PDA

View Full Version : 10,000$ Cala Millor I, Island of Mallorca, Spain, Feb04,winner: Polona Hercog


Xian
Jan 31st, 2008, 11:12 AM
10,000$ Cala Millor, Island of Mallorca, Spain

Mallorca I

Surface: Clay

http://www.inturco.com/img/hotels/normals/17/cala_millor14.jpg:help:

http://imageseu.fewo-direkt.de/vd2/propmaps/VV/de/15/124282/balearen_124282.png

Cala Millor is a reasonably sized tourist destination on the Spanish Balearic Island (http://en.wikipedia.org/wiki/Balearic_Islands) of Mallorca (http://en.wikipedia.org/wiki/Mallorca). It is the largest tourist development on the east part of the island. It is situated on the island's east coast, a little more than an hour's drive from the capital, Palma de Mallorca (http://en.wikipedia.org/wiki/Palma_de_Mallorca). Nearly all shop keepers and receptionists speak some degree of English, with many also speaking a limited amount of German. Many UK (http://en.wikipedia.org/wiki/United_Kingdom)tour operators (http://en.wikipedia.org/wiki/Tour_operator) sell package deals to the resort. Cala Millor (which means "Better Bay") is also situated close to the tourist resorts of Sa coma (http://en.wikipedia.org/wiki/Sa_coma) and Cala Bona ("Good Bay"). Restaurants in the centre and on the seafront make for a lively but family friendly atmosphere. The nearby beach is posited[1] (http://en.wikipedia.org/wiki/Cala_Millor#_note-0) to be one of the best on the island.
The island's main airport, Son Sant Joan International, on the east side of Palma de Mallorca, is 70 kilometers south of Cala Millor


Previous Winners:
2006: Tina SCHIECHTL AUT d. Anna FLORIS ITA 63 26 64
2006: Estrella CABEZA CANDELA ESP d. Stella MENNA ITA 64 61
2006: Laura SIEGEMUND GER d. Gracia RADOVANOVIC FRA 64 61
2006: Michelle GERARDS NED d. Eva FERNANDEZ BRUGUES ESP 61 63
2007: Tatjana PRIACHIN GER d. Beatriz GARCIA VIDAGANY ESP 63 63
2007: Elisa BALSAMO ITA d. Michelle GERARDS NED 61 16 64
2007: Julia GLUSHKO ISR d. Diana ENACHE ROM 60 60
2007: Sylwia ZAGORSKA POL d. Diana ENACHE ROM 61 76


2008 Draws



Quali
(1) Matilde MUNOZ GONZALVES ESP vs Ine NOWE BEL 60 61
Maribel VICENTE JOYERA ESP vs wc Jennifer ALLAN GBR 57 46
Anne Christine PATRIMONIO PHI vs Khristina KOROCHINSKAYA RUS 67 36
(12) Marta DELGADO ESPIGADO ESP vs Rocio LOPEZ ALBERCA ESP 36 26
(2) Charlotte RODIER FRA vs Denise HÜBSCH AUT 60 75
Alessia BERTOIA ITA vs Marianna NATALI ITA 62 46 64
Yasmine GUIMARAES BRA vs Magda RIUTORT BOU ESP 61 64
(9) Nicole BUITONI BRA vs wc Neus BESTARD POMAR ESP 64 60
(3) Bibiane SCHOOFS NED vs Irene GONZALEZ OLIVAR ESP 60 60
wc Maria-jesus IBANEZ GALINDO ESP vs Katarina MARACKOVA SVK 16 67
Amy SARGEANT GBR vs Yvette KRAUSS GER 46 57
(11) Sheila SOLSONA CARCASONA ESP vs Alicia DE LA CAPILLA ESP 62 63
(4) Francisca SINTES MARTIN ESP vs Michaela SILESOVA SVK 61 60
Monia PEDERZOLI ITA vs Gemma TRAY PONS ESP 76 26 06
Vanessa KRESTCH GER vs Carmen LOPEZ BLANCO ESP 75 76
(10) Anna MOVSISYAN ARM vs wc Bibiana ALMEIDA POR 62 60
(5) Aude VERMOEZEN BEL vs Kim STIERLI SUI 60 63
Giannina MINIERI CHI vs Denise MASCHERINI ITA 63 63
Ana GOMEZ ALEMAN ESP vs Ineke MERGAERT BEL 46 06
(16) Lucia CERVERA VAZQUEZ ESP vs Maria SKVORTSOVA RUS 64 60
(6) Laura THORPE FRA vs Michelle SCHRÖDER GER 60 62
Marina CANALS BENNASSAR ESP vs Romina SCEATS GBR 16 16
Lisa SUMMERER AUT vs Maria IRURZUN MANCERA ESP 60 62
(14) Sarah-Rebecca SEKULIC GER vs wc Inna AGAEVA RUS 63 60
(7) Franziska KLOTZ AUT vs Alicia PEREZ GONZALEZ ESP 62 63
Giorgia SAMPIETRO ITA vs wc Michelle DE GROOT NED 60 62
Carla VENTICINQUE TORRES ESP vs Anna LIVADARU GER 64 67 06
(15) Natasha MARKS GBR vs wc Daria KIRPICHEVA RUS 60 46 76
(8) Camille SAPENE FRA vs wc Sofia ESCUDERO ESP 61 63
Virag NEMETH HUN vs Juliette SAPENE FRA 62 62
Raphaela ZOTTER AUT vs Laura NOGUERA APARICIO ESP 57 06
(13) Fabiana CHIAPARINI BRA vs Olga KIRPICHEVA RUS 46 36
2nd round
(1) Matilde MUNOZ GONZALVES ESP d. Jennifer ALLAN GBR 62 61
Rocio LOPEZ ALBERCA ESP d. Kristina KOROCHINSKAYA RUS 62 61
(2) Charlotte RODIER FRA d. Alessia BERTOIA ITA 62 61
(9) Nicole BUITONI BRA d. Yasmine GUIMARAES BRA 61 61
(3) Bibiane SCHOOFS NED d. Katarina MARACKOVA SVK 64 63
(11) Sheila SOLSONA CARCASONA ESP d. Yvette KRAUSS GER 26 62 40 ret
(4) Francisca SINTES MARTIN ESP d. Gemma TRIAY PONS ESP 60 60
(10) Anna MOVSISYAN ARM d. Vanessa KRETSCH GER 61 75
(5) Aude VERMOEZEN BEL d. Giannina MINIERI CHI 57 61 75
Ineke MERGAERT BEL d. (16) Lucia CERVERA VAZQUEZ ESP 64 62
(6) Laura THORPE FRA d. Romina SCEATS GBR 64 62
Lisa SUMMERER AUT d. (14) Sarah-Rebecca SEKULIC GER 75 46 75
(7) Franziska KLOTZ AUT d. Giorgia SAMPIETRO ITA 61 63
(15) Natasha MARKS GBR d. Anna LIVADARU GER 64 63
Virag NEMETH HUN d. (8) Camille SAPENE FRA 61 63
Olga KIRPICHEVA RUS d. Laura NOGUERA APARICIO ESP 61 61
3rd round
(1) Matilde MUNOZ GONZALVES ESP d. Rocio LOPEZ ALBERCA ESP 61 61
(2) Charlotte RODIER FRA d. (9) Nicole BUITONI BRA 46 60 62
(11) Sheila SOLSONA CARCASONA ESP d. (3) Bibiane SCHOOFS NED 64 61
(4) Francisca SINTES MARTIN ESP d. (10) Anna MOVSISYAN ARM 76 67 62
Ineke MERGAERT BEL d. (5) Aude VERMOEZEN BEL 75 46 64
(6) Laura THORPE FRA d. Lisa SUMMERER AUT 76 60
(7) Franziska KLOTZ AUT d. (15) Natasha MARKS GBR 64 64
Virag NEMETH HUN d. Olga KIRPICHEVA RUS 61 62
-------------------------------------------------------------

