PDA

View Full Version : Monday Order of Play !!!!!!!!


TheBoiledEgg
Sep 1st, 2003, 01:27 AM
Arthur Ashe - 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Svetlana Kuznetsova (RUS)[4]
Martina Navratilova (USA)[4]
vs. Henrieta Nagyova (SVK)
Maja Matevzic (SLO)

followed by:
2. Women's Singles - 4th Rnd.
Jennifer Capriati (USA)[6] vs. Elena Dementieva (RUS)[11]
3. Men's Singles - 4th Rnd.
Andre Agassi (USA)[1] vs. Taylor Dent (USA)




Arthur Ashe - 7:00 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Dinara Safina (RUS) vs. Justine Henin-Hardenne (BEL)[2]
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[3] vs. Todd Martin (USA)




Armstrong - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[15] vs. Francesca Schiavone (ITA)[29]
followed by:
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Chris Haggard (RSA)[13]
Donald Johnson (USA)[13]
vs. Bob Bryan (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

3. Women's Singles - 4th Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[7] vs. Mary Pierce (FRA)
4. Men's Singles - 4th Rnd.
Paradorn Srichaphan (THA)[11] vs. Lleyton Hewitt (AUS)[6]




Grandstand - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Black (ZIM)[9]
Kevin Ullyett (ZIM)[9]
vs. Michael Llodra (FRA)[6]
Fabrice Santoro (FRA)[6]

followed by:
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Max Mirnyi (BLR)[1]
vs. Lucas Arnold (ARG)[15]
Mariano Hood (ARG)[15]

3. Men's Singles - 4th Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE) vs. Guillermo Coria (ARG)[5]
4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Lina Krasnoroutskaya (RUS)[5]
Daniel Nestor (CAN)[5]
vs. Alexandra Stevenson (USA)
Vincent Spadea (USA)





Court 10 - 11:00 AM Start
1. Senior Mixed Doubles
Greer Stevens [3]
Johan Kriek (USA)[3]
vs. Anne Hobbs
Leif Shiras

followed by:
2. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Tina Krizan (SLO)[15]
Katarina Srebotnik (SLO)[15]
vs. Cara Black (ZIM)[3]
Elena Likhovtseva (RUS)[3]

3. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Liezel Huber (RSA)
Pavel Vizner (CZE)
vs. Janette Husarova (SVK)[6]
Leos Friedl (CZE)[6]

4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Cara Black (ZIM)[7]
Wayne Black (ZIM)[7]
vs. Lisa Raymond (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

5. Senior Mixed Doubles
Gretchen Magers [1]
Hank Pfister [1]
vs. Carling Bassett-Seguso (USA)
Ross Case





Court 11 - 11:00 AM Start
1. Senior Mixed Doubles
Mary Lou Piatek
Anand Amritraj
vs. Larisa Neiland (LAT)[2]
Tom Gullikson [2]

followed by:
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Sebastian Prieto (ARG)
Jim Thomas (USA)
vs. Martin Damm (CZE)[8]
Cyril Suk (CZE)[8]

3. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Kim Clijsters (BEL)[1]
Ai Sugiyama (JPN)[1]
vs. Lisa McShea (AUS)
Trudi Musgrave (AUS)

4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Virginia Ruano Pascual (ESP)[3]
Mark Knowles (BAH)[3]
vs. Katarina Srebotnik (SLO)[8]
Bob Bryan (USA)[8]

5. Senior Mixed Doubles
Gigi Fernandez
Fred McNair (USA)
vs. Katrina Adams (USA)[4]
Van Winitsky (USA)[4]





Court 4 - 4:00 PM Start
1. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Heidi El Tabakh (EGY)[6]
Nada Pavic (CRO)[6]
vs. Rui Du (CHN)
Shuai Peng (CHN)

followed by:
2. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Shahar Peer (ISR)
Agnes Szavay (HUN)
vs. Jessica Kirkland (USA)[5]
Alexandra Mueller (USA)[5]





Court 6 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jamil Al-Agba (USA) vs. Jesse Huta Galung (NED)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Dudi Sela (ISR)[4] vs. Eric Scherer (ESP)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Katarina Zoricic (CAN) vs. Neha Uberoi (USA)
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Dylan Arnould (USA)
Donald Young (USA)
vs. Bruno Rosa (BRA)
Denis Zivkovic (USA)

5. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Leonardo Kirche (BRA)
Fritz Wolmarans (RSA)
vs. Marcus Fugate (USA)
Timothy Smyczek (USA)





Court 7 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Juan Pablo Amado (ARG) vs. Brian Baker (USA)[3]
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Bethanie Mattek (USA)[1] vs. Tara Iyer (IND)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Phillip Simmonds (USA) vs. Andrew Murray (GBR)[12]
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Divij Sharan (IND) vs. Hyun-Joon Suk (KOR)[16]
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ally Baker (USA)[8] vs. Mari Andersson (SWE)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Kirsten Flipkens (BEL)[4] vs. Julia Cohen (USA)




Court 8 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Michael Shabaz (USA) vs. Alex Kuznetsov (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Olena Tsutskova (UKR) vs. Elizabeth Kobak (USA)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Yim (USA) vs. Fabio Fognini (ITA)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Ruben Gonzales (USA) vs. Daniel Gimeno-Traver (ESP)[6]
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Audra Cohen (USA) vs. Vania King (USA)
6. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Jaime Cuellar (ESA)
Jose Luis Muguruza (ARU)
vs. Andrew Murray (GBR)[4]
Daniel Vallverdu (VEN)[4]





Court 9 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Rafael Arevalo (ESA) vs. Florin Mergea (ROM)[2]
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Anna Tchakvetadze (RUS)[16] vs. Sesil Karatancheva (BUL)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Lara Giltinan (AUS) vs. Sania Mirza (IND)
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Gael Monfils (FRA)
Josselyn Ouanna (FRA)
vs. Aleksey Malajko (GER)
Matthias Wellerman (GER)

5. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Chris Chirico (USA)
Jarrett Chirico (USA)
vs. Adam Fass (USA)
Joshua Goodall (GBR)





Court 13 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5] vs. Denis Zivkovic (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Lucie Safarova (CZE) vs. Michelle Mitchell (USA)
3. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Stephanie Dubois (CAN)
Beier Ko (CAN)
vs. Anne Yelsey (USA)
Riza Zalameda (USA)

4. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (SVK)[1]
Andrea Hlavackova (CZE)[1]
vs. Marta Domachowska (POL)
Nicole Vaidisova (CZE)

5. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Rafael Arevalo (ESA)
Mehdi Ziadi (MAR)
vs. Gary Sacks (RSA)
Michael Shabaz (USA)





Court 14 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Rui Du (CHN) vs. Nicole Vaidisova (CZE)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Mischa Zverev (GER) vs. Robert Cameron (USA)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Marcos Baghdatis (CYP)[1] vs. Adam Feeney (AUS)
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Remko De Rijke (NED)
Pierre-Ludovic Duclos (CAN)
vs. Frederico Gil (POR)[5]
Miles Kasiri (GBR)[5]

5. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Sanja Ancic (CRO)
Sanaa Bhambri (IND)
vs. Lindsay Burdette (USA)
Michelle Mitchell (USA)





Court 15 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sheng-Nan Sun (CHN) vs. Katerina Bohmova (CZE)[6]
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Horacio Zeballos (ARG) vs. Gary Sacks (RSA)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Alla Kudriavtseva (RUS) vs. Katerina Bondarenko (UKR)[15]
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Jesse Huta Galung (NED)[6]
Romano Tatuhey (NED)[6]
vs. Greg Ouellette (USA)
Eric Riley (USA)

5. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Alexa Glatch (USA)
Elizabeth Kobak (USA)
vs. Yvette Hyndman (USA)
Krysty Marcio (USA)

6. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Kirsten Flipkens (BEL)
Michaela Krajicek (NED)
vs. Madalina Gojnea (ROM)
Vojislava Lukic (YUG)





Court 17 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Konstantin Kravchuk (RUS) vs. Scoville Jenkins (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Tatiana Golovin (FRA)[5] vs. Olga Poutchkova (BLR)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Luis Flores (MEX)[14] vs. Timothy Neilly (USA)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Brendan Evans (USA) vs. G.D. Jones (NZL)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Timea Bacsinzsky (SUI) vs. Ana Ivanovic (YUG)




Court 18 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Gael Monfils (FRA) vs. Miles Kasiri (GBR)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Krysty Marcio (USA) vs. Michaela Krajicek (NED)[2]
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ellah Nze (USA) vs. Emma Laine (FIN)[10]
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Smeets (AUS) vs. Novak Djokovic (SER)
5. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Jennifer Heinser (USA)
Ellah Nze (USA)
vs. Megan Moulton-Levy (JAM)[4]
Katarina Zoricic (CAN)[4]

Scotso
Sep 1st, 2003, 02:21 AM
Yay Juan Carlos on TV :bounce:

Too bad it's against the insane asylum escapee

Scotso
Sep 1st, 2003, 02:24 AM
good luck:

Svetlana Kuznetsova/Martina Navratilova
Elena Dementieva
Justine Henin-Hardenne
Juan Carlos Ferrero :D :D
Mary Pierce :D :D
Lleyton Hewitt :D
Guillermo Coria
Cara Black/Elena Likhovtseva

Joseosu19
Sep 1st, 2003, 02:38 AM
I'm just hoping they show Sugiyama/Schiavone over the Navratilova doubles match.

Mark43
Sep 1st, 2003, 03:42 AM
Mary should be on the main court. I hope they televise her match with Myskinna - it should be a slugfest.

DutchieGirl
Sep 1st, 2003, 03:42 AM
Go Lleyton!!!

And good luck to Flipkens, Krajicek and Golovin in juniors!

¤CharlDa¤
Sep 1st, 2003, 03:52 AM
i am very surprised they put MArtin/Ferrero on Ashe instead of Schrichy/Hewitt...

And mAry/Myskina really should ahve been on center court!!!! hope they show it!

Berlin_Calling
Sep 1st, 2003, 04:21 AM
Go to Justine, Mary, Juanqui, and Andre, and all my junior favs.
Fat chance they are gonna show Mary with Jenn and Andre playing.

Brandon85
Sep 1st, 2003, 04:24 AM
get her jen!

pierce0415
Sep 1st, 2003, 04:42 AM
This is an outrage! Mary should be first up on Center court instead of Martina in doubles !!!!!!!!

treufreund
Sep 1st, 2003, 04:53 AM
It is gonna rain a ton tomorrow!

ghosts
Sep 1st, 2003, 06:14 AM
Good luck Sesil Karatancheva (BUL) :D

Hingiswinsthis
Sep 1st, 2003, 06:21 AM
looks like a French Open nostalgia night on USA tomorrow night;) GO JUSTINE!!!:bounce:

caramel
Sep 1st, 2003, 08:17 AM
Good luck Myskina! :bounce:

disposablehero
Sep 1st, 2003, 08:41 AM
They are playing the 3rd round of Doubles? Where in the HELL is Kim/Ai's SECOND round Doubles match?

franny
Sep 1st, 2003, 08:46 AM
They are gonna show doubles and then Jen and then Andre, which means that Mary will not be shown except for maybe set and match pts. Sigh.

Libertango
Sep 1st, 2003, 09:30 AM
Go Ai (/Kim ;) ) and Paradorn! :bounce:

maya
Sep 1st, 2003, 09:35 AM
Good luck to:

Svetlana Kuznetsova & Martina Navratilova
Elena Dementieva
Justine Henin-Hardenne
Juan Carlos Ferrero
Francesca Schiavone
Mary Pierce
Tina Krizan & Katarina Srebotnik
Gigi Fernandez & Fred McNair



:bounce:

Majafan
Sep 1st, 2003, 10:30 AM
Good luck Maja & Henrieta !! :rolleyes: :rolleyes:

Jorn
Sep 1st, 2003, 10:39 AM
Good Luck

Justine
Anastasia
Maja/Henrieta


btw, I like the schedule, coz ES and TV Zulu have to show one or two womens matches.

Tennisfan-Mtl
Sep 1st, 2003, 12:34 PM
Best of luck to :

Ai Sugiyama
Justine :)
Matevzic/Nagyova
Spadea/Stevenson
Black/Black
Black/Ullyett

:)

Roxers
Sep 1st, 2003, 02:07 PM
Good Luck

DINARA :bounce:
Elena
Nastya

Paradon
Guille

yusuflqv
Sep 1st, 2003, 02:29 PM
good luck jesse hutagalung/tatuhey.......
i think they're from... indonesia. too bad...

Lapin
Sep 1st, 2003, 03:58 PM
Good Luck Francesca!! :D :D :D

Smart
Sep 1st, 2003, 09:54 PM
GOOD LUCK TO JUSTINE, MICHAELA, and EMMA!

chill1533
Sep 1st, 2003, 11:35 PM
With the rain today will they try to get the evening
in as posted? When will they make up today's matches?