PDA

View Full Version : 10,000$ Brasov, Romania, Sep03, winner: Irina-Camelia Begu


Xian
Aug 30th, 2007, 01:23 PM
10,000$ Brasov, Romania

Trofeul Distrigaz Sud

Surface: Clay

http://laroumanie.free.fr/tourisme/001/bv/brasov.jpg
Braşov (IPA (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Phonetic_Alphabet): /bra'ʃov/; German (http://en.wikipedia.org/wiki/German_language): Kronstadt; Hungarian (http://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_language): Brassó; Medieval Latin (http://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_Latin): Brassovia or Corona) is a city in Romania (http://en.wikipedia.org/wiki/Romania) and the capital of Braşov County (http://en.wikipedia.org/wiki/Bra%C5%9Fov_County). The city's population is 284,596, according to the 2002 census.
Braşov is located in the central part of the country, about 166 km from Bucharest (http://en.wikipedia.org/wiki/Bucharest). It is surrounded by the Southern Carpathians (http://en.wikipedia.org/wiki/Southern_Carpathians), and is part of the Transylvania (http://en.wikipedia.org/wiki/Transylvania) region.
The city is notable for hosting the Golden Stag (http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_Stag_Festival) (Cerbul de Aur) international music festival.
The current Romanian and Hungarian names are derived from the Pecheneg (http://en.wikipedia.org/wiki/Pecheneg_language) word, barasu, meaning "fortress". On Tâmpa Hill (http://en.wikipedia.org/wiki/T%C3%A2mpa%2C_Bra%C5%9Fov), located on the southern side of the city, there was a citadel called Brassovia, which gave both the Romanian and the Hungarian name of the city.
The first attested mention of Braşov is Terra Saxonum de Barasu ("Saxon (http://en.wikipedia.org/wiki/Transylvanian_Saxons) Land of Baras"), in a 1252 document. The German name Kronstadt means "Crown City", and is reflected in the city's coat of arms (http://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms), as well as in its Medieval Latin name, Corona. The three names of the city (Braşov/Brassó, Kronstadt, and Corona) were used simultaneously in the Middle Ages.
From 1950 to 1960, during part of the Communist period (http://en.wikipedia.org/wiki/Communist_Romania) in Romania, the city was called (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_places_in_Romania_whose_names_were_changed ) Oraşul Stalin, after the Soviet (http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_Union) leader Joseph Stalin (http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Stalin)

