PDA

View Full Version : Eastbourne & Ordina Open


goldenlox
Jun 13th, 2004, 06:59 PM
Monday at Eastbourne -

Centre court (starting at 11.30)
Black vs Baltacha (final qualifying round)
Sprem vs Smashnova-Pistolesi
Keothavong vs Maleeva
Farina Elia/Schiavone vs Huber/Sugiyama

Court 1
Dechy vs Zuluaga
Molik vs Perry (final qualifying round)
Safina/Zvonareva vs Bartoli/Casanova
Husarova/Martinez vs Molik/Serna

Court 2
Likhovtseva vs Obata (final qualifying round)
Douchevina vs Zheng (final qualifying round)

goldenlox
Jun 13th, 2004, 07:02 PM
Monday in the Netherlands -

Centre Court, 13.00 :
Thierry Ascione (Fra) - John van Lottum (Ned)
Claudine Schaul (Lux) - Michaella Krajicek (Ned)
Dennis van Scheppingen (Ned) - Jose Acasuso (Arg)
Kristof Vliegen (Bel) - Martin Verkerk (Ned)

Baan 1, 12.00 :
Dominic Hrbaty (Svk) - Jan Vacek (Cze)
Anca Barna (Ger) - Jelena Kostanic (Cro)

Peter Wessels (Ned) - Igor Andreev (Rus)

Melinda Czink (Hun) - Lina Krasnoroutskaya (Rus)

Baan 2, 12.00 :

Antony Dupuis (Fra) - Mikhail Youzhny (Rus)

Flavia Pennetta (Ita) - Aranxta Parra Santonja (Esp)
Carly Gullickson (USA) - Akiko Morigami (Jpn)
Fernando Verdasco (Esp) - Jean-Claude Scherrer (Sui)

Baan 3, 12.00 :
Leslie Butkiewicz (Bel)/Kim Kilsdonk (Ned) - Ludmilla Cervanova (Svk)/Klara Koukalova (Cze)
Karsten Braasch (Ger)/Tommy Robredo (Esp) - Gaston Etlis (Arg)/Martin Rodriguez (Arg)
Caroline Dhenin (Fra)/Jennifer Russell (USA) - Maria Elena Camerin (Ita)/Marta Marrero (Esp)
Guillermo Canas (Arg)/Martin Garcia (Arg) - Thierry Ascione(Fra)/Michael Llodra (Fra)

Baan 5, 12.00 :
Katarina Srebotnik (Slo) - Anne Kremer (Lux)
Jelena Jankovic (SCG) - Gisela Dulko (Arg)
George Bastl (Sui) - Michael Kohlmann (Ger)
Denisa Chladkova (Cze) - Martina Sucha (Svk)

goldenlox
Jun 13th, 2004, 07:04 PM
Doubles draw -

(1) Schnyder/Schett - Bye
Fokina/Van Elden - Dulko/Kirilenko
Dhenin/Russell - Camerin/Marrero
Barna/Krasnoroutskaya - Kostanic/Schaul

Butkiewicz/Kilsdonk - Cervanova/Koukalova
Jankovic/Kremer - Krizan/Srebotnik
Chladkova/Parra Santonja - Krajicek/Gullickson (WC)
(2) McShea/Sequera - Bye

goldenlox
Jun 13th, 2004, 07:05 PM
Eastbourne doubles -

(1) Kuznetsova/Likhotseva vs (WC) Baltacha/Janes
(WC) Safina/Zvonareva vs Bartoli/Casanova
(4) Black/Stubbs vs Maleeva/Talaja
Li/Sun vs Perebynis/Vento-Kabchi

Bovina/Pratt vs Asagoe/Callens
Farina Elia/Schiavone vs (3) Huber/Sugiyama
Husarova/Martinez vs Molik/Serna
qualifier vs (2) Navratilova/Raymond

goldenlox
Jun 13th, 2004, 07:11 PM
Safin, Dementieva pull out of Ordina Open, Coria steps in
Sun 13 June, 2004 14:07



AMSTERDAM, June 13 (Reuters) - Russian Marat Safin has pulled out of next week's Ordina Open in the Netherlands with a hand injury and will be replaced by French Open runner-up Guillermo Coria.

"Marat Safin can't play at the Ordina Open. The Russian player is still suffering from a hand injury from (the French Open at) Roland Garros," organisers of the Den Bosch grasscourt event said in a statement posted on their website.

Safin's compatriot Elena Dementieva, the French Open runner-up in the women's singles, has also withdrawn from the women's Den Bosch event due to tiredness, organisers said.

Safin's withdrawal casts doubt over his participation at the Wimbledon grasscourt grand slam which starts on June 21.

Argentine claycourt specialist Coria was beaten by compatriot Gaston Gaudio in the French Open final at Roland Garros a week ago.

Another Argentine, David Nalbandian, knocked Safin out of the tournament to reach the quarter-finals. Safin suffered from serious hand blisters during the match.

Dutchman Sjeng Schalken, who won the men's Ordina tournament last year, will defend his title.

Dementieva was crushed 6-1 6-2 by fellow Russian Anastasia Myskina in a one-sided French Open final eight days ago. "She is still tired from the many matches she played in Paris," Ordina organisers said.

Daniel
Jun 14th, 2004, 08:53 AM
Good luck Sveta, Nadia and Vera :D

goldenlox
Jun 14th, 2004, 06:25 PM
Tuesday, June 15, 2004

Centre Court (from 11.30hrs)
1. Hantuchova vs. Frazier
2. Raymond vs. Martinez

3. Farina Elia vs. Bovina

4. Grande/Reeves vs. Navratilova/Raymond

5. Bovina/Pratt vs. Asagoe/Callens

Court 1 (from 11.30hrs)
1. Pisnik vs. Dokic
2. Janes vs. Zheng
3. Schiavone vs. Molik

4. Kuznetsova/Likhovtseva vs. Baltacha/Janes

Court 2 (from 12.00hrs)

1. Safina vs. Likhovtseva

2. Sanchez Lorenzo vs. Serna
3. Vento-Kabchi vs. Black

Lena B. plays twice on centre court. Lena L. vs. Dinara

goldenlox
Jun 14th, 2004, 09:17 PM
Order Of Play

Center Court - aanvang vanaf 13:00
Raemon Sluiter (NED)
tegen
Rainer Schuettler (DUI)

Sjeng Schalken (NED)
tegen
Mario Ancic (CRO)

Mary Pierce (FRA)
tegen
Emmanuelle Gagliardi (ZWI)

Guillermo Coria (ARG)
tegen
Karol Beck (SVK)

Baan 1 - aanvang vanaf 12:00
Emilie Loit (FRA)
tegen
Barbara Schett (DUI)

Lars Burgsmuller (GER)
tegen
Tommy Robredo (SPA)

Marta Marrero (SPA)
tegen
Milagros Sequera (VEN)

Ivo Karlovic (KRO)
tegen
Arnaud Clement (FRA)

Baan 2 - aanvang vanaf 12:00

Guillermo Canas (ARG)
tegen
Nikolay Davydenko (RUS)


MARIA KIRILENKO (RUS)
tegen
Maria Elena Camerin (ITA)


Michael Llodra (FRA)
tegen
Yen-Hsun Lu (TPE)

Baan 3 - aanvang vanaf 13:00
Mariusz Fyrstenberg (POL)
Marcin Matkowski (POL)
tegen
Dennis van Scheppingen (NED)
Peter Wessels (NED)

Jelena Jankovic (SMG)
Anne Kremer (LUX)
tegen
Tina Krizan (SLO)
Katarina Srebotnik (SLO)

Anca Barna (GER)
Lina Krasnoroutskaya (RUS)
tegen
Jelena Kostanic (KRO)
Claudine Schaul (LUX)

Baan 5 - aanvang vanaf 12:00
Anne Kremer (LUX)
tegen
Anca Barna (GER)

Claudine Schaul (LUX)
tegen
Akiko Morigami (JAP)

Ludmila Cervanova (SLO)
tegen
Anabel Medina Garrigues (SPA)


Galina Fokina (RUS)
Kristen van Elden (AUS)
tegen
Gisela Dulko (ARG)
Maria Kirilenko (RUS)


Baan 6 - aanvang vanaf 14:00
Martin Damm (CZE)
Cyril Suk (CZE),1
tegen
Yves Allegro (SUI)
Michael Kohlmann (DUI)

Alexander Popp (DUI)
tegen
Philipp Petzschner (GER)

Denisa Chladkova (TSJ)
Arantxa Parra Santonja (SPA)
tegen
Carly Gullickson (VST)
Michaella Krajicek (NED)

goldenlox
Jun 14th, 2004, 09:18 PM
Maria K. plays singles and doubles. Lina plays doubles with Barna.

Daniel
Jun 15th, 2004, 08:35 AM
Vamos Sveta :D

goldenlox
Jun 15th, 2004, 06:48 PM
Wednesday, June 16, 2004

Centre Court (from 13.00hrs)
1. ATP: Verdasco vs. Van Lottum
2. ATP: Petzschnder vs. Sluiter

3. Petrova vs. Jankovic

4. Medina Garrigues vs. Schnyder

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Sequera vs. Koukalova
2. ATP: Canas vs. Robredo

3. Pierce vs. Kirilenko

4. ATP: Hrbaty/Oliver vs. Sluiter/Verkerk

Court 2 (from 12.00hrs)
1. ATP: Vacek vs. Llodra

2. Chladkova vs. Krasnoroutskaya

3. Schett vs. Pennetta
4. Gullickson/Krajicek vs. McShea/Sequera

Court 3 (from 13.00hrs)
1. ATP: Erlich/Paes vs. Cibulec/Pala
2. ATP: Karlovic/Thomas vs. Palmer/Vizner
3. ATP: Van Gemerden/Van Lottum vs. Acasuso/Coria (after suitable rest)

Court 4 (from 13.00hrs)
1. ATP: Damm/Suk vs. Fyrstenberg/Matkowski

ys
Jun 15th, 2004, 06:58 PM
Go Lina, go Nadya.

goldenlox
Jun 15th, 2004, 07:01 PM
Eastbourne - Wednesday -

Centre Court (from 11.30hrs)

1. Zvonareva vs. Dechy

2. Vento-Kabchi vs. Kuznetsova

3. Mauresmo vs. Janes

4. Sugiyama vs. Likhovtseva

Court 1 (from 11.30hrs)
1. Hantuchova vs. Sprem
2. Martinez vs. Maleeva

3. Bovina vs. Sanchez Lorenzo

Court 2 (from 13.00hrs)
1. Schiavone vs. Pisnik
2. Eastbourne Cup Match
3. Black/Stubbs vs. Maleeva/Talaja

ys
Jun 15th, 2004, 07:04 PM
We will have four winners in Eastbourne tomorrow.

goldenlox
Jun 15th, 2004, 07:06 PM
I like Sveta on Centre Court, and Hantuchova on Court 1.

goldenlox
Jun 15th, 2004, 10:13 PM
The 2 quarterfinals that are put on Centre Court Thursday will be on the Tennis Channel.
So Vera, Sveta, and Lena B. & L. have to win tomorrow.

- L i n a -
Jun 15th, 2004, 11:04 PM
The odds are very good that a Russian will prevail in the bottom half of Eastbourne.

Let's have Russians win every tournament.

- L i n a -
Jun 15th, 2004, 11:08 PM
We will have four winners in Eastbourne tomorrow.
I know Lena L. is better on grass, but let's not forget Berlin.

I see Sveta and Lena B. winning rather easily. Vera scares me a bit. This looks like a good spot for Vera to play one of her ugly matches again.

goldenlox
Jun 15th, 2004, 11:11 PM
I'm glad Vera is first on. She doesn't need to sit around and think. Maybe she catches Dechy on a down day.

Gowza
Jun 16th, 2004, 06:14 AM
i think vera z needs a good tournament on grass for confidence so hopefully she will have one, last year she was playing very good tennis around wimbly time and she wanted to skip it because she doesnt like grass, whether she doesnt like grass because she doesnt play well on it or just dislikes playing on it is irrelevant, for a player ranked as high as vera she needs to like playing on every surface and needs to play well on every surface and that comes from confidence so good luck vera!

goldenlox
Jun 16th, 2004, 07:41 PM
Centre Court (from 11.30hrs)
1. A.Mauresomo v M.Maleeva
2. A. Sugiyama v D.Hantuchova

3. T.Pisnik v S.Kuznetsova

4. Molik/Serna v Navratilova/Raymond


5. Kuznetsova/Likhovtseva v Bartoli/Casanova

Court 1 (from 13.00hrs)
1. (R.Grande v M.Navratilova)*

2. M.Sanchez Lorenzo v V.Zvonareva

3. Black/Stubbs v Perebiynis/Vento-Kabchi

4. Bovina/Pratt v Huber/Sugiyama

Court 2* (from 11.20hrs)

1. A.Jidkova v A.Keothavong

2. S.Farina Elia v B.Stewart
3. E.Baltacha v D.Safina

Daniel
Jun 17th, 2004, 08:39 AM
Sveta :yeah:
Vera :)
Lina K :hearts:

ys
Jun 17th, 2004, 02:35 PM
Of course, good luck to all three. But if only Lina K. would win Rosmalen, I would consider it a supersuccessful and happy week where nothing else matters.

goldenlox
Jun 17th, 2004, 07:22 PM
Lina has a huge match with Pierce. And a big day in Eastbourne -

Centre Court (from 11.30hrs)
SINGLES SEMI FINALS
1. A.Mauresomo v D.Hantuchova
2. V.Zvonareva v S.Kuznetsova
DOUBLES SEMI FINALS
3. Bovina/Pratt v Molik/Serna
4. Kuznetsova/Likhovtseva v Perebiynis/V''-Kabchi

Daniel
Jun 18th, 2004, 07:42 AM
Go Sveta :D

bubble
Jun 18th, 2004, 08:39 AM
Wow, a busy day today..

Who do you think will win the Eastbourne all Russian final?
Sveta or Vera?
I'm hoping Vera to win... :)

Good luck Lina K !