PDA

View Full Version : 1964 results


Rollo
Nov 1st, 2011, 03:48 PM
1964

Summary:




Thanks to Ugarte for his wonderful work on 1964, which may be found at:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=453156

Jimbo109
Mar 15th, 2012, 05:57 PM
Week of December 30-January 5

ends January 3 Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)

QF: Rita Bentley d Jill Blackman 5-7 6-4 6-4

SF: Lesley Turner d Madonna Schacht 6-2 6-3
SF: Jan Lehane d Rita Bentley 6-2 9-7

FI: Jan Lehane d Lesley Turner default

Doubles

FI: Norma Marsh/Madonna Schacht d Jan Lehane/Lesly Turner default
-----

December 26-January 1 Royal South Yarra Championships Melbourne, Australia (Grass)

QF: Margaret Smith d R Rosman ????

SF: Smith d Helen Slattery 7-5 6-1

FI: Margaret Smith d Judy Tegart 6-1 6-0

DF: Margaret Smith/Judy Tegart d C Begbie/J Robinson 6-0 6-0
-----

ends January 1 Bivort Cup Paris, France (Indoors)

QF: Maylis Burel d Bourgoin 6-2 6-3
QF: Anne Marie Vissault d A Parmentier 6-0 6-1
QF: M Coulondre d Vincent 7-5 6-1
QF: Virginia Wade d O Parmentier 6-0 6-0

SF: Burel d Vissault 0-6 7-5 6-3
SF: Wade d Coulondre 6-2 6-3

FI: Virginia Wade d Maylis Burel 6-3 6-3
-----

ends January 4 Wellington Tournament , Wellington, New Zealand

SF: Marion Law d Ethne Green 6-2 6-4
SF: Judy Davidson d Elizabeth Terry 6-4 6-2

FI: Marion Law d Judy Davidson 6-1 6-4

DF: Judy Davidson/Ethne Green d Sue Clement/Elizabeth Terry 6-2 0-6 6-1

-----

ends January 6 Valencia Tournament, Valencia, Spain (Clay)

FI: Carmen Coronado d Ana Maria Estalella 7-5 6-4
-----

ends January 6 Eastern Province Championships Port Elizabeth, South Africa (Hard)


2R: Darlene Hard d Maryna Godwin 6-2 8-6
2R: Elizabeth Starkie d Heather Segal 8-6 6-2
2R: Margaret Hunt d Hodgman 4-6 6-2 6-1
2R: Ann Jones d Dorelle Roux 6-2 6-0

2R: Annette Van Zyl d Ingrid Frohling 6-1 9-7
2R: Deidre Catt d Eunice Passmore 4-6 6-1 6-2
2R: Greta Delport d S Stott 6-0 6-2
2R: Maria Bueno d Rosemary Bunn 6-2 6-2

QF: Hard d Starkie 6-1 6-3
QF: Jones d Hunt 7-5 4-6 6-0
QF: Van Zyl d Catt 9-7 6-1
QF: Bueno d Delport 6-1 6-2

SF: Hard d Jones 6-3 6-4
SF: Van Zyl d Bueno 6-2 7-5

FI: Annette Van Zyl d Darlene Hard 2-6 7-5 6-0

Doubles

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d Margaret Hunt/Annette Van Zyl 6-3 7-5

Jimbo109
Mar 16th, 2012, 09:46 PM
Week of January 6-12

ends January 12 Dallas Indoor Invitation , Dallas,Texas, US (Indoors)

SF: Billie Jean Moffitt d Justina Bricka 6-3 4-6 6-3
SF: Nancy Richey d Yola Ramirez Ochoa 6-3 6-4

FI: Nancy Richey d Billie Jean Moffitt 6-2 7-5
-----

ends January 12 (Clay) Florida State Championships Winter Park, florida, US

1R: Francoise Savy (Ven) d Pam Lewis 6-2 6-1

2R: Cheryl Swift d Karol Gagliano 4-6 6-4 6-0
2R: Elena Subirats d Margie Cooper 6-1 6-1
2R: Sue Gerber d Savy 6-3 8-6

QF: Carol Ann Prosen d Estella Ripalda 6-0 6-4
QF: Subirats d Swift 6-0 6-0
QF: Gerber d Maria Guzman (Ecu) 6-3 6-2
QF: Connie Clifton Ball d Rocky Sullivan 6-2 6-3

SF: Subirats d Prosen 6-2 6-0
SF: Ball d Gerber 6-4 6-3

FI: Elena Subirats d Connie Clifton Ball 6-3 6-3

DF: Carole Porsen/Cheryl Swift d Estella Ripalda/Elena Subirats 6-4 1-6 6-3

-----

ends January 11 North Island Championships Wanganui New Zealand

QF: Sue Clement d Judy Davidson 6-4 5-7 6-4
QF: Elizabeth Terry d Elaine Stephen 6-4 8-6
QF: Jill Glenie d Alison Glenie 6-3 6-2
QF: Ethne Green d Sue Rich 6-4 6-1

SF: Terry d Clement 6-3 6-4
SF: Green d Glenie 6-3 6-1

FI: Elizabeth Terry d Ethne Green 6-4 2-6 8-6

DF: Judy Davidosn/Ethne Green d Alison Glenie/Jill Glenie 7-5 6-2
----

Ends January 13 Pierre Gillou Cup, Paris, France (Indoors)

QF: Francoise Courteix d Francoise Nay 8-6 3-6 6-4
QF: Anne Marie Vissault d Jehanne Venturino 6-3 1-6 6-3
QF: Maylis Burel d B Huet 3-6 6-3 6-4
QF: Suzanne Le Besnerais d ????

SF: Courteix d Vissault 2/6-6/2-6/2
SF: Burel d Le Besnerais 7-5 9-7

FI: Maylis Burel d Francoise Courteix 8-6 6-3

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Rouire/Valois 6-4 7-5

Jimbo109
Mar 26th, 2012, 01:57 PM
Australian Championships

Dates: January 4-13
Venue: Milton Courts, Brisbane
Surface: Grass


Singles (Draw=27)

1 Round

Margaret Smith [1]-bye
Mary Hawton d Karen Krantzcke 6-3 6-3
Madonna Schacht [6] d Anne Boucaut 6-0 6-1
Dorothy Whitely d Carol Sherriff 6-1 6-2
Jan Lehane [3]-bye
Kerry Melville d Teresa Van Haren 6-2 6-4
Kaye Dening d Rita Bentley (GB) [8] 2-6 6-1 6-3
Helen Gourlay d Jill Starr 3-6 6-3 6-0

Gail Sherriff d Faye Toyne 6-1 6-0
Judy Tegart [5]-bye
Joan Gibson d Reiko Miyagi (Jap) 7-5 6-2
Robyn Ebbern [4]-bye
Anne Jenkins d Pat Turner 7-5 4-6 6-4
Jill Blackman [7] d L Bellamy 6-1 6-3
Margaret Kynaston d Norma Eastburn 6-2 6-2
Lesley Turner [2]-bye

Second Round

Smith [1] d Hawton 6-1 6-0
Schacht [6] d Whitely 6-4 5-7 6-4
Gourlay d Dening 6-4 6-4
Lehane [3] d Melville 6-2 6-0

Ebbern [4] d Gibson 4-6 8-6 6-4
Tegart [5] d Sherriff 6-3 3-6 6-2
Blackman [7] d Jenkins 6-4 6-2
Turner [2] d Kynaston 6-1 6-2

Quarterfinals

Smith [1] d Schacht [6] 4-6 6-1 6-1
Lehane [3] d Gourlay 6-2 6-0
Ebbern [4] d Tegart [5] 6-2 6-4
Turner [2] d Blackman [7] 6-1 6-3

Semifinals

Smith [1] d Lehane [3] 6-4 6-2
Turner [2] d Ebbern [4] 6-3 6-1

Final
Margaret Smith [1] d Lesley Turner [2] 6-3 6-2

-----------------------------------------

Doubles (Draw=13)

1st Round

Robyn Ebbern/Margaret Smith[1]-bye
Norma Eastburn/Karen Krantzcke d. Gwen Thiele/Jill Starr 6-2 6-4
Kaye Dening/Madonna Schacht[4] d. L Bellamy/Pat Turner 6-1 6-3

Ann Jenkins/Dorothy Whitely d. Janice Foster/Maree Schacht 6-4 6-3
Caroline Easy/Joan Gibson d. Reiko Miyagi (Jpn) /Teresa Van Haren 6-2 6-3
Rita Bentley (GB)/Jill Blackman[3]-bye
Mary Hawton/Faye Toyne d. Anne Boucaut/L Scally 6-2 6-2
Judy Tegart/Lesley Turner[2]-bye

Quarterfinals

Ebbern/Smith [1] d. Eastman/Krantzcke 6-1 6-0
Dening/Schacht [4] d. Jenkins/Whitely 3-6 6-1 6-2
Easy/Gibson d. Bentley/Blackman [3] 6-3 6-3
Tegart/Turner [2] d. Hawton/Toyne 6-2 6-0

Semifinals

Ebbern/Smith [1] d. Dening/Schacht [4] 6-1 6-1
Tegart/Turner [2] d. Easy/Gibson 6-2 6-3

Final
Judy Tegart/Lesley Turner [2] d. Robyn Ebbern/Margaret Smith [1] 6-4 6-4

-----------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=18)

1st Round

Gwen Thiele/Ross Sherriff d. Anne Boucaut/Hong-Duc Luc (Viet) 6-2 6-8 6-3
Ann Jenkins/Brian Tobin d. Wicks*/Maurice Guse 6-1 6-2

2nd Round

Margaret Smith/Ken Fletcher [1] d. Caroline Easy/R Langford 6-4 6-0
Madonna Schacht/Warren Jacques d. Jill Starr/Barry Phillips-Moore 6-4 6-4
Judy Tegart/Roger Taylor (GB) [4] d. Thiele/Sherriff 7-5 5-7 6-4
Robyn Ebbern/Owen Davidson d. Janice Foster/Gary Baulch 6-1 6-1

Dorothy Whitely/Brian Bowman d. Mary Hawton/John Newcombe default
Jan Lehane/Mike Sangster (GB) [3] d. Faye Toyne/Jim Moore 9-11 6-2 6-3
Jill Blackman/Tim Clayton d. Rita Bentley/Barry Geraghty default
Jenkins/Tobin d. Lesley Turner/Fred Stolle default

Quarterfinals

Smith/Fletcher [1] d Schacht/Jacques 7-5 6-2
Ebbern/Davidosn d Tegart/Taylor [4] 6-2 6-3
Lehane/Sangster [3] d Whitely/Bowman 6-2 6-2
Blackman/Clayton d. Jenkins/Tobin 4-6 6-4 6-4

Semifinals

Smith/Fletcher [1] d Ebbern/Davidson 6-2 9-7
Lehane/Sangster [3] d Blackman/Clayton 6-4 6-3

Final
Margaret Smith/Ken Fletcher [1] d. Jan Lehane/Mike Sangster (GB) [3] 6-3 6-2

-----------------------------------------
Draw notes:

Does Wicks=M or Val Wicks? And could they be one and the same person?

-----------------------------------------

Summary:

Poor Jan Lehane loses to Smith for the 5th straight year. Lehane and Turner have both beaten Smith on clay, but the fast grass is too much of an advantage for net-rushing Margaret.

With only 2 foreign players in the women's singles the importance of the event itself is being questioned in some quarters. Bill Edwards, President of the Queensland LTA, said that without foreign stars the championships have become "a second-rate event."

The semis in the womens singles were contested in temps of over 100 degrees.

The women's doubles saw the big upset of the event, as Judy Tegart stole the show with impressive overheads and volleys. Judy wore spikes due to the wet and slippery court. The Tegart/Turner combo had played as a team for only a month. It was the only defeat for Ebbern/Smith over the entire 1963-64 Aussie season.
-----------------------------------------

Sources:

Thanks to Andrew Tas for results
Also used the New York Times.

Jimbo109
Mar 31st, 2012, 04:18 PM
Week of January 13-19

ends January 19 March Of Dimes Tournament San Diego (Hard)

SF: Karen Susman d Val Ziegenfuss 6-1 6-1
SF: Paulette Verzin d Kathy Harter 6-4 6-1

FI: Karen Susman d Paulette Verzin 6-4 6-2

DF: Hinds/G Turner d Apple/Val Ziegenfuss 4-6 6-3 6-4

-----

mid January ???? Border Championships East London, South Africa (Hard)

QF: Darlene Hard d Heather Segal 6-3 6-3
QF: Deidre Catt d Elizabeth Starkie 3-6 6-4 6-4
QF: Annette Van Zyl d Ann Jones 9-7 6-2
QF: Maria Bueno d Margaret Hunt 6-1 6-0

SF: Hard d Catt 6-0 6-1
SF: Bueno d Van Zyl 5-7 6-3 6-2

FI: Maria Bueno d Darlene Hard 6-4 6-4

DF: Maria Bueno/Darlene Hard d Ann Jones/Heather Segal 6-3 6-3
-----

ends January 21 New Zealand Championships Wellington, New Zealand (Grass)

1R: Janice Hayvice d Glenys Fleming 6-2 6-3
1R: Sue Rich d Alison Mitchell 6-4 6-3
1R: Elisabeth Cavaye d Alison Glenie 6-2 7-5
1R: Stephanie Field d Lynley Smith 6-2 6-1

2R: Ethne Green d Lorraine Raisbeck 6-1 6-1
2R: Elaine Stephen d H Clarke 6-2 6-4
2R: Jill Glenie d L Farrell 6-4 6-3
2R: Rita Bentley (GB) d Pat O' Carroll 6-3 6-2

2R: Hayvice d Rich 3-6 6-2 6-2
2R: Elizabeth Terry d Dawn Smith 6-4 6-2
2R: Cavaye d Sue Clement 6-1 6-4
2R: Judy Davidson d Field 6-1 6-1

QF: Green d Stephen 6-3 6-4
QF: Bentley d Glenie 6-1 6-1
QF: Hayvice d Terry 5-7 7-5 7-4
QF; Davidson d Cavaye 4-6 6-1 6-2

SF: Bentley d Green 6-4 6-0
SF: Davidson d Hayvice 6-1 6-1

FI: Rita Bentley d Judy Davidson 3-6 10-8 6-4

DF: Rita Bentley/Heather Robson d Judy Davidson/Ethne Green 6-4 6-3

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:01 PM
Week of January 20-26

January 20-26 Australian Hard Court Championships Hobart, Tasmania, Australia (Clay)

Draw=13

1R: Robyn Ebbern-bye
1R: J Foster-bye
1R: Helen Gourlay d R Bowling 6-1 6-1
1R: Gail Sherriff d Margaret Harris 6-3 6-3

1R: Madonna Schacht d Lyn Holstein 6-3 2-6 8-6
1R: Kerry Melville d Kaye Dening 2-6 6-2 8-6
1R: Joan Gibson d B Henderson 6-0 6-1
1R: Jan Lehane-bye

QF: Ebbern d Foster 6-1 6-0
QF: G Sherriff d Gourlay 7-5 8-6
QF: Schacht d Melville 6-4 6-2
QF: Lehane d Gibson 6-1 6-3

SF: G Sherriff d Ebbern 6-1 7-5
SF: Schacht d Lehane default

FI: Madonna Schacht d Gail Sherriff 1-6 8-6 10-8*

DF: Robyn Ebbern/Joan Gibson d Kerry Melville/Gail Sherriff 2-6 6-4 7-5

note from Ugarte on final: but I Have Too This Score 6-1 6-8 6-1
-----

January 19-26 Scandinavian Covered Court Championships Copenhagen, Denamark (Indoors on wood)

QF: Christine Truman d Liv Paldan 6-2 6-1
QF: Heide Schidknecht d Gudrun Rosin 6-1 6-4
QF: Helga Niessen d Ulla Rise 6-1 6-0
QF: Carol Rosser d Gitte Grage 6-3 11-9

SF: Truman d Schildknecht 6-3 6-3
SF: Niessen d Rosser 7-5 6-3

FI: Christine Truman d Helga Niessen 6-4 6-4

DF: Helga Niessen/Heide Schilknecht d Carol Rosser/Christine Truman 6-3 4-6 7-5

-----

ends January 26 Los Angeles Metropolitan Championships, Los Angeles, California, US (Hard)

SF: Patti Hogan d Pat Cody 6-3 4-6 7-5
SF: Joan Johnson d Jean Inez 6-1 6-2

FI: Joan Johnson d Patti Hogan 6-3 6-3

Doubles

SF: Joan Johnson/ Jeri Shephard d Winnie McKoy/Moseley 6-1 6-1
SF: Jean Richardson/H Watanabe d Diane Lang/Billie Jean Mioffitt 7-5 3-6 8-6

FI: Joan Johnson/ Jeri Shephard d Jean Richardson/H Watanabe 6-3 6-0

-----

January ???? Canterbury Championships Christchurch, New Zealand

SF: Judy Davidson d Pat Leopold 6-3 6-1
SF: Elizabeth Terry d Dawn Smith 5-7 6-2 6-1

FI: Judy Davidson d Elizabeth Terry 2-6 6-2 8-6

DF: Judy Davidson/Elizabeth Terry d Dawn Smith/sue Rich 6-1 5-7 6-3

-----

January 25-27 Carillion City Championships Bathurst, Australia

FI: Lesley Turner d Elizabeth Fenton 6-2 6-1

DF: P Birch/Lesley Turner d Elizabeth Fenton/T Fenton 6-4 7-5

-----

January 20-26 City Of Miami Invitation, Miami, Florida, US (Clay)

2R: Margaret Driscoll d Carol Reid 6-1 1-6 6-3
2R: Barbara Cook d Cynthia Bruce 6-2 2-6 6-4

QF: Stephanie De Fina d Barbara Lossone 6-1 6-0
QF: Maria Guzman d Driscoll 6-1 6-3
QF: Cook d Francoise Savy (Ven) 6-8 6-3 6-4
QF: Margarita Bender d Karol Gagliano 11-9 6-3

SF: De Fina d Guzman 6-0 6-2
SF: Bender d Cook 9-7 6-3

FI: Stephanie De Fina d Margarita Bender 6-1 6-4
-----

January 24-27 Tasmanian Championships, Launceston Tasmania, Australia (Grass)

FI: Madonna Schacht d. Gail Sherriff 1-6 8-6 10-8

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:02 PM
Week of January 27-February 2

ends February 2 Western Suburbs Championships Sydney, Australia

FI: Jill Blackman d Kaye Dening 12-10 6-2
-----

January 27-February 2 Austin Smith Championships Fort Lauderdale (Clay)

2R: Margaret Bender d June Harbett 6-1 6-3
2R: Denise Wall d Francoise Savy (Ven) 6-3 6-3
2R: Frances Farrar d Karol Gagliano 6-1 6-0

QF: Stephanie De Fina d ???
QF: Maria Guzman d Margaret Babbitt 6-1 6-1
QF: Alex Reynal d Bender 6-2 5-7 12-10
QF: Frances Farrar d Denise Wall 4-6 6-3 7-5

SF: De Fina d Guzman 6-1 6-4
SF: Farrar d Reynal 6-2 6-0

FI: Stephanie De Fina d Frances Farrar 6-3 6-0

DF: Frances Farrar/Alex Reynal d Margaret Babbitt/Stephanie De Fina 3-6 6-4 6-3

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:04 PM
Week of February 3-9

February 3-9 Wills International, Auckland, New Zealand (Grass)

1R: Margaret Smith d Jill Glenie 6-1 6-1

QF: Smith d Ruia Morrison Davy 6-0 6-4

SF: Smith d Ethne Green 6-3 6-0
SF: Jan Lehane d Rita Bentley 6-1 6-3

FI: Margaret Smith d Jan Lehane 6-4 3-6 6-0

DF: Jan Lehane/Margaret Smith d Ethne Green/Elizabeth Terry 6-2 6-2

-----

ends February 9 Desert Invitational Palm Desert, California, US (Hard)

Draw=8

1R: Karen Susman d Dawn Sniff 6-0 6-0
1R: Kathy Harter d Patti Hogan 6-1 6-2
1R: Kathy Blake d Bonnie Ellis 6-1 4-6 6-0
1R: Dodo Bundy Cheney d Paulette Verzin 6-3 7-5

SF: Susman d Harter 3-6 7-5 6-4
SF: Cheney d Blake 6-2 3-6 6-4

FI: Karen Susman d Dodo Cheney 7-5 6-4

MX: Karen Susman/Rod Susman d Kathy Harter/Edlefsen 6-3 9-7
-----

February 3-9 South Florida Championships West Palm Beach (Clay)

2R: Vicki Berner d Alex Reynal 6-1 4-6 6-3
2R: Frances Farrar d Estella Ripalda 7-5 6-0
2R: Carol Ann Prosen d Margaret Babbitt 6-2 6-0

QF: Stephanie De Fina d ????
QF: Berner d Maria Guzman 6-2 8-6
QF: Farrar d Alice Tym 6-2 6-3
QF: Prosen d Margarita Bender 6-0 6-2

SF: DeFina d Berner 6-1 6-2
SF: Prosen d Farrar 9-7 1-6 6-2

FI: Stephanie De Fina d Carol Ann Prosen 1-6 6-4 6-2
-----

ends February 8 Philippine Open Championships Manila, Philippines

SF: Dottie Head Knode d Patricia Yngayo 6-1 6-1
SF: Reiko Miyagi d Desideria Ampon 6-2 6-2

FI: Reiko Miyagi d Dottie Knode 6-3 6-1

DF: Dottie Knode/Reiko Miyagi d Desideria Ampon/Patricia Yngayo 6-3 6-2

-----

February 2-8 Hulett's Natal Championships, Durban, South Africa (Hard)

Draw=21

1R: Heather Segal d Marie Fourie 6-3 6-2
1R: Margaret Hunt d Val Forbes 6-3 2-6 6-0
1R: Elizabeth Starkie d S Hesse 6-4 6-0
1R: Deidre Catt d Ingrid Frohling 6-3 4-6 6-3
1R: Pat Walkden d Jenny Garner 7-5 6-2

2R: Darlene Hard d Greta Delport 6-1 6-1
2R: Segal d Jean Forbes 6-2 6-3
2R: Hunt d Joan Wilshire 6-1 6-3
2R: Ann Jones d Vivienne Wiggill 6-2 6-1

2R: Annette Van Zyl d M Nielson 6-3 6-2
2R: Catt d Yvonne Wilkinson 6-4 6-2
2R: Maryna Godwin d Starkie 9-7 7-5
2R: Maria Bueno d Walkden 6-2 6-2

QF: Hard d Segal 6-1 6-1
QF: Jones d Hunt 7-5 6-1
QF: Van Zyl d Catt 6-3 3-6 6-4
QF: Bueno d Godwin 6-2 6-2

SF: Hard d Jones 6-2 0-6 6-2
SF: Van Zyl d Bueno 6-3 7-9 6-1

FI: Darlene Hard d Annette Van Zyl 6-1 6-2

Doubles

FI Maria Bueno/Darlene Hard d Greta Delport/Ann Jones 6-3 6-4
-----

February 3-9 Monte Carlo Winter Tournament , Monte Carlo, Monaco (Clay)

FI: Nicole Filipone d Jean Townsend 8-6 6-3
-----

Ends February 9 Cozon Cup Lyon, France (Indoors)

QF: Michelle Boulle d Chevalier 6-1 6-0
QF: Mary McAnally d S Balay 6-2 6-2

SF: Boulle d Rosie Reyes Darmon 7-5 10-8
SF: Monique Salfati d McAnally 6-3 6-3

FI: Monique Salfati d Michelle Boulle 6-0 6-4
-----

January 30-Feb 9 Asian Championships, Calcutta, India (Grass)
Venue: Calcutta South Club

SF: Jill Rook Mills (GB) d. Rita Suriya 6-0 6-2

FI: Lakshmi Mahadevan d. Mills 6-3 6-2

DF: Begum Khan/Jill Mills (GBR) d. Kumarani of Bobb/Lakshmi Mahadevan 6-1 6-1

XDF: Alan Mills (GBR)/Jill Mills (GBR) d. V.R. Balasubramaniyan/Lakshmi Mahadevan 7-5 6-1

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:06 PM
Week of February 10-16

February 9-15 Western Province Championships Capetown, South Africa (Hard)

2R: Maria Bueno d Ena Brimer 6-4 6-2
2R: Marie Fourie d A Cohen 6-3 6-1
2R: Elizabeth Starkie d Muller 6-0 6-0
2R: Ann Jones d Dorelle Roux 6-3 6-0

2R: Annette Van Zyl d Kavnat 6-0 6-0
2R: Deidre Catt d Greta Delport 7-5 6-2
2R: Vivienne Wiggill d Y Rossen 7-5 3-6 6-2
2R: Darlene Hard d S Houba 6-1 6-1

QF: Bueno d Fourie 6-2 6-0
QF: Jones d Starkie 6-1 6-1
QF: Catt d Van Zyl 4-6 6-3 6-0
QF: Hard d Wiggill 6-4 6-1

SF: Bueno d Jnoes 2-6 6-3 6-4
SF: Hard d Catt 6-3 6-1

FI: Maria Bueno and Darlene Hard divide title due to rain.

Doubles

FI: Maria Bueno/Darlene Hard led Anne jones/Annette Van Zyl 6-2 1-0 (divide due to rain)
-----

February 8-16 French Covered Court Championships Paris, France (Indoors)
Venue: Stade Pierre De Coubertin

Draw=25

1R: Janine Lieffrig [2]-bye
1R: Nicole Seghers-bye
1R: Solange Galtier-bye
1R: Katarina Bartholdson d Evelyne Terras 6-1 6-3
1R: Carol Rosser [4] d Daniele Bouteleux default
1R: Jehane Venturino d Anne Marie Vissault 6-3 6-3
1R: Michelle Boulle d Nell Truman 6-4 5-7 6-4
1R: Rosie Darmon d Maylis Burel 6-0 11-9

1R: Maud Galtier d V Coombs 6-1 6-3
1R: Anne Marie Larue d Mary McAnally 6-3 3-2 retired
1R: Jacqueline Berson d Claude Rouire 6-4 6-4
1R: Lorna Cawthorn [4] d Aline Nenot default
1R: Suzanne Le Besnerais-bye
1R: Francoise Nay-bye
1R: Anne Marie Seghers-bye
1R: Christine Truman [1]-bye

2R: Lieffrig [2] d N Seghers 6-1 6-3
2R: Bartholdson d S Galtier 6-4 6-0
2R: Rosser [3] d Venturino 6-3 7-5
2R: Darmon d Boulle 6-3 6-4

2R: Larue d M Galtier 6-1 6-2
2R: Cawthorn [4] d Berson 4-6 6-4 6-4
2R: Le Besnerais d Nay 6-3 6-3
2R: C Truman d AM Seghers 6-0 6-0

QF: Lieffrig [1] d Bartholdson 6-2 7-5
QF: Rosser [3] d Darmon 6-1 6-4
QF: Larue d Cawthorn [4] 6-1 8-6
QF: C Truman d Le Besnerais 6-1 6-2

SF: Lieffrig [2] d Rosser [3] 6-4 7-5
SF: C Truman [1] d Larue 4-6 6-0 6-3

FI: Janine Lieffrig [2] d Christine Truman [1] 6-4 8-6

DF: Rosie Darmon/Anne-Marie Larue d Francoise Durr/Janine Lieffrig 3-6 6-3 6-2

-----

ends February 16 Antibes Tournament, Antibes, France (Clay)

FI: Jacqueline Rees Lewis d Roberta Beltrame 6-4 6-0

DF: Roberta Beltrame/Gloria Butler d N Filipone/Jacqueline Rees-Lewis 10-8 2-6 6-3
-----

ends February 16 Budapest Indoor Championships, Budapest, Hungary Indoors)

QF: Vera Sukova d Gyongyi Feher 6-2 6-2
QF: Klara Bardoczi d Posta 6-0 6-4
QF: Erszebet Szell d Erszebet Solyom 4-6 6-4 6-3
QF: Sonja Pachta d Zsuzsa Kunovits 6-2 6-4

SF: Sukova d Bardoczi 6-3 6-2
SF: Pachta d Szell 6-2 6-1

FI: Vera Sukova d Sonja Pachta 6-4 6-3

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:11 PM
Week of February 17-23

February 16-22 Hulett S Southern Transvaal Championships Johannesburg, South Africa (Hard)

2R: Eunice Passmore d Glenda Swan 5-7 6-1 6-3
2R: Heather Segal d Elizabeth Starkie 6-1 6-0

QF: Maria Bueno d Eunice Passmore 6-2 6-2
QF: Margaret Hunt d Deidre Catt 6-3 6-3
QF: Ann Jones d Heather Segal 6-2 6-4
QF: Darlene Hard d Val Forbes 6-1 6-0

SF: Bueno d Hunt 6-2 4-6 6-1
SF: Hard d Jones 6-0 6-0

FI: Darlene Hard d Maria Bueno 6-4 6-4

Doubles

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d Margaret Hunt/Ann Jones 6-1 9-7
-----

February 17-23 German Covered Court Championships Bremen, Germany (Indoors)

Draw=20

1R: Heide Schildnecht d Ulla Smith (Nor) 6-3 6-1
1R: Elly Krocke d R Stollberg 6-4 6-3
1R: Jenny Seven Ridderhof d C Cardell (Sp) 6-4 6-1
1R: Amelie Hacks d U Segnitz 6-2 6-1

2R: Christine Truman d J Schad 6-1 6-2
2R: Katarina Bartholdson d Betty Stove 7-5 2-6 6-2
2R: Trudy Groenman d R Breuer 6-0 6-1
2R: Schildnecht d Krocke 6-3 6-1

2R: Gudrun Rosin d Helga Niessen 6-3 1-6 6-4
2R: Anna Lepoutre d Karin Herich 6-0 4-6 6-1
2R: Ridderhof d Hacks 6-4 4-6 6-4
2R: Carol Rosser d Liv Paldan 6-2 7-5

QF: Truman d Bartholdson 6-2 6-0
QF: Groenman d Schildnecht 6-2 6-4
QF: Lepoutre d Rosin 6-4 6-1
QF: Rosser d Ridderhof 6-2 6-3

SF: Truman d Groenman 6-4 6-4
SF: Rosser d Lepoutre 6-3 3-6 6-3

FI: Christine Truman d Carol Rosser 6-3 5-7 6-1

DF: Carol Rosser/Christine Truman d Elly Krocke/Betty Stove 6-3 6-4

-----
Ends February 23 Cannes Tournament, Cannes, France (Clay)

FI: Jacqueline Rees Lewis d Roberta Beltrame 6-1 6-2

DF: Roberta Beltrame/Gloria Butler d N Filipone/Jacqueline Rees-Lewis ????

-----

Ends February 23 Indian Championships New Delhi, India

FI: Jill Mills d L Mahadevan 6-3 4-6 6-4
-----

February 22-23 Pitt Cup Shepparton Victoria, Australua

Victoria Defeats New South Wales 9-3

Margaret Smith (Vic) d Jan Lehane (NSW) 6-0 6-4
Judy Tegart (Vic) d Lesley Turner (NSW) 6-1 6-4
Bev Rae (Vic) d Kaye Dening (NSW) 4-6 6-0 8-6
Gail Sherriff (NSW) d Kerry Melville (Vic) 8-6 3-6 7-5
Lesley Turner (NSW) d Margaret Smith (Vic) 4-6 6-2 6-4
Judy Tegart (Vic) d Jan Lehane (NSW) 8-6 8-6
Bev Rae (Vic) d Gail Sherriff (NSW) 6-3 6-4
Kerry Melville (Vic) d Kaye Dening (Nsw) 6-2 6-2

Margaret Smith/Judy Tegart (Vic) d Kaye Dening/Gail Sherriff (NSW) 6-1 6-1
Margaret Smith/Judy Tegart (Vic) d Jan Lehane/Lesley Turner (NSW) 2-6 6-1 6-4

-----

ends February 24 San Francisco City Class, San Francisco, California, US (Hard)

FI: Jean Danilovich d Rosie Casals 6-1 8-6
-----

February 17-23 Arizona Intercollegiates Tucson, Arizona, US (Hard)

QF: Billie Jean Moffitt d Toni Alford 6-1 6-1
QF: Laurie Callaway d Lynn Haines Becker ????
QF: Sue Behlmar d ????
QF: Vicki Palmer d Annette Stoesser 6-2 7-5

SF: Moffitt d Callaway 6-0 6-3
SF: Palmer d Behlmar 6-4 6-2

FI: Billie Jean Moffitt d Vicki Palmer 2-6 6-1 6-0

DF: Sue Behlmar/Billie jean Moffitt d Laurie Callaway/Vicki Palmer 11-9 6-3

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:14 PM
Week of February 24-March 1

February 27-March 2 New South Wales Hard Court Championships Tamworth, NSW, Australia (Clay)

Draw=17

1R: Karen Krantzcke d Gail Sherriff 1-6 6-3 6-1

2R: Robyn Ebbern d Therese Mckay 6-2 6-1
2R: Merryl Jones d M Marchant 6-0 6-0
2R: Krantzcke d D Brennan 6-2 3-6 6-3
2R: Kaye Dening d L Bellamy 6-2 6-2

2R: Madonna Schacht d P Gallagher 6-1 6-0
2R: Pat Turner d Sue Hole 6-1 6-3
2R: Carol Sherriff d Lyn Holstein 3-6 6-1 6-3
2R: Lesley Turner d C Oliver 6-4 6-1

QF: Ebbern d Jones 6-2 6-1
QF: Dening d Krantzcke 6-3 6-3
QF: Schacht d P Turner default
QF: L Turner d C Sherriff 6-3 6-3

SF: Ebbern d Dening ????
SF: L Turner d Schacht 5-7 6-3 6-0

FI: Robyn Ebbern d Lesley Turner 6-2 6-3

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Carol Sherriff/Gail Sherriff 6-4 6-2

-----

February 23-28 US National Women's Indoor Championships Chesnut Hill Massachussets, US (Indoors)

Draw=24

1R: Carole Wright [1]-bye
1R: Vicky Rogers-bye
1R: Sally Mabrey-bye
1R: Susan Sterrett d Betty Swanson 6-4 6-3
1R: Louise Gonnerman d Marjorie Rowbotham 6-2 5-7 6-1
1R: Donna Barker d Jacqueline Bolens 6-4 6-2
1R: Diane Matzner d Nancy Derenna 6-1 6-2
1R: Kay Hubbell d Janice Levitan 6-1 6-1

1R: Mary Ann Eisel d Roberta Zimman 6-0 6-4
1R: Rith Jeffery-bye
1R: Yale Stockwell d Joan Sullivan 7-5 6-3
1R: Barbara Menoff d Nadine Netter 6-0 6-1
1R: Leslie Sparling (Can)-bye
1R: Marilyn Aschner-bye
1R: Lena Green-bye
1R: Belmar Gunderson [2]-bye

2R: Wright [1] d Rogers 6-2 6-4
2R: Sterrett d Mabrey 6-1 6-0
2R: Gonnerman d Barker 6-2 6-2
2R: Hubbell d Matzner 6-3 6-0

2R: Eisel d Jeffery 6-0 6-4
2R: Stockwell d Menoff 9-7 6-2
2R: Sparling d Aschner 7-9 13-11 6-3
2R: Gunderson [2] d Green 6-1 6-1

QF: Wright [1] d Sterrett 6-2 6-4
QF: Gonnerman d Hubbell 6-4 1-6 6-2
QF: Eisel d Stockwell 6-2 6-3
QF: Gunderson [2] d Sparling 7-5 6-3

SF: Wright [1] d Gonnerman 6-1 6-1
SF: Eisel d Gunderson [2] 6-4 6-3

FI: Mary Ann Eisel d Carole Wright [1] 6-3 6-4

DF: Mary Ann Eisel/Kay Hubbell d Belmar Gunderson/Betty Swanson 6-3 6-3

MX: Belmar Gunderson/Chauncey Steele 3rd d Carole Wright/Chauncey Steele 2nd 6-3 6-3

Seeding per NYT. Mrs Betty Swanson-doubles finalist, hails from Minneapolis. In the mixed doubles the son (Chauncey 3rd) beats his father (Chuancey 2nd).

-----

Ends March 1 Dixie International Tampa, Florida, US (Clay)

Draw=12

1R: Mary Arfaras d Francoise Savy 6-2 6-1
1R: Rita Bentley d Sara Sansbury 6-2 6-0
1R: Judy Alvarez d Karol Gagliano 6-1 6-1
1R: Maria Guzman d Carol Powers 6-4 6-1

QF: Karen Susman d Margarita Bender 6-3 6-1
QF: Bentley d Arfaras 6-0 6-2
QF: Alvarez d Guzman 6-0 6-2
QF: Francoise Durr d Sandy Warshaw 6-1 6-1

SF: Susman d Bentley 6-1 7-5
SF: Alvarez d Durr 6-1 7-5

FI: Karen Susman d Judy Alvarez 6-4 2-6 6-2

Doubles

FI: Francoise Durr/Karen Susman d Judy Alvarez/Rita Bentley 6-3 6-0
-----

Ends March 1 Jaipur Tournament, Jaipur, Rajastan,India

FI: Jill Mills d L Mahadevan 6-0 6-2
-----

Ends March 1 Eastern Transvaal Championships Benoni, South Africa (Hard)

2R: Jean Forbes d Annette Van Zyl 3-6 7-5 6-1
2R: Deidre Catt d Val Forbes 3-6 6-4 6-4
2R: Maria Bueno d Pat Walkden 6-3 6-1

QF: Darlene Hard d Heather Segal 6-1 6-1
QF: Catt d J Forbes 2-6 6-3 6-2
QF: Ann Jones d Margaret Hunt 6-0 6-0
QF: Bueno d Elizabeth Starkie 6-0 6-3

SF: Hard d Catt 7-5 6-1
SF: Jones d Bueno default

FI: Darlene Hard d Ann Jones 7-5 6-4

Doubles

FI: Margaret Hunt/Annette Van Zyl d Jean Forbes/Val Forbes 6-3 6-4
-----

Ends March 2 Beaulieu Lawn Tennis Tournament, Beaulieu, France (Clay)

FI: Jacqueline Rees Lewis d Carol Rosser 6-1 6-1

-----

Ends March 1 Danish National Championships Copenhagen, Denmark (Indoors)

QF: Ulla Rise d Vera Johansen 8-6 3-6 6-3
QF: Lisa Gram Anderson d Solveig Finneberg 8-6 6-2
QF: Gitte Grage d Bente Vagn Nielsen 6-4 8-6
QF: Pia Balling d Aase Boll 6-1 6-2

SF: Rise d Gram Anderson 4-6 6-0 6-2
SF: Balling d Grage 8-6 7-5

FI: Pia Balling d Ulla Rise 6-0 6-3

DF: Gitte Grage/Lisa Sørensen d Milly Vagn Nielsen/V Vagn Nielsen 6-1 6-4*

Could V Vagn Nielson=Bente?