Previous Winners:
2004: Mihaela BUZARNESCU ROM d. Andrea BENITEZ ARG 63 75

2007 Draws



Quali
(1) Mihaela-Florina BUNEA ROM vs bye
Julia HELBET MDA vs bye
Lucia BATTA HUN vs Natalie HANDLER ISR 61 60
Andra-Mihaela COPREAN ROM vs bye
Nicoleta Ana Maria BARA ROM vs bye
Ioana-Alexandra OPREA ROM vs bye
Bianca BRASOVEANU ROM vs Ana Maria STROE ROM 06 63 36
Dora SOMOSSY HUN vs bye
Axenia-Anamaria ROSCA ROM vs bye
Madalina LUPU ROM vs bye
Cristina-Bianca DANAILA ROM vs Alexandra KOVACS HUN 36 16
Daniela-Alexandra ILCU ROM vs bye
Bianca-Ioana BONIFATE ROM vs bye
Paula DINUTA ROM vs bye
Claudia-Gianina DUMITRESCU ROM vs Virginia TICA ROM 61 30 ret Tica
Eliza-Adriana MATACHE ROM vs bye
Alina PETRAS MDA vs bye
Ana-Maria NEDELCU ROM vs bye
Alexandra ION ROM vs Mihaela MIHAILESCU ROM 76 60
Anastasia KOROLIOVA UKR vs bye
Andreea RUSU ROM vs bye
Ioana BORONEA ROM vs bye
Irina-Alexcandra PARASCHIV ROM vs Luiza COMAN ROM 61 46 62
Alina-Silvana MOISE ROM vs bye
Anna LARKINA UKR vs bye
Ivana KAROLYIOVA SVK vs bye
Roxana ALEXANDRU CAN vs Karina GOIA ROM 63 36 67
Alisa-Juliana CALUSERIU ROM vs bye
Florentina JELEA ROM vs bye
Kristina BOGACHEVA UKR vs bye
Daniela COCIORBA MDA vs Ilinca-Thea ANGHEL ROM 61 62
Nora DINCA ROM vs bye
2nd round
Julia HELBET MDA d. (1) Mihaela-Florina BUNEA ROM 26 64 62
Lucia BATTA HUN vs Andra-Mihaela COPREAN 61 61
Nicoleta Ana Maria BARA ROM d. Ioana-Alexandra OPREA ROM 62 64
Ana Maria STROE ROM vs Dora SOMOSSY HUN 36 62 16
Madalina LUPU ROM d. Axenia-Anamaria ROSCA ROM 61 64
Alexandra KOVACS HUN vs Daniela-Alexandra ILCU ROM
Paula DINUTA ROM d. Bianca-Ioana BONIFATE ROM 46 63 63
Claudia-Geanina DUMITRESCU ROM d. Eliza-Adriana MATACHE ROM 76 61
Ana-Maria NEDELCU ROM d. Alina PETRAS MDA 61 26 76
Alexandra ION ROM vs Anastasia KOROLIOVA UKR 36 26
Ioana BORONEA ROM d. Andreea RUSU ROM 61 60
Irina-Alexandra PARASCHIV ROM vs Alisa-Silvana MOISE ROM 60 60
Ivana KAROLYIOVA SVK d. Anna LARKINA UKR 61 61
Karina GOIA ROM vs Alisa-Juliana CALUSERIU ROM 46 26
Kristina BOGACHEVA RUS d. Florentina JELEA ROM 60 60
Daniela COCIORBA MDA vs Nora DINCA ROM 61 62
3rd round
Lucia BATTA HUN d. Julia HELBET MDA 76 62
Dora SOMOSSY HUN d. Nicoleta Ana Maria BARA ROM 63 63
Alexandra KOVACS HUN d. Madalina LUPU ROM 64 63
Claudia-Geanina DUMITRESCU ROM d. Paula DINUTA ROM 63 26 62
Ana-Maria NEDELCU ROM d. Anastasia KOROLIOVA UKR 62 63
Irina-Alexandra PARASCHIV ROM d. Ioana BORONEA ROM 60 62
Alisa-Juliana CALUSERIU ROM vs Ivana KAROLYIOVA SVK 62 46 63
Kristina BOGACHEVA UKR vs Daniela COCIORBA MDA 75 67 64

