PDA

View Full Version : Yarrawonga $10K Draws/Results


AUSBOY
Mar 18th, 2002, 10:37 AM
Qualifying Draw, 1st Round Results


HORIATOPOULOS Christina AUS(1) vs BYE

GROBBY Michelle AUS vs BYE

KOUZNETSOVA Julia AUS vs BYE

WRIGHT Georgette AUS vs BYE


BELOBRAJDIC Jenny AUS(2) vs BYE

NAKANO Satoko JPN vs BYE

CURRAN Clare IRL vs BYE

BREADMORE Lauren AUS def KNIGHT Sandie AUS 61 62


WANG I-Ting TPE(3) vs BYE

DAY Melissa AUS vs BYE

WALLACE Marita AUS vs BYE

VERMEULEN Carine RSA def CABAK Jana AUS 75 62 :(


IONESCO Karine CAN(4) vs BYE

RUSDIANTO Eveline INA vs BYE

VERHULSDONK Bo NED vs BYE

KYPREOS Danielle AUS vs BYE


COVENTRY Kim AUS (5) vs BYE

CARROLL Alanah AUS vs BYE

MORGAN Marinet AUS vs BYE

IKIC Lucy AUS vs BYE


CALDERWOOD Bree AUS(6) vs BYE

ANTONIC Marinela AUS vs BYE

McKEE Holly AUS vs BYE

BURNS Asha AUS vs BYE


GILTINAN Lara AUS(7) vs BYE

ARNOTT Emily AUS vs BYE

WOJCIECHOWSKA Jennifer AUS vs BYE

BLAJER Sandra AUS vs BYE


WILLMANN Jean AUS vs BYE

KITAMURA Yumiko JPN vs BYE

JOVANOVIC Ivana AUS def FUJIWARA Nozomi JPN 63 62 :P

AKIYAMA Ayami JPN vs BYE



2nd Round of Qualifying Results


HORIATOPOULOS Christina AUS(1) def GROBBY Michelle AUS 6-1 7-5

WRIGHT Georgette AUS def KOUZNETSOVA Julia AUS 6-1 6-4 :(


BELOBRAJDIC Jenny AUS(2) def NAKANO Satoko JPN 6-2 6-1 :P

BREADMORE Lauren AUS def CURRAN Clare IRL 6-3 Ret. :)


WANG I-Ting TPE(3) def DAY Melissa AUS 4-6 6-1 6-1 :(

VERMEULEN Carine RSA def WALLACE Marita AUS 6-1 6-1 :(


IONESCO Karine CAN(4) def RUSDIANTO Eveline INA 6-0 6-2

VERHULSDONK Bo NED def KYPREOS Danielle AUS 6-3 6-2 :(


COVENTRY Kim AUS (5) def CARROLL Alanah AUS 6-1 6-2

MORGAN Marinet AUS def IKIC Lucy AUS 6-3 7-5


CALDERWOOD Bree AUS(6) def ANTONIC Marinela AUS 6-4 6-3

BURNS Asha AUS def McKEE Holly AUS 6-0 6-2


GILTINAN Lara AUS(7) def ARNOTT Emily AUS 6-1 4-6 6-0

WOJCIECHOWSKA Jennifer AUS def BLAJER Sandra AUS 6-3 6-1


KITAMURA Yumiko JPN def WILLMANN Jean AUS 7-5 4-6 6-4 :(

JOVANOVIC Ivana AUS def AKIYAMA Ayami JPN 3-6 7-5 7-6(4) :p



Final Round of Qualifying


HORIATOPOULOS Christina AUS(1) def WRIGHT Georgette AUS 6-1 6-7(5) 7-6(3) :P


BREADMORE Lauren AUS def BELOBRAJDIC Jenny AUS(2) 5-7 6-4 6-0 :eek: :eek:


WANG I-Ting TPE(3) def VERMEULEN Carine RSA 6-7(7) 6-2 6-1


IONESCO Karine CAN(4) def VERHULSDONK Bo NED 6-4 6-4


COVENTRY Kim AUS (5) def MORGAN Marinet AUS 6-1 6-4


CALDERWOOD Bree AUS(6) def BURNS Asha AUS 6-2 6-3


GILTINAN Lara AUS(7) def WOJCIECHOWSKA Jennifer AUS 6-1 6-0


KITAMURA Yumiko JPN def JOVANOVIC Ivana AUS 6-4 6-0 :(



Doubles Qualifying Draw


ANTONIC Marinela AUS/MORGAN Marinet AUS vs
BLAJER Sandra AUS/KUZNETSOVA Julia AUS

