PDA

View Full Version : OOP Wednesday, 16 January (FULL SHEDULE, with doubles), without Scores


Cp6uja
Jan 15th, 2008, 11:31 AM
APPEAL to all who will open new OOP & Scores AO2008 thread in future:
- Please, not ignore WTA Doubles
- Please, not ignore Mix Doubles
- Please, present which ATP match is played before some WTA match (it's helpful information)



Order Of Play
Wednesday, 16 January



Rod Laver Arena (11:00 Start)
Justine Henin (BEL)[1] vs. Olga Poutchkova (RUS)
Florent Serra (FRA) vs. Rafael Nadal (ESP)[2]
Nicole Vaidisova (CZE)[12] vs. Alicia Molik (AUS)

Rod Laver Arena (19:30 Start)
Lindsay Davenport (USA) vs. Maria Sharapova (RUS)[5]
Andy Roddick (USA)[6] vs. Michael Berrer (GER)



Vodafone Arena (11:00 Start)
Casey Dellacqua (AUS) vs. Patty Schnyder (SUI)[15]
Mardy Fish (USA) vs. Tommy Robredo (ESP)[11]
Meng Yuan (CHN) vs. Serena Williams (USA)[7]
Nicolas Mahut (FRA) vs. Nikolay Davydenko (RUS)[4]



Margaret Court Arena (11:00 Start)
Sam Warburg (USA) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
Amelie Mauresmo (FRA)[18] vs. Yaroslava Shvedova (RUS)
Jelena Jankovic (SRB)[3] vs. Edina Gallovits (ROU)
Jessica Moore (AUS) vs. Shahar Peer (ISR)[17]
Richard Gasquet (FRA)[8] vs. Feliciano Lopez (ESP)





Show Court 2 (11:00 start)
Angelique Kerber (GER) vs. Francesca Schiavone (ITA)[25]
Mikhail Youzhny (RUS)[14] vs. Andreas Seppi (ITA)
Elena Dementieva (RUS)[11] vs. Anabel Medina Garrigues (ESP)
Evgeny Korolev (RUS) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)[29]



Show Court 3 (11:00 start)
Jarkko Nieminen (FIN)[24] vs. Jesse Levine (USA)
Victoria Azarenka (BLR)[26] vs. Sandra Kloesel (GER)
Alun Jones (AUS)/Greg Jones (AUS) vs. Daniel Nestor (CAN)[2]/Nenad Zimonjic (SRB)[2]
Aravane Rezai (FRA) vs. Tatiana Golovin (FRA)[13]
Sania Mirza (IND)[6]/Alicia Molik (AUS)[6] vs. Eleni Daniilidou (GRE)/Jasmin Woehr (GER)



Show Court 6 (11:00 start)
Paul Capdeville (CHI) vs. Paul-Henri Mathieu (FRA)[23]
Tatiana Perebiynis (UKR) vs. Ai Sugiyama (JPN)
Anna Chakvetadze (RUS)/Na Li (CHN) vs. Shuai Peng (CHN)[8]/Tiantian Sun (CHN)[8]
Sybille Bammer (AUT)[19] vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Jarmila Gajdosova (AUS)/Bryanne Stewart (AUS) vs. Katarina Srebotnik (SLO)[2]/Ai Sugiyama (JPN)[2]



Show Court 7 (11:00 start)
Stefan Koubek (AUT) vs. Agustin Calleri (ARG)
Flavia Pennetta (ITA) vs. Virginie Razzano (FRA)[30]
Kristof Vliegen (BEL) vs. Igor Andreev (RUS)[31]
Juan Pablo Brzezicki (ARG)/Agustin Calleri (ARG) vs. John Isner (USA)/Ivo Karlovic (CRO)



Show Court 8 (11:00 start)
Jelena Kostanic Tosic (CRO)/Martina Muller (GER) vs. Marija Mirkovic (AUS)/Karolina Wlodarczak (AUS)
Jose Acasuso (ARG)/Sergio Roitman (ARG) vs. Werner Eschauer (AUT)/Florian Mayer (GER)
Simone Bolelli (ITA)/Filippo Volandri (ITA) vs. Fabio Fognini (ITA)/Ivan Ljubicic (CRO)
Alize Cornet (FRA)/Camille Pin (FRA) vs. Iveta Benesova (CZE)[16]/Galina Voskoboeva (RUS)[16]



