PDA

View Full Version : Thursday order of play


lionel
Jan 21st, 2004, 05:53 AM
Rod Laver Arena

11:00 AM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Filippo Volandri (ITA) vs. Juan Carlos Ferrero (ESP)[3]
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Maria Elena Camerin (ITA) vs. Kim Clijsters (BEL)[2]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[15] vs. Karol Kucera (SVK)






Rod Laver Arena

7:30 PM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Fabrice Santoro (FRA) vs. Mark Philippoussis (AUS)[10]
followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jeff Coetzee (RSA)
Chris Haggard (RSA)
vs. Joshua Eagle (AUS)
Patrick Rafter (AUS)







Vodafone Arena

10:00 AM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) vs. Todd Reid (AUS)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Vera Douchevina (RUS) vs. Venus Williams (USA)[3]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Jeff Morrison (USA) vs. Roger Federer (SUI)[2]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Bob Bryan (USA)[1]
Mike Bryan (USA)[1]
vs. Fernando Gonzalez (CHI)
Nicolas Massu (CHI)







MCA

10:00 AM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Rafael Nadal (ESP) vs. Thierry Ascione (FRA)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Radek Stepanek (CZE) vs. Tim Henman (GBR)[11]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Lindsay Lee-Waters (USA) vs. Maria Sharapova (RUS)[28]
The Following Not Before 7:30pm
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
David Sanchez (ESP) vs. Wayne Ferreira (RSA)[31]






Show Court 2

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[6] vs. Emmanuelle Gagliardi (SUI)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[8] vs. Saori Obata (JPN)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Alex Corretja (ESP) vs. Mario Ancic (CRO)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Cyril Saulnier (FRA) vs. Hicham Arazi (MAR)






Show Court 3

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Patty Schnyder (SUI)[22] vs. Marion Bartoli (FRA)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
David Nalbandian (ARG)[8] vs. Florian Mayer (GER)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Wayne Arthurs (AUS) vs. Albert Costa (ESP)[26]
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Cara Black (ZIM)[5]
Rennae Stubbs (AUS)[5]
vs. Zi Yan (CHN)
Jie Zheng (CHN)







Court 4

10:00 AM
Start 1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julien Benneteau (FRA)
Arnaud Clement (FRA)
vs. Harel Levy (ISR)
Mikhail Youzhny (RUS)

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jan-Michael Gambill (USA)
Brian MacPhie (USA)
vs. Gaston Etlis (ARG)[9]
Martin Rodriguez (ARG)[9]

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Laura Granville (USA)
Bethanie Mattek (USA)
vs. Anabel Medina Garrigues (ESP)
Ma. Emilia Salerni (ARG)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tatiana Panova (RUS)
Dragana Zaric (SCG)
vs. Magdalena Maleeva (BUL)[7]
Conchita Martinez (ESP)[7]







Court 5

10:00 AM
Start 1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Stephanie Foretz (FRA)
Antonella Serra Zanetti (ITA)
vs. Bryanne Stewart (AUS)
Samantha Stosur (AUS)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Melinda Czink (HUN)
Aniko Kapros (HUN)
vs. Petra Mandula (HUN)[10]
Patricia Wartusch (AUT)[10]

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tathiana Garbin (ITA)
Flavia Pennetta (ITA)
vs. Gisela Dulko (ARG)
Milagros Sequera (VEN)







Court 6

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Francesca Schiavone (ITA)[18] vs. Elena Likhovtseva (RUS)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Agustin Calleri (ARG)[22] vs. Guillermo Canas (ARG)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Lisa Raymond (USA)[25] vs. Anca Barna (GER)
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN)
Saori Obata (JPN)
vs. Evie Dominikovic (AUS)
Anastassia Rodionova (RUS)







Court 7

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Amanda Coetzer (RSA)[27] vs. Dinara Safina (RUS)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Jiri Novak (CZE)[14] vs. Jan Vacek (CZE)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Luke Bourgeois (AUS)
Chris Guccione (AUS)
vs. Karsten Braasch (GER)
Sargis Sargsian (ARM)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Martin Garcia (ARG)
Sebastian Prieto (ARG)
vs. Todd Perry (AUS)
Thomas Shimada (JPN)







Court 8

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anna Smashnova-Pistolesi (ISR)[14] vs. Tatiana Golovin (FRA)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Glenn Weiner (USA) vs. Andrei Pavel (ROM)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)
Vera Zvonareva (RUS)
vs. Asa Svensson (SWE)
Meilen Tu (USA)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Nicolas Lapentti (ECU)
Jim Thomas (USA)
vs. Robbie Koenig (RSA)[15]
Petr Pala (CZE)[15]







