PDA

View Full Version : Week of 30 July ITF Junior event results.


tobi
Aug 9th, 2007, 01:49 PM
Bachdjarah ITF Juniors,Algeria,G4

1st Round

Shivika BURMAN (IND) (1) BYE
Imane TOUBAL (ALG) defeated Amina BENAISSA (ALG) 6-2 6-2

Fatima Zohra BOUABDALLAH (ALG) (4) defeated Hassiba DJENADI (ALG) 6-2 6-1
Ikram KASDI (ALG) defeated Sakina GAID (ALG) Walkover

Hasna KHAMOUM (ALG) defeated Cheraz SADOUKI (ALG) 6-1 6-4
Amira BEN AISSA (ALG) (3) BYE

Amel OUAHAB (ALG) defeated Amina HASSENE (ALG) 6-0 6-3
Isabella AUMUELLER (AUT) (2) BYE

Quarterfinal

Shivika BURMAN (IND) (1) defeated Imane TOUBAL (ALG) 6-3 4-6 7-5
Fatima Zohra BOUABDALLAH (ALG) (4) defeated Ikram KASDI (ALG) 6-0 6-0
Amira BEN AISSA (ALG) (3) defeated Hasna KHAMOUM (ALG) 6-1 4-6 6-2
Isabella AUMUELLER (AUT) (2) defeated Amel OUAHAB (ALG) 7-5 3-6 6-0

Semifinal

Shivika BURMAN (IND) (1) defeated Fatima Zohra BOUABDALLAH (ALG) (4) 6-3 6-2
Amira BEN AISSA (ALG) (3) defeated Isabella AUMUELLER (AUT) (2) 6-2 6-3

Final

Amira BEN AISSA (ALG) (3) defeated Shivika BURMAN (IND) (1) 4-6 6-2 6-1

JITIC, Central America & Caribbean Closed,GB3

1st Round

Pamela MONTEZ (MEX) (1) BYE
Tanisha HODGSON (ARU) defeated Arlette HAWA (DOM) 6-0 6-0

Paloma MIELGO (MEX) defeated Katherine HOEPELMAN (DOM) Walkover
Paulina SCHIPPERS (GUA) (8) defeated Alejandra LOZANO (MEX) 6-1 6-0

Francesca SEGARELLI (DOM) (4) BYE
Carlista MOHAMMED (TRI) defeated Nicole AROSEMENA (PAN) 6-3 0-6 7-5

Victoria LOZANO (MEX) defeated Lizbeth MORAN (MEX) 7-6(1) 6-3
Paola CALDERON (PUR) (5) BYE

Analy GUZMAN (GUA) (7) defeated Leyla Esther CABRERA (DOM) 6-2 6-1
Kerrie CARTWRIGHT (BAH) defeated Kristen LOPEZ (BAR) 6-1 6-0

Ivette LOPEZ (MEX) defeated Marisela AVILES (HON) 6-4 6-1
Laura-Alicia AGUILAR (MEX) (3) BYE

Alejandra GRANILLO (MEX) (6) defeated Nicole VALDEZ (DOM) 6-0 6-0
Maria Jose GARCIA VILLA (MEX) defeated Ursula CASTILLEJOS (MEX) 3-6 6-4 6-2

Camila QUESADA (CRC) defeated Amanda ASCUIATA (DOM) 6-2 6-1
Olivia BENNETT (TRI) (2) BYE

2nd Round

Pamela MONTEZ (MEX) (1) defeated Tanisha HODGSON (ARU) 6-0 6-1
Paulina SCHIPPERS (GUA) (8) defeated Paloma MIELGO (MEX) 7-6(5) 6-4

Francesca SEGARELLI (DOM) (4) defeated Carlista MOHAMMED (TRI) 6-0 6-2
Paola CALDERON (PUR) (5) defeated Victoria LOZANO (MEX) 7-5 4-6 6-2

Kerrie CARTWRIGHT (BAH) defeated Analy GUZMAN (GUA) (7) 6-1 2-6 6-2
Laura-Alicia AGUILAR (MEX) (3) defeated Ivette LOPEZ (MEX) 6-4 6-4

