PDA

View Full Version : Friday January 18th: OOP and Scores


NyCPsU
Jan 17th, 2008, 05:12 AM
Rod Laver Arena

11:00 AM Start
1 Women's Singles - 3rd Rnd.
Justine Henin (BEL)[1] v. Francesca Schiavone (ITA)[25]

followed by
2 Women's Singles - 3rd Rnd.
Jelena Jankovic (SRB)[3] v. Virginie Razzano (FRA)[30]

3 Men's Singles - 3rd Rnd.
Gilles Simon (FRA)[28] v. Rafael Nadal (ESP)[2]


7:30 PM Start
1 Women's Singles - 3rd Rnd.
Amelie Mauresmo (FRA)[18] v. Casey Dellacqua (AUS)

followed by
2 Men's Singles - 3rd Rnd.
Andy Roddick (USA)[6] v. Philipp Kohlschreiber (GER)[29]

Vodafone Arena

11:00 AM Start
1 Men's Singles - 3rd Rnd.
Marc Gicquel (FRA) v. Nikolay Davydenko (RUS)[4]

followed by
2 Women's Singles - 3rd Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)[26] v. Serena Williams (USA)[7]

3 Women's Singles - 3rd Rnd.
Elena Vesnina (RUS) v. Maria Sharapova (RUS)[5]

4 Men's Singles - 3rd Rnd.
Richard Gasquet (FRA)[8] v. Igor Andreev (RUS)[31]

MCA

11:00 AM Start
1 Women's Singles - 3rd Rnd.
Nicole Vaidisova (CZE)[12] v. Ai Sugiyama (JPN)

followed by
2 Men's Singles - 3rd Rnd.
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)

3 Women's Singles - 3rd Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[11] v. Shahar Peer (ISR)[17]

4 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)[8]/Andy Ram (ISR)[8] v. Sophie Ferguson (AUS)/Adam Feeney (AUS)

Not Before 7:30 PM
5 Men's Singles - 3rd Rnd.
Jarkko Nieminen (FIN)[24] v. Mardy Fish (USA)

Show Court 2

11:00 AM Start
1 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Cara Black (ZIM)[1]/Liezel Huber (USA)[1] v. Tatiana Poutchek (BLR)/Anastasia Rodionova (AUS)

followed by
2 Men's Singles - 3rd Rnd.
Mikhail Youzhny (RUS)[14] v. Ivo Karlovic (CRO)[20]

3 Men's Doubles - 2nd Rnd.
Jurgen Melzer (AUT)/Alexander Peya (AUT) v. Daniel Nestor (CAN)[2]/Nenad Zimonjic (SRB)[2]

4 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Monique Adamczak (AUS)/Christina Wheeler (AUS) or Serena Williams (USA)/Venus Williams (USA) v. Katarina Srebotnik (SLO)[2]/Ai Sugiyama (JPN)[2]

Show Court 3

11:00 AM Start
1 Men's Doubles - 2nd Rnd.
Bob Bryan (USA)[1]/Mike Bryan (USA)[1] v. Nicolas Almagro (ESP)/ Nicolas Massu (CHI)

followed by
2 Women's Singles - 3rd Rnd.
Su-Wei Hsieh (TPE) v. Aravane Rezai (FRA)

3 Men's Singles - 3rd Rnd.
Stefan Koubek (AUT) v. Paul-Henri Mathieu (FRA)[23]

4 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (AUS)/Samuel Groth (AUS) v. Chia-Jung Chuang (TPE)[6]/Jonathan Erlich (ISR)[6]

5 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Sania Mirza (IND)[6]/Alicia Molik (AUS)[6] v. Nadia Petrova (RUS)/Elena Vesnina (RUS)

Court 6

11:00 AM Start
1 Men's Doubles - 2nd Rnd.
Scott Lipsky (USA)/David Martin (USA) v. Jonathan Erlich (ISR)[8]/Andy Ram (ISR)[8]

followed by
2 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Agnes Szavay (HUN)/Leander Paes (IND) v. Renata Voracova (CZE)/David Skoch (CZE)

3 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Zi Yan (CHN)[7]/Jie Zheng (CHN)[7] v. Klaudia Jans (POL)/Caroline Wozniacki (DEN)

4 Men's Doubles - 2nd Rnd.
Sebastien Grosjean (FRA)/Jo-Wilfried Tsonga (FRA) v. Jordan Kerr (AUS)/Todd Perry (AUS) or Martin Damm (CZE)[4]/Pavel Vizner (CZE)[4]

5 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Zi Yan (CHN)[3]/Mark Knowles (BAH)[3] v. Vladimira Uhlirova (CZE)/Jeff Coetzee (RSA)

Court 7

11:00 AM Start
1 Men's Doubles - 2nd Rnd.
Frantisek Cermak (CZE)[9]/Lukas Dlouhy (CZE)[9] v. Marcel Granollers-Pujol (ESP)/Santiago Ventura (ESP)

followed by
2 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Stephanie Foretz (FRA)/Selima Sfar (TUN) v. Iveta Benesova (CZE)[16]/Galina Voskoboeva (RUS)[16]

3 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Anabel Medina Garrigues (ESP)[10]/Virginia Ruano Pascual (ESP)[10] or Angelique Kerber (GER)/Yvonne Meusburger (AUT) v. Aiko Nakamura (JPN)/Tamarine Tanasugarn (THA)

4 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Michaella Krajicek (NED)/Agnieszka Radwanska (POL) or Su-Wei Hsieh (TPE)/Alla Kudryavtseva (RUS) v. Nicole Vaidisova (CZE)/Barbora Zahlavova Strycova (CZE)

Court 13

1:00 PM Start
1 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Janette Husarova (SVK)/Mariusz Fyrstenberg (POL) v. Tamira Paszek (AUT)/Marcelo Melo (BRA)

followed by
2 Men's Doubles - 2nd Rnd.
Christopher Kas (GER)[15]/Rogier Wassen (NED)[15] v. Hyung-Taik Lee (KOR)/Florent Serra (FRA)

Court 18

11:00 AM Start
1 Men's Doubles - 2nd Rnd.
Arnaud Clement (FRA)[7]/Michael Llodra (FRA)[7] v. Fabio Fognini (ITA)/Ivan Ljubicic (CRO)

followed by
2 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Kveta Peschke (CZE)[4]/Rennae Stubbs (AUS)[4] v. Jelena Kostanic Tosic (CRO)/Martina Muller (GER)

3 Women's Doubles - 2nd Rnd.
Vania King (USA)[14]/Nicole Pratt (AUS)[14] or Maret Ani (EST)/Meilen Tu (USA) v. Tathiana Garbin (ITA)/Roberta Vinci (ITA)


4 Men's Doubles - 2nd Rnd.
Rik De Voest (RSA)/Chris Haggard (RSA) v. Martin Garcia (ARG)/Oliver Marach (AUT) or
Julien Benneteau (FRA)[14]/Nicolas Mahut (FRA)[14]


5 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)/Max Mirnyi (BLR) v. Meilen Tu (USA)/Marcin Matkowski (POL)