------------------------------------------------------------

MAIN DRAW
(1) Alexandra CADANTU ROM vs wc Andra STANCULESCU ROM 62 60
Elora DABIJA ROM vs q Alexandra KOVACS HUN 62 64
Alice-Andrada RADU ROM vs Karen BARBAT DEN 61 63
(6) Antonia-Xenia TOUT ROM vs Beatris SIMION ROM 62 62
(3) Cristina-Andreea MITU ROM vs q Ana-Maria NEDELCU ROM 61 62
Aude VERMOEZEN BEL vs Eylül BENLI TUR 61 60
wc Veronica POPOVICI ROM vs q Irina-Alexandra PARASCHIV ROM 36 64 64
(8) Dessislava MLADENOVA BUL vs Camelia-Elena HRISTEA ROM 06 26
(5) Diana-Andreea GAE ROM vs Raluca CIULEI ROM 64 62
q Alisa-Juliana CALUSERIU ROM vs q Lucia BATTA HUN 16 16
Irina-Camelia BEGU ROM vs q Kristina BOGACHEVA UKR 63 63
(4) Martina BALOGOVA SVK vs q Claudia-Geanina DUMITRESCU ROM ret Balogova
(7) Ionela-Andreea IOVA ROM vs wc Ana BOGDAN ROM 63 26 36
wc Lavinia SERETEANU ROM vs q Dora SOMOSSY HUN 26 06
Elena BOGDAN ROM vs LL Madalina LUPU ROM 67 64 63
(2) Cristina CELANI ITA vs Alexandra DAMASCHIN ROM 63 67 36
2nd round
(1) Alexandra CADANTU ROM d. Elora DABIJA ROM 75 06 64
(6) Antonia-Xenia TOUT ROM d. Alice-Andrada RADU ROM 67 62 35 ret
(3) Cristina-Andreea MITU ROM d. q Ivana KAROLYIOVA SVK 62 62
Camelia-Elena HRISTEA ROM d. wc Veronica POPOVICI ROM 63 61
(5) Diana-Andreea GAE ROM d. q Lucia BATTA HUN 63 75
Irina-Camelia BEGU ROM d. q Claudia-Geanina DUMITRESCU ROM 63 62
wc Ana BOGDAN ROM d. q Dora SOMOSSY HUN 61 60
Alexandra DAMASCHIN ROM d. Elena BOGDAN ROM 63 67 64
QF
(6) Antonia-Xenia TOUT ROM d. (1) Alexandra CADANTU ROM 64 63
(3) Cristina-Andreea MITU ROM d. Camelia-Elena HRISTEA ROM 76 75
Irina-Camelia BEGU ROM d. (5) Diana-Andreea GAE ROM 61 62
Alexandra DAMASCHIN ROM d. Ana BOGDAN ROM 63 61
SF
(3) Cristina-Andreea MITU ROM d. (6) Antonia-Xenia TOUT ROM 62 62
Irina-Camelia BEGU ROM d. Alexandra DAMASCHIN ROM 64 64
Final
Irina-Camelia BEGU ROM d. (3) Cristina-Andreea MITU ROM 76 62
------------------------------------------------

DOUBLES MAIN

(1) Raluca CIULEI/Camelia-Elena HRISTEA ROM vs bye
Lucia BATTA/Alexandra KOVACS HUN vs Kristina BOGACHEVA/Anastasia KOROLIOVA UKR 26 63 9-11
(4) Alexandra CADANTU/Alexandra DAMASCHIN ROM vs Bianca BRASOVEANU/Karina GOIA ROM 61 61
Julia HELBET MDA/Madalina LUPU ROM vs Daniela COCIORBA MDA/Ana-Maria NEDELCU ROM 62 36 10-3
Veronica POPOVICI/Andra STANCULESCU ROM vs Ionela-Andreea IOVA/Cristina-Andreea MITU ROM 06 06
(3) Nicoleta Ana Maria BARA ROM/Dessislava MLADENOVA BUL vs Irina-Alexandra PARASCHIV/Beatris SIMION ROM 62 63
Elora DABIJA/Alice-Andrada RADU ROM vs Karen BARBAT/Elena BOGDAN ROM 62 76
(2) Irina-Camelia BEGU/Diana-Andreea GAE ROM vs bye
QF
(1) Raluca CIULEI/Camelia-Elena HRISTEA ROM d. Kristina BOGACHEVA/Anastasia KOROLIOVA UKR 62 61
(4) Alexandra CADANTU/Alexandra DAMASCHIN ROM d. Julia HELBET MDA/Madalina LUPU ROM 75 76
(3) Nicoleta Ana Maria BARA ROM/Dessislava MLADENOVA BUL d. Ionela-Andreea IOVA/Cristina-Andreea MITU ROM 26 61 10-7
(2) Irina-Camelia BEGU/Diana-Andreea GAE ROM d. Elora DABIJA/Alice-Andrada RADU ROM 62 63
SF
(1) Raluca CIULEI/Camelia-Elena HRISTEA ROM vs (4) Alexandra CADANTU/Alexandra DAMASCHIN ROM 76 36 10-8
(2) Irina-Camelia BEGU/Diana-Andreea GAE ROM d. (3) Nicoleta Ana Maria BARA ROM/Dessislava MLADENOVA BUL ret
Final
(1) Raluca CIULEI/Camelia-Elena HRISTEA ROM d. (2) Irina-Camelia BEGU/Diana-Andreea GAE ROM 75 64

