PDA

View Full Version : 2002 Tashkent Results


KoOlMaNsEaN
Sep 13th, 2003, 05:37 PM
Tashkent 2002 June 16
Tashkent Open Uzbekistan Hard Tier IV $140,000


F Marie-Gaïané Mikaelian(1) d. Tatiana Poutchek(2) 6-4 6-4

SF Marie-Gaïané Mikaelian(1) d. Tathiana Garbin(3) 6-2 6-1
SF Tatiana Poutchek(2) d. Roberta Vinci 7-63 7-65

QF Marie-Gaïané Mikaelian(1) d. Nadejda Ostrovskaya 6-0 6-1
QF Tathiana Garbin(3) d. M Camerin 6-4 6-1
QF Roberta Vinci d. Tatiana Perebiynis 0-6 6-4 6-4
QF Tatiana Poutchek(2) d. Lioudmila Skavronskaia-Q 6-4 6-1

2 Marie-Gaïané Mikaelian(1) d. Maria Vento-Kabchi 6-4 6-3
2 Nadejda Ostrovskaya d. Olga Kalyuzhnaya-Q 6-1 1-0 ret.
2 Tathiana Garbin(3) d. Adriana Barna 6-1 6-3
2 M Camerin d. Marie-Eve Pelletier 6-0 7-5

2 Roberta Vinci d. Lenka Nemeckova 6-4 6-2
2 Tatiana Perebiynis d. Dinara Safina 6-3 4-6 7-66
2 Lioudmila Skavronskaia-Q d. Renata Voracova 6-4 6-4
2 Tatiana Poutchek(2) d. Anousjka van Exel 6-75 6-4 6-4

1 Marie-Gaïané Mikaelian-sui(1) d. Yuliana Fedak-ukr-LL 6-72 6-1 6-2
1 Maria Vento-Kabchi-ven d. Nuria Llagostera Vives-esp 6-0 6-2
1 Olga Kalyuzhnaya-rus-Q d. Klara Koukalova-cze 6-3 6-0
1 Nadejda Ostrovskaya-blr d. Alena Vaskova-cze(7) 6-0 6-4

1 Tathiana Garbin-ita(3) d. Akgul Amanmuradova-uzb-WC 6-2 7-5
1 Adriana Barna-ger d. Maria Jose Martinez-esp 6-3 6-4
1 M Camerin-ita d. Olga Barabanschikova-blr 0-6 7-5 6-1
1 Marie-Eve Pelletier-can d. Fabiola Zuluaga-col(6) 6-2 6-3

1 Roberta Vinci-ita d. Evie Dominikovic-aus(5) 6-3 7-5
1 Lenka Nemeckova-cze d. Ivanna Isroilova-uzb-WC 2-6 7-64 6-1
1 Tatiana Perebiynis-ukr d. Galina Fokina-rus 6-4 6-2
1 Dinara Safina-rus d. Seda Noorlander-ned(4) 6-4 6-1

1 Lioudmila Skavronskaia-rus-Q d. Milagros Sequera-ven(8) 7-5 2-6 6-3
1 Renata Voracova-cze d. Catalina Castano-col 6-74 6-3 6-4
1 Anousjka van Exel-ned d. Gulnara Fattakhetdinova-rus-Q 6-1 6-2
1 Tatiana Poutchek-blr(2) d. Mariona Gallifa Puigdesens-esp-Q 6-2 6-3

Qual 3 Mariona Gallifa Puigdesens d. Claudia Kardys 6-4 6-4
Qual 3 Lioudmila Skavronskaia d. Anna Bastrikova(6) 6-0 6-3
Qual 3 Olga Kalyuzhnaya(8) d. Yuliana Fedak(3) 6-2 6-2
Qual 3 Gulnara Fattakhetdinova(5) d. Alyona Bondarenko(4) 6-2 6-3

Qual 2 Mariona Gallifa Puigdesens d. Elizabeth Schmidt(9) 6-4 4-6 6-1
Qual 2 Claudia Kardys d. Ekaterina Kozhokina(7) 6-1 6-4
Qual 2 Lioudmila Skavronskaia d. Anna Shchupak 6-2 6-2
Qual 2 Anna Bastrikova(6) d. Ipek Senoglu 6-4 7-5
Qual 2 Yuliana Fedak(3) d. Muattar Abdukhalikova 6-0 6-0
Qual 2 Olga Kalyuzhnaya(8) d. Evgeniya Kim 6-0 6-2
Qual 2 Alyona Bondarenko(4) d. Sasha Sorokotyaga 6-1 6-1
Qual 2 Gulnara Fattakhetdinova(5) d. Kira Bezverhova 6-1 6-0

Qual 1 Elizabeth Schmidt-usa(9) d. Olga Tsoi-uzb-WC 6-0 6-0
Qual 1 Mariona Gallifa Puigdesens-esp d. Elina Arutyunova-uzb-WC 6-1 6-1
Qual 1 Claudia Kardys-ger d. Ekaterina Ostapenko-rus 2-6 6-4 6-3
Qual 1 Ekaterina Kozhokina-rus(7) d. Elena Ryabtseva-uzb-WC 6-2 6-2
Qual 1 Lioudmila Skavronskaia-rus d. Mia Buric-ger(2) 6-3 7-5
Qual 1 Anna Shchupak-uzb-WC d. Nargisa Akramova-uzb-WC 6-0 6-1
Qual 1 Ipek Senoglu-tur d. Kristina Solodovnikova-uzb-WC 6-1 6-2
Qual 1 Anna Bastrikova-rus(6) d. Natalia Nikitina-uzb-WC 6-1 6-3
Qual 1 Yuliana Fedak-ukr(3) d. Velena Mamutova-uzb-WC 6-1 6-0
Qual 1 Muattar Abdukhalikova-uzb-WC bye
Qual 1 Evgeniya Kim-uzb-WC d. Elena Mitrofanova-uzb-WC 6-3 6-3
Qual 1 Olga Kalyuzhnaya-rus(8) d. Nargiza Ibragimova-uzb-WC 6-0 6-2
Qual 1 Alyona Bondarenko-ukr(4) d. Alexandra Korotkevich-rus 6-0 6-4
Qual 1 Sasha Sorokotyaga-uzb-WC d. Firuza Gafurova-uzb-WC walkover
Qual 1 Kira Bezverhova-uzb-WC d. Elina Sichakova-uzb-WC 6-2 6-2
Qual 1 Gulnara Fattakhetdinova-rus(5) d. Olena Antypina-ukr 7-5 6-4