PDA

View Full Version : ITF Results


FORZA SARITA
Mar 10th, 2008, 02:23 PM
A thread for follow also the results of the italian players who play on ITF circuit :)

FORZA SARITA
Mar 10th, 2008, 02:31 PM
New Delhi 50K R1
Dzehalevich def Dentoni 64 64
Tvaroskova def (Q)Sabino 76 57 62

Kalgoorlie 25K R1
(6)Floris vs Chang

Roma Real 10K R1
Chieppa vs Q
Shamayko vs Quercia
Caregaro vs Kiszkzynska(5)
(4)Wienerova vs Gatto Monticone
Ivan def Celani 65 RET
(7)Sulpizio vs Q
Q vs Remondina
Besser def Polito 57 76 61
Milevskaya(3) def Di Sarra 64 63
Kozic def Tognetti 16 62 75
Virgili vs Q
Di Giuseppe vs Ungur(2)

Dijon 10K R1
(6)E.Mayr def Mraz 64 62

Ramat Hasharon 10K R1
(6)Caciotti def Dogan 61 60
(3)Clerico def Glushko 46 60 76

FORZA SARITA
Mar 11th, 2008, 02:42 PM
New Delhi 50K R1
Dzehalevich def Dentoni 64 64
Tvaroskova d (Q)Sabino 76 57 62

Dijon 10K R1
(6)E.Mayr d Mraz 64 62

Ramat Hasharon 10K R1
(6)Caciotti d Dogan 61 60
(3)Clerico d Glushko 46 60 76

Darop.
Mar 11th, 2008, 02:54 PM
Great thread :D

FORZA SARITA
Mar 11th, 2008, 02:56 PM
my threads are always great and usefull :ras:

FORZA SARITA
Mar 11th, 2008, 08:45 PM
Roma Real 10K R1

Gatto Monticone def (4)Wienerova 63 64 :eek:
Ivan def Celani 65 RET
Besser def Polito 57 76 61
Milevskaya(3) def Di Sarra 64 63
Kozic def Tognetti 16 62 75

FORZA SARITA
Mar 14th, 2008, 08:35 PM
I forgot to update here:p
btw Gatto Monticone and Besser are in semi in Roma Real 10K and Evelyn Mayr is in semi in Dijon 10K :bounce:
Go Girls :)

FORZA SARITA
Mar 15th, 2008, 05:56 PM
Dijon 10K SF
Brozda def Mayr 64 64

Roma Real 10K SF
Korzeniak def Gatto Monticone 61 62
Besser def Kozic 64 64

Go Astrid :hearts:

FORZA SARITA
Mar 17th, 2008, 08:20 PM
Astrid def Korzeniak 62 63 :yeah:

Roma Pomezia R1
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Ksenia MILEVSKAYA (BLR) (4) 4-6 7-5 6-3
Federica QUERCIA (ITA) defeated Natasa ZORIC (SRB) 6-4 6-3
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Petra SUNIC (CRO) 7-6(2) 6-0
Martina CAREGARO (ITA) defeated Pavla SMIDOVA (CZE) 6-4 6-3

FORZA SARITA
Mar 19th, 2008, 01:42 PM
Roma Pomezia R1 Completed
Anna KORZENIAK (POL) (1) defeated Nancy RUSTIGNOLI (ITA) 6-3 6-4
Valentine CONFALONIERI (ITA) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) 1-6 6-2 6-3
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Ksenia MILEVSKAYA (BLR) (4) 4-6 7-5 6-3
Lisa TOGNETTI (ITA) defeated Margot TORRE (ITA) 6-1 6-2
Federica QUERCIA (ITA) defeated Natasa ZORIC (SRB) 6-4 6-3
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Elora DABIJA (ROU) 6-2 6-3
Valentina SULPIZIO (ITA) defeated Zuzana KUCOVA (SVK) (3) 7-5 6-0
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) defeated Magdalena KISZCZYNSKA (POL) (7) 3-6 6-4 6-2 :hearts:
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Petra SUNIC (CRO) 7-6(2) 6-0
Martina CAREGARO (ITA) defeated Pavla SMIDOVA (CZE) 6-4 6-3
Liana-Gabriela UNGUR (ROU) (2) defeated Federica DI SARRA (ITA) 7-5 6-7(6) 6-1

Amiens 10K R1
(8)Nathalie Mohn (FRA) v Gabriella Polito (ITA) 64 62
(4)Evelyn Mayr (ITA) v Natalie Piquion (FRA) 76(4) 63
(2)Iryna Kuryanovich (BLR) v Camila Giorgi (ITA) 64 61 :rolleyes:

Porto Rafti 10K R1
Biljana PAVLOVA (BUL) (7) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 64 76(8)
Despina PAPAMICHAIL (GRE) defeated Alice MORONI (ITA) 63 62 :sad:

Sorrento 25K R1
(7)Anna Floris (ITA) def Nikole Kriz (AUS) 63 76(2)

FORZA SARITA
Mar 19th, 2008, 08:50 PM
Roma Pomezia 10K R2
Anna KORZENIAK (POL) (1) defeated Valentine CONFALONIERI (ITA) 6-3 6-0
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Lisa TOGNETTI (ITA) 7-6(3) 6-2
Federica QUERCIA (ITA) defeated Alexandra POPA (ROU) 3-6 7-6(5) 7-5
Lenka WIENEROVA (SVK) (5) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 6-1 6-1
Valentina SULPIZIO (ITA) defeated Eva FERNANDEZ-BRUGUES (ESP) 6-2 6-4
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-0 3-6 6-4 :hearts:
Liana-Gabriela UNGUR (ROU) (2) defeated Martina CAREGARO (ITA) 6-0 6-2

Porto Rafti 10K R1
Nicole CLERICO (ITA) (5) defeated Edyta CIEPLUCHA (POL) 6-4 6-2

Ain Alsoukhna 10K R1
Maria-Sole BARBIERI (ITA) defeated Zhanna PANFILKINA (RUS) 7-5 7-5

Bath 10K R1
Robin STEPHENSON (USA) (4) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 0-6 6-4 6-2

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 04:30 PM
Roma Pomezia 10K QF
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Federica QUERCIA (ITA) 4-6 7-5 6-2
Lenka WIENEROVA (SVK) (5) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 6-2 6-2
Liana-Gabriela UNGUR (ROU) (2) defeated Anna-Giulia REMONDINA (ITA) 6-2 6-2 :sad:

Bath 10K R1
Jocelyn RAE (GBR) defeated Verdiana VERARDI (ITA) (3) 5-7 6-3 6-2

Sorrento 25K R2
Yi-Miao ZHOU (CHN) defeated Anna FLORIS (ITA) (7) 6-7(5) 7-5 6-1 (Miao :spit:)

Ain Alsoukhna 10K R2
Oksana KALASHNIKOVA (GEO) defeated Maria-Sole BARBIERI (ITA) 6-2 6-2

Amiens 10K R2
(4)Evelyn Mayr (ITA) defeated SOETKIN Van Deun (BEL) 1-6 7-6(5) 6-1

Darop.
Mar 20th, 2008, 04:40 PM
Roma Pomezia 10K QF
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Federica QUERCIA (ITA) 4-6 7-5 6-2
Lenka WIENEROVA (SVK) (5) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 6-2 6-2
Liana-Gabriela UNGUR (ROU) (2) defeated Anna-Giulia REMONDINA (ITA) 6-2 6-2 :sad:

Bath 10K R1
Jocelyn RAE (GBR) defeated Verdiana VERARDI (ITA) (3) 5-7 6-3 6-2

Sorrento 25K R2
Yi-Miao ZHOU (CHN) defeated Anna FLORIS (ITA) (7) 6-7(5) 7-5 6-1 (Miao :spit:)

Ain Alsoukhna 10K R2
Oksana KALASHNIKOVA (GEO) defeated Maria-Sole BARBIERI (ITA) 6-2 6-2

Amiens 10K R2
(4)Evelyn Mayr (ITA) defeated SOETKIN Van Deun (BEL) 1-6 7-6(5) 6-1


Lo sai c'è una juniores taiwanese che si chiama Miao Miao? :lol:

Ma il cognome migliore è di gran lunga Wannasuk :haha::haha:

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 04:46 PM
Lo sai c' una juniores taiwanese che si chiama Miao Miao? :lol:

Ma il cognome migliore di gran lunga Wannasuk :haha::haha:

si :haha: Miao Miao :spit: sti asiatici ce lhanno con i gatti:o adesso uscira' pure una Bau Bau :tape:
Wannasuk :spit: la ricordo perche' c' pure su tennis elbow manager e quando ho letto il suo nome son morto dalle risate :lol: Nungadda(qualcosa di questo) Wannasuk :rolls:

Darop.
Mar 20th, 2008, 04:49 PM
si :haha: Miao Miao :spit: sti asiatici ce lhanno con i gatti:o adesso uscira' pure una Bau Bau :tape:
Wannasuk :spit: la ricordo perche' c' pure su tennis elbow manager e quando ho letto il suo nome son morto dalle risate :lol: Nungadda(qualcosa di questo) Wannasuk :rolls:

:spit: :rolls:

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 04:50 PM
vogliamo parlare di Galina Fokina?:spit:

Darop.
Mar 20th, 2008, 04:52 PM
vogliamo parlare di Galina Fokina?:spit:

:lol:

Oppure Napaporn Tongsalee? :o I tailandesi sono tutti promiscui.... :tape: tra porn e suck fanno a gara :tape:

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 04:54 PM
:lol:

Oppure Napaporn Tongsalee? :o I tailandesi sono tutti promiscui.... :tape: tra porn e suck fanno a gara :tape:

:spit::spit::spit:

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 05:00 PM
LERTCHEEWAKARN, NOPPAWAN
come fa l'arbitro a chiamarla?:confused:

DUAN, YING-YING :rolls:

Darop.
Mar 20th, 2008, 05:10 PM
Oddio...

Aina Rafolumanansiatosika :tape:

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 05:14 PM
ma è una persona?:confused:

Darop.
Mar 20th, 2008, 05:19 PM
E per finire.. come ho fatto a dimenticare...

http://www.wta96.com/wiki/lresults.php?spnr=7283

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 05:21 PM
Chaichanachaicharn :rolls: che scioglilingua :lol:

AlexBarrington
Mar 20th, 2008, 05:23 PM
:lol::lol::lol:

beh durante questa vacanze vi state proprio ammazzando di seghe? :hearts::lol::help:

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 05:25 PM
:lol::lol::lol:

beh durante questa vacanze vi state proprio ammazzando di seghe? :hearts::lol::help:

che ritorno con stile :help:

AlexBarrington
Mar 20th, 2008, 05:27 PM
che ritorno con stile :help:

neh i post precedenti mi hanno aiutato :p

comunque concordo che il piu bello wannasuck :lol:

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 05:30 PM
ancora senza internet?:awww:
casomai dopo chiedo a Linda di spostare tutto l'offtopic in quell'altro thread :p

Darop.
Mar 20th, 2008, 05:55 PM
:lol::lol::lol:

beh durante questa vacanze vi state proprio ammazzando di seghe? :hearts::lol::help:

:spit:

Spero che tu sappia che è solo un modo di dire! :ras:

EDIT: scusami tutti gli offtopic Fran :o

FORZA SARITA
Mar 20th, 2008, 06:01 PM
io adoro gli offtopic :hearts::drool:

FORZA SARITA
Mar 22nd, 2008, 06:16 PM
Roma Pomezia 10K QF
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Federica QUERCIA (ITA) 4-6 7-5 6-2
Lenka WIENEROVA (SVK) (5) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 6-2 6-2
Liana-Gabriela UNGUR (ROU) (2) defeated Anna-Giulia REMONDINA (ITA) 6-2 6-2 :sad:

Bath 10K R1
Jocelyn RAE (GBR) defeated Verdiana VERARDI (ITA) (3) 5-7 6-3 6-2

Sorrento 25K R2
Yi-Miao ZHOU (CHN) defeated Anna FLORIS (ITA) (7) 6-7(5) 7-5 6-1 (Miao :spit:)

Ain Alsoukhna 10K R2
Oksana KALASHNIKOVA (GEO) defeated Maria-Sole BARBIERI (ITA) 6-2 6-2

Amiens 10K R2
(4)Evelyn Mayr (ITA) defeated SOETKIN Van Deun (BEL) 1-6 7-6(5) 6-1


Porto Rafti 10K QF
Lenka JURIKOVA (SVK) defeated Nicole CLERICO (ITA) (5) 6-4 6-1

Roma Pomezia 10K SF
Anna KORZENIAK (POL) (1) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 5-7 6-2 6-3

Amiens 10K QF
(4)Evelyn Mayr (ITA) defeated (7)Emilie Bacquet (FRA) 4-6 6-1 6-4
SF
(Q)Sarah Gronert (GER) defeated (4)Evelyn Mayr (ITA) 6-3 7-5

FORZA SARITA
Mar 24th, 2008, 08:15 PM
Latina 50K R1
Johansson (5) vs Dentoni
Zec Peskiric vs Gatto Monticone (WC)
Suárez Navarro (6) vs Vinci
Pelletier vs Di Sarra (WC)
Hrdinova vs Di Giusseppe (WC)

Gaudi 10K R1
Caciotti vs Boczova
Alice Moroni vs (SE)Jandova
Bindi vs Ciepucha
Vivienne Vierin vs (4)Ferreira
Gardani vs (8)Urbancic
(2)Sabino vs Arefiyeva

Tessenderloo 25K R1
Floris vs (8)Schiechtl

La Palma 25K R1
Pioppo vs (1)Yakimova
Anto Serra Zanetti vs Costas Moreira

FORZA SARITA
Mar 25th, 2008, 08:26 PM
Latina 50K R1
JMathilde ohansson (5) def Corinna Dentoni 64 63
Masa Zec Peskiric def Giulia Gatto Monticone (WC) 63 64

Gaudi 10K R1
Klaudia Bockzova (SVK) d. Martina Caciotti (ITA) 6-1 6-2
Tetyana Arefyeva (UKR) d. (2) Lisa Sabino (ITA) 7-5 7-5

Tessenderloo 25K R1
Floris def (8)Schiechtl 64 64

La Palma 25K R1
(1) Anastasia Yakimova (BLR) d. (q) Elena Pioppo (ITA) 6-3 6-4
Antonella Serra-Zanetti (ITA) d. (q) Leticia Costas-Moreira (ESP) 6-2 7-5

Jersey 25K R1
Verdiana Verardi vs Kelly Liggan

Darop.
Mar 25th, 2008, 08:35 PM
Corinna isn't doing so well :(

FORZA SARITA
Mar 25th, 2008, 08:37 PM
nope:sad:

FORZA SARITA
Mar 26th, 2008, 08:26 PM
Latina 50K R1
Carla SUAREZ-NAVARRO (ESP) (6) defeated Roberta VINCI (ITA) 6-3 6-1 :tears:
Federica DI SARRA (ITA) defeated Marie-Eve PELLETIER (CAN) 6-2 1-6 7-6(2) :woohoo: fighter!
Eva HRDINOVA (CZE) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-7(4) 7-5 6-1 :( but good fight;)
Sesil KARATANTCHEVA (BUL) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 6-1 6-2


Jersey 25K R1
Verdiana VERARDI (ITA) defeated Kelly LIGGAN (IRL) 6-3 6-3 :banana:

Gaudi 10K R1
Alice MORONI (ITA) defeated Jana JANDOVA (CZE) 7-5 6-2 :woohoo:
Raffaella BINDI (ITA) defeated Edyta CIEPLUCHA (POL) 3-6 6-3 6-4
Vivienne VIERIN (ITA) defeated Catarina FERREIRA (POR) (4) 6-2 6-1 :eek:
Mika URBANCIC (SLO) (8) defeated Giulia GARDANI (ITA) 6-1 4-6 6-2

Darop.
Mar 26th, 2008, 08:29 PM
Federica :eek:

FORZA SARITA
Mar 27th, 2008, 08:51 PM
Tessenderlo 25K R2
Anna FLORIS (ITA) defeated Diane Brunel (FRA) 7-5 3-6 6-4

Jersey 25K R2
Verdiana VERARDI (ITA) defeated (4)Youlia Fedossova (FRA) 6-2 6-3

Gaudi 10K R2
Alice MORONI (ITA) defeated Nikola Hofmanova (AUT) 6-4 6-7 6-2
Raffaella BINDI (ITA) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 6-1 6-4

:worship: to everyone!