SINGLES MAIN DRAW

(1) Laura SIEGEMUND GER vs Biljana PAVLOVA BUL 36 63 61
Andreea-Roxana VAIDEANU ITA vs Anastasia KONTRATEVIDI GRE 64 60
wc Antonia-Xenia TOUT ROM vs q Laura THORPE FRA 16 26
(5) Valentina SULPIZIO ITA vs Paola SPROVIERI GER 62 62
(4) Polona HERCOG SLO vs q Ineke MERGAERT BEL 61 57 60
Sandhya NAGARAJ IND vs q Charlotte RODIER FRA 64 62
Diana ARUTYUNOVA RUS vs q Virag NEMETH HUN 36 57
(8) Laura-Ioana ANDREI ROM vs Irene REHBERGER BESCOS ESP 63 60
(6) Eva FERNANDEZ BRUGUES ESP vs wc Ines FERRER SUAREZ ESP 16 67
Sandra SOLER SOLA ESP vs wc Yaroslava ZHISHCHENKO RUS 61 76
wc Carolina PRATS MILLAN ESP vs q Sheila SOLSONA CARCASONA ESP 26 26
(3) Lisa SABINO ITA vs q Franziska KLOTZ AUT 62 63
(7) Stephanie VOGT LIE vs q Matilde MUNOZ GONZALVES ESP 75 60
Maite GABARRUS ALONSO ESP vs Nicole ROTTMANN AUT 61 75
Natalie PIQUION FRA vs q Francisca SINTES MARTIN ESP 06 62 26
(2) Rebeca BOU NOGUEIRO ESP vs Leticia COSTAS MOREIRA ESP 64 64
2nd round
Andreea-Roxana VAIDEANU ITA d. (1) Laura SIEGEMUND GER 76 76
q Laura THORPE FRA d. (5) Valentina SULPIZIO ITA 63 76
(4) Polona HERCOG SLO d. Sandhya NAGARAJ IND 63 62
q Virag NEMETH HUN d. (8) Laura-Ioana ANDREI ROM 63 62
wc Ines FERRER SUAREZ ESP d. Sandra SOLER SOLA ESP 36 60 63
(3) Lisa SABINO ITA d. q Sheila SOLSONA CARCASONA ESP 64 63
(7) Stephanie VOGT LIE d. Maite GABARRUS ALONSO ESP 63 62
(2) Rebeca BOU NOGUEIRO ESP d. q Francisca SINTES MARTIN ESP 62 62
QF
q Laura THORPE FRA d. Andreea-Roxana VAIDEANU ITA 36 60 63
(4) Polona HERCOG SLO d. q Virag NEMETH HUN 62 63
wc Ines FERRER SUAREZ ESP d. (3) Lisa SABINO ITA 63 76
(2) Rebeca BOU NOGUEIRO ESP d. (7) Stephanie VOGT LIE 63 76
SF
(4) Polona HERCOG SLO d. q Laura THORPE FRA 75 75
wc Ines FERRER SUAREZ ESP d. (2) Rebeca BOU NOGUEIRO ESP 63 62
Final
(4) Polona HERCOG SLO d. wc Ines FERRER SUAREZ ESP 63 61

---------------------------------------------------------------------

DOUBLES MAIN DRAW

(1) Lisa SABINO/Valentina SULPIZIO ITA vs Anna-Christine PATRIMONIO PHI/Michelle SCHRÖDER GER 62 63
Olga and Daria KIRPICHEVA RUS vs Francisca SINTES MARTÍN/Carla VENTICINQUE TORRES ESP 76 57 2-10
(4) Biljana PAVLOVA BUL/Bibiane SCHOOFS NED vs Diana ARUTYUNOVA RUS/Yasmine GUIMARAES BRA 46 64 10-4
Natasha MARKS/Amy SARGEANT GBR vs Nicole BUITONI/Fabiana CHIAPARINI BRA 16 62 2-10
Kristina SHISHKINA RUS/Xi LI CHN vs Leticia COSTAS MOREIRA/Maite GABARRUS ALONSO ESP 26 36
(3) Rebeca BOU NOGUEIRO/Irene REHBERGER BESCOS ESP vs Denise MASCHERINI ITA/Matilde MUNOZ GONZALVES ESP 63 63
Eva FERNANDEZ BRUGUES/Ines FERRER SUAREZ ESP vs Polona HERCOG SLO/Stephanie VOGT LIE 57 36
(2) Laura-Ioana ANDREI/Antonia-Xenia TOUT ROM vs Nicole ROTTMANN/Franziska KLOTZ AUT 64 64
QF
(1) Lisa SABINO/Valentina SULPIZIO ITA d. Francisca SINTES MARTÍN/Carla VENTICINQUE TORRES ESP 62 63
(4) Biljana PAVLOVA BUL/Bibiane SCHOOFS NED d. Nicole BUITONI/Fabiana CHIAPARINI BRA 62 64
Leticia COSTAS MOREIRA/Maite GABARRUS ALONSO ESP d. (3) Rebeca BOU NOGUEIRO/Irene REHBERGER BESCOS ESP 46 75 10-5
Polona HERCOG SLO/Stephanie VOGT LIE d. (2) Laura-Ioana ANDREI/Antonia-Xenia TOUT ROM 36 76 10-8
SF
(1) Lisa SABINO/Valentina SULPIZIO ITA d. (4) Biljana PAVLOVA BUL/Bibiane SCHOOFS NED 63 64

Leticia COSTAS MOREIRA/Maite GABARRUS ALONSO ESP d. Polona HERCOG SLO/Stephanie VOGT LIE 61 67 12-10
Final
(1) Lisa SABINO/Valentina SULPIZIO ITA d. Leticia COSTAS MOREIRA/Maite GABARRUS ALONSO ESP 63 76

mocarabe
Jan 31st, 2008, 04:45 PM
Other: Gabarrus

esmak
Feb 1st, 2008, 08:13 AM
good luck to :):wavey:
Katarina MARACKOVA SVK
Michaela SILESOVA SVK

carlasuarezfan
Feb 1st, 2008, 05:13 PM
Rebeca Bou

Go Spanish girls!!!:bounce:

tobi
Feb 1st, 2008, 05:16 PM
Singles Qualifying Draw

1st Round

Matilde MUNOZ-GONZALVES (ESP) (1) Vs Ine NOWE (BEL)
Maribel VICENTE-JOYERA (ESP) Vs Jennifer ALLAN (GBR)

Anna Christine PATRIMONIO (PHI) Vs Kristina KOROCHINSKAYA (RUS)
Rocio LOPEZ-ALBERCA (ESP) Vs Marta ESPIGADO-DELGADO (ESP) (12)

Charlotte RODIER (FRA) (2) Vs Denise HUEBSCH (AUT)
Alessia BERTOIA (ITA) Vs Marianna NATALI (ITA)

Yasmine GUIMARAES (BRA) Vs Magda RIUTORT-BOU (ESP)
Neus BESTARD POMAR (ESP) Vs Nicole BUITONI (BRA) (9)

Bibiane SCHOOFS (NED) (3) Vs Irene GONZALEZ-OLIVAR (ESP)
Maria-Jesus IBANEZ-GALINDO (ESP) Vs Katarina MARACKOVA (SVK)

Amy SARGEANT (GBR) Vs Yvette KRAUSS (GER)
Alicia DE LA CAPILLA (ESP) Vs Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP) (11)

Francisca SINTES-MARTIN (ESP) (4) Vs Michaela SILESOVA (SVK)
Monia PEDERZOLI (ITA) Vs Gemma TRIAY-PONS (ESP)

Vanessa KRETSCH (GER) Vs Carmen LOPEZ-BLANCO (ESP)
Bibiana ALMEIDA (POR) Vs Anna MOVSISYAN (ARM) (10)

Aude VERMOEZEN (BEL) (5) Vs Kim STIERLI (SUI)
Giannina MINIERI (CHI) Vs Denise MASCHERINI (ITA)

Ana GOMEZ-ALEMAN (ESP) Vs Ineke MERGAERT (BEL)
Maria SKVORTSOVA (RUS) Vs Lucia CERVERA-VAZQUEZ (ESP) (16)

Laura THORPE (FRA) (6) Vs Michelle SCHROEDER (GER)
Marina CANALS BENNASSAR (ESP) Vs Romina SCEATS (GBR)

Lisa SUMMERER (AUT) Vs Maria IRURZUN-MANCERA (ESP)
Inna AGAEVA (RUS) Vs Sarah-Rebecca SEKULIC (GER) (14)

Franziska KLOTZ (AUT) (7) Vs Alicia PEREZ-GONZALEZ (ESP)
Giorgia SAMPIETRO (ITA) Vs Michelle DE GROOT (NED)

Carla VENTICINQUE-TORRES (ESP) Vs Anna LIVADARU (GER)
Daria KIRPICHEVA (RUS) Vs Natasha MARKS (GBR) (15)