Freakan
Sep 1st, 2007, 12:44 PM
qualifying draw

http://www.itftennis.com/womens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100091158&tournament=1100016012

Freakan
Sep 1st, 2007, 12:45 PM
DB: Batta, Ciociorba

Xian
Sep 1st, 2007, 12:56 PM
DB: Cociorba, Bogacheva (R2)

Andiyan
Sep 1st, 2007, 01:36 PM
DB: Batta (R1), Cociorba (R2)

..ikke..
Sep 1st, 2007, 02:16 PM
DB: Batta and Cociorba

tobi
Sep 1st, 2007, 04:34 PM
1st Round

Mihaela-Florina BUNEA (ROU) (1) BYE
Julia HELBET (MDA) BYE

Lucia BATTA (HUN) defeated Natalie HANDLER (ISR) 6-1 6-0
Andra-Mihaela COPREAN (ROU) BYE

Nicoleta-Ana Maria BARA (ROU) BYE
Ioana-Alexandra OPREA (ROU) BYE

Ana Maria STROE (ROU) defeated Bianca BRASOVEANU (ROU) 6-0 3-6 6-3
Dora SOMOSSY (HUN) BYE

Axenia-Anamaria ROSCA (ROU) BYE
Madalina LUPU (ROU) BYE

Alexandra KOVACS (HUN) defeated Cristina-Bianca DANAILA (ROU) 6-3 6-1
Daniela-Alexandra ILCU (ROU) BYE

Bianca-Ioana BONIFATE (ROU) BYE
Paula DINUTA (ROU) BYE

Claudia-Gianina DUMITRESCU (ROU) defeated Virginia TICA (ROU) 6-1 3-0 Retired
Eliza-Adriana MATACHE (ROU) BYE

Alina PETRAS (MDA) BYE
Ana-Maria NEDELCU (ROU) BYE

Alexandra ION (ROU) defeated Mihaela MIHAILESCU (ROU) 7-6(5) 6-0
Anastasia KOROLIOVA (UKR) BYE

Andreea RUSU (ROU) BYE
Ioana BORONEA (ROU) BYE

Irina-Alexandra PARASCHIV (ROU) defeated Luiza COMAN (ROU) 6-1 4-6 6-2
Alina-Silvana MOISE (ROU) BYE

Anna LARKINA (UKR) BYE
Ivana KAROLYIOVA (SVK) BYE

Karina GOIA (ROU) defeated Roxana ALEXANDRU (CAN) 3-6 6-3 7-6(4)
Alisa-Juliana CALUSERIU (ROU) BYE

Florentina JELEA (ROU) BYE
Kristina BOGACHEVA (RUS) BYE

Daniela COCIORBA (MDA) defeated Ilinca-Thea ANGHEL (ROU) 6-1 6-2
Nora DINCA (ROU) BYE

2nd Round

Julia HELBET (MDA) defeated Mihaela-Florina BUNEA (ROU) (1) 2-6 6-4 6-2
Lucia BATTA (HUN) Vs Andra-Mihaela COPREAN (ROU)

Nicoleta-Ana Maria BARA (ROU) defeated Ioana-Alexandra OPREA (ROU) 6-2 6-4
Ana Maria STROE (ROU) Vs Dora SOMOSSY (HUN)

