PDA

View Full Version : 10,000$ Baku, Azerbaijan, Sep03, winner: Tinatin Kavlaishvili


Xian
Aug 30th, 2007, 04:47 PM
10,000$ Baku, Azerbaijan

Baku Cup 2007

Surface: Clay

http://www.defi-filmproduktion.de/images/big/baku.jpg

Baku (Azerbaijani (http://en.wikipedia.org/wiki/Azerbaijani_language): Bakı), sometimes known as Baky or Baki, is the capital and the largest city of Azerbaijan (http://en.wikipedia.org/wiki/Azerbaijan). Located on the southern shore of the Absheron Peninsula (http://en.wikipedia.org/wiki/Absheron), the city consists of two principal parts: the downtown and the old Inner City (http://en.wikipedia.org/wiki/Inner_City_%28Baku%29) (21,5 ha (http://en.wikipedia.org/wiki/Hectare)). As of January 1 (http://en.wikipedia.org/wiki/January_1), 2003 (http://en.wikipedia.org/wiki/2003) the population was 1,827,500 of which 153,400 were internally displaced persons (http://en.wikipedia.org/wiki/Internally_displaced_person) and 93,400 refugees.[2] (http://en.wikipedia.org/wiki/Baku#_note-1) Baku is a member of Organization of World Heritage Cities (http://en.wikipedia.org/wiki/Organization_of_World_Heritage_Cities), Sister Cities International (http://en.wikipedia.org/wiki/Sister_Cities_International), World Energy Cities Partnership (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=World_Energy_Cities_Partnership&action=edit), Eurograd Institute (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Eurograd_Institute&action=edit) and Union of the Capitals of the Black Sea Economic Cooperation Organization (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Union_of_the_Capitals_of_the_Black _Sea_Economic_Cooperation_Organization&action=edit).[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/Baku#_note-2)
Baku is divided into eleven administrative districts (Azizbeyov, Binagadi, Qaradagh, Narimanov, Nasimi, Nizami, Sabayil, Sabunchu, Khatai, Surakhany and Yasamal) and 48 townships. Among these are the townships on islands in the Bay of Baku and the town of Oil Rocks (http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_Rocks) built on stilts in the Caspian Sea (http://en.wikipedia.org/wiki/Caspian_Sea), 60 km away from Baku.

Previous Winners:
2006: Yulia SOLONITSKAYA RUS d. Sofia SHAPAVATA GEO 64 61

2007 Draws


Alternates
Tatia MIKADZE GEO vs bye
Konul ALIADZE AZE vs bye
Hanna MALAKHOVICH BLR vs bye
Sabina TOPCHIYEVA AZE vs bye
Salome ALADASHVILI GEO vs bye
Yana SHULAEVA UKR vs Lala TOPCHIYEVA AZE 60 60
Anastasia PUTILINA RUS vs bye
Marina KOLIUSHKO UKR vs Daria BYKODAROVA RUS 75 67 61
Maria STEPANOVA RUS vs bye
Sofiko SHARANGIA GEO vs Vladena PETUSHKOVA RUS 16 64 63
Viktoria YEMIALYANAVA BLR vs bye
Natia GEGIA GEO vs Ekatarina PROZOROVA RUS 64 62
Ana JIKIA GEO vs bye
Nadine FAHOUM ISR vs Olga MAKHOVA RUS 36 36
Irina KOTKINA RUS vs bye
Anna NAUMOVA UKR vs Margarita EDINAROVA RUS 16 16
2nd round
Tatia MIKADZE GEO d. Konul ALIADZE AZE 60 60
Hanna MALAKHOVICH BLR d. Sabina TOPCHIYEVA AZE 60 60
Salome ALADASHVILI GEO vs Yana SHULAEVA UKR 62 76
Anastasia PUTILINA RUS vs Marina KOLIUSHKO UKR 63 61
Maria STEPANOVA RUS vs Sofiko SHARANGIA GEO 36 26
Viktoria YEMIALYANAVA BLR vs Natia GEGIA GEO 61 67 62
Ana JIKIA GEO vs Olga MAKHOVA RUS 16 36
Irina KOTKINA RUS vs Margarita EDINAROVA RUS 61 63
-------------------------------------------------------------

