
Volavkova d. Martin 6-1 6-1
MacLennen d. Darmon 6-2 6-2
Van Zyl[4] d. Harris 6-2 6-1

Heldman d. Delport 6-4 6-1
Venturino d. Giscafre 2-6 6-3 6-3
Baksheyeva d. Cristiani 6-4 6-2
Buding[8] d. Andersson 6-0 6-4

De Roubin d. Niessen default
Swan d. Langanay 6-1 6-3
Brown d. Nay 7-5 8-6
Smith[1] d. Solsona 6-0 6-0

3rd Round
Bueno[2] d. Barril 6-1 6-1
G.Sherriff d. Kermina 6-2 6-3
Tegart[7] d. Urban 6-4 6-2
Durr d. Spionoza 6-1 6-1

Jones[3] d. Krantzcke 6-4 6-2
Lieffrig d. Segal 3-6 6-4 6-2
Emanuel d. Knode 6-1 6-2
Schultze d. Godwin 6-8 6-3 6-4

Blackman d. Beltrame 6-3 6-4
Richey[5] d. Walkden 6-2 1-6 6-3
Baylon d. Volavkova 6-0 6-1
Van Zyl[4] d. MacLennen 10-8 6-0

Heldman d. Venturino 6-1 6-0
Buding[8] d. Baksheyeva 6-4 3-6 6-3
Swan d. De Roubin 7-5 6-0
Smith[1] d. Brown 6-2 6-0

4th Round
Bueno[2] d. Sherriff 6-4 3-6 6-1
Durr d. Tegart[7] 7-5 6-2
Jones[3] d. Lieffrig 6-0 6-0
Schultze d. Emanuel 7-5 6-4

Richey[5] d. Blackman 1-6 6-3 6-1
Van Zyl[4] d. Baylon 6-3 2-6 8-6
Heldman d. Buding[8] 7-5 6-1
Smith[1] d. Swan 6-3 6-3

Quarters
Bueno[2] d. Durr 3-6 6-4 6-4
Jones[3] d. Schultze 6-4 6-4
Richey[5] d. Van Zyl[4] 3-6 6-3 6-2
Smith[1] d. Heldman 6-2 6-2

Semis
Jones[3] d. Bueno[2] 4-6 8-6 6-2
Richey[5] d. Smith[1] 6-1 6-3

Final
Jones[3] d. Richey 6-3 6-1
--------------------------------------
Doubles

Doubles Draw of 37

First Round
Langanay/de Lansalut d. Wiggill/Wilkinson 6-2 7-5
Delport/Segal d. Cuadrado/Estalella 6-2 7-9 6-4
Giorgi/Perna d. Lofdahl/Lundqvist default
Berner/Habicht d. Rees-Lewis/Schultze 6-3 6-0
Emanuel/Roussow d. Galtier/Zuleta default

Second Round

Durr/Lieffrig d. Godwin/Gourlay 6-3 6-2
Krantzcke/Melville d. Terras/Spinoza 6-3 5-7 6-4
Blackman/Toyne d. Rouchon/Ventirino 6-3 6-1
Harris/Schacht d. N. Seghers/Tacchini 6-2 6-4

Heldman/Jones d. Aubet/Barril 6-0 6-1
Cristiani/Rouire d. Beltrame/Gordigini 6-3 1-6 6-1
C.Sheriff/G.Sheriff d. Langanay/Lansalut 7-5 6-4
Delport/Segal d. Giorgi/Perna 9-7 6-4

Emanuel/Rossouw d. Berner/Habicht 12-10 11-9
Baylon/Van Zyl d. Darmon/Reyes 6-2 6-2
MacLennen/McAnally d. Kermina/Knode 6-4 6-1
Swan/Walkden d. Harter/Richey 5-7 6-2 6-1

Baksheyeva/Volvakova d. Anderssen/Pegel 6-3 6-3
Buding/H. Schultze d. Baylon/Giscafre 6-0 6-3
Behlmar/Palacios d. Brown/Islanova default
Smith/Tegart d. Nunns/Urban 6-0 6-4

Third Round
Durr/Lieffrig d. Krantzcke/Melville 6-3 1-6 6-4
Blackman/Toyne d. Harris/Schacht 6-3 6-1
Heldman/Jones d. Cristiani/Rouire default
Sherriff/Sherriff d. Delport/Segal 6-1 6-3

Baylon/Van Zyl d. Emanuel/Rossouw 6-4 7-5
Swan/Walkden d. MacLennen/MacAnally 6-4 6-1
Buding/Schultze d. Baksheyeva/Volavkova 6-1 6-4
Smith/Tegart d. Behlmar/Palacios 6-1 6-0

Quarters
Blackman/Toyne d. Durr/Lieffrig 6-2 6-4
Heldman/Jones d. Sherriff/Sherriff 6-3 6-4
Baylon/Van Zyl d. Swan/Walkden 6-3 6-4
Smith/Tegart d. Buding/Schultze 7-9 6-4 6-1

Semis
Blackman/Toyne d. Heldman/Jones 7-5 6-4
Smith/Tegart d. Baylon/Van Zyl 6-1 6-4

Final Smith/Tegart d. Blackman/Toyne 4


Godefroy=married name of Burel.
Billie Jean King absent.

Nancy ran into "the wall", AKA Ann Jones. Richey "fought as if she were at the Alamo", but Ann got the better of her in long rallies. The one sided score of 6-3 6-1 was deceptive, it beautiful clay court tennis. The first game of the seconf set went to deuce 12 times and lasted 18 minutes. The game was a decisive one-Jones ran off a 5-0 lead before Nancy made one last stand.

8,000 were on hand for the finals. The French crowd is famous for "the venomous shush" or whistling over contested calls.

Jones has dropped only 3 set all year-being undefeated wherever she has gone. Her challenge is to extend her streak to grass, where attackers such as Smith, Bueno, and King loom large.

A fascinating early round match in the 4th round was bretween van zyl and Baylon. Steady nerves and shots won out, Gloria Butler writes that Norma "gets tied up in knots, questions decisions, glares at spectators who move on the sidelines and concentrates on everything but the ball." Gloria suggests she should copy Nancy Richey, famous for her concentration.

A note from Paris: Julie Heldman
A 20 year old senior on leave from Stanford, Julie got stopmed in 44 minutes by Margaret Smith in the quarters, but it's not all bad news. The USTA gives her $8 a day! She hit a good patch in her 5 events before the French (4 in Italy-1 Spain)-so good the USTA will pay for her airfare back to the US. “We cannot go before April, according to the rules, and we have to be a week after Wimbledon. Otherwise, we are on our own.”

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:03 PM
Week of May 23-29

These events going on during the first week of the French Chmps.

-----

Ends May 26, Pentecost International, West Berlin, Germany (Clay)

FI Sonja Pachta (Ast) d Almut Sturm 6-2 8-6

DF: Sonja Pachta (Ast)/Kristin Seelbach d G Helmes/Kora Schweidy 6-4 4-6 6-4

-----

May 23-28 Wolverhampton Tournament, Wolverhampton, England, UK (Grass)

QF: Susan Tutt d J Tetherington default
QF: Mrs Greatrex d K Waite 7-5 7-5
QF: G Dove (SA) d E Hamilton 6-2 6-1
QF: Jean Haskew d Mrs Stokes 6-4 6-0

SF: Tutt d Mrs Greatrex default
SF: Haskew d Dove 6-4 6-2

FI: Susan Tutt d Jean Haskew 6-1 6-1

DF: G Dove (SA)/Rushton d Jean Haskew/Susan Tutt 4-6 6-4 6-4
-----

ends May 28 Malvern Tournament, Mlavern, England, UK (Grass)

FI: Carole Rosser d Alex Soady 6-3 3-6 6-3

-----

May 23-28, St Anne's on Sea Tournament, St Anne's on Sea, England, UK (Grass)

QF: Jean Wilson d C Dancer 6-0 6-1
QF: J Rozee d J Lee 06-0-6 6-0 9-7
QF: S Prysor Jones d M Devine 6-4 6-3
QF: Sally Holdsworth d Lesley Wellerman 6-1 6-2

SF: Wilson d Rozee 2-6 6-2 7-5
SF: Holdsworth d Prysor Jones 6-3 6-1

FI: Jean Wilson d Sally Holdsworth 4-6 6-3 6-4

DF: S Prysor Jones/Jean Wilson d Sally Holdsworth/Radford 6-4 6-1

-----

Ends May 28 Surrey Grass Court Championships, Surbiton, UK (Grass)

Draw=41*

1R: Winnie Shaw d Mrs H. Brock 6-0 6-0
1R: Stephanie DeFina d Jill Wagstaff 6-1 6-1
1R: Shirley Bloomer Brasher d Mrs DH Roberts 6-2 6-0
1R: Elaine Shenton d S. Percivall 6-2 6-1
1R: Elizabeth Starkie d Mrs Greville Collins 6-4 5-7 6-4
1R: Nancy Reed (US) d HW Allen 3-6 6-4 6-4
1R: Carole Loop (US) d Christine Molesworth 7-5 6-2
1R: Rosemary Deloford d L. Bellamy (Aus) 6-3 6-2
1R: Mimi Arnold (US) d Mrs RD Ambrose 6-3 6-3

2R: Shaw d ????
2R: Loop d Gail Chapman 6-1 6-0
2R: Rita Bentley d Lidy Venneboer (Neth) 6-1 1-6 6-4
2R: DeFina d Pauline Roberts 3-6 6-2 7-5
2R: Tory Fretz (US) d Porter (Aus) 6-0 6-1
2R: Robin Lloyd d ????
2R: Janie Albert (US) d Allison Rigby 6-4 6-1
2R: Dot Whitely d ????

2R: Starkie d Shenton 6-0 6-0
2R: Brasher d ?????
2R: Virginia Wade d Deloford 6-2 6-4
2R: Reed d Teresa Van Haren (Aus) 2-6 6-4 7-5
2R: Mary Ann Eisel (US) d N Vasant (India) 6-3 7-5
2R: Cooper d ????
2R: Arnold d Nell Truman 6-2 4-6 6-3
2R: Joyce Williams d Elly Krocke (Neth) 6-2 6-2

3R: Shaw d Loop 7-5 4-6 6-3
3R: Bentley d DeFina 6-4 6-4
3R: Tory Fretz d Lloyd 7-5 3-6 6-4
3R: Dot Whitely d Albert 6-3 4-6 6-4

3R: Starkie d Brasher 7-5 6-4
3R: Wade d Reed 6-2 6-2
3R: Eisel d Mrs Cooper 6-2 6-3
3R: Arnold d Williams 6-4 6-4

QF: Shaw d Bentley 6-3 6-2
QF: Fretz d Whitely 6-3 6-1
QF: Wade d Starkie 6-2 6-3
QF: Eisel d Arnold 6-4 4-6 8-6

SF: Eisel d Wade 6-4 4-6 6-4
SF: Shaw d Fretz 6-4 6-3

FI: Winnie Shaw d Mary Ann Eisel (US) 6-4 4-6 6-3

DF: Rita Bentley/Elizabeth Starkie d Winnie Shaw/Joyce Williams 3-6 6-4 6-2

MX: Janie Albert(US)/Summers d Rita Bentley/Saul 6-4 7-5

*Note: could some missing 2R results be misreported as 1R matches?

-----

Ends May 30 Tulsa Invitation, Tulsa, Oklahoma (Clay)

Draw=10

1R: Patsy Rippy d Paulette Verzin 7-5 6-4
1R: Peaches Bartkowitz d Emile Burrer 7-5 4-6 6-4

QF: Biliie Jean King [1] d Rippy 6-2 6-4
QF: Elena Subirats (Mex) d Justina Bricka-Horwitz 6-3 6-3
QF: Rosie Casals bt Donna Floyd-Fales 6-4 4-6 6-2
QF: Carol Hanks Aucamp [2] d Bartkowicz 6-3 6-3

SF: King [1] d Subirats 10-12 6-0 6-2
SF: Aucamp [2] d Casals 6-3 7-5

FI: Billie Jean King [1] d Carol Aucamp [2] 6-0 6-1

Doubles (Draw=5)

1R: Bartkowitz/Verzin d Bueer/Rippy 6-3 6-2

SF: Casals/King d Bartkowitz/Verzin 6-1 15-13
SF: Aucamp/Horwitz d Fales/Subirats 7-5 0-6 6-4

FI: Rosie Casals/Billie Jean King d Carol Aucamp/Justina Horwitz 4-6 6-3 8-6

-----

ends May 30 Connecticut State Championships New Haven, Connecticut, US

QF: Marilyn Aschner d Jade Schiffman 6-0 6-0
QF: Louise Gonnerman d Gloria Darling 6-1 6-1

SF: Aschner d Marjorie Rowbotham 6-0 6-2
SF: Gonnerman d Kay Hubbell 6-4 4-6 6-4

FI: Marilyn Aschner d Louise Gonnerman 6-8 6-0 6-0

DF: Marilyn Aschner/Louise Gonnerman d Ruth Jeffry/Baba Lewis 3-6 6-2 6-2

-----

ends June 1 Alabama State Open, Mobile, Alabama, US

2R: Alberta Baggette d Carol Ann Vest 6-2 6-2

QF: Becky Vest d Candy Gibson default
QF: Nancy Falkenberg d Ann Moore 1-6 6-2 6-2
QF: Carol Hughes d Maria Guzman 6-8 7-5 6-1
QF: Peggy Moore d Alberta Baggette 6-1 6-2

SF: B Vest d Falkenberg 6-2 6-2
SF: P Moore d Hughes 6-4 6-0

FI: Becky Vest d Peggy Moore 6-4 6-4

DF: Ann Morre/Peggy Moore d Becky Vest/Carol Ann Vest 6-2 6-4

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:09 PM
Week of May 30-June 5

ends June 3 Northern Chmps, Manchester, Eng, UK (Grass)

1R: Elly Krocke (Neth) Anne Marie Rouchon (Fr) 6-2 6-0
1R: Robin Lloyd d Christiane Spinoza (Fr) 6-0 6-4
1R: Trudy Groenman (Neth) d. Carole Loop (US) 6-3 6-2
1R: Stephanie DeFina (US) d Lidy Jansen Venneboer (Neth) 6-4 6-4
1R: Mary Ann Eisel (US) d Kathy Blake 2-6 6-2 6-2
1R: Esme Emanuel (SA) d L Cullen-Smith 6-0 6-2
1R: Kerry Melville (Aus) d Heather Allen 8-6 6-3
1R: Karen Kranztcke (Aus) d G Baker 6-1 6-0
1R: Mimi Arnold (US) d Winnie Slaughter 6-1 6-1

2R: Billie Jean King (US) d Maryna Godwin (SA) 6-4 6-2
2R: Vivienne Dennis d Delaille Hewitt (SA) 6-0 6-2
2R: Nancy Reed (US) d ????
2R: Joyce Williams d Sue Sara (Aus) 6-1 6-1
2R: Groenman d. ????
2R: Melville (Aus) d Arnold 6-6 6-4
2R: Tory Fretz (US) d Krocke 2-6 7-5 8-6
2R: Lloyd d Sally Holsworth 6-4 6-2

2R: Eisel d ????
2R: Stove d Rosie Casals (US) 4-6 14-12 6-3
3R: Bentley d Krantzcke 2-6 6-3 8-6
2R: DeFina d ????
2R: Janie Albert (US) d Sue Mappin 6-2 6-2
2R: Emanuel
2R: Elsie Spruyt (Neth) d S Prysor-Jones 7-5 6-2
2R: Winnie Shaw d EM Tew 6-2 6-0

3R: King d Dennis 6-1 6-2
3R: Reed d Williams 1-3 retired
3R: Groenman d. Melville 6-3 6-3
3R: Fretz d Lloyd 6-2 6-1

3R: Eisel d Stove 4-6 6-4 10-8
3R: Bentley d DeFina 6-3 4-6 6-2
3R: Albert d Emanuel 4-6 6-2 6-1
3R: Shaw d Spruyt 6-4 6-3

QF: King d Reed 6-1 6-3
QF: Fretz d Groenman 6-0 6-1
QF: Eisel d Bentley 6-8 6-4 6-4
QF: Shaw d Albert 7-5 6-3

SF: King d Fretz 6-4 7-5
SF: Shaw d Eisel 6-3 7-5

FI: Billie Jean King (US) d Winnie Shaw 6-2 6-1

DF: Trudy Groenman (Neth)/Elly Krocke (Neth) d Karen Krantzcke (Aus)/Kerry Melville (Aus) 1-6 6-4 6-3

MX: Betty Stove (Neth)/Zeeman share title with Kerry Melville (Aus)/Allan Stone (Aus)

Fretz survives 4 match points vs Krocke in 2R. When Billie jean arrives she needs two matches in one day to catch up to the rest of field.

*Most results from WT, which may have listed some 2R matches as 1R.

----------------------------

May 30-June 4 Lowther Tournament Barnes, England, UK (Grass)

2R: Ada Bakker (Neth) d Pauline Roberts 6-4 6-4

QF: Shirley Bloomer Brasher d Mrs Fife 7-5 6-1
QF: Pat Roberts d Teresa Van Haren (Aus) 6-4 6-2
QF: Rosemary Deloford d Sandra Okin 10-8 9-7
QF: Bakker d Astrid Suurbeck (Neth) 6-4 6-2

SF: Brasher d Pat Roberts 6-3 6-0
SF: Deloford d Bakker 9-7 4-6 6-3

FI: Shirley Brasher d Rosemary Deloford 6-1 6-3

DF: Shirley Brasher/P Roberts* d Ada Bakker (Neth)/Astrid Suurbeck (Neth) 6-2 6-1

Pauline or Pat Roberts?

-----

ends June 4 Glanmorgan Chmps, Cardiff, Wales, UK (Grass)

QF: Kathy Harter (US) d Yvonne Wilkinson (SA) 6-2 6-1
QF: Frances McLennan d Vivienne Wiggill (SA) 6-3 6-1
QF: Laura Rossouw (SA) d Sue Belhmar (US) 7-5 6-3
QF: Margaret Harris (Aus) d Greta Delport (SA) 3-6 8-6 12-10

SF: Harter d Harris 6-3 6-1
SF: Rossouw d Maclennan 8-6 6-2

FI: Kathy Harter (US) d Laura Rossouw (SA) 6-3 6-2

DF: Kathy Harter (US)/Heather Segal (SA) d Sue Behlmar (US)/Margaret Harris (Aus) 6-1 6-4

MX: Margaret Harris (Aus)/Carpenter d Greta Delport (SA)/Hoogs 6-2 7-5

Harter wins in a tricky wind,winning despite two double faults in the last game.

-----------------

ends June 4 Cheltenham, Cheltenham, England, UK (Grass)

2R: Alex Soady d Nell Truman 4-6 6-2 6-2

SF: Carole Rosser d Soady 6-2 7-5
SF: Elizabeth Starkie d Faye Urban (Can) 6-4 6-1

FI: Elizabeth Starkie d Carole Rosser 6-4 6-1

DF Glenda Swan/Pat Walkden d Carole Rosser/Elizabeth Starkie 6-3 6-3
--------------------------

May 30-June 4 Avenue Havant Tournament, UK (Grass)

QF: Elaine Shenton d S McCarthy 6-0 6-0
QF: Alison Rigby d A Hiles 6-0 6-0
QF: Dorothy Whitely d LM Bellamy (Aus) 6-3 7-5
QF: Sue Tutt d Ulla Sandulf (Swd) 6-4 6-2

SF: Shenton d Rigby 6-4 6-4
SF: Whitely d Tutt 7-5 6-0

FI: Dorothy Whitely d Elaine Shenton 6-4 6-3

DF: LM Bellamy (Aus)/Dorothy Whitely d Alison Rigby/Sue Tutt default

-----

ends June 6 Bielefeld, Bielefeld, Germany (Clay)

FI: Helga Niessen d Heide Orth 6-1 6-4

DF: Helga Niessen/Kristen Seelbach d Leena Ahonen (Fin)/Almut Sturm 3-6 6-3 6-3

MX: Heide Orth/Bobby Wilson (GB) d Helga Schultze/Juan Gisbert (Sp) 6-2 6-3

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:10 PM
Week of June 6-12

June 10-11 Wightman Cup Wimbledon (GR) United States d Great Britain 4-3
Venue: Court 1 at Wimbledon

Day 1

Ann Jones d Nancy Richey (US) 2-6 6-4 6-3
Billie Jean King (US) d Virginia Wade 6-2 6-3
Jones/Wade d Jane Albert/King 7-5 6-2

Strawhatted schools "squeeled with delight" as Ann outlasts Nancy in "a dour match." Nancy's face was hidden under a whire visor, her leg tapped up. Richey's backhand cross bite into the court, forcing Jone back. Richey ran out 5 straights games for the first set and led 3-2. Inevitably Ann switched gears. "Up went the lobs. Over went the delicate little drop drop." When Richey got to a dropper Jones was often at the net to volley it away.

In the day's second match King had too much firepower for Wade. The doubles was a different matter. With Jones backing her up Wade thundered down overheads for winners. The Brits concentrated on breaking Albert's weak serve for the upset. "That Jones", remarked Margaret Varner, the US Captain. "A rock of Gibralter. She didn't miss more than 3 shots in the whole match."

Day 2

Winnie Shaw d Mary Ann Eisel (US) 6-3 6-3
Nancy Richey (US) d Virginia Wade 2-6 6-2 7-5
Billie Jean King (US) d Ann Jones 5-7 6-2 6-3
Mary Eisel/Nancy Richey (US) d Rita Bentley/Elizabeth Starkie 6-1 6-2

A stunning comeback by the Americans with drama galore. Shaw opens day 2 by doing what she should in a routine win-could Britain really capture the Cup? Wade, "dark and intense" has just finished her university finals earlier in the week. what she cannot do is finish off Richey. A screaming crowd wills the Brit in her 'breath-taking bid", but at 5-3 things fall apart. Ricjey hits winners and sudenly wade can hitting nothing at all. It will become a pattern she is doomed to repeat for many years ruinning.

Now for the match du jour, Jones has "won 21 matches running agains the worl's best". but grass in King's favorite surface. Having spilt sets, King asks captain Margaret Varner for salt tablets at 2-1 in the final set. Points later Billie jean goes over in pain, coming up with a limp. "Mrs King hobbled back to the baseline and served, unable to follow it in. Against aplayer of Mrs jones calibre, the result should have been a formality. Strangley, it the Brit who cracked." Some in the crowd yell "she faked the cramp! She faked the cramp!" King's response: "Unfair. I had to tough it out."

-----------------

June 5-10 Kent Chmpionships, Beckenham, England, UK (Grass)

Draw=40

1R: Mary McAnally d Irene de Lansalut (Fr) 6-4 6-4
1R: Maryna Godwin (SA) d Dottie Knode (US) 6-2 6-0
1R: Ingrid Lofdahl (Swd) d Angelique Newcombe (Ger) 6-2 6-0
1R: Pauline Roberts d Tory Fretz (US) 6-2 2-6 6-3
1R: Helen Gourlay (Aus) d Mrs Cooper 6-0 8-6
1R: Esme Emanuel (SA) d Janice Townsend 5-7 6-3 6-1
1R: Rosie Casals (US) d Vicki Berner (Can) 6-3 7-5
1R: Elly Krocke (Neth) d Frances MacLennan 6-3 6-4

2R: Bueno [2] d Rosemary Deloford 2-0 retired
2R: Morozova d Alison Stroud 6-3 4-6 6-1
2R: Groenman d Shirley Bloomer Brasher 2-6 6-3 6-3
2R: Nell Truman d Heather Allen 6-2 6-3
2R: Galina Baksheeva d V Rees 6-2 6-0
2R: Godwin d Nancy Reed (US) 6-2 6-1
2R: Melville d Alex Soady 6-4 6-1
2R: Tegart [3] d Lofdahl 6-3 4-6 6-2

2R: Gourlay d Birgitta Lindstrom (Fin) 9-7 7-5
2R: Roberts d Christina Sandberg (Swd) 6-1 6-4
2R: Emanuel d McAnally 6-2 6-2
2R: Casals d Elly Krocke (Neth) 6-3 2-6 12-10
2R: Krantzcke d Sally Holdsworth 6-3 6-1
2R: Burel d G Chapman 6-4 3-6 6-2
2R: Arnold d Rauza Islanova (USSR) 6-2 6-3
2R: Margaret Smith (Aus) [1] d Carole Ann Loop 6-3 6-4

3R: Bueno [2] d Morozova 6-2 6-2
3R: Groenman d N Truman 6-2 4-6 6-4
3R: Baksheeva d Godwin 6-4 6-2
3R: Tegart [3] d Melville 6-4 6-3

3R: Gourlay d Roberts 6-3 6-3
3R: Emanuel d Casals 6-4 3-6 6-0
3R: Krantzcke d Burel 6-2 6-1
3R: Smith [1] d Arnold 6-1 6-2

QF: Bueno [1] d Groenman 6-2 6-3
QF: Baksheeva d Tegart [3] 6-4 8-6
QF: Emanuel d Gourlay 6-1 6-3
QF: Krantzcke d Smith [1] 6-4 2-6 7-5

SF: Bueno [2] d Baksheeva 8-6 7-5
SF: Krantzcke d Emanuel 6-0 6-4

FI: Karen Krantzcke (Aus) d Maria Bueno (Brz) [2] default

Doubles

SF: Smith/Tegart d Arnold/Casals 6-4 8-6
SF: Berner/Emanuel d Brasher/Roberts 8-6 4-6 6-1

FI: ????

Krantzcke pulls off the upset of the year in taking out Smith. The tall hard hitting Aussie has the audacity to hit a drop shot winner on match point.
-------------------------------

June 6-11 West of England Championships, Bristol, England, UK (Grass)


1R: Donna Floyd Fales (US) d Graziela Perna 6-8 6-1 6-2
1R: Roberta Beltrame (Ity) d P Aubert (Sp) 3-6 6-1 6-0
1R: Norma Baylon (Arg) d Polita Palacios (Col) 6-1 6-0
1R: Gail Sherriff (Aus) d Christiane Spinoza (Frn) 3-6 6-2 6-4
1R: Glenda Swan (SA) d Breda Nunns (Can) 6-1 6-3
1R: Pat Walkden (Rho) d Faye Urban (Can) 6-1 6-4
1R: Helga Schultze (Ger) d Janine Lieffrig (Frn) 6-2 6-2
1R: Francoise Durr (Frn) d Carol Sherriff (Aus) 6-2 6-1
1R: Betty Stove (Neth) d Graciela Moran (Arg) 6-1 6-1
1R: Jill Blackman (Aus) d G Dove 6-1 6-2
1R: Stephanie DeFina (US) d Raquel Giscafre (Arg) 6-3 6-1
1R: Kathy Blake (US) d Francesca Gordigiani (Ity) 6-4 6-3
1R: Faye Toyne (Aus) d Mary Habicht (US) 6-4 6-0

2R: Fales (US) d Guissippina Perna (Ity) 6-8 6-1 6-2
??????
??????

3R: Annette Van Zyl (SA) [1] d Swan 6-4 6-1
3R: Blake d Walkden 5-7 7-5 6-2
3R: Fales d Schultze 5-7 6-2 6-3
3R: Stove d G Sherriff 6-2 3-6 6-3

3R: Durr d Toyne 6-2 6-1
3R: Harter d. Madonna Schacht (Aus) 6-4 7-5
3R: DeFina d Blackman 6-2 6-4
3R: Baylon [2] d Beltrame 6-3 6-2

QF: Van zyl [1] d Blake 6-1 6-4
QF: Stove d Fales 15-13 6-2
QF: Durr d Harter 6-4 6-4
QF: Baylon [2] d DeFina 6-1 6-2

SF: Stove d van zyl [1] 4-6 6-2 6-1
SF: Baylon [2] d Durr 6-1 6-3

FI: Betty Stove (Neth) d Norma Baylon (Arg) [2] 6-3 7-5

DF: Gail Sherriff (Aus)/Betty Stove (Neth) d Francoise Durr (Frn)/Janine Lieffrig (Frn) 7-5 6-3

MX: Norma Baylon (Arg)/Pancho Guzman d Helga Schultze (Ger)/Ishiguro 6-3 9-7
-----------------------------

Nottingham Tournament, Nottingham, England, (Grass)

1R: Ulla Sandulf (Swd) d Begum F. Khan (Ind) 6-4 6-3
1R: Ada Bakker (Neth) d Mrs G Sara (Aus) 6-4 6-1
1R: Susan Tutt d N. Vasant (Ind) 4-6 6-4 6-3
1R: Astrid Surbeck (Neth) d Eva Lundqvist (Swd) 7-5 10-8

2R: D Whitely (Aus) d Sandulf 9-7 6-2
2R: J Van Haren (Neth) d ????
2R: Evelyn Terras (Frn) d ????
2R: Bakker d E Anderson (Swd) 6-3 6-0
2R: Liddy Venneboer (Neth) d Tutt 6-1 4-6 6-0
2R: Surbeck d L Bellamy (Aus) 6-4 6-4
2R: Madeleine Pegel (Swd) d J Harrison (Aus) 6-3 6-2
2R: Margaret Harris (Aus) d S. Percival 6-1 6-3

QF: Whitely d Van Haren 6-2 4-6 6-2
QF: Terras d Bakker 6-1 6-1
QF: Venneboer d Suurbeck 7-5 6-4
QF: Harris d Pegel 2-6 11-9 6-0

SF: Terras d Whitely 6-2 6-2
SF: Venneboer d Harris 6-2 6-2

FI: Liddy Venneboer (Neth) d Evelyn Terras (FR) 6-3 1-6 6-4

Doubles

SF: Lundqvist/Sandulf d Spruyt/Vennerboer 7-5 8-6
SF: Bee/Tutt d Anderson/Pegel 4-6 6-0 9-7

FI: Bee/Susan Tutt d Eva Lundqvist (Swd)/Ulla Sandulf (Swd) 8-6 2-6 6-0

MX: Elsie Spruyt (Neth)/Hutchins d Liddy Veneboer (Neth)/Battrick 6-3 6-1
-------------------------------

???? Blue and Gray Chmps, Montgomery, Alabama, United States

2R: Carol Hughes d Jean Weckwarth 6-0 6-4
2R: Alica Smyth (Ec) d Sara Mae Turber 6-3 6-2
2R: Maria Guzman (Ec) d Marsha Masterson 6-0 6-2
2R: Becky Vest [1] d Marsha Weinacker 6-4 6-2

QF: Peggy Moore d Lulu Gongora (Mex) 6-4 7-5
QF: Linda Tuero d Nancy Falkenburg 6-4 6-1
QF: Smyth d Hughes 6-4 6-1
QF: Vest d Guzman 6-4 6-8 6-3

SF: Tuero d Moore 2-6 6-3 6-0
SF: Vest d Smyth 6-3 7-5

FI: Becky Vest [1] d Linda Tuero 6-3 2-6 6-2

DF: Linda Tuero/Becky Vest d Lulu Gongora (Mex)/Sara Mae Turber Turber 6-1 6-1

MX: Peggy Moore/Jerry Perry d Linda Tuero/Jaime Subirats 6-3 4-6 6-4

---------------------

???? Toronto Cricket Club Invitation, Toronto, Ontario, Canada

SF: Louise Brown d Penny Sparling 6-1 6-2
SF: Benita Senn d Jufy Traviss 6-2 6-1

FI: Benita Senn d Louise Brown 1-6 6-3 6-4

-----

ends June 13 New York State Championships Mamaroneck, New York, US (Clay)

2R: Pat Stewart Edrich D Judy Dixon 7/9-6/4-6/4
2R: Adria Price D Laura Krieger 6/1-6/2
2R: Louise Gonnerman D Marjorie Gengler 6/2-6/2
2R: Diane Matzer d ????

