PDA

View Full Version : 1960 results


Rollo
Nov 1st, 2011, 03:40 PM
Thank you to Ugarte for contributing so many results to this thread. Ugarte's original thread results may be found at: http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=467468

Jimbo109
Mar 15th, 2012, 05:39 PM
Week of December 28-January 3

December 26-January 2 Border Championships East London, South Africa (Hard)

SF: Bernice Carr Vukovich d Margaret Marais 6-0 6-1
SF: Val Koortzen Forbes d Jean Forbes 6-1 6-2

FI: Bernice Vukovich d Val Forbes 6-3 6-3

DF: Jean Forbes/Val Forbes d Peggy Pentelow/Bernice Vukovich 6-3 6-4

-----

December 26-January 3 Western Australia Championships Perth, Australia (Grass)

Draw=17

1R: Jan Lehane d H Waters 6-1 6-1

2R: Maria Bueno d S Stokes 6-0 6-0
2R: Pat Holmes d J Davies 6-3 6-1
2R: J Ward d G Langdon 6-3 6-4
2R: Jan Lehane d B Wattleworth 6-0 6-1

2R: Eva Duldig d F Holbrook 6-1 6-3
2R: Dorothy Whitely d M Symonds 6-3 7-5
2R: Jill Langley d E Richardson 6-1 6-0
2R: Christine Truman d P Bowran 6-0 6-0

QF: Bueno d Holmes 6-0 6-0
QF: Lehane d Ward 6-0 6-0
QF: Duldig d Whitely 6-1 6-4
QF: Truman d Langley 6-1 9-7

SF: Bueno d Lehane 6-4 6-3
SF: Truman d Duldig 6-2 8-6

FI: Maria Bueno d Christine Truman 6-4 6-4

DF: Maria Bueno/Christine Truman d Eva Duldig/Jan Lehane 6-2 6-1

*Check doubles final. I have Bueno/Truman d. Davies/Langley 6-3 6-3

-----

December 26-January 5 Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)

1R: Lorraine Plummer d Gail Sherriff 6-2 6-1
1R: J Leonard d Carol Sherriff 6-0 6-2

2R: Lesley Turner d Tadisch 6-1 6-3
2R: Dawn Robberds d Lorraine Plummer 6-4 8-6
2R: Mary Hawton d V Mclaren 6-4 6-1
2R: Noelene Turner d Faye Toyne 6-4 6-0

3R: L Turner d Beth Black 6-0 6-1
3R: Carol Newman d M Ferguson 6-4 9-7
3R: J White d J Leonard 9-7 8-6
3R: Robyn Ebbern d Robberds 6-0 7-9 6-2

3R: Hawton d Janet Mills 6-4 6-1
3R: Kaye Dening d ????
3R: J Harris d ????
3R: N Turner d Val Wicks 4-6 6-2 6-1

QF: L Turner d Newman 6-1 6-1
QF: Ebbern d White 6-4 6-4
QF: Hawton d Dening 6-4 7-5
QF: N Turner d Harris 6-3 6-2

SF: L Turner d Ebbern 6-2 6-1
SF: N Turner d Hawton 6-4 8-6

FI: Lesley Turner d Noelene Turner 6-2 4-6 6-1

DF: Lesley Turner/Noelene Turner d Beth Black/Dawn Robberds 4-6 6-2 6-2

-----
January 1-3 Fitzroy New Years Tournament Melbourne, Australia (Grass)

FI: Margaret Rayson d Judy Tegart 9-7 6-0

-----

December 21- January 2 1960 Asian Championships, Calcutta, India. (Grass)

FI Margaret Hellyer (Aus) d. Mimi Arnold (US) 3-6 6-1 7-5.

MX: Margaret Hellyer (Aus)/Naresh Kumar d. Irina Russanova (USSR)/Tomas Lejus (USSR) 7-5 6-2

Jimbo109
Mar 24th, 2012, 11:57 PM
Week of January 4-10

January 4-5 South Australia Versus Victoria Adelaide,South Auatralia, Australia (Grass)

South Australia d Victoria 9-3

Margaret Smith d Jan Shearer 6-2 6-3
Bev Rae d Jill Nitschke 6-4 6-0
Robin Lesh d F Harris 6-3 7-5
L Stevens d Gwen Toohey 6-1 6-1
Bev Rae d Jan Shearer 6-1 6-3
Gwen Toohey d F Harris 8-6 6-2
Robin Lesh d L Stevens 6-4 6-2
Margaret Smith d Jill Nitschke 6-0 6-0

Who was South Australian and who was Victorian?

-----

January 4-10 Dixie Championships Tampa, Florida, US (Clay)

Draw=9

1R: Ann Barclay (Can) d Mary Habicht 8-6 6-2

QF: Sandy Warshaw d Flo Blanchard 6-0 6-1
QF: Maggie Beeland d Leslie Sparling 4-6 8-6 6-2
QF: Judy Alvarez d Barclay 6-2 3-6 6-0
QF: Laura Lou Jahn Kunnen d Gloria Sullivan 6-2 6-1

SF: Warshaw d Beeland 6-3 6-2
SF: Kunnen d Alvarez 6-3 6-2

FI: Sandy Warshaw d Laura Lou Kunnen 6-2 4-6 6-4

DF: Laura Lou Kunnen/Sandy Warshaw d Judy Alvarez/Maggie Beeland 10-8 6-4

-----

January 3-9 Western Province Championships, Capetown, South Africa (Hard)

QF: Val Koortzen Forbes d Renee Schuurman 6-3 6-4
QF: Sandra Reynolds d Jean Forbes 7-5 7-5
QF: Bernice Carr Vukovich d Peggy Van Heerdan 6-2 6-1
QF: Heather Segal d Margaret Hunt 15-13 6-4

SF: Reynolds d V Forbes 6-1 6-2
SF: Vukovich d Segal 6-3 6-4

FI: Sandra Reynolds d Bernice Vukovich 6-4 6-4

DF: Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Heather Segal/Bernice Vukovich 7-5 6-1

-----

January 3-10 National Indian and Northern Championships, New Delhi, India (Clay)

QF: Margaret Hellyer d Laura Woodbridge 6-1 6-2
QF: Anna Dmitrieva d Dechu Appiah ????
QF: I Ryazananova (USSR) d M Khesha 6-3 6-0
QF: Mimi Arnold d U Sayah 6-1 6-1

SF: Hellyer d Dmitrieva 8-6 6-4
SF: Arnold d Ryazanova 6-4 7-5

FI: Margaret Hellyer (Aus) d Mimi Arnold (US) 4-6 7-5 6-0

MX: Margaret Hellyer (Aus)/Naresh Kumar vs Mimi Arnold (US)/Adrian Bey (Rho) not played due to lack of time

Jimbo109
Mar 26th, 2012, 12:45 PM
Week of January 11-17

ends January 16 Madhya Pradesh Tournament, Indore, India

FI: Mimi Arnold d I Ryazanova 6-4 6-1

-----

January 6-16 South Australian Championships Adelaide, Australia (Grass)

Draw=17

1R: Bev Rae d J Mcarthur 6-1 6-1

2R: Maria Bueno d A Hawkins 6-0 6-2
2R: Dorothy Whitely d Jan Shearer 6-8 8-6 6-3
2R: Gwen Toohey d Gwen Thiele 11-9 6-4
2R: Margaret Smith d Jill Starr 6-0 6-0

2R: Rae d J Heylen 6-0 6-1
2R: Eva Duldig d F Harris 5-7 8-6 6-0
2R: Robin Lesh d Caroline Astley 6-3 6-3
2R: Christine Truman d Jill Nitschke 6-3 6-0

QF: Bueno d Whitely 6-2 6-1
QF: Smith d Toohey 6-3 6-1
QF: Rae d Duldig 6-3 6-3
QF: Truman d Lesh 7-5 6-2

SF: Bueno d Smith 6-0 6-3
SF: Truman d Rae 6-1 6-2

FI: Maria Bueno d Christine Truman 6-1 6-1

DF: Maria Bueno/Christine Truman d Bev Rae/Margaret Smith 7-5 6-4

Maria ruins Christine's 19th birthday with a crushing win in the final.

-----

???? Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Grass)

Won by Lesley Turner

Date unknown, placed here as january is traditional date, it is before the Aussie, and Lesley was not in Adelaide.

-----

January 11-17 Thunderbird Invitation Scottsdale, Arizona, US (Hard)

Draw=12

1R: Darlene Hard [1] d Gay Miller 6-1 6-0
1R: Nancy Richey d Laurie Callaway 6-0 6-0
1R: Farel Footman-bye
1R: Karen Hantze-bye

1R: Vicki Palmer d Emma Flores 6-1 6-0
1R: Flo Blanchard d Doris Hirose 6-4 6-4
1R: Kathy Chabot-bye
1R: Janet Hopps-bye

QF: Richey d Hard [1] 1-6 7-5 6-1
QF: Hantze d Footman 7-5 6-1
QF: Palmer d Blanchard 6-0 6-0
QF: Hopps d Chabot 6-1 6-0

SF: Hantze d Richey 8-6 6-8 11-9
SF: Palmer d Hopps 6-3 6-8 6-3

FI: Karen Hantze d Vicki Palmer 7-5 9-7


Richey upsets [1] Darlene Hard in the QF

-----

January 11-17 Florida State Championships Orlando, Florida, US (Clay)

SF: Carol Ann Prosen d Ann Barclay 6-1 8-6
SF: Owen Mchaney d Mary Habicht 6-1 6-3

FI: Carol Ann Prosen d Owen Mchaney 6-2 6-3

DF: Judy Alvarez/Carole Ann Prosen d Ann Barclay/Leslie Sparling 6-2 3-6 6-2

Jimbo109
Mar 31st, 2012, 04:05 PM
Week of January 18-24

January ???? Eastern Province Championships Port Elizabeth, South Africa (Hard)

FI: Heather Segal d. Renee Schuurman 6-4 4-6 6-4

-----

January 19-24 German Covered Court Championships, Cologne, Germany (Indoors)

1R: Almut Sturm d Aline Nenot 6-1 6-1

????

SF: Sheila Armstrong d Christiane Mercelis 5-7 6-3 6-3
SF: Ann Haydon d Renate Ostermann 6-3 6-3

FI: Ann Haydon (GB) d Sheila Armstrong (GB)

DF: Christiane Mercelis (Bel)/Renate Ostermann d Sheila Armstrong (GB)/Ann Haydon (GB) 6-1 6-1

Double check venue, as I have Bremen.
-----

January 18-24 City of Miami Championships, Miami, Florida, US (Clay)

SF: Marilyn Stock d Margaret Babbitt 6-4 6-0
SF: Margaret Demogenes d Mary Habicht 6-4 6-4

FI: Marilyn Stock d. Margaret Demogenes 0-6 6-4 6-4

newmark401
Apr 25th, 2012, 06:23 PM
Australian Championships

Dates: January 22-February 1
Venue: Brisbane
Surface: Grass


Singles (Draw=32)

1st Round

Christine Truman (GB) [2] d. Val Wicks 6-0 6-3
Lesley Turner d. Sapphire Shipton 6-1 6-0
Betty Holstein [8] d. Rosemary White 6-0 6-1
Fay Muller d. Caroline Astley 6-0 6-1
Jan Lehane [3] d. Pat McLean 6-1 6-1
Jill Blackman d. Nell Hopman 3-6 6-2 6-0
Lorraine Robinson [5] d. Dorothy Whitely 6-2 6-2
Noelene Turner d. Shirley Lee default

Mary Hawton d. Joan Gray 6-1 6-2
Bev Rae [6] d. F Harris 6-2 6-3
Madonna Schacht d. Jill Nitschke 6-0 6-0
Mary Reitano [4] d. Dot Day 6-2 6-1
Jan Shearer d. Robyn Ebbern 6-3 3-6 6-2
Margaret Smith [7] d. Dorothy Linde 6-1 6-0
Dawn Robberds d. Gwen Thiele 4-6 6-1 6-2
Maria Bueno (Brz) [1] d. Val Craig 6-2 6-1

2nd Round

Truman [2] d. L Turner 3-6 6-1 6-2
Muller d. Holstein [8] 6-1 6-4
Lehane [3] d. Blackman 6-2 6-0
Robinson [5] d. N.Turner 6-2 6-3

Hawton d. Rae [6] 6-2 6-1
Reitano [4] d. Schacht 9-7 6-4
Smith [7] d. Shearer 6-3 6-2
Bueno [1] d. Robberds 6-1 6-0

Quarterfinals

Truman[2] d. Muller 6-0 6-0
Lehane[3] d. Robinson[5] 6-1 6-1
Reitano[4] d. Hawton 6-2 8-6
Smith[7] d. Bueno[1] 7-5 3-6 6-4

Semifinals

Lehane[3] d. Truman[2] 7-5 3-6 7-5
Smith[7] d. Reitano[4] 7-5 2-6 6-2

Final

Margaret Smith[7] d. Jan Lehane[3] 7-5 6-2

-----------------------------------------

Doubles (Draw=15)

1st Round

Maria Bueno (Brz)/Christine Truman (GB) [1] d. Val Craig/Lorraine Saywell 6-2 6-1
Betty Holstein/Sapphire Shipman d. Caroline Astley/Jill Nitschke 6-0 6-4
Mary Hawton/Fay Muller[4] d. Dorothy Linde/Pat McLean 6-4 6-1
Robyn Ebbern/Madonna Schacht d. Nell Hopman/Bev Rae 6-0 4-2 retired

Gwen Thiele/Jan Shearer d. Jill Blackman/Dawn Robberds default
Jan Lehane/Mary Reitano [3] d. Joan Gray/Rosemary White 6-1 6-1
Lesley Turner/Noelene Turner d. Shirley Lee/Dot Duff default
Lorraine Robinson/Margaret Smith[2]-bye

Quarterfinals

Bueno/Truman [1] d. Holstein/Shipton 6-2 6-1
Hawton/Muller [4] d. Ebbern/Schacht default
Lehane/Reitano [3] d. Thiele/Shearer 6-3 6-1
Coghlan-Robinson/Smith [2] d. Turner/Turner 5-7 10-8 8-6

Semifinals

Bueno/Truman [1] d. Hawton/Muller [4] 6-4 11-9
Robinson/Smith [2] d. Lehane/Reitano [3] 4-6 6-0 6-3

Final

Maria Bueno (Brz)/Christine Truman (GB) [1] d. Lorraine Robinson/Margaret Smith[2] 6-2 5-7 6-2

-----------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=15)

First Round

Maria Bueno (Brz)/Bob Howe [1]-bye
Jan Shearer/Robert Pearson d Bev Rae/Brian Tobin 2-6 6-4 7-5
Lorraine Robinson/Bob Hewitt [4] d Gwen Thiele/Jim Moore 6-2 3-6 6-2
Jan Lehane/Trevor Fancutt d Pat McLean/John O'Brien default

Betty Holstein/Fred Stolle d Rosemary White/Neil Gibson 6-1 9-7
Christine Truman (GB)/Marty Mulligan [3] d Sapphire Shipton/Frank Gorman 4-6 6-4 6-1
Noelene Turner/Ken Fletcher d Jill Nitschke/Alan Lane 6-4 6-1
Mary Reitano/Bob Mark [2] d Val Craig/B O'Shea 6-1 6-3

Quarterfinals

Bueno/Howe [1] d Shearer/Pearson 6-2 5-7 6-1
Lehane/Fancutt d Robinson/Hewitt [4] 3-6 6-3 6-4
Truman/Mulligan [3] d Holstein/Stolle 6-3 3-6 6-4
Reitano/Mark [2] d N Turner/Fletcher 4-6 6-3 6-0

Semifinals

Lehane/Fancutt d Bueno/Howe [1] 6-4 6-4
Reitano/Mark [2] d Truman/Mulligan [3] 6-1 6-3

Final

Jan Lehane/Trevor Fancutt d Mary Reitano/Bob Mark [2] 6-2 7-5

-----------------------------------------

Draw notes:

Slated to start on January 22; the first day was totally rained out.

F Hall is the only female we lack a first name for.
Reitano = nee Mary Carter
Robberds also listed as Roberts by the NYT. Robberds is correct.
Mrs J Robinson= nee Lorraine Coughlan
N. Turner = Noelene sister of Lesley
-----------------------------------------

Summary:

Maria Bueno's plans for a Grand Slam go up in smoke as Margaret Smith produces passing shots "not seen since Mo Connolly" to beat her. Just a couple of weeks before in Adelaide Smith had manged only 3 games vs. The Senorita.

Margaret sped to a 5-2 lead in the third by mixing in deadly passing shots ans strong serve. Both discouraged Bueno from seeking the net. As if the senorita didn't have enough to worry about her right hand began to cramp. When Maria dramatically fell reaching for a volley the match appeared in the bag as Smith led 5-2. The youngster got nervous however, and the world #1 pulled up to 4-5 before Smith won as a Bueno backhand hit the tape on the third match point.

The second shock comes in ther semis when Jan Lehane takes out the second foreign favoite Christine Truman. Ambulance attendents treat Jan for heat exhaustion in the second set after she collapsed in the dressing room during the break. She overcomes both the 100 degree heat and Christine, who cries with pain due to leg cramps at 5-6 in the decider

Searing heat (sometimes over 100) was present all week. The frying pan-like conditions contributed to the second shock-as Jan Lehane took out #2 seed Christine Truman. Jan Lehane had to be revived by ambulance attendants after losing the second set of her semi to Truman. The women took their ten minute break as is customary here. Lehane fainted when she reached the dressing room. Truman also got assistance courstside from the very same crew in the 11th game of the deciding set. Christine cries from painful leg cramps at 5-6.

It wasn't only women who suffered from heat exhaustion-Neale Fraser also collapsed after the men's final.

The Aussie press debated what the upsets of the world's #1 and #2 players meant. Was this the start of an Aussie golden age in women's tennis, or merely Bueno and Truman wilting in tropical heat? Margaret Smith proved the superior player vs lehane in the final. At the time no one could predict that Smith wouldn't lose a singles again in this event until 1968.

Turner wins the junior girls final over Smith. Lacking financial support, Smith doesn't make an international tour this year.

Jimbo109
May 10th, 2012, 05:39 PM
Week of January 25-31

January 25-31 Florida Gold Coast Championships Pompano Beach, Florida, US (Clay)

QF: Donna Floyd d Edith Blake 6-2 6-0
QF: Ann Barclay d Margaret Demogenes 6-0 6-1
QF: Margaret Babbitt d Flo Blanchard 6-2 6-4
QF: Mary Habicht d Leslie Ann Sparling 4-6 6-4 6-1

SF: Floyd d Barclay 4-6 6-3 6-0
SF: Babbitt d Habicht 6-2 1-6 7-5

FI: Donna Floyd d Margaret Babbitt 6-0 6-1

-----

ends January 31 All India Hard Court Championships, Madras, India (Clay)

SF: Margaret Hellyer d Laura Woodbridge 6-1 6-1
SF: Mimi Arnold d Dechu Appiah 6-1 6-1

FI: Mimi Arnold (US) d Margaret Hellyer (Aus) 3-6 6-2 6-0

-----

January 26-29 Finnish Covered Court Championships Helsinki, Finland (Indoors)

SF: Ann Haydon d Elizabeth Starkie 6-0 6-1
SF: Angela Mortimer d J Sala 6-3 6-1

FI: Ann Haydon (GB) d Angela Mortimer (GB) 6-3 6-3

DF: Ann Haydon (GB)/Angela Mortimer (GB) d A Nyman/D Swanijung 6-0 6-1

-----

ends February 1 Los Angeles Metropolitan Championships, Los Angeles, California, US (Hard)

SF: Barbara Browning d June Gay 6-3 8-6
SF: Winnie Mccoy d Marilyn Joseph 11-9 retired

FI: Barbara Browning d Winnie Mccoy 8-6 6-4

DF: Joan Johnson/Jeri Shepard d Winie Mccoy/Pat Moseley 6-2 4-6 8-6
-----

Circa late January?, Danish Indoor Championships

FI: Ulla Rise d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Lisa Granholm Gram-Andersen d.??

MX: Lise Sorensen/Kurt Nielsen d. ??

Jimbo109
May 25th, 2012, 06:45 AM
Week of February 1-7

January 31-February 7 Scandinavian Covered Court Championships Copenhagen, Denmark (Indoors)

Draw=9 or more

1R: Milly Vagn Nielsen d Gudrun Rosin 4-6 6-2 6-4

QF: Ann Haydon d Greta Stahle 6-0 6-3
QF: Lisa Gram Andersen d Ulla Rise 6-4 4-6 6-2
QF: Vagn Nielsen d Thelma Salo 6-2 6-4
QF: Angela Mortimer d Lise Kaae Sorensen 6-3 6-2

SF: Haydon d Andersen 6-1 6-2
SF: Mortimer d Nielsen 6-3 6-4

FI: Ann Haydon (GB) d Angela Mortimer (GB) 9-7 3-6 6-2

DF: Ann Haydon (GB)/Angela Mortimer (GB) d Ulla Hultkrantz/Gudrun Rosin 6-4 6-2

-----

ends February 7 Mysore State Championships, Bangalore, India

SF: Margaret Hellyer d H Hawley 6-1 6-2
SF: Mimi Arnold d Dechu Appiah 6-0 6-3

FI: Mimi Arnold (US) d Margaret Hellyer (Aus) 6-1 2-6 6-3

-----

ends February 9 Austin Smith Championships Fort Lauderdale, Florida, US (Clay)

QF: Ann Barclay d Edith Blake 6-0 6-0
QF: Mary Habicht d Gretchen Sommerfeld 9-7 3-6 8-6
QF: Leslie Sparling d Margaret Demogenes 7-5 7-5
QF: Margaret Babbitt d Flo Blanchard 7-5 6-3

SF: Barclay d Habicht 6-2 7-5
SF: Babbitt d Sparling 6-3 10-8

FI: Ann Barclay d Margaret Babbitt 6-1 6-1

DF: Ann Barclay/Leslie Sparling d Margaret Babbitt/Flo Blanchard 6-1 6-1

Jimbo109
May 25th, 2012, 03:51 PM
Week of February 8-14


February 9-14 Auckland International , Auckland, New Zealand (Grass)

1R: Margaret Smith d Patsy Belton 6-2 6-2

QF: M Smith d Anne Smith 6-1 6-0

SF: M Smith d Judith Tinnock 6-3 7-5
SF: Ruia Morrison d M Johnston 6-0 6-1

FI: Ruia Morrison d Margaret Smith 6-4 6-1

DF: Ruia Morrison/Judith tinnock d M Johnsotn/Margaret Smith 6-3 6-1

Not equal to New Zealand Championships??
-----

February 5-14 French Covered Court Championships Paris, France (Indoors)
Venue: Stade De Coubertin

Draw=24

1R: Ann Haydon-bye
1R: Janine Lieffrig d Vivienne Cox 6-0 6-2
1R: Jacqueline Berson d M Canque 7-5 6-3
1R: Maud Galtier-bye
1R: Flo de la Courtie-bye
1R: Anne Marie Seghers d Solange Galtier 2-6 6-1 6-0
1R: Daniele Wild d Chantal Langanay 6-3 6-3
1R: Renate Ostermann-bye

1R: Josette Billaz-bye
1R: Irene de Lansalut d H Clarke (GB) 6-2 7-5
1R: Pierrette Seghers d Betsy Abbas 6-1 1-6 6-0
1R: Christiane Mercelis-bye
1R: Suzanne Le Besnerais-bye
1R: Marie-Jeanne Dusapt d Nicole Huve default
1R: Francoise Bonniard d Andree Varin 6-4 6-3
1R: Angela Mortimer-bye

2R: Haydon d Lieffrig 6-0 6-2
2R: Galtier d Berson 1-6 6-4 6-0
2R: Courtie d AM Seghers 6-4 6-0
2R: Ostermann d Wild 6-1 6-3

2R: Billaz d Lansalut 6-4 6-2
2R: Mercelis d P Seghers 6-3 6-2
2R: Le Besnerais d Dusapt 6-3 6-3
2R: Mortimer d Bonniard 6-1 6-2

QF: Haydon d Galtier 6-1 6-2
QF: Courtie d Ostermann 7-5 6-4
QF: Mercelis d Billaz 6-3 6-2
QF: Mortimer d Le Besnerais 6-0 6-0

SF: Haydon d Courtie 6-2 6-4
SF: Mortimer d Mercelis 6-2 6-3

FI: Angela Mortimer d Ann Haydon 6-4 9-7

DF: Ann Haydon/Angela Mortimer d Christiane Mercelis/Renate Ostermann 6-1 6-2

Jimbo109
Jun 1st, 2012, 08:52 AM
Week of February 15-21

February 15-20 British Covered Court Championships Bournemouth, UK (Indoors)

Draw=32

1R: Angela Mortimer d Carol Webb 6-1 6-0
1R: Frances Walton d Pat Stewart (US) default
1R: Jean Wilson d R Stone 6-2 6-4
1R: Hanna Sladek (Can) d EJ Fulton 6-3 7-5
1R: Diane Tuckey d Vivienne Cox 6-3 6-4
1R: Janet Kemp d F Anstey 6-2 6-2
1R: Susan Wolstenholme d C Durose 6-2 6-4
1R: Sheila Armstrong d Margaret Lee 6-4 6-2

1R: Shirley Bloomer Brasher d Aprille O' Neill 6-1 6-1
1R: Pat Wheeler d H Clarke 6-1 6-3
1R: Elaine Shenton d P Evans 6-1 6-2
1R: Caroline Yates Bell d Robin Blakelock 6-1 6-0
1R: Deidre Catt d Caroline Leather default
1R: A Hall d R Thackray 6-2 3-6 6-1
1R: Lise Sorensen (Den) d Mrs Davis 6-2 6-0
1R: Ann Haydon d Joyce Barclay 6-0 6-1

2R: Mortimer d Walton 6-0 6-0
2R: Sladek d Wilson 6-3 6-1
2R: Tuckey d Kemp 6-1 6-3
2R: Armstrong d Wolstenholme 6-2 6-2

2R: Brasher d Wheeler 4-6 6-0 6-3
2R: Shenton d Yates-Bell 6-2 6-2
2R: Catt d Hall 6-0 6-1
2R: Haydon d Sorensen 6-0 6-0

QF: Mortimer d Sladek 6-0 6-0
QF: Armstrong d Tuckey 6-2 6-2
QF: Brasher d Shenton 8-6 6-1
QF: Haydon d Catt 6-0 6-2

SF: Mortimer d Armstrong 6-3 6-1
SF: Haydon d Brasher 6-2 6-1

FI: Angela Mortimer d Ann Haydon 7-5 retired

DF: Sheila Armstrong/Shirley Brasher d Ann Haydon/Angela Mortimer 2-6 9-7 6-3

MX: Shirley Brasher/Billy Knight d ????

-----

ends February 22 Cozon Cup, Lyon, France (Indoors)

SF: Daniele Wild d Solange Galtier 6-1 6-1
SF: Josette Billaz d Anne Haillet 6-0 6-3

FI: Josette Billaz d Daniele Wild 6-3 6-1

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 05:49 AM
Week of February 22-28

February 23-26 US Women's Indoor Championships Chesnut Hill, Massachussets, US (Indoors)
Venue: Longwood Cricket Club

Draw=19

1R: Mimi Kanarek d Stanton 6-2 6-1
1R: Tory Fretz d Carol Woodcock 6-1 6-1
1R: Carole Wright d Heidi Lincoln 6-3 6-1

2R: Lois Felix d Lyman Olmstead 6-0 6-0
2R: Mary Arklay Richards d Roberta Zimman 6-0 6-1
2R: Bonnie Mencher d Lois Rockwell 6-3 7-5
2R: Fretz d Kanarek 6-1 6-2

2R: Wright d Joan Sullivan 6-4 6-1
2R: Ann Carlier d Dorothy Hills default
2R: Kay Hubbell d Lena Greene 6-1 6-1
2R: Sue Behlmar d Mary Ford 6-0 6-2

QF: Felix d Richards 6-1 6-3
QF: Fretz d Mencher 6-0 4-6 6-1
QF: Wright d Carlier 6-0 6-0
QF: Hubbell d Behlmar 6-3 6-2

SF: Felix d Fretz 6-2 6-4
SF: Wright d Hubbell 6-0 6-1

FI: Carole Wright d Lois Felix 6-1 6-2

DF: Midge Buck/Jeffrey d Lois Felix/Kay Hubbell 9-7 4-6 6-2

-----

ends March 1 Russian Indoor Championships Moscow, Russia, USSR (Indoors)

FI: Valeria Kouzmenko d Anna Dmitrieva 6-3 1-6 6-2

DF: Anna Dmitrieva/Irina Ryazanova d Filippova/Preobrazhenskaya 6-2 6-2

-----

ends March 1 Good Neighbor Championships Miami Beach, Florida, US (Clay)

Draw=19

1R: Flo Blanchard d Rita Rubinoff 6-3 2-6 6-4
1R: Ann Haydon [1] d Leslie Sparling 6-1 6-0
1R: Mary Habicht d Edith Blake 6-1 6-2

2R: Barbara Scofield Davidson d Margot Demogenes 6-1 6-0
2R: Marilyn Stock d Evelyn Clark Cowan 6-1 6-3
2R: Blanchard d Beth Froehling 6-3 6-0
2R: Ann Barclay d Sandy Warshaw 3-6 6-4 6-1

2R: Carol Ann Prosen d Doris Delord 6-1 6-4
2R: Elizabeth Coleman d June Harbett 6-1 6-1
2R: Habicht d Nancy Goodman 6-1 6-2
2R: Haydon [1] d Margaret Babbitt 6-0 6-0

QF: Davidson d Stock 6-1 6-3
QF: Barclay d Blanchard 6-0 6-3
QF: Prosen d Coleman 6-0 6-0
QF: Haydon [1] d Habicht 6-1 6-1

SF: Davidson d Barclay 6-4 7-5
SF: Haydon [1] d Prosen 6-3 6-1

FI: Ann Haydon (GB) [1] d Barbara Davidson 6-0 6-1

DF: Ann Haydon (GB)/Carole Ann Prosen d Doris Delord/Edna Salichs 6-0 6-0
-----

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 08:23 AM
Week of February 29-March 6

March 1-6 Masters Invitation St Petersburg, Florida, US (Clay)

2R: Ann Haydon [1] d Mary Habicht 6-2 6-2
2R: Sandy Warshaw d ????
2R: Leslie Sparling d Stella Cunningham 6-1 5-7 9-7
2R: Carol Ann Prosen d Gloria Sullivan 6-0 6-0

2R: Donna Floyd [2] d Margot Demogenes 6-2 6-2
2R: Judy Alvarez d Sara Mae Turber 6-4 6-3
2R: Roberta Alison d ????
2R: Ann Barclay d ????

QF: Haydon [1] d Warshaw 6-0 6-1
QF: Prosen d Sparling 6-2 6-8 6-3
QF: Floyd [2] d Alvarez 4-6 6-4 6-3
QF: Barclay d Alison 6-1 4-6 6-2

SF: Haydon [1] d Prosen 7-5 6-2
SF: Floyd [2] d Barclay 6-3 4-6 6-2

FI: Ann Haydon [1] d Donna Floyd [2] 6-1 6-2

DF: Ann Haydon/Carole Ann Prosen d Mary Habicht/Sandy Warshaw 6-1 8-6

-----

ends March 8 Russian International Indoor, Moscow, Russia, USR (Indoors)
Venue: Dynamo Club

Draw=at least 5

1R: Aline Nenot (Frn) d Preobrazhenskaya 6-2 6-3

SF: Irina Ryazanova d Vera Puzejova (Cz) 6-4 4-6 6-1
SF: Nenot d Valeria Kouzmenko 1-6 10-8 6-2

FI: Irina Ryazanova d Aline Nenot 6-4 7-5

DF: Vera Puzejova (Cz)/Tamm d Anna Dmitrieva/Irina Ryazanova 8-6 6-4

-----

ends March 6 Cannes Tennis Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes Tennis Club

FI: Sheila Armstrong d Vivienne Cox 6-4 6-2

-----

ends March 7 City of Perth Championships, Perth, Australia

FI: Jill Langley d G Waters 7-5 6-1

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 11:26 AM
Week of March 7-13

March 6, 12-13 Redcliffe Tournament, Redcliffe, Australia

FI: Madonna Schacht d Robyn Ebbern 6-4 6-1

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacgt d Faye Toyne/Val Wicks 6-0 6-2

-----

March 7-13 Caribe Hilton Invitation San Juan, Puerto Rico (Hard)
Venue: Caribe Hilton Hotel

Draw=14

1R: Maria Bueno-bye
1R: Barbara Scofield Davidson d Violetta Pomales 6-0 6-0
1R: Donna Floyd d Laura Lou Kunnen default
1R: Lea Pericoli d Fina Cabrera 6-3 6-2

1R: Ann Haydon-bye
1R: Linda Vail d Cindy Golbert 6-4 8-6
1R: Betty Rosenquest Pratt d Martita Torros 6-0 6-1
1R: Darlene Hard d Dora Pasarell 6-1 6-3

QF: Bueno d Davidson 2-6 6-4 6-3
QF: Pericoli d Floyd 0-6 6-3 6-3
QF: Haydon d Vail 6-0 6-3
QF: Hard d Pratt 6-3 5-7 6-3

SF: Bueno d Pericoli 6-1 6-0
SF: Haydon d Hard 2-6 6-4 6-4

FI: Ann Haydon d Maria Bueno 4-6 6-4 6-4

DF: Maria Bueno/Darlene Hard d Barbara Davidson/Donna Floyd 6-4 6-3

-----

March 4-14 United Arab Republic Tournament, Cairo, Egypt (Hard)
*Usually titled the Egyptian Championships.

QF: Margaret Hellyer d Flower 6-0 6-1
QF: X Vassiliadis d Nagorski 6-1 6-3
QF: Gaeta Clelia d Habib 6-2 6-2
QF: Eva Johannes d Andree Eid 6-4 6-0

SF: Hellyer d Vassiliadis 6-1 6-1
SF: Johannes d Clelia 6-1 6-1

FI: Margaret Hellyer d Eva Johannes 5-7 6-2 6-2

DF: Margaret Hellyer/X Vassiliadis d Andree Eid/Eva Johnannes 6-3 6-3

Ugarte has hard court. Possibly clay.