Alejandra GRANILLO (MEX) (6) defeated Maria Jose GARCIA VILLA (MEX) 6-2 6-1
Olivia BENNETT (TRI) (2) defeated Camila QUESADA (CRC) 6-2 6-1

Quarterfinal

Pamela MONTEZ (MEX) (1) defeated Paulina SCHIPPERS (GUA) (8) 6-1 6-1
Francesca SEGARELLI (DOM) (4) defeated Paola CALDERON (PUR) (5) 6-1 6-2
Laura-Alicia AGUILAR (MEX) (3) defeated Kerrie CARTWRIGHT (BAH) 7-6(7) 6-4
Alejandra GRANILLO (MEX) (6) defeated Olivia BENNETT (TRI) (2) 6-3 4-6 6-2

Semifinal

Francesca SEGARELLI (DOM) (4) defeated Pamela MONTEZ (MEX) (1) 6-4 6-4
Laura-Alicia AGUILAR (MEX) (3) defeated Alejandra GRANILLO (MEX) (6) 7-5 3-6 6-3

Final

Laura-Alicia AGUILAR (MEX) (3) defeated Francesca SEGARELLI (DOM) (4) 7-6(5) 0-6 7-6(4)

International 18 & Under Tennis Championships - Bishkek,G4

Singles Qualifying Draw

1st Round

Ksenia PALKINA (KGZ) BYE
Yekaterina VODOPYANOVA (KAZ) BYE

Nelli BUYUKLYANOVA (KGZ) BYE
Margarita TARABRINA (UZB) BYE

Tatiana POSTNIKOVA (KAZ) BYE
Natalia BEREZHNAYA (KAZ) BYE

Aigerim SAUDABAYEVA (KAZ) BYE
Maria AKBAROVA (UZB) BYE

Yuliana VOROBEVA (RUS) BYE
Sabina GUSEINOVA (TKM) defeated Polina KIRCHEVA (KGZ) 6-1 6-1

Gulzhamal ERNST (KGZ) BYE
Bereke MUHTARBEK (KGZ) BYE

Yulia PLEVAKO (KAZ) BYE
Erika TENIZBAEVA (KGZ) BYE

Lidiya MARINA (TKM) defeated Nina SHULIKOVA (KGZ) 6-1 6-1
Raikhan YUSUP-AKHUNOVA (KGZ) BYE

2nd Round

Ksenia PALKINA (KGZ) defeated Yekaterina VODOPYANOVA (KAZ) 6-0 6-0
Margarita TARABRINA (UZB) defeated Nelli BUYUKLYANOVA (KGZ) 7-6(5) 7-6(4)

Tatiana POSTNIKOVA (KAZ) defeated Natalia BEREZHNAYA (KAZ) 6-4 6-0
Maria AKBAROVA (UZB) defeated Aigerim SAUDABAYEVA (KAZ) 6-0 7-5

Yuliana VOROBEVA (RUS) defeated Sabina GUSEINOVA (TKM) 6-1 6-0
Gulzhamal ERNST (KGZ) defeated Bereke MUHTARBEK (KGZ) 6-1 6-0

Yulia PLEVAKO (KAZ) defeated Erika TENIZBAEVA (KGZ) 6-1 5-0 Retired
Raikhan YUSUP-AKHUNOVA (KGZ) defeated Lidiya MARINA (TKM) 6-0 6-1

Final Round

Ksenia PALKINA (KGZ) defeated Margarita TARABRINA (UZB) 6-0 6-1
Tatiana POSTNIKOVA (KAZ) defeated Maria AKBAROVA (UZB) 6-0 6-0
Yuliana VOROBEVA (RUS) defeated Gulzhamal ERNST (KGZ) 6-4 6-3
Yulia PLEVAKO (KAZ) defeated Raikhan YUSUP-AKHUNOVA (KGZ) 6-2 0-6 6-2

Amman ITF Junior Circuit,Jordan,G5

1st Round

Menna EL NAGDY (EGY) (1) BYE
Varvara KUZNETSOVA (RUS) defeated Yara DODIN (JOR) 6-1 6-1