MX: Lise Sørensen/Jan Leschly d. ??

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:17 PM
Week of March 2-8

March 2-8 Northern Transvaal Championships Pretoria, South Africa (Hard)

2R: Elizabeth Starkie d Jean Forbes 3-6 6-4 6-0
2R: Margaret Hunt d Pat Walkden 3-6 6-2 6-2
2R: Ann Jones d Marie Fourie 6-0 6-0
2R: Val Forbes d Deidre Catt 6-3 6-4

QF: Darlene Hard d Starkie 7-5 6-2
QF: Jones d Hunt 6-0 6-3
QF: Heather Segal d Annette Van Zyl 6-2 4-6 6-1
QF: Maria Bueno d V Forbes 6-4 6-3

SF: Hard d Jones 0-6 6-3 6-3
SF: Bueno d Segal 10-8 6-4

FI: Maria Bueno d Darlene Hard 6-4 3-6 7-5

Doubles

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d Margaret Hunt/Annette Van Zyl 8-6 7-5
-----

March 2-8 Caracas International, Caracas, Venezuela

Draw= at least 9

1R: Margarita Bender d Francoise Savy 6-4 6-3

QF: Karen Susman d M De Herlieq 6-1 6-1
QF: Rita Bentley d A De Jongh 8-6 6-0
QF: Judy Alvarez d Elena Subirats 7-5 6-0
QF: Francoise Durr d Bender 6-0 6-2

SF: Bentley d Susman default (back injury)
SF: Durr d Alvarez 6-2 6-3

FI: Francoise Durr d Rita Bentley 6-3 6-2

DF: Francoise Durr/Karen Susnam d Judy Alvarez/Rita Bentley 6-3 6-4

Susman injures back in semis vs. Bentley and is off the Carib circuit.
-----

March 1-8 USSR Indoor Championships Moscow, Russia, USSR (Indoors)

FI: Anna Dmitrieva d Valeria Titova 8-6 6-2

Note there was also an end date of 19 February for this event. Which is correct? Verify if possible. For now I am going with this date.
-----

ends March 8 Redwood Invitation California, US (Hard)

QF: Julie Heldman d Linda Van Der Meer 6-4 6-4
QF: Andria Miller d Diana Gai 6-0 6-0
QF: Jean Danilovich d Pat Naud Mottes 3-6 6-3 7-5
QF: Mimi Arnold d Rosie Casals 6-3 8-6

SF: Miller d Heldman 6-4 3-6 6-3
SF: Arnold d Danilovich 7-5 8-6

FI: Andria Miller d Mimi Arnold 4-6 7-5 6-3
-----

Ends March 8 Carlton International, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

SF: Monique Salfati d Robin Lesh 3-6 6-0 6-3

FI: Jacqueline Rees Lewis d Monique Salfati 6-0 6-2

DF: Roberta Beltrame/Monique Salfati d Sally Holdsworth/Robin Lloyd 6-2 6-3
-----

Ends March 7 Belgium Indoor Championships Brussels, Belgium (Indoors)

SF: Christiane Mercelis d Joelle Van Landeghem 6-3 6-2
SF: Christine Loeys d Ingrid Loeys 6-2 6-4

FI: Christiane Mercelis d Christine Loeys 6-2 6-1

DF: Christine Loeys/Christiane Mercelis d Bedoret/Jagnon Poucette 8-6 6-1
-----

March 5-8 Tournament Of Flandres Roubaix, France (Indoors)

FI: Michelle Boulle d Johanne Venturino 8-6 4-6 6-2

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:18 PM
Week of March 9-15

March 9-15 Ciudad Of Barranquilla, Barranquila, Cloumbia (Clay)

Draw=10

1R: Margarita Bender d Beatriz Del Corral 3-6 8-6 4-1 retired
1R: Polita Palacios d Francoise Savy 4-6 6-4 6-4

QF: Francoise Durr d Maria Escobar 6-1 6-0
QF: Elena Subirats d Frances Farrar 6-4 6-3
QF: Rita Bentley d Bender 6-2 6-4
QF: Judy Alvarez d Palacios 6/2-6/1

SF: Durr d Subirats 6-1 6-0
SF: Alvarez d Bentley 7-5 2-6 8-6

FI: Francoise Durr d Judy Alvarez 6-0 6-2

DF: Judy Alvarez/Francoise Durr d Francoise Savy/Elena Subirats 6-2 6-3

-----

March 9-15 Orange Free State Championships Bloemfontein, South Africa (Hard)

QF: Elizabeth Starkie d Deidre Catt 6-2 5-7 6-4

SF: Darlene Hard d Starkie 6-2 6-2
SF: Maria Bueno d Ann Jones 5-7 6-3 6-3

FI: Darlene Hard d Maria Bueno 8-6 2-6 6-1

DF: Maria Bueno/Darlene Hard d Deidre Catt/Elizabeth Starkie 6-3 6-2
-----

March 6-15 Cairo International Tournament, Cairo, Egypt (Clay)
Alternate title UAR (United Arab Republic) International

Draw=13

1R: Carmen Coronado d Clelia Gaeta 6-2 2-6 6-2
1R: Vicki Berner d Vivienne Dennis 6-4 6-4
1R: Madonna Schacht d Carol Ann Prosen 6-1 6-4
1R: Carol Rosser d I Vassiliades 6-2 6-4
1R: Mary Habicht d Jill Mills 6-1 1-6 6-4

QF: Christine Truman d Coronado 6-2 9-7
QF: Schacht d Berner 6-1 6-0
QF: Helga Schultze d Carol Rosser 3-6 6-2 6-3
QF: Jan Lehane d Habicht 6-4 6-3

SF: Truman d Schacht 6-4 6-2
SF: Lehane d Schultze 4-6 6-4 6-3

FI: Jan Lehane d Christine Truman 6-2 6-1

DF: Helga Schultze/Christine Truman d Jan Lehane/Madonna Schacht 6-4 6-4
-----

March 9-15 Gallia International Cannes, France (Clay)
=Coupe Gallia

Draw=18

1R: Margaret Lee d Maylis Burel ????
1R: Monique Salfati d Sally Holdsworth ????

2R: Jacqueline Rees Lewis d Blakelock default
2R: Betty Stove d Liv Paldan 6-4 6-0
2R: Lee d Christiane Spinoza 9-7 5-7 6-3
2R: Robin Lesh d Robin Lloyd 6-4 6-8 6-4

2R: Roberta Beltrame d Cordellan 6-1 6-1
2R: Trudy Groenman d Nicole Filipone 6-2 6-0
2R: Elly Krocke d Anne Marie Studer 6-2 4-6 6-2
2R: Salfati d Marilyn Greenwood default

QF: Rees Lewis d Stove 4-6 6-1 7-5
QF: Lesh d Lee 6-4 4-6 6-3
QF: Beltrame d Groenman 3-6 6-2 6-4
QF: Salfati d Krocke 6-2 2-6 6-2

SF: Rees Lewis d Lesh 6-1 6-3
SF: Salfati d Beltrame 6-4 2-6 7-5

FI: Jacqueline Rees Lewis d Monique Salfati 6-3 6-1

Rees-Lewis mops up lesser events on the Riviera this year.
-----

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:28 PM
Week of March 16-22

March 16-22 Alexandria Tournament, Alexandra, Egypt (Hard*)

Draw=13

1R: Christine Truman d R Schultz (Ger) 6-3 6-1
1R: Vicki Berner d Carol Ann Prosen 6-2 7-5
1R: Carol Rosser d Vassiliades 6-4 9-7
1R: Helga Schultze-bye

1R: Carmen Coronado-bye
1R: Madonna Schacht d Jill Mills 6-2 6-1
1R: Mary Habicht d Vivienne Dennis 6-3 6-0
1R: Jan Lehane-bye

QF: Truman d Berner 6-0 6-2
QF: H Schultze d Rosser 3-6 6-4 6-0
QF: Schacht d Coronado 6-1 6-0
QF: Lehane d Habicht 6-2 6-1

SF: H Schultze d Truman 6-1 6-8 6-1
SF: Lehane d Schacht 6-3 6-2

FI: Jan Lehane d Helga Schultze 3-6 6-3 6-4

DF: Christine Truman/Helga Schultze d Jan Lehane/Madonna Schacht 6-4 7-5

Surface was usually clay-double check.
-----

March 17-23 Pan American Championships Mexico City, Mexico (Clay)

Draw=10

1R: Beatriz Martinez d Frances Farrar 6-3 7-5
1R: Elena Subirats d Olga Montano 3-6 6-1 6-2

QF: Francoise Durr d Carmen Fernandez 6-2 6-3
QF: Martinez d Alina De Balbiers 6-2 2-6 8-6
QF: Kathy Harter d Subirats 8-6 6-0
QF: Yola Ramirez Ochoa d Patricia Reyes 6-0 6-4

SF: Durr d Martinez 6-0 6-2
SF: Ochoa d Harter 6-4 6-2

FI: Yola Ochoa d Francoise Durr 6-4 4-6 6-3

DF: Yola Ochoa/Elena Subirats d Francoise Durr/Kathy Harter 7-5 6-8 6-2

-----

March 16-22 Nice International Tournament, Nice, France (Clay)
Venue: Parc Imperial

Draw=22

1R: Anna Lepoutre d Stephanie Percivall 6-1 retired
1R: Roberta Beltrame d Robin Lloyd 6-4 6-0
1R: Sally Holdsworth d Irene De Lansalut 4-6 6-0 6-3
1R: Maylis Burel d Robin Lesh 8-6 9-11 6-2
1R: Christiane Mercelis d Anne Owen 3-6 6-4 6-1
1R: Liv Paldan d Rosie Darmon 6-1 ?? (check Ugarte)

2R: Jacqueline Rees Lewis d Ulla Sandulf 6-1 6-1
2R: Lepoutre d Beltrame 6-4 8-6
2R: Almut Sturm d Christiane Spinoza 6-2 6-3
2R: Virginia Wade d Holdsworth 6-1 6-4

2R: Trudy Groenman d Lorna Cawthorn 6-3 6-2
2R: A Winkler d Monique Salfati default
2R: Margaret Lee d Burel 6-2 11-9
2R: Mercelis d Paldan 6-2 6-0

QF: Rees Lewis d Lepoutre 6-1 6-0
QF: Sturm d Wade 4-6 6-1 7-5
QF: Groenman d Winkler 6-1 6-4
QF: Mercelis d Lee 5-7 6-3 7-5

SF: Sturm d Rees Lewis 2-6 7-5 6-7 retired
SF: Mercelis d Groenman 6-2 3-6 6-2

FI: Almut Sturm d Christiane Mercelis 0-6 6-2 6-4

DF: Trudy Groenman/Anna Lepoutre d Elly Krocke/Betty Stove 3-6 6-2 6-2
-----

ends March 24 Trinidad International, Trinidad

QF: Francoise Savy d Jean Marsden 6-2 3-6 6-1

SF: Rita Bentley d M Cambridge 6-2 10-8
SF: Judy Alvarez d Savy 6-0 6-2

FI: Judy Alvarez d Rita Bentley 6-1 8-6

The Cariv circuit is split in two this week-with the other girls playing Mexico City.

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:31 PM
Week of March 23-29

ends March 30 South African Championships Johannesburg, South Africa (Hard)
Venue: Ellis Park

Draw=37

1R: M Hodgman d J Riddell 7-5 6-1
1R: Maryna Godwin d Glenda Swan 6-8 6-4 6-1
1R: Annette Van Zyl d S Fiore 6-1 6-3
1R: A Nel d A Papenfus 2-6 6-2 10-8
1R: Estelle Dellar d Esme Emanuel 10-8 6-3

2R: Maria Bueno d Sandra Hesse 6-4 6-1
2R: Greta Delport d Coleen Callanan 6-2 6-2
2R: Heather Segal d K Owen 6-1 6-1
2R: Marie Fourie d Jenny Garner 6-2 6-2
2R: Eunice Passmore d Yvonne Wilkinson 6-3 6-0
2R: Margaret Hunt d Jenny Morris 6-2 6-1
2R: Vivienne Wiggill d Hodgman 7-5 7-5
2R: Ann Jones d Godwin 6-1 6-1

2R: Van Zyl d Dellar 6-2 6-3
2R: Nel d Elizabeth Starkie 3-6 6-3 6-4
2R: Jean Forbes d P Taylor 6-1 6-0
2R: Renee Schuurman d Y Rossen 6-1 6-3
2R: Patricia Walkden d M Marais 6-0 7-5
2R: Deidre Catt d E Bunn 6-1 6-1
2R: Ingrid Frohling d Val Forbes 6-3 3-6 6-4
2R: Darlene Hard d M Nielson 6-1 6-1

3R: Bueno d Delport 6-1 6-1
3R: Segal d Fourie 8-6 6-0
3R: Hunt d Passmore 6-3 4-6 7-5
3R: Jones d Wiggill 6-0 6-3

3R: Van Zyl d Nel 6-4 6-2
3R: Schuurman d J Forbes 6-4 6-3
3R: Catt d Walkden 6-2 6-1
3R: Hard d Frohling 6-1 6-1

QF: Bueno d Segal 6-2 6-1
QF: Jones d Hunt 6-3 6-4
QF: Van Zyl d Schuurman 6-3 6-3
QF: Hard d Catt 6-1 8-6

SF: Jones d Bueno 6-4 6-1
SF: Hard d Van Zyl 6-3 6-4

FI: Darlene Hard d Ann Jones 6-3 7-5

Doubles

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d Margaret Hunt/Annette Van Zyl 6-4 6-8 6-0

Hard wins the jewel of circuit and retires from tennis. She will make brief appearances after the start of Open tennis in 1968, but this event marks the end of her career as a world top tenner.
-----

March 23-29 Good Neighbor Championships Miami Beach, Florida, US (Clay)

1R: Nancy Richey [1] d Francoise Savy 6-1 6-1
1R: Judy Alvarez d Barbara Lossone 6-2 6-2
1R: Carol Hanks d Sandy Warshaw 6-1 6-1
1R: Rita Bentley d Elena Subirats 6-2 6-2
1R: Stephanie DeFina d Donna Barker 6-3 6-0
1R: Martha Hernandez Burchers d Olga Kalo 6-1 6-1

2R: Richey [1] d June Harbett 6-0 6-0
2R: Donna Floyd Fales d ????
2R: Justina Bricka d ????
2R: Francoise Durr d ????

2R: Alvarez d Sue Sterrett 6-1 4-6 6-3
2R: Hanks d Margaret Babbitt 6-0 6-0
2R: Bentley d Peachy Kellmeyer 2-6 6-1 6-2
2R: DeFina d Burchers 6-2 6-3

QF: Richey [1] d Fales 6-0 6-3
QF: Durr d Bricka 6-4 5-7 6-0
QF: Hanks d Alvarez 6-4 6-1
QF: DeFina d Bentley 6-4 6-1

SF: Richey [1] d Durr 6-2 9-7
SF: DeFina d Hanks 1-6 6-3 6-3

FI: Nancy Richey [1] d Stephanie De Fina 6-4 6-2

Doubles

FI: Justina Bricka/Carol Hanks d Judy Alvarez/Francoise Durr 2-6 8-6 6-3
-----

March 23-29 San Luis Potosi Tournament, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

QF: Yola Ramirez Ochoa d ????
QF: Patricia Reyes d Maria De Luz Hernandez 11-9 7-5
QF: Antonia Prado d Beatriz Lavin Martinez 6-1 6-3
QF: Kathy Harter d Amparo Perez 6-0 6-2

SF: Ochoa d Reyes 6-2 6-1
SF: Harter d Prado 6-2 6-4

FI: Yola Ramirez Ochoa d Kathy Harter 6-3 6-3

DF: Yola Ochoa/Patricai Ramirez d Kathy Harter/Amparo Perez 6-3 6-0
-----

Ends March 30 Thunderbird Invitation Phoenix Arizona, US (Hard)

Draw=16 (*note bye for Caldwell)

1R: Linda Lou Crosby d Melissa Callaway 10-8 7-9 6-3

2R: Carole Caldwell-bye
2R: Jean Danilovich d Vicki Stone 6-0 6-1
2R: Lynne Abbes d Nancy Neeld 6-2 6-3
2R: Jane Albert d Linda Lou Crosby 6-4 6-2

2R: Vicki Palmer d Penny Scott 6-3 6-2
2R: Cathy Gagel d Mary Kay Veenboer 6-2 6-0
2R: Julie Heldman d Cathy Lee Crosby 6-2 6-1
2R: Mimi Arnold d Lynn Haines Becker 6-1 6-1

QF: Danilovich d Caldwell 6-4 4-6 6-3
QF: Albert d Abbes 6-3 6-4
QF: Palmer d Gagel 6-2 4-6 7-5
QF: Arnold d Heldman 6-2 6-4

SF: Albert d Danilovich 6-3 6-4
SF: Arnold d Palmer 6-2 6-4

FI: Jane Albert d Mimi Arnold 6-3 7-5
-----

March 27-29 Albury Easter Tournament , Albury, NSW, Australia

SF: Margaret Smith d Robyn Ebbern 6-3 6-2
SF: Lesley Turner d Judy Tegart 7-5 3-6 6-1

FI: Margaret Smith d Lesley Turner 5-7 6-3 6 ?? (copy score from Ugarte)

DF: Kerry Melville/Margaret Smith d Judy Tegart/Lesley Turner 6-1 6-1
-----

March 27-31 North Of England Hard Court , ????, England (Clay)

SF: Nell Truman d L Grundy 6-4 6-1
SF: Heather Allen d Alison Stroud 0-6 6-3 6-2

FI: Nell Truman d Heather Allen 2-6 6-2 6-1
-----

March 23-30 Monte Carlo International Championships , Monte Carlo, Monaco (Clay)

Draw=31

1R: Vera Sukova d Ulla Sandulf 6-0 6-3
1R: Roberta Beltrame d Betty Stove 2-6 6-1 6-0
1R: Vicki Berner d Madonna Schacht 3-6 retired
1R: Christiane Mercelis d Carol Rosser 4-6 6-0 6-0
1R: Christine Truman d Haroun default
1R: Irene De Lansalut d Lorna Cawthorn 6-0 6-3
1R: Helga Schultze d Katarina Bartholdson 2-6 6-4 6-3
1R: Lucia Bassi d Anne Marie Larue 0-6 6-4 9-7

1R: Virginia Wade d Elly Krocke 6-3 6-4
1R: Jacqueline Rees Lewis d Mary Habicht 4-6 6-4 6-2
1R: Vlasta Kodesova d Rosie Darmon 6-3 6-2
1R: Heide Schildknecht d Lea Pericoli 6-1 6-1
1R: Silvana Lazzarino d Anna Lepoutre 6-4 6-4
1R: Almut Sturm d Carol Ann Prosen 8-6 6-1
1R: Trudy Groenman d Maria Leyrer 6-1 6-2
1R: Jan Lehane-bye

2R: Sukova d Beltrame 6-0 8-6
2R: Mercelis d Berner 6-2 6-0
2R: Truman d De Lansalut 6-2 6-2
2R: Schultze d Bassi 6-3 6-1

2R: Rees Lewis d Wade 6-4 6-2
2R: Kodesova d Schildknecht 6-3 7-5
2R: Sturm d Lazzarino 7-5 6-1
2R: Lehane d Groenman 6-3 6-2

QF: Sukova d Mercelis 2-6 6-3 6-2
QF: Truman d Schultze 6-2 6-4
QF: Rees Lewis d Kodesova 6-2 6-0
QF: Lehane d Sturm 6-0 6-0

SF: Truman d Sukova 6-4 3-6 7-5
SF: Lehane d Rees Lewis 6-0 6-3

FI: Christine Truman d Jan Lehane 6-4 3-6 6-4

Iliffe Trophy Doubles (teams must represent the same nation)

1R: Lazzarino/Pericoli d Mary Habicht/Carol Prosen 6-4 7-5

QF: Rosser/Truman d De Lansalut/Larue 6-0 6-4
QF: Schildknecht/Schultze d Darmon/Lieffrig 6-1 6-1
QF: Lazzarino/Pericoli d Kodesova/Sukova 8-6 6-3
QF: Lehane/Schacht d Cawthorn/Lloyd 8-6 2-6 6-3

SF: Schultze/Schildknecht d Rosser/Truman 6-1 6-0
SF: Lazzarino/Pericoli d Lehane/Schacht 6-2 6-2

FI: Sylvana Lazzarino/Lea Pericoli d Heide Schildknecht/Helga Schultze 4-6 6-2 6-0

Truman employs drop shots to beat Lehane for the first time on clay.

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:34 PM
Week of March 30-April 5

March 30-April 5 Caribe Hilton Championships, San Juan, Puerto Rico (Hard)

Draw=18

1R: Peachy Kellmeyer d Elena Subirats 3-6 6-1 6-2
1R: Rita Bentley d Pam Stewart 6-0 6-1

2R: Nancy Richey d Fina Cabrera 6-0 6-0
2R: Donna Floyd Fales d Martita Torros 6-2 6-0
2R: Judy Alvarez d Pat Stewart 6-1 7-5
2R: Francoise Durr d Carole Wright 6-1 6-3

2R: Carol Hanks d Eileen Pomales 6-1 6-1
2R: Stephanie DeFina d Bentley 14-12 4-6 6-3
2R: Justina Bricka d Kellmeyer 6-2 6-2
2R: Karen Susman d Lilian O Donnell 6-0 6-0

QF: Richey d Fales 6-1 6-2
QF: Durr d Alvarez 6-2 6-1
QF: Hanks d DeFina 7-5 6-3
QF: Bricka d Susman 6-1 6-3

SF: Richey d Durr 6-4 6-0
SF: Hanks d Bricka 6-4 4-6 9-7

FI: Nancy Richey d Carol Hanks 6-3 6-0

DF: Justina Bricka/Carol Hanks d Karen Susman/Carole Wright 6-4 6-3
-----

March 30-April 5 Montfleury International Tournament, Cannes, France (Clay)

QF: Christiane Mercelis d Jehanne Venturino 6-3 6-0
QF: Aline Nenot d Amelie Hacks 6-3 6-8 6-2
QF: Anne-Marie Larue d Sally Holdsworth 10-8 6-0
QF: Heide Schildknecht d Francoise Courteix 6-4 6-2

SF: Mercelis d Nenot 6-2 6-4
SF: Schildknecht d Larue 6-3 6-3

FI: Heide Schildknecht d Christiane Mercelis 6-4 6-4

DF: Christiane Mercelis/Heide Schildknecht d Anne-Marie Larue/Aline Nenot 6-0 6-2
-----

March 30-April 5 Aix En Provence Tournament Prix Racquette d Or , Aix-en-Provence, France (Clay)

1R: Robin Lesh d Irene De Lansalut [7] 6-4 2-6 10-8
1R: Christiane Spinoza d Ulla Sandulf ???? (Ugarte has score)

2R: Virginia Wade [5] d Katarina Bartholdson 6-3 0-6 7-5
2R: Janine Lieffrig [4] d Helen Plaisted 6-4 4-6 6-4
2R: Pat Mcclenaughan d Helga Schultze [3] 8-6 6-0
2R: Lesh d Spinoza 8-6 6-3

QF: Jan Lehane [1] d Vlasta Kodesova [8] 6-1 6-0
QF: Wade [5] d Lieffrig [4] 6-3 6-1
QF: Madonna Schacht [6] d McClenaughan 4-6 6-3 6-1
QF: Vera Sukova [2] d Lesh 6-3 6-3

SF: Lehane [1] d Wade [5] 6-0 6-2
SF: Schacht [6] d Sukova [2] 5-7 8-6 6-4

FI: Jan Lehane [1] d Madonna Schacht [6] 6-1 6-0

Doubles

FI: Jan Lehane/Helga Schultze d Janine Lieffrig/Madonna Schacht 6-3 7-5

-----

March 30-April 5 San Remo Tournament, San Remo, Italy (Clay)

SF: Almut Sturm d Mary Habicht 8-6 6-0
SF: Annalisa Bellani d Carol Ann Prosen 6-1 6-0

FI: Almut Sturm d Annalissa Bellani 4-6 6-4 6-4
-----

ends April 3 Israeli Spring Tournament Tel Aviv, Israel

SF: Tova Epstein d Ester Rosengarten 6-4 6-1
SF: Magda Werzberger d Palma Winkler 6-4 6-1

FI: Tova Epstein d Magda Werzberger 7-5 6-0

DF: Magda Werzberger/Palma Winkler d Mara Cohen Mintz/Esther Rosengarten 7-5 6-2

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:36 PM
Week of April 6-12

April 6-12 Riviera Tournament Menton, France (Clay)

Draw=17

1R: Liv Paldan d Barbara Knapp 6-1 6-2

2R: Christiane Mercelis d D Magnan 6-0 6-2
2R: Katarina Bartholdson d Christiane Spinoza 1-6 6-3 7-5
2R: Robin Lesh d Ingrid Lofdahl 6-1 2-6 6-4
2R: Virginia Wade d E Anderson 6-3 6-2

2R: Heide Schildknecht d Paldan 6-3 6-0
2R: Carol Ann Prosen d Heather Cheadle 6-1 6-3
2R: Ulla Sandulf d J Hall 6-0 6-2
2R: Jacqueline Rees Lewis d U Smith 6-0 6-0

QF: Mercelis d Bartholdson 6-0 6-1
QF: Lesh s Wade 5-7 6-4 8-6
QF: Schildknecht d Prosen 5-7 6-0 6-2
QF: Rees Lewis d Sandulf 6-2 7-5

SF: Mercelis d Lesh 6-2 6-1
SF: Rees Lewis d Schildknecht 6-4 4-6 6-3

FI: Jacqueline Rees Lewis d Christiane Mercelis 4-6 7-5 6-3

DF: Chritiane Mercelis/Heide Schildknecht d Carole Ann Prosen/Elsa Riboli 3-6 6-1 6-4
-----

April 6-11 Cumberland Hard Court Championships Hampstead, England, UK (Clay)

1R: P Mundy d Mrs Brock 1-6 7-5 6-4
1R: Carol Rosser d Shirley Hannah 6-3 6-3
1R: Nell Truman d Lorna Cawthorn 6-4 6-2
1R: Margaret Lee d Joyce Williams 6-2 8-6

2R: Faye Toyne d Milly Vagn Nielsen 6-2 6-0
2R: Rosser d Marilyn Greenwood 6-4 6-3
2R: S French d C Webb 4-6 6-1 7-5
2R: Robin Lloyd d Helen Plaisted 5-7 6-1 6-4

3R: Jan Lehane d Mrs Peerless 6-0 6-1
3R: Toyne d Margaret Harris 4-6 6-1 6-0
3R: Lee d Alison Stroud 4-6 6-2 7-5
3R: Rosser d C French 6-0 6-0

3R: Nell Truman d Stephanie Percivall 6-2 6-0
3R: S French d J Loggin 6-4 3-6 6-3
3R: Lloyd d Sally Holdsworth 6-2 6-0
3R: Ann Jones d Anne Owen 6-1 6-0

QF: Lehane d Toyne 6-1 6-0
QF: Rosser d Lee 2-6 6-0 6-4
QF: N Truman d French 7-5 6-4
QF: Jones d Lloyd 6-2 6-1

SF: Lehane d Rosser 6-2 6-0
SF: Jones d N Truman 6-0 6-2

FI: Jan Lehane d Ann Jones 6-3 2-6 6-4

DF: Christine Truman/Nell Truman d Ann Jones/Jan Lehane 6-3 6-3

-----

April 6-12 Masters Invitation St Petersburg, Florida, US (Clay)

Draw=15 (Note 2 byes in 2R)

1R: Judy Alvarez d Elena Subirats 6-4 6-1

2R: Nancy Richey-bye
2R: Martha Hernandez Burchers d Ann Gray 1-6 6-3 6-4
2R: Carol Powers d Margarita Bender 6-4 3-6 6-1
2R: Rita Bentley d Nellie Kettner 6-1 6-4

2R: Judy Alvarez d Raymonde Jones 7-5 4-6 6-3
2R: Gloria Sullivan d Francoise Savy 8-6 6-2
2R: Francoise Durr d Alice Tym 6-1 6-3
2R: Karen Susman-bye

QF: Richey d Burchers 6-0 6-3
QF: Bentley d Powers 6-0 6-1
QF: Alvarez d Sullivan 6-2 6-2
QF: Durr d Susman 6-1 6-3

SF: Richey d Bentley 6-1 6-2
SF: Alvarez d Durr 6-0 3-6 8-6

FI: Nancy Richey d Judy Alvarez 6-3 6-4

DF: Nancy Richey/Karen Susman d Judy Alvarez/Francoise Durr 6-2 6-1
-----

April 6-12 Catania Tournament, Catania, Italy (Clay)

QF: Madonna Schacht d Mary Habicht 6-0 6-0

SF: Schacht d Vera Sukova 6-3 7-5
SF: Vlasta Kodesova d Maria Teres Riedl 6-3 7-5

FI: Madonna Schacht d Vlasta Kodesova 6-3 6-4
-----

ends April 13 Pasadena Metropolitan Tournament, Pasadena, California, US (Hard)

SF: Billie Jean Moffitt d Carol Ann Loop 6-3 8-6

FI: Billie Jean Moffitt d Mimi Arnold 6-4 7-5
-----

April 11-12 Test Match Durban, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 3-1

Renee Schuurman d Margaret Smith (Aus) 6-4 9-7
Lesley Turner (Aus) d Annette Van Zyl 6-0 6-3
Lesley Turner (Aus) d Renee Schuurman ????

Margaret Smith/Lesley Turner (Aus) d Renee Schuurman/Annette Van Zyl 2-6 8-6 7-5

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:39 PM
Week of April 13-19

April 14-15 Second Test Match Capetown, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 2-1

Margaret Smith (Aus) d Renee Schuurman 7-5 6-1
Annette Van Zyl d Lesley Turner (Aus) 6-2 1-6 6-2

Margaret Smith/Lesley Turner (Aus) d Renee Schuurman/Annette Van Zyl 7-5 6-1
-----

April 17-18 Third Test Match Johannesburg, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 2-0

Margaret Smith (Aus) d Renee Schuurman 7-5 6-4
Lesley Turner (Aus) d Margaret Hunt 6-1 2-6 6-3
-----

April ???? North Transvaal Exhibition Pretoria, South Africa

Annette Van Zyl d Margaret Smith (Aus) 0-6 6-4 6-3
-----

April 13-18 Connaught Hard Court Tournament Chingford, England, UK (Clay)

Draw=18

1R: Faye Toyne d S Steventon 6-2 6-0
1R: Rita Bentley d Mrs Ward 8-6 6-4

2R: Christine Truman d Liv Paldan 6-0 2-6 6-3
2R: Pam Watermayer d Jean French 0-6 6-3 6-4
2R: Bentley d Toyne 6-3 6-2
2R: Elizabeth Starkie d D Franklin 6-1 6-2

2R: Helga Schultze d P Spencer 6-2 6-1
2R: Nell Truman d Margaret Harris 6-1 3-6 6-2
2R: Pat Walkden d Elaine Shenton 7-5 6-2
2R: Norma Baylon d Ulla Sandulf 6-2 6-3

QF: C Truman d Watermayer 6-0 6-4
QF: Starkie d Bentley 3-6 6-3 6-3
QF: Schultze d N Truman 4-6 6-1 6-2
QF: Baylon d Walkden 6/2-6/1

SF: C Truman d Starkie 6-1 6-3
SF: Baylon d Schultze 6-4 4-6 9-7

FI: Norma Baylon d Christine Truman 3-6 6-2 6-4

DF: Rita Bentley/Elizabeth Starkie d Margaret Harris/Faye Toye 6-4 8-6
-----

April 13-18 Surrey Hard Court Tournament Sutton, England, UK (Clay)

2R: Joyce Williams d Heather Allen 6-4 6-3
2R: Robin Lloyd d Marilyn Greenwood 6-4 6-4

3R: Jan Lehane d Mrs Davis 6-1 6-0
3R: Williams d Mrs Haugh 6-0 6-0
3R: Vera Roberts d Alison Stroud 3-6 6-2 7-5
3R: Deidre Catt d Lloyd 6-4 6-3

3R: Carol Rosser d Anne Owen 6-4 9-7
3R: Margaret Lee d Lorna Cawthorn 6-0 6-2
3R: Margaret Cooper d Vivienne Dennis 6-0 6-2
3R: Ann Jones d Jenny Wagstaff 6-0 6-0

QF: Lehane d Williams 6-1 6-1
QF: Catt d Roberts 6-3 3-6 7-5
QF: Lee d Rosser 2-6 9-7 8-6
QF: Jones d Cooper 6-2 6-0

SF: Lehane d Catt 6-1 6-3
SF: Jones d Lee 6-2 6-1

FI: Jan Lehane d Ann Jones 2-6 6-3 6-4

DF: Deidre Catt/Ann Jones d Carol Rosser/Joyce Williams 6-4 7-5

-----

April 13-19 Sicilian International Palermo, Italy (Clay)

QF: Vera Sukova d ????
QF: Almut Sturm d Carmen Coronado 6-1 6-1
QF: Madonna Schacht d Carol Ann Prosen 6-3 7-5
QF: Vlasta Kodesova d Robyn Ebbern 7-5 6-3

SF: Sukova d Strurm 6-2 6-2
SF: Kodesova d Schacht 7-5 6-4

FI: Vlasta Kodesova d Vera Sukova 6-1 6-1

MX: Robyn Ebbern/bob Hewitt d. Vera Sukova/Koudelka 6-4 6-3


-----

April 13-19 Mediterranean Tennis Club Championships Nice, France (Clay)
Venue: Mediterranean Tennis Club

SF: Jacqueline Rees-Lewis d E Andersson 6-0 6-0
SF: Heide Schidknecht d Robin Lesh 6-2 6-0

FI: Title divided between Jacqueline Rees-Lewis and Heide Schildknecht
-----

Ends April 21 Dallas Invitation, Dallas,Texas, US

Draw=8

1R: Nancy Richey d Anne Bagge Vieira 6-0 6-1
1R: Yola Ramirez Ochoa d Owen McHaney 6-2 6-4
1R: Vicki Palmer d Justina Bricka 6-2 7-5
1R: Karen Susman d Nancy Penson 6-0 6-0

SF: Richey d Ochoa 14-12 3-5 retired
SF: Palmer d Susman 6-1 6-8 6-3

FI: Nancy Richey d Vicky Palmer 6-2 13-11

DF: Justina Bricka/Vicki Palmer d Nancy Richey/Karen Susman 7-5 6-8 6-3

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:43 PM
Week of April 20-26


April 20-25 British Hard Court Championships Bournemouth, England, UK (Clay)

Draw=44

1R: Ann Jones-bye
1R: Jenny Garner-bye
1R: Margaret Harris-bye
1R: Mrs Chapman-bye
1R: Rita Bentley-bye
1R: DS Steventon-bye
1R: Margart Lee-bye
1R: Virginia Wade-bye

1R: Liv Paldan-bye
1R: Stephanie Percivall-bye
1R: Robin Lloyd d Heather Allen 7-5 2-6 6-2
1R: Helen Plaisted d Jenny Trewby 6-2 6-1
1R: Carol Rosser d Alison Stroud 5-7 6-2 6-3
1R: Marilyn Greenwood d Jean Wilson 6-3 6-2
1R: Joyce Williams d Ulla Sandulf 6-2 6-3
1R: Norma Baylon d Heather Cheadle 6-2 6-3

1R: Deidre Catt-bye
1R: Pat Walkden-bye
1R: Nell Truman d Jean French 4-6 6-0 6-1
1R: Pat Hird d Glenda Swan 6-2 6-4
1R: Helga Schultze d Marie Fourie 6-1 6-1
1R: Vivienne Dennis d A Rigby 7-5 6-3
1R: K Howarth d Jenny Morris (Rhod) 9-7 6-1
1R: Lorna Cawthorn d Pam Watermayer 6-3 6-2

1R: Sally Holdsworth-bye
1R: Anne Owen-bye
1R: Elizabeth Starkie-bye
1R: Mrs Peerless-bye
1R: Faye Toyne-bye
1R: Vera Roberts-bye
1R: W Hall-bye
1R: Jan Lehane-bye

2R: Jones d Garner 6-0 6-0
2R: Harris d Chapman 6-2 6-2
2R: Bentley d Steventon 6-2 6-0
2R: Wade d Lee 8-6 6-3
2R: Paldan d Percivall 6-4 6-3
2R: Lloyd d Plaisted 6-2 4-6 6-3
2R: Rosser d Greenwood 6-3 7-5
2R: Baylon d Williams 2-6 6-4 8-6

2R: Catt d Walkden 6-1 6-2
2R: N Truman d Hird 6-1 6-3
2R: Schultze d Dennis 7-5 6-3
2R: Cawthorn d Howarth 6-1 6-3
2R: Holdsworth d Owen 7-5 6-3
2R: Starkie d Peerless 6-2 6-1
2R: Roberts d Toyne 7-5 6-4
2R: Lehane d Hall 6-0 6-3

3R: Jones d Harris 6-1 6-1
3R: Bentley d Wade 6-4 6-1
3R: Paldan d Lloyd 2-6 6-3 6-4
3R: Baylon d Rosser 6-3 6-2

3R: Catt d N Truman 4-6 10-8 7-5
3R: Schultze d Cawthorn 6-2 6-0
3R: Starkie d Holdsworth 6-1 6-2
3R: Lehane d Roberts 6-3 6-2

QF: Jones d Bentley 6-2 6-1
QF: Baylon d Paldan 6-1 6-0
QF: Catt d Schultze 3-6 11-9 6-3
QF: Lehane d Starkie 6-8 6-2 6-2

SF: Jones d Baylon 6-2 6-0
SF: Lehane d Catt 6-1 6-4

FI: Ann Jones d Jan Lehane 6-2 12-10

Doubles

FI: Jan Lehane/Helga Schultze d Carol Rosser/Joyce Williams 8-6 6-1

Third consecutivre week Lehane and Jones contest a final.
-----

April 20-26 Naples Tournament, Naples, Italy (Clay)
Venue: The Tennis Club

Draw=18

1R: Robin Lesh d V Coombs 6-2 6-3
1R: Maria Teresa Riedl d Linda Lou Crosby 6-0 6-2

2R: Robyn Ebbern d Alessandra Gobbo 6-2 6-2
2R: Katarina Bartholdson d P Monami 6-2 6-1
2R: Carmen Coronado d Pat Mcclenaughan 6-4 6-3
2R: Lea Pericoli d Lesh 5-7 6-2 6-2

2R: Madonna Schacht d Roberta Beltrame 3-6 7-5 6-2
2R: Carol Ann Prosen d Silvana Lazzarino 6-4 8-6
2R: Vicki Berner d Riedl 6-4 3-6 6-2
2R: Judy Tegart d Helga Niessen 6-4 2-6 6-3

QF: Ebbern d Bartholdson 6-1 6-4
QF: Pericoli d Coronado 6-3 6-1
QF: Schacht d Prosen 6-3 6-4
QF: Tegart d Berner 6-8 6-1 6-1

SF: Ebbern d Pericoli 8-6 6-3
SF: Schacht d Tegart 6-1 2-6 9-7

FI: Robyn Ebbern d Madonna Schacht 6-0 6-3

MX: Robyn Ebbern/bob Hewitt d Judy Tegart/Fred Stolle 3-6 6-2 6-3

The serve and volley Ebbern overcomes clay and a tough match vs Tegart in the semis.
-----

April 20-26 Madrid International Tournament, Madrid, Spain (Clay)
Venue: Real Club Puerta Del Hierro

Draw=at least 9

1R: Mary Habicht d Marta Pombo Pereda 6-1 6-2

QF: Jacqueline Rees-Lewis d Elke Zantop 6-1 6-0
QF: Pilar Barril d E Andersson 6-4 6-4
QF: Habicht d Nati Santacana 6-1 6-1
QF: Heide Schildknecht d Ana Maria Estalella 6-2 8-6

SF: Rees-Lewis d Barril 6-1 6-3
SF: Schildknecht d Habicht 6-2 6-2

FI: Jacqueline Rees-Lewis d Heide Schildknecht 6-4 6-2

DF: Maria Estalella/Marta Pereda d Pilar Barril/Hedie Schildknecht 4-6 6-2 6-1

-----

April 20-26 Paris International Championships, Paris, France (Clay)
Venue: Roland Garros

Draw=22

1R: Vera Sukova-bye
1R: Jacqueline Berson-bye
1R: M Lombard-bye
1R: Marie Jeanne Dusapt-bye
1R: Irene De Lansalut-bye
1R; Francoise Nay d Anne Marie Seghers 6-3 5-5 retired
1R: Chantal Langanay d Evelyne Terras 6-4 6-4
1R: Maylis Burel d Suzanne Le Besnerais 6-2 6-3

1R: Claudine Rouire d Jacqueline Kermina 6-0 6-2
1R: Aline Nenot d Michelle Boulle 6-1 6-3
1R: Anne Marie Vissault d Daniele Bouteleux default
1R: Vlasta Kodesova-bye
1R: Marta Peterdy-bye
1R: Jehanne Venturino-bye
1R: Nicole Seghers-bye
1R: Francoise Durr-bye

2R: Sukova d Berson 6-0 6-1
2R: Lombard d Dusapt 12-10 7-5
2R: De Lansalut d Nay 10-8 6-4
2R: Burel d Langanay 6-4 6-3

2R: Rouir d Nenot 2-6 7-5 9-7
2R: Kodesova d Vissault 6-1 6-1
2R: Peterdy d Venturino 6-0 7-5
2R: Durr d Seghers 6-2 6-1

QF: Sukova d Lombard 6-0 6-1
QF: De Lansalut d Burel 6-4 3-6 6-4
QF: Kodesova d Rouire 6-3 6-3
QF: Durr d Peterdy 6-3 6-2

SF: Sukova d De Lansalut 6-3 6-2
SF: Durr d Kodesova 6-2 6-3

FI: Vera Sukova d Francoise Durr 6-4 7-5

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Vlasta Kodesova/Vera Sukova 6-4 7-5

-----

April 16-20* Women S Intercollegiate Singles Ojai Valley, California (Hard)
*could dates be April 20-26-held with Ojai event?