MAIN DRAW

(1) Sofia SHAPATAVA GEO vs Teona TSERTSVADZE GEO 61 60
q Hanna MALAKHOVICH BLR vs q Sofiko SHARANGIA GEO 62 62
Tinatin KAVLASIHVILI GEO vs wc Daria SHILINA RUS 61 63
(5) Ekatarine GORGODZE GEO vs wc Ksenia MIKHAYLOVA RUS 60 60
(4) Manana SHAPAKIDZE GEO vs Mariam KURADZE GEO 62 61
Ksenia LOPINA UKR vs q Anastasia PUTILINA RUS 16 63 36
Maria SKVORTSOVA RUS vs q Olga MAKHOVA RUS 36 06
(7) Sofia KVATSABAIA GEO vs q Irina KOTKINA RUS 67 62 62
(8) Nadezhda SAMOYLO RUS vs Marina MELNIKOVA RUS 26 36
wc Ksenija GRINSHPUN RUS vs wc Sevil ALIEVA AZE 16 26
Valentina PONOMARTSEBA RUS vs q Tatia MIKADZE GEO 16 16
(3) Augusta TSYBYCHEVA RUS vs q Salome ALADASHVILI GEO 62 63
(6) Kateryna YERGINA UKR vs q Viktoria YEMIALYANAVA BLR 46 75 61
Aleksandra RAZUMOVA RUS vs Margarita LAZAREVA RUS 06 60 63
Lesya TSURENKO UKR vs Kateryna MALAKHOVA UKR 62 62
(2) Vasilisa DAVYDOVA RUS vs Yulia HNATEYKO UKR 62 64
2nd round
(1) Sofia SHAPATAVA GEO d. q Hanna MALAKHOVICH BLR 61 61
Tinatin KAVLAISHVILI GEO d. (5) Ekatarine GORGODZE GEO 76 75
(4) Manana SHAPAKIDZE GEO d. q Anastasia PUTILINA RUS 26 61 63
(7) Sofia KVATSABAIA GEO d. q Olga MAKHOVA RUS 63 61
Marina MELNIKOVA RUS d. wc Sevil ALIEVA AZE 60 61
q Tatia MIKADZE GEO d. (3) Augusta TSYBYCHEVA RUS 62 62
(6) Kateryna YERGINA UKR d. Aleksandra RAZUMOVA RUS 64 16 75
Lesya TSURENKO UKR d. (2) Vasilisa DAVYDOVA RUS 64 64
QF
Tinatin KAVLAISHVILI GEO d. (1) Sofia SHAPATAVA GEO 63 64
(7) Sofia KVATSABAIA GEO d. (4) Manana SHAPAKIDZE GEO 62 75
q Tatia MIKADZE GEO d. Marina MELNIKOVA RUS 75 63
Lesya TSURENKO UKR d. (6) Kateryna YERGINA UKR 64 60
SF
Tinatin KAVLAISHVILI GEO d. (7) Sofia KVATSABAIA GEO 46 62 61
Lesya TSURENKO UKR d. q Tatia MIKADZE GEO 61 60
Final
Tinatin KAVLAISHVILI GEO d. Lesya TSURENKO UKR 63 64