Yasmin EBADA (EGY) defeated Sarah MONIME (LIB) 6-0 6-2
Sarah MAKKI (SYR) (5) BYE

Ranim MKAHAL (SYR) (3) BYE
Rima HAMZE (AUS) defeated Diania MAKKI (SYR) 6-1 6-0

Dina EL FAROUK (EGY) BYE
Sara FADDA (JOR) (8) BYE

Kim SADI (SYR) (7) BYE
Ann HATAMLEH (JOR) defeated Ghalia FEDDAH (JOR) 6-0 6-0

Caline DEBBAHY (SYR) BYE
Nadine SALLAM (EGY) (4) BYE

Fiona LIST (AUT) (6) BYE
Moura ISHAQ (EGY) defeated Lina JOUAYED (SYR) 6-4 6-1

Rana KATTAN (JOR) BYE
Line GHANNAM (SYR) (2) BYE

2nd Round

Menna EL NAGDY (EGY) (1) defeated Varvara KUZNETSOVA (RUS) 4-6 7-5 7-5
Yasmin EBADA (EGY) defeated Sarah MAKKI (SYR) (5) 6-0 6-2

Rima HAMZE (AUS) defeated Ranim MKAHAL (SYR) (3) 6-3 6-1
Dina EL FAROUK (EGY) defeated Sara FADDA (JOR) (8) 6-2 6-2

Kim SADI (SYR) (7) defeated Ann HATAMLEH (JOR) 6-1 6-1
Nadine SALLAM (EGY) (4) defeated Caline DEBBAHY (SYR) 6-1 6-1

Fiona LIST (AUT) (6) defeated Moura ISHAQ (EGY) 6-3 6-2
Line GHANNAM (SYR) (2) defeated Rana KATTAN (JOR) 6-1 6-0

Quarterfinal

Menna EL NAGDY (EGY) (1) defeated Yasmin EBADA (EGY) 6-2 6-2
Rima HAMZE (AUS) defeated Dina EL FAROUK (EGY) 6-2 6-4
Nadine SALLAM (EGY) (4) defeated Kim SADI (SYR) (7) 6-1 7-5
Fiona LIST (AUT) (6) defeated Line GHANNAM (SYR) (2) 4-6 7-5 6-4

Semifinal

Menna EL NAGDY (EGY) (1) defeated Rima HAMZE (AUS) 6-4 6-1
Fiona LIST (AUT) (6) defeated Nadine SALLAM (EGY) (4) 6-1 6-2

Final

Menna EL NAGDY (EGY) (1) defeated Fiona LIST (AUT) (6) 6-7 6-0 6-1

12th Slovenian Junior Open,G4

Singles Qualifying Draw

1st Round

Klara NEMECKOVA (CZE) (1) BYE
Ivana JANCEVSKI (CRO) BYE

Saskia ANGERER (AUT) defeated Kristina BEKAVAC (CRO) 5-7 6-0 6-2
Katharina JOBST (GER) (9) BYE

Kaja PODOBNIK (SLO) (2) BYE
Matea CUTURA (CRO) BYE

Soncka JAZBINSEK (SLO) defeated Andrea LIPPE (GER) 6-0 6-1
Katharina MORTH (AUT) (12) BYE

Klavdija REBOL (SLO) (3) BYE
Sandra JUNG (GER) BYE

Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) defeated Tea PALANDACIC (SLO) 6-0 6-1
Jovana KARAC (SRB) (10) BYE

Christina AUER (AUT) (4) BYE
Dilara AHMETAGIC (GER) BYE

Eva ZUPANCIC (SLO) defeated Laura BAUER (AUT) 5-7 6-1 6-4
Blazena LUKAC (CRO) (11) BYE

Kristina KOPRCINA (CRO) (5) BYE
Barbora LAZAROVA (SLO) defeated Barbara VAREZIC (SLO) 6-3 6-2

Luca PUMP (HUN) defeated Anja PUSNIK (SLO) 6-2 6-2
Katarina SCHMID (AUT) (8) BYE

Carolina PILLOT (ITA) (6) BYE
Lara OKICKI (SLO) BYE

Egzona MORINA (BEL) defeated Polona DAKIC (SLO) 7-6(3) 6-4
Katharina BRAEUTIGAM (GER) (7) BYE