-----

March 11-12 South African Test Matches, Durban, South Africa (Hard)

SA d United States 3-0

Renee Schuurman d Mimi Arnold (US) 6-4 6-2
Sandra Reynolds d Dottie Knode (US) 6-4 6-2
Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Mimi Arnold/Dottie Knode 6-3 6-1

-----

March 14, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Lorraine Robinson d. L Masson 6-4 6-2

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 08:28 AM
Week of March 14-20

March 19 South African Test Matches Johannesburg, South Africa (Hard)

South Africa d United States 2-1

Mimi Arnold (US) d Bernice Vukovich 2-6 6-2 6-3
Sandra Reynolds d Dottie Knode (US) 3-6 6-3 6-2
Sandra Reynolds/Bernice Vukovich d Mimi Arnold/Dottie Knode (US) 6-4 7-5

-----

March 17-20 New South Wales Hard Court Championships, Bathurst, Australia (Clay)

Draw=15 or 16

1R: Margaret Smith d Carol Newman 4-6 6-2 6-1
1R: Kaye Dening d Dorothy Whitely 6-3 6-1
1R: J Leonard d Dawn Robberds 6-1 6-4
1R: Noelene Turner d Janet Mills 5-7 6-4 6-4

1R: Lesley Turner d ???? (possible bye)
1R: Mary Hawton d J Sutherland 6-2 6-8 6-1
1R: Jill Blackman d H Johnson 4-6 6-2 6-4
1R: Jan Lehane d H Schromburgh 6-3 6-1

QF: Smith d Dening 6-3 6-1
QF: N Turner d Leonard 2-6 6-1 6-3
QF: L Turner d Hawton 6-1 6-0
QF: Lehane d Blackman 6-3 6-1

SF: Smith d N Turner 6-3 7-5
SF: L Turner d J Lehane 6-3 6-2

FI: Lesley Turner d Margaret Smith 6-2 7-5

DF: Mary Hawton/Jan Lehane d Lesley Turner/Noelene Turner 6-4 8-6

-----

March 14-20 Ciudad Of Barranquilla, Barranquila, Colombia (Clay)

Draw=16

1R: Beatriz Del Corral d Barbara Poore 6-0 6-1
1R: Liz Coleman d Leslie Sparling 6-3 6-4

2R: Maria Bueno-bye
2R: Barbara Scofield Davidson d Beatriz Del Corral 6-1 6-1
2R: Lea Pericoli d Sara Mae Turber 6-2 6-1
2R: Rosie Reyes Darmon d Liz Coleman 2-6 7-5 6-1

2R: Darlene Hard-bye
2R: Laura Lou Kunnen d Maria Ayala Tort 8-6 6-8 6-4
2R: Betty Rosenquest Pratt d Linda Vail 6-1 6-4
2R: Ann Haydon d Ann Barclay 6-3 6-2

QF: Bueno d Davidson 6-3 6-3
QF: Darmon d Pericoli 6-3 6-2
QF: Haydon d Pratt 6-2 6-1
QF: Hard d Kunnen ????

SF: Bueno d Darmon 6-0 6-0
SF: Haydon d Hard 7-5 6-1

FI: Maria Bueno d Ann Haydon 6-2 6-2

DF: Maria Bueno/Darlene Hard d Rosie Darmon/Lea Pericoli 6-1 6-2

Note Ugarte has grass, buit I am 99% sure it was clay. Double check. With 2 byes in the second round for the top seeds the first round is more like a qualifying round.

-----

March 14-20 Beaulieu Lawn Tennis Club Tournament, Beaulieu, France (Clay)

QF: Sheila Armstrong d Anne Phillips Moore 6-1 6-1
QF: Nicole Broccardo d Carol Rosser 6-2 7-5
QF: Claudine Casa d O' Brien (GB) 6-1 6-2
QF: Carol Webb d Vivienne Cox 6-1 4-6 8-6

SF: Armstrong d Broccardo 6-1 6-1
SF: Webb d Casa 6-3 5-7 7-5

FI: Sheila Armstrong (GB) d Carol Webb 6-2 6-2

MX: Carol Rosser (GB)/Mike Sangster (GB) d Sheila Armstrong (GB)/Coni 6-3 6-2

-----

March 15-20 Alexandria International, Alexandria, Egypt (Hard*)

QF: Andree Eid d E Smith 6-2 8-6
QF: Eva Johannes d Gaeta Clelia 6-3 6-4

SF: Hellyer d Eid 6-1 6-2
SF: Vassiliadis d Johannes 6-4 6-2

FI: Margaret Hellyer (Aus) d X Vassiliadis 6-3 6-4

Ugarte has hard court. Possibly clay.

-----

ends March 22 Andre Ewbank Cup, Paris, France (Indoors ???)

SF: Christiane Mercelis d Mendelsohn 6-0 3-6 6-1
SF: Angele Salvet d Suzanne Le Besnerais 6-2 6-2

FI: Christiane Mercelis d Angele Salvet 6-1 6-2

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 10:25 AM
Weekof March 21-27

ends March 27 Quebec Indoors, Montreal, Canada (Indoors)

QF: Marion Boundy d Eleanor Dodge 6-2 11-9

SF: Carole Wright d Boundy 6-2 6-2
SF: S Boeck d N Watt 6-0 6-0

FI: Carole Wright d S Boeck 6-2 6-4

-----

March 26 South Africa vs United States Test Match, Port Elizabeth, South Africa (Hard)

South Africa d US 3-0

Renee Schuurman d Mimi Arnold 6-2 6-3
Sandra Reynolds d Dottie Knode 5-7 6-3 6-1
Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Mimi Arnold/Dottie Knode 6-1 6-1

-----

March 21-27 Caracas International, Caracas, Venezuela (Hard)

Draw=12

1R: Maria Bueno d Linda Vail 6-4 6-2
1R: Barbara Scofield Davidson-bye
1R: Lea Pericoli-bye
1R: Betty Rosenquest Pratt d Sara Mae Turber 6-1 6-1

1R: Ann Haydon-bye
1R: Rosie Reyes Darmon-bye
1R: Laura Lou Kunnen d Liz Coleman 6-3 6-4
1R: Darlene Hard d Maria Ayala Tort ????

QF: Bueno d Davidson 7-5 6-2
QF: Pratt d Pericoli 6-4 6-4
QF: Haydon d Darmon 6-1 6-0
QF: Hard d Kunnen 6-2 6-2

SF: Bueno d Pratt 7-5 6-2
SF: Haydon d Hard 7-5 8-10 7-5

FI: Maria Bueno (Brz) d Ann Haydon (GB) 3-6 7-5 6-2

DF: Maria Bueno (Brz)/Darlene Hard (US) d Ann Haydon (GB)/Betty Pratt (US) 6-3 6-3

-----

March 21-27 Gallia Tennis Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Gallia Tennis Club

1R: Carol Rosser d Barbara Knapp 6-4 6-3

2R: Caroline Yates Bell d ????
2R: Vivienne Cox d ????
2R: Nicole Broccardo d Pat Hird 6-1 6-2
2R: Lucia Bassi d Monique Salfati 9-7 3-6 9-7

2R: Roberta Beltrame d ????
2R: Sheila Armstrong d Carol Rosser 6-4 6-3
2R: Francesca Gordigiani d Caroline Leather 7-9 6-1 6-0
2R: Flo De La Courtie d Jenny Trewby 7-5 6-0

QF: Yates Bell d Cox 6-4 2-0 retired
QF: Broccardo d Bassi 7-5 6-2
QF: Armstrong d Beltrame 6-4 6-0
QF: Courtie d Gordigiani 7-5 6-4

SF: Broccardo d Yates Bell 6-2 1-6 6-3
SF: Armstrong d Courtie 6-3 8-6

FI: Sheila Armstrong (GB) d Nicole Broccardo 6-2 5-7 6-2

DF: Lucia Bassi (Ity)/Flo de la Courtie d Roberta Beltrame (Ity)/Francesca Gordigiani (Ity) 1-6 6-2 9-7
-----

circa late March? San Luis Potosi, Mexico (Clay)

FI: Aurora Legorreta Medellin d. Pilar Roldan ??

DF: Rosa Palafox/Antonia Prado d. ??

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 03:38 PM
Week of March 28-April 3

March 28-April 3 Riviera Championships Menton, France (Clay)

2R: Suzy Kormoczy d Caroline Yates Bell 6-2 6-1
2R: Roberta Beltrame d Pat Hird 7-5 6-4
2R: Jenny Trewby d T Smallwood (Aus) 6-4 6-1
2R: Carmen Coronado d Caroline Leather 6-1 8-6

2R: Sheila Armstrong d ????
2R: Lucia Bassi d ????
2R: Francesca Gordigiani d Renate Ostermann 6-4 6-3
2R: Flo De La Courtie d Carol Webb 6-1 6-2

QF: Kormoczy d Beltrame 6-3 6-2
QF: Coronado d Trewby 4-6 8-6 8-6
QF: Armstrong d Bassi 7-5 6-4
QF: Courtie d Gordigiani 6-3 9-7

SF: Kormoczy d Coronado 6-3 6-2
SF: Courtie d Armstrong 6-2 6-1

FI: Suzy Kormoczy (Hun) d Flo De La Courtie 6-2 6-4

DF: Lucia Bassi (Ity)/Flo De La Courtie d Roberta Beltrame (Ity)/Francesca Gordigiani (Ity) 0-6 6-4 7-5

-----

March 28-April 3 St Andrews Invitation Kingston, Jamaica (Grass)

Draw=18

1R: Gwyn Thomas d Ann Barclay 6-1 6-0
1R: Donna Floyd d Maria Ayala Tort 6-0 6-4

2R: Darlene Hard d Sara Mae Turber 6-2 6-2
2R: Carol Hanks-bye
2R: Floyd d Leslie Sparling 6-2 6-0
2R: Betty Rosenquest Pratt d Flo Blanchard 6-1 6-1

2R: Thomas d ????
2R: Lea Pericoli d Linda Vail 6-3 6-4
2R: Liz Coleman d ???
2R: Ann Haydon-bye

QF: Hard d Hanks 9-7 8-10 6-1
QF: Pratt d Floyd 6-3 7-5
QF: Thomas d Pericoli 6-3 4-6 6-2
QF: Haydon d Coleman 6-0 6-1

SF: Hard d Pratt 6-2 6-1
SF: Haydon d Thomas 6-1 6-3

FI: Ann Haydon (GB) d Darlene Hard (US) 6-2 6-3

DF: Darlene Hard (US)/Betty Pratt (US) d Ann Haydon (GB)/Carol Hanks (US) 4-6 6-1 6-4

-----

March 26-27 and April 2-3 Wynnum Tennis Championships, Australia

2R: Val Wicks d Robyn Ebbern 6-3 4-6 8-6

FI: Madonna Schacht d Val Wicks 6-3 6-2

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Faye Toyne/Val Wicks 6-1 6-4

-----

ends April 3 Bay Counties Tournament, San Francisco,California, US (Hard)

Draw=11

1R: Farel Footman d Barbara Holden 6-3 6-2
1R: Martha Gilmore d Bess Fickert 6-4 6-4
1R: Andria Miller d Roberta Alpers 6-1 6-2

QF: Footman d Rhoda Herron 6-0 6-1
QF: Joan Nicholson d Gilmore 6-2 6-1
QF: Barbara Benigni d Miller 6-4 4-6 6-2
QF: June Hurtt d Marge Stevens 6-4 6-1

SF: Footman d Nicholson 8-6 6-1
SF: Benigni d Hurtt 6-4 6-0

FI: Farel Footman d Barbara Benigni 6-2 6-2

-----

March 30 South Africa Versus US East London, South Africa (Hard)

Renee Schuurman d Mimi Arnold (US) 6-2 2-6 6-1

-----

April 2 South Africa Versus US, Capetown, South Africa (Hard)


Mimi Arnold (US) d Jean Forbes 7-5 6-0
Dottie Knode (US) d Renee Schuurman 9-7 4-6 7-5

-----

March 28-April 2 Surrey Hard Court Championships Roehampton, England, UK (Clay)

Draw=48

1R: Christine Truman-bye
1R: J Bond-bye
1R: J Marinkelle (Neth)-bye
1R: Mrs Brock-bye
1R: Pauline Roberts-bye
1R: M White-bye
1R: D Gaskell-bye
1R: Frances Walton-bye

1R: Robin Blakelock d P Evans 6-2 6-2
1R: Honor Durose d J Watts 6-3 6-3
1R: Elaine Shenton d Mrs Robinson 6-2 6-1
1R: Mrs Panton d Mrs Nagle 6-3 6-3
1R: Mrs Byrne d Carol Durose 6-3 6-0
1R: Jean Wilson d S Nelson 6-2 6-3
1R: Janet Kemp d H Newbury 6-3 6-4
1R: Deidre Catt d J Hall 6-2 6-1

1R: Shirley Bloomer Brasher d S Gordon 6-1 6-0
1R: Joyce Barclay d Mrs Lillis 6-3 6-4
1R: Viola White d B Nicholson 6-4 6-3
1R: Vera Dace Thomas d Diane Tuckey 6-1 6-0
1R: Aprille O' Neill d Mrs Davis 6-2 6-4
1R: D Triggs d J Matthews 7-5 8-6
1R: Dawn Thomas d H Clarke 10-8 6-3
1R: Norma Marsh (Aus) d S Penney 6-0 6-1

1R: Pat Wheeler-bye
1R: Sally Holdsworth-bye
1R: Mrs Wilson-bye
1R: D Comerford-bye
1R: Jenny Wagstaff-bye
1R: J King-bye
1R: B Horton-bye
1R: Angela Mortimer-bye

2R: Truman d Bond 6-0 6-0
2R: Marinkelle d Brock 7-5 6-3
2R: Roberts d White 6-2 6-1
2R: Walton d Gaskell 6-1 6-3
2R: Blakelock d H Durose 6-4 6-3
2R: Shenton d Panton 6-4 6-4
2R: Wilson d Byrne 1-6 6-4 6-2
2R: Catt d Kemp 11-0 6-0

2R: Brasher d Barclay 6-1 6-0
2R: V Thomas d White 6-1 4-1 retired
2R: O'Neill d Triggs 9-7 6-2
2R: Marsh d D Thomas 5-7 6-3 6-3
2R: Wheeler d Holdsworth 6-4 6-1
2R: Wilson d Comerford 6-1 6-4
2R: Wagstaff d King 6-0 6-1
2R: Mortimer d Horton 6-3 6-1

3R: Truman d Marinkelle 6-0 6-1
3R: Roberts d Walton 7-5 6-1
3R: Blakelock d Shenton 6-4 6-2
3R: Catt d Wilson 6-4 6-2

3R: Brasher d V Thomas 6-0 6-2
3R: Marsh d O' Neill 6-0 6-4
3R: Wheeler d Wilson 6-3 6-3
3R: Mortimer d Wagstaff 6-2 6-1

QF: Truman d Roberts 6-0 6-0
QF: Catt d Blakelock 7-5 6-0
QF: Brasher d Marsh 6-4 6-4
QF: Mortimer d Wheeler 6-1 6-2

SF: Truman d Catt 6-3 6-4
SF: Brasher d Mortimer 6-2 6-2

FI: Christine Truman d Shirley Brasher 6-0 6-2

DF: Pauline Roberts/Pat Wheeler d Shirley Brasher/Angela Mortimer 2-6 8-6 9-7

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 09:43 PM
Week of April 4-10

April 4-10 Caribbean Championships, Montego Bay, Jamaica (Grass)

Draw=11

1R: Darlene Hard (US)-bye
1R: Liz Coleman-bye
1R: Gwyneth Thomas (US)-bye
1R: Donna Floyd (US) d Flo Blanchard (US) 6-1 6-2

1R: Betty Rosenquest Pratt d Linda Vail (US) 6-4 6-1
1R: Carol Hanks (US) d Nancy Montgomery (US) 6-4 6-2
1R: Maria Ayala Tort (Chile)-bye
1R: Ann Haydon (GB)-bye

QF: Hard d Coleman 6-1 6-3
QF: Thomas d Floyd 6-1 6-0
QF: Hanks d Pratt 6-4 7-5
QF: Haydon d Tort 6-3 6-2

SF: Hard d Thomas 7-5 6-3
SF: Haydon d Hanks 6-3 6-4

FI: Darlene Hard (US) and Ann Haydon (GB) divided the title.

DF: Darlene Hard (US)/Betty Pratt (US) d Barbara Davidson (US)/Ann Haydon (GB) 6-4 6-3

-----

April 4-10 Carlton Tennis Club Tournament Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes Tennis Club

2R: Suzy Kormoczy d Marie Jeanne Dusapt 6-1 6-0
2R: Caroline Yates Bell d Jenny Trewby 6-2 2-6 6-0
2R: Sheila Armstrong d ????
2R: Lucia Bassi d ????
2R: Ruia Morrison d ????
2R: Monique Salfati d Anne Haillet 6-0 6-3
2R: Francesca Gordigiani d ????
2R: Jacqueline Rees Lewis d Janine Lieffrig 6-3 6-2

2R: Christiane Mercelis d Marie Odile Bouchet 6-2 3-6 6-0
2R: Galtier d Alice Wavre 6-1 6-4
2R: Marta Peterdy d Bellens (Bel) 6-4 6-3
2R: Nicole Broccardo d Renate Ostermann 6-2 6-3
2R: T Smallwood d ????
2R: Pat Hird d Hanna Sladek 6-2 6-4
2R: Gremillet d Ulla Hultkrantz 6-2 7-5
2R: Flo De La Courtie d ???

3R: Kormoczy d Yates Bell 6-0 6-3
3R: Armstrong d Bassi 4-6 6-2 6-3
3R: Salfati d Morrison 6-3 0-6 6-3
3R: Gordigiani d Rees Lewis 6-4 6-4

3R: Mercelis d Galtier 6-1 6-1
3R: Peterdy d Broccardo 6-3 9-7
3R: Hird d Smallwood 6-2 6-2
3R: Courtie d Gremillet 6-1 6-1

QF: Kormoczy d Armstrong 4-6 6-2 6-3
QF: Gordigiani d Salfati 6-3 6-1
QF: Peterdy d Mercelis 1-6 8-6 6-2
QF: Courtie d Hird 6-2 6-1

SF: Kormoczy d Gordigiani 6-3 6-0
SF: Courtie d Peterdy 6-1 4-6 6-0

FI: Suzy Kormoczy d Flo De La Courtie 6-4 6-2

DF: Pat Hird/Caroline Yates Bell d B Foerstendorf/Renate Ostermann 6-1 6-2

-----

April 4-9 Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, England, UK (Clay)

Draw=at least 57 (7 others possible byes or missing results)

1R: Christine Truman d Mrs Straw 6-0 6-1
1R: J Hall d A Maullen 6-1 6-1
1R: Honor Durose d J Lawrence 6-1 6-4
1R: C Lyon d Mrs Davis 8-6 6-2
1R: M White d He Neal 6-1 6-0
1R: Mrs Brock d J Watts 0-6 7-5 6-1
1R: Dorte d ????
1R: Pat Wheeler d Mrs Shearing 6-1 6-0

1R: Elaine Shenton d D Comerford 6-2 6-2
1R: Evans d ????
1R: Margaret Grace d D Davies 6-4 6-3
1R: V Coombs d ????
1R: B Horton d Viola White 2-6 6-4 6-2
1R: Macintosh d J Matthews 11/9-1/6-8/6
1R: Diane Tuckey d T Masters 6-1 6-1
1R: Deidre Catt d Mrs Warwick 6-1 6-2

1R: Pauline Roberts d Joyce Barclay 6-2 6-1
1R: Ruth Ellis d M Bull 6-2 8-6
1R: J Knight d ????
1R: S Worsfield d J Marinkelle 6-2 6-8 7-5
1R: Mrs Nagle d ????
1R: Frances Walton d Shirley Hannah 6-3 2-6 6-3
1R: Sheila Griffin Bramley d Joan Curry Hughesman 6-1 6-2
1R: Pat Ward Hales d Sue Waters 4-6 7-5 6-0

1R: H Newberry d P Freeman 6-4 6-3
1R: A Mallett d ????
1R: Mrs Panton d ????
1R: Robin Blakelock d Jean Wilson 6-4 6-2
1R: S Penney d Mrs Robinson 7-5 1-6 6-4
1R: Mrs Gordon d A Case 1-6 6-2 7-5
1R: Aprille O' Neill d T Anstey 4-6 6-3 6-0
1R: Shirley Bloomer Brasher d R Goss 6-1 6-1

2R: Truman d Hall 6-3 6-3
2R: Durose d Lyon 6-4 3-6 6-3
2R: M White d Brock 6-1 6-1
2R: Wheeler d Dorte 6-1 6-1
2R: Shenton d Evans 6/1-6/1
2R: Grace d Coombs 6-0 6-2
2R: Horton d Macintosh 2-6 6-1 6-3
2R: Catt d Tuckey 6-2 6-0

2R: Roberts d Ellis 6-1 6-0
2R: Knight d Worsfield 6-4 6-3
2R: Walton d Nagle 6-1 8-6
2R: Hales d Bramley 6-2 6-3
2R: Newberry d Mallett 6-4 6-4
2R: Blakelock d Panton 6-8 6-2 6-3
2R: Gordon d Penney 6-0 6-1
2R: Brasher d O' Neill 6-1 6-1

3R: Truman d Durose 6-2 6-1
3R: Wheeler d M White ????
3R: Shenton d Grace 6-1 6-0
3R: Catt d Horton 6-4 6-2

3R: Hales d Walton 6/1-3/6-6/1
3R: Roberts d Knight 6/0-6/1
3R: Newberry d Blakelock 9/7-0/6-6/2
3R: Brasher d Gordon 6/1-6/0

QF:Truman d Wheeler 8-6 6-3
QF: Catt d Shenton 6-2 6-3
QF: Roberts d Hales 2-6 6-1 6-1
QF: Brasher d Newberry 6-0 6-1

SF: Truman d Catt 6-3 6-1
SF: Brasher d Roberts 6-3 1-6 6-3

FI: Christine Truman d Shirley Brasher 6-4 6-2

DF: Shirley Brasher/Christine Truman d Deidre Catt/Pat Hales 6-2 6-2

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 09:46 PM
Week of April 11-17

April 7-17 South African National Championships Johannesburg, South Africa (Hard)
Venue: Ellis Park

Draw=19

1R: Margaret Hunt d Eunice Passmore 6-3 6-1
1R: Jean Forbes d H Heckler 7-5 7-5
1R: Thea Hale d Lynn Hutchings 6-4 1-6 6-4

2R: Bernice Carr Vukovich d Merrill Hammill 6-1 6-2
2R: Heather Segal d Charleen Rigby 6-0 6-1
2R: Joan Cross d Hale 2-6 6-1 7-5
2R: Dottie Knode d Marlene Gerson 6-4 5-7 6-0

2R: Renee Schuurman d Estelle Van Tonder Dellar 6-2 4-6 7-5
2R: Val Forbes d Mimi Arnold 6-2 6-3
2R: Hunt d J Forbes default
2R: Sandra Reynolds d Van Heerden 6-4 6-3

QF: Vukovich d Segal 6-4 6-2
QF: Knode d Cross 6-1 6-1
QF: Schuurman d V Forbes 2-6 6-3 6-4
QF: Reynolds d Hunt 6/0-6/2

SF: Vukovich d Knode 6-1 6-4
SF: Reynolds d Schuurman 8-6 1-6 6-3

FI: Bernice Vukovich d Sandra Reynolds 6-1 2-6 12-10

Ladies Plate

FI: Lynn Hutchings D Marlene Gerson 6/3-5/7-8/6

Doubles

FI: Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Heather Segal/Bernice Vukovich 13-11 7-9 6-1

-----

ends April 16 Dudley Cup, Santa Monica, California, US (Hard)

QF: Karen Hantze d Carole Caldwell 6-3 6-3
QF: Barbara Browning d Linda Lou Crosby 6-3 6-3
QF: Kathy Chabot d Linda George 6-1 6-3
QF: Billie Jean Moffitt d Mary Jo Conger 6-0 6-0

SF: Hantze d Browning 6-2 6-2
SF: Moffitt d Chabot 6-2 4-6 6-2

FI: Karen Hantze d Billie Jean Moffitt 6-2 6-0

DF: Cathy Crosby/Linda Lou Crosby d Mary Jo Conger/Wilson 6-2 6-1

-----

April 14-19 North Of England Hard Court Tournament Southport, England, UK (Clay)

QF: Shirley Bloomer Brasher d Mrs Graham 6-1 6-1
QF: Elizabeth Starkie d Kathleen Holt 6-4 6-4
QF: Elaine Shenton d Jean Wilson 7-5 6-3
QF: Rita Bentley d Jill Mills 6-4 6-2

SF: Brasher d Starkie 6-4 6-0
SF: Shenton d Bentley 6-4 6-1

FI: Shirley Brasher d Elaine Shenton 6-3 6-1

DF: Elaine Shenton/Elizabeth Starkie d Rita Bentley/Shirley Brasher 6-3 6-0

-----

April 15-20 Tally Ho! Hard Tournament ,Birmingham, England, UK (Clay)

SF: Ann Haydon d J Hall 6-0 6-0
SF: Heather Cheadle d Mrs Brewer 6-1 6-1

FI: Ann Haydon D Heather Cheadle 6-0 6-0

Df: Mrs Brewer/Heather Cheadle d Mrs Bean/Dickerson 5-7 6-3 6-2

-----

April 11-18 Monte Carlo Championships ,Monte Carlo, Monaco (Clay)

Draw=38 (Singles prize is the Faucigny Lucinge Cup)

1R: Marie-Odile Bouchet d Jenny Seven 6-1 6-0
1R: Paule Courteix d Ulla Hultkrantz default
1R: Anne-Marie Seghers d Caroline Leather 6-2 6-1
1R: Francesca Gordigiani d M Djukic 6-2 6-2
1R: Monique Coste d Brigitte Foerstendorf 6-1 5-7 6-4
1R: Laura Lou Kunnen Bryan d Weurmann 6-2 6-2

2R: Yola Ramirez d Jenny Trewby 6-1 6-3
2R: Renate Ostermann d Pat Hird 6-4 5-7 6-3
2R: Josette Billaz d Ruia Morrison 6-0 6-3
2R: Lucia Bassi d Dawn Thomas 1-6 6-4 6-0
2R: Flo De La Courtie d Hanna Sladek 7-5 6-2
2R: Annalissa Bellani d Michele Bourbonnais 6-2 6-0
2R: Marta Peterdy d Bouchet 7-5 6-1
2R: Courteix d Seghers 6-2 6-4

2R: Gordigiani d Coste 7-5 6-3
2R: Rosie Darmon d Bryan 6-4 9-7
2R: Roberta Beltrame d Maud Galtier 6-0 6-2
2R: Carmen Coronado d Christiane Mercelis 7-5 6-2
2R: Maria Tort Ayala d Maria Teresa Riedl default
2R: Jacqueline Rees Lewis d Caroline Yates Bell 6-3 3-6 6-1
2R: Norma Marsh d Jacqueline Morales 6-4 6-3
2R: Suzy Kormoczy d Jill Langley 6-2 6-4

3R: Ramirez d Ostermann 6-1 6-3
3R: Bassi d Billaz 6-0 2-6 6-2
3R: Courtie d Bellani 2-6 10-8 6-0
3R: Courteix d Peterdy 7-5 6-3

3R: Gordigiani d Darmon 6-2 9-7
3R: Beltrame d Coronado 8-6 6-2
3R: Rees Lewis d Ayala 6-0 6-0
3R: Kormoczy d Marsh 6-3 6-0

QF: Ramirez d Bassi 6-3 6-3
QF: Courtie d Courteix 6-4 6-0
QF: Gordigiani d Beltrame 6-2 8-6
QF: Kormoczi d Rees-Lewis 6-3 10-8

SF: Ramirez d Courtie 6-1 6-4
SF: Kormoczy d Gordigiani 7-5 6-0

FI: Suzy Kormoczy (Hun) d Yola Ramirez (Mex) 6-3 6-2

Ilife Cup Doubles (pairs must be from same nation)

QF: Darmon/Ramirez d Djukic/Matejic 6-0 6-1
QF: N Marsh/Dawn Thomas d Billaz/Courtie 4-6 6-1 6-4
QF: Beltrame/Gordigiani d pat Hird/Caroline Yates Bell 6-4 4-6 7-5
QF: Monique Coste/Maud Galtier d Leather/Trewby 6-3 6-4

SF: Darmon/Ramirez d Marsh/Thomas 3-6 6-2 6-2
SF: Beltrame/Gordigiani d Coste/Galtier 6-4 3-6 6-4

FI: Rosie Darmon/Yola Ramirez (Mex) d Roberta Beltrame/Francesca Gordiginai (Ity) 6-1 6-0

-----

ends April 19 Auckland Easter Hard Court Tournament Auckland, New Zealand (Clay)

FI: Sue Clements d Alison Glenie 2-6 6-2 7-5

-----

April 16-18 Central Queensland Championships Rockhampton, Australia

FI: Robyn Ebbern d Madonna Schacht 6-3 2-6 9-7

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Maureen Pratt/ M Rodgers 6-2 6-1

Jimbo109
Jun 15th, 2012, 08:35 AM
Week of April 18-24

April 18-24 Madrid International, Puerta De Hierro, Spain (Clay)

SF: Rosie Darmon d Maria Tort Ayala 7-5 6-3
SF: Ana Maria Estalella d Lorna Cawthorn 4-6 7-5 6-4

FI: Ana Maria Estalella d Rosie Darmon 6-1 4-6 6-3

DF: Maria Ayala/Rosie Darmon d Ana Maria Estalella/Peredo 6-2 5-7 9-7

-----

April 18-24 Nice Lawn Tennis Club Tournament, Nice, France (Clay)

2R: Edda Buding d Francoise Bonniard 6-1 6-2
2R: Marta Peterdy d Ulla Hultkrantz 6-0 6-2
2R: Jacqueline Morales d Pat Hird 6-4 6-3
2R: Jacqueline Rees Lewis d ????

2R: Renate Ostermann d Claudine Casa 6-1 6-0
2R: Roberta Beltrame d Marie-Odile Bouchet 6-2 7-9 8-6
2R: Ruia Morrison d Favre 6-0 6-3
2R: Christiane Mercelis d ???

QF: Buding d Peterdy 6-2 6-0
QF: Rees-Lewis d Morales 6-0 7-5
QF: Ostermann d Beltrame 3-6 6-4 6-2
QF: Mercelis d Morrison 6-4 6-3

SF: Buding d Rees-Lewis 6-1 6-2
SF: Ostermann d Mercelis 6-2 6-1

FI: Edda Buding d Renate Ostermann 4-6 6-3 8-6

DF: Marie-Odile Bouchet/Jacqueline Morales d Edda Buding/Ruia Morrison 6-3 6-4

-----

April 18-23 Connaught Hard Court Tournament, Chingford, England, UK (Clay)

2R: Sheila Armstong d Honor Durose 6-2 6-1

3R: Caroline Leather d Jill Mills 6-4 6-4
3R: Armstrong d Jenny Trewby 8-10 6-0 6-2
3R: Elizabeth Starkie d Pat Stewart 6-1 6-2

QF: Angela Mortimer d Leather 6-3 6-2
QF: Deidre Catt D Rosemary Deloford 6-4 6-0
QF: Armstrong D Elaine Shenton 12-14 6-2 6-2
QF: Christine Truman d Starkie 6-2 6-4

SF: Mortimer d Catt 6-3 6-4
SF: Truman d Armstrong 6-0 6-2

FI: Angela Mortimer d Christine Truman 6-1 4-6 6-4

DF: Angela Mortimer/Christine Truman d Sheila Armstrong/Deidre Catt 6-2 6-3

-----

April 18-23 Sutton Hard Court Tournament , ????, England, UK (Clay)

2R: D Comerford d Mrs Shearing 4-6 6-3 6-2
2R: Pauline Roberts d Robin Blakelock 6-2 4-6 6-1
2R: Pat Ward Hales d Aprille O' Neill 2-6 6-4 6-3
2R: Vera Dace Thomas d Jenny Wagstaff 6-2 6-3

3R: Ann Haydon d ????
3R: Mrs Warwick d Comerford 6-4 6-4
3R: Rita Bentley d JM Young 6-0 6-3
3R: Roberts d Carol Webb 6-1 6-3

3R: Hales d Pat Wheeler 3-6 6-4 6-4
3R: Janet Kemp d Thomas 7-5 1-6 6-4
3R: Carol Rosser d ????
3R: Shirley Bloomer Brasher d Jean Knight 6-2 6-2

QF: Haydon d Warwick 6-2 6-0
QF: Roberts d Bentley 6-0 6-2
QF: Hales d Kemp 6-1 6-1
QF: Brasher d Rosser 6-4 6-0

SF: Haydon d Roberts 6-4 6-2
SF: Brasher d Hales 6-4 6-0

FI: Ann Haydon d Shirley Brasher 6-2 6-2

DF: Shirley Brasher/Ann Haydon d Pauline Roberts/Pat Wheeler 6-1 5-7 6-3

-----

April 18-24 Reggio Calabria Tournament, Reggio Calbria, Italy (Clay)

FI: Yola Ramirez d Silvana Lazzarino 6-2 6-1

-----

ends April 24 Ojai Valley Tournament , Ojai, California, US (Hard)

Draw=12

1R: Karen Hantze-bye
1R: Mandy Mandel-bye
1R: Carole Caldwell d Janet Hopps 4-6 6-0 6-1
1R: Diane Wootton d Billie Jean Moffitt default

1R: Kathy Chabot d Farel Footman 6-4 6-2
1R: Dodo Bundy Cheney d Louise Snow 6-2 6-2
1R: Barbara Browning-bye
1R: Sally Moore-bye

QF: Hantze d Mandel default
QF: Wootton d Caldwell 6-2 6-1
QF: Cheney d Chabot 6-3 2-6 6-3
QF: Browning d Moore 6-8 6-4 12-10

SF: Hantze d Wootton 6-1 6-2
SF: Cheney d Browning 6-3 6-1

FI: Karen Hantze d Dodo Bundy Cheney 6-0 6-0

DF: Kathy Chabot/Sally Moore d Farel Footman/Janet Hopps 7-9 6-3 6-4

-----

April 16-21 Australian Hard Court Championships Canterbury, Australia (Clay)

1R: Lesley Turner d F Woodhouse 6-1 6-0
1R: L Holloway d B Henderson 6-2 6-3
1R: Kaye Dening d B Lumbert 6-1 6-1
1R: Jill Blackman d J Every 6-3 6-0

1R: Dawn Robberds d Helen Gourlay 6-4 6-1
1R: B Tyson d Lorraine Plummer 7-5 6-4
1R: Dorothy Whitely d J Wynwood 6-4 10-8
1R: Carol Newman d M Pryor 6-0 6-4

QF: Turner d Holloway 6-4 6-0
QF: Blackman d Dening 6-4 6-3
QF: Robberds d Tyson 6-4 7-5
QF: Whitely d Newman 5-7 6-2 6-3

SF: Turner d Blackman 7-5 6-3
SF: Robberds d Whitely default

FI: Lesley Turner d Dawn Robberds 6-2 6-2

DF: Dawn Robberds/Lesley Turner d Carol Newman/Lorraine Plummer 6-3 6-3

-----

ends April 23 Israel Spring Championships, Tel Aviv, Israel (Clay)

SF: Edna Porat d Edith Cohen Mintz 6-3 6-2
SF: Leora Zuravsky d Rita Fichman 7-5 6-2

FI: Edna Porat d Leora Zuravsky 6-1 3-6 6-2

DF: Tova Epstein/Leora Zuravsky d R Fichman/Edith Mintz 5-7 6-2 6-3

-----

ends April 24 Northland Easter Tournament, Whangarei, New Zealand

FI: Ethne Green d Patsy Belton 8-6 6-4

Jimbo109
Jun 16th, 2012, 07:11 AM
Week of April 25-May 1


April 26-May 1 Championships Of Sicily, Palermo, Italy (Clay)

Draw=16 (missing 2 players)

1R: Bernice Carr Vukovich d Renate Ostermann 6-3 6-0
1R: ????
1R: Lucia Bassi d Mary Hawton 6-1 6-4
1R: Renee Schuurman d Veronesi 6-4 6-3

1R: Jan Lehane d Basile 6-1 6-0
1R: Maria Teresa Riedl d Silvana Lazzarino 6-2 6-1
1R: Margaret Hellyer d Marta Peterdy 6-2 8-6
1R: Sandra Reynolds d Jill Langley 6-2 6-3

QF: Vukovich d ????
QF: Bassi d Schuurman 6-4 1-6 6-3
QF: Lehane d Riedl 6-0 6-1
QF: Reynolds d Hellyer 8-6 3-6 6-3

SF: Vukovich d Bassi 7-5 6-0
SF: Lehane d Reynolds 6-1 8-6

FI: Bernice Vukovich d Jan Lehane 6-4 6-3

DF: Mary Hawton/Jan Lehane d Sandra Reynolds/Renee Schuurman 6-3 8-6

-----

April 25 -May 1 Golden Racquet Tournament (Racquette D'Or) Aix En Provence, France(Clay)

QF: Edda Buding d Rosemary Gibson 6-0 6-3
QF: Marie-Odile Bouchet d Pat Hird 6-4 7-5
QF: Jacqueline Morales d Caroline Yates-Bell 6-1 6-1
QF: Ruia Morrison d Laura Lou Kunnen Bryan 6-8 6-2 6-4

SF: Buding d Bouchet 6-2 6-3
SF: Morrison d Morales 6-4 6-1

FI:Edda Buding d Ruia Morrison 6-4 8-6

DF: Marie-Odile Bouchet/Jacqueline Morales d Edda Buding/Ruia Morrison 6-3 6-4

-----

April 25 -May 1 Cannes Lawn Tennis Club Tournament Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

SF: Ulla Hultkrantz d Favre 6-2 6-3
SF: Claudine Casa d Bellini Monaco 6-0 6-3

FI: Ulla Hultkrantz d Claudine Casa 6-1 7-5

-----

April 25 -May 1 City Of Paris International , Paris, France (Clay)
Venue: Stade Roland Garros

Draw=at least 21

1R: Aline Nenot d Andree Varin 6-3 6-3
1R: Jacqueline Kermina d Marie Jeanne Dusapt 6-1 5-7 6-1
1R: Monique Coste d Irene De Lansalut 6-8 6-4 9-7
1R: Angele Salvet d Maud Galtier 6-2 6-4
1R: Flo De La Courtie d Betsy Abbas 6-4 6-1

2R: Pat Ward Hales d ????
2R: Suzanne Le Besnerais d ????
2R: Aline Nenot d Pierrette Seghers 6-2 6-2
2R: Paule Courteix d Jacqueline Berson 6-0 5-7 6-2

2R: Kermina d ????
2R: Coste d Anne-Marie Seghers 6-2 6-4
2R: Salvet d F Bonniard 6-3 6-3
2R: Courtie d ????

QF: Hales d Le Besnerais 6-4 9-7
QF: Nenot d Courteix 9-7 6-4
QF: Coste d Kermina 6-3 6-3
QF: Courtie d Salvet 6-2 6-3

SF: Hales d Nenot 6-4 6-4
SF: Courtie d Coste 6-2 6-1

FI: Flo De La Courtie d Pat Hales 6-2 6-1

DF: Flo De La Courtie/Pat Hales d Monique Coste/Maud Galtier 4-6 6-1 6-3

-----

April 25-30 British Hard Court Championships ,Bournemouth, England, UK (Clay)
Venue: West Hants Tennis Club

Draw=32

1R: Ann Haydon d Jill Mills 6-0 6-0
1R: Rosemary Deloford d Jenny Young 6-1 6-0
1R: Robin Blakelock d K Howarth 9-7 6-1
1R: Margaret Hunt d Jean Knight 8-6 6-0
1R: Caroline Leather d Viola White 8-6 6-1
1R: Shirley Bloomer Brasher d P Evans 6-1 6-0
1R: Jenny Trewby d Billie Woodgate 6-1 6-1
1R: Sheila Armstrong d Vivienne Cox 7-5 8-6

1R: Deidre Catt d Rita Bentley 6-1 6-4
1R: Joyce Fulton d Jennifer Chamberlain 6-3 6-2
1R: Pauline Roberts d Shirley Hannah 6-1 6-4
1R: Angela Mortimer d Aprille O' Neill 6-0 6-0
1R: Pat Wheeler d Lynn Hutchings 6-3 6-4
1R: Sheila Griffin Bramley d Carol Webb 6-3 5-7 6-1
1R: Elizabeth Starkie d Mrs Dyer 6-0 6-0
1R: Christine Truman d Honor Durose 6-2 6-2

2R: Haydon d Deloford 6-0 3-6 6-0
2R: Hunt d Blakelock 7-5 6-2
2R: Brasher d Leather 6-2 6-2
2R: Armstrong d Trewby 6-0 6-2

2R: Catt d Fulton 6-3 7-5
2R: Mortimer d Roberts 6-1 6-2
2R: Wheeler d Bramley 6-3 6-3
2R: Truman d Starkie 6-2 6-1

QF: Haydon d Hunt 6-3 6-2
QF: Brasher d Armstrong 6-2 10-8
QF: Mortimer d Catt 7-5 6-3
QF: Truman d Wheeler 6-2 6-2

SF: Haydon d Brasher 6-3 6-2
SF: Truman d Mortimer 6-2 2-6 6-2

FI: Christine Truman d Ann Haydon 6-2 6-2

DF: Ann haydon/Anglea Mortimer d Shirley Brasher/Christine Truman 6-3 4-6 8-6

-----

April 30-May 2 Maroochy Tennis Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Fay Robinson d Val Wicks 6-4 6-2

DavidK
Aug 19th, 2012, 03:22 PM
Week of May 2-8

May 2-10 Italian Championships Rome, Italy (Clay)
Venue: Foro Italico

Draw=40

1R: Renee Schuurman d C Gherardi 6-2 6-3
1R: Renate Ostermann d Chiara Ramorino 9-7 5-7 6-1
1R: Edda Buding d Maria Teresa Riedl 6-1 6-1
1R: Francesca Gordigiani d Genevieve O' Brien (Aus) 7-9 6-1 6-2
1R: Lucia Bassi d Maria Tort Ayala 6-1 6-4
1R: Yola Ramirez d Helga Schultze default
1R: Margaret Hellyer d Roberta Beltrame 6-1 6-4
1R: Bernice Carr Vukovich d Nicla Migliori 6-3 6-2

2R: Suzy Kormoczy d Caroline Yates Bell 6-2 6-0
2R: Jill Langley d Hanna Sladek default
2R: Schuurman d Ostermann 6-3 6-3
2R: Buding d Gordigiani 6-1 6-1
2R: Lea Pericoli d Sonja Pachta 6-4 7-5
2R: Shirley Bloomer Brasher d Marta Peterdy default
2R: Ruia Morrison d IS Del Frate 6-0 6-1
2R: Jan Lehane d IM Del Frate 6-0 6-0

2R: Ann Haydon d Merrill Hammill 6-1 6-1
2R: Jacqueline Morales d Laura Lou Kunnen Bryan 7-5 9-11 6-2
2R: Ramirez d Bassi 6-1 6-4
2R: Hellyer d Vukovich 6-4 3-6 6-0
2R: Mary Hawton d P Frontoni 6-0 6-0
2R: Silvana Lazzarino d Marlene Gerson 6-3 6-2
2R: Annalissa Bellani d Pat Hird 6-1 6-3
2R: Sandra Reynolds d Laura Maria Veronesi 6-2 6-2

3R: Kormoczi d Langley 6-0 6-1
3R: Schuurman d Buding 6-4 6-8 6-2
3R: Brasher d Pericoli 7-5 6-2
3R: Lehane d Morrison 8-6 6-0

3R: Haydon d Morales 6-2 8-6
3R: Ramirez d Hellyer 6-0 6-3
3R: Lazzarino d Hawton 6-2 6-2
3R: Reynolds d Bellani 10-9 7-5

QF: Kormoczy d Schuurman 9-7 6-0
QF: Lehane d Brasher 6-2 6-2
QF: Haydon d Ramirez 6-2 6-0
QF: Reynolds d Lazzarino 4-6 6-0 6-1

SF: Kormoczy d Lehane 6-1 6-0
SF: Haydon d Reynolds 6-2 7-5

FI: Suzy Kormoczy (Hun) d Ann Haydon (GB) 6-4 4-6 6-1

Doubles

FI: Margaret Hellyer (Aus)/Yola Ramirez (Mex) d Shirley Brasher (GB)/Ann Haydon (GB) 6-4 6-4

-----

May 2-8 Southern California Championships Los Angeles, California, US (Hard)

Draw=18

1R: Linda Lou Crosby d Connie Jaster 6-3 6-3
1R: Barbara Browning d Violet Walker 9-7 7-5

2R: Karen Hantze d June Gay 6-0 6-0
2R: Carol Ann Loop d Browning 6-1 6-4
2R: Kathy Chabot d Diane Wootton 7-5 6-1
2R: Janet Hopps d Pam Davis 6-1 6-1

2R: Dodo Bundy Cheney d Mandy Mandel 6-4 6-2
2R: Billie Jean Moffitt d Maggie Taylor 6-0 6-2
2R: Sally Moore d Crosby 6-2 6-2
2R: Carole Caldwell d Pat Yeomans 6-3 6-3

QF: Hantze d Loop 6-0 6-2
QF: Hopps d Chabot 6-2 2-6 6-4
QF: Cheney d Moffitt 6-4 2-6 6-4
QF: Caldwell d Moore 6-4 6-0

SF: Hantze d Hopps 11-9 6-3
SF: Caldwell d Cheney 6-3 4-6 9-7

FI: Karen Hantze d Carole Caldwell 6-2 6-3

DF: Karen Hantze/Janet Hopps d Barbara Browning/Billie Jean Moffitt 7-5 7-5

-----

ends May 8 Stuttgart Tournament, Stuttgart, Germany (Clay)

SF: Deidre Catt d Norma Marsh 6-3 6-0
SF: Sheila Armstrong d Mimi Arnold 7-5 7-5

FI: Deidre Catt d Sheila Armstrong 8-6 6-4

DF: Norma Marsh/Dawn Thomas d Sheila Armstrong/Deidre Catt 5-7 7-5 6-4

-----

May 2-3 Great Britain Versus France Hurlingham, London, England, UK (Clay)

Great Britain d France 15-1

Pauline Roberts d Suzanne Le Besnerais (Frn) 6-4 6-2
Deidre Catt d Josette Billaz (Frn) 6-4 2-6 7-5
Christine Truman d Aline Nenot (Frn) 6-2 6-1
Flo De La Courtie (Frn) d Angela Mortimer 12-10 6-4
Pat Wheeler d Monique Coste (Frn) 6-2 10-8
Sheila Armstrong d Paule Courteix (Frn) 6-1 6-2
Christine Truman d Flo De La Courtie (Frn) 6-2 6-3
Angela Mortimer d Aline Nenot (Frn) 6-0 6-2
Pauline Roberts d Monique Coste (Frn) 6-0 7-5
Pat Wheeler d Suzanne Le Besnerais (Frn) 6-4 6-4
Deidre Catt d Paule Courteix (Frn) 6-1 8-6
Sheila Armstrong d Josette Billaz (Frn) 4-7 11-9 6-4

Mortimer/Truman d Coste/Wild (Frn) 6-4 6-0
Armstrong/Catt d Coste/Wild (Frn) 6-3 6-2
Roberts/Wheeler d Courtie/Nenot (Frn) 4-6 6-4 6-4
Mortimer/Truman d Billaz/Le Besnerais (Frn) 6-2 6-2

-----

May 2-7 London Hard Court Championships Hurlingham, London, England, UK (Clay)

Draw=25

1R: Christine Truman d Jenny Trewby 6-1 6-1
1R: Sheila Bramley-bye
1R: Jenny Wagstaff-bye
1R: Vivienne Cox-bye
1R: Honor Durose-bye
1R: Rita Bentley d Margaret Hunt 8-6 6-4
1R: Pauline Roberts d Mrs Brock 6-2 6-0
1R: Joyce Fulton d J Marinkelle 6-0 6-2

1R: Pat Ward Hales-bye
1R: Lynn Hutchings d Cherry Panton 6-4 6-2
1R: Rosemary Deloford-bye
1R: Vera Dace Thomas d Pat Wheeler 0-6 6-3 6-4
1R: Thelma Lister d Shirley Hannah 6-3 9-7
1R: Daniele Wild d Carol Webb 6-3 6-1
1R: Robin Blakelock d Mrs Warwick 6-2 6-4
1R: Angela Mortimer-bye

2R: Truman d Bramley 6-2 6-3
2R: Wagstaff d Cox 6-4 6-2
2R: Bentley d Durose 5-7 6-2 6-1
2R: Roberts d Blakelock 6-4 6-2

2R: Hutchings d Hales 8-6 4-6 7-5
2R: Deloford d Thomas 6-2 6-3
2R: Wild d Lister 6-3 12-10
2R: Mortimer d Blakelock 6-0 6-0

QF: Truman d Wagstaff 6-2 7-5
QF: Roberts d Bentley 6-4 6-4
QF: Hutchings d Deloford 6-2 6-4
QF: Mortimer d Wild 6-3 6-4

SF: Truman d Roberts 6-4 6-2
SF: Mortimer d Hutchings 6-2 6-1

FI: Christine Truman d Angela Mortimer 6-1 6-4

DF: Pauline Roberts/Pat Wheeler d Pat Hales/Angela Mortimer 6-3 6-2

newmark401
Aug 24th, 2012, 01:01 PM
Week of May 9-15

May 9-15 California State Championships San Francisco, California, US (Hard)

Draw=19

1R: Marge Stevens d Sharon Russell 3-6 6-2 6-3
1R: Donna Brusco d Margareta Bonstrom 6-3 6-2
1R: Andria Miller d Betty Epstein 5-7 6-1 6-4

2R: Janet Hopps d Roberta Rountree 6-1 6-0
2R: Stevens d Ute Luenehemann 6-0 6-4
2R: Brusco d Miller 7-5 0-6 8-6
2R: Jean Merciadis Nicholson d Rhoda Herron 6-4 6-2

2R: Farel Footman d Roberta Alpers 6-3 6-1
2R: Linda Vail d Jan Conroy 8-6 6-1
2R: Valerie Williamson d ????
2R: Sue Hodgman d Barbara Holden 6-0 6-0

QF: Hopps d Stevens 6-2 6-1
QF: Nicholson d Brusco 5-7 6-3 6-2
QF: Footman d Vail 6-2 3-6 8-6
QF: Hodgman d Williamson 6-2 6-0

SF: Hopps d Nicholson 6-1 6-1
SF: Hodgman d Footman 4-6 6-3 6-3

FI:Janet Hopps d Sue Hodgman 6-0 6-2

DF: Farel Footman/Janet Hopps d J Nicholson/V Williamson 6-2 6-4

-----

May 9-14 Wolverhampton Tournament, England, UK (Clay)

SF: Angela Mortimer d Sheila Bramley 6-1 6-0
SF: Rita Bentley d J Hall 6-1 6-0

FI: Angela Mortimer d Rita Bentley 8-6 9-7

DF: Rita Bentley/Angela Mortimer d Sheila Bramley/Honor Durose 6-2 7-5

-----

May 9-14 Surrey Hard Court Championships Guildford, England, UK (Clay)

2R: Mrs Brock d S Penney 3-6 7-5 6-2
2R: Jenny Trewby d Mrs Wilson 2-6 7-5 9-7
2R: JM Young d J Watts 11-9 6-3

3R: Deidre Catt d Brock 6-3 6-1
3R: Daniele Wild d G Findlay 6-0 6-0
3R: Pat Wheeler d L Grundy 6-1 6-1
3R: Margaret Hunt d Trewby 6-4 6-2

3R: Pauline Roberts d Shirley Hannah 6-1 6-2
3R: Robin Blakelock d Pat Stewart 6-2 6-1
3R: Young d Carol Rosser 6-3 2-6 6-0
3R: Lynn Hutchings d Janet Kemp 6-2 6-3

QF: Catt d Wild 6-4 6-3
QF: Hunt d Wheeler 8-6 6-1
QF: Roberts d Blakelock 6-1 6-3
QF: Hutchings d Young 6-1 5-7 6-3

SF: Catt d Hunt 1-6 8-6 7-5
SF: Hutchings d Roberts 6-1 4-6 8-6

FI: Deidre Catt d Lynn Hutchings 6-0 2-6 6-2

DF: Pauline Roberts/Pat Wheeler d Margaret Hunt/Lynn Hutchings 6-4 4-6 6-4

DavidK
Sep 16th, 2012, 02:31 PM
Week of May 16-22

May 16-21 St Annes On Sea Tournament, England (Clay)

2R: Sheila Armstrong d M Neal 6-0 6-1
2R: Carol Rosser d Vivienne Cox 6-0 2-6 6-2
2R: Shirley Hannah d M Muncaster 6-4 6-2
2R: Carol Webb d Jill Mills 8-6 7-5

2R: Elaine Shenton d Mrs Martland 6-1 6-0
2R: Margaret Cooper d Mrs Kathleen Holt 6-1 6-3
2R: Caroline Leather d Sally Holdsworth 7-5 6-0
2R: Rita Bentley d S Worthington 6-1 6-1

QF: Armstrong d Rosser 6-1 6-3
QF: Webb d Hannah 6-4 6-2
QF: Shenton d Cooper 6-1 6-4
QF: Bentley d Leather 6-3 7-5

SF: Armstrong d Webb 6-2 6-0
SF: Bentley d Shenton 3-6 6-4 6-3

FI: Rita Bentley d Sheila Armstrong 7-5 13-11

DF: Sheila Armstrong/Jill Mills d Elaine Shenton/Elizabeth Starkie 3-6 6-1 6-4

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:29 PM
French Championships

Dates: May 17-29
Venue: Stade Roland Garrros, Paris, France
Surface: Red Clay

Singles (Draw=69)

01. Suzi Kormoczy-Hungary
02. Maria Bueno-Brazil
03. Flo de la Courtie-France
04. Ann Haydon-G. Britain
05. Sandra Reynolds-S. Africa
06. Darlene Hard-USA
07. Jan Lehane-Australia
08. Yola Rameriez-Mexico
09. Edda Buding-Germany
10. Bernice Vukovich-S. Africa
11. Silvana Lazzarino-Italy
12. Lea Pericoli-Italy
13. Vera Puzejova-Czechoslovakia
14. Renee Schuurman-S. Africa
15. Christiane Mercelis-Belgium
16. Mary Hawton-Australia

1st Round

Jacqueline Morales d. Marlene Gerson (SA) 6-2 6-3
Francoise Durr d. Merrill Hammill (SA) 6-3 2-6 6-3
Lea Pericoli (Italy) [12] d. Nicole Huve 6-2 6-2
Silvana Lazzarino (Italy) [11] d. Monique Coste 4-6 7-5 6-1
Pat Stewart (US) d. Solange Galtier 6-0 7-5

2nd Round

Maria Bueno (Brz) [2] d. Betty Lombard 6-2 6-2
Suzanne Le Besnerais d. Annalisa Bellani (Ity) default
Christianne Mercelis(Bel) [15] d. Michele Bourbonnais 6-2 6-1
Andree Varin d. Marjorie Gibson (Aus) default
Jan Lehane (Aus) [7] d. Jacqueline Kermina 6-0 6-1
Valeria Kuzmenko (USSR) d. Laura Lou Bryan (US) default
Bernice Vukovich(SA) [10] d. Pilar Barril (Sp) default
Francoise Nay-Lemal d. Rosie Darmon (Mex) default

Florence de la Courtie [3] d. Margaret Hellyer (Aus) 6-1 6-1
Maud Galtier d. Ruia Morrison (NZ) 6-3 6-3
Renee Schuurman (SA) [14] d. Pierette Seghers 6-4 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Rita Bentley (GB) default
Darlene Hard (US) [6] d. Jacqueline Berson 5-7 6-2 6-2
Maria Ayala (Chile) d. Josette Billaz 9-7 6-4
Sylvana Lazzarino [11] d. Renate Ostermann (Ger) 6-1 6-4
Jacqueline Morales d. Anne Marie Salvet 9-7 6-1

Francoise Durr d. Pat Stewart (US) 6-3 4-6 6-1
Lea Pericoli [12] d. Paule Courteix 6-4 6-2
Henriette Siarry d. Carole Wright (US) default
Sandra Reynolds (SA) [5] d. Daniele Wild 6-4 6-1
Aline Nenot d. Genevieve O'Brien (Aus) 6-0 6-2
Vera Puzejova (Cz) [13] d. Francoise Repoux 6-2 6-2
Marie-Odile Bouchet d. Maja Djurik (Yug) default
Ann Haydon (GB) [4] d. Marie Jeanne Dusapt 6-2 6-1

Jill Langley d. Cecile Trancart 6-2 6-4
Edda Buding (Ger) [9] d. Gwen Thomas (US) default
Heather Segal (SA) d. Anne-Marie Seghers 8-6 6-2
Yola Ramirez (Mex) [8] d. Francoise Bonniard 6-1 6-2
Mimi Arnold (US) d. Pat Hales (GB) 6-3 6-3
Mary Hawton(Aus) [16] d. Irene de Lansalut 6-2 6-2
Betsy Abbas (Egy) d. Lucia Bassi (Ity) 6-2 2-6 9-7
Suzy Kormoczy (Hun) [1] d. Hannah Sladek (Can) default

3rd Round

Bueno [2] d. le Besnerais 7-5 2-6 6-2
Mercelis [15] d. Varin 6-2 6-4
Lehane [7] d. Kouzemenko 6-0 6-0
Vukovich [10] d. Nay Lemal 6-1 6-1
de la Courtie [3] d. M.Galtier 6-2 6-3
Schuurman [14] d. Rees-Lewis 6-0 6-0
Hard [6] d. Ayala 7-5 6-4
Lazzarino [11] d. Morales 4-6 6-1 6-3

Pericoli [12] d. Durr 6-1 6-3
Reynolds [5] d. Siarry 6-4 6-2
Puzejova [13] d. Nenot 8-6 6-1
Haydon [4] d. Bouchet 6-0 6-0
Buding [9] d. Langley 6-1 6-2
Ramirez [8] d. Segal 6-4 6-3
Hawton [16] d. Arnold 6-4 6-2
Abbas d. Kormoczy [1] 4-5 retired

4th Round

Bueno [2] d. Mercelis [15] 8-6 6-2
Lehane [7] d. Vukovich [10] 6-2 7-5
Schuurman d. de la Courtie [3] 3-6 6-1 6-3
Hard [6] d. Lazzarino [11] 6-4 3-6 4-5 retired

Reynolds d. Pericoli [12] 6-1 6-2
Puzejova [13]d. Haydon 4-6 6-3 8-6
Ramirez [8] d. Buding [9] 6-2 6-3
Abbas d. Hawton [16] 0-0 retired

Quarterfinals

Bueno [2] d. Lehane [7] 6-1 2-6 6-3
Hard [6] d. Schuurman [14] 5-7 6-2 11-9
Reynolds [5] d. Puzejova [13] 7-5 6-2
Ramirez [8] d. Abbas 6-0 6-4

Semifinals

Hard [6] d. Bueno [2] 6-3 6-2
Ramirez [8] d. Reynolds [5] 8-10 6-3 6-3

Final

Darlene Hard [6] d. Yola Ramirez [8] 6-3 6-4

------------------------------------------

Draw notes:

The NYT lists Haydon-Dusapt as 6-2 6-0 in R1.

Bryan=Laura Lou Kunnen
Darmon=married name of Reyes.
Hales=married name of Pat Ward
Lombard, M. The Grand Slam book lists her as Betty Lombard, but Dawson's indicates M Lombard. For now we will use Betty Lombard on the assumption the M stands for "Margaret".
Vukovich=married name of Carr.

------------------------------------------

Sources:

World Tennis. Also used NYT. Scores look complete.

------------------------------------------

Summary:


Koromozy's hopes of repeating her Italian win are dashed when she goes over on an ankle vs Egyptian Betsy Abbas. Abbas gets another retirement when Aussie Mary Hawton also turns her ankle 3 points into their 4th round match.

Darlene survived a scare when Lazzarino quit after becoming faint-the Italian was only one game from the match at 5-4. Then Hard dodged two match points vs. Schuurman in the quarters. In the semis Hard "surprised a capacity crowd of 14,000 with the easy manner in which she defeated Miss Bueno."

Yola nervously starts the final with a double fault to immediately hand the blond Californian a break. The tiny Mexican rallies to 4 all in the second to make it close but gets broken. With a powerful smash the 6th seeded Hard becomes a surprise winner.

#6 seed Darlene Hard survives a roller coaster ride to win the world's premier clay court event. No champion has ever had such a perilous journey with the exception of facing match points. Miss hard lost 3 sets and 66 games in her 6 matches-ironically her easist match was vs. World #1 Maria Bueno in the semis. She was only a game from defeat vs. Italian Lazzarion when Sylvana had to retire after becoming faint.

48 year old Maud Galtier, grandmother of two, beats Ruia Morrison serving underhanded....

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:31 PM
French Championships-Doubles and Mixed


Doubles (Draw=32)

First Round

Maria Bueno (Brz)/Darlene Hard d. Jacqueline Kermina/Anne-Marie Seghers 6-2 6-2
Jacqueline Morales/Jacqueline Rees-Lewis d. Lucia Bassi (Ity)/Heather Segal (SA) 6-1 6-2
Suzy Kormoczy (Hun)/Ruia Morrison (NZ) d. Jacqueline Berson/M Borniche 6-2 6-1
Josette Billaz/Suzanne Le Besnerais d. Gloria Butler (US)/Colette Monnot 6-2 6-1
Mary Hawton (Aus)/Jan Lehane (Aus) d. Irene de Lansalut/Janine Lieffrig 6-2 4-6 6-1
Maire-Odile Bouchet/Flo de la Courtie d. Maria Ayala (Chil)/Pat Stewart (US) 6-8 6-4 6-3
Edda Buding (Ger)/Vera Puzejova (Cz) d. Francoise Bonniard/Marie-Jeanne Dusapt 6-2 6-2
Mimi Arnold (US)/Bernice Vukovich (SA) d. Betsy Abbas (Egt)/Valeria Kuzmenko (USSR) 6-2 6-2

Monique Coste/Maud Galtier d. Marlene Gerson (SA)/Merrill Hammill (SA) 7-5 6-1
Margaret Hellyer (Aus)/Yola Ramirez (Mex) d. Pierette Seghers/Daniele Wild 7-5 6-3
Carmen Coronado (Sp)/Francoise Durr d. Francoise Repoux/Henriette Siarry 3-6 6-1 7-5
Pat Hales (GB)/Ann Haydon (GB) d. Michel Berger/Raymonde Gimault 6-1 6-2
Christiane Mercelis (Bel)/Renate Ostermann (Ger) d. Rita Bentley (GB)/Aline Nenot default
Lucia Bassi (Ity)/Lea Pericoli (Ity) d. Michelle Bourbonnias/Andree Varin 6-3 6-2
Gwyn Thomas (US)/Carole Wright (US) d. Marjorie Gibson (Aus)/Hanna Sladek (Can) default
Sandra Reynolds (SA)/Renee Schuurman (SA) d. Jill Langley (Aus)/Genevieve O'Brien (Aus) 6-2 9-7

Second Round

Bueno/Hard d. Morales/Rees-Lewis 6-2 6-0
Billaz/Le Besnerias d. Kormoczy/Morrison default
Hawton/Lehane d. Bochet/de la Courtie 6-2 6-2
Buding/Puzejova d. Arnold/Vukovich 6-3 6-2

Hellyer/Rameriez d. Coste/Galtier 6-3 6-4
Hales/Haydon d. Coronado/Durr 6-2 6-4
Bassi/Pericoli d. Mercelis/Ostermann 6-3 6-3
Reynolds/Schuurman d. Thomas/Wright default

Quarterfinals

Bueno/Hard d. Billaz/Le Besnerias 6-4 6-4
Hawton/Lehane d. Buding/Puzejova 6-2 7-5
Hales/Haydon d. Hellyer/Rameriez 7-5 6-0
Reynolds/Schuurman d. Bassi/Pericoli 6-3 6-3

Semifinals

Bueno/Hard d. Hawton/Lehane 6-3 7-5
Hales/Haydon d. Reynolds/Schuurman 6-2 6-3

Final

Maria Bueno/Darlene Hard d. Pat Hales/Ann Haydon 6-2 7-5

-------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=57)

First Round

Maria Bueno (Brz)/Bob Howe (Aus)-bye
Carmen Coronado (Sp)/Lothar Buding (Ger)-bye
Christiane Mercellis (Bel)/Warren Woodcock (Aus)-bye
Margaret Hellyer (Aus)/Carlos Fernandes (Brz) d. Paule Courteix/Jean Claude Barclay 6-3 6-4
Edda Buding (Ger)/Ingo Buding (Ger) d. Janine Lieffrig/Huet default
Lucia Bassi (Ity)/Pancho Contreras (Mex) d. Marie-Odile Bouchet/Jean Borotra 6-3 6-4
Renate Ostermann (Ger)/Willy Bungert (Ger) d. Daniele Wild/Bobby Siska (US)6-4 6-4
Mimi Arnold (US)/Marty Mulligan (Aus) d. Henriette Siarry/Andrzej Licis (Pol) 8-6 6-1

Sandra Reynolds (SA)/Ian Vermaak (SA) d. Pierette Seghers/Alain Bresson 6-3 6-4
Gloria Butler (US)/Istvan Gulyas (Hun) d. Michel Berger/Deloprade 6-2 4-6 6-0
Lea Pericoli (Ity)/Tony Palafox (Mex) d. Marie-Jeanne Dusapt/Marcel Schaff 6-4 6-1
Pat Stewart (US)/Bill Alvarez (Col) d. Solange Galtier/Gerard Pilet 6-0 6-1
Vera Puzejova (Cz)/Jiri Javorsky (Cz) d. Silvana Lazzarino (Ity)/Sergio Tacchini (Ity) 6-2 3-6 6-1
Heather Sega (SA)/Abe Segal (SA) d. Andree Varin/Pierre Rinderknech 6-3 6-4
Yola Ramirez (Mex)/Alfonso Ochoa (Mex) d. Irene de Lansalut/Mark Otway (NZ) 6-1 6-0
Pat Hales (GB)/Bob Hewitt (Aus) d. Betty Lombard/Michel Folveider 6-0 6-2

Maria Ayala (Chil)/Luis Ayala (Chil) d. Flo de la Courtie/Christian Viron default
Mrs Jorgen Ulrich (Den)/Jorgen Ulrich (Den) d. Jacqueline Morales (Mor)/Chadli Lehcen (Mor) 6-4 6-3
Valeria Kouzmenko (USSR)/Mikail Mozer (USSR) d. Anne-Marie Seghers/Pierre Pellizza 6-4 8-6
Ann Haydon (GB)/Roy Emerson (Aus) d. Josette Billaz/Jacques Michel 6-3 6-4
Mary Hawton (Aus)/Bob Mark (Aus) d. Jacquleine Kermina/Jacques Malosse 6-0 7-5
Ruia Morrison (NZ)/Lew Gerrard (NZ) d. Suzanne Le Besnerais/Paul Jalabert 1-6 8-6 6-3
Francoise Durr/Pavel Korda (Cz) d. M Borniche/R Delarue 6-3 6-2
Bernice Vukovich (SA)/Gaetan Koenig (SA) d. Raymonde Gimault/Ed Mandarino (Brz) 6-4 3-6 6-3

Renee Schuurman (SA)/Goertner d. M Vincent/Jean-Paul Vincent 6-2 6-2
Genevieve O'Brien (Aus)/Alan Bailey (Aus) d. Jacqueline Berson/Michel Lemasson 5-7 6-2 9-7
Francoise Repoux/Sergei Likhatchev (USSR) d. Arlette Halff/Toto Brugnon 7-5 6-3
Maud Galtier/Georges Deniau d. Marlene Gerson (SA)/Cookie Hammill (SA)default
Merrill Hammil (SA)/Rodney Mandelstam (SA)-bye
Jacqueline Rees Lewis/Marc Lasry-bye
Colette Monnot/Pierre Bardey-bye
Darlene Hard (US)/Rod Laver (Aus)-bye

Second Round

Bueno/ Howe d. E Coronado/ L Buding 64 62
Hellyer/ Fernandes d. Mercellis/ Woodcock 108 62
Bassi/ Contreras d. E Buding/ I Buding 1012 97 64
Arnold/ Mulligan d. Ostermann/ Bungert 108 64
Reynolds/ Vermaak d. Butler/ Gulyas 60 62
Pericoli/ Palafox d. Stewart/ Alvarez 62 36 62
Puzejova/ Javorsky d. Segal/ Segal 64 62
Hales/ R Hewitt d. Ramirez/ Ochoa 64 62

Ulrich/ J Ulrich d. Ayala/ Ayala wo
Haydon/ Emerson d. Kouzmenko/ Mozer 60 62
Hawton/ Mark d. Morrisson/ Gerrard 62 62
Durr/ Korda d. Vukovich/ Koenig 63 63
Schuurman/ Goertner d. O'Brien/ A Bailey 62 63
Galtier/ G Deniau d. Repoux/ Likhatchev 63 64
Rees Lewis/ Lasry d. M Hammil/ Mandelstam wo
Hard/ Laver d. Monnot/ Bardey 62 86

Third Round

Bueno/Howe d. Hellyer/Fernandes 6-1 2-6 6-2
Bassi/Contreras d. Arnold/Mulligan 7-5 10-8
Pericoli/Palafox d. Reynolds/Vermaak 4-6 6-4 6-3
Puzejova/Javorsky d. Hales/Hewitt 6-4 4-6 6-4

Haydon/Emerson d. Ulrich/Ulrich 6-2 6-4
Hawton/Mark d. Durr/Korda 6-3 6-3
Galtier/Deniau d. Schuurman/Goertner 6-3 2-6 6-2
Hard/Laver d. Rees Lewis/Lasry default

Quarterfinals

Bueno/Howe d. Bassi/Contreras 6-4 6-4
Pericoli/Palafox d. Puzejova/Javorsky 7-5 6-3
Haydon/Emerson d. Hawton/Mark 6-3 6-2
Hard/Laver d. Galtier/Deniau 6-3 2-6 6-3

Semifinals

Bueno/Howe d. Pericoli/Palafox 6-3 6-3
Haydon/Emerson d. Hard/Laver 3-6 6-0 7-5

Final

Maria Bueno/Bob Howe d. Ann Haydon/Roy Emerson 1-6 6-1 6-2

-------------------------------------

Draw notes:

Michel Berger is an unusual name for a female. Could this be Madame Michel Berger?
Missing first name for M Borniche
Missing first name for M Vincent, mixed partner of Jean-Paul Vincent.

Missing the following first names for men in the mixed
R Delarue
Deloprade
Huet
-------------------------------------

Sources:

Andrew Tas was the source for the Mixed draw.

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:32 PM
Week of May 23-29

May 23-28 Surrey Grass Court Championships Surbiton, England, UK (Grass)

Draw=36

1R: Jill Mills d Jenny Trewby 6-3 6-4
1R: Marlene Gerson (SA) d JM Young 7-5 7-5
1R: Rita Bentley d Merrill Hammill 6-0 6-2
1R: Jean Knight d Viola White 6-4 1-6 6-0

2R: Christine Truman d Rosemary Deloford 6-2 6-0
2R: Lorna Cawthorn d Robin Blakelock 6-0 4-6 6-1
2R: Anne Shilcock d Vivienne Cox 2-6 6-2 6-3
2R: Sheila Armstrong d Jenny Wagstaff 6-2 6-3
2R: Mills d Margaret Hunt 2-6 6-1 6-4
2R: Gerson d Mrs Byrne 6-0 6-1
2R: AR Hall d ????
2R: Deidre Catt d Janet Kemp 6-3 6-3

2R: Shirley Bloomer Brasher d ???
2R: Carol Webb d Mrs Warwick Anthea 6-2 6-2*
2R: Bentley d Pat Hird 6-3 6-0
2R: Pauline Roberts d Knight 7/5-6/4
2R: Caroline Leather d Caroline Yates Bell 6/2-5/7-9/7
2R: Lynn Hutchings (SA) d Honor Durose 6/0-6/2
2R: Pat Wheeler d Mrs Wilson 6/2-6/2
2R: Angela Mortimer d Mrs Brock 6/2-6/1

3R: Truman d Cawthorn 6-0 6-0
3R: Shilcock d Armstrong 6-0 1-6 6-4
3R: Mills d Gerson 6-3 12-10
3R: Catt d Hall 6-1 7-5

3R: Brasher d Webb 6-1 6-2
3R: Bentley d Roberts 6-2 6-3
3R: Hutchings d Leather 6-2 6-4
3R: Mortimer d Wheeler 6-2 6-4

QF: Truman d Shilcock 6-3 6-3
QF: Catt d Mills 6-1 6-4
QF: Brasher d Bentley 4-6 6-3 8-6
QF: Mortimer d Hutchings 7-5 6-3

SF: Truman d Catt 6-4 6-0
SF: Mortimer d Brasher 6-1 6-4

FI: Angela Mortimer d Christine Truman 3-6 6-4 9-7

DF: Pat Hird/Caroline Yates-Bell d Angela Mortimer/Anne Shilcock 8-6 6-4

Draw note:

Could Mrs Warwick Anthea instead by Mrs Anthea Warwick? I usually associate Anthea with a 1st name.

-----

Ends May 30 Central California Championships Sacramento, Californai, US (Hard)

2R: Marge Kohler d Marge Stevens 2-6 6-3 6-3
2R: Jean Danilovich d Margareta Bonstrom 6-4 6-1
2R: Linda Vail d Andria Miller 2-6 6-1 6-4

QF: Gerry Carter d Kohler 6-2 4-6 7-5
QF: Joan Merciadis Nicholson d Jan Conroy 6-2 6-2
QF: Danilovich d Valerie Williamson 6-4 6-3
QF: Vail d Annette Stoesser 6-1 6-3

SF: Carter d Nicholson 6-4 3-6 6-3
SF: Vail d Danilovich 6-4 6-4

FI: Gerry Carter d Linda Vail 6-3 6-3

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:33 PM
Week of May 30-June 5


May 30-June 4 Cheltenham Tournament, Cheltenham, England, UK (Grass)

SF: Sheila Griffin Bramley d E Ernest 6-1 6-4
SF: Mrs Kerr d Mrs Ling 6-2 6-3

FI: Sheila Bramley d Mrs Kerr 6-0 6-4

DF: M Eyre/Read d E Ernest/Mrs Kerr 11-9 4-6 6-1

-----

May 30-June 4 Northern Championships, Manchester, England, UK (Grass)


1R: Margaret Hunt d Ruia Morrison 6-3 0-6 6-3
1R: Deidre Catt d Marlene Gerson 6-3 6-3
1R: Dottie Knode d Gillian Laughton 6-0 6-0

2 Round
Deidre Catt D Janet Hopps 5/7-6/3-6/1
Margaret Hunt D Jill Langley 6/3-6/2
Pat Hird D Lynn Hutchings 6/4-6/1

3 Round
Darlene Hard D Pat Hird 6/1-7/5
Renee Schuurman D M Muncaster 6/0-6/0
Jan Lehane D Shirley Bloomer Brasher 7/5-6/4
Karen Hantze D Sheila Armstrong 6/2-4/6-6/3
Mary Hawton D Merrill Hammill 6/4-6/4
Rita Bentley D Sandra Reynolds 5/7-6/3-6/4
Deidre Catt D Margaret Hunt 7/5-6/2
Dottie Head Knode D Jill Mills 6/1-6/2

1/4f
D Hard D R Schuurman 6/4-6/4
J Lehane D K Hantze 6/3-6/1
R Bentley D M Hawton 6/2-6/2
D Knode D D Catt 6/3-2/6-6/1

SF: Hard d Lehane 6-4 5-7 6-3
SF: Bentley d Knode 6-3 6-2

FI: Darlene Hard d Rita Bentley 6-3 6-3

DF: Karen Hantze/Janet Hopps d Darlene hard/Dottie Knode 6-4 6-4

In the doubles final "17 year old Karen Hantze was the star. Twice in the second set Miss Hard waved her congratulations to Miss Hantze as she was beaten by the power of the girl's service." (NYT)

-----

May 30-June 4 Priory Tournament Birmingham, England, UK (Grass)

QF: Maria Bueno d Pat Evans 6-1 6-2
QF: Bernice Carr Vukovich d Barbara Knapp 6-0 6-2
QF: Angela Mortimer d Heather Cheadle 6-2 6-0
QF: Ann Haydon d Gwyneth Thomas 6-2 6-2

SF: Bueno d Vukovich 6-1 3-6 8-6
SF: Haydon d Mortimer 6-4 6-3

FI: Maria Bueno d Ann Haydon 1-6 6-3 6-2

Doubles

FI: Maria Bueno/Bernice Vukovich d Ann Haydon/Angela Mortimer 6-3 7-5

-----

Lowther Tournament Barnes May 30-june 4 Grass

3 Round
Pauline Roberts D Vivienne Cox 6/0-6/1
Honor Durose D H Newberry 6/1-6/4
H Clarke D Mrs Kitovitz 6/2-6/4
Jenny Wagstaff D Lorna Cawthorn W.0
Pat Wheeler D Janet Kemp 6/4-8/6
Carol Webb D Jm Young 6/8-6/3-8/6
Mrs Macintosh D Robin Blakelock 1/6-6/4-7/5
Rosemary Deloford D M Bull 6/1-6/1

1/4f
P Roberts D H Durose 6/2-6/0
J Wagstaff D H Clarke 6/1-6/3
P Wheeler D C Webb 6/4-6/2
R Deloford D Mrs Macintosh 4/6-6/4-6/2

Sf
P Roberts D J Wagstaff 6/1-7/5
P Wheeler D R Deloford 6/4-3/6-6/2

Finale
Pauline Roberts D Pat Wheeler 6/1-1/6-6/2

Doubles
Roberts P-wheeler D Deloford R-clarke H 6/2-6/4

-----

May 30-June 5 Lausanne International, Lausanne, Switzerland (Clay)

SF: Edda Buding d Josette Billaz 6-2 6-0
SF: Laura Lou Kunnen Bryan d Marta Peterdy 6-2 6-1

FI: Edda Buding d Laura Bryan 6-2 6-4

MX: Edda Buding (Ger)/Antoni Palfox (Mex) d Marta Peterdy (Hun)/Bob Mark (Aus) 6-1 6-2

-----


May 30-June 6 Count of Godo Tournament, Barcelona, Spain (Clay)

SF: Heather Segal d Carmen Coronado 6-0 6-4
SF: Pilar Barril d Silvana Lazzarino 7-5 3-6 6-1

FI: Heather Segal d Pilar Barril 6-1 6-1

DF: Pilar Barril/Carmen Coronado d Alicia Guri/Mercedes Solsona 6-1 8-6

MX: Heather Brewer (SA)/Neale Fraser (Aus) d Carmen Coronado/Jose Mandarino (Brz) 8-6 8-10 7-5

Men's doubles final held on June 6.
-----

ends June 3 Oslo International, Oslo, Norway (Clay)

FI: Mimi Arnold d Pat Ward Hales 0-6 6-1 6-4

-----

ends June 6 Whitsun Tournament,Berlin, Germany (Clay)

SF: Yola Ramirez d Karin Warncke 6-2 6-1

FI: Yola Ramirez (Mex) d Inge Pohmann 6-4 6-0

Doubles

SF: Yola Ramirez/Regina Topel d ???? default

FI: Yola Ramirez (Mex)/Regina Topel d Brigette Foerstendorf/Karin Warncke 6-0 6-3

MX: Yola Ramirez (Mex)/Alfonso Ochoa (Mex) d Pia Balling (Den)/Jan Leschly (Den) 6-2 6-2

-----

Bruxelles Racing Club Tournament June ? Clay

Finale
Christiane Mercelis D Norma Marsh 4/6-6/4-6/3

-----

Commonwealth Team Versus British Wightman Cup Beckenham June 4-5 Grass

Sandra Reynolds D Christine Truman 3/6-8/6-6/1
Ann Haydon D Jan Lehane 6/2-5/2 Ab
Angela Mortimer D Renee Schuurman 6/1-6/1
Shirley Bloomer Brasher D Ruia Morrison 6/3-5/7-6/4

-----

Connecticut State Championships Newhttp://images.intellitxt.com/ast/adTypes/icon1.png (http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=467468&page=8#) Haven Ends June 5

1/4f
Kay Hubbell D Ann Carlier 6/0-6/0
Lois Rockwell D Charlotte Alling 6/4-7/5
Gloria Martin D Mildred Johnson 6/0-6/0
Virginia Rice Johnson D Virginia Connolly 4/6-6/0-6/3

Sf
K Hubbell D L Rockwell 6/2-6/2
G Martin D V Johnson 6/4-6/2

Finale
Kay Hubbell D Gloria Martin 1/6-6/4-6/1

Doubles
Ganzenmuller L-carroll Elfi D Buck Midge -johnson V 6/3-8/6

-----

Winston-salem Invitation, North Carolina Ends June 5

Sf
Raymonde Jones D Mildred Southern 6/0-6/1
Peachy Kellmeyer D Terry Thomas 6/0-6/0

Finale
Raymonde Jones D Peachy Kellmeyer 6/0-6/1

Doubles
Kellmeyer P-thomas T D Jones R-davis Evangeline 6/1-8/6

-----

ends June 5 Menlo Circus Club Invitation, Menlo Park, California, US (Hard)
Venue: Menlo Circus Club Invitation

Draw=8

1R: Farel Footman d Martha Gilmore 6-1 9-7
1R: Gerry Carter d Rhoda Herron 6-3 6-1
1R: Linda Vail d Marge Stevens 6-0 6-2
1R: Andria Miller d Barrie Ramsey 6-1 6-1

Sf
F Footman D G Carter 6/4-6/3
A Miller D L Vail 6/4-4/6-7/5

Finale
Andria Miller D Farel Footman 5/7-6/3-6/3

-----

June 3-4 Pomona Tournament, ????, Australia

SF: Madonna Schacht d Val Wicks 8-6 6-1
SF: Robyn Ebbern d Faye Toyne 6-0 6-2

FI: Madonna Schacht d Robyn Ebbern 7-5 6-4

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacgt d Faye Toyne/Val Wicks 6-0 4-6 6-3

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:33 PM
Week of June 6-12

June 10-11 Wightman Cup London, England, UK (Grass)
Venue: The All-England Club, Wimbledon (on Court 1)

Great Britain d United States 4-3

US Captain: Janet Hopps

First Day (June 10)

Ann Haydon d Karen Hantze (US) 2-6 11-9 6-1
Darlene Hard (US) d Christine Truman 4-6 6-3 6-4
Karen Hantze/Darlene Hard (US) d Ann Haydon/Angela Mortimer 6-0 6-0

Second Day (June 11)

Christine Truman d Karen Hantze (US) 7-5 6-3
Darlene Hard (US) d Ann Haydon 5-7 6-2 6-1
Angela Mortimer d Janet Hopps (US) 6-8 6-4 6-1
Shirley Brasher/Christine Truman d Janet Hopps/Dottie Knode (US) 6-4 9-7

On opening day before 5,000 the Americans dashed Britsh hopes for an early lead. Ann Haydon did her part in defeating volleyer Karen Hantze, but Darlene Hard showed her mettle in clipping Truman. Even the partisan crowd wildly clapped as "the bouncy, seemingly nerveless" blonde pulled out a series of stunning half volley winners from her bag of tricks. At 4-4 in the third a costly Truman double fault gives Hard the vital brreak.

Day 1 ended with a double bagel meted out by Hantze and Hard silenced the crowd and gave the US a 2-1 lead.

Day two saw Chrsitine even matters at 2 all, but once again Darlene Hard, who ended tghe series 3 and 0, put the US ahead again.

Mortimer looked beaten at 2-4 15-30 on Hopps serve, then staged a comeback to keep British hopes alive and tie the series at 3 apiece. Poor Janet was suffering from leg cramps in the third and put up little resistance.

That left only the deciding doubles. Hopps showed no signs of open fatigue after her cramps, but one wonders if it was a wise choice to play her.The Yanks won the first 5 games and then collapsed. The US Also had their chances in the second, but failed at set point amid exciting rat a tat volleying exchanges. Most of the 5,000 specatators on day two stayed past 8 PM top see Britain clinch the Cup.

-----

June 6-11 Kent Championships Beckenham, England, UK (Grass)

Draw=at least 26

1R: Christiane Mercelis d Elizabeth Starkie 8-6 6-0
1R: Vivienne Cox d Katarina Frendelius 4-6 6-3 6-4
1R: Anna Dmitrieva d Pat Hird 6-4 6-0
1R: Rita Bentley d Lorna Cawthorn 7-5 7-5
1R: Flo De La Courtie d Robin Blakelock 6-2 6-4
1R: Vera Dace Thomas d Caroline Yates Bell 4-6 6-2 8-6
1R: Ruia Morrison d JM Young 6-3 6-1
1R: Mary Hawton d ????

1R: Laura Lou Kunnen Bryan d Irina Ryazanova 3-6 6-2 6-4
1R: Rosemary Deloford d Jean Knight 6-3 4-6 6-0
1R: Pauline Roberts d ???
1R: Elaine Watson Shenton d ???
1R: Jill Mills d Anthea Warwick 6-3 6-1
1R: Mrs Brown d ????
1R: Marlene Gerson d ????
1R: Jan Lehane d ????

2R: Mercelis d Cox 5-7 6-1 6-1
2R: Bentley d Dmitrieva 6-0 6-3
2R: Courtie d Thomas 6-3 7-5
2R: Morrison d Hawton 6-0 6-0

2R: Bryan d Deloford 6-3 2-6 6-4
2R: Roberts d Shenton 7-5 7-5
2R: Brown d Mills 6-3 6-3
2R: Gerson d Lehane 0-3 retired (ankle spain)

QF: Mercelis d Bentley 6-3 6-4
QF: Morrison d Courtie 4-6 6-1 6-4
QF: Roberts d Bryan 7-5 6-0
QF: Brown d Gerson 2-6 6-4 6-4

SF: Mercelis d R Morrison 6-1 6-3
SF: Roberts d Mrs Brown 6-1 6-2

FI: Christiane Mercelis d Pauline Roberts 7-5 4-6 6-4

Doubles

FI: Rita Bentley/Pauline Roberts d Marlene Gerson/Ruia Morrison 6-2 6-2

Jan Lehane goes over on the wet grass and severely sprains her ankle. She will continue to have issues with her ankle the rest of her career.

-----

June 6-11 West Of England Championships Bristol, England, UK (Grass)

Draw=18

1R: F Anstey d Honor Durose 6-1 2-6 6-4
1R: Margaret Hellyer d Jenny Trewby 6-4 6-2

2R: Yola Ramirez d Carol Rosser 6-1 6-2
2R: Heather Segal d Anstey 6-1 6-0
2R: Merrill Hammill d Gudrun Rosin 6-3 6-2
2R: Deidre Catt d Sandra Reynolds 9-7 6-3

2R: Renee Schuurman d Gwyn Thomas 6-4 6-2
2R: Margaret Hellyer d Frances Walton 6-1 6-1
2R: Bernice Carr Vukovich d Frances Maclennan 6-0 6-1
2R: Maria Bueno d O Chesham default

QF: Ramirez d Segal 9-7 6-2
QF: Catt d Hammill 6-2 6-3
QF: Schuurman d Hellyer 6-3 6-4
QF: Vukovich d Bueno default (abcessed teeth)

SF: Catt d Ramirez 6-3 6-4
SF: Schuurman d Vukovich 9-7 6-3

FI: Deidre Catt d Renee Schuurman 7-5 7-5

DF: Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Gwyn Thomas/Bernice Vukovich 7-5 6-3

Catt upsets two world top tenners:Reynolds early, and Schuurman in the final-to win perhaps the biggest event of her career. Earlier in the event Maria Bueno withdrew due to a sore throat and two abcessed teeth that required removing.
-----

June 6-9 Dinas Powis Tournament, Dinis Powis, Wales, UK (Grass)

FI: Lynn Hutchings d Margaret Hunt default

DF: Jill Langley/Genevieve O'Brien (Ire) d Pat Evans/AR Hall 6-0 4-6 6-0

-----

June 6-11 Sutton Coldfield Tournament , England, UK (Grass)

QF: Mrs Rushton d Daniele Wild 7-5 4-6 6-4

SF: Barbara Drew d Mrs Rushton 6-1 6-2
SF: Francoise Durr d Barbara Knapp 6-3 6-3

FI: Barbara Drew d Francoise Durr (Frn) 6-1 9-7

DF: Barbara Drew/Mrs Rushton d C Haylock/Barbara Knapp 6-1 6-1

-----

ends June 13 Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia (Clay)

1R: Margaret Smith d V Begley 6-1 6-1
1R: Nell Hall Hopman d V Dixon 6-2 6-2
1R: Loris Southam d R Stutterd 6-1 6-1
1R: Bev Mance Rae d A Beames 6-2 6-1

2R: Smith d Gwen Toohey 6-2 6-0
2R: M Burke d Hopman 6-4 6-4
2R: Southam d ????
2R: Eva Duldig d ????

2R: Robin Lesh d ????
2R: Maureen Pratt d Helen Plaisted 6-2 6-4
2R: Margaret Rayson d Anne Jenkins 6-3 6-3
2R: Rae d J King 6-2 6-1

QF: Smith d Burke 6-1 6-0
QF: Southam d Duldig 4-6 9-7 11-9
QF: Pratt d Lesh 6-1 7-5
QF: Rae d Rayson 8-6 6-3

SF: Smith d Southam 6-1 6-2
SF: Rae d Pratt 6-4 6-3

FI: Margaret Smith d Bev Rae 6-3 6-8 6-3

DF: Margaret Smith/D Young d Bev Rae/Robin Lesh 6-3 6-4

-----

June 10-12 Far North Queensland Championships Caims, Australia

FI: Robyn Ebbern d D O' Neill 6-0 6-2

-----

June 10-12 Southern Downs Championships Warwick, Australia

FI: Fay Robinson d Faye Toyne 6-2 6-2

-----

June 6-12 Blue Gray Championships Montgomery, Alabama, US (Clay)

QF: Carol Hanks d Alberta Baggette 6-1 6-1
QF: Susan Butt Can d Edith Morton 6-0 6-1
QF: Roberta Alison d Liz Crady 6-0 6-2
QF: Linda Vail d Emily Baker 6-3 6-2

SF: Butt d Hanks 4-6 8-6 6-4
SF: Vail d Alison 13-11 3-6 8-6

FI: Susan Butt (Can) d Linda Vail 6-2 6-2

DF: Susan Butt (Can)/Linda Vail d Liz Crady/Carol Hanks 7-5 6-4

-----

June 6-12 Texas Sectional Championships Abilene, Texas, US

1R: Jill Philbrick d Carol Coffman 6-4 2-6 6-4
1R: Lynn Haines d Nancy Swenson 6-1 6-0

2R: Marilyn Montgomery d Georgiana Shoemaker 6-2 6-2
2R: June Ann Cannon d Nancy Penson 3-6 6-4 7-5
2R: Jane Carroll d Peggy Landtroop 8-6 6-3
2R: Paula Thomas d Jill Philbrick 7-5 4-6 6-1

2R: Lynn Haines d Betty Gray 6-0 7-5
2R: Carol Haines d ????
2R: Virginia Brown d ????
2R: Nancy Neeld d ????

QF: Montgomery d Cannon 6-1 6-1
QF: Thomas d Carroll 7-5 6-2
QF: Haines d Haines 6-3 6-1
QF: Neeld d Brown 6-2 1-6 6-1

SF: Montgomery d Thomas 6-1 6-1
SF: Neeld d Haines 3-6 6-4 6-4

FI: Marilyn Montgomery d Nancy Neeld 6-4 7-5

DF: Virginia Brown/Marilyn Montgomery d Lynn Haines/Nancy Jeffett 6-1 6-4

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:34 PM
Week of June 13-19


June 13-19 Southern Championships, Atlanta, Georgia, US (Clay)

Draw=22

1R: Virginia Brown d Ruth Lay 6-4 8-6
1R: Gail Delozier d Betty Gray 6-2 7-5
1R: Lynn Haines d Betty Rush 6-2 9-7
1R: Roberta Alison d Caryl Lenahan 2-6 6-2 6-2
1R: Sue Sterrett d Louise Fowler 6-0 6-4
1R: Marilyn Montgomery d Becky Birchmore 6-1 6-1

2R: Susan Butt d Liz Crady 6-2 6-3
2R: Dana Lenahan d Mary Anne Connerat 6-0 6-3
2R: Brown d Betty Jo Braselton 11-9 6-3
2R: Justina Bricka d Gail Delozier 6-3 6-0

2R: Haines d Claire Candler 6-0 6-0
2R: Alison d Sterrett 6-1 6-0
2R: Montgomery d Beverly Carter 6-1 6-3
2R: Carol Hanks d Linda Vail 7-5 6-3

QF: Butt d Lenahan 8-6 9-7
QF: Bricka d Brown 6-1 6-2
QF: Haines d Alison 5-7 6-2 6-4
QF: Hanks d Montgomery 6-3 7-5

SF: Bricka d Butt 6-4 6-3
SF: Hanks d Haines 6-2 6-2

FI: Carol Hanks d Justina Bricka 6-1 6-2

DF: Justina Bricka/Carol Hanks d Susan Butt (Can)/Linda Vail 6-1 6-3

-----

June 13-18 Huddersfield Tournament , England, UK (Grass)

QF: Elizabeth Starkie d B Richardson 6-1 6-1
QF: D Norton d W Raper 9-7 6-0
QF: Mrs Webb d Margaret Cooper 6-2 3-6 6-2
QF: Sally Holdsworth d Regine Thackray 6-1 4-6 retired

SF: Starkie d Norton 6-3 6-0
SF: Webb d Holdsworth 6-2 6-3

FI: Elizabeth Starkie d Mrs Webb 6-3 6-2

DF: Joyce Fulton/Mrs Webb d Mrs Heaton/Elizabeth Starkie 7-5 6-1

-----

June 13-18 Worcestershire Championships, Malvern, England, UK (Grass)

Draw=15

1R: Ann Haydon-bye
1R: S Wolstenholme d T Smallwood 6-1 6-0
1R: Barbara Knapp d G Evison 6-0 6-0
1R: Daniele Wild d S Kannreuther 6-3 6-1

1R: Ruth Kaufmann d M Wood-Power 6-3 6-0
1R: Francoise Durr d C Durose 6-2 6-1
1R: Mrs Parker d J Poynder 6-1 6-1
1R: Jill Mills d ???? default

QF: Haydon d Wolstenholme 6-0 6-1
QF: Knapp d Wild 4-6 6-2 7-5
QF: Kaufmann d Durr 4-6 9-7 6-2
QF: Mills d Parker 6-3 6-4

SF: Haydon d Knapp 6-0 6-0
SF: Mills d Kaufmann 6-1 8-6

FI: Ann Haydon d Jill Mills 6-1 6-2

DF: Ann haydon/Jill Mills d Francoise Durr/Daniele Wild 6-1 6-4

-----

June 13-18 London Grass Court Championships, London, Enlgand, UK (Grass)
Venue: Queen's Club

Draw=50

1R: Christine Truman-bye
1R: Mrs Jorgen Ulrich (Den)-bye
1R: Bernice Carr Vukovich (SA)-bye
1R: Tone Schirmer (Nor)-bye
1R: Pat Hird-bye
1R: Katarina Frendelius (Swd)-bye
1R: Gudrun Rosin (Swd) d Caroline Yates-Bell 3-2 retired
1R: Sheila Armstrong d Janet Hopps 8-6 5-2 retired

1R: Mimi Arnold (US) d Pat Wheeler 6-2 6-3
1R: ????
1R: Christiane Mercelis (Bel) d Rosemary Deloford 6-3 9-7
1R: Renee Schuurman (SA) d Vera Puzejova (Cz) 6-3 6-3
1R: Flo De La Courtie (Frn) d Marta Peterdy (Hun) 6-1 6-3
1R: Lorna Cawthorn d Dottie Knode (US) 6-3 4-6 6-3
1R: Lynn Hutchings (SA) d Pauline Roberts 6-1 2-6 7-5
1R: Deidre Catt d Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 2-6 6-4

1R: Edda Buding (Ger) d Ruia Morrison (NZ) 6-4 7-5
1R: Irina Ryazanova (USSR) d Jill Langley 7-5 11-9
1R: Elaine Shenton d Sally Moore (US) 7-5 6-2
1R: Genevieve O' Brien (Aus) d Honor Durose 6-2 6-2
1R: Shirley Bloomer Brasher d Aline Nenot (Frn) 6-3 5-7 6-0
1R: Dawn Thomas d Marlene Gerson (SA) 3-6 7-5 8-6
1R: Norma Marsh d Laura Lou Bryan (US) 5-7 6-3 6-2
1R: Margaret Hellyer (Aus) d Georgie Woodgate Cox 6-2 6-1

1R: Karen Hantze (US) d Jenny Trewby 6-2 6-2
1R: Heather Segal (SA)-bye
1R: Maria Tort Ayala (Chile)-bye
1R: Silvana Lazzarino (Ity)-bye
1R: Rita Bentley-bye
1R: Gwyn Thomas (US)-bye
1R: Merrill Hammill (SA)-bye
1R: Yola Ramirez (Mex)-bye

2R: Truman d Ulrich ????
2R: Vukovich d Schirmer 6-0 6-0
2R: Hird d Frendelius 8-6 6-0
2R: Armstrong d Rosin 6-0 6-1
2R: Arnold d ???? default
2R: Schuurman d Mercelis 6-2 4-6 6-3
2R: Courtie d Cawthorn 6-3 3-6 8-6
2R: Catt d Hutchings 6-4 6-3

2R: Buding d Ryazanova 7-5 6-2
2R: Shenton d O' Brien 6-1 6-1
2R: Brasher d Thomas 6-1 6-1
2R: Hellyer d Marsh 6/2-0/6-6/2
2R: Hantze d Segal 6-2 0-6 6-2
2R: Ayala d Lazzarino ????
2R: Bentley d Thomas 6-1 6-3
2R: Ramirez d Hammill default

3R: Truman d Vukovich 6-2 2-6 6-2
3R: Armstrong d Hird 6-2 6-2
3R: Buding d Shenton 6-1 7-5
3R: Brasher d Hellyer 6-3 6-2

3R: Arnold d Schuurman 6-0 6-1
3R: Catt d Courtie 6-4 6-8 6-1
3R: Hantze d Ayala 6-0 6-3
3R: Bentley d Ramirez 6-4 8-10 6-2

QF: Truman d Armstrong 6-0 6-4
QF: Buding d Brasher 5-7 6-2 6-3
QF: Arnold d Catt 2-6 6-4 6-4
QF: Hantze d Bentley 7-5 6-0

SF: Truman d Arnold 6-4 6-1
SF: Hantze d Buding 6-2 2-6 6-2

FI: Christine Truman d Karen Hantze (US) 6-4 6-3

Doubles

SF: Bueno/Hard d Edda Buding/Vera Puzejova 6-0 6-3
SF: Hantze/Hopps d Shirley Brasher/Sally Moore 4-6 6-4 6-4

FI: Maria Bueno/Darlene d Karen Hantze/Janet Hopps 6-1 7-5

Draw note:

Laura Lou Bryan, nee Jang, recently divorced Kunnen and married Bryan.

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:35 PM
The Championships, (Wimbledon)

Dates: June 20-July 4

Singles (Draw=96)

First Round

Maria Bueno (Brazil) [1]-bye
Christiane Mercelis (Bel)-bye
Tone Schirmer (Nor)-bye
Gudrin Rosin (Swd)-bye
Penny Burrell [Q]-bye
Sheila Macintosch [Q]-bye
Mimi Arnold (US)-bye
Margaret Hellyer (Aus)-bye

Angela Mortimer [5]-bye
Jenny Trewby-bye
Sally Moore (US)-bye
Bernice Vukovich (SA)-bye
Renate Ostermann (Ger)-bye
Edda Herdy (Ast)-bye
Margaret Hunt (Aus)-bye
Daniele Wild (Frn)-bye

Christine Truman [3] d. Pat Wheeler 6-1 6-2
Pat Hales d. Irina Ryazanova (USSR) 6-2 3-6 6-1
Laura Lou Bryan (US) d. Pat Hird 3-6 7-5 6-1
Dottie Knode (US) d. Ruth Illingworth [Q] 6-3 6-3
Vera Puzejova (Cz) d. Joyce Fulton 7-5 6-2
Heather Segal (SA) d. Caroline Leather 6-0 6-1
Merrill Hammill (US) d. Carmen Hernandez-Coronado (Sp)[Q] 6-2 6-1
Lea Pericoli (Ity) d. Thelma Lister [LL] 6-3 6-1

Elizabeth Starkie d. Jan Lehane (Aus) [7] default (injured ankle)
Ruia Morrison (NZ) d. Jenny Young 6-0 6-4
Louise Grundy [Q] d. Ruth Kaufmann (Swt) 1-6 11-9 2-0 retired
Lynn Hutchings (SA) d. Jenny Wagstaff 6-1 6-2
Vera Thomas d. Mrs. Bobby Wilson 6-0 6-3
Karen Hantze (US) d. Heather Flinn (Ire) 6-0 6-3
Aline Nenot (Frn) d. Dawn Thomas 4-6 6-2 6-4
Caroline Yates-Bell d. Leonie Brighton 6-1 6-2

Sonja Pachta (Ast) d. Jill Mills 2-6 8-6 6-4
Yola Ramirez (Mex) d. Janet Kemp [Q] 6-4 6-4
Renee Schuurman (SA) d. Pearl Panton 6-2 6-2
Mary Hawton (Aus) d. Genevieve O' Brien (Aus) 6-0 6-1
Flo de la Courtie (Frn) d. Pauline Roberts 6-2 7-5
Marlene Gerson (SA) d. Sue Chatrier (Frn) 6-8 6-3 6-0
Janet Hopps (US) d. Sheila Bramley [Q] 6-2 6-0
Suzy Kormoczy (Hun) [6] d. Deidre Catt 6-4 6-3

Rosemary Deloford d. Marta Peterdy (Hun) 8-6 6-3
Sheila Armstrong d. Jill Langley (Aus) 6-3 6-0
Rita Bentley d. Sue Waters 6-2 6-2
Gwyn Thomas (US) d. Maria Ayala (Chile) 3-6 6-1 6-2
Jean Knight [Q] d. Anthea Warwick [Q] 6-1 4-6 6-1
Elaine Shenton d. Carol Webb 6-3 6-2
Hazel Cheadle d. Honor Durose 6-2 6-1
Ann Haydon [4] d. Lorna Cawthorn 6-1 6-1

Margot Dittmeyer (Ger)-bye
Pilar Barril (Sp)-bye
Alison Cox-bye
Edda Buding (Ger)-bye
Shirley Brasher-bye
Norma Marsh (Aus)-bye
Michelle Bourbonnais (Frn)-bye
Sandra Reynolds (SA) [8]-bye

Silvana Lazzarino (Ity)-bye
Fran Marshall (Ken)-bye
Katarina Frendulius (Swd)-bye
Anna Dmitrieva (USSR)-bye
Robin Blakelock-bye
Frances Walton [Q]-bye
Anne Shilcock-bye
Darlene Hard (US) [2]-bye

Second Round

Bueno [1] d. Mercelis 6-3 6-2
Schirmer d. Rosin 7-5 4-6 6-2
Macintosch [Q] d. Burrell [Q] 3-6 6-1 6-3
Hellyer d. Arnold 2-6 6-1 6-4
Mortimer [5] d. Trewby 6-2 6-1
Vukovich d. Moore 6-4 6-4
Ostermann d. Herdy 6-2 6-3
Wild d. M. Hunt 6-3 7-5

Truman [3] d. Hales 8-6 6-3
Knode d. Bryan 6-2 6-2
Puzejova d. Segal 4-6 6-3 7-5
Pericoli d. Hammill 6-4 6-4
Morrison d. Starkie 6-1 6-0
Hutchings d. Grundy [Q] 6-0 6-0
Hantze d. V. Thomas 6-1 6-2
Nenot d. Yates-Bell 6-1 6-2

Rameriez d. Pachta 6-1 6-0
Schuurman d. Hawton 6-2 4-6 6-1
de la Courtie d. Gerson 6-2 2-6 6-3
Hopps d. Kormoczy [6] 6-3 3-6 9-7
Armstrong d. Deloford 6-2 6-1
Bentley d. G Thomas 6-2 7-5
Shenton d. Knight [Q] 4-6 6-1 6-3
Haydon [4] d. Cheadle 6-0 6-2

Dittmeyer d. Barril 6-3 2-6 6-2
Buding d. A Cox 6-1 6-2
Brasher d. Marsh 6-4 6-3
Reynolds [8] d. Bourbonnais 7-5 6-3
Lazzarino d. Marshall 6-2 6-4
Dmitrieva d. Frendelius 6-2 6-0
Walton [Q] d. Blakelock 6-3 5-7 6-2
Hard [2] d. Shilcock 6-1 6-4

Third Round

Bueno [1] d. Schirmer 6-2 6-1
Hellyer d. Macintosch 6-0 6-2
Mortimer [5] d. Vukovich 6-2 6-3
Ostermann d. Wild 6-3 6-2
Truman [3] d. Knode 1-6 6-0 6-3
Puzejova d. Pericoli 6-1 6-4
Hutchings d. Morrison 2-6 6-4 6-2
Hantze d. Nenot 6-2 6-1

Schuurman d. Rameriez 6-2 6-2
Hopps d. de la Courtie 6-4 6-1
Bentley d. Armstrong 4-6 6-3 6-3
Haydon [4] d. Shenton 6-2 6-0
Dittmeyer d. Buding 6-4 6-4
Reynolds [8] d. Brasher 6-1 6-2
Dmitrieva d. Lazzarino 6-4 6-1
Hard [2] d. Walton [Q] 6-1 6-0

Fourth Round

Bueno [1] d. Hellyer 6-0 6-0
Mortimer [5] d. Ostermann 6-2 6-4
Truman [3] d. Puzejova 7-5 6-3
Hantze d. Hutchings 6-2 6-8 6-1

Schuurman d. Hopps 6-3 6-4
Haydon [4] d. Bentley 8-6 6-0
Reynolds [8] d. Dittmeyer 6-3 6-3
Hard [2] d. Dmitrieva 5-7 6-2 6-1

Quarterfinals

Bueno [1] d. Mortimer [5] 6-1 6-1
Truman [3] d. Hantze 4-6 6-4 6-4
Haydon [4] d. Schuurman 7-5 1-6 6-2
Reynolds [8] d. Hard [2] 6-1 2-6 6-1

Semifinals

Bueno [1] d. Truman [3] 6-0 5-7 6-1
Reynolds [8] d. Haydon [4] 6-3 2-6 6-4

Final

Maria Bueno [1] d. Sandra Reynolds [8] 8-6 6-0

--------------------------------------

Draw note:

#7 seed Jan Lehane withdrew on the first day due to an injured ankle.

