PDA

View Full Version : 2002 Sopot Results


KoOlMaNsEaN
Jul 6th, 2003, 07:19 PM
Sopot 2002 July 28
Idea Prokom Open Poland Clay Tier III $300,000

F Dinara Safina-Q d. Henrieta Nagyova(6) 6-3 4-0 ret.

SF Henrieta Nagyova(6) d. Tathiana Garbin 2-6 7-5 7-6(2)
SF Dinara Safina-Q d. Vera Zvonareva 6-3 6-2

QF Henrieta Nagyova(6) d. Barbara Rittner 7-5 7-5
QF Tathiana Garbin d. Arantxa Sanchez-Vicario(3) 6-1 6-1
QF Vera Zvonareva d. Virginia Ruano Pascual 2-6 6-4 7-5
QF Dinara Safina-Q d. Magui Serna(8) 6-1 5-7 6-3

2 Barbara Rittner d. Silvia Farina Elia(1) 6-4 2-6 6-3
2 Henrieta Nagyova(6) d. Anca Barna 6-4 6-2
2 Arantxa Sanchez-Vicario(3) d. Maria Goloviznina-Q 7-5 6-2
2 Tathiana Garbin d. Joanna Sakowicz-WC 6-4 6-2

2 Vera Zvonareva d. Flavia Pennetta-Q 6-3 6-1
2 Virginia Ruano Pascual d. Martina Sucha(4) 6-4 6-3
2 Magui Serna(8) d. Jana Kandarr-LL 4-6 6-2 6-3
2 Dinara Safina-Q d. Patty Schnyder(2) 6-1 6-1

1 Silvia Farina Elia-ita(1) bye
1 Barbara Rittner-ger d. Gala Leon-Garcia-esp 6-2 0-6 6-3
1 Anca Barna-ger d. Magdalena Grzybowska-pol-WC 6-2 4-6 6-3
1 Henrieta Nagyova-svk(6) d. Evgenia Koulikovskaya-rus 4-6 7-6(3) 6-1

1 Arantxa Sanchez-Vicario-esp(3) d. Marta Marrero-esp 6-3 6-1
1 Maria Goloviznina-rus-Q d. Jelena Kostanic-cro 2-6 6-2 7-6(2)
1 Tathiana Garbin-ita d. Martina Muller-ger 6-4 6-3
1 Joanna Sakowicz-pol-WC d. Cristina Torrens Valero-esp(5) 6-2 7-6(8)

1 Vera Zvonareva-rus d. Maja Matevzic-slo(7) 6-3 6-2
1 Flavia Pennetta-ita-Q d. Tatiana Poutchek-blr 7-5 6-3
1 Virginia Ruano Pascual-esp d. Svetlana Kuznetsova-rus-Q 6-2 6-7(7) 6-1
1 Martina Sucha-svk(4) d. Angeles Montolio-esp 1-6 7-6(4) 6-3

1 Magui Serna-esp(8) d. Silvija Talaja-cro 6-0 2-6 6-2
1 Jana Kandarr-ger-LL d. Mariana Diaz-Oliva-arg-WC 7-5 6-4
1 Dinara Safina-rus-Q d. Asa Svensson-swe 6-3 6-1
1 Patty Schnyder-sui(2) bye

Qual 3 Flavia Pennetta(7) d. Alyona Bondarenko 7-6(10) 6-2
Qual 3 Svetlana Kuznetsova(6) d. Vera Douchevina-WC 6-2 6-2
Qual 3 Dinara Safina d. Stephanie Gehrlein 6-2 6-1
Qual 3 Maria Goloviznina(9) d. Jana Kandarr(5) 6-2 7-5

Qual 2 Alyona Bondarenko d. Liga Dekmeijere 6-4 6-3
Qual 2 Flavia Pennetta(7) d. Eva Martincova 6-3 6-4
Qual 2 Vera Douchevina-WC d. Ekaterina Sysoeva 5-7 6-1 6-3
Qual 2 Svetlana Kuznetsova(6) d. Anastassia Rodionova 4-6 7-5 6-3
Qual 2 Stephanie Gehrlein d. Monika Schneider-WC 2-6 7-5 6-3
Qual 2 Dinara Safina d. Lenka Nemeckova 6-0 6-3
Qual 2 Maria Goloviznina(9) d. Katarzyna Straczy 6-4 6-4
Qual 2 Jana Kandarr(5) d. Marta Domachowska-WC 6-1 6-3

Qual 1 Alyona Bondarenko-ukr d. Klaudia Jans-pol 6-2 2-6 7-5
Qual 1 Liga Dekmeijere-lat d. Jenny Belobrajdic-aus 5-7 6-3 6-2
Qual 1 Eva Martincova-cze d. Helena Ejeson-swe 6-4 6-3
Qual 1 Flavia Pennetta-ita(7) d. Julia Schruff-ger 3-6 6-3 6-0
Qual 1 Ekaterina Sysoeva-rus d. Ludmila Cervanova-svk(2) 6-1 6-1
Qual 1 Vera Douchevina-rus-WC d. Valeria Bondarenko-ukr 6-0 6-3
Qual 1 Anastassia Rodionova-rus d. Maja Palaversic Coopersmith-cro 6-4 7-5
Qual 1 Svetlana Kuznetsova-rus(6) d. Maria Jose Martinez-esp 6-3 6-7(5) 6-4
Qual 1 Stephanie Gehrlein-ger d. Wioleta Kaczmarek-pol 6-0 6-2
Qual 1 Monika Schneider-pol-WC d. Raluca Sandu-rom 6-0 6-0
Qual 1 Dinara Safina-rus d. Laura Dell'Angelo-ita 6-3 6-4
Qual 1 Lenka Nemeckova-cze d. Lubomira Kurhajcova-svk(8) 6-4 6-3
Qual 1 Maria Goloviznina-rus(9) d. Andreea Vanc-rom 6-2 6-1
Qual 1 Katarzyna Straczy-pol d. Jaslyn Hewitt-aus-WC 6-3 6-3
Qual 1 Marta Domachowska-pol-WC d. Andrea Glass-ger 6-1 4-6 6-0
Qual 1 Jana Kandarr-ger(5) d. Anna Zaporozhanova-ukr 7-5 6-0