2nd Round

Klara NEMECKOVA (CZE) (1) defeated Ivana JANCEVSKI (CRO) 6-3 6-0
Katharina JOBST (GER) (9) defeated Saskia ANGERER (AUT) 6-1 6-2

Kaja PODOBNIK (SLO) (2) defeated Matea CUTURA (CRO) 6-2 6-3
Katharina MORTH (AUT) (12) defeated Soncka JAZBINSEK (SLO) 6-4 6-2

Sandra JUNG (GER) defeated Klavdija REBOL (SLO) (3) 6-0 6-0
Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) defeated Jovana KARAC (SRB) (10) 6-2 6-1

Dilara AHMETAGIC (GER) defeated Christina AUER (AUT) (4) 6-0 6-3
Blazena LUKAC (CRO) (11) defeated Eva ZUPANCIC (SLO) 6-2 6-1

Kristina KOPRCINA (CRO) (5) defeated Barbora LAZAROVA (SLO) 6-2 6-4
Luca PUMP (HUN) defeated Katarina SCHMID (AUT) (8) 6-0 6-0

Carolina PILLOT (ITA) (6) defeated Lara OKICKI (SLO) 6-0 7-6(2)
Katharina BRAEUTIGAM (GER) (7) defeated Egzona MORINA (BEL) 6-0 6-1

Final Round

Katharina JOBST (GER) (9) defeated Klara NEMECKOVA (CZE) (1) 6-3 6-3
Katharina MORTH (AUT) (12) defeated Kaja PODOBNIK (SLO) (2) 6-1 6-1
Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) defeated Sandra JUNG (GER) 6-1 6-2
Blazena LUKAC (CRO) (11) defeated Dilara AHMETAGIC (GER) 6-3 6-1
Luca PUMP (HUN) defeated Kristina KOPRCINA (CRO) (5) 6-0 6-4
Katharina BRAEUTIGAM (GER) (7) defeated Carolina PILLOT (ITA) (6) 6-2 2-6 7-5

Singles Main Draw

1st Round

Diana MARCU (ROU) (1) BYE
Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) defeated Christina SCHERNDL (AUT) 6-2 6-3

Alexandra KRUNIC (SRB) defeated Dejana RAICCKOVIC (GER) 7-5 6-1
Lucie MECIROVA (SVK) (14) BYE

Csilla ARGYELAN (HUN) (12) BYE
Marina JOZIPOVIC (CRO) defeated Kaja PODOBNIK (SLO) 7-6(4) 6-1

Tereza BARTOVA (CZE) defeated Katja JADRIC (SLO) 6-0 6-2
Miroslava HRIBIKOVA (SVK) (7) BYE

Zuzana ZLOCHOVA (SVK) (4) BYE
Andjela NEMCEVIC (SRB) defeated Katharina BRAEUTIGAM (GER) 6-2 6-1

Klara NEMECKOVA (CZE) defeated Jarmila PETERCAKOVA (SVK) 6-0 6-0
Tina POTISK (SLO) (13) BYE

Lisa WAGNER (AUT) (10) BYE
Kristina KOPRCINA (CRO) defeated Tadja BESTIJANIC (SLO) 6-2 6-0

Michaela HONCOVA (SVK) defeated Manuella SZALLAI (HUN) 6-0 6-1
Georgina FEDOSENKOVA (UKR) (8) BYE

Lena-Marie HOFMANN (GER) (6) BYE
Blazena LUKAC (CRO) defeated Dunja SUNKIC (SRB) 3-6 6-2 6-2

Andrea POPLUHAROVA (SVK) defeated Vaszilisza BULGAKOVA (HUN) 6-1 6-0
Karla BONACIC (CRO) (11) BYE

Lisa Maria REICHMANN (AUT) (15) BYE
Manca KUNAVAR (SLO) defeated Carolina PILLOT (ITA) 6-0 6-0

