PDA

View Full Version : Malta U18 ITF Junior Tournament,G4


tobi
Apr 17th, 2011, 08:34 PM
MD

Grace DIXON (GBR) (1) BYE
Anastasia FEDOROVA (RUS) Vs ALISA KOURKINE (GER)

Helen DE CESARE (THA) Vs Isidora PEJOVIC (SRB)
Julianna HEINO (FIN) (14) BYE

LIDIA USINGER (GER) (11) BYE
Mariella BLACKWELL (GBR) Vs Anja LUETHI (SUI)

Hollie DAVIES (GBR) Vs Natasha PILUDU (ITA)
PAULINA LEWANDOWSKA (POL) (6) BYE

Nora NIEDMERS (GER) (3) BYE
Farah ABDELAZIZ (GBR) Vs Ekaterina BURE (USA)

CHIARA PASCALE (ITA) Vs Tanja TUOMI (FIN)
Georgia CRAVEN (GBR) (15) BYE

Aziza BERRIRI (TUN) (10) BYE
Chiara FRAPOLLI (SUI) Vs Brenda GALEA (MLT)

Nanette NYLUND (FIN) Vs Costanza MAGAZZINI (ITA)
Emily GIBBENS (GBR) (5) BYE

Nina-Isabella SCHOLTEN (GER) (8) BYE
Kseniia BEKKER (RUS) Vs CHIARA VOLEJNICEK (SUI)

Laura CORREIA (LUX) Vs Carla MACRI (ITA)
Tiffany WILLIAM (GBR) (12) BYE

Yesmine KHARRAT (TUN) (16) BYE
Lana RUSH (GBR) Vs Louisa SCHUBERT (GER)

Sabrina FEDERICI (GBR) Vs HOLLY MONAHAN (IRL)
Annika SILLANPAA (FIN) (4) BYE

Samantha KOELLIKER (SUI) (7) BYE
Paula SMETAK (GER) Vs Alannah GRIFFIN (GBR)

Tamara JEREMIC (SRB) Vs Georgina GOSEN (GBR)
Mouna JEBRI (TUN) (9) BYE

Agne CEPELYTE (LTU) (13) BYE
KAROLINA WOZNIEWSKA (POL) Vs Lolade OGUNGBESAN (GBR)

Anna Maria BATTISTA (ITA) Vs Susan HAPPONEN (FIN)
ALICE KEDDIE (GBR) (2) BYE

tobi
Apr 18th, 2011, 09:28 PM
1st Round

Grace DIXON (GBR) (1) BYE
ALISA KOURKINE (GER) defeated Anastasia FEDOROVA (RUS) 6-2 6-2

Helen DE CESARE (THA) defeated Isidora PEJOVIC (SRB) 6-2 6-2
Julianna HEINO (FIN) (14) BYE

LIDIA USINGER (GER) (11) BYE
Mariella BLACKWELL (GBR) defeated Anja LUETHI (SUI) 6-2 6-2

Natasha PILUDU (ITA) defeated Hollie DAVIES (GBR) 4-6 7-6(5) 6-4
PAULINA LEWANDOWSKA (POL) (6) BYE

Nora NIEDMERS (GER) (3) BYE
Ekaterina BURE (USA) defeated Farah ABDELAZIZ (GBR) 6-1 6-4

CHIARA PASCALE (ITA) defeated Tanja TUOMI (FIN) 6-4 5-7 6-2
Georgia CRAVEN (GBR) (15) BYE

Aziza BERRIRI (TUN) (10) BYE
Brenda GALEA (MLT) defeated Chiara FRAPOLLI (SUI) 6-3 6-2

Nanette NYLUND (FIN) defeated Costanza MAGAZZINI (ITA) 6-3 6-4
Emily GIBBENS (GBR) (5) BYE

Nina-Isabella SCHOLTEN (GER) (8) BYE
CHIARA VOLEJNICEK (SUI) defeated Kseniia BEKKER (RUS) 6-1 6-0

Laura CORREIA (LUX) defeated Carla MACRI (ITA) 6-3 6-1
Tiffany WILLIAM (GBR) (12) BYE

Yesmine KHARRAT (TUN) (16) BYE
Lana RUSH (GBR) defeated Louisa SCHUBERT (GER) 6-1 6-1