Madalina LUPU (ROU) defeated Axenia-Anamaria ROSCA (ROU) 6-1 6-4
Alexandra KOVACS (HUN) Vs Daniela-Alexandra ILCU (ROU)

Paula DINUTA (ROU) defeated Bianca-Ioana BONIFATE (ROU) 4-6 6-3 6-3
Claudia-Gianina DUMITRESCU (ROU) Vs Eliza-Adriana MATACHE (ROU)

Ana-Maria NEDELCU (ROU) defeated Alina PETRAS (MDA) 6-1 2-6 7-6(3)
Alexandra ION (ROU) Vs Anastasia KOROLIOVA (UKR)

Ioana BORONEA (ROU) defeated Andreea RUSU (ROU) 6-1 6-0
Irina-Alexandra PARASCHIV (ROU) Vs Alina-Silvana MOISE (ROU)

Ivana KAROLYIOVA (SVK) defeated Anna LARKINA (UKR) 6-1 6-1
Karina GOIA (ROU) Vs Alisa-Juliana CALUSERIU (ROU)

Kristina BOGACHEVA (RUS) defeated Florentina JELEA (ROU) 6-0 6-0
Daniela COCIORBA (MDA) Vs Nora DINCA (ROU)

Equus
Sep 1st, 2007, 08:30 PM
Q.DB: Paraschiv ( R2 ) & Cociorba ( R2 )

James
Sep 1st, 2007, 09:45 PM
DB: Paraschiv (2R) and Cociorba (2R)

tobi
Sep 1st, 2007, 11:39 PM
DB

Paraschiv & Cociorba (Both in R2)

DutchieGirl
Sep 2nd, 2007, 12:07 AM
Db: r2 Paraschiv, Cociorba

polishprodigy
Sep 2nd, 2007, 12:10 AM
DB: Paraschiv (2R) and Cociorba (2R)

Meelis
Sep 2nd, 2007, 12:20 AM
DB: Paraschiv (2R) and Cociorba (2R)

tobi
Sep 2nd, 2007, 05:13 PM
2nd Round Quali

Julia HELBET (MDA) defeated Mihaela-Florina BUNEA (ROU) (1) 2-6 6-4 6-2
Lucia BATTA (HUN) defeated Andra-Mihaela COPREAN (ROU) 6-1 6-1

Nicoleta-Ana Maria BARA (ROU) defeated Ioana-Alexandra OPREA (ROU) 6-2 6-4
Dora SOMOSSY (HUN) defeated Ana Maria STROE (ROU) 6-3 2-6 6-1

Madalina LUPU (ROU) defeated Axenia-Anamaria ROSCA (ROU) 6-1 6-4
Alexandra KOVACS (HUN) defeated Daniela-Alexandra ILCU (ROU) 6-1 6-2

Paula DINUTA (ROU) defeated Bianca-Ioana BONIFATE (ROU) 4-6 6-3 6-3
Claudia-Gianina DUMITRESCU (ROU) defeated Eliza-Adriana MATACHE (ROU) 7-
6(4) 6-1

Ana-Maria NEDELCU (ROU) defeated Alina PETRAS (MDA) 6-1 2-6 7-6(3)
Anastasia KOROLIOVA (UKR) defeated Alexandra ION (ROU) 6-3 6-2

Ioana BORONEA (ROU) defeated Andreea RUSU (ROU) 6-1 6-0
Irina-Alexandra PARASCHIV (ROU) defeated Alina-Silvana MOISE (ROU) 6-0 6-
0

Ivana KAROLYIOVA (SVK) defeated Anna LARKINA (UKR) 6-1 6-1
Alisa-Juliana CALUSERIU (ROU) defeated Karina GOIA (ROU) 6-4 6-2