-------------------------------------------------

DOUBLES MAIN

(1) Vasilisa DAVYDOVA/Augusta TSYBYCHEVA RUS vs Salome ALADASHVILI GEO/Ekatarina PROZOROVA RUS 60 61
Vladena PETUSHKOVA RUS/Sofiko SHARANGIA GEO vs Nadine FAHOUM ISR/Irina KOTKINA RUS 57 06
(4) Yuliya HNATEYKO/Kateryna MALAKHOVA UKR vs Sevil ALIEVA AZE/Viktoria YEMIALYANAVA BLR 63 64
Ksenia LOPINA UKR/Anastasia PUTILINA RUS vs Ksenia MIKHAYLOVA RUS/Anna NAUMOVA UKR 63 61
Ekatarine GORGODZE/Sofia KVATSABAIA GEO vs Ana JIKIA GEO/Yana SHULAEVA UKR 61 61
(3) Daria BYKODAROVA/Aleksandra RAZUMOVA RUS vs Margarita EDINAROVA/Olga MAKHOVA UKR 46 36
Mariam KURADZE/Teona TSERTSVADZE vs Tinatin KAVLASIHVILI/Sofia SHAPATAVA GEO 36 16
(2) Marina MELNIKOVA/Maria SKVORTSOVA RUS vs Lesya TSURENKO/Kateryna YERGINA UKR 75 16 8-10
QF
(1) Vasilisa DAVYDOVA/Augusta TSYBYCHEVA RUS d. Nadine FAHOUM ISR/Irina KOTKINA RUS 62 63
(4) Yuliya HNATEYKO/Kateryna MALAKHOVA UKR d. Ksenia LOPINA UKR/Anastasia PUTILINA RUS 62 64
Margarita EDINAROVA/Olga MAKHOVA UKR d. Ekatarine GORGODZE/Sofia KVATSABAIA GEO 61 46 10-7
Lesya TSURENKO/Kateryna YERGINA UKR d. Tinatin KAVLASIHVILI/Sofia SHAPATAVA GEO 57 63 11-9
SF
(1) Vasilisa DAVYDOVA/Augusta TSYBYCHEVA RUS d. (4) Yuliya HNATEYKO/Kateryna MALAKHOVA UKR 61 64
Lesya TSURENKO/Kateryna YERGINA UKR d. Margarita EDINAROVA/Olga MAKHOVA UKR 63 75
Final
(1) Vasilisa DAVYDOVA/Augusta TSYBYCHEVA RUS d. Lesya TSURENKO/Kateryna YERGINA UKR 74 56 10-7

DutchieGirl
Aug 30th, 2007, 09:03 PM
oh goodie...haven't even heard of half of the players. :lol:

LegionArgentina
Aug 31st, 2007, 03:02 PM
Yesterday i talked to Efrat Mishor and she said me will play here but i dont see her name in list :confused:

Xian
Aug 31st, 2007, 03:04 PM
Yesterday i talked to Efrat Mishor and she said me will play here but i dont see her name in list :confused:

3rd on quali list :wavey:

tobi
Aug 31st, 2007, 03:05 PM
Yesterday i talked to Efrat Mishor and she said me will play here but i dont see her name in list :confused:
She is on the list of both Xian's list and at ITF :shrug:

http://www.itftennis.com/womens/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100016016&event=&order=Position

LegionArgentina
Aug 31st, 2007, 03:11 PM
Pff how on earth i dont see her name :silly:
Thanks guys

Andiyan
Aug 31st, 2007, 06:15 PM
Why isn't Elina Hasanova playing...
Injury?? :sad:

Andiyan
Sep 1st, 2007, 04:28 PM
Qualy draw is out:

http://www.itftennis.com/womens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100091172&tournament=1100016016

tobi
Sep 1st, 2007, 04:29 PM
Singles Qualifying Draw

Tatia MIKADZE (GEO) BYE
Konul ALIZADE (AZE) BYE

Hanna MALAKHOVICH (BLR) BYE
Sabina TOPCHIYEVA (AZE) BYE

Salome ALADASHVILI (GEO) BYE
Yana SHULAEVA (UKR) Vs Lala TOPCHIYEVA (AZE)

Anastasia PUTILINA (RUS) BYE
Marina KOLIUSHKO (UKR) Vs Daria BYKODAROVA (RUS)

Maria STEPANOVA (RUS) BYE
Sofiko SHARANGIA (GEO) Vs Vladlena PETUSHKOVA (RUS)

Viktoria YEMIALYANAVA (BLR) BYE
Natia GEGIA (GEO) Vs Ekaterina PROZOROVA (RUS)

Ana JIKIA (GEO) BYE
Nadine FAHOUM (ISR) Vs Olga MAKHOVA (RUS)

Irina KOTKINA (RUS) BYE
Anna NAUMOVA (UKR) Vs Margarita EDINAROVA (RUS)

Andiyan
Sep 1st, 2007, 04:35 PM
DB: Mikadze, Kotkina

Petkorazzi
Sep 1st, 2007, 06:46 PM
Good Luck to Aladashvili, Gegia and Sharangia.

