PDA

View Full Version : 2012 PYW Challenger Results


Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:21 AM
January 2

Quanzhou | First Round

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Danka Kovinic MNE [Q] | 6-1 5-7 6-4
Rika Fujiwara JPN lost to Olga Puchkova RUS | 6-4 4-6 1-6
Ying-Ying Duan CHN [Q] beat Kai-Lin Zhang CHN [Q] | 6-2 7-5
Ling Zhang HKG beat Ekaterina Ivanova RUS [7] | 6-4 5-7 6-3

Caroline Garcia FRA [4] beat Junri Namigata JPN | 6-4 6-2
Madalina Gojnea ROU beat Emily Webley-Smith ROU | 2-6 7-5 6-4
Qiang Wang CHN beat Yi-Fan Xu CHN [Q] | 4-6 6-1 6-4
Wen-Hsin Hsu TPE lost to Kathrin Woerle GER [5] | 1-6 4-6

Yurika Sema JPN [8] beat Julia Glushko ISR | 6-2 6-2
Sheng-Nan Sun CHN [Q] lost to Romana Tabak SVK | 1-6 3-6
Yi-Miao Zhou CHN [WC] beat Yi-Jing Zhao CHN [WC] | 6-1 6-1
Jing-Jing Lu CHN lost to Tetiana Luzhanska USA [3] | 0-6 2-6

Timea Babos HUN [6] beat Xinyun Han CHN [WC] | 6-0 3-6 6-4
Misa Eguchi JPN beat So-Jung Kim KOR | 6-2 7-5
Akiko Omae JPN lost to Anna Floris ITA | 4-6 1-6
Nudnida Luangnam THA lost to Shuai Zhang CHN [2] | 2-6 3-6

Quanzhou | Second Round

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Olga Puchkova RUS | 6-1 6-1
Ying-Ying Duan CHN [Q] lost to Ling Zhang HKG | 4-6 1-6
Caroline Garcia FRA [4] beat Madalina Gojnea ROU | 6-1 6-2
Qiang Wang CHN lost to Kathrin Woerle GER [5] | 4-6 6-4 2-6

Yurika Sema JPN [8] beat Romana Tabak SVK | 6-2 6-4
Yi-Miao Zhou CHN [WC] lost to Tetiana Luzhanska USA [3] | 4-6 0-6
Timea Babos HUN [6] beat Misa Eguchi JPN | 3-6 6-1 6-3
Anna Floris ITA lost to Shuai Zhang CHN [2] | 6-4 1-6 3-6


Quanzhou | Quarterfinals

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Ling Zhang HKG | 6-2 6-3
Caroline Garcia FRA [4] lost to Kathrin Woerle GER [5] | 2-6 6-3 4-6
Yurika Sema JPN [8] lost to Tetiana Luzhanska USA [3] | 6-7 6-3 4-6
Timea Babos HUN [6] beat Shuai Zhang CHN [2] | 6-4 6-4

Quanzhou | Semifinals

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Kathrin Woerle GER [5] | 6-2 6-2
Tetiana Luzhanska USA [3] lost to Timea Babos HUN [6] | 6-4 0-6 3-6


Quanzhou | Final

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Timea Babos HUN [6] | 6-2 6-0

Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:21 AM
February 6

Midland | First Round

Lucie Hradecka CZE [1] beat Victoria Larriere FRA | 7-6 6-4
Shuai Zhang CHN beat Anne-Liz Jeukeng USA [WC] | 7-6 6-3
Madison Keys USA [Q] beat Michelle Larcher de Brito POR | 6-7 7-6 6-2
Alexa Glatch USA lost to Jamie Hampton USA [8] | 3-6 5-7

Anna Tatishvili GEO [3] lost to Lindsay Lee-Waters USA [LL] | 6-3 6-7 4-6
Alison Riske USA lost to Andrea Hlavackova CZE | 4-6 6-2 2-6
Ashley Weinhold USA beat Chichi Scholl USA | 2-6 6-1 7-5
Jessica Pegula USA [Q] lost to Olga Govortsova BLR [7] | 4-6 6-4 4-6

Stephanie Foretz Gacon FRA [6] lost to Melanie Oudin USA | 7-6 2-6 4-6
Darya Kustova BLR [SR] beat Evgeniya Rodina RUS | 6-4 7-6
Mirjana Lucic CRO beat Julia Boserup USA [WC] | 6-3 6-3
Madison Brengle USA lost to Irina Falconi USA [4] | 4-6 4-6

Stephanie Dubois CAN [5] beat Alessondra Parra USA [WC] | 6-0 6-3
Samantha Murray GBR [Q] lost to Gail Brodsky USA | 4-6 3-6
Yana Buchina RUS [LL] lost to Vesna Dolonts RUS | 5-7 1-6
Shelby Rogers USA [Q] lost to Magdalena Rybarikova SVK [2] | 1-6 2-6

Cali | First Round

Marina Erakovic NZL [1] beat Catalina Castano COL [WC] | 6-7 6-1 7-5
Mandy Minella LUX beat Monica Puig PUR | 6-3 6-7 6-4
Corinna Dentoni ITA beat Julia Cohen USA | 6-1 6-3
Lara Arruabarrena-Vecino ESP lost to Eva Birnerova CZE [6] | 6-7 5-7

Mathilde Johansson FRA [3] beat Estrella Cabeza Candela ESP | 6-1 6-1
Sesil Karatantcheva KAZ beat Valeria Savinykh RUS | 7-6 6-4
Kathrin Woerle GER beat Tetiana Luzhanska USA | 7-6 6-3
Mariana Duque-Marino COL beat Patricia Mayr-Achleitner AUT [5] | 6-2 2-6 6-2

Alexandra Panova RUS [7] beat Karin Knapp ITA | 7-6 7-5
Teliana Pereira BRA [Q] beat Ximena Hermoso MEX [LL] | 6-1 6-2
Edina Gallovits-Hall ROU beat Leticia Costas-Moreira ESP | 6-2 6-1
Yuliana Lizarazo COL [WC] lost to Lourdes Dominguez Lino ESP [4] | 6-3 0-6 3-6

Alexandra Cadantu ROU [8] beat Annalisa Bona ITA [Q] | 6-0 6-2
Petra Rampre SLO beat Karen Castiblanco COL [WC] | 6-1 6-1
Alexandrina Naydenova BUL [Q] lost to Ines Ferrer Suarez ESP [Q] | 7-6 1-6 5-7
Sharon Fichman CAN lost to Alexandra Dulgheru ROU [2] | 1-6 1-6


Midland | Second Round

Lucie Hradecka CZE [1] beat Shuai Zhang CHN | 6-2 6-2
Madison Keys USA [Q] lost to Jamie Hampton USA [8] | 6-4 4-6 6-7
Lindsay Lee-Waters USA [LL] lost to Andrea Hlavackova CZE | 2-6 1-6
Ashley Weinhold USA lost to Olga Govortsova BLR [7] | 3-6 1-6

Melanie Oudin USA beat Darya Kustova BLR [SR] | 7-5 6-2
Mirjana Lucic CRO beat Irina Falconi USA [4] | 6-1 6-3
Stephanie Dubois CAN [5] beat Gail Brodsky USA | 3-6 6-4 6-1
Vesna Dolonts RUS lost to Magdalena Rybarikova SVK [2] | 2-6 1-6

Cali | Second Round

Marina Erakovic NZL [1] lost to Mandy Minella LUX | 6-7 3-6
Corinna Dentoni ITA lost to Eva Birnerova CZE [6] | 6-1 1-6 4-6
Mathilde Johansson FRA [3] beat Sesil Karatantcheva KAZ | 4-6 6-2 6-3
Kathrin Woerle GER beat Mariana Duque-Marino COL | 7-5 1-6 6-2

Alexandra Panova RUS [7] beat Teliana Pereira BRA [Q] | 6-2 6-4
Edina Gallovits-Hall ROU beat Lourdes Dominguez Lino ESP [4] | 6-1 6-4
Alexandra Cadantu ROU [8] lost to Petra Rampre SLO | 2-6 6-1 3-6
Ines Ferrer Suarez ESP [Q] lost to Alexandra Dulgheru ROU [2] | 2-6 3-6

Midland | Quarterfinals

Lucie Hradecka CZE [1] beat Jamie Hampton USA [8] | 6-4 6-3
Andrea Hlavackova CZE beat Olga Govortsova BLR [7] | 7-5 6-2
Melanie Oudin USA lost to Mirjana Lucic CRO | 1-6 4-6
Stephanie Dubois CAN [5] lost to Magdalena Rybarikova SVK [2] | 1-6 4-6

Cali | Quarterfinals

Mandy Minella LUX beat Eva Birnerova CZE [6] | 6-3 6-1
Mathilde Johansson FRA [3] beat Kathrin Woerle GER | 6-3 7-5
Alexandra Panova RUS [7] beat Edina Gallovits-Hall ROU | 6-4 6-3
Petra Rampre SLO lost to Alexandra Dulgheru ROU [2] | 0-6 3-6

Midland | Semifinals

Lucie Hradecka CZE [1] lost to Andrea Hlavackova CZE | 4-6 3-6
Mirjana Lucic CRO lost to Magdalena Rybarikova SVK [2] | 6-7 6-2 2-6

Cali | Semifinals

Mandy Minella LUX beat Mathilde Johansson FRA [3] | 6-2 7-5
Alexandra Panova RUS [7] lost to Alexandra Dulgheru ROU [2] | 2-6 3-6

Midland | Final

Andrea Hlavackova CZE beat Magdalena Rybarikova SVK [2] | 6-2 6-0

Cali | Final

Mandy Minella LUX beat Alexandra Dulgheru ROU [2] | 6-4 6-3

Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:21 AM
March 12

Nassau | First Round

Pauline Parmentier FRA [1] beat Kristina Barrois GER | 6-1 6-2
Kristyna Pliskova CZE lost to Alla Kudryavtseva RUS | 6-1 1-6 2-6
Julia Cohen USA lost to Alize Cornet FRA | 3-6 3-6
Sesil Karatantcheva KAZ lost to Mandy Minella LUX [8] | 3-6 1-6

Anne Keothavong GBR [3] beat Petra Rampre SLO | 6-4 6-3
Jill Craybas USA beat Ryann Foster USA [WC] | 6-1 6-2
Karolina Pliskova CZE [Q] lost to Alison Riske USA | 5-7 2-6
Mirjana Lucic CRO beat Virginie Razzano FRA [7] | 7-5 6-3

Stephanie Dubois CAN [6] beat Alexandra Stevenson USA [WC] | 7-6 6-3
Bojana Jovanovski SRB lost to Mariana Duque-Marino COL | 2-6 6-2 4-6
Eva Birnerova CZE beat Maria Sanchez USA [WC] | 6-4 3-6 6-2
Simone Pratt BAH [WC] lost to Urszula Radwanska POL [4] | 3-6 6-2 3-6

Aleksandra Wozniak CAN [5] beat Olga Savchuk UKR | 6-1 6-3
Rika Fujiwara JPN [Q] lost to Valeria Savinykh RUS | 4-6 4-6
Gail Brodsky USA [Q] beat Coco Vandeweghe USA [Q] | 6-2 6-2
Nina Bratchikova RUS lost to Kateryna Bondarenko UKR [2] | 2-6 3-6

Nassau | Second Round

Pauline Parmentier FRA [1] lost to Alla Kudryavtseva RUS | 5-7 0-6
Alize Cornet FRA lost to Mandy Minella LUX [8] | 2-6 2-6
Anne Keothavong GBR [3] beat Jill Craybas USA | 6-1 6-3
Alison Riske USA beat Mirjana Lucic CRO | 7-6 7-5

Stephanie Dubois CAN [6] lost to Mariana Duque-Marino COL | 3-6 6-3 3-6
Eva Birnerova CZE lost to Urszula Radwanska POL [4] | 1-6 3-6
Aleksandra Wozniak CAN [5] beat Valeria Savinykh RUS | 7-6 7-6
Gail Brodsky USA [Q] lost to Kateryna Bondarenko UKR [2] | 6-7 1-6

Nassau | Quarterfinals

Alla Kudryavtseva RUS lost to Mandy Minella LUX [8] | 3-6 4-6
Anne Keothavong GBR [3] lost to Alison Riske USA | 6-7 6-3 3-6
Mariana Duque-Marino COL lost to Urszula Radwanska POL [4] | 6-7 2-6
Aleksandra Wozniak CAN [5] lost to Kateryna Bondarenko UKR [2] | 2-6 3-6

Nassau | Semifinals

Mandy Minella LUX [8] lost to Alison Riske USA | 3-6 1-6
Urszula Radwanska POL [4] lost to Kateryna Bondarenko UKR [2] | 5-7 2-6

Nassau | Final

Alison Riske USA beat Kateryna Bondarenko UKR [2] | 7-5 6-0

Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:21 AM
March 26

Osprey | First Round

Lucie Hradecka CZE [1] beat Melinda Czink HUN | 6-3 7-6
Laura Robson GBR beat Eugenie Bouchard CAN [JE] | 6-3 7-5
Mirjana Lucic CRO beat Stefanie Voegele SUI | 6-4 4-6 6-3
Akgul Amanmuradova UZB beat Edina Gallovits-Hall ROU [5] | 7-6 0-6 6-3

Mandy Minella LUX [4] beat Florencia Molinero ARG [Q] | 6-0 6-3
Jana Cepelova SVK [Q] lost to Karolina Pliskova CZE | 7-6 4-6 1-6
Misaki Doi JPN lost to Arantxa Rus NED | 2-6 2-6
Grace Min USA [Q] beat Irina Falconi USA [6] | 6-1 6-3

Nina Bratchikova RUS [7] lost to Valeria Savinykh RUS | 1-6 6-4 2-6
Madison Brengle USA [WC] beat Lara Arruabarrena-Vecino ESP | 6-7 7-6 7-5
Caroline Dailey USA [WC] lost to Coco Vandeweghe USA [Q] | 6-4 2-6 5-7
Kristina Mladenovic FRA [LL] beat Alexandra Panova RUS [3] | 6-4 7-5

Anastasia Rodionova AUS [8] lost to Lesia Tsurenko UKR | 2-6 2-6
Melanie Oudin USA [WC] lost to Alize Cornet FRA | 3-6 1-6
Jessica Pegula USA [WC] beat Alla Kudryavtseva RUS | 6-0 7-6
Sesil Karatantcheva KAZ beat Anastasiya Yakimova BLR [2] | 6-4 6-3

Osprey | Second Round

Lucie Hradecka CZE [1] beat Laura Robson GBR | 6-1 6-4
Mirjana Lucic CRO beat Akgul Amanmuradova UZB | 6-3 6-1
Mandy Minella LUX [4] beat Karolina Pliskova CZE | 6-2 6-3
Arantxa Rus NED beat Grace Min USA [Q] | 6-4 6-3

Valeria Savinykh RUS beat Madison Brengle USA [WC] | 6-4 6-4
Coco Vandeweghe USA [Q] lost to Kristina Mladenovic FRA [LL] | 3-6 4-6
Lesia Tsurenko UKR beat Alize Cornet FRA | 6-3 4-6 6-1
Jessica Pegula USA [WC] lost to Sesil Karatantcheva KAZ | 4-6 5-7


Osprey | Quarterfinals

Lucie Hradecka CZE [1] lost to Mirjana Lucic CRO | 6-3 2-6 2-6
Mandy Minella LUX [4] lost to Arantxa Rus NED | 1-6 6-3 6-7
Valeria Savinykh RUS beat Kristina Mladenovic FRA [LL] | 6-4 6-3
Lesia Tsurenko UKR beat Sesil Karatantcheva KAZ | 6-0 6-4

Osprey | Semifinals

Mirjana Lucic CRO lost to Arantxa Rus NED | 6-7 6-4 2-6
Valeria Savinykh RUS lost to Lesia Tsurenko UKR | 1-6 4-6

Osprey | Final

Arantxa Rus NED lost to Lesia Tsurenko UKR | 3-6 3-6

Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:22 AM
April 9

Wenshan | First Round

Su-Wei Hsieh TPE [1] beat Nudnida Luangnam THA | 6-1 6-2
Xinyun Han CHN [Q] beat Shuko Aoyama JPN | 6-2 6-1
Ying-Ying Duan CHN beat Yuxuan Zhang CHN [Q] | 6-2 6-1
Andrea Koch-Benvenuto CHI beat Ayu Fani Damayanti INA [8] | 6-3 7-6

Tamaryn Hendler BEL [4] beat Sung-Hee Han KOR | 6-2 6-2
Yue-Yue Hu CHN lost to Ling Zhang HKG | 1-6 2-6
Junri Namigata JPN lost to Chin-Wei Chan TPE [Q] | 4-6 4-6
Yi-Jing Zhao CHN lost to Qiang Wang CHN [7] | 3-6 0-6

Varatchaya Wongteanchai THA [6] beat Yi-Fan Xu CHN | 6-1 6-3
Mari Tanaka JPN [LL] lost to Sheng-Nan Sun CHN [WC] | 1-6 1-6
Fangzhou Liu CHN [Q] lost to Tetyana Arefyeva UKR | 0-6 1-6
Kai-Lin Zhang CHN [LL] lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [3] | 0-6 1-6

Misa Eguchi JPN [5] beat Erika Takao JPN | 6-2 5-7 6-4
Nicha Lertpitaksinchai THA beat Saisai Zheng CHN | 6-1 2-6 7-5
Ran Tian CHN [WC] lost to Luksika Kumkhum THA | 0-6 2-6
Aleksandrina Naydenova BUL beat Shuai Zhang CHN [2] | 6-3 7-5

Wenshan | Second Round

Su-Wei Hsieh TPE [1] beat Xinyun Han CHN [Q] | 6-1 6-1
Ying-Ying Duan CHN lost to Andrea Koch-Benvenuto CHI | 1-6 1-6
Tamaryn Hendler BEL [4] lost to Ling Zhang HKG | 0-6 6-4 6-7
Chin-Wei Chan TPE [Q] beat Qiang Wang CHN [7] | 6-1 7-5

Varatchaya Wongteanchai THA [6] beat Sheng-Nan Sun CHN [WC] | 6-2 6-1
Tetyana Arefyeva UKR lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [3] | 0-6 5-7
Misa Eguchi JPN [5] beat Nicha Lertpitaksinchai THA | 6-2 7-6
Luksika Kumkhum THA lost to Aleksandrina Naydenova BUL | 2-6 2-6

Wenshan | Quarterfinals

Su-Wei Hsieh TPE [1] beat Andrea Koch-Benvenuto CHI | 6-3 6-4
Ling Zhang HKG beat Chin-Wei Chan TPE [Q] | 6-3 7-5
Varatchaya Wongteanchai THA [6] lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [3] | 3-6 0-6
Misa Eguchi JPN [5] lost to Aleksandrina Naydenova BUL | 3-6 3-6

Wenshan | Semifinals

Su-Wei Hsieh TPE [1] beat Ling Zhang HKG | 6-0 6-4
Noppawan Lertcheewakarn THA [3] beat Aleksandrina Naydenova BUL | 7-6 6-2

Wenshan | Final

Su-Wei Hsieh TPE [1] beat Noppawan Lertcheewakarn THA [3] | 6-3 6-1

Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:22 AM
April 16

Dothan | First Round

Stephanie Dubois CAN [1] lost to Madison Keys USA [WC] | 2-6 4-6
Jill Craybas USA lost to Jessica Pegula USA [WC] | 4-6 2-6
Dia Evtimova BUL lost to Alexa Glatch USA | 5-7 6-7
Camila Giorgi ITA lost to Alison Riske USA [7] | 0-6 1-6

Mirjana Lucic CRO [4] beat Whitney Jones USA [WC] | 6-1 4-6 6-1
Gail Brodsky USA lost to Melanie Oudin USA [WC] | 6-3 2-6 6-7
Tetiana Luzhanska USA lost to Lauren Davis USA | 4-6 0-6
Michelle Larcher de Brito POR lost to Alla Kudryavtseva RUS [5] | 2-6 0-6

Erika Sema JPN [8] lost to Madison Brengle USA | 4-6 1-6
Valeria Solovieva RUS [Q] beat Ekaterina Bychkova RUS | 6-4 6-2
Chanel Simmonds RSA beat Julia Cohen USA | 6-2 6-2
Julia Boserup USA lost to Irina Falconi USA [3] | 4-6 5-7

Misaki Doi JPN [6] beat Chichi Scholl USA | 6-4 3-6 6-4
Sacha Jones AUS [Q] lost to Eugenie Bouchard CAN [JE] | 4-6 6-3 4-6
Coco Vandeweghe USA lost to Sharon Fichman CAN [Q] | 3-6 7-6 4-6
Maria Sanchez USA [Q] beat Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 7-5 7-6
Dothan | Second Round

Madison Keys USA [WC] beat Jessica Pegula USA [WC] | 7-6 6-4
Alexa Glatch USA lost to Alison Riske USA [7] | 1-6 2-6
Mirjana Lucic CRO [4] beat Melanie Oudin USA [WC] | 6-1 6-4
Lauren Davis USA lost to Alla Kudryavtseva RUS [5] | 6-7 2-6

Madison Brengle USA lost to Valeria Solovieva RUS [Q] | 3-6 2-6
Chanel Simmonds RSA beat Irina Falconi USA [3] | 6-3 6-3
Misaki Doi JPN [6] lost to Eugenie Bouchard CAN [JE] | 1-6 5-7
Sharon Fichman CAN [Q] beat Maria Sanchez USA [Q] | 6-3 3-6 6-3
Dothan | Quarterfinals

Madison Keys USA [WC] lost to Alison Riske USA [7] | 3-6 0-6
Mirjana Lucic CRO [4] beat Alla Kudryavtseva RUS [5] | 6-2 6-4
Valeria Solovieva RUS [Q] lost to Chanel Simmonds RSA | 6-3 5-7 4-6
Eugenie Bouchard CAN [JE] beat Sharon Fichman CAN [Q] | 6-0 6-1
Dothan | Semifinals