FORZA SARITA
Mar 28th, 2008, 09:01 PM
Latina 50K QF
Carla SUAREZ-NAVARRO (ESP) (6) defeated Federica DI SARRA (ITA) 2-6 6-2 6-2 :hug:

Latina 50K Doubles Final
BALSAMO (ITA) / SULPIZIO (ITA) defeated MARTINOVIC (BIH) / WOERLE (GER) 0-6 7-6(6) [10-7] :woohoo:

Gaudi 10K QF
Irini GEORGATOU (GRE) defeated Raffaella BINDI (ITA) 6-4 6-0

Gaudi 10K Doubles Final
HOFMANOVA (AUT) / VIERIN (ITA) defeated BINDI (ITA) / PAVLOVA (BUL) 5-7 7-5 [10-7]

Tessenderlo 25K QF
Anna FLORIS (ITA) defeated Martina BALOGOVA (SVK) 2-6 6-4 6-3 :woohoo:

Jersey 25K QF
Ana VRLJIC (CRO) defeated Verdiana VERARDI (ITA) 7-5 6-3 :hug:

FORZA SARITA
Mar 30th, 2008, 07:46 PM
Gaudi 10K Semifinal
Alice MORONI (ITA) defeated Lena LITVAK (USA) 6-2 6-3
Tetyana AREFYEVA (UKR) defeated Irini GEORGATOU (GRE) 7-6(3) 6-0

Final
Alice MORONI (ITA) defeated Tetyana AREFYEVA (UKR) 6-3 6-4

Alice :woohoo:

Tessenderlo 25K Semifinal
Caroline MAES (BEL) (5) defeated Anna FLORIS (ITA) 2-6 6-3 7-6(3)
:hug:

FORZA SARITA
Apr 1st, 2008, 08:09 PM
Tourhout 75K R1
(Q)Roberta VINCI (ITA) Vs Iveta BENESOVA (CZE) (4) :rocker: forza!

Patra 50K R1
Corinna DENTONI (ITA) defeated Aniko KAPROS (HUN) 6-1 Retired

Civitavecchia 25K R1
Olivia SANCHEZ (FRA) (1) defeated Lisa SABINO (ITA) 6-2 6-1
Darya KUSTOVA (BLR) defeated Julia MAYR (ITA) 2-6 7-6(4) 6-2 :o from 2-6 3-5 :tape:
Mailen AUROUX (ARG) defeated Anna FLORIS (ITA) 7-6(2) 7-5 :weirdo:
Stefania CHIEPPA (ITA) defeated Martina CAREGARO (ITA) 6-3 7-5 :kiss:
Giulia GABBA (ITA) defeated Dia EVTIMOVA (BUL) 6-3 6-0 :D
Sandra MARTINOVIC (BIH) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-1 6-1
Martina SUCHA (SVK) defeated Astrid BESSER (ITA) 6-2 7-5 :(

Antalya - Belek 10K R1
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Ekaterina DRANETS (RUS) 6-0 6-0 :bolt:

FORZA SARITA
Apr 4th, 2008, 07:59 PM
Tourhout 75K R1
Iveta BENESOVA (CZE) (4) defeated Roberta VINCI (ITA) 2-6 6-4 6-2 :hug:

Patra 50K R2
Tzipi OBZILER (ISR) (1) defeated Corinna DENTONI (ITA) 6-2 6-4 :(

Civitavecchia 25K R2
Sesil KARATANTCHEVA (BUL) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) 6-1 6-0
Jorgelina CRAVERO (ARG) (3) defeated Giulia GABBA (ITA) 3-6 6-3 6-3

Antalya - Belek 10K
R2: Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Julia GOLOBORODKO (UKR) 6-3 6-0
QF: Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Simona-Iulia MATEI (ROU) 6-1 6-3
SF: Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Chen ASTRUGO (ISR) 6-1 6-3
F: Valentina SULPIZIO (ITA) (2) vs Marcella KOEK (NED) (6)

Go Vale:bounce:

Darop.
Apr 4th, 2008, 08:25 PM
Giulia :sad:

FORZA SARITA
Apr 5th, 2008, 11:53 AM
Antalya - Belek 10K FINAL
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) def Marcella KOEK (NED) (6) 6-3 6-3

Amazing week for Vale :clap2:

FORZA SARITA
Apr 8th, 2008, 07:57 PM
Monzon 75K R1
Jelena PANDZIC (CRO) def Maria-Elena CAMERIN (ITA) (4) 6-2 6-1 :weirdo:
Roberta VINCI (ITA) def Nika OZEGOVIC (CRO) 6-1 6-3 :woohoo:

Biarritz 25K R1
Emilie LOIT (FRA) (2) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 6-2 6-3

Telde 10K R1
Dominice RIPOLL (GER) (1) defeated Susanna MUSSI (ITA) 6-3 7-6(5)
Alice MORONI (ITA) (6) defeated Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP) 6-2 7-6 :cool:

Sibenik 10K R1
Karolina KOSINSKA (POL) (5) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 6-3 6-2

Antalia Belek II 10K R1
Elitsa KOSTOVA (BUL) defeated Elisa BALSAMO (ITA) (5) 4-6 7-5 7-5
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Avgusta TSYBYSHEVA (RUS) 6-2 6-1

Foggia 10K R1
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 7-6(6) 7-5
Laura-Ioana ANDREI (ROU) defeated Federica QUERCIA (ITA) 6-0 6-4
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) defeated Letizia LO RE (ITA) 6-4 6-3
Tatjana PRIACHIN (GER) (4) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-0 6-3
Federica DI SARRA (ITA) defeated Vasilisa DAVYDOVA (RUS) Walkover
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Alessandra DI BATTE (ITA) 5-7 6-3 6-4
Elena PIOPPO (ITA) (8) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 6-1 6-3
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (7) defeated Klaudia MALENOVSKA (SVK) 6-4 6-1
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Valeria CASILLO (ITA) 6-3 6-1
Gabriella POLITO (ITA) defeated Lisa SABINO (ITA) (5) 6-4 6-1
Julia MAYR (ITA) defeated Lisa TOGNETTI (ITA) 6-3 1-6 6-0
Pavla SMIDOVA (CZE) defeated Carolina PILLOT (ITA) 6-3 6-4
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Dia EVTIMOVA (BUL) (2) 3-6 7-5 6-4

FORZA SARITA
Apr 9th, 2008, 07:39 PM
Monzon 75K R2
Emmanuelle GAGLIARDI (SUI) defeated Roberta VINCI (ITA) 6-1 2-6 6-2 :bigcry:

Biarritz 25K R1
Anna FLORIS (ITA) defeated Aurelie VEDY (FRA) 6-1 0-6 7-6(3) :)

Antalya Belek II 10K R2
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Marina LUSHCHINA (RUS) 6-0 6-2 :dance: 7 wins in a row!

Telde 10K R2
Carmen LOPEZ-RUEDA (ESP) defeated Alice MORONI (ITA) (6) 6-3 6-3

Foggia 10K R2
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Yi CHEN (TPE) 6-1 6-0
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) defeated Laura-Ioana ANDREI (ROU) 6-4 6-0
Federica DI SARRA (ITA) defeated Tatjana PRIACHIN (GER) (4) 6-0 4-6 6-4
Elena PIOPPO (ITA) (8) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-1 6-4
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (7) defeated Marlot MEDDENS (NED) 0-6 7-5 6-3
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Justine OZGA (GER) (3) 6-4 6-4
Gabriella POLITO (ITA) defeated Julia MAYR (ITA) 1-6 7-5 6-1
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Pavla SMIDOVA (CZE) 6-1 6-1


Yes 8 italians in QF in Foggia :bowdown: This means that for the 3rd week in a row an italian will take an ITF title :clap2:

FORZA SARITA
Apr 10th, 2008, 08:06 PM
Biarritz 25K R2
Selima SFAR (TUN) (7) defeated Anna FLORIS (ITA) 5-7 6-2 6-4:(

Antalya Belek II 10K QF
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Magali DE LATTRE (POR) 7-5 6-3 :dance:

Los Mochis 10K R1
Alexis PROUSIS (USA) defeated Giadagiovanna D'ORTONA (ITA) 6-3 6-1

Sibenik 10K R1
Nicole CLERICO (ITA) (7) defeated Giorgia MORTELLO (ITA) 6-4 6-1
Verdiana VERARDI (ITA) (4) defeated Lenka DANIELOVA (CZE) 6-2 3-6 6-2
Palma KIRALY (HUN) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-3 6-1

Foggia 10K QF
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 6-2 6-0
Federica DI SARRA (ITA) defeated Elena PIOPPO (ITA) (8) 6-2 4-6 6-1 :eek:
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (7) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-2 6-3:kiss:
Gabriella POLITO (ITA) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 6-3 6-4

FORZA SARITA
Apr 11th, 2008, 07:40 PM
Sibenik 10K
R2: Nicole CLERICO (ITA) (7) defeated Kristyna PLISKOVA (CZE) 7-5 6-1
Palma KIRALY (HUN) defeated Verdiana VERARDI (ITA) (4) 6-3 6-2
QF: Tamara STOJKOVIC (CRO) defeated Nicole CLERICO (ITA) (7) 0-6 6-2 6-3

Antalya Belek II 10K SF
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Pemra OZGEN (TUR) (3) 0-6 6-1 6-4 :worship:

Foggia 10K SF
Alexia VIRGILI (ITA) defated Federica DI SARRA (ITA) 6-3 3-6 7-5
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (7) defeated Gabriella POLITO (ITA) 7-5 6-1

FORZA SARITA
Apr 12th, 2008, 08:22 PM
Antalya Belek II 10K Final
Michelle GERARDS (NED) (1) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (2) 7-5 4-6 6-4 :sad:

Foggia 10K Final
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (7) 6-4 0-6 6-4

FORZA SARITA
Apr 16th, 2008, 08:00 PM
Saint Malo 100K
R1
Roberta VINCI (ITA) defeated Martina MULLER (GER) (2) 7-6(3) 6-3

Bari 25K
R1
Kyra NAGY (HUN) (1) defeated Verdiana VERARDI (ITA) 6-4 6-0
Marinne GIRAUD (MRI) defeated Anastasia GRYMALSKA (ITA) 7-5 3-6 7-5
Alberta BRIANTI (ITA) (7) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 3-6 6-2 6-3
Giulia GABBA (ITA) defeated Christina WHEELER (AUS) (4) 6-0 6-3
Anna FLORIS (ITA) defeated Violette HUCK (FRA) (8) 6-4 6-1
Sandra MARTINOVIC (BIH) (6) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 6-0 6-3

R2
Alberta BRIANTI (ITA) (7) defeated Marinne GIRAUD (MRI) 6-3 6-1
Giulia GABBA (ITA) defeated Pavla SMIDOVA (CZE) 6-3 6-4
Anna FLORIS (ITA) defeated Natalie PIQUION (FRA) 6-4 6-2

Bol 10K
R1
Nadege VERGOS (FRA) defeated Raffaella BINDI (ITA) 6-2 6-3
Ema POLIC (SRB) defeated Nicole CLERICO (ITA) (6) 6-1 6-3
Naomi BROADY (GBR) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 1-6 6-4 6-3

Fuerteventura 10K
R1
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 1-6 6-3 6-4
Valentine CONFALONIERI (ITA) defeated Bojana BOROVNICA (SCG) 6-2 6-1

R2
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Jade CURTIS (GBR) (1) 7-6(0) 7-6(4)
Alice MORONI (ITA) (6) defeated Anne-Valerie EVAIN (FRA) 6-1 6-3
Valentine CONFALONIERI (ITA) defeated Julia PARASYUK (RUS) 6-2 6-2

Antalya Belek 10K
R1
Elisa BALSAMO (ITA) (4) defeated Shona LEE (NZL) 6-0 6-1
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Josefin HJERTQUIST (SWE) 6-1 6-1

Elisa BALSAMO (ITA) (4) defeated Julia EFREMOVA (RUS) 6-1 6-2
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Ima BOHUSH (BLR) 6-0 6-3

Darop.
Apr 17th, 2008, 11:22 AM
Thanks Francesco ;)

I love Italy
Apr 17th, 2008, 11:51 AM
Saint-Malo 100.000$ - R2

Roberta VINCI def. Ursula RADWANSKA 7-5 6-1

:bounce::bounce::bounce::bounce:

Darop.
Apr 17th, 2008, 06:47 PM
Roby :banana:

FORZA SARITA
Apr 18th, 2008, 08:04 PM
Saint Malo 100K QF
Renata VORACOVA (CZE) defeated Roberta VINCI (ITA) 6-3 7-6(7) :sad:

Bari 25K
QF
Alberta BRIANTI (ITA) (7) defeated Kyra NAGY (HUN) (1) 7-6(5) 6-0
Anna FLORIS (ITA) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-1 6-4
Arantxa RUS (NED) defeated Sandra ZAHLAVOVA (CZE) (3) 6-2 6-1
Lucie HRADECKA (CZE) (2) defeated Sandra MARTINOVIC (BIH) (6) 6-2 6-2

SF
Alberta BRIANTI (ITA) (7) defeated Anna FLORIS (ITA) 6-1 6-1

Fuerteventura 10K
QF
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Jade WINDLEY (GBR) 4-6 6-2 7-6(1)
Alice MORONI (ITA) (6) defeated Valentine CONFALONIERI (ITA) 6-2 6-2

SF
Irene REHBERGER-BESCOS (ESP) (4) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 6-4 6-2
Justyna JEGIOLKA (POL) defeated Alice MORONI (ITA) (6) 6-4 7-5

Antalya Belek 10K QF
Elisa BALSAMO (ITA) (4) defeated Varvara GALANINA (RUS) 5-5 Retired
Elitsa KOSTOVA (BUL) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (2) 2-6 6-3 6-3

FORZA SARITA
Apr 19th, 2008, 08:29 PM
Bari 25K FINAL
Arantxa RUS (NED) defeated Alberta BRIANTI (ITA) (7) 2-6 7-5 6-3

Antalya Belek 10K SF
Michelle GERARDS (NED) (1) defeated Elisa BALSAMO (ITA) (4) 6-2 6-4

FORZA SARITA
Apr 22nd, 2008, 08:14 PM
Napoli 10K R1
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) defeated Sylwia ZAGORSKA (POL) 2-6 6-2 6-4
Alessandra DI BATTE (ITA) defeated Raffaella BINDI (ITA) 6-2 6-4
Alexia VIRGILI (ITA) (8) defeated Sherazad BENAMAR (FRA) 7-5 5-7 6-4
Michelle GERARDS (NED) (3) defeated Marianna NATALI (ITA) 6-2 6-1
Nicole CLERICO (ITA) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 3-6 6-2 6-2
Martina CAREGARO (ITA) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-4 4-6 6-4
Federica DI SARRA (ITA) (6) defeated Sara SAVARISE (ITA) 6-0 6-3
Mandy MINELLA (LUX) (5) defeated Francesca MAZZALI (ITA) 6-4 2-6 6-4
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Giorgia POZZAN (ITA) 6-0 6-3
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Gianna DOZ (CRO) 6-0 6-1
Lisa SABINO (ITA) (4) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 7-5 6-1
Federica QUERCIA (ITA) (7) defeated Letizia LO RE (ITA) 6-3 4-6 6-2

Hvar 10K R1
Lenka JURIKOVA (SVK) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 4-6 6-2 6-4

Torrent 10K R1
Maite Gabarrus-Alonso (ESP) d. (4)Verdiana Verardi (ITA) 63 75 :tape:
Sandra Soler-Sola (ESP) d. (3)Elena Pioppo (ITA) 67 64 63 :help:
Lisa Tognetti (ITA) d. (LL)Nicole Buitoni (BRA) 62 63
Matilde Munoz-Gonzalves (ESP) d. (Q)Eleonora Punzo (ITA) 61 61

FORZA SARITA
Apr 28th, 2008, 01:18 PM
Napoli 10K
Second Round
Christina WHEELER (AUS) (1) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 2-6 6-3 7-5
Alexia VIRGILI (ITA) (8) defeated Alessandra DI BATTE (ITA) 6-3 6-2
Michelle GERARDS (NED) (3) defeated Nicole CLERICO (ITA) 6-1 6-1
Martina CAREGARO (ITA) defeated Federica DI SARRA (ITA) (6) 4-6 6-4 6-3
Mandy MINELLA (LUX) (5) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-2 6-4
Lisa SABINO (ITA) (4) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-4 6-3
Federica QUERCIA (ITA) (7) defeated Mika URBANCIC (SLO) 6-2 6-1

Quarterfinal
Christina WHEELER (AUS) (1) defeated Alexia VIRGILI (ITA) (8) 6-4 7-6(3)
Michelle GERARDS (NED) (3) defeated Martina CAREGARO (ITA) 0-6 6-2 6-2
Lisa SABINO (ITA) (4) defeated Mandy MINELLA (LUX) (5) 0-6 6-3 6-1
Federica QUERCIA (ITA) (7) defeated Martina BALOGOVA (SVK) 6-3 6-1

Semifinal
Lisa SABINO (ITA) (4) defeated Federica QUERCIA (ITA) (7) 1-6 7-5 6-2

Final
Christina WHEELER (AUS) (1) defeated Lisa SABINO (ITA) (4) 6-4 7-6(4)

Torrent 10K
Second Round
Karla MRAZ (FRA) (8) defeated Lisa TOGNETTI (ITA) 6-1 6-2

FORZA SARITA
Apr 30th, 2008, 08:02 PM
Cagnes sur mer 100K
1st Round
(Q)Astrid Besser (ITA) defeated (5)Stephanie Cohen-Aloro (FRA) 4-6 6-0 6-3
Stephanie Foretz (FRA) defeated (Q)Giulia Gabba (ITA) 4-6 6-4 6-1

Makarska 50K
1st Round
Caroline MAES (BEL) (6) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 6-0 6-1 :
Tadeja MAJERIC (SLO) defeated Corinna DENTONI (ITA) (7) 2-6 6-2 6-2
Anna FLORIS (ITA) defeated Christina WHEELER (AUS) 6-3 7-6(5)