Draw=at least 17

2R: Billie Jean Moffitt d Tina Rodi 6-1 6-1
2R: Lammers d Yost 6-4 6-4
2R: Laurie Callaway d Cathy Gagel 6-3 6-8 6-1
2R: Jane Albert d Toni Alford 6-0 6-0

2R: Connie Jaster d Mary Weiss 6-2 6-1
2R: Mimi Henreid d Alice Christer 6-1 6-0
2R: Hedy Rutzebeck d Heck 6-3 6-8 6-3
2R: Julie Heldman d Murray 6-2 6-1

QF: Moffitt d Lameers 6-1 6-1
QF: Albert d Callaway 6-1 6-0
QF: Henreid d Jaster 6-2 3-6 7-5
QF: Heldman d Rutzebeck 6-3 6-1

SF: Moffitt d Albert 6-1 6-2
SF: Heldman d Henreid 8-6 5-7 6-2

FI: Billie Jean Moffitt d Julie Heldman 3-6 6-1 6-4

DF: Sue Behlmar/Robey d Garluck/Hill 6-0 6-2
-----

ends April 26 Ojai Valley Tournament, Ojai, California, US (Hard)

Draw=11

1R: Diane Wootton d Pat Yeomans 8-6 6-3
1R: Carol Ann Loop d Linda Van Der Meer 6-2 6-1
1R: Mimi Arnold d Martha Gowans 3-6 6-4 6-2

QF: Carole Caldwell d Wootton 6-2 6-4
QF: Dodo Bundy Cheney d Kathy Blake 10-8 6-2
QF: Tory Fretz d Kathy Harter 7-5 6-3
QF: Arnold d Loop 6-4 4-6 6-4

SF: Caldwell d Cheney 6-4 6-1
SF: Arnold d Fretz 7-5 3-6 6-1

FI: Mimi Arnold d Carole Caldwell 2-6 6-4 6-4

DF: Carole Caldwell/Dodo Cheney d Kathy Blake/Kathy Harter 3-6 6-3 6-1

Dodo Cheney, star of the 30s and 40s, still rolling.
-----

Rollo
Apr 11th, 2012, 09:45 PM
Week of April 27-May 3


April 27-May 2 Reggio De Calabria Tournament, Reggio, Italy (Clay)

Draw=15

1R: Margaret Smith-bye
1R: Judy Tegart d Graziella Perna 6-0 6-3
1R: Maria Teresa Riedl d Linda Lou Crosby 6-3 6-0
1R: Madonna Schacht d Mary Habicht 6-1 6-0

1R: Robyn Ebbern d Carol Ann Prosen 6-2 6-1
1R: Roberta Beltrame d Ingrid Lofdahl 7-5 6-2
1R: Helga Niessen d Cathy Lee Crosby 6-3 6-4
1R: Lesley Turner d Vicki Berner 6-1 6-2

QF: Smith d Tegart 6-2 7-5
QF: Riedl d Schacht 6-3 2-6 7-5
QF: Ebbern d Beltrame 6-0 6-1
QF: Turner d Niessen 6-2 4-6 6-1

SF: Smith d Riedl 6-1 6-1
SF: Ebbern d Turner 2-6 6-4 6-3

FI: Margaret Smith d Robyn Ebbern 6-0 6-4
-----

April 27-May 3 River Plate Championships Buenos Aires, Argentina (Clay)

Draw=13

1R: Donna Floyd Fales-bye
1R: Ana Maria Bocio d Gladys De Barboza 7-5 6-4
1R: Elena De Eguiguren d Doris Gildemeister 6-1 6-1
1R: Graciela Moran d Mabel Bove 7-5 1-6 7-5

1R: Nora De Somoza-bye
1R: Viola De Almeda d Leyla Musalem (Chile) 6-3 6-4
1R: Graciela Lombardi d Mabel Vrancovich 5-7 6-1 6-2
1R: Carole Wright-bye

QF: Fales d Bocio 4-6 6-0 6-0
QF: Moran d Eguiguren 5-7 7-5 6-4
QF: Somoza d Almeda 6-2 6-3
QF: Lombardi d Wright 6-3 6-3

SF: Fales d Moran 6-3 6-1
SF: Somoza d Lombardi 8-6 6-4

FI: Nora de Somoza d Donna Fales 6-2 6-1

DF: Mabel Bove/Graciela Lombardi d Donna Fales/Carole Wright 10-8 2-6 8-6

-----

April 27-May 2 London Hard Court Championships Hurlingham, London, England, UK (Clay)

Draw=51

1R: Jan Lehane-bye
1R: Liv Paldan d Jenny Wagstaff 6-2 8-6
1R: Faye Toyne-bye
1R: Heather Allen d Rosemary Deloford 8-6 6-3
1R: Jenny Morris (Rhod)-bye
1R: JM Young d Mrs Brock 6-0 6-4
1R: Mrs Shearing d Z Schreiber (Arg) 6-2 6-1
1R: Carole Rosser-bye

1R: Helga Schultze d B Horton 6-2 6-2
1R: P Harman-bye
1R: Marie Fourie d D Roberts 4-6 6-0 6-1
1R: W Hall d Ulla Sandulf 0-6 6-2 10-8
1R: Virginia Wade d R Wilson 6-4 6-2
1R: Anne Oweb-bye
1R: Helen Plaisted d Marilyn Greenwood 6-2 6-3
1R: Deidre Catt-bye

1R: Norma Baylon-bye
1R: Robin Lloyd d Margaret Lee 6-3 6-2
1R: Jenny Garner d Stephanie Percivall 6-2 6-2
1R: E Ernest d Vivienne Dennis 1-6 6-4 6-2
1R: Pam Watermeyer-bye
1R: S Steventon d C Roberts 6-3 6-0
1R: Nell Truman-bye
1R: Rita Bentley d Sally Holdsworth 6-2 6-3

1R: Elizabeth Starkie d Jean French 6-1 6-0
1R: Joyce Williams d Shirley Hannah 6-0 6-1
1R: Lorna Cawthorn d Glenda Swan 5-7 8-6 6-1
1R: R Thadani (Ind) d Mrs Phillips (Aus) 6-3 1-6 6-2
1R: Vera Roberts-bye
1R: Pat Walkden-bye
1R: Margaret Harris-bye
1R: Nancy Richey d V Rees 6-3 6-1

2R: Lehane d Paldan 6-3 6-1
2R: Toyne d Allen 6-3 2-6 6-3
2R: Morris d Young 6-3 6-1
2R: Rosser d Shearing 6-0 6-0
2R: Schultze d Harman 6-2 6-2
2R: Fourie d Hall 6-3 6-4
2R: Wade d Owen 4-6 6-4 6-3
2R: Catt d Plaisted 6-3 6-2

2R: Baylon d Lloyd 1-6 6-1 6-0
2R: Garner d Ernest 6-1 6-3
2R: Watermayer d Steventon 6-2 6-1
2R: Bentley d N Truman 6-2 6-4
2R: Starkie d Williams 6-1 6-1
2R: Cawthorn d Thadani 6-0 6-1
2R: Roberts d Walkden 6-0 6-3
2R: Richey d Harris 6-1 6-3

3R: Lehane d Toyne 6-2 6-2
3R: Rosser d Morris 6-1 6-1
3R: Schultze d Fourie 6-2 6-2
3R: Wade d Catt 0-6 6-3 6-2

3R: Baylon d Garner 6-2 6-2
3R: Bentley d Watermayer 1-6 6-3 6-1
3R: Starkie d Cawthorn 6-1 6-2
3R: Richey d Roberts 6-3 6-2

QF: Lehane d Rosser 6-4 6-2
QF: Schultze d Wade 6-4 6-2
QF: Baylon d Bentley 6-3 6-1
QF: Richey d Starkie 3-6 6-3 6-4

SF: Lehane d Schultze 6-2 6-4
SF: Baylon d Richey 4-6 12-10 10-8

FI: Jan Lehane d Norma Baylon 6-3 6-1

Doubles

FI: Norma Baylon/Helga Schultze d Jan Lehane/Nancy Richey 7-5 6-4

A 50 game semifinal between Baylon and Richey

-----

ends May 3 Northern California Championships San Francisco, California, US (Hard)

QF: Gerry Carter d Cecii Martinez 6-3 6-3
QF: Jean Danilovich d ????
QF: Diana Gai d Sue Shrader 6-4 4-6 9-7
QF: Rosie Casals d Jean Saloman 6-0 6-0

SF: Carter d Danilovich default
SF: Casals d Gai 6-2 6-3

FI: Rosie Casals d Gerry Carter 6-0 6-0

DF: Pat Mattes/Sharon Russell d Bacon/Whitman 6-0 6-3

Casals is so young (15) she also wins the juniors.
-----

May 1 East Java Open Hard Courts, Surabaya, Indon. (Clay)

FI: Otty Oey d. Liem Soen Gie 6-0 6-8 6-2

DF: Oei Liem/Mandias d. Gan/Oey 2-6 7-5 6-3

*Oey wins a 3 hr. 30 min. semi.

Rollo
Apr 11th, 2012, 10:25 PM
Week of May 4-10


May 4-12 Italian Championships Rome, Italy (Clay)
Venue: Foro Italico

Draw=47

1R: Margaret Smith [1]-bye
1R: Carol Ann Prosen-bye
1R: Elizabeth Starkie-bye
1R: Mary Habicht-bye
1R: Vlasta Kodesova-bye
1R: Anne Marie Studer-bye
1R: Yvonne Acherman (Swt)-bye
1R: Helga Schultze-bye

1R: Vera Sukova d Joyce Williams 6-3 6-2
1R: Silvana Lazzarino d Ingrid Lofdahl 6-1 6-3
1R: Judy Tegart d M Frigerio default
1R: Helga Niessen d Tory Fretz 10-8 6-4
1R: Maria Teresa Riedl d Linda Lou Crosby 6-2 6-3
1R: Carmen Coronado d Judy Alvarez default
1R: Francoise Durr d Francesca Gordigiani default
1R: Jan Lehane [4]-bye

1R: Lesley Turner [3] d Elena Subirats 6-1 6-4
1R: Roberta Beltrame d Helen Plaisted 6-1 7-5
1R: Norma Baylon d Pat Mcclenaughan 6-2 6-2
1R: Monique Salfati d Chiara Ramorino 7-5 5-7 6-4
1R: Nancy Richey [6] d Helen Slattery 6-0 6-3
1R: Jacqueline Rees Lewis d Suzy Kormoczy 3-6 6-3 6-3
1R: Lea Pericoli d Cathy Lee Crosby 6-1 6-1
1R: Karen Susman d Heide Schildknecht 6-4 6-2

1R: Robyn Ebbern-bye
1R: Renate Ostermann-bye
1R: Deidre Catt-bye
1R: Robin Lesh-bye
1R: Madonna Schacht-bye
1R: Alessandra Gobbo-bye
1R: Vivki Berner-bye
1R: Maria Bueno [2]-bye

2R: Smith [1] d Prosen 6-1 6-0
2R: Starkie d Habicht 6-1 6-1
2R: Kodesova d Studer 6-1 6-1
2R: Schultze d Acherman 6-1 6-4
2R: Sukova d Silvana Lazzarino 6-1 6-0
2R: Tegart d Helga Niessen 6-2 3-6 7-5
2R: Riedl d Carmen Coronado 6-2 6-2
2R: Lehane [4] D Francoise Durr 7-5 2-6 10-8

2R: Turner [3] d Beltrame 9-7 6-1
2R: Baylon d Salfati 10-8 6-2
2R: Richey [6] d Rees Lewis 3-6 7-5 6-4
2R: Pericoli d Susman 6-4 0-7 7-5
2R: Ebbern d Ostermann 6-1 6-3
2R: Catt d Lesh 6-2 2-6 6-1
2R: Schacht d Gobbo 6-3 6-1
2R: Bueno [2] d Berner 6-2 6-2

3R: Smith [1] d Starkie 6-2 6-4
3R: Schultze d Kodesova 4-6 6-1 6-0
3R: Sukova d Tegart 6-0 6-3
3R: Lehane [4] d Riedl 6-2 6-2

3R: Turner [3] d Baylon 6-4 2-6 6-1
3R: Richey [6] d Pericoli 2-6 6-2 6-3
3R: Ebbern d Catt 6-4 6-4
3R: Bueno [2] d Schacht 6-1 6-3

QF: Smith [1] d Schultze 7-5 6-3
QF: Sukova d Lehane [4] 6-4 6-4
QF: Turner [3] d Richey [6] 8-6 8-6
QF: Ebbern d Bueno [2] 6-2 3-6 6-2

SF:Smith [1] d Sukova 6-1 6-1
SF: Turner [3] d Ebbern 6-3 2-6 6-4

FI: Margaret Smith [1] d Lesley Turner [3] 6-1 6-1

Doubles

SF: Smith/Turner d. Ebbern/M. Schacht 6-1 7-5
SF: Lazzarino/Pericoli d. Lehane/Tegart 3-6 12-10 6-3

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d. Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 6-1 6-2

Draw note

Missing a #5 seed.

Susman accuses Pericoli of cheating in a match before yelling fans. Lehane-Richey "went on for hours." Italians lob the Aussies to death in semis-400 overheads hit in one set alone. Italians save mp on a spectacular get.

-----

May 2-10 Southern California Championships Los Angeles, California (Hard)

2R: Sherryl Pruitt d Violet Walker 6-4 6-4
2R: Mira Vukelich d Pat Yeomans 14-12 7-5
2R: Mary Weiss d Flo Powers 8-10 603 603
2R: Mary Arnold Prentiss d Eileen Rahlens 6-1 8-6
2R: Bonnie Ellis d Lei Matthews 11-9 6-2

3R: Billie Jean Moffitt d Mandy Einstein 6-2 5-7 6-3
3R: Carol Ann Loop D Patti Hogan 12-10 6-2
3R: Pat Cody d Pruitt 6-3 6-2
3R: Kathy Harter d Vukelich 6-0 6-4

3R: Mimi Arnold d Weiss 6-3 6-0
3R: Kathy Blake d Mimi Henreid 6-2 6-0
3R: Sue Behlmar d Prentiss 6-3 4-6 6-2
3R: Carole Caldwell d Ellis 6-2 6-3

QF: Moffitt d Loop 6-4 2-6 6-1
QF: Harter d Cody 6-4 6-2
QF: Arnold d Blake 6-4 6-8 6-3
QF: Caldwell d Behlmar 6-3 6-2

SF: Moffitt d Harter 6-2 6-4
SF: Caldwell d Arnold 6-3 6-0

FI: Carole Caldwell d Billie Jean Moffitt 7-5 3-6 6-1

DF: Kathy Blake/Kathy Harter d Sue Behlmar/Billie Jean Moffitt 7-9 6-2 8-6

Carole upsets Moffitt as BJ wilts in the heat.
-----

May 7-10 Stuttgart Tournament, Stuttgart, Germany (Clay)

SF: Christine Truman d E Szekerka 6-1 6-1
SF: Almut Sturm d Amelie Hacks 6-1 8-6

FI: Christine Truman d Almut Sturm 6-3 6-2
-----

ends May 11 Brussels Tournament, Brussels, Belgium (Clay)

FI: Christiane Mercelis d Jacqueline Kermina 6-1 6-4
-----

ends May 8 Ujpesti Dozsa , Hungary (Clay)

FI: Polgar d. Feher 8-6 6-4

Rollo
Apr 11th, 2012, 10:33 PM
Week of May 11-17

May 13-18 Berlin International, Berlin, Germany (Clay)

1R: Margaret Smith d Tory Fretz 6-0 6-0
1R: Deidre Catt d Heide Schildknecht 4-6 6-3 6-3
1R: Almut Sturm d Christine Truman 6-0 6-4
1R: Helga Schultze d Annette Van Zyl ????

QF: Smith d Catt 6-2 6-4
QF: Nancy Richey d Sturm 6-3 10-8
QF: Norma Baylon d Karen Susman 6-2 9-7
QF: Schultze d Lesley Turner 6-1 9-7

SF: Smith d Richey 6-2 6-2
SF: Schultze d Baylon 9-7 5-2 retired

FI: Margaret Smith d Helga Schultze 6-2 6-1

DF: Margaret Smith/Lesley Turner d Nancy Richey/Karen Susman 7-5 6-2

A quality field the week before the French starts
-----

ends May 18 Algiers Tournament, Algiers, Algeria (Clay)

FI: Anna Dmitrieva d Francoise Durr 6-3 6-2
-----

May 15 Diosgyor, Hungary. (Clay)

FI: Judit Monori d. Erzsebet Solyom 11-9 6-2
-----

May 17 Indonesian Gravel Courts, Jakarta, Indonesia (Clay)

FI: Lita Liem d. Otty Oey 6-1 6-0

DF: Mudjoko/Yolanda d. Oei Liem/Mandias 6-0 6-2

*Lita Liem wins at age 18.
-----

Rollo
Apr 11th, 2012, 10:34 PM
FRENCH CHAMPIONSHIPS

Dates: May 19-May 31
Venue: Roland Garros, Paris
Surface: Clay

Singles (Draw=85)

First Round

Maria Bueno (Brz)[2]-bye
Joyce Williams(GB)-bye
Carol Ann Prosen(US)-bye
Maylis Burel-bye
Judy Tegart(Aus)[15]-bye
Christianne Spinoza-bye
Vicki Berner (Can)-bye
Ulla Sandulf (Swd)-bye

Francoise Durr [7]-bye
Anne-Marie Studer (Swt)-bye
Karen Susman(US)-bye
Jehanne Venturino-bye
Annette Van Zyl (SA)[10]-bye
Marilyn Stock (US)-bye
Sally Holdsworth (GB)-bye
Cathy Lee Crosby(US)-bye

Lesley Turner (Aus)[3]-bye
Pat Walkden (Rhod)-bye
Maud Galtier-bye
Linda Lou Crosby (US)-bye
Monique Salfati[14]-bye
Carmen Coronado (Sp)d. Suzanne Le Besnerais 5-7 7-5 6-4
Madonna Schacht (Aus)d. Heather Segal (SA) default
Francesca Gordigiani(Ity) d. Daniele Bouteleux 3-6 6-1 6-2

Christine Truman (GB)[6] d. Jacqueline Berson 6-0 6-0
Anne Marie Vissault d. Pilar Barril (Sp) default
Jacqueline Rees-Lewis d. Pam Watermeyer(SA) 6-1 6-3
Pat McLean (Aus) d. Elena Subirats (Mex) 1-6 6-3 8-6
Robyn Ebbern (Aus) [11] d. Solange Galtier default
Almut Sturm (Ger) d. Liv Paldan (Nor) 6-0 6-2
Christiane Mercelis (Bel) d. Jacqueline Kermina 6-3 6-2
Tory Fretz (US) d. Nell Truman (GB) 6-2 6-2

Evelyne Terras d. Marta Pombo Pereda(Sp) default
Elizabeth Starkie(Aus) d. Ingrid Lofdahl (Swd) default
Robin Lesh (Aus) d. Francoise Nay 6-2 6-2
Norma Baylon (Arg)[12] d. Heide Schildknecht (Ger) 6-0 6-0
Suzy Kormoczy (Hun)d. Chantal Langanay 6-0 6-1
Vlasta Kodesova (Cz) d. Francoise Repoux 6-4 6-3
Helga Niessen (Ger) d. Francoise Savy (Ven)6-2 6-0
Jan Lehane (Aus) [5] d. Mary Habicht (Brz)6-1 6-2

Helga Schultze (Ger) d. Marie Jeanne Dusapt 6-3 6-1
Irene de Lansalut d. Carol Rosser (GB) 7-5 6-4
Pat McClenaughan-bye
Janine Lieffrig[13]-bye
Roberta Beltrame (Ity-bye
M Lombard-bye (or Betty Lombard)
Unni Smith (Nor)-bye
Nancy Richey (US)[4]-bye

Helen Plaisted (Aus)-bye
Michele Mizen-bye
Deidre Catt (GB)-bye
Judy Alvarez (US)[9]-bye
Aline Nenot-bye
Anne-Marie Bocio(Arg)-bye
Claudine Rouire-bye
Vera Sukova (Cz)[8]-bye

Michelle Boulle-bye
Anna Maria Estalella (Sp)-bye
Helen Slattery(Aus)-bye
Lea Pericoli (Ity)[16]-bye
Silvana Lazzarino(Ity)-bye
Margot Schultze (Ger)-bye
Jenny Morris (Rhod) * (or Mary Kay Morris?)-bye
Margaret Smith(Aus)[1]

Second Round

Bueno [2] d. Williams 6-2 6-2
Prosen d. Burel 6-3 5-7 6-3
Tegart [15] d. Spinoza 7-5 6-1
Berner d. Sandulf 6-4 6-2
Studer d. Durr[7] default (injured foot)
Susman d. Venturino 6-0 6-4
Van Zyl [10] d. Stock 6-2 6-1
Holdsworth d. CL Crosby 6-4 6-2

Turner [3] d. Walkden default
M Galtier d. LL Crosby 6-4 6-2
Coronado d. Salfati [14] 5-7 6-4 7-5
Schacht d. Gordigiani 4-6 6-3 6-1
Truman [6] d. Visault 6-2 6-1
Rees-Lewis d. McLean scores not given
Ebbern [11] d. Sturm 6-3 6-2
Mercelis d. Fretz 6-1 7-5

Starkie d. Terras 6-0 6-2
Baylon[12]d. Lesh 6-3 6-2
Kormoczy d. Kodesova 1-6 10-8 6-0
Lehane[5] d. Niessen 6-0 6-2
Schultze d. de Lansalut7-5 6-1
Lieffrig[13] d McClenaughan 3-6 9-7 6-3
Beltrame d. Lombard default
Richey [4] Smith 6-2 6-0

Plaisted d. Mizen 6-0 6-4
Catt d. Alvarez [9] 6-3 2-6 6-3
Nenot d. Bocio default
Sukova [8] d. Rouire 6-0 6-1
Boulle d. Estalella default
Pericoli [16] d. Slattery 6-1 6-2
Lazzarino d. M Schultze 6-3 6-3
Smith [1] d. Morris default

Third Round

Bueno [2] d. Prosen 6-3 6-2
Tegart [15] d. Berner6-3 6-0
Susman d. Studer 6-3 6-2
Van Zyl [10] d. Holdsworth 6-2 6-4
Turner [3] d. M Galtier 6-1 6-2
Schacht d. Coronado 6-2 6-2
Truman [6] d. Rees-Lewis 6-2 6-3
Ebbern [10] d. Mercelis 6-4 6-4

Baylon [12] d. Starkie 4-6 6-4 6-2
Lehane [5]d. Kormoczy 7-5 6-3
Schultze d. Lieffrig [14] 8-6 6-1
Richey [4]d. Beltrame 6-1 6-3
Catt d. Plaisted 6-2 6-3
Sukova [8] d. Nenot 6-2 7-5
Pericoli[ 16] d. Boulle 6-3 8-6
Smith [1] d. Lazzarino 6-2 6-2

Fourth Round

Bueno [2] d. Tegart [15] 4-6 6-4 7-5
Susman d. Van Zy l[10] 6-4 7-5
Turner [3] d. Schacht 6-4 6-4
Truman [6] d. Ebbern [10] 6-2 6-0

Lehane [5] d. Baylon [12] 6-2 6-3
Schultze d. Richey [4] 1-6 6-3 6-3
Sukova [8] d. Catt 6-1 1-6 6-0
Smith [1] d. Pericoli 7-5 6-1

Quarterfinals

Bueno [2] d. Susman 6-4 6-0
Turner [3] d. Truman [6] 6-1 6-3
Schultze d. Lehane [5] 2-6 7-5 6-3
Smith [1] d. Sukova [8] 6-1 6-1

Semifinals

Bueno [2] d. Turner [3]3-6 6-2 6-0
Smith [1] d. Schultze 6-3 4-6 6-2

Final
Margaret Smith [1] d. Maria Bueno [2] 5-7 6-1 6-2

-------------------
Source: World Tennis

Draw notes:

Unni Smith of Norway (per NYT)

Summary:

Schultze upset Lehane in an exciting match lasting 2 hrs and 58 minutes. Lehane was up a set and almost closed it out in two after coming back from 1-5 to tie it. As often happens with Jan she then suffered from bad luck when she fell heavily in chasing down a drop volley. Schultze took the next 2 games to tie it at a set apiece.

Rollo
Apr 11th, 2012, 10:38 PM
FRENCH CHAMPIONSHIPS (Doubles and Mixed)


Doubles (Draw=39)

First Round

Liv Paldan/Ulla Smith d. Francoise Durr/Janine Lieffrig default (Durr injured foot)
Patricia McClenaughan/Helen Plaisted d. Francoise Repoux/Anne-Marie Studer 6-4 6-4
Helga Niessen/Heide Schildknecht d. Roberta Beltrame/Christiane Mercelis 7-5 6-4
Christine Truman/Nell Truman d. Jacqueline Kermina/Pat Mclean 6-0 6-1
Rosie Darmon/Monique Salfati d. Robin Lesh/Helen Slattery 6-3 7-5
Carol Rosser/Joyce Williams d. Irene de Lansalut/Carole Ann Prosen 6-3 7-5
Daniele Bouteleux/Francoise Nay d. Margot Schultze/Almut Sturm 6-3 3-6 6-3

Second Round

Bueno/Ebbern d. Berner/Habicht 6-0 6-3
Bocio/Savy d. Barril/Pombo Pereda default
Catt/Starkie d. Langanay/Vissault 6-4 6-0
Alvarez/Fretz d. Berson/Dusapt 6-2 6-4

Richey/Susman d. Gordiginai/Kormoczy 6-4 5-7 6-2
Baylon/Schultze d. Seghers/Terras6-1 6-3
McClenaughan/Plaisted d. Paldan/U Smith 7-5 6-0
C Truman/N Truman d. Niessen/Schildknecht 6-0 6-3

Darmon/Salfati d. Rosser/Williams 7-5 6-2
Lehane/Tegart d. Bouteleux/Nay 6-1 6-3
Schact/Van Zyl d. Burel/Surbirats 6-4 6-4
Lazzarino/Pericoli d. Morris/Walkden default

M Galtier/Le Besnerais d. Crosby/Crosby 6-1 6-4
Kodesova/Sukova d. Holdsworth/Watermeyer 6-1 6-2
Rouire/Valois d. Coronado/Estellala 7-5 9-7
Smith/Turner d. Lofdahl/Sandulf default

Third Round

Bueno/Ebbern d. Bocio/Savy default
Catt/Starkie d. Alvarez/Fretz 6-1 6-3
Baylon/Schultze d. Richey/Susman 10-8 3-6 6-2
C. Truman/N. Truman d. McClenaughan/Plaisted 6-4 6-3

Lehane/Tegart d. Darmon/Salfati 6-0 6-3
Lazzarino/Pericoli d. Schacht/Van Zyl 3-6 6-4 6-4
Kodesova/Sukova d. M. Galtier/Le Besnerais 6-2 6-3
Smith/Turner d. Rouire/Valois 6-2 6-0

Quarterfinals

Bueno/Ebbern d. Catt/Starkie 6-8 6-3 6-4
Baylon/Schultze d. Truman/Truman 7-5 7-5
Lazzarino/Pericoli d. Lehane/Tegart 6-0 6-4
Smith/Turner d. Kodesova/Sukova 6-3 7-5

Semifinals

Baylon/Schultze d. Bueno/Ebbern 6-3 1-6 6-3
Smith/Turner [1] d. Lazzarino/Pericoli 6-4 6-4

Final
Margaret Smith/Lesley Turner [1] d. Norma Baylon/Helga Schultze 6-3 6-0
----------------------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=64)

First Round

Lesley Turner/Fred Stolle d. Ulla Smith/Jarl Bibow 6-3 6-3
Joyce Williams/Bill Hoggs d. Christiane Mercelis/Eric Drossart 6-4 6-1
Robin Lesh/Allan Kendall d. Almut Sturm/Michel Leclerq 6-3 6-4
Karen Susman/Rod Susman d. Francoise Repoux/Habibi Bouchaib 9-7 6-1
Deidre Catt/Mike Sangster d. Chantal Langanay/Nestor Giammatica 6-4 6-3
Roberta Beltrame/John Stephens d. Linfa Lou Crosby/Isaias Pimentel 6-3 6-4
Madonna Schacht/Marty Mulligan d. Suzanne Le Besnerais/Jacques Chaban 6-2 6-4
Helen Slattery/Brian Tobin d. Monique Salfati/Christian Duxin 6-1 3-6 6-3

Robyn Ebbern/Bob Hewitt d. Christiane Spinoza/Dimitri Sturdza 6-3 6-1
Heide Schildknecht/Willy Bungert d. Francesca Gordigiani/Giordano Majoli 7-5 10-8
Norma Baylon/Jose-Luis Arilla d. Jacqueline Kermina/Alain Bresson 6-0 6-1
Irene de Lansalut/Ichizo Konishi d. Carol Ann Prosen/Nicky Kalogeropoulos 2-6 6-4 6-4
Judy Tegart/Tony Roche d. Margot Schultze/Clive Brebnor default
Vicki Berner/Norman Perry d. Marie Dusapt/Felix Bautista 6-2 6-3
Nancy Richey/Cliff Richey d. Ulla Sandulf/Ferenc Komaromi default
Helen Plaisted/Pat Cramer d. Evelyne Terras/Bernard Paul 6-2 9-7

Janine Lieffrig/Daniel Contet d. Liv Paldan/Weegner 6-1 6-3
Judy Alvarez/Jim McManus d. Francoise Nay/Koji Watanabe 6-1 6-2
Lea Pericoli/Beppe Merlo d. Carol Rosser/Harry Matheson 6-1 7-5
Jan Lehane/Lew Gerrard d. Mary Habicht /Jaime Pinto-Bravo 6-4 6-2
Pam Watermeyer/Keith Diepraam d. Cathy Lee Crosby/Eduardo Zuleta 6-4 6-2
Annette Van Zyl/John Newcombe d. Claudine Rouire/George McCall 6-3 6-2
Jacqueline Rees-Lewis/Ronald McKenzie d. Vlasta Kodesova/Milan Holecek 1-6 6-3 7-5
Maria Bueno/Tomas Koch d. Sally Holdsworth/bob Maud 6-2 6-3

Rosie Darmon/Tony Palafox d. Helga Niessen/Osamu Ishiguro default
Carmen Coronado/Ed Mandarino d. Pat Clenaughan/Bill Bowrey 6-0 6-3
Elizabeth Starkie/Graham Stilwell d. Anne-Marie Vissault/Lester Sack 7-5 6-4
Vera Sukova/Bob Howe d. Jacqueline Berson/Frew McMillan 6-0 6-2
Elena Subirats/Loureiro d. Daniele Bouteleux/Alain Bouteleux 6-3 9-11 6-3
Helga Schultze/istvan Gulyas d. Francoise Savy/Roger Werksman 6-2 6-1
Tory Fretz/Raymond Senkowski d. Anne-Marie Seghers/Jean Borotra 6-0 6-1
Margaret Smith/Ken Fletcher d. Maylis Burel/Andrzej Licis default

Second Round

Turner/Stolle d. Williams/Hoggs 7-5 6-4
Susman/Susman d. Lesh/Kendall 6-4 2-6 6-4
Catt/Sangster d. Beltrame/Stephens 6-4 6-4
Schacht/Mulligan d. Slattery/Tobin 6-8 7-5 6-3
Ebbern/Hewitt d. Schildknecht/Bungert default
Baylon/Arilla d. de Lansalut/Konishi 6-2 6-1
Tegart/Roche d. Berner/Perry 6-4 6-2
Richey/Richey d. Plaisted/Cramer 6-2 7-5

Lieffrig/Contet d. Alvarez/McManus 6-2 6-4
Pericoli/Merlo d. Lehane/Gerrard 6-2 7-5
Van Zyl/Newcombe d. Watermeyer/Diepraam 6-3 6-4
Bueno/Koch d. Rees Lewis/McKenzie 2-6 6-1 6-1
Coronado/Mandarino d. Darmon/Palofox 5-7 6-4 6-3
Sukova/Howe d. Starkie/Stilwell 2-6 10-8 6-4
Subirats/Loureiro d. Schultze/Gulyas 2-6 6-2 7-5
Smith/Fletcher d. Fretz/Senkowski 6-2 6-3

Third Round

Turner/Stolle d. Susman/Susman 6-4 11-9
Catt/Sangster d. Schacht/Mulligan 4-6 6-3 6-2
Baylon/Arilla d. Ebbern/Hewitt 4-6 8-6 8-6
Richey/Richey d. Tegart/Roche 6-3 9-7

Lieffrig/Contet d. Pericoli/Merlo default
Bueno/Koch d. Van Zyl/Newcombe 6-0 6-3
Sukova/Howe d. Coronado/Mandarino default
Smith/Fletcher d. Subirats/Loureiro 6-3 6-3

Quarter Finals

Turner/Stolle d. Catt/ Sangster 9-7 6-3
Baylon/Arilla d. Richey/Richey 9-7 4-6 6-0
Bueno/Koch d. Lieffrig/Contet 6-4 3-6 6-0
Smith/Fletcher d. Sukova/Howe 6-3 2-6 6-4

Semifinals

Turner/ Stolle d. Baylon/ Arilla 6-3 4-6 8-6
Smith/ Fletcher d. Bueno/ Koch 6-2 4-6 7-5

Final
Margaret Smith/Ken Fletcher d. Lesley Turner/Fred Stolle 6-3 6-4
----------------------------------------------------------------------

Draw notes:

Missing two first names for male players:
1 ???? Loureiro. The name sounds Brazilian or Portugeuse.
2. ???? Weegner.

U Smith=Ulla Smith of Norway. The Grand Slam Tennis book uses Annie Smith. Both of her doubles partners are from Norway. World Tennis and Andrew Tas also confirm her identity.

----------------------------------------------------------------------

Sources

Andrew Tas
New York Times
World Tennis

Rollo
Apr 11th, 2012, 10:41 PM
Week of May 18-24


May 18-23 Malvern Tournament, Malvern, England, UK (Grass)

QF: Anne Owen d Marie Fourie 6-3 4-6 6-2
QF: Margaret Lee d Glenda Swan 6-3 6-3
QF: Mary McAnally d Pat Walkden 2-6 8-6 12-10
QF: W Hall d Jenny Garner 3-6 6-4 6-3

SF: Lee d Owen 6-4 7-5
SF: Hall d Mcanally 6-2 retired

FI: Margaret Lee d W Hall 6-3 6-2

DF: Jenny Morris/Pat Walkden d Marie Fourie/Jenny Garner 8-6 6-4

-----

May 18-23 St Annes On Sea Tournament, Enlgand, UK (Grass)

QF: Lorna Cawthorn d Mrs Peerless 6-2 4-6 6-0
QF: Margaret Harris d Margaret Cooper 6-4 6-1
QF: Robin Lloyd d Jean Wilson 6-4 6-1
QF: Faye Toyne d Heather Allen 6-3 6-1

SF: Cawthorn d Harris 6-0 7-5
SF: Lloyd d Toyne 6-4 6-1

FI: Lorna Cawthorn d Robin Lloyd 7-5 3-6 6-3

DF: Lorna Cawthorn/Robin Lloyd d Margaret Harris/Faye Toyne 6-1 7-5
-----

May 18-23 Dinas Powys Tournament Glamorgan, Wales, UK (Grass)

FI: Trudy Groenman (Neth) d Elly Krocke (Neth) 6-1 6-3

DF: Elly Krocke/Betty Stove (Neth) d Trudy Groenamn/Anja Lepoutre (Neth) 6-4 6-8 9-7
-----


May 18-23 Sutton Coldfield Tournament , England, UK (Grass)

SF: Ann Jones d S Tutt 6-0 6-0
SF: Rita Bentley d Heather Cheadle 6-2 6-1

FI: Ann Jones d Rita Bentley 1-6 8-6 6-4

DF: Rita Bentley/Ann Jones d Steventon/S Tutt 6-4 6-4
-----

ends May 24 Atlanta Invitation Georgia (Hard)

Draw=10

1R: Betty Jo Braselton d Sara Mae Turber 6-2 6-1
1R: Alice Tym d Gloria Payne 6-2 3-6 6-0


QF: Carol Hanks d Braselton 6-1 6-0
QF: Raymonde Jones d Peachy Kellmeyer 2-6 6-3 6-1
QF: Mary Ann Eisel d Sally Seebeck 6-2 6-3
QF: Stephanie DeFina d Tym 6-4 7-5

SF: Hamks d Jones 3-6 6-4 6-2
SF: Eisel d Defina 4-6 6-4 7-5

FI: Carol Hanks d Mary Ann Eisel 6-2 8-6

DF: Mary Ann Eisel/Carol Hanks d Stephanie DeFina/Peachy Kellmeyer 1-6 7-5 6-4

-----

ends May 24 California State Championships Menlo Park (Hard)

Draw=18

1R: Ceci Martinez d Arvilla Manning 6-1 6-3
1R: Leslie Abrahams d Gerry Carter 1-6 6-4 9-7

2R: Julie Heldman d Julie James 6-0 6-0
2R: Sue Shrader d Sharon Russell 8-6 5-7 6-3
2R: Pat Naud Mattes d Linda Van Der Meer 5-7 6-1 6-4
2R: Mimi Arnold d Martinez 6-2 6-1

2R: Jean Danilovich d Bessie Fickert 6-2 6-0
2R: Cathy Gagel d Abrahams 6-3 6-0
2R: Rosie Casals d Rhoda Herron 6-3 6-0
2R: Janie Albert d Roni Oliva 6-0 6-0

QF: Shrader d Heldman 6-4 6-4
QF: Arnold d Mattes 6-3 6-8 6-3
QF: Danilovich d Gagel 6-0 6-3
QF: Albert d Casals 6-2 6-8 6-4

SF: Arnold d Shrader 6-2 6-1
SF: Albert d Danilovich 6-0 6-0

FI: Janie Albert d Mimi Arnold 3-6 6-1 6-1

DF: Mimi Arnold/Barbara Benigni d Janie Albert/Julie Heldman 8-6 6-1

Rollo
Apr 11th, 2012, 10:42 PM
Week of May 25-31

May 25-30 Surrey Grass Court Championships Surbiton, England, UK (Grass)

Draw=42 plus


1R: Lorna Cawthorn d Vivienne Dennis 7-5 6-3
1R: Trudy Groenman d Mrs Peerless 7-7 7-5
1R: Margaret Lee d Mrs Brock 0-6 7-5 6-2
1R: Tory Fretz d Marilyn Greenwood 6-1 6-1

1R: Rita Bentley d Pat Walkden 6-4 5-7 6-3
1R: Caroline Yates Bell d Hashmat (Pak) 6-2 6-4
1R: Jenny Garner d J Allen 3-6 10-8 6-2
1R: Pat Hird d S Steventon 6-3 11-9
1R: Robin Lloyd d Jenny Morris 8-6 6-3
1R: Betty Stove d Helen Plaisted 1-6 7-5 6-3

2R: Ann Jones d V Coombs 6-1 6-1
2R: ???? d ????
2R: Anne Owen d Parveen Ahmed (Pak) 6-4 6-2
2R: Pat McClenaughan d Elly Krocke 5-7 6-1 6-4
2R: Cawthorn d Jenny Wagstaff 6-2 4-6 6-4
2R: Groenman d Vera Roberts 1-6 6-3 9-7
2R: Lee d Marie Fourie 6-0 2-6 6-2
2R: Fretz d ????

2R: Bentley d Yates-Bell 7-5 6-2
2R: Garner d Hird 4-6 6-1 6-4
2R: Lloyd d Stove 6-3 6-4
2R: Virginia Wade d Sally Holdsworth 6-0 6-4
2R: Ulla Sandulf d Shirley Hannah 7-5 6-3
2R: J French d Mary McAnally 9-7 6-2
2R: Glenda Swan d Anja Lepoutre 7-5 6-3
2R: Carole Caldwell d Mrs Young 6-4 6-0

3R: Jones d ????
3R: McClenaughan d Owen 6-3 9-7
3R: Cawthorn d Groenman 6-3 4-6 6-3
3R: Fretz d Lee 6-8 6-0 6-2

3R: Bentley d Garner 6-1 6-2
3R: Wade d Lloyd 6-0 6-2
3R: Sandulf d French 6-3 8-6
3R: Caldwell d Swan 7-5 6-2

QF: Jones d McClenaughan 6-3 6-0
QF: Fretz d Cawthorn 6-4 6-1
QF: Bentley d Wade 7-5 4-7 7-5
QF: Caldwell d Sandulf 6-1 7-5

SF: Jones d Fretz 6-4 6-1
SF: Caldwell d Bentley 6-3 6-2

FI: Ann Jones d Carole Caldwell 6-3 6-1

DF: Ann Jones/Virginai Wade d Carole Caldwell/Tory Fretz 7-5 6-4
-----

May 25-30 Wolverhampton Tournament, London, England, UK (Grass)

QF: Margaret Harris d Mrs Parker 6-2 6-0
QF: Alison Stroud d Alex Soady 6-4 6-1
QF: Heather Cheadle d M Phillips 6-1 6-4
QF: Faye Toyne d S Tutt 3-6 6-4 6-0

SF: Stroud d Harris 6-3 7-5
SF: Toyne d Cheadle 8-6 7-5

FI: Faye Toyne d Alison Stroud 6-1 6-3

DF: Haskew/Tutt d Heather Cheadle/Alex Soady 6-4 6-2

-----

ends May 31 Tulsa Invitation , Tulsa, Oklahoma, US (Clay)

Draw=6


1R: Yola Ramirez Ocghoa-bye
1R: Owen McHaney d Babs Givens 6-4 6-2
1R: Patsy Rippy d Patty Lowden 6-2 6-2
1R: Justina Bricka-bye

SF: Ochoa d McHaney 6-2 6-2
SF: Bricka d Rippy 6-2 6-1

FI: Yola Ochoa d Justina Bricka 7-5 4-6 6-3

DF: Own McHaney/Yola Ramirez d Justina Bricka/Patsy Rippy 1-6 6-4 6-3

-----

ends May 31 Austrian Championships, Vienna, Austria (Clay)

FI: Sonja Pachta d Almut Sturm 6-2 6-2
-----

ends May 30 Central District Championships Stirling, Scotland, UK

FI: Winnie Shaw d Sheila Moodie 6-4 2-6 6-2

DF: Sheila Moodie/Winnie Shaw d Dunglison/M Ferguson 6-0 6-1

Rollo
Apr 12th, 2012, 01:49 PM
Week of June 1-7

June 1-6 Northern Championships Manchester, England, UK (Grass)

Draw=39

1R: Elaine Shenton d Glenda Swan 6-4 6-3
1R: Joyce Fulton d Vicki Palmer 8-6 6-4
1R: Nancy Richey d Dorothy Campbell 6-0 6-2
1R: Carole Caldwell d Helen Lockington (NZ) 6-0 6-0
1R: Joyce Williams d Pat Walkden 6-1 6-4
1R: Sally Holdsworth d Jenny Garner 6-4 6-3
1R: Christine Truman d Margaret O' Donnell 6-1 6-3

2R: Maria Bueno d J Jackson 6-0 6-0
2R: Marie Fourie d Nell Truman 6-4 2-6 6-4
2R: Tory Fretz d ????
2R: Rita Bentley d Francoise Savy 6-3 6-3
2R: Deidre Catt d Shenton 6-4 6-1
2R: Robin Lloyd d Fulton 6-1 6-3
2R: Ulla Sandulf d Peachy Kellmeyer 3-6 6-2 7-5
2R: Richey d Trudy Groenman 6-3 6-2

2R: Caldwell D Anja Lepoutre 6-4 6-1
2R: Williams D Alison Stroud 6-1 6-1
2R: Stephanie DeFina d Holdsworth 1-6 8-6 6-1
2R: Truman D Pat Mcclenaughan 6-0 3-6 6-1
2R: Virginia Wade d ????
2R: Jean Wilson d Elizabeth Starkie 6-3 2-6 6-4
2R: Heather Allen d ????
2R: Billie Jean Moffitt D Margaret Cooper 6-2 6-2

3R: Bueno d Fourie 6-0 6-2
3R: Bentley d Fretz 6-2 4-6 6-3
3R: Catt d Lloyd 6-3 6-4
3R: Richey d Sandulf 6-1 6-1

3R: Caldwell d Williams 6-2 6-0
3R: Truman d DeFina 6-0 6-2
3R: Wade d Wilson 6-4 9-7
3R: Moffitt d Allen 6-2 7-5

QF: Bueno d Bentley 6-0 6-4
QF: Richey d Catt 8-6 8-6
QF: Caldwell d Truman 6-2 7-7 retired
QF: Moffitt d Wade 6-4 6-3

SF: Caldwell led Moffitt 6-2 0-6 1-0 unfinished due to rain.
SF: Bueno vs Richey unplayed due to rain.

event cancelled Because rain.

Christine Truman's Wimbledon hopes go down in flames in the QF as she fell on a slippery court, tearing her shoulder and elbow.

The four semifinalists wait for 5 hours while it rains. When officials ask them to go on they refuse after examing the court. No one wanted to take the chance after seeing what hapened to Christine. "Our first loyalties lie with the team. It would be foolish to play on this court", stated Billie Jean Moffitt.
-----

June 1-6 Cheltenham Tournament, Cheltenham, England (Grass)

2R: Marilyn Greenwood d Mary McAnally 6-1 5-7 6-3
2R: W Hall d Mrs Shearing 6-4 4-6 6-2
2R: Annette Van Zyl d V Rees 6-2 6-2

QF: Ann Jones d P Murphy 6-0 6-1
QF: Greenwood d E Ernest 9-11 6-3 6-3
QF: Norma Baylon d Hall 6-3 6-1
QF: Van Zyl d Elizabeth Starkie 6-0 6-1

SF: Jones led Greenwood 6-1 1-1 cancelled due to rain.
SF: Baylon vs Van Zyl cancelled due to rain.

Offically cancelled on June 6. It rained all six days, and the with semis not completed it was decided to cancel the event for 1964.
-----

June 1-7 Swiss Championships Lausanne, Switzerland (Clay)

Draw=21

1R: Renee Schuurman d Yvonne Achermann 6-4 9-7
1R: Monique Salfati d Janine Bourgnon 7-5 3-6 6-2
1R: Pam Watermayer d Silvana Lazzarino default
1R: Jan Lehane d Boleyns 6-0 6-0
1R: Judy Tegart d Anne Marie Studer 6-1 6-2

2R: Margaret Smith d Reutercrona 6-0 6-0
2R: Justina Bricka d Ginette Bucaille Grandguillot 6-3 6-4
2R: Schuurman d Roberta Beltrame 8-6 6-1
2R: Karen Susman d Monique Salfati 6-2 6-0

2R: Lehane d Watermayer 6-3 6-1
2R: Tegart d Christiane Mercelis 7-5 4-6 6-0
2R: Carol Rosser d Alice Wavre 6-2 4-6 6-1
2R: Lesley Turner d ????

QF: Smith d Bricka 6-4 6-2
QF: Schuurman d Susman 3-6 7-5 6-1
QF: Lehane d Tegart 6-3 6-0
QF: Rosser d Turner 7-9 6-4 6-2

SF: Smith d Schuurman 6-2 6-2
SF: Lehane d Rosser 6-0 6-0

FI: Margaret Smith d Jan Lehane 2-6 8-6 6-2

Doubles

FI: Renee Schuurman/Karen Susman d Roberta Beltrame/Christiane Mercelis 7-5 6-4
-----

June 1-7 Count of Godo Tournament, Barcelona, Spain (Clay)
Venue: Real Tennis Club

QF: Carmen Coronado d E Blanco 6-1 6-0
QF: Ana Maria Estalella d Mercedes Solsona 6-1 6-1
QF: Michelle Boulle d Elena Subirats 6-1 5-7 6-4
QF: Pilar Barril d Anne-Marie Larue 6-2 6-3

SF: Coronado d Estalella 6-2 6-3
SF: Boulle d Barril 6-0 8-6

FI: Carmen Coronado d Michelle Boulle 6-3 6-4

DF: Carmen Coronado/Ana-Maria Estalella d Pilar Barril/Elena Subirats 6-2 6-4
-----

May 31-June 7 Championships of Morocco, Casablanca, Morocco (Clay)

Draw=11

1R: Francoise Durr d Francoise Repoux 6-4 6-1
1R: Judy Alvarez d Francesca Gordigiani 6-4 6-8 8-6
1R: Irene De Lansalut d Suzy Kormoczi 3-6 6-1 6-0

QF: Durr d Alvarez 6-1 6-0
QF: Madonna Schacht d Jacqueline Morales 6-4 6-3
QF: Jacqueline Rees-Lewis d Lansalut 6-2 6-2
QF: Robyn Ebbern d Chantal Langanay 6-2 7-5

SF: Durr d Schacht 6-1 4-6 6-3
SF: Ebbern d Rees-Lewis 6-2 6-2

FI: Francoise Durr d Robyn Ebbern 6-4 6-3
-----

June 6-7 Pre -Wightman Cup Event Beckenham, England (Grass)

Britian tied Rest of World 4-4

Anna Dmitrieva (USSR) d Carol Rosser 8-6 6-2
Virginia Wade d Trudy Groenman (Neth) 6-3 4-6 6-4
Ann Jones d Judy Tegart (Aus) 8-6 6-2
Deidre Catt d Norma Baylon (Arg) 8-6 6-2
Annette Van Zyl (SA) d Elizabeth Starkie 6-4 6-0
Anna Dmitrieva (USSR)/Judy Tegart (Aus) d Deidre Catt/Elizabeth Starkie 6-2 6-1
Trudy Groenman (Neth) Robin Lesh (Aus) d Carol Rosser/Virginia Wasw 6-4 10-8
Ann Jones/Angela Mortimer d Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) 7-5 4-6 6-1
-----

ends June 7 United States National Hard Court Championships Sacramento California, US (Hard)

Qualifying

Q2: Linda Vail Van Der Meer d Denise Carter 6-1 6-2
Q2: Roylee Bailey d Carol Gay 6-2 6-4
Q2: Toni Alford d Ceci Martinez 6-4 4-6 6-2
Q2: June Gay d Margaret Ose 6-2 3-6 6-2

Main Draw=16

1R: Mimi Arnold d Toni Alford [Q] 6-3 6-0
1R: Linda Van Der Meer [Q] d Margaret Fredericks 3-6 6-3 6-1
1R: Sue Shrader d June Gay [Q] 6-4 6-2
1R: Kathy Blake d Roylee Bailey [Q] 7-5 6-3

1R: Jean Danilovich d Hedy Rutzebeck 6-1 7-5
1R: Pat Cody d Gerry Carter 6-2 6-2
1R: Cathy Gagel d Cathy Douglas 6-2 6-1
1R: Kathy Harter d Marie Sidone 6-2 6-1

QF: Arnold d Van Der Meer [Q] 6-3 6-1
QF: Blake d Shrader 6-4 6-1
QF: Danilovich d Cody 6-2 6-4
QF: Harter d Gagel 6-1 6-3

SF: Blake d Arnold 9-7 6-2
SF: Harter d Danilovich 6-4 6-4

FI: Kathy Harter d Kathy Blake 6-1 6-0

DF: Mimi Arnold/Barbara Benigni d Jean Danilovich/Sue Shrader 6-4 6-3

-----

June 1-6 Lowther Tournament Barnes, UK (Grass)

Draw=23

1R: Vera Roberts-bye
1R: Mrs Peerless-bye
1R: S Steventon-bye
1R: Jenny Wagstaff d Helen Slattery 3-6 6-2 6-0
1R: V Coombs d Parveen Ahmed (Pak) 6-4 6-2
1R: N Kitovitz d E Patten 1-6 6-3 5-3 retired
1R: Mrs Young-bye
1R: Pat Hird-bye

1R: Caroline Yates Bell-bye
1R: C Ashton-bye
1R: C Clarke-bye
1R: Roberts-bye
1R: Robin Lesh d Jenny Morris 6-2 8-6
1R: Mrs Brock d Howe (Aus) 7-5 6-1
1R: Vivienna Dennis d M Bull 4-6 6-4 6-4
1R: Lorna Cawthorn d R Hughes 6-3 7-5


2R: Roberts d Peerless 6-3 6-1
2R: Wagstaff d Steventon 7-5 9-7
2R: Coombs d Kitovitz 6-0 6-3
2R: Hird d Young 6-3 6-2

2R: Yates Bell d Ashton 6-4 6-1
2R: Clarke d Roberts 6-4 10-8
2R: Lesh d Brock 6-2 6-2
2R: Cawthorn d Dennis 6-0 6-1

QF: Roberts d Wagstaff 6-0 6-1
QF: Coombs d Hird 7-5 8-6
QF: Clarke d Yates Bell 6-3 6-4
QF: Lesh d Cawthorn 6-4 7-5

SF: Roberts d Coombs 6-2 6-2
SF: Lesh d Clarke 6-4 6-3

FI: Robin Lesh d Vera Roberts 6-2 6-4

-----

ends June 8 Bielefeld Tournament,Bielefeld, Germany (Clay)

FI: Madonna Schacht d Scheibner 6-2 6-4
-----

ends June 4 Norwegian Championships Oslo, Norway (Clay)

FI: Liv Paldan d Gudrun Rosin 6-3 6-1
-----

ends June 6 Czechoslovakian Championships Prague, Czechoslovakia (Clay)

QF: Vera Sukova d Mary Habicht 6-2 6-4
QF: Mrs Wahley (Ger) d Jana Volkova 6-2 2-0 retired
QF: Jitka Horcikova d Alena Palmeova 2-6 6-2 9-7
QF: Vlasta Kodesova d Olga Lendlova 6-3 6-1

SF: Sukova d Wahley 7-5 6-3
SF: Horcikova d Kodesova 8-6 6-3

FI: Vera Sukova d Jitka Horcikova 6-3 6-2

DF: Vlasta Kodesova/Vera Sukova d Matejkova/Pilarova 6-0 6-1

-----

June 1-6 Havant Tournament , England, UK (Grass)

QF: Margaret Lee d G Levic 6-0 6-0
QF: Faye Toyne d Elly Krocke 6-4 3-6 7-5
QF: Anne Owen d Christiane Spinoza 9-7 6-2
QF: Betty Stove d S Mildner 6-0 6-2

SF: Toyne d Lee 6-4 4-6 6-0
SF: Stove d Owen 6-4 6-4

FI: Faye Toyne and Betty Stove divide title due to rain.

Doubles

FI: Helen Plaisted/Spinoza divide title with Elly Krocke/Betty Stove

Rollo
Apr 12th, 2012, 01:50 PM
Week of June 8-14

June 12-14 Wightman Cup London, England, UK (Grass)
Venue: The All-England Club, Wimbledon

British captain: Angela Mortimer
US Captain: Donna Floyd Fales

United States d Great Britian 5-2

Day 1 (June 12)-4,000 attend

Nancy Richey (US) d Deidre Catt 4-6 6-4 7-5
Billie Jean Moffitt (US) d Ann Jones 4-6 6-2 6-3
Deidre Catt/Ann Jones d Carole Caldwell/Billie Jean Moffitt (US) 6-3 4-6 6-0

Day 2 (June 13)-4,000 attend

Carole Caldwell (US) d Elizabeth Starkie 6-4 1-6 6-3
Nancy Richey (US) d Ann Jones 7-5 11-9

Day 3 (June 14)

Billie Jean Moffitt (US) d Deidre Catt 6-3 4-6 6-3
Angela Mortimer/Elizabeth Starkie d Donna Fales/Nancy Richey 2-6 6-3 6-4

Britain was in a hole before the event started due to the injury of their #1 Christine Truman. Betting in legal in England, and until Christine landed the wrong way on the grass at Manchester Brits were betting on their team for the Cup. Britains's chances fell with the thud that tore Truman's shoulder and elbow. Interest in the Cup dimmed appreciably.

Catt-Richey was the 'classic baseline duel" match that captivated on day 1. 4,000 schoolgirls squealed with delight as Deidre raced to 5-2 40-0. It took 3 sets points before Catt secured it with a smash that an off balance Richey netted. Nancy proceded to simply hit harder from that point. That got her to 5-2 in the third-then Catt pulled up to 5-5. Two blazing winners from the Texan ended it-a forehand down the line and a backhand crosscourt.

Moffitt "booged down with studies at Cal State until a fortnight ago", earned the appreciation of the crowd in her match by refusing to play a point over after a straw hat blew onto the court.Billie Jean started slowly with many an error and double fault, but once she righted her game the natural serve and volleyer overcame Jone's defensive skills.

The day ended with at least 1 British victory in the the doubles. Billie jean gave a yelp of distress after the first set of doubles due to leg cramps. For the rest of the match she was unable to follow her serve to net.

The US clinches the Cup on the second day. Carole Caldwell clinched it all for the Yanks on a netcord forehand that took forever to fall over and in. "I said a whole prayer before it fell in", she later said. Day 2 began with Richey's hard hitting overcoming all the tactical wiles of Jones-who in the end resorted to coming to net to try and stave off defeat. Nancy won her second singles of the Cup as she did the first-in a blaze of winners.

Rain and darkness force play over into day 3. This was a first for the All-England Club, which had never permitted Sunday play before.
-----

June 8-13 Kent Championships Beckenham (Grass)

1R: Margaret Smith-bye
1R: Trudy Groenman-bye
1R: Vera Roberts-bye
1R: ???-bye
1R: Ulla Sandulf-bye
1R: Nell Truman-bye
1R: ???-bye
1R: Joyce Williams-bye

1R: Tory Fretz d Alison Stroud 6-4 6-4
1R: Betty Stove d Mary McAnally 9-7 6-1
1R: Judy Tegart d Marie Fourie 3/6-6/3-6/1
1R: Jenny Morris d Alessandra Gobbo 5-7 7-5 6-4
1R: Vicki Berner d Liv Paldan 6-4 8-6
1R: Anja Lepoutre d Sally Holdsworth 6-4 6-2
1R: Robin Lloyd d Pat McClenaughan 6-4 6-3
1R: Annette Van Zyl d Marilyn Greenwood 6-0 6-3

1R: Robyn Ebbern d Mrs Clark 6-1 6-2
1R: Maylis Burel d Jenny Garner 6-2 6-3
1R: Helen Slattery d V Coombs 6-2 6-1
1R: Vicki Palmer d Vivienne Dennis 6-4 6-2
1R: Helen Plaisted d J French 6-2 6-0
1R: Elly Krocke d Robin Lesh 6-3 6-3
1R: Lesley Turner d Lorna Cawthorn 6-2 6-1
1R: Heather Allen-bye

1R: Anne-Marie Studer-bye
1R: Katarina Bartholdson-bye
1R: Anna Dmitrieva-bye
1R: S Steventon-bye
1R: Glenda Swan-bye
1R: Irene De Lansalut-bye
1R: Pat Walkden-bye
1R: Maria Bueno-bye

2R: Smith d Groenman 6-1 6-1
2R: Roberts d ????
2R: Sandulf d N Truman 6-8 6-4 7-5
2R: Williams d ????
2R: Fretz d Stove 6-3 6-2
2R: Tegart d Morris 6-0 6-4
2R: Berner d Lepoutre 6-1 6-1
2R: Van Zyl d Lloyd 6-2 8-6

2R: Ebbern d Burel 6-0 6-1
2R: Slattery d Palmer 6-2 6-2
2R: Plaisted d Krocke 6-4 6-2
2R: Allen d Turner default
2R: Studer d Bartholdson default
2R: Dmitrieva d Steventon 6-2 6-1
2R: Swan d Lansalut 9-7 6-3
2R: Bueno d Walkden 6-2 6-3

3R: Smith d Roberts 6-2 6-0
3R: Williams d Sandulf ????
3R: Fretz d Tegart 5-7 6-4 6-3
3R: Van Zyl d Berner 6-0 4-6 6-2

3R: Ebbern d Slattery 6-1 6-3
3R: Plaisted d Allen 6-4 6-2
3R: Dmitrieva d Studer 6-1 6-2
3R: Bueno d Swan 6-2 6-1

QF: Smith d Williams 6-0 6-1
QF: Van Zyl d Fretz 6-2 6-3
QF: Ebbern d Plaisted 6-2 6-4
QF: Bueno d Dmitrieva 4-6 6-0 6-3

SF: Smith d Van Zyl 6-3 6-2
SF: Bueno d Ebbern 6-4 6-2

FI: Margaret Smith led Maria Bueno 5-3. Title divided due to rain

Doubles

1R: Ann Jones/Angela Mortimer d Norma Baylon/Anette Van Zyl 7-5 4-6 6-1

????

Mixed Doubles title divided due to rain.

Mortimer played doubles with Jones as Wightman Cup prep
-----

June 8-13 West Of England Championships Bristol, England, UK (Grass)

Draw=30

1R: Karen Susman d J Brown 6-0 6-0
1R: Jean Wilson d P Mclean (Aus) 6-3 retired
1R: Carol Ann Prosen d W Hall 6-4 6-4
1R: Rita Bentley d P Spencer 6-1 6-0
1R: Margaret Lee d Monique Salfati 6-2 6-4
1R: Justina Bricka d Shirley Hannah 6-0 6-0
1R: Mary Ann Eisel d Gwen Chapman 6-4 6-2
1R: Norma Baylon-bye

1R: Helga Schultze-bye
1R: Stephanie DeFina d Mrs H O' Boyle 6-2 6-2
1R: Elena Subirats d Mary Habicht 8-6 6-4
1R: Carol Hanks d Geraldine Houlihan 6-4 9-7
1R: Anne Owen d Eleanor O' Neill 6-4 6-3
1R: Vera Sukova d Janice Townsend 6-0 6-0
1R: Peachy Kellmeyer d Vivienne Rees 6-2 6-1
1R: Francoise Durr d H Morris 6-1 6-2

2R: Susman d Wilson 6-2 6-1
2R: Bentley d Prosen 6-1 6-1
2R: Bricka d Lee 2-6 6-1 6-2
2R: Baylon d Eisle 6-1 6-1

2R: Schultze d DeFina 6-2 2-6 6-3
2R: Hanks d Subirats 6-2 6-2
2R: Sukova d Owen 8-6 6-2
2R: Durr d Kellmeyer 6-2 6-3

QF: Susman d Bentley 6-2 4-6 6-2
QF: Bricka d Baylon 6-1 7-5
QF: Hanks d Schultze 9-7 6-4
QF: Durr d Sukova 6-8 7-5 6-2

SF: Susman d Bricka 6-2 6-4
SF: Durr d Hanks 5-7 6-2 6-0

FI: Karen Susman d Francoise Durr 6-8 6-3 6-3

Doubles

FI: Rita Bentley/Karen Susman d Norma Baylon/Helga Schultze 6-4 7-5

Durr overcame serving problems to win the semi in a mild upset. In the final her slow-ball tactics bewildered Susman for 1 set. The American's attacking game eventually overwhelmed Durr.

Draw notes:

Gwen Chapman is married.
Mrs H O'Boyle is Welsh
-----

June 9-13 Nottingham Tournament, Nottingham, England, UK (Grass)

QF: Jan Lehane d P White 6-0 6-2
QF: Christiane Spinoza d Cathy Lee Crosby 6-2 4-6 6-2
QF: S Tutt d ????
QF: Madonna Schacht d ????

SF: Lehane d Spinoza 6-0 6-1
SF: Schacht d Tutt 6-0 6-1

FI: Jan Lehane d Madonna Schacht 6-2 6-1

DF: Jan Lehane/Madonna Schacht d Bee/J White 7-5 6-1
-----

June 8-13 West Of Scotland Championships Glasgow, Scotland, UK (Grass)

FI: Frances McLennan d B McCallum 6-1 6-3

DF: Frances Mclenan/Paul d Sheila Moodie/Winnie Shaw 6-3 6-2

-----

ends June 14 Blue And Gray Tournament Montgomery Alabama, US

QF: Roberta Alison d Putsy Trice 6-2 6-0
QF: Peggy Moore d Sara Mae Turber 6-2 6-4
QF: Becky Vest d Alice Christer 6-1 2-6 6-3
QF: Alice Tym d Sandy Zeese 7-5 4-6 6-0

SF: Alsion d Moore 6-1 6-1
SF: Vest d Tym 3-6 6-5 7-5

FI: Roberta Alison d Becky Vest 6-0 6-4

DF: Roberta Alison/Sara Mae Turber d Putsy Trice/Alice Tym 6-1 6-2

-----

ends June 15 New York State Championships Mamaroneck, New York, US (Clay)

Draw=21

1R: Barbara Menoff d Joan Liebmann 6-2 6-1
1R: Louise Gonnerman d Diane Matzner 6-0 6-3
1R: Adria Price d Sue Geller 6-1 6-0
1R: Doris Delord d Karol Gagliano 6-0 6-1
1R: Carmen Lampe Boland d Joan Silbersher 3-6 6-2 6-3

2R: Carole Wright d Laura Krieger 6-4 6-0
2R: Yale Stockwell d Sheila Maroshick 6-2 6-4
2R: Menoff d Jacqueline Bolens 6-0 6-1
2R: Pat Stewart Edrich d Eileen Rahlens 6-1 6-1

2R: Gonnerman d Elaine Scarpone 6-0 6-2
2R: Dorothy Mccarthy d Carolyn Liguori 6-4 6-0
2R: Price d Delord 6-2 6-3
2R: Boland d Lillian O' Donnell 6-1 8-6

QF: Wright d Stockwell 6-3 6-2
QF: Edrich d Menoff 6-3 6-2
QF: Gonnerman d Mccarthy 6-1 6-2
QF: Price d Boland 6-1 6-4

SF: Wright d Edrich 6-2 6-4
SF: Gonnerman d Price 6-3 6-0

FI: Carole Wright d Louise Gonnerman 6-3 6-1

DF: Effi Carroll/Louise Ganzenmuller d Louise Gonnerman/Yale Stockwell 6-3 6-0
-----

ends June 15 Victorian Hard Court Championships Melbourne, Victoria, Australia (Clay)

Draw=11

1R: Kerry Melville d Bev Rae 6-3 7-5
1R: Anne Jenkins d Margaret Kynaston 6-4 4-6 6-3
1R: Maureen Pratt d N Jackson 6-1 6-1

QF: Melville d Barbara Jenkins 6-3 6-4
QF: Lorraine Coghlan Robinson d Pam Southcombe Wearne 8-6 7-5
QF: A Jenkins d J Twitt 8-6 7-5
QF: Pratt d M Buck 6-1 6-1

SF: Melville d Robinson 6-4 2-6 8-6
SF: Pratt d Jenkins 6-3 3-6 6-3

FI: Kerry Melville d Maureen Pratt 6-3 6-4

DF: Foster/Kerry Melville d Anne Jenkins/Lorraine Robinson 4-6 6-4 8-6

Rollo
Apr 12th, 2012, 01:58 PM
Week of June 15-21

June 15-20 London Grass Court Championships, London, England, UK (Grass)
Venue: Queen's Club

Draw=58

1R: Margaret Smith-bye
1R: Janine Lieffrig-bye
1R: Lorna Cawthorn d Vlasta Kodesova 7-5 7-5
1R: Donna Floyd Fales d Vera Roberts 7-5 8-6
1R: Katarina Bartholdson d Carol Ann Prosen 6-1 6-2
1R: Elizabeth Starkie d Carol Hanks 6-4 6-3
1R: Vera Sukova d Robin Lesh 6-2 6-4
1R: Anna Dmitrieva d Linda Lou Crosby 6-0 6-1

1R: Sonja Pachta d Almut Sturm 6-1 4-6 6-3
1R: Monique Salfati d Elena Subirats 6-4 7-5
1R: Vicki Palmer d Carmen Coronado 7-5 3-6 7-5
1R; Annette Van Zyl d Joyce Williams 6-2 6-3
1R: Nell Truman d Liv Paldan 6-4 6-3
1R: Judy Tegart d Peachy Kellmeyer 6-1 9-7
1R: Jenny Ridderhof d Pat Hird 9-7 4-6 6-2
1R: Deidre Catt d Mimi Arnold 6-4 7-5

1R: Ann Haydon Jones-bye
1R: Helga Niessen-bye
1R: Justina Bricka d Caroline Yates Bell 6-2 6-4
1R: Irene De Lansalut d Madonna Schacht 6-3 2-6 7-5
1R: Rita Bentley d Cathy Lee Crosby 6-2 6-1
1R: Helga Schultze d Heather Allen 6-3 6-4
1R: Virginia Wade d Francoise Durr 4-6 6-3 6-3
1R: Robin Lloyd-bye


1R: Tory Fretz d Anja Lepoutre 6-3 6-4
1R: Mary Ann Eisel d Carol Rosser 6-4 7-5
1R: Mary Mcanally d F Regent 6-0 6-0
1R: Jacqueline Rees Lewis -bye
1R: Trudy Groenman d Francesca Gordigiani 6-2 6-0
1R: Stephanie DeFina d A Ivanova 6-2 7-5
1R: Christiane Mercelis d Mary Habicht 6-2 2-6 6-2
1R: Lesley Turner d Glenda Swan 6-2 6-3

2R: Smith d Lieffrig 6-2 6-1
2R: Fales d Cawthorn 6-2 6-0
2R: Starkie d Bartholdson 6-4 6-1
2R: Dmitrieva d Sukova 6-2 6-1
2R: Salfati d Pachta 6-4 6-2
2R: Palmer d Van Zyl default
2R: N Truman d Tegart 6-4 8-6
2R: Catt d Ridderhof 6-3 6-1

2R: Jones d Niessen 6-2 6-0
2R: Bricka d Lansalut 6-4 6-3
2R: Bentley d Schultze 3-6 6-2 6-1
2R: Wade d Lloyd 2-6 6-4 7-5
2R: Fretz d Eisel 6-3 6-3
2R: Rees-Lewis d McAnally 6-2 7-5
2R: DeFina d Groenman 6-2 6-4
2R: Turner d Mercelis 7-5 7-5

3R: Smith d Fales 6-0 6-1
3R: Dmitrieva d Starkie 6-2 4-6 7-5
3R: Salfati d Palmer 6-2 6-3
3R: Catt d Truman 6-4 5-7 6-4

3R: Jones d Bricka 6-2 6-1
3R: Bentley d Wade 4-6 6-2 9-7
3R: Fretz d Rees Lewis 7-5 7-5
3R: Turner d DeFina 6-3 6-1