Court 10

10:00 AM
Start 1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Alex Lopez Moron (ESP)
Felix Mantilla (ESP)
vs. Gaston Gaudio (ARG)
Ivo Karlovic (CRO)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Katalin Marosi (HUN)
Mara Santangelo (ITA)
vs. Sonya Jeyaseelan (CAN)
Jelena Kostanic (CRO)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Monique Adamczak (AUS)
Jaslyn Hewitt (AUS)
vs. Samantha Reeves (USA)
Adriana Serra Zanetti (ITA)







Court 11

10:00 AM
Start 1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Victor Hanescu (ROM)
Davide Sanguinetti (ITA)
vs. Frantisek Cermak (CZE)[13]
Leos Friedl (CZE)[13]

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jared Palmer (USA)[12]
Pavel Vizner (CZE)[12]
vs. Jurgen Melzer (AUT)
Nenad Zimonjic (SER)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Els Callens (BEL)[11]
Daniela Hantuchova (SVK)[11]
vs. Janette Husarova (SVK)
Dinara Safina (RUS)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Zsofia Gubacsi (HUN)
Caroline Vis (NED)
vs. Alina Jidkova (RUS)
Akiko Morigami (JPN)







Court 13

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP) vs. Silvia Farina Elia (ITA)[20]
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Denisa Chladkova (CZE) vs. Chanda Rubin (USA)[9]
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA)
Francesca Schiavone (ITA)
vs. Marion Bartoli (FRA)[13]
Myriam Casanova (SUI)[13]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Xavier Malisse (BEL)
Olivier Rochus (BEL)
vs. Lars Burgsmuller (GER)
Luis Horna (PER)







Court 18

10:00 AM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Alberto Martin (ESP) vs. Joachim Johansson (SWE)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Julia Vakulenko (UKR) vs. Paola Suarez (ARG)[12]
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Igor Andreev (RUS)
Andrei Olhovskiy (RUS)
vs. Johan Landsberg (SWE)
Robin Soderling (SWE)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Marta Marrero (ESP)
Julia Vakulenko (UKR)
vs. Emilie Loit (FRA)[9]
Nicole Pratt (AUS)[9]







Court 19

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Barbora Strycova (CZE) vs. Lina Krasnoroutskaya (RUS)[23]
followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Lindsay Davenport (USA)
Corina Morariu (USA)
vs. Eleni Daniilidou (GRE)
Rita Grande (ITA)

3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Tzipora Obziler (ISR) vs. Nathalie Dechy (FRA)[29]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Juan Ignacio Chela (ARG)
Oscar Hernandez (ESP)
vs. Tomas Cibulec (CZE)[10]
Leander Paes (IND)[10]







Court 21

10:00 AM
Start 1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julian Knowle (AUT)
Michael Kohlmann (GER)
vs. Nathan Healey (AUS)
Stephen Huss (AUS)

followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Kristina Brandi (PUR) vs. Amy Frazier (USA)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Clarisa Fernandez (ARG)
Henrieta Nagyova (SVK)
vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)[4]
Elena Likhovtseva (RUS)[4]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Simon Aspelin (SWE)[16]
Massimo Bertolini (ITA)[16]
vs. Jordan Kerr (AUS)
Graydon Oliver (USA)

butch
Jan 21st, 2004, 06:08 AM
Good luck Amanda. Good luck Wayne.

xin_hui
Jan 21st, 2004, 06:12 AM
:eek: only 1 womens match on RLA! luckily its kim's match

AjdeNate!
Jan 21st, 2004, 06:21 AM
OMG, no "big" Americans on the "big" courts... whatever will ESPN show?? Yeah, probably Roddick taped again.

Venus Forever
Jan 21st, 2004, 06:40 AM
Good Luck:

VENUS WILLIAMS
JUAN CARLOS FERRERO
Maria Elena Camerin
Lleyton Hewitt
Mark Philippoussis
Joshua Eagle / Patrick Rafter
Sargis Sargsian
Jeff Morrison
Bob Bryan / Mike Bryan
Rafael Nadal
Tim Henman
Lindsay Lee-Waters
Wayne Ferreira
Emmanuelle Gagliardi
Ai Sugiyama
Mario Ancic
Hicham Arazi
Patty Schnyder
David Nalbandian
Wayne Arthurs
Cara Black / Rennae Stubbs
Julien Benneteau / Arnaud Clement
Jan-Michael Gambill / Brian MacPhie
Laura Granville / Bethanie Mattek
Magdalena Maleeva / Conchita Martinez
Stephanie Foretz / Antonella Serra Zanetti
Petra Mandula / Patricia Wartusch
Tathiana Garbin / Flavia Pennetta
Francesca Schiavone
Guillermo Canas
Lisa Raymond
Shinobu Asagoe / Saori Obata
Amanda Coetzer
Jan Vacek
Karsten Braasch / Sargis Sargsian
Todd Perry / Thomas Shimada
Anna Smashnova-Pistolesi
Glenn Weiner
Asa Svensson / Meilen Tu
Nicolas Lapentti / Jim Thomas
Gaston Gaudio / Ivo Karlovic
Sonya Jeyaseelan / Jelena Kostanic
Samantha Reeves / Adriana Serra Zanetti
Victor Hanescu / Davide Sanguinetti
Jared Palmer / Pavel Vizner
Els Callens / Daniela Hantuchova
Alina Jidkova / Akiko Morigami
Silvia Farina Elia
Chanda Rubin
Marion Bartoli / Myriam Casanova
Lars Burgsmuller / Luis Horna
Joachim Johansson
Julia Vakulenko
Johan Landsberg / Robin Soderling
Marta Marrero / Julia Vakulenko
Lina Krasnoroutskaya
Lindsay Davenport / Corina Morariu
Tzipora Obziler
Tomas Cibulec / Leander Paes
Nathan Healey / Stephen Huss
Amy Frazier
Svetlana Kuznetsova / Elena Likhovtseva
Jordan Kerr / Graydon Oliver

sbmh
Jan 21st, 2004, 06:49 AM
Good luck to :

Kimmie
Ai
Lleyton
Venus
Chanda
Roger
:)

Smart
Jan 21st, 2004, 07:10 AM
Good luck Marion and Marion/Myriam!!!

saab95
Jan 21st, 2004, 07:35 AM
Go Lina!

ghosts
Jan 21st, 2004, 07:37 AM
Good luck Maggie/Conchi :) ;)

andrew_uk
Jan 21st, 2004, 07:47 AM
I can't believe Coetzer v Safina is on Court 7!!!!!!! God!

GoDominique
Jan 21st, 2004, 01:09 PM
Anca 3rd on after two possible marathons :mad:

Good luck ;)

TheBoiledEgg
Jan 21st, 2004, 04:47 PM
damn Vera D is gonna be on around the same time as Farmer Timmy :mad: so we'll get that :mad:

good luck
Lina :) :hug:
Vera :)
Masha :)
Dinara :)
Nastya :)
Lena :)

Roxers
Jan 21st, 2004, 04:54 PM
good luck

Kim
RAFTER/EAGLE
Roger
Venus
Rafael
Masha
Hicham
Nastya
Patty
David
Elena
DINARA
Lina/Barbora

Natarajasana
Jan 21st, 2004, 05:13 PM
damn Vera D is gonna be on around the same time as Farmer Timmy :mad: so we'll get that :mad:
You think?!?! I would assume that ESPN would want to show Venus (which, of course, I am hoping.....not to see Venus, mind you...but to see Vera).
A few tough matches for the Russians!!
Go Vera D.
Lina K. (Barbora could be a problem)
Nastya M.
Elena L.
Dinara S.
And, well, Maria S. as well (but I'm sure that she'll become an American soon).

gmak
Jan 21st, 2004, 05:25 PM
good luck

KIM :bounce:

masha :hug:
dinara :D
silvia :kiss:
lena :smash: ;)
vera :)
julia :)

Natarajasana
Jan 21st, 2004, 05:27 PM
I wonder what matches (other than Hewitt - that's a given) will be aired on ESPN2 tonight?!?!

vamosferrero
Jan 21st, 2004, 05:34 PM
good luck to:

Kim Clijsters
Anastazja Myskina
Paola Suarez

David Nalbandian
Rafael Nadal
Juan Carlos Ferrero :hearts: :hearts: :hearts:

ptkten
Jan 21st, 2004, 05:52 PM
He's referring to television in the UK...ESPN will definitely show Venus-Vera

Natarajasana
Jan 21st, 2004, 06:45 PM
He's referring to television in the UK...ESPN will definitely show Venus-VeraOh okay.....wasn't aware of that.
:)

Crazy_Fool
Jan 21st, 2004, 06:47 PM
Pat Rafter. Oh how i wish i could watch him play again. On;y chance if he's coming to Wimby.

Tennisfan-Mtl
Jan 21st, 2004, 08:27 PM
Amy vs Kristina again :eek:

Get your revenge, Amy :D ;) Don't waste a zillion match points again...

Also, good luck to Patty and Nathalie vs Tzipora (may the best win ! )

:D

Joana
Jan 21st, 2004, 09:43 PM
Good luck:
Dinara
Francesca
Barbora
Masha
Vera D.
Paola
Lindsay/Corina
Dragana/Tatiana

Elisse
Jan 21st, 2004, 10:14 PM
Good Luck:

Francesca Schiavone :kiss: :D
Daniilidou/Grande :kiss: :drool:
Maleeva/Martinez :kiss: :D
Garbin/Pennetta :drool:
Tatiana Golovin
Husarova/Safina
Farina Elia/Schiavone
Maria Sharapova
Mark Philippoussis


:bounce: