PDA

View Full Version : Czech help needed.

Bacardi
Nov 13th, 2004, 12:43 AM
Can someone tell me basically what this article is about??? :confused:

Nemá žádné zimní oblečení, neví jak vypadá škrabka na zmrazky a s Jágrem se pošťuchuje jako v NHL
Kubina: Koupím si kulicha
O prázdninách řádil se Stanley Cupem na proslavené Stodolní ulici, s pohárem nad hlavou tam vymetal diskotéky; před tím ho vzal do kostela a vozil v kočáře s dvojspřežím, lítal s uctívaným plecháčem nad rodnými Janovicemi, měl ho v posteli, užíval si.

"Bylo to moje nejkrásnější léto," zasní se i po pár měsících hokejový bek Pavel Kubina (27). Avšak konec zábavy, sláva pominula a šampion se vrátil do všednodenní reality. Jen na chleba si vydělává nezvykle doma. Tam, kde v létě pařil, teď hraje hokej. Ve Vítkovicích a ne za oceánem na Floridě. Po sedmi letech nehraje NHL, ale obráží extraligové stadióny. Je to jiné. A je to za míň peněz...

Jak si užíváte extraligu?V NHL byste jako obhájce trofeje požíval vážnosti, tady už pohár nikoho nezajímá. Jste prostě zpestřením.

"Ale já si to stejně užívám parádně. Neberu to jako degradaci, ale příležitost vůbec hrát. Jen by to chtělo zlomit mizérii a konečně bodovat. Jsem aspoň rád, že hraju s klukama, se kterýma jsem začínal. Teď se tu hraje nejlepší soutěž na světě."

Vidíte rozdíly mezi oběma soutěžemi?

"Větší kluziště a hraje se bez červené čáry."

To jsou skutečně jediné rozdíly?

"Snad jen cestování autobusem. Jedeme čtyři pět hodin a pak máme hrát. Ani nestačím protáhnout nohy VAmerice lítáme o den dřív i z Tampy na zápasy s Panthers. A to je půl hodiny napříč Floridou."

Říká se, že hráči z NHL už jsou nervózní. Ukázali se doma, zahráli si extraligu, ale už by radši inkasovali dolary.

"Nechci mluvit za ostatní, ale já trochu nervózní jsem. Doufám, že to v lednu začne. V listopadu, na začátku prosince, se rozhodne, co bude dál."

Z čeho pramení nervozita? Jde hlavně o peníze?

"V Americe je nejlepší soutěž i podmínky, nejlepší hráči a samozřejmě neporovnatelná ekonomická stránka. Jak dlouho můžu hrát hokej? Deset, patnáct let? Jeden rok pauzy bez výdělku hodně znamená."

I když jste zajištěný do smrti?

"Je to znát. Člověk je zvyklý na určité přijmy, má určité náklady a k tomu samozřejmě vydělává na dobu, až skončí. Jeden rok v kariéře není nezanedbatelný. Ovšem chybí i hokej. Tam je naše práce, jsme zvyklí na prostředí, na podmínky. Stávka nás vytrhla ze všechny zvyklostí. I proto člověk znervózní."

Je rozdíl hrát za osmdesát milionů ročně a dejme tomu za tři, za pět milionů...

"Hraju tady rád, jinam jsem jít nechtěl. A když hraju, na peníze nekoukám. Prostě na to nemyslím."

Kdyby vám řekli, třicet procent dolů z platu a může se hrát NHL. Přistoupíte na to?

"To co chtějí majitelé klubů, na to hráči nemohou přistoupit. Chtějí určitý finanční strop na hráče i na celé mužstvo, je to nehorázné. Musí dojít ke kompromisu."

Stávka v NHL má pro vás ještě jeden háček. Jste zvyklý na teplo Floridy a teď zrovna přijdou zimy a plískanice.

"No to je největší problém. Teplíčko mě rozmazlilo a tady už mrzlo a často prší. Hrůza, ani nemám zimní oblečení! Musím si dokoupit čepici a bundy."

Koupíte si i beranici a palčáky?

"Jo, beranici beru (smích)."

Na vaši postavu bude potíž sehnat bundu. Máte skoro dva metry a ramena přes celý obchod...

"Nejsem konfekční typ, budu muset hledat. V klubu mi ale dali jednu zimní bundu. Když jsem šel v sobotu na Baník na fotbal, musel jsem si půjčit něco od manažera. Ostatně, tak se pozná dobrý manažer. Sežene bundu, když je zima (smích)."

Škrabku na okno auta, to asi nemáte, co?

"Na Floridě takovou věc neznají a tady já nikdy nenakupoval. Po pravdě řečeno, už si ani nepamatuju, jak taková věc vypadá."

Přitáhl jste si z NHL s českými protihráči souboje?

"Jasně. Nejvíc vyhecované je to s Jardou Jágrem. Každé střídání se popichujeme. On musí dát gól, ale já mu to musím znemožnit."

Naposledy bylo veselo.

"V Kladně? No jasně, zvali jsme se navzájem na led. Já si musím hlídat, kdy on jde ze střídačky a skáču tam automaticky za ním. Musím si stáhnout beka z ledu, co tam zrovna je a vyjet proti Jardovi."

Co jste si šeptali do ouška?

"Jarda jel kolem naší střídačky a halekal: tak už pojď, kde se flákáš? Já se mu pak pověsím na záda a hučím do něj, že je slabounkej, že ho dovezu zpátky na střídačku...