2R: Nadine Netter d ????
2R: Joan Silbersher D Mary Louise Bruneau 6/4-1/6-6/3
2R: Jade Schiffman D Carolyn Liguori 0/6-6/3-6/3
2R: Mimi Kanarek D Vija Vuskains 6/3-6/2

QF: Edrich d Price 6-8 7-5 6-4
QF: Matzner d Gonnerman 6-4 6-1
QF: Netter d Silbersher 6-1 6-4
QF: Kanarek d Schiffman 6-3 6-3

SF: Edrich d Matzner 0-6 6-1 6-4
SF: Netter d Kanarek 6-0 2-6 10-8

FI: Pat Stewart Edrich d Nadine Netter default

DF: Pat Edrich/Mimi Kanarek d Marjorie Gengler/Diane Matzner 6-3 6-4

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:10 PM
June 12-18 London Grass, Queen's Club


Draw=64

1R Virginia Wade [2] d Mrs Collins 6-1 7-5
1R Fay Toyne (Aus) d Esme Emanuel (SA) 6-3 6-2
1R Rosie Casals (US) d Rauza Islanova (USSR) 7-5 6-1
1R Betty Stove (Neth) d Shirley Bloomer Brasher 10-8 6-4
1R Francoise Durr (Fr) d Pat Walkden (Rhod) 5-7 6-4 6-4
1R Carole Rosser d B. Lindstrom (Fin) 6-3 7-5
1R Tory Fretz (US) d Andrea Martin (Can) 6-1 6-3
1R Greta Delport d. ?

1R Judy Tegart (Aus) d Francesca Gordigiani (Ity) 6-3 6-0
1R Galina Baksheeva (USSR) d Nell Truman 6-3 6-2
1R Karen Krantzcke (Aus) d Carole Loop (US) 7-5 6-2
1R Donna Fales (US) d Nell Hopman (Aus) 6-2 6-1
1R Stephanie DeFina (US) d Carol Sherriff (Aus) 6-4 6-3
1R Winnie Shaw d Roberta Beltrame (Ity) 6-3 6-4
1R Glenda Swan (SA) d Joyce Williams 6-2 6-2
1R Elly Krocke (Neth) d Julie Heldman (US) 6-1 6-3

1R Norma Baylon (Arg) d Ingrid Lofdahl (Swd) 6-1 6-3
1R Heather Allen d Laura Rossouw (SA) 6-4 6-4
1R Kerry Melville (Aus) d Olga Morozova (USSR) 6-0 6-2
1R Elsie Spruyt (Neth) d Mimi Arnold (US) 6-4 12-10
1R Mary Ann Eisel (US) d Eva Lundqvist (Swd) 6-2 6-4
1R Frances Maclennan d G. Dove (SA) 6-2 6-2
1R Maryna Godwin (SA) d Elizabeth Starkie 3-6 6-3 6-3
1R Jill Blackman (Aus) d Dottie Knode (US) 9-7 6-4

1R Helga Schultze (Ger) d Christina Sandberg (Swd) 6-2 6-3
1R Kathy Blake (US) d Racquel Giscafre (Arg) 6-2 6-0
1R Gail Sherriff (Aus) d Kathy Harter (US) 8-6 6-2
1R Rita Bentley d. Heather Brewer (SA) 9-7 6-4
1R Trudy Groenman d Mary Habicht (US) 6-4 6-1
1R Vicki Berner (Can) d. Madonna Schacht (Aus) 6-3 3-6 6-3
1R Robin Lloyd d Janiene Lieffrig (Fr) 6-1 1-6 6-1
1R Annette van zyl (SA) [1] d A. Soady 8-6 6-1

2R Wade [2] d Toyne 6-1 6-2
2R Casals d Stove 6-3 8-6
2R Durr d Rosser 6-3 6-2
2R Fretz d Delport 6-3 6-2
2R Tegart d Baksheeva 9-7 6-2
2R Krantzcke d Fales 8-6 6-4
2R DeFina d Shaw 6-4 6-2
2R Krocke d Swan walkover ?

2R Baylon d Allen 6-3 6-1
2R Melville d Spruyt 3-6 6-1 6-3
2R Eisel d Maclennan 6-3 4-6 6-2
2R Godwin d Blackman 8-6 6-1
2R Blake d Schultze 6-2 6-3
2R G. Sherriff d Bentley
2R Groenman d Berner 6-3 6-0
2R van zyl [1] d Lloyd 6-2 6-2

3R Casals d Wade [2] 6-3 2-6 8-6
3R Durr d Fretz 7-5 6-2
3R Tegart d Krantzcke 8-6 6-1
3R Krocke d DeFina 6-3 7-5

3R Melville d Baylon 6-4 4-6 6-4
3R Eisel d Godwin 3-6 6-3 6-4
3R G. Sherriff d Blake 6-1 6-4
3R Groenman d van zyl [1] 4-6 6-4 6-2

QF Durr d. Casals 6-4 6-3
QF Tegart d. Krocke 6-1 8-6
QF Eisel d. Melville 7-5 8-6
QF Groenman d. G Sherriff 7-5 3-6 9-7

SF Durr d. Eisel 6-4 6-4
SF Tegart d. Groenman 6-3 6-3

FI Francoise Durr (Fr) d. Judy Tegart (Aus) 6-4 6-4

Doubles

SF Baylon/van zyl d Smith/Tegart 11-9 8-6
SF Casals/king d Bueno/Richey 6-3 3-6 6-1

FI Baylon/van zyl d Casals/King 3-6 6-2 11-9

MX: Trudy Groenman (Neth)/Tom Okker (Neth) d Eva Lundqvist (Swd)/Jan Leschley 6-3 6-3

Francoise Durr wins a major grasscourt event beating Casals and Tegart en route! The biggest names such as Smith, King,Bueno, and Richey play doubles only. the 17 year old Casals hits 3 consecutive aces in the doubles semi as she and King upset Bueno/Richey.

papers lauf Francoise's "tactical brilliance" in the final. Wearing dark sunglasses, she carries herself with "a calm detached demeanor". Her puff ball serve "begs to be slugged, and Miss Tegart obliged" coming in off the return. But Durr was ready with a mixture of dinks, hard passing shots, and the lob. As Judy got more frustrated the errors mounted. "It was thinking tennis of a high order". Durr will be the 7th seed at Wimbledon.

Down match point at 7-8 in the doubles final, Annette van zyl jumps out to put away a crucial volley, rolling on to the title with Norma Baylon. the match ends with some controversy, as Baylon's volley at 10-9 30-30 is called "Out!" by an older line judge, then "In!".

--------------------------

Central American and Carribean Games, San Juan, Puerto Rico
FI Elena Subirats (Mex) d Patricia Montano (Mex) 6-4 6-4
------------------------

Southern Chmps, Atlanta, GE, US (CL)

QF Lulu Gongora d Peggy Moore 6-2 6-4
QF Linda Tuero d Tish Adams 6-0 6-1
QF Ann Moore d Pat Garcia 6-3 3-6 6-2
QF Maria Guzman (Ec) d Becky Vest 3-6 6-4 7-5

SF Tuero d Gongora 6-1 6-3
SF Moore d Guzman 6-3 6-3

FI Linda Tuero d Ann Moore 6-2 6-3

DF Tuero/Vest d Gongora/Turber 6-4 7-5
Mx Guzman/Mendoza d Gongora/Baltazar 3-6 8-6 7-5

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:10 PM
Wimbledon

Draw=96

First Round
Margaret Smith (Aus) [1] bye
Liz Starkie bye
Jitka Volavkova (CZ) bye
Julie Albert (US) bye

Sonia Pachta (Austria) bye
Ulla Sandulf (Sweden) bye
Edda Buding (Ger) bye
Patricia Faulkner (Aus) bye

Norma Baylon (Arg) [8] bye
Fay Urban (Can) bye
Trudy Groenman (Neth) bye
Francesca Gordigiani (Ity) bye

Lidy Jansen Venneboer (Neth) bye
Isabelle de Lansalut (Frn) bye
Esme Emanuel (SA) bye
Madonna Schacht (Aus) bye

Billie Jean King (US) [4] d. Winnie Shaw 6-2 8-6
Nell Truman d. Maria Teresa Riedl 6-1 6-2
Christianne Mercelis (Bel) d. L. M. Belamy (Aus) [Q] 6-1 6-1
Betty Stove (Neth) d. Margrethe Delport (SA) 7-5 6-2

Donna Fales (US) d. Eva Lundqvist (Swd) 6-1 6-3
Karen Krantzcke (Aus) d. Helga Niessen (Ger) 6-4 6-8 6-4
Carol Sheriff (Aus) d. Alex Soady 6-1 6-4
Gail Sheriff (Aus) d. Jill Blackman (Aus) 6-4 3-6 6-4

Anette van Zyl (SA) [6] d. Vivienne Dennis 6-1 6-0
Galena Baksheeva (USSR) d. kathy Blake (US) walkover
Mary Habicht (US) d. Mary McAnally 8-6 6-1
Dottie Knode (US) d. Alice Tym (US) 10-8 6-2

Mimi Arnold (US) d. Teresa van Haren (Aus) [Q] 6-3 8-6
Helen Gourlay (Aus) d. Rosemary Deloford 6-4 6-4
Laura Rossouw (SA) d. Astris Suurbeck (Neth) 3-6 8-6 6-2
Carole Rosser d. Heather Allen 2-6 6-3 6-3

Helga Schultze (Ger) d. Janine Lieffrig (Frn) 4-6 11-9 12-10
Glenda Swan (SA) d. Jane Poynder [Q] 6-2 6-4
Kathy Harter (US) d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-4 6-2
Dorothy Whitely d. Anne-Marie Rouchon (Frn) [Q] 7-9 7-5 6-4

Rita Bentley d. Roberta Beltrame (Ity) 6-3 6-2
Heather Segal (SA) d. Susan Behlmar (US) [Q] 6-2 6-4
Pat Walkden (SA) d. Olga Morozova (USSR) 6-1 6-3
Nancy Richey (US) [5] d. Fay Toyne (Aus) 1-6 6-3 6-0

Rosie Darmon (Frn) d. Elsie Spruyt (Neth) 6-2 7-5
Rosie Casals (US) d. Lucia Bassi (Ity) 6-3 8-6
Kerry Melville (Aus) d. Sally Holdsworth [Q] 6-2 6-3
Christiane Spinoza (Frn) [Q] d. Robin Lloyd 7-5 6-4

Frances MacLennan d. Vicki Berner (Can) 6-1 6-3
Nancy Reed (US) [Q] d. Sue Tutt 2-6 6-3 6-4
Joyce Williams d. Carol Ann Loop (US) 6-4 6-4
Ann Jones [3] d. Lea Pericoli (Ity) 6-1 6-2

Lorna Greville Collins bye
Pauline Roberts bye
Shirley Brasher bye
Vera Vopickova (CZ) bye

Elly Krocke (Neth) bye
Mary Anne Eisel (US) bye
Maryna Godwin (SA) bye
Francoise Durr (Frn) [7] bye

Julie Heldman (US) bye
Sylvana Lazzarino (Ity) bye
Judy Tegart (Aus) bye
Virginia Wade bye

Heidi Orth-Schildknecht (Ger) bye
Tory Fretz (US) bye
Stephanie de Fina (US) bye
Maria Bueno (Brz) [2] bye
--------------------------------------------------
Second Round
Smith [1] d. Starkie 8-6 6-2
Albert d. Volavkova 6-2 6-3
Pachta d. Sandulf 6-1 6-4
E. Buding d. Faulkner 6-4 6-3

Baylon [8] d. Urban 6-3 6-0
Groenman d. Gordigiani 6-4 6-4
Jansen Venneboer [Q] d. de Lansalut 6-3 4-6 6-3
Schacht d. Emanuel 6-3 7-5

King [4] d. N. Truman 6-4 6-4
Stove d. Mercelis 8-6 6-2
Krantzcke d. Fales 1-6 6-4 6-4
G. Sherriff d. C. Sheriff 8-10 6-3 6-3

van Zyl [6] d. Baksheeva 6-3 3-6 6-3
Habicht d. Knode 6-1 6-2
Arnold d. Gourlay 6-3 6-2
Rossouw d. Rosser 6-4 6-2

Schultze d. Rosser 6-4 6-3
Harter d. Whitely 1-6 6-3 6-0
Bentley d. Segal 6-1 6-2
Richey [5] d. Walkden 7-5 6-4

Casals d. Darmon 2-6 6-3 6-1
Melville d. Spinoza [Q] 3-6 6-1 6-2
Maclennan d. Reed [Q] 1-6 6-2 6-4
Jones [3] d. Williams 7-5 6-2

Greville-Collins d. Roberts 6-8 6-1 6-4
Brasher d. Vopickova 6-4 6-1
Eisel d. Krocke 6-8 6-1 6-2
Durr [7] d. Godwin 6-4 7-5

Heldman d. Lazzarino 6-2 6-1
Tegart d. Wade 6-1 8-6
Frtez d. Orth-Schildknecht 6-3 6-2
Bueno [2] d. de Fina 6-1 6-2

---------------------------------------------------
Third Round
Smith [1] d. Albert 6-1 6-2
E. Buding d. Pachta 6-1 6-4
Groenman d. Baylon [8] 4-6 6-4 6-4
Schacht d. Jansen Venneboer [Q] 6-0 6-3

King [4] d. Stove 6-4 6-3
Krantzcke d. G. Sherriff 11-9 6-3
van Zyl [6] d. Habicht 6-3 6-1
Arnold d. Rossouw 6-1 7-5

Harter d. Schultze 6-3 6-2
Richey [5] d. Bentley 3-6 6-4 6-2
Casals d. Melville 1-6 7-5 6-4
Jones [3] d. MacLennan 6-0 6-2

Brasher d. Greville-Collins 6-4 6-2
Durr [7] d. Eisel 6-4 7-5
Tegart d. Heldman 6-1 6-1
Bueno [2] d. Fretz 6-2 6-0
---------------------------------------------------
Fourth Round
Smith [1] d. E. Buding 6-1 6-4
Groenman d. Schacht 6-1 6-2
King [4] d. Krantzcke 9-7 6-2
van Zyl [6] d. Arnold 6-1 6-2

Richey [5] d. Harter 6-2 6-4
Jones [3] d. Casals 6-2 6-3
Durr [7] d. Brasher 6-2 6-2
Bueno [1] d. Tegart 6-3 4-6 6-2
-------------------------------------------------
Quarters
Smith [1] d. Groenman 6-0 6-4
King [4] d. van Zyl [6] 1-6 6-2 6-4
Jones [3] d. Richey [5] 4-6 6-1 6-1
Bueno [2] d. Durr [7] 6-4 6-3

Semis
King [4] d. Smith [1] 6-3 6-3
Bueno [2] d. Jones [3] 6-3 9-11 7-5

Final
King [4] d. Bueno [2] 6-3 3-6 6-1

For a full report on this event see the thread-"Wimbledon 1966-The Start of Something Big"
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=333982

Lieffrig blew 11 match points in losing to Scultze.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:11 PM
Wimbledon-Women's Doubles (Draw=48)

First Round

Jones/Wade [4] d. Buding/Schultze 6-0 6-2
Godwin/Gourlay d Brasher/Lloyd 6-2 4-6 62
de Fina/Eisel d. Lofdahl/Lundqvist 7-5 3-6 6-4
Anglea Mortimer/Pauline Roberts d Delport/Segal 5-7 6-4 6-4
Berner/Habicht d Baksheeva/Morozova 2-6 6-4 6-4
Swan/Walkden d. Mills/Ward 6-4 6-4
Starkie/Toyne d Percivall/Wagstaff 6-3 6-1
Lansalut/Knode d Andersson/Pegel 6-2 6-2

G Sherriff/Stove d Soady/Townsend 6-3 6-4
Bentley/Blackman d Allen/Deloford 7-5 12-10
Loop/Reed d Blake/Fales default
Krantzcke/Melville d Niessen/Schediwy 6-3 3-6 6-2
Albert/Arnold d Lazarino/Pericoli 6-3 6-2
Chapman/Hall d Maclennan/NcAnally 8-6 6-4
Cullem Smith/Tew d Mrs CT Clark/JA Fulton 6-3 6-2
Orth/Truman d Durr/Lieffrig [3] 7-5 7-5

Second Round

Smith/Tegart [1] d Baylon/Van Zyl 8-6 6-2
Volavkova/Vopickova d Faulkner/Schnacht 6-3 3-6 7-5
Bassi/Riedl d Dennis/Harris 6-2 6-2
Casals/King d. Jansen-Venneboer/Spruyt 6-4 6-4
Jones/Wade [4] d. Godwin/Gourlay 6-1 6-1
de Fina/Eisel d. Mortimer/Roberts 6-2 7-5
Swan/Walkden d. Berner/Habicht 6-4 6-0
Starkie/Toyne d Lansalut/Knode 6-1 6-0

Bentley/Blackman d G Sherriff/Stove 6-3 6-3
Krantzcke/Melville d. Loop/Reed 6-1 6-2
Albert/Arnold d. Chapman/Hall 6-3 6-4
Cullen Snith/Tew d Orth/Truman 7-9 6-2 6-4
Shaw/Williams d Greville Collins/Rosser 6-1 6-1
Groenman/Krocke d Bellamy/Whitely 6-1 6-1
Fretz/Heldman d. Beltrame/Gordigiani 6-2 6-2
Bueno/Richey [2] d. Emanuel/Rosssouw 6-3 6-3

Third Round

Smith/Tegart [1] d Volovkova/Vopickova 6-1 6-1
Casals/King d Bassi/Riedl 6-1 6-3
Jones/Wade [4] d DeFina/Eisel 6-3 6-3
Swan/Walkden d Stakie/Toyne 6-4 6-2

Krantzcke/Melville d Bentley/Blackman 6-4 6-2
Albert/Arnold d Cullen Smith/Tew 6-3 6-2
Shaw/Williams d Groenman/Krocke 4-6 6-4 7-5
Bueno/Richey [2] d Fretz/Heldman 6-1 6-2

Quarterfinals

Smith/Tegart[1] d. Casals/King 6-3 6-4
Jones/Wade [4] d. Swan/Walkden 6-4 8-6
Krantzcke/Melville d. Albert/Arnold 6-4 7-5
Bueno/Richey [2] d. Shaw/Williams 6-4 6-2

Semifinals

Smith/Tegart [1] d. Jones/Wade [4]10-8 6-4
Bueno/Richey [2] d. Krantzcke/Melville 6-2 6-3

Final

Maria Bueno/Nancy Richey [2] d. Margaret Smith/Judy Tegart [1] 6-3 4-6 6-4

#4 seeds upset in 1R. A tremendously exciting final, filled with 4 way rapid volley at net. Nancy Richey, usually the weakest volleyer of the 4, comes up with clutch volleys to take the title.

Wimbledon---Mixed Doubles (Draw=80)


First Round

Truman/Stilwell d Knode/I Watanabe 6-1 6-4
Delport/Ryan d Greville Collins/Hann 6-1 6-4
Schacht/Marty Mulligan d Allen/Hutchings 3-6 6-3 6-4
Lieffrig/Torben Ulrich d Toyne/Moore 6-3 6-1
Terras/Barclay d Wade/Curtis 4-6 6-1 11-9
Mortimer/John Barrett d Lazzarino/Lazzarino 6-4 6-1
Pachta/Pokorny d Tym/Tym 7-9 6-4 6-1
Buding/Marty Riessen d Roberts/Gibb 6-3 6-3

Mercelis/Drossart d Newcombe/John Newcombe 6-2 6-8 6-4
Maclennan/Matthews d Urban/van Lingen 8-6 5-7 6-3
Blackman/Alvarez d Estalella/Aguirre 6-1 6-2
McAnally/Higgins d Blake/Smith default
Eisel/Howe d Clark/Fletcher 6-2 6-3
Shaw/Battrick d Segal/Dell 11-9 5-7 6-1
Starkie/Pickard d Stroud/Mark Cox 9-7 6-4
Mills/Mills d Spuyt/Pinto Bravo 6-3 10-8

Second Round

Smith/Fletcher [1] d Richey/Cliff Richey 6-3 7-5
Groenman/Okker d Wilkinson/Diepraam 6-3 6-2
Krocke/Gerrard d Hall/McHugo 3-6 6-2 6-1
Walkden/Saloman d Cuadrado/Mandarino 6-2 6-3
Baksheeva/Ligachev d Knight/Knight 6-4 3-6 6-3
Emanuel/Moore d Sherriff/Zeeman 6-4 6-4
Harter/Lutz d Lansalut/Konishi 6-2 7-5
Swan/Maud d Melville/Davidson 6-4 4-6 6-4

Durr/Fred Stolle [4] d Ambrose/Ambrose 6-3 7-5
Williams/Wooldridge d Niessen/Pawlick 6-4 6-0
Venneboer/Venkatesan d Seghers/Sergio Tacchini 6-1 6-2
Jones/Graebner d Baylon/Nikki Pilic 8-6 6-2
Delport/Ryan d Truman/Stillwell 6-4 1-6 7-5
Lieffrig/Ulrich d Schacht/Mulligan 6-4 3-6 7-5
Mortimer/Barrett d Terras/Barclay 7-5 6-3
Buding/Riessen d Pachta/Pokorny 6-1 6-3

Mercelis/Drossart d MacLennan/Matthews 6-2 8-6
Blackman/Alvarez d McAnally/Higgins 6-2 6-2
Eisel/Howe d Shaw/Battrick 7-5 6-4
Mills/Mills d Starkie/Pickard 7-5 6-1
Harris/Decker d Tew/Harrison 6-1 8-6
Bassi/Maioli d Hewitt/Bob Hewitt 6-3 6-3
Fretz/MacDonald d Lloyd/Saul 6-4 6-2
King/Ralston [3] d Lofdahl/Arilla 6-4 8-6

Brasher/Bluett d Vopickova/Javorsky 10-8 6-3
Bentley/Saila d Lundqvist/Bengston 6-2 -64
van Zyl/Mcmillan d Berner/Carpenter 6-4 7-5
Schediwy/Grisillo d Wiggill/Cliff Drysdale 3-6 6-2 6-4
Krantzcke/Ruffels d Whitely/Iles 6-2 6-3
Casals/McManus d Behlmar/Hernando 6-4 6-3
Schultze/Segal d Spinoza/Leclerq 6-0 7-5
Tegart/Bowrey [2] d Gourlay/Guzman 3-6 6-3 6-2

Third Round

Smith/Fletcher [1] d Groenman/Okker 9-7 6-3
Krocke/Gerrard d Walkden/Saloman 4-6 6-4 6-3
Emanuel/Moore d Baksheeva/Ligachev default
Swan/Maud d Harter/Lutz 6-3 8-6
Durr/Stolle [4] d Williams/Wooldridge 6-3 6-3
Jones/Graebner d Venneboer/Venkatesan 6-0 6-0
Lieffrig/Ulrich d Delport/Ryan 3-6 6-1 13-11
Mortimer/Barrett d Buding/Riseen 6-2 6-4

Blackman/Alvarez d Mercelis/Drossart 6-1 7-5
Eisel/Howe d Mills/Mills 8-6 6-3
Harris/Decker d Bassi/Maioli 6-3 6-1
King/Ralston [3] d Fretz/MacDonald 6-1 6-2
Brasher/Bluett d Bentley/Saila 8-6 6-4
van Zyl/Mcmillan d Schediwy/Grisillo 10-8 6-2
Krantzcke/Ruffels d Casals/McManus 7-5 6-2
Tegart/Bowrey [2] d Schultze/Segal 2-6 6-3 6-1

Fourth Round

Smith/Fletcher [1] d Krocke/Gerrard 6-4 6-2
Swan/Maud d Emanuel/Moore 7-5 6-2
Durr/Stolle [4] d Jones/Graebner 8-10 6-4 6-4
Mortimer/Barrett d Lieffrig/Ulrich 6-3 11-9

Eisel/Howe d Blackman/Alvarez 7-5 4-6 10-8
King/Ralston [3] d Harris/Decker 6-0 6-0
van Zyl/Mcmillan d Brasher/Bluett 6-4 6-4
Krantzcke/Ruffels d Tegart/Bowrey [2] 4-6 6-2 14-12

Quarterfinals

Smith/Fletcher [1] d Swan/Maud 7-5 6-3
Durr/Stolle [4] d Mortimer/Barrett 6-3 7-5
King/Ralston [3] d Eisel/Howe 7-5 6-3
van Zyl/Mcmillan d Krantzcke/Ruffels 7-5 6-3

Semifinals

Smith/Fletcher [1] d Durr/Stolle [4] 6-1 7-5
King/Ralston [3] d van Zyl/Mcmillan 6-4 6-4

Final

Margaret Smith/Ken Fletcher [1] d Billie Jean King/Dennis Ralston [3] 4-6 6-3 6-3



Women's Plate
F: Pat Walkden d Robin Lloyd 6-4 6-0

**********************************

week of Jun 20-26

June 20-26 Tennessee Valley Invitation, Chattanooga, Tennessee, US (Clay)


2 Round
Betty Robinson D Dena Garcia 2/6-6/2-6/4
Ann Moore D Zoe Mills Hatcher 6/1-6/3
Ginger Pfeiffer D Gertrude Rumpanos 6/0-6/0
Lynn Gregory D Dana Royal 5/7-6/4-6/3
Bonnie Logan D Lulu Gongora 9/7-6/3

1/4f
Maria Guzman D Betty Robinson 6/1-6/0
Ann Moore D Ginger Pfeiffer 2/6-6/3-6/4
Bonnie Logan D Lynn Gregory 6/1-6/3
Becky Vest D Lauren O Brien 6/0-6/0


SF: Ann Moore d Maria Guzman (Ec) 6-8 6-3 4-2 retired
SF: Becky Vest d Bonnie Logan 6-3 6-3

FI: Becky Vest d Ann Moore 6-2 6-4

DF: Lulu Gongora (Mex)/Maria Guzman (Ecu) d Gloria Payne/G Rumpanos 6-2 6-2

-----

ends June 24 Rose Taubele Memorial Bronx New York City, New York, US

QF: Pat Stewart Edrich d Evelyn Haase 6-2 6-3
QF: Judy Dixon d Terry Fink 6-4 7-5
QF: Louise Gonnerman d Ingrid Poschmann 6-1 6-1
QF: Adria Price d Jade Schiffman 6-2 6-1

SF: Edrich d Dixon 6-0 6-2
SF: Gonnerman d Price 2-6 9-7 6-2

FI: Pat Edrich d Louise Gonnerman 4-6 6-1 6-2

DF: Pat Edrich/Mimi Kanarek d Judy Dixon/Louise Gonnerman 0-6 6-1 7-5

-----

ends June 25 Oakville International Ontario, Canada

QF: Jane O' Hara d Ann Bedard 6-0 6-4

SF: Louise Brown d Freitag 6-1 6-1
SF: Leslie Sparling d O' Hara 6-3 6-3

FI: Louise Brown d Leslie Sparling 6-3 6-3

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:12 PM
Week of June 27-July 3

June 29-July 4 Travemunde Tournament, Travemunde, Germany (Clay)

QF: Helga Niessen d Karin Herich 6-3 6-4
QF: Evelyne Terras (Frn) d Katarina Bartholdson 6-3 6-4
QF: Almut Sturm d Kirsten Seelbach 6-2 3-6 6-1
QF: Sonja Pachta (Ast) d Nicole Seghers (Frn) 6-1 6-0

SF: Niessen d Terras 6-3 6-3
SF: Pachta d Sturm 7-9 6-2 6-1

FI: Helga Niessen d Sonja Pachta (Ast) 8-6 6-0

-----

ends July 4 Tri-State Championships, Cincinnati, Ohio, US (Clay)

2R: Maria Guzman (Ecu) d Yale Stockwell 6-4 6-4

QF: Peachy Kellmeyer d Cindy Kemp 6-2 6-3
QF: Patsy Rippy d Lulu Gongora (Mex) 6-2 6-1
QF: Becky Vest d Mimi Henreid 6-0 6-0
QF: Peaches Bartkowicz [2] d Guzman 6-0 6-2

SF: Kellmeyer d Rippy 6-1 6-3
SF: Bartkowicz [2] d. Becky Vest 6-1 8-6

FI: Peaches Bartkowicz [2] d Peachy Kellmeyer 6-3 6-3

DF: Peaches Bartkowicz/Peachy Kellmeyer [1] d Patsy Rippy/Becky Vest 6-1 6-4

kellmeyer probably the top seed, buit this needs to be confirmed.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:13 PM
Week of July 4-10


July 4-9 Welsh Championships Newport, Wales, UK (Grass)

Draw=at least 17

1R: Billie Jean King (US) d. Joan Cooper 6-1 6-1

2R: Maria Bueno (Brz) d. Vicki Berner (Can) 6-1 6-1
2R: Rosie Casals (US) d. Delaille Hewitt (SA) 6-0 6-1
2R: Judy Tegart (Aus) d. Corinne Molesworth 6-0 6-3
2R: Norma Baylon (Arg) d. Landsfield 6-0 6-2

2R: Annette Van zyl d. Alex Soady 7-5 6-1
2R: Gail Sherriff (Aus) d. Angelique Newcombe (Ger) 6-1 6-1
2R: Virginia Wade d. Diane Bridger 6-1 7-5
2R: King d. Eveyn Ernest* 6-1 6-3

QF: Bueno d. Casals 3-6 6-2 6-3
QF: Baylon d. Tegart 1-6 6-1 6-2
QF: Van Zyl d. Sherriff 6-2 6-3
QF: Wade d. King 9-7 4-6 6-2

SF: Bueno d. Baylon d. 6-1 6-1
SF: Van Zyl d. Wade 6-4 8-6

FI: Maria Bueno (Brz) d. Annette Van Zyl (SA) 6-2 6-0

DF: Rosie Casals (US)/Billie Jean King (US) d Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl 6-0 9-7*

Wade "forcing all the way", upsets the Wimbledon champ. In BJK's defense, her match vs Wade her third of the day, her Wimbledon triumph delaying Mrs King's earlier matches. Casals amazes the crowds with her hit-it-between the legs volley-her specialty.