Brescia 10K
1st Round
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Appollonia MELZANI (BEL) 7-6(5) 4-6 6-3
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 6-2 6-3
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (6) defeated Annalisa BONA (ITA) 7-5 7-5
Patricia MAYR (AUT) (3) defeated Federica DENTI (ITA) 6-3 6-0
Elena PIOPPO (ITA) defeated Serena FRAZZITTA (ITA) 6-1 6-1
Stefania CHIEPPA (ITA) (8) defeated Amra SADIKOVIC (SUI) 6-4 6-7(7) 7-6(3)
Lisa SABINO (ITA) (7) defeated Sylwia ZAGORSKA (POL) 6-3 6-0
Federica DI SARRA (ITA) defeated Valentina FRANCHINI (ITA) 6-0 6-2
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Lisa TOGNETTI (ITA) 6-1 6-3
Julia MAYR (ITA) defeated Valentine CONFALONIERI (ITA) 4-6 6-2 6-2
Evelyn MAYR (ITA) (5) defeated Elisa BELLERI (ITA) 6-1 6-2
Francesca CAMPIGOTTO (ITA) defeated Alice MORONI (ITA) 6-3 6-1
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Gianna DOZ (CRO) 7-5 6-2
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Michaela JOHANSSON (SWE) (2) 7-5 3-6 6-3

2nd Round
Roxane VAISEMBERG (BRA) (1) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-0 6-1
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (6) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 6-3 6-1
Elena PIOPPO (ITA) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) (8) 6-3 6-3
Lisa SABINO (ITA) (7) defeated Federica DI SARRA (ITA) 7-6(4) 6-3
Julia MAYR (ITA) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 7-5 2-6 6-3
Evelyn MAYR (ITA) (5) defeated Francesca CAMPIGOTTO (ITA) 6-1 6-1
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 6-4 6-1

Bucharest 10K
1st Round
Kinnie LAISNE (FRA) (8) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-2 3-6 6-2
Elora DABIJA (ROU) defeated Giorgia MORTELLO (ITA) 3-6 6-4 6-0

Bournemouth 10K
1st Round
Benedetta DAVATO (ITA) defeated Lisa WHYBOURN (GBR) 6-4 6-0
Alice BALDUCCI (ITA) (8) defeated Lucy WARBURTON (GBR) 6-2 6-2
Elixane LECHEMIA (FRA) defeated Federica QUERCIA (ITA) (2) 7-6(7) 6-0

FORZA SARITA
May 3rd, 2008, 07:39 PM
Cagnes sur mer 100K
2nd Round
Astrid BESSER (ITA) defeated Oxana LYUBTSOVA (UKR) 7-6(5) 7-6(5)

Quarterfinal
Maret ANI (EST) defeated Astrid BESSER (ITA) 6-2 6-3

Makarska 50K
2nd Round
Zuzana ONDRASKOVA (CZE) (5) defeated Anna FLORIS (ITA) 6-3 7-5

Brescia 10K
Quarterfinal
Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (6) defeated Roxane VAISEMBERG (BRA) (1) 6-3 6-0
Patricia MAYR (AUT) (3) defeated Elena PIOPPO (ITA) 7-5 5-7 7-6(4)
Lisa SABINO (ITA) (7) defeated Julia MAYR (ITA) 6-4 6-0
Evelyn MAYR (ITA) (5) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) 6-3 6-4

Semifinal
Patricia MAYR (AUT) (3) defeated Anna-Giulia REMONDINA (ITA) (6) 6-3 6-3
Lisa SABINO (ITA) (7) defeated Evelyn MAYR (ITA) (5) 6-2 4-6 7-6(6)

Final
Lisa SABINO (ITA) (7) defeated Patricia MAYR (AUT) (3) 6-3 6-3

Bournemouth 10K
2nd Round
Alice BALDUCCI (ITA) (8) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-4 7-6(4)

Quarterfinal
Camille SAPENE (FRA) defeated Alice BALDUCCI (ITA) (8) 6-3 3-6 6-4


Lisa :clap2:

FORZA SARITA
May 8th, 2008, 07:50 PM
Zagreb 75K
1st Round
Roberta VINCI (ITA) defeated Teodora MIRCIC (SRB) 6-4 6-1

2nd Round
Roberta VINCI (ITA) defeated Polona HERCOG (SLO) 6-3 4-6 6-3

Jounieh 75K
1st Round
Magda MIHALACHE (ROU) defeated Nicole CLERICO (ITA) 6-4 6-1
Corinna DENTONI (ITA) (6) defeated Eva FERNANDEZ-BRUGUES (ESP) 5-7 6-1 6-3

2nd Round
Nina BRATCHIKOVA (RUS) defeated Corinna DENTONI (ITA) (6) 6-7(5) 6-1 6-3

Bucharest 50K
1st Round
Alberta BRIANTI (ITA) (7) defeated Elena BOGDAN (ROU) 6-4 6-3

2nd Round
Alberta BRIANTI (ITA) (7) defeated Laura-Ioana ANDREI (ROU) 6-3 6-2

Antalya 25K
1st Round
Michelle GERARDS (NED) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 6-1 3-6 7-6(0)
Aurelie VEDY (FRA) defeated Anna FLORIS (ITA) (3) 6-2 6-4

Florence 25K
1st Round
Sandra ZAHLAVOVA (CZE) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) 4-6 6-1 6-3
Darya KUSTOVA (BLR) defeated Valentina SASSI (ITA) 6-0 6-3
Florence HARING (FRA) defeated Nathalie VIERIN (ITA) 7-6(3) 6-0
Jelena DOKIC (AUS) defeated Giulia GABBA (ITA) 7-5 6-2
Elisa BALSAMO (ITA) defeated Anna KORZENIAK (POL) (6) 6-4 6-2
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Constance SIBILLE (FRA) 6-0 6-1
Evelyn MAYR (ITA) defeated Sandra MARTINOVIC (BIH) 7-5 7-6(4)
Kyra NAGY (HUN) (3) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-2 6-4
Roxane VAISEMBERG (BRA) defeated Nancy RUSTIGNOLI (ITA) 6-4 7-6(5)

2nd Round
Jelena DOKIC (AUS) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 6-1 6-2
Lucie HRADECKA (CZE) (7) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 6-0 6-2
Kyra NAGY (HUN) (3) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-0 6-3

Michalovce 10K
1st Round
Julia MAYR (ITA) defeated Lucia VRSKOVA (SVK) 2-6 6-4 6-2

2nd Round
Palma KIRALY (HUN) (5) defeated Julia MAYR (ITA) 2-6 6-3 6-0

Vic 10K
1st Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Olga KIRPICHEVA (RUS) 6-2 6-1
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (7) defeated Sabina MEDIANO-ALVAREZ (ESP) 6-1 6-0
Irene SANTOS-BRAVO (ESP) defeated Sandhya NAGARAJ (IND) (5) 6-2 6-1
Ana MIGUEL-IVERN (ESP) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 7-5 6-1
Federica QUERCIA (ITA) (3) defeated Carolina PRATS-MILLAN (ESP) 6-3 6-1

2nd Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Anna MOVSISYAN (ARM) 6-2 7-6(6)
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (7) defeated Cynthia PRIETO-GARCIA (ESP) 6-4 6-4
Federica QUERCIA (ITA) (3) defeated Amanda CARRERAS (GBR) 6-3 4-6 6-2

Mostar 10K
1st Round
Teresa MALIKOVA (CZE) defeated Cristina CELANI (ITA) (1) 6-2 6-4

Edinburgh 10K
1st Round
Federica DI SARRA (ITA) (1) defeated Jennifer REN (GBR) 6-0 6-2
Stephanie CORNISH (GBR) defeated Monia PEDERZOLI (ITA) 3-6 6-2 6-0
Bibiane SCHOOFS (NED) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-3 6-4
Giorgia MORTELLO (ITA) defeated Rosanna Hatch (GBR) 6-3 6-4
Yasmin CLARKE (GBR) defeated Alice MORONI (ITA) (6) 7-5 1-6 6-4

2nd Round
Federica DI SARRA (ITA) (1) defeated Patrycja SANDUSKA (POL) 6-0 6-4
Bibiane SCHOOFS (NED) defeated Giorgia MORTELLO (ITA) 7-6(3) 6-3

FORZA SARITA
May 11th, 2008, 07:28 PM
Zagreb 75K
Quarterfinal
Roberta VINCI (ITA) defeated Kathrin WOERLE (GER) 6-3 4-6 7-5

Semifinal
Severine BREMOND (FRA) (6) defeated Roberta VINCI (ITA) 7-6(5) 4-6 6-4

Bucharest 50K
Quarterfinal
Alberta BRIANTI (ITA) (7) defeated Silvia SOLER-ESPINOSA (ESP) 6-0 6-4

Semifinal
Petra CETKOVSKA (CZE) (1) defeated Alberta BRIANTI (ITA) (7) 7-5 6-2

Vik 10K
Quarterfinal
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Leticia COSTAS-MOREIRA (ESP) (6) 6-4 6-0
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (7) defeated Maite GABARRUS-ALONSO (ESP) (4) 7-5 6-2
Federica QUERCIA (ITA) (3) defeated Ana MIGUEL-IVERN (ESP) 6-3 6-0

Semifinal
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (7) 6-1 6-3
Anna ORLIK (BLR) defeated Federica QUERCIA (ITA) (3) 6-3 6-4

Final
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Anna ORLIK (BLR) Walkover

Edinburgh 10K
Quarterfinal
Federica DI SARRA (ITA) (1) defeated Volha DUKO (BLR) 6-2 6-3

Semifinal
Bibiane SCHOOFS (NED) defeated Federica DI SARRA (ITA) (1) 6-1 4-6 6-4

Another title for Lisa:bounce::bounce::bounce:

FORZA SARITA
May 17th, 2008, 06:51 PM
Caserta 25K
1st Round
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 7-6(4) 7-6(2)
Anne SCHAEFER (GER) defeated Susanna MUSSI (ITA) 6-0 6-3
Evelyn MAYR (ITA) defeated Martina GLEDACHEVA (BUL) 3-6 6-1 6-2
Andrea KOCH-BENVENUTO (CHI) defeated Valentine CONFALONIERI (ITA) 2-6 6-2 6-4
Teliana PEREIRA (BRA) (5) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 6-1 6-0
Alberta BRIANTI (ITA) defeated Anna FLORIS (ITA) (8) 6-4 6-2
Sandra ZAHLAVOVA (CZE) (6) defeated Sara SAVARISE (ITA) 7-6(1) 6-2
Estrella CABEZA-CANDELA (ESP) defeated Antonella SERRA ZANETTI (ITA) 6-0 6-1
Julie COIN (FRA) (2) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 7-5 6-3

2nd Round
Jelena DOKIC (AUS) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 6-4 6-2
Anne SCHAEFER (GER) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-3 6-4
Petra MARTIC (CRO) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 6-3 5-7 6-0

Szczecin 25K
1st Round
Michaela PASTIKOVA (CZE) (2) defeated Elena PIOPPO (ITA) 7-5 6-1

Badalona 10K
1st Round
Amanda CARRERAS (GBR) defeated Lisa SABINO (ITA) (1) 6-3 6-3
Federica QUERCIA (ITA) (5) defeated Adeline GONCALVES (FRA) 6-1 7-6(3)
Yera CAMPOS-MOLINA (ESP) (3) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-1 6-2
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Patricia FARGAS OSORIO (ESP) 6-0 6-4
Matilde MUNOZ-GONZALVES (ESP) defeated Verdiana VERARDI (ITA) (2) 6-3 6-2

2nd Round
Federica QUERCIA (ITA) (5) defeated Lara ARRUABARRENA-VECINO (ESP) 6-4 6-0
Matilde MUNOZ-GONZALVES (ESP) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 7-5 6-4

Quarterfinal
Federica QUERCIA (ITA) (5) defeated Chloe BABET (FRA) 6-0 6-4

Semifinal
Maite GABARRUS-ALONSO (ESP) (6) defeated Federica QUERCIA (ITA) (5) 3-6 6-2 6-1

Bucharest 10K
1st Round
Raffaella BINDI (ITA) defeated Silvia-Elena IRIMESCU (ROU) 6-1 6-0

2nd Round
Raffaella BINDI (ITA) defeated Dalia ZAFIROVA (BUL) 6-2 5-7 6-4

Quarterfinal
Raffaella BINDI (ITA) defeated Camelia-Elena HRISTEA (ROU) 4-6 6-3 6-2

Semifinal
Stephanie VONGSOUTHI (FRA) (3) defeated Raffaella BINDI (ITA) 4-6 7-6(1) 6-4

FORZA SARITA
May 25th, 2008, 08:18 PM
Gorizia 10K
1st Round
Melisa MIRANDA-OTAROLA (CHI) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-2 6-3
Stefania CHIEPPA (ITA) (7) defeated Tina OBREZ (SLO) 6-2 6-3
Julia MAYR (ITA) defeated Evelyn MAYR (ITA) (3) 6-2 6-1
Alice BALDUCCI (ITA) defeated Victoria LARRIERE (FRA) 3-6 6-4 6-1
Lisa TOGNETTI (ITA) defeated Paulina JORQUERA (CHI) 6-1 6-0
Jasmina KAJTAZOVIC (SLO) defeated Carlotta ORLANDO (ITA) 6-0 6-1
Nikola VAJDOVA (SVK) defeated Sonia SANDANO (ITA) 6-3 7-5
Elena PIOPPO (ITA) (5) defeated Marlena METZINGER (AUT) 6-2 6-2
Paola CIGUI (ITA) defeated Michaela POCHABOVA (SVK) 7-6(1) 6-1
Lisa SABINO (ITA) (2) defeated Alessandra DI BATTE (ITA) 6-1 6-0

2nd Round
Stefania CHIEPPA (ITA) (7) defeated Andrea BERKOVA (CZE) 6-7(6) 7-5 6-2
Julia MAYR (ITA) defeated Diana ARUTYUNOVA (RUS) 6-3 6-1
Lisa TOGNETTI (ITA) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 4-6 7-5 7-6(3)
Nikola VAJDOVA (SVK) defeated Monika KOCHANOVA (SVK) 6-4 3-6 6-4
Elena PIOPPO (ITA) (5) defeated Andrea KOCH-BENVENUTO (CHI) 6-2 7-6(8)
Lisa SABINO (ITA) (2) defeated Paola CIGUI (ITA) 6-2 6-7(4) 6-2

Quarterfinal
Stefania CHIEPPA (ITA) (7) defeated Roxane VAISEMBERG (BRA) (1) 6-2 6-3
Lisa TOGNETTI (ITA) defeated Julia MAYR (ITA) 7-6(3) 6-4
Lisa SABINO (ITA) (2) defeated Elena PIOPPO (ITA) (5) 6-2 6-2

Semifinal
Stefania CHIEPPA (ITA) (7) defeated Lisa TOGNETTI (ITA) 5-7 6-4 6-2
Lisa SABINO (ITA) (2) defeated Darija JURAK (CRO) (8) 7-6(5) 2-6 6-3

Final
Lisa SABINO (ITA) (2) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) (7) 6-1 6-0

Galati 10K
1st Round
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Jaklin ALAWI (BUL) 6-2 6-2

2nd Round
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Sabina LUPU (ROU) 6-1 6-1

Quarterfinal
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Ioana IVAN (ROU) 7-6(5) 6-1

Semifinal
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Vivian SEGNINI (BRA) (4) 6-3 6-2

Final
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Kristina KUCOVA (SVK) (3) 6-2 7-6(2)

Falkenberg 10K
1st Round
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Liana TODOROVA (BUL) 6-1 6-0
Kristina ANDLOVIC (SWE) (6) defeated Valentine CONFALONIERI (ITA) 6-2 7-5

2nd Round
Liga DEKMEIJERE (LAT) (3) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) 6-4 7-6(8)

Good job Vale and Lisa:clap2: both won also the doubles title:yeah: This is 2nd 10k's title for Vale and 3rd for Lisa.:bounce:

FORZA SARITA
Jun 1st, 2008, 08:26 PM
Galatina 25K
1st Round
Anastasia GRYMALSKA (ITA) defeated Anna FLORIS (ITA) 6-3 0-6 7-5
Jessica MOORE (AUS) (7) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-1 6-4
Liana-Gabriela UNGUR (ROU) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 6-2 6-0
Alberta BRIANTI (ITA) (6) defeated Mirjana LUCIC (CRO) 6-4 6-3
Melisa MIRANDA-OTAROLA (CHI) defeated Anna-Giulia REMONDINA (ITA) 6-4 1-6 7-6(4)
Nathalie VIERIN (ITA) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 4-6 6-1 6-4
Eloisa-Maria COMPOSTIZO-DE ANDRES (ESP) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 6-2 6-3
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Anna GERASIMOU (GRE) 6-3 6-2
Estrella CABEZA-CANDELA (ESP) defeated Federica DI SARRA (ITA) 6-1 6-3

2nd Round
Anastasija SEVASTOVA (LAT) defeated Anastasia GRYMALSKA (ITA) 6-0 6-2
Tina SCHIECHTL (AUT) defeated Alberta BRIANTI (ITA) (6) 7-6(5) 6-3
Nathalie VIERIN (ITA) defeated Eloisa-Maria COMPOSTIZO-DE ANDRES (ESP) 6-2 6-4
Silvia SOLER-ESPINOSA (ESP) (8) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 6-3 2-6 6-4