GROBBY Michelle AUS/VERHULSDONK Bo NED vs BYE

ARNOTT Emily AUS/DAY Melissa AUS vs BYE

HORIATOPOULOSChristina AUS/JOVANOVIC Ivana AUS vs ALFORD Christine AUS/GALLIOS Sevvy AUS



$10K SINGLES MAIN DRAW


MCSHEA Lisa AUS(1) vs GERS Ilke NZL

WEIDEMANN Svenja GER vs COVENTRY Kim AUS(Q)

WANG I-Ting TPE(Q) vs VAN ELDEN Kristen AUS

IVANOV Darya AUS vs KRIZ Nicole AUS(8)


DELLACQUA Casey AUS(4) vs GILTINAN Lara AUS(Q)

CHEUNG Lauren AUS vs WELFORD Tiffany AUS

HORIATOPOULOS Christina AUS(Q) vs AUGUSTUS Amanda USA

STONE Sarah AUS(WC) vs O'RIAIN Elsa IRL(5)


POUTCHKOVA Olga BLR(6) vs CHUANG Chia-Jung TPE

GALLIOS Sevvy AUS(WC) vs CALDERWOOD Bree AUS(Q)

SUER Madita GER vs IONESCO Karine CAN(Q)

RATANAKRONG Prariyawan THA vs ROBERTS Deanna AUS(3)


SEKULOVSKI Beti AUS(7) vs ALFORD Christine AUS

KITAMURA Yumiko JPN(Q) vs BAKER Gabrielle AUS(WC)

BREADMORE Lauren AUS(Q) vs ADAMCZAK Monique AUS

ROSENFIELD Rochelle AUS vs SEWELL Nicole AUS(2)



Doubles Main Draw


KRIZ Nicole AUS/STONE Sarah AUS(1) vs KITAMURA Yumiko JPN/NAKANO Satoko JPN

GERS Ilke NZL/ROSENFIELD Rochelle AUS vs BREADMORE Lauren AUS/WILLMANN Jean AUS


CALDERWOOD Bree AUS/O"RIAIN Elsa IRL(3) vs CHEUNG Lauren AUS/COVENTRY Kim AUS

BAKER Gabrielle AUS/ROBERTS Deanna AUS vs CHUANG Chia Jung TPE/ WANG I-Ting TPE


BELOBRAJDIC Jenny AUS/VAN ELDEN Kristen AUS vs IONESCO Karine CAN/SUER Madita GER

Qualifiers vs SEKULOVSKI Beti AUS/SEWELL Nicole AUS(4)


Qualifiers vs RUSDIANTO Eveline INA/VERMEULEN Carine RSA

AKIYAMA Ayami JPN/RATANAKRONG Prariyawan THA vs DELLACQUA Casey AUS/WEIDEMANN Svenja GER(2)

AUSBOY
Mar 18th, 2002, 10:58 AM
Wonder where Cupac is this week :(

Also Ka Po Tong must have headed home or is injured!!!

matthias
Mar 18th, 2002, 12:05 PM
good luck Madita Suer

she play against her double-partner

TS
Mar 18th, 2002, 02:11 PM
Go Christina!!! Glad to see her qualify!! A very tough match in that final round! I think she can beat Augustus, go Chris! ;)

Jenny??? :confused: :rolleyes: What the hell is going on? Cant even qualify for a $10K?? BTW, she is ranked like 300, why does she have to qualify? :o...anyway, it was a stinking hot day in Yarrawonga today (I assume it was played today) so she propably wilted in the heat judging by the score.

AUSBOY
Mar 18th, 2002, 02:13 PM
Can anyone explain why Lauren breadmore wasn't seeded 8th in Qualifying???

They didn't have an 8th seed, but Lauren had played in the main draw of Warrnambool and if they are prepared to seed Horiatopolous with no rank why didn't they seed her in this??

Was she a late entry? even still seems strange!


TBE do you know the answer to this??????

TheBoiledEgg
Mar 18th, 2002, 02:22 PM
this is week 3 and this is how it works i'm pretty sure

and seedings here are done by pts in previous two weeks ( players with most pts not in MD)

Rising Sun
Mar 18th, 2002, 02:45 PM
All the best to:

* I-Ting Wang (TPE)
* Lauren Cheung (AUS)
* Chia-Jung Chuang (TPE)
* Prariyawan Ratanakrong (THA)
* Yumiko Kitamura (JPN)

AUSBOY
Mar 18th, 2002, 11:42 PM
TBE i understand all the seedings except Breadmore!!!


Were her points forfeited because of her Default against Alford in Warrnambool????? Is that why she wasn't seeded in Qualifying?