Kristina BOGACHEVA (RUS) defeated Florentina JELEA (ROU) 6-0 6-0
Daniela COCIORBA (MDA) defeated Nora DINCA (ROU) 6-1 6-2

kiel
Sep 2nd, 2007, 06:12 PM
DB Quali:Paraschiv over Boronea
Batta over Helbet

..ikke..
Sep 3rd, 2007, 07:35 PM
RU: Gae
DB: Cadantu and Mitu

germex
Sep 3rd, 2007, 07:56 PM
RU: Alexandra Cadantu

Andiyan
Sep 3rd, 2007, 08:01 PM
Final Qualifying Round:

Lucia Batta (HUN) def Julia Helbet (MDA) 7-6(3) 6-2
Dora Somossy (HUN) def Nicoleta-Anamaria Bara (ROU) 6-3 6-3
Alexandra Kovacs (HUN) def Madalina Lupu (ROU) 6-4 6-3
Claudia-Gianina Dumitrescu (ROU) def Paula Dinuta (ROU) 6-3 2-6 6-2
Ana-Maria Nedelcu (ROU) def Anastasia Koroliova (UKR) 6-2 6-3
Irina-Alexandra Paraschiv (ROU) def Ioana Boronea (ROU) 6-0 6-2

----
Alisa-Juliana Caluseriu (ROU) leads Ivana Karolyiova (SVK) 6-2 3-4
Kristina Bogacheva (RUS) leads Daniela Cociorba (MDA) 7-5 1-0

Andiyan
Sep 3rd, 2007, 08:07 PM
Singles Main Draw:

(1)Alexandra Cadantu (ROU) vs (WC)Andra Stanculescu (ROU)
Elora Dabija (ROU) vs (Q)Alexandra Kovacs (HUN)
Alice-Andrada Radu (ROU) vs Karen Barbat (DEN)
(6)Antonia-Xenia Tout (ROU) vs Beatris Simion (ROU)
(3)Cristina-Andreea Mitu (ROU) vs (Q)Ana-Maria Nedelcu (ROU)
Aude Vermoezen (BEL) vs Eylül Benli (TUR)
(WC)Veronica Popovici (ROU) vs (Q)Irina-Alexandra Paraschiv (ROU)
(8)Dessislava Mladenova (BUL) vs Camelia-Elena Hristea (ROU)

(5)Diana-Andreea Gae (ROU) vs Raluca Ciulei (ROU)
(Q)Lucia Batta (HUN) vs (Q)Alisa-Juliana Caluseriu (ROU)
Irina-Camelia Begu (ROU) vs (Q)Kristina Bogacheva (RUS)
(4)Martina Balogova (SVK) vs (Q)Claudia-Gianina Dumitrescu (ROU)
(7)Ionela-Andreea Iova (ROU) vs (WC)Ana Bogdan (ROU)
(WC)Lavinia Sereteanu (ROU) vs (Q)Dora Somossy (HUN)
Elena Bogdan (ROU) vs (LL)Madalina Lupu (ROU)
(2)Cristina Celani (ITA) vs Alexandra Damaschin (ROU)

James
Sep 3rd, 2007, 08:10 PM
W: Cadantu
RU: Gae
DB: Cadantu and Iova

Andiyan
Sep 3rd, 2007, 08:13 PM
W: Dabija
RU: Balogova

DB: Cadantu, Anyone over Sereteanu

Andiyan
Sep 3rd, 2007, 08:13 PM
:lol: Cadantu-Dabija now in second round, Radu again vs Barbat

Freakan
Sep 3rd, 2007, 09:06 PM
W: A. Bogdan
RU: Cadantu
DB: Cadantu, Q/LL over Sereteanu

DutchieGirl
Sep 4th, 2007, 12:20 AM
W: Cadantu
RU: Balogova
DB: Radu, Cadantu

Meelis
Sep 4th, 2007, 01:49 AM
Ru: Iova
Db: Cadantu and Iova

polishprodigy
Sep 4th, 2007, 02:06 AM
DB: Cadantu over Stanculescu
Iova over Bogdan
RU: Gae

tobi
Sep 4th, 2007, 03:24 AM
winner : Gae
RU : Mitu

DB

Cadantu

Equus
Sep 4th, 2007, 03:08 PM
Winner: Begu
RU: Mitu
DB: Cadantu & Anyone over Sereteanu