Camille SAPENE (FRA) (8) Vs Sofia ESCUDERO (ESP)
Virag NEMETH (HUN) Vs Juliette SAPENE (FRA)

Raphaela ZOTTER (AUT) Vs Laura NOGUERA-APARICIO (ESP)
Olga KIRPICHEVA (RUS) Vs Fabiana CHIAPARINI (BRA) (13)

Boreas
Feb 1st, 2008, 05:25 PM
QDB: Klotz and Sekulic

James
Feb 1st, 2008, 07:14 PM
QDB: Movsisyan and C. Sapene

Good luck to Bibiane and Ineke. :D

auntie janie
Feb 1st, 2008, 09:21 PM
QDB: Rodier, Schoofs

tobi
Feb 1st, 2008, 10:23 PM
DB

Rodier & C.Sapene

polishprodigy
Feb 1st, 2008, 10:23 PM
DB: Movsisyan, Korochinskaya

LegionArgentina
Feb 1st, 2008, 10:39 PM
QDB:Sapene and Anna Movsisyan

Freakan
Feb 2nd, 2008, 12:20 AM
DB: Schoofs, C.Sapene

juki
Feb 2nd, 2008, 02:01 AM
QDB: Buitoni, Klotz

jordan1989
Feb 2nd, 2008, 05:12 AM
Good Luck

Kristina Korochinskaya
Maria Skvortsova
Irina Agaeva
Daria Kirpicheva
Olga Kirpicheva

James
Feb 2nd, 2008, 07:05 AM
QDB:Sapene and Anna Movsisyan

You might want to specify which Sapene you mean.

Iceland
Feb 2nd, 2008, 07:46 AM
Camille & Juliette in the same part of the draw :o. Hope one of them qualifies!

Meelis
Feb 2nd, 2008, 08:03 AM
QDB: Buitoni and C.Sapene.

Brenda fan
Feb 2nd, 2008, 08:38 AM
Q DB: Camille Sapene, Buitoni

RR-87
Feb 2nd, 2008, 11:03 AM
QDBs: CHIAPARINI and GOMEZ ALEMAN

Equus
Feb 2nd, 2008, 12:53 PM
Q.DB: C.Sapene & Schoofs

Iceland
Feb 2nd, 2008, 07:01 PM
Camille won, but not Juliette! :(

Brenda fan
Feb 2nd, 2008, 08:07 PM
Camille won, but not Juliette! :(
That's not a suprise, she was playing Virag

DutchieGirl
Feb 2nd, 2008, 09:14 PM
DB: Schoofs, Movsisyan

tobi
Feb 2nd, 2008, 09:38 PM
Singles Qualifying Draw - 1st Round

Matilde MUNOZ-GONZALVES (ESP) (1) defeated Ine NOWE (BEL) 6-0 6-1
Jennifer ALLAN (GBR) defeated Maribel VICENTE-JOYERA (ESP) 7-5 6-4

Kristina KOROCHINSKAYA (RUS) defeated Anna Christine PATRIMONIO (PHI) 7-6(4) 6-3
Rocio LOPEZ-ALBERCA (ESP) defeated Marta ESPIGADO-DELGADO (ESP) (12) 6-3 6-2

Charlotte RODIER (FRA) (2) defeated Denise HUEBSCH (AUT) 6-0 7-5
Alessia BERTOIA (ITA) defeated Marianna NATALI (ITA) 6-2 4-6 6-4

Yasmine GUIMARAES (BRA) defeated Magda RIUTORT-BOU (ESP) 6-1 6-4
Nicole BUITONI (BRA) (9) defeated Neus BESTARD POMAR (ESP) 6-4 6-0

Bibiane SCHOOFS (NED) (3) defeated Irene GONZALEZ-OLIVAR (ESP) 6-0 6-0
Katarina MARACKOVA (SVK) defeated Maria-Jesus IBANEZ-GALINDO (ESP) 6-1 7-6(4)

Yvette KRAUSS (GER) defeated Amy SARGEANT (GBR) 6-4 7-5
Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP) (11) defeated Alicia DE LA CAPILLA (ESP)
6-2 6-3

Francisca SINTES-MARTIN (ESP) (4) defeated Michaela SILESOVA (SVK) 6-1 6-0
Gemma TRIAY-PONS (ESP) defeated Monia PEDERZOLI (ITA) 6-7(3) 6-2 6-0

Vanessa KRETSCH (GER) defeated Carmen LOPEZ-BLANCO (ESP) 7-5 7-6(6)
Anna MOVSISYAN (ARM) (10) defeated Bibiana ALMEIDA (POR) 6-2 6-0

Aude VERMOEZEN (BEL) (5) defeated Kim STIERLI (SUI) 6-0 6-3
Giannina MINIERI (CHI) defeated Denise MASCHERINI (ITA) 6-3 6-3

Ineke MERGAERT (BEL) defeated Ana GOMEZ-ALEMAN (ESP) 6-4 6-0
Lucia CERVERA-VAZQUEZ (ESP) (16) defeated Maria SKVORTSOVA (RUS) 6-4
6-0

Laura THORPE (FRA) (6) defeated Michelle SCHROEDER (GER) 6-0 6-2
Romina SCEATS (GBR) defeated Marina CANALS BENNASSAR (ESP) 6-1 6-1

Lisa SUMMERER (AUT) defeated Maria IRURZUN-MANCERA (ESP) 6-0 6-2
Sarah-Rebecca SEKULIC (GER) (14) defeated Inna AGAEVA (RUS) 6-3 6-0

Franziska KLOTZ (AUT) (7) defeated Alicia PEREZ-GONZALEZ (ESP) 6-2 6-3
Giorgia SAMPIETRO (ITA) defeated Michelle DE GROOT (NED) 6-0 6-2

Anna LIVADARU (GER) defeated Carla VENTICINQUE-TORRES (ESP) 4-6 7-6(4) 6-0
Natasha MARKS (GBR) (15) defeated Daria KIRPICHEVA (RUS) 6-0 4-6 7-6(3)

Camille SAPENE (FRA) (8) defeated Sofia ESCUDERO (ESP) 6-1 6-3
Virag NEMETH (HUN) defeated Juliette SAPENE (FRA) 6-2 6-2

Laura NOGUERA-APARICIO (ESP) defeated Raphaela ZOTTER (AUT) 7-5 6-0
Olga KIRPICHEVA (RUS) defeated Fabiana CHIAPARINI (BRA) (13) 6-4 6-3

TheBoiledEgg
Feb 2nd, 2008, 10:18 PM
Kristina KOROCHINSKAYA (RUS) :) :D
Charlotte RODIER (FRA) (2) :)
Bibiane SCHOOFS (NED) (3) :woohoo:
Amy SARGEANT (GBR) :bigcry: :(
Maria SKVORTSOVA (RUS) :(
Romina SCEATS (GBR) :D
Camille SAPENE (FRA) (8) :yeah:
Virag NEMETH (HUN) :)
Olga KIRPICHEVA (RUS) ;) :D

DutchieGirl
Feb 2nd, 2008, 10:24 PM
:D Bibi & Ineke

auntie janie
Feb 2nd, 2008, 10:47 PM
Thank you, Bibiane :yeah:

esmak
Feb 3rd, 2008, 07:23 AM
1st Round
Katarina MARACKOVA (SVK)def Maria-Jesus IBANEZ-GALINDO (ESP) 6-1 7-6(4):):bounce:
Francisca SINTES-MARTIN (ESP) (4) def Vs Michaela SILESOVA (SVK) 6-1 6-0:sad::bigcry:

2nd Round
GL to Katarina
Bibiane SCHOOFS (NED) (3) vs Katarina MARACKOVA (SVK):):wavey::bigclap:

Brenda fan
Feb 3rd, 2008, 08:53 AM
Bibi:drool:

tobi
Feb 3rd, 2008, 02:48 PM
Singles Qualifying Draw

2nd Round

Matilde MUNOZ-GONZALVES (ESP) (1) defeated Jennifer ALLAN (GBR) 6-2 6-1
Rocio LOPEZ-ALBERCA (ESP) defeated Kristina KOROCHINSKAYA (RUS) 6-2 6-1

Charlotte RODIER (FRA) (2) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-2 6-1
Nicole BUITONI (BRA) (9) defeated Yasmine GUIMARAES (BRA) 6-1 6-1

Bibiane SCHOOFS (NED) (3) defeated Katarina MARACKOVA (SVK) 6-4 6-3
Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP) (11) defeated Yvette KRAUSS (GER) 2-6 6-2 4-0 Retired

Francisca SINTES-MARTIN (ESP) (4) defeated Gemma TRIAY-PONS (ESP) 6-0 6-0
Anna MOVSISYAN (ARM) (10) defeated Vanessa KRETSCH (GER) 6-1 7-5

Aude VERMOEZEN (BEL) (5) defeated Giannina MINIERI (CHI) 5-7 6-1 7-5
Ineke MERGAERT (BEL) defeated Lucia CERVERA-VAZQUEZ (ESP) (16) 6-4 6-2

Laura THORPE (FRA) (6) defeated Romina SCEATS (GBR) 6-4 6-2
Lisa SUMMERER (AUT) defeated Sarah-Rebecca SEKULIC (GER) (14) 7-5 4-6 7-5

Franziska KLOTZ (AUT) (7) defeated Giorgia SAMPIETRO (ITA) 6-1 6-3
Natasha MARKS (GBR) (15) defeated Anna LIVADARU (GER) 6-4 6-3

Virag NEMETH (HUN) defeated Camille SAPENE (FRA) (8) 6-1 6-3
Olga KIRPICHEVA (RUS) defeated Laura NOGUERA-APARICIO (ESP) 6-1 6-1

tobi
Feb 3rd, 2008, 02:49 PM
Singles Main Draw

(1)Laura Siegemund (GER) v Biljana Pavlova (BUL)
Anastasia Kontratevidi (GRE) v Andreea-Roxana Vaideanu (ITA)

(wc)Antonia-Xenia Tout (ROU) v Q
(5)Valentina Sulpizio (ITA) v Paola Sprovieri (GER)

(4)Polona Hercog (SLO) v Q
Sandhya Nagaraj (IND) v Q

Diana Arutyunova (RUS) v Q
(8)Laura-Ioana Andrei (ROU) v Irene Rehberger-Bescos (ESP)

(6)Eva Fernandez-Brugues (ESP) v (wc)Ines Ferrer-Suarez (ESP)
Sandra Soler-Sola (ESP) v (wc)Yaroslava Zhishchenko (RUS)

(wc)Carolina Prats-Millan (ESP) v Q
(3)Lisa Sabino (ITA) v Q

(7)Stephanie Vogt (LIE) v Q
Nicole Rottmann (AUT) v Maite Gabarrus-Alonso (ESP)

Natalie Piquion (FRA) v Q
(2)Rebeca Bou-Nogueira (ESP) v Leticia Costas-Moreira (ESP)

tobi
Feb 3rd, 2008, 03:00 PM
Doubles Main Draw

(1)Sabino/Sulpizio (ITA) v (wc)Patrimonio/Schroeder (PHI/GER)
Sintes-Martin/Venticinque-Torres (ESP) v Kirpicheva/Kirpicheva (RUS)

(4)Pavlova/Schoofs (BUL/NED) v Arutyunova/Guimaraes (RUS/BRA)
Buitoni/Chiaparini (BRA) v Marks/Sargeant (GBR)

(wc)Costas-Moreira/Gabarrus-Alonso (ESP) v (wc)Shishkina/Xi (RUS/CHN)
(3)Bou-Nogueira/Rehberger-Bescos (ESP) v Mascherini/Munoz-Gonzalves (ITA/ESP)

Hercog/Vogt (SLO/LIE) v Fernandez-Brugues/Ferrer-Suarez (ESP)
(2)Andrei/Tout (ROU) v Klotz/Rottmann (AUT)

rated_next
Feb 3rd, 2008, 03:05 PM
Matilde ;)
Bibiane :)
Laura :)
Virag :)

James
Feb 3rd, 2008, 04:14 PM
Well done, Bibi and Ineke. :yeah:

W: Vogt
RU: Hercog
DB: Soler-Sola and Gabarrus-Alonso

esmak
Feb 3rd, 2008, 05:19 PM
Bibiane SCHOOFS (NED) (3) defeated Katarina MARACKOVA (SVK) 6-4 6-3:sad::bigcry::bolt:

Meelis
Feb 3rd, 2008, 05:27 PM
RU: Vogt
DB: Soler-Sola

RR-87
Feb 3rd, 2008, 07:01 PM
RU: Sabino

DBs: Sabino and Sulpizio both R1

Freakan
Feb 3rd, 2008, 09:03 PM
W: Nemeth
RU: Gabarrus-Alonso
DB: Soler-Sola

FORZA SARITA
Feb 3rd, 2008, 09:12 PM
W: Hercog
RU: Sabino

auntie janie
Feb 3rd, 2008, 10:22 PM
RU: Nemeth

DB: Soler Sola, Sulpizio

shrOOf
Feb 3rd, 2008, 10:31 PM
Go Laura! Gotta win this! :yeah:

DutchieGirl
Feb 3rd, 2008, 10:46 PM
W: Vogt
RU: Hercog
DB: Soler Sola, Fernandez Brugues

Brenda fan
Feb 3rd, 2008, 11:06 PM
W: Fernandez-Brugues
RU: Hercog
DB: Fernandez Brugues, Soler Sola

jordan1989
Feb 4th, 2008, 12:59 AM
Good Luck

Biljana Pavlova :help:
Polona Hercog
Diana Arutyanova
Yaroslava Zhishchenko
Kirpicheva/Kirpicheva
Pavlova/Schoofs
Shishkina/Xi
Hercog/Vogt

tobi
Feb 4th, 2008, 01:07 AM
winner : Sulpizio
RU : Vogt

DB

Soler-Sola

juki
Feb 4th, 2008, 01:22 AM
W:Siegemund
RU:Fernandez-Brugues
DB:Soler-Sola

germex
Feb 4th, 2008, 01:37 AM
RU: Virag Nemeth

Equus
Feb 4th, 2008, 04:46 AM
RU: Siegemund
MD DB : Soler-Sola (R1)

Boreas
Feb 4th, 2008, 06:54 AM
W: Sulpizio
RU: Bou Nogueiro
MDB: Soler Sola and Fernandez Brugues

..ikke..
Feb 4th, 2008, 11:12 AM
RU: Hercog
DB: Soler-Sola and Hercog

daniela86
Feb 4th, 2008, 11:32 AM
Good luck to Hercog and Vogt in single and in doubles :bounce: :bigclap:
Go Bibi as well :rocker:

polishprodigy
Feb 4th, 2008, 03:01 PM
W: Andrei
RU: Vogt

DB: Soler-Sola

polishprodigy
Feb 4th, 2008, 03:02 PM
DB: Fernandez-Brugues

Brenda fan
Feb 4th, 2008, 04:58 PM
Bibi:bigcry:

Xian
Feb 4th, 2008, 05:06 PM
3rd round
(1) Matilde MUNOZ GONZALVES ESP d. Rocio LOPEZ ALBERCA ESP 61 61
(2) Charlotte RODIER FRA d. (9) Nicole BUITONI BRA 46 60 62
(11) Sheila SOLSONA CARCASONA ESP d. (3) Bibiane SCHOOFS NED 64 61
(4) Francisca SINTES MARTIN ESP d. (10) Anna MOVSISYAN ARM 76 67 62
Ineke MERGAERT BEL d. (5) Aude VERMOEZEN BEL 75 46 64
(6) Laura THORPE FRA d. Lisa SUMMERER AUT 76 60
(7) Franziska KLOTZ AUT d. (15) Natasha MARKS GBR 64 64
Virag NEMETH HUN d. Olga KIRPICHEVA RUS 61 62
-------------------------------------------------------------

SINGLES MAIN DRAW

(1) Laura SIEGEMUND GER vs Biljana PAVLOVA BUL
Andreea-Roxana VAIDEANU ITA vs Anastasia KONTRATEVIDI GRE
wc Antonia-Xenia TOUT ROM vs q Laura THORPE FRA
(5) Valentina SULPIZIO ITA vs Paola SPROVIERI GER
(4) Polona HERCOG SLO vs q Ineke MERGAERT BEL
Sandhya NAGARAJ IND vs q Charlotte RODIER FRA
Diana ARUTYUNOVA RUS vs q Virag NEMETH HUN
(8) Laura-Ioana ANDREI ROM vs Irene REHBERGER BESCOS ESP
(6) Eva FERNANDEZ BRUGUES ESP vs wc Ines FERRER SUAREZ ESP
Sandra SOLER SOLA ESP vs wc Yaroslava ZHISHCHENKO RUS
wc Carolina PRATS MILLAN ESP vs q Sheila SOLSONA CARCASONA ESP
(3) Lisa SABINO ITA vs q Franziska KLOTZ AUT
(7) Stephanie VOGT LIE vs q Matilde MUNOZ GONZALVES ESP
Maite GABARRUS ALONSO ESP vs Nicole ROTTMANN AUT
Natalie PIQUION FRA vs q Francisca SINTES MARTIN ESP
(2) Rebeca BOU NOGUEIRO ESP vs Leticia COSTAS MOREIRA ESP

DutchieGirl
Feb 4th, 2008, 07:26 PM
:sad: Bibi but :yeah: Ineke

Equus
Feb 4th, 2008, 07:28 PM
If it's possible, i want to change my RU pick since both my W and RU are in the same half of the draw.So;

RU: Gabarus-Alonso

and

Second MD DB: Siegemund (R1)

Iceland
Feb 4th, 2008, 07:43 PM
Charlotte :yeah:. Even if she dropped a set, it's a good result for her ... Now she has a pretty big opportunity to win a first MD match.

jordan1989
Feb 5th, 2008, 01:16 AM
Anna Movsisyan :sad:
Olga Kirpicheva :sad:

TheBoiledEgg
Feb 5th, 2008, 03:33 AM
Olga :( but expected vs Virag

Bibi :o :( :bigcry:
Natasha :sad:

TheBoiledEgg
Feb 5th, 2008, 03:35 AM
good luck in MD to

Andreea-Roxana VAIDEANU ITA
(4) Polona HERCOG SLO
Diana ARUTYUNOVA RUS :help:vs Virag
wc Yaroslava ZHISHCHENKO RUS

The Guilty
Feb 5th, 2008, 04:15 PM
1st Round

Laura SIEGEMUND (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100014268) (GER) (1) defeated Biljana PAVLOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20006556) (BUL) 3-6 6-3 6-1
Andreea-Roxana VAIDEANU (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100043416) (ITA) defeated Anastasia KONTRATEVIDI (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100061523) (GRE) 6-4 6-0
Laura THORPE (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100018102) (FRA) defeated Antonia-Xenia TOUT (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100062599) (ROU) 6-1 6-2
Valentina SULPIZIO (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100001394) (ITA) (5) defeated Paola SPROVIERI (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100039343) (GER) 6-2 6-2
Polona HERCOG (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100056977) (SLO) (4) defeated Ineke MERGAERT (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100034582) (BEL) 6-1 5-7 6-0
Sandhya NAGARAJ (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100018627) (IND) defeated Charlotte RODIER (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100062622) (FRA) 6-4 6-2
Virag NEMETH (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=35012216) (HUN) defeated Diana ARUTYUNOVA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100002373) (RUS) 6-3 7-5
Laura-Ioana ANDREI (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100041463) (ROU) (8) defeated Irene REHBERGER-BESCOS (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100045963) (ESP) 6-3 6-0
Ines FERRER-SUAREZ (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100060653) (ESP) defeated Eva FERNANDEZ-BRUGUES (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100010898) (ESP) (6) 6-1 7-6(6)
Sandra SOLER-SOLA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100067032) (ESP) defeated Yaroslava ZHISHCHENKO (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100077715) (RUS) 6-1 7-6(3)
Sheila SOLSONA-CARCASONA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100036142) (ESP) defeated Carolina PRATS-MILLAN (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100108120) (ESP) 6-2 6-2
Lisa SABINO (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100014339) (ITA) (3) defeated Franziska KLOTZ (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100054511) (AUT) 6-2 6-3
Stephanie VOGT (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100058643) (LIE) (7) defeated Matilde MUNOZ-GONZALVES (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100033168) (ESP) 7-5 6-0
Maite GABARRUS-ALONSO (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100036136) (ESP) defeated Nicole ROTTMANN (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100048104) (AUT) 6-1 7-5
Francisca SINTES-MARTIN (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=20010600) (ESP) defeated Natalie PIQUION (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100028944) (FRA) 6-0 2-6 6-2
Rebeca BOU-NOGUEIRO (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100030920) (ESP) (2) defeated Leticia COSTAS-MOREIRA (http://www.itftennis.com/womens/players/player.asp?player=100048392) (ESP) 6-4 6-4

FORZA SARITA
Feb 5th, 2008, 04:18 PM
Roxana :woohoo:

shrOOf
Feb 5th, 2008, 04:32 PM
:banana: Laura but 1st set :unsure:

Boreas
Feb 5th, 2008, 04:47 PM
Hercog and Vogt:worship:

tobi
Feb 5th, 2008, 07:22 PM
If it's possible, i want to change my RU pick since both my W and RU are in the same half of the draw.So;

RU: Gabarus-Alonso

and

Second MD DB: Siegemund (R1)
I am afraid you cant change your votes,because it is obvious qualifiers placement is a crucial factor at this event.

MD results supposed to be out on monday with qualifiers update anyway on their schedule.

Equus
Feb 5th, 2008, 08:50 PM
I am afraid you cant change your votes,because it is obvious qualifiers placement is a crucial factor at this event.

MD results supposed to be out on monday with qualifiers update anyway on their schedule.

New season,new rules then? :shrug: or is Vale De Lobo in another planet ? :lol:

Okay. Siegemund is my RU pick . :)

tobi
Feb 5th, 2008, 09:51 PM
New season,new rules then? :shrug: or is Vale De Lobo in another planet ? :lol:

Okay. Siegemund is my RU pick . :)
It is nothing about new rules,it is just about logical thinking.