Martina KRISCHKEOVA (CZE) defeated Larisa SPOREA (ROU) 7-6 7-5
Lucia VRSKOVA (SVK) (3) BYE

Zsofia MIKO (HUN) (5) BYE
Sabina STILU (ROU) defeated Nina SERTIC (CRO) 7-6(5) 7-5

Theresa JOBST (GER) defeated Katarina MARKOVIC (SRB) 6-0 6-0
Ursa JERMAN (SLO) (9) BYE

Klara ELLINGEROVA (CZE) (16) BYE
Julia BREUSS (AUT) defeated Luca PUMP (HUN) 7-5 6-0

Katharina JOBST (GER) defeated Katharina MORTH (AUT) 6-1 6-3
Karin MORGOSOVA (SVK) (2) BYE

2nd Round

Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) defeated Diana MARCU (ROU) (1) 6-2 6-0
Alexandra KRUNIC (SRB) defeated Lucie MECIROVA (SVK) (14) 6-1 6-1

Marina JOZIPOVIC (CRO) defeated Csilla ARGYELAN (HUN) (12) 3-6 7-5 6-3
Tereza BARTOVA (CZE) defeated Miroslava HRIBIKOVA (SVK) (7) 6-3 6-2

Zuzana ZLOCHOVA (SVK) (4) defeated Andjela NEMCEVIC (SRB) 4-6 6-4 6-1
Klara NEMECKOVA (CZE) defeated Tina POTISK (SLO) (13) 6-1 4-6 6-1

Kristina KOPRCINA (CRO) defeated Lisa WAGNER (AUT) (10) 6-0 6-4
Michaela HONCOVA (SVK) defeated Georgina FEDOSENKOVA (UKR) (8) 6-0 6-2

Lena-Marie HOFMANN (GER) (6) defeated Blazena LUKAC (CRO) 6-1 6-2
Andrea POPLUHAROVA (SVK) defeated Karla BONACIC (CRO) (11) 6-0 6-4

Lisa Maria REICHMANN (AUT) (15) defeated Manca KUNAVAR (SLO) 7-5 7-5
Lucia VRSKOVA (SVK) (3) defeated Martina KRISCHKEOVA (CZE) 7-5 6-1

Zsofia MIKO (HUN) (5) defeated Sabina STILU (ROU) 3-6 6-3 6-3
Ursa JERMAN (SLO) (9) defeated Theresa JOBST (GER) 7-6(6) 6-2

Klara ELLINGEROVA (CZE) (16) defeated Julia BREUSS (AUT) 6-4 6-7(5) 6-4
Karin MORGOSOVA (SVK) (2) defeated Katharina JOBST (GER) 6-2 5-7 6-0

3th Round

Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) defeated Alexandra KRUNIC (SRB) 6-3 6-1
Tereza BARTOVA (CZE) defeated Marina JOZIPOVIC (CRO) 6-4 6-1

Zuzana ZLOCHOVA (SVK) (4) defeated Klara NEMECKOVA (CZE) 6-2 6-1
Michaela HONCOVA (SVK) defeated Kristina KOPRCINA (CRO) 6-3 6-2

Lena-Marie HOFMANN (GER) (6) defeated Andrea POPLUHAROVA (SVK) 5-7 6-2 6-0
Lisa Maria REICHMANN (AUT) (15) defeated Lucia VRSKOVA (SVK) (3) 6-4 6-1

Zsofia MIKO (HUN) (5) defeated Ursa JERMAN (SLO) (9) 6-2 6-0
Karin MORGOSOVA (SVK) (2) defeated Klara ELLINGEROVA (CZE) (16) 6-2 6-2

Quarterfinal

Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) defeated Tereza BARTOVA (CZE) 6-3 6-0
Zuzana ZLOCHOVA (SVK) (4) defeated Michaela HONCOVA (SVK) 7-6(5) 6-4
Lena-Marie HOFMANN (GER) (6) defeated Lisa Maria REICHMANN (AUT) (15) 6-4 6-1
Karin MORGOSOVA (SVK) (2) defeated Zsofia MIKO (HUN) (5) 6-2 4-6 7-5