Sabrina FEDERICI (GBR) defeated HOLLY MONAHAN (IRL) 6-0 6-1
Annika SILLANPAA (FIN) (4) BYE

Samantha KOELLIKER (SUI) (7) BYE
Alannah GRIFFIN (GBR) defeated Paula SMETAK (GER) 6-4 4-6 6-2

Georgina GOSEN (GBR) defeated Tamara JEREMIC (SRB) 6-4 6-1
Mouna JEBRI (TUN) (9) BYE

Agne CEPELYTE (LTU) (13) BYE
Lolade OGUNGBESAN (GBR) defeated KAROLINA WOZNIEWSKA (POL) 6-0 6-2

Anna Maria BATTISTA (ITA) defeated Susan HAPPONEN (FIN) 6-1 6-4
ALICE KEDDIE (GBR) (2) BYE

2nd Round

Grace DIXON (GBR) (1) defeated ALISA KOURKINE (GER) 7-5 6-3
Helen DE CESARE (THA) defeated Julianna HEINO (FIN) (14) 6-3 6-3

Mariella BLACKWELL (GBR) defeated LIDIA USINGER (GER) (11) 6-4 1-6 6-4
PAULINA LEWANDOWSKA (POL) (6) defeated Natasha PILUDU (ITA) 6-3 6-0

Ekaterina BURE (USA) defeated Nora NIEDMERS (GER) (3) 6-3 6-3
Georgia CRAVEN (GBR) (15) defeated CHIARA PASCALE (ITA) 6-1 6-4

Aziza BERRIRI (TUN) (10) defeated Brenda GALEA (MLT) 6-1 6-0
Nanette NYLUND (FIN) defeated Emily GIBBENS (GBR) (5) 3-6 6-3 6-2

Nina-Isabella SCHOLTEN (GER) (8) Vs CHIARA VOLEJNICEK (SUI)
Tiffany WILLIAM (GBR) (12) defeated Laura CORREIA (LUX) 6-3 6-2

Lana RUSH (GBR) defeated Yesmine KHARRAT (TUN) (16) 6-2 6-1
Sabrina FEDERICI (GBR) defeated Annika SILLANPAA (FIN) (4) 6-4 6-1

Alannah GRIFFIN (GBR) defeated Samantha KOELLIKER (SUI) (7) 6-4 6-3
Georgina GOSEN (GBR) Vs Mouna JEBRI (TUN) (9)

Lolade OGUNGBESAN (GBR) defeated Agne CEPELYTE (LTU) (13) 6-2 6-3
Anna Maria BATTISTA (ITA) Vs ALICE KEDDIE (GBR) (2)

tobi
Apr 19th, 2011, 10:11 PM
2nd Round

Grace DIXON (GBR) (1) defeated ALISA KOURKINE (GER) 7-5 6-3
Helen DE CESARE (THA) defeated Julianna HEINO (FIN) (14) 6-3 6-3

Mariella BLACKWELL (GBR) defeated LIDIA USINGER (GER) (11) 6-4 1-6 6-4
PAULINA LEWANDOWSKA (POL) (6) defeated Natasha PILUDU (ITA) 6-3 6-0

Ekaterina BURE (USA) defeated Nora NIEDMERS (GER) (3) 6-3 6-3
Georgia CRAVEN (GBR) (15) defeated CHIARA PASCALE (ITA) 6-1 6-4

Aziza BERRIRI (TUN) (10) defeated Brenda GALEA (MLT) 6-1 6-0
Nanette NYLUND (FIN) defeated Emily GIBBENS (GBR) (5) 3-6 6-3 6-2

CHIARA VOLEJNICEK (SUI) defeated Nina-Isabella SCHOLTEN (GER) (8) 7-6(6) 6-2
Tiffany WILLIAM (GBR) (12) defeated Laura CORREIA (LUX) 6-3 6-2

Lana RUSH (GBR) defeated Yesmine KHARRAT (TUN) (16) 6-2 6-1
Sabrina FEDERICI (GBR) defeated Annika SILLANPAA (FIN) (4) 6-4 6-1

Alannah GRIFFIN (GBR) defeated Samantha KOELLIKER (SUI) (7) 6-4 6-3
Mouna JEBRI (TUN) (9) defeated Georgina GOSEN (GBR) 6-2 6-3

Lolade OGUNGBESAN (GBR) defeated Agne CEPELYTE (LTU) (13) 6-2 6-3
ALICE KEDDIE (GBR) (2) defeated Anna Maria BATTISTA (ITA) 6-2 6-2

3rd Round

Grace DIXON (GBR) (1) defeated Helen DE CESARE (THA) 7-5 6-4
PAULINA LEWANDOWSKA (POL) (6) defeated Mariella BLACKWELL (GBR) 6-3 6-0

Georgia CRAVEN (GBR) (15) defeated Ekaterina BURE (USA) 6-3 6-2
Aziza BERRIRI (TUN) (10) defeated Nanette NYLUND (FIN) 6-1 6-1

CHIARA VOLEJNICEK (SUI) Vs Tiffany WILLIAM (GBR) (12)
Lana RUSH (GBR) defeated Sabrina FEDERICI (GBR) 6-4 3-6 6-1

Alannah GRIFFIN (GBR) Vs Mouna JEBRI (TUN) (9)
Lolade OGUNGBESAN (GBR) Vs ALICE KEDDIE (GBR) (2)

Vaxey
Apr 20th, 2011, 03:45 PM
Paulina :yeah:

TeamUla
Apr 20th, 2011, 07:10 PM
Paulina :)

tobi
Apr 20th, 2011, 09:25 PM
3rd Round

Grace DIXON (GBR) (1) defeated Helen DE CESARE (THA) 7-5 6-4
PAULINA LEWANDOWSKA (POL) (6) defeated Mariella BLACKWELL (GBR) 6-3 6-0

Georgia CRAVEN (GBR) (15) defeated Ekaterina BURE (USA) 6-3 6-2
Aziza BERRIRI (TUN) (10) defeated Nanette NYLUND (FIN) 6-1 6-1

CHIARA VOLEJNICEK (SUI) defeated Tiffany WILLIAM (GBR) (12) 6-7(4) 6-2 6-1
Lana RUSH (GBR) defeated Sabrina FEDERICI (GBR) 6-4 3-6 6-1

Mouna JEBRI (TUN) (9) defeated Alannah GRIFFIN (GBR) 2-6 7-6(6) 7-6(5)
Lolade OGUNGBESAN (GBR) defeated ALICE KEDDIE (GBR) (2) 6-4 3-6 6-3

TeamUla
Apr 21st, 2011, 04:19 PM
QF

Paulina LEWANDOWSKA (POL) (6) defeated Grace DIXON (GBR) (1) 6-3 7-6(4)
Georgia CRAVEN (GBR) (15) defeated Aziza BERRINI (TUN) (10) 6-0 6-1
Lana RUSH (GBR) defeated Chiara VOLEJNICEK (SUI) 6-3 6-2
Lolade OGUNGBESAN (GBR) defeated Mouna JEBRI (9) 6-1 6-1

*hingis_forever*
Apr 21st, 2011, 04:49 PM
Good tournament for the Brits. Bad loss for Grace though. Hopefully Lana can come through.

Monica_Rules
Apr 22nd, 2011, 09:03 AM
Heres hoping Lana can take the title

TeamUla
Apr 22nd, 2011, 09:39 PM
dammit, they forgot to update the scores :(

TeamUla
Apr 23rd, 2011, 08:21 AM
SF

Paulina LEWANDOWSKA (POL) (6) defeated Georgia CRAVEN (GBR) (15) 6-4 6-2
Lana RUSH (GBR) defeated Lolade OGUNGBESAN (GBR) 6-2 6-1

Vaxey
Apr 23rd, 2011, 08:31 AM
Paulina :) :yeah:

TeamUla
Apr 23rd, 2011, 11:15 AM
Final

Paulina LEWANDOWSKA (POL) (6) defeated Lana RUSH (GBR) 5-7 6-4 6-1

TeamUla
Apr 23rd, 2011, 11:15 AM
Great week for Paulinka! :hearts: Congratz! :yeah:

Vaxey
Apr 23rd, 2011, 11:33 AM
Well done :yeah: Hopefully she will win more and more, cause there aren't a lot of good juniors in Poland. Only Paulina and Zuza have some good scores last time. :(