QF: Smith d Dmitrieva 6-4 8-6
QF: Salfati d Catt 7-5 9-7
QF: Jones d Bentley 6-1 6-2
QF: Turner d Fretz 6-3 5-7 7-5

SF: Smith d Salfati 6-1 6-0
SF: Jones d Turner 6-1 6-2

FI: Margaret Smith d Ann Jones 6-3 6-3

Doubles

FI: Ann Jones Aschuurman d Deidre Catt/Elizabeth Starkie 6-1 6-3
-----

June 15-21 Southern Championships Charlotte, North Carolina, US (Clay)

Draw=25

1R: Roberta Allison-bye
1R: Sue Sterrett d Judy Cromwell 4-6 7-5 6-4
1R: Pam Sullivan d Sandra Zeese 6-3 6-3
1R: Maria Guzman d Jean Weckwarth 6-4 6-2
1R: Tish Adams d Chris Safford 7-5 4-6 6-4
1R: Putsy Trice d Ingrid Poschmann 6-0 6-0
1R: Julia Ann Holt d Jackie Adams 6-3 6-4
1R: Peggy Moore d Verna Mechem 6-0 6-3

1R: Raymonde Jones-bye
1R: Becky Vest d Betty Brown 3-6 6-2 6-1
1R: Jean Evans d Sara Mae Turber 6-4 6-2
1R: Nancy Falkenberg-bye
1R: Carol Cappozi-bye
1R: Carol Southmayd-bye
1R: Elizabeth Crady-bye
1R: Alice Tym-bye

2R: Alison d Sterrett 6-2 6-1
2R: Sullivan d Guzman 3-6 6-3 7-5
2R: Trice d Adams 6-1 4-6 6-1
2R: Moore d Holt 6-8 6-4 7-5

2R: Jones d Vest 8-6 6-4
2R: Evans d Falkenberg 7-5 6-1
2R: Southmayd d Cappozzi 6-4 6-4
2R: Tym d Crady 6-2 6-1

QF: Alison d Sullivan 6-2 6-0
QF: Trice d Moore 6-4 6-2
QF: Jones d Evans 6-2 6-2
QF: Tym d Southmayd 6-3 6-2

SF: Alison d Trice 6-0 6-0
SF: Jones d Tym 6-1 6-1

FI: Roberta Alison d Raymonde Jones 6-3 6-1

DF: Roberta Alison/Alice Tym d Chris Safford/Carol Southmayd 7-5 4-6 7-5

Rollo
Apr 12th, 2012, 01:59 PM
Wimbledon

Dates: June 22-July 4
Venue: The All-England Club, Wimbledon, London, England
Surface: Grass

Singles (Draw=96)

1st Round

Margaret Smith (Aus) [1]-bye
Annette Van Zyl (SA)-bye
Karen Susman (US)-bye
Anna Dmitrieva (USSR)-bye
Francesca Gordigiani (Ity)-bye
Margaret O'Donnell [Q]-bye
Katarina Bartholdson (Swd)-bye
Anja Lepoutre (Neth)-bye

Jan Lehane (Aus) [7]-bye
Francoise Durr (Frn)-bye
Carmen Coronado (Sp)-bye
Norma Baylon (Argentina)-bye
Helga Niessen (Ger)-bye
Rosie Darmon (Frn)-bye
Deirdre Catt-bye
Vera Sukova (CZ)-bye

Billie Jean Moffitt (US) [3] d. Roberta Beltrame (Ity) 7-5 4-6 6-3
Donna Fales (US) d. Fay Toyne (Aus) 6-3 6-1
Margaret Lee d. Alison Stroud [Q] 6-4 4-6 6-4
Diane Tuckey [Q] d. Anna Maria Estalella (Sp) 6-2 6-3
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d. Cathy Lee Crosby (US) 6-1 6-3
Heather Segal (SA) d. Jean Knight 8-6 6-2
Catherine Yates-Bell d. Frances Walton [Q] 2-6 6-3 6-0
Lea Pericoli (Ity) d. Heather Allen 6-2 6-2

Ann Jones [6] d. Linda Lou Crosby (US) 6-0 6-0
Robin Lloyd d. Geraldine Houlihan (Ire) [Q] 4-6 7-5 11-9
Pauline Roberts d. Lorna Cawthorn 6-0 3-6 6- 4
Carole Rosser d. Isabelle de Lansalut (Frn) 8-6 8-6
Betty Stove (Neth) [Q] d. Patricia McClenaughan (Aus) [Q] 6-4 6-3
Judy Tegart (Aus) d. Joyce Williams 6-2 6-1
Tory Fretz (US) d. Helga Schultze (Ger) 6-2 6-4
Heide Schildknecht (Ger) d. Mary Habicht (US) 6-4 0-6 6-3

Sonia Pachta (Aut) d. Stephanie DeFina (US) 6-3 8-6
Rita Bentley d. Renata Ostermann (Ger) 6-4 6-1
Judy Alvarez (US) d. Janine Lieffrig (Frn) 0-6 8-6 7-5
Virginia Wade d. Jean Gardner (SA) 9-7 6-2
Jenny Trewby d. Enid Kerr [LL] 6-1 6-3
Liz Starkie d. Marie Fourie (SA) [Q] 6-2 6-3
Renee Haygarth (SA) d. Mary McAnally 6-3 6-2
Nancy Richey (US) [5] d. Justina Bricka (US) 6-0 6-2

Glenda Swan (SA) d. Jenny Ridderhof-Seven (Neth) 10-8 6-2
Vivienne Dennis d. Suzy Kormoczy (Hun) 1-0 retired
Gudrun Rosin (Swd) d. Maria-Teresa Riedl (Ity) 6-2 4-6 6-2
Peachy Kellmeyer (US) d. Ann Owen [Q] 6-4 9-7
Mary Anne Eisel (US) d. Heather Cheadle 7-5 6-1
Robin Lesh (Aus) d. Nell Truman 6-3 6-3
Carol Hanks (US) d. Elaine Shenton 6-3 6-3
Lesley Turner (Aus) [4] d. Judy Tee 6-3 6-3

Ulla Sandulf (Sweden)-bye
Christine Truman-bye
Carole Caldwell (US)-bye
Helen Plaisted (Aus) [Q]-bye
Madonna Schacht (Aus)-bye
Almut Sturm (Ger)-bye
Monique Salfati (Frn)-bye
Robyn Ebbern (Aus) [8]-bye

Vicki Palmer (US)-bye
Trudy Groenman (Neth)-bye
Vlasta Kodesova (CZ)-bye
Pilar Barril (Sp)-bye
Liv Paldan (Norway)-bye
Christiane Mercelis (Bel)-bye
Carol Prosen (US)-bye
Maria Bueno (Brz) [2]-bye

2nd round

Smith [1] d. Van Zyl 6-2 6-1
Susman d. Dmitrieva 4-6 6-3 7-5
Gordigiani d. O'Donnell [Q] 6-4 6-2
Lepoutre d. Bartholdson 4-6 7-5 6-0
Lehane [7] d. Durr 6-2 6-1
Baylon d. Coronado 6-4 6-2
Niessen d. Darmon 2-6 6-4 6-4
Catt d. Sukova 6-4 6-2

Moffitt [3] d. Fales 6-2 6-2
Lee d. Tuckey [Q] 6-3 7-5
Rees-Lewis d. Segal 4-6 6-4 6-4
Pericoli d. Yates-Bell 6-1 6-3
Jones [6] d. Lloyd 6-1 7-5
Rosser d. Roberts 6-4 6-4
Tegart d. Stove [Q] 6-2 6-1
Fretz d. Schildknecht 7-5 3-6 6-1

Bentley d. Pachta 6-3 6-3
Alvarez d. Wade 7-9 6-3 8-6
Starkie d. Trewby 6-1 6-2
Richey [5] d. Haygarth 6-1 6-2
Swan d. Dennis 6-2 7-5
Rosin d. Kellmeyer 6-1 6-2
Eisel d. Lesh 0-6 6-2 6-2
Turner [4] d. Hanks 6-2 6-0

Sandulf d. C Truman default
Caldwell d. Plaisted [Q] 6-3 6-4
Schacht d. Sturm 6-4 6-3
Ebbern [8] d. Salfati 6-2 6-4
Groenman d. Palmer 2-6 6-2 6-4
Kodesova d. Barril 6-4 4-6 6-1
Mercelis d. Paldan 6-1 6-2
Bueno [2] d. Prosen 6-0 6-3

3rd Round

Smith [1] d. Susman 11-9 6-0
Lepoutre d. Gordigiani 6-3 4-6 6-1
Baylon d. Lehane [7] 6-3 2-6 7-5
Catt d. Niessen 6-4 6-0
Moffitt [3] d. Lee 3-6 6-4 6-2
Rees-Lewis d. Pericoli 1-6 6-1 7-5
Jones [6] d. Rosser 6-1 6-0
Tegart d. Fretz 6-2 6-1

Alvarez d. Bentley 6-2 6-3
Richey [5] d. Starkie 6-1 10-8
Swan d. Rosin 6-4 6-4
Turner [4] d. Eisel 6-3 6-2
Caldwell d. Sandulf 6-2 6-2
Ebbern [8] d. Schacht 6-3 6-2
Groenman d. Kodesova 6-4 6-2
Bueno [2] d. Mercelis 6-1 6-1

4th Round

Smith [1] d. Lepoutre 6-1 6-1
Baylon d. Catt 4-6 6-0 6-3
Moffitt [3] d. Rees-Lewis 6-4 6-4
Jones [6] d. Tegart 10-8 6-3

Richey [5] d. Alvarez 6-2 6-2
L.Turner [4] d. Swan 6-0 5-7 6-2
Ebbern [8] d. Caldwell 6-4 6-0
Bueno [2] d. Groenman 6-1 6-1

Quarterfinals

Smith [1] d. Baylon 6-0 2-0 retired
Moffitt [3] d. Jones [6] 6-3 6-3
L.Turner [4] d. Richey [5] 6-3 6-4
Bueno [2] d. Ebbern [8] 6-4 6-1

Semifinals

Smith [1] d. Moffitt [3] 6-3 6-4
Bueno [2] d. L.Turner [4] 3-6 6-4 6-4

Final

Maria Bueno [2] d. Margaret Smith [1] 6-4 7-9 6-3
------------------------------------------------
Draw notes

Cheadle listed as "Hazel" by Barrett. Yet we also have her as "Heather". As the NYT uses Heather we are sticking with the latter.

J Gardner of SA=Jean Gardner according to the NYT.
Haygarth=married name of Schuurman
Segal=Brewer
Susman=married name of Hantze.

------------------------------------------------

Bookies have Smith as the 1-2 betting favorite at the start. Her opening match on Centre Court as the defending champ did nothing to change that, as she knocked off volleys "like clay pigeons in a shooting match". Bueno also won easily on "Ladies Day". 1962 champ Susman followed on Centre-having gottem married and a mom in the two-year interval. The rain and Russian Anna Dmitrieva "who has learned to put away a volley", give her fits. The first set ends dramtically-an ace, a double fault, and a footfault "on what was certainly as ace"-then another double for the set. The match was called due to darkness after Karen fell headfirst sliding towards the net.

Rain dampened the women's fashions a bit on Ladies Day. Nothing could hold back Lea Pericoli though, as she paraded about in a Ted Tinling dress that had 300 swan feathers!

The next day Susman broke at 5-5 in the third-next up for her is Mighty Margaret. Billie Jean Moffitt, who has enchanted the Brits with her outgoing personality, was happy to talk to reporters about her perceived flaws after Italian language student Roberta Beltrame gave her a scare with soft ball tactics.

Smith-Susman was a magnificent encounter on Centre. Susman "playing like a demon", opened up a 3-1 lead. Smith broke back to 3-3, with serve holds the rest of the way until Margaret broke at 10-9 on a Susman double fault and a volley error. The second looked to stay close early on too until Smith won a critical game of 8 deuces to break in the second game. After that game Karen's game collapsed-final score 11-9 6-0.

On the other side of the draw Billie Jean "was pat-balled into near panic by a London typist, Margaret Lee, before she won 3-6 6-4 6-2."

"She drove me crazy with all that slow stuff. I'm used to slugging it out with power hitters like Nancy Richey", said the bespeckled American.

------------------------------------------------

Sources:

Many quotes come from the New York Times

Wimbledon, by John Barrett.

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:01 PM
WIMBLEDON (Doubles and Mixed)

Doubles (Draw=48)

1st Round

Margaret Smith/Lesley Turner [1]-bye
Trudy Groenman/Anja Lepoutre-bye
Helga Niessen/Almut Sturm-bye
Marie Fourie/Glenda Swan-bye
Vlasta Kodesova/Vera Sukova-bye
Liv Paldan/Ulla Sandulf-bye
Angela Mortimer/Pauline Roberts-bye
Katerina Bartholdson/Gudrun Rosin-bye

Deidre Catt/Elizabeth Starkie d. Carmen Coronado/Anna-Maria Estalella 6-1 6-2
Margaret Harris/Faye Toyne d. Irene de Lansalut/Monique Salfati 8-6 6-2
Rita Bentley/Virginia Wade d. Francesca Gordigiani/Maria-Teresa Riedl default
Margaret Lee/Anne Owen d. Cathy Lee Crosby/Linda Lou Crosby 6-4 7-5
Carole Caldwell/Vicki Palmer d. Gerladine Houlihan/Eleanor O'Neill 6-2 6-2
Jan Lehane/Judy Tegart d. Jane Rushton/JR White 6-2 7-5
Norma Baylon/Helga Schultze d. Pat Hird/Caroline Yates-Bell 6-1 6-4
Renee Haygarth/Ann Jones [4] d. Robin Lesh/Helen Slattery 6-1 6-0

Maria Bueno/Robyn Ebbern [3] d. Madonna Schacht/Annette Van Zyl 6-1 6-4
Rosie Darmon/Pam Watermeyer d. Carol Rosser/Joyce Williams 7-5 7-5
CT Clark/Joyce Fulton d. Jacqueline Rees-Lewis/Jenny Ridderhof-Seven 6-2 1-6 6-3
Anna Dmitrieva/Sonia Pachta d Stephanie DeFina/Peachy Kellmeyer 6-2 3-6 7-5
Judy Alvarez/Tory Fretz d. Christine Truman/Nell Truman default
Justina Bricka/Carol Hanks d. Renate Ostermann/Heide Schildknecht 6-2 6-1
Jean Knight/Jenny Wagstaff d. Heather Allen/Mary McAnally 6-0 2-6 6-2
Carol Prosen/Heather Segal d Suzy Kormoczy/Christinae Mercelis default

Donna Fales/Belmar Gunderson-bye
Francoise Durr/Janine Lieffrig-bye
Vicki Berner/Mary Habicht-bye
Marta Pombo/Mercedes Solsona-bye
Mary Ann Eisel/Lea Pericoli-bye
Patricia McClenaughan/Helen Plaisted-bye
Lorna Cawthorn/Robin Lloyd-bye
Billie Jean Moffitt/Karen Susman [2]-bye

2nd Round

Smith/Turner [1] d. Groenman/Lepoutre 6-1 6-2
Niessen/Sturm d. Fourie/Swan 4-6 9-7 8-6
Kodesova/Sukova d. Paldan/Sandulf 6-4 6-3
Mortimer/Roberts d. Bartholdson/Rosin 6-2 6-1
Catt/Starkie d. Harris/Toyne 6-1 6-3
Bentley/Wade d. Lee/Owen 4-6 6-1 9-7
Lehane/Tegart d. Caldwell/Palmer default
Haygarth/Jones [4] d. Baylon/Schultze 6 6-2

Bueno/Ebbern [3] d. Darmon/Watermeyer 6-1 6-0
Dmitrieva/Pachta d. Clark/Fulton 6-3 6-3
Bricka/Hanks d. Alvarez/Fretz 6-2 6-2
Prosen/Segal d. Knight/Wagstaff 6-3 3-6 6-2
Fales/Gunderson d. Durr/Lieffrig 7-5 6-4
Berner/Habicht d. Pombo/Solsona 6-1 6-2
Eisel/Pericoli d. McClenaughan/Plaisted 6-1 6-4
Moffitt/Susman [2] d. Cawthorn/Lloyd 6-1 8-6

3rd Round

Smith/Turner [1] d. Niessen/Sturm 6-1 6-1
Kodesova/Sukova d. Mortimer/Roberts 6-4 7-5
Bentley/Wade d. Catt/Starkie 3-6 6-3 9-7
Haygarth/Jones [4] d. Lehane/Tegart 7-5 5-7 10-8

Bueno/Ebbern [3] d. Dmitrieva/Pachta 6-1 6-2
Bricka/Hanks d. Prosen/Segal 6-1 6-2
Fales/Gunderson d. Berner/Habicht 3-6 6-3 6-4
Moffitt/Susman [2] d. Eisel/Pericoli 6-1 6-3

Quarterfinals

Smith/Turner [1] d. Kodesova/Sukova 6-0 6-2
Haygarth/Jones [4] d. Bentley/Wade 6-0 6-0
Bueno/Ebbern [3] d. Bricka/Hanks 7-5 2-6 6-3
Moffitt/Susman [2] d. Fales/Gunderson 6-2 6-3

Semifinals

Smith/Turner [1] d. Haygarth/Jones [4] 6-3 6-2
Moffitt/Susman [2] d. Bueno/Ebbern [3] 4-6 6-2 6-3

Final

Margaret Smith/Lesley Turner [1] d. Billie Jean Moffitt/Karen Susman [2] 7-5 6-2

------------------------------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=80)

1st Round

Margaret Smith/Ken Fletcher [1]-bye
Gudrun Rosin/Reino Nyyssonen-bye
Joyce Williams/Keith Wooldridge-bye
Alison Stroud/Mark Cox-bye
Angela Mortimer/Clive Brebnor-bye
Jenny Ridderhof-Seven/Pieter Van Eysden-bye
Judy Tegart/Willy Bungert-bye
Vicki Palmer/Butch Newman-bye

Deidre Catt/John Keller-bye
Carol Prosen/Nicky Kalogeropoulos-bye
Jan Lehane/Lew Gerrard-bye
Vlasta Kodesova/Milan Holecek-bye
PA Spencer/GM Price-bye
Caroline Yates-Bell/Gene Scott-bye
Heather Segal/Tom Brown-bye
Christine Truman/Humphrey Truman-bye

Norma Baylon/Bob Howe [4]-bye
Jacqueline Rees-Lewis/Ronald Mckenzie-bye
Francoise Durr/Alain Bresson-bye
Janine Lieffrig/Daniel Contet-bye
Elizabeth Starkie/Mark Otway-bye
Justina Bricka/Frank Froehling-bye
Nell Truman/John McDoanld-bye
Carol Caldwell/Clark Graebner-bye

Caroline Lyon/Roy Dixon d. Mrs JE Hillebrand/JB Hillebrand 3-6 8-6 8-6
Judy Alvarez/Jim McManus d. Jean Knight/WA Knight default
Madonna Schacht/Marty F Mulligan d. Carol Rosser/HS Matheson 6-4 6-1
Helen Plaisted/Brian Tobin d. RF Woodgate/Geoff Paish 6-2 6-2
Glenda Swan/Bob Maud d. K Bartholdson/O Bengtson 4-6 6-2 6-2
Ann Jones/Roger Taylor d. Robin Lesh/RJ Carmichael 6-3 6-2
Renee Haygarth/Abe Segal d. Vicki Berner/NJ Perry 6-4 6-4
Nancy Richey/Cliff Richey d. Mary Habicht/Juan Gisbert 9-7 4-6 6-3

Marie Fourie/David Phillips d. Helen Slattery/EA Zuleta 6-2 6-4
Pat Hird/Gerald Oakley d. Linda Lou Crosby/I Pimental 6-3 6-4
Lea Pericoli/Alberto Lazzarino d. Heather Allen/C Iles 9-7 3-6 6-3
Carmen Coronado/Ed Mandarino d. BI Shenton/GL Ward 8-6 6-1
Irene de Lansalut/Jean Borotra d. SME Porter/RD Ambrose 13-11 7-5
Robyn Ebbern/Ian Crookenden d. Pam Watermeyer/Keith Diepraam 9-7 7-5
Trudy Groenman/Tom Okker d. A Bey/ JG Morris 6-1 6-1
Faye Toyne/Jim Moore d. Sonja Pachta/Jan Leschly default

Patricia McClenaughan/Bill Bowrey-bye
Carol Hanks/Arthur Ashe-bye
Christiane Mercelis/Eric Drossart-bye
Michelle Boule/Jose-Luis Arilla-bye
Geraldine Houlihan/Derek Arthurs-bye
Pauline Roberts/Naresh Kumar-bye
D Rand/Hugh Stewart-bye
Maria Bueno/Bob Hewitt [3]-bye

Lorna Cawthorn/LJ Silvester-bye
Mary McAnally/Keith Carpenter-bye
Karen Susman/Rod Susman-bye
Billie Jean Moffitt/Donald Dell-bye
Pat Walkden/Anthony Ryan-bye
Christaine Spinoza/Jean-Claude Barclay-bye
Virginia Wade/Peter Curtis-bye
Anna Dmitrieva/Sergei Likhachev-bye

Annette Van Zyl/Raymond Weedon-bye
Vera Sukova/Kiri Javorsky-bye
Robin Lloyd/Pat Cramer-bye
Francesca Gordigiani/Bill Alvarez-bye
Rosie Darmon/Pierre Darmon-bye
Monique Salfati/Michel Leclerc-bye
Donna Fales/Ned Neely-bye
Lesley Turner/Fred Stolle [2]-bye

2nd Round

Smith/Fletcher [1] d Rosin/Nyyssonen 6-1 6-0
Williams/Woolbridge d Stroud/Cox 6-1 6-0
Mortimer/Brebnor d Ridderhof Seven/Van Eysden 6-1 6-3
Tegart/Bungert d Palmer/Newman default
Catt/Keller d Prosen/Kalogeropoulos 6-3 2-6 6-4
Lehane/Gerrard d. Kodesova/Holecek 6-3 6-0
Spencer/Price d. Yates-Bell/Scott 6-4 6-3
Segal/Brown d. Truman/Truman default

Baylon/Howe [4] d Rees-Lewis/McKenzie 9-7 3-6 7-5
Durr/Bresson d Lieffrig/Contet 6-4 6-2
Bricka/Froehling d. Starkie/Otway 7-5 6-2
Caldwell/Graebner d. N Truman/McDonald 6-1 6-1
Alvarez/McManus d. Lyon/Dixon 11-9 6-1
Plaisted/Tobin d. Schacht/Mulligan 8-6 7-5
Jones/Taylor d. Swan/Maud 4-6 7-5 7-5
Haygarth/Segal d. Richey/Richey 6-3 6-1

Fourie/Phillips d. Hird/Oakley 6-4 6-1
Coronado/Mandarino d. Pericoli/Lazzarino 6-2 6-3
Ebbern/Crookenden d. Lansalut/Borotra 6-3 6-0
Groenman/Okker d. Toyne/Moore 6-4 6-1
McClenaughan/Bowrey d. Hanks/Ashe 9-7 3-6 9-7
Mercelis/Drossart d. Boulle/Arilla 6-2 6-3
Roberts/Kumar d. Houlihan/Arthurs 6-2 6-1
Bueno/Hewitt [3] d. Rand/Stewart 6-1 6-1

Cawthorn/Silvester d McAnally/Carpenter 7-5 6-4
Susman/susman d Moffitt/Dell 8-6 6-4
Walkden/Ryan d. Spinoza/Barclay 4-6 6-3 6-2
Dmitrieva/Likhachev d. Wade/Curtis 6-1 6-4
Walkden/Weedon d Sukova/Javorsky default
Lloyd/Cramer d. Gordigiani/Alvarez 3-6 6-3 6-4
Salfati/Leclerc d. Darmon/Darmon 6-3 6-2
Turner/Stolle [2] d. Fales/Neely 6-1 6-4

3rd Round

Smith/Fletcher [1] d Williams/Wooldridge 6-2 6-3
Tegart/Bungert d Mortimer/Brebnor 12-10 6-1
Catt/Keller d Lehane/Gerrard 8-10 10-8 6-2
Segal/Brown d Spencer/Price 6-3 6-3
Durr/Bresson d Baylon/Howe [4] default
Bricka/Froehling d Caldwell/Graebner 7-5 7-5
Plaisted/Tobin d Alvarez/McManus 6-0 6-4
Haygarth/Segal d Jones/Taylor 6-3 3-6 6-1

Fourie/Phillips d Coronado/Mandarino 6-4 5-7 5-1
Groenman/Okker d Ebbern/Crookenden 3-6 6-3 8-6
Mercelis/Drossart d McClenaughan/Bowrey 4-6 11-9 6-3
Bueno/Hewitt [3] d Roberts/Kumar 6-1 6-2
Susman/Susman d Cawthorn/Silvester 6-4 6-1
Walkden/Ryan d Dmitrieva/Likhachev default
Van Zyl/Weedon d Lloyd/Cramer 6-1 3-6 6-2
Turner/Stolle [2] d Salfati/Leclerc 6-3 6-4

4th Round

Smith/Fletcher [1] d Tegart/Bungert 4-6 6-3 6-4
Catt/Keller d Segal/Brown 3-6 6-0 6-2
Bricka/Froehling d Durr/Bresson 6-1 6-4
Haygarth/Segal d Plaisted/Tobin 6-2 4-6 6-1

Groenman/Okker d Fourie/Phillips 7-5 3-6 6-2
Bueno/Hewitt [3] d Mercelis/Drossart 4-6 6-3 6-0
Susman/Susman d Walkden/Ryan 6-1 6-3
Turner/Stolle [2] d Van Zyl/Weedon 7-5 6-3

Quarterfinals

Smith/Fletcher [1] d Catt/Keller 6-4 8-6
Bricka/Froehling d Haygarth/Segal 6-4 6-4
Groenman/Okker d Bueno/Hewitt [3] 6-2 6-4
Turner/Stolle [2] d Susman/Susman 6-4 5-7 6-0

Semifinals

Smith/Fletcher [1] d Bricka/Froehling 7-5 6-3
Turner/Stolle [2] d Groenman/Okker 2-6 6-2 6-3

Final

Lesley Turner/Fred Stolle [2] d. Margaret Smith/Ken Fletcher [1] 6-4 6-4
------------------------------------------------------------------------------

Draw notes:

Need a first name for CT Clark
Rothamns lists Roberts as VA (Vera) Roberts. She is in fact the same as Pauline Titchener Roberts. I am using Pauline Roberts.
Need a first name for JR White (doubles)

------------------------------------------------------------------------------
Summary

Eastern bloc participants ibn some cases are ordered to default in matches involving South Africans as a protest against apartheid. This is the first time in Wimbledon history politics has intruded into the the tournament. Wimbledon officials hint that actions of this sort in the future will prevent entries from Eastern bloc nations.
------------------------------------------------------------------------------
Sources:

Rothman's Lawn Tennis Almanack

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:02 PM
Week of June 22-28

ends June 30 Tennessee Valley Tournament Chattannoga, Tennessee, US

Draw=16 (note 2 top seeds get byes in 2R)

1R: Suzanne Venning d Debbie Simmons 1-6 6-3 7-5
1R: Doris Morris d Cheryl Ornes 4-6 6-2 8-6

2R: Owen Mchaney-bye
2R: Brenda Nunns d Pam Sullivan 6-4 6-2
2E: Ginger Pfeiffer D Liz Crady 6/3-6/4
2R: Faye Urban (Can) d Venning 3-6 6-2 6-3

2R: Patsy Rippy d Gertrude Rumpanos 6-2 6-0
2R: Jean Evans d Morris 6-1 6-1
2R: Wendy Overton d Marcia Weinacker 6-0 6-0
2R: Maria Guzman (Ecu)-bye

QF: McHaney d Nunns 6-3 6-1
QF: Urban d Pfeiffer 6-3 6-3
QF: Rippy d Evans 6-1 6-1
QF: Overton d Guzman 6-3 6-1

SF: McHaney d Urban 6-1 6-1
SF: Rippy d Overton 7-5 2-6 6-4

FI: Patsy Rippy d Owen Mchaney 7-5 6-3

DF: Brenda Nunns/Faye Urban d Patsy Rippy/Wendy Overton 6-4 6-3

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:03 PM
Week of June 29-July 5

ends July 5 Tri -State Championships Cincinnati, Ohio, US (Clay)

Draw=24

1R: Julie Heldman-bye
1R: Peggy Moore-bye
1R: Wendy Overton-bye
1R: Susan Sterrett d Brenda Nunns 6-3 6-4
1R: Jean Danilovich d Ginger Pfeiffer 6-3 6-1
1R: Marilyn Aschner d Marmee Fry 6-2 6-1
1R: Faye Urban d Pam Sullivan 6-1 8-6
1R: Cathy Gagel-bye

1R: Maria Guzman-bye
1R: Patsy Rippy d Jocil Janas 10-8 6-4
1R: Susan Dykes d Sandra Zeese 6-4 7-5
1R: Carol Loop-bye
1R: Liz Crady d Jill Philbrick 7-5 6-3
1R: Connie Szkill-bye
1R: Pat Cody d Linda West 6-1 6-3
1R: Alice Tyn-bye

2R: Heldman d Moore 5-7 6-0 6-4
2R: Overton d Sterrett 6-2 6-1
2R: Danilovich d Aschner 6-2 6-2
2R: Urban d Gagel 6-3 6-2

2R: Rippy d Guzman 6-1 6-1
2R: Dykes d Loop 6-4 2-6 4-0 retired
2R: Crady d Szkill 6-2 6-2
2R: Tym d Cody 6-0 6-3

QF: Heldman d Overton 6-4 6-4
QF: Danilovich d Urban 6-4 6-4
QF: Rippy d Dykes 6-2 6-2
QF: Tym d Crady 6-0 6-3

SF: Danilovich d Heldman 6-8 9-7 6-2
SF: Tym d Rippy 6-0 6-0

FI: Jean Danilovich d Alice Tym 6-1 6-2

DF: Brenda Nunns/Faye Urban d Jean Danilovich/Cathy Gagel 6-0 7-9 6-2
-----

July 4-5 France Versus Germany Royan, France (Clay)

France Defeats Germany 7-6

Monique Salfati d Renate Ostermann (Ger) 6-2 8-6
Almut Sturm (Ger) d Jacqueline Rees Lewis 6-4 6-4
Irene De Lansalut d Heide Schildknecht (Ger) 6-2 1-6 6-4
Francoise Durr d Helga Niessen (Ger) 6-2 6-0
Janine Lieffrig d Helga Schultze (Ger) 6-8 6-4 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d Renate Ostermann (Ger) 6-4 6-3
Almut Sturm (Ger) d Monique Salfati 7-5 3-6 6-4
Janine Lieffrig d Helga Niessen (Ger) 6-4 4-6 7-5
Helga Schultze (Ger) d Francoise Durr 3-6 6-2 6-3

Niessen/Ostermann (Ger) d Durr/Lieffrig 3-6 6-3 8-6
Schildknecht/Schultze (Ger) d De Lansalut/Salfati 6-2 6-3
Niessen/Ostermann (Ger) d De Lansalut/Salfati 6-3 6-2
Durr/Lieffrig d Schildknecht/Schultze (Ger) 3-6 6-4 6-3
-----

ends July 6 Coupe Nott Lyon, France

FI: Carmen Coronado d Josette Billaz 6-0 6-3

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:06 PM
Week of July 6-12


July 6-11 East Of England Championships Felixstowe, England, UK (Grass)

QF: Elizabeth Starkie d Alison Stroud 6-3 6-0
QF: Pat Mcclenaughan d Carol Rosser 2-6 7-5 7-5
QF: Robin Lloyd d Rita Bentley 6-1 1-6 6-3
QF: Deidre Catt d S Steventon 6-0 6-1

SF: Starkie d Mcclenaughan ????
SF: Catt d Lloyd ????

FI: Elizabeth Starkie d Deidre Catt 9-7 4-6 6-4

DF: Deidre Catt/Elizabeth Starkie d Rita Bentley/Belmar Gunderon 0-6 11-9 6-4
-----

July 6-11 Irish Championships Dublin, Ireland (Grass)

2R: P O' Gorman d Nell Truman 6-4 6-1
2R: Eleanor O' Neill d Mary Ann Eisel 6-3 6-8 6-3
2R: Christine Truman d Mary O' Sullivan 6-4 3-6 6-0

QF: Maria Bueno d Justina Bricka 6-3 4-6 6-2
QF: Tory Fretz d O' Gorman 6-3 6-2
QF: Vera Sukova d O' Neill 6-2 6-2
QF: Christine Truman d Geraldine Houlihan 4-6 8-6 6-2

SF: Bueno d Fretz 6-3 6-2
SF: Sukova d C Truman 6-3 3-6 6-4

FI: Maria Bueno d Vera Sukova 6-0 6-1

DF: Justina Bricka/Mary Ann Eisel d Maria Bueno/Vera Sukova 6-4 3-6 6-4

-----

July 6-11 Midland Counties Championships Edgbaston, England, UK (Grass)

2R: Ann Jones d Heather Cheadle 6-2 6-0
2R: Faye Toyne d Marie Fourie 4-6 6-0 7-5
2R: Margaret Lee d Mrs Hillman 6-0 6-3
2R: Rosie Darmon d Margaret Harris 6-2 6-2

2R: Virginia Wade d S Tutt 6-0 12-10
2R: Judy Tegart d Barbara Knapp 6-4 6-2
2R: Glenda Swan d W Hall 6-1 6-1
2R: Jan Lehane d ????

QF: Jones d Toyne 6-3 9-7
QF: Darmon d Lee 6-4 6-0
QF: Wade d Tegart 6-4 3-6 6-4
QF: Lehane d Swan 6-0 6-2

SF: Jones d Darmon 6-1 6-2
SF: Lehane d Wade 6-3 6-0

FI: Jan Lehane d Ann Jones 7-5 6-1

DF: Ann Jones/Virginia Wade d Jan Lehane/Judy Tegart 1-6 6-1 6-2
-----

July 5-12 Swedish Championships Bastad, Sweden (Clay)

QF: Donna Floyd Fales d Christina Sandberg 2-6 6-4 6-0

SF: Fales d Katarina Bartholdson 6-4 6-0
SF: Ulla Sandulf d Ann Mair Almgren 6-2 6-0

FI: Donna Fales d Ulla Sandulf 6-3 5-7 6-3

DF: Donna Fales/Sandberg d Ingrid Lofdahl/Lundqvist 6-2 6-4

-----

July 6-11 Scottish Championships, Edinburgh, Scotland, United Kingsom (Grass)

QF: Joyce Williams d Scott 6-1 6-1
QF: B Mccallum d S Reid 6-3 1-6 6-3
QF: Winnie Shaw d A Mcalpine 6-4 6-4
QF: Frances Maclennan d D Mcneill 6-1 6-3

SF: Williams d Mccallum 6-4 6-2
SF: Shaw d Maclennan 9-7 4-6 6-3

FI: Joyce Williams d Winnie Shaw 4-6 6-4 6-3

DF: McCallum/Joyce Williams d Frances Maclennan/S Reid 8-10 6-4 6-4
-----

Ends July 12 Dusseldorf Tournament, Dusseldorf, Germany (Clay)

QF: Margaret Smith d Francoise Durr 6-1 7-5

SF: Margaret Smith d Helga Schultze 6-3 6-2
SF: Lesley Turner d Norma Baylon 8-6 6-1

FI: Margaret Smith d Lesley Turner 1-6 6-1 6-4

DF: Margart Smith/Lesley Turner d Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-3 8-10 6-4

-----

ends July 12 Eindhoven Tournament, Einhoven, Netherlands (Clay)

FI: Robin Lesh d Jehanne Venturino 6-4 4-6 6-4
-----

ends July 12 Czechoslovakian National Championships Ostrava, Czechoslovakia (Clay)

SF: Vlasta Kodesova d Olga Lendlova 8-6 6-2
SF: Jitka Horcikova d Alena Palmeova 4-6 6-4 6-1

FI: Jitka Horcikova d Vlasta Kodesova 3-6 6-1 6-2

DF: Olga Lendlova/Alena Palmeova d Jitca Horcikova/Vlasta Kodesova 6-2 8-6

-----

Ends July 13 Garmisch Partenkirchen Tournament Germany (Clay)

FI: Marilen Knobling d Kora Schediwy 6-2 6-3
-----

ends July 12 Budapest International, Budapest , Hungary (Clay)

QF: Carol Ann Prosen d Posta 4-6 6-2 7-5

SF: Klara Bardoczi d Prosen 6-2 2-6 6-2
SF: Gyengyi Feher d Edith Polgar 6-2 3-6 6-3

FI: Klara Bardoczi d Gyengyi Feher 6-0 6-4

DF: Vicki Berner/Carole Ann Prosen d Edith Polgar/Posta 7-5 6-4

The Hungarian International was in August.
-----
July 6-12 Western Championships Indianapolis, Indiana, US (Clay)

Draw=21

1R: Linda West d Liz Crady 6-3 6-4
1R: Faye Urban d Pat Cody 6-0 6-2
1R: Peggy Moore d Louise Owens 6-8 6-2 6-3
1R: Carol Ann Loop d Brenda Nunns 6-3 6-1
1R: Cathy Gagel d Sandra Zeese 6-2 6-2

2R: Julie Heldman d West 6-1 6-0
2R: Urban d Patsy Rippy 7-5 6-4
2R: Alice Tym d Sue Shrader 6-4 6-3
2R: Sue Sterrett d Maria Guzman 6-2 6-1

2R: Loop d Moore 6-8 6-0 8-6
2R: Jean Danilovich d Jill Philbrick 6-2 6-4
2R: Wendy Overton d Linda Lou Crosby 6-3 6-4
2R: Judy Alvarez d Gagel 6-2 6-2

QF: Heldman d Urban 6-3 6-2
QF: Tym d Sterrett 6-1 7-5
QF: Danilovich d Loop 6-1 6-1
QF: Alvarez d Overton 6-3 3-6 6-2

SF: Heldman d Tym 6-2 6-4
SF: Danilovich d Alvarez 6-4 3-6 6-1

FI: Julie Heldman d Jean Danilovich 6-4 0-6 7-5

DF: Judy Alvarez/Julie Heldman d Jean Danilovich/Sue Shrader 2-6 6-3 6-1

-----

ends July 12 La Jolla Tournament, La Jolla, California, US (Hard)

SF: Dodo Bundy Cheney d Jane Keeney 6-4 6-3
SF: Patti Hogan d Sheryl Pruitt 5-7 6-3 6-1

FI: Dodo Bundy Cheney d Patti Hogan 7-5 6-1
-----

date unknown, Danish Outdoors Champs.

FI: Gitte Grage d. ??

DF: Milly Vagn-Nielsen/Bente Vagn-Nielsen d. ??

MX: Lise Sørensen/Jan Leschly d. ??

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:10 PM
Week of July 13-19

July 13-19 United States Clay Court Championships River Forest, Illinois, US (Clay)

Draw=32

1R: Nancy Richey [1] d Faye Urban 6-1 6-1
1R: Ulla Pontoppidian d Liz Crady 1-6 7-5 6-2
1R: Cathy Gagel d Sara Mae Turber 6-0 7-5
1R: Jean Danilovich d Tory Fretz 6-1 6-4
1R: Raymonde Jones d Barbara Mueller 6-4 6-0
1R: Carol Ann Loop d Brenda Nunns 6-3 6-0
1R: Alice Tym d Virginia Brown 6-0 7-5
1R: Judy Alvarez [4] d Carole Levy 6-1 6-3

1R: Gwyneth Thomas [3] d Peggy Moore 6-2 6-2
1R: Peaches Bartkowicz d Joyce Davenport 6-1 6-4
1R: Stephanie DeFina d Jill Philbrick 6-4 6-3
1R: Patsy Rippy d Sue Sterrett 6-2 6-2
1R: Paulette Verzin d Linda Lou Crosby 7-5 6-4
1R: Karen Susman d Maria Guzman 6-3 6-2
1R: Julie Heldman d Sue Shrader 6-1 6-2
1R: Carole Caldwell Graebner [2] d Sandra Zeese 6-0 6-0

2R: Richey [1] d Pontoppidian 6-0 6-1
2R: Danilovich d Gagel 6-3 6-3
2R: Jones d Loop 6-4 6-3
2R: Alvarez [4] d Tym 6-1 6-3

2R: Bartkowicz d Thomas [3] 6-3 2-1 retired
2R: Rippy d DeFina 6-4 4-6 6-4
2R: Susman d Verzin 6-1 6-4
2R: Graebner [2] d Heldman 3-6 6-3 6-3

QF: Richey [1] d Danilovich 6-2 6-1
QF: Alvarez [4] d Jones 6-2 6-2
QF: Bartkowicz d Rippy 6-4 6-4
QF: Graebner [2] d Susman 7-9 6-3 6-2

SF: Richey [1] d Alvarez [4] 6-2 6-0
SF: Grabner [2] d Bartkowicz 6-2 6-0

FI: Nancy Richey [1] d Carole Graebner [2] 6-2 6-1

Doubles

FI: Carole Grabner/Nancy Richey d Jean Danilovich/Sue Shrader 6-1 6-4

-----

July 13-18 Frinton On Sea Tournament , Frinton on Sea, England, UK (Grass)

1R: Heather Allen d Marilyn Greenwood 4-6 6-1 6-1

2R: Robin Lloyd d Alison Stroud 6-3 6-1
2R: Carol Rosser d Caroline Yates Bell 6-2 3-6 7-5
2R: Elizabeth Starkie d Mrs Peerless 6-3 6-3
2R: Allen d Pat Hird 6-4 6-3
2R: Deidre Catt d Penny Hardgrave 6-4 6-4

QF: Jan Lehane d J Young 6-3 6-0
QF: Rosser d Lloyd 12-10 6-4
QF: Starkie d Allen 3-6 6-2 6-3
QF: Catt d Pat Mcclenaughan 7-5 15-13

SF: Rosser d Lehane 4-6 retired
SF: Catt d Starkie 8-6 6-0

FI: Deidre Catt d Carol Rosser 8-6 6-4

DF: Deidre Catt/Elizabeth Starkie d Jan Lehane/Pat McClenaughan 9-11 6-3 6-4
-----

July 13-18 Welsh Championships Newport, Wales, UK (Grass)

2R: Maria Bueno d ????
2R: Faye Toyne d ????
2R: Virginia Wade d ????
2R: Renee Schuurman Haygarth d Joyce Williams 1-6 6-2 6-2

2R: Norma Baylon d Pam Watermayer 5-7 6-1 6-1
2R: Lorna Cawthorn d Vicki Berner 6-4 6-4
2R: Glenda Swan d Margaret Harris 11-9 6-2
2R: Ann Jones d J Lee 6-1 6-0

QF: Bueno d Toyne 6-4 6-0
QF: Haygarth d Wade 8-6 6-4
QF: Baylon d Cawthorn 7-5 6-4
QF: Jones d Swan 6-1 6-1

SF: Bueno d Haygarth 6-4 6-3
SF: Jones d Baylon 4-6 6-3 7-5

FI: Maria Bueno d Ann Jones 6-3 6-2

DF: Ann Jones/Renee Haygarth d Norma Baylon/Maria Bueno 7-5 7-5

-----

July 13-18 Hoylake And West Kirby Tournament, Hoylake, England, UK (Grass)

QF: Christine Truman d Margaret O Donnell 6-4 6-4
QF: Madonna Schacht d Belmar Gunderson 6-1 6-1
QF: Rita Bentley d Nell Truman 6-3 4-6 6-0
QF: Vera Sukova d Cullen Smith 6-1 6-1

SF: Schacht d C Truman 6-4 4-6 8-6
SF: Bentley d Sukova 6-4 2-5 retired

FI: Rita Bentley and Madonna Schacht divide the title.
-----

July 13-19 Swiss International, Gstaad, Switzerland (Clay)

Draw=14

1R: Margaret Smith d Alexandra Reynel 6-2 6-2
1R: Roberta Beltrame d De Mott 6-2 6-1
1R: Judy Tegart d Jehanne Venturino 6-1 7-5
1R: Annette Van Zyl d Vreni Reutercrona 6-4 6-3

1R: Robyn Ebbern d Michelle Boulle 4-6 6-4 6-2
1R: Anne-Marie Studer-bye
1R: Alice Wavre-bye
1R: Lesley Turner d Marie-Jeanne Dusapt 6-3 6-1

QF: Smith d Beltrame 6-1 6-0
QF: Van Zyl d Tegart 10-8 6-2
QF: Ebbern d Studer 6-2 2-0 retired
QF: Turner d Wavre 6-2 6-1

SF: Smith d Van Zyl 6-3 4-6 6-4
SF: Turner d Ebbern 3-6 6-1 6-2

FI: Margaret Smith d Lesley Turner 6-4 6-2

DF: Margaret Smith/Lesley Turner d Roberta Beltrame/Annette Van Zyl 6-4 6-1

Note the offical Swiss Chmps were hedl earlier in June at Lausanne.
-----

ends July 20 Pescara Tournament, Pescara, Italy (Clay)

FI: Vlasta Kodesova d Heide Schildknecht 3-6 6-4 9-7
-----

July 13-19 Middle States Grass Courts Championships Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)

Draw= at least 43

1R: Nina Vosters d Edith Cressman 6-0 6-0
1R: Pat Cody d Karol Gagliano 6-2 6-3
1R: Vija Vuskains d Susan Murdock 7-5 3-6 9-7
1R: Mrs Rubincam d Alice Gottshall 1-6 6-3 6-3
1R: Nancy Falkenberg d Louise Moessner 6-3 6-3
1R: Chris Safford d Jacqueline Bolens 6-0 6-2

1R: Virginia Minor d Lena Greene 6-3 8-6
1R: Judy Clay d Nancy Derenna 7-5 6-4
1R: Alice Christer d Gloria Young 6-2 6-2
1R: Kathy Harter d Mrs Meade 6-2 6-1
1R: Dorothy Kornegay d Mrs Woolsey Gilbert 4-6 6-1 6-4

2R: Justina Bricka d Anne Clement 6-2 6-0
2R: Mrs Cody d Cynthia Ireland 6-1 6-0
2R: Nina Vosters d Carol Heffelfinger 6-4 6-4
2R: Kathy Blake d Lyn Gordon 6-2 6-0
2R: P Cody d Vuskains 10-8 6-3
2R: Rubincam d ????
2R: Sheryl Pruitt d Jane Hartman 6-3 7-5
2R: Chris Safford d Nancy Falkenberg 6-3 7-5

2R: Yale Stockwell d Minor 4-6 6-4 10-8
2R: Clay d Barbara Menoff 6-4 6-0
2R: Harter d Christer 8-6 6-0
2R: Carolyn Liguori d Kornegay 6-1 6-3
Mrs Baba Lewis D Mrs Green 6-4 6-3
2R: Mrs Newlin d ????
2R: Gretchen Vosters d ????
2R: Carole Wright d Joy Valderrama 6-4 6-2

3R: Bricka d Mrs Cody 6-2 6-1
3R: Blake d Vosters 10-8 6-4
3R: P Cody d Rubincam 6-3 6-1
3R: Safford d Pruitt 4-6 6-2 7-5

3R: Stockwell d Clay 6-0 6-0
3R: Harter d Liguori 6-4 6-2
3R: Lewis d Newlin 6-0 6-1
3R: Wright d Vosters 6-2 6-1

QF: Bricka d Blake 6-4 6-2
QF: Safford d P Cody 7-7 9-7
QF: Harter d Stockwell 7-5 6-4
QF: Wright d Lewis 6-2 6-2

SF: Bricka d Safford 6-1 6-1
SF: Harter d Wright 7-5 6-3

FI: Justina Bricka d Kathy Harter 7-5 4-6 6-0

Doubles

SF: Justina Bricka/Carole Wright d Baba Lewis/Stockwell 6-1 6-0
SF: Kathy Blake/Kathy Harter d Margaret DuPont/Margaret Varner 6-4 6-4

FI: Justina Bricka/Carole Wright d Kathy Blake/Kathy Harter 7-5 6-1

-----

ends July 20 Le Touquet Tournament, Le Touquet, France (Clay)

FI: Donna Fales d J Toffier 6-3 6-2

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:13 PM
Week of July 20-26

July 20-26 Dutch Championships Hilversum, Netherlands (Clay)

Draw=9

1R: Margaret Smith d Belmar Gunderson 6-2 7-5

QF: Smith d Donna Floyd Fales 6-2 6-2
QF: Lesley Turner d Annette Van Zyl 6-2 7-5
QF: Norma Baylon d Judy Tegart 6-2 6-3
QF: Maria Bueno d Robyn Ebbern 6-3 6-0

SF: Smith d Turner 6-3 6-4
SF: Bueno d Baylon 6-4 6-2

FI: Margaret Smith d Maria Bueno 6-0 1-6 6-3

DF: Margaret Smith/Lesley Turner d Norma Baylon/Annette Van Zyl 6-2 6-2
-----

July 20-26 Montana Tournament, Montana, Switzerland (Clay)

Draw=16

1R: Carmen Coronado d M Gencic 6-3 6-1
1R: Carol Prosen d M Djukic 6-3 6-0
1R: Mary Habicht d Ingrid Lofdahl 6-3 7-5
1R: Faye Toyne d F Bonstrom 6-2 6-3

1R: Helen Slattery d Alessandra Gobbo 6-3 7-5
1R: Elena Subirats d Martine Zacharias 6-2 6-2
1R: Margaret Harris d L Weisbecker 6-0 6-2
1R: Madonna Schacht d Heather Lockington (NZ) 6-1 6-0

QF: Coronado d Prosen 4-6 6-2 6-1
QF: Toyne d Habicht 7-5 6-3
QF: Slattery d Subirats 5-7 6-2 6-4
QF: Schacht d Harris 6-1 6-4

SF: Toye d Coronado 2-6 6-2 6-1
SF: Schacht d Slattery 6-3 6-2

FI: Madonna Schacht d Faye Toyne 6-1 6-1
-----

July 20-26, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Helga Schultze d. Helga Niessen 3-6 8-6 6-2

DF: Helga Schultze/Heide Schildknecht d. Helga Niessen/Renate Ostermann 6-1 1-6 6-2

MX: Helga Niessen/Gunther Sanders d. Renate Ostermann/Peter Scholl 1-6 6-3 6-1
-----

July 20-26 Villars Tournament , Villars, Switzerland (Clay)

FI: Robin Lesh d Helen Plaisted 6-1 6-4

-----

July 24-26 France Versus Italy Viareggio, Italy (Clay)

Italy d France 9-4

Lucia Bassi d Irene De Lansalut (Frn) 6-0 6-4
Francoise Durr (Frn) d Maria-Teresa Riedl 6-4 6-3
Francesca Gordigiani d Monique Salfati (Frn) 6-4 6-1
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d Silvana Lazzarino 6-1 6-2
Lea Pericoli d Janine Lieffrig (Frn) 6-1 1-6 6-4
Silvana Lazzarino d Monique Salfati (Frn) 6-1 6-4
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d Francesca Gordigiani 6-2 6-4
Francoise Durr (Frn) d Lea Pericoli 6-4 6-0
Maria-Teresa Riedl d Janine Lieffrig (Frn) 6-2 6-2

Lazzarino/Pericoli d Durr/Lieffrig (Frn) 7-5 6-4
Bassi/Riedl d Lansalut/Larue (Frn) 6-1 6-4
Lazzarino/Pericoli d Lansalut/Larue (Frn) 6-2 6-2
Bassi/Riedl d Durr/Lieffrig (Frn) 8-6 7-9 6-3
-----

July 20-26 Pennsylvania Grass Courts Championships Philadelphia, PA, US (Grass)
Venue: Merion Cricket Club

Draw=44

1R: Karen Susman-bye
1R: Brenda Nunns-bye
1R: Carol Ann Loop-bye
1R: Jane Hartman-bye
1R: Sharon Pritula-bye
1R: Peachy Kellmeyer-bye
1R: Sue Shrader
1R: Jill Philbrick-bye

1R: Carol Southmayd d Margaret Fredericks 7-5 7-5
1R: Kathy Harter d Cathy Gagel 6-1 6-2
1R: Judy Alvarez-bye
1R: Louise Gonnerman-bye
1R: Chris Safford d Alice Christer 6-3 6-4
1R: Virginia Brown d Susan Murdoch 6-4 6-4
1R: Alice Tym d Kathy Blake 3-6 6-0 6-2
1R: Justina Bricka d Mrs Meade 6-1 6-1

1R: Carol Hanks-bye
1R: Linda Lou Crosby-bye
1R: Wendy Overton d Nina Vosters 6-2 6-2
1R: Tory Fretz d Peggy More 6-3 6-0
1R: Virginia Minor d Raymonde Jones 4-6 8-6 6-3
1R: Laurie Callaway d Sheryl Pruitt 5-7 8-6 8-6
1R: Nancy Falkenberg d Joyce Davenport 6-3 7-5
1R: Mary Ann Eisel d Cynthia Goetz 6-1 6-3

1R: Faye Urban-bye
1R: Jean Danilovich-bye
1R: Yale Stockwell-bye
1R: Maria Guzman-bye
1R: Stephanie DeFina-bye
1R: Gretchen Vosters-bye
1R: Carol Heffelfinger-bye
1R: Carole Caldwell Graebner-bye

2R: Susman d Nunns 6-0 6-0
2R: Loop d Hartman 6-1 6-1
2R: Kellmeyer d Pritula 6-2 6-2
2R: Shrader d Philbrock 6-2 6-2
2R: Harter d Southmayd 6-1 4-6 7-5
2R: Alvarez d Gonnerman 6-3 6-2
2R: Safford d Brown 6-4 6-2
2R: Bricka d Tym 6-0 6-3

2R: Hanks d LL Crosby 6-4 6-2
2R: Fretz d Overton 6-4 6-3
2R: Minor d Callaway 6-2 4-6 6-2
2R: Eisel d Falkenberg 6-3 6-3
2R: Urban d Danilovich 10-8 6-4
2R: Stockwell d Guzman 6-0 6-2
2R: DeFina d Gretchen Vosters 5-7 6-3 6-1
2R: Graebner d Heffelfinger 6-0 6-1

3R: Susman d Loop 6-3 6-4
3R: Shrader d Kellmeyer 9-7 8-6
3R: Harter d Alvarez 6-3 6-4
3R: Bricka d Safford 6-4 6-4

3R: Hanks d Minor 6-1 2-6 6-0
3R: Fretz d Eisel 6-2 6-1
3R: Urban d Stockwell 5-7 6-4 6-2
3R: Graebner d DeFina 6-1 6-3

QF: Susman d Shrader 6-3 6-4
QF: Bricka d Harter 6-2 1-6 6-1
QF: Hanks d Fretz 6-1 6-2
QF: Graebner d Urban 6-2 6-1

SF: Bricka d Susman 6-4 4-6 6-2
SF: Graebner d Hanks 4-6 6-3 6-4

FI: Justina Bricka d Carole Graebner 6-4 18-16

Doubles

SF: Brown/Graebner d Justina Bricka/Carol Hanks 2-6 6-3 6-2
SF: Alvarez/Fretz d Margaret Dupont/Margaret Varner 7-5 6-4

FI: Virginia Brown/Carole Graebner d Judy Alvarez/Tory Fretz 6-3 2-6 6-4

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:17 PM
Week of July 27-August 2

ends August 2 Quebec Open Quebec City, Canada

QF: Vicki Berner d Norr De Lamos 6-3 6-4
QF: Peggy Moore d Denise Hannius 6-3 6-3
QF: Shirley Harit d Sandra Zeese 6-3 6-0
QF: Alice Tym d Hedy Rutzebeck 6-1 6-2

SF: Moore d Berner 6-2 6-3
SF: Tym d Harit 6-4 6-3

FI: Alice Tym d Peggy Moore 9-7 6-4

DF: Vicki Berner/Alice Tym d Peggy Moore/Sandra Zeese 6-0 6-3

-----

July 27-August 1 Tunbridge Wells Tournament , Enlgand, UK (Grass)

QF: Virginia Wade d V Rees 6-4 6-3
QF: G Chapman d S Steventon 2-6 6-3 6-2
QF: Lorna Cawthorn d Robin Lloyd 6-4 4-6 6-1
QF: Vera Roberts d Stephanie Percivall 6-0 7-5

SF: Wade d Chapman 6-1 6-1
SF: Roberts d Cawthorn 6-2 6-1

FI: Virginia Wade d Vera Roberts 2-6 9-7 6-1

DF: Vera Roberts/Virginia Wade d M Grace/B Horton 6-2 6-1

-----

July 30-August 2 Hannover Tournament, Hannover, Germany (Clay)

QF: Margaret Smith d Almut Sturm 6-3 6-1
QF: Madonna Schacht d Lesley Turner 6-2 2-6 6-2

SF: Smith d Robyn Ebbern 6-3 6-1
SF: Sonja Pachta d Schacht 7-5 2-6 7-5

FI: Margaret Smith d Sonja Pachta 6-0 6-1

DF: Margaret Smith/Lesley Turner d Robyn Ebbern/Jan Lehane 6-4 6-2

-----

July 30-August 2 Baden Baden Tournament, Baden, Germany (Clay)

QF: Maria Bueno d ????
QF: Helga Schultze d Janine Lieffrig 2-6 6-1 6-1
QF: Norma Baylon d Donna Floyd Fales 4-6 7-6 6-4
QF: Francoise Durr d Christine Truman 6-2 6-2

SF: Bueno d Schultze 8-10 6-1 6-2
SF: Baylon d Durr 9-7 6-0

FI: Maria Bueno d Norma Baylon 6-3 4-6 6-4

Doubles

SF: Bueno/Fales d Silvana Lazarino/Lea Pericoli 6-3 7-5
SF: Baylon/Schultze d Judy Tegart/Christine Truman 7-5 6-4

FI: Maria Bueno/Donna Fales d Norma Baylon/Helga Schultze 6-3 6-3

-----

July 29-August 2 Ostende Tournament , Ostende, Belgium (Clay)

Draw=11

1R: Anne-Marie Larue d Lisette Sliepen 6-4 13-11
1R: Jacqueline Rees-Lewis d N Noterdeam 6-1 6-1
1R: Helen Plaisted d Jehanne Venturino 6-3 3-6 6-4

QF: Deidre Catt d Martine Zacharias 6-4 9-7
QF: Larue d Pat Mcclenaughan 9-7 6-4
QF: Robin Lesh d Rees Lewis 7-5 6-2
QF: Christiane Mercelis d Plaisted 6-4 8-6

SF: Catt d Larue 6-2 3-0 retired
SF: Mercelis d Lesh 6-3 6-2

FI: Deidre Catt d Christiane Mercelis 6-4 8-6

DF: Deidre Catt/Christiane Mercelis d Pat McClenaughan/Helen Slattery 5-7 6-4 9-7
-----

July 30-August 2 Bad Neuenahr Tournament, Bad Neuenahr, Germany (Clay)

SF: Elizabeth Starkie d Carmen Coronado 6-4 6-0

FI: Elizabeth Starkie d Faye Toyne 6-1 6-2
-----

ends August 2 Hungarian National Championships, ????, Hungary (Clay)

QF: Edith Polgar d Erzsebet Solyom 6-0 6-4
QF: Judit Monori d Erzsebet Szell 2-6 6-2 6-3
QF: Zsuzsu Kunovits d Gyongyi Feher 7-5 6-4
QF: Klara Bardoczi d Posta 6-4 6-0

SF: Polgar d Monori 6-0 3-6 6-1
SF: Bardoczi d Kunovits 6-2 5-7 6-3

FI: Edith Polgar d Klara Bardoczi 6-4 6-3

DF: Klara Bardoczi/Erzsebet Szell d Edith Polgar/Posta 5-7 9-7 6-3
-----

ends August 2 Dinard Tournament, Dinard, France (Clay)

SF: Pat Walkden d Beust 6-1 6-1
SF: Francoise Courteix d Jenny Morris (Rho) 6-4 8-6

FI: Pat Walkden d Francoise Courteix 6-1 6-3
-----

July 27-August 2 Eastern Grass Court Championships South Orange, New Jersey, US (Grass)

Draw=45

1R: Billie Jean Moffitt [1]-bye
1R: Chris Safford-bye
1R: Mary Ann Eisel-bye
1R: Virginia Brown-bye
1R: Carol Heffelfinger-bye
1R: Pat Stewart Edrich-bye
1R: Adria Price Fisher-bye
1R: Jean Danilovich-bye

1R: Carole Caldwell Graebner-bye
1R: Julie Heldman d Peachy Kellmeyer 6-2 6-1
1R: Linda Lou Crosby d Pam Stewart 6-2 6-1
1R: Carole Wright d Joyce Davenport 6/4-6/1
1R: Judy Alvarez d Baba Lewis 6-3 6-3
1R: Alice Christer d Raymonde Jones default
1R: Justina Bricka d Carmen Lampe Boland 6-2 6-1
1R: Kathy Harter d Laurie Callaway 3-6 6-4 6-2

1R: Bonnie Logan d Brenda Nunns 6-2 6-0
1R: Carol Southmayd d Ruth Jeffrey 6-2 6-4
1R: Sheila Maroshick d Nina Vosters 7-5 6-8 6-3
1R: Carol Hanks d Mimi Kanarek 6-3 6-0
1R: Carol Ann Loop d Stephanie DeFina 6-3 6-4
1R: Cathy Gagel d Tory Fretz default
1R: Maria Guzman-bye
1R: Karen Hantze Susman [4]-bye

1R: Faye Urban-bye
1R: Sue Shrader-bye
1R: Belmar Gunderson-bye
1R: Sylvia Hooks-bye
1R: Jill Philbrick-bye
1R: Cynthia Goeltz-bye
1R: Katrhy Blake-bye
1R: Nancy Richey [2]-bye

2R: Moffitt [1] d Safford 6-2 6-0
2R: Eisel d Brown 6-2 6-0
2R: Edrich d Heffelfinger 6-3 6-1
2R: Danilovich d Fisher 6-1 6-2
2R: Graebner [3] d Heldman 8-6 6-3
2R: Wright d LL Crosby 6-0 6-3
2R: Alvarez d Christer 6-3 6-1
2R: Harter d Bricka 7-5 5-7 6-3

2R: Southmayd d Logan 6-0 6-1
2R: Hanks d Maroshick 6-3 6-2
2R: Loop d Gagel 6-1 6-0
2R: Susman [4] d Guzman 6-0 6-3
2R: Urban d Shrader 6-3 6-0
2R: Gunderson d Hooks 6-1 6-2
2R: Philbrick d Goeltz 7-5 3-6 6-4
2R: Richey [2] d Blake 6-2 6-3

3R: Mofitt [1] d Eisel 6-3 6-2
3R: Edrich d Danilovich 8-6 6-3
3R: Graebner [3] d Wright 6-0 6-1
3R: Alvarez d Harter 6-2 6-4

3R: Hanks d Southmayd 6-4 6-1
3R: Susman [4] d Loop 6-1 6-2
3R: Gunderson d Urban 6-3 6-1
3R: Richey d Philbrick 6-0 6-0

QF: Moffitt [1] d Edrich 6-0 6-2
QF: Graebner [3] d Alvarez 6-3 6-3
QF: Susman [4] d Hanks 6-1 6-4
QF: Richey [2] d Gunderson 6-4 6-3

SF: Moffitt [1] d Graebner [3] 6-3 3-6 6-1
SF: Richey [2] d Susman 6-4 7-5

FI: Billie Jean Moffitt [1] d Nancy Richey [2] 7-5 3-6 8-6

Doubles

FI: Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Carole Graebner/Nancy Richey 3-6 6-3 6-4

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:20 PM
Week of August 3-9

August 3-11 German Championships Hamburg, Germany (Clay)

Draw=18

1R: Margaret Smith d Kawohl 6-0 6-0
1R: Annette Van Zyl d Elizabeth Starkie ????

2R: Smith d Francoise Durr 6-3 6-1
2R: Lehane d Renate Ostermann 6-2 6-0
2R: Robyn Ebbern d Van Zyl 6-1 9-7
2R: Christine Truman d Helga Niessen 4-6 6-4 6-0

2R: Lesley Turner d Madonna Schacht 7-5 6-3
2R: Ann Jones d Jitka Horcikova 6-2 6-3
2R: Helga Schultze d Sonja Pachta 6-4 6-8 6-1
2R: Maria Bueno d Heide Schidknecht 6-1 6-1

QF: Smith d Lehane 6-2 6-2
QF: Ebbern d Truman 7-5 6-2
QF: Turner d Jones 6-3 6-3
QF: Bueno d Schultze 6-2 6-1

SF: Smith d Ebbern 6-3 6-0
SF: Bueno d Turner 9-11 6-3 6-3

FI: Margaret Smith d Maria Bueno 6-1 6-4

Doubles

SF: Smith/Turner d Jones/Truman 6-2 6-3
SF: Baylon/Schultze d Bueno/Ebbern 7-5 6-2

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d Norma Baylon/Helga Schultze 6-2 3-6 6-2

Mixed Doubles
MX: Helga Schultze/Niki Pilic (Yug) d. ??

Bueno's infected hand hampered her in a straight set loss to Smith, whose backhand was "lightening quick" according to the NYT. 6,000 see the final.

-----

August 3-8 Moseley Tournament , Moseley, England, UK (Grass)

QF: Glenda Swan d Mrs Parker 6-0 6-0
QF: Janice Townsend d Alex Soady 6-3 6-2
QF: Jean Poynder d F Macdonald 6-2 8-6
QF: Jean Haskew d Marie Fourie 6-3 6-4

SF: Swan d Townsend 6-4 6-1
SF: Haskew d Poynder 6-1 6-4

FI: Glenda Swan d Jean Haskew 2-6 6-1 6-2

DF: Marie Fourie/Glenda Swan d J Hall/Jean Poynder 6-4 6-2

Moseley is a suburb of Birmingham.

-----

August 3-8 St George's Hill Tournament, Weybridge, England, UK (Grass)

QF: Lorna Cawthorn d E Tew 6-1 2-6 7-5
QF: Mrs Clark d Heather Allen 3-6 6-3 6-1
QF: Mary Mcanally d S Steventon 6-2 6-2
QF: Vivienne Dennis d Mrs Wilson 6-3 6-4

SF: Cawthorn d Clark 6-4 4-6 6-4
SF: McAnally d Dennis 6-1 6-4

FI: Lorna Cawthorn d Mary Mcanally 10-8 6-2

DF: Lorna Cawthorn/Mrs Clark d M Grace/S Steventon 6-4 6-2

-----

August 3-8 Llanelly Tournament , Llanelly, Wales, UK (Grass)

QF: Robin Lloyd d M Thomas 6-0 6-0
QF: Mrs O' Boyle d Campion 3-6 6-3 6-3
QF: P Bowyer d P Kerr 5-7 6-3 6-3
QF: Margaret O' Donnell d E Ernest 6-2 6-0

SF: Lloyd d O'Boyle 6-1 6-3
SF: O' Donnell d Bowyer 6-0 6-4

FI: Robin Lloyd d Margaret O' Donnell 6-0 9-11 6-4

DF: Robin Lloyd/Margaret O'Donnell d E Ernest/M Thomas 8-6 6-1

-----

August 3-8 Framlingham Tournament, Framlingham, England

QF: Nell Truman d Miles 6-1 6-1
QF: J Stedman d Celia French 6-1 6-4
QF: Penny Hardgrave d B Nicholson 6-2 6-3
QF: Jean French d D Portway 6-2 6-1

SF: Truman d Stedman 6-1 6-0
SF: French d Hardgrave 2-6 6-2 6-2

FI: Nell Truman d Jean French 6-2 6-2
-----

August 3-8 South Of Scotland Championships, Moffat, Scotland, UK

FI: Carol Rosser d Winnie Shaw 6-3 6-3

DF: Caol Rosser/Winnie Shaw d Sheila Moodie/Stevenson 6-0 6-3
-----

ends August 10 Lisbon International , Lisobn, Portugal (Clay)

FI: Pilar Barril d Faye Toyne 6-2 6-2
-----

August 3-9 Piping Rock Invitation Locust Valley, New York, US (Grass)

Draw=32

1R: Nancy Richey d Chris Safford 6-2 6-2
1R: Jill Philbrick d Brenda Nunns 6-4 5-7 7-5
1R: Belmar Gunderson d Carol Ann Loop 7-5 8-6
1R: Nancy Reed d Carol Heffelfinger 6-3 6-4
1R: Justina Bricka d Cynthia Goeltz 6-2 6-3
1R: Joyce Davenport d Cathy Gagel 5-7 7-5 10-8
1R: Mimi Kanarek d Ann Owen (GB) 6-1 6-3
1R: Karen Hantze Susman d Diane Matzner 6-0 6-0

1R: Carole Caldwell Graebner d Adria Price Fisher 6-4 6-2
1R: Pat Stewart Edrich d Maria Guzman (Ecu) 6-0 6-2
1R: Carole Wright d Peachy Kellmeyer 6-2 6-4
1R: Linda Lou Crosby d Carmen Lampe Boland 3-6 8-6 6-0
1R: Julie Heldman d Laurie Callaway 3-6 6-3 6-4
1R: Carol Southmayd d Virginia Brown 6-2 6-0
1R: Faye Urban (Can) d Nina Vosters 6-1 6-1
1R: Billie Jean Moffitt d Alice Christer 6-1 6-2

2R: Richey d Philbrick 6-0 6-1
2R: Gunderson d Reed 6-1 6-0
2R: Bricka d Davenport 6-1 6-2
2R: Susman d Kanarek 6-0 6-0

2R: Graebner d Edrich 6-2 6-2
2R: Wright d Crosby 6-1 6-4
2R: Heldman d Southmayd 2-6 6-2 6-3
2R: Moffitt d Urban 6-1 6-4

QF: Richey d Gunderson 6-1 6-3
QF: Susman d Bricka 6-2 6-2
QF: Graebner d Wright 6-4 6-4
QF: Moffitt d Heldman 9-7 6-2

SF: Richey d Susman 7-5 6-0
SF: Moffitt d Graebner 6-3 3-6 6-1

FI: Nancy Richey d Billie Jean Moffitt 6-3 1-6 6-4

Doubles

FI: Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Carole Graebner/Nancy Richey 6-2 12-10
-----

August 3-9 Canadian National Championships Montreal, Canada


2R: Louise Brown d Marielle Daoust 6-0 6-2
2R: Hedy Rutzebeck d Denise Hunnius 6-3 0-6 7-5
2R: Susan Butt d M Dennison 6-3 6-0
2R: Alice Tym d Andree Martin 6-0 6-0

2R: Vicki Berner d Leslie Sparling 3-6 6-4 8-6
2R: Benita Senn d Eleanor Constable 6-2 6-4
2R: Shirley Harit d I Borecky 6-3 6-1
2R: Judy Traviss d Hannah Sladek 6-3 6-4

QF: Brown d Rutzebeck 6-3 6-2
QF: Tym d Butt 4-6 6-4 7-5
QF: Senn d Berner 6-3 4-6 6-2
QF: Harit d Traviss 6-1 6-4

SF: Brown d Tym 6-4 3-6 9-7
SF: Senn d Harit 6-4 6-2

FI: Benita Senn d Louise Brown 6-4 6-4

DF: Rutzebeck/Alice Tym d Louise Brown/Benita Senn 6-4 8-6

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:23 PM
Week of August 10-16

ends August 13 Kulm Tournament St Moritz,Switzerland (Clay)

FI: Francoise Durr d Donna Floyd Fales 6-4 3-6 6-0
-----

ends August 16 Le Zoute Tournament, Le Zoute, Belgium (Clay)

QF: Christiane Mercelis d Christiane Loeys 6-4 0-6 7-5

SF: Mercelis d Ingrid Loeys default
SF: Anne-Marie Larue d Michele Kahn Rotta 1-6 6-3 6-4

FI: Christiane Mercelis d Anne-Marie Larue 6-1 6-0

DF: Anne-Marie Larue/Christiane Mercelis d Odette Jacob/Viviane Mallentjer 6-0 6-2

-----

ends August 16 Brumana International /Lebanon Championships Brumana, Lebanon (Clay)

QF: Deidre Catt d N Baz 6-1 6-2
QF: Ulla Sandulf d M Zeydan 6-2 6-2
QF: Michelle Boulle d Helen Slattery 6-3 6-4
QF: Judy Tegart d R Manasseh 6-0 6-0

SF: Catt d Sandulf 6-3 2-6 6-3
SF: Tegart d Boulle 6-0 6-1

FI: Judy Tegart d Deidre Catt 4-6 6-4 6-3

MX: Judy Tegart/Ken Fletcher d. Deidre Catt/Peter Keller ??
-----

ends August 17 Bavarian Championships Munich, Germany (Clay)

Draw=11

1R: Maria Teresa Riedl d Elena Subirats 6-3 6-1
1R: Sonja Pachta d Helga Niessen 1-6 6-4 6-1
1R: Heide Schildknecht d Carmen Coronado 6-3 6-4

QF: Ann Jones d Riedl 6-1 6-0
QF: Madonna Schacht d Pachta 5-7 6-2 7-5
QF: Van Zyl d Norma Baylon 2-6 6-1 7-5
QF: Schildknecht d Christine Truman 6-1 6-2

SF: Jones d Schacht 1-1 retired
SF: Van Zyl d Schildknecht ????

FI: Ann Jones d Annette Van Zyl 3-6 6-2 6-4

DF: Norma Baylon/Carmen Coronado d Ann Jones/Christine Truman 6-2 7-5

-----

ends August 18 Coupe Des Alpes , Kitzbuhel, Austria (Clay)

QF: Pat McClenaughan d Jitka Horcikova 3-6 6-2 6-4

SF: Vlasta Kodesova d Janine Lieffrig 9-7 7-5
SF: Elizabeth Starkie d McClenaughan 6-2 7-5

FI: Vlasta Kodesova d Elizabeth Starkie 6-3 6-0

DF: Janine Lieffrig/Elizabeth Starkie d Jitka Horcikova/Vlasta Kodesova 6-2 6-2
-----

Ends August 17 Arcachon Tournament , Arcachon, France (Clay)

FI: Jenny Morris d Pat Walkden 6-0 6-3
-----

ends August 17 Suvreta Tournament St Moritz, Switzerland (Clay)

SF: Robin Lesh d Donna Floyd Fales 6-4 3-6 6-3

FI: Francoise Durr d Robin Lesh 6-0 6-2
-----

ends August 16 Moscow International, Moscow, Russia, USSR

SF: Anna Dmitrieva d Yuen-Chin Huui 6-2 6-4
SF: Valeria Titova d Chi Fung-jih Chi 8-6 6-4

FI: Anna Dmitrieva d Valeria Titova 6-2 6-2

DF: Olga Lendlova/Jana Sonska d Anna Dmitrieva/Valeria Titova 3-6 6-3 7-5
-----

August 10-15 North Angus Championships Montrose Scotland, UK

FI: Faye Toyne d Marie Fourie 6-1 6-3

DF: Marie Fourie/Glenfa Swan d Faye Toyne d A McAlpine 3-6 7-5 6-2

-----

August 10-16 Essex County Invitation Manchester Massachussets, US (Grass)
Venue: Essex County Country Club

Draw=32

1R: Billie Jean Moffitt [1] d Peggy Moore 6-4 6-4
1R: Joyce Davenport d Linda Lou Crosby 6-2 6-4
1R: Anne Owen (GB) d Brenda Nunns 6-3 8-6
1R: Belmar Gunderson d Nancy Reed 6-1 6-2
1R: Carol Hanks [4] d Carol Loop 6-2 6-4
1R: Peachy Kellmeyer d Chris Safford 1-6 6-2 9-7
1R: Carol Rosser d Maria Guzman 6-3 6-4
1R: Julie Heldman d Alice Christer 6-2 4-6 6-2

1R: Karen Hantze Susman [2] d Jill Philbrick 6-2 6-0
1R: Alice Tym d Cathy Gagel 6-1 5-7 6-4
1R: Carol Heffelfinger d Joanne Swanson 7-5 6-3
1R: Virginia Wade d Cynthia Goeltz 6-0 6-3
1R: Justina Bricka [3] d Carol Southmayd 3-6 6-4 6-3
1R: Virginia Brown d Baba Lewis 1-6 7-5 6-2
1R: Faye Urban d Laurie Callaway 6-4 7-5
1R: Tory Fretz d ????

2R: Moffitt [1] d Davenport 6-2 6-2
2R: Gunderson d Owen 6-3 6-2
2R: Hanks [4] d Kellmeyer 8-6 6-2
2R: Rosser d Heldman 4-6 6-4 6-4

2R: Susman [2] d Tym 6-2 6-4
2R: Wade d Heffelfinger 6-0 6-2
2R: Bricka [3] d Brown 6-1 7-5
2R: Fretz d Urban 9-7 9-7

QF: Moffitt [1] d Gunderson 6-3 5-7 6-0
QF: Hanks [4] d Rosser 6-3 6-1
QF: Susman [2] d Wade 6-1 6-3
QF: Bricka [3] d Fretz 6-4 6-2

SF: Moffitt [1] d Hanks [4] 7-5 8-6
SF: Susman [2] d Bricka [3] 2-6 6-0 6-4

FI: Billie Jean Moffitt [1] d Karen Susman [2] 6-4 4-6 11-9

Doubles

SF: Moffitt/Susman d Roser/Wade 6-4 7-5
SF: Bricka/Hanks d Brown/Gunderson 6-3 6-0

FI: Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Justina Bricka/Carol Hanks 6-3 6-2

The close final saw Susman save 3 match points. Karen herslef was within 3 points of victory at one point. This is the longest final in the 367 year history of the event.

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:25 PM
Week of August 17-23

UNITED STATES NATIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIPS

Dates: August 17-24
Venue: Longwood Cricket Club, Brookline, Massachuesetts
Surface: Grass

At Longwood ending August 23.

Doubles (Draw=41)

First Round

Margaret Smith/Lesley Turner [1] bye
Midge Buck/Kay McKean-bye
Ruth Jeffrey/Baba Lewis-bye
Chris Safford/Nina Vosters-bye
Mary Lowdon/Patty Lowdon-bye
Merceina Parker/Mrs. H Rothbotham-bye
Virginia Brown/Raymonde Jones-bye
Kathy Blake/Kathy Harter-bye

Carole Graebner/Nancy Richey [4]-bye
Mary Belin/Mrs Thomas Williams-bye
Dodo Cheney/Helen McDowell-bye
Maria Guzman/Ann Owen d. Gail Johnson/Virginia Johnson 6-1 8-6
Joyce Davenport/Carol Heffelfinger d. Susan Mabrey/Patricia Thompson 6-4 6-2
Rosie Casals/Patricia Reyes d. Ann Rothbotham/Joan Sullivan 6-3 6-1
Tory Fretz/Belmar Gunderson d. Cathie Gagel/Joanne Swanson 6-2 6-2
Mary Ann Eisel/Wendy Overton d. Mrs William McLellan/Eustis Reiley 6-2 6-2

Patsy Rippy/Paulette Verson d. Katherine Stanton/ Carol Woodstock 6-1 6-3
Lucille Davidson/Doris Popple d. Sally Mabrey/Roberta Zimman 6-3 6-4
Peachy Kellmeyer/Carol Southmayd d. Kay Hubbell/Charlotte Lee 6-1 6-3
Justina Bricka/Carol Hanks [5] d. Brenda Nunns/Faye Urban 6-0 6-1
Margo Mahanoy/Ann Symmers-bye
Edy McGoldrich/Mrs Arklay Richards-bye
Charlotte Decker/Nancy Reed-bye
Maria Bueno/Robyn Ebbern [3]-bye

Carole Rosser/Virginia Wade-bye
Laurie Callaway/Alice Crister-bye
Linda Lou Crosby/Peggy Moore-bye
Pat Stewart Edrich/Carol Loop-bye
Cynthia Goeltz/Jill Philbrick-bye
Clare O'Connell/Mrs James O. Welch-bye
Julie Heldman/Carol Wright-bye
Billie Jean Moffitt/Karen Susman [2]-bye

Second Round

Smith/Turner [1] d. Buck/McKean 6-1 6-1
Jeffrey/Lewis d. Safford/Vosters 6-2 3-6 6-4
Lowdon/Lowdon d. Parker/H Rothbotham 6-3 6-4
Blake/Harter d. V. Brown/R. Jones 6-2 4-6 6-3
Graebner/Richey [4] d. Belin/ T Williams 6-3 6-0
Cheney/McDowell d. Guzman/Owen 6-2 7-5
Casals/P. Reyes d. Davenport/Heffelfinger 7-5 6-3
Eisel/Overton d. Fretz/Gunderson 5-7 6-1 7-5

Rippy/Verson d. Davidson/Popple 6-1 6-2
Bricka/Hanks [5] d. Kellmeyer/Southmayd 7-5 6-3
Mahanoy/Symmers d. McGoldrich/Richards 6-2 2-6 6-4
Bueno/Ebbern [3] d. Decker/Reed 6-0 6-1
Rosser/Wade d. Callaway/Crister 6-4 6-1
Crosby/P. Moore d. Edrich/Loop 6-4 4-6 7-5
Goeltz/Philbrick d. O'Connell/Welch 6-1 2-6 6-4
Moffitt/Susman [2] d. Heldman/Wright 6-0 6-3

Third Round

Smith/Turner [1] d. Jeffrey/Lewis 6-2 6-1
Blake/Harter d. Lowdon/Lowdon 6-0 6-1
Graebner/Richey [4] d. Cheney/McDowell 6-1 6-1
Casals/P. Reyes d. Eisel/Overton 1-6 6-0 6-4

Bricka/Hanks [5] d. Rippy/Verson 6-4 6-1
Bueno/Ebbern [3] d. Mahanoy/Symmers 6-0 6-1
Rosser/Wade d. Crosby/P. Moore 6-2 6-3
Moffitt/Susman [2] d. Goeltz/Philbrick 6-3 6-0

Quarterfinals

Smith/Turner [1] d. Blake/Harter 4-6 6-3 6-2
Graebner/Richey [4] d. Casals/P. Reyes 6-3 7-5
Bricka/Hanks [5] d. Bueno/Ebbern [3] 6-2 9-7
Moffitt/Susman [2] d. Rosser/Wade 6-3 6-2

Semifinals

Smith/Turner [1] d. Graebner/Richey [4] 6-4 6-4
Moffitt/Susman [2] d. Bricka/Hanks [5] 8-6 6-1

Final

Billie Jean Moffitt/Karen Susman [2] d. Margaret Smith/Lesley Turner [1] 3-6 6-2 6-4


Draw notes:

Maria Guzman, not Ana-Carola.
Margo Mahoney-Mrs Walter Mahoney
Katherine Stanton=Mrs J Stanton
Ann Symmers=Mrs William Symmers

Missing first names for:

Mrs William McLellan
Mrs Arkley Richards
Mrs Harrison Rothbotham
Mrs James O Welch
Mrs Thomas Williams


Moffitt and Susman win in a massive upset before an appreciative crowd of 4,500. Smith and Turner had won 48 consecutive doubles matches up to this point. The aussies had captured the Italian, French, Wimbledon and many other minor doubles titles during their streak. Lobs played a key in the comeback for the Americans. As crowd excitement mounted the Aussies cracked. The NYT reporter wrote, "Miss Smith's service began to falter and her double faults were costly, as was one by Miss Turner at thre end. The breaks went against the Australians on the netcords
-----

ends August 23 City Of Beverly Hills Tournament, Beverly Hills, California, US (Hard)

QF: Mimi Arnold d Lei Mathews 6-2 6-0
QF: Betsy Roberti d Anita Kappe 2-6 7-5 6-0
QF: Pat Yeomans d Barbara Strong 5-7 6-4 9-7
QF: Joan Johnson d Mandy Einstein 2-6 8-6 6-3

SF: Arnold d Roberti 6-0 6-2
SF: Johnson d Yeomans 6-0 6-3

FI: Mimi Arnold d Joan Johnson 8-6 4-6 6-4

DF: Joan Johnson/Shepard d Mimi Arnold/Taylor 4-6 6-1 6-0

-----

August 17-23 Turkish Championships Istanbul, Turkey (Clay)

QF: Deidre Catt d Morgan 6-1 6-0
QF: Michelle Boulle d Helen Slattery 6-2 6-4
QF: Ulla Sandulf d Esk 6-2 6-1
QF: Judy Tegart d Buyukfirat 6-3 6-2

SF: Catt d Boulle 6-3 6-3
SF: Tegart d Sandulf 6-3 6-0

FI: Judy Tegart d Deidre Catt 7-5 7-5
-----

August 17-22 North Of England Championships Scarborough, England, UK (Grass)

QF: Robin Lloyd d V Coombs 6-1 7-5
QF: Sally Holdsworth d Margaret Cooper 6-2 7-5
QF: Marilyn Greenwood d Heather Allen 10-8 6-3
QF: Nell Truman d E Smith 6-3 6-1

SF: Lloyd d Holdsworth 6-4 6-2
SF: Truman d Greenwood 6-2 6-1

FI: Robin Lloyd d Nell Truman 6-4 1-6 7-5

DF: Robin Lloyd/Nell Truman d Heather Allen/Marilyn Greenwood 6-0 6-4

-----

ends August 23 Palace Tournament St Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: The Palace Hotel

SF: Francoise Durr d Robin Lesh 6-2 6-2
SF: Annette Van Zyl d Christiane Spinoza 6-2 6-2

FI: Francoise Durr d Annette Van Zyl 12-10 6-2
-----

ends August 23 Ontario Tournament, Toronto, Canada

SF: Alice Tym d Benita Senn 6-3 6-2

FI: Vicki Berner d Alice Tym 5-7 6-3 6-3
-----

ends August 23 Hungarian International Budapest, Hungary (Clay)

QF: Erzsebet Solyom d Posta 6-2 2-6 6-1
QF: Tsen Tsu Sun China d Zsuzsu Kunovits 1-6 6-4 6-2

SF: Sun d Solyom 2-6 8-6 6-1
SF: Alena Palmeova d Madgeburg (Ger) 6-3 6-2

FI: Alena Palmeova d Tsen Tsu Sun 4-6 6-3 6-1
-----

August 17-22* Scottish Hard Court Tournament St Andrews, Scotland, UK (Clay)
*also given as ending October 23

FI: Faye Toyne d Marie Fourie 6-1 6-2

DF: Marie Fourie/Glenda Swan d. A. McAlpine/Winnie Shaw 6-2 6-4

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:29 PM
Week of August 24-30

ends August 30 US National Public Parks Championships Arcadia California, US (Hard)

QF: Mimi Arnold d Winnie Mccoy 6-1 6-0
QF: Betsy Roberti d Joan Johnson 7-5 6-0
QF: Sheryl Pruitt d Libby Weiss 6-3 6-4
QF: Mandy Einstein d Mary Arnold Prentiss 6-3 6-2

SF: Arnold d Roberti 6-2 6-1
SF: Einstein d Pruitt 9-7 6-0

FI: Mimi Arnold d Mandy Einstein 6-4 5-7 6-0

DF: Joan Johnson/Shepard d Norma Dixon/Mary Prentiss 6-4 4-6 6-2

-----

ends August 30 Poertschach Tournament, Poertschach, Austria (Clay)

SF: Elizabeth Starkie d Sonja Pachta 6-3 6-2
SF: Helga Niessen d Norma Baylon 6-2 6-2

FI: Elizabeth Starkie d Helga Niessen 8-6 6-4

DF: Sonja Pachta/Elizabeth Starkie d Norma Baylon/Janine Lieffrig 4-6 6-3 6-4

-----

ends August 30 St Gervais Tournament , St Gervais,Switzerland (Clay)

SF: Francoise Durr d Francoise Courteix 6-4 6-0
SF: Monique Salfati d Claudine Rouire 6-4 6-3

FI: Francoise Durr d Monique Salfati 1-6 6-2 6-2
-----

August 24-29 Budleigh Salterton Tournament, Budleigh Salterton, England, UK (Grass)

QF: Heather Allen d Lorna Cawthorn 6-1 6-4
QF: Faye Toyne d Marilyn Greenwood 6-3 7-5
QF: Robin Lloyd d S Tutt 6-8 7-5 6-23
QF: Nell Truman d Mrs Preston 6-3 5-7 6-2

SF: Toyne d Allen 6-4 6-2
SF: Lloyd d Truman 1-6 7-5 7-5

FI: Robin Lloyd d Faye Toyne 8-6 8-10 6-3

DF: Fay Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-3 6-3

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:32 PM
Week of August 31-September 6

September 2-5 Federation Cup Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Germantown Cricket Club

Draw=20 Teams

1 Round

France d Switzerland 3-0

Francoise Durr d Alice Wavre 6-3 6-2
Jacqueline Rees Lewis d Anne Marie Studer 6-2 6-3
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Anne-Marie Studer/Alice Wavre 8-6 6-2

Czechoslovakia d Mexico 3-0

Jitka Horcikova d Antonia Prado 6/4-6/1
Vlasta Kodesova d Patricia Reyes 6/3-4/6-6/2
Jitka Horcikova/Vlasta Kodesova d Antonia Prado/Patricia Reyes 6-4 6-3

Netherlands d Austria 2-1

Trudy Groenman d Andrea Winkler 6/3-1/6-6/1
Monika Hassman (Aut) d Betty Stove 1/6-6/2-6/2
Trudy Groenman/Betty Stove d Monika Hassman/Andrea Winkler 6-2 6-0

South Africa d Japan 3-0

Annette Van Zyl d Reiko Miyagi 6/2-6/3
Glenda Swan d Kazuko Kuramatsu 6/0-7/5
Glenda Swn/Annette Van Zy d Reiko Miyagi/Yoko Obata 6-4 6-0

2nd Round

Australia [1] d Denmark 3-0

Margaret Smith d Pia Balling 6/2-6/1
Lesley Turner d Ulla Pontoppidian 6/1-6/1
Robyn Ebbern/Margaret Smith d Pia Balling/Ulla Pontoppidian 6-0 6-1

Canada d Sweden 2-1

Katarina Bartholdson (Swd) d Benita Senn 6-1 6-3
Vicki Berner d Ulla Sandulf 6-3 6-4
Vicki Berner/Louise Brown d Katarina Bartholdson/Ulla Sandulf 6-3 6-3

France d Netherlands 2-1

Francoise Durr d Trudy Groenman 4-6 6-3 6-3
Betty Stove (Neth) d Jacqueline Rees-Lewis 6-4 3-6 6-4
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Trudy Groenman/Betty Stove 12-10 6-3

Germany d Italy 3-0

Helga Schultze d Maria-Teresa Riedl 6-4 7-5
Heide Schildknecht d Francesca Gordigiani 6-4 6-4
Heide Schildknecht/Helga Schultze d Francesca Gordigiani/Maria-Teresa Riedl 6-4 6-2

Great Britain d Norway 3-0

Ann Jones d Liv Paldan 6-1 6-1
Deidre Catt d Kirsten Robsahm 6-0 10-8
Deidre Catt/Ann Jones d Liv Paldan/Kirsten Robsahm 6-2 6-2

South Africa d Czechoslovakia 2-1

Annette Van Zyl d Jitka Horcikova 6-2 6-4
Vlasta Kodesova (Cz) d Glenda Swan 6-4 9-7
Glenda Swan/Annette Van Zyl d Jitka Horcikova/Vlasta Kodesova 6-0 6-2

Argentina d Belgium 3-0

Norma Baylon d Christiane Mercelis 8-6 6-2
Ana Maria Bocio d Monique Bedoret 6-1 6-3
Norma Baylon/Ana Maria Bocio d Monique Bedoret/Christiane Mercelis 1-6 6-3 6-3

United States d Ireland 3-0

Billie Jean Moffitt D Geraldine Houlihan 6/2-6/2
Nancy Richey D Eleanor O Neill 6/3-6/2
Moffitt B-susman K D Houlihan -o Neill E 6/1-6/2

Quarterfinals

Australia [1] d Canada 3-0

Margaret Smith d Benita Senn 6-1 6-0
Lesley Turner d Vicki Berner 6-3 6-1
Margaret Smith/lesley Turner d Vicki Berner.Louise Brown 6-1 6-2

France d Germany 2-1

Francoise Durr d Helga Schultze 6-4 6-2
Heide Schildknecht (Ger) d Jacqueline Rees-Lewis 6-2 7-5
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Heide Schildknecht/Helga Schultze 7-5 6-3

Great Britain d South Africa 2-1

Annette Van Zyl (SA) d Ann Jones 4-6 7-5 6-4
Deidre Catt d Glenda Swan 6-3 6-1
Deidre Catt/Ann Jones d Glenda Swan/Annette Van Zyl 7-5 8-6

United States d Argentina 3-0

Billie Jean Moffitt d Norma Baylon 12-10 9-7
Nancy Richey d Ana Maria Bocio 6-3 6-2
Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Norma Baylon/Ana Maria Bocio 6-4 6-1

Semifinals

Australia [1] d France 3-0

Margaret Smith d Francoise Durr 6-4 6-1
Lesley Turner d Janine Lieffrig 6-1 6-2
Margaret Smith/Lesley Turner d Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-3 9-7

United States d Great Britain 3-0

Billie Jean Moffitt d Ann Jones 6-4 6-3
Nancy Richey d Deidre Catt 6-4 6-3
Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Deidre Catt/Ann Jones 6-1 6-3

Final

Australia [1] d United States 2-1

Margaret Smith d Billie Jean Moffitt 6-2 6-3
Lesley Turner d Nancy Richey 7-5 6-1
Billie Jean Moffitt/Karen Susman (US) d Margaret Smith/Lesley Turner 4-6 7-5 6-1

-----

August 31 -September 5 Exmouth Tournament, Exmouth, England, UK

QF: Lorna Cawthorn d Marilyn Greenwood 3-6 6-1 7-5
QF: Faye Toyne d Vivienne Dennis 7-5 3-6 6-1
QF: Heather Allen d Nell Truman 6-2 6-3
QF: Robin Lloyd d Mrs Preston 5-7 8-6 6-4

SF: Toyne d Cawthorn 6-4 6-4
SF: Lloyd d Allen 6-4 9-11 6-2

FI: Faye Toyne d Robin Lloyd 6-3 6-4

DF: Faye Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-1 2-6 6-4
-----

ends September 7 Graz Tournament , Graz, Austria (Clay)

SF: Elizabeth Starkie d Maria Leyrer 6-3 6-1

FI: Elizabeth Starkie d Almut Sturm 7-5 6-2

-----

ends September 7 Santa Monica Championships, Santa Monica, California, US (Hard)

SF: Dodo Bundy Cheney d Mandy Einstein 6-3 4-6 6-4
SF: Mimi Arnold d Anita Kappe 6-2 6-3

FI: Mimi Arnold d Dodo Bundy Cheney 6-1 6-2

DF: Mimi Arnold/Taylor d Anita Kappe/Betsy Roberti 8-6 6-4

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:32 PM
United States National Championships

Dates: September 2-13
Venue: West Side Tennis Club, Forest Hills, New York
Surface: Grass


Singles (Draw=116)

14 seeds.

First Round

Margaret Smith (Aus) [2]-bye
Kirsten Robshahn (Nor)-bye
Belmar Gunderson-bye
Kazuko Kurumatsu (Jpn)-bye
Karen Susman [11]-bye
Christiane Mercelis (Bel)-bye
Janine Lieffrig (Frn) d. Pam Watermeyer (SA) 6-2 6-3
Eva Lundqvist (Swd) d. Dorothy McCarthy 10-8 6-0

Norma Baylon (Arg) [8] d. Deidre Catt (GB) 8-6 6-2
Glenda Swan (SA) d. Ruth Jeffrey 6-3 6-1
Rosie Casals d. Carole Loop 6-1 3-6 8-6
Margrit Schultze (Ger) d. Deborah Garrison 6-3 8-6
Carole Graebner [9] d. Carol Rosser (GB) 6-2 6-4
Geraldine Houlihan (Ire) d. Sue Behlmar 6-4 6-1
Maria Teresa Riedl (Ity) d. Patricia Reyes (Mex) 7-5 6-2
Joyce Davenport d. Vlasta Kodesova (Cz) 6-2 6-3

Billie Jean Moffitt [3] d. Roberta Zimman 6-0 6-1
Reiko Miyagi (Jpn) d. Cathy Gagel 3-6 6-1 6-1
Liv Paldan (Nor) d. Alice Wavre (Swit) 6-4 2-6 6-4
Mary Ann Eisel d. Carol Heffelfinger 6-3 6-2
Justina Bricka [14] d. Cynthia Goeltz 6-2 6-0
Peachy Kellmeyer d. Louise Gonnerman 6-4 6-3
Julie Heldman d. Laurie Callaway 7-5 6-2
Ulla Sandulf (Swd) d. Carmela Fernandez 4-6 6-3 6-2

Nancy Richey [5] d. Adria Fisher Price 6-1 6-1
Monique Salfati (Frn) d. Andria Winkler (Aut) 6-3 3-6 6-1
Heide Schildknecht (Ger) d. Linda Lou Crosby 3-6 6-0 6-4
Alice Christer d. Ulla Pantoppidan (Den) 4-6 7-5 9-7
Pat Edrich d. Ruth Hande 6-1 6-2
Kathy Harter d. Rosie Darmon (Frn) 6-1 6-4
Jane Albert d. Carole Wright 6-4 6-1
Peaches Bartkowitz d. Ann Owen (GB) 6-0 6-3

Jitka Horcickova (Cz) d. Virginia Brown 6-2 6-4
Monique Bedoret (Bel) d. Bessie Stockard 6-3 6-1
Louise Brown (Can) d. Nina Vosters 6-8 6-2 6-3
Antonia de Luna (Mex) d. Christina Sandberg (Swd) 7-5 6-3
Carmen Lampe Boland d. Hilary Hodge (GB) 6-1 6-0
Yoko Obata (Jpn) d. Francesca Gordigiani (Ity) 3-6 6-4 6-2
Pia Balling (Den) d. Nancy Reed 2-6 6-4 7-5
Ann Jones (GB) [6] d. Jenny Ridderhof (Neth) default

Maria Guzman (Ecu) d. Jill Philbrick 6-3 6-1
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d. Marie Fourie (SA) 6-2 6-1
Chris Safford d. Sylvia Hooks 6-4 5-7 6-3
Helga Schultze (Ger) [13] d. Betty Stove (Neth) 7-5 4-6 6-3
Irene de Lansalut (Frn) d. Vicki Berner (Can) 6-3 5-7 6-2
Michelle Boulle (Frn) d. Monika Hassmann (Aut) 2-6 6-0 6-2
Carol Hanks d. Eleanor O'Neill (Ire) 6-0 6-1
Lesley Turner (Aus) [4] d. Alice Tym 6-0 6-3

Virginia Wade (GB) d. Yale Stockwell 6-1 6-2
Katerina Frendelius-Bartholdsen (Swd) d. Bonnie Logan 6-1 6-3
Judy Alvarez d. Peggy Moore 4-6 6-3 8-6
Annette van Zyl (SA) [12] d. Ann-Marie Studer (Swt) 6-4 6-3
Kathy Blake d. Ana Maria Bocio (Arg) 4-6 6-1 6-1
Carol Southmayd d. Brenda Nunns (Can) 6-2 5-7 6-4
Rita Bentley (Can) d. Raymonde Jones 6-1 7-5
Robyn Ebbern (Aus) [7] d. Trudy Groenman (Neth) 8-6 6-2

Judy Tegart (Aus) d. Mimi Kanarek 6-1 6-1
Elena Surbirats (Mex) d. Benita Senn (Can) 6-2 6-2
Francoise Durr (Frn) [10]-bye
Faye Urban (Can)-bye
Donna Floyd Fales-bye
Marilyn Aschner-bye
Jenny Morris (Rhodesia)-bye
Maria Bueno (Brz) [1]-bye

Second Round

Smith [2] d. Robshahn 6-0 6-2
Gunderson d. Kurumatsu 6-1 6-0
Susman [11] d. Mercelis 6-2 6-1
Lieffrig d. Lundqvist 7-5 6-4
Baylon [8] d. Swan 6-1 6-1
Casals d. M. Schultze 4-6 6-2 6-1
Graebner [9] d. Houlihan 11-9 5-7 8-6
Riedl d. Davenport 4-6 6-3 6-3

Moffitt [3] d. Miyagi 6-4 6-1
Eisel d. Paldan 6-0 6-1
Bricka [14] d. Kellmeyer 6-4 6-4
Heldman d. Sandulf 6-2 6-1
Richey [5] d. Salfati 7-5 6-4
Schildknecht d. Christer 6-0 6-0
Harter d. Edrich 2-6 7-5 6-4
Albert d. Bartkowitz 6-2 1-6 6-3

Horcickova d. Bedoret 6-2 6-1
L Brown d. de Luna 3-6 6-1 8-6
Obata d. Boland 6-4 6-4
Jones [6] d. Balling 6-2 6-0
Rees-Lewis d. Guzman 6-0 6-1
H. Schultze [13] d. Safford 6-1 6-4
de Lansalut d. Boule 8-6 6-3
Hanks d. Turner [4] 2-6 6-3 6-1

Wade d. Bartholdson 6-2 4-6 6-4
van Zyl [12] d. Alvarez 6-2 6-3
Southmayd d. Blake 6-3 1-6 7-5
Ebbern [7] d. Bentley 6-3 6-0
Tegart d. Surbirats 6-1 6-0
Durr [10] d. Urban 6-1 6-0
Fales d. Aschner 6-1 6-2
Bueno [1] d. Morris 6-2 6-1

Third Round

Smith [2] d. Gunderson 6-1 6-0
Susman [11] d. Lieffrig 6-3 6-1
Baylon [8] d. Casals 4-6 6-2 6-2
Graebner [9] d. Riedl 6-4 7-5
Moffitt [3] d. Eisel 8-6 6-3
Heldman d. Bricka [14] 11-9 6-2
Richey [5] d. Schildknecht 6-1 6-3
Albert d. Harter 4-6 7-5 6-3

Horcickova d. L Brown 6-2 6-1
Jones [6] d. Obata 6-1 6-0
Rees-Lewis d. H Schultze [13] 8-6 1-6 6-2
Hanks d. de Lansalut 7-5 6-3
Wade d. van Zyl [12] 6-3 7-5
Ebbern [7] d. Southmayd 6-3 6-4
Tegart d. Durr [10] 6-1 6-1
Bueno [1] d. Fales 7-5 6-3

Fourth Round

Susman [11] d. Smith [2] 4-6 6-4 6-4
Graebner [9] d. Baylon [8] 6-4 6-8 6-2
Moffitt [3] d. Heldman 6-3 6-0
Richey [5] d. Albert 6-3 6-3

Jones [6] d. Horcickova 6-1 6-1
Hanks d. Rees-Lewis 6-4 6-4
Ebbern [7] d. Wade 9-7 7-5
Bueno [1] d. Tegart 6-1 6-1

Quarterfinals

Graebner [9] d. Susman [11] 4-6 8-6 6-3
Richey [5] d. Moffitt [3] 6-4 6-4
Hanks d. Jones [6] 7-5 2-6 8-6
Bueno [1] d. Ebbern [7] 6-4 6-1

Semifinals

Graebner [9] d. Richey [5] 2-6 9-7 6-4
Bueno [1] d. Hanks 6-4 6-2

Final

Maria Bueno [1] d. Carole Graebner [9] 6-1 6-0
----------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=32)

First Round

Maria Bueno/Dennis Ralston d Kazuko Kuromatsu/Khwaja Saeed default
Rosie Casals/Butch Seewagan d Deidre Catt/John Keller 5-7 6-4 6-4
Virginia Wade/Graham Stilwell d Francesca Gordigiani/Giordano Majoli 6-3 7-5
Eleanor O'Neill/Eduardo Zuleta d Reiko Miyagi/Rudy Hernando 7-5 9-7
Judy Tegart/Ed Rubinoff d Vlasta Kodesova/Milan Holocek 6-3 3-6 19-17
Elena Subirats/Ernesto Aguirre d Eva Lundqvist/Reino Nyyssonen 6-3 5-7 6-3
Jane Albert/Arthur Ashe d Robyn Ebbern/John Powerless 6-4 6-3
Ann Jones/Nicola Pietrangeli d Faye Urban/Henry Fauquier 6-1 6-4

Billie Jean Moffitt/Jerry Cromwell d Ana-Carola Guzman/Pancho Guzman 6-2 6-2
Rosie Darmon/Pierre Darmon d Kathy Harter/Donald Dell 6-4 7-5
Jacqueline Rees-Lewis/George McKenzie d Sylvia Hooks/Luis Glass 9-7 6-3
Vicki Berner/Frew McMillan d Lesley Turner/Mike Sangster 6-3 6-4
Justina Bricka/Frank Froehling d Katarina Bartholdson/Gene Scott 7-5 6-4
Julie Heldman/Gar Mulloy d Anne-Marie Studer/Dimitri Sturza 6-2 6-4
Norma Baylon/Manolo Santana d Carol Southmayd/John Harrison 6-4 4-6 6-4
Margaret Smith/John Newcombe d Trudy Groenman/Tom Okker 6-3 6-1

Second Round

Bueno/Ralston d Casals/Seewagan 6-0 6-1
O'Neill/Zuleta d Wade/Stilwell 6-2 6-1
Tegart/Rubinoff d Subirats/Aguirre 6-1 6-2
Jones/Pietrangeli d Albert/Ashe 6-2 10-8

Moffitt/Cromwell d Darmon/Darmon 6-2 6-4
Berner/McMillan d Rees-Lewis/Mckenzie 6-1 6-3
Bricka/Froehling d Heldman/Mulloy 6-3 6-2
Smith/Newcombe d Baylon/Santana 10-8 12-10

Quarterfinals

Bueno/Ralston d O'Neill/Zuleta 6-1 6-2
Tegart/Rubinoff d Jones/Pietrangeli 6-2 6-4
Berner/McMillan d Moffitt/Cromwell 9-7 6-3
Smith/Newcombe d Bricka/Froehling 21-19 10-12 6-1

Semifinals

Tegart/Rubinoff d Bueno/Ralston default
Smith/Newcombe d Berner/McMillan 6-1 6-2

Final

Margaret Smith/John Newcombe d Judy Tegart/Ed Rubinoff 10-8 4-6 6-3

A badly sunburnt Graebner can offer little resistance to Bueno in one of the more lopsided slam finals in recent memory.

The Mixed doubles saw a long 1R match as, Judy Tegart/Ed Rubinoff d Vlasta Kodesova/Milan Holocek 6-3 3-6 19-17. The 69 game QF topped it, as Smith/Newcombe d Bricka/Froehling 21-19 10-12 6-1.

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:34 PM
Week of September 7-13

September 7-12 South Of England Championships Eastbourne, England, UK (Grass)
Venue: Devonshire Park

QF: Robin Lloyd d S Tutt 6-1 10-8
QF: Faye Toyne d Vivienne Dennis 6-2 6-3
QF: Lorna Cawthorn d Marilyn Greenwood 6-1 6-4
QF: Nell Truman d Elsie Spruyt 6-1 6-4

SF: Toyne d Truman 3-6 6-2 6-4
SF: Cawthorn d Lloyd 6-4 6-2

FI: Faye Toyne d Lorna Cawthorn 6-0 5-7 6-3

DF: Faye Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-1 6-3

-----

ends September 13 Bratislava Tournament, Bratislava, Czechoslovakia (Clay)

FI: Elizabeth Starkie d Dora Schuster 6-3 6-0
-----

ends September 14 Toulouse Tournament , Toulouse, France (Clay)

FI: Mary Habicht d Jacqueline Kermina 6-4 6-0
-----

ends September 13 Heart Of America International Kansas City, Misouri, US (Clay)

QF: Patsy Rippy d Connie Christler 6-3 6-1
QF: Helga Schultze d Pam Richmond 6-1 6-1
QF: Sheila Pearl d Lucille Davidson 6-4 6-4
QF: Heide Schildknecht d Terry Tippin 6-1 6-2

SF: Schultze d Rippy 6-8 6-4 6-3
SF: Schildknecht d Pearl 6-2 8-6

FI: Helga Schultze d Heide Schildknecht 4-6 6-3 6-2

DF: Heide Schildknecht/Helga Schultze d Sheila Pearl/Patsy Rippy 6-1 6-2

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:35 PM
Week of September 14-20

September ???? Yugoslavian Championships

SF: Madonna Schacht d Gencic 6-4 6-3
SF: Alessandra Gobbo d Kokeza 6-0 6-0

FI: Alessandra Gobbo d Madonna Schacht 6-3 3-6 stopped

Unclear result-did Schacht retire or was the title divided?

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:36 PM
Week of September 21-27

Ends September 27 Pacific Coast Championships Berkeley, California, US (Hard)

Draw=38

1R: Vicki Berner d Julie James 6-3 1-6 6-4
1R: Reiko Miyagi d Marcelyn Louie 6-0 6-2
1R: Ceci Martinez d Pat Welles 12-10 3-6 6-3
1R: Kathy Harter d Liz Crady 6-2 6-0
1R: Roylee Bailey d Margot Schultze 6-3 6-2
1R: Kathy Doyle d Yoko Obata 6-4 6-1

2R: Helga Schultze d Kristy Pigeon 2-6 6-3 6-4
2R: Pixie Lamm d Farel Footman default
2R: Mimi Arnold d Helen Laskowich 6-0 6-1
2R: Kazuko Kuramatsu d Rhoda Herron 6-3 7-5
2R: Rita Bentley d Margaret Sisson 6-4 6-4
2R: Lynne Abbes d Berner 6-0 6-2
2R: Janie Albert d Betsy Massie 6-0 6-0
2R: Miyagi d Martinez 2-6 8-6 9-7

2R: Harter d Roni Oliva 6-3 6-0
2R: Bailey d Cathy Gagel 6-3 7-5
2R: Rosie Casals d Doyle 6-1 6-1
2R: Carol Rosser d Debbie John 6-2 6-2
2R: Linda Vail Van Der Meer d Vicki Kiyomura 6-1 6-1
2R: Rosie Reyes Darmon d Candy Douglas 6-0 6-3
2R: Cathy Douglas d Nancy Sluiter 3-6 6-1 6-1
2R: Judy Tegart d Edith Wong 6-0 6-1

3R: H Schultze d Lamm 3-6 6-3 6-3
3R: Arnold d Kuramatsu 6-3 6-2
3R: Abbes d Bentley 6-2 6-3
3R: Albert d Miyagi 6-3 6-1

3R: Harter d Bailey 6-4 7-5
3R: Casals d Rosser 6-1 4-6 6-3
3R: Van Der Meer d Darmon 6-1 6-0
3R: Tegart d Douglas 6-2 6-1

QF: Arnold d H Schultze 3-6 6-1 6-1
QF: Albert d Abbes 6-3 6-4
QF: Casals d Harter 9-7 3-6 6-2
QF: Tegart d Van Der Meer 6-2 4-6 6-3

SF: Arnold d Albert 5-7 7-5 8-6
SF: Tegart d Casals 6-1 8-6

FI: Judy Tegart d Mimi Arnold 6-2 6-4

Doubles

FI: Rita Bentley/Judy Tegart d Janie Albert/ ????

Need doubles score from Ugarte's thread
-----

September 21-27 Coupe Poree, Paris, France (Clay)
Venue: Racing Club De France

Draw=16

1 Round
Francoise Durr D Mahaney 6/4-8/6
Anne Marie Larue D Pam Watermayer 6/4-6/1
Jacqueline Morales D Solange Galtier 6/1-6/3
Francoise Courteix D Evelyne Terras 6/4-6/4

Daniele Wild Bouteleux D J Toffier 6/2-6/1
Jacqueline Kermina D Pierrette Seghers Tacchini 6/0-6/0
Michelle Boulle D Eva De Jong W.0
Irene De Lansalut D Anne Marie Vissault 5/7-6/2-6/2

QF: Durr d Larue 6-4 6-1
QF: Morales d Courteix 4-6 6-1 6-2
QF: Bouteleux d Kermina 11-9 3-6 6-4
QF: Boulle d De Lansalut 1-6 6-2 7-5

SF: Durr d Morales 6-3 6-1
SF: Boulle d Bouteleux 6-1 8-10 7-5

FI: Francoise Durr d Michelle Boulle 6-2 6-0

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Jacqueline Kermina/Morales 7-5 6-3
-----

ends September 28 Israel International Tel Aviv, Israel

SF: Magda Werzberger d Palma Winkler 7-5 8-6
SF: Mara Cohen Mintz d Esther Rosengarten 6-3 6-1

FI: Magda Werzberger d Mara Cohen Mintz 6-2 2-6 6-0

DF: Magda Werzberger/Palma Winkler d Mara Cohen Mintz/Esther Rosengarten 6-3 6-4

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:39 PM
Week of September 28-October 4

The Pacific Southwest Championships LosAngeles (http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=453156&page=17#) September 29 -october 4 Hard

1 Round
Maria Esther Bueno D Reiko Miyagi 6/0-6/2
Carol Rosser D Mary Weiss 6/2-6/0
Pat Cody D Vicki Berner 9/7-7/5
Kathy Harter D Miraslava Vukelic 6/0-6/1
Rosa Maria Darmon D Winnie Mccoy 2/6-6/3-6/4
Mandy Mandel Einstein D ???
Sue Shrader D Pat Yeomans 6/2-6/2
Kathy Blake D Alice Evans 6/2-6/0
Mimi Arnold D Eileen Rahlens 6/3-6/2
Carol Ann Loop D Margaret Fredericks 3/6-6/0-6/4
Rosemary Casals D Dodo Bundy Cheney 3/6-7/5-6/4
Rita Bentley D Melinda Poiset 6/2-6/2
Tory Ann Fretz D Mari Anna Poiset 6/4-6/3
Joan Johnson D Linda Lou Crosby 6/3-6/4
Patti Hogan D Mary Arnold Prentiss 6/4-2/1 Ab
Billie Jean Moffitt D Kazuko Kuramatsu 6/0-6/4

2 Round
M Bueno D C Rosser 6/3-6/1
K Harter D P Cody 6/2-6/0
M Einstein D R Darmon 6/1-6/3
K Blake D S Shrader 6/0-7/5
M Arnold D C Loop 6/1-6/4
R Casals D R Bentley 7/5-3/6-6/4
T Fretz D J Johnson 6/4-6/1
Bj Moffitt D P Hogan 6/3-6/1

1/4f
M Bueno D K Harter 9/7-6/3
K Blake D M Einstein 6/2-11/9
M Arnold D R Casals 4/6-6/4-7/5
Bj Moffitt D T Fretz 6/4-10/8

Sf
M Bueno D K Blake 6/3-6/2
Bj Moffitt D Mimi Arnold 4/6-6/3-6/0

Finale
Maria Esther Bueno D Billie Jean Moffitt 3/6-6/3-6/2

Doubles
Casals R -fredericks D Blake -harter 6/3-3/6-7/5
-----

ends October 4 Barcelona International, Barcelona, Spain (Clay)

SF: Pilar Barril d Francesca Gordigiani 9-7 6-4
SF: Roberta Beltrame d Alessandra Gobbo 6-2 6-1

FI: Pilar Barril d Roberta Beltrame 6-4 5-7 6-4

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:40 PM
Week of October 5-11

Glen Iris International Melbourne October 3-4 And 10-11

1/4f
Margaret Smith D M Jackson ???

Sf
Margaret Smith D Bev Mance Rae ???

Finale
Margaret Smith D Kerry Melville 6/1-6/0
-----

Re: Thread 1964
The Southern Transvaal Championships Johannesburg October Hard

1/4f
Heather Segal D Estelle Dellar 6/0-6/1
Eunice Passmore D Joan Cross Johnson 6/4-1/6-6/2
Bernice Carr Vukovich D Esme Emanuel 8/6-6/1
Jean Forbes D Marlene Gerson Bethlehem 6/1-7/5

Sf
H Segal D E Passmore 6/3-6/4
B Vukovich D J Forbes 5/7-6/4-6/3

Finale
Bernice Carr Vukovich D Heather Segal 7/5-9/7

Doubles
Forbes J-segal D Vukovich -bethlehem M 7/9-6/3-6/3
-----

The French National Championships Aix En Provence October 3-11 Clay

Qualifications Held In Paris

1 Round
Maylis Burel D Solange Galtier 8/6-6/1
Angele Salvet D Nicole Seghers 6/4-6/1
Anne Marie Seghers D Francoise Nay 6/4-6/3
M Mizen D Jacqueline Berson 6/2-6/4
Claudine Rouire D Irene De Lansalut 6/3-6/4
Jehanne Venturino D Francoise Courteix 2/6-9/7-6/4
Jacqueline Kermina D Marie Jeanne Dusapt 4/6-6/4-7/5
Daniele Wild Bouteleux D Maud Galtier 6/0-6/4
Suzanne Le Besnerais D Martha Peterdy 7/5-6/0
Christiane Spinoza D Chantal Langanay 8/6-6/4
Anne Marie Larue D Aline Nenot 6/2-9/7
Michelle Boulle D Jacqueline Morales 6/2-6/4

2 Round
Francoise Durr D Maylis Burel 6/2-7/5
Janine Lieffrig D Angele Salvet 6/0-6/4
Monique Salfati D Anne Marie Seghers 6/2-6/4
M Mizen D Jacqueline Rees Lewis W.0
Jehanne Venturino D Claudine Rouire 6/4-6/2
Jacqueline Kermina D Daniele Bouteleux 6/3-3/6-6/1
Christiane Spinoza D Suzanne Le Besnerais 6/2-1/6-8/6
Michelle Boulle D Anne Marie Larue 3/6-7/5-9/7

Final Draw

1 Round
Francoise Durr D M Mizen 6/3-6/0
Jacqueline Kermina D Christiane Spinoza 5/2 Ab
Janine Lieffrig D Michelle Boulle 6/0-6/4
Monique Salfati D Jehanne Venturino 6/2-6/2

Sf
F Durr D J Kermina 6/1-6/2
M Salfati D J Lieffrig 6/2-6/4

Finale
Francoise Durr D Monique Salfati 6/2-6/4

Doubles
Durr -lieffrig D Boulle -salfati 6/2-7/5

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:42 PM
Week of October 12-18

The Metropolitan Grass Court Championships Strathfield Sydney Ends October 17

1/4f
Gail Sherriff D Robyn Ebbern 0/6-6/4-6/4

Sf
Lesley Turner D Gail Sherriff 6/1-6/4

Finale
Lesley Turner D Jill Blackman 6/2-6/4

Doubles
Gourlay -blackman D Sherriff Carole -fenton E 6/0-6/0
-----

National Invitation Midland Texas Ends October 18 Indoor

1 Round
Nancy Richey D Virginia Brown 6/1-6/1
Rosa Maria Darmon D Diana Beacham 6/1-6/1
Karen Hantze Susman D Carol Neely 6/2-6/4
Billie Jean Moffitt D Billie Domingue 6/2-6/2

Sf
N Richey D Rm Darmon 6/1-6/2
K Susman D Bj Moffitt 6/3-6/1

Finale
Nancy Richey D Karen Susman 6/3-6/4
-----

The British Covered Court Championships London October 12-17

1 Round
Virginia Wade D P Mclean Aus 6/1-6/3
Maylis Burel D Janice Townsend 7/5-3/6-6/4
Carol Rosser D Margaret Lee 6/3-6/3
Robin Lloyd D Pat Mcclenaughan 6/1-6/4
Vivienne Dennis D Wendy Hall 6/4-6/4
Faye Toyne D Sally Holdsworth 6/1-4/6-6/1
Joyce Williams D Mary Mcanally 6/1-5/7-6/4
Pam Watermayer D Elizabeth Starkie W.0

2 Round
Ann Jones D Heather Allen 6/2-6/0
Vera Roberts D Winnie Shaw 8/6-7/5
Virginia Wade D Maylis Burel 6/1-6/2
Robin Lloyd D Carol Rosser 6/1-1/6-6/3
Faye Toyne D Vivienne Dennis 6/1-6/1
Joyce Williams D Pam Watermayer 6/3-1/6-6/3
Lorna Cawthorn D Marilyn Greenwood 6/4-4/6-6/4
Deidre Catt D Anne Owen 6/2-7/9-6/3

1/4f
A Jones D V Roberts 6/0-6/0
V Wade D R Lloyd 6/3-4/6-6/2
F Toyne D J Williams 6/4-6/1
L Cawthorn D D Catt 7/5-6/1

Sf
A Jones D V Wade 6/2-7/5
F Toyne D L Cawthorn 9/7-6/4

Finale
Ann Jones D Faye Toyne 6/3-6/3

Doubles
Toyne -mcclenaughan D Jones A-wade 10/8-3/6-6/2

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:43 PM
Week of October 19-25

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:44 PM
Week of October 26-November 1

-----

The Italian National Championships San Remo Ends October 29 Clay

1/4f
Lea Pericoli D Alessandra Gobbo 6/0-6/1
Francesca Gordigiani D Lucia Bassi 6/0-6/2
Silvana Lazzarino D Roberta Beltrame 6/4-9/7
Maria Teresa Riedl D Monica Giorgi 6/3-6/0

Sf
F Gordigiani D L Pericoli 6/3-6/3
Mt Riedl D S Lazzarino 6/1-6/3

Finale
Francesca Gordigiani D Maria Teresa Riedl 3/6-8/6-6/1

Doubles
Perna G-giorgi D Migliori -riedl M 6/4-6/3
-----

The Carlyon Bay Covered Court Tournament St Austell October 28-31

1 Round
Carol Rosser D Anne Owen 5/7-6/3-6/2

1/4f
Ann Jones D Wendy Hall 6/2-6/0
Carol Rosser D A Rigby 8/6-6/3
Faye Toyne D Margaret Lee 6/4-6/4
Deidre Catt D Heather Allen 8/6-8/6

Sf
A Jones D C Rosser 6/0-6/1
F Toyne D D Catt 7/5-7/5

Finale
Ann Jones D Faye Toyne 9/7-6/4

Doubles
Jones A -catt D Toyne -rosser 6/4-8/6
-----

The Queensland Hard Court Championships Brisbane October 30-november 1

1/4f
Margaret Smith D L Beanland 6/0-6/0

Sf
Margaret Smith D Karen Krantzcke ???

Finale
Margaret Smith D Robyn Ebbern 6/3-7/5

Doubles
Smith M-turner Lesley D Ebbern R -gordon 4/6-6/3-6/4
-----

The Osorio Cup Porto Alegre Brazil Ends November 1 Clay

Brazil Defeats Uruguay 5-0

Maureen Schwartz D Doris Silva 6/1-6/0
Maria Esther Bueno D Ana Ferres 6/0-6/0
Maureen Schwartz D Ana Ferres 6/4-6/1
Maria Esther Bueno D Doris Silva 6/0-6/0
Bueno -schwartz D Cerdeira M-silva 6/0-6/0

Argentina Defeats Chili 4-1

Norma Baylon D Sonia Barrios 6/3-8/6
Nora De Somoza D Helen Jacobs 6/1-6/1
Norma Baylon D Helen Jacobs 6/3-6/3
Nora De Somoza D Sonia Barrios 6/2-6/0
Jacobs -barrios D Baylon -de Somoza W.0

Brazil Defeats Colombia 5-0

Maureen Schwartz D Maria Holgrin 6/1-6/1
Maria Esther Bueno D Polita Palacios 6/0-6/0
Susan Petersen D Polita Palacios 5/7-6/3-6/0
Maria Esther Bueno D Maria Holgrin 6/1-6/0
Bueno -schwartz D Palacios -holgrin 6/1-6/3

Argentina Defeats Peru 5-0

Nora De Somoza D Edith Wong 6/2-6/1
Norma Baylon D Virginia Caceres 6/2-2/6-6/0
Nora De Somoza D Virginia Caceres 6/2-6/1
Norma Baylon D Edith Wong 6/1-6/4
Baylon -de Somoza D Caceres -wong E 6/4-6/1

Finale
Brazil Defeats Argentina 4-1

Maureen Schwartz D Nora De Somoza 6/3-6/0
Maria Esther Bueno D Norma Baylon 2/6-6/0-6/1
Norma Baylon D Maureen Schwartz 6/1-6/1
Maria Esther Bueno D Nora De Somoza 6/0-6/0
Bueno -schwartz D Baylon -de Somoza 7/5-6/3

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:46 PM
Week of November 2-8

The South American Championships Buenos Aires November 1-7 Clay

1 Round
Mabel Bove D Lindsay Ker 6/2-6/4
Elizabeth Starkie D Graciela Moran 6/0-6/2
Norma Baylon D Ana Maria Arias 6/3-6/4

2 Round
Maria Esther Bueno D Marta Ruiz Fernandez 6/1-6/0
Gladys Barboza D Graciela Lombardi 6/3-9/7
Elizabeth Starkie D Mabel Bove 4/6-6/0-6/1
Francoise Durr D Elena De Eguiguren 6/2-6/4
Norma Baylon D Viola De Almeda W.0
Nora De Somoza D Hilda Schafer 6/3-6/0
Ana Maria Bocio D Angela De Garcia 6/4-6/4
Nancy Richey D Mabel Vrancovich 6/1-6/1

1/4f
M Bueno D G Barboza 6/0-6/1
F Durr D E Starkie 3/6-6/4-8/6
N Baylon D N De Somoza 6/4-6/2
N Richey D Am Bocio 6/1-6/2

Sfm Bueno D F Durr 6/4-1/6-6/2
N Richey D N Baylon 6/2-3/6-6/3

Finale
Nancy Richey D Maria Esther Bueno 4/6-6/2-6/4

Doubles
Bueno -baylon D Richey -starkie 6/2-6/2
-----

The Palace Hotel Tournament Torquay November 2-7 Indoor

1 Round
Pat Mcclenaughan D Jenny Garner 6/1-7/5

2 Round
Faye Toyne D Rita Drobny 6/0-6/3
Jenny Morris D C Hutchings 7/5-6/4
A Morris D S Cooper 3/6-6/2-6/0
Janice Townsend D E Hook 6/4-0/6-6/2
Wendy Hall D Penny Spencer 6/0-4/6-10/8

3 Round
Ann Jones D Jenny Morris 6/0-6/0
Jenny Trewby D Anne Owen 4/6-6/2-6/4
Margaret Lee D A Morris 6/2-6/2
Pat Mcclenaughan D Carol Rosser 3/6-6/3-7/5
Joyce Williams D Margaret Harris 6/3-6/3
Faye Toyne D Janice Townsend 6/2-6/0
Heather Allen D Wendy Hall 9/11-6/3-6/4
Deidre Catt D Anthea Rigby 6/3-6/3

1/4f
A Jones D J Trewby 6/2-6/2
P Mcclenaughan D M Lee 2/6-6/4-6/2
F Toyne D J Williams 6/1-7/5
D Catt D H Allen 6/3-6/4

Sf
A Jones D P Mcclenaughan 6/3-6/4
D Catt D F Toyne 6/0-9/7

Finale
Ann Jones D Deidre Catt 6/3-7/5

Doubles
Toyne -mcclenaughan D Jones A -catt 3/6-7/5-6/4

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:47 PM
Week of November 9-15

The Queensland Championships Brisbane November 7-15 Grass

1 Round
Margaret Harris D Carole Sherriff 6/3-8/6

2 Round
Margaret Smith D Heather Dale 6/0-6/0
Kerry Melville D Helen Gourlay 6/1-1/6-6/4
Madonna Schacht D Jan Foster Sa 6/1-6/2
Robyn Ebbern D Margaret Harris 6/1-6/1
Billie Jean Moffitt D Norma Eastburn 6/2-6/2
Elizabeth Fenton D Joan Gibson 5/7-6/3-8/6
Gail Sherriff D Jill Blackman 6/3-5/7-6/4
Lesley Turner D Karen Krantzcke 9/7-6/4

1/4f
M Smith D K Melville 6/1-6/1
R Ebbern D M Schacht 6/4-6/2
Bj Moffitt D E Fenton 5/7-6/1-6/2
L Turner D G Sherriff 6/3-6/0

Sf
M Smith D R Ebbern 6/2-6/2
L Turner D Bj Moffitt 10/8-6/4

Finale
Margaret Smith D Lesley Turner 11/9-6/1

Doubles
Smith M-turner L D Moffitt B-ebbern R 5/7-6/4-6/1
-----

Barcino Club Tournament Barcelona Ends November 15 Clay

Sf
Pilar Barril D Carmen Coronado 7/5-8/6
Faye Toyne D E Ferrer 6/0-6/2

Finale
Faye Toyne D Pilar Barril 6/1-6/1

Doubles
Toyne -coronado D Barril P-guri Alicia 6/3-6/1
-----

Bermuda Invitation Ends November 14 Grass

1/4f
Barbara Scofield Davidson D ???
Eleanor Blair D Sheila Gosling 8/6-6/3
B Hughes D J Kristensen 6/1-6/2
Jean French D A Alger 6/4-6/1

Sf
B Scofield Davidson D E Blair 6/3-6/0
J French D B Hughes 6/3-6/4

Finale
Barbara Scofield Davidson D Jean French 6/1-6/1

Doubles
Elfi Carroll -blair D Large V-hughes B 6/1-6/2

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:48 PM
Week of November 16-22

November 15-21 Coral Beach Invitation, Coral Beach, Bermuda (Grass)

QF: Barbara Scofield Davidson d ????
QF: Jean French d Sheila Gosling 6-2 6-1
QF: Barbara Hughes d Eleanor Blair 6-4 4-6 6-1
QF: Carmen Lampe Boland d ????

SF: Davidson d French 6-3 6-1
SF: Boland d Hughes 6-2 6-3

FI: Barbara Scofield Davidson d Carmen Lampe Boland 6-1 6-4

DF: Eleanor Blair/Carmen Boland d E Carroll/B Hughes 5-7 6-3 6-4

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:49 PM
Week of November 23-29

The New South Wales Championships Sydney November 19-29 Grass

1 Round
Joan Gibson D Margaret Harris 6/1-6/0
Jill Blackman D Elizabeth Fenton 6/2-6/4
Helen Gourlay D Mrs Hillebrand 6/3-6/3
Kerry Melville D Karen Krantzcke 9/7-11/9
Madonna Schacht D L Bellamy 6/3-6/4
Margaret Smith D Norma Eastburn 6/0-6/0
Billie Jean Moffitt D A Martin 6/0-6/2

2 Round
Margaret Smith D Pat Turner 6/0-6/0
Joan Gibson D Jill Blackman 2/6-6/0-6/0
Judy Tegart D Carole Sherriff 6/2-8/6
Robyn Ebbern D Mary Hawton 6/4-6/2
Billie Jean Moffitt D Helen Gourlay 6/2-6/2
Madonna Schacht D Kerry Melville 7/5-1/6-6/4
Gail Sherriff D Norma Marsh 6/3-6/4
Lesley Turner D C Oliver 6/1-6/0

1/4f
M Smith D J Gibson 6/3-6/2
J Tegart D R Ebbern 1/6-6/4-6/1
Bj Moffitt D M Schacht 6/4-6/2
L Turner D G Sherriff 6/2-8/6

Sf
M Smith D J Tegart 6/3-4/6-6/4
Bj Moffitt D L Turner 6/4-6/3

Finale
Margaret Smith D Billie Jean Moffitt 6/4-6/3

Doubles
Moffitt B-ebbern R D Smith M-turner L 6/4-3/6-7/5
-----

Montego Bay Racquet Club Tournament Jamaica November 22-28 Hard

1/4f
Betty Rosenquest Pratt D Angela Stephenson 6/2-2/6-7/5

Sf
Betty Pratt D Pat Stewart Edrich 6/2-2/6-7/5
Donna Floyd Fales D Nancy Reed 6/1-8/10-6/2

Finale
Donna Floyd Fales D Betty Rosenquest Pratt 6/3-6/3

Doubles
Fales -pratt B D Edrich Pat -reed N 6/2-6/2

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:50 PM
Week of November 30-December 6

Ends December 6 Coupe Canet Paris, France (Indoors)

Draw= ??

QF: Suzanne Le Besnerais d C Christiani 7-5 9-7
QF: Marie Jeanne Dusapt d Anne Marie Seghers 5-7 6-0 6-3
QF: Daniele Wild Bouteleux d C Deniau 6-1 6-2
QF: Michelle Boulle d Jacqueline Berson 5-7 6-3 6-4

SF: Dusapt d Le Besnerais 6-1 6-2
SF: Boulle d Bouteleux 6-4 3-6 6-2

FI: Michelle Boulle d Marie Jeanne Dusapt 6-4 6-8 6-4

DF: Irene De Lansalut/A Larue d Daniele Bouteleux/Marie-Jeanne Dusapt 6-4 6-4

The names of the doubles winners hint at this being a 16 draw event.
-----

ends December 5 Scotish Covered Court Championships Largs, Scotland, UK (Indoors)

FI: Winnie Shaw d Robin Lloyd 6-4 6-3

DF: Cullen Smith/Winnie Shaw d A McAlpine/B McCalluam 10-8 ???

Double check Ugarte to get score for doubles final.

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:51 PM
Week of December 7-13

December 3-12 Victorian Championships Melbourne, Australia (Grass)

Draw= at least 27-perhaps as high as 32.

1R: Margaret Smith d Jan Foster 6-1 6-0
1R: Margaret Harris d ????
1R: Merryl Jones d Charleen Hillebrand 6-1 6-3
1R: Gail Sherriff d ????
1R: Bev Mance Rae d Carole Sherriff 6-3 4-6 6-4
1R: Madonna Schacht d ????
1R: Karen Krantzcke d Fay Marriott 7-5 5-7 6-2
1R: Billie Jean Moffitt (US) d K Treasure 6-0 6-1

1R: Robyn Ebbern d ????
1R: Robin Lesh d Margaret Buck 6-1 6-4
1R: P Wearne d Norma Eastburn 6-4 9-7
1R: Judy Tegart d Mrs Woods 6-1 6-3
1R: A Martin d ????
1R: Jill Blackman d Elizabeth Fenton 6-1 6-4
1R: Helen Gourlay d Cheryl Begbie 6-1 2-6 6-4
1R: Lesley Turner d Ann Jenkins 9-7 7-5


2R: Smith d Harris 6-2 6-0
2R: G Sherriff d Jones 6-1 6-1
2R: Schacht d Rae 6-4 6-0
2R: Moffitt d Krantzcke 9-7 6-4

2R: Ebbern d Lesh 6-2 6-2
2R: Tegart d Wearne 6-1 6-2
2R: Blackman d Martin 6-4 6-1
2R: Gourlay d Turner default

QF: Smith d G Sherriff 6-3 6-4
QF: Schacht d Moffitt 6-3 8-6
QF: Tegart d Ebbern 6-4 9-7
QF: Blackman d Gourlay 6-4 6-1

SF: Smith d Schacht 6-1 6-3
SF: Blackman d Tegart 6-4 8-6

FI: Margaret Smith d Jill Blackman 6-1 6-3

Doubles

1R: Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt d Sue Crapper/Fay Marriott 6-3 7-5

FI: Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt d Margaret Smith/Judy Tegart 9-7 1-6 6-4

The NYT indicates Miss Moffitt was upset in a rain delayed QF in an effort "hampered by disputed calls against her on important points".

Smith's win in the final is not as easy as the score indicates-at one point in the second set she dropped 12 of 13 points before righting the ship to sail home to victory.
-----

December 12 South African Test Match Johannesburg, South Africa (Hard)

Renee Schuurman Haygarth d Francoise Durr (Frn) 7-5 6-3
Annette Van Zyl d Christine Truman (GB) 8-6 2-6 7-5
Francoise Durr/Janine Lieffrig (Frn) d Annette Van Zyl/Bernice Vukovich 1-6 6-4 8-6

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:52 PM
Week of December 14-20

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:53 PM
Week of December 21-27

December 19-26 Hulett S Western Province Championships Capetown, South Africa (Hard)

1R: Janine Lieffrig d Pam Watermayer 10-8 6-1

2R: Glenda Swan d Esme Emanuel 8-6 5-7 6-1
2R: Greta Delport d Lieffrig 6-4 7-5

3R: Vivienne Wiggill d Ingrid Frohling 6-8 6-4 8-6
3R: Heather Segal d Swan 7-5 6-0
3R: Marie Fourie d Delport 6-4 6-4


QF: Francoise Durr d Wiggill 6-2 6-1
QF: Annette Van Zyl d Maryna Godwin 6-3 6-1
QF: Segal d Fourie 6-2 6-0
QF: Christine Truman d Eunice Passmore 6-1 6-2

SF: Van Zyl d Durr 5-7 6-3 6-2
SF: Truman d Segal 6-3 9-7

FI: Christine Truman d Annette Van Zyl 6-2 3-6 6-1

DF: Heather Segal/Annette Van Zyl d Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-3 8-6
-----

ends December 31 Royal South Yarra Championships Melbourne, Australia (Grass)

QF: Judy Tegart d Jenny Trewby 6-2 6-1

SF: Tegart d Ann Jenkins 6-4 6-2
SF: Robin Lesh d Lynn Nette 6-4 6-4

FI: Judy Tegart d Robin Lesh 6-1 6-2

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:55 PM
Comings and Goings


Retired

Darlene Hard-winner of 3 Grand Slams. Darlene called it quits after playing the South African circuit.

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:56 PM
National Rankings

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:56 PM
National Rankings II

Rollo
Apr 12th, 2012, 02:57 PM
All of Ugarte's results copied into this thread. From now until the end of June I'll work on editing this year and adding in pieces of information I have.

Rollo
Jun 28th, 2012, 02:47 PM
All edited in, including full results for all the Slams.:)

Jimbo109
Aug 21st, 2012, 08:06 PM
Week of February 3-9

ends Feb 9 Asian Chmpionships, Calcutta, India.

FI: Jill Mills (GB) d. R Suraya 6-0 6-2

According to a Newmark's research on "Times of India" this was the semi-final.
The final was Lakshmi Mahadevan d. Jill Rook Mills (GB) 6-3 6-2

DavidK
Aug 22nd, 2012, 06:31 PM
Thanks Jimbo and Mark, Asian Championship corrected

newmark401
Aug 24th, 2012, 01:26 PM
Thanks Jimbo and Mark, Asian Championship corrected

The 1964 edition of the Asian Championships tournament was held on the lawns of the Calcutta South Club, Calcutta, India, from January 30 to February 9.

DF: Begum Khan/Jill Mills (GBR) d. Kumarani of Bobb/Lakshmi Mahadevan 6-1, 6-1
--

XDF: Alan Mills (GBR)/Jill Mills (GBR) d. V.R. Balasubramaniyan/Lakshmi Mahadevan 7-5, 6-1
--

R. Suraya = Rita Suriya
-----

newmark401
Aug 24th, 2012, 01:34 PM
Another Asian Championships tournament began on December 25, 1964 and ended on January 3, 1965. It was held in Calcutta, India.

FI: Nirupama Vasant d. Lakshmi Mahadevan 6-2, 6-4
--

DF: Mrs S. Schlumberger/Rita Suriya d. Leela Punjabi/Nirupama Vasant 6-2, 6-4
--

XDF: Robert Hewitt (AUS)/Delaille Hewitt (AUS) d. Ravi Vankatesan/Lakshmi Mahadevan 4-6, 7-5, 6-2
-----

DavidK
Sep 16th, 2012, 02:58 PM
Thanks Mark, the second tournament was in the 1965 thread so I made those corrections and additions there.

Jimbo109
Dec 26th, 2012, 10:04 AM
March 5-8 Tournament Of Flandres Belgium (Indoors)

FI: Michelle Boulle d Jehane Venturino 8-6 4-6 6-2

The tournament was usually held in Roubaix, in France, not Belgium.
The venue was the Tennis Club des Flandres.

Johanne is the exact Venturino's name.

Jimbo109
Dec 28th, 2012, 07:29 AM
Week of May 11-17

May 20 Dinis Powis, Glamorgan, Wales, UK. (Grass)

FI: Trudy Groenman d. Elly Krocke 6-1 6-3

DF: Elly Krocke/Betty Stove d. Trudy Groenman/Anja Lepoutre 6-4 6-8 9-7

All the finalists were from the visiting Dutch team.

Week of May 18-24

May 18-23 Dinas Powis Tournament Glamorgan, Wales, UK (Grass)

FI: Trudy Groenman d Elly Krocke 6-1 6-3

DF: Elly Krocke/Betty Stove d Trudy Groenamn/Anja Lepoutre 6-4 6-8 9-7



Written 2 times, and the town's exact name is Dinas Powys.

Jimbo109
Dec 28th, 2012, 07:11 PM
Week of August 17-23

August 17-22 Scottish Hard Court Tournament St Andrews, Scotland, UK (Clay)

FI: Faye Toyne d Marie Fourie 6-1 6-2

Doubles
Fourie -swan G D Mcalpine A-winnie Shaw 6/2-6/4

Week of October 19-25

ends October 23 Scottish Hard Court Championships, St Andrews (Clay)

FI: Faye Toyne d Marie Fourie 6-1 6-2

DF: Marie Fourie/Glenda Swan d A McAlpine/Winnie Shaw 6-2 6-4

written 2 times

DavidK
Jan 5th, 2013, 01:28 PM
Thanks Jimbo, above mistakes corrected. I left the Scottish Hard Courts in August rather than October with a note about the alternative date possibility

Jimbo109
Jan 5th, 2013, 01:43 PM
Thanks Jimbo, above mistakes corrected. I left the Scottish Hard Courts in August rather than October with a note about the alternative date possibility

Hi David, the date is surely August, because October 23 is too much cold in Scotland for play outside.

Jimbo109
Feb 5th, 2013, 10:55 AM
Week of August 3-9

August 3-11 German Championships Hamburg, Germany (Clay)



MX: Helga Schultze/Niki Pilic (Yug) d. ??

Jimbo109
Feb 14th, 2013, 05:27 PM
Ends March 1 Danish National Championships Copenhagen, Denmark (Indoors)

DF: Grage/Lisa Kaa d Milly Vagn Nielsen/V Vagn Nielsen 6-1 6-4*

Could V Vagn Nielson=Bente?

DF: Gitte Grage/Lise Sørensen d. Milly Vagn-Nielsen/V Vagn-Nielsen 6-1 6-4

MX: Lise Sørensen/Jan Leschly d. ??

Jimbo109
Feb 14th, 2013, 05:31 PM
??, Danish Outdoors Champs.

FI: Gitte Grage d. ??

DF: Milly Vagn-Nielsen/Bente Vagn-Nielsen d. ??

MX: Lise Sørensen/Jan Leschly d. ??

Jimbo109
Feb 24th, 2013, 09:19 AM
ends August 16 Lebanon Championships Brummana, Lebanon (Clay)

FI: Judy Tegart d Deidre Catt 4-6 6-4 6-3


It was certainly Brumana International, maybe Lebanon Championships too.

MX: Judy Tegart/Ken Fletcher d. Deidre Catt/Keller ??

Jimbo109
Mar 6th, 2013, 07:41 AM
July 20-26, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Helga Schultze d. Helga Niessen 3-6 8-6 6-2

DF: Helga Schultze/Heide Schildknecht d. Helga Niessen/Renate Ostermann 6-1 1-6 6-2

MX: Helga Niessen/Gunther Sanders d. Renate Ostermann/Peter Scholl 1-6 6-3 6-1

DavidK
Mar 30th, 2013, 05:05 PM
Thanks Jimbo, everything above here has been edited in

Jimbo109
Apr 13th, 2013, 02:46 PM
Week of August 24-30

ends August 30 St Gervais Tournament , St Gervais,Switzerland (Clay)



Saint-Gervais-les-Bains is in France.

Jimbo109
Apr 14th, 2013, 12:37 PM
ends June 15, Southern Downs Championships, Warwick, Queensland, Australia

FI: Val Wicks d. Lexie Kenny 6-0 6-1

Jimbo109
Apr 25th, 2013, 01:09 PM
June?, Eastern Clay Court Championships, US

FI: Louise Gonnerman d. ??

Jimbo109
Apr 26th, 2013, 09:40 AM
May 4-10, Westchester Championships, Armonk, NY, US
Venue: Armonk TC

FI: Yale Stockwell d. Adria Fisher Price 6-0 6-0

Jimbo109
May 1st, 2013, 05:53 AM
Week of August 10-16

ends August 17 Suvreta Tournament St Moritz, Switzerland (Clay)



Suvretta

Jimbo109
Jul 28th, 2013, 11:17 AM
September 2-6, Malaysian Championships, Kuala Lumpur

FI: Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Maisie Lai (Hkg) 6-4 6-2

DF: Phanow Sudsawasdi (Tha)/Mrs C. Karalakshana (Tha) d. Phisamai Samerpong (Tha)/S. Klumsombud (Tha) wo

MX: Mrs C. Karalakshana (Tha)/Seri Charuchinda d. Maisie Lai (Hkg)/V. Sun 6-8 6-3 6-3

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:45 PM
July 6-11, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Margaret Cooper d. C. Lindsey 6-2, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:45 PM
May 18-23, Saint-Anne’s-on-Sea, Lancashire, England (Grass)

FI: Lorna Cawthorn d. Robin Lloyd 7-5, 3-6, 6-3
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:46 PM
August 10-15, Cranleigh, England (Grass)

FI: Lorna Cawthorn d. E. Tew 6-2, 6-1
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:47 PM
July 6-11, Durham Championships, Sunderland, Durham, England (Grass)

FI: G. Zeissig (GER) d Mrs G. Graham 6-3, 3-6, 6-4
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:47 PM
August 24-29, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Mary McAnally d. Mrs S. Steventon 6-2, 6-3
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:47 PM
March 27-31, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

FI: Susan Tutt d. [????]
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:48 PM
August 3-8, Suffolk Championships, Framlingham, Suffolk, England (Grass)

FI: Nell Truman d. J. French 6-2, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:48 PM
August 10-15, Worthing, Sussex, England

FI: Mrs S. Steventon d. G. Grage 6-4, 2-6, 6-2
-----

Jimbo109
Oct 16th, 2013, 09:40 AM
Week of August 3-9

August 3-8 Framlingham Tournament, Framlingham, England

QF: Nell Truman d Miles 6-1 6-1
QF: J Stedman d Celia French 6-1 6-4
QF: Penny Hardgrave d B Nicholson 6-2 6-3
QF: Jean French d D Portway 6-2 6-1

SF: Truman d Stedman 6-1 6-0
SF: French d Hardgrave 2-6 6-2 6-2

FI: Nell Truman d Jean French 6-2 6-2


August 3-8, Suffolk Championships, Framlingham, Suffolk, England (Grass)

FI: Nell Truman d. J. French 6-2, 6-2


It was already present, and the RU is Jean French (US)

Jimbo109
Oct 16th, 2013, 09:42 AM
Week of May 18-24

May 18-23 St Annes On Sea Tournament, Enlgand, UK (Grass)

QF: Lorna Cawthorn d Mrs Peerless 6-2 4-6 6-0
QF: Margaret Harris d Margaret Cooper 6-4 6-1
QF: Robin Lloyd d Jean Wilson 6-4 6-1
QF: Faye Toyne d Heather Allen 6-3 6-1

SF: Cawthorn d Harris 6-0 7-5
SF: Lloyd d Toyne 6-4 6-1

FI: Lorna Cawthorn d Robin Lloyd 7-5 3-6 6-3

DF: Lorna Cawthorn/Robin Lloyd d Margaret Harris/Faye Toyne 6-1 7-5


May 18-23, Saint-Anne’s-on-Sea, Lancashire, England (Grass)

FI: Lorna Cawthorn d. Robin Lloyd 7-5, 3-6, 6-3


Also this was already present.

Jimbo109
Oct 16th, 2013, 09:45 AM
August 10-15, Worthing, Sussex, England

FI: Mrs S. Steventon d. G. Grage 6-4, 2-6, 6-2
-----

Maybe the RU is Birgit "Gitte" Grage (Den) born 12 January 1944

newmark401
Jan 27th, 2014, 07:10 PM
Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Anna Dmitrieva d. Vera Troshkina 6-2, 6-1
--

DF: Galina Baksheeva (UKR)/Anna Dmitrieva d. Alla Ivanova/Irina Ryazanova-Ermolova/Vera Troshinka 6-1, 6-1
--

XDF: Sergei Likhachev (AZE)/Anna Dmitrieva d. Mikhail I. Mozer (UKR)/Valeria Kuzmenko-Titova 6-4, 6-1
-----

newmark401
Jan 30th, 2014, 06:56 PM
Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, USA

FI: Won by Bonnie Logan
--

DF: Won by Jean Richardson/Helen Watanabe
--

XDF: Won by Charles Berry/Bessie Stockard
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 03:12 PM
July 27-August 1, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Heather Allen d. Susan Tutt, walkover
--

DF: Heather Allen/M. Greenwood d. J. Heskew/Susan Tutt, walkover
--

XDF: Eberstein/M. Greenwood d. Bretherton/Susan Tutt, walkover
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 03:14 PM
July 28-August 1, Bury and West Suffolk, Suffolk, England (Grass)

FI: J. Stedman d. C. French 6-2, 6-1
--

DF: Mrs F. Lillis/Mrs A. Long d. C. French/P. Gent 4-6, 6-1, 6-4
--

XDF: A. Long/Mrs A. Long d. C. Cole/Mrs F. Lillis 7-5, 6-2
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 03:15 PM
July 30-August 5, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Nell Truman d. Jean Wilson 7-5, 6-2
--

DF: Nell Truman/Jean Wilson d. C. Lindsay/Miss Moeller 6-1, 6-1
--

XDF: Stubbs/Sally Holdsworth d. N.W. Wright/C. Lindsay 4-6, 6-3, 6-4
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 03:20 PM
July 31-August 5, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Jean Knight d. Ruth Illingworth 17-15, 6-4
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 03:24 PM
August 10-15, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: J. Chamberlain d. B. Chamberlain 6-0, 2-6, 6-3
--

DF: B. Chamberlain/J. Chamberlain d. G. Liddiard/Mrs W. Shearing 7-5, 6-4
--

XDF: G. Bone/Viola White d . A.D. Ward/Mrs W. Shearing 6-2, 6-3
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 03:29 PM
August 3-8, Penzance, Cornwall, England

FI: Margaret Cooper d. E. Harvey 6-0, 6-0
-----

August 10-15, Falmouth, Cornwall, England

FI: Margaret Cooper d. M. Box 8-6, 6-1
-----

newmark401
Jul 8th, 2014, 05:31 PM
Circa early September, Opatija, Yugoslavia (Clay)

FI: Patricia McClenaughan (AUS) d. V. Landova (CZE) 6-3, 4-6, 8-6
-----

Jimbo109
Jul 10th, 2014, 07:43 AM
July 30-August 5, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Nell Truman d. Joyce Wilson 7-5, 6-2

DF: Nell Truman/Joyce Wilson d. C. Lindsay/Miss Moeller 6-1, 6-1

-----

Are we sure that the RU was Joyce Wilson and not Jean Wilson?
Jean often appears in this year, while Joyce not. Besides, Joyce likely would have her married name Boothman.

newmark401
Jul 10th, 2014, 03:23 PM
Are we sure that the RU was Joyce Wilson and not Jean Wilson?
Jean often appears in this year, while Joyce not. Besides, Joyce likely would have her married name Boothman.

Changed.
-----