Alison Riske USA [7] lost to Mirjana Lucic CRO [4] | 7-5 6-7 3-6
Chanel Simmonds RSA lost to Eugenie Bouchard CAN [JE] | 1-6 2-6
Dothan | Final

Mirjana Lucic CRO [4] lost to Eugenie Bouchard CAN [JE] | 5-7 6-7

Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:22 AM
April 23

Charlottesville | First Round

Stephanie Dubois CAN [1] beat Julia Cohen USA | 6-1 7-5
Sacha Jones AUS beat Lauren Davis USA | 6-4 6-4
Lindsey Hardenbergh USA [WC] lost to Johanna Konta AUS [LL] | 7-6 6-7 4-6
Chichi Scholl USA beat Michelle Larcher de Brito POR [8] | 6-3 7-5

Alla Kudryavtseva RUS [3] lost to Melanie Oudin USA | 3-6 6-7
Sharon Fichman CAN lost to Camila Giorgi ITA | 7-6 4-6 3-6
Julia Boserup USA lost to Chanel Simmonds RSA | 4-6 4-6
Julia Glushko ISR [LL] beat Erika Sema JPN [6] | 1-6 6-3 6-4

Olivia Rogowska AUS [5] lost to Alexandra Kiick USA [Q] | 6-0 5-7 6-7
Maria Sanchez USA [WC] beat Chalena Scholl USA [Q] | 6-3 4-6 7-5
Coco Vandeweghe USA beat Isabella Holland AUS | 2-6 7-5 6-4
Alexa Glatch USA lost to Alison Riske USA [4] | 3-6 1-6

Jill Craybas USA [7] beat Roxane Vaisemberg BRA [Q] | 6-1 6-3
Madison Brengle USA beat Gail Brodsky USA [Q] | 6-2 6-2
Madison Keys USA beat Shelby Rogers USA [WC] | 6-3 6-2
Julie Coin FRA [LL] beat Irina Falconi USA [2] | 6-1 6-3
Charlottesville | Second Round

Stephanie Dubois CAN [1] lost to Sacha Jones AUS | 3-6 2-6
Johanna Konta AUS [LL] lost to Chichi Scholl USA | 5-7 4-6
Melanie Oudin USA beat Camila Giorgi ITA | 6-2 6-3
Chanel Simmonds RSA beat Julia Glushko ISR [LL] | 3-6 6-2 6-1

Alexandra Kiick USA [Q] beat Maria Sanchez USA [WC] | 6-4 7-6
Coco Vandeweghe USA lost to Alison Riske USA [4] | 2-6 0-6
Jill Craybas USA [7] beat Madison Brengle USA | 6-4 6-3
Madison Keys USA beat Julie Coin FRA [LL] | 6-4 3-6 6-3
Charlottesville | Quarterfinals

Sacha Jones AUS beat Chichi Scholl USA | 6-2 6-3
Melanie Oudin USA beat Chanel Simmonds RSA | 7-6 7-5
Alexandra Kiick USA [Q] lost to Alison Riske USA [4] | 1-6 2-6
Jill Craybas USA [7] beat Madison Keys USA | 4-6 7-6 6-2

Charlottesville | Semifinals

Sacha Jones AUS lost to Melanie Oudin USA | 1-6 5-7
Alison Riske USA [4] beat Jill Craybas USA [7] | 6-3 1-6 6-3
Charlottesville | Final

Melanie Oudin USA lost to Alison Riske USA [4] | 0-6 3-6

Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:22 AM
April 30

Indian Harbour Beach | First Round

Irina Falconi USA [1] lost to Grace Min USA | 6-7 0-6
Shelby Rogers USA [LL] lost to Monica Puig PUR | 1-6 3-6
Alexandra Kiick USA [WC] beat Julia Glushko ISR | 6-3 6-3
Tamaryn Hendler BEL beat Madison Brengle USA [8] | 7-6 6-4

Alison Riske USA [3] beat Krista Hardebeck USA [Q] | 6-2 6-2
Isabella Holland AUS beat Alyona Sotnikova UKR [Q] | 6-3 6-1
Chichi Scholl USA beat Chalena Scholl USA [WC] | 7-5 6-7 6-2
Melanie Oudin USA [SE] beat Julia Cohen USA [6] | 6-0 6-1

Michelle Larcher de Brito POR [5] lost to Valeria Solovieva RUS [Q] | 2-6 7-6 2-6
Marie-Eve Pelletier CAN beat Ashley Weinhold USA | 6-2 6-1
Jan Abaza USA [WC] lost to Lena Litvak USA [Q] | 2-6 2-6
Lauren Davis USA lost to Camila Giorgi ITA [4] | 6-7 3-6

Coco Vandeweghe USA [7] beat Akiko Omae JPN | 6-3 6-4
Sharon Fichman CAN lost to Maria Sanchez USA [WC] | 4-6 1-6
Gail Brodsky USA lost to Heidi El Tabakh CAN | 2-6 5-7
Roxane Vaisemberg BRA beat Olivia Rogowska AUS [2] | 6-4 6-4

Gifu | First Round

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Junri Namigata JPN | 6-2 6-1
Erika Takao JPN beat Yurika Aoki JPN [WC] | 6-2 6-0
Risa Ozaki JPN [WC] lost to Emily Webley-Smith GBR | 3-6 3-6
Chin-Wei Chan TPE [Q] lost to Yurika Sema JPN [7] | 4-6 3-6

Casey Dellacqua AUS [3] beat Tetyana Arefyeva UKR | 6-2 6-2
Shuko Aoyama JPN [Q] lost to Saisai Zheng CHN | 4-6 3-6
So-Jung Kim KOR beat Yi-Fan Xu CHN | 7-5 7-5
Aiko Nakamura JPN beat Kurumi Nara JPN [6] | 7-5 6-3

Yung-Jan Chan TPE [5] beat Makoto Ninomiya JPN [WC] | 6-3 6-3
Luksika Kumkhum THA beat Ling Zhang HKG | 6-7 6-4 6-3
Monique Adamczak AUS beat Jessica Pegula USA | 6-3 6-4
Nudnida Luangnam THA beat Erika Sema JPN [4] | 7-5 6-3

Noppawan Lertcheewakarn THA [8] beat Nikola Hofmanova AUT | 6-3 6-2
Miki Ukai JPN [WC] lost to Sung-Hee Han KOR | 3-6 3-6
Misa Eguchi JPN beat Sheng-Nan Sun CHN [Q] | 7-6 6-4
Yi-Miao Zhou CHN [Q] lost to Tamarine Tanasugarn THA [2] | 4-6 0-6

Indian Harbour Beach | Second Round

Grace Min USA beat Monica Puig PUR | 6-2 2-6 6-3
Alexandra Kiick USA [WC] lost to Tamaryn Hendler BEL | 6-3 2-6 3-6
Alison Riske USA [3] beat Isabella Holland AUS | 6-3 6-3
Chichi Scholl USA lost to Melanie Oudin USA [SE] | 3-6 2-6

Valeria Solovieva RUS [Q] beat Marie-Eve Pelletier CAN | 6-2 7-5
Lena Litvak USA [Q] lost to Camila Giorgi ITA [4] | 5-7 2-6
Coco Vandeweghe USA [7] lost to Maria Sanchez USA [WC] | 6-7 2-6
Heidi El Tabakh CAN beat Roxane Vaisemberg BRA | 4-6 7-5 6-3

Gifu | Second Round

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Erika Takao JPN | 6-2 6-1
Emily Webley-Smith GBR beat Yurika Sema JPN [7] | 6-2 6-4
Casey Dellacqua AUS [3] beat Saisai Zheng CHN | 6-2 6-4
So-Jung Kim KOR lost to Aiko Nakamura JPN | 5-7 3-6

Yung-Jan Chan TPE [5] beat Luksika Kumkhum THA | 6-2 6-3
Monique Adamczak AUS beat Nudnida Luangnam THA | 6-3 6-4
Noppawan Lertcheewakarn THA [8] beat Sung-Hee Han KOR | 6-2 6-3
Misa Eguchi JPN lost to Tamarine Tanasugarn THA [2] | 4-6 4-6

Indian Harbour Beach | Quarterfinals

Grace Min USA beat Tamaryn Hendler BEL | 6-3 6-3
Alison Riske USA [3] beat Melanie Oudin USA [SE] | 6-1 6-0
Valeria Solovieva RUS [Q] lost to Camila Giorgi ITA [4] | 5-7 2-6
Maria Sanchez USA [WC] lost to Heidi El Tabakh CAN | 6-2 1-6 4-6

Gifu | Quarterfinals

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Emily Webley-Smith GBR | 6-2 6-3
Casey Dellacqua AUS [3] beat Aiko Nakamura JPN | 6-4 6-1
Yung-Jan Chan TPE [5] beat Monique Adamczak AUS | 6-4 0-6 6-4
Noppawan Lertcheewakarn THA [8] lost to Tamarine Tanasugarn THA [2] | 2-6 2-6

Indian Harbour Beach | Semifinals

Grace Min USA lost to Alison Riske USA [3] | 3-6 6-4 0-6
Camila Giorgi ITA [4] lost to Heidi El Tabakh CAN | 3-6 1-6

Gifu | Semifinals

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Casey Dellacqua AUS [3] | 6-4 6-7 7-6
Yung-Jan Chan TPE [5] beat Tamarine Tanasugarn THA [2] | 2-6 6-4 6-3

Indian Harbour Beach | Final

Alison Riske USA [3] lost to Heidi El Tabakh CAN | 4-6 6-1 4-6

Gifu | Final

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Yung-Jan Chan TPE [5] | 4-6 6-4 6-2

Kəv.
Apr 9th, 2012, 06:22 AM
May 7

Cagnes-sur-Mer | First Round

Elena Baltacha GBR [1] beat Kristina Barrois GER | 6-1 6-3
Petra Rampre SLO [Q] beat Nina Bratchikova RUS | 4-6 7-5 6-2
Patricia Mayr-Achleitner AUT lost to Irina Falconi USA | 7-5 1-6 4-6
Anastasiya Yakimova BLR lost to Kimiko Date-Krumm JPN [7] | 1-6 6-2 1-6

Alexandra Cadantu ROU [3] lost to Edina Gallovits-Hall ROU | 4-6 5-7
Heather Watson GBR beat Eva Birnerova CZE | 6-4 6-2
Magdalena Rybarikova SVK lost to Laura Robson GBR [Q] | 3-6 3-6
Aravane Rezai FRA [WC] beat Ayumi Morita JPN [6] | 6-4 6-4

Alexandra Panova RUS [5] beat Akgul Amanmuradova UZB | 6-2 6-4
Yulia Putintseva RUS [Q] lost to Kristina Mladenovic FRA | 1-6 3-6
Stephanie Dubois CAN lost to Victoria Larriere FRA [WC] | 4-6 6-7
Vesna Dolonts RUS [Q] lost to Anne Keothavong GBR [4] | 0-6 5-7

Stephanie Foretz Gacon FRA [8] lost to Mandy Minella LUX | 3-6 2-6
Irina Khromacheva RUS [JE] beat Caroline Garcia FRA [WC] | 5-7 7-5 6-4
Urszula Radwanska POL lost to Mirjana Lucic CRO | 3-6 7-6 4-6
Melinda Czink HUN lost to Timea Babos HUN [2] | 4-6 2-6

Fukuoka | First Round

Tamarine Tanasugarn THA [1] lost to Monique Adamczak AUS | 6-1 2-6 4-6
Yi-Fan Xu CHN beat Miyu Kato JPN [WC] | 6-2 6-2
Aiko Nakamura JPN beat Kazusa Ito JPN [Q] | 6-0 6-1
Junri Namigata JPN beat Qiang Wang CHN [7] | 6-1 7-5

Kurumi Nara JPN [3] beat Tetyana Arefyeva UKR | 7-6 6-2
Zarina Diyas KAZ [Q] beat Ling Zhang HKG | 6-1 6-2
Sheng-Nan Sun CHN [Q] lost to Jessica Pegula USA | 1-6 0-6
Melanie South GBR beat Misa Eguchi JPN [6] | 6-3 6-2

Akiko Omae JPN [8] beat So-Jung Kim KOR | 6-3 6-4
Saisai Zheng CHN beat Xinyun Han CHN | 6-3 6-2
Erika Takao JPN beat Shiho Akita JPN [Q] | 6-1 6-2
Emily Webley-Smith GBR lost to Yung-Jan Chan TPE [4] | 5-7 5-7

Marta Sirotkina RUS [5] beat Makoto Ninomiya JPN [WC] | 6-2 6-2
Nikola Hofmanova AUT lost to Maria Abramovic CRO | 6-7 4-6
Tara Moore GBR beat Risa Ozaki JPN [WC] | 6-1 6-1
Akiko Yonemura JPN [WC] lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 2-6 1-6

Cagnes-sur-Mer | Second Round

Elena Baltacha GBR [1] lost to Petra Rampre SLO [Q] | 4-6 6-2 2-6
Irina Falconi USA lost to Kimiko Date-Krumm JPN [7] | 0-6 3-6
Edina Gallovits-Hall ROU lost to Heather Watson GBR | 2-6 2-6
Laura Robson GBR [Q] beat Aravane Rezai FRA [WC] | 7-6 7-5

Alexandra Panova RUS [5] beat Kristina Mladenovic FRA | 7-5 6-0
Victoria Larriere FRA [WC] lost to Anne Keothavong GBR [4] | 1-6 3-6
Mandy Minella LUX beat Irina Khromacheva RUS [JE] | 6-2 6-3
Mirjana Lucic CRO beat Timea Babos HUN [2] | 6-4 7-5

Fukuoka | Second Round

Monique Adamczak AUS beat Yi-Fan Xu CHN | 6-0 6-1
Aiko Nakamura JPN beat Junri Namigata JPN | 6-2 6-1
Kurumi Nara JPN [3] lost to Zarina Diyas KAZ [Q] | 5-7 3-6
Jessica Pegula USA beat Melanie South GBR | 6-3 6-7 6-3

Akiko Omae JPN [8] beat Saisai Zheng CHN | 4-6 6-3 6-4
Erika Takao JPN lost to Yung-Jan Chan TPE [4] | 2-6 4-6
Marta Sirotkina RUS [5] lost to Maria Abramovic CRO | 3-6 3-6
Tara Moore GBR lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 0-6 2-6

Cagnes-sur-Mer | Quarterfinals

Petra Rampre SLO [Q] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [7] | 6-7 3-6
Heather Watson GBR lost to Laura Robson GBR [Q] | 4-6 0-6
Alexandra Panova RUS [5] lost to Anne Keothavong GBR [4] | 3-6 5-7
Mandy Minella LUX lost to Mirjana Lucic CRO | 6-7 3-6

Fukuoka | Quarterfinals

Monique Adamczak AUS beat Aiko Nakamura JPN | 6-4 6-2
Zarina Diyas KAZ [Q] beat Jessica Pegula USA | 6-4 6-4
Akiko Omae JPN [8] lost to Yung-Jan Chan TPE [4] | 1-6 6-4 2-6
Maria Abramovic CRO lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 0-6 3-6

Cagnes-sur-Mer | Semifinals

Kimiko Date-Krumm JPN [7] beat Laura Robson GBR [Q] | 6-2 3-6 6-4
Anne Keothavong GBR [4] lost to Mirjana Lucic CRO | 4-6 2-6

Fukuoka | Semifinals

Monique Adamczak AUS lost to Zarina Diyas KAZ [Q] | 2-6 3-6
Yung-Jan Chan TPE [4] lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 5-7 6-3 2-6

Cagnes-sur-Mer | Final

Kimiko Date-Krumm JPN [7] lost to Mirjana Lucic CRO | 5-7 7-6 2-6

Fukuoka | Final

Zarina Diyas KAZ [Q] lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 4-6 6-4 1-6

Kəv.
May 9th, 2012, 06:59 AM
May 14

Prague | First Round

Lucie Safarova CZE [1] beat Monica Puig PUR [Q] | 6-1 6-0
Magdalena Rybarikova SVK beat Karolina Pliskova CZE | 6-4 6-2
Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Stefanie Voegele SUI | 1-6 0-6
Akgul Amanmuradova UZB lost to Ayumi Morita JPN [8] | 1-6 3-6

Barbora Zahlavova Strycova CZE [3] lost to Casey Dellacqua AUS | 2-6 1-6
Jana Cepelova SVK [WC] lost to Alize Cornet FRA | 4-6 3-6
Olivia Rogowska AUS beat Eva Birnerova CZE | 6-3 6-3
Annika Beck GER [Q] beat Eleni Daniilidou GRE [5] | 7-6 6-3

Elena Baltacha GBR [6] beat Lara Arruabarrena-Vecino ESP | 6-3 6-2
Urszula Radwanska POL beat Kristyna Pliskova CZE | 7-5 7-6
Stephanie Dubois CAN lost to Anastasija Sevastova LAT [Q] | 2-6 2-6
Tereza Smitkova CZE [WC] lost to Timea Babos HUN [4] | 3-6 1-6

Kimiko Date-Krumm JPN [7] beat Denisa Allertova CZE [WC] | 6-2 6-2
Lucie Hradecka CZE beat Shuai Zhang CHN [Q] | 6-2 6-3
Misaki Doi JPN beat Virginie Razzano FRA | 5-7 7-6 7-6
Martina Pradova CZE [WC] lost to Klara Zakopalova CZE [2] | 0-6 0-6

Saint-Gaudens | First Round

Alexandra Panova RUS [1] beat Vesna Dolonc SRB | 6-1 6-0
Petra Rampre SLO beat Claire Feuerstein FRA | 6-2 6-2
Ines Ferrer Suarez ESP [LL] beat Jessica Ginier FRA [WC] | 6-1 6-7 6-1
Kristina Mladenovic FRA lost to Heather Watson GBR [5] | 3-6 1-6

Irina Falconi USA [4] lost to Tatjana Malek GER [WC] | 2-6 2-6
Leticia Costas-Moreira ESP [LL] lost to Julia Cohen USA | 0-6 1-6
Iryna Bremond FRA lost to Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] | 4-6 6-4 2-6
Naomi Broady GBR [Q] beat Valeria Savinykh RUS [7] | 7-5 6-2

Erika Sema JPN [8] lost to Marta Domachowska POL | 4-6 3-6
Mariana Duque-Marino COL lost to Victoria Larriere FRA [WC] | 3-6 6-2 6-7
Elitsa Kostova BUL lost to Irina Khromacheva RUS [JE] | 2-6 3-6
Yuliya Beygelzimer UKR lost to Arantxa Rus NED [3] | 1-6 1-6

Melinda Czink HUN [6] beat Aravane Rezai FRA | 7-5 7-5
Richel Hogenkamp NED [Q] beat Elina Svitolina UKR | 6-3 6-1
Melanie Oudin USA [Q] beat Bibiane Schoofs NED | 2-6 6-3 6-3
Myrtille Georges FRA [WC] lost to Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 2-6 4-6

Kurume | First Round

Marta Sirotkina RUS [1] beat Ksenia Lykina RUS | 6-4 6-4
So-Jung Kim KOR [Q] lost to Zarina Diyas KAZ | 2-6 1-6
Melanie South GBR lost to Shuko Aoyama JPN | 7-5 6-7 5-7
Justyna Jegiolka POL [Q] lost to Saisai Zheng CHN [7] | 3-6 3-6

Akiko Omae JPN [4] beat Riko Sawayanagi JPN [WC] | 6-2 6-4
Maria Abramovic CRO beat Akiko Yonemura JPN [WC] | 6-3 6-3
Makoto Ninomiya JPN [Q] beat Ling Zhang HKG | 6-3 6-2
Kazusa Ito JPN [Q] lost to Aiko Nakamura JPN [8] | 0-6 0-6

Monique Adamczak AUS [5] beat Tetyana Arefyeva UKR | 6-4 6-4
Erika Takao JPN beat Yi-Fan Xu CHN | 6-4 6-3
Emily Webley-Smith GBR lost to Tara Moore GBR | 4-6 4-6
Xinyun Han CHN beat Qiang Wang CHN [3] | 6-3 7-5

Junri Namigata JPN [6] beat Yumi Miyazaki JPN [WC] | 6-1 6-0
Samantha Murray GBR lost to Jessica Pegula USA | 6-7 3-6
Nikola Hofmanova AUT beat Yumi Nakano JPN [WC] | 6-2 6-3
Sheng-Nan Sun CHN lost to Varatchaya Wongteanchai THA [2] | 1-6 2-6

Prague | Second Round

Lucie Safarova CZE [1] beat Magdalena Rybarikova SVK | 6-2 6-3
Stefanie Voegele SUI beat Ayumi Morita JPN [8] | 6-3 6-3
Casey Dellacqua AUS beat Alize Cornet FRA | | 7-6 6-2
Olivia Rogowska AUS beat Annika Beck GER [Q] | 6-3 7-5

Elena Baltacha GBR [6] lost to Urszula Radwanska POL | 3-6 6-4 4-6
Anastasija Sevastova LAT [Q] beat Timea Babos HUN [4] | 2-6 6-3 6-4
Kimiko Date-Krumm JPN [7] lost to Lucie Hradecka CZE | 5-7 7-5 3-6
Misaki Doi JPN lost to Klara Zakopalova CZE [2] | 0-6 3-6

Saint-Gaudens | Second Round

Alexandra Panova RUS [1] beat Petra Rampre SLO | 6-4 6-1
Ines Ferrer Suarez ESP [LL] lost to Heather Watson GBR [5] | 1-6 1-6
Tatjana Malek GER [WC] beat Julia Cohen USA | 6-0 6-3
Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] lost to Naomi Broady GBR [Q] | 6-7 6-3 4-6

Marta Domachowska POL lost to Victoria Larriere FRA [WC] | 4-6 7-6 4-6
Irina Khromacheva RUS [JE] lost to Arantxa Rus NED [3] | 0-6 1-6
Melinda Czink HUN [6] beat Richel Hogenkamp NED [Q] | 6-7 6-4 7-5
Melanie Oudin USA [Q] lost to Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 6-7 6-1 4-6

Kurume | Second Round

Marta Sirotkina RUS [1] lost to Zarina Diyas KAZ | 0-6 0-6
Shuko Aoyama JPN lost to Saisai Zheng CHN [7] | 6-7 3-6
Akiko Omae JPN [4] lost to Maria Abramovic CRO | 7-5 2-6 5-7
Makoto Ninomiya JPN [Q] lost to Aiko Nakamura JPN [8] | 2-6 3-6

Monique Adamczak AUS [5] beat Erika Takao JPN | 5-7 6-2 6-2
Tara Moore GBR beat Xinyun Han CHN | 6-3 6-3
Junri Namigata JPN [6] lost to Jessica Pegula USA | 0-6 1-6
Nikola Hofmanova AUT beat Varatchaya Wongteanchai THA [2] | 6-3 6-1

Prague | Quarterfinals

Lucie Safarova CZE [1] beat Stefanie Voegele SUI | 6-1 6-2
Casey Dellacqua AUS beat Olivia Rogowska AUS | 6-2 6-2
Urszula Radwanska POL lost to Anastasija Sevastova LAT [Q] | 7-6 3-6 1-6
Lucie Hradecka CZE lost to Klara Zakopalova CZE [2] | 3-6 6-7

Saint-Gaudens | Quarterfinals

Alexandra Panova RUS [1] lost to Heather Watson GBR [5] | 3-6 3-6
Tatjana Malek GER [WC] beat Naomi Broady GBR [Q] | 7-5 7-6
Victoria Larriere FRA [WC] lost to Arantxa Rus NED [3] | 3-6 2-6
Melinda Czink HUN [6] lost to Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 4-6 7-6 3-6

Kurume | Quarterfinals

Zarina Diyas KAZ beat Saisai Zheng CHN [7] | 6-1 6-1
Maria Abramovic CRO lost to Aiko Nakamura JPN [8] | 6-4 3-6 6-7
Monique Adamczak AUS [5] beat Tara Moore GBR | 6-2 6-1
Jessica Pegula USA beat Nikola Hofmanova AUT | 7-6 6-3

Prague | Semifinals

Lucie Safarova CZE [1] beat Casey Dellacqua AUS | 6-4 6-2
Anastasija Sevastova LAT [Q] beat Klara Zakopalova CZE [2] | 7-6 0-6 6-3

Saint-Gaudens | Semifinals

Heather Watson GBR [5] lost to Tatjana Malek GER [WC] | 6-0 4-6 2-6
Arantxa Rus NED [3] beat Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 6-1 6-4

Kurume | Semifinals

Zarina Diyas KAZ beat Aiko Nakamura JPN [8] | 6-4 6-2
Monique Adamczak AUS [5] beat Jessica Pegula USA | 7-6 7-6

Prague | Final

Lucie Safarova CZE [1] lost to Anastasija Sevastova LAT [Q] | 6-7 5-7

Saint-Gaudens | Final

Tatjana Malek GER [WC] lost to Arantxa Rus NED [3] | 0-6 4-6

Kurume | Final

Zarina Diyas KAZ beat Monique Adamczak AUS [5] | 7-6 3-6 6-1

Kəv.
May 9th, 2012, 07:00 AM
May 28

Sacramento | First Round

Elena Bovina RUS [7] beat Elizabeth Profit USA [Q] | 6-2 6-1
Sachie Ishizu JPN lost to Maria Fernanda Alves BRA | 6-4 4-6 5-7
Breanna Alexa Bachini USA [WC] lost to Whitney Jones USA | 1-6 0-6
Celine Cattaneo FRA lost to Valeria Solovieva RUS [3] | 0-6 0-6

Maria Sanchez USA [2] beat Mary Closs USA [Q] | 6-0 6-0
Piia Suomalainen FIN beat Gabrielle Andrews USA [WC] | 6-1 6-1
Elizabeth Lumpkin USA [WC] lost to Kim Grajdek GER | 2-6 5-7
Romana Tedjakusuma INA lost to Adriana Perez VEN | 3-6 3-6

Gabriela Paz VEN beat Anne-Liz Jeukeng USA | 6-2 6-1
Asia Muhammed USA beat Diana Ospina USA | 6-1 6-2
Tori Kinard USA [Q] lost to Samantha Crawford USA | 0-6 0-6
Yasmin Schnack USA lost to Marie-Eve Pelletier CAN [5] | 1-6 2-6

Jessica Pegula USA [1] beat Elizabeth Ferris USA | 6-0 6-0
Jennifer Elie USA beat Chieh-Yu Hsu USA | 7-6 6-4
Lena Litvak USA [6] lost to Alexandra Stevenson USA [8] | 4-6 1-6
Tatsiana Kapshay BLR [Q] lost to Ashley Weinhold USA [4] | 3-6 6-4 2-6

Sacramento | Second Round

Elena Bovina RUS [7] beat Maria Fernanda Alves BRA | 7-6 6-2
Whitney Jones USA lost to Valeria Solovieva RUS [3] | 1-6 4-6
Maria Sanchez USA [2] beat Piia Suomalainen FIN | 6-3 6-4
Kim Grajdek GER lost to Adriana Perez VEN | 2-6 3-6

Gabriela Paz VEN lost to Asia Muhammed USA | 4-6 4-6
Samantha Crawford USA lost to Marie-Eve Pelletier CAN [5] | 4-6 5-7
Jessica Pegula USA [1] beat Jennifer Elie USA | 6-3 6-2
Alexandra Stevenson USA [8] beat Ashley Weinhold USA [4] | 6-3 6-1

Sacramento | Quarterfinals

Elena Bovina RUS [7] beat Valeria Solovieva RUS [3] | 6-2 6-3
Maria Sanchez USA [2] beat Adriana Perez VEN | 6-1 6-4
Asia Muhammed USA beat Marie-Eve Pelletier CAN [5] | 7-6 6-4
Jessica Pegula USA [1] beat Alexandra Stevenson USA [8] | 7-5 7-6

Sacramento | Semifinals

Elena Bovina RUS [7] lost to Maria Sanchez USA [2] | 7-5 4-6 3-6
Asia Muhammed USA beat Jessica Pegula USA [1] | 6-3 6-2

Sacramento | Final

Maria Sanchez USA [2] beat Asia Muhammed USA | 6-0 7-5

Kəv.
May 9th, 2012, 07:00 AM
June 4

Nottingham | First Round

Tamira Paszek AUT lost to Alison Riske USA [1] | 4-6 5-7
Valeria Savinykh RUS beat Kai-Chen Chang TPE | 6-4 3-6 6-3
Erika Sema JPN lost to Stephanie Dubois CAN | 6-4 4-6 4-6
Irina Falconi USA lost to Kimiko Date-Krumm JPN [2] | 2-6 1-6

Elena Baltacha GBR beat Casey Dellacqua AUS [5] | 6-2 6-4
Michelle Larcher de Brito POR [Q] lost to Ayumi Morita JPN | 4-6 2-6
Eva Birnerova CZE lost to Garbine Muguruza Blanco ESP | 1-6 2-6
Misaki Doi JPN lost to Urszula Radwanska POL [7] | 1-6 7-6 2-6

Anne Keothavong GBR [3] beat Karolina Pliskova CZE | 6-3 6-3
Laura Robson GBR [6] beat Alberta Brianti ITA | 6-2 6-1
Tara Moore GBR [WC] beat Melanie South GBR [WC] | 6-3 6-4
Kristyna Pliskova CZE [Q] lost to Eleni Daniilidou GRE | 5-7 3-6

Anna Tatishvili GEO lost to Melina Czink HUN | 6-4 4-6 2-6
Samantha Murray GBR [WC] lost to Coco Vandeweghe USA [Q] | 4-6 6-7
Melanie Oudin USA [4/Q] beat Heather Watson GBR | 6-4 1-6 6-2
Naomi Broady GBR [WC] beat Su-Wei Hsieh TPE [8] | 4-6 6-2 6-4

Nottingham | Second Round

Alison Riske USA [1] beat Valeria Savinykh RUS | 6-3 6-3
Stephanie Dubois CAN lost to Kimiko Date-Krumm JPN [2] | 4-6 5-7
Elena Baltacha GBR beat Ayumi Morita JPN | 6-1 6-4
Garbine Muguruza Blanco ESP beat Urszula Radwanska POL [7] | 6-4 6-3

Anne Keothavong GBR [3] beat Laura Robson GBR [6] | 7-5 2-6 6-1
Tara Moore GBR [WC] lost to Eleni Daniilidou GRE | 4-6 4-6
Melinda Czink HUN lost to Coco Vandeweghe USA [Q] | 4-6 6-2 6-7
Melanie Oudin USA [4/Q] beat Naomi Broady GBR [WC] | 6-3 3-6 6-3

Nottingham | Quarterfinals

Alison Riske USA [1] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [2] | 6-3 3-6 3-6
Elena Baltacha GBR lost to Garbine Muguruza Blanco ESP | 6-4 1-6 3-6
Anne Keothavong GBR [3] beat Eleni Daniilidou GRE | 6-4 3-6 6-1
Coco Vandeweghe USA [Q] lost to Melanie Oudin USA [4/Q] | 2-6 3-6

Nottingham | Semifinals

Kimiko Date-Krumm JPN [2] lost to Garbine Muguruza Blanco ESP | 3-6 3-6
Anne Keothavong GBR [3] lost to Melanie Oudin USA [4/Q] | 6-7 6-2 5-7

Nottingham | Final

Garbine Muguruza Blanco ESP beat Melanie Oudin USA [4/Q] | 7-5 7-5

Kəv.
May 9th, 2012, 07:00 AM
June 11

Marseille | First Round

Pauline Parmentier FRA [6] beat Bianca Botto PER | 1-6 6-0 7-5
Laura Thorpe FRA lost to Julie Coin FRA | 1-6 4-6
Beatriz Garcia Vidagany ESP [SR] beat Constance Sibille FRA [WC] | 6-0 6-1
Alize Lim FRA lost to Petra Rampre SLO [2] | 2-6 4-6

Caroline Garcia FRA beat Catalina Castano COL | 6-3 6-2
Rocio de la Torre-Sanchez ESP [Q] lost to Monique Adamczak AUS [1] | 5-7 5-7
Veronica Cepede Royg PAR lost to Jessica Pegula USA [3/Q] | 2-6 3-6
Julia Glushko ISR lost to Olga Savchuk UKR | 3-6 4-6

Heidi El Tabakh CAN [4] beat Nastassja Burnett ITA | 6-0 6-1
Teliana Pereira BRA [8] beat Manon Arcangioli FRA [Q] | 6-3 6-3
Anais Laurendon FRA [WC] beat Elixane Lechemia FRA [WC] | 6-4 6-0
Arantxa Parra Santonja ESP beat Julia Cohen USA | 4-6 6-4 6-3

Kristina Mladenovic FRA [5] lost to Stephanie Vogt LIE | 2-6 4-6
Margalita Chakhnashvili GEO lost to Alison Van Uytvanck BEL | 4-6 3-6
Myrtille Georges FRA [Q] lost to Severine Beltrame FRA | 1-6 3-6
Kristina Barrois GER beat Lourdes Dominguez Lino ESP [7] | 1-6 6-3 7-5

Nottingham II | First Round

Anastasiya Yakimova BLR beat Tetiana Luzhanska USA [7] | 7-5 6-4
Conny Perrin SUI [Q] lost to Madalina Gojnea ROU | 2-6 2-6
Marta Sirotkina RUS [Q] beat Katy Dunne GBR [WC] | 6-1 6-0
Lisa Whybourn GBR [WC] lost to Claire Feuerstein FRA | 5-7 1-6

Erika Sema JPN lost to Vesna Dolonc SRB | 5-7 2-6
Tatjana Malek GER [1] beat Maria Joao Koehler POR [Q] | 6-0 6-1
Reka-Luca Jani HUN lost to Amra Sadikovic SUI | 1-6 1-6
Madison Keys USA [2] lost to Vitalia Diatchenko RUS | 2-6 2-6

Camila Giorgi ITA [5] beat Saisai Zheng CHN [6] | 6-0 6-2
Madison Brengle USA [8] lost to Irena Pavlovic FRA | 2-6 2-6
Ashleigh Barty AUS [JE] beat Chanel Simmonds RSA [4] | 6-1 6-3
Cagla Buyukakcay TUR [Q] lost to Valeria Savinykh RUS [3] | 2-6 1-6

Mihaela Buzarnescu ROU lost to Yurika Sema JPN | 4-6 6-2 4-6
Kristyna Pliskova CZE beat Jade Windley GBR [WC] | 6-0 6-2
Ekaterina Bychkova RUS lost to Johanna Konta GBR | 1-6 0-6
Anna Fitzpatrick GBR [WC] lost to Karolina Pliskova CZE | 0-6 2-6

Craiova | First Round

Elitsa Kostova BUL [6] beat Jasmina Tinjic BIH | 6-3 6-4
Maria Irigoyen ARG beat Ioana Loredana Rosca ROU [WC] | 6-3 7-5
Diana Marcu ROU [WC] lost to Nastja Kolar SLO | 1-6 0-6
Cristina Adamescu ROU [Q] lost to Aleksandra Krunic SRB [4] | 0-6 1-6

Dinah Pfizenmaier GER beat Cristina Dinu ROU | 6-0 6-2
Camelia Hristea ROU [WC] lost to Lenka Wienerova SVK | 1-6 3-6
Zuzana Luknarova SVK beat Eva Fernandez-Brugues ESP | 7-6 6-4
Cristina Mitu ROU lost to Annalisa Bona ITA | 4-6 6-4 1-6

Irina Khromacheva RUS [1] beat Indire Akiki CRO [Q] | 6-3 6-3
Ana Vrljic CRO lost to Masa Zec-Peskiric SLO | 2-6 4-6
Andrea Gamiz VEN [Q] lost to Raluca Olaru ROU [5] | 2-6 1-6
Renata Voracova CZE beat Elena Bogdan ROU [8] | 7-6 6-2

Lina Stanciute LTU beat Ana Mihaela Vladutu ROU [WC] | 6-0 6-0
Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SR] lost to Lenka Jurikova SVK [7] | 4-6 2-6
Paula Kania POL [Q] beat Mailen Auroux ARG | 6-4 7-5
Kirsten Flipkens BEL [3] beat Anna Floris ITA [2] | 6-0 6-0

Marseille | Second Round

Pauline Parmentier FRA [6] beat Julie Coin FRA | 6-3 6-3
Beatriz Garcia Vidagany ESP [SR] beat Petra Rampre SLO [2] | 6-1 6-4
Caroline Garcia FRA beat Monique Adamczak AUS [1] | 6-7 6-4 6-3
Jessica Pegula USA [3/Q] beat Olga Savchuk UKR | 6-2 7-5

Heidi El Tabakh CAN [4] beat Teliana Pereira BRA [8] | 6-4 6-3
Anais Laurendon FRA [WC] lost to Arantxa Parra Santonja ESP | 2-6 2-6
Stephanie Vogt LIE beat Alison Van Uytvanck BEL | 7-6 6-3
Severine Beltrame FRA lost to Kristina Barrois GER | 3-6 6-7

Nottingham II | Second Round

Anastasiya Yakimova BLR lost to Madalina Gojnea ROU | 3-6 7-5 1-6
Marta Sirotkina RUS [Q] lost to Claire Feuerstein FRA | 3-6 2-6
Vesna Dolonc SRB beat Tatjana Malek GER [1] | 7-5 4-6 7-6
Amra Sadikovic SUI lost to Vitalia Diatchenko RUS | 1-6 4-6

Camila Giorgi ITA [5] lost to Irena Pavlovic FRA | 4-6 2-6
Ashleigh Barty AUS [JE] beat Valeria Savinykh RUS [3] | 6-0 4-6 6-3
Yurika Sema JPN beat Kristyna Pliskova CZE | 7-6 2-6 6-1
Johanna Konta GBR lost to Karolina Pliskova CZE | 4-6 4-6

Craiova | Second Round

Elitsa Kostova BUL [6] beat Maria Irigoyen ARG | 6-0 6-1
Nastja Kolar SLO lost to Aleksandra Krunic SRB [4] | 3-6 2-6
Dinah Pfizenmaier GER beat Lenka Wienerova SVK | 6-0 6-0
Zuzana Luknarova SVK beat Annalisa Bona ITA | 3-6 6-2 6-2

Irina Khromacheva RUS [1] beat Masa Zec-Peskiric SLO | 6-0 4-6 6-4
Raluca Olaru ROU [5] lost to Renata Voracova CZE | 6-3 4-6 4-6
Lina Stanciute LTU beat Lenka Jurikova SVK [7] | 6-4 7-5
Paula Kania POL [Q] lost to Kirsten Flipkens BEL [3] | 0-6 2-6

Marseille | Quarterfinals

Pauline Parmentier FRA [6] beat Beatriz Garcia Vidagany ESP [SR] | 7-6 5-7 6-3
Caroline Garcia FRA lost to Jessica Pegula USA [3/Q] | 2-6 2-6
Heidi El Tabakh CAN [4] beat Arantxa Parra Santonja ESP | 6-4 6-3
Stephanie Vogt LIE lost to Kristina Barrois GER | 6-3 3-6 6-7

Nottingham II | Quarterfinals

Madalina Gojnea ROU lost to Claire Feuerstein FRA | 2-6 7-5 4-6
Vesna Dolonc SRB lost to Vitalia Diatchenko RUS | 4-6 2-6
Irena Pavlovic FRA lost to Ashleigh Barty AUS [JE] | 5-7 6-7
Yurika Sema JPN lost to Karolina Pliskova CZE | 5-7 4-6

Craiova | Quarterfinals

Elitsa Kostova BUL [6] lost to Aleksandra Krunic SRB [4] | 4-6 3-6
Dinah Pfizenmaier GER beat Zuzana Luknarova SVK | 6-1 6-0
Irina Khromacheva RUS [1] beat Renata Voracova CZE | 6-2 6-4
Lina Stanciute LTU beat Kirsten Flipkens BEL [3] | 6-2 6-2

Marseille | Semifinals

Pauline Parmentier FRA [6] lost to Jessica Pegula USA [3/Q] | 6-7 6-7
Heidi El Tabakh CAN [4] beat Kristina Barrois GER | 6-3 7-6

Nottingham II | Semifinals

Claire Feuerstein FRA lost to Vitalia Diatchenko RUS | 0-6 2-6
Ashleigh Barty AUS [JE] beat Karolina Pliskova CZE | 6-3 2-6 6-1

Craiova | Semifinals

Aleksandra Krunic SRB [4] beat Dinah Pfizenmaier GER | 7-5 6-1
Irina Khromacheva RUS [1] lost to Lina Stanciute LTU | 4-6 6-7

Marseille | Final

Jessica Pegula USA [3/Q] lost to Heidi El Tabakh CAN [4] | 3-6 2-6

Nottingham II | Final

Vitalia Diatchenko RUS beat Ashleigh Barty AUS [JE] | 6-4 4-6 6-3

Craiova | Final

Aleksandra Krunic SRB [4] lost to Lina Stanciute LTU | 6-7 3-6

Kəv.
May 9th, 2012, 07:00 AM
July 2

Biella | First Round

Barbora Zahlavova Strycova CZE beat Caroline Garcia FRA | 6-3 6-3
Laura Pous-Tio ESP beat Yulia Putintseva KAZ | 6-0 6-1
Alberta Brianti ITA lost to Tatjana Malek GER [4] | 3-6 3-6
Nastassja Burnett ITA lost to Kiki Bertens NED | 2-6 1-6

Anna Tatishvili GEO beat Valeria Savinykh RUS [3] | 2-6 6-4 7-5
Eva Birnerova CZE [5] lost to Maria Elena Camerin ITA [WC] | 4-6 3-6
Giulia Pairone ITA [WC] lost to Julia Cohen USA | 3-6 2-6
Irina Khromacheva RUS [8/WC] beat Patricia Mayr-Achleitner AUT | 6-2 6-3

Johanna Larsson SWE [WC] beat Federica di Sarra ITA [Q] | 6-0 6-1
Valentyna Ivakhnenko UKR [Q] lost to Olga Puchkova RUS | 3-6 6-7
Claire Feuerstein FRA lost to Jill Craybas USA [6] | 5-7 4-6
Stefanie Voegele SUI [7] beat Alexandra Cadantu ROU | 6-1 6-2

Romina Oprandi SUI lost to Akgul Amanmuradova UZB | 4-6 3-6
Garbine Muguruza ESP [1] lost to Laura Thorpe FRA [Q] | 6-7 2-6
Vesna Dolonc SRB [Q] lost to Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 6-2 3-6 6-7
Estrella Cabeza Candela ESP lost to Pauline Parmentier FRA | 0-6 0-6

Denver | First Round

Michelle Larcher de Brito POR beat Tori Kinard USA [Q] | 6-1 6-2
Sally Peers AUS lost to Marie-Eve Pelletier CAN | 4-6 3-6
Julie Coin FRA beat Jan Abaza USA [Q] | 6-1 6-3
Lena Litvak USA lost to Chanel Simmonds RSA [4] | 3-6 5-7

Victoria Larriere FRA [5] beat Asia Muhammed USA [3] | 6-2 6-2
Maria Fernanda Alves BRA beat Jennifer Elie USA | 6-3 7-5
Krista Hardebeck USA beat Gabriela Paz VEN | 6-1 6-1
Vasilisa Bardina RUS [WC] beat Maria Sanchez USA [1] | 6-3 6-4

Saisai Zheng CHN [7] beat Yi-Miao Zhou CHN [SR] | 6-1 6-1
Rika Fujiwara JPN lost to Aiko Nakamura JPN [2] | 0-6 4-6
Chieh-Yu Hsu USA lost to Arina Rodionova RUS | 2-6 5-7
Ashley Weinhold USA lost to Madison Brengle USA [8] | 2-6 0-6

Sharon Fichman CAN beat Nicole Gibbs USA [Q] | 6-1 6-4
Mayo Hibi JPN [Q] lost to Misa Eguchi JPN [6] | 6-7 5-7
Shelby Rogers USA beat Shiho Akita JPN | 7-6 6-1
Adriana Perez VEN lost to Alexa Glatch USA | 6-7 4-6

Versmold | First Round

Yvonne Meusburger AUT lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 3-6 4-6
Margalita Chakhnashvili GEO beat Maria Irigoyen ARG [LL] | 6-1 6-1
Arantxa Parra Santonja ESP beat Chi Chi Scholl USA [4] | 6-0 5-7 6-2
Richel Hogenkamp NED [8] beat Sandra Zaniewska POL | 6-0 6-0

Bibiane Schoofs NED beat Anais Laurendon FRA [Q] | 6-2 6-1
Leticia Costas ESP lost to Stephanie Vogt LIE [Q] | 1-6 0-6
Carina Witthoeft GER [WC] lost to Maria Joao Koehler POR | 6-4 1-6 1-6
Tereza Mrdeza CRO beat Kristina Mladenovic FRA [2] | 2-6 6-4 6-3

Marta Domachowska POL [7] beat Florencia Molinero ARG | 6-4 6-2
Anna Zaja GER [Q] lost to Elena Bogdan ROU | 1-6 3-6
Annika Beck GER [6] beat Tamaryn Hendler BEL [5] | 6-3 3-6 6-1
Julia Wachaczyk GER [WC] lost to Elitsa Kostova BUL | 6-7 0-6

Sarah Gronert GER beat Ines Ferrer Suarez ESP [3] | 6-1 3-6 6-0
Kristina Barrois GER beat Margarita Gasparyan RUS [Q] | 4-6 6-2 6-3
Olga Savchuk UKR beat Reka-Luca Jani HUN | 6-4 6-2
Anna-Lena Friedsam GER [WC] lost to Dinah Pfizenmaier GER | 0-6 7-5 3-6

Biella | Second Round

Barbora Zahlavova Strycova CZE beat Laura Pous-Tio ESP | 6-1 6-1
Tatjana Malek GER [4] beat Kiki Bertens NED | 6-4 4-6 6-3
Anna Tatishvili GEO lost to Maria Elena Camerin ITA [WC] | 6-4 3-6 3-6
Julia Cohen USA lost to Irina Khromacheva RUS [8/WC] | 7-6 4-6 2-6

Johanna Larsson SWE [WC] beat Olga Puchkova RUS | 6-1 6-0
Jill Craybas USA [6] lost to Stefanie Voegele SUI [7] | 3-6 5-7
Akgul Amanmuradova UZB lost to Laura Thorpe FRA [Q] | 5-7 4-6
Edina Gallovits-Hall ROU [2] beat Pauline Parmentier FRA | 6-2 6-4

Denver | Second Round

Michelle Larcher de Brito POR beat Marie-Eve Pelletier CAN | 6-1 6-1
Julie Coin FRA beat Chanel Simmonds RSA [4] | 6-2 6-1
Victoria Larriere FRA [5] beat Maria Fernanda Alves BRA | 6-3 6-1
Krista Hardebeck USA beat Vasilisa Bardina RUS [WC] | 4-6 7-6 6-3

Saisai Zheng CHN [7] lost to Aiko Nakamura JPN [2] | 2-6 2-6
Arina Rodionova RUS lost to Madison Brengle USA [8] | 7-6 6-7 1-6
Sharon Fichman CAN beat Misa Eguchi JPN [6] | 6-1 6-7 6-4
Shelby Rogers USA lost to Alexa Glatch USA | 2-6 0-6

Versmold | Second Round

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Margalita Chakhnashvili GEO | 6-1 6-1
Arantxa Parra Santonja ESP lost to Richel Hogenkamp NED [8] | 2-6 4-6
Bibiane Schoofs NED lost to Stephanie Vogt LIE [Q] | 6-4 3-6 2-6
Maria Joao Koehler POR beat Tereza Mrdeza CRO | 6-3 6-3

Marta Domachowska POL [7] beat Elena Bogdan ROU | 6-2 6-2
Annika Beck GER [6] beat Elitsa Kostova BUL | 6-1 6-1
Sarah Gronert GER beat Kristina Barrois GER | 6-3 6-3
Olga Savchuk UKR lost to Dinah Pfizenmaier GER | 2-6 6-7

Biella | Quarterfinals

Barbora Zahlavova Strycova CZE beat Tatjana Malek GER [4] | 7-5 7-5
Maria Elena Camerin ITA [WC] beat Irina Khromacheva RUS [8/WC] | 6-2 6-3
Johanna Larsson SWE [WC] lost to Stefanie Voegele SUI [7] | 5-7 4-6
Laura Thorpe FRA [Q] lost to Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 1-6 2-6

Denver | Quarterfinals

Michelle Larcher de Brito POR lost to Julie Coin FRA | 1-6 5-7
Victoria Larriere FRA [5] beat Krista Hardebeck USA | 6-2 6-4
Aiko Nakamura JPN [2] beat Madison Brengle USA [8] | 6-4 4-6 6-4
Sharon Fichman CAN beat Alexa Glatch USA | 6-4 6-2

Versmold | Quarterfinals

Anastasija Sevastova LAT [1] lost to Richel Hogenkamp NED [8] | 2-6 6-1 1-6
Stephanie Vogt LIE [Q] beat Maria Joao Koehler POR | 6-2 6-2
Marta Domachowska POL [7] lost to Annika Beck GER [6] | 3-6 3-6
Sarah Gronert GER lost to Dinah Pfizenmaier GER | 4-6 0-6

Biella | Semifinals

Barbora Zahlavova Strycova CZE beat Maria Elena Camerin ITA [WC] | 6-1 6-2
Stefanie Voegele SUI [7] lost to Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 6-7 4-6

Denver | Semifinals

Julie Coin FRA lost to Victoria Larriere FRA [5] | 1-6 5-7
Aiko Nakamura JPN [2] beat Sharon Fichman CAN | 6-1 7-6

Versmold | Semifinals

Richel Hogenkamp NED [8] beat Stephanie Vogt LIE [Q] | 6-2 4-6 6-4
Annika Beck GER [6] lost to Dinah Pfizenmaier GER | 7-5 2-6 6-7

Biella | Final

Barbora Zahlavova Strycova CZE beat Edina Gallovits-Hall ROU [2] | 6-1 6-2

Denver | Final

Victoria Larriere FRA [5] beat Aiko Nakamura JPN [2] | 6-1 7-6

Versmold | Final

Richel Hogenkamp NED [8] beat Dinah Pfizenmaier GER | 2-6 6-3 7-5

Kəv.
May 9th, 2012, 07:00 AM
July 9

Biarritz | First Round

Pauline Parmentier FRA lost to Ulrikke Eikeri NOR [Q] | 3-6 3-6
Monica Puig PUR lost to Maria Joao Koehler POR | 6-3 3-6 2-6
Kristina Mladenovic FRA [WC] lost to Tatjana Malek GER [6] | 6-4 2-6 3-6
Angelina Gabueva RUS [LL] lost to Eva Birnerova CZE [7] | 1-6 1-6

Mandy Minella LUX [1] beat Caroline Garcia FRA | 6-1 6-2
Garbine Muguruza ESP [4] beat Leticia Costas ESP | 6-2 6-2
Laura Thorpe FRA beat Claire Feuerstein FRA | 6-1 6-1
Sofia Shapatava GEO [Q] lost to Virginie Razzano FRA | 4-6 3-6

Romina Oprandi SUI beat Patrycja Sanduska POL [Q] | 6-4 6-1
Amra Sadikovic SUI lost to Stefanie Voegele SUI | 1-6 3-6
Magdalena Rybarikova SVK [3] beat Lara Arruabarrena-Vecino ESP | 7-6 6-3
Paula Ormaechea ARG beat Mathilde Johansson FRA [5] | 6-4 6-2

Alberta Brianti ITA lost to Jill Craybas USA [8] | 6-4 6-7 3-6
Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] beat Eva Fernandez-Brugues ESP | 7-5 6-3
Aravane Rezai FRA beat Severine Beltrame FRA | 6-3 6-2
Amandine Hesse FRA [LL] lost to Arantxa Rus NED [2] | 0-6 0-6

Yakima | First Round

Irena Pavlovic FRA beat Elizabeth Lumpkin USA | 6-1 6-2
Romana Tedjakusuma INA lost to Alexandra Stevenson USA | 5-7 2-6
Shelby Rogers USA lost to Beatrice Capra USA [WC] | 4-6 5-7
Ashley Weinhold USA [6] lost to Julie Coin FRA [7] | 1-6 1-6

Madison Keys USA [3] beat Jacqueline Cako USA [Q] | 6-1 6-1
Lena Litvak USA beat Elizabeth Ferris USA | 6-0 6-2
Yi-Miao Zhou CHN [SR] lost to Maria Fernanda Alves BRA | 2-6 0-6
Yi-Fan Xu CHN lost to Aiko Nakamura JPN [2] | 0-6 0-6

Monique Adamczak AUS [1] beat Mayo Hibi JPN [Q] | 6-3 6-2
Diana Ospina USA [WC] lost to Jana Nejedly CAN [Q] | 2-6 3-6
Anne-Liz Jeukeng USA lost to Lauren Embree USA | 3-6 2-6
Kanae Hisami JPN lost to Victoria Larriere FRA [4] | 0-6 1-6

Ying-Ying Duan CHN [8] lost to Samantha Crawford USA | 3-6 3-6
Sachie Ishizu JPN lost to Sally Peers AUS | 1-6 3-6
Natalie Pluskota USA [Q] lost to Bojana Bobusic AUS | 0-6 3-6
Lauren Albanese USA [WC] lost to Madison Brengle USA [5] | 7-5 4-6 3-6

Waterloo | First Round

Sharon Fichman CAN [3] beat Shiho Akita JPN | 7-5 7-6
Sandra Dynka CAN [Q] lost to Nicole Melichar USA | 2-6 1-6
Erin Routliffe CAN beat Veronica Corning USA [Q] | 6-4 7-5
Nika Kukharchuk RUS lost to Gabriela Paz VEN [7] | 0-6 0-6

Misa Eguchi JPN [1] lost to Krista Hardebeck USA | 5-7 4-6
Justyna Jegiolka POL lost to Aki Yamasoto JPN | 7-5 3-6 6-7
Chieh-Yu Hsu USA lost to Elisabeth Abanda CAN [WC] | 3-6 6-4 2-6
Gabriela Dabrowski CAN beat Tina Schiechtl AUT | 6-3 6-2

Rika Fujiwara JPN [8] beat Shuko Aoyama JPN [5] | 6-4 6-2
Marianne Jodoin CAN [WC] beat Stephanie Wetmore CAN [WC] | 6-2 6-2
Nadia Echeverria Alam USA lost to Alexandra Mueller USA | 1-6 1-6
Carol Zhao CAN lost to Marie-Eve Pelletier CAN [2] | 2-6 2-6

Nicole Rottmann AUT lost to Miki Miyamura JPN | 3-6 4-6
Erin Clark USA [Q] lost to Sherazad Benamar FRA [Q] | 3-6 5-7
Sonja Molnar CAN [WC] lost to Jennifer Elie USA [6] | 2-6 2-6
Fatma Al Nabhani OMA beat Julia Glushko ISR [4] | 6-3 6-7 6-2

Biarritz | Second Round

Ulrikke Eikeri NOR [Q] beat Maria Joao Koehler POR | 6-0 6-4
Tatjana Malek GER [6] beat Eva Birnerova CZE [7] | 6-2 6-4
Mandy Minella LUX [1] beat Garbine Muguruza ESP [4] | 6-4 2-6 6-3
Laura Thorpe FRA lost to Virginie Razzano FRA | 3-6 2-6

Romina Oprandi SUI lost to Stefanie Voegele SUI | 0-6 3-6
Magdalena Rybarikova SVK [3] beat Paula Ormaechea ARG | 6-2 6-2
Jill Craybas USA [8] lost to Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] | 3-6 4-6
Aravane Rezai FRA lost to Arantxa Rus NED [2] | 0-6 3-6

Yakima | Second Round

Irena Pavlovic FRA beat Alexandra Stevenson USA | 6-3 6-1
Beatrice Capra USA [WC] lost to Julie Coin FRA [7] | 4-6 4-6
Madison Keys USA [3] beat Lena Litvak USA | 6-0 6-2
Maria Fernanda Alves BRA lost to Aiko Nakamura JPN [2] | 2-6 4-6

Monique Adamczak AUS [1] beat Jana Nejedly CAN [Q] | 6-4 4-6 6-3
Lauren Embree USA lost to Victoria Larriere FRA [4] | 3-6 1-6
Samantha Crawford USA lost to Sally Peers AUS | 4-6 4-6
Bojana Bobusic AUS lost to Madison Brengle USA [5] | 1-6 2-6

Waterloo | Second Round

Sharon Fichman CAN [3] beat Nicole Melichar USA | 6-1 6-2
Erin Routliffe CAN lost to Gabriela Paz VEN [7] | 0-6 6-7
Krista Hardebeck USA beat Aki Yamasoto JPN | 6-7 6-4 6-1
Elisabeth Abanda CAN [WC] lost to Gabriela Dabrowski CAN | 2-6 1-6

Rika Fujiwara JPN [8] beat Marianne Jodoin CAN [WC] | 6-0 6-4
Alexandra Mueller USA lost to Marie-Eve Pelletier CAN [2] | 4-6 2-6
Miki Miyamura JPN lost to Sherazad Benamar FRA [Q] | 6-4 1-6 4-6
Jennifer Elie USA [6] lost to Fatma Al Nabhani OMA | 3-6 3-6

Biarritz | Quarterfinals

Ulrikke Eikeri NOR [Q] beat Tatjana Malek GER [6] | 7-6 6-3
Mandy Minella LUX [1] beat Virginie Razzano FRA | 6-4 6-3
Stefanie Voegele SUI beat Magdalena Rybarikova SVK [3] | 6-4 6-2
Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] lost to Arantxa Rus NED [2] | 2-6 1-6

Yakima | Quarterfinals

Irena Pavlovic FRA beat Julie Coin FRA [7] | 6-4 6-4
Madison Keys USA [3] lost to Aiko Nakamura JPN [2] | 5-7 3-6
Monique Adamczak AUS [1] lost to Victoria Larriere FRA [4] | 6-7 2-6
Sally Peers AUS beat Madison Brengle USA [5] | 6-3 4-6 7-5

Waterloo | Quarterfinals

Sharon Fichman CAN [3] beat Gabriela Paz VEN [7] | 6-3 6-4
Krista Hardebeck USA lost to Gabriela Dabrowski CAN | 5-7 6-4 3-6
Rika Fujiwara JPN [8] lost to Marie-Eve Pelletier CAN [2] | 3-6 1-6
Sherazad Benamar FRA [Q] lost to Fatma Al Nabhani OMA | 1-6 2-6

Biarritz | Semifinals

Ulrikke Eikeri NOR [Q] lost to Mandy Minella LUX [1] | 4-6 2-6
Stefanie Voegele SUI lost to Arantxa Rus NED [2] | 2-6 2-6

Yakima | Semifinals

Irena Pavlovic FRA lost to Aiko Nakamura JPN [2] | 6-4 1-6 4-6
Victoria Larriere FRA [4] beat Sally Peers AUS | 6-3 1-6 6-4

Waterloo | Semifinals

Sharon Fichman CAN [3] lost to Gabriela Dabrowski CAN | 4-6 2-6
Marie-Eve Pelletier CAN [2] lost to Fatma Al Nabhani OMA | 4-6 0-6

Biarritz | Final

Mandy Minella LUX [1] lost to Arantxa Rus NED [2] | 2-6 2-6

Yakima | Final

Aiko Nakamura JPN [2] lost to Victoria Larriere FRA [4] | 3-6 3-6

Waterloo | Final

Gabriela Dabrowski CAN lost to Fatma Al Nabhani OMA | 4-6 5-7

Kəv.
Aug 8th, 2012, 07:29 AM
July 16

Bucharest | First Round

Alize Cornet FRA [5] beat Dinah Pfizenmaier GER [6] | 6-3 7-5
Eva Birnerova CZE [3] lost to Ana Savic CRO [Q] | 1-6 6-4 6-7
Cristina Mitu ROU [WC] lost to Paula Ormaechea ARG | 1-6 2-6
Florencia Molinero ARG beat Laura Pous-Tio ESP | 7-6 3-6 6-3

Irina-Camelia Begu ROU beat Patricia Maria Tig ROU [WC] | 6-1 6-4
Rocio de la Torre-Sanchez ESP [Q] lost to Stefanie Voegele SUI [7] | 1-6 2-6
Karin Knapp ITA beat Julia Cohen USA | 7-5 6-0
Madalina Gojnea ROU [8] lost to Garbine Muguruza ESP [1] | 4-6 2-6

Pauline Parmentier FRA [2] beat Caroline Garcia FRA [4] | 6-3 6-2
Alberta Brianti ITA beat Mihaela Buzarnescu ROU | 7-6 2-6 6-4
Elena Bogdan ROU [WC] beat Maria Elena Camerin ITA | 6-4 7-5
Nastassja Burnett ITA lost to Alexandra Cadantu ROU | 0-6 1-6

Virginie Razzano FRA lost to Raluca Olaru ROU [WC] | 1-6 6-4 1-6
Bibiane Schoofs NED beat Maria-Teresa Torro-Flor ESP [Q] | 6-0 6-3
Lara Arruabarrena-Vecino ESP lost to Elitsa Kostova BUL | 3-6 6-4 6-7
Danielle Harmsen NED [Q] beat Romina Oprandi SUI | 7-5 6-0

Contrexeville | First Round

Yvonne Meusburger AUT beat Daria Salnikova RUS [Q] | 7-6 6-3
Amandine Hesse FRA beat Ema Milkucic CRO [Q] | 6-3 6-2
Charlene Seateun FRA [Q] beat Silvia Njiric CRO | 4-6 6-2 6-4
Anna-Lena Friedsam GER beat Dia Evtimova BUL | 6-3 6-1

Kristina Mladenovic FRA [4] beat Patrycja Sanduska POL | 6-2 6-3
Anaeve Pain FRA [WC] lost to Severine Beltrame FRA | 6-2 5-7 3-6
Indire Akiki CRO lost to Kathrin Woerle GER [2] | 3-6 1-6
Anastasija Sevastova LAT [1] beat Tereza Mrdeza CRO | 6-1 6-1

Kirsten Flipkens BEL [7] beat Alexandra Romanova RUS | 6-0 6-2
Constance Sibille FRA beat Virginie Ayassamy FRA [Q] | 6-3 6-0
Elixane Lechemia FRA [WC] lost to Celine Cattaneo FRA [WC] | 2-6 6-7
Leticia Costas ESP lost to Sandra Zaniewska POL | 3-6 0-6

Yuliya Beygelzimer UKR beat Catalina Pella ARG | 6-2 6-0
Myrtille Georges FRA lost to Laura Thorpe FRA | 3-6 3-6
Renata Voracova CZE [6] lost to Stephanie Vogt LIE [5] | 1-6 4-6
Kristina Barrois GER [3] lost to Aravane Rezai FRA [8] | 1-6 1-6

Donetsk | First Round

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Kristina Kucova SVK | 6-1 6-1
Polina Pekhova BLR beat Oksana Koshman UKR [WC] | 6-1 6-1
Olga Ianchuk UKR lost to Nadiya Kichenok UKR | 3-6 4-6
Ganna Poznikhirenko UKR [Q] lost to Maria Joao Koehler POR [8] | 1-6 2-6

Alla Kudryavtseva RUS [3] beat Diana Bogoliy UKR [Q] | 6-1 6-2
Kateryna Kozlova UKR beat Sofia Kvatsabaia GEO | 7-5 6-2
Anastasiya Fedoryshyn UKR [WC] lost to Taisiya Zakarlyuk UKR [WC] | 0-6 3-6
Lina Stanciute LTU [2] beat Marta Domachowska POL [5] | 6-4 6-2

Ekaterina Ivanova RUS beat Ekaterina Pushkareva RUS [Q] | 6-1 6-1
Valeriya Strakhova UKR [WC] lost to Marianna Zakarlyuk UKR | 1-6 2-6
Zuzana Zlochova SVK beat Anna Koval RUS [Q] | 6-3 6-3
Elizaveta Ianchuk UKR lost to Elina Svitolina UKR [7] | 0-6 3-6

Cagla Buyukakcay TUR lost to Vesna Dolonc SRB [4] | 1-6 3-6
Anne Kremer LUX beat Alyona Sotnikova UKR | 6-2 6-3
Lidziya Marozava BLR lost to Lyudmyla Kichenok UKR | 1-6 1-6
Valentyna Ivakhnenko UKR beat Anastasiya Yakimova BLR [6] | 7-5 7-6

Bucharest | Second Round

Alize Cornet FRA [5] lost to Ana Savic CRO [Q] | 5-7 6-4 3-6
Paula Ormaechea ARG beat Florencia Molinero ARG | 6-2 6-1
Irina-Camelia Begu ROU beat Stefanie Voegele SUI [7] | 1-6 6-4 6-3
Karin Knapp ITA lost to Garbine Muguruza ESP [1] | 2-6 2-6

Pauline Parmentier FRA [2] beat Alberta Brianti ITA | 6-2 6-4
Elena Bogdan ROU [WC] lost to Alexandra Cadantu ROU | 0-6 3-6
Raluca Olaru ROU [WC] lost to Bibiane Schoofs NED | 3-6 1-6
Elitsa Kostova BUL lost to Danielle Harmsen NED [Q] | 2-6 1-6

Contrexeville | Second Round

Yvonne Meusburger AUT beat Amandine Hesse FRA | 6-0 6-1
Charlene Seateun FRA [Q] lost to Anna-Lena Friedsam GER | 6-7 0-6
Kristina Mladenovic FRA [4] beat Severine Beltrame FRA | 7-5 6-2
Kathrin Woerle GER [2] lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 1-6 3-6

Kirsten Flipkens BEL [7] beat Constance Sibille FRA | 6-1 6-3
Celine Cattaneo FRA [WC] lost to Sandra Zaniewska POL | 2-6 4-6
Yuliya Beygelzimer UKR beat Laura Thorpe FRA | 6-4 6-4
Stephanie Vogt LIE [5] lost to Aravane Rezai FRA [8] | 7-6 5-7 6-7

Donetsk | Second Round

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Polina Pekhova BLR | 6-0 6-1
Nadiya Kichenok UKR lost to Maria Joao Koehler POR [8] | 4-6 1-6
Alla Kudryavtseva RUS [3] beat Kateryna Kozlova UKR | 6-4 6-2
Taisiya Zakarlyuk UKR [WC] lost to Lina Stanciute LTU [2] | 0-6 0-6

Ekaterina Ivanova RUS beat Marianna Zakarlyuk UKR | 6-1 6-2
Zuzana Zlochova SVK lost to Elina Svitolina UKR [7] | 1-6 0-6
Vesna Dolonc SRB [4] beat Anne Kremer LUX | 6-1 6-4
Lyudmyla Kichenok UKR lost to Valentyna Ivakhnenko UKR | 4-6 6-3 4-6

Bucharest | Quarterfinals

Ana Savic CRO [Q] lost to Paula Ormaechea ARG | 5-7 5-7
Irina-Camelia Begu ROU lost to Garbine Muguruza ESP [1] | 3-6 5-7
Pauline Parmentier FRA [2] lost to Alexandra Cadantu ROU | 3-6 2-6
Bibiane Schoofs NED beat Danielle Harmsen NED [Q] | 6-1 6-2

Contrexeville | Quarterfinals

Yvonne Meusburger AUT lost to Anna-Lena Friedsam GER | 3-6 3-6
Kristina Mladenovic FRA [4] lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 1-6 1-6
Kirsten Flipkens BEL [7] beat Sandra Zaniewska POL | 7-5 6-2
Yuliya Beygelzimer UKR lost to Aravane Rezai FRA [8] | 2-6 4-6

Donetsk | Quarterfinals

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Maria Joao Koehler POR [8] | 6-0 6-0
Alla Kudryavtseva RUS [3] lost to Lina Stanciute LTU [2] | 3-6 3-6
Ekaterina Ivanova RUS lost to Elina Svitolina UKR [7] | 0-6 1-6
Vesna Dolonc SRB [4] beat Valentyna Ivakhnenko UKR | 7-5 6-4

Bucharest | Semifinals

Paula Ormaechea ARG lost to Garbine Muguruza ESP [1] | 4-6 2-6
Alexandra Cadantu ROU lost to Bibiane Schoofs NED | 5-7 2-6

Contrexeville | Semifinals

Anna-Lena Friedsam GER lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 1-6 2-6
Kirsten Flipkens BEL [7] lost to Aravane Rezai FRA [8] | 3-6 1-6

Donetsk | Semifinals

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Lina Stanciute LTU [2] | 6-1 6-1
Elina Svitolina UKR [7] beat Vesna Dolonc SRB [4] | 6-3 2-6 6-4

Bucharest | Final

Garbine Muguruza ESP [1] lost to Bibiane Schoofs NED | 6-7 4-6

Contrexeville | Final

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Aravane Rezai FRA [8] | 6-4 6-1

Donetsk | Final

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Elina Svitolina UKR [7] | 6-0 6-4

Kəv.
Aug 21st, 2012, 06:59 AM
July 23

Olomouc | First Round

Barbora Zahlavova Strycova CZE lost to Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SE] | 6-4 1-6 4-6
Anna Korzeniak POL [WC] lost to Elena Bovina RUS [7/Q] | 3-6 2-6
Richel Hogenkamp NED beat Nastassja Burnett ITA | 6-0 6-0
Katerina Kramperova CZE [WC] lost to Tatjana Malek GER [5] | 2-6 1-6

Garbine Muguruza ESP [2] beat Kristina Kucova SVK [Q] | 6-2 6-4
Dia Evtimova BUL lost to Maria Elena Camerin ITA | 3-6 2-6
Yuliya Beygelzimer UKR lost to Annika Beck GER | 2-6 2-6
Yvonne Meusburger AUT lost to Stefanie Voegele SUI [6] | 1-6 1-6

Paula Ormaechea ARG beat Anna Floris ITA | 6-0 6-1
Corinna Dentoni ITA [Q] beat Mihaela Buzarnescu ROU | 6-4 6-3
Madalina Gojnea ROU beat Vanda Lukacs HUN [WC] | 6-0 6-0
Sarah Gronert GER lost to Mathilde Johansson FRA [3] | 4-6 2-6

Valeria Savinykh RUS [4] beat Monica Puig PUR | 5-7 6-2 6-3
Elitsa Kostova BUL beat Zuzana Ondraskova CZE [SR] | 6-1 4-6 6-4
Amra Sadikovic SUI lost to Anastasija Sevastova LAT [1/WC] | 4-6 3-6
Ines Ferrer Suarez ESP [8/Q] lost to Alexandra Cadantu ROU | 3-6 4-6

Astana | First Round

Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Paula Kania POL [LL] | 3-6 3-6
Ling Zhang HKG [3] beat Veronika Kapshay UKR | 6-3 6-3
Anna Danilina KAZ [WC] beat Sung-Hee Han KOR | 6-1 6-3
Tadeja Majeric SLO lost to Ekaterina Bychkova RUS | 6-7 3-6

Yulia Putintseva KAZ lost to Ekaterina Ivanova RUS | 3-6 1-6
Cagla Buyukakcay TUR beat Oksana Kalashnikova GEO [SR] | 6-2 6-3
Nudnida Luangnam THA lost to Ksenia Lykina RUS [Q] | 6-7 1-6
Varatchaya Wongteanchai THA [7] lost to Maria Joao Koehler POR | 2-6 3-6

Kurumi Nara JPN lost to Sofia Shapatava GEO [Q] | 6-7 1-6
Lyudmyla Kichenok UKR beat Ekaterina Klyueva KAZ [WC] | 6-2 6-0
Aleksandrina Naydenova BUL [5] lost to Ksenia Palkina KGZ [SR] | 3-6 6-3 3-6
Anastasiya Yepisheva KAZ [WC] lost to Dinah Pfizenmaier GER [4] | 1-6 0-6

Marta Sirotkina RUS [6] lost to Nadiya Kichenok UKR [LL] | 4-6 4-6
Lina Stanciute LTU [1] beat Sviatlana Pirazhenka BLR [LL] | 6-0 6-1
Luksika Kumkhum THA [8/Q] lost to Valentyna Ivakhnenko UKR | 6-7 1-6
Kathrin Woerle GER [2] beat Sheng-Nan Sun CHN [Q] | 6-2 6-0

Lexington | First Round

Olivia Rogowska AUS beat Mallory Burdette USA [WC] | 6-3 6-1
Julia Boserup USA beat Jessica Pegula USA [3] | 3-6 6-2 6-3
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Julie Coin FRA | 6-2 6-3
Jennifer Elie USA [Q] lost to Madison Keys USA [5] | 2-6 0-6

Karin Knapp ITA beat Tamaryn Hendler BEL | 6-4 6-4
Julia Glushko ISR beat Krista Hardebeck USA [Q] | 1-6 6-4 7-6
Chi Chi Scholl USA lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 2-6 0-6
Lauren Embree USA [Q] lost to Irena Pavlovic FRA | 1-6 0-6

Alison Riske USA [1] beat Yi-Fan Xu CHN | 6-1 6-0
Andrea Koch-Benvenuto CHI lost to Bojana Bobusic AUS | 6-3 0-6 3-6
Ashley Weinhold USA [Q] beat Misa Eguchi JPN [8] | 6-4 6-2
Isabella Holland AUS lost to Misaki Doi JPN | 4-6 4-6

Grace Min USA [7] beat Shelby Rogers USA [WC] | 6-3 6-1
Aiko Nakamura JPN [4] lost to Victoria Larriere FRA [6] | 0-6 4-6
Alexandra Stevenson USA [WC] lost to Lauren Albanese USA [SR] | 1-6 3-6
Johanna Konta GBR beat Erika Sema JPN | 6-2 6-1

Olomouc | Second Round

Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SE] beat Elena Bovina RUS [7/Q] | 6-3 6-3
Richel Hogenkamp NED beat Tatjana Malek GER [5] | 6-4 5-7 6-3
Garbine Muguruza ESP [2] beat Maria Elena Camerin ITA | 6-4 5-7 6-4
Annika Beck GER lost to Stefanie Voegele SUI [6] | 4-6 7-5 4-6

Paula Ormaechea ARG lost to Corinna Dentoni ITA [Q] | 7-6 4-6 4-6
Madalina Gojnea ROU beat Mathilde Johansson FRA [3] | 7-5 1-6 6-2
Valeria Savinykh RUS [4] beat Elitsa Kostova BUL | 6-2 6-1
Anastasija Sevastova LAT [1/WC] beat Alexandra Cadantu ROU | 6-2 6-3

Astana | Second Round

Paula Kania POL [LL] beat Ling Zhang HKG [3] | 6-1 6-2
Anna Danilina KAZ [WC] beat Ekaterina Bychkova RUS | 5-7 6-4 6-1
Ekaterina Ivanova RUS lost to Cagla Buyukakcay TUR | 3-6 5-7
Ksenia Lykina RUS [Q] lost to Maria Joao Koehler POR | 1-6 1-6

Sofia Shapatava GEO [Q] lost to Lyudmyla Kichenok UKR | 1-6 3-6
Ksenia Palkina KGZ [SR] lost to Dinah Pfizenmaier GER [4] | 0-6 0-6
Nadiya Kichenok UKR [LL] lost to Lina Stanciute LTU [1] | 1-6 0-6
Valentyna Ivakhnenko UKR lost to Kathrin Woerle GER [2] | 1-6 1-6

Lexington | Second Round

Olivia Rogowska AUS beat Julia Boserup USA | 6-2 6-1
Heidi El Tabakh CAN [2] lost to Madison Keys USA [5] | 5-7 1-6
Karin Knapp ITA beat Julia Glushko ISR | 6-1 6-2
Bethanie Mattek-Sands USA [WC] beat Irena Pavlovic FRA | 7-6 6-4

Alison Riske USA [1] beat Bojana Bobusic AUS | 6-1 6-2
Ashley Weinhold USA [Q] lost to Misaki Doi JPN | 7-6 2-6 1-6
Grace Min USA [7] lost to Victoria Larriere FRA [6] | 3-6 1-6
Lauren Albanese USA [SR] beat Johanna Konta GBR | 4-6 6-3 6-3

Olomouc | Quarterfinals

Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SE] beat Richel Hogenkamp NED | 6-4 6-4
Garbine Muguruza ESP [2] lost to Stefanie Voegele SUI [6] | 5-7 7-6 2-6
Corinna Dentoni ITA [Q] lost to Madalina Gojnea ROU | 3-6 3-6
Valeria Savinykh RUS [4] lost to Anastasija Sevastova LAT [1/WC] | 2-6 0-6

Astana | Quarterfinals

Paula Kania POL [LL] beat Anna Danilina KAZ [WC] | 6-1 6-2
Cagla Buyukakcay TUR lost to Maria Joao Koehler POR | 5-7 5-7
Lyudmyla Kichenok UKR lost to Dinah Pfizenmaier GER [4] | 6-7 2-6
Lina Stanciute LTU [1] beat Kathrin Woerle GER [2] | 6-3 7-6

Lexington | Quarterfinals

Olivia Rogowska AUS lost to Madison Keys USA [5] | 7-6 3-6 4-6
Karin Knapp ITA lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 3-6 3-6
Alison Riske USA [1] beat Misaki Doi JPN | 7-6 6-4
Victoria Larriere FRA [6] beat Lauren Albanese USA [SR] | 6-3 6-4

Olomouc | Semifinals

Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SE] lost to Stefanie Voegele SUI [6] | 1-6 6-4 3-6
Madalina Gojnea ROU lost to Anastasija Sevastova LAT [1/WC] | 0-6 1-6

Astana | Semifinals

Paula Kania POL [LL] lost to Maria Joao Koehler POR | 4-6 4-6
Dinah Pfizenmaier GER [4] lost to Lina Stanciute LTU [1] | 3-6 3-6

Lexington | Semifinals

Madison Keys USA [5] lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 0-6 0-6
Alison Riske USA [1] beat Victoria Larriere FRA [6] | 7-6 6-4

Olomouc | Final

Stefanie Voegele SUI [6] lost to Anastasija Sevastova LAT [1/WC] | 0-6 3-6

Astana | Final

Maria Joao Koehler POR lost to Lina Stanciute LTU [1] | 2-6 7-6 4-6

Lexington | Final

Bethanie Mattek-Sands USA [WC] beat Alison Riske USA [1] | 6-2 4-6 6-3

Kəv.
Aug 22nd, 2012, 11:13 AM
July 30

Vancouver | First Round

Mandy Minella LUX [1] beat Jessica Pegula USA [3] | 6-0 6-1
Gail Brodsky USA beat Bojana Bobusic AUS | 6-4 7-5
Aleksandra Krunic SRB beat Julia Boserup USA | 6-0 6-0
Nicole Gibbs USA [Q] beat Madison Brengle USA | 6-3 6-3

Alexa Glatch USA lost to Gabriela Dabrowski CAN [WC] | 6-7 0-6
Lauren Embree USA [Q] lost to Julia Glushko ISR | 1-6 0-6
Krista Hardebeck USA [Q] beat Ashley Weinhold USA [Q] | 6-3 6-2
Carol Zhao CAN [WC] lost to Madison Keys USA [7] | 1-6 3-6

Sacha Jones AUS beat Sharon Fichman CAN [6] | 7-6 6-4
Monique Adamczak AUS [4] beat Johanna Konta GBR | 6-4 6-4
Naomi Broady GBR beat Chi Chi Scholl USA | 6-4 6-4
Teliana Pereira BRA lost to Sandra Zaniewska POL | 3-6 2-6

Sherazad Benamar FRA [LL] lost to Mallory Burdette USA [WC] | 5-7 3-6
Marie-Eve Pelletier CAN [8] beat Olga Savchuk UKR | 6-1 6-0
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Maria Sanchez USA [5] | 6-2 7-6
Bethanie Mattek-Sands USA [WC] beat Olivia Rogowska AUS | 6-2 4-6 6-2

Beijing | First Round

Stephanie Foretz Gacon FRA beat Varatchaya Wongteanchai THA | 6-1 6-3
Yue-Yue Hu CHN lost to Yi-Jing Zhao CHN | 3-6 4-6
Hao Chen Tang CHN [Q] lost to Junri Namigata JPN | 2-6 1-6
Cagla Buyukakcay TUR beat Saisai Zheng CHN [4] | 6-2 7-5

Chen Liang CHN [LL] lost to Sheng-Nan Sun CHN | 1-6 1-6
Qiang Wang CHN beat Yafan Wang CHN [WC] | 6-0 6-0
Xinyun Han CHN beat Sung-Hee Han KOR | 6-1 6-1
Ying-Ying Duan CHN lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [2] | 1-6 1-6

Yurika Sema JPN [6] beat Ting Li CHN [WC] | 6-1 6-0
Ksenia Lykina RUS [Q] lost to Daria Gavrilova RUS | 1-6 3-6
Misa Eguchi JPN [5] beat Yi-Miao Zhou CHN [Q] | 4-6 6-3 6-4
Ling Zhang HKG [3] lost to Kurumi Nara JPN | 3-6 3-6

Maria Joao Koehler POR [7] beat Xin Wen CHN [Q] | 6-0 6-0
Tetiana Luzhanska USA [8] beat Chin-Wei Chan TPE | 6-2 6-1
Yi-Fan Xu CHN lost to Nudnida Luangnam THA | 1-6 1-6
Zhaoxuan Yang CHN [WC] lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 0-6 0-6

Trnava | First Round

Dinah Pfizenmaier GER [2] beat Zuzana Ondraskova CZE [SR] | 6-1 6-3
Reka-Luca Jani HUN lost to Dia Evtimova BUL | 4-6 4-6
Elena Bovina RUS [5] beat Katarzyna Kawa POL | 6-4 6-1
Indire Akiki CRO lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 1-6 1-6

Nastassja Burnett ITA lost to Ana Vrljic CRO | 3-6 3-6
Cristina Mitu ROU lost to Laura Gulbe LAT [WC] | 2-6 4-6
Elena Bogdan ROU beat Gabriela Pantuckova CZE [WC] | 6-1 6-0
Nikola Vajdova SVK [WC] lost to Bibiane Schoofs NED | 1-6 1-6

Yuliya Beygelzimer UKR beat Martina Borecka CZE [Q] | 6-1 6-1
Hilda Melander SWE [Q] lost to Ana Savic CRO [Q] | 3-6 3-6
Annalisa Bona ITA [8] lost to Bianca Botto PER | 4-6 6-3 2-6
Marta Domachowska POL [6] beat Yvonne Meusburger AUT | 6-2 7-6

Elitsa Kostova BUL [4] beat Michaela Honcova SVK | 6-0 6-1
Michaela Frlicka GER [WC] lost to Iris Khanna AUT [Q] | 2-6 2-6
Romana Tabak SVK beat Melanie Klaffner AUT | 6-3 6-3
Renata Voracova CZE [7] lost to Valeria Savinykh RUS [3] | 2-6 4-6

Vancouver | Second Round

Mandy Minella LUX [1] beat Gail Brodsky USA | 6-3 6-1
Aleksandra Krunic SRB beat Nicole Gibbs USA [Q] | 6-1 6-2
Gabriela Dabrowski CAN [WC] beat Julia Glushko ISR | 6-2 6-1
Krista Hardebeck USA [Q] lost to Madison Keys USA [7] | 4-6 2-6

Sacha Jones AUS lost to Monique Adamczak AUS [4] | 5-7 6-7
Naomi Broady GBR lost to Sandra Zaniewska POL | 4-6 7-6 3-6
Mallory Burdette USA [WC] lost to Marie-Eve Pelletier CAN [8] | 3-6 5-7
Heidi El Tabakh CAN [2] lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 6-3 6-7 2-6

Beijing | Second Round

Stephanie Foretz Gacon FRA beat Yi-Jing Zhao CHN | 6-0 6-2
Junri Namigata JPN lost to Cagla Buyukakcay TUR | 3-6 4-6
Sheng-Nan Sun CHN lost to Qiang Wang CHN | 2-6 3-6
Xinyun Han CHN lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [2] | 0-6 0-6

Yurika Sema JPN [6] lost to Daria Gavrilova RUS | 6-7 6-7
Misa Eguchi JPN [5] lost to Kurumi Nara JPN | 3-6 3-6
Maria Joao Koehler POR [7] lost to Tetiana Luzhanska USA [8] | 4-6 5-7
Nudnida Luangnam THA lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 0-6 0-6

Trnava | Second Round

Dinah Pfizenmaier GER [2] beat Dia Evtimova BUL | 6-3 6-2
Elena Bovina RUS [5] lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 0-6 2-6
Ana Vrljic CRO lost to Laura Gulbe LAT [WC] | 2-6 2-6
Elena Bogdan ROU lost to Bibiane Schoofs NED | 2-6 2-6

Yuliya Beygelzimer UKR lost to Ana Savic CRO [Q] | 3-6 4-6
Bianca Botto PER lost to Marta Domachowska POL [6] | 5-7 3-6
Elitsa Kostova BUL [4] beat Iris Khanna AUT [Q] | 6-0 6-0
Romana Tabak SVK beat Valeria Savinykh RUS [3] | 6-4 6-3

Vancouver | Quarterfinals

Mandy Minella LUX [1] beat Aleksandra Krunic SRB | 7-5 6-4
Gabriela Dabrowski CAN [WC] lost to Madison Keys USA [7] | 2-6 4-6
Monique Adamczak AUS [4] lost to Sandra Zaniewska POL | 5-7 6-4 2-6
Marie-Eve Pelletier CAN [8] lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 1-6 2-6

Beijing | Quarterfinals

Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Cagla Buyukakcay TUR | 7-6 3-6 4-6
Qiang Wang CHN lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [2] | 0-6 0-6
Daria Gavrilova RUS lost to Kurumi Nara JPN | 4-6 6-3 4-6
Tetiana Luzhanska USA [8] lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 2-6 1-6

Trnava | Quarterfinals

Dinah Pfizenmaier GER [2] lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 3-6 1-6
Laura Gulbe LAT [WC] lost to Bibiane Schoofs NED | 4-6 7-6 5-7
Ana Savic CRO [Q] beat Marta Domachowska POL [6] | 6-2 2-6 6-1
Elitsa Kostova BUL [4] lost to Romana Tabak SVK | 2-6 5-7

Vancouver | Semifinals

Mandy Minella LUX [1] lost to Madison Keys USA [7] | 6-4 6-7 1-6
Sandra Zaniewska POL lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 1-6 4-6

Beijing | Semifinals

Cagla Buyukakcay TUR lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [2] | 0-6 6-4 3-6
Kurumi Nara JPN lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 2-6 2-6

Trnava | Semifinals

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Bibiane Schoofs NED | 6-3 7-6
Ana Savic CRO [Q] lost to Romana Tabak SVK | 3-6 5-7

Vancouver | Final

Madison Keys USA [7] lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 0-6 2-6

Beijing | Final

Noppawan Lertcheewakarn THA [2] lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 2-6 2-6

Trnava | Final

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Romana Tabak SVK | 6-0 6-3

Kəv.
Aug 22nd, 2012, 11:14 AM
August 6

Bronx | First Round

Romina Oprandi SUI beat Naomi Broady GBR [8] | 6-2 6-2
Eri Hozumi JPN [Q] beat Allie Will USA [Q] | 6-3 6-7 6-0
Aleksandra Krunic SRB [4] beat Elina Svitolina UKR | 6-1 6-0
Gabriela Paz VEN lost to Tatjana Malek GER [3] | 6-7 6-2 2-6

Olivia Rogowska AUS beat Chi Chi Scholl USA | 6-0 6-0
Jan Abaza USA [Q] lost to Adriana Perez VEN | 3-6 5-7
Julia Elbaba USA [WC] lost to Johanna Konta GBR | 0-6 1-6
Olga Puchkova RUS beat Erika Sema JPN | 3-6 6-4 7-5

Paula Ormaechea ARG beat Jacqueline Cako USA [WC] | 6-2 6-2
Irena Pavlovic FRA [5] beat Eva Raszkiewicz USA [WC] | 6-0 6-1
Chieh-Yu Hsu JPN lost to Emily Webley-Smith GBR [Q] | 6-7 6-4 3-6
Alison Riske USA [1] beat Karolina Pliskova CZE [6] | 7-5 3-6 7-6

Kristyna Pliskova CZE beat Marta Sirotkina RUS | 6-2 6-2
Teliana Pereira BRA lost to Anna Chakvetadze RUS | 1-6 0-6
Lauren Albanese USA [SR] lost to Vesna Dolonc SRB [7] | 4-6 7-6 5-7
Shuko Aoyama JPN lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 1-6 2-6

Bronx | Second Round

Romina Oprandi SUI beat Eri Hozumi JPN [Q] | 7-5 6-4
Aleksandra Krunic SRB [4] beat Tatjana Malek GER [3] | 6-4 6-4
Olivia Rogowska AUS beat Adriana Perez VEN | 6-4 6-2
Johanna Konta GBR beat Olga Puchkova RUS | 6-2 6-2

Paula Ormaechea ARG lost to Irena Pavlovic FRA [5] | 3-6 2-6
Emily Webley-Smith GBR [Q] lost to Alison Riske USA [1] | 1-6 1-6
Kristyna Pliskova CZE lost to Anna Chakvetadze RUS | 1-6 2-6
Vesna Dolonc SRB [7] lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 1-6 2-6

Bronx | Quarterfinals

Romina Oprandi SUI beat Aleksandra Krunic SRB [4] | 6-3 7-5
Olivia Rogowska AUS lost to Johanna Konta GBR | 4-6 5-7
Irena Pavlovic FRA [5] beat Alison Riske USA [1] | 7-5 3-6 6-0
Anna Chakvetadze RUS beat Casey Dellacqua AUS [2] | 6-2 6-4

Bronx | Semifinals

Romina Oprandi SUI beat Johanna Konta GBR | 6-4 6-3
Irena Pavlovic FRA [5] lost to Anna Chakvetadze RUS | 1-6 3-6

Bronx | Final

Romina Oprandi SUI lost to Anna Chakvetadze RUS | 1-6 6-4 2-6

Kəv.
Aug 22nd, 2012, 11:15 AM
August 13

Kazan | First Round

Nina Bratchikova RUS beat Pemra Ozgen TUR | 7-6 6-2
Julia Valetova RUS [Q] lost to Nigina Abduraimova UZB [Q] | 1-6 0-6
Marina Melnikova RUS lost to Kateryna Kozlova UKR | 2-6 6-7
Nadiya Kichenok UKR lost to Margarita Gasparyan RUS | 4-6 5-7

Valentyna Ivakhnenko UKR lost to Lina Stanciute LTU [1] | 3-6 2-6
Ekaterina Yashina RUS [WC] lost to Alexandra Artamonova RUS | 4-6 3-6
Varatchaya Wongteanchai THA [4] beat Marina Shamayko RUS [Q] | 6-3 6-3
Melanie South GBR [7] beat Lyudmyla Kichenok UKR | 6-7 6-3 7-6

Daria Gavrilova RUS beat Arina Rodionova RUS [8] | 6-4 3-6 6-4
Mayya Katsitadze RUS [Q] beat Elizaveta Kulichkova RUS [WC] | 7-6 6-3
Ksenia Lykina RUS beat Polina Novoselova RUS [WC] | 6-0 6-0
Tara Moore GBR [3] lost to Valeria Solovieva RUS [2] | 3-6 2-6

Raluca Olaru ROU [6] beat Alexandra Romanova RUS [WC] | 6-0 6-0
Elizaveta Ianchuk UKR lost to Tadeja Majeric SLO | 5-7 7-5 2-6
Anastasiya Vasylyeva UKR beat Ilona Kremen BLR | 7-6 6-3
Ksenia Palkina KGZ [SR] lost to Madalina Gojnea ROU [5] | 7-6 3-6 4-6

Kazan | Second Round

Nina Bratchikova RUS beat Nigina Abduraimova UZB [Q] | 6-4 6-4
Kateryna Kozlova UKR lost to Margarita Gasparyan RUS | 2-6 3-6
Lina Stanciute LTU [1] beat Alexandra Artamonova RUS | 6-1 6-0
Varatchaya Wongteanchai THA [4] beat Melanie South GBR [7] | 7-5 6-4

Daria Gavrilova RUS beat Mayya Katsitadze RUS [Q] | 6-1 6-0
Ksenia Lykina RUS lost to Valeria Solovieva RUS [2] | 1-6 2-6
Raluca Olaru ROU [6] beat Tadeja Majeric SLO | 6-1 6-2
Anastasiya Vasylyeva UKR lost to Madalina Gojnea ROU [5] | 2-6 1-6

Kazan | Quarterfinals

Nina Bratchikova RUS beat Margarita Gasparyan RUS | 2-6 6-4 6-2
Lina Stanciute LTU [1] beat Varatchaya Wongteanchai THA [4] | 6-0 6-2
Daria Gavrilova RUS lost to Valeria Solovieva RUS [2] | 1-6 2-6
Raluca Olaru ROU [6] lost to Madalina Gojnea ROU [5] | 6-4 5-7 1-6

Kazan | Semifinals

Nina Bratchikova RUS lost to Lina Stanciute LTU [1] | 3-6 1-6
Valeria Solovieva RUS [2] beat Madalina Gojnea ROU [5] | 6-4 7-5

Kazan | Final

Lina Stanciute LTU [1] beat Valeria Solovieva RUS [2] | 6-4 6-3

Kəv.
Sep 12th, 2012, 07:01 AM
September 3

Mestre | First Round

Julia Cohen USA [8] beat Anna Schmiedlova SVK | 6-4 3-6 6-2
Anna Floris ITA lost to Dia Evtimova BUL | 3-6 4-6
Laura Thorpe FRA [5] lost to Severine Beltrame FRA | 3-6 2-6
Julia Mayr ITA [WC] lost to Nastassja Burnett ITA | 0-6 3-6

Yvonne Meusburger AUT beat Mailen Auroux ARG | 6-4 6-2
Richel Hogenkamp NED [2] beat Sofia Shapatava GEO | 6-0 6-2
Cristina Mitu ROU lost to Ines Ferrer Suarez ESP | 2-6 3-6
Maria Elena Camerin ITA [4] beat Estrella Cabeza Candela ESP | 6-0 6-1

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Maria Irigoyen ARG | 6-1 6-1
Teodora Mircic SRB [Q] lost to Tereza Mrdeza CRO | 3-6 1-6
Timea Bacsinszky SUI [Q] beat Elitsa Kostova BUL [3] | 6-0 6-1
Yuliana Lizarazo COL [WC] lost to Alberta Brianti ITA | 2-6 2-6

Marta Domachowska POL [6] beat Giulia Bruschi ITA [WC] | 6-0 6-1
Reka-Luca Jani HUN beat Anne Schaefer GER [Q] | 6-4 4-6 6-1
Marina Melnikova RUS [Q] beat Anna Remondina ITA [WC] | 6-3 6-3
Masa Zec-Peskiric SLO [LL] lost to Karin Knapp ITA [7] | 2-6 3-6

Mestre | Second Round

Julia Cohen USA [8] beat Dia Evtimova BUL | 7-6 6-1
Severine Beltrame FRA beat Nastassja Burnett ITA | 6-2 6-2
Yvonne Meusburger AUT beat Richel Hogenkamp NED [2] | 7-6 7-6
Ines Ferrer Suarez ESP lost to Maria Elena Camerin ITA [4] | 0-6 1-6

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Tereza Mrdeza CRO | 6-1 6-0
Timea Bacsinszky SUI [Q] beat Alberta Brianti ITA | 6-0 6-3
Marta Domachowska POL [6] beat Reka-Luca Jani HUN | 6-4 6-4
Marina Melnikova RUS [Q] lost to Karin Knapp ITA [7] | 1-6 1-6

Mestre | Quarterfinals

Julia Cohen USA [8] lost to Severine Beltrame FRA | 2-6 6-7
Yvonne Meusburger AUT lost to Maria Elena Camerin ITA [4] | 2-6 0-6
Anastasija Sevastova LAT [1] lost to Timea Bacsinszky SUI [Q] | 4-6 2-6
Marta Domachowska POL [6] lost to Karin Knapp ITA [7] | 4-6 3-6

Mestre | Semifinals

Severine Beltrame FRA lost to Maria Elena Camerin ITA [4] | 7-5 2-6 4-6
Timea Bacsinszky SUI [Q] beat Karin Knapp ITA [7] | 6-0 6-1

Mestre | Final

Maria Elena Camerin ITA [4] lost to Timea Bacsinszky SUI [Q] | 0-6 2-6

Kəv.
Sep 16th, 2012, 02:12 AM
September 10

Ningbo | First Round

Su-Wei Hsieh TPE beat Zhaoxuan Yang CHN [Q] | 6-1 6-0
Olga Savchuk UKR beat Monique Adamczak AUS [3] | 6-2 6-3
Yurika Sema JPN beat Saisai Zheng CHN | 6-2 6-0
Kurumi Nara JPN beat Maria Joao Koehler POR [4] | 6-4 6-0

Kai-Chen Chang TPE beat Luksika Kumkhum THA | 7-6 7-5
Caroline Garcia FRA beat Yi-Miao Zhou CHN [Q] | 6-3 6-4
Aleksandra Krunic SRB [8] beat Qiang Wang CHN | 6-2 6-1
Ying-Ying Duan CHN lost to Valeria Savinykh RUS [6] | 1-6 2-6

Alberta Brianti ITA lost to Victoria Larriere FRA [2] | 6-3 4-6 4-6
Xinyun Han CHN [WC] lost to Tetiana Luzhanska USA [Q] | 1-6 7-5 3-6
Zarina Diyas KAZ [7/SR] beat Tamarine Tanasugarn THA | 5-7 6-3 6-4
Irena Pavlovic FRA lost to Anne Keothavong GBR [5] | 5-7 0-6

Erika Sema JPN lost to Jill Craybas USA | 1-6 6-2 3-6
Fangzhou Liu CHN [WC] lost to Shuai Zhang CHN | 1-6 6-3 3-6
Yi-Fan Xu CHN [WC] lost to Hao Chen Tang CHN [WC] | 6-7 2-6
Yafan Wang CHN [WC] lost to Mandy Minella LUX [1] | 2-6 2-6

Ningbo | Second Round

Su-Wei Hsieh TPE beat Olga Savchuk UKR | 6-0 6-1
Yurika Sema JPN lost to Kurumi Nara JPN | 7-5 3-6 1-6
Kai-Chen Chang TPE lost to Caroline Garcia FRA | 2-6 5-7
Aleksandra Krunic SRB [8] beat Valeria Savinykh RUS [6] | 4-6 6-4 6-3

Victoria Larriere FRA [2] beat Tetiana Luzhanska USA [Q] | 7-5 7-5
Zarina Diyas KAZ [7/SR] beat Anne Keothavong GBR [5] | 7-5 6-3
Jill Craybas USA beat Shuai Zhang CHN | 6-3 6-2
Hao Chen Tang CHN [WC] lost to Mandy Minella LUX [1] | 0-6 1-6

Ningbo | Quarterfinals

Su-Wei Hsieh TPE beat Kurumi Nara JPN | 6-1 6-1
Caroline Garcia FRA lost to Aleksandra Krunic SRB [8] | 4-6 2-6
Victoria Larriere FRA [2] lost to Zarina Diyas KAZ [7/SR] | 2-6 3-6
Jill Craybas USA lost to Mandy Minella LUX [1] | 4-6 6-3 6-7

Ningbo | Semifinals

Su-Wei Hsieh TPE lost to Aleksandra Krunic SRB [8] | 4-6 2-6
Zarina Diyas KAZ [7/SR] lost to Mandy Minella LUX [1] | 2-6 4-6

Ningbo | Final

Aleksandra Krunic SRB [8] lost to Mandy Minella LUX [1] | 6-7 6-0 1-6

Kəv.
Oct 8th, 2012, 05:07 AM
September 17

Albuquerque | First Round

Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Allie Will USA [WC] | 6-0 6-0
Asia Muhammed USA [WC] lost to Madison Brengle USA | 3-6 7-5 2-6
Amra Sadikovic SUI beat Marie-Eve Pelletier CAN [7] | 6-2 6-2
Maria Fernanda Alvarez Teran BOL [Q] lost to Alison Riske USA [1] | 1-6 4-6

Lauren Davis USA beat Shelby Rogers USA | 6-3 6-4
Petra Rampre SLO [5] lost to Grace Min USA | 3-6 1-6
Jennifer Elie USA [WC] lost to Veronica Cepede Royg PAR | 1-6 1-6
Julia Boserup USA lost to Jessica Pegula USA [3] | 0-6 1-6

Irina Falconi USA [WC] beat Ashley Weinhold USA | 6-1 6-2
Maria Abramovic CRO lost to Stephanie Dubois CAN [8] | 2-6 2-6
Maria Sanchez USA [6] beat Chi Chi Scholl USA | 6-3 6-1
Sachia Vickery USA [Q] lost to Anastasia Rodionova AUS | 4-6 5-7

Heidi El Tabakh CAN [2] lost to Elena Bovina RUS | 6-7 5-7
Chieh-Yu Hsu USA beat Jan Abaza USA [Q] | 6-2 6-1
Florenica Molinero ARG beat Adriana Perez VEN [Q] | 7-6 6-4
Nicole Rottmann AUT lost to Michelle Larcher de Brito POR | 3-6 0-6

Shrewsbury | First Round

Kristyna Pliskova CZE lost to Aravane Rezai FRA [5] | 2-6 4-6
Ana Vrljic CRO beat Jade Windley GBR [WC] | 6-4 6-4
Marta Domachowska POL beat Lisa Whybourn GBR | 6-3 6-4
Tara Moore GBR lost to Annika Beck GER [8] | 0-6 0-6

Maria Joao Koehler POR [3] beat Francesca Stephenson GBR [WC] | 6-1 6-1
Julia Kimmelmann GER [LL] lost to Bibiane Schoofs NED [2] | 1-6 0-6
Angelica Moratelli ITA [Q] lost to Charlene Seateun FRA [Q] | 1-6 0-6
Samantha Murray GBR lost to Marta Sirotkina RUS | 2-6 1-6

Nastassja Burnett ITA beat Anne Kremer LUX [Q] | 7-6 7-6
Lucy Brown GBR [WC] lost to Cagla Buyukakcay TUR [4] | 0-6 1-6
Naomi Broady GBR lost to Vesna Dolonc SRB [6] | 5-7 7-6 2-6
Emily Webley-Smith GBR lost to Stefanie Voegele SUI [1] | 1-6 1-6

Johanna Konta GBR beat Diana Marcinkevica LAT | 6-2 6-2
Julie Coin FRA [7] beat Anna Fitzpatrick GBR [WC] | 6-1 6-3
Anna Remondina ITA lost to Ekaterina Bychkova RUS | 1-6 2-6
Amy Bowtell IRL [Q] lost to Karolina Pliskova CZE | 1-6 1-6

Podgorica | First Round

Yvonne Meusburger AUT lost to Carina Witthoeft GER | 4-6 3-6
Maria Irigoyen ARG lost to Cristina Mitu ROU | 2-6 4-6
Natalija Kostic SRB [LL] lost to Mailen Auroux ARG | 4-6 2-6
Ines Ferrer Suarez ESP lost to Tereza Mrdeza CRO | 3-6 2-6

Karin Knapp ITA [8] beat Elena Bogdan ROU [7] | 6-3 6-2
Stephanie Vogt LIE [4] beat Karla Popovic CRO [LL] | 6-1 6-3
Karin Morgosova SVK [Q] beat Andjela Novcic SRB [WC] | 6-0 6-3
Ema Mikulcic CRO [Q] lost to Maria Elena Camerin ITA [3] | 1-6 0-6

Mihaela Buzarnescu ROU lost to Raluca Olaru ROU [5] | 3-6 2-6
Anna-Lena Friedsam GER beat Dejana Raickovic GER [WC] | 6-0 6-0
Teodora Mircic SRB [Q] lost to Kristina Kucova SVK | 3-6 7-5 2-6
Danka Kovinic MNE lost to Elina Svitolina UKR [6] | 3-6 3-6

Richel Hogenkamp NED [2] beat Renata Voracova CZE [SR] | 6-2 6-4
Anna Schmiedlova SVK beat Masa Marc SLO [WC] | 6-0 6-0
Ilona Kremen BLR beat Anna Zaja GER [Q] | 6-2 7-5
Andreja Klepac SLO [WC] lost to Dinah Pfizenmaier GER [1] | 4-6 3-6

Albuquerque | Second Round

Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Madison Brengle USA | 6-1 6-1
Amra Sadikovic SUI lost to Alison Riske USA [1] | 2-6 1-6
Lauren Davis USA beat Grace Min USA | 4-6 6-3 6-2
Veronica Cepede Royg PAR beat Jessica Pegula USA [3] | 6-3 6-1

Irina Falconi USA [WC] lost to Stephanie Dubois CAN [8] | 4-6 3-6
Maria Sanchez USA [6] beat Anastasia Rodionova AUS | 6-4 2-6 6-3
Elena Bovina RUS beat Chieh-Yu Hsu USA | 6-1 6-0
Florenica Molinero ARG lost to Michelle Larcher de Brito POR | 2-6 1-6

Shrewsbury | Second Round

Aravane Rezai FRA [5] beat Ana Vrljic CRO | 6-1 6-0
Marta Domachowska POL lost to Annika Beck GER [8] | 3-6 4-6
Maria Joao Koehler POR [3] lost to Bibiane Schoofs NED [2] | 7-6 2-6 4-6
Charlene Seateun FRA [Q] lost to Marta Sirotkina RUS | 1-6 0-6

Nastassja Burnett ITA lost to Cagla Buyukakcay TUR [4] | 5-7 2-6
Vesna Dolonc SRB [6] beat Stefanie Voegele SUI [1] | 1-6 6-4 7-6
Johanna Konta GBR beat Julie Coin FRA [7] | 6-3 7-5
Ekaterina Bychkova RUS lost to Karolina Pliskova CZE | 3-6 4-6

Podgorica | Second Round

Carina Witthoeft GER beat Cristina Mitu ROU | 6-2 6-2
Mailen Auroux ARG lost to Tereza Mrdeza CRO | 2-6 3-6
Karin Knapp ITA [8] beat Stephanie Vogt LIE [4] | 6-3 6-4
Karin Morgosova SVK [Q] lost to Maria Elena Camerin ITA [3] | 1-6 0-6

Raluca Olaru ROU [5] beat Anna-Lena Friedsam GER | 6-4 7-5
Kristina Kucova SVK beat Elina Svitolina UKR [6] | 4-6 7-5 6-4
Richel Hogenkamp NED [2] beat Anna Schmiedlova SVK | 6-3 6-0
Ilona Kremen BLR lost to Dinah Pfizenmaier GER [1] | 1-6 2-6

Albuquerque | Quarterfinals

Edina Gallovits-Hall ROU [4] lost to Alison Riske USA [1] | 4-6 4-6
Lauren Davis USA beat Veronica Cepede Royg PAR | 6-4 3-6 6-1
Stephanie Dubois CAN [8] beat Maria Sanchez USA [6] | 7-6 3-6 6-0
Elena Bovina RUS lost to Michelle Larcher de Brito POR | 4-6 2-6

Shrewsbury | Quarterfinals

Aravane Rezai FRA [5] beat Annika Beck GER [8] | 7-6 3-6 7-6
Bibiane Schoofs NED [2] lost to Marta Sirotkina RUS | 4-6 3-6
Cagla Buyukakcay TUR [4] lost to Vesna Dolonc SRB [6] | 2-6 2-6
Johanna Konta GBR beat Karolina Pliskova CZE | 7-5 7-5

Podgorica | Quarterfinals

Carina Witthoeft GER beat Tereza Mrdeza CRO | 6-2 6-1
Karin Knapp ITA [8] lost to Maria Elena Camerin ITA [3] | 0-6 6-7
Raluca Olaru ROU [5] lost to Kristina Kucova SVK | 5-7 3-6
Richel Hogenkamp NED [2] lost to Dinah Pfizenmaier GER [1] | 4-6 4-6

Albuquerque | Semifinals

Alison Riske USA [1] beat Lauren Davis USA | 6-4 6-0
Stephanie Dubois CAN [8] lost to Michelle Larcher de Brito POR | 5-7 1-6

Shrewsbury | Semifinals

Aravane Rezai FRA [5] beat Marta Sirotkina RUS | 6-3 6-1
Vesna Dolonc SRB [6] lost to Johanna Konta GBR | 2-6 5-7

Podgorica | Semifinals

Carina Witthoeft GER lost to Maria Elena Camerin ITA [3] | 3-6 5-7
Kristina Kucova SVK beat Dinah Pfizenmaier GER [1] | 6-4 6-2

Albuquerque | Final

Alison Riske USA [1] beat Michelle Larcher de Brito POR | 7-5 3-6 6-2

Shrewsbury | Final

Aravane Rezai FRA [5] lost to Johanna Konta GBR | 4-6 4-6

Podgorica | Final

Maria Elena Camerin ITA [3] lost to Kristina Kucova SVK | 6-7 4-6

Kəv.
Oct 8th, 2012, 05:18 AM
September 24

Las Vegas | First Round

Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Petra Rampre SLO [5] | 6-1 7-5
Chelsey Gullickson USA [WC] lost to Jessica Pegula USA [3] | 1-6 3-6
Veronica Cepede Royg PAR beat Adriana Perez VEN [Q] | 6-1 6-1
Maria Abramovic CRO beat Irina Falconi USA | 6-3 6-3

Michelle Larcher de Brito POR beat Chi Chi Scholl USA | 6-1 6-2
Elena Bovina RUS beat Julia Boserup USA | 6-4 6-3
Grace Min USA beat Shelby Rogers USA | 6-1 6-1
Stephanie Dubois CAN lost to Alison Riske USA [1] | 1-6 6-7

Heidi El Tabakh CAN [2] beat Ashley Weinhold USA | 6-0 6-1
Marie-Eve Pelletier CAN [7] beat Jennifer Elie USA [Q] | 6-4 6-3
Arina Rodionova RUS [Q] beat Ksenia Lykina RUS | 6-2 6-3
Samantha Crawford USA [WC] beat Anastasia Rodionova AUS | 6-3 6-4

Mallory Burdette USA beat Amra Sadikovic SUI | 4-6 6-2 6-3
Allie Will USA [WC] lost to Madison Brengle USA | 1-6 4-6
Gabriela Dabrowski CAN [8/Q] lost to Asia Muhammed USA [WC] | 3-6 6-7
Maria Sanchez USA [6] lost to Lauren Davis USA | 2-6 6-4 3-6

Telavi | First Round

Lesia Tsurenko UKR [4] beat Leticia Costas ESP | 6-0 6-0
Margarita Lazareva RUS [Q] lost to Tadeja Majeric SLO | 5-7 6-7
Ekaterine Gorgodze GEO [WC] lost to Margalita Chakhnashvili GEO | 0-6 3-6
Renata Voracova CZE [SE] lost to Anna-Lena Friedsam GER | 6-7 6-7

Aleksandra Krunic SRB [2] beat Reka-Luca Jani HUN | 6-1 6-2
Nadiya Kichenok UKR lost to Arantxa Parra Santonja ESP | 1-6 2-6
Sofia Shapatava GEO beat Ines Ferrer Suarez ESP | 7-6 6-3
Conny Perrin SUI beat Anna Floris ITA | 6-2 3-6 6-1

Richel Hogenkamp NED [1] beat Victoria Kan RUS [Q] | 6-1 6-1
Anastasia Grymalska ITA lost to Oksana Kalashnikova GEO [WC] | 3-6 1-6
Anna Shkudun UKR [Q] beat Natia Gegia GEO [WC] | 7-5 7-6
Raluca Olaru ROU [6] beat Irina Khromacheva RUS [3] | 6-3 6-2

Tereza Mrdeza CRO beat Sofia Kvatsabaia GEO [WC] | 6-1 6-1
Lyudmyla Kichenok UKR [8] lost to Anna Schmiedlova SVK | 4-6 5-7
Corinna Dentoni UKR [5] beat Ganna Poznikhirenko UKR [Q] | 6-1 6-3
Ekaterina Dzehalevich BLR [SR] lost to Elina Svitolina UKR [7] | 2-6 7-5 2-6

Las Vegas | Second Round

Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Jessica Pegula USA [3] | 7-5 4-6 6-3
Veronica Cepede Royg PAR beat Maria Abramovic CRO | 6-2 6-4
Michelle Larcher de Brito POR beat Elena Bovina RUS | 6-0 6-2
Grace Min USA lost to Alison Riske USA [1] | 2-6 4-6

Heidi El Tabakh CAN [2] beat Marie-Eve Pelletier CAN [7] | 6-2 6-3
Arina Rodionova RUS [Q] beat Samantha Crawford USA [WC] | 6-4 6-4
Mallory Burdette USA beat Madison Brengle USA | 6-0 6-2
Asia Muhammed USA [WC] lost to Lauren Davis USA | 1-6 1-6

Telavi | Second Round

Lesia Tsurenko UKR [4] beat Tadeja Majeric SLO | 6-0 6-2
Margalita Chakhnashvili GEO beat Anna-Lena Friedsam GER | 5-7 6-3 6-2
Aleksandra Krunic SRB [2] beat Arantxa Parra Santonja ESP | 6-3 7-5
Sofia Shapatava GEO lost to Conny Perrin SUI | 3-6 6-0 5-7

Richel Hogenkamp NED [1] beat Oksana Kalashnikova GEO [WC] | 6-0 6-1
Anna Shkudun UKR [Q] lost to Raluca Olaru ROU [6] | 1-6 0-6
Tereza Mrdeza CRO lost to Anna Schmiedlova SVK | 6-7 1-6
Corinna Dentoni UKR [5] lost to Elina Svitolina UKR [7] | 4-6 2-6

Las Vegas | Quarterfinals

Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Veronica Cepede Royg PAR | 7-5 6-4
Michelle Larcher de Brito POR beat Alison Riske USA [1] | 3-6 7-5 6-3
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Arina Rodionova RUS [Q] | 6-3 6-2
Mallory Burdette USA beat Lauren Davis USA | 6-2 6-3

Telavi | Quarterfinals

Lesia Tsurenko UKR [4] beat Margalita Chakhnashvili GEO | 6-0 6-4
Aleksandra Krunic SRB [2] beat Conny Perrin SUI | 6-2 6-0
Richel Hogenkamp NED [1] beat Raluca Olaru ROU [6] | 6-7 6-1 6-4
Anna Schmiedlova SVK lost to Elina Svitolina UKR [7] | 7-5 2-6 4-6

Las Vegas | Semifinals

Edina Gallovits-Hall ROU [4] lost to Michelle Larcher de Brito POR | 2-6 7-6 3-6
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Mallory Burdette USA | 7-5 6-2

Telavi | Semifinals

Lesia Tsurenko UKR [4] beat Aleksandra Krunic SRB [2] | 6-2 6-3
Richel Hogenkamp NED [1] lost to Elina Svitolina UKR [7] | 5-7 5-7

Las Vegas | Final

Michelle Larcher de Brito POR beat Heidi El Tabakh CAN [2] | 7-6 6-2

Telavi | Final

Lesia Tsurenko UKR [4] lost to Elina Svitolina UKR [7] | 4-6 4-6

Kəv.
Nov 1st, 2012, 05:44 AM
October 8

Suzhou | First Round

Su-Wei Hsieh TPE [2] beat Ran Tian CHN [WC] | 6-3 6-0
Monique Adamczak AUS [1] beat Xinyun Han CHN | 6-2 6-0
Sheng-Nan Sun CHN beat Wing-Yau Chan HKG | 6-7 6-1 6-2
Lu Guo CHN [Q] lost to Cagla Buyukakcay TUR [4] | 1-6 3-6

Donna Vekic CRO beat Yue-Yue Hu CHN | 6-1 6-1
Michaela Honcova SVK beat Chin-Wei Chan TPE | 6-2 6-3
Hao Chen Tang CHN beat Zhaoxuan Yang CHN [WC] | 6-1 6-1
Lin Zhu CHN [WC] lost to Caroline Garcia FRA [3] | 2-6 3-6

Ying-Ying Duan CHN beat Ling Zhang HKG [6] | 6-2 6-2
Yi-Jing Zhao CHN beat Chang Liu CHN | 6-2 4-6 6-0
Chen Liang CHN [Q] lost to Yi-Fan Xu CHN | 2-6 4-6
Zi Yang CHN [Q] lost to Shuai Zhang CHN [8] | 1-6 0-6

Saisai Zheng CHN lost to Tetiana Luzhanska USA [5] | 4-6 4-6
Xin Wen CHN beat Yuxuan Zhang CHN [Q] | 7-5 6-2
Su Jeong Jang KOR lost to Timea Bacsinszky SUI [7] | 1-6 0-6
Yafan Wang CHN [WC] lost to Shuai Peng CHN | 1-6 1-6

Joue-les-Tours | First Round

Alexandra Panova RUS [3] lost to Monica Puig PUR | 2-6 7-6 0-6
Irina Khromacheva RUS [5] beat Anna Remondina ITA [Q] | 6-0 6-4
Petra Rampre SLO [4] beat Sandra Zaniewska POL [8] | 7-5 6-2
Olga Savchuk UKR beat Claire Feuerstein FRA | 6-2 6-3

Yvonne Meusburger AUT lost to Julie Coin FRA [WC] | 3-6 4-6
Constance Sibille FRA [WC] lost to Yulia Putintseva KAZ | 2-6 4-6
An-Sophie Mestach BEL [JE] beat Clothilde de Bernardi FRA [WC] | 6-0 6-7 6-1
Marta Domachowska POL lost to Irena Pavlovic FRA [6] | 4-6 4-6

Maria Joao Koehler POR [2] lost to Elina Svitolina UKR | 1-6 1-6
Sarah Gronert GER beat Amandine Hesse FRA [WC] | 6-2 6-3
Madison Brengle USA lost to Akgul Amanmuradova UZB | 4-6 1-6
Elitsa Kostova BUL [7] lost to Stephanie Foretz Gacon FRA | 6-3 4-6 3-6

Alison Riske USA [1] beat Diana Marcinkevica LAT [Q] | 7-6 7-6
Amra Sadikovic SUI lost to Severine Beltrame FRA | 5-7 6-7
Maryna Zanevska UKR [Q] beat Ana Vrljic CRO [Q] | 6-0 6-7 6-1
Iryna Bremond FRA lost to Kristina Mladenovic FRA | 1-6 2-6

Suzhou | Second Round

Su-Wei Hsieh TPE [2] beat Monique Adamczak AUS [1] | 6-1 6-2
Sheng-Nan Sun CHN lost to Cagla Buyukakcay TUR [4] | 2-6 5-7
Donna Vekic CRO beat Michaela Honcova SVK | 6-0 6-1
Hao Chen Tang CHN lost to Caroline Garcia FRA [3] | 0-6 2-6

Ying-Ying Duan CHN beat Yi-Jing Zhao CHN | 6-0 6-2
Yi-Fan Xu CHN lost to Shuai Zhang CHN [8] | 1-6 4-6
Tetiana Luzhanska USA [5] beat Xin Wen CHN | 6-2 6-4
Timea Bacsinszky SUI [7] beat Shuai Peng CHN | 6-1 6-1

Joue-les-Tours | Second Round

Monica Puig PUR beat Irina Khromacheva RUS [5] | 6-7 6-4 6-2
Petra Rampre SLO [4] lost to Olga Savchuk UKR | 2-6 5-7
Julie Coin FRA [WC] beat Yulia Putintseva KAZ | 6-3 6-1
An-Sophie Mestach BEL [JE] lost to Irena Pavlovic FRA [6] | 6-3 3-6 3-6

Elina Svitolina UKR beat Sarah Gronert GER | 6-1 6-0
Akgul Amanmuradova UZB beat Stephanie Foretz Gacon FRA | 6-3 6-4
Alison Riske USA [1] lost to Severine Beltrame FRA | 6-1 3-6 2-6
Maryna Zanevska UKR [Q] beat Kristina Mladenovic FRA | 6-2 4-6 6-3

Suzhou | Quarterfinals

Su-Wei Hsieh TPE [2] beat Cagla Buyukakcay TUR [4] | 6-2 6-0
Donna Vekic CRO beat Caroline Garcia FRA [3] | 6-1 6-0
Ying-Ying Duan CHN lost to Shuai Zhang CHN [8] | 3-6 3-6
Tetiana Luzhanska USA [5] lost to Timea Bacsinszky SUI [7] | 1-6 0-6

Joue-les-Tours | Quarterfinals

Monica Puig PUR beat Olga Savchuk UKR | 6-2 6-2
Julie Coin FRA [WC] lost to Irena Pavlovic FRA [6] | 0-6 6-7
Elina Svitolina UKR beat Akgul Amanmuradova UZB | 6-3 6-1
Severine Beltrame FRA lost to Maryna Zanevska UKR [Q] | 1-6 3-6

Suzhou | Semifinals

Su-Wei Hsieh TPE [2] lost to Donna Vekic CRO | 4-6 7-6 3-6
Shuai Zhang CHN [8] lost to Timea Bacsinszky SUI [7] | 1-6 0-6

Joue-les-Tours | Semifinals

Monica Puig PUR lost to Irena Pavlovic FRA [6] | 4-6 7-6 6-7
Elina Svitolina UKR beat Maryna Zanevska UKR [Q] | 6-1 7-5

Suzhou | Final

Donna Vekic CRO lost to Timea Bacsinszky SUI [7] | 6-7 6-4 3-6

Joue-les-Tours | Final

Irena Pavlovic FRA [6] lost to Elina Svitolina UKR | 5-7 3-6

Kəv.
Nov 9th, 2012, 04:37 AM
October 15

Limoges | First Round

Alexandra Panova RUS [5] beat Akgul Amanmuradova UZB | 4-6 6-3 6-2
Maryna Zanevska UKR beat Iryna Bremond FRA | 6-1 6-2
Audrey Bergot FRA [WC] beat Yulia Putintseva KAZ | 6-2 6-4
Alison Riske USA [1] beat Shuai Zhang CHN | 6-0 6-4

Stephanie Foretz Gacon FRA beat Josepha Adam FRA [WC] | 6-0 6-2
Alix Collombon FRA [WC] lost to Zuzana Luknarova SVK [Q] | 1-6 1-6
Elitsa Kostova BUL [8] lost to Marta Domachowska POL | 1-6 4-6
Magda Linette POL beat Eleni Daniilidou GRE | 7-6 4-6 6-3

Stefanie Vogele SUI [3] beat Constance Sibille FRA [Q] | 6-0 6-4
Amra Sadikovic SUI lost to Irena Pavlovic FRA [7] | 6-7 7-5 5-7
Anna Schmiedlova SVK beat Nastassja Burnett ITA | 6-4 6-3
Natalia Orlova RUS [Q] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [2] | 1-6 1-6

Karin Knapp ITA beat Valeria Savinykh RUS [6] | 6-1 6-4
Angelique van der Meet NED [Q] beat Fiona Ferro FRA [WC] | 6-0 6-2
Claire Feuerstein FRA lost to Maria Joao Koehler POR [4] | 3-6 1-6
Sandra Zaniewska POL lost to Kristina Mladenovic FRA | 1-6 2-6

Limoges | Second Round

Alexandra Panova RUS [5] beat Maryna Zanevska UKR | 7-5 6-4
Audrey Bergot FRA [WC] lost to Alison Riske USA [1] | 3-6 5-7
Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Zuzana Luknarova SVK [Q] | 5-7 3-6
Marta Domachowska POL beat Magda Linette POL | 7-6 6-3

Stefanie Vogele SUI [3] lost to Irena Pavlovic FRA [7] | 4-6 4-6
Anna Schmiedlova SVK beat Kimiko Date-Krumm JPN [2] | 6-7 6-3 7-6
Karin Knapp ITA lost to Angelique van der Meet NED [Q] | 7-6 3-6 4-6
Maria Joao Koehler POR [4] lost to Kristina Mladenovic FRA | 2-6 5-7

Limoges | Quarterfinals

Alexandra Panova RUS [5] lost to Alison Riske USA [1] | 3-6 6-7
Zuzana Luknarova SVK [Q] lost to Marta Domachowska POL | 1-6 3-6
Irena Pavlovic FRA [7] lost to Anna Schmiedlova SVK | 3-6 3-6
Angelique van der Meet NED [Q] beat Kristina Mladenovic FRA | 5-7 6-4 6-4

Limoges | Semifinals

Alison Riske USA [1] beat Marta Domachowska POL | 6-3 7-6
Anna Schmiedlova SVK beat Angelique van der Meet NED [Q] | 7-6 6-4

Limoges | Final

Alison Riske USA [1] beat Anna Schmiedlova SVK | 6-4 4-6 6-4

Kəv.
Nov 14th, 2012, 04:00 AM
October 22

Poitiers | First Round

Alize Cornet FRA lost to Stefanie Voegele SUI [2] | 3-6 4-6
Madalina Gojnea ROU [Q] beat Maria Joao Koehler POR [4] | 6-2 6-0
Virginie Razzano FRA lost to Monica Puig PUR | 6-7 6-2 4-6
Paula Ormaechea ARG lost to Johanna Larsson SWE | 3-6 2-6

Magdalena Rybarikova SVK [8] beat Anna Schmiedlova SVK [Q] | 6-4 6-3
Catalina Castano COL [Q] lost to Tatjana Malek GER [5] | 0-6 5-7
Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Shuai Zhang CHN | 2-6 5-7
Aravane Rezai FRA [7/WC] lost to Alexandra Panova RUS | 3-6 5-7

Alexandra Cadantu ROU beat Yulia Putintseva KAZ | 6-1 6-2
Irena Pavlovic FRA lost to Garbine Muguruza ESP [3] | 6-7 6-2 5-7
Mallory Burdette USA lost to Valeria Savinykh RUS | 3-6 4-6
Elitsa Kostova BUL [Q] lost to Monica Niculescu ROU | 3-6 4-6

Kristina Mladenovic FRA beat Nastassja Burnett ITA | 6-0 6-3
Claire Feuerstein FRA lost to Johanna Konta GBR [6] | 1-6 1-6
Julie Coin FRA [WC] beat Myrtille Georges FRA [WC] | 7-6 6-2
Kimiko Date-Krumm JPN [1] lost to Elena Vesnina RUS | 7-5 3-6 2-6

Ismaning | First Round

Bojana Jovanovski SRB beat Eva Birnerova CZE | 6-4 6-2
Alison Riske USA [2] lost to Elina Svitolina UKR | 3-6 1-6
Dinah Pfizenmaier GER [3] beat Lyudmyla Kichenok UKR [Q] | 6-3 6-4
Yvonne Meusburger AUT lost to Jana Cepelova SVK | 2-6 1-6

Mandy Minella LUX [1] beat Karolina Pliskova CZE | 6-2 6-4
Amra Sadikovic SUI [Q] beat Nadiya Kichenok UKR [Q] | 6-2 6-3
Jill Craybas USA [7] beat Karin Knapp ITA | 6-4 7-6
Yuliya Beygelzimer UKR lost to Lesia Tsurenko UKR | 4-6 2-6

Barbora Zahlavova Strycova CZE [6] lost to Irina Khromacheva RUS [8/JE] | 3-6 5-7
Patricia Mayr-Achleitner AUT lost to Carina Witthoeft GER [WC] | 3-6 2-6
Sandra Zahlavova CZE [Q] lost to Anna Zaja GER [WC] | 4-6 4-6
Anastasia Rodionova AUS lost to Anne Keothavong GBR [4] | 3-6 4-6

Ksenia Pervak KAZ lost to Annika Beck GER | 3-6 6-4 1-6
Anna-Lena Friedsam GER [WC] beat Kristyna Pliskova CZE | 7-6 7-5
Maria Elena Camerin ITA [5] lost to Antonia Lottner GER [WC] | 4-6 3-6
Eleni Daniilidou GRE beat Romina Oprandi SUI | 6-2 6-3

Saguenay | First Round

Melanie Oudin USA [4] beat Erin Routliffe CAN [WC] | 4-6 6-3 6-3
Jennifer Elie USA lost to Alexandra Kiick USA | 3-6 2-6
Michaela Honcova SVK lost to Gabriela Dabrowski CAN | 6-4 3-6 4-6
Samantha Murray GBR lost to Marie-Eve Pelletier CAN [8] | 2-6 1-6

Heidi El Tabakh CAN [2] beat Alexandra Mueller USA [Q] | 6-1 6-1
Allie Will USA lost to Sharon Fichman CAN | 1-6 2-6
Charlotte Petrick CAN [WC] lost to Samantha Crawford USA | 2-6 4-6
Julia Boserup USA lost to Eugenie Bouchard CAN | 2-6 1-6

Jessica Pegula USA [3] beat Carol Zhao CAN [WC] | 4-6 6-3 6-1
Piia Suomalainen FIN [Q] beat Alla Kudryavtseva RUS | 6-3 6-1
Sachia Vickery USA lost to Jan Abaza USA [Q] | 4-6 2-6
Rebecca Marino CAN [WC] beat Maria Sanchez USA [6] | 6-3 7-5

Madison Keys USA [5] beat Lena Litvak USA | 6-2 6-2
Justyna Jegiolka POL lost to Victoria Duval USA [Q] | 3-6 2-6
Victoria Larriere FRA [1] lost to Kathrin Woerle GER [7] | 7-6 0-6 5-7
Nicole Rottmann AUT lost to Irina Falconi USA | 5-7 3-6

Poitiers | Second Round

Stefanie Voegele SUI [2] beat Madalina Gojnea ROU [Q] | 6-3 6-4
Monica Puig PUR beat Johanna Larsson SWE | 6-7 6-4 6-3
Magdalena Rybarikova SVK [8] beat Tatjana Malek GER [5] | 6-3 6-3
Shuai Zhang CHN lost to Alexandra Panova RUS | 2-6 2-6

Alexandra Cadantu ROU lost to Garbine Muguruza ESP [3] | 3-6 3-6
Valeria Savinykh RUS lost to Monica Niculescu ROU | 2-6 2-6
Kristina Mladenovic FRA lost to Johanna Konta GBR [6] | 7-6 4-6 4-6
Julie Coin FRA [WC] lost to Elena Vesnina RUS | 0-6 0-6

Ismaning | Second Round

Bojana Jovanovski SRB beat Elina Svitolina UKR | 6-4 4-6 6-3
Dinah Pfizenmaier GER [3] beat Jana Cepelova SVK | 5-7 6-3 6-3
Mandy Minella LUX [1] beat Amra Sadikovic SUI [Q] | 6-2 6-4
Jill Craybas USA [7] lost to Lesia Tsurenko UKR | 1-6 1-6

Irina Khromacheva RUS [8/JE] lost to Carina Witthoeft GER [WC] | 5-7 3-6
Anna Zaja GER [WC] lost to Anne Keothavong GBR [4] | 3-6 6-4 4-6
Annika Beck GER beat Anna-Lena Friedsam GER [WC] | 6-0 6-1
Antonia Lottner GER [WC] beat Eleni Daniilidou GRE | 3-6 6-4 7-5

Saguenay | Second Round

Melanie Oudin USA [4] beat Alexandra Kiick USA | 6-2 6-3
Gabriela Dabrowski CAN lost to Marie-Eve Pelletier CAN [8] | 2-6 6-7
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Sharon Fichman CAN | 6-1 7-6
Samantha Crawford USA lost to Eugenie Bouchard CAN | 2-6 3-6

Jessica Pegula USA [3] lost to Piia Suomalainen FIN [Q] | 5-7 4-6
Jan Abaza USA [Q] lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 2-6 1-6
Madison Keys USA [5] beat Victoria Duval USA [Q] | 6-3 6-3
Kathrin Woerle GER [7] beat Irina Falconi USA | 4-6 6-4 7-6

Poitiers | Quarterfinals

Stefanie Voegele SUI [2] beat Monica Puig PUR | 7-6 6-3
Magdalena Rybarikova SVK [8] beat Alexandra Panova RUS | 6-0 6-2
Garbine Muguruza ESP [3] lost to Monica Niculescu ROU | 4-6 6-7
Johanna Konta GBR [6] lost to Elena Vesnina RUS | 7-6 5-7 6-7

Ismaning | Quarterfinals

Bojana Jovanovski SRB beat Dinah Pfizenmaier GER [3] | 6-3 6-4
Mandy Minella LUX [1] beat Lesia Tsurenko UKR | 7-6 6-4
Carina Witthoeft GER [WC] beat Anne Keothavong GBR [4] | 7-6 4-6 6-4
Annika Beck GER beat Antonia Lottner GER [WC] | 6-0 6-2

Saguenay | Quarterfinals

Melanie Oudin USA [4] beat Marie-Eve Pelletier CAN [8] | 6-1 1-6 6-4
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Eugenie Bouchard CAN | 7-5 7-5
Piia Suomalainen FIN [Q] lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 3-6 2-6
Madison Keys USA [5] beat Kathrin Woerle GER [7] | 6-3 6-4

Poitiers | Semifinals

Stefanie Voegele SUI [2] lost to Magdalena Rybarikova SVK [8] | 4-6 4-6
Monica Niculescu ROU lost to Elena Vesnina RUS | 0-6 3-6

Ismaning | Semifinals

Bojana Jovanovski SRB beat Mandy Minella LUX [1] | 6-4 6-4
Carina Witthoeft GER [WC] beat Annika Beck GER | 6-4 6-4

Saguenay | Semifinals

Melanie Oudin USA [4] lost to Heidi El Tabakh CAN [2] | 4-6 7-6 6-7
Rebecca Marino CAN [WC] beat Madison Keys USA [5] | 6-2 6-4

Poitiers | Final

Magdalena Rybarikova SVK [8] lost to Elena Vesnina RUS | 0-6 1-6

Ismaning | Final

Bojana Jovanovski SRB beat Carina Witthoeft GER [WC] | 6-3 3-6 6-3

Saguenay | Final

Heidi El Tabakh CAN [2] lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 4-6 2-6

Kəv.
Nov 18th, 2012, 02:21 AM
October 29

Taipei | First Round

Shuai Peng CHN [WC] lost to Zarina Diyas KAZ [2] | 3-6 2-6
Varatchaya Wongteanchai THA [LL] lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [4] | 1-6 3-6
Ya-Hsuan Lee TPE [WC] lost to Kurumi Nara JPN [5] | 0-6 1-6
Tamarine Tanasugarn THA beat Greta Arn HUN | 6-4 6-3

Kristina Mladenovic FRA beat Julia Glushko ISR | 6-2 6-1
Nudnida Luangnam THA lost to Erika Sema JPN | 4-6 4-6
Ting-Fei Juan TPE [WC] lost to Ling Zhang HKG [Q] | 0-6 1-6
Alexandra Stevenson USA [Q] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 2-6 1-6

Misaki Doi JPN beat Qiang Wang CHN | 6-3 6-3
Wen-Hsin Hsu TPE [Q] lost to Hao-Ching Chan TPE [WC] | 7-6 6-7 6-7
Chin-Wei Chan TPE [WC] lost to Paula Kania POL [8] | 3-6 1-6
Hua-Chen Lee TPE [Q] lost to Ayumi Morita JPN | 0-6 1-6

Kai-Chen Chang TPE beat Luksika Kumkhum THA | 7-6 6-4
Monique Adamczak AUS [3] lost to Caroline Garcia FRA [7] | 2-6 1-6
Irina Khromacheva RUS [6] beat Alexa Glatch USA | 6-3 6-3
Saisai Zheng CHN lost to Olga Govortsova BLR | 1-6 1-6

Barnstaple | First Round

Romina Oprandi SUI beat Anna Danilina KAZ | 6-1 6-1
Elitsa Kostova BUL [7] lost to Madison Brengle USA [8] | 4-6 5-7
Tereza Mrdeza CRO beat Ekaterina Bychkova RUS | 5-7 6-3 7-6
Marta Domachowska POL beat Eleni Daniilidou GRE | 6-4 6-7 6-3

Jana Cepelova SVK beat Tara Moore GBR | 6-2 6-3
Jill Craybas USA [5] beat Marta Sirotkina RUS | 6-2 6-3
Emily Webley-Smith GBR [WC] beat Lesley Kerkhove NED | 6-3 2-6 6-4
Akgul Amanmuradova UZB lost to Vesna Dolonc SRB [4] | 3-6 4-6

Maria Joao Koehler POR [3] beat Karen Barbat DEN [Q] | 4-6 6-4 6-1
Amanda Elliott GBR [WC] lost to Eva Birnerova CZE | 1-6 0-6
Sabrina Bamburac GBR [WC] lost to Constance Sibille FRA [Q] | 1-6 0-6
Diana Marcinkevica LAT lost to Anne Keothavong GBR [2] | 6-4 4-6 2-6

Annika Beck GER [6] beat Lisa Whybourn GBR | 6-1 6-0
Laura Deigman GBR [WC] lost to Katerina Vankova CZE [Q] | 0-6 0-6
Naomi Broady GBR lost to Lina Stanciute LTU [1] | 2-6 3-6
Mayya Katsitadze RUS [Q] lost to Nina Bratchikova RUS | 1-6 1-6

Nantes | First Round

Petra Cetkovska CZE beat Iryna Bremond FRA [WC] | 6-0 6-0
Myrtille Georges FRA [LL] lost to Tatjana Malek GER [3] | 1-6 0-6
An-Sophie Mestach BEL [JE] lost to Irena Pavlovic FRA [8] | 4-6 3-6
Claire Feuerstein FRA beat Yvonne Meusburger AUT | 6-2 6-3

Alexandra Cadantu ROU [7] beat Yulia Putintseva KAZ | 6-3 6-1
Alison Riske USA [1] beat Aravane Rezai FRA [4] | 4-6 6-4 7-5
Valeria Savinykh RUS [5] lost to Renata Voracova CZE [SR] | 6-3 4-6 6-7
Paula Ormaechea ARG [6] beat Garbine Muguruza ESP [2] | 7-6 6-3

Kristyna Pliskova CZE beat Kateryna Kozlova UKR | 6-0 6-0
Virginie Razzano FRA beat Ons Jabeur TUN [Q] | 6-3 6-4
Elina Svitolina UKR beat Severine Beltrame FRA [WC] | 6-2 6-0
Olga Savchuk UKR [Q] beat Stephanie Foretz Gacon FRA | 6-3 6-1

Karolina Pliskova CZE beat Shuai Zhang CHN | 6-0 6-2
Magda Linette POL [Q] lost to Monica Puig PUR | 0-6 2-6
Nastassja Burnett ITA lost to Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] | 4-6 3-6
Julie Coin FRA [WC] lost to Monica Niculescu ROU | 6-7 7-5 4-6

New Braunfels | First Round

Camila Giorgi ITA beat Ashley Weinhold USA | 6-0 6-1
Alyona Sotnikova UKR lost to Lauren Albanese USA [Q] | 2-6 4-6
Yasmin Schnack USA [WC] beat Rosalia Alda USA [WC] | 6-0 6-0
Adriana Perez VEN lost to Madison Keys USA [3] | 2-6 2-6

Melanie Oudin USA [2] beat Victoria Duval USA [WC] | 6-4 6-3
Natalie Pluskota USA [LL] lost to Elizabeth Ferris USA | 4-6 2-6
Asia Muhammed USA lost to Ulrikke Eikeri NOR [5] | 2-6 2-6
Jelena Pandzic CRO [Q] beat Chi Chi Scholl USA | 6-3 6-2

Michelle Larcher de Brito POR [4] beat Laura Siegemund GER | 6-0 6-2
Sanaz Marand USA [Q] lost to Elena Bovina RUS [5] | 0-6 1-6
Angelina Gabueva RUS lost to Jennifer Elie USA | 4-6 3-6
Elizabeth Lumpkin USA lost to Mirjana Lucic CRO [1] | 0-6 2-6

Mariana Duque-Marino COL [8] beat Lenka Wienerova SVK | 6-2 6-4
Taylor Townsend USA [Q] beat Nicole Melichar USA | 6-3 7-6
Nicola Geuer GER lost to Ajla Tomljanovic CRO | 3-6 2-6
Shelby Rogers USA lost to Lauren Davis USA [7] | 0-6 1-6

Toronto | First Round

Maria Sanchez USA [2] beat Sonja Molnar CAN [Q] | 6-2 6-1
Carol Zhao CAN [Q] beat Sachia Vickery USA | 6-1 6-3
Samantha Crawford USA beat Gabriela Dabrowski CAN [6] | 6-3 6-4
Rebecca Marino CAN [WC] beat Kathrin Woerle GER [4] | 6-2 6-1

Eugenie Bouchard CAN [8] beat Nicole Rottmann AUT | 6-1 6-0
Kim Grajdek GER lost to Alexandra Mueller USA | 6-7 7-5 3-6
Chieh-Yu Hsu USA lost to Michaela Honcova SVK | 0-6 1-6
Samantha Murray GBR lost to Julia Boserup USA | 6-3 4-6 4-6

Alla Kudryavtseva RUS [7] beat Lena Litvak USA | 6-4 6-3
Fatma Al Nabhani OMA beat Allie Will USA | 6-1 6-0
Elisabeth Fournier CAN [Q] lost to Sherazad Benamar FRA [Q] | 5-7 4-6
Alexandra Kiick USA lost to Jessica Pegula USA [1] | 3-6 3-6

Sharon Fichman CAN [5] beat Gloria Liang CAN [WC] | 6-0 6-1
Erin Routliffe CAN [WC] beat Jan Abaza USA | 6-4 7-6
Anna Zaja GER beat Justyna Jegiolka POL | 6-7 6-4 6-3
Francoise Abanda CAN [WC] lost to Stephanie Dubois CAN [3] | 4-6 2-6

Taipei | Second Round

Zarina Diyas KAZ [2] beat Noppawan Lertcheewakarn THA [4] | 6-4 6-2
Kurumi Nara JPN [5] lost to Tamarine Tanasugarn THA | 3-6 6-4 1-6
Kristina Mladenovic FRA beat Erika Sema JPN | 6-1 6-0
Ling Zhang HKG [Q] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 0-6 0-6

Misaki Doi JPN beat Hao-Ching Chan TPE [WC] | 6-2 6-3
Paula Kania POL [8] lost to Ayumi Morita JPN | 0-6 3-6
Kai-Chen Chang TPE beat Caroline Garcia FRA [7] | 6-4 6-2
Irina Khromacheva RUS [6] lost to Olga Govortsova BLR | 3-6 4-6

Barnstaple | Second Round

Romina Oprandi SUI beat Madison Brengle USA [8] | 3-6 6-3 6-4
Tereza Mrdeza CRO beat Marta Domachowska POL | 6-2 6-0
Jana Cepelova SVK beat Jill Craybas USA [5] | 6-3 7-5
Emily Webley-Smith GBR [WC] lost to Vesna Dolonc SRB [4] | 3-6 4-6

Maria Joao Koehler POR [3] lost to Eva Birnerova CZE | 5-7 5-7
Constance Sibille FRA [Q] beat Anne Keothavong GBR [2] | 7-5 6-4
Annika Beck GER [6] beat Katerina Vankova CZE [Q] | 6-1 6-1
Lina Stanciute LTU [1] beat Nina Bratchikova RUS | 6-1 6-3

Nantes | Second Round

Petra Cetkovska CZE beat Tatjana Malek GER [3] | 7-6 6-3
Irena Pavlovic FRA [8] beat Claire Feuerstein FRA | 6-2 6-1
Alexandra Cadantu ROU [7] beat Alison Riske USA [1] | 7-5 4-6 7-5
Renata Voracova CZE [SR] lost to Paula Ormaechea ARG [6] | 3-6 4-6

Kristyna Pliskova CZE beat Virginie Razzano FRA | 4-6 7-6 6-4
Elina Svitolina UKR beat Olga Savchuk UKR [Q] | 7-5 6-4
Karolina Pliskova CZE lost to Monica Puig PUR | 1-6 3-6
Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] lost to Monica Niculescu ROU | 4-6 2-6

New Braunfels | Second Round

Camila Giorgi ITA beat Lauren Albanese USA [Q] | 7-6 6-3
Yasmin Schnack USA [WC] lost to Madison Keys USA [3] | 3-6 2-6
Melanie Oudin USA [2] beat Elizabeth Ferris USA | 6-2 6-3
Ulrikke Eikeri NOR [5] lost to Jelena Pandzic CRO [Q] | 6-7 3-6

Michelle Larcher de Brito POR [4] beat Elena Bovina RUS [5] | 6-2 7-6
Jennifer Elie USA lost to Mirjana Lucic CRO [1] | 0-6 4-6
Mariana Duque-Marino COL [8] beat Taylor Townsend USA [Q] | 7-6 7-5
Ajla Tomljanovic CRO lost to Lauren Davis USA [7] | 3-6 6-7

Toronto | Second Round

Maria Sanchez USA [2] beat Carol Zhao CAN [Q] | 6-2 6-4
Samantha Crawford USA lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 0-6 1-6
Eugenie Bouchard CAN [8] beat Alexandra Mueller USA | 6-0 6-1
Michaela Honcova SVK beat Julia Boserup USA | 6-3 6-3

Alla Kudryavtseva RUS [7] beat Fatma Al Nabhani OMA | 6-2 7-5
Sherazad Benamar FRA [Q] lost to Jessica Pegula USA [1] | 6-7 3-6
Sharon Fichman CAN [5] beat Erin Routliffe CAN [WC] | 6-2 7-5
Anna Zaja GER beat Stephanie Dubois CAN [3] | 3-6 6-3 6-3

Taipei | Quarterfinals

Zarina Diyas KAZ [2] beat Tamarine Tanasugarn THA | 6-4 7-6
Kristina Mladenovic FRA lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 0-6 6-2 3-6
Misaki Doi JPN lost to Ayumi Morita JPN | 6-4 4-6 1-6
Kai-Chen Chang TPE lost to Olga Govortsova BLR | 5-7 4-6

Barnstaple | Quarterfinals

Romina Oprandi SUI beat Tereza Mrdeza CRO | 6-4 4-6 6-3
Jana Cepelova SVK lost to Vesna Dolonc SRB [4] | 6-4 3-6 5-7
Eva Birnerova CZE beat Constance Sibille FRA [Q] | 6-3 6-1
Annika Beck GER [6] lost to Lina Stanciute LTU [1] | 6-4 3-6 6-7

Nantes | Quarterfinals

Petra Cetkovska CZE beat Irena Pavlovic FRA [8] | 6-2 6-4
Alexandra Cadantu ROU [7] lost to Paula Ormaechea ARG [6] | 6-4 6-7 3-6
Kristyna Pliskova CZE lost to Elina Svitolina UKR | 0-6 3-6
Monica Puig PUR lost to Monica Niculescu ROU | 3-6 7-5 3-6

New Braunfels | Quarterfinals

Camila Giorgi ITA beat Madison Keys USA [3] | 7-5 4-6 6-3
Melanie Oudin USA [2] beat Jelena Pandzic CRO [Q] | 6-2 7-5
Michelle Larcher de Brito POR [4] lost to Mirjana Lucic CRO [1] | 4-6 7-5 4-6
Mariana Duque-Marino COL [8] lost to Lauren Davis USA [7] | 7-5 5-7 3-6

Toronto | Quarterfinals

Maria Sanchez USA [2] lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 4-6 6-7
Eugenie Bouchard CAN [8] beat Michaela Honcova SVK | 6-2 6-1
Alla Kudryavtseva RUS [7] lost to Jessica Pegula USA [1] | 3-6 6-3 4-6
Sharon Fichman CAN [5] lost to Anna Zaja GER | 3-6 7-5 3-6

Taipei | Semifinals

Zarina Diyas KAZ [2] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 1-6 5-7
Ayumi Morita JPN beat Olga Govortsova BLR | 7-6 6-4

Barnstaple | Semifinals

Romina Oprandi SUI beat Vesna Dolonc SRB [4] | 6-4 6-4
Eva Birnerova CZE lost to Lina Stanciute LTU [1] | 4-6 4-6

Nantes | Semifinals

Petra Cetkovska CZE beat Paula Ormaechea ARG [6] | 6-4 2-6 6-1
Elina Svitolina UKR beat Monica Niculescu ROU | 7-5 7-5

New Braunfels | Semifinals

Camila Giorgi ITA beat Melanie Oudin USA [2] | 7-6 6-4
Mirjana Lucic CRO [1] beat Lauren Davis USA [7] | 6-0 6-4

Toronto | Semifinals

Rebecca Marino CAN [WC] beat Eugenie Bouchard CAN [8] | 6-4 6-4
Jessica Pegula USA [1] beat Anna Zaja GER | 6-4 6-4

Taipei | Final

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Ayumi Morita JPN | 6-0 6-2

Barnstaple | Final

Romina Oprandi SUI lost to Lina Stanciute LTU [1] | 5-7 2-6

Nantes | Final

Petra Cetkovska CZE beat Elina Svitolina UKR | 4-6 6-2 6-2

New Braunfels | Final

Camila Giorgi ITA lost to Mirjana Lucic CRO [1] | 2-6 6-3 3-6

Toronto | Final

Rebecca Marino CAN [WC] beat Jessica Pegula USA [1] | 6-3 6-3

Kəv.
Dec 17th, 2012, 03:28 AM
November 26

Dubai | First Round

Irina-Camelia Begu ROU beat Danka Kovinic MNE [LL] | 6-0 6-1
Daria Gavrilova RUS beat Yi-Miao Zhou CHN | 6-1 6-2
Samantha Murray GBR [SE] beat Kurumi Nara JPN [7] | 6-1 6-3
Noppawan Lertcheewakarn THA [6] lost to Stefanie Voegele SUI [3] | 3-6 3-6

Jana Cepelova SVK beat Karolina Pliskova CZE | 6-1 6-2
Tara Moore GBR [Q] beat Kristina Barrois GER [Q] | 7-6 6-7 7-6
Ksenia Palkina KGZ [WC] beat Oksana Kalashnikova GEO [SR] | 6-4 3-6 6-3
Anastasija Sevastova LAT [2] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 1-6 4-6

Kristyna Pliskova CZE lost to Maria Elena Camerin ITA [5] | 6-7 7-5 6-7
Ons Jabeur TUN [WC] beat Jasmina Tinjic BIH [Q] | 7-6 6-3
Tamarine Tanasugarn THA beat Nudnida Luangnam THA | 6-0 6-0
Iva Mekovec CRO [WC] lost to Nina Bratchikova RUS | 2-6 4-6

Elina Svitolina UKR [4] beat Vera Dushevina RUS | 6-0 6-4
Cristina Dinu ROU [Q] lost to Luksika Kumkhum THA | 4-6 4-6
Akgul Amanmuradova UZB beat Yulia Putintseva KAZ | 6-1 6-0
Conny Perrin SUI [WC] lost to Bojana Jovanovski SRB [8] | 3-6 4-6

Dubai | Second Round

Irina-Camelia Begu ROU beat Daria Gavrilova RUS | 6-1 6-2
Samantha Murray GBR [SE] beat Stefanie Voegele SUI [3] | 7-5 3-6 6-4
Jana Cepelova SVK beat Tara Moore GBR [Q] | 5-7 6-0 6-4
Ksenia Palkina KGZ [WC] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 0-6 3-6

Maria Elena Camerin ITA [5] beat Ons Jabeur TUN [WC] | 6-3 6-0
Tamarine Tanasugarn THA beat Nina Bratchikova RUS | 6-3 6-2
Elina Svitolina UKR [4] beat Luksika Kumkhum THA | 6-0 6-2
Akgul Amanmuradova UZB lost to Bojana Jovanovski SRB [8] | 0-6 4-6

Dubai | Quarterfinals

Irina-Camelia Begu ROU beat Samantha Murray GBR [SE] | 7-6 6-2
Jana Cepelova SVK lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 3-6 2-6
Maria Elena Camerin ITA [5] lost to Tamarine Tanasugarn THA | 6-4 1-6 3-6
Elina Svitolina UKR [4] beat Bojana Jovanovski SRB [8] | 6-1 6-3

Dubai | Semifinals

Irina-Camelia Begu ROU lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 4-6 0-6
Tamarine Tanasugarn THA lost to Elina Svitolina UKR [4] | 3-6 6-1 4-6

Dubai | Final

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Elina Svitolina UKR [4] | 6-2 6-2