Semifinal

Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) defeated Zuzana ZLOCHOVA (SVK) (4) 7-6(5) 6-3
Lena-Marie HOFMANN (GER) (6) defeated Karin MORGOSOVA (SVK) (2) 6-2 6-1

Final

Lena-Marie HOFMANN (GER) (6) defeated Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) 6-1 6-1

ITF South / Central Africa Juniors Circuit - Botswana

1st Round

Bianca SWANEPOEL (RSA) (1) defeated Ninantsa RASOLOMALALA (RSA) 6-2 6-2
Munashe MAKUNI (ZIM) defeated IVY MOROBE (BOT) 6-0 6-1

Flore-Jeannette MAMO (CMR) defeated Marna LOUW (NAM) 1-6 6-3 6-4
Martina VITULLI (KEN) (7) defeated Angela MSOSA (MAW) 6-0 6-4

Lucia KOVARCIKOVA (SVK) (3) defeated Este POTGIETER (RSA) 6-1 4-6 6-4
Madelie VAN RENSBURG (RSA) defeated Tshidiso MOSINYI (BOT) 6-0 6-0

Rieke HONIBALL (NAM) defeated Narcisa NHAMITAMBO (MOZ) 6-0 6-0
Chane HINES (RSA) (5) defeated Tracy PLANT (RSA) 6-2 6-1

Anastacia SIMONS (RSA) (6) defeated Mariska KUSCHKE (NAM) 6-2 6-3
Stacey LOCK (ZIM) defeated Jade PONDICAS (RSA) 6-4 6-4

Katlego GOUWE (BOT) defeated Pulane MONYATSI (LES) 6-0 6-4
Bronwyn DAVIDSON (RSA) (4) defeated Menanteau MOOLMAN (RSA) 7-5 6-1

Chanel SIMMONDS (RSA) (8) defeated Veronique LUKSICH (RSA) 6-3 6-2
Koketso LESHOPE (BOT) defeated Palmira INTIPA (MOZ) 6-0 6-1

Tea Eva CONFORZI (ITA) defeated PATRICIA MATOLA (MAW) 7-5 7-5
Christi POTGIETER (RSA) (2) defeated Imke JAGAU (NAM) 6-2 6-0

2nd Round

Bianca SWANEPOEL (RSA) (1) defeated Munashe MAKUNI (ZIM) 6-0 6-0
Flore-Jeannette MAMO (CMR) defeated Martina VITULLI (KEN) (7) 6-1 6-1

Lucia KOVARCIKOVA (SVK) (3) defeated Madelie VAN RENSBURG (RSA) 6-4 6-0
Rieke HONIBALL (NAM) defeated Chane HINES (RSA) (5) 6-2 1-6 6-1

Anastacia SIMONS (RSA) (6) defeated Stacey LOCK (ZIM) 6-1 6-0
Bronwyn DAVIDSON (RSA) (4) defeated Katlego GOUWE (BOT) 6-1 6-0

Chanel SIMMONDS (RSA) (8) defeated Koketso LESHOPE (BOT) 6-0 6-0
Christi POTGIETER (RSA) (2) defeated Tea Eva CONFORZI (ITA) 6-3 6-2

Quarterfinal

Bianca SWANEPOEL (RSA) (1) defeated Flore-Jeannette MAMO (CMR) 6-1 6-0
Lucia KOVARCIKOVA (SVK) (3) defeated Rieke HONIBALL (NAM) 7-5 7-5
Bronwyn DAVIDSON (RSA) (4) defeated Anastacia SIMONS (RSA) (6) 6-0 7-6(6)
Chanel SIMMONDS (RSA) (8) defeated Christi POTGIETER (RSA) (2) 6-4 6-3

Semifinal

Bianca SWANEPOEL (RSA) (1) defeated Lucia KOVARCIKOVA (SVK) (3) 6-1 6-0
Chanel SIMMONDS (RSA) (8) defeated Bronwyn DAVIDSON (RSA) (4) 6-4 6-3

Final

Chanel SIMMONDS (RSA) (8) defeated Bianca SWANEPOEL (RSA) (1) 6-4 1-6 6-2