Show Court 10 (11:00 start)
Stephanie Foretz (FRA)/Selima Sfar (TUN) vs. Lucie Hradecka (CZE)/Renata Voracova (CZE)
Frantisek Cermak (CZE)[9]/Lukas Dlouhy (CZE)[9] vs. Steve Darcis (BEL)/Olivier Rochus (BEL)
Marcel Granollers-Pujol (ESP)/Santiago Ventura (ESP) vs. Robert Kendrick (USA)/Jim Thomas (USA)
Mariusz Fyrstenberg (POL)[11]/Marcin Matkowski (POL)[11] vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)/Fernando Verdasco (ESP)



Show Court 11 (11:00 start)
Sara Errani (ITA)/Karin Knapp (ITA) vs. Klaudia Jans (POL)/Caroline Wozniacki (DEN)
Cara Black (ZIM)[1]/Liezel Huber (USA)[1] vs. Anne Kremer (LUX)/Pauline Parmentier (FRA)
Scott Lipsky (USA)/David Martin (USA) vs. Oscar Hernandez (ESP)/Albert Montanes (ESP)



Show Court 13 (11:00 start)
Bob Bryan (USA)[1]/Mike Bryan (USA)[1] vs. Maximo Gonzalez (ARG)/Juan Monaco (ARG)
Stanislas Wawrinka (SUI)[26] vs. Marc Gicquel (FRA)
Carsten Ball (AUS)/Adam Feeney (AUS) vs. Chris Guccione (AUS)/Peter Luczak (AUS)
Hugo Armando (USA)/Xavier Malisse (BEL) vs. Marc Gicquel (FRA)/Fabrice Santoro (FRA)
Nathan Healey (AUS)/Robert Smeets (AUS) vs. Hyung-Taik Lee (KOR)/Florent Serra (FRA)



Show Court 14 (11:00 start)
Laura Granville (USA)/Vladimira Uhlirova (CZE) vs. Ashley Harkleroad (USA)/Tzipora Obziler (ISR)
Jaroslav Levinsky (CZE)/Michal Mertinak (SVK) vs. Jurgen Melzer (AUT)/Alexander Peya (AUT)
Tathiana Garbin (ITA)/Roberta Vinci (ITA) vs. Alina Jidkova (RUS)/Akiko Morigami (JPN)
Carlos Berlocq (ARG)/Andreas Seppi (ITA) vs. Nicolas Almagro (ESP)/Nicolas Massu (CHI)



Show Court 18 (11:00 start)
Dudi Sela (ISR) vs. Ivo Karlovic (CRO)[20]
Elena Vesnina (RUS) vs. Jill Craybas (USA)
Gilles Simon (FRA)[28] vs. Rainer Schuettler (GER)
Sophie Ferguson (AUS)/Trudi Musgrave (AUS) vs. Nadia Petrova (RUS)/Elena Vesnina (RUS)



Show Court 19 (11:00 start)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Alejandro Falla (COL)
Lourdes Dominguez Lino (ESP)/Arantxa Parra Santonja (ESP) vs. Aiko Nakamura (JPN)/Tamarine Tanasugarn (THA)
Severine Bremond (FRA)/Julia Vakulenko (UKR) vs. Chunmei Ji (CHN)/Shengnan Sun (CHN)
Mariya Koryttseva (UKR)/Tatiana Perebiynis (UKR) vs. Maria Elena Camerin (ITA)[15]/Gisela Dulko (ARG)[15]



Show Court 21 (11:00 start)
James Auckland (GBR)/Sam Querrey (USA) vs. Rohan Bopanna (IND)/Rajeev Ram (USA)
Tatiana Poutchek (BLR)/Anastasia Rodionova (AUS) vs. Tyra Calderwood (AUS)/Alenka Hubacek (AUS)
Igor Kunitsyn (RUS)/Dmitry Tursunov (RUS) vs. Jonathan Erlich (ISR)[8]/Andy Ram (ISR)[8]
Sebastien Grosjean (FRA)/Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Frank Dancevic (CAN)/Stephen Huss (AUS)

Vut
Jan 15th, 2008, 11:41 AM
Go! Tammy/Aiko

Scotso
Jan 15th, 2008, 05:15 PM
thanks.

good luck in doubles:

Jarmila Gajdosova/Bryanne Stewart
Alize Cornet/Camille Pin :D
Sara Errani/Karin Knapp
Cara Black/Liezel Huber :worship:
Anne Kremer/Pauline Parmentier
Tathiana Garbin/Roberta Vinci
Sophie Ferguson/Trudi Musgrave
Severine Bremond/Julia Vakulenko :D
Maria Elena Camerin/Gisela Dulko

the doctor
Jan 15th, 2008, 06:18 PM
Good Luck Tathy & Roby