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:35 PM
Wimbledon-Doubles and Mixed Doubles

Doubles (Draw=48)

First Round

Margaret Hellyer (Aus)/Yola Ramirez (Mex) [2]-bye
Lorna Cawthorn/Joan Hughesman-bye
Shirley Bramley/Leonie Brighton-bye
Rushton/JM Tee-bye
Edda Herdy (Ast)/Sonja Pachta (Ast)-bye
Louise Grundy/JA Thomson-bye
Mary Hawton (Aus)/Jan Lehane (Aus)-bye
Rita Bentley/Pat Hales-bye

Sandra Reynolds (SA)/Renee Schuurman (SA) [4] d. Flo de la Courtie (Frn)/Aline Nenot (Frn) 4-6 6-2 6-2
Katerina Frendelius (Swd)/Gudrun Rosin (Swd) d. G Evans/Vera Thomas 3-6 10-8 6-3
Ann Haydon/Angela Mortimer d. Marlene Gerson (SA)/Merill Hammill (SA) 6-3 6-1
Maria Ayala (Chile)/Pat Stewart d. Chamberlain/Sheila Macintosch 3-6 6-4 6-4
PL Gardner/Margaret Grace d. Janet Kemp/Jenny Young 1-6 6-4 6-3
Silvana Lazzarino (Ity)/Lea Pericoli (Ity) d. Georgie Cox/Billie Woodgate 6-4 6-3
Anna Dmitrieva (USR)/Irina Razanova (USSR) d. June Byrne (Ire)/Heather Flinn (Ire) 5-7 6-4 6-4
Elaine Shenton/Elizabeth Starkie d. Dottie Knode (US)/Gwen Thomas 6-2 6-4

CJ Hayward (Rho)/Joan Scott d. Margot Dittmeyer (Ger)/Renate Ostermann (Ger) 6-0 11-9
Rosemary Deloford/Jill Mills d. Thelma Lister/Tone Schirmer (Nor) 3-6 6-1 6-3
Shirley Brasher/Sally Moore (US) d. Ruth Kaufmann (Swt)/Marta Peterdy (Hun) default
Sheila Armstrong/Deidre Catt d. Caroline Leather/Jenny Trewby 6-2 6-0
Jill Langley/Genevieve O'Brien (Aus) d. Laura Lou Byran (US)/Gloria Butler (US) 6-4 6-3
Susan Chatrier (Frn)/Anne Shilcock d. Suzy Kormoczy (Hun)/Pearl Panton 3-6 6-1 6-0
Pauline Roberts/Pat Wheeler d. Pilar Barril (Sp)/Ana-Maria Estalella (Sp) 6-3 4-6 6-3
Karen Hantze (US)/Janet Hopps (US)[3] d. Margaret Hunt (SA)/Lynn Hutchings (SA) 6-4 6-2

Christiane Mercelis (Bel)/Ruia Morrison (NZ)-bye
Jean Knight/Viola White-bye
Edda Buding (Ger)/Vera Puzejova-bye
Heather Segal (SA)/Bernice Vukovich (SA)-bye
Pat Hird/Caroline Yates-Bell-bye
Norma Marsh (Aus)/G Thomas-bye
Heather Cheadle/Gem Hoahing-bye
Maria Bueno (Brz)/Darlene Hard (US) [1]-bye

Second Round

Hellyer/Ramirez [2] d. Cawthorn/Hughesman 6-2 6-4
Bramlet/Brighton d. Rushton/Tee 7-5 6-3
Herdy/Pachta d. Grundy/Thomson 2-6 7-5 6-4
Hawton/Lehane d. Bentley/Hales 6-0 8-6
Reynolds /Schuurman [4] d. Frendelius/Rosin 6-3 6-1
Haydon/Mortimer d. Ayala/Stewart 6-0 6-0
Lazzarino/Pericoli d. Gardner/Grace 6-3 6-4
Shenton/Starkie d. Dmitrieva/Razanova 6-4 6-1

Hayward/ Scott d. Deloford/Mills 6-2 6-2
Armstrong/Catt d. Brasher/Moore 6-2 7-5
Chatrier/Shilcock d. Langley/O'Brien 7-5 6-3
Hantze/Hopps [3] d. Roberts/Wheeler 6-1 6-8 6-3
Mercelis/Morrison d. Knight/Viola White 6-3 6-1
Buding/Puzejova d. Segal/Vukovich 8-10 6-2 6-4
Hird/Yates-Bell d. Marsh/Thomas 6-2 6-2
Bueno/Hard [1] d. Cheadle/Gem Hoahing 6-1 6-2

Third Round

Hellyer/Ramirez [2] d. Bramlet/Brighton 6-4 7-5
Hawton/Lehane d. Herdy/Pachta 7-5 7-5
Reynolds /Schuurman [4] d. Haydon/Mortimer 6-3 6-3
Lazzarino/Pericoli d. Shenton/Starkie 6-4 6-2

Armstrong/Catt d. Hayward/ Scott 6-1 6-3
Hantze/Hopps [3] d. Chatrier/Shilcock 6-3 7-5
Buding/Puzejova d. Mercelis/Morrison 10-8 6-4
Bueno/Hard [1] d. Hird/Yates-Bell 6-2 7-5

Quarterfinals

Hawton/Lehane d. Hellyer/Ramirez [2] 6-3 6-4
Reynolds /Schuurman [4] d. Lazzarino/Pericoli 6-4 6-2
Hantze/Hopps [3] d. Armstrong/Catt 8-6 6-3
Bueno/Hard [1] d. Buding/Puzejova 6-2 6-3

Semifinals

Reynolds/Schuurman [4] d. Hawton/Lehane 7-5 6-1
Bueno/Hard [1] d. Hantze/Hopps [3] 3-6 6-1 6-4

Final

Bueno/Hard [1] d. Reynolds/Schuurman [4] 6-4 6-0

-----------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=80)

1st Round

Darlene Hard (US)/Rod Laver (Aus) [1]-bye
Ruia Morrison (NZ)/Lew Gerrard (NZ)-bye
Lise Kaae-Sorensen (Den)/Kurt Nielson (Den)-bye
Marta Peterdy (Hun)/Jan Leschly (Den)-bye
Mary Hawton (Aus)/Marty Mulligan (Aus)-bye
Rosemary Deloford/Geoffrey Ward-bye
Renee Schuurman (SA)/Bertie Gaertner (SA)-bye
Norma Marsh (Aus)/Howard Walton-bye

Lea Pericoli (Ity)/Antonio Palafox (Mex)-bye
Sheila Armstrong/Tony Pickard-bye
Dottie Knode (US)/Roger Becker-bye
HS Clarke/Julian Coni-bye
Susan Chatrier (Frn)/Philippe Chatrier (Frn)-bye
Gudrun Rosin (Swd)/Steffan Stockenberg (Swd)-bye
Laura Lou Bryan (US)/Jack Bryan (US)-bye
Aline Nenot (Frn)/John Pearce (Aus)-bye

Ann Haydon/Roy Emerson (Aus) [3]-bye
Christiane Mercelis (Bel)/Alan Lane (Aus)-bye
Janet Hopps (US)/Bob Mark-bye
Elaine Shenton/Mike Sangster-bye
Ruth Illingworth/JC Upton-bye
Gem Hoahing/Pablo Eisenberg (US)-bye
Anne Shilcock/Geoff Paish (Aus)-bye
Gloria Butler (US)/Ronnie Barnes (Brz)-bye

Irina Ryazanova (USSR)/Tomas Lejus (USSR) d Honor Durose/Gaetan Koenig (SA) 7-5 7-5
Christine Truman/Humphrey Truman d Flo de la Courtie (Frn)/Jean Borotra (Frn) 6-1 6-3
Billie Woodgate/John Barrett d Margaret Hunt (SA)/Brian Woolf 6-3 6-3
Georgie Cox/Mark Otway (NZ) d Carmen Hernandez-Coronado (Sp)/Jaime Bartroli (Sp) 6-2 7-5
Carol Webb/CG Judge d JM Tee/John MacDonald (NZ) 6-2 6-3
Pat Wheeler/LF Strong d Edda Herdy (Ast)/Franz Hainka (Ast) 4-6 6-2 6-4
Pat Hird/Neville Nette (Aus) d Sonja Pachta (Ast)/Naresh Kumar (Ind) 3-6 8-6 6-4
Heather Segal (SA)/Abe Segal (SA) d Ruth Kaufmann (Swt)/Heinz Grimm (Swz) default

Maria Ayala (Chile)/Luis Ayala (Chile) d. D Thomas/B Wheeler 6-2 6-4
Marlene Gerson (SA)/Cookie Hammill (SA) d Edda Buding (Ger)/Ingo Buding (Ger) 6-2 6-4
Yola Ramirez (Mex)/Alfonso Ochao (Mex) d Merril Hammill (SA)/Rodney Mandelstam (SA) 6-3 6-4
Anna Dmitrieva (USSR)/Mikhail Mozer (USSR) d Frances Walton/Mark Cox 9-7 6-4
Mrs Bobby Wilson/Robert Clarke (NZ) d Mrs Jorgen Ulrich (Den)/Jorgen Ulrich (Den) 2-6 9-7 6-4
Caroline Yates-Bell/Alan Bailey (Aus) d Sheila Bramley/W Davis 6-2 6-0
Viola White/David Samaai (SA) d Deidre Catt/Colin Hannam 6-4 6-2
Karen Hantze (US)/Dennis Ralston (US) d Jill Mills/Alan Mills default

Sally Moore (US)/Rafael Osuna (Mex)-bye
Vera Mattar (Leb)/Karim Fawaz (Leb)-bye
Vera Puzejova (Cz)/Jiri Javorsky (Cz)-bye
Pat Hales/Gerry Oakley-bye
Pat Stewart (US)/Bill Alvarez (Col)-bye
Ana-Maria Estalella (Sp)/Emilio Martinez (Sp)-bye
Margaret Hellyer (Aus)/Carlos Fernandes (Brz)-bye
Jan Lehane (Aus)/Bob Hewitt (Aus) [4]-bye

Silvana Lazzarino (Ity)/Alberto Lazzarino (Ity)-bye
Tone Schirmer (Nor)/Thorvald Moe (Nor)-bye
Rita Bentley/Gardnar Mulloy (US)-bye
Jenny Trewby/John Hillebrand (Aus)-bye
Bernice Vukovich (SA)/Fred Stolle (Aus)-bye
Katerina Frendelius (Swd)/Jan-Erik Lundqvist (Swd)-bye
Lynn Hutchings (SA)/DA Rigby (SA)-bye
Genevieve O'Brien (Aus)/Pacho Contreras (Mex)-bye

Heather Cheadle/Freddy Field-bye
Penny Burell/Dennis Hughes-bye
Pauline Roberts/Arcot Udaykumar (Ind)-bye
Jenny Young/Richard Hawkes (NZ)-bye
Shirley Brasher/Billy Knight-bye
Sandra Reynolds (SA)/Ian Vermaak (SA)-bye
Robin Blakelock/Barry Geraghty (Aus)-bye
Maria Bueno (Brz)/Bob Howe (Aus) [2]-bye

2nd Round

Hard/Laver [1] d Morrison/Gerrard 6-1 6-1
Kaae-Sorensen/Nielsen d Peterdy/Leschly default
Hawton/Mulligan d Deloford/Ward 6-2 6-2
Schuurman/Gaertner d Marsh/Walton 6-2 6-2
Pericoli/Palafox d Armstrong/Pickard 9-7 6-3
Knode/Becker d Clarke/Coni 6-1 7-5
Chatrier/Chatrier d Rosin/Stockenberg 6-4 6-3
Bryan/Bryan d Nenot/Pearce default

R. S. Emerson & Miss A. S. Haydon [3] d. A. J. Lane & Miss C. Mercelis 6-1 14-12
R. Mark & Miss J. S. Hopps d. M. J. Sangster & Mrs B. I. Shenton 6-2 6-3
J. C. Upton & Mrs D. K. Illingworth d. P. Eisenberg & Miss C. G. Hoahing walkover
G. L. Paish & Miss J. A. Shilcock d. R. W. Barnes & Miss G. P. Butler 6-0 6-1
H. E. Truman & Miss C. C. Truman d. T. Lejus & I. Ryazanova 7-5 7-5
J. E. Barratt & Miss R. F. Woodgate d. M. A. Otway & Mrs M. Cox 4-6 6-2 6-4
L. F. Strong & Miss P. J. A. Wheeler d. C. G. Judge & Miss C. Webb 6-2 5-7 6-0
N. B. Nette & Miss P. A. Hird d. A. Segal & Mrs A. Segal 2-6 7-5 6-3

L. Ayala & Mrs L. Ayala d. J. Hammill & Miss M. L. Gerson 7-5 6-1
M. Mozer & Miss A. Dmitrieva d. A. Ochoa & Miss Y. Ramirez 10-8 3-6 6-1
A. E. G. Bailey & Mrs C. Yates-Bell d. R. G. Clarke & Mrs R. B. R. Wilson 8-6 6-3
R. D. Ralston & Miss K. Hantze d. D. A. Samaai & Miss V. S. White 6-2 6-3
R. H. Osuna & Miss S. M. Moore d. K. Fawaz & Miss V. Mattar 6-0 6-0
J. Javorsky & Miss V. Puzejova d. G. D. Oakley & Mrs R. Hales 2-6 9-7 7-5
W. Alvarez & Miss P. A. Stewart d. E. Martinez & Miss A. M. Estalella 2-6 6-2 6-0
R. Hewitt & Miss J. Lehane [4] d. C. A. Fernandez & Miss M. B. Hellyer 6-3 3-6 6-4

A. Lazzarino & Miss S. Lazzarino d. T. Moe & Miss T. Schirmer 7-5 7-5
G. Mulloy & Miss R. H. Bentley d. J. B. Hillebrand & Miss J. M. Trewby 6-4 2-6 6-1
F. Stolle & Mrs V. Vukovich (formerly Berenice Carr) d. J. E. Lundquist & Miss K. Frendelius 6-4 6-2
D. A. Rigby & Miss L. Hutchings d. F. Contreras & Miss G. M. O'Brien 11-9 7-5
F. S. Field & Mrs M. C. Cheadle d. D. B. Hughes & Miss P. M. Burrell 8-6 4-6 6-0
A. J. Udaykumar & Mrs V. A. Roberts d. R. N. Hawkes & Miss J. M. Young 6-3 6-4
W. A. Knight & Mrs C. W. Brasher d. I. C. Vermaak & Miss S. Reynolds walkover
R. N. Howe & Miss M. E. Bueno [2] d. B. W. Geraghty & Miss R. A. Blakelock 6-2 6-2

3rd round

R. Laver & Miss D. R. Hard [1] d. K. Nielsen & Miss L. Kaae-Sorensen 6-2 6-3
A. W. Gaertner & Miss R. Schuurman d. M. Mulligan & Mrs K. Hawton 6-1 6-4
A. Palafox & Miss L. Pericoli d. R. Becker & Mrs D. P. Knode 6-1 4-6 7-5
P. Chatrier & Mrs P. Chatrier d. J. Bryan & Mrs J. Bryan 6-1 6-2
R. Mark & Miss J. S. Hopps d. R. S. Emerson & Miss A. S. Haydon [3] 6-2 9-7
G. L. Paish & Miss J. A. Shilcock d. J. C. Upton & Mrs D. K. Illingworth 6-4 6-3
J. E. Barratt & Miss R. F. Woodgate d. H. E. Truman & Miss C. C. Truman 6-3 6-4
L. F. Strong & Miss P. J. A. Wheeler d. N. B. Nette & Miss P. A. Hird 6-1 6-3

Ayala/Ayala d. Dmitrieva/Mozer 6-3 2-6 6-4
Hantze/Ralston d. AYates-Bel/Baileyl 6-3 9-7
Puzejova/Javosky d. Moore/Osuna 5-7 10-8 6-3
Lehane/Hewitt [4] d. Stewart/Alvarez 6-1 6-3
Bentley/Mulloy d. Lazzarino/Lazzarino 6-3 4-6 6-2
Vukovich/Stolle d. Hutchings/Rigby 6-3 4-6 6-0
Roberts/Udaykumar d. Cheadle/Field 6-1 6-2
Bueno/Howe [2] d. Brasher/Knight 6-4 6-4

4th round

Hard/Laver [1] d Schurrman/Gaertner 6-2 6-8 6-4
Pericoli/Palafox d Chatrier/Chatrier 6-1 6-0
Hopps/Mark d Shilcock/Paish 10-8 6-1
Woodgate/Barratt d Wheeler/Strong 6-2 6-3

Hantze/Ralston d Ayala/Ayala default
Puzejova/Javorsky d Lehane/Hewitt [4] 6-2 2-6 6-4
Bentley/Mulloy d Vukovich/Stolle 9-11 6-1 6-4
Bueno/Howe [2] d Roberts/Udaykumar 6-4 6-3

Quarterfinal

Hard/Laver [1] d Pericoli/Palafox 6-4 7-5
Hopps/Mark d Woodgate/Barratt 6-4 9-7
Puzejova/Javorsky d Hantze/Ralston 2-6 6-4 9-7
Bueno/Howe [2] d Bentley/Mulloy 9-7 6-2

Semifinal

Hard/Laver [1] d Hopps/Mark 4-6 6-1 6-2
Bueno/Howe [2] d Puzejova/Javorsky 6-1 2-6 6-4

Final

Darlene Hard/Rod Laver [1] d. Maria Bueno/Bob Howe [2] 13-11 3-6 8-6

---------------------------------------

Draw notes:

Alvarez, Bill (Columbia). Tennis Archives has William "Pato", but he usually went by Bill.
Evans, G= ????. Could she =the Pat Evans who made the QF in the Welsg Chmps in July?
Thomas, G=Gwen, but note there are 2 G Thomas's in the doubles!
White, V=????. The NYT has Viola White.
Wilson, Mrs Bobby=????

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:36 PM
Week of June 20-26

June 19-25 New York State Womens Championships Mamaroneck, New York, US, (Clay)

1R: Betty Coumbe d Joan Liebman 6-3 6-3

2R: Coumbe d Sue Weinberg 6-0 6-2
2R: Betty Hanke d Lillian O Donnell 1-6 6-3 6-4
2R: Mary Louise Christian d Joanne Dann 3-6 6-4 9-7
2R: Carole Wright d Diana Doern 6-1 6-0

3R: Carmen Lampe d Sheila Maroshick 6-4 6-3
3R: Carolyn Liguori d Mimi Kanarek 6-3 3-6 6-1
3R: Bonnie Mencher d Coumbe 6-4 6-1
3R: Christian d Hanke 6-4 10-8

3R: Wright d Vija Vuskains 6-2 6-2
3R: Nadine Netter d Nancy Derenna 6-2 6-0
3R: Doris Delord d Adrienne Rodriguez 6-2 6-4
3R: Sue Behlmar d Eileen Rahlens 6-4 6-3

QF: Lampe d Liguori 6-3 6-2
QF: Mencher d Christian 6-2 6-0
QF: Wright d Netter 6-1 6-2
QF: Delord d Behlmar 2-6 6-4 6-4

SF: Lampe d Mencher 6-4 3-6 7-5
SF: Wright d Delord 6-1 6-2

FI: Carole Wright d Carmen Lampe 7-5 6-3

DF: Betty Coumbe/Carmen Lampe d Sutter/Symmers 5-7 6-4 6-2

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:36 PM
Week of June 27-July 3

June 28-July 3 Tennessee Valley Invitation Chattanooga (Clay)

2R: Susan Butt d Gail Delozier 6-1 6-2
2R: Roberta Alison d Rocky Sullivan 6-4 6-2
2R: Virginia Brown d Julia Blake 8-6 6-2
2R: Carol Hanks d Becky Birchmore 7-5 6-2

2R: Lynn Haines d ????
2R: Linda Vail d Caryl Lenahan 6-2 6-2
2R: Marilyn Montgomery d Bonnie Dondeville 6-0 6-2
2R: Justina Bricka d Liz Crady 6-0 6-2

QF: Alison d Butt 6-1 7-5
QF: Hanks d Brown 7-5 6-4
QF: Haines d Vail 8-6 8-6
QF: Bricka d Montgomery 6-2 6-3

SF: Hanks d Alison 6-2 6-4
SF: Bricka d Haines 6-4 6-4

FI: Carol Hanks d Justina Bricka 4-6 6-2 6-4

DF: Justina Bricka/Carol Hanks d Liz Crady/Marilyn Montgomery 6-2 6-3
-----

June 27-July 3, Berlin, Germany (Clay)
Venue: Blau-Weiss Club

FI: Bernice Carr Vukovich (SA) d. Edda Buding 12-10 6-4

DF: interrupted by the rain between Edda Buding/Carmen Hernandez-Coronado (Esp) and Inge Pohmann/Karin Warnke

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:37 PM
Week of July 4-10

July 4-10 Swedish Championships Bastad, Sweden (Clay)

SF: Silvana Lazzarino d Ulla Hultkrantz 6-4 6-2
SF: Lea Pericoli d Maria Tort Ayala 4-6 6-4 6-2

FI: Lea Pericoli (Ity) d Silvana Lazzarino (Ity) 3-6 7-5 6-2

DF: Sylvana Lazzarino (ity)/Lea Pericoli (Ity) d Maria Ayala (Chil)/K Hersma 6-3 6-4

-----

July 7-10 Cologne Tournament, Cologne, Germany (Clay)

QF: Sandra Reynolds d Eigenberger 6-3 6-4
QF: Bernice Carr Vukovich d Edda Buding 5-7 6-2 6-2
QF: Kovats d Renee Schuurman 6-3 4-6 6-4
QF: Ann Haydon d Carmen Coronado 6-4 6-1

SF: Reynolds d Vukovich 6-3 6-2
SF: Haydon d Kovats 6-1 6-0

FI: Ann Haydon d Sandra Reynolds default

DF: Edda Buding/Ann Haydon d Snadra Reynolds/Renee Schuurman default

-----

ends July 12 Beerschot Tournament, Anvers, Belgium (Clay)

SF: Maria Bueno d Christiane Mercelis 6-2 6-1
SF: Darlene Hard d Yola Ramirez 6-3 6-3

FI: Darlene Hard led Maria Bueno 10-9 whe play stopped. Title was divided.

-----

July 4-9 Irish Championships Dublin, Ireland (Grass)

QF: Dottie Head Knode d June Byrne 6-0 7-5
QF: Jill Langley d Eleanor O' Neill 6-3 6-3
QF: Heather Flinn d Laura Lou Kunnen Bryan 7-5 6-4
QF: Ruia Morrison d Deidre Catt 6-8 6-3 6-4

SF: Knode d Langley 6-4 4-6 6-1
SF: Morrison d Flinn 6-3 6-2

FI: Dottie Knode d Ruia Morrison 6-2 6-4

DF: Laura Lou Bryan/Dottie Knode d Robin Blakelock/Deidre Catt 7-5 4-6 6-1

-----

July 4-9 Sunderland Tournament, England, United Kingdom (Grass)

QF: Lorna Cawthorn d Mrs Boyd 6-1 6-0
QF: H Clarke d M Collingworth 6-1 6-3
QF: Honor Durose d I Taylor 6-4 6-3
QF: Jenny Trewby d R Hindhaugh 7-5 6-3

SF: Cawthorn d Clarke 6-2 7-5
SF: Trewby d Durose 6-4 7-5

FI: Lorna Cawthorn d Jenny Trewby 6-0 6-4

DF: Lorna Cawthorn/Jenny Trewby d H Clarke/Honor Durose 6-4 6-4

-----

July 6-9 Nottingham Tournament, Nottingham, England, UK (Grass)

QF: Lynn Hutchings d E Tudor 6-4 6-0
QF: Pat Wheeler d Carol Webb 3-6 6-1 6-1
QF: Margaret Hunt d Joyce Fulton 6-1 6-0
QF: Pauline Roberts d Mrs Vakil 6-1 6-1

SF: Hutchings d Wheeler 6-2 6-2
SF: Roberts d Hunt 6-3 6-3

FI: Lynn Hutchings D Pauline Roberts 6-4 6-3

DF: Pauline Roberts/Pat Wheeler d Margaret Hunt/Lynn Hutchings 6-4 6-4

-----

July 4-9 East Of England Championships Felixstowe, England, UK (Grass)

SF: Elaine Shenton d Jenny Young 6-3 6-1
SF: Sheila Griffin Bramley d J Watts 8-6 6-4

FI: Sheila Bramley and Elaine Shenton divided the title.

-----

July 4-9 Midland Counties Championships Edgbaston, England, UK (Grass)

Draw=16

1R: Angela Mortimer d Mrs Parker 6-0 6-0
1R: L Bishop d S Sale 6-3 6-3
1R: Barbara Knapp d V Macdonald 6-2 6-0
1R: Jill Mills d Mrs Hall 6-1 6-2

1R: Hazel Cheadle d S Dorte 6-3 6-0
1R: S Lancaster d E Cruikshank 6-2 6-4
1R: S Wolstenholme d J Hall 6-4 6-4
1R: Margaret Hellyer d J Genton 6-1 6-1

QF: Mortimer d Bishop 6-3 6-2
QF: Mills d Knapp 6-3 6-3
QF: Cheadle d Lancaster 6-0 6-0
QF: Hellyer d Wolstenholme 6-0 8-6

SF: Mortimer d Mills 6-1 6-3
SF: Hellyer d Cheadle 7-5 9-7

FI: Angela Mortimer d Margaret Hellyer 6-0 6-1

DF: Margaret Hellyer/Angela Mortimer d Heather Brewer/Heather Cheadle 6-3 6-2

-----

July 4-9 Scottish Grass Court Championships Edinburgh, Scotland, UK (Grass)

FI: Joyce Barclay d Anne McAlpine 9-7 1-6 6-1

DF: B Carmichael/Mackay d J Knox/B Paterson 5-7 7-5 6-3

-----

July 6-8 France Versus Germany Deauville, France (Clay)

France d Germany 9-4

Flo De La Courtie d Renate Ostermann (Ger) 6-2 6-3
Aline Nenot d Margot Dittmeyer (Ger) 6-1 8-6
Paule Courteix d Inge Pohmann (Ger) 6-1 8-6
Josette Billaz d Brigitte Foerstendorf (Ger) 4-6 6-1 6-4
Karin Herich (Ger) d Monique Coste 6-8 6-4 7-5
Flo De La Courtie d Margot Dittmeyer (Ger) 6-3 7-9 8-6
Aline Nenot d Renate Ostermann (Ger) 8-6 6-3
Inge Pohmann (Ger) d Josette Billaz 8-6 7-5
Paule Courteix d Brigitte Foerstendorf (Ger) 6-2 7-5

De La Courtie/Nenot d Pohmann/K Warncke (Ger) 6-2 6-4
Billaz/Le Besnerais d Pohmann/K Warncke (Ger) 7-5 6-3
Dittmeyer/Ostermann (Ger)d De La Courtie/Nenot 6-3 6-2
Dittmeyer/Ostermann (Ger) d Billaz/Le Besnerais 2-6 6-4 10-8

-----

July 3-9 Rose Taubele Memorial ,New York City, New York, US (Clay)

QF: Carmen Lampe d Sheila Maroshick 4-6 6-4 6-4
QF: Betty Coumbe d Eileen Rahlens 6-4 5-7 6-4
QF: Bonnie Mencher d Doris Delord 7-5 7-5
QF: Wendy Stone d Vija Vuskains 6-2 6-3

SF: Lampe d Stone 6-2 6-0
SF: Mencher d Coumbe 6-1 6-0

FI: Carmen Lampe d Bonnie Mencher 6-4 7-5

DF: Ann Symmers/Mrs Sutter d Betty Coumbe/Carmen Lampe 7-9 6-4 6-2

-----

ends July 10 Mississippi State Championships Jackson, Mississippi, US

1R: Carol Vest d Nancy Falkenberg 3-6 6-4 6-2

QF: Carolyn Rogers D Bonnie Dondeville 6-0 6-4
QF: Stephanie DeFina D Putsy Trice 6-1 6-1
QF: Melanie Bierhorst D Bonnie Hudgens 6-3 6-4
QF: Mary Arfaras d Vest 6-1 6-1

SF: Rogers d DeFina 5-7 7-5 6-1
SF: Arfaras d Bierhorst 6-1 6-1

FI: Carolyn Rogers d Mary Arfaras 4-6 6-4 7-5

DF: Carol Vest/Barbara Whyte d Garner/Carolyn Rogers 6-2 4-6 6-0

-----

ends July 10 La Jolla Championships, La Jolla, California, US (Hard)

SF: Dodo Bundy Cheney d Pat Cody 6-3 6-3
SF: Judy Minna d Jane Little 7-9 6-0 6-0

FI: Dodo Cheney D Judy Minna 6-1 6-3

Df: Dodo Cheney/Olerich d Pat Cody/Pattee 6-1 6-2

-----

July 4-10 Tri State Championships Cincinnati, Ohio, US (Clay)

Draw=26

1R: Linda Vail d D Stuerenberg 6-3 6-3
1R: Julie Heldman d Susi Lehmann 6-0 6-1
1R: Natalie Pace-bye
1R: Carol Hanks d Betty Gray 7-5 6-1
1R: Marilyn Montgomery d Cindy Mason 6-4 6-2
1R: Phyllis Saganski-bye
1R: Lynn Haines d Maureen Taylor 6-3 6-2
1R: Justina Bricka d Sally Crosby 6-1 6-0

1R: Farel Footman d Sue Williams 6-0 6-0
1R: Linda Nein-bye
1R: Jean Gelner-bye
1R: Sue Miller-bye
1R: Connie Cristler-bye
1R: Sue Gerber d Nancy Meiss 6-3 6-4
1R: Virginia Brown d Martha Grine 6-2 7-5
1R: Susan Butt d Carrie Heldman 3-6 6-2 6-2

2R: J Heldman d Vail 0-6 6-3 6-3
2R: Hanks d Pace 6-1 6-0
2R: Saganski d Montgomery 4-6 6-3 6-4
2R: Bricka d Haines 6-2 7-5

2R: Footman d Nein 6-0 6-2
2R: Gelner d Miller 6-3 5-7 6-3
2R: Cristler d Gerber 6-1 6-0
2R: Butt d Brown 7-5 6-1

QF: Hanks d J Heldman 9-7 3-6 6-1
QF: Bricka d Saganski 6-3 6-1
QF: Footman d Gelner 6-3 6-4
QF: Butt d Cristler 3-6 7-5 6-4

SF: Hanks d Bricka 10-8 6-4
SF: Footman d Butt 6-4 6-4

FI: Carol Hanks d Farel Footman 6-2 4-6 6-3

DF: Justina Bricka/Carol Hanks d Farel Footman/Linda Nein 6-3 6-4

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:37 PM
Week of July 11-17

July 11-16 Welsh Championships Newport, Wales, UK (Grass)

QF: Angela Mortimer d Janet Kemp 6-2 6-1
QF: Jill Mills d Pat Evans 6-3 6-2
QF: Rita Bentley d Mrs Kerr 6-1 6-3
QF: Bernice Carr Vukovich d S Wolstenholme 6-4 6-0