Andiyan
Sep 4th, 2007, 05:55 PM
Tuesday first two results:

Alice-Andrada Radu (ROU) def Karen Barbat (DEN) 6-1 6-3
(6)Antonia-Xenia Tout (ROU) def Beatris Simion (ROU) 6-2 6-2

--
Qualifiers placed:
http://www.wtaworld.com/showpost.php?p=11570810&postcount=19

--
Last Two Final Qualifying Round Results:

Alisa-Juliana Caluseriu (ROU) def Ivana Karolyiova (SVK) 6-2 4-6 6-3
Kristina Bogacheva (RUS) def Daniela Cociorba (MDA) 7-5 6-7(6) 6-4

Andiyan
Sep 5th, 2007, 06:44 PM
First round:

(1)Alexandra Cadantu (ROU) def (WC)Andra Stanculescu (ROU) 6-2 6-0
Elora Dabija (ROU) def (Q)Alexandra Kovacs (HUN) 6-2 6-4
Alice-Andrada Radu (ROU) def Karen Barbat (DEN) 6-1 6-3
(6)Antonia-Xenia Tout (ROU) def Beatris Simion (ROU) 6-2 6-2
(3)Cristina-Andreea Mitu (ROU) def (Q)Ana-Maria Nedelcu (ROU) 6-1 6-2
(LL)Ivana Karolyiova (SVK) def Eylül Benli (TUR) 6-1 6-0
(WC)Veronica Popovici (ROU) def (Q)Irina-Alexandra Paraschiv (ROU) 3-6 6-4 6-4
Camelia-Elena Hristea (ROU) def (8)Dessislava Mladenova (BUL) 6-0 6-2

(5)Diana-Andreea Gae (ROU) def Raluca Ciulei (ROU) 6-4 6-2
(Q)Lucia Batta (HUN) def (Q)Alisa-Juliana Caluseriu (ROU) 6-1 6-1
Irina-Camelia Begu (ROU) leads (Q)Kristina Bogacheva (RUS) 4-3
(4)Martina Balogova (SVK) vs (Q)Claudia-Gianina Dumitrescu (ROU)
(7)Ionela-Andreea Iova (ROU) leads (WC)Ana Bogdan (ROU) 6-3 2-3
(Q)Dora Somossy (HUN) leads (WC)Lavinia Sereteanu (ROU) 6-2 3-0
Elena Bogdan (ROU) leads (LL)Madalina Lupu (ROU) 6-7(4) 6-3 2-1
Alexandra Damaschin (ROU) leads (2)Cristina Celani (ITA) 3-6 7-6(5) 4-3

----
Aude Vermoezen (BEL) withdrew.

tobi
Sep 6th, 2007, 08:49 PM
1st Round - Completed

Alexandra CADANTU (ROU) (1) d. Andra STANCULESCU (ROU) 6-2 6-0
Elora DABIJA (ROU) d. Alexandra KOVACS (HUN) 6-2 6-4

Alice-Andrada RADU (ROU) d. Karen BARBAT (DEN) 6-1 6-3
Antonia-Xenia TOUT (ROU) (6) d. Beatris SIMION (ROU) 6-2 6-2

Cristina-Andreea MITU (ROU) (3) d. Ana-Maria NEDELCU (ROU) 6-1 6-2
Ivana KAROLYIOVA (SVK) d. Eylul BENLI (TUR) 6-1 6-0

Veronica POPOVICI (ROU) d. Irina-Alexandra PARASCHIV (ROU) 3-6 6-4 6-4
Camelia-Elena HRISTEA (ROU) d. Dessislava MLADENOVA (BUL) (8) 6-0 6-2