Results supposed to be out on monday evening anyway according to schedule so it wouldnt make much difference.

daniela86
Feb 6th, 2008, 12:31 AM
Hercog :rocker2:
Vogt :)
Rodier :sad: :sad:

rated_next
Feb 6th, 2008, 01:59 AM
Valentina :) -- first win of the season (finally)
Polona :)
Sandhya :)
Virag :)
Stephanie :) :D
Rebeca ;)

Eva :sad:

tobi
Feb 6th, 2008, 03:29 PM
2nd Round

Andreea-Roxana VAIDEANU (ITA) defeated Laura SIEGEMUND (GER) (1) 7-6(6) 7-5
Laura THORPE (FRA) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (5) 6-3 7-6(17)

Polona HERCOG (SLO) (4) defeated Sandhya NAGARAJ (IND) 6-3 6-2
Virag NEMETH (HUN) defeated Laura-Ioana ANDREI (ROU) (8) 6-3 6-2

Ines FERRER-SUAREZ (ESP) defeated Sandra SOLER-SOLA (ESP) 3-6 6-0 6-3
Lisa SABINO (ITA) (3) defeated Sheila SOLSONA-CARCASONA (ESP) 6-3 6-4

Stephanie VOGT (LIE) (7) defeated Maite GABARRUS-ALONSO (ESP) 6-3 6-2
Rebeca BOU-NOGUEIRO (ESP) (2) defeated Francisca SINTES-MARTIN (ESP) 6-2 6-2

What a TB btw Laura and Valentina :eek: :lol:

shrOOf
Feb 6th, 2008, 03:36 PM
:rolleyes: :tape: Laura.

FORZA SARITA
Feb 6th, 2008, 03:39 PM
Roxana :worship:

Laura THORPE (FRA) defeated Valentina SULPIZIO (ITA) (5) 6-3 7-6(17)

what a TB :bolt: Vale:hug:

TheBoiledEgg
Feb 6th, 2008, 04:02 PM
Virag :D :)
Laura & Roxane :)

daniela86
Feb 6th, 2008, 06:03 PM
Hercog :yeah: :bigclap: Take the title :D
Vogt :)

Kai
Feb 6th, 2008, 11:04 PM
Steffi ;) :)
Laura :weirdo:

rated_next
Feb 7th, 2008, 12:00 AM
Virag :)
Lisa :)
Stephanie :D :)
Rebeca :)

Valentina :sad:
Sandhya :sad:

FORZA SARITA
Feb 7th, 2008, 02:36 PM
Laura Thorpe (FRA) d. Andreea-Roxana Vaideanu (ITA) 3-6 6-0 6-3
Ines Ferrer-Suarez (ESP) d. (3) Lisa Sabino (ITA) 6-3 7-6(3)


:help:

tobi
Feb 7th, 2008, 03:28 PM
QF

(Q)Laura Thorpe (FRA) d. Andreea-Roxana Vaideanu (ITA) 36 60 63
(4)Polona Hercog (SLO) v (Q)Virag Nemeth (HUN) 62 63
(wc)Ines Ferrer-Suarez (ESP) d. (3)Lisa Sabino (ITA) 63 76(3)
(2)Rebeca Bou-Nogueira (ESP) v (7)Stephanie Vogt (LIE) 63 76(4)

daniela86
Feb 7th, 2008, 03:57 PM
Polona :banana: :banana: :rocker: 2 more matches :banana:

Alvarillo
Feb 7th, 2008, 05:07 PM
Inés :eek:
Rebeca :worship:

Vamosss!

Kai
Feb 7th, 2008, 08:23 PM
Steffi :hug:

jordan1989
Feb 7th, 2008, 11:34 PM
Well Done

Polona Hercog

rated_next
Feb 8th, 2008, 12:09 AM
aww Stephanie :( :sad:
she should've won the match

Virag :sad:

nice to see Laura finally having a decent result

auntie janie
Feb 8th, 2008, 12:19 AM
Aww Virag :sobbing:

tobi
Feb 8th, 2008, 02:39 PM
SF

(4)Polona Hercog (SLO) v (Q)Laura Thorpe (FRA) 75 75
(wc)Ines Ferrer-Suarez (ESP) d. (2)Rebeca Bou-Nogueira (ESP) 63 62

daniela86
Feb 8th, 2008, 04:21 PM
Yay! :rocker2: Polona :banana: :banana:

jordan1989
Feb 9th, 2008, 12:04 AM
Go Polona :D one more!

rated_next
Feb 9th, 2008, 12:19 AM
Polona :)

Rebeca :sad:

The Guilty
Feb 9th, 2008, 12:53 PM
Final

(4)Polona Hercog (SLO) d. (wc)Ines Ferrer-Suarez (ESP) 63 61

TheBoiledEgg
Feb 9th, 2008, 01:14 PM
congrats Polona :) :D

oliverbecken
Feb 9th, 2008, 01:22 PM
Polona!!!:bounce:

Ines:sad:

rated_next
Feb 9th, 2008, 02:33 PM
Congrats Polona :) :)
solid start to 2008 :hug:

Petkorazzi
Feb 9th, 2008, 02:34 PM
Wow, Gorgodze played an extremely close match vs Polona at FC, so she must be in good form also. :)

FORZA SARITA
Feb 9th, 2008, 02:48 PM
Polona :rocker2:

jordan1989
Feb 9th, 2008, 11:24 PM
Congratulations Polona :D :rocker2:

Keaka
Feb 10th, 2008, 05:19 PM
:rocker2:

wasted no time.