Draw notes:

* Should it be Evelyn Ernest in 2R?
* Double check doubles final. Ugarte has 6-0 9-7. I had 6-2 6-0. for now I'm going with Ugarte's score.

-------

July 4-9 Irish Championships, Dublin (Grass)

Draw=at least 17

1R Stephanie DeFina (US) d. H. Roantree 6-0 6-0

2R: Margaret Smith (Aus) d Pat O' Gorman 6-1 6-0
2R: Carol Ann Loop (US) d T Carton 6-0 6-1
2R: DeFina d Mary O' Brien 6-1 6-2
2R: Faye Toyne (Aus) d J McFadden 6-4 6-1

2R: Kathy Harter (US) d Ann Keegan 6-1 6-1
2R: Geraldine Barniville d Lorna Croskerry 6-1 5-7 6-4
2R: Tory Fretz (US) d J Gallagher 6-0 6-0
2R: Elizabeth Starkie (GB) d A Goodbody 6-2 6-3

QF: Smith d. Loop 6-3 6-1
QF: Toyne d. DeFina 6-4 2-6 6-3
QF: Harter d. Barniville 6-3 7-5
QF: Starkie d. Fretz 6-1 6-4

SF: Smith d. Toyne 6-2 6-3
SF: Harter d. Starkie 6-4 1-6 6-2

FI: Margaret Smith (Aus) d. Kathy Harter (US) 6-2 6-1

DF: Geraldine Barniville/Margaret Smith (Aus) d Elizabeth Stakie (GB)/Faye Toyne (Aus) 5-7 6-2 6-0

-----

July 4-9 Scottish Championships Edinburgh, Scotland, UK (Grass)

FI: Winnie Shaw d Joyce Williams 6-4 2-6 7-5

DF: Winnie Shaw/Joyce Williams/B McCallum/J McAlpine 6-1 6-2

-----

July 4-9 East Of England Championships Felixstowe, England, UK (Grass)

2R: Jill Blackman (Aus) d Jean Stedman 6-3 7-5
2R: Margaret Harris d JC French 6-1 6-1
2R: Greta Delport (SA) d AR Long 6-1 6-1
2R: Robin Lloyd d Nirupama Vasant (Ind) 7-5 6-3

2R: Laura Rossouw (SA) d EJ Allen 6-0 6-2
2R: Patricia Faulkner d G Dove (SA) 6-2 7-5
2R: Wendy Hall d Mrs Lillis 9-7 6-8 6-4
2R: Rita Bentley d Pepy Munslow 6-2 6-1

QF: Blackman d Harris 6-0 2-6 8-6
QF: Delport d Lloyd 6-4 6-3
QF: Rossouw d Faulkner 6-3 6-4
QF: Bentley d Hall 6-2 6-2

SF: Blackman d Delport 6-1 6-1
SF: Rossouw d Bentley 6-4 6-4

FI: Jill Blackman (Aus) d Laura Rossouw (SA) 6-3 6-4

DF: Rita Bentley/Jill Blackman (Aus) d Patricia Faulkner/Robin Lloyd 6-4 7-5

-----

July 5-11 Ostrava Tournament, Ostrava, Czechoslovakia (Clay)

SF: Jitka Volavkova d Alena Palmeova 6-2 6-4
SF: Vlasta Vopickova d Marie Neummanova 6-2 6-2

FI: Jitka Volavkova d Vlasta Vopickova 6-3 6-2

DF: Jitka Volavkova/Vlasta Vopickova d Olga Lendlova/Alena Palmeova 1-6 6-3 12-10

-----

July 4-10 Beerschot International. Antwerp, Belgium (Clay)

SF: Nell Truman (GB) d Michele Kahn 1-6 6-4 6-4
SF: Christiane Mercelis d Monique Bedoret 6-0 6-1

FI: Nell Truman (GB) d Christiane Mercelis 7-5 6-4

DF: Monique Bedoret/Christiane Mercelis d Michele Kahn/Nell Truman (GB) 6-3 6-2

-----

July 3-10 Swedish Championships Bastad, Sweden (Clay)


1R: Liv Paldan (Nor) d Nell Hopman (Aus) 6-2 2-6 6-4
1R: Eva Anderson d Rauza Islanova (USSR) 6-1 6-2

??

SF: Christina Sandberg d Frances McLennan (GB) 4-6 6-2 6-3
SF: Katarina Bartholdson d Eva Lundquist 6-4 6-1

FI: Christina Sandberg d Katarina Bartholdson 6-4 6-4

-----

July 4-10 Dusseldorf Tournament, Dusseldorf, Germany (Clay)


Draw=21

1R: Madonna Schacht (Aus) d Alice Tym (US) 6-4 6-1
1R: Elly Krocke (Neth) d Margrit Schultze 6-0 7-5
1R: Kora Schediwy d Nicole Seghers (Frn) 7-5 6-2
1R: E Szekerka d Helen Gourlay (Aus) 4-6 7-5 6-0
1R: Helga Niessen d Polita Palacios (Col) 6-1 6-0

2R: Edda Buding d Evelyne Terras (Frn) 6-2 5-7 9-7
2R: Trudy Groenman d Laspe 6-1 6-3
2R: Kirsten Seelbach d Schacht 6-1 3-6 6-2
2R: Sonja Pachta (Ast) d Amelie Hacks 6-8 6-2 6-1

2R: Helga Schultze d Glenda Swan (SA) 6-2 6-2
2R: Heidw Schildknecht Orth d Krocke 6-2 6-3
2R: Pat Walkden (Rho) d Schediwy 6-4 6-4
2R: Niessen d Szekerka 6-2 6-4

QF: Buding d Groenman 6-1 6-2
QF: Pachta d Seelbach 6-3 6-1
QF: Schultze d Orth 6-2 6-1
QF: Niessen d Walkden 9-7 6-0

SF: Buding d Pachta 6-2 6-2
SF: Schultze d Niessen 3-6 6-3 6-3

FI: Helga Schultze d Edda Buding 7-5 4-6 6-1

DF: Glenda Swan (SA)/Pat Walkden (Rho) d Helga Niessen/Heide Orth 6-4 6-3

-----

July 9-10 Italy Versus France Sorrento, Italy (Clay)

Italy d France 8-5

Roberta Beltrame d Irene De Lansalut (Frn) 6-2 6-1
Francoise Durr (Frn) d Maria Teresa Riedl 6-2 6-4
Francesca Gordigiani d Chantal Langanay (Frn) 6-8 6-3 6-3
Lea Pericoli d Janine Lieffrig (Frn) 6-2 7-5
Silvana Lazzarino d Christiane Spinoza (Frn) 6-3 6-1
Christiane Spinoza (Frn) d Francesca Gordigiani 6-3 6-4
Silvana Lazzarino d Chantal Langanay (Frn) 6-3 6-4
Lea Pericoli d Francoise Durr (Frn) 6-0 0-6 6-0
Janine Lieffrig (Frn) d Maria Teresa Riedl 10-8 6-4

Francoise Durr/Janine (Frn) d Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 4-6 6-4 6-1
Lucia Bassi/Maria-Teresa Riedl d Irene de Lansalut/Christiane Spinoza 6-1 6-0
Francoise Durr/Janine (Frn) d Lucia Bassi/Maria-Teresa Riedl default
Sylvana Lazzarino/lea Pericoli d Irene de Lansalut/Christiane Spinoza 6-2 6-4

The Pericoli-Durr scores are almost unprecedented. 6-0 0-6 6-0!

-----

July 4-10 Western Championships, Indianapolis, Indiana, US (Clay)

Foreign Seeds: [1] Karen Krantzcke (Aus) [2] Kerry Melville (Aus)
Domestic: [1] Nancy Richey [2] Peachy Kellmeyer [3] Raymonde Jones [4] Peaches Bartkowicz

Draw=26

1R: Nancy Richey [1]-bye
1R: Carol Marquardt-bye
1R: Maryna Godwin (SA)-bye
1R: Elena Subirats (Mex) d Louise Gonnerman 6-3 6-1
1R: Raymonde Jones [3] d Sue Sterrett 6-2 6-0
1R: Becky Vest d Pat Stewart Edrich 6-4 6-1
1R: Nadine Netter d Pat Mosely 6-1 6-2
1R: Kerry Melville [2] d Anne Kernwein 6-2 6-3

1R: Peachy Kellmeyer [2]-bye
1R: Pat Cody-bye
1R: Patsy Rippy d Margaret Sisson 6-2 6-1
1R: Esme Emanuel d Pam Teeguarden 6-1 4-6 6-0
1R: Peaches Bartkowicz [4]-bye
1R: Mimi Henreid d Mary Anne Scheneber 6-1 6-1
1R: Barbara Mueller d Lulu Gongora (Mex) 6-3 8-6
1R: Karen Krantzcke (Aus) [1] d Maria Guzman (Ecu) 6-1 10-8

2R: Richey [1] d Marquardt 6-0 6-0
2R: Subirats d Godwin 9-7 1-6 6-2
2R: Vest [3] d Jones 6-2 5-7 7-5
2R: Melville [2] d Netter 6-4 6-4

2R: Kellmeyer [2] d Cody 6-1 6-2
2R: Rippy d Emanuel 6-2 6-1
2R: Bartkowicz [4] d Henreid 6-0 6-3
2R: Krantzcke [1] d Mueller 6-4 2-6 8-6

QF: Richey [1] d Subirats 6-0 6-3
QF: Melville [2] d Vest [3] 2-6 7-5 6-2
QF: Kellmeyer [2] d Rippy 6-2 8-6
QF: Bartkowicz [4] d Krantzcke [1] 3-6 6-1 6-4

SF: Richey [1] d Melville [2] 6-2 6-0
SF: Kellmeyer [2] d Bartkowicz [4] 7-5 6-2

FI: Nancy Richey [1] d Peachy Kellmeyer [2] 6-0 6-1

DF: Karen Krantzcke (Aus)/Kerry Melville (Aus) d Esme Emanuel (SA)/Maryna Godwin 4-6 6-2 6-1

-----

July 4-9 Eastern Clay Court Championships, Mamaroneck, NY, US (Clay)
Venue: Orienta Beach Club.

2R: Barbara Lippe d Jean French 6-2 6-4
2R: Judy Dixon d Vija Vuskains 5-7 8-6 6-2

3R: Donna Floyd Fales d Joan Silbersher 6-1 6-1
3R: Doris Delord d Carolyn Liguori 6-2 6-1
3R: Diane Matzner d Marjorie Gengler 6-0 6-0
3R: Mimi Kanarek d Ingrid Poschmann 6-1 6-2

3R: Mariln Aschner d ????
3R: Kathy Checkett d ????
3R: Adria Price d Bev Packard 6-2 6-0
3R: Judy Dixon d Barbara Lippe 7-5 6-2

QF: Fales [1] d Delord 6-1 6-1
QF: Matzner d Kanarek 6/1-6/2
QF: Aschner [2] d Checkett 6-0 6-0
QF: Price d Dixon 6-2 4-6 6-2

SF: Fales [1] d Matzner 6-4 6-4
SF: Aschner [2] d Price 6-1 6-4

FI Donna Fales [1] d. Marilyn Aschner [2] 6-0 6-2

DF Aschner/judy Dixon [1] d. Margo Mahony/Ann Symmers [2] 6-2 6-4

A minor event. Fales-returning from Wimbledon, is ranked #10 in the US.

-----

ends July 10 La Jolla Championships, La Jolla, California, US (Hard)

SF: Patti Hogan d Shirley Jones 10-12 6-1 6-1
SF: Dodo Bundy Cheney d Eileen Rahlens 6-2 9-7

FI: Patti Hogan d Dodo Bundy Cheney 5-7 6-3 6-4

Also used NYT.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:13 PM
Week of July 11-17


July 11-17 US Clay Court Chmps, Milwaukee, Wis, US (CL)

Draw=32

Seeds: [1] Richey [2] DeFina [3] Jones [4] Bartkowicz
Foreign Seeds: [1] Krantzcke [2] Melville [3] Subirats

1R: Nancy Richey [1] d. Ann Kerwein 6-0 6-0
1R: Patsy Rippy d. Lulu Gongora (Mex) 6-2 2-6 6-2
1R: Cindy Kemp d. Liz Blackford 6-2 6-2
1R: Maryna Godwin (SA) d. Mimi Henreid 6-3 6-1
1R: Peaches Bartkowicz [4] d. Maria Guzman (Ec) 6-2 6-3
1R: Jean Danilovich d. Louise Gonnerman 6-2 6-0
1R: Patti Hogan d. Roberta Zimman 6-0 6-2
1R: Kerry Melville [2] (Aus) d. Margaret Sisson 6-0 6-0

1R: Stephanie DeFina [2] d. Ellen Friedlander 6-2 6-4
1R: Nadine Netter d. Yale Stockwell 6-2 6-4
1R: Pixie Lamm d. Pat Stewart Edrich 7-5 6-2
1R: Elena Subirats [3] (Mex) d. Barbara Mueller 7-5 8-6
1R: Susan Butt (Can) d. Raymonde Jones [3] 0-6 9-7 6-2
1R: Esme Emanuel (SA) d. Marmme Fry 6-2 6-4
1R: Becky Vest d. Jackie Mueller 6-1 6-1
1R: Karen Kranzcke [1] (Aus) d. Pam Teeguarden 8-6 6-4

2R: Richey [1] d. Rippy 6-0 6-2
2R:Godwin d. Kemp 6-2 8-6
2R: Bartkowicz [3] d. Danilovich 6-0 6-0
2R: Melville [2] d. Hogan 6-3 6-2

2R: DeFina [2] d. Netter 6-1 6-3
2R: Subirats [3] d. Lamm 3-6 7-5 7-5
2R: Emanuel d. Butt 6-4 6-0
2R: Vest d. Krantzcke [1] 6-4 9-7

QF: Richey [1] d. Godwin 6-0 6-0
QF: Melville [2] d. Bartkowicz [3] 6-3 6-2
QF: DeFina [2] d. Subirats [3] 6-2 6-2
QF: Emanuel d. Vest 6-1 6-2

SF: Richey [1] d. Melville [2] 6-3 6-4
SF: DeFina [2] d. Emanuel 6-3 7-5

FI: Nancy Richey [1] d. Stephanie Defina [2] 6-2 6-2

Doubles (Draw=16)

Domestic Seeds [1] DeFina/Richey [2] Rippy/Vest
Foreign Seeds: [1] Krantzcke/Melville [2] Emanuel/Godwin

1R: Defina/Richey [1] d. Blackford/Zimman 6-0 6-0
1R: Barbara Davidson/Orthwein d. Kemp/Stockwell 6-4 6-1
1R: Fry/Lamm d. Holgerson/Western 6-2 6-1
1R: Emanuel/Godwin [2] d. Mueller/Mueller 6-2 6-3

1R: Krantzcke/Melville [1] d. Hogan/Teegurden 6-2 6-2
1R: Gongora/Subirats d. Bleck/Blievernicht 7-5 6-1
1R: Edrich/Gonnerman d ????
1R: Rippy/Vest [2] d. Guzman/Sisson 6-0 6-4*

QF: DeFina/Richey [1] d. Davidson/Orthwein 6-2 6-3
QF: Emanuel/Godwin [2] d Fry/Lamm 6-3 6-4
QF: Krantzcke/Melville [1] d. Gongora/Subirats 6-3 6-2
QF: Rippy/Vest [2] d. Edrich/Gonnerman 6-2 7-9 6-2

SF: Emanuel/Godwin [2] d. DeFina/Richey [1] 11-9 6-4
SF: Krantzcke/Melville [1] d. Rippy/Vest [2] 6-1 6-2

FI: Karen Krantzcke (Aus)/Kerry Melville (Aus) [1] d. Esme Emanuel (SA)/Maryna Godwin (SA)[2] 1-6 6-4 6-4

*Check Rippy/Vest in dubs. WT has them losing in 1R to Guzman/Sisson, but then making semis! Thw result in WT is probably reversed.

-----

July 10-16 Middle States Grass Court Championships Philadelphia

3R: Mimi Arnold d ???
3R: Pat Cody d Carol Heffelfinger 6-1 7-5
3R: Lynn Abbes d Sue Strimel 6-1 6-0
3R: Joyce Davenport d Peggy Michel 1-6 6-4 6-2

3R: Val Ziegenfuss d Jacque Tegland Green 9-7 6-3
3R: Chris Safford Beck d Carolyn Clarke 6-2 6-2
3R: Marilyn Aschner d Mrs Newton Meade 4-6 6-0 6-1
3R: Donna Floyd Fales d Pat Shaffer Deacon 6-4 6-4

QF: Arnold d Cody 6-2 6-0
QF: Abbes d Davenport 6-1 6-4
QF: Ziegenfuss d Beck 6-1 6-4
QF: Fales d Aschner 6-0 6-0

SF: Arnold d Abbes 4-6 6-1 6-2
SF: Fales d Ziegenfuss 6-4 6-2

FI: Donna Fales d Mimi Arnold 6-0 6-3

DF: Tory Fretz/Carol Loop d Lynn Abbes/Val Ziegenfuss 6-1 1-6 6-1

-----

July 11-17 Swiss Championships Gstaad, Switzerland (Clay)

Draw=12

1R: Francoise Durr-bye
1R: Raquel Giscafre d Pierrette Seghers Tacchini 3-6 6-2 6-3
1R: Helga Schultze d Irene De Lansalut 6-1 6-1
1R: Eva Lundquist d Angelique Newcombe 6-0 6-0

1R: Ann Jones-bye
1R: Chantal Langanay-bye
1R: Sonja Pachta-bye
1R: Roberta Beltrame d Margrit Schultze 6-4 6-2

QF: Durr d Giscafre 6-0 6-2
QF: Schultze d Lundquist 6-1 6-4
QF: Langanay d Jones default
QF: Pachta d Beltrame 6-3 6-2

SF: H Schultze d Durr 1-6 8-6 6-2
SF: Pachta d Langanay 6-2 6-3

FI: Helga Schultze (Ger) d Sonja Pachta (Ast) 6-1 6-1

DF: Roberta Beltrame (Ity)/Francoise Durr (Frn) d Helga Schultze (Ger)/Sonja Pachta (Ast) default

-----

July 11-17 Belgian Hard Court Championships Bruselles, Belgium (Clay)

SF: Ingrid Loeys d Michele Kahn Rotta 6-1 6-3
SF: Christiane Mercelis d Monique Bedoret 6-2 6-1

FI: Christiane Mercelis d Ingrid Loeys 6-2 6-1

DF: Monique Bedoret/Christiane Mercelis d Ingrid Loeys/Michele Kahn Rotta 6-3 6-0

-----
July 11-17 Centropa Cup ,Beekbergen, Netherlands (Clay)

SF: Vlasta Vopickova (Cz) d Betty Stove 6-0 6-0
SF: Trudy Groenman d Kora Schediwy (Ger) 7-5 6-1

FI: Trudy Groenman d Vlasta Vopickova (Cz) 9-7 4-6 6-1

Event limited to women aged 23 or less.

-----

July 16-17 France Versus Germany Sarrebruck, Germany (Clay)

Germany d France 8-3

Helga Niessen d Janine Lieffrig 7-5 6-2
Edda Buding d Evelyne Terras 6-0 9-7
Christiane Spinoza (Frn) d R Lasper Knobling 6-4 6-4
Heide Orth d Johanne Venturino 6-2 6-2
Kirsten Seelbach d Nicole Seghers 3-6 6-4 6-0
Edda Buding d Janine Lieffrig 6-3 6-2
Helga Niessen d Evelyne Terras 6-1 6-1
Johanne Venturino (Frn) d R Lasper Knobling 4-6 6-3 6-2
Christiane Spinoza (Frn) d Heide Orth 6-3 6-3

Edda Buding/Kerstin Seelbach d Johanne Venturino/Christiane Spinoza (Frn) 6-2 8-6
Helgs Niessen/Heide Orth d Janine Lieffrig/Evelyne Terras (Frn) 4-6 6-1 6-1

-----

July 11-16 Hoylake And West Kirby Tournament, Hoylake, England, UK (Grass)

2R: Jill Blackman (Aus) d Vicki Berner (Can) 6-4 8-6

QF: Margaret Smith (Aus) d Faye Toyne (Aus) 6-3 6-2
QF: Norma Baylon (Arg) d Blackman 9-7 6-4
QF: Annette Van Zyl (SA) d Rita Bentley 6-3 6-1
QF: Maria Bueno (Brz) d Carol Sherriff (Aus) 6-0 6-1

SF: Smith d Baylon 7-5 6-4
SF: Van Zyl d Bueno 3-6 7-5 8-6

FI: Margaret Smith (Aus) d Annette Van Zyl (SA) 3-6 6-1 6-4

DF: Maria Bueno (Brz)/Margaret Smith (Aus) d Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) 6-2 6-1

-----

July 11-16 Essex Championships, Frinton-on-Sea, England, UK (Grass)

3R: Judy Tegart (Aus) d Mrs Redhead 6-0 6-1
3R: Heather Allen d Gail Chapman 6-1 6-3
3R: Robin Lloyd d Alison Rigby 5-7 6-2 6-2
3R: Laura Rossouw (Sa) d Mrs Byrne 6-1 6-1

3R: Greta Delport d M Bull 6-2 6-0
3R: Nell Truman d Margaret Harris 6-3 6-2
3R: Sally Holdsworth d H Price ????
3R: Winnie Shaw d Stephanie Percivall 6-3 6-2

QF: Tegart d Allen 6-2 6-3
QF: Lloyd d Rossouw default
QF: N Truman d Delport 6-4 6-2
QF: Shaw d Holdsworth 6-3 7-9 6-3

SF: Tegart d Lloyd 6-1 6-4
SF: N Truman d Shaw 6-4 6-4

FI: Judy Tegart (Aus) d Nell Truman 6-2 6-0

DF: Judy Tegart (Aus)/Winnie Shaw d Robin Lloyd/Nell Truman 6-3 6-4

-----

July 11-16 Sunderland And Durham Championships (Grass)

QF: Virginia Wade d Graciela Moran (Arg) 6-1 6-1
QF: Pat Walkden (Rho) d Carol Rosser 6-4 6-1
QF: Elizabeth Starkie d Patricia Faulkner 6-1 6-0
QF: Gail Sherriff (Aus) d Glenda Swan (SA) 6-2 8-6

SF: Wade d Walkden 6-4 6-4
SF: Starkie d Sherriff 7-5 7-5

FI: Virginia Wade d Elizabeth Starkie 6-3 6-0

DF: Glenda Swan (SA)/Pat Walkden (Rho) d Elizabeth Starkie/Virginia Wade 3-6 6-3 7-5

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:13 PM
Week of July 18-24

July 18-24 Pennsylvania Grass Court Championships, Haverford, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Merion Cricket Club


Domestic Seeds

1 Mary Ann Eisel
2 Carol Hanks Aucamp
3 Tory Ann Fretz
4 Donna Floyd Fales

Foreign Seeds

1 Karen Krantzcke
2 Esme Emanuel
3 Kerry Melville
4 Elena Subirats


Draw=48

1R: Mary Ann Eisel [1]-bye
1R: Pixie Lamm-bye
1R: Marilyn Aschner-bye
1R: Peaches Bartkowicz-bye
1R: Peachy Kellmeyer-bye
1R: Maryna Godwin-bye
1R: Louise Gonnerman-bye
1R: Kerry Melville (Aus) [3]-bye

1R: Donna Floyd Fales [4] d Peggy Michel 6-4 3-6 6-4
1R: Jacque Green d Patsy Rippy 6-4 6-1
1R: Joyce Davenport d Pat Cody 1-6 6-2 9-7
1R: Lynn Abbes d Pat Stewart Edrich 6-0 6-3
1R: Rosie Casals d Yale Stockwell 6-1 8-6
1R: Carolyn Clarke d Chris Safford Beck 6-3 8-6
1R: Julie Anthony d Becky Vest 6-1 6-4
1R: Esme Emanuel [2] d Roylee Bailey 6-2 6-1

1R: Karen Krantzcke (Aus) [1] d Liz Blackford 6-0 6-0
1R: Val Ziegenfuss d Betty Meade 6-0 6-1
1R: Mimi Henreid d Peggy Moore 6-2 6-2
1R: Patti Hogan d Raymonde Jones ????
1R: Stephanie DeFina d Sue Behlmar 6-2 6-4
1R: Nadine Netter d Wendy Overton 2-6 6-4 6-4
1R: Jean Danilovich d Carol Ann Loop 6-2 6-2
1R: Tory Ann Fretz [3] d Emilie Burrer 6-1 6-0

1R: Elena Subirats (Mex) [4]-bye
1R: Roberta Zimman-bye
1R: Mimi Arnold-bye
1R: Marmee Fry-bye
1R: Ceci Martinez-bye
1R: Nancy Reed-bye
1R: Sue Murdock-bye
1R: Carol Hanks Aucamp [2]-bye

2R: Eisel [1] d Lamm 6-2 10-8
2R: Bartkowicz d Aschner 6-2 6-1
2R: Kellmeyer d Godwin 6-1 6-4
2R: Melville [3] d Gonnerman 6-4 6-3
2R: Fales [4] d Green 6-3 6-2
2R: Abbes d Davenport 6-0 6-2
2R: Casals d Clarke 6-0 6-2
2R: Emanuel [2] d Anthony 6-2 7-5

2R: Krantzcke [1] d Ziegenfuss 6-2 7-9 6-4
2R: Hogan d Henreid 6-1 6-0
2R: DeFina d Netter 6-1 6-2
2R: Fretz [3] d Danilovich 6-4 6-0
2R: Subirats [4] d Zimman 6-2 6-3
2R: Arnold d Fry 6-2 6-1
2R: Martinez d Reed 6-2 6-4
2R: Aucamp [2] d Murdock 6-0 6-0

3R: Bartkowicz [1] d Eisel 2-6 11-9 7-5
3R: Melville [3] d Kellmeyer 6-2 6-0
3R: Emanuel [2] d Casals 6-1 4-6 6-1
3R: Fales [4] d Abbes 6-2 6-2

3R: Krantzcke [1] d Hogan 6-4 6-4
3R: Fretz [3] d DeFina 6-3 6-2
3R: Arnold d Subirats [4] 6-2 7-5
3R: Aucamp [2] d Martinez 6-4 4-6 6-3

QF: Bartkowicz [1] d Melville [3] 10-8 13-11
QF: Fales [4] d Emanuel [2] 7-5 6-1
QF: Krantzcke [1] d Fretz [3] 6-2 7-5
QF: Aucamp [2] d Arnold 8-6 2-6 6-2

SF: Bartkowicz [1] d Fales [4] 6-3 6-3
SF: Krantzcke [1] d Aucamp [2] 6-1 3-6 9-7

FI: Karen Krantzcke (Aus) [1] d Peaches Bartkowicz 6-1 6-2

Doubles

FI: Carol Aucamp/Mary Ann Eisel d Patti Hogan/Peggy Michel 4-6 6-2 6-3

-----

July 18-24 Dutch Championships Hilversum, Netheralnds (Clay)

2R: Ada Bakker d Alice Tym (US) 4-6 6-2 6-4
2R: Lidy Venneboer d Nell Hopman (Aus) 6-2 6-3
2R: Betty Stove d Margaret Harris 6-1 6-4
2R: Helen Gourlay (Aus) d Greta Delport (SA) 6-3 6-2

3R: Annette Van Zyl (SA) d Carol Sherriff (Aus) 6-1 6-1
3R: Astrid Suurbeck d Elly Krocke 1-6 9-7 9-7
3R: Jill Blackman (Aus) d Bakker 6-2 6-3
3R: Pat Walkden (Rho) d Elsie Spruyt 6-2 6-2

3R: Trudy Groenman d Anne-Marie Rouchon (Frn) 6-4 6-1
3R: Gail Sherriff d Venneboer 6-1 6-3
3R: Gourlay d Stove 8-6 3-6 11-9
3R: Kathy Harter d Glenda Swan 6-3 3-6 6-1

QF: Van Zyl d Suurbeck 6-0 6-2
QF: Blackman d Walkden 3-6 6-2 9-7
QF: Groenman d G Sherriff 6-2 4-6 6-0
QF: Harter d Gourlay 6-2 6-3

SF: Van Zyl d Blackman 4-6 6-3 6-3
SF: Groenman d Harter 6-4 6-4

FI: Annette Van Zyl (SA) d Trudy Groenman 6-3 6-1

DF: Elly Krocke/ Annette Van Zyl (SA) d Gail Sherriff (Aus)/Betty Stove 6-3 2-6 6-1

-----

July 18-24 Montana Tournament, Varmala, Switzerland (Clay)

QF: Francoise Durr (Frn) d ????
QF: Faye Toyne (Aus) d Margrit Schultze (Ger) 6-0 6-1
QF: Eva Lundquist (Swd) d Angelique Newcombe (Ger) 6-3 6-3
QF: Madonna Schacht d ????

SF: Durr d Toyne 6-1 6-1
SF: Schacht d Lundquist 6-2 6-8 7-5

FI: Francoise Durr (Frn) d Madonna Schacht (Aus) 6-2 3-6 7-5

MX: Francoise Durr (Frn)/Ryan d Madonna Schacht (Aus)/Marty Mulligan (Aus) 6-4 6-4

-----

ends July 24 Deauville Tournament, Deauville, France (Clay)

FI: Rosie Darmon d Maria Nasuelli (Ity) 6-1 7-5

-----

ends July 24 Villars Tournament, Villars, Switzerland (Clay)

FI: Raquel Giscafre (Arg) d Nicole Filippone 6-4 9-7

MX: Anne-Marie Studer/Addison d Claudine Casa/Decker 6-4 1-6 6-2

-----

ends July 24 Ontario International Toronto, Ontario, Canada


1R: Marion Munro d Lulu Gongora (Mex) 6-4 6-4

2R: Maria Guzman (Ecu) d Brenda Nunns 6-2 6-1
2R: Louise Brown d Andree Martin 6-3 6-1
2R: Penny Sparling d Munro 3-6 6-2 6-4

QF: Faye Urban d Inge Weber 6-0 6-4
QF: Guzman d Bennita Senn 6-4 6-3
QF: Susan Butt d Brown 4-6 6-4 6-3
QF: Vicki Berner d Sparling 6-2 6-2

SF: Urban d Guzman 6-3 1-6 6-3
SF: Butt d Berner 6-4 7-5

FI: Faye Urban d Susan Butt 6-1 6-4

DF: Vivki Berner/Faye Urban d Susan Butt/Brenda Nunns 6-3 6-0
-----

July 11-25, Central American and Caribbean Games, San Juan de Puerto Rico

FI: Elena Subirats (Mex) d. Patricia Montano (Mex)??

DF: Olga Montano/Patricia Montano (Mex) d. Antonieta Garcia/Julia Garcia (Gua) ??

MX: Subirats/Vicente Zarazua (Mex) d. Eileen Pomales/Stanley Pasarell (PR) ??

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:14 PM
Week of July 25-July 31


July 25-31 Eastern Grass Court Championships South Orange, New Jersey, US (Grass)

Draw=64

1R: Virginia Wade (GB) [2] d Emilie Burrer 6-3 6-3
1R: Marilyn Aschner d Maricaye Christensen default
1R: Peaches Bartkowicz d Raymonde Jones 7-5 6-1
1R: Jean Danilovich d Joyce Davenport default
1R: Carol Hanks Aucamp [6] d Stephanie De Fina 8-6 6-4
1R: Pixie Lamm d Diane Matzner 6-4 6-3
1R: Peggy Moore d Louise Gonnerman 6-4 2-6 6-0
1R: Pat Cody d Marilyn Montgomery 6-4 6-3

1R: Mary Ann Eisel [4] d Becky Vest 6-0 6-3
1R: Mimi Henreid d Mary Gulbenkian 6-0 6-1
1R: Kerry Melville (Aus) d Nadine Netter 3-6 6-3 6-2
1R: Elena Subirats (Mex) d Vicky Rogers 6-3 9-7
1R: Donna Floyd Fales [8] d Patsy Rippy 6-0 6-0
1R: Ceci Martinez d Anne Kernwein 6-2 6-1
1R: Mimi Arnold d Alison Stroud Cox (GB) 6-3 6-3
1R: Peggy Michel d Mona Schallau default

1R: Kathy Blake d Roylee Bailey 6-4 6-3
1R: Frances McLennan d Mimi Kanarek 6-3 6-4
1R: Val Ziegenfuss d Wendy Overton 7-5 6-4
1R: Karen Krantzcke (Aus) [5] d Carol Ann Loop 6-0 6-0
1R: Peachy Kellmeyer d Cindy Kemp 6-2 6-1
1R: Marmee Fry d Yale Stockwell 6-3 6-1
1R: Julie Anthony d Evelyn Haase 6-2 6-0
1R: Winnie Shaw (GB) [3] d Maryna Godwin (SA) 6-4 6-3

1R: Connie Jaster d Chris Safford Beck 6-4 6-4
1R: Nancy Reed d Pam Stewart 6-0 6-1
1R: Judy Dixon d Roberta Zimman 6-0 6-3
1R: Tory Fretz [7] d Esme Emanuel (SA) 8-6 6-2
1R: Lynn Abbes d Pat Stewart Edrich 6-2 6-0
1R: Rosie Casals d Carolyn Clarke 6-3 6-2
1R: Patti Hogan d Sue Behlmar 13-11 6-3
1R: Billie Jean King [1] d Liz Blackford 6-0 6-0

2R: Wade [2] d Aschner 6-2 6-2
2R: Bartkowicz d Danilovich 6-4 6-1
2R: Aucamp [6] d Lamm 6-2 6-3
2R: Cody d Moore 5-7 6-4 6-2
2R: Eisel d Henreid 6-1 4-6 9-7
2R: Melville d Subirats 6-2 6-4
2R: Fales d Martinez 3-6 7-5 6-2
2R: Michel d Arnold 6-3 3-6 6-3

2R: McLennan d Blake 6-2 4-6 6-2
2R: Krantzcke [5] d Ziegenfuss 6-1 6-4
2R: Kellmeyer d Fry 6-4 6-0
2R: Shaw [3] d Anthony 10-8 6-4
2R: Jaster d Reed 6-2 6-1
2R: Fretz [7] d Dixon 6-1 6-2
2R: Casals d Abbes 11-9 6-4
2R: King [1] d Hogan 7-5 6-4

3R: Wade [2] d Bartkowicz 6-3 5-7 7-5
3R: Aucamp [6] d Cody 6-4 6-2
3R: Fales [8] d Michel 7-5 5-7 10-8
3R: Eisel [4] d Melville 6-0 6-2

3R: Krantzcke [5] d Mclennan 6-4 6-1
3R: Shaw [3] d Kellmeyer 6-1 6-3
3R: Fretz [7] d Jaster 8-6 6-1
3R: Casals d King [1] 6-3 6-8 6-3

QF: Aucamp [6] d Wade [2] 6-3 3-6 6-4
QF: Fales [8] d Eisel [4] 6-2 9-7
QF: Krantzcke [5] d Shaw [3] 7-5 7-5
QF: Casals d Fretz [7] 7-5 8-6

SF: Fales [8] d Aucamp [6] 6-3 6-2
SF: Casals d Krantzcke [5] 6-2 6-4

FI: Donna Fales [8] d Rosie Casals 5-7 6-3 6-0

Doubles

FI: Rosie Casals/Billie Jean King d Winnie Shaw/Virginia Wade 15-13 7-9 7-5

-----

ends August 1 Baden-Baden, Bade, Baden, Germany (Clay)

Draw= at least 11

1R: Kathy Harter (US) d. Glenda Swan (SA) 6-0 6-2
1R: Pat Walkden (Rho) d. Angelique Newcombe 6-1 6-1
1R: Kora Schediwy d. Norma Baylon (Arg) 7-5 6-4

QF: Annette Van Zyl (SA) d. Almut Sturm 6-1 6-0
QF: Helga Schultze d Edda Buding 6-2 6-0
QF: Helga Niesseb d. Harter 6-4 6-1
QF: Schediwy d. Walkden 8-6 6-3

SF: Schultze d. Van Zyl 7-5 6-3
SF: Niessen d. Schediwy 6-0 6-2

FI: Helga Schultze d. Helga Niessen 6-3 3-6 7-5

Doubles

QF: Harter/Schediwy d Niessen/Sturm 6-4 8-6
QF: Swan/Walkden d Newcombe/szekerka 6-1 6-4

SF: Baylon/van zyl d Harter/Schediwy 7-5 6-2
SF: Buding/Schultze d Swan/Walkden 6-3 6-3

FI: Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) d. Edda Buding/Helga Schultze 4-6 6-4 6-4

Mixed

QF: Baylon/Pilic d Harter/Jaufrret 7-5 4-6 13-11

FI: Anette Van Zyl (SA)/Frew McMillan (SA) d Norma Baylon (Arg)/Nikki Pilic (Yug) 6-3 6-2

Baylon upset in 1R by Schediwy.

-----

July 30-31 France Versus Netherlands, Amersfoort, Netherlands (Clay)

Netherlands d France 11-2

Elly Krocke d Jehanne Venturino (Frn) 6-1 3-6 6-0
Els Spruyt d Evelyne Terras (Frn) 6-2 6-3
Janine Lieffrig (Frn) d Trudy Groenman 6-3 6-2
Francoise Durr (Frn) d Betty Stove 6-2 2-6 7-5
Elly Krocke d Evelyne Terras (Frn) 6-3 6-1
Els Spruyt d Jehanne Venturino (Frn) 6-2 7-5
Marijke Jansen d Chantal Langanay (Frn) 5-7 6-3 6-2
Trudy Groenman d Francoise Durr (Frn) 3-6 6-4 6-1
Betty Stove d Janine Lieffrig (Frn) 6-1 6-1

Trudy Groenman/Elly Krocke d Evelyne Terras/Jehanne Venturino (Frn) 7-5 6-3
Marijke Jansen/Betty Stove d Francoise Durr/Janine Lieffrig (Frn) 4-6 6-0 6-1
Trudy Groenman/Betty Stove d Francoise Durr/Janine Lieffrig (Frn) 6-2 6-4
Elly Krocke/Marijke Jansen d Evelyne Terras/Jehanne Venturno (Frn) 6-2 8-6

-----

July 25-30 Northumberland County Championships, England, UK(Grass)

2R: Judy Tegart (Aus) d G Graham 6-1 6-2
2R: G Dove (SA) d N Collingworth 6-2 6-2
2R: Margaret Harris d J Nisbett 6-1 6-2
2R: Sally Holdsworth d ????

2R: Greta Delport d C Howie 6-3 6-4
2R: Sue Mappin d J Marsh 6-1 6-1
2R: Wendy Hall d Mary McAnally 6-4 6-2
2R: Elizabeth Starkie d R Brogdon 6-2 6-0

QF: Tegart d Dove 6-1 6-2
QF: Holdsworth d Harris default
QF: Delport d Mappin 12-10 2-6 6-0
QF: Starkie d Hall 6-1 6-2

SF: Tegart d Holdsworth 6-3 6-2
SF: Starkie d Delport 6-2 6-1

FI: Elizabeth Starkie d Judy Tegart (Aus) 4-6 9-7 6-2

DF: Elizabeth Starkie/Judy Tegart (Aus) d Great Delport (SA)/Sally Holdsworth 6-3 6-3
-----

ends August 1 Quebec Open, Montreal, Canada

SF: Susan Butt d Denise Hunnius 6-1 6-4
SF: Maria Guzman (Ecu) d Andre Martin 6-3 7-5

FI: Susan Butt d. Maria Guzman (Ecu) 7-5 3-6 6-4

DF:Susan Butt/Graham d. Hunnius/Andre Martin 6-2 7-5

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:14 PM
Week of August 1-7

August 1-9 German Championships. Hamburg, Germany (Clay)

Draw=33

1R: Kerstin Seelbach d Nell Truman (GB) 6-4 6-8 6-4

2R: Margaret Smith (Aus) d. Christine Spinoza (FR) 6-0 6-0
2R: Kora Schediwy d Kawohl 6-4 6-3
2R: Norma Baylon (Arg) d G Helmes 6-2 6-2
2R: Almut Sturm d. Robin Lloyd (GB) 6-1 6-3
2R: Annette van zyl (SA) d Heide Schilknecht Orth 7-5 6-2
2R: Amelie Hacks d Glenda Swan (SA) 6-3 6-3
2R: Helga Niessen d Simson 8-6 6-2
2R: Jitka Volavkova (Cz) d Sonja Pachta (Austria) 6-1 6-1

2R: Vlasta Vopickova (Cz) d. Seelbach 6-2 6-1
2R: Edda Buding d. Pat Walkden (Rho) 7-5 6-3
2R: Kathy Harter (US) d. Renate Breuer 6-3 6-0
2R: Ann Jones (GB) d. Alena Palmeova (Cz) 6-3 6-1
2R: Helga Schultze d Carol Sherriff (Aus) 6-2 7-5
2R: Francoise Durr (Frn) d. Angelique Newcombe 6-2 6-2
2R: Gail Sherriff (Aus) d Maria Kull 6-2 6-2
2R: Maria Bueno (Brz) d Christina Sandberg (Swd) 6-3 6-1

3R: Smith d Schediwy 6-0 6-0
3R: Baylon d. Sturm 6-0 3-6 6-4
3R: Van Zyl d Hacks 6-3 6-1
3R: Niessen d. Volackova 6-4 6-3

3R: Buding d Vopickova 8-6 7-5
3R: Jones d. Harter 6-3 6-3
3R: Durr d Scultze 8-6 6-1
3R: Bueno d. Sherriff 8-6 6-2

QF: Smith d Baylon 6-4 6-1
QF: Van zyl d. Niessen 6-2 6-4
QF: Jones d E. Buding 6-4 6-3
QF: Bueno d. Durr 2-6 6-3 6-3

SF: Bueno d. Jones 6-0 8-6.
SF: Smith d. Van Zyl 6-4 6-2

FI: Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Brz) 8-6 6-3

Doubles (Draw=17)

1R: Kull/Simson d Lloyd/Truman 7-5 3-6 6-4

2R: Jones/Smith d Bruer/Laspe 6-0 6-3
2R: Swan/Walkden d Palmeova/G. Sherriff 6-3 9-7
2R: Niessen/Orth d Hacks/Spinoza 6-3 6-3
2R: Volavkova/Vopickova d ????

2R: Kull/Simson d Harter/Sturm 3-6 6-4 6-0
2R: Buding/Schultze d Menke/Sandberg 6-0 6-3
2R: Durr/Sherriff d Helmes/Schediwy 7-5 6-1
2R: Baylon/van Zyl d Herich/Newcombe 6-4 6-0

QF: Jones/Smith d Swan/Walkden 6-2 8-6
QF: Niessen/Orth d Volavkova/Vopickova 6-3 7-5
QF: Buding/Schultze d Kull/Simson 6-3 4-6 6-3
QF: Baylon/Van Zyl d Durr/Sherriff 8-6 4-6 7-5

SF: Jones/Smith d. Niessen/H. Orth 6-2 6-0
SF: Baylon/van Zyl d. Buding/Schultze 6-3 6-2

FI: Ann Jones (GB)/Margaret Smith (Aus) d. Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) 6-3 6-2

Mixed

SF: Smith/John Newcombe d Baylon/Nikki Pilic 6-4 11-9
SF: Bueno/Fred Stolle d Jones/Roger Taylor 6-1 3-6 7-5

FI: Margaret Smith (Aus)/John Newcombe (Aus) d Maria Bueno (Brz)/Fred Stolle (Aus) 4-6 7-5 6-3

"The Brazilian girl's repeated mistakes" proved her undoing in the final vs the steadier Aussie. Margaret Smith sweeps all 3 events in this major event-the most prestiguous after the 4 slams and Rome.

-----

August 1-7 Middle Atlantic Grass Courts Invitation, Baltimore, Maryland, US (Grass)

Domestic Seeds: [1] Billie Jean King [2] Mary Ann Eisle
Foreign Seeds: [1] Winnie Shaw [2] Virginia Wade

Draw=30

1R: Billie Jean King [1] --bye
1R: Emile Burrer d. Connie Jaster 6-1 8-6
1R: Peachy Kellmeyer d. Peggy Moore 6-2 6-2
1R: Elena Subirats (Mex) d Marilyn Montgomery 6-0 4-6 6-1
1R: Stephanie DeFina d. Raymonde Jones 7-5 6-4
1R: Ceci Martinez d. Cindy "Candy" Kemp 6-3 6-0
1R: Peaches Bartkowicz d. Esme Emanuel (SA) 7-5 2-6 6-1
1R: Winnie Shaw (GB) [1] d. Mimi Henreid 6-0 6-1

1R: Virginia Wade (GB) [2] d Sue Behlmer 6-2 6-1
1R: Kathy Blake d Wendy Overton 6-4 6-3
1R: Nancy Reed d. Mimi Arnold 6-3 6-3
1R: Rosie Casals d. Franves MacLennan (GB) 6-3 10-8
1R: Donna Fales d. Maryna Godwin (SA) 6-2 9-7
1R: Pat Cody d. Carol Loop 6-4 6-1
1R: Jean Danilovich d Liz Blackford 6-1 6-1
1R: Mary Ann Eisel [2] --bye

2R: Burrer d. King [1] default
2R: Subirats d Kellmyer 6-4 2-6 6-1
2R: DeFina d Martinez 10-8 6-2
2R: Bartkowicz d Shaw [1] 6-3 2-6 6-4

2R: Wade d. Blake 6-2 6-2
2R: Casals d. Reed 6-3 6-3
2R: Fales d. Cody 7-5 6-1
2R: Eisel [2] d. Danilovich 6-3 6-2

QF: Burrer d Subirats 6-2 6-3
QF: Bartkowicz d DeFina 6-1 6-1
QF: Wade [2] d. Casals 4-6 6-4 6-4.
QF: Eisel [2] d. Fales 6-0 3-6 12-10

SF: Bartkowitz d. Burrer 6-2 8-6
SF: Wade [2] d. Eisel [2] 4-6 6-2 6-1

FI: Virginia Wade [2] d. Peaches Bartkowitz 6-1 6-4

DF: Rosie Casals/Billie Jean King d. Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) 6-3 6-3

King defaults before her 2R singles match. Wade takes the final in 35 minutes.

-----

August 2-6 Canadian National Championships, Vancouver, Canada (Grass ??)

QF: Faye Urban d Jane Wilson (GB) 6-3 6-1
QF: Susan Butt d Louise Brown 6-4 7-5
QF: Vickie Berner d Maria Guzman (Ec) 6-1 6-1
QF: Rita Bentley (GB) d Eleanor Constable 6-3 6-2

SF: Butt d Urban 6-4 6-0
SF: Bentley d Berner 6-1 3-6 6-4

FI: Rita Bentley (GB) d. Susan Butt 6-3 6-3

DF: Vicki Berner/Faye Urban d. Rita Bentley (GB)/Jean Wilson (GB) 6-4 6-1

MX: Vicki Berner/Keith Carpenter d. Rita Bentley(GB)/Allen Stone (US) 8-6 6-3

Note: The NYT reports score as 6-2 6-2 for final, but it also misspells Berner's name.

-----

ends August 7 Ostend Tournament , Ostend, Belgium (Clay)

QF: Jill Blackman (Aus) d Pola Palacios (Col) 6-4 6-2
QF: Evelyn Terras (Fr) d. Michele Kahn 7-5 6-2
QF: Janine Lieffrig (Fr) Lita Liem (Indo) 8-10 6-4 6-1
QF: Judy Tegart (Aus) d. Karin Seltenreich (Ger) 6-1 6-1

SF: Terras d. Blackman 6-3 6-4
SF: Tegart d Lieffrig 6-4 6-4

FI: Evelyn Terras (Frn) d. Judy Tegart (Aus) 6-1 3-6 7-5

Doubles

SF: Blackman/Liefrrig d Nell Hopman/Terras 10-8 6-3
SF: Kahn/Tegart d Courcoi/Liem/Palacios 6-1 6-1

FI: Jill Blackman (Aus)/Janine Lieffrig (Frn) d. Michele Kahn/Judy Tegart (Aus) 6-3 8-6

MX: Judy Tegart (Aus)/Nick Kalo (Gr) d. Janine Lieffrig (Frn)/Eric Drossart ????

-----

ends August 7 Cortina D'Ampezzo, Italy (CL)

SF: Maria Teresa Riedl d Helen Gourlay (Aus) 6-2 6-2
SF: Madonna Schacht (Aus) d. Francesca Gordigiani 6-1 6-2

FI: Maria Teresa Riedl d. Madonna Schacht (Aus) 6-4 7-5

MX: Madonna Schacht (Aus)/Marty Mulligan (Aus) d Helen Gourlay (Aus)/Guzman 1-6 6-3 6-4

-----

ends August 7 Evian, France

FI: Faye Toyne (Aus) d. Vivianne Dennis (GB) 6-3 6-2

-----

August 1-6 St Georges Hill Tournament Weybridge, England, UK (Grass)

QF: Shirley Bloomer Brasher d Mrs Fyfe 6-0 6-0
QF: Judy Congdon d Gail Chapman 6-2 6-4
QF: Mary McAnally d E Tew 4-6 6- 4 6-0
QF: Lorna Greville-Collins d Mrs Ambrose 7-5 6-3

SF: Brasher d Congdon 7-5 6-0
SF: Greville Collins d McAnally 11-9 6-1

FI: Divided between Shirley Brasher and Lorna Greville-Collins

-----

August 1-6 Ilkley Tournament, Ilkley, England, UK (Grass)

2R: Elizabeth Starkie d P Coy 6-0 6-0
2R: D Hinchliffe d D Booth 6-2 6-1
2R: G Dove (SA) d G Coy 6-1 6-0
2R: Sue Mappin d T Kitson 6-0 6-0

2R: C Lindsay d A Wigglesworth 6-2 6-2
2R: Sally Holdsworth d S Belltawse 6-1 6-1
2R: Evelyn Moeller d M Wade 6-2 6-4
2R: Greta Delport (SA) d ????

QF: Starkie d Hinchliffe 6-1 6-0
QF: Mappin d Dove 6-4 6-4
QF: Holdsworth d Lindsay 3-6 6-1 6-4
QF: Delport d Moeller 6-1 6-3

SF: Starkie d Mappin 6-3 6-0
SF: Delport d Holdsworth 6-1 7-5

FI: Elizabeth Starkie d Greta Delport (SA) 4-6 6-4 6-0

DF: Sally Holdsworth/Elizabeth Starkie d C Lindsay/Sue Mappin 8-6 7-5

Could M Wade be a realtive of Virginia Wade.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:14 PM
Week of August 8-14

August 8-13 Piping Rock Invitation, Locust Valley, NY, US (Grass)
Venue: Piping Rock Club

Draw=37 (?)

Domestic Seeds: [1] King, [2] Eisel .... [4] DeFina
Foreign Seeds: [1] Krantzcke, [2] Wade, [3] Shaw

1R: Virginia Wade (GB) [2] d. Emilie Burrer 6-3 6-2
1R: Kathy Blake d. Elena Subirats (Mex) 12-10 6-8 14-12
1R: Karen Krantzcke (Aus) [1] d. Sue Behlmar 6-0 6-3
1R: Nadine Netter d. Carol Loop 5-7 7-5 8-6
1R: Mimi Arnold d. Peggy Moore 6-2 6-1

2R: Billie Jean King [1] d Pat Cody 6-3 6-4
2R: Esme Emanuel (SA) d. Yale Stockwell 6-1 6-2
2R: Kerry Melville (Aus) ???
2R: Frances MacClennan (GB) ????
2R: Peachy Kellmeyer d Louise Gonnerman 6-0 6-1
2R: Cindy Kemp d ????
2R: Joyce Davenport d Connie Jaster 4-6 6-4 6-1
2R: Wade [2] d. Blake 6-4 6-1

2R: Krantzcke [1] d. Netter 6-2 6-1
2R: Arnold d. Nancy Reed 6-3 6-2
2R: Maryna Godwin (SA) d. Stpehanie DeFina [4] 7-5 6-3
2R: Pat Edrich d ????
2R: Mary Ann Eisel [2] d. Raymonde Jones 6-3 6-2
2R: Wendy Overton d. Mimi Henreid 6-2 10-8
2R: Marilyn Montgomery d ????
2R: Winne Shaw (GB) [3] d. Ceci Martinez 6-4 6-3

3R: King [1] d. Emanuel 7-5 6-4
3R: Melville d. MacLennan 2-6 6-2 10-8
3R: Kellmeyer d. Kemp 6-1 6-2
3R: Wade [2] d Davenport 6-1 6-4

3R: Krantzcke [1] d. Arnold 6-4 6-3
3R: Godwin d Edrich 6-4 6-0
3R: Overton d Eisel [2] 6-2 2-6 7-5
3R: Shaw [3] d Montgomery 6-1 6-2

QF: King [1] d. Melville 6-2 6-1
QF: Wade [2] d. Kellmeyer 6-3 6-2
QF: Krantzcke [1] d. Godwin 6-2 10-8
QF: Shaw [3] d Overton 6-2 6-3

SF: King [1] d. Wade [2] 6-4 6-3
SF: Krantzcke [1] d. Shaw [3] 7-5 7-9 7-5

FI: Billie Jean King [1] d. Karen Krantzcke (Aus) [1] 6-2 6-0

Doubes

SF: Eisel/King d. Blake/MacLennan 9-7 6-4
SF: Shaw/Wade d Krantzcke/Melville 10-8 6-4

FI: Mary Ann Eisel/Billie Jean King d. Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) 14-16 6-2 6-4

Blake-Subirats took 3 hours and lasted 62 games! In the semis Shaw had 3 sets points at 4-5 0-40. In typical "Kran" style she went on a run to take the next 3 games-eventually triumphing at 7-5 in the third.

The final was one way traffic after Karen held from 0-40. She got only 1 more game. By contrast the doubles final went 48 games.

-----

August 10-15 Bavarian Chmps, Munich, Germany (Clay)

3R: Maria Bueno d. Kathy Harter 7-5 6-2
3R: Almut Sturm d ????
3R: Gail Sherriff d Greta Delport 6-4 4-6 6-3
3R: Helga Niessen d ????

3R: Helga Schultze d ????
3R: Pat Walkden d. Heide Schilknecht-Orth 6-4 6-3
3R: Margaret Smith d Maylis Burel 6-1 6-0

QF: Bueno d. Sturm 6-3 6-1
QF: Niessen d Sherriff 5-7 6-0 7-5
QF: Schultze d. Walkden 6-4 6-3
QF: Vlasta Vopickova d. Smith 6-4 6-8 7-5

SF: Niessen d. Bueno 7-5 6-3
SF: Schultze d. Vopickova 3-6 6-0 6-3

FI: Helga Niessen d Helga Schultze ????

DF: Bueno/Smith d. Nieesen/Orth 6-4 6-3

Bueno and Smith are both upset, but win doubles together. Final postponed until September 24 because of rain.

-----

Aug 8-13 Le Baule Tournament, Le Baule, France (Clay)

FI: Faye Toyne (Aus) d. C Rouire 6-0 6-1

FI: Faye Toyne (Aus)/Vincent d. C Rouire/Vandadeghem 6-3 6-2

-----

August 8-15 Le Zoute Tournament, Brussels, Belgium (Clay)

1R: Norma Baylon (Arg) Martine Zacharias (Swd) 6-1 6-0
1R: Michele Kahn d. Nell Hopman (Aus) 6-4 6-3
1R: Ann-Marie Rouchon (Fr) d. Karin Seltenreich (Ger) 6-2 7-5
1R: Monique Bedoret d. Brigitte Frese (ger) 4-6 6-4 6-2

QF: Baylon d. Kahn 6-2 6-3
QF: Judy Tegart(Aus) d. Rouchon 6-2 6-4
QF: Jill Blackman (Aus) d Bedoret 6-4 6-3
QF: Annette van Zyl (SA) d. Christiane Mercelis 6-1 6-2

SF: Baylon d. Tegart 6-4 6-4
SF: van Zyl d Blackman 7-5 6-4

FI: Annette Van Zyl (SA) d. Norma Baylon (Arg) 6-4 12-10

Doubles

SF: Blackman/Mercelis d Kahn/Tegart 8-6 6-3
SF: Baylon/Van Zyl d N. Hopman/Rouchon 6-2 6-2

FI: Jill Blackman (Aus)/Chrstiane Mercelis d. Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) 8-6 6-4

MX: Judy Tegart(Aus)/Nick Kalo (Gre) d Norma Baylon (Arg)/Alan Mills (GB) 6-3 6-0

-----

August 8-15 Viareggio Tournament, Viareggio, Italy (Clay)

FI: Maria Teresa Riedl d. Madonna Schacht (Aus) 6-3 4-6 6-3

-----

August 8-13 Cranleigh Tournament, Cranleigh, England, UK

SF: Shirley Bloomer Brasher d B Orchard 6-1 6-4
SF: Lorna Greville Collins d ???? 6-1 6-2

FI: Shirley Brasher d Lorna Greville Collins 6-4 6-0

DF: Gladstone/Mrs Turnbull d Shirley Brasher/Donaldson 6-3 1-6 6-2

-----

ends August 14 Netherlands National Championships, ????, Netherlands (Clay)

FI: Trudy Groenman d Betty Stove 6-2 6-4

Open only to Dutch nationals.

-----

ends August 15 Nova Scotia Open, Halifax, Canada

SF: Faye Urban d Barbara Hughes 6-2 6-0
SF: Vicki Berner d Vida Large 6-3 6-4

FI: Vicki Berner d Faye Urban 6-1 4-6 6-3

DF: Myers/Faye Urban d Barbara Hughes/Vida Large 6-1 6-2

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:14 PM
Week of August 15-21

August 16-21 39th Essex County Invitation, Manchester, Massachuesetts, US (Grass)

Seeds: [1] King…[2] Bueno [3] Durr [4] Wade [5] Krantzcke [6] Sherriff [11] Shaw

Draw=36

1R: Cindy Kemp d Chris Beck 6-3 6-3
1R: Peggy Moore d Liz Blackford 6-3 1-6 6-4
1R: Mimi Henreid d Yale Stockwell 4-6 6-4 6-4
1R: Sue Behlmar d Joanne Swanson 6-0 6-2

2R: Billie Jean King [1] d. Elena Subirats (Mex) 7-5 6-2
2R: Kathy Blake d Nancy Reed 6-3 3-6 6-3
2R: Karen Krantzcke (Aus) [5] d Faye Urban (Can) 6-3 6-3
2R: Betty Pratt d. Marilyn Montgomery 6-1 3-6 10-8
2R: Francoise Durr (Frn) [3] d. Kemp 6-2 6-3
2R: Frances Maclennan (GB) d. Wendy Overton 6-4 5-7 6-4
2R: Winnie Shaw (GB) [11] d. Maryna Godwin (SA) 6-3 6-4
2R: Pat Edrich d Carol Loop 6-3 6-4

2R: Esme Emauel (SA) d. Ceci Martinez 7-5 7-5
2R: Tory Fretz d. Moore 6-3 6-4
2R: Vicki Berner (Can) d. Connie Jaster 6-2 6-3
2R: Virginia Wade (GB) [4] d. Kerry Melville (Aus) 6-2 6-4
2R: Henreid d Peacy Kellmeyer default
2R: Behlmar d. Gail Sheriff (Aus) [6] 9-7 6-3
2R: Emilie Burrer d. Nadine Netter 1-6 6-3 6-2
2R: Maria Bueno (Brz) [2] d Joyce Davenport 6-1 6-1

3R: King [1] d. Blake 6-3 6-3
3R: Pratt d Krantzcke [5] default
3R: Durr [3] d. MacLennan 6-0 6-3
3R: Shaw [11] d. Edrich 6-2 3-6 7-5

3R: Emanuel d. Fretz 7-5 4-6 6-2
3R: Wade [4] d Berner 6-3 6-8 6-2
3R: Behlmar d. Henreid 7-5 6-2
3R: Bueno [2] d Burrer 6-3 6-4

QF: Pratt d. King [1] default
QF: Durr [3] d. Shaw [11] 6-2 6-1
QF: Wade [4] d. Emanuel 6-3 6-2
QF: Bueno [2] d. Behlmar 6-2 6-2

SF: Durr [3] d. Pratt 3-6 7-5 6-1
SF: Bueno [2] d Wade [4] 8-6 6-2

FI: Maria Bueno (Brz) [2] d. Francoise Durr (Frn) [3] 6-4 6-8 6-1

Doubles

QF: Wade/Shaw d. Blake/Maclennan 6-1 7-5
QF: Durr/Sherriff Enauel/Godwin 2-6 6-2 8-6
QF: Martinez/Subirats d Jeffrey/Lewis 6-3 6-3
QF: Fretz/Pratt d Bueno/King default

SF: Wade/Shaw d. Durr/G. Sherriff 6-1 6-4
SF: Fretz/Pratt d Martinez/Subirats 6-8 6-1 6-1

FI: Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) Tory d Fretz/Betty Pratt 6-1 6-2

MX: Kerry Melville (Aus)/Colhoun d Winnie Shaw (GB)/Storer 6-4 6-8 6-0

The premier warmup before the US Nationals is won by Bueno. King defaults again in the singles for the second time this month, a viral infection leading her to drop out. Krantzcke defaults after hurting her right ankle skipping rope. 41 year old Betty Pratt (1954 Essxex winner) benefited from the defaults to push into the semis, where she came 3 points away from beating Durr.

After losing to Bueno in the final Francoise is now 1-7 vs the Brazilian. “Miss Durr’s service was slow and she double faulted 11 times, but she managed to bother Miss Bueno with her accurate groundstrokes.’

-----

August 15-21, North of England Championships, Scarborough, GB (Grass)

QF: Elizabeth Starkie d A Morris 6-0 6-2
QF: Margaret Harris (Aus) d Alex Soady 6-0 7-5
QF: Sue Mappin d Susan Tutt 6-4 6-4
QF: Robin Lloyd d D Bridger 6-1 6-2

SF: Starkie d Harris 2-6 6-1 6-2
SF: Lloyd d Mappin 1-6 6-1 6-3

FI: Elizabeth Starkie d. Robin Lloyd 6-1 6-3

DF: Robin Lloyd/Elizabeth Starkie d. Margaret Harris (Aus)/Susan Tutt 6-4 1-6 6-3

MX: Elizabeth Stakie/Woolcott d. Margaret Harris (Aus)/Fairlie 6-4 6-4

-----

August 15-21 Turkish Championships, Istanbul, Turkey (Clay)

QF: Pat Walkden (Rho) d T Kermen 6-0 6-0
QF: Christiane Spinoza (Frn) d Pierrette Seghers Tacchini (Ity) 6-0 6-1
QF: Nell Truman (GB) d I Beets 6-0 6-1
QF: Glenda Swan (SA) d. Sally Holdsworh (GB) 6-4 6-2

SF Walkden d. Spinoza 9-7 6-2
SF Swan d N Truman (GB) 6-3 8-6

FI Pat Walkden (Rho) d. Glenda Swan (SA) 6-1 3-6 6-1

MX: Pat Walkden (Rho)/Frew McMillan (SA) d. Christiane Spinoza (Frn)/Jan Leschley (Den) 6-1 6-0

-----

August 14-21 Moscow International, Moscow, USSR

Draw=less than 48

2R: T Kini d. Rauza Islanova 6-2 6-3
2R: Maria Kull d. R Abzhandadzye 6-2 5-7 6-1
2R: Janine Lieffrig (Frn) d. Tukhareli 7-5 7-5
2R: Evelyn Terras (Frn) d Elly Krocke (Neth) 6-4 6-3
2R: Anna Dmitrieva d Pia Balling (Den) 6-1 7-5
2R: T Chalko d Kerstin Seelbach (Ger) 6-2 6-3

3R: Ann Jones d ????*
3R: Betty Stove (Neth) d. Olga Morozova 5-7 8-6 6-3
3R: Kull d. Kivi 1-6 6-3 10-8
3R: Edda Buding (Ger) d Liffrig 5-7 6-4 6-3

3R: Terras d. Tiuu Simson 9-7 7-5
3R: Dmitrieva d ????
3R: A Ivanova d Trudy Groenman (Neth) 6-4 6-2
3R : Judy Tegart (Aus) d ????*

QF: Ann Jones d. Stove 6-0 6-2
QF: Buding d. Kull 7-5 6-4
QF: Dmitrieva d Terras 6-1 6-2
QF: Tegart d. Ivanova 6-2 6-2

SF: Jones d. Buding 6-3 6-2
SF: Dmitrieva d. Tegart 7-5 7-5

FI: Ann Jones (GB) d. Anna Dmitrieva 6-1 6-3

DF: Ann Jones (GB)/Betty Stove (Neth) d. Anna Dmitrieva/Judy Tegart (Aus) 6-4 2-6 6-3

MX: Ann Jones (GB)/Alex Metreveli d Judy Tegart (Aus)/Tomas Lejus 7-5 8-6

Ann comes home with 3 Russian cameras-her prizes for the Triple Crown.

Draw note:
It is unclear if Jones and Tegart got extra byes or not

-----

August 16-22 Coupe des Alpes, Kitzbuehel, Austria (Clay)

QF: Norma Baylon (Arg) d ????
QF: Carol Sherriff (Aus) d Helga Niessen (Ger) 0-6 6-3 6-4
QF: Almut Sturm (Ger) d. Kathy Harter (US) 7-5 4-6 6-3
QF: Annette van zyl (SA) d Greta Delport (SA) 6-2 7-5

SF: Baylon d. C Sherriff 6-2 6-2
SF: van Zyl d Sturm 6-3 6-0

FI: Norma Baylon (Arg) d. Annette van Zyl (SA) 3-6 6-2 6-2

-----

August 16-22 Ortisei Tournament, Ortisei, Italy (Clay)

FI: Maria Teresa Riedl d. Madonna Schacht (Aus) 7-5 6-1

-----

August 15-21, September 3-4 City of Brisbane Championships, Brisbane, Australia

2R: Lesley Turner d. B Thomas 6-1 6-1
2R: P Scoines d. Pat Turner 10-8 6-3

QF: L Turner d. C Craig 6-1 6-0
QF: M Tesch d. R White Gibson 4-6 6-4 6-0
QF: P Scoines d. J Wicks 6-2 6-4
QF: Alexis Kenny d. V Caulley 6-4 7-5

SF: Tesch d. L Turner default
SF: Kenny d. Scoines ????

FI: Alexis Kenny d. Tesch 6-2 6-1

DF: Alexis Kenny/R White Gibson d. J Wicks/S Smith 62 4-6 6-1

Mixed Doubles not finished

Tournament was rain affected and the finals moved to September 3-4. Lesley Turner returned to Sydney after the first week and did not return to play her singles semi-final.

-----

August 20-21 Pensacola Invitation Pensacola, Florida, US (Clay)

Draw=4

1R: Carol Hanks Aucamp d Candy Gibson 6-2 6-2
1R: Donna Floyd Fales d Carol Hughes 6-1 6-4

FI: Carol Aucamp d Donna Fales 6-4 8-6

DF: Carol Aucamp/Candy Gibson d Donna Fales/Charlene Grafton 6-4 6-3

Capacity crowds watch in a "blistering sun". As a weekend only event the draw was very small.

-----

ended August 21, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Wieczorkowna (Pol) d. Magdeburg (E Ger) 6-2 6-1

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:15 PM
Week of August 22-28

August 22-29 United States National Doubles Championships, Brookline, Massachuesetts, US (Grass)
Venue: Longwood Cricket Club

Draw=40

1st Round

Esme Emanuel/Maryna Godwin [7] d Peachy Kellmeyer/Wendy Overton 6-4 6-2
Maylis Burel/Virginia Welch d Ann Rowbotham/Roberta Zimman 3-6 6-4 7-5
Sue Behlmar/Nancy Reed d Dodo Cheney/Helen McDowell 6-2 6-1
Roylee Bailey/Vicky Rogers d Patsy Rippy/Becky Vest 2-6 6-2 6-4

Carol Loop/Peggy Moore d Nell Hopman/Mary Richards 7-5 6-3
Vicki Berner/Faye Urban d Ceci Martinez/Elena Subirats 6-2 6-3
Lucille Davidson/Doris Popple d Cynthia Kemp/Yale Stockwell 5-7 6-2 6-3
Franšoise DŘrr/Gail Sherriff [8] d Pat Stewart/Loiuise Gonnerman 6-2 6-4

2nd Round

Maria Bueno/Nancy Richey [1] d Pixie Lamm/Kristy Pigeon 6-0 6-2
Marilyn Aschner/Peaches Bartkowicz d Joan E Sullivan/Mrs Patricia Thompson 6-0 6-1
Carol Aucamp/Mary Ann Eisel [5] d Elizabeth Blackford/Maria Guzman 6-3 6-1
Stefanie Defina/Tory Fretz [10] d Shirley Fry Irvin/Ruth Jeffrey default
Winnie Shaw/Virginia Wade [3] d Nancy Mabrey/Sally Mabrey 6-1 6-0
Kay Hubbell/Charlotte Leed d Frances MacLennan/Betty Rosenquest Pratt default
Emanuel/Godwin [7] d Burel/Welch default
Behlmar/Reed d Bailey/Rogers 3-6 7-5 8-6

Berner/Urban d Loop/Moore 9-7 6-3
Durr/Sherriff [8] d Davidson/Popple 6-2 6-4
Betty Hagerman/Mary Lowdon d June Gay/Rhoda Herron 6-2 7-5
Emily Burrer/Mimi Henreid d Kathleen Blake/Donna Floyd Fales [4] 6-3 9-7
Lynne Abbes/Val Ziegenfuss [9] d Judy Dixon/Anne Moore 64 61
Kerry Melville/Marilyn Montgomery [6] d Baba Lewis/Nadine Netter 6-1 6-3
Patti Hogan/Peggy Michel d Mrs Walter Mahoney/Mrs William Symmers 6-3 6-1
Rosie Casals/Billie Jean King [2] d Virginia Connolly/Edith McGoldrick default

3rd Round

Bueno/Richey [1] d Aschner/Bartkowicz 6-1 6-1
Defina/Fretz [10] d Aucamp/Eisel [5] 4-6 11-9 75
Shaw/Wade [3] d Hubbell/Lee 6-0 6-1
Emanuel/Godwin [7] d Behlmar/Reed 6-2 6-2

Durr/Sherriff [8] d Berner/Urban 1-6 6-3 6-2
Burrer/Henreid d Hagerman/Lowdon 6-4 6-2
Abbes/Ziegenfuss [9] d Montgomery/Melville [6] 4-6 13-11 6-2
Casals/King [2] d Hogan/Michel 4-6 6-3 6-4

Quarterfinals

Bueno/Richey [1] d Defina/Fretz [10] 6-1 6-1
Shaw/Wade [3] d Emanuel/Godwin [7] 6-2 7-5
Durr/Sherriff [8] d Burrer/Henreid 6-1 6-3
Casals/King [2] d Abbes/Ziegenfuss [9] 7-9 6-2 8-6

Semifinals

Bueno/Richey [1] d Shaw/Wade [3] 6-3 6-2
Casals/King [2] d Durr/Sherriff [8] 6-3 1-6 6-3

Final

Maria Bueno/Nancy Richey [1] d Rosie Casals/Billie Jean King [2] 6-3 6-4


Draw notes:

17 year old Margaret Michael listed as Peggy in results section by the NYT=Peggy Michel.
Ann Rowbotham listed as Mrs Harrison Rowbotham Jr
Virginia Welch listed as Mrs James O Welch Jr.

Summary:

Rain on the first two days tresulted in a Monday finish.

5,000 saw the finals. The women's final was over in a mere 41 minutes. By comparison Alison Danzig of the NYT wrote that the Casals/King vs Durr/Sherriff match "was sensational for the fury of the hitting in the first set." Durr/Sheriff won the middle act, and then Rosie and Billie Jean went on a 4 game tear where they gave up only 4 points. Frankie and Gail fought back, but the 0-4 deficit was too much to overcome.

-----

Aug 22-27 Budleigh Salterton Tournament, Budleigh Salterton, England, UK (Grass)


QF: Elizabeth Starkie d Alex Soady 6/1-6/3
QF: Robin Lloyd d Judy Congdon 6/4-6/1
QF: Carol Rosser d Susan Tutt 6/2-3/6-6/3
QF: Kathy Harter (US) d Margaret Harris 8/10-6/4-6/2

SF: Starkie d Robin Lloyd 7-5 6-4
SF: Harter d Rosser 7-5 6-3

FI: Elizabeth Starkie d. Kathy Harter (US) 7-5 6-4

DF: Kathy Harter (US)/Elizabeth Starkie d. Robin Lloyd/Carole Rosser 6-4 6-3

-----

August 22-29 Brumana International, Beirut, Lebanon (Clay)

SF: Glenda Swan (SA) d Chrstiane Spinoza (Fr) 4-6 6-4 6-3
SF: Pat Walkden (Rho) d. Nell Truman (GB) 6-1 6-3

FI: Pat Walkden (Rho) d. Glenda Swan (SA) 6-1 6-1

MX: Pat Walkden (Rho)/Frew McMillan (SA) d Glenda Swan (SA)/Robert/Maud (SA) 6-4 6-4

-----

August 23-28 Austrian International, Poertschach, Austria (Clay)

SF: T Schoenberger d Carol Sherriff (Aus) 3-6 6-2 6-3
SF: Kora Schediwy (Ger) d Braener 7-5 2-3 retired

FI: Kora Schediwy (Ger) d. T Schoenberger 6-4 8-6

DF: Sonja Pachta/Heide Orth (Ger) d. Braener/Kora Schediwy (Ger) 3-6 6-2 6-3

-----

ends August 27 Suvretta Tournament, St Moritz, Switzerland (Clay)

FI: Edda Buding (Ger) d Norma Baylon (Arg) 6-4 6-3

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:17 PM
UNITED STATES NATIONAL TENNIS CHAMPIONSHIPS


Dates: September 1-September 11
Venue: West Side Tennis Club, Forest Hills, New York City, New York, US
Surface: Grass

1st Round

Maria Bueno (Brz) [2] d. Kathy Blake 6-0 6-0
Lynn Abbes d. Mary Ann Eisel 7-5 4-7 7-5
Stephanie De Fina d. Peachy Kellmeyer 3-6 6-4 6-0
Vicky Rodgers d. Pat Cody 6-3 6-4
Raymonde Jones d. Joane Swanson 6-3 6-4
Vicki Berner (Can) d. Susan Butt (Can) 10-8 6-0
Wendy Overton d. Linda Tuero 6-4 6-0
Norma Baylon (Arg) [6] d. Bonnie Logan 7-5 6-1

Rosie Casals [5] d. Winnie Shaw (GB) 3-6 6-3 7-5
Patti Hogan d. Becky Vest 6-3 6-4
Peaches Bartkowitz d. Joyce Davenport 6-3 6-1
Elena Surbirats (Mex) d. Nadine Netter 4-6 8-6 6-1
Ceci Martinez d. Jacqueline Green 6-3 6-2
Maryna Godwin (SA) d. Tam O' Shaughnessy 6-3 6-0
Carol Aucamp d. Yale Stockwell 6-0 6-2
Francoise Durr (Frn) [4] d. Marilyn Aschner 6-1 5-7 6-0

Nancy Richey [3] d. Val Ziegenfuss 8-6 6-2
Marilyn Montgomery d. Peggy Moore 6-4 1-6 6-1
Eva Lundqvist (Swd) d. Liz Blackford 6-2 6-0
Esme Emanuel (SA) d. Carol Loop 2-6 6-4 6-2
Maylis Burel d. Adrian Cox 6-2 5-7 6-1
Tory Fretz d. Patsy Rippy 6-2 6-4
Faye Urban (Can) d. Emilie Burrer 6-4 6-3
Virginia Wade (GB) [7] d. Gail Sherriff(Aus) 6-2 6-1

Julie Anthony d. Donna Fales [8] 9-7 2-6 6-3
Nancy Reed d. Cindy Kemp 6-4 6-4
Pixie Lamm d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-1 6-3
Madonna Schacht (Aus) d. Chris Beck 6-2 6-3
Peggy Michel d. Mimi Arnold 6-2 3-6 6-1
Judy Tegart (Aus) d. Mimi Henreid 6-2 6-1
Kerry Melville (Aus) d. Kathy Harter 6-2 3-6 6-1
Billie Jean King [2] d. Sue Behlmar 6-2 6-2

2nd Round

Bueno [2] d. Abbes 6-3 6-3
De Fina d. Rodgers 6-2 3-6 8-6
Berner d. Jones 6-0 7-5
Baylon [6] d. Overton 6-4 7-5
Casals [5] d. Hogan 6-1 6-1
Bartkowitz d. Surbirats 4-6 6-2 7-5
Godwin d. Martinez 5-7 6-3 9-7
Durr [4] d. Aucamp 6-1 6-3

Richey [3] d. Montgomery 6-2 6-0
Emanuel d. Lundqvist 6-1 6-3
Fretz d. Burel 6-4 6-4
Wade [7] d. Urban 6-2 6-1
Reed d. Anthony 7-5 6-3
Schacht d. Lamm 6-2 6-4
Tegart d. Michel 6-1 6-3
Melville d. King [2] 6-4 6-4

3rd Round

Bueno [2] d. De Fina 6-2 6-4
Baylon [6] d. Berner 6-2 1-6 6-3
Casals [5] d. Bartkowitz 6-1 7- 5
Durr [4] d. Godwin 6-3 6-3

Richey [3] d. Emanuel 6-2 8-6
Wade [7] d. Fretz 6-0 6-3
Schacht d. Reed 6-3 6-2
Melville d.Tegart 2-6 6-2 6-4

Quarterfinals

Bueno [2] d. Baylon [6] 6-0 6-1
Casals [5] d. Durr [4] 6-4 6-4
Richey [3] d. Wade [7] 6-3 6-1
Melville d. Schacht 6-1 6-2

Semifinals

Bueno [2] d. Casals [5] 6-2 10-12 6-3
Richey [3] d. Melville 6-3 6-2

Final

Maria Bueno [1] d Nancy Richey [3] 6-3 6-1

---------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=26)

6 seeded teams

First Round

Judy Tegart/Alan Stone-bye
Vicky Rogers/John Mangan-bye
Roberta Davis/ Dennis Ralston-bye
Kathleen Blake/George Seewagen d. Val Ziegenfuss/Tom Leonard default
Donna Fales/Owen Davidson d. Rosie Casals/Ian Crookenden 6-4 4-6 6-1
Wendy Overton/Turner Howard d. Elena Subirats/Joaquin Loyo-Mayo 8-10 6-4 6-4
Franšoise Durr/Willy Bungert d. Lynne Abbes/Brian Cheney 6-3 3-6 9-7
Kerry Melville/Ray Ruffels d. Kathleen Harter/Jim Osborne 7-5 6-3

Linda Tuero/Zan Guerry d. Emily Burrer & Mario Obando 6-3 7-5
Faye Urban/Peter van Lingen d. Patti Hogan & Gardnar Mulloy 6-3 3-6 6-2
Connie Jaster/Bailey Brown d. Carole Loop & Lew Gerrard 6-3 6-8 6-3
Carol Aucamp/Ed Rubinoff d. Virginia Wade & Mark Cox ????
Nell Hopman/Bill Talbert d. Norma Baylon & Francisco Guzman default
Dorothy Bundy Cheney/Robert Galloway-bye
Winnie Shaw/Graham Stilwell-bye
Madonna Schacht/Marty Mulligan-bye

Second Round

Tegart/Stone d. Rogers/Mangan 6-2 6-2
Blake/Seewagen d. Davis/Ralston 7-5 6-3
Fales/Davidson d. Overton/Howard 6-1 6-1
Melville/Ruffels d. DŘrr/Bungert 7-5 6-2

Urban/Van Lingen d. Tuero/Guerry 6-8 6-3 6-4
Aucamp/Rubinoff d. Jaster/Brown 6-4 6-4
Hopman/Talbert d. Cheney/Galloway 2-6 6-4 6-4
Schacht/Mulligan d. Shaw/Stilwell 6-4 6-2

Quarterfinals

Blake/Seewagen d. Tegart/Stone 1-6 10-8 6-3
Fales/Davidson d. Melville/Ruffels 3-6 6-3 6-2
Aucamp/Rubinoff d. Urban/Van Lingen 6-2 6-4
Schacht/Mulligan d. Hopman/Talbert 6-4 6-2

Semifinals

Fales/Davidson d. Blake/Seewagen 9-7 5-7 6-1
Aucamp/Rubinoff d. Schacht/Mulligan 6-8 6-4 7-5

Final
Donna Floyd-Fales/Owen Davidson d. Carol Aucamp/Ed Rubinoff 6-1 6-3

---------------------------------------

Draw notes:

Event began on Thursday, September 1.

Aucamp= married name of Hanks
Lofdahl= maiden name of Bentzer

---------------------------------------

Summary:

The absence of defending champ and former world #1 Margaret Smith and French winner Ann Jones left Wimbledon winner Billie Jean King and Maria Bueno as the prohitbitive favorites.

Casals had a narrow espcape vs Winnie Shaw in the 1R. The 2 teens were by turns brilliant or awful, and between them there were 17 service breaks. Shaw led 5-4 but was broken as she failed to put away overheads.

Billie Jean flames out to Kerry Melville in 2R after objecting to the match being called by the umpire Al Bumann of Dallas . The umpire had been involved in the 1964 US rankings controversy when Billie Jean was co-ranked #1 with Texan Nancy Richey, being the prime instigator behind getting Nancy added to the #1 spot.

One wonders if King felt deliberately slighted by the USTA. She complained about the selection at the start of the match to the tournament referee to no avail.


Kerry played the match of her life; smacking her sidespin forehand with gusto and passing Billie Jean repeatedly. Billie Jean tried her utmost to stem the tide as the Aussie took the opener with a backhand passing shot.


Melville was a point away from going down 0-3 in the second set, but pulled out the game. It at this point that all the fight went out of Billie Jean. According to the New York Times "There were times...when Mrs King stopped and seemed indifferent to the fate that was engulfing her. On other occassions she hit with a careless abandon indicative of a lack of interest."

Even a downcast King made it tough. The #1 seed was at 3-2 and 40-15 when Melville won a thrilling rally with an overhead. Billie Jean dug in and saved 1 match point at 3-5 down, twice serving aces. Kery's forehand fittingly had the last word, as she boomed 3 winner soff that wing to close out the biggest slam upset of 1966.

Bonne Bell sponsored make-up and hairstyling for the women. Norma Baylon, who had never worn makeup in her entire life, entered the salon only after she was told she could take it off immediately if she didn't like the results. She came back every day of the championships! The Bonne Bell experiment was such a success that it will hopefully be repeated.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:17 PM
Week of August 29-September 4


August 26 - September 4,11. Sydney Metropolitan Hard Court, Sydney (Clay)

2R: Lesley Turner d. C Oliver 6-2 6-1
2R: S Walsham d. K Hogarth 6-1 6-1
2R: Elizabeth Fenton d. C Cooper default
2R: M Jones d. N Eastburn 7-5 6-2

2R: Joan Gibson d. Wendy Gilchrist 6-0 6-1
2R: S Alexander d. Margaret Starr 6-4 6-0
2R: Pat Turner d. A Martin 6-2 4-6 6-1
2R: Jan Lehane O’Neill d. M Thomas 6-3 6-1

QF: L Turner d. Walsham 6-3 6-2
QF: Fenton d. Jones 6-4 6-1
QF: Gibson d. Alexander 6-3 -61
QF: O’Neill d. P Turner 7-5 6-2

SF: L Turner d. Fenton 6-4 6-1
SF: Gibson d. O’Neill 6-2 6-2

FI: Joan Gibson d. Lesley Turner 6-3 6-3

DF: Elizabeth Fenton/Sandra Walsham d. Norma Marsh/Lesley Turner 7-5 6-2

Under 16 Girls Final: Evoone Goolagong d. J Reakes 8-6 4-6 6-2

The finals of the event were played on September 11th. Turner is returning after a long lay-off

-----

ends September 4 Malaysian Open Ipoh,Malaysia (Clay)

FI: P Sudsawasdi d. M Suhadi 6-8 6-0 6-3

-----

Ends September 6 Bratislava Tournament , Bratislava, Czechoslovakia (Clay)

FI: Jitka Volovkova d. Marie Neumanova 6-4 7-5

-----

ends September 6 Ceylon National Champs Colombo, Ceylon (Clay)

SF: Lita Liem (Indo) d. Suschikala Moorthy 6-2 6-2
SF: Dechu Appiah d. Sriya Gooneratne 6-3 6-3

FI: Lita Liem (Indo) d. Dechu Appiah 6-1 6-1

-----

August 29-September 3 Exmouth Tournament, Exmouth, England, UK (Grass)

QF: Elizabeth Starkie d E Allinson 6-1 6-2
QF: Margaret Harris d J Buckhorn 8-6 2-6 6-3
QF: Robin Lloyd d Sandra Okin 6-3 6-4
QF: Carol Rosser d Judy Congdon default

SF: Starkie d Harris 6-2 6-3
SF: Lloyd d Rosser 6-4 7-5

FI: Elizabeth Starkie d Robin Lloyd 6-1 6-2

DF: Margaret Harris/Elizabeth Starkie d Robin Lloyd/Carol Rosser 6-4 6-0

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:18 PM
Week of September 4-10


September 4-9 South Of England Championships Eastbourne, England, UK (Grass)

QF: Wendy Hall d Alex Soady 6-4 7-5
QF: Alison Rigby d Pepy Munslow 7-5 6-2
QF: Susan Tutt d Sandra Okin 6-3 6-2
QF: Margaret Harris d Janice Townsend 6-4 6-3

SF: Tutt d. Harris 7-5 7-5
SF: Rigby d. Hall 6-2 6-3

FI: Susan Tutt d. Alison Rigby 4-6 6-2 6-4

DF: Alison Rigby/Susan Tutt d Wendy Hall/Margaret Harris 6-3 6-3
---------------------------------------------------

ends Sept 11 Heart of America Invitation Kansas City, Missouri (Hard)

QF: Kathy Harter d ????
QF: Maryna Godwin (SA) d. Pam Richmond 9-7 2-6 6-2
QF: Esme Emanuel (SA) d. Connie Cristler 6-4 6-1
QF: Stephanie DeFina d. Sara Hamilton 6-2 6-2

SF: Harter d. Godwin 6-3 6-0
SF: Emanuel d. DeFina 6-2 6-2

FI: Kathy Harter d. Esme Emanuel (SA) 6-0 6-4

DF: Kathy Harter/Stephanie DeFina d. Esme Emanuel (SA)/Maryna Godwin (SA) 6-4 6-4

Confirm surface if possible. Traditionally this event held on clay.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:18 PM
Week of Sept 12-18

ends September 14 Kenwood Invitation Doubles Bethesda, Maryland, US

QF: Francoise Durr (Frn)/Judy Tegart (Aus) d Eva Lundqvist (Swd)/Ingrid Lofdahl (Swd) 6-1 6-1
QF: Sue Behlmar/Faye Urban (Can) d Blake/Carol Loop 6-2 0-6 6-3
QF: Donna Fales/Nancy Reed d Raymonde Jones/Carol Wendell 6-3 6-2
QF: Esme Emanuel E-godwin D Casals R-o Shaughnessy Tam 6/4-7/5

SF: Durr/Tegart d Behlmar/Urban 6-2 6-1
SF: Fales/Reed d Emanuel/Godwin 8-6 6-8 6-3

FI: Francoise Durr (Frn)/Judy Tegart (Aus) d Donna Fales/Nancy Reed 6-1 6-2

Probably an 8 team event.

-----

ends September 16 Versailles Tournament, Versailles, France (Clay)
FI Fayre Toyne (Aus) d. Jehanne Venturino 6-2 6-0

-----

ends September 18 Yugoslav International Belgrade, Yugoslavia (Clay)

FI Anna Dmitrieva (USSR) d. Alena Palmeova (CZ) 6-2 6-4

-----

September 12-18 Bonfiglio Cup Milan, Italy (Clay)

QF: Ingrid Loeys (Bel) d Nell Truman (GB) 6-3 6-3
QF: Marie Neummanova (Cz) d Christiane Spinoza (Frn) 6-4 6-3
QF: Monica Giorgi d Jana Skonska 1-6 6-1 6-1
QF: Betty Stove (Neth) d Sue Mappin (GB) 6-3 7-5

SF: Neummanova d Loeys 3-6 8-6 6-1
SF: Stove d Giorgi 2-6 6-3 6-1

FI: Marie Neummanova d Betty Stove 8-6 6-3

All entrants for this event have to be aged 21 or younger.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:24 PM
Week of September 19-25

September 15-25 Pacific Southwest Los Angeles (Hard/Cement)
Venue: Los Angeles Tennis Club-17 courts.

Qualifying

Q1: Elsie Gabel d Carla Beach 6-1 7-5

Q2: Tam O' Shaughnessy* d Mrs Duke 6-3 6-2
Q2: Roylee Bailey d Stephanie Grant 6-1 6-1
Q2: Winnie Mccoy d Linda Lou Crosby 4-6 6-2 6-4
Q2: Pat Yeomans d Anita Platte 4-6 6-1 6-1
Q2: Cathy Lee Crosby Ingle d Mrs Marshall 6-2 6-2
Q2: Marilyn Shapiro d D Harter 6-1 5-7 6-2
Q2: Gabel d Lalone 6-2 6-4
Q2: Mary Weiss d Flo Powers 4-6 6-3 6-2
Q2: Betty Ann Grubb d Primm 6-0 6-1

Q3: Bailey d McCoy 6-1 6-1
Q3: Pam Teeguarden d Yeomans 6-1 6-0
Q3: Ingle d Shapiro 8-6 6-2
Q3: Kathy Nethery d Joanne Fraley default
Q3: Pat Cody d Mari Ann Poiset 6-2 6-2
Q3: Mary Arnold Prentiss d Gabel 6-0 6-0
Q3: Grubb d Weiss 6-3 6-3

Draw=32

1R: Maria Bueno (Brz) d. Mimi Henreid 6-2 6-4
1R: Ingrid Lofdahl (Swd) d. Nell Hopman (Aus) 6-3 6-1
1R: Kristy Pigeon d. Virginia Wade 7-5 0-6 6-3
1R: Dodo Cheney d. Stephanie DeFina 6-4 7-5
1R: Rosemary Casals d. Roylee Bailey [Q] 6-4 6-0
1R: Pam Teeguarden [Q] d. Alison Stroud 6-1 6-0
1R: Tory Fretz d. Miraslava Vekelich 6-1 6-2
1R: Cathy Lee Crosby Ingle [Q] d. Mimi Arnold 6-2 6-2

1R: Vicki Berner (Can) d. Kathy Nethery [Q] 6-1 6-4
1R: Kerry Melville (Aus) d. Pat Cody [Q] 6-1 6-4
1R: Kathy Harter d. Mary Arnold Prentiss [Q] 6-4 6-2
1R: Betty Ann GrubB [Q] d. Francoise Durr (Frn) default
1R: Carole Loop d. Ceci Martinez 2-6 8-6 6-3
1R: Patti Hogan d. Winnie Shaw (GB) 6-4 6-4
1R: Val Ziegenfuss d. Maylis Burel 6-3 6-0
1R: Billie Jean King d. Peggy Michel 6-2 6-3

2R: Bueno d. Lofdahl 6-0 6-2
2R: Pigeon d. Cheney default
2R: Casals d. Teeguarden [Q] 4-6 6-1 6-1
2R: Fretz d. Ingle [Q] 6-3 7-5

2R: Melville d. Berner 6-3 3-6 6-3
2R: Harter d. Grubb [Q] 6-0 6-4
2R: Hogan d. Loop 6-3 7-9 6-0
2R: Ziegenfuss d. King 3-6 7-5 6-3

QF: Bueno d. Pigeon 6-0 6-2
QF: Fretz d. Casals 13-11 6-4
QF: Harter d. Melville 6-2 6-0
QF: Hogan d. Ziegenfuss 6-4 6-4

SF: Bueno d. Fretz 6-2 6-1
SF: Hogan d. Harter 6-4 6-4

FI: Maria Bueno (Brz) d. Patti Hogan 6-2 6-2

Doubles (Draw=24)

1R: Bienvenu/Gilliland d. Harter/Harter 3-6 6-4 6-3
1R: Irish/Prentiss d. Ingle/Martinez 6-2 6-4
1R: Cody-Tracy d. Crosby/Crosby 9-7 6-3
1R: Melville/Ziegenfuss d. Haase/Wake 6-0 6-0

1R: Cox/Hopman d. Andrews/Bagley 7-5 6-2
1R: Kanter-Kappe/Browning-Rowland d. Adler/Mayer 6-4 4-6 6-4
1R: Burel/Lofdahl d. Ruby/Bixter-Yeomans 6-2 7-5
1R: Hills/Lamb d. Garhart/von Wittenberg 3-6 6-3 6-4

2R: Casals/King d. Bienvenu/Gilliland 6-1 6-0
2R: Irish/Pentiss d. Cody Tracy 6-4 6-3
2R: Melville/Ziegenfuss d. Douglas McCausland 6-0 6-0
2R: Berner/Loop d. Cheney/McDowell d. 6-3 6-3

2R: Hogan/Michel d. Cox/Hopman 6-0 6-1
2R: DeFina/Fretz d. Kappe/Rowland 7-5 6-3
2R: Burel/Lofdahl d. Houseman/Schneider 6-1 7-9 6-4
2R: Shaw/Wade d. Hills/Lamb 6-1 6-3

QF: Casals/King d. Irish/Prentiss 6-0 6-3
QF: Melville/Ziegenfuss d. Berner/Loop 3-6 8-6 7-5
QF: Hogan/Michel d. DeFina/Fretz 6-1 7-5
QF: Shaw/Wade d. Burel/Lofdahl 6-1 6-3

SF: Casals/King d. Melville/Ziegenfuss 7-5 6-4
SF: Shaw/Wade d. Hogan/Michel 4-6 6-2 6-3

FI: Rosie Casals/Billie Jean King d. Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) 6-2 9-7

Seeded Durr defaults-as she played in France this week one wonders what the story is behind the scheduling snafu-was Durr called back by her federation to play the French Nationals?

Draw note:

Tam O' Shaughnessy won in Q2 but does not appear in draw after that. Did she lose or default in Q3?

-----

Ends September 25 Coupe Marcel Poree, Paris, France (Clay)
Venue: Croix-Catelan,which was was a ground of the Racing Club de France.

Draw=11

1R: Irene de Lansalut d. Odile de Roubin 6-2 6-4
1R: Ada Bakker (Neth) d. Suzanne Le Besnerais 6-2 6-3
1R: Claude Rouire d. Astrid Suurbeek (Neth) 6-3 4-6 6-1

QF: Faye Toyne (Aus) d. Lansalut 6-2 6-1
QF: Rouire d. A Naudin 6-0 6-1
QF: Rosie Reyes Darmon d. Bakker 5-7 6-2 6-4
QF: Francoise Durr d. Anne Marie Rouchon 6-1 6-1

SF: Toyne d. Rouire 6-1 6-1
SF: Durr d. Darmon 6-1 6-1

FI Francoise Durr d. Faye Toyne (Aus) 6-3 6-2

DF: Francoise Durr/Faye Toyne (Aus) d. Rosie Darmon/Anne Marie Rouchon 9-7 6-1

-----

September 25 Santa Clara Open San Jose, California, US (Hard)

FI: Lynne Abbes d. Rhoda Herron 6-1 6-0

-----

September 20-25 Estoril Tournament, Estoril, Portugal (Clay)

FI: Alice Tym d Nati Santacana 6-1 6-2

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:24 PM
Week of September 26-October 2

September 26-October 2 Pacific Coast International Berkeley California, US (Hard)

Draw=35

1R: Margaret Sisson d. Elizabeth Blackford 6-3 6-3
1R: Sue Shrader d. Maylis Burel (Frn) 6-3 6-4
1R: Judy Tegart (Aus) [3] d Debbie John 6-1 6-0

2R: Maria Bueno ( Brz) [1] d. Linda Van Der Meer 6-1 6-1
2R: Diana Gai d. Nell Hopman (Aus) 6-2 6-4
2R: Winnie Shaw (GB) [7] d. Nancy Nikcevich 6-0 6-1
2R: Ceci Martinez d. Toni Alford 6-2 6-2
2R: Kerry Melville (Aus) [4] d. Diane Brooks 6-2 6-1
2R: Kristy Pigeon d. June Gay 6-0 6-3
2R: Virginia Wade (GB) [6] d. Gail Hansen 6-1 6-2
2R: Pixie Lamm d. Sisson 6-0 6-1

2R: Denise Carter d. Shrader 6-4 4-6 6-4
2R: Tegart [3] d Rhoda Herron 6-0 6-1
2R: Tina Lyman d. Vicki Berner 6-2 6-2
2R: Rosie Casals [5] d. Auerbach 6-3 6-0
2R: Narcelyn Louie d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-4 2-6 6-4
2R: Lynne Abbes [8] d. Ulla Garell 6-0 6-0
2R: Pat Welles d. Susan Anawalt 6-4 6-4
2R: Alison Cox d. Billie-Jean King [2] default

3R: Bueno [1] d. Gai 6-0 6-0
3R: Shaw [7] d. Martinez 2-6 9-7 9-7
3R: Pigeon d. Melville [4] 6-2 3-6 6-2
3R: Wade [6] d. Lamm default

3R: Tegart [3] d. Carter 6-3 6-2
3R: Casals [5] d. Lyman 6-4 6-4
3R: Abbes [8] d. Louie 6-1 6-0
3R: Welles d. Cox 7-5 6-0

QF: Bueno [1] d. Shaw [7] 1-6 6-3 8-6
QF: Wade [6] d. Pigeon 6-0 6-1
QF: Casals [5] d. Tegart [4] 13-11 6-8 6-4
QF: Abbes [8] d. Welles 6-2 6-0

SF: Bueno [1] d. Wade [6] 6-4 7-5
SF: Casals [5] d Abbes [8] 6-8 7-5 6-1

FI: Maria Bueno (Brz) [1] d. Rosie Casals [5] 6-4 2-6 6-1

Doubles (Draw=14)

1R: Shaw/Wade d. Brown/Garell 6-0 6-2
1R: Bowes/Brooks-bye
1R: Abbes/Melville d. Auerbach/Kellock 6-1 6-3
1R: Pigeon/Berner d. Carter/Carter 6-2 6-2

1R: Anawait/Van Der Meer d. Burel/Todd 6-1 1-6 7-5
1R: Lofdahl/Martinez d. Hansen/John 6-3 6-4
1R: Gay/Welles d. Cox/Hopman 6-2 6-4
1R: Casals/Tegart-bye

QF: Shaw/Wade d. Bowes/Brooks 6-1 6-1
QF: Abbes/Melville d. Pigeon/Berner 8-6 6-4
QF: Anawait/Van Der Meer d. Lofdahl/Martinez 7-5 7-5
QF: Casals/Tegart d. Gay/Welles 6-1 6-4

SF: Shaw/Wade d. Abbes/Melville 7-5 6-3
SF: Casals/Tegart d. Anawait/Van der Meer 6-3 6-0

FI: Rosie Casals/Judy Tegart (Aus) d. Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) 6-1 6-4

MX: Judy Tegart (Aus)/Jim McManus d Virginia Wade (GB)/Terry Ryan 3-6 13-11 6-2

The most successful Pac coast ever, "Despita a cold misty day the 3,200 capacity stands were sold out
an hour before the finals started. The Casals-Tegart marathon lasted 2 hrs 45 minutes and 48 games.
Bueno was a last minute entry. When interviewed early in the week Maria noted that tennis in Brazil is limited to the wealthy. Maria was not from a rich family, but said she was lucky her house was right across the street from a tennis club. Tegart noted the loudest tennis fans she's ever encountered were in Russia and Poland, where the game is treated like a soccer match.

----------------------------------------------------
ends October 1 Permian Basin R.C. Invitation Midland, Texas, US

Draw=9

1R: Mary Lowden d. Connie Stotts 4-6 6-3 6-3

QF: Patsy Rippy d. Nancy Osborne 6-2 6-2
QF: Lowden d. Sheryl Barger 6-2 6-0
QF: Virginia Brown d. Ivonne Heras 6-2 6-2
QF: Becky Vest d. Debby Darby 6-3 7-5

SF: Rippy d. Lowden 6-3 6-4
SF: Vest d. Brown 6-4 6-2

FI: Patsy Rippy d. Becky Vest 9-7 6-4

Doubles

SF: Brown/Rippy d. Stotts/Barger 6-4 6-4
SF: Vest/Osborne d. Lowden/Dell Ruwwe 6-2 6-4

FI: Virginia Brown/Patsy Rippy d. Becky Vest/Nancy Osborne 6-4 3-6 6-2

------

ends October 2 Venezuelan Clay Courts Caracas, Venezuela (Clay)

FI: B Raytler d. V Mandel 6-3 6-3

-----

ends October 2 Fiestas Patrias Valparaiso, Chile (Clay)

QF: Norma Baylon (Arg) d Ester Lizana 6-2 6-1
QF: Graciela Moran (Arg) d Leyla Musalem 6-4 5-7 6-1
QF: Mabel Bove (Arg) d Sonia Berrios 6-2 8-6
QF: Carmen Ibarra d Ana Cornejo 6-3 6-0

SF: Baylon d Moran 6-3 6-4
SF: Ibarra d Bove 4-6 6-1 6-2

FI: Norma Baylon (Arg) d. Carmen Ibarra 4-6 6-4 6-3

-----

ends October 3 Barcelona International, Barcelona, Spain (Clay)

FI: Helga Schultze (Ger) d Alice Tym (US) 6-1 6-2

-----

October 2, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia (Clay)

FI: Lesley Turner d. Beryl Jenkins 2-6 6-1 11-9

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:25 PM
Week of October 3-9

ends October 9 Balboa Bay Invitation Newport, California, US (Hard)

SF: Dodo Cheney d. Pat Conger 6-2 7-5
SF: Mimi Henreid d. Kathy Nethery 6-3 6-2

FI: Dodo Cheney d. Mimi Henreid 6-4 6-1

-----

October 2-9 French National Championships Bordeaux, France (Clay)
Venue: Primrose

Qualifying (in Paris)

Q1: Francoise Durr d Francoise Nay default
Q1: Jacqueline Rees-Lewis d Anne Marie Rouchon 6-3 6-1
Q1: Monique Salfati d Jacqueline Morales 1-6 6-2 6-4
Q1: Janine Lieffrig d Suzanne Le Besnerais 6-4 6-3

Q1: Rosie Darmon d M Mizen 6-2 6-2
Q1: Evelyne Terras d Gallard 6-1 6-3
Q1: Christiane Spinoza d Irene De Lansalut 0-6 6-3 6-1
Q1: Jehanne Venturino d Aline Nenot default

Main Draw=8

1R: Jehanne Venturino d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 9-7
1R: Rosie Darmon d. Monique Salfati 6-2 1-6 6-1
1R: Janine Lieffrig d. Evelyn Terras 7-5 4-6 7-5
1R: Francoise Durr d. Christiane Spinoza 6-1 6-2

SF: Darmon d. Venturino 6-1 6-2
SF: Durr d. Lieffrig 6-1 7-5

FI: Francoise Durr d. Rosie Darmon 6-3 6-0

Doubles

SF: Durr/Lieffrig d. M Batsalle/MA Courtois 6-2 6-0
SF: Darmon/Rees-Lewis d. Spinoza/Terras 6-2 0-6 6-3

FI: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Rosie Darmon/Jacqueline Rees-Lewis 6-4 6-3

*Note: This event was only open to French nationals.
---------------------------------------------
ends October 11 Italian National Championships Catania, Sicily, Italy (Clay)

Draw=9


1R: Alessandra Gobbo d Pierrette Seghers Tacchini 2-6 6-3 6-1

QF: Lea Pericoli d Alessandra Gobbo 6-3 6-4
QF: Francesca Gordigiani d Roberta Beltrame 6-1 6-3
QF: Silvana Lazzarino d Lucia Bassi 2-6 6-4 6-3
QF: Maria-Teresa Riedl d Sara De Nigris 6-1 6-2

SF: Pericoli d Gordigiani 6-2 6-2
SF: Riedl d Lazzarino 6-2 6-1

FI: Lea Pericoli d. Maria Teresa Riedl 10-8 7-5

DF: Roberta Beltrame/Francesca Gordigiani d Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 6-4 6-2

*Note: only open to Italian nationals.

-----

ends October 9 Russian National Championships Alta Ama, Russia, USSR

3R: Tiiu Kivi d Yaremkevich 7-5 7-5
3R: Alla Ivanova d Preobrazhenskaya 8-6 6-1
3R: Rena Abzhandadze d Tatiana Chalko 6-0 4-6 6-0
3R: Anna Dmitrieva d Nina Tukhareli 6-2 8-6

3R: Galina Baksheeva d Rauza Islanova 9-7 6-0
3R: I Yermolova d ????
3R: Olga Morozova d ???
3R: Tiiu Simson Soome d ????

QF: Ivanova d Kivi 6-2 6-4
QF: Abzhandadze d Dmitrieva 7-5 6-4
QF: Baksheeva d Yermolova 6-4 6-0
QF: Morozova d Soome 4-6 6-2 6-2

SF: Abzhandadze d Ivanova 6-2 1-6 6-4
SF: Bakcheeva d Morozova 6-4 4-6 9-7

FI: Galina Baksheeva d Rena Abzhandadze 6-3 6-2

3rd place: Alla Ivanova d Olga Morozova 6-2 6-4

DF: Galina Baksheeva/Anna Dmitrieva d Alla Ivanova/I Yermolova 6-2 6-2

-----

October 8, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI: Lexie Kenny d. Rosemary White 6-2 6-3

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:25 PM
Week of October 10-16

ends October 13 Israel International Tel Aviv, Israel (Clay)

SF: Faye Toyne d. Paulina Peisachov 6-0 6-0
SF: Rita Bentley d. Mara Cohen-Mintz 7-5 6-1

FI Faye Toyne (Aus) d. Rita Bentley (GB) 6-3 6-4

DF: Rita Bentley (GB)/J Wilson d. Sue Sara (Aus)/Faye Toyne (Aus) 6-4 6-2

-----

ends October 16 Tampa Invitation, Tampa, Florida, US (Clay)

SF: Alice Tym d. Martha Post 6-2 6-2
SF: Tish Adams d. Sara Stevens 6-2 6-1

FI: Alice Tym d Tish Adams 6-0 6-0

-----

October 1-16 Metropolitan Grass Court Championships Strathfield, Sydney, Australia (Grass)

FI: Joan Gibson d Lesley Turner 5-7 7-5 6-4

DF: Elizabeth Fenton/Lesley Turner d Meryl Jones/Pat Turner 2-2 retired

Turner returns after being out for most of 1966.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:26 PM
Week of October 17-23

ends October 20 Stalybridge Indoors Tournament, Stalybridge, England, UK (Indoors)

SF: Virginia Wade d. Joyce Williams 6-3 13-11
SF: Ann Jones d. Sally Holdsworth 6-3 6-1

FI: Virginia Wade d. Ann Jones 6-2 6-1

DF: Ann Jones/Virginia Wade d. Sally Holdsworth/Joyce Williams 6-4 6-0

A small event, but notable for Virginia, as this is her first ever win over #1 Brit Jones.

-----

ends October 23 Queensland Hard Court Championships Nambour, Australia (Clay)

QF: Lesley Turner d Alison Stroud Cox 6-3 6-0
QF: Faye Toyne d Sue Alexander 6-2 6-0
QF: Helen Gourlay d Karen Krantzcke 7-5 6-3
QF: Gail Sherriff d Lexie Kenny 6-3 7-9 6-1

SF: Turner d Toyne 6-1 6-2
SF: Sherriff d Gourlay 6-4 6-1

FI: Lesley Turner d Gail Sherriff 6-4 6-4

DF: Karen Krantzcke/Lesley Turner d Gail Sherriff/Faye Toyne 7-5 6-1

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:26 PM
Week of October 24-30

ends October 30 Argentine and South American Championships Buenos Aires Argentina (Clay)

Draw=19

1R: Graciela Moran d. Gladys de Barboza 9-7 6-2
1R: Mabel Bove d. Maria Caceres 6-4 6-1
1R: Ana Cavadini d. Graciela Lombardi 1-6 6-4 6-1

2R: Nancy Richey (US) d. Ana Aries 6-0 6-0
2R: Mabel Vrankovic d. Esther Bernasconi 6-1 6-0
2R: Ingrid Lofdahl (Swd) d. Ana Maria Bocio 6-4 7-5
2R: Bove d. Raquel Giscafre 6-2 6-4

2R: Moran d. Estrella de Molina 7-5 3-6 6-1
2R: Rosie Casals (US) d. Cavadini 6-4 6-4
2R: Elsa Marcolini d. Vera Cleta 6-1 6-4
2R: Norma Baylon d. Marta Fernandez Ruiz 6-1 6-3

QF: Richey d. Vrankovich 6-1 6-1
QF: Bove d. Lofdahl 6-4 12-10
QF: Casals d. Moran 3-6 6-2 6-3
QF: Baylon d. Marcolini 7-5 6-1

SF: Richey d. Bove 6-1 6-2
SF: Baylon d. Casals 6-2 6-4

FI: Norma Baylon d. Nancy Richey (US) 6-3 7-9 6-4

Doubles

SF: Baylon/Richey d. Barboza/Vrancovich 6-4 3-6 6-1
SF: Casals/Lofdahl d. Giscafre/Moran 6-3 6-1

FI: Norma Baylon/Nancy Richey (US) d. Rosie Casals (US)/Ingrid Lofdahl (Swd) 6-1 6-4

-----------------------------
ends October 26 Messina Tournament, Messina, Italy (Clay)

FI: Maria Teresa Riedl d. Janine Lieffrig (Frn) 6-1 6-1

-----

ends October 30 Florida State Closed Championships Delray Beach, Florida (US) Clay

Draw=11

1R: Alice Tym d Anne Speicher 6-0 6-0
1R: Beth Bird d Barbara Hedrick 3-6 7-5 6-1
1R: Cynthia Bruce d Giuliana Peterson 4-6 6-1 7-5

QF: Tym d Elaine Brackett 6-0 6-0
QF: Patti Reese d Chris Koutras 6-3 6-3
QF: Denise Wall d Bird 6-0 6-2
QF: Betty Rosenquest Pratt d Bruce 6-2 6-1

SF: Tym d Reese 6-3 6-1
SF: Pratt d Wall 6-3 6-8 6-1

FI: Alice Tym d Betty Pratt 8-6 6-2

DF: Chris Koutras/Alice Tym d Elleen Lynch*/Betty Pratt 7-5 6-3

*Spelling for "Elleen" Lynch copied from Ugarte.

-----

Ends October 29 Women's Eastern Indoor Doubles Tournament, Armonk, New York, US (Indoors)
Venue: Armonk Tennis Club

FI: Sue Behlmar/Judy Dixon [4] d Donna Fales/Nancy Reed [1] 6-3 3-6 6-4

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:28 PM
October 28 - November 6 Queensland Championships, Brisbane, Australia (Grass)

Draw=at least 33

2R: Lesley Turner d. Barbara Hawcroft 6-1 6-0
2R: Faye Toyne d. Meryl Jones 6-2 6-3
2R: Margaret Starr d. S Smith ????
2R: Karen Krantzcke d. Helen Amos 6-4 6-3
2R: Gail Sherriff d. J Wicks 6-3 6-2
2R: Helen Gourlay d. Paulette Verzin (US) 6-0 3-6 7-5
2R: Evelyn Terras (Frn) d. S Hole 6-4 6-1
2R: Judy Tegart d. H Dale 6-2 6-1

2R: Joan Gibson d. Sue Alexander 3-6 6-0 6-1
2R: Betty Stove (Neth) d. Elizabeth Fenton 7-5 6-2
2R: Pat Turner d. K Hogarth 6-1 6-1
2R: Francoise Durr (Frn) d. C Cooper 6-2 4-6 7-5
2R: Alexis Kenny d. Lidy Venneboer (Neth) 6-4 6-4
2R: Therese MacKay d. B Dale 6-4 6-2 (reconstructed maybe 1R)
2R: Jill Blackman d. M Thomas 6-? 6-3
2R: Kerry Melville d. Sandra Walsham 6-3 6-0

3R: L Turner d. Toyne 6-3 6-2
3R: Krantzcke d. Starr 6-1 6-3
3R: Sherriff d. Gourlay 7-5 6-3
3R: Tegart d. Terras 6-1 -64

3R: Gibson d. Stove 6-4 4-6 6-2
3R: Durr d. P Turner 7-5 11-9
3R: Kenny d. MacKay 6-1 6-1
3R: Melville d. Blackman 7-5 4-6 6-3

QF: L Turner d. Krantzcke 6-1 6-3
QF: Sherriff d. Tegart 3-6 6-3 9-7
QF: Gibson d. Durr 6-3 6-3
QF: Melville d. Kenny 6-3 9-7

SF: L Turner d. Sherriff 6-4 6-0
SF: Melville d. Gibson 6-3 6-4

FI: Lesley Turner d. Kerry Melville 6-0 8-6

DF: Judy Tegaret/Lesley Turner d. Karen Krantzcke/Kerry Melville 6-4 6-3

MX: Lesley Turner/Owen Davidson d. Judy Tegaet/Jim McManus (US) 6-4 9-7

Durr injured her right wrist in the QF.

-----

ends November 05 Palace Hotel Indoors Torquay,England (Indoors)

QF: Ann Jones d. Mrs S M Cooper 6-1 6-2
QF: Corinne Molesworth d WV Hall 6-3 6-2
QF: Joyce Williams d. Pepy Munslow 6-3 6-1
QF: Virginia Wade d. Diane Bridger 6-1 6-2

SF: Jones d. Molesworth 6-1 6-0
SF: Williams d. Wade 6-4 4-6 6-3

FI: Joyce Williams d. Ann Jones 6-4 5-5 retired

Doubles

SF: Jones/Wade d. Cooper/Molesworth 6-1 6-1
SF: Jill Mills/Williams d. Hall/Alison Rigby 6-2 6-4

FI: Ann Jones/Virginia Wade d. Jill Mills/Joyce Williams 6-2 6-4

* Williams led 5-1 in the second set before Jones caught up to 5-5 then collapsed with cramp

-----

ends November 06 Arcadia Open California, US (Hard)

FI: Carol Loop d. Pam Teeguarden 6-3 6-2

-----

???? Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa (Hard)

FI: Glenda Swan d Rademeyer 6-2 6-2

Dates uncertain. Usually took place around Oct/Nov. Double check also for names, as I had Glenda Swan-Passmore. This is clearly an error, though there was a Eunice Passmore.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:35 PM
Week of November 7-13


November 7-13 Barcelona Barcino Tournament, Barcelona, Spain (Clay)

FI: Pilar Barril d. Maria-Jose Aubet 6-2 6-4

-----

ends November 12 Bermuda Invitation Paget, Bermuda (Clay)

SF: Alice Tym d. Lilian Moran 6-0 6-1
SF: Kay Hubbell d. Jean French 6-2 6-4

FI: Alice Tym (US) d. Kay Hubbell (US) 6-1 6-2

-----

ends November 12 Colombian Nationals Medellin, Columbia (Clay)

FI: Isabel Fernandez d. M Holguin 6-0 6-2

-----

November 5-6, 12-14 Perth Spring Tournament, Perth, Australia
Venue:Leaderville Club

FI: Lesley Hunt d. B Wall 61 61

DF: Lesley Hunt/Vicki Lancaster d. A McKenzie/B Maddison 6-1 6-4

-----

ends November 15 Sao Paulo Tournament, Sao Paulo, Brazil (Clay)

FI: Ingrid Lofdahl (Swd) d Graciela Moran (Arg) 6-2 6-3

DF: Ingrid Lofdahl (Swd)/Michelle Rodriguez (Chile) d V Cleto/Magaline 6-3 2-6 6-2

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:41 PM
Week of November 14-20

November 13-20 New South Wales Championships, Sydney, Australia (Grass)

Draw=39

1R: Sue Alexander d. Alison Cox (GB) 6-1 6-4
1R: Evonne Goolagong d. Lidy Venneboer (Neth) 9-7 6-4
1R: Paulette Verzin (USA) d. C King 6-2 6-3
1R: Noelene Turner d. Denise Brennan 6-3 5-7 -61
1R: M Thomas d. L Smith 6-4 9-7
1R: Sandra Walsham d. Alexis Kenny 6-3 6-2
1R: Sue Hole d. H Turnbull default

2R: Lesley Turner d. Alexander 6-0 6-2
2R: Helen Gourlay d. Wendy Gilchrist 6-2 6-0
2R: Gail Sherriff d. Jean Parrott 6-1 6-1
2R: Goolagong d. Evelyn Terras (Frn) 6-3 6-0
2R: Elizabeth Fenton d. J Hembrow 6-2 6-1
2R: Joan Gibson d. Norma Eastburn 6-1 6-1
2R: Meryl Jones d. S Percival (GB) 6-3 6-4
2R: Rosie Casals (US) d. Caroline Cooper 6-3 6-0

2R: Kerry Melville d. M Corkery 6-1 6-0
2R: Jill Blackman d. Therese MacKay 6-4 6-3
2R: Judy Tegart d. Verzin 6-0 6-0
2R: Betty Stove (Neth) d. Helen Amos 10-8 7-5
2R: Francoise Durr (Frn) d. N Turner 6-2 6-1
2R: Faye Toyne d. Thomas 6-2 6-3
2R: Karen Krantzcke d. Walsham 7-5 9-11 6-4
2R: Jan Lehane O’Neill d. Hole 6-2 6-0

3R: L Turner d. Gourlay 6-2 7-5
3R: Sherriff d. Goolagong 6-2 6-3
3R: Fenton d. Gibson 6-4 6-2
3R: Jones d. Casals 6-1 7-5

3R: Melville d. Blackman 6-0 6-4
3R: Tegart d. Stove 9-7 9-7
3R: Durr d. Toyne 6-3 9-7
3R: Krantzcke d. O’Neill 8-6 6-2

QF: L Turner d. Sherriff 6-1 6-1
QF: Fenton d. Jones 6-2 3-6 6-2
QF: Melville d. Tegart 6-2 6-3
QF: Krantzcke d. Durr 6-3 6-2

SF: Turner d. Fenton 6-1 6-3
SF: Melville d. Krantzcke 2-6 6-3 6-4

FI: LesleyTurner d. Kerry Melville 6-8 9-7 6-3

Doubles

QF: Casals/O'Neill d Stove/Venneboer 7-5 6-4

SF: Casals/O'Neill d Krantzcke/Melville [2] 7-5 3-6 7-5

FI: Judy Tegart/Lesley Turner [1] d. Rosie Casals (US)/Jan O'Neill 6-4 6-4

MX: Judy Tegart/Tony Roche d. Lesley Turner/Owen Davidson 6-2 6-4

The final takes 2 hours 30 minutes, the crucial game in the second set is an 8 deuce affair, Turner winning it to turn the tide. the Aussie circuit is getting a cold shoulder from the public-with neither NSW nor Queensland ever getting capacity crowds. Many fault the Aussie LTAA for not doing enough to get foreigners to come-then not not "looking after" them when they come. In the opinion of WT (an American publication) "most of the problems would be solved if the State titles were reduced from 10 days to one week. as in Europe and the US." Aussie players thmselves have recently formed an assoication to try and deal with the LTAA.

-----

ends November 19 Coral Beach Invitation , Coral Beach, Bermuda

SF: Tym d. Jean French 6-0 6-0
SF: Hubbell d. Debbie Stone 6-1 6-2

FI: Alice Tym (US) d Kay Hubbell (US) 6-3 6-0

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:41 PM
Week of November 21-27

ends November 27 Fort Worth Thanksgiving Tournament , Fort Worth, Texas (Clay)


2R: Emilie Burrer d Nancy Osborne 6-1 6-0
2R: Carol Gay d Sheryl Barger 8-6 7-5
2R: Mary Lowden d Doreen Cody 6-0 6-1
2R: Becky Vest d Linda Yee 6-4 6-1
2R: Virginia Brown d Barbara Reaves 4-6 6-0 6-0

QF: Burrer d Gay 6-3 6-0
QF: Lowden d Vest 6-3 6-2
QF: Brown d Carolyn Clarke 2-6 6-3 6-2
QF: Patsy Rippy d Sally Perry 6-2 6-0

SF: Lowden d Burrer 6-2 3-6 6-4
SF: Rippy d Brown 6-1 6-1

FI: Patsy Rippy d Mary Lowden 6-1 6-1

DF: Emilie Burrer/Mary Lowden d Virginia Brown/Patsy Rippy 6-2 6-3

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:42 PM
Week of November 28-December 4

November 24- December 5,18 Victorian Championships, Melbourne, Australia (Grass)

Draw=49

1R: Lesley Turner [1]-bye
1R: Faye Toyne d. Alison Stroud Cox (GB) 6-3 6-0
1R: Sue Alexander d. M Dunn 3-6 6-3 6-4
1R: Paulette Verzin (USA) d. Diane James 6-2 4-6 6-1
1R: Jill Blackman-bye
1R: Helen Amos d. Mrs Pat Barnett 6-4 6-1
1R: Alexis Kenny d. F Marriott 6-0 6-1
1R: Rosie Casals (US)-bye

1R: Gail Sherriff bye
1R: Lorraine Coghlan Robinson d. J Parriott 6-1 6-0
1R: Helen Gourlay d. Fiorella Bonicelli (Uru) 6-2 13-11
1R: Francoise Durr (Frn)-bye
1R: Beryl Jenkins-bye
1R: Margaret Starr d. SJ Smith 6-4 6-3
1R: Evelyn Terras (Frn) d. J King 1-6 6-4 6-3
1R: Karen Krantzcke [3]-bye

1R: Nancy Richey (US)-bye
1R: Pat Turner-bye or default
1R: Janet Young d. M Thomas 6-4 6-4
1R: Judy Tegart-bye
1R: Jan Lehane O’Neill d. J Maslen 6-1 6-1
1R: Marjory Buck d. H Dale 6-3 6-1
1R: Sandra Walsham d. W Malfroy 6-4 6-1
1R: Joan Gibson-bye

1R: Betty Stove (Neth)-bye
1R: Therese MacKay d. Mrs H Fraser 6-3 1-6 7-5
1R: Lynn Hutcings Nette d. Caroline Cooper 6-3 6-1
1R: Elizabeth Fenton-bye
1R: Maureen McCalman Pratt-bye
1R: Sue Hole d. J Harris 6-2 6-0
1R: Meryl Jones d. Lidy Venneboer (Neth) 6-1 6-3
1R: Kerry Melville-bye

2R: L Turner [1] d. Toyne 6-4 6-4
2R: Alexander d. Verzin 7-5 6-4
2R: Blackman d. Amos 6-1 6-2
2R: Casals d. Kenny 6-3 6-3
2R: Robinson d. Sherriff 6-4 5-7 6-3
2R: Durr d. Gourlay 6-1 8-6
2R: Jenkins d. Starr 6-0 3-6 6-4
2R: Krantzcke [3] d. Terras 6-3 6-2

2R: Richey d. P Turner 6-2 6-1
2R: Tegart d. Young 6-4 6-1
2R: O’Neill d. Buck 6-0 6-1
2R: Gibson d. Walsham 6-4 6-2
2R: Stove d. MacKay 6-1 6-2
2R: Fenton d. Nette 6-4 3-6 6-3
2R: Pratt d. Hole 6-3 6-1
2R: Melville d. Jones 7-5 6-2

3R: L Turner [1] d. Alexander 6-3 6-3
3R: Casals d. Blackman 6-1 2-6 6-1
3R: Robinson d. Durr 7-9 6-4 6-3
3R: Krantzcke [3] d. Jenkins 6-3 6-4

3R: Tegart d. Richey 6-3 6-4
3R: O’Neill d. Gibson 8-6 6-2
3R: Stove d. Fenton 7-5 3-6 6-3
3R: Melville d. Pratt 6-1 6-1

QF: Casals d. L Turner [1] 2-6 6-3 7-5
QF: Robinson d. Krantzcke [3] 6-3 -86
QF: O'Neill d. Tegart 6-2 0-6 6-2
QF: Melville d. Stove 3-6 6-4 6-0

SF: Casals d. Robinson 6-4 4-6 6-2
SF: Melville d. O'Neill 6-2 6-4

FI: Rosie Casals (US) d. Kerry Melville 1-6 6-1 7-5

Doubles

2R: Casals/Richey d Barnett/Buck 6-3 6-1
2R: Fenton/Walsham d Durr/Terras 6-3 6-2
2R: Stove/Venneboer d Gibson/Sherriff 6-0 4-6 6-3
2R: Fraser/Robinson d Gourlay/P. Turner 6-3 6-4

2R: Krantzcke/Melville d Cox/ J Malslen 6-3 6-0
2R: Jones/O'Neill d Eva De Jong (Neth)/W Malfroy 6-2 6-3
2R: Blackman/Toyne d Nette/Pratt 9-7 6-2
2R: Tegart/Turner d King/F Marrriott 6-3 8-6

QF: Casals/Richey d Fenton/Walsham 6-4 6-4
QF: Stove/Venneboer d Fraser/Robinson 6-2 6-4
QF: Krantzcke/Melville d Jones/O'Neill 6-2 6-0
QF: Tegart/Turner d Blackman/toyne 6-2 6-0

SF: Stove/Venneboer d Casals/Richey [1] 6-4 4-6 6-3
SF: Krantzcke/Melville d Tegart/Turner 4-6 6-1 7-5

FI: Karen Krantzcke/Kerry Melville vs. Betty Stove (Neth)/Lidy Venneboer (Neth) cancelled

MX: Cancelled

3 days of rain towards the end wreak havoc with the schedule.

Finals of the singles and mens doubles were delayed until December 18, a day after the South Australian Chanpionships finals. It is unknown if the womens doubles final was played as Melville was committed to play in Tasmanian exhibitions. According to WT the ladies doubles and mixed events were cancelled.

There is a big contrast in height in the quarters-where "petite" Lorraine Coghlan Robinson, 29 year old mother of 3 and 5' 1 1/2 ", downs 6' 2" Karen Krantzcke.


----------------------------
ends December 1 South West Championships Tempe, Arizona, US (Hard)

QF: Sally Perry d. Nancy Ellis 6-2 6-1
QF: June Gay d. Sheila Wilson 4-6 13-11 6-4
QF: Gwen Bussa d. Maricaye Christensen 6-3 3-6 6-2
QF: Dodo Cheney d. Linda Yee 6-1 6-0

SF: Perry d. Gay 7-5 6-2
SF: Cheney d. Bussa 6-2 6-2

FI: Dodo Cheney d Sally Perry 6-0 9-7

Doubles

SF: Cheney/Fri d. Becker/Heinicke 6-2 6-2
SF: Clayton/Wilson d. Bussa/King 4-6 6-4 6-4

FI: Dodo Cheney/Fri d. Clayton/Wilson 6-0 4-6 6-4
--------------------------------------

ends December 1 Karachi Tournament, Karachi, Pakistan

FI: Galina Baksheeva (USSR) d Zaiga Yansone (USSR) 6-0 6-0

---------------------------------

ends December 1 Chilean Nationals, Santiago, Chile (Clay)

SF: Leyla Musalem d Ana Cornejo 7-5 6-0
SF: Carmen Fernandez d Helen Jacobs 6-2 6-0

FI Carmen Fernandez d Leyla Musalem 6-2 6-3

DF: Carmen Fernandez/Michelle Rodrieguez d Berrios/Ana Cornejo 6-3 6-3

MX: Helen Jacobs/Lars Olander d Berrios/Eduardo Sorriano 4-6 7-5 10-8

Open to other nationalities
--------------------------

ends December 4 Coupe Canet, Paris, France (Indoors)

SF: Rosie Darmon d. Jacqueline Mouton 7-5 7-5
SF: Janine Lieffrig d. Jacqueline Berson 6-3 7-9 6-2

FI: Janine Lieffrig d. Rosie Darmon 8-6 2-6 8-6

DF: Rosie Darmon/Janine Lieffrig d. Suzanne Le Besnerais/Daniele Bouteux 6-2 7-5

MX: Rosie Darmon/Pierre Darmon d Daniele Bouteleux/Alain Bouteleux 3-6 6-2 6-4

An unusual mixed final-both teams were married couples!

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:42 PM
December 5 Burnie Exhibition, Burney, Tasmania, Australia (Grass)

Kerry Melville d. Rosie Casals (US) 6-4 2-6 8-6
Nancy Richey (US) d. Lesley Turner 6-5 6-2
Kery Melville/Lesley Turner d. Rosie Casals (US)/Nancy Richey (US) 8-2

The odd score in the Richey-Turner match is explained by the nature of the event.

----------------------------------------------------------------

December 6 Launceston Exhibition, Launceston, Tasmania, Australia (Grass)

Rosie Casals (US) vs. Kerry Melville 6-4 3-6
Lesley Turner d. Nancy Richey (US) 6-2 6-2
Rosie Casals (US)/Nancy Richey (US) d. Kerry Melville/Lesley Turner 6-4 8-7

----------------------------------------------------------------

December 7 Hobart Exhibition, Hobart, Tasmania, Australia (Grass/Clay)

Rosie Casals (US) d. Kerry Melville 6-2 6-0
Lesley Turner d. B Tyson 6-2 6-1
Kerry Melville/Lesley Turner d. Rosie Casals (US)/Tyson 8-5

Nancy Richey was injured with leg cramps and did not play. A light rain required a switch from a grass to a clay court in the second set of the Casals match.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:42 PM
December 8-17 South Australian Championships, Adelaide, Australia (Grass)

Draw=35

1R: Lynn Hutchings Nette d Helen Amos 3-6 6-4 6-3
1R: Sue Alexander d Diane James 6-2 6-3
1R: Helen O' Connor d Margaret Starr 6-4 6-4

2R: Lesley Turner d. Evelyn Terras (Frn) 6-0 6-1
2R: Meryl Jones d. Therese MacKay 6-3 6-1
2R: Rosie Casals (US) d. Alexis Kenny 6-1 6-2
2R: Jan Lehane O’Neill d. M Thomas 6-2 6-1
2R: Karen Krantzcke d. Kay Rosser 6-2 6-1
2R: Nette d. Diane Born 6-1 3-6 6-3
2R: R Harris d. P Wearne 8-6 7-5
2R: Francoise Durr (Frn) d. Lidy Venneboer (Neth) 6-2 6-1

2R: Kerry Melville d. Alexander 6-4 7-5
2R: C Cooper d. O’ Connor 5-7 6-3 6-1
2R: Faye Toyne d. Wendy Gilchrist 6-1 6-1
2R: Betty Stove (Neth) d. Jean Parrott 6-3 6-2
2R: Judy Tegart d. Alison Stroud Cox (GB) 6-1 6-4
2R: Beryl Jenkins d. Sandra Walsham 5-7 6-4 6-2
2R: Evonne Goolagong d. ????
2R: Nancy Richey (US) d. Denise Brennan 6-0 6-3

3R: Turner d. Jones 6-4 6-3
3R: Casals d. O’Neill 6-4 1-6 6-3
3R: Krantzcke d. Nette 6-4 6-1
3R: Durr d. Harris 6-1 6-4

3R: Melville d. Cooper 6-3 6-3
3R: Toyne d. Stove 0-6 6-2 7-5
3R: Tegart d. Jenkins 6-3 6-4
3R: Richey d. Goolagong 6-1 6-0

QF: Turner d. Casals 6-2 7-5
QF: Durr d. Krantzcke 6-2 4-6 6-4
QF: Melville d. Toyne 6-4 8-10 7-5
QF: Richey d. Tegart 2-6 6-4 6-1

SF: Turner d. Durr 6-1 6-1
SF: Melville d. Richey 4-6 6-3 7-5

FI: Lesley Turner d. Kerry Melville 6-2 6-4

Doubles

1R: Stove/Venneboer d Cox/Rosser 6-1 6-4
1R: Krantzcke/Melville d Toyne/Walsham 6-0 8-6
1R: Nette/O'Neill d Born/M Jones 6-1 6-4

QF: Tegart/Turner d McKay/Thomas 6-3 6-2
QF: Stove/Venneboer d Krantzcke/Melville 6-3 3-6 11-9
QF: Durr/Terras d Nette/O'Neill 6-2 6-2
QF: Casals/Richey d H. McKechnie/Mrs P. Wearne 6-0 7-5

SF: Tegart/Turner d Stove/Venneboer 6-2 6-3
SF: Casals/Richey d Durr/Terras 3-6 6-4 6-4

FI: Judy Tegart/Lesley Turner d. Rosie Casals (US)/Nancy Richey (US) 7-5 6-4

MX: Judy Tegart/Tony Roche d. Francoise Durr (Frn)/Claude De Gronckel (Frn) 6-4 7-5

*Note: WT has Nette d E. Cameron in 2R 6-1 3-6 6-3

Casals was bothered by the wind and rain in her loss to Turner. Her racquet broke in the second set when it slipped out of her hands. Richey was luckier, on the edge of defeat at 2-6 4-4 her match vs Tegart was called due to darkness. The next day Nancy rolled to victory. This year the LTAA gave Aussie players $18 a day in expense money. In the past Margaret Smith refused to enter Adelaide because because no expenses were given."

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:42 PM
Week of December 19-25

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:42 PM
Week of December 26 (1966)- January 1 (1967)

*Note events ending on Sunday, January 1, 1967 are in the 1967 thread.

ends December 31 Border Championships ,East London, South Africa (Hard/Cement)

2R: Laura Rossouw d G Lewis 7-5 6-0
2R: Trudy Groenman (Neth) d Sheila Dowdeswell (Ken) 6-2 6-0
2R: Pat Walkden (Rho) d Wendy Tomlinson 7-5 6-4
2R: Virginia Wade d Christina Bell 6-3 10-8
2R: Glenda Swan d A Benade 6-1 7-5

3R: Annette Van Zyl d. Rossouw 6-3 6-2
3R: Erica Ladlau d. ?????
3R: Groenman d. P McLean 6-4 6-2
3R: Walkden d. Marianne Brummer 6-1 6-2

3R: Wade d. J Hennessey 6-2 6-0
3R: Anita Van Deventer d. Elly Krocke (Neth) 7-9 6-4 6-1
3R: Greta Delport d. Swan 6-3 2-6 6-4
3R: Christine Truman (GB) d. J Wiltshire 7-5 6-2

QF: Van Zyl d. Landlau 6-4 6-0
QF: Walkden d. Groenman 6-1 0-6 8-6
QF: Wade d. Van Deventer 6-3 6-2
QF: Delport d. Truman 6-3 6-2

SF: Walkden d. Van Zyl 6-1 11-9
SF: Wade d. Delport 6-4 7-5

FI: Virginia Wade (GB) d. Pat Walkden (Rho) 6-3 6-4

Doubles

QF: Van Zyl/Wade d. G Loum/H Muller 6-0 6-1
QF: Delport/Heather Segal d. Ladlau/J Doig 6-4 6-3
QF: Swan/Walkden d. Brummer/Van Deventer 6-0 7-5
QF: J Wiltshire/Rossouw d. Groenman/Krocke 6-4 2-6 6-3

SF: Van Zyl/Wade d. Delport/Segal 4-6 6-4 6-1
SF: Swan/Walkden d. Wiltshire/Rossouw 6-3 7

DF: Annette Van Zyl/Virginia Wade (GB) d. Glenda Swan/Pat Walkden (Rho) 6-2 6-3

--------------------------------

???? Royal South Yarra Christmas Tournament, Melbourne

2R: Betty Stove (Neth) d. Deidre Catt Keller ????
2R: Francoise Durr (Frn) d. Fiorella Bonicelli (Uru) ????

SF: Lidy Venneboer (Neth) d. Durr 6-1 6-1
SF: Beth Jenkins d. Stove 7-5 4-6 6-4

FI: Beth Jenkins d. Lidy Venneboer (Neth) ????

DF: Betty Stove (Neth)/Lidy Venneboer (Neth) d. Francoise Durr (Frn)/Evelyn Terras (Frn) 6-2 6-1

Get firm dates for this event.

-----

ends December 29 Bivort Cup, Paris, France (Indoors)

QF: J Van Landesghem d ????
QF: Marie Neummanova (Cz) d C George 6-0 6-3
QF: Nicole Cazaux d Judy Congdon (GB) 6-1 7-5
QF: Ingrid Loeys (Bel) d M Begnard 6-3 6-1

SF: Neummanova d Van Landesghem 6-1 6-1
SF: Loeys d Cazaux 6-3 6-1

FI: Ingrid Loeys (Bel) d Marie Neummanova (Cz) 6-2 3-6 6-1

Play limited to women aged 21 or under.

Rollo
Mar 20th, 2008, 04:56 PM
Commings and Goings:


Expecting a child Carmen Coronado Mandarino.

Patrico and Michelle Boulle Rodriguez have son (Andrew) born late in 1966. The pair were married in late 1965/early 1966 at the end of the Aussie circuit.

Married:

Bricka, Justina. In April to Dick Horwitz

World Rankings from Belgium's Pierre de Thier

1. King
2. Smith
3. Bueno
4. Jones
5, Richey
6. van zyl
7. Casals
8 Melville
9 Durr
10 Baylon

The Dating scene:
Paulette Verzin is seeing Owen Davidson
Margaret Starr (going with Cliff Richey last year) is dating Tony Roche.

Winter Break
Ann Jones is skipping the South African winter circuit to, in husband Pip's words, "plug two weaknesses." According to Pip "Margaret Smith's retirement has presented Ann with a golden chance...."

Circuit Talk

Judy Tegart "I have a friend who saw more of Paris in 4 days than I've seen in 4 years. Honestly, you don't get much of a chance to do much sightseeing . You're tied to the courts all day and by the time you've had dinner and done your landry you're too tired to do anything."

Lesley Turner "It does become a bit wearisome. On the other hand, I wouldn't like to work in a factory."

chris whiteside
Mar 27th, 2008, 07:11 PM
added in-thanks!-Rollo


Sept 04 Malaysian Open Ipoh (CL)

F P Sudsawasdi d. M Suhadi 6-8 6-0 6-3


Sept 06 Bratislava CZ (CL)

F J Volovkova d. Neumanova 6-4 7-5


Sept 06 Ceylon National Champs Colombo (CL)

F L LIM d. D Appiah 6-1 6-1


Sept 09 South of England Eastbourne (GR)

F S Tutt d. Rigby 4-6 6-2 6-4

Doubles F Tutt/Rigby d. M Harris/W V Hall 6-3 6-3


Sept 11 Heart of America Invitation Kansas City MO (HD)

SF K Harter d. M Godwin 6-3 6-0 E Emanuel d. S DeFina 6-2 6-2
F Harter d. Emanuel 6-0 6-4

Doubles F Harter-DeFina d. Emanuel-Godwin 6-4 6-4



Sept 14 Kenwood Invitation Doubles Bethesda MD

F F Durr-J Tegart d. D Fales-N Reed 6-1 6-2


Sept 16 Versailles Fr (CL)

F F Toyne d. J Venturino 6-2 6-0


Sept 18 Yugoslav International Belgrade (CL)

F A Dmitrieva d. A Palmova 6-2 6-4


Sept 25 Croix-Catelan Paris (CL)

SF F Toyne d. C Rouire 6-1 6-1 F Durr d. R Darmon 6-1 6-1
F Durr d. Toyne 6-3 6-2

Doubles F Durr-Toyne d. Darmon-A M Rouchon 9-7 6-1


Oct 01 Permian Basin R.C. Invitation ()

F P Rippy d. B Vest 9-7 6-4


Oct 02 Venezuelan Clay Courts Caracas(CL)

F B Raytler d. V Mandel 6-3 6-3


Oct 02 Fiestas Patrias Valparaiso Chile (CL)

F N Baylon d. C Ibarra 4-6 6-4 6-3


Oct 09 Balboa Bay Club Invitation Newport Beach, Calif ()

F D Cheney d. M Henreid 6-4 6-1


Oct 10 French Championships Bordeaux (CL)

SF R Darmon d. J Venturino 6-1 6-2 F Durr d. J Lieffrig 6-1 7-5
F Durr d. Darmon 6-3 6-0


Oct 11 Italian Nationals Catania Sicily (CL)

F L Pericoli d. M T Riedl 10-8 7-5


Oct 13 Israel International Tel Aviv (CL)

F F Toyne d. R Bentley 6-3 6-4

Doubles F Bentley-J Wilson d. Toyne-S Sara 6-4 6-2


Oct 16 Tampa Invitation )CL)

F A Tym d. T Adams 6-0 6-0


Oct 20 Stalybridge Indoors England (ID)

F V Wade d. A Jones 6-2 6-1

Doubles F ones-Wade d. S Holdsworth-Williams 6-4 6-0


Oct 26 Messina Italy

F M T Riedl d. J Lieffrig 6-1 6-1


Oct 30 South American Championships Buenos Aires (CL)

SF N Richey d. M Bove 6-1 6-2 N Baylon d. R Casals 6-2 6-4
F Baylon d. Richey 6-3 7-9 6-4

Doubles SF Richey-Baylon d. M Vrancovich-G be Barboza 6-4 3-6 6-1 Casals-I Lofdahl d. G Moran-R Giscafre 6-3 6-1
F Richey-Baylon d. Casals-Lofdahl 6-1 6-4


Nov 05 Palace Hotel Indoors Torquay (ID)

SF A Jones d. C Molesworth 6-1 6-0 J Williams d. V Wade 6-4 4-6 6-3
F Williams d. Jones 6-4 5-5 def.
* Williams led 5-1 in the second set before Jones caught up to 5-5 then collapsed with cramp

Doubles F ones-Wade d. J Mills-Williams 6-2 6-4
Nov 06 Arcadia Open Calif ()

C Loop d. P Teeguarden 6-3 6-2


Nov 12 Bermuda Invitation Paget (CL)

F A Tym d. K Hubbell 6-1 6-2

Nov 12 Colombian Nationals Medellin

F I Fernandez de Soto d. M Holguin 6-0 6-2



Nov 19 Coral Beach Invitation Bermuda (CL)

F A Tym d. K Hubbell 6-3 6-0


Nov 27 Fort Worth Thanksgiving Tournament Texas (CL)

F P Rippy d. Lowden 6-1 6-1

chris whiteside
Mar 29th, 2008, 06:47 PM
added in-thanks-Rollo

Dec 01 Karachi Pakistan (CL

F G Baksheeva d. Z Janson 6-0 6-0

Dec 01 Southwestern Championships Tempe,Ariz. ()

F D Cheney d. S Perry 6-0 9-7

Doubles F R Fri/Cheyney d. Wilson/D Clayton 6-0 4-6 6-4

Dec 04 Coupe Canet Paris ()

F J Lieffrig d. R Darmon 8-6 2-6 8-6

Doubles F Lieffrig/Darmon d. S Le Besnerais/D Boute;eux 6-2 7-5


Dec 31 Border Championships East London S.Afr. (Cement?)

QF A van Zyl d. E Landlau 6-4 6-0 P Walkden d. T Groenman 6-1 0-6 8-6 V Wade d. A van Deventer 6-3 6-2 G Delport d. C Truman 6-3 6-2
SF Walkden d. van Zyl 6-1 11-9 Wade d. Delport 6-4 7-5
F Wade d. Walkden 6-3 6-4

Doubles F van Zyl-Wade d. G Swan-Walkden 6-2 6-3

Rollo
Apr 3rd, 2008, 01:16 PM
Many Thanks Chris:)


I've added many results in April-notice the Nancy Richey interview in Atlanta where she comments on the rankings dispute!

austinrunner
Apr 3rd, 2008, 06:11 PM
The only reason that Richey was co-ranked #1 for 1965 is that for the first time in 81 years, the annual convention of the USLTA voted 59,810 to 40,966 to overrule its ranking committee's recommendation to award King the sole #1 position.

Rollo
Apr 3rd, 2008, 08:43 PM
The only reason that Richey was co-ranked #1 for 1965 is that for the first time in 81 years, the annual convention of the USLTA voted 59,810 to 40,966 to overrule its ranking committee's recommendation to award King the sole #1 position.

Your quite right AustinRunner-it was unprecedented. I believe it is (to this day) still the only #1 co-ranking for the US women.

Interesting to read Nancy's thoughts in Atlanta. I wish we had access to the whole interview-my snippet comes from World Tennis.

The co-ranking had all sorts of undertones to it: Did the Eastern poo-pahs hold Nancy's no-shows on the Eastern grass circuit against her? Was the reversal of the committee based on regional politics, a feeling that Nancy had been "robbed", or just some sort of personal bias against Billie Jean?

We'll never know the whole story. Whatever the truth, it added fuel to the fire of the King-Richey rivalry. The big irony was they didn't meet all year in 1965; indeed, not again until their famous match at Madison Square Garden in 1968.

As for 1966, when the Texas tennis official chaired King's match at Forest Hills vs Kerry Melville she had a meltdown and lost.

chris whiteside
Apr 4th, 2008, 01:04 PM
Your quite right AustinRunner-it was unprecedented. I believe it is (to this day) still the only #1 co-ranking for the US women.

Interesting to read Nancy's thoughts in Atlanta. I wish we had access to the whole interview-my snippet comes from World Tennis.

The co-ranking had all sorts of undertones to it: Did the Eastern poo-pahs hold Nancy's no-shows on the Eastern grass circuit against her? Was the reversal of the committee based on regional politics, a feeling that Nancy had been "robbed", or just some sort of personal bias against Billie Jean?

We'll never know the whole story. Whatever the truth, it added fuel to the fire of the King-Richey rivalry. The big irony was they didn't meet all year in 1965; indeed, not again until their famous match at Madison Square Garden in 1968.

As for 1966, when the Texas tennis official chaired King's match at Forest Hills vs Kerry Melville she had a meltdown and lost.

Looking at it some forty years down the line it's probably hard to understand the mindset of how they viewed the data and decided the rankings at the time.

To me, you would take the data for the period in question and list the players in order based on this.

However, at one point the chairwoman of the US Ladies' Ranking Committee made the comment that unless there was a compelling case another player would not gain precedence against a previously higher ranked one (this is not verbatim) which baffles me.

There was an arguable case for both players in the 1965 ranking season. Nancy had a great record on clay and had three wins over Margaret Smith the then undisputed world #1 who had beaten BJ on the four occasions they met, but BJ had reached the semi at Wimbledon, where Nancy lost in the quarters to Truman, and the final at Forest Hills beating the world #2 in the semi. Nancy didn't have much mid-season or grasscourt play.

There were certain criteria which a player had to meet to achieve a US ranking and the pre-Forest Hills grass circuit, which Nancy didn't play, was regarded as an important part of the US calendar, however she obviously did meet the criteria required overall.

In world terms opinion was divided as Lance Tingay ranked King the higher of the two while World Tennis sided with Richey.

Another thing which throws me is that the data relating to a National ranking might be regarded in a different light to that pertaining to the world stage, Surely if a player is higher than the other in the world then they must automatically be in their own country too????

A co-ranking was probably never going to satisfy either protagonist but maybe it was the fairest outcome in the circumstances. Nancy and BJ didn't meet that year but I don't see that the fact that prior to this Nancy had a significant advantage in their h2hs has any bearing on the matter.

The co-ranking proposition was thrown up at the last minute by the Texas delegation. Their original proposal that the rankings be reversed and Richey retain the #1 failed to find a seconder when introduced.

In the end ranking is only a personal opinion, of course. I don't think there is any doubt that by 1966 BJ was definitely the American #1 yet I have seen a couple of world lists for that year which ranked Nancy the higher.

chris whiteside
Apr 7th, 2008, 12:16 PM
Added-Rollo


I asked Andy T to run his eye over the results I posted and see if there were any he knew of or thought should be included.

Oct 03 Barcelona (CL)

F H Schultze d. A Tym 6-1 6-2

07-13 Nov Barcelona Barcino (CL)

F P Barril d. Aubet 6-2 6-4

Southern Transvaal RSA

Dares uncertain. Usually took place around Oct/Nov

F G Swan-Passmore d. Rademeyer 6-2 6-2

I was only filling in results of later rounds or defeats in earlier rounds for "known" players.

I notice that in certain cases you have filled in full draw details. If you want any of these such as Pacific SW/Coast shout, Rollo.

Rollo
May 14th, 2008, 10:44 PM
Finished May results-with comments on Fed Cup and Rome.

Chris-when you have time I will take any full results you have from the end of the year-thanks!

chris whiteside
May 19th, 2008, 05:27 PM
Results added-Rollo


Sept 09 South Of England Eastbourne (GR)

SF
S Tutt d. M Harris 7-5 7-5
A Rigby d. W V Hall 6-2 6-3
FTutt d. Rigby 4-6 6-2 6-4

Sept 06 Ceylon National ChampionshipsColombo (CL)

SF
Lita Liem d. Suschikala Moorthy 6-2 6-2
Dechu Appiah d. Sriya Gooneratne 6-3 6-3
F Lim d. Appiah 6-1 6-1

Sept 11 Heart Of America Kansas City Mo

QF
Kathy Harter d. ?
Maryna Godwin d. Pam Richmond 9-7 2-6 6-2
Esme Emanuel d. Connie Cristler 6-4 6-1
Sptephanie DeFina d. Sara Hamilton 6-2 6-2


Sept 25 Croix-Catelan Paris

1r
Irene de Lansalut d. Odile de Roubin 6-2 6-4
A Bakker d. Suzanne Le Besnerais 6-2 6-3
Claude Rouire d. A Suurbeek 6-3 4-6 6-1

QF
Faye Toyne d. de Lansalut 6-2 6-1
Rouire d. A Naudin 6-0 6-1
Rosie Darmon d. Bakker 5-7 6-2 6-4
Francoise Durr d. Anne MArie Rouchon 6-1 6-1
SF
Toyne d. Rouire 6-1 6-1
Durr d. Darmon 6-1 6-1
F
Durr d. Toyne 6-3 6-2

Sept 25 Pacific Southwest Los Angeles

1r
Maria Bueno d. Mimi Henreid 6-2 6-4
Ingrid Lofdahl d. Nell Hopman 6-3 6-1
Kristy Pigeon d. V Wade 7-5 0-6 6-3
Dodo Cheyney d. Stephanie DeFina 6-4 7-5
Rosemary Casals d.Bailey 6-4 6-0
Pam Teeguarden d. Alison Stroud 6-1 6-0
Tory Fretz d. Miraslva Vekelich 6-1 6-2
Cathy Lee Crosby Ingle d. Mimi Arnold 6-2 6-2
Vicki Berner d. Kathy Nethery 6-1 6-4
Kerry Melville d. Pat Cody 6-1 6-4
Kathy Harter d. Mary Arnold Prentiss 6-4 6-2
Betty Ann Grub d. Frnacoise Durr def.
Carole Loop d. Cecilia Martinez 2-6 8-6 6-3
Patti Hogan d. Winnie Shaw 6-4 6-4
Valerie Ziegenfuss d. Maylis Burel 6-3 6-0
Billie Jean King d. Peggy Michel 6-2 6-3

2r
Bueno d. Lofdahl 6-0 6-2
Pigeon d. Cheyney def
Casals d. Teeguarden 4-6 6-1 6-1
Fretz d. Ingle 6-3 7-5
Melville d. Berner 6-3 3-6 6-3
Harter d. Grubb 6-0 6-4
Hogan d. Loop 6-3 7-9 6-0
Ziegenfuss d. King 3-6 7-5 6-3

QF
Bueno d. Pigeon 6-0 6-2
Fretz d. Casals 13-11 6-4
Harter d. Melville 6-2 6-0
Hogan d. Ziegenfuss 6-4 6-4

SF
Bueno d. Fretz 6-2 6-1
Hogan d. Harter 6-4 6-4

F Bueno d. Hogan 6-2 6-2

chris whiteside
May 20th, 2008, 05:57 PM
Results added-Rollo

Especially for nelslus:lol: (Look out for Pixie Lamm)

Pacific Southwest Doubles

1r
Bienvenu/Gilliland d. Harter/Harter 3-6 6-4 6-3
Irish/Prentiss d. Ingle/Martinez 6-2 6-4
Cody-Tracy d. Crosby/Crosby 9-7 6-3
Melville/Ziegenfuss d. Haase/Wake 6-0 6-0
Cox/Hopman d. Andrews/Bagley 7-5 6-2
Kanter-Kappe/Browning-Rowland d. Adler/Mayer 6-4 4-6 6-4
Burel/Lofdahl d. Ruby/Bixter-Yeomans 6-2 7-5
Hills/Lamb d. Garhart/von Wittenberg 3-6 6-3 6-4

2r
Casals/King d. Bienvenu/Gilliland 6-1 6-0
Irish/Pentiss d. Cody Tracy 6-4 6-3
Melville/Ziegenfuss d. Douglas McCausland 6-0 6-0
Berner/Loop d. Cheney/McDowell d. 6-3 6-3
Hogan/Michel d. Cox/Hopman 6-0 6-1
DeFina/Fretz d. Kappe/Rowland 7-5 6-3
Burel/Lofdahl d. Houseman/Schneider 6-1 7-9 6-4
Shaw/Wade d. Hills/Lamb 6-1 6-3

QF
Casals/King d. Irish/Prentiss 6-0 6-3
Melville/Ziegenfuss d. Berner/Loop 3-6 8-6 7-5
Hogan/Michel d. DeFina/Fretz 6-1 7-5
Shaw/Wade d. Burel/Lofdahl 6-1 6-3

SF
Casals/King d. Melville/Ziegenfuss 7-5 6-4
Shaw/Wade d. Hogan/Michel 4-6 6-2 6-3

F CAsals/King d. Shaw/Wade 6-2 9-7

Results as reported World Tennis. There would appear to be a lot of byes to Round 2 but these are not detailed.


Oct 02 Pacific Coast International Berkeley Calif

1r
Margaret Sisson d. Elizabeth Blackford 6-3 6-3
Sue Shrader d. Maylis Burel 6-3 6-4

2r
Maria Bueno d. Linda Van Der Meer 6-1 6-1
Diana Gai d. Nell Hopman 6-2 6-4
Winnie Shaw d. Nancy Nikcevich 6-0 6-1
Cecilia Martinez d. Toni Alford 6-2 6-2
Kerry Melvile d. Diane Brooks 6-2 6-1
Kristy Pigeon d. June Gay 6-0 6-3
Virginia Wade d. Gail Hansen 6-1 6-2
Pixie Lamm d. Sisson 6-0 6-1
Denise Carter d. Shrader 6-4 4-6 6-4
Judy Tegart d Rhoda Herron 6-0 6-1
Tina Lyman d. Vicki Berner 6-2 6-2
Rosie Casals d. Auerbach 6-3 6-0
Narcelyn Louie d. Ingrid Lofdahl 6-4 2-6 6-4
Lynne Abbes d. Ulla Garell 6-0 6-0
Pat Welles d. Susan Anawalt 6-4 6-4
Alison Cox d. Billie-Jean King def.


3r
Bueno d. Gai6-0 6-0
Shaw d. Martinez 2-6 9-7 9-7
Pigeon d. Melville 6-2 3-6 6-2
Wade d. Lamm def
Tegart d. Carter 6-3 6-2
Casals d. Lyman 6-4 6-4
Abbes d. Louie 6-1 6-0
Welles d. Cox 7-5 6-0

QF
Bueno d. Shaw 1-6 6-3 8-6
Wade d. Pigeon 6-0 6-1
Casals d. Tegart 13-11 6-8 6-4
Abbes d. Welles 6-2 6-0

SF
Bueno d. Wade 6-4 7-5
Casals Abbes 6-8 7-5 6-1

F Bueno d. Casals 6-4 2-6 6-1

Doubles

1r

Shaw/Wade d. Brown/Garell 6-0 6-2
Abbes/Melville d. Auerbach/Kellock 6-1 6-3
Anawait/Van Der Meer d. Burel/Todd 6-1 1-6 7-5
Lofdahl/Martinez d. Hansen/John 6-3 6-4
Gay/Welles d. Cox/Hopman 6-2 6-4
Pigeon/Berner d. Carter/Carter 6-2 6-2

QF
Shaw/Wade d. Bowes/Brooks 6-1 6-1
Abbes/Melville d. Pigeon/Berner 8-6 6-4
Anawait/Van Der Meer d. Lofdahl/Martinez 7-5 7-5
Casals/Tegart d. Gay/Welles 6-1 6-4

SF
Shaw/Wade d. Abbes/Melville 7-5 6-3
Casals/Tegart d. Anawait/Van der Meer 6-3 6-0

F
Casals/Tegart d. Shaw/Wade 6-1 6-4

Again results direct from World Tennis and 1r does not appear to be in order.

chris whiteside
May 21st, 2008, 05:43 PM
Results added-thanks Chris!--Rollo

Sept 25 Santa Clara Open San Jose Calif

F Lynne Abbes d. Rhoda Herron 6-1 6-0


Oct 01 Permian Basin R.C. Invitation Midland Texas
1r
Mary Lowden d. Connie Stotts 4-6 6-3 6-3

QF
Patsy Rippy d. Nancy Osborne 6-2 6-2
Lowden d. Sheryl Barger 6-2 6-0
Virginia Brown d. Ivonne Heras 6-2 6-2
Becky Vest d. Debby Darby 6-3 7-5

SF
Rippy d. Lowden 6-3 6-4
Vest d. Brown 6-4 6-2

F
Rippy d. Vest 9-7 6-4

Doubles

SF
Brown/Rippy d. Stotts/Barger 6-4 6-4
Vest/Osborne d. Lowden/Dell Ruwwe 6-2 6-4

F Brown/Rippy d. Vest/Osborne 6-4 3-6 6-2


Oct 09 Balboa Bay Inv Newport Calif

SF
Dodo Cheney d. Pat Conger 6-2 7-5
Mimi Henreid d. Kathy Nethery 6-3 6-2

F Cheney d. Henreid 6-4 6-1


Oct 10 French Champs Bordeaux

QF
Jehanne Venturino d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 9-7
Rosie Darmon d. Monique Salfati 6-2 1-6 6-1
Janine Lieffrig d. Evelyn Terras 7-5 4-6 7-5
Francoise Durr d. Christiane Spinoza 6-1 6-2

Doubles
SF
Durr/Lieffrig d. M Batsalle/M A Courtois 6-2 6-0
Darmon/Rees-Lewis d. Spinoza/Terras 6-2 0-6 6-3


Oct 13 Israel International Tel Aviv

SF
Faye Toyne d. Paulina Pelsachova 6-0 6-0
Rita Bentley d. Mara Cohen-Mintz 7-5 6-1

Oct 16 Tampa Invitation Fl

SF
Alice Tym d. Martha Post 6-2 6-2
Tish Adams d. Sara Stevens 6-2 6-1


Oct 20 Stalybridge Indoors Eng

SF
Virginia Wade d. Joyce Williams NSG
Ann Jones d. Sally Holdsworth NSG


October 30 South American Championships Buenos Aires Argentina (CL)

1r
Graciela Moran d. Gladys de Barboza 9-7 6-2
Mabel Bove d. Maria Caceres 6-4 6-1
Ana Cavadini d. Graciela Lombardi 1-6 6-4 6-1

2r
Nancy Richey d. Ana Aries 6-0 6-0
Mabel Vrankovic d. Esther Bernasconi 6-1 6-0
Ingrid Lofdahl d. Ana Maria Bocio 6-4 7-5
Bove d. Raquel Giscafre 6-2 6-4
Moran d. Estrella de Molina 7-5 3-6 6-1
Rosie Casals d. Cavadini 6-4 6-4
Elsa Marcolini d. Vera Cleta 6-1 6-4
Norma Baylon d. Marta Fernandez Ruiz 6-1 6-3

QF
Richey d. Vrankovich 6-1 6-1
Bove d. Lofdahl 6-4 12-10
Casals d. Moran 3-6 6-2 6-3
Baylon d. Marcolini 7-5 6-1

SF
Richey d. Bove 6-1 6-2
Baylon d. Casals 6-2 6-4

F Baylon d. Richey 6-3 7-9 6-4

chris whiteside
May 22nd, 2008, 05:49 PM
Thank you Chris!Added-Rollo:)

Nov 05 Palace Hotel Indoors Torquay Eng

QF
Ann Jones d. Mrs S M Cooper 6-1 6-2
Corinne Molesworth d W V Hall 6-3 6-2
Joyce Williams d. Pepy Munslow 6-3 6-1
Virginia Wade d. Diane Bridger 6-1 6-2

Doubles SF
Jones/Wade d. Cooper/Molesworth 6-1 6-1
Jill Mills/Willimas d. Hall/Rigby 6-2 6-4

Nov 12 Bermuda Invitiation

SF
Alice Tym d. Lilian Moran 6-0 6-1
Kay Hubbell d. Jean French 6-2 6-4


Nov 19 Coral Beach Invitation Bermuda
SF
Alice Tym d. Jean French 6-0 6-0
Kay Hubbell d. Debbie Stone 6-1 6-2

Dec 01 South West Championships Tempe Ariz

QF
Sally Perry d. Nancy Ellis 6-2 6-1
June Gay d. Sheila Wilson 4-6 13-11 6-4
Gwen Bussa d. Maricaye Christensen 6-3 3-6 6-2
Dodo Cheney d. Linda Yee 6-1 6-0

SF
Perry d. Gay 7-5 6-2
Cheney d. Bussa 6-2 6-2

Doubles

SF
Fri/Cheney d. Heinicke/Becker 6-2 6-2
Wilson/Clayton d. Bussa/King 4-6 6-4 6-4

F Fri/Cheney d. Wilson/Clayron 6-0 4-6 6-4


Dec 04 Coupe Canet Paris

SF
Rosie Darmon d. Jacqueline Mouton 7-5 7-5
Janine Lieffrig d. Jacqueline Berson 6-3 7-9 6-2

F Lieffrig d. Darmon 8-6 2-6 8-6


Dec 31 Border Championships East London S Afr

3r
Annette van Zyl d. Laura Rossouw 6-3 6-2
Erica Ladlau d. ?
Trudi Groenman d. P McLean 6-4 6-2
Pat Walkden d. Marianne Brummer 6-1 6-2
Virginia Wade d. J Hennessey 6-2 6-0
A van Deventer d. Elly Krocke 7-9 6-4 6-1
Greta Delport d. Glenda Swan 6-3 2-6 6-4
Christine Truman d. J Wiltshire 7-5 6-2

Doubles
QF
van Zyl/Wade d. G Loum/H Muller 6-0 6-1
Delport/Heather Segal d. Ladlau/J Doig 6-4 6-3
Swan/Walkden d. Brummer/van Deventer 6-0 7-5
J Wiltshire/J Rossouw d. Groenman/Krocke 6-4 2-6 6=3

SF
van Zyl/Wade d. Delport/Segal 4-6 6-4 6-1
Swan/Walkden d. Wiltshire/Rossouw 6-3 7-5

chris whiteside
Sep 18th, 2008, 06:01 AM
Bump

Rollo
Sep 19th, 2008, 06:01 PM
Thanks for the gentle nudge Chris-I've added in more results that you provided.

Rollo
Sep 30th, 2008, 11:10 PM
Added in results for Queen's-also for Kent and Wightman Cup.

Andy T
Oct 7th, 2008, 10:07 AM
Does anyone have the results of the following 1966 events?
Sacramento Central Californian Champs (played around May)
Essen (played May-June)
Middle Atlantic Champs (played July-Aug) - Veber Jones beat ??
Budapest (July-Aug)
Bad Neuenahr (July-Aug)
Athens (Aug-Sept)

austinrunner
Jun 24th, 2011, 08:54 PM
The Eastern Grass Court Championships are missing from this thread. This is all I know.

Week of July 25
Eastern Grass Court Championships, Orange Lawn Tennis Club, South Orange, New Jersey
Grass
King was seeded [1]

1R d. Elizabeth Blackford 6-0, 6-0
2R d. Patti Hogan Fordyce 7-5, 6-4
3R lost to Rosemary Casals 6-3, 6-8, 6-3

Women's doubles (with Rosemary Casals):
Won the tournament per http://sportswomanevents.com/RosieCareer.htm but no specific results found.

Jimbo109
Mar 16th, 2012, 09:56 PM
April, Napoli, Italy (Clay)
Venue: Tennis Club

FI: Helga Niessen d. Christiane Spinoza 6-2 6-3

MX: Pegel/Metreveli d. Emanuel/Guzman 6-3 9-11 6-2

Jimbo109
Mar 25th, 2012, 07:19 PM
Feb 2-5 Menton International, FRA
Jill Blackman beat Jacqueline Rees-Lewis Vives 36 63 64





Mar 28 Menton, Menton, Fr

2R Chantal Langanay d Mary McAnally 3-0 retired
2R Leena Ahonen d Helen Gourlay 6-4 6-4
2R Sonja Pachta d Margaret Lee 6-3 9-7
2R Christiane Spinoza d Maria Leyrer 6-4 6-2
2R Frances McLennan d Mary Habicht 6-1 6-0

3R Joyce Williams d Elsie Spruyt 6-1 6-4
3R Winnie Shaw d Lidy Jansen Venneboer 6-2 6-2
3R Pachta d McLennan 6-4 6-1
3R Roberta Beltrame d Faye Urban 7-5 5-7 6-4
?????

QF Jacqueline Rees-Lewis d Williams 6-3 6-1
QF Spinoza d Johanne Venturino 1-6 6-2 6-4
QF Pachta d Beltrame 6-2 2-6 6-3
QF Jill Blackman d Shaw 6-3 6-1

SF Rees-Lewis d Spinoza 4-6 6-1 6-2
SF Blackman d Pachta7-5 1-6 6-4

FI Jill Blackman d Jacquline Rees-Lewis 3-6 6-3 6-4

DF Shaw/Williams d Bentley/Blackman 6-2 6-2

The same tournament put in two different dates

DavidK
Apr 7th, 2012, 02:44 PM
Thanks Jimbo, Napoli added and I deleted the earlier and less complete Menton entry

Jimbo109
Apr 15th, 2012, 02:05 PM
Aug 10-15 Bavarian Chmps, Munich, Germany

SF Niessen d. Bueno 7-5 6-3, Schultze d. Vopickova 3-6 6-0 6-3
FI postponed until September 24 because of rain-winner ???

FI: Helga Niessen d. Helga Schultze ??

Jimbo109
Apr 25th, 2012, 12:16 PM
Cannes LTC Tournament, FRA
Jacqueline Rees-Lewis Vives d. Jill Townsend 63 63

Ends Feb 27 Cannes LTC Tournament, FRA
FI Jacqueline Rees-Lewis Vives d. Jill Townsend 63 63



written 2 times

Jimbo109
May 10th, 2012, 06:06 PM
Info provided by Elegos7

ended August 21, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Wieczorkowna (POL) d. Magdeburg (GDR) 6-2 6-1

Jimbo109
May 25th, 2012, 06:53 AM
Info provided by AndrewTas

July 4-10, Dusseldorf, Germany (Clay)

FI: Helga Schultze d. Buding 7-5 4-6 6-1

Jimbo109
May 25th, 2012, 04:01 PM
Jul 18-24
Pennsylvania Grass Courts, Merion, PENN, US (GR)



in Haverford
Venue: Merion Cricket Club

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 06:05 AM
October 23, Queensland Hard Court Championships, Nambour, Australia

FI: Lesley Turner d. Gail Sherriff 6-4 6-4

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 11:18 AM
October 8, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI: Lexie Kenny d. Rosemary White 6-2 6-3

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 12:48 PM
Apr 11, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI: Val Wicks d. J. Wicks 6-3 6-3

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 03:02 PM
October 2, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Lesley Turner d. Beryl Jenkins 2-6 6-1 11-9

Jimbo109
Jun 15th, 2012, 08:39 AM
March 14, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Pat Turner d. Judy Tegart, wo

Jimbo109
Jun 17th, 2012, 05:47 PM
Sept 25 Croix-Catelan Paris



Coupe Marcel Poree, Paris, France (Clay)

Croix-Catelan was a ground of the Racing Club de France.

Rollo
Aug 16th, 2012, 02:34 PM
I added in Ugarte's results for January and did a good maount of clean up on the Australian Chmps.

Note that I need to add in Jimbo'sd recnt posts.

Rollo
Sep 6th, 2012, 02:41 PM
updating...

Ugarte's results added up through pafe 4. Start on page 5 post 70.

Need to add Jimbo's results
Need to verify dates for Ojai.

Rollo
Sep 14th, 2012, 03:51 PM
Copied all of Ugarte's results except pages 9 and 10.

Rollo
Sep 15th, 2012, 05:55 PM
All of Ugarte's results copied and Jimbo's results added.

Still need to verify Ojai, edit in results, clean up names and add stats if time.

I added in 1966 stats for world #1 (by most estimates) Billie Jean King.

Rollo
Sep 18th, 2012, 09:46 PM
Found solid dates for the Ojai and have edited in all of page 4-adding in many Aussie first names.

Rollo
Sep 27th, 2012, 03:20 PM
Making progress.

Right now I'm trying hard to settle first names for the 1966 US Doubles draw.
I found and added full seeding for the event.

Still need to add US Mixed draw and add/edit French draw.

Jimbo109
Oct 8th, 2012, 03:01 PM
July 11-25, Central American and Caribbean Games, San Juan de Puerto Rico

FI: Elena Subirats d. Patricia Montano ??

DF: Olga Montano/Patricia Montano d. Antonieta Garcia/Julia Garcia ??

MX: Subirats/Vicente Zarazua d. Eileen Pomales/Stanley Pasarell ??

DavidK
Oct 13th, 2012, 02:23 PM
Added. I don't know where the Garcias are from

Jimbo109
Oct 14th, 2012, 11:19 AM
Added. I don't know where the Garcias are from

They are from Guatemala

DavidK
Oct 14th, 2012, 01:12 PM
Thanks again. I always prefer to include nationalities, makes this much more interesting to me for some reason.

Jimbo109
Nov 24th, 2012, 09:02 PM
Info provided by Newmark

Another Asian Championships tournament began on December 25, 1965 and ended on January 2, 1966. It was held in Calcutta, India.

Tiiu Soome (USSR) d. Carole Prosen (USA) 6-3, 1-6, 6-1
--

DF: Carole Prosen (USA)/Tiiu Soome (USSR) d. Rita Suriya/Begum Khan 6-2, 6-0
--

XDF: Alex Metreveli (USSR)/Tiiu Soome (USSR) d. Nicholas Kalageropoulos (GRE)/Carole Prosen (USA) 3-6, 6-2, 6-3

DavidK
Nov 28th, 2012, 12:27 PM
Thanks Mark and Jimbo - Asian edited in

Jimbo109
Dec 28th, 2012, 09:25 PM
Week of December 26-January 2[/U
dates unknown NSW Hardcourts, Parkes Australia (Clay)
FI Elizabeth Fenton d. Karen Krantzcke 6-3 3-6 7-5



February 17-21 New [U]Souith Wales Hard Court Championships, Parkes, Australia (Clay)

FI: Elizabeth Fenton d. Karen Krantzcke 6-3 3-6 7-5


Written 2 times. February 17-21 is the correct date.

Jimbo109
Dec 28th, 2012, 09:40 PM
February 21-27 Cannes Lawn Tennis Club Tournament Montfleury, Cannes, Frances (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

QF: Janice Townsend d Ingrid Loeys (Bel) 6-8 6-2 6-4

FI: Jacqueline Rees-Lewis Vives d. Jill Townsend 6-3 6-3


Janice Townsend, not Jill

Jimbo109
Dec 29th, 2012, 06:43 AM
March 20 Copa Altimira, Caracus, Venezuela (Hard)

-----

ends March 20 Thunderbird Invitation, Phoeniz, Arizona, US, (Hardd)

-----

March 14-20 Carlton Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

Doubles
SF: Bentlyey/Blackman d Mary Habicht/Margaret Harris 6-2 9-7


Altamira, Caracas
Phoenix
Bentley

Jimbo109
Dec 29th, 2012, 06:53 AM
Week of February 28-March 6

March ???? Warrambool Anniversery Tournament, Warrambool, Victoria, Australia

SF: Tegart d. Bev Rae 4-6 6-0 7-5
SF: Pat Turner d H Slattery 6-0 6-3

FI: Pat Turner d Judy Tegart default

DF: Karen Krantzcke/Pat Turner d Judy Tegart/H Small 6-2 7-5

MX: Pat Turner/Ron Mackenzie d Karen Krantzcke/Will Coghlan 8-6 (one set only)



Week of March 7-13

March 14, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Pat Turner d. Judy Tegart default

Written 2 times. The exact town's name is Warrnambool.

Jimbo109
Dec 30th, 2012, 09:22 PM
ends June 25 Oakvilli International Ontario, Canada



Oakville

Jimbo109
Dec 31st, 2012, 10:30 AM
July 9-10 Italy Versus France Sorrente, Italy (Clay)


Sorrento

Jimbo109
Dec 31st, 2012, 11:01 AM
July 30-31 France Versus Netherlands, Almersfoort, Netherlands (Clay)


Amersfoort

Jimbo109
Dec 31st, 2012, 12:58 PM
August 20-21 Pensecola Invitation Pensecola, Florida, US (Clay)


Pensacola

Jimbo109
Dec 31st, 2012, 01:04 PM
Week of August 15-21

????

QF: Elizabeth Starkie d A Morris 6-0 6-2
QF: Margaret Harris (Aus) d Alex Soady 6-0 7-5
QF: Sue Mappin d Susan Tutt 6-4 6-4
QF: Robin Lloyd d D Bridger 6-1 6-2

SF: Starkie d Harris 2-6 6-1 6-2
SF: Lloyd d Mappin 1-6 6-1 6-3

FI: Elizabeth Starkie d. Robin Lloyd 6-1 6-3

DF: Robin Lloyd/Elizabeth Starkie d. Margaret Harris (Aus)/Susan Tutt 6-4 1-6 6-3

MX: Elizabeth Stakie/Woolcott d. Margaret Harris (Aus)/Fairlie 6-4 6-4


This tournament was:
August 15-21, North of England Championships, Scarborough, GB (Grass)

Jimbo109
Dec 31st, 2012, 01:15 PM
Week of Sept 12-18

ends September 18 Yugoslav International Belgrade, Yugoslavia (Clay)

FI Anna Dmitrieva (USSR) d. Alena Palmova (CZ) 6-2 6-4


Palmeova

Jimbo109
Dec 31st, 2012, 02:57 PM
At the end of post #20 and 22 is remained this sentence by "chris whiteside" : Margaret Thatcher - Michele Bachmann two strong women of our time.
I think that it would be better remove it.

DavidK
Jan 5th, 2013, 02:54 PM
Thanks Jimbo, I have made all your corrections except, oddly enough, my editing power does not include the ability to get rid of the strange political remark in post #20. I certainly agree it is out of place. Rollo - can you delete this?

Jimbo109
Feb 14th, 2013, 05:47 PM
??, Danish Indoors Champs.

FI: Pia Balling d. ??

DF: Pia Balling/Mari-Ann Bloch-J°rgensen d. ??

MX: Lise S°rensen Evers/Jan Leschly d. ??

-----------

??, Danish Outdoors Champs.

FI: Pia Balling d. ??

DF: Pia Balling/Mari-Ann Bloch-J°rgensen d. ??

MX: Lise S°rensen Evers/Jan Leschly d. ??

Jimbo109
Mar 5th, 2013, 09:33 AM
July 18-24, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Helga Niessen d. Edda Buding 6-3 4-6 8-6

DF: Edda Buding/Helga Schultze d. Helga Niessen/Heide Schildknecht Orth 6-0 6-0

MX: Heide Schildknecht Orth/Adolf Kreinberg d. Kora Schediwy/Hans-Joachim Plotz 7-5 6-1

Jimbo109
Mar 13th, 2013, 02:19 PM
Week of March 21-27

ends March 27 Mexico City Tournament. Mexico City. Mexico (Clay)



It was Pan-American Championships

Jimbo109
Apr 14th, 2013, 12:53 PM
ends March 14, Redcliffe, Queensland, Australia

FI: Lexie Kenny d. C. Craig 6-2 1-6 6-1

Jimbo109
May 6th, 2013, 08:43 AM
August 8-15 Le Zoute Tournament, Brussels, Belgium (Clay)



held in Knokke-Le Zoute, not Brussels.

newmark401
Jan 27th, 2014, 07:13 PM
Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Galina Baksheeva (UKR) d. Rena Abzhandadze (GEO) 6-3, 6-2
--

DF: Galina Baksheeva (UKR)/Anna Dmitrieva d. Alla Ivanova/Irina Ermolova-Ryazanova 6-2, 6-2
--

XDF: Tomas K. Lejus (EST)/Galina Baksheeva (UKR) d. Alexander I. Metreveli (GEO)/Anna Dmitrieva 6-4, 6-3
-----

newmark401
Jan 30th, 2014, 07:00 PM
Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, USA

FI: Won by Bonnie Logan
--

DF: Won by Sylvia Hooks/Bessie Stockard
--

XDF: Won by William Morton, Jr./Syliva Hooks
-----