PDA

View Full Version : Euro/Africa Groups 1/2 Final Team Nominations


paul_masterton
Apr 15th, 2003, 08:31 PM
Europe/Africa Qualifying Group I
Estadio Nacional do Jamor, Estoril, POR
Week Commencing 21 April 2003

Belarus

1. Tatiana Poutchek
2. Olga Barabanschikova
3. Nadejda Ostrovskaya
4. Tatsiana Uvarava
Captain: Simon Kagan

Bulgaria

1. Magdalena Maleeva
2. Dessislava Topalova
3. Tzvetana Pironkova
Captain: Julia Berberian

Denmark

1. Eva Dyrberg :eek: :D
2. Karina Ildor-Jacobsgaard
3. Andrea Munch Hermansen
4. Mette Iversen
Captain: Lone Vandborg

Estonia

1. Maret Ani
2. Kaia Kanepi
3. Margit Ruutel
4. Ilona Poljakova
Captain: Tiit Kivistik

Georgia

1. Margalita Chakhnashvili
2. Nana Urotadze
3. Tinatin Kavlashvili
Captain: Lali Zerekidze

Great Britain

1. Elena Baltacha
2. Anne Keothavong
3. Julie Pullin
4. Jane O’Donoghue
Captain: Nick Brown

Hungary

1. Petra Mandula
2. Aniko Kapros
3. Melinda Czink
4. Zsofia Gubacsi
Captain: Andrea Temesvari

Ireland

1. Kelly Liggan
2. Yvonne Doyle
3. Elsa O’Riain
4. Claire Curran
Captain: Owen Casey

Israel

1. Anna Pistolesi
2. Tzipora Obziler
3. Yevgeniya Savransky
4. Shahar Peer
Captain: Oded Jacob

Luxembourg

1. Claudine Schaul
2. Celine Francois
3. Mandy Minella
4. Fabienne Thill
Captain: Alioune Toure

Netherlands

1. Miriam Oremans
2. Kristie Boogert
3. Amanda Hopmans
4. Elise Tamaela
Captain: Tjerk Bogtstra

Poland

1. Joanna Sakowicz
2. Marta Domachowska
3. Anna Zarska
4. Klaudia Jans
Captain: Katarzyna Teodorowicz

Romania
1. Edina Gallovits
2. Magda Mihalache
3. Liana Balaci :D
4. Raluca Sandu
Captain: Florenta Mihai

South Africa

1. Amanda Coetzer
2. Chanelle Scheepers :D
3. Liezel Huber
4. Jessica Steck
Captain: Mariaan de Swardt

Switzerland

1. Patty Schnyder
2. Myriam Casanova
3. Emmanuelle Gagliardi
4. Tina Schmassmann
Captain: Zoltan Kuharszky

Ukraine

1. Tatiana Perebiynis
2. Yulia Beygelzimer
3. Elena Tatarkova
4. Anna Zaporozhanova
Captain: Svitlana Medvedeva

Yugoslavia

1. Jelena Jankovic
2. Katarina Daskovic
3. Dragana Zaric
4. Ana Jovanovic
Captain: Biljana Veselinovic

Europe/Africa Qualifying Group II
Estadio Nacional do Jamor, Estoril, POR
Week Commencing 28 April 2003

Algeria

1. Sana Ben Salah
2. Sihem Ben Youcef
3. Samia Medjahdi
4. Assia Halo
Captain: Carmel Boudjemline

Angola

1. Donece Texeira
2. Cira Rebero
3. Aida Baselio
4. Leniza Carvalho
Captain: Ginivaldo Dias

Armenia

TBC

Bosnia/Herzegovina

1. Mervana Jugic-Salkic
2. Adriana Basaric
3. Maja Mesanovic
4. Dijana Stojic
Captain: Ranko Primorac

Botswana

1. Lesedi Ramocha
2. Kelesitse Makgale
3. Tapiwa Marobela
4. Phemelo Mogapi
Captain: Olebile Kedule

Egypt

1. Yomna Farid
2. Amani Khalifa
3. Heidi El Tabakh
4. Noha Mohsen
Captain: Karim Zaher

Finland

1. Emma Laine
2. Essi Laine
3. Piia Suomalainen
4. Carina Bjornstrom
Captain: Pekka Potinkara

Greece

1. Christina Zachariadou
2. Maria Pavlidou
3. Asimina Kaplani
4. Nikoleta Kipritidou
Captain: George Kalovelonis

Latvia

1. Liga Dekmeijere
2. Irina Kuzmina
3. Irina Sotnikova
4. Ilona Giberte
Captain: Andris Filimonovs

Lithuania

1. Edita Liachoviciute
2. Lina Stanciute
3. Egle Petrauskaite
Captain: Rimvydas Mugevicius

Malta

1. Sarah Wetz
2. Lisa Camenzuli
3. Stephanie Pace
4. Carol Cassar-Torreggiani
Captain: Dusan Javicijovic

Morocco

1. Bahia Mouhtassine
2. Habiba Ifrakh
3. Sabri Mouna
Captain: Amine Ghissassi

Norway

1. Ina Sartz
2. Karoline Brekke Borgersen
3. Kirsten Stromme
Captain: Karin Hjelle Dalbak

Portugal

1. Frederica Piedade
2. Ana-Catarina Nogueira
3. Diana Costa
4. Neuza Silva
Captain: Jose Nunes

Turkey

1. Ipek Senoglu
2. Pemra Ozgen
3. Cigdem Duru
Captain: Duyeu Oal Aksit

Monica_Rules
Apr 15th, 2003, 08:43 PM
Go Gbr!