Diana-Andreea GAE (ROU) (5) d. Raluca CIULEI (ROU) 6-4 6-2
Lucia BATTA (HUN) d. Alisa-Juliana CALUSERIU (ROU) 6-1 6-1

Irina-Camelia BEGU (ROU) d. Kristina BOGACHEVA (RUS) 6-3 6-3
Claudia-Gianina DUMITRESCU (ROU) d. Martina BALOGOVA (SVK) (4)
Walkover

Ana BOGDAN (ROU) d. Ionela-Andreea IOVA (ROU) (7) 3-6 6-2 6-3
Dora SOMOSSY (HUN) d. Lavinia SERETEANU (ROU) 6-2 6-0

Elena BOGDAN (ROU) d. Madalina LUPU (ROU) 6-7(4) 6-3 6-4
Alexandra DAMASCHIN (ROU) d. Cristina CELANI (ITA) (2) 3-6 7-6(5) 6-3

tobi
Sep 6th, 2007, 08:50 PM
2nd Round

Alexandra CADANTU (ROU) (1) d. Elora DABIJA (ROU) 7-5 0-6 6-4
Antonia-Xenia TOUT (ROU) (6) d. Alice-Andrada RADU (ROU) 6-7(3) 6-2 3-5 Ret.

Cristina-Andreea MITU (ROU) (3) d. Ivana KAROLYIOVA (SVK) 6-2 6-2
Camelia-Elena HRISTEA (ROU) d. Veronica POPOVICI (ROU) 6-3 6-1

Diana-Andreea GAE (ROU) (5) d. Lucia BATTA (HUN) 6-3 7-5
Irina-Camelia BEGU (ROU) d. Claudia-Gianina DUMITRESCU (ROU) 6-3 6-2

Ana BOGDAN (ROU) d. Dora SOMOSSY (HUN) 6-1 6-0
Alexandra DAMASCHIN (ROU) d. Elena BOGDAN (ROU) 6-3 6-7(3) 6-4

Andiyan
Sep 7th, 2007, 11:01 AM
Elora loses very close this time... But she sure should be ranked higher. :p

Andiyan
Sep 7th, 2007, 08:05 PM
Quarters:

(6)Antonia-Xenia Tout (ROU) def (1)Alexandra Cadantu (ROU) 6-4 6-3
(3)Cristina-Andreea Mitu (ROU) def Camelia-Elena Hristea (ROU) 7-6(2) 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) def (5)Diana-Andreea Gae (ROU) 6-1 6-2
Alexandra Damaschin (ROU) def (WC)Ana Bogdan (ROU) 6-3 6-1

TheBoiledEgg
Sep 7th, 2007, 08:18 PM
Cristina ;) :)

Freakan
Sep 7th, 2007, 09:20 PM
Antonia-Xenia has learned how to play tennis? :eek: :woohoo:

tobi
Sep 8th, 2007, 03:53 PM
SF

(3)Cristina-Andreea Mitu (ROU) leads (6)Antonia-Xenia Tout (ROU) 62 12 Post.
Irina-Camelia Begu (ROU) d. Alexandra Damaschin (ROU) 64 64

rated_next
Sep 8th, 2007, 07:25 PM
finish her off tomorrow Cristina and then win the finals :hearts:

tobi
Sep 9th, 2007, 05:44 PM
Semifinal

Cristina-Andreea MITU (ROU) (3) defeated Antonia-Xenia TOUT (ROU) (6) 6-2 6-2
Irina-Camelia BEGU (ROU) defeated Alexandra DAMASCHIN (ROU) 6-4 6-4

Final

Irina-Camelia BEGU (ROU) defeated Cristina-Andreea MITU (ROU) (3) 7-6(2) 6-2

rated_next
Sep 9th, 2007, 07:01 PM
Cristina :banghead: :sad: :sad:

Well done Irina -- another :baby: doing well for Romania