Quarterfinal
Nathalie VIERIN (ITA) defeated Melisa MIRANDA-OTAROLA (CHI) 6-2 3-6 7-5

Semifinal
Estrella CABEZA-CANDELA (ESP) defeated Nathalie VIERIN (ITA) 6-0 6-0

Tortosa 10K
1st Round
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Montserrat BLASCO-FERNANDEZ (ESP) 6-1 6-4
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Lucia CERVERA-VAZQUEZ (ESP) 6-1 6-1
Eva FERNANDEZ-BRUGUES (ESP) (6) defeated Giorgia MORTELLO (ITA) 6-2 6-4
Elena PIOPPO (ITA) (3) defeated Julia PARASYUK (RUS) 6-4 6-1

2nd Round
Ximena HERMOSO (MEX) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (1) 6-4 7-6(3)
Eva FERNANDEZ-BRUGUES (ESP) (6) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) 6-1 4-6 6-3
Amanda CARRERAS (GBR) defeated Elena PIOPPO (ITA) (3) 7-5 6-4

Braga 10K
1st Round
Eleonora PUNZO (ITA) defeated Rebeca NEVES (BRA) (6) 4-6 6-4 6-3

2nd Round
Eleonora PUNZO (ITA) defeated Ana SALAS-LOZANO (ESP) 6-4 4-6 6-3

Quarterfinal
Frederica PIEDADE (POR) (1) defeated Eleonora PUNZO (ITA) 6-3 6-4

FORZA SARITA
Jun 8th, 2008, 08:47 PM
Roma Tiro a volo 75K
1st Round
Tathiana GARBIN (ITA) (1) defeated Jorgelina CRAVERO (ARG) 6-4 6-4
Corinna DENTONI (ITA) defeated Marie-Eve PELLETIER (CAN) 2-6 6-3 7-6(6)
Nastassja BURNETT (ITA) defeated Lenka WIENEROVA (SVK) 6-1 6-1
Jelena DOKIC (AUS) defeated Nathalie VIERIN (ITA) 6-3 2-0 Retired
Maria-Elena CAMERIN (ITA) (6) defeated Kathrin WOERLE (GER) 7-5 7-6(3)
Giulia GABBA (ITA) defeated Mirjana LUCIC (CRO) 6-4 7-6(7)

2nd Round
Tathiana GARBIN (ITA) (1) defeated Corinna DENTONI (ITA) 7-5 7-5
Angelika BACHMANN (GER) (7) defeated Nastassja BURNETT (ITA) 6-1 6-4
Giulia GABBA (ITA) defeated Maria-Elena CAMERIN (ITA) (6) 3-6 6-3 7-6(5)

Quarterfinal
Tathiana GARBIN (ITA) (1) defeated Angelika BACHMANN (GER) (7) 7-6(6) 6-1
Giulia GABBA (ITA) defeated Elena BOVINA (RUS) 6-4 3-6 6-2

Semifinal
Tathiana GARBIN (ITA) (1) defeated Jelena DOKIC (AUS) 6-1 4-3 Retired
Yvonne MEUSBURGER (AUT) (2) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-0 7-6(5)

Final
Tathiana GARBIN (ITA) (1) defeated Yvonne MEUSBURGER (AUT) (2) 6-4 4-6 7-6(6)

Surbiton 50K
1st Round
Tamarine TANASUGARN (THA) (2) defeated Roberta VINCI (ITA) 6-4 6-1

Grado 25K
1st Round
Mariana DUQUE-MARINO (COL) (1) defeated Lisa SABINO (ITA) 6-3 7-6(7)
Jasmina TINJIC (CRO) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-2 6-3
Federica DI SARRA (ITA) defeated Christina WHEELER (AUS) (7) 7-5 4-6 6-4
Michaela PASTIKOVA (CZE) (6) defeated Paola CIGUI (ITA) 6-2 6-3
Elisa BALSAMO (ITA) defeated Maria IRIGOYEN (ARG) 6-1 6-1
Patricia MAYR (AUT) defeated Anna FLORIS (ITA) 6-4 6-3
Tina SCHIECHTL (AUT) defeated Alice MORONI (ITA) 6-3 6-0
Annalisa BONA (ITA) defeated Anna KORZENIAK (POL) (2) 4-6 6-3 6-4

2nd Round
Federica DI SARRA (ITA) defeated Ksenia PALKINA (KGZ) 6-1 2-6 6-3
Elisa BALSAMO (ITA) defeated Michaela PASTIKOVA (CZE) (6) 6-2 6-2
Tina SCHIECHTL (AUT) defeated Annalisa BONA (ITA) 6-2 6-0

Quarterfinal
Jasmina TINJIC (CRO) defeated Federica DI SARRA (ITA) 7-5 1-6 6-3
Anastasija SEVASTOVA (LAT) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 6-2 6-3

Pitesti 10K
1st Round
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Diane CHEYMOL (FRA) 6-0 6-0

2nd Round
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Cristina-Bianca DANAILA (ROU) 6-0 6-0

Quarterfinal
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Alice-Andrada RADU (ROU) 6-4 6-2

Semifinal
Mihaela BUZARNESCU (ROU) (3) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (1) 7-6(2) 2-6 7-6(4)

Amarante 10K
1st Round
Eleonora PUNZO (ITA) defeated Alla ALEKSANDROVA (RUS) 6-4 2-6 6-3

2nd Round
Vanesa FURLANETTO (ARG) (8) defeated Eleonora PUNZO (ITA) 6-1 6-0

FORZA SARITA
Jun 16th, 2008, 08:55 PM
Marseille 75K
1st Round
Stephanie FORETZ (FRA) (4) defeated Astrid BESSER (ITA) 6-4 6-4
Elena PIOPPO (ITA) defeated Veronica SPIEGEL (ARG) 7-5 6-3

2nd Round
Maret ANI (EST) (2) defeated Elena PIOPPO (ITA) 6-4 6-1

Zlin 75K
1st Round
Barbora ZAHLAVOVA STRYCOVA (CZE) (3) defeated Anna FLORIS (ITA) 6-4 6-1
Renata VORACOVA (CZE) (2) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 5-7 6-2 6-1


Campobasso 25K
1st Round
Maria ABRAMOVIC (CRO) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-1 6-1
Gabriella POLITO (ITA) defeated Lara MECCICO (ITA) 6-2 6-4
Cristina CELANI (ITA) defeated Sara DEL BARRIO-ARAGON (ESP) 0-6 7-5 6-4
Magda MIHALACHE (ROU) (5) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 6-1 6-7(3) 6-3
Evelyn MAYR (ITA) defeated Maria IRIGOYEN (ARG) (4) 6-2 6-3
Masa ZEC-PESKIRIC (SLO) (6) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-7(6) 6-4 6-0
Nastassja BURNETT (ITA) defeated Darya KUSTOVA (BLR) 6-3 1-0 Retired
Nathalie VIERIN (ITA) defeated Mailen AUROUX (ARG) 1-6 6-3 6-4
Anda PERIANU (ROU) (2) defeated Agustina LEPORE (ARG) 6-4 6-3

2nd Round
Maria ABRAMOVIC (CRO) defeated Gabriella POLITO (ITA) 6-0 6-4
Jessica MOORE (AUS) (3) defeated Cristina CELANI (ITA) 6-2 7-5
Estrella CABEZA-CANDELA (ESP) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-3 7-5
Masa ZEC-PESKIRIC (SLO) (6) defeated Nastassja BURNETT (ITA) 6-3 6-2
Anda PERIANU (ROU) (2) defeated Nathalie VIERIN (ITA) 7-5 4-6 6-3


Lenzerheide 10K
1st Round
Federica DENTI (ITA) defeated Kristina HUBA (SUI) 6-1 6-4
Alice MORONI (ITA) (6) defeated Efrat MISHOR (ISR) 6-4 6-7(6) 7-6(2)
Alice BALDUCCI (ITA) defeated Lisa SABINO (ITA) (2) 4-6 7-5 6-0

2nd Round
Federica DENTI (ITA) defeated Lara MICHEL (SUI) 6-2 3-6 6-2
Marlot MEDDENS (NED) defeated Alice MORONI (ITA) (6) 5-7 6-2 6-1
Alice BALDUCCI (ITA) defeated Milica TOMIC (SUI) 6-3 6-4

Quarterfinal
Michelle GERARDS (NED) (1) defeated Federica DENTI (ITA) 6-1 6-1
Marlot MEDDENS (NED) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-1 6-3


Craiova 10K
1st Round
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Antonia-Xenia TOUT (ROU) 6-3 6-2
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Ioana-Laura ALECSIU (ROU) 6-1 6-3
Federica DI SARRA (ITA) (4) defeated Diane CHEYMOL (FRA) 6-2 6-1

2nd Round
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Alice-Andrada RADU (ROU) 6-0 6-1
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Federica DI SARRA (ITA) (4) 6-3 5-7 6-2

Quarterfinal
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Laura-Ioana ANDREI (ROU) (6) 6-4 6-
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Elora DABIJA (ROU) 6-1 6-1

Semifinal
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Alexandra DAMASCHIN (ROU) 6-2 6-4
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Anastasia POLTORATSKAYA (RUS) (2) 6-3 6-2

Final
Valentina SULPIZIO (ITA) (1) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) 6-2 6-4


Congrats for your 3rd title of the year Vale:clap2:
(she will play another 10K this week:help:)

FORZA SARITA
Jun 24th, 2008, 08:25 PM
Istanbul 25K
1st Round
Sofia SHAPATAVA (GEO) defeated Anna FLORIS (ITA) (4) 6-1 6-1

Montpellier 10K
1st Round
Gabriella POLITO (ITA) defeated Olivia CROUCHENT (FRA) 6-1 6-2

2nd Round
Veronica SPIEGEL (ARG) (3) defeated Gabriella POLITO (ITA) 7-5 6-0

Davos 10K
1st Round
Michelle GERARDS (NED) (1) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-0 6-0
Lisa SABINO (ITA) (3) defeated Lara MICHEL (SUI) 6-4 6-3
Klaudia MALENOVSKA (SVK) (8) defeated Annalisa BONA (ITA) 3-6 7-5 3-0 RET
Nicole CLERICO (ITA) (4) defeated Eva HUSAKOVA (CZE) 7-5 2-6 6-2
Kristina STEIERT (GER) (7) defeated Giorgia MORTELLO (ITA) 6-1 5-7 6-3

2nd Round
Lisa SABINO (ITA) (3) defeated Petra VOGEL (SUI) 6-1 6-1
Nicole CLERICO (ITA) (4) defeated Karolina NOWAK (GER) 6-3 6-3

Quarterfinal
Lisa SABINO (ITA) (3) defeated Hermon BRHANE (GER) 7-5 6-0
Michaela POCHABOVA (SVK) defeated Nicole CLERICO (ITA) (4) 6-1 6-0

Semifinal
Amra SADIKOVIC (SUI) (5) defeated Lisa SABINO (ITA) (3) 6-2 6-3

Bucharest 10K
1st Round
Verdiana VERARDI (ITA) (4) defeated Camelia-Elena HRISTEA (ROU) 6-1 6-0
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Ionela-Andreea IOVA (ROU) 6-2 7-5
Diana ENACHE (ROU) (6) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-3 6-3
Federica DI SARRA (ITA) (8) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-4 6-1
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Cristina-Madalina STANCU (ROU) 6-3 6-2

2nd Round
Verdiana VERARDI (ITA) (4) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) 5-7 6-4 6-4
Federica DI SARRA (ITA) (8) defeated Alexandra DAMASCHIN (ROU) 6-3 2-6 7-5
Ioana GASPAR (ROU) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (2) 6-2 6-2

Quarterfinal
Verdiana VERARDI (ITA) (4) defeated Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-0 6-1
Federica DI SARRA (ITA) (8) defeated Alexandra CADANTU (ROU) (3) 6-3 3-6 7-5

Semifinal
Mihaela BUZARNESCU (ROU) (5) defeated Verdiana VERARDI (ITA) (4) 6-2 6-2
Federica DI SARRA (ITA) (8) defeated Laura-Ioana ANDREI (ROU) (7) 6-0 6-2

Final
Mihaela BUZARNESCU (ROU) (5) defeated Federica DI SARRA (ITA) (8) 6-2 6-2

Torino 10K
1st Round
Ksenia PALKINA (KGZ) (1) defeated Sonia SANDANO (ITA) 6-3 6-2
Valentine CONFALONIERI (ITA) defeated Gabriela ROUX (CHI) 7-6(1) 6-4
Alice MORONI (ITA) defeated Cristina GRECO-NACCARATO (ITA) 6-2 6-3
Stefania CHIEPPA (ITA) (7) defeated Giulia SUSSARELLO (ITA) 6-3 6-4
Julia MAYR (ITA) defeated Serena FRAZZITTA (ITA) 6-1 6-0
Alessia BIANCHI (ITA) defeated Susanna MUSSI (ITA) 6-3 6-1
Cristina CELANI (ITA) defeated Carolina PETRELLI (ITA) 3-6 7-5 6-3
Alexia VIRGILI (ITA) (6) defeated Gabrielle DESIMONE (USA) 6-1 6-3
Mailen AUROUX (ARG) (5) defeated Federica DENTI (ITA) 6-2 6-3
Anastasia GRYMALSKA (ITA) defeated Rebecca ALESSI (ITA) 6-0 6-0
Tatsiana KAPSHAY (BLR) defeated Aleksandra RAZUMOVA (RUS) 6-4 6-2
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Madison BRENGLE (USA) (3) 7-6(4) 6-3
Federica QUERCIA (ITA) (8) defeated Lisa WAGNER (AUT) 6-3 6-4
Martina TREVISAN (ITA) defeated Simona DOBRA (CZE) 2-6 7-6(5) 6-3
Nancy RUSTIGNOLI (ITA) defeated Francesca CAMPIGOTTO (ITA) 6-1 6-1

2nd Round
Ksenia PALKINA (KGZ) (1) defeated Valentine CONFALONIERI (ITA) 7-5 6-3
Stefania CHIEPPA (ITA) (7) defeated Alice MORONI (ITA) 5-7 6-1 7-6(2)
Julia MAYR (ITA) defeated Alessia BIANCHI (ITA) 6-0 6-1
Cristina CELANI (ITA) defeated Alexia VIRGILI (ITA) (6) 6-3 3-6 6-3
Anastasia GRYMALSKA (ITA) defeated Mailen AUROUX (ARG) (5) 6-4 6-7(5) 7-6(1)
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Tatsiana KAPSHAY (BLR) 6-1 4-6 6-3
Federica QUERCIA (ITA) (8) defeated Martina TREVISAN (ITA) 7-5 6-1
Tereza MRDEZA (CRO) defeated Nancy RUSTIGNOLI (ITA) 6-3 6-2

Quarterfinal
Ksenia PALKINA (KGZ) (1) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) (7) 6-1 6-2
Cristina CELANI (ITA) defeated Julia MAYR (ITA) 4-6 6-3 6-1
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Anastasia GRYMALSKA (ITA) 6-1 6-2
Tereza MRDEZA (CRO) defeated Federica QUERCIA (ITA) (8) 6-1 4-6 6-2

Semifinal
Ksenia PALKINA (KGZ) (1) defeated Cristina CELANI (ITA) 6-2 7-6(8)
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Tereza MRDEZA (CRO) 3-0 Retired

Final
Ksenia PALKINA (KGZ) (1) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 6-0 6-4

FORZA SARITA
Jun 29th, 2008, 01:34 PM
Getxo 25K
1st Round
Eloisa-Maria COMPOSTIZO-DE ANDRES (ESP) (8) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 7-6(4) 6-1

Padova 25K
1st Round
Nika OZEGOVIC (CRO) (1) defeated Nancy RUSTIGNOLI (ITA) 6-2 6-1
Agnese ZUCCHINI (ITA) defeated Nathalie VIERIN (ITA) 1-6 7-6(6) 7-5
Alberta BRIANTI (ITA) (6) defeated Mirjana LUCIC (CRO) 7-5 6-4
Giulia GABBA (ITA) defeated Anna FLORIS (ITA) 6-2 6-0
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Fernanda HERMENEGILDO (BRA) 3-6 6-0 6-3
Tereza HLADIKOVA (CZE) defeated Cristina CELANI (ITA) 6-2 6-3
Dominika NOCIAROVA (SVK) defeated Evelyn MAYR (ITA) 5-0 Retired
Alice MORONI (ITA) defeated Margalita CHAKHNASHVILI (GEO) (3) 7-6(7) 1-6 5-1 Retired
Jelena DOKIC (AUS) defeated Valentina SASSI (ITA) 6-3 6-7(4) 6-4
Lenka JURIKOVA (SVK) defeated Nicole CLERICO (ITA) 6-3 6-2

2nd Round
Nika OZEGOVIC (CRO) (1) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) 6-0 6-1
Alberta BRIANTI (ITA) (6) defeated Carmen KLASCHKA (GER) 7-5 6-2
Ana JOVANOVIC (SRB) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-3 6-4
Sandra MARTINOVIC (BIH) (5) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 7-5 6-4
Dominika NOCIAROVA (SVK) defeated Alice MORONI (ITA) 6-2 6-1

Quarterfinal
Nika OZEGOVIC (CRO) (1) defeated Alberta BRIANTI (ITA) (6) 6-2 6-3


Budapest 10K
1st Round
Julia MAYR (ITA) defeated Shona LEE (NZL) (5) 6-1 6-0
Katalin MAROSI (HUN) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-4 4-6 6-3

2nd Round
Katalin MAROSI (HUN) defeated Julia MAYR (ITA) 6-4 6-2

FORZA SARITA
Jul 8th, 2008, 12:23 PM
Cuneo 100K
1st Round
Emmanuelle GAGLIARDI (SUI) defeated Corinna DENTONI (ITA) 6-3 6-3
Yvonne MEUSBURGER (AUT) (4) defeated Giulia GABBA (ITA) 3-6 6-3 6-0
Alberta BRIANTI (ITA) defeated Astrid BESSER (ITA) 6-4 6-0
Tathiana GARBIN (ITA) (3) defeated Roberta VINCI (ITA) 6-1 6-1
Renata VORACOVA (CZE) defeated Maria-Elena CAMERIN (ITA) 6-2 6-2

2nd Round
Alberta BRIANTI (ITA) defeated Jelena KOSTANIC TOSIC (CRO) 1-6 7-6(6) 6-4
Tathiana GARBIN (ITA) (3) defeated Andreja KLEPAC (SLO) 6-3 6-2

Quarterfinal
Tathiana GARBIN (ITA) (3) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 6-2 6-2

Semifinal
Tathiana GARBIN (ITA) (3) defeated Elena BOVINA (RUS) 0-6 6-3 6-3

Final
Tathiana GARBIN (ITA) (3) defeated Sorana-Mihaela CIRSTEA (ROU) (1) 6-3 6-1

Mont de Marsan 25K
1st Round
Laura THORPE (FRA) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 6-2 6-7(3) 6-0


Torun 25K
Ksenia MILEVSKAYA (BLR) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 6-1 3-6 6-1
Paula KANIA (POL) defeated Verdiana VERARDI (ITA) 7-5 6-2


Bastad 25K
1st Round
Nicole THYSSEN (NED) defeated Anna FLORIS (ITA) (7) 6-7(5) 7-6(3) 6-1


Stuttgart 25K
1st Round
(Q)Elena Pioppo (ITA) v (LL)Janina Toljan (AUT) 64 61

2nd Round
(Q)Elena Pioppo (ITA) d. (6)Magda Mihalache (ROU) 62 76(9)

Quarterfinal
Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. (Q)Elena Pioppo (ITA) 67(6) 76(4) 64


Cremona 10K
1st Round
(1) Lisa SABINO ITA vs wc Francesca BERNARDI ITA 61 60
Martina DI GIUSEPPE ITA vs Benedetta DAVATO ITA 76 67 46
wc Stefania IMOLESI ITA vs wc Laura GAMBARINI ITA 36 67
(5) Alice MORONI ITA vs q Cristina GRECO NACCARATO ITA 63 76
(3) Aurelie VEDY FRA vs Agnese ZUCCHINI ITA 64 62
q Sonia IACOVACCI ITA vs Julia MAYR ITA 16 16
q Federica DENTI ITA vs q Martina CAREGARO ITA 36 26
(6) Giulia GATTO MONTICONE ITA vs q Sabrina CAPANNOLO USA 61 62
q Eleonora PUNZO ITA vs LL Stefania FADABINI ITA 06 60 36
Lisa TOGNETTI ITA vs Giulia GARDANI ITA 62 76
(4) Gabriella POLITO ITA vs LL Anastasia WAGNER GER 62 63
(8) Elena KULIKOVA RUS vs Alice BALDUCCI ITA 63 63
wc Giulia LAMBIASE ITA vs Paola CIGUI ITA 16 26
q Nadejda GUSKOVA RUS vs q Camilla BORTOLON ITA 61 61
(2) Evelyn MAYR ITA vs Gabriela ROUX CHI 61 61

2nd round
(1) Lisa SABINO ITA vs Benedetta DAVATO ITA 57 67
(5) Alice MORONI ITA vs wc Laura GAMBARINI ITA 60 62
(3) Aurelie VEDY FRA vs Julia MAYR ITA 63 60
(6) Giulia GATTO MONTICONE ITA vs q Martina CAREGARO ITA 16 16
Korina PERKOVIC GER d. LL Stefania FADABINI ITA 61 62
(4) Gabriella POLITO ITA d. Lisa TOGNETTI ITA 26 61 61
Paola CIGUI ITA d. (8) Elena KULIKOVA RUS 76 75
q Nadejda GUSKOVA RUS d. (2) Evelyn MAYR ITA 62 62

Quarterfinal
Benedetta DAVATO ITA d. (5) Alice MORONI ITA 63 62
(3) Aurelie VEDY FRA d. q Martina CAREGARO ITA 62 63
Korina PERKOVIC GER d. (4) Gabriella POLITO ITA 62 64
q Nadejda GUSKOVA RUS d. Paola CIGUI ITA 63 60

Semifinal
(3) Aurelie VEDY FRA d. Benedetta DAVATO ITA 62 61

FORZA SARITA
Jul 13th, 2008, 07:43 PM
Roma 25K
1st Round
Oxana LYUBTSOVA (UKR) (1) defeated Cristina CELANI (ITA) 6-3 6-1
Stefania CHIEPPA (ITA) defeated Elitsa KOSTOVA (BUL) 2-6 6-4 6-4
Anna FLORIS (ITA) (5) defeated Irina KUZMINA (LAT) 3-6 6-0 6-1
Patricia MAYR (AUT) (4) defeated Valentina SASSI (ITA) 6-0 6-4
Martina CAREGARO (ITA) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-3 6-1
Evelyn MAYR (ITA) defeated Carolina PILLOT (ITA) 7-5 6-1
Sofia SHAPATAVA (GEO) (8) defeated Camila GIORGI (ITA) 6-3 7-6(3)
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Andrea HLAVACKOVA (CZE) (6) 6-3 6-1
Giulia GABBA (ITA) defeated Irina BURYACHOK (UKR) 6-2 6-4
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Nicole THYSSEN (NED) (7) 6-1 6-3
Shuai ZHANG (CHN) (2) defeated Lisa SABINO (ITA) 6-1 1-0 Retired

2nd Round
Oxana LYUBTSOVA (UKR) (1) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) 6-0 6-1
Anna FLORIS (ITA) (5) defeated Gianna DOZ (CRO) 6-1 6-1
Patricia MAYR (AUT) (4) defeated Martina CAREGARO (ITA) 6-0 6-1
Sofia SHAPATAVA (GEO) (8) defeated Evelyn MAYR (ITA) 5-7 6-4 6-4
Giulia GABBA (ITA) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 7-6(5) 6-1
Marinne GIRAUD (MRI) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 6-2 6-1

Quarterfinal
Oxana LYUBTSOVA (UKR) (1) defeated Anna FLORIS (ITA) (5) 6-3 3-6 6-1
Jessica MOORE (AUS) (3) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-0 6-2

Bogota' 25K
1st Round
Nicole CLERICO (ITA) (8) defeated Karen Johanna RAMIREZ RIVERA (COL) 7-5 5-7 6-0
Martina CACIOTTI (ITA) defeated Carla TIENE (BRA) 1-6 6-3 7-6(6)

2nd Round
Nicole CLERICO (ITA) (8) defeated Ingrid Esperanza VARGAS CALVO (PER) 6-4 6-3
Martina CACIOTTI (ITA) defeated Katie RUCKERT (USA) (6) 6-4 4-6 6-3

Quarterfinal
Mariana DUQUE-MARINO (COL) (1) defeated Nicole CLERICO (ITA) (8) 6-3 6-1
Eva FERNANDEZ-BRUGUES (ESP) (4) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-1 6-0


Garching 10K
1st Round
Astrid BESSER (ITA) (3) defeated Nina ZANDER (GER) 0-6 7-5 6-3
Ana-Maria NEDELCU (ROU) defeated Martina PARMIGIANI (ITA) 6-3 4-6 7-5
Madlen KADUR (GER) defeated Giorgia MORTELLO (ITA) 3-6 7-6(3) 6-0
Hanna NOONI (SWE) (4) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-2 6-2

2nd Round
Korina PERKOVIC (GER) defeated Astrid BESSER (ITA) (3) 3-6 6-2 6-4


Prokuplje 10K
1st Round
Vivienne VIERIN (ITA) defeated Maria PETROVA (RUS) 6-2 6-3

2nd Round
Vivienne VIERIN (ITA) defeated Valeria SAVINYKH (RUS) 4-6 6-2 6-4

Quarterfinal
Karin MORGOSOVA (SVK) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 6-2 2-6 7-5

FORZA SARITA
Jul 20th, 2008, 08:13 PM
Biella 100K
1st Round
Barbora ZAHLAVOVA STRYCOVA (CZE) (1) defeated Federica QUERCIA (ITA) 6-2 6-2
Elena PIOPPO (ITA) defeated Nastassja BURNETT (ITA) 7-6(3) 6-2
Renata VORACOVA (CZE) (4) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-1 6-2
Mara SANTANGELO (ITA) defeated Alison BAI (AUS) 6-0 6-1
Verdiana VERARDI (ITA) defeated Nika OZEGOVIC (CRO) 6-4 7-5
Corinna DENTONI (ITA) defeated Kathrin WOERLE (GER) 6-1 7-5
Alexia VIRGILI (ITA) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 6-3 6-0
Jelena KOSTANIC TOSIC (CRO) (3) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 4-6 6-4 6-3
Irina KUZMINA (LAT) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 6-3 6-3

2nd Round
Yuliana FEDAK (UKR) (6) defeated Elena PIOPPO (ITA) 6-2 6-2
Mara SANTANGELO (ITA) defeated Renata VORACOVA (CZE) (4) 1-6 6-2 6-1
Corinna DENTONI (ITA) defeated Verdiana VERARDI (ITA) 6-4 6-4
Jelena KOSTANIC TOSIC (CRO) (3) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 6-3 6-3

Quarterfinal
Mara SANTANGELO (ITA) defeated Oxana LYUBTSOVA (UKR) 6-2 6-2
Jelena KOSTANIC TOSIC (CRO) (3) defeated Corinna DENTONI (ITA) 6-0 6-4

Semifinal
Mara SANTANGELO (ITA) defeated Barbora ZAHLAVOVA STRYCOVA (CZE) (1) 6-2 6-1

Final
Mara SANTANGELO (ITA) defeated Jelena KOSTANIC TOSIC (CRO) (3) 6-3 6-1


Contrexeville 50K
1st Round
Stephanie FORETZ (FRA) (1) defeated Camila GIORGI (ITA) 5-7 6-2 7-5

Darmstadt 25K
1st Round
Jelena DOKIC (AUS) (2) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-4 6-2


Zweregem 25K
1st Round
Diana BRUNEL (FRA) defeated Anna FLORIS (ITA) (3) 4-6 6-4 6-0


Casablanca 10K
1st Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Sophie CORNEROTTE (BEL) 7-6(4) 6-3
Benedetta DAVATO (ITA) defeated Sofia KVATSABAIA (GEO) (6) 4-0 Retired
Giorgia MORTELLO (ITA) defeated Nevena SELAKOVIC (SRB) 3-6 6-2 6-0

2nd Round
Fatima EL ALLAMI (MAR) defeated Lisa SABINO (ITA) (1) 3-6 7-6(13) 6-2
Benedetta DAVATO (ITA) defeated Klaudia GAWLIK (POL) 6-3 7-6(6)
Habiba IFRAKH (MAR) defeated Giorgia MORTELLO (ITA) 6-4 7-6(6)

Quarterfinal
Fatima EL ALLAMI (MAR) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 1-6 6-3 6-0


Cartagena 10K
1st Round
Martina CACIOTTI (ITA) defeated Alexandra MORENO-KASTE (COL) 6-1 6-0
Marina GIRAL LORES (VEN) defeated Nicole CLERICO (ITA) (2) 6-3 4-6 6-1

2nd Round
Nataly YOO (USA) (4) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 7-5 7-6(8)


Imola 10K
1st Round
Sonia SANDANO (ITA) defeated Alice MORONI (ITA) (1) 6-7(2) 7-5 6-3
Julia MAYR (ITA) defeated Aleksandra RAZUMOVA (RUS) 6-4 6-1
Alice SAVORETTI (ITA) defeated Elena BERTOIA (ITA) 6-2 2-6 6-2
Maria-Belen CORBALAN (ARG) (8) defeated Giulia GASPARRI (ITA) 7-5 2-6 6-2
Gabriella POLITO (ITA) (4) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 3-6 6-2 7-5
Lisa TOGNETTI (ITA) defeated Stefania IMOLESI (ITA) 6-0 6-1
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Giulia LAMBIASE (ITA) 6-4 6-2
Cristina GRECO-NACCARATO (ITA) defeated Kristina STEIERT (GER) (6) 6-3 7-5
Alice BALDUCCI (ITA) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) (7) 6-3 6-1
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Anastasia GRYMALSKA (ITA) 6-4 6-4
Petra PAJALIC (SLO) (5) defeated Francesca BERNARDI (ITA) 2-6 6-2 6-3
Gianna DOZ (CRO) defeated Federica DENTI (ITA) 1-6 6-2 6-2
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (2) defeated Elisa SALIS (ITA) 6-4 6-3

2nd Round
Julia MAYR (ITA) defeated Sonia SANDANO (ITA) 7-6(5) 6-2
Maria-Belen CORBALAN (ARG) (8) defeated Alice SAVORETTI (ITA) 3-6 6-3 6-2
Gabriella POLITO (ITA) (4) defeated Lisa TOGNETTI (ITA) 4-6 6-1 6-3
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Cristina GRECO-NACCARATO (ITA) 3-6 7-5 7-5
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-4 6-4
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (2) defeated Lisa WAGNER (AUT) 6-4 6-1

Quarterfinal
Julia MAYR (ITA) defeated Maria-Belen CORBALAN (ARG) (8) 6-4 6-4
Gabriella POLITO (ITA) (4) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-1 6-2
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Tatsiana KAPSHAY (BLR) 6-3 6-3
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (2) defeated Petra PAJALIC (SLO) (5) 6-1 6-1
Semifinal
Julia MAYR (ITA) defeated Gabriella POLITO (ITA) (4) 6-4 6-4
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (2) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-3 6-2

Final
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (2) defeated Julia MAYR (ITA) 6-2 6-1


Congrats Mara & Giulia :bigclap:

FORZA SARITA
Aug 1st, 2008, 01:19 PM
Petange 75K
1st Round
Corinna DENTONI (ITA) defeated Soetkin VAN DEUN (BEL) 7-5 6-0

2nd Round
Anastasia YAKIMOVA (BLR) (3) defeated Corinna DENTONI (ITA) 6-2 5-7 7-5



Les Contamines 25K
1st Round
Florence HARING (FRA) defeated Evelyn MAYR (ITA) 5-7 7-5 6-3
Karen BARBAT (DEN) defeated Gabriella POLITO (ITA) 6-4 6-3

La Coruna 25K
1st Round
Giulia GABBA (ITA) defeated Pauline WONG (NED) 6-3 7-5

2nd Round
Giulia GABBA (ITA) defeated Estrella CABEZA-CANDELA (ESP) (3) 6-4 6-2

Quarterfinal
Anna GERASIMOU (GRE) (6) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-2 7-6(4)


Jesi 10K
1st Round
Cristina CELANI (ITA) (1) defeated Jodie WILLIAMS (GBR) 6-1 6-3
Giulia BRUZZONE (ITA) defeated Sonia SANDANO (ITA) 6-4 6-3
Lara MECCICO (ITA) defeated Alice SAVORETTI (ITA) 6-4 7-6(2)
Alice BALDUCCI (ITA) (7) defeated Ludovica PERRI (ITA) Walkover
Alessia BERTOIA (ITA) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) (3) 6-3 2-6 7-5
Giulia LAMBIASE (ITA) defeated Federica DENTI (ITA) 3-6 6-1 6-4
Raffaella BINDI (ITA) (6) defeated Camilla BORTOLON (ITA) 6-2 6-3
Appollonia MELZANI (BEL) defeated Deborah PAGANI (ITA) 6-0 6-2
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Carolina ORSI (ITA) 6-2 6-1
Nancy RUSTIGNOLI (ITA) (5) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 7-5 7-6(4)
Giulia GASPARRI (ITA) defeated Gabriela ROUX (CHI) 3-6 7-6(4) 6-4
Elena BERTOIA (ITA) defeated Giulia SUSSARELLO (ITA) 6-1 6-3
Stefania FADABINI (ITA) defeated Paola SPROVIERI (GER) 6-4 6-2

2nd Round
Cristina CELANI (ITA) (1) defeated Giulia BRUZZONE (ITA) 6-1 6-0
Alice BALDUCCI (ITA) (7) defeated Lara MECCICO (ITA) 5-7 6-4 6-1
Alessia BERTOIA (ITA) defeated Giulia LAMBIASE (ITA) 6-4 6-2
Raffaella BINDI (ITA) (6) defeated Sabrina CAPANNOLO (USA) 5-7 6-3 6-0
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Lubomira KURHAJCOVA (SVK) (4) 6-4 6-1
Giulia GASPARRI (ITA) defeated Nancy RUSTIGNOLI (ITA) (5) 4-6 7-5 7-5
Elena BERTOIA (ITA) defeated Stefania FADABINI (ITA) 6-3 1-6 6-2

Quarterfinal
Cristina CELANI (ITA) (1) defeated Alice BALDUCCI (ITA) (7) 6-4 6-4
Raffaella BINDI (ITA) (6) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-1 6-4
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Appollonia MELZANI (BEL) 6-0 7-6(5)
Giulia GASPARRI (ITA) defeated Elena BERTOIA (ITA) 6-2 6-1

Semifinal
Cristina CELANI (ITA) (1) defeated Raffaella BINDI (ITA) (6) 6-4 6-3
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Giulia GASPARRI (ITA) 5-7 7-5 6-3

Final
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Cristina CELANI (ITA) (1) 6-2 6-3


Horb 10K
1st Round
Federica QUERCIA (ITA) (7) defeated Angelique VAN DER MEET (NED) 7-5 6-4

2nd Round
Federica QUERCIA (ITA) (7) defeated Petra KREJSOVA (CZE) 6-2 6-2

Quarterfinal
Federica QUERCIA (ITA) (7) defeated Jana JANDOVA (CZE) 5-7 6-2 7-6(5)

Semifinal
Anna KORZENIAK (POL) (1) defeated Federica QUERCIA (ITA) (7) 6-2 6-2


Rabat 10K
1st Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 6-2 6-0
Klaudia GAWLIK (POL) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-3 Retired
Parija MALOO (IND) (7) defeated Giorgia MORTELLO (ITA) 2-6 6-4 6-4

2nd Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Melisa CABRERA-HANDT (ESP) 5-7 6-0 6-1

Quarterfinal
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Ineke MERGAERT (BEL) 6-3 6-2

Semifinal
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Magali DE LATTRE (POR) (3) 6-2 7-5

Final
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Valeria SAVINYKH (RUS) 6-1 6-4

Congrats Claudia and Lisa:bigclap:
4th title of the season for Lisa:eek: leave these 10Ks plz:tape:
List of ITF titles won from italians this year:eek:

1) Arezzo, Italy, 10.000 $, 11-17 feb 2008, Clay, Evelyn Mayr;
2) Sabadell, Spain, 10.000 $, 3-9 mar 2008, Clay, Elisa Balsamo;
3) Roma-Real, Italy, 10.000 $, 10-16 mar 2008, Clay, Astrid Besser;
4) Atene-Goudi, Greece, 10.000 $, 24-30 mar 2008, Hard, Alice Moroni;
5) Antalya-Belek, Turkey, 10.000 $, 31 mar-6 apr 2008, Clay, Valentina Sulpizio;
6) Foggia-San Severo, , 10.000 $, 7-13 apr 2008, Clay, Alexia Virgili;
7) Brescia, Italy, 10.000 $, 28 apr-4 may 2008, Clay, Lisa Sabino;
8 ) Vic, Spain, 10.000 $, 5-11 may 2008, Clay, Lisa Sabino;
9) Gorizia, Italy, 10.000 $, 19-25 may 2008, Clay, Lisa Sabino;
10) Galati, Romania, 10.000 $, 19-25 may 2008, Clay, Valentina Sulpizio;
11) Roma - Tiro a Volo, Italy, 75.000 $, 2-8 jun 2008, Clay, Tathiana Garbin;
12) Craiova, Romania, 10.000 $, 9-15 giugno 2008, Clay, Valentina Sulpizio;
13) Cuneo, Italy, 100.000 $, 30 jun-6 jul 2008, Clay, Tathiana Garbin;
14) Imola, Italy, 10.000 $, 14-20 jul 2008, Carpet, Giulia Gatto Monticone;
15) Biella, Italy, 100.000 $, 14-20 jul 2008, Clay, Mara Santangelo;
16) Rabat, Marocco, 10.000 $, 21-27 jul 2008, Clay, Lisa Sabino;
17) Jesi, Italy, 10.000 $, 21-27 jul 2008, Hard, Claudia Giovine.

Laurens
Aug 1st, 2008, 07:16 PM
rimini 75k


flipkens def. santangelo 6-3 6-1 :banana:

FORZA SARITA
Aug 1st, 2008, 07:23 PM
rimini 75k


flipkens def. santangelo 6-3 6-1 :banana:

are you on drugs?:weirdo: this is italian subforum:weirdo:

FORZA SARITA
Aug 5th, 2008, 07:56 PM
Rimini 75K
1st Round
Lourdes DOMINGUEZ-LINO (ESP) (1) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 6-1 6-0
Stefanie VOEGELE (SUI) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 6-4 6-1
Corinna DENTONI (ITA) (8) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-0 6-1
Mara SANTANGELO (ITA) defeated Mathilde JOHANSSON (FRA) (3) 6-3 6-2
Alexandra DULGHERU (ROU) defeated Federica QUERCIA (ITA) 6-3 6-2
Amanda ELLIOTT (GBR) defeated Camila GIORGI (ITA) 3-6 6-1 6-2
Kirsten FLIPKENS (BEL) (6) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 6-7(8) 6-3 7-5
Giulia GABBA (ITA) defeated Kyra NAGY (HUN) 6-4 6-3
Roberta VINCI (ITA) defeated Valentina SASSI (ITA) 6-4 6-2
Sandra MARTINOVIC (BIH) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 6-4 6-4

2nd Round
Stefanie VOEGELE (SUI) defeated Corinna DENTONI (ITA) (8) 7-5 5-7 7-6(8)
Mara SANTANGELO (ITA) defeated Alexandra DULGHERU (ROU) 7-6(3) 6-4
Anna-Lena GROENEFELD (GER) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-1 6-3
Roberta VINCI (ITA) defeated Ana BOGDAN (ROU) 6-1 7-5

Quarterfinal
Kirsten FLIPKENS (BEL) (6) defeated Mara SANTANGELO (ITA) 6-3 6-1
Roberta VINCI (ITA) defeated Maret ANI (EST) (2) 7-6(4) 6-2

Semifinal
Anna-Lena GROENEFELD (GER) defeated Roberta VINCI (ITA) 7-6(1) 6-4

Bad Saulgau 25K
1st Round
Arantxa RUS (NED) defeated Anna FLORIS (ITA) (7) 6-4 6-3


Gardone Val Trompia 10K
1st Round
Aurelie VEDY (FRA) (1) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 7-5 6-1
Gabriela ROUX (CHI) defeated Cristina GRECO-NACCARATO (ITA) 6-4 6-4
Edyta CIEPLUCHA (POL) (6) defeated Giulia GARDANI (ITA) 6-3 7-5
Lisa TOGNETTI (ITA) (4) defeated Sara GUGLIELMINOTTI (ITA) 6-3 6-2
Alessia BERTOIA (ITA) defeated Sara SAVARISE (ITA) 5-7 6-2 6-2
Johanna KONTA (AUS) defeated Francesca CAMPIGOTTO (ITA) 6-3 6-2
Barbora KRTICKOVA (CZE) defeated Francesca MAZZALI (ITA) 6-7(2) 6-2 6-0
Appollonia MELZANI (BEL) defeated Cristina CELANI (ITA) (3) 6-4 4-6 6-1
Julia MAYR (ITA) (7) defeated Sabrina CAPANNOLO (USA) 6-3 6-2
Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP) defeated Stefania FADABINI (ITA) 6-4 5-7 6-4
Giulia GASPARRI (ITA) defeated Ludovica PERRI (ITA) 6-4 6-2
Stefania CHIEPPA (ITA) (2) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 7-6(4) 6-2

2nd Round
Lisa TOGNETTI (ITA) (4) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-4 3-6 6-1
Julia MAYR (ITA) (7) defeated Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP) 6-3 6-0
Stefania CHIEPPA (ITA) (2) defeated Giulia GASPARRI (ITA) 6-0 6-0

Quarterfinal
Maria-Belen CORBALAN (ARG) defeated Lisa TOGNETTI (ITA) (4) 6-3 5-7 6-1
Stefania CHIEPPA (ITA) (2) defeated Julia MAYR (ITA) (7) 6-0 6-1

Semifinal
Appollonia MELZANI (BEL) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) (2) 6-2 4-6 7-5


Rabat 10K
1st Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Veronika DOMAGALA (POL) 7-5 6-0
Benedetta DAVATO (ITA) (8) defeated Ghizlane HATIM (MAR) 6-0 6-1
Vivienne VIERIN (ITA) defeated Magali DE LATTRE (POR) (2) 3-6 6-4 7-5

2nd Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Alize LIM (FRA) 6-1 6-2
Benedetta DAVATO (ITA) (8) defeated Fatma AL NABHANI (OMA) 6-2 6-1
Vivienne VIERIN (ITA) defeated Nadia LALAMI (MAR) 7-5 1-6 6-2

Quarterfinal
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Nuria PARRIZAS-DIAZ (ESP) 6-4 1-6 7-6(7)
Fatima EL ALLAMI (MAR) defeated Benedetta DAVATO (ITA) (8) 7-5 6-3
Ineke MERGAERT (BEL) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 6-2 4-6 6-2

Semifinal
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Fatima EL ALLAMI (MAR) 6-1 6-1

Final
Lamia ESSAADI (MAR) defeated Lisa SABINO (ITA) (1) 7-6(4) 6-2

FORZA SARITA
Aug 12th, 2008, 07:42 PM
Monteroni D'Arbia 25K
1st Round
Katalin MAROSI (HUN) defeated Romina OPRANDI (ITA) 6-2 5-7 6-3
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-3 6-2
Anna FLORIS (ITA) (4) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-1 6-4
Michaela POCHABOVA (SVK) defeated Nicole CLERICO (ITA) 6-1 6-2
Elisa BALSAMO (ITA) defeated Alexandra DULGHERU (ROU) (6) 6-1 6-4
Nathalie VIERIN (ITA) (5) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 3-6 6-3 3-0 Retired
Lisa SABINO (ITA) defeated Giulia GABBA (ITA) 7-6(6) 6-2
Elena PIOPPO (ITA) defeated Debbrich FEYS (BEL) 4-6 6-0 6-0
Verdiana VERARDI (ITA) defeated Veronika CHVOJKOVA (CZE) (3) 6-2 3-6 6-1
Valentina SASSI (ITA) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 4-6 7-5 6-2
Johanna KONTA (AUS) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-3 6-3

2nd Round
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) defeated Eva FERNANDEZ-BRUGUES (ESP) 3-6 6-1 4-0 Retired
Anna FLORIS (ITA) (4) defeated Simona HALEP (ROU) 6-4 1-6 6-4
Elisa BALSAMO (ITA) defeated Michaela POCHABOVA (SVK) 7-6(4) 2-6 6-2
Nathalie VIERIN (ITA) (5) defeated Lisa SABINO (ITA) 6-4 6-4
Elena PIOPPO (ITA) defeated Verdiana VERARDI (ITA) 6-2 3-6 7-6(5)
Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (7) defeated Valentina SASSI (ITA) 6-2 4-2 Retired

Quarterfinal
Mandy MINELLA (LUX) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 6-1 6-3
Elisa BALSAMO (ITA) defeated Anna FLORIS (ITA) (4) 6-4 6-2
Nathalie VIERIN (ITA) (5) defeated Elena PIOPPO (ITA) 6-2 6-2

Semifinal
Mandy MINELLA (LUX) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 6-3 7-6(0)
Nathalie VIERIN (ITA) (5) defeated Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (7) 6-2 6-4

Final
Nathalie VIERIN (ITA) (5) defeated Mandy MINELLA (LUX) 6-1 2-6 7-6(5)


Vienna 10K
1st Round
Julia MAYR (ITA) defeated Julia MORIARTY (AUS) 6-0 6-4
Agnese ZUCCHINI (ITA) (8) defeated Patricia VERESOVA (SVK) 7-5 1-6 6-3

2nd Round
Nikola HOFMANOVA (AUT) (1) defeated Julia MAYR (ITA) 6-1 6-3
Agnese ZUCCHINI (ITA) (8) defeated Raphaela ZOTTER (AUT) 7-6(4) 6-1

Quarterfinal
Nikola HOFMANOVA (AUT) (1) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) (8) 6-2 6-2



Rebecq 10K
1st Round
Erika VENERE (ITA) defeated Tiffany CORNELIUS (LUX) 6-3 6-2
Caroline HITIMANA (BEL) defeated Anna AGAMENNONE (ITA) 6-1 6-0

2nd Round
Katharina BROWN (GBR) (8) defeated Erika VENERE (ITA) 6-1 6-0



Savitaipale 10K
1st Round
Hanne Skak JENSEN (DEN) (1) defeated Eleonora PUNZO (ITA) 6-1 6-2
Vivienne VIERIN (ITA) (5) defeated Milica TOMIC (SUI) 6-1 6-2

2nd Round
Vivienne VIERIN (ITA) (5) defeated Caroline MAGNUSSON (SWE) 6-4 6-2

Quarterfinal
Hanne Skak JENSEN (DEN) (1) defeated Vivienne VIERIN (ITA) (5) 6-3 6-1

FORZA SARITA
Aug 18th, 2008, 08:07 PM
Bronx 50K
1st Round
Margit RUUTEL (EST) defeated Maria-Elena CAMERIN (ITA) (3) 7-5 6-1
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Palic 50K
1st Round
Olga BROZDA (POL) defeated Elena PIOPPO (ITA) 4-6 7-6(6) 6-3
Anna FLORIS (ITA) (7) defeated Mandy MINELLA (LUX) 7-6(2) 6-2

2nd Round
Olga BROZDA (POL) defeated Anna FLORIS (ITA) (7) 6-3 6-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Versmold 10K
1st Round
Romina OPRANDI (ITA) defeated Zorica PETROV (SRB) 6-0 7-5
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Zsofia MIKO (HUN) 6-3 6-1

2nd Round
Romana TEDJAKUSUMA (INA) (1) defeated Romina OPRANDI (ITA) 7-6(1) 7-5
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Zuzana MICHALICOVA (SVK) 6-0 6-0

Quarterfinal
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Pavla SMIDOVA (CZE) (8) 6-4 6-2

Semifinal
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Bibiane SCHOOFS (NED) (6) 6-1 6-0

Final
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Romana TEDJAKUSUMA (INA) (1) 5-7 6-4 6-3
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pesaro 10K
1st Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Maria-Belen CORBALAN (ARG) 6-4 6-1
Anastasia GRYMALSKA (ITA) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 2-6 7-5 7-5
Paola SPROVIERI (GER) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-4 7-5
Silvia DISDERI (ITA) (6) defeated Martina GLEDACHEVA (BUL) 6-1 6-3
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (3) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-2 6-4
Martina TREVISAN (ITA) defeated Linda AGAZZI (ITA) 6-2 6-0
Valentine CONFALONIERI (ITA) defeated Alessia CARROZZO (ITA) 6-0 6-1
Cristina CELANI (ITA) (5) defeated Carmen PINTO (ITA) 6-1 6-4
Agnese ZUCCHINI (ITA) (8) defeated Alice SAVORETTI (ITA) 6-1 7-6(5)
Lucia VRSKOVA (SVK) defeated Cristina GRECO-NACCARATO (ITA) 6-1 6-2
Nastassja BURNETT (ITA) defeated Veronika SEPP (AUT) 6-3 6-3
Alice MORONI (ITA) (4) defeated Nancy RUSTIGNOLI (ITA) 6-2 6-1
Gabriella POLITO (ITA) (7) defeated Federica GRAZIOSO (ITA) 6-3 6-3
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-1 6-2
Alice BALDUCCI (ITA) defeated Aleksandra RAZUMOVA (RUS) 7-6(6) 6-2
Kristyna PLISKOVA (CZE) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) (2) 6-7(5) 6-2 6-2

2nd Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Anastasia GRYMALSKA (ITA) 3-6 7-5 7-5
Silvia DISDERI (ITA) (6) defeated Paola SPROVIERI (GER) 6-2 6-4
Martina TREVISAN (ITA) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (3) 6-1 2-6 6-4
Valentine CONFALONIERI (ITA) defeated Cristina CELANI (ITA) (5) 7-6(2) 6-1
Agnese ZUCCHINI (ITA) (8) defeated Lucia VRSKOVA (SVK) 4-6 6-4 6-1
Alice MORONI (ITA) (4) defeated Nastassja BURNETT (ITA) 4-6 7-6(5) 7-6(6)
Gabriella POLITO (ITA) (7) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 7-6(4) 6-4
Kristyna PLISKOVA (CZE) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-0 6-4

Quarterfinal
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Silvia DISDERI (ITA) (6) 6-4 6-2
Martina TREVISAN (ITA) defeated Valentine CONFALONIERI (ITA) 6-1 6-4
Alice MORONI (ITA) (4) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) (8) 6-3 3-6 6-2
Kristyna PLISKOVA (CZE) defeated Gabriella POLITO (ITA) (7) 6-1 6-1

Semifinal
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Martina TREVISAN (ITA) 7-6(3) 6-0
Alice MORONI (ITA) (4) defeated Kristyna PLISKOVA (CZE) 6-3 6-2

Final
Alice MORONI (ITA) (4) defeated Lisa SABINO (ITA) (1) 6-1 3-6 6-3
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Congrats Alice & Evelyn:bigclap: both won their 2nd title of the year:)

1) Arezzo, Italy, 10.000 $, 11-17 feb 2008, Clay, Evelyn Mayr;
2) Sabadell, Spain, 10.000 $, 3-9 mar 2008, Clay, Elisa Balsamo;
3) Roma-Real, Italy, 10.000 $, 10-16 mar 2008, Clay, Astrid Besser;
4) Atene-Goudi, Greece, 10.000 $, 24-30 mar 2008, Hard, Alice Moroni;
5) Antalya-Belek, Turkey, 10.000 $, 31 mar-6 apr 2008, Clay, Valentina Sulpizio;
6) Foggia-San Severo, , 10.000 $, 7-13 apr 2008, Clay, Alexia Virgili;
7) Brescia, Italy, 10.000 $, 28 apr-4 may 2008, Clay, Lisa Sabino;
8 ) Vic, Spain, 10.000 $, 5-11 may 2008, Clay, Lisa Sabino;
9) Gorizia, Italy, 10.000 $, 19-25 may 2008, Clay, Lisa Sabino;
10) Galati, Romania, 10.000 $, 19-25 may 2008, Clay, Valentina Sulpizio;
11) Roma - Tiro a Volo, Italy, 75.000 $, 2-8 jun 2008, Clay, Tathiana Garbin;
12) Craiova, Romania, 10.000 $, 9-15 giugno 2008, Clay, Valentina Sulpizio;
13) Cuneo, Italy, 100.000 $, 30 jun-6 jul 2008, Clay, Tathiana Garbin;
14) Imola, Italy, 10.000 $, 14-20 jul 2008, Carpet, Giulia Gatto Monticone;
15) Biella, Italy, 100.000 $, 14-20 jul 2008, Clay, Mara Santangelo;
16) Rabat, Marocco, 10.000 $, 21-27 jul 2008, Clay, Lisa Sabino;
17) Jesi, Italy, 10.000 $, 21-27 jul 2008, Hard, Claudia Giovine;
18) Monteroni D'Arbia, Italiy, 25.000 $, 4-10 aug 2008, Clay, Nathalie Vierin;
19) Versmold, Germany, 10.000 $, 11-17 aug 2008, Clay, Evelyn Mayr;
20) Pesaro, Italy, 10.000 $, 11-17 aug 2008, Clay, Alice Moroni.