Also best of luck to Tatia Mikadze on her Comeback :yeah: So Many Georgians here :eek:

Petkorazzi
Sep 1st, 2007, 06:55 PM
DB Mikadze and Gegia

..ikke..
Sep 1st, 2007, 07:14 PM
DB: Mikadze (R2) and Kotkina (R2)

Equus
Sep 1st, 2007, 08:11 PM
Q.DB : Mikadze ( R2 ) & Kotkina ( R2 )

Freakan
Sep 1st, 2007, 08:20 PM
DB: Mikadze, Kotkina

James
Sep 1st, 2007, 09:48 PM
Mikadze (2R) and Kotkina (2R)

kiel
Sep 1st, 2007, 11:37 PM
DB Quali:Mikadze over Alizade
Kotkina(2R)

tobi
Sep 1st, 2007, 11:41 PM
DB

Edinarova (R1) & Malakhovich (R2)

DutchieGirl
Sep 2nd, 2007, 12:01 AM
DB: Kotkina, Mikadze

polishprodigy
Sep 2nd, 2007, 12:15 AM
DB: Mikadze (R2), Kotkina (R2)

Meelis
Sep 2nd, 2007, 12:22 AM
DB: Kotkina and Malakhovich

Xian
Sep 2nd, 2007, 09:58 AM
DB
Mikadze and Malakhovich in R2

tobi
Sep 2nd, 2007, 10:16 AM
http://www.itftennis.com/womens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100016016

Singles Main Draw

(1)Sofia Shapatava (GEO) v Teona Tsertsvadze (GEO)
(Q)Hanna Malakhovich (BLR) v Q

Tinatin Kavlashvili (GEO) v (wc)Daria Shilina (RUS)
(5)Ekaterina Gorgodze (GEO) v (wc)Ksenia Mikhaylova (RUS)

(4)Manana Shapakidze (GEO) v Mariam Kurdadze (GEO)
Ksenia Lopina (UKR) v Q

Maria Skvortsova (RUS) v Q
(7)Sofia Kvatsabaia (GEO) v Q

(8)Nadezda Samoylo (RUS) v Marina Melnikova (RUS)
(wc)Sevil Aliyeva (AZE) v (wc)Ksenija Grinshpun (RUS)

Valentina Ponomartseva (RUS) v (Q)Tatia Mikadze (GEO)
(3)Augusta Tsybycheva (RUS) v Q

(6)Kateryna Yergina (UKR) v Q
Aleksandra Razumova (RUS) v Margarita Lazareva (RUS)

Lesya Tsurenko (UKR) v Kateryna Malakhova (UKR)
(2)Vasilisa Davydova (RUS) v Yuliya Hnateyko (UKR)

DutchieGirl
Sep 2nd, 2007, 10:22 AM
W: Davydova
RU: Shapatava

DutchieGirl
Sep 2nd, 2007, 10:23 AM
W: Davydova
RU: Shapatava

tobi
Sep 2nd, 2007, 10:25 AM
Qualifying 1st Round

Tatia MIKADZE (GEO) BYE
Konul ALIZADE (AZE) BYE

Hanna MALAKHOVICH (BLR) BYE
Sabina TOPCHIYEVA (AZE) BYE

Salome ALADASHVILI (GEO) BYE
Yana SHULAEVA (UKR) defeated Lala TOPCHIYEVA (AZE) 6-0 6-0

Anastasia PUTILINA (RUS) BYE
Marina KOLIUSHKO (UKR) defeated Daria BYKODAROVA (RUS) 7-5 6-7(8) 6-1