Pdm1987
Apr 16th, 2003, 11:47 AM
I'd say that Britain could beat about 5 of those teams on there day.

King Aaron
Apr 16th, 2003, 02:10 PM
Thanks. :)

Kuilli
Apr 16th, 2003, 02:13 PM
Thanks! :) Go Estonia!!! :D :D

coolio
Apr 16th, 2003, 04:26 PM
can Greece survivr group II without Eleni?.......
coz i think if Eleni is there, it'll be easier
for 'em to get to group I
they went 3-6 last yr in group I,
wins including 2 Eleni's singles + her doubles....

Tzevetona and Shahar are quite
accomplished as a junior.....
hopefully they'll stun the world with
coupld of surrprising mathces.
but lost the rest of the matches and got relegated,
so i dont really know what they are thinking......

also, isnt Dokic Yugoslovac?........
why doesnt she play.....:)
and i thought Elena Baltacha was in surgery
or something, it's probably a rumor or something.:p

and Anne Kremer?.....where is she?
Luxemberg was doing so well last yr,
7-2 in Zonal I dropping only 2 doubles,
and advance to final playoff for qualifying spot
and lost to Netherland 1-2....
now without Anne, i dont think they will do that well

and can someone tell me if the TOP seeds are
Bulgaria, Israel, South Africa, and Switzerland?
they are almost the sure bet to get to World qualies
if they dont meet in Zonal Group matches.....

Sigma
Apr 16th, 2003, 04:47 PM
Any team seeding for Europe/Africa Qualifying Group I draw??? Will Estonia get good seeding for draw (maybe 4-8 place seeding?)?

paul_masterton
Apr 16th, 2003, 05:34 PM
i think seedings will be done on the temas fed cup ranking, which could lead to some VERY interesting draws: South Africa for one would not be seeded.

But if they go on the rankings of teh players then i guess it will go as expected.

coolio
Apr 17th, 2003, 12:49 AM
i think seedings will be done on the temas fed cup ranking, which could lead to some VERY interesting draws: South Africa for one would not be seeded.

But if they go on the rankings of teh players then i guess it will go as expected.
the highest ranked 4 teams are
Israel, Ukraine, Netherland, and Hungary
so u mean
Patty and Maleeva and Anna Pistolesi are gonna be
in the same group?.....:eek:

King Aaron
Apr 17th, 2003, 02:38 PM
can Greece survivr group II without Eleni?.......
coz i think if Eleni is there, it'll be easier
for 'em to get to group I
they went 3-6 last yr in group I,
wins including 2 Eleni's singles + her doubles....

Tzevetona and Shahar are quite
accomplished as a junior.....
hopefully they'll stun the world with
coupld of surrprising mathces.
but lost the rest of the matches and got relegated,
so i dont really know what they are thinking......

also, isnt Dokic Yugoslovac?........
why doesnt she play.....:)
and i thought Elena Baltacha was in surgery
or something, it's probably a rumor or something.:p

and Anne Kremer?.....where is she?
Luxemberg was doing so well last yr,
7-2 in Zonal I dropping only 2 doubles,
and advance to final playoff for qualifying spot
and lost to Netherland 1-2....
now without Anne, i dont think they will do that well

and can someone tell me if the TOP seeds are
Bulgaria, Israel, South Africa, and Switzerland?
they are almost the sure bet to get to World qualies
if they dont meet in Zonal Group matches.....
Jelena will be taking the week off. She hasn't played Fed Cup since 2001 I think.

AleOrtu
Apr 17th, 2003, 08:02 PM
Do you know why Eleni will not play?

King Aaron
Apr 18th, 2003, 02:21 PM
Do you know why Eleni will not play?
I have no idea. I don't understand why Eleni didn't play at least 1 Green Clay tournament and now she is missing Fed Cup. I hope she isn't injured and is just focusing on training and getting herself to play like she did earlier this year.

korben
Apr 18th, 2003, 03:32 PM
Europe/Africa Qualifying Group I
Estadio Nacional do Jamor, Estoril, POR
Week Commencing 21 April 2003


Denmark

1. Eva Dyrberg
2. Karina Ildor-Jacobsgaard
3. Andrea Munch Hermansen
4. Mette Iversen
Captain: Lone Vandborg

Estonia

1. Maret Ani
2. Kaia Kanepi
3. Margit Ruutel
4. Ilona Poljakova
Captain: Tiit Kivistik

Hungary

1. Petra Mandula
2. Aniko Kapros
3. Melinda Czink
4. Zsofia Gubacsi
Captain: Andrea Temesvari

Ukraine

1. Tatiana Perebiynis
2. Yulia Beygelzimer
3. Elena Tatarkova
4. Anna Zaporozhanova
Captain: Svitlana Medvedeva

Europe/Africa Qualifying Group II
Estadio Nacional do Jamor, Estoril, POR
Week Commencing 28 April 2003

Finland

1. Emma Laine
2. Essi Laine
3. Piia Suomalainen
4. Carina Bjornstrom
Captain: Pekka Potinkara

Norway

1. Ina Sartz
2. Karoline Brekke Borgersen
3. Kirsten Stromme
Captain: Karin Hjelle Dalbak


Good luck to these teams :D

paul_masterton
Apr 18th, 2003, 05:08 PM
beacuse euro/africa group 2 is just about as low as it gets.

And whats the point in Eleni playing anyway? What use is thrashing an unranked player from Angola in her bid to prepare from teh us-open?

She'll ahve more benefit from practising with hitting partners for the week.

If Greece were in group 1 then seh probably would of played.

TheBoiledEgg
Apr 18th, 2003, 06:10 PM
good luck
to these teams ;)

Belarus

1. Tatiana Poutchek
2. Olga Barabanschikova
3. Nadejda Ostrovskaya
4. Tatsiana Uvarava
Captain: Simon Kagan

Estonia

1. Maret Ani
2. Kaia Kanepi
3. Margit Ruutel
4. Ilona Poljakova
Captain: Tiit Kivistik

Georgia

1. Margalita Chakhnashvili
2. Nana Urotadze
3. Tinatin Kavlashvili
Captain: Lali Zerekidze


Ukraine

1. Tatiana Perebiynis
2. Yulia Beygelzimer
3. Elena Tatarkova
4. Anna Zaporozhanova
Captain: Svitlana Medvedeva


Europe/Africa Qualifying Group II
Estadio Nacional do Jamor, Estoril, POR
Week Commencing 28 April 2003

Latvia

1. Liga Dekmeijere
2. Irina Kuzmina
3. Irina Sotnikova
4. Ilona Giberte
Captain: Andris Filimonovs

Lithuania

1. Edita Liachoviciute
2. Lina Stanciute
3. Egle Petrauskaite
Captain: Rimvydas Mugevicius

No Aurelija :(

no Salome for Georgia either :(

Jakub
Apr 18th, 2003, 07:43 PM
good luck to :
:bounce: Poland
:D Hungary
:D The Netherlands
:D Latvia

:wavey:

Monica_Rules
Apr 18th, 2003, 10:22 PM
Not supporting GBR eggy;)

Pdm1987
Apr 19th, 2003, 10:00 PM
Does the Round Robin start on Monday and the draw done on Sunday night?

Colin B
Apr 20th, 2003, 12:47 AM
Is there a website for this event?

Best of luck to the GBTGs!

ghosts
Apr 20th, 2003, 07:26 AM
Does the Round Robin start on Monday and the draw done on Sunday night?
I think it starts on Wednesday and the draws will be made on Monday :)

Peetz
Apr 20th, 2003, 09:22 AM
Hey Coolio!
Anne will be operated next week!
Even though Claudine Schaul has been nominated she won´t play due to a knee injury!
Do you believe that the Luxemburgish team,n°29 in Fed Cup rankings,will be lead by Mandy Minella(784) and Celine Francois(804)??
Martine Poos will play instead of Claudine Schaul!

Good luck girls! :kiss:

Pdm1987
Apr 20th, 2003, 10:12 AM
Lets hope that GB draw Luxembourg then!

Sigma
Apr 20th, 2003, 10:15 AM
Any groups draws yet?

Good luck to Estonia! :)

Myron.Bolitar
Apr 20th, 2003, 12:09 PM
I've read on the Polish Tennis Association's website today, that Katarzyna Strączy will join to Polish team. I don't see anything about Klaudia, so we'll play without her probably

King Aaron
Apr 20th, 2003, 04:36 PM
beacuse euro/africa group 2 is just about as low as it gets.

And whats the point in Eleni playing anyway? What use is thrashing an unranked player from Angola in her bid to prepare from teh us-open?

She'll ahve more benefit from practising with hitting partners for the week.

If Greece were in group 1 then seh probably would of played.
If she played now, she could get them into Group 1 and play next year. ;)

Habsudovafan
Apr 20th, 2003, 05:14 PM
No Aurelija no Salome for Georgia either
Why aren't they playing for Georgia and Lithuania.

Smart
Apr 21st, 2003, 06:30 PM
Good luck Finland!! Though I think our chances are quite little...