FORZA SARITA
Aug 27th, 2008, 12:00 PM
Westende 25K
1st Round
Verdiana VERARDI (ITA) defeated Sophie CORNEROTTE (BEL) 6-4 6-3
Giulia GABBA (ITA) (8) defeated Romana TEDJAKUSUMA (INA) 6-4 6-2

2nd Round
Carmen KLASCHKA (GER) defeated Verdiana VERARDI (ITA) 6-0 7-6(5)
Claire FEUERSTEIN (FRA) defeated Giulia GABBA (ITA) (8) 6-3 6-3

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tre Castagni 10K
1st Round
Pemra OZGEN (TUR) (1) defeated Anastasia GRYMALSKA (ITA) 6-1 3-6 6-1
Sonia SANDANO (ITA) defeated Linda AGAZZI (ITA) 6-2 6-1
Svenja WEIDEMANN (GER) defeated Alice SAVORETTI (ITA) 6-4 6-0
Rebecca MARINO (CAN) (5) defeated Lara MECCICO (ITA) 6-4 6-2
Alexandra DAMASCHIN (ROU) (4) defeated Giulia GASPARRI (ITA) 3-6 6-3 6-2
Kristyna PLISKOVA (CZE) defeated Agnese RELLA (ITA) 6-2 6-1
Claudia GIOVINE (ITA) (8) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-1 6-1
Carmen PINTO (ITA) defeated Gianna DOZ (CRO) (7) 6-4 6-0
Sara SAVARISE (ITA) defeated Petra PAJALIC (SLO) (3) 6-4 6-2
Valeria CASILLO (ITA) defeated Letizia LO RE (ITA) 2-6 6-3 6-1
Patricia CHIREA (ROU) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-2 2-6 6-4
Alice MORONI (ITA) (2) defeated Elena BERTOIA (ITA) 6-2 6-0

2nd Round
Pemra OZGEN (TUR) (1) defeated Sonia SANDANO (ITA) 6-2 6-1
Kristyna PLISKOVA (CZE) defeated Claudia GIOVINE (ITA) (8) 6-4 6-4
Carmen PINTO (ITA) defeated Stephanie THEILER (SUI) 6-2 6-1
Sara SAVARISE (ITA) defeated Veronika SEPP (AUT) 6-4 6-3
Ester MASURI (ISR) defeated Valeria CASILLO (ITA) 7-5 6-3
Alice MORONI (ITA) (2) defeated Patricia CHIREA (ROU) 6-2 3-1 Retired

Quarterfinal
Sara SAVARISE (ITA) defeated Carmen PINTO (ITA) 6-3 6-2
Alice MORONI (ITA) (2) defeated Ester MASURI (ISR) 6-2 6-3

Semifinal
Alice MORONI (ITA) (2) defeated Sara SAVARISE (ITA) 6-2 6-2

Final
Rebecca MARINO (CAN) (5) defeated Alice MORONI (ITA) (2) 6-2 6-2

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vinkovci 10K
1st Round
Elisa BALSAMO (ITA) (1) defeated Ajda KOLMANCIC (SLO) 6-2 6-1
Lucia VRSKOVA (SVK) defeated Paola CIGUI (ITA) 6-4 6-4

2nd Round
Elisa BALSAMO (ITA) (1) defeated Katarina POLJAKOVA (SVK) 6-2 6-0

Quarterfinal
Bojana JOVANOVSKI (SRB) defeated Elisa BALSAMO (ITA) (1) 6-1 6-2

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wahlstedt 10K
1st Round
Dominice RIPOLL (GER) (1) defeated Eleonora PUNZO (ITA) 6-1 6-4
Raffaella BINDI (ITA) defeated Sabrina BAUMGARTEN (GER) 4-6 6-1 6-1
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (5) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) 7-5 6-4
Cristina GRECO-NACCARATO (ITA) defeated Silvia DISDERI (ITA) (8) 6-4 3-6 6-4
Romina OPRANDI (ITA) defeated Valentina STEPHAN (GER) 6-3 6-3

2nd Round
Dominice RIPOLL (GER) (1) defeated Raffaella BINDI (ITA) 7-6(4) 6-4
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (5) defeated Katharina JOBST (GER) 6-2 6-2
Mona BARTHEL (GER) defeated Cristina GRECO-NACCARATO (ITA) 6-0 6-0
Romina OPRANDI (ITA) defeated Syna KAYSER (GER) (2) 6-0 6-0

Quarterfinal
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (5) defeated Nicole RINER (SUI) (4) 6-4 6-1
Romina OPRANDI (ITA) defeated Mona BARTHEL (GER) 6-2 6-3

Semifinal
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (5) defeated Lydia STEINBACH (GER) 4-6 7-6(6) 6-2
Romina OPRANDI (ITA) defeated Katerina VANKOVA (CZE) (3) 6-4 6-2

Final
Romina OPRANDI (ITA) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (5) 6-3 6-0

FORZA SARITA
Sep 5th, 2008, 07:49 PM
Vlaardingen 25K
1st Round
Verdiana VERARDI (ITA) defeated Florence HARING (FRA) 6-4 1-0 Retired
Giulia GABBA (ITA) defeated Romana TEDJAKUSUMA (INA) 6-4 6-0

2nd Round
Verdiana VERARDI (ITA) defeated Hanna NOONI (SWE) 7-5 4-6 6-4
Giulia GABBA (ITA) defeated Chayenne EWIJK (NED) 6-4 6-2

Quarterfinal
Giulia GABBA (ITA) defeated Verdiana VERARDI (ITA) 6-2 6-3

Semifinal
Giulia GABBA (ITA) defeated Marie-Eve PELLETIER (CAN) (6) 7-5 6-4

Final
Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (7) defeated Giulia GABBA (ITA) 6-7(5) 7-6(7) 7-5
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katowice 25K
1st Round
Olga BROZDA (POL) defeated Anna FLORIS (ITA) (8) 6-1 6-4
Vivienne VIERIN (ITA) defeated Nastja KOLAR (SLO) 6-2 7-6(4)

2nd Round
Olga BROZDA (POL) defeated Vivienne VIERIN (ITA) 6-2 6-2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Portschach 10K
1st Round
Alexia VIRGILI (ITA) (1) defeated Indire AKIKI (CRO) 6-2 6-2
Ana-Maria NEDELCU (ROU) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-0 6-3
Annalisa BONA (ITA) (8) defeated Ekaterine GORGODZE (GEO) 6-4 3-6 6-3
Maja KAMBIC (SLO) defeated Julia MAYR (ITA) 2-6 7-6(2) 7-5
Veronika SEPP (AUT) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-4 6-0
Kristina ANDLOVIC (SWE) (7) defeated Paola CIGUI (ITA) 0-6 6-4 6-2
Francesca CAMPIGOTTO (ITA) defeated Veronika CIGANIKOVA (SVK) 6-3 6-2
Nicole CLERICO (ITA) (4) defeated Pavlina GLOSOVA (CZE) 6-2 6-2
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Carina PAULITSCH (AUT) 6-0 6-1

2nd Round
Alexia VIRGILI (ITA) (1) defeated Sophia KOVALETS (UKR) 6-2 6-3
Annalisa BONA (ITA) (8) defeated Ana-Maria NEDELCU (ROU) 6-4 6-1
Lisa SUMMERER (AUT) defeated Francesca CAMPIGOTTO (ITA) 6-4 6-3
Nicole CLERICO (ITA) (4) defeated Raphaela ZOTTER (AUT) 7-6(1) 6-3
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Appollonia MELZANI (BEL) 6-2 6-1

Quarterfinal
Annalisa BONA (ITA) (8) defeated Alexia VIRGILI (ITA) (1) 6-4 2-6 7-5
Nicole CLERICO (ITA) (4) defeated Lisa SUMMERER (AUT) 4-6 7-6(5) 7-5
Iris KHANNA (AUT) defeated Evelyn MAYR (ITA) (2) 7-5 4-6 6-0

Semifinal
Nicole RINER (SUI) (3) defeated Annalisa BONA (ITA) (8) 6-7(1) 6-3 6-3
Iris KHANNA (AUT) defeated Nicole CLERICO (ITA) (4) 7-5 6-3

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prague 10K
1st Round
Agnese ZUCCHINI (ITA) (5) defeated Kristyna SRAMKOVA (CZE) 7-5 6-0
Raffaella BINDI (ITA) defeated Dominika KANAKOVA (CZE) 6-1 6-1
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Eva PIGOVA (CZE) (7) 7-6(6) 6-2

2nd Round
Mariya MALKHASYAN (UKR) defeated Agnese ZUCCHINI (ITA) (5) 6-4 3-6 6-2
Raffaella BINDI (ITA) defeated Karolina NOWAK (GER) (8) 6-0 6-1
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Eva HUSAKOVA (CZE) 6-4 6-4

Quarterfinal
Raffaella BINDI (ITA) defeated Martina BORECKA (CZE) 6-4 6-3
Lucie KRIEGSMANNOVA (CZE) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-1 6-3

Semifinal
Lucie KRIEGSMANNOVA (CZE) defeated Raffaella BINDI (ITA) 6-2 7-5

Fantasy Hero
Sep 6th, 2008, 09:47 AM
i hope Romina will come back...

FORZA SARITA
Sep 14th, 2008, 03:52 PM
Denain 75K
1st Round
Nathalie VIERIN (ITA) defeated Julia SCHRUFF (GER) (8) 6-2 6-3

2nd Round
Kinnie LAISNE (FRA) defeated Nathalie VIERIN (ITA) 7-5 6-3
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Maribor 25K
1st Round
Alberta BRIANTI (ITA) (4) defeated Tina SCHIECHTL (AUT) 6-1 6-1

2nd Round
Katalin MAROSI (HUN) defeated Alberta BRIANTI (ITA) (4) 7-6(5) 5-7 7-6(4)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Martina Franca 25K
1st Round
Federica QUERCIA (ITA) defeated Cristina CELANI (ITA) 6-3 2-1 Retired
Camila GIORGI (ITA) defeated Federica GRAZIOSO (ITA) 6-3 6-3
Eloisa-Maria COMPOSTIZO-DE ANDRES (ESP) (6) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 6-2 6-2
Anna FLORIS (ITA) (3) defeated Elisa BALSAMO (ITA) 6-2 7-5
Lisa SABINO (ITA) defeated Margot TORRE (ITA) 6-4 6-2
Verdiana VERARDI (ITA) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) 6-2 6-3
Irina BURYACHOK (UKR) (7) defeated Letizia LO RE (ITA) 6-1 6-0
Giulia GABBA (ITA) (5) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 6-3 6-1
Evelyn MAYR (ITA) defeated Elena PIOPPO (ITA) 4-6 7-5 3-0 Retired
Ana JOVANOVIC (SRB) (4) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 3-6 6-3 6-4
Eva FERNANDEZ-BRUGUES (ESP) (8) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 6-0 6-1
Nadiya KICHENOK (UKR) defeated Alice MORONI (ITA) 3-6 6-2 6-4
Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (2) defeated Silvia DISDERI (ITA) 6-1 4-6 7-5

2nd Round
Patricia MAYR (AUT) (1) defeated Federica QUERCIA (ITA) 6-2 6-4
Eloisa-Maria COMPOSTIZO-DE ANDRES (ESP) (6) defeated Camila GIORGI (ITA) 6-3 6-1
Anna FLORIS (ITA) (3) defeated Lisa SABINO (ITA) 6-4 6-1
Verdiana VERARDI (ITA) defeated Irina BURYACHOK (UKR) (7) 6-4 6-4
Tanja OSTERTAG (GER) defeated Giulia GABBA (ITA) (5) 6-7(5) 6-3 6-1
Evelyn MAYR (ITA) defeated Ana JOVANOVIC (SRB) (4) 7-5 6-0 1

Quarterfinal
Anna FLORIS (ITA) (3) defeated Verdiana VERARDI (ITA) 6-1 7-6(2)
Evelyn MAYR (ITA) defeated Tanja OSTERTAG (GER) 3-6 6-3 6-4

Semifinal
Anna FLORIS (ITA) (3) defeated Eloisa-Maria COMPOSTIZO-DE ANDRES (ESP) (6) 6-0 6-2
Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (2) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-3 7-5

Final
Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (2) defeated Anna FLORIS (ITA) (3) 6-4 4-6 6-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alphen a/d Rijn 25K
1st Round
Chayenne EWIJK (NED) (6) defeated Romina OPRANDI (ITA) 6-2 6-3
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brcko 10K
1st Round
Matea MEZAK (CRO) defeated Nicole CLERICO (ITA) (1) 7-6(3) 6-4
Francesca CAMPIGOTTO (ITA) defeated Martina CACIOTTI (ITA) (4) 6-0 6-0

2nd Round
Bojana JOVANOVSKI (SRB) defeated Francesca CAMPIGOTTO (ITA) 7-6(4) 6-4

FORZA SARITA
Sep 21st, 2008, 04:03 PM
Athens 100K
1st Round
Roberta VINCI (ITA) defeated Jelena KOSTANIC TOSIC (CRO) (5) 1-6 6-3 6-1

2nd Round
Roberta VINCI (ITA) defeated Silvia SOLER-ESPINOSA (ESP) 6-2 6-4

Quarterfinal
Magdalena RYBARIKOVA (SVK) (4) defeated Roberta VINCI (ITA) 6-1 6-4
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sarajevo 25K
1st Round
Alberta BRIANTI (ITA) (1) defeated Natalia ORLOVA (RUS) 6-2 6-4
Ema POLIC (SRB) defeated Nicole CLERICO (ITA) 6-3 6-3
Paola CIGUI (ITA) defeated Nives PAVLOVIC (SRB) 6-0 6-2
Anna FLORIS (ITA) (4) defeated Indire AKIKI (CRO) 6-2 4-6 6-0
Nikola HOFMANOVA (AUT) defeated Martina CACIOTTI (ITA) 6-0 6-0

2nd Round
Alberta BRIANTI (ITA) (1) defeated Justine OZGA (GER) 6-1 6-2
Alexandra DULGHERU (ROU) (6) defeated Paola CIGUI (ITA) 6-3 6-3
Ana JOVANOVIC (SRB) (5) defeated Julia GLUSHKO (ISR) 4-6 6-1 6-1
Marija MIRKOVIC (AUS) defeated Anna FLORIS (ITA) (4) 7-5 6-4

Quarterfinal
Klaudia BOCZOVA (SVK) (7) defeated Alberta BRIANTI (ITA) (1) 6-4 6-4
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Innsbruck 10K
1st Round
Alice BALDUCCI (ITA) defeated Ana-Maria NEDELCU (ROU) 7-6(4) 7-6(3)
Stefanie HAIDNER (AUT) defeated Linda MAIR (ITA) 6-4 7-5
Julia MAYR (ITA) defeated Steffi BACHOFER (GER) 6-2 6-4
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Hermon BRHANE (GER) 6-3 6-2

2nd Round
Irina BURYACHOK (UKR) (1) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-4 6-0
Julia MAYR (ITA) defeated Stefanie HAIDNER (AUT) 6-4 6-3
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Franziska KLOTZ (AUT) 6-3 6-2

Quarterfinal
Nicole RINER (SUI) (3) defeated Julia MAYR (ITA) 6-1 6-2
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Oksana KALASHNIKOVA (GEO) (7) 2-6 6-1 6-1

Semifinal
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Amra SADIKOVIC (SUI) (5) 6-2 4-6 6-4

Final
Evelyn MAYR (ITA) (2) defeated Irina BURYACHOK (UKR) (1) 6-1 2-6 6-1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ciampino 10K
1st Round
Lisa SABINO (ITA) (1) defeated Benedetta DAVATO (ITA) 7-5 6-2
Annalisa BONA (ITA) defeated Anastasia GRYMALSKA (ITA) 6-1 6-7(2) 7-5
Martina GLEDACHEVA (BUL) defeated Federica DENTI (ITA) 6-2 6-4
Federica QUERCIA (ITA) (6) defeated Maria-Belen CORBALAN (ARG) 6-4 7-6(2)
Alexia VIRGILI (ITA) (3) defeated Margot TORRE (ITA) 7-5 6-3
Susanna MUSSI (ITA) defeated Daniela COVELLO (CAN) 7-5 6-1
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-3 6-4
Stefania CHIEPPA (ITA) (5) defeated Sabrina CAPANNOLO (USA) 6-2 4-6 6-1
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Martina CAREGARO (ITA) 6-2 6-2
Nancy RUSTIGNOLI (ITA) defeated Letizia LO RE (ITA) 6-1 6-0
Maya GAVEROVA (RUS) (4) defeated Cristina GRECO-NACCARATO (ITA) 4-6 6-0 6-2
Martina BALOGOVA (SVK) (7) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 7-6(6) 6-0
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Federica GRAZIOSO (ITA) 6-0 7-5

2nd Round
Annalisa BONA (ITA) defeated Lisa SABINO (ITA) (1) 6-3 6-0
Federica QUERCIA (ITA) (6) defeated Martina GLEDACHEVA (BUL) 6-3 6-4
Alexia VIRGILI (ITA) (3) defeated Susanna MUSSI (ITA) 6-2 6-3
Stefania CHIEPPA (ITA) (5) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-4 1-6 7-5
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Tetyana AREFYEVA (UKR) (8) 6-4 2-6 7-6(3)
Nancy RUSTIGNOLI (ITA) defeated Maya GAVEROVA (RUS) (4) 6-4 1-6 6-3
Appollonia MELZANI (BEL) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-3 6-1

Quarterfinal
Annalisa BONA (ITA) defeated Federica QUERCIA (ITA) (6) 4-6 6-4 6-4
Alexia VIRGILI (ITA) (3) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) (5) 6-0 6-1
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Nancy RUSTIGNOLI (ITA) 6-0 7-5

Semifinal
Alexia VIRGILI (ITA) (3) defeated Annalisa BONA (ITA) 6-4 6-7(5) 6-3
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Elixane LECHEMIA (FRA) 6-0 3-6 6-2

Final
Alexia VIRGILI (ITA) (3) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 7-5 2-6 6-2

FORZA SARITA
Sep 21st, 2008, 04:10 PM
Mestre 50K
1st Round
Tathiana GARBIN (ITA) (1) defeated Tereza HLADIKOVA (CZE) 6-1 6-1
Anne SCHAEFER (GER) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-3 7-5
Roberta VINCI (ITA) (3) defeated Polona HERCOG (SLO) 3-6 6-2 6-1
Karolina SPREM (CRO) defeated Martina TREVISAN (ITA) 6-1 6-0
Alberta BRIANTI (ITA) defeated Nastassja BURNETT (ITA) 6-3 6-0
Romina OPRANDI (ITA) defeated Maria-Elena CAMERIN (ITA) (4) 6-2 6-4

2nd Round
Tathiana GARBIN (ITA) (1) defeated Petra MARTIC (CRO) 6-2 3-6 6-4
Karolina SPREM (CRO) defeated Roberta VINCI (ITA) (3) 6-4 2-6 6-0
Lucie HRADECKA (CZE) (5) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 6-1 4-6 6-2
Romina OPRANDI (ITA) defeated Aurelie VEDY (FRA) 6-2 6-4

Quarterfinal
Tathiana GARBIN (ITA) (1) defeated Katalin MAROSI (HUN) 6-2 7-6(2)
Romina OPRANDI (ITA) defeated Lucie HRADECKA (CZE) (5) 6-0 7-6(2)

Semifinal
Ekaterina IVANOVA (RUS) defeated Tathiana GARBIN (ITA) (1) 4-6 6-3 6-4
Romina OPRANDI (ITA) defeated Angelika ROESCH (GER) 6-3 7-5

Final
Ekaterina IVANOVA (RUS) defeated Romina OPRANDI (ITA) 6-3 3-0 Retired
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Limoges 10K
1st Round
Laura ROBSON (GBR) defeated Alice BALDUCCI (ITA) 6-7(4) 7-5 6-4
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Casale 10K
1st Round
Irina BURYACHOK (UKR) (1) defeated Giulia GASPARRI (ITA) 6-3 7-6(1)
Tetyana AREFYEVA (UKR) defeated Gabriella POLITO (ITA) 6-2 6-2
Silvia DISDERI (ITA) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) (4) 6-4 6-7(5) 3-1 Retired
Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) defeated Valentine CONFALONIERI (ITA) 6-1 6-2
Claudia GIOVINE (ITA) defeated Catarina FERREIRA (POR) 6-0 6-0
Alice MORONI (ITA) (5) defeated Sandra SOLER-SOLA (ESP) 6-4 7-5
Federica QUERCIA (ITA) (8) defeated Giorgia SAMPIETRO (ITA) 6-2 6-0
Erika ZANCHETTA (ITA) defeated Anastasiya LYTOVCHENKO (UKR) 6-1 6-2
Matea MEZAK (CRO) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-4 6-4
Erica KRAUTH (ARG) defeated Lisa TOGNETTI (ITA)
Valentina SULPIZIO (ITA) (2) defeated Giulia BRUZZONE (ITA) 6-3 6-4

2nd Round
Silvia DISDERI (ITA) defeated Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) 6-4 6-3
Alice MORONI (ITA) (5) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 4-6 6-2 6-3
Federica QUERCIA (ITA) (8) defeated Erika ZANCHETTA (ITA) 6-3 7-5
Oksana KALASHNIKOVA (GEO) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (2) 4-6 6-1 7-5

Quarterfinal
Silvia DISDERI (ITA) defeated Alice MORONI (ITA) (5) 6-3 6-2
Matea MEZAK (CRO) defeated Federica QUERCIA (ITA) (8) 1-6 7-5 6-3

Semifinal
Silvia DISDERI (ITA) defeated Irina BURYACHOK (UKR) (1) 6-4 Retired

Final
Matea MEZAK (CRO) defeated Silvia DISDERI (ITA) 7-5 2-6 6-1

FORZA SARITA
Oct 12th, 2008, 02:37 PM
Shrewsbury 75K
1st Round
Astrid BESSER (ITA) defeated Sofia ARVIDSSON (SWE) (1) 6-1 6-4
Alberta BRIANTI (ITA) defeated Karolina SPREM (CRO) 6-4 7-6(1)
Roberta VINCI (ITA) (7) defeated Margit RUUTEL (EST) 7-5 6-4

2nd Round
Vanessa HENKE (GER) defeated Astrid BESSER (ITA) 6-7(2) 7-5 6-4
Roberta VINCI (ITA) (7) defeated Alberta BRIANTI (ITA) 7-6(2) 6-4

Quarterfinal
Roberta VINCI (ITA) (7) defeated Vanessa HENKE (GER) 6-2 6-2

Semifinal
Roberta VINCI (ITA) (7) defeated Kristina BARROIS (GER) (3) 6-4 5-7 6-4

Final
Roberta VINCI (ITA) (7) defeated Maret ANI (EST) (2) 7-5 7-5
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lecce 25K
1st Round
Martina DI GIUSEPPE (ITA) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) 7-5 6-4
Maya GAVEROVA (RUS) defeated Stefania CHIEPPA (ITA) 6-4 0-6 6-4
Yevheniia SAVRANSKA (UKR) (3) defeated Federica QUERCIA (ITA) 6-1 6-4
Evelyn MAYR (ITA) defeated Julia MAYR (ITA) 6-4 6-3
Angelika ROESCH (GER) defeated Valeria CASILLO (ITA) 6-1 6-1
Nathalie VIERIN (ITA) (7) defeated Alexia VIRGILI (ITA) 2-6 6-3 6-2
Romina OPRANDI (ITA) defeated Anna FLORIS (ITA) (6) 6-3 6-3
Silvia DISDERI (ITA) defeated Elitsa KOSTOVA (BUL) 6-4 6-4
Dominice RIPOLL (GER) defeated Lara MECCICO (ITA) 6-2 6-2
Giulia GABBA (ITA) (8) defeated Sandra SOLER-SOLA (ESP) 6-0 6-4
Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (2) defeated Claudia GIOVINE (ITA) 6-2 7-6(3)

2nd Round
Michaela POCHABOVA (SVK) defeated Martina DI GIUSEPPE (ITA) 6-2 6-2
Evelyn MAYR (ITA) defeated Yevheniia SAVRANSKA (UKR) (3) 7-6(6) 6-4
Angelika ROESCH (GER) defeated Nathalie VIERIN (ITA) (7) 6-3 6-3
Romina OPRANDI (ITA) defeated Silvia DISDERI (ITA) 6-1 3-0 Retired
Giulia GABBA (ITA) (8) defeated Kyra NAGY (HUN) 7-6(5) 7-6(5)

Quarterfinal
Angelika ROESCH (GER) defeated Evelyn MAYR (ITA) 6-2 1-6 6-3
Romina OPRANDI (ITA) defeated Margalita CHAKHNASHVILI (GEO) (4) 6-4 4-6 6-2
Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (2) defeated Giulia GABBA (ITA) (8) 6-1 6-0

Semifinal
Mervana JUGIC-SALKIC (BIH) (2) defeated Romina OPRANDI (ITA) Walkover
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Clermont Ferrand 10K
1st Round
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (1) defeated Olivia SCARFI (GBR) 6-2 6-1
Marie-Perrine BAUDOUIN (FRA) defeated Vivienne VIERIN (ITA) (5) 7-6(5) 7-5

2nd Round
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (1) defeated Sophie CORNEROTTE (BEL) 6-4 6-0

Quarterfinal
Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (1) defeated Marie-Perrine BAUDOUIN (FRA) 6-3 6-1

Semifinal
Samantha SCHOEFFEL (FRA) (4) defeated Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) (1) 6-1 6-3
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Volos 10K
1st Round
Cristina-Madalina STANCU (ROU) defeated Nicole CLERICO (ITA) (1) 7-5 6-1
Raffaella BINDI (ITA) (6) defeated Lisa BRINKMANN (GER) 7-5 6-0
Aleksandra RAZUMOVA (RUS) defeated Alice SAVORETTI (ITA) 6-4 6-4

2nd Round
Raffaella BINDI (ITA) (6) defeated Olga BLANK (ISR) 6-2 7-5

Quarterfinal
Mika URBANCIC (SLO) (4) defeated Raffaella BINDI (ITA) (6) 7-5 6-4

FORZA SARITA
Oct 12th, 2008, 02:43 PM
Helsinki 25K
1st Round
Estelle GUISARD (FRA) defeated Astrid BESSER (ITA) 6-2 6-3
Corinna DENTONI (ITA) (2) defeated Camila GIORGI (ITA) 6-1 6-7(5) 6-3

2nd Round
Violette HUCK (FRA) defeated Corinna DENTONI (ITA) (2) 6-1 6-2
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Les Franqueses Del Valles 10K
1st Round
Kristi MILLER (USA) defeated Nancy RUSTIGNOLI (ITA) 5-7 6-2 6-4
Elisa BALSAMO (ITA) (2) defeated Lara ARRUABARRENA-VECINO (ESP) 6-0 6-4
2nd Round
Elisa BALSAMO (ITA) (2) defeated Sofia KVATSABAIA (GEO) 6-2 2-1 Retired

Quarterfinal
Kristi MILLER (USA) defeated Elisa BALSAMO (ITA) (2) 6-2 3-6 6-1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mytilini 10K
1st Round
Raffaella BINDI (ITA) (7) defeated Sladana STANKOVIC (SRB) 7-6(4) 5-7 6-1
Giulia BRUZZONE (ITA) defeated Roxana ALEXANDRU (CAN) 6-0 6-0

2nd Round
Raffaella BINDI (ITA) (7) defeated Olga BLANK (ISR) 1-6 6-2 6-4
Giulia BRUZZONE (ITA) defeated Efrat MISHOR (ISR) 7-6(5) 6-3

Quarterfinal
Ganna PIVEN (UKR) defeated Raffaella BINDI (ITA) (7) 6-1 6-4
Giulia BRUZZONE (ITA) defeated Dalila JAKUPOVIC (SLO) 6-1 6-2

Semifinal
Irini GEORGATOU (GRE) (3) defeated Giulia BRUZZONE (ITA) 6-1 6-2

Fantasy Hero
Oct 15th, 2008, 05:26 PM
Andrea HLAVACKOVA (CZE) defeated Polona HERCOG (SLO) 6-3 6-4
Mara SANTANGELO (ITA) defeated Akgul AMANMURADOVA (UZB) (8) 6-2 6-4
Nathalie DECHY (FRA) defeated Karin KNAPP (ITA) (4) 6-4 6-3
Teodora MIRCIC (SRB) defeated Yuliana FEDAK (UKR) 6-2 6-3
Galina VOSKOBOEVA (RUS) defeated Barbora ZAHLAVOVA STRYCOVA (CZE) (7) 5-7 6-2 7-6(4)
Anne KEOTHAVONG (GBR) defeated Andreja KLEPAC (SLO) 6-4 6-4
Kristina BARROIS (GER) defeated Anna GERASIMOU (GRE) 7-6(5) 4-6 6-3
Klara ZAKOPALOVA (CZE) (6) defeated Catalina CASTANO (COL) 6-2 6-4
Roberta VINCI (ITA) defeated Eleni DANIILIDOU (GRE) 6-1 6-2
Tathiana GARBIN (ITA) (2) defeated Yvonne MEUSBURGER (AUT) 6-7(4) 6-1 6-2

Hian
Jan 21st, 2011, 06:31 PM
This was a great thread :sobbing:

Hian
Jan 29th, 2011, 09:09 PM
Time to wake up guys :cheer:
That's what happened this week:

25.000 Grenoble
First Round
[q] Giulia Gatto-Monticone (ITA) def. [wc] Severine Beltrame (FRA) 63 06 63

Second Round
[q] Giulia Gatto-Monticone (ITA) def. [q] Jasmina Tinjic (CRO) 64 26 61

Quarterfinals
[q] Marta Domachowska (POL) def. [q] Giulia Gatto-Monticone (ITA) 62 61
__________________________________________________ _______________________

10.000 Tallinn
First Round
[3] Zuzana Lukhnarova (SVK) def. Nastassja Burnett (ITA) 63 63
[q] Stephanie Scimone (ITA) def. Emma Flood (NOR) 36 64 61

Second Round
Polina Rodionova (RUS) def. [q] Stephanie Scimone (ITA) 63 31 ret.
__________________________________________________ _______________________

10.000 Kaarst
First Round
[wc] Carina Witthoeft (GER) d. Alice Balducci (ITA) 67(5) 60 61
Bianca Koch (GER) def. [wc] Claudia Coppola (ITA) 63 61
__________________________________________________ _______________________

10.000 Kolkata
First Round
Sheethal Goutham (IND) def. [3] Nicole Clerico (ITA) 62 61

FORZA SARITA
Jan 29th, 2011, 09:48 PM
OMFG Nastassja :help:
Clerico :lol:

Hian
Feb 16th, 2011, 06:43 PM
Last week:

100.000 Cali
First Round
(4) Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Corinna Dentoni (ITA) 76 64

25.000 Stockholm
First Round
(q) Naomi Broady (GBR) d. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 64 61
(2) Arantxa Rus (NED) d. Anna-Giulia Remondina (ITA) 62 46 61
(4) Anna Floris (ITA) d. Iryna Buryachok (UKR) 61 64
Second Round
(q) Naomi Broady (GBR) d. (4) Anna Floris (ITA) 61 36 63

10.000 Vale Do Lobo
First Round
Katharina Holert (GER) d. (q) Alice Savoretti (ITA) 64 76(6)

10.000 Antalya
First Round
(7) Carolina Pillot (ITA) d. Stamatia Fafaliou (GRE) 60 60
Second Round
(7) Carolina Pillot (ITA) d. (q) Margarita Lazareva (RUS) 75 61
Quarterfinals
(7) Carolina Pillot (ITA) d. (2) Marina Shamakyo (RUS) 57 61 62
Semifinals
(7) Carolina Pillot (ITA) d. (q) Melis Sezer (TUR) 61 63
Final
(7) Carolina Pillot (ITA) d. (q) Beatrice Cedermark (SWE) 75 60

10.000 Maiorca
First Round
Paola Cigui (ITA) d. Vanda Lukacs (HUN) 63 63
Andrea Gamiz (VEN) d. (7) Anastasia Grymalska (ITA) 72 67(3) 75
(2) Claudia Giovine (ITA) d. (wc) Maria Pujol Serra (ESP) 62 62
Second Round
Paola Cigui (ITA) d. (8) Scarlett Werner (GER) 63 76(2)
(se) Ekaterina Gorgodze (GEO) d. (2) Claudia Giovine (ITA) 36 64 64
Quarterfinals
(4) Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) d. Paola Cigui (ITA) 62 60


First title for Carolina. Congrats :)