SF: Mortimer d Mills 6-2 6-1
SF: Vukovich d Bentley 6-1 6-2

FI: Angela Mortimer d Bernice Vukovich 11-9 6-3

DF: Angela Mortimer/Bernice Vukovich d Rita Bentley/Jill Mills 6-1 6-1

-----

July 11-16 West Kirby And Hoylake Tournament, Hoylake, England, UK (Grass)

2R: Renee Schuurman d J Macleod 6-1 6-1
2R: Louise Grundy d M Muncaster 6-1 6-2
2R: Margaret O' Donnell d J Hope 6-4 6-3
2R: Shirley Hannah d Mrs Smith 6-0 6-0

2R: Georgie Woodgate Cox d D Rawsthorne 6-2 6-2
2R: JA Thomson d J Jackson 6-3 7-5
2R: S Worthington d L Hallwood 6-2 6-3
2R: Sheila Armstrong d Ed Smith 6-1 6-2

QF: Schuurman d Grundy 6-0 6-3
QF: O' Donnell d Hannah 6-4 6-0
QF: Thomson d Cox 6-4 6-4
QF: Armstrong d Worthington 6-1 6-1

SF: Schuurman d O' Donnell 6-1 8-6
SF: Armstrong d Thomson 6-0 6-0

FI: Renee Schuurman d Sheila Armstrong 6-3 7-5

DF: Sheila Armstrong/Renee Schuurman d Georgie Cox/Margaret O'Donnell 6-1 6-1

-----

July 11-16 Havant Tournament, Havant, England, UK (Grass)

Draw=15

1R: Ruia Morrison d Mrs Sherwood 6-0 6-0
1R: Mrs Robinson d Aprille O' Neill default
1R: S Lee d Robin Blakelock default
1R: Barbara Knapp d CM Levick 6-0 6-2

1R: Vivienne Cox d Regine Thackray default
1R: Mrs Pitts d J Brown 6-2 6-3
1R: Carol Rosser d M Crombie 8-6 6-2
1R: Pauline Roberts-bye

QF: Morrison d Robinson 6-1 6-2
QF: Knapp d Lee 6-1 6-2
QF: Cox d Pitts 6-1 6-2
QF: Roberts d Rosser 6-4 6-4

SF: Morrison d Knapp 6-2 6-3
SF: Roberts d Cox 6-1 6-4

FI: Ruia Morrison d Pauline Roberts 6-2 6-0

DF: Ruia Morrison/Pauline Roberts d Barbara Kanpp/Mrs Robinson 6-0 6-3

-----

July 11-16 Essex Championships Frinton On Sea, England, UK (Grass)

2R: Deidre Catt d Mrs Vakil 6-0 6-0
2R: Daniele Wild d Mrs Hassid 2-6 6-3 6-4
2R: Caroline Yates Bell d Francoise Bonniard 6-1 6-4
2R: Honor Durose d S Fisher 6-2 6-1

2R: Pat Hird d Claudine Pierval 6-4 6-4
2R: Pierrette Seghers d Cindy Golbert 7-5 5-7 6-2
2R: JM Young d J Watts 7-5 6-2
2R: Marlene Gerson d Mrs Carter 6-3 6-0

QF: Catt d Wild 6-3 6-0
QF: Yates Bell d Durose 6-3 6-2
QF: Hird d Seghers 6-2 6-2
QF: Gerson d Young 6-4 8-6

SF: Catt d Yates Bell 6-3 6-2
SF: Hird d Gerson 7-5 4-6 6-3

FI: Deidre Catt d Pat Hird 6-2 6-4

DF: Pat Hird/Caroline Yates-Bell d Deidre Catt/Marlene Gerson 6-4 6-4

-----

July 13-17 Dusseldorf Tournament , Dusseldorf, Germany (Clay)

SF: Maria Bueno d Dottie Knode 6-2 6-3
SF: Edda Buding d Yola Ramirez 3-6 6-1 6-4

FI: Maria Bueno d Edda Buding 6-1 6-1

DF: Edda Buding/Dottie Knode d Margaret Hellyer/Yola Ramirez 6-2 8-6

-----

July 10-16 Budapest International Championships , Buadapest, Hungary (Clay)

SF: Suzy Kormoczy d Zsofia Broszman 6-4 6-3
SF: Ann Haydon d Sandra Reynolds 3-6 6-2 6-2

FI: Suzy Kormoczy d Ann Haydon 1-6 8-6 8-6

DF: Ann Haydon/Suzy Kormoczy d Klara Bardoczy/Zsofia Broszman 6-3 6-2

-----

July 10-16 Czechoslovakian International Championships Prague, Czechoslovakia (Clay)

Draw= at least 17 (missing any 1R results)

2R: Vera Puzejova d Alena Palmeova 6-0 6-1
2R: Eva Johannes d Rampasova 6-2 4-6 6-2
2R: Jitka Horcikova d Volkova 6-2 6-4
2R: Mary Hawton d Ancincova 6-2 6-1

2R: O Siroka d Prochova 6-1 6-3
2R: Pilarova d Purkova 6-4 6-3
2R: Elgrova d Strachova 6-4 6-3
2R: Jan Lehane d Blahova 6-1 6-3

QF: Puzejova d Johannes 6-2 6-1
QF: Horcikova d Hawton 6-4 6-0
QF: Pilarova d Siroka 6-3 2-6 6-2
QF: Lehane d Elgrova 6-2 6-1

SF: Puzejova d Horcikova 7-5 6-0
SF: Lehane d Pilarova 6-4 6-2

FI: Vera Puzejova d Jan Lehane 6-4 6-2

DF: Mary Hawton/Jan Lehane d Vera Puzejova/O Siroka 6-3 8-6

-----

July 11-17 Eastern Clay Court Championships Ardsley On Hudson, New York, US (Clay)

Draw=13


1R: Carmen Lampe d Lillian O' Donnell 6-0 6-2
1R: Melie Kawilarang-bye
1R: Doris Delord-bye
1R: Carolyn Liguori d Eileen Rahlens 6-0 6-3

1R: Wendy Stone d Nadine Netter 2-6 6-1 6-1
1R: Sue Behlmar d Florence Sabino 6-1 6-0
1R: Sue Belhmar-bye
1R: Betty Coumbe d Helen La Brecque 6-1 6-1

QF: Lampe d Kawilarang 6-1 6-0
QF: Delord d Liguori 6-4 6-1
QF: Stone d Mencher 6-1 6-4
QF: Behlmar d Coumbe 6-0 6-2

SF: Lampe d Delord 7-5 4-0 retired
SF: Stone d Behlmar 3-6 6-3 6-1

FI: Carmen Lampe d Wendy Stone 6-8 6-3 6-0

DF: Doris Delord/Isabel Troccole d Betty Coumbe/Carmen Lampe 7-5 7-5

-----

July 11-17 Western Championships Indianapolis, Indiana, US (Clay)

Draw=17

1R: Phyllis Saganski d Sue Sterrett 4-6 7-5 6-0

2R: Farel Footman d Lee Lester 6-0 6-0
2R: Sara Mae Turber d Betty Gray 2-6 6-1 6-4
2R: Marilyn Montgomery d Sue Miller 6-3 6-1
2R: Saganski d Marilyn Kruse 6-0 6-1

2R: Connie Cristler d Virginia Brown 6-1 6-1
2R: Sue Hodgman d Louise Owen 6-2 6-0
2R: Susan Butt d Jean Gelner 6-2 6-1
2R: Linda Vail d Susan Metzger 6-1 6-4

QF: Footman d Turber 6-0 6-1
QF: Montgomery d Saganski 3-6 6-1 6-3
QF: Hodgman d Cristler 6-3 6-0
QF: Butt d Vail 6-4 6-1

SF: Footman d Montgomery 6-1 6-3
SF: Hodgman d Butt 6-2 6-2

FI: Sue Hodgman d Farel Footman 6-1 6-2

DF: Farel Footman/Linda Vail d Sue Hodgman/Sue Metzger 4-6 6-1 9-7

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:37 PM
Week of July 18-24

July 18-24 United States Clay Court Championships River Forest, Illinois, UD (Clay)
Venue: River Forest Country Club

Draw=32

1R: Justina Bricka d Darlene Hard [1] 7-5 1-6 6-2
1R: Sue Hodgman d Sandy Warshaw 6-2 6-0
1R: Gwyneth Thomas d Nancy O' Connell 6-2 6-1
1R: Barbara Browning d Nancy Dillon 6-0 6-2
1R: Mimi Arnold d Virginia Brown 6-1 6-0
1R: Linda Vail d Jean Gelner 4-6 6-1 6-4
1R: Connie Cristler d Mary Ann Silagi 6-2 6-2
1R: Carole Caldwell d Evelyn Robson 6-0 6-0

1R: Dottie Knode [2] d Betty Gray 6-0 6-0
1R: Billie Jean Moffitt d Sue Sterrett 6-0 6-1
1R: Marilyn Montgomery d Carol Hanks 9-7 4-6 6-4
1R: Farel Footman d Susan Butt 6-2 8-6
1R: Janet Hopps [3] d Carol Levy (GB) 6-3 6-1
1R: Kathy Chabot d Shelia Levit 6-0 6-0
1R: Roberta Alison d Judy Alvarez 5-7 10-8 6-1
1R: Nancy Richey d Stella Cunningham 6-1 6-1

2R: Hodgman D J Bricka 7/5-6/0
2R: Thomas D B Browning 3/6-6/3-6/4
2R: Vail D M Arnold 6/4-2/6-6/4
2R: Caldwell D C Cristler 6/3-6/2

2R: Knode [2] d Moffitt 1-6 6-0 6-3
2R: Footman d Montgomery 6-2 3-6 6-1
2R: Hopps [3] d Chabot 6-4 6-2
2R: Richey d Alison 4-6 6-3 6-1

QF: Thomas d Hodgman 6-1 6-4
QF: Caldwell d Vail 10-8 6-2
QF: Knode [2] d Footman 6-1 6-3
QF: Richey d Hopps [3] 9-7 3-6 3-1 retired (leg cramps)

SF: Thomas d Caldwell 7-5 6-1
SF: Knode [1] d Richey 6-4 11-9

FI: Dottie Knode [1] d Gwyneth Thomas 6-3 6-3

Doubles

SF: Darlene Hard/Billie Jean Moffitt d Carole Caldwell/Kathy Chabot 6-2 6-3
SF: Justina Bricka/Carol Hanks d Farel Footman/Janet Hopps 6-1 6-2

FI: Darlene Hard/Billie Jean Moffitt d Justina Bricka/Carol Hanks 6-3 6-4

35 year old Knode wins her 4th US CC, patiently waiting for errors or forcing them with drop shots. Her younger opponent, only 19, couldn't recover from 1-4 deficits in both sets. Dottie, who has been playing before Thomas was even born, announces she is retiting from tennis.

-----

July 18-23 New Jersey State Championships, Orange, New Jersey, US (Clay)
Venue: Berkeley Tennis Club

Draw=35

1R: Jean Larkin d Claire Radoslavic 6-3 6-4
1R: Charlotte Lee d Lois Enslow 6-3 6-2
1R: Nana Vaughan d Mary Evans 6-4 6-2

2R: Carmen Lampe [1] d Marion Wilson 6-0 6-1
2R: Eleanor Blair d Adrienne Rodriguez 6-3 6-4
2R: Vaughan d Mary Siff 6-0 6-0
2R: Rosemary Darben d Betty Rubin 6-3 6-2
2R: Eileen Rahlens d Nancy DeRenna 9-7 6-3
2R: Betty Brown d ????
2R: Joan Liebman d Ora Lee Jenkins 6-3 6-0
2R: Patricia Broder d Sue Wienberg default

2R: Jean Corvino [2] d Laura Krieger 6-2 6-2
2R: Lillian Dowd d Louise Christian 6-4 6-4
2R: Mimi Kanarek d Karol Gagliano 6-0 6-0
2R: Sheila Maroshick d Florence Sabino 6-0 6-0
2R: Betty Coumbe [4] d Maryanne Reeves 6-1 6-3
2R: Helen La Brecque d Beverly McGhle 6-2 6-2
2R: Lee d Larkin 6-0 6-0
2R: Elaine Scarpone d susan Gregory 6-0 6-1

3R: Lampe [1] d Blair 6-1 6-4
3R: Vaughan d Darben 6-3 4-6 6-2
3R: Rahlens d Brown 6-4 6-1
3R: Liebman d Broder 6-4 6-2

3R: Corvino [2] d Dowd 5-7 7-5 8-6
3R: Maroshick d Kanarek 6-2 6-4
3R: Coumbe [4] d La Brecque 6-4 6-1
3R: Lee d Scarpone 6-4 7-5

QF: Lampe [1] d Vaughan 6-0 6-2
QF: Rahlens d Liebman 6-2 8-6
QF: Maroshick d Corvino [2] 6-2 6-2
QF: Lee d Coumbe [4] 6-4 6-2

SF: Lampe [1] d Rahlens 2-6 6-0 6-3
SF: Maroshick d Lee 6-1 6-3

FI: Carmen Lampe [1] d Sheila Maroshick 4-6 6-4 6-1

DF: Betty Coumbe/Carmen Lampe d Dorothy Deemer/Charlotte Lee 6-4 6-0

Carmen takes her 5th New Jersey State title. After dropping the first set she asserts control of the match with her forehand.

-----

July 17-23 Middle States Grass Court Championships Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)

Draw=20

1R: Bonnie Mencher d Louise Moessner 6-1 6-3
1R: Jane Feise d Betty Woll 7-5 6-3
1R: Mrs Deacon d Phyllis Pintzuk 6-1 6-1
1R: Joyce Davenport d Mrs Stewart McCracken 6-2 6-2

2R: Carol Prosen d Joy Valderrama 6-0 6-4
2R: Mencher d Mrs Kling 6-1 6-0
2R: Margaret Osborne Dupont d Chris Safford 6-1 6-4
2R: Carole Wright d Feise 6-0 6-2

2R: Belmar Gunderson d Ann Wetzel 6-4 6-2
2R: Deacon d Dorothy Kornegay 6-0 6-0
2R: Margaret Varner d Davenport 6-2 6-2
2R: Tory Fretz d Mrs Edward Behl 6-0 6-2

QF: Mencher d Prosen 6-4 6-2
QF: Dupont d Wright 9-7 6-4
QF: Varner d Fretz 6-1 2-6 6-1
QF: Gunderson d Deacon 7-5 6-3

SF: Dupont d Mencher 6-2 4-6 6-2
SF: Varner d Gunderson 6-4 6-2

FI: Margaret Varner d Margaret Dupont 6-0 3-6 6-3

DF: Margaret Dupont/Margaret Varner d Belmar Gunderson/Bunny Vosters 6-2 6-2

-----

July 18-24 Swiss Championships Gstaad, Switzerland (Clay)

Draw=17

1R: Roberta Beltrame d Eveline Scherrer 6-3 2-6 6-4

2R: Maria Bueno d Ilse Buding Davies 6-4 6-1
2R: Jacqueline Rees Lewis d Carmen Coronado 7-5 7-5
2R: Jan Lehane d Vroni Studer 6-4 7-5
2R: Edda Buding d Daniele Wild 7-5 6-1

2R: Yola Ramirez d Alice Wavre 6-2 6-2
2R: Christiane Mercelis d Beltrame 6-2 4-6 8-6
2R: Mary Hawton d Marie Odile Bouchet 6-2 6-2
2R: Sandra Reynolds d Patsy Blake (US) 6-2 6-2

QF: Bueno d Rees-Lewis 6-2 6-4
QF: Buding d Lehane 6-2 3-6 9-7
QF: Ramirez d Mercelis 6-4 2-6 6-1
QF: Reynolds d Hawton 6-2 6-3

SF: Bueno d Buding 6-4 6-0
SF: Reynolds d Ramirez default (throat infection)

FI: Maria Bueno d Sandra Reynolds 6-2 6-3

DF: Edda Buding/Christiane Mercelis d Marie Bouchet/Jacqueline Rees-Lewis 7-5 4-6 6-2

MX: Maria Bueno/Nicola Pietrangeli d Edda Buding/Don Candy 6-2 6-3

A capacity crowd of 4,500 watch the finals. Maria sweeps Sandra off court in only 38 minutes. Bueno thus got sweet revenge for losing to Reynolds at Wimbledon. In that encounter the South African outdueled the Brzilian from the baseline. At Gstaad Bueno gave her no consistent rhythm. She interspersed drop shots with foarys to net, concentrating most of her attack on Reynold's weaker backhand side.

Bueno was briefly pushed in the semis, as Buding had 3 points for a 5-3 lead. Edda hit 3 consecutive forehand passing shots to get to 40-0. Then came the Bueno magic. Booming her serves, the volatile Senorita hled serve, going on an 9 game tear to win 6-3 6-0.

Signature feutures of the event are the spectacular Alpine setting. Fine as the backdrop is, players sometimes have to get used to the high altitude.

-----

ends July 24 La Baule Tournament, Le Baule, France Clay

FI: Paule Courteix d Flo De La Courtie 1-6 6-3 6-3

-----

ends July 26 Montlucon Tournament, France (Clay)

FI: Norma Marsh d M Canque 6-0 6-3

*Week covered by the NYT.

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:38 PM
Week of July 25-31

July 25-31 Dutch Championships ,Hilversum, Netherlands (Clay)

FI: Bernice Vukovich (SA) d Renee Schuurman (SA) 6-0 6-1

DF: Margaret Hunt/Lynne Hutchings (SA) d Renee Schurrman/Bernice Vukovich 4-6 6-4 7-5

-----

July 25-30 Bedford Tournament, Bedford, England, UK (Grass)

2R: Angela Mortimer d Mrs Collier 6-0 6-0
2R: Mrs Mundy d Mrs Hebblethwaite 6-1 6-1
2R: M Dickerson d Mrs Jones 6-1 6-0
2R: Pat Stewart d Mrs Bean 6-2 6-3

2R: Margaret O' Donnell d J Bagshaw 6-2 6-1
2R: J Tee d A Case 6-1 6-2
2R: S Jones d P Rose 6-2 6-1
2R: Shirley Bloomer Brasher d SP James 6-0 6-0

QF: Mortimer d Mundy 6-0 6-0
QF: Stewart d Dickerson 6-2 6-1
QF: Tee d O' Donnell 6-3 8-6
QF: Brasher d Jones 6-0 6-2

SF: Mortimer d Stewart 6-0 6-4
SF: Brasher d Tee 6-2 6-2

FI: Angela Mortimer d Shirley Brasher 6-2 6-1

DF: Shirley Brasher/Angela Mortimer d Mrs Bean/Dickerson 6-1 6-0

-----

July 25-30 South Northumberland Championships, England (Grass)

QF: Pat Hird d Frances Maclennan 6-3 7-5
QF: Pat Wheeler d Carol Webb 2-6 6-4 7-5
QF: Robin Blakelock d Frances Walton 6-2 7-5
QF: Pauline Roberts d Elizabeth Starkie 6-4 6-4

SF: Wheeler d Hird 6-0 6-3
SF: Roberts d Blakelock 6-4 6-1

FI: Pat Wheeler d Pauline Roberts 0-6 6-2 6-4

DF: Pauline Roberts/Pat Wheeler d Pat Hird/Caroline Yates-Bell 7-5 1-6 7-5

-----

July 25-30 Royal Tunbridge Wells Tournament (Grass)

2R: Ruia Morrison d Mrs Barber 6-0 6-0
2R: S Worsfield d Alison Stroud 4-6 6-3 7-5
2R: J Watts d Mrs Brock 6-2 4-6 7-5
2R: B Horton d S Outred 6-1 6-0

2R: Cynthia Ashton d Mrs Law 7-5 6-0
2R: J Macintosh d Carol Rosser 6-1 3-6 6-4
2R: Janet Kemp d Mrs Sherwood 6-2 6-0
2R: Sue Waters d Gail Chapman 6-2 6-2

QF: Morrison d Worsfield 6-1 6-0
QF: Watts d Horton 6-4 6-4
QF: Macintosh d Ashton 6-1 6-0
QF: Waters d Kemp 6-3 2-6 6-4

SF: Morrison d Watts 6-0 6-0
SF: Waters d Macintosh 6-1 2-6 6-2

FI: Ruia Morrison d Sue Waters 6-3 6-2

DF: Vivienne Cox/Ruia Morrison d Mrs Brock/Waters 6-3 3-6 6-3

-----

July 25-28 Le Touquet Tournament, Le Touquet, France (Clay)

QF: Dawn Thomas d Pierrette Seghers 6-4 6-2
QF: Chantal Langanay d Norma Marsh 7-5 6-4

SF: Flo De La Courtie d Thomas 6-4 6-3
SF: Janine Lieffrig d Langanay 6-2 6-4

FI: Flo De La Courtie d Janine Lieffrig 7-5 7-5

-----

July 25-August 1 Pennsylvania Lawn Tennis Grass Court Championships Haverford, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Merion Cricket Club

Draw=60

1R: Darlene Hard d Mary Evans 6-0 6-0
1R: Sue Behlmar-bye
1R: Kathy Chabot d Jean Gelner 6-0 6-1
1R: Sandy Warshaw d Linda George 6-3 5-7 6-3
1R: Gwyneth Thomas d Joy Valderrama 6-2 6-0
1R: Pat Shaffer Deacon-bye
1R: Billie Jean Moffitt d Carolyn Liguori 6-3 6-1
1R: Alice Fehrenbach d Connie Cristler 6-3 7-5

1R: Margaret Osborne Dupont d Linda Lou Crosby 6-0 6-0
1R: Peachy Kellmeyer d Liz Crady 8-6 6-0
1R: Vicki Palmer d Bonnie Mencher 6-4 6-0
1R: Pam Davis d Wendy Stone 6-3 6-4
1R: Belmar Gunderson d Carmen Lampe 6-3 6-0
1R: Virginia Brown d Judy Sylvester 3-6 6-4 6-2
1R: Barbara Browning d Tory Fretz 6-0 6-0
1R: Marilyn Montgomery d Vija Vuskains 6-2 6-2

1R: Janet Hopps d Sylvia Knowles Simonin 6-2 6-2
1R: Linda Vail d Gloria Young 6-1 6-3
1R: Mary Ann Leight d Susie Herr Feldman 6-4 6-3
1R: Carole Wright-bye
1R: Margaret Varner d Sheila Maroshick 3-6 6-1 6-0
1R: Doris Delord d Carol Ann Prosen 5-4 retired
1R: Carol Hanks-bye
1R: Joyce Davenport d Susan Butt 7-5 2-6 6-2

1R: Karen Hantze d Carol Ann Loop 6-0 6-0
1R: Judy Alvarez d Betty Woll 6-4 7-5
1R: Justina Bricka d Phyllis Pintzuk 6-1 6-3
1R: Carol Southmayd d Stella Cunningham 6-3 6-2
1R: Mimi Arnold d Lynn Haines 6-1 6-1
1R: Cathy Lee Crosby d Chris Safford 4-6 7-5 6-4
1R: Farel Footman d Jane Feise 6-2 6-3
1R: Carole Caldwell d Ann Wetzel 6-2 6-3

2R: Hard d Behlmar 6-1 6-1
2R: Chabot d Warshaw 6-0 6-2
2R: Thomas d Deacon 6-3 6-0
2R: Moffitt d Fehrenbach 6-1 6-1
2R: Dupont d Kellmeyer 6-0 6-1
2R: Palmer d Davis 6-1 6-3
2R: Gunderson d Brown 6-2 6-2
2R: Montgomery d Browning 8-6 6-2

2R: Hopps d Vail 6-2 6-1
2R: Wright d Leight 6-0 6-0
2R: Varner d Delord 6-0 6-0
2R: Hanks d Davenport 6-0 6-2
2R: Hantze d Alvarez 6-2 6-1
2R: Bricka d Southmayd 6-2 6-4
2R: Arnold d CL Crosby 6-1 6-0
2R: Caldwell d Footman 6-3 6-3

3R: Chabot d Hard 6-4 6-4
3R: Moffitt d Thomas 6-4 6-4
3R: Dupont d Palmer 6-2 6-3
3R: Gunderson d Montgomery 3-6 6-2 6-3

3R: Hopps d Wright 6-2 retired
3R: Hanks d Varner 6-3 6-4
3R: Bricka d Hantze 7-5 6-4
3R: Arnold d Caldwell 6-2 6-0

QF: Moffitt d Chabot 6-3 6-3
QF: Dupont d Gunderson 6-2 12-10
QF: Hopps d Hanks 6-4 7-5
QF: Arnold d Bricka 5-7 6-1 6-4

SF: Dupont d Moffitt 6-4 2-6 6-2
SF: Arnold d Hopps 6-4 12-14 retired

FI: Mimi Arnold d Margaret Dupont 6-1 6-2

Doubles

FI: Margaret Osborne/Margaret Varner d Karen Hantze/Janet Hopps 4-6 6-4 6-2

MX: Karen Hantze/Rod Susman d Kathy Chabot/Donald Dell 8-6 5-7 6-3

Youth was served in the final, as 21 year old Mimi Arnold beat a woman twice her age. Dupont, 42, found her carefully placed drop shots and chops hit back at her with too much force in a match lasting 37 minutes.

-----

July ????* France versus Italy, La Baule, France (Clay)

Itay d France 7-6

Paule Courteix d Lucia Bassi (Ity) 4-6 6-2 6-4
Flo De La Courtie d Maria Teresa Riedl (Ity) 6-3 6-2
Lea Pericoli (Ity) d Aline Nenot 6-3 6-1
Lucia Bassi (Ity) d Josette Billaz 3-6 6-0 6-1
Paule Courteix d Nicla Migliori (Ity) 11-9 2-6 6-4
Monique Coste d Francesca Gordigiani (Ity) 7-5 6-2
Maria Teresa Riedl (Ity) d Aline Nenot 6-0 6-1
Flo De La Courtie d Lea Pericoli (Ity) 6-2 6-4
Josette Billaz d Nicla Migliori (Ity) 6-3 4-6 6-3

Lazzarino/Pericoli (Ity) d Billaz/Le Besnerais 6-1 7-5
Migliori -Riedl (Ity) d Courtie/Nenot 7-5 6-2
Lazzarino/Pericoli (Ity) d Coste/Courtie 6-1 7-5
Migliori/Riedl (Ity) d Le Besnerais/Billaz 6-3 6-2

While dates are not exact the event was at the end of July

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:38 PM
Week of August 1-7

ends August 7 Ostend International, Ostend, Belgium (Clay)

SF: Lynn Hutchings d Pauline Roberts 6-4 6-2
SF: Christiane Mercelis d F Marinkelle 6-3 6-1

FI: Lynn Hutchings d Christiane Mercelis 0-6 6-4 7-5

-----

ends August 5 Evian Tournament, Evian, France (Clay)

SF: Norma Marsh d Nicole Huve 6-1 6-3
SF: Jacqueline Rees-Lewis d Dawn Thomas 6-2 4-6 6-1

FI: Norma Marsh d Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-1

-----

August 1-6 St George's Hill Tournament Weybridge, England, UK (Grass)

QF: Shirley Bloomer Brasher d B Horton 6-2 6-2
QF: Lorna Cawthorn d P Wright 6-4 6-3
QF: Jenny Wagstaff d T Guirdham 6-1 6-2
QF: Rosemary Deloford d S Worsfield 6-3 6-1

SF: Brasher d Cawthorn 6-4 6-1
SF: Deloford d Wagstaff 6-4 5-7 6-3

FI: Shirley Brasher d Rosemary Deloford 6-1 6-2

DF: Shirley Brasher/Rosemary Deloford d Mrs Turnbull/Mrs Wright 6-1 6-2

-----

August 1-9 German Championships Hamburg, Germany (Clay)

Draw=at least 33

2R: Maria Bueno d Tone Schirmer 6-2 6-3
2R: Rita Bentley d Brigitte Foerstendorf 6-4 5-7 6-2
2R: Bernice Carr Vukovich d Carmen Coronado default
2R: Margot Dittmeyer d Anne Haillet default
2R: Jan Lehane d Totta Zehden 6-0 7-5
2R: Renee Schuurman d Karen Warncke 6-0 6-2
2R: R Topel d Ilse Buding Davies default
2R: Angela Mortimer d R Knobling 6-4 6-3

2R: Sandra Reynolds d H Haas default
2R: Karin Herich d Pat Ward Hales 7-5 9-7
2R: Yola Ramirez d Almut Sturm 6-2 6-4
2R: Sheila Armstrong d Mary Hawton 6-2 6-3
2R: Margaret Hellyer d R Schmidt -Weferlingen 6-4 3-6 6-4
2R: Edda Buding d Weber-Kautz 6-3 6-2
2R: Renate Ostermann d Ulla Hultkrantz 6-0 6-1
2R: Christine Truman d Maria Tort Ayala 6-1 6-2

3R: Bueno d Bentley 6-1 6-2
3R: Dittmeyer d Vukovich 3-6 6-4 6-3
3R: Lehane d Schuurman 6-2 7-5
3R: Mortimer d Topel 6-1 6-1

3R: Reynolds d Herich 6-1 6-2
3R: Ramirez d Armstrong 6-3 6-4
3R: Buding d Hellyer 7-5 7-5
3R: Truman d Ostermann 3-6 6-3 6-1

QF: Bueno d Dittmeyer 6-3 6-3
QF: Mortimer d Lehane 6-1 6-1
QF: Reynolds d Ramirez 6-4 6-2
QF: Truman d Buding 6-4 6-3

SF: Bueno d Mortimer 5-7 9-7 6-3
SF: Reynolds d Truman 1-6 6-3 6-3

FI: Sandra Reynolds d Maria Bueno 7-5 8-6

Doubles

FI: Edda Buding/ChristineTruman d Sandra Reynolds/Renee Schuurman 6-4 5-7 6-0

MX: Sandra Reynolds (SA)/Ian Vermaak (SA) d. ????

-----

ends August 8 Dinard Tournament , Dinard, France (Clay)

FI: Norma Marsh d Anne-Marie Seghers 7-5 6-0

-----

August 1-6 Philadelphia and District Women's Grass Court Championships Philadelphia, PA, US (Grass)

Draw=at least 47

1R: Karen Hantze-bye
1R: ????
1R: ????
1R: Carol Southmayd-bye
1R: Billie Jean Moffitt-bye
1R: Jean Gelner-bye
1R: Judy Alvarez-bye
1R: Sandy Warshaw d Liz Crady 6-0 6-3

1R: Kathy Chabot d Sylvia Knowles Simonin 6-1 6-1
1R: Vija Vuskains-bye
1R: Betty Brown-bye
1R: Joyce Davenport-bye
1R: Connie Cristler d Vicki Palmer 8-6 6-0
1R: Linda George d Virginia Brown 6-2 6-1
1R: Chris Safford d Susie Herr Feldman 6-4 6-3
1R: Pam Davis d Audrey Maier 6-0 6-4

1R: Belmar Gunderson d Carol Ann Loop 6-2 11-9
1R: Marilyn Montgomery d Linda Nein 6-1 11-9
1R: Linda Lou Crosby d Louise Moessner 6-3 0-6 6-2
1R: Stella Cunningham-bye
1R: Justina Bricka d Lynn Haines 6-0 7-5
1R: Joy Valderrama-bye
1R: Susan Butt d Maggie Taylor 6-4 6-2
1R: Cathy Lee Crosby d Alice Fehrenbach 6-4 9-7

1R: Carol Ann Prosen-bye
1R: Farel Footman d Patsy Hitchens 6-1 6-1
1R: Pat Shaffer Deacon d Sheila Maroshick 6-0 6-3
1R: Sue Behlmar d Jane Feise 6-1 6-2
1R: Barbara Browning-bye
1R: Wendy Stone-bye
1R: Phyllis Pintzuk-bye
1R: Carole Caldwell-bye

2R: Hantze d ????
2R: Southmayd d ????
2R: Moffitt d Gelner 6-2 6-3
2R: Alvarez d Warshaw 7-5 3-6 6-3
2R: Chabot d Vuskains 6-1 6-0
2R: Davenport d Brown 6-4 6-2
2R: George d Cristler 4-6 6-2 6-3
2R: Safford d Davis 6-2 6-2

2R: Gunderson d Montgomery 13-11 6-3
2R: LL Crosby d Cunningham 6-4 6-1
2R: Bricka d Valderrama 6-1 6-1
2R: Butt d CL Lee Crosby 4-6 1-8 10-8
2R: Footman d Prosen 7-5 6-3
2R: Deacon d Sue Behlmar 7/5-6/4
2R: Browning d Stone 6-4 6-4
2R; Caldwell d Pintzuk 6-0 6-0

3R: Hantze d Southmayd 6-3 6-1
3R: Moffitt d Alvarez 6-4 6-2
3R: Chabot d Davenport 6-2 6-0
3R: Safford d George 6-3 6-2

3R: Gunderson d LL Crosby 6-3 6-1
3R: Bricka d Butt 6-3 6-2
3R: Deacon d Footman 3-6 8-6 6-1
3R: Caldwell d Browning 6-0 6-4

QF: Moffitt d Hantze 6-4 6-3
QF: Chabot d Safford 6-2 6-3
QF: Bricka d Gunderson 6-3 4-6 6-3
QF: Caldwell d Deacon 6-2 6-3

SF: Moffitt d Chabot 6-2 4-6 6-4
SF: Caldwell d Bricka 6-2 10-8

FI: Billie Jean Moffitt d Carole Caldwell 6-1 6-0

Doubles

FI: Kathy Chabot/Karen Hantze d Donna Floyd/Belmar Gunderson 4-6 6-3 6-4

MX: Marilyn Montgomery/Fritz Klein d Pat Deacon/Ed Dailey 5-7 8-6 6-3

16 year old Billie Jean Moffitt steam rolls Kathy Chabot in the final, though 4 of the 6 games in the second set did go to deuce.

Draw note:

Pat (nee Shaffer) Deacon= Mrs Horace Deacon

-----

ends August 7 Adelboden Tournament, Adelboden, Switzerland (Clay)

????

Will Alvarez won the men's singles here. Was there a women's event as well?

Per Jimbo this is a famus ski resort.

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:39 PM
Week of August 8-14

August 10-16 Knokke Le Zoute Tournament, Knokke, Belgium (Clay)

SF: Christine Truman d Margaret Hellyer 6-1 6-2
SF: Christiane Mercelis d Norma Marsh 6-4 6-0

FI: Christine Truman d Christiane Mercelis 6-1 2-6 6-3

DF: Christiane Mercelis/Christine Truman d Jenny Hoad/Margaret Hellyer 6-3 6-3

-----

ends August 14 Czechoslovakian National Championships, Ostrava, Czechoslovakia (Clay)

SF: Vera Puzejova d I Elgrova 6-3 6-2
SF: O Siroka d Olga Lendlova 9-7 6-1

FI: Vera Puzejova d O Siroka 6-2 7-5

DF: O Siroka/Vera Puzejova d Brabencova/Olga Lendlova 6-1 6-2

Limited to Czechoslovakians only.

-----

August 11-15 Kulm Carlton Tournament St Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Kulm Carlton

SF: Dora Schuster d Jenny Trewby 6-8 6-2 8-6
SF: Pat Ward Hales d Nicole Huve 6-3 6-2

FI: Dora Schuster d Pat Hales 9-7 2-6 6-1

MX: Pat Hales/Bailey d Schultheiss/Dora Schuster 6-2 7-5

-----

August 10-15 Wengen Tournament, Wengen, Switzerland (Clay)

SF: Mary Hawton d Roberta Beltrame 6-3 7-5
SF: Jan Lehane d Katarina Frendelius 6-0 6-1

FI: Mary Hawton d Jan Lehane 5-7 6-2 6-2

DF: Mary Hawton/Jan Lehane d Roberta Beltrame/Alice Wavre 6-3 6-0

-----

August 8-13 Cranleigh Tournament, Cranleigh, England, UK

3R: Shirley Bloomer Brasher d V Kemp 6-1 6-2
3R: M Bartrop d P Orchard 6-4 7-5
3R: Janet Kemp d Mrs Turnbull 4-6 7-5 9-7
3R: B Horton d Mrs King 6-1 6-4

3R: P Wright d Mrs Hilton 6-2 7-5
3R: Caroline Yates-Bell d J Jack 6-0 6-0
3R: S Penney d JM Wolfe 6-3 4-6 6-1
3R: Rosemary Deloford d J Macintosh 6-0 6-2

QF: Brasher d Bartrop 6-0 6-1
QF: Kemp d Horton 6-3 7-5
QF: Yates-Bell d Wright 6-3 6-3
QF: Deloford d Penney 6-1 6-2

SF: Brasher d Kemp 6-8 6-2 6-2
SF: Yates-Bell d Deloford 6-3 6-3

FI: Shirley Brasher d Caroline Yates-Bell 6-3 8-6

DF: Shirley Brasher/Caroline Yates-Bell d Mrs Turnbull/P Wright 6-0 6-0

-----

ends August 14 Danish National Championships Copenhagen, Denmark (Clay)

SF: Lisa Kaa Soerensen d Inge Overgaard 6-4 6-2
SF: Pia Balling d Gitte Grage 6-4 2-6 6-3

FI: Pia Balling d Lisa Soerensen 6-3 6-1

DF: Agnete Friis/Inge Overgaard d Pia Balling/Ulla Rise 5-7 10-8 7-5

MX: Lise Sorensen/Kurt Nielsen d. ??

Open to Danish Nationals only

-----

August 8-14 Eastern Grass Court Championships South Orange, New Jersey, US (Grass)

Draw=32

1R: Ann Haydon d Carol Ann Loop 6-0 6-0
1R: Kathy Chabot d Wendy Stone 6-1 6-0
1R: Karen Hantze d Linda Vail 6-0 6-2
1R: Gwyneth Thomas d Farel Footman 7-5 6-2
1R: Mimi Arnold d Carole Wright 7-6 6-4
1R: Donna Floyd d Barbara Browning 7-5 6-3
1R: Sandy Warshaw d Liz Crady 8-6 6-3
1R: Billie Jean Moffitt d Carol Hanks 2-6 6-2 6-3

1R: Vicki Palmer d Belmar Gunderson 3-6 6-4 6-3
1R: Susan Butt d Carol Prosen 6-2 6-4
1R: Carole Caldwell d Marilyn Montgomery 6-0 9-7
1R: Janet Hopps d Bonnie Mencher 6-1 6-0
1R: Deidre Catt d Connie Cristler 6-2 6-2
1R: Justina Bricka d Carolyn Liguori 7-5 6-2
1R: Nancy Richey d Roberta Alison 6-1 6-1
1R: Darlene Hard [1] d Carmen Lampe 6-2 6-1

2R: Haydon d Chabot 4-6 6-2 6-3
2R: Hantze d Thomas 6-2 6-3
2R: Arnold d Floyd 6-1 6-2
2R: Moffitt d Warshaw 6-2 6-2

2R: Palmer d Butt 3-6 7-5 6-2
2R: Caldwell d Hopps 6-3 7-5
2R: Catt d Bricka 6-3 6-1
2R: Richey d Hard [1] 3-6 6-4 7-5

QF: Hantze d Haydon 3-6 6-4 6-2
QF: Moffitt d Arnold 6-1 6-3
QF: Catt d Caldwell 6-2 3-6 6-3
QF: Richey d Palmer 6-4 6-3

SF: Hantze d Moffitt 6-4 6-2
SF: Richey d Catt 6-1 6-1

FI: Karen Hantze d Nancy Richey 6-1 6-3

Doubles

FI: Karen Hantze/Janet Hopps d Deidre Catt/Ann Haydon 6-4 6-3

A New York Times article on August 21st decalres that many grass courts are being "weeded out". Players themselves thus often fins it a strange surface. Grass remains a common surface only in Australia, Britian, the US, and Canada.
-----

(August?), Brumana International, Lebanon (Clay)

FI: Sandra Reynolds d. Renee Schuurman ??

MX: Sandra Reynolds/Ian Vermaak d. Renee Schuurman/Albert Gaertner ??
-----

August 8-14, Berlin, Germany (Clay)

FI: Yola Ramirez (Mex) d. Inge Pohmann 7-5 6-4

DF: Yola Ramirez (Mex)/Marie-Odile Bouchet (Fra) d. Inge Pohmann/Almut Sturm 6-2 3-6 6-3

MX: Yola Ramirez (Mex)/Alfonso Ochoa (Mex) d. Inge Pohmann/Edison Mandarino (Bra) 6-1 6-0
-----

August 8-14, Bavarian Championships, Munich, Germany (Clay)

FI: Edda Buding d. Margot Dittmeyer 6-3 6-4

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:39 PM
Week of August 15-21

August 15-20 Essex County Invitation Manchester, Massachussets, US (Grass)

Draw= 30 (or possibly 29)

1R: Darlene Hard-bye
1R: Farel Footman d Liz Crady 6-2 6-0
1R: Billie Jean Moffitt d Mary Richards 3-6 6-1 6-1
1R: Mary Hawton d Donna Floyd 6-2 6-3
1R: Karen Hantze d Kay Hubbell 6-2 6-4
1R: Gwyneth Thomas d Carol Ann Loop 6-3 6-0
1R: Kathy Chabot d Dorothy Hills 6-0 6-1
1R: Jan Lehane d Joan Sullivan 6-1 6-0

1R: Janet Hopps d Belmar Gunderson 6-2 6-2
1R: Justina Bricka d Connie Cristler 6-1 6-2
1R: Deidre Catt d Baba Madden Lewis 4-6 6-1 6-2
1R: Marilyn Montgomery d Ruth Jeffery 6-0 6-3
1R: Nancy Richey d Virginia Connolly 6-1 6-4
1R: Carol Hanks d Linda Vail 6-2 6-4
1R: Carole Wright d ????
1R: Ann Haydon-bye

2R: Hard d Footman 6-2 6-1
2R: Moffitt d Hawton 6-3 6-1
2R: Hantze d Thomas 6-2 6-2
2R: Chabot d Lehane 6-2 6-3

2R: Hopps d Bricka 6-4 6-0
2R: Catt d Montgomery 3-6 6-2 6-2
2R: Richey d Hanks 6-4 8-10 6-4
2R: Haydon d Wright 6-1 6-0

QF: Hard d Moffitt 7-5 0-6 6-2
QF: Hantze d Chabot 6-3 6-1
QF: Catt d Hopps 12-10 4-6 7-5
QF: Haydon d Richey 6-2 2-6 6-2

SF: Hard d Hantze 8-6 6-1
SF: Haydon d Catt 6-3 8-6

FI: Ann Haydon (GB) d Darlene Hard 6-3 2-6 6-1

DF: Karen Hantze/Janet Hopps/Maria Bueno/Darlene Hard [1] 2-6 6-1 6-4

MX: Carol Hanks/Appleton King d Belmar Gunderson/Hans Eston 6-4 8-6

Maria Bueno entered only the doubles. The upset defeat of Bueno/Hard in the final was their first loss in 15 tournaments. In the singles final Ann's consistency won out over Darlene's fire and ice in 61 minutes.
-----

August 16-20 Suvretta Tournament, St Moritz, Switzerland (Clay)

SF: Dora Schuster d Francoise Nay 6-1 6-3
SF: Pat Ward Hales d Jenny Trewby 6-3 6-2

FI: Pat Hales d Dora Schuster 6-4 7-5

MX: Pat Hales/Bob Howe d Rita Bentley/Alan Bailey 6-2 6-1

-----

August 15-21 Turkish Championships Istanbul, Turkey (Clay)

QF: Sandra Reynolds d Barulay Turk 6-1 6-3
QF: Maria Tort Ayala d Caroline Yates Bell 7-5 6-2
QF: Sheila Armstrong d Pat Stewart 6-4 6-1
QF: Renee Schuurman d S Madenci 6-1 6-1

SF: Reynolds d Ayala 6-8 6-4 6-1
SF: Schuurman d Armstrong 6-4 6-4

FI: Sandra Reynolds d Renee Schuurman 8-6 6-3

MX: Sandra Reynolds/Ian Vermaak d Caroline Yates Bell/John Pearce 6-4 6-4

-----

August 17-23 Austrian Championships (Coupe Des Alpes), Kitzbuhel, Austria (Clay)

SF: Angela Mortimer d Daniele Wild 6-0 7-5
SF: Rita Bentley d Josette Billaz 6-2 6-2

FI: Angela Mortimer d Rita Bentley 6-3 6-0

DF: Rita Bentley/Angela Mortimer d Josette Billaz/Daniele Wild 6-1 6-4

*Dates off as the NYT reports on the finals being completed on August 17.

-----

ends August 23 Biarritz Tournament, Biarritz, France (Clay)

SF: Norma Marsh d Solange Galtier 6-4 4-6 6-2
SF: Susan Chatrier d De Florival 6-1 6-3

FI: Norma Marsh d Susan Chatrier 6-2 6-1

-----

ends August 24 Royan Tournament , Royan, France (Clay)

FI: Flo De La Courtie d Marie Odile Bouchet 6-1 7-5

-----

ends August 23 Spanish National Championships, Vigo, Spain (Clay)

FI: Pilar Barril d Ana Maria Estalella 6-4 6-3

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:40 PM
Week of August 22-28


United States National Doubles Championships

Venue: Longwood Cricket Club, Chesnut Hill, Massachuesetts, US
Dates: August 21-28.

Domestic Seeds

1. Maria Bueno/Darlene Hard
2. Janet Hopps/Gwyneth Thomas

Foreign Seeds

1. Deidre Catt/Ann Haydon
2. Mary Hawton (Aus)/Jan Lehane (Aus)-

Doubles (Draw=20)

First Round

Janet Hopps/Gwyneth Thomas [2]-bye
Ann Carlier/Mary Richards-bye
V Connolly/Joan Sullivan-bye
Flo Blanchard/Baba Lewis-bye
Belmar Gunderson/Donna Floyd-bye
Sutter/Ann Symmers-bye
Connie Cristler/Ruth Jeffrey d. Liz Crady/Kay Hubbell 6-4 6-3
Deidre Catt (GB)/Ann Haydon (GB) [1] d. Midge Buck/Kay McKean 7-5 7-5

Maria Bueno (Brz)/Darlene Hard [1] d. Mrs. John Carder/Polly Knowlton 6-0 6-2
Montgomery/Linda Vail d. Elizabeth Brown/Vija Vuskains 6-2 6-3
Letty Ewing/Elizabeth Lincoln-bye
Carol Loop/Wright-bye
Dorothy Deemer/Charlotte Lee-bye
Margaret Demogenes/Greta Rogers-bye
Dorothy Hills/Mrs John Stanton-bye
Mary Hawton (Aus)/Jan Lehane (Aus)-bye

Second Round

Hopps/Thomas [2] d. Carlier/Richards 6-2 6-2
Connolly/Sullivan d. Blanchard/Lewis 0-6 6-3 6-4
Gunderson/Floyd d. Sutter/Symmers 6-2 6-1
Catt/Haydon [1] d. Cristler/Jeffrey 6-4 6-1

Bueno/Hard [1] d. Montgomery/Vail 6-1 7-5
Loop/Wright d. Ewing/Lincoln 7-5 6-2
Deemer/Lee d. Demogenes/Rogers default
Hawton/Lehane [2] d. Hills/Stanton 6-0 6-1

Quarterfinals

Hopps/Thomas [2] d. Connolly/Sullivan 6-0 6-2
Catt/Haydon [1] d. Gunderson/Floyd 6-2 6-2
Bueno/Hard [1] d. Loop/Wright 6-2 6-4
Hawton/Lehane [2] d. Deemer/Lee 6-0 6-1

Semifinals

Catt/Haydon [1] d. Hopps/Thomas [2] 6-2 12-10
Bueno/Hard [1] d. Hawton/Lehane [2] 8-6 6-4

Final

Maria Bueno (Brz)/Darlene Hard [1] d. Deidre Catt (GB)/Ann Haydon (GB) [1] 6-1 6-1

The week opens with news that the USTA has extended Longwood's contract for the US doubles by only 1 year. Apparently "Western interests" are pushing for a venue change to the West Coast. longwood has hled the doubles since 1917, and the women have been at Longwood since the men and women combined at Forest Hills in 1934.


-----

August 24-28 Poertschach Tournament, Poertschach, Austria (Clay)

FI: Angela Mortimer d Vera Puzejova 6-2 6-1

-----

ends August 28 Estoril Tournament, Estoril, Portugal (Clay)

FI: Josette Billaz d Margaret Hellyer 7-5 4-6 6-2

-----

ends August 26 Palace Hotel Tournament ,St Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Palace Hotel

SF: Rita Bentley d Dora Schuster 6-4 6-8 7-5
SF: Jenny Trewby d Betsy Abbas 6-1 6-4

FI: Rita Bentley d Jenny Trewby 2-6 6-0 6-1

MX: Pat Hales/Bob Howe d Rita Bentley/Sanders 5-7 6-1 7-5

-----

ends August ? Moscow International, Moscow, Russia, USSR

FI: Anna Dmitrieva d I Elgrova 6-2 6-4

DF: Anna Dmitrieva/Ryazanova d Filippova/Preobrazenskaya 6-4 6-4
-----

Ends August 29 Stresa Tournament, Stresa, Italy (Clay)

FI: Lea Pericoli d Maria Teresa Riedl 10-8 6-1

-----

August 22-27 Budleigh Salterton Tournament, Budleigh Salteron, England (Grass)


4R: Rosemary Deloford d Margaret Lee 6-2 6-1
4R: Mrs Preston d V Fielding 6-1 6-2
4R: Carol Webb d Janet Kemp 8-6 6-4
4R: Frances Walton d J Young 6-2 6-1

4R: Elaine Shenton d Robin Blakelock 6-0 6-0
4R: Margaret O' Donnell d D Triggs 6-2 6-0
4R: Anita Lizana Ellis d Carol Rosser 6-4 6-1
4R: Lorna Cawthorn d O Creed 6-2 6-2

QF: Preston d Deloford 7-9 8-6 6-3
QF: Webb d Walton 6-2 8-6
QF: Shenton d O' Donnell 7-5 6-3
QF: Cawthorn d Ellis 1-6 6-4 6-3

SF: Webb d Preston 7-5 5-7 6-3
SF: Cawthorn d Shenton 6-0 6-3

FI: Lorna Cawthorn d Carol Webb 6-3 6-3

Anita Ellis was ranked #1 in the world for 1937 under her maiden name of Lizana.
-----

August 22-28, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 9-7 6-2

DF: Brigitte Förstendorf/Renate Ostermann d. Karin Warnke/Inge Pohmann 3-6 6-4 7-5

MX: Renate Ostermann/Peter Scholl d. Margot Dittmeyer/Schneiders 7-5 6-2

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:41 PM
Week of August 29-September 4


August 29-September 3 Lee On Solent Tournament , Lee on Solent, England, UK (Clay)

QF: Rita Bentley d Mrs Shearing 6-1 6-1
QF: Sheila Griffin Bramley d B Frost 6-2 6-0
QF: J Matthews d Mrs Black 6-1 6-2
QF: Sue Waters d Agnes Rigby 2-6 6-4 6-4

SF: Bentley d Bramley 6-0 6-4
SF: Waters d Matthews 6-1 6-2

FI: Rita Bentley d Sue Waters 6-1 6-2

DF: Sheila Bramley/Sue Waters d Rita Bentley/Howarth 6-4 6-0

-----

August 29-September 3 Torquay Tournament, Torquay, England, UK (Grass)

QF: Elaine Shenton d Janet Kemp 7-5 6-3
QF: Lorna Cawthorn d Carol Rosser 6-0 7-5
QF: Mrs Preston d Margaret Grace 6-3 6-1
QF: Margaret O' Donnell d Honor Durose 6-1 6-4

SF: Shenton d Cawthorn 6-3 6-3
SF: Preston d O' Donnell 4-6 6-4 10-8

FI: Elaine Shenton d Mrs Preston 6-4 6-4

DF: Lorna Cawthorn/Janet Kemp d Margaret O'Donnell/Elaine Shenton 6-0 2-6 6-2

-----

ends September 6 Graz Tournament, Graz, Austria (Clay)

FI: Yola Ramirez d Vera Puzejova ????

-----

ends September 6 Bilbao Tournament, Bilbao, Spain (Clay)

FI: Lucia Bassi d Roberta Beltrame 6-3 6-2

MX: Lucia Bassi/Ed Mandarino d Ana-Maria Estalella/Alan Lane 7-5 6-3

-----

ends September 5 Santa Monica Open Championships , Santa Monica,California, US (Hard)

2R: Karen Replogle d B Mckinney 6-4 8-6
2R: I Papich d B Talmadge 4-6 7-5 6-3

QF: Dodo Bundy Cheney d ????
QF: Betsy Lester d Suzanne Mandel 6-3 6-4
QF: Karen Replogle d Pat Yeomans 1-6 6-1 8-6
QF: Mandy Mandel d I Papich 6-0 6-0

SF: Cheney d Lester 6-4 6-4
SF: Mandel d Replogle 6-1 6-2

FI: Dodo Cheney d Mandy Mandel 9-7 7-5

DF: Mandy Mandel/Suzanne Mandel d Jeanne Austin/Pat Cody 4-6 6-3 6-0

Could the Jeanne Austin here be Tracy Austin's mother?

-----

August 27-September 4 Sydney Metropolitan Hard Court Championships Narembum, Australia (Clay)

1R: Lesley Turner d D Wilding 6-2 6-1

2R: L Turner d J Sutherland 6-1 6-1

QF: LTurner d M Mckee 6-3 6-1
QF: Jill Blackman d Kaye Dening 7-5 6-3
QF: Mary Fenton d J Sinclair 6-0 6-2
QF: Noelene Turner d M Ferguson 6-2 6-1

SF: L Turner d Blackman 10-8 6-4
SF: N Turner d Fenton 1-6 6-4 7-5

FI: Lesley Turner d Noelene Turner ????

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:41 PM
Week of September 5-11

ends September 11 Colorado Invitation*, Denver, Colorado, US (Hard)
Veue: Denver Country Club

Draw=8

1R: Justina Bricka d Sheila Malo 6-1 6-2
1R: Linda Vail d Ann Rose 6-3 6-4
1R: Carol Hanks d Lalla Brown 6-1 6-1
1R: Barbara Browning d Joan Birkland 10-8 6-2

SF: Bricka d Vail 7-5 6-3
SF: Hanks d Browning 6-1 6-3

FI: Carol Hanks d Justina Bricka 7-5 6-2

*Alternate title of Denver Country Club Invitation.

-----

September 5-10 South Of England Championships Eastbourne, England, UK (Grass)

3R: Rita Bentley d Janet Kemp 6-2 6-1
3R: Margaret O 'Donnell d D Gaskell 6-1 6-1
3R: JM Young d M Bartrop 6-0 6-1
3R: J Macintosh d Sue Waters 6-1 4-2 retired

3R: Carol Webb d J Watts 6-1 6-2
3R: Elaine Shenton d S Worsfield 6-3 6-0
3R: ED Smith d Pat Wheeler 6-2 2-6 8-6
3R: Lorna Cawthorn d M Neal 6-3 6-1

QF: Bentley d O' Donnell 6-3 6-1
QF: Young d Macintosh 6-3 6-3
QF: Shenton d Webb 6-2 6-0
QF: Cawthorn d Smith 6-4 6-2

SF: Bentley d Young 6-1 6-1
SF: Cawthorn d Shenton 4-6 6-2 6-4

FI: Rita Bentley d Lorna Cawthorn 6-4 6-2

DF: Rita Bentley/Pat Hales d Elaine Shenton/Pat Wheeler 7-5 6-2

-----

September 6-11 Yugoslavian Championships Dubrovnik, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Klara Bardoczy d Jadwiga Jedrzejowska 9-7 5-7 6-4

DF: Klara Bardoczy/Metejic d F Schellhammer/G Schellhammer 7-5 7-5

-----

ends September 13 Baden Baden Tournament, Baden-Baden, Germany (Clay)

FI: Angela Mortimer d Yola Ramirez 4-6 6-2 6-2

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:42 PM
United States National Championships

Dates: September 2-17
Venue: West Side Country Club, Forest Hills, New York
Surface: Grass

Singles (Draw=64)

First Round

Maria Bueno (Brz) [1] d. Gwen Thomas 6-2 7-5
Carole Wright d. Sandy Warshaw 6-3 6-2
Barbara Browning d. Sue Behlmar 7-5 6-1
Marilyn Montgomery d. Roberta Alison 6-2 3-6 6-3
Nancy Richey [8 ] d. Farel Footman 6-0 6-3
Ruth Jeffrey d. Nadine Netter 6-2 3-6 6-4
Carol Prosen d. Kay Hubbell 6-3 6-3
Peachy Kellmeyer d. Linda Vail 6-4 6-3

Christine Truman (GB) [3] d. Susan Butt (Can) 6-3 6-0
Barbara Benigni d. Connie Cristler 6-2 6-2
Justina Bricka d. Wendy Stone 6-1 6-0
Belmar Gunderson d. Carol Southmayd 6-4 6-4
Bernice Carr Vukovich (SA) [7] d. Carol Hanks 8-6 12-10
Bonnie Mencher d. Vija Vuskalns 1-6 6-2 6-1
Billie Jean Moffitt d. Julie Heldman 6-4 6-2
Mary Hawton (Aus) d. Cathy Lee Crosby 7-5 6-1

Ann Haydon (GB) [2] d. Judy Alvarez 6-0 6-0
Kathy Chabot d. Linda Nein 6-0 6-0
Carol Caldwell d. Carolyn Liguori 6-2 7-5
Janet Hopps d. Margaret duPont 6-4 3-6 9-7
Karen Hantze [5] d. Mimi Kararek 6-0 6-0
Olga Mahaney d. Elizabeth Crady 3-6 6-0 6-3
Donna Floyd d. Christina Safford 6-1 6-1
Sheila Maroshick d. Claudia Hensschke 6-4 8-6

Darlene Hard [4 ] d. Lynn Haines 6-0 6-4
Margaret Varner d. Mary Richards 6-2 6-1
Deirdre Catt (GB) d. Baba Lewis 6-0 6-0
Carmen Lampe d. Linda Lou Crosby 6-4 6-1
Jan Lehane (Aus) [6 ] d. Eleanor Dodge 6-0 6-1
Linda George d. Doris DeLord 3-6 6-0 6-2
Vicki Palmer d. Pam Davis 4-6 8-6 6-2
Carole Loop d. Joyce Davenport 6-0 5-7 6-3

Second Round

Bueno [1] d. Wright 6-4 6-1
Browning d. Montgomery 6-4 6-1
Richey [ ] d. Jeffrey 6-3 6-2
Kellmeyer d. Prosen 9-7 7-5
Truman [3] d. Benigni 6-2 6-2
Gunderson d. Bricka 6-3 1-6 6-4
Vukovich [7] d. Mencher 6-2 6-2
Moffitt d. Hawton 6-3 6-0

Haydon [2] d. Chabot 6-1 6-2
Hopps d. Caldwell 6-0 6-1
Hantze [5] d. Mahaney 6-3 6-1
Floyd d. Maroshick 6-0 6-0
Hard [4] d. Varner 4-6 6-1 6-4
Catt d. Lampe 6-1 6-1
Lehane [6 ] d. George 6-0 6-1
Palmer d. Loop 13-11 6-2

Third Round

Bueno [1] d. Browning 6-1 6-4
Richey [8] d. Kellmeyer 6-0 6-2
Truman [3] d. Gunderson 6-0 6-2
Vukovich [7 ] d. Moffitt 7-5 6-4

Haydon [2] d. Hopps 6-1 6-4
Floyd d. Hantze [5] 6-3 6-2
Hard [4] d. Catt 11-9 6-3
Lehane [6 ] d. Palmer 6-4 6-1

Quarterfinals

Bueno [1] d. Richey [8 ] 6-2 6-4
Truman [3] d. Vukovich [7] 6-3 6-3
Floyd d. Haydon [2] 3-6 6-2 9-7
Hard [4] d. Lehane [6] 6-2 6-1

Semifinals

Bueno [1] d. Truman [3] 6-3 9-7
Hard [4] d. Floyd 6-1 7-5

Final

Darlene Hard [4] d. Maria Bueno [1] 6-4 10-12 6-4

----------------------------------------

Mixed doubles (Draw=32)

First Round

Darlene Hard/Rod Laver (Aus) d Linda Vail/Chris Crawford 6-2 6-2
Barbara Browning/Gardner Mulloy d Cathy Lee Crosby/Lester Sack 6-2 6-2
Billie jean Moffitt/Dennis Ralston d Belmar Gunderson/Gene Scott 6-1 8-6
Ann Haydon (GB)/Bobby Wilson d ????
Carole Caldwell/Clark Graebner d Farel Footman/Mac White default
Janet Hopps/Bob Mark (Aus) d ????
Judy Alvarez/Miguel Olvera (Ecu) d Sue Behlmar/Robert Siska 6-1 6-2
Donna Floyd/Captain Kingman Lambert d Linda Lou Crosby/Ladislav Legenstein (Ger) 6-2 3-6 10-8
Maria Bueno (Brz)/Antonio Palafox (Mex) d Carol Hanks/Iyo Pimental (Ven) 6-3 8-6

Vicki Palmer/Donald Dell d Bernice Vukovich (SA)/Marty Mulligan (Aus) 4-6 7-5 6-3
Julie Heldman/Gabino Palafox (Mex) d Carmen Lampe/Hernando Salas (Mex) 5-7 6-2 6-3
Karen Hantze/Rod Susman d Justina Bricka/John Powless 6-4 3-6 6-3
Carol Ann Prosen/Eduardo Zuleta (Ecu) d Wendy Stone/Francisco Castillo 6-4 6-2
Carol Loop/Frank Froehling d Mimi Kanarek/Arthur Ashe 7-5 6-2
Margaret Varner/Rafael Osuna (Mex) d ????
Margaret DuPont/Neale Fraser (Aus) d ????

Second Round

Hard/Laver d Browning/Mulloy 6-0 6-2
Moffitt/Ralston d ????
Haydon/Wilson d Caldwell/Graebner 6-4 6-4
Bueno/A Palafox d Floyd/Lambert 6-2 2-6 6-4

????
Palmer/Dell d Heldman/G Palafox 6-2 6-2
????
DuPont/Fraser d Varner/Osuna 7-5 6-4
Hopps/Mark d Alvarez/Olvera 6-1 6-1

Quarterfinals

Moffitt/Ralston d Hard/Laver 4-6 6-3 7-5
Bueno/A Palafox d ????
Palmer/Dell d ????
DuPont/Fraser d ????

Semifinals

Bueno/A Palafox d Moffitt/Ralston 6-1 6-1
DuPont/Fraser d Palmer/Dell 6-2 7-5

Final

Margaret Dupont/Neale Fraser d Maria Bueno/Antonio Palafox 6-3 6-2
----------------------------------------
Summary:

Is the grass at Forest Hills doomed? An article in the New York Times reports that grass is already a dying surface outside the Eastern grass circuit, as cement and clay continue to proliferate.

Two girls under the age of 15 competed despite international rules against anyone not yet 16 entering major events. Only Wimbledon adheres to this rule, which caused a controversy back in 1955 when teen sensation Jean Forbes was barrred that year despite winning a warm-up event over the world's best.

In general the women are given little time on the show courts-only 2 out of 9 matches on one quarterfinals day! The Hard-Floyd semi is put on the grandstand. Donna Floyd reached the semis by upsetting Hantze and Ann Haydon.

Another Donna wreaked havoc with the final-Hurricane Donna held up the final for 6 days. During the storm thieves broke into a safe at the Forest Hills Inn and stole gate receipts worth over $40,000 US.

The 7,000 who saw the finals were in for a big surprise, as Bueno was the big prematch favorite. Hard attacked at every chance, repeatedly scoring with devastating overheads. Hard after her dream victory:
"I never thought I'd do it. That girl [Bueno] never gives up. She hits winners when least expected. It's been a long time coming. It's great."
When the 1 hr 45 minute match ended the gallery gave Darlene a
standing ovation.

The second set "on it's own had more thrills than are often seen in a whole day's programme on the field courts." At 3-5 in the second set Bueno survived a 24 point game and a match point to hold on. When the senorita finally took theb set at 12-10 most believed the young Californian had little chance.

The American proved everyone wrong by sustaining an attack and leading off the final set with a break. History looked like it was repeating itslef when Maria again dodged a match point at 3-5, taking a 24 point game chock full of entertaining points.

The men's final was next, "watched by only the railbirds with passing interest." To end the event Margaret Dupont and her partner won the mixed final, marking the third decade Dupont has won a US national title (her first the US doubles in 1941).

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:43 PM
Week of September 12-18

September ? Southern Transvaal Championships Johannesburg, South Africa (Hard)

QF: Margaret Hunt d Annette Van Zyl 3-6 6-4 8-6

SF: Joan Cross d Hunt 6-0 6-3
SF: Lynn Hutchings d Estelle Dellar 6-1 6-3

FI: Joan Cross d Lynn Hutchings 6-4 7-5

DF: Margaret Hunt/Lynn Hutcgings d Colleen Callanan ????

-----

September 13-18 Bratislava Tournament, Bratislava, Czechoslovakia (Clay)

SF: Angela Mortimer d Edda Buding 6-3 1-0 retired
SF: Vera Puzejova d Yola Ramirez 8-6 6-0

FI: Angela Mortimer d Vera Puzejova 6-1 6-4

MX: Vera Puzejova/Jiri Javorsky d Angela Mortimer/Bob Howe 6-2 4-6 8-6

-----

September 12-18 Canadian Championships ,Toronto, Canada (Clay)

Draw=16 to 18

1R: Shirley Harit d Sharon Caldwell 8-6 6-2
1R: Brenda Nunns d Leslie Sparling 6-3 6-1

2R: Donna Floyd d ???? (possible bye)
2R: Eleanor Dodge d Della Freedhoff 6-3 6-3
2R: Susan Butt d Benita Senn 6-2 6-4
2R: Deidre Catt d Nunns 7-5 6-2

2R: Barbara Benigni d ??? (possible bye)
2R: Louise Brown d Harit 6-0 6-3
2R: Belmar Gunderson d Hilda Doleschell 6-1 6-8 6-4
2R: Ann Barclay d Ann Freedhoff 6-1 6-4

QF: Floyd d Dodge 6-4 1-6 6-3
QF: Butt d Catt 2-6 6-4 6-4
QF: Benigni d Brown 6-2 7-5
QF: Barclay d Gunderson 3-6 6-3 6-2

SF: Floyd d Butt 5-7 6-1 6-0
SF: Barclay d Benigni 6-2 6-4

FI: Donna Floyd d Ann Barclay 7-5 6-2

DF: Donna Floyd/Belmar Gunderson d Barbara Benigni/Deidre Catt 7-5 6-3

-----

ends September 19 West End Invitation, Auckland, New Zealand

FI: Patsy Belton d Val Fladgate 12-10 6-0

DF: Patsy Belton/Taylor d Ethne Green/B Wright 7-5 2-6 6-4

-----

ends September 18 Freiberg Tournament, Freiberg, Germany (Clay)

SF: Pat Ward Hales (GB) d Brigitte Foerstendorf 6-1 7-5
SF: Margot Dittmeyer d Maria Tort Ayala (Chile) 6-2 6-3

FI: ????

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:44 PM
Week of September 19-25

September 19-25 Pacific Southwest Championships ,Los Angeles, California, US (Hard)

Draw=35

1R: Darlene Hard d Vicki Bullis 6-4 6-1
1R: Margareta Bonstrom d Wendy Stone 7-5 6-2
1R: Pat Yeomans d Tory Fretz 7-5 6-2

2R: Hard d Bonstrom 6-2 6-2
2R: Mandy Mandel d Linda Lou Crosby 6-0 6-0
2R: Linda George d Miri Lou Morey 6-2 6-2
2R: Dodo Bundy Cheney d Pat Cody 6-4 6-2
2R: Cathy Lee Crosby d ????
2R: Karen Hantze d ????
2R: Pam Davis d ????
2R: Christine Truman d ????

2R: Ann Haydon d Suzanne Mandel 6-2 6-0
2R: Barbara Browning d ????
2R: Carole Caldwell d Maggie Taylor 6-4 6-2
2R: Jacque Tegland d Pat Yeomans 4-6 8-6 6-0
2R: Carol Ann Loop d Doris Hackman 4-6 6-2 6-1
2R: Billie Jean Moffitt d ????
2R: Kathy Chabot d ????
2R: Maria Bueno d Sue Behlmar 6-0 6-4

3R: Hard d Mandel 6-4 6-3
3R: Cheney d George 6-1 6-1
3R: Hantze d Crosby 6-2 6-0
3R: Truman d Davis 6-2 6-4

3R: Haydon d Browning 6-2 6-3
3R: Caldwell d Tegland 1-6 6-1 6-2
3R: Moffitt d Loop 6-4 6-1
3R: Bueno d Chabot 6-3 6-4

QF: Hard d Cheney 6-1 6-4
QF: Hantze d Truman 6-3 6-3
QF: Haydon d Caldwell 6-0 6-0
QF: Bueno d Moffitt 6-4 7-5

SF: Hard d Hantze 9-7 8-6
SF: Haydon d Bueno 9-7 6-1

FI: Ann Haydon (GB) d Darlene Hard 6-4 6-3

DF: Maria Bueno (Brz)/Darlene Hard d Ann Haydon (GB)/Christine Truman (GB) 4-6 7-5 6-3

-----

September 19-25 Marcel Poree Cup ,Paris, France (Clay)

QF: Maria Tort Ayala d Michelle Boulle 6-2 6-4
QF: Francoise Courteix d Betsy Abbas 10-8 6-1
QF: Nicole Huve d Solange Galtier 6-4 3-6 9-7
QF: Irene De Lansalut d Ginette Bucaille Grandguillot 6-1 7-5

SF: Ayala d Courteix 9-7 6-2
SF: Huve d Lansalut 6-3 6-4

FI: Maria Ayala d Nicole Huve 6-2 6-3

DF: Marie Bouchet/Flo de la Courtie d Monique Coste/Solange Galtier 6-3 9-7

-----

ends September 26 Cascais International, Cascais, Portugal (Clay)

FI: Sheila Armstrong d Pat Hales 6-4 10-8

MX: Pat Hales/Jaroslav Drobny d P Cohen/Patricio Rodriguez 6-0 6-0

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:44 PM
Week of September 26-October 2

September 26-October 2 Pacific Coast Championships Berkeley, California, US (Hard)

Draw=22

1R: Darlene Hard d Rhoda Herron 6-0 6-2
1R: Linda Vail-bye
1R: Mimi Arnold d June Gay 6-2 6-0
1R: Val Williamson d Roberta Alpers 0-6 6-3 6-2
1R: Carole Caldwell-bye
1R: Sally Jackson-bye
1R: Margareta Bonstrom (Swd)-bye
1R: Christine Truman (GB) d Martha Gilmore 8-6 6-1

1R: Ann Haydon d Bess Fickert 6-1 6-0
1R: Louise Snow-bye
1R: Billie Jean Moffitt-bye
1R: Gerry Carter d Roberta Rountree 6-0 6-3
1R: Jacque Tegland-bye
1R: Marge Kohler-bye
1R: Andria Miller-bye
1R: Maria Bueno (Brz)-bye

2R: Hard d Vail 6-3 6-3
2R: Arnold d Williamson 6-0 6-3
2R: Caldwell d Jackson 6-0 6-0
2R: Truman d Bonstrom 6-1 6-1

2R: Haydon d Snow 6-1 6-2
2R: Moffitt d Carter 6-3 6-2
2R: Tegland d Kohler 6-2 4-6 6-3
2R: Bueno d Miller 6-4 6-2

QF: Hard d Arnold 6-3 6-3
QF: Truman d Caldwell 3-6 7-5 6-2
QF: Haydon d Moffitt 8-6 6-1
QF: Bueno d Tegland 6-2 6-1

SF: Hard d Truman 6-3 6-3
SF: Haydon d Bueno 7-9 7-5 6-3

FI: Darlene Hard d Ann Haydon (GB) 6-2 6-3

Doubles

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d Ann Haydon (GB)/Christine Truman (GB) 6-2 6-2

-----

September 29-October 2 Southwestern Championships, El Paso, Texas, US

QF: Nancy Neeld d Emma Flores 6-3 6-1

SF: Nancy Richey d Georgiana Shoemaker 6-0 6-0
SF: Neeld d Marijane Witholder 6-1 6-1

FI: Nancy Richey d Nancy Neeld 6-0 6-1

DF: Nancy Neeld/Nancy Richey d Nancy Pennio/E Provencio 6-2 6-2

-----

ends October 2 Italian Nationals Championships, Bologna, Italy (Clay)

QF: Lea Pericoli D Roberta Beltrame 6-0 6-0
QF: Maria Teresa Riedl d Annalissa Bellani 4-6 6-3 7-5
QF: Francesca Gordigiani d Lucia Bassi 6-3 6-3
QF: Silvana Lazzarino d Frontoni default

SF: Riedl d Pericoli 6-2 4-6 6-2
SF: Lazzarino d Gordigiani 6-3 6-3

FI: Silvana Lazzarino d Maria Teresa Riedl 6-1 6-4

DF: Silvana Lazzarion/Lea Pericoli d Roberta Beltrame/Francesca Gordigiani 6-2 8-10 7-5

Open only to Italian Nationals

-----

ends October 3 Auckland Roman Catholic Invitation, Auckland, New Zealand

QF: Ruia Morrison d Val Fladgate 3-6 6-2 8-6
QF: Patsy Belton d Jill Glenie 6-2 6-4
QF: Anne Smith d ????
QF: Ethne Green d ????

SF: Morrison d Belton 6-4 6-8 6-2
SF: Smith d Green 6-3 6-3

FI: Ann Smith d Ruia Morrison 6-2 6-4

DF: Patsty Belton/O Carroll d V Fladgate/Ann Smith 10-8 6-3

-----

ends October 2 Barcelona Fall Tourney, Barecelona, Spain (Clay)

FI: Pauline Roberts (GB) d Sheila Armstrong(GB) 6-4 9-7

DF: Sheila Armstrong (GB)/Pauline Roberts (GB) d Ana Maria Estalella/Carmen Hernandez 6-2 6-4

-----

October 1-3 ACT Championships, Canberra, Australia

QF: Pat McClenaughan d J Grangel 6-0 6-2
QF: Janet Mills d P Seery 6-1 6-0

SF: Lesley Turner d Lorraine Plummer 6-3 8-6
SF: McClenaughan d Mills 6-4 6-4

FI: Lesley Turner d Pat McClenaughan 6-1 6-4

DF: Lorraine Plummer/Lesley Turner d Janet mills/Wise ????

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:45 PM
Week of October 3-9

October 1-2 and 8-9 South Coast Championships Southport, Queensland, Australia

FI: Robyn Ebbern d Faye Toyne 6-2 6-2

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Fay Muller*/J Gray 3-6 6-3 6-1

Is this Fay Muller Robinson? Fay Muller was married in February 1960. Double check this if possible.

-----

October 1-2 and 8-9 Glen Iris Invitational Melbourne, Australia

QF: Bev Rae d Judy Tegart 7-5 6-1

SF: Rae d P Barnett 6-2 6-0
SF: Maureen Pratt d Loris Southam 6-0 6-3

FI: Bev Rae d Maureen Pratt 6-2 6-3

DF: Robin Lesh/Bev Rae d Margot Rayson/Loris Southam 8-6 6-2

-----

ends October 9 Tuscaloosa Grass Court Invitation, Tuscaloosa, Alabama, US (Grass)

Draw=7

1R: Donna Floyd-bye
1R: Sara Mae Turber d Liz Crady 6-3 6-4
1R: Julie Heldman d Owen Mchaney 3-6 9-7 6-4
1R: Laura Lou Kunnen Bryan d Emily Baker 6-3 6-1

SF: Floyd d Turber 6-3 6-3
SF: Bryan d Heldman 6-4 2-6 6-4

FI: Donna Floyd d Laura Lou Bryan 6-3 6-2

-----

ends October 9 French National Championships Parism, France and Oran, Algeria (Clay)

Qualifying Draw=22 (in Paris)

Q1: Michele Bourbonnais d Jacqueline Berson 6-2 6-8 6-4
Q1: Nicole Huve d Pierrette Seghers 6-2 6-4
Q1: Daniele Wild d Ginette Bucaille Grandguillot default
Q1: Betsy Abbas d Anne Marie Seghers 7-5 15-13
Q1: Chantal Langanay d Andree Varin 6-3 6-2
Q1: Irene De Lansalut d Josette Amouretti 4-6 6-3 6-2

Q2: Josette Billaz D Solange Galtier 6/2-6/2
Q2: Maud Galtier D Michele Bourbonnais 6/1-6/3
Q2: Aline Nenot D Nicole Huve 6/4-6/3
Q2: Marie Odile Bouchet D Daniele Wild 6/8-6/4-6/0
Q2: Monique Coste D Betsy Abbas 6/1-6/2
Q2: Paule Courteix D Chantal Langanay 8/6-6/3
Q2: Suzanne Le Besnerais D Irene De Lansalut 6/4-6/2
Q2: Flo De La Courtie D Francoise Repoux 6/1-6/2

Main Draw=11 (in Oran)

1R: Jacqueline Rees Lewis d Marie-Odile Bouchet 6-1 6-0
1R: Paule Courteix d Jacqueline Morales 7-5 7-5
1R: Monique Coste d Francoise Durr 6-3 8-6

QF: Josette Billaz d Suzanne Le Besnerais 6-1 6-4
QF: Courteix d Rees Lewis 6-2 7-9 6-5 retired
QF: Aline Nenot d Coste 4-6 6-1 6-3
QF: Flo De La Courtie d Maud Galtier 6-2 6-3

SF: Courteix d Billaz 6-3 6-3
SF: Courtie d Nenot 6-3 6-4

FI: Paule Courteix d Flo De La Courtie 8-6 6-2

DF: Paule Corteix/Jacqueline Morales d Marie-Odile Bouchet/Flo de la Courtie 6-3 6-2

Notes:

In the Main Draw at Oran all but 3 women had participated in the Paris qualifying event. These women were Rees-Lewis, Morales, and Durr. Were they saved from qualifying by virtue of their rank, or was geography a factor? Morales is sometimes listed as Moroccan and Durr had lived in Algeria. The event proper was played in Oran, Algeria, at this point still a French colony.

Note also that Egyptian Betsy Abbas also played-did hse hold French citizenship?

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:45 PM
Week of October 10-16

Mid October Sao Paulo Women's International Tournament , Sao Paulo, Brazil (Clay)

SF: Maria Bueno d Christine Truman (GB) 6-2 6-1
SF: Ann Haydon d Darlene Hard (US) 6-8 7-5 3-4 retired

FI: Maria Bueno d Ann Haydon (GB) 6-2 6-0

DF: Maria Bueno/Darlene Hard (US) d Ann Haydon (GB)/Christine Truman (GB) 6-4 6-4

Unclear how big or small the draw was.
-----

ends October 15 Sydney Metropolitan Grass Court Championships ,Sydney, Australia (Grass)

SF: Lesley Turner d Kaye Dening 3-6 6-4 6-3
SF: Noelene Turner d Jill Blackman 6-8 6-3 6-3

FI: Lesley Turner d Noelene Turner 6-0 6-4

DF: Lesley Turner/Noelene Turner d M Ferguson/M Miller 6-4 6-1

-----

ends October 16 Israel International Championships Tel Aviv, Israel

SF: Marie Brown (GB) d Rita Fichman 6-4 6-3
SF: Tova Epstein d Palma Winkler 6-2 6-0

FI: Marie Brown (GB) d Tova Epstein 6-4 10-8

DF: Marie Brown (GB)/Palma Winkler d R Fichman/Edith Mintz 6-1 4-6 6-4

-----

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:45 PM
Week of October 17-23

Mid October Women's International Tournament, Rio De Janeiro, Brzail Clay

SF: Ann Haydon (GB) d Maria Bueno 6-4 8-6
SF: Darlene Hard (US) d Christine Truman (GB) 8-6 6-4

FI: Darlene Hard (US) d Ann Haydon (GB) 6-3 6-2

DF: Ann Hayodn (GB)/Christine Truman (GB) d Maria Bueno/Darlene Hard (US) 7-5 6-2

-----

October 19-25 Queensland Hard Court Championships Kingaroy, Brisbane, Australia (Clay)

QF: Margaret Smith d J Gray 5-7 6-1 6-0

SF: Smith d Robyn Ebbern 6-0 6-3
SF: Val Wicks d ????

FI: Margaret Smith d Val Wicks 4-6 6-1 6-1

DF: J Gray/Fay Robinson d Lorriane Robinson/Margaret Smith 6-2 6-1

-----

ends October 23 San Diego Metropolitan, San Diego, California, US (Hard)

SF: Kathy Chabot d Connie Jaster 6-4 6-0
SF: Joan Chabot d Pat Barth 4-6 6-4 6-1

FI: Kathy Chabot d Joan Chabot 6-1 6-3

DF: Kathy Chabot/Molly Danielson d Turner/White 6-1 6-2

-----

ends October 23 Florida State Closed Championships, Delray Beach, Forida, US (Clay)

QF: Connie Clifton Ball d Denise Wall 6-2 6-1
QF: Barbara Fullwood d Edith Blake 6-4 6-4
QF: Carol Ann Prosen d Marilyn Stock 6-1 6-3
QF: Stephanie De Fina d Judy Alvarez 9-7 6-0

SF: Fullwood d Ball ????
SF: Prosen d DeFina 6-1 6-1

FI: Carol Ann Prosen d Barbara Fullwood 6-1 6-2

DF: Judy Alvarez/Carol Ann Prosen d Mary Arfaras/Stephanie DeFina 6-4 6-1

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:47 PM
Week of October 24-30

October 24-30 Moroccan Championships, Casablanca, Morocco (Clay)

Draw=10

1R: Pat Ward Hales d Francoise Repoux 6-2 7-5
1R: Marta Peterdy d Lintilhac 6-1 6-0

QF: Silvana Lazzarino d Jacqueline Morales 1-6 9-7 6-1
QF: Jacqueline Rees Lewis d Hales 6-3 6-3
QF: Flo De La Courtie d Peterdy 8-6 5-7 6-4
QF: Ann Haydon d Carmen Coronado 6-1 6-1

SF: Rees Lewis d Lazzarino 6-2 8-6
SF: Haydon d Courtie 6-3 6-1

FI: Ann Haydon (GB) d Jacqueline Rees Lewis (Frn) 6-0 6-2

-----

ends October 30 Balboa Bay Club Invitation Newport Beach, California, US (Hard)
Venue: Balboa Bay Club

QF: Sally Moore d Connie Jaster 6-0 5-7 6-0
QF: Barbara Browning d Linda Lou Crosby 9-7 7-5
QF: Kathy Chabot d Kathy Harter 6-0 6-1
QF: Carole Caldwell d Carol Ann Loop 4-6 6-4 8-6

SF: Moore d Browning 10-8 7-5
SF: Chabot d Caldwell 7-5 6-2

FI: Kathy Chabot d Sally Moore 6-0 3-6 6-3

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:48 PM
Week of October 31-November 6

October 28-November 5 Queensland Grass Court Championships Brisbane, Australia (Grass)

Draw=21

1R: P McLean d Vivienne Cox 6-2 6-4
1R: Margaret Hellyer d Dorothy Whitely 6-3 3-6 6-2
1R: Lorraine Coghlan Robinson d Lorraine O' Neill 8-6 6-2
1R: M Mckee d Dawn Robberds 6-1 6-4
1R: Madonna Schacht d Jill Blackman 4-6 6-2 6-4

2R: Margaret Smith d M Miller 6-2 6-1
2R: Robyn Ebbern d McLean 6-1 6-1
2R: Hellyer d Faye Toyne 6-1 2-6 6-2
2R: Fay Muller Robinson d L Robinson 6/1-6/0

2R: Lesley Turner d Val Wicks 6-1 6-2
2R: Schacht d McKee 1-6 6-2 7-5
2R: Mary Hawton d Noelene Turner 6-1 6-8 6-4
2R: Mary Carter Reitano d Carol Newman 3-6 6-0 6-1

QF: Smith d Ebbern 7-5 7-5
QF: F Robinson d Hellyer 6-2 8-6
QF: L Turner d Schacht 6-2 6-2
QF: Reitano d Hawton 6-2 6-4

SF: Smith d F Robinson 4-6 6-2 6-3
SF: Turner d Reitano 8-6 6-4

FI: Margaret Smith d Lesley Turner 10-8 6-1

DF: Mary Reitano/Margaret Smith d Lesley Turner/Noelene Turner 12-10 6-3

-----

October 31-November 5 Palace Hotel Tournament Torquay, England, UK (Indoors)
Venue: The Palace Hotel.


2R: Angela Buxton Silk d Pat Stewart 6-1 6-3

3R: Ann Haydon d Mrs Scott 6-0 6-2
3R: Jill Mills d Frances Walton 6-3 6-2
3R: Elaine Shenton d Jean Wilson 6-0 6-3
3R: Frances MacLennan d Caroline Yates Bell 3-6 6-3 6-4

3R: Rita Bentley d ????
3R: Angela Buxton Silk d Margaret Lee 6-4 6-3
3R: Pat Hird d ????
3R: Angela Mortimer d ????

QF: Haydon d Mills 6-2 6-1
QF: Shenton d MacLennan 6-2 6-3
QF: Silk d Bentley 6-1 6-1
QF: Mortimer d Hird 6-2 6-1

SF: Haydon d Shenton 6-3 6-2
SF: Mortimer d Silk 6-1 6-4

FI: Ann Haydon d Angela Mortimer 6-4 6-2

DF: Ann Haydon/Anglea Mortimer d Pat Hird/Caroline Yates-Bell 6-0 6-3

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:48 PM
Week of November 7-13

November 1-13 South American Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

QF: Nora De Somoza d Viola Livetti 6-2 6-0
QF: Graciela Lombardi d Julia Borzone 8-6 4-6 6-3
QF: Mabel Bove d Ana Maria Bocio 7-5 4-6 6-0
QF: Margarita Zavaglia Bunge d Elli Lina Zavalla 6-3 6-1

SF: Somoza d Lombardi 6-4 6-4
SF: Bove d Bunge 6-3 6-1

FI: Nora De Somoza d Mabel Bove 7-5 6-4

DF: Mabel Bove/Graciela Lombardi d Julia Borzone/Elena de Eguiguren 6-1 6-1

-----

November 8-9 Pitt Cup (New South Wales Versus Victoria), ????, Australia (Grass)

Margaret Smith d Mary Carter Reitano 4-6 6-4 6-2
Margaret Smith d Jan Lehane 6-3 3-6 6-0

Missing many results and the venue.

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:49 PM
Week of November 14-20

November 9-19 New South Wales Championships Sydney, Australia (Grass)

Draw=44

1R: Margaret Smith-bye
1R: A Neary-bye
1R: H Schomburgk-bye
1R: B Thomas-bye
1R: Lorraine Coghlan Robinson-bye
1R: Mary Fenton-bye
1R: Helen Plaisted-bye
1R: Mary Hawton-bye

1R: Noelene Turner-bye
1R: R Stutterd d Mrs Roy 6-4 8-6
1R: M Ferguson d Merrill Hammill 6-3 6-4
1R: Robin Lesh d R Keough 6-4 6-8 6-3
1R: M Miller d Margaret Hellyer 7-5 4-6 6-2
1R: Jill Blackman d S Hartigan 6-4 7-9 6-4
1R: Dorothy Whitely d Nell Hopman 6-2 6-4
1R: Mary Carter Retano-bye

1R: Lesley Turner-bye
1R: Faye Toyne d Dawn Thomas 7-5 6-1
1R: Vivienne Cox d Rosemary Gibson 6-4 7-9 6-2
1R: Norma Marsh d Lorraine Plummer 6-2 6-4
1R: Fay Muller Robinson d M Wise 6-0 6-1
1R: Mrs Young d Carol Newman 6-3 6-3
1R: Robyn Ebbern d Dawn McCamley 6-4 6-2
1R: Bev Rae-bye

1R: Maureen Pratt-bye
1R: Dawn Robberds-bye
1R: Betty Holstein-bye
1R: M Mckee-bye
1R: Val Wicks-bye
1R: Lorraine O' Neill-bye
1R: P McLean-bye
1R: Jan Lehane-bye

2R: Smith d Neary 6-2 6-1
2R: Schomburgk d Thomas 6-3 6-3
2R: L Robinson d Fenton 2-6 6-0 6-3
2R: Hawton d Plaisted 6-2 6-2
2R: N Turner d Stutterd 6-2 6-4
2R: Lesh d Ferguson 6-0 7-5
2R: Blackman d Miller 8-10 6-4 6-2
2R: Reitano d Whitely 6-1 6-3

2R: L Turner d Toyne 6-3 6-3
2R: Marsh d Cox 6-3 6-1
2R: F Robinson d Young 6-2 8-6
2R: Ebbern d Rae 4-6 6-2 6-2
2R: Pratt d Robberds 6-3 6-2
2R: Holstein d Mckee 2-6 6-2 9-7
2R: Wicks d O' Neill 6-2 6-1
2R: Lehane d McLean 6-2 6-2

3R: Smith d Schomburgk 6-1 6-0
3R: Hawton d L Robinson 6-2 6-3
3R: N Turner d Lesh 1-6 6-4 6-4
3R: Reitano d Blackman 6-3 6-3

3R: L Turner d Marsh 6-1 6-2
3R: F Robinson d Ebbern 6-2 8-6
3R: Pratt d Holstein 8-6 6-3
3R: Lehane d Wicks 6-0 6-0

QF: Smith d Hawton 6-1 6-0
QF: Reitano d N Turner 6-2 3-6 6-1
QF: L Turner d F Robinson 6-4 6-4
QF: Lehane d Pratt 6-1 6-3

SF: Smith d Reitano 4-6 6-2 6-2
SF: Lehane d L Turner 6-0 6-1

FI: Jan Lehane d Margaret Smith 6-1 6-3

Doubles

FI: Mary Reitano/Margaret Smith d Lesley Turner/Noelene Turner 6-3 7-9 6-2

-----

ends November 21 Grenoble Tournament, Grenoble, France

FI: Josette Billaz d Marie Jeanne Dusapt 6-2 5-7 6-1

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:49 PM
Week of November 21-27

November ???? Santiago Del Chile Tournament, , Santiago, Chile (Clay)

SF: Mabel Bove d Bendeei 6-2 6-2
SF: Maria Ibarra d Alicia Heegewald 9-7 6-4

FI: result unknown

-----

November 22-23 New South Wales Versus Victoria Melbourne, Victoria, Australia (Grass)

Margaret Smith (NSW) d Mary Reitano 6-3 6-4

Missing other results

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:50 PM
Week of November 28-December 4

November 24-December 3 Victorian Championships ,Melbourne, Australia (Grass)

1R: Margaret Smith d Cheryl Begbie 6-3 6-0

2R: Smith d Margaret Hellyer 7-5 4-6 6-4

QF: Smith d Margaret Rayson 6-3 6-3
QF: Mary Carter Reitano d Maureen Pratt 5-7 6-2 7-5
QF: Mary Hawton d Jan Lehane 3-6 6-2 6-3
QF: Lesley Turner d ????

SF: Reitano d Smith 4-6 6-3 6-1
SF: Lesley Turner d Hawton 6-2 6-0

FI: Lesley Turner d Mary Reitano 4-6 9-7 6-3

DF: Mary Reitano/Margaret Smith d Mary Hawton/Jan Lehane 3-6 6-0 6-4

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:51 PM
Week of December 5-11

November 30-December 11 US Hard Court Championships, La Jolla, California, US (Hard)

Draw=19

1R: Billie Jean Moffitt d Joan Chabot 6-0 6-4
1R: Maggie Taylor d Kathy Blake 6-4 6-3
1R: Sally Moore d Libby Weiss 6-1 6-0

2R: Karen Hantze d Tory Ann Fretz 6-0 6-1
2R: Mandy Mandel d Linda Lou Crosby 6-0 6-1
2R: Dodo Bundy Cheney d Carol Ann Loop 6-3 6-3
2R: Moffitt d Taylor 6-0 11-9

2R: Moore d Jane Keeney 6-4 6-1
2R: Barbara Browning d Pat Barth 6-2 6-2
2R: Kathy Chabot d Sue Behlmar 6-1 6-0
2R: Carole Caldwell d Ann Keeney 7-5 6-0

QF: Hantze d Mandel 7-9 7-5 6-2
QF: Cheney d Moffitt 6-3 4-6 6-3
QF: Moore d Browning 6-4 3-6 6-2
QF: Chabot d Caldwell 9-7 6-3

SF: Hantze d Cheney 6-2 4-6 6-1
SF: Chabot d Moore 6-1 6-2

FI: Kathy Chabot d Karen Hantze 4-6 7-5 7-5

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:51 PM
Week of December 12-18

ends December 18 Canet Cup, Paris, France (Indoors)

Draw=10

1R: Maud Galtier d Colette Monnot 5-7 6-4 6-3
1R: M Borniche d Nicole Huve 6-4 3-6 6-1

QF: Marie Odile Bouchet d Janine Lieffrig 5-7 6-2 6-0
QF: Galtier d Irene De Lansalut 6-3 6-4
QF: Suzanne Le Besnerais d Borniche 6-2 1-2 retired
QF: Paule Courteix d Pierrette Seghers 6-3 6-2

SF: Bouchet d Galtier 6-2 6-3
SF: Courteix d Le Besnerais 6-3 6-4

FI: Paule Courteix d Marie-Odile Bouchet 6-4 6-2

DF: Marie-Odile Bouchet/Flo de la Courtie d Suzanne Le Besnerais/Aline Nenot 6-4 6-3

-----

December 10-17 South African Juniors Championships, East London, South Africa (Hard)

QF: Lynn Hutchings d Dorelle Roux 6-3 6-2
QF: Marie Fourie d Maryna Godwin 6-4 8-6
QF: Annette Van Zyl d Pam Watermayer 6-3 6-8 6-1
QF: Margaret Hunt d Eunice Passmore 8-6 6-2

SF: Hutchings d Fourie 6-0 6-3
SF: Van Zyl d Hunt 2-6 8-6 6-4

FI: Lynn Hutchings d Annette Van Zyl 6-3 2-6 10-8

DF: Margasret Hunt/Annette Van Zyl d Lynn Hutchings/Eunice Passmore 4-6 6-1 6-4

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:52 PM
Week of December 19-25

December 19-26 Border Championships East London, South Africa (Hard)

Draw=18

1R: Doreen Van Tonder d Jean Forbes 6-4 6-0
1R: Ingrid Frohling d Lauria Van Straaten 6-2 6-3

2R: Sandra Reynolds d ????
2R: Annette Van Zyl d ????
2R: Lynn Hutchings d Eunice Passmore 6-2 6-0
2R: Margaret Hunt d Marie Fourie 6-2 5-7 6-1

2R: Val Forbes d Maryna Godwin 6-2 7-5
2R: Pam Watermayer d Marlene Gerson 8-6 6-4
2R: Van Tonder d Frohling 6-2 6-2
2R: Heather Segal d Charleen Rigby 6-1 6-4

QF: Reynolds d Van Zyl 6-2 6-1
QF: Hunt d Hutchings 6-3 6-3
QF: V Forbes d Watermayer 7-5 6-4
QF: Segal d Van Tonder 6-0 6-1

SF: Reynolds d Hunt 6-2 6-2
SF: Segal d V Forbes 6-4 6-4

FI: Heather Segal d Sandra Reynolds 3-6 7-5 6-1

DF: Margaret Hunt/Lynn Hutchings d Marlene Gerson/Sandra Reynolds 6-4 6-2

-----

ends December 27 Michel Bivort Cup Paris, France (Indoors)

Juniors Girl's Singles

QF: Anne Marie Larue d Jean Wilson 6-3 6-2
QF: Francoise Courteix d J Toffier 6-3 6-4
QF: Maylis Burel d Monique Salfati 3-6 6-4 8-6
QF: Frances Walton d Michelle Boulle 8-6 6-4

SF: Courteix d Larue 3-6 6-3 6-4
SF: Walton d Burel 6-4 7-5

FI: Frances Walton d Francoise Courteix 7-5 8-6

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:53 PM
For week of December 26-January 1 1961 please see the 1961 thread at:

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:53 PM
National Rankings (1)

Rollo
Nov 14th, 2012, 10:53 PM
National Rankings (2)

Rollo
Nov 16th, 2012, 01:58 PM
Ugarte's results all added, as were Grand Slams. Note though that the US Mixed Doubles needs to be added.

All of it needs editing, which I will work on over the next couple of months.

Jimbo109
Dec 19th, 2012, 10:08 AM
Week of February 29-March 6

ends March 7 City of Perth Championships, Perth, Australia

FI: Jill Langley d G Waters 7-5 6-1

This was the inaugeral year for this event

No, we have results since 1927 in Official Tournament Winners by Event thread.

Rollo
Dec 19th, 2012, 02:00 PM
No, we have results since 1927 in Official Tournament Winners by Event thread.

I see. Thanks Jimbo-I took it out:)

Rollo
Jan 9th, 2013, 09:13 PM
Still editing in Ugarte's results.

Rollo
Jan 16th, 2013, 10:59 PM
Still updating-reminder to put in full names for Mixed in slams

Jimbo109
Feb 5th, 2013, 10:42 AM
August 1-9 German Championships Hamburg, Germany (Clay)



MX: Sandra Reynolds (SA)/Ian Vermaak (SA) d. ??

Jimbo109
Feb 5th, 2013, 10:48 AM
Week of August 1-7

ends August 7 Aldeboden Tournament, Aldeboden, Switzerland (Clay)

????

Will Alvarez won the men's singles here. Was there a women's event as well?

Adelboden, not Aldeboden.

It's a famous ski resort

Rollo
Feb 13th, 2013, 04:44 PM
Added Jimbo's correction and German mixed. Thanks Jimbo:)

Pages 1, 3 and 4 are all edited in. What remains are 8 posts on page 2 and a final push to have all names possible from the 4 slams.

Jimbo109
Feb 14th, 2013, 04:05 PM
??, Danish Indoor Championships

FI: Ulla Rise d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Lisa Granholm Gram-Andersen d.??

MX: Lise Sorensen/Kurt Nielsen d. ??

Jimbo109
Feb 14th, 2013, 04:50 PM
ends August 14 Danish National Championships Copenhagen, Denmark (Clay)



MX: Lise Sorensen/Kurt Nielsen d. ??

Jimbo109
Feb 24th, 2013, 08:56 AM
(August?), Brumana International, Lebanon (Clay)

FI: Sandra Reynolds d. Renee Schuurman ??

MX: Sandra Reynolds/Ian Vermaak d. Renee Schuurman/Albert Gaertner ??

Jimbo109
Mar 4th, 2013, 12:08 AM
August 8-14, Berlin, Germany (Clay)

FI: Yola Ramirez (Mex) d. Inge Pohmann 7-5 6-4

DF: Yola Ramirez (Mex)/Marie-Odile Bouchet (Fra) d. Inge Pohmann/Almut Sturm 6-2 3-6 6-3

MX: Yola Ramirez (Mex)/Alfonso Ochoa (Mex) d. Inge Pohmann/Edison Mandarino (Bra) 6-1 6-0

Jimbo109
Mar 5th, 2013, 03:39 PM
August 8-14, Bavarian Championships, Munich, Germany (Clay)

FI: Edda Buding d. Margot Dittmeyer 6-3 6-4

Jimbo109
Mar 5th, 2013, 03:41 PM
Week of August 1-7

ends August 7 Adeloden Tournament, Adeloden, Switzerland (Clay)

????

Will Alvarez won the men's singles here. Was there a women's event as well?

Per Jimbo this is a famus ski resort.

Adelboden, not Adeloden.

Jimbo109
Mar 5th, 2013, 03:56 PM
June 27-July 3, Berlin, Germany (Clay)
Venue: Blau-Weiss Club

FI: Bernice Carr Vukovich (SA) d. Edda Buding 12-10 6-4

DF: interrupted by the rain between Edda Buding/Carmen Hernandez-Coronado (Esp) and Inge Pohmann/Karin Warnke

Jimbo109
Mar 5th, 2013, 04:34 PM
August 22-28, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 9-7 6-2

DF: Brigitte Förstendorf/Renate Ostermann d. Karin Warnke/Inge Pohmann 3-6 6-4 7-5

MX: Renate Ostermann/Peter Scholl d. Margot Dittmeyer/Schneiders 7-5 6-2

Jimbo109
Mar 7th, 2013, 04:13 PM
??, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

FI: Aurora Legorreta Medellin d. Pilar Roldan ??

DF: Rosa Palafox/Antonia Prado d. ??

DavidK
Apr 6th, 2013, 02:01 PM
Added Jimbo's additions and correction from Feb 14 to march 5. Rollo, I can't figure out what your post #70 means, about 8 items from page 2 that are still not done. Does that still apply?

Jimbo109
Apr 6th, 2013, 02:14 PM
Week of August 1-7

ends August 7 Adelboden Tournament, Adeloden, Switzerland (Clay)



Adelboden

DavidK
Apr 6th, 2013, 02:18 PM
Right, I changed the tournament name but not the city. Thanks

Jimbo109
Jul 28th, 2013, 10:07 AM
July 28-31, Malayan Championships, Penang

FI: Mrs Sanguan Sucharitakul (Tha) d. Katherine Leong 4-0 ret.

DF: Mrs Sanguan Sucharitakul (Tha)/Mrs Kuad Humphrae d. Mrs B.J. Oliver/Claire Chan 6-2 6-1

MX: Mrs Sanguan Sucharitakul (Tha)/Seri Charuchinda d. Claire Chan/K. Iftikhar Ahmed 6-2 6-4

Mrs Sanguan Sucharitakul was 42 or 44, mother of seven.

Jimbo109
Aug 27th, 2013, 09:02 PM
in summer, Polish International Championships, Katowice (Clay)

FI: Olga Jenistova Lendlova (Tch) d. ??

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:23 PM
May 9-14, Guildford, Surrey, England (Clay)

FI: Deidre Catt d. Lynne Hutchings (RSA) 6-0, 2-6, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:24 PM
August 29-September 3, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Diane Tuckey d. Mrs S. Chard 8-10, 6-0 6-3
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:24 PM
May 9-14, Wolverhampton, West Midlands, England

FI: Angela Mortimer d. Rita Bentley 8-6, 9-7
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:25 PM
July 4-9, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Margaret Cooper d. B. Richardson 6-1, 6-4
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:25 PM
August 1-6, Suffolk Championships, Framlingham, Suffolk, England (Grass)

FI: Vivienne Cox d. Honor Durose 6-2, 6-2
-----

newmark401
Jan 27th, 2014, 07:06 PM
Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Valeria Kuzmenko d. Anna Dmitrieva 8-6, 6-2
--

DF: Anna Dmitrieva/Valeria Kuzmenko d. Vera Filippova/Larissa Preobrazhenskaya 6-4, 6-3
--

XDF: Mikhail I. Mozer (UKR)/Valeria Kuzmenko d. Sergei Likhachev (AZE)/Anna Dmitrieva 6-1, 6-1
-----

newmark401
Jan 30th, 2014, 06:27 PM
Circa late July, American Tennis Association Championships, Hampton, Virginia, USA

FI: Won by Mimi Kanarek
--

DF: Won by Marreline Faggett/Carolyn Williams
--

XDF: Won by George Stewart/Elaine Busch
-----