Maria STEPANOVA (RUS) BYE
Sofiko SHARANGIA (GEO) defeated Vladlena PETUSHKOVA (RUS) 1-6 6-4 6-3

Viktoria YEMIALYANAVA (BLR) BYE
Natia GEGIA (GEO) defeated Ekaterina PROZOROVA (RUS) 6-4 6-2

Ana JIKIA (GEO) BYE
Olga MAKHOVA (RUS) defeated Nadine FAHOUM (ISR) 6-3 6-3

Irina KOTKINA (RUS) BYE
Margarita EDINAROVA (RUS) defeated Anna NAUMOVA (UKR) 6-1 6-1

Final Round

Tatia MIKADZE (GEO) defeated Konul ALIZADE (AZE) 6-0 6-0
Hanna MALAKHOVICH (BLR) defeated Sabina TOPCHIYEVA (AZE) 6-0 6-0
Salome ALADASHVILI (GEO) Vs Yana SHULAEVA (UKR)
Anastasia PUTILINA (RUS) Vs Marina KOLIUSHKO (UKR)
Maria STEPANOVA (RUS) Vs Sofiko SHARANGIA (GEO)
Viktoria YEMIALYANAVA (BLR) Vs Natia GEGIA (GEO)
Ana JIKIA (GEO) Vs Olga MAKHOVA (RUS)
Irina KOTKINA (RUS) Vs Margarita EDINAROVA (RUS)

tobi
Sep 2nd, 2007, 10:28 AM
Doubles Main Draw

(1)Davydova/Tsybycheva (RUS) v Aladashvili/Prozorova (GEO/RUS)
Petushkova/Sharangia (RUS/GEO) v Fahoum/Kotkina (ISR/RUS)

(4)Hnateyko/Malakhova (UKR) v Aliyeva/Yemialyanava (AZE/BLR)
Lopina/Putilina (UKR/RUS) v (wc)Mikhaylova/Naumova (RUS/UKR)

Gorgodze/Kvatsabaia (GEO) v Jikia/Shulaeva (GEO/UKR)
(3)Bykodarova/Razumova (RUS) v Edinarova/Makhova (RUS)

Kurdadze/Tsertsvadze (GEO) v Kavlashvili/Shapatava (GEO)
(2)Melnikova/Skvortsova (RUS) v Tsurenko/Yergina (UKR)

DutchieGirl
Sep 2nd, 2007, 10:30 AM
#$@! I was gonna pick Shulaeva for a DB too! :fiery:

..ikke..
Sep 2nd, 2007, 10:43 AM
RU: Davydova
DB: Gorgodze and Kavlashvili

James
Sep 2nd, 2007, 01:24 PM
RU: Yergina
DB: Gorgodze and Kavlashvili

polishprodigy
Sep 2nd, 2007, 01:28 PM
RU: Samoylo
DB: Grinshpun over Aliyeva
Shapatava (r1)

kiel
Sep 3rd, 2007, 12:28 AM
Runner up: Kateryna Yergina

DB Main Draw:Gorgodze over Mikhaylova
Kavlashvili over Shilina

auntie janie
Sep 3rd, 2007, 01:10 AM
RU: Kotkina (hope she qualifies! :eek: )

tobi
Sep 3rd, 2007, 05:16 AM
RU : Yergina

DB

Gorgodze

Meelis
Sep 3rd, 2007, 07:19 AM
RU: Shapatava
DB: Gorgodze and Kavlashvili

Brenda fan
Sep 3rd, 2007, 10:32 AM
RU: Shapakidze

DB: Shapatava, Gorgodze

Freakan
Sep 3rd, 2007, 12:36 PM
W: Gorgodze
RU: Davydova
DB: Gorgodze, Tsybycheva

Andiyan
Sep 3rd, 2007, 01:44 PM
Final qualifying Round:

Tatia Mikadze (GEO) def Konul Aliadze (AZE) 6-0 6-0
Hanna Malakhovich (BLR) def Sabina Topchiyeva (AZE) 6-0 6-0
Salome Aladashvili (GEO) def Yana Shulaeva (UKR) 6-2 7-6(3)
Anastasia Putilina (RUS) def Marina Koliushko (UKR) 6-3 6-1
Sofiko Sharangia (GEO) def (WC)Maria Stepanova (RUS) 6-3 6-2
Viktoria Yemialyanava (BLR) def Natia Gegia (GEO) 6-1 6-7(2) 6-2
Olga Makhova (RUS) def Ana Jikia (GEO) 6-1 6-3
Irina Kotkina (RUS) def Margarita Edinarova (RUS) 6-1 6-3 :)

Andiyan
Sep 3rd, 2007, 01:45 PM
RU: Yergina
DB: Gorgodze, Kavlashvili

Freakan
Sep 3rd, 2007, 02:53 PM
Gorgodze won 6:0 6:0 :yeah:
Finally some pts for me :o

Freakan
Sep 3rd, 2007, 02:56 PM
btw we can't vote after first results are posted but the poll is open till tomorrow evening...

Andiyan
Sep 3rd, 2007, 03:40 PM
Some first round results:

(1)Sofia Shapatava (GEO) def Teona Tsertsvadze (GEO) 6-1 6-0
(Q)Hanna Malakhovich (BLR) vs (Q)Sofiko Sharangia (GEO)
Tinatin Kavlashvili (GEO) def (WC)Daria Shilina (RUS) 6-3 6-1
(5)Ekaterine Gorgodze (GEO) def (WC)Ksenia Mikhaylova (RUS) 6-0 6-0
(4)Manana Shapakidze (GEO) vs Mariam Kurdadze (GEO)
Ksenia Lopina (UKR) vs (Q)Anastasia Putilina (RUS)
Maria Skvortsova (RUS) vs (Q)Olga Makhova (RUS)
(7)Sofia Kvatsabaia (GEO) vs (Q)Irina Kotkina (RUS)
(8)Nadezda Samoylo (RUS) vs Marina Melnikova (RUS)
(WC)Sevil Aliyeva (AZE) def Ksenija Grinshpun (RUS) 6-1 6-2
(Q)Tatia Mikadze (GEO) def Valentina Ponomartseva (RUS) 6-1 6-1
(3)Augusta Tsybycheva (RUS) vs (Q)Salome Aladashvili (GEO)
(6)Kateryna Yergina (UKR) vs (Q)Viktoria Yemialyanava (BLR)
Aleksandra Razumova (RUS) vs Margarita Lazareva (RUS)
Lesya Tsurenko (UKR) def Kateryna Malakhova (UKR) 6-2 6-2
(2)Vasilisa Davydova (RUS) vs Yuliya Hnateyko (UKR)

Equus
Sep 3rd, 2007, 04:21 PM
Oh, OK then.

MD DB: Tsybycheva ( R1 ) & Shapatava ( R2 )

tobi
Sep 3rd, 2007, 08:33 PM
btw we can't vote after first results are posted but the poll is open till tomorrow evening...
I am well aware of it trust me.

tobi
Sep 4th, 2007, 03:18 AM
2nd DB

Tsybycheva

DutchieGirl
Sep 4th, 2007, 11:00 AM
DB: Tsybycheva, Shapatava (r2)

Freakan
Sep 4th, 2007, 12:24 PM
I am well aware of it trust me.
I do trust you baby :kiss: ;)

Andiyan
Sep 4th, 2007, 12:48 PM
First round completed:

(1)Sofia Shapatava (GEO) def Teona Tsertsvadze (GEO) 6-1 6-0
(Q)Hanna Malakhovich (BLR) def (Q)Sofiko Sharangia (GEO) 6-2 6-2
Tinatin Kavlashvili (GEO) def (WC)Daria Shilina (RUS) 6-3 6-1
(5)Ekaterine Gorgodze (GEO) def (WC)Ksenia Mikhaylova (RUS) 6-0 6-0
(4)Manana Shapakidze (GEO) def Mariam Kurdadze (GEO) 6-2 6-1
(Q)Anastasia Putilina (RUS) def Ksenia Lopina (UKR) 6-1 3-6 6-3
(Q)Olga Makhova (RUS) def Maria Skvortsova (RUS) 6-3 6-0
(7)Sofia Kvatsabaia (GEO) def (Q)Irina Kotkina (RUS) 6-7(1) 6-2 6-2

Marina Melnikova (RUS) def (8)Nadezda Samoylo (RUS) 6-2 6-3
(WC)Sevil Aliyeva (AZE) def Ksenija Grinshpun (RUS) 6-1 6-2
(Q)Tatia Mikadze (GEO) def Valentina Ponomartseva (RUS) 6-1 6-1
(3)Augusta Tsybycheva (RUS) def (Q)Salome Aladashvili (GEO) 6-2 6-3
(6)Kateryna Yergina (UKR) def (Q)Viktoria Yemialyanava (BLR) 4-6 7-5 6-1
Aleksandra Razumova (RUS) def Margarita Lazareva (RUS) 0-6 6-0 6-4
Lesya Tsurenko (UKR) def Kateryna Malakhova (UKR) 6-2 6-2
(2)Vasilisa Davydova (RUS) def Yuliya Hnateyko (UKR) 6-2 6-4

James
Sep 4th, 2007, 12:56 PM
I am well aware of it trust me.

Isn't it easier to close the poll when first round results are out? You should be able to do it as mod for this forum.

TheBoiledEgg
Sep 5th, 2007, 02:10 PM
2nd Round
Sofia SHAPATAVA (GEO) (1) defeated Hanna MALAKHOVICH (BLR) 6-1 6-1
Tinatin KAVLASHVILI (GEO) defeated Ekaterine GORGODZE (GEO) (5) 7-6(5) 7-5
Manana SHAPAKIDZE (GEO) (4) defeated Anastasia PUTILINA (RUS) 2-6 6-1 6-3 :(
Sofia KVATSABAIA (GEO) (7) defeated Olga MAKHOVA (RUS) 6-3 6-1 :(
Marina MELNIKOVA (RUS) defeated Sevil ALIYEVA (AZE) 6-0 6-1 :)
Tatia MIKADZE (GEO) defeated Augusta TSYBYCHEVA (RUS) (3) 6-2 6-2 :(
Kateryna YERGINA (UKR) (6) defeated Aleksandra RAZUMOVA (RUS) 6-4 1-6 7-5 :(
Lesya TSURENKO (UKR) defeated Vasilisa DAVYDOVA (RUS) (2) 6-4 6-4 :( :(

Andiyan
Sep 5th, 2007, 02:15 PM
Georgia is doing well here... But still i hope Yergina can make the final :)

tobi
Sep 6th, 2007, 08:48 PM
Quarterfinal

Tinatin KAVLASHVILI (GEO) defeated Sofia SHAPATAVA (GEO) (1) 6-3 6-4
Sofia KVATSABAIA (GEO) (7) defeated Manana SHAPAKIDZE (GEO) (4) 6-2 7-5
Tatia MIKADZE (GEO) defeated Marina MELNIKOVA (RUS) 7-5 6-3
Lesya TSURENKO (UKR) defeated Kateryna YERGINA (UKR) (6) 6-4 6-0

Andiyan
Sep 7th, 2007, 10:57 AM
Semis:

Tinatin Kavlashvili (GEO) def (7)Sofia Kvatsabaia (GEO) 4-6 6-2 6-1
Lesya Tsurenko (UKR) def (Q)Tatia Mikadze (GEO) 6-1 6-0

TheBoiledEgg
Sep 8th, 2007, 10:07 AM
Final
Tinatin KAVLASHVILI (GEO) defeated Lesya TSURENKO (UKR) 6-3 6-4


Lesya :( :sad:

tobi
Sep 8th, 2007, 03:55 PM
Congrats Tinatin :eek:

auntie janie
Sep 8th, 2007, 05:53 PM
Wow, great week for that kid. :worship:

rated_next
Sep 8th, 2007, 08:14 PM
Well done Tinatin :) :yeah: